<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କହ୍ନେୟା ଲାଲଙ୍କ ଘରେ ପହଂଚି ୫୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍‌,ଦୁଇ ପୁଅଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ଦେଲେ ପ୍ରତିଶୃତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Chief-Minister-Ashok-Gehlot-who-reached-Kahneja-Lals-house-and-paid-Rs-51-lakh-promised-his-two-sons-for-government-jobs-98821
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Chief-Minister-Ashok-Gehlot-who-reached-Kahneja-Lals-house-and-paid-Rs-51-lakh-promised-his-two-sons-for-government-jobs-98821
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 30 Jun 2022 03:18:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଉଦୟପୁରରେ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ହତ୍ୟା ଘଟଣା ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ଦେଶରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇ ଦେଇଛି । ତେବେ ଆଜି ଏହି ଘଟଣାରେ ଟେଲର କହ୍ନେୟା ଲାଲଙ୍କ ଘରେ ରାଜସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍ ପହଂଚି ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୫୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଚେକ୍ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା ସହିତ କହ୍ନେୟା ଙ୍କ ଦୁଇ ପୁଅଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରି ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଗିରଫ କରାଯାଇ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପର୍କ ଜଣାଯିବା ଘଟଣାକୁ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିବାବେଳେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦେବା ଉଚିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ ଏହାକୁ ଏକ ଘୃଣ୍ୟ ହତ୍ୟା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା କେବଳ ରାଜ୍ୟ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ ଥରାଇ ଦେଇଛି ବୋଲି କହିଛି। ଗେହଲୋଟ୍ ପୋଲିସର କାର‌୍ୟ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶୀଘ୍ର ଧରାଯାଇଥିବାରୁ ପୋଲିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ହତ୍ୟାକାରୀମାନେ ଧରାପଡିଥିଲେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନ ସହ ଲିଙ୍କ ଅଛି।ତେଣୁ ଏହି ମାମଲାରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିବେ ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଗୁଲାବ ଚାନ୍ଦ କାଟାରିଆଙ୍କ ସହଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଲୋଡ଼ିବେ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ପକ୍ସୋ ଆକ୍ଟ ଅଧୀନରେ ୯ ଜଣଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦେଇଛୁ, ଏହି ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇଛୁ ଏବଂ ଦୋଷୀକୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଦଣ୍ଡ ମିଳିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶରେ ବେଲଗାମ କରୋନା: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୮ ହଜାର ପାର ହେଲା ସଂକ୍ରମଣ, ୩୯ ମୃତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Corona-in-the-country-18000-people-crossed-the-virus-in-24-hours-39-dead-98816
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Corona-in-the-country-18000-people-crossed-the-virus-in-24-hours-39-dead-98816
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 29 Jun 2022 23:20:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ବେଲଗାମ । ଦେଶରେ ଆଜି କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପୁଣି ଥରେ ୧୮ ହଜାର ପାର କରିଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୮ ହଜାର ୮୧୯ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । 

ତେବେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୮ ହଜାର ୮୧୯ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ମିଶାଇ ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୩,୪୫୨,୧୬୪ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ସେହିପରି ୩୯ ଜଣ ମୃତକଙ୍କୁ ମିଶାଇଲେ ଭାରତରେ ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫,୨୫,୧୧୬ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । 

ସେହିପରି ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ୧୩୮୨୭ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ମିଶାଇଲେ ଦେଶରେ ମୋଟ ସୁସ୍ଥତା ସଂଖ୍ୟା ୪,୨୮,୨୨୪,୯୩ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହାସହିତ ଦେଶରେ ଏବେ ଆକ୍ଟିଭ କେସ ହେଉଛି ୧୦୪୫୫୫ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉଦୟପୁର ହତ୍ୟା: ଆଜି କହ୍ନେୟାଲାଲଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିବେ ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜସମନ୍ଦରେ ଉତ୍ତେଜନା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Rajastan-CM-Ashok-Gehlot-to-meet-Kanheyalal-at-Udayapur-98810
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Rajastan-CM-Ashok-Gehlot-to-meet-Kanheyalal-at-Udayapur-98810
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 30 Jun 2022 19:15:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଉଦୟପୁର, ଜୁନ୍ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ଉଦୟପୁରରେ କହ୍ନେୟାଲାଲଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିବେ । ଏଥି ସହିତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦୟପୁରର ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ବୈଠକ କରିବେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗହଲୋତ ପୀଡିତ ପରିବାରକୁ ଭେଟିବା ପୂର୍ବରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁକମ୍ପାମୂଳକ ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ ପରିବାରର ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦେବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଗୁରୁବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଗହଲୋତ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟି ସ୍ୱାନ୍ତନା ପ୍ରଦାନ କରିବେ । 

ଉଦୟପୁରର ଟେଲର କହ୍ନେୟାଲାଲଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଯାଇଛି । ରାଜସମନ୍ଦରେ ଭୀମ କସ୍‌ବେରେ ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛି । ଏହି ଘଟଣାରେ କିଛି ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଗହଲୋତ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଅପିଲ କରୁଛନ୍ତି । କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ନ କରନ୍ତୁ । ପୋଲିସ ଏହି ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ସାମିଲ ଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିସାରିଛି । 

ଉଦୟପୁର ଗସ୍ତକାଳରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଗହଲୋତ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କନଷ୍ଟେବଳ ସନ୍ଦୀପ ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ । ରାଜସମନ୍ଦରେ ବୁଧବାର ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସମୟରେ ସେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବା ଲାଗି ପୋଲିସ ୧୦ ରାଉଣ୍ଡ ଫାଙ୍କା ଗୁଳି ଚାଳନା କରିଥିଲା । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ୨୮ ତାରିଖରେ ଉଦୟପୁରରେ ଟେଲର କହ୍ନେୟାଲାଲଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି କାଟି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ମହମ୍ମଦ ରିୟାଜ ଅତ୍ତାରୀ ଓ ଗୌସ ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଯାଇଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା, ଭକ୍ତ ଡାକିଲେ- ବମ୍ ବମ୍ ଭୋଲେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Amarnath-Yatra-commences-from-today-with-the-first-group-of-pilgrims-98809
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Amarnath-Yatra-commences-from-today-with-the-first-group-of-pilgrims-98809
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 30 Jun 2022 18:58:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶ୍ରୀନଗର, ଜୁନ୍ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ପବିତ୍ର ଗୁମ୍ଫାକୁ ଭକ୍ତମାନେ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ବିଗତ ୨ ବର୍ଷ ପରେ ଭକ୍ତମାନେ ବରଫ ଲିଙ୍ଗ ଦେଖିପାରୁ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ବହୁତ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି । ଭକ୍ତମାନେ ପାହାଡ଼କୁ ଚଢୁଥିବା ବେଳେ ହର ହର ମହାଦେବ୍‌, ବମ୍ ବମ୍ ଭୋଲେ ଆଦି ଶ୍ଲୋଗାନ ଦେଉଛନ୍ତି । 

ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀର ପୋଲିସ ଓ ସେନା ପକ୍ଷରୁ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ପଥରେ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ସେନା ମଧ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି । ଜଣେ ଭକ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ନିଜକୁ ବହୁତ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛି । ବାବା ଭୋଲେନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ବୁଧବାର ଭୋର ସକାଳୁ ଜମ୍ମୁସ୍ଥିତ କ୍ୟାମ୍ପରୁ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଦେଇଥିଲେ । ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ଜୁନ ୩୦ରେ ଆରମ୍ଭ ହେଇଥିବା ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନେ ଜମ୍ମୁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଜଣେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ବାବା ଭୋଲେନାଥଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ଲାଗି ୨ ବର୍ଷ ହେଲା ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲୁ । ଏବେ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ବହୁତ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛୁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଚଳିତ ଥର ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରାରେ ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ସାମିଲ ହୋଇପାରନ୍ତି । ୪୩ ଦିବସୀୟ ଏହି ଯାତ୍ରା ଅଗଷ୍ଟ ୧୧ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହେବ ।  

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀର: କୁଲଗାମରେ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର, ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିପାତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Two-terrorist-killed-in-encounter-says-JK-police-98808
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Two-terrorist-killed-in-encounter-says-JK-police-98808
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 30 Jun 2022 19:45:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶ୍ରୀନଗର, ଜୁନ୍ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରର କୁଲଗାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ବୁଧବାର ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀର ଯବାନମାନେ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ମାର୍ଗ ନିକଟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ‘ଲଶ୍କର-ଏ-ତଏବା’ର ୨ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନିପାତ କରିଛନ୍ତି । ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀର ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହୋଇଛି, ତାହା ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରାପଥ ଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ । 

ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ. କୁଲଗାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୀର ବଜାର ଅଞ୍ଚଳର ନଭାପୁରାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା । ଏହା ପରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ସଂପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଘେରି ଯାଇଥିଲେ । ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ ସମୟରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ କି ୨ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଟଳିପଡ଼ିଥିଲେ । 

କଶ୍ମୀର ଜୋନ୍‌ର ପୋଲିସ ମହାନିରୀକ୍ଷକ ବିଜୟ କୁମାର ଟୁଇଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିହତ ହେଶଇଥିବା ୨ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିଛି । ସେମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଲଶ୍କର-ଏ-ତଇବା ସହିତ କାମ କରୁଥିଲେ । ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏନକାଉଣ୍ଟର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । କାରଣ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଠାରୁ ଏହି ଘଟଣାସ୍ଥଳ କମ୍ ଦୂରରେ ରହିଛି ।  

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତି ନେଇ ଫଡଣବୀସ ଓ ଶିନ୍ଦେ କରିବେ ଆଗାମୀ ରଣନୀତି, ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହେବ ଚର୍ଚ୍ଚା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Fadnavis-and-Shinde-will-now-decide-on-Maharashtra-politics-further-strategy-98807
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Fadnavis-and-Shinde-will-now-decide-on-Maharashtra-politics-further-strategy-98807
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 30 Jun 2022 19:48:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଜୁନ୍ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି)ର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶାଖାର ସଭାପତି ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ ପାଟିଲ ବୁଧବାର ରାତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦଳର ନେତା ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡଣବୀସ ଓ ଶିବସେନାର ବିଦ୍ରୋହୀ ନେତା ଏକନାଥ ଶିନ୍ଦେ ଏବେ ଆଗାମୀ ରଣନୀତି କରିବେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ଇସ୍ତଫା ଦେଇଦେଇଛନ୍ତି । 

ରାଜ୍ୟର ବିଜେପି ଶାଖା ନିଜର ସମସ୍ତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ଏକତ୍ର ହେବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନସଭାରେ ବିରୋଧୀ ପାର୍ଟି ହୋଇଥିବାରୁ ବିଜେପିର ଆଗାମୀ ପଦକ୍ଷେପ ସଂପର୍କରେ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପକ୍ଷରୁ ପଚରାଯିବାରୁ ଶ୍ରୀ ପାଟିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଗାମୀ ଦିନର ରଣନୀତି ସଂପର୍କରେ ଫଡଣବୀସ ଓ ଏକନାଥ କରିବେ । 

ବିଜେପି ସଭାପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ବିଜୟ ସମୟରେ ସଂଯମତା ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି । ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡ଼ଣବୀସ ବୁଧବାର କହିଥିଲେ ଯେ, ପାର୍ଟିର ରଣନୀତି ନେଇ ଗୁରୁବାର କହିବି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହାରାଷ୍ଟ୍ର: ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ଫଡଣବୀସଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ମିଠାଇ, ଏକନାଥଙ୍କ ଘର ସାମ୍ନାରେ ଫୁଟିଲା ବାଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Uddhav-Thackeray-resigns-as-Chief-Minister-of-Maharashtra-after-SC-decision-98805
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Uddhav-Thackeray-resigns-as-Chief-Minister-of-Maharashtra-after-SC-decision-98805
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 30 Jun 2022 19:54:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଜୁନ୍ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି ।  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇବାର ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଫେସ୍‌ବୁକ୍ ଲାଇଭ୍ କରିଥିଲେ । ସେ ଫେସ୍‌ବୁକରେ କହିିଥିଲେ ଯେ, ମୋତେ ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟରୁ କୌଣସି ଲାଭ ମିଳିବ ନାହିଁ । ମୁଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବି ଛାଡୁଛି । ସେ ବିଧାନପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ମଧ୍ୟ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଦେଇଛନ୍ତି । ଠାକରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୋର ପାଖରେ ଶିବସେନା ଅଛି । 

ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଗତ ସିଂହ କୋଶ୍ୟାରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଠାକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଂଗ୍ରେସ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜୁନ ୩୦ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟରୁ ମୋତେ କିଛି ମିଳିବ ନାହିଁ । କାରଣ ଏଥିରେ ମୋର କୌଣସି ଆଗ୍ରହ ନାହିଁ । କାହାର ପାଖରେ କେତେ ସଂଖ୍ୟା ଅଛି, ମୋତେ ଏଥିରୁ କିଛି ମିଳିବ ନାହିଁ । 

ସୁପ୍ରମିକୋର୍ଟଙ୍କ ପଇସଲା ଓ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଣନବୀସଙ୍କୁ ମିଠାଇ ଖୁଆଯାଉଥିବାର ଫଟୋ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପାଖକୁ ଆସିଛି । ସେହିପରି ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକଙ୍କ ନେତା ଏକନାଥ ଶିନ୍ଦେଙ୍କ ଘର ସାମ୍ନାରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ବାଣ ଫୁଟିଛି । ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ମିଠାଇ ବଣ୍ଟା ଯାଇଛି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟ ସାମ୍ନା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଦେଇଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୋର ନିଜର ଲୋକେ ହିଁ ମୋତେ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ମୁଁ ବଡ଼ କରିଛି, ଏହା ମୋର ପାପ । ଏହି ପାପକୁ ଆଜି ମୁଁ ଭୋଗୁଛି । ବାଲା ସାହେବଙ୍କ ପୁଅ ଯାହାଙ୍କୁ ବଡ଼ କରିଛି, ଏଥିରୁ କିଛି ଲୋକ ମୋତେ ସାନ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋତେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ଆଦୌ ଦୁଃଖ ଲାଗୁନାହିଁ ।

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉଦୟପୁର ହତ୍ୟା: କୋହଭରା ସ୍ୱରରେ କହ୍ନେୟାଲାଲଙ୍କ ପୁଅ କହିଲେ- ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ନ ହଟିଥିଲେ ବାପା ବଞ୍ଚି ଯାଇଥାନ୍ତେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Kanhaiya-Lal-sons-demand-death-penalty-for-both-accused-Rajasthan-98804
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Kanhaiya-Lal-sons-demand-death-penalty-for-both-accused-Rajasthan-98804
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 30 Jun 2022 17:46:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଉଦୟପୁର, ଜୁନ୍ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁରରେ ଦିବାଲୋକରେ ହୋଇଥିବା କହ୍ନେୟାଲାଲଙ୍କ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ୨ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ମାମଲା ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଜାରି ରହିଛି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ କହ୍ନେୟାଲାଲଙ୍କ ପୁଅ ତରୁଣ ଓ ୟଶ ପିତାଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ସେମାନେ ପୋଲିସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । 

କହ୍ନେୟାଲାଲଙ୍କ ପୁଅ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଭୁଲବଶତଃ ସେୟାର କରିଦେଇଥିଲୁ, ଏହାପରେ ଆମର ବାପାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପଡୋଶୀ ନାଜିମ ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ । ମାତ୍ର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜାମିନ ମିଳି ଯାଇଥିଲା । ଏହି ମାମଲାକୁ ନେଇ ବୁଝାମଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ୪ରୁ ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଆମେ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ରଖିଥିଲୁ । କାରଣ ଆମକୁ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ବାପାଙ୍କୁ କେହି ଜଣେ ଧମକ ଦେଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଆମେ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଥିଲୁ । ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ମାଗିଥିଲୁ ।

କହ୍ନେୟାଲାଲଙ୍କ ପୁଅ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମିଳିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୨ ଦିନ ପରେ ଏହି ସୁରକ୍ଷା ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଯେତେବେଳେ ବାପା ଦୋକାନ ଖୋଲିଲେ, ତାଙ୍କୁ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିଦିଆଗଲା । କେହି ଜଣେ ଆମକୁ ଫୋନରେ କହିଲେ, ତୁମର ବାପାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଦିଆଯାଇଛି । କହ୍ନେୟାଲାଲଙ୍କ ପୁଅ ୟଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ହଟାଯାଇ ନଥାନ୍ତା, ତା’ହେଲେ ବାପା ବଞ୍ଚି ଯାଇଥାନ୍ତେ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଧାନମଣ୍ଡି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟେଲର କହ୍ନେୟାଲାଲଙ୍କୁ ଦିବାଲୋକରେ ତଣ୍ଟିକାଟି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ରିୟାଜ ମହମ୍ମଦ ଓ ଗୋସ ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି । ଉଭୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ରାଜସମନ୍ଦ ଜିଲ୍ଲାୀର ଭୀମା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସରକାର ୩୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅନୁକମ୍ପାମୂଳକ ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏଥି ସହିତ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରର ୨ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ଧାନମଣ୍ଡି ଥାନାର ଏଏସ୍‌ଆଇ ଭୱରଲାଲ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ସହିତ ମାମଲାର ରଫାଦଫା କରିଥିବା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଉଦ୍ଧବ ସରକାର, ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଦେଲେ ଇସ୍ତଫା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-CM-Uddhav-Thackeray-facebook-live-Maharashtra-politics-crisis-98803
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-CM-Uddhav-Thackeray-facebook-live-Maharashtra-politics-crisis-98803
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 30 Jun 2022 19:50:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଜୁନ୍ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜାରି ରାଜନୈତିକ ସଂକଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅର୍ଥାତ ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବୁଧବାର ରାତି (ଜୁନ୍ ୨୯)ରେ ବଡ଼ ଫଇସଲା ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଦେଇଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇବାର ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଫେସ୍‌ବୁକ୍ ଲାଇଭ୍ କରିଥିଲେ । ସେ ଫେସ୍‌ବୁକରେ କହିିଥିଲେ ଯେ, ମୋତେ ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟରୁ କୌଣସି ଲାଭ ମିଳିବ ନାହିଁ । ମୁଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବି ଛାଡୁଛି । ସେ ବିଧାନପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ମଧ୍ୟ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଦେଇଛନ୍ତି । ଠାକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋର ପାଖରେ ଶିବସେନା ଅଛି । 

ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଗତ ସିଂହ କୋଶ୍ୟାରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଠାକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଂଗ୍ରେସ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜୁନ ୩୦ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟରୁ ମୋତେ କିଛି ମିଳିବ ନାହିଁ । କାରଣ ଏଥିରେ ମୋର କୌଣସି ଆଗ୍ରହ ନାହିଁ । କାହାର ପାଖରେ କେତେ ସଂଖ୍ୟା ଅଛି, ମୋତେ ଏଥିରୁ କିଛି ମିଳିବ ନାହିଁ । 

ଉଦ୍ଧବ କହିଛନ୍ତି, ମୋର ନିଜର ଲୋକେ ହିଁ ମୋତେ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ମୁଁ ବଡ଼ କରିଛି, ଏହା ମୋର ପାପ । ଏହି ପାପକୁ ଆଜି ମୁଁ ଭୋଗୁଛି । ବାଲା ସାହେବଙ୍କ ପୁଅ ଯାହାଙ୍କୁ ବଡ଼ କରିଛି, ଏଥିରୁ କିଛି ଲୋକ ମୋତେ ସାନ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋତେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ଆଦୌ ଦୁଃଖ ଲାଗୁନାହିଁ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ହେବ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୫ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/The-Vice-Presidential-election-will-be-held-on-August-6-and-the-announcement-will-be-made-on-July-5-98802
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/The-Vice-Presidential-election-will-be-held-on-August-6-and-the-announcement-will-be-made-on-July-5-98802
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 29 Jun 2022 04:27:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ଘୋଷଣା ହେଲା ତାରିଖ । ଅଗଷ୍ଟ ୬ ତାରିଖରେ ହେବ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ । ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ହେବା ନେଇ ଜୁଲାଇ ୫ତାରିଖରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି । 

ଜୁଲାଇ ୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ରାଜ୍ୟସଭାର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । 

ବର୍ତ୍ତମାନର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କେୟା ନାୟିଡୁ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>