<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ରାଗିଙ୍ଗର ଲଜ୍ୟା ଜନକ ଘଟଣା, MBBSର 150 ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଲଣ୍ଡା କଲେ ସିନିୟର ଛାତ୍ର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-etawah-ragging-by-seniors-in-saifai-etawah-uttar-pradesh-university-of-medical-sciences-58914
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-etawah-ragging-by-seniors-in-saifai-etawah-uttar-pradesh-university-of-medical-sciences-58914
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 09:00:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ସେଫଇ ସ୍ଥିତ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସରେ ରାଗିଙ୍ଗର ଏକ ଏପରି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ସେଫଇ ସ୍ଥିତ ଏହି ମେଡିକାଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏମବିବିଏସର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିବା 150 ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସିନିୟର ଛାତ୍ରମାନେ ଜବରଦସ୍ତି ଲଣ୍ଡା କରାଇଛନ୍ତି । 

ଜୁନିୟର ଛାତ୍ରଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ ସେଫଇରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରାଯାଉ ନାହିଁ । ଅଭିଯୋଗ ଏହା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେ, ଜୁନିୟର ଛାତ୍ରମାନେ ନିଜ କ୍ଲାସକୁ ଯିବା ସମୟରେ ସିନିୟରଙ୍କୁ ସଲାମ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ସିନିୟର ହଷ୍ଟେଲ ସାମ୍ନାରେ ଛାତ୍ରମାନେ ଲଣ୍ଡା କରାଇ “ତୋଫହା କବୁଲ ହୈ” ନାରା ଲଗାଇଥିଲେ । 

ଏହି ଘଟଣା ଉପରେ ମୁହଁ ଖୋଲି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟଳୟର କୁଳପତି ପ୍ରୋଫେସର ରାଜକୁମାର କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ନାହିଁ, ଆମେ ନିଜ ଆଡୁ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଧରିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ସୈନିକ ଅହମ୍ମଦ ଖାନ ସେନା ଗୁଳିର ଶିକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-Pakistani-Commando-Subedar-Ahmad-Khan-Behind-Capture-Of-Abhinandan-Killed-58912
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-Pakistani-Commando-Subedar-Ahmad-Khan-Behind-Capture-Of-Abhinandan-Killed-58912
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 08:24:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବାୟୁ ସେନାର ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଧରିଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର କମାଣ୍ଡୋକୁ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ମାରି ନିପାତ କରିଛନ୍ତି । ଏଲଓସିରେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନର ଭାରତୀୟ ସେନା କଡା ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ପାକ କମାଣ୍ଡୋଙ୍କ ମୃତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପାକ ସେନାର ସ୍ପେସାଲ ସର୍ଭିସ ଗ୍ରୁପରେ ସାମିଲ ଥିବା ସୁବେଦାର ଅହମ୍ମଦ ଖାନ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଥିଲେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନର ବାଲାକୋଟରେ ପଶି ଆତଙ୍କବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପ ଗୁଡିକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଥିଲେ । 

ଏହାପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିମାନ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ଦୁଃସାହାସ କରିଥିଲା, ଯାହାର କଡା ଜବାବ ଦେଇ ଦେଇଥିଲେ ଅଭିନନ୍ଦନ । ପାକିସ୍ତାନ ବିମାନ ସହ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ସମୟରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ନିଜର ବିମାନରୁ ଖସି ପିଓକେରେ ପଡିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ସୈନ୍ୟମାନେ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲେ । ଖବର ଅନୁସାରେ ଅହମଦ ଖାନଙ୍କ ଏଲଓସିର ନକିୟାଲ ସେକ୍ଟରରେ 17 ତାରିଖରେ ହୋଇଥିବା ଫାଏରିଂରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଅହମ୍ମଦ ଖାନ ଭାରତରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଗୁଳିର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଲଓସିରେ ଭାରତର ମୁହଁତୋଡ଼ ଜବାବ, ନିଶାଣରେ ପାକିସ୍ତାନର ଅନେକ ଶିବିର ଓ ସୈନ୍ୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-pakistan-loc-firing-jammu-kashmir-krishna-ghati-indian-army-58911
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-pakistan-loc-firing-jammu-kashmir-krishna-ghati-indian-army-58911
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 08:02:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରମାଗତ ସୀମାରେ ଗୁଳିଗୋଳା ବର୍ଷଣ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏବେ ପାକ୍ ପକ୍ଷରୁ ଗୁଳିମାଡ଼ କରାଯାଇଛି, ଯାହାର ମୁହଁତୋଡ଼ ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ସେନା। ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର କୃଷ୍ଣା ଘାଟି, ମେଣ୍ଢର ସେକ୍ଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଗୁଳିଗୋଳା ମାଡ଼ କରିଛି। ଜବାବରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାକିସ୍ତାନର ଅନେକ ଶିବିର ଧ୍ଵଂସ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅନେକ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନିକ ମରିଥିବା ଖବର ରହିଛି। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ନାୟକ ରବି ରଞ୍ଜନ କୁମାର ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ୩୬ ବର୍ଷୀୟ ରବି ରଞ୍ଜନ ସିଂହ ବିହାରର ନିବାସୀ ଥିଲେ। ସେ ଗୋପ ବିଘା ଗାଁର ନିବାସୀ ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ପତ୍ନୀ ରୀତା ଦେବୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ରକ୍ତ ଚାଉଳ ଚୋବାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ସୀମାରେ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରମାଗତ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

ମୁହଁତୋଡ଼ ଜବାବ ଦେଉଛି ଭାରତ

ସୀମାରେ ପାକିସ୍ତାନର ଦୁଃସାହାସକୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ମୁହଁତୋଡ଼ ଜବାବ ଦେଉଛି। ନିକଟରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ନୌସେରା ସେକ୍ଟରରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅସ୍ତ୍ର  ବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିଲା। ଅନ୍ୟପଟେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଜୋରଦାର ଜବାବ ଦେଇ ରାଜୌରୀ ସେକ୍ଟରରେ ପାକ୍ ସେନାର ପୋଷ୍ଟ ଉଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ସେନା ସୂତ୍ର ମୁତାବକ ପାକ୍ ପକ୍ଷରୁ ଅସ୍ତ୍ର ବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ପରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ରାଜୌରୀରେ ପାକର ଏକ ଶିବିର ଉଡ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ନୌସେରାରେ ପାକ୍ ଫାୟରିଂ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପି.ଚିଦାମ୍ୱରମ ଫେରାର ! ଖୋଜୁଛି ସିବିଆଇ ଓ ଇଡି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-Cbi-Team-Reaches-At-P-Chidambarams-Residence-58910
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-Cbi-Team-Reaches-At-P-Chidambarams-Residence-58910
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 08:15:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଚିଦାମ୍ୱରମ ଉପରେ ବିପଦ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ଅଗ୍ରୀମ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଖାରଜ ହେବା ପରେ ଚିଦାମ୍ୱରମଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ପାରେ ବୋଲି ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଟିମ ଚିଦାମ୍ୱରମଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁସାରେ ଚିଦାମ୍ୱରମ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ନଥିଲେ, ଏହାପରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ସେଠାରେ ଥିବା ଷ୍ଟାଫ ମାନଙ୍କୁ ପଚରା ଉଚରା କରି ଫେରି ଆସିଥିଲେ ।   

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଚଦାମ୍ୱରମଙ୍କ ଗିରଫ ଉପରେ ତତ୍କାଳ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ମନାକରିଥିଲେ । ଏବେ ବୁଧବାର ଦିନ ଚିଦାମ୍ୱରମଙ୍କ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ହେବ । ଚିଦମ୍ୱାରମ ନିଜ ଓକିଲଙ୍କ ସହ ସନ୍ଧ୍ୟା 5ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ କେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି ଏହାର ସୂଚନା କାହା ପାଖରେ ନାହିଁ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଚିଦାମ୍ୱରମଙ୍କୁ ଆଗ୍ରୀମ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମନା କରିଥିଲେ । ହାଇ କୋର୍ଟ ନିଜ ନିଷ୍ପତିରେ କହିଥିଲେ ଯେ ତଥ୍ୟ ଏହି ଦିଗକୁ ସଂକେତ କରୁଛି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ଚିଦାମ୍ୱରମ ହିଁ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ । ହାଇ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ତରରେ କୋର୍ଟ ଏହା ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ପ୍ରକୃତ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଚିଦାମ୍ୱରମଙ୍କୁ ହେଫାଦତକୁ ନେଇ ପଚରା ଉଚରା କରିବାର ଅବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଏହାପରେ ଚିଦମ୍ୱରମ ତତ୍କାଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚିଦାମ୍ୱରମଙ୍କ ତିନି ଆଇନଜୀବୀ ବନ୍ଧୁ ତଥା କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା କପିଲ ସିବ୍ବଳ, ସଲମାନ ଖୁର୍ସିଦ ଏବଂ ଅଭିଷେକ ମନୁ ସିଙ୍ଗଭୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅଗ୍ରୀମ ଜାମିନ ପାଇଁ କରାଯାଇଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ ତତ୍କାଳ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ମନା କରି ଆସନ୍ତାକାଲି ଏହା ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୪୦ ଲକ୍ଷ ବନ୍ୟା ପୀଡିତ ପରିବାରକୁ ୧୦ ହଜାର ଲେଖାଏଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବେ ସରକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-40-lakh-families-affected-by-floods-to-get-rs-10000-each-ktaka-min-58908
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-40-lakh-families-affected-by-floods-to-get-rs-10000-each-ktaka-min-58908
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 07:28:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

40 ଲକ୍ଷ ବନ୍ୟା ପୀଡିତ ପରିବାର ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କର୍ଣ୍ଣାଟକର କ୍ୟାବିନେଟରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେସି ମଧୁ ସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାର 40 ଲକ୍ଷ ବନ୍ୟା ପୀଡିତ ପରିବାରକୁ 10 ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଆର୍ଥିତ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବେ । 

“ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି.ଏସ. ୟେଦିୟୁରପ୍ପା ବନ୍ୟା ପୀଡିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ପାଇଁ 10000 ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ହେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛିନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା 40 ଲକ୍ଷ ପରିବାର ଉପକୃତ ହୋଇ ପାରିବେ, ଏବଂ ଏହି ସହାୟତା ରାଶି ଆସନ୍ତା କାଲି ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବ ।“ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଆଜି ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଇଥିବା ମଧୁ ସ୍ୱାମୀ । ବିଜେପି ବିଧାୟକ କହିଛନ୍ତି ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ବ୍ୟତିତ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଏବଂ ଅସ୍ଥାୟୀ ଗୃହ ଯୋଗାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ନିର୍ମାଣ କାମ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ । 

ନୂଆ କରି ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା ସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୟେଦିୟୁରପ୍ପା ନିଜ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସାମିଲ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ବୁଲି ବନ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଗତକାଲି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର 195 କୋଟି ଟଙ୍କାର ରିଲିଫ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ଜନୀତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା 82କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । 22ଟି ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ବେଲଗାଭୀରେ ସର୍ବାଧିକ ଜୀବନହାନି ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇଏନଏକ୍ସ ମିଡିଆ କେସରେ ଚିଦାମ୍ବରମ ମୁଖ୍ୟ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ, ତାଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ଜେରା କରିବା ଜରୁରୀ: ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-chidambaram-is-the-kingpin-and-key-conspirator-in-inx-media-case-said-delhi-high-court-58907
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-chidambaram-is-the-kingpin-and-key-conspirator-in-inx-media-case-said-delhi-high-court-58907
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 06:24:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଆଇଏନଏକ୍ସ ମିଡିଆ କେସରେ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମାନିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ଆଗୁଆ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତଥ୍ୟ ଏହି ଦିଗକୁ ଇସାରା କରୁଛି ଯେ ଚିଦାମ୍ବରମ ଏହି ମାମଲାର କିଙ୍ଗପିନ। କୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ଉପରେ ଗିରଫଦାରୀର ଖଣ୍ଡା ଝୁଲିଛି। ଇଡି ଓ ସିବିଆଇ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ଆଗୁଆ ଜାମିନ ଦେବାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା। ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ରାୟ ପରେ ତାଙ୍କ ଓକିଲ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଦ୍ଵାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ସିଜେଇ ବୁଧବାର ବରିଷ୍ଠ ଜଜଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଯାଚିକା ଦାୟର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତାକାଲି ଏହା ସ୍ଥିର  ହେବ ଯେ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ଯାଚିକା ଉପରେ ଶୀଘ୍ର ଶୁଣାଣି ହେବ କି ନାହିଁ।

ଅଟକ ରଖି ଜେରା କରିବା ଜରୁରୀ

ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ  ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ନଜରରେ ଏହା ଲାଗୁଛି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ଏକ କଡ଼ା ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ  ହେପାଜତରେ ନେଇ ଜେରା କରିବା ବହୁତ ଜରୁରୀ। ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ସହିତ ପୂରା କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ପାଇଁ ବଡ଼ ଝଟକା ରୂପେ ଦେଖାଯାଉଛି।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହଁ ହାଇକୋର୍ଟ ବହୁତ କଡ଼ା ଟିପ୍ପଣୀ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ମନି ଲଣ୍ଡ୍ରିଂର ଏକ ବଡ଼ ଉଦାହରଣ। ଏମିତି ମାମଲାରେ ଯଦି ଆରୋପିଙ୍କୁ ଜାମିନ ଦେଇଦେବା ତେବେ ଏଥିରେ ସମାଜକୁ ବହୁତ ବଡ଼ ଖରାପ ସନ୍ଦେଶ ଯିବ। 

ଚିଦାମ୍ଵରମଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇଏନଏକ୍ସ ମିଡିଆକୁ ଫରେନ ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ପ୍ରୋମୋସନ ବୋର୍ଡରେ ଅବୈଧ ରୂପେ ସ୍ଵୀକୃତି ଦେବା ପାଇଁ ୩୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲାଞ୍ଚ ନେଇଥିବା ଆରୋପ ଲାଗିଛି। ଏହି କେସରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ କୋର୍ଟରୁ ପ୍ରାୟ ୨୪ ଥର ଗିରଫଦାରୀରୁ ଅନ୍ତରୀଣ ଆଶ୍ଵସ୍ତି ମିଳି ସାରିଛି। ୨୦୦୭ରେ ଚିଦାମ୍ବରମ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ଏହି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। 

ସିବିଆଇ ଓ ଇଡି ଆଗୁଆ ଜାମିନକୁ କଲେ ବିରୋଧ

ସିବିଆଇ ଓ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଉଭୟ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ଆଗୁଆ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। କାରଣ ଏହି ଯାଞ୍ଚ ଏଜେନ୍ସି ଚିଦାମ୍ବରମକୁ ନିଜ ହେପାଜତକୁ ନେଇ ଜେରା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯାହାର ଉତ୍ତର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ମିଳିନାହିଁ। ଦୁଇ ଯାଞ୍ଚ ଏଜେନ୍ସି ଦଲିଲ୍ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସମୟରେ ମିଡିଆ ସମୂହକୁ ଫରେନ ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ପ୍ରୋମୋସନ ବୋର୍ଡରେ ଅବୈଧ ରୂପେ ସ୍ଵୀକୃତି ଦେବା ପାଇଁ ୩୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲାଞ୍ଚ ନେଇଥିଲେ। 

କଣ ଏହି ମାମଲା

ୟୁପିଏ-୧ ସରକାରରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପେ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମୟରେ ଏଫଆଇପିବି ଦୁଇଟି ଉପକ୍ରମକୁ ମଞ୍ଜରୁୀ ଦେଇଥିଲେ। ଆଇଏନଏକ୍ସ ମିଡିଆ ମାମଲାରେ ସିବିଆଇ ୨୦୧୭ ମେ ୧୫ରେ ପ୍ରାଥମିକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ଆରୋପ ଲଗାଯାଇଥିଲା ଯେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପେ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ କାର୍ୟ୍ୟ କାଳ ସମୟରେ ୨୦୦୭ରେ ୩୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର  ବିଦେଶୀ ଧନରାଶି ପାଇବା ପାଇଁ ଆଇଏନଏକ୍ସକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏଫଆଇବି ମଞ୍ଜୁରୀରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଛି। ଏହା ପରେ ଇଡି ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ମନି ଲଣ୍ଡ୍ରିଂ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କାଶ୍ମୀର ବିରୋଧରେ ଅପପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ୨୦୦ ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ବ୍ୟାନ୍ କଲା ଟ୍ଵିଟର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-twitter-denies-allegations-of-bias-for-suspending-pakistan-accounts-posting-about-kashmir-58905
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-odisha-twitter-denies-allegations-of-bias-for-suspending-pakistan-accounts-posting-about-kashmir-58905
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 05:55:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଇକ୍ରୋ ବ୍ଲଙ୍ଗିଗ ସାଇଟ୍ ଟ୍ଵିଟର ପାକିସ୍ତାନର ୨୦୦ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷେଧ କରିଛି। ଏହା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଆରୋପ ଲଗାଇଛି ଯେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ କମ୍ପାନୀ ତାଙ୍କ ସହିତ ସାବତଙ୍କ ପରି ବ୍ୟବହାର କରିଛି। ମାତ୍ର ଟିଟ୍ଵର ଏହି ଆରୋପକୁ ଖାରଜ କରିଛି। ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା  ରବିବାର କହିଛି ଯେ, ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଉଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯିବା ମାମଲାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଅଧିକାରୀ ଟ୍ଵିଟର ଓ ଫେସବୁକ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ସୋମବାର କହିଥିଲେ ଯେ, ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ପରେ କଥିତ ଭାବେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ମାମଲାରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଚାର  କରୁଥିବା ଟ୍ଵିଟର  ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲକୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏହି ଗତିବିଧିରେ ସଂପୃକ୍ତ ଆହୁରି ଚାରୋଟି ସାମାଜିକ ମିଡିଆ ପେଜକୁ ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ କରାଯିବାର ଆଶା ରହିଛି।

ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ମୁଖପାତ୍ର ମେଜର ଜେନେରାଲ ଆସିଫ ଗଫୁର ରବିବାର ଟ୍ଵିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକାରୀ କାଶ୍ମୀରକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯିବ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଟ୍ଵିଟର ଓ ଫେସବୁକ ସମ୍ମୁଖରେ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଫେସବୁକ ଓ ଟ୍ଵିଟର ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ କାମ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଭାରତୀୟ କର୍ମଚାରୀ ହିଁ ଦାୟୀ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର: ଲାଲଚୌକରୁ ହଟିଲା ବ୍ୟାରିକେଡ, ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଚଳାଚଳ କରିବ ଯାନବାହନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-jammu-and-kashmir-barricades-removed-at-lal-chowk-srinagar-58899
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-jammu-and-kashmir-barricades-removed-at-lal-chowk-srinagar-58899
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 04:31:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଶ୍ରୀନଗରର ବ୍ୟବସାୟିକ କେନ୍ଦ୍ର ଲାଲଚୌକରେ ଘଣ୍ଟାଘର ନିକଟରେ ଥିବା ବ୍ୟାରିକେଡ ଦୀର୍ଘ ୧୫ ଦିନ ପରେ ହଟେଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏବେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଓ ଗାଡି ଚଳପ୍ରଚଳ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଶ୍ରୀନଗରର କିଛି ଅଂଚଳରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେବି କିଛି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିଛି । 

ଅଧିକାରୀମାନେ ଏନେଇ କହିଛନ୍ତି କି, ସୋମବାରଦିନ ଖୋଲିଥିବା ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । କିଛି ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯାଇଛି । ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ କାନୁନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଘାଟିରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିଛି । ମୋବାଇଲ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ ସେବା ୧୬ଦିନ ହେବ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଲାଇନ ଫୋନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି । 

ଅଧିକାରୀମାନେ କହୁଛନ୍ତି କି, ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୫ରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ଦେଉଥିବା ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ସେଠାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଘାଟିରେ ଶାନ୍ତି ସ୍ଥାପନା ହୋଇ ପାରିଛି । ତେବେ କିଛି କିଛି ସ୍ଥାନରେ କାଶ୍ମୀରର ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଓ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ସେଠାକାର ସ୍ଥିତି ଏବେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-2ର ସଫଳତା ନେଇ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲା ଇସ୍ରାଏଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-israel-congratulates-india-for-sucessfully-pacing-chandrayaan-2-in-moos-Orbit-58898
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/National-news-israel-congratulates-india-for-sucessfully-pacing-chandrayaan-2-in-moos-Orbit-58898
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 04:26:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-2 ସଫଳତାର ସହ ଚନ୍ଦ୍ରର କକ୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-2ର ସଫଳତାକୁ ନେଇ ଭାରତର ମିତ୍ର ଦେଶ ଇସ୍ରାଏଲ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛି । 

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-2 ସଫଳତାର ସହ ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-2କୁ ଅତିରିକ୍ତ 28 ମିନିଟ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ସକାଳ 9.02 ମିନିଟରେ ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା । ଇସ୍ରୋର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କେ.ଶିବନ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।

ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-2 ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିବ ଏହି ଅବସରରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଭାରତକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ ଚନ୍ଦ୍ରାଯାନର ସଫଳ ଅବତରଣର କାମନା କରିଛି ।   

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସାମ: ଏନ୍‌ଆର୍‌ସି ତାଲିକାରୁ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ବାଦ୍‌ ଦେବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗଠନର ଦାବି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/assam-cm-hints-at-law-to-correct-nrc-count-58893
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/assam-cm-hints-at-law-to-correct-nrc-count-58893
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 03:25:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନାଗରିକ ରେଜିଷ୍ଟର୍‌ (ଏନ୍‌ଆର୍‌ସି)ରୁ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ବାଦ୍‌ ଦେବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆସାମ ସରକାର ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏନ୍‌ଆର୍‌ସିର ଅନ୍ତିମ ତାଲିକାରେ କିଛି ନାଁକୁ ବାଦ ଦେବା ନେଇ ସରକାର ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ବିଚାର କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ବାନନ୍ଦ ସୋନୋବାଲ କହିଛନ୍ତି ।

ସୋନୋବାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନୁସାରେ ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ 31 ତାରିଖର ଏନ୍‌ଆର୍‌ସିର ଅନ୍ତିମ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରାଯିବ । ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଏହାର ଘୋଷଣା ହେବ । ତେବେ ଏନ୍‌ଆର୍‌ସିର ତାଲିକାରେ କିଛି ନାଁକୁ ବାଦ ଦେବା ଉପରେ ସରକାର ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ବିଚାର କରିପାରନ୍ତି । ସେପଟେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ପରିଷଦର ଶତାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଗୁହ୍ୱାଟୀରେ ଏନ୍‌ଆର୍‌ସି ସମନ୍ୱୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେଥିରେ ଥିବା ନାଁ ଗୁଡ଼ିକର ପୁନଃ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଏନ୍‌ଆର୍‌ସିରୁ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ବାଦ ଦେବାକୁ ସେମାନଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଦାବି ରହିଛି ।

ସେହିପରି ହିନ୍ଦୁ ଜାଗରଣ ମଞ୍ଚ ଅନ୍ତିମ ଏନ୍‌ଆର୍‌ସି ତାଲିକା ପ୍ରକାଶନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ କହିଛି । କୌଣସି ବି ହିନ୍ଦୁ ଯେପରି ଅବୈଧ ପ୍ରବେଶକାରୀ ନ ବାହାରନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ହରତାଳ କରିଛି ମଞ୍ଚ । ସେପଟେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଶିଳାଦିତ୍ୟ ଦେବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଓ ବଂଲାଦେଶ ବିଭାଜନ ପରେ ଏଠାକୁ ଆସିଥିବା ହିନ୍ଦୁ ପୀଡ଼ିତ ଓ ତାଙ୍କ ବଂଶଜଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ସୂଚୀରୁ ବାହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆସାମର ପରିଚୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>