<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ବଦଳିଲା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା' ଦିବସର ତାରିଖ....
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-National-Odisha-international-tea-day-may-21-united-nations-on-the-recommendation-of-india-65300
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-National-Odisha-international-tea-day-may-21-united-nations-on-the-recommendation-of-india-65300
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 23:00:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଚା' ଦିବସ । ପୂର୍ବରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରେ ପାଳନ ହେଉଥିବା ବିଶ୍ୱ ଚା' ଦିବସକୁ ଭାରତର ସୁପାରିଶକ୍ରମେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମହାସଭା ମେ ୨୧କୁ ବିଶ୍ୱ ଚା' ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । 

୪ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷ ସଂଗଠନ ସମୟରେ ସରକାରୀ ସମୂହ ବୈଠକରେ  ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ କେତକ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖକୁ ଚା ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଉଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା' ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମହାସଭା ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଧିସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ବିଶ୍ୱର ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଚା'ର ଯୋଗଦାନ ସମ୍ପର୍କରେ ସାରା ଦୁନିଆକୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବାକୁ ଚାହିଁଛନ୍ତି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ୨୦୩୦ରେ ଦେଶର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକାଶ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରା କରାଯାଇପାରିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୫କୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ଭାରତ, ନେପାଳ, ବାଂଲାଦେଶ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଜଂଜାନିଆ ଓ ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ଦିବସକୁ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ଚା ଉତ୍ପାଦନ ଭଲ ହେଉଥିବାରୁ ମେ ୨୧କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ଦର୍ଶଯାଇଛି । 

ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମହାସଭା ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଛି ଯେ, ମେ ୨୧କୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା' ଦିବସ ଘୋଷିତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚା' ଉତ୍ପାଦନ ଓ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେବ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାମୀଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଯୋଜଗାରର ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୋତ ହେବ । ଏହା ସହ ସଂଯୁକ୍ତ ମହାସଭାରେ ଚା'ର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । 

ପ୍ରତିବର୍ଷ ମେ ୨୧କୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା' ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଓ ଅନ୍ତୀରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଓ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ସଂଗଠନକୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବ ଯାହା ଗାଁଗହଳିରେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରିପାରିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜମାଇକାର ଟୋନୀ-ଆନ ସିଂହ ହେଲେ ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ-୨୦୧୯
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Jamaicas-Toni-Ann-Singh-crowned-Miss-World-2019-Indias-Suman-Rao-2nd-runner-up-65296
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Jamaicas-Toni-Ann-Singh-crowned-Miss-World-2019-Indias-Suman-Rao-2nd-runner-up-65296
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 20:44:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲଣ୍ଡନ, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜମାଇକାର ଟୋନୀ-ଆନ ସିଂହ ଶନିବାର ୬୯ତମ ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଛନ୍ତି । ସେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଓ ଭାରତର ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ପଛରେ ହରାଇ ବିଶ୍ୱ ବିଜୟିନୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତର ସୁମନ ରାଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ରନର-ଅପ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଓଫେଲି ମେଜିନୋ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । 

୨୩ ବର୍ଷୀୟ ସିଂହ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫ୍ଲୋରିଡା ଷ୍ଟେଟ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ଡାକ୍ତରୀ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି । ମିସ ୱାଲ୍ଡ ୱେବସାଇଟରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଟୋନୀ-ଆନ ପୂର୍ବରୁ କାରବିୟାନ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିଲେ । ସିଂହ ହେଉଛନ୍ତି ଜମାଇକାର ୪ର୍ଥ ମହିଳା, ଯେ କି ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିପାରିଛନ୍ତି । ସମୟ ମିଳିଲେ ସେ ଗୀତ ଗାଇବା, ରୋଷେଇ କରିଥାନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ସତ ହେବାର ମା’ଙ୍କ ଭୂମିକା ଥିଲା । ଶେଷଥର ପାଇଁ ଜମାଇକାରୁ ୧୯୯୩ରେ ଲିସା ହାନ୍ନା ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ । 

ଭାରତର ଝିଅ ସୁମନ ରାଓ(୨୧ ବର୍ଷ)ଙ୍କ ଘର ହେଉଛି ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁର । ସେ ଏବେ ମୁମ୍ବାଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆକାଉଣ୍ଟେସିରେ କ୍ୟାରିୟର ଗଢୁଛନ୍ତି । ସେ ଜଣେ ଭଲ କଥକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ । ପୂର୍ବରୁ ସେ ୨୦୧୯ ଫେମିନା ମିସ ଇଣ୍ଡିଆ-୨୦୧୯ ଟାଇଟଲ ଜିତିଥିଲେ । ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ ୨୦୧୭ରେ ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ ମୁକୁଟର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି କାମକୁ ମାନୁଷୀ ଚିଲର କରିଥିଲେ । ବର୍ଷ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚୋପ୍ରା ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ ହୋଇଥିଲେ । 

ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ ୨୦୧୯ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଲଣ୍ଡନରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ବ୍ରିଟିଶ ବ୍ରୋଡକାଷ୍ଟର ପିରସ ମୋର୍ଗାନ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଜଜ ଥିଲେ । ମୋର୍ଗାନ ସୁନ୍ଦରୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟୁଇଟ କରି ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରେଡ ୱାର ଶେଷ, ଏହି ସର୍ତ୍ତ ଆଧାରରେ ହେଲା ସମାଧାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/National-business-Us-China-Trade-War-Halted-First-Phase-Of-Trade-Deal-Signed-65274
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/National-business-Us-China-Trade-War-Halted-First-Phase-Of-Trade-Deal-Signed-65274
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 04:43:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ 18 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଥିବା ଟ୍ରେଡ ୱାର ଶେଷ ହେବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଚୁକ୍ତିର ପ୍ରଥମ ଚରଣ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଉପରେ ସହମତି ହୋଇଛି । ଚୀନର ସରକାରୀ ମିଡିଆର ଖବରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସମାନତା ଏବଂ ପରମ୍ପରା ସମ୍ମାନର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବସାୟ ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ ହୋଇପାରିବ । ଏହି ଟ୍ରେଡ ୱାର କାରଣରୁ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । 

ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟୀକ ଚୁକ୍ତି ଖବର ପରେ ସାରା ଦୁନିଆ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ନିଶ୍ୱାସ ନେଇଛି । ସେୟାର ବଜାର ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି ସହ ସ୍ୱାଗତ କରିଛି । କେବଳ ଆମେରିକା ନୁହେଁ ବରଂ ଭାରତ ସହିତ ଏସିଆର ଅନେକ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଖବରରେ ପରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । 

ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ରାୟଟର୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଆମେରିକାର ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିନିଧି ରବର୍ଟ ଲାଇଟହାଇଜର ମିଡିଆକୁ ଲିଖିତ ଦସ୍ତାବିଜ ଦେଖାଇ ସାମ୍ୟାକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଲିଖିତ ଦସ୍ତାବିଜରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ରାଜିନାମା ଉପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି । ଲାଇଟହାଇଜର କହିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଦେଶ ଏହି ଦିଗରେ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବାକି ରହିଛି ଯାହା ଉପରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆଲୋଚନା ହେବ ।  

ଆମେରିକା ପାଇଁ ସର୍ତ୍ତ: ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁସାରେ, ଚୀନରୁ ରପ୍ତାନୀ ହେଉଥିବା 120 ଆରବ ଡଲାର ସାମନ ଉପରେ ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନର 15 ପ୍ରତିଶତ ଶୁଳ୍କକୁ ଅଧା କରିବ । ରବିବାରରୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ହୋଇଥିବା ଡ୍ୟୁଟିକୁ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ଯାହାପରେ ପ୍ରାୟ 250 ଆରବ ଡଲାରର ଜିନିଷ (ମୁଖ୍ୟତଃ ମୋବାଇଲ ଏବଂ ଲାପଟପ) ଯାହା ଉଫରେ 25 ପ୍ରତିଶତ ହିସାବରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଥିଲା, ତାହା ଏବେ ରକ୍ଷା ପାଇଛି । 120 ଆରବ ଡଲାର ଜିନିଷ ଉପରେ ଏବଂ 7.5 ପ୍ରତିଶତ ହିସାବରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରାଯିବ । 

ଚୀନ ପାଇଁ ସର୍ତ୍ତ: ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଚୀନ ପାଇଁ ଆମେରିକା କିଛି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛି । ଚୀନକୁ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ 200 ଆରବ ଡଲାରର ଆମେରିକୀୟ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ସର୍ଭିସକୁ କିଣିବାକୁ ପଡିବ । ଏହାସହ ଚୀନକୁ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ 40-50 ଆରବ ଡଲାରର କୃଷି ଉତ୍ପାଦ ମଧ୍ୟ କଣିବାକୁ ପଡିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବାଂଲାଦେଶ : ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କାରଖାନାରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୩ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-13-died-as-fire-in-plastic-factory-in-Bangladesh-21-injured-in-accident-65203
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-13-died-as-fire-in-plastic-factory-in-Bangladesh-21-injured-in-accident-65203
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 13 Dec 2019 18:18:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଢାକା, ଡିସେମ୍ବର ୧୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବାଂଲାଦେଶର ଏକ ବେଆଇନ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କାରଖାନାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିବାରୁ ୧୩ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣାରେ ୨୧ ଜଣ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । 

ଢାକା ଉପକଣ୍ଠ କେରାନୀଗଂଜରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାଇମ ପେଣ୍ଟେଟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଲିମିଟେଡ ନାଁରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା କାରଖାନାରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା । ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧୩ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁଥିଲା । ସେହିଭଳି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ୨୧ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ଢାକା ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଆହତମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିଛି । ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର କାରଣ ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ । କାରଖାନାରେ ୨ଟି ସିଫ୍ଟରେ ୩୦୦ ଜଣ ଲୋକ କାମ କରିଥାନ୍ତି । ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ୧୫୦ ଜଣ ଲୋକ କାମ କରୁଥିଲେ । ଏଥିରେ କିଛି ମହିଳା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲ: ପାକିସ୍ତାନକୁ ଭାରତର ଚେତାବନୀ, ଆମ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମାମଲାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/National-Odisha-raveesh-kumar-mea-on-pak-pm-remarks-cab-do-not-think-need-to-respond-every-statement-of-imran-65188
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/National-Odisha-raveesh-kumar-mea-on-pak-pm-remarks-cab-do-not-think-need-to-respond-every-statement-of-imran-65188
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 12 Dec 2019 05:17:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଧେୟକ ଉଭୟ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ମଞ୍ଜୁରୀ ପାଇଛି । ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନକୁ କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରବକ୍ତା ରବିଶ କୁମାର । ଏହା ଆମର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମାମଲାରେ ମୁଣ୍ଡ ନ ଖେଳାଇ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ପ୍ରବକ୍ତା ରବିଶ କୁମାର ପାକିସ୍ତାନ ପିଏମ ଇମରାନ ଖାନଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀରେ କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ପିଏମ ଇମରାନ ଖାନଙ୍କ ସବୁ ବୟାନର ଜବାବ ଦେବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ଆମେ ମନେ କରୁନୁ । ତାଙ୍କ ସବୁ ବୟାନ ଅନୁଚିତ । ସେ ଭାରତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମାମଲାରେ ମୁଣ୍ଡ ପୁରାଇବା ଛାଡ଼ି ପାକିସ୍ତାନରେ ଥିବା ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକଙ୍କ କଥା ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ବୋଲି ରବିଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି । 

ଅନ୍ୟପଟେ ବାଂଲାଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ରଦ୍ଦ ହେବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ରବିଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ଯାତ୍ରା ରଦ୍ଦ କରିବା ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟିକରଣ ଦେଇଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ ରହିଛି । ସେ ଦେଇଥିବା ଟିପ୍ପଣୀ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତର ରଖିବାକୁ ଯାଇ ରବିଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ବିଧେୟକକୁ ନେଇ କିଛି ଦ୍ୱନ୍ଦ ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ କୈାଣସି ପ୍ରକାର ଧାର୍ମିକ ଉତ୍ପିଡ଼ନ ହେଉନାହିଁ । ବାଂଲାଦେଶରୁ ଆସି ଭାରତରେ ଶରଣ ନେଇଥିବା ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ସୈନ୍ୟଶାସନ ଓ ବାଂଲାଦେଶରେ ଥିବା ପୂର୍ବତନ ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ଅନେକ ଉତ୍ପିଡ଼ନ ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ଆମେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛୁ ଯେ, "ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଂଲାଦେଶ ସରକାର ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପ୍ରାବଧାନ ଅନୁସାରେ ପ୍ରଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ' ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଫ-16 ବିମାନର ଦୁରୁପଯୋଗ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତାଗିଦ କଲା ଆମେରିକା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/National-news-America-Reprimands-Pakistan-For-Misusing-F-16-Fighter-Jets-Claims-Reports-65177
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/National-news-America-Reprimands-Pakistan-For-Misusing-F-16-Fighter-Jets-Claims-Reports-65177
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 12 Dec 2019 01:57:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମେରିକା ମିଳିତ ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ଏବଂ ଶୈଳୀକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ଏଫ-16 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଦୁରୁପଯୋଗ ପାଇଁ ଅଗଷ୍ଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନାର ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ତାଗିଦ କରିଥିଲା । ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଏପରି ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ କିଛି ମାସ ପୂର୍ବେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା କାଶ୍ମୀରରେ ହୋଇଥିବା ଆକାଶ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନାର ଗୋଟିଏ ଏଫ-16 ବିମାନକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥିଲା । 

ଆମେରିକୀୟ ମିଡିଆ ଅନୁସାରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ମାମଲାରେ ତତ୍କାଳୀନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏଣ୍ଡ୍ରିଆ ଥମ୍ପସନ ଏହି ମାମଲାରେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନାର ମୁଖ୍ୟ ଏୟାର ଚିଫ ମାର୍ଶଲ ମୁଜାହିଦ ଅନୱର ଖାନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ । ଖବରରେ ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ଦର୍ଶାଇ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚିଠିରେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ 26 ତାରିଖରେ ବାଲାକୋଟ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଘଟଣାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ହୋଇଥିବା ଘଟଣାର ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷ ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ, ଏଥିରେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ କାଶ୍ମୀରରେ ଏକ-16 ବିମାନର ବ୍ୟବାହର କରିବା ଉପରେ ଆମେରିକାର ଚିନ୍ତାକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲା । 

ଥମ୍ପସନ ନିଜର ପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ, "ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆମକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ବିମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉଠାଯାଇଥିଲା । ଆମେରିକା ସରକାର ବିମାନ ଗୁଡିକୁ ଆମେରିକୀୟ ସରକାର ଏବଂ ଅଣ ଅଧିକୃତ ବିମାନ ବିନ୍ଦର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଣିବାକୁ ଏଫ-16 ରାଜିନାମା ଅର୍ନ୍ତଗତ ଚିନ୍ତାଜନକ ଏବଂ ଅସଙ୍ଗତ ରୁପେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି " । ପାକିସ୍ତାର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବଂ ଦୂତାବାସ ଏହି ଚିଠି ଉପରେ ଟିପ୍ପଣୀ କରିବାକୁ ମନା କରିଛି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୋବେଲ ବିଜେତା ଅଭିଜିତଙ୍କ ଦେଶୀ ଅବତାର, ଭାରତୀୟ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଗ୍ରହଣ କଲେ ପୁରସ୍କାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/National-news-Abhijit-Banerjee-Receives-Nobel-Prize-2019-Dressed-In-Bandhgala-And-Dhoti-65134
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/National-news-Abhijit-Banerjee-Receives-Nobel-Prize-2019-Dressed-In-Bandhgala-And-Dhoti-65134
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 11 Dec 2019 02:10:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀ ଅଭିଜିତ ବାନାର୍ଜୀ ଭାରତୀୟ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଆଜି ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରରେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି । ଅଭିଜିତ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ପରିଧାନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ବନ୍ଦଗଳା ଜାକେଟ ଏବଂ ଧୋତି ପିନ୍ଧିଥିଲେ । 

ଏସ୍ଟର ଡଫ୍ଲୋ, ଯିଏ ପୁରସ୍କାରକୁ ମିଳିତ ଭାବେ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସେ ମଧ୍ୟ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ଶାଡୀ ପିନ୍ଧିଥିଲେ । ସେହିପରି ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ମାଇକଲ କ୍ରେମର ମଧ୍ୟ ସୁଟ ପିନ୍ଧି ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏହି ପୁରସ୍କାର ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କାମ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥାଏ । 

ଅନ୍ୟପଟେ, ତିନି ବିଜେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟ 9 ମିଲିୟନ ସ୍ୱିଡିଶ କ୍ରୋନ( ପ୍ରାୟ 6.5 କୋଟି ଟଙ୍କା) ପୁରସ୍କାର ରୁପେ ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ସେମାନ ସମାନ ଭାଗରେ ବାଣ୍ଟିବେ । ମୁମ୍ୱାଇରେ ଜନ୍ମିତ ବାନାର୍ଜୀ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରରେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଥିବା ଅମର୍ତ୍ୟ ସେନଙ୍କ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାରତୀୟ । ସେନଙ୍କ ପରି, ବାନାର୍ଜୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରେସିଡେନ୍ସି କଲେଜର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର, ଯାହା ଏବେ ପ୍ରେସିଡେନ୍ସି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନାଁରେ ପରିଚିତ । 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସ୍ୱିଡେନର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଲଫ୍ରେଡ ନୋବେଲଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀରେ ନୋବେଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦିଆଯାଉଥିବା ଏହା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ । ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଶାନ୍ତି, ସାହିତ୍ୟ, ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ, ରୟାସନ ବିଜ୍ଞାନ, ଏବଂ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମେରିକା: ନ୍ୟୁଜର୍ସିରେ ଷ୍ଟୋର ବାହାରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ସମେତ ୬ ମୃତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-America-Shootout-outside-store-in-New-Jersey-six-dead-in-Americas-New-Jersey-65119
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-America-Shootout-outside-store-in-New-Jersey-six-dead-in-Americas-New-Jersey-65119
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 11 Dec 2019 17:57:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ୱାଶିଂଟନ, ଡିସେମ୍ବର ୧୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁଜର୍ସିରେ ବୁଧବାର ହୋଇଥିବା ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହି ଗୁଳିମାଡ଼ ଘଟଣା ସହରର ବେୟ୍ୟୁ ନିକଟରେ ଘଟିଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହି ଅଂଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଷ୍ଟୋର ବାହାରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । 

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବେୟ୍ୟୁ ଓ ମାର୍ଟିନ ଲୁଥର କିଙ୍ଗ ରୋଡ ନିକଟରେ ଅପରାହ୍ନ ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ଅଂଚଳରେ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ସ୍କୁଲ ଓ ଅନ୍ୟ ସାର୍ବଜନିକସ୍ଥଳରେ ସୁରକ୍ଷା ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି । 

ଏହା ପରେ ସ୍ୱାଟ ସମେତ ପୋଲିସକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ପାଇଁ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟଣାରେ ଜଣେ ପୋଲିସକର୍ମୀ ଓ ୩ ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ୨ ଜଣ ସଦିଗ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ପୋଲିସ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯିବା ବେଳକୁ କୌଣସି ବୟାନ ଦେଇ ନାହିଁ । 

     

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           CABକୁ ନେଇ ଆମେରିକୀୟ ଆୟୋଗର ଟିପ୍ପଣୀ ଉପରେ ଭାରତର କଡା ଜବାବ, “ତାଙ୍କ ଇତିହାସ ହି ସେୟା”
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/National-news-Citizenship-Amendment-Bill-Us-Commission-Statement-Unwarranted-Says-India-65112
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/National-news-Citizenship-Amendment-Bill-Us-Commission-Statement-Unwarranted-Says-India-65112
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Dec 2019 05:48:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମେରିକାର ଧାର୍ମିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିରୋଧରେ ଟିପ୍ପଣୀକୁ ଭାରତ କଡ଼ା ନିନ୍ଦା କରିଛି । ଭାରତ ଆମେରିକୀୟ ଆୟୋଗର ବୟାନ ଉପରେ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇ କହିଛି ଯେ ଏହା ଭୁଲ ଏବଂ ଅନାବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ଆମେରିକାର କମିଶନ ଫର ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ରିଲିଜିୟସ ଫ୍ରିଡମ ସୋମବାର ଦିନ କହିଥିଲା ଯେ ଏହି ବିଲ ଅଣ-ମୁସଲମାନ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନାଗରିକତା ଦେଉଛି । ସଂସ୍ଥା କହିଥିଲା ଯେ ଏହି ବିଲ ଭୁଲ, ଯାହା ଧର୍ମକୁ ନାଗରିକତାର ଆଧାର ମାନୁଛି ।

ଏହା ହିଁ ନୁହେଁ କମିଶନ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲା । କମିଶନ ଏହି ବିଲ ଉପରେ କଡା ଟିପ୍ପଣୀ କରି କହିଥିଲା ଯେ, ନାଗରିକାତ ସଂଶୋଧନ ବିଧେୟକ ଭୁଲ ମାର୍ଗରେ ଏକ ବିପଦ ମୋଡ ପରି ଅଟେ । ଏହା ଭାରତର ସେକ୍ୟୁଲାର ଏବଂ ସଂସ୍କୃତିର ବିରୋଧ । ଏହାସହ ଏହା ଭାରତର ସମ୍ୱିଧାନର ମଧ୍ୟ ବିପରୀତ ଅଟେ, ଯିଏ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ସମାନତାର ଅଧିକାର ହେଉଛି । 

ଆମେରିକାର ଆୟୋଗର ବୟାନକୁ ଖାରଜ କରି ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି, ଆମେରିକାର ଆୟୋଗ ଯାହା କହିଛି, ତାର ଅତିତକୁ ଦେଖିଲେ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅନୁଭବ ହେଉନି । କିନ୍ତୁ ଏହା ଦୁଃଖର କଥା ଯେ ତାର ନିଜର ପୂର୍ବାଗ୍ରହ ଆଧାରରେ ହିଁ ନିଜର କଥା କହିଛି । ତାଙ୍କ ପାଖରେ ପୁରା ମାମଲାର ସାମ୍ୟକ ସୂଚନା ରହିଛି । ଏହାଛଡା ସେ କୌଣସି ଏପରି ସଂସ୍ଥା ନୁହେଁ, କାହାର କଥାକୁ କୌଣସି ମହତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ।  

ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖ୍ୟପାତ୍ର ରବୀଶ କୁମାର ଏକ ବୟାନ ଜାରି କରି କହିଥିଲେ ଯେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଲୋକସଭାରେ ପାସ ହୋଇଥିବା ଏହି ବିଲ ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ଦେବ, ଯେଉଁମାନେ ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ପ୍ରତାଡିତ ହୋଇ ଆସିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନାଗରିକ ସଂଶୋଧନ ବିଲ ୨୦୧୯କୁ ଇମରାନଙ୍କ ବିରୋଧ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/national-odisha-imran-attacks-modi-on-citizenship-bill-passed-in-lok-sabha-called-it-rss-design-of-hindu-rashtra-65103
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/national-odisha-imran-attacks-modi-on-citizenship-bill-passed-in-lok-sabha-called-it-rss-design-of-hindu-rashtra-65103
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Dec 2019 03:08:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ ଖାନ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲ ୨୦୧୯କୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ନେଇ ବିରୋଧ କରିଥିଲା। ଏବେ ପୁଣି ଥରେ ନାଗରିକ ସଂଶୋଧନ ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରି ଇମରାନ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ମୋଦୀ ସରକାର ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ଵୟଂସେବକ ସଙ୍ଘକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି କି, ଏହି ବିଧେୟକ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବୁଝାମଣାର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରୁଛି। 

ଇମରାନ ଟ୍ଵିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ କଡା ଶବ୍ଦରେ ଭାରତୀୟ ଲୋକସଭା ଏବଂ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଛି। ଏହା କେବଳ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମାନବଧିକାର କାନୁନ ନୁହେଁ ବରଂ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ହୋଇଥିବା ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ବୁଝାମଣାର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରୁଛି। ଏହା ଆରଏସଏସର ହିନ୍ଦୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଯୋଜନାର ଅଂଶ। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ବୟାନ ଦେଇଥିଲା ଯେ, ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଧେୟକ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବୁଝାମଣାର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରୁଛି। ଏହା ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକଙ୍କ ଅଧିକାର ଓ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାଜନକ। ତେବେ ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ନାଗରିକ ସଂଶୋଧନ ବିଲ ୨୦୧୯ ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନ, ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ, ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆସୁଥିବା ହିନ୍ଦୁ, ବୌଦ୍ଧ, ଜୈନ, ସିଖ୍, ଈସାଇ, ପାରସି ଶରାଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଭାରତରେ ନାଗରିକତ୍ଵ ଗ୍ରହଣ କରିବା କଠିନ ହେବ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>