<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ହୋଲିରେ ରୁହନ୍ତୁ ସତର୍କ, ଶରୀର ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-holi-safety-tips-50243
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-holi-safety-tips-50243
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Mar 2019 13:12:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହୋଲିର ପର୍ବକୁ ସମସ୍ତେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି । ଏହାକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ  ସମସ୍ତେ ଉତ୍ସାହିତ ଥାନ୍ତି । ହୋଲି ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । କିଏ ମିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଲାଗିଥାଏ ତ କିଏ ରଙ୍ଗ କିଣିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥାଏ ।  ଲୋକମାନେ ହୋଲିକୁ ରଙ୍ଗମୟ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏ ଉତ୍ସାହ ଓ ଉଦ୍ଦୀପନା ମଧ୍ୟରେ ଭିତରେ ନିଜର ଶରୀର କଥା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଭୁଲିଯାଇଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ରୋଗ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଆପଣମାନେ କିପରି ରୋଗରୁ ବଚିଂପାରିବେ ସେ ସଂପର୍କରେ ଆମେ ଜଣାଇବୁ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣମାନେ ଏହି ହୋଲିର ମଜା ନେଇପାରିବେ ଏବଂ ଫିଟ ରହିପାରିବେ ।

୧.ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ – ହୋଲିର ଉତ୍ସାହ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଦଉଡ ଧାପଡ କରିଥାନ୍ତି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଥକାପଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ହୋଲି ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଇବା ନିହାତି ଜରୁରୀ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଥକାପଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ । ଏହା ସହ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଚର୍ମ ମଧ୍ୟ କୋମଳ ରହିଥାଏ ବେଂ ଶରୀରରୁ ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଜଲଦି ଛାଡିଯାଇଥାଏ ।

୨. ଖାଇବାର କ୍ୱାଲିଟି ଚେକ କରନ୍ତୁ – କିଛି ବି ପର୍ବ ପାଳନ କରିବା ସମୟରେ ମିଠା ବିନା ପର୍ବ ଅସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଗେ । ପର୍ବ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ମାତ୍ରାରେ ମିଠା ଖାଇତାନ୍ତି । ଏହି ମିଠା କିଣିବା ସମୟରେ ପ୍ରଥମେ ଏହାର କ୍ୱାଲିଟି ସଂପର୍କରେ ଠିକ ସେ ପରୀକ୍ଷା କରି ନିଅନ୍ତୁ ।

୩.ହରବାଲ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ – ବିନା ରଙ୍ଗରେ ହୋଲି ଅଧା ଅଧୁରା ରହିଯାଏ । ମାର୍କେଟରେ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ । ଦେଲେ ଆମେ କେମିକାଲ ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତେ ହରବାଲ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ । କେମିକାଲ ରଙ୍ଗର ବିଭିନ୍ନ ପାଶ୍ୱର୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ ।  କିନ୍ତୁ ହରବାଲ ରଙ୍ଗର କିଛି ପାଶ୍ୱର୍ ପତିକ୍ରିୟା ନଥାଏ । ତେଣୁ ଏହି ହୋଲିରେ ହରବାଲ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

୪.ଏକ୍ସରସାଇଜ କରନ୍ତୁ – ବ୍ୟସ୍ତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ୍ସରସାଇଜ କରିବା ପାଇଁ କାହା ପାଖରେ ସମୟ ନଥାଏ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ୍ସରସାଇଜ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ହୋଇନଥାଏ । ଯଦି ଜିମ୍ ଯିବା ପାଇଁ ସମୟ ନଥାଏ ତେବେ ସକାଳୁ ଉଠି ଚାଲନ୍ତୁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ଧନିଆ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-dhania-may-loss-weight-50181
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-dhania-may-loss-weight-50181
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 18 Mar 2019 13:13:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୋଟାପଣ ଏବଂ ଓଜନ ବଢିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏବେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ଓଜନ କମାଇବା ପାଇଁ  ଲୋକମାନେ ଜିମ୍ ଏବଂ ଏକ୍ସରସାଇଜର ସାହାରା ନେଇଥାନ୍ତି । ଜିମ୍ ଯାଇ ଏକ୍ସରସାଇଜ ଏବଂ ଡାଏଟିଙ୍ଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ମୋଟାପଣ କମିନଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘର ତିଆରି ଡ୍ରିଙ୍କିସ୍ ଯାହକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ କମିପାରିବ ।

ଆପଣ ଖାଇବା ସମୟରେ ଧନିଆ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ । ଏହା ଛଡା ଧନିଆ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟର ଗ୍ୟାସ, ମଧୁମେହ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । 

୨୫ ଗ୍ରାମ ଧନିଆକୁ ରାତିରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ସକାଳୁ ଏହାକୁ ଛାଣି ପିଅନ୍ତୁ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଇବା ଦରକାର । ଏହି ପାଣିରେ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ପିଇପାରିବେ । ଧନିଆ ପାଣିକୁ ୧୫ରୁ ୨୦ ଦିନ ପିଇବା ପରେ ଏହା ଓଜନ କମାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପମ ଏହି ପାଣିକୁ ପିଇ ପାରୁନାହାଁନ୍ତି ତାହାଲେ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ ଏକ ଚାମଚ ଧନିଆ ଖାଆନ୍ତୁ । ପେଟ ଖରାପ ହେଲେ ଧନିଆ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଧନିଆ ଖାଇବା ପରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଗରମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ଏହା ସହ ବିଟଲୁମ ଖାଆନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ରୋଗ କମିଯାଇପାରିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଡନୀ ଖରାପ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-world-kidney-day-today-49887
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-world-kidney-day-today-49887
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 13 Mar 2019 02:14:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

କିଡନୀ ବା ବୃକକ୍ ଆମ ଶରୀରର ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ । ଏହା ଆମ ଶରୀରର ଦୂଷିତ ପଦାର୍ଥକୁ ବାହାର କରିଥାଏ । ଯଦି କିଡନୀରେ କିଛି ଅସୁବିଧା ହୁଏ ତ ହାନିକାରକ ପଦାର୍ଥ ଶରୀରରୁ ବାହାରି ପାରେ ନାହିଁ । ଏହା ସିଧା ଆମର ଲିଭର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ବେଶି ମାତ୍ରାରେ କିଡନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । ଆଜି ଜାଣିବା କିଡନୀ ଖରାପ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ।

କିଡନୀ ଖରାପ ହେବା ପରେ ଶରୀରରେ ଥିବା ଦୂଷିତ ପଦାର୍ଥ ଜମା ହୋଇ ରହିଥାଏ । ହାତ ଏବଂ ଗୋଡ ଦରଜ ଲାଗିଥାଏ । ୟୁରିନରୁ ଆମେ କିଡନୀ ଖରାପ ହୋଇଛି ନା ନାହିଁ ଆମେ ଜାଣିପାରିବା । ୟୁରିନର ରଙ୍ଗ ଯଦି ଗାଢ କିମ୍ବା ରଙ୍ଗରେ ପରିବର୍ତନ ଆସେ ତେବେ ଏହା କିଡନୀ ଖରାପର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ  ପେଟରେ ଦରଜ ହେଉଥାଏ, ତାହାଲେ ଏହା କିଡନୀ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ । ଏହି ରୋଗରେ ଯଦି ପରିସ୍ରା ବାରମ୍ବାର ଲାଗୁଥାଏ ତେବେ ଏହା କିଡନୀ ଫେଲ ହବାର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପରିସ୍ରା ସମୟରେ ରକ୍ତ ବାହାରେ ତେବେ ଆପଣ ଜଲଦି ୟୁରିନଲୋଜିଷ୍ଟଙ୍କୁ ଦେଖାନ୍ତୁ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ପରିସ୍ରା ସମୟରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭୁତ ହୁଏ ତେବେ ୟୁରିନ ଇଫେକସନ ହୋଇଛି ଏବଂ କିଡନୀ ଖରାପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଜଲଦି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଏ ସଂପର୍କରେ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ । ଛୋଟମୋଟ କାମ କରିବା ପରେ ଯଦି ଥକ୍କା ଲାଗୁଛି ତେବେ କିଡନୀ ଖରାପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । କିଡନୀ କାମ ନକରିବାର କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଅକ୍ସିଜେନ କମ ହେବା ସହ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଇଥାଏ । ଏହି ରୋଗ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଆଖି ଦରଜ ହେବା ସହ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । କୈ÷ାଣସି କାମରେ ମନ ଲାଗେ ନାହିଁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତି, ହ୍ରାସ ପାଇଲା କ୍ୟାନସର ମେଡିସିନର ମୂଲ୍ୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/national-health-cancer-medicine-price-down-49672
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/national-health-cancer-medicine-price-down-49672
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 09 Mar 2019 15:57:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର ୨୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କ୍ୟାନସର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୁଣି ଥରେ ଏକ ବଡ ରିହାତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏଣିକି କ୍ୟାନସର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଛି ଖୁସି ଖବର ।  କ୍ୟାନସର ପାଇଁ ମେଡିସିନର ମୂଲ୍ୟ ଏତେ ଅଧିକ ଯେ ରୋଗୀର ମୂଳଦୁଆ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ୩୯୦ଟି କ୍ୟାନସର ମେଡିସିନର ମୂଲ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ଏହାର ଦାମକୁ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ଏହି ମେଡିସିନ ୮୭ ପ୍ରତିଶତ କମ ଦାମରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ରାଷ୍ଠ୍ରୀୟ ଅବଧି ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଧାରଣରେ ୩୯୦ ମେଡିସିନର ସୂଚୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମେଡିସିନର ମୂଲ୍ୟରେ ୮୫ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି  । ବଜାରରେ ପୋଟିଆଜ ବ୍ରାଣ୍ଡ ମେଡିସିନର ଦାମ ୧୮,୧୩୩ ଟଙ୍କା । ଏହାର ଦାମ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ୮୧ ପ୍ରତିଶତ କମ ରହିବ । ଏବେ ଏହି ମେଡିସିନ ୩୪୧୫ ଟଙ୍କାରେ ବଜାରରେ ଉପଲବଧ ହେଉଛି । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ହ୍ୱାରା ଏହାର ଦାମ ୮୩.୬୫ ପ୍ରତିଶତ କମ ରହିବ ।

ଏନପିପିଏର ଏକ ବରିଷ୍ଟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ଏନେଇ ୧୨୪ଟି କଂପାନୀ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ଯେମିତି ଏହି ମେଡିସିନର ଦାମ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ କମ ରହିବ । ୧୨୧ଟି ବ୍ରାଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ୨୦ ରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କମ ହେବା ସହ ୧୦୭ ବ୍ରାଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୩୮ ବ୍ରାଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ କମ ହେବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମିଳିଗଲା ଏଡ୍‌ସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାର ଉପାୟ, ଚିକିତ୍ସା ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ରୋଗୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Medical-Science-Odisha-london-patient-offers-hope-of-cure-of-hiv-aids-49474
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Medical-Science-Odisha-london-patient-offers-hope-of-cure-of-hiv-aids-49474
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Mar 2019 16:01:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଶ୍ୱ ଇତିହାସରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥରପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି ଯେ, ଜଣେ ଏଡ୍‌ସ କବଳରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରିଛି । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଏହି ସଫଳତା ପରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ଏଡ୍‌ସକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିନାଶ କରିବାର ଆଶା ଦେଖା ଦେଇଛି । 

ନିକଟରେ ଲଣ୍ଡନରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଏଡ୍‌ସ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ସ୍ଟେମ ସେଲ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟଥର ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି ଯେ, ଡାକ୍ତର କୌଣସି ଏଡ୍‌ସ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଠିକ୍ କରିବାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିପାରିଛନ୍ତି । 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବର୍ଲିନର ଜଣେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଟିମୋଥି ବ୍ରାଉନ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏଡ୍‌ସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ବୋନ ମ୍ୟାରୋ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ଏହା କହିବା ଟିକ୍ ହେବ ନାହିଁ କି , ଏଡ୍‌ସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଉପାୟ ମିଳିଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଦିଗରେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ରୂପରେ ଏକ ବଡ ସଫଳତା ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ଲଖନଉରେ ସ୍ୱାଇନଫ୍ଲୁ ଆତଙ୍କ, ୧୧୧ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Heath-Swine-flu-Seven-new-cases-of-swine-flu-in-Lucknow-tally-touches-111-48465
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Heath-Swine-flu-Seven-new-cases-of-swine-flu-in-Lucknow-tally-touches-111-48465
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 17 Feb 2019 09:04:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲଖନଉ, ଫେବୃୟାରୀ ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଏଚୱାନଏନୱାନ ସଂକ୍ରମିତ ୭ ଜଣ ରୋଗୀ ପୁଣି ଥରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଲଖନଉରେ ୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀ ଠାରୁ ଏଯାଏଁ ୧୧୧ ଜଣ ରୋଗୀ ସ୍ୱାଇନ ଫ୍ଲୁ ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପରେ ବି ଏହି ରୋଗ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଛି । ଜଣେ ରୋଗୀକୁ ଶୁକ୍ରବାର ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇଛି, ଯାହାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସଂଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ ଇଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ମେଡିକାଲ ସାଇନସେସରେ ଜାରି ରହିଛି । ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟ ୫ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଘରେ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖାଯାଇଛି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଶୁକ୍ରବାର ଏଚୱାନଏନୱାନ ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ୭ ଜଣ ରୋଗୀ ପ୍ରଭାବତି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏଥିରେ ଆଲମବାଗସ୍ଥିତ ଗୀତାପଲ୍ଲୀ ନିବାସୀ ଜରେ ଦେଢ଼ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଏବଂ ଇନ୍ଦିରାନଗର ନିବାସୀ ୬୬ ବର୍ଷୀୟ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ତ୍ରିବେଣୀନଗର ନିବାସୀ ୨୬ ବର୍ଷିଅ ଯୁବକ, ଆଲିଗଡ଼ର ଜଣେ ୫୫ ବର୍ଷିଅ ବ୍ୟକ୍ତିି, ୫୩ ବର୍ଷୀୟ ମହିଳା, ହାସନଗଂଜ ନିବାସୀ ୫୮ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି, ମହାନଗର ନିବାସୀ ୫୫ ବର୍ଷିଅ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ୱାଇନଫ୍ଲୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । 

ବରେଲିରୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ୩୫ ବର୍ଷିଅ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କିଙ୍ଗ ଜଜ ମେଡିକାଲ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଇନ ଫ୍ଲୁ ରୋଗରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି । ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିର ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିଛି । 

ଲଖନଉ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ୱାଇନ ଫ୍ଲୁ ୟୁନିଟର ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ଡ. କେପି ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ସମଗ୍ର ସହରରେ ସଚେତନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚଳାଉଛୁ । ସହରର ପ୍ରମୁଖ ୯ଟି ମଲରେ ସଚେତନା ମୂଳକ ଅଭିଯାନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନର୍ସ ଏବଂ ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ମୂଳକ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଥଣ୍ଡା କାଶରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଏ ମିଶିରି, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ବ୍ୟବହାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-national-soul-is-effective-mithri-such-kare-saven-47752
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-national-soul-is-effective-mithri-such-kare-saven-47752
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 03 Feb 2019 16:51:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପୃଷ୍ଟି ବୈଜ୍ଞାନୀକଙ୍କ  ମତରେ ଛୋଟ-ଛୋଟ ରୋଗ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଔଷଧ ଖାଇବା ଭଲ ନୁହେଁ । ଘରୋଇ ଉପଚାର କରିବା ମଧ୍ୟ ଦେହ ପାଇଁ ହିତକର ଅଟେ । କାଶ-ଥଣ୍ଡା ପାଇଁ ଓ ତଂଟି ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ମିଶିରି ବେଶ ଭଲ ଅଟେ ।

ମିଶିରି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଥଣ୍ଡା- କାଶ ଓ ବନ୍ଦ ନାକ ରୋଗ କମିଯିବ । ମିଶିରିକୁ ରାତିରେ ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ସକାଳେ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ମିଶିରି ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚାରେ ମଧ୍ୟ ଚମକ ଆସିଥାଏ । 

ମିଶିରିରେ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ଅଛି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପଚନକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଛଡା ମିଶିରି ଏସିଡିଟି ଓ ଗ୍ୟାସ୍ ରୋଗକୁ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ମିଠା ଯୋଗୁଁ ଯଦି ଆପଣ ମିଶିରି ଖାଉନାହାନ୍ତି ତେବେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଏହା ଔଷଧିୟ ଗୁଣରେ ଭରପୁର ଅଟେ । ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୋକ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-if-you-want-to-increase-the-hunger-then-adopt-these-home-remedies-47674
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-if-you-want-to-increase-the-hunger-then-adopt-these-home-remedies-47674
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 02 Feb 2019 13:10:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଯଦି ଆମେ ଖାଇବା ପିଇବା ଉପରେ କଥା ହେବା ତେବେ କିଛି ଲୋକ ଖାଇବାକୁ ଦେଖି ଦେଲେ ତାଙ୍କ ପେଟ ପୂରିଯାଏ । କେତେକ ଳୋକ ଖାଇବା କଥାରେ ନାକ ଟେକନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପାୟ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇ ପାରିବେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ:-

- ଜୁଆଣୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭୋକ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସଫା ରୁହେ । ଖାଇବାର ଅଧ ଘଂଟା ପୂର୍ବରୁ ଜୁଆଣୀ ଖାଆନ୍ତୁ। 

- ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଅଦା ସହ ଲୁଣ ମିଶାଇ ଖାଇଲେ ଭୋକ ବଢିଥାଏ । 

- କୋଷ୍ଠ କାଠିନ୍ୟତା ଯୋଗୁଁ ମଧ୍ୟ ଭୋକ ହୋଇନଥାଏ । ତ୍ରୀଫଳା ଚୁରନ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଉଷୁମ କ୍ଷୀର ସହ ମିଶାଇ ଖାଇଲେ ଆରାମ ମିଳିବ । 

- ଛାଂଚ (ବଟର ମିଲ୍କ) ପେଟ ପାଇଁ ଖୁବ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସଫା ରହିଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ଛାଂଚରେ ଅଳ୍ପ ଲୁଣ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଭୋକ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ରୋଗ ହୋଇନଥାଏ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-learn-drinking-water-in-copper-vessels-will-not-cause-these-diseases-47509
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-learn-drinking-water-in-copper-vessels-will-not-cause-these-diseases-47509
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 30 Jan 2019 16:38:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

 

 ଶରୀର ପାଇଁ ଜଳ ବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ଥିବା ପାଣିକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । କାହିକି ନାଁ ତମ୍ବାରେ ଆଟିଂ- ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ଥାଏ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପାଚନତନ୍ତ୍ର ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ରାତିରେ ତମ୍ବା ପ।।ତ୍ରରେ ପାଣି ରଖି ସକାଳେ ଏହାକୁ ପିଇଲେ ପାଚନତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ଲାଭ:- 

- ତମ୍ବା ଶରୀରରେ କପରର ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିଥାଏ ଓ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଙ୍କ ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ । ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚା ବହୁତ ଭଲ ରହିଥାଏ । ଏହା ତ୍ୱଚାକୁ ସୁନ୍ଦର ଓ ଚିକ୍କଣ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । 

- ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପାଣି ବେଶ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଖାଲି ପେଟରେ ଏହି ପାଣି ସକାଳେ ପିଇଲେ ପେଟ ଦରଜ, ଗ୍ୟାସ ଓ ଏସିଡିଟି ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇନଥାଏ । 

- ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପାଣି ପିଇଲେ ଏହା ରକ୍ତ ଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ଏହା ଛଡା ତମ୍ବା ପାତ୍ରର ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ୍ ଥାଏ । 

- ତମ୍ବା ପାତ୍ରର ପାଣି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶୁଦ୍ଧ ଅଟେ । ଏହା ଡାଇରିଆ, ପିଲିଆ ଓ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାର ରୋଗକୁ ବୃଦ୍ଧି କରୁଥିବା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆକୁ ଶେଷ କରିଥାଏ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାଣନ୍ତୁ ବ୍ରୋକୋଲିର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-daily-consumption-of-broccoli-benefits-47425
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-daily-consumption-of-broccoli-benefits-47425
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 29 Jan 2019 12:20:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଫୁଲକୋବି ପରି ଦେଖାଯାଉଥିବା ସବୁଜ ରଙ୍ଗର କୋବିକୁ ବ୍ରୋକୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏଥିରେ ପ୍ରୋଟିନ, କ୍ୟାଲସିୟମ, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ, ଆଇରନ, ଭିଟାମିନ ଏ, ସି ଓ ଅନେକ ପୃଷ୍ଟିକର ଜିନିଷ ଭରପୁର ଥାଏ । ଜିମ୍ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ରୋକୋଲି ଖାଇବାକୁ କୁହାଯାଏ । ସବୁ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ରୋକୋଲି ବେଶ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ:-

- ନିୟମିତ ବ୍ରୋକୋଲି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦ ଜନିତ ରୋଗ ହୋଇନଥାଏ । ବ୍ରୋକୋଲି ରକ୍ତକୁ ଗାଢା ହେବାରୁ ରୋକିଥାଏ ଓଏହା ଦ୍ୱାରା ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ୍ ଥାଏ । 

- ବ୍ରୋକୋଲିରେ କ୍ୟାନସରକୁ ରୋକିବା ଗୁଣ ଅଛି । ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଏହି ପରିବାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବେକ, ମୁଣ୍ଡ ଓ ସ୍ତନ କ୍ୟାନସରର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥାଏ ।

- ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ  ରକ୍ତଚାପ ଅଛି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ରୋକୋଲି ଖାଇବା ଉଚିତ । ଏହା ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରାଲକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିଥାଏ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିଥାଏ ।

- ବ୍ରୋକୋଲିରେ ଥିବା ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ଡାଇବେଟିଜକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିଥାଏ ।

- ଅଲଜେମର ରୋଗୀ (ଭୁଲିଯିବା ରୋଗ) ବ୍ରୋକୋଲି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ ।

- ଯଦି ଆପଶଙ୍କୁ ଭୋକ ହେଉନି ତା’ହେଲେ ବ୍ରୋକୋଲି ସୁପ୍ ପିଅନ୍ତୁ, ଭୋକ ଲାଗିବ । ନିୟମିତ ବ୍ରୋକୋଲି ସୁପ୍ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ।

- ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ବ୍ରୋକୋଲି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଶିଶୁର ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବିକଶିତ ହୋଇଥାଏ ।

- ଏହା ଶରୀରର ଓଜନକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିଥାଏ ।

- ବ୍ରୋକୋଲି କେବଳ ଶରୀର ପାଇଁ ତାହା ନୁହେଁ ଏହା ତ୍ୱଚାକୁ ସୁନ୍ଦର ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ବ୍ରୋକୋଲିରେ ଥିବା ଆଂଟି ଅକ୍ସିଡାଂଟ ଓ ଭିଟାମିନ ସି ତ୍ୱଚାରେ ପଡୁଥିବା କୁଂଚନ ଓ ଦାଗକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>