<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ରାଜ୍ୟରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୨୨ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Another-222-Covid-patients-have-recovered-in-Odisha-91829
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Another-222-Covid-patients-have-recovered-in-Odisha-91829
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 26 Nov 2021 18:14:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ତଳମୁହାଁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସୁସ୍ଥଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସ୍ଥିର ରହିଛି । ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ଉପରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା ୫୦୦ ତଳେ ରହୁଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପୁରା ରାଜ୍ୟରୁ ୨୨୨ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୂଯାଇ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ୨୨୨ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରୁ ୧୧୩ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଆଜିର ସୁସ୍ଥ ହାରକୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ୍ ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷ ୩୭୬୦୯ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟିକା ଅଭାବ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଦେବା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/The-World-Health-Organization-WHO-has-warned-that-people-should-stop-giving-booster-doses-91369
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/The-World-Health-Organization-WHO-has-warned-that-people-should-stop-giving-booster-doses-91369
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 15 Nov 2021 15:14:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଏବେବି ଅନେକ ଗରିବ ଦେଶରେ ଟିକା ଅଭାବ ଦୂର ହୋଇପାରିନି । ଏମିତିକି ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବହୁ ଇଉରୋପୀୟ ଦେଶ ଗୁଡିକରେ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ଟିକା ଦିଆଯାଇପାରିନାହିଁ ।

ମାତ୍ର ଏଭଳି ସମୟରେ କିଛି ଦେଶ ସେମାନଙ୍କ ନାଗରିକ ମାନଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ଟିକା ଦେବା ପରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ସେହି ଦେଶ ଗୁଡିକୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଯେଉଁ ଦେଶରେ ଟିକାର ଅଭାବ ରହିଛି ସେହି ଦେଶ ମାନଙ୍କୁ ଟିକା ରପ୍ତାନୀ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ।

ବିଶ୍ୱରେ ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ବୟସ୍କ ଲୋକ, ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା ବର୍ଗର ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ଟିକା ନେବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବାନ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଦିଆଯିବାର କିଛି ଅର୍ଥ ନାହିଁ ।

ଏବଂ ଗରିବ ଦେଶଙ୍କୁ ଟିକା ମିଳି ନଥିବାରୁ ବର୍ଷ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍‌କୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ଲାଗି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବାରମ୍ବାର କହି ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ସେମାନଙ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ନିମ୍ନ ଆୟୁବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଯେତିକି ସଂଖ୍ୟକ ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି ତାହା ତୁଳନାରେ ୬ ଗୁଣା ଅଧିକ ବୁଷ୍ଟର ବିଶ୍ୱରେ ଦିଆଯାଉଛି । ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ହୁ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁଣି ଥରେ ଇଉରୋପୀୟ ଦେଶ ଗୁଡିକ କରୋନାର କେନ୍ଦ୍ର ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯାହାକୁ ନେଇ ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ପକ୍ଷରୁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଦେଶ ଗୁଡିକରେ ହଠାତ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯାହା ଅନ୍ୟ ଦେଶ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗରିବ ଦେଶ ମାନଙ୍କୁ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହଯୋଗ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରସ୍ ଆଦନୋମ୍ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ବିଶ୍ୱ ମଧୁମେହ ଦିବସ,ଦୃତଗତିରେ ଯୁବ ପିଢି ହୋଇଚାଲିଛନ୍ତି ଏହାର ଶିକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Today-is-World-Diabetes-Day-and-young-people-are-rapidly-becoming-victims-91307
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Today-is-World-Diabetes-Day-and-young-people-are-rapidly-becoming-victims-91307
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 14 Nov 2021 08:37:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନଭେମ୍ବର ୧୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମଧୁମେହ ରୋଗ ଯୁବ ପିଢିର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଶିକାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।  ଯଦି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତ ଶର୍କରାର ଏହି ରୋଗ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରକୁ ନେଇପାରେ ।  ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶ ଶୈଳୀ ଗ୍ରହଣ କରି ମଧୁମେହକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ କୁହନ୍ତି।  ଠିକ୍ ସମୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାରେ ବିଫଳତା ଗମ୍ଭୀର ପରିଣାମ ଦେଇପାରେ । ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମଧୁମେହ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୪ ନଭେମ୍ବରରେ ବିଶ୍ୱ ଡାଇବେଟିସ୍ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । 

ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧୁମେହର ବୃଦ୍ଧି ଏଡାଇବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରାୟ ୬୫ ରେ ପାଦରେ ଜଟିଳ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଯାଏ। ତଥାପି ଯଦି ୩୦-୩୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମଧୁମେହ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତେବେ ରୋଗୀ ୪୫-୫୦ ସୁଦ୍ଧା ପାଦର ଜଟିଳତା ଏବଂ ଆମ୍ପ୍ୟୁଟେସନ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସୁରକ୍ଷିତ ଇନସୁଲିନ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ କୌଶଳ ବିଷୟରେ ଅନେକେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି । ଭୁଲ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ କୌଶଳ ଯୋଗୁଁ ଜଟିଳତା ଏବଂ ଖରାପ ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟର ବିପଦକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରୋଗୀମାନେ ସଚେତନ ହେବା ଏବଂ କେବଳ ଏକ ବ୍ୟବହାର ପେନ୍ ସୁଇଲ୍ ଏବଂ ଇନସୁଲିନ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ବାଛିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ କୁହନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଶ୍ୱ ନିମୋନିଆ ଦିବସ ୨୦୨୧ : ସର୍ବାଧିକ ଶିଶୁଙ୍କ ଜୀବନ ନେଉଥିବା ରୋଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/World-Pneumonia-Day-2021-91244
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/World-Pneumonia-Day-2021-91244
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 12 Nov 2021 13:16:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ୱରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଥାଏ ନିମୋନିଆ। ଏଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ସର୍ବାଧିକ ଶିଶୁଙ୍କ ଜୀବନ ନେଉଥିବା ରୋଗ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏହା ଏମିତି ଏକ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଜନିତ ରୋଗ ଯାହା ବିଶେଷ କରି ଛୋଟ ପିଲା ବା ୫ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ ।

କେବଳ ଯେ ଏହା ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ କ୍ଷତିକାରକ ତାହା ନୁହେଁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗର ଅଧିକ ଭୟ ରହିଥାଏ । ଖାସ୍ କରି ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ନିମୋନିଆରେ ଅଧିକ ପୀଡିତ ହୋଇଥାନ୍ତି ଓ ପରିଣତ ବୟସରେ ସେମାନଙ୍କ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ସେମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇଥାଏ ।

ଏଥିପାଇଁ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆଜିର ଦିନରେ ଅର୍ଥାତ୍ ନଭେମ୍ବର ୧୨ରେ ବିଶ୍ୱ ନିମୋନିଆ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ନିମୋନିଆ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ଓ ଏହି ରୋଗର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷପ ନେବା ପାଇଁ ୨୦୦୯ରେ ପ୍ରଥମ କରି ଏହି ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବରେ ପ୍ରଳୟ ରଚିଛି ତାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚଳିତ ବର୍ଷ ନିମୋନିଆ ଭଳି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି । ସେଥିପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ନିମୋନିଆ ଦିବସର ଥିମ୍ ରଖାଯାଇଛି ‘ନିମୋନିଆକୁ ଶେଷ କର, ପ୍ରତିଟି ନିଶ୍ୱାସ ଗଣନା କରାଯାଏ’ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପ୍ରତିଟି ଜୀବନ ମୂଲ୍ୟବାନ ।

ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂସ୍ଥା ‘ଷ୍ଟପ୍ ନିମୋନିଆ’ ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ, ନିମୋନିଆ ୨୦୧୯ ରେ ୬୭୨,୦୦୦ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୨.୫ ମିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଥିଲା । ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ୍ ଫିଜିଓଲୋଜିରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାଇ କରୋନା ମହାମାରୀ ୨୦୨୦ ରେ ୧.୯ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖକୁ ଠେଲି ସାରିଥିବ ଏବଂ ଯଦି ଏହି ସମସ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ବର୍ଡେନ୍ ଦ୍ୱାରା ନିମ୍ନ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସଂକ୍ରମଣ ଭାବରେ ବର୍ଗୀକୃତ ହୁଏ । ତେବେ ନିଶ୍ଚୟ ଭାବରେ କରୋନା ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ ଏହା ନିମୋନିଆ ମୃତ୍ୟୁ ହାରକୁ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହର ଘର ଦସ୍ତକ୍‌: ବୟସ୍କଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯିବା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରାଇବାକୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/The-Union-Ministry-of-Health-has-directed-all-state-governments-to-ensure-that-the-first-dose-of-the-adult-vaccine-is-given-91216
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/The-Union-Ministry-of-Health-has-directed-all-state-governments-to-ensure-that-the-first-dose-of-the-adult-vaccine-is-given-91216
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 11 Nov 2021 17:35:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ହର ଘର ଦସ୍ତକ୍ ଅଭିଯାନ । ଏହି ଅଭିଯାନରେ ପ୍ରତିଟି ଘରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି କି ନାହିଁ ତାର ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରାଯିବା ସହିତ ଟିକା ନେଇ ନଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକା ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି ।

ଦେଶରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଟିକାକରଣ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଆଜି ଏହି ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ମାନଙ୍କୁ ବୟସ୍କଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯିବା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିୟ ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟର ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ସହିତ ଟିକାକରଣ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନୁମତି ଅପେକ୍ଷାରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍‌, ୨ ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟିକାର ସମସ୍ତ ଦସ୍ତାବିଜ୍ ଦାଖଲ କଲା ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/India-Biotech-submits-all-vaccine-documents-for-children-aged-2-to-18-years-89564
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/India-Biotech-submits-all-vaccine-documents-for-children-aged-2-to-18-years-89564
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 03 Oct 2021 08:00:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ତୃତୀୟ ଲହର ଭୟ ମଧ୍ୟରେ ପିଲାଙ୍କ ଟିକାକରଣକୁ ନେଇ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା ବଢିଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ୨ ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହା ଅନୁମତି ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଛି ।

ମାତ୍ର ଏହି ଟିକାକୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯାହାପରେ ଦେଶରେ ୨ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ପିଲାମାନଙ୍କ ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ । 

ତେବେ ଗତ କାଲି ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ପକ୍ଷରୁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲକୁ ନେଇ ସମସ୍ତ ଦସ୍ତାବିଜ୍ ଡିଜିସିଆଇ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି । ଏହି ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଟିକାକୁ ଡିଜିସିଆଇର ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥିର ରହିଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଆପଣ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ: ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Infections-remain-stable-in-the-state-so-beware-Director-of-Public-Health-88954
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Infections-remain-stable-in-the-state-so-beware-Director-of-Public-Health-88954
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 18 Sep 2021 09:38:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ସ୍ଥିର ରହିଛି କରୋନା ମହାମାରୀର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ହାର । ଦୈନିକ ୫୦୦ ରୁ ୬୦୦ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଆମକୁ ଆଗ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସତର୍କ ରହିବାର ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି ବୋଲି ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତୃତୀୟ ଲହର ଭୟାବହତା ମଧ୍ୟରେ ଆଗାମୀ ୩ ମାସ ରାଜ୍ୟ ବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ।

ପୂର୍ବ ଭଳି କରୋନା ପ୍ରଥମେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାଏ ଏହି ସମୟରେ ସାମାନ୍ୟ ମାତ୍ର ଅସତର୍କତା ଆମକୁ ଆଉ ଏକ ଲହରର ସମ୍ମୁଖୀନ କରାଇଦିଏ । ଠିକ୍ ସେହିଭଳି ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିଛି ଆଉ ଏହି ସମୟରେ ଅସଚେତନତା ଦେଖାଦେଲେ କରୋନା ପୁଣି ଉଗ୍ର ରୂପ ଧାରଣ କରିପାରେ ।

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ହସ୍ପିଟାଲାଇଜେସନ୍ ଓ ସିଭିଅରିଟିରେ ହ୍ରାସ ଦେଖାଯାଉଛି ଯାହା ଏକ ଭଲ ସଂଙ୍କେତ ମାତ୍ର ଏବେବି ରାଜ୍ୟରେ କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ୩ଅଙ୍କରେ ରହୁଛି ଯାହା ପୁରା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ଜନକ ବୋଲି ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ମିଳିପାରେ ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍‌’କୁ WHOର ଜରୁରୀ କାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ଅନୁମୋଦନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Covaxins-wait-continues-WHO-delays-emergency-use-nod-till-October-5-88952
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Covaxins-wait-continues-WHO-delays-emergency-use-nod-till-October-5-88952
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 18 Sep 2021 09:18:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାରତର ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଅନୁମୋଦନ । କୋଭାକ୍ସିନ୍ କୁ କେବଳ ଭାରତରେ ଜରୁରୀ କାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ପୁରା ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ଟିକାର ବ୍ôୟହାର ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁମତି ମିଳିନାହିଁ ।

ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ସପତାହରେ ସମସ୍ତ ଦସ୍ତାବିଜ୍ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଏବଂ ଚଳିତ ସପ୍ତାରେ ହିଁ କୋଭାକ୍ସିନ୍ କୁ ହୁ ର ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ହୁ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ଆଉ ଟିକେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

ସୂଚନା ଅନୂସାରେ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୫ ତାରିଖରେ ହୁ ର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ବସିବାକୁ ଯାଉଛି ଯେଉଥିରେ ସ୍ଥିର କରାଯିବ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଟିକାକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦିଆଯିବ କି ନାହିଁ । 

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଜରୁରୀ କାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ଅନୁମୋଦନ(EUA) ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କୁ ଆଉ କିଛି ଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ । 

ତେବେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲର ପୂର୍ବ ସମସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ର ତଥ୍ୟ ଏହା କରୋନା ମହାମାରୀ ଉପରେ କେତେ ପ୍ରଭାବୀ ସେ ସବୁର ରିପୋର୍ଟ ତର୍ଜମା କରିବା ପରେ ହିଁ କୋଭାକ୍ସିନ୍ କୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ ।

ପୂର୍ବରୁ କୋଡ୍ସିଲ୍ଡ ଓ ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଟିକାକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣର ଡେଟା ନଥିବାରୁ କୋଭାକ୍ସିନ୍ କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳି ପାରିନଥିଲା । ମାତ୍ର କୋଭାକ୍ସିନ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବା ପରେ ପୁରା ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ଟିକାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିପାରିବ ।

ଭାରତର ଏହି ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା କୁ କେବଳ ଭାରତରେ ଜୁରିରୀ କାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ଟିକାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉଥିଲେ ମାତ୍ର କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଟିକାକୁ ଡବ୍ଲୁଏଚଓର ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବା ପରେ ଏହା ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଟିକାକରଣର କିଛିଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖା ଦେଇପାରେ ପାଶ୍ୱର୍ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Vaccination-is-very-important-for-people-with-heart-disease-so-side-effects-may-occur-for-some-time-88549
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Vaccination-is-very-important-for-people-with-heart-disease-so-side-effects-may-occur-for-some-time-88549
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 08 Sep 2021 17:03:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନାଭାଇରସ୍ ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସମାନ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି । ଅବଶ୍ୟ, ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ଏବଂ ବିପଜ୍ଜନକ ଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଏବଂ ହୃଦ୍ ରୋଗର ମିଶ୍ରଣ ଅଧିକ ଉପାୟରେ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ।

ଚାଲିଥିବା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କର ଏହା ଅଧିକ ଖରାପ ହୋଇଛି। ହୃଦ୍‌ରୋଗୀମାନେ ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣର ନିରନ୍ତର ଭୟରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ହୃଦ୍‌ଘାତ, କରୋନା ପରବର୍ତ୍ତି ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଏବେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ, ସାଧାରଣ ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟରୁ ହୃଦ୍‌ଘାତ କରୋନା ପରବର୍ତ୍ତି କାରଣରୁ ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ତେଣୁ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ପିଡିତ ଲୋକମାନେ ନିଜକୁ ଟୀକାକରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। 

ଯଦିଓ ଲୋକମାନେ କରୋନା ଟିକା ଭୁଲ ଧାରଣା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି, ବିଶେଷକରି ହୃଦୟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଟିକା ନେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ତେଣୁ, ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ କରିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ଜରୁରୀ ଅଟେ ହୃଦଘାତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା ସୁରକ୍ଷିତ କି?

କରୋନା ଟୀକାକରଣର ପରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ପାଶ୍ୱର୍ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖା ଦେବା ଯେପରିକି ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା, ହୃଦୟ ମାଂସପେଶୀର ପ୍ରଦାହ, ତୀବ୍ର ଆଲର୍ଜି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଟୀକାକରଣର କିଛି ସପ୍ତାହ ପରେ ଦେଖାଯାଏ, ଏବଂ ଏହାର ବହୁ ସମୟ ପରେ ମଧ୍ୟ । ତବେ ଟିକାକରଣ ପରେ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ହାରାହାରି ଠାରୁ କମ୍ ଅଟେ ।

କରୋନା ଟିକାକରଣ ପରେ କିଛି ସାଧାରଣ ପ୍ରଭାବ ହେଉଛି ଜ୍ୱର, ଥକାପଣ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା । ଏହା ସହିତ, ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ସାଇଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ପୂର୍ବରୁ ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ହୁଅନ୍ତୁ, ଟୀକାକରଣରୁ ଏହି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମାନ ହେବ । ହୃଦୟ ରୋଗୀ ଭାବରେ, ଲକ୍ଷଣ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ ହେବ ନାହିଁ । ତଥାପି, ସର୍ବଦା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଏବଂ ଏକ ନିରନ୍ତର ଚେକ୍ ଟୀକାକରଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଡ. ନିଶିଥ ଚନ୍ଦ୍ର - ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଇଣ୍ଟରଭେନସନାଲ କାର୍ଡିଓଲୋଜି, ଫୋର୍ଟିସ୍ ଏସ୍କର୍ଟସ୍ ହାର୍ଟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍,ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁସ୍ଥ କି ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି, ଟୀକାକରଣ କରିବା ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଜଣେ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ନିରାପଦ ଅଟେ। ଟୀକାକରଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରେ; ଅବଶ୍ୟ, ନୂତନ ପ୍ରକାରର ଆବିର୍ଭାବ ସହିତ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ବ୍ରେକ୍ରୁ୍ପ ସଂକ୍ରମଣର ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ତେଣୁ, ଶାରୀରିକ ଦୂରତା, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ହାତର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ଘରେ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁଣି ବଢିଲାଣି R-Value , ତୃତୀୟ ଲହର ଆଶଙ୍କା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Increased-R-Value-risk-ahead-of-third-wave-88385
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Increased-R-Value-risk-ahead-of-third-wave-88385
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 05 Sep 2021 14:42:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ଏବେବି କରୋନା ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ପ୍ରଭାବ ଜାରି ରହିଛି ମାତ୍ର ଏବେ ଧିରେ ଧିରେ ତୃତୀୟ ଲହର ଆଶଙ୍କା ଘନେଇଲାଣି । ଏବେ ପୁଣି ଥରେ ଦେଶରେ ଉପର ମୁହାଁ ହୋଇଛି ଆର-ଭ୍ୟାଲୁ ।

ସୂଚନା ଅନୂସାରେ ଜୁଲାଇ ମାସ ଶେଷ ବେଳେକୁ ଦେଶରେ ଆର-ଭ୍ୟାଲୁ ୦.୮୯ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହି ହାର ଅଗଷ୍ଟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଅଗଷ୍ଟ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୧. ୧୭ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ବୋଲି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଟ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମ୍ୟାଥମେଟିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଚେନ୍ନାଇର ଗବେଷକ ମାନେ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଗୋଟିଏ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ଭାବରେ ଆର-ଭ୍ୟାଲୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ଜଣେ ଲୋକ ନିଜେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ଆଉ କେତେ ଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥାଏ ଆର-ଭ୍ୟାଲୁ । 

ଯେଉଁ ଯାଗାରେ ଆର-ଭ୍ୟାଲୁ ଯେତେ ଅଧିକ ରହିଥାଏ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ସେତେ ଅଧିକ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଦେଶରେ ଆର-ଭ୍ୟାଲୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ଏବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>