<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଦୁଇ ଦିନିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ ଶେଷ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ଫେରିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କୋବିନ୍ଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/state-odisha-President-Ramnath-Kovind-return-delhi-after-2-days-odisha-tour-65026
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/state-odisha-President-Ramnath-Kovind-return-delhi-after-2-days-odisha-tour-65026
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 08 Dec 2019 05:10:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦୁଇ ଦିନିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ ଶେଷ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ବାହୁଡ଼ିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ। ଆଜି ସକାଳେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ବରୁଣେଇ ସ୍ଥିତ ପାଇକ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳ ଶିଳାନ୍ୟାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ଲାଟିନମ ଜୁବୁଲୀର ଉଦଯାପନୀ ସମାରୋହରେ ଯୋଗ ଦେବା ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ୧୫ ମିନିଟରେ ଭୁବନେଶ୍ଵର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ବାୟୁସେନାର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ଦିଲ୍ଲୀ ଫେରିଛନ୍ତି।

ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଗଣେଶୀ ଲାଲ, ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟପାଳ ବିଶ୍ଵ ଭୂଷଣ ହରିଚନ୍ଦନ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ  ପଟ୍ଟନାୟକ, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ଓ ସାଂସଦ ଅପରାଜିତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ବିଦାୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆଜି ସକାଳେ ରାଜଭବନରେ ପ୍ରାତଃ ଭୋଜନ ପରେ ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ  ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ହେଲିକପ୍ଟରରେ ବରୁଣେଇ ପହଞ୍ଚି ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଥିଲେ। ସେଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ଵର ପହଞ୍ଚି ସଡ଼କ ପଥରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ଲାଟିନମ ଜୁବୁଲୀର ଉଦଯାପନୀ ସମାରୋହରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ରାଜଭବନରେ କିଛି ସମୟ ବିଶ୍ରାମ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଫେରି ଯାଇଛନ୍ତି।

ଗତକାଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସବିତା କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ସହ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ୩୦ ସମୟରେ ଭୁବନେଶ୍ଵର ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରୁ ସେ ରାଜଭବନ ଯାଇ ରାତ୍ରିଯାପନ କରିଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେଭି-୩ ଛାତ୍ରୀ ଛାତରୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା, ବଦଳିଲେ ଖେଳ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-PET-Teacher-Transfer-from-KV-3-Macheswar-BBSR-for-class-11-student-attempts-suicide-65023
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-PET-Teacher-Transfer-from-KV-3-Macheswar-BBSR-for-class-11-student-attempts-suicide-65023
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 08 Dec 2019 04:18:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ- ୩ର ଛାତୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇଛି । ସ୍କୁଲ ଆଗରେ ଅଭିଭାବକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ପରେ ଖେଳ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନତ୍ର ବଦଳି କରାଯାଇଛି । 

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ-୩ରେ ପିଲାଙ୍କୁ ମାନସିକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଭାବକ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ବିନା କାରଣରେ ପିଇଟି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଛାତ୍ରୀ ଜଣଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହ ଚରିତ୍ରକୁ ନେଇ ଖରାପ କଥା କହୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତରୁ ଛାତ୍ରୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ବୋଲି ଅଭିଭାବକ ଦାବୀ କରିଥିଲେ । ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇ ଖେଳ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଏସ.ଏମ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଯାଜପୁର ବ୍ୟାସନଗରକୁ ବଦଳି କରାଯାଇଥିବା ଡେପୁଟି କମିଶନରଙ୍କ ଚିଠିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଜଣକ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ କୈାଣସି ଏକ କଥାକୁ ନେଇ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ । ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାରେ ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ତୃତୀୟ ମହଲା ଛାତରୁ ଡେଇଁଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଘରୋଇ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ହାତ, ଗୋଡ଼ ଓ ମୁଣ୍ଡରେ ଗଭୀର ଆଘାତ ଲାଗିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗରିବ ଓଡିଆ ପିଲାର ବୁଦ୍ଧିର ପ୍ରୟୋଗଶାଳା ହେଉ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-Dharmendra-Pradhan-at-Vani-Vihar-Utkal-University-65019
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-Dharmendra-Pradhan-at-Vani-Vihar-Utkal-University-65019
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 08 Dec 2019 03:25:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟରୁ ସମ୍ପନ୍ନତାକୁ ଯିବାର ଚାବିକାଠି ଶିକ୍ଷାରେ ଅଛି । ତେଣୁ ଆଜିର ଦିନରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଗରିବ ଘରର ପିଲାକୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରୟୋଗଶାଳା ହେଉ ବୋଲି ରବିବାର ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ଲାଟିନମ୍ ଜୁବୁଲି ଉଦଯାପନୀ ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେଇ କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ସେହିପରି ଆଗାମୀ ଶତାବ୍ଦୀର ଯାତ୍ରାରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଉପଲବ୍ଧି କେବଳ ଓଡିଶା କିମ୍ବା ଦେଶକୁ ନୁହେଁ ବିଶ୍ୱ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ଜଟିଳ ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବାରେ ବଡ ଭୂମିକା ନେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୭୫ ବର୍ଷର ଲମ୍ବା ଯାତ୍ରାରେ ଓଡିଶାର ସମାଜ ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରୁ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କର ଲମ୍ବା ତାଲିକାର ଆଦିଭୂମି ହେଉଛି ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ । ପ୍ରଶାସନ, ସାହିତ୍ୟ, କଳା, ସମାଜ ସେବା, ରାଜନୀତି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କର ଲମ୍ବା ସଫଳତାର ଯାତ୍ରାର ଆଦିଭୂମି ହେଉଛି ଏହି କ୍ୟାମ୍ପସ । ସେହିପରି ଓଡିଆ ଜାତି, ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରା ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଜାତିରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଏହିଭଳି ଅନେକ ସଂସ୍କାର, ପରମ୍ପରା, ଜୀବନଶୈଳି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ୭୫ ବର୍ଷରେ ଦେଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଓଡିଶାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ, ଓଡିଶା ପାଇଁ ନୂଆ କଳ୍ପନା କରିଥିଲେ, ଓଡିଶାକୁ ଜାତୀୟ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ସେହିଭଳି ମହାନୁଭବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମଞ୍ଜି ବୁଣାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଆଜି ସେହି ମଞ୍ଜି ବିଶାଳ ବଟ ବୃକ୍ଷର ରୂପ ନେଇଛି । ତେଣୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅଗ୍ରଣୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।  

ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ଅଶୋକ ଯୁଦ୍ଧରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଓଡିଆ ଲୋକଙ୍କୁ ମାରିବା ପରେ ଚଣ୍ଡା ଶୋକରୁ ଧର୍ମାଶୋକକୁ ପରିବର୍ତିତ ହୋଇଥିଲେ । ଓଡିଆ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଶୋକ ହରେଇନଥିଲେ ବରଂ ଅଶୋକାଙ୍କର ଅହଁଙ୍କାରକୁ ଓଡିଆ ଲୋକମାନେ ହରାଇଥିଲେ । ଅପରପକ୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଇସ୍ରାଏଲ ପୃଥିବୀର ନକ୍ସାରୁ ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ଆଜି ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳର ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଭାବେ ତିଆରି କରବାରେ ଇସ୍ରାଏଲର ବୁଦ୍ଧୀଜୀବୀ ମାନଙ୍କର ତଥା ଇସ୍ରାଏଲର ବୁଦ୍ଧୀଜୀବୀ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିକଳ୍ପିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକର ବଡ ଅବଦାନ ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାହିଁକି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଇତିହାସର ପୁନଃରଚନା କଥା ନଭାବିବ । ଯାହାର ଶକ୍ତି ଅଛି ତାକୁ ସମାଜକୁ ଦିଗବିଜୟ ହେବାର ଶ୍ରେୟ ମିଳିଛି । ଓଡିଆ ଲୋକ ଚାହିଁଲେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଶ୍ୱସ୍ତରର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ଏକ ଜ୍ଞାନର ଶତାବ୍ଦୀ । ଆଗାମୀ ୨୫ ବର୍ଷରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପୃଥିବୀର ଏକ ଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ଗଢି ଉଠୁ । ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଂକଳ୍ପ ନେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡିଆ ଜାତି ଦୟାରେ ନୁହେଁ ଲଢେଇ କରି ସ୍ୱୀକୃତି ପାଇବ : ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-Dharmendra-Pradhan-at-Paika-memorial-foundation-65016
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-Dharmendra-Pradhan-at-Paika-memorial-foundation-65016
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 08 Dec 2019 02:14:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡିଆ ଜାତି କାହା ଦୟାରେ ନୁହଁ ଲଢେଇ କରି ସ୍ୱୀକୃତି ପାଇବ ବୋଲି ରବିବାର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବରୁଣେଇ ଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ସ୍ମାରକୀ ଶିଳାନ୍ୟାସ ହେବା ଅବସରରେ କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । 

ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ସ୍ମୃତିକୁ ଅମର କରି ରଖିବା ପାଇଁ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଅନତିଦୂରରେ ଥିବା ବରୁଣେଇ ଠାରେ ଏକ ଭବ୍ୟ ସ୍ମାରକ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାର ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ସଂଗ୍ରାମୀ ପୀଠ ବରୁଣେଇରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର କର୍ଣ୍ଣଧାର ମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାସୁମନ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ୨ ଶତାବ୍ଦୀ ପାଳନ ନାଁରେ ବରେଣ୍ୟ ପାଇକ ବୀରଗଣଙ୍କ ବଂଶଧରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ସମ୍ମାନ ଦେଇଛନ୍ତି । 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ସ୍ମାରକ ମୁଦ୍ରା, ସ୍ମାରକ ଡାକ ଟିକେଟ୍ ଉନ୍ମୋଚନ ତଥା ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁ ଚେୟାରକୁ ଅୟମାରମ୍ଭ କରି ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି । 

ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୭ ମସିହାର ତତ୍କାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ବିଜ୍ଞାନ ଭବନରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉତ୍ସବକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହକୁ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ଆଦ୍ୟ-ଉଦଘୋଷଣାର ଉଜ୍ଜଳ ଘଟଣା ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିଥିଲେ । ଏତଦବ୍ୟତିତ, କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶୌର୍ଯ୍ୟ ପୂଣ୍ୟ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହକୁ ‘ଏନ୍‌ସିଇଆରଟି’ର ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକରେ ସମ୍ମିଳିତ କରାଯିବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ୧୮୦୩ ମସିହାରେ ବ୍ରିଟିଶ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଓଡିଶା ଉପରେ କବଜା କଲା । ଏହି ସମୟରେ ବାଳୁତ ରାଜା ମୁକୁନ୍ଦ ଦେବଙ୍କର ଅଭିଭାବକ ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁ ଯୁଦ୍ଧର ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ । ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁଙ୍କ ସହିତ ଓଡିଆ ବୀରମାନେ ବ୍ରିଟିଶ ଓଡିଶାରେ ପାଦ ଦେଉ ଦେଉ ତାଙ୍କର ଅସ୍ଥାନକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି । 

ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ବରୁଣେଇ ପାହାଡର ପାଦଦେଶରେ ଏହି ସ୍ମାରକୀର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ସ୍ମାରକୀ ୨୦୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଡିଆ ଜାତିର ବିଜୟଗାଥାକୁ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ନେବ: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-President-Ramnath-Kovind-Speech-At-Vani-Vihar-65013
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-President-Ramnath-Kovind-Speech-At-Vani-Vihar-65013
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 08 Dec 2019 03:49:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ବାଣୀବିହାର ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ଲାଟିନମ ଜୁବୁଲି ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବ । ଏହି ଅବସରରେ ରାଷ୍ଟପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଯୋଗ ଦେଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ମରଣିକା ଉନ୍ମୋଚିତ କରିଛନ୍ତି । ଦେଶର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ନେବ ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି । 

ବାଣୀବିହାର ପ୍ଲାଟିନମ ଜୁବୁଲି ସମାରୋହରେ ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଓଡ଼ିଶା ସାରା ରାଜ୍ୟକୁ ଶାନ୍ତିର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି । ଏହି ଭୂଖଣ୍ଡରେ ଛିଡ଼ାହୋଇ ସେ ନିଜକୁ ଭାଗ୍ୟବାନ ମଣୁଥିବା କହିଛନ୍ତି । ୭୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷାର ମନ୍ଦିର ପାଲଟିଛି । ଏହି ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବହୁ ଛାତ୍ର ଦେଶକୁ ଗୈାରବାନ୍ୱିତ କରିଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ନେବ । ୫,୭ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଏହା ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଶିକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ର ହେବା ଆଶା ରହିଛି ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି । 

ବାଣୀ ବିହାରରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସାରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଦିନ ପ୍ରାୟ ୧ଟା ୪୫ରେ ରାଜଭବନକୁ ଫେରିଯିବେ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ରାଜ ଭବନରେ ବିଶ୍ରାମ ନେଇ ପୁଣିସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ୨୦ ମିନିଟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଫେରିବା କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ୫୦ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫେଲ ମାରିଲା ମହାପ୍ରୟାଣ ଗାଡ଼ି, ବାଇକରେ ବୁହାହେଲା ମୃତଦେହ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-dead-body-carried-in-bike-in-rayagada-65011
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-dead-body-carried-in-bike-in-rayagada-65011
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 08 Dec 2019 00:38:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁଣି ଶବକୁ ଅସମ୍ମାନ। ମହାପ୍ରୟାଣ ଗାଡି ଅଭାବରେ ପୁଣି ବାଇକରେ ବୁହାହେଲା ଶବ। ଏପରି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରାୟଗଡ଼ ବ୍ଲକ୍ କୁମୁଳାସିଂ ପଞ୍ଚାୟତର ହାତୀବାଡ଼ି ଗ୍ରାମରେ । 

ହାତୀବାଡ଼ି ଗ୍ରାମର ଗୋବିନ୍ଦ ଭୂୟାଁ କିଛିଦିନ ହେଲା ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ । ପରେ ତାଙ୍କୁ ରାୟଗଡ଼ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ସଂକଟାପର୍ଣ୍ଣ ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଗୋବିନ୍ଦ ଭୂୟାଁଙ୍କର ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଶନିବାର ଦିନ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଶବ ନେବାକୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିଲାନି ମହାପ୍ରୟାଣ ଗାଡ଼ି । ଫଳରେ ପରିବାର ଲୋକେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଏକ ବାଇକ୍‌ରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଶବକୁ ଗାଁକୁ ନେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ମୃତକ ହେଲେ ୬୨ବର୍ଷିୟ ବୃଦ୍ଧ ଗୋବିନ୍ଦ ଭୂୟାଁ । ମୃତଦେହ ଗାଁକୁ ନେବା ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନକରି ନିଜ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ନେବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ କହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ପରିବାର ଲୋକେ ।ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଗାଁକୁ ମୃତଦେହ ନେବା ପାଇଁ ମାତ୍ର ୫ କମି ରାସ୍ତା ପାଇଁ ଅଟୋଚାଳକ ୩୫ଶହ ଟଙ୍କା ମାଗିଥିଲେ । ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ଏତେ ଟଙ୍କା ଦେବାପାଇଁ ଅସମର୍ଥ ଥିବାରୁ ମୃତଦେହକୁ ସେମାନେ ବାଇକଯୋଗେ ନେଇଛନ୍ତି । 

ପାଗଳା କୁକୁର କାମୁଡ଼ା ଇଂଜେକ୍ସନ ଗ୍ରହଣ ନକରି ଦେଶୀ ଔଷଧ ଖାଉଥିଲେ ଗୋବିନ୍ଦ । ଫଳରେ ତାଙ୍କ ଦେହରେ ବିଷକ୍ରିୟା ହୋଇ ସେ ଗୁରୁତର ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ । ଓ ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତଦେହକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ମହାପ୍ରାୟାଣ ଯୋଗାଡ଼ କରିବାକୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ପକ୍ଷରୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଯୋଗ ହୋଇପାରିନଥିଲା । ପରିବାର ଲୋକେ ମୃତଦେହକୁ ଅଟୋରେ ନେବେ ବୋଲି କହି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବାଇକ୍‌ରେ ନେବା ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ କୌଣସି ଖବର ନଥିବା ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିଥିବା ଡାକ୍ତର ଅଜିତ୍ ସାହୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁଙ୍କ ନାଁରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ ଦାବୀ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha--PaikaRebellionMemorial-Odisha-has-urged-Centre-to-run-an-express-train-in-the-name-of-Buxi-Jagabandhu-65009
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha--PaikaRebellionMemorial-Odisha-has-urged-Centre-to-run-an-express-train-in-the-name-of-Buxi-Jagabandhu-65009
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 08 Dec 2019 00:03:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହକୁ ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୁରିଛି । ଏହି ଅବସରରେ ଆଜି ରାଷ୍ଟପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବରୁଣେଇ ପାଇକ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି । ସେଠାରେ ନିଜ ଅଭିଭାଷଣ ଦେଇ ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁଙ୍କ ନାଁରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ ଚଳାଯାଉ ବୋଲି ଦାବୀ ରଖିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । 

ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳକୁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଶିଳାନ୍ୟାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଅଭିଭାଷଣ ରଖି ବୀର ପୁରୁଷଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜମି ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଭତ୍ତିଭୂମି ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇବେ । ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ବିରୋଧରେ ଗଣଆନ୍ଦୋଳନ ଥିଲା । ଅନ୍ୟାୟ ବିରୋଧରେ ପାଇକମାନେ ଅସ୍ତ୍ର ଉଠାଇ ଯୁଦ୍ଧ କରିଥିଲେ । ତେଣୁ ଏହି ସମସ୍ତ ପାଇକ ବୀରମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ଜଣାଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାଇକଙ୍କ ସାହାସ ଯୋଗୁଁ ଆମେ ଗଙ୍ଗାରୁ ଗୋଦାବରୀ ଯାଏଁ ଜୟ କରିଥିଲୁ । ସମ୍ରାଟ ଖାରବେଳ ଓ କପିଳେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଦିଗବିଜୟ ଆମ ପାଇଁ ଗୈାରବ । ୧୮୦୩ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଅପରାଜେୟ ରହିଥିଲା । 

୧୮୧୭ରେ ପାଇକମାନେ ହିଁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ରିଟିଶ ବିରୋଧରେ ଲଢିଥିଲେ । ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହକୁ ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାଧିନତା ସଂଗ୍ରାମ ମାନ୍ୟତା ଦାବ କରିଆସିଛି । ତେଣୁ ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁଙ୍କ ନାଁରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ ଚଳାଯାଉ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆମର ଏହି ଦାବୀ ପ୍ରତି ସୁବିଚାର କରିବେ ବୋଲି ଆଶା ରହିଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।  ଏହା ସହ ପାଇକ ସ୍ମାରକୀ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର ୨ ବିଭାଗ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗକୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏହି ମାଟି ଚଣ୍ଡାଶୋକରୁ ଧର୍ମାଶୋକରେ ପରିଣତ କରିପାରିଛି, ପାଇକଙ୍କ ବୀରତ୍ୱର କାହାଣୀ ଅନନ୍ୟ : ରାଷ୍ଟ୍ରପତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/state-odisha-president-ramnath-kovind-speech-at-Barunei-65007
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/state-odisha-president-ramnath-kovind-speech-at-Barunei-65007
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 08 Dec 2019 03:48:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡ଼ିଶାର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବରୁଣେଇରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ । ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହକୁ ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୁରିଛି । ଏହି ଅବସରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବରୁଣେଇ ପାଇକ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବା ସହ ପାଇକଙ୍କ ବୀରତ୍ୱର କାହାଣୀକୁ ମନେପକାଇ ଉପସ୍ଥିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇଛନ୍ତି । 

୨ଦିନିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଆଜି ସକାଳେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବରୁଣେଇ ପାଇକ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳକୁ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳକୁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରି ଉପସ୍ଥିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଏହି ପବିତ୍ର ମାଟିରେ ପାଇକଙ୍କ ସ୍ମୁତିଚାରଣ କରାଯାଇଛି । ଏଠାକାର ପାଇକମାନେ ଅନ୍ୟାୟ ବିରୋଧରେ ଯେଉଁ ଅସ୍ତ୍ର ଉଠାଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯୁବପୀଢିଙ୍କୁ ପୂର୍ବଜଙ୍କ ବୀର ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇବା ଓ ମହତ୍ୱ ଜଣାଇବା ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଅଂଶ । ଏଠାରେ ଯେଉଁ ସ୍କୃତିସ୍ଥଳ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି ତାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ପାଇବ ବୀରଙ୍କ କାହାଣୀକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରି ରଖିବ । ଯାହା ଆଗାମୀ ପିଢିି ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ସ୍ରୋତ ଭାବେ ରହିବ । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ଏକରର ଏହି ପାଇକ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳ ସମିତିକୁ ତୀର୍ଥସ୍ଥଳର ମହିମା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ । ଏହ ପାଇକ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳ ନିର୍ମାଣରେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅବଦାନ ରହିଛି । ଏହି ଶିଳାନ୍ୟାସ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ।

ରାଜ୍ୟପାଳ ଫଫେସର ଗଣେଶୀଲାଲ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏହି ସ୍ମାରକୀ ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ବିଶେଷ ପ୍ରୟାସ କରିଥିବରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ । ଏହା ସହ ସେ ଓଡ଼ିଶାର କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ପ୍ରଂଶସା କରିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଆ ବୀର ପୁରୁଷଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି । ସେ ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସ ଓ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନାଁ ନେଇଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାରେ ଅନେକ ଐତିହାସିକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ରହିଛି । ଏହି ରାଜ୍ୟ ଚଣ୍ଡାଶୋକଙ୍କୁ ଧର୍ମାଶୋକରେ ପରିଣତ କରିପାରିଥିଲା । ଏହା କଳାର ଦେଶ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ଅନ୍ୟନାମ ଉତ୍କଳ ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି । 

କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ବରୁଣେଇରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ ପରେ ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ବାଣୀବିହାର ପ୍ଲାଟିନମ ଜୁବଲିର ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବେ । ବାଣୀ ବିହାରରେ ୧୨ ଟା ୩୫ ମିନିଟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ପହଂଚିବେ । ସେଠାରେ ସେ ନିଜର ଦୀକ୍ଷାନ୍ତ ଭାଷଣ ରଖିବେ । ଏହା ସହ ସେଠାରେ ନବ ନିର୍ମିତ ରୁସା ଭବନର ଉଦଘାଟନ କରିବେ । ପ୍ଲାଟିନମ ଜୁବୁଲୀ ସମାରୋହରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ମରଣିକା ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ । ଏହି ସମାରୋହରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଫ. ଗଣେଶୀ ଲାଲ , କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗ ଦେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । 

ସେଠାରୁ ଦିନ ପ୍ରାୟ ୧ଟା ୪୫ରେ ରାଜଭବନକୁ ଫେରିଯିବେ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ରାଜ ଭବନରେ ବିଶ୍ରାମ ନେଇ ପୁଣିସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ୨୦ ମିନିଟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଫେରିବା କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ୫୦ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତାଳଚେର ବିଧାୟକ ବ୍ରଜ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଘରେ ତାଲା ପକାଇ ଗାଡ଼ି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha--Miscreants-lock-up-Talcher-MLA-Braja-Kishore-Pradhan-set-his-car-and-camp-office-65005
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha--Miscreants-lock-up-Talcher-MLA-Braja-Kishore-Pradhan-set-his-car-and-camp-office-65005
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 08 Dec 2019 22:29:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

ତାଳଚେର ବିଧାୟକ ବ୍ରଜକିଶୋର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ତାଲା । ଏହା ସହ କ୍ୟାମ୍ବ ଅଫିସରେ ଗାଡ଼ି ଜାଳିଲେ ଦୁର୍ବତ୍ତ । ବିକ୍ରମପୁର ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଂଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । 

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବିଧାୟକ ବ୍ରଜକିଶୋର ପ୍ରଧାନ ନିଜ ବିକ୍ରମପୁର ଥାନା ନନ୍ଦିରା ଗାଁରେ ଥିବା କ୍ୟାମ୍ବ ହାଉସରେ ଶୋଇଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ୨ଟା ବେଳେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ବିଧାୟକଙ୍କ ଘର ବାହାରୁ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ହିଁ କିଛି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ତାଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଜରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଫର୍ଚୁନର ଗାଡ଼ିରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ । ବିଧାୟକଙ୍କ କର୍ମୀ ଏହି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ପାଇବା ପରେ ଘର ତାଲା ଖୋଲି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ବାହାର କରିଥିଲେ । ଏନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବିକ୍ରମପୁର ପୋଲିସ ପହଂଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । 

ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ କ୍ୱାଟସରେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଇଥିଲେ । ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ମଧ୍ୟ ବିଧାୟକଙ୍କ ପୈତୃକ ବାସଭବନରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଇଥିଲେ କିଛି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ । ତେବେ କିଏ ଓ କାହିିଁକି ଏପରି କରିଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କୈାଣସି ବ୍ୟବସାୟିକ କିମ୍ବା ରାଜନୈତିକ ଶତ୍ରୁତା କାରଣରୁ ଏପରି କାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ବିଧାୟକ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡ଼ିଶାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ବାଣୀବିହାର ପ୍ଲାଟିନମ ଜୁବଲିରେ ଯୋଗ ଦେବେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-President-Ramnath-Kovind-In-Odisha-65003
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/State-Odisha-President-Ramnath-Kovind-In-Odisha-65003
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 08 Dec 2019 22:16:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡ଼ିଶାରେ ରାଷ୍ଟପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ । ସେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବରୁଣେଇ ପାଇକ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ ଏବଂ ବାଣୀବିହାର ପ୍ଲାଟିନମ ଜୁବଲିରେ ଯୋଗ ଦେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

ଆଜି ଠାରୁ୨ଦିନିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଆଜି ସକାଳେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବରୁଣେଇ ପାଇକ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳକୁ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳକୁ ୧୦:୩୫ରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରି ଉପସ୍ଥିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେବେ । ସେଠାରେ ୧୦:୩୫ ରୁ ୧୧:୩୫ ଯାଏଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ବରୁଣେଇରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବା ପରେ ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ବାଣୀବିହାର ପ୍ଲାଟିନମ ଜୁବଲିର ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବେ । ବାଣୀ ବିହାରରେ ୧୨ ଟା ୩୫ ମିନିଟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ପହଂଚିବେ । ସେଠାରେ ସେ ନିଜର ଦୀକ୍ଷାନ୍ତ ଭାଷଣ ରଖିବେ । ଏହା ସହ ସେଠାରେ ନବ ନିର୍ମିତ ରୁସା ଭବନର ଉଦଘାଟନ କରିବେ । ପ୍ଲାଟିନମ ଜୁବୁଲି ସମାରୋହରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ମରଣିକା ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ । ଏହି ସମାରୋହରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଫ. ଗଣେଶୀ ଲାଲ , କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗ ଦେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । 

ସେଠାରୁ ଦିନ ପ୍ରାୟ ୧ଟା ୪୫ରେ ରାଜଭବନକୁ ଫେରିଯିବେ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ରାଜ ଭବନରେ ବିଶ୍ରାମ ନେଇ ପୁଣି ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ୨୦ ମିନିଟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଫେରିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ୫୦ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>