<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଜନମତ ନୁହେଁ ଅନୁକମ୍ପାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ନେହେରୁ- ବିଜେପି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/sudhanshu-trivedi-takes-a-jibe-on-shahshi-tharoors-chaiwala-pm-statement-43147
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/sudhanshu-trivedi-takes-a-jibe-on-shahshi-tharoors-chaiwala-pm-statement-43147
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 09:12:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶି ଥରୁରଙ୍କ ବୟାନକୁ ଜୋରଦାର ବିରୋଧ କରିଛି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି । ଦଳ ଏହାକୁ କାଉଂଟର କରିଛି । ଥରୁର କହିଥିଲେ ଯେ ଜବାହାରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣେ ଚା’ ବିକାଳି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯାହା ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ବିଜେପି ନେତା ସୁଧାଂଶୁ ତ୍ରିବେଦୀ । ନେହେରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ଅନୁକମ୍ପା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଖିଲେ ବୋଲି ସେ କହିବା ସହ ମୋଦୀ ଜନସମର୍ଥନ ଏବଂ ସ୍ପଷ୍ଟ ବହୁମତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତି । 

ବିଜେପି ପ୍ରବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନେହେରୁ ଅନୁକମ୍ପା ସାହାଯ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ଭାରତ ବର୍ଷରେ କେବଳ ଦୁଇ ଜଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନତାଙ୍କ ପ୍ରିୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପାୟୀ ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ । ଏହି ଦୁଇ ନେତା ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଆଶା ଆକାଂକ୍ଷା ପୂରଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ନେତା ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଦଳର କେହି ନେତା ମାନୁ ନଥିଲେ । ସେଥିରେ ନେହେରୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ । 

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି କି, ମୋଦୀ ଦେଶର ଜଣେ ହିଁ ନେତା ଯିଏ ପ୍ରଥମଥର ସ୍ପଷ୍ଟ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ନେହେରୁ ଅନୁକମ୍ପା ପାଇ ବହୁମତ ପାଇଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସର ଜନ ସମର୍ଥନ ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ପାଇଁ ଥିଲା । ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଜନତାଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ନୁହେଁ ସିଣ୍ଡିକେଟ ସମର୍ଥନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ଥରୁର ଏବଂ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ନିଜର ମାନସିକତା ସାର୍ଟିଫିକେଟ ସହ ସାମ୍ନାକୁ ଆସନ୍ତୁ ବୋଲି ସୁଧାଂଶୁ କହିଛନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କି, ଗତକାଲି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶି ଥରୁର ନେହେରୁଙ୍କ ଉପରେ ଲେଖିଥିବା ଏକ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମାରୋହରେ ସେ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପରୋକ୍ଷରେ ସମାଲୋଚନା କରି ନେହେରୁଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣେ ଚା’ ବିକାଳି ଆଜି ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ କାରଖାନାରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁ ଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ୨୨ଟି ଦମକଳ ଗାଡି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/fire-broke-out-in-a-factory-in-bawana-industrial-area-delhi-43146
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/fire-broke-out-in-a-factory-in-bawana-industrial-area-delhi-43146
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 08:44:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦିଲ୍ଲୀର ବବାନା ଶିଳ୍ପାଂଚଳରେ ଏକ କାରଖାନାରେ ଆଜି ସକାଳେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଛି । ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ଖବର ପାଇ ଦମକଳ ବାହିନୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଚିଛି । ଦମକଳ ବିଭାଗର ୨୨ଟି ଗାଡି ନିଆଁ ଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । 

କୁହାଯାଉଛି କି, ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଫାକ୍ଟ୍ରିରେ ନିଆଁ ଲାଗିଛି । ଏହାର କାରଣ ନେଇ କୌଣସୀ ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କାଶ୍ମୀର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସେନାର କଡା ସନ୍ଦେଶ, ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କର ନଚେତ ପ୍ରାଣ ହରାଇବ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/security-forces-gun-downed-201-militants-in-jammu-kashmir-in-year-2018-till-now-43145
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/security-forces-gun-downed-201-militants-in-jammu-kashmir-in-year-2018-till-now-43145
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 08:31:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଲଗାତାର ଭାବେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୨୦୧ଜଣ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ସେନା କାଶ୍ମୀରରେ ଲୁଚିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଡା ସନ୍ଦେଶ ଦେଇ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବା ପାଇଁ କହିଛି । ଏକ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଲେଫ୍ଟନାଂଟ୍ ଜେନେରାଲ ଏ.କେ. ଭଟ୍ଟ ଏହା କହିଛନ୍ତି । 

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କାଶ୍ମୀରର ଯୁବକମାନେ ଭଲ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲନ୍ତୁ । ସେମାନେ ନିଜ ମାତାପିତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ କରିବା ଉଚିତ । ଯାହା ରାଜ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସହାୟକ ହେବ । 

ବିଛିନ୍ନତାବଦୀ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଭୁଆଁ ବୁଲାଉଛନ୍ତି

ଜେନେରାଲ ଭଟ୍ଟଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ବିଛିନ୍ନତାବାଦୀ ସଂଗଠନ କାଶ୍ମୀର ଯୁବକଙ୍କୁ ଭୁଆଁ ବୁଲାଉଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଉନ୍ନତିକୁ ରୋକୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଲଢିବା ପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତାଉଛନ୍ତି । ଯୁବକମାନେ ନିଜ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନଜରରେ ରଖି ଏହି ଚକ୍ରାନ୍ତରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ ।

ସେନାର ବିଭିନ୍ନ ଅପରେସନ ସଫଳ ହୋଇଛି

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେନା ଆତଙ୍କୀଙ୍କୁ ମୁହଁତୋଡ ଜବାବ ଦେଉଛି । ସେନା, ପୋଲିସ, ବିଏସଏଫ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଇଂଟେଲିଜେନ୍ସ ସଫଳତାର ସହ ସେମାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଏ ଯାଏଁ ୨୦୧ଜଣ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି । କାଶ୍ମୀରବାସୀ ମଧ୍ୟ ସେନାକୁ ଆତଙ୍କୀ ନିରୋଧୀ ଅପରେସନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । 

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରରେ ୧୦୯ଜଣ ଆତଙ୍କୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଉତର କାଶ୍ମୀରରେ ୪୫ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାଶ୍ମୀରର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତାମିଲନାଡୁରେ ପହଁଚିଲା ଘୁର୍ଣ୍ଣିଝଡ ଗାଜା, ରାଜ୍ୟରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/indian-navy-on-high-alert-to-tackle-cyclone-gaza-43144
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/indian-navy-on-high-alert-to-tackle-cyclone-gaza-43144
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 07:58:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଘୁର୍ଣ୍ଣିଝଡ ଗାଜା ତାମିଲନାଡୁର ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳରେ ପହଁଚିଛି । ଏହା ଆଜି ଦ୍ୱିପ୍ରହର ସୁଧା ପଂବନ ଏବଂ କୁଡ୍ଡାଲୋର ମଧ୍ୟରେ ପହଁଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଦକ୍ଷିଣ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ପଣ୍ଡିଚେରୀ ଉପକୂଳକୁ ନଜରରେ ରଖି ଗତାକଲିଠାରୁ ହାଇ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି । ନୌସେନା ଅଧିକାରୀ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ନୌସେନାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି କି, ପୂର୍ବତଟ ନୌସେନା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସମର୍ଥ । ଏଥିନିମନ୍ତେ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇଛି । ଆଜି ସଂଧ୍ୟାରେ ଗାଜା ରାଜ୍ୟର ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରେ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁଇଟି ଭାରତୀୟ ଜାହାଜ ରଣବୀର ଏବଂ ଖଂଜର ସହାୟତା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଥିବା ଅଂଚଳରେ ରହିଛନ୍ତି । ଏହି ଜାହାଜରେ ଅତିରିକ୍ତ ସମୁଦ୍ର ବୁଡାଳି, ଡାକ୍ତର, ଛୋଟ ଡଙ୍ଗା, ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ସାମଗ୍ରୀ ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ୍ ଭରି ନଥିବା ୮୦ହଜାର ଆକାଉଂଟ୍ ଉପରେ ଆୟକର ବିଭାଗର ନଜର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/income-tax-is-keeping-an-eye-on-eighty-thousand-accounts-who-haven-t-filled-tax-after-demonetization-43142
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/income-tax-is-keeping-an-eye-on-eighty-thousand-accounts-who-haven-t-filled-tax-after-demonetization-43142
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 07:33:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ଆୟକର ଦାଖଲ କରି ନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ବିଭାଗ କଡା ନଜର ରଖିଛି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କର ବୋର୍ଡ (ସିବିଡିଟି)ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ସୁନୀଲ ଚନ୍ଦ୍ରା ବିଭାଗ ୮୦ହଜାର ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଯେଉଁମାନେ ନୋଟିସ ପାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ କର ଜମା କରୁ ନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ପରିସରକୁ ଅଣାଯିବା ନେଇ ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ପ୍ରଗତି ମଇଦାନରେ ହେଉଥିବା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାପାର ମାମଲାରେ ଆୟକର ବିଭାଗର ଷ୍ଟଲ୍ ଉଦଘାଟନ କରିବା ସମୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରା କହିଥିଲେ ଯେ ୮୦ହ ଜାର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁମାନେ ଗତ ତିନିବର୍ଷ ଧରି ଆୟକର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଟିକସ ଦାଖଲ କରିନାହାନ୍ତି । 

ବହୁବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କର ପରିମାଣ ବଢିଛି- ଚନ୍ଦ୍ରା

ଚନ୍ଦ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଟିକସ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯଦି ଗତ ୫ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସର ଯୋଗଦାନ ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବାଳେ ଅପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କରର ପରିମାଣ ୪୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ବହୁତ ବର୍ଷ ପରେ ଏପରି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି  । ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ଲୋକମାନେ ଟଙ୍କା ଆକାଉଂଟରେ ଜମା କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ କେଉଁମାନେ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣୃ ଭରୁଛନ୍ତି ତାହା ଜାଣି ହେଉଛି । 

ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ତିନି ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଛି ନୋଟିସ

ସିବିଡିଟି ଚେୟାରମ୍ୟାନଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ଟିକସ ଜମା କରିନଥିବା ପ୍ରାୟ ତିନି ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନୋଟିସ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ୨.୨୫ଜଣ ଆୟକର ଫାଇଲ କରିଥିଲେ । ସେହପରି ଏପରି ୮୦ହଜାର ମାମଲା ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ ହୋଇନାହିଁ । ଆୟକର ବିଭାଗ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜିସାଟ୍-୨୯ର ସଫଳତାରେ ଉତଫୁଲିତ ଇସ୍ରୋ ମୁଖ୍ୟ କହିଲେ, ୨୦୨୧ରେ ପଠାଇବାକୁ ମାନବ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/We-will-be-sending-mission-with-man-in-2021-says-isro-chief-k-sivan-43140
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/We-will-be-sending-mission-with-man-in-2021-says-isro-chief-k-sivan-43140
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Nov 2018 22:46:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣାକାରୀ ସଂସ୍ଥା(ଇସ୍ରୋ) ମହାକାଶ ପାଇଁ ଦେଶର ମହତ୍ଵାକାଂକ୍ଷୀ ମାନବକୁ ମହକାଶ ପଠାଇବା ମିଶନକୁ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ହାସଲ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଏହା ସହିତ ମାନବ ବିହୀନ ‘ଗଗନଯାନ’ ୨୦୨୦ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ପୂରଣ କରାଯିବ। ଇସ୍ରୋର ପ୍ରମୁଖ କେ.ଶିବନ ବୁଧବାର ଜିଏସଏଲଭି ମାକ-୩ ରକେଟ୍ ଜରିଆରେ ସଞ୍ଚାର ଉପଗ୍ରହ ଜିସାଟ-୨୯ର ସଫଳ ପ୍ରକ୍ଷେପଣ ପରେ ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ ସମାରୋହ ଅବସରରେ ନିଜର ସମ୍ବୋଧନରେ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଭାରତ ଗଗନଯାନ ଜରିଆରେ ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ। ଏହି ଅଭିଯାନ ସଫଳ ହେଲେ ଭାରତ ଏହି ଉପଲବ୍ଧି ହାସଲ କରିବାରେ ଚତୁର୍ଥ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପରିଣତ ହେବ।  ଶିବନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିଶନ ଟିମ୍ ସଠିକ୍ ରାସ୍ତାରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛନ୍ତି ଏବଂ କାମ କରୁଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ  ଗଗନଯାନ ଟିମର ପ୍ରଥମ ମାନବବୀହିନ ମିଶନ ଯୋଜନା ୨୦୨୦ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ସଫଳ କରିବାର ଅଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ମହାକାଶକୁ ପ୍ରଥମ ମାନବକୁ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ପଠାଇବାର ଅଛି। ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ଶିବନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସ୍ରୋର ଯୋଜନା ମାନବଯୁକ୍ତ ମିଶନ ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଟି ମାନବବୀହିନ ମିଶନକୁ ପୂରଣ କରିବା ଉପରେ  ରହିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମତଦାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆରଏସଏସ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ, ପରେ ଆମେ ଦେଖି ନେବୁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/Kamalnath-allegedly-warns-muslims-to-be-safe-from-rss-video-goes-viral-43138
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/Kamalnath-allegedly-warns-muslims-to-be-safe-from-rss-video-goes-viral-43138
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Nov 2018 22:22:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ପୂର୍ବରୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଭିଡିଓ ଓ ଅଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କମଲନାଥଙ୍କୁ ନେଇ ନୂତନ ଭିଡ଼ିଓ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଭିଡିଓରେ ସେ ମୁସଲିମ ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳକୁ କଥିତ ଭାବେ ନିର୍ବାଚନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆରଏସଏସ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହୁଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି। କମଲନାଥ ଏହି ବୟାନ ଉପରେ ବିଜେପି କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ତୃଷ୍ଟୀକରଣର  ରାଜନୀତି କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। 

କମଲନାଥଙ୍କ ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ରାଜ୍ୟର ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ମୁସଲିମ ସମାଜର ପ୍ରତିନିଧି କମଲନାଥଙ୍କ ସହିତ ବସି ଆଲୋଚନା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କମଲନାଥ ଆରଏସଏସ ଲୋକଙ୍କୁ ହମଲା କରି କହୁଛନ୍ତି ଯେ  ଆରଏସଏସର ଲୋକ କଣ କରୁଛନ୍ତି, ଏହାର ସମସ୍ତ ସୂଚନା ମୋ ପାଖରେ ରହିଛି। ଆରଏସଏସର କେବଳ ଗୋଟିଏ ସ୍ଲୋଗାନ ଯଦି ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଛି ତେବେ ହିନ୍ଦୁ ସିଂହ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଛି ତେବେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। 

କମଲନାଥ ଏହି ଭିଡିଓରେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ମୋର କ୍ଷେତ୍ର ନାଗପୁରରେ ସଙ୍ଘର ଲୋକ ଦିନରେ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ରାତିରେ ଚାଲି ଯାଆନ୍ତି। ସେମାନେ କେବଳ ଦୁଇ ଧାଡି ପାଠ ପଢାଇବାକୁ ଆସନ୍ତି- ଯଦି ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଛି ତେବେ ହିନ୍ଦୁ ସିଂହ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଛି ତେବେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ସଙ୍ଘର ଏକ ରଣନୀତି ବୋଲି କମଲନାଥ କହିଛନ୍ତି।

କମଲନାଥ ମୁସଲିମ ସମାଜର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସଜାଗ ଓ ସତର୍କ ରହିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏହି  ଲୋକ ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଉସୁକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ। ମତଦାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ, ପରେ ଆମେ ଏମାନେଙ୍କୁ ଦେଖିନେବୁ। 

କମଲନାଥଙ୍କ ଏହି ବୟାନ ଉପରେ ବିଜେପି ପ୍ରଦେଶ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାକେଶ ସିଂହଙ୍କ କହିବା କଥା କଂଗ୍ରେସ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ,  କମଲନାଥ ସମସ୍ତଙ୍କ ଗୋଟିଏ କାମ, ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦ ସଙ୍ଗଠନକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିବା କାରଣ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦର କଥା କହିଥାଏ। ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନକୁ ନେଇ ଚାଲିଥାଏ। ଯେଉଁଥିରେ ପୂରା ଦେଶ ଗୋଟିଏ ସୂତ୍ରରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇ ଆଗକୁ ବଢିଥାଏ। କଂଗ୍ରେସ ସର୍ବଦା ‘ବିଭାଜନ କର ଏବଂ ରାଜ କର’ ଆଧାରରେ ରାଜନୀତି କରିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ସମୟ ସମୟରେ ସଙ୍ଘ ପରି ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ତୃଷ୍ଟିକରଣ ରାଜନୀତି କରିଥାଏ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଡିସେମ୍ବର ୧୧ରୁ ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ, କଣ ରାମ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଆସିବ କାନୁନ ?
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/winter-session-of-parliament-to-be-held-from-11-december-2018-to-8-january-2019-43134
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/winter-session-of-parliament-to-be-held-from-11-december-2018-to-8-january-2019-43134
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Nov 2018 21:01:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀ ୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ  ମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୂଷ ଗୋଏଲ ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ବିଧେୟକ ଆସିବା ନେଇ କଳ୍ପନା କଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ସଂସଦରେ କାନୁନ ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଚାପ ପଡୁଛି। ସାଧୁ-ସନ୍ଥ ଓ ଆରଏସଏସ ସମେତ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁବାଦୀ ସଂଗଠନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି।

ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳର ସଂସଦୀୟ ମାମଲା ସମିତି(ସିସିପିଏ) ସଂସଦରେ ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ରୁ ଜାନୁଆରୀ ୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ  ମଙ୍ଗଳବାର କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ସିସିପିଏ ବୈଠକ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବୈଠକରେ ସଂସଦର ତାରିଖ ଉପରେ ବିଚାର ବିମର୍ଶ କରିଥିଲେ।

ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହା ହେଉଛି ଅନ୍ତିମ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂସଦୀୟ ଅଧିବେଶନ। ସ୍ଵାଭାବିକ ରୂପେ ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ  ନଭେମ୍ବରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। ମାତ୍ର ଦ୍ଵିତୀୟ ବର୍ଷ ହେବ ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ ଡିସେମ୍ବରରେ  ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କାରଣରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଧିବେଶନରେ ବିଳମ୍ବ ଘଟିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ଆଡକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ଼, ରାଜସ୍ଥାନ, ମିଜୋରାମ ଓ ତେଲଙ୍ଗାନାରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି।  ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ରେ ଘୋଷିତ ହେବ। ଖାସ୍ କଥା ଏହା ଯେ ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ  ସେହି ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ଯେଉଁ ଦିନ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ।

କଣ ରାମ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ସଂସଦରେ ଆସିବ କାନୁନ

ଏହି ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ ଅନେକ ବିଧେୟକ ପାରିତ ହେବା ଏବଂ ଅନେକ ବିଧେୟକ  ଉପସ୍ଥାପନ ହେବାର ଆଶା ରହିଛି। ବିଶେଷ କରି ରାମ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ସଂସଦରେ ବିଧେୟକ ଆସିବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି।  ବର୍ତ୍ତମାନ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି। ରାମ ମନ୍ଦିର ଉପରେ କାନୁନ ଆଣିବାକୁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବହୁତ ଚାପ ରହିଛି। ଆରଏସଏସ ସମେତ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁବାଦୀ ସଂଗଠନ ଓ ସନ୍ଥ ସମାଜ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କଠାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଣିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣର କେବଳ ଗୋଟିଏ ହିଁ ଜନ୍ମସ୍ଥଳୀ: ମୋଦୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/all-leads-in-global-terror-attacks-ultimately-leads-to-single-source-says-pm-modi-43132
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/all-leads-in-global-terror-attacks-ultimately-leads-to-single-source-says-pm-modi-43132
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Nov 2018 19:21:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦୁନିଆରେ ଯେ କୌଣସି ଜାଗାରେ ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣ  ହେଉଛି, ତାର ଜନ୍ମସ୍ଥଳୀ ଶେଷରେ ଗୋଟିଏ ଜାଗାର ହୋଇଥିବା ଜଣା ପଡୁଛି। ଏହି କଥା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆମେରିକାକୁ କହିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ଆମେରିକା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମାଇକ ପେନ୍ସଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଧାସଳଖ  ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ନିଶାଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ ପେନ୍ସଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁନିଆରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣର ସୁରାଗ ଗୋଟିଏ ଠିକଣା ଓ ଜାଗାରେ ଯାଇ ହିଁ ଶେଷ ହେଉଛି। 

ପୂର୍ବ ଏସିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ପୂର୍ବରୁ ମୋଦୀ  ପେନ୍ସଙ୍କ ସହିତ ପାରସ୍ପରିକ ହିତ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅନେକ ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ଓ ବୈଶ୍ଵିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ମୋଦୀ ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିବା ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି।  ବୈଠକ ପରେ  ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ବିଜୟ ଗୋଖଲେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଉଭୟ ନେତା ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ପେନ୍ସ ଆଗାମୀ ନଭେମ୍ବର ୨୬ରେ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣକୁ ୧୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। 

ଦୁନିଆରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ରହିଛି ଗୋଟିଏ ଦେଶର ହାତ

ପିଏମ ମୋଦୀ ପାକିସ୍ତାନର ନାମ ନନେଇ ପଡୋଶୀ ଦେଶର ହୀନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଦୁନିଆରେ ଯେ କୌଣସି ଜାଗାରେ ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣ  ହେଉଛି, ତାର ଜନ୍ମସ୍ଥଳୀ ଶେଷରେ ଗୋଟିଏ ଜାଗାର ହୋଇଥିବା ଜଣା ପଡୁଛି ବୋଲି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି।  ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣ ପାକିସ୍ତାନର ମୂଳ ନିବାସୀ ହିଁ କରିଛନ୍ତି।  

୨୦୧୫ ଡିସେମ୍ବର ୨ରେ ଆମେରିକାର କାର୍ଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆରେ ହୋଇଥିବା ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ  ପାକିସ୍ତାନ ମୂଳର ଏକ ଦମ୍ପତି ୧୪ ଲୋକଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଲଣ୍ଡନରେ ୨୦୧୭ ଜୁନରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଏକ ପାକିସ୍ତାନ ମୂଳନିବାସୀଙ୍କ ହାତ ରହିଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ୭ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ଏବଂ ୪୯ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଫଳତାର ସହ ଉତକ୍ଷେପଣ ହେଲା ଜିସାଟ-୨୯, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ଏହାର ବିଶେଷତ୍ଵ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/National/-43130
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/National/-43130
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Nov 2018 21:02:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ନିଜର ସ୍ଥିତି ମଜବୁତ କରୁଥିବା ଭାରତ ଆଜି ସଫଳତାର ଆଉ ଏକ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ରଚିଛି। ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣାକାରୀ ସଂସ୍ଥା(ଇସ୍ରୋ) ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟାରେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀହରିକୋଟା ସ୍ଥିତ ସତୀଶ ଧାଓ୍ଵନ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଜିଏସଏଲଭି ମାକ-୩ ଡି-୨ ରକେଟ୍ ଜରିଆରେ ସଞ୍ଚାର ଉପଗ୍ରହ ଜିସାଟ-୨୯କୁ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଇସ୍ରୋର ଏହା ହେଉଛି ପଞ୍ଚମ ଉତକ୍ଷେପଣ। ଇସ୍ରୋ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ରକେଟ୍ ମ୍ୟାନ ନାମରେ ପରିଚିତ ଡଃ. କେ ଶିବମ ଏହି ସଫଳତାର ଶ୍ରେୟ ପୂରା ଟିମକୁ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସଞ୍ଚାର ଜଗତ ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ

ଜିସାଟ-୨୯ ହାଇଥ୍ରୋପୁଟ ସଞ୍ଚାର ଉପଗ୍ରହ, ଯାହା  ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର ଓ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ବହୁତ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଥିରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ହାଇସ୍ପିଡରେ ଚାଲିବ। ଏଥିରେ ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଥିବା ପେଲାଡ୍ସ ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅଧିକ ମଜବୁତ କରିବ। 

ଏହି ରକେଟରେ ଦୁନିଆର ଦ୍ଵିତୀୟ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବୁଷ୍ଟର ଏସ୨୦୦ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ୩୪୨୩ କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନର ଏହି ଉପଗ୍ରହ ଭାରତ ମାଟିରୁ ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିବା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ସବୁଠୁ ଓଜନ ଉପଗ୍ରହ।  ଏହା ଏକ ହାଇଥ୍ରୋପୁଟ୍ କମ୍ୟୁନିକେସନ ସାଟେଲାଇଟ ଅଟେ। 

ନୂତନ ମହକାଶ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାରେ ମିଳିବ ସହାୟତା

ଜିସାଟ-୨୯ ନୂତନ ମହକାଶ ବୈଷେୟିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳକୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାରେ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପରି କାମ କରିବ। ଇସ୍ରୋ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପେଲାଡ୍ସ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଉପଗ୍ରହ ତିନୋଟି ପ୍ରଦର୍ଶନ ପ୍ରୋଦୌଗିକି, କ୍ୟୁ ଆଣ୍ଡ ଭି ବେଣ୍ଡ୍ସ, ଅପଟିକାଲ କମ୍ୟୁନିକେସନ ଓ ଗୋଟିଏ ଚଚ୍ଚ କ୍ଷମତାସଂପନ୍ନ କ୍ୟାମେରା ନିଜ ସହିତ ନେଇ ଯାଇଛି। ଭବିଷ୍ୟତର ମହାକାଶ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଥର ଏହି ଜ୍ଞାନ କୌଶଳର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି।

୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିବ କାମ

ଇସ୍ରୋ ଅନୁସାରେ  ଜିଏସଏଲଭି-ଏମକେ III ରକେଟର ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ଵିତୀୟ ଉଡାଣ। ଏହା ମହାକାଶରେ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିବ। ପ୍ରକ୍ଷେପଣ ହେବା ପରେ ପୃଥିବୀଠୁ ୩୬,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଜିଓ ଷ୍ଟେସନରୀ ଅର୍ବିଟ(ଜିଏସଓ)ରେ ଏହି ଉପଗ୍ରହକୁ ସ୍ଥାପିତ କରାଯିବ। ଏହା ଭାରତରେ ଦୂରଦୂରାନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହାଇ ସ୍ପିଡ ଡାଟା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। 

ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଭାରତରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି

ଜିସାଟ-୨୯କୁ ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରିବା ପାଇଁ ଜିଏସଏଲଭି-ଏମକେ ୩ ରକେଟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଭାରତର ସବୁଠୁ ଓଜନ ରକେଟ୍ କୁହାଯାଏ।  ଯାହାର ଓଜନ ୬୪୦ ଟନ।  ଏହି ରକେଟର ସବୁଠୁ ଖାସ୍ କଥା, ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ। ଏହି ପୂରା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟକୁ ୧୫ ବର୍ଷର ସମୟ ଲାଗିଛି। ଏହି ରକେଟର ଉଚ୍ଚତା ୧୩ ମହଲା କୋଠାର ଉଚ୍ଚତା ସହ ସମାନ ଏବଂ ଏହା ୪ ଟନ ଓଜନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଉପଗ୍ରହ ଲଞ୍ଚ କରିପାରେ। ନିଜର ପ୍ରଥମ ଉଡାଣରେ ଏହି ରକେଟ୍ ୩୪୨୩ କିଲୋଗ୍ରାମ ଉପଗ୍ରହକୁ ନିଜର କକ୍ଷ ପଥରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲା। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>