<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ରମାଦେବୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଉଠିଯିବ ଯୁକ୍ତ୨
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Plus-II-junior-college-functioning-in-the-premises-of-Rama-Devi-Womens-University-to-be-shifted-to-Unit-9-Girls-High-School-58896
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Plus-II-junior-college-functioning-in-the-premises-of-Rama-Devi-Womens-University-to-be-shifted-to-Unit-9-Girls-High-School-58896
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 04:04:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରମାଦେବୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରୁ ଜୁନିଅର କଲେଜ ଉଠାଯାଇ ୟୁନିଟ ୯ ଗାର୍ଲସ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ । ଏନେଇ ରମାବେଦୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କୁଳପତି ପଦ୍ମଜା ମିଶ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

୨୦୧୫ ମସିହାରେ ରମାଦେବୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନ୍ୟତା ମିଳିଥିଲା । ଏହା ପରଠାରୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ରମାଦେବୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୟାମ୍ପସ ଦାବୀ କରାଯାଉଥିଲା । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଜାଗା କମ ଥିବାରୁ କ୍ଲାସରୁମ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ତେଣୁ ରମାଦେବୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୁ ପରିସରରେ ଥିବା ଯୁକ୍ତ ୨ ଜୁନିଅର କଲେଜ ଉଠାଯାଇ ୟୁନିଟ ୯ ଗାର୍ଲସ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ । ସେହି ଗାର୍ଲସ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ୩ଏକର ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ସେଠାରେ ନୂତନ ବିଲ୍ଡିଂ କରାଯାଇ ପାଠପଢା ଆରମ୍ଭ କରାଯିବା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଣିକି ଇଂରାଜୀ, ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଗଣିତକୁ ଅଧିକ ସମୟ ପଢିବେ ସ୍କୁଲ ପିଲା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-state-Odisha-School--Mass-Education-department-decides-to-increase-class-duration-of-English-Mathematics--Science-subjects-from-45-min-to-15-hours-at-schools-58517
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-state-Odisha-School--Mass-Education-department-decides-to-increase-class-duration-of-English-Mathematics--Science-subjects-from-45-min-to-15-hours-at-schools-58517
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Aug 2019 00:50:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବା ପାଇଁ ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆପଣାଯାଉଛି  । ଏଣିକି ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ଇଂରାଜୀ ,ଗଣିତ ଓ ବିଜ୍ଞାନକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ଏଣିକି ଇଂରାଜୀ ,ଗଣିତ ଓ ବିଜ୍ଞାନକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଅଧିକ ସମୟ ପଢାଯିବ  । ପ୍ରତି ବିଷୟକୁ ୪୫ମିନିଟ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦେଢଘଣ୍ଟା ପଢାଯିବ । ସମ୍ପୃକ୍ତ ୩ଟି ବିଷୟରେ ପିଲା କମ ନମ୍ବର ରଖୁଥିବାରୁ  ଏପରି ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ତରରୁ ଇଂରାଜୀ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ପାଇଲଟ ବେସିସରେ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ଗୋଟିଏ ସ୍କୁଲ ବଛାଯିବ । ସେହି ସ୍କୁଲରେ ଇଂରାଜୀ ଶିକ୍ଷାକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ଏହି ଚେଷ୍ଟା ସଫଳ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ବ୍ଳକ ସ୍ତରରେ ଲାଗୁ କରାଯିବ ବୋଲି ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସବୀର ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ନିକଟରେ ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ି କାର୍ଯ୍ୟ ସୂଚାରୁ ରୂପେ ସମ୍ପାଦନ କରିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ପରିଦର୍ଶନ , ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନର ଦେଖାଶୁଣା , ପଞ୍ଚମ ଓ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାସ ଫେଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ବସ୍ତାନି ବୋଝକୁ ନେଇ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଫି ବୃଦ୍ଧିକୁ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଭାବକ ମହାସଂଘର ବିରୋଧ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Eduaction-Odisha--Odisha-Parents-association-Protest-CBSE-10-and-plus-two-exam-fee-hike-58452
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Eduaction-Odisha--Odisha-Parents-association-Protest-CBSE-10-and-plus-two-exam-fee-hike-58452
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 11 Aug 2019 00:50:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ  ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଫି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହାକୁ ବରୋଧ କରିଛି ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଭାବକ ମହାସଂଘ । ଏହି ଘଟଣାରେ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଭାବକ ମହାସଂଘ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡ଼ିଛି । 

ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଶୁଲ୍କ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଭାବକ ମହାସଂଘ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏସ୍‌ସି-ଏସ୍‌ଟି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ୫୦ ଟଙ୍କା ପରୀକ୍ଷା ‘ଫି’ ଦେଉଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁସାରେ ନୂତନ ନିୟମ ଆଧାରରେ ସେମାନେ ୧୨୦୦ ଶହ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସେହିପରି ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପରୀକ୍ଷା ଫି ପୂର୍ବରୁ ୧୨୦୦ଟଙ୍କା ଦେଉଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ୧୫ ଶହ ଟଙ୍କା ପୈଠ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ମାଇଗ୍ରେସନ୍‌ ଫି ୧୫୦ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ୩୫୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏବଂ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କୌଣସି ଫି ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନୂତନ ନିୟମରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । 

ବହୁ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ପଢାଉଥିବା ବେଳେ ବାରମ୍ବାର ଫି ବୃଦ୍ଧି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ତେଣୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଛି ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଶୁଲ୍କ ବୃଦ୍ଧି ଘଟଣାରେ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଭାବକ ମହାସଂଘ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡ଼ିଛି । ଏହାସହ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଭାବକ ମହାସଂଘ ଅନୁରୋଧ କରିଛି । ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଶୁଲ୍କ ବୃଦ୍ଧି   ନିଷ୍ପତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିିବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଭାବକ ମହାସଂଘ ଦାବୀ କରିଛି । ଫଳରେ ସେଠାରେ ଏକ ପ୍ରକାର ଅଶାନ୍ତକର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସିବିଏସଇ: ଏବେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏସସି,ଏସଟି ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ୨୪ ଗୁଣ ଅଧିକ ଫି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-cbse-fixed-news-examination-fee-for-sc-st-and-general-students-58416
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-cbse-fixed-news-examination-fee-for-sc-st-and-general-students-58416
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 11 Aug 2019 00:26:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ(ସିବିଏସଇ) ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି(ଏସସି) ଓ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି(ଏସଟି) ବର୍ଗର ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଦଶମ ଓ ଦ୍ଵାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାର  ଫି ୨୪ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଏବେ ଏହି ବର୍ଗର ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୫୦ ଟଙ୍କା ପରିବର୍ତ୍ତେ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଛାତ୍ରଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଫିରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏବେ ସେମାନଙ୍କୁ ୭୫୦ ଟଙ୍କା ଜାଗାରେ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

ଦଶମ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ନବମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଏବଂ ଦ୍ଵାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ସିବିଏସଇ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଫି ବୃଦ୍ଧିର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି ଏବଂ ଯେଉଁ ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଧାରରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସେଠାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କଠୁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଫି ଆଦାୟ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅତିରିକ୍ତ ବିଷୟ ପାଇଁ ଏସସି/ଏସଟି ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୩୦୦ ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ଫି ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପୂର୍ବେ ଅତିରିକ୍ତ ବିଷୟ ପାଇଁ ଏହି ବର୍ଗର ଛାତ୍ରଙ୍କୁ କୌଣସି ଫି ଦେବାକୁ ପଡ଼ୁନଥିଲା। ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅତିରିକ୍ତ ବିଷୟ ପାଇଁ ୧୫୦ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ୩୦୦ ଟଙ୍କା  ଫି ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସିବିଏସଇ ପରୀକ୍ଷା ଫି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଛାଡ଼ କରାଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଯେଉଁ ଛାତ୍ର ଅନ୍ତିମ ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ନୂତନ ଦର  ହିସାବରେ ଫି ଜମା କରିବେ ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକରଣ ହେବ ନାହିଁ ଓ  ସେମାନଙ୍କୁ ୨୦୧୯-୨୦ ପରୀକ୍ଷାରେ ବସିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ ନାହିଁ।

ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ଫି(ମାଇଗ୍ରେସନ ଫି) ମଧ୍ୟ ୧୫୦ ରୁ ବଢାଇ ୩୫୦ ଟଙ୍କା କରାଯାଇଛି। ବିଦେଶ ସ୍ଥିତ ସିବିଏସଇ ସ୍କୁଲରେ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏବେ ପାଞ୍ଚଟି ବିଷୟର ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଶୁଳ୍କ ରୂପେ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପୂର୍ବେ ଏହି ଫି ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଦ୍ଵାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅତିରିକ୍ତ ବିଷୟ ପାଇଁ ଏହି ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏବେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଯୁକ୍ତ 2ରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି, ଖାଲି ପଡିଛି 1 ଲକ୍ଷ 34 ହଜାର ସିଟ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-2-admission-again-in-1-lakh-34-thousand-seats-58300
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-2-admission-again-in-1-lakh-34-thousand-seats-58300
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 09 Aug 2019 08:25:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଯୁକ୍ତ 2ରେ ବଳକା ସିଟରେ ନାମ ଲେଖା ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଫଳରେ ଯେଉଁ ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରୀ ନାମ ଲେଖାଇ ପାରିନଥିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି। ଅଗଷ୍ଟ 13 ରୁ 24 ଯାଏ ଅନଲାଇନରେ ଫର୍ମ ପୂରଣ ହେବ। ଏହା ପରେ ଅଗଷ୍ଟ 29ରେ ମେରିଟ୍ ଲିଷ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଏବଂ 30 ଓ 31ରେ ନାମ ଲେଖା ଯିବ।   

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏବଂ ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନରେ ନାମ ଲେଖା ପରେ ବି ରାଜ୍ୟର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଯୁକ୍ତ 2ରେ 1 ଲକ୍ଷ 34 ହଜାର ସିଟ୍ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ଏବେ ଏହି ସିଟରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପୁଣି ଥରେ ନୋଟିସ୍ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଅଗଷ୍ଟ 13 ରୁ 24 ଯାଏ ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରୀ ଅନଲାଇନରେ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ପାରିବେ। ଏହା ପରେ ଅଗଷ୍ଟ 29ରେ ମେରିଟ୍ ଲିଷ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଏବଂ 30 ଓ 31ରେ ନାମ ଲେଖା ଯିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ପାସ ହାର ୪୩.୬୨ %
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Matric-Suplimentary-exam-result-declared-58131
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Matric-Suplimentary-exam-result-declared-58131
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 07 Aug 2019 01:26:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଧ୍ୟମିକି ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟରୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ ହାର ୪୩.୬୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ।

ଆଜି ଚଳିତ ମାଧ୍ୟମିକି ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟରୀ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।  ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟରୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ ହାର ୪୩.୬୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଏହା ସହ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ମୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପାସ ହାର ୬୩.୪୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ମନରେ ଉତ୍ସାହ ଦେଖାଦେଇଛି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନିଜ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ବୋର୍ଡ଼ ୱେବସାଇଟ www.bseodisha.ac.in ଏବଂ www.bseodisha.nic.in ରେ ଦେଖିପାରିବେ । 

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୨୧ରୁ ତାରିଖରୁ ମାଟ୍ରିକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଓ ମୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷାର ଖାତାଦେଖା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଜୁଲାଇ ୨୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଖାତାଦେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜୁଲାଇ ୨୩ରେ ଶେଷ କରାଯାଇଥିଲା । ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଖାତାଦେଖା ପାଇଁ ୧୨ଟି କେନ୍ଦ୍ର ରହିଥିବା ବେଳେ ମୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ୮ଟି ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ର କରାଯାଇଥିଲା । ଚଳିତଥର ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀରେ ୨୬,୨୦୬ଜଣ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ବେଳେ ୧୧,୪୪୫ଜଣ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି  । ସେହିପରି ମୁକ୍ତ ମୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀରେ ୮,୫୬୧ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ବେଳେ ୫,୪୦୩ଜଣ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଜୁଲାଇ ୦୮ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୧୪ରେ ସରିଥିବା ବେଳେ ମୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୧୬ରେ ସରିଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଣିକି ପଞ୍ଚମ ଓ ଅଷ୍ଟମରେ ରହିବ ପାସ ଫେଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Now-pass-fail-system-added-in-5th-and-8th-class-57890
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Now-pass-fail-system-added-in-5th-and-8th-class-57890
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 03 Aug 2019 17:32:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବା ପାଇଁ ନୂଆ ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଞ୍ଚମ ଓ ଅଷ୍ଟମରେ ପାସ ଫେଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ ବୋଲି ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ଗୃହରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆଜି ଗୃହରେ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାର ଶିକ୍ଷାରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ବଜେଟ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୩୦୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଯାହା ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ୧୬୪୯୭ କୋଟିରେ ପହଂଚିଛି । ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ପାଇଁ ୨୦ପ୍ରତିଶତ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ।  ଏଣିକି ପଞ୍ଚମ ଓ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ ଫେଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ ବୋଲି ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୯୧ପ୍ରତିଶତ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ୮.୯୪ପ୍ରତିଶତ ଛାଡ଼ୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ପରିଷଦ ଗଠନ କରାଯିବ । ୧୭ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଜ ଭାଷାରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯାଉଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଯେଉଁଠି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହିଛି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ପ୍ରସ୍ତାବ ବେଳେ ତାହା ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସ୍କୁଲ ବସ୍ତାନି ବୋଝ ଆଇନ କଡ଼ାକଡ଼ି ହେବ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-State-Childrens-School-bag-weight-will-reduce-and-check-said-by-School-and-mass-Education-minister-57812
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-State-Childrens-School-bag-weight-will-reduce-and-check-said-by-School-and-mass-Education-minister-57812
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 02 Aug 2019 13:10:59 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜିକାଲି ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ବ୍ୟାଗର ଓଜନ ସେମାନଙ୍କ ଓଜନ ଠାରୁ ଅଧିକ ହୋଇଯାଉଛି । ଯାହା କୋମଳମତି ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ବୋଝ ସାଜୁଛି । ଏନେଇ ଆଇନ କଡ଼ାକଡ଼ି କରିବାକୁ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସ୍କୁଲ ବ୍ୟାଗ ବୋଝରେ କୋମଳମତି ଶିଶୁ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବସୁଛନ୍ତି । ପିଲାଙ୍କ ବୟସ କମ ଥିବା ବେଳେ ଓଜନ ବ୍ୟାଗ ଧରି ସ୍କୁଲ ଯିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ ହେଉଛି । ଏସମ୍ପର୍କିତ ଆଇନ କଡ଼ାକଡ଼ି ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ପିଲାଙ୍କୁ ଯେପରି ଅଧିକ ଭାର ନ ଦିଆଯାଏ ସେ ନେଇ ଆଜିଠାରୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନେ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ଼ ଜରିଆରେ ତଦାରଖ କରିବେ । ଏହା ସହ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ପରିଦର୍ଶନ କରି ତଦାରଖ କରିବେ ବୋଲି ନିଜେ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ବିଦ୍ୟାଳୟ ବସ୍ତାନି ଆଇନ ଅନୁସାରେ ସ୍କୁଲ ବ୍ୟାଗ ଓଜନ ନେଇ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଢ କେଜିରୁ କମ ଓଜନ ରହିବ । ତୃତୀୟରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ୨ରୁ ୩କେଜି ବ୍ୟାଗ ଓଜନ ଓ ଷଷ୍ଠ ଓ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ବ୍ୟାଗର ଓଜନ ୪କେଜିରୁ କମ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଣିକି ନର୍ସରୀ ଠାରୁ ପିଏଚଡି ଯାଏଁ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା, ଫ୍ରିରେ ମିଳିବ ୱାଇଫାଇ ଓ ପୁସ୍ତକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/national-odisha-punjab-has-just-announced-free-education-for-girls-from-nursery-to-phd-57701
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/national-odisha-punjab-has-just-announced-free-education-for-girls-from-nursery-to-phd-57701
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 31 Jul 2019 16:24:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ଆଣି ଅନନ୍ୟ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏଭିକି ପଞ୍ଜାବରେ ଝିଅମାନେ ନର୍ସରୀରୁ ପିଏଚ.ଡି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବେ । 

ଏହି ଯୋଜନା ଆଧାରରେ ଏବେ ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷଠାରୁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ପୁସ୍ତକ ଦିଆଯିବ । ଏହାକୁ ଆହୁରି କୋହଳ କରିବା ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ ଇ-ପୁସ୍ତକ ସୁବିଧା ଯୋଗେଇ ଦିଆଯିବ । ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକରେ ଏବେ ନର୍ସରୀ ଓ ଏଲକେଜି କ୍ଲାସ ଅଣାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି । 

ତେବେ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ ଆହୁରି ଜନକଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି । ଏଣିକି ପଞ୍ଜାବର ୧୩ ହଜାରଟି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ୪୮ଟି ସରକାରୀ କଲେଜରେ ମୁକ୍ତ ୱାଇଫାଇ ସୁବିଧା ଯୋଗେଇ ଦିଆଯିବ ।   

୨୦୧୧ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁସାରେ, ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷାହାର ୭୩.୦ ପ୍ରତିଶତ ତୁଳନାରେ ପଞ୍ଜାବର ଶିକ୍ଷାହାର ୭୫.୮୪ ରହିଛି । ପଞ୍ଜାବର ସମୁଦାୟ ୧,୮୭,୦୭,୧୩୭ ଶିକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି । ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଶିକ୍ଷିତ ପୁରୁଷଙ୍କ ହାର ୮୦.୪୪ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କର ୭୦.୭୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଇସ୍ରୋରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂର ସିଧାପ୍ରସାରଣ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏଭଳି ମିଳିବ ପ୍ରବେଶ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/National-Education-Development-Odisha-pm-modi-start-quiz-competition-for-students-to-get-chance-forseeing-landing-of-chandrayaan-2-in-isro-57526
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/National-Education-Development-Odisha-pm-modi-start-quiz-competition-for-students-to-get-chance-forseeing-landing-of-chandrayaan-2-in-isro-57526
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 28 Jul 2019 21:31:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରବିବାର ଦିନ ମନ୍ କି ବାତ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର ଜନତାଙ୍କୁ ସମ୍ୱୋଧିତ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏହି ଖାସ୍ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଖାସ୍ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଜ୍ଞାନରେ ରୁଚି ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ କ୍ୱିଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଜିତିଥିବା ପିଲାଙ୍କୁ ଶ୍ରୀହରିକୋଟା ସ୍ଥିତ ଇସ୍ରୋରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ପଦାର୍ପଣର ଦେଖିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ ।

ମନ୍ କି ବାତ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଘୋଷଣା କରିବା ସହିତ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୋ ଦେଶର ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ବନ୍ଧୁ, ଯୁବ ସାଥୀମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ବହୁତ ରୋମାଞ୍ଚକର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ମୋଦିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନହ୍କୁ କ୍ୱିଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗନେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ଅଙ୍କ ହାସଲ କରିବାକୁ ପଡିବ । ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସର୍ବାଧିକ ଅଙ୍କ ରଖିଥିବା ପିଲାଙ୍କୁ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୭ ତାରିଖରେ ଇସ୍ରୋ ନିଆଯିବ । ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ପଦାର୍ପଣର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ । 

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ପଦାର୍ପଣ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେବେ । କ୍ୱିଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଖେଳିବା ପାଇଁ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନରେ MYGov App ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ଆପରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖରେ କ୍ୱିଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତ ସହିତ ଜଡିତ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମନ କି ବାତ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ସ୍କୁଲର ପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଚତନ କରାଇଥିଲେ । ସ୍କୁଲର ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ଠାରୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହିତ କହିଥିଲେ ଯେ, ଦେଶର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ଏହି କ୍ୱିଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବିଜୟୀ ହେବା ପାଇଁ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରନ୍ତୁ । 

ଜୁଲାଇ ୨୨ ତାରିଖରେ ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାରୁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨କୁ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୭ ତାରିଖରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ପହଞ୍ଚିବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସ୍କୁଲର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ୱିଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଜିତିଥିବା ସମସ୍ତ ପିଲାଙ୍କୁ ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାରେ ଥିବା ଇସ୍ରୋକୁ ନେବେ । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>