<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସ୍ଥଗିତ ହେଲା ପିପିଲିରେ ଆସନ୍ତା 17ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନ, ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ସାନି ବିଜ୍ଞପ୍ତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Pipili-sani-election-date-will-fix-said-by-CEO-82545
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Pipili-sani-election-date-will-fix-said-by-CEO-82545
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Apr 2021 11:42:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ହଠାତ ଗତକାଲି ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି । କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସରଙ୍କ ପାୱାର ବଳରେ ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ସାନି ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିବେ ।

ତେବେ ପିପିଲି ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିବା ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର କାଏମ ରିହିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ନୂତନ ପ୍ରର୍ଥୀ ଦେବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ । ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଯେଉଁ ଦିନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିବେ ତାହାର 7 ଦିନ ଭିତରେ ନୋମିନେଶନ ଫାଇଲ ହେବ । ଯେଉଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରହିଛି ସେହି ଅନୁସାରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବ । ଅତିକମରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାଥିଙ୍କୁ ପ୍ରଚାର କରିବା ପାଇଁ 15 ଦିନ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ । କେବଳ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାଥି ହିଁ ନୋମିନେଶନ ଫାଇଲ ପାରିବେ ।

ଆମେ ଗତକାଲି ପ୍ରାଥିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛୁ । ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ । ଯେବେ ବି ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବ ତାହା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କମିଶନର ସୁଶୀଲ କୁମାର ଲୋହାନି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆସନ୍ତା 17 ତାରିଖରେ ପିପିଲି ଆସନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥାନ୍ତା । ଆଉ ମାତ୍ର 2 ଦିନ ବାକିଥିଲା । ଗତକାଲି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ ମଙ୍ଗରାଜ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତ । ପ୍ରଚାର ବେଳେ ଅଜିତ ମଙ୍ଗରାଜ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ।

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପିପିଲି ପ୍ରଚାର ତାତି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/State-BJP-president-Sameer-Mohanty-targeted-the-chief-minister-Naveen-Patnaik-82460
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/State-BJP-president-Sameer-Mohanty-targeted-the-chief-minister-Naveen-Patnaik-82460
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Apr 2021 13:38:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପିପିଲି, ଏପ୍ରିଲ ୧୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଉ ମାତ୍ର ୩ ଦିନ ପରେ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏବେ ପିପିଲି ରେ ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ବଢିଛି ପ୍ରଚାର ତାତି । ତିନି ଦଳର ହେଭି ୱେଟ୍ ନେତା ମାନେ ପ୍ରଚାର ମଇଦାନ କୁ ଓହ୍ଲାଇଥିବା ବେଳେ ଗତ କାଲି ବିଜେଡ଼ି ସୁପ୍ରିମୋ ମଧ୍ୟ ଦଳ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ମାଗିବାକୁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଙ୍ଗ ଜରିଆଡେ ପିପିଲିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଅନୁମାନ ଅନୁଯାଇ ପିପିଲି ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଯାହା ଏବେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସମାଲୋଚନାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇଛି ବିରୋଧିଙ୍କ ପାଇଁ ।

ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଟି ଉପ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ସେହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଚାର କରି ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ହେଲେ ସେହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ବିକାଶ ଚିତ୍ର ଏବେବି ବିକଳ । ତେବେ କାଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭର୍ଚ୍ୟୁଆଲ ରାଲି ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗଟ କରି ୫ ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛନ୍ତି ସମୀର ମହାନ୍ତି ।

ପ୍ରଶ୍ନ ନଂ ୧ - କାହିଁକି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିପିଲି ବାସୀଙ୍କୁ ଫୋନି ସହାୟତା ମିଳିପାରିନି? କେନ୍ଦ୍ରରୁ ସହାୟତା ରାଶି ଆସିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା କାହିଁକି ଏବେବି ପଲିଥିନ ତଳେ କଟୁଛି ପିପିଲି ବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ।

ପ୍ରଶ୍ନ ନଂ ୨ - ଯଦି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବେ ପିପିଲି ର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ତାହାଲେ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ପିପିଲି ବିକାଶର ଦାୟିତ୍ୱ କାହାର ଥିଲା? ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ।

ପ୍ରଶ୍ନ ନଂ ୩ - ପିପିଲିର ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଦଳିତ ଝିଅ ବେବିନା ଓ ଇତିଶ୍ରୀଙ୍କୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନ୍ୟାୟ ମିଳିଛି କି?

ପ୍ରଶ୍ନ ନଂ ୪ - ପିପିଲିରେ କାହିଁକି ବଡୁଛି ହିଂସା?

ପ୍ରଶ୍ନ ନଂ ୫ - ଅନେକ ହିଂସା କାଣ୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ ଓ ପଳାତକ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ଧିରେନ୍ଦ୍ର ସାମନ୍ତରାୟ ଓ ରାଜାଙ୍କୁ ନବୀନ ନିବାସରେ ଭେଟି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ହିଂସା କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉ ନାହାନ୍ତି କି?

ଏହି ୫ଟି ପ୍ରଶ୍ନ କରି ଏବେ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘେରିବା ସହିତ ଅତି ଶୀଘ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ରଖନ୍ତୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସମୀର ମହାନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନ: ଆଜି ପ୍ରଚାର କରିବେ ଅମିତ ଶାହା-ରାଜନାଥ ସିଂହ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Union-Home-Minister-Shah-Defence-Minister-Rajnath-to-hold-multiple-election-rallies-in-WBengal-today-82446
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Union-Home-Minister-Shah-Defence-Minister-Rajnath-to-hold-multiple-election-rallies-in-WBengal-today-82446
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Apr 2021 07:35:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋଲକାତା, ଏପ୍ରିଲ ୧୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଆଜି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି)ର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଲାଗି ରାଲି ଓ ଜନସଭା ଜରିଆରେ ପ୍ରଚାର କରିବେ । ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପଂଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଜି ଜନସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ସହ ରୋଡ ଶୋ’ରେ ସାମିଲ ହେବେ । 

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଦାର୍ଜିଲିଂରେ ଏକ ଜନସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବେ । ଏହା ପରେ ସେ ନାଗରକଟା ଓ ଇସଲାମପୁରରେ ମଧ୍ୟ ଜନସଭାରେ ଯୋଗଦେବେ । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ବିଧାନନଗରରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବେ । 

ସେହିଭଳି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ସର୍ବସାଧାରଣ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ସେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ୧୫ରେ କରୀମପୁରରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ । ଏହା ପେର ମଧ୍ୟମଗ୍ରାମରେ ଜନସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ପରେ ସ୍ୱରୂପ ନଗରରେରେ ଆଜି ପ୍ରଚାର ଶେଷ କରିବେ । ସୂଚନାଯାଗ୍ୟ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଆଗାମୀ ୧୭ ତାରିଖରେ ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଭୋଟଗଣତି ଓ ଫଳାଫଳ ମେ’ ମାସ ୨ ତାରିଖରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହାଇଦରକୁ ନ ଖୋଜି ପିପିଲିରେ ପୋଲିସ , ଶାସକ ଦଳକୁ ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତାଇବା ପାଇଁ ଚଳାଇଛି ଚେଷ୍ଟା: ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Sambit-patra-targets-BJD-and-police-for-Pipili-Election-82411
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Sambit-patra-targets-BJD-and-police-for-Pipili-Election-82411
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 12 Apr 2021 14:21:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସମଗ୍ର ଭାରତ ବର୍ଷ ଚାହୁଁଛି ବିକାଶ ଓ ପରିବର୍ତ୍ତନ । ପିପିଲି ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘ 35 ବର୍ଷର ଗୁଣ୍ଡାରାଜକୁ ଛାଡି ବିକାଶ ସହ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ମାତ୍ର ଶାସକ ଦଳକୁ ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତାଇବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ସବୁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛି । ପିପିଲିରେ ଅବାଧ ଓ ମୁକ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପୋଲିସ ବାଧକ ସାଜୁଛି ବୋଲି କହି ଟାର୍ଗେଟ କଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର ।

ପିପିଲିରେ ଗତକାଲି ବିଜେପିର କର୍ମୀ ମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି । ଏପରିକି ବିଜେଡିର ଲୋକମାନେ ବିଜେପିର ମହିଳା କର୍ମୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରିଛନ୍ତି । ଯୁଧିଷ୍ଠିର ସାମନ୍ତ ରାୟଙ୍କ ପୁଅ ଧୀରେନ୍ଦ୍ର ସାମନ୍ତ ରାୟ ଙ୍କ ନାମରେ 302 ର ତିନୋଟି ମକଦ୍ଦମା ରହିଛି । ସେହିପରି ପ୍ରିୟବ୍ରତ ସାମନ୍ତ ରାୟ ଓ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସାମନ୍ତ ରାୟ ଙ୍କ ନାମରେ ବି ଅନେକ ମାମଲା ରହିଛି ଓ ଏମାନଙ୍କୁ ପଳାତକ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏଇ ମାନେ ନିର୍ବାଚନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଯେଉଁମାନେ ବିଜେଡ଼ି ଛାଡ଼ି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଡ଼ରାଇବା ସହ ଧମକାଉଛି । ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ବିଜେଡିକୁ ଜିତାଇବା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି ।

ନିର୍ବାଚନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେଡି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛି ଆଉ ବିଜେଡିକୁ ଜିତାଇବାକୁ ଉଭୟ ସରକାରୀ ଦଳ ଓ ପୋଲିସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି । ଆଜି ପୋଲିସ ଡିଜି ଓ ଫୋର୍ସ ପିପିଲି ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ହାଇଦରକୁ ନ ଖୋଜି ପୋଲିସ ପିପିଲିରେ କଣ କରୁଛି  । ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟ କଟକରୁ ହାଇଦର ଫେରାର ହୋଇଛି । 36 ଘଣ୍ଟା ପରେ ବି ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି । ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଉପରେ ଆମର ଭରସା ନାହିଁ ତେଣୁ  କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଫୋର୍ସକୁ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନରେ ମୁତୟନ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିକଟରେ ଆମେ ଦାବି ରଖିବୁ ।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଆଜି ୩ଟି ରାଲି, ଅମିତ ଶାହା କରିବେ ରୋଡ ଶୋ’
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Nation-PM-Modi-and-home-Minister-Amit-Shah-to-join-election-campaign-in-WB-82386
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Nation-PM-Modi-and-home-Minister-Amit-Shah-to-join-election-campaign-in-WB-82386
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 12 Apr 2021 06:59:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମତଦାନ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆହୁରି ୪ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଏଥି ପାଇଁ ରାଜନେତାଙ୍କ ପ୍ରଚାର ଜୋରଦାର ଚାଲିଛି । ଏବେ ପଂଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଲାଗି ପ୍ରଚାରରେ ନେତାମାନେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୩ଟି ରାଲି କରିବେ । ସେହିଭଳି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଡ ଶୋ’ କରିବେ । 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଆଜି ମଧ୍ୟାହ୍‌ଣ ୧୨ଟାରେ ବର୍ଦ୍ଧମାନରେ ରାଲି କରିବେ । ଏହା ପରେ ସେ ୧୨ଟା ୪୫ରେ କଲ୍ୟାଣୀରେ ଜନସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ମୋଦୀଙ୍କ ତୃତୀୟ ରାଲି ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ୧୫ରେ ବାରାସାତରେ ହେବ । ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତର ବଂଗାଲର କାଲିମ୍ୟୋଙ୍ଗରେ ରୋଡ ଶୋ’ କରିବେ । ସେ ଧୂପଗୁଡିରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁସାରେ ସେ ଆଜି ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ୩୦ରେ ଶାହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ଶାହା ଅପରାହ୍ନ ୧ଟା ୪୦ରେ ଧୁପଗୁଡୀରେ ଜନସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲଘଂନ ଅଭିଯୋଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Mamata-Banerjees-appeal-to-Muslims-violated-model-code-of-conduct-says-Election-Commission-82207
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Mamata-Banerjees-appeal-to-Muslims-violated-model-code-of-conduct-says-Election-Commission-82207
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 08 Apr 2021 11:33:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋଲକାତା, ଏପ୍ରିଲ ୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସଂଖ୍ୟା ଲଘୁ ଏକାଠି ହୁଅ ଓ ଭୋଟ୍ ଦିଅ, ଦିଦିଙ୍କ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ଏବେ ଅଡୁଆରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ । ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ କମ୍ୟୁନାଲ ଅପିଲ କରିଥିବାରୁ ଏବେ ଦିଦିଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ।

ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୩ ତାରିଖରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାକୁ ସମ୍ଭୋଧିତ କରିବା ସମୟରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁସଲମାନମାନେ ନିଜର ଭୋଟ୍ ବିଭାଜନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ସେମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ଗୋଟିଏ ଦଳକୁ ଭୋଟ୍ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ତେଣୁ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଏକାଠି ହୁଅ ଓ ଭୋଟ୍ ଦିଅ ।

ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଏହି କମ୍ୟୁନାଲ ଅପିଲ କୁ ବିରୋଧ କରି ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲଘଂନ ଦର୍ଶାଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରି ଜବାଦ ଦେବା ପାଇଁ ନତର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦିଦିଙ୍କୁ ଜବାବ୍ ଦେବା ପାଇଁ ୪୮ ଘଣ୍ଟାର ସମୟ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ବିଜେପି ସଭାପତିଙ୍କ ଗାଡ଼ି ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଲେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-WB-BJP-state-president-Dilip-Ghosh-convoy-attacked-in-Coochbehar-82186
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-WB-BJP-state-president-Dilip-Ghosh-convoy-attacked-in-Coochbehar-82186
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 08 Apr 2021 05:57:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋଲକାତା, ଏପ୍ରିଲ ୦୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଦିଲୀପ ଘୋଷଙ୍କ ଗାଡ଼ି ଉପରକୁ କୁଚବିହାରରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ଖବର ଆସିଛି । ଦିଲୀପ ଘୋଷଙ୍କ ଗାଡ଼ି ଉପରେ ଶୀତଲକୁଚୀରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ଦିଲୀପ ଘୋଷ ଫେସବୁକ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରାଯାଇଛି । ଭିଡିଓରେ ଘୋଷ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧିଥିବା ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଦିଲୀପ ଘୋଷ ଯେଉଁ କାରରେ ବସିଥିଲେ, ଏହାର କାଚ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି । ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଟିଏମ୍‌ସି ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ମାତ୍ର ଆଶ୍ୱସ୍ତିର କଥା ଯେ, ଦିଲୀପ ଘୋଷ ଆଘାତ ପାଇ ନାହାନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଜାରି ରହିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ଆହୁରି ୫ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟର ମତଦାନ ହେବ । ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଜାରି ଥିବା ବେଳେ ନେତାଙ୍କ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ । ନିକଟରେ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଓ ମୋୟନା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଶୋକ ଡିଣ୍ଡାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । ପୂର୍ବ ମେଦିନାପୁରର ମୋୟନାରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ଡିଣ୍ଡାଙ୍କ କାର ଉପରେ ଲାଠିମାଡ଼ ହୋଇଥିଲେ । କିଛି ଲୋକ ଡିଣ୍ଡାଙ୍କ କାର ଉପରକୁ ପଥରମାଡ଼ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଅଶୋକ ଡିଣ୍ଡା ଆଘାତ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର କାର ବ୍ୟାପକ ଭାବେ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ବିଜେପି ନେତା ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଗାଡ଼ି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେପିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ କରିବେ ସମ୍ବୋଧନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Nation-PM-Narendra-Modi-to-address-party-workers-on-BJPs-Foundation-Day-today-82108
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Nation-PM-Narendra-Modi-to-address-party-workers-on-BJPs-Foundation-Day-today-82108
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Apr 2021 05:58:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୦୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି)ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଅବସରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ବିଜେପିର ୪୧ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ ମୋଦୀ ପାର୍ଟିକୁ ଅଧିକ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ନେତାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବେ । ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା ମଧ୍ୟ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଜି ପୂର୍ବାହ୍‌ଣ ୧୦ଟା ୩୦ରେ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଦେଶର ୪ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଂଚଳରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଜାରି ରହିଛି । ବିଜେପିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଅବସରେ ବୁଥ ସ୍ତରରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଦଳୀୟ ନେତାମାନେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଓ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ୱେବିନାର ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବେ । 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ୧୯୫୧ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ  ଜନ ସଂଘ ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା ।  ସ୍ୱର୍ଗତଃ ଶ୍ୟାମ ପ୍ରସାଦ ମୁଖ୍ୟାର୍ଜୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା । ପରେ ଏହା ୧୯୭୭ରେ ବିଭିନ୍ନ ଦଳ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଜନତା ପାର୍ଟି ନାଁରେ ମଧ୍ୟ ଜଣା ଥିଲା । ବର୍ଷ ୧୯୮୧ ମସିହା ଆଜିର ଦିନ (ଏପ୍ରିଲ ୬)ରେ  ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିଜେପିର ରୂପ ନେଇଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଅନୀଲ ଦେଶମୁଖ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Anil-Deshmukh-resigned-as-Maharashtra-Home-Minister-82095
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Anil-Deshmukh-resigned-as-Maharashtra-Home-Minister-82095
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Apr 2021 14:46:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ଦେଶମୁଖ ଆଜି ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ମୁମ୍ବାଇର ପୂର୍ବ କମିଶନର ପରମବୀର ସିଂହ ବିଗତ ଦିନରେ ଚିଠି ଲେଖି ଅନିଲ ଦେଶମୁଖଙ୍କ ଉପରେ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଅନିଲ ଦେଶମୁଖ ସମସ୍ତଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ ବନିଯାଇଥିଲେ ।

 

ସୋମବାର ଯେତେବେଳେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତକୁ ମଂଜୁରୀ ଦେଲେ, ଅନିଲ ଦେଶମୁଖ ନିଜ ପଦ ପରିତ୍ୟାଗ କଲେ । ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ସିବିଆଇକୁ ପରମବୀର ସିଂହଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ଦେଶମୁଖଙ୍କ ଉପରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ଆରୋପର ୧୫ ଦିନ ଭିତରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

 

ପରମବୀର ସିଂହ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏନେଇ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ପରମବୀରଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ, ଦେଶମୁଖ ଅନେକ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । 

 

ଏହାପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ଭୂକମ୍ପ ଆସିଯାଇଥିଲା । ଏମିତିକି ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଣ ପାଇଁ ଏଫଆଇଆର କରାଯାଇନାହିଁ ।

 

କୋର୍ଟ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସିଂହଙ୍କୁ କହିଥିଲେ, ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଫଆଇଆର ହୋଇନାହିଁ, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିବିଆଇ ଯାଂଚ ଆଦେଶ କିପରି ଦିଆଯିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ : ବିଜେଡ଼ି ବିରୋଧରେ ପ୍ରଚାର ନକରିବାକୁ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କୁ ଧମକ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Pipili-by-election-BJP-workers-threatened-not-to-campaign-against-BJD-82071
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Pipili-by-election-BJP-workers-threatened-not-to-campaign-against-BJD-82071
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Apr 2021 09:11:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପିପିଲି, ଏପ୍ରିଲ ୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଗକୁ ଆସୁଛି ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ । ହାତରେ ଆଉ ମାତ୍ର କେଇଟା ଦିନ ଥିବାରୁ ଏବେ ପ୍ରଚାର ମଇଦାନରେ ଚାଲିଛି ଜୋରଦାର ଲଢେଇ । ତିନି ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ଏବେ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଆପ୍ରାଣ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ବିଜେଡ଼ି ବିରୋଧରେ ପ୍ରଚାର ନକରିବାକୁ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କୁ ଧମକ୍ ଦେଇଛନ୍ତି ବିଜେଡ଼ି କର୍ମୀ ।

ଏବେ ପିପିଲି ରକ୍ତମୁଖା ହୋଇଛି ବିଜେଡ଼ି । ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ବିଜେଡ଼ି ବା ଶାସକ ଦଳ ବିରୋଧରେ କିଛି କହିଲେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ମାନଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହିତ ବିଜେଡ଼ି କର୍ମୀ ମାନେ ଜୀବନରୁ ମାରିଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଧମକ୍ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । 

ଗତ କାଲି ପିପିଲି କୋଠବାଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣା ଡେଲାଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଜେପି ନେତ୍ରୀ ଅର୍ଚ୍ଚନା ଦାସ ଓ ସୁବାଶିନୀ ପୃଷ୍ଟି ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ସମୟରେ ବାଇକ୍ ରେ କିଛି ବିଜେଡ଼ି କର୍ମୀ ଆସି ସେମାନଙ୍କୁ ବିଜେଡ଼ି ଏବଂ ମହାରଥୀଙ୍କ ପରିବାର ବିଷୟରେ କିଛି ନକହିବା ପାଇଁ ଧମକାଇଥିଲେ । ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ ନମାନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ମାରିଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଧମକ୍ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଦୁଇ ବିଜେପି ନେତ୍ରୀ ।

ଏନେଇ ଦୁଇ ବିଜେପି ନେତ୍ରୀ ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ସୁଚନା ମିଳିଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>