<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଭାରତ-ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ: ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଶତକ ପଛରେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭୂମିକା, ମ୍ୟାଚ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଦେଇଥିଲେ ପରାମର୍ଶ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Nation-This-Indian-batsman-was-advised-Mayanka-Agrawal-in-Mumbai-Test-92143
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Nation-This-Indian-batsman-was-advised-Mayanka-Agrawal-in-Mumbai-Test-92143
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 06:52:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଡିସେମ୍ବର ୦୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମୁମ୍ବାଇ ଟେଷ୍ଟର ପ୍ରଥମ ଦିନ ଶୁକ୍ରବାର ଓପନର ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲ ଶତକ ମାରିଛନ୍ତି। ରୋହିତ ଶର୍ମା ଓ କେଏଲ୍‌ ରାହୁଲଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ମିଳିଥିବା ସୁଯୋଗକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରି ମୟଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ୪ର୍ଥ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଦିନର ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ମୟଙ୍କ ଅପରାଜିତ (୧୨୦ ରନ୍‌) ରହି ପାଭଲିଅନକୁ ଫେରିଥିଲେ।  

କାନପୁର ଟେଷ୍ଟରେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ମୟଙ୍କଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ଓପନର ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନକରି ନିନ୍ଦୁକମାନଙ୍କୁ କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୟଙ୍କଙ୍କ ଏହି ଇନିଂସରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ବଡ଼ ଭୂମିକା ରହିଛି। 

ଗାଭାସ୍କର ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ କମେଣ୍ଟ୍ରି ଅଧିବେଶନ ସମୟରେ ମୟଙ୍କଙ୍କୁ ନିଜର ବ୍ୟାକ୍‌-ଲିଫ୍ଟକୁ କମ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହାକି ଓପରନଙ୍କ କାମ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା। ମୟଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗାଭାସ୍କର ସାର କହିଥିଲେ ମୋତେ ନିଜର ପାଳିର ଆରମ୍ଭରେ ବ୍ୟାଟକୁ ସାମାନ୍ୟ ତଳକୁ ରଖିବାକୁ ହେବ। ମୁଁ ଏତେ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରୁ ନଥିଲି। ସେ ଯେତେବେଳେ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଥିଲେ, ମୁଁ ତାଙ୍କର କାନ୍ଧର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲି। 

ଏଜାଜଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର ପ୍ଲାନର ଅଂଶବିଶେଷ ଥିଲା। କାରଣ ମୁଁ ଭାବିଥିଲି ଯେ, ସେ ଆଜି ବହୁତ ଭଲ ବୋଲିଂ କରିବେ। ସେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରୁଥିଲେ। ମୁଁ ମୋର ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଖେଳିଥିଲି। 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିଉଜିଲାଣ୍ଡ ବନାମ ଭାରତ ୨ୟ ଟେଷ୍ଟ: ଟସ୍ ଜିତି ଭାରତର ବ୍ୟାଟିଂ ନିଷ୍ପତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/New-Zealand-v-India-2nd-Test-India-win-the-toss-and-elected-to-bat-92112
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/New-Zealand-v-India-2nd-Test-India-win-the-toss-and-elected-to-bat-92112
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 03 Dec 2021 11:10:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଡିସେମ୍ବର ୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମୁମ୍ବାଇର ୱାନକେଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଚାଲିଥିବା ଦୁଇ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତ ଟସ୍ ଜିତି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି।  ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଫେରିଥିବା ବେଳେ ଦଳକୁ ଆଗେଇ ନେବେ।  ଅଧିନାୟକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଅଜିୟଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇଥିବାବେଳେ ପେସର ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଦଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି।  ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିବାରୁ ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା, ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି। ସେହିପରି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକ କେନ୍ ୱିଲିୟମସନ ମଧ୍ୟ ଇନଜୁରୀ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଖେଳୁନାହାନ୍ତି । ତାଙ୍କ ବଦଳରେ ଟମ୍ ଲାଥାମ ଦଳରେ ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ । 

ଭାରତ: ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲ, ଶୁବମାନ ଗିଲ, ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରା, ବିରାଟ କୋହଲି, ଶ୍ରେୟସ ଆୟର,ଋିଦ୍ଧିମାନ ଶାହା,ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଶସ୍ୱିନି,ଅକ୍ଷର ପଟେଲ,ଜୟନ୍ତ ଯାଦବ,ଉମେଶ ଯାଦବ,ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ।

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ: ଟମ ଲାଥାମ, ୱିଲ ୟଙ୍ଗ, ଡାରିଲ ମିଚେଲ, ରସ ଟେଲର, ହେନେରୀ ନିକୋଲ୍ସ, ଟମ ବ୍ଲଣ୍ଡେଲ , ରାଚିନ ରବିନ୍ଦ୍ର, କାଇଲ ଜାମିସନ, ଟିମ ସାଉଥୀ, ୱିଲିୟମ ସୋମେରଭିଲ, ଅଜାଜ ପଟେଲ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିଉଜିଲାଣ୍ଡ ବନାମ ଭାରତ ୨ୟ ଟେଷ୍ଟ: ଆହତ କାରଣରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଇଶାନ୍ତ, ଜାଡେଜା, ରାହାନେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/New-Zealand-v-India-2nd-Test-Ishant-Jadeja-Rahane-ruled-out-due-to-injury-92106
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/New-Zealand-v-India-2nd-Test-Ishant-Jadeja-Rahane-ruled-out-due-to-injury-92106
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 03 Dec 2021 10:17:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଡିସେମ୍ବର ୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ନିଉଜିଲାଣ୍ଡ ବନାମ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ଆୟୋଜକ ଦଳ ଭାରତ ଏକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଭାରତୀୟ ଦଳର ତିନିଜଣ ବଡ ଖେଳାଳି ଆହତ କାରଣରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରୁ ବାଦ ପଡିଛନ୍ତି। ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ ବିସିସିଆଇ କହିଛି ଯେ ଦଳର ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ, ପେସର ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଆହତ କାରଣରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ।

କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ମୁମ୍ବାଇ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ୱିଟର ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ କାନପୁରରେ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ଶେଷ ଦିନରେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ବାମ ଛୋଟ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ସେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ବିସିସିଆଇର ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ତାଙ୍କ ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିସିସିଆଇ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଏବଂ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବା ଆଘାତ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏଥିସହିତ କାନପୁରରେ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ଡାହାଣ ହାତରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି। ସ୍କାନ ପରେ ଜଣାପଡିଲା ଯେ ତାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଫୁଲା ଅଛି । ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ତେଣୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କାନପୁର ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ଅଧିନାୟକ ତଥା ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ କାନପୁରରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ଶେଷ ଦିନରେ ଫିଲ୍ଡିଂ ସମୟରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ରାହାଣେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଚାଲିଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରୁ ବାଦ ପଡିଛନ୍ତି କାରଣ ରାହାନେ ତାଙ୍କ ବାମ ହାମଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗରେ ସାମାନ୍ୟ କଷ୍ଟରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଘାତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ନାହିଁ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜୁନିଅର ହକି ବିଶ୍ୱକପ: ଆଜି ସେମିଫାଇନାଲ, ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତ-ଜର୍ମାନୀ ଭେଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Junior-Hockey-World-Cup-Todays-semi-final-India-Germany-meeting-20-years-later-92098
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Junior-Hockey-World-Cup-Todays-semi-final-India-Germany-meeting-20-years-later-92098
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 03 Dec 2021 07:38:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଚାଲିଥିବା ଏଫ୍ଆଇଏଚ୍ ଓଡ଼ିଶା ହକି ପୁରୁଷ ଜୁନିୟର ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ୨ଟି ଯାକ ସେମିଫାଇନାଲ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଫ୍ରାନ୍ସ – ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ଦ୍ଵିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଭାରତ ଓ ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଇତିହାସରେ ଜର୍ମାନୀ ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଏବଂ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସଫଳ ଦଳ। ତେଣୁ ଆଗାମୀ ମ୍ୟାଚ ବେଶ୍ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ କରାଯାଉଛି। 

ଯଦି ଏହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷାକୁ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରଖିବା ବେଲଜିୟମ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲା, ତେବେ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପୁରୁଷ ହକି ଜୁନିୟର ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ସେମିଫାଇନାଲରେ ଶେଷ ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜର୍ମାନ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବା ଏହାର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ। ପେନାଲ୍ଟି ସୁଟଆଉଟ୍ ଜିତିବା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ପେନ ବିପକ୍ଷ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚର ଅନ୍ତିମ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜର୍ମାନୀ ଯେପରି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା, ୬ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା।

୧୩୨ ସର୍କଲ୍ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୭ ଟି ଗୋଲ୍ ସେଭ୍ ସହିତ ଭାରତ, ସର୍ବାଧିକ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଦଳ। ସଞ୍ଜୟ ଏବଂ ଯଶଦୀପ ସିୱାଚଙ୍କ ପରି ଖେଳାଳିମାନେ ବେଲଜିୟମ ବିପକ୍ଷରେ ଅଦ୍ଭୁତ ପ୍ରଦର୍ସନ କରିଥିଲେ । ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଅପେକ୍ଷା କରିବେ।

ଅଧିନାୟକ ବିବେକ ସାଗର ପ୍ରସାଦଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମିଡଫିଲ୍ଡ ଏକ ତରଳ ଗତିବିଧିକୁ ସୁଗମ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ହେବ ଏବଂ ଆଲର୍ଟ ଫରୱାର୍ଡମାନେ ସୁଯୋଗର ଉପଯୋଗ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ। କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଫାଇନାଲରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଭାରତର ଦୃଢ ଡ୍ରାଗ୍ ଫ୍ଲିକ୍ ବିଭାଗ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ହେବା ଜରୁରୀ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜିଠୁ ଭାରତ-ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ୨ୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌, ମୁମ୍ବାଇର ୱାଙ୍ଖେଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ମୁକାବିଲା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Nation-India-New-Zealnd-2nd-Test-match-in-Mumbai-from-today-92088
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Nation-India-New-Zealnd-2nd-Test-match-in-Mumbai-from-today-92088
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 03 Dec 2021 05:35:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଡିସେମ୍ବର ୦୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ଥିବା ଟେଷ୍ଟ ଶୃଙ୍ଖଳାର ୨ୟ ତଥା ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ମୁମ୍ବାଇର ୱାଙ୍ଖେଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୯ଟାରୁ ଖେଳାଯିବ। ତେବେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବର୍ଷା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ତେଣୁ ବର୍ଷା ଯଦି ହେବ ତା’ହେଲେ ଆଜିର ଖେଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ। 

ଅନ୍ୟପଟରେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଉଭୟ ଦଳ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି। କାନପୁର ଟେଷ୍ଟ ଅମୀମାଂସିତ ଥିବାରୁ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଉଭୟ ଦଳ ଜିତିବା ପାଇଁ ନିଜ ନିଜ ସ୍ତରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। କାନପୁର ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ୪ ଦିନ ବହୁତ ଭଲ ଖେଳିଥିଲେ ବି ଶେଷ ଦିନରେ ବୋଲରମାନେ ପ୍ରଭାବି ହୋଇପାରି ନଥିଲେ, ଯାହା ଫଳରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଡ୍ର ରହିଗଲା।  

ତେବେ ସଂଘର୍ଷ କରି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଡ୍ର କରିପାରିଥିବାରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିବାକୁ ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ ରଖିଛି। ଦଳର ଖେଳାଳିମାନେ ଏହି ମ୍ୟାଚକୁ ନେଇ ବେଶ ଉତ୍ସାହିତ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ଭାରତ: ଶୁଭମନ ଗିଲ୍‌, ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲ୍‌, ବିରାଟ କୋହଲି, ଶ୍ରେୟସ ଆୟର, ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ, କେଏସ୍ ଭରତ, ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଦେଜା, ଅକ୍ଷର ପଟେଲ୍‌, ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ୍‌, ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ଓ ଉମେଶ ଯାଦବ।

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌: ଟମ୍ ଲଥାମ, ୱିଲ୍ ୟଙ୍ଗ୍‌, କେନ୍‌ ୱିଲିୟମସନ୍‌, ରସ୍ ଟେଲର୍‌, ହେନରି ନିକଲ୍ସ, ଟମ୍ ବ୍ଲଣ୍ଡେଲ୍‌, ରାଚିନ୍ ରବୀନ୍ଦ୍ର, କାଇଲ୍ ଜାମିସନ୍‌, ଟିମ୍ ସାଉଦି, ଏଜାଜ ପଟେଲ୍‌, ୱିଲ୍‌ ସୋମରଭିଲ୍‌।

   

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସପ୍ତାହ ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଟିମ୍‌ର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Indian-cricket-teams-South-Africa-tour-could-be-delayed-by-a-week-amid-fears-of-Omicron-92070
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Indian-cricket-teams-South-Africa-tour-could-be-delayed-by-a-week-amid-fears-of-Omicron-92070
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 02 Dec 2021 11:09:59 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଡିସେମ୍ବର ୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କୋଭିଡ-୧୯ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ବିପଦ ହେତୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଟିମ୍‌ର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ଏକ ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ।  ଖେଳାଳିଙ୍କ ନିରାପତ୍ତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ଓମିକ୍ରନ୍ କୋଭିଡ ଭାରିଆଣ୍ଟର ବିପଦ ହେତୁ ଆମେ ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିରିଜ୍ ବିଳମ୍ବ କରିବାକୁ ଆଲୋଚନା କରୁଛୁ ଏବଂ ଆମେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ, ଉଭୟ ବୋର୍ଡ ନିରନ୍ତର ସମ୍ପର୍କରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସବୁକିଛି ଅଛି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ତିନୋଟି ଟେଷ୍ଟ, ତିନୋଟି ଏକ ଦିବସିୟ ଏବଂ ଚାରି ଟି -୨୦ ଟି ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତରେ ଯାଉଛି। ଏହି ଗସ୍ତ୧୭ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର କହିଥିଲେ ଯେ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ବିସିସିଆଇ ସରକାରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ନୂତନ କରୋନା-୧୯ ପ୍ରକାର ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। କେବଳ ବିସିସିଆଇ ନୁହେଁ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଏହା କରିବା ଉଚିତ।  

ଏକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶକୁ ଦଳ ପଠାଇବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ, ଯଦି ବିସିସିଆଇ ଆମ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରେ ତେବେ ଆମେ ଏହା ଉପରେ ବିଚାରବିମର୍ଶ କରିବୁ ବୋଲି ଠାକୁର ବାଗପାଟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (ହୁ) ନୂତନ କୋଭିଡ-୧୯ ପ୍ରକାରର ନାମକରଣ କରିଛି।  ବି.୧.୧.୫୨୯, ଯାହା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ 'ଓମିକ୍ରନ୍' ଭାବରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ହୁ ନୂତନ ଭାବରେ ଚିହ୍ନିତ କୋଭିଡ-୧୯ ପ୍ରକାର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବୈଠକ କରିବା ପରେ ଆସିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମେ ଭାରତକୁ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବୁ, ମୁମ୍ବାଇ ଟେଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ଏଜାଜ୍‌ ପଟେଲଙ୍କ ହୁଙ୍କାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-India-Vs-New-Zealand-at-mumbai-test-match-form-tomorrow-92049
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-India-Vs-New-Zealand-at-mumbai-test-match-form-tomorrow-92049
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 02 Dec 2021 05:29:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଡିସେମ୍ବର ୦୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରଚିନ୍‌ ରବୀନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହିତ ମିଶି କାନପୁରରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଟିମ୍‌ ଲାଗି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଡ୍ର କରିଥିବା ଏଜାଜ୍‌ ପଟେଲ ମୁମ୍ବାଇରେ ଡିସେମ୍ବର ୩ ତାରିଖ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଟେଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ହୁଙ୍କାର ମାରିଛନ୍ତି। ଏଜାଜ୍‌ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଟିମ୍‌ ପାଖରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌କୁ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହରାଇବାର ଦମ୍ଭ ଅଛି। 

କାନପୁର ଟେଷ୍ଟର ଶେଷ ଦିନରେ ଏଜାଜ ଏବଂ ରଚିନ ମିଶି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଡ୍ର କରାଇବାରେ ବଡ଼ ଭୂମିତା ତୁଲାଇଥିଲେ। ୧୧ ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଏଜାଜ୍‌ ପଟେଲ, ରଚିନ୍‌ ରବୀନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହିତ ପାଖାପାଖି ୯ ଓଭର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରୀଜରେ ଥିଲେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କାନପୁର ଟେଷ୍ଟ ପରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ ବଢ଼ିଯାଇଛି। 

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏଜାଜ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମ ପାଇଁ ଏହି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଶୃଙ୍ଖଳା ଜିତିବାର ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ଆସିଛି। ଆମକୁ ଜଣା ଅଛି ଯେ, ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌କୁ ହରାଇବା ସହଜ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଆମର ଟିମ୍‌ ଇତିହାସରେ କେବଳ ନୁହେଁ, ବରଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପରେ ବିଶ୍ବାସ ରଖୁଛି, ଆମେ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନଶିପରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲୁ। ଆମ ଟିମ୍‌କୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ବାସ ଅଛି ଯେ, ଆମେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌କୁ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବୁ। 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅପାରଗତା ଏବଂ କର୍ତ୍ତବ୍ୟର ଅବହେଳା କାରଣରୁ ଚାରିଜଣ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Four-coaches-forced-to-retire-due-to-incompetence-and-negligence-92039
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Four-coaches-forced-to-retire-due-to-incompetence-and-negligence-92039
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 01 Dec 2021 16:09:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଅପାରଗତା ଏବଂ କର୍ତ୍ତବ୍ୟର ଅବହେଳା କାରଣରୁ ଓଡିଶା କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ସ୍ପୋର୍ଟସର ଚାରିଜଣ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ନେବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେବାରୁ ବରଖାସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଚାରିଜଣ କୋଚଙ୍କୁ ପ୍ରଭାକର ତ୍ରିପାଠୀ ଏବଂ ଜଲିଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ବଢେଇ, ଭଲିବଲର ଉଭୟ କୋଚ୍, ବକ୍ସିଂର କୋଚ୍ ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଅଦିକାରୀ ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡବଲ୍ କୋଚ୍ ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବ ସେବା ବିଭାଗରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅବସରକାଳୀନ ଅବସର ପାଇଁ ଏକ ସମୀକ୍ଷା କମିଟିର ସୁପାରିଶକୁ ଆଧାର କରି ୪ କୋଚକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ପ୍ୟାନେଲ୍ କୋଚ୍‌ମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତାକୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ରୀଡ଼ା ଅନୁଶାସନରେ କୌଣସି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ ଅବଦାନ ନଥିବା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ରହିଥିଲା ବୋଲି ଜଣା ପଡିଥିଲା । 

ପୁର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସେବା ରେକର୍ଡର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ ଏବଂ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅଖଣ୍ଡତା କିମ୍ବା ଅପାରଗତା ସହିତ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇପିଏଲ୍‌: ଧୋନୀ-କୋହଲି ରିଟେନ୍‌, ଦିଲ୍ଳୀର ଦାୟିତ୍ବ ନେବେ ଋଷଭ ପନ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-t-20-IPL-retention-as-Ravindra-Jadeja-Rohit-Sharma-and-Rishab-Pant-price-16-crore-each-92014
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-t-20-IPL-retention-as-Ravindra-Jadeja-Rohit-Sharma-and-Rishab-Pant-price-16-crore-each-92014
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 01 Dec 2021 05:22:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ (ଆଇପିଏଲ୍‌)-୨୦୨୨ର ବିଶାଳ ନିଲାମୀ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ପୁରୁଣା ଟିମ୍‌ ରିଟେନ୍‌ କରାଯାଇଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ, ବିରାଟ କୋହଲି, ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଋଷଭ ପନ୍ତ ଭଳି ବଡ଼ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଟିମ୍‌ ରିଟେନ୍‌ କରିଛି। ରଶିଦ ଖଶନ, ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ଶିଖର ଧୱନଙ୍କୁ ରିଲିଜ କରିଦିଆଯାଇଛି। 

ଆଇପିଏଲର ନୂଆ ସଂସ୍କରଣରେ ୧୦ଟି ଟିମ୍‌ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଡିସେମ୍ବର ଶେଷ ସପ୍ତାହ ଅଥବା ଜାନୁଆରୀ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ବିଶାଳ ନିଲାମ ହେବ। ଆଇପିଏଲର କେଉଁ ଟିମ କେତେ ଟଙ୍କାରେ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ରିଟେନ୍‌ କରିଛି, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଲିକା। 

-ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍‌: ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଦେଜା (୧୬କୋଟି), ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ (୧୨ କୋଟି), ମୋଇନ ଅଲୀ (୮କୋଟି), ଋତୁରାଜ ଗାଏକ୍ବାଡ (୬କୋଟି)

-ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ: ରୋହିତ ଶର୍ମା (୧୬କୋଟି), ଜସପ୍ରୀତ ବୁମରା (୧୨ କୋଟି), ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ (୮କୋଟି), କିରନ ପୋଲାର୍ଡ (୬କୋଟି)

-ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ: ଋଷଭ ପନ୍ତ (୧୬କୋଟି), ଅକ୍ଷର ପଟେଲ (୯କୋଟି), ପୃଥ୍ବୀ ସ’(୭.୫କୋଟି), ଏନରିକ ନୋର୍କିୟା (୬.୫କୋଟି)

-ପଂଜାବ କିଙ୍ଗସ୍‌: ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲ (୧୨ କୋଟି), ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂହ (୪ କୋଟି)

-କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ: ଆନ୍ଦ୍ରେ ରସେଲ (୧୨ କୋଟି), ବରୁଣ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ (୮କୋଟି, ଭେଙ୍କଟେଶ ଆୟର (୮କୋଟି), ସୁନୀଲ ନରେନ (୬କୋଟି)

-ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ: ସଂଜୁ ସାମସନ (୧୪କୋଟି), ଜୋସ ବଟଲର (୧୦କୋଟି), ଯଶଶ୍ବୀ ଜୟସୱାଲ (୪କୋଟି)

-ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍‌: କେନ୍‌ ୱିଲିୟମସନ୍‌ (୧୪କୋଟି), ଅବଦୁଲ ସମଦ (୪କୋଟି), ଉମରାନ ମଲିକ (୪କୋଟି)

-ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର: ବିରାଟ କୋହଲି (୧୫କୋଟି), ଗ୍ଲେନ ମେକ୍ସୱେଲ (୧୧କୋଟି), ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ (୭କୋଟି)

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏହି ଖେଳାଳୀଙ୍କ ଉପରେ ହେଲା ଟଙ୍କାର ବର୍ଷା, ଅଧିନାୟକ ପଦ ପାଇଁ ମିଳିଲା ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଫର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/The-players-have-been-offered-Rs-20-crore-for-the-captaincy-91995
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/The-players-have-been-offered-Rs-20-crore-for-the-captaincy-91995
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 30 Nov 2021 14:07:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୩୦(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଋତୁ ପାଇଁ ନୂତନ ଦଳ ସହିତ ମେଗା ନିଲାମ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ୮ ଟି ଦଳକୁ ସେମାନଙ୍କ ଚାରି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ରଖିବା ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ପ୍ରକ୍ରୀୟାର ଆଜି ଶେଷ ଦିନ ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦଳ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସ ଛାଡିବାକୁ ମନସ୍ଥ କରିଥିବା କ୍ୟାପଟେନ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ନୂତନ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ନୂତନ ଆଇପିଏଲ୍ ସିଜନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଦଳ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଖେଳାଳି ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ରାଶିରେ ସର୍ବାଧିକ ବେତନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ୨୦ କୋଟି ଅଫର ଦିଆଯାଇଛି । ରାହୁଲ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଖେଳାଳି ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଯଦି ସେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ୱର ଅଫର ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ଦରମା ହିସାବରେ ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ । ପୂର୍ବରୁ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଖେଳାଳି ଥିଲେ। ୨୦୧୮ ରୁ ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କର ଦରମା ୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ।

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଓପନର୍ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଦକ୍ଷ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇ ଦଳକୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପାୟରେ ସହଯୋଗ କରିପାରିବେ। ସେ ଓପନିଂ ସହିତ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ୱିକେଟ୍ ରକ୍ଷକ ଭାବରେ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କରିପାରିବେ । ଦଳରେ ତାଙ୍କର ଅବଦାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନେକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦଳ ତାଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>