<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସରିଛି ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଫଳାଫଳ ଅପେକ୍ଷାରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Padampur-By-Election-Over-waiting-for-result-101339
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Padampur-By-Election-Over-waiting-for-result-101339
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 03:46:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଗତକାଲି ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଇଭିଏମ ରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି 3ଦଳର ଭାଗ୍ୟ | ଏବେ ଅପେକ୍ଷା ଫଳାଫଳକୁ | କିଏ ଧରିବ ପଦ୍ମପୁରର ଶାସନ ଡୋରି? , ଏସବୁ କୁ ନେଇ ଲୋକେ ଆଶାଆଶଙ୍କାରେ ଥିବାବେଳେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନୀତି | ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି  ବିଜେଡି ଉପସଭାପତି ଦେବୀ ମିଶ୍ର। ସେ କହିଛନ୍ତି ବିଜେଡିର ବିଜୟ ହେବ। 2019ରେ ବିଜେଡି 5 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭୋଟରେ ଜିତିଥିଲା । ଏଥର ତାହା ବହୁ ଗୁଣିତ ହେବ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଚାର ପରେ ବିଜେଡିର ବିଜୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେବା ସହ ଭୋଟ ହାର ବଢିଛି । ଯାହା ବିଜେଡିର ସପକ୍ଷରେ ଯିବ ବୋଲି ସେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ବିଜେପି ଭଲ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟରେ ଜିତିବ ବୋଲି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ପୃଥ୍ବୀରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ। ଅତିକମରେ 10 ହଜାର ଭୋଟରେ ଜିତିବ ବୋଲି ବିଜେପି ଆକଳନ କରିଛି। ତେବେ ପଦମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ କିଏ ଜିତିବ କିଏ ହାରିବ ତାହା ତ ସମୟ କହିବ। କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ ପୂର୍ବରୁ ବାଦବିବାଦ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           MCD ନିର୍ବାଚନ : ଆପ ସରକାରଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ବହୁମତ | ହାତେଇବ ୧୪୯ ରୁ ୧୭୧ଟି ଆସନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/MCD-Election-Result-Will-Be-Out-Tomorrow-101325
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/MCD-Election-Result-Will-Be-Out-Tomorrow-101325
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Dec 2022 23:17:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗତ ରବିବାର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ୍‌ (ମହାନଗର ନିଗମ) ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଏହାର ଫଳାଫଳ ଡିସେମ୍ୱର ୭ରେ ଘୋଷଣା ହେବ। ଡିସେମ୍ୱର ୮ରେ ଗୁଜୁରାତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଜଣାଡ଼ିବ। ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀ ଇଣ୍ଡିଆଟୁଡେ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ନିର୍ବାଚନର ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ କଣ ରହିବ ସେ ଉପରେ ନଜର ପକେଇଲେ ଜଣାଯିବ ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆମ ଆଦମି ପାର୍ଟି ୧୪୯ରୁ ୧୭୧ଟି ଆସନ ପାଇବ। ସେହିପରି ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିକୁ ୬୯ରୁ ୯୧ଟି ସିଟ୍‌ ମିଳିପାରେ। ଅନ୍ୟପଟେ ଏଥିରେ କଂଗ୍ରେସ ଖାତାକୁ ମାତ୍ର ୦୩ ରୁ ୭ଟି ଆସନ ଯାଇପାରେ ବୋଲି ଏକଜିଟ୍‌ ପୋଲରେ କଳନା କରାଯାଇଛି। ଏହାସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟରେ ୫ରୁ ୯ଟି ଆସନ ରହିଥିବା ଏକଜିଟ ପୋଲରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସୋମବାର ଦିନ ତିନିଟି ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଦିଲ୍ଲୀର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ଏମସିଡି) ସର୍ଭେରେ AAP ପାଇଁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବିଜୟ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ପରେ ଦଳ କହିଛି ଯେ AAP ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଭଲ କାମ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। ସର୍ଭେ ପୂର୍ବାନୁମାନ | ସୋମବାର ଦିନ ଏକଜିଟ୍ ସର୍ଭେରେ ନାଗରିକ ସଂଗଠନରେ ବିଜେପିର 15 ବର୍ଷର ଶାସନ ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ସମସ୍ତ ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ କଂଗ୍ରେସକୁ 10 ଟି ସିଟ୍ କମ୍ ଦେଇଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୋଟ ଦେଉଛନ୍ତି ପଦ୍ମପୁରବାସୀ | ଦିନ 1ଟା ସୁଦ୍ଧା 46.96 ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ । ଅପରାହ୍ନ 4ଟା ଯାଏଁ ଚାଲିବ ଭୋଟିଂ ।
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Padampur-By-Election-101307
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Padampur-By-Election-101307
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Dec 2022 01:44:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପଦ୍ମପୁର ମୈଦାନରେ ତିନି ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସମେତ 10 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ପଦ୍ମପୁରବାସୀ ମତଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡିକରେ ଲାଗିଛି ଭିଡ । ସକାଳ 7ଟାରୁ 319ଟି ବୁଥରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅପରାହ୍ନ 4ଟା ଯାଏଁ ଏହି ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ଚାଲିବ । ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡିକରେ ଭିଡ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ପୁଲିଂ ବୁଥ ଗୁଡ଼ିକରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇଛି ।

ଦିନ 1ଟା ସୁଦ୍ଧା 46.96 ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଛି । ତେବେ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଚାଲିଛି ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ୧୨ ଜଣ ଜୋନାଲ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ, ୩୬ ସେକ୍ସନ ଅଫିସର, ୪୫ ମୋବାଇଲ ପୋଲିସ ପାର୍ଟି ଯାଞ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ୪ଟି ବୁଥରେ ଇଭିଏମ ତ୍ରୁଟି ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଚାରୋଟି ବ୍ୟାଲେଟ ୟୁନିଟ୍, ତିନୋଟି କଂଟ୍ରୋଲ ୟୁନିଟ, ଆଠଟି ଭିଭିପାଟ ବଦଳ କରାଯାଇଛି । ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ମତଦାନ କରିବାକୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଚାଲିଛି ମତଦାନ । ଦିନ 11ଟା ସୁଦ୍ଧା 29.73% ମତଦାନ ହୋଇଛି ।
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Voting-For-Padampur-By-Election-101298
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Voting-For-Padampur-By-Election-101298
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Dec 2022 23:30:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଚାଲିଛି ମତଦାନ । ଦିନ 11ଟା ସୁଦ୍ଧା 29.73% ମତଦାନ ହୋଇଛି । ଅପରାହ୍ନ ୪ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ଭୋଟ । ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର ମତଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରେସମିଟ କରି ପଦ୍ମପୁର ବାସୀ ଙ୍କୁ ଅପିଲ କଲେ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ । ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ବ୍ୟତୀତ ୯ କମ୍ପାନୀ ପାରା ମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭୋଟ ସରିବା କ୍ଷଣି ପୋଲିଂ ପାର୍ଟିଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ୧୨ ଜଣ ଯୋନାଲ  ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ, ୩୬ ସେକ୍ଟର ଅଫିସର, ୪୫ ମୋବାଇଲ ପୋଲିସ ପାର୍ଟି ତଦାରଖ କରୁଛନ୍ତି । 

ମକ୍‌ ପୋଲ୍‌ ସମୟରେ ୪ଟି ବୁଥ୍‌ରେ ମତଦାନ ସମୟରେ ୪ଟା ବୁଥ୍‌ରେ ଇଭିଏମ ତ୍ରୁଟି ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ୍ ସୁଦ୍ଧା ୪ଟା ବ୍ୟାଲଟ ୟୁନିଟ, ୩ଟା କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ୟୁନିଟ, ୮ ଟା ଭିଭିପାଟ ରିପ୍ଲେସ କରାଯାଇଛି |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚାଲିଛି ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ |
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Gujarat-Assembly-Election-2022-101297
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Gujarat-Assembly-Election-2022-101297
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Dec 2022 23:30:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚାଲିଛି ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ | ଗୁଜୁରାଟର ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ନିଶାନ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ନିଜର ମତଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଗୁଜରାଟର 14 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ 93 ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ କରାଯାଉଛି | ଗୁଜୁରାଟ ନିର୍ବାଚନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 61 ଟି ଦଳର 833 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିବାଦରେ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାର ଭାଗ୍ୟ 2.51 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର ହେବ।

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି | ସକାଳ 11 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 19.17% ଭୋଟରଙ୍କ ମତଦାନ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି | "ମୁଁ ଦେଲି ଭୋଟ, ଆପଣ ବି ଦିଅନ୍ତୁ ଭୋଟ୍ । ଆସନ୍ତୁ ବିପୁଳ ମତଦାନ କରି ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବା" ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଜନସାଧାରଣ ମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଜି ଚାଲିଛି ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା |
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Voting-For-Padampur-By-Election-101294
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Voting-For-Padampur-By-Election-101294
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Dec 2022 22:44:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଜି ଚାଲିଛି ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା | ସକାଳ 7 ଟାରୁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ଅପରାହ୍ନ 4 ଯାଏ ଚାଲିବ | ପଦ୍ମପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ର ମୋଟ  319 ଟି ବୁଥ ରେ ମୋଟ 2 ଲକ୍ଷ 69 ହଜାର 326 ଜଣ ଭୋଟର ସେମାନଙ୍କ ମତଦାନ  ସାବ୍ୟସ୍ତ  କରୁଛନ୍ତି ,ମୋଟ ଭୋଟର ଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 1 ଲକ୍ଷ 30 ହଜାର 331 ଜଣ ପୁରୁଷ ଓ 1 ଲକ୍ଷ 28 ହଜାର 981 ମହିଳା ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି | 

ଏହା ଭିତରେ ୧୫ଟି ମଡେଲ, ୬ଟି ପିଙ୍କ୍ ବୁଥ ରହିଛି। ୭୯ଟି ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବୁଥ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମୋଟ୍ ୧୪୧୩ ଜଣ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ୯ କମ୍ପାନୀ ସିଆରପିଏଫ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସକାଳ ୯ଟା ସୁଦ୍ଧା ୮.୫ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଛି । ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ୍ତାକାଲି ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Voting-Will-Be-Performed-Tomorrow-For-Padampur-By-Election-101287
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Voting-Will-Be-Performed-Tomorrow-For-Padampur-By-Election-101287
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 04 Dec 2022 00:43:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସ୍ତୁତି | ସଜାଯାଉଛି ଭୋଟ କେନ୍ଦ୍ର | ଆସନ୍ତାକାଲି ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ | ତା ପୂର୍ବରୁ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଅନେକ ପ୍ରସ୍ତୁତି | ମୋଟ୍‌ ୩୧୯ ବୁଥ୍‌ ରେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ମାତ୍ର ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭୪ଟି ବୁଥ ମାଓପ୍ରବଣ ଅଂଚଳରେ ଥିବାରୁ ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି | ସକାଳ ୭ଟାରୁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅପରାହ୍ଣ ୪ଟାରେ ସରିବ | ନିରପେକ୍ଷ ଓ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ମତଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ଅପିଲ୍ । ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ପ୍ରଚାର ବନ୍ଦ ରହିଛି । ନେତା ଓ କର୍ମୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅପିଲ କରିଥିଲେ । ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ମୋଟ ୩୧୯ଟି ବୁଥରେ ୧୨୭୬ ଜଣ ପୋଲିଂ ଅଧିକାରୀ ୧୨୮ ଜଣ ରିଜର୍ଭ ପୋଲିଂ ଅଧିକାରୀ ରହିବେ | 

ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ଲକରେ ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ମୋଟ୍ ୬ଟି ପିଙ୍କ ବୁଥ୍ ଓ ୧୫ଟି ଆଦର୍ଶ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ର କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଉପନିର୍ବାଚନରେ ମୋଟ୍ ୬୬୭ଟି ଗାଡ଼ି ବ୍ୟବହାର ହେବ । ୩୮ ଜଣ ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀ, ୩୪ ସେକ୍ସନ ସିଆର୍ପିଏଫ୍, ୩୧୯ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ, ୧୨୩ ଜଣ ହୋମଗାର୍ଡ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିବେ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           2022 ଦିଲ୍ଲୀ ମହାନଗର ନିଗମ ନିର୍ବାଚନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/MCD-Election-2022-101286
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/MCD-Election-2022-101286
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 04 Dec 2022 00:18:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚାଲିଛି ମହାନଗର ନିଗମ ନିର୍ବାଚନ | ଦିଲ୍ଲୀ ମହାନଗର ନିଗମ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସକାଳ ୮ଟାରୁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ୨୫୦ଟି ୱାର୍ଡରେ ଭୋଟିଂ ପାଇଁ ୧୩ ହଜାର ୬୩୮ ବୁଥ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି | ଭୋଟକୁ ଆଖିରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇଛି । ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଂଚଳରେ ଗତକାଲିଠୁ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରି କଡା ସୁରକ୍ଷା ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିବା ସହ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯାଇଛି । ଏଥିସହ ଭୋଟ ଦେବା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଓ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ରାଇ ସାଇକେଲର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ମହାନଗର ନିଗମ ନିର୍ବାଚନରେ ମୋଟ ୧ କୋଟି ୪୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର ନିଜ ମତ ଅଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ୧ହଜାର ୩୪୯ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବେ । ଦିଲ୍ଲୀ ନଗର ନିଗମର ୨୫୦ ୱାର୍ଡରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି ୧ହଜାର ୩୪୯ ପ୍ରାର୍ଥୀ ।

ଦିଲ୍ଲୀ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶାସନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇଁ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି (ଏଏପି) ନାଗରିକ ସଂସ୍ଥାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନେଇ ଆଶା ରଖିଥିବାବେଳେ ଆଗାମୀ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଧାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ସର୍ବାଧିକ ୱାର୍ଡ ଜିତିବାକୁ ଆଶା ରଖିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ସହରରେ କଂଗ୍ରେସ ନିଜର ହଜିଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ପୁନଃ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। MCD ନିର୍ବାଚନରେ 40,000 ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ 20,000 ହୋମଗାର୍ଡ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାରାମିଲିଟାରୀ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ଫୋର୍ସର 108 ଟି କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ୭ରେ ହେବ ଭୋଟ୍ ଗଣତି |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଦ୍ମପୁରରେ ହେବି ୱେଟଙ୍କ ପ୍ରଚାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/-101281
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/-101281
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 02 Dec 2022 03:02:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଡିସେମ୍ବର 5ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଜି ପଦ୍ମପୁରରେ ଚାଲିଛି ହେଭିୱେଟଙ୍କ ପ୍ରଚାର | ଫୋକସରେ ପଦ୍ମପୁର ଥିବା ସ୍ଥଳେ ଆଜି ଶାସକ ଦଳର ସୁପ୍ରିମୋ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜେଡି ପାର୍ଥୀ ବର୍ଷା ବରିହାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଜେପି ପାର୍ଥୀ ପ୍ରଦୀପ ପୁରୋହିତଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ମଇଦାନକୁ ଓଲ୍ହାଇଛନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ |ପାଇକମାଳ ଓ ଝାରବନ୍ଧରେ ହେଇଥିବା ଜନସଭାରେ ଯୋଗଦେଇ ବିଜେଡି ପାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି ନବୀନ ପଟନାଏକ | ଏହାସହ ପଦ୍ମପୁରବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତା ଜାରୀ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ |ଯାହାକୁ ନେଇ ବିଜେଡି କ୍ୟାମ୍ପରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ସାହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଜନସଭାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି, "ବିଜେଡି ସରକାର ସବୁବେଳେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଛି , କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳୀଙ୍କୁ ୧ ହଜାର ଓ ସିଜିନାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ବୋନସ ଦିଆଗଲା ଯାହାକି ସାରା ଦେଶରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମ | ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ବୋନସ ଦିଆଯିବ | ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ମୁଁ କଥାରେ ନୁଁହ ବରଂ କାମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ବୋଲି କହିଛି ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ | ମା ମାନଙ୍କର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଓଡିଶା ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ | ମା ମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ୟୋଗୀ କରିବା ଆମର ଲକ୍ଷ | ଆପଣ ମାନଙ୍କର ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ସେସବୁ ଅତିଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ କରାଯିବ" | 


ସେପଟେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ମଧ୍ୟ ଆଜି ପଦ୍ମପୁର ଯାଇ ଦଳୀୟ ପାର୍ଥି ପ୍ରଦୀପ ପୁରୋହିତଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିଛନ୍ତି | 2001 ରେ ବରଗଡର ତତ୍କାଳୀନ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଥିଲେ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ | ପଦ୍ମପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳିର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅପରାଜିତା ପ୍ରଚାର କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ଯାହା ଦଳ ପାଇଁ ବେଶ୍ ଗୁରୁତ୍ୱବହନ କରୁଛି |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ହିମାଚଳରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ; ୪୧୨ ଆଶାୟୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Himachal-Pradesh-Assembly-Elections-2022-101177
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Himachal-Pradesh-Assembly-Elections-2022-101177
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 12 Nov 2022 00:17:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ | ୬୮ ଆସନରେ ୧୨ ଆଶାୟୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି | ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ | ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୭ ହଜାର ୮ଶହ ୮୪ଟି ବୁଥ୍ କରାଯାଇଛି |

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଚାଲିଛି ତ୍ରିମୁଖୀ ଲଢେଇ | ବିଜେପି, କଂଗ୍ରେସ ଓ ଆପ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଟକ୍କର | ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଇତିହାସ କହୁଛି କହୁଛି, ଏଠାରେ ପ୍ରତି ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟର ସରକାର  ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ଯେଉଁ ଦଳ କ୍ଷମତାରେ ଥାଏ, ତାକୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ତେବେ ଏଥର ଇତିହାସ ବଦଳିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଲାଗିରହିଛି | ତେବେ ବିଜେପି ପୁଣିଥରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିବ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛି |

ଅନ୍ୟପଟେ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାରରେ ଅନେକ ଲୋଭନୀୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି | ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଜନାଦେଶ ଡିସେମ୍ବର 8 ତାରିଖରେ ଆସିଲେ ଇତିହାସ ବଦଳୁଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣାପଡିବା | ମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସଦୃଶ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର ଯୁଗରେ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ  | କାରଣ ୨୪ ବର୍ଷ ପରେ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ପରିବର୍ତେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅର୍ଥାତ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାଡଗେ ଦଳର ମୁଖିଆ ପଦ ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି | ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାରରୁ ନିଜକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୂରେଇ ରଖିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି କୌଣସି ଲାଭ କିମ୍ବା କ୍ଷତି ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ନୁହେଁ, ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାଡଗେ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ସଂଗଠନର ଖାତାକୁ ସିଧାସଳଖ ଯିବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି |

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>