<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କଲମ୍ବିଆ:ଭୂସ୍ଖଳନ ରେ ମାଟି ତଳେ ଦବିଗଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ୩୪ ରୁ ଅଧିକ ମୃତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/Landslide-buries-bus-in-Colombia-killing-at-least-34-101340
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/Landslide-buries-bus-in-Colombia-killing-at-least-34-101340
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 04:15:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଗେଟୱେ କଲମ୍ବିଆରେ ରେ ପୁଣି  ଭୟଙ୍କର ଭୂସ୍ଖଳନ ଘଟିଛି । ଫଳରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ମାଟି ତଳେ ଦବି ହୋଇଯିବାରୁ ୩୪ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ କିଛି ଯାତ୍ରୀ ନିଖୋଜ ଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହି ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଆଗକୁ ବଢିପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ରିସାରାଲ୍ଡ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ହୋଇଛି ।  ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଏପରି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘଟି ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ସହିତ ଅନେକ ଗାଡି ମାଟି ତଳେ ଦବି ହୋଇଯାଇଛି । ରାଜଧାନୀ ବୋଗୋଟାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ପୁଏଲବୋ ରିକୋ ଓ ସୋସିଲିଆ ଗାଁ ନିକଟସ୍ଥ ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଭୂସ୍ଖଳନ ହୋଇଛି । ମାଟି ତଳେ ବସ୍ ଚାପି ହୋଇଯିବାରୁ ୩୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ୩ଜଣ ଶିଶୁ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ୯ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୪ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଘଟଣାକୁ ନେଇ କଲମ୍ବିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଓ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହିତ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ କ୍ରର୍ଷ୍ଟି ଏଲେଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/Kirstie-Alley-Emmy-winning-Cheers-actress-dies-of-cancer-at-71-101338
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/Kirstie-Alley-Emmy-winning-Cheers-actress-dies-of-cancer-at-71-101338
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 03:29:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତ୍ରୀ କ୍ରର୍ଷ୍ଟି ଏଲେଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ। ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି କର୍କଟ ରୋଗ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରି ଶେଷରେ ୭୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଦୁନିଆକୁ ଛାଡିଛନ୍ତି | ଟିଭି କମେଡି ଶୋ ‘ଚିୟର୍ସ’ ରୁ ସେ ଅଭିନୟ ଜଗତ ରେ ପାଦ ଥାପିଥିଲେ । ଏଲେଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ଟ୍ରୁ ଷ୍ଟିଭେନ୍ସନ୍ ଏବଂ ଲିଲି ପାର୍କର ଷ୍ଟିଭେନ୍ସନ୍  ଇନ୍ଷ୍ଟଗ୍ରାମ ରେ ଏକ  ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଦୁଃଖିତ ଯେ ଆମ ମା କର୍କଟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ। ପରିବାର ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି କି ଆମ ମା’ଙ୍କ ପ୍ରତି ଥିବା ଉତ୍ସାହ ତାଙ୍କ ପିଲା, ନାତି ସ୍ନେହ କେବେ ଭୁଲି ପାରିବୁନି। ସେ ଯେଉଁ ସୁଖ ସହିତ ଜୀବନ ବିତାଇଥିଲେ ଆମେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ । ସେ ଆମକୁ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଆମର ପ୍ରେରଣା ଥିଲେ | ନିକଟରେ ତାଙ୍କର କର୍କଟ ରୋଗ ଡାୟଗ୍ରୋଜ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ରହୁଥିଲେ। ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସେ ଜଣେ ଭଲ  ମା ଏବଂ ଜେଜେମା ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପିଲାମାନେ କହିଛନ୍ତି, ଫ୍ଲୋରିଡାର ମଫିଟ କ୍ୟାନସର ସେଣ୍ଟରରେ ଏଲେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ମଫିଟ୍ କ୍ୟାନସର ସେଣ୍ଟରରର ଡାକ୍ତର ଏବଂ ନର୍ସଙ୍କ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଟିମ୍‌କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି କଷ୍ଟ ସମୟରେ ପରିବାରର ଗୋପନୀୟତାକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ୧୯୯୧ରେ, କମେଡି ଶୋ ‘ଚିୟର୍ସ’ ପାଇଁ ଏଲେଙ୍କୁ ଏମି ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ଗୋଲଡେନ୍ ଗ୍ଲୋବ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଅନେକ ଫିଲ୍ମ ସିରିଏଲ୍‌ ଶୋ’ ପାଇଁ ସେ ବହୁ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ବିୟୋଗ ରେ ପ୍ରଶଂସକ ମହଲରେ ଦୁଃଖ ଛାୟା ଖେଳି ଯାଇଛି |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିଜ ଜୀବନ ବିପଦରେ ଥିବା ଦାବି କଲେ ଏଲନ ମସ୍କ |
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/Elon-Musk-101308
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/Elon-Musk-101308
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Dec 2022 02:01:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଟ୍ଵିଟରର ନୂଆ  ମାଲିକ ଏଲନ ମସ୍କ ନିଜ ଜୀବନ ବିପଦରେ ଥିବା ନିଜେ ଏଲନ ମସ୍କ ଶନିବାର ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏହି ବୟାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ଶନିବାର ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସହିତ କିଛି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିପାରେ। କେହି ତାଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ପାରନ୍ତି। ତେଣୁ  ନିଜ ଜୀବନ କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଖୋଲା କାରରେ ବୁଲନ୍ତି ନାହିଁ।

ଟ୍ଵିଟରର ସ୍ପେସରେ ପାଖାପାଖି ଦୁଇ ଘଣ୍ଟାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉତ୍ତରର ଅଡିଓ ଚାଟରେ ଏଲନ ମସ୍କ ଏହି  ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି। ଟ୍ଵିଟର ସ୍ପେସରେ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ମସ୍କ ଟେସଲା ଏବଂ ସ୍ପେସଏକ୍ସରେ ଫ୍ରି ସ୍ପିଚର ମହତ୍ଵ ଏବଂ ଟ୍ଵିଟ୍ ପାଇଁ ନିଜର ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। 

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ  ମସ୍କ ଟ୍ଵିଟରର ମାଲିକ ହେବା ପରେ କମ୍ପାନିର ବଡ ଧରଣରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛଟେଇ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବି ବିରୋଧ ଏବଂ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଛି। ଏପରିକି ନିଜ କମ୍ପାନିରେ ମଧ୍ୟ ମସ୍କଙ୍କୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମାଲୋଚନା ଶୁଣିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏପରିକି ମସ୍କ କମ୍ପାନିର ମାହୋଲ ଖରାପ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଦେଶୀ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡିଶା ଉପକୂଳ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଭୂମିକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ । ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଭୂମିକମ୍ପର ତୀବ୍ରତା 5.1
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/Earthquake-Of-Magnitude-51-In-Bay-Of-Bengal-101296
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/Earthquake-Of-Magnitude-51-In-Bay-Of-Bengal-101296
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Dec 2022 23:16:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ସକାଳ 8ଘଣ୍ଟା 32ମିନିଟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲ୍‌ରେ 5.1 ତୀବ୍ରତାର ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ନେଇ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ସେସମୋଲୋଜୀ (NCS) ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ବାଂଲାଦେଶ ରାଜଧାନୀ ଢାକାରେ ମୃଦୁ କମ୍ପନ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ଢାକାର ଦକ୍ଷିଣପଶ୍ଚିମ ଠାରୁ 529 କି.ମି. ଦୂର ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। କୋକ୍ସ ବଜାରର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବକୁ 340 କି.ମି. ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚିଟାଗଙ୍ଗ ଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣପଶ୍ଚିମକୁ 397 କି.ମି. ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। 

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଭୂତତ୍ତ୍ୱ ସର୍ବେକ୍ଷଣ (USGS) ଅନୁଯାୟୀ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ପ୍ରାୟ 10 କିଲୋମିଟର ଗଭୀରରେ ଏହି ଭୂକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ହୋଇଥିଲା। ବାଂଲାଦେଶ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ବଙ୍ଗଳା ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୂକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ, ଭାରତର ଅତି ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ବାଂଲାଦେଶ-ଭାରତ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/Ind-vs-Bangladesh-1st-ODI-101290
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/Ind-vs-Bangladesh-1st-ODI-101290
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 04 Dec 2022 02:18:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ | ଭାରତ ବନାମ ବାଂଲାଦେଶ ମୁକାବିଲା ରେ ଆଜି ବାଂଲାଦେଶ ଅଧିନାୟକ ଲିଟନ ଦାସ ଟସ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ଫିଲଡିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି | ଭାରତ 2015 ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବାଂଲାଦେଶ ଟୁରରେ ଯାଇଛନ୍ତି | ଯୁବ ତାରକା ବୋଲର କୁଲଦୀପ ସେନ ଆଜି ପଡିଆକୁ ଓଲ୍ହାଇବେ | ଆଜି 11ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶିଖର ଧାୱନ, ରୋହିତ ଶର୍ମା, ବିରାଟ କୋହଲି, ଶ୍ରେୟସ ଆଇଏର, କେ ଏଲ ରାହୁଲ, ଵଶୀଙ୍ଗଟନ ସୁନ୍ଦର, ଶାହଵାଜ଼ ଆହଃମେଡ଼, ସାରଦୁଲ ଠାକୁର, ଦୀପକ ଚାହର, ମହମ୍ମଦ ଶ୍ରୀରାଜ ଏବଂ କୁଲଦୀପ ସେନ ଖେଳିବେ | ଋଷବ ପଂଥ ଆହତ କାରଣରୁ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ରୁ ବାଦ ପଡିଛନ୍ତି |

ଏପଟେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍ରୁ ବାଦ ପଡ଼ିଛନ୍ତି ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମହମ୍ମଦ ଶାମି । ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଯୁବ ବୋଲର ଉମ୍ରାନ ମଲିକଙ୍କୁ ସ୍କ୍ବାଡରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ସେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଦିନିକିଆରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଶିଖର ଧଓ୍ବନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନେପାଳରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଭୂମିକମ୍ପ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭୂତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/-101163
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/-101163
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 09 Nov 2022 22:10:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବୁଧବାର ଭୋର ସମୟରେ ନେପାଳରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଭୂମିକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି | ଏହି ଭୂମିକମ୍ପରେ 5ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା ବେଳେ  6 ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ହାନି ଘଟିଛି | ମୃତକମାନେ ହେଲେ ପଶ୍ଚିମ ନେପାଳର ଦୋତି ଜିଲ୍ଲାର। ଭୂମିକମ୍ପ ପ୍ରଭାବରେ ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାୟ 12 ଘର ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିବାରୁ  ନେପାଳ ସେନା ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚି ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛି।

ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ନେପାଳର ଦୋତି ଜିଲ୍ଲାରେ 2 ଥର ଭୂ-କମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା । ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଭୂମିକମ୍ପର ମାତ୍ରାଥିଲା 6.3 ଏବଂ ଏହା  ପ୍ରଭାବରେ ଭାରତର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳ ବି ଥରି ଉଠିଛି। ରାତି ପ୍ରାୟ 1.57 ମିନିଟରେ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିବା ଭୂମିକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ନେପାଳ ଥିଲା ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଭୂ-କମ୍ପ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।ଏହାର ଝଟକାରେ 10 କିମି ବ୍ୟାପୀ ଅଞ୍ଚଳ ଥରି ଉଠିଥିଲା। ତେବେ ଗତ ଦୁଇଦିନ ଭିତରେ ଏହା ଥିଲା ତୃତୀୟ ଭୂ-କମ୍ପ। ଭାରତରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ସେତେ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ଭୟରେ ପଦାକୁ ଚାଲିଆସିଥିଲେ | 

ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଆଜି ସକାଳ 6.27ରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପିଥୌରାଗଢ଼ରେ 4.3 ତୀବ୍ରତାସମ୍ପନ୍ନ ଭୂମିକମ୍ପ ସଂଘଠିତ ହୋଇଥିବା କଥା ‘ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ୍‌ ସେଣ୍ଟର୍‌ ଫର୍‌ ସିସ୍‌ମୋଲୋଜି’ କହିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ ପୁଟିନ୍‌, କହିଲେ- ଆମେରିକା ୨ ଥର କରିଛି ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଆକ୍ରମଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Russia-Ukraine-war-nuclear-attack-says-President-Putin-on-America-100692
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Russia-Ukraine-war-nuclear-attack-says-President-Putin-on-America-100692
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 04 Oct 2022 20:22:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମସ୍କୋ, ଅକ୍ଟୋବର ୦୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରୁଷିଆ ଓ ୟୁକ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ଯୁଦ୍ଧ ଏବେ ପୁରୁଣା ହୋଇସାରିଛି । ତେବେ ଯୁଦ୍ଧ ଯେତିକି ପୁରୁଣା ହେଉଛି, ସେତିକି ଉଗ୍ର ଉଗ୍ର ରୂପ ନେଉଛି । କାରଣ ଏହି ସଂଘର୍ଷ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ହେଉଛି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ରୁଷିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମୀର ପୁଟିନ ପୁଣି ଥରେ ପରମାଣୁ ବୋମା ନେଇ ଆମେରିକାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । 

ଭ୍ଲାଦିମୀର ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେରିକା ଏଭଳି ଦେଶ, ଯିଏ କି ୨ ଥର ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଆକ୍ରମଣ କରିଛି । ସେ ହିରୋସୀମାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥିଲା । ନାଗାସାକୀ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ମୁଖ୍ୟକଥା ହେଲା ରୁଷିଆ ଓ ୟୁକ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ଥିବା ଯୁଦ୍ଧକୁ ଆମେରିକା ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛି । ୟୁକ୍ରେନ୍‌କୁ ସହଯୋଗ କରୁଛି । ତେବେ ବିଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଲଗାତାର ଭାବେ ରୁଷୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ତରଫରୁ ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଏହିଭଳି ଭାବେ ବୟାନ ଦିଆଯାଉଛି । ଆମେରିକା ତରଫରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍ ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ଏହି ସହରରୁ ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଲେ ରୁଷୀୟ ସେନା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-Russia-Ukraine-war-latest-updates-Ukrainian-army-recaptures-lyman-city-100664
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-Russia-Ukraine-war-latest-updates-Ukrainian-army-recaptures-lyman-city-100664
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 02 Oct 2022 20:11:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୦୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରୁଷିଆ ଓ ୟୁକ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିଗତ ୭ ମାସ ହେଲା ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି । ଉଭୟ ଦେଶରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି । ଏହା ପରେ ବି ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ ହେବା ଅବସ୍ଥାରେ ନାହିଁ । ଯୁଦ୍ଧର ଭବିଷ୍ୟତ ନେଇ କାହାରିକୁ କିଛି ଜଣାନାହିଁ । ମାତ୍ର ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ସେନା ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଛି । ନିଜର ୪ଟି ରାଜ୍ୟ ହରାଇବା ପରେ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ସେନା ରୁଷିଆ ବିରୋଧରେ ଆକ୍ରମଣ ଦେଖାଯାଇଛି । ଏହା ପରେ ରୁଷିଆର ସେନା ୟୁକ୍ରେନର ଏକ ସହରକୁ ଖାଲି କରି ପଛକୁ ଫେରିଯାଇଛି । 

ୟୁକ୍ରେନ ସେନା ଶନିବାର ଲାଇମ୍ୟାନ ସହର ଉପରେ ଗୁଳିମାଡ଼ କରିଛି । ଫଳରେ ରୁଷୀୟ ସେନା ଫେରିଯାଇଛନ୍ତି । ୟୁକ୍ରେନ ନିଜ ଲାଇମ୍ୟାନ ସହରକୁ ପୁଣି ଫେରିପାଇଛି । ଏହି ସହର ଖାରକିବ ଠାରୁ ୧୬୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି । ଏହା ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ଅନ୍ୟତମ ପରିବହନ କେନ୍ଦ୍ର । ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ରୁଷିଆ ଏହାକୁ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ନେଇଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଇଣ୍ଡୋନେଶିଆରେ ଫୁଟବଲ୍ ପଡ଼ିଆରେ ମୃତ୍ୟୁର ତାଣ୍ଡବ, ହିଂସାରେ ୧୨୭ ମୃତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/Sports-Indonesia-football-match-violence-many-100-people-killed-and-injured-100654
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/Sports-Indonesia-football-match-violence-many-100-people-killed-and-injured-100654
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 02 Oct 2022 17:17:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାକର୍ତ୍ତା, ଅକ୍ଟୋବର ୦୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଇଣ୍ଡୋନେଶିିଆରେ ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ ସମୟରେ ବଡ଼ଧରଣର ହିଂସା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ହିଂସା କାରଣରୁ ଅତିକମରେ ୧୨୭ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୧୬୦ ଲୋକଙ୍କ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିଛି । ଗୋଟିଏ ଟିମ୍ ମ୍ୟାଚ ହାରିବା ପରେ ଏହି ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥାର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପୁଲିସ କହିଛି ଯେ, ଅମଙ୍ଗ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ପୂର୍ବ ଜାଭାରେ ଏକ ମ୍ୟାଚ ସମୟରେ ଫୁଟବଲ ପଡ଼ିଆରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨ ଜଣ ପୁଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି । 

ପୂର୍ବ ଜାଭାର ପୁଲିସ ପ୍ରମୁଖ ନିକୋ ଅଫିଣ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ଷ୍ଟାଡିୟମ ଭିତରେ ୩୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଅନ୍ୟମାନେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଇଣ୍ଡୋନେଶିଆରେ ପେର୍ସବାୟା ସୁରାବାୟା ୩-୨ ଗୋଲରେ ଆରେମାକୁ ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ଆରେମା ଏଫ୍‌ସିର ହଜାର ହଜାର ପ୍ରଶଂସକ ପଡ଼ିଆ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ସେମାନେ ପଡ଼ିଆ ଭିତରେ ଉପଦ୍ରବ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୁଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଂଚି ହିଂସାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବା ପାଇଁ ବଳ ଲଗାଇଥିଲା । ତେବେ ଫୁଟବଲ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ପୁଲିସକୁ ମଧ୍ୟ ଝାଡ଼ି ନ ଥିଲେ । ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ ପରିସ୍ଥିତି ଥିବାରୁ ପୁଲିସ ଲୁହବୁହା ଗ୍ୟାସ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବର୍ଷିଲେ ପୁଟିନ୍‌, କହିଲେ- ପୂର୍ବରୁ ଭାରତକୁ ଲୁଟିଲା ଆମେରିକା, ଏବେ ରୁଷିଆ ଉପରେ ନଜର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/International/International-President-Putin-slams-America-and-western-countries-said-they-want-to-plundered-100645
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/International/International-President-Putin-slams-America-and-western-countries-said-they-want-to-plundered-100645
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 01 Oct 2022 19:45:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମସ୍କୋ, ଅକ୍ଟୋବର ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରୁଷିଆ ଓ ୟୁକ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନାର ସମୟ ବିତିବା ସହିତ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ରୁଷିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମୀର ପୁଟିନ ଶୁକ୍ରବାର ୟୁକ୍ରେନର ଚାରିପାଶ୍ୱର୍କୁ ରୁଷିଆରେ ବିଳୟ ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛି । ବିଳୟ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନର ନିବାସୀଙ୍କୁ ରୁଷିଆର ନାଗରିକ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଆପଣମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ଆମର ଦାୟୀତ୍ୱ । ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ଅବସରରେ ପୁଟିନ ଆମେରିକା ସମେତ ପାଶ୍ଚ୍ୟାତ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପଶ୍ଚିମ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଥମେ ଭାରତକୁ ଲୁଟିଥଲେ ଏବଂ ଏବେ ରୁଷିଆ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ରୁଷିଆ ବିରୋଧରେ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଚାଲିଛି । 

ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାଶ୍ଚ୍ୟାତ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ରୁଷିଆକୁ ଉପନିବେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଯେମିତି ଭାବରେ ଭାରକୁ ଲୁଟିଥିଲେ । ସେହିଭଳି ଭାବେ ରୁଷିଆରୁ ଲୁଟିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆମେ ନିଜକୁ କଲୋନି କରିବାକୁ ଦେଇନାହୁଁ । ପୁଟିନ ଏହି କଥାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ରୁଷିଆ ପୁଣି ଥରେ ସୋଭିଏତ ସଂଘ ଗଠନ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି । ଆମେ ଅତୀତକୁ ଫେରାଇ ଆଣିପାରିବା ନାହିଁ । ରୁଷିଆକୁ ଏହାର ଦରକାର ପଡୁନାହିଁ । 

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>