<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଉଗ୍ର ରୂପ ନେଉଛି ମମିତା ଝଡ଼, ସୋମବାର ବିଧାନସଭାରେ ହେବ ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Mamita-Meher-Case-in-Odisha-Assembly-92163
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Mamita-Meher-Case-in-Odisha-Assembly-92163
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 13:42:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଡିସେମ୍ବର ୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିଧାନସଭା ଶୀତ ଅଧିବେଶନ । ଦୀର୍ଘ ୩ ଦିନ ଧରି ଗୃହ ଅଚଳାବସ୍ତା ଜାରି ରହିବା ପରେ ଆଜି ୪ର୍ଥ ଦିନରେ ବି ଗୃହରେ ମମିତା ଝଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଆଉ ଆଜି ବି ଗୃହ ଅଚଳ ରହିଛି ।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିରୋଧୀ ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଡି ବସିଛନ୍ତି ଆଉ ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପେଟେନ୍ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ବହିଷ୍କାର କରାନଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବିକ୍ଷୋଭ ଏହିଭଳି ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଗୃହରେ ମମିତା ଗଡ ଦିନକୁ ଦିନ ଆହୁରି ଉଗ୍ର ରୂପ ନେବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଗୃହରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ପାଇଁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଉପନେତା ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ମମିତା ଝଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମାତ୍ର ସୋମବାର ଦିନ ବିଧାନସଭାରେ ମମିତା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ହେବ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କ୍ୟାପଟେନ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରତି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ ।

ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ଠାରୁ ପ୍ରତିଦିନ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଢଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭାରେ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ଉପନେତା ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେବଳ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି : ବିଜେପି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/CM-NaveenPattnaik-is-only-trying-to-save-his-Minister-BJP-92133
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/CM-NaveenPattnaik-is-only-trying-to-save-his-Minister-BJP-92133
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 03 Dec 2021 18:08:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିବୃତି ରଖିବା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ହଟଚମଟ ।

ବିରୋଧୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ବିବୃତିକୁ କଡା ବିରୋଧ କରୁଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏନେଇ ପ୍ରେସମିଟ୍ କରି ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଶାଣିତ ଆକ୍ରମଣ କରି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଏହି ବବୃତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି ।

ବିଜେପି ବରିଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ପ୍ରେସମିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ବିଧାନସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ନରହି କେବଳ କ୍ୟାସେଟ୍ ବଜାଇ ବିବୃତି ରଖିଛନ୍ତି ଯାହା ଗୃହରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ।

ଏହାଛଡା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେବଳ ନିଜ ସହଯୋଗୀ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତିି । ଅନ୍ୟପଟେ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ୧୯୯୯ ମସିହା ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ଯେତେବେଳେ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇ ଓଡ଼ିଶା ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଏହା କଣ ତାଙ୍କ ରାଜନୀତି ଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ବିଜେପି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ମମିତା ମେହେର ପାଇଁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କଲେ ତାହା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କାହିଁକି ରାଜନୀତିକରଣ ବୋଲି ଲାଗୁଛି ବୋଲି କହି ରୋକ୍‌ଠୋକ୍ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମମିତାଙ୍କ ଚରିତ୍ର ସଂହାର ବିରୋଧୀ ନୁହେଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରିଛନ୍ତି : ନରସିଂହ ମିଶ୍ର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Narsingha-Mishra-on-Cm-Statement-about-mamita-meher-murder-case-92130
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Narsingha-Mishra-on-Cm-Statement-about-mamita-meher-murder-case-92130
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 03 Dec 2021 16:56:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦୀର୍ଘ ଦେଢ ମାସ ପରେ ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁହଁ ଖୋଲିବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନୀତିକ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବୃତିକୁ ନେଇ ସିଧାସଳଖ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ।

ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମିଥ୍ୟା ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ମମିତାଙ୍କ ଚରିତ୍ର ସଂହାର ବିରୋଧୀ ନୁହେଁ ବରଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କଡା ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ।

ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯାହା ପଢୁଛନ୍ତି ହୁଏତ ସେ ନିଜେ ବୁଝିପାରୁନାହାନ୍ତି ଅଥବା ମିଥ୍ୟା ପଢୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବୃତିରୁ ଏହାହିଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି ଯେ ସେ ଚକ୍ରାନ୍ତକାରୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ପରୀ ଘଟଣା ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏସଆଇଟି ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିଜେ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ହେଲେ ଏବେ ମମିତା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପଛଘୁଞ୍ଚା କାହିଁକି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ନରସିଂହ ।

ତେବେ ସବୁ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ବିବୃତି ପରେ ଆସନ୍ତାକାଲି କଂଗ୍ରେସର ତାର ପ୍ରତିବାଦ ଆହୁରି ତୀବ୍ର କରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାକୁ ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ଅଚଳାବସ୍ତା ଜାରି, ସାଢେ ୧୧ ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/The-House-of-Representatives-adjourned-until-1130-pm-92105
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/The-House-of-Representatives-adjourned-until-1130-pm-92105
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 03 Dec 2021 09:54:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ମହାଲିଙ୍ଗ ସ୍କୁଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାକୁ ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ଅଚଳାବସ୍ତା ଲାଗି ରହିଛି । ରାଜ୍ୟ ଗୃହ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଇସ୍ତଫା ଏବଂ ସିବିଆଇକୁ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଦିଆଯାଉ ନଚେତ୍ ଗୃହ ଚଳାଇ ଦେବୁନାହିଁ । ତୃତୀୟ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦାବିରେ ଆଡି ବସିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ । ଆଜି ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭରୁ ବିରୋଧୀ ମାନେ ଫ୍ଲାକାର୍ଡ ଧରି ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ପୋଡିୟମ ପାଖରେ ଯାଇ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରବଳ ହଟ୍ଟଗୋଳକୁ ଦେଖି ବାଚସ୍ପତି ଗୃହକୁ ସାଢେ ୧୧ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଗୃହ ମୁଲତବି ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ମାନେ ବିଧାନସଭା ବାହାରେ ଆସି ବିକ୍ଷପଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ବିଜେପି ମୁଖ ସଚେତକ ମୋହନ ମାଝୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟଅ କାଣ୍ଡରେ ଜଡିତ ଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବହିସ୍କାର ଏବଂ ସିବିଆଇ ଦାବିରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଅଭିନବ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯିବ । ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ବହିସ୍କାର ନକରିବା ଯାଏଁ ପ୍ରତିବାଦ ଜାରି ରହିବ । ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୃହକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବାରୁ ଗୃହ ଅପବିତ୍ର ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୋହନ ମାଝି । ଗୃହକୁ ପବିତ୍ରତା ଆଣିବା ପାଇଁ ବିଜପି ପକ୍ଷରୁ ଗୋବର ପାଣି ଏବଂ ଗଙ୍ଗାପାଣି ପକାଯାଇଛି । 

ଗତ ୨ଦିନ ହେବ ବିଧାନସଭା ହୁଲସ୍ତୁଲ୍ ହେଉଛି । ରାଜ୍ୟ ଗୃହ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଇସ୍ତଫା ଏବଂ ସିବିଆଇକୁ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଦାବିରେ ବିରୋଧୀ ଅଡ଼ି ବସିଥିବାବେଳେ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି । ଫଳରେ ଗୃହ ସ୍ଵାଭାବିକ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଧାରା ୩୭୦ କୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ତୁ ତୁ ମେ ମେ ଆରମ୍ଭ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/In-Jammu-and-Kashmir-Article-370-begins-with-the-political-parties-92101
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/In-Jammu-and-Kashmir-Article-370-begins-with-the-political-parties-92101
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 03 Dec 2021 09:21:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର, ଡିସେମ୍ବର ୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଧାରା ୩୭୦ କୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ତୁ ତୁ ମେ ମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ପାଇଁ ପରସ୍ପରକୁ ଦାୟୀ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଦଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଯାହା ୩୭୦ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମିଳିତ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି । ଯଦି କଂଗ୍ରେସ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବନ୍ଦ କରିବା ମନୋବୃତ୍ତିରେ ଅଛି, ତେବେ କେବଳ ସଂସଦ କିମ୍ବା କୋର୍ଟ ଫେରିବେ ବୋଲି ପିପୁଲ୍ସ କନଫରେନ୍ସ ଆଗକୁ ବଢିବ । ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସ (ଏନସି) ଏବଂ ପିପୁଲ୍ସ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି (ପିଡିପି) ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକତା ହରାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଯଦିଓ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଧାରା ୩୭୦ ର ପୁନଃ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଦାବି ଅବଶ୍ୟ ଜାରି ରହିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଶାନ୍ତ ହେଉଛି। 

ଅଗଷ୍ଟ ୫, ୨୦୧୯ ରେ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଧାରା ୩୭୦ ର ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ସହ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟକୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖ ନାମକ ଦୁଇଟି ୟୁନିଅନରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏନସି, ପିଡିପି, ପିପୁଲ୍ସ କନଫରେନ୍ସ ଏବଂ ଆୱାମୀ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ସମେତ ସମସ୍ତ କାଶ୍ମୀର କେନ୍ଦ୍ରିକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ବର୍ଷ ଧରି, ଏହି ଦଳଗୁଡିକ ମିଳିତ ମନେ ହେଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ପାଇଁ ପରସ୍ପରକୁ ଦାୟୀ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । କିଛି ଦିନ ପୁର୍ବେ ମେହବୁବା ମଫ୍‌ତି ଓମାରଙ୍କ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ ଯେ ଏନସି ହିଁ ସିଧାସଳଖ କିମ୍ବା ପରୋକ୍ଷରେ ବିଜେପିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଆସୁଛି। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ରଦ୍ଦ ପାଇଁ ଓମାର ତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ କୁ ଛଡ଼ାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଧାନସଭା ଶୀତକାଳିନ ଅଧିବେଶନର ଆଜି ତୃତୀୟ ଦିନ: ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାକୁ ନେଇ ହୁଲସ୍ତୁଲ୍ ବିଧାନସଭା, ସ୍ୱଭାବିକ ହୋଇପାରୁନି ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Today-is-the-third-day-of-the-winter-session-of-the-Legislative-Assembly-92100
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Today-is-the-third-day-of-the-winter-session-of-the-Legislative-Assembly-92100
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 03 Dec 2021 08:26:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ମହାଲିଙ୍ଗ ସ୍କୁଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାକୁ ନେଇ ଗତ ୨ଦିନ ହେବ ବିଧାନସଭା ହୁଲସ୍ତୁଲ୍ ହେଉଛି । ରାଜ୍ୟ ଗୃହ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଇସ୍ତଫା ଏବଂ ସିବିଆଇକୁ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଦିଆଯାଉ ନଚେତ୍ ଗୃହ ଚଳାଇ ଦେବୁନାହିଁ । ଏଭଳି ଜିଦ୍‌ରେ ବିରୋଧୀ ଅଡ଼ି ବସିଥିବାବେଳେ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି । ଫଳରେ ଗୃହ ସ୍ଵାଭାବିକ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ପରି, ବିରୋଧୀ ବିଜେପି,କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକମାନେ ବିଧାନସଭାରେ ଝଡ଼ତୋଫାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରବଳ ହଟ୍ଟଗୋଳକୁ ନେଇ ବିଧାନସଭା ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ ଅଚଳ ହୋଇଯାଇଛି । ମାତ୍ର ଅଧ ମିନିଟ ୨୪ ବାଚସ୍ପତି ଗୃହକୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୂଲତବୀ କରିଥିଲେ । 

ବାଚସ୍ପତି ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ବିରୋଧୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ହଟ୍ଟଗୋଳ ମଧ୍ୟରେ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରଶ୍ନୋତ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ବିଫଳ ହେବାରୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ପ୍ରଥମେ ମାତ୍ର ଅଧମିନିଟ ପରେ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ଯାଏ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରି ଦେଇଥିଲେ । ଅପରାହ୍ନରେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ବିରୋଧୀ ହଙ୍ଗାମା କରିଥିଲେ । ଭାଜପା ସଦସ୍ୟମାନେ କଳାଗାମୁଛା ଦେଖାଇବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ସଦସ୍ୟମାନେ ବ୍ୟାନର ଧରି ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ । ପାଟିତୁଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଗୃହ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ରଙ୍କ ସମେତ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ , ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ , ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ପ୍ରମୁଖ ନିଜ ବିଭାଗର ଦସ୍ତାବିଜ ବିଧାନସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାତୀୟ ସଂଗୀତକୁ ଅସମ୍ମାନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ମମତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋଲିସ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କଲା ବିଜେପି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/The-BJP-has-filed-a-complaint-against-Mamata-on-charges-of-disrespecting-the-national-anthem-92066
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/The-BJP-has-filed-a-complaint-against-Mamata-on-charges-of-disrespecting-the-national-anthem-92066
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 02 Dec 2021 09:41:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗତକାଲି ତୃଣମୁଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ସୁପ୍ରିମୋ ମୁମ୍ବାଇରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି (ଏନସିପି) ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୈଠକ ପରେ ସେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ଗାନ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଅଟକି ଯାଇ "ଜୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର" କହି ଶେଷ କରିଥିଲେ। ତେବେ ସେ ଜଣେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ସେ ବଙ୍ଗଳା ସଂସ୍କୃତି, ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ଏବଂ ଦେଶକୁ ଅପମାନିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗୁରୁଦେବ ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ!

ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ନେତା ମାନେ ମଧ୍ୟ ମମତାଙ୍କ ଏହି ଅଙ୍ଗିଭଙ୍ଗିକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । "ଆମର ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ହେଉଛି ଆମର ଜାତୀୟ ପରିଚୟର ଅନ୍ୟତମ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ। ଏଠାରେ ବଙ୍ଗଳା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦ୍ୱାରା ଗାନ କରାଯାଇଥିବା ଆମର ଜାତୀୟ ସଂଗୀତର ଏକ ବିକୃତ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେମାନେ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଭାରତର ବିରୋଧୀ ଏତେ ଗର୍ବର କାରଣ? ଏବଂ ଦେଶପ୍ରେମ? " ବିଜେପି ନେତା ଅମିତ୍ ମାଲବ୍ୟ ଟୁଇଟ୍ କରିଛନ୍ତି।

 pic.twitter.com/wrwCAHJjkG

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବିଜେପି ସଭାପତି ସୁକାନ୍ତ ମଜୁମଦାର ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜାଣିଶୁଣି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। "ସମ୍ବିଧାନ ପୋଷ୍ଟରେ ବସିଥିବା ବେଙ୍ଗଲ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  ମମତା ମୁମ୍ବାଇରେ ଏକ ସମାବେଶରେ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତକୁ ଅପମାନିତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସଠିକ୍ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତର ଶୈଳୀ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ନା ଜାଣିଶୁଣି ଅପମାନ କରୁଛନ୍ତି?" ମଜୁମଦାର ଟ୍ୱିଟରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ୩୦୦ ଟି ଆସନ ପାଇବ ନାହିଁ: ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/The-Congress-will-not-get-300-seats-in-the-2024-elections-Ghulam-Nabi-Azad-92062
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/The-Congress-will-not-get-300-seats-in-the-2024-elections-Ghulam-Nabi-Azad-92062
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 02 Dec 2021 09:12:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଧାରା ୩୭୦ ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଆଉ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ସେଥିପାଇଁ ସେ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏ ବିଷୟରେ କୌଣସି ମିଥ୍ୟା ପ୍ରତିଶୃତି ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଆଜାଦ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଧାରା ୩୭୦ ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କିମ୍ବା ସରକାରଙ୍କ ହାତରେ ଅଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାର ଏହାକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଏହା ଆଶା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। ଯଦି କଂଗ୍ରେସ ୩୦୦ ଟି ଆସନ ପାଏ ତେବେ ଏହା ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ ହେବା ଯୋଗ୍ୟ କିନ୍ତୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେମାନେ ଏହା ଆଶା କରୁନାହାଁନ୍ତି। 

 pic.twitter.com/fsoRuCtnpH

କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ତାଙ୍କ ଦଳ ୩୦୦ ଟି ସିଟ୍ ପାଇବାକୁ ସେ ଦେଖୁ ନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ ନେସନାଲ କଂନଫରେନ୍ସ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୁଦ୍ଧ ପୁର୍ବରୁ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପରାଜୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମମିତା ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ପୋଲିସ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି- ନରସିଂହ ମିଶ୍ର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Narasimha-Mishra-alleged-that-the-police-had-destroyed-all-the-evidence-in-the-case-of-Mamitas-death-92032
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Narasimha-Mishra-alleged-that-the-police-had-destroyed-all-the-evidence-in-the-case-of-Mamitas-death-92032
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 01 Dec 2021 12:08:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମମିତା ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାର ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ । ଏଭଳି ସଂଘିନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର । ସେ କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟବାସୀ ଭୋଟ୍ ଦେଇ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଏହି ମାମଲାରେ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ମାମଲାରେ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇନାହାନ୍ତି ଏପରିକି ଦୋଷୀଙ୍କୁ ସେ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡାଇ ରଖୁଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । 

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମମିତା ମେହେର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଜଡିତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଥିବା ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ସେ ଦିଗରେ ତଦନ୍ତ କରୁ ନାହିଁ । ତେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମାମଲାରେ ନିଜର ମୁହଁ ଖୋଲୁ ନାହାନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଗରୁ ଲେଖା କାଗଜ ପଢୁଥିବାବେଳେ ଏବେ ତାଙ୍କର ଆଗରୁ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ଭିଡିଓ ବଜାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଆଜି ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳିନ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭିଡିଓ କଂନଫରେନ୍ସି ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତୀ ଯୋଡି ହୋଇ ପୁର୍ବତ୍ତନ ଉପବାଚସ୍ପତି ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ଦୋରାଙ୍କ, ଉମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାଇଁ,ରାମରାୟ ମୁଣ୍ଡା, ପୁର୍ବତ୍ତନ ସିପାହି ସୀତାରାମ ମୁର୍ମୁଙ୍କ ପାଇଁ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅପରାହ୍ନ ୫ ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବୀ, ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଗୃହରେ ପୁରାଇ ନଦେବାକୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଧାରଣା ଜାରି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Opposition-groups-called-for-a-boycott-of-the-assembly-which-was-adjourned-until-4-pm-92031
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Opposition-groups-called-for-a-boycott-of-the-assembly-which-was-adjourned-until-4-pm-92031
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 01 Dec 2021 11:48:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିଧାନସଭାର ଶିତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ । ଏଥିରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସି ଜରିଆରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଡି ହୋଇ ପୁର୍ବତ୍ତନ ଉପବାଚସ୍ପତି ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ଦୋରାଙ୍କ, ଉମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାଇଁ,ରାମରାୟ ମୁଣ୍ଡା, ପୁର୍ବତ୍ତନ ସିପାହି ସୀତାରାମ ମୁର୍ମୁଙ୍କ ପାଇଁ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଅପରାହ୍ନ ୫ ଯାଏଁ ଗୃହକୁ ମୁଲତବି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମାନେ ବିଧାନସଭାକୁ ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ନପୁରାଇ ଦେବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକମାନେ ବିଧାନସଭାର ୩ ଗେଟ୍‌ରୁ ୨ ଗେଟ୍‌ରେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି।

ଏହି ଅବସରରେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ମମିତା ମେହେର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଜଡିତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଥିବା ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ସେ ଦିଗରେ ତଦନ୍ତ କରୁ ନାହିଁ । ତେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମାମଲାରେ ନିଜର ମୁହଁ ଖୋଲୁ ନାହାନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଗରୁ ଲେଖା କାଗଜ ପଢୁଥିବାବେଳେ ଏବେ ତାଙ୍କର ଆଗରୁ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ଭିଡିଓ ବଜାଇ ଦିଆଯାଉଛି। 

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାରା ଓଡିଶାବାସୀ ତାଙ୍କୁ ଭୋଟ ଦେଇ ପଞ୍ଚମଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରିଥିବା ବେଳେ ସେ ମମିତା ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ସେ ଚୁପ୍ ରହିଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉତ୍ତରଦାୟି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମାନଙ୍କୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡାଉଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେ ପୋଲିସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ତର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମମିତା ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର ଡିଏସପି କରୁଥୁିବା ବେଳେ ସେ ଏହି ମାମଲା ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>