<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ ବେକାର୍‌ ହୋଇଯିବ PAN Card, କରନ୍ତୁ ଏହି ଜରୁରୀ କାମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Odisha-If-you-dont-link-your-aadhar-to-your-pan-it-should-be-reject-50643
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Odisha-If-you-dont-link-your-aadhar-to-your-pan-it-should-be-reject-50643
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 15:53:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଯଦି ଆପଣ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ୟାନକାର୍ଡ ସହିତ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଲିଙ୍କ କରାଇନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଜଲ୍‌ଦି କରିଦିଅନ୍ତୁ । ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ୟାନକାର୍ଡ ଅଚଳ ହୋଇଯିବ । ପ୍ୟାନ୍‌କାର୍ଡକୁ ଚାଲୁ ରଖିବା ପାଇଁ  ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ଶୁଦ୍ଧା ଆଧାରକାର୍ଡ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିବାକୁ ପଡିବ । 

ଆଧାର କାର୍ଡ ଓ ପ୍ୟାନକାର୍ଡ ଲିଙ୍କ ହୋଇପାରିଲେ ହିଁ ଆୟକର ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ କରାଯାଇ ପାରିବ । ଶେଷ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଯଦି ଆଧାରକାର୍ଡ ଓ ପ୍ୟାନକାର୍ଡ ଲିଙ୍କ ହୋଇନଥିବ ତେବେ ପ୍ୟାନକାର୍ଡ ଅକାମି ହୋଇଯିବ । ପ୍ୟାନକାର୍ଡ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆୟକର ବିଭାଗର ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟ୍ www.incometaxindiaefiling.gov.in କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅଧିକ ସୁଦୃଢ ହେବ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା, ଆଜି ଜମା କରାଯିବ ୩୫୦୦୦କୋଟି ଟଙ୍କା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Odisha-35000-crore-cash-will-be-cast-in-the-economy-today-50633
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Odisha-35000-crore-cash-will-be-cast-in-the-economy-today-50633
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 12:49:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ମୁଦ୍ରା ସ୍ଥିତି ଠିକ ସ୍ତରରେ ରହିଥିବା ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଓ ଆରବିଆଇ ତନଖି କରି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଟଙ୍କା ଓ ଡ଼ଲାର ଅଦଳବଦଳରେ ଏହି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୩୫,୦୦୦କୋଟି ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥିକସ୍ଥିତି ଅଧିକ ମଜବୁତ ହେବ ।

 ଅର୍ଥବିଭାଗର ସଚିବ ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ଗର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ , ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମୁଦ୍ରାର ସ୍ଥିତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସନ୍ତୋଷଜନକ ରହିଛି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏହି ମୁଦ୍ରା ଅଦଳବଦଳକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ଆରବିଆଇର ବରିଷ୍ଟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମୁଦ୍ରା ସ୍ଥିତି ସୁରୁଖୁରରେ ଚାଲିଛି । ଅନ୍ୟଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥ ବଜାରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ମୁଦ୍ରାକୁ ନେଇ କୈାଣସି ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ ନାହିଁ । ଆରବିଆଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଓ ଡ଼ଲାର ଅଦଳବଦଳର ନିଲାମୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ମଙ୍ଗଳବାର ଅର୍ଥାତ ଆଜି ତିନି ବର୍ଷ ଅବଧିର ପାଞ୍ଚ ଆରବ ଡ଼ଲାର ନିଲାମ ହେବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵେଜ ସଙ୍କଟ: ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନରେଶ ଗୋୟଲ ଛାଡିଲେ ପଦ, ତତ୍କାଳ ମିଳିବ ୧୫୦୦ କୋଟି ସହାୟତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-jet-airways-chief-naresh-aggarwal-steps-down-from-board-50587
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-jet-airways-chief-naresh-aggarwal-steps-down-from-board-50587
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 25 Mar 2019 17:08:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ଋଣ ଜାଲରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇ ପଡ଼ିଥିବା ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵେଜର ବୋର୍ଡରୁ ଏୟାରଲାଇନର ସଂସ୍ଥାପକ ତଥା ପ୍ରୋମୋଟର ନରେଶ ଗୋୟଲ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। କମ୍ପାନୀ ନରେଶ ଗୋୟଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ବିଷୟରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଆଜି ଜେଟର ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋର୍ଡ ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଅନ୍ୟ ପଟେ ନରେଶଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଅନିତା ଗୋୟଲ ମଧ୍ୟ ବୋର୍ଡରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ନେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ଜେଟ ଏୟାରଓ୍ଵେଜକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ତତ୍କାଳ ୧୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମିଳିବ। ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵେଜର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମଣ୍ଡଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଦୁଇ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନାମିତ କରିବ ଏବଂ ଏୟାରଲାଇନର ଦୈନିକ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଅନ୍ତରୀଣ ପ୍ରବନ୍ଧନ ସମିତି ଗଠନ କରାଯିବ।

ଜେଟ୍ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ, ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଏସବିଆଇ) ନେତୃତ୍ଵରେ ଜେଟର ଋଣଦାତା ଡେଟ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଜରିଆରେ କମ୍ପାନୀରେ ୧୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜମା କରିବ। ଜେଟ୍ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ, ଋଣଦାତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵରେ ଏକ ଅନ୍ତରୀଣ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ କମିଟିର ଗଠନ କରାଯିବ, ଯାହା କମ୍ପାନୀର ନିତିଦିନ କାମ ଓ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ବୁଝିବ। 

ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵେଜର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନରେଶ ଗୋୟଲଙ୍କ ପାଖରେ ଥିଲା, ଯାହାଙ୍କ ପାଖରେ କମ୍ପାନୀର ୫୧ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗିଦାରୀ ରହିଛି। ଆବୁଧାବି ସ୍ଥିତ ଏତିହାଦ ଏୟାରଓ୍ଵେଜ ପାଖରେ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗିଦାରୀ ରହିଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଅର୍ଥାଭାବ କାରଣରୁ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵେଜ ନିଜର ୪୦ରୁ ଅଧିକ ବିମାନର ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି। ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵେଜ୍ ଉପରେ ୮,୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ବୋଝଭାର ରହିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କମ୍ପାନୀକୁ ୧୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

୨୬ ବ୍ୟାଙ୍କର ୮ ହଜାର ଋଣ

ବର୍ତ୍ତମାନ ଜେଟ୍ ଏୟାରଓ୍ଵେଜ୍ ଉପରେ ମୋଟ୍ ୨୬ଟି ବ୍ୟାଙ୍କର ଋଣ ରହିଛି। ଏଥିରେ କିଛି ଘରୋଇ ଏବଂ ବିଦେଶୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ। ପବ୍ଲିକ ସେକ୍ଟର ବ୍ୟାଙ୍କ କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ, ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଇଣ୍ଡିଆନ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆହ୍ଲାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କ ସାମିଲ। ଏବେ ଏହି ତାଲିକାରେ ଏସବିଆଇ ଓ ପିଏନବି ମଧ୍ୟ ଯୋଡ଼ି ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୮ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ଭାର ରହିଛି। ଜେଟର ପାଇଲଟ ପୂର୍ବରୁ ବକେୟା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି, ଯଦି ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ବକେୟା ଦିଆନଯାଏ ତେବେ କୌଣସି ପାଇଲଟ୍ ବିମାନ ଉଡାଇବେ ନାହିଁ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତରେ ଆଜି ଲଂଚ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ମୋଟୋ ଜି୭
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Odisha-moto-g7-india-launch-today-50580
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Odisha-moto-g7-india-launch-today-50580
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 25 Mar 2019 15:54:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୋଟରୋଲା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ କମ୍ପାନୀ ଆଜି ଭାରତରେ ମୋଟୋଜି୭ ଲଂଚ କରିଛି । ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହରେ ଏହାର ଟ୍ରେଲର ଜାରି ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଅନ୍ୟ ବଜାରରେ ବହୁତ ଆଗରୁ ଲଂଚ ହୋଇଥିଲା। ମୋଟରୋଲାର ଜି୭ ପାୱାର ଭାରତରେ ପ୍ରଥମେ ଲଂଚ ହୋଇଥିଲା ଫେବୃଆରୀରେ ମୋଟରୋଲା ବ୍ରାଜିଲର ମୋଟୋ ଜି୭ ପ୍ଲେ ,ମୋଟୋ ଜି୭ ପ୍ଲସ ଏବଂ ମୋଟୋ ଜି୭ ପାୱାର ଲଂଚ କରିଥିଲା ।

ମୋଟୋ ଜି୭ରେ ୬.୨୪ ଇଂଚର ଫୁଲ ଏଚଡି ପ୍ଲସ ଡିସପ୍ଲେ ଦିଆଯିବା ସହ ଏହି ମୋବାଇଲରେ ୬୩୨ ପ୍ରୋସେସର ଦିଆଯାଇଛି । ମୋଟୋ ଜି୭ରେ ୪ଜିବି ର‌୍ୟାମ୍ ଏବଂ ଏହାର ଇଣ୍ଟରନାଲ ମେମୋରି ୬୪ଜିବି ରହିଛି । ମାଇକ୍ରୋ ଏସଡି କାର୍ଡର ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ରହିଛି । ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଲାଟେଷ୍ଟ ଆନରୋଏଡ଼ ଭର୍ସନରେ ଚାଲେ।

ଫୋଟୋଗ୍ରାଫି ପାଇଁ ଏହି ଫୋନରେ ଡୁଆଲ କ୍ୟାମେରା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଫୋନର ଗୋଟିଏ ଲେନ୍ସ ୧୨ ମେଗାଫିକସେଲ ରହିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଲେନ୍ସଟି ୫ ମେଗାଫିକସେଲ ରହିଛି । ସେଲ୍ପି ପାଇଁ ଏହି ଫୋନରେ ୮ ମେଗାଫିକସେଲର ଫ୍ରଣ୍ଟ କ୍ୟାମେରା ରହିଛି । ମାଇକ୍ରୋ ଏସଡି ମେମୋରୀ କାର୍ଡ ୫୧୨ ଜିବି ମେମୋରୀ ରହିଛି । ଏହି ଫୋନର ବ୍ୟାଟେରୀ ୩,୦୦୦ ଏମଏଏଚ ରହିଥିବାବେଳେ ଏହା ସହ ୧୫ଡବ୍ଲୁ ପାଷ୍ଟ ଚ।।ର୍ଜିଙ୍ଗ ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ।

ମୋଟୋ ଜି୭ର ଦାମ କଥା କହିବା ତ ଏହା ୨୯୯ ଡଲାରରେ ଲଂଚ କରାଯାଇଥିଲା । ୨୯୯ ଡଲାରର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୨୦,୭୦୦ ଟଙ୍କା । ଭାରତରେ ଏହି ଫୋନର ଦାମ ରହିଛି୨୦,୦୦୦ଟଙ୍କା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତିରୁମାଲା ମନ୍ଦିରକୁ ରିଲାୟନ୍ସର ୧.୧୧ କୋଟି ଦାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-donate-Rs-111-crore-offered-by-RIL-to-Tirumala-shrine-50550
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-donate-Rs-111-crore-offered-by-RIL-to-Tirumala-shrine-50550
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 25 Mar 2019 07:14:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ତିରୁପତି, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରିଲାୟନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀଜ ଲିମିଟେଡ (ଆରଆଇଏଲ) ରବିବାର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ତିରୁମାଲା ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ ଭେଙ୍କଟେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ୧.୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛି। ମନ୍ଦିରର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ତିରୁମାଲାରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପାହାଡ଼ରେ ଥିବା ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ତିରୁମାଲା ତିରୁପତି ଦେବସ୍ଥାନମ (ଟିଟିଡି) ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଦାନ ଟଙ୍କା ଗରିବ ଲୋକଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। 

ଟିଡିପି ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ଆରଆଇଏଲର ଅଧିକାରୀ ପିଏମଏସ ପ୍ରସାଦ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରିବା ପରେ ଟିଟିଡିର ସଂଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ରାଶି ଡିମାଣ୍ଡ ଡ୍ରାଫ ଆକାରରେ ଦେଇଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାନୁଆରୀରେ ପ୍ରାୟ ୯ ଲକ୍ଷ, ଗତ ୧୭ ମାସରେ ୭୬.୪୮ ଲକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିଛି ନିଯୁକ୍ତି: EPFO
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-9-lakh-jobs-created-in-january-76-lakh-in-last-17-months-says-epfo-payroll-data-50421
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-9-lakh-jobs-created-in-january-76-lakh-in-last-17-months-says-epfo-payroll-data-50421
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 20:02:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଠିକ୍ ପୂର୍ବରୁ ରୋଜଗାରକୁ ନେଇ ଏକ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ଅନୁସାରେ ଗତ ୧୭ ମାସରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୭୬ ଲକ୍ଷ ୪୮ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ମିଳିଛି। ଏହା ସହିତ ଗତ ଜାନୁଆରୀରେ ୮ ଲକ୍ଷ ୯୬ ହଜାର ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଯାହା ୧୭ ମାସରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଗତ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ରୋଜଗାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଯୁକ୍ତି ସଂଖ୍ୟା ୧୩୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। କର୍ମଚାରୀ ଭବିଷ୍ୟ ନିଧି ସଂଗଠନ(ଇପିଏଫଓ) ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏହି ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ ଗତ ୧୭ ମାସରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ମିଳିଛି। 

୨୦୧୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଫର୍ମାଲ ସେକ୍ଟରରେ ମୋଟ୍ ୨, ୭୫, ୬୦୯ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ ୨୦୧୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଏହି ୧୭ ମାସରେ ୭୬ ଲକ୍ଷ ୪୮ ହଜାର ନୂତନ ଲୋକ ଇପିଏଫଓର ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ସ୍କିମରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ସଙ୍କେତ ମିଳୁଛି ଯେ, ଗତ ୧୭ ମାସରେ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହିସବୁ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀରେ ଇପିଏଫଓରେ ନେଟ୍ ଏମରୋଲମେଣ୍ଟ ୮ ଲକ୍ଷ ୯୬ ହଜାର ୫୧୬ ଥିଲା ଯାହା ୨୦୧୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ରହିଛି।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଇପିଏଫଓ ୨୦୧୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବରର ତଥ୍ୟକୁ ସଂଶୋଧିତ କରିଛି। ଏହି ସଂଶୋଧିତ ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ, ଗତ ବର୍ଷ  ଡିସେମ୍ବରରେ ୭ ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର  ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପୂର୍ବ ବର୍ଷରେ ୭ ଲକ୍ଷ ୧୬ ହଜାର ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ‘ରେଡମୀ ଗୋ’ର ମୂଲ୍ୟ ୪୪୯୯ ଟଙ୍କା, ଜିଓ ଜରିଆରେ କିଣିଲେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅଫର୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Xiaomi-launched-Redmi-Go-cost-Rs-4499-compare-Redmi-6A-before-buy-50356
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Xiaomi-launched-Redmi-Go-cost-Rs-4499-compare-Redmi-6A-before-buy-50356
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 07:17:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଚାଇନା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ସୋୟାମୀ ବଜେଟ ସ୍ମାର୍ଟଫେନ୍‌ ‘ରେଡମୀ ଗୋ’ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମିଳିପାରିବ। ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ର ମୂଲ୍ୟ ୪୪୯୯ ଟଙ୍କା। ଏହି ଫୋନ୍‌ରେ ୫ ଇଞ୍ଚର ଏଲ୍‌ଇଡି ଡିସପ୍ଲେ ଦିଆଯାଇଛି। ଡିସ୍‌ପ୍ଲୋର ରିଜଲ୍ୟୁଶନ ୧୨୮୦ଢ୭୨୦ ପିକ୍ସେଲ। ଏହା କ୍ୱାଲକମ ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ ୪୨୫ ଚିପସେଟ୍‌ରେ କାମ କରିଥାଏ। ଏହାର ର‍୍ୟାମ୍‌ ୧ ଜିବି ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନାଲ ଷ୍ଟେରେଜ ୮ ଜିବି ଅଟେ। ମାତ୍ର ଏସ୍‌ଡି କାର୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ୨୫୬ ଜିବି ଯାଏଁ ବଢ଼ାଯାଇପାରିବ। ରିୟର କ୍ୟାମେରା ୮ ମେଗାପିକ୍ସେଲ ଏବଂ ସେଲଫି କ୍ୟାମେରା ୫ ମେଗାପିକ୍ସେଲ ଅଟେ। ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ ଆଣ୍ଡରାଏଡ ୮.୧ ଓରିଓରେ କାମ କରିଥାଏ। ଏହାର ବ୍ୟାଟେରୀ ୩୦୦୦ ଏମ୍‌ଏଚ୍‌ ଅଟେ। 

ଏହି ଫୋନ୍‌ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ରୁ ବିକ୍ରି ଆରମ୍ଭ ହେବ। ‘ରେଡମୀ ଗୋ’କୁ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ଅଥବା ଏମ୍‌ଆଇ.କମ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ରୁ କିଣାଯିବା ପାରିବ। ଜିଓ ଏହି ଫୋନ୍‌ କିଣିବା ଉପରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରିହାତି ସୁବିଧା ଦେଇଛି। ଜିଓ ଜରିଆରେ ରେଡମୀ ଗୋ କିଣିଲେ ୧୦୦ ଜିବି ଡାଟା ଏବଂ ୨୨୦୦ ଟଙ୍କା ଯାଏଁ କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍‌ ମିଳିବ। ମୋଟାମୋଟି ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଶସ୍ତାରେ ଏହା ହେଉଛି ଭଲ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌। ରେଡମୀ ୬ଏ ତୁଳନାରେ ଏହା ମାତ୍ର ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ଅଧିକ ପଡିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗୁଗୁଲ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୧୧୭ ଆରବ ଜୋରିମାନା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Odisha-google-fined-1-7-billion-doller-by-europe-s-regulatory-for-unfair-advertising-rules-50347
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Odisha-google-fined-1-7-billion-doller-by-europe-s-regulatory-for-unfair-advertising-rules-50347
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Mar 2019 21:27:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଓ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଂଜିନ ଗୁଗୁଲ ଉପରେ ଜୋରିମାନା ଲଗାଇଛି । ଅନଲାଇନ ବିଜ୍ଞାପନରେ ପକ୍ଷପାତ କରୁଥିବା କାରଣ ଆଧାରରେ ଗୁଗୁଲ ଉପରେ ଏହି ଜୋରିମାନା ଲଗାଯାଇଛି । 

ଅନଲାଇନରେ ବିଜ୍ଞାପନର ଗୁରତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହା ସହିତ ଏହି ବିଜ୍ଞାପନଗୁଡିକର ତାରିଫ ମଧ୍ୟ ଚାହିଦା ମୁତାବକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଅନଲାଇନ ବିଜ୍ଞାପନରେ ପକ୍ଷପାତିତା କରୁଥିବା କାରଣରୁ ଗୁଗୁଲକୁ ୧୧୭ ଆରବ ଟଙ୍କା ଫାଇନ ଲଗାଇଛି ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ । 

ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଗୁଗୁଲ ଉପରେ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଏହି ବିଜ୍ଞାପନ ପକ୍ଷପାତିତା ଆଧାରରେ ୩୪୪ ଆରବ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଲଗାଇଥିଲା । ଏହାଥିଲା ଗୁଗୁଲ ଉପରେ ସର୍ବାଧିକ ଜୋରିମାନା । ଗୁଗୁଲ ଉପରେସର୍ବଦା ଏକ ବଡ ଆରୋପ ଲାଗି ଆସିଛି କି, ସେ ନିଜର ମୋବାଇଲ ଡିଭାଇସ୍ ରଣନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଗୁଗୁଲ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଂଜିନକୁ ଭୁଲ ତରିକାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୋଡାଫୋନର ୟୁଥ୍ ଅଫର, ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମ ଉପରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-vodafone-new-amazon-prime-offer-in-50-percent-discount-50313
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-vodafone-new-amazon-prime-offer-in-50-percent-discount-50313
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Mar 2019 14:27:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୋଡାଫୋନ ସବୁବେଳେ ଅନେକ ଅଫର ଦେଇଥାଏ । ଏବେ ଭୋଡାଫୋନ କଂପାନୀ ନୂଆ ପ୍ରିପେଡ୍ ଏବଂ ପୋଷ୍ଟପେଡ୍ର ଅଫର ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଆଗରୁ ଏୟାରଟେଲ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମର ଅଫର ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଭୋଡାଫୋନ ଏବଂ ଆଇଡିଆ ମଧ୍ୟ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମର ଅଫର ଦେଉଛନ୍ତି । 

ଟେଲିକମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଭୋଡାଫୋନର ୟୁଥ ଅଫର ଅନୁସାରେ କଂପାନୀ ୧୮ରୁ ୨୪ ବର୍ଷର ଯୁବପୀଢି ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମ ମେମ୍ବରସିପ ଅଧା ଦାମର ରିହାତି ଦେଉଛି । ଭୋଡାଫୋନ ନିଡର ଅଫର ଅନୁସାରେ ପ୍ରିପେଡ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଉଛି । ଭୋଡାଫେନ ନିଜର ୱେବସାଇଟରେ କହିଛି ଯେ, ୧୮ରୁ ୨୪ ବର୍ଷ ଯୁବପୀଢି ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମ ଉପରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ରହିବ । ଏହି ଅଫର ବ୍ୟତୀତ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମରେ ଆପଣଙ୍କୁ ହାଇ ସ୍ପିଡ ଡେଲିଭରୀ ମିଳିବ ।

ଭୋଡାଫୋନ ୟୁ ଅଫର ଅନୁସାରେ ପ୍ରିପେଡ୍ ଅଫର ସହ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରହାତି ମିଳିବ । ଏହି ରେଗୁଲାର ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମର ଦାମ ୯୯୯ ଟଙ୍କା ରହିବ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଫର ଅନୁସାରେ, ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ଏହା ୪୯୯ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ । ଏହି ଅଫର ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ମାଇ ଭୋଡାଫୋନ ଆପ ଡାଉନଲୋଡ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହା ପରେ ସେଥିରେ ଏକ ଅଫରର ନଜର ଆସିବ ତାକୁ କ୍ଲିକ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହା ପରେ ଆପଣ ଅଫରର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           IATAର ସଦସ୍ୟ ହେଲା ସ୍ପାଇସ୍‌ଜେଟ, ଏହି କ୍ଲବରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱର ୨୯୦ କମ୍ପାନୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-airlines-Spicejet-became-part-of-IATA-having-290-airlines-50288
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-airlines-Spicejet-became-part-of-IATA-having-290-airlines-50288
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Mar 2019 07:05:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଶସ୍ତା ଉଡାଣ ସେବା ଯୋଗାଉ ଥିବା ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ‘ସ୍ପାଇସ୍‌ଜେଟ୍‌’ ଗ୍ଲୋବାଲ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ସମୂହ ‘ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏୟାର ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଆସୋସିଏଶନ (ଆଇଏଟିଏ)’ର ସଦସ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। କମ୍ପାନୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବୟାନ ଜାରି କରି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ସ୍ପାଇସ୍‌ଜେଟ୍‌, ଆଇଏଟିଏରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଶସ୍ତା ଉଡାଣ ସେବା ଦେଉଥିବା କମ୍ପାନୀ ଅଟେ। ଆଇଏଟିଏ ସହିତ ମୋଟ ୨୯୦ ରୁ ଅଧିକ ବିମାନ ସେବା କମ୍ପାନୀ ଜଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି। 

ବୟାନ ଅନୁସାରେ ଆଇଏଟିଏର ସଦସ୍ୟତା ସ୍ପାଇସ୍‌ଜେଟ ଲାଗି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଡାଣ କରିବାକୁ କମ୍ପାନୀକୁ ଏବେ ସହଜ ହେବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ଏୟାରଲାଇନକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏୟାରଲାଇନ ସହିତ ସହଯୋଗ ଏବଂ ଉଡାଣ କରିବାର ଆହୁରି ବିକଳ୍ପ ମିଳିବ। 

ସ୍ପାଇସ୍‌ଜେଟ୍‌ ଘରୋଇ ବିମାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସଂପ୍ରସାରଣ କରୁଛି। ଉଡାଣ-୩ ଯୋଜନାରେ କମ୍ପାନୀ ୩୬ ନୂଆ ରୁଟରେ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। କମ୍ପାନୀ ଆସାମ ଓ ଗୁଜୁରାଟରୁ ସି-ପ୍ଲେନ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରିବ। କମ୍ପାନୀର ସିଏମଡି କହିଛନ୍ତି ୨୦୦ ନୂଆଁ ବିମାନ ପାଇଁ ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ବିମାନ ଗୁଡ଼ିକ ୨୦୨୪ ଯାଏଁ ସେବା ଯୋଗାଇବ। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>