<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖେରୀ ହିଂସା ମାମଲା:ଆଶିଷ ମିଶ୍ରା ଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Lakhimpur-Kheri-violence--Charges-framed-against-Ashish-Mishra-101342
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Lakhimpur-Kheri-violence--Charges-framed-against-Ashish-Mishra-101342
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 04:45:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖେରୀ ହିଂସା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ 14 ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ  ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛି । ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଓ ଅନ୍ୟ ଧାରାରେ ଦୋଷୀ କରାଯାଇଛି । ଏହି ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜୟ ମିଶ୍ରାଙ୍କ ପୁଅ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରା ଥିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ । 2021 ଡିସେମ୍ବର 5 ତାରିଖରେ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟ 13 ଜଣଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଖାରଜ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଜାମିନ ଆବେଦନରେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ନିଜ ପକ୍ଷ ରଖି କହିଥିଲେ କି ସେମାନେ ଏହି ହିଂସାରେ ସାମିଲ ନାହାଁନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିବାକୁ ସେମାନେ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର କୋର୍ଟ ସେମାନଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ । ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି । ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏଡିଜେ ଫାଷ୍ଟ ସୁଶୀଲ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କୋର୍ଟର ଧାରା 147,148, 149, 326, 30,302, 120(ବି), ଓ ଧାରା 177 ମୁତାବକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । 

2021 ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର 3 ତାରିଖରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖେରୀ ଠାରେ କୃଷକମାନେ ରାସ୍ତାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଥିଲେ । ଅଭିଯୋଗ ଥିଲା କି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜୟ ମିଶ୍ରାଙ୍କ ପୁଅ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରା ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି କୃଷକଙ୍କ ରାଲି ଉପରକୁ ଗାଡି ଚଢାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ହିଂସାରେ ୪ ଜଣ କୃଷକ,ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ ଙ୍କ  ସହ ମୋଟ ୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ଓ 10 ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ | 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁଣି ଥରେ ବିଦେଶ ଫେରାନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଇ-ଭିସା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/E-Visa-resume-again-for-UK-nationals-101336
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/E-Visa-resume-again-for-UK-nationals-101336
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 03:04:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବ୍ରିଟିଶ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଣିଥରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିବେ ଇ-ଭିସା | କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ପରଠୁ ଇ-ଭିସା ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନଥିଲା । ତେବେ ଭାରତର ହାଇ କମିଶନର ବିକ୍ରମ କେ ଡୋରେସ୍ୱାମୀ ଏକ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତାରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶକୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ବ୍ରିଟେନ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଇ-ଭିସା ସୁବିଧା ପୁନର୍ବାର ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ | ଡୋରେସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସେବା ତୁରନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଏହି ସୁବିଧା ପୁନର୍ବାର ଆରମ୍ଭ ହେଲେ ବ୍ରିଟେନର ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ଅଧିକ ସହଜରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। 

ତେବେ ଆଗକୁ କ୍ରିଷ୍ଟମାସ ଆସୁଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଭାରତ ସରକାର । ଏହି ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ କେବଳ ୟୁକେ ଓ କାନାଡ଼ା ଭଳି କେତେକ ହାତ ଗଣତି ଦେଶକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ, ଅନ୍ୟ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଇ-ଭିସା ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ଜାତୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ସାକେତ ଗୋଖଲେ ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Saket-Gokhale-arrested-by-Gujarat-Police-101335
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Saket-Gokhale-arrested-by-Gujarat-Police-101335
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 03:04:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ଜାତୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ସାକେତ ଗୋଖଲେଙ୍କୁ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଗୁଜୁରାଟ ପୋଲିସ ରାଜସ୍ଥାନ ସହରରର ଜୟପୁର ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ଗିରଫ କରିଛି। ମୋରବି ବ୍ରିଜ ଭୁଶୁଡିବା ଉପରେ ସାକେତଙ୍କ ଟ୍ବିଟକୁ ନେଇ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ସାଇବର ସେଲ ସହ ମିଳିତ ଭାବେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଗୋଖଲେ ଆରଟିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ଦାବି କରିଥିଲେ। ମୋରବି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଇଭେଣ୍ଟ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ପାଇଁ ୫.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି। ସରକାର ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ୧୩୫ ପରିବାରକୁ ମାତ୍ର ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରି ଦାୟିତ୍ବ ସାରିଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇଭେଣ୍ଟ ପରିଚାଳନା ଖର୍ଚ୍ଚ ଏହାଠାରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ଅଟେ। 

ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଟିଏମସି ନେତା ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ଏମପି ଡେରେକ ଓ’ ବ୍ରାଇନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସାକେତ ସୋମବାର ରାତି ୯ଟାରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଜୟପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ବୋଲି ସେ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ।  ସାକେତ ଜୟପୁରରେ ଅବତରଣ କରିବାମାତ୍ରେ ଜୟପୁର ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଉଠାଇନେଇଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସାକେତ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ ଫୋନ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଦୁଇ ମିନିଟ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜମି ବିବାଦ ପାଇଁ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇକୁ ମାରିଲା ଭାଇ , କଟାମୁଣ୍ଡ ସହ ନେଲା ସେଲଫି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Cousin-Brother-Beheaded-His-Brother-For-Land-Dispute-101333
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Cousin-Brother-Beheaded-His-Brother-For-Land-Dispute-101333
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 02:32:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜମି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଜଣେ 20 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ଦେଇଛି ଏବଂ କଟାଯାଇଥିବା ମୁଣ୍ଡ ସହିତ ସେଲଫି ନେଇଛନ୍ତି ଅଭିଯୁକ୍ତର ବନ୍ଧୁମାନେ | ଘଟଣା ଘଟିଛି ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଖୁଣ୍ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ | ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିବା ସହ ପଚରାଉଚରା କରୁଛି । ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ ଅନୁସାରେ, ମୃତକ ହେଉଛନ୍ତି କାନୁ ମୁଣ୍ତା । ଡିସେମ୍ବର ୧ ରେ ସେ ବିଲରେ କାମ କରିବାକୁ ଗଲା ବେଳେ କାନୁ ଘରେ ଏକୁଟିଆ ଥିଲେ । ସେ ଯେତେବେଳେ ବିଲରୁ ଫେରିଲେ, ଗାଁ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ପୁତୁରା ସାଗର ମୁଣ୍ତା କାନୁଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ନେଇଯାଇଛି ଏବଂ କାନୁଙ୍କ ପତ୍ତା ବି ମିଳୁନାହିଁ । ତାଙ୍କ ପିତା ଦେଶାଇ ମୁଣ୍ତା ପୁଅ ଅପହରଣ ନେଇ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଏଫ୍‌ଆଇଆର୍‌ ଦେଇଥିଲେ ।

କାନୁଙ୍କୁ ଖୋଜିବାକୁ ଯାଇଥିବା ପୋଲିସର ଏକ ଟିମ୍‌ ତାଙ୍କ ମରଶରୀରକୁ କୁମାଙ୍ଗ ଗୋପଲା ଜଙ୍ଗଲରୁ ପାଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ମୁଣ୍ତକୁ ୧୫ କି.ମି ଦୂର ଦୁଲୱା ଟୁଙ୍ଗ୍ରି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଠାବ କରିଥିଲା । ଏନେଇ ମୁର୍‌ହୁ ଥାନା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଚୁଡ଼ାମଣି ଟୁଡୁ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ୬ଟି ମୋବାଇଲ, ୨ଟି ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଧାରୁଆ ଅସ୍ତ୍ର, କୁରାଡ଼ି ଏବଂ ଏସ୍‌ୟୁଭି ଜବତ କରିଛି ପୋଲିସ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଲା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ୨୦ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ କାନୁଙ୍କ କଟାମୁଣ୍ତ ସହ ସେଲଫି ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଏସ୍‌-୩ ଓ ଡିଜେଲରେ ଚାଲିଥିବା ବିଏସ୍‌ ୪ର ସମସ୍ତ ୪ ଚକିଆ ଗାଡ଼ି ଉପରେ ବ୍ୟାନ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର |
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Delhi-bans-BS-III-petrol-and-BS-IV-diesel-four-wheelers-till-Dec-9-101326
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Delhi-bans-BS-III-petrol-and-BS-IV-diesel-four-wheelers-till-Dec-9-101326
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 23:21:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ମାତ୍ରା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲରେ ଚାଲିଥିବା ବିଏସ୍‌-୩ ଓ ଡିଜେଲରେ ଚାଲିଥିବା ବିଏସ୍‌ ୪ର ସମସ୍ତ ୪ ଚକିଆ ଗାଡ଼ି ଉପରେ ବ୍ୟାନ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏହି ବ୍ୟାନ ଅବଧି ଆସନ୍ତା ଡ଼ିସେମ୍ବର ୯ ତାରିଖ ଯାଏ ବଳବତ୍ତର ରହିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତି  ନିଆଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ସୂଚକାଙ୍କର ଷ୍ଟେଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗ୍ରେଡେଡ ରେସପନ୍ସ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ(ଜିଆରଏପି)ର କଟକଣା ଆଧାରରେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି |

ଜିଆରଏପିର ନିୟମକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ରବିବାର ସବ କମିଟି ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ଓ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କରିଥିବା ଆକଳନକୁ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକର ଦିନକ ପରେ ଗାଡ଼ି ଉପରେ ବ୍ୟାନ ଲଗାଯାଇଛି। ମୋଟର ଯାନ ଆକ୍ଟ, 1988 ର ଧାରା 115 ଅନୁଯାୟୀ, ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କୁ 20 ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରିବାକୁ ସହରର ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           MCD ନିର୍ବାଚନ : ଆପ ସରକାରଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ବହୁମତ | ହାତେଇବ ୧୪୯ ରୁ ୧୭୧ଟି ଆସନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/MCD-Election-Result-Will-Be-Out-Tomorrow-101325
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/MCD-Election-Result-Will-Be-Out-Tomorrow-101325
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 23:17:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗତ ରବିବାର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ୍‌ (ମହାନଗର ନିଗମ) ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଏହାର ଫଳାଫଳ ଡିସେମ୍ୱର ୭ରେ ଘୋଷଣା ହେବ। ଡିସେମ୍ୱର ୮ରେ ଗୁଜୁରାତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଜଣାଡ଼ିବ। ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀ ଇଣ୍ଡିଆଟୁଡେ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ନିର୍ବାଚନର ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ କଣ ରହିବ ସେ ଉପରେ ନଜର ପକେଇଲେ ଜଣାଯିବ ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆମ ଆଦମି ପାର୍ଟି ୧୪୯ରୁ ୧୭୧ଟି ଆସନ ପାଇବ। ସେହିପରି ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିକୁ ୬୯ରୁ ୯୧ଟି ସିଟ୍‌ ମିଳିପାରେ। ଅନ୍ୟପଟେ ଏଥିରେ କଂଗ୍ରେସ ଖାତାକୁ ମାତ୍ର ୦୩ ରୁ ୭ଟି ଆସନ ଯାଇପାରେ ବୋଲି ଏକଜିଟ୍‌ ପୋଲରେ କଳନା କରାଯାଇଛି। ଏହାସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟରେ ୫ରୁ ୯ଟି ଆସନ ରହିଥିବା ଏକଜିଟ ପୋଲରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସୋମବାର ଦିନ ତିନିଟି ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଦିଲ୍ଲୀର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ଏମସିଡି) ସର୍ଭେରେ AAP ପାଇଁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବିଜୟ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ପରେ ଦଳ କହିଛି ଯେ AAP ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଭଲ କାମ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। ସର୍ଭେ ପୂର୍ବାନୁମାନ | ସୋମବାର ଦିନ ଏକଜିଟ୍ ସର୍ଭେରେ ନାଗରିକ ସଂଗଠନରେ ବିଜେପିର 15 ବର୍ଷର ଶାସନ ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ସମସ୍ତ ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ କଂଗ୍ରେସକୁ 10 ଟି ସିଟ୍ କମ୍ ଦେଇଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ, ଏଥର ରହିବ ୧୭ଟି କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Winter-session-of-Parliament-will-start-from-tomorrow-101324
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Winter-session-of-Parliament-will-start-from-tomorrow-101324
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 23:42:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ | ଆସନ୍ତା ୨୯ ତାରିଖ ଯାଏ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ରହିବ ମୋଟ ୧୭ଟି କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ । ଏହି ଅଧିବେଶନ କାଳରେ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ୍ ଆସିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଗୃହର ସୁପରିଚାଳନା ଲାଗି ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆହୂତ ହୋଇଛି ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ । ବୈଠକରେ ଗୃହରେ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ସହ ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିରଲା ଆଲୋଚନା କରିବେ । ଚଳିତ ଅଧିବେଶନରେ ପ୍ରାୟ ୧୬ଟି ନୂଆ ବିଲ୍ ଆଗତ ହେବ । 

ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ 16 ଟି ନୂତନ ବିଲ୍ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯିବ ଯେଉଁଥିରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ସୁସଙ୍ଗତ ଟ୍ରେଡ୍ ମାର୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଅନାବଶ୍ୟକ ଆଇନ ରଦ୍ଦ ଏବଂ ବହୁ-ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ସମିତିର କଠୋର ନିୟମାବଳୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ। ଲୋକସଭା ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭା ଦ୍ୱାରା ସୂଚିତ ସୂଚୀ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମୂଳ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗି ଅନୁଦାନ ପାଇଁ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଦାବି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ଟ୍ରେଡମାର୍କ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ବିଲ୍, ବହୁମୁଖୀ ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ସମିତି ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍-୨୦୨୨ ଆଦି ଚଳିତ ଅଧିବେଶନରେ ଆଗତ ହେବ । ଉଭୟ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସରକାର ଅତିରିକ୍ତ ଅନୁଦାନ, ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଜାରି ରହିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଅଧିକ ବ୍ୟୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେବ । ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ଟ୍ରେଡମାର୍କ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ବିଲ୍ ପାରିତ ହେଲେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଟ୍ରେଡମାର୍କ ପାଇବାର ଅଧିକାର ହାସଲ କରିବେ ।ସମବାୟ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକୁ ସଶକ୍ତ କରିବା, ସେଥିରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା, ସମବାୟ ସଂସ୍ଥା ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ କରିବା ଲାଗି ଆସିବ ବହୁମୁଖୀ ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ସମିତି ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍-୨୦୨୨ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦିଲ୍ଲୀ ମଦ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା : ଆଜି ସିବିଆଇରେ ହାଜର ହେବେନି ଟିଆରଏସ ନେତ୍ରୀ କେ. କବିତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Delhi-liquor-corruption-case-TRS-Daughter-Kavita-will-not-appear-in-CBI-today-101323
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Delhi-liquor-corruption-case-TRS-Daughter-Kavita-will-not-appear-in-CBI-today-101323
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 23:46:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦିଲ୍ଲୀ ମଦ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୨ ରେ, ସିବିଆଇ ଟିଆରଏସ ଏମଏଲସି କେ. କବିତାଙ୍କୁ ଏକ ନୋଟିସ ଜାରି କରି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହୋଇଥିବା ଏକ୍ସାଇଜ୍ ପଲିସିରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତିର ତଦନ୍ତ ସଂପର୍କରେ ଏହି ଘଟଣାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ କହିଥିଲା | ମାତ୍ର ଆଜି ସିବିଆଇରେ ହାଜର ହେବେନି ଟିଆରଏସ ନେତ୍ରୀ କେ. କବିତା । ଏନେଇ ସିବିଆଇକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ତେଲଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ. ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓଙ୍କ ଝିଅ କବିତା । ଅପରାଧ ଆଚରଣ ସଂହିତାର ଧାରା ୧୬୦ ଅନୁସାରେ ଏହି ନୋଟିସ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଦିଲ୍ଲୀ ମଦ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଦିଆଙ୍କ ସମେତ ୧୪ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି ମାମଲା ।

ସୋମବାର ଦିନ ସିବିଆଇ ଡିଜି ରାଘବେନ୍ଦ୍ର ଭାଟସାଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଚିଠିରେ କବିତା ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କ ନାମ ସିବିଆଇର ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ରେ ନାହିଁ। ମୋର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ହେତୁ ମୁଁ ଡିସେମ୍ବର 6 ରେ ସାକ୍ଷାତ କରିବାର ସ୍ଥିତିରେ ନାହିଁ, ମୁଁ ଡିସେମ୍ବର 11, 12, 14 କିମ୍ବା 15 ରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧାଜନକ, ମୋ ବାସଭବନରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ। ମୁଁ ଜଣେ ଆଇନ ମାନୁଥିବା ନାଗରିକ ଏବଂ ତଦନ୍ତରେ ସହଯୋଗ କରିବି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଡିସେମ୍ବର 3 ରେ, କବିତା ଏହି ମାମଲାରେ ଅଭିଯୋଗର ନକଲ ମାଗି ଏଜେନ୍ସିକୁ ଲେଖିଥିଲେ। “ମୋତେ ନିଜକୁ ପରିଚିତ କରାଇବାକୁ ଏବଂ ଏକ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ମିଳିବା ପରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଆମର ବୈଠକର ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିବାହ ବନ୍ଧନ ରେ ବାନ୍ଧିହେଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ହଂସିକା ମୋଟୱାନି |
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Hansika-Marriage-101318
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Hansika-Marriage-101318
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Dec 2022 04:53:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିବାହ ବନ୍ଧନ ରେ ବାନ୍ଧିହେଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ହଂସିକା ମୋଟୱାନି | ଦୀର୍ଘ ଦିନର ପ୍ରେମିକ ସୋହେଲ କଥୁରିଆ ଙ୍କ ସହ ଗତକାଲି  ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରର ମୁଣ୍ଡୋଟା ଦୁର୍ଗ ଏବଂ ପ୍ୟାଲେସରେ ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ନିଜର ଜୀବନସାଥୀଙ୍କୁ ବିବାହ ବେଦି ଉପରେ ଦେଖି ଖୁସିରେ କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ ହଂସିକା ତେବେ କନ୍ୟା ବେଶରେ ହଂସିକା ଭାରି ସୁନ୍ଦରୀ ଦିଶୁଥିଲେ।

ଏହି ଯୋଡ଼ି ଜୟପୁରର ମୁଣ୍ଡୋତା କୋର୍ଟରେ ସାତ ଜନ୍ମ ପାଇଁ ସାଥି ହୋଇ ରହିବେ ବୋଲି କୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ମ୍ୟାରେଜ କରିଛନ୍ତି। ହଂସିକା ସୋହେଲଙ୍କ ବିବାହ ଫଟୋ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବେଶ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଫଟୋଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖି ତାଙ୍କ ପ୍ରସଂଶକ ମାନେ ତାଙ୍କୁ ଢେରସାରା ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।ବିବାହ ଦିନ ଏକ ହଂସିକା ଲାଲ ଏକ ଲେହେଙ୍ଗା ସହ ଟ୍ରାଡିଶନାଲ ଜୁଏଲାରୀ ସେଟ ପିନ୍ଧି ଖୁବ ସୁନ୍ଦର ଦିଶୁଥିଲେ |ବୟଫ୍ରେଣ୍ଡ ସୋହେଲ ମଧ୍ୟ ବର ବେଶରେ ଖୁବ ସୁନ୍ଦର ଲାଗୁଥିଲେ | ବିବାହ ବେଦି ଉପରେ ସୋହେଲ ହଂସିକାଙ୍କ ଯୋଡି ଖୁବ ଜମୁଥିଲା| ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ସୋହେଲ ତାଙ୍କୁ ପ୍ୟାରିସର ଆଇଫିଲ ଟାୱାର ନିକଟରେ ପ୍ରପୋଜ କରି ବେଶ ଚର୍ଚ୍ଚା ରେ ରହିଥିଲେ | 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନା ଅଛି କାର, ନା ସଜାଯାଇଛି ଫୁଲ, ଭାଇରଲ ହେଉଛି ବାଇକରେ ନିଜ ପୋଷା କୁକୁର ସହ ଆସୁଥିବା ବର ର ଭିଡିଓ |
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Desi-Groom-Enters-Wedding-Venue-With-Pet-Dog-On-A-Bike-Video-Is-Viral-Obviously-101317
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Desi-Groom-Enters-Wedding-Venue-With-Pet-Dog-On-A-Bike-Video-Is-Viral-Obviously-101317
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Dec 2022 04:43:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏହି ବାହାଘର ଫଟୋ ଭିଡିଓ ଭିତରେ ଆମ ସାମ୍ନାକୁ ଏମିତି ଏକ ଭିଡିଓ ଆସିଛି ଯାହା ଦେଖିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ହେବ ସହ ଟିକେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯିବ । ଆଉ କହିବେ ଏଇ ବୋଧେ ପ୍ରକୃତ ଭଲ ପାଇବା | ଆଜ୍ଞା ହଁ , ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଦର୍ଶନ ନନ୍ଦୁ ପୋଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ଏହି ଭିଡିଓଟି , ଭିଡିଓର କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖା ଅଛି, "ଲାଇକ୍ ଏ ବସ୍।" 

ସେ କୁହନ୍ତି “କୁକୁରମାନେ ଜଣେ ପୁରୁଷର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ” | ଏବଂ, ଆମେମାନେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତେ ସହମତ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବରର ପୋଷା କୁକୁର ସହିତ ବାଇକରେ ତାଙ୍କ ବିବାହ ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଏକ ଭିଡିଓ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। ଏହି ଭିଡିଓ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତୁମର ହୃଦୟକୁ ତରଳି ଯିବ | ଭିଡିଓରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଶ୍ରୀ ପୋଲ ଏକ ଶେରୱାନି ପିନ୍ଧି ଏକ ବାଇକରେ ନିଜର ପୋଷା କୁକୁର ସହିତ ବିବାହ ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି | ଠିକ୍, ସେହିପରି କୁକୁରଟି ମଧ୍ୟ ସମାନ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ବାଇକର ଆଗରେ ବସିଛି | ଯାହାକି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି | 

ତେବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ଅନେକ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ମଧ୍ୟ । କେହି କେହି କହିଛନ୍ତି କୁକୁର ହିଁ ସଚ୍ଚା ସାଥି । ଆଉ କେହି କେହି କହିଛନ୍ତି ମଣିଷ ଓ କୁକୁର ମଧ୍ୟ ଏକ ନିସ୍ୱାର୍ଥ ସମ୍ପର୍କ ଥାଏ । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>