<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସତ୍ୱେ ତାମିଲନାଡୁରେ ଜଲ୍ଲୀକଟ୍‌ଟୁ ଆୟୋଜିତ, ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/culture-odisha--Jallikattu-Is-Continue-In-Tamilnadu-More-Than-100-People-Injured-46764
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/culture-odisha--Jallikattu-Is-Continue-In-Tamilnadu-More-Than-100-People-Injured-46764
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 19:42:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

ତାମିଲନାଡୁରେ ପାରମ୍ପାରିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଜଲ୍ଲୀକଟ୍‌ଟୁ ପାଇଁ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ପୋଲିସର କହିବାକଥା ଅନୁସାରେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗୁରୁତର ମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ତାମିଲନାଡୁରେ ଷଣ୍ଡକୁ କାବୁ କରିବାର ଏକ ପାରମ୍ପାରିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ରହିଛି । ଯାହା ଜଲ୍ଲୀକଟ୍‌ଟୁ ନାଁରେ ପରିଚିତ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସୁପ୍ରିମୋକୋର୍ଟ ଜଲ୍ଲୀକଟ୍‌ଟୁ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲଗାଇ ସାରିଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ପୋଙ୍ଗଲରେ ଏହା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୫ ଶହ ଷଣ୍ଡଙ୍କୁ କାବୁ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ୭୫୦ ଜଣ ଲୋକ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ମଦୁରାଇର ଅଲଙ୍ଗନଲ୍ଲୁରରେ ଗୁରୁବାର ଷଣ୍ଡ ମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପରେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । 

ଜଲ୍ଲୀକଟ୍‌ଟୁ ତାମିଲନାଡୁରେ ପୋଙ୍ଗଲ ସମୟରେ ହେଉଥିବା ଏକ ପାରମ୍ପାରିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା । ଏଥିରେ ପ୍ରଥମେ ଷଣ୍ଡ ମାନଙ୍କୁ ରଗାଯାଇଥାଏ, ଏହାପରେ ସେହି ଷଣ୍ଡକୁ କାବୁ କରାଯାଇଥାଏ । ପଶୁପକ୍ଷୀ ମାନଙ୍କ ଅଧିକାରୀ ପାଇଁ ଲଢୁଥିବା ଗୋଟିଏ ସଂଗଠନର ବିରୋଧ ପରେ ଏହା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଯାଇଥିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଜାରି ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୁମ୍ଭମେଳା ୨୦୧୯: ପ୍ରମୁଖ ଆକର୍ଷଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି କବୁତର ଏବଂ ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ବାବା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-kumbhamela-2019-46743
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-kumbhamela-2019-46743
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 15:32:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୁମ୍ଭମେଳାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ସାଧୁ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗିରହିଛି  । କୁମ୍ଭମେଳାରେ ସବୁବେଳେ ଲୋକମାନେ ସାଧୁ ଓ ନାଗାବାବାଙ୍କ ସହ ଫଟୋ ଉଠାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କିଛି ସାଧୁଙ୍କ ବେଶଭୁଷା ଅଜବ ହୋଇଥାଏ ।  ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ରହିଥାଏ । ବାହାରୁ ଆସିଥିବା ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ମଧ୍ୟ ସାଧୁଙ୍କ ଏହି ବେଶ ଏବଂ ରଙ୍ଗରୂପରେ ଦେଖି ଚକିତ ହୋଇଥାନ୍ତି ।  

ଜୁନା ଆଖଡାର ମହନ୍ତ ଶକ୍ତିଗିରି ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚଷମା ପନ୍ଧି ବସିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗିରି ନିଜ ଶରୀରରେ ୭୦ କିଲୋର ମାଳ ପିନ୍ଧିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି  । ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ତାଙ୍କୁ ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ବାବା ବୋଲି ନାମ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ରୁଦ୍ରାକ୍ଷର ମୁକୁଟର ଓଜନ  ୨୨ କିଲୋ ରହିଥିବା ବେଳେ ଓ ଶରୀରରେ ୪୯ କେଜିର ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ଗୁଡାଇ ହୋଇ ରହିଛି ।

କିଛି ସାଧୁବାବା ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କ ସହ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି । କୁମ୍ଭମେଳାରେ ଜଣେ ବାବା ହାତରେ ପାରା ଧରିଛନ୍ତି । ଏହି ବାବାଙ୍କୁ କବୁତର ବାବା ବୋଲି ନାମ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏହି କାରଣରୁ ଏଥର କୁମ୍ଭମେଳା ବହୁତ ଖାସ ରହିଛି ।  ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କର ଏଠାକୁ ସୂଅ ଛୁଟୁଛି ।  । ଏହା ସହ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ମଧ୍ୟ ଭବ୍ୟ ଅନୁଭବ ଲାଭ କରିବାକୁ ଏଠାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି ।

ପ୍ୟାରିସର ଗିଏନ ପିୟରେ ଯାହାଙ୍କୁ ଭାରତରେ ହରି ପ୍ୟାରେ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା, ସେ କୁମ୍ଭରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଭାବ ନେବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ କୌଣସୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଆସ୍ଥାର ଏହାଠାରୁ ବେଶୀ ସନ୍ଦେଶ ଦେଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ସେ ଆହୁରି ଋଷିକେଶରେ ୬ମାସ ଧରି ଯୋଗ ଶିଖୁଥିବା କହିଛନ୍ତି । ଏଠାକାର ବାତାବରଣ ଅଦ୍ଭୁତ ଏବଂ ସାଧୁସନ୍ଥ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ପବିତ୍ର ଶାମ୍ବ ଦଶମୀ, ସନ୍ତାନଙ୍କ ଶୁଭ ମନାସୀ ଘରେ ଘରେ ଚାଲିଛି ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-samba-dasami-46645
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-samba-dasami-46645
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 16 Jan 2019 08:39:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ପବିତ୍ର ଶାମ୍ବ ଦଶମୀ । ଓଡିଆମାନେ ପାଳନ କରୁଥିବା ପର୍ବବର୍ବାଣୀ ମଧ୍ୟରେ ଶାମ୍ବଦଶମୀ ଅନ୍ୟତମ । ପୌଷ ମାସ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ଦଶମୀ ତିଥିକୁ ଶାମ୍ବଦଶମୀ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । 

ଏହି ଦିନ ଘରେ ଘରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ । ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ କାମନା କରି ମା ମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥାନ୍ତି । ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆଜିର ଦିନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ । 

ଆଜି ଘରେ ଘରେ  ତିନିଥର ରବି ଦେବଙ୍କ ନିକଟରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥାଏ । ନିଜ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ନାଁରେ କଳସ ବସାଇ ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ ।  ସଂଧ୍ୟାରେ ଘଡଘଡିଆ ତରକାରୀ ଓ ଯମରାଜାଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବୁଢା ଚକୁଳି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ଛଡାଯିବାର ବିଧି ରହିଛି । 

ଆଜି ଅର୍କକ୍ଷେତ୍ର କୋଣାର୍କରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପୂଜା ପାଇଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କର ଭିଡ ଲାଗି ରହିଛି । ସକାଳୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ବୁଡ ପକାଇ କୋଣାର୍କରେ ପୂଜା କରିଛନ୍ତି । ଶାମ୍ବଦଶମୀ ପାଇଁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରବେଶ ଫି ଛାଡ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୫୦ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲା ପୁରୁଣା ଅମାଙ୍ଗ ମକର ମେଳା, ଗ୍ରାମ୍ୟ ପରିବେଶ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକମୟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-dhenkanal-amang-makar-mela-46590
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-dhenkanal-amang-makar-mela-46590
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 15 Jan 2019 10:17:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାର ସବୁଠୁ ପ୍ରାଚୀନ ପୁରୁଣା ଅମାଙ୍ଗ ଗାଁର ମକର ମେଳାକୁ ପୁରିଛି ୫୦ ବର୍ଷ । ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ କୂଳରେ ଥିବା ମା ରାମଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିର ହୋଇଉଠିଛି ଚଳଚଂଚଳ । ଗାଁ ପାଲଟିଛି ଲୋକାରଣ୍ୟ । ଭୋଜିଭାତ, ନାଚଗୀତ, ମକର ମିଳନ ସାଙ୍ଗକୁ ମା’ଙ୍କ ପୀଠରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଗାଁ ପରିବେଶକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକମୟ କରିଛି ।

ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ଗନ୍ଦିଆ ବ୍ଲକ ପୁରୁଣା ଅମାଙ୍ଗ ଗାଁରେ ଗତ ୧୪ ତାରିଖ ଠାରୁ ଚାଲିଛି ମକର ମେଳା । ଏହା ଜାନୁଆରୀ ୧୭ ତାରିଖ ରାତ୍ରି ଯାଏ ଚାଲିବ । ଏଥିପାଇଁ ମା ଚଣ୍ଡୀଙ୍କ ପୀଠରେ ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ନାହିଁ ନଥିବା ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଆଖ ପାଖ ଅଂଚଳରୁ ସମବେତ ହୋଇଛନ୍ତି ଭକ୍ତ ଓ ଦର୍ଶକ । ବିଗତ ୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଗାଁର ଲୋକେ ମକର ମେଳାର ଆୟୋଜନ କରିଆସିଛନ୍ତି । ମେଳା ପାଇଁ ଗାଁ ପାଲଟିଛି ସହର । ରାମଦୋଳି ସାଙ୍ଗକୁ ଭଳିକି ଭଳି ମନୋହରୀ ସାମଗ୍ରୀ, ଘରକରଣା ସାମଗ୍ରୀ, ଜଳଖିଆ ଦୋକାନ ମାନ ଖୋଲିଛି । ସାମୁହିକ ପ୍ରସାଦ ସେବନ ସାଙ୍ଗକୁ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଲୋକେ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲିତ ହେଉଛନ୍ତି । ମା’ଙ୍କ ପୀଠରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅବସରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଯଜ୍ଞ । ୧୭ ତାରିଖରେ ପୁର୍ଣ୍ଣାହୂତି ହେବ । ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ  ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସହାୟତା କରାଯାଇଛି । ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ହୋଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମକର ମେଳା ତାର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରୁଥିବାରୁ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ବେଶ୍ ଉତ୍ସାହିତ ଥିବା ମେଳା କମିଟିର ସଂପାଦକ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଖଟୁଆ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବରଗଡ ଧନୁଯାତ୍ରା: ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ପରିବେଷଣ ହେବ ବିଜୁଳି କନ୍ୟାର ଦୈବବାଣୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-bargarh-dhanujatra-fourth-day-46531
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-bargarh-dhanujatra-fourth-day-46531
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 14 Jan 2019 09:13:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ୭୦ତମ ବରଗଡ ଧନୁଯାତ୍ରାର ଆଜି ହେଉଛି ଚତୁର୍ଥ ଦିନ । ଚାରିଦିନ ଧରି ବରଗଡ ସହର ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟ ସହ ନାଚଗୀତରେ କୋଳାହଳମୟ ହୋଇ ପଡିଛି । ବରଗଡ  ମଥୁରା ନଗରୀ ଓ ଆମ୍ବାପାଲି ଗୋପପୁର ପାଲଟିଥିବାବେଳେ ଜୀରାନଦୀ ଯମୁନାନଦୀ ଭାବରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୋଇଛି । 

କଂସର ପ୍ରତାପ ଓ ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟରେ କମ୍ପୁଛି ମଥୁରାନଗରୀ । ଲକ୍ଷାଧିକ ଭକ୍ତ ଦୀର୍ଘ ଚାରିଦିନ ଧରି ଧନୁଯାତ୍ରାର ମଜା ନେଉଛନ୍ତି । ମୁକ୍ତାକାଶ ରଂଗମଂଚ କଳାକାରଙ୍କ ନିଖୁଣ କଳାକୃତିରେ ଶୋଭା ବର୍ଦ୍ଧନ କରିଛି । ତେବେ ସମସ୍ତ ବରଗଡବାସୀ ଏହି ରଂଗମଂଚରେ ଜଣେ ଜଣେ କଳାକାର ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି । 

ଆଜି ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ କଂସର ମନ୍ତ୍ରଣାରେ ପୁତନା, ବକାସୁର, ସକଟା ଗୋପପୁରକୁ ପ୍ରେରିତ ହେବା ସହ ମୁକ୍ତେଶ୍ୱର ବାବାଙ୍କର  ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ, ଗୋପପୁରରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ବାଲ୍ୟଲୀଳା ଇତ୍ୟାଦି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଗତକାଲି କଂସ ସାମେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ଦେବକୀଙ୍କ ଅଷ୍ଟମ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ ଖବର ପାଇ କାରାଗାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ଏହି ଖବର ଦେବାରେ ବିଳମ୍ବ କରିଥିବାରୁ ଦାସୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ଦୁରାଚୀରୀ କଂସ । ସେହିପରି ଗୋପପୁରରେ ନନ୍ଦୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ପବିତ୍ର ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି, ବିଭିନ୍ନ ଦେବାଳୟରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ, ଘରେ ଘରେ ଚାଲିଛି ମକର ଚାଉଳ ପ୍ରସ୍ତୁତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-makar-sankranti-odisha-atri-46529
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-makar-sankranti-odisha-atri-46529
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 14 Jan 2019 09:39:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ପବିତ୍ର ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି । ଓଡିଆ ସଂସ୍କୁତିରେ ବାରମାସରେ ତେରପର୍ବ ପାଳନ ହେଉଥିବାବେଳେ ଆଜିର ଦିନଟି ପ୍ରତି ଓଡିଆଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଅଟେ । ଆଜିଠାରୁ ସୂର୍ଯଙ୍କର ଉତରାୟଣ ଗତି ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହ ମକର ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି । ଆଜିଠାରୁ ଦିନ ଧିରେ ଧିରେ ବଡ ହୋଇଥାଏ । ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭକ୍ତଙ୍କର ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଲାଗି ରହିଛି ।  

ଆଜି ଭୋରରୁ ଦେବାଳୟ ମାନଙ୍କରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କର ଭିଡ ଲାଗି ରହିବା ସହ ପ୍ରତି ଓଡିଆଙ୍କ ଘରେ ମକର ଚାଉଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । ଚାଉଳ, ଛେନା, ନଡିଆ, ଗୁଡ, କର୍ପୂର, କଦଳୀ, ଗୋଲମରିଚ ଇତ୍ୟାଦିକୁ ନେଇ ଓଡିଆମାନେ ମକର ଚାଉଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ପର୍ବ ଅବସରରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧ ଅଟ୍ରିରେ ମକର ମେଳା ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଠାରେ ମାନସିକଧାରୀ ମହିଳା ମାନଙ୍କର ଭିଡ ଲାଗି ରହିଥାଏ । ଏହି ଦିନ ଅଟ୍ରି ପୁଷ୍କରିଣୀରୁ ଗୁଆ ପାଉଥିବା ମହିଳା ମାନେ ଏକବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି କରିବାର ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । 

ଉତର ଓଡିଶାରେ ଏହାକୁ ଗଣପର୍ବ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । କେନ୍ଦୁଝର, ମୟୁରଭଂଜ ସହ ବାଲେଶ୍ୱରର ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଜିଠାରୁ ନୁତର ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରିଆନ୍ତି । ଆଦିବାସୀମାନେ ମକର ବୁଡ ପକାଇବା ସହ ନୂଆବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରିବା ସହ ପିଠାପଣାର ମଜା ନେଇଥାନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସାତଦିନ ଧରି ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ  ଏହାକୁ ପୋଙ୍ଗଲ, ପଂଜାବରେ ଲହରୀ , ଆସାମରେ ବିହୁ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପୌଷ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଭାବରେ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବରଗଡ ଧନୁଯାତ୍ରା: ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଜନ୍ମନେବେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-bargarh-dhanujatra-second-day-46422
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-bargarh-dhanujatra-second-day-46422
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 12 Jan 2019 09:53:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

୭୦ତମ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ବରଗଡ ଧନୁଯାତ୍ରା ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପହଂଚିଛି । ମୁକ୍ତକାଶ ରଙ୍ଗମଂଚରେ କଳାକାରମାନଙ୍କ ନିଖୁଣ କଳାକୃତି ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଜି  ରଂଗମହଲର ଉଦଘାଟନ ହେବ । 

ଏହି ଯାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କର ଭିଡ ବରଗଡରେ ଲାଗି ରହିଛି । ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ବରଗଡ ବାସିନ୍ଦା ଗତକାଲିଠାରୁ ଧନୁଯାତ୍ରାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି ।  

ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ କାରାଗାରରେ  ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମ, ଉଗ୍ରସେନ ଭେଟ, ବସୁଦେବଙ୍କ ଗୋପପୁର  ଯାତ୍ରା ଇତ୍ୟାଦି ଅଭିନୟ ହେବ । ପରାକ୍ରମୀ କଂସର ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟରେ ମଥୁରା ନଗରୀ ଥରହର ହୋଇ ଉଠିବ । ଗତକାଲି ବସୁଦେବ –ଦେବକୀ ବିବାହ ସହ ସେମାନଙ୍କର କାରାବରଣ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । 

ଗତକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନରେ କଳାକାରଙ୍କ ସାଂସ୍କୃତିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପରେ ମା ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଭିକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଏହି ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯାତ୍ରାର ଉଦଘାଟନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜିଠାରୁ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଧନୁଯାତ୍ରା, କଂସର ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟରେ କମ୍ବିବ ବରଗଡ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-bargarh-dhanujatra-will-start-from-today-46362
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-bargarh-dhanujatra-will-start-from-today-46362
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 11 Jan 2019 10:06:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜିଠାରୁ ବରଗଡରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ୭୦ ତମ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଧନୁଯାତ୍ରା  । ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇ ରହିଥିବାବେଳେ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଂଗମଂଚ କଳାକାରମାନଙ୍କ ନିଖୁଣ କଳାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଛି । 

ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଧନୁଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବରଗଡ ସହର  ଅପୂର୍ବ ରୂପରେ ସଜାଇ ହୋଇଛି ।  ହାଟପଦା ମଥୁରାନଗରୀ  ଓ ଆମ୍ବାପାଲି ଗୋପପୁରରେ ରୂପାନ୍ତରୀତ ହୋଇ ସୁସଜ୍ଜିତ ହୋଇ ରହିଛି  । ପରାକ୍ରମୀ କଂସର ପରାକ୍ରମ ଦେଖିବାକୁ ଲୋକେ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପ, ଓରମାସ ଓ ମୀନାବଜାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଧନୁଯାତ୍ରାକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବ । 

ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୨ ଟାରେ ଗାନ୍ଧୀଛକ ଠାରୁ ସାଂସ୍କୃତିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସଂଧ୍ୟାରେ ସମସ୍ତ କଳାକାରଙ୍କ ସହ ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରେ ପହଂଚିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ରାତି ୭ ଟାରେ ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ପରେ ଧନୁଯାତ୍ରାର ଉଦଘାଟନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ପରେ ସାଂସଦ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା  ଏହି ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଧନୁଯାତ୍ରାର ଉଦଘାଟନ ହୋଇ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ଉଦଘାଟନୀ ପରେ ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷୀତ ଧନୁଯାତ୍ରାର ଅଭିନୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ମଥୁରାରେ କଂସର ରାଜୁତି,  ଦେବକୀ –ବସୁଦେବଙ୍କ ବିବାହ, କାରାଗାରବରଣ ଇତ୍ୟାଦି ଅଭିନୟ ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ୧୧ ଦିନ ଧରି କଂସର ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟରେ ସାରା ବରଗଡ ସହରରେ କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ।  ଦେଶବିଦେଶର ବହୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଳାକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନାଚଗୀତ ମଧ୍ୟ ମଂଚସ୍ଥ ହେବାନେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଧନୁ ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଲାଗି ହେଲା ପହିଲି ଭୋଗ ନୀତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Pahili-bhoga-rituals-at-Shree-mandir-44893
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Pahili-bhoga-rituals-at-Shree-mandir-44893
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 16 Dec 2018 11:31:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ଧନୁ ସଂକ୍ରାନ୍ତି । ଆଜିଠାରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପହଲିଭୋଗ ନୀତି । ଆଜି ଭୋର ୩ଟାରୁ ଦ୍ୱାର ଫିଟା ଯାଇଛି । ଗୋପାଳ ବଲ୍ଲଭ ଭୋଗ ସହିତ ପହିଲିଭୋଗ ଲାଗି ହୋଇଛି । ଏହା ଆସନ୍ତା ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପର୍ୟ୍ୟରନ୍ତ ଚାଲିବ । ଏକ ମାସ ଧରି ରାତି ୧୧ଟାରେ ପହୁଡ଼ ପଡ଼ିବ ଓ ଭୋର ୩ଟାରୁ ଦ୍ୱାର ଫିଟା ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । 

ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏକ ମାସ ଧରି ବାପଘରକୁ ଯାଇଥାଆନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ମା’ ଯଶୋମତୀ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଖୁଆଇ ଥାଆନ୍ତି । ପହିଲି ଭୋଗରେ ବଡ଼ ଝିଲ୍ଲୀ, ଦରସୁଆ, ଏଣ୍ଡୁରୀ, କାକରା, ଆରିସା, ଗଇଁଠା, ମଣ୍ଡା ଇତ୍ୟାଦି ଦିବ୍ୟଭୋଗମାନ ଲାଗି ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଅବଢ଼ା ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ମିଳିଥାଏ । 

ଧନୁ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଛି । ଭକ୍ତମାନେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବା ସହିତ ପହିଲି ଭୋଗ ଖାଇଛନ୍ତି । ଭକ୍ତଙ୍କ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ପ୍ରଥମାଷ୍ଟମୀ, ପ୍ରଥମ ସନ୍ତାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜା, ଘରେ ଘରେ ଏଣ୍ଡୁରୀ ପିଠାର ମହକ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Today-is-prathamastami-44014
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Today-is-prathamastami-44014
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 30 Nov 2018 10:16:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ମାର୍ଗଶୀର ମାସ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି । ଓଡିଆ ମାନେ ଏହି ଦିନଟିକୁ ପ୍ରଥମାଷ୍ଟମୀ ଭାବରେ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି । ଘରର ପ୍ରଥମ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ନିମିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜା କରାଯିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି  । ଘରେ ଘରେ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ସନ୍ତାନମାନେ ନୂତନ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଦାପନା କରାଯାଇଥାଏ । ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ସନ୍ତାନଙ୍କର ଶୁଭ ମନାସୀ ଶ୍ରୀଗଣେଶ, ଷଠୀ ଦେବୀ ଓ କୂଳ ଦେବତାଙ୍କ ନିକଟରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥାଏ ।

ପ୍ରଥମ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ପଢୁଆଁ କରିବାକୁ ମାମୁଁଘରୁ ନୂତନ ବସ୍ତ୍ର ଆସିଥାଏ । ନୂଆବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ହଳଦୀ ପତ୍ରରେ ତିଆରୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏଣ୍ଡୁରୀ ପିଠା ଖାଇଥାଆନ୍ତି ପ୍ରଥମ ସନ୍ତାନ । 

ଆଜି ମଧ୍ୟ କାଂଜି ଅଅଁଳା ଓଷା ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଷଠୀ ଦେବୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଶୁଖୁଆ ଭୋଗ କରାଯାଇଥାଏ । ଷଠୀ ଦେବୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ସାତୋଟି ଶୁଖୁଆ, କଜଳ, ସିନ୍ଦୂର ଓ ପୀତ ବସ୍ତ୍ର ରଖାଯିବା ସହ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଥିବା କାଂଜି ଭୋଗ କରାଯାଇଥାଏ ।  ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ତାଙ୍କ ମାମୁଁ ଘର କପାଳୀ ମଠକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି । ସେହିପରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଧୂପ ପରେ ତିନିବାଡରେ ମଙ୍ଗଳାର୍ପଣ ହୋଇ ପୁଳୁଫୁଆରି ଖଦୀ ଓ ଛେଦା ପ୍ରସାଦ ଲାଗି ହୋଇଥାଏ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>