<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପାକିସ୍ତାନରେ ଆସିଲା ବନ୍ୟା, କହିଲା ଭାରତ ପାଣି ଛାଡ଼ି ଦେଲା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-ndia-releases-2l-cusecs-water-into-sutlej-without-intimation-causes-flood-like-situation-pak-58857
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-ndia-releases-2l-cusecs-water-into-sutlej-without-intimation-causes-flood-like-situation-pak-58857
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 09:29:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ଚିନ୍ତିତ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତକୁ ବଦନାମ କରିବାକୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଉଦ୍ୟମ କରି ଆସୁଛି ଏବଂ ନିଜେ  ହଟହଟା ହେଉଛି। ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ଆରୋପ ଲଗାଇଛି ଯେ  ଭାରତ ବିନା ସୂଚନା ଦେଇ ଆଜି ସତଲେଜ୍ ନଦୀରୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ କ୍ୟୁସେକ୍ ପାଣି ଛାଡ଼ି ଦେଇଛି, ଯାହା ଫଳରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ବନ୍ୟା ପରି ସ୍ଥିତି ଉତ୍ପନ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ପଞ୍ଜାବ ଓ ଖୈବର ପଖତୁନଖଓ୍ଵାରେ ବିପର୍ୟ୍ୟ ୟ ପ୍ରବନ୍ଧନ ପ୍ରାଧିକରଣ ସତଲେଜ ଓ ଅଲଚି ନଦୀବନ୍ଧରୁ ଜଳ  ନିଷ୍କାସନ ପରେ ବନ୍ୟା ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି।

ଡନର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ପଞ୍ଜାବର ପିଡିଏମଏ ସୋମବାର ଜିଲ୍ଲାର ଗଣ୍ଡା ସିଂହ ଗାଁରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୫ ହଜାର ରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୭୫ ହଜାର ମଧ୍ୟରେ କ୍ୟୁସେକର ବନ୍ୟା ପାଣି ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ବନ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ରବିବାର ପାକିସ୍ତାନ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଅଚାନକ ଅଲଚି ନଦୀବନ୍ଧରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଯୋଗୁଁ ସିନ୍ଧୁ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ପରି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ।

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତୀୟ ଉପାୟୁକ୍ତଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପାଣି ତାରବେଲା ଡ୍ୟାମ ପର୍ୟ୍ୟଥନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟାର ସମୟ ଲାଗିବ। ଡେରା ଇସଲାମ ପର୍ୟ୍ୟ ନ୍ତ ପାଣି ପହଞ୍ଚିବାରେ ପ୍ରାୟ ୧୫ ରୁ ୧୮ ଘଣ୍ଟାର ସମୟ ଲାଗିବ। ଅଧିକାରୀ ପ୍ରାନ୍ତୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସିନ୍ଧୁ ନଦୀ ପାଖରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ପ୍ରତିଷେଧମୂଳକ ଭାବେ ଡଙ୍ଗା  ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରଥମେ ଦେଲା ଶରଣ, ଏବେ ସେହି ଜାକିର ନାଇକ ମାଲେସିଆ ପାଇଁ ପାଲଟିଲା ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାର କାରଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-zakir-naik-to-be-quizzed-by-Malaysian-authorities-for-hate-speech-pm-mahathir-unhappy-58855
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-zakir-naik-to-be-quizzed-by-Malaysian-authorities-for-hate-speech-pm-mahathir-unhappy-58855
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 08:28:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଲେସିଆର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହମ୍ମଦ ମହାତିର ବିବାଦୀୟ ଉପଦେଶକ ତଥା ମନି ଲଣ୍ଡ୍ରିଂ କେସର ଆରୋପି ଜାକିର ନାଇକକୁ ଭାରତକୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ନକରିବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହି ଜାକିର ନାଇକ ମାଲେସିଆ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଉତ୍ତେଜକ ବୟାନକୁ ନେଇ କୁଖ୍ୟାତ ଜାକିର ନାଇକ ମାଲେସିଆରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ହୀନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରୁ ନିବୃତ୍ତ ହେଉ ନାହିଁ ଏବଂ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ଘୃଣା ଭାଷଣ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛି। ଏବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହାତିର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମାଲେସିଆ ଅଧିକାରୀ ଜାକିର ନାଇକକୁ  ହିନ୍ଦୁ ଓ ଚୀନ ବିରୋଧରେ ବର୍ଣ୍ଣ ବୈଷ୍ଣବ ବୟାନ ଦେବା ମାମଲାରେ ଜେରା କରି ପାରନ୍ତି।

ମହାତିର ସ୍ପଷ୍ଟ ଶବ୍ଦରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାକିରକୁ ଦେଶ ରାଜନୈତିକ ଗତିବିଧିରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସିର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଜାକିରକୁ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ବୁକିତ ଅମାନରେ ବୟାନ ରେକର୍ଡ ପାଇଁ ପୁନର୍ବାର ଡକାଯିବ। ସିଆଇଡି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହୁଜିର ମହମ୍ମଦ କହିଛନ୍ତି ଜାକିରକୁ ଶାନ୍ତି ଭଙ୍ଗ କରିବା ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଦଣ୍ଡ ସଂହିତାର ଧାରା ୫୦୪ ଆଧାରରେ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରାଯିବ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୬ରେ ଜାକିରର ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ଅଗଷ୍ଟ ୩ରେ ମାଲେସିଆର କୋଟାବାରୁରେ ରହୁଥିବା ହିନ୍ଦୁ ଓ ଚୀନୀକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତିଜନକ ଟିପ୍ପଣୀ  କରିଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ସେଠାକାର ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ଜାକିରକୁ ଭାରତ ପଠାଇ ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଜାକିର ଚୀନ ନାଗରିକଙ୍କୁ ନେଇ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେମାନେ ନିଜ ଦେଶକୁ ଫେରି ଯାଆନ୍ତୁ କାରଣ ସେମାନେ ପୁରୁଣା ଅତିଥି ହୋଇ ସାରିଲେଣି। ହିନ୍ଦୁକୁ ନେଇ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତରେ ଯେତିକି ଅଧିକାର ମୁସଲିମମାନଙ୍କୁ ମିଳୁନାହିଁ, ସେଥିରୁ ୧୦୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ମାଲେସିଆରେ ରହୁଥିବା ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ମିଳୁଛି।

ଏହାର ବିବାଦୀୟ ବୟାନକୁ ଦେଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହାତିର ରବିବାର କହିଥିଲେ ଯେ, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଜାକିର ଜାତିଗତ ରାଜନୀତି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ସେ ଏହି ଜାତିଗତ ଭାବନାକୁ ଭଡ଼କାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ପୋଲିସକୁ ଏହି ମାମଲା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଥାୟୀ ନିବାସୀ ରୂପେ ଜାକିରଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ଗତିବିଧିରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। 

ଜାକିର ମାମଲାରେ ପୂରା ମାଲେସିଆରେ ଲୋକ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଲୋକେ ଭାଷଣ ଉପରେ ବ୍ୟାନ ଲଗାଇଛନ୍ତି।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଆମେରିକାକୁ ଚେତାବନୀ, ପାକକୁ ସମର୍ଥନ ଦେଲେ ପଡ଼ିବ ମହଙ୍ଗା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-us-expert-says-would-be-unwise-for-America-to-alienate-India-turn-to-pakistan-as-partner-58853
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-us-expert-says-would-be-unwise-for-America-to-alienate-India-turn-to-pakistan-as-partner-58853
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 07:32:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

କାଶ୍ମୀରଠୁ ନେଇ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଓ ଆଫଗାନ ଶାନ୍ତି ବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରହିବା ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ଜଣେ ଉଚ୍ଚପଦସ୍ଥ ବିଦେଶ ନୀତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନେଇ ଆମେରିକାକୁ ଚେତାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ରଣନୀତି ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତି ଢଳିବା ଆମେରିକା ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିପାରେ। କାଉନସିଲ ଅନ ଫରେନ ରିଲେସନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରିଚାର୍ଡ ଏନ ହସ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଲେଖିଥିବା ଏକ ଲେଖାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରଣନୀତି ଭାଗିଦାରୀ ରୂପେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତି  ଢଳିବା ଆମେରିକା ପାଇଁ ଅବିବେକପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ।

ରିଚାର୍ଡ ଏନ ହାସ ନିଜ ପତ୍ରକୁ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ଓ ଏହା ପରେ ସିଏଫଆର ଓ୍ଵେବସାଇଟ୍ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ କାବୁଲରେ ଏକ ମିତ୍ର ସରକାରକୁ ନିଜର ସୁରକ୍ଷା ଓ ଚିର ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀ ଭାରତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଜରୁରୀ ମାନୁଛି। ହସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେ, ସେନା ଓ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଯାହାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଚଳାଉଛି ସେମାନେ ତାଲିବାନ ଉପରେ ଲଗାମ ଲଗାଇବେ ଏହା ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। 

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ଦୂରେଇ ଦେବା ଅବିବେକପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ଭାରତର ସଂରକ୍ଷଣବାଦୀ ବାଣିଜ୍ୟ ନୀତିର ଏକ ପରମ୍ପରା ରହିଛି ଏବଂ ରଣନୈତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ  ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗୀ ପ୍ରତି ନିଜର ଅନିଚ୍ଛା ଫଳରେ ଆମେରିକା ନୀତି ନିର୍ମାତାଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ନିରାଶ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଭାରତ ବିଶ୍ଵରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ମାମଲାରେ ଚୀନକୁ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ପକାଇ ଦେବ ଏବଂ ଏହାର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଶ୍ଵର ପଞ୍ଚମ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ। ଫଳରେ ଆମେରିକାକୁ ଭାରତରେ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ବାଜି ଲଗାଇବା ଭଲ ରହିବ। 

ଚୀନ ତୂଳନାରେ ଆମେରିକାକୁ ଭଲ ସହଯୋଗ ଦେବ ଭାରତ

ରିଚାର୍ଡ ଏନ ହସ ନିଜ ଲେଖାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ଭଲ ଭାଗିଦାରୀ ଦେଶ। ଭାରତ ଚୀନର ବେଲ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ରୋଡ୍ ଇନିସିଏଟିଭରେ ଭାଗିଦାରୀ ହେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସ୍ଵୀକାର କରିଛି ଯିଏ ଏବେ ଆର୍ଥିକ ସଂକଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଏସବୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ଦୂରେଇବା ବୋକାମୀ ହେବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତ ସହିତ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ୩ ବର୍ଷ ବଢିଲା ପାକ୍ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ବାଜଓ୍ଵାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-pakistan-army-chief-general-qamar-javed-bajwa-tenure-extended-for-another-3-years-58850
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-pakistan-army-chief-general-qamar-javed-bajwa-tenure-extended-for-another-3-years-58850
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 06:51:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରଠୁ ପାକିସ୍ତାନ ଚିନ୍ତାରେ ରହିଛି। ଘାଟିରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପଠାଇବା ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲାଗିବା ସହିତ ନିଜ  ହାତରୁ ପିଓକେ ଖସିବାର ଭୟ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଘାରିଛି। ଏମିତି ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ମାହୋଲରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ନିଜର ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜାଭେଦ ବାଜଓ୍ଵାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ବଢାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ବୋଧହୁଏ ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ଲାଗୁଛି ଯେ, କୌଣସି ନୂତନ ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ ଠିକ୍ ଭାବେ ପରିସ୍ଥିତି ସହ ମୁକାବିଲା କରି ପାରିବେ ନାହିଁ।
ପାକିସ୍ତାନର ଆର୍ମି ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ଜାଭେଦ ବାଜଓ୍ଵାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ତିନି ବର୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସୋମବାର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ଉତ୍ତେଜନା ମାହୋଲକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଯାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଜେନେରାଲ କମର ଜାଭେଦ ବାଜଓ୍ଵାଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ଆର୍ମି ଚିଫ୍ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଆଦେଶ ତାଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମାପ୍ତ ହେବା ତାରିଖଠୁ ଲାଗୁ ହେବ।

ଜେନେରାଲ ବାଜଓ୍ଵାଙ୍କୁ ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବରରେ ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନଓ୍ଵାଜ ସରିଫ କରିଥିଲେ। ଇମ୍ରାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସେନା ମୁଖ୍ୟ ବାଜଓ୍ଵାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବା ଦିନଠୁ ତାଙ୍କୁ ଆଉ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଉଛି। ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ମାହୋଲକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, କାଶ୍ମୀରରୁ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରଠୁ ପାକିସ୍ତାନ ରକ୍ତଚାଉଳ ଚୋବାଇବାରୋ ଲାଗିଛି। କାଶ୍ମୀରକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟକରଣ କରିବାକୁ ଅପଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନର ସେନା ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅନେକ ଥର ଭାରତକୁ ନେଇ ଉସୁକାଇବା ପରି ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଏକ ବୟାନ ଦେଇ ପାକିସ୍ତାନର ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜନାଥ ସିଂହ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏବେ ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଆଲୋଚନା  ହୁଏ ତେବେ ଏହା ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର(ପିଓକେ) ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହିଁ ହେବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରାଜନାଥ ପରମାଣୁ ନୀତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବୟାନ ଦେଇଥିଲେ।

ପାକ୍ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ କାର୍ୟ୍ୟରକାଳ ବଢିବା ନେଇ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। କିଛି ଲୋକ କହୁଛନ୍ତି ଯେ, ସେନା ମୁଖ୍ୟ  ବାଜଓ୍ଵା ନିଜର କାର୍ୟ୍ୟ କାଳକୁ ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଡ଼କରେ ୧୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ! ହଂଗକଂଗ ଆନ୍ଦୋଳନର ସମାଧାନ ପାଉନି ଚୀନ, ଚାଲି ଆସିଲା କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସାହୁକାର ହେବାକୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/National-odisha-more-than-1-million-protest-in-hong-kong-over-chinese-extradition-law-58843
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/National-odisha-more-than-1-million-protest-in-hong-kong-over-chinese-extradition-law-58843
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 08:59:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନିଜ ଘର ଅସମ୍ଭାଳ ଅଥଚ ପର ଘରର ମାମଲା ବିଷୟରେ ମୁଣ୍ଡ ଖେଳାଇବାର ଅଭ୍ୟାସ୍ ଯାଉନି ଚୀନର। ହଂଗ କଂଗ ସମସ୍ୟାକୁ ସୁଧାରି ପାରୁନଥିବା ଚୀନ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସାହୁକାର ହେବାକୁ ମନ କରୁଛି। ହଂଗ କଂଗରେ ଚୀନ ବିରୋଧରେ କ୍ରମାଗତ ଅସନ୍ତୋଷ ତୀବ୍ରତର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ରବିବାର ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ  ଲୋକ ସଡ଼କକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ। ୧୧ ସପ୍ତାହ ଧରି ଜାରି  ହଂକକଂଗର ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବେ ପାଞ୍ଚ ଦଫା ଦାବି  ଉପରେ ରହିଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ ଏବେ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ମୁକାବିଲା କରିବା ମୁଡ଼ରେ ରହିଛି। ନିଜର ସେନାକୁ ମୁତୟନ କରିଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଏମିତି ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇ ନାହିଁ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଥର ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ଏଥର ଆନ୍ଦୋଳନ ଲମ୍ବା ଓ ବ୍ୟାପକ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଚୀନ ବିରୋଧରେ ହେଉଥିବା ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନର ଇତିହାସ ଯଦି ଓଲଟାଇବା ତେବେ ଚୀନ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ପାରି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଓଲଟା କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ସପକ୍ଷରେ ଓକିଲାତି କରି ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟସ୍ତରରେ  ହଟହଟା ହେଉଛି। 

ହଂଗ କଂଗରେ ଚୀନ ନୀତି ବିରୋଧରେ ଗତ ବର୍ଷ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହୋଇଥିଲା। ଯେବେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ ସଡ଼କକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗତ ରବିବାର ୧୭ ଲକ୍ଷ ଅର୍ଥାତ ଏଥିରୁ ଦେଢ ଗୁଣ ଲୋକ ହଂକକଂଗର ସଡ଼କକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। 

ଏ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତି

ହଂଗ କଂଗର ମୋଟ୍ ଜନସଂଖ୍ୟା ୭୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ। ୧୯୯୭ରେ ହଂକକଂଗକୁ ଚୀନ ହାତକୁ ଟେକି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରଠୁ ଜାରି ଆନ୍ଦୋଳନ ମଧ୍ୟରୁ ଗତ ରବିବାର ହୋଇଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ସବୁଠୁ  ବଡ଼ ଥିଲା। ମାନବାଧିକାର ଫ୍ରଣ୍ଟ ମୁତାବକ ତାଜା ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସଡ଼କକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ଓ ସେମାନେ ନୂତନ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କାନୁନର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଚୀନ ହଂଗ କଂଗ ସୀମାରେ ମଧ୍ୟ ବିପୁଳ ମାତ୍ରାରେ ସୈନ୍ୟ ବଳ ମୁତୟନ କରିଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ଚିନ୍ତାର ମାହୋଲ ରହିଛି। ଆମେରିକା ଚୀନକୁ ତିୟାନମେନ ସ୍କୋୟାର ପରି ଦମନକାରୀ ନୀତି ନ ଆପଣାଇବାକୁ ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି। 

ପାଞ୍ଚ ଦଫା ଦାବି

ନାଗରିକ ମାନବାଧିକାର ଫ୍ରଣ୍ଟର ସୂତ୍ର ମୁତାବକ ହଂଗ କଂଗରେ ଏବେ ପାଞ୍ଚ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଚୀନ ବିରୋଧରେ ୧୧ ସପ୍ତାହ ଜାରି ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି। ପ୍ରଥମ ଦାବି ଏହା ଯେ, ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ସମ୍ଵନ୍ଧି କାନୁନ ବିନା ସର୍ତ୍ତରେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉ ଏବଂ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦଙ୍ଗାକାରୀ ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଉଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉ। ଜୁନରୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଉ, ଜୁନରୁ ଏ ଯାଏ ଘଟଣାର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଆୟୋଗ ଗଠନ କରିବା ଓ  ବିଶ୍ଵ ମତାଧିକାର ଦେବା ପରି ଦାବି ରହିଛି।

କଣ ଏହି ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କାନୁନ ? ଯାହାର ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି

ଚୀନ ପାଖରେ ଏହି ଅଧିକାର ରହିଛି ଯେ ସେ ହଂଗ କଂଗର କୌଣସି ପଳାୟନ ନାଗରିକ ଯିଏ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ରହୁଥିବେ ତାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରି ପାରିବ। ଏହି କାନୁନକୁ ମାନବାଧିକାର ଓ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ବିପଦ କୁହାଯାଉଛି କାରଣ ତାଇଓ୍ଵାନ ସମେତ ୟୁଏନ, ଆମେରିକା ଓ ଅନେକ ଜଣାଶୁଣା ସଂସ୍ଥା ଏହି କାନୁନ ବିଷୟରେ ପୂର୍ବରୁ  ହିଁ ଚୀନକୁ ଚେତାଇ ସାରିଛନ୍ତି।

ରବିବାର ହୋଇଥିବା ବିଶାଳ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ନୀତି ନିର୍ମାତାଙ୍କ କହିବା କଥା ଏବେ ଏହି କାନୁନ ଦେଶରେ ଲାଗୁ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଖସଡ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚାଲିଛି। ଦ୍ଵିତୀୟ ଖସଡ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ ପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ହିତରେ କାନୁନ ହେବା ପରେ ହିଁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ। ମାତ୍ର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା କଥା ଏହି କାନୁନ ପରେ ନାଗରିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣିର କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ରହିବ ନାହିଁ। ଚୀନ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରି  ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ଅଧିକାରକୁ ହାତେଇ ନେବ। 

ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ କଣ ପାଇଁ ବିବଶ  ରହିଛି

ଚୀନର ଆଧୁନିକ ଇତିହାସ ସାକ୍ଷୀ ଯେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ରୋହ କିମ୍ବା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଚୀନ ବଳପୂର୍ବକ ଓ ନିର୍ମମ ଭାବେ ଦମନ କରିଛି। କେବେ ନରସଂହାର ତ କେବେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିଛି। ମାତ୍ର ଏଥର ହଂଗ କଂଗର ଆନ୍ଦୋଳନ ଅଢେଇ ମାସରୁ ଅଧିକ ହେବ ଜାରି ରହିଛି ଓ ବ୍ୟାପକ ରୂପ ନେବାରେ ଲାଗିଛି। କିନ୍ତୁ ଚୀନ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସମାଧାନର ରାସ୍ତା ବାହାର କରି ପାରିନାହିଁ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଚୀନ ଉପରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚାପ ବହୁତ ରହିଛି। ଆମେରିକା ସହିତ ଚାଲିଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ ଲଢେଇ କାରଣରୁ ଦୁନିଆର ରୋଷର ଶିକାର  ହେବାକୁ ଚାହୁଁନି ଚୀନ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବିଚିନ୍ତ ଉଠାଇବାକୁ  ଡ୍ରାଗନକୁ ବିବଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜନାଥଙ୍କ ବୟାନରେ ବିଚଳିତ ଇମ୍ରାନ କହିଲେ, ଭାରତର ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଉପରେ ନଜର ରଖୁ ଦୁନିଆ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-the-world-must-also-seriously-consider-the-safety-security-of-indias-nuclear-arsenal-imran-khan-appeals-58800
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-the-world-must-also-seriously-consider-the-safety-security-of-indias-nuclear-arsenal-imran-khan-appeals-58800
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Aug 2019 10:34:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ବିଶେଷ ମାନ୍ୟତା ସମାପ୍ତ କରିବା ଭାରତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାରକୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟକରଣ ଉଦ୍ୟମରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ମାତ୍ ଖାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର କାନ୍ଦ ଜାରି ରହିଛି। ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ପ୍ରତି ଖୋଲାଖୋଲି ସହାନୁଭୂତି କାରଣରୁ ‘ତାଲିବାନ ଖାନ’ ନାମରେ ବଦନାମ ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏବେ ନୂତନ ହୀନ ଚକ୍ରାନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଭାରତର ପରମାଣୁ ଆଡ୍ଡାର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମୁଦାୟକୁ ଏହା ଉପରେ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ବିଚାର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। 

ପାକିସ୍ତାନର ଅଣୁଅସ୍ତ୍ର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ହାତକୁ ଚାଲିଯିବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ନେଇ ସର୍ବଦା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ଚିନ୍ତା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ମାତ୍ର ଇମ୍ରାନ ଖାନ ବାଚଳାମି ଓ ହତାଶା ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ପିଲାଳିଆମି ଦେଖାଇ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦେଶ ଭାରତର ପରମାଣୁ ଆଡ୍ଡାର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି।

ଦେଶରେ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିବା ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ଚିନ୍ତା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଭାରତ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ଭାଷଣ ଦେବାରେ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ନିଜର ଦାୟିତ୍ଵହୀନ ବୟାନବାଜି  ଜାରି ରଖି ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଏକ କଠୋର  ହିନ୍ଦୁ ବିଚାରଧାରା ନେତୃତ୍ଵର କବଜାରେ ରହିଛି, ଯେମିତି ଜର୍ମାନୀ ନାଜିଙ୍କ କବଜାରେ ଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁନିଆକୁ ଭାରତର ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଉଚିତ୍।

ତାଙ୍କର ଏହି ବୟାନ ଏମିତି ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେବେ ଶନିବାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ କହିଥିଲେ ଯେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରମାଣୁଅସ୍ତ୍ର ନେଇ ଭାରତର ନୋ ଫାଷ୍ଟ ନୀତି ରହି ଆସିଛି, ମାତ୍ର ଭବିଷ୍ୟତରେ କଣ ହେବ ତାହା ପରିସ୍ଥିତ ଅନୁସାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ରାଜନାଥ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ କେବଳ ପିଓକେ ଉପରେ  ହିଁ ଆଲୋଚନା ହେବ। ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ ନାହିଁ, କାରଣ ଏହା ଭାରତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାର। 

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହଙ୍କ ଏହି ବୟାନରେ ବିଚଳିତ ଇମ୍ରାନ ରବିବାର  ବିଶ୍ଵ ସମୁଦାୟଙ୍କୁ ଭାରତର ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ବିଶ୍ଵ ସମୁଦାୟକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍। କାରଣ ଏହାର ପ୍ରଭାବ କେବଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୀମିତ ହୋଇ ରହିବ ନାହିଁ ବରଂ ପୂରା ଦୁନିଆରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାକିସ୍ତାନର ମହିଳା ସ୍କୋଲାର ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ଦେଖାଇଲେ ଆଇନା, କହିଲେ ଭାରତ ସହିତ ଲଢେଇ କରିବାର ଶକ୍ତି ନାହିଁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-pakistani-scholar-ayesha-siddiqa-says-pakistan-is-not-in-a-position-to-fight-war-against-india-over-kashmir-58797
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-pakistani-scholar-ayesha-siddiqa-says-pakistan-is-not-in-a-position-to-fight-war-against-india-over-kashmir-58797
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Aug 2019 09:25:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଓ ୩୫ଏ ଉଚ୍ଛେଦ ପରଠୁ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟସ୍ତରରେ ବିଷୋଦଗାର କରି ଚାଲିଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟକରଣ କରିବାକୁ ପଡୋଶୀ ଆତଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଅପଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛି। ମାତ୍ର ଏହାର ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ ନିଷ୍ଫଳ ହୋଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ପୋଲ୍ ନିଜ ଦେଶର ହିଁ ମହିଳା ସ୍କୋଲାର ଖୋଲିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ସ୍କୋଲାର, ଲେଖକ ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମାମଲାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆୟଶା ସିଦ୍ଦିକି ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଏହାର ସେନାକୁ ଆଇନା ଦେଖାଇ କାଶ୍ମୀରକୁ ଭୁଲି ଯିବାକୁ ଉପଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମାମଲାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆୟଶା କହିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଏହାର ସେନା କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ  ଭାରତ ସହିତ  ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ସ୍ଥିତିରେ ନାହିଁ। ପାକିସ୍ତାନର ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଓ ଦରବୃଦ୍ଧି ପାକିସ୍ତାନ ଜନତାଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ଦ୍ଵିଗୁଣିତ କରିଛି। ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା କାଙ୍ଗାଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି। ଏମିତି ଘଡ଼ିସନ୍ଧି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଭାରତ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧର କଥା କହିବା ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଏହାର ସେନା ପାଇଁ ଉଚିତ୍ ନୁହଁ। ଆୟଶା ସିଦ୍ଦିକି ସିନେ ଇଙ୍କ୍ ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି। 

ଆୟଶା କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ନିଜର ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରର ଜଣେ ସାଙ୍ଗକୁ ପଚାରିଲି ଯେ ସେନା କଣ ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ କରୁନାହିଁ। ସାଙ୍ଗ ଉତ୍ତରରେ କହିଲେ ଯେ ଭାରତ ସହିତ ଲଢିଲେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ପରାଜିତ ହେବ। ଏବେ ସାଧାରଣ ଜନତା ମଧ୍ୟ ବୁଝୁଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ଏହା ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ନୁହଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାକିସ୍ତାନ ଜନତା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହଁ। 

ଆୟଶା କହିଛନ୍ତି ଗତ ୭୨ ବର୍ଷ ହେବ ପାକିସ୍ତାନର ନଜର କାଶ୍ମୀର ଓ ଭାରତ ଉପରେ ରହିଥିଲା। ଯେବେ ସେମାନେ ଉଠିଲେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେଆମ ହାତରେ ଅାଉ କିଛି ନାହିଁ। ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର କିଛି ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବେ ଗଭୀର ଦୁଃଖରେ ଏବଂ କ୍ରୋଧିତ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବେ ଯେ ପାକିସ୍ତାନ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କରିଛି କଣ ? 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ପାକିସ୍ତାନକୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜାଗାରେ ହାରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ୟୁଏନ ସ୍ପଷ୍ଟ ଶବ୍ଦରେ କହିଛି ଯେ ଏହା ଭାରତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାର। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାକିସ୍ତାନକୁ ବଞ୍ଚାଉଥିବା ଚୀନକୁ ଏବେ କିଏ ବଞ୍ଚାଇବ ! ହାତରୁ ଖସୁଛି ହଂକଂ, ଚିନ୍ତାର ଡ୍ରାଗନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/National-news-Millions-Of-People-Joined-The-Demonstration-Rally-In-Hong-Kong-58795
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/National-news-Millions-Of-People-Joined-The-Demonstration-Rally-In-Hong-Kong-58795
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Aug 2019 08:34:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହଂକଂରେ ଲୋକତନ୍ତ୍ର ସମର୍ଥକ କର୍ମୀଙ୍କ ଆହ୍ୱାନରେ ରହିବାର ଦିନ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକେ ଏକ ପାର୍କରୁ ରାଲି ବାହାର କରି ପ୍ରମୁଖ ରାସ୍ତାରେ ଭିଡ ଜମାଇ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଏହି ପାର୍କରେ ବଡ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକତନ୍ତ୍ର ସମର୍ଥକ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ନିଜର ନିୟମିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିଥାନ୍ତି । ଆୟୋଜକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଛନ୍ତି ଯେ ରାଲି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିବ । 

ଆୟୋଜକ ବୋନୀ ଲେଓଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଛୁ ଯେ ଆଜି କିଛି ଅରାଜକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ ନାହିଁ । ଆମେ ଦୁନିଆକୁ ଦେଖାଇ ଦେବୁ ଯେ ହଂକଂର ଲୋକେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପାରିବେ । ଏହି ମୋର୍ଚ୍ଚାରେ ସାମିଲ ଥିବା 28 ବର୍ଷିୟ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ କିକୀ କହିଛନ୍ତି,ଶାନ୍ତି ଆଜିର ପ୍ରାଥମିକତା  । ଆମେ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଖାଇଦେବୁ ଯେ ଆମେ ତାଙ୍କ ପରି ନୁହଁ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପୁଲିସ ସେହି ଲୋକମାଙ୍କୁ ରାଲି ପାଇଁ ଅନୁମିତ ଦେଇଥିଲା କିନ୍ତୁ  ବିକ୍ଷୋଭ ପାଇଁ ଦେଇ ନଥିଲେ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଲୋକତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନେ  ବେଜିଙ୍ଗର ଚେତାବନୀ ପରେ ମଧ୍ୟ ରବିବାର ଦିନ ବଡ ଧରଣର ରାଲି କରିବାର ଯୋଜନା କରିଥିଲା । ଗତ 10 ସପ୍ତାହରୁ ଜାରି ରହିଥିବା ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏହି ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଆର୍ଥିକ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସଂକଟରେ ପକାଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଚୀନର ବାମପନ୍ଥୀ ଶାସନ ଏହା ବିରୋଧରେ କଡା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଏବଂ ହିଂସକ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶ୍ରେଣୀରେ ସାମିଲ କରୁଛି ।    

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କାଶ୍ମୀର ନେଇ ଅପପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନରେ ଟମାଟର ପରେ ଡାଲି, ତେଲ ଓ କ୍ଷୀର ଦର ଚରମରେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-pakistan-struggles-to-fight-with-inflation-petrol-milk-and-several-items-are-on-high-price-index-58783
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-pakistan-struggles-to-fight-with-inflation-petrol-milk-and-several-items-are-on-high-price-index-58783
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Aug 2019 04:37:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ  ଭାରତ ବିରୋଧରେ ରକ୍ତଚାଉଳ ଚୋବାଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥନୀତି କାଙ୍ଗାଳ ଅବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଦରବୃଦ୍ଧିର ସ୍ଥିତି ଏମିତି ଯେ ସିଏନଜି, ପେଟ୍ରୋଲଠୁ ନେଇ ଡାଲି ଓ ତେଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏସବୁ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଭାରତରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୭୨ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏହା ୧୧୭ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଡିଜେଲ ଦର ଭାରତ ଅପେକ୍ଷା ଦୁଇ ଗୁଣ ରହିଛି। ଭାରତରେ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୬୫ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନରେ ୧୩୨ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। 

ଭାରତରେ ମାତ୍ର କିଲୋ ପ୍ରତି ୫୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଥିବା ସିଏନଜି ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୧୨୩ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହଁ ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ୍ ଓ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥର ଦର ଆକାଶଛୁଆଁ ରହିଛି।  ଗୋଟିଏ ନାନ୍ ରୋଟିର ମୂଲ୍ୟ ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ୩୫ ରୁ ୪୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନୀ ଖବରକାଗଜ ଡନର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଚିନି କିଲୋ ପିଛା ୭୫ ରୁ ୮୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ଏହା ସହିତ ଖାଇବା ତେଲ ୨୦୦ ରୁ ୨୨୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି।

ଡାଲି ଉପରେ ନଜର ପକାଇଲେ  ଚଣା ଡାଲି ୧୪୦ ରୁ ୧୬୦ ଟଙ୍କା, ମୁଗ ଡାଲି ୧୬୦ ରୁ ୧୭୦ ଟଙ୍କା, ମଷୁର ଡାଲି ୧୩୦ ଟଙ୍କା ଓ ହରଡ଼ ଡାଲି କିଲୋ ପ୍ରତି ୧୮୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନରେ ଦରବୃଦ୍ଧି ଚରମରେ ରହିବାର କାରଣ ଡଲାର ତୂଳନାରେ ଏହାର ମୁଦ୍ରା ବହୁତ ତଳକୁ ଖସି ଆସିବା। ପାକିସ୍ତାନୀ ମୁଦ୍ରାର ମୂଲ୍ୟ ଆମେରିକା ଡଲାର ତୂଳନାରେ ୧୫୮ ଟଙ୍କା ରହିଛି। 

ପାକିସ୍ତାନରେ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆକାଶଛୁଆଁ ରହିଛି। ଭାରତରେ ଲିଟର ପ୍ରତି ହାରାହାରି ୬୦ ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏହା ୧୦୦ ରୁ ୧୨୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଇମ୍ରାନ ଖାନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବାର ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ଚାଲିଛି। ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ଆତଙ୍କବାଦର ନର୍ସରୀ ପାଲଟିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ କେମିତି ମହଙ୍ଗା ଓ ଅର୍ଥନୀତି ସଂକଟରୁ ମୁକୁଳିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାକିସ୍ତାନକୁ ଲଜ୍ଜା: ଗୁଗୁଲରେ ଭିକାରୀ ସର୍ଚ୍ଚ କଲେ ଆସୁଛି ଇମରାନଙ୍କ ଫଟୋ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/national-odisha-Google-now-shows-Pak-PM-Imran-Khans-images-if-you-search-bhikari-58776
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/national-odisha-Google-now-shows-Pak-PM-Imran-Khans-images-if-you-search-bhikari-58776
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Aug 2019 03:37:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଯଦି ଆପଣ ଗୁଗୁଲ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନରେ ଭିକାରୀ ସର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ରେଜଲ୍ଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ ଖାନଙ୍କ ଫଟୋ ଆସୁଛି । ଗୁଗୁଲ ଇମେଜରେ ନଜର ଆସୁଥିବା ଫଟୋରେ ସେ ହାତରେ ଭିକ୍ଷାଥାଳି ଧରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ଫଟୋ ଏଡିଟେଡ୍ ହୋଇଥିଲେ ସୁଧା ଏହା ହିଁ ଗୁଗୁଲ ସୋ କରୁଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କି, ବର୍ତମାନ ଇମରାନ ଖାନ ଆର୍ଥିକ ସଂକଟରେ ଥିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏହି ଅବସ୍ଥାରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ସାହାଯ୍ୟ ନେବା ପାଇଁ ଘୁରି ବୁଲୁଛନ୍ତି । ଭିକାରୀ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଫଟୋ ଆସିବା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ।

ଏହି ମାମଲାରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରାକାର କହିଛନ୍ତି କି, ଏହା ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର । ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଏହି ବିଷୟରେ ଗୁଗୁଲରେ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥିରେ ଯେ ଖାଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନୁହଁନ୍ତି ପୁରା ପାକିସ୍ତାନର ଛବି ମଳିନ ହୋଇଛି । ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଏହା ଉପରେ କାର‌୍ୟ୍ୟନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ଓ ଏହି ଫଟୋକୁ ହଟାଯିବାକୁ ପାକ୍ ସରକାର ଗୁଗୁଲକୁ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>