<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ‘ରେଡମୀ ଗୋ’ର ମୂଲ୍ୟ ୪୪୯୯ ଟଙ୍କା, ଜିଓ ଜରିଆରେ କିଣିଲେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅଫର୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Xiaomi-launched-Redmi-Go-cost-Rs-4499-compare-Redmi-6A-before-buy-50356
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Xiaomi-launched-Redmi-Go-cost-Rs-4499-compare-Redmi-6A-before-buy-50356
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 07:17:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଚାଇନା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ସୋୟାମୀ ବଜେଟ ସ୍ମାର୍ଟଫେନ୍‌ ‘ରେଡମୀ ଗୋ’ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମିଳିପାରିବ। ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ର ମୂଲ୍ୟ ୪୪୯୯ ଟଙ୍କା। ଏହି ଫୋନ୍‌ରେ ୫ ଇଞ୍ଚର ଏଲ୍‌ଇଡି ଡିସପ୍ଲେ ଦିଆଯାଇଛି। ଡିସ୍‌ପ୍ଲୋର ରିଜଲ୍ୟୁଶନ ୧୨୮୦ଢ୭୨୦ ପିକ୍ସେଲ। ଏହା କ୍ୱାଲକମ ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ ୪୨୫ ଚିପସେଟ୍‌ରେ କାମ କରିଥାଏ। ଏହାର ର‍୍ୟାମ୍‌ ୧ ଜିବି ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନାଲ ଷ୍ଟେରେଜ ୮ ଜିବି ଅଟେ। ମାତ୍ର ଏସ୍‌ଡି କାର୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ୨୫୬ ଜିବି ଯାଏଁ ବଢ଼ାଯାଇପାରିବ। ରିୟର କ୍ୟାମେରା ୮ ମେଗାପିକ୍ସେଲ ଏବଂ ସେଲଫି କ୍ୟାମେରା ୫ ମେଗାପିକ୍ସେଲ ଅଟେ। ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ ଆଣ୍ଡରାଏଡ ୮.୧ ଓରିଓରେ କାମ କରିଥାଏ। ଏହାର ବ୍ୟାଟେରୀ ୩୦୦୦ ଏମ୍‌ଏଚ୍‌ ଅଟେ। 

ଏହି ଫୋନ୍‌ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ରୁ ବିକ୍ରି ଆରମ୍ଭ ହେବ। ‘ରେଡମୀ ଗୋ’କୁ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ଅଥବା ଏମ୍‌ଆଇ.କମ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ରୁ କିଣାଯିବା ପାରିବ। ଜିଓ ଏହି ଫୋନ୍‌ କିଣିବା ଉପରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରିହାତି ସୁବିଧା ଦେଇଛି। ଜିଓ ଜରିଆରେ ରେଡମୀ ଗୋ କିଣିଲେ ୧୦୦ ଜିବି ଡାଟା ଏବଂ ୨୨୦୦ ଟଙ୍କା ଯାଏଁ କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍‌ ମିଳିବ। ମୋଟାମୋଟି ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଶସ୍ତାରେ ଏହା ହେଉଛି ଭଲ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌। ରେଡମୀ ୬ଏ ତୁଳନାରେ ଏହା ମାତ୍ର ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ଅଧିକ ପଡିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗୁଗୁଲ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୧୧୭ ଆରବ ଜୋରିମାନା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Odisha-google-fined-1-7-billion-doller-by-europe-s-regulatory-for-unfair-advertising-rules-50347
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Odisha-google-fined-1-7-billion-doller-by-europe-s-regulatory-for-unfair-advertising-rules-50347
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Mar 2019 21:27:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଓ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଂଜିନ ଗୁଗୁଲ ଉପରେ ଜୋରିମାନା ଲଗାଇଛି । ଅନଲାଇନ ବିଜ୍ଞାପନରେ ପକ୍ଷପାତ କରୁଥିବା କାରଣ ଆଧାରରେ ଗୁଗୁଲ ଉପରେ ଏହି ଜୋରିମାନା ଲଗାଯାଇଛି । 

ଅନଲାଇନରେ ବିଜ୍ଞାପନର ଗୁରତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହା ସହିତ ଏହି ବିଜ୍ଞାପନଗୁଡିକର ତାରିଫ ମଧ୍ୟ ଚାହିଦା ମୁତାବକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଅନଲାଇନ ବିଜ୍ଞାପନରେ ପକ୍ଷପାତିତା କରୁଥିବା କାରଣରୁ ଗୁଗୁଲକୁ ୧୧୭ ଆରବ ଟଙ୍କା ଫାଇନ ଲଗାଇଛି ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ । 

ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଗୁଗୁଲ ଉପରେ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଏହି ବିଜ୍ଞାପନ ପକ୍ଷପାତିତା ଆଧାରରେ ୩୪୪ ଆରବ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଲଗାଇଥିଲା । ଏହାଥିଲା ଗୁଗୁଲ ଉପରେ ସର୍ବାଧିକ ଜୋରିମାନା । ଗୁଗୁଲ ଉପରେସର୍ବଦା ଏକ ବଡ ଆରୋପ ଲାଗି ଆସିଛି କି, ସେ ନିଜର ମୋବାଇଲ ଡିଭାଇସ୍ ରଣନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଗୁଗୁଲ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଂଜିନକୁ ଭୁଲ ତରିକାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୋଡାଫୋନର ୟୁଥ୍ ଅଫର, ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମ ଉପରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-vodafone-new-amazon-prime-offer-in-50-percent-discount-50313
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-vodafone-new-amazon-prime-offer-in-50-percent-discount-50313
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Mar 2019 14:27:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୋଡାଫୋନ ସବୁବେଳେ ଅନେକ ଅଫର ଦେଇଥାଏ । ଏବେ ଭୋଡାଫୋନ କଂପାନୀ ନୂଆ ପ୍ରିପେଡ୍ ଏବଂ ପୋଷ୍ଟପେଡ୍ର ଅଫର ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଆଗରୁ ଏୟାରଟେଲ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମର ଅଫର ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଭୋଡାଫୋନ ଏବଂ ଆଇଡିଆ ମଧ୍ୟ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମର ଅଫର ଦେଉଛନ୍ତି । 

ଟେଲିକମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଭୋଡାଫୋନର ୟୁଥ ଅଫର ଅନୁସାରେ କଂପାନୀ ୧୮ରୁ ୨୪ ବର୍ଷର ଯୁବପୀଢି ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମ ମେମ୍ବରସିପ ଅଧା ଦାମର ରିହାତି ଦେଉଛି । ଭୋଡାଫୋନ ନିଡର ଅଫର ଅନୁସାରେ ପ୍ରିପେଡ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଉଛି । ଭୋଡାଫେନ ନିଜର ୱେବସାଇଟରେ କହିଛି ଯେ, ୧୮ରୁ ୨୪ ବର୍ଷ ଯୁବପୀଢି ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମ ଉପରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ରହିବ । ଏହି ଅଫର ବ୍ୟତୀତ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମରେ ଆପଣଙ୍କୁ ହାଇ ସ୍ପିଡ ଡେଲିଭରୀ ମିଳିବ ।

ଭୋଡାଫୋନ ୟୁ ଅଫର ଅନୁସାରେ ପ୍ରିପେଡ୍ ଅଫର ସହ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରହାତି ମିଳିବ । ଏହି ରେଗୁଲାର ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମର ଦାମ ୯୯୯ ଟଙ୍କା ରହିବ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଫର ଅନୁସାରେ, ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ଏହା ୪୯୯ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ । ଏହି ଅଫର ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ମାଇ ଭୋଡାଫୋନ ଆପ ଡାଉନଲୋଡ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହା ପରେ ସେଥିରେ ଏକ ଅଫରର ନଜର ଆସିବ ତାକୁ କ୍ଲିକ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହା ପରେ ଆପଣ ଅଫରର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           IATAର ସଦସ୍ୟ ହେଲା ସ୍ପାଇସ୍‌ଜେଟ, ଏହି କ୍ଲବରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱର ୨୯୦ କମ୍ପାନୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-airlines-Spicejet-became-part-of-IATA-having-290-airlines-50288
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-airlines-Spicejet-became-part-of-IATA-having-290-airlines-50288
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Mar 2019 07:05:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଶସ୍ତା ଉଡାଣ ସେବା ଯୋଗାଉ ଥିବା ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ‘ସ୍ପାଇସ୍‌ଜେଟ୍‌’ ଗ୍ଲୋବାଲ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ସମୂହ ‘ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏୟାର ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଆସୋସିଏଶନ (ଆଇଏଟିଏ)’ର ସଦସ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। କମ୍ପାନୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବୟାନ ଜାରି କରି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ସ୍ପାଇସ୍‌ଜେଟ୍‌, ଆଇଏଟିଏରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଶସ୍ତା ଉଡାଣ ସେବା ଦେଉଥିବା କମ୍ପାନୀ ଅଟେ। ଆଇଏଟିଏ ସହିତ ମୋଟ ୨୯୦ ରୁ ଅଧିକ ବିମାନ ସେବା କମ୍ପାନୀ ଜଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି। 

ବୟାନ ଅନୁସାରେ ଆଇଏଟିଏର ସଦସ୍ୟତା ସ୍ପାଇସ୍‌ଜେଟ ଲାଗି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଡାଣ କରିବାକୁ କମ୍ପାନୀକୁ ଏବେ ସହଜ ହେବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ଏୟାରଲାଇନକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏୟାରଲାଇନ ସହିତ ସହଯୋଗ ଏବଂ ଉଡାଣ କରିବାର ଆହୁରି ବିକଳ୍ପ ମିଳିବ। 

ସ୍ପାଇସ୍‌ଜେଟ୍‌ ଘରୋଇ ବିମାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସଂପ୍ରସାରଣ କରୁଛି। ଉଡାଣ-୩ ଯୋଜନାରେ କମ୍ପାନୀ ୩୬ ନୂଆ ରୁଟରେ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। କମ୍ପାନୀ ଆସାମ ଓ ଗୁଜୁରାଟରୁ ସି-ପ୍ଲେନ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରିବ। କମ୍ପାନୀର ସିଏମଡି କହିଛନ୍ତି ୨୦୦ ନୂଆଁ ବିମାନ ପାଇଁ ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ବିମାନ ଗୁଡ଼ିକ ୨୦୨୪ ଯାଏଁ ସେବା ଯୋଗାଇବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତର ନାହିଁ ଦମ୍‌, ଆମ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ: ଚୀନ ମିଡିଆ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/International-Business-Odisha-chinese-media-india-have-to-must-use-chinese-products-50282
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/International-Business-Odisha-chinese-media-india-have-to-must-use-chinese-products-50282
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Mar 2019 22:41:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନିକଟରେ ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଚତୁର୍ଥଥର ପାଇଁ ମସୁଦ୍‌ ଅଜହରକୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କୀ ଘୋଷଣା କରିବା ଉପରେ ଭିଟୋର ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହିତ ବହୁତ ଦିନରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ସାହାଯ୍ୟ କରିଆସିଛି । ଏହା ପରେ ଚୀନ ନିର୍ମିତ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବା ପାଇଁ କଥା ଉଠିଥିଲା । ଚାନ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ ମିଡିଆ ଭାରତ ଉପରେ ତାତ୍ସଲ୍ୟ କରିଛି । 

ଚୀନର ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ କହିଛି କି, ଭାରତର ମାନ୍ୟୁଫାକ୍ଚରିଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଆଜିବି ଅବିକଶିତ ଏବଂ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରିବାର କ୍ଷମତା ନାହିଁ । ଏହା ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଯେଉଁଥିପାଇଁ  ଆଜି ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଚାଇନିଜ୍ ପ୍ରଡକ୍ଟଗୁଡିକର ବୟକଟ୍ ଭାରତରେ ହେବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଏକ ବ୍ଲଗ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଛି କି, କିଛି ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ଲେଷକ ମେଡ୍‌ ଇନ ଚାଇନା ପ୍ରଡକ୍ଟକୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ ଅପିଲ୍ କରୁଛନ୍ତି । ଖାସକି ମସୁଦ ଅଜହରକୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କୀ ଘୋଷଣା କରିବା ପ୍ରୟାସକୁ ଜାତିସଂଘରେ ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ଭିଟୋ ବ୍ୟବହାର କରି ରୋକାଯିବା ପରେ ୰ଈକ୍ଟଚ୍ଚମକ୍ଟଗ୍ଧଉଷସଦ୍ଭରଗ୍ଦରଚକ୍ସକ୍ଟୟଙ୍କମଗ୍ଧଗ୍ଦ ଟ୍ୱିଟରରେ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଛି । ଭାରତ ନିଜେ ନିଜର ପ୍ରଡକ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିବାରୁ ଚୀନ ପ୍ରଡକ୍ଟ ବ୍ୟବହାରକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରୁନାହିଁ  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତରେ ଲଂଚ୍ ହେଲା ସାୟୋମି ପେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/technology-xiomi-app-pay-launched-in-odisha-50246
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/technology-xiomi-app-pay-launched-in-odisha-50246
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Mar 2019 13:38:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତରେ ସାୟୋମି ଏମଆଇ ପେ ଲଂଚ କରିଛି । ଏଥିରେ ପେମେଂଟ୍ ୟୁପିଆଇ ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଯଦି ଆପଣ ଗୁଗୁଲ ପେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତାହାଲେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଠିକ ସେହି ପରି ଅଚେ । ଏହା ଭାରତରେ ଗୁଗୁଲ ପେ ସହ ଟକ୍କର ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରିବ ।  ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ତରିକା ହେଲା କି ଏଥିରେ ନିଜର ଫୋନ ନମ୍ବର ଏବଂ ଆକାଉନ୍ଟ ନମ୍ବରର ଡିଟେଲ ଦେବାକୁ ପଡିବ । 

ଏହାର ଅଫର ଅନୁସାରେ ଏମଆଇ ପେ ବ୍ୟବହାରକାରୀ  ରେଡମି ନୋଟ ୭ ଏବଂ ଏମଆଇ ଟିଭି ଜିତି ପାରିବେ । ଏମଆଇ ପେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ  ଏମଆଇୟୁଆଇ କୁ ଇଂଷ୍ଟଲ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ଆପରେ କ୍ୟୁଆର କୋଡର ଅପଶନ ଦିଆଯାଇଛି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନସଫର କରିବା ସହ ମନି ଅଡର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । କଂପାନୀର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏମଆଇୟୁଆଇ ସହ ଏହା ବହୁତ ଭଳ କାମ କରୁଛି ।

ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଏସଏମଏସ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ସାୟୋମିର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ଏସଏମଏସ ବହୁତ ଭଲ ଭାବେ କରିପାରିବେ । ଏହାକୁ ୟୁଟିଲିଟି ବିଲ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ମୋବାଇଲ ରିଚାର୍ଜ ହେଉକି ଇଲେଟ୍ରିକ ବିଲ ପେମେଂଟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହା କେବଳ ସୋୟାମୀର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ଲାଗୁ ହେବ ଫେମ-୨ ସ୍କିମ, ଚମକିବ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସ କାର ବଜାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-electric-car-Fame-2-scheme-kicking-up-from-April-1-budget-allocated-10-thousands-crore-50231
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-electric-car-Fame-2-scheme-kicking-up-from-April-1-budget-allocated-10-thousands-crore-50231
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Mar 2019 08:49:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସରକାର ୧୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଫେମ-୨ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରାଳୟସ୍ତରୀୟ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନା ସ୍ୱଚ୍ଛ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପ୍ରେତ୍ସାହିତ କରୁଛି । ଲଘୁ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏକ ଆଦେଶରେ କହିଛି ଯେ, ପ୍ରକଳ୍ପ କ୍ରିୟାବ୍ୟୟନ ଏବଂ ଆବଣ୍ଟନ କମିଟିର ମୁଖ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସଚିବ ହେବେ । ଏହାର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟରେ ନୀତି ଆୟୋଗର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧିକାରୀ, ଉଦ୍ୟୋଗ ଏବଂ ଆନ୍ତରୀକ ସ୍ୱବର୍ଦ୍ଧନ ବିଭାଗର ସଚିବ, ଆର୍ଥିକ ମାମଲାର ବିଭାଗର ସଚିବ ତଥା ବିଦ୍ୟୁତ ଏବଂ ନବୀନ ଏବଂ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟରର ସଚିବ ରହିବେ । ଲଘୁ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି କମିଟିର ଗଠନ ଯୋଜାନା ଅନୁସାରେ ଆବଣ୍ଟନ, ନଜର ଏବଂ କ୍ରିୟାବ୍ୟୟନ କରିବାର ଅଛି । 

କମିଟି ଲାଗି ନିୟମ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତରେ ଯୋଜନା ବିଭିନ୍ନ ଘଟକ ଏବଂ ଉପଘଟକର କଭରେଜ ମାନକରେ ସଂଶୋଧନ, ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରଦ୍ୟୋଗିକୀକୁ ନେଇ କାମ କରିବ । ଏଥି ପାଇଁ ସସୀକ୍ଷା, କୋଷ ଆବଣ୍ଟନ ସୀମା ସଂଶୋଧନ, ପ୍ରତି ବାହନ ଅଧିକଭାବରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନର ସୀମା ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ଫେମ ଇଣ୍ଡିଆ ଯୋଜନା ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୦୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ କ୍ରିୟାବ୍ୟୟନ କରିବାର ଅଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ଏହି କାମ କରାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । 

ଦେଶରେ ବିଦ୍ୟୁତ ପରିଚାଳିତ ବାହନକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସ୍ୱୀକାର ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ କାରଖାନା ଗେଟରେ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟଯୁକ୍ତ ୧୦ ଲକ୍ଷ ପଂଜୀକୃତ ବାଇକ ୨୦,୦୦୦-୨୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ କାରଖାନା ଗେଟ ସମ୍ମୁଖରେ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯାଏଁ ଇ-ରିକ୍ସାକୁ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଯାଏଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବ । 

ଫେମ-୨ ଅନୁସାରେ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଯାଏଁ ୩୫,୦୦୦ ବିଦ୍ୟୁତ ଚାଳିତ ଚାରି ଚକିଆ ବାହାନକୁ ୧.୫-୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିବ । ଏହିଭଳି ଭାବରେ କାରଖାନା ଗେଟରେ ୧୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯାଏଁ ୨୦,୦୦୦ ହାଇବ୍ରିଡ ଚାରି ଚକିଆ ବାହାନକୁ ୧୩,୦୦୦-୧୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବ । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ୨୦୧୯-୨୦ରେ ୧୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା, ୨୦୨୦-୨୧ରେ ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ୨୦୨୧-୨୨ରେ ୩୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ । 

   

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଜାରକୁ ଆସିବ ଟାଟା ଏସୟୁଭି ଏଚଟୁଏକ୍ସ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-tata-suv-h2x-will-be-launched-50177
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-tata-suv-h2x-will-be-launched-50177
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 18 Mar 2019 11:54:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଟାଟା ମେଟରର୍ସ ର ଜେନିଭା ମୋଟର ସୋରେ ମାଇକ୍ରୋ ଏସୟୁଭି ଉପରୁ ପରଦା ଉଠାଇଛି । ଏହି ମିନି ଏସୟୁଭି ଟାଟାର ଭାରତୀୟ ବଜାରରରେ  ଏକ ଅଂଶ ଲଂଚ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହି ଏସୟୁଭିକୁ ଟାଟା ଏଚଟୁଏକ୍ସ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା ମିନି ଏସୟୁବିର ଫିଚର୍ ଉପରେ । 

•ଟାଟାର ଏଚଟୁଏକ୍ସର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ୩୮୪୦ମିମି, ପ୍ରସ୍ଥ ୧୮୨୨ମିମି  ଏବଂ ଉଚ୍ଚତା ୧୬୩୫ମିମି ରହିଛି । ଏହାର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦି ଇଙ୍ଗନ୍ସ ଠାରୁ ବଡ ଅଟେ ।

•ଟାଟାର ନୂଆ ଆଲଫା ଫ୍ଲାର୍ଟଫମରେ ଏହାକୁ ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ଏହା ଦେଖିବାକୁ ଟାଟାର ୨୦୧୮ ଅଟୋ ଏକପ୍ରୋ ଭଳି । 

•ଏଚଟୁଏକ୍ସର ହୋଲବେସ ୨୪୫୦ମିମି ରହିଛି । ଏହାର ପ୍ରଚିଦ୍ୱନ୍ଦୀ ଗାଡି ଠାରୁ ଏହା ଅଧିକ ରହିଛି । ଏଚଟୁଏକ୍ସ କନସେପ୍ଟ ଭାରତରେ ଟାଟା ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଏସୟୁଭି ଅଟେ ।

•ଟାଟା ଏଚଟୁଏକ୍ସର ଡିଜାଇନ ନୂଆ ପ୍ରଭାବ ୨.୦ ଡିଜାଇନ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଅଟେ ।

•ଟାଟା ଏଚଟୁଏକ୍ସ ମାଇକ୍ରୋ ଏସୟୁଭିରେ ପଟ୍ରୋଲ ଇଂଜିନ ରହିଛି ।

•ଟାଟା ମୋଚରର ଏହି ମାଇକ୍ରୋ ଏସୟୁଭି ୨୦୨୦ମଧ୍ୟରେ ଲଂଚ କରାଯିବ ।

•ଟାଟା ଏସୟୁଭିର ଦାମ ରହିଛି ୬.୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦଶ ହଜାରରୁ କମ୍ ଦାମରେ ମିଳୁଛି ଏସମସ୍ତ ଫୋନ୍, ରହିଛି ସ୍ମାର୍ଟ୍ ଫିଚର୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-many-smart-phone-less-than-10-thousand-price-50137
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/business-odisha-many-smart-phone-less-than-10-thousand-price-50137
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 17 Mar 2019 16:33:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏପରି ଅନେକ ଫୋନ ରହିଛି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ମଧ୍ୟ କମ୍ । ଏହି ଫୋନରେ ରହିଛି ଅନେକ ସ୍ମାର୍ଟ ଫିଚର । 

 ସାମସଙ୍ଗ ଗ୍ୟାଲେକ୍ସି ଏ୧୦-

 ସାମସଙ୍ଗ ଗ୍ୟାଲେକ୍ସି ଏ୧୦ ରେ ୬.୨ ଇଂଚର ଏଚଡି ଡିସପ୍ଲେ ରହିବା ସହ ଓକ୍ଟାକୋର ଓକ୍ସିନାସ ୭୮୮୪ ପ୍ରୋସେସର ରହିଛି । ଏଥିରେ ୨ଜିବି ରାମ୍ ସହ ୩୨ ଜିବି ଷ୍ଟୋରେଜ ମିଳୁଛି । ଏହି ଫୋନରେ ୧୩ ମେଗାଫିକସଲ ରିୟର କ୍ୟାମେରା ସହ ୫ ମେଗାପିକସଲର ଫ୍ରଂଟ୍ କ୍ୟାମେରା ରହିଛି । ଏହି ଫୋନରେ ଡୁଆଲ ସିମ୍ ସହ ୩୪୦୦ଏମଏଏଚ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ରହିଛି । ଏହି ଫୋନର ଦାମ ରହିଛି ୮,୪୯୦ ଟଙ୍କା ।

ରେଡମି ନୋଟ ୭ –

ରେଡମୀ ନୋଟ ୭ରେ ୬.୩ ଇଂଚର ଫୁଲ ଏଚଡି ପ୍ଲସ ଡିସପ୍ଲେ ସହ ବ୍ୟାକରେ ଗରିଲା ଗ୍ଲାସ୫ର ପ୍ରୋଟେକସନ ରହିଛି । ଏହି ଫୋନର କ୍ୟାମେରା ୧୨ ମେଗାପିକସେଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ୨ ମେଗାଫିକସେଲର ଅଟେ । ଏହି ଫୋନରେ ୩ଜିବି ଏବଂ ୪ଜିବି ରାମ୍ ,୩୨ ଏବଂ ୬୪ ଜିବି ଷ୍ଟୋରେଜ କାପାସିଟି ରହିଛି ଯାହାକୁ ୨୫୬ ଜିବି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ । ଏହି ଫୋନର ଦାମ ୯,୯୯୯ ଟଙ୍କା ।

ରିୟଲ ମି ୩ –

ଏହି ଫୋନର ୬.୨ ଇଂଚର ଫୁଲ ଏଚଡି ପ୍ଲସ୍ ଡିସପ୍ଲେ ସହ ବ୍ୟାକରେ ଗରିଲା ଗ୍ୟାଲ୍ସ ପ୍ରୋଟେକସନ ରହିଛି । ଏହି ଫୋନରେ ୩ ଜିବି ଏବଂ ୪ଜିବି ରାମ୍ ସହ ୩୨ ଜିବି ଏବଂ ୬୪ ଜିବି ଷ୍ଟୋରେଜ ରହିଛି । ଏହି ଫୋନରେ ପି୭୦ ପ୍ରୋସେସର ରହିଛି । ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଗୋଟିଏ କ୍ୟାମେରା ୧୩ ଏମପି ଥିବାବେଳେ ୨ ମେଗାପିକସେଲର ରିୟର୍  ରହିଛି । ଏହି ଫୋନର ଦାମ୍ ରହିଛି ୮,୯୯୯ ଟଙ୍କା । 

ହନର ନାଇନ୍ ଏନ -

ଏହି ହନର ନାଇନ ଏନର ଦାମ ରହିଛି ୮,୯୯୯ ଟଙ୍କା । ଏଥିରେ ଡୁଆଲ ସିମ ସହ ଏଚଡି ପ୍ଲସ୍ ଡିସପ୍ଲେ ରହିଛି । ଫୋନରେ ୩୦୦୦ ଏମଏଏଚ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ରହିଛି । ଏଥିରେ ଜିପିଏସ,ମାଇକ୍ରୋ-ୟୁଏସବି,୪ଜି ଲାଇଟ ଫିଚର ରହିଛି ।

ରେଡମି ୬ ପ୍ରୋ-

ଏହାର ଦାମ ରହିଛି ୮,୪୯୯ ଟଙ୍କା । ଏଥିରେ ୩ଜିବି ରାମ୍ ସହ ୬୪ ଜିବି ଷ୍ଟୋରେଜ ରହିଛି । ଏହାର ଫ୍ରଂଟ୍ କ୍ୟାମେରା ୫ ମେଗାପିକସେଲର ରହିଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ କ୍ୟାମେରା ୧୨ ମେଗାପିକସେଲର ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଅଧିକ ଶୁଲ୍କ ଲଗାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କଲା ସିଏଆଇଟି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-China-CAIT-demands-high-customs-duty-on-Chinese-goods-50097
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-China-CAIT-demands-high-customs-duty-on-Chinese-goods-50097
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 17 Mar 2019 08:02:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଗଠନ କନଫେଡେରେଶନ ଅଫ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରେଡର୍ସ (ସିଏଆଇଟି) ଚୀନରୁ ଆମଦାନୀ କରାଯାଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ୩୦୦ ରୁ ୫୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଶୁଲ୍କ ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସଂଗଠନ ଚୀନରୁ ଆସୁଥିବା ସାମଗ୍ରୀର ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ କଡ଼ା ଯାଞ୍ଚ ଦାବି କରିଥିବା ବେଳେ ୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀକୁ ହୋଲି ଜାଳିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛି । 

ସିଏଆଇଟି ଏଠାରେ ଏକ ବୟାନ ଜାରି କହିଛି ଯେ, ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ମାସୁଦ ଅଜହରକୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଚୀନ ପୁଣିଥରେ ଭିଟୋ ବ୍ୟବହାର କରିଛି । ଚୀନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଆସୁଛି । ସିଏଆଇଟି କହିଛି ଏହି କାରଣରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯ରେ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀକୁ ହୋଲି ଜଳାଇବାକୁ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀର କେନ୍ଦ୍ର ସଦର ବଜାରରେ ହେବ । ଦେଶରେ ପାଖାପାଖି ୧୫୦୦ ସ୍ଥାନରେ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀ ହୋଲି ଜଳାଯିବ । 

ସଂଗଠନ ଚୀନରୁ ଆସୁଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ୩୦୦ରୁ ୫୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଶୁଳ୍କ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି । ସିଏଆଇଟି ଚୀନର ସାମଗ୍ରୀର ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ କଡା ତଦନ୍ତ କରିବା ସହିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି । ଏଯାଏଁ ଚୀନରୁ ଆସୁଥିବା ଜିନିଷର ତଦନ୍ତ ହେଉ ନାହିଁ । ସିଏଆଇଟି କହିଛି ଗୁଣବତ୍ତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଭଲ । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>