<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ଘୋଷଣା, ଦୁଇମାସ ମାଗଣା ରାସନ, ଅଟୋ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ୫ ହଜାର ସହାୟତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/Kejriwals-announcement-two-months-of-free-rations-5000-assistance-to-auto-taxi-drivers-83387
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/Kejriwals-announcement-two-months-of-free-rations-5000-assistance-to-auto-taxi-drivers-83387
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 04 May 2021 11:44:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମଧ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦୁଇମାସର ମାଗଣା ରାସନ ମିଳିବ, ସେହିପରି ଅଟୋ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ୭୨ ଲକ୍ଷ ରାଶନ କାର୍ଡ ଧାରୀ ଏଥିରେ ଉପକୃତ ହେବେ। ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ସମସ୍ତ ଅଟୋ ଚାଳକ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯିବ। ସରକାରଙ୍କ ହିସାବରେ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡ୍ରାଇଭର ଏଥିରେ ଉପକୃତ ହେବେ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇମାସ ମାଗଣାରେ ରାସନ ପାଇବା ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ତାଲାବନ୍ଦ ଦୁଇ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ଆମେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ, ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ହେଲେ ଶୀଘ୍ର ତାଲାବନ୍ଦ ଉଠିଯିବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମହାମାରୀର ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତି ରହିଛି, ଯେଉଁଠି ଯାହାକୁ ସାହାଯ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡୁଛି ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସେ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି।

ଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରତିଦିନ କୋଡ଼ିଏ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଏବଂ ଚାରି ଶହରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଥିବା ଦେଖାଦେଉଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡ଼ିକରେ ଶଯ୍ୟା, ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧାର ଆହୁରି ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶରେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଗ୍ରାଫ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩,୫୭,୨୨୯ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ୩୪୪୯ ମୃତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/The-number-of-corona-infections-in-the-country-is-decliningIn-24-hours-357226-new-infections-were-reported-83384
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/The-number-of-corona-infections-in-the-country-is-decliningIn-24-hours-357226-new-infections-were-reported-83384
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 04 May 2021 10:26:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଗ୍ରାଫ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ନୂତନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ୩,୫୭,୨୨୯ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ୩,୨୦,୨୮୯ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩,୪୪୯ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ଭାରତରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ସକ୍ରିୟ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୫ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଗତକାଲି ୧୬ ଲକ୍ଷ ୬୩ ହଜାର ୭୪୨ ଜଣଙ୍କର ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ମୋଟ ୨୯,୩୩,୧୦,୭୭୯ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି।

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ, ,୫୭,୨୨୯ ନୂତନ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ୩,୪୪୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ଏବଂ ୩,୨୦,୨୮୯ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଦେଶରେ ୧୫,୮୯,୩୨,୯୨୧ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି।

ମେ ୧ରେ ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୦୧,୯୯୩ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ୩୫୨୩ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପ୍ରିଲରେ ମୋଟ ୬୯,୩୬,୦୩୪ ନୂତନ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି।

ମେ ୨ରେ ଦେଶରେ ଆସିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ୩,୯୨,୪୮୮ଟି ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ତେଣୁ ଆଜିର ରିପୋର୍ଟ ଦେଖିଲେ ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଦିଲ୍ଲୀ, ଛତିଶଗଡ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କରୋନାଭାଇରସ ମାମଲାରେ ସ୍ଥିରତାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଲକଡାଉନ ପ୍ରଭାବରେ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ସ୍ଥିରତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୨୪ ଏପ୍ରିଲରେ ୬୫,୪୪୨ ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ ୨୦ ଏପ୍ରିଲରେ ୬୨,୪୧୭ ନୂତନ ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଗତ ୨୪ ଘଂଟା ମଧ୍ୟରେ ୫୦ ହଜାରରୁ କମ ସଂଖ୍ୟକ ସଂକ୍ରମଣ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି।

ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୪ରେ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ୨୫,୨୯୪ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ୭ ଦିନ ପରେ, ମଇ ୨ରେ, ୨୪,୨୫୩ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୦ ହଜାରରୁ କମ ସଂକ୍ରମଣ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି।

ଛତିଶଗଡରେ ୨୯ ଏପ୍ରିଲରେ ୧୫,୫୮୩ ମାମଲା ଏବଂ ୨ମଇରେ ୧୪,୦୮୭ ସଂକ୍ରମଣ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାମ ବିଳାସ ପାଶୱାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି, ପୁଅ ଦଳ ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ଲେଖିଲେ ଭାବାବେଗ ଚିଠି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/Chirag-Paswan-Writes-Heart-Warming-Letter-To-Lok-Janshakti-Party-Leaders-Workers-As-Ramvilas-Admitted-In-ICU-73909
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/Chirag-Paswan-Writes-Heart-Warming-Letter-To-Lok-Janshakti-Party-Leaders-Workers-As-Ramvilas-Admitted-In-ICU-73909
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 21 Sep 2020 10:25:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକ ଜନଶକ୍ତି ପାର୍ଟି (ଏଲଜେପି)ର ସଭାପତି ତଥା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାମ ବିଳାସ ପାଶୱାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ବିଗୁଡୁଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଫୋର୍ଟିସ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୁଅ ଚିରାଗ ପାଶୱାନ ବିହାର ଆସିବା ସମ୍ଭବ ହେଉନଥିବାରୁ ସେ ଦଳର କର୍ମୀ ତଥା ନେତାମାନଙ୍କୁ ଏକ ମାର୍ମିକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ବିହାରରେ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଚିରାଗ ଦଳର ନେତା ତଥା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ ତାଙ୍କ ପିତା ରାମ ବିଳାସଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଲେଖି ଜଣାଇଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ତିନି ସପ୍ତାହ ଧରି ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ବିହାରକୁ ନ ଆସିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସିଟ୍ ବାଣ୍ଟିବା ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କାହା ସହ ଏବାବଦରେ କଥା ହୋଇନାହାଁନ୍ତି।

ଚିରାଗ ପାଶୱାନ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ରାସନ ପାଇବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ନ ହୁଅନ୍ତି ତେଣୁ ତାଙ୍କ ପିତା ରେଗୁଲାର ଚେକଅପ କରାଇନଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲେ। ସେ ଗତ ତିନି ସପ୍ତାହ ଧରି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି।

ଚିରଗ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ବାପାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଦେଖିବା ପରେ ବହୁତ ବିବ୍ରତ ଅନୁଭବ କରୁଛି । ବାପା ମୋତେ ଅନେକ ଥର ପାଟନା ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଆଇସିୟୁରେ ବାପାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।

ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳର ସଭାପତି ଭାବରେ ସେ ନିଜକୁ 'ବିହାର ଫାଷ୍ଟ ବିହାରୀ ଫାଷ୍ଟ'ରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିବାରୁ ସହକର୍ମୀମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତିତ। ମୁଁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିହାରର ଭବିଷ୍ୟତ କିମ୍ବା ଆସନଗୁଡ଼ିକର ସମନ୍ୱୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସହଯୋଗୀ ଦଳମାନଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ହୋଇନାହିଁ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଲଏସିରେ ଚୀନର ଗୁଳିବର୍ଷା, ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କୁ ଉସୁକାଇବାକୁ କରୁଛି ହୀନ ପ୍ରୟାସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/China-on-Monday-tried-to-change-the-status-quo-along-the-Line-of-Actual-Control-73589
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/China-on-Monday-tried-to-change-the-status-quo-along-the-Line-of-Actual-Control-73589
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 08 Sep 2020 11:09:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚୀନ୍ ଗତକାଲି ଲଦାଖରେ ଥିବା ଏଲଏସିରେ ଗୁଳିବର୍ଷା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେବାରୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇଛି ଯେ ସେଠାକାର ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚୀନ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା ​ତେଣୁ ସୈନ୍ୟମାନେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସେ ଭାରତୀୟ ସେନା ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିଛି ।

ଏହାର ଜବାବରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରିଛି ସେଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯେ, ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ସୀମା ପାର ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଗୁଳିଚାଳନା କରିଥିଲା।

ଏଲଏସି ଉପରେ ସେନାବାହିନୀକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ରଖିବା ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ।  ମାତ୍ର ଚୀନ୍ ଆଗକୁ ସୀମା ପାର କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରୁଛି। ତେବେ ଭାରତୀୟ ସେନା କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଲଏସି ଅତିକ୍ରମ କରିନଥିଲେ କିମ୍ବା ସେପରି କୌଣସି ଆପତ୍ତିଜନକ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇନାହିଁ ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର 7ରେ ଚୀନ୍‌ର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ)ର ସୈନ୍ୟମାନେ ଏଲଏସି ଉପରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ନିକଟତର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ବୋଲି ସେନା ଜଣାଇଛି । ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ସୈନିକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇବାରୁ ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ଉପରେ ହଠାତ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ 

ଭାରତୀୟ ସେନା ଜଣାଇଛି ଯେ ପିଏଲ୍ଏ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି ଏବଂ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଭାବେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଉସକାଉଛି । ସାମରିକ, କୂଟନୈତିକ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ସ୍ତରରେ ସେନାକୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି। ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତି ସତ୍ତ୍ବେ ଆମର ସୈନିକମାନେ ପରିପକ୍ୱ ଏବଂ ଦାୟିତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଚରଣ କରିଛନ୍ତି  ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଆମେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ। ତଥାପି ଆମେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ମୂଲ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ଅଖଣ୍ଡତା ଏବଂ ସାର୍ବଭୌମତାତ୍ବ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟସଭା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବୁନି : ପ୍ରଦୀପ୍ତ ନାୟକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Opinion/Politics-Odisha-Leader-pradipta-nayak-reaction-on-giving-rajyasabha-candidate-by-BJP-68510
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Opinion/Politics-Odisha-Leader-pradipta-nayak-reaction-on-giving-rajyasabha-candidate-by-BJP-68510
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 11 Mar 2020 00:31:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଏଯାଏଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିନାହିଁ । ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ତେବେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପ୍ରଦୀପ୍ତ ନାୟକ ।

ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ୪ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ।  ଏନେଇ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପ୍ରଦୀପ୍ତ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମର ସଂଖ୍ୟା ହେଉନି, ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଲଢ଼ିବୁନି । ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ନ ଥିବାରୁ କ’ଣ ପାଇଁ ଲଢ଼େଇ କରିବାକୁ ଯିବୁ, ତେଣୁ ଆମେ ରାଜ୍ୟସଭା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବୁନି ବୋଲି ପ୍ରଦୀପ୍ତ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣାକୁ ନେଇ ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇ ନଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନାମାଙ୍କନ ଭରିବ ପାଇଁ ସଂଖ୍ୟା ଅଛି। ହେଲେ ଜିତିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ଲଢ଼ିକି ଅପଦସ୍ଥ ହେବାକୁ ଆମେ ପସନ୍ଦ କରୁନୁ । କୈାଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ସହ ଆମେ ମିଶିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ବିଜେପି ଦଳ ଏହା ଉପରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତି ନେବା ପରେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦିଆଯିବ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ।

ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲର ଶେଷ ଦିନ ରହିଛି । ଠିକ୍ ସେହିପରି ୧୬ ତାରିଖରେ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ । ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮। ଆବଶ୍ୟକସ୍ଥଳେ ଆଗାମୀ ୨୬ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି। ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           
        </title>
        <link>
           
        </link>
        <guid>
           
        </guid>
        <pubDate>
           
        </pubDate>
        <description>
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           
        </title>
        <link>
           
        </link>
        <guid>
           
        </guid>
        <pubDate>
           
        </pubDate>
        <description>
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           
        </title>
        <link>
           
        </link>
        <guid>
           
        </guid>
        <pubDate>
           
        </pubDate>
        <description>
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           
        </title>
        <link>
           
        </link>
        <guid>
           
        </guid>
        <pubDate>
           
        </pubDate>
        <description>
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           
        </title>
        <link>
           
        </link>
        <guid>
           
        </guid>
        <pubDate>
           
        </pubDate>
        <description>
        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>