<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଗୋଟିଏ ଦିନ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପୁଣି ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲ ଠୁ ମହଙ୍ଗା ହେଲା ଡିଜେଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Petrol-and-diesel-price-hike-71676
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Petrol-and-diesel-price-hike-71676
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 29 Jun 2020 23:46:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଗୋଟିଏ ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଆଜି ପୁଣି ବଢିଲା ତେଲ ଦର। ଆଜି ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୫ ପଇସା ଓ ଡିଜେଲରେ ୧୩ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି ।

ଲଗାତାର ୨୧ ଦିନ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପରେ ଗତକାଲି ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ନ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦର ପୁଣି ଆଜି ଦର ବଢିଛି।  ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ୍ ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେବା ପରେ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୮୦ ଟଙ୍କା ୪୩ ପଇସା ଓ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୮୦ ଟଙ୍କା ୫୩ ପଇସା ହୋଇଛି ।

ଜୁନ୍‌ ୭ ତାରିଖ ଠାରୁ  ଲଗାତାର ବଢି ଚାଲିଛି ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ୍ ଦର।  ୨୧ ଦିନ ଦରବୃଦ୍ଧି ପରେ ଗତକାଲି ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନଥିଲା। ତେବେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଡିଜେଲ ପେଟ୍ରୋଲ ଦରଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସୁନା କ୍ରେତାଙ୍କୁ ଝଟକା, 50 ହଜାର ଛୁଇଁଲା ସୁନା ଦର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Gold-price-hike-in-India-71573
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Gold-price-hike-in-India-71573
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 26 Jun 2020 03:34:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସୁନା କ୍ରେତାଙ୍କୁ ଝଟକା ।ଦେଶରେ ସୁନାଦର ଆକାଶଛୁଆଁ । ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ପରେ ଏବେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ରେକର୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବାବେଳେ ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ସୁନାଦର ଛୁଇଁଛି ୫୦ ହଜାର ।

କରୋନା ପରିସ୍ଥିତି ସହ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ସୁନା ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଏପରି ଦର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି ।ଦିଲ୍ଲୀ ସରଫା ବଜାରରେ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବାବେଳେ ଓଡିଶାରେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ ସୁନାଦର  ୫୦ ହଜାର ଛୁଇଁଛି।କରୋନା ଯୋଗୁ ବାହାର ଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦ ରହିଛି ।ତେଣୁ ସୁନା ଦର ବଢିଛି । ନିବେଶକ ମାନେ ମଧ୍ୟ ସୁନରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଆଣିଲା ଡାଟା ପ୍ୟାକ ଅଫର: ୫୧ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ, ୨୫୦ଜିବି ଯାଏଁ ଡାଟା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-telecom-Relaince-Jio-data-prepaid-pack-starts-with-rupee-51-offer-240gb-data-71549
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-telecom-Relaince-Jio-data-prepaid-pack-starts-with-rupee-51-offer-240gb-data-71549
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 26 Jun 2020 20:14:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ପାଖରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଡାଟା ଏଡ ଅନ ପ୍ୟାକ ଅଛି । ଏହାର ଦର ୫୧ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ । କଂପାନୀର ଡାଟା ପ୍ୟାକରେ ୨୪୦ ଜିବି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡାଟା ମିଳିଥାଏ । 

ନିକଟରେ ୪୦୧ ଟଙ୍କା, ୨୫୯୯ ଟଙ୍କା ଓ ୨୩୯୯ଟଙ୍କାଯୁକ୍ତ ପ୍ରିପେଡ ପ୍ୟାକ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଛି । ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପରିଚାଳିତ ଜିଓ ପାଖାରେ ଏଭଳି ଡାଟା ଏଡ ଅନ ପ୍ୟାକ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହାକି ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଡାଟାର ଚାହିଦାକୁ ପୂରା କରିବାରେ କ୍ଷମତା ଅଛି । 

୧୨୦୮ ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକର ବୈଧ ହେଉଛି ୨୪୦ ଦିନ । ଏହି ପ୍ୟାକରେ ମୋଟ ୨୪୦ ଜିବି ହାଇସ୍ପିଡ ଡାଟା ମିଳିଥାଏ । ୩୦ ଜିବି ଡାଟା ପ୍ରତି ସାଇକେଲରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ପରେ ଡାଟା ସ୍ପିଟ ହ୍ରାସ ପାଇ ୬୪କେବିଏସ ରହିଥାଏ । ଜିଓର ଏହି ପ୍ୟାକରେ ଭଏସ ଅଥବା ଏସଏମଏସ ବେନିଫିଟ ମିଳି ନଥାଏ । ଜିଓ ଆପ୍ସର ସବସକ୍ରିପଶନ ମାଗଣା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡିଜ୍ନି ସହି ହଟଷ୍ଟାର ମାଗଣା ୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସବସସ୍କ୍ରିପଶନ ପ୍ୟାକ ମିଳିଥାଏ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆରବିଆଇର ପୂର୍ବତନ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Former-Reserve-Bank-governor-Urjit-Patel-appointed-NIPIFP-chairman-71352
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Former-Reserve-Bank-governor-Urjit-Patel-appointed-NIPIFP-chairman-71352
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 20 Jun 2020 20:18:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ଏବଂ ନୀତି ସଂସ୍ଥାନ (ଏନଆଇପିଏଫପି)ର ଚେୟାନମ୍ୟାନ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଆର୍ଥିକ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା କହିଛି ପଟେଲ ଜୁନ ୨୨ରୁ ଏହି ପଦର ଦାୟିତ୍ୱ ନେବେ । ସେ ବିଜୟ କେଲକରଙ୍କ ଆସନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । କେଲକର ୨୦୧୪ ନଭେମ୍ବରର ସଂସ୍ଥାର ଚେୟାରମେନ ପଦରେ ବସିଥିଲେ ।

ଏନଆଇପିଏଫପି ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି, ଆମେ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛୁ ଯେ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ  ୨୦୨୦ ଜୁନ ୨୨ରୁ ଚାରି ବର୍ଷ ପାଇଁ ସଂସ୍ଥାର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ପଦରେ ରହିବେ । ଏନଆଇପିଏଫପି କେଲକରଙ୍କ ଅବଦାନକୁ ବହୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି । ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ, କେଲକର ସଂସ୍ଥାନକୁ ମଜବୁତ ଓ କୌଶଳ ସ୍ତରକୁ ନେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ନେତୃତ୍ୱ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ୨୦୧୮ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଅଚାନକ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ । ସେ ନିଜର ଇସ୍ତଫା ପତ୍ରକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ବେର୍ଡର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକରେ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ । ଏହି ବୈଠକରେ ସରକାରଙ୍କ ସହ ମତଭେଦ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବାର ଥିଲା । ପଟେଲ ୧୯୯୦ ପରେ ଏଭଳି ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଥିଲେ, ଯିଏକି ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟକାଳକୁ ପୂରା କରିପାରି ନଥିଲେ । ସେ ନିଜର ଇସ୍ତଫା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଘରୋଇକରଣକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା: ବିଶ୍ୱରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୩୯ ହଜାର ମୃତ୍ୟୁ, ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ୮୧ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Corona-virus-death-toll-reaches-439-lakh-8112-lakh-people-detected-in-world-wide-71215
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Corona-virus-death-toll-reaches-439-lakh-8112-lakh-people-detected-in-world-wide-71215
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 16 Jun 2020 18:08:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୧୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମହାମାରୀ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ସାଢ଼େ ୬ଟା ସୁଦ୍ଧା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪ ଲକ୍ଷ ୩୯ ହଜାର ୫୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏଥି ସହିତ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ୮୧ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ୫୬୫ ହୋଇଛି । ଏଥିରୁ ୪୨ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୯୭୪ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩୪ ଲକ୍ଷ ୭୧ ହଜାର ୫୪୧ ଜଣ ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୁରୁତର ଅଛନ୍ତି ୫୪ ହଜାର ୫୭୦ ଜଣ ରୋଗୀ । 

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୧ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାର ୯୫୦ ଜଣ । ଏଥିରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୧୮ ହଜାର ୨୮୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୮ ଲକ୍ଷ ୮୯ ହଜାର ୮୬୬ ଜଣ । ଏବେ ୧୧ ଲକ୍ଷ ୭୪ ହଜାର ୮୦୧ ଜଣ ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିବା ବେଳେ ୧୬ ହଜାର ୭୧୬ ଜଣ ଗୁରୁତର ଅଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ପରେ ବ୍ରାଜିଲରେ କରୋନା ଭାଇରସ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଛି ।  

କେଉଁ ଦେଶରେ କରୋନାର ସ୍ଥିତି କେମିତି

ବ୍ରାଜିଲ: ୮ ଲକ୍ଷ ୯୧ ହଜାର ୫୫୬ ସଂକ୍ରମିତ, ୪୪ ହଜାର ୧୧୮ ମୃତ

ଋଷିଆ: ୫ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାର ୨୧୦ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ୭ ହଜାର ୯୧ ଜଣ ମୃତ

ବ୍ରିଟେନ: ୨ ଲକ୍ଷ ୯୬ ହଜାର ୮୫୭ ସଂକ୍ରମିତ, ୪୧ ହଜାର ୧୩୬ ଜଣ ମୃତ

ସ୍ପେନ: ୨ ଲକ୍ଷ ୯୧ ହଜାର ୧୮୯ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭ ହଜାର ୧୩୬ ମୃତ

ଇଟାଲୀ: ୨ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାର ୨୯୦ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୪ ହଜାର ୩୭୧ ମୃତ

ପେରୁ: ୨ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାର ୯୯୨ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ୬ ହଜାର ୮୬୦ ମୃତ

ଜର୍ମାନୀ: ୧ ଲକ୍ଷ ୮୮ ହଜାର ୪୪ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ୮ ହଜାର ୮୮୫ ମୃତ

ଇରାନ: ୧ ଲକ୍ଷ ୮୯ ହଜାର ୮୭୬ ସଂକ୍ରମିତ, ୮ ହଜାର ୯୫୦ ଜଣ ମୃତ 

ତୁର୍କୀ: ୧ ଲକ୍ଷ ୭୯ ହଜାର ୮୩୧ ସଂକ୍ରମିତ, ୪ ହଜାର ୮୨୫ ଜଣ ମୃତ

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୧୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହରାଇନି ମାରୁତି ସୁଜୁକିର ଅଲଟୋ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Maruti-Alto-becomes-highest-selling-car-in-2019-20-for-straight-16-years-71214
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Maruti-Alto-becomes-highest-selling-car-in-2019-20-for-straight-16-years-71214
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 16 Jun 2020 17:52:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୧୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ୍ତ କାର ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ ଲଗାତାର ୧୬ ବର୍ଷରେ ଅଲଟୋ ଏହାର ସର୍ବାଧିକ ବିକ୍ରି ହୋଇ ପାରିଛି । କମ୍ପାନୀ ୨୦୦୦ ମହିହା ସେପଟେମ୍ବରରେ ଏହି କାରକୁ ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରାଇଥିଲା । କମ୍ପାନୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୯-୨୦ରେ ପାଖାପାଖି ୧.୪୮ ଲକ୍ଷ କେବଳ ଅଲଟୋ କାର ବିକ୍ରି କରିଛି । ୨୦୦୦ରେ ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଏହି ଗାଡ଼ି ୨୦୦୪ରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବିକ୍ରି କରି ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା । ସେହିଦିନ ଠାରୁ ଏଯାଏଁ କମ୍ପାନୀ ଏହି କାରକୁ ଅଧିକ ବିକ୍ରି କରିଛି । 

ମାରୁତି ସୁଜୁକିର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ସେଲ୍ସ ଆଣ୍ଡ ମାର୍କେଟିଂ) ଶଶାଙ୍କ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି, ଅଲଟୋର ମଜବୁତ କଷ୍ଟମର ସେ ହିଁ କଷ୍ଟମରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଚିହ୍ନିତ କରୁଛି । ସମୟର ସହିତ ବ୍ରାଣ୍ଡରେ କରାଯାଇଥିବା ସଂଶୋଧନ ଓ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ହେବା ଭଳି ସୁବିଧା ଯୋଗୁଁ ଏହି କାର ଅଧିକ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ନୂଆ ରେଗୁଲେଶନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂଆ ଅଲଟୋରେ ସେଫ୍ଟି ର ସମସ୍ତ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଟ ଉପାୟ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଚାଳକଙ୍କ ସାଇଟରେ ଏୟାରବେଗ, ଆଣ୍ଟି-ଲକ ବ୍ରେକିଂ ସିଷ୍ଟମ ଓ ଇଲେଟ୍ରୋନିକ ବ୍ରେକଫୋର୍ସ ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଶନ ରିଭର୍ସ ପାର୍କିଂଗ ସେନସର ଓ ଓଭର ସ୍ପିଡ ଆଲର୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ଦିଆଯାଇଛି । 

କଂପାନୀର ୱେବସାଇଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ମାରୁତି ଅଲଟୋର ଆରମ୍ଭ ଦିଲ୍ଲୀ ଏକ୍ସ ଶୋରୁମ ଦର ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ୮୦୦ । ଏହାର ଅଧିକତର ଦିଲ୍ଲୀ ଏକ୍ସଶୋରୁମ ଦର ଅଲଟୋ ଏଲଏକ୍ସଆଇ (୦) ସିଏନଜି ଭେରିଆଣ୍ଟର ଦର ୪ ଲକ୍ଷ ୩୬ ହଜାର ୩୦୦ ଟଙ୍କା ।  

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହାରାଷ୍ଟ୍ର: ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ୮ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ପରେ ୨ ଶାଖା ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ବନ୍ଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-corona--Maharastra-virus-State-Bank-of-India-employees-are-suffering-from-corona-virus-71196
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-corona--Maharastra-virus-State-Bank-of-India-employees-are-suffering-from-corona-virus-71196
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 15 Jun 2020 17:53:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଜୁନ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଏସ୍‌ବିଆଇ) କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ଠାରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ମୁମ୍ବାଇରେ ୨ ଓ ଥାଣେରେ ଗୋଟିଏ ଶାଖାକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୮ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ କରୋନା ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବ୍ୟାଙ୍କର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ କର୍ମଚାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, ଥାଣେର ମୁଖ୍ୟ ଶାଖାରେ ୨୫ରୁ ୭ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ କୋଭିଡ-୧୯ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସଂପୃକ୍ତ ଶାଖାକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଜଣେ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ମୁମ୍ବାଇ ଉପନଗରର ଯୋଗେଶ୍ୱରୀ (ପୂର୍ବ)ରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଚେକ ପ୍ରୋସେସିଂଙ୍ଗ ସେଲ (ଏଲସିପିସି)ର ଜଣେ ନକଦୀ ଅଧିକାରୀ କୋଭିଡ-୧୯ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଗତ ସପ୍ତାହର ଆରମ୍ଭରୁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଅନ୍ଧେରୀସ୍ଥିତ ଏଲସିପିସିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ପରିଚାଳନ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ ମାଳି କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ।

ଏସଂପର୍କରେ ଏସ୍‌ବିଆଇ କହିଛି ଯେ, ମହାପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆମର ତ୍ୱରିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଟିମ ଦେଶବ୍ୟାପି ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ପ୍ରଟୋକଲକୁ ଅନୁପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଆବଶ୍ୟକ ସେବାରେ ଗଣତି କରାଯାଇଛି।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କ୍ରମାଗତ ୫ ଦିନ ଧରି ବଢିଲା ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର, ଆଜିଠୁ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦର ଲାଗୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Petrol-and-diesel-price-hike-71097
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Petrol-and-diesel-price-hike-71097
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 11 Jun 2020 22:52:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଲଗାତାର ଦେଶରେ ୫ଦିନ ଧରି ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ୍‌ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଆଜି ପୁଣି ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଦର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି।  ଆଜି ସକାଳ ୬ଟାରୁ ଏହି ନୂଆ ଦର ଲାଗୁ ହୋଇଛି।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ୍‌ ଦର ଲିଟର ପ୍ରତି ୬୦ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦର ଘୋଷଣା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୭୪ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୭୨ଟଙ୍କା ୨୨ପଇସା ହୋଇଛି। ସେହିପରି କୋଲକାତାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ଯଥାକ୍ରମେ ୭୫ଟଙ୍କା ୯୪ପଇସା ଓ ୬୮ଟଙ୍କା ୧୭ପଇସା ରହିଛି। ମୁମ୍ବାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ଯଥାକ୍ରମେ ୮୦ଟଙ୍କା ୯୮ପଇସା ଓ ୭୦ଟଙ୍କା ୯୨ପଇସା, ଚେନ୍ନାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ଯଥାକ୍ରମେ ୭୭ଟଙ୍କା ୯୬ପଇସା ଓ ୭୦ଟଙ୍କା ୬୪ପଇସା ରହିଛି।

ଗତକାଲି ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ଯଥାକ୍ରମେ ୪୦ ପଇସା ଓ ୪୫ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସମୟରେ କ୍ରମାଗତ ୮୨ ଦିନ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ସ୍ଥିର ରହିବା ପରେ ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ୫ ଦିନ ଭିତରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ୨ ଟଙ୍କା ୮୩ ପଇସା ଲେଖାଏଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୮୦ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ପାର୍ଲେ ଜି ବିସ୍କୁଟ, ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ହୋଇଛି ଅଧିକ ବିକ୍ରି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Parle-g-biskut-sale-more-in-lock-down-71062
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Parle-g-biskut-sale-more-in-lock-down-71062
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 09 Jun 2020 20:48:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପାର୍ଲେ-ଜି ବିସ୍କୁଟ ପୁଣି ବିକ୍ରିରେ ୮୦ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରେ ବଢ଼ିଛି ଏହି ବିସ୍କୁଟ ର ଚାହିଦା ।

୧୯୩୮ ମସିହାରୁ ଏହା ଭାରତୀୟଙ୍କ ମନ ପସନ୍ଦର ବିସ୍କୁଟ ପାଲଟିଛି । ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଏହାର ଚାହିଦା କମିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ଲକ ଡାଉନ ସମୟରେ ଏହା ନିଜର ୮୦ ବର୍ଷର ଇତିହାସରେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସଫଳତା ପାଇଛି । ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ,ଏପ୍ରିଲ ଓ ମେ ମାସରେ ନିଜର ବଜାର ଭାଗକୁ ୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିଛି । ଏହି ବୃଦ୍ଧିର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ କେବଳ ପାର୍ଲେ-ଜି ବିସ୍କୁଟ ବିକ୍ରିରୁ ଆସିଛି ।

 ଲକ ଡାଉନ ସମୟରେ ପାର୍ଲେ-ଜି ବିସ୍କୁଟର ଚାହିଦା ବଢିଯାଇଛି । ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ କିଣୁଛନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ଅର୍ଥ ସଂଚୟ କରିବାକୁ ଦାମୀ ବିସ୍କୁଟ ବଦଳରେ ଶସ୍ତା ବିସ୍କୁଟ କିଣିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ପ୍ରବାସୀମାନେ ପାର୍ଲେ-ଜି ବିସ୍କୁଟ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ କିଣିଥିଲେ । ସେହିପରି ଲୋକଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ସରକାର ଓ ଏନଜିଓମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିସ୍କୁଟକୁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ କ୍ରୟ କରିଛନ୍ତି । ଏଣୁ ପାର୍ଲେ-ଜିର ବିକ୍ରି ବଢିଯାଇଛି ।

ପାର୍ଲେ କମ୍ପାନି ଏବେ ସାରା ଦେଶର ୧୩୦ଟି କାରଖାନାରେ ବିସ୍କୁଟ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ୧୨୦ଟି ଲାଇସେନ୍ସ ଭିତ୍ତିରେ ଚାଲୁଥିବାବେଳେ ୧୦ଟି କମ୍ପାନିର ନିଜସ୍ୱ କାରଖାନା ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜିଓକୁ ମିଳିଲା ୭ମ ନିବେଶକ, ଏଡିଆଇଏ କଲା ୫୬୮୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-India-Reliance-Jio-found-its-7th-investors-ADIA-to-invest-Rs-5683-crore-in-company-70995
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-India-Reliance-Jio-found-its-7th-investors-ADIA-to-invest-Rs-5683-crore-in-company-70995
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 08 Jun 2020 16:58:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୦୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):  ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓର ୭ମ ନିବେଶକ ମିଳିଯାଇଛି । ଏଡିଆଇଏ ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ୫୬୮୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରିଛି । ଗତ ସାତ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ଜିଓରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯୭,୮୮୫ କୋଟି ନିବେଶ କରାଯାଇସାରିଛି । 

ଏଡିଆଇଏ ଜିଓକୁ ଇକ୍ୱିଟି ଭେଲ୍ୟୁ ୪.୯୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଓ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେଜ ଭେଲ୍ୟୁ ୫.୧୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ନିବେଶ ମିଳିଛି । ଏହି ନିବେଶ ସହିତ ଏଡିଆଇଏର ଜିଓରେ ଭାଗିଦାରୀ ୧.୧୬ ପ୍ରତିଶତ ରହିବ । 

ଫେସବୁକରୁ ନିବେଶର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା-

ଜିଓରେ ନିବେଶ ପ୍ରଥମେ ଫେସବୁକ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଫେସବୁକ ପ୍ରାୟ ୪୪ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରିଥିଲା ଓ ୯.୯୯ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗିଦାରୀ କିଣିଥିଲା । ଏହାପରେ ସିଲଭର ଲେକ, ଭିଷ୍ଟା ଇକ୍ୱିଟି ପାଟର୍ନସ, ଜନରଲ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ, କେକେଆର, ମୁବାଡଲା ଓ ଏବେ ଏଡିଆଇଏ ୭ମ ନିବେଶକ ଭାବରେ ନିବେଶ କରିଛି । 

୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଠାରୁ ଅଧିକ ଭାଗିଦାରୀ ବିକ୍ରି କରିସାରିଛି ଜିଓ-

ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବମୋଟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଠାରୁ ଅଧିକ ଭାଗିଦାରୀ ବିକ୍ରି କରିସାରିଛି । ଶୁକ୍ରବାରରେ ସିଲଭର ଲେକ ଅତିରିକ୍ତ ୦.୯୩ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗିଦାରୀ ବଦଳରେ ୪,୫୪୬.୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ନୂଆ ନିବେଶ କରିଛି । ସେହି ଦିନ ହିଁ ଆବୁ ଧାବିରେ ଥିବା ନିବେଶ କଂପାନୀ ମୁବଡଲା (ଏଡିଆଇଏ)୯,୦୯୩.୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ୧.୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗିଦାରୀ କିଣିଛି । 

୨୨ ଏପ୍ରିଲରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଫେସବୁକ ନିବେଶ କରିଥିଲା-

ଫେସବୁକ ଏପ୍ରିଲ ୨୨ରେ ଜିଓ ପ୍ଲଟଫର୍ମରେ ୪୩,୫୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ୯.୯୯ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗିଦାରୀ କିଣିଥିଲା । ଏହି ନିବେଶର କିଛି ଦିନ ପରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ନିବେଶକ କପାଂନୀ ସିଲଭର ଲେକ  ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ୫,୬୬୫.୭୫ କୋଟିରେ ୧.୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗିଦାରୀ କିଣିଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>