<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ ଆଜି: ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ର ଅଧିନାୟକ କୋହଲିଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଏମିତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-India-Vs-West-Indies-ODI-series-stats-preview-Virat-Kohli-records-65289
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-India-Vs-West-Indies-ODI-series-stats-preview-Virat-Kohli-records-65289
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 17:32:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚେନ୍ନାଇ, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତ ଓ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ରବିବାର ଠାରୁ ତିନି ଦିନିକିଆ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଶୃଙ୍ଖଳା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ନିକଟରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ ଟି-୨୦ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ୨-୧ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା। ଫଳରେ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଟିମ୍‌ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହିଁବ। ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ ଚେନ୍ନାଇସ୍ଥିତ ଏମ୍‌ଏ ଚିଦାମ୍ବରମ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୧ଟା ୩୦ରେ ଖେଳାଯିବ।

ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଟିମ୍‌ର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ରେକର୍ଡ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ହୋଇପାରିଛି। କୋହଲି ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷରେ ୩୬ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ୩୫ଟି ପାଳିରେ ୨୧୪୬ ରନ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୯ଟି ଶତକ ଓ ୧୦ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷରେ କୋହଲିଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର ହେଉଛି ଅପରାଜିତ ୧୫୭ ରନ୍‌। ସେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷରେ ଦିନିକିଆରେ ୨୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌। ସେ ଗତ ୧୦ଟି ଇନିଂସରେ ୬ଟି ଶତକ ଓ ଗୋଟିଏ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଥରଟିଏ ସେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ନାହାନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ସାଈ ହୋପ୍‌ଙ୍କ ଠାରୁ ଅନେକ ଆଶା ରଖିଛି। ସେ ଏସୀୟ ଟିମ୍‌ ବିପକ୍ଷରେ ୬୧.୮୩ ହାରରେ ୧୯୭୧ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏସିଆରେ ୧୨୯.୩୩ ହାରରେ ୧୧ଟି ଇନିଂସରେ ୭୭୬ ରନ୍‌ କରିଛନ୍ତି।

କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ନାମରେ ୫୩ଟି ଏକଦିବସୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ୯୬ଟି ଓ୍ଵିକେଟ ସାମିଲ ଅଛି। ଏହି ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଭାରତ ତରଫରୁ ସବୁଠାରୁ କମ ମ୍ୟାଚରେ ୧୦୦ ଏକ ଦିବସୀୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଓ୍ଵିକେଟ ହାସଲ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଅଛି। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହମ୍ମଦ ସାମି ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟି-୨୦ ବିଶ୍ଵ କପ୍: ଓ୍ଵିକେଟ୍ ରକ୍ଷକ ଲାଗି ଧୋନୀ ଓ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ଭଲ ବିକଳ୍ପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha--shastri-said-on-wicketkeeping-in-t20-world-cup-dhoni-and-rahul-are-also-options-65288
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha--shastri-said-on-wicketkeeping-in-t20-world-cup-dhoni-and-rahul-are-also-options-65288
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 10:01:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି-୨୦ ବିଶ୍ଵ କପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଓ୍ଵିକେଟ୍ ରକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ଵ କିଏ ସମ୍ଭାଳିବ ତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜାରି ରହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍  ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କେବଳ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କୁ ଜଣା ଯେ, ଲମ୍ବା ଅନ୍ତରାଳ ପରେ ତାଙ୍କ ଶରୀର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟର କଠୋରତାକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ କେତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ଵ କପ୍ ଲାଗି ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ଓ୍ଵିକେଟ୍ କିପିଂ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ଏବଂ ଋଷଭ  ପନ୍ତଙ୍କୁ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଧରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ପନ୍ତ ନିକଟ ଦିନରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଧୋନୀଙ୍କ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ସଂଶୟ ଜାରି ରହିଛି। ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହେବାକୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ଵ କପ୍ ଲାଗି ରାହୁଲଙ୍କୁ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ରକ୍ଷକ ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଏକ ଚ୍ୟାନେଲ ସହ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ କହିଛନ୍ତି, ଧୋନୀ କିଛି ସମୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ତାଙ୍କର ଏକ ଉତ୍ତମ ବିଚାର। ତାଙ୍କର ପୁନର୍ବାର କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ମୁଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି। ମୋତେ ଲାଗୁ ନାହିଁ ଯେ ସେ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ସେତେଟା ଇଚ୍ଛୁକ ଥିବେ। ମାତ୍ର ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଟି-୨୦ରେ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ରହିଛି। ଏହି ଫର୍ମାଟ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁକୂଳ ଅଟେ। ଏହା ଦେଖିବା ବାକି ରହିଲା ଯେ ତାଙ୍କର ଶରୀର ଏହି  କଡ଼ା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସାମ୍ନା  କରି ପାରିବ ନା ନାହିଁ, ଯାହାର ଜବାବ ସେ ନିଜେ ଦେବେ।

ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ରକ୍ଷକ ଭାବେ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ କାରଣ ସେ ଆଇପିଏଲ ବ୍ୟତୀତ ସୀମିତ ଓଭରରେ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପକ୍ଷରୁ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ରକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ଵ ତୁଲାଉଛନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ମଜବୁତ ପକ୍ଷ କଣ। କାଲି ଦଳରେ ମଧ୍ୟକ୍ରମରେ ଏମିତି କିଛି ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ  ହୋଇ ପାରନ୍ତି ଯିଏ ଆଇପିଏଲରେ ଅବିଶ୍ଵସନୀୟ ପାଳି ଖେଳିଛନ୍ତି। ଏମିତି ମଧ୍ୟ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କୁ ଶୀର୍ଷ କ୍ରମରେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇପାରେ। 

ପନ୍ତଙ୍କୁ ନେଇ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ମିଳୁଥିବା ସୁଯୋଗକୁ ଫାଇଦା ଉଠାଇବା ଉଚିତ୍। ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂରେ ନିରନ୍ତରତା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆପଣ ଏହା ଚିନ୍ତା କରି ପାରିବେ ନାହିଁ, ପ୍ରଥମ ବଲ୍ ଏମିତି ହେଉ ଆପଣ ଯମିତି ଚାହୁଁଛନ୍ତି। କ୍ରିକେଟରେ ଏମିତି ହୁଏ ନାହିଁ। ଖେଳ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ କିଛି ଶିଖାଏ। ଏହା ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆପଣଙ୍କୁ ଶିଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୂର୍ବତନ ଓ୍ଵିକେଟ୍ କିପର ମାର୍କ ବାଉଚର ହେଲେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର କୋଚ୍, ଓ୍ଵିକେଟ୍ ପଛରେ କରିଛନ୍ତି ୯୯୮ ଶିକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha--former-wicketkeeper-batsman-appointed-as-a-south-africa-head-coach-till-2023-65285
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha--former-wicketkeeper-batsman-appointed-as-a-south-africa-head-coach-till-2023-65285
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 08:13:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବତନ ଓ୍ଵିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ମାର୍କ ବାଉଚର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ଖରାପ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା  ଦଳକୁ ସଜାଡ଼ିବା ଏବଂ ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରବନ୍ଧନ ଏହି ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ଵ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାଉଚର ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳର କୋଚ୍ ପଦରେ ରହିବେ।

ବାଉଚରଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ସହିତ ଚାରୋଟି ଟେଷ୍ଟ, ତିନୋଟି ଦିନିକିଆ ଓ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି-୨୦ ଶୃଙ୍ଖଳା ଖେଳିବ। ଏହି ଶୃଙ୍ଖଳା ଡିସେମ୍ବର ୨୫ରେ ବକ୍ସିଂ ଡେ ଟେଷ୍ଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। 

ମାର୍କ ବାଉଚରଙ୍କ ନାମରେ ଓ୍ଵିକେଟ୍ କିପର ଭାବେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଶିକାର କରିବାର ରେକର୍ଡ ରହିଛି। ଟେଷ୍ଟରେ ବାଉଚର ଓ୍ଵିକେଟ୍ ପଛରେ ୫୩୨ କ୍ୟାଚ୍ ଓ ୨୩ ଷ୍ଟମ୍ପିଂ ସହିତ ମୋଟ୍ ୫୫୫ ଶିକାର କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ସେ ୪୬୭ ମ୍ୟାଚରେ ୯୯୮ ଶିକାର କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୯୫୨ କ୍ୟାଚ୍ ଓ ୪୬ ଷ୍ଟମ୍ପିଂ ସାମିଲ।

ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ଆଖିରେ ଆଘାତ ଲାଗିବା କାରଣରୁ ବାଉଚର ଅଚାନକ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ। ସେ ନିଜର ଶେଷ ଦିନିକିଆ ୨୦୧୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିଲେ। ସନ୍ନ୍ୟାସ ପୂର୍ବରୁ ବାଉଚର ୧୪୭ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ୩୦.୩୦ ହାରରେ ୫୫୧୫ ରନ, ୨୯୮ ଦିନିକିଆରେ ୨୮.୫୭ ହାରରେ ୪୬୮୬ ରନ ଏବଂ ୨୫ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ୧୭.୮୬ ହାରରେ ୨୬୮ ରନ କରିଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ନିକଟ ଦିନରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ ନିମ୍ନଗାମୀ ହୋଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଆୟୋଜିତ ବିଶ୍ଵ କପରେ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ଥିଲା। ଦଳ ନଅଟି ମ୍ୟାଚରୁ ମାତ୍ର ତିନୋଟି ଜିତିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପାଞ୍ଚଟିରେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୁବନେଶ୍ଵରଙ୍କ ଆଘାତ ଖୋଲିଲା ପୋଲ୍, ଏନସିଏ ଯିବାକୁ ମନା କଲେ ବୁମରା-ପାଣ୍ଡ୍ୟା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha-bhuvneshwar-kumar-injury-opens-pandoras-box-bumrah-and-hardik-pandya-had-refused-to-go-to-nca-65277
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha-bhuvneshwar-kumar-injury-opens-pandoras-box-bumrah-and-hardik-pandya-had-refused-to-go-to-nca-65277
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 05:09:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ଵର କୁମାରଙ୍କ ଆଘାତଜନିତ ସମସ୍ୟା ପୁଣି ଥରେ ଭାନୁମତୀର ପେଡ଼ି ଖୋଲି ଦେଇଛି। ଏହି ଆଘାତ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀ(ଏନସିଏ)ରେ କାମ କରୁଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଯୋଗ୍ୟତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କାରଣ ଏହି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭୁବନେଶ୍ଵରଙ୍କୁ କ୍ଲିନ୍ ଚିଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏବେ ଖବର ଆସୁଛି ଯେ, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଓ ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରା ମଧ୍ୟ ରିହାବିଲିଟେନସ୍ ପାଇଁ ଏନସିଏ ଯିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିସିସିଆଇର ଜନୈକ  ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଟୋକୋଲ୍ ଅନୁସାରେ ଅନୁବନ୍ଧିତ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ରିହ୍ୟାବ୍ ଲାଗି ଏନସିଏ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ, ମାତ୍ର ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଓ ବୁମରା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଯିବେ ନାହିଁ।

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଓ ବୁମରା ଦଳ ପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଜଣାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ରିହ୍ୟାବ୍ ଲାଗି ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀ ଯିବେ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଯୋଗେଶ ପରମାର ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଏବଂ ନୀତିନ ପଟେଲ ବୁମରାଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଜଣ ବିସିସିଆଇର ଅନୁବନ୍ଧିତ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଏମାନଙ୍କୁ ଏନସିଏ ଯିବାର ଥିଲା, ମାତ୍ର ସେଠାରେ ସେମାନେ ନିଜକୁ ଫିଟ୍ ଅନୁଭବ କରୁନାହାନ୍ତି ଓ ନିଜର ଆଘାତକୁ ନେଇ ଗମ୍ଭୀର ଅଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏବେ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସ୍ଵାଧୀନ ଦିଆଯାଇଛି। 

ଭୁବନେଶ୍ଵର କୁମାର ସଂପ୍ରତି ହାର୍ଣ୍ଣିଆଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ବୋଲର ବିଶ୍ଵ କପ୍ ପରେ ଅନେକ ଥର ଏନସିଏକୁ ଯାଇଛନ୍ତି। କାରଣ ସେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଆଘାତଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକୁଳିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏନସିଏ ବିଶେଷଜ୍ଞ ତାଙ୍କର ଆହତର ମୂଳ କାରଣ ଜାଣିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ଦଳରେ ଦୁଇ ଥର ଖେଳିବା ପରେ ସେ ପୁଣି ଥରେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଜନୈକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ଵର ତିନି ମାସ ଏନସିଏରେ ଥିଲେ। କେତେ ଥର ଟେଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ତାହା କହି ପାରିବି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ସବୁ ପ୍ରକାରର ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିଲା। ମାତ୍ର ତାଙ୍କର ହାର୍ଣ୍ଣିଆ ସମସ୍ୟା ଦୂର  ହୋଇ ନଥିଲା। ମୁମ୍ବାଇରେ ପୁନର୍ବାର ଏହାର ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଏହି ସମସ୍ୟା  ପୁଣି ଥରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସ୍ମିଥ ନେଲେ ସୁପର କ୍ୟାଚ, ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Social-media-erupts-after-Steve-Smith-one-handed-catch-to-dismiss-Kane-Williamson-65249
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Social-media-erupts-after-Steve-Smith-one-handed-catch-to-dismiss-Kane-Williamson-65249
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 20:51:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପର୍ଥ, ଡିସେମ୍ବର ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମିଚେଲ ଷ୍ଟାର୍କଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ ବଳରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ଚାପରେ ରଖିଛି । ଷ୍ଟାର୍କଙ୍କ ବଲକୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକ କେନ ୱିଲିୟମସନ (୩୪ ରନ) ସ୍ଲିପ ଆଡ଼କୁ ଠେଲିଥିଲେ । ଏହି କ୍ୟାଚକୁ ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ ସୁପରମ୍ୟାନ ଭଳି ଧରିଥିଲେ । ସ୍ମିଥଙ୍କ ଏହି କ୍ୟାଚ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି । ୱିଲିୟମସନ ଏକ ଭଲ ସ୍କୋର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ରସ ଟେଲର (୬୬ ରନ)ଙ୍କ ସହ ସେହି ସମୟରେ କ୍ରିଜରେ ଥିଲେ । ୱିଲିୟମସନ ଆଉଟ ହୋଇ ପାଭଲିଅନ ଫେରି ଆସିବା ପରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଟିମ ପିଙ୍କ ବଲ ଟେଷ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ଖେଳ ଶେଷ ହେବା ବେଳକୁ ୫ଟି ୱିକେଟ ହରାଇ ୧୦୯ ରନ କରିଥିଲା । 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମାର୍ନସ ଲାବୁଶେନ (୧୪୨ ରନ)ଙ୍କ କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଶତକ ବଳରେ ପ୍ରଥମ ପାଳିରେ ୪୧୬ ରନ କରିଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଆଧାରରେ ଟିମ ଏବେ ୩୦୭ ରନରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଅଛି । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଏବେ ଟେଲରଙ୍କୁ ଭରସା କରିଛି । କାରଣ ସେ ଟେଲରଙ୍କ ସହ ତୃତୀୟ ୱିକେଟରେ ୭୬ ରନ ଯୋଡ଼ିଛନ୍ତି ।

ସ୍ମିଥ ଦର୍ଶନୀୟ କ୍ୟାଚ ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରି ଦେଇଥିଲେ । କାରଣ ସେ ସୁପରମ୍ୟାନ ଭଳି କ୍ୟାଚ ଧରିଥିଲେ । ବଲଟି ୱିଲିୟମସନଙ୍କ ବ୍ୟାଟରେ ବାଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ଲିପ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ବାଉଣ୍ଡି ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଥିଲା । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ୨୦ ରନ ଭିତରେ ୩ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ହରାଇ ସାରିଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷ ଦିନିକିଆ ଶୃଙ୍ଖଳା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତକୁ ବଡ଼ ଝଟକା, ବାଦ୍ ପଡ଼ିଲେ ଏହି ତାରକା ଖେଳାଳି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha-injured-bhuvneshwar-exits-odi-series-against-west-indies-65239
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha-injured-bhuvneshwar-exits-odi-series-against-west-indies-65239
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 13 Dec 2019 09:21:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷରେ  ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରୁ ଆରମ୍ଭ  ହେବାକୁ ଥିବା ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି-୨୦ ଶୃଙ୍ଖଳା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ବଡ଼ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଭୁବନେଶ୍ଵର କୁମାର ଆଘାତ କାରଣରୁ ଶୃଙ୍ଖଳାରୁ ବାହାର ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି।  ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ମୁମ୍ଵାଇର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଶାର୍ଦ୍ଦୁଳ ଠାକୁରଙ୍କ ଦଳରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। 

ଭୁବନେଶ୍ଵର କୁମାର ବୁଧବାର ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଟି-୨୦ ଶୃଙ୍ଖଳା ସମୟରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ବିସିସିଆଇ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭୁବନେଶ୍ଵର ଶୃଙ୍ଖଳାରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିଛନ୍ତି ଏବଂ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଳଙ୍କୁ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି। 

ଶାର୍ଦ୍ଦୁଳ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଟି-୨୦ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଦଳରେ ଥିଲେ  ଏବଂ ଗୁରୁବାର ବରୋଦା ବିପକ୍ଷ ରଣଜୀ ମ୍ୟାଚରେ ମୁମ୍ବାଇର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ଵ କରିଥିଲେ। ଭୁବନେଶ୍ଵର ଆହତ ବିଷୟରେ ପୂରା ସୂଚନା ମିଳିନଥିଲେ ବି କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ତାଙ୍କର ଜଙ୍ଘର ମାଂସପେଶୀ ଟାଣି ଧରିଛି। 

ଭୁବନେଶ୍ଵର ଆଘାତଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକୁଳି  କ୍ରିକେଟକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ସେ ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷ ଟି-୨୦ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଆଶାନୁରୂପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରେ ୩୬-୩୬ ରନ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ତୃତୀୟ ଟି-୨୦ରେ ଚାରି ଓଭରରେ ୪୧ ରନ ଦେଇ ଦୁଇଟି ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। 

ଗତ ବର୍ଷ ଆଇପିଏଲରେ ଆହାତଜନିତ ସମସ୍ୟା କାରଣରୁ ଭୁବନେଶ୍ଵର ବିଶ୍ଵକପ୍ ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ମାଞ୍ଚେଷ୍ଟର ମ୍ୟାଚରେ ୨.୪ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିବା ପରେ ମାଂସପେଶୀ ଟାଣି ଧରିବାରୁ ଅଧା ଖେଳରୁ ପାଭିଲିୟନ ଫେରି ଯାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେମି ଫାଇନାଲରେ ଦଳକୁ ଫେରିଥିଲେ। ପୁଣି ସେ ଅଗଷ୍ଟରେ ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୦: ୭୩ ସ୍ଥାନ ଲାଗି ନିଲାମ ଦୌଡ଼ରେ ୩୩୨ ଖେଳାଳି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha--IPL-announced-its-players-auction-list-332-cricketers-shortlisted-for-season-2020-65228
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha--IPL-announced-its-players-auction-list-332-cricketers-shortlisted-for-season-2020-65228
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 13 Dec 2019 04:32:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍(ଆଇପିଏଲ)ର ୧୨ତମ ସଂସ୍କରଣ ଲାଗି ହେବାକୁ ଥିବା ନିଲାମୀରେ ୩୩୨ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୦ ଲାଗି ଏଥର କୋଲକାତାରେ ଡିସେମ୍ବର ୧୯ରେ ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଏଥିରେ ଆଠଟି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି ନିଜ ନିଜର ଦଳରେ ଖାଲି ଥିବା ସ୍ଥାନ ଲାଗି ଖେଳାଳିଙ୍କ ବୋଲି ଲଗାଇବେ। ବିଶ୍ଵର ଏହି  ଧନାଢ୍ୟ ଲିଗରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଲାଗି ଏଥର ୯୯୭ ଖେଳାଳି ନିଜର ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଆଠ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ନିଜ ପସନ୍ଦର କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ନାମ ଦେବା ପରେ ୩୩୨ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସର୍ଟ ଲିଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ଏଥର ନିଲାମରେ ମୋଟ୍ ୭୩ ଖାଲି ସ୍ଥାନରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପୂରଣ ହେବ।

ଏଥର ନିଲାମରେ ସର୍ବାଧିକ ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ୨ କୋଟି ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସାତ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ସାମିଲ। ୨ କୋଟି ସ୍ଲାବରେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ସାମିଲ ନାହାନ୍ତି। ଏହି ସାତ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ  ପାଟ୍ କମିନ୍ସ, ଜୋଶ୍ ହେଜେଲଉଡ଼, କ୍ରିସ୍ ଲିନ, ମିଚେଲ ମାର୍ଶ, ଗ୍ଲେନ ମାକ୍ସଓ୍ଵେଲ, ଡେନ ଷ୍ଟେନ ଓ ଆଞ୍ଜେଲା ମାଥ୍ୟୁସ୍ ସାମିଲ।

ଏହି ନିଲାମରେ ରିଜର୍ଭ ବେସ୍ ପ୍ରାଇସ୍  ଆଧାରରେ ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ସ୍ଲାବରେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଭାବେ ରବିନ ଉଥପ୍ପାଙ୍କ ନାମ ରହିଛି।  ରବିନ ନିଲାମରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ରିଜର୍ଭ ସ୍ଲାବ ୧.୫ କୋଟିରେ ସାମିଲ ଏକ ମାତ୍ର ଖେଳାଳି ଅଟନ୍ତି। ରବିନଙ୍କ ପରେ ପିୟୂଷ ଚାଓ୍ଵଲା, ୟୁସୁଫ ପଠାନ ଓ ଜୟଦେବ ଉନାଦକତଙ୍କ ନାମ ଏକ କୋଟି ବେସ୍ ପ୍ରାଇସ୍ ସ୍ଲାବରେ ରହିଛି। 

କୋଲକାତାରେ  ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ନିଲାମ ଡିସେମ୍ବର ୧୯ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ୩ଟାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଥର ନିଲାମରେ ମୋଟ୍ ୧୮୬ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ସାମିଲ ଥିବା ବେଳେ ୧୪୩ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ସାମିଲ। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଖେଳାଳି ସଦସ୍ୟ ଦେଶରୁ ଅଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲା ଲିଗାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସଡ଼ର ହେଲେ ରୋହିତ, ଭାଙ୍ଗିଲା ଫୁଟବଲର ବର୍ଷ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha-la-liga-names-rohit-sharma-as-brand-ambassador-65187
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha-la-liga-names-rohit-sharma-as-brand-ambassador-65187
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 12 Dec 2019 04:52:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦୁନିଆର ଖ୍ୟାତାନାମ ଫୁଟବଲ କ୍ଲବ ସ୍ପେନର ଲା ଲିଗା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଭାରତରେ ନିଜର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସଡ଼ର ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି। ରୋହିତ ଭାରତରେ  ଏହି ଲିଗର ଚେହେରା ହେବେ। ଏହା ସହିତ ରୋହିତ ଲା ଲିଗା ଫୁଟବଲ ଲିଗରେ ପ୍ରଥମ ଅଣ ଫୁଟବଲ ଖେଳାଳି ଭାବେ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସଡ଼ର ହେବାର ଉପଲବ୍ଧି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। 

ଲା ଲିଗା କ୍ଲବ ପ୍ରଥମ ଥର ବିଶ୍ଵସ୍ତରରେ ନିଜର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସଡ଼ର ଭାବେ ଫୁଟବଲ କ୍ଷେତ୍ରର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵକୁ ବାହାର କରି ଅଣ ଫୁଟବଲ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆମ୍ବାସଡ଼ର କରିଛି। ରୋହିତ କ୍ଲବର ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଅଣ ଫୁଟବଲ ଖେଳାଳି ଅଟନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କୁ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସଡ଼ର ଭାବେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ୨୦୧୭ରୁ ଭାରତ ଲା ଲିଗା ଖେଳର ପ୍ରସାର ଲାଗି ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇଛି। 

ରୋହିତ ଲା ଲିଗା ପରି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କ୍ଲବର ଆମ୍ବାସଡ଼ର ହେବା ନେଇ ଖୁସି ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତରେ ଫୁଟବଲ ଖେଳକୁ ନେଇ ଉତ୍ସାହ ବହୁତ ବଢ଼ିଛି। ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ଫୁଟବଲରେ ଭାରତ ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ଦେଶରେ ଏହି ଖେଳକୁ ନେଇ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମ ନୁହଁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଭାରତରେ ଫୁଟବଲକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା ଲାଗି ନିଜ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବି। ସ୍ପେନ୍ କ୍ଲବ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ ପ୍ରତି ରୁଚି ଦେଖାଇଛି ଏବଂ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଅନେକ କାର୍ୟ୍ୟ କ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇସିସି ଟି-୨୦ ରାହୁଲଙ୍କ ଜଲଓ୍ଵା, ଶୀର୍ଷ-୧୦ରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ କୋହଲି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha--t20i-rankings-kohli-entered-the-top-10-kl-rahul-remains-highest-ranked-indian-65186
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports--cricket--odisha--t20i-rankings-kohli-entered-the-top-10-kl-rahul-remains-highest-ranked-indian-65186
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 12 Dec 2019 04:32:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷ ଟି-୨୦ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଓ ଲୋକେଶ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଆଇସିସି ଦ୍ଵାରା ଜାରି ସଦ୍ୟତମ ଟି-୨୦ ମାନ୍ୟତାରେ ଫାଇଦା  ହୋଇଛି। ମାନ୍ୟତାରେ ରାହୁଲ ତିନୋଟି ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଉଠି ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ କୋହଲି ପାଞ୍ଚଟି ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଉଠି ଶୀର୍ଷ-୧୦ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଦମରେ ଭାରତ ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷ ଟି-୨୦ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ୨-୧ରେ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ରୋହିତ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନ ତଳକୁ ଖସି ନବମ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। 

ରାହୁଲ ଓ୍ଵାଙ୍ଖେଡ଼ା ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ୫୬ଟି ବଲରୁ ୯୧ ରନ କରିଥିଲେ। ଏହି ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ମ୍ୟାଚରେ ସେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ତିନି ମ୍ୟାଚରୁ ରାହୁଲ ମୋଟ୍ ୧୬୪ ରନ କରିଛନ୍ତି। କୋହଲି ମୋଟ୍ ୧୮୩ ରନ କରିଛନ୍ତି। କୋହଲି ଟୂର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ରୋହିତ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରେ ବିଫଳ  ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ଦମଦାର ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୭୧ ରନ କରିଥିଲେ। ତଥାପି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନ ତଳକୁ ଖସି ନବମରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ରୋହିତ ଏବଂ କୋହଲି ସଂପ୍ରତି ଟି-୨୦ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ରନ କରିବା ମାମଲାରେ ଯୁଗ୍ମ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି। ଉଭୟ ୨,୬୩୩ ରନ କରିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           IPL 2020 ନିଲାମି ପୂର୍ବରୁ ବାଦ ପଡିଲେ 639 ଖେଳାଳି, ଭାରତୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଥପ୍ପା ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/National-news-cricket-ipl-2020-auction-971-players-trimmed-to-332-robin-uthappa-highest-base-price-indian-65182
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/National-news-cricket-ipl-2020-auction-971-players-trimmed-to-332-robin-uthappa-highest-base-price-indian-65182
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 12 Dec 2019 03:47:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଇପିଏଲ 2020ର ନିଲାମି ପାଇଁ 332 ଖେଳାଳି ଚୂଡାନ୍ତ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ନିଲାମି ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ୱର 19 ତାରିଖରେ କୋଲକତା ହେବ ।  ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆଇପିଏଲର ନିଲାମି ପାଇଁ 971 ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏଥିରୁ 639 ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନାଁକୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି । ଚୂଡାନ୍ତ ସୂଚୀରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନାଁକୁ ଆଇପିଏଲର ସବୁ ଟିମ ପାଖକୁ ପଠାଯାଇଛି । ଏହି ଲିଷ୍ଟରେ 19 ଜଣ ଭାରତୀୟ ଅନକ୍ୟାପଡେ ( ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ନାହାନ୍ତି) ଏବଂ 24 ଜଣ ନୂଆ ଖେଳାଳି ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରବିନ ଉଥପ୍ପା ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଖେଳାଳି । ସେ ନିଜର ବେସ ପ୍ରାଇସ 1.5 କୋଟି ଟଙ୍କା ରଖିଛନ୍ତି ଅର୍ଥାତ ବୋଲିର ଆରମ୍ଭ 1.5 କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଗତ ଦୁଇ ସିଜିନର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଖେଳାଳି ଜୟଦେବ ଉନାଦକଟଙ୍କ ବସେ ପ୍ରାଇସ 1 କୋଟି ଟଙ୍କା । ଆଇପିଏଲ 2020ର ନିଲାମି ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଛୋଟ । ଚଳିତଥର ଟିମ ଗୁଡିକ ପାଖରେ କେବଳ 73ଟି ଖେଳାଳିଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଖାଲି ରହିଛି । 

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଗ୍ଲେନ ମେକ୍ସୱେଲଙ୍କ ପାଇଁ ଟିମ ଗୁଡିକ ମୋଟା ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ପାରନ୍ତି । ତାଙ୍କର ବେସ ପ୍ରାଇସ 2 କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି । ନିଜର ଧୁଆଁଧାର ବ୍ୟାଟିଂ, ଫିଲ୍ଡିଂ, ବୋଲିଂ ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ଟିମ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ମେକ୍ସୱେଲଙ୍କ ସହ ଆଏନ ମାର୍ଗନ ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ପେଟ କମିନ୍ସଙ୍କ ଉପରେ ମୋଟା ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇପାରେ । 

ନିଲାମି ସମୟରେ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ବୋଲି ଲାଗିବ ଏହାପରେ ଅନକ୍ୟାପଡେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଳି ଆସିବ । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ନିଲାମି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସକାଳ 10ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । କିନ୍ତୁ ଖବର ଏହା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେ ପ୍ରାଇମ ଟାଇମକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ଏବଂ ବ୍ରଡକାଷ୍ଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>