<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସୁପର ଓଭରରେ ଫଳାଫଳ: ରୋମାଞ୍ଚକର ମ୍ୟାଚରେ ବିଜୟୀ ହେଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-south-africa-beat-sri-lanka-in-super-over-after-thrilling-finish-to-first-t20-50380
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-south-africa-beat-sri-lanka-in-super-over-after-thrilling-finish-to-first-t20-50380
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 16:24:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମଙ୍ଗଳବାର କେପ୍‌ଟାଉନ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ ମୁକାବିଲାରେ ରୋମାଞ୍ଚକର ଖେଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହି ମ୍ୟାଚ ଟାଈରେ ଶେଷ ହେବା ସହିତ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ସୁପର ଓଭର ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ସୁପର ଓଭରରେ ହକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିଯୟୀ ହୋଇଥିଲା । 

ଭ୍ରମଣକାରୀ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦଳ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୧୩୪ ରନ କରିବା ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ୧୩୫ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲା । ଜବାବ୍‌ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦଳ ପଡିଆରେ ଆରମ୍ଭରୁ ସଂଘର୍ଷ କରିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ମ୍ୟାଚର ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାତ୍ର ୧୫ ରନ ଭିତରେ ୪ଟି ୱିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦଳ ବିଜୟୀ ହେବ ବୋଲି ମନେହେଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ କ୍ରିକେଟ ଏକ ଅନିଶ୍ଚିତତାର ଖେଳ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲା ଏହି ମୁକାବିଲା । 

ଅନ୍ତିମ ୨ ଓଭରରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ଜିତିବା ପାଇଁ ମାତ୍ର ୬ ରନର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଲାସିଥ୍ ମାଲିଙ୍ଗା ଦମ୍‌ଦାର ବୋଲିଂ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିକି ରଖିଥିଲେ । ସେ ୧୯ତମ ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୧ ରନ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଅନ୍ତିମ ଓଭରରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ବିଜୟ ପାଇଁ ୫ ରନ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା । ପ୍ରଥମ ୪ଟି ବଲରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାତ୍ର ୨ ରନ କରିଥିବା ବେଳେ ପଞ୍ଚମ ବଲରେ ଡ୍ୟୁମିନି ଦୁଇ ରନ ନେଉଥିବା ସମୟରେ ରନ୍‌ଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଅନ୍ତିମ ବଲରେ ୨ ରନ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା, ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ରେ ଥିଲେ ଇମ୍‌ରାନ ତାହିର ।ଲାଗୁଥିଲା ମ୍ୟାଚ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକ ପାଖରୁ ଖସିଯିବ, କିନ୍ତୁ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ତାହିର ୧ ରନ କରି ମ୍ୟାଚକୁ ଟାଇ କରିଥିଲେ । 

ଏହାପରେ ମ୍ୟାଚ ସୁପର ଓଭରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଏହି ସୁପର ଓଭରରେ ଦକ୍ଷଣ ଆଫ୍ରିକା ୧୪ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା । ଜବାବରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କେବଳ ୫ ରନ ହିଁ କରିପାରିଥିଲା । ଏଭଳି ଭାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆପ୍ରିକାକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟରେ ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ୨୩ ବଲରେ ୪୧ ରନ କରିଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ଆପ୍ରିକାର ଡେଭିଡ୍ ମିଲର ମ୍ୟାନ ଅଫ ଦି ମ୍ୟାଚ ହୋଇଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇପିଏଲ ୨୦୧୯: ନିଜ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚର ଆୟ ପୁଲଓ୍ଵାମା ହମଲାର ସହିଦ ପରିବାରକୁ ଦେବ ସିଏସକେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-csk-to-donate-proceeds-from-1st-ipl-home-match-to-kin-of-pulwama-bravehearts-50377
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-csk-to-donate-proceeds-from-1st-ipl-home-match-to-kin-of-pulwama-bravehearts-50377
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 16:37:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସ ଆଇପିଏଲର ଏହି ସିଜିନର ପ୍ରଥମ ଘରୋଇ ମ୍ୟାଚରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଆୟ ପୁଲଓ୍ଵାମା ଆତଙ୍କୀ ହମଲାରେ ସହିଦ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଦିଆଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ଏହି ଚେକ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। 

ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗର ୧୨ମ ସଂସ୍କରଣ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ଶନିବାର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସିଜିନର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସ ଓ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ରାତି ୮ଟାରେ ଚେନ୍ନାଇର ଏମଏ ଚିଦାମ୍ବରମ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯିବ। ସିଏସକେର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାକେଶ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମ୍ୟାଚର ଆୟ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରେ ପୁଲଓ୍ଵାମାରେ ସହିଦ  ଯବନାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଦିଆଯିବ।

ସିଂହ ଚେନ୍ନାଇର ଟ୍ଵିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଲେଖିଛି ଯେ, ଚେନ୍ନାଇ ଆଇପିଏଲର ପ୍ରଥମ ଘରୋଇ ମ୍ୟାଚରେ ଟିକେଟରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ଆୟ ପୁଲଓ୍ଵାମା ହମଲାରେ ସହିଦ ପରିବାରକୁ ଦିଆଯିବ। ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ଏହି ଚେକ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ସେ ଭାରତୀୟ ଟେରିଟୋରିୟାଲ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଟିକେଟ୍ ବିକ୍ରି ହେବା ଦିନ କିଛି ଘଣ୍ଟାରେ ସମସ୍ତ ଟିକେଟ୍ ବିକ୍ରି ହୋଇ ଯାଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଦକ୍ଷିଣ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ଵାମାରେ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ହମଲାରେ ୪୦ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ହମଲା ପାଇଁ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲା ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ଥିତ  ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ ଇ ମହମ୍ମଦ। ଯବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ନିକଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଦିନିକିଆ ସିରିଜର ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ସେନାର ଖାସ୍ ଟୋପି ପିନ୍ଧି ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୧୯: ଭାରତ-ପାକ୍ ମ୍ୟାଚ ଟିକେଟ୍ ପାଇଁ ମାରାମାରି, ସିଟ୍ ସଂଖ୍ୟା ୨୫ ହଜାର, ଟିକେଟ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-Over-4-Lakh-Apply-for-India-vs-Pakistan-World-Cup-Match-Tickets-50348
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-Over-4-Lakh-Apply-for-India-vs-Pakistan-World-Cup-Match-Tickets-50348
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Mar 2019 21:58:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

କ୍ରିକେଟ ବିସ୍ୱକପ ୨୦୧୯ ପାଇଁ ଟିକେଟ୍ ବିକ୍ରି ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱକପର ମ୍ୟାଚଗୁଡିକୁ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଖେଳାଯିବ । ସେଠାରେ ଷ୍ଟାଡିୟମଗୁଡିକ ଛୋଟ, ତେଣୁ ଟିକେଟ ପାଇଁ ମାରାମାରି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । 

ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ହାଇଭୋଲ୍ଟେଜ୍ ମ୍ୟାଚ ଜୁନ ୧୬ ତାରିଖରେ ଖେଳାଯିବ । ମଞ୍ଚେଷ୍ଟାରରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଏହି ମହାମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶର ସମର୍ଥକ ତଥା ସାରା ବିଶ୍ୱର କ୍ରିକେଟପ୍ରେମୀ ଚାହିଁ ବସିଛନ୍ତି । ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ କେବଳ ୨୫ ହଜାର ଲୋକ ବସିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଆଇସିସି ନିକଟକୁ ଏହି ହାଇଭୋଲ୍ଟେଜ୍ ମୁକାବିଲା ଦେଖିବା ପାଇଁ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୋଲକାତା: ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଫେରିବା ବେଳେ ପଡିଆରେ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-a-young-kolkata-club-sonu-yadav-cricketer-dies-on-field-50346
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-a-young-kolkata-club-sonu-yadav-cricketer-dies-on-field-50346
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Mar 2019 20:36:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବୁଧବାର ଦିନ ମୈତ୍ରୀ ମ୍ୟାଚ ସମୟରେ ପଡିଆରେ ପଡିଯିବା କାରଣରୁ କୋଲକାତା କ୍ଲବର ଯୁବ କ୍ରିକେଟଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି । ସୋନୁ ଯାଦବ(୨୨ ବର୍ଷ) ବଂଗଳା କ୍ରିକେଟ ସଂଘର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡିଭିଜନ ଲିଗରେ ବାଲିଗଞ୍ଜ ସ୍ପୋର୍ଟିଙ୍ଗ୍‌ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳନ୍ତି । ସେ ବାଟା କ୍ଲବ ପଡିଆରେ ଏକ ମ୍ୟାଚ ଖେଳୁଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ଏଭଳି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । 

ପଡିଆରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ୱିକେଟକିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ପରେ ପାଭିଲିୟନକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଅଚାନକ ପଡିଯାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ଏସ୍‌ଏସ୍‌କେଏମ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା , ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଏକ ସମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିସାରିଛି । ବଂଗାଲ୍‌ର ଜଣେ ଜୁନିୟର କ୍ରିକେଟର ଏନୀକେତ୍ ଶର୍ମାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ପଡିଆରେ ପଡି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗୋଟିଏ ଥର ବି ଟ୍ରଫି ଜିତିନି RCB, କିନ୍ତୁ ଏହି ଚାରୋଟି ମାମଲରେ କେହି ନାହାଁନ୍ତି RCB ପାଖାପାଖି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-rcb-never-won-the-title-inspite-of-4-biggest-records-50339
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-rcb-never-won-the-title-inspite-of-4-biggest-records-50339
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Mar 2019 18:36:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ରୁ ଆଇପିଏଲ ସିଜିନ୍ ୧୨ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଆଉଥରେ ପୁଣି ଫ୍ଯାନମାନଙ୍କ ନଜରରେ ରହିବ ରୋୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ଉପରେ। ଏହି ଦଳରେ ଅନେକ କ୍ରିକେଟ ଆଇକନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ IPL ଟ୍ରଫି ହାତେଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି।

ବିରାଟ କୋହଲି, କ୍ରିକେଟର ୩୬୦ ଡିଗ୍ରୀ ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସଙ୍କ ଭଳି ସୁପରଷ୍ଟାର ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇପାରିନାହିଁ ରୋୟାଲ ଚାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର। ହେଲେ RCBର ଏମିତି କିଛି ରେକର୍ଡ ରହିଛି ଯାହା ପାଖାପାଖି ମଧ୍ଯ କୌଣସି ଟିମ୍ ନାହିଁ।

୧) IPLରେ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋରର ରେକର୍ଡ RCB ନାମରେ ରହିଛି। ପୁଣେ ୱାରିୟର୍ସ ବିପକ୍ଷରେ RCBର ୨୬୩/୫ ଅଦ୍ୟାବଧି ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳଗତ ସ୍କୋର ହୋଇ ରହିଛି।

୨) କୌଣସି ୱିକେଟ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ରନର ପାର୍ଟନରସିପର ରେକର୍ଡ RCB ଖେଳାଳିଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି। ଏହି ରେକର୍ଡ ବିରାଟ କୋହଲି ଓ ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି। ଦୁହେଁ ଗୁଜୁରାଟ ଲାୟନ୍ସ ବିପକ୍ଷରେ ୨୨୯ ରନର ପାର୍ଟନରସିପ୍ କରିଥିଲେ।

୩) ଗୋଟିଏ ସିଜିନରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ କରିବାର ରେକର୍ଡ ମଧ୍ଯ RCB ପାଖରେ ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ସିଜିନରେ ସର୍ବାଧିକ ୯୭୩ ରନର ରେକର୍ଡ ରହିଛି RCB ଅଧିନାୟକ ବିରାଟଙ୍କ ନାମରେ।

୪) କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍ ଯେବେ RCBରେ ଖେଳୁଥିଲେ ସେତେବେଳେ ୧୭୫ ରନର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ । ପୁଣେ ୱାରିୟର୍ସ ବିପକ୍ଷରେ ଗେଲ୍ ଖେଳିଥିବା ଏହି ଇନିଂସ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବାଧିକ ହୋଇ ରହିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇପିଏଲ୍‌ ୧୨: ପ୍ରଥମେ କିଏ ପୂରଣ କରିବେ ୫୦୦୦ ରନ, ଏହି ଦୁଇ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡା ଟକ୍କର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-ipl-2019-who-will-be-first-to-score-5000-runs-virat-and-raina-in-race-50331
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-ipl-2019-who-will-be-first-to-score-5000-runs-virat-and-raina-in-race-50331
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Mar 2019 16:39:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଇପିଏଲ ୨୦୧୯ ପାଇଁ କାଉଣ୍ଟଡାଉନ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ଏହି ସପ୍ତାହ ମାନେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ତାରିଖରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏଥର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଯୁବ ଷ୍ଟାର କ୍ରିକେଟର ନିଜର ଧମାକା କରିବେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ସିଜିନ ୧୨ର ଆରମ୍ଭରୁ ଦୁଇ ସୁପରଷ୍ଟାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦମ୍‌ଦାର ଲଢେଇ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । 

ରୋୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଅଧିନାୟକ ଓ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍‌ର ଷ୍ଟାର କ୍ରିକେଟର ସୁରେଶ ରୈନାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କଡା ଟକ୍କର  । ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ୫୦୦୦ ରନ ପୂରଣ କରିବା ଦୌଡରେ ଏହି ଦୁଇ ସୁପରଷ୍ଟାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡା ଟକ୍କର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଆଇପିଏଲ୍‌ ସିଜିନ ୧୨ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ ଓ ରାୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଏହି ଦୁଇ ସୁପରଷ୍ଟାର ମଧ୍ୟ ପରସ୍ପର ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବେ । ତେବେ ଏହି ଟକ୍କରରେ କିଏ ବାଜିମାରିବ ତାହା ଯଥାଶୀଘ୍ର ଜଣାପଡିଯିବ । ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ହିଁ ଏହାର ରେଜଲ୍ଟ ଆସିଯିବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସୁରେଶ ରୈନା ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି । ୫୦୦୦ ରନ ଠାରୁ ରୈନା ଆଉ ମାତ୍ର ୧୫ ରନ ଦୂରରେ ଥିବାବେଳେ, ବିରାଟ କୋହଲି ୫୨ ରନ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି ।  ମାନେ ରୈନା କୋହଲିଙ୍କ ଠାରୁ ୩୭ ରନ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି । ରୈନା ଆଜି ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୧୭୬ଟି ଆଇପିଏଲ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ୪୯୮୫ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ବେଳେ ବିରାଟ କୋହଲି ୧୬୩ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ୪୯୪୮ ରନ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଯିଏ ପାଇବେ, ୫୦୦୦ ରନ ପୂରଣ କରିବାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ସୁଯୋଗ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବ । ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ରୈନା ଓ ବିରାଟଙ୍କ ମଧ୍ରେ କଡା ଟକ୍କର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । କାରଣ ଜଣେ ଜଦି ଅସଫଳ ହୁଏ ତେବେ ଏହି ରେକର୍ଡ ହୁଏତ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ମିଳିଯାଇପାରେ ।

ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ରୈନା ଗୋଟିଏ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ବେଳେ କୋହଲି ୪ଟି ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଛକା ମାରିବା ତାଲିକାରେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟେ ପାଖାପାଖି ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଟିକେ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି ରୈନା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରୈନା ୧୮୫ଟି ଛକା ମାରିଥିବା ବେଳେ କୋହଲି ମାରିଛନ୍ତି ୧୭୭ଟି ଛକା । ରୈନା ୩୫ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ବେଳେ ୩୪ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଚୌକା ମାରିବାରେ ମଧ୍ୟ ରୈନା ବିରାଟଙ୍କ ଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି, ରୈନା ୪୪୮ଟି ଚୌକା ମାରିଥିବା ବେଳେ ୪୩୪ଟି ଚୌକା ମାରିଛନ୍ତି ବିରାଟ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରକୃତରେ ଚିୟରଗାର୍ଲଙ୍କ ଇନକମ୍ କେତେ, ମ୍ୟାଚ୍ ଫି ବ୍ୟତିତ ଏମିତି କରନ୍ତି ଅତିରିକ୍ତ ଇନ୍‌କମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-how-much-cheerleaders-earn-from-ipl-50321
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-how-much-cheerleaders-earn-from-ipl-50321
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Mar 2019 15:38:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଇପିଏଲର ୧୨ତମ ସଂସ୍କରଣ ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଓହି ଭିତର ଖେଳାଳୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଫ୍ୟାନମାନଙ୍କର ଉତ୍କଣ୍ଠା ବଢିବାରେ । କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ଭିତରେ ସବୁ ଖେଳାଳୀ ଓ ଫ୍ୟାନମାନେ ନିଜ ନିଜ ଦଳ ତଥା ନିଜେ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ଦଳର ଟ୍ରଫି ବିଜୟର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବାକୁ ଲାଗିଲେଣି । ଆଇପିଏଲକୁ ନେଇ ଏବେ ମାହୋଲ ପୁରା ଗରମ ହୋଇଗଲାଣି । ସେପଟେ ନିଜ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଓ ମସ୍ତିରେ ଆଇପିଏଲକୁ ପୁପରହିଟ୍ କରୁଥିବା ଚିୟରଲିଡର୍ସମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନିଜର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି । 

ଆଇପିଏଲ ମ୍ୟାଚଗୁଡିକରେ ଦର୍ଶକମାନଙ୍କୁ ଭର୍‌ପୁର୍‌ ମନୋରଞ୍ଜନର ଖୋରାକ ଯୋଗାଉଥିବା ଚିୟରଲିଡର୍ସମାନେ ନିଜ ଦଳର ମନୋବଳକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏତେ ନିଆରା ଭୂମିକାରେ ଆଇପିଏଲକୁ ରଙ୍ଗିନ କରୁଥିବା ଏହି ଚିୟରଲିଡର୍ସମାନେ କେତେ ଇନ୍‌କମ କରନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଇନ୍‌କମ ସମ୍ୱନ୍ଧିତ ତଥ୍ୟ । ସେମାନେ କେତେ ଇନ୍‌କମ କରନ୍ତି ? ସେମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ ପାଇଁ କେତେ ଟଙ୍କା ମିଳେ ? ଏବଂ କେଉଁ ଟିମ୍ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦିଏ ?

ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚିୟରଲିଡର୍ସମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚ ପାଇଁ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କ ମିଳେ  । ଏହା ସହିତ ଟିମ ଯଦି ମୟାଚରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରେ ତେବେ ଆଉ ୩୦୦୦ ବୋନସ ଆକାରରେ ମିଳେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଞ୍ଚାଇଜ୍ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ପାର୍ଟି କିମ୍ୱା ଆପିଅରେନ୍ସ ପାଇଁ ଅଲଗା ଟଙ୍କା ମିଳିଥାଏ ।

ପାର୍ଟିଗୁଡିକରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରଫର୍ମ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ୫୦୦୦ ରୁ ୧୨୦୦୦ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଟଙ୍କା ମିଳିଥାଏ । ଫୋଟୋସୁଟ୍ ପାଇଁ ଚିୟରଲିଡର୍ସମାନଙ୍କୁ  ପୃଥକ ଭାବେ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥାଏ । 

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଲକାତା ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସ ଚିୟରଲିଡର୍ସମାନଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦେଇଥାଏ । ଗତ ବର୍ଷ କେକେଆର୍‌ ସେମାନଙ୍କ ଫିସ୍‌ରେ ୧୦ରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲା । କେକେଆର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚ ପାଇଁ ଚିୟରଲିଡର୍ସଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଏ । କେକେଆର୍ ପରେ ବାଙ୍ଗାଲୋର ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମ୍ୟାଚ ପାଇଁ ୧୦୦୦୦ ଲେଖାଏଁ ଦେଇଥାଏ । ମୁମ୍ୱାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ତାର ଚିୟରଲିଡର୍ସମାନଙ୍କୁ ୭୦୦୦ ରୁ ୮୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦିଏ । ସେମାନଙ୍କ ଇନ୍‌କମ ମ୍ୟାଚ୍ ଫି ଆକାରରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥାଏ । ଆଇପିଏଲ୍ ସିଜିନ ୧୦ ଆଧାରରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରିତି ସିଜିନରେ ପାଖାପାଖି ୧୦ରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ସେମାନଙ୍କର ଇନ୍‌କମକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥାଏ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଧୋନୀ ଓ ରୋହିତଙ୍କ ସହିତ କୋହଲିଙ୍କୁ ତୁଳନା କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ: ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Virat-Kohli-not-shrewd-franchise-skipper-cant-be-compared-to-Dhoni-and-Rohit-says-Gambhir-50285
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Virat-Kohli-not-shrewd-franchise-skipper-cant-be-compared-to-Dhoni-and-Rohit-says-Gambhir-50285
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 20 Mar 2019 06:31:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କ ମତରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଚତୁର ଅଧିନାୟକ ନୁହନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ୩-୩ ଥର ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଛି । 

କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସକୁ ୨୦୧୨ ଏବଂ ୨୦୧୪ରେ ଚାମ୍ପିଅନ କରାଇଥିବା ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି, କୋହଲି ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଅଟନ୍ତି ବିଗତ ୮ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଟିମକୁ ଚାମ୍ପିଅନ କରାଇ ପାରି ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରୋୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି । ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଚତୁର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଦେଖୁ ନାହିଁ । ତାଙ୍କୁ ରଣନୀତିକ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖୁ ନାହିଁ । ସେ ଆଇପିଏଲ ଜିତି ନାହିଁ । ଜଣେ ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ଭଲ କୁହାଯାଇପାରିବ ଯଦି ଭଲ ରେକର୍ଡ ଥିବ । 

ଆଇପିଏଲରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନେଇ ଗମ୍ଭୀର ଏଠାରେ ଟିପ୍ପଣୀ କରିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି, ବିରାଟ କୋହଲି ଏଭଳି ଅଧିନାୟକ ଯିଏ କି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମାଟିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଟେଷ୍ଟ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି, ଆଇପିଏଲରେ ଧୋନୀ ଏବଂ ରୋହିତ ୩-୩ ଥର ଦଳକୁ ଚାମ୍ପିଅନ ଦେଇଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଶ୍ୱକପରେ ନମ୍ୱର ୪ ରେ ବିରାଟ ଦେଇପାରନ୍ତି ସର୍‌ପ୍ରାଇଜ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-Team-India-can-give-number-4-for-Surprise-in-World-Cup-50280
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-Team-India-can-give-number-4-for-Surprise-in-World-Cup-50280
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Mar 2019 21:27:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଖବର ମିଳିଛି କି ଟିମ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ବିଜୟ ଶଙ୍କରଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଟେକ୍‌ନିକରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି  । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା ବିଜୟ ଶଙ୍କର ପ୍ରେସର୍‌ରେ ଖେଳିପାରୁଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଭାରତ ପାଇଁ ନମ୍ୱର ୪ରେ ବିଜୟ ଲାଭଦାୟକ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ।  

ବିଶ୍ୱକପ ଦଳକୁ ନେଇ ଅନେକ ଝଟ୍‌କା ଦେବାଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇତିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି କ୍ରମରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ତାମିଲନାଡୁର ବଜୟ ଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ୱକପରେ ସାମିଲ କରିପାରେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୩ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦେଇଥିଲା । ସେଭଳି ଯୁବରାଜ ସିଂହ ୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପରେ ପଞ୍ଚମ ବୋଲର୍‌ର ଭୂମିକା ତୁଲାଇବା ସହିତ ମୋଟ ୧୫ଟି ୱିକେଟ ନେଇଥିଲେ । 

ଇଂଲଣ୍ଡରେ ମେ ୩୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟିଂ ତାଲିକାର ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ କାହାକୁ ସ୍ଥିର କରିପାରି ନାହିଁ । ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ ରୁ ୨୦ ଭିତରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ବିଶ୍ୱକପ ଟିମ୍‌ର ଘୋଷଣା କରିପାରେ । ଏ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚତୁର୍ଥ ନମ୍ୱର ଭାରତ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । 

ଚତୁର୍ଥ ନମ୍ୱରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ପାଇଁ ରାଇଡୁ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ଖରାପ ଫର୍ମ ଭାରତ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । କାରଣ ଦିନିକିଆରେ ରାଇଡୁଙ୍କ ଆଭେରେଜ୍‌ ୪୭ରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । 

ଭାରତୀୟ ଦଳ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ସୁତ୍ର ପିଟିଆଇକୁ କହିଥିଲେ କି, ଏହା ସିଧା କଥା କି ୱେଲିଂଟନରେ ୯୦ ରନର ଇନିଂସ ପରଠାରୁ ରାଇଡୁ ସେଭଳି କିଛି ଆଖିଦୃଶିଆ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିନାହାଁନ୍ତି, ଯାହା ଆଧାରରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଭରଷା କରାଯାଇପାରିବ । ଯଦି ସେ ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଇପାରେ । 

ବିଜୟ ଶଙ୍କର ଦିନିକିଆରେ ଉଭୟ ବ୍ୟାଟିଂ ଓ ବୋଲିଂରେ ଦମ୍‌ଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ରାଇଡୁଙ୍କ ଖରାପ ଫର୍ମ ଉପରେ ବିଜୟ ଶଙ୍କରଙ୍କ ଦମ୍‌ଦାର ଇନିଂସ ଭାରି ପଡିପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିସିସିଆଇ ଜାରି କଲା ଆଇପିଏଲ୍‌ର ପୁରା ସିଡ୍ୟୁଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-bcci-has-announced-ipl-scheduled-s-2nd-list-50267
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-bcci-has-announced-ipl-scheduled-s-2nd-list-50267
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Mar 2019 17:51:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିବିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଘରୋଇ ଟି-୨୦ ଲିଗ୍ ଆଇପିଏଲ ସିଜିନ ୧୨ର ବାକି ସିଡ୍ୟୁଲ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ୬ ଏପ୍ରିଲରୁ ମେ ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାକି ୩୯ଟି ମ୍ୟାଚର ସୂଚୀ ରଖାଯାଇଛି । ଏହି ସୂଚୀ ପରେ ଏହି ଲିଗ୍‌ର ଗ୍ରୁପର ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚର ସିଡ୍ୟୁଲ ମିଳିଯାଇଛି । ତଥାପି କ୍ୱାଲିଫାୟର୍ସ ଓ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚର ତାରିଖ ଘୋଷଣା ବାକି ଅଛି ।

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନଜରରେ ରଖି ପୂର୍ବରୁ ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଆଇପିଏଲ ସିଜିନ ୧୨ର ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ସପ୍ତାହର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ରୁ ୦୫ ଏପ୍ରିଲ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ) ଜାରି କରିଥିଲା । ଏହି ଦୁଇ ସପ୍ତାହରେ କେବଳ ୧୭ଟି ମ୍ୟାଚର ସିଡ୍ୟୁଲ ଆସିଥିଲା । ଏବେ ଏହି ଲିଗ୍‌ର ମୋଟ ୫୬ଟି ମ୍ୟାଚର ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ଆଇପିଏଲ୍‌ର ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ଏହି ତାଲିକା ଜାରି କରାଯାଇଛି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>