<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/assembly-was-adjourned-until-Monday-92167
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/assembly-was-adjourned-until-Monday-92167
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 15:30:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେସନ । ମାତ୍ର ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାକୁ ନେଇ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଗୃହରେ ବାରମ୍ବାର ବିରୋଧୀ ହଟ୍ଟଗୋଳ କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଅଧିବେସନ ଚଳାଇବା ସମ୍ଭବ ନହେବାରୁ ଗୃହକୁ ବାରମ୍ବାର ମୁଲତବୀ ପାଇଁ ବାଚସ୍ପତି ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଜି ଅପରାହ୍ଣରେ ବିରୋଧୀ ହଟ୍ଟଗୋଳ କରିଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ସୋମବାର ଯାଏଁ ବାଚସ୍ପତି ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଗୃହକୁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । 

ସେହିପରି ଆଜି ବିଧାନସଭା ଆରମ୍ଭରୁ ହଟ୍ଟଗୋଳ । ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହାଲ୍ଲା, ନାରାବାଜି ସହ ପ୍ଲାକାର୍ଡ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଗୃହ ଭିତରେ ପୂଜକ ବେଶରେ ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ତାରାବାହିନୀ ପତି । ତାରା ବାହିନୀ ପତିଙ୍କ ପୂଜକ ବେଶ ସାଙ୍ଗକୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟମାଡରେ ଗୃହ କମ୍ପିଥିଲା । ଫଳରେ ଗୃହକୁ ୪ଟା ଯାଏଁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି ସୂର‌୍ୟ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର । 

ତେବେ ଲଗାତାର ଭାବେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହଟ୍ଟଗୋଳ ଯୋଗୁଁ ଆଜି ବି ଗୃହ ତାଲିପାରୁନାହିଁ । ଗତକାଲି ମଧ୍ୟ ଅଭିନବ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲା ବିଜେପି । ସେହିପରି ଆଜି ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତିବାଦ କରିଛି । ଡିସେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରୁ ବିଧାନସଭା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଗତ ୪ ଦିନ ଧରି ବିଧାନସଭାରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ଲାଗି ରହିଛି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଗୃହରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ଲାଗି ରହିଛି । ବିଜେପି ବାହାରେ ପ୍ରତିବାଦ କରୁଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଭିତରେ ପ୍ରତିବାଦ କରୁଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ : ୬ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବାରୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ତାଗିଦ୍ କଲା କେନ୍ଦ୍ର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Omicron-fears-Center-warns-Odisha-over-infection-in-6-districts-92166
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Omicron-fears-Center-warns-Odisha-over-infection-in-6-districts-92166
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 14:52:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ବଢିଛି ଭୟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପରେ ଆଜି ଗୁଜୁରାଟରେ ମଧ୍ୟ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ଅନ୍ୟ ସବୁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକୁ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଭୟ ଅଧିକ ବଢିଛି ଯାହାକୁ ନେଇ ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକର କରୋନା ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଏହି ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ଓଡ଼ିଶାକୁ ତାଗିଦ୍ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ରାଜ୍ୟରେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ପୁନଶ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଥିବା ବେଳେ ଟେଷ୍ଟିଂ ମଧ୍ୟ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ କମାଇ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ତାଗିଦ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ଚିଠି ଲେଖି ତାଗିଦ୍ କରିଛନ୍ତି । ବିଶେଷ ଭାବରେ ରାଜ୍ୟରେ ୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ବଢି ଥିବାରୁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି ।

ଢେଙ୍କାନାଳ, କନ୍ଧମାଳ, ନବରଙ୍ଗପୁର,କେନ୍ଦୁଝର, ଅନୁଗୁଳ ଓ ବଲାଙ୍ଗିର ଭଳି ୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବେ ପୁଣି ସଂକ୍ରମଣ ଉପର ମୁହାଁ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟ ଏକପ୍ରକାର ଡେଞ୍ଚର ଜୋନ୍ ରେ ଏବେବି ରହିଛି ଗତ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧରେ ୯୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏପଟେ ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ କିନ୍ତୁ ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟିଂ କମିଯାଇଛି । ଗତ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ୩.୧% କମିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବାରୁ ଟେଷ୍ଟିଂ ମଧ୍ୟ ବଢାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହରେ ୪.୦୧ ଲକ୍ଷ ଷଯଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ଏଇ ସପ୍ତାହରେ ଟେଷ୍ଟିଂ ସଂଖ୍ୟା ୩.୮୮ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏସଟିଏଫକୁ ବଡ ସଫଳତା, ରାଜସ୍ଥାନରୁ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ମାଫିଆ ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Big-success-for-STF-arrest-of-brown-sugar-mafia-from-Rajasthan-92165
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Big-success-for-STF-arrest-of-brown-sugar-mafia-from-Rajasthan-92165
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 14:01:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫକୁ ମିଳିଛି ବଡ ସଫଳତା । ରାଜସ୍ଥାନରୁ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ମାଫିଆ ଅଜବହର ଗିରଫ । ଗିରଫ ହେବା ପରେ ରାଜସ୍ଥାନ ଯୋଧପୁରରୁ ଆଜବହରକୁ ଓଡିଶା ଆଣୁଛି ଏସଟିଏଫର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍ । 

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏସଟିଏଫ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଶେଖ ଇସମାଇଲକୁ ଧରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଓଡିଶା କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଏସଟିଏଫକୁ ବଡ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ରାଜସ୍ଥାନର ଯୋଧପୁରରୁ ଗିରଫ ହୋଇଛି ବ୍ରାଉନସୁଗାର ମାଫିଆ । ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ମାଫିଆ ହେଉଛି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଜଳେଶ୍ୱର ନିକଟ ରାଜପୁର ଗାଁରେ । 

୨୦୧୯ ପରଠାରୁ ସେ ଫେରାର ଥିଲେ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଏସଟିଏଫ ଖବର ପାଇ ଚଢାଉ କରିଥିଲା । ଅଜବହର ନାମରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଧମକ ଭଳି ୫ଟି ସଙ୍ଗୀନ ମାମଲା ରହିଛି । ତେବେ କୁଖ୍ୟାତ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଶେଖ ରାଜାର ସହଯୋଗୀ ହେଉଛି ଅଜବହର । ୨୦୧୯ ଶେଖ ରାଜକୁ ଗିରଫ ବେଳେ ଏସଟିଏଫ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଫେରାର ହୋଇଥିଲା ଅଜବହର ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭିକାରୀ ତାଲିକା ଦେଲେ ସରକାର, ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୯୭୦ ଭିକାରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/list-of-beggars-was-given-by-the-government-and-6970-beggars-were-identified-in-the-state-92162
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/list-of-beggars-was-given-by-the-government-and-6970-beggars-were-identified-in-the-state-92162
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 14:32:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ଭିକାରୀ ତାଲିକା ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ୬୯୭୦ ଜଣ ଭିକାରୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଭିକାରୀ ଓ ୨୮୪୨ ଜଣ ମହିଳା ଭିକାରୀ ରହିଛନ୍ତି । 

ତେବେ କଟକରେ ସର୍ବାଧିକ ଭିକାରୀ ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । କଟକରେ ୧୦୬୦ ଜଣ ଭିକାରୀ ରହିଛନ୍ତି । ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ବରଗଡ । ବରଗଡରେ ୫୯୫ ଜଣ ଭିକାରୀ ରହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଗଞ୍ଜାମ । ଗଞ୍ଜାମରେ ୫୪୫ ଜଣ ଭିକାରୀ ରହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଭିକାରୀ ଅର୍ଥାତ ୫ ଜଣ ରହିଛନ୍ତି । 

ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ବିଧାୟକ ନାଉରୀ ନାଏକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା । ତେବେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଭିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟ ନାମକ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପୁରୀର ନୀଳାନ୍ଦ୍ରୀ ନିଳୟ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଏକାମ୍ର ନିଳୟ ନାଁରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ କରାଯାଇ ସହରରୁ ଭିକାରୀମୁକ୍ତ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ ,ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ରଖାଯାଇଛି ନଜର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/The-state-has-not-yet-identified-omicranes-which-have-been-identified-92161
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/The-state-has-not-yet-identified-omicranes-which-have-been-identified-92161
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 13:02:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓମିକ୍ରନ୍ କୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚିନ୍ତାରେ ଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ଼ିଏମଇଟି ଡାକ୍ତର ରମା ରମଣ ମହାନ୍ତି ସୁଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ କୌଣସି ଓମିକ୍ରନ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ନାହନ୍ତି ।

ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଓ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି । ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଛି । ଯଦି କେହି ପଜିଟିଭ୍ ଆସୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ସାମ୍ପଲ ସଂଗ୍ରହ କରି ଜିନମ ସିକ୍ବେନସିଂ ପାଇଁ ଆଇଏଲଏସ ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ପଠାଯାଉଛି ।

ତେଣୁ ଜିନମ ସିକ୍ବେନସିଂ ପରେ ହିଁ ଡ଼େଲଟା କି ଓମିକ୍ରନ ଜଣାପଡିବ । ସେଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଏବଂ ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସୂଚନା ଦିଆଯାଉଛି ।

ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରେ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ କରାଯାଉଛି । ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି, ଯଦି ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଆସୁଛି, ସେମାନଙ୍କୁ ହୋମ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁରୀ ଛୁଇଁଲା ବେଳକୁ ପବନର ବେଗ ୬୦/୭୦ କିମି ରହିପାରେ, ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଫସଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/By-the-time-it-touches-Puri-the-wind-speed-can-be-6060-km-crop-damage-due-to-rain-92159
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/By-the-time-it-touches-Puri-the-wind-speed-can-be-6060-km-crop-damage-due-to-rain-92159
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 12:06:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବାତ୍ୟା “ଜୱାଦ” ସଂପର୍କରେ ଏସଆରସି ପ୍ରଦୀପ ଜେନା ସୁଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଖବର ଅନୁସାରେ କାଲି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ବେଳକୁ ପୁରୀ ଉପକୂଳରେ ପହଂଚିବ ଜୱାଦ ପରେ ଏହାର ତ୍ରୀବତା କମିବା ନେଇ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

ପୁରୀ ଛୁଇଁଲା ବେଳକୁ ପବନର ବେଗ ୬୦/୭୦ କିମି ରହିପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷାର ପ୍ରକୋପ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଗଞ୍ଜାମ,ପୁରୀ,ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ହୋଇପାରେ । ପବନ ବେଗ ଆକଳନ କମ୍ ଥିବାରୁ ଭିତ୍ତିଭୂମି କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ୍ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଫସଲ ବିଶେଷ ଭାବେ ନଷ୍ଟ ହେବ ।

ଧାନ ଏବଂ ପନିପରିବା ଚାଷ ବିଶେଷ ଭାବେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହେବ । କାଲି ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳକୁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବ ହଟିଯିବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଅନ୍ୟ ପଟେ ପବନର ବେଗ କମ୍ ଥିବାରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରାଯିବାର ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଢ ହଜାର ଲୋୀକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରାଯାଇଥିବା ଏସଆରସି ସୁଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପରଲୋକରେ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନ, ୯୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Padmabhushan-Trilochan-Pradhan-a-physicist-in-the-afterlife-died-at-the-age-of-93-92158
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Padmabhushan-Trilochan-Pradhan-a-physicist-in-the-afterlife-died-at-the-age-of-93-92158
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 11:43:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପରଲୋକରେ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନ । ୯୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଶେଷନିଶ୍ୱସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି । ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଘନସାଳିଆରେ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ୧୯୨୯ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୩ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପାଠ ପଢିବା ପରେ ସେ ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । 

ପରେ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ ଚିକାଗୋରେ ମଧ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ତ୍ରିଲୋଚନ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ଅନେକ ଯଶ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ସେ ତିନୋଟି ପୁସ୍ତକ ଦି ଫୋଟନ, କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ମେକାନିକ୍ସ ଓ ଇଲେକ୍ଟ୍ରନ୍ କ୍ୟାପଚର ବାଏ ପ୍ରୋଟନ ପାସିଂ ଥ୍ରୋ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଲେଖିଛନ୍ତି । ସେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ କୁଳପତି ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଛନ୍ତି । 

ସେହିପରି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଫିଜିକ୍ସ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପ୍ରଥମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ପଦ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ । ୧୯୯୦ ମସିହାରେ ତ୍ରିଲୋଚନଙ୍କୁ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ୧୯୮୦ରେ ମେଘନାଦ ପୁରସ୍କାର, ୨୦୧ରେ କଳିଙ୍ଗ ପୁରସ୍କାରଓ ୨୦୧୮ରେ କଳିଙ୍ଗ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ହେଲା ଜରୁରୀକାଳୀନ ନମ୍ବର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Berhampur-Metropolitan-Corporation-issued-an-emergency-number-for-the-storm-92157
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Berhampur-Metropolitan-Corporation-issued-an-emergency-number-for-the-storm-92157
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 10:55:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ । ଏହାକୁ ନେଇ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାବାସୀ ସଜାଗ ରହିଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଗଞ୍ଜାମ ଓ ଜଗସତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ରହିବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଆକଳନ କରିଛି । ତେବେ ଏହାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି । 

ସେହିପରି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ପଲିଥିନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାଏଁ ୮ ଲକ୍ଷ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଏହାସହିତ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ନମ୍ବର ଜାରି କରାଯାଇଛି । ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ ସମୟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସହଯୋଗ ପାଇଁଏହି ନମ୍ବରରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ମହାନଗର ନିଗମ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ଆପଣ ୭୩୨୬୮୩୭୩୨୯କୁ କଲ କରି ସହଯୋଗ ନେଇପାରିବେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Two-more-people-were-killed-in-the-state-and-the-death-toll-rose-to-420-92155
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Two-more-people-were-killed-in-the-state-and-the-death-toll-rose-to-420-92155
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 10:01:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୯୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

ଏହାକୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ୍ କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯାଜପୁର ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରୁ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ରହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଧାନସଭା ଆରମ୍ଭରୁ ହଟ୍ଟଗୋଳ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/The-House-adjourned-until-4-pm-92154
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/The-House-adjourned-until-4-pm-92154
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 09:46:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ବି ଚାଲିପାରୁନି ଗୃହ । ବିଧାନସଭା ଆରମ୍ଭରୁ ହଟ୍ଟଗୋଳ । ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହାଲ୍ଲା, ନାରାବାଜି ସହ ପ୍ଲାକାର୍ଡ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଗୃହ ଭିତରେ ପୂଜକ ବେଶରେ ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ତାରାବାହିନୀ ପତି । ତାରା ବାହିନୀ ପତିଙ୍କ ପୂଜକ ବେଶ ସାଙ୍ଗକୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟମାଡରେ ଗୃହ କମ୍ପିଥିଲା । ଫଳରେ ଗୃହକୁ ୪ଟା ଯାଏଁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର । 

ତେବେ ଲଗାତାର ଭାବେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହଟ୍ଟଗୋଳ ଯୋଗୁଁ ଆଜି ବି ଗୃହ ତାଲିପାରୁନାହିଁ । ଗତକାଲି ମଧ୍ୟ ଅଭିନବ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲା ବିଜେପି । ସେହିପରି ଆଜି ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତିବାଦ କରିଛି । ଡିସେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରୁ ବିଧାନସଭା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଗତ ୪ ଦିନ ଧରି ବିଧାନସଭାରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ଲାଗି ରହିଛି । 

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଗୃହରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ଲାଗି ରହିଛି । ବିଜେପି ବାହାରେ ପ୍ରତିବାଦ କରୁଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଭିତରେ ପ୍ରତିବାଦ କରୁଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>