<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ମଦ୍ୟପ ବରକୁ ଦେଖି ବେଦୀରୁ ଉଠିଗଲା କନ୍ୟା, ଶିଶୁପାଳ ହୋଇ ଫେରିଲା ବର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/bride-rejects-drunker-groom-in-sambalpur-53161
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/bride-rejects-drunker-groom-in-sambalpur-53161
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 14 May 2019 23:21:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମଦ୍ୟପ ବରକୁ ଉଚିତ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି କନ୍ୟା । ମଦ୍ୟପ ବରକୁ ବାହା ହେବାକୁ କନ୍ୟା ମନା କରିବାରୁ ଶେଷରେ ବାହା ନ ହୋଇ ଶିଶୁପାଳ ହୋଇ ଫେରିଛି ବର । ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ଜୁଜୁମରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନବଡ଼ମାଳ ଗ୍ରାମରେ । 

ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ବଡ଼ମାଳ ଗ୍ରାମର ଭିକ ଭୁଏଙ୍କ ଝିଅ ମମତାଙ୍କ ସହିତ ନାକଟିଦେଉଳର ସୁରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ବିବାହ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା । ବ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ ପାର୍ଟି ନେଇ ବର ଓ ବରଯାତ୍ରୀ ମମତାଙ୍କ ଘରେ ପହଁଚିଥିଲେ । ଭୋଜିଭାତ ଖାଇ ବରଯାତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଫେରିଗଲେ । ଏହା ପରେ ବିବାହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ବେଦୀରେ ବର ଓ କନ୍ୟା ବସି ବିବାହ ରୀତିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ ମଦ ପିଇ ଚୁର ହୋଇଥିବା ସୁରେନ୍ଦ୍ର ବେଦୀ ଉପରେ ନିଜକୁ ସମ୍ଭାଳି ପାରି ନ ଥିଲେ । ବେଦୀରେ ବାହାଘର ଚାଲିଥିବା ସମୟରେ ଟଳମଳ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାକୁ ଦେଖି ମମତା ରାଗି ଯାଇ ବେଦୀ ଉଠି ପଳାଇଥିଲେ । ମଦ୍ୟପ ବରକୁ ବିବାହ କରିବେ ନାହିଁ ରୋକ୍‌ ଠୋକ୍‌ ଶୁଣାଇ ଦେଇଥିଲେ । 

କଥା ସେତିକିରେ ସରି ନ ଥିଲା । ନିଶା ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମମତାଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ବିବାହ କରିବାକୁ । ମାତ୍ର ମମତା ବିବାହ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଶେଷରେ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଶିଶୁପାଳ ହୋଇ ଫେରିଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୁକାବିଲା କରିବ ମହିଳା କମାଣ୍ଡୋ ଟିମ୍‌ ‘ଦନ୍ତେଶ୍ୱରୀ ଲଡ଼ାକେ’
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/women-commando-team-Danteshwari-Ladake-will-fingt-with-naxals-53095
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/women-commando-team-Danteshwari-Ladake-will-fingt-with-naxals-53095
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 13 May 2019 21:34:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଛତିଶଗଡ଼ରେ ମାଓ ପ୍ରଭାବିତ ବସ୍ତର ଓ ଦନ୍ତେୱାଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୁକାବିଲା କରିବ ‘ଦନ୍ତେଶ୍ୱରୀ ଲଡ଼ାକେ’ । ଦୁଇଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବେ ନକ୍ସଲ ବିରୋଧୀ ମହିଳା କମାଣ୍ଡୋଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଟିମ୍‌ରେ ୩୦ ଜଣ ନକ୍ସଲ ବିରୋଧୀ ମହିଳା କମାଣ୍ଡୋ ରହିଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ବସ୍ତର ଜିଲ୍ଲା ଆଇଜି ବିବେକାନନ୍ଦ ସିହ୍ନା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ବସ୍ତର ଓ ଦନ୍ତେୱାଡ଼ା ମାଓ ପ୍ରବଣ ଜିଲ୍ଲା । ଏଠାରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମହିଳା କମାଣ୍ଡରମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି । ସେହି ଟିମ୍‌ର ନାଁ ରଖାଯାଇଛି ‘ଦନ୍ତେଶ୍ୱରୀ ଲଡ଼ାକେ’ । ଏହି ଟିମ୍‌ରେ ୩୦ ଜଣ ନକ୍ସଲ ବିରୋଧୀ ମହିଳା କମାଣ୍ଡୋ ରହିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ କରିଥିବା ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ମହିଳା ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ପୁରୁଷ କମାଣ୍ଡୋମାନଙ୍କ ସମକକ୍ଷ ଅଟନ୍ତି । ଏମାନେ ଆଗକୁ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିବେ ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ବୋଲି ବସ୍ତର ଆଇଜି କହିଛନ୍ତି  । ଏହା ନାରୀ ସଶକ୍ତିକରଣର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉଦାହରଣ ବୋଲି ଆଇଜି କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଯାଜପୁରରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ରାଜନେତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ସାମିଲ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/girl-gang-raped-by-miscreants-near-Sukinda-52379
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/girl-gang-raped-by-miscreants-near-Sukinda-52379
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 25 Apr 2019 23:30:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା ସୁକିନ୍ଦା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ କିଛି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଗରଦୁଷ୍କର୍ମ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏ ନେଇ ଯୁବତୀଙ୍କ ସୁକିନ୍ଦା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣକ ଜଣେ ରାଜନେତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ବୋଲି ତାଙ୍କ ବାପା କହିଛନ୍ତି । ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ଏତଲାରେ ଆଧାରରେ ପୋଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଯୁବତୀ ଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ଦୋକାନରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ଅପରାହ୍ନ ସମୟରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଆସିଥିଲା । ଯୁବତୀ ଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କୁ ସଫଲ ପ୍ୟାକେଟ୍ ବଢ଼ାଇ ଦେବା ବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ହାତ ଧରି ଘୋଷାରି ଘୋଷାରି ଗାଡ଼ି ଭିତରକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଯୁବତୀଙ୍କ ଘରେ କେହି ନଥିଲେ । ଯୁବକ ଜଣକ ତାଙ୍କୁ ଡୁବୁରି ରାସ୍ତାରେ ନେଇ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ସେ ଜଣେ ରାଜନେତାଙ୍କ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ନିକଟକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଘରେ ନିକଟରେ ଛାଡ଼ି ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ ବୋଲି ତାଙ୍କ ବାପା ଥାନାରେ କହିଛନ୍ତି । ପୋଲିସ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଁଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଂସଦରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ: ଚିନ୍ତା ନା ଭେଳିକି ?
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/Woman-odisha-13-Reservation-of-woman--in-parliament-is-false--52075
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/Woman-odisha-13-Reservation-of-woman--in-parliament-is-false--52075
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 19 Apr 2019 18:34:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

୨୦୧୯ର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଗୁଲ ବାଜି ସାରିଛି ଏବଂ ଏବେ ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏଥିପାଇଁ ନିଜ ନିଜ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଚୁଡାନ୍ତ ରୂପ ଦେଉଛନ୍ତି । ଚଳିତ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ସହ ଓଡିଶାର ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଭାଜପା,ବିଜେଡି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଘମାଘୋଟ ଲଢେଇ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ସବୁଦଳ ନିଜ ନିଜ ପସନ୍ଦର ରଣନୀତି ତିଆରି କରି ଅନ୍ୟଦଳକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ସବୁଦଳର ଏଜେଣ୍ଡାରେ ମହିଳା, ଚାଷୀ, ଶ୍ରମିକ, ଚାକିରିଆ ଏବଂ ଯୁବକଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଳା ପୁଳା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ନିର୍ବାଚନର ଠିକ୍ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଆୟୁଧ କରି ଜାତୀୟ ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟରେ ନିଜ ଛବିକୁ ଅଧିକ ଉଜ୍ଝଳ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସଂସଦରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବାପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ସଂସଦରେ ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣର ଦାବୀ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଏହି ଇଚ୍ଛାକୁ  ସମ୍ମାନନ ଜଣାଇ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ସଂସଦୀୟ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପାସ କରିଦେଇଛି । ପୁଣି ମୁଖ୍ୟମବୀ ନିଜେ ମଧ୍ୟ କିଛି ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଏ ନେଇ ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ପୁଣି ନିଜ ଦଳ ତରଫରୁ ଓଡିଶାର ୨୧ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଏଥିରୁ ୩୩% ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ଅନେକ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ପ୍ରକୃତରେ ମୁଖ୍ୟମବୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ ତାହା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ନିଜେ ବିଧାନସଭାରେ ନିରଙ୍କୁଶ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ଉପଭୋଗ କରୁଥିଲା ବେଳେ ୧୯ ବର୍ଷର ଶାସନକାଳ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ବିଧାନ ସଭାରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ବଢାଇବାକୁ ଯାଇ ସେମିତି ବିଶେଷ କିଛି କରିନାହାନ୍ତି । ଏଥର ଯେଉଁ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣର କଥା କହୁଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ କେବଳ ଲୋକସଭା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । ବିଧାନସଭାରେ ତାଙ୍କ ଦଳ କ’ଣ ସତରେ ବରଂ ତାଙ୍କ ଶାସନକାଳରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ନାରୀ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ପୁଣି ଇତିଶ୍ରୀ ଓ ବେବିନାଙ୍କ ପରି ଘଟଣାରେ ସରକାର ଅନେକ ସମାଲୋଚିତ ହୋଇପାରିନାହାନ୍ତି । ଏପରିକି ସରକାରଙ୍କର ମବୀ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର ଖରାପ କରି କୁଭାଷା ପ୍ରୟୋଗ କରି ସମାଲୋଚନାର ଶରବ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ପିପିଲି ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥି ଆଉ ରାଧାରାଣୀ ପଣ୍ଡା ବିବାଦ ଏହାର ଏକ ଜଳ୍ପନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଯେଉଁଥିରେ ମାନ୍ୟବର ବିଧାୟକଙ୍କୁ ସେମିତି କିଛି ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତମୂଳକ ଦଣ୍ଡ ମିଳିଲା ନାହିଁ  । 

ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେତେବେଳେ ମନ୍ତ୍ରିପରିଷଦରୁ କାହାକୁ ବିଦା କରିଦେଇ ଘଟଣାରେ ସାମୟିକ ବିରତି ଲଗାଇଛନ୍ତି ସତ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ରୋକିପାରିନାହାନ୍ତି । ଜଣେ ଆଂଚଳିକ ଦଳର ମୁଖିଆ ହିସାବରେ ଓଡିଶାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ନଦେଇ ଲୋକସଭାପାଇଁ ଦାବୀ କରିବା କେବଳ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ କଥା । ଏହା ଛଡା ବିଜେଡିରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର ନଥିବା ବେଳେ ନାମକୁ ମାତ୍ର ଯେଉଁ ପଦାଧିକାରୀମାନେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି କେବଳ ନାମକୁ ମାତ୍ର । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୁପ ଦଳରେ ୧୦ଜଣ ଉପସଭାପତି ଥିବାବେଳେ ସେଥିରୁ ମାତ୍ରଜଣେ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି । ପୁଣି, ୩୦ ଜିଲା ସଭାପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ଜଣେହିଁ ମହିଳା । ସେହିପରି ସଂପାଦକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଦବୀରେ ମଧ୍ୟମହିଳାମାନଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ବେଶ୍ ନଗଣ୍ୟ । ଅର୍ଥାତ ମୋଟ ଉପରେ କହିବାର କଥା ହେଲା ଯେ ନବୀନ ବାବୁ ଯେତେବେଳେ ଯାଏଁ ନିଜ ଦଳରେ ୩୩% ମହିଳା ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱକୁ ସଫଳ କରାଇପାରିନାହାନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଯାଏ ସେ ଅନ୍ୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣା କଥା କହିବାର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ଗଣତାବିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଦଳ ହିଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ତିଆରି କରେ । ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ନବୀନ ବାବୁଙ୍କର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଆଖିବୁଜି ସମର୍ଥନ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଏ ନେଇ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଦଳରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଦରକାର । ଏପରି ନକରି ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣର ଚାଲାକି କରାଯାଉଛି କେବଳ । ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣର ବାହାନାରେ ଗତ ଥରର ସଂସାଦ କିମ୍ବା ବିଧାୟକଙ୍କର ଭଉଣୀ, ସ୍ତ୍ରୀ, ମା କିମ୍ବା ଝିଅଙ୍କୁ ଟିକେଟଦେଇ ଯଦି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବାହାଦୂରୀ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ତାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ କଥା । 

ଅପରପକ୍ଷରେ ବିଜେଡିର ଅନେକ କାମ ଯଥା ଆଚରଣ ଏବଂ ଉଚ୍ଚାରଣ ଭିତରେ ଥିବା ଆକାଶପାତାଳ ଫରକକୁ ଦେଖିଲେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦାବୀ କରାଯାଉଥିବା ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କେବଳ ଯେ ଗୋଟିଏ ବାହାସ୍ପୋଟ ତାହା ସହଜରେ କୁହାଯାଇପାରିବ । ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରମାଗତଭାବେ ବଢିଚାଲିଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର, ତ୍ୱରିତ୍ ବିଚାରର ଅଭାବ ତଥା ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗର ଅଭାବକୁ ଦେଖିଲେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ବିକାଶ ପାଇଁ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ନୀତି ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ କାମ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ମହିଳାମାନେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ହିଁ ସେମାନେ ଆପଣାଛାଏଁ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆସିପାରିବେ ଏଥିପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ସଂରକ୍ଷଣରଆବଶ୍ୟକତା ରହିବନାହିଁ  ।ବୋଧହୁଏ ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏହି ଚରମ ସତ୍ୟକୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏ ଯାଏ ବୁଝି ପାରି ନାହାନ୍ତି । ଯଦି ବୁଝିଥାଆନ୍ତେ ତେବେ ସ୍ଥାନସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଏହି ତୁଚ୍ଛା ନୀଚ ରାଜନୀତି କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିନଥାନ୍ତେ ।

 ସ୍ଥାନ, କାଳ ପାତ୍ର ର୍ନିବିଶେଷରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଦଳ ଭିତରୁ ହିଁ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏପରି ହେଲେ ହିଁ ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରେ ଲଢେଇ କରିବାପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଦକ୍ଷତା ସଂପନ୍ନ ପ୍ରାର୍ଥି ବାହାରି ପାରିବେ । ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟନେତାମାନେ ନିଜ ରାଜ୍ୟର ଗଣତାବିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଯଥା ପଂଚାୟତିରାଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ବିଧାନସଭାଆଦିରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଯୋର ଦେବା ଉଚିତ୍ । ଏହାପରେ ହିଁ ଲୋକସଭାର କଥା ଉଠିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏପରି ନକରି ନବୀନବାବୁ ସିଧାସଳଖ ସଂସଦରେ ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଦାବୀ କରିବା ଏକ ଭେଳିକି ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ କଥାବୋଲି ସହଜରେ କୁହାଯାଇପାରିବ ।

ଲେଖକ- ନମ୍ରତା ଚଢା

Namrata Chadha

9437001325

Namrata.chadha@gmail.com

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେବେ କମିବ ମହିଳା ବିରୋଧୀ ଅପରାଧ !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/Article-women-odisha-When-Woman-violence-decrease-in-society--51880
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/Article-women-odisha-When-Woman-violence-decrease-in-society--51880
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 16 Apr 2019 15:34:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବାରିପଦାରେ ୫ ବର୍ଷର ଯୁବତୀକୁ କାମାନ୍ଧ ଯୁବକର ଧର୍ଷଣ, ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଭାଲିଆଢିଅରେ ୫ ବର୍ଷର ଜଣବାଳିକାକୁ ତା ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇର ଧର୍ଷଣ, ଯାଜପୁରରେ ଇଦ୍ ଉଲ୍ ଜୁହା ପାଳନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଯୁବତୀକ ରାସ୍ତାରୁ ଟେକି ନେଇ ସ୍କୁଲ ଘରେ ଗଣଦୁର୍ଷ୍କମ, ଢେଙ୍କାନାଳର ସେବାଶ୍ରମ ସ୍କୁଲ, ନର୍ଲାର ନବୋଦୟରେ ନାବାଳିକା ଧର୍ଷଣ ପରେ ଅନ୍ତସତ୍ୱା ପୁଣି ଯାଜପୁରରେ କୁମାରୀ ମାଁ । ଏମିତି ଗଣି ବସିଲେ ସଂଖ୍ୟା ୫୦ରୁ ଅଧିକ ହେବ । ଗତ ବର୍ଷେ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କେଉଁଠି ଦୁଷ୍କର୍ମ କରାଯାଇଛି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ । ଏଥିରୁ ପୁଣି ୨୦ରୁ ଅଧିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୀଡିତା ଜଣଙ୍କ ନାବାଳିକା । ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନାବାଳିକାର ବୟସ ପୁଣି ୧୦ରୁ କମ୍ । ଦୁନିଆ କ’ଣ ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଦୁନିଆରେ ପରିଚିତ ହୋଇଯାଇଛି ଜଣେ ପୀଡିତା ହିସାବରେ । ହୁଏତ ସେ ଏବେବି ଜାଣିନି ତା ସହିତ କ’ଣ ଘଟିଛି । ଦୋଷୀ ଦଣ୍ଡ ପାଇବକି ନାହିଁ ସେ ଜାଣିନି ହୁଏତ ସେ ଏକଥା ବି ଜାଣିନି ଯେ ଦୋଷ କ’ଣ ଆଉ ଦଣ୍ଡ କ’ଣ ? ତା କଥା ଶୁଣାଇବା କୁ ଯାଇ ସେ ଯାହାକୁ ବି ଭେଟିଛି ତାକୁ ଚୁପ କରାଇ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଚାଲିଛି । କେଉଁଠି କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ ତ ଆଉ କେଉଁଠି ପୋଲିସ୍ ର ବିଳମ୍ବରେ ରିପୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାରେ ଦ୍ୱିଧା । କେଉଁଠି ପୁଣି ଶାସକ ଦଳର ନାଲିଆଖି । ଗୋଟିଏ ସ୍ଥିର ଆଉ ବିକାଶଶୀଳ ଶାସନ ଦେଉଥିବାର ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଥିବା ସରକାରର ସେ ପାଲଟିଛି ବିଫଳତାର ଆଦ୍ୟ ଚିହ୍ନ । 

ଆମ ମୁଖ୍ୟମବୀ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଶାସକ ବିବେଚନା କରିବା ହେଉ ବା ସଫଳ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଆୟୋଜନ ହେଉ, ଏସବୁକୁ ଦେଖିଲେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଗତୀର ବାସ୍ନା ବାରି ହୋଇପଡେ । କିନ୍ତୁ ଏସବୁର ଚାକ ଚମକ୍ୟ ତଳେ ନାରୀ କେତେ ଅସୁରକ୍ଷିତ କଣ ଦବି ଯାଉଛି କି ? ସ୍ୱୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠି ସହାୟତାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାବଲମ୍ବି କରିବା ସରକାରଙ୍କର ଯେତିକି ସଫଳତା କହେ, ନାରୀ ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ବାରିପଦା ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ପିଡିତା ମଧ୍ୟ ସେତିକି ବିଫଳତା କହେ । ଏକଥାକୁ ଆମକୁ ମାନିବାକୁ ପଡିବ । ଜାତୀୟ କ୍ରାଇମ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋର ୨୦୧୬ ରେର୍କଡ ଅନୁସାରେ କେବଳ ୨୦୧୬ରେ ହିଁ ୧୯୮୩ ମହିଳା ଦୁଷ୍କର୍ମ କିମ୍ବା ଗଣ ଦୁଷ୍କର୍ମର ଶୀକାର ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୫ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୨୫୧ ଥିଲା, ୨୦୧୬ରେ କେବଳ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ପାଇଁ ୩୯୭ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ଓ ଏହି ବର୍ଷ ୧୩ ଜଣଙ୍କୁ ଏସିଡ୍ ମାଡ ହୋଇଥିଲା । ପୁଣି ୨୧୦୭ ମହିଳାଙ୍କୁମ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଟଣା ଓଟରା କରାଯାଇଥିଲା ବେଳେ ୧୧୦ ଜଣଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାନବ ଚାଲାଣର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା । 

ସାଧାରଣତଃ ଗଣତାବିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଘରେ ଓ କର୍ମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା, ପୀଡିତାମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ଥାଇଥାନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ସରକାରର ଦାୟିତ୍ୱ । ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ପଟେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର ବଢି ଚାଲିଥିଲା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେରେ ଯେଉଁ କେତେଜଣ ପୀଡିତା ଏହାକୁ ନେଇ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ମିଳୁନାହିଁ ।

ଗଣଦୁର୍ଷ୍କମ ଏବଂ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର ବଢିବା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ । ଏପଟେ ସରକାର ପରୀ ରଥ ଅଭିଯାନ କରୁଥିବା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚି । ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ହିଂସାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସବୁଥାନରେ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ଡେସ୍କ ଖୋଲିବା, ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରାକ କୋର୍ଟମାଧ୍ୟରେ ବିଚାର କରିବା, ପୀଡିତାର ପରିଚୟ ଗୋପନ ରଖିବା ଏବଂ କେବଳ ଥରଟିଏ ପୀଡିତାର ଜମାନବନ୍ଦୀ ନେବା ପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦଷ୍ଟ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏହା ହେଉଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ଉକ୍ରଟ ରୂପ ନବାକୁ ଲାଗିଲାଣି। 

ପୋଲ ତିଆରି କରିବା, ରାସ୍ତା ଘାଟ ର୍ନିମାଣ କରିବା କେବଳ ବିକାଶର ମାନଦଣ୍ଡ ହୋଇପାରେନା । ରାତିରେ ଜଣେ ମହିଳା ଏକୁଟିଆ ଚାଲିଲା ବେଳେ ନିରାପଦ ଅନୁଭବ କରିବା ବି ବିକାଶର ଅନ୍ୟତମ ମାନଦଣ୍ଡ । ଅଥି ପ୍ରତି ସରକାର କିଛି କଡା ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଭିତିଭୂମିରେ ବିକାଶ ସହିତ ସମାଜରେ ନରୀଙ୍କର ସୁରକ୍ଷାର ମଧ୍ୟ ବିକାଶ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। 

ଲେଖକ- ନମ୍ରତା ଚଡ୍ଡା

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଝଞ୍ଜାବତୀ ନଦୀରୁ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/State-Odisha-Women-deadbody-found-in-jhajabati-river-51712
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/State-Odisha-Women-deadbody-found-in-jhajabati-river-51712
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 13 Apr 2019 11:26:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାୟଗଡ଼ା ପୋଲିସ ମଝିଘରିଆଣି ମନ୍ଦିର ନିକଟ ଝଞ୍ଜାବତୀ ନଦୀରୁ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି ।

ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଝଞ୍ଜାବତୀ ନଦୀରୁ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି । ମୃତ ଯୁବତୀ ଜଣକ ଗତକାଲି ଠାରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ । ଏନେଇ ଟାଉନ ଥାନାରେ ପରିବାର ଲୋକେ ଝିଅର ନିଖୋଜ ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ । ପୋଲିସ ଖୋଜାଖୋଜି କରିବା ପରେ ମଝିଘରିଆଣି ମନ୍ଦିର ନିକଟ ଝଞ୍ଜାବତୀ ନଦୀରୁ ମୃତଦେହ  ଉଦ୍ଧାର କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଛି । ମୃତ ଯୁବତୀଙ୍କ ନାମ କୋ ସରୋଜିନୀ ଓ ତାଙ୍କ ଘର ବକିଟିସାହିରେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । କିନ୍ତୁ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନା ହତ୍ୟା ତାହା ସମ୍ପର୍କରେ କୈାଣସି ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ । ପୋଲିସ ଏହାକୁ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜ୍ଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ହତ୍ୟା, ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ନିର୍ଧୁମ ଛେଚିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/crime-odisha-neighbour-rapes-minor-girl-at-Mundiasahi-in-Jatani-51643
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/crime-odisha-neighbour-rapes-minor-girl-at-Mundiasahi-in-Jatani-51643
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 12 Apr 2019 09:20:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜଟଣୀ ଥାନା ଅଂଚଳରେ ଏକ ଅମାନୁଷିକ କାଣ୍ଡ ଘଟିଛି । ଏକ ଛଅ ବର୍ଷର ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ଅତି ନିର୍ମମଭାବରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏକ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି ।

ଜଟଣୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୁଣ୍ଡିଆସାହି ଗୋପବନ୍ଧୁନଗରରେ ଗତକାଲି ରାତିରେ ଏକ ନାବାଳିକାକୁ ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ଜଣେ ଯୁବକ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣକ ପଡ଼ୋଶୀ ଯୁବକ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଗ୍ରାମବାସୀ ସଂପୃକ୍ତ ଯୁବକକୁ କାବୁ କରି ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମଧ୍ୟ ମାରିଛନ୍ତି । ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରି ମେଡ଼ିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ତାକୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ କଟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ସେପଟେ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କରିବା ଦାବିରେ ଥାନା ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଟାୟାର ଜାଳି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଉତ୍ତେଜନା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନଜରରେ ରଖି ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଯୋଗୁଁ ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ପୋଲିସ ନାବାଳିକାର ମୃତ ଦେହକୁ ଏମ୍‌ସ୍‌ ମେଡ଼ିକାଲରେ ରଖାଯାଇଛି ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଏକ ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ଜଟଣୀ ଅଂଚଳରେ ବ୍ୟାପକ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର କାରବାର ଚାଲିଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏଭଳି ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ୁଛି ବୋଲି ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ତୁରନ୍ତ ନିଶା କାରବାର ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି । ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଡିସିପି ଅନୁପ ସାହୁ ପହଁଚି ବୁଝାସୁଝା କରୁଛନ୍ତି । ମାମଲା ରୁଜୁ ପରେ ପୋଲିସ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେନ୍ଦୁଝର ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀନୀଙ୍କ ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ମାମଲା: ଦୁଇ ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/politics-odisha-police-arrested-2-accused-of-video-viral-case-of-woman-candidate-51525
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/politics-odisha-police-arrested-2-accused-of-video-viral-case-of-woman-candidate-51525
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 10 Apr 2019 09:55:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେନ୍ଦୁଝରର ବିଜେଡ଼ି ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀନୀଙ୍କ ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ମାମଲାରେ ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଦୁଇ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି । ସେମାନେ ହେଲେ ଜୟଦେବ ଗିରି ଓ ବିଷ୍ଣୁଦତ୍ତ ବାରିକ । ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

ପ୍ରାଥମିକ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ଘଟଣାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀନୀଙ୍କ ମାମୁଁ ଟାଉନ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ପୋଲିସ ତନାଘନା କରି ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲରେ ସଂପୃକ୍ତିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ଏ ମାମଲାରେ ଆଉ କିଏ ଜଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି ସେ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଖୋଳତାଡ଼ ଜାରି ରହିଛି । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ସୋମବାର ଦିନ ପ୍ରାର୍ଥୀନୀଙ୍କର ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିର୍ବାଚନ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟ୍‌କା: ହାତ ଛାଡ଼ିଲେ ମହିଳା ସଭାନେତ୍ରୀ ସୁମିତ୍ରା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/politics-odisha-congress-mahila-morcha-president-sumitra-jena-resigns-from-party-51482
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/politics-odisha-congress-mahila-morcha-president-sumitra-jena-resigns-from-party-51482
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 09 Apr 2019 13:30:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମତଦାନ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସକୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି । ଦଳ ଭିତରେ ଚାଲିଥିବା ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ପଦାକୁ ଆସୁଛି । ଦଳର ଟିକେଟ୍‌ ସମୀକରଣ ଏବେବି ସମାଧାନ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ଶେଷ ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବାକୁ ମନା କରୁଥିବାବେଳେ ଟିକେଟ୍‌ ନ ପାଇ ବରିଷ୍ଠ ନେତ୍ରୀ ହାତ ଛାଡ଼ି ଦେଇଛନ୍ତି । ମହିଳା କଂଗ୍ରେସର ସଭାନେତ୍ରୀ ସୁମିତ୍ରା ଜେନା ଦଳ ଏବଂ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପିସିସି ସଭାପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀରେ ସେ ଅଣ ନିଶ୍ୱାସୀ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା କହିଛନ୍ତି । 

ସୁମିତ୍ରା ସଭାପତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଙ୍ଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ଦଳରେ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ମିଳିଛି  । ସେହିପରି ଯାହା ପାଖରେ ପ୍ରଚୁର ଟଙ୍କା ଅଛି, ଯେଉଁ ମହିଳା ସୁନାରେ ଛାଇ ହୋଇକି ଆସୁଛନ୍ତି, ଯାହାର ୧୦ଟା ମଦ ଦୋକାନ ଅଛି ଏବଂ ଯାହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଅଛି ତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ମିଳିଛି । ଏହା ସହିତ ସୁମିତ୍ରା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାରି ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇ ରହିଥିଲା । ମୁଁ ଆଉ କର୍ମୀମାନେ ତାହାକୁ ସୁଦୃଢ଼ କଲୁ ଏବଂ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସକୁ ଉଠାଇଥିଲୁ । ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମୋତେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁ ମଗାଯାଇଥିଲା । ସେଥିଲାଗି ୫୨ ବିଧାନସଭା ଓ ୮ ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁ ଦେଇଥିଲି । କିନ୍ତୁ ସେ ତାଲିକାରେ ୧୦% ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବି ସାମିଲ କଲେ ନାହିଁ । ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ମିଳିଛି ସେମାନେ କଂଗ୍ରେସର ପତାକା ଦିନେ ବି ଧରି ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ସମିତ୍ରା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ସଭାପତି କହିଲେ ଯୋଗ୍ୟ କିମ୍ବା ଭଲ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମିଳିଲାନି । ସେ ଭଲର ମାପକାଠି କ’ଣ ସିଏ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ସୁମିତ୍ରା ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ସଭାପତି କେବେବି ଆଲୋଚନା କଲେ ନାହିଁ । 

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଅନ୍ୟାୟକୁ କେବେ ସହିବୁନି ଏବଂ ଏହା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇ କରିବି । ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଲଢ଼େଇ କରିଛୁ, ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ କରିବୁ । ତେବେ ସେ କେଉଁ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେବେ ତାହା ସ୍ଥିର କରି ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । 

ସୁମିତ୍ରା ଜେନା ଭଦ୍ରକ ଆସନ ପାଇଁ ଆଶାୟୀ ଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ୫୨ ଜଣ ମହିଳା ନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବାକୁ ନାଁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ । ଏ ନେଇ ସେ ରାଜ୍ୟ ମୁଖିଆ ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସହିତ ବାରମ୍ବାର ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଏପରିକି ସେ ନିଜ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହିତ ଦଳୀୟ କାର୍ୟ୍ୟା ଳୟରେ ବି ନାରାବାଜି କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ତାଙ୍କ ସୁପାରିଶ ଆଧାରରେ ଦଳ କାହାକୁ ବି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରି ନ ଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନାରୀ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାରେ ଲିପ୍ତ ବିଜେଡ଼ି ନେତାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ବିଜେପିର ଦାବି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/odisha-bjp-mahila-morcha-targets-bjd-on-women-issues-51293
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/odisha-bjp-mahila-morcha-targets-bjd-on-women-issues-51293
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Apr 2019 11:28:59 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନାରୀ ସଶକ୍ତକରଣ କଥା କହୁଥିବା ବିଜେଡ଼ି ଯୌନ କେଳେଙ୍କାରୀରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦଳ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରୁଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଏମିତି ରାଜନୀତି ନ ହେଉ ଯେ ନାରୀଙ୍କ ସମ୍ମାନକୁ ହାନୀ ପହଁଚାଇବ । ତେଣୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଧ୍ୟର ବିଧାନସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା ପୂର୍ବ ବିଏମ୍‌ସି ମେୟର ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନାଙ୍କ ନାଁକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟୀ । ଏହିଭଳି ଦଳ ବିଜେଡ଼ିର ଅନେକ ନେତାଙ୍କ କଳାକାରନାମାର ଚିଠା ଖୋଲିଛି । ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ କଥା କହୁଥିବା ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନାରୀଙ୍କୁ ଦେଇ ପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ଦଳ କହିଛି । 

ଆଜି ଦଳୀୟ ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନାରୀ ସୁରକ୍ଷା ଓ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରାଜନୀତି ପାଇଁ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପିର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ । ଗୋଟିଏ ପଟେ ନାରୀ ସଶକ୍ତକରଣ କଥା କହୁଛି ବିଜେଡ଼ି, ଆଉ ଗୋଟେ ପଟେ ଏମିତି ନେତାଙ୍କୁ ବିଧାନସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି । ଆମେ କେମିତି ଭାବିବା ଯେ ରାଜନୀତି ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓ ନୀରପେକ୍ଷ ହେବ ବୋଲି ଅପରାଜିତା କହିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଯୌନ କେଳେଙ୍କାରୀ ଓ ଇଂ ଛାତ୍ର ଋଷି ମହାନ୍ତି ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଜଡ଼ିତ ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନାଙ୍କ ନାମକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ପିପିଲି ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ମାମାଲାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଇଛନ୍ତି । 

ସେହିପରି ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ମହିଳା ମାର୍ସଲଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିଲେ । ଯୌନ ବ୍ୟଭିଚାରରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା ବ୍ରଜ କିଶୋର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ବି ବିଧାନସଭା ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଉଛି । ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନୁହେଁ ବରଂ କ୍ଷମତା ପାଇଁ ଏଭଳି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ନୁହେଁ ଏହା ମହିଳାଙ୍କୁ ଭଣ୍ଡାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଲଲିପପ୍‌ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଦଳର ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାନେତ୍ରୀ ପ୍ରଭାତୀ ପରିଡ଼ା । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>