<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଧାନ କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିଲେ ରାଜନୀତି ଛାଡ଼ିବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପାତ୍ର, ବିଜେପି କହିଲା ଗାଲୁଆଙ୍କ ବାରବାଟୀ ଚାଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Politics-farmer-odisha-rice-mandi-irregularity-46382
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Politics-farmer-odisha-rice-mandi-irregularity-46382
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 11 Jan 2019 18:40:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଣ୍ଡି ଖୋଲୁ ନ ଥିବା ଏବଂ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ଧାନ ବକ୍ରି ହେଉଥିବା ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ । ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ଓ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଦୃଢ଼ୋକ୍ତିରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମୂଲ୍ୟରୁ ଧାନ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ, ତେବେ ସେ ରାଜନୀତି ଛାଡ଼ି ଦେବେ । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର ଆଜି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଧାନ କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବିଜେପି ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ସଚିବାଳୟ ଘେରାଉ କରିଥିଲା । ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମୂଲ୍ୟ ୧୭୫୦ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ଚାଷୀ ମିଲରକୁ ଧାନ ବିକୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ଆଜି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀଙ୍କ ପାଖରେ ତଥ୍ୟ ନ ଥାଇ ଅଯଥା ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଯଦି ୧୭୫୦ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟ ଧାନ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ ବିରୋଧୀ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ ତଥ୍ୟ ଦେଇ ପ୍ରମାଣିତ କରନ୍ତି ତେବେ ମୁଁ ରାଜନୀତିରୁ ବିଦାୟ ନେଇଯିବି । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏ ଯାଏଁ ମୋଟ ୨୧ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି । ଯାହାକି ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ । ସେହିପରି ଗତ ଖରିଫ ଋତୁରେ ୧୧ ଲକ୍ଷ ୨୧ ହଜାର ଚାଷୀ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିବାବେଳେ ଏଥର ୧୨ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଚାଷୀ ପ୍ୟାକ୍ସ ଓ ଲ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ଜରିଆରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ମଣ୍ଡି ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୨୯୨୯ରୁ ୩୦୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । 

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତର ‘ଗାଲୁଆଙ୍କ ବାରବାଟୀ’ ଚାଷ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଜେପି ଉପସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି । ଦଳର ପ୍ରତିନିଧି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ପ୍ରମାଣ ଦେଖାଇଥିଲେ । ସୂର୍ଯ୍ୟ ପାତ୍ରଙ୍କ ଉତ୍ତର ଚାଷୀଙ୍କ କଟା ଘା’ରେ ଚୂନ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ପ୍ରତିକ୍ରିୟ ରଖିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜେରକ୍ସ ଫର୍ମରେ କରିହେବ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଆବେଦନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmer-odisha-xerox-form-of-kalia-scheme-valid-46335
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmer-odisha-xerox-form-of-kalia-scheme-valid-46335
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 10 Jan 2019 17:55:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କାଳିଆ ଯୋଜନା ନିମନ୍ତେ ଜେରକ୍ସ ଫର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରାଯାଇପାରିବ । ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ଆବେଦନ ପାଇଁ ରହିଛି ସୁଯୋଗ । ଏନେଇ ରହିଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ । ଆଜି ଏହା କହିଛନ୍ତି କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ ସଶକ୍ତକରଣ ସଚିବ ସୌରଭ ଗର୍ଗ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜେରକ୍ସ ଫର୍ମରେ ମଧ୍ୟ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ଜାନୁଆରୀ ୧୫ ରହିଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅବେଦନ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଫେବୃଆରୀ ୫ ଯାଏଁ ଚାଲିବ । ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଆବେଦନ ହେବ । ତେବେ ତୃତୀୟ ପର‌୍ୟ୍ୟାୟ ଆବେଦନ ପାଇଁ କୌଣସୀ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇନାହିଁ । ସମସ୍ତ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆବେଦନ ସରିଲେ ଯାଂଚ କରାଯାଇ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ ନେଇ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । ନାଲି ଏବଂ ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଫର୍ମର କଳାବଜାରୀ ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ଏହି ନିଷ୍କର୍ଷ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ସଚିବ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅଦିନିଆ ବର୍ଷାରେ ଭିଜିଲା ଧାନ, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/paddy-affected-due-to-pethai-45011
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/paddy-affected-due-to-pethai-45011
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Dec 2018 11:13:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଛୁଇଁବା ପରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ‘ପେଥାଇ’ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଚାଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ ପକେଇ ଦେଇଛି । ଧାନ ବିଲ, ଖଳା ଓ ମଣ୍ଡିରେ ବର୍ଷା ପାଣି ପଶି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଓଦା ହୋଇଛି । ଅମଳ ଧାନ ଗଜା ହୋଇଯିବା ଆଶଙ୍କାରେ ଚାଷୀକୂଳ ହତାଶ ହୋଇପଡ଼ିଛି । 

ପେଥାଇ ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଛଇଁବା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଆଗାମୀ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବ । ବିଶେଷ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ମାଲକାନଗିରି ଓ ବରଗଡ଼ରେ ଖରିଫ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ବାଲେଶ୍ୱର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗତସିଂହପୁର ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଲରେ ରହିଥିବା ଅମଳ ଧାନକୁ ଘରକୁ ଆଣି ପାରି ନାହିଁ ଚାଷୀ । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଅମଳ ଧାନକୁ ଚାଷୀ ମଣ୍ଡିରେ ରଖିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମଣ୍ଡି ଖୋଲି ନ ଥିଲା । ଫଳରେ ଚାଷୀର ଧାନ ଖଳା, ମଣ୍ଡି, ମାର୍କେଟ ୟାର୍ଡମାନଙ୍କରେ ପଡି ରହିଛି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ । ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ସବୁକିଛି ଉଜାଡ଼ି ଦେଇଛି । ଓଦା ଧାନ ଗଜା ହେବା ଆଶଙ୍କାରେ ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇଛି । 

ଧାନ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ସରକାର ବସ୍ତା ପିଛା ୨ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ମାର୍କେଟିଂ ଫିସ ନେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ଧାନର ଦୈବି ଦୁର୍ବିପାକରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାର କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷାରେ ଧାନ ଭିଜିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ମିଲରମାନେ ଧାନର କଟ୍‌ନୀ ଛଟ୍‌ନି କରିବେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଚାଷୀମାନେ ସିଧାସଳଖ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଛି । ବର୍ଷାରେ ଧାନ ଓଦାହୋଇ ଗଜା ହୋଇଗଲେ ଏହାକୁ ମିଲର ମାନେ ଆଉ କିଣିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୋରାପୁଟରେ ମଣ୍ଡିରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା: ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ, ଜୟପୁରରେ କଂଗ୍ରେସର ଚକା ଜାମ୍‌ ଆନ୍ଦୋଳନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmers--in-sress-protest-by-congress-party-44749
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmers--in-sress-protest-by-congress-party-44749
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 13 Dec 2018 13:39:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କୋରାପୁଟରେ ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡିରେ ପଡ଼ି ରହିଛି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ । ରାତି ଅନିଦ୍ରା ହୋଇ ଅମଳ ଧାନକୁ ଜଗି ରହିଛି ଚାଷୀ । କିନ୍ତୁ ମିଲର୍‌ଙ୍କ ଦେଖା ନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି ଚାଷୀକୂଳ । ଧାନର ଏଫ୍‌ଏକ୍ୟୁ ମାନର ଆଳ ଦେଖାଇ ଧାନ କିଣୁ ନାହାଁନ୍ତି ମିଲର୍‌ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଚାଷୀ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଅସନ୍ତୋଷ । ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ବୋରିଗୁମ୍ମାରେ ୧୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଧାନ କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗରେ କଂଗ୍ରେସ ଜୟପୁରରେ ୫ ଘଣ୍ଟିଆ ଚକା ଜାମ୍‌ କରିଛି ।

ଧାନର ଏଫ୍‌ଏକ୍ୟୁ ମାନକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁ ନାହାଁନ୍ତି ମିଲର୍‌ । ଯଦି ଧାନ କିଣିବେ ତାହା ହେଲେ କାଟ୍‌ ଝାଟ୍‌ କରିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ଚାଷୀ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଖରିଫ ଧାନ କିଣାରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ବିଷମପୁର, କୋମଲୀ, କାମତା, କାଠରଗଡ଼ା, ନାରୀଗାଁ ଓ ତାରକଟା ଆଦି ପଂଚାୟତରେ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି ।

ଖରିଫ୍ ଧାନ କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଚାଷୀମାନେ ଧାନର ଠିକ୍ ମୂଲ୍ୟ ପାଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି । ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦରଠାରୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକି ବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି  । ଚାଷୀମାନେ ଅମଳ ଫସଲକୁ ଧରି ମଣ୍ଡିକୁ ଆସି ହତାସ ହେଉଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଅଚଳାବସ୍ଥାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି କଂଗ୍ରେସ ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ୫ ଘଣ୍ଟା ଚକା ଜାମ୍‌ କରିଛି । କର୍ମୀମାନେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ୧୭ଟି ପଂଚାୟତ ସହିତ ରାଜପଥରେ ଗାଡି ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସୁବିଧାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟି ବୈଠକରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ସଫଳ, ୨ୟ ବୈଠକରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ: ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Ministry-and-farmer-meeting-44437
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Ministry-and-farmer-meeting-44437
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 07 Dec 2018 20:29:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟି ବୈଠକରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ଆଲୋଚନା ସଫଳ ହୋଇଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବୈଠକରେ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଉକ୍ତ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶୀଭୂଷଣ ବେହେରା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । 

ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥାନୀୟ କୃଷକ ଭବନଠାରେ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବୈଠକରେ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ସମେତ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଚାଷୀ ସଂଗଠନର ଦାବି ଏବଂ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଆଲୋଚନା ପ୍ରାୟ ତିନି ଘଂଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲା । ବୈଠକ ପରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବେହେରା କହିଥିଲେ ଯେ, ଆଜିର ଆଲୋଚନା ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟର ୨୫ଟି ଚାଷୀ ସଂଗଠନର ପ୍ରତିନିଧି ମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଭାଗଚାଷୀ ଓ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରାଯିବ । ଜୈବିକ ସାର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବ । ପରବର୍ତୀ ବୈଠକରେ ଋଣ ଛାଡ଼ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବହୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ହସ୍ତଗତ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାଇସ, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ, ପେନସନ ଦେବା ନେଇ ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଦାବି ଉପରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଆଜି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗଠିତ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟିର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବୈଠକ କୃଷକ ଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ତା ଉପରେ କୌଣସି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇପାରିନାହିଁ । ଆଉ ଏକ ବୈଠକ ବସିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହକ୍ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଚାଷୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmers-protest-at-khadial-44280
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmers-protest-at-khadial-44280
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 05 Dec 2018 10:53:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଖାସବାହଲ ଓ ଦୋହେଲପଡା ଗାଁ ଚାଷୀମାନେ ଆଜି ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । ଜମିକୁ ଜଳ ସେଚନ ସୁବିଧା ଓ ମରୁଡି ଘୋଷଣା ସହ ଫସଲ ବୀମା ପ୍ରଦାନ, ଶତ ପ୍ରତିଶତ ସହାୟତା ଦାବି ନେଇ ଭବାନୀପାଟଣା-ଖଡିଆଳ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରିଛି ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ଚାଷୀ ମୁଲିଆ ସଂଗଠନ । ଫଳରେ ସେହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି ।  

ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ନିଜ ଜମିକୁ ଜଳସେଚନ, ଫସଲ ବୀମା ଏବଂ ମରୁଡି ସହାୟତା ସହ ଚାଷୀଙ୍କ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରି ଆସୁଥିଲେ । ମାତ୍ର ଏ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ କୌଣସି ପଦକ୍ଷପ ନେଉ ନାହାଁନ୍ତି । ଯାହା ଫଳରେ ବହୁ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ବାଟ ଆପଣାଉଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଆଜି ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ଚାଷୀ ମୁଲିଆ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଖଡିଆଡ ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି । 

ଖଳିଆଡ ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାରେ ଚାଷୀମାନେ ଟାୟାର ଜାଳି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିବାରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ଭାରିଜାନଗୁଡ଼ିକ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଅଟକି ରହିଛି । ଋଣ ଛାଡ଼ ଓ ଜମିକୁ ଜଳ ଯୋଗାଣ ନ କରାଗଲେ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟ ଦେବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ଚାଷୀମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁଣି ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା , ଫସଲ ହାନି ସହ ଋଣ ବୋଝ ନେଲା ଜୀବନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/again-farmer-suicide-at-binika-subernpur-44067
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/again-farmer-suicide-at-binika-subernpur-44067
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 01 Dec 2018 12:01:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ଫସଲ ହାନି ଓ ଋଣ ବୋଝରୁ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ପ୍ରତିଦିନ ଖବର କାଗଜ ପୃଷ୍ଠାର ଶିର ମଣ୍ଡନ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ଚାଷୀ ମୃତ୍ୟକୁ ରୋକିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଆଜି ପୁଣି ଅନୁରୂପ ଘଟଣାରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିନିକା ବ୍ଲକରେ ସିଂହିଯୁବା ଗାଁରେ ଘଟିଛି । ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ମୃତକ ଜଣକ ସିଂହିଯୁବା ଗ୍ରାମର ଭୁତୁଲୁ କର୍ଣ୍ଣି । 

ଭୁତୁଲୁ ୧ ଏକର ଭାଗ ଜିମ ସହିତ ମୋଟ ଦୁଇ ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରିଥିଲେ । ସେ ଘରୋଇ ଅର୍ଥ ଲଗାଣକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଓ ହାତ ଉଧାରୀ ଭାବରେ ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଋଣ ଆଣିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଗତବର୍ଷ ଚକଡା ପୋକରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଫସଲ ହାନି ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ରହୁଥିଲେ । ବାରମ୍ବାର ଫସଲ ହାନି ଓ ଋଣ ବୋଝରେ ଅତିଷ୍ଟ ହୋଇ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ସେ ବେକରେ ଦଉଡି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ଧାନ କାଟିବାକୁ ବିଲକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ନେଇ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପୁଅ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । 

ଏ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖା ଦେଇଛି । ମୃତ ଚାଷୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ଲୋକାମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ପୋଲିସ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଁଚି ମୃତ ଦେହକୁ ଜବତ କରିବା ସହିତ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ମାସ ୨୨ ତାରିଖରେ ବିନିକା ବଲାରଙ୍ଗା ଗ୍ରାମରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ସେଠ୍‌ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଚକାଡ଼ା ପୋକରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବା କାରଣରୁ ସେ ବିଷ ପିଇ ଦେଇଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ: ଚାଷୀ ପରିବାରର ଆୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ଦେଶରେ ତଳଆଡ଼ୁ ଦ୍ୱିତୀୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Odisha-Assembly--Farmers-Income-43503
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Odisha-Assembly--Farmers-Income-43503
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Nov 2018 18:26:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦୁଇଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବାରମ୍ବାର ଘୋଷଣା କରୁଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଷୀ ପରିବାରର ଆୟ ବଢ଼ିବା ପରିବର୍ତେ କମିବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଧାୟକ ଦିଲିପ ରାୟଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତରରେ କୃଷି ଓ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ ଦେଇଥିବା ବିସ୍ତୃତ ପରିସଂଖ୍ୟାନରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

୨୦୧୨-୧୩ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଷୀ ପରିବାରର ହାରାହାରି ଆୟ ୫୩,୪୫୦ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୩-୧୪ ବର୍ଷରେ ତାହା ୫୦,୩୦୪ ଟଙ୍କାକୁ କମିଥିଲା । ତେବେ ୨୦୧୪-୧୫ ବର୍ଷରେ ଏହା ୫୪,୮୬୭ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୫-୧୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଷୀ ପରିବାରର ଆୟ ୪୭,୯୮୮ ଟଙ୍କା ଥିଲା ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ତଥ୍ୟରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଦତ ଏହି ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୫-୧୬ ବର୍ଷରେ ଚାଷୀ ପରିବାରର ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି ଆୟ ଲାକ୍ଷାଦ୍ୱୀପ, ଦିଲ୍ଲୀ, ଚଣ୍ଡୀଗଡ଼ ଆଦିରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ କରି ରହୁଥିବା ବେଳେ ଏହା ପଞ୍ଜାବରେ ୧,୯୭,୯୮୧ ଟଙ୍କା । ଅନ୍ୟ ଯେଉଁସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ୨୦୧୫-୧୬ ବର୍ଷରେ ଚାଷୀ ପରିବାରର ହାରାହାରି ଆୟ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ରହିଛି ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ହରିଆନା, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ମେଘାଳୟ, ମିଜୋରାମ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ଗୁଜରାଟ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ଓ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ।

୨୦୧୫-୧୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଷୀ ପରିବାରର ହାରାହାରି ଆୟ ୪୭,୯୮୮ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ବିହାରରେ ଏହା ୩୬,୩୩୩ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ବିଧାନସଭାରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଇଥିବା ବିସ୍ତୃତ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ୨୦୧୫-୧୬ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ୩୬ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଂଚଳ ମଧ୍ୟରୁ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ଥାନ ୩୫ରେ ରହୁଛି । କେବଳ ବିହାର ଓଡ଼ିଶା ପଛକୁ ଅଛି ।

ଶ୍ରୀ ରାୟଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୨-୧୩ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାରେ କୃଷି ପରିବାରର ମାସିକ ହାରାହାରି ଆୟ ୪୯୭୬ ଟଙ୍କା ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ନିରୋଳା କୃଷିରୁ ୧୪୦୭ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ମଜୁରୀରୁ ୧୭୧୬, ପଶୁ ପାଳନରୁ ୧୩୧୪ ଓ ଅଣକୃଷି ବ୍ୟବସାୟରୁ ୫୩୯ ଟଙ୍କା ବୋଲି ହିସାବକୁ ନିଆଯାଇଛି । ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ନିରୋଳା କୃଷିରୁ ମାସିକ ହାରାହାରି ଆୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ତଳଆଡ଼ୁ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ରହିଛି । ଏହି ହିସାବ ଅନୁଯାୟୀ ନିରୋଳା କୃଷିରୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଚାଷୀ ପରିବାରର ମାସିକ ହାରାହାରି ଆୟ ୩୦୮୧ ଟଙ୍କା ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହା ଅଧାରୁ କମ୍ ରହିଛି । ନିରୋଳା କୃଷିରୁ ଉକ୍ତ ବର୍ଷରେ ପଞ୍ଜାବର ଚାଷୀ ପରିବାରର ମାସିକ ହାରାହାରି ଆୟ ୧୦,୮୬୨ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂତ୍ରକୁ ମିଶାଇ ପଞ୍ଜାବ ଚାଷୀ ପରିବାରର ମାସିକ ହାରାହାରି ଆୟ ୧୮,୦୫୯ ଟଙ୍କା ୨୦୧୨-୧୩ ବର୍ଷରେ ଥିବା ଓଡ଼ିଶା କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଦତ ହିସାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ।

ଓଡ଼ିଶାରେ କୃଷିଭିତିକ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ସହିତ ପନିପରିବା, ଡାଲି, ତେଲ, ଲୁଣ, ଆଳୁ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପନିପରିବା ତଥା ଫଳ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ କରିବା ସହିତ ଗାନ୍ଧୀଜୀଙ୍କ ଗ୍ରାମ ସ୍ୱରାଜ ଦର୍ଶନକୁ ଗାଁରେ ଗାଁରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇପାରିଲେ ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନ ଦୁଇଗୁଣା କାହିଁକି ଦଶଗୁଣା ବଢ଼ିପାରିବ ବୋଲି ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ରାୟ ଏକ ବିବୃତିରେ କହିଛନ୍ତି । ଚାଷୀମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ ନିରାପତା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀର ଉଚିତ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବିପଣନ, ଠିକଣା ଭାବେ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ଯାନ୍ତ୍ରିକ କୃଷିର ବିକାଶ ସହିତ ଜୈବିକ ଚାଷକୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଇପାରିଲେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଷୀ ପରିବାରର ରୋଜଗାର ବଢ଼ିବ ଏବଂ ତାହା ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ରାୟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ବିଷ ପିଇ ଜୀବନ ହାରିଲେ ଚାଷୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Farmer-Suicide-in-Kendrapada-43299
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Farmer-Suicide-in-Kendrapada-43299
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 17 Nov 2018 14:33:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲା ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ନପଙ୍ଗ ଗାଁରେ ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ମୃତ ଚାଷୀ ଜଣକ ହେଲେ ଗୌରାଙ୍ଗ ଚରଣ କାପ। ସେ ବିଷ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଗୌରାଙ୍ଗ ତିନି ଏକର ଜମିରେ ଧାନ ଚାଷ କରିଥିଲେ । ତେବେ ତିତିଲି ବାତ୍ୟାରେ ସମସ୍ତ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଥିବାରୁ ସେ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବିଷ ପିଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପରିବାର ଲୋକେ ମେଡିକାଲକୁ ନେଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।   

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମରୁଡି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା, ୩୩ % ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ କ୍ଷତିପୂରଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Odisha-CM-Special-Package-Announced-for-Drought-Affected-Farmer-43199
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Odisha-CM-Special-Package-Announced-for-Drought-Affected-Farmer-43199
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 21:23:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଜି ୨୦୧୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମରୁଡି ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଚଳ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁସାରେ ଚାଷ ଜମିର ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଥବା ଏହା ଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲେ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିବ। ଅଣଜଳସେଚିତ ଜମିକୁ ହେକ୍ଟର ପିଛା ୬୮୦୦ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିବ। ସେହିପରି ନିଶ୍ଚିତ ଜଳସେଚିତ ଜମିକୁ ୧୩ ହଜାର ୫୦୦ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିବ । ବର୍ଷବ୍ୟାପୀ ଫସଲ ନିମନ୍ତେ ହେକ୍ଟର ପିଛା ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଡାଲି ମିନିକିଟ୍, ୩୦ ହଜାର ତୈଳବୀଜ ମିନିକିଟ୍ ଓ ୨୦ ହଜାର ପନିପରିବା ବିହନ ମିନିକିଟ୍ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ । ୨୦୧୮ର ସ୍ୱଳ୍ପଅବଧି ଖରିଫ ଋଣ ମଧ୍ୟମ ଅବଧି ଋଣ ହେବ। ଖରିଫରେ ମରୁଡ଼ି ପ୍ରଭାବିତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ରବି ଚାଷ ପାଇଁ କୃଷି ଋଣ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମରୁଡ଼ି ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଚଳର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ସରକାର ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଓ ଟ୍ୟୁସନ୍ ଫି ଛାଡ଼ ହେବ । ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଥବା ଅଧିକ ଫସଲହାନୀରେ ଖଜଣା, ଜଳକର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଛାଡ଼ ହେବ । ମନେରଗା ଅଧୀନରେ ଅତିରିକ୍ତ ୫୦ଟି ଶ୍ରମଦିବସ ସୃଷ୍ଟିକରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଘୋଷଣାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତି ଚାଷୀଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ ୨ ହେକ୍ଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ । ବର୍ଷବ୍ୟାପୀ ଫସଲ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫସଲ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି ଇନପୁଟ୍ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଶତକଡା ୫୦ ଭାଗ ଓ ସର୍ବାଧିକ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ରିହାତିରେ ୩ ହଜାର ଗୋଟି ପାଣି ପମ୍ପ (୦.୫ଏଚପି) ଏବଂ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଓ ସର୍ବାଧିକ ୫୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ରିହାତିରେ ସୌର ଜଳନିଧି ଯୋଜନାରେ ଏକ ହାଜରଟି ସୌର ଚାଳିତ ପାଣି ପମ୍ପ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ରବି ୨୦୧୮-୧୯ରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କିମ୍ପା ସର୍ବାଧିକ ୩୮୦୦ ଟଙ୍କା ରିହାତିରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଳିତ ସିଂଚନ ଯନ୍ତ୍ର ଓ ସର୍ବାଧିକ ୬୦୦ ଟଙ୍କା ରିହାତିରେ ହସ୍ତ ଚଳିତ ସିଂଚନ ଯନ୍ତ୍ର ସମୁଦାୟ ୩ ହଜାର ଟି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

୨୦ ହଜାର ଚାଷୀଙ୍କୁ କୁକୁଡା ଚାଷ ପାଇଁ ସହାୟତା ଏବଂ ସଘନ ଘାସ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ ମହାଜନୀ କାରବାର କରୁଥିବା ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଶୋଷଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ୍ ଆଇପିସି ଓ ମନି ଲେଣ୍ଡିଂ ଆକ୍ଟରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ପୋଲିସ୍ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏହାର ସମୀକ୍ଷା କରିବେ ।

ସେହିପରି ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ଋଣ ପରିଶୋଧକାରୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅବଧି ଋଣ ପାଇଁ ୩ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>