<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା ସ୍ଥଗିତ କଲେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଗୋଗୋଇ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/chief-justice-canceled-his-foreign-tour-62283
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/chief-justice-canceled-his-foreign-tour-62283
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Oct 2019 21:49:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ ନିଜର ବିଦେଶ ଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ଥଗିତ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ସେ ବୁଧବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଗୋଗୋଇଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ଖଣ୍ଡପୀଠରେ ବିବାଦିତ ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାର ଶୁଣାଣୀ ଶେଷ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଅନ୍ତିମ ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଁ ସେ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୧୭ ଜଷ୍ଟିସ ଗୋଗୋଇ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ କିଛି ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକୀୟ ଦେଶ, ମଧ୍ୟ-ପୂର୍ବ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଯାତ୍ରା କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା । ମାତ୍ର ସେ ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ଅନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟକାଳ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି । କ’ଣ ପାଇଁ ଯାତ୍ରା କରିବେ ନାହିଁ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ତେବେ ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାର ଅନ୍ତିମ ରାୟ ପାଇଁ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ଜଷ୍ଟିସ ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ ଗତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୩ରେ ଭାରତର ୪୬ତମ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ପାଞ୍ଚ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାର ୪୦ଦିନ ଧରି ଶୁଣାଣୀ କରିଛନ୍ତି । ଗତକାଲି ଶୁଣାଣୀ ଶେଷ କରି ରାୟକୁ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି । କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତାହାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୁସଲମାନ ମହିଳା ସବୁଠୁ ଗୋରୀ, ବ୍ରାହ୍ମଣ ସବୁଠୁ କଳା: Cadbury ଅଧିକାରୀ ବେପାର କର ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟନି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-cadbury-unity-bar-promote-racial-stereotypes-and-implicitly-falsely-claims-racism-in-india-59625
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-cadbury-unity-bar-promote-racial-stereotypes-and-implicitly-falsely-claims-racism-in-india-59625
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 31 Aug 2019 05:23:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

Cadbury ର ମୂଳ କାମ କ’ଣ ? ଚକୋଲେଟ କରିବା-ବିକିବା ।  Zomatoର କାମ ହୋଟେଲରୁ ଭୋଜନ ନେଇ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇବା । Gilletteର କାମ ଦାଢି କାଟିବା ପାଇଁ ବ୍ଲେଡ ଏବଂ ରେଜର ତିଆରି କରିବା-ବିକିବା । କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ମାସ ଧରି ଏହି ବ୍ରାଣ୍ଡ ଗୁଡିକ କୌଣସି ବ୍ୟବସାୟିକ କାରଣ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ (social justice)ର ପ୍ରଚାରକ ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ନେଇ ଖବରେ ସ୍ଥାନ ପାଉଛନ୍ତି । ଏହି କାମ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଭଲ ଭାବରେ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମୁର୍ଖତାର ସହ କରୁଥିବା ନଜରକୁ ଆସୁଛି । 

ଏହି ସବୁ ମାମଲାରେ ନୂଆ କରି ଯୋଡି ହୋଇଛି Cadbury, ଯିଏ ନିଜର ୟୁନିଟି ବାରକୁ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଅଗଷ୍ଟ 15 ତାରିଖରେ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା । ଏହି ପାଇଁ Cadbury ପକ୍ଷରୁ ଜ୍ଞାନ ବଣ୍ଟା ଯାଇଥିଲା ଯେ ଆସନ୍ତୁ ସେହି ଦେଶର ସମ୍ମାନ କରିବା ଯେଉଁଠାରେ ଅନେକତାରେ ଏକତା ରହିଛି । ଏବଂ ନିଜର ୟୁନିଟି ବାରକୁ ଏହାର ପ୍ରତୀକ ଦର୍ଶାଇଲା-ଯେଉଁଥିରେ ଗୋରା ବାଲ “ମିଲ୍‌କ-ଚକୋଲେଟ”ଏବଂ କଳା ବାଲା“ଡାର୍କ ଚକୋଲେଟ”ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆଉ ଦୁଇଟି ରଙ୍ଗର ଚକୋଲେଟ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ଚକୋଲେଟରେ ଏକତା ରହିଛି ।

ଏହି ବିଜ୍ଞାପନରେ Cadbury ଦୁଇଟି କଥା କହୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି: କେବଳ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଭାରତରେ ରଙ୍ଗଭେଦ/ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟର ମାହୋଲ ରହିଛି (ନଚେତ ଏହିପରି ସନ୍ଦେଶର କଣ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା?), ବରଂ ଏହା ଏତେ ଗମ୍ଭୀର ଯେ ଏହାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀକୁ ଏଠାକାର ଲୋକଙ୍କୁ ରଙ୍ଗ ବିରୋଧୀ/ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟର ନହେବା ଶିଖେଇବାକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାକୁ ପଡୁଛି ।

ପ୍ରଥମରେ ଏହି ଜ୍ଞାନ- The bet is bogus, କାରଣ ଭାରତରେ କେବେ ମଧ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟର ଇତିହାସ ରହିନାହିଁ । ଲକ୍ଷାଧିକ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟୀକ, ଜାତିଗତ, କ୍ଷେତ୍ରଗତ, ଭାଷାଗତ ବିରୋଧ ଭାରତ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟ ଆଧାରରେ ସମାଜିକ ଭେଦଭାବ ଏପରି ଏକ କୁସଂସ୍କାର ଯାହା କେବେ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ନିଜର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ସ୍ଥାପନ କରି ପାରିନାହିଁ ।

ଯେବେଯେବେ ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟକୁ ନେଇ କୌଣସି ଭେଦଭାବର ଚେଷ୍ଠା ହୋଇଛି ସରକାର ତାକୁ ଦୃଢ ହସ୍ତରେ ଦମନ କରିଛନ୍ତି । ମନେ ପକାନ୍ତୁ କିଛି ବର୍ଷ ତଳେ ଖବର ଆସିଥିଲେ ଯେ ପୂର୍ବୋତ୍ତରର ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବଡ ସହରରେ କିଛି ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତି ବର୍ଣ୍ଣକୁ ଆଧାର କରି ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିଲେ । ସେହି ସମୟକେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହା ଉପରେ ତତ୍ପରତା ଦେଖାଇ  ଏହା ବିରୋଧରେ ଆଇନ ଅଣିଥିଲେ ଏବଂ ଚିଙ୍କି ପରି ଅପମାନ ଜନକ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷିୟ ଦଣ୍ଡ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପେରିୟାର ଉତ୍ତର-ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତକୁ ବିଭାଜିତ କରିବା ପାଇଁ ଇଂଗ୍ରେଜୀମାନଙ୍କ ମିଛ ଆର୍ଯ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟର ରୁପ ଦେଇ ହିନ୍ଦୀ-ସଂସ୍କୃତ-ଭାଷାକୁ ତାମିଲ-ମଲାୟଲମ ଭାଷାଠାରୁ ଅଲଗା ଦର୍ଶାଇ ଦେଶରେ ଏକ ବିଭାଜନର ମଞ୍ଜି ପୋତିବାକୁ ଚେଷ୍ଠା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ନଥିଲେ । 

ଆଉ ଯଦି Cadbury ର ଏହି ବିଜ୍ଞାପନ କଥା କହିବା ତେବେ ଏହା ତଥାକଥିତ ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟକୁ ଶେଷ କରୁଛି ଏବା ଏହା ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟକୁ ଅଧିକ ବଢାଉଛି ? ଏହାର ରାପରକୁ ଦେଖନ୍ତୁ: 

ସବୁଠାରୁ ଗୋରୀ ମୁସଲମାନ ମହିଳା, ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କଳା ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ବ୍ରାହ୍ମଣ । ଏହା racial stereotypes ନୁହେଁ କି ? କଣ Cadbury ଅଧିକାରୀମାନେ କେବେ ଶ୍ୟାମଳ ବର୍ଣ୍ଣ ମୁସଲମାନ ମହିଳା ଦେଖିନାହାନ୍ତି ? ଯଦି Cadbury ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଗୋରା ବ୍ରାହ୍ମଣ ଦେଖିବାକୁ ଅଛି ତେବେ ସୁବ୍ରମଣିୟମ ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ୱା ଆନନ୍ଦ ରଙ୍ଗନାଥନଙ୍କୁ ଦେଖିପାରନ୍ତି । ଅବା ଏହିସବୁ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ Cadbury ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଏହା ହେବଯେ ସେମାନ ଚକୋଲେଟ ତିଆରି କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିର୍ଭୟା, କଠୁଆ, ଉନ୍ନାଓ...ବାକି 2 ଲକ୍ଷ ରେପ ପୀଡିତାଙ୍କୁ କେବେ ମିଳିବ “45 ଦିନିଆ” ନ୍ୟାୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-why-not-every-rape-victim-gets-early-justice-like-unnao-case-57781
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-why-not-every-rape-victim-gets-early-justice-like-unnao-case-57781
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Aug 2019 09:22:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜୁଲାଇ 28ରେ ରାୟବରେଲି ନକଟରେ ଏକ କାରକୁ ଧକ୍କା ଦିଆଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଉନ୍ନାଓ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡିତା ନିଜ ଖୁଡି, ମାଉସୀ, ଏବଂ ଓକିଲଙ୍କ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ । ଘଟଣା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଉଠିଥିଲା, କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପୀଡିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ତ୍ୱରିତ ଗତିରେ ଦେବାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ସଜାଗ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଘଟଣାର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ଅର୍ଥାତ ଅଗଷ୍ଟ 1 ତାରିଖରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଉନ୍ନାଓ ରେପ ମାମଲାରେ ଜଡିତ ଥିବା ସମସ୍ତ 5ଟି ଯାକ ମାମଲାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମାମଲାର ପ୍ରତିଦିନ ଶୁଣାଣି କରିବା ସହ 45 ଦିନର ଡେଡ ଲାଇନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଦୁର୍ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାସହ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାରକୁ ପୀଡିତଙ୍କ ପରିବାରୁ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 25 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଯେଉଁ ଦେଶର କୋର୍ଟ ଗୁଡିକରେ ପ୍ରାୟ ତିନି କୋଟି ମାମଲା ପଡି ରହିଛି, ସେଠାରେ ଏହିପରି ତ୍ୱରିତ ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସକୁ ଅଧିକ ମଜବୁତ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ, ତ୍ୱରିତ ଗତିରେ ନ୍ୟାୟ କେବଳ ସେହି ମାମଲା ଗୁଡିକରେ କାହିଁଛି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେଉଁ ଗୁଡିକ ମେନଷ୍ଟ୍ରିମ ମିଡିଆର ହେଡ ଲାଇନ ପାଲଟିଥାନ୍ତି ? ସେ ନିର୍ଭୟା ମାମଲା ହେଉ ଅବା କଠୁଆ କିମ୍ୱା ଉନ୍ନାଓ ଘଟଣା ।

ସାରା ଦେଶରେ ଜୁନ 30 ସୁଦ୍ଧା ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମର ଡେଢ ଲକ୍ଷ ମାମଲା ପଡି ରହିଛି । ଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହେଉଥିବା ଅପରାଧ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ 12 ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ବଳାତ୍କାର ଜନିତ ହୋଇଥାଏ । ଗତ ମାସରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲୋକସଭାରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ 2014-16 ମଧ୍ୟରେ ହେପାଜତରେ ଦୁଷ୍କର୍ମର ପ୍ରାୟ 300 ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ ଲୋକସଭାରେ ସରକାର ଏନସିଆରବିର ସଂଖ୍ୟାନକୁ ଦର୍ଶାଇ କହିଥିଲେ ଯେ 2015ରେ 34,651 ଏବଂ 2016ରେ 38,947 ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ,ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ମାମଲାରେ ଦଣ୍ଡ ହୋଇଥାଏ ।  

ନିକଟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଶିଶୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମାଲର ସୂଚନା ଦେଇ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି ପ୍ରକାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବା ହାର ମାତ୍ର 9 ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ଏବଂ ଏହା ପୋସ୍କୋ ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବାର 7 ବର୍ଷ ପରର ଅବସ୍ଥା । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସାରା ଦେଶରେ ଚଳିତ ଜାନୁଆରୀରୁ ନେଇ ଜୁନ 30 ମଧ୍ୟରେ 24,212 ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି । 

ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରାଇମ ରେକର୍ଡସ ବ୍ୟୁରର 2014ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଦେଶର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ 4ଟି ବଳାତ୍କାର ହୋଇଥାଏ । ବ୍ୟୁରୋର 2016ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭାରତରେ ବଳାତ୍କାରର ମାମଲା 2015ର ତୁଳଣାରେ 2016ରେ 12.4 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିଲା । 2016ରେ 38, 947 ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ଦେଶରେ ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ବ୍ୟୁରୋର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବର୍ଷ 2016ରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କୋର୍ଟରେ ଚାଲିଥିବା 1,52,165 ନୂଆ ପୁରୁଣା ବଳାତ୍କାର ମାମାଲ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର 25ଟି ମାମଲାର ରାୟ ଆସିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ କି ସେହି ବର୍ଷ ବଳାତ୍କାର 38,947ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । 

ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବର୍ଷ 2011ରୁ 2016 ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଦୁଷ୍କର୍ମର ମାମଲାରେ 277 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା । ଦିଲ୍ଲୀରେ ବର୍ଷ 2011 ମସିହାରେ  572ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା, ସେହି ସଂଖ୍ୟା 2016 ବେଳକୁ 2155ର ରହିଥିଲା । ନିର୍ଭୟା କାଣ୍ଡ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ 132 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା । 

ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାର ସବୁ ନିୟମ ଏବଂ ଦାବିର ପରିହାତ୍ସ୍ୟ କରୁଥିବା ଏହି ସଂଖ୍ୟା କେବଳ ବଳାତ୍କାର ଜନିତ, ଯାହା ସାରା ଦୁନିଆରେ ସବୁଠାରୁ କମ ରିପୋର୍ଟ ହେଉଥିବା ଅପରାଧ । ଅଧିକାଂଶ ମାମଲାରେ ପୀଡିତ ପୁଲିସ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ସାହାସ ମଧ୍ୟ କରି ପାରିନଥାନ୍ତି । ଆମେରିକାର ସଂସ୍ଥା ରେପ, ଆସଲ୍ଟ ଏଣ୍ଡ ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଟ ନ୍ୟାସନାଲ ନେଟୱର୍କ ଅନୁସାରେ ଆମେରିକାରେ ହେଉଥିବା ପ୍ରତି ଏକ ହଜାର ଯୌନ ଅପରାଧ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର 310ଟି ମାମଲ ପୁଲିସ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥାଏ । ଏଥିରୁ ବି ମାତ୍ର 6ଟି ମାମଲାରେ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିଥାଏ । ଏଥିରୁ ଆପଣମାନେ ଅନୁମାନ କରିପାରୁଥିବେ ଭାରତ ପରି ଦେଶରେ କେତେ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           Mission Paani:ସାବଧାନ ! ଏହି 10ଟି ସହରରେ ପାଣି ପାଇଁ ହୋଇପାରେ ଯୁଦ୍ଧ, ଭାରତରେ ରହିଛି ଏହି ସହର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-ten-cities-with-water-crisis-in-world-57715
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-ten-cities-with-water-crisis-in-world-57715
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 31 Jul 2019 21:13:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସାଓ ପାଲୋ ବ୍ରାଜିଲର ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବସବାସ କରୁଥିବା 10ଟି ସହର ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ ଥିବା ସାଓ ପାଲୋକୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପାଣିର ଅଭାବ ସହରର ମାନ୍ୟତା ମିଳିପାରେ । ଜଳ ସଂକଟରେ ଏହି ସହରର ଦ.ଆଫ୍ରିକାର କେପ ଟାଉନକୁ ଟକ୍କର ହେଉଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଭୂତଳ ଜଳର ସ୍ତର ଲଗାତାର ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଠାରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଖରାଦିନେ ପ୍ରତି ମାସରେ କେବଳ 20 ଦିନରୁ ଅଧିକ ପାଣି ମିଳିପାରି ନଥାଏ । ଏଠାରେ ଅବସ୍ଥା ଏତେ ସଂକଟାପନ୍ନ ଯେ ପାଣି ଟ୍ୟାଙ୍କର ସରୁକ୍ଷା ପାଇଁ ପୁଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥାଏ । 

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ

ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଚେନ୍ନାଇ ଛଡା ଏହି ସହର ମଧ୍ୟ ଜଳ ସଂକଟକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛି । ସ୍ଥିତି ଏତେ ଖରାପ ହୋଇ ସାରିଛି ଯେ ନୂଆ ବିଲଡିଂ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପାଣି ମିଳୁନାହିଁ, ଅନ୍ୟପଟେ ଖରାପ ପାଣି ପାଇପ ପାଇଁ ପାଣି  ବର୍ବାଦ ହେଉଛି । ସହରର ଅଧିକାଂଶ ଜଳାଶୟର ପାଣି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୁପେ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇ ସାରିଛି ଏବଂ ଜଳ ସେଚନ ଛଡା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କମାରେ ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ ନୁହେଁ । 

କାହିରା

ମିଶ୍ର ଦେଶର ଏହି ଐତିହାସକ ସହରରେ ମଧ୍ୟ ପାଣିର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଉଛି । ଏଠାରେ ନୀଳ ନଦୀ ଦ୍ୱାରା ପାଣି ପହଞ୍ଚିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ପାଣିକୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବା ଫଳରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ମାତ୍ର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ୟୁଏନର କହିବା ଅନୁସାରେ ବର୍ଷ 2025 ସୁଦ୍ଧା କାହିରା ଛଡା ସାରା ମିଶ୍ରରେ ଜଳ ସଂକଟ ଦେଖାଯିବ ।

ଟୋକିଓ

ଜାପାନର ରାଜଧାନୀ ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ବାଣିଜିକ ସହର ଟୋକିଓରେ ମଧ୍ୟ ଘୋର ଜଳସଂକଟ ଦେଖାଦେଉଛି । କହିବାକୁ ଗଲେ ଏଠାରେ ଭରପୁର ପାଣି ରହିଛି ଯାହା ଆମେରିକାର ସହର ସିଏଟଲ ସମତୁଲ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ଚାରି ମାସ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଏଠାକାର ଅଧିକାଂଶ ବାସିନ୍ଦା ପିଇବା ପାଣି ପାଇଁ ତରଳୁଥିବା ପାଣି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି । 

ମେକ୍ସିକୋ ସିଟି

ମେକ୍ସିକୋର ରାଜଧାନୀର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଏହି ସହର ଗୁଡିକ ସମାନ. ପ୍ରାୟ 2.1 କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ  ଏହି ସହରରେ ପାଣି ଅଣ୍ଡର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ପାଣି ଟ୍ୟାଙ୍କରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥାଏ ଏଥିରେ ପାଣି ସଂଚିତ ହୋଇ ରହିଥାଏ । ଏଥିରୁ ହିଁ ସପ୍ତାହର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପାଣି ଆସିଥାଏ । ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ପାଣି ଜମା ନ ପାରନ୍ତି ତେବେ ପାଣି ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ସୁବିଧା ନାହିଁ

ଜକାର୍ତା

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଏପରି ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ପାଣି ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଠାର ଏକ ବଡ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାିଁ ପାଇପ ଯୋଗେ ପାଣି ସପ୍ଲାଇ କରିବାର ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ଭୂଳତ ଜଳ ଭୟାଭୟ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଛି । ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏଠାରେ ଜଳସ୍ତର ସମୁଦ୍ର ପତନରୁ ଆହୁରୀ ତଳକୁ ପହଞ୍ଚି ସାରିଛି  । 

ମକ୍ସୋ

ଦୂନିଆର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ମିଠା ପାଣି ଋଷରେ ରହିଛି, ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ଋଷର ଏହି ବଡ ଅଂଶଟି ପାଣିର ଅଭାବ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ଦ୍ରୁତଗତୀରେ ବଢୁଥିବା କାରଖାନା ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ଋଷରେ ଖାସକରି ମକ୍ସୋରେ 70 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକେ ଭୂତଳ ପାଣି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି । 

ଇସ୍ତାମ୍ୱୁଲ

ତୁର୍କୀର ରାଜଧାନୀ ନିଜର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ପାଣି ଅଭାବ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱରେ ଜଣାଶୁଣା । ବର୍ଷ 2016 ମସିହାରେ ଏଠାରେ ପାଣିର ସପ୍ଲାଇ କମ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ 2030 ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ଅବସ୍ଥା ଆହୁରୀ ଶୋଚନୀୟ ହୋଇଯିବ । 

ଲଣ୍ଡନ

ବ୍ରିଟେନର ରାଜଧାନୀର ପାଣିପାଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ କେତେବେଳ ବି ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ଷା ଜଳର ସଂରକ୍ଷଣ ଠିକଭାବେ କରାଯାଉ ନଥିବାରୁ ସହର ଜଳ ସଂକଟ ମଧ୍ୟକୁ ଆସି ସାରିଛି । ପାଣିପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଫଳରେ ଅନେକ ସପ୍ଲାଇ ପାଇପ ଖରାପ ହୋଇ ସାରିଛି । ଫଳରେ ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ପାଣି ବର୍ବାଦ ହେଉଛି । 

ମିଆମୀ

ଏହା ସେହି ଆମେରିକିୟ ସହରେ ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଛି ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଚୁର ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ । ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ପାଣିର ଅଭାବ ଏଠାରେ ସାଧାରଣ କଥା ପାଲଟିଛି । ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ସେଞ୍ଚୁରୀ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଏଠାରେ ଥିବା ମିଠା ପାଣି ସ୍ରୋତ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପାକାଇଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଯେଉଁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଶୋକ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି ମମତା, ସେହି ଘଟଣା ପାଇଁ ଦାୟୀ ଲୋକକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟସଭା !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-mamta-observes-shaheed-diwas-but-the-man-responsible-for-this-attack-is-rajya-sabha-mp-from-tmc-57071
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-news-mamta-observes-shaheed-diwas-but-the-man-responsible-for-this-attack-is-rajya-sabha-mp-from-tmc-57071
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 21 Jul 2019 05:56:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଜୁଲାଇ 21, 1993ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପୁଲିସ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର 13 ଜଣ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ସେହି ମାନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଆଜି ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧିନ ଟିଏମସି ସହିଦ ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛି । ଏହି ଶୋକ ସଭାରେ ଟିଏମସିର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ମନୀଷ ଗୁପ୍ତା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା କମିଶନ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟପ୍ରଣାଳି ଉପରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଉଠାଇଥିଲେ । କମିଶନ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ  ବୟାନ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଥିଲା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା । ମନୀଷ ମମତା ସରକାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ରହି ସାରିଛନ୍ତି ।    

 ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଥିଲା ପୁରା ମାମଲା

1991 ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଲେଫ୍ଟ ପ୍ରଣ୍ଟକୁ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ବହୁମତ ମିଳିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଗୁଣ୍ଡାଗର୍ଦ୍ଦିର ପରିଣାମ ଥିଲା । ରାଜ୍ୟ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ, ଯାହାର ମୁଖିଆ ସେହି ସମୟରେ ଥିଲେ ନିଜେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଏହାର ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ଦାବି ଥିଲା ଯେ ନିର୍ବାଚନରେ ଫଟୋ ଥିବା ପରିଚୟ ପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉ । କର୍ମୀମାନେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ବାମପନ୍ଥୀ ସରକାର ଶକ୍ତି ସ୍ଥଳ ରାଇଟର୍ସ ବିଲ୍ଡିଂ ଆଡକୁ ମାଡି ଆସୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ କିମି ପୂର୍ବରୁ ମେଟ୍ରୋ ସିନେମା, ମାୟା ରୋଡ ଠାରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା । ପୁଲିସର ଗୁଳି ମାଡରେ 13 ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ରାଇଟର୍ସ ବିଲ୍ଡିଂର ଅନ୍ୟପଟୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇ ବିଟିଏମ ସାରଣୀ ରୋଡ ଆଡେ ମାଡି ଆସୁଥିବା ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମଧ୍ୟ ପୁଲିସ ଆକ୍ରମଣରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ମମତା ବାମପନ୍ଥୀ ବିରୋଧୀ ଚେହାର ପାଲଟିଥିଲେ । 

2011 ମସିହାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଜଜ ସୁଶାନ୍ତ ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କ ଏକ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଠ କମିଶନ ଗଠନ କରି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଭାର ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ହତ୍ୟାକଣ୍ଡ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟର ଗୃହ ସଚିବ ଥିବା ମନୀଷ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ କାରନାମା ଖୋଲିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଚାଟର୍ଜୀ କମିଶନ କୌଣସି ନେତା ଏବଂ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଏହି ଦୋଷୀ ତଦିବା ବଦଳରେ ପୁଲିସ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନର ବିଫଳତାକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲେ । ଏହି ସବୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ଚାଟର୍ଜୀ କମିଶନ ମନୀଷ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ବୟାନ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଥିବା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା । 

ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରସିଂହ ରାଓଙ୍କ ପିଏମଓ ଅଫିସକୁ ଜବାବ ଦେଇ ମନୀଷ ଗୁପ୍ତା ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିହୀନ କହିଥିଲେ । ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର କର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ବିନାକାରଣରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ତାଙ୍କ ବିରୋଧ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଚାଟର୍ଜୀ କମିଶନଙ୍କୁ ବୟାନ ଦେଇ ଗୁପ୍ତା ନିଜ ପୂର୍ବ କଥାରୁ ଓହରି କହିଥିଲେ ଯେ ଗୃହ ସଚିବ ଭାବେ ସେ କେବଳ ସରକାରଙ୍କ ଦାବି ଉପରେ ହସ୍ତାକ୍ଷରକର୍ତ୍ତା ଥିଲେ । 

ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଏହା ଉଠୁଛି ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ନୈତିକ ଆଧାରରେ କେଉଁଠି ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି ? ଯେଉଁ ପାର୍ଟିରେ ରହି ସେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ, ତାକୁ ସେ କେବେଠାରୁ ଛାଡି ସାରିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟରେ ସେହି ଦଳର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ମାଟିରେ ମିଶାଇବାର ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ଲୋକ ଏହି ଘଟଣା ସମୟରେ ବିଭାଗର ମୁଖିଆ ଥିଲା, ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ପଦରେ ରହି ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରକାର ମିଛୁଆ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲେ,ସେହିପରି ଲୋକକୁ ମମତା ପ୍ରଥମେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଦେଇଥିଲେ ପରେ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ପଠାଇଥିଲେ । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରେ କରିଥିବା ପୋଷ୍ଟକୁ ଲୋକ ଦେଖାଣିଆ ଛଡା ଅନ୍ୟ କିଛି ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖାଯାଇ ପାରିବ କି ?

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଗଡକରୀ, ଯିଏ ୧୯୮୪ ଦଙ୍ଗା ପୀଡିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେଇପାରିଲେ ନାହିଁ ସେ ଦେଶର ଗରୀବଙ୍କୁ କି ନ୍ୟାୟ ଦେବେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-Election-Odisha-nitin-gadkari-says-disappointed-opposition-abusing-pm-modi-52919
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/National-Election-Odisha-nitin-gadkari-says-disappointed-opposition-abusing-pm-modi-52919
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 09 May 2019 06:47:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ପ୍ରେସ କନଫରେନ୍ସ କରି ବିରୋଧିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିରାଶ୍ ବିରୋଧି ଦେସର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ୫୬ ଗାଳି ଦେଇଛି ।ଏହା ୫୬ ଭୋଗ ସଦୃଶ୍ୟ । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୌଣସି ଦଳର ନୁହନ୍ତି, ସେ ସାରା ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି । ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ବଦଳରେ ବିରୋଧି, ଖାସକରି କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ଅଭଦ୍ର ଟିପ୍ପଣୀ କରାଯାଉଛି ।

ଗଡକରୀ କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ସହିତ କହିଥିଲେ, ପର୍ଫୋରମାନ୍ସ ଓ କାର‌୍ୟ୍ୟ ନିର୍ବାଚନର ମୁଦ୍ଦା ନ ହେଉ, ଏଥିପାଇଁ ବିରୋଧି ଦୁଇଟି ବିଷୟ ଉପରେ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ଦଳିତ, ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକ, ଏସ୍‌ସି-ଏସ୍‌ଟିଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ବିକାଶର ଯେଉଁ କାମ ୫୦ ବର୍ଷରେ ହୋଇପାରିନାହିଁ ଓ ୫ ବର୍ଷରେ ଯାହା ହୋଇଛି, ସେ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ନ କରି ଜାଣିଶୁଣି ଅଭଦ୍ର ଟିପ୍ପଣୀ କରିବା । ଯେଉଁଥିରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ନିଜର ବୟାନ ପାଇଁ ଯେଉଁ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତିକରିବାକୁ ପଡିଛି ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା । 

ସେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯିଏ ୧୯୮୪ ଦଙ୍ଗା ପୀଡିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେଇପାରିଲେ ନାହିଁ ସେ ଦେଶର ଗରୀବଙ୍କୁ କି ନ୍ୟାୟ ଦେବେ । ଏହା ସହିତ ସେ ଆହୁରି କହିଥିଲେ, ଏମାନଙ୍କର ପୀଢି ଗରିବ ହଟାଅ ବୋଲି ନାରା ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଗରିବି ଏପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ହଟିନାହିଁ । ଏବେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥା କହୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା କେଉଁଠି ଅଛି ? ଏହା ନ୍ୟାୟ ନୁହେଁ, ଆଜି ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟାୟର କଥା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ବିଜେପି ଅଫିସ୍‌ ଉଡ଼ାଇଲେ ମାଓବାଦୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/maoists-blast-at-bjp-office-in-Jharkhand-52444
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/maoists-blast-at-bjp-office-in-Jharkhand-52444
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 26 Apr 2019 22:02:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମାଓବାଦୀ ହମଲା କରିଛନ୍ତି । ପାଲାମୁ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହରିହରଗଂଜରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବୋମା ପକାଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ନିର୍ବାଚନକୁ ବିରୋଧ କରି ଚିଠି ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ି ଯାଇଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀ । ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଜନ କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଛି ।

ହରିହରଗଂଜରେ ଥିବା ବିଜେପି ଅଫିସ୍‌ରରେ ରାତି ଅଧରେ ବିସ୍ପୋରଣ କରାଯାଇଛି । ଭାକପା ମାଓବାଦୀ ସଂଗଠନର ୧୨ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲେ । ଚିଠିରେ ରାଫେଲ ଡିଲ୍‌, ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଓ ନୀରବ ମୋଦୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଲେଖାଯାଛି । ବିସ୍ଫୋରଣରେ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇ ନ ଥିବା ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ମାଓବାଦୀମାନେ ବିହାର ଅଭିମୁଖେ ପଳାଇ ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍‌କୁ ଜୋରଦାର କରାଯାଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେରଳ: ଭିଭିପାଟ ମେସିନରେ ପଶିଲା ସାପ, ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଲା ଭୋଟିଂ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/Elecation-odisha-Lok-Sabha-Chunav-Snake-Crept-Inside-Vvpat-Machine-Pauses-Polling-In-Kannur-52305
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/Elecation-odisha-Lok-Sabha-Chunav-Snake-Crept-Inside-Vvpat-Machine-Pauses-Polling-In-Kannur-52305
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 23 Apr 2019 06:09:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେରଳର କନ୍ନୁର ଲକସୋଭା ଆସନରେ ଜଣେ “ଅଦରକାରୀ ଅତିଥି”ଙ୍କ ପାଇଁ ମତଦାନକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମୟିଲ କନ୍ଦକ୍କାଇ ନିର୍ବାଚନ ଅଞ୍ଚଳର ଗୋଟିଏ ବୁଥରେ ଗୋଟିଏ ସାପ ଭିଭିପାଟ ମେସିନରେ ପସି ଯାଇଥିଲା । ସାପକୁ ଦେଖିବା ପରେ ସେଠାରେ ମତଦାନ ପାଇଁ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ । ଅଧିକାରୀମାନେ କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମତଦାନକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ 13ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର 116ଟି ଆସନ ପାଇଁ  ମତଦାନ ଚାଲିଛି । 

ପରେ ସାପରୁ ସେଠାରୁ କଡା ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ଆରମ୍ଭରେ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । କନ୍ନୁର ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଂସଦ ପିକେ ଶ୍ରୀମତି(ସିରିଆଇ-ଏଲଡିଏଫ), କେ.ସୁରେନ୍ଦ୍ରନ(କଂଗ୍ରେସ-ୟୁଡିଏଫ) ଏବଂ ସିକେ ପଦ୍ମନାଭନ(ବିଜେପି-ଏନଡିଏ)ରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି । 

କେରଳରେ 20ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ରହିଛି । ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଥିଲା ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ କାଣ୍ଡ, ଯାହାକୁ ଭୁଲି ମାୟବତୀ ପୁଣି ଏସପି ସହ କଲେ ମେଣ୍ଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/politics-odisha-sp-bsp-learn-what-was-the-guest-house-scandal-46452
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/politics-odisha-sp-bsp-learn-what-was-the-guest-house-scandal-46452
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 12 Jan 2019 16:38:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନଜରରେ ରଖି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଶତ୍ରୁତା ଶେଷ ହୋଇଛି । ସାରା ଦେଶରେ  ଚାଲିଥିବା ମୋଦୀ ଲହରୀକୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏସପି ଓ ବିଏସପି ମଧ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟ ହୋଇଛି । ଏନେଇ ଏସପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଖିଲେଶ ଯାଦବ ଓ ବିଏସପି ମୁଖ୍ୟ ମାୟାବତୀ ଆଜି ମିଳିତ ଭାବେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଦଳ ୩୮-୩୮ଟି ସିଟରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ।

ଏହା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମାୟବାତୀ ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ କାଣ୍ଡ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୯୩ ମସିହାରେ କାଶୀରାମ ଏବଂ ମୁଲାୟମ ସିଂହ ଯାଦବ ମେଣ୍ଟ କରି ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ମେଣ୍ଟ ବେଶି ଦିନ ଚାଲିପାରିନଥିଲା । ଏବେ ସେହି ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ କାଣ୍ଡକୁ ଭୁଲି ଏହି ପ୍ରକାର ମେଣ୍ଟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । 

ତେବେ କଣ ଥିଲା ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ କାଣ୍ଡ ?

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବାବରୀ ମସଜିଦ ଘଟଣା ପରେ ୧୯୯୩  ରେ ମୁଲାୟମ ସିଂହ ଯାଦବ ଏବଂ ବିଏସପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କାଶୀରାମ ବିଜେପିକୁ  ରୋକିବା ପାଇଁ ମେଣ୍ଟ କରିଥିଲେ ଯାହାକୁ କୋଲଙ୍କ ସମର୍ଥମ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା । ମୁଲାୟମ ସିଂହଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବେଶି ଦିନ ଚାଲିପାରିନଥିଲା ଏହି ମେଣ୍ଟ ସରକାର । ଗୋଟିଏ ରାଲିରେ ମାୟାବତୀ ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବା ନେଇ ହଠାତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ୨ ଜୁନ ୧୯୯୫ରେ ମାୟବତୀ ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ସହ ଲକ୍ଷ୍ନୋର ମୀରାବାଇ ଗେଷ୍ଟ ହାଉସର ରୁମ ନମ୍ବର ୧ରେ ଥିଲେ । ହଠାତ ଏସପିର ନେତା ମାନେ ଗେଷ୍ଟ ହାଉସରେ ପସି ମାୟାବତୀଙ୍କ ସହ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହ ଅପଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ରୁମରେ ନିଜକୁ ବନ୍ଦ କରି ରଖିଥିଲେ ମାୟବାତୀ । ପ୍ରତ୍ୟେକଦର୍ଶୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ସେ କେବଳ ଠିଆ ହୋଇ ସିଗାରେଟ ପିଉଥିଲେ । ଏହା ପରେ ତତକାଳୀନ ମୁଲାୟମ ସିଂହଙ୍କ ସରକାରକୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ମାୟାବତୀଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ ବହି ବହନ ଜୀରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାଣ୍ଡ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ତେବେ ଏବର ମେଣ୍ଟ ସରକାର କେତେ ଦୂର ଚାଲୁଛି ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କର ଏହି ୧୦ଟି କଥା ଦୂର କରିଦେବ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଚିନ୍ତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/odisha-education-10-gurumatras-of-swami-vivekananda-46449
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/odisha-education-10-gurumatras-of-swami-vivekananda-46449
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 12 Jan 2019 15:57:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୮୬୩ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୧୨ରେ ହୋଇଥିଲା। ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କୁ ଯୁବକମାନେ ଆଦର୍ଶ ମାନନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ  ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନକୁ ଯୁବ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଆମେରିକାରେ ସମାନତା ଧର୍ମର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବା ଲୋକ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କର କୁହାଯାଇଥିବା ବର୍ଷ ପୁରୁଣା କଥାକୁ କହିଛନ୍ତି ଏହି ଗୁରୁମନ୍ତ୍ରକୁ ନିରାଶ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପଢିଲେ ଜୀବନ ବଂଚିବାର ଏକ ନୂଆ ପ୍ରେରଣା ମିଳିଥାଏ । ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କର କୁହାଯାଇଥିବା କଥା ଗୁଡିକ ଉପରେ ଯଦି ଆପଣ ୨ମିନିଟ ବିଚାର କରିବେ ତେବେ ଜୀବନର ବହୁ ସମସ୍ୟା ର ସମାଧାନ ଆରାମରେ ହୋଇଯିବ ।

୧-        ଗୀତା ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ବଦଳରେ ଫୁଟବଲ ଖେଳି ସ୍ୱର୍ଗର ଅଧିକ ନିକଟତର ହୁଅନ୍ତୁ ।

୨-        ହୃଦୟ ଓ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁବେଳେ ନିଜ ହୃଦୟର କଥା ଶୁଣନ୍ତୁ ।

୩-        ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଗୋଟିଏ କାମ କର, ନିଜ ଆତ୍ମା ସେହି କାମରେ ଲଗେଇଦିଅ ଓ ବାକି ସବୁ ଭୁଲିଯାଅ ।

୪-        କୌଣସି ସମସ୍ୟା ଯଦି ତୁମ ସାମ୍ନାରେ ନଆସେ ତେବେ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯିବେ କି ତୁମେ ଭୁଲ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଛ ।

୫-        ଉଠ, ଜାଗ ଓ ଲକ୍ଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିଚାଲ ।

୬-        ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ । ସେହି ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ନିଜ ଜୀବନ ବନାନ୍ତୁ । ଏହା ବିଷୟରେ ଭାବନ୍ତୁ, ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତୁ, ସେହି ଲକ୍ଷ ସହ ବଞ୍ଚନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ ଲକ୍ଷ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପରେ ପୂରଣ ହେବ ।

୭-        ନିଜକୁ ଦୁର୍ବଳ ଭାବିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୁଲ ।

୮-        ସବୁଠୁ ବଡ ଧର୍ମ ହେଲା ନିଜ ସ୍ୱଭାବ ପ୍ରତି ସଚ୍ଚଟ ହେବା । ନିଜ ଉପରେ ଭରସା ରଖ ।

୯-        ଯେଉଁ ନିଆଁ ଆମକୁ ଗରମ ଦେଇଥାଏ, ତାହା ଅମକୁ ନଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରେ । ଏହା ନିଆଁର ଦୋଷ ନୁହେଁ ।

୧୦-     ମସ୍ତିଷ୍କର ଶକ୍ତି ସୂର‌୍ୟ୍ୟର କିରଣ ସହିତ ସମାନ ଅଟେ । ଯେବେ ଏହା କେନ୍ଦ୍ରୀତ ହୁଏ, ଚମକ ଉଠେ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>