<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆମେରିକା ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଭାରତୀୟ ହିରୋ, 60 ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଭାରତୀୟ ଯୁବକ ରାହୁଲ ଦୁବେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/US-Protests-Indian-American-gives-shelter-to-70-protestors-70968
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/US-Protests-Indian-American-gives-shelter-to-70-protestors-70968
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 02:35:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୃଷ୍ଣକାୟ ଆମେରିକୀୟ ଜର୍ଜ ଫ୍ଲଏଡଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଦାବିରେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଭଗବାନ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ତ୍ରାଣକର୍ତ୍ତା ସାଜିଥିବା ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରବଳ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ ରାହୁଲ ଦୁବେ ସୋମବାର ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ପରେ ୱାଶିଂଟନରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା 60 ଜଣ 'ବ୍ଲାକ୍ ଲାଇଭସ୍ ମ୍ୟାଟର୍' ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀମାନଙ୍କୁ ଗିରଫରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ରାହୁଲ ତାଙ୍କ ଘରର କବାଟ ଖୋଲି ଦେଇଥିଲେ ।

ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ତାଙ୍କ ଘରର ଦ୍ୱାର ଦେଇ ଘର ଭିତରକୁ ପଶୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ପୋଲିସ ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ଘର ଦୂରରେ ଥିଲା। ଜଣେ 22 ବର୍ଷୀୟ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲ ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ନକରି ବରଂ ଆମେ କିଭଳି ସୁରକ୍ଷିତ ରହି ପାରିବୁ ସେ ନେଇ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ | କେବଳ ସେତିକି ନୂହେଁ ସେ ଆମ ମାନଙ୍କୁ ଆମ ଅଧିକାର ବିଷୟରେ କହିବା ସହ ଏବଂ ରାତିସାରା ଆମମାନଙ୍କର ମନୋବଳ ବଢାଇଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ହିଂସା ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ଦୁବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀମାନେ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ସହ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ ।

ହେଲେ ପୋଲିସ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଲୁହବୁହା ଗ୍ୟାସ ସ୍ପ୍ରେ କରିଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀମାନେ ରାହୁଲଙ୍କ ଘର ଭିତରକୁ ଯିବା ପରେ ପ୍ରାୟ 10 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାଶିବା ସହ ଆଖି ଘଷୁଥିଲେ । ପୋଲିସଠାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଦୌଡିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପାହାଁଞ୍ଚ ଉପରେ ଖସିପଡି ସାମାନ୍ୟ ଆହାତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ପରସ୍ପରକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ | ଏନବିସି ୱାଶିଂଟନ୍ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଦୁବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଅନେକ ଥର ଆସିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଦୁବେ ପୋଲିସକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଘରେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଉଛି । ସେ କହିଥିଲେ, 'ଯେ ସେହି ସମୟରେ ମୋ ଘରେ କେବଳ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ, ସେବା କରିବା ଓ ଭଲପାଇବାର ମାହୋଲ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ଅନ୍ଧାର ରାତିରେ ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଶୋଇବା କଥା ସେତେବେଳେ ଆମ ଘରେ ଏକ ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ଖୁବ ସୁନ୍ଦର ଲାଗୁଥିଲା ବୋଲି ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦୁଇ ନିୟୁତ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛି ଆମେରିକା !, ଦାବୀ କଲେ ଟ୍ରମ୍ପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/US-has-2-million-Corona-virus-vaccine-70967
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/US-has-2-million-Corona-virus-vaccine-70967
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 01:11:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା ଦୁଇ ନିୟୁତ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛି ! ଏହି ଟିକା କେତେଦୂର ନିରାପଦ ତାହା ପ୍ରୟୋଗ କରି ଦେଖାଯିବ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଛନ୍ତି ।

ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସ୍‌ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଛନ୍ତି, ଗତକାଲି ଟିକା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆମର ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଆମେ ଅନେକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛୁ। ଆମକୁ ଏଥିରେ ସୁଫଳ ମିଳିପାରେ। ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଗ୍ରଗତି ହେଉଛି। ଆମେ ଦୁଇ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରଖିଛୁ। ଏହା ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣରୁ କେତେଦୂର ସୁରକ୍ଷା ଦେବ ତାହା ପ୍ରୟୋଗ କରି ଦେଖାଯିବ।

ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଆହୁରି କହିଲେ କି, ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଖୁବ୍ ଭଲ କାମ କରୁଛୁ। ଆରୋଗ୍ୟ ହାର ବି ଭଲ ରହିଛି।

‘ଦ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍‌ସ୍’ ଖବରକାଗଜ କହିବା ଅନୁସାରେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ର‌ତିଷେଧକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ପ୍ରଶାସନ ପାଞ୍ଚୋଟି କମ୍ପାନିଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଛନ୍ତି, ଭଲ କଥାଟି ହେଲା ସାତ ଆଠଟି କମ୍ପାନିରୁ କେତେକ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାରର ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମେ 20 ଲକ୍ଷ କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରଖିଛୁ - ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/coronavirus-vaccine-latest-updates-donald-trump-says-2-million-doses-are-ready-in-usa-70966
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/coronavirus-vaccine-latest-updates-donald-trump-says-2-million-doses-are-ready-in-usa-70966
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 01:05:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ଏକ ବଡ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁବାର ଦିନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ଏକ ବଡ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା । ଆମେରିକାରେ ଏହି ଟିକାର 2 ମିଲିୟନରୁ(20 ଲକ୍ଷ) ଅଧିକ ଡୋଜ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚରେ ଏହି ଟୀକା ଗୁଡିକ ପାସ ହେଲା ମାତ୍ରେ ଏହାର ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ |

ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତକାଲି କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ଆମର ଏକ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା, ଆମେ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଭାବରେ ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ। ଆମକୁ ହୁଏତ କିଛି ସକରାତ୍ମକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ | ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପରେ ବହୁତ ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇଛି | ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ଟିକାଗୁଡ଼ିକ ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚକୁ ପୂରଣ କରେ ତେବେ ଆମର 20 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।  ଆମେ କେବଳ ଏହାର ପରିବହନ ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା |

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର 186 ଟି ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆମେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସହିତ ମିଶି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ | ଆମେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ସହିତ କାମ କରୁଛୁ, କିନ୍ତୁ ଯାହା ଘଟିଲା ତାହା ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ଯେ କୋଭିଡ -19 ପାଇଁ ଟିକା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିମେଡେସେଭିର ଡ୍ରଗ୍ ପଛରେ ଆମେରିକା ସରକାର ନିଜର ସମସ୍ତ ଶକ୍ତି ଖଟାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଷଧ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଇଛି ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କିଛି ଦିନ ତଳେ କହିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ତାଲିକାରେ ଇଟାଲୀକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ପହଁଞ୍ଚିଲା ଭାରତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/India-ranks-sixth-in-the-world-in-terms-of-corona-list-70956
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/India-ranks-sixth-in-the-world-in-terms-of-corona-list-70956
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 21:31:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜିକାଲି ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ମହାମାରୀ କରୋନା ସହ ମୁକାବିଲା କରିବା ନେଇ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଭାରତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 2,36,657 ଲୋକ କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 6642 ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ 1,14,073 ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଥିବାବେଳେ ଏବଂ 1,15,942 ଜଣ ଲୋକ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଏଥି ସହିତ, ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାପୀ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପଜିଟିଭ୍ ରୋଗ ସଂଖ୍ୟା 68 ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥିସହ 3 ଲକ୍ଷ 97 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକ କରୋନା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱର ସଂକ୍ରମିତ ଦେଶର ତାଲିକାରେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଇଟାଲୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାତ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ଅଛି | ଜନ୍ ହପକିନ୍ସଙ୍କ ଟେବୁଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ କରୋନା ମାମଲା 2,36,184 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ଇଟାଲୀରେ 2,34,531 ମାମଲା ରହିଛି ।

ଭାରତ ଉପରକୁ ତାଲିକାରେ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ପେନ(2,40,978) ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ୟୁକେ (2,84,734 ) ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଋଷ (4,49,256) ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ରାଜିଲ(6,14,941) ଏବଂ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା (18,97,838) ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା ମୁକାବିଲା ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରଶଂସା କଲା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/The-World-Health-Organization-WHO-has-once-again-praised-India-for-its-Corona-Fights-70954
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/The-World-Health-Organization-WHO-has-once-again-praised-India-for-its-Corona-Fights-70954
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 01:30:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ପ୍ରଶଂସା କରି କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ଏହି ରୋଗରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ଏବଂ ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଭାରତ, ବାଂଲାଦେଶ, ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଅଧିକ ଜନବହୁଳ ଦେଶ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଏହି ଦେଶ ମାନଙ୍କରେ ବିସ୍ଫୋରକ ହୋଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ହେବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ଖାରଜ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ।

WHO ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ଼ଃ ମାଇକେଲ ଜେ ରେୟାନ କୋଭିଡ -19 ଉପରେ ନିୟମିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ରିୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିନି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ମାମଲା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେଉଛି ତେବେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଭାବରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବୃଦ୍ଧି ପାଉନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସ୍ତରରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଯିବ | ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ରୋଗ ବିସ୍ତାରକୁ ସୀମିତ କରିବାରେ ଭାରତ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେହେତୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ କୋହଳ ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ତେଣୁ ପୁଣି ଥରେ ବିପଦ ଦେଖାଦେଇପାରେ |

ଦେଶରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନୀୟ କାରଣ ଅଛି - ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ବିସ୍ଥାପନ ଅଛି, ସହରୀ ପରିବେଶ ଘନ ଜନବହୁଳ ଏବଂ ଅନେକ ଶ୍ରମିକ ପ୍ରତିଦିନ କାମ କରିବାକୁ ଯିବା ଛଡା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ | WHO ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ଼ଃ ସୌମ୍ୟା ସ୍ୱାମୀନାଥନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରହିଛି | ଯଦିଓ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ବଡ ମନେହୁଏ, କିନ୍ତୁ 130 କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକ ନୁହେଁ |ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧି ହାର ଏବଂ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବାର ହାର ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଯେ ପରିସ୍ଥିତି ଖରାପ ନହୁଏ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏକ ବିବିଧତା ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ଅଟେ। ଗୋଟିଏ ପଟେ ସହରଗୁଡିକରେ ବହୁତ ଘନ ଜନସଂଖ୍ୟା ଥିବାବେଳେ, ଅନ୍ୟ ପଟେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଘନତା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅଟେ।

ଏହି ସମସ୍ତ କାରଣ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ -19 କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଟେ |ଲକଡାଉନ୍ ଏବଂ ପ୍ରତିବନ୍ଧକଗୁଡିକ କୋହଳ ସହିତ, ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଯେଭଳି ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱର ସହ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଲୋକଙ୍କ ମନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଆମେ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ଡ଼ଃ ସୌମ୍ୟା ସ୍ୱାମୀନାଥନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଅନେକ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ତେଣୁ ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ଲୋକମାନେ ମୁହଁକୁ ମାସ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଚ୍ଛାଦନ କରି ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି | ଅଫିସ୍, ସାଧାରଣ ପରିବହନ ସମୟରେ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଳନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ତେଣୁ ସେହି ସ୍ଥାନ ମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ସଂଗଠନ ଏବଂ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କଣ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ୍ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ମନ ମଧ୍ୟରେ ଭାବିନେବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ କରୋନା ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ଆଉ ଫେରିବ ନାହିଁ |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ନେଇ WHO ଜାରି କଲା ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/Who-issued-the-new-guidelines-on-wearing-masks-70949
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/Who-issued-the-new-guidelines-on-wearing-masks-70949
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 21:03:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋଭିଡ୍‌ ୧୯ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ(WHO) ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ୍ସ ଜାରି କରିଛି। ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସହ ମେଡିକାଲ୍‌ର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ WHO ଦ୍ୱାରା ପୂର୍ବରୁ ସୂଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଗ୍ରେଡ୍‌ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ।

 

  • ମେଡିକାଲ୍‌ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ମେଡିକାଲ୍ ଗ୍ରେଡ୍‌ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏପରି କି କୋଭିଡ୍ ୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ଓ୍ୱାର୍ଡରେ କାର୍ଯ୍ୟକରୁନଥିବା ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଓ ଅନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ମଧ୍ୟ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ।
  • ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା ବିଛଣାରେ ପଡ଼ି ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଦି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସମ୍ଭବ ହେଉ ନାହିଁ ତେବେ ସେହି ସ୍ଥଳରେ ସେମାନେ ମେଡିକାଲ୍‌ ଗ୍ରେଡ୍‌ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେହିପରି ଅନ୍ୟମାନେ ଥ୍ରୀ-ଲେୟର୍‌ ଫାଭ୍ରିକ୍‌ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍‌। ଏହି ମାସ୍କକୁ ଆପଣ ଘରେ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରିପାରିବେ ବୋଲି WHO ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ।
  • ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସହ ମେଡିକାଲ୍‌ର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ମେଡିକାଲ୍ ଗ୍ରେଡ୍‌ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ।
  • ଖାଲି ବସ୍‌ କିମ୍ବା ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଗ୍ରୋସେରି ଷ୍ଟୋର୍‌, କର୍ମ କ୍ଷେତ୍ର, ସାମାଜିକ ସମାବେଶ, ଜନ ସମାବେଶ, ସର୍ବ ସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି WHO ।
  • ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ଥିଲେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ମେଡିକାଲ୍‌ ଗ୍ରେଡ୍‌ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବେ।

ସେହିପରି ହାତ ନ ଧୋଇ ମାସ୍କ ଛୁଇଁବା କିମ୍ବା ବାରମ୍ବାର ଖୋଲିବା ଓ ଲଗାଇବାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ WHO ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା ଭାଇରସ: ବିଶ୍ୱରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୯୭ ହଜାର ମୃତ, ୬୮ ଲକ୍ଷ ୩୯ ହଜାର ସଂକ୍ରମିତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Corona-virus-death-toll-reaches-397-lakh-6839-lakh-people-detected-in-world-wide-70943
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Corona-virus-death-toll-reaches-397-lakh-6839-lakh-people-detected-in-world-wide-70943
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 18:11:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୦୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ଭାଇରସ କବଳରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱବାସୀ । ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ପୃଥିବୀରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୯୭ ହଜାର ୪୪୬ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୬୮ ଲକ୍ଷ ୩୯ ହଜାର ୪୮୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ୩୩ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାର ୫୮ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩୧ ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ୯୮୩ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏବେବି ୫୩ ହଜାର ୫୭୬ ଜଣ ଗୁରୁତର ଅଛନ୍ତି । 

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଠାରେ ୧୯ ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ୭୦୮ ଜଣ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧ ଲକ୍ଷ ୧୧ ହଜାର ୩୯୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ମୋଟ ୭ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ୬୪୬ ଜଣ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୧ ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର ୬୭୨ ଜଣ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୭ ହଜାର ୧୨୧ ଜଣ ଗୁରତର ଆକ୍ରାନ୍ତ । ଆମେରିକା ପରେ ବ୍ରାଜିଲ ଓ ଋଷିଆରେ କରୋନା କାୟା ମେଳାଇଛି । 

କେଉଁ ଦେଶରେ କରୋନାର ସ୍ଥିତି କେମିତି

ବ୍ରାଜିଲ: ୬ ଲକ୍ଷ ୪୬ ହଜାର ୬  ସଂକ୍ରମିତ, ୩୫ ହଜାର ୪୭ ମୃତ

ଋଷିଆ: ୪ ଲକ୍ଷ ୪୯ ହଜାର ୮୩୪ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ୫ ହଜାର ୫୨୮ ଜଣ ମୃତ

ସ୍ପେନ: ୨ ଲକ୍ଷ ୮୮ ହଜାର ୫୮ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭ ହଜାର ୧୩୪ ମୃତ

ବ୍ରିଟେନ: ୨ ଲକ୍ଷ ୮୩ ହଜାର ୩୧୧ ସଂକ୍ରମିତ, ୪୦ ହଜାର ୨୬୧ ଜଣ ମୃତ

ଇଟାଲୀ: ୨ ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ୫୩୧ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩ ହଜାର ୭୭୪ ମୃତ

ଫ୍ରାନ୍ସ: ୧ ଲକ୍ଷ ୮୯ ହଜାର ୨୨୦  ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮ ହଜାର ୯୪୦ ଜଣ ମୃତ

ପେରୁ: ୧ ଲକ୍ଷ ୮୭ ହଜାର ୪୦୦ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ୫ ହଜାର ୧୬୨ ମୃତ

ଜର୍ମାନୀ: ୧ ଲକ୍ଷ ୮୫ ହଜାର ୪୧୪ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ୮ ହଜାର ୭୬୩ ମୃତ

ତୁର୍କୀ: ୧ ଲକ୍ଷ ୬୮ ହଜାର ୩୪୦ ସଂକ୍ରମିତ, ୪ ହଜାର ୬୪୮ ଜଣ ମୃତ

ଇରାନ: ୧ ଲକ୍ଷ ୬୭ ହଜାର ୧୫୬ ସଂକ୍ରମିତ, ୮ ହଜାର ୧୩୪ ଜଣ ମୃତ 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା: ମାଲିରେ ଉତ୍ତର ଆଫ୍ରିକାର ଅଲକାଏଦା ମୁଖ୍ୟ ଅବଦେଲମାଲେକ ନିହତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-French-forces-killed-Al-Qaeda-North-Africa-chief-Abdelmalek-Droukdel-in-Mali-70942
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-French-forces-killed-Al-Qaeda-North-Africa-chief-Abdelmalek-Droukdel-in-Mali-70942
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 17:55:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ୟାରିସ, ଜୁନ ୦୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):  ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇ କରି ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ଫ୍ରାନ୍ସ କହିଛି ଯେ, ଉତ୍ତର ଆଫ୍ରିକାର ଅଲକାଏଦା ମୁଖ୍ୟ ଅବଦେଲମାଲେକ ଡକଡେଲକୁ ନିହତ କରାଯାଇଛି । ଫ୍ରାନ୍ସର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ପାର୍ଲି କହିଛନ୍ତି, ମାଲିରେଏହି ଅପରେଶନ ସମୟରେ ଇସଲାମିକ ଷ୍ଟେଟ ଗ୍ରୁପର ବରିଷ୍ଠ କମାଣ୍ଡରକୁ ନିହତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବଡ଼ ସଫଳତା । ଆମର ସେନା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ ଜାରି ରଖିବ । ବର୍ଷ ୨୦୧୩ରୁ ମାଲିରେ ହଜାର ହଜାର ଫ୍ରାନ୍ସ ସୈନିକ ମୁତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି । 

ଅଲକାଏଦା ଇସଲାମିକ ମଜରେବର ମୁଖ୍ୟ ଅବଦେଲମାଲେକ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ ଅଲକାଏଦାର ସମସ୍ତ ଅପରେଶନକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲା ।ଏଥି ସହିତ ଅଲକାଏଦାର ଜମାତ ନୁସରତ ଅଲ-ଇସ୍ଲାମ ବଳ ମୁସଲିମିମ ମଧ୍ୟ ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିଲା । ସେ ଆଫଗାନିସ୍ତାରେ ମଧ୍ୟ ଲଢ଼େଇ ଜାରି ରଖିଥିଲା । ବର୍ଷ ୨୦୧୨ରେ ଆଲଜିରିଆର ଅଦାଲତରେ ତାକୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିଥିଲା । ତା ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା । ଆଲଜେରିଆରେ ୨୦୦୭ରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ ଅବଦେଲମାଲେକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିଥିଲା । ସେହିଦିନ ଠାରୁ ତାକୁ ଖୋଜା ଚାଲିଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତ- ଚୀନ୍ ବିବାଦ : ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଦୁଇ ଦେଶର ସେନା କୋର୍ କମାଣ୍ଡର ବୈଠକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/India-China-boarder-fight-meeting-tomorrow-70940
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/India-China-boarder-fight-meeting-tomorrow-70940
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 05 Jun 2020 10:33:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଲଦାଖ ସୀମାକୁ ନେଇ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ବିବାଦ ଶାନ୍ତ ହେଉଛି । ଆଜି ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ ଲାଗି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟସ୍ତରରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। 

ଯୁଗ୍ମ ସଚିବସ୍ତରରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନାରେ ଉଭୟ ଦେଶ ପରସ୍ପରର ଭାବନାକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ବିବାଦର ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ଲଦାଖରେ ଏକ ମାସ ଧରି ଜାରି ଉତ୍ତେଜନା ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସଚିବ ସ୍ତରରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତାକାଲି ଭାରତ-ଚୀନର କୋର କମାଣ୍ଡର ବୈଠକ ମଧ୍ୟ ହେବ ।

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବସ୍ତରରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନାରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷ ସୀମା ବିବାଦ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ସଂପର୍କର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।  

ଦୁଇ ପକ୍ଷ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ନେତୃତ୍ଵଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥିରିକୃତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆଧାରରେ ମତଭେଦକୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ବକ ଆଲୋଚନା ଜରିଆରେ ସମାଧାନ କରିବା ଉଚିତ୍। ଯାହାଦ୍ବାରା ପରସ୍ପରର ସମ୍ବେଦନା, ଚିନ୍ତା ଓ ଆଂକାକ୍ଷାର ସମ୍ମାନ ହୋଇ ପାରିବ ଓ ମତଭେଦ ବିବାଦର ରୂପ ନେବ ନାହିଁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମେରିକା: ନ୍ୟୁୟର୍କ ଜେଲରେ ପୁଣି ଜଣେ କୃଷ୍ଣକାୟ ନାଗରିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Security-personnel-spray-pepper-spray-on-black-inmate-jamel-floyd-dies-on-spot-70911
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Security-personnel-spray-pepper-spray-on-black-inmate-jamel-floyd-dies-on-spot-70911
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 05 Jun 2020 17:50:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନ୍ୟୁୟର୍କ, ଜୁନ ୦୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କୃଷ୍ଣକାୟ ନାଗରିକ ଜର୍ଜ ଫ୍ଲୋଏଡଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ଆମେରିକା ସମେତ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ଥିବା ବେଳେ ପୁଣି ଥରେ ଜଣେ କୃଷ୍ଣକାୟ ନାଗରିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ନ୍ୟୁୟର୍କ ସହରର ଏକ ଫେଡରାଲ ଜେଲରେ ବୁଧବାର ଅଧିକାରୀମାନେ କଏଦୀଙ୍କ ଉପରେ (ପିପିର) ଗୋଲମରିଚ ସ୍ପେ କରିବାରକୁ ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ ପ୍ରିଜନ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ବୁଲଲିନର ମେଟ୍ରୋପଲିଟିନ ନିରୋଧକ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୨୦୧୯ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଜୈମଲ ଫ୍ଲୋଏଡ ନାମରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ ବିତାଉଥିଲେ । ବୁଧବାର ସେ ନିଜ ସେଲ ଭିତରେ ଥିବା ବେଳେ ବେରିକେଡ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ କଏଦୀ ଜଣକ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ଏହା ପରେ ଜେଲର ଅଧିକାରୀମାନେ ୩୫ ବର୍ଷିଅ କୃଷ୍ଣକାୟ ବନ୍ଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଗୋଲମରିଚ ସ୍ପେ କରିଥିଲେ । ଏହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଥିଲା । ସ୍ପେ କରାଯିବା ପରେ କଏଦୀ ଜଣକ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।  

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>