<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଉପରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପିଟ୍ରୋଡାଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ, ପିଏମ ମୋଦୀ ଦେଲେ ଜବାବ, କହିଲେ ଦେଶ କ୍ଷମା କରିବ ନାହିଁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-Sam-Pitroda-Raises-Question-On---Balakot-Air-Strike-And-Asked-Do-We-Really-Killed-300-People-50411
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-Sam-Pitroda-Raises-Question-On---Balakot-Air-Strike-And-Asked-Do-We-Really-Killed-300-People-50411
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 14:11:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିକଟତର ଏବଂ ପ୍ରବାସୀ କଂଗ୍ରେସର ମୁଖ୍ୟ ସେମ ପିଟ୍ରୋଡା ପ୍ରଥମେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଦ୍ୱାରା ବାଲାକୋଟରେ କରାଯାଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ମରିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବୟାନ ଉପରେ ଯେତେବେଳ ବିବାଦ ଉପୁଜିଲା ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହା ଉପରେ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ଏବେ ସେ ଏହା ଉପରେ ସେ ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ପିଟ୍ରୋଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଭାବେ ଏହି କଥା କହିଥିଲେ, ଦଳ ପକ୍ଷରୁ କହିନଥିଲେ । 

ବିବାଦ ବଢିବା ପରେ ସେମ ସଫେଇ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ କେବଳ ଜଣେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଭାବେ ଏହା କହିଥିଲି । ମୁଁ ଏହା ଜାଣିବାର ହକଦାର ଯେ ସେଠାରେ କଣ  ହୋଇଥିଲା । ମୁଁ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଟପ୍ପଣୀ କରୁନାହିଁ, କେବଳ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଭାବେ କହୁଛି । ମୋର ଜଣିବାର ଅଧିକାର ଅଛି । ଏହା ଦେଖିବା ବାକି ରହିଲା ଯେ ଭାରତରେ ଏହା ଉପରେ କି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଉଛନ୍ତି । ସେମ ଦେଇଥିବା ବୟାନ ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି କହିଥିଲେ ସରୁକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ । 

ସମ୍ୱାଦ ସରବରାହ ସଂସ୍ଥା ଏଏନଆଇ ସକ୍ଷାତକାର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି , ଯଦି ବାୟୁସେନା 300 ଲୋକଙ୍କୁ ମାରିଛି ତ ଠିକ ଅଛି । ମୁଁ କେବଳ ଏତିକି କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି କି ଆପଣ ମୋତେ ଏହା ଉପରେ ଆହୁରୀ ତଥ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣ କରନ୍ତୁ । ସେମକୁ ଯେତେବେଳେ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଗଲା ତାର ଉପରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମିଡିଆ ଏହାକୁ ଅଲଗା ନଜରରେ ଦେଖୁଛି ଏବଂ ଭାରତର ଲୋକମାନେ ବାୟୁସେନାର ଏହି ଅଭିଯାନ ସହ ଜଡିତ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟିମ୍ ବିଜେପିରେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ସାମିଲ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଲଢି ପାରନ୍ତି ନିର୍ବାଚନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-gautam-gambhir-joins-bjp-may-contest-election-from-new-delhi-seat-50409
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-gautam-gambhir-joins-bjp-may-contest-election-from-new-delhi-seat-50409
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 13:30:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ରାଜନୀତି ରୂପେ ନିଜର ଦ୍ଵିତୀୟ ଇଂନିସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଗମ୍ଭୀର ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ଓ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସେ ବିଜେପିର ସଦସ୍ୟତା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗ ଦେବା ନେଇ ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜାରି ରହିଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଲୋକସଭା ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇପାରେ।  ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସେ ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖିଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସିଟରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢି ପାରନ୍ତି।

ଏହି ଅବସରରେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜେଟଲୀ ଜି, ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଓ ବିଜେପିକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି।  ସେ ବାସ୍ତବରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ। ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଏ ପର୍ୟ୍ୟ ନ୍ତ ମୁଁ କ୍ରିକେଟ୍ ଟିମ୍ ପାଇଁ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥିଲି ଏବଂ ଦେଶ ପାଇଁ କିଛି କରିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଉପରେ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜଣେ କ୍ରିକେଟର ଥିଲେ ଯିଏ ପାକିସ୍ତାନ ହିତ୍ଵେଷୀ।

ଏହି ଅବସରରେ ଜେଟଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ବହୁତ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶର ଶାସନ ଆମ ପାର୍ଟି ହାତରେ ରହିଛି ଏବଂ ଆଶା କରୁଛି ଏହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଜାରି ରହିବ। ଗମ୍ଭୀରଙ୍କ ପରି ଲୋକଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର ହିତ ପ୍ରତି ଆମେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛୁ। ଏହା ଆମର ପୁରୁଣା ନୀତି।  ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚେହେରା। ସେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜନ୍ମ ନେଇଛନ୍ତି, ଦିଲ୍ଲୀରେ ବଢିଛନ୍ତି ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରରେ ସେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି। 

ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ୫୮ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳି ସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରାୟ ୧୧ ହଜାର ରନ କରିଛନ୍ତି। ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵରେ ହୋଇଥିବା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସୁଭାଷ ବୋଷଙ୍କ ଅଣନାତିଙ୍କୁ ବିଜେପି ଦେଲା ଟିକେଟ, ଦକ୍ଷିଣ କୋଲକାତାରୁ ଚନ୍ଦ୍ରକୁମାର ଲଢ଼ିବେ ନିର୍ବାଚନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-BJP-BJP-candidates-for-West-Bengal--Great-grandson-of-Subhas-Chandra-Bose-to-contest-from-South-Kolkata-50403
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-BJP-BJP-candidates-for-West-Bengal--Great-grandson-of-Subhas-Chandra-Bose-to-contest-from-South-Kolkata-50403
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 07:55:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଜାରି ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ତାଲିକାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ୨୭ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିଛି । ବିଜେପି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଅଣନାତି ଚନ୍ଦ୍ର କୁମାର ବୋଷଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇଛି । ଚନ୍ଦ୍ର କୁମାର କୋଲକାତା (ଦକ୍ଷିଣ) ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବେ । ଚନ୍ଦ୍ରକୁମାର ଗତଥର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିଥିଲେ । ଚନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ବୋଷଙ୍କ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ବଜେିପି ଯାଦବପୁରରୁ ଅନୁପମ ହାଜରା, ମେଦିନାପୁରରୁ ଦିଲୀପ ଘୋଷ, ଆରାମବାଗରୁ ତପନ ରାୟ, ବଶୀରହାଟରୁ ସାୟତନ ବସୁ ଏବଂ କୁଚବିବହାରୁ ନିଶୀଥ ପ୍ରମାଣିକଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇଛି । 

ଆସନସୋଲରୁ ବାବୁଲ ସୁପ୍ରିଓ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଆସନ ଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଟିକେଟ ଗୁଡ଼ିକୁ ଫାଇନାଲ କରି ଦିଆଯାଇଛି । ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଜେପି ନଡ୍ଡା ଗୁରୁବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କର ପ୍ରତମ ତାଲିକା ଜାରି କରିଥିଲେ । ସେ କହିଥଲେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯ ଓ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଟିର ବୈଠକରେ ଟିକେଟ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୈଠକରେ ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । 

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ୨୩ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ବିଜେପିର ରାଜ୍ୟ ଶାଖାର ଜଣେ ନେତା କହିଥିଲେ ଯେ, ସବୁଠାରୁ ଖୁସିର କଥା ଯେ, କିଛି ସଂଖ୍ୟାରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବାକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆବେଦନ ମିଳୁଛି । 

ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ କୈଳାଶ ବିଜୟବର୍ଗୀୟ କହିଥିଲେ, ଆମେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିଜୟର ସମ୍ଭାବନା ଆକଳନ କରିବା ଲାଗି ବାହାର ଓ ଭିତର ପଟରୁ ସର୍ଭେ କରିଛୁ । ସର୍ଭେରେ ସିଟ ଜିତିବାକୁ ଆଶା ଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ କ୍ଷମତା ଏବଂ ତାଙ୍କର ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଆଧାର ରୂପେ ନିଆଯାଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିକୁ ୨ଟି ଆସନ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସକୁ ୩୪, କଂଗ୍ରେସକୁ ୪ ଏବଂ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ୨ଟି ଆସନ ମିଳିଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ: ବିଜେପିର ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେନି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ୬ ସାଂସଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-BJP-LS-elections-2019-BJP-announcing-28-candidates-in-UP-replacing-6-sitting-mpsLS-elections-2019-BJP-announcing-28-candidates-in-UP-replacing-6-sitting-mps-50399
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-BJP-LS-elections-2019-BJP-announcing-28-candidates-in-UP-replacing-6-sitting-mpsLS-elections-2019-BJP-announcing-28-candidates-in-UP-replacing-6-sitting-mps-50399
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Mar 2019 06:18:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଗୁରୁବାର ୧୮୪ ଜଣ ଲୋକସଭା ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏଥିରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ୨୮ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବର୍ତ୍ତବାନ ସାଂସଦ ଥିବା ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳି ନାହିଁ । 

ବିଜେପିର ତାଲିକାରେ ମୋଦୀ ସରକାର କୃଷି ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଶାହାଜହାଁପୁର ଲୋକସଭା ସାଂସଦ କୃଷ୍ଣା ରାଜଙ୍କ ଟିକେଟ କାଟି ଅରୁଣ ସାଗରଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଆଗ୍ରାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଂସଦ ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଏବଂ ଜନଜାତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାମଶଙ୍କର କଠେରିଆଙ୍କ ଟିକେଟ କାଟି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସପି ବଘେଲଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି । ସମ୍ଭଲ ସାଂସଦ ସତପାଲ ସୈନୀଙ୍କ ଟିକେଟ କାଟି ପରମେଶ୍ୱର ସୈନୀଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଭଳି ଭାବରେ ହରଦୋଇରୁ ସାଂସଦ ଅଂଶୁଳ ବର୍ମାଙ୍କ ଟିକେଟ କାଟି ଜୟପ୍ରକାଶ ରାୱତଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି । 

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମିଶ୍ରିଖ ସାଂସଦ ଅଂଜୁବାଲାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅଶୋକ ରାୱତଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦିଆଯାଇଛି । ଫତେପୁର ସିକ୍ରିରୁ ସାଂସଦ ଚୌଧୁରୀ ବାବୁଲାଲଙ୍କ ଟିକେଟ କାଟି ରାଜକୁମାର ଚହରଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିଛି, ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ୪ ଜଣ ସାଧାରଣ ବର୍ଗ ଓ ୨ ଜଣ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର । ଗୁଜୁରାଟର ଗାନ୍ଧୀନଗର ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୧୦୦ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେପିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା, ଏରସମାରୁ ଲଢିବେ ଦାମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-bjp-odisha-declared-100-assembly-seats-50397
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-bjp-odisha-declared-100-assembly-seats-50397
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 00:02:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବହୁ ମାନସ ମନ୍ଥନ ଓ ବିଚାର ବିମର୍ଶ ପରେ ବିଜେପି ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାର ୧୦୦ ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଆଜି ପ୍ରଥମେ ଲୋକସଭାର ୧୮୪ ଆସନରେ ସିଟ୍ ଘୋଷଣା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଓଡ଼ିଶାର ବିଧାନସଭା ସିଟ୍ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି। ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କୁ ବାଲିକୁଦା-ଏରସମାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପରି କଂଗ୍ରେସରୁ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବିଧାୟକ ପ୍ରକାଶ ବେହେରାଙ୍କୁ ତାଙ୍କରି ସାଲେପୁର ବିଧାନସଭାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଦଶ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା।

ଭୁବନେଶ୍ଵର ମଧ୍ୟରୁ ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରଧାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵର ଏକ୍ରାମରେ ବାବୁ ସିଂହଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ମିଳିଛି। ଏହି ପରି ବ୍ରହ୍ମଗିରିରୁ ଲଳିତେନ୍ଦୁ ବିଦ୍ୟାଧର, ବାରବାଟୀ କଟକରୁ ସମୀର ଦେ, କଟକ ଚୌଦ୍ଵାରରୁ ନୟନ କିଶୋର ମହାନ୍ତି, ରଣପୁରରୁ ସୁରମା ପାଢୀ, ଖଣ୍ଡପଡାରୁ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ସିଂହ ମର୍ଦ୍ଦରାଜ, ନୟାଗଡରୁ ଇରାନୀ ରାୟ, ନିମାପଡାରୁ ପ୍ରଭାତି ପରିଡା, ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିରୁ କେ ନାରାୟଣ ରାଓଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ମିଳିଛି।

ସେହି ପରି ପଦ୍ମପୁରରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପୁରୋହିତ, ବରଗରଡୁ ଅଶ୍ଵିନି ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ, ଅତାବିରାରୁ ମିଲନ ସେଠ୍, ବ୍ରଜରାଜନଗରରୁ ରାଧାରାଣୀ ପଣ୍ଡା, ତଳସରାରୁ ଭବାନୀ ଭୋଇ, ସୁନ୍ଦରଗରରୁ ବିଜେଡି ଛାଡି ବିଜେପିରେ ମିଶିଥିବା କୁସୁମ ଟେଟେ, ବୀରମୁତ୍ରପୁରରୁ ଶଙ୍କର ଓରାମ, ରଘୁନାଥପଲ୍ଲୀରୁ ଜଗବନ୍ଧୁ ବେହେରା, ରାଉରକେଲାରୁ ନିହାର ରାୟ, ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରରୁ ନରସିଂହ ମିଞ୍ଜ, ବଣାଇରୁ ଅନିଲ ବାର୍ଲା, କୁଚିଣ୍ଡାରୁ ରବି ନାରାୟଣ ନାୟକ, ରେଙ୍ଗାଲିରୁ ନାଉରୀ ନାୟକ, ସମ୍ବଲପୁରରୁ ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର , ତେଲକୋଇରୁ ଦୁର୍ୟୋ ଧନ ସିଦ୍ଧୁ, ଘସିପୁରାରୁ ପୃଥ୍ଵୀରାଜ କୁଅଁରଙ୍କୁ ଦଳ ଟିକେଟ୍ ଦେଇଛି।

ସେହିପରି ଚିକିଟିରୁ ମନୋରଞ୍ଜନ ଦ୍ୟାନସାମନ୍ତରାୟ, ବିଷମକଟକରୁ ଶିବଶଙ୍କର ଉଲାକା, ଆନନ୍ଦପୁରରୁ ଭାଗିରାଥୀ ସେଠୀ, ପାଟଣାରୁ ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ନାୟକ, କେନ୍ଦୁଝରରୁ ମୋହନ ମାଝୀ, ଯଶୀପୁରରୁ ଗଣେଶରାମ ଖୁଣ୍ଟିଆ, ସାରସକଣାରୁ ବୁଧନ ମୁର୍ମୁ, ବାଙ୍ଗିରିପୋଷିରୁ ସୁକୁଦ ମୁର୍ମୁ, କରଞ୍ଜିଆରୁ ପଦ୍ମଚରଣ ହାଇବୁ, ଉଦଳାରୁ ଭାସ୍କର ମଢେଇ,  ବଡସାହିରୁ ସନାତନ ବିଜୁଳି, ବାରିପଦାରୁ ପ୍ରକାଶ ସୋରେନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ପରି ଜଳେଶ୍ଵରରୁ ଜୟନାରାୟଣ ମହାନ୍ତି, ବାଲେଶ୍ଵରରୁ ମନଦ ମୋହନ ଦତ୍ତ, ରେମୁଣାର ଗୋବିନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାଶ, ସୋରରୁ ରାକେଶ ମଲ୍ଲିକ, ବାସୁଦେବପୁରୁ ମାଧବାନନ୍ଦ ମଲ୍ଲିକ, ବିଞ୍ଝାରପୁରରୁ ବବିତା ମଲ୍ଲିକ, ବଡ଼ଚଣାରୁ ଅମର ନାୟକ, ଧର୍ମଶାଳାରୁ ତୁଷାର ପରିଡ଼ା, ଯାଜପୁରରୁ ଗୌତମ ରାୟ, କୋରେଇରୁ ବିଶ୍ଵଜିତ୍ ନାୟକ, ସୁକିନ୍ଦାରୁ ପ୍ରଦୀପ ବଳସାମନ୍ତଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି।

ଢେଙ୍କାନାଳରୁ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର, ହିନ୍ଦୋଳରୁ ଅଶୋକ ନାୟକ, କାମାକ୍ଷାନଗରରୁ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ଜେନା, ପର୍ଜଙ୍ଗରୁ ବିଭୁତି ପ୍ରଧାନ, ପାଲଲହଡାରୁ ଅଶୋକ ମହାନ୍ତି, ତାଳଚେରରୁ କାଳିନ୍ଦୀ ସାମଲ, ଅନୁଗୁଳରୁ ପ୍ରତାପ ପ୍ରଧାନ, ଛେଣ୍ଡିପଦାରୁ ଅଗସ୍ତି ବେହେରା, ଲୋଇସିଂହାରୁ ମୁକେଶ ମହାଲିଙ୍ଗ, ଟିଟିଲାଗଡ଼ରୁ ଅଶୋକ ଦୋରାଙ୍କୁ ମଇଦନାକୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଯାଇଛି।

କଣ୍ଟାବାଜିରୁ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ବାଗ୍, ଖଇରିଆରୁ ରୀତାରାଣୀ ବଗର୍ତ୍ତି, ଉମରକୋଟରୁ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଗଣ୍ଡ, ନବରଙ୍ଗପୁରରୁ ଗୌରୀ ମାଝୀ, ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ରୁ ରମେଶ ମାଝୀ, ଜୁନାଗଡ଼ରୁ ମନୋଜ ମେହେର, ଧର୍ମଗଡରୁ ଅନନ୍ତ ପ୍ରତାପ ଦେଓ, ନର୍ଲାରୁ ଅନିରୁଦ୍ଧ ପ୍ରଧାନ, ବାଲିଗୁଡାରୁ କରେନ୍ଦ୍ର ମାଝୀ, ଜି ଉଦୟଗିରିରୁ ଶ୍ରୀମତି ଅର୍ଚ୍ଚନା ପ୍ରଧାନ, କଣ୍ଟାମାଳରୁ କହ୍ନେଇ ଡାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହା ସହିତ ବୌଦ୍ଧରୁ ସୁଶାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ, ବଡମ୍ବାରୁ ବିଜୟ କୁମାର ଦଳବେହେରା, କଟକ ସଦରରୁ ଦିଲ୍ଲୀପ ମଲ୍ଲିକ, ମାହାଙ୍ଗାରୁ ସାରଦା ପ୍ରଧାନ, ଆଳିରୁ ଦୋଳ ଗୋବିନ୍ଦ ନାୟକ, ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରରୁ ଅଲେଖ ଜେନା, ଆଳିରୁ ଦୋଳ ଗୋବିନ୍ଦ ନାୟକ, ତିର୍ତ୍ତୋଲରୁ ପ୍ରଫେସର ରମାକାନ୍ତ  ଭୋଇ, ଜଗତସିଂହପୁରରୁ ସତ୍ୟବ୍ରତ ମହାପାତ୍ର, କାକଟପୁରରୁ ତୁଷାରକାନ୍ତି ବେହେରାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି।

ସତ୍ୟବାଦୀରୁ ଓମ ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ର, ପିପିଲିରୁ ଆଶ୍ରିତ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ କାଳୁ ଖଣ୍ଡାୟତ ରାୟ, ଚିଲିକାରୁ ପୃର୍ଥ୍ଵୀରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ, ଭଞ୍ଜନଗରରୁ ପ୍ରଦ୍ୟମ୍ନ ନାୟକ, ପୋଲସରାରୁ ଗୋକୁଳାନନ୍ଦ ମଲ୍ଲିକ, ଖଲ୍ଲିକୋଟରୁ ଶ୍ରୀମତୀ ଭାରତୀ ବେହେରା, ସାନଖେମୁଣ୍ଡିରୁ ବିଜୟ ସ୍ଵାଇଁ, ଗୋପାଳପୁରରୁ ବିଭୂତି ଜେନା, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁରରୁ କୁମୁଡା ସାଉନ୍ତା, କୋଟପାଡରୁ ଖଗେଶ୍ଵର ପୂଜାରୀ, ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀରୁ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପାଙ୍ଗି, ମାଲକାନଗିରିରୁ ଆଦିତ୍ୟ ମାଢୀ, ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରରୁ ଅଲେଖ ଜେନାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚଳିତ ମାସ ୨୯ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ମୋଦୀ ! ଭରିବେ ନିର୍ବାଚନୀ ହୁଙ୍କାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-Modi-coming-odisha-may-be-on-29-march-for-campaign-50396
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-Modi-coming-odisha-may-be-on-29-march-for-campaign-50396
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 23:08:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଜି ବିଜେପି ନିଜର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏଥିରେ ୨୦ଟି ରାଜ୍ୟର ୧୮୪ ସାଂସଦ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାରୁ ୧୦ଟି ଲୋକସଭା ଆସନା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି ଦଳ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ଜୋରଦାର ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଓଡ଼ିଶାରେ ଲୋକସଭା ସହିତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଉଛି। ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଚଳିତ ମାସ ୨୯ ତାରିଖରେ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିପାରନ୍ତି। ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପିଏମ ମୋଦୀ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ଜୟପୁରଠାରେ ବିଶାଳ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ଯଦି ପିଏମ ମୋଦୀ ଗସ୍ତ କରନ୍ତି, ତେବେ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ଏହା ହେବ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ।

୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏଥର ୭ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବ। ଏହି ପରି ଓଡ଼ିଶାରେ ଏକକାଳୀନ ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ରାଜ୍ୟରେ ୪ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏପ୍ରିଲ ୧୧, ୧୮, ୨୩ ଓ ୨୯ରେ ମତଦାନ ହେବ।  ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକିୟା ଚଳିତ ମାସ ୧୮ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କୋରାପୁଟ, ବ୍ରହ୍ମପୁର, ନବରଙ୍ଗପୁର ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ଲୋକସଭା ସିଟ୍ ଏବଂ ତତସଂଲଗ୍ନ ୨୮  ବିଧାନସଭା ସିଟରେ ମତଦାନ ହେବ। ହୋଲି ପୂର୍ବରୁ ଆଜି ଦଳ ୧୦ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି। ମାତ୍ର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ। 

ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶା ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ତା’ର ୪୦ ଜଣିଆ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ ତାଲିକା ବୁଧବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ଏହି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍ ଶାହା, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ, ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ୟୁପି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ, ଝାରଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁବର ଦାସ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଜୁଏଲ ଓରାମ, ସ୍ମୁତି ଇରାନୀ, ପ୍ରକାଶ ଜାଭେଦକର ଆଦି ସାମିଲ।

ସେହି ପରି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପସଭାପତି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା, ସଂପାଦକ ସୁରେଶ ପୂଜାରୀ, ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର, ଅର୍ଜୁନ ମୁଣ୍ଡା, ଶିବରାଜ ସିଂହ ଚୌହ୍ଵାନ, ଗିରିଧର ଗମାଙ୍ଗ, ବିଶ୍ଵଭୂଷଣ ହରିଚନ୍ଦନ, କେଭି ସିଂହ ଦେଓ, ଦାମ ରାଉତ, ହେମା ମାଳିନୀ, ମହାଶ୍ଵେତା, ଅପରାଜିତ, ଅନୁ, ଶ୍ରୀତମ, ମିହିର ଦାସ ସାମିଲ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗାନ୍ଧୀନଗରର ୫ ଥର ସାଂସଦ ଲାଲକୃଷ୍ଣଙ୍କ କଟିଲା ଟିକେଟ୍, ସରିଲା ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-lk-advani-may-not-contest-as-bjp-president-amit-shah-is-candidate--from-gandhinagar-50395
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-lk-advani-may-not-contest-as-bjp-president-amit-shah-is-candidate--from-gandhinagar-50395
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 22:20:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲମ୍ବା ଅପେକ୍ଷା ଓ ମାରାଥନ ମାନସ ମନ୍ଥନ ପରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିଛି। ହୋଲି ଉତ୍ସବ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦଳ ୧୮୪ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି। ପିଏମ ମୋଦୀ ବାରଣାସୀ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ଏବଂ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଲକ୍ଷ୍ନୌରୁ ଲଢିବେ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ପାର୍ଟିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାଣୀଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କଟାଯାଇଛି। ଗୁଜରାତର ଗାନ୍ଧୀନଗର ଲୋକସଭା ସିଟରୁ ଆଡଭାଣୀଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅମିତ୍ ଶାହାଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଯାଇଛି। ଫଳରେ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ଆପାତଃ ଶେଷ ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡ଼ଭାଣୀ ୧୯୯୮ରୁ କ୍ରମାଗତ ପାଞ୍ଚ ଥର ଗାନ୍ଧୀନଗର ସିଟରୁ ସାଂସଦ ରହିଛନ୍ତି। ଆଡ଼ଭାଣୀ ଦେଶର ଉପ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପାଦନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଛଅ ଥର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଛନ୍ତି।  ୮୦ ଦଶକର ଶେଷ ଆଡକୁ ବିଜେପି ଦଳର ଗଠନ ହୋଇଥିଲା। ବିଜେପିର ଉଦୟ ପରେ ୧୯୮୪ରେ ବିଜେପି ଦୁଇଟି ଲୋକସଭା ସିଟ୍ ଜିତିଥିଲା। ସେହି ଦୁଇଟି ସିଟରେ ଦଳର ବିଜୟର ଶ୍ରେୟ ଆଡ଼ଭାଣୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ। 

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବିଜେପିର ଏକ ସୂତ୍ର ମୁତାବକ, ଆରଏସଏସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଆଡ଼ଭାଣୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ। ପାର୍ଟି ଏବେ ତାଙ୍କୁ ଆଉ ନିର୍ବାଚନକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ନାହିଁ କହିଥିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଥିଲା ଯେ, ଆଡଭାଣୀଙ୍କ ପୁତ୍ର ଜୟନ୍ତ ଏହି ସିଟରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ, ମାତ୍ର ପାର୍ଟିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଏହାକୁ ଖାରଜ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ଲାଲକୃଷ୍ଣଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ ଶେଷ ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଏ ହେଉଛନ୍ତି ବିଜେପିର ୧୦ ଚେହେରା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-BJP-declared-10-loksabha-candidate-list-in-odisha-50394
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-BJP-declared-10-loksabha-candidate-list-in-odisha-50394
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 21:22:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲମ୍ବା ଅପେକ୍ଷା ଓ ମାରାଥନ ମାନସ ମନ୍ଥନ ପରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିଛି। ହୋଲି ଉତ୍ସବ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦଳ ୧୮୪ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଓଡ଼ିଶାରେ  ୧୦ ଲୋକସଭା ସିଟ୍ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ପିଏମ ମୋଦୀ ବାରଣାସୀ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ଏବଂ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଲକ୍ଷ୍ନୌରୁ ଲଢିବେ। ସ୍ମୁତି ଇରାନୀ ଆମେଠିରେ ରାହୁଲଙ୍କ ଟକ୍କର ଦେବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥର ଗାନ୍ଧୀନଗରରୁ ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାଣୀଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କଟିଛି। ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍ ଶାହାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। 

ସେହିଭଳି ଓଡ଼ିଶାରେ  ୧୦ ଲୋକସଭାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଯାହା  ଆଶା  କରାଯାଉଥିଲା ସେହି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦଳ ଟିକେଟ୍ ଦେଇଛି। ଆଶା ମୁତାବକ ଭୁବନେଶ୍ଵରରୁ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀକୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ସେହି ପରି ହାଇ ଭୋଲଟେଜ୍ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସିଟରେ ନିକଟରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାକୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ବୈଜୟନ୍ତ ୨୦୦୯ ଓ ୨୦୧୪ରେ ଏହି ଆସନରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହି ଭଳି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ ନିଜର ଆସନ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। ସେ ୨୦୧୪ରେ ଦୀଲିପ ତିର୍କୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଗତଥର ପରି ଢେଙ୍କାନାଳ ଆସନରେ ରୁଦ୍ର ନାରାୟଣ ପାଣିଙ୍କୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ୨୦୧୪ରେ ପାଣି ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥାଗତଙ୍କ ନିକଟରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ଅନୁରୂପ ଭାବେ କେନ୍ଦୁଝରରେ ଅନନ୍ତ ନାୟକଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଗତ ଥର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଥିଲା। 

ସେହି ପରି ଆଶା ମୁତାବକ ନବରଙ୍ଗପୁରର ଲୋକସଭା ପାଇଁ ବଳଭଦ୍ର ମାଝୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ନିକଟରେ ଟିକେଟ୍ ପାଇବା ଆଶା କ୍ଷୀଣ ଦେଖି ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନବରଙ୍ଗପୁର ଲୋକସଭାର ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି। ବଲାଙ୍ଗିରରେ ଦଳ ଏଥର ନୂତନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛି। ଦଳ ପାଟଣାଗଡ଼ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ତଥା ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା କନକ ବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହ ଦେଓଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସଙ୍ଗୀତା କୁମାରୀ ସିଂହ ଦେଓଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। 

ସେହି ଭଳି  ବାଲେଶ୍ଵରରୁ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ଲୋକସଭା ଟିକେଟ୍ ମିଳିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ଏହି ପରି ଆସ୍କାରୁ ଅନୀତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ଭୃଗୁ ବକ୍ସିପାତ୍ରଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି। 

ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଲୋକସଭା ସିଟରୁ ଏହି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲଢିବେ 

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼- ଜୁଏଲ ଓରାମ

କେନ୍ଦୁଝର- ଅନନ୍ତ ନାୟକ

ବାଲେଶ୍ଵର- ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ଢେଙ୍କାନାଳ-ରୁଦ୍ର ନାରାୟଣ ପାଣି

ନବରଙ୍ଗପୁର- ବଳଭଦ୍ର ମାଝୀ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା- ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା

ଭୁବନେଶ୍ଵର- ଅପରାଜିତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ଆସ୍କା- ଅନୀତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର-ଭୃଗୁ ବକ୍ସିପାତ୍ର 

ବଲାଙ୍ଗୀର- ସଙ୍ଗୀତା କୁମାରୀ ସିଂହ ଦେଓ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅମେଠୀରୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଟକ୍କର ଦେବେ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ, ମେଦିନୀପୁରରୁ ଦିଲୀପ ଘୋଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-smirti-irani-will-contest-from-amethi-aganist-rahul--gandhi-50392
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-smirti-irani-will-contest-from-amethi-aganist-rahul--gandhi-50392
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 20:57:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ନିଜର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିଛି । ପ୍ରଥ ସୂଚୀରେ 182 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରିଛି ବିଜେପି । ବିଜେପିର ନିର୍ବାଚନ ସମିତିର ସମ୍ପାଦକ ଜେପି ନଡ୍ଡା ଏହି ସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । 

ପୁଣିଥରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଟକ୍କର ଦେବେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ  କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଅମେଠୀରୁ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ । ଗତଥର ମଧ୍ୟ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ସେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେହିପରି ଗାଜିଆବଦ ଏବଂ ନୋଏଡାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଂସଦ ଥିବା ଜେନରାଲ ବିକେ ସିଂହ ଏବଂ ଡାକ୍ତର ମହେଶ ଶର୍ମା ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ । ନିଜ ସମୟରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ପରିଚିତ ଥିବା ନାୟିକା ହେମା ମାଳିନୀ ଚଳିତ ଥର ମଥୁରାରୁ  ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ । ମଜାଫରନଗରରୁ ସଞ୍ଜିବ ବାଲ୍ୟାନ ବିଜେପିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଆଗରେ ମହାମେଣ୍ଟରୁ ଆରଏଲଡି ମୁଖ୍ୟ ଅଜିତ ସିଂହ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । 

ସେହିପରି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କିରଣ ରିଜିଜୁ ଅରୁଣାଚଳ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଉଧମପୁରରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ । ସେହିପରି ଶ୍ରୀନଗରରୁ ଖାଲିଦ ଜାହାଙ୍ଗିର ବିଜେପିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅର୍ଜୁନରାମ ମେଘବାଲ ବିକାନୀର ଏବଂ ରାଜ୍ୟବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହ ରାଠୋର ଜୟପୁରରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦିଲ୍ଲୀପ ଘୋଷ ମେଦିନାପୁରରୁ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ବାବୁଲ ସୁପ୍ରିୟୋ ଆସନସୋଲରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କଲା ବିଜେପି, ଭୁବନେଶ୍ଵରରୁ ଅପରାଜିତା, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରୁ ବୈଜୟନ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-BJP-declared-loksabha-candidate-list-50391
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-BJP-declared-loksabha-candidate-list-50391
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Mar 2019 20:47:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସବୁ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାର ଅନ୍ତ ଘଟାଇ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ତାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏଥିରେ ୧୮୪ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେପି ନଡ୍ଡା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପୁର୍ନବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର  ମୋଦୀ ବାରଣାସୀରେ ଲଢିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶାରେ  ୧୦ ଲୋକସଭାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଯାହା  ଆଶା  କରାଯାଉଥିଲା ସେହି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦଳ ଟିକେଟ୍ ଦେଇଛି। ଆଶା ମୁତାବକ ଭୁବନେଶ୍ଵରରୁ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀକୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ସେହି ପରି ହାଇ ଭୋଲଟେଜ୍ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସିଟରେ ନିକଟରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାକୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ସେହି ଭଳି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ଜୁଏଲ ଓରାମ ନିଜର ଆସନ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। 

ଗତଥର ପରି ଢେଙ୍କାନାଳ ଆସନରେ ରୁଦ୍ର ନାରାୟଣ ପାଣିଙ୍କୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ୨୦୧୪ରେ ପାଣି ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥାଗତଙ୍କ ନିକଟରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ଅନୁରୂପ ଭାବେ କେନ୍ଦୁଝରରେ ଅନନ୍ତ ନାୟକଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଗତ ଥର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଥିଲା। 

ସେହି ପରି ଆଶା ମୁତାବକ ନବରଙ୍ଗପୁରର ଲୋକସଭା ପାଇଁ ବଳଭଦ୍ର ମାଝୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ନିକଟରେ ଟିକେଟ୍ ପାଇବା ଆଶା କ୍ଷୀଣ ଦେଖି ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନବରଙ୍ଗପୁର ଲୋକସଭାର ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି। ବଲାଙ୍ଗିରରେ ଦଳ ଏଥର ନୂତନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛି। ଦଳ ପାଟଣାଗଡ଼ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ତଥା ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା କନକ ବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହ ଦେଓଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସଙ୍ଗୀତା କୁମାରୀ ସିଂହ ଦେଓଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। 

ସେହି ଭଳି  ବାଲେଶ୍ଵରରୁ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ଲୋକସଭା ଟିକେଟ୍ ମିଳିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ଏହି ପରି ଆସ୍କାରୁ ଶ୍ରୀମତି ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ଭୃଗୁ ବକ୍ସିପାତ୍ରଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି।

ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଲୋକସଭା ସିଟରୁ ଏହି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲଢିବେ 

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼- ଜୁଏଲ ଓରାମ

କେନ୍ଦୁଝର- ଅନନ୍ତ ନାୟକ

 ବାଲେଶ୍ଵର- ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

 ଢେଙ୍କାନାଳ-ରୁଦ୍ର ନାରାୟଣ ପାଣି

 ନବରଙ୍ଗପୁର- ବଳଭଦ୍ର ମାଝୀ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା- ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା

ଭୁବନେଶ୍ଵର- ଅପରାଜିତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ଆସ୍କା- ଅନିତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର-ଭୃଗୁ ବକ୍ସିପାତ୍ର 

ବଲାଙ୍ଗୀର- ସଙ୍ଗୀତା କୁମାରୀ ସିଂହ ଦେଓ

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>