<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ନେବା ପାଇଁ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ ହେବା ଉଚିତ୍- କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/There-should-be-a-concerted-effort-to-bring-Utkal-University-to-the-forefront---Union-Education-Minister-Dharmendra-Pradhan-91883
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/There-should-be-a-concerted-effort-to-bring-Utkal-University-to-the-forefront---Union-Education-Minister-Dharmendra-Pradhan-91883
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 28 Nov 2021 07:51:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୨୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ନେବା ପାଇଁ ଏକ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଏହାର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏକ ଚିହ୍ନ ଛାଡିଛି ବୋଲି ଶନିବାର ଦିନ ୭୯ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଶହ ଶହ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ଏବଂ ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ସାକାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ ମୋ ପରି ଜଣେ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ମୂଳଦୁଆ ଗଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ଏବଂ ମୋର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି।

ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତି ନାରାୟଣ ଦେବ, ପଣ୍ଡିତ ଗୋଦାବରୀଶ ମିଶ୍ର,ପଣ୍ଡିତ ନୀଳକଣ୍ଠ ଦାସ, ବିଶ୍ୱନାଥ ଦାସଙ୍କ ଭଳି ଯେଉଁମାନେ ଓଡିଶାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ,ସେହିଭଳି ମହାନୁଭବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇପାରିଥିଲା,ଯାହା ଆଜି ଅନେକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଓ ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ପୂରଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି।

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଗତି ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତାର ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାରକୁ ସଙ୍କୁଚିତ କରିବା ତଥା ବୌଦ୍ଧିକ ପରିପ୍ରକାଶରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଶୋଧନ ଆଇନକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଏହା ଉପରେ ପୁର୍ନବିଚାର କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛି ।

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବିଦ୍ୟାଞ୍ଜଳିରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଜର ଜ୍ଞାନ ଏବଂ କୌଶଳକୁ ବାଣ୍ଟି ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ପ୍ରେରିତ କରନ୍ତୁ । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆଶା ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ପୂରଣ କରିବା ସହ ଭବିଷ୍ୟତ ଗଢ଼ିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପ୍ରଣିତ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି -୨୦୨୦ ଆମକୁ ମଲଟି ଡ଼ିସିପ୍ଲିନାରୀ, ନିଯୁକ୍ତି, ଗବେଷଣା, ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷା ସହ ମାତୃଭାଷା ଓ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟକରଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଫ୍ରେମଓ୍ୱାର୍କ ଆଣିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

https://t.co/LxPF37F2eV

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୂତନ ଶିକ୍ଷାନୀତି ଦେଶକୁ ଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ମହାଶକ୍ତିରେ ପରିଣତ କରିବ- ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/The-new-education-policy-will-make-the-country-a-superpower-in-the-field-of-knowledge---President-Ram-Nath-Kobind-91781
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/The-new-education-policy-will-make-the-country-a-superpower-in-the-field-of-knowledge---President-Ram-Nath-Kobind-91781
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 25 Nov 2021 15:26:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୨୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଯୁବପିଢିଙ୍କ ସୃଜନଶୀଳ ଦକ୍ଷତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବ ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାର ବିକାଶକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଆଞ୍ଚଚଳିକ ଭାଷାରେ ଗବେଷଣା ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଶିକ୍ଷାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଆଜି କାନପୁରରେ ହାରକୋର୍ଟ ବଟଲର ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସହ ମେଳ ଖାଉଛି ଏବଂ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଦେଶକୁ ଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ମହାଶକ୍ତିରେ ପରିଣତ କରିବାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ। 

ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଶ୍ରୀ କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଆଲୁମିନି ଅଭାବୀ ଏବଂ ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷାରେ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି। ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢିର ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗ କରିପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଯୁକ୍ତ ୨ ଅଫଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ପାସ୍ ହାର ୬୮.୬୬ ପ୍ରତିଶତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/results-of-the-two-offline-exams-were-released-with-a-pass-rate-of-6866-percent-91567
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/results-of-the-two-offline-exams-were-released-with-a-pass-rate-of-6866-percent-91567
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 20 Nov 2021 10:54:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ । ଚଳିତବର୍ଷର ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ଅଫଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଫଳ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି । ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ୱେବସାଇଟ୍ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍‌କ ରେଜଲ୍ଟ ଜାଣିପାରିବେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଫଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ୬୮.୬୬ ପ୍ରତିଶତ ପାସ୍ ହାର ରହିଛି । 

ମୋଟ୍ ୮ ହଜାର ୪୬୦ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି । କଳାରେ ମୋଟ୍ ପାସ୍ ହାର ୭୦,୭୨, ବାଣିଜ୍ୟରେ ୬୮.୬୧, ବିଜ୍ଞାନରେ ୬୪.୩୯ ଏବଂ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷାରେ ୫୧.୫୯ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । କଳାରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାସ୍ ହାର ଛାତ୍ରଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସର୍ବାଧିକ ରହିଛି । ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାସ୍ ହାର ୬୮.୫୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିବା ବେଳେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାସ୍ ହାର ୬୨.୯୦ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ବିଜ୍ଞାନରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାସ୍ ହାର ୬୭.୭୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିବା ବେଳେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାସ୍ ହାର ରହିଛି ୬୨.୪୪ ପ୍ରତିଶତ ।

ସେପଟେ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାସ୍ ହାର ୬୮.୫୭ ରହିଥିବା ବେଳେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାସ୍ ହାର ୬୬ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ତେବେ ଯୁକ୍ତ ଦଉଇ ମୂଲ୍ୟାୟନରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅଫଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ୧୩ ହଜାର ୪୩ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ ହାଜରରୁ ଅଧିକ ପିଲା ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ । କଳାରେ  ସର୍ବାଧିକ ୮୯୯୧ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ରହିଥିବା ବେଳେ ବିଜ୍ଞାନରେ ୨୩୩୧, ବାଣିଜ୍ୟରେ ୬୧୭ ଓ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗରେ ୬୧୭ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉଗାଣ୍ଡା କାମ୍ପାଲା ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଖେଳିବାକୁ ଯାଇଥିବା ୩ ଓଡ଼ିଆ ଖେଳାଳି ସୁରକ୍ଷିତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Blast-in-uganda-91431
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Blast-in-uganda-91431
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 16 Nov 2021 20:28:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଉଗାଣ୍ଡା ରାଜଧାନୀ କାମ୍ପାଲା ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ । ପାରା ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଖେଳିବାକୁ ଯାଇଥିବା ୩ ଓଡ଼ିଆ ଖେଳାଳି ସେହି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତେ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ବିସ୍ଫୋରଣର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ଏହି ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୩ ଜଣ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଅନେକ ଆହାତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ । ପାରା ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଖେଳିବାକୁ ଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଖେଳାଳି ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଭାରତୀୟ ପାରା ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ଦଳରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ, ଦୀପରଞ୍ଜନ ବିଶୋଇ ଓ ଦିଲେଶ୍ୱର ରାଓ ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବୃତ୍ତିଗତ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପୋର୍ଟାଲ ଲଞ୍ଚ କଲେ ପଞ୍ଜାବ ସରକାର, ଉପକୃତ ହେବେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/The-Punjab-government-will-benefit-one-million-students-by-launching-a-vocational-guidance-portal-91402
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/The-Punjab-government-will-benefit-one-million-students-by-launching-a-vocational-guidance-portal-91402
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 16 Nov 2021 09:32:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପଞ୍ଜାବ, ନଭେମ୍ବର ୧୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବୃତ୍ତିଗତ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପଞ୍ଜାବ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପରଗେଟ୍ ସିଂ ସୋମବାର ଏକ କ୍ୟାରିୟର ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବର ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ପଛରେ ଗୋଟିଏ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି କ୍ୟାରିୟରର ସଠିକ ବିକଳ୍ପ ବାଛିବାରେ ଅକ୍ଷମତା ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଏଠାରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କହିଛନ୍ତି। ଯଦି ଛାତ୍ରମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ କ୍ୟାରିୟର ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଚମତ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ବୋଲି ସିଂ କହିଛନ୍ତି।

ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକର ଅଂଶ ଭାବରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଅନଲାଇନ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ, ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଏବଂ ବୃତ୍ତି ବିଷୟରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବାରେ ଏହି ପୋର୍ଟାଲ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରେ ବସି କ୍ୟାରିୟର କାଉନସେଲିଂ, ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି କ୍ଷେତ୍ର ବିଷୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ସୂଚନା ପାଇବେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ଦିବସ, ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶରେ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକଶ ସମ୍ଭବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Today-is-National-Education-Day-human-resource-development-is-possible-in-the-development-of-education-91191
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Today-is-National-Education-Day-human-resource-development-is-possible-in-the-development-of-education-91191
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 11 Nov 2021 09:35:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶର ବିକାଶରେ ମାନବ ସମ୍ବଳର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ ରହିଥାଏ । ତେବେ ଦକ୍ଷ ମାନବ ସମ୍ବଳ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ। ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶରେ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକଶିତ ହୋଇଥାଏ । ଶିକ୍ଷାର ଉପଯୋଗିତା ତଥା ଆବଶ୍ୟକତା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ଲାଗି ପ୍ରତିବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୧୧ରେ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଆସୁଛି । ସ୍ଵାଧୀନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ମୌଲାନା ଅକୁଲ କଲାମ ଆଜାଦଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ଏହି ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ । ଆଜାଦ୍ ଯିଏ ୧୯୪୭ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରୁ ୧୯୫୮ ଫେବୃୟାରୀ ୨ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନକୁ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବା ଲାଗି ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ଦିନକୁ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

୧୮୮୮ ମସିହାରେ ସାଉଦି ଆରବର ମକ୍କାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ମୌଲାନା ଅବୁଲ କଲାମ ଆଜାଦ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଅବୁଲ କଲାମ ଗୁଲାମ ମୁହୁୟୁଦ୍ଦିନ। ବ୍ରିଟିଶ ନୀତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ସେ ୧୯୧୨ ମସିହାରେ ଉର୍ଦ୍ଦୁରେ ଏକ ସାପ୍ତାହିକ ପତ୍ରିକା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଅଲ-ହିଲାଲ ନିଷେଧ ହେବା ପରେ ସେ ଆଉ ଏକ ସାପ୍ତାହିକ ଅଲ-ବାଗ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଆଜାଦ ଦୃଢ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ୧୯୪୯ ମସିହାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଭାରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସମାଜର ଅର୍ଦ୍ଧେକ - ମହିଳାମାନଙ୍କର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଧ୍ୟାନ ନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ଉପଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ସେ ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଜୋର ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ପାଇଁ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାର ବ୍ୟବହାରକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ମାତୃଭାଷାରେ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖଲ୍ଲିକୋଟ୍ ଏକକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଦାବି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Student-unrest-at-Khallikot-Single-University-demands-to-take-the-exam-online-91163
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Student-unrest-at-Khallikot-Single-University-demands-to-take-the-exam-online-91163
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 10 Nov 2021 16:45:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବରେ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଧୀରେ ଧୀରେ କରୋନା ମ ହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବା ସହ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହରେ ପାଠ ପଢା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ମାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ହେବା ନେଇ ନୋଟିସ୍ ଆସିବା ପରେ ଦେଖାଦେଇଛି ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି । ବ୍ରହ୍ମପୁର ଖଲ୍ଲିକୋଟ୍ ଏକକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳ୍ୟୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଛାତ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନ । 

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, କରୋନା ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିବା ପରେ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ଖୋଲିଛି । ପାଠପଢା ଉପରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆଗ୍ରହ କମିଛି । ହେଲେ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ପରୀକ୍ଷା । ଅଫ ଲାଇନ ବଦଳରେ ଅନ ଲାଇନ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଦାବିରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ କୁଳପତି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସମ୍ମୁଖ ଫାଟକରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି । 

ଯୁକ୍ତ ତିନି ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ସେମିଷ୍ଟାର ପରୀକ୍ଷା ଅନଲାଇନରେ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ପାଠ୍ୟ ଖସଡାର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ସରି ନାହିଁ । କୋର୍ସ ନସାରି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଂ ନୋଟିସ୍ ବାହାରିଛି । ଏଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ବ୍ୟାପର ଅଟେ । ଏହି ସମୟରେ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କୁଳପତିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଓଜେଇଇ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସିଟ୍ ଆଲଟ୍‌ମେଣ୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/The-first-phase-of-the-Ojee-seat-allotment-will-be-released-this-evening-91106
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/The-first-phase-of-the-Ojee-seat-allotment-will-be-released-this-evening-91106
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 09 Nov 2021 11:12:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡିଶା ଯୁଗ୍ମ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା(ଓଜେଇଇ) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସିଟ୍ ଆଲଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଓଜେଇଇ ପକ୍ଷରୁ ବି.ଟେକ୍‌, ବି.ଆର୍କ, ବି.କ୍ୟାଟ୍ ଓ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଏମଏସସି ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସିଟ୍ ଆଲଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । 

ସିଟ୍ ଆଲଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପରେ ୧୨ ତାରିଖ ଯାଏ ଅନଲାଇନ ରିପୋର୍ଟିଂ ଚାଲିବ । ଏହି ସମୟରେ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ଫି ଦାଖଲ କରିବା ସହ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ସବୁ ଅପଲୋଡ୍ କରିବେ । ସେହିପରି ଆଜିଠାରୁ ୧୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଟ୍ ବଣ୍ଟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନିଜକୁ ବାହାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । 

ଏହାସହିତ ଆଗରୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିନଥିବା ଜେଇଇ ମେନ୍ ର‌୍ୟାଙ୍କଧାରୀ ଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଓଜେଇଇରେ ର‌୍ୟାଙ୍କ ପାଇଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ୧୦ରୁ ୧୫ ତାରିଖ ଭିତରେ ଚଏସ୍ ଲକିଂ ସହ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିପାରିବେ । ୧୮ ତାରିଖରେ ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସିଟ୍ ଆଲଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ବାହାରିବ । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ୧୮ରୁ ୨୦ ଅନଲାଇନ୍ ରିପୋର୍ଟି ହେବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନାରେ ପ୍ରଭାବିତ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବଳ ଦେବାକୁ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ୍ୟ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/The-state-government-has-launched-a-mobile-school-program-to-strengthen-the-education-system-in-Karona-90662
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/The-state-government-has-launched-a-mobile-school-program-to-strengthen-the-education-system-in-Karona-90662
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 29 Oct 2021 11:58:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୨୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦୁର୍ବଳ ଆଦିବାସୀ ଗୋଷ୍ଠୀ(ପିଭିଟିଜି) ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରଥମରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ଭ୍ୟାନ୍ ରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ୱରୁପ ଓଡିଶା ସରକାର ସ୍କୁଲ ସଞ୍ଜୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାକୁ ମହାମାରୀ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯିବା, ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ଅଭାବରୁ ବିଭିନ୍ନ ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକ ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଠୁ ଦୁରେଇ ରଖିଛି ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଭ୍ୟାନ୍ ଉଦ୍ୟମରେ ଏହି ମୋବାଇଲ୍ ସ୍କୁଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ଯାହା ପଛୁଆ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପିଲାମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ, ଏହା କେବଳ ଶିକ୍ଷଣରେ ନିରନ୍ତରତା ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ ବରଂ ସ୍କୁଲ୍ ଡ୍ରପ୍ ଆଉଟ୍ ରୋକିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏସଟି ଏବଂ ଏସସି ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରାକା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଭିଟିଜି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ସର୍ବଦା ଏକ ଆହ୍ୱାନ ହୋଇଆସୁଛି ଏବଂ ମହାମାରୀ ହେତୁ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହେତୁ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ବିଗିଡି ଯାଇଛି।

ତେଣୁ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଞ୍ଜୋଗ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ପିଭିଟିଜି ଅଞ୍ଚଳର ପିଲାମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଦିଗରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏସଟି ଆଣ୍ଡ ଏସସି ବିକାଶ ବିଭାଗ, ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ରଂଜନ ଚୋପ୍ରା କହିଛନ୍ତି, "ପିଲାମାନେ ପୁନର୍ବାର ଖୋଲିବା ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଫେରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରୟାସ ।

ଏକ ଭ୍ୟାନ୍ ରେ ଥିବା ମୋବାଇଲ୍ ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି ଏବଂ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆନନ୍ଦରେ ନିୟୋଜିତ ହେବା ପାଇଁ ଅଡିଓ-ଭିଜୁଆଲ୍ ଉପକରଣ, ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁସ୍ତକ, ବିଜ୍ଞାନ କିଟ୍, କ୍ରୀଡା କିଟ୍, ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଶିକ୍ଷା କିଟ୍ ଭଳି ଶିଶୁ ଅନୁକୂଳ ଶିକ୍ଷଣ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ସଜାଯାଇଛି । ସ୍ମରଣୀୟ ଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଏକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଧିବେଶନ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଲିବ ।

ଓଡିଶାର ଦଶଟି ଜିଲ୍ଲା (କେଉଁଝର, ଯାଜପୁର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଅନୁଗୁଳ, ଗଜପତି, ରାୟଗଡା, କାଲାହାଣ୍ଡି, ମାଲକାନଗିରି, କନ୍ଧମାଳ ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ) ର ୧୦୦୦ ଟି ଗ୍ରାମରେ ପିଭିଟିଜି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରାୟ ୪୦,୦୦୦ ପିଲାଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଣିକି ନୂଆ ଢାଞ୍ଚାରେ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ପରୀକ୍ଷା, ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କଲା ବୋର୍ଡ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/The-board-announced-the-dates-for-the-ninth-and-tenth-grade-exams-the-ninth-grade-exams-in-the-new-format-90338
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/The-board-announced-the-dates-for-the-ninth-and-tenth-grade-exams-the-ninth-grade-exams-in-the-new-format-90338
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Oct 2021 17:01:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏଣିକି ନୂଆ ଢାଞ୍ଚାରେ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ପରୀକ୍ଷା । ଏନେଇ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରାଯାଇଛି । ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ବର୍ଷକୁ ୪ଟି ଫରମେଟିଭ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ହେବ । ବର୍ଷକୁ ୨ଟି ସେମିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେବ । ଫରମେଟିଭ୍ ଓ ସମେଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷାର ମାର୍କକୁ ନେଇ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରାଯିବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ ସଭାପତି ରାମାଶିଷ ହାଜରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ନବମ ଶ୍ରେଣୀର ସମେଟିଭ-୧ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ କହିଛି । ନଭେମ୍ବର ୨୨ରୁ ୨୪ ତାରିଖ ଭିତରେ ପ୍ରଥମ ସମେଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ କହିଛି । ଏଥିରେ ୪୦ ମାର୍କର ପରୀକ୍ଷା ହେବ । ୨୦ ମାର୍କର ସବଜେକଟିଭ୍ ଓ ୨୦ ମାର୍କର ଅବଜେକଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା ହେବ । ସକାଳ ୯ଟାରୁ ୧୦ଟା ଏବଂ ୧୧ଟାରୁ ୧୨ଟା ପରୀକ୍ଷା ହେବ ବୋଲି ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । 

ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଦେବ, ପରୀକ୍ଷା ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ହେବ । ଖାତା କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ସ୍କୁଲରେ ଦେଖା ହେବ । ୨୩ ତାରିଖରୁ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଖାତାର ମୂଲ୍ୟାୟନ ଶେଷ ହେବ । ଡିସେମ୍ବର ୬ରୁ ୧୩ ତାରିଖ ଭିତରେ ବୋର୍ଡ ମାର୍କ ଅପଲୋଡ କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>