<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କଟକକୁ ସବୁଜ ସୁନ୍ଦର କରିବା ଦିଗରେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ: ଗଛ ଲଗାଇଲେ, ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଲେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Tree-plantation-by-youth-of-cuttack-56712
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Tree-plantation-by-youth-of-cuttack-56712
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 15 Jul 2019 02:37:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗତ କିଛି ମାସ ପୂର୍ବେ ରାଜ୍ୟରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ଫନୀ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଥିଲା । ଫନୀର ପ୍ରଭାବରେ ଧ୍ୱସ୍ତ ବିଧ୍ୱସ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ସମେତ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲା । ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ ଭୁଷୁଡି ପଡିଥିଲା ବଡ ବଡ ଦ୍ରୁମ ଓ ଗଛ । ଫଳରେ ରାଜ୍ୟର କ୍ଷୟକ୍ଷତିକୁ ଦୁଇ ଗୁଣ କରିଦେଇଥିଲା ବାତ୍ୟା ଫନୀ । ଫନୀର ପ୍ରଭାବ ଯିବା ପରେ ସର୍ବତ୍ର ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରିବାକୁ ଜନସଚେତନ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ଓ ସମାଜସେବୀଙ୍କ ଗୁରୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟର ଫନୀ ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଚଳରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅଭିଯାନ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ପରିବେଶକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ସୁଦୃଢ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏଭଳି ଏକ ମହତ୍ୱକାଂକ୍ଷୀ ଅଭିଯାନକୁ ଗୋଟିଏ ଦିଶା ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆଗେଇ ଆସିଛି କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ଯୁବ ସଂଗଠନ । କଟକକୁ ସବୁଜ ସୁନ୍ଦର କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ସତ୍ୟବ୍ରତ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରିସରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୦ଟି ଚାରାରୋପଣ କରିଯାଇଛି ।      

ସଂଗଠନର ଆବାହକ ଶିବୁ ସିଂହ ରାଜପୁତ କହିଛନ୍ତି ସାଂପ୍ରତିକ ସମୟରେ ରକ୍ତ ଦାନ ଭଳି ବୃକ୍ଷ ଲଗାଇବା ମଧ୍ୟ ଏକ ମହତ କାମ । ବାତ୍ୟା ଫନୀ ପରେ ଗଛ ଲଗାଇବାର ଆହ୍ୱାନ ତାଙ୍କ ମନକୁ କନ୍ଦୁଳିତ କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ସେ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବକଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଗତକାଲି ଠାରୁ ଗଛ ଲଗାଇବା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯିବ । କଟକର ମୂଳବାସୀନ୍ଦା ହୋଇଥିବା ହେତୁ ନିଜ କର୍ତବ୍ୟ ଭାବି ସେମାନେ ଏହି କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ।

ଏପରି ପ୍ରୟାସକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ସ୍ୱତଃପ୍ରବୃତ ଭାବେ ତାଙ୍କ ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଚାରାରୋପଣ କରିପାରିବେ । କଟକବାସୀ ବିଶେଷତଃ ଯୁବ ବର୍ଗର ବନ୍ଧୁମାନେ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଚାରାରୋପଣର ଧାରାକୁ ବଢାଇ କଟକକୁ ଏକ ସବୁଜ ଓ ସୁନ୍ଦର ରୂପେ ଗଢିତୋଳିବା ପାଇଁ ସଂଗଠନର ଆବାହକ ଶ୍ରୀ ରାଜପୁତ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି ।

ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାମରେ ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ କଟକ ବଡ ମେଡିକାଲର ପ୍ରାକ୍ତନ ଅଫିସର ଡା.ନିରଞ୍ଜନ ତ୍ରିପାଠୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁବ ସମାଜସେବୀ ସନ୍ତୋଷ ସାହୁ, ସୁଧାଂଶୁ ସ୍ୱାଇଁ, ଜୁବେର୍ ଖାନ୍, ଦେବାଶିଷ ସେନ୍, ରାହୁଲ ମଣ୍ଡଳ, ସଂଗ୍ରାମ ଓ ସଞ୍ଜୟ ପ୍ରଭୁତି ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

-ସତ୍ୟଜିତ ସାମଲ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବେରୋଜଗାରୀକୁ ନେଇ ଗର୍ଜିଲା ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା, ପୋଲିସ-କର୍ମୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ୪୦୦ ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/politics-odisha-police-detains-400-BJYM-worker-47948
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/politics-odisha-police-detains-400-BJYM-worker-47948
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 07 Feb 2019 13:22:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

‘‘୧୯ ବର୍ଷର ସରକାର, ଛଡ଼େଇ ନେଲା ରୋଜଗାର’’ ନାରାରେ କମ୍ପିଛି ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର । କେବେ ସୁଦ୍ଧା ବେକାର ଯୁବ ବର୍ଗଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ ତାହାର ଆଜି ଜବାବ ମାଗିଛନ୍ତି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ଧାରୀ ହଜାର ହଜାର ବେକାର ଯୁବକ । ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ଖେଳ ଖେଳୁଥିବା ନବୀନ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛି ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା । କିନ୍ତୁ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ବାଟ ଓଗାଳିଛି ପୋଲିସ । ରାଜଧାନୀ ରାଜରାସ୍ତାରେ ପୁଣି ଥରେ ପୋଲିସ-କର୍ମୀ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ପୋଲିସ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ ଓ ସମ୍ପାଦକଙ୍କ ସମେତ ୪୦୦ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଇଛି ପୋଲିସ । 

ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଆଜି ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ହଜାର ହଜାର କର୍ମୀ ରାଜଧାନୀରେ ଗର୍ଜିଛନ୍ତି । ରାଲି କରି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ବେଳେ ରବିନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ ନିକଟରେ ଅଟକାଇଥିଲେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ । ଫଳରେ ସେଠାରେ କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି । କର୍ମୀମାନେ ପୋଲିସ ବ୍ୟାରିକେଡ଼୍‌ ଭାଙ୍ଗି ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ‘‘୧୯ ବର୍ଷର ସରକାର, ଛଡ଼େଇ ନେଲା ରୋଜଗାର’’ ନାରାରେ କମ୍ପିଥିଲା ରାଜଧାନୀ । ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶାର ଯୁବ ବର୍ଗଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତି । ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଅପାରଗ ନବୀନ ସରକାର ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଫଳରେ ହଜାର ହଜାର ଯୁବକ ବାହାରକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ମୋର୍ଚ୍ଚା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ବିଜେଡ଼ି ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ତଳି ତଳାନ୍ତ ହୋଇଛି । 

ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଦୀର୍ଘ ୨ ଘଣ୍ଟାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ପୋଲିସକୁ ନାକେଦମ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବେଳେ ସଭାପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ ଓ ସମ୍ପାଦକଙ୍କ ସମେତ ୪୦୦ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଇଛି ପୋଲିସ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ: ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା, ସାମିଲ ହେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପୁନମ ମହାଜନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/politics-youth-odisha-bjp-yuva-morcha-to-ghero-bidhansabha-today-47936
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/politics-youth-odisha-bjp-yuva-morcha-to-ghero-bidhansabha-today-47936
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 07 Feb 2019 10:38:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାକୁ ଆଜି ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା । ରାଜଧାନୀ ରାଜରାସ୍ତାରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ଦେଖାଇବ ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା । ଏହାକୁ ଆହୁରି କ୍ରୀୟାଶୀଳ କରିବାକୁ ସାମିଲ ହେବେ ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ତଥା ସାଂସଦ ପୁନମ ମହାଜନ । ସେଥିପାଇଁ ରାଜଧାନୀରେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି ହଜାର ହଜାର କର୍ମୀ । 

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ନ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଓଲଟା ବାଧକ ସାଜୁଛି । ଯାହା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ବର୍ଗରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଥିପାଇଁ ୧୯ ବର୍ଷର ନବୀନ ସରକାର ଦାୟୀ ବୋଲି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଜ୍ୟ ସଭପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି । ବିଧାନସଭାରେ ବି ସରକାର ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦୯ରୁ ଏବେ ଯାଏଁ ୨୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଯୁବକଯୁବତୀ ଏମ୍ଲୋୟମେଣ୍ଟ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ମାତ୍ର ୨୨ ହଜାରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି । ତେଣୁ ଏ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଚାକିରି ଛଡ଼ାଇ ନେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଟଙ୍କଧର କହିଛନ୍ତି । ‘’୧୯ ବର୍ଷର ସରକାର, ଛଡ଼ାଇନେଲା ରୋଜଗାର’’ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପ୍ରମୁଖ ନାରା ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ, ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/politics-youth-odisha-bjp-yuva-morcha-to-gherao-bidhansabha-47504
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/politics-youth-odisha-bjp-yuva-morcha-to-gherao-bidhansabha-47504
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 30 Jan 2019 15:42:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଥିବା ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟୀ । ସେଥିପାଇଁ ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀ ୭ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା । ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ । 

ସଭାପତି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ନ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଓଲଟା ବାଧକ ସାଜୁଛି । ଯାହା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ବର୍ଗରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଥିପାଇଁ ୧୯ ବର୍ଷର ନବୀନ ସରକାର ଦାୟୀ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ଡିଗ୍ରୀ ଫେରାଇବାକୁ ଆସିଥିବା ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୋଲିସ ଲଗାଇ ଘଉଡ଼ାଇବା ଓ ଗିରଫ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିନ୍ଦନୀୟ ଘଟଣା । ଯାହାର ବିରୋଧରେ ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଆସନ୍ତା ୭ ତାରିଖରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରି ନିଜର ହକ୍‌ ପାଇଁ ଲଢ଼ିବ ବୋଲି ଟଙ୍କଧର କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଏନ୍‌ଟିପିସି ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଓ ଉପକୂଳ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ବାଧକ ସାଜୁଛି । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀ ୪ ତାରିଖରୁ ବିଧାନସଭା ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀନ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଫେବୃୟାରୀ ୭ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାନିଲେ ସରକାର ! ବନ୍ୟା ପାଇଁ ନଥିଲେ ପ୍ରସ୍ତୁତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Titli-Cyclone-Odisha-Government-Not-Prepared-41225
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Titli-Cyclone-Odisha-Government-Not-Prepared-41225
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 12 Oct 2018 13:24:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭୁବନେଶ୍ୱର – ୧୨ ଅକ୍ଟୋବର – ବାତ୍ୟା ପରେ ବର୍ଷା ହେବ ଏବଂ ବର୍ଷା ହେଲେ ବନ୍ୟା ହେବ । ଏକଥା କିଛି ନୁଆ କଥା ନୁହେଁ । ସୃଷ୍ଟିର ଏହି ଚିରା ଚରିତ କଥା । ଆଉ ଓଡିଶାରେ ଏକଥା ଆଗରୁ ବାରମ୍ବାର ହେଇଛି । ହେଲେ ଆଜି ସଚିବାଳୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ବନ୍ୟା ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ କରିଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନିରେ କହିଲେ କି ସରକାର ବନ୍ୟା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ । ଆଗରୁ ବାତ୍ୟା ହେବ ବୋଲି ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲୁ । ହେଲେ କନ୍ଧମାଳ ଓ ରାୟଗଡା ସମେତ ଗଂଜାମ ଓ ଗଜପତିରେ ଏପରି ଏତେ ପରିମାଣର ବର୍ଷା ହେବ ତାହା ଆମ୍ଭେ କଳ୍ପନା କରିନଥିଲୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ । ବାତ୍ୟା ହେବ ହେଲେ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିପାରିନଥିବା ବୋଲି କହିବା ପୁଣି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ନିଜେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ଯେ ପ୍ରଶାସନ କେବଳ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜମାଇବା ପାଇଁ ଆଉ ଲୋକଦେଖାଣିଆ ଭାବେ ବାତ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁୁତ କରିଥିଲେ ।

ହେଲେ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଆଗରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତିତଲି ପାଇଁ ପୁରା ୩୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ  । ସେହିପରି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଆଗରୁ ପୁର୍ବାନୁମାନୁ କରିଥିଲେ କି ଗୋପାଳପୁର ପାଖରେ ଏହା ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଫଲ କରିବ । ଏହା ପରେ ଏହା ଓଡିଶା ଉପରେ ହୋଇ ଏହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡେ ମୁହାଁଇବ । ତେଣୁ ଏକଥା ପୁରା ସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲା କି ଓଡିଶାରେ ପ୍ରଚୁର ବର୍ଷା ହେବ । ସବୁ ଜଣା ଥିବା ସତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି କାମରେ ପଛରେ ପଡିଯାଇଛି କେବଳ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନିରେ ଆଗେଇଛି । ଏକଥା ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଆଉ ସେଠାରେ ପ୍ରଶାସନ ନପହଂଚି ପାରିବା ଦେଖିଲା ପରେ ଅନୁଭବ ହେଉଛି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଗରୁ ହେଲିକାପ୍ଟର ମାଗିପାରିଥାନ୍ତେ । ହେଲେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ହେଲିକାପ୍ଟର ଲାଗିପାରିନାହିଁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ । ଏବେ ବି ଗଂଜାମ, ଗଜପତି ଏବଂ ରାୟଗଡାରେ ଅନେକ ପଂଚାୟତ ପାଣିଘେରରେ । ସମୁଦାୟ ୧୫୫ଟି ପଂଚାୟତରେ ବନ୍ୟା ପାଣି ପଶିଛି । ଏବେବି ସେହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଶାସନ ପଂହଚି ପାରିନାହିଁ । ଆସିକା ଏବଂ ପୁରୁଷୋତମପୁରରେ ଲୋକେ ବନ୍ୟା ଘେରରେ ଥିବାର ୨୪ ଘଂଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହୋଇସାରିଲାଣି । ସେଠାରେ ତୁରନ୍ତ ରିଲିଫ ପଂହଚାଇବା ଜରୁରୀ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ସୁଧା ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଛାଡନ୍ତୁ ଚୁଡା ବିସ୍କୁଟବି ଟିକିଏ ମିଳିନି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସରଗରମ କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌, ଚାଲିଛି ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Candidates-deposit-namination-today-40705
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Candidates-deposit-namination-today-40705
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 03 Oct 2018 11:58:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସରଗରମ ହେଉଛି କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ । ପାରମ୍ପାରିକ ବାଦ୍ୟ, ବାଜା ଓ ଗୀତର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚୁଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । କଲେଜର ଉନ୍ନତି ଏବଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ପ୍ରାଥମିକତାରେ ରଖି ସମାଧାନ କରିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଆଜି ନିଜ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହିତ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରୁଛନ୍ତି ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ । ରାଜ୍ୟର କାଁ ଭାଁ କେତୋଟି କଲେଜକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ସମସ୍ତ କଲେଜରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ପଟୁଆରରେ ଆସି ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଦାଖଲ କରୁଛନ୍ତି । 

ଆସନ୍ତା ୧୧ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଛାତ୍ରସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ଉଠୁଛି ପଡ଼ୁଛି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଲିଙ୍ଗଡୋ କମିଶନଙ୍କ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିବ । ଏହା ପରେ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରୁ ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ । ଆସନ୍ତାକାଲି ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଏବଂ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରୁ ୪ଟା ମଧ୍ୟରେ ଅନିଚ୍ଛୁକ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନାମାଙ୍କନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ । 

ତେବେ ଗତକାଲି ଯାଜପୁର ଏସ୍‌. ଏନ୍‌ କଲେଜରେ ଛାତ୍ରୀନିବାସ ପାଚେରୀ ଉପରକୁ ବୋମାମାଡ଼ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ବୋମା ମାଡ଼ କିଏ ଓ କାହିଁକି କରିଛି ଜଣାପଡ଼ି ନଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଜାରି କରିଛି । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ରାଜ୍ୟର ତିନି ପ୍ରମୁଖ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବାଣୀ ବିହାର, ଜ୍ୟୋତି ବିହାର ଓ ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ୧୨ଟି କଲେଜରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ନଜରରେ ରଖି ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା: ନୀଳଗିରି କଲେଜରେ ସାଇନ୍‌-ଡାଏ, ମଧୁସୂଦନ ଲ’ କଲେଜ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/sine-die-at-nilgiri-college-40600
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/sine-die-at-nilgiri-college-40600
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 01 Oct 2018 15:13:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସରଗରମ ହୋଇଛି କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ । ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର ଦଳ ଗୁଡ଼ିକ ନିଜର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଚାର ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନୀ ନେଇ ଆଜି ସମସ୍ତ କଲେଜରେ ବିଧିବଦ୍ଧଭାବେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବେଶ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି । କେତେକ କଲେଜରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର କିଛି କଲେଜରେ ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବାଲେଶ୍ୱର ନୀଳଗିରି କଲେଜରେ ସାଇନ୍‌-ଏ-ଡାଏ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବସ୍ତା ଜାମୁଶୁଳୀ ଏଲ୍‌.ଏନ୍‌ କଲେଜରେ ଛାତ୍ରଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଛି । ସେହିପରି କଟକ ମଧୁସୂଦନ କଲେଜରେ ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ ହୋଇଛି । 

  • ବସ୍ତା ଜାମୁଶୁଳୀ ଏଲ୍‌.ଏନ୍‌ କଲେଜରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ
  • କଟକ ମଧୁସୂଦନ ଲ’ କଲେଜ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ 

 ନୀଳଗିରି କଲେଜ ପରିସରରେ ଆଜି ବୋମାମାଡ଼ ହୋଇଛି । କେଉଁ ଗୋଷ୍ଠୀ ବୋମା ମାଡ଼ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କଲେଜରେ ସାଇନ୍‌ ଡାଏ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କଲେଜରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଥିବା ବେଳେ କଲେଜକୁ ଛୁଟି କରିଦିଆଯାଇଛି । କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ଡାକିଥିବାବେଳେ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ରେ ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ସେପଟେ  ବସ୍ତା ଜାମୁଶୁଳୀ ଏଲ୍‌.ଏନ୍‌ କଲେଜରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ବସ୍ତା ମେଡ଼ିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଟକ ମଧୁସୂଦନ ଆଇନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ ହୋଇଛି । କଲେଜରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଷ୍ଟାଫ୍‌ କାଉନସେଲିଂ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଆଜି ନିର୍ବାଚନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖରେ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ ଓ ଯାଞ୍ଚ, ୪ ତାରିଖରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଓ ପ୍ରତ୍ୟାହାର, ୧୦ ତାରିଖରେ ‘ହ୍ୱାଏ ଆଇ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଫର୍‌ ମିଟିଂ’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଆଗାମୀ ୧୧ ତାରିଖରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିଜ ନିଜର ପସନ୍ଦ ପ୍ରାଥୀଙ୍କୁ ସପକ୍ଷରେ ମତଦାନ କରିବେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୮ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ରେଭେନ୍ସାରେ ଏବିଭିପିର ଧାରଣା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Abvp-worker-stages-dharana-at-ravenshaw-39892
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Abvp-worker-stages-dharana-at-ravenshaw-39892
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 19 Sep 2018 12:23:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ପରିଷଦ(ଏବିଭିପି) ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ବି ଧାରଣା ଜାରି ରହିଛି । ୮ ଦଫା ଦାବି ନେଇ କୁଳପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନକ କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଧାରଣାରେ ବସି ରହିଛନ୍ତି । 

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟାପକ ନିଯୁକ୍ତି, ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ, କ୍ୟାମ୍ପସରେ ୱାଇ-ଫାଇ କନେକ୍ସନ, ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଳିତ ଗାଡି, ହଷ୍ଟେଲରେ ଥିବା ବହୁ ପୁରାତନ ସାମଗ୍ରୀକୁ ହଟାଇବା, ସିସିଟିଭି, କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଚାଲୁ କରିବା ଓ ତମାଖୁମୁକ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କରିବା ଭଳି ଦାବି ନେଇ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି । ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଗଠନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିବା ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଏବିଭିପି । 

ପୂର୍ବରୁ ମେ ଓ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ୧୮ ଦଫା ଦାବିକୁ ନେଇ ଏବିଭିପି କୁଳପତିଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ଦେଇଥିଲା ଓ କୁଳପତି ଦାବି ପୂରଣ ନେଇ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ରକ୍ଷା କରି ନ ଥିବା ସଂଗଠନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୂଆ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଏବଂ ସ୍ୱର୍ଗ ଦ୍ୱାରରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Nua-Odisha-Nirman-conducts-cleaningness-drive-near-Gundicha-Mandir-at-puri-36712
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Nua-Odisha-Nirman-conducts-cleaningness-drive-near-Gundicha-Mandir-at-puri-36712
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 29 Jul 2018 21:10:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜନ୍ମବେଦି ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଏବଂ ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାରଠାରେ ନୂଆ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଛି। ରଥଯାତ୍ରାରେ ତିନି ଠାକୁର ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରରୁ ବାହୁଡିବାର ୭ ଦିନ ବିତିସାରିଥିବା ବେଳେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଉଦ୍ୟମ ହୋଇନଥିଲା । ମନ୍ଦିର ଭିତରେ କୁଢ କୁଢ ଅଳିଆ ସେହିପରି ପଡିରହିଥିଲା। ଅବଢା ହାଣ୍ଡି, କଦଳି ପତ୍ର, ଫୁଲ ଓ ଅନ୍ୟାନ ସାମଗ୍ରୀରେ ମନ୍ଦିର ପରିସର ଅପରିଷ୍କାର ହୋଇରହିଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନ ‘ହୋପ ଇଜ୍ ଲାଇଫ’, ସାହି ଭାଇ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନର ସହଯୋଗରେ ନୂଆ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରକୁ ସଫା କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରୁ ଅଳିଆ ଗୁଡିକ ବାହାର କରାଯାଇ ବୋଝେଇ ଗାଡି ସହାୟତରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଡମ୍ପିୟାର୍ଡରେ ପକାଯାଇଥିଲା ।

ସେହିପରି ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାର ପରିସରରେ ବି ନୂଆ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯାନ ତରଫରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା । ଶବ ସଂସ୍କାର ବେଳେ ଶବ ସହ ଆସୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ସବୁ ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାର ଭିତରେ ଅନେକ ଦିନ ହେଲାଣି ପଡିରହୁଥିବାରୁ ଭିତର ପରିବେଶ ଖରାପ ଦେଖାଯାଉଥିଲା। ତେବେ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯାନ ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱରା ଏହାକୁ ସଫା କରାଯିବା ସହ ସମସ୍ତ ଅଳିଆକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପୁରୀର ହୋପ ଇଜ୍ ଲାଇଫ, ସାହି ଭାଇ, ଜନଜାଗରଣ ମଞ୍ଚ, ହରିପୁର ୟୁଥ କ୍ଲବ, ପିପୁଲ ଫର୍ ସୋସାଇଟ ଭଳି ଅନେକ ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବକ ମାନେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅସରାଏ ବର୍ଷାରେ ଜଳମଗ୍ନ ହେଉଛି ନୟାପଲ୍ଲୀ, ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ଦାବିରେ ଯୁବ ଓଡ଼ିଶାର ଆମରଣ ଅନଶନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Youth/Juva-Odisha-on-hunger-strike-36479
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Youth/Juva-Odisha-on-hunger-strike-36479
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 26 Jul 2018 16:27:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅସରାଏ ବର୍ଷାରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ନୟାପଲ୍ଲୀ ଉବୁଟୁବୁ ହେଉଛି । ଜନସାଧାରଣ  ନାହିଁ ନ ଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି  । ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବିଏମ୍‌ସି, ବିଡ଼ିଏ, ଡ୍ରେନେଜ୍ ଡିଭିଜନ୍ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସାଜିଛି ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା  । ଯାହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଆଜି ଯୁବ ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।  

ବିଗତ ଦିନମାନଙ୍କରେ ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ୭ ଏକର ବିଶିଷ୍ଟ ଜଳାଶ୍ରୟରେ ପଡୁଥିବା ବେଳେ ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ୪ ଏକର ଜଳାଶ୍ରୟକୁ କିଛି ନ୍ୟସ୍ତସ୍ୱାର୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ପୋତିବା ସହିତ ୪ଏକର ଦେବୋତ୍ତର ଜଳାଶ୍ରୟ ଜମି ବିକିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ବୋଲି ଯୁବ ଓଡ଼ିଶା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଶାଖାର ସଭାପତି ଅର୍ଜୁନ ବେହେରା ଓ ସମ୍ପାଦକ ସମରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଜେନା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ନୟାପଲ୍ଲୀ ଜଳାଶ୍ରୟର ପୁନଃଉଦ୍ଧାର, ଆଇ.ଆର.ସି. ଭିଲେଜ ଇସ୍କନ୍ ପାଣି ନୟାପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନପଶି ତାହାର ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ କରିବା ଏବଂ ନୟାପଲ୍ଲୀ ପୋଖରୀରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରି ଆଜି ଇସ୍କନ୍ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଯୁବ ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ କରାଯାଇଛି  । ଜଳାଶ୍ରୟର ପୁର୍ନରୁଦ୍ଧାର ସହିତ ନାଳନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ନ ହେଲେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ  । ଏହି ଦାବି ପୂରଣ ନହେଲେ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ଯୁବ ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କର୍ମୀ ଅନଶନରେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ସଂଗଠନର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>