<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ମୂଲ୍ୟାୟନ ଆରମ୍ଭ, ୨ ଟି ସିପ୍ଟ ରେ ଖାତାଦେଖା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Plus-two-evaluation-starts-from-today-70789
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Plus-two-evaluation-starts-from-today-70789
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 01 Jun 2020 22:36:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ଇ - ମୂଲ୍ୟାୟନ ଆରମ୍ଭ । ରାଜ୍ୟର ୩୬ଟି ଅନଲାଇନ ମୁଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଯୁକ୍ତ ୨ ଖାତା ଦେଖା । 

୨ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏବଂ ୨ଟି ସିଫ୍ଟରେ ଇ- ମୁଲ୍ୟାୟନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଉଛି ।ପ୍ରଥମ ସିଫ୍ଟ ସକାଳ ୭ଟାରୁ ଦିନ ୧୨ ଟା ୩୦ ଓ ଦ୍ବିତୀୟ ସିଫ୍ଟ ଅପରାହ୍ନ ୧ ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ୩୦ ଯାଏଁ ଚାଲିବ । ସେହିପରି ଜୁନ ୮ ତାରିଖରୁ ଅଫଲାଇନରେ ଖାତା ମୁଲ୍ୟାୟନ ହେବ । ୨୩ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୁଲ୍ୟାୟନ ହେବ । ଏଥିସହ ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଓ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯିବ । ୪୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ  ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ  ରଖାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଖବର: ରାଜ୍ୟରେ ଜୁନ ୧୭ ରେ ଖୋଲିବନି ସ୍କୁଲ୍, ଜୁଲାଇ ମାସରେ ନିଆଯିବ ନିଷ୍ପତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/School-will-not-open-on-June-17-in-Odisha-70773
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/School-will-not-open-on-June-17-in-Odisha-70773
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 31 May 2020 22:40:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଖବର। ରାଜ୍ୟରେ ଜୁନ୍ ୧୭ ତାରିଖରୁ ଖୋଲିବନି  ସ୍କୁଲ୍‌। ଏନେଇ  ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମହାମାରୀ କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ଜୁନ୍‌ ୩୦ ଯାଏ ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।  ଏହାସହ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି ହୋଇଛି। ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଜୁଲାଇରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ରହିଛି । ରାଜ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଓ ଅଭିଭାବକ ଜୁଲାଇରେ ସ୍କୁଲ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା କରି ନିଷ୍ପତି ନେବେ।  ତେଣୁ ଜୁନ୍ ୧୭ରୁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବନି ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ପୁଣି କେବେ ସ୍କୁଲ୍‌ ଖୋଲିବ ସେନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କିଛି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇନାହିଁ ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଜୁନ୍‌ ୧୭ରୁ ସ୍କୁଲ୍‌ ଖୋଲିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିଜ ନିଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦଶମ ଓ ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ବଳକା ପେପର୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲା CBSE : ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/CBSE-given-permission-to-1012-th-students-for-to-appear-exam-in-own-district-70678
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/CBSE-given-permission-to-1012-th-students-for-to-appear-exam-in-own-district-70678
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 28 May 2020 20:49:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ କାରଣରୁ ଦେଶରେ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ଏବେ ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ କୋହଳ ହେବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ(CBSE) ଦଶମ ଓ ଦ୍ବାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ହେବ। କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାର ବାକି ପେପର ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ ବୁଧବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନିଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାର ବାକି ପେପର ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।ଏହି ପଦକ୍ଷେପରେ ଯେଉଁମାନେ ସହର ଛାଡି ନିଜ ଗାଁକୁ ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା ହେବ।   ସିବିଏସଇ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଲାଗି ପରୀକ୍ଷା ଲାଗି ଯଥାସମ୍ଭବ ସମୟୋଜିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ।

ସିବିଏସଇ ପୂର୍ବରୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କାରଣରୁ ଦଶମ ଓ ଯୁକ୍ତ ୨ର ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାର ବାକି ରହିଥିବା କିଛି ପେପରର ପରୀକ୍ଷା ଲାଗି ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହି ସବୁ ବଳକା ପେପର୍ ପରୀକ୍ଷା ଜୁଲାଇ ୧ରୁ ୧୫ ମଧ୍ୟରେ ହେବ। 

ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଜାରି ଗମନାଗମନ ସହିତ ଅନେକ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର ନିଜ ନିଜର ସ୍କୁଲକୁ ଆସି ପାରିବେ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଛାତ୍ରମାନେ ନିଜର ଗୃହ ଜିଲ୍ଲାରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ଦେଖା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Matric-evaluation-from-today-70612
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Matric-evaluation-from-today-70612
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 May 2020 20:45:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜିଠାରୁ ମାଟ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟାୟନ ଆରମ୍ଭ | ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱ ଅବଲମ୍ବନ କରି ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ଦେଖା ହେବ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ।

କରୋନା ଓ ବାତ୍ୟା ଅମ୍ଫାନ୍ ପାଇଁ ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଆଜିଠୁ ଖାତା ଦେଖା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଥର୍ମାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂ ପରେ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଙ୍କୁ ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଛଡାଯାଉଛି ।  ତେବେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଗାଇଡଲାଇନ୍ କୁ ପାଳନ କରି ଖାତାଦେଖା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ପ୍ରତି ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଜଣେ ନୋଡାଲ ଅଫିସର ଏବଂ ଜଣେ ଓଆରଏସ ଅଫିସରଙ୍କ ରହିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। 

କୋଭିଡ୍-୧୯ ନିୟମାବଳୀ ଅନୁସାରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା  ରଖି ଆଜିଠୁ ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଖାତାଦେଖା ଆରମ୍ଭ । ସେପଟେ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ମାଟ୍ରିକ ରେଜଲ୍ଟ ବାହାରିବ   ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମେ' ୨୬ ରୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ମୂଲ୍ୟାୟନ, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବାହାରିବ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Matric-evaluation-from-may-26-70474
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Matric-evaluation-from-may-26-70474
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 May 2020 06:21:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆସନ୍ତା ମେ ୨୬ ତାରିଖରୁ ମାଟ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟାୟନ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱ ଅବଲମ୍ବନ କରି ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ଦେଖା ହେବ ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି |

କରୋନା ଓ ବାତ୍ୟା ଅମ୍ଫାନ୍ ପାଇଁ ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଆଜି ବୈଠକ ରେ ମେ ୨୬ ତାରିଖରୁ ମାଟ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟାୟନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି ।  ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚିଠି ଲେଖି ଖାତାଦେଖା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଗାଇଡଲାଇନ୍ କୁ ପାଳନ କରି ଖାତାଦେଖା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚିଠିରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ପ୍ରତି ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଜଣେ ନୋଡାଲ ଅଫିସର ଏବଂ ଜଣେ ଓଆରଏସ ଅଫିସରଙ୍କ ରହିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

କୋଭିଡ୍-୧୯ ନିୟମାବଳୀ ଅନୁସାରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା  ରଖି ଆସନ୍ତା ୨୬ରୁ ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଖାତାଦେଖା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚିଠି ଜରିଆରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସେପଟେ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ମାଟ୍ରିକ ରେଜଲ୍ଟ ବାହାରିବ   ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବାତ୍ୟା ଅମ୍ଫାନ୍ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ହେଲା ମାଟ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟାୟନ , ୨୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନାହିଁ ଖାତାଦେଖା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Matric-evaluation-postponed-for-cyclone-amfan-70391
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Matric-evaluation-postponed-for-cyclone-amfan-70391
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 May 2020 21:47:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସ୍ଥଗିତ ହେଲା ମାଟ୍ରିକ ଖାତାଦେଖା। ବାତ୍ୟା ଅମ୍ଫାନ୍ କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨୧ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ଦେଖାକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି  । 

ପୂର୍ବରୁ ମେ ୨୦ ରୁ ମାଟ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟାୟନ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଥିବା ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ୨୦ ବଦଳରେ ୨୧ ତାରିଖରୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ଦେଖା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଗତକାଲି କହିଥିଲେ | ତେବେ ବାତ୍ୟା ର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ରହିବା ଯୋଗୁଁ ଏହି ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ମୂଲ୍ୟାୟନ କୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି ।

ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କେବେ ଖାତା ଦେଖା ହେବ ସେନେଇ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯିବ। ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୬୦ଟି କେନ୍ଦ୍ର ରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ। ଏହାସହ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମୁତାବକ ୧୦ କିଲୋମିଟର ପରିଧି ଭିତରେ ଥିବା ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ହିଁ ଖାତା ଦେଖିବେ ଶିକ୍ଷକ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଅପରାହ୍ନ 5ଟା ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ସିବିଏସଇର ବାକି ଥିବା ପରୀକ୍ଷାର ତାରିଖ, ଟ୍ୱିଟ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/The-rest-of-the-CBSE-exam-dates-will-be-released-today-at-5-pm-70308
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/The-rest-of-the-CBSE-exam-dates-will-be-released-today-at-5-pm-70308
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 16 May 2020 01:24:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ସିବିଏସଇର ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାମାନଙ୍କର ବାକି ଥିବା ପରୀକ୍ଷା ସାରଣୀର ତାରିଖ । ଏ ନେଇ ଟ୍ୱିଟ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ୱଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ଼ଃ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ ।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ରମେଶ ପୋଖ୍ରିଆଲ୍ ନିଶଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ ସିବିଏସ୍ଇ ବୋର୍ଡ ଶ୍ରେଣୀ ଦଶମ-ଦ୍ୱାଦଶର ଅବଶିଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ଜୁଲାଇରେ କରିବ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ତାରିଖ 1.07.2020 ରୁ 15.07.2020 ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି ବୋଲି । ହେଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଅପରାହ୍ନ 5 ଟା ରେ ସିବିଏସଇର ଅବଶିଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷାଗୁଡ଼ିକର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାରିଖ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ।

ଏଥିସହ ସିବିଏସ୍ଇ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଦଶମ ବୋର୍ଡର ଅବଶିଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା କେବଳ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହେବ। ଏଥି ସହିତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକର ପରୀକ୍ଷା ଏଠାରେ ନିଆଯିବ। ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର 29 ଟି ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟର ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମେ' ୨୦ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମାଟ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟାୟନ, ନିୟୋଜିତ ହେବେ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Matric-evaluation-from-me-20-70139
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Matric-evaluation-from-me-20-70139
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 11 May 2020 01:12:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କରୋନା ମୁକାବିଲା କରୁଛି ଓଡିଶା । ରାଜ୍ୟରେ ମହାମାରୀ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଛନ୍ଦି ହୋଇପଡିଛି ମାଟ୍ରିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ । ତେଣୁ ଏହାରି ଭିତରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମାଟ୍ରିକ ଖାତାଦେଖା । ମେ ୨୦ରୁ ମାଟ୍ରକି ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏଥିରେ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ । ଏନେଇ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। 

 ମେ ୨୦ ରୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ଥିବାବେଳେ ମେ ୧୯ରୁ ଖାତା ଦେଖିବାକୁ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷକ ରିପୋର୍ଟ କରିବେ । ତେବେ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ଖାତାଦେଖା ବେଳେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ମାସ୍କ ନିୟମ ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବ । ଖାତା ଦେଖା ପାଇଁ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ। ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୬୦ ଟି କେନ୍ଦ୍ର ରେ ଖାତା ଦେଖା ହେବ। ପୂର୍ବରୁ ଯେତିକି ଶିକ୍ଷକ ଖାତା ଦେଖୁଥିଲେ ତା ଠୁ ଆଉ ୬ହଜାର ଶିକ୍ଷକ ଖାତା ଦେଖିବେ । କୌଣସି କଣ୍ଟନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ ଖାତା ଦେଖା କେନ୍ଦ୍ର ନାହିଁ । ୩ ଟି ଫେଜ୍ ରେ ଖାତା ଦେଖା ହେବ । ଖାତା ଦେଖା ପାଇଁ ୨,୪ ଦିନ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିପାରେ। 

ମୂଲ୍ୟାୟନ କ୍ରେନ୍ଦ୍ରରେ କୋଭିଡ଼୍ ଗାଇଡ଼ଲାଇନର ପାଳନ ହେବ । ତେବେ ଖାତାଦେଖୁଥିବା ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଇନସେଣ୍ଟିଭ୍ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ଼କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ତେବେ ଏନେଇ ବୈଠକରେ କୌଣସି ନଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନି ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ କହିଥିଲେ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୁଆରୀ ୧୯ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ ଯାଏ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିଲା । ସାଢେ ୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି ।ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮ ଓ ୧୯ ଦୁଇଦିନ ଧରି ଖାତା ଦେଖା ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ କରୋନା ଲାଗି ମୂଲ୍ୟାୟନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମେ' ୨୦ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମାଟ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟାୟନ, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Matric-evaluation-from-me-20-70086
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Matric-evaluation-from-me-20-70086
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 09 May 2020 01:10:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କରୋନା ମୁକାବିଲା କରୁଛି ଓଡିଶା । ରାଜ୍ୟରେ ମହାମାରୀ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଛନ୍ଦି ହୋଇପଡିଛି ମାଟ୍ରିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ । ତେଣୁ ଏହାରି ଭିତରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମାଟ୍ରିକ ଖାତାଦେଖା । ମେ ୨୦ରୁ ମାଟ୍ରକି ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନେଇ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି  ।

ଆଜି ମାଟ୍ରକ ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ନେଇ ବିିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ ଓ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ସଭାପତିଙ୍କ ସମେତ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ବୈଠକ ବସିଥିଲା । ବୈଠକରେ ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ତାରିଖ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛି । ମେ ୨୦ ରୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ଥିବାବେଳେ ମେ ୧୯ରୁ ଖାତା ଦେଖିବାକୁ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷକ ରିପୋର୍ଟ କରିବେ । ତେବେ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ।

ଖାତାଦେଖା ବେଳେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବ । ମୂଲ୍ୟାୟନ କ୍ରେନ୍ଦ୍ରରେ କୋଭିଡ଼୍ ଗାଇଡ଼ଲାଇନର ପାଳନ ହେବ । ତେବେ ଖାତାଦେଖୁଥିବା ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଇନସେଣ୍ଟିଭ୍ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ଼କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ତେବେ ଏନେଇ ବୈଠକରେ କୌଣସି ନଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନି । 

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୁଆରୀ ୧୯ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ ଯାଏ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିଲା । ସାଢେ ୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି ।ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮ ଓ ୧୯ ଦୁଇଦିନ ଧରି ଖାତା ଦେଖା ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ କରୋନା ଲାଗି ମୂଲ୍ୟାୟନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜୁଲାଇ 1ରୁ 15 ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ CBSEର ବାକି ଥିବା ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାମାନଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/The-remaining-CBSE-tenth-and-twelfth-grade-childrens-exams-will-be-held-from-July-1-to-15-70059
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/The-remaining-CBSE-tenth-and-twelfth-grade-childrens-exams-will-be-held-from-July-1-to-15-70059
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 08 May 2020 05:28:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଦେଶରେ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି । ଏହି ଲକଡାଉନ୍ 17 ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ | ଏହି ସମୟରେ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ ଏକ ଟ୍ୱିଟ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସିବିଏସଇ ବୋର୍ଡର ବାକି ଥିବା ଅବଶିଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ଜୁଲାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ନିଶଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା କାରଣରୁ ସ୍ଥଗିତ ଥିବା CBSE ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶର ଅବଶିଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା କେବେ ହେବ ସେ ନେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି,ତେବେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଆସନ୍ତା 1.07.2020 ରୁ 15.07.2020 ମଧ୍ୟରେ କରାଯିବା ନେଇ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସିବିଏସ୍ଇ କହିଛି ଯେ ଯଦି ସେମାନଙ୍କୁ ଦଶ ଦିନ ସମୟ ଦିଆଯିବ, ତେବେ ସେମାନେ ଅବଶିଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ, ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ CBSE ମଧ୍ୟ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>