<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଦମକଳ ବାହିନୀକୁ ହେଲା ଜଳ ସଂଙ୍କଟ, ଅଧଘଣ୍ଟାଏ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଲାଗିଲା ୭ ଘଣ୍ଟା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/odisha-fire-service-team-take-7-hour-to-control-over-the-fire-81907
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/odisha-fire-service-team-take-7-hour-to-control-over-the-fire-81907
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Apr 2021 19:42:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏପ୍ରିଲ୧(ଖବର ଓଡିଶା) ; ଜଳ ସଂଙ୍କଟରୁ ମରୁଡି ପଡିବା ଓ ଅପହଚଂ, ପାହାଡିଆ ଅଚଂଳର ଲୋକ ମାନେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେବାର ଖବର ଆଗରୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଦମକଳ ବାହିନୀ ପାଣି ଅଭାବରୁ ଅଧଘଣ୍ଟାଏ ଲାଗିବାକୁ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ୭ ଘଣ୍ଟା ଲଗେଇଛନ୍ତି । 

ସୁଚନା ମୁତାବକ ଯାଜପୁର-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସିମାନ୍ତବର୍ତୀ କୁଶଭଦ୍ରା( କୁଶେଇ) ନଦୀପିଠରେ ମାଳ ମାଳ ଶୁଖିଲା କାଶତଣ୍ଡି ବୁଦାରେ ଗତ କାଲି କେହି ଦୁର୍ବୁତ ନିଆଁ ଲଗେଇ ଦେଇଥିଲେ । ମଧ୍ୟାନରେ ବଢୁଥିବା ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ନିଆଁ ତାର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଚାଲିଥିଲା । ନଦୀପଠାରୁ ନିଆଁ ଝୁଲ ଉଡି ପାଖରେ ଥିବା ଅଶୋକ ସାହୁ ଓ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କର ଦୁଇଟି ବଡ ଛଣ ଗଦାକୁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା । ଖବର ପାଇ ଦାନଗଦୀ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଁଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିବା ସମୟରେ ଦମକଳ ବାହିନୀ ସାଙ୍ଗରେ ଆଣିଥିବା ପାଣି ସରିଯାଇଥିଲା । ସାଙ୍ଗରେ ଅଣିଥିବା ପମ୍ପ ସାହାଯ୍ୟରେ ନିକଟରେ ଥିବା ପଥର ଛଇରୁ ପାଣି ଉଠାଇବା ସମୟରେ ପମ୍ପଟି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା । 

ତେବେ ଏହାକୁ ଠିକ କରି ନିକଟରେ ଥିବା କୁଶଭଦ୍ର ନଦୀରୁ ପାଣି ଅଣି ଫେରିବା ସମୟରେ ଗାଡି ବାଲିରେ ଫସିଯାଇଥିଲା , ଏମିତିରେ ପାଣି ସଂଗ୍ରହ କରି ନିଆଁ ଅୟତ କରିବାକୁ ୭ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗି ଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲାଭ ଦାୟୀ ଲାଖ ଚାଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Lakh-farming-is-responsible-for-profits-78897
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Lakh-farming-is-responsible-for-profits-78897
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Jan 2021 10:04:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ର ବଣାଇ ଅଞ୍ଚଳ ପରେ ଆମ ରାଜ୍ୟର ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣ ର ଲାଖ ସଂଗ୍ରହ ହୁଏ । କୁସୁମ ସମେତ ଆଉ କେତୋଟି ଗଛକୁ ଆରୋହୀ ଭାବେ ଲାଖ କୀଟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ । ଏହି କୀଟ ଗଛର ପତ୍ର ଖାଇ  ଯେଉଁ ଅଠା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ତାହା ଲାଖ ବା ଜଉ ଭାବେ ପରିଚିତ । ଲାଖକୀଟକୁ ଆଣି କୁସୁମ ଗଛ  ଡାଳ ରେ ବାନ୍ଧିଦେଲେ କୀଟ ତାର ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ଅଧିକ ପ୍ରାକୃତିକ ଅଠା ଉତ୍ପନ୍ନ କରିଥାଏ ।

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଓଡ଼ିଶାର ବନବାସୀ ମାନେ ଲାଖ ସଂଗ୍ରହ କରି ଦୁଇପଇସା ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି । ପଡୋଶୀ ଝାରଖଣ୍ଡ ର ଲାଖ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ରୁ ଓଡ଼ିଶାର ଅନେକ ଚାଷୀ ତାଲିମ ପାଇ ଏଭଳି ଚାଷରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଲାଖ ଚାଷ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ର ବଡ଼ ବାଲିପୋଷି, ମଣ୍ଡଳଝରି, ଚିରୁପଡା ଆଦି ଗାଁର 100 ଚାଷୀ ଲାଖକୀଟ  ସଂଗ୍ରହ କରି କୁସୁମ ଗଛ ର ଡାଳ ଗୁଡିକରେ ବାନ୍ଧିଥିଲେ । 16 କେଜି ର କୀଟଯୁକ୍ତ ଡାଳ କୁ କୁସୁମଗଛ ଡାଳରେ ବନ୍ଧାଯିବା ପରେ  ଏହା ବର୍ଷେ ଭିତରେ 50 ରୁ 60 କେଜି ଯାଏଁ ଅମଳ ହୋଇପାରିଛି । ଲାଖ ବର୍ଷକୁ 2 ଥର ଅମଳ ହୁଏ ଏବଂ କେଜି ପ୍ରତି 300 ଟଙ୍କା ଦର ରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ । ବଜାର ରେ ଏହାର ଚାହିଦା ଅଛି । ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ନବରଙ୍ଗପୁର ରେ ଲାଖ ରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରି ରେ ନିପୁଣ ଶିଳ୍ପୀ ଅଛନ୍ତି । ବାଲେଶ୍ୱର ର କେଶୁ ଦାସ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଆଗ ଧାଡ଼ିର ଜଉ ଶିଳ୍ପୀ । ତାଙ୍କରି ଠାରୁ ତାଲିମ ନେଇ ସଙ୍ଖାରି ସାହିର ସାବିତ୍ରୀ ନନ୍ଦୀ ଲାଖ ଶିଳ୍ପୀ ଭାବେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ଲାଖ ଶଙ୍ଖା ଏବେ ବି ଓଡ଼ିଶାର ଝିଅ ବୋହୁ ମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟ ହୋଇ ରହିଛି । ବଜାର ରେ ଲାଖ ସାମଗ୍ରୀ ର ଚାହିଦା ଥିବାରୁ ଏହି ଚାଷ ବେଶ ଲାଭଜନକ ।

ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କେଶଢ଼ିଆ ଗାଁରେ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀ  ଲାଖରୁ ବହୁ ସାଜସଜ୍ଜା ଉପକରଣ ଯଥା ବ୍ରେସଲେଟ,ଚୁଡ଼ି ଓ ପେପରୱେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଜୀବିକାର ସୁନ୍ଦର ସ୍ବପ୍ନରେ ବିଭୋର ହୋଇ ଉଠିଛନ୍ତି । ନବରଙ୍ଗପୁର କାଚରା ସାହିର କେତେକ ମହିଳା ବାଉଁଶ ପେଡିରେ ଲାଖର ଆଖି ଖୋସି ହୋଇଗଲା ଭଳି ଡିଜାଇନ କରି ବଜାରର ଆକର୍ଷଣ ବଢାଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ବାଲେଶ୍ୱର ରେ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଜଉ କଣ୍ଢେଇ ବାହାଘର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ର ଆଉ ଏକ ନଗ୍ନ ଚିତ୍ର : ପୁଣି ଖଟିଆରେ ବୁହା ହେଲେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Another-nude-picture-of-maternal-pain-pregnant-woman-taken-to-ambulance-by-bed-78777
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Another-nude-picture-of-maternal-pain-pregnant-woman-taken-to-ambulance-by-bed-78777
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 18 Jan 2021 16:12:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୟୁରଭଞ୍ଜ, ଜାନୁଆରୀ ୧୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ରାଜ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିଲେ ବି ବଦଳି ପାରୁନି ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା । ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଚିକିତ୍ସା ପହଞ୍ଚାଇବା ତ ଦୂରର କଥା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତି ଗାଁ ରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପକ୍କା ସଡକ ତିଆରି କରି ପାରିନାହାନ୍ତି ଯାହାର ଫଳ ସ୍ୱରୁପ ଆଜିର ସମୟରେ ବି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭଳି ଜରୁରୀ ସେବା ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହିଁ ଓ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଖଟିଆରେ ବୁହା ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗୀ ।

ବର୍ତମାନ ପୁଣି ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଆଉ ଏକ ନଗ୍ନ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରୁ । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଳାର ଶରତ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଳମଗାଡିଆ ନାକଚିଡା ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ପ୍ରସବ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାରୁ ପରିବାର ଲୋକେ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କୁ ଫୋନ୍ କରିଥିଲେ । ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଆସିଲା ମାତ୍ର ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିଲା ନାହିଁ । 

ରାସ୍ତା ନଥିବାରୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପ୍ରାୟ ୨ କି.ମି ଦୂରେ ଅଟକି ଯାଇଥିଲା । ଏବଂ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବା ପାଇଁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ ଓ ପରିବାର ଲୋକ ମହିଳାଙ୍କୁ ଖଟିଆରେ ବୁହାଇ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେଇଥିଲେ ।

ଖାଲି ଏଇ ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ନୁହେଁ ପ୍ରତିଦିନ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ବଡ ବଡ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଏଭଳି ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ଯାହା ପ୍ରତିଦିନ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଚିତ୍ର ଦେଖାଇ ଚାଲିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହେଲ୍‌ମେଟ୍ ଯାଞ୍ଚରୁ ଖସି ପଳାଇଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ସମୟରେ ପୋଲିସ୍ କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଇକ୍ : ହୋମଗାର୍ଡ ଗରୁତର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Homeguard-injured-in-bike-accident-77553
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Homeguard-injured-in-bike-accident-77553
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 21 Dec 2020 12:07:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

କାଲିମେଳା, ଡିସେମ୍ବର ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ରାଜ୍ୟରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା କମାଇବା ପାଇଁ ହେଲମେଟ୍ ଚେକିଙ୍ଗ୍ କୁ ଯୋରଦାର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରୁ ବର୍ତ୍ତିବାର ଉପାୟ ମଧ୍ୟ କିଛି ବେପରୁଆ ବାଇକ୍ ଚାଳକଙ୍କୁ ବେଶ୍ ଜଣା ।

ସେମିତି ଏକ ବେପରୁଆ ଗାଡି ଚାଳକ ହେଲମେଟ୍ ଚେକିଙ୍ଗ୍ ରୁ ଖସି ପଳାଇଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଛି । ଏବଂ ଏହି ବାଇକ୍ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ହୋମଗାର୍ଡ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହାତ ହୋଇଥିବା ଜଣା ପଡିଛି ।

ଘଟଣା ଟି ଘଟିଛି ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା କଲିମେଲା ଥାନା ଅନ୍ତଗର୍ତ ୩୨୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନିକଟରେ । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଶନିବାର ସଂଧ୍ୟା ସମୟରେ କାଲିମେଳା ପୋଲିସ୍ ଏମପିଜି-୩୧ ନିକଟରେ ହେଲମେଟ୍ ଚେକିଙ୍ଗ୍ କରୁଥିବା ସମୟରେ ବିନା ହେଲମେଟ୍ ରେ ବାଇକ୍ ଚଳାଉଥିବା ଏକ ଯୁବକ ଏହି ଚେକିଙ୍ଗ୍ ରୁ ଖସି ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବାଇକ୍ ନେଇ ଖସି ଯିବା ସମୟରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ହୋମଗାର୍ଡ ସଂଜିତ ଦାସଙ୍କୁ ଜୋରରେ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା । ଯାହା ଫଳରେ ହୋମଗାର୍ଡ ଜଣଙ୍କ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଛିିଟିକି ପଡିବାରୁ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଗଭିର ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା ।

ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ କାଲିମେଳା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ସେଠାରେ ସଂଜିତଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ ପରେ ତାଙ୍କୁ ବିଶାଖାପାଟଣା ମେଡିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ଏବଂ ବର୍ତମାନ ସେ ବିଶାଖାପାଟଣା ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇ ବାଇକ୍ ଚାଳକ କିନ୍ତୁ ଫେରାର୍ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣା ପଡିଛି । ପୋଲିସ୍ ଘଟଣାର ଅଧିକ ତଦନ୍ତ କରି ବାଇକ୍ ଚାଳକକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ୱାସରୁ ବିଭତ୍ସ କାଣ୍ଡ : ଘରୁ ଡାକି ଆଣି ମୁଣ୍ଡ କାଟି ଜାଳି ଦେଲେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Horror-of-blind-faith-Man-was-called-out-of-the-house-and-killed-77502
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Horror-of-blind-faith-Man-was-called-out-of-the-house-and-killed-77502
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 20 Dec 2020 08:22:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଲକାନାଗିରି, ଡିସେମ୍ବର ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ରାଜ୍ୟରେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର କରୁଣ ପରଣତି ଖବର ସବୁ ବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଏକ ଲୋମହର୍ଷଣକାରୀ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରିଦେଇଛି ।

ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ହତ୍ୟା ଓ ପରେ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଯାଇ ଶରୀରରୁ ମୁଣ୍ଡକୁ କାଟି ପୋଡିଦିଆଯାଇଛି । ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପଡିଆ ବ୍ଲକ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନନ୍ଦାଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ଘଟିଛି ଏମିତି ଲୋମହର୍ଷର ଘଟଣା । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା କରିବା ସହ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡକୁ ପୋଡ଼ିଦେଇ ବଳକା ଶରୀରକୁ ଶାବେରୀ ନଦୀ କୂଳରେ ପୋତି ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ନନ୍ଦାଗୁଡା ଗ୍ରାମର କାରାମ କାନାଙ୍କୁ ଘରୁ ଡାକିଆଣି ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରୁଆ ଅସ୍ତ୍ର ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ ପାଇଁ ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ତାରେ ମୃତ ଶରୀରକୁ ନେଇ ନଦୀ ପଠାରେ ଶରୀରରୁ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ପୋଡିଦେଇଥିବା ବେଳେ ବଳକା ଶରୀରକୁ ନଦୀ କୂଳରେ ଥିବା ବାଲିପଠାରେ ପୋତି ଦେଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶିକାର କରୁ କରୁ ଗିରଫ ହେଲେ ୨ ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Two-police-officers-were-arrested-while-hunting-in-odisha-77294
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Two-police-officers-were-arrested-while-hunting-in-odisha-77294
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 14 Dec 2020 16:47:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବାରିପଦା, ଡିସେମ୍ବର ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବନ୍ୟ ଜନ୍ତୁଙ୍କ ଶିକାର କରି ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି ୨ ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀ । ଶିକାରୀ କୁ ଧରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ନିଜେ ଶିକାର କରିବା ସମୟରେ ବନ ବିଭାଗ ହାତରେ ଧରା ପଡି ଯାଇଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ସହଦେବଖୁଣ୍ଟା ଥାନାର ଦୁଇ ପୋଲିସ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡେଇ ଓ ହେମନ୍ତ କୁମାର ମହାନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏହି ଦୁଇ କନେଷ୍ଟବଳ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ ପଶି ବନ୍ୟ ଜନ୍ତୁ ଶିକାର କରୁଥିଲେ । ଏବଂ ରାତ୍ରୀ କାଳୀନ ପେଟ୍ରୋଲିଂ ସମୟରେ ଏହି ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ବନ ବିଭାଗ । ଗିରଫ ସମୟରେ ଏମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଗୋଟିଏ ବନ୍ଧୁକ, ଗୁଳି ଏବଂ ଏକ ମାଇ କୁଟୁରା ମଧ୍ୟ ଜବତ୍ କରାଯାଇଛି । 

ଦୁଇ କନେଷ୍ଟବଳ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଓ ହେମନ୍ତ ଡୁକୁରା ରେଞ୍ଚ ଦେଇ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରକୁ ବେଆଇନ୍ ପ୍ରବେଶ କରି କୁଟୁରା ଶିକାର କରିବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ ଯାହା ବର୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାଲକାନାଗିରିରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର : ଟଳିଲେ ୨ ମାଓବାଦୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Encounter-in-Malkanagiri--2-Maoists-killed-77219
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Encounter-in-Malkanagiri--2-Maoists-killed-77219
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 13 Dec 2020 08:43:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଲକାନାଗିରି, ଡିସେମ୍ବର୧୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ମାଓ ଗଡ ଭୁଶୁଡିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍ କରାଯାଇ ଲାଲ୍ ଗଡ ଧ୍ୱସଂ କରାଯାଉଛି । ଆଜି ପୁଣି ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ସମୟରେ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଦୁଇ ମାଓବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ନକ୍ସଲ କ୍ୟାମ୍ପ ଚାଲିଥିବା ଖବର ପାଇ ଏସ୍‌ଓଜି ଓ ଡିଭିଏଫ୍ ପକ୍ଷରୁ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍ ବେଳେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲା । ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ଦୁଇ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରାଯାଇଛି ।

ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳର ଗାଜଲ ମାମୁଡ଼ି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିଙ୍ଗାରାମ ଗ୍ରାମରେ ଏହି ଗୁଳିବିନିମୟ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା । ଗୁଳିବିନିମୟରେ ୨ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରୁ ବିପୁଳ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ ହୋଇଛି । ତେବେ ବର୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜାରି ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳର ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Disruptive-health-care-in-the-Swabiman-area-77148
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Disruptive-health-care-in-the-Swabiman-area-77148
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 11 Dec 2020 15:54:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଲକାନାଗିରି, ଡିସେମ୍ବର ୧୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହେବାର ଚିତ୍ର ନୂଆ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ବାରମ୍ବାର ଏଭଳି ଚିତ୍ର ଆସିବା ପରେ ବି ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତି ଥର ନିରବଦ୍ରଷ୍ଟା ନୀତି ଆପଣେଇଛନ୍ତି । ଯାହା ଫଳରେ ଏଭଳି ଚିତ୍ର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ରାସ୍ତା ନଥିବାରୁ ଖଟିଆରେ ବୁହା ହେଉଛନ୍ତି ଗୁରୁତର ରୋଗୀ । ଜିଲ୍ଲାର କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଳକ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୀଳାକାମ୍ବେରୁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଦୃଶ୍ୟ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ମନ୍ତ୍ରୀପୁଟ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ୬ ମାସ ଧରି ଜ୍ୱରରେ ବିଛଣାରେ ପଡିଥିଲେ । ଆଜି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଧିରେ ଧିରେ ସଙ୍ଗାଟପନ୍ନ ହେବାରୁ ବୃଦ୍ଧା ଜଣଙ୍କୁ ଷ୍ଟେଚର ରେ ବୋହି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେବାକୁ ପଡିଥିଲା । 

ରାସ୍ତା ନଥିବାରୁ ବୃଦ୍ଧା ଜଣଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରି ନଥିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯାହା ଫଳରେ ଏବେ ଏଭଳି ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏନେଇ ଗ୍ରାମ ବାସୀ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଉଥିଲେ ହେଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗାଁ ରେ ରାସ୍ତା ଟିଏ ତିଆରି ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୨୦ ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିଫଳତା : ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Biggest-failure-of-20-years-Western-Odisha-Development-Council-76835
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Biggest-failure-of-20-years-Western-Odisha-Development-Council-76835
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 04 Dec 2020 16:30:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବଲାଙ୍ଗୀର : ରାଜ୍ୟର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଶଂ ଲୋକ ବାସ କରୁଥିବା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ସବୁଠାରୁ ଅନଗ୍ରସର ଅଂଶ ଭାବରେ ଯେତିକି ଅପକ୍ଷାତି ଅର୍ଜିଛି ପଛୁଆ ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡିକୁ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ସେତିକି ମାତ୍ରାରେ ଯୋଜନା ମାନ ତିଆରି ହୋଇଛି । ହେଲେ ୨୦ ବର୍ଷର ସ୍ଥିର ସରକାର କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକାଶ ଦେବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଅନଗ୍ରସର ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ଓ ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ଧାରଣର ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ । ବରଗଡ, ବଲାଙ୍ଗୀର, ବୌଦ୍ଧ, ଦେବଗଡ, କଳାହାଣ୍ଡି, ନୂଆପଡା ଆଦି ୧୧ଟି ସବୁଠୁ ପଛୁଆ ଜିଲ୍ଲାର ୮୯ଟି ବ୍ଳକ୍ ରେ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜଳସେଚନ, କୃଷି ଓ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସଜାଡିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ରଖିଥିଲା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ । ଏଥିରେ ୨୬ ଜଣ ସଭ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ ଜଣ ବିଧାୟକ ଓ ୨ ଜଣ ସାଂସଦଙ୍କୁ ନେଇ ପରିଷଦର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଥିଲା । 

୨୦୦୦ ମସିହାରୁ ଗଠିତ ଏହି ପରିଷଦ ଏବେ ବାଟ ହୁଡିଛି । ଅଧା ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ପରିଷଦ ଚଳାଇବାକୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନାହାନ୍ତି । ୨୬ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୨ ସଦସ୍ୟ ପଦବୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଲି ପଡିଛି । ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ସଦସ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଏହି ସବୁ ପଛୁଆ ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡିକର ବିକାଶରେ ରୋକ୍ ଲାଗିଛି ।

ସିଏଜିଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାଇ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ ଓଡ଼ିଶାର ୨୦ ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିଫଳତା । ପଛୁଆ ଜିଲ୍ଲା ବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ମାଳ ମାଳ ଯୋଜନା ତିଆରି କରି ବାହାବାହା ନେଉଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ବର୍ତମାନ ସିଏଜି ସ୍ପଷ୍ଟ ଆଇନା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ।

୨୦୨୦-୨୦୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷକୁ ୮ ମାସ ବିତିଗଲାଣି କିନ୍ତୁ ବ୍ୟୟ ଅଟକଳକୁ ମିଳିପାରୁନି ମଞ୍ଜୁରି । ୩ ବର୍ଷ ତଳୁ ୧୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ନ ହୋଇ ପଡି ରହିଛି । ୨୦ ବର୍ଷରେ ପରିଷଦକୁ ମିଳିଛି ୧୫୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା । ହେଲେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବାସୀଙ୍କୁ ସଡକ, ଜଳସେଚନ , ବିଜୁଳି, ଶିକ୍ଷା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଳି ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆ ନ ଯଶି ତିଆରି ହୋଇଛି ପାର୍କ, ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ୟାର୍ଡ, ବଡ ବଡ ସ୍ୱାଗତ ତୋରଣ ।

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବାସୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ପଛରେ ପକାଇ କହା ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଏଭଳି ଅନାବଶ୍ୟକ ବିକାଶ ମାନ କରାଯାଉଛି ତାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଯେଉଁମାନେ ବି ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଦାୟିତ୍ୱ ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ଆଞ୍ଚଳିକ ବୈଶମ୍ୟ ଦୂର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯୋଗାଡ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିଛନ୍ତି । ଯାହା ଫଳରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ବରିଷଦକୁ ଆସୁଥିବା ଟଙ୍କା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଶାସକ ଦଳ ସଦସ୍ୟ ହିଁ ଏହି ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଉ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ହିଁ ବ୍ୟୟ ହେଉଥିବାରୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କବ୍ଚାରେ ରହିଛି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏପଟେ ମନ୍ଦିର ମନା, ସେପଟେ କାଲିଠୁ କୋଣାର୍କ ଉତ୍ସବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Village/Konark-Festivals-starts-from-tomorrow-76632
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Village/Konark-Festivals-starts-from-tomorrow-76632
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 30 Nov 2020 17:53:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ ଦିନ ଧରି ଏହି ମହୋତ୍ସବ ଚାଲିବ । ଏନେଇ ଓଡିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । 

କୋଭିଡ ନିୟମ ମାନି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମାନେ କିଭଳି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଏହି ମହୋତ୍ସବକୁ ଉପଭୋଗ କରିବେ ତାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ବେଳା ମାର୍ଗରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି ବାଲୁକା କଳା ମହୋତ୍ସବ ।

ପ୍ରାୟ ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ଏଥର ବାଲୁକା କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ନେଇ ସୂଚନା ରହିଛି । ତେବେ ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ କୁ ଆଖିରେ ରଖି ସରକାର ମନ୍ଦିର ଖୋଲୁନାହାନ୍ତି ଏପରିକି କର୍ତ୍ତିକ ପୁର୍ଣ୍ଣିମା ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣ କୁ ଅନୁମତି ଦେଇନାହାନ୍ତି କିନ୍ତୁ କେଉଁ ଯୁକ୍ତି ଆଧାର ରେ କୋଣାର୍କ ଉତ୍ସବ କେଉଁ ଲବିରେ କରାଯାଉଛି ତାହାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । 

ସିନେମା ହଲ ଖୋଲୁ ନାହାନ୍ତି ଏଣେ ଖୋଲି ଦିଆଯାଇଛି ମଲ୍ । କରୋନା ପରିଚାଳନା କୁ ନେଇ ଏଭଳି ବିଭ୍ରାଟ ବର୍ତମାନ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ ପାଇଁ କୋଣାର୍କ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚକୁ ନବ ବଧୂ ପରି ସଜା ଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇ ଯଦି ଦର୍ଶକ ଉପଭୋଗ ପାଇଁ ଏକାଠି ହେଲେ ତେବେ ସେଠି ସାମାଜିକ ଦୂରତା,ମାସ୍କ ପରିଧାନ ଓ ହାତଧୂଆ ଅଭ୍ୟାସ ପାଳନ ହେବଟି ? ଯଦି ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପେ ତେବେ କିଏ ହେବେ ଦାୟୀ?

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>