<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ସରିବ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ନିର୍ବାଚନ, କିଏ ପାଇବ ଏହି ଆସନ..
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Odisha-BJP-president-election-to-be-completed-by-December-end-informs-BJP-Odisha-in-charge-Arun-Singh-65303
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Odisha-BJP-president-election-to-be-completed-by-December-end-informs-BJP-Odisha-in-charge-Arun-Singh-65303
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 00:36:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଜେପିରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର ରହିଛି । ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ନିର୍ବାଚନ । ଏନେଇ ବିଜେପି ପ୍ରଭାରୀ ଅରୁଣ ସିଂ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ନିର୍ବାଚନ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ସରିବ । ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ଓ ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତିଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚିତ କରିବେ । କିଏ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ହେବ ଏବେ ଠାରୁ କହି ହେବନାହିଁ ବୋଲି ବିଜେପିର ବର୍ତ୍ତମାନ ସଭାପତି ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଚଳିତ ମାସରେ ଶେଷ ହେଉଛି । ତେଣୁ ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ବିଜେପି ନୂଆ ସଭାପତି ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ବିଜେପିର ଦଳୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁସାରେ ଦଳ ପୁଣି ଥରେ ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ସଭାପତି ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇପାରେ ଅଥବା ଅନ୍ୟ କୈାଣସି ନେତା ମଧ୍ୟ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇ ପାରନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ବିଜେପି ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଓ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ତେବେ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମିଶନ ୧୨୦ ଠାରୁ ଢେର ପଛରେ ରହିଯାଇଥିଲା ଦଳ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ବାରାକପୁରରେ ବିଜେପି ସାଂସଦଙ୍କ କାରକୁ ଇଟାରେ ଆକ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Crime-Nation-BJP-MP-from-Barrackpore-Arjun-Singh-attacked-with-bricks-and-then-a-bomb-65294
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Crime-Nation-BJP-MP-from-Barrackpore-Arjun-Singh-attacked-with-bricks-and-then-a-bomb-65294
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 19:30:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋଲକାତା, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି)ର ଜଣେ ସାଂସଦଙ୍କ କାରକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଶନିବାର ରାତି ଇଟାରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଖବର ଅନୁସାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବାରାକପୁର ସାଂସଦ ଅର୍ଜୁନ ସିଂହ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ତାଙ୍କର କାରକୁ ଇଟାରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ସାଂସଦଙ୍କର କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । 

ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ସାଂସଦ ଅର୍ଜୁନ ସିଂହ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି, ସେ ଯେତେବେଳେ କନକିନାରା ଠାରୁ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ତାଙ୍କ କାରକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଇଟାରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ସେହିପରି ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କାର ଉପରକୁ ବୋମା ଫିଙ୍ଗିଥିବା ବେଳେ ଏହା କାର ନିକଟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଲାଗୁ କରାଯିବା ଦରକାର ବୋଲି ସାଂସଦ ଶ୍ରୀ ଅର୍ଜୁନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।  

ସାଂସଦ ଅର୍ଜୁନ ସିଂହ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେବା ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ବରଂ ସେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ଗତ ମେ’ ୬ ତାରିଖରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୋହନପୁର ଆସନର ବାହାରେ ତାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ସେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରିୟ ମୁଲ୍ଲିକ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାହୁଲଙ୍କୁ ଶିବସେନାର ନିଶାଣ, ସଭରକରଙ୍କୁ ଅପମାନ କର ନାହିଁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-sanjay-raut-reacts-strongly-to-statement-of-congress-leader-rahul-gandhi-over-savarkar-65280
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-sanjay-raut-reacts-strongly-to-statement-of-congress-leader-rahul-gandhi-over-savarkar-65280
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 06:53:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଶିବସେନା କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥନରେ ସରକାର ଗଢ଼ିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ବୈଚାରିକ ମତଭେଦ  ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ। ସଦ୍ୟତମ ବିବାଦ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ବୀର ସଭରକରଙ୍କ ପ୍ରତି ଦେଇଥିବା ବିବାଦୀୟ ବୟାନକୁ ନେଇ ହୋଇଛି। ନିଜର ରେପ୍ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଦ୍ଵାରା ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କର ନାମ ରାହୁଲ ସଭରକର ନୁହଁ, ତେଣୁ ସେ କେବେ ବି କ୍ଷମା ମାଗିବେ ନାହିଁ। ରାହୁଲଙ୍କ ଏହି ବୟାନକୁ ଶିବସେନା ନାପସନ୍ଦ କରିଛି। ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି ନେହେରୁ-ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପରି ସଭରକର ମଧ୍ୟ ଦେଶ ପାଇଁ ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ସମସ୍ତ ମହାନାୟକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ସଭରକର କେବଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ନୁହଁ ପୂରା ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ବରଦାନ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ନେହେରୁ-ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପରି ସଭରକରଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଦେଶ ପାଇଁ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ। ସେ କେବଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ନୁହଁ ଦେଶର ଦେବତା। ସଭରକରଙ୍କ ନାମରେ ରାଷ୍ଟ୍ର ଅଭିମାନ ଓ ସ୍ଵାଭିମାନ ରହିଛି। 

ଆମେ ପଣ୍ଡିତ ନେହେରୁ, ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରୁ, ତେଣୁ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବୀର ସଭରକରଙ୍କ ଅପମାନ କର ନାହିଁ। ବୁଝି ପାରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ କହିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। ଜୟ ହୀନ୍ଦ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀର ଜନତା ମଇଦାନରେ କଂଗ୍ରେସର ଦେଶ ବଚାଓ ରାଲିକୁ ସମ୍ୱୋଧିତ କରି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବିଜେପି ଏବଂ ମୋଦୀ ସରକାର ଉପରେ ଜୋରଦାର ବର୍ଷିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ବିଜେପି ମୋର ଭାଷଣକୁ ନେଇ କ୍ଷମା ଦାବି କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ କ୍ଷମା ମାଗିବିନି । ସଭରକରଙ୍କୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ମରିଯିବି, କିନ୍ତୁ କ୍ଷମା ମାଗିବିନି । ମୋ ନାଁ ରାହୁଲ ସଭରକର ନୁହେଁ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାହୁଲଙ୍କ ଉପରେ ବିଜେପିର ହମଲା, ହଜାରେ ଥର ଜନ୍ମ ନେଲେ ବି ସଭରକର ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ, ଉପଯୁକ୍ତ ନାମ ‘ରାହୁଲ ଜିନ୍ନା’
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-bjp-lashes-out-on-rahul-gandhi-over-his-i-am-not-rahul-savarkar-comment-65273
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-bjp-lashes-out-on-rahul-gandhi-over-his-i-am-not-rahul-savarkar-comment-65273
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 04:35:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାହୁଲଙ୍କ ରେପ୍ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ନେଇ ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ଜାତୀୟ ଦଳ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ବାକ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ରାମଲୀଲା ମଇଦାନରେ କଂଗ୍ରେସର ଭାରତ ବଚାଓ ରାଲିରେ ଆଜି କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବିଜେପିକୁ ଶାଣିତ ସ୍ଵରରେ ସମାଲୋଚନା କରିଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ଏହା ଉପରେ ଜବାବ ରଖିଛି। ରେପ୍ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ ବୟାନରେ ବିଜେପି ତାଙ୍କଠୁ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ ଦାବି କରୁଥିବା ଉପରେ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ମୋର ନାମ ରାହୁଲ ସଭରକର ନୁହଁ, ମୁଁ କେବେ ବି କ୍ଷମା ମାଗିବି ନାହିଁ। 

ତାଙ୍କର ଏହି ବୟାନକୁ ନେଇ ବିଜେପି କଡ଼ା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଗିରିରାଜ ସିଂହ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସରନେମକୁ ନେଇ ହମଲା କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଜିଭିଏଲ ନରସିମାହ ରାଓ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଜିନ୍ନାଙ୍କ ସରନେମ ଲଗାନ୍ତୁ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କର ଉପଯୁକ୍ତ ନାମ ରାହୁଲ ଜିନ୍ନା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର ମଧ୍ୟ ରାହୁଲଙ୍କୁ ନିଶାଣ କରିଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ହଜାରେ ଜନ୍ମ ନେଲେ ବି ରାହୁଲ ସଭରକର  ହୋଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଗିରିରାଜ ସିଂହ ରାହୁଲଙ୍କ ବୟାନର ଜବାବ ସ୍ଵରୂପ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି  କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବୀର ସଭରକର ତ ନିଷ୍ଠାପର ଦେଶଭକ୍ତ ଥିଲେ,  ଉଦ୍ଧାରରେ ସାଜ୍ଞା ନେଲେ କେହି କେବେ ଗାନ୍ଧୀ ହୋଇଯିବ ନାହିଁ, କେହି ଦେଶଭକ୍ତି  ହୋଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଦେଶଭକ୍ତ ହେବା ଲାଗି ଶିରାରେ ଶୁଦ୍ଧ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ ରକ୍ତ ରହିବା ଦରକାର। ବେଶ ବଦଳାଇ ବହୁତ ଲୋକ  ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନକୁ ଲୁଟିଛନ୍ତି। ସେ ଟ୍ଵିଟରେ ରାହୁଲ, ସୋନିଆ ଓ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ତିନି ଜଣ କିଏ ? କଣ ଏହି ତିନି ଜଣ ଦେଶର ନାଗରିକ ?

ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଜିଭିଏଲ ନରସିମାହ ରାଓ କଡ଼ା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ରାହୁଲଙ୍କ ନାମ ଜିନ୍ନା ହେବା ଉଚିତ୍।  ରାହୁଲଙ୍କ ଉପଯୁକ୍ତ ନାମ ରାହୁଲ ଜିନ୍ନା ରହିଲେ ଭଲ ହେବ। ଆପଣ ମୁସଲିମ ତୃଷ୍ଟିକରଣ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ମାନସିକତା ସଭରକରଙ୍କ ପରି ନୁହଁ ମହମ୍ମଦ ଅଲୀ ଜିହ୍ନାଙ୍କ ପରି ରହିଛି। ଏହି ଟ୍ଵିଟରେ ସେ କଂଗ୍ରେସକୁ ମଧ୍ୟ ଟ୍ୟାଗ୍ କରିଛନ୍ତି।

ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ହଜାରେ ଜନ୍ମ ନେଲେ ମଧ୍ୟ ସଭରକର ହୋଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଯଦି ନାମ ବଦଳାଇବାର ଅଛି ତେବେ ଆଜିଠୁ ତାଙ୍କୁ ‘ରାହୁଲ ଥୋଡ଼ା ସର୍ମକର’ ନାମରେ ଡାକିବୁ। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ରେମ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କହୁଛି ତା ପାଇଁ ଏହି ନାମ ଉଚିତ୍ ହେବ।

ଦିଲ୍ଲୀର ଜନତା ମଇଦାନରେ କଂଗ୍ରେସର ଦେଶ ବଚାଓ ରାଲିକୁ ସମ୍ୱୋଧିତ କରି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବିଜେପି ଏବଂ ମୋଦୀ ସରକାର ଉପରେ ଜୋରଦାର ବର୍ଷିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ବିଜେପି ମୋର ଭାଷଣକୁ ନେଇ କ୍ଷମା ଦାବି କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ କ୍ଷମା ମାଗିବିନି । ସଭରକରଙ୍କୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ମରିଯିବି, କିନ୍ତୁ କ୍ଷମା ମାଗିବିନି । ମୋ ନାଁ ରାହୁଲ ସଭରକର ନୁହେଁ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବଳାତ୍କାରକୁ ନେଇ ରାହୁଲଙ୍କ ବୟାନ ବିରୋଧରେ ବିଜେପିର ମହିଳା ସାଂସଦମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସଂସଦରେ ହଙ୍ଗାମା କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗରଙ୍କ ଆଗରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା । ରାହୁଲ ଏହା ଉପରେ ଆଜି ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆତଙ୍କବାଦ ଏବଂ ପୂର୍ବୋତ୍ତରରେ ହିଂସାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଛି କଂଗ୍ରେସ- ଅମିତ ଶାହା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/national-political-odisha-jharkhand-elections-amit-shah-attack-on-rahul-gandhi-said-congress-is-promoting-violence-in-the-northeast-and-terrorism-65265
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/national-political-odisha-jharkhand-elections-amit-shah-attack-on-rahul-gandhi-said-congress-is-promoting-violence-in-the-northeast-and-terrorism-65265
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 02:45:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦେଶ ବଞ୍ଚାଓ ରାଲି ପରେ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଝାରଖଣ୍ଡର ଗିରିଡିହରେ ଜୋରଦାର ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ଶାହା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ହିନ୍ଦୁ, ମୁସଲମାନ ରାଜନୀତି, ନକ୍ସଲବାଦ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଛି। ତିନ ତଲାକ କାନୁନ ଆଣିଲେ କଂଗ୍ରେସ ଏହାକୁ ମୁସଲିମ ବିରୋଧୀ କହିଲା, ଏବେ ନାଗରିକତ୍ଵ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ଆଣିଲେ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧ କରୁଛି। 

ଅମିତ ଶାହା ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ରାଲିରେ ସମ୍ଵୋଧିତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ହିନ୍ଦୁ ମୁସଲମାନ ରାଜନୀତି, ନକ୍ସଲବାଦ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇ ଆସୁଛି। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଭଳି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବେ। ତିନ ତଲାଖ ହଟାଇଲେ କଂଗ୍ରେସ ମୁସଲିମ ବିରୋଦୀ କହୁଛି, ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ କଲେ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ କଲା, ନାଗରିକତ୍ଵ ସଂଶୋଧନ ବିଲ ଆଣିଲୁ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ମୁସଲିମ ବିରୋଧୀ କହୁଛି। ଏହି ସବୁ ବିଲ୍ ମୁସଲିମ୍ ବିରୋଧୀ ନୁହଁନ୍ତି। ମୁସଲିମ ବିରୋଧୀ କହି ରାଜନୀତି କରିବା କଂଗ୍ରେସର ଅଭ୍ୟାସ ହୋଇ ଗଲାଣି। 

ବିରୋଧୀମାନେ ଆସାମ ଏବଂ ନର୍ଥ ଇଷ୍ଟର ସମସ୍ତ ଭାଇ ଭାଉଣୀମାନଙ୍କୁ ମୁଁ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି କି, ସେମାନଙ୍କର ଭାଷା, ସଂସ୍କୃତି, ସାମାଜିକ ପରିଚୟ, ରାଜନୈତିକ ଅଧିକାର ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହିବ। 

ରାହୁଲଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଝାରଖଣ୍ଡବାସୀଙ୍କୁ କାଶ୍ମୀର ସହ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଜାରଖଣ୍ଡର ବହୁ ଯୁବକ ସେନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ବରଫ ଆଛାଦିତ ପାହାଡରେ ଲହୁ ବୁହାଇଛନ୍ତି। ୭୦ ବର୍ଷ ଧରି କଂଗ୍ରେସ ଶାସନ କରିଛି। ଚାରି ପୀଢି ଯାଏଁ ସେମାନେ ଶାସନ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଗରୀବ ମା ଭଉଣୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନେ ଶୌଚାଳୟ ଯୋଗାଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           “ମରିଯିବି, ଭୁଲ ମାଗିବିନି, ମୋ ନାଁ ରାହୁଲ ସାବରକର ନୁହେଁ”-ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/National-politics-Desh-Bachao-Rally-Rahul-Gandhi-Says-I-Will-Not-Opologise-Because-I-Am-Not-Rahul-Savarkar-65264
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/National-politics-Desh-Bachao-Rally-Rahul-Gandhi-Says-I-Will-Not-Opologise-Because-I-Am-Not-Rahul-Savarkar-65264
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 14 Dec 2019 02:00:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଂଗ୍ରେସର ଦେଶ ବଚାଓ ରାଲିକୁ ସମ୍ୱୋଧିତ କରି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବିଜେପି ଏବଂ ମୋଦୀ ସରକାର ଉପରେ ଜୋରଦାର ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ବିଜେପି ମୋର ଭାଷଣକୁ ନେଇ କ୍ଷମା ଦାବି କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ କ୍ଷମା ମାଗିବିନି । ସାବରକରଙ୍କୁ ଉଲ୍ଲେଖକରି ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ମରିଯିବି, କିନ୍ତୁ କ୍ଷମା ମାଗିବିନି । ମୋ ନାଁ ରାହୁଲ ସାବରକର ନୁହେଁ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବଳାତ୍କାରକୁ ନେଇ ରାହୁଲଙ୍କ ବୟାନ ବିରୋଧରେ ବିଜେପିର ମହିଳା ସାଂସଦମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସଂସଦରେ ହଙ୍ଗାମା କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗରଙ୍କ ଆଗରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା । ରାହୁଲ ଏହା ଉପରେ ଆଜି ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି । 

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ଷମା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଅମିତ ଶାହଙ୍କୁ ମାଗିବା ଦରକାର, ଯେଉଁମାନେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଆସାମ ଏବଂ ପୂର୍ବୋତ୍ତରେ ଏହିମାନେ ନିଆଁ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଦେଶକୁ ଦୁର୍ବଳ କରାଯାଉଛି, ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ଏହାସହ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ମିଡିଆର ସମାଲୋଚନା କରି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଆମ ସରକାର ସମୟରେ ମିଡିଆ ନିଜର କାମ ଠିକ କରୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ମିଡିଆ ନିଜର କାମ ଭୁଲି ଯାଇଛି । କଂଗ୍ରେସ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହେଉଛି, ତାହା ଭାରତର ଆତ୍ମା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହେଉଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଜନାରେ ବଜେଟ୍ ଯେତିକି ନାହିଁ ତାଠୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ଚିତ୍ର ଥାଇ ଟାଇଲ୍ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-taking-biju-pakka-ghara-yojana-bjp-slamshed-bjd-65238
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-taking-biju-pakka-ghara-yojana-bjp-slamshed-bjd-65238
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 13 Dec 2019 08:54:59 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସଂଘୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିଧି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ରାଜ୍ୟର ବିଜେଡି ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରବର୍ତିତ ଯୋଜନାକୁ ନିଜ ନାଁରେ ହଡପ୍ କରିବା ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ବାରମ୍ବାର ବିରୋଧ କରି ଆସିଛି ବିଜେପି । ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା ଡିଆରଡିଏ ତରଫରୁ ପିଡିଡିଆରଡିଏଙ୍କ ଦସ୍ତଖତରେ ଜିଲ୍ଲାର ୧୦ଟି ବ୍ଲକ ପାଇଁ ୧୪ ହଜାର ୧୩୧ଟି ବିଜୁ ପକ୍କା ଘରର ଚିତ୍ର ସହ ଟାଇଲ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ବରାଦ ଦିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଚିତ୍ର ସହ ଟାଇଲ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ଘର ଗୁଡିକ ଉପରେ ଲଗାଇ କେନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନାକୁ ହଡପ କରି ରାଜ୍ୟର ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଠକିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ସଂଘୀୟ ବିଧି ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଦୃଢ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯାଜପୁର ପିଡିଡିଆରଏଙ୍କ ୦୯.୧୨.୨୦୧୯ ତାରିଖ ପତ୍ର ସଂଖ୍ୟା ୭୮୭୬କୁ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିବା ସହ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବାତିଲ କରିବା ସହ ଏହି ଅର୍ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାର ଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଘର ଉପରେ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ଦୃଢ ଦାବୀ କରିଛନ୍ତି। ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀକୁ ଯୋଜନାର ନାଁ ବଦଳାଇବାର ଅଧିକାର କିଏ ଦେଲା ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତୁରନ୍ତ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ଦାବୀ କରିଛନ୍ତି । 

ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଗତ ୩ଟି ବଜେଟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜର ନିଜସ୍ୱ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦିଷ୍ଟ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଜନାରେ ଟଙ୍କାଟିଏ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟୟବରାଦ କରିନାହାନ୍ତି । ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଟାଇଲ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ  ମଧ୍ୟ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ବାବଦ ବଜେଟ ବ୍ୟୟବରାଦର ଅର୍ଥ ନିୟଂଟ ପଡିବ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚଂଚକତା କରି ଯୋଜନା ହଡପ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଓ ଏଥିନିମନ୍ତେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦେଶନାମାକୁ ତୁରନ୍ତ ବାତିଲ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ଦାବୀ କରିଛନ୍ତି ।

ଚଳିତ ୨୦୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ୧ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ବାସଗୃହ ମଧ୍ୟରୁ ଅଦ୍ୟାବିଧି ମାତ୍ର ୭୯ ହଜାର ବାସଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସରିଥିବାବେଳେ ଆସନ୍ତା ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଧାର୍ଯ ଲକ୍ଷ କେମିତି ପୂରଣ କରିବେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ୨୦୨୨ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଓଡିଶା ସମେତ ଦେଶର ପକ୍କା ଘର ନଥିବା ସବୁ ଗରିବଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ମୋଦି ଓଡିଶାକୁ ପ୍ରଚୁର ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରୁଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର କ୍ରିୟାନ୍ୱୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଳମ୍ବିତ ହେଉଛି । 

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିବାଦିତ ରହିଛି । ବିକାଶ ଶିଡିର ସବୁଠାରୁ ତଳ ପାହାଚରେ ଥିବା ବିଧବା, ମହିଳା, ଭୂମିହୀନ ତଥା  ପରିବାରରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପିଲା ଥିବା ଓ ସେହିପରି ଅନେକ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ବଦଳରେ ବିଜେଡିର ଥିଲାବାଲା ନେତା କର୍ମୀଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଦିଆଯାଉଛି । 

ଖୋଦ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନାଙ୍କ ମହାଙ୍ଗୀ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳି ଠାରୁ ଓଡିଶାର ୩୦ ଜିଲ୍ଲାର ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ସମ୍ବଳିତ ଦସ୍ତାବିଜ୍ ବାରମ୍ବାର ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାଙ୍କର ଗରିବ ବିରୋଧୀ ଓ ଦଳୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ସାଧନକାରି  ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ପରିବର୍ତନ ଆଣୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଗତ ତିନୋଟି ବଜେଟରେ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା ଓ ଜିଲ୍ଲା ହିସାବରେ ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କେତେ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ ହୋଇଛି ଓ କେତେ ଟଙ୍କାର ଟାଇଲ୍ ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି ଏହାର ହିସାବ ଦେବାକୁ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନାଙ୍କୁ ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ‘ରେପ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ବୟାନକୁ ନେଇ ଲୋକସଭାରେ ଝଡ, ଲୋକସଭାରେ ଗୁଞ୍ଜିଲା ‘ରାହୁଲ କ୍ଷମା ମାଗନ୍ତୁ’ ନାରା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Parliament-Live-North-East-States-Protesting-Against-CAB-Congress-Will-Corner-Govt-On-This-Issue-65216
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Parliament-Live-North-East-States-Protesting-Against-CAB-Congress-Will-Corner-Govt-On-This-Issue-65216
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 13 Dec 2019 00:19:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ସଂସଦର ଶୀତକାଳିନ ଅଧିବେଶନର ଅନ୍ତିମ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ। ଚଳିତ ଅଧିବେଶନରେ ସଂସଦରେ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଧେୟକ ପାସ୍ ହୋଇଛି। ତେବେ ଲୋକସଭାରେ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ରେପ୍ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ ବୟାନକୁ ନେଇ ଆଜି ଗୃହରେ ହଙ୍ଗାମା ହୋଇଛି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କ୍ଷମା ମାଗନ୍ତୁ ବୋଲି ବିଜେପି ଦାବି କରିଛି। ଅପର ପକ୍ଷରେ ଲୋକସଭାରେ ମଧ୍ୟ ରାହୁଲ କ୍ଷମା ମାଗନ୍ତୁ ବୋଲି ନାରା ଦିଆଯାଇଥିଲା। 

ଡିଏମକେର କନିମୋଝୀ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବୟାନକୁ ନେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମେକ୍ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ କହିଥିଲେ ଯାହାକି ଆମେ ସମ୍ମାନ କରୁଛୁ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏଭଳି କହିବାର ତାତ୍ପର‌୍ୟ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶରେ କଣ ଚାଲିଛି। ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଦେଶରେ ମେକ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ ହେଉ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଯାହାକି ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। 

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଡିସେମ୍ଵର ୧୨ରେ ଝାରଖଣ୍ଡରେ ଗୋଡ୍ଡାରେ ଏକ ରାଲିରେ ସମ୍ଵୋଧିତ କରି କହିଥିଲେ ଯେ, ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଥିଲେ ମେକ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଆପଣ ଯେଉଁଠି ବି ଦେଖୁଛନ୍ତି ସେଠାରେ ରେଇପ ଇନ ଣ୍ଡିଆ ହେଉଛି। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଜଣେ ବିଧାୟକ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ଚୁପ୍।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲ: ପୂର୍ବୋତ୍ତରରେ ନିଆଁ ଲଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି କଂଗ୍ରେସ-ପିଏମ ମୋଦୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/National-news--Pm-Narendra-Modi-Targets-Congress-And-Opposition-In-Dhanbad-On-Citizenship-Amendment-Bill-65179
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/National-news--Pm-Narendra-Modi-Targets-Congress-And-Opposition-In-Dhanbad-On-Citizenship-Amendment-Bill-65179
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 12 Dec 2019 04:27:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲ ଉପରେ ରାଜନୈତିକ ସଂଗ୍ରାମ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏବେ ପିଏମ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଗୁଡିକୁ କଡା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଝାଡଖଣ୍ଡର ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ସ୍ପଷ୍ଟ ରୁପେ କହିଛନ୍ତି ଯେ  କଂଗ୍ରେସ ସର୍ବଦା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରିଛି ଏବଂ ଏବେ ସେ ଏହି ବିଧେୟକ ବିରୋଧରେ ମିଛ ପ୍ରଚାର କରି ପୂର୍ବୋତ୍ତରରେ ନିଆଁ ଲଗାଉଛି । ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଭ୍ରମ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି । ପୂର୍ବୋତ୍ତରର ଲୋକଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ ଦେଉଛି ଯେ ସେମାନେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ମିଛ ପ୍ରଚାରକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।  ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି, ଭାଷା, ମାନ-ସମ୍ମାନକୁ ଅଧିକ ସମୃଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଅଛୁ । 

ନାଗିରକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲ ବାହାନାରେ ପିଏମ ମୋଦୀ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି କହିଛନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସର ନୀତି ସର୍ବଦା ଲୁଟ ଏବଂ ଝୁଲାଅ । ତାଙ୍କ ନେତା ପ୍ରତିଟି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବୟାନ ଦେଉଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଶରାଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନାଗରିକତା ଦେବେ । କିନ୍ତୁ, କଣ ହେଲା... ଏବେ ସେମାନେ ପୁଣି ବଦଳିଗଲେ । ଶୋଷିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକାର ମିଳିବା ଦରକାର କି ନାହିଁ ? ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକଙ୍କ ସହ ଅତ୍ୟାଚାର ହେଉଛି...ଲକ୍ଷାଧିକ ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକ ଦଶନ୍ଧି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଶୋଷିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଆମେ ମାନବୀୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ନାଗରିକତା ଦେବା ଦରକାର, ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧ କରୁଛି । 

ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ପୂର୍ବୋତ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଲଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ସେଠାରେ ଭ୍ରମ ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି ଯେ ବାଂଲାଦେଶରୁ ବହୁ ପରିମାଣର ଲୋକେ ଆସିବେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଆଇନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଆସିଥିବା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ । 2014 ମସିହା ଡିସେମ୍ୱର 31 ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଯେଉଁମାନେ ଭାରତକୁ ଆସିଛନ୍ତି ସେହି ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ । ଏଥିରେ ପୂର୍ବୋତ୍ତର ହି ନୁହେଁ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁ ରାଜ୍ୟ ଏହି ଆଇନର ପରିସର ବାହାରେ ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାଗା ମିଶନକୁ ନେଇ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର, ଜମି ପଟ୍ଟା ନାଁରେ ଦେଇଛନ୍ତି ଖଣ୍ଡେ କାଗଜ : ଲେଖାଶ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-Odisha-BJP-Targets-Odisha-CM-for-Land-Mission-65178
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-Odisha-BJP-Targets-Odisha-CM-for-Land-Mission-65178
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 12 Dec 2019 02:10:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡିଶାର ସରକାରଙ୍କ ଜାଗା ମିଶନକୁ ଓ୍ୱାର୍ଲ୍ଡ ହାବିଟାଟ୍ ଆଓ୍ୱାର୍ଡ ମିଳିଥିବା ସରକାର ଦାବି କରୁଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ବିଜେପି ନେତ୍ରୀ ଲେଖାଶ୍ରୀ ସାମନ୍ତସିଂହାର । ନିକଟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ଟୁଇଟ କରିଛନ୍ତି, "ଓ୍ୱାର୍ଲ୍ଡ ହାବିଟାଟ୍ ଆଓ୍ୱାର୍ଡ ପୁରସ୍କାରର ଓ୍ୱିନର ଓଡିଶା' । ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଦାବୀ କରିଛି ବିଜେପି । 

ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ମଧ୍ୟ ଜାଗା ମିଶନକୁ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି ବୋଲି  ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୁଚନା ଦେଇ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଓ୍ୱାର୍ଲ୍ଡ ହାବିଟାଟ୍ ଆଓ୍ୱାର୍ଡର ଅଫିସିଆଲର ଓ୍ୱେବ ସାଇଟ ଅନୁସାରେ କର୍ଣାଟକର ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ କାମ କରୁଥିବା ଆକ୍ସନଏଡ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ସ୍ପେନର ଏକ ସଂସ୍ଥା କୁ ପ୍ରଥମ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ  ଜାଗା ମିଶନ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଏହି ପୁରଷ୍କାର ପାଇଁ ଫାଇନାଲ ରାଉଣ୍ଡକୁ ମନୋନିତ କରାଯାଇଥିଲା ।  ୱାର୍ଲଡ଼ ହାବିଟାଟ ଆୱାର୍ଡ ରେ ବିଜେତା ମାନଙ୍କୁ ସ୍ଵର୍ଣ ପଦକ ଦିଆଯାଏ। ଫାଇନାଲିଷ୍ଟ ମାନଙ୍କୁ ସିଲଭର ଓ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଦିଆଯାଏ। ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ସଂସ୍ଥା ନିଜର ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟରେ ଏକଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି । ତେବେ ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞାପନ ଓ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟାନ ଉଭୟ ସ୍ଥାନରେ ନିଜକୁ ବିଜେତା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଯାହାକି ଭ୍ରମାତ୍ମକ।

ଆଉ ଗୋଟିଏ ସାଙ୍ଘାତିକ କଥା ହେଉଛି, ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜାଗା ମିଶନର ହିତାଧିକାରୀ ସଂଖ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଜାଗା ମିଶନ ଉଦଘାଟନ କଲାବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞାପନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଲାଭ ମିଲିବା ଯୋଜନା ରହିଛି। ତେବେ ଓ୍ୱାର୍ଲ୍ଡ ହାବିଟାଟ୍ ଆଓ୍ୱାର୍ଡ ଓ୍ୱେବସାଇଟରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୮ ଲକ୍ଷ ଥିବା ଲେଖାଯାଇଛି । 

ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ବଳରେ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ କହୁଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିଜ ଜିଲ୍ଲା ଗଞ୍ଜାମ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିରେ ମାତ୍ର ୪୨ ଜଣଙ୍କୁ ଜମି ପଟ୍ଟା ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁଠିକୁ ରତନ ଟାଟା ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆଣି କୋଟିକୋଟି ଟଙ୍କା ପାଣିଭଳି ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏତିକି କାମ କରିଛନ୍ତି ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନର ସ୍ଥିତି କଣ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହେଉଛି । 

୫୧ ହଜାର ପରିବାରଙ୍କୁ ଜମି ଅଧିକାର ସାର୍ଟିଫିକେଟ ମିଳିଛି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ପଟ୍ଟା ମିଳିନାହିଁ । ସରକାର ଦେଇଥିବା ସାର୍ଟିଫିକେଟକୁ ନେଇ ହିତାଧିକାରୀ ଘର ତିଆରି ପାଇଁ ପ୍ଲାନ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ କି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଗୃହ ଋଣ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଏପରିକି ରେସିଡେନସ ପ୍ରୁଫ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ସାର୍ଟିଫିକେଟକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ଜାଗା ମିଶନରେ ଲାଭାର୍ଥୀ ମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ଲାଭ ମିଳି ନାହିଁ । କେବଳ ମିଳିଛି ଖାଲି ଖଣ୍ଡେ କାଗଜ । ଆଉ ଏହି କାଗଜ ଖଣ୍ଡକୁ ଦେଖାଇ ପୁରସ୍କାର ହାତେଥିବାର ମିଛ ବାଃବାଃ ନେଉଛନ୍ତି ସରକାର ବୋଲି ଲେଖାଶ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>