<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଭିଡିଓ: ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କ ଅବସର ନେଇ ସାକ୍ଷୀ ରାୱତ ଦେଲେ ଏମିତି ବୟାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Dont-know-where-these-come-from-Sakshi-on-Dhonis-retirement-rumours-70788
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Dont-know-where-these-come-from-Sakshi-on-Dhonis-retirement-rumours-70788
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 01 Jun 2020 20:00:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋଲକାତା, ଜୁନ ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟିମର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସାକ୍ଷୀ ରାୱତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନିଜର ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଅବସର ନେବାକୁ ନେଇ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଧୋନୀ ଏବେ ବି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଟିମକୁ ଫେରିବାକୁ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି । ଧୋନୀ ବିଗତ ଏକ ବର୍ଷ ହେବ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି । ସେ ଭାରତ ତରଫରୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୧୯ର ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ସେହିଦିନ ଠାରୁ ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ଅନେକ ଆକଳନ କରାଯାଉଛି । ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁବନ୍ଧିତ ଖେଳାଳି ତାଲିକାରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦେଇ ନାହିଁ । 

ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସର ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଲାଇଫ ସେଶସରେ ସାକ୍ଷୀ କହିଛନ୍ତି, ସେ ଲୋ ପ୍ରୋଫାଇଲ ରହନ୍ତି । ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରୁ ଦୂରରେ ରହିଛନ୍ତି । ମୋତେ ଜଣାନାହିଁ, ସେ କାହିଁକି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସକ୍ରିୟ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ । ଆପଣ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ସହ ଜଡ଼ିତ ଥିଲେ, ଆପଣଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କଥା ଶୁଣିବାକୁ ହେବ । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଧୋନୀ ରିଟାୟର୍ଡ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରିଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଏମିତି କିଛି ହୋଇଥାଏ, ମୋ ପାଖକୁ ଫୋନ ଓ ଏସଏମଏସ ଆସିଥାଏ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖୁସି ଖବର, ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇପାରେ ଆଇପିଏଲ, 2022କୁ ଘୁଞ୍ଚିବ ଟି ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍ !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/T20-World-Cup-2020-to-be-rescheduled-to-2022-IPL-likely-in-Oct-Nov-70656
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/T20-World-Cup-2020-to-be-rescheduled-to-2022-IPL-likely-in-Oct-Nov-70656
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 27 May 2020 00:51:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

କରୋନାଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅନର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଅଟକି ରହିଛି | ତେବେ ଖେଳାଳିମାନେ କେବେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ କ୍ରିକେଟର ଏବଂ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆସୁଛି | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପ୍ରାୟ 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଖୁସି ଖବର ହେଉଛି ବିଶ୍ୱକପ ସ୍ଥଗିତ ହେବା ସହିତ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଆଇପିଏଲ ଆୟୋଜନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ବଢିଛି । 

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦର ଏକ ଟେଲି କନଫରେନ୍ସ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଆଇସିସି ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୋର୍ଡ ବୈଠକରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଆୟୋଜନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, 2021 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଭାରତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉ ବୋଲି ପ୍ରସାରଣକାରୀମାନେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ କୌଣସି ଲାଇଭ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ନ ଥିବାରୁ ଖେଳ ରାଜସ୍ୱ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଏବଂ ଆଇସିସିର ସର୍ବାଧିକ ରାଜସ୍ୱ ପ୍ରସାରଣ ଅଧିକାରରୁ ହିଁ ଆସିଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ଗଭର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ବଡି ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଯଦି ତାହା ହୁଏ ତେବେ ଭାରତ 2021 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଆୟୋଜନ କରିବ, କ୍ରିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବରରେ 2022ରେ ଟି-20 ବିଶ୍ୱକପ ଆୟୋଜନ କରିପାରିବ |

ରଣନୀତି ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନାର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, 25 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ 1 ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଆୟୋଜନ କରିବାର ରଣନୀତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ରଣନୀତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଥିବା ଜଣେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଅଧିକ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଖବର ହେଉଛି ଯେ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ରଣନୀତିରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାର କଥା ହେଉଛି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଆଇପିଏଲ୍ ଖେଳିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି |

ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗସ୍ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଏହା ଉପରେ ନିଜର ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଚେନ୍ନାଇର ଜଣେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିମାନେ ଯଦି ଆଇପିଏଲରେ ନ ଖେଳନ୍ତି, ତେବେ ଆଇପିଏଲ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି ଭାବରେ ଲାଗିବ । ଯଦି ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂଖ୍ୟା ନ କମେ, ତେବେ ଲିଗ୍ ବାତିଲ୍ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ରହିବ ନାହିଁ |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇସିସି ବିଗତ ୧୦ ବର୍ଷରେ କ୍ରିକେଟକୁ ଶେଷ କରିଦେଇଛି: ସୋଏବ ଅଖତର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-ICC-has-successfully-finished-cricket-in-the-last-ten-years-says-Shoaib-Akhtar-70640
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-ICC-has-successfully-finished-cricket-in-the-last-ten-years-says-Shoaib-Akhtar-70640
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 27 May 2020 20:20:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୨୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ସୋଏବ ଅଖତର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି)କୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ବିଗତ ୧୦ ବର୍ଷରେ କ୍ରିକେଟକୁ ଶେଷ କରିଦେଇଛି ଆଇସିସି । ଇଏସପିଏନ କ୍ରିକଇନଫୋରେ ସଂଜୟ ମଂଜରେକରଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସୋଏବ ଧଳା ବଲ କ୍ରିକେଟରେ ଖେଳିବାର କିଛି ନିୟମକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନକୁ ଲାଭ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ମଂଜରେକର ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ସୋଏବଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ, ସୀମିତ ଓଭର ମ୍ୟାଚରେ ବୋଲର ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ପିନର ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂ କରୁଛନ୍ତି । ଏବାବାଦରେ ଆପଣ କ’ଣ କହିବେ । ସୋଏବ ଉତ୍ତରରେ କହିଥିଲେ, ଆଇସିସି କିକେଟକୁ ଶେଷ କରୁଛି । ମୁଁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିବି ଯେ, ଆଇସିସି ବିଗତ ୧୦ ବର୍ଷରେ କ୍ରିକେଟକୁ ଶେଷ କରିଦେଇଛି । 

ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ତାଙ୍କ ସହିତ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୋଇ ନାହିଁ । କାରଣ ବିଶ୍ୱର ଏହି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ବହୁତ ସମ୍ମାନ କରେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ବ୍ୟାଟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିଲି । ଭାରତର ୨୦୦୬ର ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତରେ ବାଉନସର ବଲ ଦେଉଥିଲି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ସୋଏବ ଅଖତର । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହକି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ତଥା ତିନି ଥର ଅଲମ୍ପିକ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜେତା ବଲବୀର ସିଂହ ସିନିୟରଙ୍କ ପରଲୋକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Hockey-legend-and-three-time-Olympic-gold-medalist-Balbir-Singh-senior-dies-70592
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Hockey-legend-and-three-time-Olympic-gold-medalist-Balbir-Singh-senior-dies-70592
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 25 May 2020 21:58:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହକି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ତଥା ତିନି ଥର ଅଲମ୍ପିକ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜେତା ବଲବୀର ସିଂ ସିନିୟରଙ୍କ ବିୟୋଗ ହୋଇଛି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୯୫ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ଆଜି ସକାଳ ୬ଟା ୧୭ ମିନିଟରେ ସେ ପ୍ରାଣ ତ୍ୟାଗ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟଜନିତ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରେ ବଲବୀର ଅସୁସ୍ଥ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଗତ ମେ ୮ ତାରିଖରେ ମୋହାଲୀର ଫୋର୍ଟିସ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ବଲବୀର ସିଂହ ସିନିୟର ଲଣ୍ଡନ ଅଲମ୍ପିକ୍ ୧୯୪୮, ହେଲସିଙ୍କି ଅଲମ୍ପିକ୍ ୧୯୫୨ ଏବଂ ମେଲବର୍ଣ୍ଣ ଅଲମ୍ପିକ୍ ୧୯୫୬ରେ ଗୋଲ୍ଡ ବିଜେତା ଭାରତୀୟ ଦଳର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ । ୧୯୫୬ ଅଲମ୍ପିକରେ ସେ ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମର ଅଧିନାୟକ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ସେ ବିଶ୍ଵକପ୍ ୧୯୭୫ରେ ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବା ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମର ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍ ଥିଲେ।

ହକି କିମ୍ୱଦନ୍ତୀ ବଲବୀର ସିଂ ସିନିୟରଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ହକି ଜଗତ ସମେତ ସମଗ୍ର କ୍ରୀଡା ଜଗତରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟିମରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ପାଇଁ ଦିନେ ମୋ ବାପାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲାଞ୍ଚ ମଗାଯାଇଥିଲା - ବିରାଟ କୋହଲୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/One-day-my-father-was-also-bribed-to-get-a-place-in-the-team---Virat-Kohli-70367
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/One-day-my-father-was-also-bribed-to-get-a-place-in-the-team---Virat-Kohli-70367
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 17 May 2020 23:57:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ରନ୍ ଏବଂ ଶତକ ହାସଲ କରିବାର ଅନେକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଯେତେବେଳେ ବି ପଡ଼ିଆରେ ଅବତରଣ କରନ୍ତି ସେ ନିଶ୍ଚୟ କୌଣସି ନା କୌଣସି ନୂତନ ଏକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଭାଙ୍ଗନ୍ତି।

ନିଜର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ବ୍ୟାଟିଂ ଆଧାରରେ ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟର ଅନ୍ୟତମ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବେ ଗଣାଯାଉଥିବା ବିରାଟ କୋହଲି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ  ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ଉପରୁ ପରଦା ହଟାଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ସୁନୀଲ ଛେତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଲାଇଭରେ କୋହଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିନେ ତାଙ୍କର ରାଜ୍ୟ ଦଳରେ ଚୟନ କରାଇଦେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କଠାରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଲାଞ୍ଚ ମାଗିଥିଲେ।

କୋହଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସମୟରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଥରେ ରାଜ୍ୟ କ୍ରିକେଟର କେହି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି( କୋହଲି ଏଠାରେ ତାଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ କରିନଥିଲେ) ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସି କହିଥିଲା ଯେ ଚୟନରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ।

କୋହଲି କହିଛନ୍ତି, 'ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ମୋ ବାପାଙ୍କୁ କହିଥିଲା ଯେ ଚୟନ ପାଇଁ କିଛି ଅତିରିକ୍ତ କରିବାକୁ ହେବ। ସେ କ’ଣ ମାଗୁଛନ୍ତି ମୁଁ ଠିକ ବୁଝିପାରିଥିଲି | ପ୍ରକୃତରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଲାଞ୍ଚ ମାଗୁଥିଲେ ବୋଲି ମୋ ବାପା ବି ଜାଣିଯାଇଥିଲେ ।

କୋହଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ଓକିଲ ଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କୁ ଓକିଲ ହେବା ପାଇଁ ଅନେକ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଏଭଳି କଥା ମାନନ୍ତି ନାହିଁ । କୋହଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପରେ ମୋ ବାପା ଯାଇଁକି ମୁଁ ଖେଳୁଥିବା ଦଳର କୋଚଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ କହିଥିଲେ ମୋ ପୁଅ ଯେତିକି ଖେଳିପାରିବ ଖେଳୁ ହେଲେ ଏଭଳି କରି ମୁଁ ତାକୁ ଖେଳାଇ ଦେବିନି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲକଡାଉନ 4.0ରେ ଖୋଲିବ ଖେଳ ଷ୍ଟାଡିୟମ, ଆଇପିଏଲ ଆୟୋଜନ ନେଇ ବଢିଲା ଆଶା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-stadium-to-open-in-Lockdown-40-high-hopes-for-IPL-70351
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-stadium-to-open-in-Lockdown-40-high-hopes-for-IPL-70351
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 17 May 2020 08:43:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନକୁ ମେ 31 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଲକଡାଉନ୍ 4 ରେ କ’ଣ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ କ’ଣ ବନ୍ଦ ହେବ ସେନେଇ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି। ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ କ୍ରୀଡା କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଏବଂ ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଖୋଲିବ, କିନ୍ତୁ ଦର୍ଶକଙ୍କ ବିନା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁଠୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଧନୀ ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ଲିଗ୍ ଆଇପିଏଲ୍ ର ରାସ୍ତା ସଫା ହୋଇଛି କି? ଦର୍ଶକଙ୍କ ବିନା ଆଇପିଏଲ୍ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇପାରିବ କି, ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପଲବ୍ଧ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କେବଳ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ କ୍ରୀଡା କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଏବଂ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି |

ତେବେ ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ହେତୁ ବିସିସିଆଇ ଆଇପିଏଲର 13 ତମ ସିଜିନକୁ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି, କିନ୍ତୁ ବୋର୍ଡ ଏକ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ରଦ୍ଦ ହେଲେ ବିସିସିଆଇ 4,000 କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ସହିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

ସେହିଭଳି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀର କଳା ବାଦଲ ଘୋଟି ରଖିଛି ଯାହାକୁ ନେଇ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ ଆୟୋଜନ ନେଇ ଆଶଙ୍କା ଲାଗି ରହିଛି । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟକୁ 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ବିଚାର କରୁଛି । ଆଇସିସି ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟମାନେ ମେ 28 ରେ ଏନେଇ ବୈଠକ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିପାରେ। ଏହି ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ (CA) ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରିପାରିବ। ଯଦି ଟି ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଏ ତା ହେଲେ ସେହି ସମୟରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ଆୟୋଜନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଯାଇଛି ।

ଏହି ଆଇସିସି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ତାରିଖ ଅନୁସାରେ ଅକ୍ଟୋବର 18 ରୁ ନଭେମ୍ବର 15 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଚିନ କେବେ ବି 200 ମାରି ପାରି ନଥାନ୍ତେ, ମୁଁ ତାଙ୍କୁ 200 ପୂର୍ବରୁ ଆଉଟ କରିଦେଇଥିଲି, ହେଲେ ଅମ୍ଫାୟର ଡରିକି ଆଉଟ ଦେଇ ନଥିଲେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/If-Sachin-had-never-hit-200-I-would-have-LBW-him-200-before-70333
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/If-Sachin-had-never-hit-200-I-would-have-LBW-him-200-before-70333
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 16 May 2020 22:10:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର କ୍ରିକେଟର ଭଗବାନ ତାଙ୍କ ଖେଳ ଜୀବନରେ ସର୍ବଦା କିଛି ନା କିଛି ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହିତ ଅନେକ ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହୋଇପାରିଛି, ଆମେ ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସଚିନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟର ପ୍ରଥମ ଦ୍ୱିଶତକ କଥା କହୁଛୁ | 2010 ରେ, ସଚିନ ଗ୍ୱାଲିଅରରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚରେ ଏହି ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

ହେଲେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଡେଲ ଷ୍ଟେନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ 200 ରନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟର ସଚିନଙ୍କୁ ଆଉଟ କରିଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅମ୍ପାୟାର ଡରିକି ସଚିନଙ୍କୁ ଆଉଟ ଦେଇନଥିଲେ।

କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସର ଅନ୍ୟତମ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଷ୍ଟେନ୍ ଦାବି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସଚିନଙ୍କୁ 190 ରନରେ ଆଉଟ କରିଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଅମ୍ପାୟାରିଙ୍ଗ କରୁଥିବା ଅମ୍ଫାୟାର ଇଆନ୍ ଗୁଲ୍ଡ ତାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଇ ନଥିଲେ ।

ସଚିନଙ୍କୁ ଆଉଟ ଦେବା ନେଇ ଅମ୍ପାୟର ଡରିଯାଇଥିବା ନେଇ ଷ୍ଟେନ ସ୍କାଏ ସ୍ପୋର୍ଟସ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ଚାର୍ଟ ଶୋ ରେ ଯୋଗଦେବା ଅବସରରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଷ୍ଟେନଙ୍କ ସହ ଏହି ଚାଟ ଶୋ ରେ ଆଉ ଜଣେ ମହାନ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଇଂଲଣ୍ଡର ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ଉଭୟ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

ଏହି ସମୟରେ, ଗ୍ୱାଲିଅର୍ ଦିନିକିଆ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବାବେଳେ ଷ୍ଟେନ୍ କହିଛନ୍ତି, 'ତେନ୍ଦୁଲକର ଗ୍ୱାଲିଅରରେ ଆମ ବିପକ୍ଷରେ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପ୍ରଥମ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ମୋର ମନେ ଅଛି ଯେ ସେ 190 ରନରେ ଖେଳୁଥିବାବେଳେ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ LBW ଆଉଟ କରିଦେଇଥିଲି ହେଲେ ସେହି ସମୟରେ ଇଆନ୍ ଗୁଲ୍ଡ ଅମ୍ପାୟାର ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଏହାକୁ ଆଉଟ ଦେଇ ନଥିଲେ।

ଷ୍ଟେନ୍ ଗୁଲ୍ଡଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତାଳାପକୁ ମନେ ପକାଇ କହିଥଲେ, 'ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲି ତୁମେ କାହିଁକି ଆଉଟ ଦେଲ ନାହିଁ ? ସେ ସିଧା ସିଧା ଆଉଟ ଥିଲେ । ହେଲେ ଗୁଲ୍ଡ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସି କହିଥିଲେ ଦେଖ ବନ୍ଧୁ- ତୁମ ଚାରିପାଖକୁ ଦେଖ | ଯଦି ମୁଁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କୁ ଆଉଟ ଦେଇଦେବି, ତେବେ ଖେଳ ପରେ ମୁଁ ମୋର ହୋଟେଲକୁ ଫେରି ପାରିବି ନାହିଁ |ସଚିନ୍ ଏଭଳି ଜଣେ ଖେଳାଳି ଯାହାକୁ ତମେ କେବେ ବି ଖରାପ ବୋଲିଂ କରିପାରିବ ନାହିଁ |

ସଚିନ ସେହି ମ୍ୟାଚରେ 200 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଉଟ ହୋଇନଥିଲେ। ସେହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ 401 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ସହଜରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା। ସଚିନଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଷ୍ଟେନ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଏତେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଥିଲେ ଯେ ଆପଣ ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଖରାପ ବଲ୍ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ କେବେବି ଭାବି ପାରିବେନି, କାରଣ ସେ ଆପଣଙ୍କ ବଲକୁ ସହଜରେ ବାଉଣ୍ଡରି ବାହାରକୁ ପଠାଇ ଦେବେ |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲକଡାଉନ: ଦୌଡୁଛନ୍ତି କ୍ରିକେଟର ମହମ୍ମଦ ଶାମି, ଗାଁରେ ନେଉଛନ୍ତି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Covid-19-team-India-running-practice-Md-Shami-his-farmhouse-in-village-70259
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Covid-19-team-India-running-practice-Md-Shami-his-farmhouse-in-village-70259
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 15 May 2020 20:03:59 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମହମ୍ମଦ ଶାମି ପୂର୍ବତନ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଇରଫାନ ପଠାନଙ୍କୁ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ କହିଛନ୍ତି, ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ, ସେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଉଛନ୍ତି । ସେ ସହର ଛାଡ଼ି ଗାଁରେ ରହୁଛନ୍ତି । ଗାଁର ଫାର୍ମ ହାଉସରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି । ସେ ଫାର୍ମ ହାଉସରେ କ୍ରିକେଟ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ୮୦ ମିଟର ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ପାଚେରୀ ରହିଛି । ଏହାର ପାଶ୍ୱର୍ରେ ରନିଙ୍ଗ ଟ୍ରାକ ରହିଛି । ୨୯ ବର୍ଷିଅ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର କହିଛନ୍ତି, ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଆଉ କୌଣସି କାମ ନାହିଁ । ମାତ୍ର ତାଙ୍କର ଫାର୍ମ ହାଉସ ପୂରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । 

କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଖେଳ ଜଗତ ସ୍ଥିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସଂକ୍ରମଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକଡାଉନ ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ କହିଛି, ଲକଡାଉନ ନିୟମ କୋହଳ ହେଲେ ଅଗାମୀ ୧୮ ତାରିଖ ପରେ ଆଉଟଡୋର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ । 

ଖେଳାଳି ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ନିଜର ଘରେ ବ୍ୟାୟାମ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ । ବିସିସିଆଇର କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅରୁଣ ଧୂମଲ କହିଛନ୍ତି, ଖେଳାଳି ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ନିଜ ଘର ନିକଟରେ ଥିବା ପଡ଼ିଆରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିପାରିବେ । ଏହାକୁ ବିକଳ୍ପ ଭାବେ କରାଯାଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଗାଇଡଲାଇନ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । କାରଣ ମେ’ ୧୭ ଯାଏଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତେନ୍ଦୁଲକର-ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଓପନିଂ ଯୋଡ଼ି ସବୁଦିନ ପାଇଁ ମନେ ରହିବ: ଆଇସିସି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-Tendulkar-and-I-would-have-scored-4000-more-runs-with-2-new-balls-says-Sourav-Ganguly-70196
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-Tendulkar-and-I-would-have-scored-4000-more-runs-with-2-new-balls-says-Sourav-Ganguly-70196
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 13 May 2020 19:25:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୧୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟିମ୍‌ର ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ଯୋଡ଼ି ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଓପନର ଭାବେ ୧୭୬ଟି ଇନିଂସ ଖେଳିଛନ୍ତି । ଉଭୟଙ୍କ ବ୍ୟାଟରୁ ୪୭.୫୫ ହାରରେ ୮ ହଜାର ୨୨୭ ରନ୍ ସଂଗୃହୀତ ହୋଇଛି । ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି, ଦିନିକିଆ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚର ତତକାଳୀନ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ସଚିନ ଅଧିକ ୪ ହଜାର ରନ୍ ଯୋଡ଼ିପାରିଥାନ୍ତେ । 

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଯୋଡ଼ି ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ମନେ ରଖିବ । କାରଣ ଏହି ଓପନର ଯୋଡ଼ି ସଫଳ ଥିଲେ । ଟୁଇଟ ଜରିଆରେ ଆଇସିସି କହିଛି, ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଓପନର ଯୋଡ଼ି ୬୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିପାରି ନାହିଁ । 

ଆଇସିସି ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଟୁଇଟର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆଜିର ଭଳି ନିୟମ ଥିଲେ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଆହୁରି ଅଧିକ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିଥାନ୍ତେ । ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଟୁଇଟକୁ ବିସିସିଆଇର ସଭାପତି ଗାଙ୍ଗୁଲି ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୪୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଦ ଥାପିଲେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର, କରୋନା ଯୋଗୁଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Sachin-Tendulkar-47th-birthday-know-about-his-fabulous-journey-in-world-cup-history-69651
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Sachin-Tendulkar-47th-birthday-know-about-his-fabulous-journey-in-world-cup-history-69651
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 24 Apr 2020 19:11:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବିଶ୍ୱର ଜଣାଶୁଣା କ୍ରିକେଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଆଜି (ଗୁରୁବାର, ୨୦୨୦, ଏପ୍ରିଲ ୨୪) ୪୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଦ ଥାପିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟର ଏଥର ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିଥିବାରୁ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରୁ ନାହାନ୍ତି । ସଚିନ ଯଦିଓ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ ନକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସକ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମଦିନକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ମନେ ପକାଇବେ । 

ମହାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ନିଜର କ୍ୟାରିୟରରେ ୬ଟି ବିଶ୍ୱ କପ ଖେଳିଛନ୍ତି । ସେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱ କପ ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ ମୋଟ ୩୧ଟି ଦିନିକିଆ ଖେଳି ୮୯୪ ରନ କରିଥିଲେ । ଏହି ସ୍କୋର ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଶତକ ନ ଥିଲା । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ୧୯୯୨ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ୱ କପ ସଚିନଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ଅନୁଭୂତି ଆଣିଦେଇଥିଲା । ଏଥିରେ ସେ ସମସ୍ତ ୮ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ୨୮୩ ରନ କରିଥିଲେ । ସେ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ୩ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସମେତ ସର୍ବାଧିକ ୮୪ ରନ ହାସଲ କରିଥିଲେ । 

ବିଶ୍ୱକପ ୧୯୯୬ ଭାରତ, ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ ସଚିନ ୧୦୨ଟି ଦିନିକିଆ ଖେଳି ସାରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୪ଟି ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ସେ ୨ଟି ଶତକ ସହ ୫୨୩ ରନ ସଂଗ୍ରହ ରକିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଭାରତ ସେମିଫାଇନାଲରେ ହାରି ଯାଇଥିଲା । 

ବର୍ଷ ୧୯୯୯ରେ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳିଥିଲେ ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟର । ଏଥିରେ ସେ ୭ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ୨୫୩ ରନ ଯୋଡ଼ିଥିଲେ । ସେହିପରି ୨୦୦୩ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଜିମ୍ବାୱେ ଓ କେନିଆରେ ଆୟୋଜିତ ବିଶ୍ୱକପ, ୨୦୦୭ରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜରେ ଓ ୨୦୧୧ରେ ଭାରତ, ବାଂଲାଦେଶ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବଶ୍ୱକପ ଖେଳିଥିଲେ ସଚିନ । 

ସଚିନ ୬ଟି ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳି ୨ ହଜାର ୨୭୮ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ, ଯାହାକି କୌଣସି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର । ତାଙ୍କ ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ରିକି ପଣ୍ଟିଂଙ୍କ ନାମ ଆସିଥାଏ । ସେ କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ରନ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି । ସର୍ବାଧିକ ଶତକ ଓ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ସଚିନଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଅଛି । ସେ ବିଶ୍ୱକପରେ ୧୫ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି । 

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>