<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଭାରତୀୟମାନେ ରାତିରେ ଅଧିକ ଶୋଇଥାନ୍ତି: ସର୍ଭେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Health-sleep-International-survey-showed-that-Indian-leads-in-getting-good-sleep-at-night-58802
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Health-sleep-International-survey-showed-that-Indian-leads-in-getting-good-sleep-at-night-58802
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 18:01:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାତିରେ ଅଧିକ ଶୋଇବା ମାମଲାରେ ଭାରତୀୟମାନେ ଅନ୍ୟଦେଶଗୁଡ଼ିକର ତୁଳନାରେ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ । ଭାରତ ପରେ ତାଲିକାର ୨ୟ ସ୍ଥାନର ସାଉଦୀ ଆରବ ଥିବା ବେଳେ ଚୀନକୁ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି । ଏକ ସର୍ଭେକୁ ନେଇ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଫିଲିପାଇନ୍ସର ଗ୍ଲୋବାଲ ମାର୍କେଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫର୍ମ କେଜେଟି ଗୃପ ୧୨ଟି ଦେଶର ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ୧୧ ହଜାର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ସର୍ଭେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । 

ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବିଶ୍ୱର ୬୨ ପ୍ରତିଶତ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ରାତିରେ ଭଲ ଭାବରେ ଶୋଇପାରୁଛନ୍ତି । ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଓ ଜାପାନରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନିଦ୍ରା ରିହବାକୁ ପଡୁଛି । ଏହି ୨ ଦେଶରେ ଲୋକେ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଶୋଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ବିଶ୍ୱର ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ରାତିରେ ହାରାହାରି ୬.୮ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ଛୁଟି ଦିନରେ ୭.୮ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇଥାନ୍ତି । 

ଦଶ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ ବିଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ନିଦ୍ରାଗତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଛି । ମାତ୍ର ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କୁହନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ନିଦ ଭଲ ହୋଇଛି । ଅପରପକ୍ଷେ ୩୧ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମତ ଯେ, ସେମାନଙ୍କର ଶୋଇବା ଅଭ୍ୟାସରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ । ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, କାନାଡା (୬୩ ପ୍ରତିଶତ) ଓ ସିଙ୍ଗାପୁର (୬୧ ପ୍ରତିଶତ)ରେ ଲୋକଙ୍କର ଶୋଇବା ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଛି । ନୀଦକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାରେ ଜୀବନଶୈଳୀର ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ଭୂମିକା ରହିଛି । 

ନିଦ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ୫ଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ:

ନିଦ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ୫ଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ରହିଛି । ଚିନ୍ତା/ଚାପଗ୍ରସ୍ତ (୫୪ ପ୍ରତିଶତ), ପରିବେଶ (୪୦ ପ୍ରତିଶତ), କାମ ଓ ବିଦ୍ୟାଳୟ କାମ(୩୭ ପ୍ରତିଶତ), ମନୋରଞ୍ଜନ (୩୭ ପ୍ରତିଶତ) ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କାରଣ (୩୨ ପ୍ରତିଶତ) । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ହେଲେ ନିଦର ବଡ଼ ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି ସର୍ଭେରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । 

    

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଟକରେ ବ୍ୟାପୁଛି ଜଣ୍ଡିସ୍, ଚିନ୍ତାରେ ପ୍ରଶାସନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/State-Odisha-jaundice-fear-at-cuttack-55681
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/State-Odisha-jaundice-fear-at-cuttack-55681
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 27 Jun 2019 08:45:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନିକଟରେ ନିତି ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇତିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା  ଇଣ୍ଡେକ୍ସରେ ଓଡିଶା ଗତ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନ ତଳକୁ ଖସି ୧୯ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପାଖରେ ସଠିକ ଭାବେ ସ୍ୱସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଫଳ ହେବା କଥା ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ତେବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଥିବା ବେଳେ କଟକରେ ଏବେ ଦେଖାଦେଇଛି ଜଣ୍ଡିସ୍ ଭୟ । କଟକର ସୂତାହାଟ ଓ ପଟାପୋଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ଜଣ୍ଡିସ୍ ଭୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । 

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସୂତାହାଟର ବିଭିନ୍ନ ସାହିରେ ଶତାଧିକ ଜଣ୍ଡିସ୍‌ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ପଟାପୋଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣ୍ଡିସ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଗତକାଲି ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିଥିଲା । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ କଟକ ଗଙ୍ଗା ମନ୍ଦିର ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣ୍ଡିସ୍ ବ୍ୟାପିଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶାସନର ଚିନ୍ତା ବଢିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉପରେ କାମ କରୁନାହିଁ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/most-healthy-indians-resistant-to-common-antibiotics-54437
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/most-healthy-indians-resistant-to-common-antibiotics-54437
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 05 Jun 2019 22:32:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉପରେ ଏବେ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ମେଡ଼ିସିନ୍‌ର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁ ନାହିଁ । ପ୍ରତି ତିନି ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ମେଡ଼ିସିନ୍‌ କାମ କରୁ ନାହିଁ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ କାଉନସିଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ମେଡ଼ିକାଳ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେରୁ ଏଭଳି ଏକ ସଙ୍ଗୀନ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଅଧିକମାତ୍ରାରେ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୋଗୁଁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

ସର୍ଭେ ପାଇଁ ୨୦୭ଜଣଙ୍କର ମଳ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଏମାନେ ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ମେଡ଼ିସିନ୍‌ ସେବନ କରି ନ ଥିଲେ କିମ୍ବା ଏମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ନ ଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୩୯ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ି ନ ଥିଲା । ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ସେଫଲପୋରିନ୍ସ (୬୦%) ଓ ପ୍ଲୁଆରୋକ୍ୟିନୋଲୋନ୍ସ (୪୧.୫%) ମେଡ଼ିସିନ୍‌ ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ନ ଥିଲା । ମାତ୍ର ୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ମେଡ଼ିସିନ୍‌ କାମ କରୁଥିଲା । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସ୍ଥିତି, ଏହାକୁ ଗମ୍ଭୀର ଭାବରେ ନେବା ଉଚିତ ବୋଲି ପିଜିଆଇ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ମାଇକ୍ରୋବାୟୋଲୋଜି ପ୍ରଫେସର୍‌ ପଲ୍ଲବ ରେ କହିଛନ୍ତି । ପ୍ରଚୁର ଭାବରେ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥିବା ସର୍ଭେରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଫେସର୍‌ ରେ କହିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ସୁଧାର ନ ଆସିଲେ ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ସଙ୍ଗୀନ ହେବ । ଯଦି ଏମାନେ କିଛି ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ୀତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଏମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଜଟିଳ ହୋଇପଡ଼ିବ । 

ସାମାନ୍ୟ ରୋଗରେ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏହାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଅଟେ । ଥଣ୍ଡା ସର୍ଦ୍ଦି ପାଇଁ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ଖାଉଛନ୍ତି । ସେହିପରି କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରୟୋଗ ହେଉଥିବା ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ଏକ କାରଣ ଅଟେ । ସେହି ଉତ୍ପାଦନକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ କାମ କରୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧ କୋଟି ୮୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମ୍ୟାଲେରିଆରେ ପୀଡ଼ିତ: WHO
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/national-around-1-crore-80-lakhs-people-affect-in-malaria-per-year-in-india-52383
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/national-around-1-crore-80-lakhs-people-affect-in-malaria-per-year-in-india-52383
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 25 Apr 2019 21:55:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ । ୨୦୦୮ ମସିହାଠାରୁ ଅପ୍ରେଲ ୨୫କୁ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପାଳନ କରି ଆସୁଛି । ଆମ ଦେଶରେ ମ୍ୟାଲେରିଆର ସ୍ଥିତି ଉଦବେଗ ଜନକ ରହିଛି । ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏକ କୋଟି ୮୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗରେ ପିଡ଼ୀତ ହେଉଛନ୍ତି । ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ୨୦୧୭ରେ ଭାରତ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ଅବସରରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ମ୍ୟାଲେରିଆର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ବହୁତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ରୋଗର ମୂଳୋତ୍ପାଟନ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଯୋଜନା ରଖିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଛତିଶଗଡ଼, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତ୍ରିପୁରା ଓ ମେଘାଳୟରେ ମ୍ୟାଲେରିଆର ସଙ୍ଗୀନ ସ୍ଥିତି । ଏଠାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ ଅଛି ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ୨୦୧୭ରେ ବିଶ୍ୱରେ ମୋଟ ୫୦କୋଟି ଲୋକ ମ୍ୟାଲେରିଆରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୨୭ ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥାଆନ୍ତି । ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସ ଶିଶୁ ଅଧିକ ଅଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତରେ ବିଶ୍ୱ ରାଙ୍କ ଅନୁସାରେ ୬ ପ୍ରତିଶତ ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏହି ୫ଟି କାରଣରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧୁମେହ ହୋଇଛି ନା ନାହିଁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-reason-behind-diabetic-50836
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-reason-behind-diabetic-50836
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 29 Mar 2019 15:24:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଧୁନିକ ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲର ଖରାପ ଖାଇବା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧୁମେହ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ । ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଭାରତରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ମଧୁମେହ ହେଉଛି । ଭାରତରେ ପାଂଚ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିପାରନ୍ତି ନାହିଁ କି ଏହାର ଉପଚାର ମଧ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧୁମେହ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ସଂପର୍କରେ ଜଣାଇବୁ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧୁମେହ ରୋଗ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ।

୧.    ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ପାଣି ପିଇବାର ଆବଶ୍ୟକ ପଡୁଛି ଏହା ଚିନ୍ତାର କାରଣ ଅଟେ ।

୨.    ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ୱାସରୁମ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି ତେବେ ଆପଣ ମଧୁମେହ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ବାରମ୍ବାର ୱାସରୁମ ଯିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ ମିଠା ଅଶଂ ବାହାରିଥାଏ । ଏହା ମଧୁମେହ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ ।

୩.    ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଶୋଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଥକ୍କା ଲାଗୁଛି ତେବେ ଏହା ଚିନ୍ତାର କାରଣ ଅଟେ । ମଧୁମେହ ରୋଗ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଠିକ ସେ ମିଳିନଥାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶୋଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଥକ୍କା ଲାଗିଥାଏ । ଏହା ମଧୁମେହ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ ।

୪.    ଯଦି ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଭୋକ ଲାଗୁଛି ତେବେ ଏହା ମଧୁମେହ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ ।

୫.    ଯଦି ବିନା କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ କମ ହେବାରେ ଲାଗୁଛି ତେବେ ଏହା ମଧୁମେହ ରୋଗର କାରଣ  ।

ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଉଛି ତେବେ ଆପଣ ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଟନ୍ତି । ଅତିଶୀଗ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ମୋବାଇଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବିପଦଜନକ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍‌ର ୭୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଇନ୍ସାମ୍ନିୟା: ସର୍ଭେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-Odisha-large-number-of-people-in-hyderabad-suffering-from-insomnia-50722
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-Odisha-large-number-of-people-in-hyderabad-suffering-from-insomnia-50722
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 27 Mar 2019 18:59:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ସାମଗ୍ରୀର ବ୍ୟବହାର , ଭୁଲ ଲାଇଫ୍‌ଷ୍ଟାଇଲ ଓ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ପାଖାପାଖି ୭୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଅନିଦ୍ରା ରୋଗରେ ପୀଡିତ । ଏକ ପ୍ରଇଭେଟ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍ ସମେତ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ସହରଗୁଡିକରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରେ ଏହି ବିଷୟରେ ଜଣାପଡିଛି କି ବଡ ସହରଗୁଡିକର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ (ପାଖାପାଖି ୨ ଭାଗରୁ ୩ ଭାଗ) ଇନ୍ସାମ୍ନିୟା ମାନେ ଅନିଦ୍ରା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି ଚିନ୍ତା ପାଇଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ସାମଗ୍ରୀ ଖାସ୍‌କରି ମୋବାଇଲ ବ୍ୟବହାରକୁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । 

Wakefit.co ଦ୍ୱାରା ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ପରେ ଅନିଦ୍ରା ରୋଗରେ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା କିଛି ଡାଟା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି କି , ହାଇଦ୍ରାବାଦର ପାଖାପାଖି ୭୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଇନ୍ସାମ୍ନିୟା ରୋଗରେ ପୀଡିତ । ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍‌ର ୪୮ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ରାତି ୧୧ ରୁ ରାତି ୧ ମଧ୍ୟରେ ଶୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରୁ ଅଧିକାଂଶ ସୋଇବା ସମୟରେ ନିଜର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଏମିତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ମାତ୍ର ୭ ଘଣ୍ଟା ହିଁ ଶୋଇପାରୁଛନ୍ତି । 

ସର୍ଭେରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହା ମାନନ୍ତି କି ସେମାନେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ମୋବାଇଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ସର୍ଭେ କରିଥିବା କମ୍ପାନୀର ସଂସ୍ଥାପକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଅନିଦ୍ରା ରୋଗ ଆଜିର ଦିନରେ ବଡ ସହରରେ ରହୁଥିବା ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ହୋଇସାରିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏହି ୪ଟି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ବଢିବନାହିଁ ଓଜନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-food-for-dieting-50639
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-food-for-dieting-50639
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 14:45:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୋଟାପଣ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଗଲାଣି । ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକ ଏହି ରୋଗ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ରହିଛନ୍ତି । ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ଖାଇବା ପିଇବା କରିବା ଗମ୍ଭୀର ବିଷୟ ପାଲଟିଯାଇଛି । କିଛି ଲୋକ ଭାବନ୍ତି କି କାମ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ କମ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଭୁଲ ଅଟେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭୋକ କମ ହେବା ସହ ପେଟ କି ଓଜନ ବଢିବନାହିଁ । । 

ଅଣ୍ଡା :-

-ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ବି ବଢିନଥାଏ । 

-ଅଣ୍ଡାରେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରୋଟିନ ରହିଥାଏ । 

-ଯେଉଁ ଲୋକ ସକାଳୁ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ କମ କରିଥାଏ । 

ମାଛ :-

-ମାଛରେ କମ ଚର୍ବି ଅଶଂ ଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ । 

-ମାଛ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦୟ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଠିକ ରଖିଥାଏ । 

ପପକନ୍ :-

-ପପକନରେ ଫାଇବର ଅଧିକ ଥାଏ ଏବଂ କ୍ୟାଲୋରୀ କମ ଥାଏ । 

-ପପକନ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଫିଟ ରହିପାରିବେ । 

ଆଳୁ :-

-ଆଳୁରେ ପୋଟାସିୟମ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ । 

-ଆଳୁରେ ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତି ଅଧିକ ଥାଏ ଏବଂ ପାଚନ କ୍ରିୟା ଠିକ ସେ ହୋଇଥାଏ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖାଇବା ସମୟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ପିଆଜ, କ୍ୟାନସର, ହୃଦଘାତ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରୁ ପାଇବେ ମୁକ୍ତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-benefit-of-onion-50530
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-benefit-of-onion-50530
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 24 Mar 2019 17:37:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସମୟରେ ପିଆଜ ଖାଇବା ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । କଂଚା ପିଆଜ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଛି ବି ରୋଗ ହୋଇନଥାଏ । ଏବେ କଂଚା ପିଆଜର ଔ୍ୟଷଧୀୟ ଗୁଣର ଖୁଲାସା ହୋଇଛି । ପିଆଜ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନସର, ଉଚ୍ଚରକ୍ତା ଚାପ, ହୃଦଘାତ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ହୋଇନଥାଏ । ପିଆଜ ସ୍ଲିନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ  ପାଚନ କ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଠିକ ଭାବରେ ହୋଇଥାଏ । ପିଆଜରେ ସଲଫର ଯୌଗିକ ରହିଛି ସେଥିପାଇଁ ଏହା ଆମ ଶରୀର ଉପରେ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା  ପିଆଜ ଖାଇବାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ –

 ପିଆଜ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନସର ହୋଇନଥାଏ

-ପିଆଜରେ କ୍ୟାନସର ସେଲକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାର ଗୁଣ ରହିଥାଏ ।

-ପିଆଜ ଶରାରରେ କ୍ୟାନସର ସେଲକୁ ବଢାଇବାକୁ ଦେଇନଥାଏ ।

-ପିଆଜ ଖାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ୟାନସର ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ ହୋଇଥାଏ ।

ପିଆଜ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହାର୍ଟହାର୍ଟାକ(ହୃଦଘାତ) ହୋଇନଥାଏ

-ପିଆଜ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥାଏ ।

-ଏହା ହାର୍ଟହାର୍ଟାକ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗକୁ କମ କରିଥାଏ ।

-ଏହା ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତକୁ ପତଳା କରିଥାଏ  ।

ପିଆଜ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ଲଡ ପ୍ରେସର(ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ)କୁ କମ କରିଥାଏ 

-ପିଆଜ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ଲଡ ସୁଗାରର ସ୍ତରକୁ କମ କରିଥାଏ ।

-ପିଆଜ ପାଚନ ପ୍ରକିୟାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

-ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଆଖି ପାଇଁ ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥାଏ ।

-ଆଖି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ପାଇଁ କଂଚା ପିଆଜ ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥାଏ ।

-ପିଆଜରେ ଭିଟାମିନ ସି ରହିଥାଏ ।

-ଏଥିରେ ପ୍ରୋଚିନ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ ମାତ୍ରା ରହିଛି ।

-ପିଆଜ ତ୍ୱଚା ସହ କେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥାଏ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           World T.B. day: ଯକ୍ଷ୍ମାରେ ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରନ୍ତି ୪ଲକ୍ଷ ଲୋକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-world-tb-day-50517
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-world-tb-day-50517
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 24 Mar 2019 15:03:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ଯକ୍ଷ୍ମା ଦିବସ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ତଥ୍ୟାନୁସାରେ ୨୦୧୮ରେ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗରେ ୮୩ ହଜାର ରୋଗୀ ପୀଡିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ୮୮ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ନିଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରିଛି । ୨,୭୩୩ ରୋଗୀଙ୍କୁ  ଯକ୍ଷ୍ମା ପ୍ରତିରୋଧକ ଔଷଧ ଦିଆଯାଇଥିଲା । 

ଜଣାଇ ଦିଆଯାଉଛି କି, ୮୩,୭୦୭ ମାମଲାରେ ପ୍ରାୟ ୪,୪୯୩ ଘଟଣାରେ ୫.୩ ପ୍ରତିଶତ ଛୋଟ ଛୁଆମାନେ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ।  ୨୦୧୭ରେ ଭାରତରେ  ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗରେ ୪,୨୧,୦୦୦ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ । ଏହା ଲାଟେଷ୍ଟ ପ୍ୟାନେଲ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି । ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମ ଥିବାରୁ ଏହା ଘାତକ ହୋଇଥାଏ । ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଯକ୍ଷ୍ମା ଦିବସରେ ଆମେ ଏହି ରୋଗ ସଂପର୍କରେ ଜଣାଇବୁ ।

ଲାଟେଷ୍ଟର ୨୦୧୭ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ମାଇକ୍ରୋବାକ୍ଟେରିୟା ଟିୁବରକ୍ୟୁଲୋସିସ ଜୀବାଣୁ କାରଣରୁ ଏହି ରୋଗ ହୋଇଥାଏ । ଭାରତରେ ଏହି ରୋଗରେ ୪,୨୧,୦୦୦ ବ୍ୟକ୍ତି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥାନ୍ତି ।  ଯକ୍ଷ୍ମା  ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବାୟୁ ପ୍ରଦୁଷଣ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବା ନିହାତି ଦରକାର । ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗ ଫୁସଫୁସ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ପବନ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଏହି ରୋଗ ହୋଇଥାଏ । ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗର କଣିକା ଦ୍ୱାରା ନ୍ୟୁକ୍ଲିଆଇ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ । ଏହି କଣିକା କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବାତାବରଣକୁ ନେଇ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଏ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦୨୫ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ  ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ନିପାତ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବବର୍ଷ ସାରା ଦେଶରେ ୨୧ ଲକ୍ଷ ୫୬ ହଜାର ୩୨୧ ରୋଗୀଙ୍କ ପଞ୍ଜିକୃତ କରାଯାଇଥିଲା । ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ  ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗର ମାମଲା ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗୀଙ୍କର ପଂଞ୍ଜିକୃତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ରୋଗ କାରଣରୁ ଭାରତରେ ୪ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଛନ୍ତି । ୯୬ ପ୍ରତିଶତ ରାଗୀଙ୍କୁ ଏ ରୋଗ ସଂପର୍କରେ ଜଣାପଡେନାହିଁ  ଏବଂ ସେମାନେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହୋଲିରେ ରୁହନ୍ତୁ ସତର୍କ, ଶରୀର ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-holi-safety-tips-50243
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/health-odisha-holi-safety-tips-50243
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Mar 2019 13:12:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହୋଲିର ପର୍ବକୁ ସମସ୍ତେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି । ଏହାକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ  ସମସ୍ତେ ଉତ୍ସାହିତ ଥାନ୍ତି । ହୋଲି ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । କିଏ ମିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଲାଗିଥାଏ ତ କିଏ ରଙ୍ଗ କିଣିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥାଏ ।  ଲୋକମାନେ ହୋଲିକୁ ରଙ୍ଗମୟ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏ ଉତ୍ସାହ ଓ ଉଦ୍ଦୀପନା ମଧ୍ୟରେ ଭିତରେ ନିଜର ଶରୀର କଥା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଭୁଲିଯାଇଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ରୋଗ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଆପଣମାନେ କିପରି ରୋଗରୁ ବଚିଂପାରିବେ ସେ ସଂପର୍କରେ ଆମେ ଜଣାଇବୁ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣମାନେ ଏହି ହୋଲିର ମଜା ନେଇପାରିବେ ଏବଂ ଫିଟ ରହିପାରିବେ ।

୧.ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ – ହୋଲିର ଉତ୍ସାହ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଦଉଡ ଧାପଡ କରିଥାନ୍ତି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଥକାପଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ହୋଲି ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଇବା ନିହାତି ଜରୁରୀ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଥକାପଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ । ଏହା ସହ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଚର୍ମ ମଧ୍ୟ କୋମଳ ରହିଥାଏ ବେଂ ଶରୀରରୁ ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଜଲଦି ଛାଡିଯାଇଥାଏ ।

୨. ଖାଇବାର କ୍ୱାଲିଟି ଚେକ କରନ୍ତୁ – କିଛି ବି ପର୍ବ ପାଳନ କରିବା ସମୟରେ ମିଠା ବିନା ପର୍ବ ଅସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଗେ । ପର୍ବ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ମାତ୍ରାରେ ମିଠା ଖାଇତାନ୍ତି । ଏହି ମିଠା କିଣିବା ସମୟରେ ପ୍ରଥମେ ଏହାର କ୍ୱାଲିଟି ସଂପର୍କରେ ଠିକ ସେ ପରୀକ୍ଷା କରି ନିଅନ୍ତୁ ।

୩.ହରବାଲ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ – ବିନା ରଙ୍ଗରେ ହୋଲି ଅଧା ଅଧୁରା ରହିଯାଏ । ମାର୍କେଟରେ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ । ଦେଲେ ଆମେ କେମିକାଲ ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତେ ହରବାଲ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ । କେମିକାଲ ରଙ୍ଗର ବିଭିନ୍ନ ପାଶ୍ୱର୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ ।  କିନ୍ତୁ ହରବାଲ ରଙ୍ଗର କିଛି ପାଶ୍ୱର୍ ପତିକ୍ରିୟା ନଥାଏ । ତେଣୁ ଏହି ହୋଲିରେ ହରବାଲ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

୪.ଏକ୍ସରସାଇଜ କରନ୍ତୁ – ବ୍ୟସ୍ତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ୍ସରସାଇଜ କରିବା ପାଇଁ କାହା ପାଖରେ ସମୟ ନଥାଏ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ୍ସରସାଇଜ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ହୋଇନଥାଏ । ଯଦି ଜିମ୍ ଯିବା ପାଇଁ ସମୟ ନଥାଏ ତେବେ ସକାଳୁ ଉଠି ଚାଲନ୍ତୁ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>