<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଶସ୍ତା ଲୋନର ଉପହାର ଦେଲା SBI
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/National-business-State-Bank-Announces-Home-Auto-Loans-At-Cheaper-Rates-During-Festival-Season-58903
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/National-business-State-Bank-Announces-Home-Auto-Loans-At-Cheaper-Rates-During-Festival-Season-58903
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 05:52:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନେକ ବଡ ଘୋଷଣା ସହ ନିଜ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ପୂଜା ସିଜନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଶସ୍ତା ହୋମ ଲୋନ, କାର ଲୋନ ସହ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ପର୍ସନଲ ଲୋନ ପରିଶୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ ଦେବ । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଗ୍ରାହକ ଶସ୍ତା ଲୋନ ସହ ପ୍ରୋସେସିଙ୍ଗ ଫିରେ ରିହାତି ସହ ଡିଜିଟାଲ ଲୋନର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ବୋଲି ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । 

କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅଫର ଉପଲବ୍ଧ ରହିବ ସେନେଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏସବିଆଇ ପରେ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କମାନେ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଫର ଆଣି ପାରନ୍ତି । ଏସବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ବ୍ୟାଙ୍କ ପୂଜା ସିଜନ ଅବସରର କାର ଲୋନ ଉପରେ ପ୍ରୋସେସିଙ୍ଗ ଫି ଛାଡ କରିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୁଧହାରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କାର ଲୋନ ଦେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହାର ଆରମ୍ଭ 8.70 ପ୍ରତିଶତରୁ ହେବ । ଏସ୍କେଲେଶନ ଚାର୍ଜ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବନି । ଏସ୍କେଲେଶନ ଚାର୍ଜ ନ ଦେବା ଫଳରେ ଗ୍ରାହାକଙ୍କୁ ସୁଧହାରରେ ହେଉଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବନି । 

ଯେଉଁ ଗ୍ରାହକମାନେ କାର ଲୋନ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ YONO ଅବ ୱେବସାଇଟରୁ ଆବେଦନ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ 25 ବେସିସ ପଏଣ୍ଟ(100bps=1%)ର ଅତିରିକ୍ତ ଲାଭ ମିଳିବ । ସେଲେରୀ କ୍ଲାସର ଗ୍ରାହକମାନେ କାରର ଦାମର 90 ପ୍ରତିଶତ ଲୋନ ଆକାରର ନେଇ ପାରିବେ । 

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦେଶର ଏହି ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କର ହୋମ ଲୋନ ବଜାରରେ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା । ବ୍ୟାଙ୍କ 8.5 ପ୍ରତିଶତ ସୁଧହାରରେ ରିପୋ ଲିଙ୍କ୍ ହୋମ ଲୋନ ଯୋଗାଉଛି ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ୱରରୁ ଏହି ଦର ପୁରୁଣା ଏବଂ ନୂଆ ଲୋନ ଧାରକ ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗୁ ହେବ । 20 ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପର୍ସନଲ ଲୋନ ଉପରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୁଧହାର ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି , ଯାହା 10.75 ପ୍ରତିଶତରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି । ଏହି ଲୋନକୁ ପରିଶୋଧ କରିବାର ସମୟସୀମା ସର୍ବାଧିକ, ଯାହା 6 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି । ଏହା ଫଳରେ ଗ୍ରାହାକଙ୍କ ଉପରେ ଇଏମଆଇ ବୋଝ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ ପାଇବ ।   

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୭ ଦିନରେ ବଦଳିବ ହ୍ୱାଟସଆପ୍ ଓ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମର ନାମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/business-technology-whatsapp-and-instagram-name-will-be-changed-soon-58815
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/business-technology-whatsapp-and-instagram-name-will-be-changed-soon-58815
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 23:03:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସର୍ବବୃହତ ମେସେଜିଂ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ହ୍ୱାଟସଆପ୍ ନିଜର ବେଟା ଭର୍ସନରେ ନୂଆ ଅପଡେଟ୍ ଲଂଚ୍ କରିଛି । କମ୍ପାନୀ ନିଜ ଆପରେ ହ୍ୱାଟସଆପ୍ ଫ୍ରମ ଫେସବୁକ୍ ଟ୍ୟାଗ ଯୋଡିଛି । ଏହି ଲାଟେଷ୍ଟ ବେଟା ଭର୍ସନ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହରୁ ମଧ୍ୟ କମ ସମୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । କିନ୍ତୁ କିଛି ବିଟା ୟୁଜରଙ୍କୁ ନିଜ ଫୋନରେ ଏହି ନାମ ସୋ କରୁଛି । ଏନେଇ କିଛି ୟୁଜର୍ସ ୱାବେଟା ଇନଫୋରେ ଫଟୋ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ହ୍ୱାଟସଆପ୍ ଫ୍ରମ ଫେସବୁକ ବୋଲି ରହିଛି ।

ଫେସବୁକ ହ୍ୱାଟସଆପକୁ ବହୁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କିଣିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ନେଇ କୌଣସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିନଥିଲା । ଏବେ କମ୍ପାନୀର ନାମ ଯୋଡିବା ପରେ ୟୁଜରଙ୍କୁ ଏହା ଫେସବୁକର ବୋଲି ଜଣାପଡିବ ।

କମ୍ପାନୀ ଏହି ରିବ୍ରିଡିଂ ଖବର ପ୍ରଥମେ ଦ ଇନଫରମେସନ ନ୍ୟୁଜ ପୋର୍ଟାଲକୁ କହିଥିଲା । ଏନେଇ କମ୍ପାନୀ ନିଜେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା । ହ୍ୱାଟସଆପ୍ ଓ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମର ନାମ ପରିବର୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା କମ୍ପାନୀ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା । ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମକୁ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଫର ଫେସବୁକ ଓ ହ୍ୱାଟସଆପକୁ ହ୍ୱାଟସଆପ୍ ଫ୍ରମ ଫେସବୁକ କରିଦିଆଯିବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫେସବୁକ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ରିଡିଂ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛି । କିଛି ୟୁଜରଙ୍କୁ ସେଟିଂ ପେଜ ତଳେ ଇନଷ୍ଟଗ୍ରାମ ଫ୍ରମ ଫେସବୁକ ବୋଲି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଯାହା କେବଳ ଆଇଓଏସ ୟୁଜରଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି । ପରେ ଏହାକୁ ଆଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ ପାଇଁ ଲଂଚ୍ କରାଯିବ ।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୨୮ରେ ବଜାରକୁ ଆସିବ ୭ସିଟ ଥିବା ‘ରେନୋ’ ର ନୂଆ ବାହନ ‘ଟ୍ରିବର’, ମୂଲ୍ୟ ୫-୭ ଲକ୍ଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-automobile-Renault-Triber-will-launch-on-August-28-online-booking-starts-for-customer-58809
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-automobile-Renault-Triber-will-launch-on-August-28-online-booking-starts-for-customer-58809
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 20:32:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଫ୍ରାନ୍ସ ବାହନ ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ‘ରେନୋ’ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନିଜର ନୂତନ ଉତ୍ପାଦ ‘ଟ୍ରିବର’ ବଜାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରାଉଛି । ଏହି ଗାଡ଼ି ବିକ୍ରି ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଅନଲାଇନ ବୁକିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୮ରେ ବଜାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବ । ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି କାରର ନୂତନ ସଂସ୍କରଣ ବାହନ ପେଟ୍ରୋଲ ଦ୍ୱାରା ଚାଲିବ । ଉଭୟ ମାନୁଆଲ ଓ ଅଟୋମେଟିକ ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ ଗାଡ଼ି ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏହି କାରରେ ୭ଟି ସିଟ ରହିବ । 

କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି କାରର ମୂଲ୍ୟ ୫ ରୁ ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେବ । କାରରେ ୧.୦ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଇଞ୍ଜିନ ଲାଗିବ, ଯାହାକି ୭୨ପିଏ ପାୱର ଓ ୯୬ଏନଏମ ଟର୍କ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି । ଏଥିରେ ୮ ଇଞ୍ଚର ଟଜ ସ୍କ୍ରିନ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଇନଫରମେଶନ ସିଷ୍ଟମ ଆପଲ କାର ପ୍ଲେ ଓ ଆଣ୍ଡରାଏଡ ଅଟୋକୁ ସପୋର୍ଟ କରିଥାଏ । ଏହି ଗାଡ଼ି ମାରୁତି ସୁଜୁକିର ସ୍ୱିଫ୍ଟ ଓ ଫୋର୍ଟ ଫିଗୋକୁ ମୁକାବିଲା କରିପାରିବ । 

   

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜିଓ ଫାଇବର ପ୍ରଭାବ! ୨ ଦିନରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସଂପତ୍ତି ବଢ଼ିଲା ୨୯ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Nation-Mukesh-Ambanis-wealth-increased-by-Rs-29000-crore-in-2-days-58644
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Nation-Mukesh-Ambanis-wealth-increased-by-Rs-29000-crore-in-2-days-58644
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 16 Aug 2019 18:25:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସଂପତ୍ତି ବିଗତ ୨ ଦିନରେ ବହୁତ ବଢ଼ି ଯାଇଛି । ସେୟାର ବଜାର ନିମ୍ନଗାମୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୁକେଶଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟକୁ କୌଣସି କ୍ଷତି ପହଂଚି ନାହିଁ । ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସଂପତ୍ତି ମାତ୍ର ୨ ଦିନରେ ୨୯ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ନିକଟତର ହୋଇଯାଇଛି । ରିଲାୟନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀର ବାର୍ଷିକ ସାଧାରଣ ବୈଠକ ପରେ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

କଂପାନୀର ୪୨ତମ ବାର୍ଷିକ ସାଧାରଣ ବୈଠକରେ ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ବଡ଼ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ସାଉଦୀ ଆରବ ତେଲ କମ୍ପାନୀ ‘ଅରାମକୋ’କୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି କରିବା  ଅନ୍ୟତମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି । କଂପାନୀ ୧୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନିଜକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରମୁକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଜିଓ ଫାଇବରକୁ ଲଞ୍ଚ କରିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛି । 

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିର ଉତ୍ସାହ ଯୋଗୁଁ ୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କଂପାନୀର ସେୟାରରେ ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । କଂପାନୀର ସେୟାର ବୁଧବାର କାରବାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୨୮୮.୩୦ ଟଙ୍କା ସ୍ତରକୁ ପହଂଚିଥିଲା । ଶୁକ୍ରବାର ଏହା ୧୧୬୨ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ସେହିଭଳି ଅଗଷ୍ଟ ୧୨ରେ ହୋଇଥିବା କମ୍ପାନୀର ବାର୍ଷିକ ସାଧାରଣ ସଭା ପରଠାରୁ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସଂପତ୍ତି ୨୮,୬୮୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇପାରିଛି । ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଏବେ ବିଶ୍ୱର ଧନୀ ତାଲିକାରେ ୧୩ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । 

    

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଲଜିର ୫ଜି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଫାର୍ଷ୍ଟ ଲୁକ ଜାରି, ଏଥିରେ ରହିବ ଡବଲ ସ୍କ୍ରିନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-mobile-LG-to-launch-5G-smartphone-v60-in-IFA-2019--in-September-58561
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-mobile-LG-to-launch-5G-smartphone-v60-in-IFA-2019--in-September-58561
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Aug 2019 20:35:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସିଓଲ, ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ମଲ୍ଟିନ୍ୟାସନାଲ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ କଂପାନୀ ‘ଲାଇଫ୍ସ ଗୁଡ (ଏଲଜି)’ ସୋମାବାର ନିଜର ଅନ୍ୟ ଏକ ୫ଜି ଫୋନ ଲୁକ ଜାରି କରିଛି । କଂପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ଭିଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାରି କରାଯାଇଛିି, ଯେଉଁଥିରେ ୨ଟି ସ୍କ୍ରିନ ରହିଛି । ସମ୍ଭବତଃ କଂପାନୀର ଏହି ନୂତନ ଉତ୍ପାଦକ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ବଜାରକୁ ଆସିବ । ଏଲଜି ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନକୁ ଥିନକ୍ୟୁ ବି-୫୦ ଲଞ୍ଚ କରିବାର ୪ ମାସ ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ରେ ବର୍ଲିନରେ ଆଇଏଫଏରେ ଲଞ୍ଚ କରିବାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଆଇଏଫଏ ୨୦୧୯ ଉଇରୋପର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଟ୍ୟାକ ଶୋ । 

ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା ୟୋନହାପ ନ୍ୟୁଜ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କଂପାନୀ ୧୫ ସେକେଣ୍ଟ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିଛି, ଯାହାର ଶୀର୍ଷକ ରହିଛି ‘ୟୁଉଲ ଦ ବେଟର’ । ଏଥିରେ ୨ଟି ସ୍କ୍ରିନ ଥିବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଦେଖାଯାଇଛି । କୋରିଆର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ନିର୍ମାତା କହିଛି, ନୂତନ ଫୋନରେ ‘ଫ୍ରି ଷ୍ଟପ ହିଙ୍ଗ’ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ସେକେଣ୍ଡ ସ୍କ୍ରିନକୁ କୌଣସି ସ୍ଥିିରେ ବି ଦେଖାଯାଇ ପାରିବ । 

ଏହି୫ଜି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ନାମ ଭି୬୦ ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁଥିରେ ସାମସଙ୍ଗର ଗ୍ୟାଲେକ୍ସ ନୋଟ ଭଳି ଫିଚର ରହିଛି । ସାମସଙ୍ଗର ଗ୍ୟାଲେକ୍ସ ନୋଟ ୧୦ ଅଗଷ୍ଟ ୧୦ରେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଛି ଏବଂ ଗ୍ୟାଲେକ୍ସି ଫୋଲ୍ଡ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଲଞ୍ଚ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଯୁବପୀଢ଼ିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନୂତନ ସଂସ୍କରଣର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଗ୍ରହଣୀୟ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରେକର୍ଡ: ଚା’କିଲୋ ୭୫ ହଜାର ଟଙ୍କା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Nation-assam-Golden-butterfly-tea-of-Assam-auctioned-at-75000-rupees-per-kg-58554
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Nation-assam-Golden-butterfly-tea-of-Assam-auctioned-at-75000-rupees-per-kg-58554
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Aug 2019 19:54:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗୌହାଟୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗୌହାଟୀ ଚା’ ନିଲାମ କେନ୍ଦ୍ର (ଜିଟିଏସି)ରେ ଦିକୋମ ଟି ଇଷ୍ଟେଟର ଏକ ବିରଳ ଚା’ ମଙ୍ଗଳବାର ନୂଆଁ ରେକର୍ଡ କରିଛି । ଏହି ଚା’ କିଲୋ ପିଛା ୭୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି । ଜିସିଏସି କେତ୍ରା ସଂଗଠନର ସଚିବ ଦିନେଶ ବିନାନୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଗୋଲ୍ଡେନ ବଟରଫ୍ଲାଏ’ ନାମରେ ଏହି ଚା’ ସହରର ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀ କିଣିଛନ୍ତି । 

ବିନାନୀ କହିଛନ୍ତି, ଚା’ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୀଲାମୀ କେନ୍ଦ୍ର ଏକ ଏଭଳି ସ୍ଥାନ ଦଖଲ କରିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ରେକର୍ଡ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ଏବଂ ଇତିହାସ ଲେଖାଯାଇଥାଏ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଅସାଧାରଣ ଚା’କୁ ଜେ ଥୋମାସ ଆଣ୍ଡ କଂପାନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଛି । ‘ଗୋଲ୍ଡେନ ବଟରଫ୍ଲାଏ’ ଏକ ସ୍ପେଶିଏଲିଟି ଟି ଅଟେ, ଯାହାର ଉତ୍ପାଦନ ଡେବ୍ରିଗଡ଼ ନିକଟ ଦିକୋମ ଟି ଇଷ୍ଟେଟରେ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଇ ଥାଏ । 

ଇଷ୍ଟେଟର ସୁପରିଟେଣ୍ଡିଙ୍ଗ ମ୍ୟାନେଜର ଦରରେ ଖୁସି ହୋଇ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଚାଷ ପାଇଁ ବହୁ ପରିଶ୍ରମ କରାଯାଇଥାଏ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କର କାମକୁ ପରିଚୟ ମିଳିଛି ଏବଂ ଏଥିରୁ ପ୍ରେରଣା ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାର ରେକର୍ଡ ପୂର୍ବରୁ ଗତ ରେକର୍ଡ ‘ମାଇଜାନ ଅର୍ଥଡକ୍ସ ଗୋଲ୍ଡେନ ଟି ଟିପ୍ସ’ର ଥିଲା । ଏହି ଚା’ ଜୁଲାଇ ୩୧ରେ କିଲୋ ପିଛା ୭୦ ହଜାର ୫୦୧ ଟଙ୍କା ଥିଲା । 

  

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ବଡ଼ ଘୋଷଣା: ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ରୁ ଜିଓ ଗିଗାଫାଇବର୍‌ ଆରମ୍ଭ, ମାଗଣାରେ ମିଳିବ 4D ଟିଭି ସହ 4K ସେଟ୍‌ଅପ୍‌ ବକ୍ସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/jio-gigafiber-to-be-launched-on-september-5-58459
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/jio-gigafiber-to-be-launched-on-september-5-58459
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 12 Aug 2019 01:01:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଡାଟା ପ୍ୟାକ୍‌ ସହିତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସେବାକୁ ସହଜ କରିଦେଇଥିବା ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଏବେ ବମ୍ପର୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ରୁ ଜିୟୋ ଗିଗାଫାଇବର୍‌ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହା ୭୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ଲାନ୍‌ ରହିଛି । ଏହା ସହିତ ବର୍ଷକୁ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୪ଡି ଟିଭି ସହିତ ୪କେ ସେଟ୍‌ଅପ୍‌ ବକ୍ସ ମଧ୍ୟ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ । ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୬୦୦ଟି ସହରରେ ଗୀଗା ଫାଇବର ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏ ନେଇ  ରିଲାଏନ୍ସ ଏଜିଏମ୍‌-୨୦୧୯ ବୈଠକରେ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ।

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ରୁ ଜିୟୋ ଗିଗାଫାଇବର୍‌ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।  ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ହାଇ ସ୍ପୀଡ଼୍‌ ବ୍ରଡ୍‌ବ୍ୟାଣ୍ଡ ସହ ଲ୍ୟାଣ୍ଟଲାଇନ୍‌ କଲିଂ, ଜିଓ ଆଇପିଟିବି ଓ ସ୍ମାର୍ଟ ହୋମ୍‌ ସଲ୍ୟୁସନ୍‌ ମିଳିବ । ଜିୟୋ ଗିଗାଫାଇବର୍‌ ୧୦୦ Mbps ସିଡ୍‌ ଡାଟା ମିଳିବ । ପ୍ରିମିୟମ୍‌ ପ୍ଲାନ୍‌ରେ ୧ Gbps ସ୍ପୀଡ୍‌ ରହିବ । ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୬୦୦ଟି ସହରରେ ଗୀଗା ଫାଇବର ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସାରା ଦେଶରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

 

ରିଲିୟାଏନ୍ସ ଜିଓର ଗ୍ରାହକ ସଂଖ୍ୟା ୩୪ କୋଟିରେ ପହଁଚିଛି । ଏହା ଏବେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ମୋବାଇଲ୍‌ ନେଟ୍‌ୱାର୍କ ହୋଇପାରିଛି ବୋଲି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହଙ୍ଗା ହେଲା ସୁନା ଓ ରୂପା, ଜାଣନ୍ତୁ ୧୦ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ନୂଆ ଦର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-National-gold-price-rate-live-latest-gold-rate-gold-silver-price-90-rupees-38470-per-ten-grams-58399
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-National-gold-price-rate-live-latest-gold-rate-gold-silver-price-90-rupees-38470-per-ten-grams-58399
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 11 Aug 2019 00:49:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁଣି ବଢିଲା ସୁନା ଦର । କିଛି ଦିନ ହେବ ଲଗାତାର ଭାବେ ସୁନା ରୂପା ଦରରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି । ପୁଣି ବଜାରରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ସୁନା କେତ୍ରାଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ସୁନା ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଆକାଶ ଛୁଆଁ ହୋଇଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଆଜି ବଜାରରେ ୧୦ଗ୍ରାମ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ୯୦ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । 

 ସୁନା ୧୦ଗ୍ରାମ ପିଛା ୯୦ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୩୮,୪୨୦ ରେ ପହଂଚିଛି । ସେହିପରି ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ୧୪୦ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ କିଲୋ ପିଛା ୪୪,୧୫୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଂଚିଛି । ସାରା ଦୁନିଆରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଆମେରିକାରେ ଫେଡ଼େରାଲ ଓପନ ମାର୍କେଟ କମିଟି ବୈଠକ ପରେ ସୁନା ଦର ଉପରେ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀର ସର୍ରାଫା ବଜାରରେ ଆସନ୍ତା କିଛିି ଦିନରେ ସୁନା ଦର ୧୦ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୪୧,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାର ହେବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ସୁନା କ୍ରେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁନାର ଚାହିଦା ବଢିବା ଫଳରେ ଆଜି ସୁନା ଦର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୪୫ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ମିଳୁଛି ୧୦ ହଜାରରୁ କମ୍ ବେତନ : ସର୍ଭେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/state-odisha-45-percent-population-in-urban-india-earn-less-than-10k-per-month-says-government-survey-58281
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/state-odisha-45-percent-population-in-urban-india-earn-less-than-10k-per-month-says-government-survey-58281
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 09 Aug 2019 03:11:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗୀମୂଳକ ସମାଜରେ ଏବେ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀତା କରିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି । ଏହି ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କର ଆୟକୁ ନେଇ ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ସହରରେ ଚାକିରୀ କରୁଥିବା ୪୫ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର କମ୍ ବେତନ ମିଳୁଥିବା ଏହି ସର୍ଭେରେ ଜଣା ପଡିଛି । 

ଇକୋନୋମିକ ଟାଇମ୍ସର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏନଏସଏସଓ ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଣା ରୋଜଗାର ଡାଟାକୁ ହଟାଇ ନୂଆ ପିରିଓଡିକ ଲେବର ଫୋର୍ସ ସର୍ଭେ ଜାରୀ କରାଯାଇଛି । ବାଣିଜ୍ୟ ବର୍ଷ ୨୦୧୭-୧୮ପାଇଁ ଜାରୀ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ୨୦୧୧-୧୨ ରୁ ୨୦୧୭-୧୮ ମଧ୍ୟରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । 

ସହର ଓ ଗାଁ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଭେଦ

ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଆୟ ମାମଲାରେ ଗାଁ ଓ ସହର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଭେଦ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ସହରରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବେତନ ଗାଁରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବେତନ ଠାରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ସେହି ପରି ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଳୁଥିବା ବେତନରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭେଦ ରହିଛି । ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମହିଳାଙ୍କୁ କମ୍ ବେତନ ମିଳୁଛି । ୬୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ବେତନ ମିଳୁଛି । ସେହି ପରି ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ବେତନ ମିଳୁଛି । ଗ୍ରାମୀଣ ଅଂଚଳରେ ୫୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ବେତନ ପାଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସହରରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩୮ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । 

କେବଳ ୩ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବେତନ

ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶରେ କେବଳ ତିନି ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଭଲ ବେତନ ମିଳୁଛି । ସେମାନଙ୍କର ବେତନ ରାଶି ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି । ସେହିପରି ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ବେତନ ପାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । 

ଗ୍ରାମୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଅଧିକ ବେତନ

ଗ୍ରାମୀଣ ଅଂଚଳରେ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସ ୧୩ରୁ ୧୪ ହଜାର ବେତନ ମିଳୁଛି । ସେହି ଭଳି ମହିଳାଙ୍କୁ ୮୫୦୦ ଠାରୁ ନେଇ ୧୦ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେତନ ମିଳୁଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସହରୀ ଅଂଚଳରେ କାମ କରୁଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କୁ ୧୭ରୁ ୧୮ ହଜାର ଓ ମହିଳାଙ୍କୁ ୧୪ରୁ ୧୫ ହଜାର ବେତନ ମିଳୁଛି । 

ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଗ୍ରାମୀଣ ଅଂଚଳରେ ୫୪.୯ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଏବଂ ୧୮.୨ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଚାକିରୀ କରନ୍ତି । ସେହି ଭଳି ସହରୀ ଅଂଚଳରେ ୫୭ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଏବଂ ୧୫.୯ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଚାକିରୀ କରୁଛନ୍ତି । ସ୍ୱରୋଜଗାର ଠାରୁ ୫୨.୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଗାଁରେ ଆୟ କରୁଛନ୍ତି । ସହରରେ ଏହାର ସଂଖ୍ୟା ୩୨.୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । 

ଚୌକିଦାରଙ୍କୁ ମିଳୁଛି ସବୁଠୁ କମ୍ ବେତନ

ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ଚୌକିଦାରଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ କମ୍ ବରତନ ମିଳୁଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୭ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳୁଛି । ଏହାପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ମତ୍ସଚାଷ ଓ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକ ଅଛନ୍ତି । ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶରେ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଲୋକ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ବେତନ ପାଉଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଶ୍ମୀରରେ ୧ ହଜାର କୋଟି ନିବେଶ କରିବ ଟ୍ରାଇଡେଣ୍ଟ ଗ୍ରୁପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/trident-group-will-invest-1000-crore-in-jammu-and-kashmir-58267
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/trident-group-will-invest-1000-crore-in-jammu-and-kashmir-58267
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 09 Aug 2019 23:55:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ସେଠାରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରିବାକୁ ଏବେ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଫିଟିଯାଇଛି । କଶ୍ମୀରରେ ମଧ୍ୟ ଏଣିକି ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ହେବ ଓ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବକମାନେ ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କଶ୍ମୀରରେ ୧୦୦୦ କୋଟି ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି ଟ୍ରାଇଡେଣ୍ଟ୍‌ ଗ୍ରୁପ । ଏ ନେଇ କମ୍ପାନୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରଜିନ୍ଦର ଗୁପ୍ତା ଏକ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି  ।

ରଜିନ୍ଦର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀରର ବିକାଶରେ ଭାଗୀଦାର ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ୧୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଏକା ତାଲିକା ରହିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ସେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗୀ ମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ନିବେଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି । ଟ୍ରାଇଡେଣ୍ଟ ଗ୍ରୁପର ଏହି ନିବେଶ ଦ୍ୱାରା ୧୦ ହଜାର ପରିବାର ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଜାମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ସେଠାରେ ଏବେ କମ୍ପାନୀମାନେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରିପାରିବେ । ଏହା ସହିତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଲୋକ ଜମି ମଧ୍ୟ କିଣିପାରିବେ ଓ ଶିଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇପାରିବ । ତେବେ ଟ୍ରାଇଡେଣ୍ଟ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ହେଲମେଟ୍‌ ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ଷ୍ଟିଲ୍‌ ବାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛି । ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ବିକାଶ ଧାରାରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ କମ୍ପାନୀର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍‌ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>