<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ମାଲକାନଗିରି ସୀତାକୁଣ୍ଡରୁ ଜଳ ଯିବ ଅଯୋଧ୍ୟା, ସମାରୋହରେ ସାମିଲ ହେଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Governor-in-Malkangiri-96380
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Governor-in-Malkangiri-96380
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 22 Mar 2022 05:52:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଲକାନଗିରି, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମାଲକାନଗିରି ବଣ୍ଡାଘାଟିରେ ସୀତାକୁଣ୍ଡରୁ ଜଳ ଯିବ ଅଯୋଧ୍ୟା । ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣରେ ଏହି ଜଳ ଲାଗି ହେବ ବୋଲି ବହୁ ସାଧୁସନ୍ଥ ଏହି ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଏନେଇ ଆଜି ଏକ ବିରାଟ ସମାରୋହ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଣୀ ଲାଲ ବଣ୍ଡାଘାଟିରେ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ ସମାରୋହରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଆଜି ଦିନ ୧୧ ଟା ସମୟରେ ବଣ୍ଡାଘାଟିର ସୀତାକୁଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚି ସାଧୁସନ୍ଥଙ୍କ ସହ ରାଜ୍ୟପାଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟପାଳ ଏଠାରୁ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଗି ସୀତାକୁଣ୍ଡରୁ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହାଛଡ଼ା ସେ ଶ୍ରୀରାମ ବନ ଗମନ କାବ୍ୟଯାତ୍ରାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ସୀତାକୁଣ୍ଡର ପାଣି ରାମନବମୀ ଦିନ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିିବ ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଆଜି ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ନେଇ ପୁରା ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡା କଡି କରାଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୋରାପୁଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୂର୍ଘଟଣା, କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍ ଓଲଟି ଶିଶୁ ମୃତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Tragic-Road-Accident-in-Koraput-92738
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Tragic-Road-Accident-in-Koraput-92738
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 Dec 2021 16:14:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସିମିଳିଗୁଡା, ଡିସେମ୍ବର ୧୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କୋରାପୁଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୂର୍ଘଟଣା, କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍ ଓଲଟି ଶିଶୁ ମୃତ । ଏଭଳି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସିମିଳିଗୁଡାରେ ।

ସୂଚନା ଅନୂସାରେ ଆଜି ସକାଳୁ ଏକ କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍ ହାତୀମୁଣ୍ଡାରୁ ସିମିଳିଗୁଡା ଅଭିମୁଖେ ଆସୁଥିବା ସମୟରେ ସିମିଳିଗୁଡା ବ୍ଲକ୍ ପାକଝୋଲା ନିକଟ ଟାଙ୍କୁବେଡାରେ ଘଟିଛି ଦୂର୍ଘଟଣା । ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଜିପ୍ ଟି ଓଲଟି ପଡିବା ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଜଣେ ୫ ବର୍ଷର ଶିଶୁର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏହାଛଡା ଜିପ୍‌ରେ ଥିବା ବାକି ୬ ଜଣ ମଧ୍ୟ ଅତି ଗୁରୁତର ଭାବରେ ଆହାତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ୍ ପହଞ୍ଚି ଆହାତଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ନିକଟସ୍ଥ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଇଛି ।

ଏଭଳି ଅଘଟଣାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୋକର ଛାୟ ଖେଳିଯାଇଥିବା ବେଳେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କରି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଗୋମାତା: ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ ବେଳେ ୧୪୪ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Cattle-smuggling-rampant-in-odisha-144-cows-rescued-92734
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Cattle-smuggling-rampant-in-odisha-144-cows-rescued-92734
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 Dec 2021 14:51:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବାରିପଦା, ଡିସେମ୍ବର ୧୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ଗୋମାତା । ରାଜ୍ୟ ଭିତରୁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଶହ ଶହ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି । ଏବେ ବାରପଦା ପାଲଟିଛି ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ହବ୍ ।

ଆଜି ବାରିପଦାରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗକୁ ୫ ଟି ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ ଯୋଗେ ଗୋରୁ ଚାଲଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଛନ୍ତି ୬ ବେପାରୀ । ସୂଚନା ଅନୂସାରେ ରାସଗୋବିନ୍ଦପୁରରେ ପୋଲିସ୍ ପେଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ସୁବାନ୍‌ଡିହି ଛକ ନିକଟରେ ୫ ଟି ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ ଜବତ୍ କରିବା ସହ ପ୍ରାୟ ୧୪୪ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି ।

ଏହି ମାମଲାରେ ପୋଲିସ୍ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା ଜାରି ରଖିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ରାଜ୍ୟରୁ ଠିକ୍ ଏହି ଭଳି ଭାବରେ ପ୍ରତିଦିନ ଶହ ଶହ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି ମାତ୍ର ପୋଲିସ୍ ଓ ପ୍ରଶାସନ ଏ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ କେବଳ ନିରବଦ୍ରଷ୍ଟ୍ରା ପାଲଟିଛି ।



        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ରାଜ୍ୟରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୭୯୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Another-793-Covid-patients-have-recovered-in-Odisha-88816
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Another-793-Covid-patients-have-recovered-in-Odisha-88816
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 14 Sep 2021 18:53:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ତଳମୁହାଁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସୁସ୍ଥଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସ୍ଥିର ରହିଛି । ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ହଜାରେ ଉପରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା ହଜାରେ ତଳେ ରହୁଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପୁରା ରାଜ୍ୟରୁ ୭୯୩ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୂଯାଇ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ୭୯୩ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରୁ ୩୪୩ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଆଜିର ସୁସ୍ଥ ହାରକୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ୍ ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷ ୩୬୦୩ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସୁଯୋଗ ହେଉକି ର୍ଦୁଯୋଗ, ଉପଯୋଗ କରିବା ତ ଆମ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଶିକ୍ଷିବା କଥା..
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Water-Logging-In-Malkangiri-District-88689
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Water-Logging-In-Malkangiri-District-88689
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 11 Sep 2021 19:03:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଲକାନାଗିରି, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସେ ସୁଯୋଗ ହେଉକି ର୍ଦୁଯୋଗ ସବୁ କିଛିର ଉପଯୋଗ କରିବା କିଏ ଆମ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଶିକ୍ଷିବା କଥା । ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମ ଲୋକ କାମ ବାହାର କରିନେବାରେ ପୁରା ଏକ୍ସପର୍ଟ ।

ଏଇ ଦେଖୁନାହାନ୍ତି ଇଆଡେ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ରାସ୍ତାଘାଟ । ରାସ୍ତା ଉପରେ ଚାଲିଛି ଆଣ୍ଠୁଏ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି ଏମିତି କି ଗାଁ ଗଣ୍ଡାରୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେଲାଣି ମାତ୍ର ଆମ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖ ପୁରା ସୁଯୋଗର ଉପଯୋଗ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ।

ବର୍ଷା ପାଣି ଦେଖି ଗାଡି ଧୋଇବା କଥା ମନେ ପଡିଛି । କି କଥା କହୁଛନ୍ତି ଆପଣ, ମାଗଣାରେ ଗାଡି ଟା ୱାସ୍ ହେଇଯିବ ଆଜ୍ଞା । ଏମିତି ସୁଯୋଗ କିଏ ହାତଛଡା କରେ । 

ଏ ମନମୋହକର ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲାର । ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଛି ଆଉ ମାଲାକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା କଥା କହିଲେ ନସରେ । ସେ ଯେଉଁ ଆଡୁ ଲଘୁଚାପ ଆସୁ ଏଠି ବର୍ଷା ଡିଜେ ବଜାଇବା କଥା ବଜାଇବ ।

ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଏବେ ବେହାଲ ହୋଇପଡିଛି ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା । ରାସ୍ତା ଘାଟ ଚାରିଆଡେ ପାଣି । କିଛି ଗାଁରେ ଏବେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଆଉ ପୋଲ ଉପରେ ପାଣି ଚାଲୁଥିବାରୁ କିଛି ଗାଁ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି ।

ମାତ୍ର ଏହି ଅସୁବିଧା ଭିତରେ ବି ନିଜ ସୁବିଧା ଖୋଜି ନେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ । ସେଥିପାଇଁ ତ ଆମେ କହୁଛୁ ସେ ସୁଯୋଗ ହେଉ କି ର୍ଦୁଯୋଗ, ଉପଯୋଗ କରିବା ତ ଆମ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଶିକ୍ଷିବା କଥା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବନ୍ଦ ଘରୁ ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅସ୍ପଷ୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Two-Sisters-Dead-Found-From-Locked-Room-87907
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Two-Sisters-Dead-Found-From-Locked-Room-87907
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 26 Aug 2021 17:37:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଇରଙ୍ଗପୁର, ଅଗଷ୍ଟ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା । ବନ୍ଦ ଘରୁ ମିଳିଳା ଦୁଇ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭଉଣୀଙ୍କ ମୃତଦେହ । ସୂଚନା ଅନୂସାରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ତିରିଂ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାନକୁମୁରୁମ୍ ଗାଁରେ ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି । 

ଦୁଇ ସମ୍ପକୀୟ ଭଉଣୀ ପଡିଶା ଘରେ ଏକ ଛୋଟ ପିଲା ସହ ଗତ କାଲି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ତାଙ୍କର ବନ୍ଦ ଘରୁ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଗତକାଲି ରାତିରେ କବାଟ ଭିତରପଟୁ ବନ୍ଦ କରି ଦୁଇ ଭଉଣୀ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ସକାଳୁ ସେହି ଘରୁ ଛୋଟ ଛୁଆର କାନ୍ଦିବାର ସ୍ୱର ଶୁଣାଯାଇଥିଲା ଏହାପରେ ଯେତେକବାଟ ବାଡେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭିତରୁ କେହି ଉତ୍ତର ଦେଇନଥିଲେ ଏହାପରେ ସନ୍ଦେହ ହେବାରୁ ଘର ଉପର ଖବର ଖୋଲି ଦେଖିବାରୁ ପୁରା ଘଟଣା ଜଣାପଡିଥିଲା ।

ତେବେ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ କାହାକୁ କିଛି ବୁଝା ପଡୁନଥିବା ବେଳେ ପରିବାର ଲୋକ ଏନେଇ ଥାନାରେ ଏକ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଜଣାପଡିନଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ୍ ପହଞ୍ଚି ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରି ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି ।

ମୃତ ଦୁଇ ଭଉଣୀ ହେଲେ ସାନକୁମୁରୁମ୍ ଗାଁର ମାନସୀ ଆଲଦା (୧୭) ଓ ସୁନୀତା ବଦ୍ରା (୧୯) ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନା କୁ ଚାଲିଛି ପୋଲିସ୍ ପେଟ୍ରୋଲିଂ, ମଦ୍ୟପ ଗାଡି ଚାଳକଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ବାରମ୍ବାର ହେଉଛି ଦୂର୍ଘଟଣା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Tragic-Road-Accident-in-Malkangiri-87743
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Tragic-Road-Accident-in-Malkangiri-87743
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 22 Aug 2021 19:00:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

କାଲିମେଳା, ଅଗଷ୍ଟ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା କାଲିମେଳା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବେ ଘନଘନ ଚାଲିଛି ପୋଲିସ୍ ପେଟ୍ରୋଲିଂ । ମାତ୍ର ସାବାଡ୍ ହେଉନାହାନ୍ତି ମଦୁଆ । ଚେକିଂ ବେଳେ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀ ହାତ ଗୁଞ୍ଜା ନେଇ ଗାଡି ଛାଡି ଦେଉଛନ୍ତି, ଆଉ ଘଟିଚାଲିଛି ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସଡ଼କ ଦୂର୍ଘଟଣା ।

ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସମାନ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ସୂଚନା ଅନୂସାରେ ଏମଭି-୬୭ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଏକ କାର ଗୋଟିଏ ବାଇକ୍ କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଛି । ଯାହା ଫଳରେ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀ ଜଣଙ୍କ ଅତି ଗୁରୁତର ଭାବରେ ଆହାତ ହୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୂଯାଇ କାର ଚାଳକ ଜଣଙ୍କ ଅତି ମାତ୍ରାରେ ମଦ ପିଇ ଗାଡି ଚଳାଉଥିଲେ । ଯାହା ଫଳରେ ଏଭଳି ଦୂର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି । 

ଖାଲି ଇଏ ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବେ ଏହିଭଳି ଅନେକ ଦୂର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ସୁଧୁରୁନି ସ୍ଥିତି । ଏପଟେ ଚେକିଂ କେବଳ ନାମକୁ ମାତ୍ର ଚାଲିଛି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଦୂର୍ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ୍ ପହଞ୍ଚି ଦୂର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ଗାଡି ଓ ଡ୍ରାଇଭରକୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା ଜାରି ରଖିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମଦ, ଚିକେନ୍ ଭୋଜି କରି କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ ଚମ୍ପଟ୍ ମାରିଥିବା ୩ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଯୁବକଙ୍କୁ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Police-Captured-3-Corona-Positive-patients-Who-Escaped-From-Quarantine-center-in-Jagatsinghpur-83836
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Police-Captured-3-Corona-Positive-patients-Who-Escaped-From-Quarantine-center-in-Jagatsinghpur-83836
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 14 May 2021 08:27:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନାଉଗାଁ, ମେ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଗ୍ରାଫ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଫେରୁଥିବା ପ୍ରାବାସୀଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାଣ୍ଡ ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢାଇବାର ଆଉ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ପାଲଟିଛି । ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ମାନଙ୍କରେ ପ୍ରବାସୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ କ୍‌ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟରର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସଂଗୋରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅନେକ ସମୟରେ ପ୍ରାବସୀଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାଣ୍ଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କେତେବେଳେ ସଂଗୋରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭୋଜି ଭାତର ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି ତ ଆଉ କେତେ ବେଳେ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ ଫେରାର ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରବାସୀ । 

ପୁଣି ସେମିତି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ନାଉଗାଁ ବ୍ଳକ୍ ରେ । କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ଭୋଜି କରି ମଦ ପିଇ ଫେରାର ହୋଇଗଲେ ୩ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଯୁବକ । ଏହାପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର ଆତଙ୍କ ଖେଳିବା ପରେ ପୋଲିସ୍ ଗତ କାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏହି ୩ ଜଣଙ୍କୁ କାବୁ କରି ପୁଣି ସସଗୋରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଛାଡିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏହି ୩ ଜଣ ଯୁବକ ବାଙ୍ଗାଲୋରରୁ ନିଜ ଗାଁକୁ ଫେରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସଙ୍ଗୋରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ମାତ୍ର ସେମାନଙ୍କର ଏଭଳି ମନମୁଖୀ କାଣ୍ଡ ଏବେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି । କେବଳ ଯେ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ତାହା ନୁହେଁ ବହୁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ତଦାରଖ କାରୀଙ୍କ ଅବହେଳାରୁ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଲଗାତାର ଭାବରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦମକଳ ବାହିନୀକୁ ହେଲା ଜଳ ସଂଙ୍କଟ, ଅଧଘଣ୍ଟାଏ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଲାଗିଲା ୭ ଘଣ୍ଟା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/odisha-fire-service-team-take-7-hour-to-control-over-the-fire-81907
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/odisha-fire-service-team-take-7-hour-to-control-over-the-fire-81907
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Apr 2021 19:42:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏପ୍ରିଲ୧(ଖବର ଓଡିଶା) ; ଜଳ ସଂଙ୍କଟରୁ ମରୁଡି ପଡିବା ଓ ଅପହଚଂ, ପାହାଡିଆ ଅଚଂଳର ଲୋକ ମାନେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେବାର ଖବର ଆଗରୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଦମକଳ ବାହିନୀ ପାଣି ଅଭାବରୁ ଅଧଘଣ୍ଟାଏ ଲାଗିବାକୁ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ୭ ଘଣ୍ଟା ଲଗେଇଛନ୍ତି । 

ସୁଚନା ମୁତାବକ ଯାଜପୁର-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସିମାନ୍ତବର୍ତୀ କୁଶଭଦ୍ରା( କୁଶେଇ) ନଦୀପିଠରେ ମାଳ ମାଳ ଶୁଖିଲା କାଶତଣ୍ଡି ବୁଦାରେ ଗତ କାଲି କେହି ଦୁର୍ବୁତ ନିଆଁ ଲଗେଇ ଦେଇଥିଲେ । ମଧ୍ୟାନରେ ବଢୁଥିବା ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ନିଆଁ ତାର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଚାଲିଥିଲା । ନଦୀପଠାରୁ ନିଆଁ ଝୁଲ ଉଡି ପାଖରେ ଥିବା ଅଶୋକ ସାହୁ ଓ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କର ଦୁଇଟି ବଡ ଛଣ ଗଦାକୁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା । ଖବର ପାଇ ଦାନଗଦୀ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଁଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିବା ସମୟରେ ଦମକଳ ବାହିନୀ ସାଙ୍ଗରେ ଆଣିଥିବା ପାଣି ସରିଯାଇଥିଲା । ସାଙ୍ଗରେ ଅଣିଥିବା ପମ୍ପ ସାହାଯ୍ୟରେ ନିକଟରେ ଥିବା ପଥର ଛଇରୁ ପାଣି ଉଠାଇବା ସମୟରେ ପମ୍ପଟି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା । 

ତେବେ ଏହାକୁ ଠିକ କରି ନିକଟରେ ଥିବା କୁଶଭଦ୍ର ନଦୀରୁ ପାଣି ଅଣି ଫେରିବା ସମୟରେ ଗାଡି ବାଲିରେ ଫସିଯାଇଥିଲା , ଏମିତିରେ ପାଣି ସଂଗ୍ରହ କରି ନିଆଁ ଅୟତ କରିବାକୁ ୭ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗି ଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲାଭ ଦାୟୀ ଲାଖ ଚାଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Lakh-farming-is-responsible-for-profits-78897
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Lakh-farming-is-responsible-for-profits-78897
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Jan 2021 10:04:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ର ବଣାଇ ଅଞ୍ଚଳ ପରେ ଆମ ରାଜ୍ୟର ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣ ର ଲାଖ ସଂଗ୍ରହ ହୁଏ । କୁସୁମ ସମେତ ଆଉ କେତୋଟି ଗଛକୁ ଆରୋହୀ ଭାବେ ଲାଖ କୀଟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ । ଏହି କୀଟ ଗଛର ପତ୍ର ଖାଇ  ଯେଉଁ ଅଠା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ତାହା ଲାଖ ବା ଜଉ ଭାବେ ପରିଚିତ । ଲାଖକୀଟକୁ ଆଣି କୁସୁମ ଗଛ  ଡାଳ ରେ ବାନ୍ଧିଦେଲେ କୀଟ ତାର ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ଅଧିକ ପ୍ରାକୃତିକ ଅଠା ଉତ୍ପନ୍ନ କରିଥାଏ ।

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଓଡ଼ିଶାର ବନବାସୀ ମାନେ ଲାଖ ସଂଗ୍ରହ କରି ଦୁଇପଇସା ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି । ପଡୋଶୀ ଝାରଖଣ୍ଡ ର ଲାଖ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ରୁ ଓଡ଼ିଶାର ଅନେକ ଚାଷୀ ତାଲିମ ପାଇ ଏଭଳି ଚାଷରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଲାଖ ଚାଷ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ର ବଡ଼ ବାଲିପୋଷି, ମଣ୍ଡଳଝରି, ଚିରୁପଡା ଆଦି ଗାଁର 100 ଚାଷୀ ଲାଖକୀଟ  ସଂଗ୍ରହ କରି କୁସୁମ ଗଛ ର ଡାଳ ଗୁଡିକରେ ବାନ୍ଧିଥିଲେ । 16 କେଜି ର କୀଟଯୁକ୍ତ ଡାଳ କୁ କୁସୁମଗଛ ଡାଳରେ ବନ୍ଧାଯିବା ପରେ  ଏହା ବର୍ଷେ ଭିତରେ 50 ରୁ 60 କେଜି ଯାଏଁ ଅମଳ ହୋଇପାରିଛି । ଲାଖ ବର୍ଷକୁ 2 ଥର ଅମଳ ହୁଏ ଏବଂ କେଜି ପ୍ରତି 300 ଟଙ୍କା ଦର ରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ । ବଜାର ରେ ଏହାର ଚାହିଦା ଅଛି । ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ନବରଙ୍ଗପୁର ରେ ଲାଖ ରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରି ରେ ନିପୁଣ ଶିଳ୍ପୀ ଅଛନ୍ତି । ବାଲେଶ୍ୱର ର କେଶୁ ଦାସ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଆଗ ଧାଡ଼ିର ଜଉ ଶିଳ୍ପୀ । ତାଙ୍କରି ଠାରୁ ତାଲିମ ନେଇ ସଙ୍ଖାରି ସାହିର ସାବିତ୍ରୀ ନନ୍ଦୀ ଲାଖ ଶିଳ୍ପୀ ଭାବେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ଲାଖ ଶଙ୍ଖା ଏବେ ବି ଓଡ଼ିଶାର ଝିଅ ବୋହୁ ମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟ ହୋଇ ରହିଛି । ବଜାର ରେ ଲାଖ ସାମଗ୍ରୀ ର ଚାହିଦା ଥିବାରୁ ଏହି ଚାଷ ବେଶ ଲାଭଜନକ ।

ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କେଶଢ଼ିଆ ଗାଁରେ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀ  ଲାଖରୁ ବହୁ ସାଜସଜ୍ଜା ଉପକରଣ ଯଥା ବ୍ରେସଲେଟ,ଚୁଡ଼ି ଓ ପେପରୱେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଜୀବିକାର ସୁନ୍ଦର ସ୍ବପ୍ନରେ ବିଭୋର ହୋଇ ଉଠିଛନ୍ତି । ନବରଙ୍ଗପୁର କାଚରା ସାହିର କେତେକ ମହିଳା ବାଉଁଶ ପେଡିରେ ଲାଖର ଆଖି ଖୋସି ହୋଇଗଲା ଭଳି ଡିଜାଇନ କରି ବଜାରର ଆକର୍ଷଣ ବଢାଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ବାଲେଶ୍ୱର ରେ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଜଉ କଣ୍ଢେଇ ବାହାଘର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>