<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ନିର୍ଭୟା, କଠୁଆ, ଉନ୍ନାଓ...ବାକି 2 ଲକ୍ଷ ରେପ ପୀଡିତାଙ୍କୁ କେବେ ମିଳିବ “45 ଦିନିଆ” ନ୍ୟାୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-why-not-every-rape-victim-gets-early-justice-like-unnao-case-57781
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-why-not-every-rape-victim-gets-early-justice-like-unnao-case-57781
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Aug 2019 14:46:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜୁଲାଇ 28ରେ ରାୟବରେଲି ନକଟରେ ଏକ କାରକୁ ଧକ୍କା ଦିଆଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଉନ୍ନାଓ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡିତା ନିଜ ଖୁଡି, ମାଉସୀ, ଏବଂ ଓକିଲଙ୍କ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ । ଘଟଣା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଉଠିଥିଲା, କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପୀଡିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ତ୍ୱରିତ ଗତିରେ ଦେବାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ସଜାଗ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଘଟଣାର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ଅର୍ଥାତ ଅଗଷ୍ଟ 1 ତାରିଖରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଉନ୍ନାଓ ରେପ ମାମଲାରେ ଜଡିତ ଥିବା ସମସ୍ତ 5ଟି ଯାକ ମାମଲାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମାମଲାର ପ୍ରତିଦିନ ଶୁଣାଣି କରିବା ସହ 45 ଦିନର ଡେଡ ଲାଇନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଦୁର୍ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାସହ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାରକୁ ପୀଡିତଙ୍କ ପରିବାରୁ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 25 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଯେଉଁ ଦେଶର କୋର୍ଟ ଗୁଡିକରେ ପ୍ରାୟ ତିନି କୋଟି ମାମଲା ପଡି ରହିଛି, ସେଠାରେ ଏହିପରି ତ୍ୱରିତ ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସକୁ ଅଧିକ ମଜବୁତ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ, ତ୍ୱରିତ ଗତିରେ ନ୍ୟାୟ କେବଳ ସେହି ମାମଲା ଗୁଡିକରେ କାହିଁଛି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେଉଁ ଗୁଡିକ ମେନଷ୍ଟ୍ରିମ ମିଡିଆର ହେଡ ଲାଇନ ପାଲଟିଥାନ୍ତି ? ସେ ନିର୍ଭୟା ମାମଲା ହେଉ ଅବା କଠୁଆ କିମ୍ୱା ଉନ୍ନାଓ ଘଟଣା ।

ସାରା ଦେଶରେ ଜୁନ 30 ସୁଦ୍ଧା ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମର ଡେଢ ଲକ୍ଷ ମାମଲା ପଡି ରହିଛି । ଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହେଉଥିବା ଅପରାଧ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ 12 ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ବଳାତ୍କାର ଜନିତ ହୋଇଥାଏ । ଗତ ମାସରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲୋକସଭାରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ 2014-16 ମଧ୍ୟରେ ହେପାଜତରେ ଦୁଷ୍କର୍ମର ପ୍ରାୟ 300 ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ ଲୋକସଭାରେ ସରକାର ଏନସିଆରବିର ସଂଖ୍ୟାନକୁ ଦର୍ଶାଇ କହିଥିଲେ ଯେ 2015ରେ 34,651 ଏବଂ 2016ରେ 38,947 ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ,ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ମାମଲାରେ ଦଣ୍ଡ ହୋଇଥାଏ ।  

ନିକଟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଶିଶୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମାଲର ସୂଚନା ଦେଇ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି ପ୍ରକାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବା ହାର ମାତ୍ର 9 ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ଏବଂ ଏହା ପୋସ୍କୋ ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବାର 7 ବର୍ଷ ପରର ଅବସ୍ଥା । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସାରା ଦେଶରେ ଚଳିତ ଜାନୁଆରୀରୁ ନେଇ ଜୁନ 30 ମଧ୍ୟରେ 24,212 ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି । 

ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରାଇମ ରେକର୍ଡସ ବ୍ୟୁରର 2014ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଦେଶର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ 4ଟି ବଳାତ୍କାର ହୋଇଥାଏ । ବ୍ୟୁରୋର 2016ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭାରତରେ ବଳାତ୍କାରର ମାମଲା 2015ର ତୁଳଣାରେ 2016ରେ 12.4 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିଲା । 2016ରେ 38, 947 ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ଦେଶରେ ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ବ୍ୟୁରୋର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବର୍ଷ 2016ରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କୋର୍ଟରେ ଚାଲିଥିବା 1,52,165 ନୂଆ ପୁରୁଣା ବଳାତ୍କାର ମାମାଲ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର 25ଟି ମାମଲାର ରାୟ ଆସିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ କି ସେହି ବର୍ଷ ବଳାତ୍କାର 38,947ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । 

ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବର୍ଷ 2011ରୁ 2016 ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଦୁଷ୍କର୍ମର ମାମଲାରେ 277 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା । ଦିଲ୍ଲୀରେ ବର୍ଷ 2011 ମସିହାରେ  572ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା, ସେହି ସଂଖ୍ୟା 2016 ବେଳକୁ 2155ର ରହିଥିଲା । ନିର୍ଭୟା କାଣ୍ଡ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ 132 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା । 

ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାର ସବୁ ନିୟମ ଏବଂ ଦାବିର ପରିହାତ୍ସ୍ୟ କରୁଥିବା ଏହି ସଂଖ୍ୟା କେବଳ ବଳାତ୍କାର ଜନିତ, ଯାହା ସାରା ଦୁନିଆରେ ସବୁଠାରୁ କମ ରିପୋର୍ଟ ହେଉଥିବା ଅପରାଧ । ଅଧିକାଂଶ ମାମଲାରେ ପୀଡିତ ପୁଲିସ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ସାହାସ ମଧ୍ୟ କରି ପାରିନଥାନ୍ତି । ଆମେରିକାର ସଂସ୍ଥା ରେପ, ଆସଲ୍ଟ ଏଣ୍ଡ ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଟ ନ୍ୟାସନାଲ ନେଟୱର୍କ ଅନୁସାରେ ଆମେରିକାରେ ହେଉଥିବା ପ୍ରତି ଏକ ହଜାର ଯୌନ ଅପରାଧ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର 310ଟି ମାମଲ ପୁଲିସ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥାଏ । ଏଥିରୁ ବି ମାତ୍ର 6ଟି ମାମଲାରେ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିଥାଏ । ଏଥିରୁ ଆପଣମାନେ ଅନୁମାନ କରିପାରୁଥିବେ ଭାରତ ପରି ଦେଶରେ କେତେ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           Mission Paani:ସାବଧାନ ! ଏହି 10ଟି ସହରରେ ପାଣି ପାଇଁ ହୋଇପାରେ ଯୁଦ୍ଧ, ଭାରତରେ ରହିଛି ଏହି ସହର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-ten-cities-with-water-crisis-in-world-57715
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-ten-cities-with-water-crisis-in-world-57715
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 31 Jul 2019 21:13:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସାଓ ପାଲୋ ବ୍ରାଜିଲର ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବସବାସ କରୁଥିବା 10ଟି ସହର ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ ଥିବା ସାଓ ପାଲୋକୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପାଣିର ଅଭାବ ସହରର ମାନ୍ୟତା ମିଳିପାରେ । ଜଳ ସଂକଟରେ ଏହି ସହରର ଦ.ଆଫ୍ରିକାର କେପ ଟାଉନକୁ ଟକ୍କର ହେଉଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଭୂତଳ ଜଳର ସ୍ତର ଲଗାତାର ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଠାରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଖରାଦିନେ ପ୍ରତି ମାସରେ କେବଳ 20 ଦିନରୁ ଅଧିକ ପାଣି ମିଳିପାରି ନଥାଏ । ଏଠାରେ ଅବସ୍ଥା ଏତେ ସଂକଟାପନ୍ନ ଯେ ପାଣି ଟ୍ୟାଙ୍କର ସରୁକ୍ଷା ପାଇଁ ପୁଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥାଏ । 

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ

ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଚେନ୍ନାଇ ଛଡା ଏହି ସହର ମଧ୍ୟ ଜଳ ସଂକଟକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛି । ସ୍ଥିତି ଏତେ ଖରାପ ହୋଇ ସାରିଛି ଯେ ନୂଆ ବିଲଡିଂ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପାଣି ମିଳୁନାହିଁ, ଅନ୍ୟପଟେ ଖରାପ ପାଣି ପାଇପ ପାଇଁ ପାଣି  ବର୍ବାଦ ହେଉଛି । ସହରର ଅଧିକାଂଶ ଜଳାଶୟର ପାଣି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୁପେ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇ ସାରିଛି ଏବଂ ଜଳ ସେଚନ ଛଡା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କମାରେ ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ ନୁହେଁ । 

କାହିରା

ମିଶ୍ର ଦେଶର ଏହି ଐତିହାସକ ସହରରେ ମଧ୍ୟ ପାଣିର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଉଛି । ଏଠାରେ ନୀଳ ନଦୀ ଦ୍ୱାରା ପାଣି ପହଞ୍ଚିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ପାଣିକୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବା ଫଳରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ମାତ୍ର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ୟୁଏନର କହିବା ଅନୁସାରେ ବର୍ଷ 2025 ସୁଦ୍ଧା କାହିରା ଛଡା ସାରା ମିଶ୍ରରେ ଜଳ ସଂକଟ ଦେଖାଯିବ ।

ଟୋକିଓ

ଜାପାନର ରାଜଧାନୀ ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ବାଣିଜିକ ସହର ଟୋକିଓରେ ମଧ୍ୟ ଘୋର ଜଳସଂକଟ ଦେଖାଦେଉଛି । କହିବାକୁ ଗଲେ ଏଠାରେ ଭରପୁର ପାଣି ରହିଛି ଯାହା ଆମେରିକାର ସହର ସିଏଟଲ ସମତୁଲ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ଚାରି ମାସ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଏଠାକାର ଅଧିକାଂଶ ବାସିନ୍ଦା ପିଇବା ପାଣି ପାଇଁ ତରଳୁଥିବା ପାଣି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି । 

ମେକ୍ସିକୋ ସିଟି

ମେକ୍ସିକୋର ରାଜଧାନୀର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଏହି ସହର ଗୁଡିକ ସମାନ. ପ୍ରାୟ 2.1 କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ  ଏହି ସହରରେ ପାଣି ଅଣ୍ଡର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ପାଣି ଟ୍ୟାଙ୍କରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥାଏ ଏଥିରେ ପାଣି ସଂଚିତ ହୋଇ ରହିଥାଏ । ଏଥିରୁ ହିଁ ସପ୍ତାହର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପାଣି ଆସିଥାଏ । ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ପାଣି ଜମା ନ ପାରନ୍ତି ତେବେ ପାଣି ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ସୁବିଧା ନାହିଁ

ଜକାର୍ତା

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଏପରି ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ପାଣି ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଠାର ଏକ ବଡ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାିଁ ପାଇପ ଯୋଗେ ପାଣି ସପ୍ଲାଇ କରିବାର ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ଭୂଳତ ଜଳ ଭୟାଭୟ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଛି । ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏଠାରେ ଜଳସ୍ତର ସମୁଦ୍ର ପତନରୁ ଆହୁରୀ ତଳକୁ ପହଞ୍ଚି ସାରିଛି  । 

ମକ୍ସୋ

ଦୂନିଆର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ମିଠା ପାଣି ଋଷରେ ରହିଛି, ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ଋଷର ଏହି ବଡ ଅଂଶଟି ପାଣିର ଅଭାବ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ଦ୍ରୁତଗତୀରେ ବଢୁଥିବା କାରଖାନା ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ଋଷରେ ଖାସକରି ମକ୍ସୋରେ 70 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକେ ଭୂତଳ ପାଣି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି । 

ଇସ୍ତାମ୍ୱୁଲ

ତୁର୍କୀର ରାଜଧାନୀ ନିଜର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ପାଣି ଅଭାବ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱରେ ଜଣାଶୁଣା । ବର୍ଷ 2016 ମସିହାରେ ଏଠାରେ ପାଣିର ସପ୍ଲାଇ କମ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ 2030 ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ଅବସ୍ଥା ଆହୁରୀ ଶୋଚନୀୟ ହୋଇଯିବ । 

ଲଣ୍ଡନ

ବ୍ରିଟେନର ରାଜଧାନୀର ପାଣିପାଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ କେତେବେଳ ବି ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ଷା ଜଳର ସଂରକ୍ଷଣ ଠିକଭାବେ କରାଯାଉ ନଥିବାରୁ ସହର ଜଳ ସଂକଟ ମଧ୍ୟକୁ ଆସି ସାରିଛି । ପାଣିପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଫଳରେ ଅନେକ ସପ୍ଲାଇ ପାଇପ ଖରାପ ହୋଇ ସାରିଛି । ଫଳରେ ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ପାଣି ବର୍ବାଦ ହେଉଛି । 

ମିଆମୀ

ଏହା ସେହି ଆମେରିକିୟ ସହରେ ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଛି ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଚୁର ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ । ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ପାଣିର ଅଭାବ ଏଠାରେ ସାଧାରଣ କଥା ପାଲଟିଛି । ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ସେଞ୍ଚୁରୀ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଏଠାରେ ଥିବା ମିଠା ପାଣି ସ୍ରୋତ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପାକାଇଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଯେଉଁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଶୋକ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି ମମତା, ସେହି ଘଟଣା ପାଇଁ ଦାୟୀ ଲୋକକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟସଭା !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-mamta-observes-shaheed-diwas-but-the-man-responsible-for-this-attack-is-rajya-sabha-mp-from-tmc-57071
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-mamta-observes-shaheed-diwas-but-the-man-responsible-for-this-attack-is-rajya-sabha-mp-from-tmc-57071
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 21 Jul 2019 05:56:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଜୁଲାଇ 21, 1993ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପୁଲିସ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର 13 ଜଣ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ସେହି ମାନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଆଜି ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧିନ ଟିଏମସି ସହିଦ ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛି । ଏହି ଶୋକ ସଭାରେ ଟିଏମସିର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ମନୀଷ ଗୁପ୍ତା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା କମିଶନ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟପ୍ରଣାଳି ଉପରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଉଠାଇଥିଲେ । କମିଶନ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ  ବୟାନ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଥିଲା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା । ମନୀଷ ମମତା ସରକାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ରହି ସାରିଛନ୍ତି ।    

 ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଥିଲା ପୁରା ମାମଲା

1991 ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଲେଫ୍ଟ ପ୍ରଣ୍ଟକୁ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ବହୁମତ ମିଳିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଗୁଣ୍ଡାଗର୍ଦ୍ଦିର ପରିଣାମ ଥିଲା । ରାଜ୍ୟ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ, ଯାହାର ମୁଖିଆ ସେହି ସମୟରେ ଥିଲେ ନିଜେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଏହାର ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ଦାବି ଥିଲା ଯେ ନିର୍ବାଚନରେ ଫଟୋ ଥିବା ପରିଚୟ ପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉ । କର୍ମୀମାନେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ବାମପନ୍ଥୀ ସରକାର ଶକ୍ତି ସ୍ଥଳ ରାଇଟର୍ସ ବିଲ୍ଡିଂ ଆଡକୁ ମାଡି ଆସୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ କିମି ପୂର୍ବରୁ ମେଟ୍ରୋ ସିନେମା, ମାୟା ରୋଡ ଠାରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା । ପୁଲିସର ଗୁଳି ମାଡରେ 13 ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ରାଇଟର୍ସ ବିଲ୍ଡିଂର ଅନ୍ୟପଟୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇ ବିଟିଏମ ସାରଣୀ ରୋଡ ଆଡେ ମାଡି ଆସୁଥିବା ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମଧ୍ୟ ପୁଲିସ ଆକ୍ରମଣରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ମମତା ବାମପନ୍ଥୀ ବିରୋଧୀ ଚେହାର ପାଲଟିଥିଲେ । 

2011 ମସିହାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଜଜ ସୁଶାନ୍ତ ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କ ଏକ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଠ କମିଶନ ଗଠନ କରି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଭାର ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ହତ୍ୟାକଣ୍ଡ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟର ଗୃହ ସଚିବ ଥିବା ମନୀଷ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ କାରନାମା ଖୋଲିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଚାଟର୍ଜୀ କମିଶନ କୌଣସି ନେତା ଏବଂ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଏହି ଦୋଷୀ ତଦିବା ବଦଳରେ ପୁଲିସ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନର ବିଫଳତାକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲେ । ଏହି ସବୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ଚାଟର୍ଜୀ କମିଶନ ମନୀଷ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ବୟାନ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଥିବା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା । 

ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରସିଂହ ରାଓଙ୍କ ପିଏମଓ ଅଫିସକୁ ଜବାବ ଦେଇ ମନୀଷ ଗୁପ୍ତା ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିହୀନ କହିଥିଲେ । ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର କର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ବିନାକାରଣରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ତାଙ୍କ ବିରୋଧ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଚାଟର୍ଜୀ କମିଶନଙ୍କୁ ବୟାନ ଦେଇ ଗୁପ୍ତା ନିଜ ପୂର୍ବ କଥାରୁ ଓହରି କହିଥିଲେ ଯେ ଗୃହ ସଚିବ ଭାବେ ସେ କେବଳ ସରକାରଙ୍କ ଦାବି ଉପରେ ହସ୍ତାକ୍ଷରକର୍ତ୍ତା ଥିଲେ । 

ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଏହା ଉଠୁଛି ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ନୈତିକ ଆଧାରରେ କେଉଁଠି ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି ? ଯେଉଁ ପାର୍ଟିରେ ରହି ସେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ, ତାକୁ ସେ କେବେଠାରୁ ଛାଡି ସାରିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟରେ ସେହି ଦଳର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ମାଟିରେ ମିଶାଇବାର ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ଲୋକ ଏହି ଘଟଣା ସମୟରେ ବିଭାଗର ମୁଖିଆ ଥିଲା, ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ପଦରେ ରହି ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରକାର ମିଛୁଆ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲେ,ସେହିପରି ଲୋକକୁ ମମତା ପ୍ରଥମେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଦେଇଥିଲେ ପରେ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ପଠାଇଥିଲେ । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରେ କରିଥିବା ପୋଷ୍ଟକୁ ଲୋକ ଦେଖାଣିଆ ଛଡା ଅନ୍ୟ କିଛି ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖାଯାଇ ପାରିବ କି ?

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଗଡକରୀ, ଯିଏ ୧୯୮୪ ଦଙ୍ଗା ପୀଡିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେଇପାରିଲେ ନାହିଁ ସେ ଦେଶର ଗରୀବଙ୍କୁ କି ନ୍ୟାୟ ଦେବେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-Election-Odisha-nitin-gadkari-says-disappointed-opposition-abusing-pm-modi-52919
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-Election-Odisha-nitin-gadkari-says-disappointed-opposition-abusing-pm-modi-52919
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 09 May 2019 06:47:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ପ୍ରେସ କନଫରେନ୍ସ କରି ବିରୋଧିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିରାଶ୍ ବିରୋଧି ଦେସର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ୫୬ ଗାଳି ଦେଇଛି ।ଏହା ୫୬ ଭୋଗ ସଦୃଶ୍ୟ । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୌଣସି ଦଳର ନୁହନ୍ତି, ସେ ସାରା ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି । ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ବଦଳରେ ବିରୋଧି, ଖାସକରି କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ଅଭଦ୍ର ଟିପ୍ପଣୀ କରାଯାଉଛି ।

ଗଡକରୀ କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ସହିତ କହିଥିଲେ, ପର୍ଫୋରମାନ୍ସ ଓ କାର‌୍ୟ୍ୟ ନିର୍ବାଚନର ମୁଦ୍ଦା ନ ହେଉ, ଏଥିପାଇଁ ବିରୋଧି ଦୁଇଟି ବିଷୟ ଉପରେ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ଦଳିତ, ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକ, ଏସ୍‌ସି-ଏସ୍‌ଟିଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ବିକାଶର ଯେଉଁ କାମ ୫୦ ବର୍ଷରେ ହୋଇପାରିନାହିଁ ଓ ୫ ବର୍ଷରେ ଯାହା ହୋଇଛି, ସେ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ନ କରି ଜାଣିଶୁଣି ଅଭଦ୍ର ଟିପ୍ପଣୀ କରିବା । ଯେଉଁଥିରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ନିଜର ବୟାନ ପାଇଁ ଯେଉଁ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତିକରିବାକୁ ପଡିଛି ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା । 

ସେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯିଏ ୧୯୮୪ ଦଙ୍ଗା ପୀଡିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେଇପାରିଲେ ନାହିଁ ସେ ଦେଶର ଗରୀବଙ୍କୁ କି ନ୍ୟାୟ ଦେବେ । ଏହା ସହିତ ସେ ଆହୁରି କହିଥିଲେ, ଏମାନଙ୍କର ପୀଢି ଗରିବ ହଟାଅ ବୋଲି ନାରା ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଗରିବି ଏପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ହଟିନାହିଁ । ଏବେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥା କହୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା କେଉଁଠି ଅଛି ? ଏହା ନ୍ୟାୟ ନୁହେଁ, ଆଜି ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟାୟର କଥା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ବିଜେପି ଅଫିସ୍‌ ଉଡ଼ାଇଲେ ମାଓବାଦୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/maoists-blast-at-bjp-office-in-Jharkhand-52444
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/maoists-blast-at-bjp-office-in-Jharkhand-52444
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 26 Apr 2019 22:02:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମାଓବାଦୀ ହମଲା କରିଛନ୍ତି । ପାଲାମୁ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହରିହରଗଂଜରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବୋମା ପକାଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ନିର୍ବାଚନକୁ ବିରୋଧ କରି ଚିଠି ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ି ଯାଇଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀ । ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଜନ କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଛି ।

ହରିହରଗଂଜରେ ଥିବା ବିଜେପି ଅଫିସ୍‌ରରେ ରାତି ଅଧରେ ବିସ୍ପୋରଣ କରାଯାଇଛି । ଭାକପା ମାଓବାଦୀ ସଂଗଠନର ୧୨ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲେ । ଚିଠିରେ ରାଫେଲ ଡିଲ୍‌, ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଓ ନୀରବ ମୋଦୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଲେଖାଯାଛି । ବିସ୍ଫୋରଣରେ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇ ନ ଥିବା ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ମାଓବାଦୀମାନେ ବିହାର ଅଭିମୁଖେ ପଳାଇ ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍‌କୁ ଜୋରଦାର କରାଯାଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେରଳ: ଭିଭିପାଟ ମେସିନରେ ପଶିଲା ସାପ, ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଲା ଭୋଟିଂ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/Elecation-odisha-Lok-Sabha-Chunav-Snake-Crept-Inside-Vvpat-Machine-Pauses-Polling-In-Kannur-52305
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/Elecation-odisha-Lok-Sabha-Chunav-Snake-Crept-Inside-Vvpat-Machine-Pauses-Polling-In-Kannur-52305
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 23 Apr 2019 06:09:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେରଳର କନ୍ନୁର ଲକସୋଭା ଆସନରେ ଜଣେ “ଅଦରକାରୀ ଅତିଥି”ଙ୍କ ପାଇଁ ମତଦାନକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମୟିଲ କନ୍ଦକ୍କାଇ ନିର୍ବାଚନ ଅଞ୍ଚଳର ଗୋଟିଏ ବୁଥରେ ଗୋଟିଏ ସାପ ଭିଭିପାଟ ମେସିନରେ ପସି ଯାଇଥିଲା । ସାପକୁ ଦେଖିବା ପରେ ସେଠାରେ ମତଦାନ ପାଇଁ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ । ଅଧିକାରୀମାନେ କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମତଦାନକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ 13ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର 116ଟି ଆସନ ପାଇଁ  ମତଦାନ ଚାଲିଛି । 

ପରେ ସାପରୁ ସେଠାରୁ କଡା ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ଆରମ୍ଭରେ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । କନ୍ନୁର ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଂସଦ ପିକେ ଶ୍ରୀମତି(ସିରିଆଇ-ଏଲଡିଏଫ), କେ.ସୁରେନ୍ଦ୍ରନ(କଂଗ୍ରେସ-ୟୁଡିଏଫ) ଏବଂ ସିକେ ପଦ୍ମନାଭନ(ବିଜେପି-ଏନଡିଏ)ରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି । 

କେରଳରେ 20ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ରହିଛି । ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଥିଲା ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ କାଣ୍ଡ, ଯାହାକୁ ଭୁଲି ମାୟବତୀ ପୁଣି ଏସପି ସହ କଲେ ମେଣ୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/politics-odisha-sp-bsp-learn-what-was-the-guest-house-scandal-46452
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/politics-odisha-sp-bsp-learn-what-was-the-guest-house-scandal-46452
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 12 Jan 2019 16:38:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନଜରରେ ରଖି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଶତ୍ରୁତା ଶେଷ ହୋଇଛି । ସାରା ଦେଶରେ  ଚାଲିଥିବା ମୋଦୀ ଲହରୀକୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏସପି ଓ ବିଏସପି ମଧ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟ ହୋଇଛି । ଏନେଇ ଏସପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଖିଲେଶ ଯାଦବ ଓ ବିଏସପି ମୁଖ୍ୟ ମାୟାବତୀ ଆଜି ମିଳିତ ଭାବେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଦଳ ୩୮-୩୮ଟି ସିଟରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ।

ଏହା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମାୟବାତୀ ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ କାଣ୍ଡ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୯୩ ମସିହାରେ କାଶୀରାମ ଏବଂ ମୁଲାୟମ ସିଂହ ଯାଦବ ମେଣ୍ଟ କରି ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ମେଣ୍ଟ ବେଶି ଦିନ ଚାଲିପାରିନଥିଲା । ଏବେ ସେହି ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ କାଣ୍ଡକୁ ଭୁଲି ଏହି ପ୍ରକାର ମେଣ୍ଟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । 

ତେବେ କଣ ଥିଲା ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ କାଣ୍ଡ ?

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବାବରୀ ମସଜିଦ ଘଟଣା ପରେ ୧୯୯୩  ରେ ମୁଲାୟମ ସିଂହ ଯାଦବ ଏବଂ ବିଏସପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କାଶୀରାମ ବିଜେପିକୁ  ରୋକିବା ପାଇଁ ମେଣ୍ଟ କରିଥିଲେ ଯାହାକୁ କୋଲଙ୍କ ସମର୍ଥମ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା । ମୁଲାୟମ ସିଂହଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବେଶି ଦିନ ଚାଲିପାରିନଥିଲା ଏହି ମେଣ୍ଟ ସରକାର । ଗୋଟିଏ ରାଲିରେ ମାୟାବତୀ ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବା ନେଇ ହଠାତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ୨ ଜୁନ ୧୯୯୫ରେ ମାୟବତୀ ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ସହ ଲକ୍ଷ୍ନୋର ମୀରାବାଇ ଗେଷ୍ଟ ହାଉସର ରୁମ ନମ୍ବର ୧ରେ ଥିଲେ । ହଠାତ ଏସପିର ନେତା ମାନେ ଗେଷ୍ଟ ହାଉସରେ ପସି ମାୟାବତୀଙ୍କ ସହ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହ ଅପଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ରୁମରେ ନିଜକୁ ବନ୍ଦ କରି ରଖିଥିଲେ ମାୟବାତୀ । ପ୍ରତ୍ୟେକଦର୍ଶୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ସେ କେବଳ ଠିଆ ହୋଇ ସିଗାରେଟ ପିଉଥିଲେ । ଏହା ପରେ ତତକାଳୀନ ମୁଲାୟମ ସିଂହଙ୍କ ସରକାରକୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ମାୟାବତୀଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ ବହି ବହନ ଜୀରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାଣ୍ଡ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ତେବେ ଏବର ମେଣ୍ଟ ସରକାର କେତେ ଦୂର ଚାଲୁଛି ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କର ଏହି ୧୦ଟି କଥା ଦୂର କରିଦେବ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଚିନ୍ତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/odisha-education-10-gurumatras-of-swami-vivekananda-46449
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/odisha-education-10-gurumatras-of-swami-vivekananda-46449
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 12 Jan 2019 15:57:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୮୬୩ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୧୨ରେ ହୋଇଥିଲା। ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କୁ ଯୁବକମାନେ ଆଦର୍ଶ ମାନନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ  ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନକୁ ଯୁବ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଆମେରିକାରେ ସମାନତା ଧର୍ମର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବା ଲୋକ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କର କୁହାଯାଇଥିବା ବର୍ଷ ପୁରୁଣା କଥାକୁ କହିଛନ୍ତି ଏହି ଗୁରୁମନ୍ତ୍ରକୁ ନିରାଶ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପଢିଲେ ଜୀବନ ବଂଚିବାର ଏକ ନୂଆ ପ୍ରେରଣା ମିଳିଥାଏ । ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କର କୁହାଯାଇଥିବା କଥା ଗୁଡିକ ଉପରେ ଯଦି ଆପଣ ୨ମିନିଟ ବିଚାର କରିବେ ତେବେ ଜୀବନର ବହୁ ସମସ୍ୟା ର ସମାଧାନ ଆରାମରେ ହୋଇଯିବ ।

୧-        ଗୀତା ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ବଦଳରେ ଫୁଟବଲ ଖେଳି ସ୍ୱର୍ଗର ଅଧିକ ନିକଟତର ହୁଅନ୍ତୁ ।

୨-        ହୃଦୟ ଓ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁବେଳେ ନିଜ ହୃଦୟର କଥା ଶୁଣନ୍ତୁ ।

୩-        ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଗୋଟିଏ କାମ କର, ନିଜ ଆତ୍ମା ସେହି କାମରେ ଲଗେଇଦିଅ ଓ ବାକି ସବୁ ଭୁଲିଯାଅ ।

୪-        କୌଣସି ସମସ୍ୟା ଯଦି ତୁମ ସାମ୍ନାରେ ନଆସେ ତେବେ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯିବେ କି ତୁମେ ଭୁଲ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଛ ।

୫-        ଉଠ, ଜାଗ ଓ ଲକ୍ଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିଚାଲ ।

୬-        ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ । ସେହି ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ନିଜ ଜୀବନ ବନାନ୍ତୁ । ଏହା ବିଷୟରେ ଭାବନ୍ତୁ, ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତୁ, ସେହି ଲକ୍ଷ ସହ ବଞ୍ଚନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ ଲକ୍ଷ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପରେ ପୂରଣ ହେବ ।

୭-        ନିଜକୁ ଦୁର୍ବଳ ଭାବିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୁଲ ।

୮-        ସବୁଠୁ ବଡ ଧର୍ମ ହେଲା ନିଜ ସ୍ୱଭାବ ପ୍ରତି ସଚ୍ଚଟ ହେବା । ନିଜ ଉପରେ ଭରସା ରଖ ।

୯-        ଯେଉଁ ନିଆଁ ଆମକୁ ଗରମ ଦେଇଥାଏ, ତାହା ଅମକୁ ନଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରେ । ଏହା ନିଆଁର ଦୋଷ ନୁହେଁ ।

୧୦-     ମସ୍ତିଷ୍କର ଶକ୍ତି ସୂର‌୍ୟ୍ୟର କିରଣ ସହିତ ସମାନ ଅଟେ । ଯେବେ ଏହା କେନ୍ଦ୍ରୀତ ହୁଏ, ଚମକ ଉଠେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାହୁଲଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ, ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କ କମ୍ପାନୀରୁ ଦରମା ନେଉଥିଲେ ଜେଟଲୀଙ୍କ ଝିଅ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/rahul-gandhi-slams-finance-ministry-arun-jaitley-over-banking-scam-in-twitter-41762
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/rahul-gandhi-slams-finance-ministry-arun-jaitley-over-banking-scam-in-twitter-41762
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 22 Oct 2018 22:58:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀଙ୍କ ଉପରେ କରିଛନ୍ତି ହମଲା। ରାହୁଲ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ପଲାତକ ମେହୁଲ ଚୋକସି ଓ ଜେଟଲୀଙ୍କ ଝିଅ ମଧ୍ୟରେ ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥିବା ନେଣ ଦେଣର ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀଙ୍କ ଝିଅ ଚୋର ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କ ବେତନ ଆଧାରରେ କାମ କରୁଥିଲେ।  ଏହି ମାମଲାରେ ପାର୍ଟି ଏବେ ନୈତିକତା ଆଧାରରେ ଜେଟଲୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କରିଛି। 

ରାହୁଲ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜେଟଲୀଙ୍କ ଝିଅକୁ ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଅର୍ଥ ମିଳିଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ତାଙ୍କର ପିତା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଜେଟଲୀ  ଏହି ସବୁ ଫାଇଲକୁ ଦବାଇ ଚୋକସିଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ପଳାୟନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଟ୍ଵିଟରେ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ବ୍ୟାଙ୍କର ଖାତା ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଟ୍ଵିଟ୍ ସହିତ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ମଷ୍ଟ ରିଜାଇନ ହ୍ୟାଟସ୍ୟାଗ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। 

ଏହି ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସଚିନ ପାଇଲଟ, ଗୁଜରାତ ପ୍ରଭାରୀ ରାଜୀବ ସାଟଭ ଓ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୁସ୍ମିତା ଦେବ ମିଳିତ ସାମ୍ଵାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି  ଜେଟଲୀଙ୍କ ଝିଅ-ଜ୍ଵାଇଁଙ୍କ ସହ ଚୋକସିଙ୍କ ସଂପର୍କ ଓ ନେଣଦେଣକୁ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଘୋଟାଲାକୁ ନେଇ ପୂର୍ବେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ହମଲା କରୁଥିଲେ। ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ସଲାସୁତୁରାରେ କିଛି ବଡ଼ ଉଦ୍ୟୋଗପତି ନିୟମର ଅଣଦେଖା କରି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୋନ ନେଇ ଆଉ ପରିଶୋଧ କରି ନାହାନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ପିଏନବି ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ଵୀକାର କରିଥିଲା ଯେ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ସଲାସୁତୁରାରେ  କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଫାଇଦା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଜେଟଲୀ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଟାର୍ଟେଟ୍ କରୁଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦାମ ରାଉତ ବେଲାଳସେନରୁ ବିଭିଷଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/Dama-Rout-Belalasena-Bibhisena-40022
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/Dama-Rout-Belalasena-Bibhisena-40022
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 21 Sep 2018 14:22:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ମହାଭାରତର ବେଲାଳସେନରୁ ରାମାୟଣର ବିଭିଷଣ । ସେ ନିଜେ କହିଥିଲେ ମୁଁ ହେଉଛି ବେଲାଳସେନ । ପୁରା ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧକୁ ମୁଁ ସବୁ ଦେଖିଛି । ସବୁ କହିବି । ହେଲେ ଅଧା କହିଲା ପରେ ସେ ହେଲେ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର । ଆଉ ପାଲଟିଲେ ବିଭିଷଣ । ଖାଲି ଦେଖିଥିବା କଥାକୁ କେବଳ କହି ନଛାଡି ବଂର ନିଜେ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ଲଢିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଦାମ ରାଉତ । 

ପୁରାଣର ଏହି ଦୁଇ ଚରିତ୍ର ବେଲାଳସେନ ଏବଂ ରାମାୟଣର ବିଭିଷଣ । ଏହି ଦୁଇ ଚରିତ୍ରରୁ ବେଲାଳସେନ ଏକ ମୁକ ପ୍ରାୟ ଚରିତ୍ର । ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧକୁ କେବଳ ଦେଖି ଯୁଦ୍ଧ ସରିଲା ପରେ କହିଥିଲା । ହେଲେ ବିଭିଷଣ କିନ୍ତୁ ତାହା କରିନଥିଲେ । ଧର୍ମର ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଗୃହ ଶତ୍ରୁ । ନିଜ ଭାଇ ରାବଣକୁ ବଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ ରାମଙ୍କ ପାଖକୁ । ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ ପାଇଥିବା ବର ଅନୁସାରେ ତାକୁ କିଏ ମାରିପାରିବ,  ମହିରାବଣ ପାତାଳରେ କେଉଁଠି ରହୁଛି, ରାବଣର କେଉଁ ସେନାପତି ସହ କିଏ ଲଢିପାରିବ, ରାବଣର ସମସ୍ତ ଗୁପ୍ତ କଥା ଜଣାଥିଲା ବିଭିଷଣକୁ । ଏପରିକି ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଶକ୍ତିଭେଦ ହେଲାପରେ ତାଙ୍କର ଚିକିସ୍ତ୍ରା ପାଇଁ ବୈଦ୍ୟ ସୁଶେଣ ହିଁ ଏକମାତ୍ର ବୈଦ୍ୟ ଏକଥା ବିଭିଷଣ ହିଁ ବତାଇଥିଲେ ରାମଙ୍କୁ । ଯାହାଫଳରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ବଂଚିପାରିଥିଲେ । ଯଦି ରାମଙ୍କ ପାଖେ ବିଭିଷଣ ନଥାନ୍ତେ ତାହେଲେ ରାବଣକୁ ବଦ୍ଧ କରିବା ରାମଙ୍କ ପାଇଁ ଅସମ୍ଭବ ହୋଇଥାନ୍ତା ।

ହେଲେ ଦାମ ରାଉତଙ୍କ ପାଇଁ ରାମ କିଏ, ସେ ନିଜେ ନା ଆଉ କିଏ ତାହା ଜଣା ନଥିଲା ବେଳେ କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେ ଯେ ବିଭିଷଣ ଭୁମିକାରେ ଅବତିର୍ଣ୍ଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ । ସେ ନିଜେ କହିସାରିଛନ୍ତି ଆନ୍ନାଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଆସି ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର ସମସ୍ତ ଦୁର୍ନୀତି ଉପରୁ ମୁଖା ଖୋଲିବେ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସାରା ବୁଲି ପ୍ରଚାର କରିବେ । ଆଗାମି ୨୦୧୯ ଲଢେଇରେ ଦାମ ରାଉତ ବିଭିଷଣ ଭୂମିକାରେ ଓହ୍ଲାଇବେ ସେଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>