<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ନିଜର କିଡ୍‌ନୀ ଦେଇ ୯ ବର୍ଷୀୟ ଭଉଣୀର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଲେ ୨୫ ବର୍ଷୀୟ ଭାଇ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Nation-25-years-old-boy-donated-kidney-to-his-9-years-old-sister-98062
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Nation-25-years-old-boy-donated-kidney-to-his-9-years-old-sister-98062
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 22 May 2022 19:01:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଯେକୌଣସି ଦେଶ ହେଉ କି ସମାଜ ହେଉ । ଭାଇ-ଭଉଣୀର ସଂପର୍କ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଅତୁଟ । ଭାଇ ସବୁବେଳେ ଭଉଣୀର ରକ୍ଷା ପାଇଁ ତତ୍ପର ହୋଇଥାଏ । ନିଜର ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥାଏ । ଏଭଳି ଏକ ଖବର ଉଜ୍‌ବେକିସ୍ତାନରୁ ଆସିଛି । ୨୫ ବର୍ଷୀୟ ଭାଇ ନିଜର ୯ ବର୍ଷୀୟ ଭଉଣୀର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିଛି । ଏଥି ପାଇଁ ଭାଇ କିଡନୀ ଦାନ କରିଛି । ଫଳରେ ଭଉଣୀର କିଡ୍‌ନୀ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇପାରିଛି । 

ଉଜ୍‌ବେକିସ୍ତାନର ୨୫ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ କାୟୁମୋଭା ନିଜର କିଡନୀ ୯ ବର୍ଷୀୟ ଭଉଣୀ ଲୋଲାକୁ ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଲୋଲା ଜନ୍ମରୁ କିଡନୀ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଅନ୍ୟ ରୋଗରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ସେ ସେ ଚଲାବୁଲାରେ ଅସମର୍ଥ ଥିଲା । ଉଜବେକିସ୍ତାନରେ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ପରେ କୌଣସି ହସ୍‌ପିଟାଲ ଲୋଲାର କିଡନୀଜନିତ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଅବଗତ ହୋଇପାରୁ ନଥିଲେ । ଲୋଲାର ଉଭୟ କିଡନୀ ଆକାର ଛୋଟ ଥିଲା । ଏହା ଠିକ୍‌ଭାବେ କାମ କରୁ ନଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ କ୍ୟାଲସିୟମ କମ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ରକ୍ତ କମ ପରିମାଣରେ ତିଆରି ହୋଇପାରୁ ଥିଲା । 

ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କ ପିତା ନିଜ ଦେଶରେ ଭଲ ଚିକିତ୍ସାର ଅଭାବ କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍‌ପିଟାଲକୁ ଆଣିଥିଲେ । ଯାଞ୍ଚରୁ ଜଣାପଡ଼ିଲା ଯେ, ଲୋଲା କିଡନୀଜନିତ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛି । ଏହା ପରେ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୧୪ରେ କିଡ୍‌ନୀ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଗଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚତୁର୍ଥ ଲହର ଚିନ୍ତା: 'XE' ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଭୟବୀତ ନହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ NTAGI ମୁଖ୍ୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Fourth-wave-concerns-NTAGI-chief-advises-not-to-be-afraid-of--XE-variant-97099
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Fourth-wave-concerns-NTAGI-chief-advises-not-to-be-afraid-of--XE-variant-97099
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 11 Apr 2022 00:23:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୧୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ଏବେ ଚତୁର୍ଥ ଲହର ଚିନ୍ତା ବଢିଛି । କରୋନାର ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ପୁଣି ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଛି ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ର ସବ୍ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ‘ଏକ୍ସଇ’ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଭାରତକୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ ରହିଥିଲା । ଏହାପରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ପ୍ରଥମ ଏକ୍ସଇ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଦେଶରେ ଚତୁର୍ଥ ଲହରକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି ।

ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ‘ଏକ୍ସଇ’ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ନ୍ୟାସନାଲ ଟେକ୍ନିକାଲ ଆଡଭାଇଜରି ଗୃପ୍ ଅଫ୍ ଇମ୍ୟୁନାଇଜେସନ୍ ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତର ଏନ୍‌କେ ଅରୋରା । 

ଏକ୍ସଇ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଭୟବୀତ ହେବାର ଆକଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । କୋଭିଡ୍ ର ଏହି ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ମାରାତ୍ମକ ନୁହେଁ । ଏହା ଓମିକ୍ରନ୍ ଭଳି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ମାତ୍ର ମୃତ୍ୟୁ ହାର କମ୍ ରହିବ ବୋଲି ଡାକ୍ତର ଏନ୍‌କେ ଅରୋରା କହିଛନ୍ତି ।

ଏହାଛଡା ଏକ୍ସଇ ଭି ଆହୁରି ନୂଆ ସବ୍ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ମାତ୍ର ଏହା ସେତେ ପ୍ରଭାବୀ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ସେତେ ମାତ୍ରାରେ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ଭୟବୀତ ନହୋଇ କେବଳ ସତର୍କ ରହିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି NTAGI ମୁଖ୍ୟ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓମିକ୍ରନ୍ ଲକ୍ଷଣ: ପେଟ ସହିତ ଜଡିତ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଯଦି ଆପଣ ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସତର୍କ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Omicron-Symptoms-Be-careful-if-you-see-these-symptoms-of-Omicron-associated-with-the-stomach-93744
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Omicron-Symptoms-Be-careful-if-you-see-these-symptoms-of-Omicron-associated-with-the-stomach-93744
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 13 Jan 2022 11:13:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସମଗ୍ର ଦେଶର କରୋନାର ନୂତନ ପ୍ରକାର ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବଢିଚାଲିଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଓମିକ୍ରନ୍ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ । ତେବେ ଓମିକ୍ରନ୍‌ର ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଡେଲଟା ଠାରୁ ଢେର ଅଧିକ ଅଟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଲୋକ ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଏତିକିରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟତୀତ ଓମିକ୍ରନ୍ ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ଅର୍ଥାତ୍ ଓମିକ୍ରନ୍ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ପେଟ ସହିତ ଜଡିତ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପ୍ରଦତ୍ତ ସୂଚନା ମୁତାବକ ଓମିକ୍ରନ୍ ପେଟର ଲକ୍ଷଣ- ଯଦି ଆପଣ ଜ୍ୱରରେ ବାନ୍ତି, ବାନ୍ତି ଏବଂ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଏକ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ । 

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଲକ୍ଷଣ କିମ୍ବା ଜ୍ୱର ବିନା ପେଟରେ ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ଆପଣ ବିଳମ୍ବ ନକରି କରୋନା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ । ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ପେଟରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଟୀକାକୃତ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛି । କୋଭିଡ୍ ୧୯ ର କିଛି ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ବାନ୍ତି, ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ବାନ୍ତି, ଭୋକ ନ ହେବା ଏବଂ ଝାଡ଼ା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟିକା ନେଇ ନଥିବା ଲୋକ ସାବଧାନ! କରୋନା ହେଲେ ନେବାକୁ ପଡିପାରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପୋର୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/People-who-are-not-vaccinated-are-careful-Oxygen-support-may-have-to-be-taken-in-case-of-corona-93550
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/People-who-are-not-vaccinated-are-careful-Oxygen-support-may-have-to-be-taken-in-case-of-corona-93550
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 08 Jan 2022 13:27:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଜାନୁଆରୀ ୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀର ଘାତକ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ପୁରା ଦେଶରେ ତୃତୀୟ ଲହରର କାରଣ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ପ୍ରମୁଖ ଅସ୍ତ୍ର ତଥା କରୋନା ଟିକା ଓମିକ୍ରନ୍ ଉପରେ କେତେ ପ୍ରଭାବୀ ତାକୁ ନେଇ ଜାରି ରହିଛି ବାକ୍ ବିତଣ୍ଡା ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଟିକା ନେବାକୁ ବାରମ୍ବାର ସତର୍କ କରାଉଥିବା ସମୟରେ ଏବେବି ଏମିତି ଅନେକ ଗୋଷ୍ଠି ରହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଟିକା ନେବାକୁ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଆସିଛି ଏକ ଚିନ୍ତାଜନକ ଖବର ଯାହା ଏବେ ଟିକା ନେଇ ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଭଳି ତୃତୀୟ ଲହର ମଧ୍ୟ ମୁମ୍ବାଇରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇ ରଖିଥିବା ବେଳେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପୋର୍ଟରେ ବଢିଛି ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା । ତେବେୁ ସୁବଠାରୁ ଚିନ୍ତାଜନକ ତଥ୍ୟ ହେଉଛି ମୁମ୍ବାଇରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପୋର୍ଟରେ ରହିଥିବା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କରୋନା ଟିକା ନେଇ ନାହାନ୍ତି । ଯାହା ଏବେ ପୁରା ଦେଶରେ ଟିକା ନେଇ ନଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇଦେଇଛି।

ପୂର୍ବରୁ ଯାହା ଆକଳନ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ କରୋନା ଟିକା ନେବା ଦ୍ୱାରା ସିଭିୟରିଟି କମ୍ ରହିବ ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁମ୍ବାଇର କରୋନା ସ୍ଥିତିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁହାଁ ଓମିକ୍ରନ୍‌, ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥିତି ସଙ୍ଗୀନ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Community-Spread-Chances-Rise-in-Odisha-93240
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Community-Spread-Chances-Rise-in-Odisha-93240
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 31 Dec 2021 13:51:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୩୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଏବେ ସଂକ୍ରାମକ ରୂପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ମାତ୍ର ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୪ ଓମିକ୍ରନ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ପୁରା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ ବଢିଛି ।

ତେବେ ସୁବଠାରୁ ଚିନ୍ତାଜନକ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଏବେ ହୁଏତ ରାଜ୍ୟରେ କମ୍ୟୁନିଟି ସ୍ପ୍ରେଡ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଓମିକ୍ରନ୍ ର କ୍ଷୀପ୍ରତାକୁ ଦେଖି ଲାଗୁଛି ଏବେ କରୋନା ମହାମାରୀର ଏହି ଘାତକ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁହାଁ ହୋଇଛି ।

ଆଜି ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ଏଭଳି କିଛି ସୂଚନା ଦେଇ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି । ଏବେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ ଅଧିକ ରହିଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର କରୋନା କଟକଣାକୁ ମାନିବା ପାଇଁ ଅପିଲ କରି ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏବେ ଆମକୁ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡିବ ନଚେତ୍ ଆମେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇବା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ପ୍ରିକସନାରୀ ଭ୍ୟାକ୍ସିନେସନ୍‌, ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବ SMS
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/SMS-will-go-to-the-right-person-for-the-booster-dose-93207
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/SMS-will-go-to-the-right-person-for-the-booster-dose-93207
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 30 Dec 2021 16:29:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୩୦(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟାବହତା ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ୧୦ରୁ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଟିକାକରଣ ବା ପ୍ରିକସନାରୀ ଭ୍ୟାକ୍ସିନେସନ୍ ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ବହୁବିଧ ରୋଗରେ ପିଡୀତ ବୟସ୍କ ଲୋକ ଓ ଯେଉଁମାନେ ସିଧାସଳଖ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଷ୍ପର୍ଶରେ ଆସୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ୧୦ରୁ ପୁରା ଦେଶରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ମାନଙ୍କ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଯେଉଁମାନେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରକୁ ଏସଏମଏସ୍ ଜରିଆରେ ସୂଚନା ପଠାଯିବ ବୋଲି ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ କୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି, ଜାନୁଆରୀ ୧୦ରୁ ଦିଆଯିବ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/The-Covid-14-booster-dose-is-approved-and-the-booster-dose-will-be-given-from-January-10-93023
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/The-Covid-14-booster-dose-is-approved-and-the-booster-dose-will-be-given-from-January-10-93023
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 26 Dec 2021 15:43:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୨୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କମୁନି କରୋନା କୋପ । ଏବେ ଏହା ଉପରେ ପୁଣି ଓମିକ୍ରନ୍ ଆତଙ୍କ । କରୋନା ମହାମାରୀର ଏହି ଘାତକ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ତୃତୀୟ ଲହର ବା ଆଉ ଏକ ଲହରର କାରଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ଦେଶରେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଉଭୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଏକ ମାତ୍ର ଅସ୍ତ୍ର କରୋନା ଟିକା ରହିଥିବା ବେଳେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଉପରେ କରୋନା ଟିକା କେତେ ପ୍ରଭାବୀ ତାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି ।

ତେବେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ର ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍‌କୁ ମିଳିଛି ଅନୁମତି । ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ବା ପ୍ରିମସନାରୀ ଟିକାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବା ପରେ ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ୧୦ରୁ ଦେଶରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଦିଆଯିବା ଆରମ୍ଭ ହେବ । ପ୍ରଥମେ ଡାକ୍ତର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଓ ବୟସ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ଟିକା ନେବାର ୯-୧୨ ମାସର ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ନେଇପାରିବେ । ପ୍ରିକସନାରୀ ଡୋଜ୍ ଭାବରେ ଏବେ ଦେଶରେ କେଉଁ କେଉଁ ଟିକା ଦିଆଯିବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ନେଇପାରିବେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓମିକ୍ରନ୍‌: ରିସ୍କ ଜୋନ୍‌ରେ ଶିଶୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Omicron-Children-in-risk-zones-92318
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Omicron-Children-in-risk-zones-92318
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 08 Dec 2021 11:20:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ବଢୁଛି ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ । ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଓମିକ୍ରନ୍ ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କ ବଢିଛି । ହେଲେ ଏସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ ବା ଓମିକ୍ରନ୍ ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରିସ୍କ ଜୋନ୍‌ରେ ରହିଛନ୍ତି ଶିଶୁ ।

ପୂର୍ବ ଆକଳନ ଅନୂଯାଇ କରୋନା ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ଲହର ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବୀ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଓମିକ୍ରନ୍ର ଭୟ ଅଧିକ ରହିଛି ବୋଲି ଆଜି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ।

ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟରେ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଆଜି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି । ଟେକ୍ନିକାଲ ଓ କମ୍ୟୁନିଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ହେବ । ବତ୍ତର୍ମାନ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଶୁ ମାନେ ରିସ୍କ ଜୋନ୍‌ରେ ଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ କରାଯାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଓ କରୋନା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି । ସିଏଚସି, ପିଏଚସି, ଏଚଡିୟୁ ଓ ଆଇସିୟୁରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଚାଇଲ୍ଡ ବେଡ୍ ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ସହିତ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ନର୍ସ ମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ତାଲିମ୍ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ଆଜି ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଉଛି ଓମିକ୍ରନ୍‌, ଫେବୃଆରୀରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର : ଆଇଆଇଟି ବମ୍ବେ ଦେଲା ଚେତାବନୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Omicron-takes-terrible-shape-third-wave-to-come-in-February-IIT-Bombay-warns-92276
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Omicron-takes-terrible-shape-third-wave-to-come-in-February-IIT-Bombay-warns-92276
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 07 Dec 2021 09:42:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଡିସେମ୍ବର ୭(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତ ପାଇଁ ନୂଆ ବିପଦ ଆଣିଦେଇଛି ଓମିକ୍ରନ୍ । ଦେଶରେ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି କରୋନାର ଏହି ଘାତକ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ । ୪ ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଏବେ ପୁରା ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଆତଙ୍କ ।

ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ପୂର୍ବରୁ ତୃତୀୟ ଲହର କେବେ ଆସିବ ତାକୁ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟତା ନଥିବା ବେଳେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଯୋଗୁଁ ଭାରତରେ ତୃତୀୟ ଲହର ଫେବୃଆରୀରେ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ଏବେଠାରୁ ଗବେଷଣାରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଲାଣି ।

ତେବେ ଆଇଆଇଟି ବମ୍ବେର ଡାଟା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୂଯାଇ ଓମିକ୍ରନ୍ ଡେଲଟା ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଅତି କ୍ଷୀପ୍ର ଗତିରେ ଭାରତରେ ବ୍ୟାପିଯିବ ଏବଂ ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ତୃତୀୟ ଲହର ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ବେଶ୍ ଅଧିକ ରହିଛି ।

ତୃତୀୟ ଲହରର ପିକ୍ ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ରୁ ଦେଢ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ । ମାତ୍ର ତୃତୀୟ ଲହର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଠାରୁ ସାମନ୍ୟ କମ୍ ପ୍ରଭାବୀ ହେବ ଯାହା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି ।

ଏହାସହିତ ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରଭାବକୁ ରୋକିବାକୁ ହେଲେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ବୋଲି ଆଇଆଇଟି ବମ୍ବେ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଏହି ଘାତକ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ ଏବେ ପୁରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ଟି ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିସାରିଲାଣି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ପୁରା ବିଶ୍ୱ କରୋନାର ନୂଆ ଲହର ସହିତ ଲଢେଇ କରୁଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ପିଲାଙ୍କ ଟିକାକରଣ ନେଇ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Central-govt-on-child-vaccination-92215
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Central-govt-on-child-vaccination-92215
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 05 Dec 2021 14:52:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ପିଲାଙ୍କ ଟିକାକରଣ ନେଇ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିନି । ଯାହାକୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଅଧିକ ଭୟ ରହିଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ଏନେଇ ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି ।

ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଦେଶରେ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ପିଲାଙ୍କ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା ତଥା ବିଚାର ବିମର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଲୋକସଭାରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ରଖିବା ସମୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତୀ ପ୍ରବୀଣ ପାୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାଙ୍କ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବା ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ସବୁ ଦିଗ ଉପରେ ଅନୁଶୀଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ।

 ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଦିଗରେ ତର୍ଜମା କରୁଛନ୍ତି । ଏହାଛଡା ଡିସିଜିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଜାଇକୋଭ୍ ଡି ନାମକ ଟିକାକୁ ମଧ୍ୟ ୧୨ରୁ ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବା ନେଇ ଅନୁମତି ମିଳିସାରିଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଟିକା ମଧ୍ୟ ୨ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଜାରି ରଖିଛି । ଉଭୟ ଟିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସୁଫଳ ଦେଇଆସୁଛନ୍ତି ତେଣୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ପିଲାଙ୍କ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>