<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ହାତକୁ ଦୁଇ ହାତ ହେବେ କ୍ରିକେଟର ଋତୁରାଜ ଗାଏକ୍ୱାଡ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Utkarsha-Pawar-wife-to-be-of-CSK-star-Ruturaj-Gaikwad-103838
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Utkarsha-Pawar-wife-to-be-of-CSK-star-Ruturaj-Gaikwad-103838
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 02 Jun 2023 02:44:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହାତକୁ ଦୁଇ ହାତ ହେବେ କ୍ରିକେଟର ଋତୁରାଜ ଗାଏକ୍ୱାଡ୍‌ । ଗାଏକ୍ୱାଡ୍‌ଙ୍କୁ ନେଇ ଏବେ ସବୁଠି ଚର୍ଚ୍ଚା। ପ୍ରଥମଟି ହେଲା ନିଜର ଦମ୍‌ଦାର୍ ବ୍ୟାଟିଂକୁ ନେଇ, ଅନ୍ୟଟି ତାଙ୍କର ମ୍ୟାରେଜ୍‌କୁ ନେଇ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆଇପିଏଲରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ପାଇଁ ଦମ୍‌ଦାର ବ୍ୟାଟିଂ କରି ସେ ଫ୍ୟାନ୍ସଙ୍କ ମନମୁଗ୍ଧ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଜୁନ ୩ ତାରିଖରେ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହେବେ ଗାଏକ୍ୱାଡ। ଏନେଇ ତାଙ୍କର ମେହେନ୍ଦି ସେରିମନି ଖୁବ୍‌ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ଶେଷ ହୋଇଛି।  ମେହେନ୍ଦି ସେରିମନିର ଫଟୋ ଇନଷ୍ଚାରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ଗାଏକ୍ନାଡ। 

ଚେନ୍ନାଇ ଆଇପିଏଲ ଟ୍ରଫି ଜିତିବା ପରେ ଗାଏକ୍ୱାଡ ଗୋଟିଏ ଫଟୋ ସୋଶାଲ ମିଡିଆରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଏହି ଫଟୋରେ ଚେନ୍ନାଇ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନି ଓ ଗାଏକ୍ୱାଡଙ୍କ ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ଉତ୍କର୍ଷା ପାୱାର ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ ।  ଉତ୍କର୍ଷା ମଧ୍ୟ ଋତୁରାଜ ଗାଏକ୍ୱାଡଙ୍କ ଭଳି ଜଣେ କ୍ରିକେଟର । କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବା ସମୟରେ ଋତୁରାଜ ଗାଏକ୍ୱାଡଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିଥିଲେ ଉତ୍କର୍ଷା । ଏବେ ଉଭୟ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଗାଏକ୍ୱାଡ ମଧ୍ୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କ୍ରିକେଟ ଟିମର ଖେଳାଳି । ୧୯୯୭ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୩୧ତାରିଖରେ ଗାଏକ୍ୱାଡ ପୁନେରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । 

୧୯୯୮ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଉତ୍କର୍ଷା। ପିଲା ଦିନରୁ ହିଁ ତାଙ୍କର ଫୁଟବଲ, ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଓ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତି ଅହେତୁକ ଦୁର୍ବଳତା ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ୧୧ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ସେ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତି ଆକୃଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ସେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମହିଳା ଟିମରେ ଜଣେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଭାବେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ। ଉତ୍କର୍ଷା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମହିଳା କ୍ରିକେଟ ଟିମ ପକ୍ଷରୁ ଏକାଧିକ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ସାରିଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଅଣ୍ଡର ୧୯ ଟିମ ପାଇଁ ୨୦୧୨-୧୩ ଓ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ସେ ଖେଳିଥିଲେ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସିନିୟର ମହିଳା ଟିମ୍‌ରେ ବି ସେ ନଜର ଆସିଥିଲେ। ସେ ୧୮ମାସ ତଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପାଇଁ ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ପୁଣେରେ ଥିବା ଆଇଏନଏଫଏସ୍‌ରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି ।      

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ୍ତା ସିଜିନରେ ବି ଖେଳିବେ ଧୋନି : ଆଇପିଏଲରେ ୨୫୦ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଥିବା ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/MS-Dhoni-confirmed-he-was-not-retiring-from-the-Indian-Premier-League-103787
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/MS-Dhoni-confirmed-he-was-not-retiring-from-the-Indian-Premier-League-103787
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 30 May 2023 03:30:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୩ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି । ଆଉ ଏହା ସହିତ ଶେଷ ହୋଇଛି ଆଇପିଏଲରୁ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନିଙ୍କ ଅବସର ନେଇ ଲାଗି ରହିଥିବା ସସପେନ୍ସ । ଗତକାଲି ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍‌ସ ପଞ୍ଚମ ଥର ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ ଚାମ୍ପିୟନ ହେବା ପରେ ବେଶ୍ ଭାବବିହ୍ୱଳ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ଧୋନି  ଏବେ ଅବସର ନେଉନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଦର୍ଶକଙ୍କ ଉତ୍ସାହକୁ ନଜରରେ ରଖି ସେମାନଙ୍କୁ ଉପହାର ଦେବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ସିଜିନରେ ଖେଳିବେ । ଚେନ୍ନାଇର ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଯେଉଁ ଉତ୍ସାହ ଦେଖାଇଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ବର୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ଅବସର ନେବାର ଏହା ହେଉଛି ସଠିକ୍ ସମୟ । ତଥାପି ସେ ତାଙ୍କ ଫ୍ୟାନ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ଏକ ଉପହାର ହେବ।ହେଲେ ଆସନ୍ତା ୯ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ପରିଶ୍ରମ କରି ଫେରିବା ଏବଂ ଆଉ ଏକ ସିଜିନ୍ ଖେଳିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ୍ କଷ୍ଟକର ବୋଲି ଧୋନୀ କହିଛନ୍ତି ।  

 ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗତକାଲି ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗସ ପଞ୍ଚମ ଥର ପାଇଁ ଆଇପିଏଲରେ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି । ବର୍ଷା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଡିଏଲ୍‌ଏସ୍ ମେଥଡରେ ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟନ୍ସକୁ ୫ ୱିକେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି ଦଳ । ଗତକାଲି ଧୋନି ତାଙ୍କ ଆଇପିଏଲ କ୍ୟାରିୟରର ୨୫୦ ତମ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ । ଆଇପିଏଲରେ ୨୫୦ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିବାରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି। ତା’ମଧ୍ୟରୁ ୨୨୬ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି  ଆଉ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ରେକର୍ଡ । ଆଇପିଏଲରେ ସର୍ବାଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାରେ ଧୋନିଙ୍କ ପଛରେ ରହିଛନ୍ତି ରୋହିତ ଶର୍ମା। ସେ ୨୪୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିବା ବେଳେ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ୨୪୨, ବିରାଟ କୋହଲି ୨୩୭ ଓ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡ଼େଜା ୨୨୬ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି। ଧୋନି ଆଇପିଏଲରେ ଦୁଇଟି  ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପାଇଁ ଖେଳିଛନ୍ତି। ୨୦୧୬ ଓ ୨୦୧୭ ସିଜିନରେ ସେ ରାଇଜିଂ ପୁନେ ସୁପର ଜାଏଣ୍ଟସ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳିଥିବା ବେଳେ ବାକି ସବୁ ସିଜିନ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗସ ତରଫରୁ ଖେଳିଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରିଜର୍ଭ ଡେ’ରେ ବି ଚେନ୍ନାଇ ପାଇଁ କାଳ ହେବ ବର୍ଷା:ଆଜି ବି ଅହମ୍ମଦାବାଦର ବର୍ଷା ହେବା ନେଇ ଆକଳନ କରିଛି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/CSK-vs-GT--IPL-2023-final-103751
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/CSK-vs-GT--IPL-2023-final-103751
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 29 May 2023 23:11:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗତକାଲି ଆଇପିଏଲ୍ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବର୍ଷା ସାଜିଲା ବାଧକ। ତୁହାକୁ ତୁହା ବର୍ଷା ହେବା ଯୋଗୁ ମ୍ୟାଚ୍ ରିଜର୍ଭ ଡେ’କୁ ଘୁଞ୍ଚିଛି। ଆଜି ଅହମ୍ମଦାବାଦର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟନ୍ସ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢ଼େ ୭ଟାରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ । ଗତକାଲି ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପରେ ଅହମଦାବାଦରେ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଆଉ ବର୍ଷା ଛାଡ଼ି ନଥିଲା। ମଝିରେ ମଝିରେ ବର୍ଷା କମି ଯାଉଥିଲା ଓ ଖେଳ ଆରମ୍ଭ ହେବା ନେଇ ଆଶା ସଞ୍ଚାର ହେଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଖେଳ ହୋଇପାରି ନଥିଲା। ଶେଷରେ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୧ଟା ବେଳେ ମ୍ୟାଚକୁ ରିଜର୍ଭ ଡେ’କୁ ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା।

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପୂର୍ବରୁ ବର୍ଷା ଛାଡ଼ି ଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଷ୍ଟାଡିୟମର ଆଉଟଫିଲ୍ଡରେ ପାଣି ଜମା ହୋଇଯାଇଥିଲା ଓ ଆଉଟଫିଲ୍ଡ କାଦୁଅ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା ପରେ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ସୋମବାରକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଚଳିତ ଆଇପିଏଲରେ ଗୁଜରାଟ ମୋଟ ୧୪ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ୧୦ଟି ଜିତିଥିବା ବେଳେ ୨୦ ପଏଣ୍ଟ୍ ହାସଲ କରି ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲର ସବା ଉପରେ ରହିଛି। ସେହିପରି ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍ ମୋଟ୍ ୧୪ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ୮ଟିରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରି ୧୭ ପଏଣ୍ଟ ପାଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ତେବେ ଚେନ୍ନାଇ ପାଇଁ କାଳ ହୋଇପାରେ ବର୍ଷା । ଆଇପିଏଲ ଟ୍ରଫି ଜିତି ଅବସର ନେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ ସ୍ନପ୍ନ ଅଧୁରା ରହିଯାଇପାରେ । ଆଜି ହେବାକୁ ଥିବା ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ବାତିଲ ହେଲେ ବିଜେତା ଘୋଷିତ ହେବ ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟନ୍ସ । ଆଜି ମ୍ୟାଚ ହେବାକୁ ଥିବା ଗୁଜରାଟର ଅହମ୍ମଦାବାଦର ବର୍ଷା ହେବା ନେଇ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଆକଳନ କରିଛି । ଯଦି ବର୍ଷା ହୁଏ, ଆଉ ଖେଳ ହୋଇନପାରେ ତେବେ ଚେନ୍ନାଇର ପଞ୍ଚମ ଥର ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ ଫାଇନାଲ ଜିତିବାର ଆଶା ଧୁଳିସାତ୍ ହୋଇପାରେ । ଯଦି ବର୍ଷା ହୁଏ ତେବେ ସବୁଠୁ କମ୍ ୫ ଓଭର ବିଶିଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯାଇପାରେ । ଆଉ ଯଦି ଖେଳିବା ଆଦୌ ସମ୍ଭବପର ନହୁଏ, ତେବେ ପଏଂଟ ଆଧାରରେ ଗୁଜରାଟକୁ ବିଜେତା ଘୋଷିତ କରାଯିବ । ଏନେଇ ଦୁଇ ଦଳର କୋଚଙ୍କ ସହ ଅମ୍ପୟାରମାନେ କଥା ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ପ୍ରଥମ କ୍ଵାଲିଫାୟାର ମ୍ୟାଚ୍: ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଗୁଜରାଟ ଟାଇ‌ଟନ୍ସ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Chennai-Super-Kings-face-evenly-matched-Gujarat-Titans-103660
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Chennai-Super-Kings-face-evenly-matched-Gujarat-Titans-103660
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 23 May 2023 02:59:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳାଯିବ ପ୍ରଥମ କ୍ବାଲିଫାୟର ମ୍ୟାଚ୍ । ଆଜିର  ମ୍ୟାଚ୍ ରେ  ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଗୁଜରାଟ ଟାଇ‌ଟନ୍ସ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସ  । ରବିବାର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଚିନ୍ନାସ୍ବାମୀ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଆର୍‌ସିବିକୁ ୬ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟନ୍ସ  ପ୍ଲେଅଫ ପାଇଁ କ୍ବାଲିଫାୟର ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଟ୍ରଫି ଜିତିବା ସ୍ୱପ୍ନ ଧୂଳିସାତ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୁଜୁରାଟ ର ରାସ୍ତା ସଫା ହୋଇଥିଲା ।

ପ୍ଲେଅଫ ପାଇଁ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟନ୍ସ, ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟସ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ କ୍ୱାଲିଫାଏ କରିଛନ୍ତି । ଆଜି ପ୍ରଥମ କ୍ବାଲିଫାୟର ଗୁଜୁରାଟ ଓ ଚେନ୍ନାଇ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଏଲିମିନେଟରରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜାଏଣ୍ଟସ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ମୁକାବିଲା ହେବ। 

୧୪ ମ୍ୟାଚରୁ ଗୁଜରାଟ ୨୦ ପଏଣ୍ଟ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ୧୭ ପଏଣ୍ଟ ସହ ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ଦଳ ଭାବେ ପ୍ଲେ ଅଫରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଜିର ମ୍ୟାଚ୍ ଧୋନୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚେନ୍ନାଇର ଚେପକ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଘରୋଇ ମାଟିରେ ଆଜି ମ୍ୟାଚ ଜିତି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ଚେନ୍ନାଇ । କିନ୍ତୁ ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟନ୍ସକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ଚେନ୍ନାଇ ପାଇଁ ଏତେ ସହଜ ହେବନି ତେଣୁ  ଚେନ୍ନାଇକୁ ଆଜିର ମ୍ୟାଚରେ ଜିତିବାକୁ ହେଲେ ବ୍ୟାଟିଂ, ବୋଲିଂ ଓ ଫିଲ୍ଡିଂରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ସେହିପରି ଆଜିର ମ୍ୟାଚରେ ଚେନ୍ନାଇକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଲଗାତର ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ଫାଇନାଲକୁ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ଗୁଜରାଟ ।  ଗୁଜରାଟର ବ୍ୟାଟିଂ ଓ ବୋଲିଂ ବି ବେଶ୍ ସୁଦୃଢ଼ ରହିଛି । ଓପନର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଶୁଭମନ ଗିଲ୍ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫର୍ମରେ ରହିଛନ୍ତି । ଶେଷ ଦୁଇ ମ୍ୟାଚରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଗିଲ୍ । ତେଣୁ ଆଜିର ମ୍ୟାଚରେ ମଧ୍ୟ ଗିଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟରୁ ବଡ଼ ଇନିଂସ ଆଶା କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସରେ ଉଭୟ ଦଳ ୩ ଥର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୩ଟି ଯାକ ମ୍ୟାଚରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଛି ଗୁଜରାଟ । ତେଣୁ ଆଜି ମ୍ୟାଚରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରି ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ସିଏସକେ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୩ :ପ୍ଲେ ଅଫରେ ଚାରି ଦଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/IPL-2023-4-team-in-playoff-match-103644
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/IPL-2023-4-team-in-playoff-match-103644
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 22 May 2023 05:04:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୩ର ୧୬ତମ ସଂସ୍କରଣର ବର୍ତ୍ତମାନ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି।  ମେ' ୨୩ରୁ ପ୍ଲେ ଅଫ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ। ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜାଏଣ୍ଟସ, ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟନ୍ସ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ପ୍ଲେ ଅଫ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୩ର ଲିଗ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶେଷ ହେବାପରେ ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟନ୍ସ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଦ୍ବିତୀୟ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ ତୃତୀୟ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗୁଜରାଟ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ମଧ୍ୟରେ ଏଲିମିନେଟର ମୁକାବିଲା ହେବ। 

ତେବେ ପ୍ରଥମ କ୍ବାଲିଫାୟାର ମ୍ୟାଚ ମେ' ୨୩ରେ ଚେନ୍ନାଇ ଏବଂ ଗୁଜରାଟ ମଧ୍ୟରେ ଏମଏ ଚିଦାମ୍ବରମ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଚେନ୍ନାଇରେ ଖେଳାଯିବ। ଯିଏ ଏହି ମ୍ୟାଚ ଜିତିବ ସେ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ। ଏଥିସହିତ ହାରିଥିବା ଦଳ ଫଇନାଲକୁ ଯିବାକୁ ଆଉ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇବ। 

ଏହାପରେ ମେ' ୨୪ରେ ଚେନ୍ନାଇର ଏମ.ଏ ଚିଦାମ୍ବରମ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜାଏଣ୍ଟସ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ମଧ୍ୟରେ ଏଲିମିନେଟର ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଯିଏ ହାରିବ ସେ ହାରିଯିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିଜେତା ଦଳ ପ୍ରଥମ କ୍ଲାଲିଫାୟାରରେ ହାରିଥିବା ଦଳ ସହିତ ଦ୍ବିତୀୟ କ୍ବାଲିଫାୟାର ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବ।

ମେ' ୨୬ରେ ପ୍ରଥମ କ୍ବାଲିଫାୟାରରେ ହାରିଥିବା ଦଳ ଏବଂ ଏଲିମିନେଟର ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିବା ଦଳ ଅହମ୍ମଦାବାର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଦ୍ବିତୀୟ କ୍ଲାଲିଫାୟାର ଖେଳିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମେ' ୨୮ରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପ୍ରଥମ କ୍ବାଲିଫାୟାର ଦଳର ବିଜେତା ଦଳ ଏବଂ ଦ୍ବିତୀୟ କ୍ବାଲିଫାୟାର ଦଳର ବିଜେତା ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସପାଇଁ ଆଜି କର ଅବା ମର ପରିସ୍ଥିତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Today-is-a-do-or-die-situation-for-Punjab-Kings-103562
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Today-is-a-do-or-die-situation-for-Punjab-Kings-103562
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 17 May 2023 05:42:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଇପିଏଲର ୨୦୨୩ର ଆଜି ୬୪ତମ ମ୍ୟାଚରେ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସକୁ ଭେଟିବ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ । ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢ଼େ ୭ଟାରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ କ୍ରିକେଟ ଆସୋସିଏଶନ ଧର୍ମଶାଳା ଠାରେ ଖେଳାଯିବ ଏହି ମ୍ୟାଚ । ପ୍ଲେ ଅଫ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଞ୍ଜାବ ପାଇଁ ଏହି ମ୍ୟାଚ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। କାରଣ ଦିଲ୍ଲୀ ଦଳ ପୂର୍ବରୁ  ଏଲିମିନେଟ ହୋଇସାରିଛି। ହେଲେ  ଦିଲ୍ଲୀ ମଧ୍ୟ ମ୍ୟାଚ ଜିତିବାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିବ।ଉଭୟ ଦଳ ଏହି ସିଜନରେ ନିଜର ୧୩ତମ ଲିଗ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ଦଳ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ପଞ୍ଜାବ ଜିତିଥିଲା। 

ଏହା ପଞ୍ଜାବର ଘରୋଇ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ହୋଇଥିବାରୁ ପଞ୍ଜାବ ଭଲ ଖେଳିବା ନେଇ ଆଶା କରାଯାଉଛି ।  ପିଚ୍‌ ପେସ ବୋଲରଙ୍କୁ ସୁହାଇବ। ଉଭୟ ଦଳରେ ଦକ୍ଷ ପେସ ବୋଲର ରହିଛନ୍ତି । ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପଞ୍ଜାବ ପାଇଁ କର ବା ମର ସ୍ଥିତି। ନହେଲେ ପଞ୍ଜାବ ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ସିଜନରେ ବିଦାୟ ନେବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସୁନିଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ଶେଷ ଇଚ୍ଛା: ଦୁଇଟି ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ମୁହୂର୍ତକୁ ଦେଖିବି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/sunilgavaskaer-last-wish-103561
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/sunilgavaskaer-last-wish-103561
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 17 May 2023 05:24:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଟିମର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ତଥା କ୍ୟାପଟେନ୍  ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟକୁ ଅଲବିଦା କହିଛନ୍ତି । ଧୋନୀଙ୍କ ଅବସରକୁ ନେଇ ଫ୍ୟାନ୍ସ ମାନେ ଖୁବ୍ ଦୁଃଖି ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଏହାମଧ୍ୟରେ ପୂବର୍ତନ କିମ୍ବଦନ୍ତୀଖେଳାଳି ତଥା ଲିଟିଲ ମାଷ୍ଟର ସୁନିଲ ଗାଭାସ୍କର ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ନିଜର ଶେଷ ଇଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି । 

 ଜୀବନର ଶେଷ ମୁହୂର୍ତରେ ମୁଁ ଯଦି ୨ ମିନିଟ୍ ପାଏ, କ୍ରିକେଟ୍ ଜଗତର ଦୁଇଟି ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ମୁହୂର୍ତକୁ ଦେଖିବାକୁ ଚାହିଁବି। ଭାବବିହ୍ବଳ ହୋଇ ନିଜର ଇଛାକୁ ଏମିତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କ୍ରିକେଟର ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ।  ମୁଁ ମରିବା ପୂର୍ବରୁ ୧୯୮୩ ମସିହାର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ୧୯୮୩ ମସିହାରେ କପିଳ ଦେବ ବିଶ୍ବକପ୍ ଟ୍ରଫି ତୋଳି ଧରିବା ଏବଂ ଦ୍ବିତୀୟଟି ୨୦୧୧ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନି ବିଜୟୀ ଛକା ମାରିବା ପରେ କିଭଳି କଚଟିରେ ବ୍ୟାଟ୍ ଘୁରାଇଥିଲେ। ଏହି ଦୁଇଟି ମୁହୂର୍ତକୁ ଦେଖିପାରିଲେ ମୁଁ ଖୁସିରେ ଓ ଶାନ୍ତିରେ ମରିପାରିବି’। ଧୋନୀ ଆଉ କପିଳଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାଠାରୁ ବଡ଼ ଆଉ କ’ଣ ବା ହୋଇପାରେ?

କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ ଚେପକରେ ଚେନ୍ନାଇ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନିଙ୍କୁ ‘ଲ୍ୟାପ୍ ଅଫ୍ ଅନର୍’ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଉ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ବ୍ୟାଟିଂ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସୁନିଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ସହ କମେଣ୍ଟ୍ରି କରୁଥିଲେ ପୂର୍ବତନ ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟର୍ କେଭିନ୍ ପିଟରସନ୍ । ସେହିଦିନ ଗାଭାସ୍କର ଧୋନିଙ୍କ ଠାରୁ ଅଟୋଗ୍ରାଫ ନେଇଥିଲେ  ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଧୋନିଙ୍କ ଅଟୋଗ୍ରାଫ ନେଲେ ଲେଜେଣ୍ଡ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/MS-Dhoni-Signs-Autograph-On-Sunil-Gavaskars-Shirt-103514
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/MS-Dhoni-Signs-Autograph-On-Sunil-Gavaskars-Shirt-103514
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 15 May 2023 02:11:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଧୋନିଙ୍କ ଲକ୍ଷାଧିକ ଫ୍ୟାନ୍ସ ରହିଛନ୍ତି । ଧୋନିଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଝଲକ ପାଇବା ପାଇଁ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପହଞ୍ଚିଯାଆନ୍ତି ହଜାର ହଜାର ଦର୍ଶକ । ମାହିଙ୍କ ଅଟୋଗ୍ରାଫ୍‌ ପାଇବା ପାଇଁ ଲାଗିଯାଏ ଫ୍ୟାନ୍ସଙ୍କ ଧାଡ଼ି । ଧୋନିଙ୍କ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ସିପ୍‌କୁ ନେଇ ଅନେକ ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ଏବେବି ପ୍ରଶଂସା କରିଥାନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ କୁଲ୍‌ ଆଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । କେବଳ ଫ୍ୟାନ୍ସ କାହିଁକି ଅନେକ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଜଗତର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ମଧ୍ୟ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଫ୍ୟାନ୍‌ । 

ଗତକାଲି ମ୍ୟାଚରେ ଚେନ୍ନାଇ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସଠାରୁ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି । ଚେନ୍ନାଇର ବିଜୟ ଅଭିଯାନକୁ ରୋକିଛି କେକେଆର୍‌ । ଚେପକ୍‌ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଧୋନିଙ୍କ ଦଳକୁ ୬ ୱିକେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି ନୀତୀଶ ରାଣାଙ୍କ ଦଳ କୋଲକାତା । ଆମେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଛେ ଯେ, ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଶେଷରେ ବିପକ୍ଷ ଦଳର ଖେଳାଳି ଧୋନିଙ୍କ ଅଟୋଗ୍ରାଫ ପାଇଁ ଧାଡ଼ି ଲଗାଇଥାନ୍ତି । ଏମିତିକି ଧୋନିଙ୍କଠୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଟିପ୍ସ ମଧ୍ୟ ନେଇଥାନ୍ତି । ତେବେ ଗତକାଲି ମ୍ୟାଚ ଶେଷ ହେବାପରେ ଏକ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଯେଉଁଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏବେ ବି ଛାଇ ରହିଛି ମାହିଙ୍କ କ୍ରେଜ୍‌ । ପଡିଆରେ ଧୋନି ଯାଉଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିଥିଲେ ଲେଜେଣ୍ଡ ସୁନୀଲ  ଗାଭାସ୍କର ଆଉ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଟୋଗ୍ରାଫ୍ ପାଇଁ  । ଲିଟିଲ ମାଷ୍ଟରଙ୍କ  ଏହି ଅନୁରୋଧକୁ ସ୍ୱୀକାର କରି ଧୋନି  ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ସାର୍ଟରେ ଅଟୋଗ୍ରାଫ୍‌  ଦେଇଥିଲେ ଓ ଦୁହେଁ ଦୁହିଁଙ୍କୁ କୋଳାଗ୍ରତ କରିଥିଲେ । ଏପରି ଦୃଶ୍ୟ  ନିଶ୍ଚୟ ଭାବରେ ଆଇପିଏଲରେ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ମୁହୂର୍ତ୍ତ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ସେସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର  ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ପ୍ୟାନେଲିଷ୍ଟ ଭାବେ କମେଣ୍ଟ୍ରି କରୁଛନ୍ତି । 

ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଏମିତି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବେ ଧୋନିଙ୍କ ଫ୍ୟାନ୍ସଙ୍କ ମନରେ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି । ଧୋନି ନିଜ ଅବସର ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଇସାରା ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ଧୋନି ମଝିରେ ଏକ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ପ୍ରେଜେଣ୍ଟେସନ୍‌ ସେରିମନିରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର୍‌ରେ ଶେଷ ସମୟ ଚାଲିଛି । ଧୋନି ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଫ୍ୟାନ୍ସଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ଧୋନି ନିଜ ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଚେନ୍ନାଇରେ ଖେଳିବେ ବୋଲି  ଦୁବାଇରେ କହିଥିଲେ । ସେ ନିଜ ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଚେପକ୍‌ରେ ଖେଳିବେ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କହିଥିଲେ । ତେବେ ଏହା ହୁଏତ ଧୋନିଙ୍କ ଶେଷ ଆଇପିଏଲ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଅନେକ ଆଶଙ୍କା କରୁଥିବା ବେଳେ ଧୋନିଙ୍କ ଫ୍ୟାନ୍ସ ମାନେ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି | 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ପାଇଁ କର ଅବା ମର ପରିସ୍ଥିତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Chennai-Super-Kings-vs-Delhi-Capitals-today-match-103458
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Chennai-Super-Kings-vs-Delhi-Capitals-today-match-103458
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 10 May 2023 04:07:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୩ର ୧୬ତମ ସିଜନରେ ଆଜିର ମ୍ୟାଚରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ କୁ ଭେଟିବ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ । ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢ଼େ ୭ଟାରେ ଏମ ଚିଦାମ୍ବରମ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆଜିର ଏହି ମ୍ୟାଚ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ମ୍ୟାଚରେ ଆଜି ଜୋରଦାର ସଂଘର୍ଷ ହେବ। ଚେନ୍ନାଇ  ଏକପ୍ରକାର ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ପାଇଁ ଆଜି ରହିଛି କର ବା ମର ପରିସ୍ଥିତି । 

ଧୋନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଟିମ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀକୁ ହରାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିବ। ସେପଟେ ଡେଭିଡ ଓ୍ବାର୍ନରଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଟିମ ମଧ୍ୟ ଚେନ୍ନାଇକୁ ଜିତିବାକୁ ଦେବ ନାହିଁ। ସେପଟେ ଚିଦାମ୍ବରମ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ବେଶ ସଫଳତା ମିଳିଥାଏ। ଏଠାରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ଭାରି କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ। ଧୋନି ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ନିଜ ଦଳ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଦିଲ୍ଲୀ ଯଦି ଆଜି ନ ଜିତେ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୩ରୁ ବାହାରିଯିବ । 

ଆଇପିଏଲ୍ ରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଚେନ୍ନାଇ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ମଧ୍ୟରେ ୨୭ ଥର ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯାଇଛି ସେଥିରୁ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍ ୧୭ଟି ମୁକାବିଲାରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୦ଟି ମ୍ୟାଚ  ଜିତିଛି | ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀ ଚଳିତ ସିଜିନରେ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ବିପକ୍ଷ ଶେଷ ପାଞ୍ଚଟି ମ୍ୟାଚ ମଧ୍ୟରୁ ତିନୋଟିରେ ଜିତିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡକୁ ଝଟକା : ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଖେଳାଯିବ ଏସିଆ କପ୍ !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Asia-Cup-May-Shift-From-Pakistan-To-Sri-Lanka-103446
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Asia-Cup-May-Shift-From-Pakistan-To-Sri-Lanka-103446
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 09 May 2023 05:16:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡକୁ ଲାଗିଛି ବଡ ଝଟକା କାରଣ ପାକିସ୍ତାନରେ ଖେଳାଯିବନି ଏସିଆ କପ୍ । ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏସିଆ କପ୍ ଖେଳାଯିବା ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏସିଆ କପ୍ ଖେଳାଗଲେ ଭାରତ ନିଜର ଟିମ୍ ପଠାଇବ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ମନା କରିଥିଲା । ଯାହାଫଳରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଖେଳାଯିବ କି ନାହିଁ ତାହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଯେପରି ଭାରତ ଭାଗ ନେଇପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ଏସିଆ କପରେ ହାଇବ୍ରିଡ ମଡେଲ ଆପଣାଇବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ କହିଥିଲା । 

ହାଇବ୍ରିଡ ମଡେଲ ଅନୁସାରେ , ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ମ୍ୟାଚ୍ ହୋମ ଭେନ୍ୟୁରେ ଖେଳିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ଏସିଆ କପରେ ଭାଗ ନେଇ ୟୁଏଇରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ଏହି ହାଇବ୍ରିଡ୍ ମଡେଲକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ପସନ୍ଦ କରିନଥିଲେ । କାରଣ ଏହି ପ୍ରସାରଣକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଟିମ୍ ଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ପଠାଇବା ସପକ୍ଷରେ ନଥିଲେ । ସେହିଭଳି ଭାରତ ସହ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନରୁ ୟୁଏଇକୁ ବିମାନରେ ଯିବା ଆସିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଧ୍ୟ ଏସିସିର ସଦସ୍ୟ ଖାରଜ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏସିସି ବୈଠକରେ ପାକିସ୍ତାନର ହାଇବ୍ରିଡ ମଡେଲକୁ କେହି ସମର୍ଥନ କରିନଥିଲେ । ତେବେ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏସିଆ କପ ଆୟୋଜନ ରେସରେ ଏବେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଆଗରେ ରହିଛି । ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଯେଉଁ କେତୋଟି ଷ୍ଟାଡିୟମ ଖେଳାଯିବ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ତାହାର ଦୂରତା କମ ରହିବ ତେଣୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବନି । ତେବେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସମିତିର ଅନୁମତି ଆବଶ୍ୟକ । ତେଣୁ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଏନେଇ ଏସିସିର ବୈଠକ ହେବା ସହ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>