<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପଥର କଟାଳୀଙ୍କ ପୁଅ ଏବେ ନାସା ବୈଜ୍ଞାନିକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Personality/Personality-odisha-Hemant-Ojha-of-Jajpur-to-be-scientist-of-NASA-48058
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Personality/Personality-odisha-Hemant-Ojha-of-Jajpur-to-be-scientist-of-NASA-48058
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 09 Feb 2019 15:51:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦିନେ ପାଖରେ ପଇସା ନ ଥିବାରୁ କଲେଜରେ ନାଁ ଲେଖାଇ ପାରୁ ନ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆଜି ସେ ଆମେରିକା ନାସାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । କେବଳ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ନିଜର ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ବଳରେ ସବୁ ଅସମ୍ଭବକୁ ସମ୍ଭବ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଯାଜପୁର ଧର୍ମଶାଳା ରାଇଛନ୍ଦା ଗ୍ରାମର ହେମନ୍ତ କୁମାର ଓଝା । 

ରାଇଛନ୍ଦାର ଜଣେ ଦିନ ମଜୁରି ଲାଗି ପଥର କାଟୁଥିବା ଅର୍ଜୁନ ଓଝା ଓ ସାବିତ୍ରୀ ଓଝାଙ୍କ ସାନ ପୁଅ ହେମନ୍ତ (୨୫)ଙ୍କୁ ଆମେରିକା ନାସାରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚିଠି ଆସିଛି । ଦିନରେ ଅର୍ଥାଭାବରୁ ହେମନ୍ତ ୨୦୦୯ରେ ମାଟ୍ରିକ ପାସ କରିବା ପରେ କଲେଜରେ ନାଁ ଲେଖାଇ ପାରି ନ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ବୈଜ୍ଞାନିକ ହେବାର ନିଶା ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ପାରି ନ ଥିଲା । ଶେଷରେ ସେ ଟ୍ୟୁସନ୍‌ କରି କଲେଜରେ ନାଁ ଲେଖାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଆଉ ପଛକୁ ଚାହିଁ ନ ଥିଲେ । ରେଭନ୍ସାରେ ଯୁକ୍ତ ତିନି ପରେ ମାଡ୍ରାସ୍‌ ଆଇଆଇଟିରେ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ଼୍‌ ପିଏଚ୍‌ଡି କରିଥିଲେ । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପରେ ସେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ସେଟେଲାଇଟ୍‌ ମେସେଜ୍‌ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କରିଥିଲେ । ଯାହା ନାସାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ନାସାରୁ କନିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାଇଁ ଚିଠି ଆସିଛି । ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ରେ ନାସାରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । 

ତେବେ ଏଭଳି ଏକ ଖବର ହେମନ୍ତ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ଖୁସିରେ ଆତ୍ମହରା ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି  । ତେବେ ହେମନ୍ତ ଆଗାମି ଦିନରେ ଏଲିୟନ୍‌ଙ୍କ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ପୁଅ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଓଡ଼ିଶାର ନାଁକୁ ଆହୁରି ଉଚ୍ଚସ୍ତରକୁ ନେଉବୋଲି ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ବାପା ଅର୍ଜୁନ ଓଝା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅମିତାଭ ଘୋଷଙ୍କୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଜ୍ଞାନପୀଠ ସମ୍ମାନ, ମିଳିବ ୧୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ପ୍ରଶସ୍ତି ପତ୍ର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Personality/amitav-ghosh-got-jnanpith-award-2018-rt-44822
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Personality/amitav-ghosh-got-jnanpith-award-2018-rt-44822
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 14 Dec 2018 18:25:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଔପନ୍ୟାସିକ ଅମିତାଭ ଘୋଷ ପାଇବେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଜ୍ଞାନପୀଠ ସମ୍ମାନ। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର କମିଟି ଅମିତାଭଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମାନ ହେଉଛି ଜ୍ଞାନପୀଠ ସମ୍ମାନ। କମିଟିରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସର୍ବସମ୍ମତିରେ ଅମିତାଭ ଘୋଷଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଅମିତାଭ ଘୋଷ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଇଂରାଜୀର ଔପନ୍ୟାସିକ  । 

୧୯୫୬ ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅମିତାଭ ଇଂରାଜୀର ଜଣେ ସାହିତ୍ୟକ । ଇଂରାଜୀରେ ଭାଷାରେ ନିଜର କାଳ୍ପନୀକ ଲେଖନୀ ପାଇଁ ବେଶ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ।  ଜ୍ଞାନପୀଠ ସମ୍ମନ ପାଇଁ ଅମିତାଭ ଘୋଷଙ୍କ ନାଁ ଚୟନ ହେବା ପରେ  ସେ ଚୟନ କମିଟିକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ଟ୍ଵିଟରେ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ନିଜର ଖୁସି ଜାହିର କରିଛନ୍ତି ।  

ଜ୍ଞାନପୀଠର ସୂଚନା ମୁତାବକ ଶୁକ୍ରବାର  ପ୍ରତିଭା ରୟଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଜ୍ଞାନପୀଠ ଚୟନ ସମିତି ବୈଠକରେ ଇଂରାଜୀ ଲେଖକ ଅମିତାଭ ଘୋଷଙ୍କୁ ୨୦୧୮ ପାଇଁ ୫୪ତମ ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାରରେ ପୁରସ୍କୃତ କରିବାକୁ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନିଆଯାଇଛି। 

ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମାନ ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର ରୂପେ ଅମିତାଭ ଘୋଷଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ରୂପେ ୧୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ବାଗଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତୀମା ଓ  ପ୍ରଶସ୍ତି ପତ୍ରରେ ଦିଆଯିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦିବ୍ୟଙ୍ଗନ ସଶକ୍ତିକରଣ ସମାରୋହରେ 'ରୋଲ ମଡେଲ' ହେଲେ ଓଡ଼ିଶାର ରୁଶାଲି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Personality/Odishas-Rushali-Role-Model-at-New-Delhi-on-International-physical-handicap-day-44201
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Personality/Odishas-Rushali-Role-Model-at-New-Delhi-on-International-physical-handicap-day-44201
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 03 Dec 2018 08:51:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦିବସ ଅବସରରେ ଆଜି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ବିଜ୍ଞାନ ଭବନରେ ଦିବ୍ୟଙ୍ଗନ ସଶକ୍ତିକରଣ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରସ୍କାର ୨୦୧୮ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସମାରୋହରେ 'ରୋଲ ମଡେଲ' ବର୍ଗରେ ଓଡ଼ିଶାର ରୁଶାଲି ଜେନା ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଆୟୋଜିତ ପିଉପୁଲ ୱିଥ୍ ଡିଜାବିଲିଟ୍ ସମାରହର ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ସେ ଓଟିଯିମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୋଲ ମଡେଲ ହିସାବରେ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି। ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏମ୍‌. ଭେଙ୍କେୟା ନାଇଡ଼ୁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ପୂର୍ବରୁ ସେ ଓଡ଼ିଶାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ରେଡ଼କ୍ରସ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି। ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ହେଉଥିବା ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସେ ଗତ ତିନି ବର୍ଷ ହେବ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଓଡିଶା ସମେତ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଜନଙ୍କୁ ଏହି ସମାରହରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି  ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଶିଷ୍ଟ ମର୍ଦ୍ଦଳ ବାଦକ ଗୁରୁ ଶ୍ରୀ ବନମାଳୀ ମହାରଣାଙ୍କ ପରଲୋକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Personality/Eminent-percussionist-Guru-Banamali-Maharana-passes-away-43308
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Personality/Eminent-percussionist-Guru-Banamali-Maharana-passes-away-43308
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 17 Nov 2018 15:56:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡ଼ିଶାର ବିଖ୍ୟାତ ତାଳବାଦ୍ୟ ତଥା ମର୍ଦ୍ଦଳ ବାଦକ ଗୁରୁ ବନମାଳୀ ମହାରଣାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ସେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ । ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି । 

ଗୁରୁ ଶ୍ରୀ ବନମାଳୀ ମହାରଣା ୧୯୪୧ ମସିହା ମେ ୧୬ ତାରିଖରେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ରଘୁରାଜପୁରରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ମର୍ଦ୍ଦଳ ବା ମାଦଳ ବାଦ୍ୟ ବାଦନରେ ସେ ବେଶ ନିପୁଣ ଥିଲେ । ଆଧୁନିକ ସମୟରେ ମର୍ଦ୍ଦଳ ପ୍ରତି ତାଙ୍କ ଅବଦାନ ଲାଗି ତାଙ୍କୁ 'ମର୍ଦ୍ଦଳର ଜନକ' ଭାବେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶାରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତରେ ତାଙ୍କର ମର୍ଦ୍ଦଳ ବାଦନ ଏକ ଅତୁଳନୀୟ ସ୍ଥାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୧୯୯୪ରେ ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ, ୨୦୦୪ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଓ ୨୦୧୬ରେ କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦୀନଦରିଦ୍ରଙ୍କର ବନ୍ଧୁ ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବନ୍ଧୁଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Personality/Utkalmani-Gopabandhu-Das-birth-anniverssary-41068
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Personality/Utkalmani-Gopabandhu-Das-birth-anniverssary-41068
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 09 Oct 2018 10:45:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିବସ । ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁଆଣ୍ଡୋ ଗ୍ରାମରେ ୧୮୭୭ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୯ ରେ ଉତ୍କଳ ମାତାର ସୁଯୋଗ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଏକାଧାରରେ ଜଣେ ସମାଜସେବୀ ସହ ଦେଶପ୍ରେମୀ, ସଂଗଠକ, ସଂସ୍କାରକ, ସାହିତ୍ୟିକ ଓ ବାଗ୍ମୀ ଥିଲେ । ଦିନଦରିଦ୍ରଙ୍କ ସେବାରେ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିବା ଗୋପବନ୍ଧୁ ସାରା ଓଡିଶାର ତ୍ରାଣକର୍ତା ପାଲଟିଥିଲେ ।

ଆଜୀବନ ତ୍ୟାଗମନ୍ତ୍ରରେ ଦୀକ୍ଷିତ ଏହି ତପସ୍ୱୀ ସାଧକ ଦୀନଦରିଦ୍ରଙ୍କର ବନ୍ଧୁ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ‘ଦୀନବନ୍ଧୁ ଗୋପବନ୍ଧୁ’ ଭାବରେ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲେ । ୧୮୯୩ ମସିହାରେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖାଇଲେ । ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ଗୁରୁ ମୁକ୍ତିଆର ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଦାସଙ୍କ ସହିତ ପରିଚୟ ହେଲା, ଯାହଙ୍କ ଠାରୁ ପରେ ସେ ଦେଶ ସେବାର ଶିକ୍ଷା ପାଇଲେ । ଗୋପବନ୍ଧୁଙ୍କଦ୍ୱାରା ହିଁ ପୁରୀରେ ସେତେବେଳେ, ହଇଜା ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଲୋକମାନଙ୍କର ସେବା ପାଇଁ ପୁରୀ ସେବା ସମିତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା । ପୁରୀ ସେବା ସମିତି ଗଠନ କରି ରୋଗୀସେବା, ପରିବେଶ ପରିଚ୍ଛନ୍ନ ଓ ଶବସଂସ୍କାର ଇତ୍ୟାଦି କାମ କରିଥିଲେ । ସେ ୧୯୦୯ ମସିହାରେ ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ବନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ସହ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉତ୍କଳ ପ୍ରଦେଶ ଗଠନରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ସାରସ୍ୱତ ରଚନା ମଧ୍ୟରୁ ‘ ବନ୍ଦୀର ଆତ୍ମକଥା ’, ‘କାରା କବିତା ’ , ‘ଧର୍ମପଦ ’, ‘ନଚିକେତା  ଉପାଖ୍ୟାନ ’, ‘ଗୋ- ମାହାତ୍ମ୍ୟ’, ‘ଅବକାଶ ଚିନ୍ତା ’ଥିଲା ଅନ୍ୟତମ । ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଚାର୍ୟ୍  ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଚନ୍ଦ୍ର ରାୟ ଗୋପବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ‘ଉତ୍କଳ ମଣି’ ଉପାଧୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଦଳିଛନ୍ତି ନବିନ, ଆଗରୁ ଦୁର୍ନୀତି କଲେ ବିଦା କରୁଥିଲେ ଆଉ ଏବେ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ବିରୋଧ କଲେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Personality/Naveen-Pattnaik-Change-In-Image-Dama-Rout-39597
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Personality/Naveen-Pattnaik-Change-In-Image-Dama-Rout-39597
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 13 Sep 2018 21:15:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱକୁ ଲୋକ କାହିଁକି ବାରମ୍ବାର ଭରସା କରିଛନ୍ତି ? କାହିଁକି ଥରେ ନୁହେଁ ଚାରି ଚାରି ଥର ଲୋକ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଭାବିଛନ୍ତି ? ଏହାର ଗୋଟିଏ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଲା ସାଧାରଣରେ ଏକଥା ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ନବିନ ବାବୁ ନିଜେ ଦୁର୍ନୀତି କରନ୍ତି ନାହିଁ କି ତାଙ୍କ ସରକାରରେ ଦୁର୍ନୀତି ଗ୍ରସ୍ତ ନେତାଙ୍କର କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ । ହେଲେ ସେହି ଧାରଣ ଯେ ଏକ ମିଛ ଧାରଣ ତାହା ଆଜି ପ୍ରମାଣିତ ହେଲାଭଳି ମନେ ହେଉଛି।

ନବିନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ପାଳିରେ ବିଦା କରିଥିଲେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ନନ୍ଦ, ନଳିନି ମହାନ୍ତି, କମଳା ଦାସ, ଅମର ଶତପଥୀ, ଦେବୀ ମିଶ୍ର ଆଦି ନେତାଙ୍କୁ । ସେ ସମସ୍ତେଙ୍କୁ ନବିନ ବିଦା କରିଥିଲେ କେବଳ ଛାୟା ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ, ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରମାଣ ହେବା ଆଗରୁ କେବଳ ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ହିଁ ନବିନ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଦା କରିଥିଲେ । ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲା ମାନେ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରୁ ବିଦା କରିଦେଉଥିବା କାରଣରୁ ସାଧାରଣରେ ଗୋଟିଏ ସନ୍ଦେଶ ଯାଇଥିଲା କି ନବିନବାବୁ ଜଣେ ସ୍ୱଛ ରାଜନେତା ସେ ଦୁର୍ନୀତି କରନ୍ତି କି ନାହିଁ କି ଦୁର୍ନୀତିକୁ ବରଦାସ୍ତ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଦୁର୍ନୀତି ଦେଖିଲା ମାନେ ତାଙ୍କ ନାହିଁ ଡିଏଁ ଇତ୍ୟାଦି । 

ହେଲେ ଯେଉଁ ଭଳି ଢଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ବାବୁ ଏବେ ଦାମ ରାଉତଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବିଦା କଲେ ତାଙ୍କର ସେ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧୀ ଭାବମୁର୍ତୀ ଆଉ ବଜାୟ ରହିବ ନାହିଁ ଏକଥା ଲାଗୁଛି । କାରଣ ବହିଷ୍କାରରେ କାରଣ ଭାବେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ତରଫରୁ ଯାହା କାରଣ ଦର୍ଶାଯାଇଛି କି ସେ ଦଳ ବିରୋଧୀ କାମ କରୁଥିଲେ ବାସ୍ତବରେ ଦାମ ରାଉତ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ବିରୋଧରେ ସେପରି କିଛି କରିନାହାନ୍ତି । ସେ କେବଳ ସରକାରଙ୍କ କିଛି ଦୁର୍ନିତିକୁ ସାମନାକୁ ଆଣିଥିଲେ । ଯେଉଁ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଖଣ୍ଡନ କରିବା ପାଇଁ କେଉଁ ସରକାରି ବାବୁ ଅଫିସର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ସାହାସ ହେଉନାହିଁ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏହି ଦୁର୍ନୀତି ସବୁରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଛି ବୋଲି ଦାମ ରାଉତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ସେତେବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ନୈତିକ ଦାୟୀତ୍ୱ ହେଉଛି ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷ୍ୟରୁ କୌଣସି ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି କହି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ଦୁର କରିବା କଥା ନହେଲେ ନିଜେ ସମ୍ପୃର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଆଣି ସାଧାରଣରେ ପ୍ରକାଶ କରିବା କଥା କି ନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କୌଣସି ଦୁର୍ନୀତି କରିନାହିଁ । କାରଣ ଅଭିଯୋଗ ସିଧାସଳଖ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବିରୋଧରେ ଥିଲା ଯାହାର ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ସେ ନିଜେ । ହେଲେ ସେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନଦେବା ବଦଳରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିଲେ ।

ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ନବିନ ବାବୁଙ୍କର ଯେଉଁ ଦୁର୍ନୀିତ ବିରୋଧୀ ଭାବମୁର୍ତୀ ଥିଲା ତାହା ଏବେ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି । ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କଲେ ଏହାର ଓଲଟା ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ । ସାଧ।।ରଣ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଜିତିବାକୁ ହେଲେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ମିଛ ବୋଲି ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡେ । ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କଲେ ଦୁର୍ନିତି ହୋଇଛି ବୋଲି ଲୋକେ ଭାବନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେରଳ ପୀଡ଼ିତଙ୍କ ପାଇଁ ୭୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶିକୁ ଦାନ କଲେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ସୁର ନାୟକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Personality/Former-Minister-Sura-Nayak-Rs-75-000-for-Kerala-Flood--Victim-38857
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Personality/Former-Minister-Sura-Nayak-Rs-75-000-for-Kerala-Flood--Victim-38857
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 01 Sep 2018 16:33:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେରଳ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଦାନ କରି ଚର୍ଚ୍ଚକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରୁ ବାଦ ପଡିନାହାଁନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ନାୟକ। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ଭାବେ ପାଇଥିବା ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ ସମ୍ମାନ ବାବଦ ୭୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥରାଶିକୁ କେରଳର ବନ୍ୟା ବିପନ୍ନଙ୍କ ସହାୟତା ଲାଗି ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଶନିବାର ଶ୍ରୀ ନାୟକ ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ଏହି ପୁରସ୍କାର ବାବଦ ପାଇଥିବା ୭୫ ହଜାର ଟଙ୍କା କେରଳ ବନ୍ୟା ବିପନ୍ନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ନାୟକଙ୍କ ଭଳି ଜଣେ ଦରଦୀ ବର୍ଷିୟାନ ରାଜନେତାଙ୍କ ଏଭଳି ମହନୀୟ ଦାନକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସାଦରେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହିତ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ସହ ଶ୍ରୀ ନାୟକଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ୨୦୦୯ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ନାୟକଙ୍କୁ ଏକ କମିଟି ବିଧାନସଭାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ଭାବେ ଚୟନ କରିବା ପରେ ନିକଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେବେ ସଡ଼କ କଡ଼ରେ ଦୋକାନ କରିଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଏବେ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟ ହୋଟେଲର ମାଲିକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Personality/Now-he-18-earn-crore-Transcaucasia-in-a-year-36802
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Personality/Now-he-18-earn-crore-Transcaucasia-in-a-year-36802
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 31 Jul 2018 16:20:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ବିକଳ୍ପ କିଛି ନାହିଁ ବୋଲି ମନେ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ହିଁ ସଫଳତାର ଶିଖରକୁ ଛୁଇଁପାରେ । ଏପରି କଥାକୁ ଦୃୃଢତାର ସହ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି ତାମିଲନାଡ଼ୁର ସୁରେଶ ଚିନ୍ନା ସ୍ୱାମୀ । ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ରାସ୍ତାକଡ଼ର ଦୋକାନରେ କାମ କରୁଥିବା ସୁରେଶ ଆଜି ୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି । ସୁରେଶ ନିଜର ହୋଟେଲ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କଲାବେଳକୁ ୧.୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷରେ ସୁରେଶଙ୍କ ଟର୍ଣ୍ଣ ଓଭର ୧୮ କୋଟିରେ ପହଂଚିଥିଲା । ସୁରେଶ ନିଜର ଲାଭର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ପ୍ରତିମାସରେ ନିଜର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଣ୍ଟି ଦେଇଥାଆନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାମ କରିବାକୁ ନେଇ ନୂଆ ଉତ୍ସାହ ଓ ଉଦ୍ଦୀପନା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମୟରେ ରହିଥାଏ ।

୧୯୭୯ ମସିହାରେ ସୁରେଶଙ୍କ ପିତା ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଏକ ଛୋଟ ଦୋକାନ ଖୋଲିଥିଲେ । ଚେନ୍ନାଇର ବେସନ୍ତ ନଗର ଏବଂ ମରିନା ବିଚ୍ ମଝିରେ ଥିବା ଏହି ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନର ଆୟରେ ପରିବାର ଚଳୁଥିଲା । ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଖରାପ ଥିବାରୁ ସୁରେଶ ବାପାଙ୍କ ସହ ଦୋକାନରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ୧୯୮୭ରେ ଦୋକାନ ଲାଭ ଟଙ୍କାରେ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଗଲା । ଆଖପାଖର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଶସ୍ତାରେ ଭୋଜନ ଦେଇ ଏହି ଦୋକାନ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲା । କିଛି ମାସ ପରେ ସୁରେଶ ପୃଥକ୍ ଭାବେ ଆଉ ଏକ ହୋଟେଲ ଖୋଲିଲେ । କଠିନ ପରିଶ୍ରମ, ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବହାର ଓ ସଚ୍ଚୋଚନା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ବଢି ବଢି ଚାଲିଲା । ଏବେ ସୁରେଶ ୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ହୋଟେଲ ଚେନର ମାଲିକ । ତାଙ୍କର ପେରମ୍ବୁର ସ୍ପ୍ରେକ୍ଟମ ମଲ ଫୁଡ଼୍ କୋର୍ଟରେ ୧୦ ହଜାର ବର୍ଗ ଫୁଟର ସିମିଜ ଡ଼ିସାକଲ୍ଲ ନାମରେ ହୋଟେଲ ରହିଛି । ସହରର ଅନ୍ୟ ଯାଗାରେ ହୋଟେଲର ୫ଟି ଶାଖା ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୮ ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବ ଚଳୁଛନ୍ତି ବଖରାଏ ଘରେ, ପକ୍କାଘର ପାଇଁ ପିସି ମଗାଯାଉଛି ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Personality/Banki-Poverty-Odisha-29092
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Personality/Banki-Poverty-Odisha-29092
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Mar 2018 13:27:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ବାଙ୍କୀ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରେ ରହିଛି ବରପୁଟ୍ ପଂଚାୟତ । ଏହି ବରପୁଟ୍ ପଂଚାୟତର ବରପୁଟ୍ ଗାଁର ଶେଷ ଆଡକୁ ଥିବା ମଶାଣିକୁ ଲାଗି ରହିଛି ଏକ କୁଡ଼ିଆଘର ଯେଉଁଠି ଭିକାରୀ ନାଏକ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ରୁହନ୍ତି । ପରିବାରରେ ଅଛନ୍ତି ସେ, ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ, ତିନି ପୁଅ ଓ ତିନି ଝିଅ । ଘର କହିଲେ ୮ ଫୁଟ ରେ ୮ ଫୁଟ ଅତି ନୁଆଣିଆ ଚାଳଘର ବଖୁରାଏ । ସେଇଠି ରୁହନ୍ତି ସେହି ୮ ଜଣ । ସେଇଠି ରୋଷେଇ ଘର ସେଇଠି ଶୋଇବା ଘର ମଧ୍ୟ । ତିନି ଝିଅ ଆଉ ତିନି ପୁଅଙ୍କ ପୋଷାକ କହିଲେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମିଳୁଥିବା ପୋଷାକ । ତାକୁ ହିଁ ପିନ୍ଧିକି ସ୍କୁଲ ଯାଆନ୍ତି ଆଉ ତାକୁ ହିଁ ପିନ୍ଧିକି ଘରେ ରୁହନ୍ତି । ଘରେ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ସେ ଏକା ଓ ଖାଆନ୍ତି ୮ ଜଣ । ୮ ଜଣ ରହୁଥିବା ଏହି ପରିବାର ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଗଣ୍ଡା ଗଣ୍ଡା ଯୋଜନା ଯୋଜନା ସବୁ ଯେପରି ଆକାଶ କଅାଁ ଚିଲିକା ମାଛ ପାଲଟିଛି । ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରୁ ରାଜ୍ୟ କରିଥିବା ସବୁ ଯୋଜନାରୁ କେଉଁ ଗୋଟିଏ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଏଯାଏଁ ପାଇନାହାନ୍ତି ଭିକାରି । ବଂର ସରପଂଚ ତାଙ୍କୁ ପକ୍କାଘର କରାଇଦେବାପାଇଁ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଂଚ ମାଗୁଥିବା କଥା ଆମ ପ୍ରତିନିଧି ରୋଶନ ରଥ ଏବଂ ମନୋରଜଂନ ଶଙ୍ଖୁଆଙ୍କ ଅାଗରେ କୋହ ଭରା ସ୍ବରରେ କହିଛନ୍ତି ଭିକାରି ।

ସବୁଠାରୁ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧୀକାରିଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ନାହିଁ ସରକାରଙ୍କର । ଭିକାରିଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦେଖିଲେ ଆମ ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଲାଜ ମାଡେ । 

 

ଜାତିରେ ଦଳିତ ହୋଇଥିବା ଭିକାରି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଗାଇ ଚରାଇ ଚଳୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦେଖିଲେ ଯେ କେହି ନକାନ୍ଦି ରହିପାରିବନି । ତାଙ୍କ ଘର ଦେଖିଲେ ଲାଗିବ ଯେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସତେ ଯେମିତି ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ସହ ବନ୍ଧୁ ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି । ଘରେ ନା ଅଛି ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ନା ଅଛି ଦିଓଳି ପାଇଁ ଚାଉଳ । ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସତେ ଯେପରି ପରିବାର ପାଇଁ ଅପଂହଚ ପାଲଟି ଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ଖଣ୍ଡେ ପାଇଁ ବହୁବାର ସରପଂଚଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଉପର ବାବୁ ମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳିନାହିଁ । ଓଲଟା ପକେଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ବା ପିସି ପାଇଁ କୋଡ଼ିଏ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଗା ଯାଇଛି । ସାନଝିଅ ସାଗରିକା ଜନ୍ମ ରୁ ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମ ହେଲେ ସେ ପାଉନାହାନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଭତା ।

ଗାଁ ଲୋକ ଙ୍କ ଗାଇ ଚରାଇ ବହୁ କଷ୍ଟ ରେ ପରିବାର ଚଳାଉଛନ୍ତି । ଆଠ ବର୍ଷ ଭିତରେ ବହୁ ଲୋକ ଗୁହାରୀ ଶୁଣିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଏ ନିର୍ବାଚନ ସରିଲେ ବିଜୁଳି ଲାଗିବ କହୁଛି ତ କିଏ ସରପଂଚ ଜିତିଲେ ପକ୍କାଘର ମିଳିବ । ନିର୍ବାଚନ ସରିଗଲେ ଆଉ ବାବୁ ମାନଙ୍କର ଦେଖା ମିଳୁନି କି ତାଙ୍କ ଗୁହାରି କେହି ଶୁଣୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଆମ ପ୍ରତିନିଧି ରୋଶନ ରଥ ଏବଂ ମନୋରଂଜନ ଶଙ୍ଖୁଆଙ୍କ ଆଗରେ କହିଛନ୍ତି ଭିକାରି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗାଲେକ୍ସି ଲିଟଲ ମିସ୍ ୱାଲ୍ଡ ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Personality/Galaxy-Little-miss-world-Odia-Girl-28994
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Personality/Galaxy-Little-miss-world-Odia-Girl-28994
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 16 Mar 2018 23:02:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବୁଲଗେରିଆ ସୋଫିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗାଲେକ୍ସି ଲିଟଲ ମିସ ୱାଲ୍ଡ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି ସମ୍ବଲପୁରର ଝିଅ ଅର୍ପିତା ବେହେରା। ଏହି ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହେବା ପରେ ସମ୍ବଲପୁରରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି। ଆର୍ଥିକ ଅଭାବ ଭିତରେ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ରାଜେଶ ବେହେରା ଓ ବୀଣାପାଣି ବେହେରାଙ୍କ ଝିଅ ୨୦୧୮ ଗାଲେକ୍ସି ଲିଟଲ ମିସ ୱାଲ୍ଡରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ସଫଳ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ୨୦୧୭ରେ ଗଞ୍ଜାମର ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ମିରା ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରନର୍ସଅପ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ ଜଣେ ଝିଅ ଏହି ଟାଇଟେଲ୍ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ।  ତେବେ ଝିଅ ଅର୍ପିତାର ଏହି ବିଜୟ ନେଇ ବେଶ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି ବାପା ମା।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>