<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବଲାଙ୍ଗୀରରେ 5T ସଚିବ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସମ୍ପର୍କରେ ନେବେ ରୋଗୀଙ୍କ ମତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/state-odisha-5T-Vk-Pandian-Visit-Bolangir-For-mo-Sarkar-63498
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/state-odisha-5T-Vk-Pandian-Visit-Bolangir-For-mo-Sarkar-63498
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 07 Nov 2019 22:26:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୋ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ନେଇ ରୋଗୀଙ୍କ ମତ ନେବାକୁ ଅଚାନକ ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗସ୍ତ କରୁଛନ୍ତି ୫ଟି ସଚିବ । ଆଜି ରୋଗୀଙ୍କ ମତ ନେବାକୁ ୫ଟି ସଚିବ ପହଂଚିଛନ୍ତି ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ।

ମୋ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠୁ ସବୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଓପିଡ଼ି ଠାରୁ ୱାର୍ଡ଼ ଯାଏଁ କିଛଇ ନା କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସୁଛି । କାରଣ ଯେକୈାଣସି ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଅଚାନକ ଗସ୍ତ କରୁଛନ୍ତି ୫ଟି ସଚିବ । ଆଜି ୫ଟି ସଚିବ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ ଅଚାନକ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ଗସ୍ତ କରି ବିଭିନ୍ନ ମେଡିକାଲ ବୁଲି ମୋ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମୀକ୍ଷା କରିବେ । ରୋଗୀଙ୍କୁ ଠିକ ଭାବରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ମିଳୁଛି ନା ନାହିଁ । ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବହାର ମିଳୁଛି ନା ନାହିଁ । ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମିଳୁଥିବା ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ମତାମତ ସିଧାସଳଖ ମତାମତ ନେବେ । 

ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ସହ ଏହି ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଛନ୍ତି । ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ମେଡିକାଲର ଭିତ୍ତିମୂମି ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ । ତୁଷୁରା ମେଡିକାଲରୁ ପରିଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ୫ଟି ସଚିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୂଆ ପ୍ରୟାସ: “ପ୍ରୋଫେସର ଆୟୁଷ୍ମାନ” ସାହାଯ୍ୟରେ ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା ଶିଖାଇବେ ସରକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/National-news--Ayush-Ministry-Will-Teach-Ayurveda-Treatment-Through-Professor-Ayushman-Comic-Book-To-Treat-Children-61106
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/National-news--Ayush-Ministry-Will-Teach-Ayurveda-Treatment-Through-Professor-Ayushman-Comic-Book-To-Treat-Children-61106
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 25 Sep 2019 02:27:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶକ୍ତିମାନ ହେଉ ଅବା ଛୋଟା ଭୀମ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଟୁନ ଚରିତ୍ର ବେଶ ଲୋକପ୍ରୀୟ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦେଶୀ ଚିକିତ୍ସାର ପ୍ରଚାର କରିବା ପାଇଁ ଏବେ କାର୍ଟୁନ ଚରିତ୍ରର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଛି । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରୋଫେସର ଆୟୁଷ୍ମାନ ନାମକ ଏକ କାର୍ଟୁନ ଚିରିତ୍ରର ବହି ପ୍ରକାଶିତ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପକରଣର ବ୍ୟବହାରକୁ ମନୋରଞ୍ଜନ ଶୈଳୀରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି । ପିଲାଙ୍କୁ ନଜରରେ ରଖି ପୁସ୍ତକ ଗୁଡିକୁ ପ୍ରକାଶିତ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ତରରେ ଇଂଗ୍ରାଜୀ ଭାଷାରେ ପ୍ରକାଶିତ କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଶୀଘ୍ର ଏହି ବହିକୁ ହିନ୍ଦୀ ସହ ଅନ୍ୟ ଆଠଟି ଭାଷାରେ ପ୍ରକାଶିତ କରାଯିବ । 

ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିରକ୍ତିଭାବ, ଭୋକ ନ ଲାଗିବା, ପାଠ ପଢାରେ ଧ୍ୟାନ ଲାଗିବା, ବାରମ୍ୱାର ଧ୍ୟାନ ଭାଙ୍ଗହେବା ପରି ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଅଧିକ ଚାପ ମଧ୍ୟ ପିଲଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରୋଫେସର ଆୟୁଷ୍ମାନ ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ପିଲାଙ୍କ ସହ ଏହି ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଉପରରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ସେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଗୁଡିକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପାୟ ମଧ୍ୟ ରହିବେ । ଏହି କାରଣରୁ ପୁସ୍ତକରେ ଏଲୋଭିରା , ତୁଳସୀ, ଅଁଳା, ନୀମ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା, ଆଦି ଗଛ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତରେ 63 ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ଓଭରୱେଟ-ଷ୍ଟଡି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/National-news-63-Percent-Employees-In-India-Are-Overweight-Says-Study-60258
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/National-news-63-Percent-Employees-In-India-Are-Overweight-Says-Study-60258
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 11 Sep 2019 08:04:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଭାରତ ସରକାର ଫିଟ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁଭମେଣ୍ଟ ଉପରେ ଫୋକସ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସତ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ନିକଟରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭାରତର କର୍ପୋରେଟ ସେକ୍ଟରରେ କାମ କରୁଥିବା 63 ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ଓଭରୱେଟ ଅଛନ୍ତି । ଅଧ୍ୟୟନକାର୍ତ୍ତାମାନେ ଭାରତର ଆଇଟି, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ, ମାର୍କେଟିଂ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ସେକ୍ଟରର 60000 କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଖାଇବା ପିଇବା ଉପରେ ଷ୍ଟଡି କରିଥିଲେ ।

ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଲଥ ଏବଂ ଫିଟନେସ ଆପ ହେଲଦିପାଇମୀ ଦ୍ୱାରା ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲଦିଫାଇମୀ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଚେନ୍ନାଇ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, କୋଲକାତା, ଦିଲ୍ଲୀ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ଗୁଜରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଷ୍ଟଡି କରିଥିଲା । ଗୋଟିଏ ବର୍ଷର ଏହି ଷ୍ଟଡିରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଯେ ଭାରତର କର୍ପୋରେଟ ସେକ୍ଟରର 63 ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ଓବରଓ୍ୱେଟ ଅଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁସାରେ, ଏକ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟାକ୍ତିର ଦେହର ମାସ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ 18.5ରୁ 24.9 ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ । ଯାହାର ଏମଏସଆଇ(Body Mass Index) 25ରୁ ଉପରେ ରହିଥାଏ, ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଓଜନିଆ ଲୋକଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀରେ ରଖାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଯାହାର ଶରୀର ମାସ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ 30 ଉପରେ ରହିଥାଏ, ତାଙ୍କୁ ମୋଟା ଲୋକଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀରେ ରଖାଯାଇଥାଏ । 

ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଏକ ଅଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଜନକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ କନଜ୍ୟୁମର ଗୁଡ୍‌ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ରିୟାଶୀଳ(Active), ଏବଂ ଫାଇନାନ୍ସସିଆଲ ସେକ୍ଟରରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକେ ସବୁଠାରୁ କମ କ୍ରିୟାଶୀଳ । ଗୁଡ୍‌ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକେ ପ୍ରତିଦିନ ହାରାହାରି 5988 ପାଦ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ପାଇନାନ୍ସସିଆଲ ସେକ୍ଟରରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକେ ହାରାହାରି 4969 ପଦ ଚାଲିଥାନ୍ତି ।

ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଅସିଛି ଯେ ସପ୍ତାହର ଶେଷ ଦିନ ଗୁଡିକରେ ଭାରତର କର୍ପୋରେଟ ସେକ୍ଟରରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକେ ସବୁଠାରୁ କମ କ୍ରିୟାଶୀଳ ରହିଥାନ୍ତି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଜର କାମ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଖୁସୀ ଜୀବନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥାଏ । ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଯେ ଦେଶର ସବୁ ସେକ୍ଟରରେ ଅନେକ କର୍ମଚାରୀ କ୍ରିୟାଶୀଳ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ଓଭରୱେଟ ଅଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାନସିକ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ନାହିଁ: ରିପୋର୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Health-More-than-90-percent-mental-disease-patients-do-not-get-treatment-59690
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Health-More-than-90-percent-mental-disease-patients-do-not-get-treatment-59690
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 02 Aug 2019 16:37:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୦୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ନିକଟରେ ଦେଶରେ ଲେକମାନଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବନତି ଉପରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ, ଦେଶ ଆଜି ବହୁମାତ୍ରରେ ମାନସିକ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ । ମାତ୍ର ସମସ୍ୟା ଏହା ଅଟେ ଯେ, ପ୍ରାୟ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସାର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରୁନାହିଁ । ସରକାର ଓ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଡବ୍ୟୁଲଏଚଓର ଆକଳନ ମଧ୍ୟ ଏହା କହୁଛି । ମାନସିକ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଓ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକାର ଦେବା ପାଇଁ ୨୦୧୭ରେ ସରକାର ଏକ ଆଇନ ଆଣିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହୋଇଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ୧୦ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ଆଇନ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ  ଜରୁରୀ  ଭାବୁନାହାଁନ୍ତି । ଏକ ଅନୁମାନ ଅନୁସାରେ ପ୍ରାୟ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ମାନସିକ ଚିକିତ୍ସାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କମ ଅଛି ।  

ଇଣ୍ଡିଆନ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏଶନର ପୂର୍ବ ସେକ୍ରେଟେରୀ ଡକ୍ତର ଅନିଲ ବସଂଲଙ୍କ ଅନୁସାରେ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ବଢୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କାରଣରୁ  ଦେଶରେ ମନରୋଗୀମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବଢୁଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ ମହାନଗରୀମାନଙ୍କରେ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଆଜି ଚାପଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ଗତି କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଯୁବକମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ । ଏହା ସହିତ ସ୍କିଜୋଫ୍ରିନିୟା ଓ ବାୟପୋଲର ଡିସଆର୍ଡର ର ପେସେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ବଢୁଛନ୍ତି । ଜେନେଟିକ କାରଣ ଓ ବଢୁଥିବା ବୟସ ସହିତ ଅଜ୍ଲାଇମର୍ସ ଓ ଡିମୋଶିୟା ରୋଗ ମଧ୍ୟ ବଢୁଛି । ଛୁଆ ଓ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଥିବା ତନାବ କାରଣରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପରି ମମଲା ଅନେକ ସମୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ।  

ଏହି ଆଇନରେ ଯେଉଁଠାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ଉଦ୍ୟମକୁ ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରୁ ବାହାର କରାଯାଇଛି, ସେଠାରେ ଏହା ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇବାର ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ । ଏଥିରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ଯେ କୌଣସି ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ବା ସରକାରୀ ଅନୁଦାନ ପାଉଥିବା ଚିକିତ୍ସା ସଂସ୍ଥାକୁ  ମାନସିକ ରୋଗୀକୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ପଡିବ । ସେ ଏଥିପାଇଁ ମନା କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ରୋଗୀକୁ ଆବଶ୍ୟକ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ କମ ଦାମରେ ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଲେ ନିଶୁଃକ୍ଳ ସେବା ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିନା ଔଷଧରେ ଭଲ ହେବ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଡାଇବେଟିସ୍‌, ଏମ୍ସ ବାହାର କଲା ଲେଜର୍‌ ପଦ୍ଧତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/aiims-will-cure-the-pain-of-elderly-diabetes-people-by-laser-technique-59108
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/aiims-will-cure-the-pain-of-elderly-diabetes-people-by-laser-technique-59108
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 24 Aug 2019 21:21:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥା (ଏମ୍‌ସ) ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପଚାର ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ଆବିଷ୍କାର କରିଛି । ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କର ଲେଜର ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତିରେ ଭଲ କରିବାକୁ ଉପାୟ ବାହାର କରିଛନ୍ତି ଏମ୍ସର ଜେରିଲଟ୍ରିକ୍‌ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତରମାନେ । ୪୦ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଏହି ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ବାହାର କରିଛନ୍ତି ।

ଦେଶରେ ବଢ଼ୁଥିବା ମଧୁମେହ ରୋଗୀକୁ ଅନୁମାନ କଲେ ଆସନ୍ତା ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ୭୦ ମିଲିୟନ ଓ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ୮୦ ମିଲିୟନରେ ପହଁଚିଥିବ । ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ମଧୁମେହ ଓ ପାଦରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ରହିଛି । ବିନା କୌଣସି ଔଷଧ କିମ୍ବା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରରେ କିଭଳି ଏହା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ ତାହାର ଉପାୟ ବାହର କରିଛନ୍ତି ଏମ୍ସ ଡାକ୍ତର । ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଡିପ୍‌ ଟିସ୍ୟୁ ଲେଜର୍‌ ଟେକ୍ନିକ୍‌ ବା ଡିଟିଏଲ୍‌ଟି ପଦ୍ଧତିରେ ଏହି ରୋଗ ଦୂର କରାଯାଇ ପାରିବ ।

୨୦୧୬ ଅପ୍ରେଲ ରୁ ୨୦୧୭ ଅପ୍ରେଲ ମଧ୍ୟରେ ଏମ୍ସକୁ ଆସିଥିବା ୪୦ ଜଣ ବୃଦ୍ଧ ମଧୁମେୟ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିବା ଏମ୍ସର ଡାକ୍ତର ପ୍ରସୁନ ଚାଟାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇ ଗୋଟିଏ ଦଳଙ୍କ ଉପରେ ଡିଟିଏଲ୍‌ଟି ପଦ୍ଧତିରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଗଲା । ଅନ୍ୟ ଏକ ଦଳଙ୍କୁ ସେମ୍‌ ଲେଜର୍‌ ଥେରାପୀ ବା ଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଟି ଦିଆଗଲା । ପ୍ରାୟ ୧୨ ସପ୍ତାହ ପରେ ଡିଟିଏଲ୍‌ଟି ପଦ୍ଧତିରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କର ପାଦର ଯନ୍ତ୍ରଣା କମିଗଲା । ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ମଧୁମେୟ ଯୋଗୁଁ ପାଦରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ । ଡିଟିଏଲ୍‌ଟି ପଦ୍ଧତିରେ ପାଦର ମାଂସପେଶୀରେ ଲେଜର୍‌ ଲାଇଟ୍‌ ପକାଇ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥାଏ । ଏହାର କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନ ଥିବାରୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକ ଲାଭ ଦାୟକ ବୋଲି  ଡ. ବିଜୟ ଗୁର୍ଜର କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତୀୟମାନେ ରାତିରେ ଅଧିକ ଶୋଇଥାନ୍ତି: ସର୍ଭେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Health-sleep-International-survey-showed-that-Indian-leads-in-getting-good-sleep-at-night-58802
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Health-sleep-International-survey-showed-that-Indian-leads-in-getting-good-sleep-at-night-58802
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 18:01:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାତିରେ ଅଧିକ ଶୋଇବା ମାମଲାରେ ଭାରତୀୟମାନେ ଅନ୍ୟଦେଶଗୁଡ଼ିକର ତୁଳନାରେ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ । ଭାରତ ପରେ ତାଲିକାର ୨ୟ ସ୍ଥାନର ସାଉଦୀ ଆରବ ଥିବା ବେଳେ ଚୀନକୁ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି । ଏକ ସର୍ଭେକୁ ନେଇ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଫିଲିପାଇନ୍ସର ଗ୍ଲୋବାଲ ମାର୍କେଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫର୍ମ କେଜେଟି ଗୃପ ୧୨ଟି ଦେଶର ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ୧୧ ହଜାର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ସର୍ଭେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । 

ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବିଶ୍ୱର ୬୨ ପ୍ରତିଶତ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ରାତିରେ ଭଲ ଭାବରେ ଶୋଇପାରୁଛନ୍ତି । ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଓ ଜାପାନରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନିଦ୍ରା ରିହବାକୁ ପଡୁଛି । ଏହି ୨ ଦେଶରେ ଲୋକେ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଶୋଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ବିଶ୍ୱର ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ରାତିରେ ହାରାହାରି ୬.୮ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ଛୁଟି ଦିନରେ ୭.୮ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇଥାନ୍ତି । 

ଦଶ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ ବିଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ନିଦ୍ରାଗତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଛି । ମାତ୍ର ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କୁହନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ନିଦ ଭଲ ହୋଇଛି । ଅପରପକ୍ଷେ ୩୧ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମତ ଯେ, ସେମାନଙ୍କର ଶୋଇବା ଅଭ୍ୟାସରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ । ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, କାନାଡା (୬୩ ପ୍ରତିଶତ) ଓ ସିଙ୍ଗାପୁର (୬୧ ପ୍ରତିଶତ)ରେ ଲୋକଙ୍କର ଶୋଇବା ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଛି । ନୀଦକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାରେ ଜୀବନଶୈଳୀର ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ଭୂମିକା ରହିଛି । 

ନିଦ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ୫ଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ:

ନିଦ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ୫ଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ରହିଛି । ଚିନ୍ତା/ଚାପଗ୍ରସ୍ତ (୫୪ ପ୍ରତିଶତ), ପରିବେଶ (୪୦ ପ୍ରତିଶତ), କାମ ଓ ବିଦ୍ୟାଳୟ କାମ(୩୭ ପ୍ରତିଶତ), ମନୋରଞ୍ଜନ (୩୭ ପ୍ରତିଶତ) ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କାରଣ (୩୨ ପ୍ରତିଶତ) । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ହେଲେ ନିଦର ବଡ଼ ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି ସର୍ଭେରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । 

    

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଟକରେ ବ୍ୟାପୁଛି ଜଣ୍ଡିସ୍, ଚିନ୍ତାରେ ପ୍ରଶାସନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/State-Odisha-jaundice-fear-at-cuttack-55681
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/State-Odisha-jaundice-fear-at-cuttack-55681
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 27 Jun 2019 08:45:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନିକଟରେ ନିତି ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇତିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା  ଇଣ୍ଡେକ୍ସରେ ଓଡିଶା ଗତ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନ ତଳକୁ ଖସି ୧୯ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପାଖରେ ସଠିକ ଭାବେ ସ୍ୱସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଫଳ ହେବା କଥା ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ତେବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଥିବା ବେଳେ କଟକରେ ଏବେ ଦେଖାଦେଇଛି ଜଣ୍ଡିସ୍ ଭୟ । କଟକର ସୂତାହାଟ ଓ ପଟାପୋଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ଜଣ୍ଡିସ୍ ଭୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । 

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସୂତାହାଟର ବିଭିନ୍ନ ସାହିରେ ଶତାଧିକ ଜଣ୍ଡିସ୍‌ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ପଟାପୋଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣ୍ଡିସ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଗତକାଲି ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିଥିଲା । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ କଟକ ଗଙ୍ଗା ମନ୍ଦିର ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣ୍ଡିସ୍ ବ୍ୟାପିଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶାସନର ଚିନ୍ତା ବଢିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉପରେ କାମ କରୁନାହିଁ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/most-healthy-indians-resistant-to-common-antibiotics-54437
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/most-healthy-indians-resistant-to-common-antibiotics-54437
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 05 Jun 2019 22:32:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉପରେ ଏବେ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ମେଡ଼ିସିନ୍‌ର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁ ନାହିଁ । ପ୍ରତି ତିନି ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ମେଡ଼ିସିନ୍‌ କାମ କରୁ ନାହିଁ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ କାଉନସିଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ମେଡ଼ିକାଳ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେରୁ ଏଭଳି ଏକ ସଙ୍ଗୀନ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଅଧିକମାତ୍ରାରେ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୋଗୁଁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

ସର୍ଭେ ପାଇଁ ୨୦୭ଜଣଙ୍କର ମଳ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଏମାନେ ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ମେଡ଼ିସିନ୍‌ ସେବନ କରି ନ ଥିଲେ କିମ୍ବା ଏମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ନ ଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୩୯ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ି ନ ଥିଲା । ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ସେଫଲପୋରିନ୍ସ (୬୦%) ଓ ପ୍ଲୁଆରୋକ୍ୟିନୋଲୋନ୍ସ (୪୧.୫%) ମେଡ଼ିସିନ୍‌ ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ନ ଥିଲା । ମାତ୍ର ୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ମେଡ଼ିସିନ୍‌ କାମ କରୁଥିଲା । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସ୍ଥିତି, ଏହାକୁ ଗମ୍ଭୀର ଭାବରେ ନେବା ଉଚିତ ବୋଲି ପିଜିଆଇ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ମାଇକ୍ରୋବାୟୋଲୋଜି ପ୍ରଫେସର୍‌ ପଲ୍ଲବ ରେ କହିଛନ୍ତି । ପ୍ରଚୁର ଭାବରେ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥିବା ସର୍ଭେରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଫେସର୍‌ ରେ କହିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ସୁଧାର ନ ଆସିଲେ ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ସଙ୍ଗୀନ ହେବ । ଯଦି ଏମାନେ କିଛି ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ୀତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଏମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଜଟିଳ ହୋଇପଡ଼ିବ । 

ସାମାନ୍ୟ ରୋଗରେ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏହାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଅଟେ । ଥଣ୍ଡା ସର୍ଦ୍ଦି ପାଇଁ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ଖାଉଛନ୍ତି । ସେହିପରି କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରୟୋଗ ହେଉଥିବା ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ଏକ କାରଣ ଅଟେ । ସେହି ଉତ୍ପାଦନକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ କାମ କରୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧ କୋଟି ୮୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମ୍ୟାଲେରିଆରେ ପୀଡ଼ିତ: WHO
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/national-around-1-crore-80-lakhs-people-affect-in-malaria-per-year-in-india-52383
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/national-around-1-crore-80-lakhs-people-affect-in-malaria-per-year-in-india-52383
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 25 Apr 2019 21:55:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ । ୨୦୦୮ ମସିହାଠାରୁ ଅପ୍ରେଲ ୨୫କୁ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପାଳନ କରି ଆସୁଛି । ଆମ ଦେଶରେ ମ୍ୟାଲେରିଆର ସ୍ଥିତି ଉଦବେଗ ଜନକ ରହିଛି । ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏକ କୋଟି ୮୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗରେ ପିଡ଼ୀତ ହେଉଛନ୍ତି । ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ୨୦୧୭ରେ ଭାରତ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ଅବସରରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ମ୍ୟାଲେରିଆର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ବହୁତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ରୋଗର ମୂଳୋତ୍ପାଟନ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଯୋଜନା ରଖିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଛତିଶଗଡ଼, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତ୍ରିପୁରା ଓ ମେଘାଳୟରେ ମ୍ୟାଲେରିଆର ସଙ୍ଗୀନ ସ୍ଥିତି । ଏଠାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ ଅଛି ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ୨୦୧୭ରେ ବିଶ୍ୱରେ ମୋଟ ୫୦କୋଟି ଲୋକ ମ୍ୟାଲେରିଆରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୨୭ ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥାଆନ୍ତି । ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସ ଶିଶୁ ଅଧିକ ଅଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତରେ ବିଶ୍ୱ ରାଙ୍କ ଅନୁସାରେ ୬ ପ୍ରତିଶତ ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏହି ୫ଟି କାରଣରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧୁମେହ ହୋଇଛି ନା ନାହିଁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-reason-behind-diabetic-50836
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-reason-behind-diabetic-50836
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 29 Mar 2019 15:24:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଧୁନିକ ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲର ଖରାପ ଖାଇବା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧୁମେହ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ । ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଭାରତରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ମଧୁମେହ ହେଉଛି । ଭାରତରେ ପାଂଚ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିପାରନ୍ତି ନାହିଁ କି ଏହାର ଉପଚାର ମଧ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧୁମେହ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ସଂପର୍କରେ ଜଣାଇବୁ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧୁମେହ ରୋଗ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ।

୧.    ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ପାଣି ପିଇବାର ଆବଶ୍ୟକ ପଡୁଛି ଏହା ଚିନ୍ତାର କାରଣ ଅଟେ ।

୨.    ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ୱାସରୁମ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି ତେବେ ଆପଣ ମଧୁମେହ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ବାରମ୍ବାର ୱାସରୁମ ଯିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ ମିଠା ଅଶଂ ବାହାରିଥାଏ । ଏହା ମଧୁମେହ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ ।

୩.    ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଶୋଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଥକ୍କା ଲାଗୁଛି ତେବେ ଏହା ଚିନ୍ତାର କାରଣ ଅଟେ । ମଧୁମେହ ରୋଗ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଠିକ ସେ ମିଳିନଥାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶୋଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଥକ୍କା ଲାଗିଥାଏ । ଏହା ମଧୁମେହ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ ।

୪.    ଯଦି ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଭୋକ ଲାଗୁଛି ତେବେ ଏହା ମଧୁମେହ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ ।

୫.    ଯଦି ବିନା କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ କମ ହେବାରେ ଲାଗୁଛି ତେବେ ଏହା ମଧୁମେହ ରୋଗର କାରଣ  ।

ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଉଛି ତେବେ ଆପଣ ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଟନ୍ତି । ଅତିଶୀଗ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ।  

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>