<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବଡୁଛି ଚାଷୀ ଅସନ୍ତୋଷ: ଧାନବସ୍ତା ରଖି ରାସ୍ତା ରୋକ୍ କଲେ ଚାଷୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Growing-farmers-dissatisfied-Again-Farmers-block-roads-in-Berhampur-80110
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Growing-farmers-dissatisfied-Again-Farmers-block-roads-in-Berhampur-80110
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 16 Feb 2021 10:22:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବହ୍ମପୁର, ଫେବୃଆରୀ ୧୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅବହେଲା ଓ ଟୋକେନ୍ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚାଷୀ ଅସନ୍ତୋଷ ଲାଗି ରହିଛି । 

ପ୍ରାୟ ସବୁ ଦିନ ନିଜ ହକ୍ ପାଇଁ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଉଛନ୍ତି ଅନ୍ନଦାତା । ଆଜି ପୁଣି ବ୍ରହ୍ୱପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଦେଖା ଦେଇଛି ଚାଷୀ ଅସନ୍ତୋଷ । ଶହ ଶହ ଚାଷୀ ଏକାଠି ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ରାସ୍ତା ରୋକ୍ କରିଛନ୍ତି ଚାଷୀ ।

ପୁରୁଷତ୍ତୋମପୁର ଠାରୁ ଛତ୍ରପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ରୋକ୍ କରି ରାସ୍ତାରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଶହ ଶହ ଚାଷୀ । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଟୋକେନ୍ ଅବଧି ଶେଷ ହେଲାଣି କିନ୍ତୁ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇ ପାରୁନି ଧାନ ଯାହାକୁ ନେଇ ବହୁ ଧାନ ନଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ହୋଇଗଲାଣି । ଏହି ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଆଜି ଛତ୍ରପୁର ବ୍ଳକ୍ ବଡମାଧପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଶହ ଶହ ଚାଷୀ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତା ରୋକ୍ ଯୋଗୁଁ ଯାନବାହାନ ଚଳପ୍ରଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ କିମ୍ବା ପ୍ରଶାସନ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ନଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସର୍ତ୍ତ ନ ରଖିଲେ ଆମେ ଆଲୋଚନା କରିବୁ : ରାକେଶ ଟିକାୟତ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Farmers-Protest-Updates-79383
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Farmers-Protest-Updates-79383
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 31 Jan 2021 15:51:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୩୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କୃଷି ବିଲ୍ କୁ ବିରୋଧ କରି ଜାରି ରହିଥିବା କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଉଗ୍ର ରୂପ ନେବାରେ ଲାଗିଛି । ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ପୁରା ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଭାରତକୁ ଲଜ୍ଜିତ କରିଥିଲା ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନର ଉଗ୍ର ରୂପ ।

ତେବେ ବାରମ୍ବାର ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା ପରେ ବି ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନି । ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ହିଂସା ପରେ ଏବେ ପୁଣି ଆଉ ଥରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଆଲୋଚନା ବିନା ସର୍ତ୍ତରେ ଆମେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ରାଜି ବୋଲି ମତ ରଖିଛନ୍ତି ଭାରତ କିଷାନ୍ ୟୁନିଅନ ର ମୁଖ୍ୟ ରାକେଶ ଟିକାୟତ୍।

ଯଦି ଆଲୋଚନା ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୌଣସି ସର୍ତ୍ତ ନ ରଖନ୍ତି ଓ ଯଦି ଆନ୍ଦୋଳନ ରତ କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ବିନା ସର୍ତ୍ତରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି ତାହାଲେ କୃଷକ ମାନେ ଆଲୋଚନାରେ ଯୋଗ ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିକେୟୁ ମୁଖ୍ୟ ।

ଏଥିସହିତ ସେ କୃଷକ ମାନଙ୍କ ହୀତ ଚାହାନ୍ତି ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତି ବୋଲି ମତ ରଖିଛନ୍ତି ରାକେଶ ଟିକାୟତ୍।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସମ୍ବଲପୁରରେ ଆଜି ବିଜେପିର ଚାଷୀ ସମାବେଶ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Farmer-Rally-in-Sambalpur-Today-78893
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Farmer-Rally-in-Sambalpur-Today-78893
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Jan 2021 09:52:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସମ୍ବଲପୁର, ଜାନୁଆରୀ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ବାରମ୍ବାର ଗୁହାରି ସତ୍ତ୍ୱେ ସୁଧୁରୁନି ସ୍ଥିତି । ମଣ୍ଡିରେ ପଡି ରହିଛି ବସ୍ତା ବସ୍ତା ଧାନ । ଟୋକେନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗୁ ଚାଷୀ ହେଉଛନ୍ତି ହନ୍ତସନ୍ତ । ବୋଝ ଉପରେ ନଳିତା ବିଡା ଭଳି ଧାନ କଟନୀ ଛଟନୀର ବି ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ । 

ତେବେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା କୁ ନେଇ ଆଜି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବଲପୁରରେ ଏକ ବିଶାଳ ଚାଷୀ ସମାବେଶର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ସମାବେଶ ଆଜି ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆରଡିସି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ କରିବ । ଏହି ସମାବେଶରେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ସବୁ ସମୟରେ ଚାଷୀ ଅବହେଳିତ ହୋଇ ରହି ଆସିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେବଳ ମଣ୍ଡି ମିଲର ମାନଙ୍କ ପକେଟ୍ ଭରିବା କଥା ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ବଡ ଅଭିଯୋଗ୍ ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଆସୁଥିବା ଟଙ୍କାର ହେଉଛି ବାଟମାରଣା, ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମାଇ ଟଙ୍କା ଆତ୍ମସାତ୍ କରୁଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Bjp-Targets-Bjd-on-Farmers-Issue-78863
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Bjp-Targets-Bjd-on-Farmers-Issue-78863
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Jan 2021 13:17:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ବିରୋଧି ବିଜେପି । ମଣ୍ଡିରେ ଟୋକେନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ଧାନ କଟନୀ ଛଟନୀ କୁ ନେଇ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ ।

ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦିକା ଲେଖାଶ୍ରୀ ସାମନ୍ତ ସିଂହାର । ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଟଙ୍କାର ବାଟମାରଣା କରୁଥିବା ସହିତ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରକୃତ ଚାଷୀ ମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଲେଖାଶ୍ରୀ ।

ରାଜ୍ୟରେ ପୂର୍ବରୁ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ ଥିବା ବେଳେ ବର୍ତମାନ ଏହା ୧୦ ଲକ୍ଷ କେମିତି ହେଲା ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦିକା ।

ଏଥିସହିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସବୁ ବେଳେ ମିଲର ମାନଙ୍କ ହିତ କଥା ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ଓ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ସବୁ ବେଳେ ପ୍ରତିବାଦ କରି ଆସିଛି ଓ ଆସନ୍ତା କାଲି ସମ୍ବଲପୁରରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବିଶାଳ ସମାବେଶ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଲେଖାଶ୍ରୀ ଆଜି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାନୁଆରୀ ୨୬ରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପରେଡ୍ ର ଆହ୍ୱାନ ଦେଲା ଚାଷୀ ସଂଗଠନ: ୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ରିହର୍ସଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Protesting-farmers-to-hold-tractor-parade-on-Jan-26-78084
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Protesting-farmers-to-hold-tractor-parade-on-Jan-26-78084
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 03 Jan 2021 14:31:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ନୂତନ କୃଷି ବିଲ୍ କୁ ବିରୋଧ କରି ୩୬ ଦିନ ହେବ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ କୃଷି ସଂଗଠନ । ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ହେବା ପରେ ପୁଣି ଆସନ୍ତା କାଲି ଜାନୁଆରୀ ୪ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କର ଆଲୋଚନା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ତା ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ଏଜେଣ୍ଡା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ସାରିଲେଣି ଚାଷୀ ସଂଗଠନ । ଯଦି ସରକାର ବିଲ୍ କୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନକରନ୍ତି ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନ ମାନଙ୍କରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ବ୍ୟାପକ ହେବା ସହିତ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଏବେଠାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ସାରିଲାଣି ବ୍ଳୁପ୍ରିଣ୍ଟ ।

ଜାନୁଆରୀ ୨୬ରେ ‘କିଷାନ୍ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡ୍‌’ ନାମରେ ଏକ ମାର୍ଚ୍ଚ ସମଗ୍ର ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ କରାଯିବ । ଏବଂ ଏଥିରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପରେଡ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆଜି ବିଭିନ୍ନ ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ଏକାଠି ହୋଇ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି । 

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏହି ଟ୍ରାକ୍ଟର ପରେଡ୍ ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ ୬ରୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏଜେଣ୍ଡା ଅନୁଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ । ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ୬ରୁ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପରେଡ୍ ର ରିହର୍ସଲ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ଚାଷୀ ।

ତେବେ ଆସନ୍ତା କାଲି ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ବିଫଳ ହେଲେ ଚାଷୀ ମାନେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷପ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡ୍ କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କର କୌଣସି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନାହିଁ ଏବଂ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପରେଡ୍ କୁ ଶାନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଜି ପ୍ରେସ୍ କନଫରେନ୍ସ କରି ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୃଷକଙ୍କ ରାସ୍ତା ବ୍ଲକ ଘୋଷଣା ପରେ ଆକ୍ସନ ମୋଡରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ,ଦିଲ୍ଲୀ-ଜୟପୁର ରାଜପଥରେ ୨ ହଜାର ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ହେବେ ନିୟୋଜିତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/After-the-announcement-of-the-farmers-road-block-2000-police-personnel-will-be-deployed-on-the-Delhi-Jaipur-highway-in-action-mode-77149
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/After-the-announcement-of-the-farmers-road-block-2000-police-personnel-will-be-deployed-on-the-Delhi-Jaipur-highway-in-action-mode-77149
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 11 Dec 2020 16:37:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆଜି ୧୬ ତମ ଦିନରେ ଜାରି ରହିଛି । ଆଜିଠାରୁ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ତୀବ୍ର କରିବା ପାଇଁ କୃଷକମାନେ ଗତକାଲି ଏକ ଅଲ୍ଟିମେଟମ୍ ଦେଇଥିଲେ । ଦିଲ୍ଲୀର ସିଙ୍ଗୁ ବୋର୍ଡ ରେ ଗତକାଲିର ବୈଠକ ପରେ କୃଷକ ନେତାମାନେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଆନ୍ଦୋଳନ କୁ ତୀବ୍ର କରିବା ସହ ସାରା ଭାରତର ରେଳ ଟ୍ରାକରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ । ଏହାସହ ଦିଲ୍ଲୀ କୁ ଆସୁଥିବା ରାଜପଥ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଜାମ କରିବେ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀ ନେତାଙ୍କ ସହ ୫ ଥର ବୈଠକ କରିବା ସହ ଆଇନ ରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ଗୁଡିକ ରାଜି ହୋଇନଥିଲେ । 

ତିନୋଟି ନିୟମକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ କୃଷକ ନେତାମାନେ ଜିଦ୍ ଧରିଛନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀ-ଜୟପୁର ରାଜପଥକୁ ଅବରୋଧ କରିବେ ବୋଲି କୃଷକମାନେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ହରିୟାଣା ପୋଲିସ ସତର୍କ ହୋଇପଡିଛି ।

କୃଷକମାନେ ଜୟପୁର ରାଜପଥ NH-48 କୁ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । NH-48  ରେ ୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଆଗୁଆ ମୃତୟନ ରହିବେ । 

ଗୁରୁଗ୍ରାମ ପୋଲିସ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଦଳ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଗୁରୁଗ୍ରାମ-ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ୨ ହଜାର ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୃଷି ବିଲ ସମର୍ଥନ ନେଇ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲା ବିଜେପି, ଦେଶରେ ୭୦୦ଟି ପ୍ରେସ କନଫେରେନ୍ସ ର ଆୟୋଜନ କରି ଚାଷୀ ବିଲ ର ଫାଇଦା ଗଣିବ ବିଜେପି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/The-BJP-will-count-the-benefits-of-the-farmers-bill-by-organizing-700-press-conferences-across-the-country-in-support-of-the-agriculture-bill-77139
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/The-BJP-will-count-the-benefits-of-the-farmers-bill-by-organizing-700-press-conferences-across-the-country-in-support-of-the-agriculture-bill-77139
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 11 Dec 2020 12:38:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କିଛି କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମାନେ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀ ନେତାଙ୍କ ସହ ବାରମ୍ବାର ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ନିଜ ଜିଦ ରେ ଅଟଳ ରହିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ୭୦୦ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଏବଂ ଚାଉପଲ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ ଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । କୃଷି ଆଇନ ର ଲାଭ ବିଷୟରେ ଏହି ପ୍ରେସ ବାର୍ତା ରେ ଚାଷୀ ଙ୍କୁ କୁହାଯିବ ବୋଲି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

 

ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଆଣିଥିବା କୃଷି ଆଇନର ଲାଭ ଗଣନା କରାଯିବ ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ବୁଝାଇ ଦିଆଯିବ । ଦେଶର ଶହେରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନରେ ବିଜେପି କିସାନ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଣିଥିବା ତିନୋଟି କୃଷି ଆଇନକୁ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ମାନେ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଧରି କୃଷକମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ରେ ବସିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ଆଇନରେ କିଛି ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଯାସ ବାହାରି ପାରୁନାହିଁ ।

ବର୍ତମାନ ବିଜେପି କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଦଳ ସ୍ତରରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି । କୃଷି ଆଇନ ଉପରେ ଏକ ବୁକଲେଟ୍ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ତିନୋଟି କୃଷି ଆଇନର ଲାଭ ଗଣନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର, ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ମଧ୍ୟ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି କୃଷି ଆଇନର ଲାଭ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆନ୍ଦୋଳନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ।

ବିରୋଧୀଦଳ ଗୁଡିକ କୃଷକଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ବନ୍ଧୁକ ଲଗାଇ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କ ପକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ବିଜେପି ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହି ତିନୋଟି ନିୟମ ଚାଷୀଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ, ଯଦି ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ କିଛି ସନ୍ଦେହ ଥାଏ, ତେବେ କଥାବାର୍ତାରୁ ଏହାର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିରୋଧୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଏମଏସପି ରଦ୍ଦ କରିବେ ନାହିଁ, ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପରିବର୍ତନ ହେବ ନାହିଁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଥାଳି ଭରୁଥିବା ଲୋକ ଆଉ ଅରବପତିଙ୍କ ଥଳି ଭରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେଉଛି କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ : କଂଗ୍ରେସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/The-difference-between-the-people-who-fill-the-plates-and-the-people-who-pack-the-billionaires-is-the-Farmers-Protest-Congress-77026
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/The-difference-between-the-people-who-fill-the-plates-and-the-people-who-pack-the-billionaires-is-the-Farmers-Protest-Congress-77026
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 08 Dec 2020 16:10:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଆଜି ୧୩ ଦିନ ପୁରିଛି । ଆଜି ଦେଶ ବ୍ୟାପୀ ବନ୍ଦ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଉଛି କୃଷକ ମାନଙ୍କ ଦାବି କୁ ନେଇ । କୃଷି ବିଲ୍ କୁ ବିରୋଧ କରି ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବରେ ଗତ ୧୨ ଦିନ ହେବ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାନ୍ତରୁ କୃଷକମାନେ ରାଜଧାନୀ ରାଜ ରାସ୍ତାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି ସେହି ନିଆଁରେ ଘିଅ ଢାଳୁଛନ୍ତି ବିରୋଧି ଦଳ ।

କୃଷି ବିଲ୍ କୁ ବିରୋଧ କରି ଚାଷୀ ମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର ରାଜନୀତିକରଣ କରିବାକୁ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି ବିରୋଧି ଦଳ । ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ସମାନ ବିଲ୍ ଆଣିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଦାବି ବାଢୁଥିଲେ ବର୍ତମାନ ସେହି ମାନେ ହିଁ କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରି ଏମଏସପିକୁ ନେଇ ରାଜ ରାସ୍ତାରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ କୃଷକ ମାନଙ୍କ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରି କଂଗ୍ରେସ ମହାସଚିବ ପ୍ରୀୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ବାନ୍ଦ୍ରା ଟ୍ୱିଟ୍ ଉପରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ସରକାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ଏବଂ ଥାଳି ଭରୁଥିବା ଲୋକ ଆଉ ଅରବପତି ମାନଙ୍କ ଥଳି ଭରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେଉଛି କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କୃଷକ ମାନେ ଦିନ ରାତି ପରିଶ୍ରମ କରି ଦେଶ ବାସୀଙ୍କ ଖାଇବା ଥାଳି ଭରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେବାନଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ କଥା ଚିନ୍ତା ନକରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେବଳ ଅରବପତି ମାନଙ୍କ ତଳି ଭରିବା କଥା ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଚଂଗ୍ରେସ ମହାସଚିବ ସିଧାସଳଖ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ।

କୃଷକ ମାନଙ୍କ ଏହି ଆନ୍ଦେଳନରେ କଂଗ୍ରେସର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ନିଜର ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୋର କୃଷକ ମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି କହି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରଛନ୍ତି ପ୍ରୀୟଙ୍କା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତେଜୁଛି କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ, ୮ ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/8-December-all-India-strike-76841
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/8-December-all-India-strike-76841
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 05 Dec 2020 06:03:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କେନ୍ଦ୍ରର ନୂଆ କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧ କରି ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚାଲିଥିବା କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଧିରେ ଧିରେ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି ।  ନିଜ ଦାବୀରେ ଅଟଳ ଥିବା ଚାଷୀ ଜୋରଦାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବା ସହ ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଗୁରୁବାର ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀ ଓ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଜ୍ଞାନ ଭବନରେ ଚାଲିଥିବା ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବୈଠକରେ କୌଣସି ସମାଧାନର ରାସ୍ତା ବାହାରି ପାରିନଥିଲା । ଚାଷୀମାନେ ଏମଏସପି ଉପରେ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ମାଗିବା ସହ ୩ଟି କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହର ନେଇ ନିଜ ଦାବିରେ ଅଟଳ ରହିଥିବା ବେଳେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ଓହରିବାକୁ ନାରାଜ ।  ଦୀର୍ଘ ୭ ଘଣ୍ଟାର ମନ୍ଥନ ପରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୁଝାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ ସରକାର । ତେବେ ଆଜି ପୁଣି ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସମାଧାନ ବୈଠକ ବସିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଡ଼କରେ ଚାଷୀ, ବେହାଲ ଦିଲ୍ଲୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Farmer-protest-in-Delhi-against-Farmers-Bill-2020-76789
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Farmer-protest-in-Delhi-against-Farmers-Bill-2020-76789
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 03 Dec 2020 16:01:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କୃଷି ଆଇନ୍ ବିରୋଧରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ଚଲୋ ଅଭିଯାନକୁ ଆଜି ପୁରିଛି ୮ ଦିନ । ଦିନ ବଢିବା ସହିତ ଆନ୍ଦୋଳନ କାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବି ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ଚାଷୀ । ଦିଲ୍ଲୀର ସିଂଘୁ ସିମାନ୍ତ ଓ ଚୁରାଡିର ସଡକ ତଥା ପଡିଆ ଟ୍ରକ୍ ଓ ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ଜାମ୍ ହୋଇଛି । 

ହଜାର ହଜାର କୃଷକ ସଡ଼କକୁ କବ୍ଚା କରି ନେଇଛନ୍ତି । ସଡ଼କ ଉପରେ ଦିନ ରାତି ଜଳୁଛି ଚୁଲି, ତିଆରି ହେଉଛି ଖାଦ୍ୟ । ରାସ୍ତା ଉପରେ ଧାଡି ଧାଡି ହୋଇ ଖାଉଥିବାର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଆନ୍ଦୋଳନ କାରୀ ମାନେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଟ୍ରକ୍ ରେ ୬ ମାସର ରାସନ୍ ନେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଏନଆରଆଇ ମାନେ ପଠାଉଛନ୍ତି ଟଙ୍କା । କହିଛନ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ହଟନି ଟଙ୍କା ଦରକାର ହେଲେ କୁହ ।

ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ୩୫ ଟି ସଂଗଠନ ଗାଁ ସ୍ତରରୁ ବିଦେଶ ଯାଏଁ ପାଣ୍ଠି ଠୁଳ ରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ପ୍ଳାକାର୍ଡ, ବ୍ୟାନର, ଫଟୋ, କୁଶପୁତଳିକା, ଡାକ ବାଜି ଯନ୍ତ୍ର ସାଙ୍ଗକୁ ଆନ୍ଦୋଳନର ସବୁ ଉପକରଣ କୋଉଠୁ ଆସୁଛି ଚାଷୀ ମାନେ ଅଜଣା ଥିବା କହିଛନ୍ତି । 

ବିଦେଶୀ ମିଡିଆରେ ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ଓ ନେତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଓ ସାକ୍ଷାତକାରର ଘନଘନ ପ୍ରଚାର ଚାଲିଛି । କଂଗ୍ରେସ, ଆପ୍ ଅକାଳୀ ଦଳ ସହିତ ୩୫ରୁ ଅଧିକ କୃଷି ସଂଗଠନ ଯୋଡି ହୋଇଛନ୍ତି । ସାହିନବାଗ୍ ର ନେତା, ଜେଏନୟୁର ଟୁକୁଡା ଟୁକୁଡା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ, ଏନଆରସିର ବିରୋଧି ମାନଙ୍କ ସହିତ ଆୱାର୍ଡ ୱାପସୀ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଚାଷୀ ବେଶରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।

ଚାଷୀ ଓ ସରକାରଙ୍କ ସହ ୫ମ ଥରର ଆଲୋଚନା ବି ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇ ପାରିନି । ଆନ୍ଦୋଳନ କାରୀ ମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାନ୍ତରେ ଜାମ୍ କରି ନେଇଥିବାରୁ ସହର ଭିତରକୁ ପଶି ପାରୁନି ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ଗାଡି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏସବୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବେ ଆକାଶ ଛୁଆଁ । ଖାଉଟି ମାନେ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହେଲେଣି । ସେପଟେ ଡିସେମ୍ବର ୮ରୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଅତ୍ୟାବଶକ ଦ୍ରବ୍ୟ ପରିବହଦ ବନ୍ଦ କରିଦେବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମୋଟର ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ କଂଗ୍ରେସ । ଏଆଇଏମଟିସି କହିଛି ଯେ ଦେଶର ୧ କୋଟି ଟ୍ରକ୍ ଏହି ବନ୍ଦରେ ସାମିଲ ହେବେ । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସହରର ସମସ୍ତ ପ୍ରବେଶ ପଥକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଚାଷୀ ନେତା ମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଗତ କାଲି ଠାରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ୩୦୦ ଚାଷୀ ନଇଡା ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସଂଯୋଗ ରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରି ରଖିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଜଟିଳ ହୋଇ ପଡିଛି ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ର ରାସ୍ତା ।

ସେପଟେ ପରିବହନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ଦରଦାମ୍ ବଢିଛି । ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ସଦସ୍ୟ ମାନେ ହରିୟାଣା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସ ଭବନକୁ ଘେରାଉ କରି ତ୍ତେଜନା ବଢାଇଛନ୍ତି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଗ୍ୱାଲିଅରରୁ ଆସିଥିବା ଚାଷୀ ମାନେ ଦିଲ୍ଲୀର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକୁ ଅବରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସିଂଘୁ ଏବଂ ଚିକ୍ରିରେ ହରିୟନା ସୀମା ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀ-ଗୁଡଗାଁଓ ଏବଂ ଝାଝର- ବାହାଦୁର୍ଗାକୁ ସଂଯୋଗ ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଛି । ଆନ୍ଦୋଳନ କାରୀ ମାନେ ୫ଟି ସୀମାରେ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ କରି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହା ଫଳରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଟ୍ରାଫିକ୍ ମଧ୍ୟ ଜାମ୍ ହୋଇ ଯାଇଛି । ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଏବେଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରୟାସ । 

ସରକାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନ ଡାକି ଲାଗୁ କରିଥିବା କୃଷି ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରନ୍ତୁ । ଡିଜେଲର ଦାମ୍ କମ୍ କରି ଅଧା କରନ୍ତୁ । ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଦେବେ ବୋଲି ଲିଖିତ ଭାବେ ଦିଅନ୍ତୁ । ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟମରେ କରାଯାଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଫେରସ୍ତ କରାଯାଉ ବୋଲି ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ଦାବୀ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଓ ଏଥିରେ ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରି ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ବିପନ୍ନ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଶେଷରେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱିକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏମିତି ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଲାଗି ରହିଲେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>