<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କୃଷକଙ୍କ ପରେ କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ସରକାରଙ୍କ କୃପା ଦୃଷ୍ଟି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/after-farmers-now-the-government-on-milk-producers-36091
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/after-farmers-now-the-government-on-milk-producers-36091
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 22:40:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ କ୍ଷତିର ଭରଣା ପାଇଁ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ଓ କୃଷକ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ  ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ମିଡ୍ ଡେ ମିଲ ଅର୍ଥାତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ  ପିଲାଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଆରମ୍ଭ ପ୍ରଥମେ ରାଜସ୍ଥାନ ସ୍କୁଲଗୁଡିକରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ବିହାର ଓ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ଵାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରେ ସମନ୍ଵିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ସେବା ସ୍କିମ ଆଧାରରେ କ୍ଷୀର ଯୋଗାଣ କରାଯିବ। 

କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଏହି ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା  କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିରବା ପାଇଁ କ୍ଷୀର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ବିଚାର ବିମର୍ଶ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିଭାଗ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ବିଭାଗ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ କ୍ରମାଗତ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିବା କ୍ଷୀରର ପାଉଡର ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା କ୍ଷୀର ପାଉଡରର ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ୩୦ ରୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ। କାରଣ ଦେଶରେ ୪ ରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟନରୁ ଅଧିକ କ୍ଷୀର ପାଉଡର ରହିଛି ଏବଂ  କ୍ଷୀର ପାଉଡର ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦକଙ୍କଠୁ କ୍ଷୀର କିଣୁ ନଥିଲେ। ଫଳସ୍ଵରୂପ  ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କ୍ଷୀର ଦର ଲିଟର ପିଛା ୧୫ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। କ୍ଷୀରର ଚାହିଦା କମିବା ଦ୍ଵାରା ଚାଷୀଙ୍କୁ ବହୁତ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ମାତ୍ର ଏବେ ସରକାର ମିଡ ମେ ମିଲରେ ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଯୋଗାଇଦ ଦେବେ ଏବଂ ଏହି କ୍ଷୀର କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦକଙ୍କଠୁ କ୍ରୟ କରାଯିବ। ଏହାରି ଫଳରେ କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦକଙ୍କୁ ଉଚିତ୍ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ: ବିଜେପିକୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ୩୩ ମିନିଟ୍, କଂଗ୍ରେସକୁ ୩୮ ମିନିଟ୍ ଓ ବିଜେଡିକୁ ମିଳିଲା ୧୫ ମିନିଟର ସମୟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/no-confidence-motion-congress-has-only-38-minutes-as-compare-to-bjps-3-hour-33-minutes-36086
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/no-confidence-motion-congress-has-only-38-minutes-as-compare-to-bjps-3-hour-33-minutes-36086
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 21:00:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭାରେ ମୋଦୀ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଜୁଲାଇ ୨୦ ଅର୍ଥାତ ଶୁକ୍ରବାର ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରାଯିବ।  କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଶୁକ୍ରବାର ଲୋକସଭାରେ ପାର୍ଟିର ପକ୍ଷ ରଖିବେ। ସରକାର ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ  କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥନ ଦେଇଛି ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ  ଲୋକସଭାରେ ନିଜ ପାର୍ଟିର ପକ୍ଷ ରଖିବା ସ୍ଥିର ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୟୁପିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କହିଥିଲେ ଯେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପାଖରେ ନମ୍ବର ରହିଛି ଏବଂ ସେ ଲୋକସଭାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାଜିତ କରି ଦେବେ।  ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ  ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା  ପାଇଁ ବିଜେପିକୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ୩୩ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସକୁ ୩୮ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସକୁ କିଛି କମାଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

କେଉଁ ପାର୍ଟିକୁ ମିଳିଲା କେତେ ସମୟ

ଲୋକସଭାରେ ନିଜର କେଉଁ ପାର୍ଟିକୁ କେତେ ସମୟ ଦିଆଯିବ ତାହା ସେହି ଦଳର ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ।  ଏବେ ବିଜେପି ପାଖରେ ଲୋକସଭାରେ ସର୍ବାଧିକ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।  ଏଥିପାଇଁ ବିଜେପିକୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସମୟ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଦିଆଯାଇଛି ୩୮ ମିନିଟର ସମୟ।  ଲୋକସଭାର କଂଗ୍ରେସରେ ୪୮ଟି ସିଟ୍ ରହିଛି।

- ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଆଇଏଡିଏମକେର ସଂଖ୍ୟା ୩୭ ରହିଛି ଏବଂ ଦଳକୁ ୨୯ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି।  

- ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ଅଛନ୍ତି ୩୭ ସଦସ୍ୟ। ଏହି ଅନୁସାରେ ଦଳକୁ ୨୭ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। 

- ଲୋକସଭାରେ ବିଜେଡିର ସଦସ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ ଏବଂ ଦଳକୁ ୧୫ ମିନିଟ୍ ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। 

- ଏହି ପରି ଶିବସେନାକୁ ୧୪ ମିନିଟ୍, ଟିଡିପିକୁ ୧୩ ମିନିଟ୍, ଟିଆରଏସକୁ ୯ ମିନିଟ୍, ସିପିଏମକୁ ୭ ମିନିଟ୍, ଏନସିପି ଓ ଏସପିକକୁ ୬ ମିନିଟ୍, ଏଲଜେପିକୁ ୫ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। 

ଶୁକ୍ରବାର ହେବାକୁ ଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ପାଇଁ ଗୃହରେ ନା ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ହେବ ନା ଲଞ୍ଚ ବ୍ରେକ ହେବ। ଏହା ସହିତ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧେୟକର ସମୟକୁ ମଧ୍ୟ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଟାଳି ଦିଆଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଗୃହ କାର୍ୟ୍ୟ ସକାଳ ୧୧ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ କ୍ରମାଗତ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଏହି ସମୟରେ କେବଳ ବିଭିନ୍ନ ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ଭାଷଣ ଚାଲିବ।  ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନାର ଆରମ୍ଭ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ସାଂସଦ ରାକେଶ ସିହ୍ନା କରିବେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଟିଡିପି ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ପାର୍ଟି ନେତାଙ୍କ ଭାଷଣ ରହିବ ଏବଂ ଶେଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜର ଭାଷଣ ରଖିବେ। 

କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଅନାସ୍ଥା  ପ୍ରସ୍ତାବ। ମାତ୍ର ବିଜେପି ନେତୃତ୍ଵାଧିନ ଏନଡିଏ ସରକାରଙ୍କୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ। କାରଣ ଦଳ ପାଖରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟା ବଳ ରହିଛି। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ପାଖରେ  ଏନଡିଏର ସହଯୋଗୀ ଦଳକୁ ମିଶାଇ ଲୋକସଭାରେ ୩୧୦ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି। ଏମିତିରେ ଏହି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ମାତ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ସାଙ୍କେତିକ ବିରୋଧ ରୂପେ ଦେଖାଯାଉଛି। ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିରୋଧୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲୋକସଭାରେ ସରକାରଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତି କଣ ? 

୨୦୧୮ରେ ବିଜେପିର ସ୍ଥିତି(ମୋଟ୍ ୩୧୦ ସିଟ୍)

ବିଜେପି- ୨୭୩

ଶିବସେନା- ୧୮

ଲୋକ ଜନଶକ୍ତି ପାର୍ଟି- ୦୬

ଶିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳ- ୦୪

ଅନ୍ୟ- ୦୯

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟ୍ରାଇର ନୂତନ ନିୟମ: ଚାହୁଁନଥିବା କଲ ଓ ମେସେଜ ସମସ୍ୟାରୁ ଏବେ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/trai-overhauls-rules-on-pesky-calls-spam-messages-spells-out-obligation-of-telcos-36080
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/trai-overhauls-rules-on-pesky-calls-spam-messages-spells-out-obligation-of-telcos-36080
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 19:40:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚାହୁଁନଥିବା କଲ ଓ ମେସେଜ ସମସ୍ୟାରୁ ଏବେ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି। ଟେଲିକମ ରେଗ୍ୟୁଲେଟରୀ ଅଥରିଟି ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ(ଟ୍ରାଇ) ଗୁରୁବାର ହଇରାଣ କରୁଥିବା କଲ୍ସ ଓ ମେସେଜକୁ ନେଇ ନୂତନ ନିୟମ ଘୋଷଣା କରିଛି। ନିୟମ ମୁତାବକ ଟେଲି ମାର୍କେଟିଂ ମେସେଜ ପଠାଇବା ପାଇଁ ହେଲେ ୟୁଜରଙ୍କ ସହମତି ନେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। 

ରେଗ୍ୟୁଲେଟରୀ ଟେଲିକମ ଅପରେଟର୍ସଙ୍କୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କହିଛି ଯେ କର୍ମସିଆଲ କମ୍ୟୁନିକେସନକୁ କେବୁଲ ରେଜିଷ୍ଟର୍ଡ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଉ।  ଟ୍ରାଇ ନିଜର ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ ନିୟମକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଜରୁରୀ ଥିଲା।  ନୂତନ ନିୟମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ବେକାର କଲ ଓ ମେସେଜରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା। 

ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁସାରେ  ମେସେଜର ଗୁଣବତ୍ତା କେମିତି ରହିବ ତାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯିବ ଏବଂ ମେସେଜ ପଠାଇବାକୁ ହେଲେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହମତି ନେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ରହିବ। ଏହା ଦ୍ଵାରା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ହାତରେ ନିଜର ଅନୁମତି ଦେବାର ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିବ। ଯଦ୍ଵାରା ନୂତନ ନିୟମର ଦୁରୁପଯୋଗ ରୋକା ଯାଇ ପାରିବ। ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ଜୋରିମାନା ଦେବାର ନିୟମ କରାଯାଇଛି।

ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନର ଗୁରୁତ୍ଵକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ୧୦୦୦ ରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ  ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲିଚିଂକୁ ନେଇ ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ- ଭାରତରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ କୁକୁର ପରି ଦୌଡ଼ୁଛି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/mob-lynching-jammu-kashmir-farooq-abdullah-muslims-36078
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/mob-lynching-jammu-kashmir-farooq-abdullah-muslims-36078
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 19:41:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମବ ଲିଚିଂକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଜାରି ବିତର୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ କୁକୁର ପରି ଦୌଡ଼ି ଚାଲିଛି। 

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁସଲମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ ପାଗଳ କୁକୁର ପରି ଦୌଡ଼ି ସେମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରୁଛି।  ଏହା ସେହି ଭାରତ ନୁହେଁ ଯାହାକୁ ଆମେ ଜାଣିଛୁ। ଆହ୍ଲା ଆମକୁ ରହମ କରୁ ବୋଲି ଅବଦୁଲ୍ଲା କହିଛନ୍ତି। 

ଉତ୍ତର କାଶ୍ମୀର ସୀମାନ୍ତ ଜିଲ୍ଲା କୁପଓ୍ଵାଡାରେ ଏକ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ଡଃ ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଏହି ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି  ଦେଶରେ ସେହି ଶକ୍ତିର ଅଭ୍ୟୁଦୟ ହୋଇଛି ଯିଏ ଏଠାରେ ଶାନ୍ତି ଚାହେଁ ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ଧନ୍ଦା ଆମର ମରିବାରେ ହିଁ ଚାଲିଥାଏ।  ସେହି ଶକ୍ତି ଚାହାନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ସଂପର୍କ ସୁଧୁରୁ, ଦୋସ୍ତି ହେଉ। ଏହି ଦୁଇ ଦେଶର ଝଗଡ଼ା ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଏହାର ଶିକାର ହେଉଛୁ। 

ଡଃ ଫାରୁକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ସାଂପ୍ରଦାୟିକ ଆମ ଦେଶରେ ବଢି ଚାଲିଛି ସେମାନଙ୍କ କବଳରୁ ଖୁଦା ହିଁ ଆମକୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ। ଆଜି ଦେଶରେ ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ଏମିତି ମାରାଯାଉଛି ଯାହାକୁ ମୁଁ ଦର୍ଶାଇ ପାରିବି ନାହିଁ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା ଗଣହିଂସାକାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଦାୟୀ ହେଉଛି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ : ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/mob-lynching-rajnath-singh-said-social-media-is-responsible-for-violence-36075
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/mob-lynching-rajnath-singh-said-social-media-is-responsible-for-violence-36075
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 20:57:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜୁଲାଇ ୧୯(ଖବର ଓଡିଶା) : ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଅନେକ ଗଣ ହିଂସାକାଣ୍ଡର ବର୍ବର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଓ ଟିଭିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗଣହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ଯେତିକି ଲୋକ ଆହାତ ହୋଇଛନ୍ତି ସେତିକି ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି ।  ଆଜି ସଂସଦରେ ଏନେଇ ପ୍ରଶ୍ନୋତ୍ତର ସମୟରେ ବିରୋଧୀମାନେ ହଟ୍ଟଗୋଳ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। 

ଏ ସମ୍ବଦ୍ଧିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ରଖି ରାଜନାଥ ସିଂହ ଦେଶରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଗଣହିଂସାକାଣ୍ଡ ପାଈଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାରିତ ହେଉଥିବା ମିଛ ଖବର ପାଇଁ ଦେଶରେ ଏଭଳି ହିଂସାକାଣ୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି ।  ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅନେକ ମିଛ ଖବର ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଯାଉଛି । ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଘୃଣାଭାବ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସହାୟକ ସାଜିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହଁ ଫେକ୍ ନ୍ୟୁଜ ଉପରେ ଲଗାମ କସିବା ପାଇଁ ରାଜନାଥ ସିଂହ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ତାଗିଦ କରିଛନ୍ତି । ରାଜନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ ଅନେକ ଗଣ ହିଂସକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବାର ଉଦାହରଣ ରହିଛି । 

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ନିରନ୍ତର ଘଟିଥିବା ଗଣହିଂସାକାଣ୍ଡର ନିନ୍ଦା କରିବା ସହିତ, ସଂପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସହିତ ବିଚାର ବିମର୍ଶ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି । 

କଂଗ୍ରେସ କିନ୍ତୁ ରାଜନାଥଙ୍କ ଏଭଳି ବୟାନରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛ ।  ସାଂସଦ ଶଶି ଥରୁର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏଭଳି ବୟାନକୁ ଆଧାର କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ଏକ ଗମ୍ଭିର ଓ ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟକୁ ନେଇ ସରକାର ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଦୋଷ ଲଦିବା ନିନ୍ଦନୀୟ । ତେଣୁ କଂଗ୍ରେସ ଆଜ ଗୃହତ୍ୟାଗ କରିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏଭଳି ବୟାନକୁ ନେଇ ଆଜ ସଂସଦରେ ହୋ ହଲ୍ଲା ଲାଗିରହିଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏୟାରସେଲ ମ୍ୟାକ୍ସିସ ମାମଲା: ସିବିଆଇର ନୂତନ ଚାର୍ଜସିଟ୍, କାର୍ତ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ଚିଦାମ୍ବରମ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/cbi-names-p-chidambaram-in-a-fresh-chargesheet-in-aircel-maxis-case-36074
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/cbi-names-p-chidambaram-in-a-fresh-chargesheet-in-aircel-maxis-case-36074
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 22:20:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏୟାରସେଲ ମ୍ୟାକ୍ସିସ୍ କେସରେ ସିବିଆଇ ଗୁରୁବାର ନୂତନ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛି। ଏଥିରେ ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ପି.ଚିଦାମ୍ବରମ ଓ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର କାର୍ତ୍ତି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ନାମ ସାମିଲ ରହିଛି।  ସିବିଆଇ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଚାର୍ଜସିଟରେ ୧୭ ଅନ୍ୟ  ଲୋକଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି। ଏଥିରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଓ  କାର୍ୟ୍ୟରତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। 

ସିବିଆଇ ଏହି ଚାର୍ଜସିଟରେ କହିଛି ଯେ ବିଦେଶୀ ନିବେଶ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବୋର୍ଡର କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଅର୍ଥକୁ ଦୁଇ ଥର ନେଣଦେଣ କରାଯାଇଛି।  ସିବିଆଇର ଏହି ନୂତନ ଚାର୍ଜସିଟରେ ପି.ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ନାମକୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ରୂପେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।  ପଟିଆଲା ହାଉସ  କୋର୍ଟ ଜୁଲାଇ ୩୧ରେ ଏହି ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି କରିବ। 

ଏହି ଚାର୍ଜସିଟ ଉପରେ ପି.ଚିଦାମ୍ବରମ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ଟ୍ଵିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମୋ ଏବଂ ଅଫିସରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଭିତ୍ତିହୀନ ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଏବଂ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଫାଇଲ କରିବା ପାଇଁ ସିବିଆଇ ଉପରେ ଚାପ ପକା ଯାଇଛି। ଏବେ ଏହି ମାମଲା କୋର୍ଟରେ ବିଚାରଧୀନ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ମୁଁ କୌଣସି ସାର୍ବଜନୀନ ଟିପ୍ପଣୀ କରି ନାହିଁ। 

ଏୟାରସେଲ-ମ୍ୟାକ୍ସିସ ମାମଲାରେ ଇଡି ପି.ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର  ପଚରାଉଚୁରା  ମଧ୍ୟ କରି ସାରିଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର କାର୍ତ୍ତି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ଏହି ମାମଲାରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୮ରେ ଚେନ୍ନାଇ ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା।  ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ତ୍ତି  ଜାମିନରେ ଅଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାଣିରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇ ସମ୍ଭାଳିଲେ ଟ୍ରାଫିକ, ଏବେ ମିଳିଲା ସମ୍ମାନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/Traffic-Policeman-sets-example-by-standing-in-water-and-continuing-his-work-punjab-police-awarded-him-after-tweet-of-gul-panag-36073
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/Traffic-Policeman-sets-example-by-standing-in-water-and-continuing-his-work-punjab-police-awarded-him-after-tweet-of-gul-panag-36073
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 17:27:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଗୁଲ ପନାଗଙ୍କ ଏକ ଟ୍ଵିଟ୍ ପଞ୍ଜାବ ସରକାରଙ୍କୁ ଜାଗ୍ରତ କରିଛି। ଗୁଲ ପନାଗ ଚଣ୍ଡିଗଡ ନିକଟ ଜିରକପୁର ଇଲାକାରେ ଜଣେ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସଙ୍କୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଛୁଟୁଥିବା ପାଣିରେ ଛିଡା ହୋଇ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବାର ଫଟୋ ଟ୍ଵିଟ୍ କରିଥିଲେ। ଗୁଲ ପନାଗ ନିଜ ଟ୍ଵିଟରେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହଙ୍କୁ ଟ୍ୟାଗ୍ କରିଥିଲେ। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଏମିତି ପଡିଲା ଯେ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ ଏବେ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ଡ୍ୟୁଟି କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଦୁଇ ଜଣ ହାବିଲଦାରଙ୍କୁକ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ପରି କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବାର ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। 

ଏବେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆଧାରରେ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ ସମ୍ମାନ

ପୋଲିସ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ଏବେ ଉନ୍ନତ ଟ୍ରାଫିକ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆଧାରରେ ମଧ୍ୟ ଚୟନ କରାଯିବ। ଏହା ପରେ ‘ସାପ୍ତାହିକ/ମାସ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ’ ରୂପେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ। ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ପାରିବେ, ଇମେଲ ପଠାଇ ପାରିବେ ଓ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସର ଓ୍ଵେବ୍ ପୋର୍ଟାଲରେ ମଧ୍ୟ ଟିପ୍ପଣୀ କରି ଏହାକୁ ପୋଷ୍ଟ କରି ପାରିବେ କିମ୍ବା ଅଫିସରଙ୍କ ଫଟୋ ସହିତ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପରେ ସନ୍ଦେଶ ମଧ୍ୟ ପଠାଇ ପାରିବେ। ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ  ଏମିତି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆଧାରରେ ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ଯବାନଙ୍କୁ ଏଡିଜିପି/ ଟ୍ରାଫିକ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଶଂସା ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍/ ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। 

ଗୁଲ ପନାଗଙ୍କ ବଳରେ ମିଳିଲା ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍

ପୋଲିସ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁବାର ପ୍ରଥମ ଥର  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ ଓ ଡିଜିପି ସୁରେଶ ଆରୋରାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା  ପ୍ରଶଂସା ଆଧାରରେ ଦୁଇ ଜଣ ହାବିଲଦାର ଗୁରଧିଆନ ସିଂହ ଓ ଗୁରୁଦେବ ସିଂହଙ୍କୁ  ଏମିତି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍  ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ  ଏହି ଦୁଇ ହାବିଲଦାର ଜିରକପୁର ଫ୍ଲାଇ ଓଭର ନିକଟରେ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟରେ   ଟ୍ରାଫିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଗୁଲ ପନାଗ ଏହାର ଫଟୋକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ପଠାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଏହି ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ପାଇଁ ଫଟୋକୁ ଡିଜିପିଙ୍କ ପାଖକୁ ମଧ୍ୟ ପଠାଇଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୪୮ ଘଂଟା ମଧ୍ୟରେ ମିଳିବ ଇ-ଟିକେଟ୍ କ୍ୟାନସଲର ଫେରସ୍ତ ଅର୍ଥ, କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ୭ଦିନ ଅପେକ୍ଷା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/e-tickets-will-not-have-to-wait-for-weeks-for-refund-now-wait-for-only-48-hour-36070
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/e-tickets-will-not-have-to-wait-for-weeks-for-refund-now-wait-for-only-48-hour-36070
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 16:43:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଇ-ଟିକେଟ୍ କ୍ୟାନସଲ କରିବା ପରେ ଅଧିକ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଇ-ଟିକଟ୍ କ୍ୟାନସଲ ହେବା ପରେ ଟଙ୍କା ରିଫଣ୍ଡ ପାଇଁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୭ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଶୁକ୍ଳ କଟିବା ପରେ ମାତ୍ର ୪୮ ଘଂଟା ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଂଟକୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ହୋଇଯିବ । ବର୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ୭ରୁ ୧୦ ଦିନ ସମୟ ଲାଗୁଛି । 

ଆଇଆରସିଟିସି ଦ୍ୱାରା ରେଲୱେ ଇ-ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ ନୋଡାଲ ଏଜେନ୍ସି ଅଗଷ୍ଟରୁ ଆଇ-ପେ ନାମକ ଏକ ନୂଆ ଆପ ଲଂଚ୍ କରିବ । ଏହା ମାସର ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ କାମ କରିବ । 

ଏହି ଆପ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ୱାଲେଟ୍, କ୍ରେଡିଟ୍, ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ୍, ଭିସା କାର୍ଡ କିମ୍ବା ୟୁପିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ପେମେଂଟ୍ କରିପାରିବେ । ଆଇଆରସିଟିସିର ଅଧିକାରୀ ଗୁଲଶନ କୁମାର କହିଛନ୍ତି କି, ଆଇ-ପେ ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟାଙ୍କର ପେମେଂଟ୍ କାର୍ଡ୍ ସହ ଜଡିତ ଅଛି । ଏଥିରେ ପେମେଂଟ୍ ସହଜ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ଗୁଲଶନ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି, ଏହି ଆପରେ ଅନେକ ସୁବିଧା ଅଛି  ଯାହା ଇ-ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ସମୟରେ ଉପଯୋଗୀ ହେବ । ଏଥିରେ ପେମେଂଟ୍ ପାଇଁ ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ରହିବ । ଆପଣ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍, ଇଣ୍ଡିଆନ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, କାନାଡା ବ୍ୟାଙ୍କ, ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ୍, ଆକ୍ସିସ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ , ପିଏନବି ଏବଂ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ଡେବିଟ୍ କିମ୍ବା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନ୍ ପେମେଂଟ୍ କରି ଟିକେଟ୍ ବୁକ କରିପାରିବେ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶେଷ ହେଲା ସଂଶୟ, ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଶିବସେନା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/shiv-sena-to-back-modi-govt-in-tomorrows-no-trust-vote-36067
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/shiv-sena-to-back-modi-govt-in-tomorrows-no-trust-vote-36067
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 16:27:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ନେଇ ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ରାଜନୀତି ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ନିଜର କାର୍ଡ ଖୋଲୁନଥିବା ଶିବସେନା ଏବେ ନିଜ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ଦଳ କହିଛି ଯେ  ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବରେ ସେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ।  ଶିବସେନା ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଏକ ନିକଟତର ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଭୋଟିଂ ହେବାର ଅଛି। 

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ଶିବସେନା ବିଜେପିର ସମର୍ଥନ କରିବ। ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଔପଚାରିକ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ୨୦୦୩ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଲୋକସଭାରେ ଅଣାଯାଉଛି।  ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ସୁମିତ୍ରା ମହାଜନ ବୁଧବାର ଟିଡିପିର ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ  ସ୍ଵୀକାର କରିଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବା ସହ ଭୋଟିଂ ହେବାର ଅଛି। ମୋଦୀ ସରକାର ସଂଖ୍ୟାବଳ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବହୁତ ମଜଭୁତ ସ୍ଥିତିରେ ନଜର ଆସୁଛି, ମାତ୍ର ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏହା କହି ସରକାର ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଛନ୍ତି ଯେ କିଏ କହିଲା ଆମ ପାଖରେ ନମ୍ବର ନାହିଁ । ଏହି ସବୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ରହିଛି ଯେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ କାଟ୍ ଖାଇଯିବ।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଶିବସେନା ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାର୍ଟି ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗୃହରେ ରଖିବ। ରାଉତ ମୁତାବକ ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆସରିଛି ମାତ୍ର ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଛି ଯେ ଶିବସେନା ବିଜେପିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି(ଟିଡିପି)- ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶକୁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ଦାବିକୁ ନେଇ ପ୍ରଥମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ପୁଣି ଏନଡିଏ ସରକାରଠୁ ଅଲଗା ହୋଇଥିଲାା ଏବେ ଟିଡିପି ଏହି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହରେ ଆଗତ କରିଛି।  ପାର୍ଟି ନିଜର ସାଂସଦକୁ ହ୍ଵିପ୍ ଜାରି କରି ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ ଦେବାକୁ କହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟିଡିପି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ ଦେବାକୁ ଅପିଲ କରିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ରାଜନୀତି ସରଗରମ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହା ସପକ୍ଷରେ କିଏ ରହିଛି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/aiadmk-will-not-support-no-confidence-motion-dmk-to-vote-against-nda-36062
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/aiadmk-will-not-support-no-confidence-motion-dmk-to-vote-against-nda-36062
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 15:57:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭାରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଭୋଟିଂର ଏକ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରାଜନୈତିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ତାମିଲନାଡୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଲାନିସ୍ଵାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଆଇଏଡିଏମକେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ ନାହିଁ। ପାର୍ଟିର କହିବା କଥା କାବେରୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେହି ସମର୍ଥନ ନଦେବାରୁ ସେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଡିଏମକେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ସମର୍ଥନ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ କ୍ଷମତାଧାରୀ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ(ବିଜେଡ଼ି) ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ସମର୍ଥନ ଦେବା ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି। ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ବିଜେଡି ନିଜର ସାଂସଦକୁ ହ୍ଵିପ୍ ଜାରି କରି ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ କହିଛି। 

ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ସୁମିତ୍ରା ମହାଜନ ବୁଧବାର ଟିଡିପିର ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ  ସ୍ଵୀକାର କରିଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବା ସହ ଭୋଟିଂ ହେବାର ଅଛି। ମୋଦୀ ସରକାର ସଂଖ୍ୟାବଳ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବହୁତ ମଜଭୁତ ସ୍ଥିତିରେ ନଜର ଆସୁଛି, ମାତ୍ର ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏହା କହି ସରକାର ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଛନ୍ତି ଯେ କିଏ କହିଲା ଆମ ପାଖରେ ନମ୍ବର ନାହିଁ । ଏହି ସବୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ରହିଛି ଯେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ କାଟ୍ ଖାଇଯିବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଏନଡିଏର ସହଯୋଗୀ ଓ ବିରୋଧୀଙ୍କ କଣ ରହିଛି ଆଭିମୁଖ୍ୟ...

ଶିବସେନା- ଶିବସେନା ଏନଡିଏ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରରେ ଅଂଶୀଦାର ରହିଛି, ମାତ୍ର ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ପାର୍ଟି କଣ କରିବ ଏହା ଉପରେ ଗୁରୁବାର ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବୟାନ ଆସିଛି। ଶିବସେନା ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ସକାଳେ ଏନଡିଏ ପ୍ରତି ଅସନ୍ତୋଷ ଜାହିର କରିଥିବା ବେଳେ ଅପରାହ୍ନରେ ଦଳ ଏନଡିଏ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛି। ସୂଚନା ମୁତାବକ ଶିବସେନା ନିଜର ସମସ୍ତ ୧୮ ସାଂସଦଙ୍କୁ  ହ୍ଵିପ୍ ଜାରି ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବା ଏବଂ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ବିରୋଧରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛି। 

ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି(ଟିଡିପି)- ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶକୁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ଦାବିକୁ ନେଇ ପ୍ରଥମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ପୁଣି ଏନଡିଏ ସରକାରଠୁ ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ଟିଡିପି ଏହି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହରେ ଆଗତ କରିଛି।  ପାର୍ଟି ନିଜର ସାଂସଦକୁ ହ୍ଵିପ୍ ଜାରି କରି ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ ଦେବାକୁ କହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟିଡିପି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ ଦେବାକୁ ଅପିଲ କରିଛି। 

ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ(ଟିଏମସି)- ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵାଧୀନ ଟିଏମସି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ସପକ୍ଷରେ ରହିଛି।  ଟିଏମସି ନିଜର ସାଂସଦଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ଵିପ୍ ଜାରି କରିଛି। 

ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ(ବିଜେଡି)- ସୂଚନା ମୁତାବକ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସାଂସଦଙ୍କୁ ହ୍ଵିପ୍ ଜାରି କରିଛି। ସାଂସଦକୁ ଶୁକ୍ରବାର ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ କହିଛି। 

ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି(ଟିଆରଏସ)- ଏମିତିରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି ଅଣ ବିଜେପି ଓ ଅଣ କଂଗ୍ରେସ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଗଠନ କରିବାରେ ଜୁଟିଛି। ମାତ୍ର ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ପାର୍ଟି ଆଭିମୁଖ୍ୟ କଣ ରହିଛି ତାହା ଏ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଟିଆରଏସ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବର ସମର୍ଥନ କରିବ ନାହିଁ। 

ବିଜେପିର ‘ଶତ୍ରୁ’ ବିଜେପି ସହିତ- ନିଜର ପାର୍ଟି ବିଜେପିରେ ବିଦ୍ରୋହ କରିଥିବା ସାଂସଦ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସିହ୍ନା ମିଡିଆକୁ କହିଛନ୍ତି ସେ ପାର୍ଟି ଲାଇନର ପାଳନ କରିବେ। 

ବିଜେପି ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ କହିବା କଥା ମୋଦୀ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ସହଜରେ  ଭଙ୍ଗ ହେବ। କାରଣ ଗୃହରେ ଏନଡିଏ ପାଖରେ ୩୧୫ ସାଂସଦ(ବାଚସ୍ପତି ସମେତ)ଅଛନ୍ତି।  ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକସଭାରେ ୫୩୫ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବହୁମତ ପାଇଁ ଦରକର ୨୬୮ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସମର୍ଥନ। ବିଜେପି ପାଖରେ ଦୁଇ ଜଣ ନାମିତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସାମିଲ କରି ଗୃହରେ ୨୭୩ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>