<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଏହି ଫାର୍ମା କଂପାନୀରେ ଛଟେଇ: ଗୋଟିଏ ଝଟ୍‌କାରେ ବାହାରିଗଲେ ୮୦୦୦ କର୍ମଚାରୀ!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Swiss-pharma-major-Novartis-to-slash-8000-jobs-globally-98806
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Swiss-pharma-major-Novartis-to-slash-8000-jobs-globally-98806
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 30 Jun 2022 18:17:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସୁଇଡେନ୍‌ର ଫାର୍ମା କଂପାନୀ ନୋଭାର୍ଟିସ ବଡ଼ଧରଣର ଛଟେଇ କରିଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଫାର୍ମା ସେକ୍ଟରରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କଷ୍ଟ କଟିଙ୍ଗର ଆଳ ଦେଖାଇ କଂପାନୀ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା ଶାଖାଗୁଡ଼ିକରୁ ପାଖାପାଖି ୮୦୦୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବାହାର ହେବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇ ଦିଆଯାଇଛି । 

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ନୋଭାର୍ଟିସ କଂପାନୀ ଏହି ଛଟେଇକୁ ନେଇ କହିଛି ଯେ, ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ନିଜର ଶାଖାରୁ ୭ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଛଟେଇ କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥି ପାଇଁ ଏବେ କଂପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । କଂପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ନୋଭାର୍ଟିସରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା ଶାଖାରେ ପାଖାପାଖି ୧,୦୮,୦୦୦ କର୍ମଚାରୀ କାମ କରନ୍ତି । କଂପାନୀ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଛଟେଇ କରିବା ନେଇ ସଂକେତ ଦେଇଥିଲା । ମଙ୍ଗଳବାର କଂପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ନିଜର ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଶାଖାରୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବାହାରିଯିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇ ଦିଆଯାଇଛି । 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏହି ଦେଶର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସପ୍ତାହରେ ମିଳିବ ୩ ଦିନ ଛୁଟି, ୪ ଦିନ ହେବ କାମ!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Eemployee-in-Britain-now-work-will-have-to-be-done-only-4-days-98441
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Eemployee-in-Britain-now-work-will-have-to-be-done-only-4-days-98441
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 11 Jun 2022 20:14:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଦେଶରେ ସପ୍ତାହରେ ୪ ଦିନ କାମ ଏବଂ ୩ ଦିନ ଛୁଟି ଫର୍ମୁଲାରେ କାମ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହି ଫର୍ମୁଲାରେ ଆଉ ଏକ ଦେଶ ଯୋଡ଼ିହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବ୍ରିଟେନ୍ ମଧ୍ୟ ୪ ଦିନ କାମ ସପ୍ତାହ କ୍ଲବରେ ସାମିଲ ହୋଇଯାଇଛି। ଫଳରେ ଏଠାରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସପ୍ତାହରେ ୪ ଦିନ କାମକରିବାକୁ ପଡିବ ଓ ୩ ଦିନ ଛୁଟି ମିଳିବ। କିନ୍ତୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦରମା ପୂରା ମିଳିବ। ଅର୍ଥାତ ଛୁଟି ବଢ଼ିଲେ ମଧ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ ଦରମା କଟାଯିବ ନାହିଁ। ଏହି କଂପାନୀଗୁଡ଼ିକରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍, ହସ୍ପିଟାଲିଟି ଭଳି କ୍ଷେତ୍ରର ପ୍ରାୟ ୭୦ଟି କଂପାନୀ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି।

ଏହି ପାଇଲଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅଣ ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର ସମୂହ ‘ଫୋର୍ ଡେ ୱିକ୍ ଗ୍ଲୋବାଲ’, ‘ଫୋର୍ ଡେ ୱିକ୍ ୟୁକେ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍’ ଓ ଅଟୋନୋମି ଦ୍ବାରା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏହାରି ମାଧ୍ୟମରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ଉତ୍ପାଦକତା ଓ ଜୀବନର ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରଭାବର ଆକଳନ କରିବେ। ଏହା ପରେ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ, ଯାହାକି ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ହେବ।

ବ୍ରିଟେନ୍ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଫୋର ଡେ’ ୱାର୍କ ୱିକ୍ ଅଭିଯାନରେ ପାଖାପାଖି ୩୩୦୦ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ କି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍, ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ, ରିଟେଲ, ଫାଇନାନ୍ସ ସମେତ ଅନ୍ୟ ସେକ୍ଟରରୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହେବେ। ଏହି ଅଭିଯାନକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ଶୈଳୀ ଲୋକଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ସୁଧାର ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉତ୍ପାଦକତା ବଢ଼ାଇବ ଏବଂ ଜୀବନରେ ଗୁଣବତ୍ତା ଆଣିବ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାବୀ ବୋହୂଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସମାରୋହର ଆୟୋଜ କଲେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Nita-Ambani-Mukesh-Ambani-aAangnetram-ceremony-for-Radhika-Merchant-at-Jio-World-Centre-98368
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Nita-Ambani-Mukesh-Ambani-aAangnetram-ceremony-for-Radhika-Merchant-at-Jio-World-Centre-98368
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 06 Jun 2022 18:36:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଜୁନ୍ ୦୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ଓ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ନିଜର ଭାବି ବୋହୂ ରାଧିକା ମର୍ଚେଣ୍ଟଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସମାରୋହ (ଅରଙ୍ଗେତ୍ରମ)ର ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମାରୋହ ମୁମ୍ବାଇର ଜିଓ ୱାଲ୍ଡ ସେଣ୍ଟରରେ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଶିଳ୍ପ ଜଗତର ଜଣାଶୁଣା ବ୍ୟକ୍ତି ଅତିଥି ଥିଲେ । 

ରାଧିକା ମର୍ଚେଣ୍ଟ ଶିଳ୍ପପତି ଶୈଳା ଓ ବୀରେନ ମର୍ଚେଣ୍ଟଙ୍କ ଝିଅ । ୨୦୧୯ରେ ରାଧିକାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସାନପୁଅ ଅନନ୍ତ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିଲା । ରାଧିକା ଅନେକ ଥର ଅମ୍ବାନୀ ପରିବାରର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଯାଇଛନ୍ତି । 

ଏହି ସମାରୋହ ପାଇଁ ଅମ୍ବାନୀ ପରିବାରର ବଡ଼ବୋହୂ ଶ୍ଲୋକା ମେହତା ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ । ଶ୍ଲୋକାଙ୍କ ସହିତ ପୁଅ ପୃଥ୍ୱୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମାରୋହରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଗୋଲାପି ସାଢ଼ି ପିନ୍ଧି ଶ୍ଲୋକା ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉଥିଲେ । ପୃଥ୍ୱୀ ମଧ୍ୟ ମା’ଙ୍କ ପୋଷାକ ମେଚିଂ କଲା ଭଳି ଡ୍ରେସ୍ ପିନ୍ଧିଥିଲା । ଏହି ସମାରୋହରେ ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବଲିଉଡ ତାରକା ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ । ସଲମାନ ଖଶନ ଓ ରଣବୀର ସିଂହଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । 

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନିଜ ମା’ ରଶ୍ମି ଠାକରେ ଓ ଭାଇ ତେଜସ ଠାକରେଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଖୁସିରେ ନିଜ ନାତିଙ୍କ ସହିତ ପୋଜ ଦେଇଥିଲେ । ପାଖରେ ବଡ଼ପୁଅ ଆକାଶ ଅମ୍ବାନୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ‘ଫୋର୍ଡ’ର କାରଖାନା କିଣିବା ଦୌଡ଼ରେ ଟାଟା ମୋଟରର୍ସ ମାରିଲା ବାଜି, ଏଠାରେ ଉତ୍ପାଦନ କରିବ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-India-Tata-Motors-to-acquire-Ford-Indias-Sanand-plant-after-Gujrat-government-gives-approval-98225
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-India-Tata-Motors-to-acquire-Ford-Indias-Sanand-plant-after-Gujrat-government-gives-approval-98225
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 30 May 2022 20:00:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଫୋର୍ଡ ମୋଟରର୍ସ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଘୋଷଣା କରି ଗତ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ନିଜର କାମ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା । ମାତ୍ର ଏହି ଫଇସଲା କଂପାନୀ ଗତ ବର୍ଷ ନେଇସାରିଥିଲା । ଏଥି ସହିତ କଂପାନୀ ଭାରତରେ ଏବେ ନିଜର ସାନନ୍ଦସ୍ଥିତ କାରଖାନାର ଆବଶ୍ୟକତା ରଖି ନାହିଁ । ଏମିତିରେ ଅନେକ ବାହନ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କଂପାନୀ ଏହି କାରଖାନାକୁ କିଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଆଶା ପୂରଣ କରିଛି ଟାଟା ମୋଟରର୍ସ । ଏଠାରେ ଟାଟା ମୋଟରର୍ସ କାର ଉତ୍ପାଦନ କରିବ । 

ଟାଟା ମୋଟରର୍ସ ଏହି କାରଖାନାରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସଂଶୋଧନ ଓ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣରେ ଅନ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଏଠାରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ କାର ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରେ । ଟାଟା ମୋଟରର୍ସକୁ ଗୁଜରାଟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଛି । ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ, ଖବ୍ କମ ଦିନ ଭିତରେ ଟାଟା ମୋଟରର୍ସ ଓ ଫୋର୍ଡ ମୋଟରର୍ସ କଂପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୁଝାମଣା ହେବ । ଏହି କାମ ଗୁଜରାଟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ପଟେଲଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ହେବ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶିଳ୍ପପତି ଗୌତମ ଅଦାନୀ ହେଲେ ଦେଶର ସିମେଣ୍ଟ କିଙ୍ଗ୍‌, କିଣିଲେ ଅମ୍ବୁଜା-ଏସିସି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Gautam-Adani-will-be-new-cement-baron-takeover-HOLCIM-stake-in-ACC-and-Ambuja-97921
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Gautam-Adani-will-be-new-cement-baron-takeover-HOLCIM-stake-in-ACC-and-Ambuja-97921
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 16 May 2022 18:27:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୧୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଶିଳ୍ପପତି ଗୌତମ ଅଦାନୀ ଏବେ ଦେଶର ନୂଆ ସିମେଣ୍ଟ କିଙ୍ଗ୍ ହେବେ । ତାଙ୍କର ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପ ଦେଶର ୨ ବଡ ସିମେଣ୍ଟ କଂପାନୀ ଏସିସି ଲିମିଟେଡ ଓ ଅମ୍ବୁଜା ସିମେଣ୍ଟ କିଣିଛନ୍ତି । 

ଏସିଆ ମହାଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୌତମ ଅଦାନୀ ପରିବାର ଏକ ସ୍ପେଶାଲ ଅଫଶୋର କଂପାନୀ (ଏସପିଏ) ଗଢ଼ି ଏସିସି ଓ ଅମ୍ବୁଜା ସିମେଣ୍ଟରେ ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡର ସିମେଣ୍ଟ କଂପାନୀ ହୋଲସିମ୍ ଲିମିଟେଡର ଭାଗିଦାରୀ ହୋଇପାରିଛି । ଏଥି ପାଇଁ ଉଭୟ କଂପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପ ଏବେ ସିମେଣ୍ଟ ବ୍ୟବସାୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । 

ହୋଲସିମ ଓ ଏହାର ଶାଖା କଂପାନୀ ପାଖରେ ଅମ୍ବୁଜା ସିମେଣ୍ଟରେ ୬୩.୧୯ ଓ ଏସିସିରେ ୫୪.୫୩ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗିଦାରୀ ରହିବ । ଏସିସି ସିମେଣ୍ଟ ୫୪.୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସେୟାରରୁ ୫୦.୦୫ ପ୍ରତିଶତ ସେୟାର ଅମ୍ବୁଜା ସିମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ କିଣାଯାଇଥିଲା । ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପ ଉଭୟ କଂପାନୀରେ ହୋଲସିମର ସେୟାର ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୮୧,୩୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲଗାଇଛି । ଏହା ଦେଶର ଇତିହାସରେ ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟକ୍‌ଚର ଓ ମେଟେରିଆଲ ସେକ୍ଟରରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବୁଝାମଣା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କିଆ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାର୍‌: ଥରଟିଏ ଚାର୍ଜ କଲେ ଗଡ଼ିବ ୫୨୮ କିମି!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-KIA-all-new-EV6-electric-car-spotted-in-many-different-colours-will-launch-soon-97879
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-KIA-all-new-EV6-electric-car-spotted-in-many-different-colours-will-launch-soon-97879
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 May 2022 19:18:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ କିଆ ଇଣ୍ଡିଆ ନାଁ କରିସାରିଛି । ଏହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବଜାରରେ ଅଧିକ ଭାଗିଦାରୀ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । କଂପାନୀ ନିକଟରେ ଇଭି୬ ନାମରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଟ୍ରେଡମାର୍କ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ, କିଆ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାର ବାହନ ମାର୍କେଟରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ । କଂପାନୀ ନୂଆ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାର ଟୀଜର ଜାରି କରିଦେଇଛି । ଏଥିରେ କମିଙ୍ଗ ସୁନ ଲେଖାଯାଇଛି । 

କଂପାନୀର ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶସ୍ଥିତ କାରଖାନାରେ ଇଲେକ୍ଟିକାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରଂଗରେ ଦେଖାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ କି ଧଳା ଓ ସିଲଭର ସାମିଲ ରହିଛି । କଂପାନୀ ଆସନ୍ତା ୨୬ ତାରିଖରେ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଏହି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାର ପାଇଁ ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ କରିପାରେ । ଏହା ପରେ ଦେଶରେ ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷୀତ ଏହି କାରକୁ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇପାରେ । କାର୍‌ରେ ୭୭.୪ କିଲୋୱାଟ-ଆର ବ୍ୟାଟେରି ପ୍ୟାକ ଦେଇଛି । ଏହା ଗୋଟିଏ ଥର ଚାର୍ଜ କଲେ ୫୨୮ କିଲୋମିଟର ଗଡ଼ିବ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୨ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ୫୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଲଗାଇଲା ଆରବିଆଇ, ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କ ଖାତା ଅଛି କି?
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-RBI-imposes-penalty-on-Abhyudaya-co-operative-and-Noida-commercial-co-operative-bank-97801
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-RBI-imposes-penalty-on-Abhyudaya-co-operative-and-Noida-commercial-co-operative-bank-97801
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 May 2022 19:38:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୧୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ନିୟମ ପାଳନ ନ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ଟି ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୫୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛି । ଏହି ୨ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ମୁମ୍ବାଇ ଓ ଗାଜିଆବାଦରେ ଅଛି । ମୁମ୍ବାଇସ୍ଥିତ ଅଭ୍ୟୁଦୟ କୋ-ଅପରେଟିଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ନିର୍ଦେଶକୁ ଲାଗୁ କରା ନଟିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୫୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ହୋଇଛି । 

ଇ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ଏନପିଏ ସହିତ ଜଡିତ ନିୟମକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଭ୍ୟୁଦୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଜରିମାନା ଲଗାଇଛି । ଅନ୍ୟପଟରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନ୍ୟ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ, ଗାଜିଅବାଦାସ୍ଥିତ ନୋଏଡା କମର୍ସିଆଲ କୋ-ଅପରେଟିଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ରେଗୁଲେଶନ ଆକ୍ଟ ୧୯୪୯ ନିୟମକୁ ଅଣଦେଖା କରିବାକୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛି । ତେବେ ଏହି ୨ଟି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଯଦି କୌଣସି ଗ୍ରାହକ ଅଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ସତର୍କ ହୋଇଯିବା ଦରକାର । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ସଂସ୍କରଣରେ ବଜାରକୁ ଆସିବ ଏହି ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟିକ ବାହନ!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Tata-motors-introduced-all-new-ace-electric-vehicles-with-up-to-154-km-driving-range-97719
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Tata-motors-introduced-all-new-ace-electric-vehicles-with-up-to-154-km-driving-range-97719
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 06 May 2022 19:47:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୦୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଆଜକୁ ୧୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟିକ ବାହନ ‘ଏସିଇ’କୁ ବଜାରକୁ ଛାଡ଼ିଥିଲା । ଏବେ କଂପାନୀ ଏହି ଗାଡ଼ିକୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ସଂସ୍କରଣରେ ବଜାରକୁ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଡିଜେଲ ଦର ଯେଭଳି ଭାବରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି, ଯଦି ଟାଟା ଏସିଇର ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ସଂସ୍କରଣ ବଜାରକୁ ଆସେ, ତା’ହେଲେ ଭଲ ଚାହିଦା ରହିବା ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । କାରଣ ଛୋଟ ସାଇଜର ଏହି ବ୍ୟବସାୟିକ ବାହନ ଭାରତରେ ଭଲ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରିଛି । ଗ୍ରାହକମାନେ ଏହାକୁ ଛୋଟ ହାତୀ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି । କଂପାନୀର ଲୋକପ୍ରିୟ ଗାଡ଼ି ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟିକ ବାହନ ବିକ୍ରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କେଟ ସେୟାର ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଗାଡ଼ି ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଓ ସିଏନଜି ସଂସ୍କରଣରେ ମିଳୁଛି । ଏବେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ସଂସ୍କରଣର ଗାଡ଼ି ଆସିଲା ପରେ ଆହୁରି ମାର୍କେଟ ଚାହିଦା ବଢ଼ିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । 

କଂପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଟାଟା ଏସିଇ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ବାହନର ମୂଲ୍ୟ ଘୋଷଣା କରି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଦାମ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ସାଢ଼େ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ତେଣୁ ନୂଆ ସଂସ୍କରଣର ଗାଡ଼ି ୬ରୁ ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହୋଇପାରେ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହାର ଆଭାରେଜ ୧୫୪ କିମି ରହିବ । ଏଥିରେ ୨୧.୩ କିଲୋୱାଟର ବ୍ୟାଟେରି ରହିବ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା: ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ କିଣିପାରିବେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଅଳଙ୍କାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Nation-Akshaya-Tritiya-invest-in-physical-digital-gold-even-if-minimum-capital-there-are-ways-97644
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Nation-Akshaya-Tritiya-invest-in-physical-digital-gold-even-if-minimum-capital-there-are-ways-97644
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 03 May 2022 20:15:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୦୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା । ଭାରତୀୟ ପରଂପରା ଅନୁସାରେ ଆଜିର ଦିନ ସୁନା କିଣିଲେ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ । ଭାରତରେ ନିବେଶ ପାଇଁ ସୁନା ଏକ ଭସରାଯୋଗ୍ୟ ବିକଳ୍ପ । ବର୍ଷ ସାରା ସଂଚୟ ଟଙ୍କାରେ ଲୋକେ ସୁନା କିଣିଥାନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିନ ସୁନା କିଣିବାକୁ ଭାବୁଥିଲେ, ଜରୁରୀ ନାହିଁ ଯେ, ଅଳଙ୍କାର କିଣିବା । ସୁନାରେ ନିବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଏକାଧିକ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । 

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଅବସରରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ଗୋଲ୍ଡ ଇଟିଏଫର ନିବେଶ କରିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଏଥି ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଡିମେଟ ଆକାଉଣ୍ଟ ହେବା ଦରକାର । ଗୋଲ୍ଡ ଇଟିଏଫ ଅଥବା ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡରେ ନିବେଶ କରି ଲାଭ ଉଠାଇପାରିବେ । ଆପଣ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ କିଣା-ବିକା କରିପାରିବେ । ଗୋଲ୍ଡ ଇଟିଏଫ ଏକ ଇନ୍‌ଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ, ଯାହାର ସେୟାର ବଜାରରେ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଉପରେ ଶେୟାର ଭଳି କିଣାବିକା ହୋଇଥାଏ । ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ଫର୍ମ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ସୁରକ୍ଷିତ । 

ଗୋଲ୍ଡ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡ ନିବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ବିକଳ୍ପ । ଫିଜିକାଲି ଗୋଲ୍ଡ ରଖିବା ଏହି ମାଧ୍ୟମ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ସେହିପରି ସୁନାରେ ନିବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ ଗୋଲ୍ଡ ହେଉଛି ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ । ଫିଜିକାଲ ଗୋଲ୍ଡ ଆଜି ବି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ରହିଛି । ଲୋକେ ସୁନାରେ ନିବେଶ କରିବାକୁ ଲୋକେ ଅଳଙ୍କାରକୁ ବିକଳ୍ପ ଭାବନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୩ରୁ ଫ୍ଲିପ୍‌କାର୍ଟ ବିଗ୍ ସେଭିଂ ଡେ’ ସେଲ୍‌: ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଉପରେ ମିଳିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିହାତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Flipkart-big-saving-days-sale-offers-discount-on-smartphones-97584
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Flipkart-big-saving-days-sale-offers-discount-on-smartphones-97584
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 01 May 2022 20:30:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଫ୍ଲିପ୍‌କାର୍ଟ ବିଗ୍ ସେଭିଂ ଡେ’ ସେଲ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ମେ’ ୩ ତାରିଖ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହି ସେଲ୍ ଆସନ୍ତା ମେ’ ମାସ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ସେଲ୍ ସମୟରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଉପରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିହାତି ମିଳିବ । ଫ୍ଲିପ୍‌କାର୍ଟ ପ୍ଲସ ମେମ୍ବରର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ସେଲ୍ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । ପ୍ରଡକ୍ଟ ଡିସ୍‌କାଉଣ୍ଟ ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆପଣ ଅଧିକ ସଂଚୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତା’ହେଲେ ଏସ୍‌ବିଆଇ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଓ ଇଏମ୍‌ଆଇ ଟ୍ରାଞ୍ଜେକଶନ ଉପରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଇନଷ୍ଟେଟ ଡିସ୍‌କାଉଣ୍ଟର ଫାଇଦା ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ । 

ଫ୍ଲିପ୍‌କାର୍ଟ ସେଲ୍ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ମାଇକ୍ରୋସାଇଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ସେଲ୍ ସମୟରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ରିଏଲେମ୍‌, ମୋର୍ଟୋଲା ବ୍ୟତୀତ ରେଡମୀ ଓ ଭିଭୋ ସମେତ ଅନ୍ୟ କଂପାନୀର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବଡ଼ ରିହାତି ସୁବିଧା ମିଳିପାରିବ । ସେଲ ସମୟରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସାମସଙ୍ଗ ଗ୍ୟାଲେକ୍ସି ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ରିହାତି ମିଳିବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏହି ଫୋନ୍‌କୁ ୧୧, ୯୯୯ ଟଙ୍କାରେ କିଣାଯାଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ ସେଲରେ କିଛି ରିହାତି ପରେ ଏହି ମଡେଲକୁ ୯୯୯୯ ଟଙ୍କାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିବ । 

ପୋକୋ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଏବେ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟରେ ୧୬,୪୯୯ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ସେଲ ସମୟରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୩,୯୯୯ ଟଙ୍କା ରହିବ । ସେହିପରି ରେଡମୀ ନୋଟ ୧୦ଏସ୍ ୧୩୯୯୯ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ସେଲ୍ ସମୟରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୧,୯୯୯ ଟଙ୍କା ରହିବ । 

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>