<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆଜି କାଳୀୟ ଦଳନ ଏକାଦଶୀ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ହେବ କାଳୀୟଦଳନ ବେଶ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/To-day-is-kalia-dalan-ekadashi-39164
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/To-day-is-kalia-dalan-ekadashi-39164
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 06 Sep 2018 08:44:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ହେଉଛି ଉପଦ୍ରବ ମାସ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ଏକାଦଶୀ ତିଥି । ଆଜିର ଦିନଟି କାଳୀୟଦଳନ ଏକାଦଶୀ ନାମରେ ଖ୍ୟାତ । ଏହି ଦିନରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ  ମହାପ୍ରଭୁମ।ନେ କାଳୀୟଦଳନ ବେଶ ଧାରଣ କରିଥାନ୍ତି । କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁସାରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଯମୁନା ନଦୀରେ କାଳୀୟ ନାଗକୁ ସଂହାର କରିଥିଲେ ।

ଏ ସଂପର୍କିତ ଏକ ସୁନ୍ଦର କଥା ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥ ମାନଙ୍କରେ ଅବତାରଣା କରାଯାଇଛି । ଗରୁଡ଼ ଭୟରେ ଯମୁନା ନଦୀରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିବା କାଳୀୟ ନାଗର ବିଷ ଜ୍ଜାଳାରେ ଯମୁନାର ଜଳ ବିଷ ପାଲଟି ଯାଇଥିଲା ଓ କଳା ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଯମୁନା କୂଳରେ କେବଳ ଏକ କଦମ୍ବ ଗଛକୁ ଛାଡ଼ି ଦେଲେ ବିଷ ଜ୍ଜାଳାରେ ଆଉ କୌଣସି ଗଛ ଉଧଉ ନଥିଲା । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଯମୁନା କୂଳରେ ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ପେଣ୍ଡୁଟି ପାଣିରେ ପଡ଼ିଗଲା । କାଳୀୟ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଜଳ ମଧ୍ୟକୁ ଭିଡ଼ି ନେଲା । କାଳୀୟ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ କାବୁ କରିବ କ’ଣ କୃଷ୍ଣ କାଳୀୟ ଉପରେ ଚଢି ନୃତ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ । ନାଗ ପତ୍ନୀମାନଙ୍କ ଅନୁରୋଧକ୍ରମେ କୃଷ୍ଣ କାଳୀୟକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ । କାଳୀୟ ଯମୁନା ନଦୀ ପରିତ୍ୟାଗ କଲା । ଆଜିର ଦିନଟି ପୁରାଣର ଏହି କଥାକୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସାଇତି ରଖିଛି ।        

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ କୁଶ ଗ୍ରହଣ ଅମାବାସ୍ୟା, ବିନା କୁଶରେ ପୂଜା ହୋଇଥାଏ ନିଷ୍ଫଳ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/9th-September-kush-grahan-amavasya-39035
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/9th-September-kush-grahan-amavasya-39035
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 04 Sep 2018 08:53:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଗାମୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ରେ ଭାଦ୍ରବ କୃଷ୍ଣ ଅମାବାସ୍ୟା । ଏହି ଅମାବାସ୍ୟାକୁ କୁଶ ଗ୍ରହଣ ଅମାବାସ୍ୟା ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ । ସନାତନ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ ବିନା କୁଶରେ କରାଯାଉଥିବା ପୂଜା ନିଷ୍ଫଳ ହୋଇଥାଏ । ପୂଜା ଅବସରରେ ଏଥିପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କୁ ଅନାମିକା ଅଙ୍ଗୁଳିରେ କୁଶ ବଟୁ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

ବାମ ହାତରେ ତିନୋଟି କୁଶ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ହସ୍ତରେ ଦୁଇଟି କୁଶରେ ନିର୍ମିତ ପବିତ୍ର ବଟୁ ଧାରଣ ପୂର୍ବକ ପୂଜାରମ୍ଭ କରାଯାଏ । 

ପୁରୋହିତ ସର୍ବଦା କୁଶକୁ ଗଙ୍ଗାଜଳ ମିଶ୍ରିତ ଜଳରେ ବୁଡ଼ାଇ ଉପସ୍ଥିତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଓ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ସିଞ୍ଚିଥାନ୍ତି । ଭାଦ୍ରବ କୃଷ୍ଣ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ପୁରା ବର୍ଷର ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଓ କର୍ମ କର୍ମାଣୀ ପାଇଁ ପୁରୋହିତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁଶ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥାଏ । କୁଶ ୧୦ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ମିଳିଥାଏ ତାହା ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ । ତେବେ ଅଗ୍ରଭାଗ କଟି ନଥିବା, ସାତପତ୍ର ବିଶିଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଓ ମୂଳ ସୁତୀକ୍ଷଣ ହୋଇଥିବ ତାହା ଉଭୟ ଦେବ ଓ ପିତୃ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଥାଏ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୫୬ ଭୋଗ ସହିତ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ କ’ଣ ରହିଛି ସମ୍ପର୍କ, ଜାଣନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/What-is-the-connection-between-lord-Krishna-with-56-bhog-39034
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/What-is-the-connection-between-lord-Krishna-with-56-bhog-39034
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 04 Sep 2018 08:42:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

୫୬ ଭୋଗ ବିଷୟରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି । ପାମ୍ପଡ଼ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅଳେଇଚ ଯାଏଁ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି । ଏହା ସହିତ ହିନ୍ଦୁଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥ ଗୁଡ଼ିକରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ୫୬ ଭୋଗ ସହିତ ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି । ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ ମା ଯଶୋଦା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଦିନରେ ଆଠଥର ଭୋଜନ କରାଉଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଦିନେ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରୁ ବ୍ରଜକୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ କୃଷ୍ଣ ଗୋବର୍ଦ୍ଦନ ପର୍ବତକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ । କୃଷ୍ଣ ଗୋବର୍ଦ୍ଦନ ଗିରିରେ ସାତଦିନ ରହିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେ କିଛି ବି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇନଥିଲେ । ୮ମ ଦିନ ବର୍ଷା ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା । କୃଷ୍ଣ ସମେତ ବ୍ରଜବାସୀ ଗୋବର୍ଦ୍ଦନ ପର୍ବତରୁ ବାହାରି ଆସିଲେ । ଏହି ସାତଦିନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କିଛି ଖାଇ ନଥିବାରୁ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ ମା ଯଶୋଦା । ସେ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଆଠ ପ୍ରହରର ଭୋଜନ ଏକାଠି ୫୬ ପ୍ରହର ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ । ଅଷ୍ଟମ ଦିନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକାଥରକେ ୫୬ ପ୍ରକାର ବ୍ୟଞ୍ଜନ ପରଷି ଥିଲେ ମା ଯଶୋଦା । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏହି ୫୬ ଭୋଗ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ଗ୍ରହଣ କରି ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥିଲେ ତାଙ୍କର ସାତଦିନର କ୍ଷୁଧା ଦୂର ହୋଇଥିଲା । ଏହି ୫୬ ଭୋଗ ପରମ୍ପରା ସେହି ଦିନଠାରୁ ରହିଆସିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ନନ୍ଦୋତ୍ସବ : ମଠ ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରୀତିନୀତି, ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଅପୂର୍ବ ଉତ୍ସାହ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/To-day-is-nondostava-38961
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/To-day-is-nondostava-38961
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 03 Sep 2018 09:47:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚଳିତ ଥର ସାରା ଦେଶରେ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଦୁଇଦିନ ଧରି ପାଳିତ ହୋଇଛି । ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଦେଶର କେତେକ ଅଂଚଳରେ ରବିବାର ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ତିଥି ପାଳିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଜି ପାଳିତ ହେଉଛି ନନ୍ଦୋତ୍ସବ । ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ପ୍ରମୁଖ ମଠ ଗୁଡ଼ିକ ସମେତ ଇସ୍କନ ମନ୍ଦିରରେ ଆଜି ନନ୍ଦୋତ୍ସବର ରୀତିନୀତି କରାଯାଉଛି । ରେଶମ ସହର ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଗୋପାଳ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି ନନ୍ଦୋତ୍ସବ । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଧରାବତରଣ କରିଛନ୍ତି । ଯେମିତି ପ୍ରଭୁ ସେମାନଙ୍କ ଅତି ପାଖରେ ପହଂଚି ଯାଇଛନ୍ତି । ଗୋକୁଳଧାମ ମନ୍ଦିରକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ସଜାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ବ୍ରହ୍ମପୁର ଗୋକୁଳଧାମ ମନ୍ଦିରରେ ସକାଳୁ ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଲମ୍ବା ଧାଡ଼ି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ସକାଳେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଂଚାମୃତ ସ୍ନାନ ବିଧି ସମାପନ ହୋଇଛି । ରାଧାବଲ୍ଲଭଙ୍କୁ ପୀତ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନରେ ସଜାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଭଗବାନଙ୍କ ଧରାବତରଣକୁ ନେଇ ଚାରିଆଡ଼େ ଉତ୍ସାହର ଏକ ନିଆରା ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରୟାଗ କୁମ୍ଭରେ ପାଂଚ ହଜାର ଯୁବା ହେବେ ସେବା ମିତ୍ର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ରେ କରାଯିବ ମନୋନୟନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/5k-Volunteer-to-be-selected-for-sevamitra-for-kumbhamela-38959
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/5k-Volunteer-to-be-selected-for-sevamitra-for-kumbhamela-38959
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 03 Sep 2018 09:12:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କୁମ୍ଭ ୨୦୧୯ ଅବସରରେ ପାଂଚ ହଜାର ଯୁବକ ସେବା ମିତ୍ର ଭାବେ ନଜରକୁ ଆସିବେ । ସ୍ନାନ ଘାଟର ସଫା ସୁତୁରା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହଜି ଯାଇଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଖୋଜି ଆଣିବା, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା, ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ଭକ୍ତ ଓ ଦର୍ଶନାର୍ଥିଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଇବା, ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବା ଦିଗରେ ପୋଲିସ ସହିତ ମିଶି କାମ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କ ଭୂମିକା ରହିବ ।

କୁମ୍ଭ ମେଳା ପରିସର ସମେତ ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନ, ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ମୂତୟନ ହେବେ ସେବା ମିତ୍ର । ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ବଦଳୁଥିବା ସେବାମିତ୍ରଙ୍କ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ସେବାକୁ ନିଶ୍ଚିତତା କରାଯିବ ।

ଆହ୍ଲାବାଦ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ମୋତିଲାଲ ନେହରୁ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲଜି, ଟ୍ରିପଲ ଆଇଟି, ରୋଟାରି କ୍ଲବ, ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ଆଦିରୁ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ବଛାଯାଇ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ସବୁଠୁ ଭଲ କାମ କରିଥିବା ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ କୁମ୍ଭମେଳା ଶେଷରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେବତାମାନଙ୍କ ଏହି ବାହନ ଗୁଡ଼ିକ ଆମକୁ କଣ ସୂଚକ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି, ଜାଣନ୍ତୁ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Know-the-gods-own-vehicle-38955
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Know-the-gods-own-vehicle-38955
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 03 Sep 2018 11:36:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ହିନ୍ଦୁଧର୍ମର ଦେବାଦେବୀମାନଙ୍କ ବାହନ ହେଉଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ପଶୁପକ୍ଷୀ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେବଦେବୀଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବାହନ ଅଛନ୍ତି । ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ  ଦେବାଦେବୀମାନଙ୍କ ବାହନ ମଧ୍ୟରେ ରହସ୍ୟମୟ ତଥ୍ୟ ଓ ପ୍ରେରଣା ଲୁଚି ରହିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିନେବା ।

ଗଣେଷଙ୍କର ବାହନ ହେଉଛି ମୂଷା । ମୂଷା ଅସ୍ଥିରତାର ପ୍ରତୀକ । ଅସ୍ଥିରତାକୁ ଗଣେଷ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି । ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ବାହନ ହେଉଛି ହଂସ । ହଂସ ଆବର୍ଜନା ମଧ୍ୟରୁ ସାର ଓ ଶୁଦ୍ଧ ପଦାର୍ଥ ଗୁଡ଼ିକ ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜା କଲେ ଜ୍ଞାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦିବ୍ୟ ଓ ଶାସ୍ୱତ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ । ଶିବଙ୍କ ବାହନ ହେଉଛନ୍ତି ବୃଷଭ । ବୃଷଭର ଶ୍ୱେତବର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ତ୍ୱ ଗୁଣର ପ୍ରତୀକ ଓ ତାର ଚାରିଗୋଡ଼ ଧର୍ମର ଚାରି ସ୍ତମ୍ଭ ଯଥା ଦୟା, ଦାନ, ଜପ, ଶୌଚର ପ୍ରତୀକ । ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ବାହନ ସିଂହ ଅଟେ । ସିଂହ ବଳଶାଳୀ । ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଉପାସକ ସେହିପରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାନ୍ତି । ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ବାହନ ଗରୁଡ଼ ଅଟେ । ଗରୁଡ଼ ବେଗଶାଳୀ ଓ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ସଂପନ୍ନ । ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆରାଧନା କଲେ ଭକ୍ତ ଧର୍ମ ବଳରେ ବଳୀୟାନ ଓ ଦିବ୍ୟଦୃଷ୍ଟି ସଂପନ୍ନ ହୁଏ ।

ସଂସାରରେ କିଏ ଛୋଟ କିଏ ବଡ଼ ନାହାନ୍ତି । ଆମେ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଇତର ପ୍ରାଣୀ ବୋଲି ଭାବୁଥାଉ ସେମାନେ କୌଣସି ନା କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେ ବଳଶାଳୀ ଏହି ସୂଚକ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ବାହନ ଗୁଡ଼ିକ ନିକଟରୁ ମିଳିଥାଏ । ତା ନହୋଇଥିଲେ ସେମାନେ ଦେବଦେବୀଙ୍କ ଏମିତି ପ୍ରିୟ ହୋଇନଥାନ୍ତେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଡଙ୍କାରୀ ଲୁଟିବା ପାଇଁ ସାହାଣମେଲା, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ... ଅଟକିଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ, ନିଯୁକ୍ତି ହରାଉଛନ୍ତି ଯୁବପୀଢି, ବିରୋଧୀଙ୍କ ମୁହଁରେ ତୁଣ୍ଡି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/dankari-hill-issue-38904
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/dankari-hill-issue-38904
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 02 Sep 2018 15:17:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଧର୍ମଶାଳା ତହଲିସ ଅଞ୍ଚଳରେ ଡଙ୍କାରୀ ପାହଡରେ ହୋଇଥିବା ଲୁଟ ପଛରେ ରହିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ । ବିଜେଡି ମୁଖିଆ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଗେହ୍ଲାପୁଅ କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ବିଧାୟକ ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଚଳାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀରବ ରହିଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା  ।

ସେପଟେ ବିଜେଡି ଭିତରରେ ରହିଥିବା ଏହି ଗୁମରର ଖୁଲାସା ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦାମୋଦର ରାଉତ କରିବା ପରେ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ହଇଚଇ ଦେଖାଦେଇଛି  । ନାଁ ନେଇନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକଙ୍କୁ କରିଛନ୍ତି ଟାର୍ଗେଟ  । ଏପରିକି ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ୩ ହଜାର ୮ ଶହ କୋଟିର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଟକିବା ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଇଛି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା  । ଏ ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବକ ମାନେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବାହର ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶାର ସମ୍ପତି ଲୁଟିବା ପାଇଁ ଶାସକ ଦଳ କରିଥିବା ଏପରି ହୀନ ପ୍ରୟାସକୁ ସାଧାରଣର ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି  । ଏନେଇ ପାରାଦ୍ୱୀପ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ରାଉତ ନିଜର ସମ୍ପାଦକୀୟ ଲେଖିବା ପରେ ବିଜେଡିରେ ହୋଇଛି ଆର୍ଟିକିଲ ଝଡ  ।

ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାର୍ଥ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୁଲିକୁ ଯାଉ, ଡଙ୍କାରୀ ପାହଡ ଲୁଟ ହେଉ  । ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଥିବା ଡଙ୍କାରୀ ପାହଡରେ ମାଫିଆ ରାଜ ପଛରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକଙ୍କ ଛତ୍ରଛାୟା ରହିଥିବାର ସାଙ୍ଗାତିକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପାରାଦ୍ୱୀପ ବିଧାୟକ ଡା.ଦାମୋଦର ରାଉତ  । ଏପରିକି ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଚକ୍ରାନ୍ତ ଫଳରେ ଡଙ୍କାରୀ ପାହଡ ନିକଟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଅଶୋଧିତ ତୈଳଭଣ୍ଡାର ହୋଇପାରୁନି  । କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ବିଭାଗ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜମି ଯୋଗାଉନାହାନ୍ତି  । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ପାଡୁର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ବିଶାଖପାଟଣାରେ କାର୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶାର ଡଙ୍କାରୀରେ ଏଯାଏଁ କାର୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି  । ଏହା ପଛରେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ, ପ୍ରଶାସନକୁ ଦାୟୀ କରିବା ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶ୍ରୀ ରାଉତ ମାରିଥିଲେ ବାଣ  । ଦୈନିକ ସମ୍ବାଦପତ୍ରର ସମ୍ପାଦକୀୟ ପୃଷ୍ଠାରେ ଅନୁଭବରୁ ଅନୁଭୂତି, ସେଦିନରୁ ଆଜି ଯାଏଁ ଶୀର୍ଷକରେ ଲେଖା ଲେଖି ଡଙ୍କାରୀ ପାହଡ ଲୁଟ ପାଇଁ କିପରି ସାହଣମେଲା ଚାଲିଛି ଏହାର ଖିୁଲାସା କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ରାଉତ  ।

ଶ୍ରୀ ରାଉତ ତାଙ୍କ ଲେଖାରେ ଉଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକଙ୍କ ଛତ୍ରଛାୟା ତଳେ ଲୁଟେରାମାନେ ଡଙ୍କାରୀ ପାହଡକୁ ବିକଳାଙ୍ଗ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି  । ଏହି ପାହଡରେ ଲିଜ୍ ନଥାଇ କୌଣସି କାଗଜପତ୍ର ନଥାଇ ଦିନକୁ ଲୁଟ ହେଉଛି ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର କଳାପଥର  ।

ଶ୍ରୀ ରାଉତ ତାଙ୍କ ଲେଖାରେ ଆହୁରି ଉଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏଠାରେ ଏକ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଭଣ୍ଡାର ଗଚ୍ଛିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଗତ ୧୨-୯-୨୦୧୪ରେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ  । ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରର୍ୟ୍ୟାୟରେ  ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ୩ ହଜାର ୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଜେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ  । ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୪୦୦ ଏକର ଜମି ଯୋଗାଇ ଦେବାପାଇଁ କୁହାଯାଇଥିଲା  । ପାହଡ ତଳେ ସୁଢଙ୍ଗ କରାଯାଇ ଭୂତଳ ତୈଳ ମହଜୁଦ ରଖାଯିବ  । ଯାହାର କ୍ଷମତା ୩.୭୫ ନିୟୁତ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ ହେବ  । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଗତ ୪ ବର୍ଷ ହେବ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ବିଭାଗ ବାରମ୍ବାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖୁଛି ନା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜମି ଦେଉଛନ୍ତି ନା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରକଳ୍ପ କରୁଛନ୍ତି  । ଏଭଳି ଲେଖା ଲେଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ କାଠଗଡକୁ ଟାଣିଛନ୍ତି ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ରାଉତ  । ଏଭଳି ପ୍ରକଳ୍ପ ହେଲେ ଦୈନିକ ୩୫ଶହ ଲୋକେ ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତିର ସୁଯୋଗ ଥିବାବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଓ ପ୍ରଶାସନର ରାଜନୈତିକ ଚକ୍ରାନ୍ତାରେ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ବିରୋଧୀ ମଞ୍ଚ ଗଠନ କରାଯାଇ ଏହିପରି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବିରୋଧ କରାଯିବା ବୁଦ୍ଧିଜୀବି ମହଲରେ ଆଶ୍ଚର୍ୟ୍ୟ ପ୍ରକଟ କରିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ରାଉତ ତାଙ୍କ ଲେଖାରେ ଉଲେଖ କରିଛନ୍ତି  ।

ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ରାଉତଙ୍କ ଏହି ଲେଖାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଡୁଆରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି  । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାକୁ ରାଜ୍ୟରେ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସହଯୋଗ ଦେଉନଥିବାର ସାଙ୍ଗତିକ ଅଭିଯୋଗ ସବୁବଳେ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏପରି ଅଭିଯୋଗରେ ମୋହର ଲଗାଇଛନ୍ତି ବିଜେଡିର ଏହି ବରିଷ୍ଠ ନେତା  ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକଙ୍କ ଛତ୍ରଛାୟା ତଳେ ପ୍ରତିଦିନ ଡଙ୍କାରୀ ଲୁଟ ହୋଇ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ଦଳର ନେତାମାନେ ଚୁପ ହୋଇ ବସିବାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି  । ଓଡିଶାର ରାଜକୋଷ ହରିଲୁଟ ହେଇଥିବା ବେଳେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ନୀରବତା ସେମାନଙ୍କୁ ଜନତା ଦରବାରର କାଠଗଡାକୁ ଟାଣି ଆଣିଛି  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଦେଲେ ଋକ୍ମୁଣୀଙ୍କୁ ଉତ୍ତର, କାହିଁକି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେ ଭୀଷ୍ମ, ଦ୍ରୌଣ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Sri-Krishna-janmastami-special-38894
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Sri-Krishna-janmastami-special-38894
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 02 Sep 2018 08:58:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ପରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀ ଋକ୍ମୁଣୀ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କଲେ । ଆପଣ ଗୁରୁ ଦ୍ରୌଣ ଏବଂ ଭୀଷ୍ମଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ କିପରି ପାଲଟି ଗଲେ । ସେମାନେ ଧାର୍ମିକ । ସାରା ଜୀବନ ଧର୍ମର ଅନୁସରଣ କରିଛନ୍ତି । ଧର୍ମ ସହିତ ଛିଡ଼ା ହୋଇରହିଛନ୍ତି । ଧର୍ମ ପାଳନକାରୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ପଛରେ ଆପଣଙ୍କ ସମର୍ଥନ କିପରି ରହିଲା । ଋକ୍ମୁଣୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ପ୍ରଥମେ ଏଡ଼ାଇ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ । ପରେ ଋକ୍ମୁଣୀଙ୍କ ଜିଦ୍ ଆଗରେ ସମର୍ପିତ ହୋଇ ଉତ୍ତର ଦେଲେ । କହିଲେ ଅବଶ୍ୟ ସେମାନେ ଧର୍ମ ପଥରେ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ପାପ ସେମାନଙ୍କର ସାରା ଜୀବନର ପୁଣ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲା ।

ଏହି ପାପ କ’ଣ- ପଚାରିଲେ ଋକ୍ମୁଣୀ । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କହିଲେ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କ ବସ୍ତ୍ର ହରଣ ଦୃଶ୍ୟର ପ୍ରତିବାଦ ନକରି ନୀରବରେ ସହିଯିବା ହିଁ ଏହି ପାପ ଥିଲା । ଭୀଷ୍ମ ଓ ଦ୍ରୌଣ ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ବଡ଼ ଥିଲେ । ସେମାନେ ଏହି ମହାପାପକୁ ରୋକି ପାରିଥାନ୍ତେ । ସେମାନେ ସକ୍ଷମ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏପରି କଲେନି । ଏଥିରେ ତାଙ୍କର ସାରା ପୁଣ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

କର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ଭୁଲ କ’ଣ ଥିଲା- ପୁଣି ପଚାରିଲେ ଋକ୍ମୁଣୀ । ସାରା ଦୁନିଆରେ ଦାନୀ ଥିଲେ କର୍ଣ୍ଣ । କେହି ବି ଖାଲି ହାତରେ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାର ମୁହଁରୁ ଫେରୁନଥିଲେ । ଯୁଦ୍ଧରେ ଆପଣ ତାଙ୍କୁ କାହିଁକି ହତ୍ୟା କଲେ । କୃଷ୍ଣ କହିଲେ ଏହା ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ କର୍ଣ୍ଣ ସବୁଠୁ ଦାନୀ । କିନ୍ତୁ ଯୁଦ୍ଧରେ ଆହତ ହୋଇ ଅଭିମନ୍ୟୁ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ଠାଣୁ ପାଣି ଟୋପେ ମାଗିଥିଲେ । କର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ପାଖରେ ପାଣି ଥିଲା । ସେ କିନ୍ତୁ ପାଣି ନଦେଇ ଅଭିମନ୍ୟୁ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହୋଇଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ୨୦୧୮, ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ କରିବେ ବ୍ରତ ଏବଂ କ’ଣ ରହିଛି ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Janmasthami-to-day-38892
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Janmasthami-to-day-38892
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 02 Sep 2018 08:45:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାଦ୍ରବ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ ଭାବେ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପୂଜା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ ଓ ୩ ତାରିଖ ଦୁଇଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । କିଛି ଯାଗାରେ ରବିବାର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨କୁ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଥିବାବେଳେ କିଛି ଯାଗାରେ ସୋମବାର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩କୁ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ।

ଉଜ୍ଜୟିନୀର ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଦ ରଶ୍ମୀ ଶର୍ମାଙ୍କ କହିବା କଥା ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପୂଜନ ହୋଇଥାଏ । ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ ତାରିଖ ରାତ୍ରି ୮.୪୭ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭.୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ । ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ରର ଆରମ୍ଭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ ତାରିଖ ରାତି ୮.୪୮ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୩ ତାରିଖ ରାତି ୮.୦୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ ରାତ୍ରି କାଳ ଓ ରୋହିଣି ନକ୍ଷତ୍ର ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ଆଜି (ରବିବାର) ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପାଳନ ଶୁଭ ଅଟେ । ରବିବାର ରାତି ୧୦ଟା ଠାରୁ ରାତି ୧୧.୫୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଷ ଲଗ୍ନ ରହିବ । ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଯୋଗେଶ୍ୱର କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମରାଶି ରାତି ୧୨ରେ ବୃଷ ଲଗ୍ନରେ ହୋଇଥିଲା । ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି ରୋହିଣୀ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଭୁତ ସଂଯୋଗ ଥିବାରୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ : ମଥୁରା, ବୃନ୍ଦାବନ ସମେତ ସାରା ଦେଶରେ ଉତ୍ସବର ମାହୋଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/To-day-is-janmasthami-38891
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/To-day-is-janmasthami-38891
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 02 Sep 2018 08:31:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ । ମଥୁରା, ବୃନ୍ଦାବନ, ଦ୍ୱାରକା, ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ସାରା ଦେଶ ପାଳୁଛି ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କର ଏହି ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ । ମୁମ୍ବାଇରେ ଦହିହାଣ୍ଡି ଭଙ୍ଗାଯିବା ଉପରେ ସାରା ଦେଶର ନଜର ରହିଛି । ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଆଜି ଉପବାସ ରହିବା ସହିତ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କର ପୂଜା ଆରାଧନା ପାଇଁ ମଠ ଓ ମନ୍ଦିରରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପହଂଚିବେ । ସାରା ଦେଶ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପାଇଁ ଆଧ୍ୟାମିôକମୟ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

କୃଷ୍ଣ ଭାରତୀୟ ଜନମାନସର ନାୟକ । କୃଷ୍ଣ ଚରିତ୍ର ରସସିକ୍ତ, ଦାର୍ଶନିକ ହେବା ସହିତ ବ୍ୟବହାରିକ ମଧ୍ୟ । ସଂକ୍ଷିପ୍ତରେ କହିବାକୁ ଗଲେ କୃଷ୍ଣ ଜୀବନର ପ୍ରତିବିମ୍ବ ଅଟନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଭାଦ୍ରବ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ଅଷ୍ଟମୀ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ କଂସର ବିନାଶ ପାଇଁ ମଥୁରାରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ସ୍ୱୟଂ ମର୍ତ୍ତ୍ୟରେ ମାନବଲୀଳା ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ଅବତାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମଥୁରା କୃଷ୍ଣମୟ ହୋଇଥାଏ । ମନ୍ଦିରକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ସଜା ଯାଇଥାଏ । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>