<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କରୋନା ତାଲାବନ୍ଦ ଆଣିଛି ଦୁଃଖ: ଶ୍ରମିକ ଏବେ ଘର ମୁହାଁ, ଚାଲିଚାଲି ପାଦ ଫୋଟକା ହେଲାଣି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Odia-labourer-return-home-in-lock-down-69325
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Odia-labourer-return-home-in-lock-down-69325
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 12 Apr 2020 22:02:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ମହାମାରୀ କରୋନା ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛିକରୋନାଯୋଗୁଁ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ଅନେକ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା ନେଇ ଆସିଛି । ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ କୁହାଯାଉଥବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ୨୧ ଦିନିଆ ଲକ୍ ଡାଉନ କରାଯାଇଛି । ଏହାକୁ ପୁଣି ଏପ୍ରିଲ ଶେଷ ଯାଏଁ ବୃଦ୍ଧିନ୍ଦକରାଯାଇଛି । ତାଲାବନ୍ଦ ଫଳରେ ଅସୁବିଧାରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଛନ୍ତି ଘର ମୁହାଁ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ। ପେଟ ପାଟଣା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ କାମ କରୁଥିବା ଦାଦନ ଏବେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି ।
ହଜାର ହଜାର ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଏବେ ଘର ମୁହାଁ । ଲକ୍ ଡାଉନରେ ଗାଡି ଚାଲୁନଥିବାରୁ ଘରକୁ କେମିତି ଫେରିବେ । ଏହାରି ଭିତରେ କିଛି ଦାଦନ ନିଜ ଘରକୁ ଚାଲିଚାଲି ବାହାରିଛନ୍ତି । ମୁଣ୍ଡ ଫଟା ଖରା ସାଙ୍ଗକୁ ଭୋକ ଉପାସରେ ସେମାନେ ଚାଲିଛନ୍ତି ।
ଅନ୍ୟପଟେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ସେଠାରେ ଅଟକି ଥିବା ଓଡିଆଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ବ୍ୟକ୍ତି ଓଡିଶାରେ ଅଟକି ରହିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ସୁବିଧା କରିବା କଥା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟ କୃଷି ନୀତି ୨୦୨୦ ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-CM-Naveen-patnaik-inagurate-state-krushi-policy-2020-66915
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-CM-Naveen-patnaik-inagurate-state-krushi-policy-2020-66915
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 20 Jan 2020 03:39:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ଉନ୍ନତି ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ କୃଷି ନୀତି ୨୦୨୦କୁ ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନୂଆ କୃଷି ନୀତି ଚାଷୀ ବିକାଶର ଲକ୍ଷ୍ୟ ବିନ୍ଦୁ। କୃଷିର ବିକାଶ ପାଇଁ ଆମେ ନିଷ୍ଠାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ। କାଳିଆ ଚାଷୀଙ୍କ ସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି, ସ୍ଵାଭିମାନ ସହ ଚାଷୀ ବଞ୍ଚୁ। 

ଚାଷୀକୁ ଉନ୍ନତ ଏବଂ ଅଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ କରିବା ପାଇଁ ନବୀନ ଆହ୍ଵାନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚାଷୀ ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରୁ, ଚାଷୀ ବିକାଶର ସାରଥୀ ହେଉ। ସରକାର ସବୁବେଳେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ସହ ଅଛନ୍ତି କହିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। 

ସେହିପରି କୃଷି ନୀତିରେ ୩ଟି ଦିଗ ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଆଯାଇଥିବା କୃଷି ସଚିବ କହିଛନ୍ତି। ନୂଆ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଚାଷୀଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଆଯିବ। ଅଣ ଧାନ ଫସଲ କରି ଚାଷୀଙ୍କ ଆଉ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଆଯିବ। ଚାଷୀର ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ମାର୍କେଟ ସହ ଲିଙ୍କ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚାଷ ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ୨୦ ଟାର୍ଗେଟ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-We-have-set-20-targets-for-welfare-of-farmers--agriculture-under-5T-65462
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-We-have-set-20-targets-for-welfare-of-farmers--agriculture-under-5T-65462
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Dec 2019 02:33:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚାଷୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦ଟି ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି। କୃଷି ବିଭାଗ ୫ଟି ଅଧିନକୁ ଆସିବା ପରେ ଟାର୍ଗେଟ୍ ସବୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୭୮ ହଜାର ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦ୍ଵିଗୁଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଜାନୁୟାରୀ ପହିଲା ସୁଦ୍ଧା ମୋବାଇଲ ଆପରେ କୃଷି ବିଭାଗର ସବୁ ଯୋଜନା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ମୋ ସରକାର ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଲାରେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ୨୦ଟି ଟାର୍ଗେଟ୍ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। କୃଷି ବିଭାଗ ୫ଟି ଅଧିନକୁ ଆସିବା ପରେ ଏହି ସବୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ଚାଷୀଙ୍କ ଡାଟା ବେସ୍। କାଳିଆ ଡାଟା ସହ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା, ଓ ବିଜୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଯୋଜନା ସମ୍ମିଳିତ ଡାଟା ବେସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ। ଡାଟା ବେସରେ ଭାଗ ଚାଷୀ ଏବଂ ଭୂମିହୀନ ଚାଷୀ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନିତ ହେବେ। ୫ ବର୍ଷରେ ୭୮ ହଜାର ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦ୍ଵିଗୁଣିତ କରିବା ପାଇଁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରାଯାଇଛି। ଜାନୁୟାରୀ ପହିଲା ସୁଦ୍ଧା ମୋବାଇଲ ଆପରେ କୃଷି ବିଭାଗର ସବୁ ଯୋଜନା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ମୋ ସରକାର ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳାରେ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ କର୍ମଶାଳାକୁ ଆସିନଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପ୍ରତି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସରକାରଙ୍କୁ ଅଡୁଆରେ ପକାଇଲେ ଶାସକ ଦଳ ବିଧାୟକ, ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ଉଠାଇଲେ ପ୍ରଶ୍ନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-debesh-acharya-protest-token-system-in-odisha-assembly-64538
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-debesh-acharya-protest-token-system-in-odisha-assembly-64538
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 27 Nov 2019 01:18:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ଉଦବେଗ। ଶାସକ ଦଳର ୩ ଜଣ ବିଧାୟକ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ରେଢାଖୋଲ ବିଧାୟକ ରୋହିତ ପୂଜାରୀ, ବରଗଡ ବିଧାୟକ ଦେବେଶ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। 

ବରଗଡ ବିଧାୟକ ଦେବେଶ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ନେଇ ଗୃହରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଵଚ୍ଛତା ନାମରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଯେପରି ହଇରାଣ ନକରାଯାଉ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି କେବେ ଧାନ ଉଠିବ ଚାଷୀ ଜାଣିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି। ଚାଷୀ ଦୁଃଖ ଓ ଉଦବେଗରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଧାୟକ ରୋହିତ ପୂଜାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ବସ୍ତା ଓ ଧାନ କିଣା ପ୍ରସଙ୍ଗ ବିଧାୟକ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା ଉଠାଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତ ୮ତାରିଖରୁ ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ଗଦା କରିଛନ୍ତି ।  ସେପଟେ ସରକାର କୌଣସି ସୁଚନା ନ ଦେଇ  ଟୋକନ ଓ ଆଇସ୍କେନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି । କିଛି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଟୋକୋନ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ କେତେଜଣଙ୍କୁ ଟୋକନ ମିଳି ନାହିଁ। ଫଳରେ ଟୋକନ ମିଳିନଥିବା ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ପଡି ରହିଛି। ଚାଷୀ ମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଧାନ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ନାମ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କଲେ ସେତେବେଳେ ଟୋକୋନ କଥା ଉଠାଇଲେ ନାହିଁ ।  ନାମ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବା ସମୟରେ ଚାଷୀକୁ ଟୋକନ  ଦେଇଥିଲେ ଆଜି ଏ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇନଥାନ୍ତା  

ତେବେ ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ସରକାରଙ୍କ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀମାନେ ଘୋର ବିରୋଧ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ସରକାର କହୁଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବାକୁ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କେତେକ ଚାଷୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସରକାର ଚିନ୍ତିତ ତେବେ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉ। ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବା ସମୟରେ ଚାଷୀ ନିଜ ସୁବିଧା ମୁତାବକ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେଇ ପାରୁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରି ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଦିନ ଧାର‌୍ୟ୍ୟ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଚାଷୀ ଚାପରେ ରହିବେ। ଏପରିକି ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ଅନିୟମିତତା ଦେଖାଯାାଉଛି। ଧାନ ଅମଳ କରି ସାରିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଟୋକନ ଆସି ନଥିବା ବେଳେ ଅମଳ ହୋଇନଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ  ଟୋକନ ଆସି ସାରିଲାଣି। ଏହାଦ୍ଵାରା ଚାଷୀ ହତାଶ ହେଉଛନ୍ତି। 

ସେପଟେ ଋଣ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣ ନୁହେଁ। ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଚାଷ କ୍ଷତି ବା ଋଣ ଜନିତ ନୁହେଁ। ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାରିବାରିକ କଳହ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣ ପାଇଁ ହୋଇଥାଇ ପାରେ। ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ଏସପିଙ୍କ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଷ କ୍ଷତି ଋଣର କାରଣ ନୁହେଁ ବୋଲି ଗୃହରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ ଏଡାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାର ଏଭଳି ହଇରାଣ କରୁଥିବା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ଋଣ ଭାରରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ନିଦାବିଷ୍ଣୁ ସରକାର ନିଜର ଦୋଷ ଘୋଡଇବାକୁ ଯାଇ ଏହାକୁ ପରିବାରିକ କଳହର ନାମ ଦେଉଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନା, ରାଜଧାନୀରେ ତାତିଲେ ଚାଷୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmers-under-the-aegis-of-Naba-Nirman-Krushak-Sangathan-NNKS-take-out-rally-from-PMG-Square-to-Naveen-Niwas-64233
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmers-under-the-aegis-of-Naba-Nirman-Krushak-Sangathan-NNKS-take-out-rally-from-PMG-Square-to-Naveen-Niwas-64233
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Nov 2019 02:57:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ସରକାରଙ୍କ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଜି ଗୋଡଭଗା ଛକରେ ରାସ୍ତାରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଚାଷୀ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିବା ବେଳେ ରାଜଧାନୀରେ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରି ରାଜଧାନୀରେ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ରାଲି କରାଯାଇଛି। ସଙ୍ଗଠନର ଚାଷୀମାନେ ପିଏମଜିରୁ ବାହାରି ନବୀନ ନିବାସ ଅଭିମୁଖେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ପୁଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ବାଧା ଦେବାରୁ ଶିଶୁଭବନ ଛକରେ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ଚାଷୀ ଏବଂ ପୋଲିସ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ସେହିପରି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଚାଷୀ ଏକଜୁଟ ହୋଇଛନ୍ତି। କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀ ମେଳି କରାଯାଇଛି। ଆଗକୁ କିପରି ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବ ସେନେଇ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ଅଡି ବସିଥିବା ବେଳେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ନିଜ ଜିଦରେ ଅଟଳ ରହିଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦେଇ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ତେଣୁ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯିବ ନାହିଁ ବରଂ ସାମାନ୍ୟ କୋହଳ କରାଯିବ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ସେହି ସମୟରେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରକାର ହଇରାଣ କରିବା  ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି ଚାଷୀ କହିଛନ୍ତି। 

ଚାଷୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଆଯାଉଛି ତେବେ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉ ତାହା ନକରି ସରକାର ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ଫଳରେ ଧାନ ଅମଳ କରି ସାରିଥିବା କିଛି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଟୋକନ ମିଳି ନଥିବା ବେଳେ ଅମଳ କରି ନଥିବା କିଛି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଟୋକନ ମିଳୀ ସାରିଛି। ସେହି ସମୟରେ ଟୋକୋନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବା ଦ୍ଵାରା ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଧାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ତେଣୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ରହିବ। ଏପରିକି ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ଅନିୟମିତତା ଦେଖାଯାାଉଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଜିଦରେ ଅଟଳ ଚାଷୀ, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଧାନ ବସ୍ତା ରଖି ପ୍ରତିବାଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmers-Victim-Of-Govts-Faulty-Paddy-Procurement-System-64224
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmers-Victim-Of-Govts-Faulty-Paddy-Procurement-System-64224
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Nov 2019 00:44:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ସରକାରଙ୍କ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଜି ଗୋଡଭଗା ଛକରେ ରାସ୍ତାରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଚାଷୀ। ଫଳରେ ବରଗଡ-ସମ୍ଵଲପୁର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟତ ଠପ୍ ହୋଇଯାଇଛି। ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଚାଷୀ ଏକଜୁଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଡିଆଇଜି ଓ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ପରେ ଚାଷୀମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଗତକାଲି ବିଳମ୍ଵିତ ରାତ୍ରୀରେ ଅତାବିରାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଡିଆଇଜିଙ୍କ ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଡିଆଇଜି ହିମାଂଶୁ ଲାଲଙ୍କ ସହ ଚାଷୀ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଚାଷୀମାନେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ଡିଆଇଜିଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ଚାଷୀମାନେ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରିଦେଇଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏପରିକି ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଚାଷୀମାନେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଯାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ୪ ଜଣ ବିଧାୟକ, ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଧାନବସ୍ତା ଗଦାଇ ଥିଲେ। 

ଅପର ପକ୍ଷରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ସରକାର ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ସରକାର କହୁଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବାକୁ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କେତେକ ଚାଷୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସରକାର ଚିନ୍ତିତ ତେବେ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉ। ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବା ସମୟରେ ଚାଷୀ ନିଜ ସୁବିଧା ମୁତାବକ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେଇ ପାରୁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରି ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଦିନ ଧାର‌୍ୟ୍ୟ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଚାଷୀ ଚାପରେ ରହିବେ। ଏପରିକି ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ଅନିୟମିତତା ଦେଖାଯାାଉଛି। ଧାନ ଅମଳ କରି ସାରିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଟୋକନ ଆସି ନଥିବା ବେଳେ ଅମଳ ହୋଇନଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ  ଟୋକନ ଆସି ସାରିଲାଣି। ଏହାଦ୍ଵାରା ଚାଷୀ ହତାଶ ହେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉ ନଚେତ୍ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ହେବ ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ ଦୃଢ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଡିଆଇଜିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ଚାଷୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmers-continue-to-stand-firm-on-their-protest-against-token-system-in-paddy-procurement-64219
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmers-continue-to-stand-firm-on-their-protest-against-token-system-in-paddy-procurement-64219
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Nov 2019 19:39:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ସରକାରଙ୍କ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାରଣରୁ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଗୁଡିକରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ଦେଖାଯାଇଛି। ସେହି ସମୟରେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏଥିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ ନାହିଁ ବରଂ ସରଳୀକରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ଗତକାଲି କହିଛନ୍ତି। ସେହି ସମୟରେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଜିଦରେ ଚାଷୀ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସେମାନେ ଜୋରଦାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବା ସହ ଦିନ ୧ଟାରେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଗତକାଲି ବିଳମ୍ଵିତ ରାତ୍ରୀରେ ଅତାବିରାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଡିଆଇଜିଙ୍କ ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଡିଆଇଜି ହିମାଂଶୁ ଲାଲଙ୍କ ସହ ଚାଷୀ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଚାଷୀମାନେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ସମୟରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ଡିଆଇଜିଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ଚାଷୀମାନେ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏପରିକି ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଚାଷୀମାନେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଯାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ୪ ଜଣ ବିଧାୟକ, ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଧାନବସ୍ତା ଗଦାଇ ଥିଲେ। 

ଅପର ପକ୍ଷରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ସରକାର ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ସରକାର କହୁଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବାକୁ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କେତେକ ଚାଷୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସରକାର ଚିନ୍ତିତ ତେବେ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉ। ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବା ସମୟରେ ଚାଷୀ ନିଜ ସୁବିଧା ମୁତାବକ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେଇ ପାରୁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରି ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଦିନ ଧାର‌୍ୟ୍ୟ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଚାଷୀ ଚାପରେ ରହିବେ। ଏପରିକି ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ଅନିୟମିତତା ଦେଖାଯାାଉଛି। ଧାନ ଅମଳ କରି ସାରିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଟୋକନ ଆସି ନଥିବା ବେଳେ ଅମଳ ହୋଇନଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ  ଟୋକନ ଆସି ସାରିଲାଣି। ଏହାଦ୍ଵାରା ଚାଷୀ ହତାଶ ହେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉ ନଚେତ୍ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ହେବ ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ ଦୃଢ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁଣି ଚାଷୀକୂଳ ହତାଶ, ଉଜୁଡା ବିଲରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଲେ ଚାଷୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmer-of-Chulimal-village-in-Binika-area-torches-paddy-crops-cultivated-on-his-half-acre-of-farmland-63459
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmer-of-Chulimal-village-in-Binika-area-torches-paddy-crops-cultivated-on-his-half-acre-of-farmland-63459
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Nov 2019 02:27:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପୁଣି ହତାଶ ଚାଷୀ। ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବିନିକା ଭଣ୍ଡାର ପଞ୍ଚାୟତ ଚୁଲିମାଲ ଗାଁର ଜଣେ ଚାଷୀ ନିଜ କିଆରିରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଫସଲ ଉଜୁଡି ଯାଇଥିବାରୁ ଅଧ ଏକର ପରିମିତ ଧାନ ବିଲରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ ମହାଦେବ ଭୋଇ। 

ସୂଚନାନୁସାରେ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବିନିକା ଭଣ୍ଡାର ପଞ୍ଚାୟତ ଚୁଲିମାଲ ଗାଁର ମହାଦେବ ଭୋଇ ଚାଷ ଉଜୁଡି ଯିବାରୁ ନିଜ ଧାନ ବିଲରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଧ ଏକର ପରିମିତ ଧାନ ଚାଷ ଜମିରେ ମହାଦେବ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ପାଣି ଅଭାବରୁ ମହାଦେବଙ୍କର ଧାନ ଚାଷ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ସ୍ଵଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଯୋଗୁ ଉଠା ଜଳସେଚନରେ ସେ ଭରସା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଉଠା ଜଳସେଚନ ପଏଣ୍ଟ ଅଚଳ ହୋଇ ପଡିଥିବାରୁ ଆବଶ୍ୟକ ବେଳେ ଜମିରେ ଜଳସେଚନ ହୋଇପାରି ନଥିଲା। ଏହାକୁ ମରାମତି କରିବାକୁ ବିଦ୍ୟୁତ କାର‌୍ୟ୍ୟାଳୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଗୁହାରୀ ଶୁଣି ନଥିଲେ। ଶେଷରେ ନିରାଶ ହୋଇ ଚାଷୀ ଭୀମଦେବ ଭୋଇ ବିଲରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ। ସେପଟେ ଏନେଇ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନଥିବାରୁ ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। 

ସେହିପରି ଗତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ମହାଦେବଙ୍କର ୧୦ ଏକର ଫସଲ ଚକଡା ପୋକ ଚରି ଦେଇଥିଲେ। ଲିଖିତ ଆବେଦନ ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଗତବର୍ଷର କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇ ନଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉଜୁଡ଼ା ଫସଲ ନେଲା ପୁଣି ଏକ ଚାଷୀର ଜୀବନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmer-commits-suicide-in-balasore-63087
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmer-commits-suicide-in-balasore-63087
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 30 Oct 2019 07:03:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଥମେ ବର୍ଷା ଅଭାବ ଏବଂ ପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି । ଫସିଲ ହାନି ଯୋଗୁଁ ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ସିମୁଳିଆ ବ୍ଲକ୍‌ କବୀରପୁର ଗାଁର ବିଜୟ ପରିଡ଼ା । ସେ କୀଟନାଶକ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ପରିବାର ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । 

କବୀରପୁର ଗାଁର ବିଜୟ ପରିଡ଼ା ଜମିରେ ଋଣ କରି ଚାଷ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ତାଙ୍କ ସବୁ ଫସଲ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଛି । ତେବେ ଗତକାଲି ସେ ସବୁଦିନ ପରି ବିଲକୁ ଯାଇଥିଲେ । ବିଲରୁ ଆସିବା ପରେ ହଠାତ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ମାର୍କୋଣା ମେଡ଼ିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । ଆଜି ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ବିଜୟଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ଫସଲ ହାନି ପାଇଁ ସେ କୀଟନାଶକ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଢ଼ିଲା ଚାଷୀ ପଞ୍ଜିକରଣ ଅବଧି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/govt-extends-deadline-for-registration-of-farmers-for-paddy-collection-60154
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/govt-extends-deadline-for-registration-of-farmers-for-paddy-collection-60154
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Sep 2019 00:15:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଖରିଫ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଚାଷୀ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ ତାରିଖକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଗାମୀ ସାତ ଦିନ ପାଇଁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୧୭ ତାରିଖ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣର ଶେଷ ତାରିଖ ରହିଛି । ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ।

ଖରିଫ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ ଶେଷ ଦିନ ଥିଲା । ତେବେ ରାଜ୍ୟ ଆହୁରି ଚାଷୀ ଏ ଯାଏଁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରି ନାହାଁନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ପଞ୍ଜିକରଣ ତାରିଖକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ୧୭ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଚାଷୀମାନେ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରି ପାରିବେ । ଏ ଯାଏଁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ନାମ ରେଜଷ୍ଟ୍ରେସନ୍‌ କରିଥିବା ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>