<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କଟକରେ ହୋଇପାରେ IPL ମ୍ୟାଚ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/IPL-match-could-be-in-Cuttack-110172
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/IPL-match-could-be-in-Cuttack-110172
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 22 Feb 2024 05:54:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସମସ୍ତ ଓଡିଶା ଓଡ଼ିଶାରେ ରହୁଥିବା ସମସ୍ତ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ଏବେ ତାଙ୍କୁ IPL ମ୍ୟାଚ୍‌ ଦେଖିବା ପାଇଁ ବାହାରକୁ ନ ଯାଇ କଟକ ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆସିବାକୁ ହେବ । ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ବାରବାଟୀରେ ଖେଳିପାରେ ମ୍ୟାଚ୍‌। ପୁଣିଥରେ ବାରବାଟୀରେ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିବ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ଶୋର । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀ ତା’ର ପ୍ରଥମ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ପୁଣେ ଓ କଟକରେ ଖେଳିପାରେ ବୋଲି ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏହାକୁ ନେଇ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି ଯେ,ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ପୁଣେ ଏବଂ କଟକ ଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଆଇପିଏଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି କାରଣ ଦିଲ୍ଲୀର ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ମହିଳା ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଆୟୋଜନ କରିବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ନାହିଁ। ଆଜି ପରେ ଆଇପିଏଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଆଶା କରାଯାଏ |

ତେବେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀର ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ଷ୍ଟାଡିୟମ ସଠିକ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନ ଥିବାରୁ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅନ୍ୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯିବ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆଇପିଏଲ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦-୨୨ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ବେଳେ ଆଇପିଏଲର ସୂଚୀ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇନାହିଁ । ତେବେ ଏହି ଖୁସି ଖବରଟି ସମସ୍ତ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ଉତ୍ସାହକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଇ ଥିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଞ୍ଚି ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାରତୀୟ ଦଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/indian-team-is-ready-for-the-ranchi-test-110163
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/indian-team-is-ready-for-the-ranchi-test-110163
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 22 Feb 2024 02:00:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟର ଚାଲିଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚ ୨୩ ଫେବୃଆରୀରୁ ରାଞ୍ଚିରେ ଖେଳାଯିବ । ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ପାଇଁ ଏହି ମ୍ୟାଚ ବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ୪ଥ ମ୍ୟାଚ ହାରିଲେ ସିରିଜ ହାରିବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାରତ ୪ଥ ମ୍ୟାଚ ଜିତି ସିରିଜ ଜିତିବା ଲକ୍ଷରେ ରହିବ । ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ ରାଞ୍ଚିରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବାବେଳେ ସ୍ପିନିଂ ଟ୍ରାକ ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସିରିଜରେ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ ଜିତି ଭାରତ ୨-୧ ରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି । ଭାରତୀୟ ଓପନର ୟଶସ୍ଵୀ ଜେସୱାଲ ମଧ୍ୟ ସୁନ୍ଦର ବ୍ୟାଟିଂର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି । ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ । ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରାଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଜାଗାରେ ସ୍ପିନରକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିପାରେ । 

 

ଭାରତୀୟ ଦଳ :- ୟଶସ୍ଵୀ ଜେସୱାଲ , ରୋହିତ ଶର୍ମା(ଅଧିନାୟକ), ଶୁବମାନ ଗିଲ, ରଜତ ପାଟିଦର, ସର୍ଫରଜ଼ ଖାନ, ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା, ଧ୍ରୁବ ଯୁରେଲ(ୱିକେଟ୍ କିପର), ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ଵିନ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ମହମ୍ମଦ ଶିରାଜ, ମୁକେଶ କୁମାର, ଅକ୍ସର ପଟେଲ, ଶ୍ରୀକର ଭରତ, ୱାଶୀଙ୍ଗଟନ ସୁନ୍ଦର, ଦେବଦତ୍ତ ପଦିକ୍କଲ, ଆକାଶ ଦୀପ

 

ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ :- ଜ୍ୟାକ କ୍ରଲି, ବେନ ଡ଼କେଟ, ଓଲି ପପ, ଜୋ ରୁଟ, ଯନି ବେରଷ୍ଟୋ, ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ(ଅଧିନାୟକ), ବେନ ଫୋକ୍ସ(ୱିକେଟ୍ କିପର), ଟମ ହାର୍ଟଲି, ଓଲି ରବିନସନ, ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡ୍ରସନ, ସୋଏବ ବସିର, ମାର୍କ ଉଡ଼, ରେହନ ଏହମଦ, ଡାନିଏଲ ଲରେନ୍ସ, ଗସ ଅକିନସନ

 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ରାଞ୍ଚି ପିଚ ମତେ ବୁଝା ପଡୁନି : ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଞ୍ଚି ପିଚ ମତେ ବୁଝା ପଡୁନି : ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/ben-stokes-clueless-about-ranchi-pitch-for-india-vs-england-4th-test-110153
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/ben-stokes-clueless-about-ranchi-pitch-for-india-vs-england-4th-test-110153
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 22 Feb 2024 22:20:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଞ୍ଚି ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାରେ ଇଂଲଣ୍ଡ । ରାଞ୍ଚିରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ପିଚକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଏବଂ ଓଲି ପୋପ । ରାଞ୍ଚି ସ୍ପିନ ଟ୍ରାକ ପରି ମନେ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା କେତେ ସ୍ପିନ ହେବ ଏବଂ କେଉଁ ସେସନରେ ସ୍ପିନ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ତାହା କହିବା କଷ୍ଟକର । ପିଚରେ ସାମାନ୍ୟ ଘାସ ସହ ବଡ ବଡ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ଇଂଲଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକ ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ । ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନରଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ଇଂଲଣ୍ଡର ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ବିଷୟ ପାଲଟିବ । ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟରେ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ ପିଚ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ୩ୟ ଟେଷ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ ସହ ୩ୟ ଟେଷ୍ଟର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ  ସ୍ପିନ ବଳରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନର ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଧରାଶାୟୀ କରିଥିଲେ । ଯାହାର ଫଳସ୍ୱରୂପ ୩ୟ ଟେଷ୍ଟକୁ ଭାରତ ବଡ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ୩ୟ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତର ବିଜୟ ସହ ଭାରତ ସିରିଜରେ ୨-୧ ରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି । 

କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚି ପିଚକୁ ଦେଖି ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ । ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ରାଞ୍ଚିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏଭଳି ପିଚ ସେ ଆଗରୁ କେବେ ଦେଖିନଥିଲେ । ଏହା ସହ ଏଭଳି ପିଚରେ କିଭଳି ଖେଳିବେ ତାହା ମଧ୍ୟ ସେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଚ ଦୂରରୁ ଘାସରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ କିନ୍ତୁ ପାଖକୁ ଆସିଲେ ପିଚରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଫାଟ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହେଉଛି ଏବଂ ଏଭଳି ପିଚ ସେ ଆଗରୁ କେବେ ଦେଖିନାହାନ୍ତି । ପିଚକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ଉତ୍ତର ନାହିଁ ଏବଂ ୪ଥ ଟେଷ୍ଟରେ କଣ ପରିସ୍ଥିତି ହେବା ତାହା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଜଣାନାହିଁ ।

 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ରାଞ୍ଚି ଟେଷ୍ଟରୁ ବୁମରା ଆଉଟ !

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଞ୍ଚି ଟେଷ୍ଟରୁ ବୁମରା ଆଉଟ !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/jasprit-bumrah-to-be-rested-for-4th-india-vs-england-test-in-ranchi-110064
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/jasprit-bumrah-to-be-rested-for-4th-india-vs-england-test-in-ranchi-110064
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Feb 2024 22:50:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଚାଲିଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚରେ ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରାଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯାଇପାରେ । ରାଞ୍ଚି ଟେଷ୍ଟରେ ବୁମରାଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯାଇ ମୁକେଶ କୁମାର କିମ୍ବା ଅକ୍ସର ପଟେଲଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯିବା ସୂଚନା ମିଳୁଛି । ୫ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଭାରତ ୨-୧ ରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି । ୩ୟ ଟେଷ୍ଟରେ ବଡ ବିଜୟ ହାସଲ କରି ସିରିଜରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି ଭାରତ । ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରା ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ଚାଲିଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି । ସେ ହାରାହାରି ୧୩.୬୪ ରେ ୧୭ ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୮୦ ରୁ ଅଧିକ ଓଭର ବୋଲିଂ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ୪୫ ରନ୍ ପାଇଁ ୬ ଟି ୱିକେଟ୍ ଏହି ସିରିଜରେ ତାଙ୍କର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ । ବିଶାଖାପାଟନମରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରୁ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସିରାଜଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ମୁକେଶ କୁମାରଙ୍କୁ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୁମ୍ରାଙ୍କ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଦଳରେ କାହାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବ ସେ ନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିପାରିନାହିଁ। ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରା ଭାରତୀୟ ଫାଷ୍ଟ ବୋଲିଂରେ ସ୍ଥିରତା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ୪ଥ ଟେଷ୍ଟରେ ବୁମରାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଭରତୀୟ ଦଳରେ କେତେ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ତାହା ୨୩ ଫେବୃଆରୀରେ ଜଣା ପଡିବ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪୩୪ ରନରେ ହରାଇଲା ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଭାରତୀୟ ଦଳ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜ୍ୟୋତି ୟାରାଜୀ ରଚିଲେ ଇତିହାସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Jyothi-Yarraji-created-history-110045
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Jyothi-Yarraji-created-history-110045
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Feb 2024 18:13:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜ୍ୟୋତି ୟାରାଜୀ ରଚିଲେ ଇତିହାସ। ଇରାନ ତେହରାନରେ ଚାଲିଥିବା ଏସିଆନ୍ ଇନ୍‌ଡୋର ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିଆ ଆନସିପରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଆଥଲେଟ ଜ୍ୟୋତି ୟାରାଜୀ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ଜ୍ୟୋତି ୬୦ ମିଟର ହର୍ଡଲ ଇଭେଣ୍ଟରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିବା ପରେ ଏହା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପଦକ ହୋଇଛି I ଏହା ସହ ସେ ୮.୧୨ ସେକେଣ୍ଡର ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । 

ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ଜ୍ୟୋତି ଭୁବନେଶ୍ଵର ସ୍ଥିତ କଳିଙ୍ଗ ଇନ୍‌ଡୋର ଆଥଲେଟିକ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ । ୨୦୨୧ରେ ସେ ରିଲାଏନ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଆଥଲେଟିକସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇ ଓଡ଼ିଶା ରିଲାଏନ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଆଥଲେଟିକସ ହାଇ ପରଫରମାନ୍ସ୍ ସେଣ୍ଟରର ଅନ୍ତେବାସୀ ଆଥଲେଟ ହୋଇଥିଲେ। ଏବେ ସେ ଉଲ୍‌ୱରେ ଜିଓ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଆରଏଫ୍ ନ୍ୟାସନାଲ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ସେଣ୍ଟରରେ ତାଲିମ ନେଉଛନ୍ତି ।

ସେ ପୂର୍ବରୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମହିଳା ଆଥଲେଟ୍ ଭାବରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏଥିସହିତ ଅନ୍ତଃ ରାଜ୍ୟ ସିନିୟର ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ସେ ଦୁଇଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ରୋପ୍ୟ ଜିତିଥିଲେ। ତେବେ ଇରାନରେ ଏହି ଇତିହାସ ରଚିବା ପରେ ଭାରତ ତଥା ଓଡିଶା ଏଚପିସିର ମାନ ବଢ଼ିଛି ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଓଡ଼ିଶାରେ ହାଲୁକା ବର୍ଷା

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪୩୪ ରନରେ ହରାଇଲା ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଭାରତୀୟ ଦଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/india-crush-england-by-434-runs-to-register-biggest-win-110041
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/india-crush-england-by-434-runs-to-register-biggest-win-110041
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Feb 2024 04:53:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଉଥିବା ୩ୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ବାଜି ମାରିଛି ଭାରତ । ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱରେ ୩ୟ ଟେଷ୍ଟର ୪ଥ ଦିନରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଅଲ ଆଉଟ କରି ୪୩୪ ରନରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି ଭାରତ । ୟଶସ୍ଵୀ ଜେସୱାଲଙ୍କ ଦ୍ବୀଶତକ ଏବଂ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ୫ ୱିକେଟ୍ ବଳରେ ଭାରତ ସିରିଜର ୩ୟ ମ୍ୟାଚ ଜିତି ୨-୧ ରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି । ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ମ୍ୟାଚର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ରୂପେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି । 

 

ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ଭାରତ ୪୩୦/୪ ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଜିତିବା ପାଇଁ ୫୫୭ ରନର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ବୋଲର ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଉପରେ ଘାତକ ବୋଲିଂ ସହ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଭାରତୀୟ କଡା ବୋଲିଂ ସାମ୍ନାରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ବାଜବାଲ କ୍ରିକେଟ ଫିକା ପଡିଥିଲା । ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ସର୍ବାଧିକ ୫ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲା ବେଳେ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ୨ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି । ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ ଓ ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରା ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟିଂରେ ମଧ୍ୟ ୟଶସ୍ଵୀ ଜେସୱାଲ ଦ୍ବୀଶତକ ହାସଲ କରି ଏକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଶୁବମନ ଗିଲ ମଧ୍ୟ ୯୧ ରନ କରିଥିଲାବେଳେ ସର୍ଫରାଜ ଖାନ ୬୮ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ୩ୟ ଟେଷ୍ଟ ଜିତି ଭାରତ ୨-୧ ରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି । ୪ଥ ଟେଷ୍ଟ ୨୩ ଫେବୃଆରୀରେ ରାଞ୍ଚି ରେ ଖେଳାଯିବ ଏବଂ ସିରିଜର ଶେଷ ଟେଷ୍ଟ ୭ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଧର୍ମଶାଳାରେ ଖେଳାଯିବ । 

 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ରାଜକୋଟ ଟେଷ୍ଟରେ ଜେସୱାଲଙ୍କ ଦ୍ୱିଶତକ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜକୋଟ ଟେଷ୍ଟରେ ଜେସୱାଲଙ୍କ ଦ୍ୱିଶତକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/yashasvi-jaiswal-scored-a-double-century-at-rajkot-110034
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/yashasvi-jaiswal-scored-a-double-century-at-rajkot-110034
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Feb 2024 02:38:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ରାଜକୋଟରେ ଖେଳାଯାଉଛି । ୟଶସ୍ଵୀ ଜେସୱାଲଙ୍କ ଚମତ୍କାର ଦ୍ବୀଶତକ ଫଳରେ ଭାରତ ୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ରନରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି । ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ଜେସୱାଲ  ୧୪ଟି ଚୌକ ଏବଂ ୧୨ଟି ଛକ୍କା ସାହାଯ୍ୟରେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ଗୋଟିଏ ଇନିଂସରେ ସର୍ବାଧିକ ଛକ୍କା ମାରିବା ରେକର୍ଡରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ଇନିଂସରେ ୧୨ଟି ଛକ୍କା ମାରି ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ତାଲିକାରେ ୱାସିମ ଆକ୍ରମଙ୍କ ରେକର୍ଡ ସହିତ ସମାନ ହୋଇଛନ୍ତି।

ୟଶସ୍ଵୀ ଜେସୱାଲ ୨ୟ ଇନିଂସର ତୃତୀୟ ଦିନରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସାମାନ୍ୟ ଆହତ ଥିବା ହେତୁ ରିଟାୟାର୍ଡ଼ ହର୍ଟ ହୋଇ ପଡ଼ିଆରୁ ବାହାରିକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସି ଦ୍ବୀଶତକ ହାସଲ କରିବା ସହ ଅନେକ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ୫୪୫ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିସାରିଲେଣି । ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ୭୭୪ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଆହୁରି ୨ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ବାକି ଥିବାବେଳେ ୟଶସ୍ଵୀ ଏହି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିପାରିବେ ବୋଲି କ୍ରୀଡ଼ାପ୍ରେମୀ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି ।

 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଆଜିଠୁ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ମାଇକ ପ୍ରୋକ୍ଟରଙ୍କ ୭୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୃତ୍ୟୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/former-south-african-cricketer-mike-procter-died-at-the-age-of-77-110025
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/former-south-african-cricketer-mike-procter-died-at-the-age-of-77-110025
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Feb 2024 23:08:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ତଥା ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ମାଇକ ପ୍ରୋକ୍ଟରଙ୍କ ୭୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ପ୍ରୋକ୍ଟରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବରରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଜଗତରେ ଶୋକର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି।  ମାଇକ୍ ପ୍ରୋକ୍ଟର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଲରାଉଣ୍ଡରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ । ପ୍ରୋକ୍ଟର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଜଣେ ଦକ୍ଷ କୋଚ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ୭୭ ବର୍ଷିୟ ପ୍ରୋକ୍ଟର ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଥିଲା। ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସମୟରେ ପ୍ରୋକ୍ଟରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ଯାହା ପରେ ପ୍ରୋକ୍ଟରଙ୍କୁ ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ମାଇକ୍ ପ୍ରୋକ୍ଟରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମାରାଇନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଇକ୍ ପ୍ରୋକ୍ଟରଙ୍କର ହୃଦଘାତ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସମସ୍ୟା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଆଇସିୟୁରେ ପ୍ରୋକ୍ଟରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । 

 

ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ମାଇକ୍ ପ୍ରୋକ୍ଟର ଏକ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ସେ ୪୦୧ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ମ୍ୟାଚରେ ୨୧,୯୩୬ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ସହ  ୧,୪୧୭ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। 

 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ସର୍ଫରାଜଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିଲେ ଜାଡେଜା

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସର୍ଫରାଜଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିଲେ ଜାଡେଜା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/ravindra-jadeja-apologises-for-run-out-in-rajkot-test-via-Instagram-story-109953
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/ravindra-jadeja-apologises-for-run-out-in-rajkot-test-via-Instagram-story-109953
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 16 Feb 2024 02:05:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଚାଲିଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ୩ୟ ମ୍ୟାଚରେ ସର୍ଫରାଜ ଖାନ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ବ୍ୟାଟିଂର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଏକ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ କରିଥିଲେ । ଅର୍ଦ୍ଧଶତକର କିଛି ସମୟ ପରେ ୬୨ ରନରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା, ସର୍ଫରାଜଙ୍କୁ ରନ ଆଉଟ କରାଇଦେଇଥିଲେ । ଯାହାକୁ ନେଇ ସର୍ଫରାଜଙ୍କ ସହ କ୍ରୀଡା ପ୍ରେମୀ ମଧ୍ୟ ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ନିଜ ଭୁଲ ବୁଝିପାରି କ୍ଷମା ମାଗିଛନ୍ତି ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା । ନିଜ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଜରିଆରେ ସର୍ଫରାଜଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମଧ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି ଏବଂ ସର୍ଫରାଜଙ୍କ ଇନିଂସର ପ୍ରଶଂସା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । 

ଘଟଣା ହେଉଛି ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଚାଲିଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ୩ୟ ମ୍ୟାଚରେ ସର୍ଫରାଜ ଓ ଜାଡେଜା ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିଲେ । ସର୍ଫରାଜ ୬୨ ରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିଲାବେଳେ ଜାଡେଜା ତାଙ୍କର ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ ଶତକ ହାସଲ କରିବାକୁ ଏକ ରନ ପଛରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଗୋଟେ ସିଂଗିଲ ନେବାପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ମାର୍କ ଉଡ଼ଙ୍କ ଥ୍ରୋ ସିଧା ଆସି ଷ୍ଟମ୍ପରେ ବାଜିଥିଲା ଯାହା ରାଜକୋଟରେ ସରଫରାଜଙ୍କ ଡେବ୍ୟୁ ଇନିଂସର ସମାପ୍ତି ଘଟିଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଏବେ ଜାଡେଜା ଦୁଃଖିତ ଥିବା ସହ ନିଜ ଭୁଲ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସର୍ଫରାଜଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମଧ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି ।

 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଆଜିଠୁ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜିଠୁ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/India-England-3rd-Test-from-today-109915
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/India-England-3rd-Test-from-today-109915
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Feb 2024 22:19:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ । ରାଜକୋଟରେ ସକାଳ ୯ଟା ୩୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ମ୍ଯାଚ୍ । ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ କ୍ରିକେଟପ୍ରେମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ ଉତ୍ସାହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଇଂଲଣ୍ଡ ଜିତିଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ସିରିଜକୁ ୧-୧ରେ ବରାବର କରିଛି ଭାରତ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଗୁରୁବାର ଅର୍ଥାତ ଆଜିଠାରୁ ଉଭୟ ଦଳଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩ୟ ଟେଷ୍ଟମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯିବ।

ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ବିଜେୟୀ ହେବ ପାଇଁ ଉଭୟ ଦଳ ପ୍ରୟାସ କରିବେ। ସେହିପରି ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ । ମ୍ୟାଚରେ ଭେଟେରାନ ସ୍ପିନର ଆର୍ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ପାଖରେ ବଡ଼ ମାଇଲଖୁଂଟ ଛୁଇଁବାର ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ଆଉ ଗୋଟିଏ ସଫଳତା ପାଇଲେ, ଅଶ୍ୱିନୀ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ରେ ୫୦୦ ୱିକେଟ୍ କ୍ଲବରେ ସାମିଲ ହେବେ । ଏହାସହ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ, ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରା ଓ ଅନ୍ୟ ବୋଲରଙ୍କ ବୋଲିଂ ବେଶ୍ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିବ। ତେବେ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଜିତି ଭାରତ ଏହି ସିରିଜରେ ବିଜୟୀ ହେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>