<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ହରିଣ ଛୁଆକୁ ସ୍ତନପାନ କରାଉଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ୍, ଦେଖିବା ପରେ ଆପଣ ହୋଇଯିବେ ଭାବୁକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Ajab-khabar-culture-Odisha-bishnoi-woman-breastfeeds-baby-deer-in-jodhpur-this-heartwarming-picture-goes-viral-56964
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Ajab-khabar-culture-Odisha-bishnoi-woman-breastfeeds-baby-deer-in-jodhpur-this-heartwarming-picture-goes-viral-56964
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 19 Jul 2019 06:07:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏବେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ଫଟୋରେ ଜଣେ ମହିଳା ଗୋଟିଏ ହରିଣ ଛୁଆକୁ ସ୍ତନପାନ କରାଉଛି । ଦୁନିଆରେ ଘଟୁଥିବା ଅପରାଧିକ ଘଟଣା ମଧ୍ୟରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଏହି ଫଟୋ ସମସ୍ତଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ମୋହିତ କରିଦେଇଛି । 

ସବୁ ଦିଗରେ ଏହି ଫଟୋକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହି ଫଟୋରେ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଭାବୁକ କରିଦେବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ । ତେବେ ଅନୁଧ୍ୟାନ ପରେ ଏହି ଫଟୋ କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି, କିନ୍ତୁ ମା’ର ସ୍ନେହ ଓ ମମତା ନିକ୍ଷୁଣ ଭାବେ ତାର ନିଶ୍ୱାର୍ଥପର ଭଲପାଇବାକୁ ଆଜି ବି ଉପସ୍ଥାପନା କରୁଛି । 

ଏହି ଫଟୋକୁ ଭାରତୀୟ ବନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ ପ୍ରବୀଣ କାସୱାନ ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ । ସେ ଜୁଲାଇ ୧୭ ତାରିଖରେ ଫଟୋକୁ ସେୟାର କରିବା ସହିତ ଲେଖିଥିଲେ, ଜୋଦ୍ଧପୁରରେ କିଛି ଏଭଳି ବିଶ୍ନୋଇ ସମୁଦାୟ ପଶୁମାନଙ୍କର ଦେଖାଚାହାଁ କରନ୍ତି । ଏହି ନିରୀହ ପଶୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜ ପିଲାଙ୍କ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି । ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣକୁ ମହିଳା ଜଣକ ସ୍ତନପାନ କରାଉଛନ୍ତି । ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ଲୋକ, ଯେଉଁମାନେ ଗଛ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନିଜର ଜୀବନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ ବଡ ଗଡବଡ୍, ଜଲଦି କରନ୍ତୁ ଅପଡେଟ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Social-media-odisha-Whatsapp-is-in-trouble-update-quickly-53182
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Social-media-odisha-Whatsapp-is-in-trouble-update-quickly-53182
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 14 May 2019 06:27:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ସାବଧାନ୍ । ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ ଗୋଟିଏ ବଡ ଗଡବଡ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ଠିକ୍ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ପୁରୁଣା ଭର୍ଜନରେ ଏହି ଗଡବଡ ଜାରି ରହିବ, ତେଣୁ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ ପକ୍ଷରୁ ଆପ୍ଲିକେସନକୁ ତୁରନ୍ତ ଅପଡେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଯଠାଶୀଘ୍ର ଆପଣଙ୍କ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ ଆପ୍ଲିକେସନକୁ ଅପଡେଟ୍ କରନ୍ତୁ । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ, କେବଳ ଗୋଟିଏ ମିସ୍ କଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ ହ୍ୟାକ୍ କରାଯାଉଛି । ଇମେଲ, ମେସେଜ୍, ଲୋକେଶନ୍ ଡାଟା ଆଦି ସବୁକିଛି ହାସଲ କରିନେଉଛନ୍ତି । ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହା କେବଳ ନୂତନ ଭର୍ଜର ଅପଡେଟ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ । ସେଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ନିଜର ଆପ୍ଲିକେସନ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରିବା ପାଇଁ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫାଇନାଲ ଲଢେଇରେ ଫେଲ୍ ମାରିଲେ ହିଟ୍‌ମ୍ୟାନ, ଚେନ୍ନାଇକୁ ମିଳିଲା ୧୫୦ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Sports-cricket-odisha-mi-vs-csk-final-indian-premier-league-2019-53071
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Sports-cricket-odisha-mi-vs-csk-final-indian-premier-league-2019-53071
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 12 May 2019 08:55:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଫାଇନାଲ ଲଢେଇରେ ଟସ୍ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ମୁମ୍ୱାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ଅଧିନାୟକ ହିଟ୍‌ମ୍ୟାନ ରୋହିତ ଶର୍ମା । ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟି କରି ମୁମ୍ୱାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୨୦ ଓବରରେ ମୂଲ୍ୟବାନ ୮ଟି ୱିକେଟ ହରାଇ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି ୧୪୯ ରନ । 

ଟସ୍ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟି କରିଥିବା ମୁମ୍ୱାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଦମ୍‌ଦାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ମାତ୍ର କ୍ୱିଣ୍ଟନ ଡିକକ୍ ଆଉଟ ହେବା ପରେ ରନ୍‌ଗତିରେ କିଛିକାଂସରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସ ।  ଡିକକ୍‌ଙ୍କ ପରେ ପରେ ହିଟ୍‌ମ୍ୟାନ ରୋହିତ ମଧ୍ୟ ପାଭିଲିଅନକୁ ଫେରିଥିଲେ । ୪୫ ରନରେ ଦୁଇଟି ଯାକ ୱିକେଟ ହରାଇଥିଲା ମୁମ୍ୱାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ । ଡିକକ୍ ୧୭ ବଲରୁ ୪ଟି ଛକା ସହାୟତାରେ ୨୯ ରନ କରିଥିବା ବେଳେ ହିଟ୍‌ମ୍ୟାନଙ୍କ ଫ୍ଲପ ସୋ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ହିଟ୍‌ମ୍ୟାନ ୧୪ଟି ବଲରୁ ଗୋଟିଏ ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହୟତାରେ ୧୫ ରନ ହିଁ  କରିପାରିଥିଲେ । କ୍ୱାଲିଫାୟର ୧ରେ ଚେନ୍ନାଇ ବିପକ୍ଷରେ ଦମ୍ ଦେଖାଇଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ଫେଲ ମାରିଥିଲେ । ସେ ୧୭ଟି ବଲରୁ ମାତ୍ର ୧୫ ରନ କରିଥିଲେ । 

ଶେଷ ବେଳବୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଓ କିରଣ ପୋଲାର୍ଡ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଦଳର ସ୍କୋରକୁ ୧୪୯ ରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ । ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ୧୦ଟି ବଲରୁ ଗୋଟିଏ ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହାୟତାରେ ୧୬ ରନ କରିଥିବା ବେଳେ କିରଣ ପୋଲାର୍ଡ ୨୫ଟି ବଲରୁ ୩ଚି ଚୌକା ଓ ୩ଟି ଛକା ସହାୟତାରେ ୪୧ ରନ କରିଥିଲେ । ଚେନ୍ନାଇ ପକ୍ଷରୁ ଦୀପକ ଚହର ୪ ଓଭରରେ ୨୬ ରନ ଦେଇ ସର୍ବାଧିକ ୩ଟି ୱିକେଟ ନେଇଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫେସବୁକ୍‌ରେ ମୋଦି ନମ୍ୱର ୧, ବିଶ୍ୱର ବଡ ବଡ ନେତାଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଲେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/national-Odisha-indian-prime-minister-narendra-modi-again-number-one-on-social-media-website-facebook-51678
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/national-Odisha-indian-prime-minister-narendra-modi-again-number-one-on-social-media-website-facebook-51678
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 12 Apr 2019 05:57:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ନେତା ନିଜର ଫେସବୁକ ପେଜକୁ ପ୍ରମୋଟ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ବେଳେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବିନା କୌଣସି ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଫେସବୁକରେ ବିଶ୍ୱ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟପ୍ ୧ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଲିଡର୍ସ ଅନ୍‌ ଫେସବୁକ ନାମକ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । 

ଏହି ରିପୋର୍ଟ ‘ଟ୍ୱିପ୍ଲୋମେସୀ’ ଷ୍ଟଡିର ଏକ ଅଂଶ ବିଶେଷ ଯାହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱର ଜଣାଶୁଣା ସଂଚାର ଏଜେନ୍ସି ବିସିଡବ୍ଲ୍ୟୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ । ଏହି ତାଲିକାର ଦ୍ୱିତୀୟରେ ରହିଛନ୍ତି ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ । ବ୍ରାଜିଲର ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜାୟର ବୋଲ୍ସୋନାରେ ଫେସବୁକରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଏନ୍‌ଗେଜ ନେତା ବୋଲି ଜଣାପଡିଛନ୍ତି ।

ଫେସବୁକର ‘କ୍ରାଉଡଟୈଂଗଲ’ଟୁଲ ସହଯୋଗରେ ୯୬୨ ଫେସବୁକ ପେଜ୍‌ଗୁଡିକର ଆକ୍ଟିଭିଟିର ବିଶ୍ଲେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ପେଜ୍‌ଗୁଡିକ ଏଭଳି ଲୋକମାନଙ୍କର ଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ କିମ୍ୱା ସରକାରରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । 

୧-ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି- ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନିଜ ଫେସବୁକ୍ ପେଜରେ ୪.୩୫ କୋଟି ଲାଇକ୍ସ ରହିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ ପେଜକୁ ୧.୩୭ କୋଟି ଲାଇକ ମିଳିଛି । 

୨-ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ- ନିଜର ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥାନ୍ତି ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ । ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ନିଜ ପେସବୁକ ପେଜରେ ୨.୩୦ କୋଟି ଲାଇକ ମିଳିଛି । ତାଙ୍କ ପେଜରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରାଯାଇଥିବା ସମ୍ବାଦ ସଂଖ୍ୟା ୮.୪୦ କୋଟି ଅଟେ ।

୩-କ୍ୱିନ ରାନିଆ- ଜୋର୍ଡାନର ସୁଲତାନ ଅବଦିଲ୍ଲାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ୧.୬୯ କୋଟି ଲାଇକ ସହିତ ଏହି ତାଲିକାର ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ଫେସବୁକ ବ୍ୟତୀତ ଟ୍ୱିଟର, ଇଂଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଓ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫସିପାରନ୍ତି ଆପଣ-ହ୍ୱାଟ୍ସଆପରେ ଫେକ୍ ଇନଫରମେସନ ଉପରେ ଲାଗିବ ରୋକ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Social-media-whatsapp-launched-checkpoint-tipline-feature-now-users-chek-fake-news-during-india-polls-51074
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Social-media-whatsapp-launched-checkpoint-tipline-feature-now-users-chek-fake-news-during-india-polls-51074
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Apr 2019 18:46:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଟ ମେସେଜିଂ ଆପ୍ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣକରିଛି । ଫେକ୍‌ ନ୍ୟୁଜ୍, ଫର୍ଜି ଫଟୋ ଏବଂ ମିଛ ଇନଫରମେସନ ଥିବା ମେସେଜଗୁଡିକ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏକ ନୂଆ ଫିଚର ଲଞ୍ଚ କରିଛି । ଏହି ଫିଚରର ନାମ ହେଉଛି ଚେକ୍‌ପଏଣ୍ଟ ଟିପଲାଇନ । ଏହି ଫିଚର ସାହାଯ୍ୟରେ ମେସେଜ ଠିକ୍ କି ଭୁଲ , ଜାଣିପାରିବେ ୟୁଜର । 

ଅନ୍ୟପଟେ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପର ମାଲିକାନା ଫେସବୁକ ସୂଚନା ଦେଇଛି କି, ଭାରତରେ ଚେକପଏଣ୍ଟ ଫିଚରକୁ ଏକ ମିଡିଆ ସ୍କିଲ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ପେଟ୍ରୋ ଦ୍ୱାରା ପୁଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଭୁଲ ଇନଫରମେସନ ଏବଂ ମିଛ ଖବରର ଡାଟାବେଶ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏଠାରେ ଜଣାଇଦେଉଛୁ କି, ଚେକପଏଣ୍ଟ ଏକ ରିସର୍ଚ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ । ଯାହାକୁ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ସାହାଯ୍ୟରେ ଟେକ୍ନିକାଲ ସହଯୋଗ ଦେଇ ଚାଲୁ କରାଯାଇଛି । ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ଏହି ଫିଚର ଉପରେ ସୂଚନା ଦେବା ସହିତ ଏହାର ଡିଟେଲ୍ସ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । 

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଗୁଛି କି ଆପଣଙ୍କ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପରେ ଆସିଥିବା ମେସେଜ ଫେକ୍ ଅଟେ, ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପର +୯୧୯୬୪୩୦୦୦୮୮୮ ନମ୍ୱରରେ ଚେକପଏଣ୍ଟ ଟିପଲାଇନକୁ ପଠାଇ ପାରିବେ । ଏହା ପରେ ୟୁଜର ପକ୍ଷରୁ ମେସେଜ ରିସିଭ ହେବା ପରେ ପ୍ରୋଟୋର ଭେରିଫିକେସନ ସେଣ୍ଟର ଏହାର ଜାଞ୍ଚ କରିବ ଏବଂ ୟୁଜର୍ସକୁ କହିବ କି ମେସେଜରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଇନଫରମେସନ ଠିକ୍ ନା ଭୁଲ । 

ଅନ୍ୟପଟେ ଆପଣ ଯଦି ଫୋଟୋ, ଭିଡିଓ କିମ୍ୱା କୌଣସି ଲିଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଚେକପଏଣ୍ଟ ଟିପଲାଇନ ଏଗୁଡିକର ଜାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ । ଏଠାରେ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଇଂରାଜି, ହିନ୍ଦୀ, ତେଲୁଗୁ, ବଙ୍ଗଳା ଓ ମାଲାୟାଲମ ଭାଷାରେ ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମିଳିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହ୍ୱାଟ୍ସଅାପରେ ବଦଳିବ ଚାଟିଙ୍ଗର ଅନ୍ଦାଜ, ଅାସୁଛି ୩ ନୂଆ ଫିଚର୍, ମଜା ଉଠାଇବେ ଗ୍ରାହକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Social-media-whatsapp-features-coming-soon-multishare-consecutive-voice-messages-and-group-call-shortcut-44309
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Social-media-whatsapp-features-coming-soon-multishare-consecutive-voice-messages-and-group-call-shortcut-44309
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 05 Dec 2018 18:46:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ହ୍ୱାଟସଆପ୍କୁ କିଣିଥିବା ଫେସବୁକ କମ୍ପାନୀ ଏହି ବର୍ଷ ପୁଣି ଥରେ ୩ଟି ନୂଆ ଫିଚର ଯୋଡ଼ିବାକୁ ଯାଉଛି।  ଚଳିତ ବର୍ଷ ହ୍ୱାଟସଆପ୍ ବିଭିନ୍ନ  ନୂଆ ଫିଚର ମଧ୍ୟ ଯୋଡ଼ିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଗ୍ରୁପ କଲିଙ୍ଗ୍, ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ ପେମେଣ୍ଟ, ସ୍ୱାଇପ୍ ଟୁ ରିପ୍ଲାୟ, ଷ୍ଟିକର୍ ଆଦି ସାମିଲ ଥିଲା। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ନୂତନ ୩ଟି ନୁଆ ଫିଚର ବିଷୟରେ:

ମଲ୍ଟି ସେୟାର ଫିଚର

ହ୍ୱାଟ୍ସଆପର ଏହି ନୂଆ ଫିଚର ଜରିଆରେ ଆପଣ ଦୁଇ ବା ତା’ ଠାରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପଠାଉଥିବା  ଯେ କୌଣସି ଫଟୋ, ମେସେଜ ଓ ଭିଡିଓର ପ୍ରିଭ୍ୟୁ ଦେଖି ପାରିବେ। ଏହି ଫିଚର ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ କୌଣସି ମେସେଜକୁ ଏକାଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସେୟାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଯାଞ୍ଚ କରି ପାରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଥରୁକରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କୁ କୌଣସି ମେସେଜ ସେୟାର କରି ପାରୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ମେସେଜ ସେୟାର କରିବା  ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏହାର ପ୍ରିଭ୍ୟୁ ଦେଖିବାର ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ମାତ୍ର ନୂତନ ଫିଚରରେ କିଛି ଇ-ମେଲରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ। 

କଣ୍ଟିନିୟସ ଭୟସ ମେସେଜ ପ୍ଲେବ୍ୟାକ

ଏହି ଫିଚର ରୋଲ ଆଉଟ୍ ହେବା ପରେ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ତ ଭଏସ ମେସେଜକୁ ଅଟୋମେଟିକ ପ୍ଲେ କରିବ, ଯଦି ଭଏସ ମେସେଜ ଏକ ସଙ୍ଗେ ଗୁଡ଼ାଏ ପଠାଯାଇଥିବ। ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଥରୁଟିଏ ଭଏସ  ମେସେଜକୁ ଚାଲୁ କରିବା ପାଇଁ ବଟନ ଉପରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।  ଏହା ପରେ ସମସ୍ତ ଭୟସ ମେସେଜ ଆପେ ଆପେ ଚାଲିବ। 

ଗ୍ରୁପ୍ କଲ ସର୍ଟକଟ୍

ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ ଶୀଘ୍ର ଗ୍ରୁପ କଲିଙ୍ଗ ପାଇଁ ସର୍ଟକଟ୍ ଯୋଡ଼ିବାକୁ ଯାଉଛି।  ଏହି ଫିଚର ଯୋଡ଼ି ଯିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗ୍ରୁପ କଲ କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ରୁପ୍ ଚାଟ୍ ଓ୍ଵିଣ୍ଡୋରେ ଏକ ସର୍ଟକଟ୍ ମିଳିବ। ଗ୍ରୁପର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଆପଣ ଚୟନ କରି ଭୟସ କିମ୍ବା ଭିଡ଼ିଓ କଲ କରି ପାରିବେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତିତଲି ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ସମଗ୍ର ଦେଶ ଓଡିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ରବାସୀଙ୍କ ସହିତ ଅଛି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/President-Ramnath-Kovid--Tweet-Titli-41189
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/President-Ramnath-Kovid--Tweet-Titli-41189
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 11 Oct 2018 16:48:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସାମୁଦ୍ରିକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡ ତିତଲିରେ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ସମବେଦନା ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ। ଏ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ଟ୍ୱିଟରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏଭଳି ସମୟରେ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଓଡିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶବାସୀଙ୍କ ସହିତ ଅଛି ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି। 

ଶ୍ରୀ କୋବିନ୍ଦ ନିଜ ଟ୍ୱିଟରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ “ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଓଡିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ପ୍ରଭାବିତ ପରିବାର ବିଶେଷକରି ପିଲାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ମୁଁ ସମବେଦନା ଜ୍ଞାପନ କରୁଛି । ମୋର ଦୃଢ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଓ ରିଲିଫ୍ ସଂସ୍ଥା ଗୁଡିକ ତତ୍ପରତା ସହିତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ । ସମଗ୍ର ଦେଶ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଅଛି”।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ତିତଲି ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ସାଢେ ୪ରୁ ସାଢେ ୫ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ପଲାସା ଓ ଶ୍ରୀକାକୁଲମର ମଧ୍ୟସ୍ଥଳରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ସେ ସମୟରେ ପବନର ବେଗ ଘଂଟା ପ୍ରତି ୧୫୦ କିମି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗୋପାଳପୁର ଠାରେ ୧୨୬ କିମି ରହିଥିଲା । ତିତଲି ଯୋଗୁଁ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ବିଶେଷ ଭାବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଶା ଠାରୁ କମ୍ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ସର୍ବଶେଷ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତିତଲି ପ୍ରଭାବରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତକମାନେ ବିଜୟନଗରମ ଓ ଶ୍ରୀକାକୁଲମ ଜିଲ୍ଲାର ବୋଲି ଖବର ସରବରାହ ସଂସ୍ଥା ଏଏନଆଇ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହ୍ୟାକିଙ୍ଗ : ବନ୍ଦ ହେବ ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲସ, ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ୫ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଡାଡା!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Google-plus-is-shutting-down-for-users-bug-exposed-data-of-5-lakh-users-41058
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Google-plus-is-shutting-down-for-users-bug-exposed-data-of-5-lakh-users-41058
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 09 Oct 2018 06:22:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୦୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଫେସବୁକ ପରେ ଏବେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ କମ୍ପାନୀ ‘ଗୁଗଲ’ର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ‘ଗୁଗଲ ପ୍ଲସ’କୁ ହ୍ୟାକିଙ୍ଗ ବିପଦ ଘାରିଛି । ଗୁଗଲ କହିଛି, ୫ଲକ୍ଷ ଗୁଗଲ ପ୍ଲସ ଆକାଉଣ୍ଟ ସମ୍ଭାବିତ ବିପଦ ଥିଲା । କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସୋସିଆଲ ନେଟୱାର୍କିଙ୍ଗ ସାଇଟ ଗୁଗଲ ପ୍ଲସ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଗୁଗଲ ପ୍ଲସ ଡାଟାକୁ ହ୍ୟାକର୍ସମାନେ ସାର୍ବଜନିକ କରିଥାନ୍ତେ ।  

ଦି ୱାଲ ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଜର୍ନାଲ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଗୁଗଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି କାରଣରୁ କହିନାହିଁ ଯେ, ହ୍ୟାକର୍ସମାନେ କେମିତି ଡାଟା ସାର୍ବଜନୀକ କରିଥାନ୍ତେ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏକ ସଫ୍ଟୱେର ବଳରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ସଫ୍ଟୱେର କମ୍ପାନୀକୁ ପ୍ରାଇଭେଟ ଗୁଗଲ ପ୍ଲସ ପ୍ରୋଫାଇଲ ଆକ୍ସସେସ ମିଳି ଯାଇଥିଲା । ଏହି ଡାଟା ୨୦୧୫ ରୁ ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିଲା । 

ଗୁଗଲ କହିବା ଅନୁସାରେ ପ୍ରଭାବିତ ଡାଟାରେ ବିକଳ୍ପ ଗୁଗଲ ପ୍ଲସ ପ୍ରୋଫାଇଲରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ନାମ, ଇମେଲ, ବ୍ୟବସାୟ, ଜେଣ୍ଡର ଓ ବୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଡାଟା ସାମିଲ । ଗୁଗଲ କହିଛି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଡାଟାକୁ ଭୁଲ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇ ନାହିଁ । ମାତ୍ର ୫ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଧାୟକ ! କାହାର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଭିଡିଓ ପାଇଁ ମଲେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାର ଅବିନାଶ ? ସୋସିଆଲ ମେଡିଆରେ ବୁଲୁଛି ପୋଲିସ ନିଷ୍ଠୁରତାର ଫଟୋ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Abinash-Paital-Mahakalapada-Custodial-Death-40558
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Abinash-Paital-Mahakalapada-Custodial-Death-40558
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 30 Sep 2018 19:39:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

 “ଯାହା ହେଇଯାଇଛି ହେଇଯାଇଛି । ଆଉ ଆଗକୁ ଯାଅନାହିଁ । ଜଣେ ମରିଛି ଗୋଟିଏ ପରିବାର ସର୍ବସ୍ୱାନ୍ତ ହୋଇଛି । କ୍ରାଇମବ୍ରାଂଚ ତଦନ୍ତ ଆଗରେ ବେଶି କିଛି କୁହ ନାହିଁ କି କିଛି ତଥ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଦିଅ ନାହିଁ । ନହେଲେ ମୋର ସମେତ ଆଉ ୪ଟି ପରିବାର ସର୍ବସ୍ୱାନ୍ତ ହେଇଯିବେ । ଅବିନାଶ ପରିବାର ସହ କଥାବାର୍ତା କର । ମୁଁ ଦେବି ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଏକଥାରେ ଆଉ ଆନ୍ଦୋଳନ କରନି କି ଏକଥାକୁ ଆଉ ଆଗକୁ ଟାଣନି” ଏ ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ରାପଡାର ଜଣେ ଯୁବ ବିଧାୟକ ତଥା ପୁର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଅବିନାଶ ପାଇଟାଳଙ୍କର ପୋଲିସ ହାଜତରେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ହୋଇଥିବା ଜନଆନ୍ଦୋଳନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ । ଏହି କଥା ଏବେ ମହାକାଳପଡା ସମେତ ସାରା କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଏବେ ଆଲୋଚ୍ୟର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ।

ଜଣେ ପୁର୍ବତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଏବେର ବିଧାୟକ, ଜଣେ ଅଙ୍ଗନଓାଡି ସୁପରଭାଇଜର , ଜଣେ ନାଏବ ସରପଚଂ ଏବଂ ଆଉ ଜଣେ ଅଙ୍ଗନଓାଡି କର୍ମୀଙ୍କ କିଛି ଚାରିକୋଣିଆ କାହାଣୀର କିଛି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସେହି ରହସ୍ୟମୟ ମୋବାଇଲରେ ଥିଲା ବୋଲି ଏବେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡରେ ସାଧାରଣରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

ଏଣେ ସୋସିଆଲ ମେଡିଆରେ ହ୍ୱାଟସଆପରୁ ହ୍ୱାଟସଆପ ବୁଲୁଛି ମୃତ୍ୟୁ ଅବିନାଶଙ୍କର ମଳଦ୍ୱାର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଙ୍ଗରେ ପାଲିସ ପିଭିସି ପାଇପ ପୁରାଇ ରକ୍ତାକ୍ତ କରିଦେଇଥିବାର ଫଟୋ । ଫଟୋରେ ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି ପୋଲିସର ବର୍ବର ଆକ୍ରମଣରେ ଅବିନାଶଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବାପରେ ପୋଲିସ ତାକୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ରୁପ ଦେଇଛି ।

ଏତେଲାରେ ନାଁ ନଥିବା ସତ୍ୱେ ଏବଂ ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ ହେବାର ୪ ମାସ ପରେ ପୋଲିସ କାହିଁକି ହଠାତ ଏତେ କ୍ରୀୟାଶୀଳ ହୋଇ ଉଠିଲା ଏବଂ ଏକ ମାମୁଲି ମୋବାଇଲ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଯୁବକକୁ ଏତେ ଅମାନୁଷିକ ଭାବେ କାହିଁକି ମାରିଲେ ତାହା ନିହାତି ସନ୍ଦେହଜନକ କଥା । କଣ ଥିଲା ସେହି ରହସ୍ୟମୟ ମୋଇବାଲରେ, ମୋବାଇଲ ଅପେକ୍ଷା ପୋଲିସ ସେ ମେମୋରି କାର୍ଡ କାହିଁକି ବେଶି ଖୋଜୁଥିଲା , କାହିଁକି ବିଧାୟକ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଉଛନ୍ତି ଅବିନାଶର ପରିବାରକୁ ଏସବୁ ଏବେ ଘଟଣାର ଗଭୀରତାକୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ଗୁରୁତର କରୁଛି ।


ଯଦିଓ କ୍ରାଇମବ୍ରାଂଚ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛି ହେଲେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଂଚ କେବଳ ଥାନା ଆଇଆଇସିଙ୍କ ପାଖରେ ହିଁ ତଦନ୍ତକୁ ସୀମିତି କରିରଖିଛି । ସେ ମୋବାଇଲରେ କାହାର ଭିଡିଓ ଥିଲା ଯାହା ପାଇଁ ପୋଲିସ ବାବୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଉପରେ ଏତେ ଅତ୍ୟାଚାର କଲେ ସେହି ବିଷୟକୁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଂଚ ତଦନ୍ତ କଲେ ଯାଇକି ଅସଲ ସତ ପଦାକୁ ଆସିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସୁୁରମା ପାଢୀଙ୍କର ମହାରଥୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ – ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ୱାମୀ କିଏ ? ସୋସିଆଲ ମେଡିଆରେ ଲୋକଙ୍କର ଉତର - ପାଣ୍ଡିଆନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Pradeep-Maharathy-Controversial-Statement-Women-Two-Husband-40306
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Social-Media/Pradeep-Maharathy-Controversial-Statement-Women-Two-Husband-40306
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 26 Sep 2018 13:53:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ମହିଳାଙ୍କର ୨ଟା ଲେଖାଏଁ ସ୍ୱାମୀ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ ଦେଇଥିବା ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଏବେ ଆହୁରି ବିବାଦୀୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରଥମେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ ନିଜେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସଭାପତି ଅମିତ ଶାହାଙ୍କର ଗସ୍ତ ଆଗରୁ ଏପରି ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଧ୍ୟାନକୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଟାଣିବାର ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ତାହାତ ବିଫଳ ହେଲା କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେହି ବୟାନକୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିରୋଧ ଜୋର ଧରିଲାଣି । ଅନେକ ସାଧାରଣ ଲୋକ ସିଧାସଳଖ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପରିବାର ବିଷୟରେ ଟ୍ଟିପଣି ଦେବାରେ ବି ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ଗତକାଲି ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଫେସବୁକରେ ପୁର୍ବତନ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତ୍ରୀ ସୁରମା ପାଢୀ ଲେଖୀଥିଲେ କି, “ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ ମହୋଦୟ ଯେ କି ଓଡ଼ିଶା ର ମହିଳା ମାନଙ୍କର ଦି ଦିଟା ସ୍ବାମୀ ବୋଲି ହିସାବ ଦେଖାଇଛନ୍ତି ସେ କହିବେ କି ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ବାମୀ ଜଣକ କିଏ ?” ଏହାର ତଳେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଯାହା ଉତ୍ତର ଦେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ତାହା ଏବେ ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଚୁଟକଲି ଅାଉ ଚା ଖଟ୍ଟି ଚର୍ଚ୍ଚା ପାଇଁ ପୁରା ଖୋରାକ ଯୋଗାଇଛି ।

ଅନେକ ସାଧାରଣ ଜନତା ଲେଖିଛନ୍ତି ସେ ହେଉଛନ୍ତି "ଭିକେ ପାଣ୍ଡିୟାନ" । ଆସିଥିବା ଅନେକ ମନ୍ତ୍ୟବରୁ ସଂଖ୍ୟାଧିକ ଲୋକ ନିଜ କମେଂଟରେ "ପାଣ୍ଡିୟାନ" "ପାଣ୍ଡିୟାନ" ବୋଲି ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ଏଠାରେ କହିବା ଉଲ୍ଲେଖ୍ୟଯୋଗ୍ୟ କି ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏପରି ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇ ବିବାଦକୁ ଟାଣିହେବା ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୁଆ କଥା ନୁହେଁ । ଆଗରୁ ବିଧାନସଭା ଭିତରେ ବିଧାୟିକା ରାଧାରାଣି ପଣ୍ଡାକୁ “ତୁମର ଘିଅ କାଢିଦେବି” ବୋଲି କହି ସେ ବିବାଦକୁ ଆସିଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ମହାରଥୀ ଏହି କଥାକୁ ସ୍ୱୀକାର କଲେ ନାହିଁ । କହିଲେ ମୁଁ ତାଙ୍କ ଝିଅ ବାହାଘର କଥା ପଚାରୁଥିଲି ସେ ଶୁଣିପାରିଲେନି । କିନ୍ତୁ ପରେ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରତିବାଦ ଜୋର ହେବାରୁ ସେ ନିଜେ ବିଧାୟିକା ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲେ । ହେଲେ ଏବେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ୱାମୀ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି କହିବା କଥାରେ ସେ କ୍ଷମା ମାଗିବେନି ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା କେବେ କ୍ଷମା ମାଗୁଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ମହାରଥୀ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>