<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଭାରତରେ ମତଗଣନା ଆଜି, ପାକିସ୍ତାନର ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା, ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଡାକିଲେ ଜରୁରୀ ବୈଠକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Pakistan-PM-Imran-Khan-presides-over-meeting-of-national-security-committee-53648
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Pakistan-PM-Imran-Khan-presides-over-meeting-of-national-security-committee-53648
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 06:21:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇସଲାମାବାଦ, ମଇ ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତରେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଗୁରୁବାର ଆସିବ । ମାତ୍ର ଏହି ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ବୁଧବାର ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀପ୍ରାପ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ସମିତିର ଏକ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଛନ୍ତି । ବୈଠକରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନର ଆର୍ଥିକ ଓ ସୁରକ୍ଷା ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ବୈଠକରେ  ସଂଘୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ କମର ଜାଭେଦ ବାଜବା ସମେତ ୩ ସେନାର ମୁଖ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ‘ଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରାଇବୁନ’କୁ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନର ଅବସ୍ଥା ଏବଂ ଭୂ-ରଣନୀତିକ ପରିସ୍ଥିତି ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ଯେ, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ପାଇଁ କାମ କରିବାକୁ ହେବ । ସେହିଭଳି ବୈଠକରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆର୍ଥିକ ସଂକଟର ସମାଧାନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି ।

ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ଆନ୍ତରୀକ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ସମିତି ଆତଙ୍କବାଦ ତଥା ଚରମପଂଥୀ ବିପକ୍ଷରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନାର ପ୍ରଗତି ଏବଂ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ବୈଠକରେ ସାମିଲ ଥିବା ସଦସ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ ସଂଗଠନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ସଂପର୍କୀତ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମହମ୍ମଦ କ୍ୟୁରେସି ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି, ଇସଲାମାବାଦ ଭାରତୀୟ ଶିଖ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ କରତାରପୁର କରିଡର ଖୋଲି ଶାନ୍ତିର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି ।  

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାକିସ୍ତାନକୁ ବଡ଼ ଝଟକା, ଏବେ ପରମ ମିତ୍ର ଚୀନ ମଧ୍ୟ ଦେଲା ପଛଘୁଞ୍ଚା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-pkr-pakistani-rupee-rates-pakistan-rupee-continues-down-fdi-drops-52-as-economic-uncertainty-bites-53640
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-pkr-pakistani-rupee-rates-pakistan-rupee-continues-down-fdi-drops-52-as-economic-uncertainty-bites-53640
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 22 May 2019 16:28:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ କାଳ ବେଳ ଏବେ ଭଲ ନାହିଁ। ଆତଙ୍କୀ ଘଟଣା ପରେ ଏହି ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶକୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚାପର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଏହା ପରେ ଆର୍ଥିକ ଦୂରାବସ୍ଥାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁଦ୍ରା କୋଷ(ଆଇଏମଏଫ) ସାମ୍ନାରେ ହାତ ପତେଇବାକୁ ପଡ଼ିଛି ଏହିଆତଙ୍କୀ ଦେଶକୁ। ଅନ୍ୟପଟେ ପାକିସ୍ତାନର ଚିର ବନ୍ଧୁ ଚୀନ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଛି। ଯାହା ଫଳରେ ଚୀନର ପାକିସ୍ତାନରେ ନିବେଶ ୭୨ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ୟ୍ୟାନ୍ତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ଚୀନ ପକ୍ଷରୁ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନରେ କୌଣସି ନିବେଶ ହେବ ନାହିଁ। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ପ୍ରକୃତ ପ୍ରଭାବ ପାକିସ୍ତାନର ଜନତାଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିଛି। ପାକର କରେନ୍ସିର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କାରଣରୁ ସାମଗ୍ରୀର ଦର ଅହେତୁକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ରମଜାନ ସମୟରେ ଏହା ଜନତାଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାରେ ପକାଇଛି।

ଚୀନ ଛାଡ଼ିଲା ପାକିସ୍ତାନର ହାତ !

ପାକିସ୍ତାନର ଖବର କାଗଜ ଡନ ମୁତାବକ, ଏପ୍ରିଲରେ ଚୀନ ପକ୍ଷରୁ ନିବେଶ ୭୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୬୮୦୪ କୋଟି  ପାକିସ୍ତାନ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି। ୨୦୧୯ ଏପ୍ରିଲ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ୨୬,୮୩୦ କୋଟି ପାକିସ୍ତାନ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଦେଶରେ ଆଗାମୀ ନିବେଶ ମଧ୍ୟ ୪୨.୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହା ତଳକୁ ଖସି ୩ ବର୍ଷରେ ସବୁଠୁ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ନିକଟରେ ଚୀନ ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ଥିତ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ ଇ ମହମ୍ମଦର ସଂସ୍ଥାପକ ମୌଲାନା ମସୁଦ ଆଝାରକୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷିତ  କରିବା ମାମଲାରେ ନିଜର ଭିଟୋ ପାଓ୍ଵାରକୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲା। ଶେଷରେ ଭାରତରେ ଅନେକ ହମଲା  କରିଥିବା ଜୈଶର ପ୍ରମୁଖକୁ ମେ ୧ରେ ବିଶ୍ଵ ଆତଙ୍କୀ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା। 

କଣ ପାଇଁ ପାକରେ ବଢୁଛି ଦରବୃଦ୍ଧି

ଦିନକୁ ଦିନ ଡଲାର ତୂଳନାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଟଙ୍କାର ବିନିମୟ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇ ଚାଲିଛି। ପରିଣାମସ୍ଵରୂପ ପାକିସ୍ତାନରେ ମହଙ୍ଗା ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ତର ୯.୪୧ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଏପ୍ରିଲରେ ଏହା ୮.୮ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାସୁଦ ଅଜହରକୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣାରେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ଜଣାଇଲେ ଖୁସି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Odisha-unsc-are-pleased-to-announce-masood-azhar-as-the-international-terrorist-53621
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Odisha-unsc-are-pleased-to-announce-masood-azhar-as-the-international-terrorist-53621
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 22 May 2019 10:45:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ ଏ ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କୀ ମାସୁଦ ଅଜହରକୁ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟଗଣ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଇଛନ୍ତି । 

ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣର ମୁଖ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ ଅଜହରକୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଦିନରୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଚୀନ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲେ । ଚୀନ ଅନେକ ସମୟ ନିଜ ଭିଟୋ ବ୍ୟବହାର କରି ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ମାସୁଦ ଅଜରକୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଉଥିଲା । ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ଲଗାଯାଇଥିବା ରୋକ ହଟିବା ପରେ ମେ ପହିଲାରେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ମାସୁଦ ଅଜହରକୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କବାଦୀ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆମେରିକାର ଜଣେ ପ୍ରତିନିଧି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇସଲାମିକ ଷ୍ଟେଟ ଓ ଆଲକାୟଦା ମାମଲା ବୁଝୁଥିବା ପରିଷଦ ଏବେ ମାସୁଦ ଅଜହରକୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କବାଦୀ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ କରିଥିବାରୁ ଆମେରିକା ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଛି ।

 ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାକୁ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ପରିଷଦକୁ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ଜାରି ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଋଷର ଉପ ପ୍ରତିନିଧି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୧୨୬୭ ସମିତି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ପରିଷଦର ଶକ୍ତିର ଏକ ଅଂଶ ପ୍ରୟୋଗ କରିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରତିଶୋଧ: ସିରିଆ ଆକ୍ରମଣରେ ୨୬ ମୃତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-terrorist-Dozens-killed-in-counter-attack-by-rebels-in-Syria-53606
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-terrorist-Dozens-killed-in-counter-attack-by-rebels-in-Syria-53606
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 22 May 2019 06:41:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହୁମା, ମଇ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସିରିଆର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମାଂଚଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଋଷିଆ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ କାଉଣ୍ଟର ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମାଂଚଳ ସହର ହୁମା ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ୨୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜାତୀୟ ୟୁକେର ସିରିଆସ୍ଥିତ ହୁମାନ ରାଇଟ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । 

ସିରିଆ ଷ୍ଟେଟ ଏଜେନ୍ସି ‘ସାନା’ କହିଛି, ଆତଙ୍କବାଦୀ ସମୂହ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ଆଲେପୋ ସହରକୁ ମିସାଇଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । କାରଣ ସିରିଆ ସରକାରଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ ଋଷିଆ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣରେ ୫ ଜଣ ଶିଶୁ ସମେତ୧୦ ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହି ଅଂଚଳରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜନିତ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଛି । ବର୍ଷ ୨୦୧୮ରେ ଋଷିଆ ଏବଂ ତୁର୍କି ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି । ଗତ ଏପ୍ରିଲ ପରଠାରୁ ଏଯାଏଁ ୧୬୭ ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ସିରିଆ ଯୁଦ୍ଧରେ ପାଖାପାଖି ୩,୭୦,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କର ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତିନି ଥର ଫର୍ମୁଲା ୧ ଚାମ୍ପିଅନ ନିକି ଲାଉଡାଙ୍କ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-racing-Three-time-Formula-One-world-champion-Niki-Lauda-dies-at-70-53548
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-racing-Three-time-Formula-One-world-champion-Niki-Lauda-dies-at-70-53548
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 21 May 2019 09:03:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମଇ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ତିନି ଥର ଫର୍ମୁଲା ୧ ଚାମ୍ପିଅନ ନିକି ଲାଉଡାଙ୍କ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସୋମବାର ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି । ଦୀର୍ଘ ୫ ମାସ ଯାଏଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ରହିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ପରିବାର ଲୋକେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଫୁସଫୁସ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ନିକିଙ୍କର ଅପରେଶନ ହୋଇଥିଲା । ନିକି ଜଣେ ଭଲ ଆଥଲେଟ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ପରିବାର ଲୋକେ ମର୍ମାହତ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଜଣେ ଆଦର୍ଶ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ । ସେ ନିଜ ଖେଳକୁ ଯେମିତି ଭଲ ପାଉଥିଲେ, ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୁପ ଭାବେ ସେତିକି ନିଜର କରିପାରିଥିଲେ । ସେ ଜଣେ ଆଦର୍ଶ ସ୍ୱାମୀ, ବାପା ଓ ଜେଜେବାପା ହୋଇ ପାରିଥିଲେ ବୋଲି ପରିବାର ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି । 

ନିକି ଲାଉଡା ଫର୍ମୁଲା ୧ ଡ୍ରାଇଭର ଭାବେ ୧୯୭୫, ୧୯୭୭ ଓ ୧୯୮୪ରେ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ମର୍ସିଡିଜ ଏବଂ ଫେରାରୀ ଚଳାଇ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ । ବର୍ଷ ୧୯୭୭ରେ ସେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ସେହିବର୍ଷ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ଷ ୨୦୧୨ରେ ସେ ମସିର୍ଡିଜର ନନ-ଏକ୍ଜ୍ୟୁକେଟିଭ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତରେ ମୋଇନ ଉଲ ହକଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଲା ପାକିସ୍ତାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Pakistan-appoints-Mueenul-Haq-as-High-Commissioner-to-India-53542
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Pakistan-appoints-Mueenul-Haq-as-High-Commissioner-to-India-53542
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 21 May 2019 07:13:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇସଲାମାବାଦ, ମଇ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପାକିସ୍ତାନ ରାଜନ୍ୟାୟିକ ମୋଇନ ଉଲ ହକଙ୍କୁ ସୋମବାର ଭାରତରେ ନିଜର ନୂତନ ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସୋମବାର ଭାରତ, ଚୀନ ଏବଂ ଜାପାନ ସହିତ ପାଖାପାଖି ୨୪ ଦେଶରେ ପାକିସ୍ତାନର ନୂତନ ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ/ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ମଂଜୁରୀ ଦେଇଛି । ହକ ଏବେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ପାକିସ୍ତାନର ରାଜଦୂତ ଭାବେ କାମ କରୁଛନ୍ତି । 

ପାକିସ୍ତାନର ନୂତନ ବିଦେଶ ସଚିବ ଭାବେ ସୋହେଲ ମହମଦଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ପରେ ଭାରତରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ପଦ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିଲା । 

ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମହମ୍ମଦ କ୍ୟୁରେଶୀ ଏକ ଭିଡିଓ ମ୍ୟାସେଜରେ କହିଛନ୍ତି, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଭାରତ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । ପରାମର୍ଶ ପରେ ମୁଁ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ନିଯୁକ୍ତ ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଜଦୂତ ମୋଇନ ଉଲ ହକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପଠାଯିବ । ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ, ସେ ଭଲ କାମ କରିବେ । କ୍ୟୁରେଶୀ କହଛନ୍ତି, ଭାରତରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ନୂତନ ଯୁଗ ଆରମ୍ଭ ହେବ । 

   

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତାଜାକିସ୍ତାନ ଜେଲ୍‌ରେ ଆତଙ୍କାବାଦୀ କଏଦୀଙ୍କ ହିଂସାକାଣ୍ଡ, ୩୨ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/international-32-dead-in-tajikistan-prison-riot-on-Sunday-53502
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/international-32-dead-in-tajikistan-prison-riot-on-Sunday-53502
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 20 May 2019 13:46:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ତାଜାକିସ୍ତାନର ଏକ ଜେଲ୍‌ରେ ହିଂସା ଯୋଗୁଁ ୩୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସେଥିରେ ଜେଲ୍‌ର ୩ ଜଣ ଗାର୍ଡ ରହିଥିବା ଅନ୍ୟ ୨୯ ଜଣ କଏଦୀ ଅଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଏଜେନ୍ସି ଏଏଫ୍‌ପି ସୂଚନା ଦେଇଛି । 

ତାଜାକିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ ଦୁଶାଂବେଠାରୁ ୧୦ କିଲୋମିଟର୍‌ ଦୂରରେ ବଖ୍‌ଦତ୍‌ ଜେଲ୍‌ ରହିଛି । ସେନାର ସୂଚନା ମୁତାବକ, ପ୍ରଥମେ ଇସ୍‌ଲାମିକ୍‌ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନର ଜଣେ କଏଦୀ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ବିବାଦ । ତା’ ନିକଟରେ ଏକ ଛୁରୀ ଥିଲା । କଏଦୀ ଜଣକ ପ୍ରଥମେ ତିନି ଗାର୍ଡଙ୍କ ସହିତ ୫ ଜଣ କଏଦୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ଆଉ ୨୪ କଏଦୀଙ୍କୁ ଛୁରୀ ଭୁସି ହତ୍ୟା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଜେଲ୍‌ରେ ୧୫୦୦ ଜଣ କଏଦୀ ରୁହନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାକିସ୍ତାନରେ ବଜାର ଦର ଆକାଶ ଛୁଆଁ,ସେଓ କିଲୋ ୪୦୦ କମଳା ୩୬୦
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Business-Odisha-pakistan-people-troubled-by-inflation-imran-s-government-has-failed-to-stop-53493
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Business-Odisha-pakistan-people-troubled-by-inflation-imran-s-government-has-failed-to-stop-53493
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 20 May 2019 11:26:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାକିସ୍ତାନରେ ବଜାର ଦର ଦିନକୁ ଦିନ ଆକାଶ ଛୁଆଁ ହେଲାଣି । ଖାଦ୍ୟ ପେୟ ଦର ମହାଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ନିକଟରେ ରମଜାନ ଥିବାରୁ ଫଳ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଜନତା କ୍ଷୁବ୍ଧ ହୋଇପଡ଼ିଲେଣି ସେମାନଙ୍କୁ ଇମରାନ ସରକାର ଅପାରଗ ଲାଗିଲେଣି ।

ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଚଢା ଦରରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି । କ୍ଷୀର ଲିଟର କିଛି ଦିନ ହେବ ଲିଟର ପିଛା ୧୯୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ରମଜାନ ନିକଟରେ ଥିବାରୁ ପୁଣି ବଜାରରେ ଫଳ ଦର ଆକାଶ ଛୁଆଁ ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଓ କିଲୋ ୪୦୦ଟଙ୍କା , କମଳା ୩୬୦ ଟଙ୍କା ଓ କଦଳୀ ଡଜନ ୧୫୦ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । 

ରମଜାନ ମାସରେ ଫଳ ଓ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଜିନିଷର ଅଧିକ ଚାହିଦା ଥିବାରୁ ସବୁର ଦର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ଯେହେତୁ ପାକିସ୍ତାନୁ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ରପ୍ତାନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଟନ କିଲୋ ୧୦୦ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ପରଠାରୁ ପିଆଜ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ, ଟମାଟୋ ୧୯ପ୍ରତିଶତ ଓ ମୁଗ ଡାଲି ୧୩ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଦାମରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଚିନି, ଗୁଡ଼, ମାଛ, ମସଲା ,ଚାଉଳ ,ଘିଅ,ଅଟା,ତେଲ ,ଚାପତି ଆଦିର ଦର ୧୦ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଜନତା ବିବ୍ରତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । 

ବଜାର ଉପରୁ ବେପାରୀଙ୍କ ଆଶା ତୁଟୁଛି । ପାକିସ୍ତାନୀ ଟଙ୍କା ମେ ମାସରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏକ ଡଲାରର ମୂଲ୍ୟ ୧୫୦ ପାକିସ୍ତାନୀ ମୁଦ୍ରା ହୋଇଛି । ଯାହାକି ୭୦ଭାତୀୟ ଟଙ୍କା ସହ ସମାନ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଧମକ, ଇରାନ ଆମ ସହ ଯୁଦ୍ଧ କଲେ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେବୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-america-and-iran-faced-off-trump-threaten-53485
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/international-odisha-america-and-iran-faced-off-trump-threaten-53485
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 20 May 2019 10:12:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଇରାନକୁ କଡା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି  । ଯଦି ଇରାନ ଆମେରିକା ସହ ଯୁଦ୍ଧ କରେ ତେବେ ଏହାକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦିଆଯିବ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି । ଗତକାଲି ଟ୍ରମ୍ପ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଇରାନ ଆମେରିକା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ ତେବେ ଏହାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଶେଷ କରିଦିଆଯିବ । ଯଦି ଇରାନ ଯୁଦ୍ଧ ଚାହେଁ ତେବେ ଏହାର ପରିଣାମ ଭୟଙ୍କର ହେବ  । ଯେପରି ଇରାନ ଆଉ କେବେ ଆମେରିକାକୁ ଧମକ ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ ସେହି ସମୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଖରାପ ସଂପର୍କ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଁଚିଛି  ।ଫଳରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଏହି ବୟାନ ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଇରାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମହମ୍ମଦ ଜବାଦ ଜରୀଫ ଚୀନ ଯାତ୍ରା ଶେଷ କରି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ସେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟର ଜବାବ ଦେବା ସହ ଇରାନ ଯୁଦ୍ଧ ଚାହୁଁନଥିବା କହିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କି, ୨୦୧୫ରେ ମରମାଣୁ ବୁଝାମଣାରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ପଛକୁ ହଟିବା ପରେ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବ୍ରାଜିଲରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ୧୧ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Brazil-Shooting-in-a-bar-in-Brazil-Belem-city-11-killed-more-injured-53477
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Brazil-Shooting-in-a-bar-in-Brazil-Belem-city-11-killed-more-injured-53477
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 20 May 2019 08:00:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରିଓ ଡି ଜେନେରିଓ, ମଇ ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବ୍ରାଜିଲର ଉତ୍ତରାଂଚଳରେ ରବିବାର କିଛି ଆତତାୟୀ ଆଖିବନ୍ଦ କରି ଗୁଳି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ ଅତିକମରେ ୧୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଉତ୍ତର ପାରା ଷ୍ଟେଟ ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ ବେଲେମ ସହରର ଏକ ବାରରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୧ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କେଉଁ କାରଣ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ । ଅଧିକାଂଶ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ପୋଲିସ ଜଣକୁ ଗିରଫ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି । ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଆହତ ହୋଇଛି । 

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ମୋଟରସାଇକେଲ ଏବଂ କାରରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ପହଂଚିଥିଲେ । ଗୁଳିକାଣ୍ଡ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ସୁଚିନ୍ତିତ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>