<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ୧୮ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀଠୁ ୧୪ ଘଣ୍ଟା ଯାଏଁ କାମ କରିବନି ଆରଟିଜିଏସ୍ ସେବା: ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-RTGS-services-will-not-available-from-Saturday-night-to-Sunday-half-day-says-RBI-82438
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-RTGS-services-will-not-available-from-Saturday-night-to-Sunday-half-day-says-RBI-82438
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Apr 2021 05:57:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଏପ୍ରିଲ ୧୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ରାଶି ପଠାଇବା ଲାଗି ଉପଯୋଗ ହେଉଥିବା ଆରଟିଜିଏସ (ରିୟଲ ଟାଇମ ଗ୍ରସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ) ସେବା ଶନିବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀ ଠାରୁ ରବିବାର ଅପରାହ୍‌ଣ ଯାଏଁ କାମ କରିବ ନାହିଁ । ଏହି ସେବା ୧୪ ଘଣ୍ଟା ଯାଏଁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏହାର କାରଣ ‘ଡିଜାଷ୍ଟର ରିକଭରି’ ସମୟକୁ ଆହୁରି ଭଲ କରିବା ଲାଗି ଟେକନିକ ଭାବରେ ଉନ୍ନତ ଆଣିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ । ଅନ୍ୟପଟରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେଣଦେଣ ଲାଗି ଉପଯୋଗ ହେଉଥିବା ନ୍ୟାଶନାଲ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ ଫଣ୍ଡସ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର (ଏନ୍‌ଇଏଫଟି) ପୂର୍ବ ଭଳି କାମ କରିବ । 

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୋମବାର କହିଛି ଯେ, ୨୦୨୧ ଏପ୍ରିଲ ୧୭ରେ ବ୍ୟବସାୟ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଆରଟିଜିଏସ ପ୍ରଣାଳୀର କ୍ଷମତା ଭଲ କରିବା ଲାଗି ଟେକନିକାଲ କାମ କରାଯିବ । ବୟାନ ଅନୁସାରେ ୨୦୨୧ ଏପ୍ରିଲ ୧୮ ଠିକ ରାତି ୧୨ଟା ଠାରୁ ରବିବାର ଅପରାହ୍‌ଣ ୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିବ । ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ, ସଦସ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏହି ଅନୁସାରେ କାମ କରିବାକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ପାରିବ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତରୁ କପା ଓ ଚୀନୀ ଆମଦାନୀ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବ କାହିଁକି ଖାରଜ କଲା ପାକିସ୍ତାନ, କାରଣ ଜାଣନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Why-did-Pakistan-reverse-the-announcement-of-starting-trade-with-india-within-24-hours-81920
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Why-did-Pakistan-reverse-the-announcement-of-starting-trade-with-india-within-24-hours-81920
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 02 Apr 2021 06:01:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୦୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପାକିସ୍ତାନର ଇମ୍ରାନ୍ ସରକାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୟୁ-ଟର୍ଣ୍ଣ ମାରିଛି । ଭାରତରୁ କପା ଓ ଚୀନୀ ଆମଦାନୀ ନେଇ ମଂଜୁରୀ ଦେବାକୁ ଏବେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ମନା କରିଦେଇଛି । ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହା ମହମ୍ମଦ କୁରେଶୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ନ ମିଳିଛି, ସେତେଦିନ ଯାଏଁ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଫେରାଇ ନିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବୁଧବାର ପାକିସ୍ତାନର ନୂତନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ହମ୍ମାଦ ଆଜହର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଭାରତରୁ ଆମଦାନୀ ନେଇ ଯେଉଁ କଟକଣା ଲଗାଇ ଥିଲା, ଏହାକୁ କୋହଳ କରିଦେଇଛି । ସେ ନିଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ହୋଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ସମନ୍ୱୟ ସମିତି (ଇସିସି)ର ବୈଠକ ପରେ ଭାରତରୁ କପା ଓ ଚୀନୀ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପୁରୁଣା କଟକଣା କୋହଳ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । କ୍ୟୁରେଶୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ଭାରତରୁ କପା ଓ ଚୀନୀ ଆମଦାନୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । 

କ୍ୟୁରେଶୀ ଏକ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତା ଜରିଆରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଭାରତ ସହିତ ବ୍ୟବସାୟିକ ସଂପର୍କ ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍ ଓ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ସମ୍ମତି ଜଣାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ୨୦୧୯ ଅଗଷ୍ଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକତରଫା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଯେତେଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫେରାଇ ନ ନିଆଯାଇଛି, ଭାରତ ସହିତ ସଂପର୍କ ସାଧାରଣ ହେବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଭାରତ ସରକାର ୨୦୧୯ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ ଜମ୍ମୁଖଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ କରିଥିଲେ ।   

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା କଟାଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଫେରାଇ ନେଲା ଏହି ବିମାନ କଂପାନୀ, ବରିଷ୍ଠଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ନାହିଁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Airline-company-Vistara-has-roll-back-pay-cut-for-select-employees-from-leval-1-to-3-81831
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Airline-company-Vistara-has-roll-back-pay-cut-for-select-employees-from-leval-1-to-3-81831
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 31 Mar 2021 05:57:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଏୟାରଲାଇନ୍ କଂପାନୀ ଭିସ୍ତାରା କିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶ୍ରେଣୀର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଲାଗି କଟାଯାଇଥିବା ଦରମାରେ ନେଇ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । କଂପାନୀ ନିଜର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପଠାଇଥିବା ଇ-ମେଲ୍‌ରେ କହିଛି ଯେ, ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ସମେତ ପରିଚାଳନା ସ୍ତରର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦରମା କଟାଯିବା ପୂର୍ବଭଳି ରହିବ । 

ଟାଟା ସନ୍‌ସ ଏବଂ ସିଙ୍ଗାପୁର ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ବୁଝାମଣାରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା ବିମାନ କଂପାନୀ ୨୦୨୦ ଜୁନରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଚାହିଦା କମ ହେବା ଓ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ପରେ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଯାଏଁ ପାଖାପାଖି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା କାଟିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ପରେ ଏହାକୁ ବଢ଼ାଇ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିଦେଇଥିଲା ।

ଭିସ୍ତାରାର ସିଇଓ ଲେସ୍‌ଲୀ ଥିଙ୍ଗ ଇ-ମେଲ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଂପାନୀର ବୋର୍ଡ ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ଲେବେଲ-ରୁ ଲେବେଲ ୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଲାଗି ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବା ଦରମା କଟାଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଫେରାଇ ନେଇଛି । କିନ୍ତୁ ନେତୃତ୍ୱକର୍ତ୍ତା ଦଳ (ଲେବେଲ-୪ ଓ ଲେବେଲ-୫) ଏବଂ ମୋର ଦରମାରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ କଟାଯିବା ଜାରି ରହିବ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଲା ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-State-Bank-of-India-extend-we-care-senior-citizen-last-date-till-June-30-81575
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-State-Bank-of-India-extend-we-care-senior-citizen-last-date-till-June-30-81575
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 24 Mar 2021 07:36:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗତ ବର୍ଷ ମେ’ ମାସରେ ‘ୱି କେୟାର ସିନିୟର ସିଟଜେନ୍‌’ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଏହି ଯେଜାନାର ଅନ୍ତିମ ତାରିଖ ୨୦୨୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏସ୍‌ବିଆଇ ଏହି ଯୋଜନା ଏବେ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇଛି । 

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଣାଯାଇଥିବା ଯୋଜନା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଯୋଜନା ଯେତେବେଳେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ତାହା ୨୦୨୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପ୍ରଥମେ ୨୦୨୦ ଡିସେମ୍ବର, ଦ୍ୱିତୀୟରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ଏବଂ ଏବେ ୨୦୨୧ ଜୁନ ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । 

ଏସ୍‌ବିଆଇ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରତି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇଛି । ୫ ବର୍ଷ ଫିକ୍ସ ଡିପୋଜିଟରେ ୫.୪ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଦେଉଛି । କିନ୍ତୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଥିବା ଯୋଜନାରେ ୬.୨୦ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ମିଳୁଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ୭ ଦିନରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ଫିକ୍ସ ଡିପୋଜିଟରେ ୨.୯ରୁ ୫.୪ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଦେଇଥାଏ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ରୁ ଏପ୍ରିଲ ୪ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ୨ ଦିନ ଖୋଲିବ ବ୍ୟାଙ୍କ, ପୂର୍ବରୁ କରିନିଅନ୍ତୁ କାମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Banks-will-have-many-holidays-between-March-27-and-April-4-work-will-be-only-two-days-see-full-list-81433
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Banks-will-have-many-holidays-between-March-27-and-April-4-work-will-be-only-two-days-see-full-list-81433
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 21 Mar 2021 06:49:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ହୋଲି ଓ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସର ୪ର୍ଥ ଶନିବାର ଯୋଗୁଁ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ୨୭, ୨୮ ଓ ୨୯ ତାରିଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ରେ ଶନିବାର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୮ ରବିବାର ଓ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ରେ ହୋଲି ଅବସରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡ଼ିକ ଛୁଟି ରହିବ । ଯଦି ଦେଖାଯିବ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ଓ ଏପ୍ରିଲ ୩ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ମାତ୍ର ୨ ଦିନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖୋଲିବ । ତେଣୁ ଗ୍ରାହକ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂପର୍କିତ କାମ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ କରିଦେଲେ ଭଲ । 

ପାଟଣାରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଶାଖା ୪ ଦିନ ଲଗାତାର ବନ୍ଦ ରହିବ । କାରଣ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ତାଲିକା ଅନୁସାରେ ଏକ ଛୁଟି ରହୁଛି । କିନ୍ତୁ ପାଟଣାକୁ ଛାଡ଼ି ଭାରତରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖୋଲା ରହିବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସର ଶେଷ ଦିନ ଅର୍ଥାତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ କୌଣସି କାମ କରିବେ ନାହିଁ । କାରଣ ହେଲା ସେହି ଦିନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଶେଷ ଦିନ । 

ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟି: ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ୪ର୍ଥ ଶନିବାର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୮ ରବିବାର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ହୋଲି, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ ପାଟଣାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଶେଷ ଦିନ, ଏପ୍ରିଲ ୧ ବ୍ୟାଙ୍କର ଲେଖାବନ୍ଦୀ, ଏପ୍ରିଲ ୨ ଗୁଡ ଫ୍ରାଇଡେ, ଏପ୍ରିଲ ୩ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖୋଲା ରହିବ ଓ ଏପ୍ରିଲ ୪ ରବିବାର । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଛୁଟି: ଆଜି କରିନିଅନ୍ତୁ ଜରୁରୀ କାମ, କାଲିଠୁ ୧୬ ଯାଏଁ ୪ଦିନ ଖୋଲିବନି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Bank-Complete-your-bank-related-work-today-after-Friday-2-day-holiday-and-strike-81054
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Bank-Complete-your-bank-related-work-today-after-Friday-2-day-holiday-and-strike-81054
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 12 Mar 2021 07:07:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସାଧାରଣ ଲୋକମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂପର୍କିତ କାମ ରହୁଛି । ହାତରେ ମୋବାଇଲ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଆଜିକାଲି ବହୁତ କମ ସମୟ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି । କିନ୍ତୁ କିଛି କାମ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ନଗଲେ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି କାମ କରିବାର ଅଛି, ତା’ହେଲେ ଏହାକୁ ଆଜି ପୂରା କଲେ ଭଲ । କାରଣ ଆସନ୍ତା କାଲିଠାରୁ ୪ ଦିନ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହୁଛି । ଯଦି ବ୍ୟାଙ୍କ ଜନିତ କିଛି କାମ ରହିଯାଇଛି, ତା’ହେଲେ ତାହା ଶୁକ୍ରବାର କଲେ ଅଚିନ୍ତାରେ ରହିପାରିବେ । 

ଶୁକ୍ରବାର ଅର୍ଥାତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ତାରିଖ ପରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡ଼ିକ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ । ଲଗାତାର ଭାବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ୪ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କର ଅନେକ କାମ ବନ୍ଦ ରହିଯିବ । ବ୍ୟାଙ୍କ କାମ ଆଜି ଶେଷ କରିଦେଲେ ଭଲ ହେବାର କାରଣ ହେଲା ଆସନ୍ତାକାଲି ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସର ୨ୟ ଶନିବାର ଥିବାରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖୋଲିବ ନାହିଁ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ରେ ରବିବାର ଥିବା ବେଳେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ଓ ୧୬ ତାରିଖରେ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଆନ୍ଦୋଳନ ଅଛି । 

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ ଓ ୧୪ରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ । କିନ୍ତୁ ୧୫ ଓ ୧୬ ତାରିଖରେ କେବଳ ସରକାରୀ ଓ ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିବ । ମୋଟ ୯ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂଗଠନର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଂଗଠନ ୟୁନାଇଟେଡ ଫୋରମ ଅଫ ବ୍ୟାଙ୍କ ୟୁନିୟନ ୟୁଏଫବିୟୁ) ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଘରୋଇକରଣ ବରୋଧରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ୨ ଦିନ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି ଯେ, କୌଣସି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ହାତରେ ଟେକି ଦିଆନଯାଉ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଏହାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ସଂକଟରେ ପଡ଼ିଯିବେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ଭାରତରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ୧୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କଂପାନୀ, ଓଡ଼ିଶାରେ କେତେ ଜାଣନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Indian-company-law-news-10113-companies-voluntarily-shut-between-2020-April-to-2021-February-80974
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-Indian-company-law-news-10113-companies-voluntarily-shut-between-2020-April-to-2021-February-80974
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 10 Mar 2021 06:43:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ସଂକଟ କାରଣରୁ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବିପରୀତ ପରସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ରୋଜଗାର ହ୍ରାସ ପାଇବା ଫଳରେ ପରିବାର ଚଳାଇବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଫଳରେ ହଜାର ହଜାର କଂପାନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲ ଠାରୁ ୨୦୨୧ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୧୦ ହଜାର ୧୧୩ଟି କଂପାନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । କରୋନାରେ ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି ସହିଛି ଦିଲ୍ଲୀ । ଏଠାରେ ମୋଟ ୨ ହଜାର ୩୯୪ଟି କଂପାନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବାରୁ ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ହୋଇଥିଲା । 

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କର୍ପୋରେଟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କଂପାନୀ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ପଂଜୀକୃତ କଂପାନୀ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥାଏ । ନୂଆ କଂପାନୀ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଲାଗି ଜରୁରୀ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇଥାଏ । ଆବେଦନ ପରେ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଠିକ୍‌ଠାକ ଥିଲେ ପଂଜୀକରଣ ନମ୍ବର ମିଳିଥାଏ । ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ସିଂହ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ କଂପାନୀମାନେ ରେକର୍ଡ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ନାହାନ୍ତି ବାହାରି ଯାଇଛନ୍ତି । 

ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ୧୯୩୬, ତାମିଲନାଡୁରେ ୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲରୁ ୨୦୨୧ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ୧୩୨୨, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୧୨୭୯, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୮୩୬, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରେ ୫୦୧, ରାଜସ୍ଥାନରେ ୪୭୯, ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ୪୦୪, କେରଳରେ ୩୦୭, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ୧୩୭, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୧୧୧ ଓ ବିହାରରେ ୧୦୪ଟି କଂପାନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ମେଘାଳୟରେ ୮୮, ଓଡ଼ିଶାରେ ୭୮, ଛତିଶଗଡ଼ରେ ୪୭, ଗୋଆରେ ୩୬, ପଣ୍ଡିଚେରୀରେ ୩୧, ଗୁଜରାଟରେ ୧୭, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୪ଟି ଓ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦୀପରେ ୨ଟି କଂପାନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୁଥୂଟ ଗ୍ରୁପର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏମ୍‌ଜି ଜର୍ଜ ମୁଥୂଟଙ୍କ ୭୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Nation-Muthoot-Group-chairman-MG-George-Muthoot-passed-away-today-in-Delhi-80849
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Nation-Muthoot-Group-chairman-MG-George-Muthoot-passed-away-today-in-Delhi-80849
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Mar 2021 06:40:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମୁଥୂଟ ଗ୍ରୁପର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଏମ୍‌ଜି ଜର୍ଜ ମୁଥୂଟଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି । ଜର୍ଜ ମୁଥୂଟ ୭୨ ବର୍ଷ ବୟସ ଥିଲେ । ମୁଥୂଟ ଫାଇନାନ୍ସ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସୁନା ଋଣ ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଅର୍ଥ କଂପାନୀ ନାଁରେ ଜଣାଶୁଣା । 

ଏମ୍‌ଜି ଜର୍ଜ ମୁଥୂଟ ନିଜ ପରିବାରର ତୃତୀୟ ପିଢ଼ିର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ । ସେ ଗ୍ରୁପର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦରେ ଥିଲେ । ସେ ଅର୍ଥୋଡକ୍ସ ଚର୍ଚ୍ଚର ଟ୍ରଷ୍ଟି ଏବଂ ଫେଡେରେଶନ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ ଚ୍ୟାମ୍ବର ଅଫ କମର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସମିତିର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । 

ଜର୍ଜ ମୁଥୂଟ ଫିଫ୍ଟି କେରଳ ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ଜର୍ଜ ମୁଥୂଟ ସେହି ୬ ଜଣ ମଲିୟାଲି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ, ଯିଏକି ଗତ ବର୍ଷ ଫୋବର୍ସ ପତ୍ରିକାର ଧନୀ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରିଥିଲେ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏମ୍‌ଜି ଜର୍ଜ ମୁଥୂଟଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା କଂପାନୀ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ୫୦୦୦ରୁ ଅଧି ଶାଖା ଏବଂ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସାୟ କରିଥାଏ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏସ୍‌ବିଆଇ ୟୋନୋ ଦେଉଛି ବମ୍ପର ଅଫର, ୪ ଦିନ ଯାଏଁ କରନ୍ତୁ ଶପିଂ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-State-Bank-of-India-yono-cashback-offer-4-to-7-March-special-discount-80742
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-State-Bank-of-India-yono-cashback-offer-4-to-7-March-special-discount-80742
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 03 Mar 2021 06:31:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ହୋଲି ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଲାଗି ବଡ଼ ଅଫର ଆଣିଛି । ଏସ୍‌ବିଆଇ ପୁଣି ଥରେ ୟୋନୋ ଆପରୁ ଶପିଂ କରିବା ଉପରେ କ୍ୟାଶବ୍ୟାକର ଘୋଷଣା କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଏଥି ପାଇଁ କିଛି ନିୟମ ଓ ଶର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଏସବିଆଇର ଏହି ଅଫର ବଜାରରେ ଭଲ ଚାହିଦା ଦେଖାଯାଉଥିବା ଦିଆଯାଇଛି । ଅଫର ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । 

ଏସବିଆଇ ଟୁଇଟ ଜରିଆରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୪ରୁ ୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଫର ଚାଲିବ । ଏହି ସମୟରେ ୟୋନୋ ଆପ୍‌ରୁ ପେମେଣ୍ଟ କରିବା ନେଇ ବମ୍ପର ରିହାତି ମିଳିବ । ଏସବିଆଇ କହିଛି ଯେ, କ୍ୟାଶବ୍ୟାକ ପାଇବା ଲାଗି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ନିୟମ ଏବଂ ଶର୍ତ୍ତ ପାଳନ କରିବାକୁ ହେବ । ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ଏସବିଆଇ ଏଭଳି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଫର ବାହାର କରିବ । 

ଏସବିଆଇର କ୍ୟାଶବ୍ୟାକ ଅଫରର ଅନେକ ନାମୀ-ଦାମୀ ବ୍ରାଣ୍ଡରୁ ମିଳିବ । ଆମାଜନ, ଆପଲୋ, ଇଏମଟି, ୟୋନୋ, ରେମଣ୍ଡ ଓ ବେଦାନ୍ତୁର ପେମେଣ୍ଟ ଏସବିଆଇ ୟୋନୋ ଆପରୁ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଂଚିବ । ଆଜିକାଲି ଏଭଳି ଅନଲାଇନ ଶପିଂ ଅଧିକ ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇପାରିଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶକ୍ତ ହେଲା ଏସ୍‌ବିଆଇ ନିୟମ, ପାନ୍ କାର୍ଡ ନଥିଲେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନେଣଦେଣରେ ହେବ ସମସ୍ୟା!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-SBI-new-rule-if-PAN-card-not-link-international-transaction-problem-79800
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Business/Business-SBI-new-rule-if-PAN-card-not-link-international-transaction-problem-79800
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 09 Feb 2021 07:49:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଫେବୃଆରୀ ୦୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଏସ୍‌ବିଆଇ)ରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ରହିଛି, ତା’ହେଲେ ଏହି ଖବର ତା’ହେଲେ ଜାଣନ୍ତୁ । ଏସ୍‌ବିଆଇ ଖାତା ସହିତ ପାନ କାର୍ଡ ନମ୍ବର ସଂଯୋଗ ନହେଲେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନେଣଦେଣରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିବ । ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଯଦି ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ପାନ କାର୍ଡ ଲିଙ୍କ କରି ନାହାନ୍ତି, ତାହେଲେ ବିଦେଶକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇପାରିବେ ନାହିଁ । ସେହିଭଳି ଯେତେବେଳେ ବିଦେଶ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇଥିବେ, ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ଏଟିଏମ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ । 

ଏସ୍‌ବିଆଇର ଯେକୌଣସି ଗ୍ରାହକ ଉଭୟ ଅଫଲାଇନ ଓ ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏସ୍‌ବିଆଇ ଆକାଉଣ୍ଟସହ ନିଜର ପାନ କାର୍ଡ ନମ୍ବର ସଂଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଅନଲାଇନ ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ www.onlinesbi.com ଯାଇ My Accounts ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରିବାକୁ ହେବ । ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା Profile-Pan Registration ଉପରେ କ୍ଲିକ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହା ପରେ ଏକ ନୂଆ ପେଜ ଖୋଲିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାନ ନମ୍ବର ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତା ସହିତ ପୂର୍ବରୁ ଲିଙ୍କ ଅଛି, ତାହେଲେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନରେ ଦେଖାଯିବ । ଯଦି ଲିଙ୍କ ହୋଇ ନଥିବ, ତାହେଲେ ଖାତା ନମ୍ବର ମାଗିବ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ନିଜର ପାନ କାର୍ଡ  ସହତ ଲିଙ୍କ କରିବାର ଅଛି । ଏହା ପରେ ନିଜର ଖାତା ନମ୍ବର ଚୟନ କରି ଏବଂ ପାନ ନମ୍ବର ଦେଇପାରିବେ । ଏହିଭଳି ଭାବରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ନିଜର ପାନ କାର୍ଡ ଘରେ ବସି କରିପାରିବେ । 

ଯଦି ଆପଣ ନେଟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାର କରୁ ନାହାନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ସିଧାସଳଖ ଶାଖାକୁ ଯାଇ ନିଜର ପାନ ନମ୍ବର ନିଜର ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରାଇପାରିବେ । ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ପାନ ବିକଳ୍ପ ଫର୍ମ ପୂରଣ ପାଇଁ ଦିଆଯିବ । ଏଥି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ହେବ । ଏସବିଆଇ ଶାଖା ପରିଚାଳକଙ୍କୁ ଏକ ଦରଖାସ୍ତ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । 

 

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>