<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଘାସ କାଟି ଫେରୁଥିବା ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଳିମାଡ଼, ବିଏସଏଫର ଜଣେ ଯବାନ ନିଖୋଜ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/bsf-jawan-is-missing-near-loc-after-pak-roops-fired-upon-them-39869
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/bsf-jawan-is-missing-near-loc-after-pak-roops-fired-upon-them-39869
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 20:06:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ନିକଟରେ ଘାସ କାଟିବା ଏବଂ ଜମିର ସଫେଇ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳର କିଛି ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଅଚାନକ ଗୁଳିମାଡ଼ ହୋଇଛି। ଏହା ପରେ ବିଏସଏଫର ଜଣେ ଯବାନ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ସେନା ଓ ବିଏସଏଫ ମିଶି ନିଖୋଜ ଯବାନଙ୍କ ସନ୍ଧାନରେ ଜୁଟିଛନ୍ତି। 

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରର ରାମଗଢ ସେକ୍ଟରରେ ବିଏସଏଫର ଜଣେ ଯବାନ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ  ବିଏସଏଫର ଯବାନ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଘାସ କାଟି  ଫେରୁଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନିକ ଗୁଳିମାଡ଼ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଯବାନ ପ୍ରତିଜବାବ ଦେଇ ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ ମାତ୍ର ଏହି ସମୟରେ ଜଣେ ବିଏସଏଫ ଯବାନ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ନିଖୋଜ ଯବାନ ଆହତ ହୋଇଥିବେ। ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ  ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏଲଓସିରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ରହି ରହି ଗୁଳି ବିନିମୟ ଜାରି ରହିଛି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସୋମବାର  ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରର କୁଲଗାମରେ ସେନାର ଜଣେ ଯବାନଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଆତଙ୍କୀ  ସେନାର ୧୬୨ ବାଟାଲିୟନର ଯବାନ ମୁଖତାର ଅହମ୍ମଦ ମଲିକଙ୍କ ଘରେ ପଶି ତାଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମ ବିରୋଧରେ ସମ୍ବିଧାନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାର ଗୋଟିଏ ମଧ୍ୟ ଉଦାହରଣ ନାହିଁ: ମୋହନ ଭାଗବତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/rss-chief-mohan-bhagwat-said-government-not-controlled-from-nagpur-39867
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/rss-chief-mohan-bhagwat-said-government-not-controlled-from-nagpur-39867
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 19:40:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ଵଂୟ ସହାୟକ ସଂଘ ଦ୍ଵାରା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ‘ଭବିଷ୍ୟ କା ଭାରତ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନରେ ଆରଏସଏସ ପ୍ରମୁଖ ମୋହନ ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି କି ସଂଘ ସମ୍ବିଧାନକୁ ମାନି ଚାଲିଥାଏ।  ସମ୍ବିଧାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯାଇ ଆମେ କୌଣସି କାମ କରିଛୁ ଏମିତି କୌଣସି ଉଦାହରଣ ନାହିଁ।  ଭାଗବତ ସଂଘ ଓ ରାଜନୀତି ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ବନ୍ଧକୁ ନେଇ ଖୋଲାଖୋଲି ନିଜର ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦଖଲ ଦେବାର ଅଭିଯୋଗ ଓ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି  କହିଛନ୍ତି କି ଲୋକେ ଅନୁମାନ କରନ୍ତି ଯେ ଫୋନ ନାଗପୁରରୁ ଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ଅଟେ। ଭାଗବତ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନାଗପୁରରୁ ସରକାର ଚାଲେ ନାହିଁ।

ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବା ଅଧିକ ଲୋକ ସ୍ଵଂୟସେବକ ଅଟନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଦି ସଂଘର ସ୍ଵଂୟ ସେବକ ରହି ସାରିଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ ଏହି  ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମୋର ସମବୟସ୍କର।  ସଂଘ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ମୋର ଯେତିକି ଅନୁଭବ ରହିଛି ସେଥିରୁ ଅଧିକ ଅନୁଭବ ରାଜନୀତିରେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କର ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜର ରାଜନୀତି ଚଲାଇବା ପାଇଁ କାହାରି ପରାମର୍ଶର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ପାରିବି ନାହିଁ। 

ସଂଘ ପ୍ରମୁଖ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ରାଜନୀତି ଓ ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ଉପରେ ସଂଘର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ନାହିଁ। ସେମାନେ ଆମର ସ୍ଵଂୟସେବକ ଏବଂ ନିଜ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ। ଦେଶର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯେଉଁ ସମ୍ବିଧାନ  ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ସେଥିରେ ଚାଲିବାକୁ ହେବ ଓ ଚାଲିବା ମଧ୍ୟ ଉଚିତ୍।

ସଂଘ କଣ କହିଥାଏ

ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶ ପାଇଁ  ଏକ ବିଚାର ନେଇ, ଏକ ନୀତିର ସ୍ଵପ୍ନ ନେଇ କାମ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପଛରେ ଛିଡ଼ା ହୁଅ। ସେହି ନୀତି କୌଣସି ଦଳର ମଧ୍ୟ ହିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ରାଷ୍ଟ୍ରହିତ ବିଚାର କରି ନାଗରିକ ହୋଇଥିବାରୁ ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍।  ସଂଘର କାର୍ୟ୍ୟଧରେ ଦାୟିତ୍ଵଧାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ରାଜନୀତିରେ କଦାପି ପଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ନିଶ୍ଚୟ ଯେ ସ୍ଵଂୟ ସେବକ ସ୍ଵାଧୀନ ଅଟନ୍ତି, ସେମାନେ ରାଜନୀରି କରି ପାରନ୍ତି କି ନ କରି ପାରନ୍ତି ତାହା ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ନୂଆ ଉପାୟ , କୁକୁର ହେଲା ମେୟର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/in-america-to-save-animals-people-of-city-elected-dog-as-a-mayor-39864
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/in-america-to-save-animals-people-of-city-elected-dog-as-a-mayor-39864
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 18:43:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବ ଶୁଣିଲେ ଯେ, ଗୋଟିଏ କୁକୁର ଗୋଟିଏ ସହରର ମେୟର । ଏହି ଘଟଣାଟି ଘଟିଛି ଆମେରିକାର କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ସହରରରେ । ଏଠାକାର ଲୋକ ଏକ କୁକୁରକୁ ନିଜ ମେୟର ଭାବେ ବାଛିଛନ୍ତି । ଘଟଣାଟି ଏହିପରି କି, ଏଠାରେ ମେୟର ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଲୁଆ, ଗଧ, ଓ ବିଲେଇ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲେ । ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ କୁକୁର ଆଇନଗତ ଭାବେ ମେୟର ନୁହେଁ । ସେ କେବଳ ପ୍ରତୀକଭାବେ ବଛାଯାଇଥିଲା । 

ମଣିଷଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଥିବା ଏଡି କୁକୁରର ନାଁ ମ୍ୟାକ୍ସ । ଏହି କୁକୁରକୁ ସହରର ମେୟର ଭଳି ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଦିଅଯୋଇଛି । ଏହି କୁକୁର ନାଁରେ ଅଫିସିଆର ମ୍ୟାକ୍ସ ଫେସବୁକ ଆଇଡି ମଧ୍ୟ ତିଆରି ହୋଇଛି । ଏହି କୁକୁରର ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଡେପୁଟି ମେୟର ବନାଯାଇଛି । 

ନୂଆ ମେୟରର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଲା କି ସେ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଓ ମିଡିଆ ସହିତ ଫଟୋ ଉଠାଇବେ । ଏହା ସହିତ ଏହି କୁକୁର ମେୟରକୁ ସହରରେ ହେଉଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର କରିବା ବା ଯୋଗଦେବାକୁ ହେବ । 

ଏହି ସହରରେ ପଶୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଲୋକମାନଙ୍କର ସହାନୁଭୁତି ପାଇଁ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଟଙ୍କା ଅଭାବରୁ ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ଗୃହ ହୋଇନପାରିବାରୁ ଏପରି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ମେୟର ପଦବୀ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଂଗ୍ରେସର ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜବାବ, HALକୁ ୟୁପିଏ ସରକାର ବାହାର କରିଛି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/rafale-deal-defence-minister-nirmala-sitharaman-attacked-on-congress-39863
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/rafale-deal-defence-minister-nirmala-sitharaman-attacked-on-congress-39863
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 18:36:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଫେଲ ବିମାନ ଡିଲକୁ ନେଇ ସରକାର ଓ ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଦଳ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଜାରି ରହିଛି। କଂଗ୍ରେସର  ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଏକେ ଆଣ୍ଟୋନୀ ଦ୍ଵାରା ମଙ୍ଗଳବାର ଲଗାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗର ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଫେଲ  ଡିଲରୁ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଏରୋନେଟିକ୍ସ ଲିମିଟେଡ(ହାଲ)କୁ ବାହାର କରିବା ନେଇ  କଂଗ୍ରେସର ୟୁପିଏ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବ ସରକାର ଅମଳରେ ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀର ଉତ୍ପାଦନକୁ ନେଇ ଥିବା  ଅବଧି ଉପରେ ହାଲର ଡସାଲ୍ଟ ସହ ସହମତି ହୋଇ ପାରିନଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ୟୁପିଏ ସମୟରେ ହାଲ ଡିଲରୁ ଓହରି ଯାଇଥିଲା।

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ଏନଡିଏ ସରକାର ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ଡିଲରେ ୯ ପ୍ରତିଶତ ଶସ୍ତା ଦରରେ ରାଫେଲ ଲଢୁଆ ବିମାନ ଦେଶକୁ ମିଳୁଛି। ନିର୍ମଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁପିଏ ସମୟରେ ଏହି ଡିଲ୍ ହୋଇ ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୟୁପିଏ ସମୟରେ ହାଲ ଓ ଡସାଲ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ପାଦନ ଅବଧିକୁ ନେଇ ସହମତି ହୋଇପାରିନଥିଲା। ତେଣୁ ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ହାଲ ଓ ଡସାଲ୍ଟଏକ ସଙ୍ଗେ କାମ କରିପାରିନଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ  ହାଲ ସହିତ କିଏ ଏମିତି ବ୍ୟବହାର  କରିଛି ଏବଂ କେଉଁ ସରକାର ଅମଳରେ ହୋଇଛି ଏହାର ଉତ୍ତର କଂଗ୍ରେସକୁ ଦେବା ଉଚିତ୍। 

କେଉଁ କଥାକୁ ନେଇ ହେଉଛି ବିବାଦ ?

ପୂରା ମାମଲା ହାଲକୁ ଅଣଦେଖା କରି ରିଲାଏନ୍ସକୁ ଡସାଲ୍ଟ ସହ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ ମିଳିବାକୁ ନେଇ ହୋଇଛି। ବିରୋଧୀ ଏହା ଉପରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଭବର ଅଭାବ ଏବଂ ହାଲକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ଦେଇ ସାରିଛି। କମ୍ପାନୀ ସଫେଇ ଦେଇଥିଲା ଯେ ଡସାଲ୍ଟ ରିଲାଏନ୍ସକୁ ରପ୍ତାନୀ କାମ ପାଇଁ ବାଛିଛି। ବିଦେଶୀ ଭେଣ୍ଡର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ପାର୍ଟନର ଚୟନ କରିବାରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର କୌଣସି ଭୂମିକା ନଥାଏ ବୋଲି ରିଲାଏନ୍ସ କହିଥିଲା। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆଜି କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏକେ ଆଣ୍ଟୋନୀ ରାଫେଲ ବିମାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରେସ କନଫରେନ୍ସ କରି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେବେ ୧୨୬ ରାଫେଲ କିଣିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଥିଲା ତେବେ ଏହାକୁ କମ କରି କେବଳ ୩୬ଟି ରାଫେଲ କଣ ପାଇଁ କିଣା ଯାଉଛି।

ଏକେ ଆଣ୍ଟୋନୀ କହିଥିଲେ କି ଆମ ସରକାରର ଅନ୍ତିମ ଦିନ ପର୍ୟ୍ୟ୍ନ୍ତ ରାଢେଲ ବୁଝାମଣା ପ୍ରାୟତଃ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ସାରିଥିଲା। ୨୦୧୪ରେ ଯେବେ ଏନଡିଏ ସରକାର ଗଠନ କଲା ୨୦୧୫ ଏପ୍ରିଲ ୧୦ରେ ୩୬ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ କ୍ରୟ କରିବାର ଏକତରଫା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ୧୨୬ଟି ବିମାନ କିଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରି ୩୬ କଣ ପାଇଁ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେବା ଉଚିତ୍।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଆତଙ୍କୀକୁ ଯବାନଙ୍କ ଜବାବ, ମୋତେ ଗୁଳି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତ ମାରନ୍ତୁ ମାତ୍ର ପ୍ରଶ୍ନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/jammu-and-kashmirsrinagarkill-me-if-you-want-to-shoot-me-but-do-not-question-the-last-words-of-the-martyr-soldier-39861
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/jammu-and-kashmirsrinagarkill-me-if-you-want-to-shoot-me-but-do-not-question-the-last-words-of-the-martyr-soldier-39861
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 18:02:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରର କୁଲଗାମରେ ସେନାର ଜଣେ ଯବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ମନା କରି ମୃତ୍ୟୁର ପଥ ବାଛି ନେଇଛନ୍ତି।  କୁହାଯାଉଛି ଯେ  ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ସହିଦ ଯବାନ ମୁଖତାର ଅହମ୍ମଦ ମଲିକଙ୍କ ଘରେ ପଶି ଭାରତୀୟ ସେନାର ଗତିବିଧି ତଥ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ।

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ମଲିକ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋତେ ବରଂ ଗୁଳି କରି ମାରିଦିଅନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ଏହି ଧରଣର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାର ନାହିଁ। ମଲିକଙ୍କ ଏହି ଜବାବ ପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ତାଙ୍କର ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ପରିଜନଙ୍କ ମୁତାବକ ସେନାରେ ଲାନ୍ସ ନାୟକ ପଦରେ ମୁତୟନ ମଲିକ ନିଜ ପୁତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ। 

ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ମଲିକଙ୍କ ପୁତ୍ର

ଲାନ୍ସ ନାୟକ ମଲିକଙ୍କ ପୁତ୍ର ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା। ସେନାର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚାରି ଦିନ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିବା ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ରେ ତାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଘଟଣା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ ସୈନ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି କି କୁଲଗାମର ଚୁରତ ଗାଁରେ ଯେବେ ମଲିକଙ୍କ ପରିବାର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ପଶିଥିଲେ। 

ଘରର ପ୍ରଥମ ମହଲାରେ କରାଗଲା ହତ୍ୟା

ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀଙ୍କ ମୁତାବକ  ଘରେ ପଶିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ପ୍ରଥମେ ମଲିକଙ୍କୁ ତଳ ମହଲାରେ ଖୋଜିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ପ୍ରଥମ ମହଲାକୁ ଚଢିଥିଲେ। ସେଠାରେ ମଲିକଙ୍କୁ ଦେଖି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସେନାର ଗତିବିଧି ବିଷୟରେ କିଛି ପଚାରିଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ମଲିକ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ମୋତେ ଗୁଳି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ମୋତେ ପ୍ରଶ୍ନ କରନାହିଁ। ମଲିକଙ୍କ ଏହି ଜବାବ ପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ତାଙ୍କୁ ଅତି ନିକଟରୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ମାରିଥିଲେ। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ହିଁ ମଲିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସେୟାର ହେଲା ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ଫଟୋ, ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/bjp-worker-arrested-for-sharing-morphed-photos-of-mamata-banerjee-and-naveen-patnaik--39858
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/bjp-worker-arrested-for-sharing-morphed-photos-of-mamata-banerjee-and-naveen-patnaik--39858
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 17:24:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଓ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଫଟୋକୁ ଏଡିଟ୍ କରି ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସେୟାର କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି।  ଗିରଫ ହୋଇଥିବା  ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ବିଜେପିର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା।  ତାଙ୍କ ନାମ ବାବୁଆ ଘୋଷ।  ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ପଶ୍ଚିମ ମେଦିନିପୁରରୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ବାବୁଆ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଫଟୋକୁ ବଙ୍ଗାଳି ଭାଷାରେ  ଲେଖି ଅନେକ ପୋଷ୍ଟ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ନିଜର ଲେଖାରେ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସଠିକ୍ ବୟସରେ ବିବାହ ନକଲେ ଗମ୍ଭୀର ପରିଣାମ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ।

ସେ ବଙ୍ଗାଳି ଭାଷାରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ଯୁବକ ସଠିକ ସମୟରେ ବିବାହ ନକରେ ତେବେ ସେ ପାଗଳ ହୋଇଥିବେ, ମାତ୍ର ପୂରା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏହା ଦେଖି ପାରିବ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ଯୁବତୀ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ବିବାହ ନକରେ ତେବେ କଣ ହୋଇଥାଏ। 

ଏହା ବ୍ୟତୀତ  ବାବୁଆ  ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଓ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ବାବୁଆ ଏମିତି ବିବାଦୀୟ ଫଟୋ ଓ କମେଣ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏମିତି କରି ସାରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ବାବୁଆଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବିବାଦୀୟ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ଓ କମେଣ୍ଟ କରିବା ମାମଲାରେ ଗିରଫ କରିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବ ପରେ ଏହି ଚାରି ବର୍ଷରେ କେତେ ବଢିଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସଂପତ୍ତି ? ଜାଣନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/pm-narendra-modi-four-years-assets-details-pmo-cash-gold-property--39854
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/pm-narendra-modi-four-years-assets-details-pmo-cash-gold-property--39854
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 16:33:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର‌୍ୟ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ  ସୋମବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଚଳ-ଅଚଳ ସଂପତ୍ତିର ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ପିଏମଓ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ  ପ୍ରାୟ ୨.୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସଂପତ୍ତି ରହିଛି। ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଦେଢ କୋଟିର ସଂପତ୍ତି ଥିଲା। ଏହି ଚାରି ବର୍ଷରେ ପୂର୍ବେ ମୋଦୀଙ୍କ ସଂପତ୍ତିରେ ପ୍ରାୟ ୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

୨୦୧୪ରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରୂପେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜର ସତ୍ୟପାଠରେ ସଂପତ୍ତିର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ସେହି ଆଧାରରେ ୨୦୧୪  ଓ ୨୦୧୮ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସଂପତ୍ତିରେ କେତେ ବ୍ୟବଧାନ ରହିଛି।

୧- ୨୦୧୪ରେ ମୋଦୀଙ୍କ ପାଖରେ ମୋଟ୍ ଚଳ ଅଚଳ ସଂପତ୍ତି ୧ କୋଟି ୫୧ ଲକ୍ଷ ୫୭ ହଜାର ୫୮୨ କୋଟି  ଟଙ୍କା ଥିଲା।  ଆଜି ୨୦୧୮ରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରାୟ ୨.୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସଂପତ୍ତି ରହିଛି।

୨- ୨୦୧୪ରେ ମୋଦୀଙ୍କ ପାଖରେ ୨୯ ହଜାର ଟଙ୍କା କ୍ୟାସ୍ ରୂପେ ଥିଲା।  ଆଜି ମୋଦୀଙ୍କ ପାଖରେ କ୍ୟାସ୍ ରୂପେ ୪୮ ହଜାର ୯୪୪ ଟଙ୍କା ରହିଛି।

୩- ୨୦୧୪ରେ ପୋଷ୍ଟାଲ ସେଭିଙ୍ଗରେ ମୋଦୀଙ୍କ ଥିଲା ୪, ୩୪, ୦୩୧ ଟଙ୍କା। ଆଜି ୨୦୧୮ରେ ଏସବିଆଇରେ ମୋଟ୍ ତାଙ୍କର ୧୧,୨୯,୬୯୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି। 

୪- ୨୦୧୪ରେ ଫିକ୍ସ ଡିପୋଜିଟ୍ ୪୪,୨୩,୩୮୩ ଟଙ୍କା ଥିଲା।  ଆଜି ୨୦୧୮ରେ ୧,୦୭,୯୬,୨୮୮ ଟଙ୍କା ଡିପୋଜିଟ୍ ରହିଛି।

୫- ୨୦୧୪ରେ ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର ବଣ୍ଡ ଡିପୋଜିଟ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଥିଲା। ୨୦୧୮ରେ ଆଜିକା ସମୟରେ ମୋଦୀଙ୍କର ସେହି ସମାନ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିଛି।

୬- ୨୦୧୪ରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ଅଳଙ୍କାର ଥିଲା। ଆଜି ୨୦୧୮ରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ଅଳଙ୍କାର ରହିଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ କୌଣସି ଦୁଇ ଚକିଆ, ଚାରି ଚକିଆ  ଯାନ  ପଞ୍ଜୀକୃତ ନାହିଁ। ଯେବେଠୁ ମୋଦୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି ତେବେଠୁ କୌଣସି ନୂତନ ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ଅଳଙ୍କାର କିଣି ନାହାନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ମୋଟ୍ ଚଳ ଅଚଳ ସଂପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୨.୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏଥିରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ କୋଟି ୨୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଚଳ ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀନଗରରେ କିଛି ଅଚଳ ସଂପତ୍ତି ରହିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୨୦୦୨ରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ  ୩୫୩୧.୪୫ ବର୍ଗଫୁଟର ପ୍ଲଟ କିଣିଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୧୩ ହଜାର ଫୁଟ୍ ଉଚ୍ଚତାରୁ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦିନର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ମହିଳା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/indian-skydiver-shital-mahajan-jumped-off-from-13000-feet-height-for-wishing--pm-modi-68th-birthday-39853
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/indian-skydiver-shital-mahajan-jumped-off-from-13000-feet-height-for-wishing--pm-modi-68th-birthday-39853
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 16:36:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁନେର ସ୍କାଏ-ଡ୍ରାଇଭର ଶୀତଲ ମହାଜନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏକ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ଜନ୍ମଦିନ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ସେ ଗତକାଲି ଆମେରିକାର ଚିକାଗୋ ସହରରୁ ୧୩ ହଜାର ଫୁଟ୍ ଉଚ୍ଚତାରୁ ଲମ୍ପ ଦେଇ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏହି ଦୁଃସାହିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସେ ନିଜର ଫେସବୁକ ପେଜ୍ ରେ ଅପ୍ଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି । 

ଶୀତଲଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ଗତ ୪ ବର୍ଷ ହେଲା ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ୍ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତରଫରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ଉତର ମିଳିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତରଫରୁ କିଛି ଉତର ଆସିପାରେ ବୋଲି ସେ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି । ସେ ଏହି ବର୍ଷ ଫେବୃୟାରୀ ମାସରେ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପଟାୟାରୁ ୧୩ ହଜାର ଫୁଟ୍ ଉଚ୍ଚରୁ ଶାଢୀ ପିନ୍ଧି ଲମ୍ପ ଦେଇ ବିଶ୍ୱରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ । 

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ୩୫ ବର୍ଷୀୟା ଶୀତଲ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ଓ ଦୁଇଟି ପିଲାର ମା । ସ୍କାଇ-ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗରେ ସେ ୧୮ରୁ  ଅଧିକ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଓ ୬ରୁ ଅଧିକ ଅର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ତାଙ୍କ ନାମରେ କରିଛନ୍ତି । ସେ ସମୁଦାୟ ୭୦୪ ଥର ଆକାଶରୁ ଲମ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପତି ବୌଭବ ବି ଜଣେ ସ୍କାଇ-ଡ୍ରାଇଭର । ଏହି ଦୁଇଜଣ ୨୦୧୧ ରେ ଆକାଶରେ ଉଡୁଥିବା ହଟ୍ ବେଲୁନରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ସେମାନେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସ୍କାଇ-ଡ୍ରାଇଭର ଦଂପତି ଅଟନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ସହ କଣ ହୋଇଥିଲା ଜନତା ଜାଣିବା ଦରକାର : ମମତା ବାନାର୍ଜୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/people-should-know-what-happened-to-netaji-after-the-plane-crash-mamata-banerjee-39850
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/people-should-know-what-happened-to-netaji-after-the-plane-crash-mamata-banerjee-39850
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 15:56:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ନେତା ଏବଂ ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ଫୌଜର ମୁଖ୍ୟ ସୁଭାଷଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଜି ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ,  ୨୦୧୫ ଆଜିର ଦିନରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେତାଜୀଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଫାଇଲକୁ ଗୋପନୀୟ ଭାବରେ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଅଧୀକାର ଅଛି ଯେ, ସେମାନେ ଜାଣିବା ଦରକାର ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ନେତାଙ୍କ ସହ ୧୯୪୫ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କଣ ହୋଇଥିଲା । 

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ନେତାଜୀଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ୬୪ଟି ଫାଇଲକୁ ଗୋପନୀୟ ସୂତ୍ରରେ ଅଲଗା କରି ଦେଇଥିଲେ । ମୋଦୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ୨୦୧୫ରେ ଗୋପନୀୟ ସୂତ୍ରରେ ଆଉ କିଛି ଫାଇଲକୁ ଅଲଗା କରି ଦେଇଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଫେଲ ଡିଲ ଉପରେ ଆଣ୍ଟୋନୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ, ଯଦି ଡିଲ ଏତେ ଶସ୍ତା ତେବେ ୧୨୬ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୩୬ ବିମାନ କଣ ପାଇଁ କିଣାଯାଉଛି ?
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/Ak-antony-asked-centre-if-rafale-deal-is-cheaper-then-why-not-buy-aircraft-more-than-126-39848
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/Ak-antony-asked-centre-if-rafale-deal-is-cheaper-then-why-not-buy-aircraft-more-than-126-39848
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 15:44:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଫେଲ ବିମାନ ଡିଲ ବିଜେପି ପାଇଁ ଅଡ଼ୁଆ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ମାମଲାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏକେ ଆଣ୍ଟୋନୀ ରାଫେଲ ବିମାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରେସ କନଫରେନ୍ସ କରିଛନ୍ତି। ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେବେ ୧୨୬ ରାଫେଲ କିଣିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଥିଲା ତେବେ ଏହାକୁ କମ କରି କେବଳ ୩୬ଟି ରାଫେଲ କଣ ପାଇଁ କିଣା ଯାଉଛି।

ଏକେ ଆଣ୍ଟୋନୀ କହିଛନ୍ତି କି ଆମ ସରକାରର ଅନ୍ତିମ ଦିନ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ରାଢେଲ ବୁଝାମଣା ପ୍ରାୟତଃ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ସାରିଥିଲା। ୨୦୧୪ରେ ଯେବେ ଏନଡିଏ ସରକାର ଗଠନ କଲା ୨୦୧୫ ଏପ୍ରିଲ ୧୦ରେ ୩୬ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ କ୍ରୟ କରିବାର ଏକତରଫା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ୧୨୬ଟି ବିମାନ କିଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରି ୩୬ କଣ ପାଇଁ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେବା ଉଚିତ୍।

ଆଣ୍ଟୋନୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ନିକଟରେ କାନୁନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦୃଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ ନୂତନ ସରକାରରେ ରାଫେଲ ବିମାନର ଡିଲ ୟୁପିଏ ତୂଳନାରେ ୯ ପ୍ରତିଶତ ଶସ୍ତା ହେଲା। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଡିଲ ୟୁପିଏ ତୂଳନାରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଶସ୍ତା।  ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଅଧିକାରୀ ଏହାକୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଶସ୍ତା କହୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଏହି ଡିଲ ଏତେ ଶସ୍ତା ତେବେ ୧୨୬ ରାଫେଲ ବିମାନ କଣ ପାଇଁ କିଣାଯାଉ ନାହିଁ ? 

କଂଗ୍ରେସ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବହୁତ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ହାତଛଡ଼ା କରିଛି। ସେ  କହିଛନ୍ତି କି ଏଚଏଏଲ ଏହି ବିମାନ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ। ତେଣୁ ଏହି ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ ଯୁଗ୍ମ ସଂସଦୀୟ ସମିତି(ସିଭିସି)କୁ କରିବା ଉଚିତ୍। ସିଭିସିର ଏହା ସାମ୍ବିଧାନିକ ଦାୟିତ୍ଵ। ସେମାନେ ପୂରା କାଗଜପତ୍ର ମାଗନ୍ତୁ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ କରି ଏହାର ସୂଚନା ସଂସଦରେ ରଖନ୍ତୁ। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>