ରାମାୟଣର ରାମସେତୁ ବିଷୟରେ ତର୍ଜମା କରିବ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ବ ବିଭାଗ, ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଚାଲିବ ରହସ୍ୟ ମନ୍ଥନ
Khabar Odisha:Archaeological-Department-to-interpret-Rama-Bridge-in-Ramayana
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା)

ଯଦି ପୌରାଣିକ କଥାବସ୍ତୁ ଉପରେ ଆଧାରିତ ରାମାୟଣ ଦେଖିଛନ୍ତି କିମ୍ବା ପଢିଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମ ରାବଣ କବଳରୁ ସୀତା ମାତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଲଙ୍କା (ଶ୍ରୀଲଙ୍କା) ଯାଇଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ ନିମନ୍ତେ ବାନର ସେନା ସମୁଦ୍ରରେ ରାମ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କଲେ । ଭାରତ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ସମୁଦ୍ରରେ ରାମସେତୁ କେବେ ଏବଂ କିପରି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି  

ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହି ରାମ ସେତୁର ରହସ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି । ଯାହା ଅଧୀନରେ ଚଳିତବର୍ଷ ସମୁଦ୍ର ଜଳ ତଳେ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ଚାଲିବ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ରାମାୟଣ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇପାରେ। ଏଏସଆଇର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ବୋର୍ଡ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଓସେନୋଗ୍ରାଫିର ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାମସେତୁ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିବେ।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସହିତ ଜଡିତ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ରାମ ସେତୁର ପ୍ରାରମ୍ଭ ତଥା ରାମାୟଣ ସମୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଓସେନୋଗ୍ରାଫିର ଇଣ୍ଡସ ରିଜ୍ୟୁଲୁସନ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଡସ ସାଧନା ନାମକ ଜାହାଜ ବ୍ୟବହାର କରିବେ । ଏହି ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ଜଳ ପୃଷ୍ଠରୁ ୩୫ -୪୦ମିଟରରୁ ସହଜରେ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିବେ ।

ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ କେବଳ ରାମସେତୁ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ରାମସେତୁ ଚାରିପାଖରେ କୌଣସି ସମାଧାନ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ଜାଣିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା କରିବ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ରେଡିଓମେଟ୍ରିକ୍ ଏବଂ ଥର୍ମୋଲୁମାଇନ୍ସେନ୍ସ (TL) ଡେଟିଂ ଭଳି କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ବିଭିନ୍ନ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବ, ଯାହା ରାମସେତୁର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାର ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ରାମାୟଣରେ ରାମସେତୁ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମ ଲଙ୍କା ପାର ହୋଇ ମାତା ସୀତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ନିମନ୍ତେ ଏହି ସେତୁ ବାନରସେନା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଯାହାର ଲମ୍ବ ପ୍ରାୟ ୪୮ କିଲୋମିଟର  

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment