<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପରେ ବ୍ରିଟେନରେ ୫ ମସଜିଜ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ପୋଲିସର ତନାଘନା ଆରମ୍ଭ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Britain-Britain-five-mosque-attack-by-missed-criminals-50408
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Britain-Britain-five-mosque-attack-by-missed-criminals-50408
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 09:47:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇଂଲଣ୍ଡ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କିଛି ଦିନ ତଳେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଏକ ମସଜିଦ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ୫୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ବ୍ରିଟେନରେ ମଧ୍ୟ ମସଜିଦ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି । ଏହାପରେ ବ୍ରିଟେନର ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ତନାଘନା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । 

ମିଡଲାଣ୍ଡ ପୋଲିସକୁ ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁସାରେ ବର୍ଚଫିଲ୍ଡ ରୋଡସ୍ଥିତ ଜାମେ ମସଜିଦର ଝରକା ଭଙ୍ଗାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଘଟଣାର ଅଳ୍ପ ସମୟ ପରେ ଏଣ୍ଡିଗଟନ ଅଂଚଳରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ମସଜିଦ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି । 

ଆତଙ୍କବାଦ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଶାଖା ମସଜିଦ ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ ଅଂଚଳକୁ ଗସ୍ତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଚଳରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ନଜର ରଖିଛି । ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର କ୍ରାଏଷ୍ଟଚର୍ଚ୍ଚର ଗୋଟିଏ ମସଜିଦ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାରେ ୫୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ମାତ୍ର ୭ ଦିନ ପରେ ବ୍ରିଟେନର ୫ଟି ମସଜିଦ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପୋଲିସର ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧିଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଇରାକ: ଟିଗରିସ ନଦୀରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ିଲା: ୧୯ ଶିଶୁ ସମେତ ୯୪ ମୃତ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Iraq-Iraq-ferry-on-holiday-trip-sinks-in-Tigris-River-50406
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Iraq-Iraq-ferry-on-holiday-trip-sinks-in-Tigris-River-50406
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 09:21:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୋସୁଲ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଇରାକର ମୋସୁଲ ସହରରେ ଖୁସି ମନାଇବା ପାଇଁ ଡଙ୍ଗାରେ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆବର୍ଷ କାଳ ହୋଇଛି । ଟିଗରିସ ନଦୀରେ ଡଙ୍ଗା ଓଲଟି ପଡ଼ିବାରୁ ୧୯ ଜଣ ଶିଶୁ ସମେତ ୯୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ମୃତକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି । ବସନ୍ତ ଋତୁ ଆଗମନରେ ମୌସୁଲ ସହରରେ ନୂଆବର୍ଷ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ସହରର ଲୋକମାନେ ଡଙ୍ଗାରେ ଯାତ୍ରା କରି ନୂଆବର୍ଷ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି । ପୂର୍ବ ବର୍ଷଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ଶତାଧିକ ଲୋକ ଡଙ୍ଗାରେ ବସି ଖୁସି ମନାଇବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ଦୁର୍ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ୯୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । 

ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଦେଲ ଆବଦେଲ ମାହଦୀ ତିନି ଦିନ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଶୋକ ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ସେ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ବସନ୍ତ ଋତୁର ଆଗମନ ଅବସରରେ ଲୋକମାନେ ନଦୀ ଆରପାରିରେ ଥିବା ପିକନିକସ୍ଥଳକୁ ଯାଉଥିଲେ । ମାତ୍ର ଡଙ୍ଗା ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥବାରୁ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୬୧ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ସେହିଭଳି ୫୫ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି । 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚୀନ ରାସାୟନିକ କାରଖାନାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪୪ ପହଂଚିଲା, ୯୦ ଗୁରୁତର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-China-Death-toll-in-China-chemical-plant-explosion-rises-to-44-50405
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-China-Death-toll-in-China-chemical-plant-explosion-rises-to-44-50405
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 08:53:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବେଜିଂ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଚୀନର ଏକ ରାସାୟନିକ କାରଖାନାରେ ଗୁରୁବାର ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାରେ ଶୁକ୍ରବାର ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୪ରେ ପହଂଚିଛି । ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାରେ ଆହୁରି ୯୦ ଜଣ ଲୋକ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । 

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପୂର୍ବ ଚୀନର ତିଆନଜିଆଇ ରାସାୟନିକ କାରଖାନାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା । ଏହି କାରଖାନା ୟାଙ୍ଗଚେଙ୍ଗ ସହରରେ ଅଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଧରଣର କାରଖାନା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ପାଖାପାଖି ୧୦୦୦ ପରିବାରକୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । 

ବିସ୍ଫୋରଣର ମାତ୍ରା ଏତେ ଭୟଙ୍କର ଥିଲା ଯେ, କାରଖାନାର ଝରକା ଗୁଡ଼ିକ ୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ପଡ଼ିଛି । ୟାଙ୍ଗଚେଙ୍ଗ ନଗର ପ୍ରଶାସନ କହିଛି, ଆହତମାନଙ୍କୁ ୧୬ଟି ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଏଥିରେ ୩୫୦୦ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଚୀନରେ ୨୦୧୫ରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା । ଏଥିରେ ୧୭୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଭାରତୀୟ ପୁଂଜି ନିବେଶକୁ ନେଇ ଆମର ଚିନ୍ତା ନାହିଁ: ଚୀନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-China-says-it-is-not-concerned-about-Indias-investment-in-Sri-Lanka-50398
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-China-says-it-is-not-concerned-about-Indias-investment-in-Sri-Lanka-50398
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 06:00:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବେଜିଂ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଭାରର ପୁଂଜି ନିବେଶ କରିବା ନେଇ ଚୀନ ଚିନ୍ତା କରୁନାହିଁ।  ଚୀନ କହିଛି ଯେ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଭାରତ ପୁଂଜି ନିବେଶ କରିବା ନେଇ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ। କାରଣ ଚୀନର ମାନସିକତା ବିଶାଳ ଓ ପ୍ରଶସ୍ତ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଭାରତର ଅର୍କାଡ ଗୃପ ଏବଂ ଓମାନର ତେଲ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଯୁଗ୍ମ ଭାବରେ ୩.୮୫ ମିଲିୟନ ଡଲାର ପୁଂଜି ନିବେଶ କରି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି। 

ସ୍ଥାନୀୟ ମିଡିଆରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ବିକାଶ ରଣନୀତି ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଉପମନ୍ତ୍ରୀ ନଳିନ ବାନ୍ଦରାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଓମାନର ତେଲ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବଂ ଭାରତର ଅର୍କାଡ ସମୂହର ସ୍ୱାମିତ୍ୱ ଥିବା ସିଙ୍ଗାପୁରସ୍ଥିତ ନିବେଶ ଶାଖା ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସହମତି ଦେଇଛି। 

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଏଯାଏଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିବା ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ବଡ଼ ପୁଂଜି ନିବେଶ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଚୀନ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ବଡ଼ ନିବେଶ କରୁଛି। ଚୀନ ଋଣ ଅଦଳ-ବଦଳ ବୁଝାମଣା ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ହମ୍ବଟୋଟା ବନ୍ଦରକୁ ୯୯ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଠିକାରେ ନେଇଛି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ଭାରତର ନିବେଶ ସଂପର୍କରେ ଚୀନର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପଚରାଯିବାରୁ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଗେଙ୍ଗ ସୁଆଙ୍ଗ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରିତିନିଧିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, ଦ୍ୱୀପାକ୍ଷିକ ଦେଶରେ ଭାରତର ନିବେଶ ନେଇ ବେଜିଂ ଅଚିନ୍ତାରେ ରହିଛି। 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ନିଓମୀ ରାଓ ଜଜ ଭାବେ ଆମେରିକା କୋର୍ଟରେ ନେଲେ ଶପଥ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/international-US-Indian-American-Neomi-Rao-sworn-in-as-judge-of-powerful-US-court-50359
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/international-US-Indian-American-Neomi-Rao-sworn-in-as-judge-of-powerful-US-court-50359
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 08:49:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

ୱାସିଂଟନ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜଣାଶୁଣା ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଆଇନଜୀବୀ ନିଓମୀ ଜାହାଙ୍ଗୀର ରାଓ (୪୫) ଆମେରିକାରର ସର୍କିଟ କୋର୍ଟରେ ଜଜ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । କଲୋମ୍ବିଆ ସର୍କିଟ କୋର୍ଟର ନିଓମୀଙ୍କୁ ଜଷ୍ଟସି ବ୍ରେଟ କାଭାନାଉଗଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି । ସ୍ୱାମୀ ଆଲାନ ଲେଫକୋୱିଜଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯୋଗଦେଇଥିବା ରାଓ ହ୍ୱାଇଟହାଉସର ରୋଜଭେଟଲ ପ୍ରକୋଷ୍ଠ ଭିତରେ ଆମେରିକା ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଜଷ୍ଟିସ କ୍ଲାରେନ୍ସ ଥୋମାସଙ୍କ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି ।  

ହ୍ୱାଇଟହାଉସ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବୟନାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଶପଥଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଜରିନ ରାଓ ଏବଂ ଜାହାଙ୍ଗୀର ନରସିଂହ ରାଓ, ନିଓମୀ ରାଓ ହେଉଛନ୍ତି ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଜଜ । ଗତ ନଭେମ୍ବରରେ ରାଓ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ରାଓଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ସନେଟରେ ୫୩-୪୬ ଭୋଟ ମିଳିବା ପରେ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ନୀରବ ମୋଦୀକୁ ମିଳିଲାନି ଜାମିନ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ଜେଲରେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-nirav-modi-arrested-in-london-after-court-arrested-warrant-50344
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-nirav-modi-arrested-in-london-after-court-arrested-warrant-50344
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Mar 2019 20:40:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ  ବ୍ୟାଙ୍କର ୧୩ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଘୋଟାଲାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନୀରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଲଣ୍ଡନରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ନୀରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଲଣ୍ଡନର ଓ୍ଵେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟର ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯାଇଥିଲା। କୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ ଜାମିନ ଦେବାକୁ ମନା କରିବା ସହିତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜଜ ନିଜର ଆଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ବହୁତ ବଡ଼ ଆର୍ଥିକ ହେରଫେର ମାମଲା ଏବଂ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପଳାୟନ କରିବାର ଭୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଅଦାଲତ ନୀରବଙ୍କ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ନେଇ ଶୁଣାଣି କରିବେ।

ନୀରବଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରିବା ସମୟରେ ଜଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ପର୍ୟ୍ୟା ପ୍ତ ଆଧାର ରହିଛି ଯେ, ଯଦି ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଜାମିନ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଆରୋପି ଫେରାର ମାରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ନୀରବ ମୋଦୀକୁ ଗିରଫ କରାଯିବା ଭାରତୀୟ ଯାଞ୍ଚ ଏଜେନ୍ସି ପାଇଁ ବଡ଼ ସଫଳତା କୁହାଯାଉଛି। 

ମିଳିଲା ନାହିଁ ଜାମିନ

ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ନୀରବ ମୋଦୀକୁ ଲଣ୍ଡନ କୋର୍ଟରୁ ଜାମିନ ମିଳିଯାଇପାରେ। ଫଳରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ପରି ସେ ମଧ୍ୟ ଜାମିନରେ ଖୋଲାରେ ବିଚରଣ କରିବ। ମାତ୍ର ବୁଧବାର ଓ୍ଵେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟର କୋର୍ଟ ନୀରବ ମୋଦୀର ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ପର୍ୟ୍ୟାନ୍ତ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ପଳାତକ ଘୋଷିତ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଲଣ୍ଡନରେ ୨୦୧୭ରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲା। ମାତ୍ର କିଛି ସମୟ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜାମିନ ମିଳି ଯାଇଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେହି ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ ମଧ୍ୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଲଣ୍ଡନରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା, ମାତ୍ର ତାଙ୍କୁ ଏଥର ମଧ୍ୟ ଜାମିନ ମିଳି ଯାଇଥିଲା।

ଓ୍ଵେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟର କୋର୍ଟ ଜାରି କରିଥିଲା ଆରେଷ୍ଟ ଓ୍ଵାରେଣ୍ଟ

ଓ୍ଵେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟର କୋର୍ଟ ଭାରତ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ଆବେଦନ ଦାଖଲ ପରେ ନୀରବ ମୋଦୀ ବିରୋଧରେ ଗିରଫ ପରଓ୍ଵାନା ଜାରି କରିଥିଲେ।  ଏହା ସହିତ କୁହାଯାଉଥିଲା ଯେ,  ନୀରବ ମୋଦୀକୁ କେବେ ବି ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧିକାରୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ନୀରବକୁ ଶୀଘ୍ର ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଦ୍ଵାରା ଗିରଫ କରାଯିବ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତର ନାହିଁ ଦମ୍‌, ଆମ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ: ଚୀନ ମିଡିଆ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Business-Odisha-chinese-media-india-have-to-must-use-chinese-products-50282
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Business-Odisha-chinese-media-india-have-to-must-use-chinese-products-50282
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Mar 2019 22:41:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନିକଟରେ ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଚତୁର୍ଥଥର ପାଇଁ ମସୁଦ୍‌ ଅଜହରକୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କୀ ଘୋଷଣା କରିବା ଉପରେ ଭିଟୋର ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହିତ ବହୁତ ଦିନରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ସାହାଯ୍ୟ କରିଆସିଛି । ଏହା ପରେ ଚୀନ ନିର୍ମିତ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବା ପାଇଁ କଥା ଉଠିଥିଲା । ଚାନ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ ମିଡିଆ ଭାରତ ଉପରେ ତାତ୍ସଲ୍ୟ କରିଛି । 

ଚୀନର ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ କହିଛି କି, ଭାରତର ମାନ୍ୟୁଫାକ୍ଚରିଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଆଜିବି ଅବିକଶିତ ଏବଂ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରିବାର କ୍ଷମତା ନାହିଁ । ଏହା ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଯେଉଁଥିପାଇଁ  ଆଜି ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଚାଇନିଜ୍ ପ୍ରଡକ୍ଟଗୁଡିକର ବୟକଟ୍ ଭାରତରେ ହେବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଏକ ବ୍ଲଗ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଛି କି, କିଛି ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ଲେଷକ ମେଡ୍‌ ଇନ ଚାଇନା ପ୍ରଡକ୍ଟକୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ ଅପିଲ୍ କରୁଛନ୍ତି । ଖାସକି ମସୁଦ ଅଜହରକୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କୀ ଘୋଷଣା କରିବା ପ୍ରୟାସକୁ ଜାତିସଂଘରେ ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ଭିଟୋ ବ୍ୟବହାର କରି ରୋକାଯିବା ପରେ ୰ଈକ୍ଟଚ୍ଚମକ୍ଟଗ୍ଧଉଷସଦ୍ଭରଗ୍ଦରଚକ୍ସକ୍ଟୟଙ୍କମଗ୍ଧଗ୍ଦ ଟ୍ୱିଟରରେ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଛି । ଭାରତ ନିଜେ ନିଜର ପ୍ରଡକ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିବାରୁ ଚୀନ ପ୍ରଡକ୍ଟ ବ୍ୟବହାରକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରୁନାହିଁ  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନରମ ପଡିଲା ଚୀନ! କହିଲା ଭାରତର ଚିନ୍ତାକୁ ବୁଝୁଛୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-national-Odisha-chinese-ambassador-to-india-luo-zhaohui-says-we-understand-indias-concerns-on-masood-azhar-50129
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-national-Odisha-chinese-ambassador-to-india-luo-zhaohui-says-we-understand-indias-concerns-on-masood-azhar-50129
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 17 Mar 2019 15:12:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜୈସ୍‌-ଏ-ମହମ୍ମଦର ମୁଖ୍ୟ ଆତଙ୍କୀ ମସୁଦ୍ ଅଜହରର ନାମକୁ ବୈଶ୍ୱିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ କରିବା ମୁଦ୍ଦାରେ ନରମ ପଡିଛି ଚୀନ । ଭାରତରେ ଚୀନର ରାଜଦୂତ ଲିଓ ଝେଂଗହୁଇ କହିଛନ୍ତି କି, ତାଙ୍କ ଦେଶ ଭାରତର ଚିନ୍ତାକୁ ବୁଝୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଏହି ମାମଲାର ସମାଧାନ କରାଯିବ ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ଅନିୁଯାୟୀ ଲିଓ କହିଥିଲେ କି ଏହା କେବକ ରୋକିବାର ଏକ କୌସଳ, ଯାହାର ମାନେ ହେଉଛି କି ଏହି ମାମଲାରେ ଆଗକୁ ଆହୁରି ବିଚାର କରାଯିବ । ଆପଣ ମୋ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ କରାଯିବ । ଲିଓ କହିଛନ୍ତି କି ମସୁଦ୍ ଅଜହର ସମ୍ୱନ୍ଦରେ ଆମେ ଭାରତର ଚିନ୍ତାକୁ ବୁଝୁଛୁ । ଆମର ବିଶ୍ୱାସ ଏହି ମାମଲା ଯଥାଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ କରାଯିବ । 

ଚୀନ ଦୂତବାସରେ ହୋଲି ସମାରୋହ ମଧ୍ୟରେ ଲିଓ କହିଥିଲେ କି, ଗତ ବର୍ଷ ୱୁହାନ ଶୀଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପରଠାରୁ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସହଯୋଗ ସଠିକ ବାଟରେ ଅଛି । ଆମେ ଏଭଳି ସହଯୋଗରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛୁ । 

୧୪ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଚୀନ ତାର ଭିଟୋ ପାୱାର ବ୍ୟବହାର କରି ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଚ୍ର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ମସୁଦ୍ ଅଜହରକୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କୀ ଘୋଷଣା କରିବାରେ ବାଧକ ସାଜିଥିଲା । ରାଷ୍ଚ୍ର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ୧୨୬୭ ଅଲ କାୟ୍‌ଦା ସେକ୍ସନ୍ସ କମିଟି ସହିତ ଅଜହରକୁ  ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଶଣା କରିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଫ୍ରାନ୍ସ,ବ୍ରିଟେନ ଓ ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ୨୭ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଏଣାଯାଇଥିଲା । ପୁଲୱାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣର ରଚନା ଏହି ମସୁଦ୍ ରଚିଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବନ୍ୟା, ୫୦ ମୃତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/international-flood-in-indonesia-50-died-50110
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/international-flood-in-indonesia-50-died-50110
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 17 Mar 2019 10:11:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ପେପୁଆରେ ଗତକାଲି ଆସିଥିବା ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବନ୍ୟାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହାସହ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଆହତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଖବର ଏଜେନ୍ସି ଏଏଫପି ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସରାକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛି । 

ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଜୟାପୁର ସ୍ଥିତ ସେଂଟାଣୀରେ ଗତକାଲିଠାରୁ ମୁଶଳ ଧାରାରେ ବର୍ଷା ଲାଗିରହିଛି । ଯାହାର ପ୍ରଭାବରେ ବନ୍ୟା ଆସିଛି । ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଲେଣୀ । ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପ୍ରବକ୍ତା ସୁତୋପି ପୁରବୋଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ବନ୍ୟାରେ ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରାମ ଜଳବନ୍ଦୀ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି । ଏହାସହ ମୃତାହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି  । ତେବେ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ବର୍ତମାନ ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଚଳ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ବନ୍ୟାପାଣି ହ୍ରାସ ପାଇଲେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜିମ୍ବାୱେରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡ଼, ୧୫୦ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Zimbawe-Cyclone-kills-150-in-Zimbabwe-and-more-than-100-missing-50107
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Zimbawe-Cyclone-kills-150-in-Zimbabwe-and-more-than-100-missing-50107
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 17 Mar 2019 08:56:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହରାରେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜିମ୍ବାୱେର ପୂର୍ବାଂଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରବଳ ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡ଼ରେ ୧୫୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଏହି ଭୟଙ୍କର ବାତ୍ୟାରେ ଶତାଧିକ ଲୋକ ନିଖୋଜ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଜିମ୍ବାୱେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଶନିବାର ମୃତ୍ୟୁ ଓ ନିଖୋଜ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାୟ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । 

ଜିମ୍ବାୱେ ସୂଚନା ଓ ଲୋକସଂପର୍କ ବିଭାଗ ଟୁଇଟକରି କହିଛି ଚିମନୀମାନୀ ଅଂଚଳରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଜିମ୍ବାୱେ ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗ କହିଛି ଏଯାଏଁ ଶତାଧିକ ଲୋକ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି । ବାତ୍ୟା ସମୟରେ ମୋଜାିମ୍ବିକ ସୀମାକୁ ଲାଗିଥିବା ମାନିକାଲଡ ରାଜ୍ୟରେ ଅନେକ ଘର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା ତଥା ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ପୋଲ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ଆବୁଧାବୀ ଗସ୍ତରେ ଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମର୍ସନ ମ୍ନାଙ୍ଗଗୱା ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଚଳରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>