<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପିଲାମାନଙ୍କର ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ ଭାରତରତ୍ନ ପ୍ରାପ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରଫେସର ସିଏନଆର ରାଓଙ୍କ ଦାବି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Bharat-Ratna-winning-scientist-professor-CNR-Rao-demands-immediate-closure-of-online-classes-for-children-70845
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Bharat-Ratna-winning-scientist-professor-CNR-Rao-demands-immediate-closure-of-online-classes-for-children-70845
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Jun 2020 07:51:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରଫେସର ସିଏନଆର ରାଓ କୋଭିଡ -19 କାରଣରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ସମୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଫେସର ରାଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାସ କରି କେଜି, ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ପାଇଁ ସେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅନଲକ୍ 1 ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଅନେକ ରିହାତି ଦିଆଯିବାରେ ସେ ନିଜର ଅସନ୍ତୋଷ ଜାହିର କରିଛନ୍ତି । ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଲକଡାଉନ 3 ଆଉ 4ରୁ ନିଆଯାଇଛି।

ସେହିଭଳି କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକାକୁ ନେଇ ପଚରାଯାଇଥିବା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଯାଇ ରାଓ କହିଛନ୍ତି, 'ମୋର ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଟିକା ମହାମାରୀର ସମାଧାନ ହେବ। ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା ବୋଧହୁଏ 2021 ଆରମ୍ଭ ସୁଦ୍ଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ନିଜ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ' 2014 ମସିହାରେ ଭାରତ ରତ୍ନ ରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରଫେସର ରାଓ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ, ଉନ୍ନତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରର ସମ୍ମାନିତ ସଭାପତି ଅଛନ୍ତି ।

ଦେଶରେ ତିନି ନମ୍ୱର ଏବଂ ଚାରି ନମ୍ୱର ଲକଡାଉନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କୋହଳକୁ ନେଇ ସେ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ଆମକୁ ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର କହିଛନ୍ତି । ଆମକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ହେବ ଯେ ଆମେ ସ୍ୱିଡେନ ପରି ଶୃଙ୍ଖଳିତ ନୁହଁନ୍ତି। ସ୍ୱିଡେନରେ ଲୋକମାନେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି |

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ ସମେତ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଜୁନ୍ ମାସରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ସୁରକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ HRD ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ସାରା ଦେଶରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅଭିଭାବକ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଏକ ପିଟିସନରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -19 ର ଅବସ୍ଥା ନ ସୁଧୁରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିମ୍ବା ଏହାର ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ପ୍ରାୟ 2.13 ଲକ୍ଷ ପିତାମାତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦସ୍ତଖତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆବେଦନକୁ ଏଭଳି ଏକ ସମୟରେ ପଠାଯାଇଛି ଯେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ, କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଜୁଲାଇରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ସହ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ଖୋଲାଯିବ |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅଣ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା, ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ ମୋଦୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Odisha-people-more-satisfied-by-Narendra-Modi-70843
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Odisha-people-more-satisfied-by-Narendra-Modi-70843
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Jun 2020 05:09:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ମହାମାରୀ କରୋନା ଲଢେଇ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା । ବିଶେଷ କରି ଅଣ-ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟ ମାନଙ୍କରେ ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଅଧିକ । ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ।

ଆଇଏନଏସ-ସି ଭୋଟର ‘ଷ୍ଟେଟ୍‌ ଅଫ ଦ ନେସନ ୨୦୨୦’ର ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ୬୫.୬୯ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ଲୋକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରତି ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି। କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ସମସ୍ତ ବିଶ୍ଵ ନେତୃତ୍ଵଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତାରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତାରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିନାହିଁ। ଦେଶରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୋଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ୫୮.୩୬ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ବହୁତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ।

ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଣ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟ ଓଡିଶାରେ ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକ ପ୍ରିୟତା ସବୁଠୁ ଅଧିକ ରହିଛି। ଓଡିଶାରେ ୯୫.୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରତି ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮୪.୮୭ ପ୍ରତିଶତ ବହୁତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର କେବଳ ୨.୨ ପ୍ରତିଶତ ହିଁ ମୋଦୀଙ୍କ କାମରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶା ପରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ ଓ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକ ପ୍ରିୟତା ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଛି। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲୋକ ପ୍ରିୟତା ହାର ୯୩.୫ ପ୍ରତିଶତ, ଛତିଶଗଡରେ ୯୨.୭୩ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶରେ ୮୩.୬ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। 

ସେହିପରି ଝାରଖଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଅଧିକ ରହିଛି। ସେଠାରେ ମୋଦୀଙ୍କୁ ୬୪.୨୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକ ପ୍ରିୟତା ୮୨.୯୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି।

 ଶିବସେନା-କଂଗ୍ରେସ-ଏନସିପିର ମେଣ୍ଟ ଶାସିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୭୧.୪୮ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାମରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିକାରେ ନବୀନ ଏକ ନମ୍ୱର୍, ଓଡ଼ିଶାର ଅନେକ ଲୋକ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Naveen-pattnaik-in-1st-position-in-Indias-top-CM-lust-70842
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Naveen-pattnaik-in-1st-position-in-Indias-top-CM-lust-70842
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Jun 2020 05:11:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦେଶରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିକାରେ ଏକ ନମ୍ୱର୍ ରେ ରହିଛନ୍ତି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। IANS-C VOTER ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ନବୀନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୮୨.୯୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିକାରେ ନବୀନଙ୍କ ପଛକୁ ଅଛନ୍ତି ଛତିଶଗଡ଼ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବାଘେଲ ଓ ତୃତୀୟରେ ରହିଛନ୍ତି କେରଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପି. ବିଜୟନ। ଭୁପେଶ ବାଘେଲଙ୍କୁ ୮୧.୦୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ମିଳିଥିବାବେଳେ ବି.ବିଜୟନଙ୍କୁ ୮୦.୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଜନତାଙ୍କ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି । ସେହିଭଳି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ ଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାର ୭୧.୧ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଏହା ପଛକୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ, ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ ଓ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟରାମ ଠାକୁର ଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୟେଦିୟୁରପ୍ପା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସାମରେ ଭୂସ୍ଖଳନ, 20ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Landslide-kills-more-than-20-in-Assam-70839
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Landslide-kills-more-than-20-in-Assam-70839
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Jun 2020 02:53:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସାମର ବାରକ ଉପତ୍ୟକା ଅଞ୍ଚଳର ତିନୋଟି ଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ହୋଇଥିବା ଭୂସ୍ଖଳନ ଘଟଣାରେ ଅତି କମରେ 20 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଆସାମରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଭୂସ୍ଖଳନ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି ।

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ବାରକ ଉପତ୍ୟକା ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କଛାର ଜିଲ୍ଲାରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେତୁ 7 ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହ ହିଲକାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ 7 ଜଣ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ କରିମଗଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ 7 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଭୂସ୍ଖଳନରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇ ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସରବାନନ୍ଦ ସୋନୋୱାଲ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାରକ ଉପତ୍ୟକାରେ ଲଗାତାର ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେତୁ ଜୀବନ ଓ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହେବା ନେଇ ମୁଁ ଗଭୀର ଭାବରେ ଦୁଃଖିତ । ଉଦ୍ଧାର, ରିଲିଫ୍ ଅପରେସନ୍ ଏବଂ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ମୁଁ କଛାର, ହିଲକାଣ୍ଡି ଏବଂ କରିମଗଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ SDRF କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆସାମ ବନ୍ୟାରେ ଅତି କମରେ 9 ଜଣଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ନାଲବାରୀ, ଗ୍ୱାଲପଡା, ନାଗାଓଁ, ହୋଜାଇ, ପଶ୍ଚିମ କାର୍ବି ଆଙ୍ଗ୍ଲୋଙ୍ଗ, ଡିବ୍ରୁଗଡ ଏବଂ ଟିନୁସୁକିଆ ଜିଲ୍ଲାର 356 ଟି ଗାଁରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଯିଏ ନିଜେ ସଂଘର୍ଷ କରିଛି, ସିଏ ଅନ୍ୟ ଲୋକର ଦୁଃଖକୁ ଠିକ ବୁଝି ପାରିଛି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/sonu-sood-23-years-back-came-to-mumbai-travelled-in-local-train-ticket-image-twitter-70838
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/sonu-sood-23-years-back-came-to-mumbai-travelled-in-local-train-ticket-image-twitter-70838
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Jun 2020 01:57:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶରେ ଜାରି ରହିଥିବା ଲକଡାଉନ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଫସି ରହିଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛନ୍ତି ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ସୋନୁ ସୁଦ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଘରକୁ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସେ ଅନେକ ଦିନ ହେଲାଣି ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟ ଦେଇ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରି ଆସିଛନ୍ତି ଏହି ସମୟରେ ଖାଇବା ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ହଜାର ହଜାର ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଖୁଆଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିବା ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କର ଏକ ପୁରୁଣା ଫଟୋ ଏହି ସମୟରେ ଟ୍ୱିଟରରେ ଖୁବ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଜଣେ ଟ୍ୱିଟର ୟୁଜର୍ର ଦ୍ୱାରା ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଏକ ଫଟୋକୁ ସୋନୁ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଫଟୋ ପ୍ରକୃତରେ ସେହି ସମୟରୁ ଯେତେବେଳେ ସୋନୁ 23 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମୁମ୍ବାଇ ଅଭିନେତା ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ନେଇ ଆସିଥିଲେ | ସେହି ସମୟରେ ସୋନୁ 420 ଟଙ୍କା ଟିକେଟ୍ କାଟି ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ | ଟ୍ରେନରେ ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରା ବୋରୱାଲୀରୁ ଚର୍ଚ୍ଚଗେଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିଲା | ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ ଏହି ଫଟୋ ସେୟାର କରିଥିବା ଉପଭୋକ୍ତା ଅଭିନେତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା କରି ଲେଖିଛନ୍ତି- 'ଯିଏ ପ୍ରକୃତରେ ସଂଘର୍ଷ କରିଛି, ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଦୁଃଖ ସିଏ ଠିକ ବୁଝିପାରିଛି । ସୋନୁ ସୁଦ୍ 420 ଟଙ୍କା ପାସ୍ ସହିତ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ। । '

ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସୋନୁ ସୁଦ ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ପରଦାର ଏହି ଭିଲେନ୍ ବାସ୍ତବ ଜୀବନରେ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଛି | ତାଙ୍କର ଆଗାମୀ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ହେଉଛି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୃଥ୍ୱୀରାଜ । ଏଥିରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ମୁଖ୍ୟ ନାୟକ ଭୂମିକାରେ ଥିବା ବେଳେ ସୋନୁ ସୁଦ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସେଲୁନରେ ଚୁଟି କାଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଏଣିକି ଦବାକୁ ପଡିବ ଆଧାରକାର୍ଡ, ତାମିଲନାଡୁ ସରକାରଙ୍କର ନୂଆ ନିୟମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Aadhaar-card-new-rules-of-Tamil-Nadu-government-have-to-be-pressed-before-cutting-hair-in-salon-70837
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Aadhaar-card-new-rules-of-Tamil-Nadu-government-have-to-be-pressed-before-cutting-hair-in-salon-70837
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Jun 2020 01:08:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ (କୋଭିଡ୍ -19) ମହାମାରୀ ହେତୁ ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଲକଡାଉନ୍ 5 ଏବଂ ଅନଲକ୍ -1 ରେ ଅନେକ ଜିନିଷ ଉପରେ ନିୟମ କୋହଳ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଚୁଟି କାଟିବା ସେଲୁନ୍ ଖୋଲାଯାଇ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସହିତ ସେଲୁନ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |

ଏଥି ସହିତ ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଲୁନ୍ ଖୋଲିବାକୁ ନେଇ ନୂତନ ଗାଇଡ ଲାଇନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କେଶ କାଟିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଦେଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସେଲୁନର ମାଲିକ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସେଲୁନକୁ ଆସୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ନାମ, ଠିକଣା, ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ ନମ୍ବରର ଏକ ରେକର୍ଡ ରଖିବେ |

ଏହା ସହ କେବଳ 50 ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେଲୁନ୍‌କୁ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ସେଲୁନ୍ ମାଲିକମାନେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଡିସପୋଜେବଲ୍ ଆପ୍ରୋନ୍ ଏବଂ ଜୋତା ପାଇଁ ଏକ କଭର ଦେବେ | ଯଦି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଗ୍ରାହକ ବିଲ୍ 1000 ଟଙ୍କା ହେଉଛି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଡିସପୋଜେବଲ୍ ଆପ୍ରୋନ୍ ଏବଂ ଫୁଟ୍ କଭର ପାଇଁ 150 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଲକଡାଉନ୍ 5 ରେ ତାମିଲନାଡୁର ସମସ୍ତ ସେଲୁନ୍ ଏବଂ ବିୟୁଟି ପାର୍ଲର 1 ଜୁନ୍ ରୁ ଖୋଲାଯାଇଛି ​​| ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ସେଲୁନ୍ ଏବଂ ବିୟୁଟି ପାର୍ଲର ଖୋଲିବା ପାଇଁ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ପରିମଳ, ଫେସ୍ ମାସ୍କ ଏବଂ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ସହିତ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ ଦେଖାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ | ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ପାଳନ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ତାମିଲନାଡୁ ଭାରତରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ରାଜ୍ୟ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 23 ହଜାର 495 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 10 ହଜାର 138 ମାମଲା ସକ୍ରିୟ ଏବଂ 13 ହଜାର 170 ଲୋକ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ତାମିଲନାଡୁରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା 187 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           5 I ସୂତ୍ର ଦ୍ୱାରା ଭାରତ ବନିବ ଆତ୍ମନିର୍ଭର, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିବ ଫାଇଦା - ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/PM-Modi-said---5I-formula-will-make-India-self-reliant-everyone-will-get-benefit-70835
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/PM-Modi-said---5I-formula-will-make-India-self-reliant-everyone-will-get-benefit-70835
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Jun 2020 00:00:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

କିଛି ଦିନ ତଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶ ବାସୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ 'ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ'ର ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଠିକ ସେହିଭଳି ଆଜି CII 125 ତମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତକୁ ଦ୍ରୁତ ବିକାଶ ପଥରେ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଗଠନ ପାଇଁ 5 ଟି ଜିନିଷ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି - ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ, ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ, ବିନିଯୋଗ, ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ଅଭିନବ | Intent, Inclusion, Investment, Infrastructure ଆଉ Innovation

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟରେ ନିଆଯାଇଥିବା କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଆପଣ ଏସବୁର ଝଲକ ମଧ୍ୟ ପାଇବେ। ସେ ମହିଳା, ଭିନ୍ନକ୍ଷମ, ବୃଦ୍ଧ, ଶ୍ରମିକ ହୁଅନ୍ତୁ, ସମସ୍ତେ ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ସରକାର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ 8 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗରୀବ ଲୋକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସୁବିଧା ଦେବାରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଅନେକ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରାୟ 74 କୋଟି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ରାସନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି | କରୋନା ବିରୋଧରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନଃ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ଆମର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ |

କରୋନା ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଲକଡାଉନ ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ଠିକ୍ ସମୟରେ, ସଠିକ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା। ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ଭାରତରେ ଲକଡାଉନ୍ ର ପ୍ରଭାବ କେତେ ବ୍ୟାପକ ହୋଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଆମର ଗତିକୁ ମନ୍ଥର କରିଦେଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସତ୍ୟ ହେଉଛି ଭାରତ ଧିରେ ଧିରେ ଅନଲକ ହେଉଛି ଏବଂ ଅନଲକ ହେବାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଅନଲକ୍ -1 ରେ ଅର୍ଥନୀତିର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶକୁ ଖୋଲାଯାଇଛି |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ, ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଫେରି ପାଇବାବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ପୁଣି ଥରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଖାଇବାରେ ସପଳ ହେବେ ବୋଲି ମୋର ପୂରା ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜଳୁଛି ଆମେରିକା, ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସେନା ଡାକିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/The-United-States-is-burning-and-President-Donald-Trump-has-called-on-the-military-to-control-the-situation-70827
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/The-United-States-is-burning-and-President-Donald-Trump-has-called-on-the-military-to-control-the-situation-70827
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Jun 2020 21:28:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମେରିକାରେ ଚାଲିଥିବା ଜାତିଗତ ହିଂସା ମଧ୍ୟରେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ସେନାକୁ ଡାକିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ସେନା ନିୟୋଜନ ପାଇଁ ସେ 1807 ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ରାଜଧାନୀ ୱାଶିଂଟନକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବର୍ବର ଆକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ଦେଶର ସମ୍ପତ୍ତିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ ୱାଶିଂଟନରେ ହଜାର ହଜାର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ସହିତ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିବେ।

1807 ର ଅଧିନିୟମ କ?

ଆମେରିକାର ଏହି ଅଧିନିୟମ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ | 1807 ର ବିଦ୍ରୋହ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦେଶରେ ବିରୋଧ ସମୟରେ ଆମେରିକାର ସହରରେ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରନ୍ତି। ଦେଶରେ ସେନା ନିୟୋଜିତ କରିପାରିବେ | ଥୋମାସ୍ ଜେଫରସନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ନିୟମ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ରୋଡନୀ କିଙ୍ଗ ଦଙ୍ଗା ସମୟରେ 1992 ରେ ଏହା ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ।

1878 ର ପୋଜିଟ୍ କମିଟସ୍ ଆକ୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆମେରିକାର ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ସକ୍ରିୟ ପୋଲିସ୍ ଫୋର୍ସ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାର ଶକ୍ତି ବିବାଦୀୟ ଅଟେ।

ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟର ଏକ ଲେଖାରେ ଡାନ ଲାମୋଥେ କୁହନ୍ତି, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କେବଳ ୱାଶିଂଟନରେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ଏବଂ ପଜିଟିଭ୍ କମିଟାସ୍ ଆକ୍ଟ ଏହାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରି ପାରିବ ନାହିଁ।

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କଡ଼ା ଚେତାବନୀ, ଆଇନ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ -

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ମୋର ପ୍ରଥମ ତଥା ସର୍ବୋଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହେଉଛି ଏହି ମହାନ ଦେଶ ତଥା ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସଙ୍କଟରୁ ରକ୍ଷା କରିବା।

ଆମ ଦେଶର ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ମୁଁ ଏକ ଶପଥ ନେଇଛି ଏବଂ ମୁଁ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ତାହା କରିବି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛୁ। ଆମେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଶ୍ରେଣୀର ଜନତାଙ୍କୁ ହିଂସା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ | ଟ୍ରମ୍ପ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ଜାତୀୟ ସେନା ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ସେ ଦୃଢ ଭାବରେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ କର୍ଫ୍ୟୁକୁ କଡାକଡି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ। ଯେଉଁମାନେ ନିରୀହ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି।  ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯିବ। ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ହିଂସା ବନ୍ଦ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ମେୟର ଏବଂ ରାଜ୍ୟପାଳମାନେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ ହଜାର ୫୯୮କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୧,୯୮,୭୦୬ ଆକ୍ରାନ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Corona-virus-death-toll-reach-in-India-stand-at-5598-detected-198706-in-country-70826
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Corona-virus-death-toll-reach-in-India-stand-at-5598-detected-198706-in-country-70826
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Jun 2020 21:14:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ୨ ଲକ୍ଷ ନିକଟତର ହୋଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ମଙ୍ଗଳବାର ୯ଟା ମଧ୍ୟରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ ହଜାର ୫୯୮କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ୭୦୬ ଜଣ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ୯୭ ହଜାର ୫୮୧ ଜଣ ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିବା ବେଳେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ୯୫ ହଜାର ୫୨୬ ଜଣ । 

ବିଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ୮ ହଜାର ୧୭୬ ଜଣ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୪ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିଛି ।   

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସର୍ବାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୭୦ ହଜାର ୧୩ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ୨୩୬୨ ଜଣ ଜୀବନ ହରାଇଛନ୍ତି । ଗୁଜୁରାଟରେ ୧୦୬୩, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୩୫୮  ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୩୦୨  ଜଣ ଲୋକ ଜୀବନ ହରାଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ରାଜସ୍ଥାନରେ ୧୮୪, ଦିଲ୍ଲୀରେ ୩୯୮ ଓ ତାମିଲନାଡୁରେ ୧୫୪ ଜଣ ଜୀବନ ହାରିଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତରେ କରୋନାସ୍ଥିତି ଜଟିଳ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୮୧୭୧ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ସହ ୨୦୪ ଟି ଜୀବନ ନେଇଛି କରୋନା ଭାଇରସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-1-98000-crossed-Corona-positive-in-India-70825
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-1-98000-crossed-Corona-positive-in-India-70825
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Jun 2020 21:06:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ମହାମାରୀ କରୋନା ବିଶ୍ବରେ କାୟା ମେଲାଇଛି । ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଦେଶରେ  ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା । ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପୁଣି ୮ ହଜାର ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମନା କୁ ଆସୁଛି । ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧ ଲକ୍ଷ ୯୮ ହଜାର ଟପିଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫ ହଜାର ୫ ଶହ ପାର ହେଲାଣି । ଏନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। 

ଭାରତରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଉଦବେଗଜନକ ଭାବେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ୮୧୭୧  ଟି ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମାମଲା ସାମନାକୁ ଆସିଛି।  ଏହାସହ ୨୦୪ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧ ଲକ୍ଷ ୯୮  ହଜାର ୭୦୬ ରେ ପହଂଚିଛି ।  ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ୫ ହଜାର ୫୯୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । 

ମୋଟ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୫ ,୫୨୭ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୭,୫୮୧ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି।ଏବେ ୯୭ ହଜାର ୫୮୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି । 

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସର୍ବାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୭୦ ହଜାର ୧୩ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ୨୩୬୨ ଜଣ ଜୀବନ ହରାଇଛନ୍ତି । ଗୁଜୁରାଟରେ ୧୦୬୩, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୩୫୮  ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୩୦୨  ଜଣ ଲୋକ ଜୀବନ ହରାଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ରାଜସ୍ଥାନରେ ୧୮୪, ଦିଲ୍ଲୀରେ ୩୯୮ ଓ ତାମିଲନାଡୁରେ ୧୫୪ ଜଣ ଜୀବନ ହାରିଛନ୍ତି । 

ବିଶ୍ୱର ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ମହାମାରୀ କରୋନା ୨୧୩ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପି ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଉଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କରୋନା ପାଇଁ ଅନେକ ସଚେତନତା ପାଇଁ ନିଆଯାଉଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସତ୍ୱେ ଦେଶରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଜି ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ୪.୦ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଳ କରାଯାଇଛି । କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ ଜୁନ୍ ୩୦ ଯାଏଁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>