<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସର୍ବନିମ୍ନ ଆୟର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେବା ପରେ ରାହୁଲଙ୍କ ଆଉ ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି, ବ୍ୟବସାୟ କଲେ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-rahul-gandhi-promised-exemption-for-young-businessmen-after-minimum-income-guarantee-50668
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-rahul-gandhi-promised-exemption-for-young-businessmen-after-minimum-income-guarantee-50668
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 22:18:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଆୟର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ଏବେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଯୁବ ବର୍ଗକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ତାଙ୍କ ଦଳ ସରକାର ଗଠନ କରେ ତେବେ ୨୦୧୯ ପରେ ଯୁବ ଉଦ୍ୟମିଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ପ୍ରଥମ ତିନି ବର୍ଷ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କଠୁ କୌଣସି ଅନୁମତି ନେବାର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ୩ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଦ୍ୟମିଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କଠୁ କୌଣସି ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

ଜୟପୁରରେ କଂଗ୍ରେସର ଏକ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୯ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଯୁବ ଉଦ୍ୟମିଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ପୂରା ଅନୁମତି ଦେବ। ଏହାରି ଆଧାରରେ ଆଗାମୀ ତିନି ବର୍ଷ ପର୍ୟ୍ୟ ନ୍ତ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ କୌଣସି ସରକାରଙ୍କଠୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ତିନି ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବା ପରେ ଆପଣ ଅନୁମତି କରି ପାରିବେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯଦି ତାଙ୍କ ପାର୍ଟି ୨୦୧୯ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସେ ତେବେ ଦେଶର ୨୦ କୋଟି ଗରିବ ପରିବାରଙ୍କୁ ସରକାର ସର୍ବନିମ୍ନ ଆୟର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦିଆଯିବ। ଏହି ଆଧାରରେ ଅତି ଗରିବ ପରିବାରଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୭୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Entertainment-bollywood-politics-odisha-Sanjay-dutt-tell-about-his-election-contest-in-gaziabad-50667
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Entertainment-bollywood-politics-odisha-Sanjay-dutt-tell-about-his-election-contest-in-gaziabad-50667
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 22:26:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅଭିନେତା ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସେ ସବୁ ଖବର ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଛନ୍ତି, ଯାହାକି ସେ ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଲଢିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଥିଲା । ଏହା ସହିତ ସବୁ ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା କି ତାଙ୍କ ବାପା ସୁନୀଲ ଦତ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରି ଗାଜିୟାବାଦରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ।

ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି- ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ନେଇ ମୋ ବିଷୟରେ ହେଉଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ସତ ନୁହେଁ । ମୁଁ ମୋ ଦେଶ ଓ ମୋ ଭଉଣୀ ପ୍ରିୟା ଦତ୍ତକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି । ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି କି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆମ ଦେଶ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦିଅନ୍ତୁ । 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ସ଼ଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ମନ ବନାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିବା ପାଖାପାଖି ସ୍ଥିର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେ ସମୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ଉପରେ କଠୋର ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ନିଜର ନିଷ୍ପତ୍ତି ବଦଳାଇଥିଲେ ସଞ୍ଜୟ । 

ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା କି ସପା-ବାସପା ଗଠବନ୍ଧନ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗାଜିଆବାଦ୍ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦେଇପାରେ । ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ୨୦୦୯ରେ ସଂଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କୁ କ୍ୟାଣ୍ଡିଡେଟ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ଏକ ରାଜନୈତିକ ପରିବାରରୁ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ଼ଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ରୁଚି ରଖୁନଥିବା କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସରିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନାମାଙ୍କନ, ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ୩୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-347-Candidate-filed-nomination-for-2nd-phase-election-50666
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-347-Candidate-filed-nomination-for-2nd-phase-election-50666
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 21:55:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବାର ଆଜି ଥିଲା ଶେଷ ତାରିଖ। ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ୩୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀ। ୫ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ୪୫ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପରି ୩୫ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ୩୦୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିଧାନସଭା ମତଦାନ ପାଇଁ ୨୦୩ ଜଣଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର କାଏମ ରହିଛି। ଲୋକସଭା ପାଇଁ ୨୮ ଜଣଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର କାଏମ ରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟାରୟ ମତଦାନ ଏପ୍ରିଲ ୧୮ରେ ହେବ। ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶାର ୫ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ବରଗଡ଼, ଆସ୍କା, କନ୍ଧମାଳ, ବଲାଙ୍ଗୀର ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଏବଂ ଏବଂ ଏହାର ଅନ୍ତର୍ଗତ ୭ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହେବ।  

ବରଗଡ଼ ଲୋକସଭାରୁ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ସୁରେଶ ପୂଜାରୀ ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଦେବତା  ବରଗଡରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣି ଅଫିସରଙ୍କ ପାଖରେ ବିରାଟ ପଟୁଆରରେ ଯାଇ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। 

ଏହି ପରି ଆସ୍କାରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରମିଳା ବିଶୋୟୀ, ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଅନୀତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସେହି ପରି କନ୍ଧମାଳରୁ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଅଚ୍ୟୁତ ସାମନ୍ତ, ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡା, କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ମାନସ କୁମାର ଆଚାର୍ୟ୍ୟ  ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସରଙ୍କ ପାଖରେ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

ବଲାଙ୍ଗୀରରୁ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ କଳିକେଶ ନାରାୟଣ ସିଂହ ଦେଓ, ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଅନୀତା ସିଂହଦେଓ ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସମରେନ୍ଦ୍ର ମିତ୍ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସୁନ୍ଦରଗରଡୁ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଜୁଏଲ ଓରାମ, ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ସୁନୀତା ବିଶ୍ଵାଳ ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଜର୍ଜ ତିର୍କି ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଠ ମଲ୍ଲିକ ରାଜ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ପରେଶ ଦେଓ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-joinning-programe-in-bjp-party-office-in-odisha-50665
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-joinning-programe-in-bjp-party-office-in-odisha-50665
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 21:36:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ନୀତି ଆଦର୍ଶରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଆଜି ଆଠ ମଲ୍ଲିକ ରାଜ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ପରେଶ ଦେଓ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସେହିପରି ଏକାମ୍ର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାବୁ ସିଂଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏକାମ୍ର ସମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନର ସଭାପତି ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଦାସ, ଉପସଭାପତି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ସହ ଅନେକ କର୍ମୀ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପୁଷ୍ପିତା ବେହେରା, ମୋନାଲିସା ଦାସ, ସୀତା ବେହେରା, ରୀନା ବେହେରା, ପୋଖରୀପୁଟର ପ୍ରଭାତି ଦାସ, ୟୁନିଟ୍-୬ର ,ପ୍ରମିଳା ସାହୁ, ଗାୟତ୍ରୀ ସାହୁ, , ପାତ୍ରପଡାର ପ୍ରଣିତା ପଣ୍ଡା, ଦୀପିକା ଚାନ୍ଦ, ସିଆରପି ଅଂଚଳର ଜୟନ୍ତ ନାୟକ, ମିନତୀ ବାରିକ, ଜେଲି ଦିଗଲ, ଭିଏସଏସ ନଗରର ସୁନୀଲ କୁମାର ଚାନ୍ଦ, ଜାଗମରାର ଦର୍ଗା ପ୍ରସାଦ ତ୍ରିପାଠି, ନୀଳକଣ୍ଠ ନଗରର ପ୍ରଭାତି ଲାଗୁରୀ, ମିନତି ବାରିକ, ଜୟନ୍ତା ନାୟକ, ପୀତାମ୍ବର ଦିଗୀଙ୍କ ସମେତ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଅଚଂଳର ପ୍ରାୟ ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଆଜି ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସମସ୍ତ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଦଳୀୟ ଉତରୀୟ ଏବଂ ଟୋପି ପିନ୍ଧାଇ ବିଦ୍ଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଦଳରେ ସାମିଲ କରାଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ଉପ ସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ସହ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ । ଏହି ମିଶ୍ରଣ ଦ୍ୱାରା ଦଳ ଆହୁରି ମଜବୁତ୍ ହେବ ବୋଲି ସମିର ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ।

ମୋଦିଙ୍କ ବିକାଶ ଧାରାରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସଦ୍ୟ ବିଜେପିରେ ମିଶିଥିବା କର୍ମୀମାନେ କହିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ ବିଜେପି ସରକାର କରିପାରିବ । ଏଥି ସହ ବିଜେପି ହିଁ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ ବୋଲି ନୂତନ ଭାବେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିବା ସଦସ୍ୟମାନେ କହିଛନ୍ତି । 

ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବରେ ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ, ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପ ସଭାପତି ଠାକୁର ରଂଜିତ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ନବୀନ ନମ୍ବର ୱାନ-ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-shiv-raj-singh-chauhan-targets-bjd-50663
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-shiv-raj-singh-chauhan-targets-bjd-50663
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 20:57:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ହେଭିୱଟଙ୍କୁ ମୈଦାନକୁ  ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି । ଏହି ପରିପେକ୍ଷରେ ବିଜେପିର ଷ୍ଟାର କେମ୍ପନର ତଥା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଓଡିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସି ଦଳ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିଛନ୍ତି ।  ପୁରୀ ନିମାପଡ଼ା ବଳଙ୍ଗାରେ ବିଜେପିର ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ ଯୋଗଦେଇ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂଚୌହ୍ୱାନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରେର ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ କଟକ ବାରବାଟୀ ବିଧାୟକ ବିଧାୟକ ଦେବାଶିଷ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି । ବିଧାୟକ ଦେବାଶିଷ ସାମନ୍ତରାୟ ସହିଦଙ୍କ ଦାଦାଙ୍କୁ ତଣ୍ଟିଆ ମାରିଲେ, ଏଭଳି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଧକ୍କା ମାରି ଦଳରୁ ବାହାର କରିବା ଦରକାର, ଏଭଳି ଲୋକ ସାର୍ବଜନୀନ ଜୀବନରେ ରହିବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶିବରାଜ । 

ପୁରୀ ନିମାପଡ଼ା ବଳଙ୍ଗାରେ ବିଜେପିର ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂଚୌହ୍ୱାନ  ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଥିବା ସାମ ପିଟ୍ରୋଡାଙ୍କୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ନବୀନଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି । ସାମ ପିଟ୍ରୋଡା ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଉପଦେଷ୍ଟା ଥିଲେ; ଏଭଳି ଲୋକକୁ ଉପଦେଷ୍ଟା ରଖିଥିବା ନବୀନଙ୍କୁ ଲାଜ ମାଡ଼ିବା ଦରକାର ବୋଲି ଶିବରାଜନ ସିଂ ଚୌହାନ କହିଛନ୍ତି । -ନାରୀ ବିରୋଧୀ ହିଂସା ଓ ଦୁଷ୍କର୍ମରେ ଓଡ଼ିଶା ସାରା ଦେଶରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି, ନ୍ୟାୟ ନ ପାଇ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ । ଓଡ଼ିଶାରେ ଦୁର୍ନୀତି, ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର, ପିସି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି; ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନମ୍ବର ୱାନ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶିବରାଜ । 

ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ ଶିବରାଜ ସିଂଚୌହ୍ୱାନ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ।  ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ସତ୍ୟତା ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରମାଣ ମାଗୁଛି, ଆଗକୁ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ହେଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କୁ ଜେଟ୍‌ରେ ବାନ୍ଧି ନେବା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିର୍ବାଚନୀ ଶୃଖଳା ନେଇ ଆଡଭାଇଜରୀ ଜାରି କଲା ଡିସିପି, ସବୁ ଦଳକୁ ଚିଠି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/State-politics--Odisha-Advisory-allotted-for-all-parties-by-DCP-50662
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/State-politics--Odisha-Advisory-allotted-for-all-parties-by-DCP-50662
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 20:52:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ପରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ନିର୍ବାଚନୀ ବୈତରଣୀ ପାରହେବାକୁ ସବୁ ଦଳ ଯୋରଦାର ଚେଷ୍ଟା ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଏହି ଭିତରେ ଡିସିପି ନିର୍ବାଚନୀ ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆଡଭାଇଜରି ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ନିର୍ବାଚନୀ ଶୃଙ୍ଖଳା ଜାରି କରିବା ସହିତ ଏ ନେଇ ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡିସିପି ଅଫିସ୍‌ରୁ ଚିଠି କରାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ନଜରରେ ରଖି ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା କିଭଳି ଭାବରେ ବଜାୟ ରହିତ ସେ ନେଇ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଚାରୋଟି ପର‌୍ୟ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ପର‌୍ୟ୍ୟାୟ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କ ଦାଖଲ କରିବାର ଅନ୍ତିମ ତାରିଖ ଶେଷ ହୋଇସାରିଛି । 

ନିର୍ବାଚନକୁ ନଜରରେ ରଖି ସବୁ ଦଳକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଡଭାଇଜରିରେ କଣ କରିବେ କଣ କରିବେ ନାହିଁ ସେ ନେଇ ସବୁ ଦଳକୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି । ଡିସିପି ଅଫିସ୍‌ରେ ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ସହ ଏ ନେଇ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ବାଚନୀ ରାଲି ସାରିବାକୁ ସବୁ ଦଳକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିସହିତ କୌଣସି ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳୀରେ ନିର୍ବାଚନୀ ପୋଷ୍ଟର ମାରିବା ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି । କୌଣସି ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି କଲାଭଳି ଉତ୍ତେଜକ ଭାଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେବା ଉପରେ ଲାଗିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ । ପ୍ରାର୍ଥୀ କୌଣସି ଏଜେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିପାରିବେ ନାହିଁ । ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ମାଇକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ହେଲେ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେପିର ନୂତନ ତାଲିକାରେ ୩୯ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ, ବଦଳିଲା ମେନକା-ବରୁଣଙ୍କ ଆସନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-bjp-released-new-list-of-candidates-for-general-election-2019--50660
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-bjp-released-new-list-of-candidates-for-general-election-2019--50660
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 19:33:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଆଉ ଏକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ୟୁପି ସରକାରର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ରୀତା ବହୁଗୁଣା ଯୋଶୀ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋଜ ସିହ୍ନା, ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାମଶଙ୍କର କଠେରିଆ ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ସାମିଲ। ବିଜେପି ମଙ୍ଗଳବାର ଜାରି କରିଥିବା ତାଲିକାରେ ପୂର୍ବତନ ଏସପି ନେତା ଆଜମ ଖାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜୟା ପ୍ରଦାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଖରିଛି। ପାର୍ଟି ଏହି ତାଲିକାରେ ୟୁପି ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୋଟ୍ ୩୯ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ତାଲିକାକୁ ଜାରି କରି ପାର୍ଟି ମହାସଚିବ ଅରୁଣ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମେନକା ଗାନ୍ଧୀ ଏଥର ପିଲିଭିଟ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତେ ସୁଲତାନପୁର ସିଟରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ। ସୁଲତାନପୁରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି। ସେହି ପରି ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ପିଲିଭିଟରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେନ୍ଦ୍ର ସଞ୍ଚାର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋଜ ସିହ୍ନାଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ଗାଜିପୁର ଲୋକସଭାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। 

ୟୁପି ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଲଢିବେ ଏହି ଆସନରୁ

ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ତାଲିକାରେ ଚନ୍ଦୌଲୀ ସିଟରେ ପାର୍ଟିର ୟୁପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ମହେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ପାଣ୍ଡେୟଙ୍କୁ ଚନ୍ଦୌଲୀ, ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପିଲିଭିଟ, ମେନକା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସୁଲତାନପୁର, କଠେରିଆରୁ ରାମଶଙ୍କର କଠେରିଆ, ରାମପୁରରୁ ଜୟାପ୍ରଦା ଆଦିଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଅନେକ ସାଂସଦଙ୍କ ସିଟ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିବାଦ ଘେରରେ ଥିବା ସାମ ପିଟ୍ରୋଡା ହେଲେ କଂଗ୍ରେର ନିର୍ବାଚନ ମନିଟରିଂ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-Lok-Sabha-Elections-2019-Sam-Pitroda-To-Lead-Monitoring-Committee-Of-Congress-Election-Campaign-50659
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/politics-odisha-Lok-Sabha-Elections-2019-Sam-Pitroda-To-Lead-Monitoring-Committee-Of-Congress-Election-Campaign-50659
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 19:33:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆସନ୍ତା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ନିର୍ବାଚନ ଅଭିଯାନକୁ ମନିଟରିଂ କରୁଥିବା କମିଟିର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ସାମ ପିଟ୍ରୋଡା । ବାଲାକୋଟ ଉପରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିଲେ ସାମ ପିଟ୍ରୋଡା । ଏହି ମନିଟରିଂ କମିଟିରେ ପିଟ୍ରୋଡାଙ୍କ ଛଡା ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ପବନ ଖେଡା, ରାହୁଲ ଗୁପ୍ତା, ପ୍ରବୀଣ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ପ୍ରିୟଙ୍କ ଚର୍ତୁବେଦୀ, ଦିବ୍ୟା ସ୍ପନ୍ଦନା ଏବଂ ମନୀଷ ଚତରଥ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । 

ଏହି କମିଟି କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଚାର ଏବଂ ଅଭିଜାନ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ସହ ନେତାମାନଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖି ଏସବୁ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ରର ନେତା ମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେବେ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରଥମରୁ କଂଗ୍ରେସର ନିକଟ ଥର ଯିବା ସାମ ପ୍ରିଟୋଡା ଗତ କିଛି ଦିନ ପୁଲୱାମା ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ବାଲାକୋଟରେ କରାଯାଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଉପରେ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇ ବେଶ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଯାହା ପରେ ବିଜେପି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବିରୋଧି ଦଳମାନେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସକୁ ଘେରିଥିଲେ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସିଇଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲା ବିଜେପି, ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ବିଜେଡି ପାଇଁ ଭୋଟ ମାଗୁଛନ୍ତି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-BJP-allegation-Government-staff-beg-vote-for-bjd-50656
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-BJP-allegation-Government-staff-beg-vote-for-bjd-50656
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 18:06:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବା ନାଁରେ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ଭୋଟ ମଗାଯାଉଛି । ନିର୍ବାଚନ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ବି ବିଜେଡି ନିଶା ଛାଡିନି ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ଅଫିସରମାନଙ୍କୁ । ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ଆଦିବାସୀ ପଡିଆରେ ଥଇଥାନ କରିଦେବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହା ନିର୍ବାଚନ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧିକୁ ଉଲ୍ଲଘଂନ କରୁଛି । ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକୋଷ୍ଠ ଏବଂ ଆଇନ ପ୍ରକୋଷ୍ଠର ସଦସ୍ୟ ଆଇନଜୀବୀ ରବିଶଙ୍କର ପଟ୍ଟନାୟକ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । 

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ (ଭୂସଂପତି ବିଭାଗ) ଅଫିସର ସୁଶାନ୍ତ ଦାସ ଗତ ୨୪ ତାରିଖ ଦିନ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନିର୍ବାଚନ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧିକୁ ଖୋଲା ଖୋଲି ଭାବେ ଉଲ୍ଲଘଂନ କରିଛନ୍ତି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ଝରଣା ବସ୍ତି ଏବଂ ତତି ବସ୍ତିର ବାସୀନ୍ଦାମାନଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବା ପାଇଁ ଆଦିବାସୀ ପଡିଆରେ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ ତାରିଖ ଦିନ ସେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଶାସକ ଦଳ ବିଜେଡି ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଭୋଟ ଭିକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି । 

ସୁଶାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ଭଳି ଅଫିସରମାନେ ଶାସକ ଦଳକୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଦାୟୀତ୍ୱ ମିଳିଛି । ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଏହି ଅଫିସରମାନେ ସରକାରୀ କଳ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ତୁରନ୍ତ ଏହି ଅଫିସରମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ  ବିଜେପିର ଏହି ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଦାବି କରିଛି । ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ, ଅବାଧ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଦାବି ହୋଇଛି । 

ଏହି ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକୋଷ୍ଠର ସଦସ୍ୟ ଆଇନଜୀବୀ ଶ୍ରୀ ବିଜୟ ସିଂହ, ଶ୍ରୀ ଜୟନ୍ତ ଜେନା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିପକ୍ଷ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଶାହା, କହିଲେ ମହାମେଂଟ ପରାଜୟର ଶଙ୍ଖନାଦ ମୁରାଦାବାଦରୁ ଫୁଙ୍କାଯିବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Odisha-Bjp-President-Amith-shah-targets-opposite-party-50653
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Odisha-Bjp-President-Amith-shah-targets-opposite-party-50653
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Mar 2019 18:07:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହା ମୁରାଦାବାଦରେ ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ରାଲି ସମୟରେ ବିପକ୍ଷ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି, ପଶ୍ଚିମର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ମୁରାଦାବାଦରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ମହାମେଂଟର ପରାଜୟର ଶଙ୍ଖନାଦ ବିଜେପି ସେହିଠାରୁ ଫୁଙ୍କିବ । 

ଶାହା ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି, ମହାମେଂଟର ପ୍ରତ୍ୟାଶୀ କିଏ । ଆମର ଜଣେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ନେତା ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିପକ୍ଷରେ ନା ନୀତି ଅଛି, ନା ନେତା, ନା ସିଦ୍ଧାନ୍ତ । ଏହା କେବଳ ସ୍ୱାର୍ଥର ମହାମେଂଟ । ଉତର ପ୍ରଦେଶରେ ୧୫ ବର୍ଷ ଧରି ପୁଲିସ ଗୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଡରୁଥିଲା । ଏବେ ପୁଲିସ ଗୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଡରୁଛନ୍ତି । ଭୂମି ମାଫିଆଙ୍କ ଠାରୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜମି ମୁକୁଳା ଯାଇଛି । ବିଜେପି ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ଦଙ୍ଗା କରିବାକୁ କାହାର ସାହସ ନାହିଁ । ନେତୃତ୍ୱ ହୀନ ମହାମେଂଟରେ କାହାର ବିକାସ ହେବ ନାହିଁ । ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଲ୍ୟା, ଆଲୟ, ଜମାଲିୟା ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ପଶୁଥିଲେ । ମୋଦୀ ଆସିବା ପରେ ଆତଙ୍କବାଦ ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି । 

ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଘରେ ପଶି ମାରିଛୁ । କିନ୍ତୁ ବିପକ୍ଷ ସେନାର କ୍ଷମତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି । ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଶ୍ରେୟ ସେନା ନେବା ଉଚିତ୍ । ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଧକ୍କା ଲାଗିଛି । ଏଭଳି ଲାଗୁଛି ତାଙ୍କର ଦାଦା ପୁଅ ଭାଇ ମରି ଯାଇଛି । ସୟାମ ପିତ୍ରୋଦା ରାହୁଲଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିଜେପିର ନୀତି ସ୍ପଷ୍ଟ । ଏଭଳି ସମୟରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ଉଚିତ୍ ।   

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>