<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କରୋନା: ବିଶ୍ୱରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୪ କୋଟି ଟପିଲା, ୩୦.୧୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-covid-19-Corona-virus-death-toll-reaches-3011lakh-14-4-crore-people-detected-in-world-wide-82604
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-covid-19-Corona-virus-death-toll-reaches-3011lakh-14-4-crore-people-detected-in-world-wide-82604
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 17 Apr 2021 04:46:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀରେ ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୪ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସରେ ୩୦ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି । ଫଳରେ ସମସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରବାସୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି ।  ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୪ କୋଟି ୪ ଲକ୍ଷ ୯୫ ହଜାର ୭୩୮ ଜଣ ଲୋକ କରୋନା ଭାଇସରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୩୦ ଲକ୍ଷ ୧୧ ହଜାର ୩୯୯ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ କବଳରେ ପଡ଼ିଥିବା ୧୧ କୋଟି ୯୩ ଲକ୍ଷ ୮୭ ହଜାର ୨୯୧ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧ କୋଟି ୮୦ ଲକ୍ଷ ୯୭ ହଜାର ୪୮ ଜଣ ଲୋକ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି । ଏବେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ୧ ଲକ୍ଷ ୭ ହଜାର ୫୫ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଅଛି ।

ଆମେରିକାରେ ଆଜି ସକାଳ ଟା ସୁଦ୍ଧା ୩ କୋଟି ୨୩ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୬୬୬କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦେଶରେ ୫ ଲକ୍ଷ ୭୯ ହଜାର ୮୯୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ମୋଟ ୨ କୋଟି ୪୮ ଲକ୍ଷ ୩୧ ହଜାର ୭୩୦ ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୬୮ ଲକ୍ଷ ୯୦ ହଜାର ୪୧ ଜଣ ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ୯ ହଜାର ୭୪୫ ଜଣ ଗୁରୁତର ଅଛନ୍ତି ।

କେଉଁ ଦେଶରେ କରୋନାର ସ୍ଥିତି କେମିତି

ବ୍ରାଜିଲ: ୧କୋଟି ୩୮ଲକ୍ଷ ୩୪ହଜାର ୩୪୨ସଂକ୍ରମିତ, ୩ଲକ୍ଷ ୬୯ହଜାର ୨୪ମୃତ

ଫ୍ରାନ୍ସ: ୫୨ ଲକ୍ଷ ୨୪ ହଜାର ୩୨୧ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ ଲକ୍ଷ ୪୦୪ମୃତ 

ଋଷିଆ: ୪୬ ଲକ୍ଷ ୮୪ ହଜାର ୧୪୮ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ୭୯୫ ଜଣ ମୃତ

ୟୁକେ: ୪୩ ଲକ୍ଷ ୮୩ ହଜାର ୫୭୨ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ ଲକ୍ଷ ୨୭ ହଜାର ୨୨୫ ମୃତ 

ତୁର୍କୀ: ୪୧ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୩୯ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୫ ହଜାର ୩୨୦ ମୃତ

ଇଟାଲି: ୩୮ ଲକ୍ଷ ୪୨ ହଜାର ୭୯ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ଲକ୍ଷ ୧୬ ହଜାର ୩୬୬ମୃତ 

ସ୍ପେନ: ୩୪ ଲକ୍ଷ ୭ ହଜାର ୨୮୩ ସଂକ୍ରମିତ, ୭୬ ହଜାର ୯୮୧ ମୃତ 

ଜର୍ମାନୀ: ୩୧ ଲକ୍ଷ ୧୬ ହଜାର ୯୫୦ ସଂକ୍ରମିତ, ୮୦ ହଜାର ୩୮୭ମୃତ 

ପୋଲାଣ୍ଡ: ୨୬ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ୮୮ ସଂକ୍ରମିତ, ୬୧ ହଜାର ୨୦୮ ମୃତ

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରୁଷିଆ ବିରୋଧରେ ଆମେରିକାର ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ୧୦ କୁଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କୁ ବାହାର କରିବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Joe-Biden-fired-10-Russian-diplomats-and-imposed-new-sanctions-on-Russia-82569
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Joe-Biden-fired-10-Russian-diplomats-and-imposed-new-sanctions-on-Russia-82569
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 16 Apr 2021 06:21:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

ୱାଶିଂଟନ, ଏପ୍ରିଲ ୧୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆମେରିକା ଗତ ବର୍ଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ସଂଘୀୟ ସଂସ୍ଥାରେ କୁଟନୀତି କରିବା ନେଇ ରୁଷିଆକୁ ଦାୟୀ କରିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଆମେରିକା ଗୁରୁବାର ରୁଷିଆର ୧- ଜଣ କୁଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କୁ ବାହାର କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏହି କଟକଣାକୁ ୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ୟୁକ୍ରେନ ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଥିବା କ୍ରିମିୟା ଉପରେ ରୁଷିଆର ଲଗାତାର ଜବରଦଖଲ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଅମେରିକା ତଥଶ ମେଣ୍ଟ ବଳର ସୈନିକଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ କଥିତ ରୂପରେ ରୁଷିଆରୁ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରିବା ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇଥାଇପାରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି । 

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ କଂଗ୍ରେସକୁ ଲେଖିଥିବା ପତ୍ରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ରୁଷିଆର ଗତିବିଧି ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ନିଷ୍ପକ୍ଷ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ କମଜୋର କରିବାର ଉଦ୍ୟମ ଆଦି ଉପରେ ବିଚାର କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟରେ ରୁଷିଆ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଂଲିପ୍ତ ଅଥବା ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି । ରୁଷିଆର କହିବା ଅନୁସାରେ ସୋଲୱିଣ୍ଡସ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆକ୍ରମଣ ସହିତ ତାର କୌଣସି ନେଣ-ଦେଣ ନାହିଁ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଖବର: ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ପହଂଚିବ ସ୍ପୁଟନିକ୍‌-ଭି କରୋନା ଟିକା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Indian-envoy-in-Russia-bala-Venkatesh-said-Sputnik-V-deliveries-to-India-to-begin-in-April-82566
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Indian-envoy-in-Russia-bala-Venkatesh-said-Sputnik-V-deliveries-to-India-to-begin-in-April-82566
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 16 Apr 2021 05:46:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମସ୍କୋ, ଏପ୍ରିଲ ୧୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏକ ଆଶ୍ୱସ୍ତିମୂଳକ ଖବର ଆସିଛି । ରୁଷିଆର ଆଣ୍ଟି କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ପହଂଚିବ । ରୁଷିଆରେ ଭାରତର ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ବାଲା ଭେଙ୍କଟେଶ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ରୁଷିଆ ନ୍ୟୁଜ ସଂସ୍ଥା ଭେଙ୍କଟେଶଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ବୟାନକୁ ନେଇ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ, କଂପାନୀ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତକୁ ଟିକା ପଠାଇବ । ଏହା ପରେ ମେ’ ମାସ ଠାରୁ ଭାରତରେ ସ୍ପୁଟନିକ-ଭି କରୋନା ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରାଯିବ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ଉତ୍ପାଦନ ହେବ । ପରେ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ । 

ଭେଙ୍କଟେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତରେ ଟିକାର ଉତ୍ପାଦନ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢ଼ିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ବଢ଼ାଇ ପ୍ରତିମାସ ୫ କୋଟି ଉତ୍ପାଦନ କରାଯିବ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତରେ ରୁଷ୍ରିାର ଅତିରିକ୍ତ ରାଜଦୂତ ରୋମଲ ବାବୁଶ୍କିନ କହିଥିଲେ ଯେ, ଭାରତ ତରଫରୁ ସ୍ପୁଟନିକ ଟିକାକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ଲାଗି ମଂଜୁରୀ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାଗିଦାରୀକୁ ଏକ ନୂତନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଂଚାଇବ । ଭାରତରେ ଜାରିଥିବା ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସ୍ପୁଟନିକ-ଭି ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ସ୍ପୁଟନିକକୁ ମଂଜୁରୀ ଦେଇଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ତାଲିକାରେ ଭାରତ ୬୦ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା: ବିଦେଶରୁ ୫୦ ହଜାର ମେଟ୍ରିକ ଟନ ମେଡିକାଲ ଅକ୍ସିଜେନ ମଗାଇବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/Nation-Tenders-to-be-invited-for-50-thousand-metric-tons-of-medical-oxygen-used-in-covid-treatment-82564
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/Nation-Tenders-to-be-invited-for-50-thousand-metric-tons-of-medical-oxygen-used-in-covid-treatment-82564
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 16 Apr 2021 05:16:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୧୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ହାହାକାର ଦେଖାଯାଇଛି । ମେଡିକାଲ ଅକ୍ସିଜେନ ଓ ମେଡେସିଭର ଇଂଜେକଶନର ଅଭାବ ପଡୁଛି । ଏଥି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବର୍ଦ୍ଧିତ ରୂପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୫୦ ହଜାର ମେଟ୍ରିକ ଟନ ମେଡିକାଲ ଅକ୍ସିଜେନ ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ କରିବେ । ଏଥି ପାଇଁ ଖୁବ ଶିଘ୍ର ଟେଣ୍ଟର ଜାରି କରାଯିବ । 

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗୁରୁବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବାରୁ ୫୦ ହଜାର ମେଟ୍ରିକ ଟନ ମେଡିକାଲ ଅକ୍ସିଜେନ ଆମଦାନୀ କରାଯିବ । ଏହାକୁ ଅତ୍ୟଧିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ୧୨ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । 

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏସଂପର୍କରେ ଆଦେଶ ଜାରି କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଅଧିସୂଚିତ କରାଯିବ । ଅତ୍ୟଧିକ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ୧୨ଟି ରାଜ୍ୟର ତାଲିକାରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜରାଟ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ଦିଲ୍ଲୀ, ଛତିଶଗଡ଼, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ, ପଂଜାବ, ହରିୟାଣା ଓ ରାଜସ୍ଥାନ ସାମିଲ ରହିଛି । ଏଠାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଥିବାରୁ ମେଡିକାଲ ଅକ୍ସିଜେନ ସିଲିଣ୍ଡରର ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ ପଡୁଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ନିକଟତର, ୧୩.୯୬ କୋଟି ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Corona-virus-death-toll-reaches-2998lakh-1394-crore-people-detected-in-world-wide-82562
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Corona-virus-death-toll-reaches-2998lakh-1394-crore-people-detected-in-world-wide-82562
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 16 Apr 2021 04:45:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୧୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ କାୟା ବଢ଼ାଇ ଚାଲିଛି । ଯେତେ ଯାହା ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେବା ବଦଳରେ ଏହା ଅମାନିଆ ହେଉଛି । ଫଳରେ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରବାସୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି । ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୩ କୋଟି ୯୬ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାର ୫୯୫ ଜଣ ଲୋକ କରୋନା ଭାଇସରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୨୯ ଲକ୍ଷ ୯୮ ହଜାର ୭୪୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ କବଳରେ ପଡ଼ିଥିବା ୧୧ କୋଟି ୮୭ ଲକ୍ଷ ୪୭ ହଜାର ୬୯୪ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧ କୋଟି ୭୯ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ୧୫୮ ଜଣ ଲୋକ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି । ଏବେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ୧ ଳକ୍ଷ ୬ ହଜାର ୬୯୯ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଅଛି ।

ଆମେରିକାରେ ଆଜି ସକାଳ ୬ଟା ସୁଦ୍ଧା ୩ କୋଟି ୨୨ ଲକ୍ଷ ୨୧ ହଜାର ୫୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦେଶରେ ୫ ଲକ୍ଷ ୭୮ ହଜାର ୯୭୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ମୋଟ ୨ କୋଟି ୪୭ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୬୮ ଲକ୍ଷ ୭୨ ହଜାର ୬୦୪ ଜଣ ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ୯ ହଜାର ୭୫୬ ଜଣ ଗୁରୁତର ଅଛନ୍ତି ।

କେଉଁ ଦେଶରେ କରୋନାର ସ୍ଥିତି କେମିତି

ବ୍ରାଜିଲ: ୧କୋଟି ୩୭ଲକ୍ଷ ୫୮ହଜାର ୯୩ସଂକ୍ରମିତ, ୩ଲକ୍ଷ ୬୫ହଜାର ୯୫୪ମୃତ

ଫ୍ରାନ୍ସ: ୫୧ ଲକ୍ଷ ୮୭ ହଜାର ୮୫୯ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ମୃତ 

ଋଷିଆ: ୪୬ ଲକ୍ଷ ୭୫ ହଜାର ୧୫୩ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ୩୯୮ ଜଣ ମୃତ

ୟୁକେ: ୪୩ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ୯୭୬ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ ଲକ୍ଷ ୨୭ ହଜାର ୧୯୧ ମୃତ 

ତୁର୍କୀ: ୪୦ ଲକ୍ଷ ୮୬ ହଜାର ୯୫୭ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୫ ହଜାର ୩୧ ମୃତ

ଇଟାଲି: ୩୮ ଲକ୍ଷ ୨୬ ହଜାର ୧୫୬ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର ୯୩୭ମୃତ 

ସ୍ପେନ: ୩୩ ଲକ୍ଷ ୯୬ ହଜାର ୬୮୫ ସଂକ୍ରମିତ, ୭୬ ହଜାର ୮୮୨ ମୃତ 

ଜର୍ମାନୀ: ୩୦ ଲକ୍ଷ ୯୫ ହଜାର ୧୬ ସଂକ୍ରମିତ, ୮୦ ହଜାର ୧୪୧ମୃତ 

ପୋଲାଣ୍ଡ: ୨୬ ଲକ୍ଷ ୪୨ ହଜାର ୨୪୨ ସଂକ୍ରମିତ, ୬୦ ହଜାର ୬୧୨ ମୃତ

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୨୦ଟି ଦେଶରେ ରହିଛି ‘ଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ବିବାହ କର’ ପରଂପରା, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/Nation-UN-Rreport-says-Marry-your-rapist-laws-still-practiced-in-20-countries-to-prevent-justice-82532
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/Nation-UN-Rreport-says-Marry-your-rapist-laws-still-practiced-in-20-countries-to-prevent-justice-82532
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Apr 2021 07:11:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜେନିଭା, ଏପ୍ରିଲ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗୋଟିଏ ପଟେ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧ ବଢ଼ିଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଶକ୍ତ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଦାବି ହେଉଛି । ବିଶ୍ୱର କିଛି ଦେଶରେ ଏଭଳି ନିୟମ ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ କି ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀଙ୍କୁ ପୀଡିତା ସହିତ ବିବାହ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆଇନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ବର୍ତ୍ତିଯିବାକୁ ପଡୁଛି । ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୨୦ଟି ଦେଶରେ ଏବେବି ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀଙ୍କୁ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେବା ଲାଗି ପୀଡିତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉଛି । 

ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରର ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ରୁଷିଆ, ଥାଇଲାଣ୍ଡ ଓ ଭେନଜୁଆଲା ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ସାମିଲ ଅଛି । ଏଠାରେ ଯଦି ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀ ପୀଡିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଯାଏ, ତା’ହେଲେ ଅପରାଧିକା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇ ନଥାଏ । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁସାରେ  ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟା କୋଷର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ନତାଲିୟା କନେମ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଇନରେ ଅଧିକାରକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ନିଜର ଦ୍ୱାରା ପୀଡିତା ସାଜିଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଭଳି ପ୍ରଥା ପୀଡିତାର ଦୁଃଖକୁ ଶେଷ କରିବା ସହିତ ସମାନ । ଏହା ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକାର ଦଣ୍ଡ ।

 

ଇକ୍ୟୁଇଟି ନାଓର ମିଡିଲ ଇଷ୍ଟ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକା ଅଚଂଳର କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡିମା ଡବବୋସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଭଳି ନିୟମ ସେହି ସଂସ୍କୃତିକୁ ଦର୍ଶାଇଥାଏ, ଯେଉଁଠି ମହିଳାମାନେ ନିଜ ହିସାବରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇ ନଥାନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ପରିବାରର ସଂପତ୍ତି ଭଳି ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଡବବୋସ ଏହି ବିଷୟରେ ଏକ ଗବେଷଣା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ କି ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିଜର ରିପୋର୍ଟରେ ସାମିଲ କରିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଆଇନକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ ।   

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପି କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୪ କୋଟି ନିକଟତର, ୨୯.୮୪ ଲକ୍ଷ ମୃତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Corona-virus-death-toll-reaches-2984lakh-1388-crore-people-detected-in-world-wide-82521
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Corona-virus-death-toll-reaches-2984lakh-1388-crore-people-detected-in-world-wide-82521
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Apr 2021 04:36:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପି କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୪ କୋଟି ନିକଟତର ହୋଇଥିବା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଳ୍ପ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୩୦ ଲକ୍ଷ ପହଂଚିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଫଳରେ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରବାସୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି । ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୩ କୋଟି ୮୮ ଲକ୍ଷ ୧୪ ହଜାର ୬୦୭ ଜଣ ଲୋକ କରୋନା ଭାଇସରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୨୯ ଲକ୍ଷ ୮୪ ହଜାର ୭୧୮ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ କବଳରେ ପଡ଼ିଥିବା ୧୧ କୋଟି ୧୫ ଲକ୍ଷ ୯୯ ହଜାର ୧୬୩ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨ କୋଟି ୪୨ ଲକ୍ଷ ୩୦ ହଜାର ୭୨୬ ଜଣ ଲୋକ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି । ଏବେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ୧ ଲକ୍ଷ ୬ ହଜାର ୪୮୪ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଅଛି ।

ଆମେରିକାରେ ଆଜି ସକାଳ ୬ଟା ସୁଦ୍ଧା ୩ କୋଟି ୨୧ ଲକ୍ଷ ୪୮ ହଜାର ୬୫୧କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦେଶରେ ୫ ଲକ୍ଷ ୭୮ ହଜାର ୩୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ମୋଟ ୨ କୋଟି ୪୬ ଲକ୍ଷ ୯୫ ହଜାର ୪୬୧ ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୬୮ ଲକ୍ଷ ୭୫ ହଜାର ୧୫୯ ଜଣ ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ୯ ହଜାର ୬୭୯ଜଣ ଗୁରୁତର ଅଛନ୍ତି ।

କେଉଁ ଦେଶରେ କରୋନାର ସ୍ଥିତି କେମିତି

ବ୍ରାଜିଲ: ୧କୋଟି ୩୬ଲକ୍ଷ ୭୭ହଜାର ୫୬୪ସଂକ୍ରମିତ, ୩ଲକ୍ଷ ୬୨ହଜାର ୧୮୦ମୃତ

ଫ୍ରାନ୍ସ: ୫୧ ଲକ୍ଷ ୪୯ ହଜାର ୮୩୪ ସଂକ୍ରମିତ, ୯୯ ହଜାର ୭୭୭ ମୃତ 

ଋଷିଆ: ୪୬ ଲକ୍ଷ ୬୬ ହଜାର ୨୦୯ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ଲକ୍ଷ ୪ହଜାର ମୃତ

ୟୁକେ: ୪୩ ଲକ୍ଷ ୭୮ ହଜାର ୩୦୫ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ ଲକ୍ଷ ୨୭ ହଜାର ୧୬୧ ମୃତ 

ତୁର୍କୀ: ୪୦ ଲକ୍ଷ ୨୫ ହଜାର ୫୫୭ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୪ ହଜାର ୭୩୪ ମୃତ

ଇଟାଲି: ୩୮ ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ୧୯୩ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର ୫୫୭ମୃତ 

ସ୍ପେନ: ୩୩ ଲକ୍ଷ ୮୭ ହଜାର ୨୨ ସଂକ୍ରମିତ, ୭୬ ହଜାର ୭୫୬ ମୃତ 

ଜର୍ମାନୀ: ୩୦ ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାର ୩୮୨ ସଂକ୍ରମିତ, ୭୯ ହଜାର ୮୧୩ମୃତ 

ପୋଲାଣ୍ଡ: ୨୬ ଲକ୍ଷ ୨୧ ହଜାର ୧୧୬ ସଂକ୍ରମିତ, ୫୯ ହଜାର ୯୩୦ ମୃତ

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସାଦ୍ ରିଜ୍‌ଭୀ ଗିରଫ; ପାକିସ୍ତାନରେ ହିଂସା, ପୋଲିସକୁ ଗୋଡେଇ ଗୋଡେଇ ପିଟିଲେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Pakistan-Violence-in-Pakistan-as-police-clash-with-supporters-of-Saad-Rizvi-many-injured-82491
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Pakistan-Violence-in-Pakistan-as-police-clash-with-supporters-of-Saad-Rizvi-many-injured-82491
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Apr 2021 07:13:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲାହୋର, ଏପ୍ରିଲ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପାକିସ୍ତାନରେ ଫ୍ରାନ୍‌ସିସ ରାଜଦୂତକୁ ଖାଲି କରିବା ଦାବିକୁ ନେଇ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସା ଦେଖାଯାଇଛି । ରାଜଧାନୀ ଇସଲାମାବାଦ ସହିତ ଅନେକ ସହରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଓ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । କେବଳ ସେତିକିରେ ଅଟକି ନାହିଁ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଲୋକେ । କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଉତ୍ତେଜିତ ଲୋକେ ପୋଲିସକୁ ମଧ୍ୟ ଗୋଡେଇ ଗୋଡେଇ ପିଟିଛନ୍ତି । ଏହାର କାରଣ ହେଲା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ନେଇ । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବା ଖବର ପ୍ରଚାର ହେବା ପରେ ହିଂସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଈଶନିନ୍ଦାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କିଛି ପ୍ରକାଶନକୁ ନେଇ ତହରୀକ-ଏ-ଲବେବ୍‌କ ପାକିସ୍ତାନ ପାର୍ଟି (ଟିଏଲ୍‌ପି)ର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଜଦୂତଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ବାହାର କରାଯାଉ । ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଲାଗି ପୋଲିସ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ସାଦ ରିଜ୍‌ଭୀକୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପୋଲିସକୁ ଓଲଟା ଫଳ ମିଳିଥିଲା । ଉତ୍ତେଜିତ ଲୋକେ ଓଲଟା ଫଳ ପାଇଥିଲେ । ଏହି ହିଂସାରେ ଜଣେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପଟରେ ଟିଏଲ୍‌ପି ଦାବି କରିଛି ଯେ, ପୋଲିସର ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୧୨ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା: ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ୧୩.୭୯ କୋଟି ଆକ୍ରାନ୍ତ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୯.୭୭ ଲକ୍ଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/InternationalCorona-virus-death-toll-reaches-2971-lakh-1379-crore-people-detected-in-world-wide-82478
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/InternationalCorona-virus-death-toll-reaches-2971-lakh-1379-crore-people-detected-in-world-wide-82478
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Apr 2021 05:27:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରବାସୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି ।  ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୩ କୋଟି ୭୯ ଲକ୍ଷ ୯୯ ହଜାର ୧୨୬ ଜଣ ଲୋକ କରୋନା ଭାଇସରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୨୯ ଲକ୍ଷ ୭୧ ହଜାର ୯୨ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ କବଳରେ ପଡ଼ିଥିବା ୧୧ କୋଟି ୧୦ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ୬୭୮ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨ କୋଟି ୪୦ ଲକ୍ଷ ୭ ହଜାର ୩୫୬ ଜଣ ଲୋକ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି । ଏବେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ୧ ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ୭୪୫ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଅଛି ।

ଆମେରିକାରେ ଆଜି ସକାଳ ୬ଟା ସୁଦ୍ଧା ୩ କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ୬୮ ହଜାର ୪୪୮କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦେଶରେ ୫ ଲକ୍ଷ ୭୭ ହଜାର ୧୬୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ମୋଟ ୨ କୋଟି ୪୬ ଲକ୍ଷ ୨୩ ହଜାର ୧୨୪ ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୬୮ ଲକ୍ଷ ୬୮ ହଜାର ୧୫୮ ଜଣ ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ୯ ହଜାର ୪୩୦ ଜଣ ଗୁରୁତର ଅଛନ୍ତି ।

କେଉଁ ଦେଶରେ କରୋନାର ସ୍ଥିତି କେମିତି

ବ୍ରାଜିଲ: ୧କୋଟି ୩୬ଲକ୍ଷ ୧ହଜାର ୫୬୬ସଂକ୍ରମିତ, ୩ଲକ୍ଷ ୫୮ହଜାର୭୧୮ମୃତ

ଫ୍ରାନ୍ସ: ୫୧ ଲକ୍ଷ ୬ ହଜାର ୩୨୯ ସଂକ୍ରମିତ, ୯୯ ହଜାର ୪୮୦ ମୃତ 

ଋଷିଆ: ୪୬ ଲକ୍ଷ ୫୭ ହଜାର ୮୮୩ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର ୬୦୧ ଜଣ ମୃତ

ୟୁକେ: ୪୩ ଲକ୍ଷ ୭୫ ହଜାର ୮୧୪ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ ଲକ୍ଷ ୨୭ ହଜାର ୧୨୩ ମୃତ 

ତୁର୍କୀ: ୩୯ ଲକ୍ଷ ୬୨ ହଜାର ୭୬୦ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୪ ହଜାର ୪୫୫ ମୃତ

ଇଟାଲି: ୩୭ ଲକ୍ଷ ୯୩ ହଜାର ୩୩ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର ୮୮ମୃତ 

ସ୍ପେନ: ୩୩ ଲକ୍ଷ ୭୬ ହଜାର ୫୪୮ ସଂକ୍ରମିତ, ୭୬ ହଜାର ୬୨୬ ମୃତ 

ଜର୍ମାନୀ: ୩୦ ଲକ୍ଷ ୩୧ ହଜାର ୮୩୬ ସଂକ୍ରମିତ, ୭୯ ହଜାର ୪୦୮ମୃତ 

ପୋଲାଣ୍ଡ: ୨୫ ଲକ୍ଷ ୯୯ ହଜାର ୮୫୦ ସଂକ୍ରମିତ, ୫୯ ହଜାର ୧୨୬ ମୃତ

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ରେ ୨୯.୫୮ ଲକ୍ଷ ମୃତ, ୧ ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର ଗୁରୁତର ଆକ୍ରାନ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Corona-virus-death-toll-reaches-2958lakh-1372-crore-people-detected-in-world-wide-82434
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Corona-virus-death-toll-reaches-2958lakh-1372-crore-people-detected-in-world-wide-82434
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Apr 2021 04:49:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୧୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀରେ ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ୱରେ ୨୯ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧ ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର ଲୋକ ଗୁରୁତରଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥି ପାଇଁ ଏବେ ବିଶ୍ୱର ସବୁ ରାଷ୍ଟ୍ରବାସୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି ।  ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୩ କୋଟି ୭୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ୬୧୬ ଜଣ ଲୋକ କରୋନା ଭାଇସରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୨୯ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାର ୧୩୮ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ କବଳରେ ପଡ଼ିଥିବା ୧୧ କୋଟି ୪ ଲକ୍ଷ ୧୮ ହଜାର ୪୫୭ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨ କୋଟି ୩୮ ଲକ୍ଷ ୬୨ ହଜାର ୨୧ ଜଣ ଲୋକ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି । ଏବେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ୧ ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର ୭୮୩ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଅଛି ।

ଆମେରିକାରେ ଆଜି ସକାଳ ୬ଟା ସୁଦ୍ଧା ୩ କୋଟି ୧୯ ଲକ୍ଷ ୮୩ ହଜାର ୭୦କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦେଶରେ ୫ ଲକ୍ଷ ୭୬ ହଜାର ୨୮୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ମୋଟ ୨ କୋଟି ୪୫ ଲକ୍ଷ ୫୬ ହଜାର ୧୭୯ ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୬୮ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୬୦୨ ଜଣ ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ୯ ହଜାର ୨୦୩ ଜଣ ଗୁରୁତର ଅଛନ୍ତି ।

କେଉଁ ଦେଶରେ କରୋନାର ସ୍ଥିତି କେମିତି

ବ୍ରାଜିଲ: ୧କୋଟି ୩୫ଲକ୍ଷ ୨୧ହଜାର ୪୦୯ସଂକ୍ରମିତ, ୩ଲକ୍ଷ ୫୫ହଜାର ୩୧ମୃତ

ଫ୍ରାନ୍ସ: ୫୦ ଲକ୍ଷ ୬୭ ହଜାର ୨୧୬ ସଂକ୍ରମିତ, ୯୯ ହଜାର ୧୩୫ ମୃତ 

ଋଷିଆ: ୪୬ ଲକ୍ଷ ୪୯ ହଜାର ୭୧୦ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର ୨୬୩ ଜଣ ମୃତ

ୟୁକେ: ୪୩ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୩୪୩ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ ଲକ୍ଷ ୨୭ ହଜାର ୧୦୦ ମୃତ 

ତୁର୍କୀ: ୩୯ ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର ୫୭୩ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୪ ହଜାର ୧୮୨ ମୃତ

ଇଟାଲି: ୩୭ ଲକ୍ଷ ୭୯ ହଜାର ୫୯୪ ସଂକ୍ରମିତ, ୧ଲକ୍ଷ ୧୪ ହଜାର ୬୧୨ମୃତ 

ସ୍ପେନ: ୩୩ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ୨୫୬ ସଂକ୍ରମିତ, ୭୬ ହଜାର ୫୨୫ ମୃତ 

ଜର୍ମାନୀ: ୩୦ ଲକ୍ଷ ୨୧ ହଜାର ୬୪ ସଂକ୍ରମିତ, ୭୯ ହଜାର ୧୧୦ମୃତ 

ପୋଲାଣ୍ଡ: ୨୫ ଲକ୍ଷ ୮୬ ହଜାର ୬୪୭ ସଂକ୍ରମିତ, ୫୮ ହଜାର ୪୮୧ ମୃତ


 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>