<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଓଡିଶା ର ୯ ସାମଗ୍ରୀକୁ ମିଳିପାରେ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/9-products-of-Odisha-can-get-GI-tag-101344
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/9-products-of-Odisha-can-get-GI-tag-101344
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 05:26:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡିଶା ର ୯ ସାମଗ୍ରୀକୁ ମିଳିପାରେ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ !ଏଥିପାଇଁ ଚେନ୍ନାଇରୁ ଆସିଥିବା ୬ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ  ମୂଲ୍ୟାୟନ କରିଛନ୍ତି | ୯ଟି ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ୪ଟି ଖାଦ୍ୟଜନିତ ସାମଗ୍ରୀ ରହିଥିବା ବେଳେ ଦୁଇଟି କୃଷିଜାତ ଏବଂ ତିନୋଟି ହସ୍ତତନ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ରହିଛି । ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ପ୍ରସିଦ୍ଧା କାଇ ଚଟଣୀ ଓ ଢେଙ୍କାନାଳର ମଗଜ ଲଡୁ,ଗଜପତିର ଖଜୁରୀ ତାଳ ଗୁଡ଼ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ପ୍ରସିଦ୍ଧା ରସାବଳିକୁ ମଧ୍ୟ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟାୟନ କରାଯାଇଛି । ଏହାବ୍ୟତୀତ କୋରାପୁଟର କଲାଜିରା ରାଇସ, ନୟାଗଡ଼ର କଂଟେଇମୁଣ୍ଡି ବାଇଗଣ, ଲାଞ୍ଜିଆ ସୌରା କଳା, ଡଙ୍ଗରିଆ କନ୍ଧ ବୁଣା ଶାଲ, କଟକ ରୂପା ତାରକସୀକୁ ମଧ୍ୟ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ମିଳିବା ନେଇ ମୂଲ୍ୟାୟନ କରାଯାଇଛି । ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ମାନେ ନିଜ ନିଜ ସାମଗ୍ରୀର ବିସ୍ତୁତ ତଥ୍ୟ ଦେଲା ପରେ ଏହାର ବିଶେଷ  ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ । ତେବେ ଏ ନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଂଚିଥିବା ବେଳେ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ଅବଶିଷ୍ଟ ତଥ୍ୟ ଜିଆଇକୁ ଦାଖଲ କରିବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି ଆସିଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସୁଛି ନୂଆବର୍ଷ : କଟକଣା ଜାରି କଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Guidelines-for-Christmas-and-New-Year-101343
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Guidelines-for-Christmas-and-New-Year-101343
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 04:56:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ 2022 ସରିଯିବ | ନୂଆବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷାରେ ଯୁବପିଢ଼ି | ତେବେ ନୂଆବର୍ଷକୁ ଆଉ କିଛି ଦିନ ବାକି ଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଓଡିଶା ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବଡ଼ଦିନ ଓ ନୂଆବର୍ଷ ପାଇଁ ଏକ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରାଯାଇଛି | ନୂଆବର୍ଷ ଓ ବଡ଼ଦିନ ପାଇଁ ପବ ଓ ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରିଛି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ । ରାତି ୧୨ ପରେ ଖୋଲିବନି ପବ ଓ ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର । ଡିସେମ୍ବର ୨୪ରୁ ଜାନୁଆରୀ ୮ ଯାଏ ଲାଗୁ ହେବ ଏହି କଟକଣା । ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଲାଇସେନସ ରଦ୍ଦ କରିବ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସାବଧାନ ! ଏଠି ସିଗାରେଟ ମଧ୍ୟ ନକଲି, ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠ ଛତାବର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରୁ ଜବତ ହେଲା ପୁଳା ପୁଳା ନକଲି ସିଗାରେଟ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Fake-Cigarettes-Factory-Seized-In-Bhubaneswar-101341
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Fake-Cigarettes-Factory-Seized-In-Bhubaneswar-101341
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 04:15:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବଜାରରେ ଅନେକ ଜିନିଷ ନକଲି ବିକ୍ରି ହେଉଥିବାର ଆପଣ ମାନେ ଶୁଣିଥିବେ, କଣ କେବେ ବଜାରରେ ସିଗାରେଟ ନକଲି ବିକ୍ରି ହେଉଥିବାର ଶୁଣିଛନ୍ତି କି ? ଆଜ୍ଞା ହଁ ବଜାରରେ ଏବେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ନକଲି ସିଗାରେଟ | ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠ ଛତବର ଗ୍ରାମପଂଚାୟତ ଅଲକର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ନକଲି ସିଗାରେଟ କମ୍ପାନୀ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।ଇଂଟେଲିଜେନ୍ସ ବ୍ୟୁରୋ ଓ ଇମ୍ପୋଭ୍ୟାଲି ଥାନା ପୋଲିସର ଏକ ମିଳିତ ଟିମ ଚଢାଉ କରି ଏହି ନକଲି ସିଗାରେଟ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିକୁ ଜବତ କରିଛନ୍ତି । ବିହାରର ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସିଗାରେଟ କମ୍ପାନୀ ଏଚ୍ ୧୦ ନାମରେ ଏହି ନକଲି ସିଗାରେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲା । କେବଳ ସେତିକି ନୁଁହ ଅନ୍ୟ ଏକ ସିଗାରେଟକୁ ଏସ ଷ୍ଟାର ନାମରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିଲା । 

ଗୁଇନ୍ଦା ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଏଚ୍ ୧୦ ହେଉଛି ବିହାରର ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସିଗାରେଟ କମ୍ପାନୀ । ଏହି ନାମରେ ଏଠାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲା ନକଲି ସାମଗ୍ରୀ । ଏ ନେଇ ଗୁଇନ୍ଦା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଏହି ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିକୁ ସିଜ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସିଗାରେଟ ଆଉ ଗୁଟଖାକୁ ଜବତ କରିଛି ଇମ୍ଫୋଭ୍ୟାଲି ଥାନା ।

ଏହି ନକଲି ସିଗାରେଟ ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କଟକ,ପୁରୀ,ଗଞ୍ଜାମ,ନୟାଗଡ,ଗଜପତି ଆଦି ଜିଲ୍ଲା ମାନଙ୍କରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଥିଲା | ତା ଛଡା ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ନକଲି ସିଗାରେଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଥିଲା |  ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଚଳାଇଥିଲେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ରାଜା ରାଓ । ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଫସାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସରିଛି ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଫଳାଫଳ ଅପେକ୍ଷାରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Padampur-By-Election-Over-waiting-for-result-101339
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Padampur-By-Election-Over-waiting-for-result-101339
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 03:46:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଗତକାଲି ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଇଭିଏମ ରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି 3ଦଳର ଭାଗ୍ୟ | ଏବେ ଅପେକ୍ଷା ଫଳାଫଳକୁ | କିଏ ଧରିବ ପଦ୍ମପୁରର ଶାସନ ଡୋରି? , ଏସବୁ କୁ ନେଇ ଲୋକେ ଆଶାଆଶଙ୍କାରେ ଥିବାବେଳେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନୀତି | ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି  ବିଜେଡି ଉପସଭାପତି ଦେବୀ ମିଶ୍ର। ସେ କହିଛନ୍ତି ବିଜେଡିର ବିଜୟ ହେବ। 2019ରେ ବିଜେଡି 5 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭୋଟରେ ଜିତିଥିଲା । ଏଥର ତାହା ବହୁ ଗୁଣିତ ହେବ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଚାର ପରେ ବିଜେଡିର ବିଜୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେବା ସହ ଭୋଟ ହାର ବଢିଛି । ଯାହା ବିଜେଡିର ସପକ୍ଷରେ ଯିବ ବୋଲି ସେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ବିଜେପି ଭଲ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟରେ ଜିତିବ ବୋଲି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ପୃଥ୍ବୀରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ। ଅତିକମରେ 10 ହଜାର ଭୋଟରେ ଜିତିବ ବୋଲି ବିଜେପି ଆକଳନ କରିଛି। ତେବେ ପଦମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ କିଏ ଜିତିବ କିଏ ହାରିବ ତାହା ତ ସମୟ କହିବ। କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ ପୂର୍ବରୁ ବାଦବିବାଦ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୋଲିସ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳିବିନିମୟ : ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୨ ମାଓବାଦୀ ନିହତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/2-maoist-killed-in-Kandhamal-Boudh-border-101337
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/2-maoist-killed-in-Kandhamal-Boudh-border-101337
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 03:17:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା ଜଙ୍ଗଲରେ ପୋଲିସ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳିବିନିମୟ | ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ 2 ମାଓବାଦୀ ଆହତ | ଘଟଣା ଘଟିଛି କନ୍ଧମାଳ-ବୌଦ୍ଧ ସୀମାନ୍ତ ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା ଜଙ୍ଗଲରେ | ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ବେଳେ ୨ ମାଓବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା । ଏବେବି ଜଙ୍ଗଲରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜାରି ରହିଛି । 

ଏବେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପିଏଲ୍‌ଜିଏ ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ କିଛି ଅଘଟଣ ଆଶଙ୍କାରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା ଜଙ୍ଗଲରେ କମ୍ବିଂ ଅପେରସନ କରୁଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ମାଓବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ । ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସମୟ ଧରି ଗୁଳିବିନିମୟ ଜାରି ରହିଥିଲା । ଶେଷରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୨ ମାଓବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହାପରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଅନେକ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ ହୋଇଛି । ଏବେବି ଜଙ୍ଗଲରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଜାରି ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୟୁଟ୍ୟୁବର ଅନିମେଶ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଙ୍କୁ ସିଂହଦ୍ୱାର ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ନୋଟିସ ଜାରି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Puri-Srimandir-Drone-Viral-Video-101334
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Puri-Srimandir-Drone-Viral-Video-101334
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 02:44:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡାଇବା ସହ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ଼ କରିବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବଙ୍ଗୀୟ ୟୁଟ୍ୟୁବର ଅନିମେଶ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଙ୍କୁ ସିଂହଦ୍ୱାର ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ନୋଟିସ  ଜାରି କରାଯାଇଛି । ତଦନ୍ତ ପରେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଯୁବକ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ପୁରୀ ଏସପି କନୱର ବିଶାଳ ସିଂ କହିଛନ୍ତି।  ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡାଇବା ହେଉ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉ ସେନେଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିୟମ ରହିଛି । ଏହି ନିୟମ ସମସ୍ତେ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଏସପି କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅନିମେଶ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ କିଭଳି ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡାଇଲା ସେନେଇ ସବିଶେଷ ତଦନ୍ତ ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ବୋଲି ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ  ‘ଭଏସ୍‌ ଅଫ କମନମ୍ୟାନ’ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ପୁରୀ ସିଂହଦ୍ଵାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅନିମେଶ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । 

ପୋଲିସର ବିନା ଅନୁମତିରେ ଅନିମେଶ କିଭଳି ଭାବେ ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଭିଡିଓରେ ପୋଲିସର ଲୋଗୋ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ସେନେଇ ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉଛି । ସିଟି ଡିଏସପିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ତିନିଜଣ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଠାରୁ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଏସପି କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           OTM ମାମଲା : ହାଇକୋର୍ଟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/OTM-revival-issue-State-governments-affidavit-filed-in-High-Court-101332
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/OTM-revival-issue-State-governments-affidavit-filed-in-High-Court-101332
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 02:19:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

OTM ମାମଲାରେ ଆଜି ରାଜ୍ୟସରକାର ହାଇକୋର୍ଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି | ଓଟିଏମକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜ ଅକ୍ତିଆରକୁ ନେଇସାରିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଆଜି ଏକ ସତ୍ୟପାଠ ଜରିଆରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି ସରକାରୀ ପକ୍ଷ। 5 ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ 4ଟା ସୁଦ୍ଧା ଓଟିଏମକୁ ନିଜ ଅକ୍ତିଆରକୁ ନେବାଲାଗି ଗତ 3 ତାରିଖ ଦିନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ । ନଚେତ ମାସିକ 6 ଲକ୍ଷ ଲେଖାଏଁ ତଣ୍ଡ ଗଣିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟ ଚେତାଇ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ଉକ୍ତ ନିର୍ଦେଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି ବୋଲି ଆଜି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ, ବକେୟା ଦରମା ଆଦି ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ କଣ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ସେନେଇ ତଥ୍ୟ ରଖିବାକୁ  ଲିକ୍ୟୁଡେଟରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହୋଇଛି ।

ଏହି ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି 20 ଡିସେମ୍ବର 2022 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଓଡିଶାର ଆଡଭୋକେଟ୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଶୋକ ପାରଜା ଗତ ମାସରେ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଓଡିଶା ସରକାର ଓଟିଏମ୍ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଣିକି ହାତରେ ନୁହେଁ, ଅଳିଆ ଉଠାଇବ ଜଟାୟୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/Sanitation-work-will-be-done-by-Jatayu-machine-101331
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/Sanitation-work-will-be-done-by-Jatayu-machine-101331
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 02:41:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମର ଉଦ୍ୟମରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜଟାୟୁ ମେସିନ ଦ୍ୱାରା ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ | ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଆବର୍ଜନା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଏହି ମେସିନ୍ କ୍ଷମତା ରଖିଛି । ଏହି ମେସିନ୍ କ୍ଷମତା 1.5 ଟନ୍ ରହିଛି । 9 ଇଞ୍ଚ ମୋଟେଇ ବିଶିଷ୍ଟ କଠିନ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମେସିନ୍ ଉଠାଇ ନେଇପାରୁଛି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରତ୍ୟୁଷ ଓ ଜାଗୃତି ଭଳି ଏଜେନ୍ସି ଜରିଆରେ ଦୁଇଟି ମେସିନ୍ ରାଜଧାନୀର ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟ ଜନପଥରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । 

ସ୍ମାର୍ଟ ଜନପଥରେ ମେୟର ସୁଲୋଚନା ଦାସ, ଡେପୁଟି ମେୟର ମଞ୍ଜୁଲତା କହଁର ଓ କମିସନର ବିଜୟ ଅମୃତା କୁଲାଙ୍ଗେ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବା ପରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ବ୍ୟବହାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋତେ ୩୦ ମିନିଟ ସମୟ ଦିଅ ମୁଁ ସବୁ ଗୁମର ଖୋଲିଦେବି :ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/ED-gets-7-day-remand-of-lady-blackmailer-Archana-Nag-101330
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/ED-gets-7-day-remand-of-lady-blackmailer-Archana-Nag-101330
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 00:56:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୋତେ  ୩୦ ମିନିଟ ସମୟ ଦିଅ ମୁଁ ସବୁ ଗୁମର ଖୋଲିଦେବି ଗଣମାଧ୍ୟମ କୁ ଏମିତି ବିସ୍ଫୋରକ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ | ଆହୁରି କହିଥିଲେ ମୋତେ ଫସାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ମୁଁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନୁହେଁ ଯେ, ଡରିବି  କିନ୍ତୁ ମତେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭଳି ଗିରଫ କରାଗଲା । ମୋ ପାଖରେ ବହୁତ କିଛି ସୂଚନା ରହିଛି ତଥ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ସହ ସବୁ ପ୍ରମାଣ ଦେବି । ମତେ ସମୟ ଦରକାର । ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀ କିଏ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଛନ୍ତି ସବୁ କହିବି ମୁଁ କହିଲେ ସାରା ରାଜ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଇଯିବ । ମୁଁ ଛାଡିବିନି |ମତେ ଫସାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ମୁଁ କଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଛି । ମତେ ପ୍ରେସ ମିଟ୍ କରି ଗିରଫ କରାଯାଇଥାନ୍ତା । ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳିର କଲ୍ ରେକର୍ଡ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉ । ଆଜି ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କୁ ୭ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଲା ଇଡି । ତେବେ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ଆଉ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ନେଲାବେଳେ ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଏପରି  ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପବିତ୍ର ବ୍ୟଞ୍ଜନ ଦ୍ୱାଦଶୀ ଅବସରରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପାଖରେ ଲାଗି ହେଲା 821 ପ୍ରକାର ବ୍ୟଞ୍ଜନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/State/821-Items-Served-For-Sri-Radha-Krishna-On-The-Occasion-Of-Byanjan-Dwadashi-101329
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/State/821-Items-Served-For-Sri-Radha-Krishna-On-The-Occasion-Of-Byanjan-Dwadashi-101329
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 00:29:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗୋଟିଏ କି ଦୁଇପ୍ରକାର ନୁହେଁ, ରନ୍ଧା ହୋଇଛି ଭଳିକି ଭଳି 821 ପ୍ରକାର ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟଞ୍ଜନ। ପୁରୀ ବଳିଆପଣ୍ତା ସ୍ଥିତ ଗୌରବିହାର ମଠରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି 821 ପ୍ରକାର ସୁସ୍ୱାଦ୍ୟ ବ୍ୟଞ୍ଜନ | ପବିତ୍ର ବ୍ୟଞ୍ଜନ ଦ୍ୱାଦଶୀ ଅବସରରେ ରାଧାକୃଷ୍ଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଭୋଗ କରାଯାଇଛି ଏହି ସବୁ ବ୍ୟଞ୍ଜନ | ବ୍ୟଞ୍ଜନ ଦ୍ୱାଦଶୀରେ ଶ୍ରୀ ରାଧା, କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବା ସହ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ସେବନ କରି ପରମ ତୃପ୍ତି ଲାଭ କରିଛନ୍ତି ଅନେକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ। ଏଥିପାଇଁ ଗୌରବିହାର ମଠରେ ଦିନ ତମାମ ଲାଗିରହିଥିଲା ଗହଳି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିଲା ସାଧା, ମିଠା କାନିକା, ଖେଚେଡ଼ି ଓ ଘିଅ ଅନ୍ନ ପରି 21 ପ୍ରକାର ଅନ୍ନ ବ୍ୟଞ୍ଜନ । 17 ପ୍ରକାର ଖିରି । 126 ପ୍ରକାର ତରକାରି । 161 ପ୍ରକାର ଚଟଣି । 50 ପ୍ରକାରର ସାଗ-ମୁଗ । 108 ପ୍ରକାରର ଭଜା । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବଡ଼ି ଓ ପାମ୍ପଡ ଇତ୍ୟାଦି ।

ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଗୌରବିହାର ବା ମାତା ମଠରେ ମାର୍ଗଶୀର ଶୁକ୍ଳ ଦ୍ୱାଦଶୀକୁ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ଦ୍ୱାଦଶୀ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ଦ୍ୱାପର ଯୁଗର ଲୋକକଥା ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ଉଜ୍ଜୀବିତ କରି ରଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ଦ୍ୱାଦଶୀକୁ ଭକ୍ତି ଓ ନିଷ୍ଠାର ସହ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ବିଶେଷ କରି ଗୌଡ଼ୀୟ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଦିନରେ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ଦ୍ୱାଦଶୀ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଦ୍ୱାପର ଯୁଗରେ ମା ଯଶୋଦା ସ୍ନେହ, ଶ୍ରଦ୍ଧାର ସହ ଏହି ଦିନରେ ନାନାଦି ସୁସ୍ୱାଦୁ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିଛନ୍ତି ବୈଷ୍ଣବ ଗୌଡ଼ୀୟ ମାନେ। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>