<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ୨ କୋଟିରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମହିଳା ଦେଇ ପାରିବେନି ଭୋଟ୍‌, ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-21-crore-women-will-not-be-able-to-vote-in-coming-election-50439
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-21-crore-women-will-not-be-able-to-vote-in-coming-election-50439
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Mar 2019 10:09:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନିର୍ବାଚନରେ ସବୁବେଳେ ମହିଳା ମତଦାତାଙ୍କ ଉପରେ ସବୁ ଦଳ ଅଧିକ ଫୋକସ୍‌ କରନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ମହିଳା ଭୋଟରଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରାଯାଇଥାଏ । ସେହିଭଳି ଭାବେ ୨୦୧୯-ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ମହିଳା ମତଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପୁରୁଷଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ହେବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ କୋଟି କୋଟି ମହିଳା ନିଜର ମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ । ଏ ନେଇ ଏକ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ କରିଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

୨୦୧୧ ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୯ ବେଳକୁ ମହିଳା ମତଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୫.୧ କୋଟି ହେବା ଉଚିତ । କିନ୍ତୁ ଏଯାଏଁ ମହିଳା ମତଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୩ କୋଟି ରହିଛି । ତେଣୁ ପ୍ରାୟ ୨.୧ କୋଟି ମହିଳା ଭୋଟର୍‌ଙ୍କ ନାମ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇ ନାହିଁ । ଅର୍ଥାତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ହଜାର ଭୋଟର୍‌ଙ୍କ ନାଁ ନାହିଁ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଏହା ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ବିକାଶ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ସାକ୍ଷରତା ଓ ମାନବ ବିକାଶ ଉତ୍ତର ଭାରତଠାରୁ ଢେର ଗୁଣା ଭଲ ରହିଛି । ସେଥିପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ନାହିଁ । ଯେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଥିଲା ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ୨.୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହାଫିଜ ସୟିଦ୍ ସଂଗଠନ ବିରୋଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କଲା ଏନଆଇଏ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/national-hafeez-sayeed-organisation-and-chargesheet-by-nia-50438
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/national-hafeez-sayeed-organisation-and-chargesheet-by-nia-50438
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Mar 2019 09:52:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାତୀୟ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ବା ଏନଆଇଏ ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ଥିତ ଫଲାହ-ଏ-ଇଂସାନିୟତ ବିରୋଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛି । ହାଫିଜ ସଇଦର ଏହି ସଂଗଠନ ବିରୋଧରେ ବିଭିନ୍ନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ମାମଲା ରହିଥିବା ଚାର୍ଜସିଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ଏହା ଲଶ୍କର-ଏ-ତୋଏବାର ଏକ ଛାମୁଆ ସଂଗଠନ । ଏହା ବିରୋଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ହରିୟାଣାରେ ସ୍ଲିପର ସେଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି  ।

ଏଫଆଇଆରଏଫ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ଚାର୍ଜସିଟରେ ସଂସ୍ଥାପକ ହାଫିଜ ସୟିଦର ନାମ ରହିଛି । ଏଥିରେ ଭାରତର ପକ୍ଷ ମଜବୁତ ହେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନର ପକ୍ଷ ଦୁର୍ବଳ ରହିବ ।ପାକର ସମସ୍ତ ମିଛ ସାମନାକୁ ଆସିବ । 

ସେହିପରି ଦିଲ୍ଲୀର ମହମ୍ମଦ ସଲମାନ, ନାଗପୁରର ମହମ୍ମଦ ତଲୀମ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକ ମହମ୍ମଦ କମରାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପାକିସ୍ତାନ ଦୂତାବାସ ବାହାରୁ ହୁରିୟତ ନେତା ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-A-Hurriyat-Leader-Detained-Outside-Pakistan-High-Commission-In-New-Delhi-50425
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-A-Hurriyat-Leader-Detained-Outside-Pakistan-High-Commission-In-New-Delhi-50425
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 21:35:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହୁରିୟତ କନଫ୍ରେସର ଜଣେ ନେତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ । ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାହାରୁ ଏହି ହୁରିୟର ନେତାକୁ ଗରିଫ କରିଛି । ଏହି ନେତା ପାକିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଦିବସକେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଭାରତ ସରକାର ପାକିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଦିବସ ସମାରୋହରେ ସାମିଲ ହେବା ନେଇ ପାକିସ୍ତାନର ନିମନ୍ତ୍ରଣକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ କାଶ୍ମୀରର ଅନେକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତାଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେତେବେଳେ କି ଭାରତ,ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ହୁରିୟତର ନେତାଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ବିରୋଧ କରି ନିଜର କୌଣସି ପ୍ରତିନିଧିକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ମାନ କରିଦେଇଥିଲା । 

ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ପ୍ରବକ୍ତା ରବିଶ କୁମାର ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ଭାରତର ମାନା କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ହୁରିୟତର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତ ସରକାର ହୁରିୟତ ନେତାମାନଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ଅଣଦେଖା କରିବେ ନାହିଁ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଇସଲାମାବାଦରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବେ ନାହିଁ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ 23 ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଲାହୋର ଅଧିବେଶନକୁ ମନେ ପକାଇ "ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଦିବସ" ଅୟୋଜନ କରୁଛି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଂଗ୍ରେସରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଏହି ସର୍ତ୍ତ ରଖିଲେ ସପନା ଚୌଧୁରୀ !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Politics-odisha-condition-laid-by-sapna-chaudhary-to-join-congress-50424
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Politics-odisha-condition-laid-by-sapna-chaudhary-to-join-congress-50424
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 21:18:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହରିୟାଣୀ  ଡ୍ୟାନ୍ସର ତଥା ବିଗ ବୋସର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀ ସପନା ଚୌଧରୀ କଂଗ୍ରେସରେ ସାମିଲ ହେବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ସୂତ୍ର ମୁତାବକ ସପନା କଂଗ୍ରେସ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣ ପାଇଁ ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ସାମିଲ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି। ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ସପନା ଏମିତି କେଉଁ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି, ଯାହା ଦେଢ ମାସ ହେବ ପରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ମାନିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହିଁ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଯଦି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ଟିକେଟ୍ ଦେବ ତେବେ ଯାଇ ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେବେ ବୋଲି ସପନା ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି। ଖବର ଏହା ମଧ୍ୟ ରହିଛି, କଂଗ୍ରେସ ସପନାଙ୍କୁ ମଥୁରାରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସପନାଙ୍କ  ୟୁପି ଓ ବିହାରରେ ମଧ୍ୟ ଜବରଦସ୍ତ ଫ୍ୟାନ ଫୋଲୋଇଙ୍ଗ ଅଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଦେଖି କଂଗ୍ରେସ ସପନାଙ୍କୁ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ। ଏମିତି ହେଲେ ମଥୁରାରେ ବିଜେପିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେମା ମାଳିନୀଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ସପନାଙ୍କୁ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଯାଇପାରେ। 

କିଏ ସପନା ଚୌଧୁରୀ

୧୨ ବର୍ଷ ବସୟରେ ପିତାଙ୍କୁ ହରାଇବା ପରେ ସପନା ଚୌଧୁରୀ ସଂଘର୍ଷ କରି ନିଜ ଦମରେ ପରିବାରରକୁ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ହରିୟାଣାର ରୋହତକରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସପନାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଗୀତ ରାତାରାତି  ଷ୍ଟାର କରି ଦେଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଗୀତ ‘ସଲିଡ୍ ବଡି’ ବଳରେ ହରିୟାଣା କିଛି ଦିନରେ କେବଳ  ହରିୟାଣା ନୁହେଁ ବରଂ ୟୁପି, ରାଜସ୍ଥାନ, ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ପଞ୍ଜାବରେ ତାଙ୍କୁ ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲା। ସପନାଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୯୯୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୫ରେ ରୋହତକର ଏକ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରରେ ହୋଇଥିଲା। ପିତା ରୋହତକରେ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରୁଥିଲେ। 

ପିତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ମା ନଳିନୀ ଚୌଧୁରୀ ଓ ଭାଇ-ଭଉଣୀଙ୍କ ଦାୟିତ୍ଵ ସପନାଙ୍କ କାନ୍ଧ ଉପରକୁ ଚାଲି ଆସିଥିଲା। ଗୀତ ଓ ନାଚକୁ ସେ ନିଜର କେବଳ କ୍ୟାରିୟର କରିନଥିଲେ ବରଂ ସେହି ଦମରେ ପୂରା ପରିବାରର ଭୋରଣ ପୋଷଣ କରିଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ରାହୁଲଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ଆମେଥି ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ, କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏପରି ବଢାଇବେ ଚିନ୍ତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/politics-odisha-lok-sabha-elections-2019-smriti-irani-visit-amethi-more-than-rahul-gandhi-50422
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/politics-odisha-lok-sabha-elections-2019-smriti-irani-visit-amethi-more-than-rahul-gandhi-50422
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 20:27:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଆମେଥି ଏବଂ ରାୟବରେଲିରେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ ରଖିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିର ମିଶନ ଜାରି ରହିଛି । କଂଗ୍ରେସର ଗଡ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଆମେଥି ଉପରେ ବିଜେପି ନିଜର ନଜର ରଖିଛି । ବର୍ଷ 2014ରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମୋଦୀ ଲହରୀ ଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆମେଥିରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ । ବିଜୟର ବ୍ୟବାଧାନ କିନ୍ତୁ ରାହୁଲଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଥିଲା । କାରଣ 2014 ନିର୍ବାଚନରେ ରାହୁଲ ଏବଂ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ କମ ଥିଲା । 2009 ତୁଳନାରେ  ତାଙ୍କ ଭୋଟ ପ୍ରତିଶତ 25.14 ପ୍ରତିଶତ କମ ହୋଇଥିଲା । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ 2019ର ନିର୍ବାଚନ ରାହୁଲଙ୍କ ପାଇଁ କାଠିକର ପାଠ ହେବ । 

ଆମେଥିର ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ରାହୁଲଙ୍କ ପ୍ରତି ଆମେଥି ବାସିନ୍ଦା ଖୁସି ନାହାନ୍ତି ତାଙ୍କ ଉପରେ ମତଦାତାମାନେ କ୍ଷୁବ୍ଧ ଅଛନ୍ତି । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ରାହୁଲ ଆମେଥିରେ କମ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ କୌଣସି ନା କୌଣସି ବାହାନାରେ ଆମେଥିରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି । ରାହୁଲଙ୍କ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ସହ ସମ୍ପର୍କ ଥିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ । ଏପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଭୋଟର ମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବା ବିଜେପି ପାଇଁ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ । ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ରାହୁଲ 29 ଥର ଏବଂ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ 30 ଥର ଆମେଥି ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । 

ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଏବଂ ବିଜେପି ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ତୃଣମୃତ ସ୍ତରରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବଡ ବଡ ଯୋଜନାକୁ ସୁଚାରୁ ରୁପେ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିବା ଦାବି କରୁଛି । 88.5 କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆମେଥି ବାଇପାସ ନିର୍ମାଣ, 6 ପାୱର ହାଉସ ସ୍ଥାପନା, 400 ଇଣ୍ଡିଆ ମାର୍କା ହେଣ୍ଡପମ୍ପ, ଆମେଥି ନଗର ବିକାଶ ପାଇଁ 29 କୋଟିର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟ,ଏହା ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଆମେଥି ପାଇଁ 538 କୋଟି ଟଙ୍କାର ପରିଯୋଜନାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଥିଲେ । ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଏଠାରେ କଂଗ୍ରେସର ଖାତା ମଧ୍ୟ ଖୋଲିନଥିଲା । 

ବିଭିନ୍ନ ଗାଁର ସରପଞ୍ଚଙ୍କ କହିବା କଥା ରାହୁଲ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସହ ସେହିପରି ଭେଟୁନାହାନ୍ତି ଯେପରି ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଭେଟୁଥିଲେ । ଅନ୍ୟପଟେ ସମାଜସେବୀଙ୍କ କହିବା କଥା ଆମେଥିର କୃଷକମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି କାରଣ ଉତ୍ପାଦିତ ଫସଲକୁ ପଶୁମାନେ ଖାଉଛନ୍ତି, ଫସଲ ପାଇଁ ସାର-ମଞ୍ଜିର ଦର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ବିଜୁଳି ସଠିକ ରୂପରେ ନଆସିବା ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମୁଦ୍ଦା ହୋଇପାରେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୂତନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ନୀତି: ଆତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବ୍ୟାକଫୁଟରେ ଖେଳିବ ନାହିଁ ଭାରତ, ପୂର୍ବରୁ କରିବ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-Arun-Jaitley-slammed-sam-pitroda-said-security-doctrine-of-india-has-changed-now-50420
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-Arun-Jaitley-slammed-sam-pitroda-said-security-doctrine-of-india-has-changed-now-50420
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 19:12:59 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପାକିସ୍ତାନର ବାଲାକୋଟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକକୁ ନେଇ ଇଣ୍ଡିଆନ ଓଭରସିଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ୟାମ ପିଟ୍ରୋଡାଙ୍କ ବୟାନ ଉପରେ ବିଜେପି ହମଲା କରିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ଶୁକ୍ରବାର ପିଟ୍ରୋଡାଙ୍କ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଥିରୁ ତାଙ୍କର ପାକିସ୍ତାନ ପିରତୀ କେତେ ତାହା ଜଣା ପଡୁଛି। ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ବ୍ୟାକଫୁଟରେ ରହି ଆତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ଜିତାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ।  ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ନୀତି ଏବେ କେବଳ ରକ୍ଷାତ୍ମକ ରଣନୀତି ଆପଣାଉ ନାହିଁ ବରଂ ଆସନ୍ନ ବିପଦ ଜାଣି ପୂର୍ବରୁ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ବି କରିଥାଏ।

ଏହା ବିଚାରଧାରାର ଲଢେଇ

ଜେଟଲୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରଣନୀତି ଏବେ ବଦଳି ଯାଇଛି। ଆତଙ୍କବାଦ ଯେଉଁଠୁ ଉତ୍ପନ ହେଉଛନ୍ତି, ଏବେ ସେଠାରେ ଆମେ ହମଲା କରୁଛୁ। ଏହା ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଚାରଧାରାର ଲଢେଇ। ଯେଉଁମାନେ ଯଥା ସମ୍ଭବ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇ ଭାରତର ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ବନ୍ଧା ହାତରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଲଢିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ନୀତି ଏବେ କେବଳ ରକ୍ଷାତ୍ମକ ରଣନୀତି ଆପଣାଉ ନାହିଁ ବରଂ ଆସନ୍ନ ବିପଦ ଜାଣି ପୂର୍ବରୁ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ବି କରୁଥିବା ଜେଟଲୀ କହିଛନ୍ତି।

ରାହୁଲଙ୍କୁ କଲେ ଆକ୍ଷେପ

କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିକଟତମ ପରାମର୍ଶଦାତା ପିଟ୍ରୋଡାଙ୍କ ଉପରେ ନିଶାଣ କରି ଜେଟଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଗୁରୁଙ୍କ ଏମିତି ଚିନ୍ତାଧାରା ତେବେ କଳ୍ପନା କରି ପାରୁଥିବେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା କେମିତି ଥିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଚ୍ଛିନତାବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ପ୍ରହାର, ୟାସିନ ମଲିକର ସଂଗଠନ ଉପରେ ଲାଗିଲା ବ୍ୟାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/politics-odisha-central-government-ban-yasin-malik-organisation-jklf-under-anti-terror-law-50419
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/politics-odisha-central-government-ban-yasin-malik-organisation-jklf-under-anti-terror-law-50419
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 19:10:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆତଙ୍କବାଦ ଏବଂ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦ ଉପରେ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସ୍ୱରୁପ ମୋଦୀ ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତା ୟାସିନ ମଲିକର ସଂଗଠନ ଜେକେଏଲଏଫ(ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଲିବେରସନ ଫ୍ରଣ୍ଟ) ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । କ୍ୟାବିନେଟ ସରୁକ୍ଷା ସମିତିର ବୈଠକ ଏହି ନଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ସରକାର ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗା ଯାଇଛି । 

ୟାସିନ ମଲିକ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି ଯେ 1994ରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଗତିବିଧି ଚଲାଉଥିଲା । ସେ ଦେଶର ପାସପୋର୍ଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଯାଇ ସେଠାରେ ଦେଶ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଲିପ୍ତ ଥିଲେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମୋଦୀ ସରକାର ଜମାତେ ଇସଲାମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲଗାଇଥିଲେ । 

ୟାସିନ ମଲିକର ନାଁ ସେହି ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ନେତା ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଛି ଯେଉଁମାନେ ଘାଟିରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥାନ୍ତି । ସେ ଘାଟିରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗାର ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ କରିଥାନ୍ତି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ ୟାସିନ ପରି ନେତାମାନଙ୍କ ଉପରେ ବହୁ ଆଗରୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବା କଥା, କିନ୍ତୁ ଏହା ବହୁ ବିଳମ୍ବରେ ହୋଇଛି । ୟାସିନ ମଲିକକୁ ପୂର୍ବର ସରକାର ମାନେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇ ପାଳୁଥିଲେ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହାତ ଛାଡି ପାରନ୍ତି ରାହୁଲଙ୍କ ଅତି ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ, ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/politics-odishaLok-Sabha-Election-2019-Congress-Leader-And-Former-Minister-Jitin-Prasada-BJP-50418
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/politics-odishaLok-Sabha-Election-2019-Congress-Leader-And-Former-Minister-Jitin-Prasada-BJP-50418
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 18:14:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ହୋଇ ପାରନ୍ତି । ଯଦି ଏପରି ହୁଏ ତେବେ ଏହା କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ବଡ ଝଟକା ହେବ । ଜିତିନଙ୍କ ନାମ ସେହି ଯୁବ ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଛି ଯେଉଁମାନେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅତି ନକଟତର । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଘୋରହରା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ସେ ବିଜେପି ଟିକଟରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିପାରନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରଥମ ସୂଚୀରେ, କଂଗ୍ରେସ ଧୋରହରାରୁ ଜିତିନ ପ୍ରସାଦକୁ 2019 ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିସାରିଛି କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏପରି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ନୌକୁ ପଠାଯାଇପାରେ । 

ଜିତିନଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇଥିଲା ସେ ଏହାର ସିଧା ଉତ୍ତର ଦେଇ ନଥିଲେ,କିନ୍ତୁ ଏହି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ସିଧା ଖାରଜ ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲେ । 

ବିଜେପି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ 28ଟି ଆସନ ଘୋଷଣା କରିଛି,କିନ୍ତୁ ଏହି ଲିଷ୍ଟରେ ଧୋରହରା ଆସନ ପାଇଁ କୌଣସି ନେତାଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରିନାହିଁ । ଯେତେବେଳେ  କି ଧୋରହରା ପାଖାପାଖି ଆସନ ଲଖୀମପୁର, ସାହଜହାଁପୁର ପରି ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ସାରିଛି । 

ଜିତିନ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ରଜନୈତିକ ଯାତ୍ରା

2001 ମସିହାରେ ଜିନିତ ଭାରତୀୟ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ସଚିବ ହୋଇଥିଲେ । 2004ରେ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ନିଜର ପାରମ୍ପାରିକ ଆସନ ସାହଜହାଁପୁରରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ ଏବି ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ । 2008ରେ ଜିତିନ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ସେ 2009ରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ, ଧୋରହରାରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢି 2 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ସଂସଦରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।2009-11 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜମାର୍ଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିରବ ମୋଦୀ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଦେଶର ଆଉ ଜଣେ ପଳାତକ, ୮୧୦୦ କୋଟି ଲୁଟି ଫେରାର ମାରିଥିଲେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-ed-sources-hitesh-patel-extradited-india-soon-money-laundering-case-50417
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-ed-sources-hitesh-patel-extradited-india-soon-money-laundering-case-50417
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 18:02:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପିଏନବିର ବହୁ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅନିୟମିତତା ମାମଲାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନିରବ ମୋଦୀ ଲଣ୍ଡନରେ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ଏବେ ଗୁଜରାତର ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ବାୟୋଟେକ୍ ମାମଲାରେ ପଳାତକ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହିତେଶ  ପଟେଲଙ୍କୁ ଆଲବାନିଆରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ବାୟୋଟେକ୍ ମାମଲାରେ ଭାରତୀୟ ଯାଞ୍ଚ ଏଜେନ୍ସି ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ହିତେଶ ପଟେଲଙ୍କ ସନ୍ଧାନରେ ଥିଲେ। ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ(ଇଡି)ର ସୂତ୍ର ମୁତାବକ ହିତେଶ ପଟେଲଙ୍କୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ରେ ରେଡ୍ କର୍ଣ୍ଣର ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଥିଲା। ଅନ୍ୟ ପଟେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ରେ ଆଲବାନିଆରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅପରାଧ ବ୍ୟୁରୋ  ତାଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ।

ଶୀଘ୍ର ଭାରତକୁ ହେବ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ

ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ବାୟୋଟେକ୍ ମାମଲାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ହିତେଶ ପଟେଲଙ୍କୁ ଏଜେନ୍ସି ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଖୋଜୁଥିଲା। ଇଡି ଦ୍ଵାରା ବିଶେଷ ପିଏମଏଲଏ ଅଦାଲତରେ ଏଫଆଇଆର ଦାୟର କରାଯାଇଥିଲା। ଇଡି ସୂତ୍ର ମୁତାବକ, ହିତେଶଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଭାରତକୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରାଯାଇପାରେ। ତାଙ୍କ ଉପରେ ୮୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥ ହେରଫେର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ବାୟୋଟେକ୍ ମାମଲା କଣ 

୮୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ହେରଫେର ମାମଲାରେ ଅପରାଧିକ ଯାଞ୍ଚରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଷ୍ଟର୍ଲିଂ  ଗ୍ରୁପର ସମସ୍ତ ଚାରି ପ୍ରମୋଟର ଦେଶରୁ ଫେରାର ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହିତେଶ ପଟେଲଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ନୀତିନ ସନ୍ଦେଶରା, ଚେତନ ସନ୍ଦେଶରା, ଦୀପ୍ତି ସନ୍ଦେଶରା, ରାଜଭୂଷଣ ଦୀକ୍ଷିତ, ଚାର୍ଟର୍ଡ ଆକାଉଣ୍ଟାଟ୍ ହେମନ୍ତ ହାଥୀ ଓ ମଧ୍ୟସ୍ତ ଗଗନ ଧାଓ୍ଵନ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ। ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ଗ୍ରୁପର କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ବାୟୋଟେକ୍, ପିଏମଟି ମେସିନ ଲିମିଟେଡ୍, ଷ୍ଟର୍ଲଂ ସେଜ୍ ଆଣ୍ଡ ଇନଫ୍ରା ଲିମିଟେଡ୍, ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ପୋର୍ଟ ଲିମିଟେଡ୍, ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ଓଏଲ ରିସୋର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ ଓ ୧୭୦ରୁ ଅଧିକ ସେଲ କମ୍ପାନୀ ସାମିଲ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିହାରରେ ମହାମେଣ୍ଟର ସିଟ୍ ବଣ୍ଟନ ଫର୍ମୁଲା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ, ଆରଜେଡି ୨୦ ଓ କଂଗ୍ରେସ ୯ଟି ଲୋକସଭା ସିଟରେ ଲଢିବ ନିର୍ବାଚନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Politics-odisha-Patna-lok-sabha-election-grand-alliance-Annonced-seat-shairing-50415
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Politics-odisha-Patna-lok-sabha-election-grand-alliance-Annonced-seat-shairing-50415
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 17:30:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିହାରରେ ମହାମେଣ୍ଟ ସିଟ୍ ବଣ୍ଟନ ନେଇ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମହାମେଣ୍ଟର ସିଟ୍ ଫର୍ମୁଲା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି। ବିହାରର ୪୦ ଲୋକସଭା ସିଟରୁ ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ପାର୍ଟି ଆରଜେଡିକୁ ୨୦ ସିଟ୍ ମିଳିଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସକୁ ୯ଟି ସିଟ୍ ମିଳିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ(ଆରଜେଡି)ର ମୁଖପାତ୍ର ମନୋଜ ଝା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଏଥିରେ ତେଜସ୍ଵୀ ଯାଦବ, ଶରଦ ଯାଦବ, ଜିତନ ରାମ ମାଝୀଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ନେତା ସାମିଲ ଥିଲେ। 

ମହାମେଣ୍ଟରେ ବିହାରର ୪୦ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ଆରଜେଡିକୁ ୨୦, କଂଗ୍ରେସକୁ ୯, ଆରଏଲଏସପିକୁ ୫, ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ ଆଓ୍ଵାମ ମୋର୍ଚ୍ଚ(ହମ)୩, ଭିଆଇପିକୁ ୩, ସିପିଆଇଏମଏଲକୁ ଆରଜେଡି ଖାତାରୁ ଗୋଟିଏ ସିଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଆଓ୍ଵାମ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ଜିତନ ରାମ ମାଂଝୀ ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇ ପାରନ୍ତି। 

ସିଟ୍ ବଣ୍ଟନ ଓ ପ୍ରଥମ ପର୍ୟ୍ୟା ୟର ପ୍ରାର୍ଥୀ ସହିତ ବିହାରର ବିଧାନସଭା ଉପ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ମନୋଜ ଝା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲାଲୁ ଯାଦବ ଏହି ମହାମେଣ୍ଟକୁ ୨୦୧୪ରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଏପ୍ରିଲ ୧୧ରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ୟ୍ୟାୁୟ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ୨୦ଟି ରାଜ୍ୟର ୯୧ଟି ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବ। ଏଥିରୁ ବିହାରର ୪ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ମତଦାନ ହେବ।  

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>