<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କଂଗ୍ରେସରେ ସମ୍ମାନ ନ ମିଳିବାରୁ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେଲେ ସିନ୍ଧିଆ: ଅମିତ ଶାହା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Union-home-minister-Amit-shah-targets-Sonia-Rahul-for-Jyotiraditya-Scindias-departure-from-congress-70814
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Union-home-minister-Amit-shah-targets-Sonia-Rahul-for-Jyotiraditya-Scindias-departure-from-congress-70814
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Jun 2020 17:08:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୦୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି, ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ବିଦାୟ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱ ଦାୟୀ । ଏକ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲକୁ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଶାହା କହିଛନ୍ତି, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱର ଦୁର୍ବଳତା ଯୋଗୁଁ କମଲନାଥ ସହକାର ୧୫ ମାସରେ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଓ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱକୁ ସିଧାସଳଖ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । 

ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ଉତଥାନ ପତ୍ତନ ସଂପର୍କରେ ପଚରାଯିବାରୁ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକମାନେ ବିଦ୍ରୋହ କଲେ । କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଳରେ ସମ୍ମାନ ମିଳିଲା ନାହିଁ । ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ହୋଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ସେ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱ ଦାୟୀ ଥିଲା । 

ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟିରେ ନେତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ମିଳି ନଥାଏ । ସିନ୍ଧିଆ ଭଳି ନେତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଅବହେଳା କରିଥିଲା । କଂଗ୍ରେସର ଅନ୍ତରୀଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଓ ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଫଳତାକୁ ଏହା ସୂଚାଉଛି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୧୫ ବର୍ଷ କ୍ଷମତାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ୨୦୧୮ରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିକୁ ପରାସ୍ତ କରି ସରକାର ଗଢ଼ିଥିଲା । କମଲନାଥଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସରକାର ଗଢ଼ାଯାଇଥିଲଶ । କିନ୍ତୁ ଏହା ୧୫ ମାସ ଯାଏଁ ଚାଲିପାରିଥିଲା । ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ଦଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ୨୨ ଜଣ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ଛାଡ଼ିଥିଲେ । ଫଳରେ କମଲନାଥଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ଏହା ପରେ ବିଜେପି ସରକାର ଗଢ଼ିଛି ଏବଂ ଶବିରାଜ ସିଂହ ଚୌହାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କର 2.0 ର ଏକ ବର୍ଷ, ର୍ନିବିବାଦୀୟ ନେତା, ଦୁର୍ବଳ ବିରୋଧୀ ଏବଂ କଠୋର ନିଷ୍ପତି ମୋଦୀଙ୍କୁ କରିଛି ଦେଶର ଏକ ନମ୍ୱର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/noncontroversial-leaders-weak-opponents-and-tough-decisions-have-made-Modi-the-number-one-in-the-country-70744
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/noncontroversial-leaders-weak-opponents-and-tough-decisions-have-made-Modi-the-number-one-in-the-country-70744
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 30 May 2020 22:07:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଜନାଦେଶ ସହିତ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଏଭଳି ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ବିରୋଧୀଙ୍କ ରାସ୍ତାକୁ ଅଧିକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କରିଛି ଏବଂ ବ୍ରାଣ୍ଡ ମୋଦୀ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଛି।

2014 ରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ରୂପରେ ବିଜେପି ଜଣେ ଚତ୍ମକାରୀ ନେତା ପାଇଥିଲା । 'ମୋଦୀ ତରଙ୍ଗ'ର ଏପରି ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିଲା ​​ଯେ କେବଳ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ନୁହେଁ, ମୋଦୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟର ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ହୋଇଥିଲେ। ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ କେବଳ ଭଗୱା ରଙ୍ଗର ତରଙ୍ଗ ଦେଖାଗଲା | 2019 ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ଠାରୁ କ୍ଷମତା ଛଡାଇ ନେଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୋଦୀଙ୍କ ରାସ୍ତା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ 2019 ର ମୋଦୀ ତରଙ୍ଗ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଧାରଣ କରିଥିଲା ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଫଳାଫଳ ଆସିଲା, 300 ରୁ ଅଧିକ ସିଟ୍ ବିଜେପି ପକେଟରେ ପଡିଥିଲା । ମୋଦୀ ବ୍ରାଣ୍ଡ ପ୍ରଭାବ ଦ୍ୱାରା ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସହ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ସରକାରର ଶାସନ ଚାଲିଛି ।

ବିଜେପିର ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମୋଦୀଙ୍କ ନାମ -

ଦେଶର ରାଜନୀତିର ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀମାନେ ଏକଜୁଟ ହୋଇଥିଲେ ଠିକ ସେହିଭଳି ସମାନ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକଜୁଟ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇପାରି ନଥିଲେ । 2019 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିରୋଧ ଏକ ହୋଇଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକପାଖିଆ ଥିଲା। ମୋଦୀଙ୍କ ନାମ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଜୟର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ହୋଇଗଲା। ବିଜେପିର ପୋଷ୍ଟର, ପାମ୍ପଲେଟ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହୋର୍ଡିଂ ଏବଂ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଏକମାତ୍ର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ହିଁ ତିଷ୍ଠି ରହିଥିଲେ।

କେବଳ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ମୋଦୀଙ୍କ ସଫଳତା ସୀମିତ ରହିଯାଇ ନାହିଁ ବରଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ଦେଶ ବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ୱା ଦଳ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦଶଥର ଚିନ୍ତା କରିବ | ରାଜନୈତିକ ବିପଦକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ମୋଦିଙ୍କର ଶକ୍ତି । ମୋଦୀ ଏହି ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି କିଛି ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବିରୋଧୀ ଦଳ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ | ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ, 370 ରଦ୍ଦ, ସର୍ଜିକାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍, ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ହେଉଛି ଏହାର ଉଦାହରଣ | ଟ୍ରିପଲ ତାଲାକ ଏବଂ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ମୋଦୀ ଯାହା ଥରେ ଭାବି ନିଅନ୍ତି ତାହା କରି ନିଜର ନିଷ୍ଠା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି।

କେବଳ ଏତିକି ନୂହେଁ, ବୁଲେଟ୍ ଟ୍ରେନ୍ ପରି ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଯୋଜନା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବଡ଼ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବା ଏବଂ ତାହାକୁ ପୂରଣ କରିବା କଳା ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି | ଉଜୱାଲା ସ୍କିମ୍, ଶୌଚାଳୟ, ଗୃହ ଯୋଜନା, କିସାନ୍ ସମ୍ମାନ ନିଧି ପରି ତାଙ୍କର ପଦକ୍ଷେପ ସମାଜର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗକୁ କିଛି ଦେବାକୁ ଅଛି ବୋଲି ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ | ଯୋଗ ଦିବସ, ହାଓଡୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ନମସ୍ତେ ଟ୍ରମ୍ପ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଶ୍ୱକୁ ଭାରତର ଏବଂ ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରଭାବକୁ ଅନୁଭବ କରିଥାଏ |

କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୁଗରେ ତାଙ୍କର ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ କରତାଳି ଦେବା କିମ୍ବା ଦୀପ ଜାଳିବା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉପରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଭାବ କେତେ ଗଭୀର।

ମୋଦୀଙ୍କ ସ୍ଲୋଗାନ, ସେଟ କରେ ନୂଆ ଟ୍ରେଣ୍ଡ -

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଶବ୍ଦର ବାଜିଗର କୁହାଯାଇ ପାରିବ। କେବଳ କିଛି ଶବ୍ଦରେ ସେ ନିଜେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ଏଜେଣ୍ଡା ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ସେ 'ସବକା ସାଥ ସବକା ବିକାଶ', 'ମୋଦୀ ହେ ତୋ ମୁମୁକିନ ହେ', 'ମେ ଭୀ ଚୌକିଦାର', 'ନା ଖାଉଙ୍ଗା ନା ଖାନେ ଦୁଙ୍ଗା' ଭଳି ସ୍ଲାଗାନ ଯାହା ଦିଲ୍ଲୀରୁ ପଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ବେଶ ଆଦୃତି ଲାଭ କରିଥିଲା ।

ତାଙ୍କର ସୋସିଆଲ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଦ୍ୱାରା ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଦେଶରେ ଚାଲିଆସିଥିବା ଜାତି ଏବଂ ଧର୍ମ ରାଜନୀତିର ଖେଳର ନିୟମ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା | ଦିଲ୍ଲୀ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ଛତିଶଗଡ, ପଞ୍ଜାବ ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ସେହି ରାଜ୍ୟର ଲୋକମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ବିଜେପି ନଥାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମୋଦୀ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଛିଡା ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ହିଁ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।

ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ମୋଦୀଙ୍କ ଜୟ ଜୟକାର -

ଯେକ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଫଳ କରିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କର ଏକ ବଡ଼ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପର୍କରେ 'ମୋଦୀ ମ୍ୟାଜିକ୍' 2014 ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସାର୍କ ଦେଶର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ, ମାଡିସନ୍ ସ୍କୋୟାର ଠାରୁ 2019 ରେ ହଷ୍ଟୋନରେ 'ହାଓଡୀ ମୋଦୀ' ଏବଂ 2020 ରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ 'ନମସ୍ତେ ଟ୍ରମ୍ପ୍' ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହିଁ ସୂଚାଉଛି ଯେ, ମୋଦୀ କିଭଳି ଏକ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ବଡ଼ ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖନ୍ତି |

ଦୁର୍ବଳ ବିରୋଧୀ ଦଳ କାରଣରୁ ବନିଲେ ନିର୍ବିବାଦୀୟ ନେତା -

ବ୍ରାଣ୍ଡ ମୋଦୀ ଆଜି ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଯେ ଏହା ପଛରେ ମୋଦୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ, ପ୍ରଶାସନିକ ଦକ୍ଷତା, ପ୍ରସଙ୍ଗ ବୁଝିବା ଏବଂ ଦୃଢ ଚିନ୍ତାଧାରା ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଆଜି ବିରୋଧୀ ଦଳ ମାନଙ୍କ ଆଗରେ ଦେଶର ନିର୍ବିବାଦୀୟ ନେତାର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛି । ତେବେ ଏକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଦୁର୍ବଳ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଯୋଗୁଁ ମୋଦୀ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ମୋଦୀ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ତେଣୁ ବିରୋଧୀ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି, ଆଜି ବିରୋଧୀ ଦଳ ଶାସନ କ୍ଷମତାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ। ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ବିରୋଧୀ ସରକାର ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କିଛି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲେ।

କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇବା -

ଆଜି କଂଗ୍ରେସ, ଟିଏମସି, ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ, ଝାଡଖଣ୍ଡର ମୁକ୍ତି ମୋର୍ଚ୍ଚା, ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଏବଂ ଶିବସେନା ଭଳି ଦଳ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପିକୁ କ୍ଷମତାଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ମୋଦୀ ଅଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଅସହାୟ ମନେ ହେଉଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନ, ଛତିଶଗଡ, ବଙ୍ଗଳା, ଓଡିଶା ଇତ୍ୟାଦି ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଏହାର ପ୍ରମାଣ। ଆଜି ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଯେ ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ସରକାର ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଜେପି କ୍ଷମତାକୁ ଓଲଟପାଲଟ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଶିବସେନା ଓ ଏବଂ ସରକାରରେ ସାମିଲ ଥିବା ସହଯୋଗୀ ଦଳ ସର୍ବଦା ଭୟଭୀତ ରହିଛି କାରଣ କେଉଁ ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ କିଛି ମଧ୍ୟ ଘଟିପାରେ |

 ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀ ଏକତା ପାଇଁ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳର ନିଜସ୍ୱ ଅଭିଳାଷ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏପରିକି ଏସପି-ବିଏସପି ୟୁପିରେ ହାତ ମିଳାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ସହଯୋଗୀ ଦଳ ମୋଦୀ ତରଙ୍ଗ ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହୋଇପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ଗତ 6 ବର୍ଷ ଧରି ମୋଦୀ ଦେଶର 1 ନମ୍ୱର ସ୍ଥାନରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ର ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି, ଏହି ବର୍ଷରେ ମିଳିଛି ଅନେକ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Narendra-Modi-govt-20-1-year-completed-70736
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Narendra-Modi-govt-20-1-year-completed-70736
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 30 May 2020 20:23:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦେଶରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳିର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଆଜି ପୂରଣ ହୋଇଛି। ୨୦୧୯ ମସିହା ମେ ୩୦ ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ‌ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୨.୦ । ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକଟ ଦେଖାଦେଇଥିବାରୁ ପ୍ରଥମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବକୁ ଆଜି ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳିର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ମୋଦୀ ସରକାର ହାସଲ କରିଥିବା ସଫଳତା ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯିବ। ତେବେ ଲୋକାଲସର୍କଲ୍‌ସ ନାମକ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ୬୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଆପାଣମାନେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତୀୟମାନଙ୍କର ସାମୂହିକ ବଳ ଓ ସାମର୍ଥ୍ୟ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଓ ବିକଶିତ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ବହୁ ଆଗରେ । ଏତେ ବଡ଼ ସଂକଟ ସମୟରେ କାହାରିକୁ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୋଇଛି ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଛୋଟ ଛୋଟ ଶିଳ୍ପରେ କାମ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକ, ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, ମିସ୍ତ୍ରୀ ଓ କର୍ମଜୀବୀଙ୍କ ସହ ହକର୍ସ ଓ ଅନ୍ୟ ଦେଶବାସୀ ଅସାଧାରଣ କଷ୍ଟ ସହ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।  

ନିଜ ସରକାରର ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି ମୋଦୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦେଶର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଐତିହାସିକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୋ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଚବିଶ ଘଣ୍ଟା ପୂରା ବଳ ଲଗାଇ ଉତ୍ସାହର ସହିତ କାମ କରିଛି । 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଓ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଭଳି ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ସନ୍ତୋଷ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ସେ ରାମ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଓ ଟ୍ରିପଲ ତଲାକକୁ ବର୍ବର ପ୍ରଚଳନ ଦର୍ଶାଇ ବେଆଇନ କହିବାକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ସେ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯିବାକୁ ନେଇ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ଦ୍ୱାରା ଜାତୀୟ ଏକତା ଓ ଅଖଣ୍ଡତା ମଜବୁତ ହେବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଭାରତକୁ କେହି ଆଖି ଉଠେଇ ଚାହିଁପାରିବେନି, ରାହୁଲ୍ ଅଯଥା ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି : ରବି ଶଙ୍କର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/coronavirus-politics-ravi-shankar-prasad-says-rahul-gandhi-spreading-lies-on-coronavirus-facts-are-being-manipulated-70660
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/coronavirus-politics-ravi-shankar-prasad-says-rahul-gandhi-spreading-lies-on-coronavirus-facts-are-being-manipulated-70660
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 27 May 2020 04:12:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କରୋନା ଭାଇରସ ମୁକାବିଲା ନେଇ ଦେଶରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ ଏବଂ ଚାଇନା-ନେପାଳ ସହ ହୋଇଥିବା ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଙ୍କ ଉପରେ ଆରୋପ ଲଗାଉଛନ୍ତି। ଏହାର ଜବାବ ରଖିବା ସହ ରାହୁଲଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର  ପ୍ରସାଦ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା,  ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ ଏବଂ ଚାଇନା-ନେପାଳ ସହ ହୋଇଥିବା ସୀମା ବିବାଦ ବଢୁଥିବା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀ । ଏହାସହ ଚୀନ ଏବଂ ନେପାଳ ସହ କ’ଣ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତାହା ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ରାହୁଲ୍ କହିଛନ୍ତି। ଏହାର ଜବାବରେ ବିଜେପି ନେତା ତଥା ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କ ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି, ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଭାରତକୁ କେହି ଆଖି ଉଠାଇ ଚାହିଁ ପାରିବେ ନାହିଁ। ରାହୁଲ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଦେଶର ମନୋବଳକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ସହ ନିଜ ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ହାସଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁ ଦେଶରେ କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି। ଏହାକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି । ତାହା ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀ ଦେଖନ୍ତୁ ବୋଲି  ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲକଡାଉନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିଫଳ ହୋଇଛି, ଦେଶରେ କରୋନା ମାମଲା ବଢୁଥିବାବେଳେ ଲକଡାଉନ ହଟାଯାଉଛି - ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Lockdown-intentions-have-completely-failed-lockdowns-are-being-removed-as-the-number-of-Corona-cases-increases-in-the-country-70625
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Lockdown-intentions-have-completely-failed-lockdowns-are-being-removed-as-the-number-of-Corona-cases-increases-in-the-country-70625
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 May 2020 01:33:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାରୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନ୍ ବିଫଳ ହେଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦୁଇମାସ ପୂର୍ବେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମେ 21 ଦିନରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବୁ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ 60 ଦିନ ପରେ ଆମ ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଲକଡାଉନ୍ ହଟାଯାଉଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲକଡାଉନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିଫଳ ହୋଇଛି |

ମହାମାରୀ ହ୍ରାସ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଛି -

ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯାହା ହେବାର ଥିଲା ତାହା ହେଲା ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶ ବାସୀଙ୍କୁ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଆଗାମୀ ରଣନୀତି କ? ପ୍ରାୟ 60 ଦିନର ଲକଡାଉନ୍ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି | କିନ୍ତୁ ଏହି ମହାମାରୀ ହ୍ରାସ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଅସୁବିଧାକୁ କିପରି ଦୂର କରିବେ?

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ଆଗକୁ ଆସିବାକୁ ପଡିବ -

ରାହୁଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପିଏମ ମୋଦୀ କରୋନାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଫୁଟରେ ଖେଳୁଥିଲେ ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାର ଭୟାବହତାକୁ ଦେଖି ସେ ବ୍ୟାକଫୁଟରେ ଖେଳୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଫୁଟକୁ ଆସିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଯେଉଁ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ତା ଦ୍ୱାରା ଦେଶର କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ନାହିଁ ।  ସରକାର ଚଳାଉଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି, ଯେ ଯଦି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଭୁଲ ଯିବ। ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗରୀବ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ହିଁ ଭାରତର ଶକ୍ତି ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏମାନଙ୍କ କଥା ଭାବିବା ଉଚିତ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ବାହାର ଚିନ୍ତା କରିବା ଠିକ ନୂହେଁ ।

ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବା -

ମୋଦୀ ସରକାର ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଉନାହାଁନ୍ତି କି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବା ଆମର କାମ। ଫେବୃଆରୀରେ ମୁଁ କହିଥିଲି ଯେ ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ହେବ। ରୋଜଗାର ସମ୍ପର୍କରେ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାର ଅନେକ କାମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଦେବା ଉଚିତ୍। ସରକାର ଅତି କମରେ 50 ପ୍ରତିଶତ ଗରିବଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମାସକୁ 7500 ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଉଚିତ୍।

ଆମ ଦେଶରେ କରୋନା ମାମଲା ବଢିଥିବାବେଳେ ଲକଡାଉନ ହଟାଯାଉଛି -

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ କରୋନା ମାଲା କମିବା ପରେ ଲକଡାଉନ୍ ହଟାଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶରେ ଏହା ଓଲଟା ହେଉଛି ଦିନକୁ ଦିନ ଏଠାରେ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ଆମ ସରକାର ଦେଶରୁ ଲକଡାଉନ ହଟଉଛନ୍ତି । ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଗରୀବ, କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ କଣ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଉତ୍ତର ଦେବା ଉଚିତ୍।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାନ୍ତଭୂଷଣଙ୍କ ଶରଣରେ କମଲନାଥ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Kamal-Nath-takes-refuge-in-Prashant-Bhushan-to-take-revenge-on-Jyotiraditya-Scindia-70571
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Kamal-Nath-takes-refuge-in-Prashant-Bhushan-to-take-revenge-on-Jyotiraditya-Scindia-70571
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 24 May 2020 02:11:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଯଦି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଯିବା ନେଇ ସବୁଠୁ ଅଧିକ କଷ୍ଟ କାହାକୁ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲ ନାଥଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତୁ। ବିଜେପି ନେତା ଥିବା ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଥିବା ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଶୋଧର ଭୂତ ଏଭଳି ଘାରିଛି ଯେ କମଲନାଥ ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରୁନାହାଁନ୍ତି । ବିଜେପି ଏବଂ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କୁ ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ହରାଇ ​​କମଲନାଥ ଏହି ହିସାବକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ କମଲନାଥ ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରର ମୁଖ୍ୟ ରଣନୀତୀ କରୁଥିବା ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ଲୋଡିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଏବଂ କମଲ ନାଥଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ମୋଟ 24 ଟି ଆସନରେ ଉପନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଗୋଟିଏ ଆସନରେ କଂଗ୍ରେସର ବିଧାୟକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଆସନରେ ବିଜେପି ବିଧାୟକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଖାଲି ରହିଛି  । କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିଦ୍ରୋହ ପରେ 22 ଟି ସିଟ୍ ଖାଲି ଅଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ 16 ଟି ସିଟ୍ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ଥିବା ଗ୍ୱାଲିୟର ଏବଂ ଚମ୍ୱଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ଗ୍ୱାଲିୟର ଚମ୍ବଲ ବିଭାଗରେ ବିଜେପି ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ରଣନୀତି ଉପରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଏହି ରଣନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ ଠିକ ଭାବେ ବୁଝିପାରିଛି । ଏ ନେଇ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ରଖିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରରେ ଥିବା ବିଜେପି ଦଳ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଶହ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିବା ନେଇ ବିଚାର କରୁଛି । ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଗୋବିନ୍ଦ ସିଂ, କେପି ସିଂ, ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଗବିଜୟ ସିଂଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଏକ ସମ୍ମାନର ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇଯାଇଛି ।

ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇନାହିଁ ... କିନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରଦାର -

କଂଗ୍ରେସ ଦଳରୁ ଯାଇ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଆଦିବାସୀ ନେତା ପ୍ରେମଚାନ୍ଦ ଗୁଦୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପି ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ କୌଣସି ବି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପିର ନୌକା ବୁଡ଼ାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଲାଇଛନ୍ତି ।  ଅନ୍ୟ କେତେକ ବିଜେପି ନେତା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ଏବଂ ବିଜେପି ସଭାପତି ଭି.ଡି ଶର୍ମାଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ରୋହ କରି କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଥିବା ସମସ୍ତ 22 ଜଣ ବିଧାୟକ ପୁଣି ଥରେ ଟିକେଟ ପାଇବା ନେଇ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟଙ୍କ ଉପରେ ବିଶାସ ରଖିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବା ସମସ୍ତ 24 ଟି ଆସନରେ ବିଜେପି ପାଇଁ ଅଡୁଆ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବିଜେପି ଦଳର 24 ବିଧାୟକ ପାର୍ଥୀ  । ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ଦଳରୁ ଟିକେଟ ପାଇବା ନେଇ ଆଶାରେ ଅଛନ୍ତି ଯଦି ସେମାନଙ୍କୁ ବିଜେପି ଟିକେଟ ନ ଦିଏ ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ନିଜ ଆଡକୁ ଟାଣି ନେବ ବୋଲି ବିଜେପି ଆଶଙ୍କା କରିଛି ।

ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର କଣ କରିବେ?

କମଲନାଥ ଟିମର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଖବରକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରି ନାହାଁନ୍ତି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ଲାଗିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଦେବେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଏହା ଦଳକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସହ ଯୋଡି ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା କୋଭିଡ -19 ଭୟାବହତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ଉପ-ନିର୍ବାଚନକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ। ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବା ଉଚିତ୍। କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟକୁ କୋଭିଡ -19 ସଂକ୍ରମଣର ଶିଖର ସମୟ ବୋଲି ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ଉଭୟ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବିଜେପି ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ହାତଛଡା କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ 2.0 କୁ ପୂରିବାକୁ ଯାଉଛି ଏକ ବର୍ଷ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ନେଇଥିବା 5ଟି ସଫଳ ନିଷ୍ପତି ସମ୍ପର୍କରେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/One-year-to-go-before-the-Modi-government-20-find-out-about-the-5-successful-decisions-taken-by-the-government-in-this-one-year-70526
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/One-year-to-go-before-the-Modi-government-20-find-out-about-the-5-successful-decisions-taken-by-the-government-in-this-one-year-70526
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 May 2020 22:06:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସନ୍ତା ମେ 30 ରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ସରକାର 2.0ର କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ମୋଦି ସରକାର ଅନେକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସଫଳତା ମଧ୍ୟରେ କିଛି ପ୍ରମୁଖ ସଫଳତା ହେଉଛି ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନୟତାକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ଏବଂ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ ଲାଗୁ କରିବା ଏବଂ ଦେଶର କିଛି ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ମିଶ୍ରଣ ସହ ଜଡିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତିନ ତଲାକ୍ ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରିବା ଭଳି କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି ।

ଏହି ସମସ୍ତ ସଫଳତା ବ୍ୟତୀତ, ଅଦୃଶ୍ୟ ରାକ୍ଷାସ ମହାମାରୀ କରୋନା ମୁକାବିଲା ନେଇ ଅନେକ କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଏବଂ ଏହାକୁ ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ସଫଳତା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଶଂସିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ମହାମାରୀ କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ନେତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମିଛି ଯେ କରୋନା ସଙ୍କଟକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ମୋଦୀ ସରକାର ବହୁ ପରିମାଣରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ 1 ବର୍ଷ କିପରି କଟିଛି -

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟାଟସକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା -

NDA ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମୋଦୀ ସରକାର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ମୋଦି ସରକାର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା 370 କୁ ହଟାଇ ରାଜ୍ୟକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖ ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ | ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ କାଶ୍ମୀରରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଦେଶ, ଏକ ଆଇନ ଏବଂ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର କାରଣ ସାଜିଥିଲା ।

ପ୍ରବଳ ବିରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ଅଣାଯାଇଥିଲା -

ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଯାହା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଚର୍ଚ୍ଚା ସାଉଁଟିଥିଲା । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ନିରନ୍ତର ବିରୋଧ | କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ବିରୋଧକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଏହା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ନିୟମ ସହିତ ପାକିସ୍ତାନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ରହୁଥିବା ହିନ୍ଦୁ, ଶିଖ, ବୌଦ୍ଧ, ପାର୍ସୀ ଏବଂ ଇହୁଦୀମାନେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇପାରିବେ। ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରବଳ ବିରୋଧ ହେବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଆଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର କୌଣସି ନାଗରିକର ନାଗରିକତା ଛଡ଼ାଯିବ ନାହିଁ, ବରଂ ନାଗରିକତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଏହି ଆଇନ ଅଣାଯାଇଛି।

ତିନ ତଲାକରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଲେ ମୁସଲିମ ମହିଳାମାନେ -

ମୋଦୀ ସରକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମୁସଲମାନ ମହିଳାମାନେ କିଭଳି ତିନ ତଲାକରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ସେ ନେଇ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। ତିନ ତଲାକ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ମୋଦି ସରକାର ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାରେ 'ସୁରକ୍ଷା ମୁସଲିମ୍ ମହିଳା ବିବାହ ଅଧିକାର ବିଲ୍ -2019' ପାରିତ କରିଛନ୍ତି।  ଏହା ପରେ ଦେଶରେ ତିନି ଅଗଷ୍ଟ 2019 ରୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେବା ଆଇନଗତ ହୋଇଛି

ଅନେକ ବଡ ବଡ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାନଙ୍କର ମିଶ୍ରଣ -

ଦେଶରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଂସ୍କାର ଦିଗରେ ଚାରୋଟି ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଠନ ପାଇଁ ଦଶଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଓରିଏଣ୍ଟାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ କମର୍ସ ଏବଂ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା। ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଆହ୍ଲାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ବିଲୟ କରାଯାଇଥିଲା | ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କର୍ପୋରେସନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୟୁନିଅନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସହିତ ଯୋଡିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ପରସ୍ପର ସହ ମିଶ୍ରଣ ହେବା ଫଳରେ NPA ବୃଦ୍ଧିରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସହାୟକ ହୋଇପାରିଥିଲା | ଏହା ସହିତ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ 55,250 କୋଟି ଟଙ୍କା ବେଲଆଉଟ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ମହାମାରୀ କରୋନାର ସଫଳ ମୁକାବିଲା କରିବା -

ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୂର୍ବବସ୍ଥାକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେ 20 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଦାବି କରିଛି ଯେ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତି ସତ୍ତ୍ୱେ ମୋଦୀ ସରକାର ଦେଶରେ କରୋନାକୁ ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିବାରେ ଅନେକାଂଶରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା ନେଇ ଆଜି ବିରୋଧୀଙ୍କ ମେଳି, ସାମିଲ ହେବେ ୧୮ଟି ଦଳର ନେତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Coronavirus-opposition-leaders-Mamata-Banerjee-Uddhav-Thackeray-Sonia-Gandhi-political-parties-meeting-70489
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Coronavirus-opposition-leaders-Mamata-Banerjee-Uddhav-Thackeray-Sonia-Gandhi-political-parties-meeting-70489
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 May 2020 19:23:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ସଂକଟ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ୩ଟାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାମାନେ ମେଳି ବାନ୍ଧିବେ । ଏହି ବୈଠକରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ସୋରେନ, ଏନସିପି ନେତା ଶରଦ ପାୱାର, ଡିଏମକେ ନେତା ଏମକେ ଷ୍ଟାଲିନ ସମେତ ୧୮ଟି ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନେତା ସାମିଲ ହେବେ । 

ବିରୋଧୀ ଦଳର ଏହି ବୈଠକରେ କଂଗ୍ରେସର ଅନ୍ତରୀଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ । ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତା ଜରିଆରେ ଏହି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ ଓ ଏକେ ଆଣ୍ଟୋନି ମଧ୍ୟ ବୈଠକରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ତରଫରୁ ବୈଠକରେ ଡେରେକ ଓ ବ୍ରାୟନ ସାମିଲ ହେବେ । ବୈଠକରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଓ ଲକଡାଉନକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବ । ସେହିପରି ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସଂପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବ । ଏଥି ସହିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ବାବଦରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେବ । 

ବୈଠକରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଜିତ ସିଂହ, ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ଆଦି ପ୍ରମୁଖ ନେତା ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜନତା ଦଳ (ସେକ୍ୟୁଲାର)ରୁ ଏଚଡି ଦେବଗୌଡ଼ା ଓ ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସରୁ ଫାରୁଖ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଅଥବା ଉମର ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ । ମାତ୍ର ଆମ ଆଦିମୀ ପାର୍ଟିରୁ କୌଣସି ନେତା ସାମିଲ ନ ହୋଇ ପାରନ୍ତି । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ବୈଠକ ପାଇଁ ଆପକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ମିଳି ନାହିଁ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବସ ମାମଲାରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ଏଭଳି ସମୟରେ ରାଜନୀତି ନ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ଦଳରୁ ନିଲମ୍ୱିତ ହେଲେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟିକା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/congress-mla-aditi-singh-suspended-from-party-for-doing-anti-party-activities-70467
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/congress-mla-aditi-singh-suspended-from-party-for-doing-anti-party-activities-70467
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 May 2020 00:14:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବସ୍ ମାମଲାରେ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦିକା ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ନିଲମ୍ୱିତ ହେଲେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟିକା ଆଦିତି ସିଂ । ସେ ନିଜ ଦଳ ତଥା ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦିକା ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିବାରୁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। ସେ ଦଳ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଏଟାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବୁଧବାର ଦିନ ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ପ୍ରିୟଙ୍କାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଲେଖିଥିଲେ ଯେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଏଭଳି ନିମ୍ନ ସ୍ତରର ରାଜନୀତି କରିବା ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ। ସେହି ସମୟରେ ଏହି ବସ୍ ଗୁଡିକ କେଉଁଠାରେ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ୟୁପି ଛାତ୍ରମାନେ କୋଟାରେ ଫସି ରହିଥିଲେ | ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଏଭଳି ନିମ୍ନ ରାଜନୀତିର ଆବଶ୍ୟକତା କ?

ଏକ ହଜାର ବସ୍ ର ଏକ ତାଲିକା ପଠାଯାଇଛି, ଅଧାରୁ ଅଧିକ ବସର ନମ୍ୱର ନକଲି | 297 ଟି ବସରେ ଜଙ୍କ ଲାଗି ଯାଇଛି, 98 ଟି ଅଟୋ ରିକ୍ସା ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପରି ଯାନ ମଧ୍ୟ ଏହି ତାଲିକାରେ ରହିଛି ଏବଂ 68ଟି ଯାନର କାଗଜପତ୍ର ନାହିଁ   ଏହା ଏକ ନିଷ୍ଠୁର ପରିହାସ | ଯଦି ବସ୍ ଥିଲା ତେବେ ବସ ଗୁଡିକୁ ରାଜସ୍ଥାନ, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କାହିଁକି ପଠାଇଲ ନାହିଁ | ଯେତେବେଳେ ୟୁପିର ହଜାର ହଜାର ପିଲା କୋଟାରେ ଫସି ରହିଥିଲେ, ଏହି ବସ୍ ଗୁଡିକ କେଉଁଠାରେ ଥିଲା | କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡିବା କଥା ଛାଡନ୍ତୁ ନିଜ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଆଣି ଛାଡି ପାରିଲାନି । ଏହା ପରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଏହି ବସ ପଠାଇ ଫଶି ରହିଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ଆଣିଥିଲେ। ରାଜସ୍ଥାନର ସିଏମ୍ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ଆଦିତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୋଗୀ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଫସି ରହିଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି, ଏଭଳି ସମୟରେ ରାଜନୀତି କରିବା ଠିକ ନୂହେଁ ।

ତେବେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆଦିତି କିଛି ସମୟ ଧରି ପାର୍ଟିର ନିଷ୍ପତି ବିରୋଧରେ ବିଦ୍ରୋହ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଦଳର ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯାଇ ସେ ବିଧାନସଭାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା ସମୟରେ ବି ରାଜନୀତି ! ଆସନ୍ତା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବସିବ 15ଟି ବିରୋଧୀ ଦଳମାନଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/coronavirus-opposition-leaders-meeting-mamata-banerjee-uddhav-thackeray-political-partie-70397
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/coronavirus-opposition-leaders-meeting-mamata-banerjee-uddhav-thackeray-political-partie-70397
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 May 2020 02:22:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସନ୍ତା ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ 3 ଟାରେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଉପରେ ଦେଶରେ ଥିବା ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀଦଳ ଗୁଡିକର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହି ବୈଠକରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ, ଝାଡଖଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ସୋରେନ, ଏନସିପି ନେତା ଶରଦ ପାୱାର, ଡିଏମକେ ନେତା ଏମ.କେ ଷ୍ଟାଲିନ ଏବଂ 15 ଟି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ତେବେ କଂଗ୍ରେସର କୌଣସି ପ୍ରତିନିଧୀ ଏହି ବୈଠକରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ କି ନାହିଁ ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ତେବେ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ବୈଠକରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦେଶରେ କରୋନା ମୁକାବିଲା ନେଇ ଲାଗୁ କରାହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ ନିୟମକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଲକଡାଉନ ବଢିବା ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ରମୋଦୀଙ୍କ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ସହ ବସିଥିବା ବୈଠକରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଭେଦଭାବ କରୁଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜନୀତି କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ରାଜ୍ୟ ଭଲ କାମ କରୁଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଇଟା ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ବେଙ୍ଗଲ ରାଜ୍ୟକୁ ଲାଗି କରି ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ରହିଛି |

ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ 26 ଏପ୍ରିଲ ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆମେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଡାଲି ମାଗିଥିଲୁ, କାରଣ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ବଳରେ ଆମ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛୁ କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଡାଲି ଯୋଗାଇ ପାରୁନୁ, ଆମ ପାଖରେ କେବଳ ଚାଉଳ ଅଛି ଏହି କାରଣରୁ ଆମେ କେବଳ ଡାଲି ମାଗିଥିଲୁ ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଆମକୁ କେନ୍ଦ୍ରରୁ କୌଣସି ବି ସାହାର୍ଯ୍ୟ ମିଳିଲା ନାହିଁ। ମୋ ତେ ଲାଗୁଛି ନିଶ୍ଚୟ ଡାଲ ମେ କୁଛ କାଲ  ହେତେବେ ଦେଖାଯାଉ କେବେ ଆମକୁ ଡାଲି ମିଳୁଛି।

ତେବେ ଏହି ବୈଠକକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଏହି ସବୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ। ଏଥିସହ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଦାବି କରୁଥିବା ରିଲିଫ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇପାରିବ। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ରିଲିଫ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>