<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସରିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନାମାଙ୍କନ, ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ୩୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-347-Candidate-filed-nomination-for-2nd-phase-election-50666
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-347-Candidate-filed-nomination-for-2nd-phase-election-50666
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 21:55:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବାର ଆଜି ଥିଲା ଶେଷ ତାରିଖ। ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ୩୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀ। ୫ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ୪୫ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପରି ୩୫ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ୩୦୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିଧାନସଭା ମତଦାନ ପାଇଁ ୨୦୩ ଜଣଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର କାଏମ ରହିଛି। ଲୋକସଭା ପାଇଁ ୨୮ ଜଣଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର କାଏମ ରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟାରୟ ମତଦାନ ଏପ୍ରିଲ ୧୮ରେ ହେବ। ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶାର ୫ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ବରଗଡ଼, ଆସ୍କା, କନ୍ଧମାଳ, ବଲାଙ୍ଗୀର ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଏବଂ ଏବଂ ଏହାର ଅନ୍ତର୍ଗତ ୭ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହେବ।  

ବରଗଡ଼ ଲୋକସଭାରୁ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ସୁରେଶ ପୂଜାରୀ ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଦେବତା  ବରଗଡରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣି ଅଫିସରଙ୍କ ପାଖରେ ବିରାଟ ପଟୁଆରରେ ଯାଇ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। 

ଏହି ପରି ଆସ୍କାରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରମିଳା ବିଶୋୟୀ, ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଅନୀତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସେହି ପରି କନ୍ଧମାଳରୁ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଅଚ୍ୟୁତ ସାମନ୍ତ, ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡା, କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ମାନସ କୁମାର ଆଚାର୍ୟ୍ୟ  ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସରଙ୍କ ପାଖରେ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

ବଲାଙ୍ଗୀରରୁ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ କଳିକେଶ ନାରାୟଣ ସିଂହ ଦେଓ, ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଅନୀତା ସିଂହଦେଓ ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସମରେନ୍ଦ୍ର ମିତ୍ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସୁନ୍ଦରଗରଡୁ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଜୁଏଲ ଓରାମ, ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ସୁନୀତା ବିଶ୍ଵାଳ ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଜର୍ଜ ତିର୍କି ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଠ ମଲ୍ଲିକ ରାଜ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ପରେଶ ଦେଓ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/politics-odisha-joinning-programe-in-bjp-party-office-in-odisha-50665
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/politics-odisha-joinning-programe-in-bjp-party-office-in-odisha-50665
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 21:36:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ନୀତି ଆଦର୍ଶରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଆଜି ଆଠ ମଲ୍ଲିକ ରାଜ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ପରେଶ ଦେଓ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସେହିପରି ଏକାମ୍ର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାବୁ ସିଂଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏକାମ୍ର ସମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନର ସଭାପତି ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଦାସ, ଉପସଭାପତି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ସହ ଅନେକ କର୍ମୀ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପୁଷ୍ପିତା ବେହେରା, ମୋନାଲିସା ଦାସ, ସୀତା ବେହେରା, ରୀନା ବେହେରା, ପୋଖରୀପୁଟର ପ୍ରଭାତି ଦାସ, ୟୁନିଟ୍-୬ର ,ପ୍ରମିଳା ସାହୁ, ଗାୟତ୍ରୀ ସାହୁ, , ପାତ୍ରପଡାର ପ୍ରଣିତା ପଣ୍ଡା, ଦୀପିକା ଚାନ୍ଦ, ସିଆରପି ଅଂଚଳର ଜୟନ୍ତ ନାୟକ, ମିନତୀ ବାରିକ, ଜେଲି ଦିଗଲ, ଭିଏସଏସ ନଗରର ସୁନୀଲ କୁମାର ଚାନ୍ଦ, ଜାଗମରାର ଦର୍ଗା ପ୍ରସାଦ ତ୍ରିପାଠି, ନୀଳକଣ୍ଠ ନଗରର ପ୍ରଭାତି ଲାଗୁରୀ, ମିନତି ବାରିକ, ଜୟନ୍ତା ନାୟକ, ପୀତାମ୍ବର ଦିଗୀଙ୍କ ସମେତ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଅଚଂଳର ପ୍ରାୟ ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଆଜି ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସମସ୍ତ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଦଳୀୟ ଉତରୀୟ ଏବଂ ଟୋପି ପିନ୍ଧାଇ ବିଦ୍ଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଦଳରେ ସାମିଲ କରାଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ଉପ ସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ସହ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ । ଏହି ମିଶ୍ରଣ ଦ୍ୱାରା ଦଳ ଆହୁରି ମଜବୁତ୍ ହେବ ବୋଲି ସମିର ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ।

ମୋଦିଙ୍କ ବିକାଶ ଧାରାରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସଦ୍ୟ ବିଜେପିରେ ମିଶିଥିବା କର୍ମୀମାନେ କହିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ ବିଜେପି ସରକାର କରିପାରିବ । ଏଥି ସହ ବିଜେପି ହିଁ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ ବୋଲି ନୂତନ ଭାବେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିବା ସଦସ୍ୟମାନେ କହିଛନ୍ତି । 

ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବରେ ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ, ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପ ସଭାପତି ଠାକୁର ରଂଜିତ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ନବୀନ ନମ୍ବର ୱାନ-ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/politics-odisha-shiv-raj-singh-chauhan-targets-bjd-50663
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/politics-odisha-shiv-raj-singh-chauhan-targets-bjd-50663
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 20:57:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ହେଭିୱଟଙ୍କୁ ମୈଦାନକୁ  ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି । ଏହି ପରିପେକ୍ଷରେ ବିଜେପିର ଷ୍ଟାର କେମ୍ପନର ତଥା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଓଡିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସି ଦଳ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିଛନ୍ତି ।  ପୁରୀ ନିମାପଡ଼ା ବଳଙ୍ଗାରେ ବିଜେପିର ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ ଯୋଗଦେଇ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂଚୌହ୍ୱାନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରେର ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ କଟକ ବାରବାଟୀ ବିଧାୟକ ବିଧାୟକ ଦେବାଶିଷ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି । ବିଧାୟକ ଦେବାଶିଷ ସାମନ୍ତରାୟ ସହିଦଙ୍କ ଦାଦାଙ୍କୁ ତଣ୍ଟିଆ ମାରିଲେ, ଏଭଳି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଧକ୍କା ମାରି ଦଳରୁ ବାହାର କରିବା ଦରକାର, ଏଭଳି ଲୋକ ସାର୍ବଜନୀନ ଜୀବନରେ ରହିବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶିବରାଜ । 

ପୁରୀ ନିମାପଡ଼ା ବଳଙ୍ଗାରେ ବିଜେପିର ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂଚୌହ୍ୱାନ  ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଥିବା ସାମ ପିଟ୍ରୋଡାଙ୍କୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ନବୀନଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି । ସାମ ପିଟ୍ରୋଡା ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଉପଦେଷ୍ଟା ଥିଲେ; ଏଭଳି ଲୋକକୁ ଉପଦେଷ୍ଟା ରଖିଥିବା ନବୀନଙ୍କୁ ଲାଜ ମାଡ଼ିବା ଦରକାର ବୋଲି ଶିବରାଜନ ସିଂ ଚୌହାନ କହିଛନ୍ତି । -ନାରୀ ବିରୋଧୀ ହିଂସା ଓ ଦୁଷ୍କର୍ମରେ ଓଡ଼ିଶା ସାରା ଦେଶରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି, ନ୍ୟାୟ ନ ପାଇ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ । ଓଡ଼ିଶାରେ ଦୁର୍ନୀତି, ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର, ପିସି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି; ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନମ୍ବର ୱାନ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶିବରାଜ । 

ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ ଶିବରାଜ ସିଂଚୌହ୍ୱାନ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ।  ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ସତ୍ୟତା ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରମାଣ ମାଗୁଛି, ଆଗକୁ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ହେଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କୁ ଜେଟ୍‌ରେ ବାନ୍ଧି ନେବା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିର୍ବାଚନୀ ଶୃଖଳା ନେଇ ଆଡଭାଇଜରୀ ଜାରି କଲା ଡିସିପି, ସବୁ ଦଳକୁ ଚିଠି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-politics--Odisha-Advisory-allotted-for-all-parties-by-DCP-50662
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-politics--Odisha-Advisory-allotted-for-all-parties-by-DCP-50662
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 20:52:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ପରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ନିର୍ବାଚନୀ ବୈତରଣୀ ପାରହେବାକୁ ସବୁ ଦଳ ଯୋରଦାର ଚେଷ୍ଟା ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଏହି ଭିତରେ ଡିସିପି ନିର୍ବାଚନୀ ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆଡଭାଇଜରି ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ନିର୍ବାଚନୀ ଶୃଙ୍ଖଳା ଜାରି କରିବା ସହିତ ଏ ନେଇ ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡିସିପି ଅଫିସ୍‌ରୁ ଚିଠି କରାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ନଜରରେ ରଖି ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା କିଭଳି ଭାବରେ ବଜାୟ ରହିତ ସେ ନେଇ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଚାରୋଟି ପର‌୍ୟ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ପର‌୍ୟ୍ୟାୟ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କ ଦାଖଲ କରିବାର ଅନ୍ତିମ ତାରିଖ ଶେଷ ହୋଇସାରିଛି । 

ନିର୍ବାଚନକୁ ନଜରରେ ରଖି ସବୁ ଦଳକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଡଭାଇଜରିରେ କଣ କରିବେ କଣ କରିବେ ନାହିଁ ସେ ନେଇ ସବୁ ଦଳକୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି । ଡିସିପି ଅଫିସ୍‌ରେ ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ସହ ଏ ନେଇ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ବାଚନୀ ରାଲି ସାରିବାକୁ ସବୁ ଦଳକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିସହିତ କୌଣସି ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳୀରେ ନିର୍ବାଚନୀ ପୋଷ୍ଟର ମାରିବା ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି । କୌଣସି ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି କଲାଭଳି ଉତ୍ତେଜକ ଭାଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେବା ଉପରେ ଲାଗିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ । ପ୍ରାର୍ଥୀ କୌଣସି ଏଜେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିପାରିବେ ନାହିଁ । ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ମାଇକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ହେଲେ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସିଇଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲା ବିଜେପି, ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ବିଜେଡି ପାଇଁ ଭୋଟ ମାଗୁଛନ୍ତି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-BJP-allegation-Government-staff-beg-vote-for-bjd-50656
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-BJP-allegation-Government-staff-beg-vote-for-bjd-50656
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 18:06:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବା ନାଁରେ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ଭୋଟ ମଗାଯାଉଛି । ନିର୍ବାଚନ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ବି ବିଜେଡି ନିଶା ଛାଡିନି ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ଅଫିସରମାନଙ୍କୁ । ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ଆଦିବାସୀ ପଡିଆରେ ଥଇଥାନ କରିଦେବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହା ନିର୍ବାଚନ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧିକୁ ଉଲ୍ଲଘଂନ କରୁଛି । ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକୋଷ୍ଠ ଏବଂ ଆଇନ ପ୍ରକୋଷ୍ଠର ସଦସ୍ୟ ଆଇନଜୀବୀ ରବିଶଙ୍କର ପଟ୍ଟନାୟକ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । 

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ (ଭୂସଂପତି ବିଭାଗ) ଅଫିସର ସୁଶାନ୍ତ ଦାସ ଗତ ୨୪ ତାରିଖ ଦିନ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନିର୍ବାଚନ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧିକୁ ଖୋଲା ଖୋଲି ଭାବେ ଉଲ୍ଲଘଂନ କରିଛନ୍ତି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ଝରଣା ବସ୍ତି ଏବଂ ତତି ବସ୍ତିର ବାସୀନ୍ଦାମାନଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବା ପାଇଁ ଆଦିବାସୀ ପଡିଆରେ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ ତାରିଖ ଦିନ ସେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଶାସକ ଦଳ ବିଜେଡି ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଭୋଟ ଭିକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି । 

ସୁଶାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ଭଳି ଅଫିସରମାନେ ଶାସକ ଦଳକୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଦାୟୀତ୍ୱ ମିଳିଛି । ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଏହି ଅଫିସରମାନେ ସରକାରୀ କଳ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ତୁରନ୍ତ ଏହି ଅଫିସରମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ  ବିଜେପିର ଏହି ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଦାବି କରିଛି । ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ, ଅବାଧ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଦାବି ହୋଇଛି । 

ଏହି ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକୋଷ୍ଠର ସଦସ୍ୟ ଆଇନଜୀବୀ ଶ୍ରୀ ବିଜୟ ସିଂହ, ଶ୍ରୀ ଜୟନ୍ତ ଜେନା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେଡ଼ିକୁ ଘାରିଛି ବିଦ୍ରୋହର ଭୟ, ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣାରେ ହେଉଛି ବିଳମ୍ବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-BJD-in-fear-rebel-of-candidate-declared-50652
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-BJD-in-fear-rebel-of-candidate-declared-50652
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 17:25:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣାରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିଛି ବିଜେପି। ଦ୍ଵିତୀୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ସବା ଶେଷରେ ରହିଛି ଶାସକ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକେଟ୍ ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ଘୋଷଣା ପରେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ ସାଂସଦ ଓ ୫ ଜଣ ବିଧାୟକ, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଶତାଧିକ କର୍ମୀ  ନେତା ବିଜେଡି ଛାଡ଼ି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବିଜେଡି ଏବେ ଟିକେଟ୍ ବଣ୍ଟନରେ ଅଧିକ ସତର୍କତା ନୀତି ଆପଣେଇ ହାତ ମାପି ଚାଖଣ୍ଡେ ଚାଲିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ମାତ୍ର ଦଳରେ ବିଦ୍ରୋହ ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ। ଫଳରେ ଅନେକ ୧୪୭ ବିଧାନସଭାରୁ ଅଧା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ପାରିନାହିଁ। ଏହି ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦୁଝର ବିଜେଡିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ମାତ୍ର ଲୋକସଭା ଓ ୬ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ବିଜେଡି ଏ ଯାଏଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରି ପାରି ନାହିଁ। ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଚମ୍ପୁଆ ଆସନକୁ ବାଦ୍ ଦେଲେ ବାକି ୫ ଆସନ ଓ ଲୋକସଭା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ସାରିଛି। ଏହି ପରି କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଚମ୍ପୁଆ, କେନ୍ଦୁଝର ସଦର ଓ ଆନନ୍ଦପୁର ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ସାରିଛି। ମାତ୍ର ଦଳରେ ଅଧିକ ଆଶାୟୀ ଥିବାରୁ ବିଦ୍ରୋହ ଭୟରେ ବିଜେଡ଼ି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା  କରିପାରି ନାହିଁ। 

ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ  କେବଳ ଘସିପୁରା ଆସନରୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରିନାରାୟଣଙ୍କୁ ବାଦ୍ ଦେଲେ ବାକି ଆସନରେ ନୂତନ ଚେହେରା ଦେବା ମୋଡରେ ରହିଛି ବିଜେଡି। ମାତ୍ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କଲେ ଟିକେଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଲେ ଆଶାୟୀ ବିଧାୟକ ଓ ସାଂସଦ ବିଦ୍ରୋହ କରି ପାରନ୍ତି। ତେଣୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣାରେ ଜାଣି ଶୁଣି ବିଳମ୍ବ କରାଯାଉଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏହି ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରୁ କାହାକୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯିବ ସେ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାର ଦଳୀୟ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ ଅଛନ୍ତି। ଏବେ ଦେଖିବା ବାକି ରହିଲା ଯେ, ଦଳ କେବେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରୁଛି। 

ରାଜ୍ୟର ୧୪୭ ବିଧାନସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ  ବିଜେପି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୩୦, କଂଗ୍ରେସ ୯୪ ଏବଂ ବିଜେଡି ୬୫ଟି ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ସାରିଛି। ଏହି ପରି ବିଜେପି ୨୧ ଲୋକସଭାରୁ ୧୭, ବିଜେଡି ୯ ଓ କଂଗ୍ରେସ ୮ଟି ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ସାରିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗଞ୍ଜାମରେ ଏଥର ପଦ୍ମ ଫୁଟିବ :ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-Odisha-Bjp-will-win-in-ganjam-Said-by-Dharmendra-Pradhan-50651
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-Odisha-Bjp-will-win-in-ganjam-Said-by-Dharmendra-Pradhan-50651
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 17:28:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଓଡିଶାରେ ନିର୍ବାଚନ ଏଥର ରୋଚକ ହେବ । ସ୍ଥାଣୁ, ଅପାରଗ, ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରୀ, ସମ୍ବେଦନହୀନ, ମିଛୁଆ, ମହିଳା, ଚାଷୀ, ଯୁବକ, ଗରିବ, ଦଳିତ, ଆଦିବାସୀ, ବିରୋଧୀ ସରକାର ଏବଂ ଏଠାକାର ନେତୃତ୍ୱକୁ ଏଥର ଓଡିଶାର ଜନତା ବାହାର କରିବେ । ଦେଶର ମର୍ଯ୍ୟାଦାକୁ ବିଶ୍ୱରେ ବଢାଇଥିବା, ପାକିସ୍ତାନକୁ ଧୂଳି ଚଟେଇଥିବା ଓ ଲୋକମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ  ଓଡିଶା ଏଥର ଆଦରେଇ ନେବ । ୨୧ ରୁ ୨୧ ଲୋକସଭା ଜିତିବା ସହ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ସରକାର ଏଥର ଓଡିଶାରେ ହେବ । ଗଞ୍ଜାମରେ ଏଥର ପଦ୍ମ ଫୁଟିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ।   

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଛତ୍ରପୁରରେ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତରରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିଞ୍ଜିଳି ବିଧାନସଭାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଜି ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲର ଶେଷ ଦିନରେ ଦଳ ତରଫରୁ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ତଥା ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ପିତାମ୍ବର ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରାଗଲା । ହିଞ୍ଜିଳି ବିଗତ ୧୯ ବର୍ଷ ଧରି ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି । ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ପରିଶ୍ରମରେ ଭାରତବର୍ଷ ତଥା ସୁରଟ, ମୁ୍ମ୍ବାଇ, ଦିଲ୍ଲୀ ବା ଗୁଜୁରାଟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶିଳ୍ପାଂଚଳ ଓ ଅନେକ ସହରର ଅର୍ଥନୀତି ଚାଲେ । ଗୁଜୁରାଟର ଅର୍ଥନୀତିରେ ଗଞ୍ଜାମର ବଡ ଅବଦାନ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଗଞ୍ଜାମର ଯୁବକ ଓ ହିଞ୍ଜିଳିର ଯୁବତୀ ଘର ଛାଡି ଦୈନିକ ଗୁଜୁରାଣ ମେଂଟାଇବା ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛି ।  

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ପିଇବା ପାଣି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ, ୨୪ ଘଂଟା ବିଜୁଳି ନାହିଁ, ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଜଳସେଚନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ, କୃଷକ ମାନଙ୍କର ଅକଥନୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ମହିଳାମାନେ ସବୁଠୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ । ଗୋଟିଏ ଅପାରଗ ଶାସନର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳ ଜନମତ ଦେଖାଦେଇଛି । ହିଞ୍ଜିଳି ଓ ଗଞ୍ଜାମ ତା’ର ଭୂମିକମ୍ପର ମୂଳ କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ହେବା ପାଇଁ ଯାଉଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିଞ୍ଜିଳିରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ପିତାମ୍ବର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଜିତିବେ । ଏଠାରେ ନବୀନ ବାବୁ ସରକାରୀ କଳକୁ ଲଗାଇ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ତଂଟି ଚିପିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ତାହାକୁ ଗଞ୍ଜାମ ତଥା ଓଡିଶାବାସୀ ଜବାବ ଦେବେ । ପିତାମ୍ବର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଯେଉଁ ପ୍ରଶ ୍ନପଚାରିବେ, ନବୀନ ବାବୁଙ୍କୁ ତାହାର ଜବାବ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।  ଏହି ଅଂଚଳର ଯୁବକ କାହିଁକି ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ କାମ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ତାର ଜବାବ୍ ନବୀନ ବାବୁଙ୍କୁ ଦେବା ପାଇଁ ପଡିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।

ଘସିପୁରା ବା ଓଡିଶାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଂଚଳରେ ଶାସକ ଦଳ ଆଜି ରକ୍ତ ମୁଖା ହୋଇଯାଇଛି । ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ନେତାମାନେ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସରକାରୀ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ହାତବାରିସୀ କରି ଗରିବ ଓଡିଆ ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ସରକାର ବିଶେଷତଃ ପୋଲିସ ବିଭାଗ ଆଖି ବୁଜି ଦେଇଛି । ଓଡିଶାରେ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ଭୁଷୁଡି ପଡିଥିବା ବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ବିଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିକଟରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଦାବୀ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।  

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଳିଆ ଯୋଜନା ବନ୍ଦ ହେବା ନେଇ ମିଛିମିଛିକା ଡର ବଚସ୍କର ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର କରୁଛନ୍ତି । ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚନା କରୁଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଳିଆର ତାଲିକା ନାହିଁ । ମୁହଁଫୁଟାଣି କରି ୩୬ ଲକ୍ଷ ଅଛି ବୋଲି କହାଯାଉଥିବା ବେଳେ ତାଲିକା କୂଆଡେ ଗଲା ? କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀଙ୍କ ବାପା, ବିକ୍ରମ ଆରୁଖ ଓ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ନାମ ଅଛି ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଦେଖାଇଛି । କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ବଜେଟରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ । ଟଙ୍କା ନଥାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୂଆଁ ବୁଲେଇବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଥିବା ବେଳେ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାରଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରେଇବାର ସଆଙ୍ଗ ରଚାଯାଉଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା ପାଇଁ ମୋଦି ବଜେଟରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ତାଲିକା ପଠାଉନାହାନ୍ତି । ଓଡିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବା କାମରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଲାଗିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଟିଲା ଟିକେଟ୍,ସ୍ଵାଧୀନ ଭାବେ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ଜି. ଉଦୟଗିରି ବିଧାୟକ ଜାକବ ପ୍ରଧାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-G-Udayagiri-MLA-Jacob-Pradhan-filed-nomination-as-a-independent-candidate-50645
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-G-Udayagiri-MLA-Jacob-Pradhan-filed-nomination-as-a-independent-candidate-50645
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 16:11:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଟିକେଟ୍ କଟିବା ପରେ ଆଜି ଜି.ଉଦୟଗିରି ବିଧାୟକ ଜାକବ ପ୍ରଧାନ ସ୍ଵାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ବାଲିଗୁଡ଼ାରେ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ବାଲିଗୁଡ଼ା ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଜି.ଉଦୟଗିରିର  ବିଧାୟକ ଭାବେ ଏହି ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଗତକାଲି କଂଗ୍ରେସ ୪ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ଦଳ ଜି.ଉଦୟଗିରି ବିଧାୟକ ଜାକବ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ କାଟି ଶ୍ୟାମଘନ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ଆଜି ଜାକବ ସ୍ଵାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ବାଲିଗୁଡ଼ା ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଜି.ଉଦୟଗିରିର  ବିଧାୟକ ଭାବେ ଏହି ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। 

ଗତକାଲି ଜାକବ କଂଗ୍ରେସକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦିଆନଯାଏ ତେବେ, ସେ ସ୍ଵାଧୀନ ଭାବେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ। ଟିକେଟ୍ କଟିବା ପରେ ସେ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ବର୍ଷି କହିଥିଲେ ଯେ, ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀଙ୍କ ମିଥ୍ୟା ରିପୋର୍ଟରେ ମୋର ଟିକେଟ୍ କଟାଯାଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୋଇଲା ଦୁର୍ନୀତି, ନବୀନଙ୍କୁ ଜେରା କରିଛି ସିବିଆଇ !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/politics-odisha-cbi-and-naveen-patnaik-50637
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/politics-odisha-cbi-and-naveen-patnaik-50637
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 15:05:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଜେରା କରିଛି ସିବିଆଇ । ୨୦୧୭ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖରେ ସେ ସିବିଆଇ ଜେରାରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୪ ମସିହାର ଏକ ମାମଲାରେ ସିବିଆଇ ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୭ରେ ଜେରା କରିଛି  । ଏନେଇ କୋଲ ବ୍ଲକ ଆବଣ୍ଟନ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାୟର ହୋଇଥିବା ପିଟିସନରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । 

ପିଟିସନରେ କୁହାଯାଇଛି କି, ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ କୋଲବ୍ଲକ ଆବଂଟନ ମାମଲାରେ ସିବିଆଇ ନବୀନଙ୍କୁ ୨୦୧୭ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୨୫ରେ ଜେରା କରିଛି । ତକଲି-ଜେନା- ବେଲୋରା କୋଲଫିଲ୍ଡ ମାମଲାରେ ସିବିଆଇ ତାଙ୍କୁ ଜେରା କରିଥିଲା । ନବୀନ କେନ୍ଦ୍ରରେ କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ଏମ.ଏସ ସେଂଟ୍ରାଲ କୋଲିଆରିକ କୋ. ଲିକୁ ଲିଜ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ  । ଏହାସହ ଅତ୍ୟଧିକ ଅନୁକମ୍ପା ଦେଖାଇଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ୨୦୧୪ରେ ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ଏହି ମାମଲାର କାହିଁକି ତଦନ୍ତ ସରୁ ନାହିଁ ବୋଲି ପିଟିସନରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଛି । ବୈଭବ ବର୍ମା ଏନେଇ କୋର୍ଟରେ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ତଦନ୍ତ ତୁରନ୍ତ ସାରିବା ପାଇଁ ସେ ପିଟିସନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରି ପାତ୍ରଙ୍କ ପରିବାର ସଂପୃକ୍ତି ଥିବା ବିଜେପିର ଅଭିଯୋଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/politics-bjp-alleges-badri-patra-involved-in-ghasipura-ex-mla-candidate-murder-50636
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/politics-bjp-alleges-badri-patra-involved-in-ghasipura-ex-mla-candidate-murder-50636
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 15:15:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେନ୍ଦୁଝର ଆନନ୍ଦପୁରର ପୂର୍ବତନ ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରାଙ୍କ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପଛରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରି ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଓ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ହାତ ଥିବା ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଏହି ଘଟଣାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଘଷିପୁରା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ବିଜେପି ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପୃଥ୍ୱୀରାଜ କହଁର । 

ଗତ ରାତିରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଅତି ନିର୍ମମଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପାତ୍ରଙ୍କ ପରିବାର ଉପରକୁ ସିଧାସଳଖ ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠାଇଛନ୍ତି ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ । ଏହା ସହିତ ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ସେମାନେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ରାମଚନ୍ଦ୍ର ବିଜେଡ଼ି ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଇଁ ଆଶାୟୀ ଥିଲେ । ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ଆକ୍ରୋଶ ରଖି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଯଦି ଏହା ଉପରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନ ନିଆ ଯାଏ ତେବେ ଆଗକୁ ଆସୁଥିବା ନିର୍ବାଚନରେ ହିଂସା ବଢ଼ିବ ବୋଲି ପୃଥ୍ୱୀରାଜ କହିଛନ୍ତି । 

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଖାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ହତୋତ୍ସାହିତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଆମ ପରିବାର କାହିଁକି ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ସଂପୃକ୍ତ ହେବ । କେବଳ ନିର୍ବାଚନୀ ବୈତରଣୀ ପାର ହେବାକୁ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ କ’ଣ ପାଇଁ ଓ କିଏ ହତ୍ୟା କରିଛି ତାହାର ବିଧିବଦ୍ଧ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ । ଯଦି ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆସେ ତାହା ହେଲେ ତଦନ୍ତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଆମ ଦଳରେ ମିଶିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଆଜି ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଥିଲା ବୋଲି ବଦ୍ରି କହିଛନ୍ତି  ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>