<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପୁଣି ଶସ୍ତା ହେଲା ପେଟ୍ରୋଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-petrol-price-cuts-off-in-india-53391
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-petrol-price-cuts-off-in-india-53391
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 18 May 2019 15:16:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲଗାତାର ଭାବେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଜି ଏହାର ଦାମ ୭ ପଇସା ଖସିଛି । କିନ୍ତୁ ଡିଜେଲ ଦାମରେ କୌଣସୀ ପରିବର୍ତନ ହୋଇନାହିଁ । ଗତକାଲି ମଧ୍ୟ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ ୮ରୁ୯  ପଇସା କମିଥିଲା ।

ବର୍ତମାନ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳଦର ପ୍ରତି ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୭୩.୦୩ ଡଲାର ରହିଛି । ଏହାସହଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଏହାର ଦାମ ପାଖାପାଖି ୭ପ୍ରତିଶତ ଖସିଛି । ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମରେ ହ୍ରାସ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି ।

ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଏଲର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଆଜି ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୭୧.୦୩ ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ବେଳେ କୋଲକାତାରେ ୭୧.୧୧ ପଇସା, ମୁମ୍ବାଇରେ ୭୬.୬୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇରେ ୯ ପଇସା ଶସ୍ତା ହୋଇ ୭୩.୭୨ ଟଙ୍କା ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାଇଖାନା କଭର୍‌ ଓ କାରପେଟ୍‌ରେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ସହ ହିନ୍ଦୁ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ଫଟୋ, ଆମାଜନ୍‌ ବିରୋଧରେ ମାମଲା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/amazon-provides-carpet-of-lord-jagannath-and-other-hindu-god-53383
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/amazon-provides-carpet-of-lord-jagannath-and-other-hindu-god-53383
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 18 May 2019 14:18:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋଟି କୋଟି ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସହିତ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଭାବାବେଗ ସହିତ ଖେଳାଯାଇଛି ଖେଳ । ଅନଲାଇନ୍‌ ସପିଂ କମ୍ପାନୀ ଅମାଜନ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ଫଟୋଥିବା କାର୍‌ପେଟ୍‌ ଓ ଟୟଲେଟ୍‌ କଭର । ଯାହାକୁ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଭାବନାକୁ ଗଭୀର ଆଘାତ ଦେଇଛି । ଏ ନେଇ ଆମାଜନ୍‌ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ନିବାସୀ ବିକାଶ ମିଶ୍ର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଆମାଜନ୍‌ ସାଇଡ଼୍‌ରେ ପାଇଖାନା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା କଭର୍‌ରେ ହିନ୍ଦୁ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ଫଟୋ ରହିଛି । ଏହାକୁ କମ୍ପାନୀ ନିଜ ସାଇଡ଼୍‌ରେ ରଖିଛି । ଯଦି କେହି ଟୟଲେଟ୍‌ କଭର୍‌ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଗଡ଼୍‌ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବ ତାହା ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଏଭଳି କଭର୍‌ ମିଳିବ । ସେଥିରେ ଗଣେଶ, ହନୁମାନ ଓ ଅନ୍ୟ ଦେବାଦେବୀ ଫଟୋ ରହିଛି । ଏପରିକି ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଫଟୋ ଥିବା କାରପେଟ୍‌ ମଧ୍ୟ ମିଳୁଛି । ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ଏହାକୁ ଟୟଲେଟ୍‌ ପ୍ୟାନ୍‌ ଉପରେ, ବାଥରୁମ୍‌ ଓ ଘର ଚଟାଣରେ ଲଗାଯାଉଛି । ଯାହାକି ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଭାବାବେଗକୁ କୁଠାରଘାତ କରୁଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗକାରୀ କହିଛନ୍ତି । 

ତେବେ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଭାରତୀୟ ସାଇଡ଼୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ । ଯଦି କେହି ଦେଶ ବାହାରେ ରହୁଛନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ଏହାକୁ କିଣି ପାରିବେ । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଡଲାରରୁ ୨୦୦ ଡଲାର୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖାଯାଇଛି । ଆମାଜନ୍‌ର ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟା ଧାର୍ମିକ ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହ୍ରାସ ପାଇଲା ପେଟ୍ରୋଲ ଦର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-petrol-price-down-in-india-53323
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-petrol-price-down-in-india-53323
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 16 May 2019 23:13:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ୮ରୁ୯ ପଇସା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଡିଜେଲର ଦାମରେ ୫-୬ ପଇସା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ପ୍ରାୟ ୭ଦିନ ପରେ ଡିଜେଲ ଦାମରେ ପରିବର୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗତକାଲି ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୬ ପଇସାର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମରେ କୌଣସୀ ପରିବର୍ତନ ହୋଇନଥିଲା ।

ବର୍ତମାନ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦାମ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୭୩.୦୩ ଡଲାର ରହିଛି । ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଏହାର ଦାମ ୭ ପ୍ରତିଶତ କମ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ଦାମ୍ କମ ହେବା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୭୧.୧୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି । କୋଲକାତାରେ ଏହା ୭୩.୧୭ ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ବେଳେ ମୁମ୍ବାଇରେ ୭୬.୭୧ ଟଙ୍କା ରହିଛି ।

 

 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆପଣଙ୍କ ଠାରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ କେମିତି ଟଙ୍କା ଅସୁଲି କରୁଛି ଜାଣନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Banking-Know-eight-hidden-charges-of-banks-collected-from-customers-53306
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Banking-Know-eight-hidden-charges-of-banks-collected-from-customers-53306
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 16 May 2019 20:07:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମଇ ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ବହୁତ ସହଜ । ଆପଣ ନିଜର ପରିଚୟପତ୍ର ଏବଂ ଫଟୋ ନେଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ପହଂଚିବାର କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଖାତା ଖୋଲିପାରିବେ । ଡେବିଟ କାର୍ଡ ମିଳିବାକୁ ବେଶୀ ସମୟ ଲାଗିବ ନାହିଁ । ମାତ୍ର ଅନେକ ଗ୍ରାହକ ଜାଣି ନଥାନ୍ତି ଯେ, ସେବା ଦେବା ବଦଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କ କେମିଟି ଟଙ୍କା ଅସୁଲି କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଚୟ ରାଶି ନାହିଁ, ତା’ହେଲେ ଚାର୍ଜ ଲାଗିଥାଏ । ସେହିଭଳି ଡେବିଟ କାର୍ଡର ଧାର୍ଯ୍ୟ ଠାରୁ ଅଧିକ ଟ୍ରାଞ୍ଜେକଶନ କରୁଛନ୍ତି, ତା’ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବହୁତ କମ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାଥିବ ଯେ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆହୁରି ବି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସେବା ଦେବା ବାହାନରେ ଶୁଲ୍କ ଆଦାୟ କରିଥାଏ । 

ବ୍ୟାଙ୍କ କେଉଁ ଆଧାରରେ ଶୁଲ୍କ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାଏ

-ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ କରିବା ଚାର୍ଜ

-ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଶାଖା ଯିବା ଦ୍ୱାରା

-ଅନ୍ୟ ଶାଖାରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇଲେ

-ନନବେସ ଶାଖାରୁ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ୨ୟ ଥର ଟଙ୍କା ଉଠାଇଲେ

-ଗୋଟିଏ ମାସରେ ୨ୟ ଥର ଟଙ୍କା ଜମା କଲେ

-ମାସିକ ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ ଚାର୍ଜ

-ଚେକ ସ୍ଥିତି ଜାଣିବା ଚାର୍ଜ

-ଠିକଣା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚାର୍ଜ ଲାଗିଥାଏ

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏସବିଆଇ ସହଯୋଗରେ ନୂଆଁ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଲଞ୍ଚ କଲା ଓଲା, ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମିଳିବ କ୍ୟାଶବ୍ୟାକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Ola-launches-visa-powered-credit-card-with-State-Bank-of-India-53252
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Ola-launches-visa-powered-credit-card-with-State-Bank-of-India-53252
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 15 May 2019 20:43:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମଇ ୧୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆପ ଜରିଆରେ ଟ୍ୟାକ୍ସି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ‘ଓଲା’ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ନୂତନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛି । ଏଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଏସବିଆଇ ସହିତ ବୁଝାମଣା କରିଛି । କମ୍ପାନୀର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଯେ, ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଏକ କୋଟି କାର୍ଡ ଜାରି କରିବ । ଓଲା ମନି ଏସବିଆଇ ଭିଜା କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ନେବା ପାଇଁ କୌଣସ ପ୍ରକାରର ଶୁଲ୍କ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ଓଲା ୟୁଜର୍ସ ନିଜର ଆପ ଜରିଆରେ ଓଲା କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାର ପରିଚାଳନା କରିପାରିବେ । କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ କ୍ୟାଶବ୍ୟାକ ମିିଳିବ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଓଲା ରାଇଡ, ଫ୍ଲାଇଟ ଏବଂ ହୋଟେଲ ବୁକ ପାଇଁ କରାଯାଇପାରିବ । 

ଏହି କେଡ୍ରିଟ କାର୍ଡ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ବଢ଼ିବ । ଓଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଓଲା ମନି ୱାଲେଟ, ପୋଷ୍ଟ ବିଲିଙ୍ଗ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଛି । ଓଲାର ସହାୟକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଭାବେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଓଲା ମନି ଏସବିଆଇ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରି ଉତ୍ସାହିତ ମନେ କରୁଛୁ । ଆଗାମୀ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଏହାରି ମାଧ୍ୟମରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଂଚିବାକୁ ଟାର୍ଗେଟ ରଖିଛୁ । 

ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏମିତି ମିଳିବ ଲାଭ

-ଓଲା କ୍ୟାବରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିବା ଟଙ୍କାର ୭ ପ୍ରତିଶତ କ୍ୟାଶବ୍ୟାକ

-ଫ୍ଲାଇଟ ବୁକିଂରେ ୫ ପ୍ରତିଶତ କ୍ୟାଶବ୍ୟାକ

-ଭାରତରେ ହେଟେଲ ବୁକିଂରେ ୫ ପ୍ରତିଶତ କ୍ୟାଶବ୍ୟାକ୍

-ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହୋଟେଲ ବୁକିଂରେ ୬ ପ୍ରତିଶତ କ୍ୟାଶବ୍ୟାକ

-୬୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ୟାଶବ୍ୟାକ

-୧ ପ୍ରତିଶତ ଫୁଏଲ ସରଚାର୍ଜ ୱେଭର

-ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ୧ ପ୍ରତିଶତ କ୍ୟାଶବ୍ୟାକ

-ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ଶୁଲ୍କ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବନି

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟ୍ରାଞ୍ଜେକଶନ ବଢ଼ିବା ପରେ ବନ୍ଦ ହେଉଛି ‘ଏଟିଏମ’, କ’ଣ ହୋଇପାରେ କାରଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-banking-ATMs-are-shutting-down-reports-International-Monetary-Fund-53243
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-banking-ATMs-are-shutting-down-reports-International-Monetary-Fund-53243
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 15 May 2019 17:55:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମଇ ୧୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଏଟିଏମ୍‌ ପ୍ରଚଳନ ପରେ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯିବାକୁ ପଡୁ ନାହିଁ। ଏଥି ପାଇଁ ପୁରା ଦେଶରେ ଏଟିଏମ୍‌ ଜାଲ ବିଛାଇ ହୋଇଛି। ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଟ୍ରାଞ୍ଜେକଶନ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଅଛି କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ କାମ ପାଇଁ ଏତେ ପରିମାଣରେ ରାଶି ବହୁତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂପର୍କିତ ଅନ୍ୟ କାମ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇ ପାରୁଛି। ମାତ୍ର ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ)ର ଯେଉଁ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି, ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଦେଶରେ ଏଟିଏମ ସଂଖ୍ୟାରେ ବିଗତ ୨ ବର୍ଷରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରାଞ୍ଜେକଶନ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଛି।  ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି (ଆଇଏମଏଫ)ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭାରତରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକରେ ଏଟିଏମ ସଂଖ୍ୟା ‘ବ୍ରିକ୍ସ’ର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକର ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ। 

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଠକେଇରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଆରବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ସୁରକ୍ଷା ନିୟମ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଉଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଏଟିଏମ ମେଣ୍ଟେନେସ ମହଂଗା ପଡ଼ିଥାଏ। ବୋଧହୁଏ ଏହି କାରଣରୁ ଏଟିଏମ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। 

ଯଦିଓ ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆର ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟାଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ସତ କଥା ଏହା ଯେ, ବଡ଼ ବଡ଼ ସହରକୁ ବାଦ୍‌ ଦେଲେ ଆଜି ବି ଛୋଟ ସହରରେ କ୍ୟାଶ କାରବାର ଚାଲିଛି। ବଡ଼ ବଡ଼ ସହରରେ ମଧ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଡିଜିଟାଲ କାରବାର ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଛୋଟ ସହରରେ ଏଟିଏମ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ଲାଇନ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ ଏଟିଏମ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ୍‌ ପରିମାଣରେ ଅଛି।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫୋନ ପେ ଭଳି ଆପଣ ଆମାଜନରେ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ପେମେଣ୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-National-Odisha-now-use-amazon-app-to-scan-and-pay-like-phone-pe-53222
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-National-Odisha-now-use-amazon-app-to-scan-and-pay-like-phone-pe-53222
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 15 May 2019 02:35:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ନିଜ ଗ୍ରାହାକମାନଙ୍କୁ ବଡ ଖୁସିଖବର ଦିଆଯାଇଛି । ଆପଣ ଫୋନ୍ ପେ, ଗୁଗୁଲ ପେ ଓ ପେଟିଏମ ଭଳି ଆମାଜନ ପେ’ରୁ ମଧ୍ୟ ପେମେଣ୍ଟ କରିପାରିବେ । ଆମାଜନ ଆପ୍‌ରେ ୟୁପିଆଇ ପେମେଣ୍ଟ(ଟଚଓ) ଏକ ବିକଳ୍ପ ଅଛି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହାକ ସ୍କାନ କରି ପେମେଣ୍ଟ କରିପାରିବେ । 

ଆମାଜନର ଏହି ଖାସ ସୁବିଧାର ଲାଭ ଆପଣ ଆମାଜନ ଆପ୍ଲିକେସନରୁ ନେଇପାରିବେ । ଏହି ସୁବିଧା ସବୁ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଓ ଆଇଫୋନ୍ ଯ଼ୁଜର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଆଇଫୋନ ୟୁଜର୍ସମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା କିମ୍ୱା ରିସିଭ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଏବେ କାର‌୍ୟ୍ୟକାରି ହୋଇନାହିଁ । ଆମାଜନର ଏହି ଫିଚର ଅନ୍ୟ ୟୁପିଆଇ ପେମେଣ୍ଟ ଆପ୍ ଗୁଗୁଲ ପେ, ଫୋନ୍‌ ପେ ଓ ପେଟିଏମ ଭଳି । ଏହି ସୁବିଧା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ମୋବାଇଲ ବିଲ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ ମଧ୍ୟ ପେମେଣ୍ଟ କରିପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଡିଟିଏଚ୍‌ର ରିଚାର୍ଜ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । 

ଏହି ସୁବିଧାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମାଜନ ଆପ୍ ଡାଉନଲେଡ୍ କରିବା ପାଇଁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ ମେନ୍ୟୁରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିକଳ୍ପ ମିଳିବ । ଆମାଜନ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ଏବଂ ସ୍ୱିକାର କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପ୍‌ରେ ନିଜର ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତା ଭେରିଫାଏ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ କୌଣସି ବି ୟୁପିଆଇ କ୍ୟୁଆର୍ କୋଡ୍ ସ୍କାନ କରିପାରିବେ । ଗୁଗୁଲ ପେ ହେଉ କି ଫୋନ ପେ କିମ୍ୱା ପେଟିଏମ ଆପଣ ସମସ୍ତଙ୍କ କ୍ୟୁଆର୍ କୋଡ୍‌କୁ ସ୍କାନ କରିପାରିବେ । ଏଠାରେ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଆପଣ ଆମାଜନ ପେ’ର ଫାଇଦା ସେତେବେଳେ ଉଠାଇପାରିବେ ଯେବେ ଆମାଜନ ସ୍ମାଇଲ୍ କୋଡ୍ କିମ୍ୱା ଆମାଜନ ସପିଂ କ୍ୟୁଆର୍ କୋଡ୍ ସ୍କାନ କରିବେ । କିମ୍ୱା ଯଦି ଆପଣ ୟୁପିଆଇର କ୍ୟୁଆର୍ କୋଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସିଧାସଳଖ ନିଜର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟ୍ରାନଜେକସନ କରିପାରିବେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତରେ ଲଂଚ୍ ହେଲା ୱାନପ୍ଲସ ୭ ପ୍ରୋ, ରହିଛି ୧୨ଜିବି ରାମ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-one-plus-pro-7-launched-in-india-53213
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-one-plus-pro-7-launched-in-india-53213
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 15 May 2019 22:54:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚୀନ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ କମ୍ପାନୀ ୱାନପ୍ଲସ୍ ପ୍ଲେଗସ୍ପିସ୍ ୭ ପ୍ରୋ ଏବଂ ୭କୁ ଭାରତରେ ଲଂଚ୍ କରିଛି । ଏହି ଦୁଇ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନକୁ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଇଭେଂଟରେ ଲଂଚ୍ କରାଯାଇଛି  ।ଏହି ଫୋନରେ ଦମଦାର ପ୍ରୋସେସର ରହିଛି ।

୭ ପ୍ଲସର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ପକାଇଲେ, ଏଥିରେ ଆଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ୍ ପାଇ ୯.୦ ଭର୍ସନ ରହିଛି । ଏହାସହ ଏଚଡି ରିଜ୍ୟୋଲିସନ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଏଥିରେ ୨ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଅପଡେଟ୍ ଏବଂ ୩ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ସିକ୍ୟୁରିଟୀ ଅପଡେଟ୍ ମିଳିବ । ଏହାର ଡିସପ୍ଲେ ୬.୬୭ ଇଂଚର ରହିଥିବା ବେଳେ ଗରିଲା ଗ୍ଲାସ୍ ୫ ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ ରହିଛି । ଏହାର ରାମ୍ ୧୨ ଜିବି ରହିଥିବା ବେଳେ ୨୫୬ ଜିବି ଇଂଟରନାଲ୍ ମେମୋରୀ ରହିଛି । ଏହାର ବ୍ୟାଟେରୀ କ୍ଷମତା ୪୦୦୦ ଏମଏଚ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାର କ୍ୟାମେରା ୪୮ ମେଗାପିକ୍ସଲ ରହିଛି । ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଦାମ୍ ରହିଛି ୪୮,୯୯୯ ।

 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅମୁଲ କ୍ଷୀର କିଣିବା ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ାଇଲା, ୭ ଲକ୍ଷ ପଶୁପାଳକ-ଗୋପାଳକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଲାଭ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-dairy-Amul-hikes-milk-procurement-prices-7-lakh-cattle-breeders-benefit-53195
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-dairy-Amul-hikes-milk-procurement-prices-7-lakh-cattle-breeders-benefit-53195
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 14 May 2019 17:34:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅହମଦାବାଦ, ମଇ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଅମୁଲ ଡାଏରୀ କ୍ଷୀର କିଣିବା ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। ଅମୁଲ ମହିଷି କ୍ଷୀର ଏକ କିଲୋ ବସା (ଫ୍ୟାଟ)ର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଟଙ୍କା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। ସେହିଭଳି ଗାଈ କ୍ଷୀର କିଲୋ ବସାର ମୂଲ୍ୟ ୪.୫ ଟଙ୍କା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। କଂପାନୀ କହିବା ଅନୁସାରେ କ୍ଷୀର ଦର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ୭ ଲକ୍ଷ ପଶୁପାଳକ ଓ ଗୋପାଳକଙ୍କୁ ଲାଭ ମିିଳିବ। ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦର ମେ’ ମାସ ୧୧ରେ ମିଳିବ। 

ଗୁଜୁରାଟ କୋ-ଅପରେଟିଭ ମିଲ୍କ ମାର୍କେଟିଂ ଫେଡେରେଶନ (ଜିସିଏମଏମଏଫ) ଅମୁଲର ନାମରୁ ଡାଏରୀ ଉତ୍ପାଦନ ବ୍ୟବସାୟ କରିଥାଏ। ଫେଡେରେଶନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୯-୨୦ରେ ବ୍ୟବସାୟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ାଇ ୪୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଂଚାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଜିସିଏମଏମଏଫ ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟବସାୟ ବଢ଼ାଇ ୩୩,୧୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପହଂଚାଇ ପାରିଥିଲା। 

ଫେଡେରେଶନ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛି। ଫେଡେରେଶନର ଦାବି ଯେ, ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ଦର ଦେବା ପରେ ବି କମ୍ପାନୀର ରାଜସ୍ୱ ଉପରେ କୌରସି ପ୍ରଭାବ ପଡୁନାହିଁ। ଗୁଜୁରାଟର ୧୮,୭୦୦ ଗାଁରେ ଅମୁଲ ଫେଡେରେଶନର ୧୮ ସଂସଦୀୟ ୟୁନିୟନରେ ୩୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ ଜଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି। ଚାଷୀମାନେ ଦିନକୁ ହାରାହାରି ୨୩୦ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ଦୁଧ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛନ୍ତି। 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କମ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି କେମିତି ଡବଲ ପାଇବେ, ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ବିକଳ୍ପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-FD-India-post-office-schemes-giving-handsome-return-on-long-term-investment-53149
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-FD-India-post-office-schemes-giving-handsome-return-on-long-term-investment-53149
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 13 May 2019 19:59:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମଇ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆପଣ ଯଦି ପୁଂଜି ନିବେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ଅଛି । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି ଯେ, ଆପଣ ସଂଚୟ ଟଙ୍କାରୁ କେତେ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇବାକୁ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି । ଅଧିକ ଆଶା କରୁଥିଲେ ସେଭଳି ଭାବରେ ପୁଂଜି ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଆପଣ ଯଦି ପରଂପରାଗତ ଭାବେ ସୁରକ୍ଷିତ ନିବେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତା’ ହେଲେ ଅନେକ ଗୁଡ଼ିକ ବିକଳ୍ପ ରହିଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମିଳିପାରିବ । ନିମ୍ନରେ କିଛି ବିକଳ୍ପ ସଂପର୍କରେ ଉଦାହରଣ ପ୍ରଦତ୍ତ କରାଗଲା । 

୧. ବ୍ୟାଙ୍କ ଫିକ୍ସ ଡିପୋଜିଟ (ଏଫଡି)

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ଅଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ନିବେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଫିକ୍ସ ଡିପୋଜିଟ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ । ବ୍ୟାଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷରେ ୨ ଗୁଣ ଟଙ୍କା ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦେଇଥାଏ । ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ୫ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏଫଡି ଉପରେ ୬ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଦେଇଥାଏ । ଏଭଳି ଭାବରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ୧୨ ବର୍ଷରେ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହୋଇଯିବ । 

୨. ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଏଫଡି

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଟଙ୍କା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଡବଲ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ । ଏଠାରେ ୧୦ ବର୍ଷରେ ଟଙ୍କା ଡବଲ ହୋଇଥାଏ । ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଟାଇପ ଡିପୋଜିଟ ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି । ପାଂଚ ବର୍ଷ ପରେ ସୁଧ ସହିତ ପୂର ଟଙ୍କା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିବେଶ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୋଟ ୧୦ ବର୍ଷରେ ୨ ଗୁଣରୁ ଅଧିକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମିଳିଥାଏ । 

୩. କିଷାନ ବିକାଶ ପତ୍ର

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ କିଷାନ ବିକାଶ ପତ୍ରରେ ଟଙ୍କା ୧୧୫ ମାସ (୯ ବର୍ଷ ଏବଂ ୭ ମାସରେ ଡବଲ)ରେ ଟଙ୍କା ଡବଲ ହୋଇଥାଏ । ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ୧୦୦୦, ୫୦୦୦, ୧୦,୦୦୦ ଏବଂ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା କେଭିପି ଜାରି କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବା ନେଇ କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ । 

   

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>