<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା କମିଟି କପି ଓ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବୈଠକ ବିଫଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Matric-exam-meeting-failure-by-board-49842
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Matric-exam-meeting-failure-by-board-49842
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 12 Mar 2019 03:07:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ଯାଏଁ  ବିଭ୍ରାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । କପି ଓ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତିନୋଟି ସ୍କୁଲରେ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ନେଇ ଆଜି କଟକରେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ବୈଠକ ବସିଥିଲା । ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇ କୈାଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବାହାରିପାରି ନାହିଁ । ଏବେ ବି ୭୮୩ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଘେରରେ ରହିଛି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଭାଇରାଲରେ ହିଁ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ସାଙ୍ଗକୁ  କେତେକ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ କପି ଓ ଗୋଟିଏ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ଭଳି ବିଭ୍ରାଟ ହୋଇଥିଲା । ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରାୟ ସବୁଦିନ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ,ଇଂରାଜୀ ପରୀକ୍ଷାରେ କେତେକ ସ୍କୁଲରେ କପି ଓ ମାଲକାନଗିରି ପଡ଼ିଆ ଏସଏସଡ଼ି ହାଇସ୍କୁଲରେ ଗଣିତ ପରୀକ୍ଷାର ୧୦୮ଟି ଓଏମଆର ଗାଏବ ହୋଇଥିଲା ।ଏହି ସମସ୍ତ ବିଷୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତିନୋଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ଓ କିଛି ନିଷ୍ପତି ପାଇଁ ଆଜି କଟକରେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ବୈଠକ ବସିଥିଲା । ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା କମିଟିର ବୈଠକ ବିଫଳ ହୋଇଛି । ଏହି ବୈଠକରୁ କୈାଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବାହାରିପାରି ନାହିଁ । ୭୮୩ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଘେରରେ ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ଆରମ୍ଭ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Matric-exam-Paper-checking-will-start-from-march-25-49651
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Matric-exam-Paper-checking-will-start-from-march-25-49651
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 09 Mar 2019 12:03:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ଓ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ଘଟଣା ସହ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିବା ପରୀକ୍ଷା ଗତକାଲି ସରିଛି । ଆସନ୍ତା ୨୫ରୁ ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ଆରମ୍ଭ ହେବ  ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ  ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ଓ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ଘଟଣା ସହ ଚାଲିଥିଲା । ଗତକାଲି ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହୋଇଛି । ଏନେଇ ଯେମିତି କୈାଣସି ତ୍ରୁଟି ନ ହୁଏ ତେଣୁ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଉଛି । ଆସନ୍ତା ୨୫ରୁ ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଏପ୍ରିଲ ୫ରେ ସରିବା ନେଇ ବୋର୍ଡ଼ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ଭାବନା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ଓ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ଭଳି ବିଭ୍ରାଟକୁ ଆଖିରେ ରଖି ମାଟ୍ରିକ ରେଜଲ୍ଟ ପାଇଁ ଏବେ ଚିନ୍ତିତ ଅଭିଭାବକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ଓ ତିନୋଟି ସ୍କୁଲରେ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ଉପରେ ଆସନ୍ତା ୧୨ରେ ହେବ ନିଷ୍ପତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Matric-exam-math-OMR-sheet-misplace-and-3ceners-exam-cancel-board-meeting-is-on-12th-march-49598
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Matric-exam-math-OMR-sheet-misplace-and-3ceners-exam-cancel-board-meeting-is-on-12th-march-49598
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 08 Mar 2019 15:33:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ମାଲକାନଗିରି ପଡିଆ ସ୍କୁଲରୁ ଓଏମଆର୍ ସିଟ୍ ଗାଏବ ହେବା ଘଟଣା ଓ ତିନୋଟି ସ୍କୁଲରେ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲକୁ  ନେଇ ଆସନ୍ତା ୧୨ ତାରିଖରେ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ଼ ପରୀକ୍ଷା କମିଟି ବୈଠକ ବସିବ । ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଦାୟିତ୍ୱ ହୀନତା ପାଇଁ ଆଜି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଉଜ୍ୱଳ ହେବା ବଦଳରେ ଅନ୍ଧାର ଭିତରକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଛି । 

ବୋର୍ଡ ସଂପାଦକ ଏହି ବିଷୟରେ କିଛି ବି ସ୍ପଷ୍ଟ ଉତ୍ତର ନ ରଖି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କମିଟି ଉପରେ ଛାଡିଦେଇଛନ୍ତି । ବୋର୍ଡ ସଂପାଦକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ୧୦୮ ଜଣ ପିଲାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ନିଷ୍ପତି ପରୀକ୍ଷା କମିଟି ନେବ । ଆଜି ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ସରିଥିବା ବେଳେ ୧୨ତାରିଖରେ ପରୀକ୍ଷା କମିଟି ନିଷ୍ପତି ନେବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇଛି । 

ପୁଲିସ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛି । ଭୁଲ କାହାର ଥାଉ ନା କାହିଁକି ଏହି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଭିତରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଏବେ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଇଂଲିଶ କହିବା ଶିଖାଇବ ଗୁଗୁଲ, ଲଞ୍ଚକଲା ନୂଆ ଆପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Natioanl-Odisha-Google-Launches-BOLO-app-for-English-learning-49498
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Natioanl-Odisha-Google-Launches-BOLO-app-for-English-learning-49498
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Mar 2019 22:18:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇଂଲିସ କହିବାକୁ ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି । ଏହି ଇଚ୍ଛା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଜିର ଯୁବପିଢି ମଧ୍ୟ ଇଂଲିସ ଶିଖିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ଆମର ଆଗାମୀ ପିଢି, କାରଣ ଆଜି ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି କି ତାଙ୍କ ପିଲାମାନେ ଭଲ ଇଂଲିସ କୁହନ୍ତୁ ।  ଏହି ଆଗ୍ରହକୁ ନଜରରେ ରଖି ଗୁଗୁଲ ଆଣିଛି ନୂଆ ଆପ୍ । 

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ ଗୁଗୁଲ ଇଂଲିସ ଶିଖାଇବା ପାଇଁ ଆଜି ଏକ ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ୍ କରିଛି । ଏହି ଆପ୍ ର ନାମ ରଖାଯାଇଛି “ବୋଲୋ” । ଏହି ଆପ୍ଲିକେସନ ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୀ ଓ ଇଂଲିସ ଶିଖିବା ସହଜ ହେବ । ଶବ୍ଦଗୁଡିକର ଉଚାରଣରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆପ୍ଲିକେସନ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏହି ଆପ୍ଲିକେସନକୁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଭାରତରେ ହିଁ ଲଞ୍ଚ୍ କରାଯାଇଛି । 

ଏହି ଆପ୍ଲିକେସନ ଅଫଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ ଚାଲିବ । କୌତୁହଳ ସହିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉଭୟ ହିନ୍ଦୀ ଓ ଇଂଲିସ ଶିଖିବାରେ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ମନୋରଂଜନ ଶୈଳୀରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏହି ଆପରେ ଶିଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବାରୁ ପିଲାମାନେ ସହଜରେ ଇଂଲିସ ଓ ହିନ୍ଦୀ ଶିଖିପାରିବେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବ ଓ୍ଵିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ କାହାଣୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/National-odisha-wing-commander-abhinandan-in-textbooks-49488
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/National-odisha-wing-commander-abhinandan-in-textbooks-49488
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Mar 2019 17:42:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏବେ ଓ୍ଵିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ବର୍ତ୍ତମାନଙ୍କ ପରାକ୍ରମ ଓ ସାହାସ ଏବେ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏବେ ପିଲା ପଢିଲେ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ଶୌର୍ଯ୍ୟ ଓ ସାହସିକତା ବିଷୟରେ। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ଅଭିନନ୍ଦନ, ଯିଏ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା(ଏଲଓସି) ଅତିକ୍ରମ କରି ଭାରତତରେ ପଶିଥିବା ପାକିସ୍ତାନରର ଏକ ଏଫ-୧୬ ଲଢୁଆ ବିମାନକୁ ମିଗ-୨୧ ବାଇନସ ଜରିଆରେ ମାରି ତଳେ ଖସାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ରାଜସ୍ଥାନର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋବିନ୍ଦ ସିଂହ ଡୋଟାସରା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମର ସେନା ନିଜର ଜୀବନ ପ୍ରାଣବଳୀ ଦେଇ ଆମକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖୂଛନ୍ତି। ଆମ ଯବାନଙ୍କ ଅଦ୍ୟମ ସାହାସ ଆଗାମୀ ପିଢି ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ସ୍ରୋତ ହେଉ, ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି  ଓ୍ଵିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଘଟଣାକୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ କରାଯିବ। 

ପିଓକରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଓ୍ଵିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଫେବୃଆରୀ ୨୭ ସକାଳେ ଭାରତ ସୀମାରେ ୨୪ ପାକିସ୍ତାନୀ  ଲଢୁଆ ବିମାନ ପଶି ଆସିଥିଲେ। ପଡୋଶୀ ଦେଶର ଏହି ବିମାନ ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଉପରେ ହମଲା କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ପୂର୍ବରୁ ସତର୍କ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ମୁହଁତୋଡ଼ ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ। ଫଳରେ ପାକ୍ ବିମାନକୁ ପଳାୟନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ମିଗ୍ ୨୧ ଜରିଅାରେ ପାକ୍ ଲଢୁଆ ବିମାନକୁ ପିଛା କରି ଏଫ ୧୬କୁ ମାରି ଖସାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ମିଗ୍ ୨୧ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଓ୍ଵିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ପାରାଚ୍ୟୁଟ ଜରିଆରେ  ଅଭିନନ୍ଦନ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିବା ବେଳେ ଏଲଓସି ଅତିକ୍ରମ କରି ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର(ପିଓକେ)ରେ ଖସି ପଡ଼ିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ତାଙ୍କୁ ଧରି ନେଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚାପ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ତାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲା।

ପୁଣି ଥରେ କକପିଟକୁ ଫେରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଅଭିନନ୍ଦନ

୬୦ ଘଣ୍ଟା ପାକିସ୍ତାନ କବଜାରେ ରହିବା ପରେ ଫେରିଥିବା ଓ୍ଵିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ପୂର୍ବପରି ରହିଛି। ପାକ୍ କବଜାରେ ଥିବା ସମୟରେ ବି ସେ ଅଦ୍ୟମ ସାହାସର ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ। ଏଫ-୧୬କୁ ମାରି ଖସାଇବା ପରେ ଦେଶର  ହିରୋ ସାଜିଥିବା ଅଭିନନ୍ଦନ ପୁଣି ଥରେ କକପିଟକୁ ଫେରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା  ବାୟୁ ସେନାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଏମଆର ଗାଏବ ହେବା ଘଟଣା, ଅନ୍ଧାରରେ ୧୦୮ ପିଲାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ, ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ ବୋର୍ଡ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Matric-Exam-math-OMR-sheet-misplace-in-high-school-49479
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Matric-Exam-math-OMR-sheet-misplace-in-high-school-49479
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Mar 2019 16:15:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଦାୟିତ୍ୱ ହୀନତା ପାଇଁ ଆଜି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଉଜ୍ୱଳ ହେବା ବଦଳରେ ଅନ୍ଧାର ଭିତରକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଛି । ମାଲକାନଗିରି ପଡିଆ ସ୍କୁଲରୁ ଓଏମଆର୍ ସିଟ୍ ଗାଏବ ହେବା ଘଟଣାରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ରେଜଲ୍ଟ ଆଶଙ୍କାରେ ରହିଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ତଥା ଅଭିବାବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । 

ସେପଟେ ବୋର୍ଡ ସଂପାଦକ ଏହି ବିଷୟରେ କିଛି ବି ସ୍ପଷ୍ଟ ଉତ୍ତର ନ ରଖି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କମିଟି ଉପରେ ଛାଡିଦେଇଛନ୍ତି । ବୋର୍ଡ ସଂପାଦକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ୧୦୮ ଜଣ ପିଲାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରୀକ୍ଷା କମିଟି ନେବ । ପରୀକ୍ଷା ସରିବାର ଅଳ୍ପଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା କମିଟି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବୋର୍ଡ ସଂପାଦକ । 

ପୁଲିସ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରି କାର‌୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛି । କିନ୍ତୁ ସବୁ ପରେ ବି ପ୍ରଶାସନ ତଥା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି । ଭୁଲ କାହାର ଥାଉ ନା କାହିଁକି ଏହି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଭିତରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଏବେ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୧୦୮ ଗଣିତ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ଘଟଣା :୩ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ପାଇଁ ହେବ ନିଷ୍ପତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Board-will-take-decision-on-Matric-exam-math-OMR-sheet-misplace-49471
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Board-will-take-decision-on-Matric-exam-math-OMR-sheet-misplace-49471
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Mar 2019 13:59:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାର ୧୦୮ଟି ଗଣିତ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ଘଟଣାରେ ପରୀକ୍ଷା କମିଟି ନିଷ୍ପତି ନେବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ କିମ୍ବା ୧୨ ତାରିଖରେ ତିନୋଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ  ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ନେଇ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ଼ ସମ୍ପାଦକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ , ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ପରେ କପି ଓ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧକାର ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଛି । ମାଲକାନଗିରିରେ ପଡ଼ିଆ ଏସଏସଡ଼ି ହାଇସ୍କୁଲରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ଥାଇ ମଧ୍ୟ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାର୧୦୮ଟି ଗଣିତ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ହୋଇଥିଲା  । ଏହି ଘଟଣାରେ ତଦନ୍ତ ହେବା ସହ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ।ଏନେଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ କିମ୍ବା ୧୨ ତାରିଖରେ ତିନୋଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ  ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ନେଇ କମିଟି ନିଷ୍ପତି ନେବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ଼ ସମ୍ପାଦକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ସିସିଟିଭି ଚୋରି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-cctv-stolen-from-2-exam-center-49463
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-cctv-stolen-from-2-exam-center-49463
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Mar 2019 11:41:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ବିଭ୍ରାଟ ଦେଖାଦେଇଛି ।  ଆସନ୍ତା କାଲିଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ପୁରୀର ସାତପଡ଼ାର ଏକ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ସିସିଟିଭି ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାବେଳେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥିବା ବେଳେ ପୁଣି ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ବିଭ୍ରାଟ ଦେଖାଦେଇଛି । ଆସନ୍ତା କାଲିଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା । ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ସାତପଡ଼ାର ପଞ୍ଚାୟତ ଜୁନିଅର କଲେଜ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଦୁଇଟି ସିସିଟିଭି ଗାଏବ ହୋଇଛି  । କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡ଼ିକୁ ରଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ମଧ୍ୟ ଏପରି କିଛି ଘଟଣା ସାମନାକୁ ଆସୁଛି । ଗତକାଲି ରାତିରେ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଚୋରି କରିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ଏନେଇ ସାତପଡ଼ା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ତନାଘନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ପୋଲିସ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୧୦୮ଟି ଗଣିତ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ଘଟଣା : ୪ନିଲମ୍ବିତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Crime-Education-Odisha-Matric-exam-math-OMR-Stolen-in-malkangiri-4suspend-49408
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Crime-Education-Odisha-Matric-exam-math-OMR-Stolen-in-malkangiri-4suspend-49408
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 05 Mar 2019 13:24:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ପରେ ପରେ  ମାଲକାନଗିରିରେ ପଡ଼ିଆ ଏସଏସଡ଼ି ହାଇସ୍କୁଲରେ ୧୦୮ଟି ଗଣିତ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ହୋଇଥିଲା  । ଏହି ମାମଲାରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଚାରିଜଣଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ,ମାଲକାନଗିରିରେ ପଡ଼ିଆ ଏସଏସଡ଼ି ହାଇସ୍କୁଲରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ଥାଇ ମଧ୍ୟ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାର୧୦୮ଟି ଗଣିତ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ହୋଇଥିଲା  । ଏନେଇ ଆଜି ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ଶତ୍ରୁଘନ ସ୍ବାଇଁ ଓ ଡେପୁଟି ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ବିଦ୍ୟୁତ ପାତ୍ର ଓ ୨ ଶିକ୍ଷକ ଜଳନ୍ଧର ବେହେରା ଓ ପ୍ରଭାକର ପାଢ଼ୀଙ୍କୁ ଆଜି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମନୀଷ ଅଗ୍ରୱାଲ ନିଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମାମଲାରେ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ,ଗଣିତ ପରୀକ୍ଷା ସରିବା ପରଦିନ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରୁ୧୦୮ଟି ଗଣିତ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା । ମୋଟ ୧୨୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ । ଏନେଇ  ପଡ଼ିଆ ଥାନାରେ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏତେଲା ଦେଇଥିଲେ ।  ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଏହି ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବକୁ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୁପକ୍ଷ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ପରେ ଆଜି ବୋର୍ଡ଼ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଗତକାଲି ସମ୍ପୃକ୍ତ ସ୍କୁଲର ଚାରି ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ପଡ଼ିଆ ଥାନାରେ ବିଇଓ ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବେଫିକର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ, ମାଲକାନଗିରିରୁ ୧୦୮ ମାଟ୍ରିକ ଓଏମଆର ସିଟ୍ ଗାଏବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Matric-exam-math-OMR-sheet-misplace-in-high-school-in-Malkangiri-49297
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Matric-exam-math-OMR-sheet-misplace-in-high-school-in-Malkangiri-49297
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 03 Mar 2019 02:58:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁଣି ଢିଲା ମାରିଲା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ବିଭ୍ରାଟ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଗତକାଲି ଗଣିତ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ଘଟଣା ପରେ ଏବେ ଗାଏବ ହୋଇଛି ୧୦୮ଟି ଗଣିତ ଓଏମଆର ସିଟ । ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଛି ମାଲକାନଗିରି ପଡ଼ିଆ ଏସଏସଡ଼ି ହାଇସ୍କୁଲରେ । ଏନେଇ ପଡ଼ିଆ ଥାନାରେ ସ୍କୁଲ କତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ଏଯାଏଁ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ବିଷୟର ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଏବେ ଏକ ବିଚିତ୍ର ଘଟଣା ଘଟିଛି । କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ଥାଇ ମଧ୍ୟ କୋ÷ଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିନାହିଁ । ଗତକାଲି ସରିଥିବା ଗଣିତ ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ଘଟଣା ପରେ ଏବେ ଗାଏବ ହୋଇଛି ୧୦୮ଟି ଗଣିତ ଓଏମଆର ସିଟ । ମାଲକାନଗିରି ପଡ଼ିଆ ଏସଏସଡ଼ି ହାଇସ୍କୁଲରେ ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ମୋଟ ୧୨୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ । ସ୍କୁଲ ପରିସର ମଧ୍ୟରୁ କିପରି ସମସ୍ତ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ହୋଇଛି ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏନେଇ ପଡ଼ିଆ ଥାନାରେ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏତଲା ଦେଇଛନ୍ତି । ପୋଲିସର ଏତେ ସୁରକ୍ଷା ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବ ହୋଇଥିବାରୁ  ଖୋଳତାଡ଼ କରାଯାଉଛି । ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଏହି ଓଏମଆର ସିଟ ଗାଏବକୁ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୁପକ୍ଷ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>