<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ରାହାଣେଙ୍କ କମାଲ, ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ ଭାବରେ କଲେ ଏହି ରେକର୍ଡ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/-53711
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/-53711
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 21:11:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ଉପ ଅଧିନାୟକ ଆଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ଇଂଲିଶ୍ କାଉଣ୍ଟିଂରେ ଦମ୍‌ଦାର ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ସହିତ ହୈପଶୟର ପକ୍ଷରୁ ନାଟିଂଘମଶାୟର ବିପକ୍ଷରେ ଶତକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । କାଇଣ୍ଟିଂ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଡେବ୍ୟୁ ମ୍ୟାଚରେ ଶତକ ଲଗାଇବାରେ ରାହାଣେ ହେଉଛନ୍ତି ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ । 

ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ପିୟୁଷ ଚାୱଲା ଓ ମୁରଲୀ ବିଜୟ ପଦାର୍ପଣ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କାଉଣ୍ଟିଂ କ୍ରିକେଟରେ ଶତକ ଲଗାଇଥିଲେ । ମୁରଲୀ ବିଜୟ ଏସେକ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳି ନାଟିଂଘମଶାୟର ବିପକ୍ଷରେ ୨୦୧୮ରେ ଓ ପିୟୁଷ ଚାୱଲା ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ବାରେଷ୍ଟରଶାଁୟର ବିପକ୍ଷରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ହିଁ ଶତକ ଲଗାଇଥିଲେ ।

ପ୍ରଥମ ପାଳିରେ ମାତ୍ର ୧୦ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିବା ଆଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୨୬୦ଟି ବଲରେ ୧୪ଟି ଚୌକା ସହାୟତାରେ ୧୧୯ ରନ କରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ସୈମ ନର୍ଥଇଷ୍ଟଙ୍କ ସହ ମିଶି ତୃତୀୟ ୱିକେଟ ପାଇଁ ୨୫୭ ରନ ଜୋଡିଥିଲେ । ଏହାଥିଲା ଆଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେଙ୍କ ୩୦ ତମ ପ୍ରଥମଶ୍ରେଣୀ ଶତକ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ୨୦୧୯ : ଆର୍ଚରଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବିରାଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-jofra-archer-sets-sights-on-virat-kohli-after-sealing-england-world-cup-spot-53681
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-jofra-archer-sets-sights-on-virat-kohli-after-sealing-england-world-cup-spot-53681
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 12:50:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମେ ୩୦ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଆଇସିସି କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱକପ । ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ୱେଲ୍ସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଆୟୋଜକ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ବିଶ୍ୱକପର ବଡ ଦାବିଦାର ମାନାଯାଉଛି । ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳରେ ଅଭିଜ୍ଞ ବୋଲରଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଦଳରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି, କ୍ରିକେଟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ରନ ମେସିନ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ୱିକେଟ ହାସଲ କରିବା ମୋର ଲକ୍ଷ୍ୟ । 

ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ୨୪ ବର୍ଷୀୟ ଆର୍ଚରଙ୍କୁ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଡେଭିଡ୍ ୱେଲିଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ୧୫ ଜଣିଆ ବିଶ୍ୱକପ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ସେ କିଛି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଇଁ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଆର୍ଚର ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମାତ୍ର ତିନୋଟି ଏକଦିବସୀୟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ଟି-୨୦ ଖେଳିଛନ୍ତି । 

ଆର୍ଚର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇଂଲଣ୍ଡର ଅନ୍ୟ ବୋଲରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମୋତେ ଅଧିକ ଫାଇଦା ମିଳିବ କାରଣ ମୁଁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ରେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବାଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରିଛି । ଏହା ସହିତ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୁଁ ବିରାଟଙ୍କୁ ଆଉଟ୍ କରିବାକୁ ଚାହିଁବି । କାରଣ ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ମୁଁ ତାଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ନେଇ ପାରିନଥିଲି । ମୋତେ ଲାଗୁଛି ଯେ ଅଧିକ ମ୍ୟାଚରେ ଲେଗ ସ୍ପିନରମାନେ ବିରାଟଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ମୁଁ ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ଚାହିଁବି, କିନ୍ତୁ ସେ ଏବେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପାଇଁ ଖେଳୁ ନାହାନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ୟୁନିଭର୍ସ ବସ୍ କ୍ରିସ ଗେଲଙ୍କ ୱିକେଟ ମଧ୍ୟ ନେବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ବୋଲି କହିଥିଲେ ଆର୍ଚର । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇସିସି ତାଜା ତାଲିକା : ଶୀର୍ଷରେ ସାକିବ, ଟପ୍-୧୦ରେ ନାହାନ୍ତି କୌଣସି ଭାରତୀୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-shakib-al-hasan-dethrones-rashid-khan-to-claim-top-all-rounders-ranking-ahead-of-world-cup-53675
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-shakib-al-hasan-dethrones-rashid-khan-to-claim-top-all-rounders-ranking-ahead-of-world-cup-53675
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 11:33:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବାଂଲାଦେଶର ଷ୍ଟାର କ୍ରିକେଟର ସାକିବ୍ ଉଲ୍ ହସାନ୍ ଆଇସିସିର ତାଜା ପ୍ରକାଶିତ ତାଲିକାରେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ୩୨ ବର୍ଷର ସାକିବ୍ ନିକଟରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ତ୍ରିକୋଣୀୟ ସିରିଜ୍‌ରେ ଦମ୍‌ଦାର ଫର୍ମରେ ଥିଲେ । ସାକିବ୍ ସିରିଜ୍‌ର ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚରେ ଦୁଇଟି ଅପରାଜିତ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସହିତ ୧୪୦ ରନ କରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ସେ ଦୁଇଟି ୱିକେଟ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।

ସାକିବ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ୩୫୯ ଅଙ୍କ ସହିତ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ତାଲିକାର ଶାର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରସିଦ୍ ଖାନଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ରସିଦ୍ ଏବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଅନ୍ୟତମ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ମଦମ୍ମଦ୍ ନବୀ ୩୧୯ ଅଙ୍କ ସହିତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । 

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ପାକିସ୍ତାନର ଦୁଇଜଣ ଖେଳାଳି ଟପ୍-୧୦ ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ଇମାଦ୍ ୱସିମ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ମଦମ୍ମଦ ହଫିଜ୍ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ମିଚେଲ ସାଣ୍ଟନର ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ଇଂଲଣ୍ଡର କ୍ରିସ୍ ଓକ୍ସ । ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜର ଅଧିନାୟକ ଜେସନ ହୋଲ୍ଡର ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ, ଜିମ୍ୱାୱେର ସିକନ୍ଦର ରଜା ନବମ ସ୍ଥାନରେ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଆଞ୍ଜେଲା ମାଥ୍ୟସ୍  ୧୦ମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି  ଅଲରାଉଣ୍ଡର ତାଲିକାର ଟପ୍-୧୦ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନାହାନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗେଲଙ୍କ ଗର୍ଜନ, ମୋତେ ଡରନ୍ତି ବିଶ୍ୱର ସବୁ ବୋଲର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-chris-gayle-says-opponents-still-scared-but-its-not-as-easy-as-it-was-53644
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-chris-gayle-says-opponents-still-scared-but-its-not-as-easy-as-it-was-53644
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 22 May 2019 18:45:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପଞ୍ଚମଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ୟୁନିଭର୍ସ ବସ୍ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ । ସେ ମାନନ୍ତି ଯେ ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲଭାବରେ ଜଣା ଅଛି , ସେ କଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବୋଲରମାନେ ଡରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏକଥା ବୋଲରମାନେ କେହି ମାନିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଗେଲ୍ । ଏ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ୱରରେ ଗେଲ୍ ୪୦ ବର୍ଷର ହୋଇଯିବେ । ନିଜକୁ ୟୁନିଭର୍ସ ବସ୍ କହୁଥିବା କ୍ରିସ୍ ଗେଲ ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୧୯ର ଆୟୋଜକ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ୪ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୪୨୪ ରନ କରିଥିଲେ । ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୧୯ରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ତାର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ ଟ୍ରେଣ୍ଟବ୍ରିଜରେ ଖେଳିବ ।

ଏକ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁରେ ଗେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯବ କ୍ରିକେଟରମାନେ ଏବେ ମୋ ଉପରେ ଚଢିଆସୁଛନ୍ତି । ଏବେ ଏହା ଏତେ ସହଜ ହୋଇ ରହିନାହିଁ, ଯେମିତି ପୂର୍ବରୁ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବୋଲରମାନେ ସତର୍କ ରହିବେ । ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣା ଅଛି ଯେ ୟୁନିଭର୍ସ ବସ୍ କଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ । ମୋତେ ବିଶ୍ୱସ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ନିଶ୍ଚତ ଭାବରେ ରହିବ ଯେ ଆଜି ଯାଏ ଦେଖିଥିବା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏ ସବୁଠାରୁ ଖତରନାକ୍ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ।  

ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜର ଉପଅଧିନାୟକ କ୍ରସ୍ ଗେଲଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଗଲା ଯେ କଣ ବୋରୋଧି ଦଳ ଏବେ ବି ତୁମକୁ ଡରନ୍ତି, ଗେଲ କହିଥିଲେ ଯେ, କଣ ଆପଣ ନିଜେ କହିପାରିବେ ନାହିଁ ? ଯାଆନ୍ତୁ, ଆପଣମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ପଚାରି ଦିଅନ୍ତି । ଯାଆନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାମେରା ସାମ୍ନାରେ ପଚାରନ୍ତୁ । ସେ କହିବେ ଡରନ୍ତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କ୍ୟାମେରା ବିନା ପଚାରିକି ଦେଖନ୍ତୁ, ସେମାନେ ନିଶ୍ଚତ ହଁ କହିବେ । ଏହା ସହିତ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ , ସେ ଏହାର ମଜା ନେଉଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ବିଶ୍ୱକପ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବିରାଟ୍ ବାହିନୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-cricket-world-cup-2019-india-arrived-in-england-for-icc-world-cup-will-play-warm-up-matche-against-new-zealand-53641
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-cricket-world-cup-2019-india-arrived-in-england-for-icc-world-cup-will-play-warm-up-matche-against-new-zealand-53641
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 22 May 2019 16:47:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ଦଳ ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାଗନେବା ପାଇଁ ବୁଧବାର ଦିନ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବିଶ୍ୱକପ ଅଭିଯାନ ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଚଳିତବର୍ଷ ଭାରତ ତାର ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚ ଜୁନ୍ ୫ ତାରିଖରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଦୁଇଟି ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବ ।  ବିରାଟ୍ କୋହଲିଙ୍କ ଅଧିନ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇଟି ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରୁଛି । ଏହି ଦୁଇଟି ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବା ପରେ ବିରାଟ୍ କୋହଲି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପ୍ଲେଇଂ ୧୧ ଫାଇନାଲ କରିବେ ।

ଭାରତ ତାର ଦୁଇଟି ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଓ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବ । ମେ ୨୫ ତାରିଖ ଦିନ ଭାରତ ତାର ପ୍ରଥମ ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବ । ଏହା ପରେ ମେ ୨୮ ତାରିଖରେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚରେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବ । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ରସ୍ ଟେଲର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କହିଥିଲେ ଯେ, ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବାକୁ ଥିବା ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଦଳକୁ ବହୁତ ସହଯୋଗ କରିବ । 

ବିଶ୍ୱକପର ୧୨ ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ଆଇସିସି ୧୯୯୨ ବିଶ୍ୱକପର ଫର୍ମାଟକୁ ଆପଣାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ୧୦ଟି ଦଳ ରବିନ୍ ରାଉଣ୍ଡ ଆଧାରରେ ସବୁ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଲିଗ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବେ । ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ଥିବା ଶୀର୍ଷ ଚାରୋଟି ଦଳ ସେମିଫାଇନାଲ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ । ଟେଲର ଏହି ଫର୍ମାଟକୁ ତାରିଫ୍ କରିଥିଲେ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କ ଫିଟନେସର କାରଣ ହେଉଛନ୍ତି ରାମଜୀ-ଗ୍ରେଗୋରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Ramji-Srinivasan-and-Gregory-Allen-king-two-men-behind-supreme-fitness-of-MS-Dhoni-revealed-53611
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Ramji-Srinivasan-and-Gregory-Allen-king-two-men-behind-supreme-fitness-of-MS-Dhoni-revealed-53611
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 22 May 2019 08:28:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମଇ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ବିଶ୍ୱକପ-୨୦୧୯ରେ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟିମ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଭିମୁଖେ ଗସ୍ତ କରିଛି । ଏହି ଟିମର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ । ଭାରତୀୟ ଟିମର ବରିଷ୍ଠ ଓ ଅଭିଜ୍ଞତା ସଂପନ୍ନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପ୍ରତି କେବଳ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶଂସକ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ସମଗ୍ର କ୍ରିକେଟ ଦୁନିଆ ନଜର ରଖିଛି । 

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଖେଳାଳି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଫିଟନେସଗତ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ । ତାଙ୍କର ଫିଟନେଓ ନେଇ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ବର୍ଷ ୨୦୧୭ରେ ଧୋନୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ୧୦୦ ମିଟର ରେସରେ ହରାଇ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହାର ଭିଡିଓ ୟୁଟୁବକୁ ଆଜି ବି ବହୁତ ଦେଖାଯାଉଛି । ଧୋନୀ ୩୭ ବର୍ଷର ବୟସ୍କ କିନ୍ତୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବାନ । ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଏହି ଟିମ ଫିଟନେସକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି । 

ନିଜେ କୋହଲି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ନିଜର ଫିଟନେଓ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାର ପରିସରକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାକି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଫିଟନେସ ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଧୋନୀଙ୍କ ଫିଟନେସରେ ୨ ଜଣଙ୍କର ଭୂମିକା ରହିଛି । ଏହି ୨ ଜଣ ହେଲେ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଟ୍ରେନର ରାମଜୀ ଶ୍ରୀନିବାସନ ଏବଂ ଗ୍ରେଗୋରୀ ଏଲାନ କିଙ୍ଗ । ଏବାବଦରେ ଜଡ଼ିତ ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଧୋନୀ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ଫିଟ ରହିଥାନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଫିଟନେଓ ଚାର୍ଟ ଏବଂ ୱାର୍କଆଉଟ ରୁଟିନ କଥା ଆସେ ସେ ରାମଜୀ ଶ୍ରୀନିବାସନ ଏବଂ ଗ୍ରେଗୋରୀ ଏଲାନଙ୍କ ଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନେଇଥାନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତର ବିଶ୍ୱକପ ଅଭିଯାନରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କ ବଡ଼ ଭୂମିକା ରହିବ: ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-MS-Dhonis-role-massive-in-Indias-world-cup-campaign-says-Ravi-Shastri-53609
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-MS-Dhonis-role-massive-in-Indias-world-cup-campaign-says-Ravi-Shastri-53609
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 22 May 2019 07:29:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ମଇ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ଟିମର କୋଚ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି, ଭାରତର ବିଶ୍ୱକପ ଅଭିଯାନରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିବ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଛୋଟ ଛୋଟ ଉପସ୍ଥିତି ଦଳକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବ । ଆଇସିସିର ଆଗାମୀ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଧୋନୀଙ୍କ ବାମଦରେ କ’ଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିବାରୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହଛନ୍ତି, ସବୁବେଳେ ବ୍ୟାପକ ହେବ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ୱିକେଟକିପର ଭାବେ ଯଦି ଦେଖିବା ତା’ଙ୍କର ଠାରୁ ଆଉ କେହି ଭଲ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । କେବଳ କ୍ୟାଚ ନେବାରେ ନୁହେଁ ବରଂ ରନ ଆଉଟ ଏବଂ ଷ୍ଟମ୍ପିଂ କରିବାରେ ଧୋନୀ ଧୂରନ୍ଧର ଅଟନ୍ତି । 

ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ସମୟ ଭିତରେ ସେ ଖେଳର ମୋଡ଼କୁ ବଦଳାଇ ପାରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛନ୍ତି । ନିଜର ୪ର୍ଥ ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳୁଥିବା ଧୋନୀ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ ତରଫରୁ ବିଗତ ଆଇପିଏଲରେ ୪୧୬ ରନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଲିଗ ମ୍ୟାଚରେ ଧୋନୀ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଥିଲେ । 

ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆଇପିଏଲରେ ତାଙ୍କର ମୁଭମେଣ୍ଟଭଲ ଦେଖାଯାଇଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ ସେ ଯେଭଳି ଭାବରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ ତାହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ । ଧୋନୀ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ୱକପରେ ବଡ଼ ଖେଳାଳି ହେବେ । ବିରୋଧୀ ଟିମ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଏକ ମଜବୁତ ବିଶ୍ୱକପ ହେବ । ବର୍ଷ ୨୦୧୪ରୁ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରିକେଟରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯାଇଛି ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି । ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଜଣା ଥିବ ଯେ, ୨୦୧୪ରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶର ସ୍ଥିତି କ’ଣ ଥିଲା ଏବଂ ଏବେ ଏହି ୨ ଟିମ କେତେ ମଜବୁତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । 

   

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱକପ: ଇଂଲଣ୍ଡ ଗଲା ଭାରତ, କୋହଲିଙ୍କଠୁ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ୩ୟ ଟାଇଟଲ ଆଶା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Indian-cricket-team-departs-for-ICC-cricket-world-cup-2019-53604
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Indian-cricket-team-departs-for-ICC-cricket-world-cup-2019-53604
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 22 May 2019 05:59:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମଇ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କ୍ରିକେଟ ମହାକୁମ୍ଭ ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟିମ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ କରିଛି । ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ (ବିସିସିଆଇ) ଟିମର ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଖେଳାଳିଙ୍କ କିଛି ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିଛି । ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ମାନେ ମୁମ୍ବାଇ ଏୟାରପୋର୍ଟ ନିଜର ଫ୍ଲାଇଟ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ନଜର ଆସିଛି । 

ଫଟୋରେ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି, ଏମଏସ ଧୋନୀ, ଶିଖର ଧାୱନ, ମହମ୍ମଦ ସାମି, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ଲୋକେଶ ରାହୁଲ, କେଦାର ଯାଦବ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଖେଳାଳି ଦେଖାଯାଇଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ବିଶ୍ୱକପ ମେ’ ମାସ ୩୦ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ୱେଲ୍ସରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଜୁଲାଇ ୧୪ରେ ଶେଷ ହେବ । 

ଅଧିନାୟକ ବିରାଟଙ୍କ ଠାରୁ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ, ଭାରତ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ ଚାମ୍ପିଅନ ହେବ । ଭାରତ ଏଯାଏଁ ୨ଥର ବିଶ୍ୱକପ ଜିତି ସାରିଛି । ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ କପିଳ ଦେବ ୧୯୮୩ରେ ଓ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ୨୦୧୧ରେ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତି ଥିଲେ ।

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ଖେଳାଳି

ବିରାଟ କୋହଲି (ଅଧିନାୟକ), ରୋହିତ ଶର୍ମା (ଉପ-ଅଧିନାୟକ), ଶିଖର ଧାୱନ, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ (ୱିକେଟକିପର), କେଦାର ଜାଧବ, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ, ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରା, ବିଜୟ ଶଙ୍କର, ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ, କେଏଲ ରାହୁଲ, ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଦେଜା

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଭାରି ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନର ଯୋଡି, ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତର ଟ୍ରମ୍ପକାର୍ଡ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-icc-world-cup-wrist-spinners-team-india-yuzvendra-chahal-Kuldeep-yadav-53599
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-icc-world-cup-wrist-spinners-team-india-yuzvendra-chahal-Kuldeep-yadav-53599
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 21 May 2019 21:52:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଶ୍ୱକପରେ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ ନେଇଥିବା ଶୀର୍ଷ ୧୦ ଜଣ ବୋଲରଙ୍କ ତାଲିକାରେ କୌଣସି ଲେଗ୍ ସ୍ପିନର ସାମିଲ ନାହାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମେ ୩୦ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱକପରେ ରିଷ୍ଟ ସ୍ପିନରଙ୍କ ଯାଦୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । କାରଣ ଚଳିତବର୍ଷ ସ୍ପିନରମାନେ ନିଜର ବିଶେଷ ଦକ୍ଷତାରେ ଦମ୍‌ଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି । 

ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୧୯ରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଦଳ ଯେଉଁ ଦଳରେ କୌଣସି ଲେଗ ସ୍ପିନର ନାହାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଭଳି କିଛି ଦଳ ଏହି ସ୍ପିନରମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି । ଗତ ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଏହି ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ ନେଇଥିବା ସ୍ପିନରଙ୍କ ତାଲିକାରେ ରିଷ୍ଟ ସ୍ପିନରଙ୍କ ଦବଦବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ଚାରି ବର୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ ନେଇଥିବା ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭ ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ରିଷ୍ଟ ସ୍ପିନର । 

ଗତ ଚାରି ବର୍ଷରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ଲେଗ ସ୍ପିନର ଆଦିଲ ରସିଦ( ୮୩ ମ୍ୟାଚରେ ୧୨୭ ୱିକେଟ୍) ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପରେ ରହିଛନ୍ତି ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରସିଦ୍ ଖାନ୍(୫୮ ମ୍ୟାଚରେ ୧୨୩ ୱିକେଟ୍), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଇମରାନ ତାହିର୍( ୬୦ ମ୍ୟାଚରେ ୯୨ ୱିକେଟ୍) ଏବଂ ଭାରତ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ(୪୪ ମ୍ୟାଚରେ ୮୭ ୱିକେଟ୍) । ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ହେଉଛନ୍ତି ରିଷ୍ଟ ସ୍ପିନର । 

ଭାରତ ତାର ବିଶ୍ୱକପ ଦଳରେ ତିନିଜଣ ସ୍ପିନରକୁ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇଛି( ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଓ ଚହଲ) । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଚହଲ ଓ କୁଲଦୀପ ହେଉଛନ୍ତି ରିଷ୍ଟ ସ୍ପିନର । କୁଲଦୀପ ହେଉଛନ୍ତି ଚାଇନାମ୍ୟାନ ବୋଲର । କୁଲଦୀପ-ଚହଲ ଜୋଡି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇବାରେ ମାହିର୍ । ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ବାମହାତୀ ସ୍ପେସିଆଲିଷ୍ଟ ସ୍ପିନର । କିନ୍ତୁ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ କାମଚଳା ସ୍ପିନର କେଦାର ଯାଦବଙ୍କ ଉପରେ ନିରିଭର କରିବାକୁ ପଡିବ । ପାର୍ଟ ଟାଇମ ସ୍ପିନର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେଦାର ୱିକେଟ୍ କାଢିବାରେ ମାହିର । ତେଣୁ ଚର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି କି ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନ ବିଭାଗ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ବେଶି ଶକ୍ତିଶାଳୀ । ଏହି ସ୍ପିନରମାନେ ଭାରତ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ନଜର ଆସିବା ସହିତ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇବେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୧୦୬ ଜଣ ଅଧିନାୟକ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିପାରି ନାହାନ୍ତି ବିଶ୍ୱକପରେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଏହି ରେକର୍ଡ !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-among-107-captains-ganguly-was-the-only-captain-to-smash-3-100s-in-a-world-cup-series-53590
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-among-107-captains-ganguly-was-the-only-captain-to-smash-3-100s-in-a-world-cup-series-53590
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 21 May 2019 18:21:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମେ ୩୦ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ବିଶ୍ୱକପ । ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ୱେଲ୍ସରେ ଏହି ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୧୯ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ୍ କୋହଲି ଓ କୋଚ୍ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ କନଫରେନ୍ସ କରି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବିଶ୍ୱକପ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପରେ ନିଜର ମତ ରଥିଥିଲେ । ତେବେ ଚଳିତ ବିଶ୍ୱକପର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ ମେ ୩୦ ତାରିଖ ଦିନ ଆୟୋଜକ ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ । 

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ତାର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ ଜୁନ ୫ ତାରିଖରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବ । ଚଳିତ ବିଶ୍ୱକପରେ ବିରାଟ୍ କୋହଲିଙ୍କ ପାଖରେ ଏମିତି ଏକ ରେକର୍ଡ କରିବାର ସୁଯୋଗ ରହିଛି ଯାହା ୧୦୬ ଜଣ ଅଧିନାୟକ ବି ଭାଙ୍ଗି ପାରିନାହାନ୍ତି । ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୦୭ ଜଣ ଅଧିନାୟକ ଖେଳିସାରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ୧୦୬ ଜଣ ଅଧିନାୟକ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କର ଏକ ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗି ପାରିନାହାନ୍ତି । 

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ନାମରେ ବିଶ୍ୱକପରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଖେଳି ତିନୋଟି ଶତକ ହାସଲ କରିବାର ରେକର୍ଡ ରହିଛି । ଯେଉଁ ରେକର୍ଡ ଆଜି ଯାଏଁ ବିଶ୍ୱକପରେ ଖେଳିଥିବା ୧୦୬ ଜଣ ଅଦିନାୟକ ଭାଙ୍ଗି ପାରିନାହାନ୍ତି । ଏମିତିରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଫର୍ମକୁ ଦେଖିଲେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଏହି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବାର ସୁଯୋଗ ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>