<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଆଉଟ୍ ଦେଲେ ନାହିଁ ଅମ୍ପାୟର, ଏଭଳି କାମ କଲେ ପାକିସ୍ତାନୀ କ୍ରିକେଟର ହାସନ୍ ଅଲି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Pakistani-bowler-Basan-Ali-tried-to-raise-umpire-finger-turn-down-LBW-98812
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Pakistani-bowler-Basan-Ali-tried-to-raise-umpire-finger-turn-down-LBW-98812
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 30 Jun 2022 19:45:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଓଲପିଣ୍ଡୀ, ଜୁନ୍ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପାକିସ୍ତାନ ଟିମ୍ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଗସ୍ତରେ ଯିବ । ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ୨ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବ । କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଟିମ୍ ରାଓଲପିଣ୍ଡୀରେ ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛି । ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ହାସନ ଅଲି ଏଭଳି କାମ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । 

ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ହାସନ ଅଲି ନିଜର ସାଥୀ ସଲମାନ ଅଲି ଆଗାଙ୍କୁ ବୋଲିଂ କରୁଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କର ଏକ ବଲ ସଲମାନଙ୍କ ପ୍ୟାଡରେ ବାଜିଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ସେ ଜୋରଦାର ଅପିଲ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଅମ୍ପାୟର ବ୍ୟାଟରଙ୍କୁ ଆଉଟ ଦେଇ ନଥିଲେ । ଏଥିରେ ହାସନ ଅଲି ବିରକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସେ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଁ ଆଙ୍ଗୁଠି ଦେଖାଇ ଆଉଟ ପାଇଁ ଅପିଲ କରିଥିଲେ । ଏହାକୁ ଦେଖି ଉପସ୍ଥିତ ଦର୍ଶକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ହାସନ ଅଲି ହସୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲେ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପାକିସ୍ତାନ ଟିମ୍ ଜୁଲାଇରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଗସ୍ତ କରିବ । ସେଠାରେ ଟିମ୍ ୨ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବ । ଜୁଲାଇ ୧୬ରୁ ପ୍ରଥମ ଓ ଜୁଲାଇ ୨୪ରୁ ୨ୟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ । ପାକିସ୍ତାନର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ବାବର ଆଜମ । ମହମ୍ମଦ ରିଜୱାନ ଉପଅଧିନାୟକ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆୟରଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଶୃଙ୍ଖଳା ଜିତିଲା ପରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଦେଲେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କଲେ ପ୍ରଶଂସା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-team-India-captain-Hardik-Pandya-reaction-after-series-win-against-Ireland-98795
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-team-India-captain-Hardik-Pandya-reaction-after-series-win-against-Ireland-98795
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 29 Jun 2022 19:05:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଡବଲିନ୍‌, ଜୁନ୍ ୨୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ଆୟରଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ବଡ଼ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି । ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚକୁ ୭ ୱିକେଟ ଓ ୨ୟ ମ୍ୟାଚରେ ରୋମାଞ୍ଚକର ସ୍ଥିତିରେ ୪ ରନ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି । ଶୃଙ୍ଖଳା ଜିତିଲା ପରେ ଅଧିନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ବହୁତ ଖୁସି ଦେଖାଯାଇଛନ୍ତି । ସେ ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । 

ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିଜ ସମୀକରଣରୁ ସମସ୍ତ ଚାପ ଦୂରରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲି । ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନରେ ହିଁ ରହିଥିଲି ଏବଂ ଉମ୍ରାନଙ୍କ ସମର୍ଥନ କରିଛି । ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଗତି ଅଛି । ଏହି ଗତି ସହିତ ୧୮ ରନ୍ କରିବା କଠିନ ହୋଇଥାଏ । ଉମ୍ରାନ ଶେଷ ଓଭରରେ ୧୭ ରନ୍ ନଦେଇ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌କୁ ମ୍ୟାଚ ଜିତାଇଥିଲେ । 

ହାର୍ଦ୍ଦିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆୟରଲାଣ୍ଡ ଟିମ୍ କିଛି ଭଲ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଖେଳିଥିଲେ । ସେମାନେ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ । ଆମର ବୋଲରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତିକୁ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିଥିଲେ । ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଉଛି । ତାଙ୍କର ପସନ୍ଦର ଖେଳାଳି ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତି ଓ ସଂଜୁ ସାମସନ ଥିଲେ । ସେମାନେ ଆମକୁ ବିପୁଳ ସମର୍ଥନ ଯୋଗାଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଆମକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଉଛି । 

ଡବଲିନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଟସ୍ ଜିଣି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଦୀପକ ହୁଡ୍ଡା ୫୫ଟି ବଲ୍‌ରେ ଶତକ ମାରିଥିଲେ । ସେ ମୋଟ ୫୭ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ୧୦୪ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୬ଟି ଛକା ଓ ୯ଟି ଚୌକା ସାମିଲ ଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସଂଜୁ ସାମସନ ୪୨ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ୭୭ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୪ଟି ଛକା ଓ ୯ଟି ଚୌକା ସାମିଲ ଥିଲା । ଫଳରେ ଭାରତ ୭ ୱିକେଟ ହରାଇ ୨୨୫ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା । ଆୟରଲାଣ୍ଡ ୨୨୬ ରନ୍‌ର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଆରମ୍ଭରୁ ଭଲ ଖେଳିଥିଲା । ଦଳ ୫ଟି ୱିକେଟ ହରାଇ ୨୨୧ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା ।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶେଷ ବଲ୍‌ରେ ଜିତିଲା ଭାରତ; ୪ ରନ୍‌ରେ ଆୟରଲାଣ୍ଡ ପରାସ୍ତ, ଟି-୨୦ ଶୃଙ୍ଖଳା ମୂଳପୋଛ କଲା ପାଣ୍ଡ୍ୟା ବାହିନୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Priyanka-Gandhi-on-bike-constable-inspector-98790
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Priyanka-Gandhi-on-bike-constable-inspector-98790
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 29 Jun 2022 17:45:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଡବଲିନ୍‌, ଜୁନ୍ ୨୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମଙ୍ଗଳବାର ଆୟରଲାଣ୍ଡକୁ ତା’ର ମାଟିରେ ୪ ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି । ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ୨ ମ୍ୟାଚର ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ୨-୦ରେ ଜିତିଛି । ଉଭୟ ମ୍ୟାଚ ରାଜଧାନୀ ଡବଲିନସ୍ଥିତ ଦ ଭିଲେଜ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଗତ ୨୬ ତାରିଖରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ୭ ୱିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଥିଲା ।  

ମ୍ୟାଚରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଟସ୍ ଜିଣି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଦୀପକ ହୁଡ୍ଡା ୫୫ଟି ବଲ୍‌ରେ ଶତକ ମାରିଥିଲେ । ସେ ମୋଟ ୫୭ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ୧୦୪ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୬ଟି ଛକା ଓ ୯ଟି ଚୌକା ସାମିଲ ଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସଂଜୁ ସାମସନ ୪୨ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ୭୭ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୪ଟି ଛକା ଓ ୯ଟି ଚୌକା ସାମିଲ ଥିଲା । ଫଳରେ ଭାରତ ୭ ୱିକେଟ ହରାଇ ୨୨୫ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା । 

ଆୟରଲାଣ୍ଡ ୨୨୬ ରନ୍‌ର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଆରମ୍ଭରୁ ଭଲ ଖେଳିଥିଲା । ଦଳ ୫ଟି ୱିକେଟ ହରାଇ ୨୨୧ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା । ପଲ ଷ୍ଟର୍ଲିଂଗ ଓ ଆଣ୍ଡ୍ର‌୍ୟୁ ବଲବର୍ନୀ ପାଳି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ ପାଇଁ ଏହି ୨ ଖେଳାଳି ୭୨ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ଆୟରଲାଣ୍ଡ ୭୩ ରନ୍‌ରେ ୨ୟ ଓ ୧୧୭ ରନ୍‌ରେ ୩ୟ ୱିକେଟ ହରାଇଥିଲା । ଦଳର ଖେଳାଳିମାନେ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ । ବଲବର୍ନୀ ୩୭ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ୬୦ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ସେ ୩ଟି ଚୌକା ଓ ୭ଟି ଛକା ମାରିଥିଲେ । ଭାରତ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର, ହର୍ଷଲ ପଟେଲ, ରବି ବିଶ୍ନୋୟୀ ଓ ଉମ୍ରାନ ମଲ୍ଲିକ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆୟରଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ୨ୟ ଟି-୨୦ ଆଜି: ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ପଦାର୍ପଣ କରିବାକୁ ଚାହିଁବେ ଏହି ୨ ଖେଳାଳି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-India-Vs-Ireland-2nd-T20-Rahul-Tripathi-and-Arshdeep-Singh-waiting-for-his-debut-match-98775
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-India-Vs-Ireland-2nd-T20-Rahul-Tripathi-and-Arshdeep-Singh-waiting-for-his-debut-match-98775
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 28 Jun 2022 20:05:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୨୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଖେଳିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବଡ଼ ସ୍ୱପ୍ନ ଥାଏ । ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ଏବେ ଆୟରଲାଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଅଛି । ଏହି ଟିମରେ ଏଭଳି ୨ ଜଣ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କି ପଦାର୍ପଣ କରିବାକୁ ସୁଯୋଗର ଅପେକ୍ଷାରେ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଗସ୍ତର ୨ୟ ତଥା ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଆଜି ଡବଲିନସ୍ଥିତ ଦ ଭିଲେଜ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଭାରତୀୟ ସମୟ ରାତି ୯ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । 

ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଯୁବ ଟିମ୍ ଆୟରଲାଣ୍ଡକୁ ଶୃଙ୍ଖଳାର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଉମ୍ରାନ ମଲ୍ଲିକ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଟିମରେ ୩୧ ବର୍ଷୀୟ ରାହୁଲ ତ୍ରିପାଠୀ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି । ହେଲେ ରାହୁଲ ତ୍ରିପାଠୀ ପଦାର୍ପଣ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଆଇପିଏଲରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ରାହୁଲ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ରାହୁଲ ସାମିଲ ନଥିଲେ । 

ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ରେ ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂହଙ୍କୁ ଲଗାତାର ୨ ଥର ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଦାର୍ପଣ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ମିଳି ନାହିଁ । ଅର୍ଶଦୀପ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରି ନଥିଲେ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଭାରତ ୨ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଶୃଙ୍ଖଳାର ପ୍ରଥମ ମୁକାବିଲାକୁ ଆୟରଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ୭ ୱିକେଟରେ ଜିତିଛି । ତେଣୁ ଦଳର ମନୋବଳ ମଜବୁତ ଅଛି । ଆଜି ୨ୟ ତଥା ଶେଷ ମ୍ୟାଚ ଜିତି ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଏକତରଫା ଜିିତିବାକୁ ଚାହିଁବ । ଅପରପକ୍ଷେ ଘରୋଇ ଦଳ ମ୍ୟାଚ ଜିତି ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ବରାବର କରିବାକୁ ଚାହିଁବ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟି-୨୦ରେ ଧୋନୀ-କୋହଲି କରିପାରି ନଥିଲେ ଏହି କାମ, ଇତିହାସ ରଚିଲେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Hardik-captaincy-become-1st-Indian-captain-take-wicket-in-T20-98752
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Hardik-captaincy-become-1st-Indian-captain-take-wicket-in-T20-98752
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 27 Jun 2022 20:05:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୨୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଭାରତ ପାଇଁ ଟି-୨୦ରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ନେତୃତ୍ୱରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରବିବାର ଆୟରଲାଣ୍ଡକୁ ୭ ୱିକେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି । ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଭଲ ବୋଲିଂ ଓ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଛନ୍ତି । ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ଏକ ବଡ଼ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ଓ ବିରାଟ କୋହଲି କରିପାରି ନଥିଲେ । 

ବର୍ଲିନରେ ଖେଲାଯାଇଥିବା ୨ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ମୁକାବିଲାରେ ଆୟରଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଟସ୍ ଜିଣି ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ସେ ୧୩ ରନ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଓଭରରେ ସେ ଆୟରଲାଣ୍ଡର ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟର ପଲ ଷ୍ଟର୍ଲିଙ୍ଗକୁ ଆଉଟ୍ କରିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଟି-୨୦ କ୍ରିକଟେରେ ଭାରତ ତରଫରୁ ୱିକେଟ ନେଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । 

ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ୧୨-୧୨ ଓଭର କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଆୟରଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଓଭରରେ ୪ଟି ୱିକେଟ ହରାଇ ୧୦୮ ରନ୍ କରିଥିଲା । ଜବାବରେ ଭାରତ ୯.୩ ଓଭରରେ ୩ଟି ୱିକେଟ ହରାଇ ୧୧୧ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିଲା । ଦ ଭିଲେଜ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ହୋଇଥିବା ମୁକାବିଲାରେ ଦୀପକ ହୁଡ୍ଡା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଅପରାଜିତ ୪୭ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ସେ ୨୯ଟି ବଲ୍ ସାମ୍ନା କରି ୬ଟି ଚୌକା ଓ ୨ଟି ଚୌକା ମାରିଥିଲେ । ଈଶାନ କିଶନ ୧୧ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ୩ଟି ଚୌକା ଓ ୨ଟି ଛକା ବଳରେ ୨୬ ରନ୍ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଯୁବ କ୍ରିକେଟର ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଗୋଟିଏ ବଲ୍ ଖେଳି ପାଭଲିଅନ ଫେରିଯାଇଥିଲେ । ଅଧିନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡା ୧୨ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ୨୪ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ବ୍ୟାଟରୁ ୫ ରନ୍ ମିଳିଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟି-୨୦: ବର୍ଷା ବାଧିତ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଚମକିଲେ ହୁଡ୍ଡା-ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ଆୟରଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ୭ ୱିକେଟ୍‌ରେ ବିଜୟୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-India-won-by-7-wkts---Match-reduced-to-12-overs-per-side-due-to-rain-98744
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-India-won-by-7-wkts---Match-reduced-to-12-overs-per-side-due-to-rain-98744
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 27 Jun 2022 17:42:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଡବଲିନ୍‌, ଜୁନ୍ ୨୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆୟରଲାଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ଡବଲିନରେ ରବିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଯୁବ କ୍ରିକେଟର ହୀପକ ହୁଡ୍ଡା ଓ ଅଧିନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଚମକିଛନ୍ତି । ଦୁଇ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ଆୟରଲାଣ୍ଡକୁ ଭାରତ ୭ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି । ବର୍ଷା ବାଧିତ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତ ଟସ୍ ଜିଣି ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ୧୨-୧୨ ଓଭର କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା । 

ଆୟରଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଓଭରରେ ୪ଟି ୱିକେଟ ହରାଇ ୧୦୮ ରନ୍ କରିଥିଲା । ଜବାବରେ ଭାରତ ୯.୩ ଓଭରରେ ୩ଟି ୱିକେଟ ହରାଇ ୧୧୧ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିଲା । ଦ ଭିଲେଜ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ହୋଇଥିବା ମୁକାବିଲାରେ ଦୀପକ ହୁଡ୍ଡା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଅପରାଜିତ ୪୭ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ସେ ୨୯ଟି ବଲ୍ ସାମ୍ନା କରି ୬ଟି ଚୌକା ଓ ୨ଟି ଚୌକା ମାରିଥିଲେ । ଈଶାନ କିଶନ ୧୧ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ୩ଟି ଚୌକା ଓ ୨ଟି ଛକା ବଳରେ ୨୬ ରନ୍ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଯୁବ କ୍ରିକେଟର ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଗୋଟିଏ ବଲ୍ ଖେଳି ପାଭଲିଅନ ଫେରିଯାଇଥିଲେ । ଅଧିନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡା ୧୨ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ୨୪ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ବ୍ୟାଟରୁ ୫ ରନ୍ ମିଳିଥିଲା । 

ଆୟରଲାଣ୍ଡ ପାଳିରେ ହେରି ଟେକଟର ସର୍ବାଧିକ ୬୪ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ସେ ୩୩ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ୬ଟି ଚୌକା ଓ ୩ଟି ଛକା ମାରିଥିଲେ । ୱିକେଟକିପର ବ୍ୟାଟର ଟୁକେର ୧୬ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ୧୮ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ଭାରତ ତରଫରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ଆଭେସ ଖାନ ଓ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତ-ଆୟରଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ ଆଜି, ଡବଲିନ୍‌ରେ ରାତି ୯ଟାରେ ହେବ ମୁକାବିଲା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Hardik-Pandya-India-Ireland-1st-T-20-today-at-Dublin-98720
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Hardik-Pandya-India-Ireland-1st-T-20-today-at-Dublin-98720
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 26 Jun 2022 18:33:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତ ଓ ଆୟରଲାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ । ୨ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଶୃଙ୍ଖଳାର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଡବଲିନସ୍ଥିତ ଦ ଭିଲେଜ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯିବ । ଭାରତୀୟ ସମୟ ଅନୁସାରେ ରାତି ୯ଟାରୁ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ । 

ଭାରତୀୟ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ଯୁବ କ୍ରିକେଟର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା । ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ରେ ସବୁ ଖେଳାଳି ଯୁବ ଥିଲେ, ବି ସମସ୍ତେ ଆଇପିଏଲ୍ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ନିଜ ସ୍ତରରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଭଲ ଯୋଗଦାନ ଦେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଆୟରଲାଣ୍ଡ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇ ପାରିଲା ଭଳି ଭାରତ ପାଖରେ ବୋଲର ଅଛନ୍ତି । 

ଭାରତୀୟ ଦଳ: ଈଶାନ କିଶନ (ୱିକେଟକିପର), ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା (ଅଧିନାୟକ), ଋତୁରାଜ ଗାଏକ୍ୱାର୍ଡ, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, ସଂଜୁ ସାମସନ, ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ, ଅକ୍ଷର ପଟେଲ, ହର୍ଷଲ ପଟେଲ, ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର, ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ, ଆଭେସ ଖାନ, ଦୀପକ ହୁଦା, ଭେଙ୍କଟେଶ  ଆୟର, ରାହୁଲ ତ୍ରିପାଠୀ, ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂହ, ରବି ବିଶ୍ନୋୟୀ ଓ ଉମ୍ରାନ ମଲ୍ଲିକ । 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ବିସିସିଆଇ ଦେଲା ସୂଚନା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Rohit-Sharma-tests-positive-for-covid-19-in-England-98718
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Rohit-Sharma-tests-positive-for-covid-19-in-England-98718
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 26 Jun 2022 18:04:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇଂଲଣ୍ଡ, ଜୁନ୍ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ପାଇଁ କରୋନା କାଳ ଭାବେ ଛିଡ଼ାହୋଇଛି । ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା କୋଭିଡ-୧୯ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଶନିବାର (ଜୁନ ୨୫)ରେ ହୋଇଥିବା ରାପିଡ ଆଣ୍ଟିଜେନ ଟେଷ୍ଟରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ (ବିସିସିଆଇ) ଟୁଇଟ କରି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । 

ବିସିସିଆଇ ଲେଖିଛି ଯେ, ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଶନିବାର ଆୟୋଜିତ ରାପିଡ ଆଣ୍ଟିଜେନ ଟେଷ୍ଟରେ କୋଭିଡ-୧୯ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏବେ ସେ ଟିମ୍ ହୋଟେଲରେ ଆଇସୋଲେଶନରେ ଅଛନ୍ତି । ବିସିସିଆଇର ମେଡିକାଲ ଟିମ ତାଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖୁଛନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ରୋହିତ ଶର୍ମା ଲିସେଷ୍ଟରଶାୟର ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ର ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚରେ ସାମିଲ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ତୃତୀୟ ଦିନରେ ଖେଳ ସମୟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସି ନଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ଦିନ ସେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଆଉଟ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ୨୫ ରନ୍ କରିଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୱାର୍ମ-ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତର ସ୍ଥିତି ମଜବୁତ୍‌, ୨ୟ ପାଳିରେ ରୋହିତଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଖେଳିଲେ ଏହି କ୍ରିକେଟର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Indias-warm-up-match-in-british-club-98694
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Indias-warm-up-match-in-british-club-98694
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 25 Jun 2022 18:16:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୨୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ଏବେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ଜୁନ୍ ୨୩ରୁ ବ୍ରିଟିଶ କ୍ଲବ ଲିସେଷ୍ଟରଶାୟର ବିରୋଧରେ ୱାର୍ମ-ଅପ୍ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯାଉଛି । ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ଟସ୍ ଜିଣି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ନିଜର ସ୍ଥିତି ମଜବୁତ କରିପାରିଛି । ମ୍ୟାରଚ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଳିରେ ଭାରତ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ ହରାଇ ୮୦ ରନ୍ କରିଛି । ହନୁମା ବିହାରୀ (୯) ଓ ଶ୍ରୀକର ଭରତ (୩୧) ଅପରାଜିତ ଅଛନ୍ତି । 

ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ପାଳିରେ ୮ ୱିକେଟରେ ୨୪୬ ରନ୍ କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ପାଳି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ଲିସେଷ୍ଟରଶାୟର ଟିମ୍‌କୁ ଭାରତ ୨୪୪ ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍ କରିଥିଲା । ଏହିଭଳି ଭାବେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ପାଳି ଆଧାରରେ ୨ ରନ୍‌ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଥିଲା । 

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ୨ୟ ପାଳି ଜାରି ରହିଛି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏକ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ସେ ନିଜ ସ୍ଥାନରେ ୱିକେଟକିପର ବ୍ୟାଟର ଶ୍ରୀକର ଭରତକୁ ଓପନିଂ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ଭରତ ଶୁଭମନ ଗିଲଙ୍କ ସହିତ ପାଳି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଉଭୟ ଓପନର ଭଲ ଖେଳିଥିଲେ । ଭାରତ ୧୩ ଓଭରରେ ବିନା କୌଣସି ୱିକେଟ ହରାଇ ୬୨ ରନ୍ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୧୪ତମ ଓଭରର ପ୍ରଥମ ବଲରେ ଶୁଭମନ ଗିଲ (୩୮) ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ ।   

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଗଢ଼ିବେ ଏହି ଯୁବ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର! ପନ୍ତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମିଳିନଥିଲା ସୁଯୋଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Hardik-Pandya-may-give-chance-to-Venkatesh-Iyer-in-team-India-playing-11-Vs-Ireland-98682
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Hardik-Pandya-may-give-chance-to-Venkatesh-Iyer-in-team-India-playing-11-Vs-Ireland-98682
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 24 Jun 2022 19:42:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତ-ଆୟରଲାଣ୍ଡ ଟି-୨୦ ଶୃଙ୍ଖଳା ଚଳିତ ମାସ ୨୬ ତାରିଖ ଠାରୁ ଖେଳାଯିବ । ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଶୃଙ୍ଖଳା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ୨ଟି ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ ଆୟରଲାଣ୍ଡରେ ଖେଳିବ । ଏଥି ପାଇଁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ନେତୃତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଆୟରଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ଉପଅଧିନାୟକ ହେବେ । ଏହି ଗସ୍ତରେ ଜଣେ ଏଭଳି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିପାରେ, ଯିଏକି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ସୁଯୋଗ ପାଇପାରି ନଥିଲେ । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଋଷଭ ପନ୍ତ ସେହି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇ ନଥିଲେ । 

ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ଆୟରଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଯୁବ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ତାଲିକାରେ ଯୁବ କ୍ରିକେଟର ଭେଙ୍କଟେଶ ଆୟରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଆୟର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ୫ଟି ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇପାରି ନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏଥର ତାଙ୍କୁ ଖେଳିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିପାରେ । 

ଅପରପକ୍ଷେ ଭେଙ୍କଟେଶ ଆୟର ଏବେ ଭଲ ଫର୍ମରେ ନାହାନ୍ତି । ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟରୁ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଆୟର ଜଣେ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟର ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା । ସେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ୧୧ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ୯ଟିରେ ୧୩୩ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି ଓ ୫ଟି ୱିକେଟ ନେଇଛନ୍ତି । ସେ ୨ଟି ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚରେ ୨୪ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>