<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜେଇ ମେନ୍ ସ୍ଥଗିତ, ଘୋଷଣା ହେବ ନୂଆ ତାରିଖ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/JEE-Main-Exam-postponed-82674
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/JEE-Main-Exam-postponed-82674
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Apr 2021 10:00:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଯୁଗ୍ମ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ବା ଜେଇ ମେନ୍ ସ୍ଥଗିତ । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜେଇ ମେନ୍ ସ୍ଥଗିତ ନେଇ ନିଆଗଲା ନିଷ୍ପତି । ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଘୋଷଣା ହେବ ନୂଆ ତାରିଖ ।

2021 ଏପ୍ରିଲ ସେସନର ଯୁଗ୍ମ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ବା ଜେଇ ମେନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଚଳିତ ମାସ 27 , 28 ଓ 30 ତାରିଖରେ ହେବାର ଥିଲା । ଜେଇ ମେନ୍ ପରୀକ୍ଷାର ଦୁଇଟି ସେସନ ସରିଛି । ଏହା ତୃତୀୟ ସେସନ ହେବାକୁ ଥିଲା । ଖୁବଶୀଘ୍ର ଜେଇ ମେନ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନୂଆ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ପରୀକ୍ଷାର ନୂଆ ତାରିଖ ଘୋଷଣା 15 ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏକାଠି ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ତେଣୁ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ନେଇ ନ୍ୟାସନାଲ ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଏଜେନ୍ସି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଦେଶରେ ପୁଣି ସାଙ୍ଘାତିକ ହେଉଛି କରୋନାସ୍ଥିତି । ବଢୁଛି ଭୟ । ଗତ 24 ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ 2 ଲକ୍ଷ 61 ହଜାର 500 ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାସ୍ଥିତି ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଛି । ପୁଣି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି କରୋନା । ଗତ 24 ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ 3664 ନୂଆ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ କେସ୍ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଆଜି ରାଜ୍ୟରେ 2127 କରୋନା କେସ୍ ସଂଙ୍ଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ 1537 ଟି ଲୋକାଲ କେସ୍ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି ।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା ସଂକଟରେ ଅଫଲାଇନ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବିରୋଧ, ଅନଲାଇନ ପରୀକ୍ଷା ଦାବୀରେ ଓୟୁଏଟି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଧାରଣା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Online-exam-demand-by-OUAT-Students-due-to-covid-19-spread-82543
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Online-exam-demand-by-OUAT-Students-due-to-covid-19-spread-82543
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Apr 2021 10:55:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

କରୋନା ସଂକଟ ମଧ୍ୟରେ ଅଫଲାଇନ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଓୟୁଏଟି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । ଅନଲାଇନରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓୟୁଏଟି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ।

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି । ସଂକ୍ରମଣ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଠପଢା ଅନେକ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ତେବେ ଅନଲାଇନରେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଓୟୁଏଟି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । ଅନଲାଇନରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓୟୁଏଟି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କୁଳପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି ।

ହଷ୍ଟେଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କୌଣସି ସତର୍କତାମୂଳକ ନେଇ ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ।  ଏହା ସହ ଜୁମ ଆପରେ ପାଠପଢା ହେଉଥିବାରୁ ଅନଲାଇନରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଫ୍ଲାକେଟ ଧରି ବିକ୍ଷୋଭ କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରାୟ 500 ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା ହେଉ, ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଆସନ୍ତା 30 ପରେ ନିଆଯିବ ନିଷ୍ପତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/9th-students-exam-may-happen-decision-will-take-after-april-30-82344
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/9th-students-exam-may-happen-decision-will-take-after-april-30-82344
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 11 Apr 2021 11:32:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢା ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା ହେଉ  । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଆସନ୍ତା 30 ପରେ ନିଆଯିବ ନିଷ୍ପତି । ଏନେଇ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟରେ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢିଚାଲିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ । ଗତବର୍ଷ କରୋନା ଲକଡାଉନ ଠାରୁ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । କରୋନା ସ୍ଥିତି ଧିରି ଧିରି ସୁଧୁରିବା ପରେ ଦଶମ ଦ୍ୱାଦଶ ଓ ପରେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ପୁଣି କରୋନା ଭୟରେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ କୋର୍ସ ପ୍ରାୟ ସରିଯାଇଛି ।

ଅଳ୍ପ ପାଠ ବାକି ଅଛି । ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା ହେଉ  । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଆସନ୍ତା 30 ପରେ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ଜେଇଇ ମେନ ; ଓଡିଆ ସମେତ ୯ ଟି ଆଂଚଳିକ ଭାଷାରେ ହେବ ପରୀକ୍ଷା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Jee-Main-from-today-exams-will-be-held-in-nine-regional-languages-including-Odia-81254
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Jee-Main-from-today-exams-will-be-held-in-nine-regional-languages-including-Odia-81254
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 16 Mar 2021 07:30:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ଠାରୁ ଜେଇଇ ମେନ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦେଶର ୩୩୧ଟି ସହରରେ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହା ୧୮ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ନାମଲେଖା ଲାଗି ସର୍ବଭାରତୀୟସ୍ତରରେ ଏନଟିଏ ଦ୍ୱାରା ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି । କମ୍ପ୍ୟୁର୍ଟ ବେସ୍‌ଡ ଟେଷ୍ଟ ବା ସିବିଟି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । ଓଡ଼ିଶାର ୧୭ଟି ସହରରେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ୩୦ ହଜାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । କରୋନା ଲାଗି ଚଳିତବର୍ଷ ୪ଟି ସେକ୍ସନ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା ହେଉଛି । ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇଟି ସିଟିଂରେ ପରୀକ୍ଷା ହେବ । ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଥମ ଓ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସିଫ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ହେବ । ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପରୀକ୍ଷା ଲାଗି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ସକାଳ ୭ଟା ୩୦ରୁ ୮ଟା ୩୦ ଏବଂ ଅପରାହ୍‌ଣ ସେକ୍ସନ ଲାଗି ଅପରାହ୍‌ଣ ୨ଟାରୁ ୨ଟା ୩୦ ମଧ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ । ପରୀକ୍ଷା ଲାଗି ଏଥର ବି କଡ଼ା କଟକଣା ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯିବା ସମୟରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ ସମେତ ଯେକୌଣସି ଫଟୋ ପରିଚୟପତ୍ର, ନିଜସ୍ୱ ପାଣି ବୋତଲ, ସାନିଟାଇଜର ଆଣିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଆ, ହିନ୍ଦୀ, ଇଂରାଜୀ ସମେତ ୯ଟି ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଲବଲ୍ କରୁଛି ତାତି, ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟରେ ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ୍ ଆରମ୍ଭ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Morning-school-from-today-80645
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Morning-school-from-today-80645
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 01 Mar 2021 05:57:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଏବେଠୁ କଲବଲ କଲାଣି ତାତି । ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟରେ ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ୍ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆଜିଠୁ ବଦଳିଛି ସ୍କୁଲ ସମୟ । ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ୍ କରିବାକୁ ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ।

କରୋନା କଟକଣା ସହ ସବୁ ସ୍କୁଲରେ ସକାଳୁଆ କ୍ଲାସ୍ ହେବ । ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲରେ ନବମ ଓ ଏକାଦଶ ପିଲାଙ୍କ ସ୍କୁଲ ସମୟ ସକାଳ ୭ଟାରୁ ୯ଟା ଯାଏଁ କ୍ଲାସ୍ ହେବ । ସେହିପରି ଦଶମ ଓ ଦ୍ବାଦଶ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ସମୟ ସକାଳ ୯ଟାରୁ ୧ ଟା ଯାଏଁ  କ୍ଲାସ୍  ହେବ । ଏନେଇ ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ପୂର୍ବରୁ ଚିଠି ପଠାଇଛନ୍ତି । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଏପରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। 

ସବୁ ସ୍କୁଲରେ ଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି । 

ସ୍କୁଲ ନିକଟରେ ଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରୁ ORS ଆଣି ସ୍କୁଲରେ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି ।  ସ୍କୁଲ ବସ୍‌ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲେ ପିଲାଙ୍କ ଯାତାୟାତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ଖରା ଯୋଗୁଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାଣି ବୋତଲ ଆଣିବେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           “ମୋ ସ୍କୁଲ ସହ ଯୋଡ଼ି ହେଲେ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/More-than-400000-alumni-have-joined-my-school-80253
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/More-than-400000-alumni-have-joined-my-school-80253
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 19 Feb 2021 18:35:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ରେ ଯୋଡି ହେଲେ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ । ସ୍କୁଲ ସଂଖ୍ୟା ୨୬ ହଜାର ଛୁଇଁ ଥିବାବେଳେ ୨୮ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୩୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଛି । ବୈଠକରେ ଓଡ଼ିଶାର ୨୮ଟି ଜିଲ୍ଲାର ମୋଟ ୩୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଛି । ଗତ ୧ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୬୧, ୧୨୦ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ “ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ' ସହ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବିକାଶ ପାଇଁ ମୋଟ ୧୦,୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ବାଲେଶ୍ୱରରେ ୩.୪୯ କୋଟି, କେଉଁଝରରେ ୧,୯୫ କୋଟି, ମୟୂରଭଞ୍ଜରେ ୬୨ ଲକ୍ଷ, ଅନୁଗୋଳରେ ୩୬ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ବରଗଡ଼ରେ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୪ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ 'ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ୨୬ ହଜାର ସ୍କୁଲ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି । କରୋନା ସରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥକ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ୪୦ କୋଟିରୁ ଭଦ୍ଧି ଟଙ୍କାର ଆର୍ôଥକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ପବ୍ଲିକ ଡିସକ୍ଲଜର ଏବଂ ସୋସିଆଲ୍ ଅଡିଟ୍ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପର ବ୍ୟୟ ବରାଦ ଏବଂ ପ୍ରକଳ୍ପର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ଅବଗତି ନିମନ୍ତେ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ । ସ୍କୁଲର ମାଇକ୍ରୋ ୱେସାଇଟରେ ଏନେଇ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ କପଲବ୍ଧ କରାଯିବ । ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାରେ ଅଧ୍ୟ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବାକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଡିଟରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଡିଟ୍ କରାଯିବ । ସେହିଭଳି "ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ କିଣିଥୁବା ସମସ୍ତ ଆସବାବପତ୍ରର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତୁ ରେଜିଷ୍ଟର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ । "ମୋ ସ୍କୁଲ' କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟାଟିଂ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ତଥା ସରକାରୀ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ଆର୍ôଥକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାସ୍‌ବୁକୁ ସହ ଆବଶ୍ୟକ ସମସ୍ତ କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚକୁ ଜୋରଦାର କରାଯାଇଛି । ମୋ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ମେମ୍ବରମାନଙ୍କୁ ସେମାନେ ପୋଷ୍ୟ ନେଇଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରୋଫାଇଲକୁ ପୋଷ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଏବଂ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଅଧୁକାଂଶ ମେମ୍ବର ପୋଷ୍ୟଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଗସ୍ତ କରି ବିଦ୍ୟାଳୟର ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ବୁଲି ଦେଖିବା ସହ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କର୍ତ୍ତୁପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । “ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯୭୯୬ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇସାରିଥିବାବେଳେ ୨୩୮୦ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିଶା ମୁକ୍ତ ହେବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାଅନୁଷ୍ଠାନ- ଅରୁଣ ସାହୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/All-educational-institutions-in-the-state-will-be-drug-free---Arun-Sahu-80252
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/All-educational-institutions-in-the-state-will-be-drug-free---Arun-Sahu-80252
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 19 Feb 2021 18:21:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ନିଶା ମୁକ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ରାଜ୍ୟର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ କଲେଜର ଅଧ୍ୟାପକ ଓ ଅଧ୍ୟାପିକାଙ୍କ ସହ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏନଏସଏସ ମଧ୍ୟମରେ ଏହି ପ୍ରୟାସ କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା କଲେଜ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଶା ନିବାରଣକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସଚେତନ କରାଯିବ । ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୌଠକରେ ରାଜ୍ୟର ୨୦ ଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସହ ସମସ୍ତ କଲେଜର ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ସହ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ପରିଚାଳନା ଅଧୁକାରୀ ମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ନିଶା ନିବାରଣ ସହ କଲେଜର କ୍ୟାମ୍ପସକୁ କିଭଳି ଭାବରେ ପରିଷ୍କାର କରାଯିବ ସେନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଏହି ବୌଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ୩୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧,୧୫,୫୦୦ ଏନଏସଏସ ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟର ଅଛନ୍ତି । ସଚେତନତା କରିବା ପାଇ ଏହି ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟର ମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ନିଶା ବିରୋଧରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବ୍ୟାପକ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ବି ସହଯୋଗ କରିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଦୃଢତାର ସହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଗଠନ କରିବା ସହ ଜଣେ ଜଣେ ଭଲ କ୍ୟାଡ଼ର ହେବା ପାଇଁ ଏହି କାର୍ଯକ୍ରମ ବେଶ୍ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ଏନଏନଏସ ଅଫିସର ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବନ୍ଦ ହେବ କ୍ୟାରିୟର ଏବଂ କାଉନସେଲିଂ ସେଲ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Career-and-counseling-cells-will-be-closed-79585
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Career-and-counseling-cells-will-be-closed-79585
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 04 Feb 2021 19:09:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ସରକାରୀ କଲେଜରେ ବନ୍ଦ ହେବ କ୍ୟାରିୟର ଏବଂ କାଉନସେଲିଂ ସେଲ୍ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କ୍ୟାରିୟର ଉପରେ ସଚେତନତା କରିବା ନିମନ୍ତେ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା ଏହି ସେଲ । ରାଜ୍ୟର ସରକାରୀ କଲେଜରେ “କ୍ୟାରିୟର ଏବଂ କାଉନସେଲିଂ ସେଲ୍‌” ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ସମୀକ୍ଷା ପରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ "କ୍ୟାରିୟର ଏବଂ କାଉନସେଲିଂ ସେଲ୍‌" ର କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ୨୮ ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ନିମ୍ନଲିଖିତ ସଂପୃକ୍ତ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ବିଭାଗ । ଏହା ଫଳରେ ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ହେବ ୫୨ ଟି କ୍ୟାରିୟର ଓ କାଉନସେଲିଂ ସେଲ୍‌” । ରାଜ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କଲେଜରେ ଖୋଲିଥିବା ସେଲ ବନ୍ଦ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢିବାକୁ ଧରଣାରେ ବସିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/students-sat-in-on-the-idea-of-​​taking-lessons-at-school-79439
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/students-sat-in-on-the-idea-of-​​taking-lessons-at-school-79439
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 01 Feb 2021 14:56:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଖାତା ବହି ଧରି ନିଜ ସ୍କୁଲ ସାମ୍ନାରେ ବସିଲେ ପିଲା । ଜଣେ କି ଦୁଇ ଜଣ ନୁହେଁ ୧୬୪ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଆଜି ଏକତ୍ର ହୋଇ ଧରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଚିତ୍ର ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଆଇଆରସି ଭିଜେଲ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗତ କିଛିଦିନ ତଳେ ସ୍କୁଲ ପକ୍ଷରୁ ନବନ ଶ୍ରେଣୀରୁ ୧୬୪ ଜଣକୁ ଫେଲ କରାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି ବିଷୟରେ ହ୍ୟୁମାନ ରାଇଟସ କମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ଗତକାଲି ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନେଟିସ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯେ, ପିଲାଙ୍କୁ ଆଉ ଥରେ ପାସ କରାଯାଉ । ତଥାପି କିନ୍ତୁ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲକୁ ପ୍ରବେଶ କରାଇବାରେ ମନା କରିଥିଲେ । ଯାହା ଫଳରେ ଆଜି ସ୍କୁଲ ସାମ୍ନାରେ ଧରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଯୁକ୍ତ ତିନି ତୃତୀୟ ଫେଜ ଆଡମିଶନର ଆବେଦନ ତାରିଖ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/The-application-date-for-the-third-phase-admission-has-been-released-79104
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/The-application-date-for-the-third-phase-admission-has-been-released-79104
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 25 Jan 2021 15:33:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଯୁକ୍ତ ତିନି ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ତୃତୀୟ ଫେଜର ଆଡ଼ମିଶନ ତାରିଖ। ଆସନ୍ତା 29 ତାରିଖରେ ଅନଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ କରିବେ ଆବେଦନ ଓ ଫେବୁୟାରୀ 4 ରେ ଆଡ଼ମିଶନ। ।  ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯେଉଁମାନେ ସମସ୍ତ ଷ୍ଟ୍ରିମ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ପରୀକ୍ଷା 2020 ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି । ସେହିମନେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିନାହାଁନ୍ତି / ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଡମିଶନ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।ୱେବସାଇଟ୍ www.samsodisha. gov.in ରେ ଅନ୍ଲାଇନରେ ସାଧାରଣ ଆବେଦନ ଫର୍ମ (CAF) ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।  ଯୁକ୍ତ ତିନି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବେ ଜାନୁଆରୀ 29 ତାରିଖରେ । ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ଫେବୁଆରୀ 2 ତାରିଖ। ଫେବୁଆରୀ 3 ତାରିଖରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ପାର୍ଥିଙ୍କର ମେରିଟ ଲିଷ୍ଟ। ଫେବୁଆରୀ 4 ତାରିଖରେ ହେବ ଆଡ଼ମିଶନ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>