<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ନଭେମ୍ବରରେ ଓଡ଼ିଶାର ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ ୪,୧୩୬ କୋଟି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Odisha-Records-64-Growth-In-GST-Collection-In-Nov-92096
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Odisha-Records-64-Growth-In-GST-Collection-In-Nov-92096
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 03 Dec 2021 07:22:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ମାସ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ନଭେମ୍ବରରେ ଓଡିଶା ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହରେ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର, ୨୦୨୦ ରେ ୨୫୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ତୁଳନାରେ ରାଜ୍ୟ ଗତ ମାସରେ ୪,୧୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ କରିଛି। ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ସଂଗ୍ରହର ଅଭିବୃଦ୍ଧି କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ମାସ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ରହିଆସିଛି । ଜିଏସ୍‌ଟି କମିଶନରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା କହିଛି ଯେ ଏହା କାର‌୍ୟ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରଠାରୁ ଏହା ରାଜ୍ୟ ଜିଏସ୍‌ଟିର ସର୍ବାଧିକ ସଂଗ୍ରହ ଅଟେ।

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ ୨୮,୦୩୨.୯୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଗତ ଆର୍ଥିକ ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୭,୨୨୯.୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ୬୨.୭୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ସେହିପରି ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଓଡିଶା ଜିଏସ୍‌ଟି (ଓଜିଏସ୍‌ଟି) ସଂଗ୍ରହରେ ରାଜ୍ୟ ୬୯.୭୬ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରିଛି। ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଓଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ ୬୮୧.୯୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ ତୁଳନାରେ ୧,୧୫୭.୬୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା।

୨୦୨୧ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଭ୍ୟାଟ୍ (ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ ମଦ) ର ମୋଟ ସଂଗ୍ରହ ୮୪୪.୪୫ କୋଟି ଥିଲାବେଳେ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ଉତ୍ସରୁ ୬୦୧.୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା । ନଭେମ୍ବର ୨୧ ରେ ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଅଟୋମୋବାଇଲ୍, ଖଣି ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ସଂଗ୍ରହର ଫଳାଫଳ ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ରେକର୍ଡ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ୧,୩୧,୫୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିଏସଟି ସଂଗ୍ରହ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/The-second-highest-GST-collection-in-November-was-Rs-131529-crore-92036
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/The-second-highest-GST-collection-in-November-was-Rs-131529-crore-92036
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 01 Dec 2021 14:55:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ସମୁଦାୟ ଜିଏସଟି୧,୩୧,୫୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଛି। ଏହି ମାସର ଜିଏସଟି ଗତ ମାସର ସଂଗ୍ରହକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି, ଯାହା ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଅଟେ । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟରେ ଏହି ସୂଚନା ଆସିଛି। ନଭେମ୍ବରରେ ଜିଏସଟି ସଂଗ୍ରହ ଅକ୍ଟୋବର ମାସର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ମୋଟ ଜିଏସଟି ସଂଗ୍ରହ ୧,୩୦,୧୨୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଗତ ମାସରେ, ଜିଏସଟି ସଂଗ୍ରହରେ ପର୍ବ ଋତୁ ହେତୁ ଚାହିଦା ବଢିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି । 

ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ସଂଗୃହିତ ମୋଟ ଜିଏସଟି ରାଜସ୍ୱ ହେଉଛି ୧,୩୧,୫୨୬ କୋଟି, ଯେଉଁଥିରେ ସିଜିଏସଟି୨୩,୯୭୮ କୋଟି, ଏସଜିଏସଟି ୩୧,୧୨୭ କୋଟି, ଆଇଜିଏସଟି ୬୬,୮୧୫ କୋଟି (ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀରେ ସଂଗୃହିତ ୩୨,୧୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଏବଂ ସେସ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ବୁଧବାର ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଜିଏସଟି ରାଜସ୍ୱ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ତୁଳନାରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ । ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରନ୍ତୁ ଯେ ସିଜିଏସଟି ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର, ଏସଜିଏସଟି ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା କର ଏବଂ ଆଇଜିଏସଟି ହେଉଛି ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖୁବ୍‌ଶିଘ୍ର କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଉପରେ ଆସିବ ବିଲ୍‌,କ୍ୟାବିନେଟ ବେଠକରେ ହେବ ନିଷ୍ପତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Cryptocurrency-bill-to-come-soon-decision-to-be-made-at-cabinet-meeting-91996
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Cryptocurrency-bill-to-come-soon-decision-to-be-made-at-cabinet-meeting-91996
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 30 Nov 2021 14:00:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୩୦(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରାମଣ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୁଲ୍ ହାତରେ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଯିବା ଆଶଙ୍କା ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଉଛି। ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଜିଟାଲ ମୁଦ୍ରାର ବିଜ୍ଞାପନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନାହିଁ। ସୀତାରମଣ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସିଗୁଡିକର ନିୟାମକ କ୍ଷମତା ଉପରେ ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି ଏବଂ “ବିଲ୍ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁରୁଣା ବିଲ୍ଲ୍‌କୁ ପୁନଃକାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଏକ ନୂତନ ବିଲ୍ ଉପରେ କାମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ। ସୋମବାର ଦିନ ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଟକଏନକୁ ଦେଶରେ ମୁଦ୍ରା ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତାବ ନାହିଁ। ଏଥିସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଟକଏନ୍ କାରବାର ଉପରେ ସରକାର ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ତରଫରୁ 'ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ନୋଟ୍'ର ସଂଜ୍ଞା ଅନୁଯାୟୀ ଡିଜିଟାଲ୍ ମୁଦ୍ରା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           Jio: ଆଜି ଶେଷ ସୁଯୋଗ, ଅଗ୍ରୀମ ରିଚାର୍ଜ କରି ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବେ ୨୦% ଟଙ୍କା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Rreliance-Jio-Annual-recharge-plan-recharge-with-Jio-2399-plan-91972
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Rreliance-Jio-Annual-recharge-plan-recharge-with-Jio-2399-plan-91972
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 30 Nov 2021 07:22:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରିଲାୟନ୍ସ ଜିଓ ପ୍ଲାନ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯାଇଛି। ୨୦୨୧ ଡିସେମ୍ବର ୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ନୂଆ ଦର ଲାଗୁ ହୋଇଯିବ। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସେବା ଦର ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାହକମାନେ ନିଜର ଟଙ୍କା ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମ କରିପାରିବେ। ୨୦୨୧ ନଭେମ୍ବର ରାତି ୧୧ଟା ୫୯ ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ ମୋବାଇଲ ରିଚାର୍ଜ କଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟାରିଫ ଲାଗୁ ହେବ। ରାତି ୧୨ଟା ପରେ ନୂଆ ଦର ଲାଗୁ ହୋଇଯିବ, ଯାହା ଦ୍ବାରା କି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

ତେବେ ୪୮୦ ଟଙ୍କା ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଆଜି ଗୋଟିଏ ଦିନ ବାକି ଅଛି। ଜିଓ ବାର୍ଷିକ ପ୍ଲାନ ରିଚାର୍ଜ କଲେ ୪୮୦ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ ହେବ। ଜିଓର ବାର୍ଷିକ ପ୍ଲାନ ୨୩୯୯ (ଦୈନିକ ୨ଜିବି ଡାଟା, ଅନଲିମିଟେଡ କଲିଂ, ଦୈନିକ ୧୦୦ ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଏସ୍‌)ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଛି। ଆପଣ ଯଦି ଏହି ପ୍ଲାନକୁ ଡିସେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରେ ରିଚାର୍ଜ କରିବେ, ତାହେଲେ ୨୮୭୯ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। କଂପାନୀର ୱେବସାଇଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ଅଗ୍ରୀମ ରିଚାର୍ଜ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଟଙ୍କା ସଂଚୟ କରନ୍ତୁ। 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୂତନ କରୋନା ପ୍ରକାରକୁ ନେଇ ସେୟାର ମାର୍କେଟ୍‌ରେ ଝଡ଼
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Storm-in-the-stock-market-with-the-new-Corona-type-91817
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Storm-in-the-stock-market-with-the-new-Corona-type-91817
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 26 Nov 2021 13:29:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ନଭେମ୍ବର ୨୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦୁର୍ବଳ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୂଚନାର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ମିଳୁଥିବା କରୋନା ର ଏକ ନୂତନ ରୂପର ବୃଦ୍ଧି ଷ୍ଟକ୍ ବଜାରରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଛି । ଆଜି ପୁଣି ଥରେ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ଭୂକମ୍ପ ଘଟିଛି । ବିଏସଇ ର ୩୦-ସେୟାର ସେନ୍ସେକ୍ସ ଏବଂ ଏନଏସଇ ର ନିଫ୍ଟି ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ବହୁତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ବିପଦ ସଂଙ୍କେତ ସହିତ କାରବାର ଆରମ୍ଭ କରିବାର ଅଳ୍ପ ସମୟ ପରେ, ଉଭୟ ସୂଚକାଙ୍କ ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । ସକାଳ ୧୦.୩୫ ସୁଦ୍ଧା ସେନ୍ସେକ୍ସ ୧,୩୦୦ ପଏଣ୍ଟରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ନିଫ୍ଟି ୪୦୦ ପଏଣ୍ଟ ହରାଇଛି । ଏହା ପରେ, ସକାଳ ୧୧ ଟା ସୁଦ୍ଧା, ସେନ୍ସେକ୍ସ ୧୪୬୦ ପଏଣ୍ଟକୁ ଏକ ନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଖସିଗଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ, ସେନ୍ସେକ୍ସ ୫୭,୪୨୩.୫୫ ରେ ୧୩୮୧.୮୨ ପଏଣ୍ଟ କିମ୍ବା ୨.୩୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରୁଥିବାବେଳେ ନିଫ୍ଟି ୩୯୫.୦୫ ପଏଣ୍ଟ କିମ୍ବା ୧୭୧୪୧.୨୦ ସ୍ତରରେ ୨.୨୭ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। 

ଶୁକ୍ରବାର, ସପ୍ତାହର ପଞ୍ଚମ ବାଣିଜ୍ୟ ଦିନ, ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟର ଆରମ୍ଭ ବହୁତ ଖରାପ ଥିଲା । ବିଏସଇ ର ସେନ୍ସେକ୍ସ ଏବଂ ଏନଏସଇ ର ନିଫ୍ଟି ଉଭୟ ବିପଦ ସଂଙ୍କେତରେ ଖୋଲିଥିଲେ । ବାଣିଜ୍ୟ ଦିନରେ, ସେନ୍ସେକ୍ସ ୮୧୫.୭୧ ପଏଣ୍ଟ କିମ୍ବା ୧.୩୯ ପ୍ରତିଶତ ହରାଇ ୫୮ ହଜାର ତଳେ ଖୋଲିଲା । ଏହା ୫୭୯୭୯.୩୮ ସ୍ତରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଯେତେବେଳେ କି ବିଏସଇ ନିଫ୍ଟି ୧୭୨୯୬.୬୫ ରେ ୨୩୯.୬୦ ପଏଣ୍ଟ କିମ୍ବା ୧.୩୭ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ସହିତ କାରବାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ କରୋନାର ବିପଜ୍ଜନକ ଭାରିଆଣ୍ଟ ମିଳିବା ପରେ ନିବେଶକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ପ୍ରକାର ବି.୧.୧୫୨୯ ଡେଲଟା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କରୋନା କବଳରୁ ବିଶ୍ୱର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରିଲାଏନ୍ସ ଜୁଏଲ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଚଳିତ ବିବାହ ଋତୁ ପାଇଁ କ୍ଲାସିକ ବ୍ରାଇଡାଲ୍ ଜୁଏଲାରୀର ଶୁଭାରମ୍ଭ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Reliance-Jewels-launches-classic-bridal-jewelry-for-current-wedding-season-91743
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Reliance-Jewels-launches-classic-bridal-jewelry-for-current-wedding-season-91743
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 24 Nov 2021 17:20:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୨୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରିଲାଏନ୍‌ସ ଜୁଏଲ୍‌ସ, ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଜୁଏଲାରୀ ବ୍ରାଣ୍ଡ ବ୍ରାଇଡାଲ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନର ଏକ କ୍ଲାସିକ୍ ବର୍ଗର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛି । ଏଥିରେ ରହିଛି ହାତ ତିଆରି ସଂସ୍କୃତି ସମ୍ପନ୍ନ ସୁନା ଓ ହୀରା ଜୁଏଲାରୀ । ନୂଆ ଜୁଏଲାରୀ ଲାଇନର ଶୁଭାରମ୍ଭ ସହିତ, ରିଲାଏନ୍ସ ଜୁଏଲ୍ସ ବିବାହ କରୁଥିବା କନ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଜୀବନର ପରବର୍ତି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଶୁଭକାମନା ଜଣାଉଛି । ଏହି ନୂତନ ଜୁଏଲାରୀ ଲାଇନ୍ କେବଳ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଆହୁରି ଅନେକ ଅବସର ଯଥା ନିର୍ବନ୍ଧ, ସଙ୍ଗୀତ, ମେହେନ୍ଦୀ, ସ୍ୱାଗତ ସମାରୋହ ଓ ଆହୁରି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ । 

ଏହି କଲେକ୍ସନରେ ରହିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହାତ ତିଆରି ସୁନା ଓ ଗହଣାର ନେକଉୟର ଯେଉଁଥିରେ ରହିଛି ଲେୟାରଡ୍ ଷ୍ଟାଇଲ୍ ଜୁଏଲାରୀ, ସୁନ୍ଦର ଚୋକର୍ସ, ଲମ୍ବା ଚେନ୍ ଓ ହାରାମ୍ ଯେଉଁଥିରେ ସୁନ୍ଦର କଳାକୃତି କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ରହିଛି ସୁନା ଓ ଆଂଟିକ୍ ଡିଜାଇନର କ୍ଲାସିକ ବ୍ରାଇଡାଲ୍ ପିସ୍ । ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହେରିଟେଜ୍‌, ଟେମ୍ପଲ ଷ୍ଟାଇଲ୍ ଜୁଏଲାରୀ ଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗୋଲ୍ଡ ଜୁଏଲାରୀ ରେଞ୍ଜ ଗୁଲାବ ମିନାକାରି କାମ ସହିତ ଯାହାକି ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଏହାର ଆକର୍ଷଣୀୟ ଷ୍ଟାଇଲିସ୍ ଡିଜାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥାଏ । ହୀରାର ବ୍ୟାପକ ସମ୍ଭାରରେ ସାମିଲ୍ ରହିଛି କ୍ଲାସିକ୍ ଚୋକର୍ସ, ଆକର୍ଷଣୀୟ ୟେଲୋ ନେକଲେସ୍ ସେଟ୍‌, ଧଳା ଓ ରୋଜ୍ ଗୋଲ୍ଡ ଫିନିସ୍ ଓ ବିଭିନ୍ନ ସେଟିଂ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତି କନ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ମନଲାଖି ଗହଣାର ସମ୍ଭାର । 

ଏହି ୱେଡିଂ କଲେକ୍ସନରେ ରହିଛି ଡିଜାଇନ୍ ଯାହା ସାରା ଭାରତର ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିଥାଏ । ଉଭୟ ପାରମ୍ପରିକ ଓ ସମସାମୟିକ ଷ୍ଟାଇଲ୍ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ରେଞ୍ଜର ଓଜନ ବିକଳ୍ପ ଯାହା ପ୍ରତି ଝିଅଙ୍କ ପରିବାର ଆଶା କରିଥାନ୍ତି । ବିବାହ ଜୁଏଲାରୀର ନୂତନ କଲେକ୍ସନ ସହିତ, ରିଲାଏନ୍ସ ଜୁଏଲାରୀ ମଧ୍ୟ ୨୩ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୱେଡିଂ ଅଫର ର ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ରହିଛି ସୁନା ଗହଣାର ଗଢ଼ା ମଜୁରୀ ଉପରେ ଓ ହୀରା ଗହଣାର ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ୨୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିହାତି । 

ଏହି କଲେକ୍‌ସନ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି ସୁନିଲ୍ ନାୟକ, ସିଇଓ, ରିଲାଏନ୍ସ ଜୁଏଲ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଏହି କଲେକ୍ସନ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ପ୍ରତି ବିବାହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା କନ୍ୟାମାନଙ୍କୁ ଏକ ସୁଖୀ ଓ ସମୃଦ୍ଧ ବିବାହ ଜୀବନର କାମନା ଜଣାଉଛୁ । ଏଥିରେ ରହିଛି ପାରମ୍ପରିକ ତଥା ସମସାମୟିକ ଡିଜାଇନର ସମନ୍ୱୟ ଯାହା ଭାରତର କଳା ଓ ସମୃଦ୍ଧ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଐତିହ୍ୟରୁ ଅନୁପ୍ରେରିତ । ଆମେ ରିଲାଏନ୍ସ ଜୁଏଲ୍ସରେ ପ୍ରତିଟି ଗହଣାକୁ ଯତ୍ନର ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଉ ଯାହା ଏହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥାଏ ଓ ବିବାହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ପ୍ରତି କନ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଦିନଟିକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିଥାଏ ।” 


ଏହି ଆକର୍ଷଣୀୟ କଲେକ୍ସନ ସାରା ଦେଶରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଜୁଏଲ୍ସ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ଅପରେସନାଲ୍ ସୋରୁମ୍‌, ସପ୍‌-ଇନ୍ ସପ୍‌ରେ ଓ ରିଲାଏନ୍ସ ଜୁଏଲ୍ସ ୱେବସାଇଟ www.reliancejewels.com ରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଟେ । 

ରିଲାଏନ୍ସ ଜୁଏଲ୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧରେ : 

ରିଲାଏନ୍‌ସ ଜୁଏଲ୍‌ସ ହେଉଛି ରିଲାଏନ୍‌ସ ରିଟେଲ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ର ଏକ ଅଂଶ ଯାହାକି ଭାରତର ଟପ୍ ୧୦ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ରିଟେଲ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଏହି ବ୍ରାଣ୍ଡ ସୁନା, ହୀରା, ପ୍ଲାଟିନମ୍ ଓ ସିଲଭର ଗହଣାର ଆକର୍ଷଣରୀୟ ଓ ବ୍ୟାପକ ସମ୍ଭାର ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଏହାର ଗହଣାରେ ଡିଜାଇନ୍ ଓ କାରିଗରିକୁ ଧ୍ୟାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ । ରିଲାଏନ୍‌ସ ଜୁଏଲ୍‌ସ ଏହାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଏକ୍ସକ୍ଲୁସିଭ ଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡିଜାଇନର କଲେକ୍‌ସନ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାଏ ଯାହାକି କଳା, କାରିଗରି ଓ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଓ ଐତିହ୍ୟରେ ସମୃଦ୍ଧ ଅଟେ । ରିଲାଏନ୍‌ସ ଜୁଏଲ୍‌ସର ଜୀବନର ପ୍ରତିଟି ମୁହୂର୍ତକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଓ ଏଥିରେ ପ୍ରେମ ଓ ଆବେଗର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭୂମିକା ରହିଛି । 

ରିଲାଏନ୍‌ସ ଜୁଏଲ୍‌ସର ସାରା ଭାରାତରେ ୨୫୦+ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ସୋ ରୁମ୍ ରହିଛି ଓ ଭାରତର ୧୨୫+ ସହରରେ ସପ୍‌-ଇନ-ସପ୍‌ସ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସଂପ୍ରସାରଣ କରୁଛି । ଏହି ବ୍ରାଣ୍ଡ ଅତୁଳନୀୟ ସେବା ଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଜୁଏଲାରୀ ସପିଂ ଅନୁଭୂତି ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକର ଖୁସି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଏହାର କଲେକ୍ସନରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଡିଜାଇନ ରହିଛି । ରିଲାଏନ୍ସ ଜୁଏଲ୍ସରେ ସୁନା ଓ ହୀରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତାମୂଳକ ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଏହାର ଶୂନ୍ୟ ନଷ୍ଟ ଓ ଉପଯୁକ୍ତ ଗଢ଼ା ମଜୁରୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୧୦୦% ସନ୍ତୁଷ୍ଟି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।ରିଲାଏନ୍ସ ଜୁଏଲ୍ସ ମଧ୍ୟ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଶୁଦ୍ଧତା, ମୂଲ୍ୟରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ପ୍ରତି ପିସରେ ଗୁଣମାନର ସୁନିଶ୍ଚିତତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

ଏହି ବ୍ରାଣ୍ଡ କେବଳ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ବିଆଇଏସ୍ ହଲମାର୍କ ଗୋଲ୍ଡ ରଖିଥାଏ । ଏଠାରେ ରହିଥିବା ପ୍ରତିଟି ହୀରା ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରମାଣନ ଲାବୋରାଟୋରି ଦ୍ୱାରା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଭାବରେ ପ୍ରମାଣିତ । ସମସ୍ତ ରିଲାଏନ୍ସ ଜୁଏଲ୍ ସୋରୁମରେ ମରାମତି ପାଇଁ ଏକ କ୍ୟୁସି ଟେକ୍ ରୁମ୍ ରହିଛି । ଏହା ସହିତ ସୁନାର ଶୁଦ୍ଧତାକୁ ମାଗଣାରେ ମାପ କରିବା ପାଇଁ କ୍ୟାରେଟ୍ ମିଟର ରହିଛି । ଏହି ସବୁ ସୁବିଧା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ବ୍ରାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତି କ୍ରୟରେ ଲୟାଲିଟି ପଏଂଟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । 

ପ୍ରତି କଲେକ୍‌ସନରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଡିଜାଇନ୍ ସହିତ, ରିଲାଏନ୍‌ସ ଜୁଏଲ୍‌ସରେ ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତି ଅବସର ନିମନ୍ତେ ଗହଣା ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରୋଷେଇ ବଜେଟ୍‌କୁ ମହଙ୍ଗା କରୁଛି ଟମାଟୋ, କେଜିକୁ ଦେଢ ଶହ ଟଙ୍କା ଦରରେ ହେଉଛି ବିକ୍ରି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Tomatoes-are-costing-the-kitchen-budget-91736
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Tomatoes-are-costing-the-kitchen-budget-91736
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 24 Nov 2021 14:21:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ଦେଢଶହ ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଟମାଟୋ । ଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲା ବଜାରରେ ଟମାଟୋ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଚାଲିଛି । ଅଚାନକ ପରିବାର ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେବା ସହ ଟମାଟୋ ଦର ବଢିବା ଶୁଣି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । 

ସେହିପରି ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ଟମାଟୋ ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର କାରଣ ସାଜିଛି । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଦରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟରେ ବିତ୍ପାତ ରଚିଥିଲା । ଫଳରେ ଚାଷ ବୁଡିଯାଇଛି । ଲୋକଙ୍କ ପରିବା ଝୁଡିରୁ ଟମାଟୋ ଗାୟବ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଦିଲ୍ଲୀ ପରିବା ମଣ୍ଡିମାନଙ୍କରେ ଟମାଟୋ ଦର ପାଇକାରୀ କେଜି ପ୍ରତି ୧୨୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ସେହିପରି ଖୁଚୁରା ଦର ୧୫୦ ରୁ ୧୭୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ସାଧାରଣତଃ ଶୀତ ଋତୁ ବେଳକୁ ଦେସରେ ଟମାଟୋ ଦର ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ । ହେଲେ ଏଥର ଓଲଟା ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି । ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକ ଟମାଟୋ ଭଳି ପରିବା ଦରକୁ ଆକାଶ ଛୁଆଁ ହୋଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହଙ୍ଗା ମୋବାଇଲ ସେବା, ଏୟାରଟେଲ ପରେ ପ୍ରିପେଡ ସେବା ଦର ବୃଦ୍ଧୀ କଲା ଭୋଡାଫୋନ-ଆଇଡିଆ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Expensive-mobile-services-Vodafone-Idea-raises-prepaid-service-prices-after-Airtel-91692
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Expensive-mobile-services-Vodafone-Idea-raises-prepaid-service-prices-after-Airtel-91692
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 23 Nov 2021 13:51:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୨୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ମହଙ୍ଗା ହେବାର ଲାଗିଛି ମୋବାଇଲ ସେବା। ଗତକାଲି ଏୟାରଟେଲ୍ ଏହାର ପ୍ରିପେଡ ସେବା ଦର ବୃଦ୍ଧୀ କରିଥିବାବେଳେ ଆଜି ଭୋଡାଫୋନ-ଆଇଡିଆ(ଭି) ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହା ନଭେମ୍ବର ୨୫ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରିପେଡ୍ ଶୁଳ୍କ ହାରକୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଶିଳ୍ପ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଆର୍ଥିକ ଚାପ, କାରଣରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଥିବା ଭୋଡା ଆଇଡିଆ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଇଛି।

ବଦ୍ଧୀତ ଦର ମୁତାବକ ୭୯ ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଥିବା ସେବା ଏବେ ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ୯୯ ଟଙ୍କା ହେବ, ଯାହା ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହେବ। ୧୪୯ ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକ୍ ଏବେ୧୭୯, ୧,୪୯୮ ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକ୍ ୧,୭୯୯ ଏବଂ ୨,୩୯୯ ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକ୍ ପାଇଁ ଏବେ ୨,୮୯୯ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଭୋଡା ଆହୁରି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଡାଟା ଟପ୍ ଅପ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଥାକ୍ରମେ ୪୮ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ୫୮, ୯୮ ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକ୍ ୧୧୮,୨୫୧ ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକ୍ ୨୯୮, ୩୫୧ ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକ୍ ୪୧୮ ଟଙ୍କାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲ୍ ପ୍ରିପେଡ୍ ମୂଲ୍ୟକୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଭୋଡା ଆଇଡିଆର ଶୁଳ୍କ ହାର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ନଭେମ୍ବର ୨୬ ରୁ ଏୟାରଟେଲର ନୂତନ ପ୍ରିପେଡ୍ ହାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୂଆବର୍ଷରେ ଲାଗିବ ଝଟକା, ମହଙ୍ଗା ହେବ ପୋଷାକ ଓ ଜୋତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/New-Years-Eve-will-be-shocking-and-clothes-and-shoes-will-be-expensive-91603
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/New-Years-Eve-will-be-shocking-and-clothes-and-shoes-will-be-expensive-91603
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 21 Nov 2021 10:33:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଓ ରାସନ ମହଙ୍ଗା ହେବା ପରେ ଏବେ ପୁଣି ଲାଗିବ ଝଟକା । ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୨ରୁ ରେଡିମେଡ ପୋଷାକ ଓ ଜୋତା ବି ହେବ ମହଙ୍ଗା । ଏନେଇ ପ୍ରଚଳିତ ୫ ପ୍ରତିଶତ ସେବା ଓ ସାମଗ୍ରୀ କରକୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ତେଣୁ ପୋଷାକ ଓ ଟେକ୍ସଟାଇଲ ସାଙ୍ଗକୁ ଫଟୱେର ବି ମହଙ୍ଗା ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । 

ଫିନିସଡ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ହେଉଥିଲା । ଯାହାକୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ କରାଯାଇଥିବା ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ ଅଫ ଇନଡାଇରେକ୍ଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଜାରି କରଇତିବା ନୋଟିଫିକେସନରେ ସୂଚିନା ଦେଇଛି । ତେବେ ଏହା ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୨ରୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ । ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରୁ ଅଧିକ ଦରର ପୋଷାକ ଓ ଫୁଟୱେର ଉପରେ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ଅସୁଲ ହେଉଥିଲା । ନୂଆ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟର ପୋଷାକ ହେଉ ଅଥବା ଜୋତା ସବୁ ଉପରେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଶୁଳ୍କ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହେବ । 

ସେହିପରି ଟେକ୍ସଟାଇଲ ଯେପରିକି ହାତରେ ବୁଣା ପୋଷାକ, ସିନ୍ଥେଟିକ ୟାର୍ଣ୍ଣ, ପାଇଲ ଫେବ୍ରିକ୍ସ, ବ୍ଲାଙ୍କେଟ, ଟେଣ୍ଟ ଓ ଟେବୁଲ କ୍ଲଥ ପରି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ୫ ବଦଳରେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ହେବ । ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ କ୍ଲୋଦିଙ୍ଗ ମାନୁଫେକ୍ଟରିଂ ଆସୋସିଏସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏପ୍ପେରଲସ ଉପରେ ସରକାର ଜିଏସଟି ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନିରାଶଜନକ ବୋଲି ସଂଘ କହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି କ୍ରିପ୍ଟୋ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଶୀର୍ଷ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ବୈଠକ କରିବେ ଆର୍ଥିକ ସଂସଦୀୟ କମିଟି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Financial-parliamentary-committee-to-meet-with-top-crypto-industry-stakeholders-today-91360
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Financial-parliamentary-committee-to-meet-with-top-crypto-industry-stakeholders-today-91360
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 15 Nov 2021 08:39:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆର୍ଥିକ ସଂସଦୀୟ କମିଟି ସୋମବାର କ୍ରିପ୍ଟୋ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଶୀର୍ଷ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବୈଠକ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହା ଏକ ଗୁପ୍ତ ବୈଠକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ଟପ୍ କ୍ରିପ୍ଟୋ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜର ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ, ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ଏବଂ କ୍ରିପ୍ଟୋ ଆସେଟସ୍ କାଉନସିଲ୍ର ସଦସ୍ୟମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏହି କମିଟି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଶିଳ୍ପ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ପାଇଁ ଆଗକୁ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ମଧ୍ୟ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ରିଟର୍ଣ୍ଣର ଭ୍ରମାତ୍ମକ ଦାବି ଉପରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛି।

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧୟମରେ ପ୍ରସାରିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାର ଏକ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ତଥା ସ୍ୱଚ୍ଛ ବିଜ୍ଞାପନ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ହେବ। "ଏହା ଏକ ବିକାଶଶୀଳ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବୋଲି ସରକାର ଜାଣିଛନ୍ତି, ଏହା ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବ ଏବଂ ସକ୍ରିୟ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବ। ଏଥିସହ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ସରକାର ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ହେବେ।" 

ଏହାସହ ସରକାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ଶିଳ୍ପର ଅନ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରଖିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଯେହେତୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି, ସରକାର ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ବିଶ୍ୱର ସହଭାଗୀତା ଏବଂ ସାମୂହିକ ରଣନୀତି ଆବଶ୍ୟକ କରିବ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>