<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପୌର ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ନ ହଟାଇବାକୁ କୁହାଯିବ: ତାରା ବାହିନୀପତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/tara-bahinipati-says-they-will-request-AICC-not-to-change-the-pcc-president-58885
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/tara-bahinipati-says-they-will-request-AICC-not-to-change-the-pcc-president-58885
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 00:54:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଶୋଚନୀୟ ପରାଜୟ ପରେ କଂଗ୍ରେସର ଜାତୀୟ ନେତା ବଦଳିଛନ୍ତି । ନିଜକୁ ସଭାପତିରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ । ଏହା ପରେ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ନେତୃତ୍ୱରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ରହିଛି । ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶା ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି । ସେ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ଏଆଇସିସି ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଡକରାକୁ ଯାଇଛି । ଏଥିରେ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ସଭାପତି ପଦରୁ ନ ହଟାଇବାକୁ ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କୁ କୁହାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ତାରା ବାହିନୀ ପତି ।

ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଏ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟ ରଖି ବିଧାୟକ ତାରା ବାହିନୀପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପିସିସି ସଭାପତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ କରିବାକୁ କହିବୁ । ଆଗକୁ ପୌର ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ନ ହଟାଇବାକୁ କୁହାଯିବ । ନିରଞ୍ଜନ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବାରେ ନିଜର ସମୟ ଦେଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ କର୍ମୀ ଏକାଠି ଅଛନ୍ତି । ତେଣୁ ପୌର ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ନିରଞ୍ଜନ ରହିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ।

ତେବେ ତାରା ବାହିନୀପତି ଜୟଦେବ ଜେନା ଓ ଶରତଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆସ୍ଥା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ନିରଞ୍ଜନ, ଜୟଦେବ ଓ ଶରତ ଏକାଠି ହେଲେ ଦଳ ସୁଦୃଢ଼ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶପଥ ନେଲେ ୟେଦୁରପ୍ପାଙ୍କ ୧୭ ଜଣିଆ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/karnatak-ministers-take-oath-on-tuesday-58881
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/karnatak-ministers-take-oath-on-tuesday-58881
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 03:08:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

 

କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ସରକାର ଗଢ଼ିଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି ଏସ୍‌ ୟେଦୁରପ୍ପା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କର ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି । ଆଜି ୧୭ ଜଣିଆ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରେ ରହିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନେ । ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାଜୁଭାଇ ଭଲା ୧୭ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥପାଠ କରାଇଛନ୍ତି |

ଜୁଲାଇ ୨୬ ତାରିଖରେ ୟେଦୁରପ୍ପା ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଆଜି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରେ ସଂପ୍ରସାରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରେ ରହିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗଦୀଶ ଶୈଟ୍ଟାର, ପୂର୍ବତନ ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆର୍‌ ଅଶୋକ ଏବଂ କେଏସ୍‌ ଇଶ୍ୱରପ୍ପା । ଏମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ପାହ୍ୟା ମିଳିଛି । ସେହିପରି ଏକ ଏମ୍‌ଏଲ୍‌ସୀ, ଶ୍ରୀନିବାସ ପୂଜାରୀ, ଓ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାବଦୀ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମନ୍ତ୍ରୀଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

ବିଜେପି ଆଲାକମାନ ସଂସଦରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଧେୟକକୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବାରୁ ବିଳମ୍ବରେ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ଗଠନ ହେଲା ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ତୁରନ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ଗଠନ କରିବାକୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ୟେଦୁରପ୍ପା କହିଥିଲେ ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱଙ୍କ ସହିତ ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ । କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଅନୁମତି ମିଳିବା ପରେ ସୋମବାର ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳକୁ ନେଇ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅଶୋଭନୀୟ ଆଚରଣ ରାଜନୈତିକ ଆତଙ୍କବାଦ : ବିଜେପି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Odisha-BJP-Targets-against-BJD-for-misbehaviour-shown-to-Minister-Dharmendra-Pradhan-58831
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Odisha-BJP-Targets-against-BJD-for-misbehaviour-shown-to-Minister-Dharmendra-Pradhan-58831
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 01:19:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ବନ୍ୟା ସମୀକ୍ଷା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଅଶୋଭନୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରେସମିଟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ବିଜେପି ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପୃଥ୍ୱୀରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ । 

ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗଲେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଗଲେ । ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଭାବେ ଅସହିଷ୍ଣୁ ହୋଇ ଗୁଣ୍ଡାଗର୍ଦ୍ଦି ସାହାଯ୍ୟରେ ସେଠାରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯେଉଁ ପ୍ରକାର ଅଶୋଭନୀୟ ଆଚରଣ କରାଗଲା ସେ  ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବିଜେପି ନିନ୍ଦା କରିଛି । ରାଜନୀତି ଲଢେଇ ଭିତରେ ସୀମିତ ରହୁ କିନ୍ତୁ ଏହା ଆତଙ୍କବାଦରେ ପରିଣତ ନ ହେଉ ବୋଲି କହି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତଥା ବିରୋଧୀ ଦଳ ଉପେର ବିଜେପି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପୃଥ୍ୱୀରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । 

ଲଘୁଚାପ କାରଣରୁ ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ବନ୍ୟାସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା । ତେଣୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସେଠାକୁ ବୁଲି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଗତ୧୭ ତାରିଖରେ ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସହ ଏକ ବନ୍ୟା ସମୀକ୍ଷା କରୁଥିବା ବେଳେ କିଛି ପ୍ରତିପକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଅଶୋଭନୀୟ ଆଚରଣ କରିବା ସହ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆରପାରିରେ ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମିଶ୍ର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/national-odisha-patna-former-chief-minister-of-bihar-jagarnath-mishra-passes-away-58824
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/national-odisha-patna-former-chief-minister-of-bihar-jagarnath-mishra-passes-away-58824
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 23:33:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବହୁ ଦିନ ଧରି ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା କାରଣରୁ ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମିଶ୍ରଙ୍କର ନିଧନ ହୋଇଛି । ୮୨ ବର୍ଷରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ତାଙ୍ଜକର ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିହାରରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ନିଧନରେ ବିହାରରେ ୩ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜକୀୟ ଶୋକ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।  

ରାଜନୀତିରେ ନିପୁଣ ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ସେ ବିହାରରେ ତିନି ଥର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇ ପାରିଥିଲେ । ସେ ୧୯୭୫ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ, ୧୯୮୦ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଓ ୧୯୮୯ରେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ୯୦ ଦଶକ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ନିଧନରେ ବିହାରର ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାର ଶୋକ ଜାଗ୍ରତ କରିଛନ୍ତି । 

ଜଗନ୍ନାଥ ମିଶ୍ର ଜଣେ ଅଧ୍ୟାପକରୁ ନିଜର କ୍ୟାରିଅର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେ ବିହାର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଫେସର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିଲେ । ଏହି ମଧ୍ୟରେ ସେ ପାଖାପାଖି ୪୦ଟି ରିସର୍ଚ ପେପର ଲେଖିଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତିନି ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇ ରାଜ୍ୟର କମାଣ ସମ୍ଭାଳି ଥିଲେ । ସେ ବିହାରରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଶେଷ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ତାଙ୍କ ପରେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ଜଗନ୍ନାଥ ମିଶ୍ର ଜଣେ ଏଭଳି ନେତା ଥିଲେ ଯିଏକି ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରୁ ନେତାମାନଙ୍କ ସହ ସୁସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ ।   

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତେଲେଙ୍ଗାନା: ଟିଡିପିକୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା, ୬୦ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦଳ ଛାଡି ଧରିଲେ ପଦ୍ମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Telangana-big-setback-for-Telegu-Desam-Party-around-60-prominent-leaders-join-BJP-58806
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Telangana-big-setback-for-Telegu-Desam-Party-around-60-prominent-leaders-join-BJP-58806
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 19:32:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ଅଗଷ୍ଟ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି (ଟିଡିପି)କୁ ଶକ୍ତି ଝଟକା ଲାଗିଛି । ରାଜ୍ୟର ୬୦ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦଳ ଛାଡି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ସହିତ ହଜାର ହଜାର ସମର୍ଥକ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିକୁ ଭରସା କରିଛନ୍ତି । ବିଜେପିର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । 

ଏହି ଅବସରରେ ଗତ ଜୁନରେ ଟିଡିପି ଛାଡି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଲଙ୍କା ଦିନକରଣ କହିଛନ୍ତି, ଯେତେଦୂର ଆଶା କରାଯାଉଛି, ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଲୋକେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିକୁ ଭରସା କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ତେଲେଙ୍ଗାନା ପାଇଁ ସକରାତ୍ମକ ସଙ୍କେତ । ଦିନକରଣ କହିଛନ୍ତି, ତିନି ତଲାକ ଓ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯିବା ପରେ ପାର୍ଟି ଅନେକ ନୂଆଁ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଯୋଡ଼ି ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । 

ଏହି ଅବସରରେ ଜେପି ନଡ୍ଡା କହିଛନ୍ତି, ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୮ ଲକ୍ଷ ବୁଥରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବ । ଅକ୍ଟୋବରରେ ମଣ୍ଡଳସ୍ତରୀୟ ଏବଂ ନଭେମ୍ବରରେ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ନିର୍ବାଚନ କରାଯିବ । ସେହିଭଳି ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ପୂର୍ବରୁ ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହୋଇଯିବା ପରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୧ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହୋଇସାରିଥିବ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟ୍ରିପଲ ତଲାକ ଉପରେ ଶାହାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ, ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ବଦଳେଇଥିଲେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/National-news-Home-Minister-Amit-Shah-Speaks-On-Triple-Talaq-Bill-Muslim-Women-Got-Their-Ri-58792
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/National-news-Home-Minister-Amit-Shah-Speaks-On-Triple-Talaq-Bill-Muslim-Women-Got-Their-Ri-58792
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Aug 2019 08:24:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ତିନି ତଲାକକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରବିବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ କହିଛନ୍ତି ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ତିନି ତଲାକ ବିଲର ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଟ୍ରିପଲ ତଲାକ ବିଲ ପାସ ହେବା ପରେ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ହକ ମିଳିଛି । ସନ୍ତୁଷ୍ଟିକରଣ ପାଇଁ ତିନି ତଲାକ ବିଲର ବିରୋଧ କରାଯାଉଥିଲା ।

ଅମିତ ଶାହା ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି କିଛି ଦଳକୁ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଚିନ୍ତା ଥିଲା ତେଣୁ ସେମାନେ ଏହାର ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ । କିଛି ଦଳ ସଂସଦରେ ଏହି ବିଲର ବିରୋଧ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଏହା ମୁସଲମାନ ମହିଳା ପ୍ରତି ଅନ୍ୟାୟ ଏହାକୁ ଶେଷ କରିବାର ଅବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଏପରି କରିବାର ସାହାସ ନଥିଲା । 

କଂଗ୍ରେସକୁ ଘେରି ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି  1985 ମସିହାର ଏପ୍ରିଲ 23 ତାରିଖରେ ସୁପିମକୋର୍ଟ ଶାହା ବାନୋଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ, କୋର୍ଟ ତିନି ତଲାକକୁ ଶେଷ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଦେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଏବଂ ତଲାକ ପାଇଁ କାରଣ ଦର୍ଶାଇବା ଦରକାର । କିନ୍ତୁ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ କେତେକ ମୁସଲମାନଙ୍କ ଚାପରେ ଏବଂ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ । 

ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଆଜି ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସକୁ ଲାଜ ନାହିଁ, ସେମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ତିନି ତଲାକ ସପକ୍ଷରେ ସେମାନେ ଅଛନ୍ତି ଏହା ଜାରି ରହିବା ଦରକାର । ସେମାନେ କେବଳ ନିଜର ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହାର ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ । ଶାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରି କହିଛନ୍ତି, ତିନି ତଲାକ ବିଲ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ, ଏଥିରେ ଆଉ କିଛି ନାହିଁ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହରିୟାଣାରେ ଭୁଶୁଡ଼ିବ କଂଗ୍ରେସ ? ରାଲିରେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ, ଦିଗହରା ହୋଇଛି କଂଗ୍ରେସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-congress-party-has-lost-its-way-says-haryana-ex-cm-and-congress-leader-bhupinder-singh-hooda-58785
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-congress-party-has-lost-its-way-says-haryana-ex-cm-and-congress-leader-bhupinder-singh-hooda-58785
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Aug 2019 05:07:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଶୋଚନୀୟ ପରାଜୟ ପରେ କଂଗ୍ରେସରେ ସବୁ କିଛି ଠିକ୍ ଚାଲୁନାହିଁ। ସଞ୍ଜୟ ସିଂହ, ଭୁବନେଶ୍ଵର କଲିତା ପରି ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ପାର୍ଟିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା ବେଳେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଓ ଗୋଆ ପରି ରାଜ୍ୟରେ ପାର୍ଟିକୁ ବିଦ୍ରୋହର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଧାରା ୩୭୦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ପାର୍ଟିରେ ମତଭେଦ ରହିଛି। ଏବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବା ହରିୟାଣାରେ ମଧ୍ୟ ପାର୍ଟିକୁ ଝଟକା ଲାଗିପାରେ। ହରିୟାଣାର ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବରନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ହୁଡ୍ଡା ରବିବାର ରୋହତକରେ ରାଲି କରି କେବଳ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ତା ନୁହଁ ବରଂ ବିଦ୍ରୋହ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଜାହିର କରିଛନ୍ତି। ସେ ପାର୍ଟି ଉପରେ ହମଲା କରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଂଗ୍ରେସ ରାସ୍ତା ଭୁଲି ଯାଇଛି।

ହରିୟାଣର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ହୁଡ୍ଡା ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହିଁ ନିଜ ପାର୍ଟି ଉପରେ ହମଲା କରିଛନ୍ତି। ରବିବାର ରୋହତକରେ ଆୟୋଜିତ ‘ପରିବର୍ତ୍ତନ ମହାରାଲି’ରେ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ହୁଡ୍ଡା ଓ ତାଙ୍କର ଗୋଷ୍ଠୀର ନେତା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ହୁଡ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏବେ କଂଗ୍ରେସ ସେହି କଂଗ୍ରେସ ନୁହଁ। ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ସେ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା ପକ୍ଷରେ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସର ଅନେକ ନେତା ଏହା ବିରୋଧରେ ଥିଲେ।

ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେବେ ସରକାର କିଛି ଭଲ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ମୁଁ ସମର୍ଥନ କରିଥାଏ। ମୋର ଅନେକ ସାଥୀ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାରକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି, ମୋର ପାର୍ଟି ରାସ୍ତା ଭୁଲି ଯାଇଛି। ଏହା ସେ କଂଗ୍ରେସ ନୁହଁ ଯାହା ପୂର୍ବେ ଥିଲା। ଯେବେ ସ୍ଵାଭିମାନ ଓ ଦେଶଭକ୍ତିର କଥା ଉଠେ ତେବେ ମୁଁ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ସାଲିସ କରି ପାରିବି ନାହିଁ। 

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିବେ ହୁଡ୍ଡା ?

ରୋହତକ ରାଲିରେ ଯେଉଁଭଳି ନିଜ ପାର୍ଟିକୁ ସେ କାଠଗଡ଼ାରେ ଛିଡ଼ା କରାଇଛନ୍ତି, ସେଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହୁଡ୍ଡା ନୂତନ ପାର୍ଟି ଗଠନ କରି ପାରନ୍ତି। କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ, ଏହି ରାଲିରେ ସେ ନୂତନ ପାର୍ଟି ଘୋଷଣା କରି ପାରନ୍ତି। ସମ୍ଭବତଃ ଏମିତି କରି ହୁଡ୍ଡା କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ପାର୍ଟି ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ସଙ୍କେତ ଦେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟରେ ପାର୍ଟିର ଦାୟିତ୍ଵ ଦିଆନଯାଏ ତେବେ ସେ ଅଲଗା ରାସ୍ତା ଦେଖି ପାରନ୍ତି।

ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ  ହରିୟାଣା କଂଗ୍ରେସରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କନ୍ଦଳ ଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଶୋକ ତନଓ୍ଵର ଓ ହୁଡ୍ଡା ପରସ୍ପର ବିରୋଧୀ ଅଟନ୍ତି। ହୁଡ୍ଡା ରୋହତକ ରାଲିରେ ନିଜର ଅନୁଗତକୁ ଛାଡ଼ି କଂଗ୍ରେସର କୌଣସି ନେତାଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦେଇନଥିଲେ। ସେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମହାରାଲିରେ ରାଜ୍ୟର ପାର୍ଟି ୟୁନିଟ୍ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଡିଆ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର କୌଣସି ନେତାଙ୍କୁ ଡକାଇନଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଦଳିଲା ସ୍ଵର: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା, କହିଲେ ସାବାସ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/National-odisha-bihar-shotgun-shatrughan-sinha-praised-pm-narendra-modi-speech-on-independence-day-58782
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/National-odisha-bihar-shotgun-shatrughan-sinha-praised-pm-narendra-modi-speech-on-independence-day-58782
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Aug 2019 03:37:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ବିଜେପି ଛାଡ଼ି କଂଗ୍ରେସରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ବଲିଉଡ଼ ତାରକା ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଇଥିବା ଭାଷଣକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବା ଶତ୍ରୁଘ୍ନଙ୍କ ସ୍ଵର ବଦଳି ଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଲାଲକିଲ୍ଲାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଇଥିବା ଭାଷଣ ବହୁତ ସାହସିକ, ତଥ୍ୟ ଆଧାରିତ ଓ ସୂଚନାତ୍ମକ ଥିଲା। ଏଥିରେ ସେ ଦେଶ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟାକୁ ଦମଦାର ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ସିହ୍ନା ଟ୍ଵିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ନେଇ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କିମ୍ବା କୁଖାତ ରହିଛି, ମୁଁ ଏଠାରେ ସ୍ଵୀକାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଆଦରଣୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜୀ ଆପଣ ଲାଲକିଲ୍ଲାରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଦେଇଥିବା ଭାଷଣ ବହୁତ ସାହସିକ, ତଥ୍ୟମୂଳକ ଓ ସୂଚନାତ୍ମକ ଥଲା। ଏଥିରେ ଦେଶ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭାବେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ସାବାସ୍।

କଂଗ୍ରେସ  ଟିକେଟରେ ପାଟନା ସାହିବରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିବା ବଲିଉଡ ତାରକା ତୃତୀୟ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି  କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରଥମରୁ ଅନେକ ଲୋକ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ କହି ସାରିଛନ୍ତି ଯେ କିନ୍ତୁ ଏହି ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନାହାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ପ୍ରଶଂସାର ପାତ୍ର। କାରଣ ଆପଣ ସଠିକ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଭାରତକୁ ଆଗକୁ ନେଇ ଯିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ସହିତ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶର ସମ୍ମୁଖରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭଲ ରୋଡମ୍ୟାପ୍ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।  ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସମୟରେ ହେବ ଏବଂ ନଦୀକୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସ୍ଵପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଅଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ କଥା ହୋଇ ପାରିବି। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା ଦ୍ଵିତୀୟ ଏମିତି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଯିଏ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଭାଷଣକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପି ଚିଦାମ୍ବରମ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସବୁ ତିନି ଭାଷଣକୁ ସ୍ଵାଗତ କରୁଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସାଟେଲାଇଟ ନିର୍ମାଣ କରିବେ ଭୁଟାନ ବୈଜ୍ଞାନିକ- ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/national-odisha-pm-narendra-modi-bhutan-royal-university-speech-58767
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/national-odisha-pm-narendra-modi-bhutan-royal-university-speech-58767
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Aug 2019 22:15:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୨ଦିନିଆ ଭୁଟାନ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି । ଆଜି ଭୁଟାନରେ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ । ଏହି ଅବସରରେ ସେ ସେଠାକାର ରୟାଲ ୟୁନିଭରସିଟି, ଥିମ୍ପୁରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି । 

ଏହି ଅବସରରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି କି, ଭୁଟାନ ନିଜର ଛୋଟ ଉପଗ୍ରହ ଡିଜାଇନ କରିବାକୁ ଏବଂ ଲଂଚ୍ କରିବାକୁ ଏଠାକାର ଯୁବ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଭାରତ ଯାତ୍ରା କରିବେ । ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବହୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବଂ ଇନୋଭେଟର୍ସ ବାହାରିବେ ବୋଲି ମୋର ଆଶା ରହିଛି । ଭୁଟାନର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସାଟେଲାଇଟ ନିର୍ମାଣ କରିବେ ବୋଲି ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି । ଉପଗ୍ରହ ଜରିଆରେ ଟେଲି ମେଡିସିନର ଲାଭ, ଦୁରସ୍ଥ ଶିକ୍ଷା, ମାନ ଚିତ୍ରଣ, ଜଳବାୟୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ, ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଚେତାବନୀ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ଜାଣିହେବ । ଆଜି ଭାରତ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇତିହାସ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ନେଇ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛି । ଭାରତ ଏବଂ ଭୁଟାନ ମଧ୍ୟରେ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନେଇ ନିବିଡତା ରହିଛି । ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଙ୍ଗାଅଙ୍ଗୀ ଭାବେ ଜଡିତ । 

ଦେଶରୁ ଗରୀବି ହଟାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ତୀବ୍ରଗତିରେ କାମ କରି ଚାଲିଛି । ଏହି ସମୟରେ ମୋଦୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ନହେବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲେଖାଯାଇଥିବା ଏକ ପୁସ୍ତକ ବିଷୟରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି କି, ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରେରିତ ହୋଇ ସେ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଛନ୍ତି । ଯୁବ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଆମର ଶକ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି । 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭୁଟାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେରିଙ୍ଗ ଏବଂ ମୋଦୀ ଗତକାଲି ସଂଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ମୋଦୀ କହିଥିଲେ କି, ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଭୁଟାନ ଆସିବା ମୋ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ । ଭୁଟାନ ଆମର ପଡୋଶୀ । ଦୁଇ ଦେଶ ଏକ ସହ ମିଶି ଆଗକୁ ବଢିବେ । ତେବେ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭୁଟାନର ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଭବ୍ୟ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ । ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଗାର୍ଡ ଅଫ ଅନର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ମୋଦୀ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଭୁଟାନ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପିଏମଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅପିଲରୁ ବିଜେପିକୁ ଲାଭ ନେବାକୁ ଦେବନି କଂଗ୍ରେସ, ସମର୍ଥନର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/National-news-Congress-To-Support-Govt-On-Population-Control-58750
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/National-news-Congress-To-Support-Govt-On-Population-Control-58750
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 17 Aug 2019 08:56:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁରୁଣା ଭୁଲରୁ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରି କଂଗ୍ରେସ ଚଳିତ ଥର ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ଯାଇଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ନିଜର ନୀତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ଏହାର ସମର୍ଥନରେ ବାହାରିଛି । ଅନ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳମାନଙ୍କ ଆଶା ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ଯେପରି ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନକରାଯାଉ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପୁଣି ଥରେ ବିଜେପି ପୁଣି ଥରେ ରାଜନୈତିକ ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଲାଲ କିଲ୍ଲାରୁ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଚିନ୍ତାଜନକ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କହିବା ସହ ଛୋଟ ପରିବାରର ପରିକଳ୍ପନାକୁ ଦେଶଭକ୍ତି ସହ ଯୋଡିଥିଲେ । ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପି.ଚିଦମ୍ୱରମ ଏବଂ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ କଥାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପଛରେ ଏହି କାରଣ ରହିଛି । 

କଂଗ୍ରେସ ସହ ଅନ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୁଡିକର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସବୁ ସରକାର ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଗୁଡିକର ପ୍ରଥାମିକତା ରହିଛି । ଏଥିରୁ ଜଣା ପଡୁଛି ଯେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୁଡିକ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଅନାବଶ୍ୟକୀୟ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବେନି । କଂଗ୍ରେସର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ଶାସନକାଳ ସମୟରେ ଏହି ଦିଗରେ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ 2011 ଜଣଗଣନାର ଟ୍ରେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିଗରେ ସଂକେତ ଥିଲା । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧୀରୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଦିଗରେ କେଉଁ କେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ପାରିବ ତାହା ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଚୋଲନା ଜାରି ରହିଛି । 1991 ମସିହାରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା କେ.କରୁଣାକରଣଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିବା କମିଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଯେଉଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ, ସେଥିରେ ଜନପ୍ରିନିଧିନି ମାନଙ୍କୁ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ପିଲା ନ କରିବା ସର୍ତ୍ତ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ଲାଗୁ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଲାଗୁ ହୋଇପାରି ନଥିଲା । କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ଏହା ଉପରେ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରହିଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଆଧାର କରି ମୋଦୀ ସରକାର ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ଏହି ଦିଗରେ ସଠିକ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଆଇନ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ବିରୋଧୀ ଏହି ମାମଲାରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରିବାକୁ ଆଶା ବନ୍ଧିଛି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>