<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଓ ଲଦାଖର ବିକାଶ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଖୋଲିଛି : ଅପରାଜିତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-odisha-after-the-revoke-of-article-370-development-open-for-jammukashmir-says-mp-aparajita-sarangi-58906
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-odisha-after-the-revoke-of-article-370-development-open-for-jammukashmir-says-mp-aparajita-sarangi-58906
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 06:03:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବାକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶ ଏକ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି । ଏପରି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା  ଯାହାର କାରଣରୁ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଓ ଲଦାଖର ଆମ ଭାଇ-ଭଉଣୀ ମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅଧିକାରରୁ ବଂଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ବିକାଶରେ ବଡ ବାଧକ ଥିଲା, ତାହା ଏବେ ଦୂର ହୋଇଛି । ଯେଉଁ ସ୍ୱପ୍ନର ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କର ଥିଲା, ବାବା ସାହେବ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କର ଥଲା, ଡକ୍ଟର ଶ୍ୟାମା ପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ଥିଲା, ଅଟଳ ଜୀ ଏବଂ କୋଟି କୋଟି ଦେଶଭକ୍ତଙ୍କର ଥିଲା ତାହା ଏବେ ପୂରଣ ହୋଇଛି ବୋଲି ଆଜି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନିରେ କହିଛନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡଙ୍ଗୀ ।  

ଅପରାଜିତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖରେ ଏକ ନୂଆ ଯୁଗର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏବେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ନାଗରିକମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ ସମାନ, ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ସମାନ । ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ଏବଂ ୩୫-ଏ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରକୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦ, ଆତଙ୍କବାଦ ପରିବାରବାଦ ଏବଂ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ବ୍ୟତୀତ କିଛି ଦେଇନାହିଁ । ଏହି ଦୁଇଟି ଅନୁଚ୍ଛେଦକୁ ଦେଶ ବିରୋଧରେ, କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଭାବନାକୁ ଉତେଜିତ କରିବା ଲାଗି ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବେ ଉପଯୋଗ କରାଯାଉଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ୪୨ହଜାର ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଜୀବନ ହରାଇବାକୁ ପଡିଛି । ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖରେ ବିକାଶ ସେହି ଗତିରେ ହୋଇପାରିନାହିଁ ଯାହାର ସେମାନେ ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ । ଏବେ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏହି ଅଭାବ ଦୂର ହେବା ଫଳରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖର ଲୋକମାନଙ୍କ ବର୍ତମାନ ସୁଧୁରିଯିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ହେବ ।

ଯେଉଁ ଆଇନ ଦେଶର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ ତାର ଲାଭରୁ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ଦେଢ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବଂଚିତ ରହିଥାନ୍ତି । ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ପିଲା ଏଥିରୁ ବଂଚିତ ଥିଲେ । ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଅଧିକାର ମିଳୁଛି, ସେସବୁ ଅଧିକାର ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମିଳୁନଥିଲା ।

ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଲାଗି ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଆଇନ ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଏଥିରୁ ବଂଚିତ ଥିଲେ । ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଦଳିତଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର ରୋକିବା ଲାଗି କଠୋର ଆଇନ ଲାଗୁ ହୋଇଛି ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଏହା ନଥିଲା । ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ମାଇନୋରିଟି ଆଇନ ଲାଗୁ ହୋଇଛି ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ନଥିଲା । ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସର୍ବନିମ୍ମ ମଜୁରି ଆଇନ ଲାଗୁ ହୋଇଛି ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ କାମ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କେବଳ କାଗଜକଲମରେ ହିଁ ମିଳୁଥିଲା । ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ସମୟରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିର ଭାଇ-ଭଉଣୀ ମାନଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣର ଲାଭ ମିଳୁଥିଲା ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଏହା ନଥିଲା । ଏବେ ଏହି ପାତର ଅନ୍ତର ବନ୍ଦ ହେଲା । ଦେଶର ସମସ୍ତ ନାଗରିକ ଯେଉଁ ଅଧିକାର ପାଉଛନ୍ତି କାଶ୍ମୀରିବାସୀ ମଧ୍ୟ ସେହି ସୁବିଧା ପାଇବେ ବୋଲି ଶ୍ରୀମତି ଷଡଙ୍ଗି କହିଛନ୍ତି । 

ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ଏହା ପ୍ରାଥମିକତା ରହିବ ଯେ ରାଜ୍ୟର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ, ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ପୋଲିସକୁ ଅନ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶର କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସେଠାକାର ପୋଲିସଙ୍କ ଭଳି ସମାନ ସୁବିଧା ମିଳିବ । ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶ ଗୁଡିକରେ ଅନେକ ଏପରି ଆର୍ଥିକ ସୁବିଧା ଯେପରିକି ଏଲଟିସି, ଘରଭଡା ଭତା, ପିଲାମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଲାଗି ଶିକ୍ଷା ଭତା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଭଳି ଅନେକ ସୁବିଧା ଦିଆଯାଉଛି ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମିଳିନଥାଏ । ଏବେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସେଠାକାର ପୋଲିସକୁ ଏହି ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଅପରାଜିତା କହିଛନ୍ତି । 

ଅପରାଜିତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖରେ ଖାଲିଥିବା ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ପଦବୀ ପୂରଣ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ଏଥିରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତିର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁଯୋଗ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏଥିସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ ଉଦ୍ୟୋଗ ଏବଂ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର ବଡ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକୁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ଲାଗି ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯିବ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ସେନା ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ଲାଗି ଲିମାନ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୃତି ଯୋଜନାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରାଯିବ । ଫଳରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହାର ଲାଭ ମିଳିପାରିବ । ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ରାଜସ୍ୱ ନିଅଂଟ ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହା ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ଯେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଯେମିତି କମ ହେବ ।

ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳୀ ହେବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି । ଏମିତି ଏକ ସମୟ ଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ବଲିଉଡର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଶୁଟିଂ ଲାଗି କାଶ୍ମୀର ସବୁଠୁ ପସନ୍ଦଯାଗ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଥିଲା । ସେ ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କାଶ୍ମୀରରେ ହିଁ ଶୁଟିଂ ହେଉଥିଲା । କେବଳ ଦେଶ ନୁହେଁ, ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ଲୋକମାନେ ଏଠାକୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ଆସିବେ । ସରକାର ଯେଉଁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି, ତାହା ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖର ସେହି ନବଯୁବକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସହାୟତା କରିବ, ଯେଉଁମାନେ କ୍ରୀଡା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗକୁ ବଢିବା ଲାଗି ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ନୂଆ କ୍ରୀଡା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ, ନୂଆ କ୍ରୀଡା ଷ୍ଟାଡିୟମ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ପରିବେଶରେ ତାଲିମ, ସେମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱରେ ନିଜ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ସହାୟତା ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ଅପରାଜିତା କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଜନ କୈନ୍ଦ୍ରିକ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରୁଛି: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-odisha-Modi-government-is-dedicated-for-the-development-of-odisha-says-DharmendraPradhan-58904
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-odisha-Modi-government-is-dedicated-for-the-development-of-odisha-says-DharmendraPradhan-58904
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 06:25:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚଳିତବର୍ଷ ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଓଡିଶାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ଜୀବନଜୀବିକା ପାଇଁ ୩୩୩୮.୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଥିବାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କିମିଟିକୁ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇବା ସହ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଜନ କୈନ୍ଦ୍ରିକ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରୁଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। 

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନୀ’ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଓଡିଶାର ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରିଲିଫ୍ ଓ ପୁନଃ ଥଇଥାନ କାମକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ପାଣ୍ଠି (ଏନ୍ଡିଆର୍ଏଫ୍)ରୁ ୩୩୩୮.୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁରୀ ଏହି କାମକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅଧିକ। 

ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଆହୁରି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନିର’ ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ୩୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଗ୍ରୀମ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ୬ ମଇ ୨୦୧୯ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ‘ଫୋନି’ ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଚଳ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହ ୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ତ୍ୱରିତ ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।  

ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ରେ ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁରୁ ହଜିଯାଇଥିବା ହସ ପୁଣି ଥରେ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କଟିବଦ୍ଧ । ଓଡିଶା ପୁଣି ନିଜ ଗୋଡରେ ଠିଆ ହେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।   

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରମାଦେବୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଉଠିଯିବ ଯୁକ୍ତ୨
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Education-Odisha-Plus-II-junior-college-functioning-in-the-premises-of-Rama-Devi-Womens-University-to-be-shifted-to-Unit-9-Girls-High-School-58896
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Education-Odisha-Plus-II-junior-college-functioning-in-the-premises-of-Rama-Devi-Womens-University-to-be-shifted-to-Unit-9-Girls-High-School-58896
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 04:04:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରମାଦେବୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରୁ ଜୁନିଅର କଲେଜ ଉଠାଯାଇ ୟୁନିଟ ୯ ଗାର୍ଲସ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ । ଏନେଇ ରମାବେଦୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କୁଳପତି ପଦ୍ମଜା ମିଶ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

୨୦୧୫ ମସିହାରେ ରମାଦେବୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନ୍ୟତା ମିଳିଥିଲା । ଏହା ପରଠାରୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ରମାଦେବୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୟାମ୍ପସ ଦାବୀ କରାଯାଉଥିଲା । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଜାଗା କମ ଥିବାରୁ କ୍ଲାସରୁମ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ତେଣୁ ରମାଦେବୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୁ ପରିସରରେ ଥିବା ଯୁକ୍ତ ୨ ଜୁନିଅର କଲେଜ ଉଠାଯାଇ ୟୁନିଟ ୯ ଗାର୍ଲସ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ । ସେହି ଗାର୍ଲସ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ୩ଏକର ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ସେଠାରେ ନୂତନ ବିଲ୍ଡିଂ କରାଯାଇ ପାଠପଢା ଆରମ୍ଭ କରାଯିବା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଟକ ଜିମ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିର ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ରଙ୍ଗାରଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/state-odisha-jym-factory-celebrate-anniversery-at-cuttack-58895
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/state-odisha-jym-factory-celebrate-anniversery-at-cuttack-58895
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 04:43:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କଟକ ବାଦାମବାଡି ନିକଟସ୍ଥ ଜିମ୍ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିକୁ ୧ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ହୋଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ଧନଞ୍ଜୟ ସାହୁ ଗତକାଲି ଏକ ରଙ୍ଗାରଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

୧ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କଟକ ବାଦାମବାଡି ନିକଟରେ ଧନଞ୍ଜୟ ସାହୁ ଏହି ଜିମ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରୀ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ ଜିମ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ବ୍ୟାୟାମ ପାଇଁ ବହୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମେସିନ ମଧ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଯୁବପୀଢିଙ୍କୁ ଏହା ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି । ତେବେ ଗତକାଲି ତାଙ୍କର ଜିମ୍ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିର ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । 

ଏନେଇ ଧନଞ୍ଜୟ କହିଛନ୍ତି କି, ଆଜିକାର ସମାଜରେ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ମଧ୍ୟରେ ଯୁବପୀଢିମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ନିଜ ପାଇଁ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ପାଆନ୍ତି । ଏହି ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଓ ଫିଟନେସ୍ ରକ୍ଷା କରିବା ଏକ ପ୍ରକାରର ଅସମ୍ଭବ । ଅଫିସରେ ଆପଣ ୯ରୁ ୧୦ ଘଣ୍ଟା କାମ କରି ଆସିବା ପରେ ଫିଟନେସ୍ କଥା ଭୁଲି ହିଁ ଯାଆନ୍ତି । ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣମାନେ କିଭଳି ଭାବରେ ନିଜ ଫିଟନେସ୍ ରକ୍ଷା କରି ପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କର ଜିମ୍ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଖୋଲିଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶର ଆଇକନିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବ ଓଡ଼ିଶା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-Odisha-will-get-place-in-Iconic-tourisim-sites-in-India-58894
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-Odisha-will-get-place-in-Iconic-tourisim-sites-in-India-58894
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 03:36:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର ଆଇକନିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବ ଓଡ଼ିଶା । ଏନେଇ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ମିଳନୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ସିଂହ ପଟେଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଖୁବଶୀଘ୍ର ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆଇକନିକ ହେରିଟେଜର ମାନ୍ୟତା ମିଳିବ । ୨୦୧୯-୨୦  ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ୧୭ଟି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ତାଲିକାରେ ଓଡ଼ିଶାର ଗୋଟିଏ ବି ସ୍ଥାନ ସାମିଲ ହୋଇପାରି ନଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଉଦବେଗ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ଅଭାବ ଥିବାରୁ ଏହି ମାନ୍ୟତା ମିଳିନଥିଲା । ଏବେ ପୁରୀ ଓ କୋଣାର୍କ ଏପରି ଜାଗା ଯାହା ଏହି ଆଇକନିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ଜରୁରୀ ଏହାକୁ କେହି ଅଣଦେଖା କରି ପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ମିଳନୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ସିଂହ ପଟେଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

କଳା କାରିଗରୀରେ ଉତ୍କର୍ଷିତାର ଅନ୍ୟ ନାମ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର । ଏସିଆର ସର୍ବବୃହତ ଲୁଣି ହ୍ରଦ ତଥା ସୌନ୍ଦର‌୍ୟ୍ୟର ଭଣ୍ଡାର ଚିଲିକା ଓ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଶିମିଳିପାଳ, ଏପରିକି ବିଶ୍ୱର କୋଣ ଅନୁକୋଣର ପର‌୍ୟ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରୁଥିବା ଜଗନ୍ନାଥ ଧାମ ପୁରୀକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଐତିହ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀରେ ସ୍ଥାନ ମିଳି ନଥିଲା । 

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ୧୭ଟି ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀର ତାଲିକାରେ ତାଜ୍‌ମହଲ, ଫତେଫୁରସିକ୍ରି, ଅଜନ୍ତା-ଏଲୋରା ଓ ହୁମାୟୁନ ଟମ୍ବ, ଲାଲକିଲ୍ଲା , ପରି ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହଷ୍ଟେଲ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଘଟଣା: ୱାର୍ଡେନ୍‌ ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/khandagiri-police-arrests-warden-who-beating-a-student-58886
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/khandagiri-police-arrests-warden-who-beating-a-student-58886
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 01:38:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପରୀକ୍ଷା କମ୍‌ ନମ୍ବର ରଖିଥିବାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଗାନ୍ଧୀ ସାଇନ୍ସ କଲେଜର ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ହଷ୍ଟେଲ୍‌ ୱାର୍ଡେନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନା ପୋଲିସ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ୱାର୍ଡେନ୍‌ ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ରଣାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନା ଅଂଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଘରୋଇ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ରଣା ୱାର୍ଡେନ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଜଣେ ଯୁକ୍ତ ୨ ଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷାରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ରଖିଥିଲେ । ଏଥିରେ ରାଗି ଯାଇ ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ପିଟିଥିଲେ । ଏହାର ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲେ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଫଳରେ ଅନ୍ୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନାରେ ୱାର୍ଡେନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା ସହିତ କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ୱର୍ଡେନ୍‌ଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ବହିଷ୍କୃତ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୌର ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ନ ହଟାଇବାକୁ କୁହାଯିବ: ତାରା ବାହିନୀପତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/tara-bahinipati-says-they-will-request-AICC-not-to-change-the-pcc-president-58885
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/tara-bahinipati-says-they-will-request-AICC-not-to-change-the-pcc-president-58885
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 00:54:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଶୋଚନୀୟ ପରାଜୟ ପରେ କଂଗ୍ରେସର ଜାତୀୟ ନେତା ବଦଳିଛନ୍ତି । ନିଜକୁ ସଭାପତିରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ । ଏହା ପରେ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ନେତୃତ୍ୱରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ରହିଛି । ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶା ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି । ସେ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ଏଆଇସିସି ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଡକରାକୁ ଯାଇଛି । ଏଥିରେ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ସଭାପତି ପଦରୁ ନ ହଟାଇବାକୁ ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କୁ କୁହାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ତାରା ବାହିନୀ ପତି ।

ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଏ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟ ରଖି ବିଧାୟକ ତାରା ବାହିନୀପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପିସିସି ସଭାପତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ କରିବାକୁ କହିବୁ । ଆଗକୁ ପୌର ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ନ ହଟାଇବାକୁ କୁହାଯିବ । ନିରଞ୍ଜନ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବାରେ ନିଜର ସମୟ ଦେଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ କର୍ମୀ ଏକାଠି ଅଛନ୍ତି । ତେଣୁ ପୌର ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ନିରଞ୍ଜନ ରହିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ।

ତେବେ ତାରା ବାହିନୀପତି ଜୟଦେବ ଜେନା ଓ ଶରତଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆସ୍ଥା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ନିରଞ୍ଜନ, ଜୟଦେବ ଓ ଶରତ ଏକାଠି ହେଲେ ଦଳ ସୁଦୃଢ଼ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           Mr.କହ୍ନେୟା ପାଇଁ ବଢିଲା ଅଡ଼ୁଆ, ପୋଲିସ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଉ : ମିନତୀ ବେହେରା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Entertainment--odisha-Mr-Kanhaiya-movie-poster-Newly-appointed-Chairperson-of-State-Commission-for-Women-Minati-Behera-condemns-the-incident--urges-police-to-take-immediate-action-58884
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Entertainment--odisha-Mr-Kanhaiya-movie-poster-Newly-appointed-Chairperson-of-State-Commission-for-Women-Minati-Behera-condemns-the-incident--urges-police-to-take-immediate-action-58884
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 00:54:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡ଼ିଆ ଫିଲ୍ମ  Mr.କହ୍ନେୟା ପାଇଁ ଅଡ଼ୁଆ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଅପକମିଂ ଫିଲ୍ମ  Mr.କହ୍ନେୟାର ବିବାଦୀୟ ପୋଷ୍ଟରରେ ନାରୀଙ୍କୁ  ଅସମ୍ମାନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ପୋଲିସ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁ ବୋଲି ମହିଳା କମିଶନ ନବନିଯୁକ୍ତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମିନତୀ ବେହେରା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି । 

 Mr.କହ୍ନେୟା ଫିଲ୍ମର ପୋଷ୍ଟର ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଖୁବ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ନବନିଯୁକ୍ତ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମିନତୀ ବେହେରା କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଆଜି ଏହି ବିବାଦୀୟ ପୋଷ୍ଟରରେ ନାରୀଙ୍କୁ  ଅସମ୍ମାନ ହୋଇଥିବାରୁ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି । ଏଥିପ୍ରତି ପୋଲିସ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି । 

 Mr.କହ୍ନେୟା  ଫିଲ୍ମର ପୋଷ୍ଟରରେ ଓଡ଼ିଆ ସିନେ ଜଗତର ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ପପୁ ପମପମ କିଛି ନାରୀଙ୍କୁ ରସି ବାନ୍ଧି ଲଗାମ ଧରିବା ଭଳି ଫଟୋ ରହିଛି । ତାହା ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନ କରାଯାଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ,  Mr.କହ୍ନେୟା ବିବାଦୀୟ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହିଳା ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଡକ୍ସନ ହାଉସ ପ୍ରଯୋଜକ ସୀତାରାମ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚାଲାଣ ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଉଡ଼ନ୍ତା ସାପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-Rare-Flying-Snake-Rescued-From-Near-Bhubaneswar-Railway-Station-58883
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-Rare-Flying-Snake-Rescued-From-Near-Bhubaneswar-Railway-Station-58883
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 00:26:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଏକ ଉଡ଼ନ୍ତା ସାପ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି । ଏହି ସାପ ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ଅଣ ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଜଣେ ଅଣ ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକ ଏକ ଉଡ଼ନ୍ତା ସାପ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ କରୁଥିଲେ । କୈାଣସି ଗୁପ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ଖବର ପାଇ ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ବନ ଅଧିକାରୀ ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ଉଡ଼ନ୍ତା ସାପ ଚାଲାଣ ବେଳେ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତିି । ସାପ ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ଅଣଓଡ଼ିଆ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି । ଏହି ସାପ କେଉଁ ଠାରୁ ଆସିଲା ଓ କିପରି ଆସିଲା , ଏହି ସାପ ଚାଲାଣରେ ଅନ୍ୟ କେଉଁମାନେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଛନ୍ତି ସେନେଇ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଉଛି । ଓଡ଼ିଶାର ସିମିଳିପାଳ, କୁଲଡ଼ିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକାର ସାପ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟରେ “ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରାସନ କାର୍ଡ଼” ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ରୁ ଲାଗୁ : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-One-antion-One-Ration-card-will-start-in-Odisha-from-september-01-58880
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-One-antion-One-Ration-card-will-start-in-Odisha-from-september-01-58880
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 03:33:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । “ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରାସନ କାର୍ଡ଼”  ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁସାରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରାଯିବ । ଏନେଇ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ “ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରାସନ କାର୍ଡ଼” ବ୍ୟବସ୍ଥା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଲାଗୁ କରାଯିବ । ସେହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁସାରେ ଏଣିକି ଯେକୈାଣସି ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ହିତାଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅନ୍ତର୍ଗତ ହେବେ । ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏହି ଯେକୈାଣସି ସ୍ଥାନରୁ ରାସନ ପାଇପାରିବେ । ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହା ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗୁ କରାଯିବ ବୋଲି ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଗୋଟିଏ ଦେଶ ଗୋଟିଏ ରାସନ କାର୍ଡ । ଦେଶର ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ହିତାଧିକାରୀ ସେହି ଗୋଟିଏ କାର୍ଡରୁ ରାସନ ପାଇପାରିବେ । ଆଗକୁ କୌଣସି ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀ ରାସନ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେନି । ଯଦି ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଯାଉଥାନ୍ତି, ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ଯେ କୌଣସି ରାସନ ଦୋକାନରୁ ରିହାତି ଚାଉଳ ଆଉ ଗହମ ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>