<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ରାଜ୍ୟରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୭୯୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Another-793-Covid-patients-have-recovered-in-Odisha-88816
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Another-793-Covid-patients-have-recovered-in-Odisha-88816
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 14 Sep 2021 18:53:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ତଳମୁହାଁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସୁସ୍ଥଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସ୍ଥିର ରହିଛି । ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ହଜାରେ ଉପରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା ହଜାରେ ତଳେ ରହୁଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପୁରା ରାଜ୍ୟରୁ ୭୯୩ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୂଯାଇ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ୭୯୩ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରୁ ୩୪୩ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଆଜିର ସୁସ୍ଥ ହାରକୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ୍ ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷ ୩୬୦୩ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସୁଯୋଗ ହେଉକି ର୍ଦୁଯୋଗ, ଉପଯୋଗ କରିବା ତ ଆମ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଶିକ୍ଷିବା କଥା..
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Water-Logging-In-Malkangiri-District-88689
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Water-Logging-In-Malkangiri-District-88689
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 11 Sep 2021 19:03:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଲକାନାଗିରି, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସେ ସୁଯୋଗ ହେଉକି ର୍ଦୁଯୋଗ ସବୁ କିଛିର ଉପଯୋଗ କରିବା କିଏ ଆମ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଶିକ୍ଷିବା କଥା । ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମ ଲୋକ କାମ ବାହାର କରିନେବାରେ ପୁରା ଏକ୍ସପର୍ଟ ।

ଏଇ ଦେଖୁନାହାନ୍ତି ଇଆଡେ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ରାସ୍ତାଘାଟ । ରାସ୍ତା ଉପରେ ଚାଲିଛି ଆଣ୍ଠୁଏ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି ଏମିତି କି ଗାଁ ଗଣ୍ଡାରୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେଲାଣି ମାତ୍ର ଆମ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖ ପୁରା ସୁଯୋଗର ଉପଯୋଗ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ।

ବର୍ଷା ପାଣି ଦେଖି ଗାଡି ଧୋଇବା କଥା ମନେ ପଡିଛି । କି କଥା କହୁଛନ୍ତି ଆପଣ, ମାଗଣାରେ ଗାଡି ଟା ୱାସ୍ ହେଇଯିବ ଆଜ୍ଞା । ଏମିତି ସୁଯୋଗ କିଏ ହାତଛଡା କରେ । 

ଏ ମନମୋହକର ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲାର । ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଛି ଆଉ ମାଲାକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା କଥା କହିଲେ ନସରେ । ସେ ଯେଉଁ ଆଡୁ ଲଘୁଚାପ ଆସୁ ଏଠି ବର୍ଷା ଡିଜେ ବଜାଇବା କଥା ବଜାଇବ ।

ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଏବେ ବେହାଲ ହୋଇପଡିଛି ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା । ରାସ୍ତା ଘାଟ ଚାରିଆଡେ ପାଣି । କିଛି ଗାଁରେ ଏବେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଆଉ ପୋଲ ଉପରେ ପାଣି ଚାଲୁଥିବାରୁ କିଛି ଗାଁ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି ।

ମାତ୍ର ଏହି ଅସୁବିଧା ଭିତରେ ବି ନିଜ ସୁବିଧା ଖୋଜି ନେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ । ସେଥିପାଇଁ ତ ଆମେ କହୁଛୁ ସେ ସୁଯୋଗ ହେଉ କି ର୍ଦୁଯୋଗ, ଉପଯୋଗ କରିବା ତ ଆମ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଶିକ୍ଷିବା କଥା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବନ୍ଦ ଘରୁ ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅସ୍ପଷ୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Two-Sisters-Dead-Found-From-Locked-Room-87907
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Two-Sisters-Dead-Found-From-Locked-Room-87907
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 26 Aug 2021 17:37:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଇରଙ୍ଗପୁର, ଅଗଷ୍ଟ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା । ବନ୍ଦ ଘରୁ ମିଳିଳା ଦୁଇ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭଉଣୀଙ୍କ ମୃତଦେହ । ସୂଚନା ଅନୂସାରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ତିରିଂ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାନକୁମୁରୁମ୍ ଗାଁରେ ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି । 

ଦୁଇ ସମ୍ପକୀୟ ଭଉଣୀ ପଡିଶା ଘରେ ଏକ ଛୋଟ ପିଲା ସହ ଗତ କାଲି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ତାଙ୍କର ବନ୍ଦ ଘରୁ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଗତକାଲି ରାତିରେ କବାଟ ଭିତରପଟୁ ବନ୍ଦ କରି ଦୁଇ ଭଉଣୀ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ସକାଳୁ ସେହି ଘରୁ ଛୋଟ ଛୁଆର କାନ୍ଦିବାର ସ୍ୱର ଶୁଣାଯାଇଥିଲା ଏହାପରେ ଯେତେକବାଟ ବାଡେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭିତରୁ କେହି ଉତ୍ତର ଦେଇନଥିଲେ ଏହାପରେ ସନ୍ଦେହ ହେବାରୁ ଘର ଉପର ଖବର ଖୋଲି ଦେଖିବାରୁ ପୁରା ଘଟଣା ଜଣାପଡିଥିଲା ।

ତେବେ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ କାହାକୁ କିଛି ବୁଝା ପଡୁନଥିବା ବେଳେ ପରିବାର ଲୋକ ଏନେଇ ଥାନାରେ ଏକ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଜଣାପଡିନଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ୍ ପହଞ୍ଚି ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରି ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି ।

ମୃତ ଦୁଇ ଭଉଣୀ ହେଲେ ସାନକୁମୁରୁମ୍ ଗାଁର ମାନସୀ ଆଲଦା (୧୭) ଓ ସୁନୀତା ବଦ୍ରା (୧୯) ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନା କୁ ଚାଲିଛି ପୋଲିସ୍ ପେଟ୍ରୋଲିଂ, ମଦ୍ୟପ ଗାଡି ଚାଳକଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ବାରମ୍ବାର ହେଉଛି ଦୂର୍ଘଟଣା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Tragic-Road-Accident-in-Malkangiri-87743
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Tragic-Road-Accident-in-Malkangiri-87743
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 22 Aug 2021 19:00:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

କାଲିମେଳା, ଅଗଷ୍ଟ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା କାଲିମେଳା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବେ ଘନଘନ ଚାଲିଛି ପୋଲିସ୍ ପେଟ୍ରୋଲିଂ । ମାତ୍ର ସାବାଡ୍ ହେଉନାହାନ୍ତି ମଦୁଆ । ଚେକିଂ ବେଳେ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀ ହାତ ଗୁଞ୍ଜା ନେଇ ଗାଡି ଛାଡି ଦେଉଛନ୍ତି, ଆଉ ଘଟିଚାଲିଛି ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସଡ଼କ ଦୂର୍ଘଟଣା ।

ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସମାନ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ସୂଚନା ଅନୂସାରେ ଏମଭି-୬୭ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଏକ କାର ଗୋଟିଏ ବାଇକ୍ କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଛି । ଯାହା ଫଳରେ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀ ଜଣଙ୍କ ଅତି ଗୁରୁତର ଭାବରେ ଆହାତ ହୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୂଯାଇ କାର ଚାଳକ ଜଣଙ୍କ ଅତି ମାତ୍ରାରେ ମଦ ପିଇ ଗାଡି ଚଳାଉଥିଲେ । ଯାହା ଫଳରେ ଏଭଳି ଦୂର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି । 

ଖାଲି ଇଏ ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବେ ଏହିଭଳି ଅନେକ ଦୂର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ସୁଧୁରୁନି ସ୍ଥିତି । ଏପଟେ ଚେକିଂ କେବଳ ନାମକୁ ମାତ୍ର ଚାଲିଛି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଦୂର୍ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ୍ ପହଞ୍ଚି ଦୂର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ଗାଡି ଓ ଡ୍ରାଇଭରକୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା ଜାରି ରଖିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମଦ, ଚିକେନ୍ ଭୋଜି କରି କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ ଚମ୍ପଟ୍ ମାରିଥିବା ୩ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଯୁବକଙ୍କୁ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Police-Captured-3-Corona-Positive-patients-Who-Escaped-From-Quarantine-center-in-Jagatsinghpur-83836
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Police-Captured-3-Corona-Positive-patients-Who-Escaped-From-Quarantine-center-in-Jagatsinghpur-83836
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 14 May 2021 08:27:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନାଉଗାଁ, ମେ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଗ୍ରାଫ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଫେରୁଥିବା ପ୍ରାବାସୀଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାଣ୍ଡ ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢାଇବାର ଆଉ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ପାଲଟିଛି । ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ମାନଙ୍କରେ ପ୍ରବାସୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ କ୍‌ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟରର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସଂଗୋରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅନେକ ସମୟରେ ପ୍ରାବସୀଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାଣ୍ଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କେତେବେଳେ ସଂଗୋରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭୋଜି ଭାତର ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି ତ ଆଉ କେତେ ବେଳେ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ ଫେରାର ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରବାସୀ । 

ପୁଣି ସେମିତି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ନାଉଗାଁ ବ୍ଳକ୍ ରେ । କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ଭୋଜି କରି ମଦ ପିଇ ଫେରାର ହୋଇଗଲେ ୩ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଯୁବକ । ଏହାପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର ଆତଙ୍କ ଖେଳିବା ପରେ ପୋଲିସ୍ ଗତ କାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏହି ୩ ଜଣଙ୍କୁ କାବୁ କରି ପୁଣି ସସଗୋରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଛାଡିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏହି ୩ ଜଣ ଯୁବକ ବାଙ୍ଗାଲୋରରୁ ନିଜ ଗାଁକୁ ଫେରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସଙ୍ଗୋରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ମାତ୍ର ସେମାନଙ୍କର ଏଭଳି ମନମୁଖୀ କାଣ୍ଡ ଏବେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି । କେବଳ ଯେ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ତାହା ନୁହେଁ ବହୁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ତଦାରଖ କାରୀଙ୍କ ଅବହେଳାରୁ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଲଗାତାର ଭାବରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦମକଳ ବାହିନୀକୁ ହେଲା ଜଳ ସଂଙ୍କଟ, ଅଧଘଣ୍ଟାଏ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଲାଗିଲା ୭ ଘଣ୍ଟା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/odisha-fire-service-team-take-7-hour-to-control-over-the-fire-81907
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/odisha-fire-service-team-take-7-hour-to-control-over-the-fire-81907
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Apr 2021 19:42:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏପ୍ରିଲ୧(ଖବର ଓଡିଶା) ; ଜଳ ସଂଙ୍କଟରୁ ମରୁଡି ପଡିବା ଓ ଅପହଚଂ, ପାହାଡିଆ ଅଚଂଳର ଲୋକ ମାନେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେବାର ଖବର ଆଗରୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଦମକଳ ବାହିନୀ ପାଣି ଅଭାବରୁ ଅଧଘଣ୍ଟାଏ ଲାଗିବାକୁ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ୭ ଘଣ୍ଟା ଲଗେଇଛନ୍ତି । 

ସୁଚନା ମୁତାବକ ଯାଜପୁର-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସିମାନ୍ତବର୍ତୀ କୁଶଭଦ୍ରା( କୁଶେଇ) ନଦୀପିଠରେ ମାଳ ମାଳ ଶୁଖିଲା କାଶତଣ୍ଡି ବୁଦାରେ ଗତ କାଲି କେହି ଦୁର୍ବୁତ ନିଆଁ ଲଗେଇ ଦେଇଥିଲେ । ମଧ୍ୟାନରେ ବଢୁଥିବା ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ନିଆଁ ତାର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଚାଲିଥିଲା । ନଦୀପଠାରୁ ନିଆଁ ଝୁଲ ଉଡି ପାଖରେ ଥିବା ଅଶୋକ ସାହୁ ଓ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କର ଦୁଇଟି ବଡ ଛଣ ଗଦାକୁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା । ଖବର ପାଇ ଦାନଗଦୀ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଁଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିବା ସମୟରେ ଦମକଳ ବାହିନୀ ସାଙ୍ଗରେ ଆଣିଥିବା ପାଣି ସରିଯାଇଥିଲା । ସାଙ୍ଗରେ ଅଣିଥିବା ପମ୍ପ ସାହାଯ୍ୟରେ ନିକଟରେ ଥିବା ପଥର ଛଇରୁ ପାଣି ଉଠାଇବା ସମୟରେ ପମ୍ପଟି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା । 

ତେବେ ଏହାକୁ ଠିକ କରି ନିକଟରେ ଥିବା କୁଶଭଦ୍ର ନଦୀରୁ ପାଣି ଅଣି ଫେରିବା ସମୟରେ ଗାଡି ବାଲିରେ ଫସିଯାଇଥିଲା , ଏମିତିରେ ପାଣି ସଂଗ୍ରହ କରି ନିଆଁ ଅୟତ କରିବାକୁ ୭ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗି ଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲାଭ ଦାୟୀ ଲାଖ ଚାଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Lakh-farming-is-responsible-for-profits-78897
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Lakh-farming-is-responsible-for-profits-78897
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Jan 2021 10:04:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ର ବଣାଇ ଅଞ୍ଚଳ ପରେ ଆମ ରାଜ୍ୟର ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣ ର ଲାଖ ସଂଗ୍ରହ ହୁଏ । କୁସୁମ ସମେତ ଆଉ କେତୋଟି ଗଛକୁ ଆରୋହୀ ଭାବେ ଲାଖ କୀଟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ । ଏହି କୀଟ ଗଛର ପତ୍ର ଖାଇ  ଯେଉଁ ଅଠା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ତାହା ଲାଖ ବା ଜଉ ଭାବେ ପରିଚିତ । ଲାଖକୀଟକୁ ଆଣି କୁସୁମ ଗଛ  ଡାଳ ରେ ବାନ୍ଧିଦେଲେ କୀଟ ତାର ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ଅଧିକ ପ୍ରାକୃତିକ ଅଠା ଉତ୍ପନ୍ନ କରିଥାଏ ।

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଓଡ଼ିଶାର ବନବାସୀ ମାନେ ଲାଖ ସଂଗ୍ରହ କରି ଦୁଇପଇସା ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି । ପଡୋଶୀ ଝାରଖଣ୍ଡ ର ଲାଖ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ରୁ ଓଡ଼ିଶାର ଅନେକ ଚାଷୀ ତାଲିମ ପାଇ ଏଭଳି ଚାଷରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଲାଖ ଚାଷ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ର ବଡ଼ ବାଲିପୋଷି, ମଣ୍ଡଳଝରି, ଚିରୁପଡା ଆଦି ଗାଁର 100 ଚାଷୀ ଲାଖକୀଟ  ସଂଗ୍ରହ କରି କୁସୁମ ଗଛ ର ଡାଳ ଗୁଡିକରେ ବାନ୍ଧିଥିଲେ । 16 କେଜି ର କୀଟଯୁକ୍ତ ଡାଳ କୁ କୁସୁମଗଛ ଡାଳରେ ବନ୍ଧାଯିବା ପରେ  ଏହା ବର୍ଷେ ଭିତରେ 50 ରୁ 60 କେଜି ଯାଏଁ ଅମଳ ହୋଇପାରିଛି । ଲାଖ ବର୍ଷକୁ 2 ଥର ଅମଳ ହୁଏ ଏବଂ କେଜି ପ୍ରତି 300 ଟଙ୍କା ଦର ରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ । ବଜାର ରେ ଏହାର ଚାହିଦା ଅଛି । ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ନବରଙ୍ଗପୁର ରେ ଲାଖ ରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରି ରେ ନିପୁଣ ଶିଳ୍ପୀ ଅଛନ୍ତି । ବାଲେଶ୍ୱର ର କେଶୁ ଦାସ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଆଗ ଧାଡ଼ିର ଜଉ ଶିଳ୍ପୀ । ତାଙ୍କରି ଠାରୁ ତାଲିମ ନେଇ ସଙ୍ଖାରି ସାହିର ସାବିତ୍ରୀ ନନ୍ଦୀ ଲାଖ ଶିଳ୍ପୀ ଭାବେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ଲାଖ ଶଙ୍ଖା ଏବେ ବି ଓଡ଼ିଶାର ଝିଅ ବୋହୁ ମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟ ହୋଇ ରହିଛି । ବଜାର ରେ ଲାଖ ସାମଗ୍ରୀ ର ଚାହିଦା ଥିବାରୁ ଏହି ଚାଷ ବେଶ ଲାଭଜନକ ।

ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କେଶଢ଼ିଆ ଗାଁରେ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀ  ଲାଖରୁ ବହୁ ସାଜସଜ୍ଜା ଉପକରଣ ଯଥା ବ୍ରେସଲେଟ,ଚୁଡ଼ି ଓ ପେପରୱେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଜୀବିକାର ସୁନ୍ଦର ସ୍ବପ୍ନରେ ବିଭୋର ହୋଇ ଉଠିଛନ୍ତି । ନବରଙ୍ଗପୁର କାଚରା ସାହିର କେତେକ ମହିଳା ବାଉଁଶ ପେଡିରେ ଲାଖର ଆଖି ଖୋସି ହୋଇଗଲା ଭଳି ଡିଜାଇନ କରି ବଜାରର ଆକର୍ଷଣ ବଢାଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ବାଲେଶ୍ୱର ରେ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଜଉ କଣ୍ଢେଇ ବାହାଘର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ର ଆଉ ଏକ ନଗ୍ନ ଚିତ୍ର : ପୁଣି ଖଟିଆରେ ବୁହା ହେଲେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Another-nude-picture-of-maternal-pain-pregnant-woman-taken-to-ambulance-by-bed-78777
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Another-nude-picture-of-maternal-pain-pregnant-woman-taken-to-ambulance-by-bed-78777
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 18 Jan 2021 16:12:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୟୁରଭଞ୍ଜ, ଜାନୁଆରୀ ୧୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ରାଜ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିଲେ ବି ବଦଳି ପାରୁନି ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା । ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଚିକିତ୍ସା ପହଞ୍ଚାଇବା ତ ଦୂରର କଥା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତି ଗାଁ ରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପକ୍କା ସଡକ ତିଆରି କରି ପାରିନାହାନ୍ତି ଯାହାର ଫଳ ସ୍ୱରୁପ ଆଜିର ସମୟରେ ବି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭଳି ଜରୁରୀ ସେବା ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହିଁ ଓ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଖଟିଆରେ ବୁହା ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗୀ ।

ବର୍ତମାନ ପୁଣି ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଆଉ ଏକ ନଗ୍ନ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରୁ । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଳାର ଶରତ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଳମଗାଡିଆ ନାକଚିଡା ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ପ୍ରସବ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାରୁ ପରିବାର ଲୋକେ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କୁ ଫୋନ୍ କରିଥିଲେ । ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଆସିଲା ମାତ୍ର ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିଲା ନାହିଁ । 

ରାସ୍ତା ନଥିବାରୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପ୍ରାୟ ୨ କି.ମି ଦୂରେ ଅଟକି ଯାଇଥିଲା । ଏବଂ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବା ପାଇଁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ ଓ ପରିବାର ଲୋକ ମହିଳାଙ୍କୁ ଖଟିଆରେ ବୁହାଇ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେଇଥିଲେ ।

ଖାଲି ଏଇ ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ନୁହେଁ ପ୍ରତିଦିନ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ବଡ ବଡ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଏଭଳି ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ଯାହା ପ୍ରତିଦିନ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଚିତ୍ର ଦେଖାଇ ଚାଲିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହେଲ୍‌ମେଟ୍ ଯାଞ୍ଚରୁ ଖସି ପଳାଇଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ସମୟରେ ପୋଲିସ୍ କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଇକ୍ : ହୋମଗାର୍ଡ ଗରୁତର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Homeguard-injured-in-bike-accident-77553
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Homeguard-injured-in-bike-accident-77553
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 21 Dec 2020 12:07:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

କାଲିମେଳା, ଡିସେମ୍ବର ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ରାଜ୍ୟରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା କମାଇବା ପାଇଁ ହେଲମେଟ୍ ଚେକିଙ୍ଗ୍ କୁ ଯୋରଦାର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରୁ ବର୍ତ୍ତିବାର ଉପାୟ ମଧ୍ୟ କିଛି ବେପରୁଆ ବାଇକ୍ ଚାଳକଙ୍କୁ ବେଶ୍ ଜଣା ।

ସେମିତି ଏକ ବେପରୁଆ ଗାଡି ଚାଳକ ହେଲମେଟ୍ ଚେକିଙ୍ଗ୍ ରୁ ଖସି ପଳାଇଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଛି । ଏବଂ ଏହି ବାଇକ୍ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ହୋମଗାର୍ଡ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହାତ ହୋଇଥିବା ଜଣା ପଡିଛି ।

ଘଟଣା ଟି ଘଟିଛି ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା କଲିମେଲା ଥାନା ଅନ୍ତଗର୍ତ ୩୨୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନିକଟରେ । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଶନିବାର ସଂଧ୍ୟା ସମୟରେ କାଲିମେଳା ପୋଲିସ୍ ଏମପିଜି-୩୧ ନିକଟରେ ହେଲମେଟ୍ ଚେକିଙ୍ଗ୍ କରୁଥିବା ସମୟରେ ବିନା ହେଲମେଟ୍ ରେ ବାଇକ୍ ଚଳାଉଥିବା ଏକ ଯୁବକ ଏହି ଚେକିଙ୍ଗ୍ ରୁ ଖସି ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବାଇକ୍ ନେଇ ଖସି ଯିବା ସମୟରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ହୋମଗାର୍ଡ ସଂଜିତ ଦାସଙ୍କୁ ଜୋରରେ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା । ଯାହା ଫଳରେ ହୋମଗାର୍ଡ ଜଣଙ୍କ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଛିିଟିକି ପଡିବାରୁ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଗଭିର ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା ।

ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ କାଲିମେଳା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ସେଠାରେ ସଂଜିତଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ ପରେ ତାଙ୍କୁ ବିଶାଖାପାଟଣା ମେଡିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ଏବଂ ବର୍ତମାନ ସେ ବିଶାଖାପାଟଣା ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇ ବାଇକ୍ ଚାଳକ କିନ୍ତୁ ଫେରାର୍ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣା ପଡିଛି । ପୋଲିସ୍ ଘଟଣାର ଅଧିକ ତଦନ୍ତ କରି ବାଇକ୍ ଚାଳକକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ୱାସରୁ ବିଭତ୍ସ କାଣ୍ଡ : ଘରୁ ଡାକି ଆଣି ମୁଣ୍ଡ କାଟି ଜାଳି ଦେଲେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Horror-of-blind-faith-Man-was-called-out-of-the-house-and-killed-77502
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Horror-of-blind-faith-Man-was-called-out-of-the-house-and-killed-77502
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 20 Dec 2020 08:22:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଲକାନାଗିରି, ଡିସେମ୍ବର ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ରାଜ୍ୟରେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର କରୁଣ ପରଣତି ଖବର ସବୁ ବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଏକ ଲୋମହର୍ଷଣକାରୀ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରିଦେଇଛି ।

ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ହତ୍ୟା ଓ ପରେ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଯାଇ ଶରୀରରୁ ମୁଣ୍ଡକୁ କାଟି ପୋଡିଦିଆଯାଇଛି । ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପଡିଆ ବ୍ଲକ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନନ୍ଦାଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ଘଟିଛି ଏମିତି ଲୋମହର୍ଷର ଘଟଣା । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା କରିବା ସହ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡକୁ ପୋଡ଼ିଦେଇ ବଳକା ଶରୀରକୁ ଶାବେରୀ ନଦୀ କୂଳରେ ପୋତି ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ନନ୍ଦାଗୁଡା ଗ୍ରାମର କାରାମ କାନାଙ୍କୁ ଘରୁ ଡାକିଆଣି ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରୁଆ ଅସ୍ତ୍ର ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ ପାଇଁ ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ତାରେ ମୃତ ଶରୀରକୁ ନେଇ ନଦୀ ପଠାରେ ଶରୀରରୁ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ପୋଡିଦେଇଥିବା ବେଳେ ବଳକା ଶରୀରକୁ ନଦୀ କୂଳରେ ଥିବା ବାଲିପଠାରେ ପୋତି ଦେଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>