<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଜାୱା ପରେକର ବୁକିଂ, ମାତ୍ର ଦଶହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଇ କରନ୍ତୁ ଅଗ୍ରୀମ ବୁକିଂ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/jawa-perak-booking-starts-today-at-6pm-65990
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/jawa-perak-booking-starts-today-at-6pm-65990
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 01 Jan 2020 03:16:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାୱା ବାଇକ କମ୍ପାନୀର ଅନ୍ୟତମ ବହୁପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ବାଇକ ଜାୱା ପରେକ ପାଇଁ ଆଜି ସଂନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୁକିଂ । ହାର୍ଲି ଡେଭିଡସନର ବହୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ମଡେଲ ବାଇକ ବବର ଷ୍ଟାଇଲ ରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଜାୱା ପରେକକୁ । ଆଜି ତଥା 1 ଜାନୁୟାରୀରୁ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଜାୱା ମୋଟର ଶୋରୁମରୁ ଆପଣ ଏହି ବାଇକର ଅଗ୍ରୀମ ବୁକିଂଙ୍ଗ କରିପାରିବେ ବୋଲି ନିଜ ୱେବସାଇଟ ଦ୍ୱାରା ସାଧାରଣ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି କମ୍ପାନୀ ।

ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଖବର ଏହି କି ଯେ ଆପଣ 10000 (ଦଶ ହଜାର) ଟଙ୍କା ଡାଉନ ପେମେଣ୍ଟ ଦେଇ ଏହି ଗାଡିକୁ ବୁକିଂ କରିପାରିବେ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏପ୍ରିଲ 2 ତାରିଖରୁ ଜାୱା ପରେକର ବିକ୍ରି ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଜଣାଯାଇଛି । 2019 ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଏହି ଗାଡିର ଲଞ୍ଚ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଏକ୍ସ ଶୋରୂମ ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି 1,95,000(ଏକ ଲକ୍ଷ ପଞ୍ଚାନବେ ହଜାର)ଟଙ୍କା ।

ଜାୱା ପରେକକୁ ବର୍ତମାନ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ବବର ଷ୍ଟାଇଲ ବାଇକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହାର ଲୁକ ବି କାଫି ସୁନ୍ଦର ଥିବାବେଳେ ଏହାର ଏକ୍ୱଜଷ୍ଟର ସାଉଣ୍ଡ ବି ଖୁବ ଭଲ ଥିବା କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଜଣାପଡିଛି । ଏହି ବାଇକରେ ରାଉଣ୍ଡ ହେଡଲ୍ୟାମ୍ପ, ସିଙ୍ଗଲ ସିଟ, ବ୍ଲାକ ୱେୟାର ସ୍ପୋକ ବ୍ଲିଜ, ବାର ଏଣ୍ଡ ମିରର୍ସ, ଛୋଟ ଫେର୍ଡସ ଓ ସ୍ଲେଶ କଟ ଏକଜଷ୍ଟ ଏହାକୁ ଏକ କ୍ଲାସିକ ବବର ଷ୍ଟାଇଲର ଲୁକ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି ।

ଏହା ସହ ଏହି ଗାଡିରେ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ ଟେଲ ଲାଇଟ ସହ ଫ୍ଲୋଟିଙ୍ଗ ସିଙ୍ଗଲ ସିଟ ଷ୍ଟାର୍ଡଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଛି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ବବର ଗାଡି ଭଳି ଦିଶୁଛି । ଭୂମି ଠାରୁ ଏହାର ସିଟର ଉଚ୍ଚତା 750 ମିମି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଓଜନ 179 କିଲୋଗ୍ରାମ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏହା ସହ ଏହି ଗାଡିରେ 14 ଲିଟର କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ଜାୱା ପରେକ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ବିଏସ 6 କମ୍ପଲାଇଟ ବାଇକ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିରେ 334ccର ସିଙ୍ଗଲ ସିଲିଣ୍ଡର ଥିବାବେଳେ, DOHC ଲିକ୍ୱିଡ କୁଲ୍ଡ ଇଞ୍ଜିନ ଦିଆଯାଇଛି ଏହା ସହ 30BHP ର ପାୱାର ସହ 31NMର ପିକ ଟର୍କ ଜେନେରେଟ କରିଥାଏ । 6 ସ୍ପିଡ ଗିୟରବକ୍ସ ସହ ଏହି ବାଇକ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଯଶସ୍ୱୀ ଜୟଶୱାଲଙ୍କ କୀର୍ତ୍ତି, ୧୭ ବର୍ଷରେ ଦ୍ୱି ଶତକ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/yashasvi-jaiswal-becomes-youngest-cricketer-to-score-a-list-a-double-century-62295
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/yashasvi-jaiswal-becomes-youngest-cricketer-to-score-a-list-a-double-century-62295
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Oct 2019 23:35:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାତ୍ର ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୁମ୍ବାଇର ଜଣେ ଯୁବ କ୍ରିକ୍ରେଟର୍ ଯଶସ୍ୱୀ ଜୟସୱାଲ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି । ସେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ବିରୋଧରେ ଦ୍ୱିଶତକ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଲିଷ୍ଟ-୧ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଦ୍ୱିଶତକ କରିବାରେ ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ ଖେଳାଳୀ ଅଟନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ତୃତୀୟ କ୍ରିକେଟର୍ ଭାବେ ସେ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

ଯଶସ୍ୱୀଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଏଲ୍‌ନ ବୈରୋବ୍ ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ ଖେଳାଳୀଭାବରେ ଏହି ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଏହି ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳୀ ସେହି ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ୧୯୭୫ ମସିହାରେ ଏଲ୍‌ନ ୨୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦ୍ୱିଶତକ କରିଥିଲେ । ଜୟଶୱାଲ ୯ମ ଭାରତୀୟ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ତେବେ କିଛି ଖେଳାଳୀ ଦିନିକିଆରେ ଏହି ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ରୋହିତ ଶର୍ମା ୩ଟି ଦ୍ୱିଶତକ କରିଥିବାବେଳେ  ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାବ ଏବଂ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର୍ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଦ୍ୱିଶତକ କରିଛନ୍ତି ।

ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିରେ ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଜଣ ଦ୍ୱିଶତକ କରି ସାରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବ ସିଜିନ୍‌ରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର କର୍ଣ୍ଣବୀର କୌଶଲ ସିକିମ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୨୦୨ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଚଳିତ ସିଜିନ୍‌ରେ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ୍ ୨୧୨ ରନ୍ କରି ଇତିହାସ ରଚିଛନ୍ତି । ତେବେ ଜୟଶୱାଲ ୧୭ ବର୍ଷରେ ୨୦୩ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । ଚଳିତ ସିଜିନ୍‌ରେ ସେ ଦୁଇଟି ଶତକ ଓ ଗୋଟିଏ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଲରେ ମଜୁରୀ ଲାଗୁଥିବା ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକ ଦିଲ୍ଲୀ ଜେଏନ୍‌ୟୁର ସଭାପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/farm-labor-kalahandi-youth-jitendra-is-jnusu-president-candidate-59531
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/farm-labor-kalahandi-youth-jitendra-is-jnusu-president-candidate-59531
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 30 Aug 2019 03:35:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚାଷ ଜମିରେ ମଜୁରୀ ଲାଗୁଥିବା ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ଆଜି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଜବାହାରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ଲଢ଼େଇ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି କଳାହାଣ୍ଡିର ପୌରକେଲାର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସୁନା । ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଜେଏନ୍‌ୟୁରେ ସଭାପତି ପଦରେ ପ୍ରାର୍ଥୀତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ବିର୍ସା ଆମ୍ବେଦକର ଫୁଲେ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟସ୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌ (ବିଏପିଏସ୍‌ଏ) ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି ।

ପିଲା ବେଳୁ ମାଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ବାପା ଚାଷ ଜମିରେ ମୂଲ ଲାଗି ପରିବାର ଚଳାନ୍ତି । ତେଣୁ ଘରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ସେ ଛୋଟ ବେଳୁ ଅନ୍ୟର କ୍ଷେତରେ ମଜୁରୀ ଲାଗନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଦିନକୁ ମଜୁରୀ ବାବଦରେ ମାତ୍ର ୪୦ ରୁ ୫୦ ଟଙ୍କା ମିଳେ । ଏହା ପରେ ମନରେଗାରେ ଅଧୀନରେ ରାସ୍ତା ଓ ପୋଖରୀ ଖୋଳା କାମ କରୁଥିଲେ । ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୦୦ରୁ ୧୫୦ ଟଙ୍କା ମଜୁରୀ ମିଳିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ସେ କେବେ ହାର୍‌ ମାନି ନ ଥିଲେ । ପାଠ ପ୍ରତି ଥିବା ଆଗ୍ରହ ସାମ୍ନାରେ ଅର୍ଥ ବାଧକ ସାଜି ପାରି ନ ଥିଲା । ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ଶେଷ କରି ୨୦୦୯ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଆଇଜିଏଲ୍‌ରେ କାମ କରୁଥିଲେ ।

ଦିଲ୍ଲୀ ପରେ ସେ ନାଗପୁରରେ ଏକ କୋର୍ସ କରୁଥିବାବେଳେ ଜାତିଗତ ଭେଦଭାବ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ଇତିହାସ ପଢ଼ିବେ ଏବଂ ଦଳିତ ଲୋକଙ୍କ ଇତିହାସ ଲେଖିବେ । ସେଥିପାଇଁ ସେ ଜେଏନ୍‌ୟୁରେ ୨୦୧୩ରେ ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ଏମ୍‌ଏ କଲେ । ଏହା ପରେ ଏମ୍‌ଫିଲ୍‌ ଏବଂ ଏବେ ସେ ପିଏଚ୍‌ଡି କରୁଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେ ଜେଏନ୍‌ୟୁରେ ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରୁଛନ୍ତି । ବିଏପିଏସ୍‌ଏ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ସେ ୧୩ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସହିତ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଟକକୁ ସବୁଜ ସୁନ୍ଦର କରିବା ଦିଗରେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ: ଗଛ ଲଗାଇଲେ, ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଲେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Tree-plantation-by-youth-of-cuttack-56712
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Tree-plantation-by-youth-of-cuttack-56712
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 15 Jul 2019 02:37:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗତ କିଛି ମାସ ପୂର୍ବେ ରାଜ୍ୟରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ଫନୀ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଥିଲା । ଫନୀର ପ୍ରଭାବରେ ଧ୍ୱସ୍ତ ବିଧ୍ୱସ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ସମେତ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲା । ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ ଭୁଷୁଡି ପଡିଥିଲା ବଡ ବଡ ଦ୍ରୁମ ଓ ଗଛ । ଫଳରେ ରାଜ୍ୟର କ୍ଷୟକ୍ଷତିକୁ ଦୁଇ ଗୁଣ କରିଦେଇଥିଲା ବାତ୍ୟା ଫନୀ । ଫନୀର ପ୍ରଭାବ ଯିବା ପରେ ସର୍ବତ୍ର ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରିବାକୁ ଜନସଚେତନ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ଓ ସମାଜସେବୀଙ୍କ ଗୁରୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟର ଫନୀ ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଚଳରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅଭିଯାନ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ପରିବେଶକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ସୁଦୃଢ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏଭଳି ଏକ ମହତ୍ୱକାଂକ୍ଷୀ ଅଭିଯାନକୁ ଗୋଟିଏ ଦିଶା ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆଗେଇ ଆସିଛି କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ଯୁବ ସଂଗଠନ । କଟକକୁ ସବୁଜ ସୁନ୍ଦର କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ସତ୍ୟବ୍ରତ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରିସରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୦ଟି ଚାରାରୋପଣ କରିଯାଇଛି ।      

ସଂଗଠନର ଆବାହକ ଶିବୁ ସିଂହ ରାଜପୁତ କହିଛନ୍ତି ସାଂପ୍ରତିକ ସମୟରେ ରକ୍ତ ଦାନ ଭଳି ବୃକ୍ଷ ଲଗାଇବା ମଧ୍ୟ ଏକ ମହତ କାମ । ବାତ୍ୟା ଫନୀ ପରେ ଗଛ ଲଗାଇବାର ଆହ୍ୱାନ ତାଙ୍କ ମନକୁ କନ୍ଦୁଳିତ କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ସେ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବକଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଗତକାଲି ଠାରୁ ଗଛ ଲଗାଇବା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯିବ । କଟକର ମୂଳବାସୀନ୍ଦା ହୋଇଥିବା ହେତୁ ନିଜ କର୍ତବ୍ୟ ଭାବି ସେମାନେ ଏହି କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ।

ଏପରି ପ୍ରୟାସକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ସ୍ୱତଃପ୍ରବୃତ ଭାବେ ତାଙ୍କ ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଚାରାରୋପଣ କରିପାରିବେ । କଟକବାସୀ ବିଶେଷତଃ ଯୁବ ବର୍ଗର ବନ୍ଧୁମାନେ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଚାରାରୋପଣର ଧାରାକୁ ବଢାଇ କଟକକୁ ଏକ ସବୁଜ ଓ ସୁନ୍ଦର ରୂପେ ଗଢିତୋଳିବା ପାଇଁ ସଂଗଠନର ଆବାହକ ଶ୍ରୀ ରାଜପୁତ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି ।

ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାମରେ ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ କଟକ ବଡ ମେଡିକାଲର ପ୍ରାକ୍ତନ ଅଫିସର ଡା.ନିରଞ୍ଜନ ତ୍ରିପାଠୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁବ ସମାଜସେବୀ ସନ୍ତୋଷ ସାହୁ, ସୁଧାଂଶୁ ସ୍ୱାଇଁ, ଜୁବେର୍ ଖାନ୍, ଦେବାଶିଷ ସେନ୍, ରାହୁଲ ମଣ୍ଡଳ, ସଂଗ୍ରାମ ଓ ସଞ୍ଜୟ ପ୍ରଭୁତି ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

-ସତ୍ୟଜିତ ସାମଲ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବେରୋଜଗାରୀକୁ ନେଇ ଗର୍ଜିଲା ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା, ପୋଲିସ-କର୍ମୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ୪୦୦ ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/politics-odisha-police-detains-400-BJYM-worker-47948
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/politics-odisha-police-detains-400-BJYM-worker-47948
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 07 Feb 2019 13:22:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

‘‘୧୯ ବର୍ଷର ସରକାର, ଛଡ଼େଇ ନେଲା ରୋଜଗାର’’ ନାରାରେ କମ୍ପିଛି ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର । କେବେ ସୁଦ୍ଧା ବେକାର ଯୁବ ବର୍ଗଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ ତାହାର ଆଜି ଜବାବ ମାଗିଛନ୍ତି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ଧାରୀ ହଜାର ହଜାର ବେକାର ଯୁବକ । ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ଖେଳ ଖେଳୁଥିବା ନବୀନ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛି ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା । କିନ୍ତୁ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ବାଟ ଓଗାଳିଛି ପୋଲିସ । ରାଜଧାନୀ ରାଜରାସ୍ତାରେ ପୁଣି ଥରେ ପୋଲିସ-କର୍ମୀ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ପୋଲିସ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ ଓ ସମ୍ପାଦକଙ୍କ ସମେତ ୪୦୦ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଇଛି ପୋଲିସ । 

ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଆଜି ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ହଜାର ହଜାର କର୍ମୀ ରାଜଧାନୀରେ ଗର୍ଜିଛନ୍ତି । ରାଲି କରି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ବେଳେ ରବିନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ ନିକଟରେ ଅଟକାଇଥିଲେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ । ଫଳରେ ସେଠାରେ କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି । କର୍ମୀମାନେ ପୋଲିସ ବ୍ୟାରିକେଡ଼୍‌ ଭାଙ୍ଗି ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ‘‘୧୯ ବର୍ଷର ସରକାର, ଛଡ଼େଇ ନେଲା ରୋଜଗାର’’ ନାରାରେ କମ୍ପିଥିଲା ରାଜଧାନୀ । ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶାର ଯୁବ ବର୍ଗଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତି । ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଅପାରଗ ନବୀନ ସରକାର ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଫଳରେ ହଜାର ହଜାର ଯୁବକ ବାହାରକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ମୋର୍ଚ୍ଚା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ବିଜେଡ଼ି ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ତଳି ତଳାନ୍ତ ହୋଇଛି । 

ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଦୀର୍ଘ ୨ ଘଣ୍ଟାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ପୋଲିସକୁ ନାକେଦମ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବେଳେ ସଭାପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ ଓ ସମ୍ପାଦକଙ୍କ ସମେତ ୪୦୦ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଇଛି ପୋଲିସ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ: ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା, ସାମିଲ ହେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପୁନମ ମହାଜନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/politics-youth-odisha-bjp-yuva-morcha-to-ghero-bidhansabha-today-47936
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/politics-youth-odisha-bjp-yuva-morcha-to-ghero-bidhansabha-today-47936
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 07 Feb 2019 10:38:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାକୁ ଆଜି ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା । ରାଜଧାନୀ ରାଜରାସ୍ତାରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ଦେଖାଇବ ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା । ଏହାକୁ ଆହୁରି କ୍ରୀୟାଶୀଳ କରିବାକୁ ସାମିଲ ହେବେ ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ତଥା ସାଂସଦ ପୁନମ ମହାଜନ । ସେଥିପାଇଁ ରାଜଧାନୀରେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି ହଜାର ହଜାର କର୍ମୀ । 

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ନ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଓଲଟା ବାଧକ ସାଜୁଛି । ଯାହା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ବର୍ଗରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଥିପାଇଁ ୧୯ ବର୍ଷର ନବୀନ ସରକାର ଦାୟୀ ବୋଲି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଜ୍ୟ ସଭପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି । ବିଧାନସଭାରେ ବି ସରକାର ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦୯ରୁ ଏବେ ଯାଏଁ ୨୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଯୁବକଯୁବତୀ ଏମ୍ଲୋୟମେଣ୍ଟ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ମାତ୍ର ୨୨ ହଜାରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି । ତେଣୁ ଏ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଚାକିରି ଛଡ଼ାଇ ନେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଟଙ୍କଧର କହିଛନ୍ତି । ‘’୧୯ ବର୍ଷର ସରକାର, ଛଡ଼ାଇନେଲା ରୋଜଗାର’’ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପ୍ରମୁଖ ନାରା ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ, ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/politics-youth-odisha-bjp-yuva-morcha-to-gherao-bidhansabha-47504
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/politics-youth-odisha-bjp-yuva-morcha-to-gherao-bidhansabha-47504
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 30 Jan 2019 15:42:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଥିବା ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟୀ । ସେଥିପାଇଁ ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀ ୭ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା । ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ । 

ସଭାପତି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ନ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଓଲଟା ବାଧକ ସାଜୁଛି । ଯାହା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ବର୍ଗରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଥିପାଇଁ ୧୯ ବର୍ଷର ନବୀନ ସରକାର ଦାୟୀ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ଡିଗ୍ରୀ ଫେରାଇବାକୁ ଆସିଥିବା ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୋଲିସ ଲଗାଇ ଘଉଡ଼ାଇବା ଓ ଗିରଫ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିନ୍ଦନୀୟ ଘଟଣା । ଯାହାର ବିରୋଧରେ ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଆସନ୍ତା ୭ ତାରିଖରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରି ନିଜର ହକ୍‌ ପାଇଁ ଲଢ଼ିବ ବୋଲି ଟଙ୍କଧର କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଏନ୍‌ଟିପିସି ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଓ ଉପକୂଳ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ବାଧକ ସାଜୁଛି । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀ ୪ ତାରିଖରୁ ବିଧାନସଭା ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀନ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଫେବୃୟାରୀ ୭ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           
        </title>
        <link>
           
        </link>
        <guid>
           
        </guid>
        <pubDate>
           
        </pubDate>
        <description>
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           
        </title>
        <link>
           
        </link>
        <guid>
           
        </guid>
        <pubDate>
           
        </pubDate>
        <description>
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           
        </title>
        <link>
           
        </link>
        <guid>
           
        </guid>
        <pubDate>
           
        </pubDate>
        <description>
        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>