<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ନନ୍ଦନକାନନରେ ହାତୀ ମଡ଼କ, ଆଖି ବୁଜିଲା ମାଈ ହାତୀ କମଳା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/state-odisha--7-years-old-female-elephant-died-in-Nandankan-zoo-60759
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/state-odisha--7-years-old-female-elephant-died-in-Nandankan-zoo-60759
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Sep 2019 23:43:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନନ୍ଦନକାନନରେ ହାତୀ ମଡ଼କ।  ପୁଣି ଆଉ ଗୋଟିଏ ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ୭ ବର୍ଷର ମାଈ ହାତୀ ‘କମଳା’ ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଘାତକ ହର୍ପେସ୍ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। କମଳାର ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ୨୫ ଦିନରେ ନନ୍ଦନକାନନରେ ୩ଟି ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ ଆଜି ସକାଳେ ଅସୁସ୍ଥ ମାଈହାତୀ କମଳାର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଟି  ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଗତ ୨୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନନ୍ଦନକାନନରେ ୩ଟି ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲାଣି। ପୂର୍ବରୁ ଏକମାତ୍ର ଦନ୍ତା ଓ ଗୋଟିଏ ମାଈ ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟ ୨୫ରେ ମାଈ ହାତୀ କୁଲି ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ରେ ଏକମାତ୍ର ଦନ୍ତା ଚନ୍ଦନର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 

ତିନୋଟି ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏବେ ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଉ ମାତ୍ର ୫ଟି ମାଈ  ହାତୀ ରହିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତୀୟ ଇତିହାସର ସଂଶୋଧନ ଜରୁରୀ: ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ, ଜବାବ ରଖିଲେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେଡ଼ି ନେତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/pratap-sarangi-says-indian-history-needs-correction-60295
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/pratap-sarangi-says-indian-history-needs-correction-60295
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 12 Sep 2019 01:09:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତର ଇତିହାସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ଅଟେ । ଅନେକ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଭ୍ରମାତ୍ମକ ଇତିହାସରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବିଦେଶୀ ରୂପେ ଅଭିହିତ କରାଯାଇଛି । ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଇତିହାସର ପୁନଃଲିଖନ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ଲୋକଙ୍କୁ ଭୀରୁ କରିବା ପାଇଁ ଅପଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟାନ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛି । ଇତିହାସ ଉପରେ କେହି ଦାଗ ଦେଇପାରିବେନି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସୁର ରାଉତ କହିଥିବାବେଳେ ସେ ଜଣେ ବିଜ୍ଞ ଲୋକ, ସେ ଜାଣିଥିବେ କାହିଁକି କହିଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେଡ଼ି ନେତା ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବା ଅବସରରେ କହିଛନ୍ତି ଭାରତର ଇତିହାସ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି । ଭାରତର ଇତିହାସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ଅଟେ । ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଇତିହାସର ପୁନଃଲିଖନ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ଅନେକ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଭ୍ରମାତ୍ମକ ଇତିହାସରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବିଦେଶୀ ରୂପେ ଅଭିହିତ କରାଯାଇଛି । କେବଳ ଆଦିମ ଅଧିବାସୀ ଭାରତୀୟ ଓ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଦେଶୀ ବୋଲି ଇତିହାସରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଭାରତୀୟ ଇତିହାସରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ମିଶ୍ରଣ ବୈଦିକ କାଳରୁ ରହିଆସିଛି । ଭଗବାନ ବ୍ୟାସଦେବଙ୍କ ମାଜଣେ ଧୀବର କନ୍ୟା ଓ ବାପା ବ୍ରାହ୍ମଣ ପରାଶର ମୁନୀ । ବ୍ୟାସଦେବ ବେଦର ରଚୟିତା ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ବେଦର ସଙ୍କଳକ । ବିଶ୍ୱର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭକ୍ତି ଗ୍ରନ୍ଥ ଶ୍ରୀମଦ୍ ଭାଗବତ ଗୀତା ରଚନା କରିଛନ୍ତି ବ୍ୟାସଦେବ । ବୈଦିକ ସାହିତ୍ୟରେ ବ୍ରାହ୍ମଣର ଯେତିକି ଅଧିକାର ରହିଛି, ଆଦିବାସୀର ମଧ୍ୟ ସେତିକି ଅଧିକାର ରହିଛି । ସମାନତାର ମନ୍ତ୍ର ଆମର ପରମ୍ପରା ଅଟେ । ହେଲେ ଇତିହାସରେ ଅନେକ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସ୍ୱାଭାବିକ ।

ସେହିପରି ଇତିହାସରେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ଶିଖ, ଉତ୍ତର ଭାରତୀୟ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନତା ଦର୍ଶାଇ ଭେଦଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି । ସାରା ଭାରତୀୟ ଭାଷା ସଂସ୍କୃତ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ହେଲେ ସାରା ଦେଶରେ ନିଜ ନିଜ ଭାଷା ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଅଞ୍ଚଳରେ ବାଡ଼ିଆପିଟା ଚାଲିଛି । ସଂସ୍କୃତ ଆମର ମୂଳଭାଷା ଅଟେ । ସମସ୍ତ ଭାଷାର ସମାନତାର ସଂଯୋଜନା ହେଉଛି ସଂସ୍କୃତ ବୋଲି ପ୍ରତାପ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହା ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବିଜ୍ଞ ଲୋକ ଅଟନ୍ତି । ସେ କହି ପାରିବେ କେଉଁ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଇତିହାସକୁ ଭୀରୁ କହିବା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସୁର ରାଉତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ଇତିହାସ ଉପରେ ଦାଗ ପକାଇ ପାରିବେନି ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ । ସେ ନୀଳଗିରିରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ବ୍ରିଟ୍ରିଶଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆମେ ବ୍ରିଟ୍ରିଶ ତଡ଼ି ବାହାରକୁ କରୁଥିଲୁ । ସେମାନେ ସାରା ଭାରତ ଦଖଲ କରିବା ପରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଆମର ଇତିହାସ ବରୁଣେଇ ତଳର ଦଳ ବେହେରା ଓ ବକ୍ସି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାନବୀୟ ଲୀଳାଖେଳା ସାରି ରତ୍ନବେଦୀକୁ ବାହୁଡିଲେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂରତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/State-odisha-culture-lord-Jagannath-entered-sri-mandir-along-with-brother-balvadra-and-sister-subhadra-56728
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/State-odisha-culture-lord-Jagannath-entered-sri-mandir-along-with-brother-balvadra-and-sister-subhadra-56728
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 15 Jul 2019 07:06:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ଘୋଷଯାତ୍ରାର ଅନ୍ତିମ ପର୍ବ ନୀଳାଦ୍ରିବିଜେ ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ନବଦିନାତ୍ମକ ଯାତ୍ରାର ପରିସମାପ୍ତି ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଫେରିଛନ୍ତି ତିନି ଠାକୁର। ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ସହ ସିଂହଦ୍ୱାର ଦେଇ ୨୨ ପାହାଚରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି ମହାପ୍ରଭୁ। ଆଜି ନୀଳାଦ୍ରିବିଜେ ଅବସରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିକଟରେ ବହୁ ଭକ୍ତ ସୁଗନ୍ଧ ତୁଳସୀ ସହିତ ରସଗୋଲା ଭୋଗ କରିଥିଲେ । ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ପୁଣି ରତ୍ନ ସିଂହାସନରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ମହାପ୍ରଭୁ ଦର୍ଶନ ଦେବା ସହ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଅନ୍ନ ମହାପ୍ରସାଦ ବା ନୀଳାଚଳ ଅବଢା ମିଳିବ । 

ପ୍ରଥମେ ମଦନମୋହନ, ରାମକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ପରେ ଗୋଟି ପହଣ୍ଡିରେ ଚକ୍ରବୀର ସୁଦର୍ଶନ, ତା’ପରେ ପ୍ରଭୁ ବଳଭଦ୍ର, ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରା ରତ୍ନବେଦୀକୁ ଆସିଥିଲେ।ଶେଷରେ ଗହଳି ଲଗାଇ ରଥରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଅଭିମୁଖେ ବାହାରି ଆସିଥିଲେ ବିଶ୍ୱ ନିୟନ୍ତା। ଘଂଟ, ଘଂଟା, ମୃଦୁଙ୍ଗର ତାଳେତାଳେ ନାଚିନାଚି ନୀଳକନ୍ଦରକୁ ଫେରିଥିଲେ କାଳିଆ ଠାକୁର।

ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ଜୟବିଜୟ ଦ୍ୱାର ଦେଇ ପ୍ରବେଶ କଲା ବେଳେ ଭେଟମଣ୍ଡପ ନିକଟରେ ବାଟ ଓଗାଳିଥିଲେ ଅଭିମାନୀ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ । ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ଝଗଡ଼ା ଲାଗିବା ପରେ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ରସଗୋଲା ଖୁଆଇ ମାନଭଞ୍ଜନ କରି ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ।

ନୀଳାଦ୍ରିବିଜେ ପାଇଁ ସାରା ପୁରୀ ସହର ଲୋକାରଣ୍ୟ ହୋଇ ଉଠିଥିଲା। ବିଭିନ୍ନ ନୀତିକାନ୍ତି ପରେ ବିଜେ କାହାଳୀ ବାଜିବା ପରେ ସଂଧ୍ୟାରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଅଭିମୁଖେ ପହଣ୍ଡି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ ଅବସରରେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନଜର ପଡୁ ! ଚାରି ପିଲାଙ୍କୁ ଧରି ନାରାୟଣ ରାଜରାସ୍ତାରେ, ସରପଂଚ ମାଡିବସିଛନ୍ତି ଜମି ଆଉ ଘର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Pipili-Sarapancha-Threatens-Poor-Family-41305
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Pipili-Sarapancha-Threatens-Poor-Family-41305
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 13 Oct 2018 18:06:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଲୋକପ୍ରତିନିଧୀମାନଙ୍କର ଅରାଜକତା ସୀମାଲଙ୍ଘିଲାଣି । ଭୁଲିଗଲେଣି ନୀତି ନୈତିକତା । ଅନ୍ଧ କରିଛି ଅର୍ଥ ଆଉ ଜମି ଲୋଭ । ସାଥ ଦେଉଛି କ୍ଷମତା ଆଉ ପ୍ରଶାସନ । ଆଉ ସେଇ ଲୋଭରେ ଏତେ ଅନ୍ଧ ଯେ ନିଜର ଭାଇ ପ୍ରତିବି ଅନ୍ୟାୟ ଆଉ ଅବିଚାର । ଆଉ ନିଜର ହକ ପାଇଁ ଲଢି ଲଢି ସବୁଆଡୁ ନିରାଶ ହେଲାପରେ ଶେଷରେ ଲୋୟର ପିଏମଜିରେ ଧାରଣା ଦେଉଛନ୍ତି ନାରାୟଣ ଧଳ । ଘର ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ପିପିଲି ବ୍ଲକର କଂଟି ପଂଚାୟତରେ ।

ନାରାୟଣଙ୍କ ଜମି ଆଉ ଘର ମାଡି ବସିଛନ୍ତି କଂଟି ପଂଚାୟତର ସରପଂଚ ପ୍ରକାଶ ଧଳ । ପ୍ରକାଶ ଧଳ ହେଉଛନ୍ତି କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀଙ୍କର ଖାସ ଅନୁଗତ । ନାରାୟଣ ହେଉଛନ୍ତି ସରପଂଚ ପ୍ରକାଶଙ୍କର ସାହି ଭାଇ । ନାରାୟଣଙ୍କର ବାପା ଥିଲେ ନିରକ୍ଷର ଆଉ ସରଳ । ନିଜ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ବେଶି ପାଠ ପଢାଇ ପାରିଲେନି ନାରାୟଣଙ୍କର ବାପା । ନିଜର ପୈତୃକ ପରିବାରର ଥିବା ୩୫ ଏକର ଚାଷ ଜମିରେ ଅଛି ନାରାୟଣଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ପ୍ରକାଶଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କର ଭାଗ । ହେଲେ ନାରାୟଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ଦେଉନାହାନ୍ତି ସରପଂଚ ପ୍ରକାଶ । ଖାଲି ଚାଷ ଜମି ନୁହେଁ ତାଙ୍କର ଘର ଡିହକୁ ବି ମାଡିବସିଛନ୍ତି ପ୍ରକାଶ ଧଳ । ନିଜର ଅଭିଯୋଗ ନାରାୟଣ ପିପିଲି ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଜଣାଇଥିଲେ । ହେଲେ ଫଳ ହେଲା ଶୂନ । ମାମଲା କରିବା ଆଉ କେସ ଲଢିବା ପାଇଁ ଆର୍ଥୀକ ସକ୍ଷମ ନଥିବା ନାରାୟଣ ଜିଲ୍ଲା ଏସପି, କଲେକ୍ଟର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଗୁହାରି କଲେ । ହେଲେ ଭାରି ପଡିଲା ପ୍ରକାଶଙ୍କର ଶାସକ ଦଳର ଲିଙ୍କ । ଏସପିଙ୍କ ଠାରୁ କଲେକ୍ଟର ସମସ୍ତେ ନାରାୟଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇ କିଛି କରିବେ ବୋଲି କୁହନ୍ତି ହେଲେ କିଛି ଦିନ ପରେ ଆସିଯାଏ ଉପରୁ ଫୋନ । ସେଥିରେ ବଦଳି ଯାଆନ୍ତି ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ମାନେ । ସବୁଆଡୁ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ନାରାୟଣ ବାଛି ନେଇଛନ୍ତି ଲୋୟର ପିଏମଜି । ଆଜକୁ ୧ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ବସିଛନ୍ତି ଧାରଣାରେ । କାଳେ କେଉଁ ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ନଜର ପଡିବ । ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ହକ ମିଳିବ ।

ନାରାୟଣ ନିଜର ପତ୍ନୀ ଆଉଚାରୋଟି ଛୁଆଙ୍କୁ ଧରି ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି ଲୋୟର ପିଏମଜି । ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଝିଅର ସ୍କୁଲ ଯିବା ବୟସ ହୋଇସାରିଥିବାବେଳେ ପରିବାରର ଏହି ଅସୁବିଧା ପାଇଁ ସେମାନେ ପାଠ ପଢୁପାରୁନାହାନ୍ତି । ବାପା ମାଙ୍କ ସେମାନେ ବି ଏବେ ରାଜରାସ୍ତାରେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଧୁଆଁବାଣ ହେଲା “ଜିରୋ କାଜୁଆଲିଟ୍ ମିଶନ” ! ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୩୨ ମୃତ୍ୟୁ, ୩ଦିନ ପରେ ବି ପଂହଚୁନି ରିଲିଫ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Zero-Causality-Mission-Titli-Cyclone-32-Dead-Odisha-41287
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Zero-Causality-Mission-Titli-Cyclone-32-Dead-Odisha-41287
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 13 Oct 2018 17:23:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋଟିଏ କଥା ଆମକୁ କହିଛନ୍ତି “ଜିରୋ କାଜୁଆଲିଟ୍ ମିଶନ” । ଆମେ ସେହି “ଜିରୋ କାଜୁଆଲିଟ୍ ମିଶନ” ପାଇଁ ସବୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛୁ । ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱ ଅନୁସାରେ ଆମେ ପୁରା ପ୍ରିକସନ ନେଇଛୁ । ଯେକୌଣସି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଲେ ବି କାହାର ଜୀବନ ହାନି ହେବନାହିଁ ସେଥିପାଇଁ ପୁରା ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଏମିତି ଅଭୟବାଣି ଶୁଣାଇଥିଲେ ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ । ଖାଲି ସଚିବାଳୟସ୍ତରରେ ନୁହେଁ ବଂର ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଅଧୀକାରିମାନେ ବି ନିଶ ଫୁଲେଇ କହିଲେ ଜିରୋ କାଜୁଆଲିଟ ଆମର ମିଶନ । ହେଲେ ସବୁ ଅଭୟବାଣୀ ଫେଲ ମାରିଲା । ତିତଲି ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତୀ ବନ୍ୟାରେ ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ଗଲାଣି ୩୨ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ । 

ଗଜପତିରେ ବନ୍ୟା ବିପ୍ତାତରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଏକ ଗୁମ୍ଫା ତଳେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ ୧୬ ଜଣ । କିନ୍ତୁ ମାଟି ଅତଡା ଖସିବା କାରଣରୁ ସେମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ତାଭିତରେ ଚାପି ହୋଇ ଅଣନିଶ୍ୱାସୀ ହୋଇଯିବା କାରଣରୁ ସେଥିରୁ ୧୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ସେହିପରି ଗଜପତିରେ କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡି ସମୁଦାୟ ୧୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪ ଟପିଛି । ଗୁରୁବାର ଦିନ ସମୁଦାୟ ୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆଉ ୨୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

ତିତଲି ପବନରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାକୁ ଦୋହଲାଇଦେଲାପରେ ଏବେ ବନ୍ୟାରେ ବୁଡାଇ ଦେଇଛି । ସହର ଠାରୁ ଗାଁ ସବୁଠି ଉବୁଟୁବୁ ହେଉଛି ବନ୍ୟା ଜଳ । ସରକାରୀ ହିସାବ ଅନୁସାରେ ୬ଟି ଜିଲ୍ଲା ଗଜପତି, ଗଂଜାମ, ରାୟଗଡା, ପୁରୀ, କନ୍ଧମାଳ ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ମୋଟ ୫୨ଟି ବ୍ଲକର ମୋଟ ୩୮ ଲକ୍ଷ ୭୭ ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବ୍ଲାକରୋଜ ବୁଡି ଘଟଣାକୁ ପୁରିଲା ୯ ବର୍ଷ, ଚେର ଖୋଜୁଛି ସିବିଆଇ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ଓ ବଳବନ୍ତରାୟ, ଚେର ଲମ୍ବିଛି ତୃତୀୟ ମହଲାକୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Black-Rose-Ship-Row-39420
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Black-Rose-Ship-Row-39420
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 10 Sep 2018 13:12:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାରାଦ୍ୱୀପ ବନ୍ଦର ନିକଟ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡି ରହିଥିବା ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହଜ ବୁଡି ଘଟଣାକୁ ପୁରିଲା ୯ ବର୍ଷ  । ତେବେ ଏଯାଏଁ ଏହି ରହସ୍ୟ ଉପରୁ ଉଠିଲାନି ପରଦା  । ଘଟଣାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅଭିଯୁକ୍ତ କେବେ ଧରାପଡିବେ ଏହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ  । ଏପରିକି ଏହି ଘଟଣା ପଛରେ ଶାସକ ବିଜେଡି ଦଳର ବିଧାୟକଙ୍କ ପରିବାର ସମ୍ପୃକ୍ତି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଚେର ତୃତୀୟ ମହଲାକୁ ଲମ୍ବିଥିବା ବିଗତ ଦିନରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଆସୁଛି  ।  

ଗତ ୨୦୦୯ ମସିହା ସେପ୍ଟମ୍ବର ମାସରେ ମଙ୍ଗୋଲିଆର ମାଲପରିବହନ କାରୀ ଜାହଡ ବୁଡିଥିଲା ପାରାଦ୍ୱୀପରେ  । ଏପରିକି ଜାହଜରୁ ବିପୁଳ ତେଲ ନିର୍ଗତ ହେବାଫଳରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଭୟର ବାତାବରଣ  । ବିପୁଳ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇ ଜାହଜରୁ ତେଲ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଯାଏଁ ଜାହଜରେ ଥିବା ଲୁହାପଥରକୁ ବାହର କରାଯାଇନାହିଁ  । ଏପରିକି ଜାହଜଟି ଏବେବି ଦେଖାଯାଉଥିବା କଥା ସ୍ଥାନୀୟବାସୀ କହୁଛନ୍ତି  । ହେଲେ ଜାହଜଟି କାହାର କିଏ ଏଥିରେ ଲୁହାପଥର ନେଇଥିଲା ଏହାର କୌଣସି ଖବର ଏବେବି ସୁଦ୍ଧା ଜନମାନସକୁ ଆସିଲାନାହିଁ  । ଏପରିକି ଏହାପଛରେ ଶାସକ ବିଜେଡି ଦଳ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଦୁଇଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ମାନେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ହେତୁ ସରକାର ଏହି ମାମଲାକୁ ଚାପି ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସାଧାରଣରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ଆସୁଥିଲା । ଏବେ ନିକଟରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  । ତେବେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଉପରେ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି  । ଚେର ଖୋଜିବାରେ ସିବିଆଇ ସମର୍ଥ ହେବ ତ ଏହାକୁ ନେଇ ନାନାପ୍ରଶ୍ନ ସାଧାରଣରେ ଉଙ୍କି ମାରିବାରେ ଲାଗିଛି  ।

ବିଶେଷ କରି ବ୍ଲାକରୋଜ ବୁଡି ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହେବାପର ଠାରୁ ବିଜେଡିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲା ବିଜେପି  । ସେପଟେ ଏହି ଘଟଣା ପଛରେ ଯେଉଁ ସୂର୍ଯ୍ୟପ୍ରକାଶ ଦାସଙ୍କ କଥା ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି ସେ ଯାଜପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସଙ୍କ ଭାଇ ବୋଲି ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଛି । ଏପରି ସୂର୍ଯ୍ୟପ୍ରକାଶଙ୍କ ଗାଡିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବସି ବୁଲିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି କରିଥିଲା  ।

ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହଜ ବୁଡି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରିବା ଜାହଜ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସିବିଆଇକୁ ଚିଠି ଲେଖିବା ପରେ ଏବେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  । 

ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଯାଜପୁର ଲିଙ୍କ ରହିଥିବା ଖବର ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ନେତା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିସାରିଛନ୍ତି  । ସେପଟେ ସୂର୍ଯ୍ୟପ୍ରକାଶଙ୍କ ସହ ବଳବନ୍ତରାୟଙ୍କ ନାଁ ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚା ଘେରରେ  । କିଏ ସେ ବଳବନ୍ତରାୟ  । ସୂର୍ଯ୍ୟପ୍ରକାଶ ଓ ବଳବନ୍ତରାୟଙ୍କର କଣ ଏକାଠି ବ୍ୟବସାୟ ରହିଥିଲା କି ଏ ସବୁ ନାନା ପ୍ରଶ୍ନ ସାଧାରଣରେ ଉଙ୍କି ମାରିବାରେ ଲାଗିଛି  । କୁହାଯାଉଛି ଶତାଦ୍ଧୀର ମହାଦୁର୍ନୀତି କୁହାଯାଉଥିବା ଖଣି ଦୁର୍ନୀତି ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଥିଲା  । ତେଣୁ ବ୍ଲାକରୋଜ ବୁଡି ସହ ଖଣି ଦୁର୍ନୀତିରେ ସମ୍ପର୍କ ଥାଇପାରେ ବୋଲି ଏବେ ପାରାଦୀପ ଓ ଯାଜପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ସାଜିଛି  ।

ସେପଟେ ସୂର୍ଯ୍ୟପ୍ରକାଶ ଦାସଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ରହିଥିବା ସମ୍ପର୍କ ଏବେ ମୁଖ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି  । ଏପରିକି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଗାଡିରେ ବସି ବୁଲିଥିବା ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ମଧ୍ୟ ପାଇଛି  । ତାହାହେଲେ ସେ ସୂର୍ଯ୍ୟପ୍ରକାଶ କଣ ଏତେ ପାୱାରଫୁଲ  । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି  । ଏହାର ଚେର ତୃତୀୟ ମହଲା ଯାଏଁ ନିଶ୍ଚିତ ଥିବ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  । ତେବେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲେ କ୍ଷୀର କ୍ଷୀର ଓ ପାଣି ପାଣି ହୋଇଯିବ ବୋଲି ବୁଦ୍ଧିଜୀବି ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  । ତେବେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ୯ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିବା ବେଳେ ବିଳମ୍ବରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅଭିଯୁକ୍ତ କେବେ ଧରାପଡୁଛନ୍ତି ଏହା ଉପରେ ରହିଛି ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର  । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିର୍ବାଚନ ପୁର୍ବରୁ ମନେପଡିଲା ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ବେଂଚ, ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ପୁର୍ବରୁ ଲେଖିଥିଲେ ଚିଠି, ପୁଣି ଲେଖିଲେ ୨୦୧୯ ପୁର୍ବରୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Western-Odisha-High-Court-Bench-39247
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Western-Odisha-High-Court-Bench-39247
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 07 Sep 2018 14:00:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନିର୍ବାଚନ ଆସିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଂଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କଥା ମନେପକାଉଛନ୍ତି କି ? ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ପୁର୍ବରୁ ୨୦୧୩ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଓ ୨୦୧୪ ଫେବୃୟାରୀରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ହାଇକୋର୍ଟର ବେଂଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଉ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ । ୨୦୧୪ ରୁ ଆସି ୨୦୧୮ ହେଲାଣି । ଆଉ ମାସ କେଇଟା ପରେ ନିର୍ବାଚନ । ନିର୍ବାଚନର ଠିକ ପୁର୍ବରୁ ପୁଣି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି । ୨୦୧୪ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସମ୍ପୃର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଭୁଲିଯାଇଥିଲେ । ଏପରିକି ୨୦୧୪ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଉ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଆଉ କୌଣସି ଚିଠି ଦେଇନଥିଲେ କି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୌଣସି ବିଧିବଦ୍ଧ ସମ୍ପୃର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତାବ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇନାହାନ୍ତି । ଆଉ ଏବେ ପୁଣି ଦୀର୍ଘ ୪ ବର୍ଷ ପରେ ହଠାତ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ।

ବିଧାନ ପରିଷଦ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯେତିକି ତତ୍ପର ଯଦି ସେତିକି ଆନ୍ତରିକତା ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଦେଖାଇ ଥାଆନ୍ତେ ହୁଏତ ଏତିକି ବେଳକୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଂଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇସାରନ୍ତଣି । 

ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଯେଉଁଠିବି ହାଇକୋର୍ଟ ବେଂଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଛି ସେହି ସବୁ ରାଜ୍ୟମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ବିଧିବଦ୍ଧ ଏବଂ ସମ୍ପୃର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ପରେ ଯାଇକି ବେଂଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇପାରିଛି । ହେଲେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେବଳ ଚିଠି ଲେଖିବା ଛଡା ଆଉ କିଛି କରିନାହାନ୍ତି । 

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସାଂସଦ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏକଥା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ହାଇକୋର୍ଟ ବେଂଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଏକ ପୁରା ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଦିଗରେ ଆଗେଇବେ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ୍ୟ କରଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୁରା ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବା ବଦଳରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଣି ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି । 

ସତରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାରେ ରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଂଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବା କଥା ଚାହୁଛନ୍ତି ନା କେବଳ ଏକ ରାଜନୈତିକ ମୁଦ୍ଧା କରି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବଂଚାଇ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି ତାହା ଏବେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ସନ୍ଦେହ ହେଲାଣି ।

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି ବହୁତ ପୁରୁଣା । କେବଳ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ନୁହେଁ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ହାଇକୋର୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଯର୍ଥାଥତା ଅଛି । କଟକ ଠାରୁ ଏହି ଜିଲ୍ଲା ମାନଙ୍କର ଦୂରତା ଅଧୀକ ହୋଇଥୀବା କାରଣରୁ ଯଦି ସେହି ସ୍ଥାନରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଂଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୁଅନ୍ତା ତାହେଲେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କର ସମସ୍ୟା ଯାଆନ୍ତା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନିଆରା ଗାଁ, ଯେଉଁଠି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଗୁରୁଦକ୍ଷିଣା ଭାବେ ଦିଆଯାଇଥାଏ କାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/This-villagers-give-a-car-to-teacher-for-gift-38811
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/This-villagers-give-a-car-to-teacher-for-gift-38811
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 01 Sep 2018 15:32:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶିରୁର ବ୍ଲକର ପିପଲେ ଖାଲସା ଗାଁରେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସ୍କୁଲର ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଆରା ଗୁରୁଦକ୍ଷିଣା ଦେଇଛନ୍ତି । ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ଲଳିତା ଧୁମଲଙ୍କୁ ଗାଁର ଲୋକେ ଉପହାର ସ୍ୱରୂପ ଏକ କାର ଭେଟି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପ୍ରକୃତରେ, ଲଳିତାଙ୍କ ପ୍ରୟାସରେ ପାଠ ପଢି ଗାଁର ୧୯ ଜଣ ଶିଶୁ ସରକାରୀ ଛାତ୍ର ବୃତ୍ତି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ । ଅଗଷ୍ଟ ୧୦ରେ ଏହାର ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକାଠି ହୋଇ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଦନା ସହିତ ଏକ କାର ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି । ଲଳିତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗାଁରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ପିଲାଙ୍କ ପାଠ ପଢା ପ୍ରତି ଅଧିକ ସଚେତନ । ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଶ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ ଲୋକେ ପୁରସ୍କୃତ କରାଇଥାନ୍ତି । ପ୍ରତିବର୍ଷ କୌଣସି ନା କୌଣସି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଦିତ ଓ ପୁରସ୍କୃତ କରାଇବା ପରମ୍ପରା ଏହି ଗାଁରେ ପ୍ରଚଳିତ । ଗତ ବର୍ଷ ଏଠାରୁ ୨୧ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପଂଚମଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ବୃତ୍ତି ପାଇଥିଲେ । ସ୍କୁଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜ୍ଞାନେଶ୍ୱର ଧୁମଲ କହନ୍ତି ଏହି ସ୍କୁଲର ବିକାଶ ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ୧କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରଥା ଆଗରେ ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଛି ବିଶ୍ୱାସ : ଦେବୀ ମାଙ୍କୁ ମାନି ଗାଁରେ ଛାତ ଘର ତିଆରି ମନା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Village-where-concrete-slab-absent-in-all-house-38591
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Village-where-concrete-slab-absent-in-all-house-38591
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 28 Aug 2018 12:39:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଏହି ବ୍ଲକ ତଥା ବନ୍ଧପଡ଼ା ପଂଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବେଲାଦୁଲା ଓ ଫକୀରପୁର ଗ୍ରାମର ପରମ୍ପରା ଅନେକଙ୍କୁ ବିସ୍ମିତ କରାଇଥାଏ । ଗ୍ରାମର ଦେବୀ ମାଙ୍କୁ  ମାନି ୨୦୦ ବର୍ଷ ଧରି ଲୋକେ ଛାତ ଘର ନିର୍ମାଣ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଛନ୍ତି ।

 ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଏହି ବିଶ୍ୱାସକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ସରକାରୀ କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ କଂକ୍ରିଟ ଛାତ ବଦଳରେ ଟାଇଲ, ଟିଣ, ଆଜବେଷ୍ଟସରେ କରାଯାଉଛି । ସ୍ୱଚ୍ଛଭାରତ ମିଶନର ଶୌଚାଳୟ ହେଉ କି ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ, ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ହେଉ ଏଠାରେ ଏସବୁ ସରକାରୀ କୋଠା ଟାଇଲରେ ତିଆରି ହେଉଛି ।

ବେଲାଦୁଲା ଗାଁର ଆରାଧ୍ୟ ଦେବୀ ହେଉଛନ୍ତି ମା ରକ୍ତ ମାଉଳି । ମାର୍ଗଶୀର ଗୁରୁବାର ଦିନ କୁକୁଡ଼ା ବଳି ଖାଉଥିବା ମା ରକ୍ତ ମାଉଳି ସମସ୍ତଙ୍କ ଡ଼ାକ ଶୁଣନ୍ତି, ମନସ୍ମାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତି ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ । ଏକଦା ମା ଦେହୁରୀକୁ ସ୍ୱପ୍ନାଦେଶ ଦେଇ କୋଠାଘର ନିର୍ମାଣ କରିବନି ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏବେ ୨୦୦ ବର୍ଷ ବିତିଲାଣି କିନ୍ତୁ ଲୋକେ ସ୍ୱପ୍ନାଦେଶକୁ ଭୁଲିନାହାନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେବଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଅଖ୍ୟାତ ଗାଁ ଆଜି ବିଖ୍ୟାତ, ଯେଉଁଠୁ ସବୁଦିନ ସକାଳୁ ଶୁଭେ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Inque-village-of-debgarh-37883
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Inque-village-of-debgarh-37883
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 15 Aug 2018 10:13:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ପଲ୍ଲୀ ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଏ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତର ଧୁନରେ ଭାରତବାସୀ ନିଜର ସ୍ୱର ତୋଳିଥିବାବେଳେ ଦେବଗଡ଼ର କୀର୍ତ୍ତନ ପଲ୍ଲୀ ପାଇଁ ବିଶେଷ କିଛି ଫରକ ପଡ଼ିନି । କାରଣ ବର୍ଷକୁ କେବଳ ଆଜିର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ନୁହେଁ ଏହି ଗାଁରେ ବର୍ଷର ୩୬୫ ଦିନ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ ଓ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ଗାନ ହୋଇଥାଏ ।

ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିମଳର ଚିତ୍ର ତୋଳିଥିବା କୀର୍ତ୍ତନ ପଲୀ ରିଆମାଳ ବ୍ଲକର ଏକ ଚାଷୀ ବହୁଳ ଗାଁ । ଏହି ଗାଁର ଚାଷୀମାନେ ପାଳି କରି ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷାରେ ନିୟୋଜିତ ରହିଥାନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟହ ସକାଳ ପାହିଲେ ଗାଁର ଏକ ସର୍ବସାଧାରଣ ମଣ୍ଡପ ସମ୍ମୁଖରେ ଲୋକେ ଏକାଠି ହୁଅନ୍ତି । ବନ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ସଦସ୍ୟମାନେ ଘଣ୍ଟ ବଜାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥାନ୍ତି ।

ଡ଼ାକବାଜି ଯନ୍ତ୍ର ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ବାଜେ । ଏହି ଗାନ ବୋଲାଯିବା ମାତ୍ରେ ଯିଏ ଯେଉଁଠି ଥାଆନ୍ତି ମୂର୍ତ୍ତି ପରି ସେଠାରେ ଠିଆ ହୋଇ ରହନ୍ତି । ଗାଁ ଲୋକେ ଚାନ୍ଦା କରି ମାଇକ କିଣିଛନ୍ତି । ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅବୟବ ଓ ତିନି ମାଙ୍କଡ଼ର ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନା କରିଛନ୍ତି । ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ବାଣୀକୁ ଅନୁସରଣ କରି ପୁରସ୍କୃତ ହେବା ପରେ ଏହି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମନରେ ଜାଗିଛି ଦେଶ ପ୍ରେମର ବହ୍ନି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>