<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସର୍ବନିମ୍ନ ଆୟର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେବା ପରେ ରାହୁଲଙ୍କ ଆଉ ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି, ବ୍ୟବସାୟ କଲେ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Politics-odisha-rahul-gandhi-promised-exemption-for-young-businessmen-after-minimum-income-guarantee-50668
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Politics-odisha-rahul-gandhi-promised-exemption-for-young-businessmen-after-minimum-income-guarantee-50668
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 22:18:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଆୟର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ଏବେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଯୁବ ବର୍ଗକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ତାଙ୍କ ଦଳ ସରକାର ଗଠନ କରେ ତେବେ ୨୦୧୯ ପରେ ଯୁବ ଉଦ୍ୟମିଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ପ୍ରଥମ ତିନି ବର୍ଷ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କଠୁ କୌଣସି ଅନୁମତି ନେବାର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ୩ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଦ୍ୟମିଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କଠୁ କୌଣସି ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

ଜୟପୁରରେ କଂଗ୍ରେସର ଏକ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୯ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଯୁବ ଉଦ୍ୟମିଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ପୂରା ଅନୁମତି ଦେବ। ଏହାରି ଆଧାରରେ ଆଗାମୀ ତିନି ବର୍ଷ ପର୍ୟ୍ୟ ନ୍ତ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ କୌଣସି ସରକାରଙ୍କଠୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ତିନି ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବା ପରେ ଆପଣ ଅନୁମତି କରି ପାରିବେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯଦି ତାଙ୍କ ପାର୍ଟି ୨୦୧୯ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସେ ତେବେ ଦେଶର ୨୦ କୋଟି ଗରିବ ପରିବାରଙ୍କୁ ସରକାର ସର୍ବନିମ୍ନ ଆୟର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦିଆଯିବ। ଏହି ଆଧାରରେ ଅତି ଗରିବ ପରିବାରଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୭୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଛୁଟି ଛାଡ଼ି ଶ୍ରୀନଗରରେ ନିଜ କାମରେ ଯୋଗ ଦେଲେ ଅଭିନନ୍ଦନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-wing-commander-chose-to-go-back-to-his-squadron-in-sri-nagar-50661
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-wing-commander-chose-to-go-back-to-his-squadron-in-sri-nagar-50661
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 20:28:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାକିସ୍ତାନର ଏଫ-୧୬ ଲଢୁଆ ଜେଟକୁ ମିଗ୍ ୨୧ ବାଇସନ ଜରିଆରେ ଖସାଇ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିବା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବାହାଦୂର ପାଇଲଟ୍ ଅଭିନନ୍ଦନ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ କାମକୁ ନେଇ କେତେ ଗମ୍ଭୀର ତାହା ଏଥିରୁ ଜାଣି ପାରିବେ ଯେ, ନିଜର ଚାରି ସପ୍ତାହ ମେଡିକାଲ ଛୁଟିକୁ ଘରେ ନବିତାଇ ଶ୍ରୀନଗର ସ୍ଥିତ ନିଜର ଟିମରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଉଚିତ୍ ମଣିଲେ। 

ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଆରଆର ହସ୍ପିଟାଲରେ ହୋଇଥିବା ଡିବ୍ରିଫିଙ୍ଗର କିଛି ଦିନ ପରେ ଓ୍ଵିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଚାରି ସପ୍ତାହ ପର୍ୟ୍ୟହନ୍ତ ମେଡିକାଲ ଛୁଟିରେ ରହିବାକୁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।  ସିକ୍ ଲିଭ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଚେନ୍ନାଇ ସ୍ଥିତ ଘରକୁ ଯିବାର ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଥିଲା, ଯେଉଁଠି ତାଙ୍କ ମାତା-ପିତା ରହନ୍ତି। ମାତ୍ର ସେ ଘରେ ମେଡିକାଲ ଛୁଟି ନକଟାଇ ଶ୍ରୀନଗର ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏଠାରେ ତାଙ୍କର ସ୍କ୍ଵାଡ୍ରନ ଅପରେସନ ଡ୍ୟୁଟି ରହିଛି।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଏହି ସମୟରେ ସେ ଶ୍ରୀନଗର ସ୍ଥିତ ନିଜ ଟିମ ଏବଂ ମେସିନ ସହିତ ରହିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ତାଙ୍କୁ ମେଡିକାଲ ବୋର୍ଡର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିବାକୁ ହେବ, କାରଣ ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପୁର୍ନବାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କୁହାଯିବ ଯେ, ସେ ବିମାନ ଉଡ଼ାଇବାକୁ ଫିଟ୍ ଅଛନ୍ତି ନା ନାହିଁ। 

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବାଲାକୋଟ୍ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ ପରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୭ରେ ଭାରତୀୟ ସୀମାକୁ ପଶିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଏଫ ୧୬ ଦୁଃସାହାସ କରିଥିଲା। ଏହା ପରେ ମିଗ୍ ୨୧ ଜରିଆରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଉକ୍ତ ପାକ୍ ବିମାନକୁ ଖସାଇ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଠି ତାଙ୍କୁ ପାକ୍ ସେନା ଧରିନେଇଥିଲେ। ଏହାର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେପିର ନୂତନ ତାଲିକାରେ ୩୯ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ, ବଦଳିଲା ମେନକା-ବରୁଣଙ୍କ ଆସନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Politics-odisha-bjp-released-new-list-of-candidates-for-general-election-2019--50660
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Politics-odisha-bjp-released-new-list-of-candidates-for-general-election-2019--50660
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 19:33:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଆଉ ଏକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ୟୁପି ସରକାରର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ରୀତା ବହୁଗୁଣା ଯୋଶୀ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋଜ ସିହ୍ନା, ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାମଶଙ୍କର କଠେରିଆ ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ସାମିଲ। ବିଜେପି ମଙ୍ଗଳବାର ଜାରି କରିଥିବା ତାଲିକାରେ ପୂର୍ବତନ ଏସପି ନେତା ଆଜମ ଖାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜୟା ପ୍ରଦାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଖରିଛି। ପାର୍ଟି ଏହି ତାଲିକାରେ ୟୁପି ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୋଟ୍ ୩୯ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ତାଲିକାକୁ ଜାରି କରି ପାର୍ଟି ମହାସଚିବ ଅରୁଣ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମେନକା ଗାନ୍ଧୀ ଏଥର ପିଲିଭିଟ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତେ ସୁଲତାନପୁର ସିଟରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ। ସୁଲତାନପୁରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି। ସେହି ପରି ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ପିଲିଭିଟରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେନ୍ଦ୍ର ସଞ୍ଚାର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋଜ ସିହ୍ନାଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ଗାଜିପୁର ଲୋକସଭାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। 

ୟୁପି ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଲଢିବେ ଏହି ଆସନରୁ

ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ତାଲିକାରେ ଚନ୍ଦୌଲୀ ସିଟରେ ପାର୍ଟିର ୟୁପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ମହେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ପାଣ୍ଡେୟଙ୍କୁ ଚନ୍ଦୌଲୀ, ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପିଲିଭିଟ, ମେନକା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସୁଲତାନପୁର, କଠେରିଆରୁ ରାମଶଙ୍କର କଠେରିଆ, ରାମପୁରରୁ ଜୟାପ୍ରଦା ଆଦିଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଅନେକ ସାଂସଦଙ୍କ ସିଟ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିବାଦ ଘେରରେ ଥିବା ସାମ ପିଟ୍ରୋଡା ହେଲେ କଂଗ୍ରେର ନିର୍ବାଚନ ମନିଟରିଂ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/politics-odisha-Lok-Sabha-Elections-2019-Sam-Pitroda-To-Lead-Monitoring-Committee-Of-Congress-Election-Campaign-50659
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/politics-odisha-Lok-Sabha-Elections-2019-Sam-Pitroda-To-Lead-Monitoring-Committee-Of-Congress-Election-Campaign-50659
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 19:33:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆସନ୍ତା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ନିର୍ବାଚନ ଅଭିଯାନକୁ ମନିଟରିଂ କରୁଥିବା କମିଟିର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ସାମ ପିଟ୍ରୋଡା । ବାଲାକୋଟ ଉପରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିଲେ ସାମ ପିଟ୍ରୋଡା । ଏହି ମନିଟରିଂ କମିଟିରେ ପିଟ୍ରୋଡାଙ୍କ ଛଡା ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ପବନ ଖେଡା, ରାହୁଲ ଗୁପ୍ତା, ପ୍ରବୀଣ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ପ୍ରିୟଙ୍କ ଚର୍ତୁବେଦୀ, ଦିବ୍ୟା ସ୍ପନ୍ଦନା ଏବଂ ମନୀଷ ଚତରଥ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । 

ଏହି କମିଟି କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଚାର ଏବଂ ଅଭିଜାନ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ସହ ନେତାମାନଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖି ଏସବୁ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ରର ନେତା ମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେବେ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରଥମରୁ କଂଗ୍ରେସର ନିକଟ ଥର ଯିବା ସାମ ପ୍ରିଟୋଡା ଗତ କିଛି ଦିନ ପୁଲୱାମା ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ବାଲାକୋଟରେ କରାଯାଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଉପରେ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇ ବେଶ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଯାହା ପରେ ବିଜେପି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବିରୋଧି ଦଳମାନେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସକୁ ଘେରିଥିଲେ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମାନିଲେ, ସାରଦା ଚିଟଫଣ୍ଡ ନେଇ ସିବିଆଇ ଦାଖଲ କରିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅତି ଗମ୍ଭୀର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-Saradha-Chit-Fund-Very-Serious-Relvelations-By-CBI-In-Report-Says-SC-50654
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-Saradha-Chit-Fund-Very-Serious-Relvelations-By-CBI-In-Report-Says-SC-50654
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 19:32:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମଙ୍ଗଳବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସାରଦା ଘୋଟାଲା ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିବିଆଇ କୋଲକାର ପୂର୍ବ କମିଶନର ରାଜୀବ କୁମାରଙ୍କ ଉପରେ ଗମ୍ଭୀର ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଇଛି । ସିବିଆଇ ସାରଦା ଚିଟଫଣ୍ଡ ଘୋଟାଲା ମାମଲାରେ ରାଜୀବ କୁମାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ କରୁଛି ।  ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ତଦନ୍ତର ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଛି । 

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଯଦି କିଛି ଗମ୍ଭୀର ତଥ୍ୟ କୋର୍ଟ ନଜରରେ ଆସେ ତେବେ କୋର୍ଟ ଆଖି ବନ୍ଦ କରି ରହିବନି । କୋର୍ଟ ସିବିଆଇକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ରାଜୀବ କୁମାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାର ପାଇଁ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରୁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ରାଜୀବ କୁମାର ଏହି ଘୋଟାଲା ପାଇଁ ଗଠିତ ହୋଇଥିବା ତଦନ୍ତ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦିବଙ୍ଗତ ନେତା ଅନନ୍ତ କୁମାରଙ୍କ ଦକ୍ଷିଣ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଆସନରୁ ୨୮ ବର୍ଷିୟ ଯୁବ ତେଜସ୍ୱୀ ସୂର୍ୟ୍ୟାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କଲା ବିଜେପି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/politics-odisha-Lok-Sabha-Election-2019-BJP-Gives-Ticket-To--Tejasvi-Surya-From-Bengaluru-South-Constituency-50650
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/politics-odisha-Lok-Sabha-Election-2019-BJP-Gives-Ticket-To--Tejasvi-Surya-From-Bengaluru-South-Constituency-50650
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 20:25:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଜେପି ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଦିବଙ୍ଗତ ନେତା ଅନନ୍ତ କୁମାରଙ୍କ ଦକ୍ଷିଣ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଆସନରୁ 28 ବର୍ଷିୟ ଏଲଏସ ତେଜସ୍ୱୀଭ ସୂର୍ୟ୍ୟାଙ୍କୁ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି । ଏଠାରେ ତେଜସ୍ୱୀଙ୍କ ମୁକାବିଲା କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବିକେ ହରିପ୍ରସାଦଙ୍କ ସହ ହେବ । ଦଳର ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ସ୍ୱର୍ଗତ ଅନନ୍ତ କୁମାରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । 

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆସନରୁ ବିଜେପିର ଦିବଗନ୍ତ ନେତା ଅନନ୍ତ କୁମାର ସାଂସଦ ଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ତାଙ୍କ ନିଧନ ହେବା ପରେ ଏହି ଆସନ ଖାଲି ରହିଥିଲା । ଚଳିତ ଥର ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଏହିଠାରୁ ଟିକେଟ ମିଳିପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା । ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଅନନ୍ତଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେବା ସପକ୍ଷରେ ରହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବିଜେପିର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତାମାନେ ଏଠାରୁ ଏକ ଯୁବ ଚେହେରାକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ, ଏବଂ ତେଜସ୍ୱୀ ସୂର୍ୟ୍ୟାଙ୍କୁ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । 

ଘୋଷଣା ପରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅନନ୍ତ କୁମାରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି । ଘୋଷଣାକୁ ଅଶ୍ଟର୍ଯ୍ୟ ଜନକ କହିଛନ୍ତି ଅନନ୍ତ କୁମାରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଡାକ୍ତର ତେଜସ୍ୱିନୀ । ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ସବୁବେଳ ଦଳ ସହ ଅଛି ଏବଂ ଦଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହ ଛିଡା ହୋଇଛି । ଏବେ ଏନେଇ ଆଉ ଅଧିକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଯଦି ଆମକୁ ଦେଶର ହିତ ପାଇଁ କାମ କରିବାକୁ ଅଛି ତେବେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ । 

କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ବିଜେପିର ଲୋକପ୍ରିୟ ଚେହେରା ହୋଇସାରିଥିବା ତେଜସ୍ୱୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ବସାବନଗୁଡୀର ବିଧାୟକ ରବି ସୁବ୍ରମଣୀୟମଙ୍କ ପୁତୁରା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଯୁବ ବିଜେପିର ସଚିବ ଅଛନ୍ତି । ସୋମବାର ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରୀରେ ବିଜେପି ଦ୍ୱାରା ଘୋଷଣା କରାଯିବା ପରେ ତେଜସ୍ୱୀ ଟ୍ୱିଟ କରି ନିଜର ଖୁସି ଏବଂ ଉତ୍ସାହକୁ ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ । 

ନଜି ଟ୍ୱିଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ବିଜେପିକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲୋକତନ୍ତ୍ରର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ବଡ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଜଣେ 28 ବର୍ଷିୟ ଯୁବକ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରି ନିଜର ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି । ଏହା କେବଳ ବିଜେପିରେ ହିଁ ସମ୍ଭବ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଳାତକ କାଙ୍ଗାଳ ମାଲ୍ୟା କହିଲେ- ମୋ ଟଙ୍କା ନେଇ ଯାଅ, ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵେଜକୁ ବଞ୍ଚାଓ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-vijay-mallya-says-take-my-money-to-save-jet-airways-50647
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-vijay-mallya-says-take-my-money-to-save-jet-airways-50647
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 16:31:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵେଜର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦରୁ ନରେଶ ଗୋୟଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ପଳାତକ ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବ୍ୟାଙ୍କ ମୋର ପଇସା ନେଇ ସଙ୍କଟରେ ଫଶିଥିବା ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵେଜକୁ ବଞ୍ଚାଉ। ମାଲ୍ୟା ଟ୍ଵିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୋଠୁ ଅର୍ଥ ନେଇ ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵଜେକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ। ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵେଜକୁ ଋଣଦାତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସାହାଯ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ନରେଶ ଗୋୟଲ ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଅନୀତା ସୋମବାର କମ୍ପାନୀ ଛାଡ଼ିଥିଲେ।

ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ମାଲ୍ୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵେଜ ପରି ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀକୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାର ଥିଲା। ମାତ୍ର ଏବେ ଏହା ଦେଖି ଖୁସି ଲାଗୁଛି ଯେ, ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵେଜକୁ ବେଲ୍ ଆଉଟ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଦେଇ ଉକ୍ତ ସଂସ୍ଥାକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ଏମିତି ସାହାଯ୍ୟ କିଙ୍ଗଫିସରକୁ ମଧ୍ୟ କରାଯିବାର ଥିଲା ବୋଲି ମାଲ୍ୟା କହିଛନ୍ତି।

ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ବକେୟା ଅର୍ଥ ଫେରାଇବା କଥା କହି ମାଲ୍ୟା ଟ୍ଵିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ମାନନୀୟ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟ ସମ୍ମୁଖରେ ନିଜର  ଲିକ୍ଵିଡ୍ ଆସେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି, ଫଳରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନ୍ୟ ଋଣାଦାତଙ୍କୁ ଏହି ଅର୍ଥ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ। ବ୍ୟାଙ୍କ କଣ ପାଇଁ ମୋ ଅର୍ଥ ନେଉନାହିଁ ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକରୁ ୯୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ନେଇ ଦେଶରୁ ଫେରାର ମାରିଥିବା ପଳାତକ ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ କମ୍ପାନୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାରଲାଇନ୍ସରେ ୪୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରିଛି। ମାତ୍ର ଏହା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଗଲା ନାହିଁ, ଓଲଟା ଉତ୍ପୀଡ଼ନ କରାଗଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅରୁଣାଚଳକୁ ଭାରତର ଅଂଶ ଭାବେ ଦର୍ଶାଉଥିବା ନକ୍ସାକୁ ନଷ୍ଟ କଲା ଚୀନ : ରିପୋର୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-china-destroyed-30-000-world-maps-showing-arunachal-pradesh-as-part-of-india-50638
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-china-destroyed-30-000-world-maps-showing-arunachal-pradesh-as-part-of-india-50638
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 14:34:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚୀନର କଷ୍ଟମ ଅଧିକାରୀ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ୩୦ ହଜାର ନକ୍ସାକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ନକ୍ସାରେ ଅରୁଣାଚଳପ୍ରଦେଶକୁ ଭାରତର ଅଂଶ ଏବଂ ତାଇବାନକୁ ଅଲଗା ଦେଶ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଚୀନର ଅଖଣ୍ଡତାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏଭଳି କରାଯାଇଛି । ଏହି ନକ୍ସା ଗୁଡିକ ଇଂଗ୍ରାଜୀ ଭାଷାରେ ଥିଲା । ଚୀନର ଅନହୁଇ ସ୍ଥିତ ଏକ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲା । 

ଚୀନ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଉପରେ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ଜାହିର କରୁଛି ଏବଂ ନିଜ ଆଧିକାରିକ ନକ୍ସାରେ ଏହାକୁ ତିବତ ସ୍ୱାୟତ କ୍ଷେତ୍ର ଭାବରେ ଦର୍ଶାଉଛି । ସେ ତାଇବାନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ଜାହିର କରୁଛି । ଯାହାକି ଏକ ସ୍ୱଶାସିତ ଲୋକତନ୍ତ୍ର । କିଙ୍ଗଦାଓ ସହରର ସାନଡୋଙ୍ଗ ପ୍ରାନ୍ତର କଷ୍ଟମ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏକି ନକ୍ସା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ରେଡ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରୁ ୮୦୦ ବକ୍ସ କବଜା କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ବିଶ୍ୱର ୨୮,୯୦୮ ନକ୍ସା ଥିଲା । ୨୮,୯୦୮ ଭୁଲ ନକ୍ସାକୁ ୮୦୩ଟି ବାକ୍ସ ସହିତ ଜବତ କରି ନଷ୍ଟ କରି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସେହି ପ୍ରାନ୍ତର ପ୍ରାକୃତିକ ସଂସାଧନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ନିକଟରେ କହିଛନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ନକ୍ସା ଗୁଡିକୁ ଏକ ଗୁପ୍ତ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଇ ଟୁକୁଡା ଟୁକୁଡା କରି ନଷ୍ଟ କରି ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ନକ୍ସାରେ ଚୀନର ଦକ୍ଷିଣ ତିବତ ଏବଂ ତାଇବାନ ଦ୍ୱୀପକୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି କିଙ୍ଗଦାଓ ସରକାର ନକ୍ସା ପରୀକ୍ଷଣରେ ପାଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେପିରେ ଜୟପ୍ରଦା, ଆଜମ ଖାନଙ୍କୁ ଦେବେ ଟକ୍କର !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/politics-national-jayprada-joins-bjp-50635
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/politics-national-jayprada-joins-bjp-50635
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 15:02:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିରେ ଥିବା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜୟପ୍ରଦା ଆଜି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ଆଜି ଔପଚରିକ ଭାବେ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିରେ ରହିଥିଲେ । ବିଜେପି ତାଙ୍କୁ ରାମପୁର ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।

ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟୀର ଟିକେଟରୁ ସାଂସଦ ରହିସାରିଥିବା ଅଭିନେତ୍ରୀ  ଜୟା ପ୍ରଦା ଆଜି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜୟାପ୍ରଦା ରାମପୁରରୁ ବିଜେପିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ ଏବଂ ମେଣ୍ଟର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଆଜମ ଖାନଙ୍କୁ ଟକ୍କର ଦେବେ। ବିଜେପି ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହିସାବାରେ ଜୟାପ୍ରଦାଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରିବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଜୟା ପ୍ରଦା ରାମପୁର ଆସନରୁ ଏସପିର ଟିକେଟରେ ସାଂସଦ ରହିସାରିଛନ୍ତି । ଏବେ ଏହି ସିଟରେ ମେଣ୍ଟ ଓ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଲଢେଇ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ଜୟା ପ୍ରଦାଙ୍କୁ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅମର ସିଂହ ଏସପିକୁ ଆଣିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଆଜମ ଖାନ ଜୟାଙ୍କୁ ରାମପୁରରୁ ସାଂସଦ କରାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଚଳିତ ଥର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଏସପି ରାମପୁର ଲୋକସଭା ମଣ୍ଡଳିରେ ଆଜନ ଖାନଙ୍କୁ ଛିଡା କରାଉଛି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଜୟା ପ୍ରଦା ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ରାମପୁରରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇ ଆଜମ ଖାନଙ୍କୁ  କଡା ଟକ୍କର ଦେବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। 

ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଜୟା ପ୍ରଦା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ଦିନ ରାତି ଏକ କରିଥିବା ଆଜମ ଖାନ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ତାଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଝଗଡା ଆଜମ ଖାନ ଏବଂ ଅମର ସିଂହଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆସିଥିବା ତିକ୍ତତା ପରେ ଦେଖାଦେଇଛି । ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଏସପିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବା ପରେ ଜୟା ପ୍ରଦା ଏବଂ ଅମର ସିଂହଙ୍କୁ ଦଳରୁ କାଡି ଦେଇଥିଲେ। ଗତ ବର୍ଷ ଆଜମ ଖାନ ଜୟା ପ୍ରଦାଙ୍କୁ ନେଇ ଏର ଆପତ୍ତି ଜନଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀ ମଧ୍ୟ କରିଥଲେ । ଏଥର ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯଦି ଲଢେଇ ହୁଏ ତେବେ କେଉଁ ପ୍ରକାର ବାକ ଯୁଦ୍ଧ ହେବ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନ୍ୟାୟ ସ୍କିମକୁ ଖାରଜ କଲା ନୀତି ଆୟୋଗ, ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ଚାନ୍ଦ ଦେବାର ପ୍ରତିଜ୍ଞା : ନୀତି ଆୟୋଗ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-niti-aayog-vice-chairman-says-congress-income-guarantee-promise-will-increase-fiscal-deficit-50634
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-niti-aayog-vice-chairman-says-congress-income-guarantee-promise-will-increase-fiscal-deficit-50634
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 15:15:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ ଭୋଟରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ସେତିକି ଚେଷ୍ଟା କରି ଲାଗିଛନ୍ତି । ଏହି ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଲେ ଦେଶରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୫କୋଟି ଗରୀବଙ୍କୁ ପ୍ରତିମାସ ୬ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ନୀତି ଆୟୋଗ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜୀବ କୁମାର ଟିପ୍ପଣୀ କରିଛନ୍ତି । 

ରାଜୀବ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଯୋଜନା କେବେ ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ । ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ଚାନ୍ଦ ଦେବା ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇ ସାରିଛି । କଂଗ୍ରେସ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ରାଜକୋଷୀୟ ଅନୁଶାସନକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେବ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ କାମ କରିବାକୁ ଭୁଲି ଯିବେ । ତେଣୁ ଏହି ଯୋଜନା ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ । 

ରାଜୀବ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ମିନିମମ ଇନକମ ଗ୍ୟାରେଂଟି ସ୍କିମ ଜିଡିପିର ୨ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ସମୁଦାୟ ବଜେଟର ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିବ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକ ନ୍ୟୁନତମ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । କଂଗ୍ରେସ ୧୯୭୧ରେ ଗରୀବ ହଟାଅ, ୨୦୦୮ରେ ଓଆରଓପି, ୨୦୧୩ରେ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପାଇଁ ଫୁଡ ସିକ୍ୟୁରିଟି ବିଲ ଗୋଷଣା କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏଗୁଡିକ କିଛି ପୂରଣ ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ । ଠିକ୍ ଏହିଭଳି ମିନିମମ ଇନକମ ଗ୍ୟାରେଂଟି ସ୍କିମ ସହ ହେବ । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>