<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ୨୮ରୁ ଖୋଲିବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ମନ୍ଦିର, ସୂଚନା ଦେଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/The-famous-Akhandalmani-temple-will-open-on-the-28th-the-district-collector-said-77564
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/The-famous-Akhandalmani-temple-will-open-on-the-28th-the-district-collector-said-77564
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 21 Dec 2020 14:43:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭଦ୍ରକ୍‌, ଡିସେମ୍ବର ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ନିଷ୍ପତି ପରେ ଧିରେ ଧିରେ ରାଜ୍ୟ ସବୁ ବଡ ବଡ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ନେଇ ତାରିଖ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି । ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର, କାକଟପୁର ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିର ଓ ଧବଳେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ଭଳି ବର୍ତମାନ ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ନେଇ ତାରିଖ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।

ଆସନ୍ତା ୨୮ ତାରିଖରୁ ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି । କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଭକ୍ତମାନେ ବାବାଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଟ୍ୱିଟ୍ ଯେଗେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଭଦ୍ରକ୍ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ।

ଆଗାମୀ ୨୮ ଓ ୨୯ ତାରିଖ ଦିନ କେବଳ ସେବାୟତଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ । ସେହିଭଳି ୩୦ ଓ ୩୧ ତାରିଖରେ ଆରଡ଼ି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ । ଜାନୁଆରି ୧ ଓ ୨ ତାରିଖ ଦୁଇ ଦିନ ଲାଗି ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ରହିବ । ଏହା ପରଠାରୁ ଅର୍ଥାତ୍ ଜାନୁଆରୀ ୩ ତାରିଖରୁ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ବଡ ଘୋଷଣା:ନିର୍ମାଣ ହେବ ଭକ୍ତ ନିବାସ, ୧୦୦ଟଙ୍କାରେ ପୁରୀରେ ରହିପାରିବେ ଭକ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Srimandir-administrations-big-announcement-Bhakta-Niwas-will-be-built-devotees-can-stay-in-Puri-for-Rs-100-77488
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Srimandir-administrations-big-announcement-Bhakta-Niwas-will-be-built-devotees-can-stay-in-Puri-for-Rs-100-77488
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 19 Dec 2020 16:29:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁରୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : କରୋନା ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରୁ ବଡଦେଉଳରେ ବି ତାଲା ପଡିଥିଲା । ଧିରେ ଧିରେ କରୋନା କହର କମିବାରୁ ଏବେ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ୨୩ ତାରିଖରୁ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର । ଦୀର୍ଘ ୯ମାସ ଧରି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଅନାଇ ବସିଛନ୍ତି ଭକ୍ତ ।

ତେବେ ଆଗକୁ ବଡଦିନ ଓ ନୂଆବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ସୁବିଧା ଓ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି । ପୁରା ଦେଶରୁ ନୂଆବର୍ଷରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭିଡ ଯମୁଥିବାରୁ ଭକ୍ତ ମାନଙ୍କ ରହଣୀକୁ ନେଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି ।

ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତ କିଭଳି ଭାବରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ରହି ବିନା ବାଧାରେ ଜଗା ଦର୍ଶନ କରି ପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଭକ୍ତ ନିବାସ । ଏହି ଭକ୍ତ ନିବାସ ବାସେଳି ସାହି ନିକଟରେ ନିର୍ମିତ ହେବ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ କ୍ରିଷନ୍ କୁମାର । ଏବଂ ଏହି ଭକ୍ତ ନିବାସରେ ଭକ୍ତ ମାନେ ମାତ୍ର ୧୦୦ଟଙ୍କାରେ ରହି ପାରିବେ ଏବଂ ନିବିଘ୍ନରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ।

ଭକ୍ତ ନିବାସ ପାଇଁ ବାସେଳୀ ସାହି ଥାନା ନିକଟରେ ୯ରୁ ୧୦ ଏକର ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଏହି ଭକ୍ତ ନିବାସରେ ୩ରୁ ୪ ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ରହଣି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ ଏବଂ ଶଯ୍ୟା ପିଛା ମାତ୍ର ଶହେରୁ ଦେଢ଼ ଶହ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୯ ମାସ ପରେ ଖୋଲିବ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର, ଡିସେମ୍ବର ୨୭ରୁ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଅନୁମତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/The-Lingaraj-Temple-which-will-open-9-months-later-will-allow-devotees-to-visit-from-December-27-77339
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/The-Lingaraj-Temple-which-will-open-9-months-later-will-allow-devotees-to-visit-from-December-27-77339
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 15 Dec 2020 16:40:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ପୁରୀ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ନେଇ ତାରିଖ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ମନ୍ଦିର କେବେ ଖୋଲିବ ତାକୁ ନେଇ ସେବାୟତ ମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥିଲେ ।

ସୋମବାର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ନେଇ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ସେବାୟତ ମାନେ ପ୍ରତିବାଦ କରି ସମୂହ ଦୀପଦାନ କରିବା ପରେ ଆଜି ଲିଙ୍‌ଗରାଜ ମନ୍ଦିର କେବେ ଖୋଲିବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଦୀର୍ଘ ୯ ମାସ ପରେ ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର । ଆସନ୍ତା ୨୭ରୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ୨୭ରୁ ୩୧ ଯାଏଁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ସେବାୟତଙ୍କ ପରିବାର । ନୂଆବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ଜାନୁଆରି ୧ ଓ ୨ରେ ବନ୍ଦ ରହିବ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର । ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି ଭକ୍ତ କିମ୍ବା ସେବାୟତଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଛଡାଯିବ ନାହିଁ ।

ଏହା ପରେ ୩ରୁ ୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବାସିନ୍ଦାକୁ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିବ । ତେବେ ଜାନୁଆରୀ ୬ ତାରିଖରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ବାବା ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇପାରିବେ ବୋଲି ବିଏମସି କମିଶନର କରିଛନ୍ତି ।

ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା, କୋଭିଡ ନେଗେଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ଦେଖାଇଲେ ହିଁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ଭକ୍ତ । ଏହାସହ ଦର୍ଶନ ବେଳେ କୋଭିଡ ଗାଇଡଲାଇନକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ସହ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଏକ ସମୟରେ ସର୍ବାଧିକ ୫ଶହ ଲୋକ ରହିପାରିବେ । ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ କୋଭିଡ୍ ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିବ, ସେମାନଙ୍କୁ ହିଁ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିବ । ତା’ପୁଣି ଏହି ଟେଷ୍ଟ ୪-୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ବିଏମସି କମିଶନର ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂସ୍କରଣ, ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଙ୍ଗ୍ ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଲେ ଉଦଘାଟନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/The-second-edition-of-Eco-Retreat-has-started-the-Chief-Minister-inaugurated-the-video-conference-77076
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/The-second-edition-of-Eco-Retreat-has-started-the-Chief-Minister-inaugurated-the-video-conference-77076
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 09 Dec 2020 16:38:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି କରୋନା ମହାମରୀ ଯୋଗୁଁ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ବନ୍ଦ ହୋଇ ପଡିଥିଲା । ମାତ୍ର ଏବେ ଧିରେ ଧିରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ସଜେଇ ହେଉଛି ଓଡ଼ିଶା ଟୁରିଜିମ୍ । ଆଜି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂସ୍କରଣ । 

ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ରଟକଙ୍କ ସହିତ ଡୋମେଷ୍ଟିକ୍ ଟୁରିଷ୍ଟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆକୃଷ୍ଟ ରହିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ପୁଣି ଏହାର ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂସ୍କରଣକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଙ୍ଗ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ୩ ମାସର ଏହି ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜିଠାରୁ କୋଣାର୍କର ରାମଚଣ୍ଡୀ ବେଳାଭୂମି, ସାତକୋଶିଆ, ଭିତରକନିକା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡି ଏବଂ ହୀରାକୁଦଠାରେ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହା ଫେବୃଆରି ୨୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ । ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ଲାଗି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି । 

ତେବେ ଶୀତ ଋତୁରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଏହି ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ ଗତ ଥର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ବେଶ୍ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥିଲା ଏବଂ ଚଳିତ ଥର ମଧ୍ୟ ଏହା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସଫଳ ହେବ ବୋଳି ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ଟୁରିଜିମ୍ କର୍ତ୍ତୁପକ୍ଷ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶୀଘ୍ର ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Jagannath-Temple-will-open-soon-77066
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Jagannath-Temple-will-open-soon-77066
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 09 Dec 2020 13:11:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁରୀ : କରୋନା କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର । ଅନଲକ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସବୁ ଖୋଲିଛି କିନ୍ତୁ ଖୋଲି ପାରିନି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର । ମନ୍‌ଦିର ଖୋଲିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଓ ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରେମୀ ମାନେ ବାରମ୍ବାର ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପୂର୍ବରୁ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ନେଇ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଓ ସେବାୟତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକ ବସିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଡିସେମ୍ବର ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ନେଇ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଶୀଘ୍ର ମନ୍ଦର ଖୋଲିବା ନେଇ ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସାହ ବଢିଛି ।

ତେବେ କଟକଣା ଭିତରେ କେଉଁଭଳି ଭାବରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲାଯିବ ଓ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିଲେ କଣ ସବୁ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ଏଥି ସହିତ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଦର୍ଶନ ସମୟରେ କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟକଲ୍ କୁ କେଉଁ ଭଳି ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବ ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ଠାରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି ।

ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ବର୍ତମାନ ଠାରୁ ବିଚାର ବିମର୍ଶ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଆଗକୁ ବଡ଼ ଦିନ ଓ ନୂଆ ବର୍ଷ ଥିବାରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ବେଶ୍ ଭିଡ ଜମିଥାଏ ଓ ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡକୁ କେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଆୟତ କରାଯାଇ ପାରିବ ତାକୁ ନେଇ ବ୍ଳୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ତିଆରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ତେବେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ନେଇ ଆଉ ଏକ ବୈଠକ ବସିବା ସହିତ ଲୋକମାନଙ୍କ ଠାରୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରାମର୍ଶ ଓ ବିଚାର ବିମର୍ଶ କରିବା ପରେ ହିଁ ମନ୍ଦିର କେତେ ତାରିଖ ଠାରୁ ଖୋଲିବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବେ ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ କ୍ରିଷନ୍ କୁମାର ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହେଲା ୩୧ ତମ କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/The-31st-Konark-Festival-was-celebrated-76902
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/The-31st-Konark-Festival-was-celebrated-76902
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 06 Dec 2020 10:39:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମହାମାରୀ କରୋନା କାଳରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ୩୧ ତମ କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗୁରୁ କେଲୁଚରଣ ମହାପାତ୍ର ଓଡ଼ିଶୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ଓଡିଶୀ ଶୈଳୀରେ କଥକ ନୃତ୍ୟ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବିମୁଗ୍ଧ କରିଛି। ଏହା ସହିତ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଦ୍ୱାରା କଥକ ଶୈଳୀରେ ଗଣେଶ ବନ୍ଦନା, ସଂଗୀତ ସଂଯୋଜନାରେ ଗଙ୍ଗା ଯମୁନା ସରସ୍ଵତୀ ତ୍ରିବେଣୀ ଗାୟନ ଓ ବାଦନରେ କଥକ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରେମ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା।

ଶେଷ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ତୁଷାରକାନ୍ତି ବେହେରା ଓ ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସଚିବ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟପଟେ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣାଭ ବେଳାଭୂମିରେ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ଚାଲୁଥିବା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଲୁକା କଳା ଉତ୍ସବ ଉଦଯାପିତ ହୋଇଛି।

ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ବାଲୁକା ରାଶିରେ ବିଶ୍ଵ ଐତିହ୍ୟ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଓଡିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଓ କରୋନା ସଚେତନତା ଆଦି ଉପରେ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ବାଲୁକା କଳା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା । ବାଲୁକା କଳା ଉତ୍ସବରେ ରାଜ୍ୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ୭୨ ଜଣ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଗସ୍ତ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/The-Chief-Minister-will-visit-the-Lingaraj-temple-today-76731
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/The-Chief-Minister-will-visit-the-Lingaraj-temple-today-76731
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 02 Dec 2020 14:39:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ମାତ୍ର କିଛି ସମୟ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଗସ୍ତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଗସ୍ତ କରି ମନ୍ଦିରର ଐତିହାସିକ ଉନ୍ନତିକରଣର ସ୍ଥିତି ପରଖିବେ ନବୀନ୍ ।

ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରମନ୍ଦିର ଭଳି ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ଉନ୍ନତି କରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜୋରଦାର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏଥିପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ପୁରୀରେ ଉଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ସବୁ ବିଗାଡି ଦେବାରୁ ବର୍ତମାନ ପୁଣି ଥରେ ମନ୍ଦିର ଉନ୍ନତିକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଯାହା ବର୍ତମାନ ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ।

ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୫ ଟାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକାମ୍ରକ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସହିତ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖ ବୁଲି ଏକାମ୍ରକ୍ଷେତ୍ର ଉନ୍ନତିକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ତଦାରଖ କରିବେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୋଣାର୍କ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ଆଉ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍‌ ସୁବିଧା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Eco-retreat-facilities-will-be-available-to-tourists-in-four-other-places-in-the-state-including-Konark-75264
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Eco-retreat-facilities-will-be-available-to-tourists-in-four-other-places-in-the-state-including-Konark-75264
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 03 Nov 2020 08:49:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋଣାର୍କ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ଆଉ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍‌ ସୁବିଧା । ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ତିନି ମାସ ଧରି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲିବ । ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଅସ୍ଥାୟୀ ତମ୍ବୁ ତଳେ ତାରକା ହୋଟେଲ ଏବଂ ବାର୍‌ର ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ । ଏଥିସହ ଜଳକ୍ରୀଡ଼ା, ବୋଟିଂ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ନିଆରା ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲାବେଳେ ଅନଲକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କଟକଣା ମୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ଧୀରେଧୀରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ କରିବା ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରତି ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ବିଭାଗ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇଛି। ଯେହେତୁ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ଆୟୋଜିତ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ବେଶ୍‌ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ ତେଣୁ ଏହାକୁ ପୁଣିଥରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଯେପରି କରୋନା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକୃତିକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି। ଚଳିତବର୍ଷ କୋଣାର୍କ, ହୀରାକୁଦ, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡ଼ି, ସାତକୋଶିଆ, ଭିତରକନିକାରେ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ବିଭାଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛି।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ତାରକା ହୋଟେଲ ଭଳି ବିଭିନ୍ନପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ। ଅତିଥିଙ୍କ ରହଣି ପାଇଁ ୧୪୦ରୁ ଅଧିକ କଟେଜ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ସେମାନେ ଯେପରି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ପାଇ ପାରିବେ ସେନେଇ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। କଟେଜ ବୁକିଂ ପାଇଁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏଯାବତ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇନାହିଁ। ତେବେ କୋଣାର୍କ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍‌ରେ ୫୦ଟି କଟେଜ୍‌ ସୁବିଧା ସହିତ କନଫରେନ୍ସ ହଲ୍‌ କରାଯିବ। ସେହିପରି ସାତକୋଶିଆ, ହୀରାକୁଦ, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡ଼ିରେ ୨୫ଟି ଏବଂ ଭିତରକନିକାରେ ୧୫ଟି କଟେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି। କରୋନା କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଭ୍ରମଣ ଉପରେ କଟକଣା ରହିଛି। ବୁକିଂ କରିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାେନ ଭିତରକନିକା ଓ ହୀରାକୁଦରେ ବୁଲିବା ସହିତ ବୋଟିଂ ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ। କୋଣାର୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ଜାଗାରେ ଜଳକ୍ରୀଡ଼ାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ଏଥିସହ ଅତିଥିଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ ବୋଲି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୨୦୧୯ରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ମୋଟ ୧,୫୪,୨୨,୭୬୫ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ରାଜ୍ୟ ଭିତର ୧,୫୩,୦୭,୬୩୭ ଏବଂ ବିଦେଶୀ ୧,୧୫,୧୨୮ ଜଣ ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ୨୦୨୦ ଜାନୁଆରୀରେ ୧୯,୨୫,୭୩୪, ଫେବୃଆରୀରେ ୧୨,୮୨,୩୩୭ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମୋଟ ୬୧,୧୫୨୭ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶୀତରୁତୁରେ ଘରେ ବସି ଦେଖନ୍ତୁ ନନ୍ଦନକାନନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Sit-at-home-in-the-winter-and-watch-Nandankanan-75100
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/Sit-at-home-in-the-winter-and-watch-Nandankanan-75100
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 29 Oct 2020 17:10:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

 _~ýðUKମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ଏଣିକି ଘରେ ବସି ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନକୁ ଉପଭୋଗ କରି ପାରିବେ । ମହାମାରୀ କରୋନା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ସାତ ମାସ ହେବ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ନନ୍ଦନକାନନ । କରୋନା କଟକଣା ମାନି ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ଖୋଲିବା ପରେ _~ýðUKମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଭିନବ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ଆସି ପାରୁନଥିବା _~ýðUKମାନଙ୍କ ଏହା ବେସ ସହାୟକ ହେବ ।

ଯଦି କେହି ନନ୍ଦନକାନନ ଆସି ପାରୁନଥିବେ, ତାହେଲେ ସେମାନେ ଘରେ ବସି ନନ୍ଦନକାନନର ସମସ୍ତ ଜୀବଜନ୍ତଙ୍କୁ ଦେଖିପାରିବେ । ନନ୍ଦନକାନନର ସମସ୍ତ ଜୀବଜନ୍ତêଙ୍କ ଭିଡିଓ ୱେବସାଇଟରେ ଅପଲୋଡ କରାଯାଇଛି ।

 https://www.nandankanan.org/ ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଇ ଯେ କେହି ଘରେ ବସି ନନ୍ଦନକାନନର ପରିବେଶ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ । ଏନେଇ ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଦୀର୍ଘ ୭ ମାସ ଧରି ବନ୍ଦ ରହିବା ପରେ ଗତ ୪ ତାରିଖରୁ ଖୋଲିଛି ନନ୍ଦନକାନନ । _~ýðUKମାନଙ୍କ କାଉଣ୍ଟର ଓ ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ଟିକଟ କିଣି ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟମର ସୌନ୍ଦ~ýðକୁ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦୀର୍ଘ ୭ମାସର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Tourism/bhitarkanika-national-park-in-odisha-reopens-for-public-today-amid-strict-covid-restrictions-74710
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Tourism/bhitarkanika-national-park-in-odisha-reopens-for-public-today-amid-strict-covid-restrictions-74710
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Oct 2020 14:20:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରାୟ ସାତ ମାସର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବା ଓଡ଼ିଶାର କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଭିତରକାନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ (କୁମ୍ଭୀର ଅଭୟାରଣ୍ୟ) ଆଜିଠାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲାଯାଇଛି । ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଲକ୍‌ଡ଼ାଉନ୍ ହେତୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପାର୍କ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜନସାଧାରଣ ପାର୍କକୁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌କୁ କଡାକଡି ଭାବ ପାଳନକରି ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ । ହେଲେ କାଶ, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଫ୍ଲୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>