<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସରକାରଙ୍କୁ ଅଡୁଆରେ ପକାଇଲେ ଶାସକ ଦଳ ବିଧାୟକ, ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ଉଠାଇଲେ ପ୍ରଶ୍ନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-debesh-acharya-protest-token-system-in-odisha-assembly-64538
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-debesh-acharya-protest-token-system-in-odisha-assembly-64538
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 27 Nov 2019 01:18:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ଉଦବେଗ। ଶାସକ ଦଳର ୩ ଜଣ ବିଧାୟକ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ରେଢାଖୋଲ ବିଧାୟକ ରୋହିତ ପୂଜାରୀ, ବରଗଡ ବିଧାୟକ ଦେବେଶ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। 

ବରଗଡ ବିଧାୟକ ଦେବେଶ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ନେଇ ଗୃହରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଵଚ୍ଛତା ନାମରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଯେପରି ହଇରାଣ ନକରାଯାଉ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି କେବେ ଧାନ ଉଠିବ ଚାଷୀ ଜାଣିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି। ଚାଷୀ ଦୁଃଖ ଓ ଉଦବେଗରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଧାୟକ ରୋହିତ ପୂଜାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ବସ୍ତା ଓ ଧାନ କିଣା ପ୍ରସଙ୍ଗ ବିଧାୟକ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା ଉଠାଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତ ୮ତାରିଖରୁ ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ଗଦା କରିଛନ୍ତି ।  ସେପଟେ ସରକାର କୌଣସି ସୁଚନା ନ ଦେଇ  ଟୋକନ ଓ ଆଇସ୍କେନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି । କିଛି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଟୋକୋନ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ କେତେଜଣଙ୍କୁ ଟୋକନ ମିଳି ନାହିଁ। ଫଳରେ ଟୋକନ ମିଳିନଥିବା ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ପଡି ରହିଛି। ଚାଷୀ ମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଧାନ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ନାମ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କଲେ ସେତେବେଳେ ଟୋକୋନ କଥା ଉଠାଇଲେ ନାହିଁ ।  ନାମ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବା ସମୟରେ ଚାଷୀକୁ ଟୋକନ  ଦେଇଥିଲେ ଆଜି ଏ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇନଥାନ୍ତା  

ତେବେ ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ସରକାରଙ୍କ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀମାନେ ଘୋର ବିରୋଧ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ସରକାର କହୁଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବାକୁ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କେତେକ ଚାଷୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସରକାର ଚିନ୍ତିତ ତେବେ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉ। ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବା ସମୟରେ ଚାଷୀ ନିଜ ସୁବିଧା ମୁତାବକ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେଇ ପାରୁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରି ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଦିନ ଧାର‌୍ୟ୍ୟ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଚାଷୀ ଚାପରେ ରହିବେ। ଏପରିକି ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ଅନିୟମିତତା ଦେଖାଯାାଉଛି। ଧାନ ଅମଳ କରି ସାରିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଟୋକନ ଆସି ନଥିବା ବେଳେ ଅମଳ ହୋଇନଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ  ଟୋକନ ଆସି ସାରିଲାଣି। ଏହାଦ୍ଵାରା ଚାଷୀ ହତାଶ ହେଉଛନ୍ତି। 

ସେପଟେ ଋଣ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣ ନୁହେଁ। ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଚାଷ କ୍ଷତି ବା ଋଣ ଜନିତ ନୁହେଁ। ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାରିବାରିକ କଳହ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣ ପାଇଁ ହୋଇଥାଇ ପାରେ। ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ଏସପିଙ୍କ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଷ କ୍ଷତି ଋଣର କାରଣ ନୁହେଁ ବୋଲି ଗୃହରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ ଏଡାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାର ଏଭଳି ହଇରାଣ କରୁଥିବା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ଋଣ ଭାରରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ନିଦାବିଷ୍ଣୁ ସରକାର ନିଜର ଦୋଷ ଘୋଡଇବାକୁ ଯାଇ ଏହାକୁ ପରିବାରିକ କଳହର ନାମ ଦେଉଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନା, ରାଜଧାନୀରେ ତାତିଲେ ଚାଷୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmers-under-the-aegis-of-Naba-Nirman-Krushak-Sangathan-NNKS-take-out-rally-from-PMG-Square-to-Naveen-Niwas-64233
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmers-under-the-aegis-of-Naba-Nirman-Krushak-Sangathan-NNKS-take-out-rally-from-PMG-Square-to-Naveen-Niwas-64233
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Nov 2019 02:57:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ସରକାରଙ୍କ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଜି ଗୋଡଭଗା ଛକରେ ରାସ୍ତାରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଚାଷୀ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିବା ବେଳେ ରାଜଧାନୀରେ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରି ରାଜଧାନୀରେ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ରାଲି କରାଯାଇଛି। ସଙ୍ଗଠନର ଚାଷୀମାନେ ପିଏମଜିରୁ ବାହାରି ନବୀନ ନିବାସ ଅଭିମୁଖେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ପୁଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ବାଧା ଦେବାରୁ ଶିଶୁଭବନ ଛକରେ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ଚାଷୀ ଏବଂ ପୋଲିସ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ସେହିପରି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଚାଷୀ ଏକଜୁଟ ହୋଇଛନ୍ତି। କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀ ମେଳି କରାଯାଇଛି। ଆଗକୁ କିପରି ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବ ସେନେଇ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ଅଡି ବସିଥିବା ବେଳେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ନିଜ ଜିଦରେ ଅଟଳ ରହିଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦେଇ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ତେଣୁ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯିବ ନାହିଁ ବରଂ ସାମାନ୍ୟ କୋହଳ କରାଯିବ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ସେହି ସମୟରେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରକାର ହଇରାଣ କରିବା  ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି ଚାଷୀ କହିଛନ୍ତି। 

ଚାଷୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଆଯାଉଛି ତେବେ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉ ତାହା ନକରି ସରକାର ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ଫଳରେ ଧାନ ଅମଳ କରି ସାରିଥିବା କିଛି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଟୋକନ ମିଳି ନଥିବା ବେଳେ ଅମଳ କରି ନଥିବା କିଛି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଟୋକନ ମିଳୀ ସାରିଛି। ସେହି ସମୟରେ ଟୋକୋନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବା ଦ୍ଵାରା ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଧାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ତେଣୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ରହିବ। ଏପରିକି ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ଅନିୟମିତତା ଦେଖାଯାାଉଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଜିଦରେ ଅଟଳ ଚାଷୀ, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଧାନ ବସ୍ତା ରଖି ପ୍ରତିବାଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmers-Victim-Of-Govts-Faulty-Paddy-Procurement-System-64224
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmers-Victim-Of-Govts-Faulty-Paddy-Procurement-System-64224
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Nov 2019 00:44:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ସରକାରଙ୍କ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଜି ଗୋଡଭଗା ଛକରେ ରାସ୍ତାରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଚାଷୀ। ଫଳରେ ବରଗଡ-ସମ୍ଵଲପୁର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟତ ଠପ୍ ହୋଇଯାଇଛି। ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଚାଷୀ ଏକଜୁଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଡିଆଇଜି ଓ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ପରେ ଚାଷୀମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଗତକାଲି ବିଳମ୍ଵିତ ରାତ୍ରୀରେ ଅତାବିରାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଡିଆଇଜିଙ୍କ ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଡିଆଇଜି ହିମାଂଶୁ ଲାଲଙ୍କ ସହ ଚାଷୀ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଚାଷୀମାନେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ଡିଆଇଜିଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ଚାଷୀମାନେ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରିଦେଇଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏପରିକି ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଚାଷୀମାନେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଯାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ୪ ଜଣ ବିଧାୟକ, ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଧାନବସ୍ତା ଗଦାଇ ଥିଲେ। 

ଅପର ପକ୍ଷରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ସରକାର ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ସରକାର କହୁଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବାକୁ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କେତେକ ଚାଷୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସରକାର ଚିନ୍ତିତ ତେବେ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉ। ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବା ସମୟରେ ଚାଷୀ ନିଜ ସୁବିଧା ମୁତାବକ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେଇ ପାରୁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରି ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଦିନ ଧାର‌୍ୟ୍ୟ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଚାଷୀ ଚାପରେ ରହିବେ। ଏପରିକି ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ଅନିୟମିତତା ଦେଖାଯାାଉଛି। ଧାନ ଅମଳ କରି ସାରିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଟୋକନ ଆସି ନଥିବା ବେଳେ ଅମଳ ହୋଇନଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ  ଟୋକନ ଆସି ସାରିଲାଣି। ଏହାଦ୍ଵାରା ଚାଷୀ ହତାଶ ହେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉ ନଚେତ୍ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ହେବ ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ ଦୃଢ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଡିଆଇଜିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ଚାଷୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmers-continue-to-stand-firm-on-their-protest-against-token-system-in-paddy-procurement-64219
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmers-continue-to-stand-firm-on-their-protest-against-token-system-in-paddy-procurement-64219
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Nov 2019 19:39:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ସରକାରଙ୍କ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାରଣରୁ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଗୁଡିକରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ଦେଖାଯାଇଛି। ସେହି ସମୟରେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏଥିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ ନାହିଁ ବରଂ ସରଳୀକରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ଗତକାଲି କହିଛନ୍ତି। ସେହି ସମୟରେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଜିଦରେ ଚାଷୀ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସେମାନେ ଜୋରଦାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବା ସହ ଦିନ ୧ଟାରେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଗତକାଲି ବିଳମ୍ଵିତ ରାତ୍ରୀରେ ଅତାବିରାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଡିଆଇଜିଙ୍କ ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଡିଆଇଜି ହିମାଂଶୁ ଲାଲଙ୍କ ସହ ଚାଷୀ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଚାଷୀମାନେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ସମୟରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ଡିଆଇଜିଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ଚାଷୀମାନେ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏପରିକି ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଚାଷୀମାନେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଯାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ୪ ଜଣ ବିଧାୟକ, ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଧାନବସ୍ତା ଗଦାଇ ଥିଲେ। 

ଅପର ପକ୍ଷରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ସରକାର ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ସରକାର କହୁଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବାକୁ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କେତେକ ଚାଷୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସରକାର ଚିନ୍ତିତ ତେବେ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉ। ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବା ସମୟରେ ଚାଷୀ ନିଜ ସୁବିଧା ମୁତାବକ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେଇ ପାରୁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରି ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଦିନ ଧାର‌୍ୟ୍ୟ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଚାଷୀ ଚାପରେ ରହିବେ। ଏପରିକି ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ଅନିୟମିତତା ଦେଖାଯାାଉଛି। ଧାନ ଅମଳ କରି ସାରିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଟୋକନ ଆସି ନଥିବା ବେଳେ ଅମଳ ହୋଇନଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ  ଟୋକନ ଆସି ସାରିଲାଣି। ଏହାଦ୍ଵାରା ଚାଷୀ ହତାଶ ହେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉ ନଚେତ୍ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ହେବ ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ ଦୃଢ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁଣି ଚାଷୀକୂଳ ହତାଶ, ଉଜୁଡା ବିଲରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଲେ ଚାଷୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmer-of-Chulimal-village-in-Binika-area-torches-paddy-crops-cultivated-on-his-half-acre-of-farmland-63459
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/state-odisha-Farmer-of-Chulimal-village-in-Binika-area-torches-paddy-crops-cultivated-on-his-half-acre-of-farmland-63459
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Nov 2019 02:27:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପୁଣି ହତାଶ ଚାଷୀ। ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବିନିକା ଭଣ୍ଡାର ପଞ୍ଚାୟତ ଚୁଲିମାଲ ଗାଁର ଜଣେ ଚାଷୀ ନିଜ କିଆରିରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଫସଲ ଉଜୁଡି ଯାଇଥିବାରୁ ଅଧ ଏକର ପରିମିତ ଧାନ ବିଲରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ ମହାଦେବ ଭୋଇ। 

ସୂଚନାନୁସାରେ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବିନିକା ଭଣ୍ଡାର ପଞ୍ଚାୟତ ଚୁଲିମାଲ ଗାଁର ମହାଦେବ ଭୋଇ ଚାଷ ଉଜୁଡି ଯିବାରୁ ନିଜ ଧାନ ବିଲରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଧ ଏକର ପରିମିତ ଧାନ ଚାଷ ଜମିରେ ମହାଦେବ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ପାଣି ଅଭାବରୁ ମହାଦେବଙ୍କର ଧାନ ଚାଷ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ସ୍ଵଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଯୋଗୁ ଉଠା ଜଳସେଚନରେ ସେ ଭରସା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଉଠା ଜଳସେଚନ ପଏଣ୍ଟ ଅଚଳ ହୋଇ ପଡିଥିବାରୁ ଆବଶ୍ୟକ ବେଳେ ଜମିରେ ଜଳସେଚନ ହୋଇପାରି ନଥିଲା। ଏହାକୁ ମରାମତି କରିବାକୁ ବିଦ୍ୟୁତ କାର‌୍ୟ୍ୟାଳୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଗୁହାରୀ ଶୁଣି ନଥିଲେ। ଶେଷରେ ନିରାଶ ହୋଇ ଚାଷୀ ଭୀମଦେବ ଭୋଇ ବିଲରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ। ସେପଟେ ଏନେଇ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନଥିବାରୁ ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। 

ସେହିପରି ଗତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ମହାଦେବଙ୍କର ୧୦ ଏକର ଫସଲ ଚକଡା ପୋକ ଚରି ଦେଇଥିଲେ। ଲିଖିତ ଆବେଦନ ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଗତବର୍ଷର କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇ ନଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉଜୁଡ଼ା ଫସଲ ନେଲା ପୁଣି ଏକ ଚାଷୀର ଜୀବନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmer-commits-suicide-in-balasore-63087
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/farmer-commits-suicide-in-balasore-63087
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 30 Oct 2019 07:03:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଥମେ ବର୍ଷା ଅଭାବ ଏବଂ ପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି । ଫସିଲ ହାନି ଯୋଗୁଁ ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ସିମୁଳିଆ ବ୍ଲକ୍‌ କବୀରପୁର ଗାଁର ବିଜୟ ପରିଡ଼ା । ସେ କୀଟନାଶକ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ପରିବାର ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । 

କବୀରପୁର ଗାଁର ବିଜୟ ପରିଡ଼ା ଜମିରେ ଋଣ କରି ଚାଷ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ତାଙ୍କ ସବୁ ଫସଲ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଛି । ତେବେ ଗତକାଲି ସେ ସବୁଦିନ ପରି ବିଲକୁ ଯାଇଥିଲେ । ବିଲରୁ ଆସିବା ପରେ ହଠାତ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ମାର୍କୋଣା ମେଡ଼ିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । ଆଜି ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ବିଜୟଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ଫସଲ ହାନି ପାଇଁ ସେ କୀଟନାଶକ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଢ଼ିଲା ଚାଷୀ ପଞ୍ଜିକରଣ ଅବଧି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/govt-extends-deadline-for-registration-of-farmers-for-paddy-collection-60154
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/govt-extends-deadline-for-registration-of-farmers-for-paddy-collection-60154
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Sep 2019 00:15:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଖରିଫ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଚାଷୀ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ ତାରିଖକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଗାମୀ ସାତ ଦିନ ପାଇଁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୧୭ ତାରିଖ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣର ଶେଷ ତାରିଖ ରହିଛି । ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ।

ଖରିଫ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ ଶେଷ ଦିନ ଥିଲା । ତେବେ ରାଜ୍ୟ ଆହୁରି ଚାଷୀ ଏ ଯାଏଁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରି ନାହାଁନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ପଞ୍ଜିକରଣ ତାରିଖକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ୧୭ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଚାଷୀମାନେ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରି ପାରିବେ । ଏ ଯାଏଁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ନାମ ରେଜଷ୍ଟ୍ରେସନ୍‌ କରିଥିବା ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ୫୦ ହେକ୍ଟର ଟାଙ୍ଗରା ଭୂଇଁ ହେବ ଚାଷ ଉପଯୋଗୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/prakash-javadekar-says-50-lakh-hectares-degraded-land-will-be-made-fertile-in-10-years-59310
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/prakash-javadekar-says-50-lakh-hectares-degraded-land-will-be-made-fertile-in-10-years-59310
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 27 Aug 2019 03:50:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶରେ ଥିବା ଏକର ଏକର ଟାଙ୍ଗରା ଭୂମିକୁ ଚାଷ ଉପଯୋଗୀକୁ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୫୦ ହେକ୍ଟର ଟାଙ୍ଗରା ଜମିକୁ କ୍ଷେତରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟ ୭୫ଚ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ରୋଜଗାର କ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ନେସନ୍‌ କନ୍‌ଭେନ୍‌ସନ୍‌ ସହ ଚୁକ୍ତି କରିବେ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ପରିବେଶ, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭେଡ଼କର ।

ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ରୁ ୧୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଗ୍ରେଟର୍‌ ନୋଏଡ଼ାରେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସିସିଡି କୋପ୍‌-୧୪ର ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜମିକୁ କିଭଳି ଭାବେ ଚାଷ ଉପଯୋଗୀ କରିହେବ ସେଥିରେ ତମାମ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ । ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନିଜର ମତାମତ ଦେବେ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ କରିବେ ବୋଲି ଜାଭେଡ଼କର କହିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଘୋଷଣାନାମାରେ ରହିଥିବା ନିୟମ ଏବଂ ଫାଇଦା ଅନୁସାରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବେ । ସେପଟେ ଡେରାଡୁନ୍‌ର ଫରେଷ୍ଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ରେ ସେଣ୍ଟର୍‌ ଅଫ୍‌ ଏକ୍ସିଲେନ୍ସି ତିଆରି ହେବ । ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଂଚଳକୁ ମିଶାଇ ପ୍ରାୟ ୧ କୋଟି ୬୯ ଲକ୍ଷ ୯୬ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଟାଙ୍ଗରା ହୋଇ ପଡ଼ି ରହିଥିବା ଲୋକସଭାରେ ସରକାର ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ଚାଷ ଉପଯୋଗୀ କରିବାକୁ ମୋଦୀ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

 

ମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ମିଳନୀ ବାବଦରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ୟୁଏନ୍‌ସିସିଡି ସମ୍ମିଳନୀରେ ୨୦୦ ଦେଶ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ରିୟୋ ଡି ଜେନେରିୟୋ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ । ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭାରତ ୟୁଏନ୍‌ସିସିଡିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରହିବ । ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଦେଶର ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେବେ । ସେପ୍ଟମ୍ବର ୯ ରୁ ୧୦ ମଧ୍ୟରେ ସବୁ ଦେଶର ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଏକାଠି ହେବେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେବେ । ଏହା ସହିତ ଦୁନିଆର ୩ ହଜାର ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେବେ । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଦିଲ୍ଲୀ ଘୋଷଣାନାମାକୁ ଯେପରି ଅନୁକରଣ କରିବେ ତାହା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଜାଭେଡ଼କର କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫସଲ ହାନି ନେଲା ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀର ଜୀବନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/again-a-farmer-commits-suicide-in-kalupada-of-Baliguda-59111
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/again-a-farmer-commits-suicide-in-kalupada-of-Baliguda-59111
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 24 Aug 2019 21:46:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଓ ଫସଲ ହାନି ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀର ଜୀବନ ନେଇଛି । କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ବାଲିଗୁଡ଼ା ଥାନାର କଲୁପଡ଼ାରେ ଜଣେ ଚାଷୀ କୀଟନାଶକ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ସେ ହେଲେ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଳିକ । ଅତ୍ୟଧିକ ଋଣ ପାଇଁ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛି ବୋଲି ତାଙ୍କ ବାପା ଗାଡି ମଳିକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ମିଳିଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ଚଳିତ ବର୍ଷ 3 ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରିଥିଲେ । ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଫସଲ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା । ବଞ୍ଚି ରହିଥିବା କିଛି ଫସଲରେ ପୋକ ଲାଗି ଯାଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ଥିଲେ । ତେବେ ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବିଲରେ କୀଟନାଶକ ସିଞ୍ଚନ କରିବା ସମୟରେ ନିଜେ କୀଟନାଶକ ପିଇ ଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରଥମେ ବାଲିଗୁଡ଼ା ମେଡ଼ିକାଲ ଓ ପରେ କନ୍ଧମାଳ ମେଡ଼ିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ସେଠାରେ  ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଗତକାଲି ରାତିରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

ଫସଲ ହାନି ଓ ଋଣ ଭାର ଯୋଗୁଁ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ତାଙ୍କ ବାପା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଘର ଏକ ମାତ୍ର ରୋଜଗାରିଆ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବୁଢ଼ା ବାପା ମା’ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି । ତେବେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଖବର ଲେଖା ହେବା ବେଳକୁ କୌଣସି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ନ ଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ କିଷାନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା: ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଭତ୍ତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/pm-kishan-pension-scheme-to-start-from-today-58253
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/pm-kishan-pension-scheme-to-start-from-today-58253
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 09 Aug 2019 22:01:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର ଅନ୍ନଦାତା ସାଠିଏ ବର୍ଷ ପରେ ଏକ ସମ୍ମାନ ଜନକ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କିଷାନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା । ଅର୍ଥାତ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାସିକ ତିନି ହଜାର ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ମିଳିବ । ଯାହା ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ତୋମାର ଏହାର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ।

ମୋଦୀ ସରକାର କିଷାନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଯାହା ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ । ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ବର୍ଷ ହେବା ପରେ ମାସିକ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ମିଳିବ । ଯଦି ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହେଉଛି, ତେବେ ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ମିଳିବ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ବୋଲି ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଏଲ୍‌ଆଇସିକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ୨୯ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାସିକ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ ଚାଷୀମାନେ ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଏହା ସହିତ ଚାଷୀ ନିଜର ଜମିର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ । ଏହା ସହିତ ଆଧାର କାର୍ଡ, ଜନଧନ ଖାତାର ତଥ୍ୟ ଓ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

 

ଆଗାମୀ ତିନି ବର୍ଷରେ ୫ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଦେଶରେ ପାଖାପାଖି ୧୪ କୋଟି ଚାଷୀ ରହିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସରକାର ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>