<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ୟୁକ୍ରେନ୍ ଶପିଂ ମଲ୍‌ରେ ରୁଷିଆର ମିସାଇଲ୍ ମାଡ଼; ୧୬ ମୃତ, ୫୯ ଗୁରୁତର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-16-killed-59-wounded-in-missile-strike-on-Ukraine-mall-98776
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-16-killed-59-wounded-in-missile-strike-on-Ukraine-mall-98776
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 28 Jun 2022 20:22:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

କିଭ୍‌, ଜୁନ୍ ୨୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରୁଷିଆ ଓ ୟୁକ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଲଢ଼େଇ ଜାରି ରହିଛି । ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ରାଜଧାନୀ କିଭ୍ ସମେତ ଖାରକିଭ୍‌, ମାରିୟୁପୋଲ ଭଳି ବଡ଼ ସହରରେ ରୁଷିଆର ସେନା ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ମୁତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏବେ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ଶପିଂ ମଲ୍‌ରେ ରୁଷିଆ ପକ୍ଷରୁ ମିସାଇଲ୍ ମାଡ଼ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ କି ୧୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ୫୯ ଜଣ ଗୁରୁତରଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । 

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ରେମେନଞ୍ଚୁଗ ସହରସ୍ଥିତ ଏକ ସପିଂ ମଲରେ ରୁଷିଆ ମିସାଇଲ ଖସିଥିଲା । ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ୧୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ୫୯ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ । ସେଥିରୁ ୨୫ ଜଣଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ସଂକଟାପନ୍ନ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସ ଠାରୁ ରୁଷିଆ ଓ ୟୁକ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି । ସମାଧାନ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ନେତାମାନେ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ବି କୌଣସି ପ୍ରତିକାରର ରାସ୍ତା ବାହାରୁନାହିଁ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜୋର୍ଡାନ ବନ୍ଦରରେ ବିଷାକ୍ତ ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗତ; ୧୦ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକ ଗୁରୁତର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Jordan-says-10-dead-over-200-hurt-in-Petra-toxic-gas-leak-98769
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Jordan-says-10-dead-over-200-hurt-in-Petra-toxic-gas-leak-98769
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 28 Jun 2022 18:13:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୨୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜୋର୍ଡାନର ଅକାବା ବନ୍ଦରରେ ଏକ ଷ୍ଟୋରେଜ ଟ୍ୟାଙ୍କିରୁ କ୍ଲୋରିନ ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗତ ହେବା କାରରରୁ ୧୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହି ଅଘଟଣ ଯୋଗୁଁ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି । ଗୁରୁତର ଲୋକଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଅଧିକାରୀ ଓ ରାଜ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସୋମବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୫ ଟନ୍ କ୍ଲୋରିନ ଗ୍ୟାସ ଭର୍ତ୍ତି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଜିବୁତିକୁ ରପ୍ତାନୀ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହା ନିର୍ଗତ ହୋଇଥିଲା । 

ସରକାରୀ ଟେଲିଭିଜନର ଟୁଇଟର ପେଜ୍‌ରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ଏକ ବଡ଼ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ଖସିପଡୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହା ଜାହାଜର ଡେକ ସହିତ ଧକ୍କା ହୋଇଛି । ଏହା ପରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଗ୍ୟାସ ଆକାଶକୁ ଉଠୁଛି । ଏହାକୁ ଦେଖି ଲୋକେ ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସାର୍ବଜନିକ ସୁରକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଥିଲେ ଯେ, ଗ୍ୟାସ ଟାଙ୍କିକୁ ନିଆଯିବା ସମୟରେ ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗତ ହୋଇଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୟୁଏଇ ପରେ ଏହି ମୁସଲିମ ଦେଶରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର! ସରକାର ଦେଲେ ଜମି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Hindu-temple-in-Islamic-country-Bahrain-connection-to-PM-Modi-98768
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Hindu-temple-in-Islamic-country-Bahrain-connection-to-PM-Modi-98768
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 28 Jun 2022 20:23:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୨୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ୟୁଏଇ ପରେ ବାହାରିନ ମଧ୍ୟ-ପୂର୍ବର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦେଶ ହେବ, ଯେଉଁଠି ଭବ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହେବ । ଏହାରି ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ପାଇଁ ବାହାରିନର କ୍ରାଉନ ପ୍ରିନ୍ସ ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଲମାନ ବିନ୍ ହମାଦ ଅଲ ଖଲିଫା ସାଉଦୀ ଆରବର ବିଏପିଏସ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି । 

ଆବୁଧାବୀସ୍ଥିତ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରମୁଖ ପୂଜ୍ୟ ବ୍ରହ୍ମାବିହାରୀ ସ୍ୱାମୀ ଓ ବିଏପିଏସ ସ୍ୱାମୀନାରାୟଣ ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରତିନିଧି ମଣ୍ଡଳ ମନାମାରେ ଶାହୀ ମହଲରେ କ୍ରାଉନ ପ୍ରିନ୍ସଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ବାହାରିନ ମଧ୍ୟ-ପୂର୍ବର ଦ୍ୱିତୟ ଦେଶ ହେବ, ଯେଉଁଠି ବିଏପିଏସ୍ ସ୍ୱାମୀନାରାୟଣ ସଂସ୍ଥା ପାରଂପରିକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିବ । ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବାହାରିନ ସରକାର ଜମି ଦେଇଛନ୍ତି । 

କ୍ରାଉନ ପ୍ରିନ୍ସଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଜମି ମିଳିବା ପରେ ବ୍ରହ୍ମାବିହାରୀ ସ୍ୱାମୀ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ଐତିହାସିକ ପଦକ୍ଷେପକୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମକୁ ଜମି ଭାବରେ ଏହି ଐତିହାସିକ ଉପହାର ମିଳିଥିବାରୁ ବାହାରିନର କ୍ରାଉନ ପ୍ରିନ୍ସ ଓ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଉଛି । କାରଣ ଏହି ୨ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ସଂପର୍କ ରହିଥିବାରୁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିବ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ଡିପ୍ରେସନରେ ଥିଲେ ଅଭିନେତା ରାଇମୋହନ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡିସିପିଙ୍କ ସୂଚନା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/Actor-Raimohan-Bhubaneswar-DCP-was-diagnosed-with-mental-illness-before-committing-suicide-98759
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/Actor-Raimohan-Bhubaneswar-DCP-was-diagnosed-with-mental-illness-before-committing-suicide-98759
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 27 Jun 2022 22:02:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ରାଇମୋହନ ପରିଡା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା । ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ଡିପ୍ରେସନରେ ଥିଲେ ଅଭିନେତା ରାଇମୋହନ । ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ନେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡିସିପି ପ୍ରତୀକ ସିଂହ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଆଇଆଇସିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରୁ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉଛି । 

ସେହିପରି ପରିବାର, ପଡୋଶୀ, ଡ୍ରାଇଭର, ପରିଚିତ ଲୋକଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ସେହିପରି ରାଇମୋହନଙ୍କ ଫୋନ ଜବତ କରାଯାଇଛି । ସେଥିରୁ କିଛି ସୁରାକ ମିଳିପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । 

ତେବେ ତଦନ୍ତରୁ ରାଇମୋହନ ମାନସିକ ଅବସାଦରେ ଥିବା ପରି ଜଣାପଡିଛି । ହେଲେ ଏହା ପଛର କାରଣ ପରିବାର ଲୋକ ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବେ କହିପାରୁନାହାନ୍ତି । ହେଲେ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲେ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ । 

ସେହିପରି ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଥାନାକୁ ରାଇମୋହନ ଆସିଥିବା ଡିସିପି କହିଛନ୍ତି । ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାମ ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ ବୋଲି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡିସିପି କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୨୩ ହଜାର ଫୁଟ ଗଭୀର ପାଣିରୁ ମିଳିଲା ଭଗ୍ନାବଶେଷ, ୭୮ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ବୁଡ଼ିଥିଲା ଆମେରିକୀୟ ଜାହଜ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Explorers-discovered-worlds-deepest-shipwreck-98722
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Explorers-discovered-worlds-deepest-shipwreck-98722
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 26 Jun 2022 19:05:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଫିଲୀପୀନ ସଗାରରେ ଗବେଷକମାନେ ବୁଡିଯାଇଥିବା ଭଗ୍ନାବଶେଷ ଠାବ କରିଛନ୍ତି । ସବୁଠାରୁ ମଜା କଥା ହେଲା ଯେ, ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠାରୁ ଗଭୀର ଜଳରୁ ମିଳିଥିବା ଜାହଜ ଅଟେ । ଗବେଷକମାନେ ଏହାକୁ ୨୨ ହଜାର ୬୨୧ ଫୁଟ (୬୮୯୫ ମିଟର) ଗଭୀର ଜଳ ଭିତରେ ପାଇଛନ୍ତି । 

ଜାହଜ ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍ ସାମୁଏଲ ବି ରବର୍ଟସର ଭଗ୍ନାବଶେଷକୁ ନିକଟରେ କୋଟିପତି ଗବେଷକ ଭିକ୍ଟର ଭେସେକାଭୋ ଓ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଜେରେମୀ ମୋରିଜେଟ ଖୋଜିପାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଜାହାଜକୁ ସାମୀ-ବି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ । 

ଗବେଷକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଜାହଜ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଲେଟେ ଗଲ୍ଫର ବଡ଼ ଲଢ଼େଇର ଅଂଶବିଶେଷ ଥିବା ବେଟେଲ ଅଫ ସମରରେ, ଜାପାନ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବା ସମୟରେ ୧୯୪୪ରେ ଏହି ଜାହଜ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା । ଅଘଟଣ ସମୟରେ ଏହି ଜାହଜରେ ୨୨୪ ଜଣ କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ । ଏହି ଜାହଜର ଲୋକେଶନ ସଂପର୍କରେ ସଠିକ ତଥ୍ୟ ନଥିଲା । ସବମର୍ସିବଲ ଯାନ ଓ ସୋନାର ବୀମିଙ୍ଗ ଜାହଜଗୁଡ଼ିକର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା, କୈଲାଡନ ଓଶନିକର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଭେସ୍କୋଭୋ ଓ ଇଅସ ଗବେଷକମାନେ ଜୁନ ୧୭ ରୁ ୨୪ ମଧ୍ୟରେ ଡ୍ରାଇଭ କରିଥିଲେ । ସେମାନେ ଜୁନ ୧୮ରେ ଟାରପୀଡୋ ଲଞ୍ଚର ସାହାଯ୍ୟରେ ଭଗ୍ନାବଶେଷ ଠାବ କରିବାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାଙ୍କଡ଼ ହାତରେ ଛୁରୀ ଦେଖି ଲୋକେ ଭୟଭୀତ, ନେଇ ନାହିଁ କାହାରି ଜୀବନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Knife-in-monkey-hand-in-Brazil-as-people-fere-98719
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Knife-in-monkey-hand-in-Brazil-as-people-fere-98719
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 26 Jun 2022 18:19:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କୁହାଯାଇଥାଏ ଯେ, ମୁର୍ଖ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ହାତରେ କୌଣସି ଶକ୍ତି ନ ଆସିବା ଦରକାର । କାରଣ ଏହାର ଦୁରୁପଯୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ସତ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ବ୍ରାଜିଲରେ ଏକ ମାଙ୍କଡ଼ ହାତରେ ବଡ଼ଧରଣର ଛୁରୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଫଳରେ ସହରରେ ଥିବା ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । 

ବ୍ରାଜିଲର ପିୟାଉଇ ରାଜ୍ୟର କୋରେଣ୍ଟରେ ମାଙ୍କଡ଼ ହାତରେ ଛୁରୀ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଏଠାରେ ଏକ ବଡ଼ ନ୍ୟାଶନାଲ ପାର୍କ ରହିଛି । ମାଙ୍କଡ଼ ହାତରେ ଛୁରୀ ଥିବାର ଏକ ଫୁଟେଜ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି । ଫୁଟେଜରେ ମାଙ୍କଡଟି ଶପିଂ ସେଣ୍ଟରର ବାଲକୋନିରେ ଦେଖାଯାଉଛି । ମାଙ୍କଡଟି ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚଳପ୍ରଚଳ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଡରାଉଛି । ଏହା ପରେ ଛୁରୀକୁ କାନ୍ଥରେ ଘଷୁଛି, ଯାହାକୁ ଦେଖି ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । 

ଡେଲିଷ୍ଟାର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଏଲେସାଣ୍ଡ୍ରା ଗୁଏରା ନାଁରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭିଡିଓ ରେକଡିଂ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମାଙ୍କଡଟି ପ୍ରାୟ ୧ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହରରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛି । ଛୁରୀରେ ସେ କିଛି ଛାତକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ମାଙ୍କଡଟି ଉଗ୍ର ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଖୁସିର କଥା ଯେ, ମାଙ୍କଡଟି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିନାହିଁ ।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚୀନ ପାଇଁ ଘନାଉଛି ବିପଦ, ଭିଏତନାମ ନିଜର ବୁଦ୍ଧିରେ ହାସଲ କରିବ ସଫଳତା!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Vietnam-likely-to-replace-China-as-factory-of-the-world-in-near-future-98717
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Vietnam-likely-to-replace-China-as-factory-of-the-world-in-near-future-98717
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 26 Jun 2022 17:50:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କୋଭିଡ-୧୯ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ ‘ବିଶ୍ୱର କାରଖାନା’ ଭାବେ ନିଜକୁ ଉପସ୍ଥାପିତ କରୁଥିଲା । କୋଭିଡ ସମୟରେ ବିଶ୍ୱର ତମାମ ଦେଖା ଚୀନ ଉପରେ ନିର୍ଭର ଯୋଗାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେତେବେଳେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ, ସେମାନେ ବିକଳ୍ପ ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟ ଖୋଜିଥିଲେ । ଏବେ କୋଭିଡର ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚୀନରେ କାୟା ମେଳାଇଛି । ଏଠାରେ ଉତ୍ପାଦନ ହବ ଶାଂଘାଇ ଓ ଗୁଆଙ୍ଗଡୋଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥିତି ବିପଦଆଡ଼କୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି । ଭିଏତନାମର ନୂଆ କାରଖାନା ଚୀନର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । 

ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ତମାମ କଂପାନୀ ଏବେ ଭିଏତନାମା ଉପରେ ନଜର ରଖୁଛନ୍ତି । ଯଦି ଏହା ହେଉଥିବ, ତା’ହେଲେ ଏହାର କିଛି କାରଣ ରହିଛି । ସର୍ବପ୍ରଥମେ ବିଏତନାମାର ଷ୍ଟ୍ରାଟିଜିକ୍ ସ୍ଥାନ । ଭିଏତନାମ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରମୁଖ ସମୁତ୍ର ମାର୍ଗରେ ହିଁ ପଡୁଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜମି କିଣିବା ଏଠାରେ ଶାସ୍ତା ହୋଇଥାଏ । ଶ୍ରମିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ କମ । ଏଥି ପାଇଁ କଂପାନୀମାନଙ୍କୁ କାରଖାନା ଅଥବା ଗୋଦାମର ଅପରେଶନାଲ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ତେଣୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଚୀନ ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ଭିଏତନାମ ଛିଡ଼ା ହୋଇପାରେ । 

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭିଏତନାମର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସିକ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ଭଲ କରିଛି । ଭିଏତନାମର ସାଂଖ୍ୟିକୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପ୍ରଥମ ତିନି ମାସରେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ବାର୍ଷିକ ଆଧାରରେ ୫.୦୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ବଢ଼ିଛି । ଏହି ସମୟରେ ଚୀନର ଆଥିର୍କ ବୃଦ୍ଧି ଦର ୪.୮ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ସେହିପରି ଭିଏତନାମର ବିଦେଶ ବ୍ୟାପାର ପ୍ରଥମ ୩ ମାସରେ ବଢ଼ି ୧୭୬.୩୫ ମିଲିୟନ ଡଲାର ରହିଛି, ଯାହାକି ବାର୍ଷିକ ଆଧାରରେ ୧୪.୪ ପ୍ରତିଶରୁ ଅଧିକ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିକାଶର ବାଟ ଦେଖାଇବ ବାଂଲାଦେଶର ପଦ୍ମ ବ୍ରିଜ୍‌, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲା ଭାରତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-India-greets-Bangladesh-for-successfull-completion-of-Padma-bridge-98695
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-India-greets-Bangladesh-for-successfull-completion-of-Padma-bridge-98695
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 25 Jun 2022 18:35:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୨୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବାଂଲାଦେଶରେ ନିର୍ମିତ ପଦ୍ମ ବ୍ରିଜ୍ ନେଇ ଭାରତ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛି । ଏହି ଦେଶର ବିକାଶରେ ସହାୟକ ହେବ । ଢାକାସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ପଦ୍ମ ବ୍ରିଜ୍‌ର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବହୁତ ମଜବୁତ । ଏହାର ଲମ୍ବ ୬.୧୫ କିମି । ୪ଥାକିଆ ସଡ଼କ-ରେଳପଥ ଥିବା ଏହି ବ୍ରିଜକୁ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହାସିନା ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ । ଏହି ଅବସରରେ ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା, ରାଜନୈତିକ ଦଳ, ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରଖାଯାଇଛି । 

ଐତିହାସିକ ପଦ୍ମ ବ୍ରିଜ ଉଦଘାଟନ ନେଇ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ନେତା ଓ କୁଟନୀତିଜ୍ଞ ବାଂଲାଦେଶ ସରକାରକୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଏହି ବ୍ରିଜ୍ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେବା ପରେ ବାଂଲାଦେଶର ଗମନାଗମନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆହୁରି ଅଧିକ ସହଜ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ବ୍ୟବସାୟିକ କାରବାର ବଢ଼ାଇ ଦେବାର ଆଶା ରହିଛି । ଲୋକଙ୍କର ଯାତାୟତ ସମୟକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବ । ବାଂଲାଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତିର ୫୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ବ୍ରିଜ୍ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେଉଥିବାରୁ ଲୋକେ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପଦ୍ମ ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣରେ ୩୦,୧୯୩.୬ କୋଟି ଟାକା (୩.୬ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର) ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତୁର୍କୀ ସହ ମିଶି ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ପୁଣି ବିଷ ଓଗାଳିଲା ପାକିସ୍ତାନ, ଏମିତି ଦେଲା ଟିପ୍ପଣୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Pakistan-president-Arif-Alvi-condemned-India-over-Islamophobia-98693
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Pakistan-president-Arif-Alvi-condemned-India-over-Islamophobia-98693
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 25 Jun 2022 17:56:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇସଲାମାବାଦ, ଜୁନ୍ ୨୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପାକିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡ. ଆରିଫ ଅଲଭୀ ଇସଲାମୋଫୋବିଆକୁ ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ବିଷ ଓଗାଳିଛନ୍ତି । ସେ ପାକିସ୍ତାନରେ ତୁର୍କୀର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଏହସାନ ମୁସ୍ତାଫା ୟୁରଦକୁଲଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ, ବିଶେଷକରି ଭାରତରେ ଇସଲାମୋଫୋବିଆ ବଢ଼ିଛି । ପାକିସ୍ତାନୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତରେ ଧାର୍ମିକ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ, ବିଶେଷକରି ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ବଳପୂର୍ବକ ଡରାଯାଉଛି ଓ ଧମକ ଦିଆଯାଉଛି । ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସଂପ୍ରଦାୟଙ୍କ ଘର ଓ ମସଜିଦ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରାଯାଉଛି । ସେମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ପ୍ରତୀକ ଏବଂ ପବିତ୍ର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱକୁ ଉପହାସ କରାଯାଉଛି । ସର୍ବେପରି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କୁ ଅପମାନ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । 

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୟୁରଦକୁଲ ଗୁରୁବାର ପାକିସ୍ତାନୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଇସଲାମାବାଦସ୍ଥିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଭେଟିଥିଲେ। ଏହି ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଇସଲାମୋଫୋବିଆ ଓ ଭାରତର କଶ୍ମୀର ଉପରେ ସେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିଥିଲେ । ଆରଫି ଅଲଭୀ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫କୁ ଇସଲାମୋଫୋବିଆ ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିବସ ଘୋଷଣା କରାଯିବାକୁ ନେଇ ତୁର୍କୀ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ସମେତ ଅନ୍ୟ ମୁସଲିମ ଦେଶ ସହିତ ଏକାଠି ହୋଇ ଇସଲାମିକ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ ଓ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମହାସଭା ଆଦି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମଂଚରେ ଏହାରି ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବାପା ହେଲେ ବ୍ୟକ୍ତି, ୩୫ ବର୍ଷୀୟ ପତ୍ନୀ ଜନ୍ମଦେଲେ ଶିଶୁପୁତ୍ର!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Male-fertility-83-year-old-man-became-father-wife-age-35-years-98678
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Male-fertility-83-year-old-man-became-father-wife-age-35-years-98678
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 24 Jun 2022 18:30:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବାପା ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ । ତାହା ପୁଣି ୩୫ ବର୍ଷ ବର୍ଷୀୟ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଠାରୁ । ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏହି ଖବର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ । କିନ୍ତୁ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପିତା ହୋଇଥିବା ନେଇ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁଟ୍ରିଶନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆଲବର୍ଟୋ କୋର୍ମିଲିଏଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କର ବୟସ ତୁଳନାରେ ଅଧାରୁ ମଧ୍ୟ କମ୍ । ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମ ଏଷ୍ଟୋଫାନିଆ ପାସକ୍ୱୀନୀ ଓ ତାଙ୍କର ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ । ଏଷ୍ଟେଫାନିଆ ଫର୍ଟିଲିଟି ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପରେ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିଲେ । 

ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାର ନାଗରିକ ଆଲବର୍ଟୋଙ୍କ ବୟସ ବହୁତ ବଢ଼ି ଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଯେ, ସେ ନିଜର ପୁଅ ଏମିଲିୟୋଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ଲାଳନ ପାଳନ କରିପାରିବେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ଭଲଭାବରେ ଜାଣିଛି ଯେ, ଜୀବନ ଅନନ୍ତ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଛୋଟ ପିଲା ସହିତ ସମୟ ଥିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବି । ଏହି କାରଣରୁ ଦିନତମାମ ମୁଁ ଖୁସିରେ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ଭବିଷ୍ୟତ ସଂପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ପୁଅ ପାଇଁ ଓଡିଓ ମେସେଜ ରେକଡ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ପୁଅ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଶୁଣିପାରିବ । ମାତ୍ର ସେ ଏବେ ଛୋଟପିଲା । କିନ୍ତୁ ତାର ଏକ ଫୋନ ନମ୍ବର ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ କି ହ୍ୱାଟ୍‌ସଆପ ରହିଛି । ଏହାରି ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡିଓ ମେସେଜ ଓ ଭିଡିଓ ମେସେଜ ପଠାଉଛନ୍ତି । ଦଂପତି ୯ମାସର ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ଚୀନ ଭାଷା ଶିଖାଇବା ପାଇଁ ଟ୍ୟୁସନ ଶିକ୍ଷକ ଡାକିଛନ୍ତି । ଚୀନ ଭାଷା ଶିଖାଇବାର ମୂଳ କାରଣ ହେଲା ଯେ, ଏହା ‘ଭବିଷ୍ୟତର ଭାଷା’ । ପୁଅକୁ ଅର୍ଗାନ ବଜାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>