<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଭାଗ୍ୟର ବିଡମ୍ଵନା ନା ବିବଶତା, ଦୁଷ୍କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଫାଶୀଦଣ୍ଡ ଦେବା ବଦଳରେ ବିଭିନ୍ନ ଆଇନ କାନୁନ ମାଧ୍ୟମରେ ବାରମ୍ଵାର ଖସିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଉଛି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-nirbhaya-mother-father-meet-swati-maliwal-on-11th-day-hunger-strike-say-indian-daughters-need-you-65253
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-nirbhaya-mother-father-meet-swati-maliwal-on-11th-day-hunger-strike-say-indian-daughters-need-you-65253
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 00:04:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏହାକୁ ଭାଗ୍ୟର ବିଡମ୍ଵନା କହିବା ନା ଆମର ବିବଶତା। କାରଣ ଦେଶରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରୁଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ତତ୍କାଳ ଫାଶୀଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲାଇଦେବା ବଦଳରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଆଇନ କାନୁନ ମାଧ୍ୟମରେ ବାରମ୍ଵାର ଖସିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଉଛି। ମୋ ଝିଅକୁ ସେହି ରାକ୍ଷସମାନେ ମାରି ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଁ ଦେଖିବି କିଭଳି ସେହି ରାକ୍ଷସମାନେ ଫାଶୀ ଖୁଣ୍ଟରେ ନଚଢିବେ। ଏଭଳି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ମାଙ୍କ ଠାରୁ। 

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ନିର୍ଭୟା ଗଣବଳାତ୍କାର ଏବଂ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପାଶୀଦଣ୍ଡ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ରାଜଘାଟ ସ୍ଥିତ ସମତା ସ୍ଥଳରେ ଦିଲ୍ଲୀର ମହିଳା ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସ୍ଵାତୀ ମାଲିବାଲ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି। ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ପିତାମାତା ତାଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ପହଁଚିଥିଲେ। ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ସ୍ଵାତୀ ଗତ ୧୧ଦିନ ହେବ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି। 

ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ମାତା ସ୍ଵାତୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶର ପ୍ରତିଟି ଝିଅଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏବେ ଯାଏଁ ସେ ଦେଶର ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲଢେଇ କରୁଛନ୍ତି। ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଲଢିବେ, କିନ୍ତୁ ଅନଶନ ସ୍ଥଳରେ କୌଣସି ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ନପହଁଚିବା କାରଣରୁ ଏହା ଦେଶର କୋଟି କୋଟି ମହିଳାଙ୍କୁ ଆଗାତ ଲାଗିଛି। 

ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ମା ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମୌନ ବ୍ରତ ଧାରଣ କରିବାକୁ ସେ ଲଜ୍ଜାଜନକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଆମ ଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ କିଛି କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କ ବଳାତ୍କାରୀମାନେ କୋର୍ଟରେ ବିଭିନ୍ନ ଆଇନି ବଳରେ ନୂଆ ନୂଆ ଉପାୟରେ ଖସିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। କେବେ କୋର୍ଟରେ ତ, କେବେ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ତ କେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟରେ। ଏଭଳି ଲାଗୁଛି ଯେପରି ଭାରତୀୟ କାନୁନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦୋଷୀଙ୍କୁ ସବୁ ଅଧିକାର ଦେଉଛି, ପୀଡିତା କିମ୍ଵା ତାଙ୍କ ପରିଜନଙ୍କୁ ନୁହେଁ। ଆପଣ ଚିଲାନ୍ତୁ, ଭୋକରେ ବସନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ସିଷ୍ଟମ ସେୟା ରହିବ। ଏହି ସିଷ୍ଟମ କେବେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ। ଏହି ସିଷ୍ଟମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଵାତି ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ଏଥିପ୍ରତି ନିଘା ନାହିଁ। 

ସ୍ଵାତି ମାଲିବାଲ ଡିସେମ୍ଵର ୩ରୁ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି। ଦୁଷ୍କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରାକ୍ କୋର୍ଟ କରି ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଟ୍ରାୟାଲ ଶେଷ କରି ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ଆଇନ ହେବା ଦାବିରେ ସେ ଆମରଣ ଅନଶନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଅନଶନ କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୬.୩ କେଜି ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଘର ବାହାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଇ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ୨ ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/state-odisha-2-juvenile-arrested-for-raping-a-woman-in-keonjhar-65221
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/state-odisha-2-juvenile-arrested-for-raping-a-woman-in-keonjhar-65221
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 13 Dec 2019 03:14:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁଣି ଲଜ୍ଜା। କେନ୍ଦୁଝର ଘଟଗାଁ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ। ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ।  

ଘଟଗାଁ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ମହିଳା ଘର ବାହାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ କିଛି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଉଠାଇ ନେଇଥିଲେ। ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଉଠାଇ ନେଇ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିଥିଲେ। ତେବେ ପୀଡିତା ଜଣଙ୍କ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ପୀଡିତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ଘଟଗାଁ ପୋଲିସ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫୋବର୍ସ ର ୧୦୦ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି ୩ ଭାରତୀୟ ମହିଳା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-nirmala-sitharaman-among-forbes-world-100-most-powerful-women-list-65219
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-nirmala-sitharaman-among-forbes-world-100-most-powerful-women-list-65219
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 13 Dec 2019 03:44:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ପ୍ରଣାଳୀକୁ ନେଇ ସେ ବେଶ୍ଵିକ ସ୍ତରରେ ବେଶ୍ ଚର୍ଚ୍ଚିତ। ତେବେ ଫୋବର୍ସ  ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ଵର ୧୦୦ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ କରିଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ଏଚସିଏଲର ସିଇଓ ରୋଶନୀ ନଡାର ମଲହୋତ୍ରା, ବାୟୋକନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତ୍ରୀ କିରଣ ମଜୁମଦାର ଶା ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। 

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏହି ତାଲିକାରେ ୩୪ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ରୋଶନୀ ନଡାର ମଲହୋତ୍ରା ୫୪ତମ ଓ କିରଣ ମଜୁମଦାର ୬୫ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। 

ଜର୍ମାନୀର ଚାନ୍ସଲର ଆଙ୍ଗେଲ ମର୍କେଲ ଏହି ତାଲିକାର ଟପରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ଗତ ୯ ବର୍ଷ ହେଲା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ୟୁରୋପିଆନ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ କ୍ରିଷ୍ଟିନ୍ ଲେଗାର୍ଡ ଅଛନ୍ତି। ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଆମେରିକୀୟ ସାଂସଦ ଓ ବାଚସ୍ପତି ନୈସୀ ପଲୋସୀ ଅଛନ୍ତି। 

ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ତାଲିକାରେ ମିଲିଣ୍ଡା ଗେଟସ୍ ୬ଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ, ଆଇବିଏମର ସିଇଓ ଗିନି ରୋମେଟି ୯ମ ସ୍ଥାନରେ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜେସିଣ୍ଡା ଏଣ୍ଡ୍ରେନ୍ ୩୮ତମ ସ୍ଥାନରେ, ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଝିଅ ୪୨ତମ ସ୍ଥାନରେ, ଗାୟିକା ରିହାନା ୬୧ତମ ସ୍ଥାନରେ, ବିୟୋଂସ ୬୬ତମ ସ୍ଥାନରେ, ଟେଲର ସ୍ଵିଫ୍ଟ ୭୧ତମ ସ୍ଥାନରେ, ଟେନିସ୍ ଷ୍ଟାର ସେରେନା ୱିଲିୟମସ୍ ୮୧ତମ ସ୍ଥାନରେ ଓ କ୍ଲାଇମେଟ୍ ଏକ୍ଟିଭିଷ୍ଟ ଗ୍ରେଟ୍ ଥନବର୍ଗ ୧୦୦ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିର୍ଭୟା ମାମଲା : ଡିସେମ୍ଵର ୧୮ରେ ହେବ ଦୋଷୀଙ୍କ ଫାଶୀ ଶୁଣାଣୀ !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-nirbhaya-case-patiala-house-court-hears-death-warrant-next-hearing-18-december-65214
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-nirbhaya-case-patiala-house-court-hears-death-warrant-next-hearing-18-december-65214
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 13 Dec 2019 22:44:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦିଲ୍ଲୀରେ ୨୦୧୨ ଡିସେମ୍ଵର ୧୬ରେ ହୋଇଥିବା ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଗଣ ବଳାତ୍କାର ଏବଂ ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ୪ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶୀଦଣ୍ଡ ମିଳିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଥିଲା। ଦୋଷୀ ଅକ୍ଷୟ ସିଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ଆଜି ପୁଣି ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନରେ ଶୁଣାଣି ଘୁଞ୍ଚିଛି। ୪ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଫାଶି ଆବେଦନର କୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି ଘୁଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନର ରାୟ ଆସିବା ଯାଏଁ ଶୁଣାଣି ଘୁଞ୍ଚିଲା। ୪ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶିଦଣ୍ଡ ଦାବିରେ ନିର୍ଭୟା ପରିବାର ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତା ୧୮ରେ ପଟିଆଲା ହାଉସ୍ କୋର୍ଟରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣୀ ହେବ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ପୀଡିତା ପାଇବେ ନ୍ୟାୟ, ଗଠନ ହେବ ୨୧୮ ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରାକ୍ କୋର୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-up-cabinet-approves-of-218-fast-tracks-courts-65051
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-up-cabinet-approves-of-218-fast-tracks-courts-65051
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 09 Dec 2019 03:10:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଉନ୍ନାଓ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ-ହତ୍ୟା ବଳି ଭୟାନକ ଘଟଣା ପରେ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ୟୁପି ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ୨୧୮ ଫାଷ୍ଟଟ୍ରାକ୍ କୋର୍ଟ ଗଠନ କରିବାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରଦେଶ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦିଆଯାଇଛି। ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ବଢୁଥିବା ଅପରାଧ ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। 

 ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଦଣ୍ଡ ଦେବା ପାଇଁ ଯୋଗୀ ସରକାର ୨୧୮ଟି ଫାଷ୍ଟଟ୍ରାକ୍ କୋର୍ଟ ଗଠନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ୧୪୪ଟି କୋର୍ଟ ନିୟମିତ ହେବ ଯେଉଁ ଗୁଡିକ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣା ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ। ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ୭୪ଟି ପକ୍ସୋ କୋର୍ଟ ଖୋଲାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତି କୋର୍ଟ ପିଛା ୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯିବ। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ୪୨,୩୭୯ ମାମଲା ଓ ୨୫,୭୪୯ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏବେ ଏହି ସବୁ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି ଏହି ଅଦାଲତ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସମ୍ବଲପୁର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣା, ୨୦ ଦିନ ଭିତରେ ହେବ ଚାର୍ଜସିଟ୍- ଏସପି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/state-odisha-sambalpur-rape-case-4-rapist-arrested-65049
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/state-odisha-sambalpur-rape-case-4-rapist-arrested-65049
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 09 Dec 2019 00:21:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗତ ଶନିବାର ରାତ୍ରୀରେ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ କରି ହତ୍ୟା କରିବା ଘଟଣାକୁ ପୋଲିସ ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରିଛି। ତତ୍ ସହିତ ୨୦ ଭିତରେ ଏହାର ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରାଯିବ ବୋଲି ଏସପି କନୱର ବିଶାଲ୍ ସିଂ କହିଛନ୍ତି। ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନାରେ ଏତଲା ପରେ ପୋଲିସ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା କରୁଛି । ସେପଟେ ପୀଡିତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। 

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଶନିବାର ରାତ୍ରୀରେ ସମ୍ବଲପୁର ସହରରେ ଅଇଁଠାପାଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ମହିଳା କୌଣସି କାମରେ ରାତ୍ରୀରେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଚାରିଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଏକ ନିଛାଟିଆ ସ୍ଥାନକୁ ଉଠାଇ ନେଇ ଗଣବଳାତ୍କାର କରିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଅଭିଯୁକ୍ତକାରୀମାନେ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଯାଇ ମହିଳାଙ୍କ ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗ ଏବଂ ଛାତିରେ ଆଘାତ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ପୀଡିତା ମୁର୍ମୂଷ ହୋଇ ପଡିଥିବାରୁ ସେ ମରିଯାଇଛନ୍ତି ଭାବି ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଡି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ଖବର ପାଇ ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ପୋଲିସ ରବିବାର ସକାଳେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଁଚି ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା। ପୀଡିତାଙ୍କର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। 

ନିକଟରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ-ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଉନ୍ନାଓ ଘଟଣା ସାରା ଦେଶରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ନାରୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଲୋକମାନେ ଆକ୍ରୋଶ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ମଧ୍ୟରେ ପୁଣି ଏଭଳି ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଗଭୀର ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ତେଣୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରି ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ବୁଦ୍ଧିଜିବୀ ମହଲରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୭୩ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଲେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ମୋଦୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-sonia-gandhi-birthday-today-congress-president-pm-narendra-modi-congratulates-65045
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-sonia-gandhi-birthday-today-congress-president-pm-narendra-modi-congratulates-65045
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 09 Dec 2019 22:45:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି ୭୩ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ନେତା ତାଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର, ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଓ ଅପରାଧ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା କାରଣରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଚଳିତ ବର୍ଷ ନିଜ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିବେ ନାହିଁ। 

ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଘରେ ବାହାରେ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କର ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ଜନ୍ମଦିନର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ ଟ୍ଵିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନର ଶୁଭକାମନା। ମୁଁ ତାଙ୍କର ଦୀର୍ଘାୟୁ ଓ ଉତ୍ତମ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ କାମନା କରୁଛି। 

କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଟ୍ଵିଟ କରିଛି ଯେ, ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଆମର ଶକ୍ତି। ସେହି ମହିଳାଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନର ଶୁଭକାମନା ଯିଏ ନିଜ ଭିତରେ ଦେଶର ସଂସ୍କୃତି, ଲୋକମାନଙ୍କର କ୍ଷମତା, ମହିଳାଙ୍କ ଶକ୍ତି ନିଜ ଭିତରେ ସମାହିତ କରିଛନ୍ତି। ହରିୟାଣା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୁମାରୀ ଶୈଲିଜା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସୋନିଆ ଗାନ୍ଦୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ୭୩ତମ ଜନ୍ମଦିନରେ ଅନେକ ଅନେକ ଶୁଭେଚ୍ଛା। ଦେଶ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ତ୍ୟାଗ, ଦୃଢ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା, ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ନେତୃତ୍ଵ, ଓ ପରିଶ୍ରମ ସର୍ବଦା ଆମକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେବ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ନଆସିବା ଯାଏଁ ହେବନି ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର- ଉନ୍ନାଓ ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାରର ଦାବି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-unnao-assault-case-girl-burnt-and-murder-family-demands-cm-yogi-to-come-before-last-rites-65004
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-unnao-assault-case-girl-burnt-and-murder-family-demands-cm-yogi-to-come-before-last-rites-65004
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 08 Dec 2019 23:26:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଉନ୍ନାଓ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡିତାଙ୍କର ଆଜି ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯିବ। ତେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଆସି ସେମାନଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ ନକରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୀଡିତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ପରିବାର ଲୋକେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ପୀଡିତାଙ୍କ ପିତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଖୋଦ୍ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆସି ନାହାଁନ୍ତି ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ତାଙ୍କ ଝିଅର ଅଣ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିବେ ନାହିଁ। 

ଏନେଇ ଉନ୍ନାଓ ପୀଡିତାଙ୍କ ଭଉଣୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆସନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜେ କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତୁ। ଏହା ସହ ତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ପୀଡିତାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ହେବା ଯାଏଁ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ଆଇଜି ଏସକେ ଭଗତ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ। ଏହା ପରେ ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ଡିଜିପି ଓପି ସିଂହ କହିଛନ୍ତି। 

କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ଵାମୀ ପ୍ରସାଦ ମୌର୍ଯ୍ୟ ଶନିବାର ବିଳମ୍ଵିତ ରାତ୍ରୀରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ପହଁଚିଥିଲେ। ସେ ପୀଡିତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ସମୟରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡିତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ପକ୍କା ଘର ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଡିଏମ୍ ଦେବେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପାଣ୍ଡ୍ୟେ କହିଛନ୍ତି। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରୀରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ସିଭିଲ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଏୟାରଲିପ୍ଟ କରି ଉନ୍ନାଓ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ସଫଦରଗଞ୍ଜ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ରାତ୍ରୀ ୧୧ଟା ୪୦ରେ ଉନ୍ନାଓ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡିତା ସଫଦରଗଞ୍ଜ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ୪୪ ଘଣ୍ଟା ଜୀବନ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଙ୍ଘର୍ଷ କରିଥିବା ପୀଡିତା ଶେଷ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପାଇଁ ନ୍ୟାୟ ଦାବି କରିଥିଲେ। 

ଉନ୍ନାଓ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାରୀମାନେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ଜଳାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ପୀଡିତାଙ୍କର ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଶରୀର ଜଳି ଯାଇଥିଲା। ପୀଡିତାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ପରେ ପାଖାପାଖି ୧ କିମି ଯାଏଁ ସେ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବାକୁ ଦୌଡିଥିଲେ। ଏପରିକି ପୀଡିତା ନିଜେ ୧୧୨ରେ ଫୋନ କରି ପୋଲିସକୁ ସମସ୍ତ ଘଟଣାକ୍ରମ ବଖାଣିଥିଲେ। ଏହାପରେ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଆମ୍ଵୁଲାନ୍ସ ସହ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଁଚି ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପୋଲିସର ଏନକାଉଣ୍ଟର ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଁଚିଲେ ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀଙ୍କ ଓକିଲ, ବଳାତ୍କାର ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ମାନନ୍ତି ଦାୟୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-advocate-ml-sharma-who-defended-nirbhaya-gang-rape-accused-pil-in-hyderabad-encounter-supreme-court-64977
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-advocate-ml-sharma-who-defended-nirbhaya-gang-rape-accused-pil-in-hyderabad-encounter-supreme-court-64977
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 07 Dec 2019 04:57:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସପାର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଜୟା ବଚ୍ଚନ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀର ମହିଳା ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସ୍ଵାତୀ ମାଲିବାଲ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହ ହଇଦ୍ରାବାଦ ଗଣବଳାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିବା ବିରୋଧରେ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନ୍ୟାୟ ସଙ୍ଗତ ନୁହେଁ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ଯାଚିକା ଦାୟର କରାଯାଇଛି। ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ମନୋହର ଲାଲ ଶର୍ମା ଓ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଯାଦବ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଯାଚିକା ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। 

ଏମଏଲ ଶର୍ମା ନିଜ ଯାଚିକାରେ ଜୟା ବଚ୍ଚନ ଓ ମାଲୀବାଲଙ୍କ ଉପରେ ଅବୈଧ ହତ୍ୟାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମାମାଲରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ନହୋଇଛନ୍ତି ସେଯାଏଁ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏନେଇ ଡିବେଟ୍ ପ୍ରସାରଣ କରାନଯାଉ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି। 

ଏମଏଲ ଶର୍ମା ସେହି ଓକିଲ ଯିଏ ଦିଲ୍ଲୀର ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ନିର୍ଭୟା ଗଣବଳାତ୍କାରର ଅଭିଯୁକ୍ତକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଲଢୁଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ କି, କୌଣସି ସମ୍ମାନିତ ମହିଳାଙ୍କର ବଳାତ୍କାର ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କେବେ ଶୁଣି ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ସେ ନିର୍ଭୟାଙ୍କର ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ଶାର୍ମା କହିଥିଲେ ଯେ, ଅବିବାହିତ ଯୋଡିଙ୍କୁ ରାତ୍ରୀରେ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। 

ଏମଏଲ ଶର୍ମା ରାଫେଲ ମାମଲାରେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୬ରେ ଏକ ବୟାନରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗଣବଳାତ୍କାରର ନାଟକ ରଚନା କରିଥିଲେ। ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ଶରୀରରେ ରଡ ଭର୍ତ୍ତି କରି ଅନ୍ତ ବୁଜୁଳା ବାହାର କରାଯିବାକୁ ମିଥ୍ୟା ବୋଲି କହିଥିଲେ। ବିବିସିର ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ରୀରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ବଳାତ୍କାର ପାଇଁ ମହିଳା ଦାୟୀ। ବଳାତ୍କାର ହେବା ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସଙ୍ଘର୍ଷ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯାହା ହେଉଛି ତାହା ହେବାକୁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ନିର୍ଭୟା ମାମଲାରେ ଯଦି ପୀଡିତା ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଥାନ୍ତେ ତେବେ ସେମାନେ ସବୁ କରି ସାରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଘରେ ନେଇ ଛାଡିଦେଇ ଥାନ୍ତେ। କେବଳ ତାର ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ପିଟି ଥାନ୍ତେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋର ରାଜକ୍ଷମା ଯାଚିକା ଫେରେଇ ଦିଅ- ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀ ବିନୟ ଶର୍ମା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-nirbhaya-case-convict-vinay-sharma-sends-plea-to-president-withdraw-my-mercy-plea-as-no-sign-there-64972
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/national-odisha-nirbhaya-case-convict-vinay-sharma-sends-plea-to-president-withdraw-my-mercy-plea-as-no-sign-there-64972
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 07 Dec 2019 04:38:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ନିର୍ଭୟା କାଣ୍ଡର ଦୋଷୀ ବିନୟ ଶର୍ମା ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଦୟା ଯାଚିକା ଫେରସ୍ତ ନେବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛି। ବିନୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ପଠାଇଥିବା ଯାଚିକାରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଦୟା ଯାଚିକାରେ ତାର ହସ୍ତାକ୍ଷର ନାହିଁ କିମ୍ଵା ତା ଦ୍ଵାରା ଅଧିକୃତ କରାଯାଇ ନାହିଁ ତେଣୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏହାକୁ ଫେରସ୍ତ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ କହିଛି। 

ଗତକାଲି ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିର୍ଭୟା କାଣ୍ଡରେ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା ଦୋଷୀଙ୍କର ଦୟା ଯାଚିକା ଖାରଜ କରିବାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା। ଏହା ସହ ଦୟା ଯାଚିକାର ଫାଇଲ୍ ଅନ୍ତିମ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରତିଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଯାଇଛି। ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ଅନିଲ ବୈଜଲ ମଧ୍ୟ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପଠାଇଥିଲା। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଦୋଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷମା କରିବା କୌଣସି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ। ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଦୟା ଯାଚିକା ଖାରଜ କରିଥିଲେ। 

ପାରା ମେଡିକାଲ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବିନୟ ଫାଶୀଦଣ୍ଡା ଦେଶକୁ କ୍ଷମା କରିବାକୁ ଯାଚିକା ଦେଇଥିଲା। ଏବେ ଯାଚିକା ଖାରଜ କରିବା ପରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଫାଶୀ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ୨୦୧୨ରେ ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଥିଲା।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>