<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ କରୋନା ମାଡ଼,ବାତିଲ୍‌ ହେଲା ICSE ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/carona-slapped-on-exam-canceled-ICSE-Class-X-exam-82784
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/carona-slapped-on-exam-canceled-ICSE-Class-X-exam-82784
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Apr 2021 09:06:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ କରୋନା ମାଡ଼ । ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବାରୁ ପ୍ରଥମେ ସିବିଏସଇ ଓ ଏବଂ ଆଇସିଏସଇ ଦଶମ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହୋଇଛି । ଏନେଇ CISEC ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ହୋଇଛି ସୂଚନା । କରୋନା କାଳରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଚି CISEC ମାତ୍ର ISC ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏବେ ବି କାଏମ ରହିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେଇ ସୁଦ୍ଧା ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିଲେନି ବ୍ୟକ୍ତି, ପୋଲିସ କାଟିଲା ୧୦୦୦୦ ଟଙ୍କାର ଚାଲାଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Police-imposed-a-fine-of-Rs-10000-on-a-person-for-not-wearing-a-mask-in-Deoria-82779
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Police-imposed-a-fine-of-Rs-10000-on-a-person-for-not-wearing-a-mask-in-Deoria-82779
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Apr 2021 07:22:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନାକୁ ନେଇ ପୂରା ଦେଶରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ଦେଖାଯାଇଛି । ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ପୂରା ପ୍ରଶାସନ ଲାଗିଛି । ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଓ ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଖାତିର କରୁ ନାହାନ୍ତି । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଦେୱରିଆରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ନଥିବା କାରଣରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଲାଗୁ ହୋଇଛି । 

ଦେୱରିଆର ବରିୟାରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମହୁଆ ଗାଁ ନିବାସୀ ଅମରଜୀତ ଯାଦବ ରବିବାର ନଜର କ୍ରେଟା କାରରେ ବିନା ମାସ୍କରେ କୌଣସି ଏକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ଯାଉଥିଲେ । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଏବେ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଜାରି ରହିଛି । ତେବେ ରାସ୍ତାରେ ମାସ୍କ ଚେକିଂ କରୁଥିବା ପୋଲିସ ହାବୁଡ଼ରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ ଅମରଜିତ ଯାଦବ । କରୋନା ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା ଏବଂ ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧିବା ଯୋଗୁଁ ଅମରଜିତଙ୍କୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଲାଗିଥିଲା । 

ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଲା ଯେ, ଅମରଜିତ ରବିବାର ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେଇଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ପୁଣି ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହୋଇଛି । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ବୋଧହୁଏ ଏହା ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଯେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ୨ ଦିନରେ ୨ ଥର ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧିଥିବାରୁ ଜରିମାନା ହୋଇଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗୁଜରାଟ: ଭଦୋଦରାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି, ମସଜିଦ୍‌କୁ କରାଗଲା କୋଭିଡ-୧୯ ହସ୍ପିଟାଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Amid-a-surge-in-COVID-cases-Vadodaras-Jahangirpura-Masjid-converted-into-a-50-bed-COVID-facility-82775
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Amid-a-surge-in-COVID-cases-Vadodaras-Jahangirpura-Masjid-converted-into-a-50-bed-COVID-facility-82775
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Apr 2021 06:13:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭଦୋଦରା, ଏପ୍ରିଲ ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଭଳି ଗୁଜୁରାଟରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଚାଲିଛି । ଗୁଜୁରାଟର ଭଦୋଦରା ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ବାଦ ପଡ଼ିନାହିଁ । ଏବେ ଭଦୋଦରା ସହରର ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରା ଅଂଚଳରେ ଥିବା ଏକ ମସଜିଦକୁ କୋଭିଡ-୧୯ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ମସଜିଦରେ ୫୦ଟି ଶର୍ଯା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଭିଡ-୧୯ ସୁବିଧା କରାଯାଇଛି । 

ଅକ୍ସିଜେନ ଓ ହସ୍ପିଟାଲ ବେଡ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ମସଜିଦକୁ କୋଭିଡ-୧୯ ହସ୍ପିଟାଲ କରାଯାଇଛି । ରମଜାନ ମାସ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମସଜିଦ ପକ୍ଷରୁ ସମାଜର କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ କୋଭିଡ-୧୯ ହସ୍ପିଟାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପ୍ରବଳ ଭିଡ଼ ରହୁଛି । ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହଜ ହେଉ ନାହିଁ । ହସ୍ପିଟାଲରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବା ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସୋମବାର ଦିନ ଗୁଜରାଟରେ ୧୧ ହଜାର ୪୦୩ ଜଣ ଲୋକ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୧୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଗୁଜରାଟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪ ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର ୯୭୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜମ୍ମୁକଶ୍ମୀର: ସୋପିଆରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀର ଏନକାଉଣ୍ଟର, ୨ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିପାତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Jammu--Kashmir-Two-terrorists-killed-in-encounter-at-Shopian-district-82774
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Jammu--Kashmir-Two-terrorists-killed-in-encounter-at-Shopian-district-82774
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Apr 2021 05:57:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶ୍ରୀନଗର, ଏପ୍ରିଲ ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀର ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଜମ୍ମୁକଶ୍ମୀରର ସୋପିଆ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜେଇପୋରା ଗାଁ ନିକଟରେ ସୋମବାର ଦୁଇ ଜଣ ଅଜଣା ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିପାତ ହୋଇଛନ୍ତି । କଶ୍ମୀର ଜୋନ ପୋଲିସ ଟୁଇଟ କରି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଆତଙ୍କବାଦୀ ମାନଙ୍କ ଚଳପ୍ରଚଳ ନେଇ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀର ଯବାନମାନେ ଅତର୍କିତ ଭାବେ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ପହଂଚି ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିଥିଲେ । 

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜେଇପୋରାଠାରେ ପୋଲିସ, ସିଆରପିଏଫ ଏବଂ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଯୁଗ୍ମ ଭାବରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ସେନା ମଧ୍ୟ କର୍ଡନ ଓ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ ଜାରି ରଖିଛି । ଟିମ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନରେ ଅପରେଶନ ଜାରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଲୁଚି ରହିଛନ୍ତି । ୨ରୁ ୩ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲୁଚି ରହିଥିବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅପରେଶନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟା ଜଣାପଡ଼ିବ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଲାଗି ଇନ୍ଦୋରରେ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ ଯାଏଁ ବିବାହ ସ୍ଥଗିତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-No-permission-will-be-given-for-weddings-as-theres-a-higher-risk-of-COVID19-transmission-82773
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-No-permission-will-be-given-for-weddings-as-theres-a-higher-risk-of-COVID19-transmission-82773
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Apr 2021 05:41:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇନ୍ଦୋର, ଏପ୍ରିଲ ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସମଗ୍ର ଦେଶ ସହିତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ସ୍ଥିତି ବିଗିଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ହଜାର ୮୯୭ ଜଣ ଲୋକ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ୯୭୭କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କରୋନାରୁ ୩ ଲକ୍ଷ ୪୧ ହଜାର ୭୮୩ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୪୬୩୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୭୪ ହଜାର ୫୫୮ ଜଣ କରୋନା ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିଛି । 

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଇନ୍ଦୋରରେ ଚଳିତ ମାସ ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏଁ ସମସ୍ତ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ଇନ୍ଦୋର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମନୀଷ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି, କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଏବେ ବିବାହ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଉଛି ଯେ, ଏପ୍ରିଲ ୩୦ ଯାଏଁ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଲୋକେ ଘରେ ରୁହନ୍ତୁ । ଏହା ହସ୍ପିଟାଲରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଭିଡ଼ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ।  

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦିଲ୍ଲୀ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌: ଭିଟାମାଟିକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, ରେଳଷ୍ଟେସନ-ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଭିଡ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Corona-lockdown-CM-Arvind-Kejriwal-migrant-labourers-stay-in-Delhi-82772
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Corona-lockdown-CM-Arvind-Kejriwal-migrant-labourers-stay-in-Delhi-82772
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Apr 2021 05:25:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଓ ଉପରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ବୈଠକ ପରେ ସୋମବାର ରାତି ୧୦ଟାରୁ ଚଳିତ ମାସ ୨୬ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟକୁ ଲକଡାଉନ ରଖାଯାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରେକର୍ଡ କରୁଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାର ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ସୋମବାର ରାତିଠାରୁ ଲକଡାଉନ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ଆନନ୍ଦ ବିହାର, କୌଶାମ୍ବି ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଓ ବିହାର ଦୂରଦୂରାନ୍ତର ସହରକୁ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ପୁଣି ଥରେ ୨୦୨୦ ଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଯେତେବେଳେ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା ଆନନ୍ଦ ବିହାର ରେଳଷ୍ଟେସନ ଦେଇ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ ଛାଡ଼ି ପଳାୟନ କରିଥିଲେ । ଶ୍ରମିକମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଦିଲ୍ଲୀ ଛାଡ଼ି ନିଜର ଭିଟାମାଟିକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି । 

ପ୍ରବାସୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଭାବେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି । ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଦିନକୁ ଦିନ ଖରାପ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଛି । ଲକଡାଉନ ସୀମା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ତେଣୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହି ଏବେ ପରିବାର ଚଳାଇବା ସହଜ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ପୈତୃକ ସ୍ଥାନ ଜିବାକୁ ପଡୁଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଲକଡାଉନର ଘୋଷଣା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଥିଲେ ଯେ, ସରକାର ଆପଣମାନଙ୍କର ପୁରା ଯତ୍ନ ନେବେ । ଆପଣ ଦିଲ୍ଲୀର ରୁହନ୍ତୁ । ଗତଥର ଯେତେବେଳେ ଲକଡାଉନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଆମେ ଦେଖିଥିଲେ ଯେ, ଲୋକେ କିଭଳି ଭାବେ ପଳାୟନ କରୁଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୈଠକ ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ମେ ପହିଲାରୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକଙ୍କୁ ଟିକା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/The-decision-was-taken-after-a-meeting-of-the-Prime-Minister-vaccinating-people-over-the-age-of-18-from-May-1-82767
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/The-decision-was-taken-after-a-meeting-of-the-Prime-Minister-vaccinating-people-over-the-age-of-18-from-May-1-82767
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Apr 2021 18:56:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ସହ ବୈଠକ ପରେ ମେ ପହିଲାରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରାପ୍ତ ବୟସ୍କ ଟିକା ନେଇପାରିବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଏବେ ୧୮ ବର୍ଷୀୟ ଟୀକା ଟିକା ନେଇପାରିବେ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଟିକାକରଣ ନେଇ ତିନୋଟି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ପ୍ରତି ମାସରେ ଉତ୍ପାଦିତ ଟିକାର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଡ୍ରଗ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ ଦେବେ। ଏହାପରେ ବାକି ଟିକା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ଖୋଲା ବଜାରରକୁ ଯୋଗାଇ ପାରିବେ ।

ବିଭିନ୍ନ ଘରୋଇ ଏବଂ ସରକାରୀ କୋଭିଡ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକାକରଣ ଚାଲିଛି। ଏବେ ଖୋଲା ବଜାରକୁ ଟିକା ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଟିକା ମିଳିବ।

ପ୍ରକାଶଯୋଗ୍ୟ, କରୋନାର ପ୍ରଭାବକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜାନୁଆରୀ ଆରମ୍ଭରୁ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଟିକା ଦେଇଥିଲେ ସରକାର। ଏହାପରେ ୬୦ରୁ ଅଧିକ ବୟସ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସରକାର ଟିକାକରଣରେ ସାମିଲ କରିଥିଲେ। ପରେ ୪୫ରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟିକାକରଣରେ ସାମିଲ୍ କରିଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶରେ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ କରୋନା ସ୍ଥିତି, ଆଉ କିଛି ସମୟ ପରେ ଦେଶର ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତର ମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/The-prime-minister-will-hold-talks-with-senior-doctors-in-the-country-on-the-covid-crisis-situation-in-the-country-82757
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/The-prime-minister-will-hold-talks-with-senior-doctors-in-the-country-on-the-covid-crisis-situation-in-the-country-82757
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Apr 2021 14:53:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ହେବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସ୍ଥିତି ଯାହାକୁ ନେଇ ଘନଘନ ବୈଠକ କରୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ ସରକାର । ଏଭଳି ସଙ୍କଟମୟ ସ୍ଥିତିରେ ଆଜି ଆଉ କିଛି ସମୟ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶର ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରିବେ । କିପରି ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀ କୁ ଆୟତକୁ ଅଣାଯାଇ ପାରିବ ।

ଏଭଳି ଉପର ମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ ସ୍ଥିତିରେ କିଭଳି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଯାଇ ପାରିବ ତାକୁ ନେଇ କରିବେ ଆଲୋଚନା । ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଭଳି ଏବର୍ଷ ବି ପୁଣି ଅଦୃଶ୍ୟ ଭୂତାଣୁ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଓ ଏ ଯୁଦ୍ଧରେ ଆଗ ଧାଡିରେ ଯୋଦ୍ଧା ହିସାବରେ ଆଗରେ ରହି ଲୋକମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଉଛନ୍ତି ଦେଶର ଡାକ୍ତର ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ମାନେ ।

ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୪.୩୦ ମିନିଟ୍ ରେ ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍‌କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏହି ବୈଠକ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର କରୋନା ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଓ କରୋନା ମହାମାରୀର ଏ ଲଢେଇ କୁ ସବୁ ରାଜ୍ୟ ଏକ ଟିମ୍ ହୋଇ ଲଢିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦିଲ୍ଲୀରେ ଲାଗିଲା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/lockdown-impose-in-national-capital-delhi-from-today-10pm-to-monday-5-am-82745
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/lockdown-impose-in-national-capital-delhi-from-today-10pm-to-monday-5-am-82745
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Apr 2021 11:59:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦିଲ୍ଲୀ,୧୯ଏପ୍ରିଲ୯ଖବର ଓଡିଶା); ଗତ ଦୁଇଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆଜି ରାତି ୧୦ରୁ ଆସନ୍ତା ସୋମବାର (୨୬ ଏପ୍ରିଲ) ସକାଳ ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍‌ଡାଉନ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିୱାଲ ଓ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପରାଜ୍ୟ ପାଳ ଅନିଲ ବୈଜଲଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । 

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦୈନିକ ୨୫ହଜାର ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିଲା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀର ମେଡିକାଲ ଗୁଡିକରେ ବେଡ୍ ଅଭାବ ହେବା ସହିତ ଅକ୍ସିଜେନର ମଧ୍ୟ ଅଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୬ଦିନ ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । 

ଗଲା ବର୍ଷ କରୋନା ଲକ୍‌ଡାଉନ ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ବା ସମଗ୍ର ଦେଶରୁ ଶ୍ରମିକ ମାନେ ନିଜ ନିଜ ଘରୁକୁ ଫେରିବାର ଦେଖା ଯାଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରମିକ ମାନେ ନାନା ସମସ୍ୟର ସମ୍ମୁଖିନ ହେବା ସହିତ ଅନେକ ନିଜର ଜୀବିକା ମଧ୍ୟ ହରାଇଥିଲେ । ତେବେ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିୱାଲ ଲକ୍‌ଡାଉ ଘୋଷଣା ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଛାଡି ନଜିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ସମସ୍ତଙ୍କ କଥା ବୁଝିବାର ପ୍ରତିଶୁତି ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଦୈନିକ ୨୫ ହଜରାରୁ ଉପରେ ରହୁଥିଲା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀର କୌଣଷି ମେଡିକାଲରେ କିପରି କୌଣଷି ଅଭାବ ବା ଔଷଧର କଳା ବଜାରି ନ ହୁଏ ସେଥି ଲାଗି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାଙ୍କ ତରଫରୁ ଦୁଇଟି କେଣ୍ଟ୍ରାଲ ରୁମ ଖୋଲା ଯାଇଛି ଏହାର ଅନୁଧ୍ୟନ କରାଯାଉଛି । 

ଏହି ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ମଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ମେଡିକାଲ ଗୁଡିକ ଏହାର କ୍ଷମତା ଅନୁଯାଇ ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରଖିଥିଲା ବେଳେ ଏବେ ଏହାର କ୍ଷମତା ପୁରଣ ହୋଇସାରିଲାଣି । ତେବେ କେବଳ ଲକ୍‌ଡାଉ ଦ୍ୱାରା ହିଁ ଦୃତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଉପରେ ସମାନ୍ୟ ରୋକ ଲଗାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ ସମୟରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ମେଡିକାଲ ସୁବିଧା ଜାରି ରହିବ । ବାହଘର ପାଇଁ ମୋଟ ୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି ରହିଛି । ଏହି ୬ଦିନର ଲକ୍‌ଡାଉନ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଆହୁରି ବେଡ ବଢାଇବା ସହିତ ଆବଶ୍ୟକ ମେଡିସିନ, ଅକ୍ସିଜେନର ଯୋଗାଡ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିୱାଲ ଅବଶ୍ୟକ ସହାଯ୍ୟ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

दिल्ली में तेज़ी से बढ़ते कोरोना मामलों के मद्देनज़र एक महत्वपूर्ण घोषणा | Press Conference | LIVE https://t.co/zAECIEcZ53

ଏହି ସମୟରେ ସେ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନ ମାନି ଚଳିବାକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆର୍ମି ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ସେନା ଅଧିକାରୀ ଅନନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ଆରପିଏଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/The-RPF-has-launched-an-investigation-into-the-suicide-of-Anant-Nayak-a-senior-army-officer-in-the-army-82739
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/The-RPF-has-launched-an-investigation-into-the-suicide-of-Anant-Nayak-a-senior-army-officer-in-the-army-82739
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Apr 2021 10:28:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୁଣେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ବ୍ରିଗେଡିୟର୍ ରାଙ୍କର ଜଣେ ୫୭ ବର୍ଷୀୟ ବରିଷ୍ଠ ସେନା ଅଧିକାରୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଘଟଣାରେ ରେଳ ସୁରକ୍ଷା ବଳ (ଆରପିଏଫ୍) ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ହେଲେ ବ୍ରିଗେଡିୟର୍ ଅନନ୍ତ ନାୟକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ପୁଣେର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ (ଏଫଏମସି)ରେ ବିଭାଗ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲ ପ୍ରଶାସନର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ତାଙ୍କ ପରିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବାବେଳେ ସ୍ବର୍ଗତ ନାୟକ ପୁଣେରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଏକାକୀ ରହୁଥିଲେ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ପୁଣେର ସରକାରୀ ରେଳ ପୋଲିସ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଅନନ୍ତ ନାୟକ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସରକାରୀ ଗାଡିରେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନକୁ ଆସିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସହ ଆସୁଥିବା ତାଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଏମଏସଓ (ମୁଭମେଣ୍ଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଅଫିସ) ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ଫେରିବେ। ତେବେ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୨.୪୫ ସମୟରେ ସେ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ନମ୍ବର ୩ରେ ଉଦୟାନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଆଗରେ ଡେଇଁ ପଡିବାରୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

କୌଣସି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୋଟ ମିଳିନାହିଁ। ପୁଣେ ଜିଆରପି ଥାନା ପୋଲିସ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଛି ।

ପ୍ରାଥମିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁକୁ ସୂଚିତ କରୁଥିବାବେଳେ ଘଟଣାର ସଠିକ କ୍ରମ ଏବଂ ଘଟଣାର କାରଣ କେବଳ ସବିଶେଷ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ହିଁ ଜାଣିହେବ ବୋଲି ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଥିବା ଏକ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ସ୍ବର୍ଗତ ନାୟକ ପ୍ରଥମେ ଚେନ୍ନାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଆଗରେ ଡେଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାହା କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଉଦୟାନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ସମ୍ମୁଖକୁ ଡେଇଁ ପଡିଥିଲେ 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>