<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା ଅଭୟାରଣ୍ୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Bhitarkanika-national-park-opens-today-57735
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Bhitarkanika-national-park-opens-today-57735
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Aug 2019 09:37:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜିଠାରୁ ପୁଣି ଥରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲା ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଛି । ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରକୁ ଯାଇ ବଉଳା କୁମ୍ଭୀର ଦେଖିବା ସହିତ ନୌଯାତ୍ରାର ମଜା ନେଇପାରିବେ । 

ବଉଳା କୁମ୍ଭୀରଙ୍କ ପ୍ରଜନନ ଋତୁ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ତିନି ମାସ ହେବ ଭିତରକନିକା ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ।  ମେ ୧ରୁ ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଭିତରକନିକା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ବଉଳା କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ତଥା ପ୍ରଜନନ ସମୟ ପାଇଁ ଏହାକୁ ୩ ମାସ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଗୁପ୍ତି ସମେତ ଖୋଳା ଓ ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତା ଦେଇ ଭିତରକନିକାକୁ ଯାଇପାରିବେ । ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ହେଲେ ଫଟୋ ଆଇଡି କାର୍ଡ ଓ ଲାଇଫ ଜ୍ୟାକେଟକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହ ନୌଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୨୯ଟି ବେସରକାରୀ ଓ ୫ଟି ସରକାରୀ ଡଙ୍ଗାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ସୁବିଧା: ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହେବ କେବୁଲ କାର ପ୍ରକଳ୍ପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Tourism-Singapore-Cable-car-facilities-for-tourists-in-Singapore-47465
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Tourism-Singapore-Cable-car-facilities-for-tourists-in-Singapore-47465
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 30 Jan 2019 06:43:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପରିବହନ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ୱାନ ଫେବର ଗୃପ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭାରତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୁବିଧା ଦେବ । ଏଥି ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କେବୁଲ କାର ଯାତ୍ରାକୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ାଇକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ଗୃପ ୪୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ଦେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ମାଉଣ୍ଟ ଫେବର ସମୂହର ସେଲ୍ସ-ବିଜନେଓ ଡଭଲପମେଣ୍ଟ ପେଟ୍ରିକ ଲି କହିଛନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଙ୍ଗାପୁରକୁ ଆସୁଥିବା ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ଏଠାରେ କେବୁଲରେ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି । ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଯେ, ଏହାକୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗୁଡ଼ିକ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି । 

କେବୁଲ କାରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଖାଇବା-ପିଇବା ମିଳିପାରିବ । ସିଙ୍ଗାପୁରର କେବୁଲ କାର ଅପରେଟର ୱାନ ଫେବର ଗୃପ କହିଛି, ଯଦି ଭାରତ ସରକାର ଚାହିବେ ଏହି ଅଭିଜ୍ଞତା ସେୟାର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଭାରତ ଅନେକ ସହରରେ ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ସହରରରେ କେବୁଲ କାର ସୁବିଧାକୁ ପରିବହନ ରୂପ ଦେବାକୁ ମନ ବଳାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀର ଦରିଆଗଂଜ ଏବଂ ଚାନ୍ଦନୀ ଚୌକ ଭଳି ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଗୁଡ଼ିକରେ କେବୁଲ କାର ସୁବିଧା ଦିଆଯିବା ନେଇ ଅନେକ ଥର ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଛି । 

ପେଟ୍ରିକ ଲି କହିଛନ୍ତି, ୨୦୧୮ରେ ପାଖାପାଖି ୧୩ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ସିଙ୍ଗାପୁର ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । ସିଙ୍ଗାପୁର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୁବିଧା ଦେଉଥିବାରୁ ଭାରତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସିଙ୍ଗାପୁରର ସଣ୍ଟୋସା ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟେ । ଏଠାରେ ଆମେରିକୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କିମ ଜଙ୍ଗ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶରେ ରହିଛି ଏଭଳି ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରୁ ଦେଖାଯାଉଛି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପାକିସ୍ତାନର ଛବି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/travel-odisha-mehrangarh-fort-situated-in-jodhpur-rajasthan-largest-in-india-can-see-whole-pakistan-from-its-top-47099
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/travel-odisha-mehrangarh-fort-situated-in-jodhpur-rajasthan-largest-in-india-can-see-whole-pakistan-from-its-top-47099
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 23 Jan 2019 17:05:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତ ଏଭଳି ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଟାରେ ରାଜା ମହାରାଜାଙ୍କର ଶାସନ ରହିଛି । ଏଠାରେ ବହୁ ରାଜା ଲୁଟ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ପାଇଁ ନିଜ ନିଜର କଳାକୃତିରେ କିଲ୍ଲା ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଠିକ ଏହି ଭଳି ଏକ କିଲ୍ଲା ବିଷୟରେ ଶୁଣେଇବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାକି ପାଂଚ ଶହ ପୁରୁଣା କିଲ୍ଲା । ଏହି କିଲ୍ଲାର ପଡୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ପାକିସ୍ତାନ ଦେଖାଯାଏ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଭାଗବଂଟା ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାକୁ କବଜା କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରି ଅସପଳ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ରାଜସ୍ଥାନର ଏହି କିଲ୍ଲାର ନାମ ମେହରାନଗଢ । 

ମେହେରାନଗଢ ଦୁର୍ଗ ବାରତର ରାଜସ୍ଥାନ ପ୍ରାନ୍ତର ଜୋଧପୁର ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ପନ୍ଦରଶହ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏହି ବିଶାଳକାୟ କିଲ୍ଲା ପଥର ପାହାଡି ଉପରେ ୧୨୫ ମିଟର ଉଚ୍ଚାରେ ନିର୍ମିତ । ଯାହା କୁତବମିନାର ଠାରୁ ବି ଉଚ୍ଚରେ । ୫୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏହି କିଲ୍ଲାରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଦେଖାଯାଉଛି । ୧୯୬୫ରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ଯୁଦ୍ଧରେ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ମେହରାନଗଢ କିଲ୍ଲାକୁ ନିଶାନା କରାଯାଇଥିଲା । ଜୋଧପୁର ଶାସକ ରାଓ ଯୋଦ୍ଧା ୧୪୫୯ ମଇ ୧୨ରେ ଏହି କିଲ୍ଲାର ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ । ମହାରାଜ ଯଶବନ୍ତ ସିଂହ ଏହାକୁ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ । 

ଏହି କିଲ୍ଲାର କାନ୍ଥ ୧୦ କିମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଛି । ଏହାର ଉଚ୍ଚତା ୨୦ ଫୁଟରୁ ୧୨୦ ଫୁଟ ଏବଂ ଚଉଡା ୧୨ ଫୁଟରୁ ୭୦ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି । ଧୁମାମଦାର ସଡକ ସହ ଯୋଡୁଥିବା ଏହି କିଲ୍ଲାର ଚାରୋଟି ଦ୍ୱାର ରହିଛି । କିଲ୍ଲା ଭିତରେ ଭବ୍ୟ ମହଲ, ଅଦଭୁଦ ଦ୍ୱାର, ଜାଲି କବାଟ ଲାଗିଛି । ରାଓ ରାଜା ଚାମୁଣ୍ଡା ମାତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିଲେ । ସେ ଯୋଦ୍ଧପୁର ଶାସକଙ୍କ କୂଳ ଦେବୀ । ସେ ସେଠାରେ ଚାମୁଣ୍ଡା ମାତାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷଣ କରୁଛି ଲେହ, ୨୦୧୮ରେ ପହଂଚିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟଟକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/National-tourism-odisha-Leh-Ladakh-most-desirable-tourist-spot-for-foreign-tourist-46955
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/National-tourism-odisha-Leh-Ladakh-most-desirable-tourist-spot-for-foreign-tourist-46955
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 21 Jan 2019 04:37:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜମ୍ମୁ, ଜାନୁଆରୀ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରର ଲେହ ଜିଲ୍ଲା ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ପାଲଟିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଏଠାକୁ ୫୦,୦୦୦ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥିବା ବେଳେ ସମୁଦାୟ ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଛନ୍ତି। ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି, ୩୫୨୪ ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଥିବା ଏହି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ ବିଦେଶୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି। 

ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ୨୦୧୮ରେ ୪୯,୪୭୭ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସମେତ ୩,୨୭,୩୬୬ ଲୋକ ଏଠାରେ ବୁଲିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ୫୦,୦୦୦ ଅଧିକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୧ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆସିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଂଚିଛି। ସେହି ବର୍ଷ ୩୬,୬୬୨ ବିଦେଶୀ ସମେତ ୧,୭୯,୪୯୧ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଲେହ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆସିଥିଲେ। 

ଲଦାଖର ପେଙ୍ଗାଙ୍ଗ ହ୍ରଦକୁ ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ଫିଲ୍ମରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଠାକାର ପରିବେଶ ସ୍ୱର୍ଗକୁ ଛୁଇଁଲା ଭଳି ହୋଇଛି। ଏହି ହ୍ରଦ ସମୁଦ୍ର ସ୍ତରରୁ ୧୪ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି। ସେହିଭଳି ଏହି ଦ୍ରହକୁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚରେ ଥିବା ସ୍ଥାନ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ। କାରଣ ଏହି ହ୍ରଦ ୧୩୪ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ଏବଂ ୭୦୦ ଫୁ ଠାରୁ ୪ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସସ୍ଥ। ଏହାର ଗଭୀରତା ହେଉଛି ୧୨୦ ଫୁଟରୁ ୨୦୦ ଫୁଟ। 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିଜ ସାଥୀ ସହ ପାରାଗ୍ଲାଇଡିଙ୍ଗ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯାନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନକୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/odisha-national-travel-best-paragliding-destinations-of-india-46446
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/odisha-national-travel-best-paragliding-destinations-of-india-46446
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 12 Jan 2019 15:48:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଯଦି ଆପଣ ପକ୍ଷୀ ଭଳି ଉନ୍ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ଆକାଶରେ ଉଡିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ପାରାଗ୍ଲାଇଡିଙ୍ଗ୍ କରନ୍ତୁ । ଏହି ଆଡଭେନଚର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆପଣଙ୍କର ଉଡିବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରି ପାରିବ । ତେବେ ଭାରତରେ ଏଭଳି କିଛି ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ କମ୍ ଟଙ୍କାରେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ କରି ପାରିବେ । ପାରାଗ୍ଲାଇଡିଙ୍ଗ ପାଇଁ ଉତରାଖଣ୍ଡ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ଥାନ । ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ରାଜସ୍ଥାନର ମାଉଂଟ ଆବୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଯଦି ପାହାଡ ଏବଂ ନଦୀର ପରିବେଶ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଉତରାଖଣ୍ଡର ନୈନିତାଲ ଏବଂ ହିମାଚଳର ବିର ବିଲିଙ୍ଗ ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ । 

ପାରାଗ୍ଲାଇଡିଙ୍ଗ କରିବା ପାଇଁ ସାହାସ ଥିବା ଉଚିତ୍ । ହିମାଚଳର ବିର ବିଲିଙ୍ଗ ସମୁଦ୍ର ପତନ ଠାରୁ ୨୬୦୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି । ଏଠାରେ ଆପଣ ମାଉଂଟେନ ବାଇକିଙ୍ଗ, ଟ୍ରାକିଙ୍ଗ ଏବଂ କ୍ୟାମ୍ପିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ କରି ପାରିବେ । ସେହି ଭଳି ଆଉ ଏକ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଇନ୍ଦ୍ରୁନାଗ । ଏହି ସ୍ଥାନ ଧର୍ମଶାଳା ମାର୍କେଟର ୫କିମି ଦୂରରେ ରହିଛି । ସମୂଦ୍ର ପତନରୁ ୨୦୦୦ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଏହି ସ୍ଥାନ ରହିଛି । ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ୨୦୧୧ରେ ଉଦଘାଟନ କରାଯାଇଥିଲା । ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହାକୁ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି । ଅକ୍ଟୋବରରୁ ନେଇ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ପାରାଗ୍ଲାଇଡିଙ୍ଗ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ସମୟ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚାନ୍ଦକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଉତ୍କଣ୍ଠାର ସହ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି ଏହି ଦେଶର ଲୋକମାନେ, ଜାଣନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/never-seen-moon-in-these-countries-of-the-world-44921
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/never-seen-moon-in-these-countries-of-the-world-44921
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 16 Dec 2018 13:33:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସ୍ୱିଡେନ, ସ୍ୱିଡେନ ଏଭଳି ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ୧୦୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକାଶରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୋଇ ନଥାନ୍ତି । ମଇ ଠାରୁ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତମିତ ହୋଇ ନଥାନ୍ତି । ସେଠାକାର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ବହୁ ଥର ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସକାଳ ୪ଟାରେ ଉଦୟ ହୋଇ ଯାଅନ୍ତି । 

ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ: ଏହା ୟୁରୋପର ଏକ ଦ୍ୱୀପ । ଏଠାରେ ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣ ଦେଖିବା ବହୁତ ରୋମାଂଚକର । ଏଠାରେ ମଇରୁ ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଥର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୋଇଥାଏ । 

କାନାଡା: କାନାଡାକୁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବଡ ରାଷ୍ଟ୍ର ବୋଲି କୁହା ଯାଏ । ଏଠାରେ ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୁଷାରପାତ ହୋଇଥାଏ । କିଛି କିଛି ସ୍ଥାନରେ ୫୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଏଠାରେ ଦିନ ରାତି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ରଶ୍ମୀ ନଜର ଆସିଥାଏ । 

ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ: ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଆକର୍ଷକ ସ୍ଥାନ । ଏହାର ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ ବରଫରେ ଆବୃତ । ଏଠାରେ ୭୩ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୋଇ ନଥାନ୍ତି । 

ଆଲାସ୍କା: ଆଲାସ୍କା ଗ୍ଲେସିୟର ପାଇଁ ବେଶ୍ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏଠାରେ ମଇରୁ ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Similipal-opened-today-42308
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Similipal-opened-today-42308
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Nov 2018 11:22:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜିଠାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଖୋଲିଛି । ଆଜିଠାରୁ ଶିମିଳିପାଳର ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଉପଭୋଗ କରିବା ସହିତ ବଣଭୋଜି କରି ମଧ୍ୟ ଆନନ୍ଦ ଉଠାଇପାରିବେ । ପିଠାବଟା ଓ କାଳିଆଣି ଫାଟକ ଦେଇ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି । 

ବର୍ଷା ଋତୁ ପାଇଁ ଜୁନ୍‌ ମାସରୁ ବନ୍ଦ ରହିଥିବା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଆଜି ଖୋଲିଛି । ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଟିକେଟ୍‌ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ପତ୍ର କେବଳ ପିଠାବଟା ଓ ଯଶିପୁର ବୁକିଂ କାଉଣ୍ଟରରୁ ସକାଳ ୬ଟାରୁ ଦିନ ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳୁଛି । ଦୈନିକ ସର୍ବାଧିକ ୩୫ଟି ଚାରିଚକିଆ ଯାନ କାଳିଆଣି ଫାଟକ ଓ ୨୫ଟି ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ ପିଠାବଟା ଫାଟକ ଦେଇ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ପ୍ରଚଳିତ ନିୟମାବଳୀମାନ ପାଳନ ନିମନ୍ତେ ଏକ ଲିଖିତନାମା ଦେବେ । ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ବୁଲାବୁଲି କରି ସାରିବା ପରେ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ପୂର୍ବରୁ ଯୋରନ୍ଦା ଓ ବରେହିପାଣି ଜଳପ୍ରପାତ ଏବଂ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ପୂର୍ବରୁ ଚହଲା ଛାଡିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ନିୟମ ହୋଇଛି । ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ରାତ୍ରୀଯାପନ କରିବେ ସେମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କରିବା ଜରୁରୀ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବୃକ୍ଷଠାରୁ ନେଇ ସମୁଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଗୁଡିକ ହେଉଛନ୍ତି ଦୁନିଆର ଗଜବ ହୋଟେଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/photomazza-41283
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/photomazza-41283
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 13 Oct 2018 13:34:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଯଦି ଆପଣ ଭ୍ରମଣ କରିବାର ସୌକ ରଖୁଛନ୍ତି ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଦୁନିଆର କେତେକ ଅଜବ ହୋଟେଲ ସମ୍ପର୍କରେ । ଯାହାକି ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ବୃକ୍ଷ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ । 

୧- କୁକୁର ଥିମ ନିର୍ମିତ ଏହି ହୋଟେଲ ଆମେରିକାର ନର୍ଥ ସେଂଟ୍ରାଲ ଇଡାହୋରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହା ଦେଖିବାକୁ କୁକୁର ଭଳି । ଏହି ହୋଟେଲରେ କୁକୁରର ମୁଣ୍ଡ ଭାଗରେ ଥିବା ଅଂଶରେ ବେଡ ରୁମ୍ ନିର୍ମାଣ କରା ଯାଇଛି । 

୨- କୟାପସୁଲ ବୈଲ୍ୟୁ ନାମକ ହୋଟେଲ ଜାପାନର ଟୋକିଓରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହିଭଳି ହୋଟେଲ ଗୁଡିକ ଚୀନରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ହୋଟେଲର ରୁମ ଗୁଡିକ କ୍ୟାପସୁଲ ଭଳି ତିଆରି କରା ଯାଇଛି । ଗୋଟିଏ ହୋଟେଲରେ ୫୦ ରୁ ୬୦ଟି ରୁମ ରହିଥାଏ । ଏହା ଭିତରେ ସବୁ ପଦରକାରର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ଥାଏ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ, ଏହି ହୋଟେଲର ରୁମ ଗୁଡିକ ସସ୍ତା ଥାଏ । 

୩- ଏହି ହୋଟେଲ ସ୍ପେନରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଯାହାର ଡିଜାଇନ ଫ୍ରୈଙ୍କ ଜେରି କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ନିର୍ମାଣ ମେ ୨୦୦୩ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୨୦୦୬ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୪୩ଟି ବଖରା ଏବଂ ୩ଟି ରେଷ୍ଟୁରାଂଟ ରହିଛି । ମଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଏହି ହୋଟେଲ ଥିବା କାରଣରୁ ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମଦର ରଙ୍ଗରେ ଚିତ୍ରିତ କରା ଯାଇଛି । 

୪- ପଏଟାଗୋନିଆର ହିଲୋ ହିଲୋ ଘଂଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ଥିବା ଏହି ହୋଟେଲରୁ ଆପଣ ଜ୍ୱାଳାମୁକୀ ଭିତରେ ରହିବା ଅନୁଭୂତି କରି ପାରିବେ । ଜ୍ୱାଳାମୁକୀ ଆକାରରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ହୋଟେଲର ଝରଣା ବହୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ପାହାଡ ଉପରେ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ କୋଠରୀ ନିର୍ମାଣ କରା ଯାଇଛି । ବୃକ୍ଷ ଗଣ୍ଡିରେ ବାଥ ଟବ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରା ଯାଇଛି । 

୫- ସ୍ୱୀଡେନରେ ପ୍ରକୃତିକୁ ଉପବୋଗ କରିବା ପାଇଂ ଟ୍ରିହୋଟେଲ ନିର୍ମାନ କରା ଯାଇଛି । ଭୂମି ଠାରୁ ୧୫ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାରେ ଗଛ ଉପରେ ଏହି ହୋଟେଲର କିଛି ଭାଗ ରହିଛି । ମିରର କ୍ୟୁବ, ବାର୍ଡସ ନେଷ୍ଟ, ଦ କେବିନ, ଦ ୟୁଏଫଓ, ଡ୍ରାଗନ ଫ୍ଲାଏ, ଦ ବ୍ଲ୍ୟୁ କୋନ ଇତ୍ୟାଦି ନାମରେ ହୋଟେଲ ଏଠାରେ ରହିଛି । 

୬- ବରଫରେ ଆବୃତ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ୧୯୯୦ରେ ଏହି ହୋଟେଲ ତିଆରି କରା ଯାଇଥିଲା । ଏଟାରେ ସବୁ ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କୁ ବରଫରେ ନିର୍ମିତ ମିଳିବ । ଖରା ଦିନ କାଟିବ ପାଇଁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ । 

୭- ଦୁଃସାହାସିକତା ପ୍ରତି ଆକୃଷ୍ଟ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ସ୍ଥାନ ରହିଛି । ପେରୁ ସ୍ଥିତ ନେଚୁରା ବାଇବ ହୋଟେଲରେ ଆପଣ ପାହାଡ ଚଢି ଏହି ହୋଟେଲରେ କଫିର ଆନନ୍ଦ ଉଠାଇ ପାରିବେ ।    

୮- ୱାସିଙ୍ଗଟନ ଆମେରିକାର ଏଶଫର୍ଡ ନାମକ ସ୍ଥାନରେ ଏକ ହୋଟେଲ ଅବସ୍ଥିତ । ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁନା ସିଡର ବୃକ୍ଷରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ହୋଟେଲ ୫୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି । ଏହା ଉପରେ ଏକ ଇନ୍ଦ୍ର ଧନୁ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରା ଯାଇଛି । ଏହି ପୋଲ ୧୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରୟୋଗଶାଳାକୁ ଯାଇଛି । 

୯- ଜର୍ମାନୀର ଷ୍ଟୁଆର୍ଟଗାର୍ଡରେ ଏହି ହୋଟେଲର ସମସ୍ତ ଜିନିଷ କାରର ଥିମରେ ନିର୍ମିତ ।ଏହି ହୋଟେଲରେ ବେଡ୍ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ କାର ଶୈଳୀରେ ନିର୍ମାଣ କରା ଯାଇଛି । 

୧୦-ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ପିଜିର ଏହି ହୋଟେଲ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଅନୁଭୂତି କରାଇ ପାରିବ । ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଅବସ୍ଥିତ ଦୁନିଆର ଏକମାତ୍ର ହୋଟେଲ ପୋସାଇଡନ ଅଣ୍ଡରସି ରିଜର୍ଟ ବିବାହ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରା ଯାଉଛି ।   

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଶ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନ ବନ୍ଦର ଓ ଷ୍ଟେସନରେ ଫୁଲ ଚନ୍ଦନ ଦେଇ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ କରାଯାଉଛି ସ୍ୱାଗତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/World-tourism-day-40344
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/World-tourism-day-40344
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 27 Sep 2018 11:15:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ । ୧୯୮୦ରୁ ଏହି ଦିନଟିକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ  ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ । ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରୁଛି । ରାଜଧାନୀର ବଡ ବଡ କୋଠା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଫିସ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ, ଜୟଦେବ ବାଟିକା ଓ ଧଉଳି ଶାନ୍ତି ସ୍ତୂପକୁ ସଜା ଯାଇଛି । ଆଜି ବିମାନବନ୍ଦର ଓ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ପାରମ୍ପରିକ ଢଙ୍ଗରେ ଫୁଲଚନ୍ଦନ ଦେଇ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଛି । 

ବିଶ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ ଅବସରରେ କଟକ ବାରବାଟୀ ଦୁର୍ଗରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ଆୟୋଜନ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ସକାଳ ୭ ଟାରେ ରାଜଧାନୀର କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରୁ ଉତ୍କଳ ମଣ୍ଡପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ପଦଯାତ୍ରା  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସେହିପରି ସଂଧ୍ୟାରେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜିଠାରୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, ଲାଗିଲା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଲମ୍ବା ଧାଡି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Bhitarakanika-National-open-today-After-3-months-36871
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Bhitarakanika-National-open-today-After-3-months-36871
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 01 Aug 2018 10:59:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ଠାରୁ ଭିତରକନିକା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲାଯାଇଛି। ଦୀର୍ଘ ୩ ମାସ ଧରି ବନ୍ଦ ରହିଥିବା ଭିତରକନିକା ଆଜି ଖୋଲିବା ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଲମ୍ବାଧାଡି ଲାଗି ରହିଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । 

କୁମ୍ଭୀରମାନଙ୍କ ପ୍ରଜନନ ଋତୁ ଯୋଗୁ ଗତ ମଇ୧ ତାରିଖରୁ ଜୁଲାଇ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗା ଯାଇଥିଲା । ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ପ୍ରବାହିତ ନଦୀ ନାଳରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ବଉଳା କୁମ୍ଭୀର ଏହି ସମୟରେ ବସାବାନ୍ଧି ସେଥିରେ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାନ୍ତି । ସେଗୁଡିକୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉଭୟ ସତର୍କତାର ସହିତ ଜଗିଥାନ୍ତି । ବାହ୍ୟ ଶତ୍ରୁ ପାଇଁ ବଉଳା କୁମ୍ଭୀରମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ହିଂସ୍ର ହୋଇପଡ଼ିଥାନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜନଗର ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଭିଜନ ପକ୍ଷରୁ ୩ ମାସ ପାଇଁ ଭିତରକନିକାକୁ ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଆଜିଠାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଭିତରକନିକା ବୁଲିବାକୁ ଯାଇ ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାର ସୁବିଧା ପାଇପାରିବା ନେଇ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>