<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହିଂସା, ମତଦାନ ବେଳେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/national-political-odisha-lok-sabha-chunav-2019-polling-violence-in-west-bengal-clashes-between-workers-in-punjab-and-up-53443
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/national-political-odisha-lok-sabha-chunav-2019-polling-violence-in-west-bengal-clashes-between-workers-in-punjab-and-up-53443
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 12:36:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଚାଲିଛି । ଏହି ଅବସରରେ ୭ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଂଚଳରୁ ୫୯ଟି ଆସନରୁ ମତଦାତାମାନେ ମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ମତଦାନ ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଲଗାତର ହିଂସା ଖବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ବଶୀରହାଟରେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ବମ୍ ଫୋପଡା ଯିବା ପରେ ଏବେ ଜାଦବପୁରରେ ଅନୁପମ ହାଜରାଙ୍କ ଗାଡି ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ସେହି ସମୟରେ ମୋଦୀଙ୍କ କେଦାରନାଥ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଆଚରଣ ସଂହିତା ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । 

ଜାଧବପୁରରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅନୁପମ ଜାଜରା ଭୋଟିଙ୍ଗରେ ଗଡବଡ ହେବାକୁ ନେଇ ଏବଂ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତାଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିବାକୁ ନେଇ ଟିଏମସି ବିରୁଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ଟିଏମସିର ମହିଳା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତା କପଡାରେ ମୁହଁ ଢାଙ୍କି ବାରମ୍ବାର ଭୋଟ ଦେଉଥିବା ମଧ୍ୟ ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ହାଜରା କହିଛନ୍ତି କି, ଟିଏମସି ଗୁଣ୍ଡା ବିଜେପିର ମଣ୍ଡଳ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଡପିଟ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କାର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ବିଜେପିକୁ ଭୋଟ ଦେବା ପାଇଁ ଉତ୍ସୁକ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏଭଳି କରେଇ ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋଦୀଙ୍କ କେଦାରନାଥ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲା ଟିଏମସି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/national-political-odisha-tmc-complaints-narendra-modis-kedarnath-visit-to-election-commission-53441
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/national-political-odisha-tmc-complaints-narendra-modis-kedarnath-visit-to-election-commission-53441
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 12:07:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କେଦାରନାଥ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଗଲାଣି । ଏନେଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ମୋଦୀଙ୍କ କେଦାରନାଥ ଯାତ୍ରାର ଟିଭି ପ୍ରସାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ସଂହିତାର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରୁଛି ବୋଲି ଟିଏମସି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ଏବଂ ଏନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବୀ କରିଛି । 

ଟିଏମସି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି କି, ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ମୋଦୀ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବରେ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି କେଦାରନାଥ ଯାତ୍ରା କରି ଗଣମାଧ୍ୟମର ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରୀତ କରୁଛନ୍ତି । ସେ କେଦାରନାଥରେ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନର ଘୋଷଣା କରିବା ସହିତ ଜନତା ଓ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସମ୍ବୋନ୍ଧନ କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି କରିବା ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ସଂହିତାର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ବୋଲି ଦର୍ଶାଉଛି ତେଣୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ଦାବୀ କରିଛି । 

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ଏବେ କଡା ଟକ୍କର ଚାଲିଛି । ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ୯ଟି ଆସନରୁ ମତଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି । ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଟଣାଓଟରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏଠାରେ ପ୍ରଚାର ସମୟକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ କମ୍ କରିଦେଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମତଦାନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚାଲିଛି ପ୍ରଚାର, କଂଗ୍ରେସକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ନୋଟିସ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/political-national-odisha-lok-sabha-election-2019-ec-issued-notice-to-congress-for-campaigning-in-silence-hours-53435
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/political-national-odisha-lok-sabha-election-2019-ec-issued-notice-to-congress-for-campaigning-in-silence-hours-53435
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 10:40:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଥମିବା ପରେ ମତଦାନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାର କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନୋଟିସ ଜାରୀ କରି ଏନେଇ ଜବାବ ମାଗିଛି । ତେବେ ବିଜେପି ଏନେଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନିକଟରେ ଗତକାଲି ଫେରାଦ କରିଥିଲା । 

କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅଧିକାରୀକ ଫେସବୁକ ପେଜରେ ବିଜେପି ବିରୁଧରେ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିବା ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲା । ଫେସବୁକ ପେଜରେ ବିଜେପିର ପୁରୁଣା ଭାଷଣ ପକାଇ ଆଚାର ସଂହିତା ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରିଥିବା ପ୍ରଦେଶ ଆଇଟି ସମନ୍ୱୟକ ଚେତନା ବରାଗଟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଦେଶ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୂଳଦୀପ ସିଂହ ରାଠୌର ଗତକାଲି ସୋଲନରେ ହୋଇଥିବା କଂଗ୍ରେସର ଜନସଭାର ଏକ ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ କରିଥିଲେ । ସେହି ଭଳି ମଣ୍ଡୀରୁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତ୍ୟାଶୀ ଆସ୍ରୟ ଶର୍ମା ଭୋଟ ପାଇଁ ଅପିଲ କରିଥିଲେ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ହିମାଚଳ କଂଗ୍ରେସର ଫେସବୁକ ପେଜରେ ମଧ୍ୟ ଭୋଟ ଅପିଲ କରାଯାଇଛି । କଂଗ୍ରେସର ଏହି ସବୁ ଗତିବିଧିକୁ ନେଇ ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନିକଟରେ ଫେରାଦ କରିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନ୍ୟ ଦଳ ସହ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/political-national-odisha-congress-has-created-core-group-of-five-leaders-for-talks-with-other-parties-53432
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/political-national-odisha-congress-has-created-core-group-of-five-leaders-for-talks-with-other-parties-53432
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 10:13:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟିର ମୁଖ୍ୟ ବନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନଇଡୁଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଅନ୍ୟ ଦଳମାନଙ୍କ ସହ ବାର୍ତାଳାପ କରିବାକୁ ପାଂଚ ଜଣିଆ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଏକ ଗ୍ରୁପ ତିଆରି କରିଛି । ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପି ଚିଦାମ୍ବରମ, ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ, କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅହମଦ ପଟେଲ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲନାଥ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲଟଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ଟିମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । କୁହାଯାଉଛି କି, ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ଯଦି ମେଂଟ ସରକାର ହୁଏ ତେବେ ୱାଇଏସ୍ଆର କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗନ ମୋହନ ରେଡି, ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ଏବଂ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ହାତରେ ଚାବିକାଠି ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହି ନେତାମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ରାଜି କରେଇବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ଗ୍ରୁପ୍ ତିଆରି କରିଛି । 

ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ଭିନ୍ନ ଦାୟିତ୍ୱ

-ଅଶୋକ ଗେହଲଟ ଏବଂ ଅହମଦ ପଟେଲ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ । 

-ଡିଏମକେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଷ୍ଟାଲିନ ଏବଂ ଜଗନ ମୋହନ ରେଡିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଜିମ୍ମା ପି ଚିଦାମ୍ବରମକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । 

-ଶରଦ ପୱାର ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । 

 -ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସହ ବାର୍ତାଳାପ କରିବା ପାଇଁ କମଲନାଥଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । 

ଗ୍ରୁପ୍ ଗଠନ ହେବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ

କଂଗ୍ରେସରେ ବହୁ ଯୁବ ନେତା ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମହାମେଂଟ କରିବା ପାଇଁ ସାଥୀମାନେ ବରିଷ୍ଠ ଅଛନ୍ତି । ସେହି ସମୟରେ ମମତା କଂଗ୍ରେସରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ଅଶୋକ ଗେହଲଟ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କାହା ସହ ବାର୍ତାଳାପ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ରାହୁଲଙ୍କ ପରେ ସଙ୍ଗଠନରେ ସବୁଠାରୁ ବରିଷ୍ଠ କେସି ବେଣୁଗୋପାଳ ଅଛନ୍ତି । ଯିଏକି ମମତା ଏବଂ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ଅନୁଭବୀ । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଅଖିଳେଶ, ମାୟାବତୀ ଏବଂ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବଙ୍କୁ ରାହୁଲ, ପ୍ରିୟଙ୍କା ଏବଂ ସିନ୍ଧ୍ୟାଙ୍କ ସହ ବାର୍ତାଳାପ କରିବା ପାଇଁ ସଙ୍କୋଚ କରନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋଦୀଙ୍କ ଧ୍ୟାନକୁ ଉପହାସ କଲେ ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/rajsthan-cm-ashok-gehlot-criticises-pm-narendra-modi-for-meditation-in-kedarnath-53429
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/rajsthan-cm-ashok-gehlot-criticises-pm-narendra-modi-for-meditation-in-kedarnath-53429
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 09:54:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେଦାରନାଥରେ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ରାତି ସାରା ଧ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ଧ୍ୟାନ ଭଙ୍ଗ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ । ପିଏମ୍‌ଙ୍କ ଏହି ଧ୍ୟାନମୁଦ୍ରାକୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରି ପାରି ନାହାଁନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ମୋଦୀଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନାକୁ ନେଇ ଉପହାସ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲଟ । ମୋଦୀ ଏବେ କ’ଣ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ଗେହଲଟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକଟ କରି କହିଛନ୍ତି । 

ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ସେ ଗେରୁଆ ରଙ୍ଗ ଧାରଣ କରି ଗୋଟିଏ ଗୁମ୍ଫାରେ ବସିଛନ୍ତି । ଭଗବାନ ଜାଣନ୍ତି ସେ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି ।’ ବେରୋଜଗାରୀ, ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା, ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ବିଦେଶ ନୀତି, ଧର୍ମ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦକୁ ନେଇ ଗେହଲଟ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । 

ସେହିପରି ମୋଦୀ ଓ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସେ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ କରି ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏବେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କର ହାବ-ଭାବକୁ ଦେଖନ୍ତୁ । ସେ କ’ଣ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଦେଶ ଦେଖିଲା ବୋଲି ଗେହଲଟ୍‌ କହିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ସହିତ ଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ପଛକୁ ହଟିଗଲେ । ସେ ଜନତାଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ପଛକୁ ହଟିଯାଉଛନ୍ତି । ସେ କେବଳ ନିଜର ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ଓ ରଣନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କଲେ ବୋଲି ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍‌ କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସାଂସଦ ଅନୁଭବଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଘଟଣା: ଗୁଜୁରାଟରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/commissionerate-Police-nabs-accused-from-Gujarat-in-Death-threat-to-MP-Anubhav-Mohanty-53428
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/commissionerate-Police-nabs-accused-from-Gujarat-in-Death-threat-to-MP-Anubhav-Mohanty-53428
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 09:21:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସାଂସଦ ତଥା ଅଭିନେତା ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସର ସ୍ପେଶାଲ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ ଗୁଜୁରାଟରୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ସଂପୃକ୍ତ ଯୁବକ ଜଣକ କଟକ ଝାଞ୍ଜିରିମଙ୍ଗଳା ଅଂଚଳରେ ଭଡ଼ାରେ ରହୁଥିଲେ । ସେ ମିସ୍ତ୍ରୀ କାମ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଜଣେ ଅଜଣା ଯୁବକ ହ୍ୱାଟସ୍‌ଆପ୍‌ରେ ମେସେଜ୍‌ କରି ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ସେ କହିଥିଲେ । ଏ ନେଇ ଅନୁଭବ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ରେ ପୁରୀଘାଟ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ସାଂସଦଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ପୋଲିସ ୯୧/୨୦୧୯ରେ ଆଇପିସି ୩୮୬ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ପିଏସଓର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଥିବା ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଲୋକସଭା ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଂଗ୍ରେସ-ଜେଡିଏସ ମେଣ୍ଟରେ ଫାଟ, ଜେଡିଏସ ନେତା କହିଲେ- ଭଙ୍ଗ ହେଉ ବିଧାନସଭା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Dissolve-Karnataka-assembly-suggests-senior-JDS-leader-Basavaraj-Hratti-53425
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-Dissolve-Karnataka-assembly-suggests-senior-JDS-leader-Basavaraj-Hratti-53425
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 May 2019 10:46:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ମଇ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଜନତା ଦଳ (ସେକ୍ୟୁଲାର) ମଧ୍ୟରେ ଫାଟ ଦେଖାଯାଇଛି । କ୍ଷମତାସୀନ କଂଗ୍ରେସ-ଜେଡିଏସ ମେଣ୍ଟରେ ମତଭେଦ ଏବଂ ସିଦ୍ଧରମେୟାଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯିବା ଦାବିରେ ଜେଡିଏସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବସବରାଜ ହୋରାତ୍ତି ବିଧାନସଭା ଭଙ୍ଗ କରିବାକୁ ଶନିବାର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ବୟାନରୁ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯାଇଛି ଏଚଡି କୁମାରସ୍ୱାମୀ ମାମଲା ନେଇ ସଫାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦଳୀୟ ନେତାମାନେ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ । 

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଣ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ କରାଯିବାକୁ ଯୋଜନା ଚାଲିଛି । ଆମେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନର ନିକଟତର ହୋଇଛୁ । କୁମାରସ୍ୱାମୀ ଟୁଇଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଭଳି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଯେତେବେଳେ ଅଣ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ସମସ୍ତେ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି, ମେଣ୍ଟ ସହଯୋଗୀ କଂଗ୍ରେସ ଜେଡିଏସର ନେତା ବିରୋଧାଭାସ ବୟାନରେ ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମକୁ ଝଟକା ଲାଗିପାରେ । ଏଥି ପାଇଁ ଉଭୟ ପାର୍ଟିକୁ ମୋର ବିନମ୍ର ଅନୁରୋଧ ଯେ, ସାର୍ବଜନିକ ରୂପେ ବିରୋଧାଭାସି-ବିବାଦୀୟ ବୟାନରୁ ବଂଚିତ ରୁହନ୍ତୁ । 

   

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫଳାଫଳ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପିକୁ ଝଟକା, ମଣିପୁରରେ ସରକାରଠୁ ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କଲା ଏନପିଏଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-naga-peoples-front-withdraws-support-from-bjp-led-manipur-govt-n-biren-singh-53417
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-naga-peoples-front-withdraws-support-from-bjp-led-manipur-govt-n-biren-singh-53417
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 18 May 2019 22:04:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଆଶା ରଖିଥିବା ବିଜେପିକୁ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳରୁ ଲାଗିଛି ଝଟକା। ମଣିପୁରରେ ବିଜେପି ସହ ସରକାରରେ ସାମିଲ ନାଗା ପିପୁଲ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ(ଏନପିଏଫ) ନିଜର ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛି।  ଏନପିଏଫ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏହାର ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏନପିଏଫର ମୁଖପାତ୍ର ଅଚୁମବମୋ କିକୋନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋହିମାରେ ଏନପିଏଫର ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ବୈଠକ ପରେ ପାର୍ଟି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ଏଏନଆଇ ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ କିକୋନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ବୈଠକ ପରେ ଏନପିଏଫ ବିଜେପି ସରକାରରୁ ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ମଣିପୁରରେ ଏବେ ବିଜେପିର ସରକାର ରହିଛି ଏବଂ ବିଜେପି ନେତା ଏନ ବିରେନ ସିଂହ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି।

ସରକାର ଉପରେ ନାହିଁ  ବିପଦ

ମାତ୍ର ନାଗା ପିପୁଲ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ବି ବିଜେପି ସରକାର ପ୍ରତି କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ। ୬୦ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ମଣିପୁର ବିଧାନସଭାରେ ବିଜେପିର ୨୯ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ସରକାରକୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମର୍ଥନ ଦେଉଥିବା ପାର୍ଟିରେ ଏନପିଏଫର ୪ ବିଧାୟକ, ଏଲଜେପିର ଏକ ବିଧାୟକ,  ଏଆଇଟିସିର ଏକ ଓ ଜଣେ ନିର୍ଦ୍ଦଳୀୟ ବିଧାୟକ ସାମିଲ। ବିଜେପି ସରକାରକୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୬ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ରହିଥିଲା। ମାତ୍ର ଏନପିଏଫ ଦ୍ଵାରା ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ପାଖରେ ୩୨ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ରହିଛି। ଏହି ପରି ଭାବେ ବିଜେପି ସରକାର ଉପରେ କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ମଣିପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ୨୧ଟି ସିଟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା। ମାତ୍ର ପରେ କଂଗ୍ରେସର ୮ ବିଧାୟକ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ପରି ବିଜେପିର ସଂଖ୍ୟାବଳ ୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମଇଦାନରେ ମୋଦୀ, ଶତ୍ରୁ, ସନ୍ନି, ୫୯ ସିଟରେ ଭୋଟିଂ କାଲି, ରେଜଲ୍ଟ ମୋଡ଼ରେ ନେତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-last-round-lok-sabha-elections-polling-for-59-seats-on-sunday-know-about-hot-seats-53416
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-last-round-lok-sabha-elections-polling-for-59-seats-on-sunday-know-about-hot-seats-53416
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 18 May 2019 21:40:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ନିଜର ଅନ୍ତିମ ପର୍ୟ୍ୟା ୟରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଛି ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମଧ୍ୟ ‘ରେଜଲ୍ଟ ମୋଡ’ରେ ଆସି ଯାଇଛି। ଏବେ ସମଗ୍ର ଦେଶର ଜନତାଙ୍କ ନଜର ମେ ୨୩ ଉପରେ ରହିଛି।  ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସପ୍ତମ ତଥା ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୮ ରାଜ୍ୟର ୫୯ ସିଟରେ ମତଦାନ ହେବ। ଏଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ବାରଣାସୀରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପଞ୍ଜାବର ସମସ୍ତ ୧୩ଟି ସିଟରେ ମଧ୍ୟ ମତଦାନ ହେବ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଶନିବାର ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ହଲଚଲ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।  ପିଏମ ମୋଦୀ କେଦାରନାଥ ଧାମରେ ଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ  ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଟିଡିପି ମୁଖ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ ନିର୍ବାଚନର ସମ୍ଭାବିତ ପରିଣାମକୁ ନେଇ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଜୁଟିଛନ୍ତି। ସେ ଏସପି ଓ  ବିଏସପି ଦଳର ସୁପ୍ରିମୋଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। 

ମଇଦାନରେ ୯୧୮ ପ୍ରାର୍ଥୀ

୮ ରାଜ୍ୟର ୫୯ ସିଟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦.୧୭ କୋଟି ମତଦାତା ରବିବାର ୯୧୮ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ଏଥିପାଇଁ ୧.୧୨ ଲକ୍ଷ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ଏହି ୫୯ଟି ସିଟରୁ ୩୦ଟିରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା।

ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମଇଦାନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ମନୋଜ ସିହ୍ନା(ବିଜେପି), ଅଫଜାଲ ଅଂସାରୀ(ବିଏସପି), ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ(ବିଜେପି), ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା(କଂଗ୍ରେସ), ରାମକୃପାଲ ଯାଦବ(ବିଜେପି), ସନି ଦେଓଲ ସହିତ ଅନେକ ହେବିଓ୍ଵେଟ୍ ନେତା ଅଛନ୍ତି। ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ୧୩, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ୯, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ୮, ବିହାରର ୮, ଝାରଖଣ୍ଡର ୩, ପଞ୍ଜାବର ୧୩, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ୪ ଓ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ସିଟରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ ହେବ।

ଏହି ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ନଜର

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନେକ ହେବିଓ୍ଵେଟ୍ ନେତା ମଇଦାନରେ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ(ବାରଣାସୀ), ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା, ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ(ପାଟନା ସାହିବ), ପଞ୍ଜାବର ପୁର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଖବୀର ସିଂହ ବାଦଲ(ଫିରୋଜପୁର), କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାମକୃପାଲ ଯାଦବ(ପାଟଳିପୁତ୍ର), ସନି ଦେଓଲ(ଗୁରଦାସପୁର), ସୁନିଲ ଜାଖଡ(କଂଗ୍ରେସ)(ଗୁରଦାସପୁର) କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ହରସିମରତ କୌର(ବଠିଣ୍ଡା), କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ପୂରୀ(ଅମୃତସର) ଓ ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପରନୀତ କୌର(ପଟିୟାଲା)ରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ହମିରପୁର ସିଟରୁ ତିନି ଥର ସାଂସଦ ହୋଇଥିବା ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାହୁଲଙ୍କ ପରେ ଅଖିଳେଶ-ମାୟାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ନାଇଡୁ, ତୃତୀୟ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଗଠନ ନେଇ ପ୍ରୟାସ ଜୋରଦାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-government-before-chandrababu-naidu-to-meet-mayawati-and-akhilesh-yadav-53413
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Politics/Politics-odisha-government-before-chandrababu-naidu-to-meet-mayawati-and-akhilesh-yadav-53413
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 18 May 2019 21:40:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଏବେ ବାକି ରହିଛି, ମାତ୍ର ବିରୋଧୀ ସମ୍ଭାବିତ ସମୀକରଣକୁ ନେଇ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଉଠିଛନ୍ତି। ବିଜେପିକୁ ଯେମିତି ହେଲେ କ୍ଷମତାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛନ୍ତି ସବୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ। ଏହି କ୍ରମରେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ ଶନିବାର ଜଣେ ପରେ ଜଣେ ଅନେକ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟି ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ପରେ ଏନସିପି ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାଓ୍ଵାରଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀରୁ ସେ ସିଧାସଳଖ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଏସପି ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଓ ବିଏସପି ମୁଖ୍ୟ ମାୟାବତୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭୋଟିଛନ୍ତି। ନାଇଡୁଙ୍କ ଏହି ସକ୍ରିୟତା ତୃତୀୟ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସମ୍ଭାବନାକୁ ଅଧିକ ବଳ ଦେଇଛି। 

ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଚୌଧୁରୀ ଚରଣ ସିଂହ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ସିଧାସଳଖ ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟ ମାର୍ଗ ସ୍ଥିତ ଏସପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ଏଠାରେ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ  ନାଇଡୁଙ୍କ ଜୋରଦାର ସ୍ଵାଗତ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ବଡ଼ ସଂଖ୍ୟାରେ ଏସପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଏହି ସାକ୍ଷାତ ନେଇ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ସମ୍ମାନନୀୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଏନ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ସ୍ଵାଗତ କରି ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଛି। ସମ୍ଭବତଃ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ମଜବୁତ ମେଣ୍ଟ ଗଠନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ନେତା ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।  

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ କଂଗ୍ରେସ ମହାସଚିବ ଗୁଲାମ ନବି ଆଜାଦ କହିଥିଲେ ଯେ, ବିଜେପିକୁ କେନ୍ଦ୍ରରୁ କ୍ଷମତାଚ୍ୟୁତ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ମାତ୍ର ପରେ ସେ ନିଜର ଏହି ବୟାନରୁ ଓଲଟି ଯାଇଥିଲେ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ବିଜେପିକୁ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ନମିଳିବା ସ୍ଥିତିରେ କଂଗ୍ରେସ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦଳର ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବା ନେଇ ସହମତି ଯୋଗାଡ଼ କରିବ।

ଅପରପକ୍ଷେ କେନ୍ଦ୍ରରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ମୋଡେଲରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଜେଡିଏସର ମୁଖ୍ୟ ଏଚଡି ଦେବେଗୌଡ଼ା କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ମତଭେଦ ଅଟକଳକୁ ଖାରଜ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ କଂଗ୍ରେସକୁ ସମର୍ଥନ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। 

୨୩ ପରେ ମାୟା-ଖଳିଳେଶ ନେବେ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କଂଗ୍ରେସ ଚାହୁଁଛି ଯେ, ସମସ୍ତ ଅଣ ଏନଡିଏ ନେତା ଫଳାଫଳ ପୂର୍ବରୁ ଥରୁଟିଏ ବୈଠକ କରନ୍ତୁ। ମାତ୍ର ମାୟା ଓ ଅଖିଳେଶ ଫଳାଫଳ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବୈଠକଠୁ ଦୂରେଇ ରହିଛନ୍ତି। ସୂତ୍ର ମୁତାବକ, ନାଇଡୁ ଦୁଇ ନେତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୟୁପିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଘରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବୈଠଖରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ମନାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ। 

ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ମେଳି

ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବିରୋଧୀ ନେତାଙ୍କ ବୈଠକ ଜାରି ରହିଛି। ନାଇଡୁଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ସିପିଏମ ମହାସଚିବ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ  ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ  ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିଓ୍ଵାଲଙ୍କୁ ଭେଟି ସାରିଛନ୍ତି। ସେ ଶନିବାର କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ନାଇଡୁ ନିଜର ଚରମ ବିରୋଧୀ ଟିଆରଏସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ତେଲଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓଙ୍କୁ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଆରଏସ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଦଳକୁ ସ୍ଵାଗତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଯିଏ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଥିବ।     

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>