<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବଢ଼ିଲା ଅମୂଲ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ, ଜାଣନ୍ତୁ ଅମୂଲ ଗୋଲ୍ଡ ସମେତ ଅନ୍ୟ ନୂତନ ଦର ବିଷୟରେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-amul-milk-latest-price-2019-india-amul-increases-price-of-milk-by-2-rupees-per-liter-effect-from-15-december-65286
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-amul-milk-latest-price-2019-india-amul-increases-price-of-milk-by-2-rupees-per-liter-effect-from-15-december-65286
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 08:52:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର ଖ୍ୟାତାନାମା କମ୍ପାନୀ ଅମୂଲ ଦୁଗ୍ଧ ଦର ବଢ଼ାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବୟାନରେ ଏହି ଘୋଷଣା  କରାଯାଇଛି। ୨୦୧୯ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟରେ ୨ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ, ଗୁଜରାତ, ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ତଥା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରବିବାରଠୁ କ୍ଷୀର ଉପରେ ନୂତନ ଦର ଲାଗୁ ହେବ। 

ଅମୂଳ ଗୋଲ୍ଡର ୫୦୦ ଗ୍ରାମ କ୍ଷୀର ପକେଟର ମୂଲ୍ୟ ୨୭ ରୁ ବଢ଼ି ୨୮ କରାଯାଇଛି। ୫୦୦ ଗ୍ରାମ ଅମୂଲ ତାଜା ପକେଟ୍ ୨୧ ଟଙ୍କାରୁ ବଢି ୨୨ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ମଦର ଡାଏରୀ ମଧ୍ୟ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରୁ କ୍ଷୀର ଲିଟର ପିଛା ୩ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ମଦର ଡାଏରୀ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ  ପ୍ରତି ଦିନ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ଯୋଗାଣ କରିଥାଏ। ଏଥିରୁ ୮ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ଗାଈ କ୍ଷୀର  ହୋଇଥାଏ। 

ଦୁଇ ବଡ଼ କମ୍ପାନୀ ଅମୂଲ ଓ ମଦର ଡାଏରୀର କହିବା କଥା ସମଗ୍ର ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମୌସୁମୀ ଓ ସଠିକ୍ ସିଜିନ ଆରମ୍ଭ ହେବାରେ ବିଳମ୍ବିତ କାରଣରୁ କ୍ଷୀର ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଓ ଅନିୟମିତ ବର୍ଷାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ମୁସ୍କିଲ ବଢ଼ି ଯାଇଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାନ୍ କାର୍ଡ଼ ହଜି ଯାଇଛି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ପାଇବେ ନକଲି ପାନ୍ କାର୍ଡ଼
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-have-you-lost-your-pan-card-know-how-to-get-duplicate-pan-card-65279
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-have-you-lost-your-pan-card-know-how-to-get-duplicate-pan-card-65279
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 06:03:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାନ୍ କାର୍ଡ଼ ସଂପ୍ରତି ବଡ଼ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର, ଯାହାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନେକ ଜାଗାରେ ପଡ଼ିଥାଏ। ବିଶେଷ କରି ଅର୍ଥ ନେଣଦେଣ ବା ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସମ୍ବନ୍ଧିତ କାମ, ଆୟକର ପୈଠ ସମୟରେ ଏହା ଜରୁରୀ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାନ କାର୍ଡ ହଜି ଯାଇଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିତ୍ତୀୟ ନେଣଦେଣ ସମୟରେ  ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ।  ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପାନ କାର୍ଡ଼ ହଜି ଯାଇଛି ତେବେ ଏହାର ନକଲ କେମିତି ବାହାର କରିବେ।

୧ – ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଓ୍ଵେବସାଇଟ୍ http:www.tin-nsdl.com କୁ ଯାଆନ୍ତୁ।

୨ – ହୋମପେଜରେ Reprint of PAN Card ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।  ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହୋମ୍ ପେଜରେ ଏହି  ଲିଙ୍କ୍ ମିଳୁନାହିଁ ତେବେ Services ଓ PAN ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରନ୍ତୁ।  ଏବେ Reprint of PAN Card ପାଇବା ପାଇଁ ତଳେ ସ୍କ୍ରୋଲ କରନ୍ତୁ।

୩ – ଆପଣଙ୍କର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସ୍କ୍ରିନରେ ଏକ ଓ୍ଵେବ୍ ପେଜ୍ ଖୋଲିବ। ଆପଣ ଏଠାରେ ପାନ, ଆଧାର ନମ୍ବର ତଥା ଜନ୍ମ ତାରିଖ ଦିଅନ୍ତୁ। 

୪ – କେଚପା କୋଡ଼କୁ ଇଣ୍ଟର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସବମିଟର କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

୫ – ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସ୍କ୍ରିନରେ ନଜର ଆସିବ।

୬ – ଓ୍ଵାନ ଟାଇମ୍ ପାସ ଓ୍ଵାର୍ଡ(ଓଟିପି) ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ  ଇମେଲ୍, ମୋବାଇଲ କିମ୍ବା ଉଭୟରେ ଚୟନ କରନ୍ତୁ। ଟିକ୍ ବକ୍ସକୁ ଚୟନ କରନ୍ତୁ,  ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିବ ଯେ, ଆପଣଙ୍କର ପାନ କାର୍ଡ ଆୟକର ବିଭାଗ ପାଖରେ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ହିଁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ହେଉ।

୭ – ଏବେ ଜେନେରାଲ ଓଟିପି ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର କିମ୍ଵା ଇମେଲ୍ ଆଇଡି କିମ୍ବା ଉଭୟ ଚୟନ କଲେ ଉଭୟରେ ଓଟିପି ଆସିଯିବ।

୮ – ବକ୍ସରେ ଓଟିପି ଦେବା ପରେ ସବମିଟରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

 ୯ – ଯେବେ ଓଟିପି ଭେଲିଡେଟ୍  ହୋଇଯିବ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ କୁହାଯିବ। ପେମେଣ୍ଟ କରିବା ଲାଗି Confirm ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଆପଣ ପେମେଣ୍ଟ ଗେଟଓ୍ଵେରେରେ ରିଡାଇରେକ୍ଟ କରି ଦିଆଯିବ।

୧୦ – ଏବେ ପେମେଣ୍ଟରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଆବେଦକଙ୍କୁ ୫୦ ଟଙ୍କା ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

୧୧ – ଯେବେ ପେମେଣ୍ଟ ସକ୍ସେସଫୁଲ୍ ହୋଇଯିବ ତେବେ ଟ୍ରାଞ୍ଜେକ୍ସନର ଡିଟେଲ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସ୍କ୍ରିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଏବେ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଲାଗି Continueରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ।

figure>

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରେଡ ୱାର ଶେଷ, ଏହି ସର୍ତ୍ତ ଆଧାରରେ ହେଲା ସମାଧାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/National-business-Us-China-Trade-War-Halted-First-Phase-Of-Trade-Deal-Signed-65274
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/National-business-Us-China-Trade-War-Halted-First-Phase-Of-Trade-Deal-Signed-65274
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 04:43:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ 18 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଥିବା ଟ୍ରେଡ ୱାର ଶେଷ ହେବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଚୁକ୍ତିର ପ୍ରଥମ ଚରଣ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଉପରେ ସହମତି ହୋଇଛି । ଚୀନର ସରକାରୀ ମିଡିଆର ଖବରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସମାନତା ଏବଂ ପରମ୍ପରା ସମ୍ମାନର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବସାୟ ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ ହୋଇପାରିବ । ଏହି ଟ୍ରେଡ ୱାର କାରଣରୁ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । 

ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟୀକ ଚୁକ୍ତି ଖବର ପରେ ସାରା ଦୁନିଆ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ନିଶ୍ୱାସ ନେଇଛି । ସେୟାର ବଜାର ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି ସହ ସ୍ୱାଗତ କରିଛି । କେବଳ ଆମେରିକା ନୁହେଁ ବରଂ ଭାରତ ସହିତ ଏସିଆର ଅନେକ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଖବରରେ ପରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । 

ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ରାୟଟର୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଆମେରିକାର ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିନିଧି ରବର୍ଟ ଲାଇଟହାଇଜର ମିଡିଆକୁ ଲିଖିତ ଦସ୍ତାବିଜ ଦେଖାଇ ସାମ୍ୟାକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଲିଖିତ ଦସ୍ତାବିଜରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ରାଜିନାମା ଉପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି । ଲାଇଟହାଇଜର କହିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଦେଶ ଏହି ଦିଗରେ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବାକି ରହିଛି ଯାହା ଉପରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆଲୋଚନା ହେବ ।  

ଆମେରିକା ପାଇଁ ସର୍ତ୍ତ: ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁସାରେ, ଚୀନରୁ ରପ୍ତାନୀ ହେଉଥିବା 120 ଆରବ ଡଲାର ସାମନ ଉପରେ ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନର 15 ପ୍ରତିଶତ ଶୁଳ୍କକୁ ଅଧା କରିବ । ରବିବାରରୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ହୋଇଥିବା ଡ୍ୟୁଟିକୁ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ଯାହାପରେ ପ୍ରାୟ 250 ଆରବ ଡଲାରର ଜିନିଷ (ମୁଖ୍ୟତଃ ମୋବାଇଲ ଏବଂ ଲାପଟପ) ଯାହା ଉଫରେ 25 ପ୍ରତିଶତ ହିସାବରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଥିଲା, ତାହା ଏବେ ରକ୍ଷା ପାଇଛି । 120 ଆରବ ଡଲାର ଜିନିଷ ଉପରେ ଏବଂ 7.5 ପ୍ରତିଶତ ହିସାବରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରାଯିବ । 

ଚୀନ ପାଇଁ ସର୍ତ୍ତ: ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଚୀନ ପାଇଁ ଆମେରିକା କିଛି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛି । ଚୀନକୁ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ 200 ଆରବ ଡଲାରର ଆମେରିକୀୟ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ସର୍ଭିସକୁ କିଣିବାକୁ ପଡିବ । ଏହାସହ ଚୀନକୁ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ 40-50 ଆରବ ଡଲାରର କୃଷି ଉତ୍ପାଦ ମଧ୍ୟ କଣିବାକୁ ପଡିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୂଆ ଆଧାର ଆପ୍‌ରୁ ୧୫ ଦିନରେ ପାଇପାରିବେ ରିପ୍ରିଣ୍ଟେଡ ଆଧାର କାର୍ଡ, ଜାଣନ୍ତୁ ଅଧିକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Adhar-You-can-got-reprint-aadhaar-card-in-15-days-by-Maadhaar-App-65241
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Adhar-You-can-got-reprint-aadhaar-card-in-15-days-by-Maadhaar-App-65241
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 17:36:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ୟୁନିକ୍‌ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେଶନ ଅଥରଟି ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ୟୁଆଇଡିଏଆଇ) ଆଧାର ଆପ୍‌ର ନୂତନ ଭର୍ସନ ଏମ୍‌ଆଧାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି। ଏହି ନୂତନ ଆପ୍‌କୁ ଆପଲ ଆପ୍‌ ଷ୍ଟୋର ଅଥବା ଗୁଗଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ଡାଉନ୍‌ଲୋଡ଼ କରାଯାଇ ପାରିବ। ନୂତନ ଆଧାର ଆପ୍‌ ଖୁବ୍‌ ସୁନ୍ଦରଭାବେ ଡିଜାଇନ୍‌ କରାଯାଇଛି। ଏଥି ପାଇଁ ଏହାକୁ ସହଜରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ନୂତନ ଆଧାର ଆପ୍‌ ସହାୟତାରେ ଡାଉନ୍‌ଲୋଡ କରିପାରିବେ। ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ କେଓ୍ଵାଇସି, କ୍ୟୁଆରକୋଡ ଦେଖି ପାରିବେ ଅଥବା ସ୍କାନ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ। ମେଲ/ଇମେଲ୍‌ ଭେରିଫାଇ କରିପାରିବେ। ସେହିପରି ୟୁଆଇଡି/ଆଇଡି ରିଟ୍ରିଭ୍‌ ମଧ୍ୟ କରିହେବ। ସେହିପରି ଠିକଣା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ନିବେଦନ କରିପାରିବେ।

ନୂତନ ଭର୍ସନର ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ରିପ୍ରିଣ୍ଟ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ୫୦ ଟଙ୍କା ସର୍ଭିସ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହା ପରେ ରିପ୍ରିଣ୍ଟେଡ ଆଧାର ଆପଣଙ୍କ ଠିକଣାରେ ୧୫ ଦିନ ଭିତରେ ପହଂଚି ଆସିବ।

ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ରେ କେମିତି ଇଷ୍ଟଲ କରିବେ ଏମ୍‌ଆଧାର?

-ଗୁଗଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ

-ଇଷ୍ଟଲ ବଟନରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ

-ଆପ୍‌କୁ ପରମିଶନ ଦିଅନ୍ତୁ

-ଆପ୍‌ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନରେ ଇଷ୍ଟଲ ହୋଇଯିବ

-ଯେତେବେଳେ ଆପ୍‌କୁ ଲଗଇନ୍‌ କରିବାକୁ ହେବ, ପାସଓ୍ଵାର୍ଡ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ

-ପାସଓ୍ଵାର୍ଡ ୪ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ହେବା ଦରକାର ଏବଂ ସବୁ ସଂଖ୍ୟା ହେବ

-ପାସଓ୍ଵାର୍ଡ ଏଇଥି ପାଇଁ ଦିଆଯାଇ ଥାଏ ଯେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ୍‌ ଅନ୍ୟର ହାତରେ ଥାଏ ପାସଓ୍ଵାର୍ଡର ଅପବ୍ୟବହାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ

ଏମ୍‌ଆଧାର ଆପ୍‌ ଅନେକ ଭାଷାରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି। ଏହା ମୋଟ ୧୨ଟି ଭାଷାରେ ସପୋର୍ଟ କରୁଛି । ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଆ, ହିନ୍ଦୀ, ବଂଗାଳୀ, ଉର୍ଦ୍ଦୁ, ତେଲୁଗୁ, ତାମିଲ, ମଲୟାଲମ, କନ୍ନଡ, ଗୁଜରାଟୀ, ପଂଜାବୀ ମରାଠୀ ଓ ଆସାମୀ ସାମିଲ ଅଛି ।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଂଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଉପହାର, ଲୋନ ଉପରେ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ ଏହି ସୁବିଧା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Banking-festive-season-PNB-bonanza-offers-zero-processing-documentation-fee-home-car-loans-65209
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Banking-festive-season-PNB-bonanza-offers-zero-processing-documentation-fee-home-car-loans-65209
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 13 Dec 2019 21:04:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଡିସେମ୍ବର ୧୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପଂଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପହାର ନେଇ ଆସିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ହୋମ ଓ କାର ଋଣ ଉପରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଫର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛି । ପିଏବି ନିକଟରେ ‘ଫେଷ୍ଟିଭ ବୋନାଜ ଅଫର’ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ପିଏନବି ତରଫରୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରାହକ ଜିରୋ ପ୍ରୋସେସିଂ ଓ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେଶନ ଫିରେ ହୋମ-କାର ଋଣ ନେଇପାରିବେ । 

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାର୍ଗେଜ ଋଣ ଉପରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଦିଆଯାଉଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ମାର୍ଗେଜ ଋଣ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅସ୍ଥାବର ସଂପତ୍ତିକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ ରଖାଯାଇଥାଏ । ମାର୍ଗେଜ ଲୋନର ରାଶି ଆପଣଙ୍କ ସଂପତ୍ତିର ସ୍ଥିତି ଓ ବ୍ୟାଙ୍କର ଋଣ ପଲିସି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ । ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ଯେତେବେଳେ ଋଣ ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ, ଏହା ବଦଳରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେଶନ ଅଥବା ପ୍ରୋସେସିଂ ଫି ଭାବରେ ମୋଟା ଅଙ୍କ ନିଆଯାଇଥାଏ । 

ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏହି ରାଶି ମୋଟ ଲୋନର ୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଥିବା ଏଥିରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । କୁହାଯାଇଥାଏ ଯେ, ଯଦି ଆପଣ ଘର ଅଥବା କାର ଋଣ ନେଉଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଅପାଣଙ୍କ ପାଇଁ ପିଏନବିର ଅଫର ଭଲ ହୋଇପାରେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ବିଗତ କିଛି ଦିନରେ ଏସବିଆଇ ସମେତ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାର୍ଜିନାଲ କଷ୍ଟ ଅଫ ଫଣ୍ଡ ଆଧାରିତ ଲେଣ୍ଡିଙ୍ଗ ରେଟ ଅର୍ଥାତ ଏମସିଏଲଆର ହ୍ରାସ କରିଛି ।  

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅସୀମିତ କଲ୍-ଡାଟା ମିଳିବ ନାହିଁ, ଟ୍ରାଇ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରିବ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-trai-will-look-into-the-industrys-demand-for-fixing-the-minimum-tariff-for-call-data-65195
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-trai-will-look-into-the-industrys-demand-for-fixing-the-minimum-tariff-for-call-data-65195
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 12 Dec 2019 08:15:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭାରତୀୟ ଦୂରସଞ୍ଚାର ନିୟାମକ ପ୍ରାଧୀକରଣ(ଟ୍ରାଇ) କଲ୍ ଓ ଡାଟା ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଟାରିଫ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଟେଲିକମ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ହେଉଥିବା ଦାବି ଉପରେ ବିଚାର କରିବାର ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି। ଏଥିରେ ଟେଲିକମ ସେକ୍ଟରର ସନ୍ତୁଳନ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇ ପାରିବ। ଯଦି ଏମିତି ହୁଏ ତେବେ ତେବେ କଲ୍ ସହିତ ଡାଟା ଆଉ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟର ପୂର୍ବରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଟାରିଫ ପ୍ଲାନର ଶୁଳ୍କ ସୀମା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲା।

ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲର ପ୍ରମୁଖ ସୁନିଲ ମିତ୍ତଲ ବୁଧବାର ଟେଲିକମ ସଚିବଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଟ୍ରାଇର ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। ମିତ୍ତଲ ଟେଲିକମ ସଚିବଙ୍କୁ ଡାଟା ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୀମା କିମ୍ବା ଡାଟା ଦର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଟ୍ରାଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆରଏସ ଶର୍ମା ଗୋଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଟେଲିକମ୍ ଶୁଳ୍କ ଗତ ୧୬ ବର୍ଷ ହେବ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି। ଏବେ ରେଗୁଲେଟର ଶିଳ୍ପକୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଟାରିଫ ପ୍ଲାନ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ବିଚାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ରିଲାୟନ୍ସ ଜିଓ ଦ୍ଵାରା ମାଗଣା ଭଏସ କଲ ଓ ଶସ୍ତା ଡାଟା ଦେବା ପରେ ଟେଲିକମ ସେକ୍ଟରରେ ଚହଳ ପଡ଼ିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଟାରିଫ ପ୍ଲାନ ଦର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଏହା ସହିତ  ଏୟାରଟେଲ୍, ଭୋଡ଼ାଫୋନ, ଆଇଡିଆ ଆଦି କମ୍ପାନୀ ଜିଓ ବିରୋଧରେ ଟ୍ରାଇର ଶରଣରେ ପଶିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଟ୍ରାଇ ଭଏସ କଲ ଉପରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦର ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ସରକାରଙ୍କୁ ମାଗିଲା ୨,୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-India-Air-India-asks-2400-crore-rs-guarantee-from-government-65161
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-India-Air-India-asks-2400-crore-rs-guarantee-from-government-65161
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 12 Dec 2019 17:34:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆର୍ଥିକ ସଂକଟରେ ଦିନ କାଟୁଥିବା ବିମାନ କଂପାନୀ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ନୂତନ ପୁଂଜି ଯୋଗାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛି। ଏଥି ପାଇଁ କଂପାନୀ ସରକାରଙ୍କୁ ୨,୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ମାଗିଛି। ଏୟାରଲାଇନ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ରୂପରେ ପରିଚାଳନାଗତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପୁଂଜି ଯୋଗାଡ଼ କରିବାକୁ ଲାଗିଛି। ଋଣରେ ବୁଡ଼ି ରହିଥିବା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆରୁ ପୁଂଜି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ନେଇ ସରକାର ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ବେଳେ ବିମାନ କଂପାନୀ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଏଭଳି ଆଶା କରୁଛି।

ନିଜ ନାମ ଗୋପନ ରଖି ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଏୟାରଲାଇନ୍‌ ପରିଚାଳନାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ୨,୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ମାଗିଛି। ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖପାତ୍ର ଏସଂପର୍କରେ କିଛି ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି। ଏୟାରଲାଇନ୍‌କୁ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ୮,୫୫୬.୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହେବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଥିଲେ ଯେ, ୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ରୁ ପୁଂଜିପ୍ରତ୍ୟାହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରି ଦିଆଯିବ। ସରକାର ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ବିକ୍ରି କରିବା ସଂକଟକୁ ଦୂର କରିବା ଦିଗରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ସରକାର ବ୍ରାଣ୍ଡେସ ମାଧ୍ୟମରେ ୭୯୮୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ କରିବେ। ଏହି ରାଶିକୁ ଏୟାରଲାଇନର ଋଣ ପରିଶୋଧ କାମରେ ଲଗାଯିବ।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବୀମାଧାରକ ଏଣିକି ନିଜ ପସନ୍ଦରେ ବାଛିପାରିବେ ଟିପିଏ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Insurence-Policyholder-can-choose-their-own-third-party-administrator-65118
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Insurence-Policyholder-can-choose-their-own-third-party-administrator-65118
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 11 Dec 2019 17:38:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବୀମା ନିୟନ୍ତ୍ରକ ସଂସ୍ଥା (ଆଇଆରଡିଏ) ମଙ୍ଗଳବାର ବୀମାଧାରକଙ୍କୁ ବଡ଼ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ବୀମାଧାରକମାନେ ଏଣିକି ବୀମା ପଲିସି କିଣିବା ସମୟରେ ଅର୍ଥାତ ନବୀକରଣ କରିବା ବେଳେ ନିଜ ମନପସନ୍ଦର ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟି ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର (ଟିପିଏ) ବାଛି ପାରିବେ। ଭାରତୀୟ ବୀମା ନିୟନ୍ତ୍ରକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଆଇଆରଡିଏ) ଅନୁସାରେ ‘ଏହି ଉପ-ନିୟାମନ ବଳରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାକୁ ନେଇ ବୀମାଧାରକ ଯାହା ସହିତ ବୀମା କଂପାନୀର ସର୍ଭିସ ଲେବେଲ ବୁଝାମଣା ଅଛି, ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦର ସେହି ଟିପିଏକୁ ବାଛି ପାରିବେ।

 ‘ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଉତ୍ପାଦ ତଥା ପଲିସିଧାରକଙ୍କ ଭୌଗଳିକ ସ୍ଥିତି ଆଧାରରେ ବୀମା କଂପାନୀ ଟିପିଏ ସଂଖ୍ୟାକୁ ସୀମିତ କରିପାରିବ ଏବଂ ପଲିସିଧାରକଙ୍କୁ ଏଥିରେ ନିଜ ପସନ୍ଦ ଟିପିଏ ବାଛିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ବୀମା ପଲିସି କିଣିବା ସମୟ ଅଥବା ନବୀକରଣ କରିବା ବେଳେ କଂପାନୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଟିପିଏ ତାଲିକା ଦେଖାଇବେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ନିଜ ପସନ୍ଦ ଟିପିଏ ବାଛି ପାରିବେ।

ଏହି ରେଗୁଲେଶନକୁ ଆଇଆରଡିଏ (ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟି ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍ସ-ହେଲଥ ସର୍ଭିସେସ) (ଆମେଣ୍ଡମେଣ୍ଟ) ରେଗ୍ୟୁଲେଶନ, ୨୦୧୯ କୁହାଯାଇ ପାରିବ। ଟିପିଏକୁ ଏକ ମଧ୍ୟସ୍ଥା ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇପାରିବ। ଏହାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କଂପାନୀ ନିଯୁକ୍ତି କରିଥାଏ। ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କ୍ଲେମ ସମୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଟିପିଏ ହସ୍ପିଟାଲର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବିଲ ଓ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟକୁ ପ୍ରୋସେସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନଭେମ୍ୱରରେ କାର ବିକ୍ରିରେ ସୁଧାର, ସ୍କୁଟର-ବାଇକ ବିକ୍ରିରେ ୧୪.୨୭% କମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/National-news--Auto-Sector-Association-SIAM-Released-Car-And-Bike-Sales-Figures-Of-November-2019-65100
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/National-news--Auto-Sector-Association-SIAM-Released-Car-And-Bike-Sales-Figures-Of-November-2019-65100
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Dec 2019 02:12:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନଭେମ୍ୱର ମାସରେ ପାସେଞ୍ଜର ଭେଇକଲ ସେଗମେଣ୍ଟରେ ଅଳ୍ପ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି । ଅଟୋମୋବାଇଲ ସେକ୍ଟରର ସଂଗଠନ ସିୟାମ ତରଫରୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ସଂଖ୍ୟା ଅନୁସାରେ ନଭେମ୍ୱରରେ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଯାତ୍ରୀ ବାହାନର ବିକ୍ରିରେ ୦.୮୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି । ଗତ ମାସରେ ୨୬୩,୭୭୩ ୟୁନିଟ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା, ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ସମାନ ସମୟରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୬୬,୦୦୦ ୟୁନିଟ ରହିଥିଲା । 

ସେହିପରି କମର୍ସିୟଲ ସେଗମେଣ୍ଟରେ ହ୍ରାସ ଜାରି ରହିଛି । ଗତ ମାସରେ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବାହାନର ବିକ୍ରିରେ ୧୪.୯୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିଲା । ନଭେମ୍ୱର ୨୦୧୯ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା  ୬୧,୯୦୭ ରହିଛି, ଗତ ବର୍ଷ ଚଳିତ ମାସରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା  ୭୨,୮୧୨ ରହିଛି । 

୨୦୧୯ର ଘରୋଇ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି

ବିଭାଗ              ୨୦୧୮              ୨୦୧୯                 %ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଯାତ୍ରୀ ବାହନ       ୨୬୬,୦୦୦      ୨୬୩,୭୭୩ -୦.୮୪

ବାଣିଜ୍ୟିକ ବାହନ   ୭୨,୮୧୨         ୬୧,୯୦୭ -୧୪.୯୮

ତିନି ଚକିଆ ଯାନ ୫୩,୪୦୧         ୫୫,୭୭୮ ୪.୪୫

ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନା ୧,୬୪୫,୭୮୩  ୧,୪୧୦,୯୩୯ -୧୪.୨୭

ସମୁଦାୟ          ୨,୦୩୮,୦୦୭    ୧,୭୯୨,୪୧୫ -୧୨.୦୫

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସର ବିରୋଧ, ପିଆଜ କିଲୋ ୧୫୦- ଆପଣମାନେ ଖୁସି ତ'
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/State-Odisha-Congress-Students-wing-activists-allegedly-hurl-onions-at-the-residence-of-Food-Supplies--Consumer-Welfare-Minister-65098
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/State-Odisha-Congress-Students-wing-activists-allegedly-hurl-onions-at-the-residence-of-Food-Supplies--Consumer-Welfare-Minister-65098
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Dec 2019 01:43:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ପିଆଜ ଦର ଏବେ ଆକାଶ ଛୁଆଁ । ପିଆଜର ଅହେତୁକ ଦର ବୃଦ୍ଧି ସାଧାରଣ ଖାଉଟିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ତେଣୁ ପିଆଜର ଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରତିବାଦ କରି ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କ ବାସଭବନ ଅଭିମୁଖେ ରାଲି କରି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି । 

ଓଡ଼ିଶାରେ ପିଆଜ ଦର ଏବେ ୧୫୦ ଛୁଇଁଲାଣି । ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ହାଣ୍ଡିଶାଳରୁ ଉଭେଇ ଗଲାଣି ପିଆଜ । ପିଆଜ ଦର ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଥିବାରୁ ଆଜି ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ବେକରେ ପିଆଜ ମାଳ ପକାଇ କଂଗ୍ରେସ ଭବନରୁ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କ ଘର ଅଭିମୁଖେ ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ପିଆଜ କିଲୋ ୧୫୦ ଟଙ୍କା । ଆପଣ ମାନେ ଖୁସି ତ' ବୋଲି ସ୍ଲୋଗାନ ଦିଆଯାଉଛି । ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନ ଆଡ଼କୁ ପିଆଜ ଫୋପାଡ଼ି ପ୍ରତିବାଦ କରିଛି ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ । ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପଶିବା ପୂର୍ବରୁ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି ।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ମାଷ୍ଟର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ପାଖରେ ପିଆଜ କିଲୋ ୪୦ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇ ପିଆଜ ଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>