Home >
ଚୀନରେ ପ୍ରଳୟଙ୍କାରି ବନ୍ୟା,୩୩ ମୃତ ଅନେକ ନିଖୋଜ
Khabar Odisha:China-floods-Death-toll-at-33-thousands-evacuated-from-Henan-province

ଚୀନ/ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୨୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଚୀନ୍‌ରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଦିନ ଚାଇନା ଗଣମାଧ୍ୟମ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ହେନାନ ପ୍ରଦେଶରୁ ଦଶହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଉଥିବା କୁହାଯାଉଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ବହୁଳ ଜନବହୁଳ ପ୍ରଦେଶ ଅଟେ ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପ୍ରମୁଖ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବୁଡ଼ାଇ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛି।

ତେବେ ହେନାନ ପ୍ରଦେଶରେ ବନ୍ୟା ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଥିବାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଚାଇନାରେ ହୋଇଥିବା ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୧.୨୨ ବିଲିୟନ ୟୁଆନ (୧୮୯ ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର) ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଅର୍ଥିକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି ବୋଲି ଜିନହୁଆ ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ସୁଦ୍ଧା, ପ୍ରାଦେଶିକ ରାଜଧାନୀ ଜେଙ୍ଗଜୋଉର ଉତ୍ତରରେ ଥିବା ଏକ ଛୋଟ ସହର ଜିନସିୟାଙ୍ଗରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ୪୭୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏବଂ ୫୫,୦୦୦ ହେକ୍ଟରରୁ ଅଧିକ ଫସଲ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ୭୬,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରି ସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ଜଣ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ବନ୍ୟା ଜଳ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଅଣ୍ଡରପାସ୍ ରେ ବୁଡ଼ିଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବୁଡ଼ିଯାଇଥିବା ବେଳେ ଜେଙ୍ଗଜୋରେ ଥିବା ଏକ ମେଟ୍ରୋରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇପାରିଲା ନଥିଲେ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment