<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟୀକା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ – ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Vaccination-is-most-important-thing-in-current-situation---Bhubaneswar-AIIMS-director-81751
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Vaccination-is-most-important-thing-in-current-situation---Bhubaneswar-AIIMS-director-81751
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 28 Mar 2021 20:14:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବର୍ତ୍ତମାନ ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣ କେତେ ବିପଦଜନକ ତାହା ଏବେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବେ କହି ହେବନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହାସହ ଆମକୁ କୋଭିଡ କଟକଣା ମାନିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଯେଉଁମାନେ ଟୀକା ନେବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ସେମାନେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଟୀକା ନେଇଯିବା ଉଚିତ । ତାହା ହିଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ବି.ଗୀତାଂଜଳି କହିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ସରକାର ଜାରି କରିଥିବା ନିୟମାବଳୀ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରିବାକୁ ହେବ । କାରଣ ଏବେ ବି ଆମେ ବିପଦମୁକ୍ତ ହୋଇନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ ଆମକୁ ଆହୁରି ଦାୟୀତ୍ୱବାନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାରେ ଲକଡାଉନର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଏ ନେଇ ସରକାର ହିଁ ସଠିକ ନିଷ୍ପତି ନେଇପାରିବେ । ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍କ୍ରିନିଂ କରୁଛନ୍ତି । ଯଦି ସେମାନଙ୍କ ଠାରେ କିଛି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି । ସରକାର ତ ଏ ସବୁ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଯାତ୍ରା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ରାଜ୍ୟରେ କେତେବେଳେ କରୋନା ପିକକୁ ଯିବ ସେ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି କହିହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି, ଏଣିକି ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କରୋନା ଟୀକା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/The-big-decision-of-the-Central-Cabinet-is-that-the-vaccine-will-be-given-to-people-over-the-age-of-45-81553
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/The-big-decision-of-the-Central-Cabinet-is-that-the-vaccine-will-be-given-to-people-over-the-age-of-45-81553
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 23 Mar 2021 14:28:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନାର କହର କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଭ୍ୟାକ୍ସିନେସନ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଏବଂ ବର୍ତମାନ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏଣିକି ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କରୋନା ଟୀକା । 

ପୂର୍ବରୁ ବହୁବିଧ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳୁଥିଲା କରୋନା ଟୀକା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତମାନ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମସ୍ତ ବର୍ଗକୁ ଦିଆଯିବ କରୋନା ଟୀକା । ଏନେଇ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ରେ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି ।

 

ଟୀକା ନେବା ପାଇଁ ୪୫ ବର୍ଷର ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ୧ ରୁ ପୁରା ଦେଶରେ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କରୋନା ଟୀକା ।

ଦେଶରେ ପୁଣି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଉପର ମୁହାଁ ହୋଇଥିବା ଦେଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୋଭିଡ୍ ଟୀକା ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ , ଆଗଧାଡିର ଯୋଦ୍ଧା ଓ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମୁହିକ ଭାବରେ ଟୀକା ଦିଆଯାଉଥିଲା । ମାତ୍ର ଏବେ ଏହି ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କରୋନା ଟୀକା ଦିଆଯିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖୁବଶୀଘ୍ର ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ- ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/People-will-soon-be-given-the-corona-vaccine---Premchandra-Chowdhury-78485
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/People-will-soon-be-given-the-corona-vaccine---Premchandra-Chowdhury-78485
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 12 Jan 2021 10:45:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ଓଡିଶାକୁ ଆସୁଛି କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ ନେବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ୨୧ ହଜାର ଡାକ୍ତର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଓ ଆଗଧାଡିର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ଲିଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ବିଏମସି କମିଶନର ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଜି ସଂଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟାନ୍ତ ଏଥିପାଇଁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ଓପନ୍ ଅଛି । ସମୁଦାୟ ୨୭ଟି ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ୧୮ ଟି ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭ୍ୟାକସିନେସନ୍ ସେଣ୍ଟର କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ବିଏମସି ପୂରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ବୋଲି ବିଏମସି କମିଶନର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ତାରିଖରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପାଂଚଟି ସ୍ଥାନରେ କୋଭିଡ୍ ୧୯ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଲଞ୍ଚ କରାଯିବ । କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ୟୁନିଟ୍ ୪ ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲ, ବିଏମସି ହସ୍ପିଟାଲ, ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ କିମ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏହା ଲଞ୍ଚ କରାଯିବ .

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ: ‘କୋଭିଡ୍‌ରେ ନିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ବାହାର କରନାହିଁ’
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/High-Court-order-Do-not-evict-health-workers-employed-in-Covid-78255
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/High-Court-order-Do-not-evict-health-workers-employed-in-Covid-78255
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 07 Jan 2021 15:31:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ବିଜ୍ଞାପନ ଅନୁଯାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବୁଧବାର ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ଅନ୍ତରୀଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ବିଶ୍ୱନାଥ ରଥ କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ଛଟେଇ କରିବା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଉପରୋକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗରେ ବିଭିନ୍ନ ପଦପଦବୀ ଖାଲି ରହିଥିବାବେଳେ କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ କାହିଁକି ବାହାର କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୨୫ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଏହାର ଜବାବ ରଖିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ୨୮ରେ ହେବ ।

 କରୋନା ସମୟରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ହସ୍ପିଟାଲ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲ ଆଦିରେ ପାରାମେଡିକାଲ ୱାର୍କର୍ସ ଏବଂ ଷ୍ଟାଫ୍ ନର୍ସମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା । ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଏହି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଲାଗି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା । ଏହି ଆଧାରରେ ଷ୍ଟାଫ୍ ନର୍ସ, ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ, ଟେକ୍ନିସିଆନ୍‌, ରେଡିଓଗ୍ରାଫର, ବହୁମୁଖୀ ପୁରୁଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଏବଂ ମହିଳା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କଠାରୁ ଆବେଦନପତ୍ର ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଥିଲା । ନିଯୁକ୍ତିର ସର୍ତ୍ତ ସମୟରୁ ସମୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା । ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ୭୬ଟି ବହୁମୁଖୀ ପୁରୁଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଲାଗି ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ସମେତ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଠିକାରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେମାନଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ପୂରଣ ହେବାପରେ ପୁନର୍ବାର ଗତ ମାସ ୩୧ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଏବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ମାସ ୨୨ତାରିଖରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ କୋଭିଡ୍ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୨୦୨୦ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ତାରିଖ ପରେ ଆଉ କାର୍ଯ୍ୟ ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ନାହିଁ ବୋଲି ଚିଠି କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହ ଯଦି କୌଣସି ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଉପଲବ୍ଧ କରୁଥିବେ, ତେବେ ଏହି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ରଖିପାରିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଚିଠିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସମେତ ଆବେଦନକାରୀମାନେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୨ହଜାର ବହୁମୁଖୀ ପୁରୁଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ପଦବୀ ଖାଲିପଡିଛି । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଅବଧିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ନୂଆ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ନିଯୁକ୍ତି ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଜାରି କରିଥିବା ଏହି ଛଟେଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ରଦ୍ଦ ଲାଗି ଆବେଦନକାରୀ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଛନ୍ତି । ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆଇନଜୀବୀ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ପାଣ୍ଡେ ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ୫ ରାଜ୍ୟ, ମାତ୍ର ୫ ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ୬୨% ଆକ୍ଟିଭ୍ କରୋନା କେସ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/62--covid-active-cases-from-5-states-78016
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/62--covid-active-cases-from-5-states-78016
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 02 Jan 2021 11:19:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଦେଶରେ କରୋନାର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଏବେ ପୁଣି କରୋନାର ପୂର୍ବ ଭୟାବହତାକୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ୫ଟି ରାଜ୍ୟ ବର୍ତମାନ ଦେଶର ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛନ୍ତି ।

ପୁରା ଦେଶରେ ଥିବା କରୋନା ଆକ୍ଟିଭ୍ କେସ୍ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୫ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ୬୨ ପ୍ରତିଶତ ଆକ୍ଟିଭ୍ କେସ୍ ରହିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁଯାଇ ବର୍ତମାନ ପୁରା ଦେଶରେ ୨ଲକ୍ଷ ୫୪ହଜାର ୨୫୪ ଟି ଆକ୍ଟିଭ୍ କରୋନା କେସ୍ ରହିଥିବା ବେଳେ କେବଳ କେରଳ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ ଭଳି ୫ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ୧ଲକ୍ଷ ୫୭ ହଜାର ୧୦୬ ଟି ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି ।

ଦେଶରେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଥିବା ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ମାତ୍ର ୨ଟି ରାଜ୍ୟ (କେରଳ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର) ଅଛନ୍ତି । କେରଳରେ ୬୫ ହଜାର ୩୮୧ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଥିବା ବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୫୪ ହଜାର ୪୫ ଟି ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି । 

ଅନ୍ୟପଟେ ୧୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଥିବା ରାଜ୍ୟ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରେ ଆଗରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରହିଛି । ବର୍ତମାନ ୟୁପିରେ ୧୪ହଜାର ୨୬୦ ଆକ୍ଟିଭ୍ କେସ୍ ରହିଛି ଏହା ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୧୧ହଜାର ୯୮୫ ଓ ଛତିଶଗଡରେ ୧୧ ହଜାର ୪୩୫ ଆକ୍ଟିଭ୍ କେସ୍ ପୁରା ଦେଶର ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶୀତଦିନେ ଖାଆନ୍ତୁ ମୂଳା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Eat-radishes-in-the-winter-77674
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Eat-radishes-in-the-winter-77674
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 24 Dec 2020 17:41:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଶୀତଦିନେ ମୂଳା ପ୍ରଚୁର ପରମାଣରେ ମିଳେ । ଏଥିରେ ଥିବା ଫସଫରସ ,ପ୍ରୋଟି. କ୍ୟାଲେସିୟମ ,ଆୟୋଡ଼ିନ ଆଦି ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ । ଏହା ଆମେ ଶରୀର ପାଇଁ ଏକ ମେଡ଼ିସିନର କାମ କରିଥାଏ । ଆଜି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମୂଳାର ଉପକାରିତା -

୧- ମୂଳାର ରସ ସେବନ ଦ୍ୱାରା ଏହା ଆମ ମୋଟାପାକୁ କମ କରିଥାଏ ।
୨- ମୂଳା ଆମ ଲିଭରକୁ ସଠିକ ରଖିଥାଏ ଓ ଯେକୌଣସି ପାଚନ ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର ରଖେ
୩- ମୂଳା ଓ ଏହାର ପତ୍ର ରସ ଆମ ଶରୀର ବିଶେଷକରି ହୃଦଘାତ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ।
୪- ମୂଳା ଆମ ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ରେସରକୁ ଠିକ ରଖେ ଓ କୋଲଷ୍ଟ୍ରଲକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରତ ରଖେ ।
୫- ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କାଶ କିମ୍ବା ଅସ୍ଥାମା ଥାଏ ତେବେ ମୂଳାର ସାଲାଡ଼ରେ କଳା ଲୁଣ ଓ ଜିରା ପାଉଡ଼ର ପକାଇ ଖାଇଲେ ବହୁତ ଉପକାର ମିଳିବ ।
୬-ଏଥିରେ ଥିବା କ୍ୟାଲସିୟମ ଓ ମିନେରାଲ୍ସ ଯୋଗୁଁ ଏହା ଆମ ଦାନ୍ତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ ।

୭-ମୂଳାର ରସ ଡ଼ାଇବେଟିସ ରେକଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ।
୮-ମୂଳା ଶରୀରର ହିମୋଗ୍ଲୋବିନକୁ ସଠିକ ରଖେ ।
୯-ମୂଳା ନିୟମିତ ଖାଇଲେ ଆମ ଶରୀର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଢିଥାଏ ।
୧୦ - ହରମୋନ ବାଲାସିଂ ପାଇଁ ମୂଳା ଏକ ଉପକାରୀ ଖାଦ୍ୟ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଏଆଇଜି ହସ୍ପିଟାଲ ସହାୟତାରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ସଫଳତାର ସହ ଯକୃତ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କଲା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଇଏମଏସ ଓ ସମ ହସ୍ପିଟାଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Bhubaneswars-IMS-and-Sam-Hospital-successfully-performed-a-second-liver-transplant-in-Odisha-with-the-help-of-Hyderabads-AIG-Hospital-76639
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Bhubaneswars-IMS-and-Sam-Hospital-successfully-performed-a-second-liver-transplant-in-Odisha-with-the-help-of-Hyderabads-AIG-Hospital-76639
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 30 Nov 2020 20:46:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଓଡ଼ିଶାରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର 29 ତାରିଖ 2020 ରେ ସଫଳତାର ସହ ଯକୃତ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କରାଯାଇଛି. ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଏଆଇଜି ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଇଏମଏସ ଓ ସମ ହସ୍ପିଟାଲ ଡାକ୍ତର ମାନଙ୍କ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଏହି ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କରାଯାଇଛି. ପୂର୍ବରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ 5 ତାରିଖରେ ଆଇଏମଏସ ସମ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସଫଳ ଭାବେ ଯକୃତ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା. ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଏଆଇଜିର ପ୍ରଫେସର ପି. ବାଲଚନ୍ଦ୍ରନ ମେନନଙ୍କ  ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ 40 ଜଣିଆ ଦଳ ମିଶି ଦୀର୍ଘ 12 ଘଣ୍ଟାର ପରିଶ୍ରମ ପରେ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲି ସମ ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି. ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମିଳନୀରେ ପ୍ରଫେସର ମନୋଜ କୁମାର ସାହୁ, ଡାକ୍ତର ଶକ୍ତି ସ୍ୱରୂପ, ଡାକ୍ତର କ୍ରିଷ୍ଣା ଚୈତନ୍ୟ, ଡାକ୍ତର ସତ୍ୟସୁନ୍ଦର ଗଜେନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦାନ କରିଛନ୍ତି. ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ସମ୍ବଲପୁର ଅଂଚଳର ଉମେଶ କୁମାର ରାଉତଙ୍କର ଯକୃତ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଅନିତା କୁମାରୀ ତାଙ୍କ ଯକୃତର 60 ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି. ଉଭୟଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ସ୍ଥିର ଅଛି ବୋଲି ଡାକ୍ତର ମାନେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି. ଏହା ସହ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଯଦି ରାଜ୍ୟରେ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଏହି ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ହସ୍ପିଟାଲ କତୃପକ୍ଷ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି. 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏହି ଭୁଲ ଯୋଗୁଁ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ କେଶ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/This-mistake-can-ruin-your-hair-76623
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/This-mistake-can-ruin-your-hair-76623
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 30 Nov 2020 13:53:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଶୀତ ଦିନ ଆସିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଯାଏ। ଶୁଷ୍କ ଜଳବାୟୁ ଯୋଗୁଁ ଉଭୟ କେଶ ଓ ତ୍ଵଚା ରୁକ୍ଷ ହୋଇଯାଏ । ସୁରକ୍ଷିତ, କଳା, ଲମ୍ବା, ଘନ କେଶ ଥିଲେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଆତ୍ମବିଶ୍ଵାସ ବଢ଼ିଥାଏ। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଳବାୟୁ, ଜୀବନଶୈଳୀ, ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ଅନିୟମିତତା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ କେଶକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ଲୋକ ଅସମୟରେ ଚନ୍ଦାପଣ, ପତଳା କେଶ, ଦୋମୁହାଁ କେଶ, ରୁପି ସମସ୍ୟା, ରୁକ୍ଷ ଓ ଶୁଷ୍କ କେଶ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ କେଶ ଝଡ଼ିବା ସମସ୍ୟାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଉଛନ୍ତି। ତେବେ, କେଶକୁ କିପରି ସୁସ୍ଥ ଓ କୋମଳ ରଖିପାରିବେ, ତାହା ଜାଣିରଖନ୍ତୁ। ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ କେଶରେ ଡ୍ରାୟର, କର୍ଲର, ଆଇରନ୍ ଭଳି ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଛିଣ୍ଡିଯାଏ ଓ ଶୁଷ୍କ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ଏହାଛଡ଼ା ବାରମ୍ବାର କେଶ ଧୋଇବା, କେଶରେ କେମିକାଲଯୁକ୍ତ ରଙ୍ଗର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଔଷଧ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କେଶ ଝଡ଼ିଥାଏ ଓ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ।

କେମିତି ନେବେ କେଶର ଯତ୍ନ?

କେଶର ପ୍ରକାର ଭେଦ ଅନୁସାରେ ଭଲ ସାମ୍ପୋର ଚୟନ କରନ୍ତୁ। କେତେକ ସାମ୍ପୋରେ ସଲଫେଟ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ସର୍ଫ ବା ଡିଟରଜେଣ୍ଟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା କେଶକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରିଥାଏ। ହେଲେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ, କାରଣ ଏହା କେଶକୁ ସଫା ତ କରେ, ହେଲେ କେଶ ନଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ। ତେଣୁ ସବୁବେଳେ ସଲ୍‌ଫେଟ୍ ମୁକ୍ତ ସାମ୍ପୋ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

ସାମ୍ପୋ କରିସାରିବା ପରେ ଭଲ କଣ୍ଡିସନର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

ଶୁଷ୍କ ଓ ଦୁର୍ବଳ କେଶ ଛିଣ୍ଡିଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥାଏ। ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁବେଳେ ବଡ଼ ଦାନ୍ତ ପାନିଆ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। କେବେ ଓଦା କେଶକୁ କୁଣ୍ଡାନ୍ତୁ ନାହିଁ। କେଶ ଓଦା ଥିବା ବେଳେ ତାହାର ମୂଳ ଦୁର୍ବଳ ଥାଏ, ଯାହା ସହଜରେ ଉପୁଡ଼ିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ।

ସବୁବେଳେ କେଶ ଶୁଖିଗଲା ପରେ କେଶକୁ ବଡ଼ ପାନିଆରେ କୁଣ୍ଡାନ୍ତୁ। କେଶ କୁଣ୍ଡାଇବା ବେଳେ ପ୍ରଥମେ ତଳ ଆଡ଼ୁ ଜଟ ଛିଣ୍ଡାନ୍ତୁ, ଧୀରେ ଧୀରେ ମୂଳରୁ କୁଣ୍ଡାନ୍ତୁ। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ବେଶି ଉପୁଡ଼ିନଥାଏ।

ଓଦା କେଶକୁ କେବେହେଲେ ବାନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଥିଲେ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇ ଥର ସଫା କରନ୍ତୁ। ବାରମ୍ବାର କେଶ ଧୋଇଲେ କେଶ ଅଧିକ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ।କେଶକୁ ସବୁବେଳେ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଧୁଅନ୍ତୁ। ଅଧିକ ଗରମ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ କେଶ ଧୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।ଯେତେ କମ୍ ଷ୍ଟାଇଲିଂ ପ୍ରଡକ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାର୍ଲରରେ କରାଯାଉଥିବା ଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ନିଂ, ସ୍ମୁଥ୍‌ନିଂ, କେଶ ସିଧା କରିବା ପାଇଁ ଆଇରନ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

କେଶରେ ନଡ଼ିଆ ତେଲ, ବାଦାମ ତେଲ, ଜଡ଼ା ତେଲ କିମ୍ବା ରାଶି ତେଲର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

ପ୍ରାକୃତିକ କେଶ ମାସ୍କ ଯେପରିକି ଅଣ୍ଡା, ମେଥି, ଘିକୁଆଁରି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏହା କେଶକୁ କୋମଳ ଓ ଚିକ୍କଣ ରଖିଥାଏ।

ତିନି ମାସ ବ୍ୟବଧାନରେ କେଶର ଟ୍ରିଂମିଂ କରାଇନିଅନ୍ତୁ। ମଝିରେ ମଝିରେ କେଶ କାଟିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଭଲ ଦେଖାଯାଇଥାଏ।

ଖାଦ୍ୟରେ ତାଜା ଫଳ, ସବୁଜ ପନିପରିବା, ଓମେଗା-୩ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ। ପନିର, ଛେନା, ଅଣ୍ଡା, ଅଖରୋଟ୍‌, ପାଳଙ୍ଗରେ ଓମେଗା-୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥାଏ, ଯାହା କେଶକୁ ଶୁଷ୍କ ହେବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ। ଏହାସହ ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଓମେଗା-୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍‌ର ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ନେଇପାରିବେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଆସିବା ପରେ ବି ରହିବ କରୋନା ପ୍ରୋଟକଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Masks-here-to-stay-even-after-coronavirus-vaccine-is-available-says-ICMR-chief-76545
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Masks-here-to-stay-even-after-coronavirus-vaccine-is-available-says-ICMR-chief-76545
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 29 Nov 2020 10:18:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ମହାମାରୀ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରି ରଖିଥିବା ବେଳେ କରୋନା ଟୀକା ପାଇଁ ଦେଶ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା । ବର୍ତମାନ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କରୋନା ଟୀକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବାକୁ ଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେବି ଅନେକ ଲୋକ ଟୀକା ଆସିବା ପରେ ସବୁ କରୋନା ପ୍ରୋଟକଲ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି।

ହେଲେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଆସିବା ପରେ ବି କିଛି ଟା କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟକଲ ରହିବ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍‌ଆର)ର ଚିଫ୍ ପ୍ରଫେସର ବଳରାମ ଭାର୍ଗଭ୍ । ନୋଭେଲ୍ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଲଗାଯାଇଛି, ଯାହାକି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ଏବଂ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ ।

ମାସ୍କ ଏକ କପଡା ଟିକା ପରି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସିଛି । କୋଭିଡ -୧୯ ର ପ୍ରସାର ବନ୍ଦ କରିବାରେ ମାସ୍କର ଅବଦାନକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । 

କରୋନାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ କେବଳ ଟିକା ଯଥେଷ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଟୀକା ଆସିବା ପରେ ବି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ପ୍ରୋଟକଲ ମାନିବାକୁ ପଡିବ । 

ବର୍ତମାନ ଭାରତରେ ୫ଟି ଟିକାର ପରୀକ୍ଷଣ ଚାଲିଛି । ଏବଂ ଏମାନେ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସଫଳତାର ସହିତ ଫଳାଫଳ ଦେଉଥିବାରୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ୩୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଦିଆଯାଇ ସାରିଥିବ ବୋଲି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍‌ଆର)ର ଚିଫ୍ ପ୍ରଫେସର ବଳରାମ ଭାର୍ଗଭ୍ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା ଲଢେଇରେ ହାରିଗଲେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Health/Another-corona-warrior-lost-in-the-corona-fight-76050
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Health/Another-corona-warrior-lost-in-the-corona-fight-76050
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Nov 2020 08:09:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ କୋରନା ମହାମାରୀ ଅନେକ କୋରନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଥିବା ବେଳେ ପୁଣି ଆଉ ଜଣେ ଆଗ ଧାଡ଼ିର କୋରନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି ଏହି ମହାମାରୀ । ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଭଞ୍ଜନଗର ଉପଖଣ୍ଡ ମେଡିକାଲରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡାକ୍ତର ଶିଶିର ସାବତଙ୍କ କୋରନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୬୧ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା । ଗତ ୧୪ ତାରିଖରେ ସ୍ୱର୍ଗତ ସାବତଙ୍କ କୋରନା ଟେଷ୍ଟ କରିଥିବା ବେଳେ ୧୫ରେ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭି ଆସିଥିଲା । ଯାହା ଫଳରେ ସେ ମାଲସାହିରେ ରହୁଥିବା ନିଜ ଘରେ ହୋମ କ୍ୟାରେଣ୍ଟ ।ଇନ ରେ ଥିଲେ । ହେଲେ ହଠାତ କୌଣସି କାରଣରୁ ଆଜି ତାଙ୍କ ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ସଂଗେ ସଂଗେ ଭଞ୍ଜନଗର ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ଶେଷରେ ଅପରାହ୍ନ ୫.୪୫ ସମୟରେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ଘଟିଥିଲା । ଆସନ୍ତାକାଲି ଭଞ୍ଜନଗର ମେଡିକାଲ ପରିସରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଗାର୍ଡ ଅଫ ଅନର ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>