<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆଜମଗଡ଼ ଉପନିର୍ବାଚନ ଜିତିଲା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ନିରହୁଆ, କହିଲେ ଏମିତି କଥା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Dinesh-Lal-Yadav-Nirhua-met-CM-Yogi-winning-Azamgarh-election-98794
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Dinesh-Lal-Yadav-Nirhua-met-CM-Yogi-winning-Azamgarh-election-98794
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 29 Jun 2022 18:50:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲଖନଉ, ଜୁନ୍ ୨୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦିନଶେ ଲାଲ ଯାଦବ ଓରଫ ନିରହୁଆ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଆଜମଗଡ଼ରେ ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟୀ ହେଲା ପରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ବିଜୟର ଶ୍ରେୟ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀଙ୍କୁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟରେ ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ ସରକାର ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କୁ ଆଜମଗଡ଼ ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟ ମିଳିଛି । ସେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଦ୍ୱାରା ଅଣାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି । ଦିନେଶ ଲାଲ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁସଲିମ ଓ ଯାଦବ ଫ୍ୟାକ୍ଟର ଯାହାକୁ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରିଥାଏ, ଏବେ ଏହା ମୋଦୀ-ଯୋଗୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟର ହୋଇଯାଇଛି । 

ନିରହୁଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଭେଟିଲା ପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଓ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା ମଧ୍ୟ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥିଲେ । ଉପନିର୍ବାଚନ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଲଖନଉ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଦିନେଶ ଲାଲ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ହେଉଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀଙ୍କ ଭକ୍ତ । ଆଜିର ଦିନରେ ଭକ୍ତ କହିଲେ ଟ୍ରୋଲ ହେବାକୁ ପଡୁଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ମୋ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ । ନିଜକୁ ଭକ୍ତ କହିବାର କାରଣ ହେଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ସମାଜସେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆଜମଗଡ଼ରେ ଦିନେଶ ଲାଲ ଯାଦବ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଦାଦାପୁଅ ଭାଇ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଦିନେଶଙ୍କୁ ୩,୧୨,୭୬୮ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ ମିଳିଥିଲା । ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ୩,୦୪,୦୮୯ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ ପାଇଛନ୍ତି ।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ଗହଲୋତଙ୍କ ସରକାର ପତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ପାଇଲଟ: ରାଜସ୍ଥାନ ମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Maharashtra-crisis-in-Rajasthan-Ashok-Gehlot-accuses-Sachin-Pilot-98746
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Maharashtra-crisis-in-Rajasthan-Ashok-Gehlot-accuses-Sachin-Pilot-98746
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 27 Jun 2022 18:13:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜସ୍ଥାନ, ଜୁନ୍ ୨୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜସ୍ଥାନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗହଲୋତଙ୍କ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କ ଉପରେ ବୟାନ ଦେବା ପରେ ଗହଲୋତଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ଗହଲୋତ ସରକାରରେ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାନ୍ତି ଧାରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଶେଖାୱତ ଓ ସଚିନ ପାଇଲଟ ଏକାଠି ଥିବା ଦେଖିଛୁ । ଧାରୀୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଶୋକ ଗହଲୋତ କିଛି ଭୁଲ କହିନାହାନ୍ତି । ସେ ଠିକ କହୁଛନ୍ତି । ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଶେଖାୱତ ଓ ଶ୍ରୀ ପାଇଲଟ୍ ରାଜସ୍ଥାନରେ ସରକାର ପତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । 

ଅନ୍ୟପଟରେ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ବୈଠକରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଗହଲୋତଙ୍କ ପାଇଲଟ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ସଂପର୍କରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଦୀପେନ୍ଦ୍ର ହୁଡ୍ଡା ଏହାରି ଉପରେ କିଛି କହିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ସିଂହ ଡୋଟାସରା କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଂଗ୍ରେସର ସବୁ ନେତା ଗୋଟିଏ ଏବଂ ଏକାଠି ହୋଇ ୨୦୨୩ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବେ । 

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ରଖିବା ନେଇ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ପରେ ଗହଲୋତଙ୍କ ପାଇଲଟଙ୍କ ଉପରେ ସୀଧା ଆକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହୋଇଛି । ସଚିନ ପାଇଲଟ ସୋମବାର ଟୋଙ୍କ ଗସ୍ତରେ ଯାଉଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ, ସେ ନିଜ ଉପରେ ଲଦା ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଜବାବ ଦେଇପାରିନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସାମ: ଗୁଆହାଟୀରେ ଶିବସେନାର ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକ, ହୋଟେଲ୍ ବାହାରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Guwahati-hotel-turns-into-fortress-for-dissident-shiv-sena-MLAs-of-Maharastra-98664
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Guwahati-hotel-turns-into-fortress-for-dissident-shiv-sena-MLAs-of-Maharastra-98664
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 Jun 2022 19:26:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗୁଆହାଟୀ, ଜୁନ୍ ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଆସିଥିବା ଶିବସେନାର ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକମାନେ ଆସାମର ଗୁଆହାଟୀସ୍ଥିତ ଏକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଟେଲରେ ରହୁଛନ୍ତି । ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ ଗତକାଲି ଠାରୁ ଯେଉଁ ହୋଟେଲରେ ରଖାଯାଇଛି, ଏହାର ବାହାରେ କଡ଼ାସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ସହ ହୋଟେଲ ‘ରେଡିସନ ବ୍ଲ’କୁ ରଖାଯାଇଛି । ଏହି ହୋଟେଲରେ ଏବେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଗୁଆହାଟୀ ପୋଲିସ ଏହି ହୋଟେଲର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛି । 

ପୋଲିସ କର୍ମୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଆସାମ ପୋଲିସର ରିଜର୍ଭ ବାଟାଲିଅନ ଓ କମାଣ୍ଡେ ଶାଖାକୁ ହୋଟେଲ ବାହାରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ହୋଟେଲ ଲୋକପ୍ରିୟ ଗୋପୀନାଥ ବୋରଦୋଲୋଇ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦର ଠାରୁ ୧୫ କିମି ଦୂରରେ ରହିଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କ୍ଷମତାସୀନ ମହାବିକାଶ ଅଘାଡି ସରକାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ କରୁଥିବା ଶିବସେନାର ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ସୁରତ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରୁ ସେମାନେ ଚାଟାର୍ଡ ବିମାନରେ ଗୁଆହାଟୀରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ୪୦ ଜଣ ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକଙ୍କୁ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ବିମାନବନ୍ଦର ଠାରୁ ହୋଟେଲକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ ବଞ୍ଚାଇପାରିବେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ? ଆଜି ହେବ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Maharashtra-political-crisis-Eknath-Shinde-rebelled-Shiv-Sena-98644
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Maharashtra-political-crisis-Eknath-Shinde-rebelled-Shiv-Sena-98644
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 22 Jun 2022 20:11:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ମୁମ୍ବାଇ, ଜୁନ୍ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରାଜନୈତିକ ବିବାଦ ଦେଖାଯାଇଛି । ଶାସକ ଦଳର କିଛି ବିଧାୟକ ବିଦ୍ରୋହୀ ପାଲଟିଛନ୍ତି । ପରିସ୍ଥିତି ଏଭଳି ହୋଇଛି ଯେ, ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ନିଜର ଆସନ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜନୀତିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯାଇଛି । ଏମଏଲସି ନିର୍ବାଚନରେ କ୍ରସ ଭୋଟିଂ କରିବା ପରେ ଶିବସେନାର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏକନାଥ ଶିନ୍ଦେ ପାର୍ଟିର ଅନେକ ବିଧାୟକଙ୍କ ସହିତ ବିଦ୍ରୋହୀ ପାଲଟିଯାଇଛନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ତାଙ୍କ ସହିତ ଶିବସେନାର ୩୩ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ୭ଜଣ ଅନ୍ୟ ଦଳ ଓ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । 

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ୧ଟାରେ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମସ୍ତ ବିଧାୟକ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏକାଠି ହେବେ । ଏନସିପି-କଂଗ୍ରେସ ଆମ ସହିତ ଅଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟଦଳର ବିଧାୟକ ଆମକୁ ହଇରାଣ କରୁଛନ୍ତି । ବିଜେପି ସହିତ ଶିବସେନାର ମେଣ୍ଟ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମହରାଷ୍ଟ୍ରର ବିଧାନସଭାରେ ୨୮୮ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ସରକାର ଗଢ଼ିବାକୁ ହେଲେ ୧୪୫ ଜଣ ବିଧାୟକ ଦରକାର । ଶିବସେନାର ଜଣେ ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି । ଏବେ ବିଧାନସଭାରେ ୨୮୭ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି । ସରକାର ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ୧୪୪ ଜଣ ବିଧାୟକ ଦରକାର । ବିଦ୍ରୋହ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଶିବସେନା ନେତୃତ୍ୱରେ ମହା ବିକାସ ଅଘାଡିର ୧୬୯ ବିଧାୟକ ସମର୍ଥନ ମିଳିଥିଲା । ଅନ୍ୟପଟରେ ବିଜେପି ପାଖରେ ୧୧୩ ଜଣ ବିଧାୟକ ଓ ବିରୋଧରେ ଅନ୍ୟ ୫ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରାଜନୈତିକ ଝଡ଼: ସୁରତରୁ ଗୁଆୁହାଟୀ ଗଲେ ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Maharashtra-political-crisis-as-Shiv-Sena-leader-Eknath-Shinde-Balasaheb-Thackeray-hindutva-98642
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Maharashtra-political-crisis-as-Shiv-Sena-leader-Eknath-Shinde-Balasaheb-Thackeray-hindutva-98642
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 22 Jun 2022 18:00:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରାଜନୈତିକ ନାଟକ ଜାରି ରହିଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶିବସେନା ନେତା ଏକନାଥ ଶିନ୍ଦେଙ୍କ ସହିତ ମୋଟ ୪୦ ଜଣ ବିଧାୟକ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ସୁରତର ହୋଟେଲରୁ ବାହାରି ୩ଟି ବସ୍ ଯୋଗେ ସ୍ଥାନୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏଠାରୁ ସେମାନେ ଏକ ଚାଟାର୍ଡ ବିମାନରେ ଗୁଆହାଟୀ ଯାଇଛନ୍ତି । ମୋଟ ୪୦ ଜଣଙ୍କର ମଧ୍ୟରେ ଶିବସେନାର ୩୩ ସହିତ ସ୍ୱାଧୀନ ଓ ଛୋଟ ଦଳର ୭ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି । 

ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକଙ୍କ ସହିତ ଏକନାଥ ଶିନ୍ଦେ ଓ ବିଜେପି ନେତା ମୋହିତ କାମ୍ବୋଜ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲେ । ଗୁଆହାଟୀ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକନାଥ ଶିନ୍ଦେଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧି ପଚାରିଥିଲେ ଯେ, ସେ କ’ଣ ଶିବସେନା ଛାଡ଼ିଦେଇଛନ୍ତି? ସେ କେବଳ ମୁଣ୍ଡ ହଲାଇଥିଲେ । ରାତି ୨ଟା ୧୫ ମିନିଟରେ ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକମାନେ ସୁରତର ହୋଟେଲ ରୁମ ଛାଡ଼ିଥିଲେ । ସୁରତ ପୋଲିସର ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଏକ୍ସକର୍ଟ ବାହନ ଓ ୩ଟି ବସରେ ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ ବିମାନବନ୍ଦର ନିଆଯାଇଥିଲା । ବିଧାୟକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ଏକନାଥ ଶିନ୍ଦେଙ୍କ ସହିତ ଅଛୁ । ଆମକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦୀ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ପସନ୍ଦ ନାହିଁ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ମାସକରେ ୨୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି ଆପ୍ ସରକାର: ସୁଖବୀର ସିଂହ ବାଦଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Sukhbir-Singh-Badal-said-AAP-govt-spent-Rs-24-cr-on-advt-in-one-month-98572
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Sukhbir-Singh-Badal-said-AAP-govt-spent-Rs-24-cr-on-advt-in-one-month-98572
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 Jun 2022 19:33:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚଣ୍ଡୀଗଡ଼, ଜୁନ୍ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଶିରୋମଣି ଅକାଳୀ ଦଳ ପ୍ରମୁଖ ସୁଖବୀର ସିଂହ ବାଦଲ ଶନିବାର ପଂଜାବର ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ସରକାର ଉପରେ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଉପରେ ୨୪ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ‘ମୁର୍ଖ’ ବନାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ସଂଗରୁର ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଜୁନ ୨୩ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଉପନିର୍ବାଚାଚନ ପାଇଁ ପାର୍ଟିର ପ୍ରାର୍ଥୀ କମଲଦୀପ କୌରଙ୍କ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ସୁଖବୀର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । 

ଶିରୋମଣୀ ଅକାଳି ଦଳ ପ୍ରମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୀ ବାଦଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିର ସରକାର ନିଜର ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ପଂଜାବୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଚାର କରି ମୁର୍ଖ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି । ସେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାର କେବଳ ବିକାଶ ଓ ନିଯୁକ୍ତି ଅବସର ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି । ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସଂଗରୁର ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଜୁନ ୨୩ରେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଏହାର ଫଳାଫଳ ଜୁନ ୨୬ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ଭଗୱନ୍ତ ମାନ ପଂଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ଏହି ଆସନ ଖାଲି ଥିଲା । 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ: ଉତ୍ସବ ପାଳନ ନ କରିବାକୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Congress-leader-Rahul-Gandhi-birthday-message-issued-for-congress-workers-98570
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Congress-leader-Rahul-Gandhi-birthday-message-issued-for-congress-workers-98570
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 Jun 2022 19:00:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି ୫୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଦ ଥାପିଛନ୍ତି । ସେ ନିଜ ଜୀବନର ୫୧ ବର୍ଷ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଜନ୍ମଦିନର ପୂର୍ବ ସନ୍ଧ୍ୟା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଓ ନିଜର ଶୁଭ ଚିନ୍ତକଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ ନ କରିବାକୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏସଂପର୍କରେ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । 

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶବ୍ୟାପୀ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କୁ ଅପିଲ କରୁଛି ଯେ, ମୋର ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ରବିବାର କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ ନ କରନ୍ତୁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ନେଇ ଆମେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛି । କୋଟି କୋଟି ଯୁବାଙ୍କ ମନରେ ଦୁଃଖ ଜାତ ହୋଇଛି । ଆମେ ଏହି ଯୁବାଙ୍କ ସହିତ ଛିଡ଼ା ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସେନାରେ ଭର୍ତ୍ତିକୁ ନେଇ ନୂଆ ଯୋଜନା ‘ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା’ ବିରୋଧରେ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେଉଛି । ବିହାର, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ସମେତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ଅନ୍ୟ କିଛି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା ଫେରାଇ ନେବାକୁ ଅପିଲ କରିଚନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବ୍ରଜରାଜନଗର ବିଧାୟିକା ଅଳକା ମହାନ୍ତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/brajaranagar-mla-meet-to-cm-98363
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/brajaranagar-mla-meet-to-cm-98363
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 05 Jun 2022 06:47:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ବ୍ରଜରାଜନଗର ବିଧାୟିକା ଅଳକା ମହାନ୍ତି। ମୋ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଅଧୁରା ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ କରିବି ବୋଲି ବ୍ରଜରାଜନଗର ବିଧାୟିକା କହିଛନ୍ତି । ଏହାସହିତ ବ୍ରଜରାଜନଗର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀକୁ ଏକ ନମ୍ବର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ କରିବାର ମୋ ସ୍ବାମୀଙ୍କର ଯେଉଁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ ତାହାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବି ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ବ୍ରଜରାଜନଗର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବାଜି ମାରିଲା ମାରିଛି ବିଜେଡି । ଅଳକା ମହାନ୍ତି ୬୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭୋଟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ କିଶୋର ପଟେଲଙ୍କୁ ହରାଇ ଅଳକା ବିଜୟନୀ ହୋଇଛନ୍ତି । 

ତେବେ ୬୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭୋଟରେ ଅଳକା ମହାନ୍ତି ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ୨୫,୮୨୭ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ ସହିତ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ କିଶୋର ପଟେଲ ରହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ୨୧,୪୬୮ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ ସହିତ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାଧାରାଣୀ ପଣ୍ଡା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବେ ପାଟିଦାର ଆନ୍ଦୋଳନର ସୂତ୍ରଧାର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Hardik-Patel-political-career-Patidar-reservation-agitation-congress-BJP-98284
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Hardik-Patel-political-career-Patidar-reservation-agitation-congress-BJP-98284
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 02 Jun 2022 20:03:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅହମଦାବାଦ, ଜୁନ୍ ୦୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗୁଜରାଟରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲଙ୍କୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି । କ୍ଷମତାସୀନ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ତରଫରୁ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲ ଜୁନ ୨ ତାରିଖ (ଗୁରୁବାର) ପଦ୍ମ ଧରିବେ । ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲଙ୍କ ଜୁନ ୨ରେ ଯେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ସେ ସକାଳ ୯ଟାରେ ନିଜ ଘରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜାର ଆୟୋଜନ କରୁଛନ୍ତି । ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସ୍ୱାମୀନାରାୟଣ ଯିବେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଗୋ ପୂଜା କରିବେ । 

ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲ ଆଜି ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବିଜେପିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କମଲମ ପହଞ୍ଚି ପାର୍ଟିର ସଦସ୍ୟତା ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସିଆର ପାଟିଲ, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲଙ୍କୁ ସଦସ୍ୟତା ଦେବେ । ଏଥି ସହିତ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲଙ୍କ ନୂଆ ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । 

ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲ ୨୦୧୪ରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଟିଦାର ସଂଗଠନ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲ ଗ୍ରୁପ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଥିଲେ । ଏହି ଗ୍ରୁପ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପାଟିଦାର ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବି କରି ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ୨୦୧୫ରେ ପାଟିଦାର ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବି ନେଇ ପ୍ରଥମ ରାଲି ଭିସନଗରରେ ବାହାରିଥିଲା । ଏହି ରାଲିରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲ ଓ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା । ଏହି ମାମଲାରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ୨ ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡ ମିଳିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଜେଲଦଣ୍ଡକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ । 

ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲ ୨୦୧୯ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲ ଓ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ଭେଟ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ୨୦୨୦ରେ ସେ ଦଳର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ହୋଇଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜୁଲାଇ ୨ରେ ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ: ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍‌ରେ ଆୟୋଜନ, ଯୋଗଦେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-BJPs-eyes-on-Southern-states-national-executive-meeting-from-July-2-in-Hyderabad-98279
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-BJPs-eyes-on-Southern-states-national-executive-meeting-from-July-2-in-Hyderabad-98279
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 02 Jun 2022 18:27:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୦୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି)ର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ୨ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଦୁଇ ଦିବସୀୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ତେଲଙ୍ଗାନାର ରାଜଧାନୀ ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍‌ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବେ । ସେହିପରି ୫ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ବିଜେପିର କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ବାହାରେ ଆୟୋଜନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ୨୦୧୪ରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିବା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ୩ୟ ଥର ପାଇଁ ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରୁଛି । ଏହି ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା, ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଦେଶର ଜଣାଶୁଣା ନେତା ସାମିଲ ହେବେ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୫ରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ରାଜଧାନୀ ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ ଓ ୨୦୧୬ରେ କେରଳର କୋଝିକୋଡରେ ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଦଳର ସଦସ୍ୟତା ଓ ଲୋକପ୍ରିୟତା ବଢ଼ିଥିବା ସମୟରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍ ଠାରେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରୁଛି । 

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>