<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦେଖାଇ ରିଲ୍ସ ଭିଡିଓ ବନାଇବାରୁ ଘରୁ ଉଠାଇ ନେଲା ପୁଲିସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/The-police-picked-her-up-from-his-house-by-making-a-reel-video-107278
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/The-police-picked-her-up-from-his-house-by-making-a-reel-video-107278
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 02 Nov 2023 05:05:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

   ଆଜିକାଲି ପିଲା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୁଢ଼ା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ରିଲ୍ସର ନିଶା ଘାରିଛି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ରିଲ୍ସ କରି ଫେମସ ହେବା ପାଇଁ କିଏ କଣ କରୁଛି ତାର ଠିକ ଠିକଣା ନାଇ । କିଏ କେଉଁ ଗୀତରେ ଡ୍ୟାନ୍ସ କରୁଛି ତ ଆଉ କିଏ ଡାଏଲଗ୍‌ ଲିପ୍ସିଂ କରୁଛି। ସେହିପରି କିଏ କୋଠା ଉପରେ ଚଢ଼ି ଯାଉଛି ତ ଆଉ କିଏ ଦେଖାଉଛନ୍ତି ଭୟାନକ ଷ୍ଟଣ୍ଟ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଆଉ କେତେଜଣ ତ କାହାକୁ ନ ଡରି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦେଖାଇ ରିଲ୍ସ ଭିଡିଓ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଭଳି କରିବା ଏବେ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ପଡିଛି ମହଙ୍ଗା । ରିଲ୍ସ ବନାଇବା ଚକ୍କରରେ ବନ୍ଧା ହେଲେ ଯୁବତୀ | ଉତୁରି ଗଲା ସବୁ ନିଶା। ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦେଖାଇ ରିଲ୍ସ ଭିଡିଓ କରିବା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ଘରୁ ଉଠାଇ ନେଇଛି ପୁଲିସ।

  ଏହି ଘଟଣାଟି ଘଟିଛି ବିହାରର ମୁଜଫର୍‌ପୁର ଠାରେ । ସୂଚନା ଅନୁଯାଇ, ବିହାରର ଜଣେ ନାବାଳିକା ହାତରେ ବନ୍ଧୁକ ଧରି ରିଲ୍ସ ଭିଡିଓ ବନାଉଥିଲେ। ଏହି ରିଲ୍‌ରେ  ବ୍ୟାକ୍‌ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ 'ଐସା କୋଇ ଜିଲ୍ଲା ନହିଁ ଜୋ ମୁଜପରଫୁର ବାଲୋ ସେ ହିଲା ନହିଁ' ଭଳି ଡାଏଲଗ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସେ ବାଇକ୍‌ ଉପରେ ବସି ଭୟାନକ ଷଣ୍ଟ ଦେଖାଇ ରିଲ୍ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଷ୍ଟଣ୍ଟ ଦେଖାଇ ରିଲ୍ସ କରିବା ଏବେ ଯୁବତୀ ଜଣକୁ ଭାରି ପଡିଛି। ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ନାବାଳିକା ଜଣକ 'ଇଫତ୍ତ ଏକ୍ସ-କୁଇନ୍‌' ନାଁରେ ଇଂନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛିନ୍ତି। ଏହି ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ପୁଲିସ ଆସି ଉକ୍ତ ନାବାଳିକାକୁ ଘରୁ ଉଠାଇ ନେଇଛି। ଏଥିସହ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଫାଇନ୍‌ ମଧ୍ୟ କାଟିଛି । ମୁଜାଫରପୁରର କମ୍ପାନୀବାଗ ସ୍ଥିତ ସିଟି ପାର୍କରେ ଝିଅଟି ହାତରେ ବନ୍ଧୁକ ଧରି ଏକ ରିଲ ତିଆରି କରିଥିଲେ । ଚାରି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଭିଡିଓ ବୁଧବାର ଦିନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏହାପରେ ପୁଲିସ ଘଟଣା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଏଥିସହ ତାଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ପୁଲିସ ଏକ ବନ୍ଧୁକ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରିଛି। ନାବାଳିକାଙ୍କ ପାଖରେ ବନ୍ଧୁକ ଆସିଲା କେଉଁଠୁ ସେ ନେଇ ପୁଲିସ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା ଜାରି ରଖିଛି।

 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହେଲେ ୨ ଇଡି ଅଧିକାରୀ

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ୍ତାକାଲି ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି 'ମେରା ଯୁବ ଭାରତ'
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Mera-Yuva-Bharat-to-launch-tomorrow-107185
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Mera-Yuva-Bharat-to-launch-tomorrow-107185
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 30 Oct 2023 02:18:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ଗତକାଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୧୦୬ତମ ‘ମନ କି ବାତ୍’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି, ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଲୋକାଲ ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ତାରିଖ ସର୍ଦ୍ଦାର  ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରବ୍ୟାପୀ ବଡ ସଂଗଠନ ‘ମେରା ଯୁବ ଭାରତ'ର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଜରିଆରେ ଯୁବକମାନେ କିପରି ଦେଶ ନିର୍ମାଣରେ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିପାରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ | ଏହା ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରନିର୍ମାଣର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ମୋଦି ନିଜ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମନ କି ବାତରେ କହିଥିଲେ । ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ  ସିଏ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ  MYBharat.Gov.in ରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ MYBharat "ଦେଶ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବ | ଏକ ବିକଶିତ ଭାରତ ଗଠନରେ ଭାରତର ଯୁବ ଶକ୍ତିକୁ ଏକତ୍ର କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ନିଆରା ପ୍ରୟାସ ଅଟେ | 

 କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ  ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ଦିନ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଦିନକୁ ‘ଏକତା ଦିବସ’ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏଥିପାଇଁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ‘ଏକତା ପାଇଁ ଦୌଡ଼’ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି । ଏହା ବାଦ ନଭେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖରେ ବିର୍ଷା ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ସାରା ଦେଶରେ ଜନଜାତୀୟ ଗୌରବ ଦିବସର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

 ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ "ନେତୃତ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ" କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା  କରିବେ   ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଅଭିନବ ତଥା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନେତା ଭାବରେ ପରିଣତ କରେଇବେ  ।  ମେରା ଯୁବ ଭାରତର ୱେବସାଇଟ୍ 'ମୋ ଭ|ରତ' ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ୧୫ରୁ ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସର ଯୁବକଯୁବତୀମାନେ ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଲାଭ ଉଠାଇପାରିବେ, ଯାହା ଯୁବକ ଏବଂ ଯୁବ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିବ | ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ମହୋତ୍ସବ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ‘ମନ୍‌ କୀ ବାତ୍‌’ର ଏହି ସଂସ୍କରଣ ପ୍ରସାରିତ ହେଇଛି । ଆଗାମୀ ପର୍ବପର୍ବାଣି ନିମନ୍ତେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ଏହି  ସମୟରେ ‘ଭୋକାଲ୍‌ ଫର୍‌ ଲୋକାଲ୍‌’ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇ ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ’ର ଅଭିଳାଷ ସାକାର କରିବାକୁ ମୋଦି ଭାରତବାସୀଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ।

 ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ‘ଭୋକାଲ ଫର୍ ଲୋକାଲ୍' ହେବା ପାଇଁ ନିଜର ଆହ୍ବାନକୁ ଦୋହରାଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଭଳି, ଏଥର ମଧ୍ୟ  ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା ‘ଭୋକାଲ ଫର୍ ଲୋକାଲ୍’ ହେବା ଉଚିତ | ମୋଦି ଅନୁରୋଧ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୁଲାବୁଲି କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ କି, ତୀର୍ଥ ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତୁ,କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ କାରିଗରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡିକୁ  କିଣନ୍ତୁ। ଯାହା ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ କାରିଗରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ | ଆମେ ସମସ୍ତେ ମିଶି ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ସ୍ବପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ଏବଂ ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିଣତ କରିବା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

 

 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ୫୧ ହଜାର ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ବାଣ୍ଟିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ଋଷି ସୁନାକଙ୍କ ଧୂମପାନ ବିରୋଧୀ ପଦକ୍ଷେପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Russian-Sunaks-anti-smoking-initiative-inspired-by-New-Zealand-106166
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Russian-Sunaks-anti-smoking-initiative-inspired-by-New-Zealand-106166
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Sep 2023 06:40:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଋଷି ସୁନାକ ଧୂମପାନ ବିରୋଧୀ ନୀତି ଉପରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢ଼ିକୁ  ସିଗାରେଟ କିଣିବାକୁ ବାରଣ କରିପାରିବ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିବା ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ସହିତ ସମାନ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି, ଯାହା ତମାଖୁ ଦ୍ରବ୍ୟ କ୍ରୟ ପାଇଁ ଆଇନଗତ ବୟସ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଜାନୁୟାରୀ ୧, ୨୦୦୯ରେ କିମ୍ବା ପରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହିପରି କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ସିଗାରେଟ୍ ବିକ୍ରୟକୁ ସ୍ଥାୟୀଭାବେ ବନ୍ଦ କରିପାରେ। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜାକିଣ୍ଡା ଆର୍ଡର୍ ମଧ୍ୟ ତମାଖୁରେ ଥିବା ନିକୋଟିନ୍ ସାମଗ୍ରୀକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଏହାର ବିକ୍ରୟକୁ ବିଶେଷ ଦୋକାନରେ ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ସୁଇଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ବୁର୍ଖା ବ୍ୟାନ, ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କଲେ ପଡିବ ଫାଇନ

ଯଦିଓ ସୁନାକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କଡା ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ରହିଆସିଛି, ଏହା ବୁଝା ପଡୁଛି ଯେ ଧୂମପାନ ବିରୋଧୀ ପଦକ୍ଷେପ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଗ୍ରାହକ-କେନ୍ଦ୍ରିକ ନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ। ବ୍ରିଟେନର ଲେବର ପାର୍ଟି ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ସମାନ ପ୍ରସ୍ତାବର ଖୋଲାଖୋଲି ସଙ୍କେତ ଦେଇଥିଲା। ଛାୟା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ୱେସ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟିଙ୍ଗ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରି ଛୋଟ ବୟସ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ସିଗାରେଟ୍ ବିକ୍ରୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବାକୁ ଦଳର ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ପ୍ରକାଶନ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁନାକ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରୀ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ବଞ୍ଚିତ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ  ୧୦୦୦ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ କରିବାକୁ ପୁନର୍ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି, ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ୨୦୨୨ ଅଭିଯାନରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟର ରାଜନୈତିକ ସମ୍ଭାବନା ଅନିଶ୍ଚିତତା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। 

 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ତିକ୍ତତା ହେଉଛି ଭାରତ ଓ କାନାଡା ସମ୍ପର୍କ : ବ୍ୟାପାରିକ ସମ୍ପର୍କ ତିକ୍ତ ହେବା ଆଶଙ୍କା

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୋଟା ପାଲଟିଛି ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମରଣର ଯନ୍ତା ଘର,୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଗଲାଣି ୨ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Kota-has-become-a-place-of-death-for-students-2-students-lost-their-lives-in-24-hours-105461
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Kota-has-become-a-place-of-death-for-students-2-students-lost-their-lives-in-24-hours-105461
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 29 Aug 2023 00:56:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ରାଜସ୍ଥାନର କୋଚିଂ ହବ୍ ଭାବେ ପରିଚିତ କୋଟାରେ ଜଣଙ୍କ ପରେ ଜଣେ ଛାତ୍ର ନିଜ ଜୀବନ ହାରୁଛନ୍ତି। କୋଟାରେ ଲଗାତାର ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଘଟଣା ଏବେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ବଢ଼ାଇଛି। ମାତ୍ର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣ ଛାତ୍ର ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ ମୃତ ଦୁଇଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ମୃତଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କ ନାଁ ଅଭିଷ୍କର କାସଲେ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟଜଣଙ୍କ ନାଁ ଆଦର୍ଶ ରାଜ୍‌ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

  ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏହି ଘଟଣା ଗତ ରାବିବାର ଅପରାହ୍ଣ ୩ଟା ୧୫ ମିନିଟ୍‌ରେ ଘଟିଥିଲା। ଦୁଇ ଜଣ ଛାତ୍ର ନିଟ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ।ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷା ହଲରୁ ବାହାରିବାର ମାତ୍ର କିଛି ସମୟ ପରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି। ତେବେ ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ ହୋଇନଥିବାରୁ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୬ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଚିଙ୍ଗ ସେଣ୍ଟର ଛାତ ଉପରୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଛାତ୍ର ।  ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଲେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏବଂ ଆଉ ଜଣେ ବିହାରର । ଛାତ୍ର ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା ବଢୁଥିବାରୁ ଆସନ୍ତା ୨ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ବନ୍ଦ ପାଇଁ କୋଟିଂ ସେଂଟରଗୁଡିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ । କୌଣସି ବି କୋଚିଂ ସେଂଟର ୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ଟେଷ୍ଟ କରିପାରିବେନି । ଏଥିସହ କୋଚିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ସବୁ ରୁମର ଫ୍ୟାନରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନିରୋଧୀ ଉପକରଣ ଲଗାଇବାପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କୋଟାରେ ଏବେ ସମଗ୍ର ଦେଶରୁ ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ର ରହି କୋଚିଂ ନେଉଛନ୍ତି ।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ୫୧ ହଜାର ଯୁବକ-ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Prime-Minister-distributed-employment-letters-to-51-thousand-youths-today-105433
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Prime-Minister-distributed-employment-letters-to-51-thousand-youths-today-105433
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 28 Aug 2023 03:19:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ରୋଜଗାର ମେଳାରେ ୫୧ ହଜାର ଯୁବକ-ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ । ଭିଡ଼ିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। ଏହାସହ ନବନିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ଖୁବଶୀଘ୍ର ବିଶ୍ୱର ଟପ-୩ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସାମିଲ ହେବ । ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ର ସଫଳତା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, 'ଆମର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ଏବଂ ଏହାର ରୋଭର ପ୍ରଜ୍ଞାନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚନ୍ଦ୍ରରୁ ଐତିହାସିକ ଚିତ୍ର ପଠାଉଛି'। ଏହା ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଚାକିରି ଆସିବ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର ଯୁବ ପିଢ଼ି ଉପକୃତ ହେବେ। ଏହା ସହିତ ଭାରତ ସରକାର ମେଡ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲାପଟପ୍, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଭଳି ଉତ୍ପାଦ କିଣିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି |

 ନିଯୁକ୍ତି ମେଳାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, 'ଅଟୋମୋବାଇଲ, ଫାର୍ମା ସେକ୍ଟର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଆଗାମୀ ଦିନରେ, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଚାକିରି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବ | ଫାର୍ମାଙ୍କ ଉଦାହରଣ ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୪ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ୧୦ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ଦଶନ୍ଧିରେ ଔଷଧ ଶିଳ୍ପ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ'। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯାନବାହାନ କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ପଥରେ ଅଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ଯୁବ ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ ହେବ | ଏହା ଅପାର ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ | ଏଥି ସହିତ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ବୋଧହୁଏ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ୨୦ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଇବ, ଏହା ୧୩ ରୁ ୧୪କୋଟି ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

  ଆଜାଦୀର ଏହି ଅମୃତକାଳରେ ଯେଉଁମାନେ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ପାଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ଦେଶର ସେବା କରିବା ସହ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରିବେ । ତେଣୁ ନବନିଯୁକ୍ତ ଯୁବବର୍ଗ ହେଉଛନ୍ତି ଅମୃତକାଳର ଜନ ଓ ଅମୃତ ରକ୍ଷକ । ଦେଶର ୪୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ରୋଜଗାର ମେଳା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ୫୧ ହଜାର ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ରୋଜଗାର ମେଳା ଜରିଆରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଯୁବକ-ଯୁବତୀଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରି ମିଳିସାରିଛି।

 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ବାଦ ବିବାଦରେ ‘ଜବାନ’
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ୍ତା କାଲି ୫୧ ହଜାର ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ବାଣ୍ଟିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Prime-Minister-will-distribute-employment-letters-to-51-thousand-youths-tomorrow-105393
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Prime-Minister-will-distribute-employment-letters-to-51-thousand-youths-tomorrow-105393
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 27 Aug 2023 23:36:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 

  ଅଗଷ୍ଟ ୨୮ ତାରିଖରେ ରୋଜଗାର ମେଳା ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଗତକାଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୫୧ ,000 ରୁ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ବଣ୍ଟନ କରିବେ ବୋଲି ଶନିବାର ଦିନ ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ମେଳାରେ ୫୧ ହଜାର ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ବାଣ୍ଟିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି। ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ ଅଗଷ୍ଟ ୨୮ରେ ପଞ୍ଜାବ ଠାରେ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ବଣ୍ଟନ କରିବେ। ଦେଶର ୪୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। 

  ଆସନ୍ତାକାଲି ଭିଡ଼ିଓ କଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଡି ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। ସୂଚନା ଥାଉ କି,ଗତ ଜୁଲାଇ ମାସ ୨୨ ତାରିଖରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ହଜାର ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ବାଣ୍ଟିଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। ଆସନ୍ତାକାଲି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ୨୨ ଜୁଲାଇରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ନୂତନ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୭୦୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ। "ଆଜାଡି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ" ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ବିକାଶ ପଥରେ କାମ କରୁଛି, ସେତେବେଳେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୌରବର ବିଷୟ ଅଟେ। ଏହି ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଭାରତକୁ ଏକ ବିକଶିତ ଦେଶ ଭାବରେ ଗଢି ତୋଳିବାକୁ ସଂକଳ୍ପ ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ପିଏମ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ଭର୍ଚୁଆଲ ଠିକଣାରେ କହିଛନ୍ତି।

  ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ୨୫ବର୍ଷ ଭାରତ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିବ। ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ  ଅଗଷ୍ଟ ୨୮ରେ ପଞ୍ଜାବ ଠାରେ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ବଣ୍ଟନ କରିବେ। X କୁ ନେଇ ବିଏସ୍ଏଫ୍ ପଞ୍ଜାବ ଫ୍ରଣ୍ଟିଅର୍ କହିଛି ଯେ,"ଚାକିରୀ ମାଧ୍ୟମରେ ସଶକ୍ତିକରଣ। ନିଯୁକ୍ତି ଚିଠି ବିତରଣର ଅଷ୍ଟମ ଟ୍ରାନ୍ସରେ ୪୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ରୋଜଗାର ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ସ୍ଥିର ହୋଇଛି | ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଏସ୍ଏଫ୍ ପଞ୍ଜାବ, ଜଲନ୍ଦର, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଂ ପୁରୀ, GOIଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅନଲାଇନ୍ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ"।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ଅଗଷ୍ଟ ୨୩କୁ ମିଳିଲା ଜାତୀୟ ମହାକାଶ ଦିବସର ମାନ୍ୟତା

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ବାସଭବନରେ ନିକ୍ କ୍ଲେଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Nick-Clegg-at-Dharmendra-Pradhans-residence-104515
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Nick-Clegg-at-Dharmendra-Pradhans-residence-104515
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 26 Jul 2023 03:30:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

   କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ସାକ୍ଷାତ୍ କଲେ ଫେସବୁକ, ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ଏବଂ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମକୁ ସଂଚାଳିତ କରୁଥିବା ମେଟା ଗ୍ଲୋବାଲ ଆଫେୟାର୍ସର ସଭାପତି ନିକ୍ କ୍ଲେଗ। ଭାରତର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ଉଦ୍ୟମିତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମେଟା ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ସେ ବିଷୟରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ବୈଠକ କାଳରେ ବିସ୍ତୁତ ଭାବେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

  ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଷ୍ଟାର୍ଟଅପରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ କିପରି ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟକୁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ବଢାଇପାରିବେ ସେନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ସେହିପରି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଇନୋଭେସନ, ଉଦ୍ୟମିତା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଉପଯୋଗ କରିବା ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ସହ ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ସ୍କିଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଶନ ସଶକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ମେଟା ସଭାପତିଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ । ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ନିକ୍ କ୍ଲେଗଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶାର ପାରମ୍ପରିକ ପଟ୍ଟଚିତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବା ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରତିଭାସମ୍ପନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ କଳାକାରଙ୍କ ସମେତ ରାଜ୍ୟର କଳା, ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିଥିଲେ ।  ଦେଶ ସମେତ ଓଡ଼ିଶା ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ମେଟା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କିଭଳି ଯୁବ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଦକ୍ଷ କରିବା ସହ ସ୍କିଲ୍ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମଜଭୂତ୍ କରିବ, ତାହା ଉପରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           14 ବର୍ଷର ପିଲାକୁ ଏଲନ ମସ୍କଙ୍କ ଚାକିରି ଅଫର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Elon-Musks-job-offer-to-a-14-year-old-boy-103937
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Elon-Musks-job-offer-to-a-14-year-old-boy-103937
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 11 Jun 2023 04:45:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

କିଛି ପିଲା ମାନସିକ ଭାବେ ଏତେ ତୀବ୍ର ଯେ ଖେଳକୁଦ ବୟସରେ ବି ସେମାନଙ୍କୁ ବଡ ବଡ କମ୍ପାନୀମାନେ ଚାକିରି ଅଫର ଦେଇଥାନ୍ତି । ଆଗରୁ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଅନେକ ପିଲାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଠିକ ସେହିଭଳି ଏବେ କୈରନ କାଜି ନାମକ ଏକ ୧୪ବର୍ଷର ବାଳକକୁ ଏଲନମସ୍କ ତାଙ୍କ ସ୍ପସେକ୍ସ କମ୍ପାନୀରେ ଚାକିରି କରିବାକୁ ଅଫର ଦେଇଛନ୍ତି ।

କୈରନ କାଜି ଜଣେ ଏଭଳି ପ୍ରତିଭାଶାଳୀ ପିଲା ଯାହାଙ୍କର ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ଦେଖି ଏବେ ଏଲନ ମସ୍କ ତାଙ୍କୁ ଚାକିରି ଅଫର କରିଛନ୍ତି । ସ୍ପସେକ୍ସ ତରଫରୁ କୈରନ କାଜିଙ୍କୁ ସଫ୍ଟୱେୟର ଇଂଜିନିୟର ପଦରେ ଚାକିରି କରିବାକୁ ଅଫର ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ପଦରେ କୈରନ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି କୈରନ ଏବେ ମାତ୍ର ୧୪ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଛନ୍ତି । ଏହି ବୟସରେ ଅଧିକାଂଶ ପିଲା ଖେଳକୁଦ ଭଳି ଗତିବିଧି ଉପରେ ଅଧିକ ଫୋକସ କରିଥାନ୍ତି । ହେଲେ କୈରନ ଛୋଟବେଳୁ ମଧ୍ୟ କିଛି କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିଲେ । ହେଲେ ଏବେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧନୀବ୍ୟକ୍ତି ଏଲନମସ୍କଙ୍କ ତରଫରୁ ଚାକିରି ଅଫର ଆସିବା ପରେ କୈରନ ଖୁସିବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

କୈରନଙ୍କୁ ଲିଙ୍କଡଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ପସେକ୍ସ ତରଫରୁ ଚାକିରି ଅଫର କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅଫର ପାଇବା ପରେ କୈରନ କହିଛନ୍ତି କି, ସେ ଷ୍ଟାରଲିଙ୍କର ଇଂଜିନିୟରିଂ ଟିମରେ ଜଣେ ସପ୍ଟୱେୟାର ଇଂଜିନିୟର ଭାବେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।  ଏତେ କମ୍ ବୟସରେ ଏଭଳି ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାରେ କୈରନ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ପିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦୃତଗତିରେ ବାଇକ ଚଳାଇବା ବେଳେ ଡିଭାଇଡରରେ ପିଟି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Hit-by-a-divider-while-riding-a-bike-at-high-speed-and-died-103350
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Hit-by-a-divider-while-riding-a-bike-at-high-speed-and-died-103350
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 04 May 2023 04:59:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ କରି ଏଥିରୁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଏବେ ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କର ଏକ ନିଶା ପାଲଟି ଯାଇଛି । ନିଜକୁ ଫେମସ୍ କରାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସେମାନେ କିଛି ବି କରିବାକୁ ପଛାଉ ନାହାଁନ୍ତି । ଏଭଳି କି ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇ ସେମାନେ ଭିଡିଓ କରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ହେଲେ ଏଭଳି ଭିଡିଓ କରିବାକୁ ଯାଇ ମୃତ୍ୟୁର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଚର୍ଚ୍ଚିତ ୟୁଟ୍ୟୁବର ଅଗସ୍ତ୍ୟା ଚୌହାନ ।

  ଅଗସ୍ତ୍ୟା ଚୌହାନଙ୍କୁ ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ୟୁଟ୍ୟୁବର ଭାବେ ସାରା ଦେଶର ଯୁବକ ଯୁବତୀ ଜାଣିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଆଜି ତାଙ୍କର ଯେଭଳି ଭାବେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ତାହା ଅନ୍ୟ ୟୁଟ୍ୟୁବରମାନଙ୍କୁ ଭିଡିଓ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ହଜାରେ ଥର ଭାବିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିବ । ଅଗସ୍ତ୍ୟା ତାଙ୍କ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ବାଇକ ଧରି ଯମୁନା ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୱେରେ ବାଇକ ରେସିଂର ଏକ ଭିଡିଓ କରୁଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବାଇକର ଗତି ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ରହିଥିଲା । ହେଲେ ଅଗସ୍ତ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ବାଇକକୁ ନେଇ ହାଇୱୋ ଡିଭାଇଡରରେ ପିଟି ଦେଇଥିଲେ । ଦୁର୍ଘଟଣା ଏତେ ଭୟଙ୍କର ଥିଲା କି ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ହିଁ ୟୁଟ୍ୟୁବର ଅଗସ୍ତ୍ୟାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

   ମୃତକ ଅଗସ୍ତ୍ୟା ଚୌହାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଏକ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲ ରହିଛି  । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଅନେକ ସମୟରେ ଦୁଃସାହସିକ ଷ୍ଟଣ୍ଟ କରି ଭିଡିଓ ସୁଟିଂ କରୁଥିଲେ ଓ ଏହାକୁ ତାଙ୍କ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଅପଲୋଡ କରୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ସବସ୍କ୍ରାଇବର ଓ କୋଟି କୋଟି ଭିଓରର୍ସ ଅଛନ୍ତି । ଅଗସ୍ତ୍ୟା ବିଶେଷ ଭାବେ ବାଇକ ରାଇଡିଂ ଉପରେ ଭିଡିଓ କରି ଅପଲୋଡ କରିଥାନ୍ତି । ଭିଡିଓରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବାଇକ ନଚଳାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଥିଲେ । ହେଲେ ଆଜି ତାଙ୍କ ଗାଡି ଦୁର୍ଘଟଣା ହେବା ବେଳେ ଗାଡିର ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ବେଗ ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଉପରେ ଥିବା କଥା କୁହାଯାଉଛି । ଅଗସ୍ତ୍ୟା ଚୌହାନଙ୍କ ପିତା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଚୌହାନ ଜଣେ କୁସ୍ତିଯୋଦ୍ଧା । ସେ ଦେଶପାଇଁ ଅନେକ ମେଡାଲ ମଧ୍ୟ ଜିତି ସାରିଛନ୍ତି । ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇବା ପରେ ଏବେ ପୁରା ପରିବାର ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗିପଡିଛି | ସମଗ୍ର ପରିବାର ଉପରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚୀନରେ ବେକାରୀ ହାର ବୃଦ୍ଧି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Unemployment-rate-rises-in-China-103331
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Unemployment-rate-rises-in-China-103331
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 03 May 2023 03:45:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବେକାରୀଙ୍କୁ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ଭାରତରେ ଦାବି ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ କଥା । ମାତ୍ର ଚୀନର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ରରେ କରାଯାଇଥିବା ନୂଆ ନିୟମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କରିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ । ଦେଶରେ ବେକାରୀ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ଗୁଆଙ୍ଗଦଙ୍ଗ ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି ନୂଆ ନିୟମ । ଗାଁକୁ ଯାଇ କାମ ଖୋଜିବାକୁ ପ୍ରାୟ 3 ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାଜୁଏଟ ବେକାର ଯୁବକଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର । ଗୁଆଙ୍ଗଦଙ୍ଗର ପଡୋଶୀ ସହର ହେଉଛି ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟତମ ସମୃଦ୍ଧ ସହର ହଂକଂ । ତେବେ ସେଠାରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ସପକ୍ଷରେ ନାହାନ୍ତି ସରକାର । ଗୁଆଙ୍ଗଦଙ୍ଗ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି- ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦ୍ବାରା କଲେଜ ଗ୍ରାଜୁଏଟ ଓ ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗପତିମାନେ ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇ କାମ ଖୋଜିବେ । ସେହିପରି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଯୁବକଯୁବତୀମାନେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହି କାମଧନ୍ଦା ଖୋଜିବାକୁ ବି ଦିଆଯାଇଛି ପରାମର୍ଶ । ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସଶକ୍ତ କରିବାକୁ ହେଲେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଯୁବକମାନେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳକୁ ଯାଇ କାମ ଧନ୍ଦା ଖୋଜିବାକୁ ଗତ ଡିସେମ୍ବର 2022ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ । ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଛନ୍ତି ଗୁଆଙ୍ଗଦଙ୍ଗ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ଅତୀତର ମାଓ ଜେ ଦୁଂଙ୍କ ସମୟରେ ବି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କାମଧନ୍ଦା କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ପଠାଇଦିଆଯାଇଥିଲା । ଚୀନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବେକାରୀ ଯଥେଷ୍ଟ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରତି 5 ଜଣରେ ଜଣେ ବେକାର ଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଦେଶରେ 16ରୁ 24 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବେକାରଙ୍କ ହାର ଜାତୀୟ ହାରର 19 ଦଶମିକ 6 ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ଚୀନର ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ବେକାରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 1 କୋଟି 10 ଲକ୍ଷ ରହିଛନ୍ତି । ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିରେ ଘାଟା ଆସିଥିବାବେଳେ ଦେଶରେ ଚାକିରି ଅନୁପାତ ବ୍ୟାପକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ର ଧିମେଇ ଯିବାର ପ୍ରଭାବ ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ପଡୁଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>