<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ୯ ମିନିଟ୍‌ରେ ୬ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କଲେ ମହିଳା, ୪ ପୁଅ ୨ ଝିଅ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/International-Odisha-woman-sextuplets-thelma-chiaka-gives-birth-to-four-sons-and-two-daughters-50088
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/International-Odisha-woman-sextuplets-thelma-chiaka-gives-birth-to-four-sons-and-two-daughters-50088
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 16 Mar 2019 19:59:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଟେକ୍ସାସର ହ୍ୟୁଷ୍ଟନରେ ଜଣେ ମହିଳା ଏକା ସହିତ ୬ଟି ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଭାଷା ଅନୁଯାୟୀ, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତି ୪.୭ ଆରବ ଘଟଣାରେ ଏଭଳି ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ଘଟିଥାଏ, ଯେବେ ଜଣେ ମହିଳା ୬ଟି ପିଲା ଜନ୍ମ କରେ । 

ମହିଳା ଜଣକ ଆମେରିକାର ଦ ୱିମେନ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲ ଅଫ୍ ଟେକ୍ସାସ ରେ ୬ ଟି ପିଲାଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି । ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଥେଲମା ଚୈକା ନାମକ ମହିଳା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ସକାଳ ୪ଟା ୫୦ ମିନିଟରୁ ସକାଳ ୪ଟା ୫୯ ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ୪ ପୁଅ ଓ ୨ ଝିଅ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜନ୍ମଦେବା ପରେ ଥେଲମା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥଥିବା କହିଛନ୍ତି ହସ୍ପିଟାନ କର୍ତୃପକ୍ଷ । 

ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ପିଲାମାନଙ୍କ ଓଜନ ୭୯୦ ଗ୍ରାମରୁ ୧.୩୦ କିଲୋ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି । ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ନିରିକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି । ଥେଲମା ନିଜ ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କର ନାମ ରଖିଛନ୍ତି ଜୀନା ଏବଂ ଜୁରିୟଲ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅମାନଙ୍କର ନାମ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିଆଁରେ ଜଳି ଗଲେ ମା’ ଓ ଦୁଇ ଝିଅ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/woman-odisha-mother-and-her-two-kids-burn-in-fire-at-at-Magaraguda-under-G-Udayagiri-48591
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/woman-odisha-mother-and-her-two-kids-burn-in-fire-at-at-Magaraguda-under-G-Udayagiri-48591
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Feb 2019 14:46:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଘରେ ନିଆଁ ଲାଗି ମାଆ ଓ ଦୁଇ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ଜି.ଉଦୟଗିରି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଗରଗୁଡ଼ା ଗାଁରେ ଏହି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଶିଶୁ କନ୍ୟା ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ତିନି ବର୍ଷର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଉ ଜଣେ ୯ମାସର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ନିଆଁ ଲାଗିବାର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ମଗରଗୁଡ଼ା ଗାଁର ବିମଳ ପ୍ରଧାନ ଆଜି ଘରେ ନ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଝୁଲିମା ପ୍ରଧାନ, ଦେଢ଼ ବର୍ଷର ଝିଅ ସୋନାଲି ପ୍ରଧାନ ଓ ୯ ମାସର ଝିଅ ରୂପାଲି ଘରେ ଥିଲେ । ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୭ଟା ବେଳେ ଘରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ବିମଳଙ୍କ ମା’ ତାଙ୍କୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ବିମଳ ନିଜେ କବାଟ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ । ଦମକାଳ ବାହିନୀ ମଧ୍ୟ ଆସି ନିଆଁ ଲିଭାଇଥିଲେ । ସେତେବେଳକୁ ମା’ ସହ ଦୁଇ ଝିଅ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇସାରିଥିଲେ । 

ନିଆଁ ଲାଗିବାର କାରଣ ଜଣାପଡ଼ି ନଥିବାବେଳେ ଝୁଲିମା ନିଜେ କିରୋସିନି ଢାଳି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ତେବେ ପୋଲିସ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଁଚି ଶବ ଗୁଡ଼ିକୁ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇ ଦେଇଛି । ଏହା ସହିତ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନବବଧୂ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା, ବଣାଇ ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଘରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/woman-odisha-newly-wed-woman-death-in-Sibanathpur-village-Sundergarh-47833
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/woman-odisha-newly-wed-woman-death-in-Sibanathpur-village-Sundergarh-47833
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 05 Feb 2019 10:38:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ଅସ୍ୱାଭାବିକଭାବେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ବଣାଇ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଘରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ହୋଇଛି । ଧରମ ଭଣଜାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀର ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ବୋହୁର ବାପଘର ଲୋକ ଠିକାୟତପାଲ୍ଲୀ ଥାନା ଶିବନାଥପୁର ଗାଁରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଘରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଧରମ ଭଣଜା ଗଣେଶ କିଷାନକୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିବାବେଳେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ଫେରାର ଅଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବୋହୁର ଏ ଯାଏଁ ଶବ ସତ୍କାର ହୋଇ ନ ଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

ମିଳିଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ବଣାଇ ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଗଣେଶଙ୍କୁ ଧରମ ଭଣଜା କରି ରଖିଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ନିକିତାମାଲ ଗାଁର ରଶ୍ମିତାଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କରାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ହେବ ରଶ୍ମିତା ଓ ଗଣେଶଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଳହ ଲାଗୁ ରହୁଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ରଶ୍ମିତା ଅଲଗା ରହୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଗତକାଲି ତାଙ୍କର ଅସ୍ୱାଭାବିକଭାବେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ବାପଘର ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ଶାଶୁ ଘର ଲୋକ ତାର ଶବ ସତ୍କାର କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ରଶ୍ମିତାଙ୍କ ଘର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ନିକିତାମାଲ ଗାଁ ଲୋକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଘରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଛନ୍ତି । 

ଘଟଣା ପରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ଫେରାର ରହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଅଟକ ରଖିଛି । ଉତ୍ତେଜନା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନଜରରେ ରଖି ଶିବନାଥପୁର ଗାଁରେ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯିବା ସହିତ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କନ୍ୟାଶ୍ରମରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟଜଣେ ଗୁରୁତର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/woman-odisha-girl-student-found-dead-at-Purubai-Kanyashram-in-Soro-47481
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/woman-odisha-girl-student-found-dead-at-Purubai-Kanyashram-in-Soro-47481
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 30 Jan 2019 11:29:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ସୋର ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୁରୁବାଇଁ କନ୍ୟାଶ୍ରମରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କର ସନ୍ଦେହ ଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଉ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି । ଗୁରୁତର ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସୋର ମେଡ଼ିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଜଣକ ହେଲେ କୁମାରପୁର ଗାଁର ଲାଲ ହାଁସଦାଙ୍କ ଝିଅ ହେମାଜାନୀ ହାଁସଦା ଓ ଗୁରୁତର ଛାତ୍ରୀ ସରସ୍ୱତୀ ମଲ୍ଲିକ । 

ଆଜି ସକାଳୁ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ହେମାଜାନୀକୁ ମୃତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ସରସ୍ୱତୀ ଗୁରୁତର ଥିଲେ । କେମିତି ଛାତ୍ରୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ସେ କନ୍ୟାଶ୍ରମ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଉତ୍ତର ଦେଇ ପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ସୋର ତହସିଲଦାର ଦେବୀପ୍ରସାଦ ଦାସ ଓ ପୋଲିସ ପହଁଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ମୃତ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଶରୀରରେ କୌଣସି ଦାଗ ନ ଥିବାବେଳେ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ଜଣାପଡ଼ିବ ବୋଲି ତହସିଲଦାର କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଢ଼ୁଛି ନାବାଳିକା ଗର୍ଭବତୀ ଘଟଣା: ପୁଣି ଏକ ଅନାଥ ନାବାଳିକା ଅନ୍ତଃସତ୍ତ୍ୱା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/woman-odisha-again-minor-girl-pregnant-in-koraput-47479
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/woman-odisha-again-minor-girl-pregnant-in-koraput-47479
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 30 Jan 2019 12:48:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ନାବାଳିକା ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ମାମଲା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଏଭଳି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି ଛୋଟ ଛୋଟ ଝିଅ । ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ବାରିପଦାରେ ନାବାଳିକା ଗର୍ଭବତୀ ହେବ ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ଆଜି ପୁଣି ଏକ ଅନୁରୂପ ମାମଲା କୋରାପୁଟରୁ ଆସିଛି । ଜଣେ ଅନାଥ ଝିଅ ଅନ୍ତଃସତ୍ତ୍ୱା ହୋଇଛି ।

ମିଳିଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ସୂଚନା ମୁତାକ, କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ଦଶମନ୍ତପୁରରେ ଏକ ନାବାଳିକା ବାପା ମା’ଙ୍କୁ ହରାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଅନାଥ ଝିଅ ଉପରେ ତାର ସଂପର୍କୀୟ ମାମୁଁର ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ପଡ଼ିଛି । ନାବାଳିକାଟି ଏବେ ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ତା’ର ପିଉସୀ ଦଶମନ୍ତପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ନାବାଳିକାଟି ଛ’ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଘଟଣା ସଂପର୍କରେ ପଚାରିବାରୁ ସଂପର୍କୀୟ ମାମୁଁ ଏହାକୁ ମନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ବିବାହିତ ।  ବିବାହ କରିବାକୁ ସେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିବା  ନାବାଳିକା କହିଛି । ପୋଲିସ ସଂପର୍କୀୟ ମାମୁଁଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି । 

ନାବାଳିକା ଗର୍ଭବତୀ ଘଟଣା ଏବେ ଆଉ ନୂଆ ହୋଇ ରହିନାହିଁ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଏଭଳି ନିନ୍ଦନୀୟ ଖବର ଲୋକ ଲୋଚନକୁ ଆସୁଛି । ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ତଳେ କନ୍ଧମାଳ ବାଲିଗୁଡ଼ାରେ ଏକ ସେବାଶ୍ରମର ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଯାଜପୁରରେ ଏବଂ ଢେଙ୍କାନାଳ ସପ୍ତଶଯ୍ୟା କନ୍ୟାଶ୍ରମରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଏହା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୩ରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଆଶ୍ରମର ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ନାବାଳିକାର ଗର୍ଭପାତ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁତର ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା । ସେହିପରି ଗତ ୨୭ତାରିଖରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା କରଞ୍ଜିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଳଦିଆ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀ ଆଠ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିବା ପରିବାର ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅସୁରକ୍ଷିତ ସେବାଶ୍ରମ: ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ, ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ଅଟକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/crime-woman-odisha-minor-girl-molested-by-headmaster-and-teacher-in-sebasram-47014
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/crime-woman-odisha-minor-girl-molested-by-headmaster-and-teacher-in-sebasram-47014
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 22 Jan 2019 03:39:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏବେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡ଼ିଛି ସେବାଶ୍ରମ । ଯେଉଁ ମନ୍ଦିରରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଜୀବନର ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ ସେହି ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ହେଉଛି ଖେଳ । କନ୍ଧମାଳ, ଯାଜପୁର, ଢେଙ୍କାନାଳ ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ପରେ ଏବେ ମାଲକାନଗିରିରେ ସେବାଶ୍ରମରେ ଅଘଟଣର ପୁନରାବୃତ୍ତି ହୋଇଛି । ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟିର ଶୀକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ । 

ମାଲକାନଗିରି ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ଅସଦାଚରଣର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ଛାତ୍ରୀ ଜଣକ ଏତଲା ଦେବା ପରେ ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ପୋଲିସ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଛି । ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୧୦ ତାରିଖରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ଛାତ ଉପରକୁ ଡାକି ନେଇ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିଲେ । ଏ ନେଇ ଛାତ୍ରୀ ଜଣକ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଘଟଣାର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ଦେଖି ଜିଲ୍ଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ଡିସିପିଓଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ମାଲକାନଗିରି ଥାନା ପୋଲିସ ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାଙ୍ଗୁନି ନିଦ: ଏବେବି କନ୍ଧମାଳର ଅନେକ ସେବାଶ୍ରମରେ ରହୁନାହାନ୍ତି ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଂଟ, କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଦାବୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/women-odisha-kandhamal-no-superintendent-staying-in-school-hostel-46982
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/women-odisha-kandhamal-no-superintendent-staying-in-school-hostel-46982
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 21 Jan 2019 16:41:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିଜେପି ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ପିପିଲି ଓ କୁନ୍ଦୁଲି ପିଡ଼ୀତା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କିନ୍ତୁ ଚେତୁ ନାହାଁନ୍ତି । କନ୍ଧମାଳ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ସେବାଶ୍ରମ ନାବାଳିକା ପ୍ରସବ କରିବା ଘଟଣା ପରେ ବି ଶୋଇ ରହିଛନ୍ତି ସରକାର । କନ୍ଧମାଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଏଭଳି ସ୍କୁଲରେ ଏବେବି ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟମାନେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ରହୁନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଏବଂ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଅଭିଭାବକ ମାନେ । ସେଥିପାଇଁ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିବା କଥା କହିଛନ୍ତି ସେମାନେ ।

ସରକାର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି/ ଜନଜାତି ବର୍ଗର ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ଉତୋରତର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟମାନ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକର ସୁଚାରୁ ରୁପେ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇଥାନ୍ତି ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ/ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଗଠନ ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ୱ ନ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଥାଏ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ । କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅଛି ସେମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ରହି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଦେଖାରେଖା କରିବାପାଇଁ । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହୁଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଟ ମାନେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ରହୁନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଏବଂ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ମାନଙ୍କ ଅଭିଭାବକ ମାନେ । ସେଥିପାଇଁ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିବା କଥା କହିଛନ୍ତି ସେମାନେ । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ଅଂଚଳର ଏକ ସେବାଶ୍ରମରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରସବ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍ୟ ସେବାଶ୍ରମର କର୍ମଚାରୀ ଏହାକୁ ଭୃକ୍ଷେପ ନ କରି ପୂର୍ବ ପରି ନିଜର ମନମୁଖୀ କାରବାର ଜାରୀ ରଖିଛନ୍ତି ।

କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ କିଛି ଆଭ୍ୟନ୍ତରିଣ ଅଂଚଳର ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳକମାନେ ଯଥା ଜି.ଉଦୟଗିରି କ୍ରିଟାଙ୍ଗିଆ ସେବାଶ୍ରମର ଶୋଭାମଣି ନାୟକ. ଖଜୁରୀପଡା ଲମ୍ବାଗୁଡ଼୍ରି ସେବାଶ୍ରମର ସ୍ୱାତି ତନ୍ମୟୀ ପଣ୍ଡା, ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଦୁତୀପଡାର ସସ୍ମିତା ଦାଶ, ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପକନା ଗାଁର ସାଇ ଗୀତା ପଟ୍ଟନାୟକ, ସାର୍ତାଗୁଡା ସେବାଶ୍ରମର ସତ୍ୟବତୀ ମହାକୁଡ, ମା ଭୈରବୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମୁଣ୍ଡିଗଡ଼ର ବିଦ୍ୟୁତ ଲତା ମହାନ୍ତି, ସଲପଯୋଡି କ.ନୂଆଗାଁର ସୁନନ୍ଦା ପ୍ରଧାନ, କୁଡିପୁଞ୍ଜା ସେବାଶ୍ରମର ମମତା ମଞ୍ଜରୀ ସାହୁଳ, ମା ବରାଳୀ ସରକାରୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଚକାପାଦର ସାଗରିକା ମହାପାତ୍ର, ସଲାଗୁଡ଼ା ସେବାଶ୍ରମ, ଫିରିଙ୍ଗିଆର ଅନଙ୍ଗ ମଞ୍ଜରୀ ଦେହୁରୀ, ମୁନିଙ୍ଗିଆ ଆର.ଏସ୍ ଟିକାବାଲିର ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନାରାଣୀ ପଣ୍ଡା ଏବଂ ୟୁଜିଏଚଏସ ଲଙ୍କାଗଡ, ତୁମୁଡିବନ୍ଧର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ବେଣୀ ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ରହୁନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲ୍ଲା ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ଚାରୁଲତା ମଲିକଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରି ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାପନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଏଭଳି ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳକମାନେ ଜିଲ୍ଲା ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିନା ପରାମର୍ଶରେ ବିଇଓଙ୍କ ସହ ଯୋଗସୂତ୍ର ରଖି ସ୍କୁଲରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଢ଼ିଲା ବିଜେଡ଼ି ମୁଖପାତ୍ର ସଂଖ୍ୟା, ୨ ମହିଳା ନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନିଯୁକ୍ତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/Politics-Odisha-bjd-again-appoints-two-spokes-person-46930
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/Politics-Odisha-bjd-again-appoints-two-spokes-person-46930
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 20 Jan 2019 15:57:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେଡ଼ି ମୁଖିଆ ସଙ୍ଗଠନକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବାକୁ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତୃବୃନ୍ଦଙ୍କୁ ନୂତନ ଦାୟିତ୍ୱ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ଆଜି ପୁଣି ଥରେ ମୁଖପାତ୍ର ତାଲିକାରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ନାଁକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ସେମାନେ ହେଲେ କସ୍ତୁରୀ ମହାପାତ୍ର ଓ ସୁଲତା ଦେଓ । ସେହିପରି ବିଜେଡ଼ି ଆପ୍ରବାସୀ ସାମୁଖ୍ୟର ଆବାହକଭାବେ ନନ୍ଦଲାଲ ସିଂହଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ଦଳର ସଭାପତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । 

ତାଲିକାରେ କସ୍ତୁରୀ ମହାପାତ୍ର ଓ ସୁଲତା ଦେଓ ସାମିଲ ହେବା ପରେ ବିଜେଡ଼ିର ମୁଖପାତ୍ର ସଂଖ୍ୟା ୧୬କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସେହିପରି ମହିଳା ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ରୁ ୩କୁ ବଢ଼ିଯାଇଛି । ଏହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର, ପ୍ରତାପ ଦେବ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ନନ୍ଦ, ଦେବାଶିଷ ସାମନ୍ତରାୟ, ଡ. ଅରୁଣ ସାହୁ, ରବି ନାରାୟଣ ନନ୍ଦ, ସମୀର ଦାସ, ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ସୁଲୋଚନା ଦାସ, ଅତନ୍ୟୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ, ଅମର ପଟ୍ଟନାୟକ, ପୁଷ୍ପେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଦେଓ, ଦେବାଶିଷ ମାରାଣ୍ଡି, କସ୍ତୁରୀ ମହାପାତ୍ର ଓ ସୁଲତା ଦେଓ । ପୂର୍ବରୁ ୧୪ ଜଣ ଥିଲେ । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ୧୫ ତାରିଖରେ ବିଜେଡି ଦଳୀୟ ପଦାଧିକାରୀ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ ହୋଇଥିଲା । ଦେବାଶିଷ ସାମନ୍ତରାୟ, ବିମ୍ବାଧର କୁଅଁର, ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ସାହୁ, ବିକ୍ରମ ପଣ୍ଡା, ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ଆଶିଷ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଓ ବିମ୍ବାଧର ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ସମେତ ଆଉ ୭ଜଣଙ୍କୁ ନୂତନ ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁଣି ନାବାଳିକା ଗର୍ଭବତୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/woman-odisha-again-minor-girl-pregnent-in-kalahandi-district-46891
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/woman-odisha-again-minor-girl-pregnent-in-kalahandi-district-46891
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 19 Jan 2019 14:33:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

କନ୍ଧମାଳ, ଯାଜପୁର ଓ ଢେଙ୍କାନାଳ ଘଟଣା କଳାହାଣ୍ଡିରେ ପୁନରାବୃତି ହୋଇଛି । ପୁଣି ଥରେ ଜଣେ ନାବାଳିକା ମାତୃତ୍ୱ ଘଟଣା ଧର୍ମଗଡରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଲିଛି । ଜଣେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏମ୍‌କେସିଜି ମେଡ଼ିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ପୀଡିତା ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାଆ ଧର୍ମଗଡ ଥାନାରେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଏତଲା ଦେବା ପରେ ପୋକ୍ସୋ ଆକ୍ଟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ସୁଗ୍ରୀବ ଜାଲ । 

ଅଭିଯୋଗ ମୁତାବକ, ଛାତ୍ରୀ ଜଣକ ଗାଁ ସ୍କୁଲ୍ ରେ ପାଠ ପଢନ୍ତି । ନାବାଳିକାଙ୍କ ମାଆ ଏନେଇ ଗତକାଲି ଧର୍ମଗଡ଼ ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତି କରି ଥାନା ପୋଲିସ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ୭/୧୯ ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ତାଙ୍କ ସହିତ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ ସୁଗ୍ରୀବ ଜାଲ । ଶିଶୁ ଯୌନ ନିରୋଧ ଆଇନ ବଳରେ ପୋଲିସ ଆଜି ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି । ସେ ପୂର୍ବରୁ ବିବାହିତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ଼ କରାଯିବା ସହିତ ତାଙ୍କର ଡାକ୍ତରୀମାଇନା କରାଯାଇଛି । ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସ୍ଥିତ ଏମକେସିଜି ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଭର୍ତି କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ପୋଲିସ ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ପ୍ରଥମେ କନ୍ଧମାଳ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ଅଂଚଳରେ ଏକ ଆବାସିକ ସ୍କୁଲରେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀ ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ । ପରେ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର କଳିଙ୍ଗନଗର ଏବଂ ଗତକାଲି ଢ଼େଙ୍କାନାଳରୁ ଏମିତି ଏକ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏ ଦିଗରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ସହିତ ସାଧାରଣରେ ଏନେଇ ବ୍ୟାପକ ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା, ମାମଲାର ତ୍ୱରିତ ଶୁଣାଣୀ ଏବଂ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହେଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଢେଙ୍କାନାଳ ନାବାଳିକାକୁ ଗର୍ଭବତୀ ଘଟଣା, ଆଜି ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସର ବିକ୍ଷୋଭ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Woman/politics-woman-bjp-and-congress-to-protest-against-dhenkanal-minor-girl-pregnent-46853
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Woman/politics-woman-bjp-and-congress-to-protest-against-dhenkanal-minor-girl-pregnent-46853
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 19 Jan 2019 11:03:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ସେବାଶ୍ରମ ସ୍କୁଲ ନାବାଳିକା ଛାତ୍ରୀ ଗର୍ଭବତୀ ଘଟଣାରେ  ଆଜି କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ସେବାଶ୍ରମ ଗୁଡିକ ନାବାଳିକାଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ଯାହାର ପ୍ରତିବାଦ କରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଉଭୟ ଦଳ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଓ ବିକ୍ଷୋଭ କରିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

ଗତକାଲି ଗର୍ଭବତୀ ନାବାଳିକାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକକୁ ବାଳସୁଧାର ଗୃହକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ନାବାଳିକାଟି ୭ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେବାଶ୍ରମର ଦାୟିତ୍ୱ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ଅବହେଳା ପଦାରେ ପଡିଛି । ସେବାଶ୍ରମଗୁଡିକରେ ପାଳନ ହେବାକୁ ଥିବା ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଉଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । 

କନ୍ଧମାଳ ପରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ନାବାଳିକା ଗର୍ଭବତୀ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବର୍ତମାନ ତନାଘନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଥିବା ନେଇ ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>