<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କ ଘର ବାହାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-one-person-died-in-explosion-outside-residence-of-congress-mla-munirathna-in-vyalikaval-karnataka-53446
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-one-person-died-in-explosion-outside-residence-of-congress-mla-munirathna-in-vyalikaval-karnataka-53446
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 13:03:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ରାଜ୍ୟରାଜେଶ୍ୱରୀ ନଗରରୁ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କ ଘରେ ବାହାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଛି । ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ବ୍ୟାଲିକବଲରେ ବିଧାୟକ ମୁନିରତ୍ନଙ୍କ ଘର ବାହାରେ ଏହି ବମ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ବିସ୍ଫରଣ ଏତେ ଭୟାନକ ଥିଲା ଯେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଫୋପାଡି ହୋଇ ପଡିଥିଲେ । ତେବେ ପୁଲିସ ଏବେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଂଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । 

ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ବିଧାୟକଙ୍କ ଘର ବାହାରେ ଥିବା ପାର୍କିଙ୍ଗ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ଭେଙ୍କଟେଶ । ସେ ମୁନୀରତ୍ନଙ୍କ ଘରେ କାମକାର୍ଯ୍ୟରେ ସହାୟତା କରୁଥିଲା । ପୁଲିସ ଏବେ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଂଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିସ୍ଫୋରଣର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ରୂପରେ ଜଣାପଡି ନାହିଁ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହିଂସା, ମତଦାନ ବେଳେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/national-political-odisha-lok-sabha-chunav-2019-polling-violence-in-west-bengal-clashes-between-workers-in-punjab-and-up-53443
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/national-political-odisha-lok-sabha-chunav-2019-polling-violence-in-west-bengal-clashes-between-workers-in-punjab-and-up-53443
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 12:36:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଚାଲିଛି । ଏହି ଅବସରରେ ୭ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଂଚଳରୁ ୫୯ଟି ଆସନରୁ ମତଦାତାମାନେ ମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ମତଦାନ ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଲଗାତର ହିଂସା ଖବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ବଶୀରହାଟରେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ବମ୍ ଫୋପଡା ଯିବା ପରେ ଏବେ ଜାଦବପୁରରେ ଅନୁପମ ହାଜରାଙ୍କ ଗାଡି ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ସେହି ସମୟରେ ମୋଦୀଙ୍କ କେଦାରନାଥ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଆଚରଣ ସଂହିତା ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । 

ଜାଧବପୁରରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅନୁପମ ଜାଜରା ଭୋଟିଙ୍ଗରେ ଗଡବଡ ହେବାକୁ ନେଇ ଏବଂ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତାଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିବାକୁ ନେଇ ଟିଏମସି ବିରୁଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ଟିଏମସିର ମହିଳା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତା କପଡାରେ ମୁହଁ ଢାଙ୍କି ବାରମ୍ବାର ଭୋଟ ଦେଉଥିବା ମଧ୍ୟ ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ହାଜରା କହିଛନ୍ତି କି, ଟିଏମସି ଗୁଣ୍ଡା ବିଜେପିର ମଣ୍ଡଳ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଡପିଟ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କାର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ବିଜେପିକୁ ଭୋଟ ଦେବା ପାଇଁ ଉତ୍ସୁକ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏଭଳି କରେଇ ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋଦୀଙ୍କ କେଦାରନାଥ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲା ଟିଏମସି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/national-political-odisha-tmc-complaints-narendra-modis-kedarnath-visit-to-election-commission-53441
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/national-political-odisha-tmc-complaints-narendra-modis-kedarnath-visit-to-election-commission-53441
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 12:07:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କେଦାରନାଥ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଗଲାଣି । ଏନେଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ମୋଦୀଙ୍କ କେଦାରନାଥ ଯାତ୍ରାର ଟିଭି ପ୍ରସାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ସଂହିତାର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରୁଛି ବୋଲି ଟିଏମସି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ଏବଂ ଏନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବୀ କରିଛି । 

ଟିଏମସି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି କି, ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ମୋଦୀ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବରେ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି କେଦାରନାଥ ଯାତ୍ରା କରି ଗଣମାଧ୍ୟମର ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରୀତ କରୁଛନ୍ତି । ସେ କେଦାରନାଥରେ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନର ଘୋଷଣା କରିବା ସହିତ ଜନତା ଓ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସମ୍ବୋନ୍ଧନ କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି କରିବା ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ସଂହିତାର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ବୋଲି ଦର୍ଶାଉଛି ତେଣୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ଦାବୀ କରିଛି । 

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ଏବେ କଡା ଟକ୍କର ଚାଲିଛି । ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ୯ଟି ଆସନରୁ ମତଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି । ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଟଣାଓଟରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏଠାରେ ପ୍ରଚାର ସମୟକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ କମ୍ କରିଦେଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେବା ପାଇଁ ବଦ୍ରୀନାଥରେ ମୋଦୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-pm-modi-badrinatha-visit-53438
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/national-odisha-pm-modi-badrinatha-visit-53438
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 11:04:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କେଦାରନାଥରୁ ଫେରିବା ପରେ ଏବେ ବଦ୍ରୀନାଥରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି । ବଦ୍ରୀନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ସେ ସଭାମଣ୍ଡପରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ରାୱଲ ଈଶ୍ୱର ପ୍ରସାଦ ନମ୍ବୁଦରୀ ବଦ୍ରୀନାଥଙ୍କର ବିଶେଷ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆଗମନକୁ ନେଇ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମନ୍ଦିର ପରିସରକୁ ଜିରୋ ଜୋନରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଛି । ପୂଜା ପରେ ସେ ସିଂହଦ୍ୱାର ଦେଇ ବାହାରକୁ ବାହାରିବେ । 

ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ମିଟର ପଦଯାତ୍ରା କରି ସକାଳ ୧୦ଟାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରୀନାଥରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି । ରାସ୍ତାରେ ସେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ସେଠାରେ ବିକେଟିସିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୋହନ ପ୍ରସାଦ ତାଙ୍କର ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ନେବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସେଠାରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମତଦାନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚାଲିଛି ପ୍ରଚାର, କଂଗ୍ରେସକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ନୋଟିସ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/political-national-odisha-lok-sabha-election-2019-ec-issued-notice-to-congress-for-campaigning-in-silence-hours-53435
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/political-national-odisha-lok-sabha-election-2019-ec-issued-notice-to-congress-for-campaigning-in-silence-hours-53435
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 10:40:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଥମିବା ପରେ ମତଦାନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାର କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନୋଟିସ ଜାରୀ କରି ଏନେଇ ଜବାବ ମାଗିଛି । ତେବେ ବିଜେପି ଏନେଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନିକଟରେ ଗତକାଲି ଫେରାଦ କରିଥିଲା । 

କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅଧିକାରୀକ ଫେସବୁକ ପେଜରେ ବିଜେପି ବିରୁଧରେ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିବା ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲା । ଫେସବୁକ ପେଜରେ ବିଜେପିର ପୁରୁଣା ଭାଷଣ ପକାଇ ଆଚାର ସଂହିତା ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରିଥିବା ପ୍ରଦେଶ ଆଇଟି ସମନ୍ୱୟକ ଚେତନା ବରାଗଟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଦେଶ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୂଳଦୀପ ସିଂହ ରାଠୌର ଗତକାଲି ସୋଲନରେ ହୋଇଥିବା କଂଗ୍ରେସର ଜନସଭାର ଏକ ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ କରିଥିଲେ । ସେହି ଭଳି ମଣ୍ଡୀରୁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତ୍ୟାଶୀ ଆସ୍ରୟ ଶର୍ମା ଭୋଟ ପାଇଁ ଅପିଲ କରିଥିଲେ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ହିମାଚଳ କଂଗ୍ରେସର ଫେସବୁକ ପେଜରେ ମଧ୍ୟ ଭୋଟ ଅପିଲ କରାଯାଇଛି । କଂଗ୍ରେସର ଏହି ସବୁ ଗତିବିଧିକୁ ନେଇ ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନିକଟରେ ଫେରାଦ କରିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନ୍ୟ ଦଳ ସହ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/political-national-odisha-congress-has-created-core-group-of-five-leaders-for-talks-with-other-parties-53432
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/political-national-odisha-congress-has-created-core-group-of-five-leaders-for-talks-with-other-parties-53432
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 10:13:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟିର ମୁଖ୍ୟ ବନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନଇଡୁଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଅନ୍ୟ ଦଳମାନଙ୍କ ସହ ବାର୍ତାଳାପ କରିବାକୁ ପାଂଚ ଜଣିଆ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଏକ ଗ୍ରୁପ ତିଆରି କରିଛି । ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପି ଚିଦାମ୍ବରମ, ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ, କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅହମଦ ପଟେଲ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲନାଥ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲଟଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ଟିମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । କୁହାଯାଉଛି କି, ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ଯଦି ମେଂଟ ସରକାର ହୁଏ ତେବେ ୱାଇଏସ୍ଆର କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗନ ମୋହନ ରେଡି, ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ଏବଂ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ହାତରେ ଚାବିକାଠି ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହି ନେତାମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ରାଜି କରେଇବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ଗ୍ରୁପ୍ ତିଆରି କରିଛି । 

ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ଭିନ୍ନ ଦାୟିତ୍ୱ

-ଅଶୋକ ଗେହଲଟ ଏବଂ ଅହମଦ ପଟେଲ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ । 

-ଡିଏମକେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଷ୍ଟାଲିନ ଏବଂ ଜଗନ ମୋହନ ରେଡିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଜିମ୍ମା ପି ଚିଦାମ୍ବରମକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । 

-ଶରଦ ପୱାର ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । 

 -ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସହ ବାର୍ତାଳାପ କରିବା ପାଇଁ କମଲନାଥଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । 

ଗ୍ରୁପ୍ ଗଠନ ହେବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ

କଂଗ୍ରେସରେ ବହୁ ଯୁବ ନେତା ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମହାମେଂଟ କରିବା ପାଇଁ ସାଥୀମାନେ ବରିଷ୍ଠ ଅଛନ୍ତି । ସେହି ସମୟରେ ମମତା କଂଗ୍ରେସରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ଅଶୋକ ଗେହଲଟ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କାହା ସହ ବାର୍ତାଳାପ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ରାହୁଲଙ୍କ ପରେ ସଙ୍ଗଠନରେ ସବୁଠାରୁ ବରିଷ୍ଠ କେସି ବେଣୁଗୋପାଳ ଅଛନ୍ତି । ଯିଏକି ମମତା ଏବଂ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ଅନୁଭବୀ । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଅଖିଳେଶ, ମାୟାବତୀ ଏବଂ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବଙ୍କୁ ରାହୁଲ, ପ୍ରିୟଙ୍କା ଏବଂ ସିନ୍ଧ୍ୟାଙ୍କ ସହ ବାର୍ତାଳାପ କରିବା ପାଇଁ ସଙ୍କୋଚ କରନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋଦୀଙ୍କ ଧ୍ୟାନକୁ ଉପହାସ କଲେ ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/rajsthan-cm-ashok-gehlot-criticises-pm-narendra-modi-for-meditation-in-kedarnath-53429
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/rajsthan-cm-ashok-gehlot-criticises-pm-narendra-modi-for-meditation-in-kedarnath-53429
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 09:54:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେଦାରନାଥରେ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ରାତି ସାରା ଧ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ଧ୍ୟାନ ଭଙ୍ଗ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ । ପିଏମ୍‌ଙ୍କ ଏହି ଧ୍ୟାନମୁଦ୍ରାକୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରି ପାରି ନାହାଁନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ମୋଦୀଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନାକୁ ନେଇ ଉପହାସ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲଟ । ମୋଦୀ ଏବେ କ’ଣ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ଗେହଲଟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକଟ କରି କହିଛନ୍ତି । 

ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ସେ ଗେରୁଆ ରଙ୍ଗ ଧାରଣ କରି ଗୋଟିଏ ଗୁମ୍ଫାରେ ବସିଛନ୍ତି । ଭଗବାନ ଜାଣନ୍ତି ସେ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି ।’ ବେରୋଜଗାରୀ, ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା, ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ବିଦେଶ ନୀତି, ଧର୍ମ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦକୁ ନେଇ ଗେହଲଟ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । 

ସେହିପରି ମୋଦୀ ଓ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସେ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ କରି ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏବେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କର ହାବ-ଭାବକୁ ଦେଖନ୍ତୁ । ସେ କ’ଣ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଦେଶ ଦେଖିଲା ବୋଲି ଗେହଲଟ୍‌ କହିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ସହିତ ଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ପଛକୁ ହଟିଗଲେ । ସେ ଜନତାଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ପଛକୁ ହଟିଯାଉଛନ୍ତି । ସେ କେବଳ ନିଜର ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ଓ ରଣନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କଲେ ବୋଲି ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍‌ କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଜଳ ସଂକଟ: ପୂଜାରୀ କହିଲେ ବର୍ଷା ହେଲେ ମନ୍ଦିର ଆସନ୍ତୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Karnataka-temple-in-Dakshina-Kannada-has-requested-tourists-to-postpone-their-visit-to-the-temple-over-water-scarcity-53426
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-Karnataka-temple-in-Dakshina-Kannada-has-requested-tourists-to-postpone-their-visit-to-the-temple-over-water-scarcity-53426
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 08:57:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦକ୍ଷିଣ କନ୍ନଡ, ମଇ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଜଳସଂକଟକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡିକେ ଶିବକୁମାର ନିକଟରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟରେ ଜଳସଂକଟ ଯୋଗୁଁ ଲୋକେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଦକ୍ଷିଣ କନ୍ନଡରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରର ଜଣେ ପୂଜାରୀ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଦକ୍ଷିଣ କନ୍ନଡର ଧର୍ମସ୍ଥଳ ମଂଜୁନାଥେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରର ପୂଜାରୀ ଡ. ଭି ହେଗଡେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ନିଜର ମନ୍ଦିର ଦର୍ଶନ ଯାତ୍ରା ସ୍ଥଗିତ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ମନ୍ଦିରରେ ଏବେ ପାଣି ନଥିବାରୁ ବହୁ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଏଠାକୁ ଆସିଲେ ଆହୁରି ବଡ଼ ଅସୁବିଧା ଦେଖାଯିବ । 

ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ପୂଜାରୀ ଅନୁରୋଧ କରି କହିଛନ୍ତି, ଯାତ୍ରା ସମୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ । ଏହି ଅଂଚଳରେ ପାଣିର ଅସୁବିଧା ଅଛି । ମୁଁ ଭକ୍ତ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ, ବର୍ଷା ହେବା ଯାଏଁ ସେମାନେ ନିଜର ଯାତ୍ରା ସ୍ଥଗିତ ରଖନ୍ତୁ । 

ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହେବା ପରେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷ୍ଣ ବାଇର ଗୌନା କହିଛନ୍ତି, ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଛି । ଆମେ ଦେଖୁଛୁ ଯେ, କ’ଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଧର୍ମସ୍ଥଳକୁ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଆଗମନ ହେଉଛି । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଣିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଆମ ପାଇଁ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂର ସମୟ ଆସିଛି । 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସାରା ରାତି ଧ୍ୟାନରେ ଲିନ ହେବା ପରେ କେଦାରନାଥ ଗୁମ୍ଫାରୁ ବାହାରିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Live-updates-PM-Narendra-Modi-offers-prayer-in-Kedarnath-and-Badrinath-today-53424
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Live-updates-PM-Narendra-Modi-offers-prayer-in-Kedarnath-and-Badrinath-today-53424
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 08:10:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମଇ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସାରା ରାତି ଧ୍ୟାନରେ ଲିନ ହୋଇଯିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ରବିବାର ସକାଳୁ କେଦାରନାଥ ଗୁମ୍ଫାରୁ ବାହାରିଛନ୍ତି । ମୋଦୀ ଆଜି ପୁଣି ଥରେ ଭଗବାନ କେଦାରନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବେ । ଏହା ପରେ ସେ ବଦ୍ରୀନାଥ ପାଇଁ ବାହାରିବେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶନିବାର କେଦାରନାଥ ପହଂଚିଥିଲେ । ସେ ବାବା ଶିବଶଙ୍କରଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ଧ୍ୟାନ ଗୁମ୍ଫାରେ ଧ୍ୟାନ ସାଧାନା କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ମୋଦୀ ରାତି ସାରା ଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । 

ଏହି ଗୁମ୍ଫା କେଦାରନାଥ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ପାଖାପାଖି ୨ କିଲୋମିଟର ଦୂର ମନ୍ଦାକିନୀ ନଦୀର ବିପରୀତ ଦିଗରେ ଅଛି । ପାହାଡ ଭିତରେ ଥିବା ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା କରାଯାଇଥିଲା । ମୋଦୀ ଶନିବାର କେଦାରନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ । ସେ ମନ୍ଦିର ବାହାରେ ଉପସ୍ଥିତ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ଭଗବାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପରେ କେଦାରନାଥରେ ଚାଲିଥିବା ନିର୍ମାଣ କାମ ସଂପର୍କରେ ସେ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ: ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆସିବ ଏଗଜିଟ ପୋଲ, ତିନି ଦିନ ପରେ ଫଳାଫଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-election-Lok-Sabha-election-Exit-Poll-today-result-to-be-published-on-May-23-53423
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/National/Nation-election-Lok-Sabha-election-Exit-Poll-today-result-to-be-published-on-May-23-53423
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 07:56:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମଇ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସପ୍ତଦଶ ଲୋକସଭାର ସପ୍ତମ ତଥା ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରବିବାର ସକାଳ ୭ଟାରୁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ । ପୂର୍ବରୁ ୬ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦେଶର ୪୮୪ଟି ଆସନରେ ମତଦାନ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ପୁଣି ୫୯ଟି ଆସନରେ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ଇଭିଏମ ଭିତରେ ସିଲ ହୋଇଯିବ । ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବେ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଦେଶର ଜନତା ଏଗଜିଟ ପୋଲକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । କାରଣ ଆଗାମୀ ସରକାର କାହାର ହାତରେ ନ୍ୟସ୍ତ ରହିବ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ତିନି ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ ମେ’ ମାସ ୨୩ ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଭୋଟ ଗଣତି ହୋଇ ସେହିଦିନ ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । 

ଆଜି ଲୋକସଭାର ୫୯ଟି ଆସନରେ ମତଦାନ ଜାରି ରହିଛି । ମୋଟ ୮ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଂଚଳରେ ୧୦.୧୭ କୋଟି ମତଦାତା ସେମାନଙ୍କ ଅଧିକାର ୯୧୮ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରୁଛନ୍ତି । ପଂଜାବରେ ୧୩, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୧୩, ପଶ୍ଚିମବଂଗରେ ୯, ବିହାରରେ ୮, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୮, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ୪, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ୪ ଓ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ର ଗୋଟିଏ ଆସନରେ ମତଦାନ ହେଉଛି । 

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି ) ୨୦୧୪ରେ ଏହି ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୫୯ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୩୦ଟିରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପଂଜାବ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ସମସ୍ତ ଆସନରେ ମତଦାନ ହେଉଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକସଭା କ୍ଷେତ୍ର ବାରାଣସୀରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ହେଉଛି । ପାଟନା ସାହିବ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି । ଏହି ଆସନରେ ବିଜେପିର ବିଦ୍ରୋହୀ ନେତା ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ମୁକାବିଲା କରୁଛନ୍ତି ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ । 

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>