<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ CAA ହିଂସା, ଓଡ଼ିଶାରେ ଟ୍ରେନ ବାତିଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/State-Odisha-Train-cancelled-due-to-CAA-Unrest-Situation-in-Westbengal-65301
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/State-Odisha-Train-cancelled-due-to-CAA-Unrest-Situation-in-Westbengal-65301
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 23:21:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନକୁ ନେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହୋଇଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁଁ ରେଳ ଚଳାଚଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଓଡ଼ିଶା ଦେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରୁଟରେ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । 

ଓଡ଼ିଶା ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଏହି ସବୁ ଟ୍ରେନ ବାତିଲ: 

ପୁରୀ-ଚେନ୍ନାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ 

ପୁରୀ- ସଂତ୍ରାଗାଛି ପାସେଞ୍ଜର 

ପୁରୀ-ଖୋର୍ଦ୍ଧା ପାସେଞ୍ଜର

ତିରୁପତିରୁ ତିରୁପତି - ହାୱଡ଼ା ଏକ୍ସପ୍ରେସ 

ଦିଘାରୁ ଦିଘା-ପୁରୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ

ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଇଷ୍ଟକୋଷ୍ଟ

ଚେନ୍ନାଇରୁ କରମଣ୍ଡଳ ଏକ୍ସପ୍ରେସ

ଭାସ୍କୋଡ଼ାଗା- ହାୱଡ଼ା ଅମରାବତୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ବାତିଲ

ସିକନ୍ଦରାବାଦରୁ ସିକନ୍ଦରାବାଦ- ଗୈାହାଟୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ବାତିଲ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ବଦଳିଲା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା' ଦିବସର ତାରିଖ....
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/International-National-Odisha-international-tea-day-may-21-united-nations-on-the-recommendation-of-india-65300
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/International-National-Odisha-international-tea-day-may-21-united-nations-on-the-recommendation-of-india-65300
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 23:00:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଚା' ଦିବସ । ପୂର୍ବରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରେ ପାଳନ ହେଉଥିବା ବିଶ୍ୱ ଚା' ଦିବସକୁ ଭାରତର ସୁପାରିଶକ୍ରମେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମହାସଭା ମେ ୨୧କୁ ବିଶ୍ୱ ଚା' ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । 

୪ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷ ସଂଗଠନ ସମୟରେ ସରକାରୀ ସମୂହ ବୈଠକରେ  ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ କେତକ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖକୁ ଚା ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଉଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା' ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମହାସଭା ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଧିସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ବିଶ୍ୱର ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଚା'ର ଯୋଗଦାନ ସମ୍ପର୍କରେ ସାରା ଦୁନିଆକୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବାକୁ ଚାହିଁଛନ୍ତି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ୨୦୩୦ରେ ଦେଶର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକାଶ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରା କରାଯାଇପାରିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୫କୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ଭାରତ, ନେପାଳ, ବାଂଲାଦେଶ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଜଂଜାନିଆ ଓ ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ଦିବସକୁ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ଚା ଉତ୍ପାଦନ ଭଲ ହେଉଥିବାରୁ ମେ ୨୧କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ଦର୍ଶଯାଇଛି । 

ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମହାସଭା ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଛି ଯେ, ମେ ୨୧କୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା' ଦିବସ ଘୋଷିତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚା' ଉତ୍ପାଦନ ଓ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେବ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାମୀଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଯୋଜଗାରର ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୋତ ହେବ । ଏହା ସହ ସଂଯୁକ୍ତ ମହାସଭାରେ ଚା'ର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । 

ପ୍ରତିବର୍ଷ ମେ ୨୧କୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା' ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଓ ଅନ୍ତୀରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଓ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ସଂଗଠନକୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବ ଯାହା ଗାଁଗହଳିରେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରିପାରିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମରଣ ଅନଶନର ୧୩ତମ ଦିନରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମହିଳା ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଅସୁସ୍ଥ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Delhi-Commission-for-Women-Chief-Swati-Malival-admitted-to-hospital-after-strike-Delhi-65295
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Delhi-Commission-for-Women-Chief-Swati-Malival-admitted-to-hospital-after-strike-Delhi-65295
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 20:13:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦୁଷ୍କର୍ମର ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଫାଶୀ ଦାବିକୁ ନେଇ ବିଗତ ୧୩ ଦିନ ହେବ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ମହିଳା ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସ୍ୱାତୀ ମାଲିୱାଲ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥାବସ୍ଥା ବିଗିଡ଼ିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଶନିବାର ଠାରୁ ସେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ । ନିୟମିତ ଭାବେ ଭୋକରେ ରହି ସ୍ୱାତୀଙ୍କର ଓଜନ ୮ କିଲୋ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ସେ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ସ୍ୱାତିଙ୍କ ଦାବି ଯେ, ଦୁଷ୍କର୍ମରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଦୋଷୀଙ୍କୁ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଉ । 

ଦିଲ୍ଲୀ ମହିଳା ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସ୍ୱାତି ମାଲିୱାଲଙ୍କୁ ଲୋକନାୟକ ଜୟପ୍ରକାଶ ନାରାୟଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ମେଡିକାଲ ଯାଞ୍ଚରେ ସ୍ୱାତିଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ୯୨/୭୦, ସୁଗର ୬୭, ଓଜନ ୫୭ କିଲୋ ଓ ପଲ୍ସ ୯୦ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ତେଲେଙ୍ଗାନାର ରାଜଧାନୀ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଜଣେ ମହିଳା ପଶୁଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ପରେ ଉନ୍ନାଓ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ନିଆଁ ଲଗାଇ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ସ୍ୱାତି ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳା ସୁରକ୍ଷାକୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରି ଅନଶନ କରିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଫାଶୀ ମିଳୁ ବୋଲି ଦାବି କରିଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ବାରାକପୁରରେ ବିଜେପି ସାଂସଦଙ୍କ କାରକୁ ଇଟାରେ ଆକ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Politics-Crime-Nation-BJP-MP-from-Barrackpore-Arjun-Singh-attacked-with-bricks-and-then-a-bomb-65294
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Politics-Crime-Nation-BJP-MP-from-Barrackpore-Arjun-Singh-attacked-with-bricks-and-then-a-bomb-65294
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 19:30:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋଲକାତା, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି)ର ଜଣେ ସାଂସଦଙ୍କ କାରକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଶନିବାର ରାତି ଇଟାରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଖବର ଅନୁସାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବାରାକପୁର ସାଂସଦ ଅର୍ଜୁନ ସିଂହ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ତାଙ୍କର କାରକୁ ଇଟାରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ସାଂସଦଙ୍କର କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । 

ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ସାଂସଦ ଅର୍ଜୁନ ସିଂହ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି, ସେ ଯେତେବେଳେ କନକିନାରା ଠାରୁ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ତାଙ୍କ କାରକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଇଟାରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ସେହିପରି ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କାର ଉପରକୁ ବୋମା ଫିଙ୍ଗିଥିବା ବେଳେ ଏହା କାର ନିକଟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଲାଗୁ କରାଯିବା ଦରକାର ବୋଲି ସାଂସଦ ଶ୍ରୀ ଅର୍ଜୁନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।  

ସାଂସଦ ଅର୍ଜୁନ ସିଂହ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେବା ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ବରଂ ସେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ଗତ ମେ’ ୬ ତାରିଖରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୋହନପୁର ଆସନର ବାହାରେ ତାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ସେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରିୟ ମୁଲ୍ଲିକ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଲାଗୁ ହେଲା ଫାଷ୍ଟ୍ୟାଗ ସିଷ୍ଟମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Central-government-notifies-fastag-system-implement-with-15-December-relaxe-for-one-month-65293
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Central-government-notifies-fastag-system-implement-with-15-December-relaxe-for-one-month-65293
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 21:03:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଟୋଲ ପ୍ଲାଜାରେ ଗମନାଗମନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଗମ କରିବା ଏବଂ ଟୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସକୁ ଅତି ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଫାଷ୍ଟ୍ୟାଗ ସିଷ୍ଟମ ଶନିବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଯାଇଛି । ମାତ୍ର ଏବେ ୩୦ ଦିନ ଯାଏଁ ନିୟମକୁ ସାମାନ୍ୟ ଢିଲା କରାଯାଇଛି । ହାଇବ୍ରିଡ଼ ଲେନରେ ୧୫ ଜାନୁଆରୀ ଯାଏଁ ଫାଷ୍ଟ୍ୟାଗ ସହିତ କ୍ୟାଶ ପେମେଣ୍ଟ କରାଯାଇପାରିବ । ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଶନିବାର ଏସଂପର୍କିତ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହୋଇଛି । ସରକାର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରେ ଟୋଲ ଦେୟ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ଫାଷ୍ଟ୍ୟାଗ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ । ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଡିସେମ୍ବର ୧କୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଥିଲେ । 

ନ୍ୟାସନାଲ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ ଟୋଲ କଲେକଶନ ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଏକ ଫ୍ଲଗଶିପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଟେ । ଏହାରି ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରାଫିକ ମୁଭମେଣ୍ଟକୁ ସହଜ କରିବା ଏବଂ ରେଡିଓ ଫ୍ରିକ୍ୟୁଏନ୍ସ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେଶନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଟୋଲ ଆଦାୟ କରାଯାଇଥାଏ । 

ଫାଷ୍ଟ୍ୟାଗକୁ ସାର୍ଟିଫାଇଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜାରି କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ଅଧିକ ରାଶି ୧୦୦ ଟଙ୍କା ହୋଇପାରେ, ଯାହାକୁ ନ୍ୟାଶନାଲ ପେମେଣ୍ଟ କର୍ପୋରେଶନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏନପିସିଆଇ) ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ମାତ୍ର ଟ୍ୟାଗ ଜାରି କରିବା ବାସ୍ତବିକ ଦର ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥାଏ ଏବଂ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏହାର ଦର ଅଲଗା ହୋଇପାରେ । 

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ କୌଣସି କାର ପାଇଁ ଫାଷ୍ଟ୍ୟାଗକୁ ଏଭଳି ଭାବେ ୪୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରିପାରେ । 

-ଟ୍ୟାଗ ଇନଶୁଏନ୍ସ ଶୁଲ୍କ: ୧୦୦ ଟଙ୍କା

-ଫେରସ୍ତ ସିକୁ୍ୟରିଟି ଡିପୋଜିଟ: ୨୦୦ ଟଙ୍କା

-ବୋଲ୍ଟ କ୍ରିଏଟ କରିବା ସମୟରେ ରିଚାର୍ଜ: ୧୦୦ ଟଙ୍କା

      

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନାଗରିକତା ଆଇନ: ବିରୋଧ-ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ-ଶାହାଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Assam-CM-Ssonowal-to-meet-PM-Modi-and-Amit-Shah-over-citizenship-protests-65292
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Assam-CM-Ssonowal-to-meet-PM-Modi-and-Amit-Shah-over-citizenship-protests-65292
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 20:15:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗୌହାଟୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ନାଗରିକତା ଆଇନରେ ପରିଣତ ହେବା ପରେ ପୂର୍ବୋତ୍ତର ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଆସାମରେ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି । ବହୁସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ବାନନ୍ଦ ସୋନୋୱାଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଇପାରନ୍ତି । 

ଆସାମର ସଂସଦୀୟ କାର୍ଯ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରମୋହନ ପଟୋୱାରୀ ଶନିବାର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି, ବିଜେପିର ବିଧାୟକ ଓ ସାଂସଦଙ୍କ ଗୌହାଟୀରେ ବୈଠକ ହୋଇଛି । ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ, ରାଜ୍ୟର ପରିସ୍ଥିତି ସଂପର୍କରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯିବ । ପଟୋୱାରୀ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଦେଶର ୨ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିବ । 

ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟୁଇଟ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ନିଜର କ୍ୟାବିନେଟ ସହଯୋଗୀ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାମେଶ୍ୱର ତେଲି, ସାଂସଦ, ବିଧାୟକ, ଆସାମ ବିଜେପି ସଭାପତି ରଞ୍ଜିତ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ସହ ଗୌହାଟୀରେ ବୈଠକ ହୋଇଛି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଆସାମରେ ଏହି ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଉଗ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ରେଳଷ୍ଟେସନ, ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ, ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଏକ ବସ ଟର୍ମିନଓ ସମେତ ସାଧାରଣ ସଂପତ୍ତି ଜଳାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାପକ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବୁଧବାର ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲ ଗୃହୀତ ହେବା ପରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଏଯାଏଁ ୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦିଲ୍ଲୀର ଶାଲିମାର ବାଗରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୩ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ଶୋଚନୀୟ ମୃତ୍ୟୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Fire-that-broke-out-at-a-house-in-Shalimar-Bagh-of-Delhi-Three-dead-and-four-injured-65291
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Fire-that-broke-out-at-a-house-in-Shalimar-Bagh-of-Delhi-Three-dead-and-four-injured-65291
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 18:24:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଶାଲିମାରସ୍ଥିତ ଏକ ଘରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ହେବାରୁ ଶନିବାର ରାତି ୩ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କର ଶୋଚନୀୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହି ଘଟଣାରେ ୪ ଜଣ ମହିଳା ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି । ଗୁରୁତରମାନଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ନିଆଁ ଲିଭାଇବା ପାଇଁ ଦମକଳବାହିନୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ପହଞ୍ଚି ଥିଲା । ସେହିପରି ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚି ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିଥିଲା । 

ପୋଲିସ କହିଛି, ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ୧୦ରେ ବିକ୍ୟୁ ବ୍ଲକ ଶାଲିମାର ବାଗ ଅଚଞ୍ଚରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା । ଏହା ପରେ ଦମକଳ ବାହିନୀକୁ ଖବର ଦିଆଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ପୋଲିସ ଓ ଦମକଳ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୭ ଜଣ ମହିଳା ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ିଯାଇ ଗୁରୁତର ହୋଇସାରିଥିଲେ । ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ  ଉଦ୍ଧାର କରି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲା । 

ଏହି ଘଟଣାରେ ୭୫ ବର୍ଷୀୟ କାନ୍ତା, କରିଣ ଶର୍ମା (୬୫) ଓ ସୋମବତୀ (୪୨)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଅନ୍ୟ ଚାରି ଜଣ ହେଲେ ଇନ୍ନା (୨୮), ଅକ୍ଷିତ (୧୬), ଲାଜବନ୍ତୀ (୬୮) ଓ ବଂଶୀକା (୧୪) । ଗୁରୁତରମାନଙ୍କୁ ଫର୍ଟିଜ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଗତ ରବିବାର ଅନାଜ ମଣ୍ଡିରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୪୩ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହାରାଷ୍ଟ୍ର: ସଭରକର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶିବସେନା-କଂଗ୍ରେସ-ଏନସିପି ମେଣ୍ଟରେ ବଢ଼ିପାରେ ଉତ୍ତେଜନା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Maharastra-Savarkar-issue-may-cause-tension-in-Maharashtra-alliance-government-65290
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Maharastra-Savarkar-issue-may-cause-tension-in-Maharashtra-alliance-government-65290
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 20:10:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କ୍ଷମତାସୀନ ଶିବସେନା-କଂଗ୍ରେସ-ଏନସିପି ମେଣ୍ଟ ସରକାରରେ  ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ବୀର ସଭରକରଙ୍କ ଉପରେ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ବୟାନକୁ ନେଇ ଶିବସେନା ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଆହୁରି ବଢ଼ିପାରେ । ମାତ୍ର ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଶିବସେନା ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ବୈଚାରିକ ବିବାଦ ଦେଖାଯାଇଛି । ଉଭୟ ଦଳ ମତଭେଦ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧଭ ଠାକରେ ଦ୍ୱାରା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଖାତା ବାଣ୍ଟିବାର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ପ୍ରକାରର ସଂକଟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । 

ସଂସଦରେ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଉଭୟ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ଖୋଲାଖୋଲି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ସେହି ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଖୁସି କରିବା ଲାଗି ଶିବସେନା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ । ବିବେକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉଭୟ ଦଳର ସମ୍ମୁଖରେ ସଭରକର ବିବାଦରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବା ବଡ଼ କାରଣ । କାରଣ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଶିବସେନା ନେତା ସଂଜୟ ରାଉଥ ଯେଭଳି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସ ଏହାକୁ ସହଜରେ ହଜମ କରିପାରୁ ନାହିଁ । ଏହାରି ଉପରେ କଂଗ୍ରେସ କ’ଣ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଉଛି, ତାହା ଦେଖିବାର ସମୟ ଆସିଛି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଯେଉଁଠି ସଭରକରଙ୍କ ବିଚାରଧାରାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି, ସେହିଠାରେ ଶିବସେନା ସଭରକରଙ୍କୁ ମହାପୁରୁଷ ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଛି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଉ ଉଭୟ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ବିବାଦ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲକୁ ଲୋକସଭାରେ ଶିବସେନା ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ବିରକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା । କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ହୁସେନ ଦଲବାଇ ଓ ରାଜ୍ୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ. ନିତିନ ରାଉତ ଶିବସେନାର ଆଦର୍ଶ ଉପରେ ଆପତ୍ତି ଜଣାଇ ମେଣ୍ଟର ଧର୍ମ ପାଳନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶ ନିର୍ମାଣରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନେବ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ - ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-Revised-Conference-in-rashtrapati-Bhawan-65284
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-Revised-Conference-in-rashtrapati-Bhawan-65284
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 08:08:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ଭିଜିଟର୍ କନଫରେନ୍ସରେ ଶନିବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରମୁଖ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ମୁଖ୍ୟ ଏବଂ କୁଳପତିଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେଇ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂତନ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅଣାଯିବା ସହ ନୂଆ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଶିକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠାନ ତିଆରି କରିବା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ  ବୋଲି ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି ।   

ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଟ୍ୱିଟରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତକୁ ମାନବବଳର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ କରିବା ଏବଂ ସମଗ୍ର ହାଇଡ୍ରୋକାର୍ବନ ଓ ଉର୍ଜା ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏହି ଶିଳ୍ପକୁ ଭବିଷ୍ୟତର ନେତୃତ୍ୱକାରୀମାନଙ୍କୁ ଗଢିବା ପାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦେଶର ରାଇବରେଲି, ଶିବଶାଗର ଏବଂ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଠାରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଟକ୍ନୋଲୋଜି ସଂସ୍ଥା (ଆରଜିଆଇପିଟି) ଏବଂ ବିଶାଖାପାଟଣାରେ ଭାରତୀୟ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉର୍ଜା ସଂସ୍ଥା (ଆଇଆଇପିବି) ଭଳି ଶିକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛି । 

ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଆହୁରି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକ ଦେଶ ନିର୍ମାଣରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନେବେ । ପଲିସି ଫ୍ରେମୱାର୍କ, ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶ ତଥା ଦେଶର ଉର୍ଜା କ୍ଷମତା ପାଇଁ ମାନବ ସମ୍ବଳ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନଙ୍କରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଜ୍ଞାନ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିର ବିକାଶ ସହ ଜଡିତ । କେବଳ ଯେ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ନୁହେଁ ଦ୍ରୁତ ବିକାଶର ବାର୍ତାବହ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ହେବ । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଟ୍ୱିଟରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । 

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ୪୬ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ବିଶେଷଭାବରେ କୃଷି, ଫାର୍ମାସିୟୁଟିକାଲ, ଡିଜାଇନ, ଫ୍ୟାସନ, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ଏନର୍ଜି, ଯୋଜନା ଏବଂ ଆର୍କିଟେକ୍‌ଚର, ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତି ଭଳି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରର ମୁଖ୍ୟମାନେ ସାମିଲ ଥିଲେ । ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଆସିଥିବା ମୁଖ୍ୟମାନେ ଛାତ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗୀ, ନିର୍ମାଣ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଭିତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଭୁତି ଉପରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜେଏନୟୁ କୁଳପତିଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ, କାର ଭାଙ୍ଗିଲେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-I-Was-Attacked-Today-Jnu-Vice-Chancellor-M-Jagadesh-Kumar-65283
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-I-Was-Attacked-Today-Jnu-Vice-Chancellor-M-Jagadesh-Kumar-65283
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 08:05:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜେଏନୟୁର କୁଳପତି ଏମ ଜଗଦୀଶ କୁମାର ଉପରେ ଶନିବାର ଦିନ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ କଥିତ ରୁପେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ନିଜେ ଏହାର ପୁଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 10ରୁ 15 ଜଣ ଛାତ୍ର ତାଙ୍କୁ ଘେରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ତାଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ । 

କୁଳପତି ଏମ ଜଗଦୀଶ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ବୟାନ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ମୋ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି । ମୁଁ ସ୍କୁଲ ଅଫ ଆର୍ଟସ ଆଣ୍ଡ ଏସ୍‌ଥେଟିକ୍ସ ଯାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ 10-15 ଜଣ ଛାତ୍ର ଘେରିଥିଲେ । ସେମାନେ ମୋତେ ତଳକୁ ଟାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ମୁଡରେ ରହିଥିଲେ । ଭାଗ୍ୟବଶତଃ, ମୋତେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।  ଏହି ସମୟରେ ଛାତ୍ରମାନେ କାରର କାଚ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ । 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ହଷ୍ଟେଲ ଫି’ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଜେଏନୟୁର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏକ ମାସରୁ ଅଧିକ ଦିନ ଧରି ପଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଦାବିକୁ ଦେଖି ମାନବ ସମ୍ୱଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲା ।   

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>