<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପୁରୀ: ତପସ୍ଵିନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଜଳିଗଲା ଏସ/୪ କୋଚ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/odisha-Puri-tapaswini-express-burnt-in-puri-railway-station-50412
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/odisha-Puri-tapaswini-express-burnt-in-puri-railway-station-50412
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 14:07:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହୋଲିରେ ସମସ୍ତ ମସଗୁଲ ଥିବା ବେଳେ ପୁରୀରେ ପୁରୀ-ହାଟିଆ ତପସ୍ଵୀନି ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଘଟିଛି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ। ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ୪ଟି ବଗିରେ ନିଆଁ ଲାଗିଛି। ଟ୍ରେନରେ କୌଣସି ଯାତ୍ରୀ ନଥିଲେ ଏବଂ ସବୁ ବଗି ଖାଲିଥିବା ଜଣା ପଡିଛି। ନିଆଁ ଲିଭା କାର‌୍ୟ୍ୟରେ ୩ଟି ଦମକଳ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପୁରୀ ଷ୍ଟେସନରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୁରୀ-ହାଟିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ନିଆଁ ଲାଗିଛି। ଟ୍ରେନର ୨,୩,୪ ଓ ୫ ନମ୍ବର ସ୍ଲିପର କୋଚ୍‌ରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଏସ/୪ କୋଚ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳି ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ୪ଟି  ବଗିରେ ନିଆଁ ଲାଗି ଯାଇଛି। ନିଆଁ ଲିଭାରେ ୩ଟି ଦମକଳ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି। ଟ୍ରେନରେ କୌଣସି ଯାତ୍ରୀ ନଥିଲେ ଏବଂ ସବୁ ବଗି ଖାଲିଥିବା ଜଣା ପଡିଛି। ନିଆଁ ଲାଗିଥିବାର କାରଣ ଜଣା ପଡ଼ିନଥିବା ପୂର୍ବତଟ ରେଲଓ୍ଵେ କହିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲି, ଗାଁରୁ ସହର ଉତ୍ସବ ମୁଖର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/state-holi-today-50407
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/state-holi-today-50407
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 09:44:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ହେଉଛି ହୋଲି । ନାଲି, ନେଳି, ହଳଦୀ, ସବୁଜ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗର ପସରା ହେଉଛି ହୋଲି । ପୁର ପଲ୍ଲୀରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଉତ୍ସବ ମୁଖରିତ ହୋଇ ଉଠିଛନ୍ତି । ସବୁ କିଛି ଭୁଲି ଆଜି ହୋଲି ପାଳନରେ ସମସ୍ତେ ମସଗୁଲ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି । କେଉଁଠାରେ ଏଥିପାଇଁ ବିଶଷେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଛି ତ କେଉଁଠାରେ ନାଚଗୀତର ଆୟୋଜନ ହୋଇଛି । ଘରେ ଘରେ ଆଜି ମିଠାର ପସରା ଖୋଲିଛି । ଆବାଳ ବୃଦ୍ଧବନିତା ଏହି ପର୍ବକୁ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । ସାଧାରଣ ଲୋକ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ସେଲିବ୍ରେଟୀ ସମସ୍ତେ ଆଜି ରଙ୍ଗୀନ ।

କେହି କେହି ଏହାକୁ ଭକ୍ତ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦଙ୍କ ସହ ଯୋଡନ୍ତି । ହିରଣ୍ୟ କଶ୍ୟପ ନାମକ ଜଣେ ରାକ୍ଷସ ଥିଲା । ସେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଶତ୍ରୁ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତାର ପୁଅ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ବଡ ଭକ୍ତ ଥିଲା । ରାକ୍ଷସ ହିରଣ୍ୟ କଶ୍ୟପ ଏହା ଦେଖି ପ୍ରହଲ୍ଲାଦକୁ ମାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା । ସେ ଏଥିପାଇଁ ନିଜ ଭଉଣୀ ହୋଲିକାର ସାହାଯ୍ୟ ନେଲା । ଯାହାକୁ ନିଆଁରେ ନଜଳିବା ପାଇଁ ବରଦାନ ମିଳିଥିଲା । ହୋଲିକା ପ୍ରହଲ୍ଲାଦକୁ ମାରିବା ପାଇଁ ନିଆଁରେ ବସି ଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ହିରଣ୍ୟର ପ୍ଲାନ ଓଲଟା ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ହୋଲିକା ନିଆଁରେ ଜଳି ଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ପ୍ରହଲାଦର କୌଣସୀ କ୍ଷତି ହୋଇ ନଥିଲା । ଏହି ପର୍ବ ଧର୍ମ ଉପରେ ଅଧର୍ମର ବିଜୟ ସହ ରାଧା କୃଷ୍ଣଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୧୦୦ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେପିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା, ଏରସମାରୁ ଲଢିବେ ଦାମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-bjp-odisha-declared-100-assembly-seats-50397
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-bjp-odisha-declared-100-assembly-seats-50397
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 00:02:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବହୁ ମାନସ ମନ୍ଥନ ଓ ବିଚାର ବିମର୍ଶ ପରେ ବିଜେପି ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାର ୧୦୦ ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଆଜି ପ୍ରଥମେ ଲୋକସଭାର ୧୮୪ ଆସନରେ ସିଟ୍ ଘୋଷଣା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଓଡ଼ିଶାର ବିଧାନସଭା ସିଟ୍ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି। ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କୁ ବାଲିକୁଦା-ଏରସମାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପରି କଂଗ୍ରେସରୁ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବିଧାୟକ ପ୍ରକାଶ ବେହେରାଙ୍କୁ ତାଙ୍କରି ସାଲେପୁର ବିଧାନସଭାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଦଶ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା।

ଭୁବନେଶ୍ଵର ମଧ୍ୟରୁ ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରଧାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵର ଏକ୍ରାମରେ ବାବୁ ସିଂହଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ମିଳିଛି। ଏହି ପରି ବ୍ରହ୍ମଗିରିରୁ ଲଳିତେନ୍ଦୁ ବିଦ୍ୟାଧର, ବାରବାଟୀ କଟକରୁ ସମୀର ଦେ, କଟକ ଚୌଦ୍ଵାରରୁ ନୟନ କିଶୋର ମହାନ୍ତି, ରଣପୁରରୁ ସୁରମା ପାଢୀ, ଖଣ୍ଡପଡାରୁ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ସିଂହ ମର୍ଦ୍ଦରାଜ, ନୟାଗଡରୁ ଇରାନୀ ରାୟ, ନିମାପଡାରୁ ପ୍ରଭାତି ପରିଡା, ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିରୁ କେ ନାରାୟଣ ରାଓଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ମିଳିଛି।

ସେହି ପରି ପଦ୍ମପୁରରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପୁରୋହିତ, ବରଗରଡୁ ଅଶ୍ଵିନି ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ, ଅତାବିରାରୁ ମିଲନ ସେଠ୍, ବ୍ରଜରାଜନଗରରୁ ରାଧାରାଣୀ ପଣ୍ଡା, ତଳସରାରୁ ଭବାନୀ ଭୋଇ, ସୁନ୍ଦରଗରରୁ ବିଜେଡି ଛାଡି ବିଜେପିରେ ମିଶିଥିବା କୁସୁମ ଟେଟେ, ବୀରମୁତ୍ରପୁରରୁ ଶଙ୍କର ଓରାମ, ରଘୁନାଥପଲ୍ଲୀରୁ ଜଗବନ୍ଧୁ ବେହେରା, ରାଉରକେଲାରୁ ନିହାର ରାୟ, ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରରୁ ନରସିଂହ ମିଞ୍ଜ, ବଣାଇରୁ ଅନିଲ ବାର୍ଲା, କୁଚିଣ୍ଡାରୁ ରବି ନାରାୟଣ ନାୟକ, ରେଙ୍ଗାଲିରୁ ନାଉରୀ ନାୟକ, ସମ୍ବଲପୁରରୁ ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର , ତେଲକୋଇରୁ ଦୁର୍ୟୋ ଧନ ସିଦ୍ଧୁ, ଘସିପୁରାରୁ ପୃଥ୍ଵୀରାଜ କୁଅଁରଙ୍କୁ ଦଳ ଟିକେଟ୍ ଦେଇଛି।

ସେହିପରି ଚିକିଟିରୁ ମନୋରଞ୍ଜନ ଦ୍ୟାନସାମନ୍ତରାୟ, ବିଷମକଟକରୁ ଶିବଶଙ୍କର ଉଲାକା, ଆନନ୍ଦପୁରରୁ ଭାଗିରାଥୀ ସେଠୀ, ପାଟଣାରୁ ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ନାୟକ, କେନ୍ଦୁଝରରୁ ମୋହନ ମାଝୀ, ଯଶୀପୁରରୁ ଗଣେଶରାମ ଖୁଣ୍ଟିଆ, ସାରସକଣାରୁ ବୁଧନ ମୁର୍ମୁ, ବାଙ୍ଗିରିପୋଷିରୁ ସୁକୁଦ ମୁର୍ମୁ, କରଞ୍ଜିଆରୁ ପଦ୍ମଚରଣ ହାଇବୁ, ଉଦଳାରୁ ଭାସ୍କର ମଢେଇ,  ବଡସାହିରୁ ସନାତନ ବିଜୁଳି, ବାରିପଦାରୁ ପ୍ରକାଶ ସୋରେନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ପରି ଜଳେଶ୍ଵରରୁ ଜୟନାରାୟଣ ମହାନ୍ତି, ବାଲେଶ୍ଵରରୁ ମନଦ ମୋହନ ଦତ୍ତ, ରେମୁଣାର ଗୋବିନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାଶ, ସୋରରୁ ରାକେଶ ମଲ୍ଲିକ, ବାସୁଦେବପୁରୁ ମାଧବାନନ୍ଦ ମଲ୍ଲିକ, ବିଞ୍ଝାରପୁରରୁ ବବିତା ମଲ୍ଲିକ, ବଡ଼ଚଣାରୁ ଅମର ନାୟକ, ଧର୍ମଶାଳାରୁ ତୁଷାର ପରିଡ଼ା, ଯାଜପୁରରୁ ଗୌତମ ରାୟ, କୋରେଇରୁ ବିଶ୍ଵଜିତ୍ ନାୟକ, ସୁକିନ୍ଦାରୁ ପ୍ରଦୀପ ବଳସାମନ୍ତଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି।

ଢେଙ୍କାନାଳରୁ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର, ହିନ୍ଦୋଳରୁ ଅଶୋକ ନାୟକ, କାମାକ୍ଷାନଗରରୁ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ଜେନା, ପର୍ଜଙ୍ଗରୁ ବିଭୁତି ପ୍ରଧାନ, ପାଲଲହଡାରୁ ଅଶୋକ ମହାନ୍ତି, ତାଳଚେରରୁ କାଳିନ୍ଦୀ ସାମଲ, ଅନୁଗୁଳରୁ ପ୍ରତାପ ପ୍ରଧାନ, ଛେଣ୍ଡିପଦାରୁ ଅଗସ୍ତି ବେହେରା, ଲୋଇସିଂହାରୁ ମୁକେଶ ମହାଲିଙ୍ଗ, ଟିଟିଲାଗଡ଼ରୁ ଅଶୋକ ଦୋରାଙ୍କୁ ମଇଦନାକୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଯାଇଛି।

କଣ୍ଟାବାଜିରୁ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ବାଗ୍, ଖଇରିଆରୁ ରୀତାରାଣୀ ବଗର୍ତ୍ତି, ଉମରକୋଟରୁ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଗଣ୍ଡ, ନବରଙ୍ଗପୁରରୁ ଗୌରୀ ମାଝୀ, ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ରୁ ରମେଶ ମାଝୀ, ଜୁନାଗଡ଼ରୁ ମନୋଜ ମେହେର, ଧର୍ମଗଡରୁ ଅନନ୍ତ ପ୍ରତାପ ଦେଓ, ନର୍ଲାରୁ ଅନିରୁଦ୍ଧ ପ୍ରଧାନ, ବାଲିଗୁଡାରୁ କରେନ୍ଦ୍ର ମାଝୀ, ଜି ଉଦୟଗିରିରୁ ଶ୍ରୀମତି ଅର୍ଚ୍ଚନା ପ୍ରଧାନ, କଣ୍ଟାମାଳରୁ କହ୍ନେଇ ଡାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହା ସହିତ ବୌଦ୍ଧରୁ ସୁଶାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ, ବଡମ୍ବାରୁ ବିଜୟ କୁମାର ଦଳବେହେରା, କଟକ ସଦରରୁ ଦିଲ୍ଲୀପ ମଲ୍ଲିକ, ମାହାଙ୍ଗାରୁ ସାରଦା ପ୍ରଧାନ, ଆଳିରୁ ଦୋଳ ଗୋବିନ୍ଦ ନାୟକ, ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରରୁ ଅଲେଖ ଜେନା, ଆଳିରୁ ଦୋଳ ଗୋବିନ୍ଦ ନାୟକ, ତିର୍ତ୍ତୋଲରୁ ପ୍ରଫେସର ରମାକାନ୍ତ  ଭୋଇ, ଜଗତସିଂହପୁରରୁ ସତ୍ୟବ୍ରତ ମହାପାତ୍ର, କାକଟପୁରରୁ ତୁଷାରକାନ୍ତି ବେହେରାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି।

ସତ୍ୟବାଦୀରୁ ଓମ ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ର, ପିପିଲିରୁ ଆଶ୍ରିତ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ କାଳୁ ଖଣ୍ଡାୟତ ରାୟ, ଚିଲିକାରୁ ପୃର୍ଥ୍ଵୀରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ, ଭଞ୍ଜନଗରରୁ ପ୍ରଦ୍ୟମ୍ନ ନାୟକ, ପୋଲସରାରୁ ଗୋକୁଳାନନ୍ଦ ମଲ୍ଲିକ, ଖଲ୍ଲିକୋଟରୁ ଶ୍ରୀମତୀ ଭାରତୀ ବେହେରା, ସାନଖେମୁଣ୍ଡିରୁ ବିଜୟ ସ୍ଵାଇଁ, ଗୋପାଳପୁରରୁ ବିଭୂତି ଜେନା, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁରରୁ କୁମୁଡା ସାଉନ୍ତା, କୋଟପାଡରୁ ଖଗେଶ୍ଵର ପୂଜାରୀ, ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀରୁ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପାଙ୍ଗି, ମାଲକାନଗିରିରୁ ଆଦିତ୍ୟ ମାଢୀ, ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରରୁ ଅଲେଖ ଜେନାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚଳିତ ମାସ ୨୯ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ମୋଦୀ ! ଭରିବେ ନିର୍ବାଚନୀ ହୁଙ୍କାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-Modi-coming-odisha-may-be-on-29-march-for-campaign-50396
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-Modi-coming-odisha-may-be-on-29-march-for-campaign-50396
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 23:08:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଜି ବିଜେପି ନିଜର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏଥିରେ ୨୦ଟି ରାଜ୍ୟର ୧୮୪ ସାଂସଦ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାରୁ ୧୦ଟି ଲୋକସଭା ଆସନା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି ଦଳ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ଜୋରଦାର ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଓଡ଼ିଶାରେ ଲୋକସଭା ସହିତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଉଛି। ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଚଳିତ ମାସ ୨୯ ତାରିଖରେ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିପାରନ୍ତି। ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପିଏମ ମୋଦୀ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ଜୟପୁରଠାରେ ବିଶାଳ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ଯଦି ପିଏମ ମୋଦୀ ଗସ୍ତ କରନ୍ତି, ତେବେ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ଏହା ହେବ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ।

୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏଥର ୭ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବ। ଏହି ପରି ଓଡ଼ିଶାରେ ଏକକାଳୀନ ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ରାଜ୍ୟରେ ୪ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏପ୍ରିଲ ୧୧, ୧୮, ୨୩ ଓ ୨୯ରେ ମତଦାନ ହେବ।  ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକିୟା ଚଳିତ ମାସ ୧୮ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କୋରାପୁଟ, ବ୍ରହ୍ମପୁର, ନବରଙ୍ଗପୁର ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ଲୋକସଭା ସିଟ୍ ଏବଂ ତତସଂଲଗ୍ନ ୨୮  ବିଧାନସଭା ସିଟରେ ମତଦାନ ହେବ। ହୋଲି ପୂର୍ବରୁ ଆଜି ଦଳ ୧୦ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି। ମାତ୍ର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ। 

ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶା ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ତା’ର ୪୦ ଜଣିଆ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ ତାଲିକା ବୁଧବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ଏହି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍ ଶାହା, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ, ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ୟୁପି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ, ଝାରଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁବର ଦାସ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଜୁଏଲ ଓରାମ, ସ୍ମୁତି ଇରାନୀ, ପ୍ରକାଶ ଜାଭେଦକର ଆଦି ସାମିଲ।

ସେହି ପରି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପସଭାପତି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା, ସଂପାଦକ ସୁରେଶ ପୂଜାରୀ, ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର, ଅର୍ଜୁନ ମୁଣ୍ଡା, ଶିବରାଜ ସିଂହ ଚୌହ୍ଵାନ, ଗିରିଧର ଗମାଙ୍ଗ, ବିଶ୍ଵଭୂଷଣ ହରିଚନ୍ଦନ, କେଭି ସିଂହ ଦେଓ, ଦାମ ରାଉତ, ହେମା ମାଳିନୀ, ମହାଶ୍ଵେତା, ଅପରାଜିତ, ଅନୁ, ଶ୍ରୀତମ, ମିହିର ଦାସ ସାମିଲ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଏ ହେଉଛନ୍ତି ବିଜେପିର ୧୦ ଚେହେରା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-BJP-declared-10-loksabha-candidate-list-in-odisha-50394
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-BJP-declared-10-loksabha-candidate-list-in-odisha-50394
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 21:22:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲମ୍ବା ଅପେକ୍ଷା ଓ ମାରାଥନ ମାନସ ମନ୍ଥନ ପରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିଛି। ହୋଲି ଉତ୍ସବ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦଳ ୧୮୪ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଓଡ଼ିଶାରେ  ୧୦ ଲୋକସଭା ସିଟ୍ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ପିଏମ ମୋଦୀ ବାରଣାସୀ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ଏବଂ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଲକ୍ଷ୍ନୌରୁ ଲଢିବେ। ସ୍ମୁତି ଇରାନୀ ଆମେଠିରେ ରାହୁଲଙ୍କ ଟକ୍କର ଦେବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥର ଗାନ୍ଧୀନଗରରୁ ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାଣୀଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କଟିଛି। ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍ ଶାହାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। 

ସେହିଭଳି ଓଡ଼ିଶାରେ  ୧୦ ଲୋକସଭାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଯାହା  ଆଶା  କରାଯାଉଥିଲା ସେହି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦଳ ଟିକେଟ୍ ଦେଇଛି। ଆଶା ମୁତାବକ ଭୁବନେଶ୍ଵରରୁ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀକୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ସେହି ପରି ହାଇ ଭୋଲଟେଜ୍ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସିଟରେ ନିକଟରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାକୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ବୈଜୟନ୍ତ ୨୦୦୯ ଓ ୨୦୧୪ରେ ଏହି ଆସନରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହି ଭଳି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ ନିଜର ଆସନ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। ସେ ୨୦୧୪ରେ ଦୀଲିପ ତିର୍କୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଗତଥର ପରି ଢେଙ୍କାନାଳ ଆସନରେ ରୁଦ୍ର ନାରାୟଣ ପାଣିଙ୍କୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ୨୦୧୪ରେ ପାଣି ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥାଗତଙ୍କ ନିକଟରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ଅନୁରୂପ ଭାବେ କେନ୍ଦୁଝରରେ ଅନନ୍ତ ନାୟକଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଗତ ଥର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଥିଲା। 

ସେହି ପରି ଆଶା ମୁତାବକ ନବରଙ୍ଗପୁରର ଲୋକସଭା ପାଇଁ ବଳଭଦ୍ର ମାଝୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ନିକଟରେ ଟିକେଟ୍ ପାଇବା ଆଶା କ୍ଷୀଣ ଦେଖି ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନବରଙ୍ଗପୁର ଲୋକସଭାର ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି। ବଲାଙ୍ଗିରରେ ଦଳ ଏଥର ନୂତନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛି। ଦଳ ପାଟଣାଗଡ଼ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ତଥା ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା କନକ ବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହ ଦେଓଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସଙ୍ଗୀତା କୁମାରୀ ସିଂହ ଦେଓଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। 

ସେହି ଭଳି  ବାଲେଶ୍ଵରରୁ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ଲୋକସଭା ଟିକେଟ୍ ମିଳିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ଏହି ପରି ଆସ୍କାରୁ ଅନୀତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ଭୃଗୁ ବକ୍ସିପାତ୍ରଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି। 

ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଲୋକସଭା ସିଟରୁ ଏହି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲଢିବେ 

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼- ଜୁଏଲ ଓରାମ

କେନ୍ଦୁଝର- ଅନନ୍ତ ନାୟକ

ବାଲେଶ୍ଵର- ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ଢେଙ୍କାନାଳ-ରୁଦ୍ର ନାରାୟଣ ପାଣି

ନବରଙ୍ଗପୁର- ବଳଭଦ୍ର ମାଝୀ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା- ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା

ଭୁବନେଶ୍ଵର- ଅପରାଜିତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ଆସ୍କା- ଅନୀତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର-ଭୃଗୁ ବକ୍ସିପାତ୍ର 

ବଲାଙ୍ଗୀର- ସଙ୍ଗୀତା କୁମାରୀ ସିଂହ ଦେଓ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କଲା ବିଜେପି, ଭୁବନେଶ୍ଵରରୁ ଅପରାଜିତା, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରୁ ବୈଜୟନ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-BJP-declared-loksabha-candidate-list-50391
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-BJP-declared-loksabha-candidate-list-50391
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 20:47:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସବୁ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାର ଅନ୍ତ ଘଟାଇ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ତାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏଥିରେ ୧୮୪ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେପି ନଡ୍ଡା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପୁର୍ନବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର  ମୋଦୀ ବାରଣାସୀରେ ଲଢିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶାରେ  ୧୦ ଲୋକସଭାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଯାହା  ଆଶା  କରାଯାଉଥିଲା ସେହି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦଳ ଟିକେଟ୍ ଦେଇଛି। ଆଶା ମୁତାବକ ଭୁବନେଶ୍ଵରରୁ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀକୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ସେହି ପରି ହାଇ ଭୋଲଟେଜ୍ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସିଟରେ ନିକଟରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାକୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ସେହି ଭଳି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ଜୁଏଲ ଓରାମ ନିଜର ଆସନ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। 

ଗତଥର ପରି ଢେଙ୍କାନାଳ ଆସନରେ ରୁଦ୍ର ନାରାୟଣ ପାଣିଙ୍କୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ୨୦୧୪ରେ ପାଣି ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥାଗତଙ୍କ ନିକଟରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ଅନୁରୂପ ଭାବେ କେନ୍ଦୁଝରରେ ଅନନ୍ତ ନାୟକଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଗତ ଥର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଥିଲା। 

ସେହି ପରି ଆଶା ମୁତାବକ ନବରଙ୍ଗପୁରର ଲୋକସଭା ପାଇଁ ବଳଭଦ୍ର ମାଝୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ନିକଟରେ ଟିକେଟ୍ ପାଇବା ଆଶା କ୍ଷୀଣ ଦେଖି ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନବରଙ୍ଗପୁର ଲୋକସଭାର ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି। ବଲାଙ୍ଗିରରେ ଦଳ ଏଥର ନୂତନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛି। ଦଳ ପାଟଣାଗଡ଼ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ତଥା ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା କନକ ବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହ ଦେଓଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସଙ୍ଗୀତା କୁମାରୀ ସିଂହ ଦେଓଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। 

ସେହି ଭଳି  ବାଲେଶ୍ଵରରୁ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ଲୋକସଭା ଟିକେଟ୍ ମିଳିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ଏହି ପରି ଆସ୍କାରୁ ଶ୍ରୀମତି ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ଭୃଗୁ ବକ୍ସିପାତ୍ରଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି।

ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଲୋକସଭା ସିଟରୁ ଏହି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲଢିବେ 

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼- ଜୁଏଲ ଓରାମ

କେନ୍ଦୁଝର- ଅନନ୍ତ ନାୟକ

 ବାଲେଶ୍ଵର- ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

 ଢେଙ୍କାନାଳ-ରୁଦ୍ର ନାରାୟଣ ପାଣି

 ନବରଙ୍ଗପୁର- ବଳଭଦ୍ର ମାଝୀ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା- ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା

ଭୁବନେଶ୍ଵର- ଅପରାଜିତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ଆସ୍କା- ଅନିତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର-ଭୃଗୁ ବକ୍ସିପାତ୍ର 

ବଲାଙ୍ଗୀର- ସଙ୍ଗୀତା କୁମାରୀ ସିଂହ ଦେଓ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେଡିରେ ଫାଟ ଜଳଜଳ, ଦଳ ଛାଡିଲେ ମୋହନା ବିଧାୟିକା ବାସନ୍ତୀ ମଲ୍ଲିକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/politics-odisha-Mohana-mla-basanti-malick-resigns-bjd-50389
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/politics-odisha-Mohana-mla-basanti-malick-resigns-bjd-50389
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 19:00:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଜେଡି ପାଇଁ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ଅଡୁଆ । ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବଡ ଝଟକା । ଦଳର ୩ ସାଂସଦଙ୍କ ସମେତ ୫ରୁ ଅଧିକ ବିଧାୟକ ନବୀନଙ୍କୁ ବାଏ ବାଏ କରିଥିବା ବେଲେ ଆଜି ଏହି ତାଲିକାରେ ଆଉଜଣଙ୍କ ନାମ ଯୋଡି ହୋଇଯାଇଛି । ଟିକେଟ୍ ନ ମିଳିବାରୁ ମୋହନା ବିଧାୟିକା ବାସନ୍ତୀ ମଲ୍ଲିକ ଦଳ ଛାଡିଛନ୍ତି  ।

ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଯେତେ ପାଖୋଉଛି ସେତେ ମାତ୍ରାରେ ବିଜେଡିର ନେତା ଏବଂ ବିଧାୟକ, ସାଂସଦ ଦଳ ଛାଡୁଛନ୍ତି । ଗତ କିଛିଦିନ ଧରି ଏହି ପର୍ବ ଲାଗି ରହିଛି । ଆଜି ମୋହନା ବିଧାୟକ ବାସନ୍ତି ମଲ୍ଲିକ ଦଳ ଛାଡିଛନ୍ତି । ତେବେ ବାସନ୍ତିଙ୍କୁ ମିଶାଇ ମୋଟ ୫ଜଣ ବିଧାୟକ ଦଳ ଛାଡି ସାରିଲେଣି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କି, ଗତ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦଶପଲ୍ଲା ବିଧାୟକ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ, ଦେବରାଜ ମହାନ୍ତି, ସୁକାନ୍ତ ନାୟକ, ତ୍ରିନାଥ ଗମାଙ୍ଗ ଆଦି ଦଳ ଛାଡି ସାରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେଡି ଶାସନର ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଡରାଇବା ସହ ଧମକାଉଛି- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/state-odisha-politics-dharmendra-pradhan-bjp-mishrana-parba-50386
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/state-odisha-politics-dharmendra-pradhan-bjp-mishrana-parba-50386
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 18:23:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଭିନ୍ନ ଦଳରୁ ଅନେକ ନେତା, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ପଦ୍ମ ଧରୁଛନ୍ତି । 

ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବରେ ଯୋଗଦେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାର ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ତଥା ଯୁବ ନେତା ରିଷଭ ନନ୍ଦ, କିନ୍ନର ସମୁଦାୟର ବରିଷ୍ଠ ନେତ୍ରୀ ମେନକା ପରିଡା, ବିଜେଡି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ଅନେକ ସଦସ୍ୟ ଦଳରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବ । ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ଔପଚାରିକ ଭାବେ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି । ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ଫଳାଫଳ କଣ ହେବ ତାହାର ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମସ୍ତେ ଆଜି ଏକାଠୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ଚଳିତଥର ଓଡିଶା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବାର ନିଷ୍ପତି କରିସାରିଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର, କୋରାପୁଟ, କନ୍ଧମାଳ, ସୁନ୍ଦରଗଡ, ପୁରୀ ତଥା ଓଡିଶାର ୨୧ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତାଇ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ମୋଦୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ ସେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଧୂଳି ଚଟାଇବେ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।   

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତବର୍ଷ ବିଶ୍ୱରେ ମାନମର୍ଯ୍ୟାଦା ବଢାଇଥିବା ବେଳେ ଦେଶରେ ମଜବୁର ନୁହେଁ ମଜବୁତ ସରକାର ବନେଇବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଫୁଲରେ ଭୋଟ ଦେବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଆହ୍ୱାନ କରିବା ପରେ କହିଛନ୍ତି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶରେ ଅନେକ ବିକାଶ କାମ କରିଛନ୍ତି  । ମାତ୍ର ଓଡିଶାରେ ଅପାରଗ, ସ୍ଥାଣୁ, ସମ୍ବେଦନହୀନ, ରାଧୁଆ ମିଛୁଆ ସରକାର କାରଣରୁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ବିକାଶର କାମ ଓଡିଶାରେ ପହଁଚିପାରୁନାହିଁ । ତେଣୁ ୧୯ ବର୍ଷର ସରକାରକୁ ବଦଳେଇବା ଦରକାର । ଗତକାଲି ଶାସକ ଦଳର ସାଂସଦ, ବିଧାୟକ ଓ ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେଲେ । ବିଜେଡି ଆଜି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ । ବିଜେଡି ଶାସନର ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଡରଇବା ସହ ଧମକାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଓଡିଶା ପୋଲିସର କିଛି ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଗଣତନ୍ତ୍ରର କଣ୍ଠରୋଧ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ଏସଟିଏଫ୍ ଅଫିସକୁ ଡାକି ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଧମକ ଦିଆଯାଉଛି । ଅତୀତରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଏଭଳି ଅପରାଧରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜେଲ୍ ଯିବାର ନଜିର୍ ଅଛି । ଓଡିଶାରେ ଏଭଳି ହେବାକୁ ବେଶି ଦିନ ନୁହେଁ । ଆଇନର ପରିଧି ଭିତରେ ରହି ବିଜେପି ସବୁ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେଡିକୁ ଝଟକା, ପଦ୍ମ ଧରିଲେ ବିଜେଡ଼ି ସାଂସଦ ପ୍ରଶାନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ପୁତ୍ର ରିଷଭ ନନ୍ଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-BJD-Rajyasabha-mp-prasant-Nandas-son-rishav-randa-join-bjp-50382
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Politics-odisha-BJD-Rajyasabha-mp-prasant-Nandas-son-rishav-randa-join-bjp-50382
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 17:39:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଟିକଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ପରେ ଜଣେ ପରେ ଜଣେ ପୁରୁଖା ନେତା ବିଜେଡି ଛାଡ଼ି ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଗତକାଲି ୩ ଜଣ ବିଧାୟକ,୨ ଜଣ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଓ ସାଂସଦ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି କ୍ରମରେ ବିଜେଡିର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ତଥା ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପ୍ରଶାନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ପୁତ୍ର ରିଷଭ ନନ୍ଦ ଗୁରୁବାର ପଦ୍ମ ଧରିଛନ୍ତି। ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପସଭାପତି ବୈଜନ୍ତ ପଣ୍ଡା, କେଭି ସିଂହ ଦେଓ, ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ରିଷଭ ନନ୍ଦ ବିଜେପିର ସଦସ୍ୟତା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଶାସକ ବିଜେଡିକୁ ପୁଣି ଥରେ ଶକ୍ତା ଧକ୍କା ଲାଗିଛି।

କୁହାଯାଉଛି ରିଷଭ ବେଗୁନିଆରୁ ବିଜେଡି ଟିକେଟ ପାଇଁ ଆଶାବାଦୀ ଥିଲେ । ଏପରିକି ବେଗୁନିଆରେ ଲୋକସର୍ମ୍ପକ ବଢାଇବା ସହ ନିଜର ସଙ୍ଗଠନକୁ ସୁଦୃଢ କରିଥିଲେ ରିଷଭ। ତେବେ ଟିକେଟ ମିଳିବା ନେଇ ତାଙ୍କୁ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସଂକେତ ନମିଳିବାରୁ ନିଜର ରାଜନୈତିକ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ଆଜି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ରିଷଭ।

ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ପ୍ରଶାନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ପୁତ୍ର ରିଷଭ ନନ୍ଦ ବିଜେପିର ସାମିଲ ହେବା ବିଜେଡିକୁ ଜୋରଦାର ଝଟକା ଦେଇଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଟିକେଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ପରେ ଦଳରେ କୁହୁଳୁଥିବା ଅସନ୍ତୋଷ ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ।  ପିତା ଶାସକ ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଥିବା ବେଳେ ପୁତ୍ର ରିଷଭ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେବା ମନସ୍ଥାତ୍ଵିକ କୋଣରୁ ବିଜେଡିକୁ ଚିନ୍ତିତ କରିଛି। ରିଷଭ ହେଉଛନ୍ତି ଆରଏସଏସର ସଦସ୍ୟ। ଆଜି ିବିଜେପିରେ ମିଶି ସେ ନିଜର ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କ ପରି ପ୍ରଶାନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ପରିବାରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ରାଜନୈତିକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦାମୋଦର ବିଜେପିରେ ଥିବା ବେଳେ ପୁତ୍ର ସମ୍ବିତ ରାଉତ୍ ବିଜେଡିର ନେତା। ସମ୍ବିତଙ୍କୁ ବିଜେଡି ପାରାଦ୍ଵୀପର ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଅନୁରୂପ ପ୍ରଶାନ୍ତ ନନ୍ଦ ବିଜେଡିର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଥିବା ବେଳେ ପୁତ୍ର ରିଷଭ ନନ୍ଦ ଏବେ ବିଜେପିର ନେତା ହୋଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଜାତୀୟ ପରି ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ମଧ୍ୟ ପିତା-ପୁତ୍ର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦଳ ଆପଣେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାରେ ବିଜେଡି ୯ ଲୋକସଭା ଓ ୫୪ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ମାତ୍ର ଟିକେଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ପରେ ନେତା ଓ କର୍ମୀ ମାନେ ବିଦ୍ରୋହ କରିବା ସହିତ ବିଜେଡି ଛାଡ଼ି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି। ଗତକାଲି ଆସିକା ବିଧାୟକ ଦେବରାଜ ମହାନ୍ତି, ନୀଳଗିରି ବିଧାୟକ ସୁକାନ୍ତ ନାୟକ, ଦଶପଲ୍ଲା ବିଧାୟକ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ, ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଲକ୍ଷ୍ଣଣ ଟୁଡୁ, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନିରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ,  ଦଶପଲ୍ଲାର ପୂର୍ବତନ କାଶିନାଥ ମଲ୍ଲିକ, ବିଜେଡି ଛାଡିଥିବା କୁସୁମ ଟେଟେ ସମେତ ବହୁ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ, ସରପଞ୍ଜ, ସମିତି ସଭ୍ୟ ବି ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୂଆପଡ଼ା ବିଜେଡ଼ି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଢୋଲକିଆ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ, ସିଇଓଙ୍କ ନିକଟରେ ଫେରାଦ ଦେଲା ବିଜେପି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/politics-odisha-BJP-moves-CEO-against-Nuapada-BJD-candidate-Rajendra-Dholakia-50378
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/politics-odisha-BJP-moves-CEO-against-Nuapada-BJD-candidate-Rajendra-Dholakia-50378
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 15:34:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆପଡ଼ା ବିଜେଡ଼ି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଢୋଲକିଆଙ୍କ ନାଁରେ ନିର୍ବାଚନ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏ ନେଇ ବିଜେପି ଉପସଭାପତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ  ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଫେରାଦ ଦେଇଛି । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ ସହିତ ଆଇପିସି ଧାରା ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । 

ବିଜେପିର ଅଭିଯୋଗ ମୁତାବକ, ଗତ ୨୦ ତାରିଖରେ ଢୋଲକିଆ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଯିବା ବେଳେ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ଖରିଆର ରୋଡ଼୍‌ରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରିବାକୁ ଖୁଲମଖୁଲ୍ଲା ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଟିଟୁ ପଣ୍ଡା ଲୋକଙ୍କୁ ଧମକ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି । ତେଣୁ କେବଳ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ ନୁହେଁ ଆଇପିସି ଧାରାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ । ଏ ନେଇ ବିଜେପି ପ୍ରଚାର ବେଳର ଟଙ୍କା ବଣ୍ଟା ଓ ଟିଟୁ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଧମକର ଏକ ସିଡି କ୍ୟାସେଟ୍‌ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ।

ଭିଡ଼ିଓରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ଢୋଲକିଆ ଦୁଇ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପକେଟ୍‌ରୁ ଟଙ୍କା ବାହାର କରି ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଟିଟୁ ପଣ୍ଡା କହୁଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ବିଜେଡ଼ି ନୁହେଁ ବିଜେପି କର୍ମୀ ମଧ୍ୟ ବେପାର କରୁଛି । ଯିଏ ବିଜେଡ଼ି ବେପାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବ କିମ୍ବା ଡରାଇବ କିମ୍ବା ଧମକାଇବ ତାକୁ ଓପନ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଉଛି ନୂଆପଡ଼ା ଚୌକରୁ ଦଉଡ଼ାଇ ଦଉଡ଼ାଇ ଘରେ ପଶି ମାରିବୁ । 

ସେପଟେ ଟଙ୍କା ବଣ୍ଟା ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ରାଜେନ୍ଦ୍ର । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦରିଦ୍ର ନାରାୟଣ ସେବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଦେଇଛି । ଏହା ପ୍ରତିଦିନ କରନ୍ତି ବୋଲି ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>