<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ‘ସୁପର ପାୱାର’ ଦିଗରେ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି ଭାରତ, ଏହେଉଛି ୫ ସାକ୍ଷୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Five-good-news-for-Narendra-Modi-govt-amid-Loksabha-election-114670
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Five-good-news-for-Narendra-Modi-govt-amid-Loksabha-election-114670
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 25 May 2024 20:30:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ: ଦେଶରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଜାରି ରହିଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆଉ ୨ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରେ ଆସନ୍ତା ୪ ତାରିଖ ଦିନ ମତଗଣନା ହେବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଭଲ ଖବର ଆସିଛି, ଯାହାକି ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବ। ଏହି ଭଲ ଖବର ଭାରତୀୟ ସେୟାର ବଜାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂପର୍କିତ। 

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସେୟାର ବଜାର କଥା କହିବା । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ନିଜର ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି। ୫୨ ସପ୍ତାହରେ ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛି। ସେନ୍‌ସେକ୍ସ ସହିତ ନିଫ୍ଟି ମଧ୍ୟ ଇତିହାସ ରଚିଛି। ନିଫ୍ଟି୫୦ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହା ୨୨,୯୯୭.୬୫ ପଏଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। 

ସେନ୍‌ସେକ୍ସ ଓ ନିଫ୍ଟ ଭଳି ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ମଙ୍ଗଳବାର ଇତିହାସ ରଚିଥିଲା। ବିଏସ୍‌ଇ ମାର୍କେଟ କ୍ୟାପ୍ ପ୍ରଥମ ଥର ୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଏଥି ସହିତ ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତ ୫ମ ଦେଶ ହୋଇପାରିଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା, ଚୀନ, ଜାପାନ ଓ ହଂଗକଙ୍ଗ ସେୟାର ବଜାର ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି। 

ଚତୁର୍ଥ ଭଲ ଖବର ହେଲା, ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବର୍ଷ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟ କରିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଆରବିଆଇ ନିଜର ବୁଲେଟିନ ଜାରି କରିଥିଲା। ଆରବିଆଇ କହିଥିଲା ଯେ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ବଢ଼ିଥିବା ଚାହିଦା ଯୋଗୁଁ ଭାରତ ବିକାଶ ଆଡ଼କୁ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛି। 

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ବିକାଶ ହାରକୁ ନେଇ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛି। ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ୨୦୨୪ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ଗ୍ରୋଥ ଅନୁମାନ ୦.୭ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ାଇ ୬.୯ କରିଥିଲା। ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଗ୍ଲୋବାଲ ଇକୋନୋମିକ ମନିଟରିଂ ଶାଖାର ପ୍ରମୁଖ ହାମିଦ ରଶୀଦ କହିଛନ୍ତି ଭଲ ଆଉଟ୍‌ଲୁକ, କମ ରୋଜଗାର, ମଜବୁତ ରପ୍ତାନୀ ଓ ବିଦେଶୀ ନିବେଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି। 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟରେ ସେୟାର ବଜାରରେ ଧମାଲ; ପ୍ରଥମ ଥର ନିଫ୍ଟି ୨୩,୦୦୦ ଅତିକ୍ରମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Stock-market-Nifty-cross-23k-first-time-sensex-over-75500-level-114631
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Stock-market-Nifty-cross-23k-first-time-sensex-over-75500-level-114631
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 24 May 2024 22:13:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସେୟାର ବଜାର କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଇତିହାସ ରଚିଛି । ଦେଶରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ନିଫ୍ଟି ଓ ସେନସେକ୍ସ ସର୍ବକାଳୀନ ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ନିଫ୍ଟି ପ୍ରଥମ ଥର ୨୩,୦୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି, ସେନ୍‌ସେକ୍ସ ମାର୍କେଟର ଆରମ୍ଭ ୧୫ ମିନିଟରେ ୭୫,୫୫୮ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ବଜାଜ ଫାଇନାନ୍ସ, ଏଲଆଣ୍ଡଟି, ଟାଟାଷ୍ଟିଲ, ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ୱିପ୍ରୋ, ଏଚଡିଏଫ୍‌ସି ବ୍ୟାଙ୍କ, ବଜାଜ ଫିନ୍‌ସର୍ଭ, ଅଲ୍‌ଟ୍ରାଟେକ୍‌ର ବଡ଼ ଭୂମିକା ରହିଛି । 

ସେୟାର ବଜାର ଆଜି ନାଲି ଚିହ୍ନରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେନ୍‌ସେକ୍ସ ୮୨.୫୯ ପଏଣ୍ଟ ତଳେ ୭୫,୩୩୫ ପଏଣ୍ଟଓ ନିଫ୍ଟି ୩୬.୯୦ ପଏ୍‌ଣ୍ଟ ସହିତ ୨୨,୯୩୦ରୁ ପଏଣ୍ଟରୁ ଖୋଲିଥିଲା । ମାତ୍ର ଏହିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହି ନଥିଲା । ନିଫ୍ଟି ଇତିହାସ ରଚି ୨୩,୦୦୦ ସ୍ତର ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା । ଅନ୍ୟପଟରେ ଗୁରୁବାର ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜର ନିଫ୍ଟି ୧୧୯୬ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ୭୫,୪୧୮ ପଏଣ୍ଟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା । ନ୍ୟାସନାଲ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜର ନିଫ୍ଟି ୩୭୦ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ୨୨,୯୬୮ ପଏଣ୍ଟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା ।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋଦୀଙ୍କ ସହିତ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏହି ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଜାଣନ୍ତୁ, ଏତିକି ଡଲାର ନିଅନ୍ତି ଦରମା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Second-highest-paid-ceo-in-the-world-who-is-this-Indian-114534
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Second-highest-paid-ceo-in-the-world-who-is-this-Indian-114534
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 22 May 2024 23:00:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନିକେଶ ଅରୋରା ପାଲୋ ଅଲ୍ଟୋ ନେଟ୍‌ୱର୍କସର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ। ଭାରତୀୟ ମୂଳ ନିବାସୀ ଏବେ ଆମେରିକାରେ ସର୍ବାଧିକ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀ ୱାଲ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଜର୍ନାଲର ୨୦୨୩ ତାଲିକାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଅରୋରାଙ୍କ ମୋଟ ରୋଜଗାର ୧୫୧.୪୩ ମିଲିୟନ କୋଟି ଡଲାର। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଆମେରିକାରେ ସର୍ବାଧିକ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ମୂଳନିବାସୀ ବହୁତ ଅଛନ୍ତି । ମୋଟ ୧୭ ଭାରତୀୟ ମୂଳ ନିବାସୀ ଶୀର୍ଷ ୫୦୦ରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ କି ଶାନ୍ତନୁ ନାରାୟଣ, ଯିଏକି ଏଡୋବର ସିଇଓ (୧୧ତମ) ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। 

ଭାରତରେ ଜନ୍ମ ଓ ବଢ଼ିଥିବା ଶାନ୍ତନୁ ନାରାୟଣ ୪୪.୯୩ ମିଲିୟନ ଡଲାର ରୋଜଗାର କରିଛନ୍ତି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ବିଷୟ ଯେ, ଟେସ୍ଲାର ଏଲନ ମସ୍କ ଓ ଅଲଫୋବେଟର ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ (ଉଭୟ ଭାରତୀୟ ମୂଳ ନିବାସୀ) ୨୦୨୩ରେ ଦରମା ପ୍ୟାକେଜ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାରରେ ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ମସ୍କଙ୍କୁ କୌଣସି ଦରମା ମିଳିନାହିଁ । ସେହିପରି ପିଚାଇ ୮.୮୦ ମିଲିୟନ ଡଲାରର ନେଇଥିଲେ  ମେଟାର ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ ୨୪.୪୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର ରୋଜଗାର କରିଛନ୍ତି। 

ନିକେଶ ଅରୋରା ହେଉଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀର ଏୟାର ଫୋର୍ସ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର । ସେ ଯେତେବେଳେ ଗୁଗଲରେ ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟିକ ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ ପରିରିତ ହୋଇପାରିଥିଲେ। ୨୦୧୪ରେ ଗୁଗଲ ଛାଡ଼ିବା ପରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ । ସେ ସେହି ସମୟରେ ଜାପାନ କଂପାନୀ ସଫ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ଦରମା ମିଳିଥିଲା । ୨୦୧୮ରେ ସେ ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟୀ କଂପାନୀ ପାଲୋ ଅଲଟୋ ନେଟୱର୍କ ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି। 

ତେବେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ କିଏ ଅଛନ୍ତି, ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି। ବ୍ରାଣ୍ଡକମର ହକ୍ ଟ୍ୟାନ୍ ୧୬୨ ମିଲିୟନ ଡଲାର ରୋଜଗାର କରନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ସେ ତାଲିକାର ୧ ନମ୍ବରରେ ଅଛନ୍ତି। ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ସିଇଓ ମଧ୍ୟ ତାଲିକାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଦାନୀ ବନ୍ଦରରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ: ସରକାରୀ କଂପାନୀକୁ ଦୈନିକ କ୍ଷତି ହେଉଛି ୫୦ କୋଟି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/RINL-losing-Rs-50-crore-revenue-per-day-amid-ongoing-strike-at-Adani-Gangavaram-port-114186
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/RINL-losing-Rs-50-crore-revenue-per-day-amid-ongoing-strike-at-Adani-Gangavaram-port-114186
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 16 May 2024 00:19:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଶାଖାପାଟଣା: ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଇସ୍ପାତ ନିଗମ ଲିମିଟେଡ (ଆରଆଇଏନ୍‌ଏଲ୍‌)କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ୪୦ରୁ ୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହେଉଛି । ଆଦାନୀର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶସ୍ଥିତ ଗଂଗାଭରମରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ବିରୋଧ କାରଣରୁ ସରକାରୀ କଂପାନୀକୁ ଏହି କ୍ଷତି ହେଉଥିବା ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି । ଆରଆଇଏନଏଲ୍ ତରଫରୁ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । 

ଆରଆଇଏନ୍‌ଏଲ୍‌ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅତୁଲ ଭଟ୍ଟ ପଠାଇଥିବା ଚିଠିରେ ଜରୁରୀ କୋଇଲା ନମିଳିବା କାରଣରୁ କଂପାନୀକୁ ଦୈନିକ ୪୦ରୁ ୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡୁଛି । ଏଥି ସହିତ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ମେସିନ ବନ୍ଦ ରହିଥିବାରୁ କଂପାନୀକୁ ଏହି କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡୁଛି । 

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୧୨ ତାରିଖ ଠାରୁ ହୋଇଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ପରେ ଷ୍ଟିଲ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ଲାଗି ଜରୁରୀ କୋଇଲାର ଯୋଗାଣରେ ବାଧା ପହଞ୍ଚି ଥିଲା । ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପରେ ଆଦାନୀର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଥିବା ପୋର୍ଟରେ ୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କୋଇଲା ଓ ଚୂନ ପଥର ଓ ଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା: ମାତ୍ର ୧ ଟଙ୍କାରେ କିଣିପାରିବେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି ଓ କିପରି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Gold-Silver-rate-today-on-Akshaya-Tritiya-you-can-buy-24-carat-gold-for-just-Rs-1-113831
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Gold-Silver-rate-today-on-Akshaya-Tritiya-you-can-buy-24-carat-gold-for-just-Rs-1-113831
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 10 May 2024 23:44:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିନରେ ସୁନା କିଣିଲେ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ସୁନା ଦର ଯେଭଳି ଆକାଶ ଛୁଆଁ ହୋଇଛି, ଚିନ୍ତା କରିବାରକୁ ମଧ୍ୟ ସାହାସ ପାଉନାହିଁ । ବଜାରରେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍‌ର ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାର ଦର ୭୧,୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ୧ ଟଙ୍କାରେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା କିଣିପାରିବେ । ଏଥି ପାଇଁ କିଛି ବିକଳ୍ପ ରହିଛି । 

୧ ଟଙ୍କାରେ ସୁନା କିଣିବାକୁ କୌଣସି ଗହଣା ଦୋକାନକୁ ଯବାର ଦରକାର ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । କାରଣ ଆପଣ ଘରେ ବସି ଡିଜିଟାଲ ଉପାୟରେ ସୁନା କିଣିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୁନା କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି । 

ଭାରତରେ ଏମ୍‌ଏମ୍‌ଟିସି-ପିଏଏମ୍‌ପି ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ, ଆଗୁମୋଣ୍ଟ ଗୋଲ୍ଡ ଲିମିଟେଡ ଭଳି କଂପାନୀ ଡିଜିଟାଲ ସୁନା କିଣିବାକୁ ବିକଳ୍ପ ଦେଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁଗଲ ପେ ଏବଂ ଫୋନ୍ ପେ’ ଭଳି ପପୁଲାର ଆପ୍‌ସ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଡିଜିଟାଲ ଗୋଲ୍ଡ କିଣାଯାଇପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଯେତେବେଳେ ଚାହିଁବେ, ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ । ଏହା ପରେ ମିଳିଥିବା ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହୋଇଯିବ । ଆଜି ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍‌ର ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ୭୧,୫୦୦ ଟଙ୍କାରହିଛି । ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନାର ଦର ୬୫୦୦୦ ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସାର୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଜିନ- ୩ ରେ ଦୁଇ ଓଡ଼ିଆ ଉଦ୍ୟୋଗୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/unmanned-underwater-robots-for-inspection-by-Coratia-Technologies-111541
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/unmanned-underwater-robots-for-inspection-by-Coratia-Technologies-111541
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 25 Mar 2024 03:43:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସୋନି ଟିଭିର ଲୋକପ୍ରିୟ ବ୍ୟବସାୟ ରିଆଲିଟି ସୋ ସାର୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଜିନ- ୩ ଧମାଲ କରୁଛି।ଭିନିତା ସିଂ, ଅମାନ ଗୁପ୍ତା ଏବଂ ରାଧିକା ଗୁପ୍ତା, ରିତେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ ଚଳିତ ସିଜିନ୍ ରେ ବିଚାରକ ଅଟନ୍ତି। ଏହି ଶୋ’ରେ ଏକରୁ ଅଧିକ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଆସି ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ଆଇଡିଆକୁ କହି ଅର୍ଥ ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି | ସାର୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଇଣ୍ଡିଆ ର ବିଚାରକମାନେ ମଧ୍ଯ ଯାହାର ବ୍ୟବସାୟ ମଡେଲକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି ସେଠାରେ ବିନିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ଏହି ଶୋ ସେହି ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଦେଇଥାଏ ଯେଉଁମାନେ ନିଜେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ବଢାଇବା ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି |

ଚଳିତ ସିଜିନ୍ ରେ ଓଡିଶାରୁ ଦୁଇ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏହି ଶୋ ରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଦୁଇ ଜଣ ହେଲେ ଏନଆଇଟି, ରାଉରକେଲାର ଛାତ୍ର ବିଶ୍ବଜିତ ସ୍ବାଇଁ ଓ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ଏହି ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ କୋରାଟିଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ଦୁଇଟି ମାନବ ବୀହିନ ରୋବର୍ଟ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯାହାର ନାମ ହେଉଛି 'ଜଳ ଦୁତ ଓ ଜଳସୀମା '। ଏହି ରୋବର୍ଟ ନଦୀ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ଅତି ଭିତରକୁ ଯାଇ ପରୀକ୍ଷା ନୀରିକ୍ଷା କରିବା ସହିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ଯ ମଧ୍ଯ ପ୍ରଦାନ କରିବ। ଏହି ରୋବର୍ଟ ଲାଇଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଦେବ। ଦୁଇ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସମସ୍ତ ବିଚାରକ ମଣ୍ଡଳୀଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଓୟୋ ଫଣ୍ଡର ରିତେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ନିବେଶ କରିବାକୁ ସମ୍ମତି ହୋଇଥିଲେ।ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ସେମାନେ ରାଜି ମଧ୍ଯ ହୋଇଛନ୍ତି। ୧% ଇକ୍ୱିଟି ରେ ୮୦ ଲକ୍ଷ ଚୁକ୍ତିରେ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି।ପ୍ରତିଯୋଗୀ ମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ୧୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଫର ମଧ୍ଯ ପାଇଛନ୍ତି ହେଲେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ଅଫର କୁ ପ୍ରତ୍ଯାଖ୍ଯାନ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

 ସେମାନେ ଓଡ଼ିଶାର ହୋଇଥିବାରୁ ରିତେଶ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ 'ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ' ଓଡିଆରେ ଅଭିବାଦନ କରି ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେପିରୁ ଲଢିବେକି ଯୁବରାଜ!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Yuvraj-Singh-will-fight-from-BJP-110526
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Yuvraj-Singh-will-fight-from-BJP-110526
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 02 Mar 2024 03:47:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଜେପିରୁ ଲଢିବେକି ଯୁବରାଜ । ହେବକି ରାଜନୀତି ମଇଦାନରେ ଚୌକା ଛକାର ବର୍ଷା । ଏବେ କ୍ରିକେଟ ନୁହଁ ରାଜନୀତିରେ ହେବ ଚୌକା ଛକାର ବର୍ଷା । ରାଜନୀତିକୁ  ଓହ୍ଲଇପାରନ୍ତି କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଚାର ଯୁବରଜ ସିଂ । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ପକାଇ ପରନ୍ତି କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାର ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ଏପଟେ ଇଲେକ୍ସନର ତାରିଖ ପାଖଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ସବୁ ଦଳ ନିଜ ଦଳକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।  

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖଣ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ଯୁବରାଜ ସିଂ। ସେ ନିଜ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଜରିଆରେ ଜଣାଇନ୍ତି ଯେ, ସେ ନିଜ ଫାଉଣ୍ତେସନ୍‌ ଜରିଆରେ ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ରାଜନୀତି ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

କିନ୍ତୁ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଯୁବରାଜଙ୍କୁ ଗୁରୁଦାସପୁର ଆସନରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଇପାରେ ବିଜେପି । ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଏହି ଆସନରୁ ବିଜେପି ଟିକେଟ୍‌ରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିଥିଲେ ଅଭିନେତା ସନ୍ନି ଦେଓଲ। ସେ ବିଜୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳ ସନ୍ନିଙ୍କ ବଦଳରେ ଯୁବରାଜ ସିଂଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ଦେବ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।

କିଛିଦିନ ତଳେ ଯୁବରାଜ ଓ ତାଙ୍କ ମାଆ ସବନମ୍‌ ସିଂ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡ଼କାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ସେବେଠୁ ଯୁବରାଜ ବିଜେପିରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବେ ବୋଲି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି । କିନ୍ତୁ ଏକ୍ସ ରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ସେୟାର କରି ଯୁବରାଜ ଗୁରଦାସପୁରରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବେନି ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହଙ୍ଗକଙ୍ଗକୁ ହରାଇ ବିଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ବୃହତ୍ତମ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ ହେଲା ଭାରତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/india-beats-hong-kong-to-become-worlds-fourth-largest-stock-market-109135
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/india-beats-hong-kong-to-become-worlds-fourth-largest-stock-market-109135
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 23 Jan 2024 22:17:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ ହଙ୍ଗକଙ୍ଗକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ବିଶ୍ୱରେ ଚତୁର୍ଥ ବୃହତ୍ତମ ଇକ୍ୱିଟି ବଜାରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାର ଭାରତୀୟ ବିନିମୟରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଷ୍ଟକଗୁଡିକର ମିଳିତ ମୂଲ୍ୟ ୪.୩୩ ଟ୍ରିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥି ସହିତ ହଙ୍ଗକଙ୍ଗର ଷ୍ଟକଗୁଡିକର ମିଳିତ ମୂଲ୍ୟ ୪.୨୯ ଟ୍ରିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଥିଲା।

ଡିସେମ୍ବର ୫, ୨୦୨୩ ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତର ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟର ପୁଞ୍ଜିକରଣ ୪ ଟ୍ରିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ବିଶ୍ୱର ଶୀର୍ଷ ତିନୋଟି ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ ହେଉଛି ଆମେରିକା, ଚୀନ୍ ଏବଂ ଜାପାନ । ଗତ ୧୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ନିବେଶ କରିଥିବା ନିବେଶକମାନେ ଭଲ ଫେରସ୍ତ ପାଇଛନ୍ତି । ତଥାପି, ସେୟାର ବଜାରରେ ଅସ୍ଥିରତା ଜାରି ରହିଛି । ଗତ ବର୍ଷ ୨୦୨୩ରେ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ ନିବେଶକମାନେ ଭଲ ଫେରସ୍ତ ପାଇଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ, ୨୦୨୩ ରେ ସେନସେକ୍ସ ଏବଂ ନିଫ୍ଟି ମଧ୍ୟ ୧୭-୧୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଯେତେବେଳେ କି, ୨୦୨୨ ମସିହାରେ, ସେନ୍ସେକ୍ସ ଏବଂ ନିଫ୍ଟି ମାତ୍ର ୩-୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ।

 

ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି । ବିଶ୍ୱର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ମୁଦ୍ରା ନୀତିକୁ କଡାକଡି କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ଭାରତ ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଚିତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି । ବିଦେଶୀ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ନିବେଶକ (FPI)ଙ୍କ ନିକଟରୁ ପ୍ରବଳ ପ୍ରବାହ ମଧ୍ୟ ଷ୍ଟକଗୁଡିକୁ ସର୍ବକାଳୀନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ବିଦେଶୀ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ନିବେଶକମାନେ ପୁଣିଥରେ ଭାରତରେ ନିବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ।

 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ଭାରତ ବଡ଼ ବଡ଼ ଦେଶକୁ ପଛରେ ପକାଇବ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୪ ଓଡ଼ିଆ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-founder-are-four-unicorns-108200
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-founder-are-four-unicorns-108200
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 16 Dec 2023 02:14:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶିଳ୍ପ ଉଦ୍ୟୋଗ ସ୍ଥାପନ, ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦପଦବୀ ଏବଂ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଆମାନେ ନିଜ ପାରଦର୍ଶିତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଆ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ଚମକ ରହିଛି କାରଣ ଦେଶରେ ୧୧୦ରୁ ଅଧିକ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଟି ସଂସ୍ଥାକୁ ଓଡ଼ିଆମାନେ ସ୍ଥାପନା କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଓୟୋର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରିତେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ୍‌, ଅଫ୍‌ବିଜନେସ୍‌ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଆଶିଷ ମହାପାତ୍ର, ପର୍ପଲର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରାହୁଲ ଦାଶ ଓ ଜେଟ୍‌ୱେର୍କର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅମୃତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ। ଏହି ଚାରି ଓଡ଼ିଆ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ସ୍ଥାପନ କରି ତାହାକୁ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣରେ ପରିଣତ କରିଛନ୍ତି। କୌଣସି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ସଂସ୍ଥାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦୦ କୋଟି ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ହୋଇଗଲେ ତାହାକୁ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି।

 ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ‘ଦି କ୍ରେଡିବଲ୍‌’ ନାମକ ସଂସ୍ଥାର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସର୍ବାଧିକ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବେଳେ ଏହା ପଛକୁ ରହିଛି ଦିଲ୍ଲୀ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ତାମିଲନାଡୁ ମଧ୍ୟ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଆଗରେ ରହିଛି। ଚାରି ଓଡ଼ିଆ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ‘ଓୟୋ’ ସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ରିତେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ୨୦୧୧ରେ ସେ ଓରାଭେଲ୍ ଷ୍ଟେ ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀ  ଗଠନ କରିଥିଲେ ଯାହା ୨୦୧୩ ମେ’ରୁ ଓୟୋ ରୁମ୍‌ସ ଭାବେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଥିଲା ଏବଂ ଏହା ୨୦୧୮ରେ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିଥିଲା।

ସେହିପରି ଆଶିଷ ମହାପାତ୍ର ନିଜ ପତ୍ନୀ ରୁଚି କାଲ୍‌ରାଙ୍କ ସହ ମିଶି ଦୁଇଟି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ‘ଅଫ୍‌ବିଜନେସ୍‌’ ଓ ‘ଅକ୍ସିଜୋ’ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୬ରେ ସେ ଅଫ୍‌ବିଜନେସ୍ ଓ ୨୦୧୭ରେ ଅକ୍ସିଜୋ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଆଶିଷ ଓ ରୁଚି ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ଦମ୍ପତି। ସେହିପରି ଜେଟ୍‌ୱେର୍କର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅମୃତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କ ତିନି ଜଣ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ମିଶି ଜେଟ୍‌ୱେର୍କକୁ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ଲାଗି ଶିଳ୍ପ ଓ ଉପଭୋକ୍ତା ଉତ୍ପାଦ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି। ୨୦୨୧ରେ ଏହି ସଂସ୍ଥା ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ପର୍ପଲର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରାହୁଲ ଦାଶ ନିଜ ଆଇଆଇଟି ଖଡ଼ଗପୁର ପାଠପଢ଼ା ସମୟର ବନ୍ଧୁ ମନୀଷ ତନେଜାଙ୍କ ସହ ମିଶି ୨୦୧୧ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ପର୍ପଲ୍‌କୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ତାହା ହେଉଛି ଏକ ବିଉଟି ଉତ୍ପାଦ ଅନଲାଇନ୍ ରିଟେଲ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଯାହା ୨୦୨୨ରେ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ୪ ଓଡ଼ିଆ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଜଲୱା ଦେଖାଇ ସାରିଲାଣି। 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ ; ବ୍ୟାଙ୍କ ନାମରେ ହେଉଛି ଫ୍ରଡ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବ୍ୟାଙ୍କ ନାମରେ ହେଉଛି ଫ୍ରଡ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/bank-alert-their-customer-for-fraud-message-107616
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/bank-alert-their-customer-for-fraud-message-107616
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 15 Nov 2023 02:24:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ସାଇବର ଠକଙ୍କ ମାମଲା । ବ୍ୟାଙ୍କ ନାମରେ ହେଉଛି ଫ୍ରଡ । ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବା SBI ନାମରେ ମେସେଜ କିମ୍ବା କଲ୍ ଆସୁଥିଲେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ । ବ୍ୟାଙ୍କ ନାମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଜାଲରେ ଫସାଉଛନ୍ତି  ସାଇବର ଠକ । ପ୍ୟାନ ଓ ଆକାଉଣ୍ଡ ନମ୍ବର ମାଗି ଆକାଉଣ୍ଡ ଠିକ କରିବା ପାଇଁ କହି ଫସାଉଛନ୍ତି । ନଦେଲେ ଅକୋଉଣ୍ଡ ସମ୍ପୂର୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ କହି ଡରାଉଛନ୍ତି ଲୋକଙ୍କୁ ।ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ(SBI) ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରାହାକଙ୍କୁ ଆର୍ଲଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।  ନିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ କାହାକୁ ନଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଇବର ଠକ ମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଠକିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ତେବେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ(SBI) ପକ୍ଷରୁ ପାନ୍ ସହ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅପଡେଟ ନକଲେ ଆକାଉଣ୍ଡ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବାର ମେସେଜ ଆସେ ତେବେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ । ମେସେଜରେ ପାନ୍ ସହ ଆକାଉଣ୍ଡ ଅପଡେଟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଲିଙ୍କ୍ ମଧ୍ଯ ଥାଏ । ମେସେଜ ମୁତାବକ ସେ ଲିଙ୍କ୍ କ୍ଲିକ୍ କରି ଆପଣ ଯାନ୍ ସହ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଡରୁ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ସାଇବର ଠକ ମାନେ ଲୁଟିନେବେ ।

 ଏଭଳି ଫ୍ରଡ ହେଉଥିବାରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏପରି କୌଣସି ମେସେଜ ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ଆକାଉଣ୍ଡ ବନ୍ଦ ହେବ ନେଇ ଆସୁଥିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏଭଳି ଫ୍ରଡ ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏମିତି କିଛି ଆସୁଥିବା ଫ୍ରଡ ମେସେଜ ଠାରୁ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ ।

 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସହରଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଉନ୍ମୋଚନ ହେଲା ଆଇନା ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ପୋର୍ଟାଲ

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>