<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବିରାଟଙ୍କ ପାଇଁ ମୁସ୍କିଲ କାମ: ଦଳରେ ଆଜିଙ୍କ୍ୟ ନା ରୋହିତ, ଖେଳାଇବେ କି ପଞ୍ଚମ ବୋଲର !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-virat-kohlis-dilemma-ajinkya-rahane-and-rohit-sharma-or-a-fifth-bowler-58909
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-virat-kohlis-dilemma-ajinkya-rahane-and-rohit-sharma-or-a-fifth-bowler-58909
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 07:28:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ  ଦଳ ପ୍ରବନ୍ଧକ ଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶ ଚୟନକୁ ନେଇ ଦ୍ଵନ୍ଦାତ୍ମକ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି। ଦଳରେ ପଞ୍ଚମ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବୋଲର ସହିତ  ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ସ୍ଥିତିରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଓ ଆଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କାହାକୁ ଚୟନ କରାଯିବ ଏହା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ହୋଇ ପାରିନାହିଁ। ଭାରତ ଯଦି ୪ ଜଣ ବୋଲରଙ୍କୁ ନେଇ ଓହ୍ଲାଇବା ରଣନୀତି ଆପଣାଏ ତେବେ ରୋହିତ ଓ ରାହାଣେ ଉଭୟଙ୍କୁ ଚୂଡାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିପାରେ।

ହନୁମା ବିହାରୀଙ୍କ ପଲ୍ଲା ଭାରି

ଯଦି ଭାରତୀୟ ଦଳ ପରମ୍ପରାଗତ ରଣନୀତିରେ ଚାଲେ ତେବେ କେଏଲ ରାହୁଲ ଓ ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରଓ୍ଵାଲଙ୍କୁ ଓପନ କରିବା ଉଚିତ୍। ମାତ୍ର ଏହା ଭୁଲିବା ଉଚିତ୍ ନୁହଁ ଯେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଅନ୍ତିମ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଦଳରେ ଚୟନ କରାଯାଇନଥିଲା ଏବଂ ହନୁମା ବିହାରୀ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ହନୁମା ଅଧିକ ରନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ, ମାତ୍ର ସେ ବଲର ଚମକ ଛଡ଼ାଇବାରେ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିଭାଇଥିଲେ ଯାହାର ଫାଇଦା ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରଓ୍ଵାଲ ଓ ଚେତେଶ୍ଵର ପୂଜାରା ଉଠାଇଥିଲେ।

ଏମିତି ହୋଇପାରେ ମଧ୍ୟକ୍ରମ

ଯଦି ରାହୁଲଙ୍କ ଗତ ଏକ ବର୍ଷର ଖରାପ ଟେଷ୍ଟ ରେକର୍ଡ ଉପରେ ନଜର ପକାଯାଏ ତେବେ ବିହାରୀ ମୟଙ୍କଙ୍କ ପୁଣି ଥରେ ଦଳ ପାଇଁ ଓପନ କରି ପାରନ୍ତି। ପୂଜାରା ଓ କୋହଲି ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ନମ୍ବର ପାଇଁ ଦୁଇଟି ମଜବୁତ ସ୍ତମ୍ଭ। ମାତ୍ର ଏହା ପରଠୁ ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଓ୍ଵିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ଋଷଭ ପନ୍ତ ଷଷ୍ଠ ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ପାରନ୍ତି ଓ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡ଼େଜା ଦଳକୁ ସନ୍ତୁଳନ ଦେବା ପାଇଁ ସପ୍ତମ ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ପାରନ୍ତି। 

ରାହାଣେଙ୍କ ଉପରେ ଭାରି ପଡ଼ିଛି ରୋହିତଙ୍କ ଫର୍ମ

ଦଳର କମ୍ବିକେସନକୁ ଦେଖି କୋହଲିଙ୍କୁ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଓ ରାହାଣେଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କୁ ହିଁ ଚୟନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ରୋହିତ ନିଜର ଅନ୍ତିମ ଟେଷ୍ଟ ଇନିଂସରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ଓ ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ। ରାହାଣେ ଦ୍ଵିତୀୟ ଇନିଂସରେ ରନ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଭଲ ଫର୍ମରେ ନାହାନ୍ତି। କାଉଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳି ନିଜର ଆତ୍ମ ବିଶ୍ଵାସ ମଧ୍ୟ ଆଶା ମୁତାବକ ବଢାଇ ପାରି ନାହାନ୍ତି। ଚାରି ଜଣ ବୋଲରଙ୍କ ସହିତ ପଡିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ରଣନୀତି ହେଲେ ଏହି ଦୁଇ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କୁ  ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିପାରେ। 

କେମିତି ରହିବ ବୋଲିଂ ଆକ୍ରମଣ

ଏମିତିରେ ତିନି ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରା, ମହମ୍ମଦ ସାମି ଓ ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ତଥା ସ୍ପିନର ଭାବେ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ଵିନ କିମ୍ବା କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣକୁ ସ୍ଥାନ ମିଳିପାରେ। ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେବା ଅର୍ଥ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡ଼େଜାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ସର୍ବଦା ପାଞ୍ଚ ବୋଲରଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପକ୍ଷରେ ରହିଛନ୍ତି, କାରଣ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବା ପାଇଁ ୨୦ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଯଦି ପିଚ୍ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ରହେ ତେବେ ଉମେଶ ଯାଦବଙ୍କୁ ଦଳରେ ସାମିଲ କରାଯାଇପାରେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶ୍ରୀସନ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ଼ ଆଶ୍ଵସ୍ତି, ଆଜୀବନ ବାସନ୍ଦ ହ୍ରାସ ହୋଇ ହେଲା ୭ ବର୍ଷ, ୨୦୨୦ରେ ସରିବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-sreesanths-lifetime-ban-reduced-to-seven-years-ends-in-august-2020-58900
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-sreesanths-lifetime-ban-reduced-to-seven-years-ends-in-august-2020-58900
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 04:30:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ(ବିସିସିଆଇ) ୩୬ ବର୍ଷୀୟ କ୍ରିକେଟର ଏସ.ଶ୍ରୀସନ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ଆଜୀବନ ବାସନ୍ଦାଦେଶକୁ ହ୍ରାସ କରି ୭ ବର୍ଷ କରିଛି। ବିସିସିଆଇର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ୨୦୨୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩ରେ ଶ୍ରୀସନ୍ତଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକର ଅବଧି ଶେଷ ହେବ। ବିସିସିଆଇ ଲୋକପାଳ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଆଦେଶରେ କହିଛି ଯେ, ଶ୍ରୀସନ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହ୍ରାସ  କରି ସାତ ବର୍ଷ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩ରେ ଶ୍ରୀସନ୍ତଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟରୁ ଆଜୀବନ ବାସନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଇପିଏଲ ସ୍ପଟ୍ ଫିକ୍ସିଂ ମାମଲାରେ ଶ୍ରୀସନ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ଆଜୀବନ ବାସନ୍ଦାଦେଶକୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲେ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର କହିବା କଥା ବିସିସିଆଇ ପାଖରେ ଅନୁଶାସନାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାର ଅଧିକାର ରହିଛି। କୋର୍ଟ ବିସିସିଆଇକୁ ଶ୍ରୀସନ୍ତଙ୍କୁ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦେବା ଏବଂ ୩ ମାସର ସଜା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲା। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଥିଲା ଯେ ବିସିସିଆଇ ଶ୍ରୀସନ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଲଗାଇଥିବା ଆଜୀବନ ବାସନ୍ଦାଦେଶ ଉପରେ ପୁନଃବିଚାର କରୁ। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ପରେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୁଁ ଲିଆଣ୍ଡର ପେସଙ୍କୁ ମୋର ଆଦର୍ଶ ମାନେ। ଯେବେସେ ୪୫ ବର୍ଷ  ବୟସରେ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଖେଳି ପାରୁଛନ୍ତି, ନେହେରା ୩୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିଶ୍ଵକପ୍ ଖେଳି ପାରୁଛନ୍ତି ତେବେ ସେ କଣ ପାଇଁ ପାରିବେ ନାହିଁ ? ମୋତେ ତ ୩୬ ବର୍ଷ ହୋଇଛି।

୨୦୧୫ ଜୁଲାଇରେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ, ଅଙ୍କିତ ଚହ୍ଵାଣ ଓ ଅଜିତ ଚନ୍ଦିଲା ସହିତ ସ୍ପଟ୍ ଫିକ୍ସିଂ ମାମଲାରେ ସମସ୍ତ ୩୬ ଆରୋପୀଙ୍କୁ ପଟିଆଲା  ହାଉସ୍ କୋର୍ଟ ଅପରାଧିକ ମାମଲାରୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲା। ଶ୍ରୀସନ୍ତ ୨୦୦୫ରେ ନାଗପୁରରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ଦିନିକିଆ ସହିତ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ସେ ୨୦୦୬ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଟେଷ୍ଟରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ସେ ୨୭ଟି ଟେଷ୍ଟରୁ ୩୭.୫୯ ହାରରେ ୮୭ ଓ୍ଵିକେଟ୍, ୫୩ଟି ଦିନିକିଆରୁ ୩୩.୪୪ ହାରରେ ୭୫ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ବଡ଼ ଝଟକା, ତୃତୀୟ ଆସେସ୍ ଟେଷ୍ଟରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିଲେ ଷ୍ଟିଭ୍ ସ୍ମିଥ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-steve-smith-has-been-ruled-out-of-the-third-ashes-test-at-headingley-58897
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-steve-smith-has-been-ruled-out-of-the-third-ashes-test-at-headingley-58897
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 04:07:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇଂଲଣ୍ଡ ସହିତ ଜାରି ଆସେସ୍ ସିରିଜ ମଧ୍ୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଲାଗିଛି ଜୋରଦାର ଝଟକା। ଇନଫର୍ମ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ଷ୍ଟିଭ୍ ସ୍ମିଥ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଆସେସ୍ ସିରିଜର ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ସ୍ମିଥଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ମାର୍ନସ ଲବୁସାୟନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଲର୍ଡ୍ସରେ ସ୍ମିଥ୍ ବାଦ୍ ପଡ଼ିବା ପରେ ଲବୁସାୟନଙ୍କୁ  ପୁନଃସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଲର୍ଡ୍ସରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଦ୍ଵିତୀୟ ଟେଷ୍ଟର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚରଙ୍କ ବଲରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବେକରେ ଆର୍ଚରଙ୍କ ଦ୍ରୁତ ବାଉନ୍ସର ବାଜିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପଡିଆ ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ସେ ୮୦ ରନ କରି ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିଲେ। ବଲ୍ ବାଜିବା ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡର ଚିକିତ୍ସାଦଳ ପଡ଼ିଆରେ ସ୍ମିଥଙ୍କ ଉପଚାର କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଉଠିଥିଲେ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଡାକ୍ତରୀଦଳଙ୍କ ସହିତ ଲମ୍ବା ଆଲୋଚନା ପରେ ରିଟାୟର୍ଡ ହଟ୍ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିଲେ। 

ଏହା ପରେ ସ୍ମିଥ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ୯୨ ରନ କରି କ୍ରିସ୍ ଓ୍ଵକ୍ସଙ୍କ ବଲରେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଦ୍ଵିତୀୟ ଇନିଂସରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସି ପାରିନଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ମାର୍ନସ ଲାବୁସେନଙ୍କ ପୁନଃସ୍ଥାପନ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ରୂପେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିାଲ। ଟେଷ୍ଟ ଇତିହାସରେ  ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଘଟିଥିଲା। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଉଭୟ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୨ରେ ଲିଡ୍ସରେ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗେରୁଆ କୁର୍ତ୍ତାରେ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ସେହ୍ଵାଗ, ଲେଖିଲେ- ଭୋଳାଙ୍କ ଭକ୍ତ, ହନୁମାନଙ୍କ ଚେଲା, ସବୁ କିଛି ଜିତିନେବୁ ଏକଲା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-virender-sehwag-shares-photo-on-instagram-in-saffron-kurta-writes-bhole-ke-bhakt-58846
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-virender-sehwag-shares-photo-on-instagram-in-saffron-kurta-writes-bhole-ke-bhakt-58846
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 05:10:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ବିସ୍ଫୋରକ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ଵାଗ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ। ‘ମୁଲତାନର ସୁଲତାନ’ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏହି କ୍ରିକେଟର ସୋମବାର ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏକ ଫଟୋ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଗେରୁଆ କୁର୍ତ୍ତା ଓ ଧୋତି ପିନ୍ଧିଥିବା ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି। 

ସେହ୍ଵାଗ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଭୋଳାଙ୍କ ଭକ୍ତ,  ହନୁମାନଙ୍କ ଚେଲା, ସବୁ କିଛି ଜିତିନେବୁ ଏକଲା। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର ଫ୍ୟାନ୍ସ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଉପରେ ବହୁତ କମେଣ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଜଣେ ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଜୟ ବାବାଜୀ। ଲଭ ପାଲିଓ୍ଵାଲ ନାମକ ଜଣେ ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଆପଣ ତ ଗୁରୁଜୀ, କ୍ୟାପସନ ଜବରଦସ୍ତ। ସେହ୍ଵାଗଙ୍କ ଏହି ଫଟୋକୁ ଏକ ଘଣ୍ଟାରେ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ  ଲାଇକ୍ କରି ସାରିଛନ୍ତି।

୪୦ ବର୍ଷୀୟ ସେହ୍ଵାଗ ନିଜର ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ନିୟମିତ ଭିଡ଼ିଓ ଓ ଫଟୋ ସେୟାର କରିଥାନ୍ତି। ସେ କେବେ କେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ଯାହାର ଉତ୍ତର ଅନୁଗାମୀ ମାନେ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଯେ, ମୋତେ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ହେବାର ଅଛି। କିଏ ମୋତେ ସୁଯୋଗ ଦେବ ? ଏହା ଉପରେ ଅନେକ ଲୋକ ଉତ୍ତର ରଖିଥିଲେ। 

ସେହ୍ଵାଗଙ୍କ ନାମରେ ୧୦୪ଟି ଟେଷ୍ଟରେ ୮୫୮୬ ରନ ଓ ୨୫୧ଟି ଦିନିକିଆରେ ୮୨୭୩ ରନ ରହିଛି। ସେ ଦିନିକିଆରେ ମୋଟ୍ ୯୬ ଏବଂ ଟେଷ୍ଟରେ ୪୦ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ସେ ୧୯ଟି ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରୁ ମୋଟ୍ ୩୯୪ ରନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦୁଇଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସାମିଲ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପରେ ସ୍ମିଥଙ୍କ ଜୋରଦାର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ, ବିପଦରେ ବିରାଟଙ୍କ ଏକ ନମ୍ବର ଟେଷ୍ଟ ମାନ୍ୟତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-icc-test-rankings-steve-smith-overtakes-kane-williamson-closes-in-on-virat-kohli-58840
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-icc-test-rankings-steve-smith-overtakes-kane-williamson-closes-in-on-virat-kohli-58840
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 03:36:59 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ(ଆଇସିସି) ସୋମବାର ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ସତ୍ୟତମ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ ଜାରି ରହିଛି। ମାନ୍ୟତାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ତାଲିକାର ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ସେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକ କେନ ଓ୍ଵିଲିୟମସନଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଛନ୍ତି।

ତାଜା ରାଙ୍କିଙ୍ଗ ଅନୁସାରେ ସ୍ମିଥ(୯୧୩ ରେଟିଂ)ସହ ଦ୍ଵିତୀୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି(୯୨୨ ରେଟିଂ) ସହ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ସ୍ମିଥ  କେବଳ କୋହଲିଙ୍କଠୁ ୯ ପଏଣ୍ଟ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି। ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟରେ ଯଦି କୋହଲି ବିଫଳ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଆସେସ୍ ସିରିଜର ବଳକା ମ୍ୟାଚରେ ସ୍ମିଥ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି ତେବେ କୋହଲିଙ୍କ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନ ବିପଦରେ ପଡ଼ିପାରେ।  କିଓ୍ଵି ଅଧିନାୟକ ଓ୍ଵିଲିୟମସନ(୮୮୭ ରେଟିଂ) ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନ ତଳକୁ ଖସି ତୃତୀୟରେ ଅଛନ୍ତି। 

ଗଲ୍ ଓ ଲର୍ଡ୍ସ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପରେ ଜାରି ରାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଅଧିନାୟକ ଦିମୁଥ କରୁଣାରତ୍ନେ କ୍ୟାରିୟରର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଗଲ ଟେଷ୍ଟରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା କରୁଣାରତ୍ନେ ଚାରୋଟି ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଉଠି ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଆଞ୍ଜେଲୋ ମାଥ୍ୟୁସ୍ ତିନୋଟି ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଉଠି ୧୪ତମ ଓ ଓ୍ଵିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ନିରୋସେନ ଡିକଓ୍ଵାଲେ ପାଞ୍ଚଟି ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଉଠି ୩୩ତମ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୋଟଲା ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଶୀଘ୍ର ହେବ ବିରାଟ କୋହଲି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-feroz-shah-kotla-stadium-to-have-virat-kohli-stand-soon-ddca-58796
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-feroz-shah-kotla-stadium-to-have-virat-kohli-stand-soon-ddca-58796
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Aug 2019 08:49:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଦମଦାର ଉପଲବ୍ଧିକୁ ଦେଖି ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା କ୍ରିକେଟ୍ ସଂଘ(ଡିଡିସିଏ) ଫିରୋଜଶାହା କୋଟଲା ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟାଣ୍ଡର ନାମ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ନାମରେ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ଦୁଇ ଅନ୍ୟ ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ବିଶେନ ସିଂହ ବେଦୀ ଓ ମହିନ୍ଦର ଅମରନାଥଙ୍କ ନାମରେ ମଧ୍ୟ କୋଟଲାରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ରହିଛି, ମାତ୍ର ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ସନ୍ନ୍ୟାସ ନେବା ପରେ ହିଁ ମିଳିଥିଲା।

କୋହଲି ସବୁଠୁ ଯୁବ ସକ୍ରିୟ କ୍ରିକେଟର, ଯାହାଙ୍କ ନାମରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡର ନାମକରଣ କରାଯାଇ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ। ଡିଡିସିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରଜତ ଶର୍ମା  କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଶ୍ଵକପରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ଡିଡିସିଏକୁ ଗୌରବାନ୍ଵିତ କରିଛି। ଅନେକ ଉପଲବ୍ଧି ଓ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ରେକର୍ଡ କରିଥିବା ଯୋଗୁଁ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବାରେ ଖୁସି ହେବୁ। 

ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ଵାଗ ଓ ଅଞ୍ଜୁମ ଚୋପ୍ରା ଏହି ଦୁଇ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ନାମରେ କୋଟଲାର ଦୁଇଟି ଗେଟ୍ ରହିଛି। ଏହା ସହିତ ଡିଡିସିଏ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୨ରେ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ସମ୍ମାନିତ କରିବ।

ରଜତ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ସ୍ମୁତିକୁ ସତେଜ ରଖିବା ପାଇଁ ଡିଡିସିଏ ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟାଣ୍ଡର ନାମ କୋହଲିଙ୍କ ନାମରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ମୋତେ ବିଶ୍ଵାସ ଯେ, ‘ବିରାଟ କୋହଲି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ’ ଦିଲ୍ଲୀର ଯୁବ କ୍ରିକେଟଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ହେବ। ଆମେ ଖୁସି ଯେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ହିଁ କେବଳ ଦିଲ୍ଲୀର ଖେଳାଳି ନୁହନ୍ତି ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନ, ଋଷଭ ପନ୍ତ ଏବଂ ବୋଲର ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀର ଅଟନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କଠୁ ପଛରେ ସଚିନ, ରୋହିତ ଓ ଧୋନୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-virat-kohli-most-followed-cricketer-on-social-media-know-about-others-58789
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-virat-kohli-most-followed-cricketer-on-social-media-know-about-others-58789
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Aug 2019 06:22:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଅନୁସରଣ କରାଯାଉଥିବା କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳାଳି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। କୋହଲି ଏହି ଦଶନ୍ଧିରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ୨୦,୦୦୦ ରନ ପୂରଣ କରି ସାରିଛନ୍ତି ଓ ଏମିତି ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାରେ ସେ ଏକମାତ୍ର କ୍ରିକେଟର। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସେ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ। ଟ୍ଵିଟର, ଫେସବୁକ ଓ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କର ତିନି କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଅନୁଗାମୀ ଅଛନ୍ତି। ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଅନୁସରଣ କରାଯାଉଥିବା କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳାଳି। 

ସଚିନ ଦ୍ଵିତୀୟରେ

ଏହି ତାଲିକାରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଦ୍ଵିତୀୟରେ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଟ୍ଵିଟରରେ ତିନି କୋଟି, ଫେସବୁକରେ ୨.୮ କୋଟି ଓ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ୧.୬୫ କୋଟି ଅନୁଗାମୀ ଅଛନ୍ତି। ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସେତେଟା ସକ୍ରିୟ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ୧.୫୪ କୋଟି, ଟ୍ଵିଟରରେ ୭୭ ଲକ୍ଷ ଓ ଫେସବୁକରେ ୨.୦୫ କୋଟି ଅନୁଗାମୀ ଅଛନ୍ତି।

ରୋହିତଙ୍କ ପାଖରେ କେତେ ଅନୁଗାମୀ ?

ନିଜ କ୍ୟାରିୟରରେ ସବୁଠୁ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ରୋହିତ ଶର୍ମା ତିନୋଟି ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏକ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଅନୁଗାମୀ ଅଛନ୍ତି। ସୁରେଶ ରୈନା ଟ୍ଵିଟରେ ୧.୬୭ କୋଟି, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ୯୦ ଲକ୍ଷ ଓ ଫେସବୁକରେ ୩୧ ଲକ୍ଷ ଅନୁଗାମୀ ଅଛନ୍ତି। ଯୁବରାଜ ସିଂହଙ୍କ ଟ୍ଵିଟରରେ ୪୭ ଲକ୍ଷ, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ୭୫ ଲକ୍ଷ ଓ ଫେସବୁକରେ ୧.୪ କୋଟି ଅନୁଗାମୀ ଅଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ସ୍ପିନର ହରଭଜନ ସିଂହଙ୍କ ଟ୍ଵିଟରେ ୧.୦୧ କୋଟି, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ୩୬ ଲକ୍ଷ ଓ ଫେସବୁକରେ ୬୬ ଲକ୍ଷ ଅନୁଗାମୀ ଅଛନ୍ତି। 

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସଙ୍କ ଟ୍ଵିଟରରେ ୬୭ ଲକ୍ଷ, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ୮୫ ଲକ୍ଷ ଓ ଫେସବୁକରେ ୩୬ ଲକ୍ଷ  ଅନୁଗାମୀ ଅଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନଙ୍କ ଟ୍ଵିଟରରେ ୪୧ ଲକ୍ଷ, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ୪୮ ଲକ୍ଷ ଓ ଫେସବୁକରେ ୮୯ ଲକ୍ଷ ଅନୁଗାମୀ ଅଛନ୍ତି। ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜର କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ଟ୍ଵିଟରରେ ୪୪ ଲକ୍ଷ, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ୨୮ ଲକ୍ଷ ଓ ଫେସବୁକରେ ୭୮  ଲକ୍ଷ ଅନୁଗାମୀ ଅଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସ୍ମିଥଙ୍କ ବେକରେ ବାଜିଲା 148kmph ଗତିର ବଲ, ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ପଡ଼ିଆ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-steve-smith-hit-by-joffra-archer-bouncer-58748
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-steve-smith-hit-by-joffra-archer-bouncer-58748
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 17 Aug 2019 08:27:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥଙ୍କୁ ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚରଙ୍କ ଏକ ବାଉନ୍ସର ଲାଗିବା କାରଣରୁ ପଡ଼ିଆ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଶନିବାର ଲର୍ଡ୍ସ ଟେଷ୍ଟର ଚତୁର୍ଥ ଦିନର ଦ୍ଵିତୀୟ ସେସନରେ ଆର୍ଚରଙ୍କ ଦ୍ରୁତ ବାଉନ୍ସର ସ୍ମିଥଙ୍କ ବେକରେ ବାଜିଥିଲା, ଫଳରେ ତାଙ୍କୁ ପଡ଼ିଆ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଛି।

ସ୍ମିଥ୍ ନିଜର କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଆସେସ୍ ଟେଷ୍ଟ ଶତକର ନିକଟତର ହେଉଥିଲେ। ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ୮୦ ରନ କରି ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଆର୍ଚରଙ୍କ ୧୪୮ କିଲୋମିଟର ବେଗର ଏକ ବଲରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ସେ ବଲରୁ ନଜର ହଟାଇଥିଲେ ଏବଂ ବଲ ଯାଇ ତାଙ୍କ ବେକରେ ବାଜିଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ତଳେ ଖସି ପଡିଥିଲେ। ଅନେକ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡର ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟାଫ ତାଙ୍କର ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ। 

ସ୍ମିଥ୍ ଶେଷରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିଲେ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟିମର ଡାକ୍ତର ରିଚାର୍ଜ ସଙ୍କ ସହିତ କଥା  ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ରିଟାୟର୍ଡ ହର୍ଟ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ପଡ଼ିଆରେ ଉପସ୍ଥିତ ଦର୍ଶକ ଛିଡ଼ା ହୋଇ ପୂର୍ବତନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ଅଭିବାଦନ କରିଥିଲେ। 

ଯେବେ ସ୍ମିଥ୍ ପଡିଆରୁ ବାହାରକୁ ଗଲେ ସେହି ସମୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସ୍କୋର ୬ ଓ୍ଵିକେଟରେ ୨୦୩ ଥିଲା ଏବଂ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡଠୁ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ୨୫୮ ରନ ଭିତ୍ତିରେ ୫୫ ରନ ପଛରେ ଥିଲା। ଏହା ପରେ ସ୍ମିଥ ପଡ଼ିଆକୁ ଫେରିଥିଲେ ଏବଂ ୯୨ ରନ କରି କ୍ରିସ୍ ଓ୍ଵକ୍ସଙ୍କ ବଲରେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ୨୩୪ ରନ ସ୍କୋରରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସ୍ମିଥଙ୍କ ରୂପେ ଅଷ୍ଟମ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲା। 

ଏହି ଇନିଂସରେ ସ୍ମିଥ ଆଉ ଏକ ରେକର୍ଡ ନିଜ ନାମରେ କରିଛନ୍ତି। ସେ କ୍ରମାଗତ ଆସେସର ସାତ ଇନିଂସରେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ସ୍କୋର କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଲର୍ଡ୍ସରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏଜବାଷ୍ଟେସନରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟର ଦୁଇଟି ଇନିଂସରେ କ୍ରମଶଃ ୧୪୪ ଓ ୧୪୨ ରନର ଇନିଂସ ଖେଳି ଦଳକୁ ୨୫୧ ରନରେ ଜିତାଇଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାରା ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରମୋଦ ଭଗତଙ୍କୁ ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports-para-badminton-odisha--Pramod-Bhagat-awarded-by-arjun-award-58742
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/sports-para-badminton-odisha--Pramod-Bhagat-awarded-by-arjun-award-58742
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 17 Aug 2019 06:12:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶନିବାର କ୍ରୀଡ଼ା ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ପାରା ଆଥଲେଟ୍ ଦୀପା ମଲିକ ଓ ରେସଲର ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆଙ୍କୁ ଦେଶର କ୍ରୀଡ଼ାରେ ସବୁଠୁ ବଡ଼  ପୁରସ୍କାର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଖେଳ ରତ୍ନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ। ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରମୋଦ ଭଗତଙ୍କୁ ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରମୋଦ ହେଉଛନ୍ତି ପାରା ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି। ସେହି ପରି କ୍ରିକେଟର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡ଼େଜାଙ୍କୁ ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ। 

ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ ଓଡ଼ିଶାର ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଅତାବିରାର। ସେ ୨୦୧୮ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏସୀୟ ପାରା ଗେମ୍ସର ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଏକକ ବର୍ଗରେ  ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ।  ୩୧ ବର୍ଷୀୟ ପ୍ରମୋଦ ୨୦୧୭ରେ ଉଲସାନ କୋରିଆର ବିଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଫ ବିଶ୍ଵ ପାରା ଚମ୍ପିଆନସିପରେ କାଂସ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ଏହି ପରି ୨୦୧୬ ବେଜିଂରେ ଆୟୋଜିତ ବିଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଫ ଏସିଆନ ପାରା ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଚମ୍ପିଆନସିପର ଏକକ ଓ ଯୁଗଳ ବର୍ଗରେ କାଂସ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୫ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଫ ବିଶ୍ଵ ପାରା ଚମ୍ପିଆନସିପରେ ଏକକ ବର୍ଗରେ ରୌପ୍ୟ ଓ ଯୁଗଳ ବର୍ଗରେ ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ସେ ଅନେକ ଟୂର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ପଦକ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ପାରା ଆଥଲେଟ୍ ଦୀପା ମଲିକ ଓ ରେସଲର ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆଙ୍କୁ ଦେଶର କ୍ରୀଡ଼ାରେ ସବୁଠୁ ବଡ଼  ପୁରସ୍କାର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଖେଳ ରତ୍ନରେ ସମ୍ମାନିତ ହେବେ। ଦୀପା ମଲିକ ୨୦୧୬ରେ ରିୟୋ ଡି ଜେନେରିଅ ପାରା ଅଲିମ୍ପିକରେ ସଟ୍ ଫୁଟରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ  ଜିତିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଏସୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ମଧ୍ୟ ରୌପ୍ୟ ପଦକ  ଜିତିଥିଲେ। ବଜରଙ୍ଗ ଗତ ବର୍ଷ ଜାକାର୍ତ୍ତା ଏସୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ୬୫ କିଗ୍ରା ବର୍ଗରେ ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ସେ ଗୋଲ୍ଡ କୋଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବର୍ଗରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ। ସେ ବିଶ୍ଵଚମ୍ପିଆନସିପରେ ଦୁଇ ଥର ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକରେ ଭାରତ ପାଇଁ  ପଦକ ଜିତିବାରେ ପ୍ରବଳ ଦାବିଦାରରେ ସାମିଲ।

ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ କ୍ରିକେଟର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡ଼େଜା, ମହିଳା କ୍ରିକେଟର ପୁନପ ଯାଦବ, ଆଥଲେଟ୍ ତେଜିନ୍ଦର ପାଲ ସିଂହ ତୁର ଓ ମହମ୍ମଦ ୟାହିଆଙ୍କ ସମେତ ୧୯ ଅନ୍ୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୋଚ୍ ହେବା ପରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରହିଛି ୪ଟି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ, ଯାହାକୁ ପୂରଣ କରିବା ମୁସ୍କିଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-ravi-shastri-team-india-head-coach-bcci-indian-cricket-team-virat-kohli-cac-kapil-dev-58740
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-ravi-shastri-team-india-head-coach-bcci-indian-cricket-team-virat-kohli-cac-kapil-dev-58740
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 17 Aug 2019 05:44:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୁର୍ନବାର ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍ ଭାବେ ଚୟନ ହେବା ପରେ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି। ୫୭ ବର୍ଷୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ଵ କପ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ଦଳର କୋଚ୍ ରହିବେ।  ଶାସ୍ତ୍ରୀ କୋଚ୍ ହେବା ମାତ୍ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ବଡ଼ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଯୋଜନାର ଖୁଲାସା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ଏଥିପାଇଁ କୋଚ୍ ହେଲି କାରଣ ମୋତେ ଏହି ଦଳ ଉପରେ ଭରସା ଥିଲା। ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏବେ ଚାରୋଟି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ରହିଛି। ଯାହାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ମୁସ୍କିଲ ଅଟେ।

ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋତେ ଭରସା ଥିଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏମିତି ବିରାସତ ଛାଡ଼ି ପାରିବ ଯେମିତି  ବହୁତ ଟିମ୍ ଛାଡ଼ି ପାରିଛନ୍ତି। ଏମିତି ଏକ ବିରାସତ ଯାହାକୁ ଆଗାମୀ ଦଶନ୍ଧି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳ ପିଛା କରୁଥିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୁନର୍ବାର ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍ ରୂପେ ଚୟନ ହେବା ନେଇ ଶାସ୍ତ୍ରୀ କପିଲ ଦେବଙ୍କ କମିଟିକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ କପିଲ, ଶାନ୍ତା ଓ ଅଂଶୁମାନଙ୍କୁ ୨୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା କରିଥିବାରୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଉଛି। ମୋ ପାଇଁ ଏହି ଦଳରେ ଅଂଶ ରହିବା ସମ୍ମାନର କଥା। ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ଵକପ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏବେ ଚାରୋଟି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ରହିଛି। ଯାହାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ମୁସ୍କିଲ ଅଟେ।

ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ୪ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

୨୦୨୦ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ଵକପରେ ଦଳକୁ ଚମ୍ପିଆନ କରାଇବା

୨୦୨୧ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ଵକପରେ ବି ଦଳକୁ ଚମ୍ପିଆନ କରାଇବା

୨୦୨୧ ବିଶ୍ଵ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିଆନସିପରେ ଦଳକୁ ସଫଳ କରାଇବା

୨୦୨୧ ବିଶ୍ଵ ଦିନିକିଆ ଚମ୍ପିଆନସିପରେ ଦଳକୁ ଚମ୍ପିଆନ କରାଇବା 

ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରେକର୍ଡ

୨୦୧୭ ଜୁଲାଇରୁ ଭାରତ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୋଚିଂରେ ୨୧ଟି ଟେଷ୍ଟରୁ ୧୩ଟିରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କର ବିଜୟ ହାର ୫୨.୩୮ ରହିଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଟି-୨୦ରେ ଦଳର ବିଜୟ ହାର ୬୯.୪୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଭାରତ ୩୬ଟି ଟି-୨୦ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟରୁ ୨୫ଟିରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଦିନିକିଆ ଉପରେ ନଜର ପକାଇଲେ ଭାରତ ୬୦ଟିରୁ ୪୩ଟି ମ୍ୟାଚରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୋଚିଂ ସମୟରେ ଦିନିକିଆରେ ଦଳର ବିଜୟହାର ୭୧.୬୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। 

ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ସହିତ ଏହା ଚତୁର୍ଥ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ହେବ। ସେ ୨୦୦୭ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଦଳର କୋଚ୍ ରହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ୨୦୧୪ ରୁ ୨୦୧୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ୨୦୧୭ରୁ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍ ରହିଥିଲେ। ୫୭ ବର୍ଷୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ୮୦ ଟେଷ୍ଟ ଓ ୧୫୦ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>