<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ : ୬ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବାରୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ତାଗିଦ୍ କଲା କେନ୍ଦ୍ର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Omicron-fears-Center-warns-Odisha-over-infection-in-6-districts-92166
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Omicron-fears-Center-warns-Odisha-over-infection-in-6-districts-92166
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 14:52:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ବଢିଛି ଭୟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପରେ ଆଜି ଗୁଜୁରାଟରେ ମଧ୍ୟ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ଅନ୍ୟ ସବୁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକୁ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଭୟ ଅଧିକ ବଢିଛି ଯାହାକୁ ନେଇ ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକର କରୋନା ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଏହି ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ଓଡ଼ିଶାକୁ ତାଗିଦ୍ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ରାଜ୍ୟରେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ପୁନଶ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଥିବା ବେଳେ ଟେଷ୍ଟିଂ ମଧ୍ୟ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ କମାଇ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ତାଗିଦ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ଚିଠି ଲେଖି ତାଗିଦ୍ କରିଛନ୍ତି । ବିଶେଷ ଭାବରେ ରାଜ୍ୟରେ ୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ବଢି ଥିବାରୁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି ।

ଢେଙ୍କାନାଳ, କନ୍ଧମାଳ, ନବରଙ୍ଗପୁର,କେନ୍ଦୁଝର, ଅନୁଗୁଳ ଓ ବଲାଙ୍ଗିର ଭଳି ୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବେ ପୁଣି ସଂକ୍ରମଣ ଉପର ମୁହାଁ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟ ଏକପ୍ରକାର ଡେଞ୍ଚର ଜୋନ୍ ରେ ଏବେବି ରହିଛି ଗତ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧରେ ୯୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏପଟେ ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ କିନ୍ତୁ ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟିଂ କମିଯାଇଛି । ଗତ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ୩.୧% କମିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବାରୁ ଟେଷ୍ଟିଂ ମଧ୍ୟ ବଢାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହରେ ୪.୦୧ ଲକ୍ଷ ଷଯଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ଏଇ ସପ୍ତାହରେ ଟେଷ୍ଟିଂ ସଂଖ୍ୟା ୩.୮୮ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କାୟା ବିସ୍ତାର କରୁଛି କରୋନାର ଘାତକ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ‘ଓମିକ୍ରନ୍‌’
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Omicron-TensionRaises-After-Karnataka-Omicron-is-Detected-in-Gujrat-92164
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Omicron-TensionRaises-After-Karnataka-Omicron-is-Detected-in-Gujrat-92164
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 13:44:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅହମଦାବାଦ୍‌, ଡିସେମ୍ବର ୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଧିରେ ଧିରେ ଭାରତରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି କରୋନାର ନୂଆ ଘାତକ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପରେ ପରେ ଏବେ ଗୁଜୁରାଟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ।

୩୦ ଟି ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିସାରିଥିବା ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ପୁରା ବିଶ୍ୱ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ । ଏହା ଡେଲଟା ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଠାରୁ ଢେର ଗୁଣାରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ଅତି କ୍ଷୀପ୍ର ଗତିରେ ଏବେ ଭାରତରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପରେ ଆଜି ଗୁଜୁରାଟରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଗୁଜୁରାଟ ଜାମନଗରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ଜିନୋମ୍ ସିକ୍ୱେନ୍ସ କରାଯାଇ ସେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ବୋଲି ଗୁଜୁରାଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ।

ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଫେରନ୍ତା ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରଥମ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ହିଁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଏହା ଏବେ ପୁରା ବିଶ୍ୱରେ ତାଣ୍ଡ ରଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତରେ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଦୁଇ ଓମିକ୍ରନ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଆକ୍ରାନ୍ତ ମାନଙ୍କୁ ଆଇସୋଲେସନ୍‌ରେ ରଖାଯାଇ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୂଯାଇ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି ।

ଏହାସହିତ ଏମାନଙ୍କ କଣ୍ଟାକ୍ଟରେ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଟ୍ରେସିଂ କରାଯାଇ ସୋମନଙ୍କର କରୋନା ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦେଲା ଆଶ୍ୱସ୍ତିକର ଖବର, ଏଯାଏ ଗୋଟିଏ ବି ଜୀବନ ନେଇନି ଓମିକ୍ରନ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/World-Health-Organization-has-issued-a-statement-calling-for-the-immediate-release-of-Omicron-92160
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/World-Health-Organization-has-issued-a-statement-calling-for-the-immediate-release-of-Omicron-92160
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 12:56:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ୍‌କୁ ନେଇ ଆତଙ୍କ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପୁଛି ଓମିକ୍ରନ୍ । ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୩୮ଟି ଦେଶରେ କରୋନାର ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏକ ଆଶ୍ୱସ୍ତିକର ଖବର ଦେଇଛି । ତେବେ ଏହି ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ଏଯାଏ କେହି ବି ପ୍ରାଣ ହରାଇନଥିବା ଜଣାପଡିଛି । 

ତେବେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଡାକ୍ତର ମାରିୟା ଭାନ୍ କେରକୋଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନାର ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ୩୮ଟି ଦେଶରେ କାୟା ମେଲାଇଲାଣି । ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଆଉ ଏକ ସପ୍ତାହ ଲାଗିବ । ଏହା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଜର ରଖାଯାଇଛି । ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଅଧିକ ମରାତ୍ମକ ହେବାର ନଜିର ଆସିନାହିଁ । ଏବେ ଭ୍ୟାକସିନରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । 

ନିକଟରେ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସରକାର ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ ଦିନ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଥିଲେ । କେବଳ ଓମିକ୍ରନ୍ ରିସ୍କ ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବାପା ସାଜିଲା କଂସେଇ, ୫ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ୭ ଖଣ୍ଡ କରି ମାଟିତଳେ ପୋତିଦେଲା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/buried-his-5-year-old-son-in-four-pieces-and-buried-him-in-the-ground-92156
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/buried-his-5-year-old-son-in-four-pieces-and-buried-him-in-the-ground-92156
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 10:34:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବାପା ସାଜିଲା କଂସେଇ । ଜନ୍ମ କଲା ପୁଅକୁ ମାରି ପୋତି ଦେଲା ବାପା । ନିଜର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୁଅକୁ ସାତ ଖଣ୍ଡ କରିଛି ପିଶାଚ ବାପା । ଏଭଳି ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଅଲିରାଜପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ । ଏହି ଖବର ପାଇବା ପରେ ସାରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚକିତ କରିଦେଇଛି । 

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଅଲିରାଜପୁରର ଦିନେଶ ଡାବର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ପୁଅକୁ କୁରାଢିରେ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଖବର ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସକୁ ନେଇ ଦିନେଶ ନିଜ ପୁଅକୁ କୁରାଢିରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡିଛି । ନିଜ ପୁଅକୁ କୁରାଢିରେ ହାଣି ସାତ ଖଣ୍ଡ କରିଛି ଦିନେଶ । ତେବେ ଘଟଣାରେ କଂସେଇ ବାପାକୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି । 

ଦିନେଶଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଦେହ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲା ଖରାପ ରହିଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ଦିନେଶ ଗୁରୁମାତାଙ୍କୁ ଭେଟ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ଗୁରୁମାତା ଦିନେଶଙ୍କୁ ପୁଅକୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ । କାରାଣ ଦିନେଶଙ୍କ ପୁଅ ପୁରା ପରିବାର ପାଇଣ ଅଶୁଭ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଦେହ ଖରାପ ହେଉଛି । 

ସେପଟେ ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଛାନଭିନ୍ ଜାରି ରଖିଛି । ଏପରିକି ଦିନେଶଙ୍କ ଗୁରୁମାତାଙ୍କୁ ଗିରଫ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଏହାସହିତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢାଉ ଜାରି ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବାତ୍ୟା ’ଜୱାଦ୍‌’ ପାଇଁ ୧୦୭ଟି ଟ୍ରେନ୍‌ ବାତିଲ, ଆଜି ୧୯ ଜିଲ୍ଳାରେ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Odisha-107-train-cancelled-for-cyclone-by-Indian-Railway-92148
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Odisha-107-train-cancelled-for-cyclone-by-Indian-Railway-92148
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 08:00:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଭୁବନେଶ୍ବର, ଡିସେମ୍ବର ୦୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପୂର୍ବ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ ଏବେ ଗଭୀର ଅବପାତରେ ପରଣିତ‌େ ହାଇଛି। ଏହାରି ପ୍ରଭାବରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ୍‌ ସ୍ଥଳଭାଗ ଆଡ଼କୁ ମାଡ଼ି ଆସୁଛି। ବାତ୍ୟା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ମୋଟ ୧୦୭ଟି ଟ୍ରେନ୍‌ ବାତିଲ କରିଛି। ବିଶେଷ କରି ଓଡ଼ିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲା ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଟ୍ରେନ୍‌ ଗୁଡ଼ିକ ଡିସେମ୍ବର ୩ ଓ ୪ ତାରିଖ ପାଇଁ ବାତିଲ ହୋଇଛି। ଏତଦ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟର ୧୯ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକ ଶନିବାର ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଛି। ୟୁଜିସି ନେଟ୍‌ ପରିକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। 

ଓଡ଼ିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂଳରେ ବାତ୍ୟାର ତାଣ୍ଡବ ଦେଖାଯିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯିବା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିସଶନର ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି। ବାତ୍ୟା ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଗାଇଡଲାଇନ୍‌ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ୍‌ ନେଇ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପିଛା ପାଖାପାଖି ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ରହିବ। ପବନର ବେଗ ଅଧିକ ରହିଲେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଯାଉଛି। ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏନ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌, ଏସ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌ ଓ ଦମକଳ ବାହିନୀକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁଅ-ଝିଅ ଓ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଡାକ୍ତର, ଡାଏରିରେ ଲେଖିଲେ- କୋଭିଡ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାରିଦେବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-crime-Doctors-kills-three-of-his-family-in-Kanpur-92147
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-crime-Doctors-kills-three-of-his-family-in-Kanpur-92147
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 07:41:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

କାନପୁର, ଡିସେମ୍ବର ୦୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର କାନପୁରରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଜଣେ ଡାକ୍ତର ନିଜର ପୁଅ, ଝିଅ ଓ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତର ଜଣକ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ହାତୁଡି ସାହାଯ୍ୟରେ ମୁଣ୍ଡକୁ ଆଘାତ କରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ପୁଅ-ଝିଅଙ୍କୁ ତଣ୍ଟିଚିପି ଜୀବନ ନେଇଛନ୍ତି। ପରିବାରର ୩ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ଏସଂପର୍କରେ ହ୍ବାଟ୍‌ସଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ଭାଇଙ୍କୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ସେ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। 

ତେବେ‌ ପୋଲିସକୁ ମିଳିଥିବା ଡାଏରିରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ, କୋଭିଡ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାରିଦେବ। ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ୩ଟି ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରି ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ପାଇଁ ପଠାଇଦେଇଛି। 

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କଲ୍ୟାଣପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡିଭିନିଟି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ରହୁଥିବା ଡାକ୍ତର ସୁଶୀଲ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାକିରି କରୁଥିଲେ। ପରିବାରରେ ଚନ୍ଦ୍ରପ୍ରଭା (୪୮), ପୁଅ ଶିଖର (୧୮ ଓ ଝିଅ ଖୁସି ରହୁଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଡାକ୍ତର ପରିବାରର ୩ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ସନ୍ଧାନୀ କୁକୁର ମାଧ୍ୟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଖୋଜୁଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ କମିଶନର ଅସୀମ ଅରୁଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି।  

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଆଜି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଗସ୍ତ, ଉଦଘାଟନ-ଶିଳାନ୍ୟାସ ହେବ ୧୮ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-PM-Narendra-Modi-to-visit-Dehradun-today-to-inaugurate-92145
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-PM-Narendra-Modi-to-visit-Dehradun-today-to-inaugurate-92145
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 07:19:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୦୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଗସ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଡେରାଡୁନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ୧୮୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ। ଗମାନଗମନର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀର ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ କାମ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୧୧ଟି ବିକାଶ ମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ। ଏଥିରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଡେରାଡୁନ ଇକୋନୋମିକ କୋରିଡର ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୮୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ।  ଏତଦ ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଯାତ୍ରା ସମୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଡେରାଡୁନ ୬ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗୁଥିବା ବେଳେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପର କାମ ସରିଲେ ପ୍ରାୟ ୩ ଘଣ୍ଟାର ଯାତ୍ରା ଲାଗିବ। 

ଦିଲ୍ଲୀ-ଡେରାଡୁନ ଇକୋନୋମିକ କରିଡର ୭ଟି ମୁଖ୍ୟ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ସଂଯୋଗ କରିବ। ହରିଦ୍ବାରା, ମୁଜାଫରନଗର, ଶାମଲୀ, ଯମୁନାନଗର, ବାଘପେଟ, ମିରଟ ଓ ବରାଉଟକୁ ସଂଯୋଗ କରିବ। ମୋଦୀ ଡେରାଡୁନରେ ଜଳ ଯୋଗାଣ, ସଡ଼କ ଓ ଡ୍ରେନେଜ ପାଇଁ ୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ। 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ସିଂଘୁ ସୀମାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ବୈଠକ, ଆନ୍ଦୋଳନ ନେଇ ହୋଇପାରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-CM-Manohar-Lal-Khattar-meeting-Gurnam-Singh-Chadhuni-92140
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-CM-Manohar-Lal-Khattar-meeting-Gurnam-Singh-Chadhuni-92140
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 06:17:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୦୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଚାଷୀ ନେତାମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ହରିୟାଣାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ଲାଲ ଖଟ୍ଟରଙ୍କ ଘରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଠକ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ କୌଣସି ଫଳ ମିଳି ନଥିଲା। ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ଫେରାଇ ନେବା ସହ ଚାଷୀଙ୍କ ଦାବିକୁ ନେଇ ହରିୟାଣା ସରକାର ଚାଷୀ‌ନେତାଙ୍କୁ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଡାକିଥିଲେ। 

ଚଣ୍ଡୀଗଡ଼ରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବୈଠକ ପାଖାପାଖି ରାତି ୯ଟାରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏତେ ସମୟ ଯାଏଁ ବୈଠକରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବାହାରି ପାରି ନଥିଲା। ଏହି ବୈଠକ ସଂପର୍କରେ ହରିୟାଣାର ଚାଷୀ ନେତା ଗୁରନାମ ସିଂହ ଚଢୁନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏତେ ସମୟ ଧରି ବୈଠକ ହେଲା। କିନ୍ତୁ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ସରକାର ନରମ କିମ୍ବା ଗରମ ଦେଖାଇଲେ ନାହିଁ। 

ଚାଷୀ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶନିବାର ସିଂଘୁ ସୀମାରେ ଆୟୋଜନ ହେବାକୁ ଥିବା ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ବୈଠକରେ ଆଗାମୀ ରଣନୀତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ଫେରାଇ ନିଆଯାଉ। ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳୁ ଏବଂ ସରକାର ଚାକିରି ମିଳୁ। କୁଣ୍ଡଳି ସୀମାରେ ସ୍ମାରକ ନିର୍ମାଣ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଚାଷୀ ନେତା ଦାବି କରିଛନ୍ତି। 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଚଳିତ ବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟୋପରାଗ, ଘରେ ବସି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଦେଖିପାରିବେ ଗ୍ରହଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Surya-graham-2021-date-and-time-check-out-how-to-watch-solar-eclipse-online-92138
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Surya-graham-2021-date-and-time-check-out-how-to-watch-solar-eclipse-online-92138
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 05:49:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୦୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଚଳିତ ବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟୋପରାଗ ଆଜି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ସୂର୍ଯ୍ୟେପରାଗ ୪ ଘଣ୍ଟା ୮ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। ଏହା ଅପରାହ୍ନ ୧୨ଟା ୩୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅପରାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟାରୁ ୧ଟା ୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଚରମ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଆଂଶିକ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଗ୍ରହଣ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ୫୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୧୨ଟା ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ପରାଗ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ୭ରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶେଷ ହେବ। 

ତେବେ ଭାରତରେ ୨୦୨୧ର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟେପରାଗ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ନାହିଁ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଓ ନାମିବ୍ୟାର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଏହା ଆଂଶିକ ଭାବରେ ଦେଖାଯିବ। ନ୍ୟାସନାଲ ଏରୋନୋଟିକ୍ସ ଆଣ୍ଡ ସ୍ପେସ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଅନୁସାରେ ଆଗ୍ରହୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯେଉଁ ମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟେପରାଗ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, NASAର ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଇ ଓ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଲାଇଭ୍‌ ଦେଖିପାରିବେ। ଏହାର ଲାଇଫ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ଭାରତୀୟ ସମୟାନୁସାରେ ଅପରାହ୍ନ ୧୨ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ।  

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୁଆଡେ ଗଲେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଭାରତ ଫେରିଥିବା ୧୦ ବିଦେଶୀ, ଖୋଜି ଖୋଜି ନୟାନ୍ତ ହେଲାଣି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Where-did-the-10-foreigners-who-returned-to-India-from-South-Africa-go-92127
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Where-did-the-10-foreigners-who-returned-to-India-from-South-Africa-go-92127
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 03 Dec 2021 15:43:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି । ଗୁରୁବାର କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ୨ ଜଣ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଚିନ୍ତା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖାଯାଇଛି । ଏହାରି ଭିତରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଭାରତକୁ ଫେରିଥିବା ୧୦ ଜଣ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନେ ସୋମବାର ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ କୁଆଡେ ଗଲେ, କଣ କରୁଛନ୍ତି ସେନେଇ କାହା ପାଖରେ କିଛି ଖବର ନାହିଁ । 

ସେମାନେ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ କୋଭିଡ ଟେଷ୍ଟ କରାଇଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ସେନେଇ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ପ୍ରଶାସନ । ସମସ୍ତ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଆସିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଟ୍ରାଭେଲ ହିଷ୍ଟ୍ରୀରୁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ମାତ୍ର ସେଠାରୁ ସେମାନେ କୁଆଡେ ଗଲେ ସେନେଇ ପତ୍ତା ମିଳୁନଥିବା ବେଳେ ଫୋନ ସ୍ୱିଚ ଅଫ ରହିଛି । 

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ମହାନଗରପାଳିକା କମିଶନର ଗୌରବ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ହିଁ ଆସିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଖୋଜି ବାହାର କରିବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି । ଓମିକ୍ରନ୍ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ସଂକ୍ରମଣ ଆସିବା ପରଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ମୋଟ ୫୭ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଆସିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ପତ୍ତା ମିଳିନାହିଁ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>