<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ହେବ ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟର, ଆସନ୍ତା ୧୮ରେ ହେବ ଶିଳାନ୍ୟାସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Odisha-govt-to-establish-teacher-cluster-in-Malkangiri-65302
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Odisha-govt-to-establish-teacher-cluster-in-Malkangiri-65302
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 00:09:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବା ସହ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ତତ୍ପର ଅଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ । ଏଣିକି ଯିବା ଆସିବାରେ ଶିକ୍ଷକ ସମୟ ନଷ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ । ଏନେଇ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଶିକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁଧାର ପାଇଁ କିଛି ଦିନ ହେବ ସେ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ସ୍କୁଲ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସହ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅନିୟମିତତା ନେଇ କତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ତାଗିଦ୍ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ତେବେ ଏହି ମଧ୍ୟରେ ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା ସ୍ଵାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ସ୍କୁଲ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଓ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ନାନା ସମସ୍ୟା ପରିଲଖିତ କରିଥିଲେ । ତେଣୁ ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଂଚଳରେ ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟର ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୫ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ ।  

ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟର ତିଆରି ହେବ। ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଯିବା ଆସିବାରେ ୬ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗୁଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ରହିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ କ୍ଵାର୍ଟର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଗମନାଗମନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସମୟ ନଷ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ। ଶିକ୍ଷକମାନେ ଯିବା ଆସିବା ନ କରି ସେହି କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ରହିବେ । ଫଳରେ ସେମାନେ ଉଚିତ୍ ସମୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିପାରିବେ। ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍କୁଲ ଉପକୃତ ହେବେ । ଏଥିଲାଗି ୮କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ୧୮ ତାରିଖରେ ଏହି ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟରର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରାଯିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           5T ଅଧିନରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ: ଶିକ୍ଷକ କରିବେ ୭ଘଣ୍ଟା ଡ୍ୟୁଟି, ଧନୀ ପିଲା ପାଇବେନି ଲାପଟପ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-State-Odisha-Higher-Education-Deaprtment-came-Under-5T-action-Plan-65175
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-State-Odisha-Higher-Education-Deaprtment-came-Under-5T-action-Plan-65175
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 12 Dec 2019 09:43:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

୫ଟି କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଅଧିନକୁ ଆସିଲା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ।  ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ନେଇ ୫ଟିର କାର‌୍ୟ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ୧୭ ସୂତ୍ରୀ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ  ହୋଇଛି । ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଏହି ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ୍‌କୁ ଯୋଜନା ଓ ସଂଯୋଜନ ବିଭାଗକୁ ପଠାଇଛି । ଏହି ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ ସହ ନୋଡାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ‘ମୋ ସ୍କୁଲ’ ଢାଞ୍ଚାରେ କଲେଜରେ ଖୋଲିବ ‘ମୋ କଲେଜ’ ମଞ୍ଚ । ଶିକ୍ଷକମାନେ ୭ଘଣ୍ଟିଆ ଡୁଟି କରିବା ଉପରେ ତଦାରଖ କରାଯିବ । 

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗରେ ମେଧାବୃତ୍ତି ପରିଷଦ ଗଠନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି  ହୋଇଛି । ଏଣିକି ଶିକ୍ଷକମାନେ ୭ ଘଣ୍ଟିଆ ଡ୍ୟୁଟି କରିବେ । ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ନିଆଯିବ । ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୭୫% ଉପସ୍ଥାନ ନଥିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ । ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅଣଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକକ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । 

‘ମୋ ସ୍କୁଲ’ ଢାଞ୍ଚାରେ କଲେଜରେ ଖୋଲିବ ‘ମୋ କଲେଜ’ ମଞ୍ଚ । ଧନୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମେଧାବୀ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଲାପ୍‌ଟପ୍ ଯୋଜନାରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିବେ । ସବୁ ବ୍ଲକ୍‌ର ଓ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରେ ମେଧା ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ପିଲାଙ୍କୁ ମେଧାବୃତ୍ତି ଦେବାକୁ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍ ଜାରି କରାଯିବ । ଏଣିକି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଲେଜ ଓ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କ୍ୟାରିଅର କାଉନ୍‌ସେଲିଂ ସେଲ୍ ଖୋଲାଯିବ ।  ଏସଏଏମଏସ ଜରିଆରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମତାମତ ନିଆଯିବ । ସେହିପରି ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି କୈନ୍ଦ୍ରିକ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ । ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପିଲାଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ବାହାରେ କୋଚିଂ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । 

ଏନଏଏସି  ସ୍ୱୀକୃତି ପାଇଁ କଲେଜ ଓ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିବ । ସେଥିରେ କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ବିଷୟରେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ କଲେଜର ର‌୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କରାଯିବ । ଏହି ର‌୍ୟାଙ୍କ ଜରିଆରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟ ଓ ଦେଶର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରାଯିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟରେ ହେବ ଆଉ ୧୦୦ଟି ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ୱେବସାଇଟ ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/education-Odisha-100-more-Adarsha-Vidyalaya-will-build-in-Odisha-65141
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/education-Odisha-100-more-Adarsha-Vidyalaya-will-build-in-Odisha-65141
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 11 Dec 2019 04:01:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଶହେଟି ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯିବ । ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିବ ମଡେଲ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ । ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୱେବସାଇଟର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି ।

 ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୧୪ଟି ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି । ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଆହୁରି ୧୦୦ଟି ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ । ଆଜି ଓଡିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୱେବସାଇଟର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଓଡ଼ିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୱେସାଇଟ ରହିବ oav.esu.in । ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମଧ୍ୟ ମଡେଲ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ କରାଯିବ । ଏହି ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଯେପରି ପାଠ ପଢିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ସେନେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ଆଜି ରବିନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପରେ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟର କୃତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନପୀତ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନବ ନିଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦିଗଦର୍ଶନ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । 

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ମଡେଲ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ । ଏନେଇ ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ ସରିଛି । ମଡେଲ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ କାମ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢା ସାଙ୍ଗକୁ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଣିକି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଜି ନାମ ଲେଖା ପାଇଁ ହେବ ଏକକ ପ୍ରବେଶିକା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-From-2020-academic-year-PG-admissions-across-Odisha-colleges--universities-will-be-through-unified-entrance-exam-65106
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-From-2020-academic-year-PG-admissions-across-Odisha-colleges--universities-will-be-through-unified-entrance-exam-65106
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Dec 2019 04:12:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏଣିକି ଜୁନ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଯୁକ୍ତ ୩ ରେଜଲ୍ଟ । ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବା ପାଇଁ ସବୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ୨୦୨୦ରୁ ଏକକ ପିଜି ପ୍ରବେଶିକା କରାଯିବ । ଏନେଇ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସମସ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତିଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସମ୍ମିଳନୀ ହୋଇଥିଲା । ସେଠାରେ ପିଜି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରବେଶିକା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବା ପରେ ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରୁ ଏକକ ପିଜି ପ୍ରବେଶିକା କରାଯିବ । ନେଇ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ପିଜି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ହେବ । ଯୁକ୍ତ ୩ ପରୀକ୍ଷା ସରିବାର ୪୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରେଜଲ୍ଟ ବାହାରିବ । ଜୁନ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ କଲେଜ ଯୁକ୍ତ ୩ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଏକକ ପିଜି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ୨୦୨୦ରୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ ବୋଲି କୁଳପତିଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ପରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେଭି-୩ ଛାତରୁ ଡେଇଁ ଛାତ୍ରୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଡେପୁଟି କମିଶନରଙ୍କ ଅଫିସ ଘେରାଉ କଲେ ଅଭିଭାବକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-State-Odisha-Alleging-harassment-of-students-members-of-Parents-Association-stage-dharna-64956
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-State-Odisha-Alleging-harassment-of-students-members-of-Parents-Association-stage-dharna-64956
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 07 Dec 2019 22:51:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ- ୩ର ଛାତୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତାତିଲେ ଅଭିଭାବକ । ଆଜି ଅଭିଭାବକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଗଠନର ଡେପୁଟି କମିଶନରଙ୍କ ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିଛନ୍ତି । 

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଲାଙ୍କୁ ମାନସସିକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଦିଆଯାଉଥତିବା ଅଭିଭାବକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ବିନା କାରଣରେ ପିଇଟି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଛାତ୍ରୀ ଜଣଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହ ଚରିତ୍ରକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏନେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତରୁ ଛାତ୍ରୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ବିରୋଧରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ବୋଲି ଅଭିଭାବକ ଦାବୀ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଅଭିଭାବକମାନେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରିବାକୁ ଡେପୁଟି କମିଶନରଙ୍କ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି ।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଜଣକ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ କୈାଣସି ଏକ କଥାକୁ ନେଇ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ । ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାରେ ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇ ଗତକାଲି ଅପରାହ୍ନରେ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ତୃତୀୟ ମହଲା ଛାତରୁ ଡେଇଁଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଘରୋଇ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ହାତ, ଗୋଡ଼ ଓ ମୁଣ୍ଡରେ ଗଭୀର ଆଘାତ ଲାଗିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୭୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଉପସ୍ଥାନ କମ ହେଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଅତିରିକ୍ତ କ୍ଲାସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/education-odisha-extra-class-will-held-those-students-have-no-75-percent-attandence-64715
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/education-odisha-extra-class-will-held-those-students-have-no-75-percent-attandence-64715
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 30 Nov 2019 09:31:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏଣିକି  ୭୫ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ଉପସ୍ଥାପନ ଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ କ୍ଲାସ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସଚିବ ଶାଶ୍ଵତ ମିଶ୍ର  ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। 

ଯେଉଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ୭୫ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ ରହିଛି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ କ୍ଲାସ କରାଇ ଉପସ୍ଥାନ  ୭୫ ପ୍ରତିଶତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସମସ୍ତ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଯଦି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ୭୫ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ ହୁଏ ତେବେ ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ  ହେବେ ବୋଲି ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଅଧ୍ୟାପକ ମାନଙ୍କୁ ଏଥିପ୍ରତି ବିଶେଷ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ  ଉପସ୍ଥାନ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ରହିଲେ ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ବୋଲି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ ଜାରି ରହିଥିଲା। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷାର ଗୁଣାତ୍ମକ ଧିରେ ଧିରେ ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ ଲାଗିଛି। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିୟମିତ କ୍ଲାସ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର  ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଉପସ୍ଥାନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି।  ଯାହା ଫଳରେ ଛାତ୍ରମାନେ ନିୟମିତ କ୍ଲାସ ଆସି ପଢ଼ା ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ଵ ଦେବେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏବେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ର ଅଷ୍ଟମ ସେମିଷ୍ଟାର କାଗଜ କଲମରେ ନୁହେଁ ଅନଲାଇନରେ ଦେବେ ପରୀକ୍ଷା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/education-odisha-engineering-student-8th-semester-in-online-64653
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/education-odisha-engineering-student-8th-semester-in-online-64653
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 29 Nov 2019 05:22:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପାଠ୍ୟକ୍ରମକୁ ଧନ୍ଦାମୂଳକ କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବାଯୋଗ୍ୟ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆଧାରରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଶିକ୍ଷାରେ ନୂତନ ଢାଞ୍ଚାରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଅଷ୍ଟମ ସେମିଷ୍ଟାର କାଗଜ କଲମ ବଦଳରେ ଅନଲାଇନଭିତ୍ତିକ କରାଯିବ।

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନେକ ବିଭାଗ ରହିଛି। ମୁଖ୍ୟତଃ ସିଭିଲ ମେକାନିକାଲ ଓ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂର ବିଟେକ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଠ ସେମିଷ୍ଟାର ରହିଛି। ଅଦ୍ୟାବଧି ସମସ୍ତ ସେମିଷ୍ଟାର ଛାତ୍ରମାନେ କାଗଜ କଲମ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସଂପ୍ରତି ଇଣ୍ଟରନେଟର ବହୁତ ବ୍ୟବହାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଚାକିରିଠୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରବେଶିକାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ଅନଲାଇନ ଜରିଆରେ ହେଉଛି। ତେଣୁ ଇଂଜିନିୟରିଂରେ ଅଷ୍ଟମ ସେମିଷ୍ଟର ଅନଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ। 

ଏପରିକି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଶିକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକତା ଦେଖି ପାଠ୍ୟ ଖସଡ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ। କମ୍ପାନୀ ଓ ଶିଳ୍ପ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ନିଯୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ତିଆରି ହେବ। ଫଳରେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ ପରେ ଚାକିରି ପାଇବାରେ ସହଜ ହେବ। ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷା ଛାତ୍ରଙ୍କୁ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ ଲାଭବାନ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଣିକି ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ବୁଝିବେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦାୟିତ୍ୱ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-State-Odisha-SHG-Group-Will-took-Midday-Meal-Charge-64586
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-State-Odisha-SHG-Group-Will-took-Midday-Meal-Charge-64586
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 28 Nov 2019 02:37:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅନେକ ସମୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ନିମ୍ନମାନର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସେ । ତେବେ ଏଥିରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦାୟିତ୍ୱରୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଦାୟତ୍ୱ ଏବେ ଏସଏଚଜି ଗ୍ରୁପକୁ ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । 

ଏଣିକି ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦାୟିତ୍ୱ ବୁଝିବେ । ନିମ୍ନମାନର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦିଆଯାଉଥିବା ସହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କାମ କରାଯାଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ଆସୁଛି । ତେଣୁ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପାଇଁ ମିଶନ ଶକ୍ତି ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ଶହେରୁ ଅଧିକ ପିଲା ଥିବା ସ୍କୁଲ ଖାଦ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ ଏସଏଚଜି ଗ୍ରୁପ ନେବେ । ଏଥିରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କିଚେନ ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଉଥିବା ସ୍କୁଲ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ନାହିଁ । ଡିଇଓଙ୍କ ଜରିଆରେ ଏସଏଚଜି ଗ୍ରୁପ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବାବଦ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇବେ । 

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବିତରଣ ବେଳେ ଏସଏଚଜି ସଦସ୍ୟ ଓ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ । ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦାୟିତ୍ୱ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କିଚେନ ଓ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ବୁଝୁଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାଲ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଶିକ୍ଷକତା କରି ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି ୨୧୬ଜଣ ନକଲି ଶିକ୍ଷକ, ଗୃହରେ ତଥ୍ୟ ଦେଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/State-Odisha-Fake-teachers-matter-in-Odisha-assembly-64542
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/State-Odisha-Fake-teachers-matter-in-Odisha-assembly-64542
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 27 Nov 2019 02:36:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ମାଳ ମାଳ ନକଲି ଶିକ୍ଷକ । ଆଜି ବିଧାନସଭା ଶୀତଅଧିବେଶନରେ ଉଠିଛି ଜାଲ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ରରେ ଶିକ୍ଷକତା କରୁଥିବା ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ । ଶାସକ ଦଳ ବିଧାୟକ ସୈାଭିକ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଗୃହରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶ ଉତ୍ତର ଦେଇ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । 

ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁଷୁଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । କେଉଁଠି ସ୍କୁଲରେ ତାଲା ଝୁଲୁଛି ତ କେଉଁଠି ନକଲି ଶିକ୍ଷକ । କିଛି ଦିନ ହେବ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ନକଲି ଶିକ୍ଷକ ଧରାପଡ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଗୃହରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ ଚୈାଦ୍ୱାର ବିଧାୟକ ସୈାଭିକ ବିଶ୍ୱାଳ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ କେତେ ନକଲି ଶିକ୍ଷକ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି ? ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ କି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସୈାଭିକ ବିଶ୍ୱାଳ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ତରରେ ୧୫ , ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍ତରରେ ୭୬ ଓ ୧୨୫ଜଣ ଶିକ୍ଷା ସହାୟକ ଏବଂ କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ ଜାଲ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଦେଇ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ଗୃହରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ।  

ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଜାତିଗତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ସରକାର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଜାଲ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ଶିକ୍ଷକତା କରୁଥିବା ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଚାକିରିରୁ ବହିଷ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ବର୍ଗଙ୍କ ସାକ୍ଷରତା ହାର ବଢିଛି: ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/State-Odisha-SC-ST-Students-Education-rate-increased-64290
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/State-Odisha-SC-ST-Students-Education-rate-increased-64290
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Nov 2019 00:46:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ଗୃହରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ବର୍ଗର ସାକ୍ଷରତା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ବର୍ଗର ସାକ୍ଷରତା ହାର ବଢିଛି ବୋଲି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଆଜି ଗୃହରେ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି । 

ରାଜ୍ୟରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ସାକ୍ଷରତା ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୨୦୦୧ ମସିହାରେ ସାକ୍ଷରତା ହାର ୫୫.୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୧ରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ସାକ୍ଷରତା ହାର ୬୯.୨% ରହିଛି । ଏସସିଏସଟି ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ୭୦୦ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲ, ୫୦୧ ସେବାଶ୍ରମ ରହିଛି । ଏହା ସହ ୨୭ଟି ଏକଲବ୍ୟ ସ୍କୁଲ, ୧୦ କଳିଙ୍ଗ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟରେ ୪୨୨ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ୬୨ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍କୁଲ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ୨୦୧୯ରୁ ସାକ୍ଷରତା ହାର କମ ଥିବା ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସାକ୍ଷରତା ପାଇଁ ପିଲାଙ୍କୁ ଆଗହ କରାଇବା ପାଇଁ ସଂଯୋଜକ ଓ ପ୍ରେରକ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ବର୍ଗର ପିଲାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷର କରାଇବା ପାଇଁ ‘ଆମ କଥା, ଭାରତ ସାକ୍ଷରତା’ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି ବୋଲି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା ଆଜି ଗୃହରେ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>