<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ କିଷାନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା: ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଭତ୍ତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/pm-kishan-pension-scheme-to-start-from-today-58253
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/pm-kishan-pension-scheme-to-start-from-today-58253
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 09 Aug 2019 22:01:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର ଅନ୍ନଦାତା ସାଠିଏ ବର୍ଷ ପରେ ଏକ ସମ୍ମାନ ଜନକ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କିଷାନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା । ଅର୍ଥାତ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାସିକ ତିନି ହଜାର ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ମିଳିବ । ଯାହା ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ତୋମାର ଏହାର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ।

ମୋଦୀ ସରକାର କିଷାନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଯାହା ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ । ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ବର୍ଷ ହେବା ପରେ ମାସିକ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ମିଳିବ । ଯଦି ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହେଉଛି, ତେବେ ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ମିଳିବ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ବୋଲି ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଏଲ୍‌ଆଇସିକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ୨୯ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାସିକ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ ଚାଷୀମାନେ ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଏହା ସହିତ ଚାଷୀ ନିଜର ଜମିର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ । ଏହା ସହିତ ଆଧାର କାର୍ଡ, ଜନଧନ ଖାତାର ତଥ୍ୟ ଓ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

 

ଆଗାମୀ ତିନି ବର୍ଷରେ ୫ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଦେଶରେ ପାଖାପାଖି ୧୪ କୋଟି ଚାଷୀ ରହିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସରକାର ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମରୁଡ଼ି ନେଲା ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀର ଜୀବନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/again-a-farmer-commits-suicide-57294
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/again-a-farmer-commits-suicide-57294
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 25 Jul 2019 11:39:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି । ଜଳ ବିନା କ୍ଷେତରେ ଧାନ ତଳି ସୁଖି ଯାଉଛି । ଫଳରେ ଏକର ଏକରେ ଜମିରେ ଧାର କରଜ କରି ଚାଷ କରିଥିବା ଚାଷୀ ଏବେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଲେଣି । କେହି କେହି ଫସଲ ହାନି ଓ ଋଣ ଚିନ୍ତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି । ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସେ ହେଲେ ପୋଡ଼ାମୁଡ଼ା ଗାଁର ବୈଷ୍ଣବ ଭୋଇ ।

ବୈଷ୍ଣବ ଋଣ କରି ଧାନ ଚାଷ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ସେ ଫସଲ ଭଲ ହୋଇ ନ ଥିଲା । ସେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଫସଲ ହାନି ଓ ଋଣ ଟଙ୍କା ସୁଝିବା ପାଇଁ ମାନସିକ ଚିନ୍ତାରେ ରହୁଥିଲେ । ଗତକାଲି ସେ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବିଷ ପିଇ ଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡ଼ିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ସେଠାରେ ସେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ସେ ଫସଲ କ୍ଷତି ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ତାଙ୍କ ବାପା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ଫସଲ ହାନୀ, ବିଷ ପିଇ ଜୀବନ ହାରିଲେ ଚାଷୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmer-commits-suicide-in-bolangir-56932
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmer-commits-suicide-in-bolangir-56932
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 19 Jul 2019 21:10:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ଥାନା ବରକାନୀ ଗାଁରେ ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଫସଲହାନୀ ପାଇଁ ସେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ପରିବାର ଲୋକ କହିଛନ୍ତି । ମୃତ ଚାଷୀ ଜଣକ ହେଲେ ଭକ୍ତବନ୍ଧୁ ଦଣ୍ଡସେନା ।

ଭକ୍ତବନ୍ଧୁ ୪ ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ସମସ୍ତ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । ଜଳ ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି । ଫଳରେ ସେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଚିନ୍ତାରେ ଥିଲେ । ତେବେ ଗତକାଲି ସେ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବସିଥିଲେ । ସେ ବିଷ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ପରିବାର ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ବୁର୍ଲା ମେଡ଼ିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ତେବେ ସେଠାରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସେ ଫସଲ ହାନି ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ପରିବାର ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଜେଟ୍‌: ଅନ୍ନଦାତାଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଦାତାରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/budget-2019-allocation-for-agriculture-56144
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/budget-2019-allocation-for-agriculture-56144
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 05 Jul 2019 01:33:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅନ୍ନ ଦାତାଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ଦାତାରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ବଜେଟ୍‌ରେ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଦଶ ହଜାର ନୂଆ କିଷାନ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଘ ତିଆରିକୁ କରିବାକୁ ମୋଦୀ ସରକାର ବଜେଟ୍‌ ରଖିଚନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଲା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି କି ଆମ ସରକାରର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ହେଉଛି ଗାଁ, ଚାଷୀ ଓ ଗରୀବ । କୃଷି ସରଞ୍ଚନାରେ ଏବେ ନିବେଶ ପାଇଁ ଅଗ୍ରାଧିକାରୀ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । 

ଆମ ଦେଶ ଡାଲି ଉତ୍ପାଦନରେ ଆତ୍ମ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିଛି । ତୈଳ ଜାତୀୟ ଉତ୍ପାଦନରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଆମ ଲକ୍ଷ୍ୟ କମ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା । ଚାଷୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ଦେବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ସୀତାରମଣ ଗୃହରେ କହିଛନ୍ତି । କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁଧାର ପାଇଁ ବଡ଼ ସ୍ତରର ନିବେଶ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଚାଷୀଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନ ସହିତ ଘରୋଇ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡ଼ିକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଦଳିବ ରାଜ୍ୟ କୃଷି ନୀତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-governent-will-change-the-agriculture-police-2013-54810
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-governent-will-change-the-agriculture-police-2013-54810
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 11 Jun 2019 03:12:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣକୁ ନଜରରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷି ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ସମୟ ଓ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦେଖି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କର ପଞ୍ଚମ ପାଳିରେ କୃଷି ନୀତିକୁ ବଦଳାଇବେ । ଏ ନେଇ ଆଜି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବା କୃଷି ସଚିବ ସୌରଭ ଗର୍ଗ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢ଼ୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ୨୦୧୩ କୃଷି ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ନୂଆ କୃଷି ନୀତି ଅଣାଯିବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ୨୦୧୩ କୃଷି ନୀତିକୁ ଛ’ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହୋଇଯାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ନୂଆ ନୀତି ଅଣାଯିବ । ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟକୁ ବଢ଼ାଇବାକୁ କୃଷି ନୀତିରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ବିଭାଗର ପରାମର୍ଶ ଲୋଡ଼ା ଯାଇଛି । ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପରାମର୍ଶ ମିଳିବା ପରେ ନୂତନ କୃଷି ନୀତି ଅଣାଯିବ । ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଓ ଚାହିଦାକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବା ବିଭାଗୀୟ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଧାନ କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିଲେ ରାଜନୀତି ଛାଡ଼ିବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପାତ୍ର, ବିଜେପି କହିଲା ଗାଲୁଆଙ୍କ ବାରବାଟୀ ଚାଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Politics-farmer-odisha-rice-mandi-irregularity-46382
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Politics-farmer-odisha-rice-mandi-irregularity-46382
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 11 Jan 2019 18:40:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଣ୍ଡି ଖୋଲୁ ନ ଥିବା ଏବଂ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ଧାନ ବକ୍ରି ହେଉଥିବା ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ । ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ଓ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଦୃଢ଼ୋକ୍ତିରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମୂଲ୍ୟରୁ ଧାନ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ, ତେବେ ସେ ରାଜନୀତି ଛାଡ଼ି ଦେବେ । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର ଆଜି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଧାନ କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବିଜେପି ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ସଚିବାଳୟ ଘେରାଉ କରିଥିଲା । ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମୂଲ୍ୟ ୧୭୫୦ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ଚାଷୀ ମିଲରକୁ ଧାନ ବିକୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ଆଜି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀଙ୍କ ପାଖରେ ତଥ୍ୟ ନ ଥାଇ ଅଯଥା ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଯଦି ୧୭୫୦ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟ ଧାନ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ ବିରୋଧୀ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ ତଥ୍ୟ ଦେଇ ପ୍ରମାଣିତ କରନ୍ତି ତେବେ ମୁଁ ରାଜନୀତିରୁ ବିଦାୟ ନେଇଯିବି । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏ ଯାଏଁ ମୋଟ ୨୧ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି । ଯାହାକି ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ । ସେହିପରି ଗତ ଖରିଫ ଋତୁରେ ୧୧ ଲକ୍ଷ ୨୧ ହଜାର ଚାଷୀ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିବାବେଳେ ଏଥର ୧୨ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଚାଷୀ ପ୍ୟାକ୍ସ ଓ ଲ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ଜରିଆରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ମଣ୍ଡି ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୨୯୨୯ରୁ ୩୦୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । 

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତର ‘ଗାଲୁଆଙ୍କ ବାରବାଟୀ’ ଚାଷ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଜେପି ଉପସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି । ଦଳର ପ୍ରତିନିଧି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ପ୍ରମାଣ ଦେଖାଇଥିଲେ । ସୂର୍ଯ୍ୟ ପାତ୍ରଙ୍କ ଉତ୍ତର ଚାଷୀଙ୍କ କଟା ଘା’ରେ ଚୂନ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ପ୍ରତିକ୍ରିୟ ରଖିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜେରକ୍ସ ଫର୍ମରେ କରିହେବ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଆବେଦନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmer-odisha-xerox-form-of-kalia-scheme-valid-46335
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmer-odisha-xerox-form-of-kalia-scheme-valid-46335
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 10 Jan 2019 17:55:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କାଳିଆ ଯୋଜନା ନିମନ୍ତେ ଜେରକ୍ସ ଫର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରାଯାଇପାରିବ । ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ଆବେଦନ ପାଇଁ ରହିଛି ସୁଯୋଗ । ଏନେଇ ରହିଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ । ଆଜି ଏହା କହିଛନ୍ତି କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ ସଶକ୍ତକରଣ ସଚିବ ସୌରଭ ଗର୍ଗ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜେରକ୍ସ ଫର୍ମରେ ମଧ୍ୟ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ଜାନୁଆରୀ ୧୫ ରହିଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅବେଦନ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଫେବୃଆରୀ ୫ ଯାଏଁ ଚାଲିବ । ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଆବେଦନ ହେବ । ତେବେ ତୃତୀୟ ପର‌୍ୟ୍ୟାୟ ଆବେଦନ ପାଇଁ କୌଣସୀ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇନାହିଁ । ସମସ୍ତ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆବେଦନ ସରିଲେ ଯାଂଚ କରାଯାଇ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ ନେଇ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । ନାଲି ଏବଂ ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଫର୍ମର କଳାବଜାରୀ ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ଏହି ନିଷ୍କର୍ଷ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ସଚିବ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅଦିନିଆ ବର୍ଷାରେ ଭିଜିଲା ଧାନ, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/paddy-affected-due-to-pethai-45011
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/paddy-affected-due-to-pethai-45011
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Dec 2018 11:13:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଛୁଇଁବା ପରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ‘ପେଥାଇ’ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଚାଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ ପକେଇ ଦେଇଛି । ଧାନ ବିଲ, ଖଳା ଓ ମଣ୍ଡିରେ ବର୍ଷା ପାଣି ପଶି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଓଦା ହୋଇଛି । ଅମଳ ଧାନ ଗଜା ହୋଇଯିବା ଆଶଙ୍କାରେ ଚାଷୀକୂଳ ହତାଶ ହୋଇପଡ଼ିଛି । 

ପେଥାଇ ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଛଇଁବା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଆଗାମୀ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବ । ବିଶେଷ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ମାଲକାନଗିରି ଓ ବରଗଡ଼ରେ ଖରିଫ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ବାଲେଶ୍ୱର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗତସିଂହପୁର ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଲରେ ରହିଥିବା ଅମଳ ଧାନକୁ ଘରକୁ ଆଣି ପାରି ନାହିଁ ଚାଷୀ । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଅମଳ ଧାନକୁ ଚାଷୀ ମଣ୍ଡିରେ ରଖିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମଣ୍ଡି ଖୋଲି ନ ଥିଲା । ଫଳରେ ଚାଷୀର ଧାନ ଖଳା, ମଣ୍ଡି, ମାର୍କେଟ ୟାର୍ଡମାନଙ୍କରେ ପଡି ରହିଛି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ । ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ସବୁକିଛି ଉଜାଡ଼ି ଦେଇଛି । ଓଦା ଧାନ ଗଜା ହେବା ଆଶଙ୍କାରେ ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇଛି । 

ଧାନ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ସରକାର ବସ୍ତା ପିଛା ୨ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ମାର୍କେଟିଂ ଫିସ ନେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ଧାନର ଦୈବି ଦୁର୍ବିପାକରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାର କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷାରେ ଧାନ ଭିଜିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ମିଲରମାନେ ଧାନର କଟ୍‌ନୀ ଛଟ୍‌ନି କରିବେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଚାଷୀମାନେ ସିଧାସଳଖ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଛି । ବର୍ଷାରେ ଧାନ ଓଦାହୋଇ ଗଜା ହୋଇଗଲେ ଏହାକୁ ମିଲର ମାନେ ଆଉ କିଣିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୋରାପୁଟରେ ମଣ୍ଡିରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା: ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ, ଜୟପୁରରେ କଂଗ୍ରେସର ଚକା ଜାମ୍‌ ଆନ୍ଦୋଳନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmers--in-sress-protest-by-congress-party-44749
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmers--in-sress-protest-by-congress-party-44749
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 13 Dec 2018 13:39:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କୋରାପୁଟରେ ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡିରେ ପଡ଼ି ରହିଛି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ । ରାତି ଅନିଦ୍ରା ହୋଇ ଅମଳ ଧାନକୁ ଜଗି ରହିଛି ଚାଷୀ । କିନ୍ତୁ ମିଲର୍‌ଙ୍କ ଦେଖା ନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି ଚାଷୀକୂଳ । ଧାନର ଏଫ୍‌ଏକ୍ୟୁ ମାନର ଆଳ ଦେଖାଇ ଧାନ କିଣୁ ନାହାଁନ୍ତି ମିଲର୍‌ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଚାଷୀ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଅସନ୍ତୋଷ । ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ବୋରିଗୁମ୍ମାରେ ୧୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଧାନ କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗରେ କଂଗ୍ରେସ ଜୟପୁରରେ ୫ ଘଣ୍ଟିଆ ଚକା ଜାମ୍‌ କରିଛି ।

ଧାନର ଏଫ୍‌ଏକ୍ୟୁ ମାନକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁ ନାହାଁନ୍ତି ମିଲର୍‌ । ଯଦି ଧାନ କିଣିବେ ତାହା ହେଲେ କାଟ୍‌ ଝାଟ୍‌ କରିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ଚାଷୀ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଖରିଫ ଧାନ କିଣାରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ବିଷମପୁର, କୋମଲୀ, କାମତା, କାଠରଗଡ଼ା, ନାରୀଗାଁ ଓ ତାରକଟା ଆଦି ପଂଚାୟତରେ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି ।

ଖରିଫ୍ ଧାନ କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଚାଷୀମାନେ ଧାନର ଠିକ୍ ମୂଲ୍ୟ ପାଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି । ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦରଠାରୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକି ବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି  । ଚାଷୀମାନେ ଅମଳ ଫସଲକୁ ଧରି ମଣ୍ଡିକୁ ଆସି ହତାସ ହେଉଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଅଚଳାବସ୍ଥାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି କଂଗ୍ରେସ ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ୫ ଘଣ୍ଟା ଚକା ଜାମ୍‌ କରିଛି । କର୍ମୀମାନେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ୧୭ଟି ପଂଚାୟତ ସହିତ ରାଜପଥରେ ଗାଡି ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସୁବିଧାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟି ବୈଠକରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ସଫଳ, ୨ୟ ବୈଠକରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ: ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Ministry-and-farmer-meeting-44437
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Ministry-and-farmer-meeting-44437
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 07 Dec 2018 20:29:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟି ବୈଠକରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ଆଲୋଚନା ସଫଳ ହୋଇଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବୈଠକରେ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଉକ୍ତ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶୀଭୂଷଣ ବେହେରା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । 

ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥାନୀୟ କୃଷକ ଭବନଠାରେ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବୈଠକରେ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ସମେତ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଚାଷୀ ସଂଗଠନର ଦାବି ଏବଂ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଆଲୋଚନା ପ୍ରାୟ ତିନି ଘଂଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲା । ବୈଠକ ପରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବେହେରା କହିଥିଲେ ଯେ, ଆଜିର ଆଲୋଚନା ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟର ୨୫ଟି ଚାଷୀ ସଂଗଠନର ପ୍ରତିନିଧି ମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଭାଗଚାଷୀ ଓ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରାଯିବ । ଜୈବିକ ସାର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବ । ପରବର୍ତୀ ବୈଠକରେ ଋଣ ଛାଡ଼ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବହୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ହସ୍ତଗତ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାଇସ, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ, ପେନସନ ଦେବା ନେଇ ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଦାବି ଉପରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଆଜି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗଠିତ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟିର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବୈଠକ କୃଷକ ଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ତା ଉପରେ କୌଣସି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇପାରିନାହିଁ । ଆଉ ଏକ ବୈଠକ ବସିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>