<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ସରିବ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ନିର୍ବାଚନ, କିଏ ପାଇବ ଏହି ଆସନ..
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-Odisha-BJP-president-election-to-be-completed-by-December-end-informs-BJP-Odisha-in-charge-Arun-Singh-65303
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-Odisha-BJP-president-election-to-be-completed-by-December-end-informs-BJP-Odisha-in-charge-Arun-Singh-65303
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 00:36:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଜେପିରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର ରହିଛି । ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ନିର୍ବାଚନ । ଏନେଇ ବିଜେପି ପ୍ରଭାରୀ ଅରୁଣ ସିଂ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ନିର୍ବାଚନ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ସରିବ । ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ଓ ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତିଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚିତ କରିବେ । କିଏ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ହେବ ଏବେ ଠାରୁ କହି ହେବନାହିଁ ବୋଲି ବିଜେପିର ବର୍ତ୍ତମାନ ସଭାପତି ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଚଳିତ ମାସରେ ଶେଷ ହେଉଛି । ତେଣୁ ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ବିଜେପି ନୂଆ ସଭାପତି ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ବିଜେପିର ଦଳୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁସାରେ ଦଳ ପୁଣି ଥରେ ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ସଭାପତି ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇପାରେ ଅଥବା ଅନ୍ୟ କୈାଣସି ନେତା ମଧ୍ୟ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇ ପାରନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ବିଜେପି ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଓ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ତେବେ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମିଶନ ୧୨୦ ଠାରୁ ଢେର ପଛରେ ରହିଯାଇଥିଲା ଦଳ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ହେବ ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟର, ଆସନ୍ତା ୧୮ରେ ହେବ ଶିଳାନ୍ୟାସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Education-Odisha-Odisha-govt-to-establish-teacher-cluster-in-Malkangiri-65302
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Education-Odisha-Odisha-govt-to-establish-teacher-cluster-in-Malkangiri-65302
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 00:09:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବା ସହ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ତତ୍ପର ଅଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ । ଏଣିକି ଯିବା ଆସିବାରେ ଶିକ୍ଷକ ସମୟ ନଷ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ । ଏନେଇ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଶିକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁଧାର ପାଇଁ କିଛି ଦିନ ହେବ ସେ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ସ୍କୁଲ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସହ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅନିୟମିତତା ନେଇ କତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ତାଗିଦ୍ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ତେବେ ଏହି ମଧ୍ୟରେ ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା ସ୍ଵାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ସ୍କୁଲ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଓ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ନାନା ସମସ୍ୟା ପରିଲଖିତ କରିଥିଲେ । ତେଣୁ ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଂଚଳରେ ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟର ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୫ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ ।  

ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟର ତିଆରି ହେବ। ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଯିବା ଆସିବାରେ ୬ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗୁଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ରହିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ କ୍ଵାର୍ଟର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଗମନାଗମନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସମୟ ନଷ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ। ଶିକ୍ଷକମାନେ ଯିବା ଆସିବା ନ କରି ସେହି କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ରହିବେ । ଫଳରେ ସେମାନେ ଉଚିତ୍ ସମୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିପାରିବେ। ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍କୁଲ ଉପକୃତ ହେବେ । ଏଥିଲାଗି ୮କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ୧୮ ତାରିଖରେ ଏହି ଶିକ୍ଷକ କ୍ଲଷ୍ଟରର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରାଯିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ CAA ହିଂସା, ଓଡ଼ିଶାରେ ଟ୍ରେନ ବାତିଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/State-Odisha-Train-cancelled-due-to-CAA-Unrest-Situation-in-Westbengal-65301
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/State-Odisha-Train-cancelled-due-to-CAA-Unrest-Situation-in-Westbengal-65301
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 23:21:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନକୁ ନେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହୋଇଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁଁ ରେଳ ଚଳାଚଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଓଡ଼ିଶା ଦେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରୁଟରେ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । 

ଓଡ଼ିଶା ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଏହି ସବୁ ଟ୍ରେନ ବାତିଲ: 

ପୁରୀ-ଚେନ୍ନାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ 

ପୁରୀ- ସଂତ୍ରାଗାଛି ପାସେଞ୍ଜର 

ପୁରୀ-ଖୋର୍ଦ୍ଧା ପାସେଞ୍ଜର

ତିରୁପତିରୁ ତିରୁପତି - ହାୱଡ଼ା ଏକ୍ସପ୍ରେସ 

ଦିଘାରୁ ଦିଘା-ପୁରୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ

ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଇଷ୍ଟକୋଷ୍ଟ

ଚେନ୍ନାଇରୁ କରମଣ୍ଡଳ ଏକ୍ସପ୍ରେସ

ଭାସ୍କୋଡ଼ାଗା- ହାୱଡ଼ା ଅମରାବତୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ବାତିଲ

ସିକନ୍ଦରାବାଦରୁ ସିକନ୍ଦରାବାଦ- ଗୈାହାଟୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ବାତିଲ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ବଦଳିଲା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା' ଦିବସର ତାରିଖ....
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/International-National-Odisha-international-tea-day-may-21-united-nations-on-the-recommendation-of-india-65300
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/International-National-Odisha-international-tea-day-may-21-united-nations-on-the-recommendation-of-india-65300
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 23:00:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଚା' ଦିବସ । ପୂର୍ବରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରେ ପାଳନ ହେଉଥିବା ବିଶ୍ୱ ଚା' ଦିବସକୁ ଭାରତର ସୁପାରିଶକ୍ରମେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମହାସଭା ମେ ୨୧କୁ ବିଶ୍ୱ ଚା' ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । 

୪ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷ ସଂଗଠନ ସମୟରେ ସରକାରୀ ସମୂହ ବୈଠକରେ  ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ କେତକ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖକୁ ଚା ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଉଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା' ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମହାସଭା ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଧିସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ବିଶ୍ୱର ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଚା'ର ଯୋଗଦାନ ସମ୍ପର୍କରେ ସାରା ଦୁନିଆକୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବାକୁ ଚାହିଁଛନ୍ତି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ୨୦୩୦ରେ ଦେଶର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକାଶ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରା କରାଯାଇପାରିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୫କୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ଭାରତ, ନେପାଳ, ବାଂଲାଦେଶ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଜଂଜାନିଆ ଓ ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ଦିବସକୁ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ଚା ଉତ୍ପାଦନ ଭଲ ହେଉଥିବାରୁ ମେ ୨୧କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ଦର୍ଶଯାଇଛି । 

ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମହାସଭା ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଛି ଯେ, ମେ ୨୧କୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା' ଦିବସ ଘୋଷିତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚା' ଉତ୍ପାଦନ ଓ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେବ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାମୀଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଯୋଜଗାରର ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୋତ ହେବ । ଏହା ସହ ସଂଯୁକ୍ତ ମହାସଭାରେ ଚା'ର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । 

ପ୍ରତିବର୍ଷ ମେ ୨୧କୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚା' ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଓ ଅନ୍ତୀରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଓ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ସଂଗଠନକୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବ ଯାହା ଗାଁଗହଳିରେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରିପାରିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏକତରଫା ପ୍ରେମ ବିଫଳର କରୁଣ ପରିଣତି, ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା କଲା ଯୁବକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Crime-Odisha-youth-killed-girl-for-one-sided-love-in-khurda-65299
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Crime-Odisha-youth-killed-girl-for-one-sided-love-in-khurda-65299
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 22:22:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବାଲୁଗାଁରେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା । ଏକ ତରଫା ପ୍ରେମକୁ ଏପରି ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । 

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ବାଲୁଗାଁସ୍ଥିତ ଗଙ୍ଗନଗରରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବହୁଦିନ ହେବ ରାସ୍ତାଘାଟରେ ପ୍ରେମ ନିବେଦନ କରୁ ହଇରାଣ କରୁଥିଲେ । ତେବେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ସେହି ଯୁବକଜଣକ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଘର ଭିତରେ ପଶି ତାଙ୍କୁ ପୁଣି ପ୍ରେମ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ । ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଛାତ୍ରୀଜଣକ ତାଙ୍କ କଥାରେ ରାଜି ନ ହେବାରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଗଳାକାଟି ଦେଇଥିଲେ । ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ଅବସ୍ଥାରେ ପରିବାର ଲୋକେ ଦେଖି ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମେଡିକାଲକୁ ନେଇଥିଲେ । ମେଡିକାଲରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । 

ପ୍ରେମରେ ବିଫଳ ହେବାରୁ ଜଣେ ହତାଶିଆ ପ୍ରେମିକ ଏପରି କାଣ୍ଡ ଘଟାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଖବର ପାଇ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଂଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ସାଇଣ୍ଟିଫିକ ଟିମ ସହ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଏସପି ଅଜୟ ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି । ଗତକାଲି ଠାରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପ୍ରେମିକକୁ ବାଲୁଗାଁ ବୋଲିସ ଅଟକ ରଖିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁଣି ଗଜରାଜଙ୍କ ଉତ୍ପାତ: ଘର ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କଲେ ହାତୀପଲ, ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/State-Odisha-Elephant-Entered-into-Village-65298
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/State-Odisha-Elephant-Entered-into-Village-65298
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 21:51:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ପୁଣି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । କେଉଁଠି ହାତୀପଲ ଘର ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି ତ କେଉଁଠି ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଦନ୍ତାହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଢେଙ୍କାନାଳରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । 

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା କରଞ୍ଜିଆ ରେଞ୍ଜରେ ପୁଣି ୨୨ଟିକିଆ ହାତୀପଲଙ୍କ ଉତ୍ପାତ ଜାରି ରହିଛି । ୨୨ଟିକିଆ ହାତୀପଲ ଦୁଧିଆଳି ରେଞ୍ଜ ଶୁଣ୍ଢିବିଲା ଗାଁରେ ପଶି ଘର ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ବିଲରେ ପଶି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି । ହାତୀପଲଙ୍କ ଉତ୍ପାତ ଦେଖି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡ଼ିଛିନ୍ତି । 

ସେହିପରି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଗୋଡ଼ା ଗାଁରେ କିଛି ଦିନ ହେବ ହାତୀପଲଙ୍କ ଚଳପ୍ରଚଳ ଲାଗି ରହିଥିଲା । ତେବେ ଆଜି ହାତୀପଲ ଗାଁରେ ପଶି ଉତ୍ପାତ କରିବା ସହ ବ୍ୟାପକ ପନିପରିବା ଚାଷ ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଢେଙ୍କାନାଳ ମହାବୀର ରୋଡ଼ ରେଞ୍ଜ ଦମୋଳ ଗାଁରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା ଦନ୍ତାହାତୀ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ହିଁ ବୃଦ୍ଧା ବୁଧେଇ ବେହେରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିରିୟାନୀ ବିକିବାରୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ ଦଳିତ ଯୁବକ, ମାମଲା ରୁଜୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Crime-Greater-Noida-video-viral-biryani-seller-dalit-youth-beaten-up-police-registered-65297
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Crime-Greater-Noida-video-viral-biryani-seller-dalit-youth-beaten-up-police-registered-65297
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 21:12:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଉପକଣ୍ଠ ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖେଡା ମହମ୍ମଦାବାଦ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଦଳିତ ଯୁବକ ବିରିୟାନି ବିକ୍ରି କରି ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ଖାଇଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଦଳିତ ଯୁବକଙ୍କୁ ଜାତି ସୂଚକ ବାକ୍ୟ କହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ମାଡ଼ ମାରି ଲହୁଲୁହାଣ କରିଛନ୍ତି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏସଂପର୍କିତ ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ପୋଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛି । 

ପୋଲିସ କହିବା ଅନୁସାରେ ପୀଡ଼ିତ ଯୁବକଙ୍କ ବୟାନ ଅନୁଯାୟୀ ୪ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି । ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଘଟଣା ସହିତ ସଂପୃକ୍ତ ୩ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କର ପରିଚୟ ମିଳିଛି । ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଗିରଫ ହେବେ ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜମାଇକାର ଟୋନୀ-ଆନ ସିଂହ ହେଲେ ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ-୨୦୧୯
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/International-Jamaicas-Toni-Ann-Singh-crowned-Miss-World-2019-Indias-Suman-Rao-2nd-runner-up-65296
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/International-Jamaicas-Toni-Ann-Singh-crowned-Miss-World-2019-Indias-Suman-Rao-2nd-runner-up-65296
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 20:44:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲଣ୍ଡନ, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜମାଇକାର ଟୋନୀ-ଆନ ସିଂହ ଶନିବାର ୬୯ତମ ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଛନ୍ତି । ସେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଓ ଭାରତର ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ପଛରେ ହରାଇ ବିଶ୍ୱ ବିଜୟିନୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତର ସୁମନ ରାଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ରନର-ଅପ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଓଫେଲି ମେଜିନୋ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । 

୨୩ ବର୍ଷୀୟ ସିଂହ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫ୍ଲୋରିଡା ଷ୍ଟେଟ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ଡାକ୍ତରୀ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି । ମିସ ୱାଲ୍ଡ ୱେବସାଇଟରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଟୋନୀ-ଆନ ପୂର୍ବରୁ କାରବିୟାନ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିଲେ । ସିଂହ ହେଉଛନ୍ତି ଜମାଇକାର ୪ର୍ଥ ମହିଳା, ଯେ କି ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିପାରିଛନ୍ତି । ସମୟ ମିଳିଲେ ସେ ଗୀତ ଗାଇବା, ରୋଷେଇ କରିଥାନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ସତ ହେବାର ମା’ଙ୍କ ଭୂମିକା ଥିଲା । ଶେଷଥର ପାଇଁ ଜମାଇକାରୁ ୧୯୯୩ରେ ଲିସା ହାନ୍ନା ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ । 

ଭାରତର ଝିଅ ସୁମନ ରାଓ(୨୧ ବର୍ଷ)ଙ୍କ ଘର ହେଉଛି ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁର । ସେ ଏବେ ମୁମ୍ବାଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆକାଉଣ୍ଟେସିରେ କ୍ୟାରିୟର ଗଢୁଛନ୍ତି । ସେ ଜଣେ ଭଲ କଥକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ । ପୂର୍ବରୁ ସେ ୨୦୧୯ ଫେମିନା ମିସ ଇଣ୍ଡିଆ-୨୦୧୯ ଟାଇଟଲ ଜିତିଥିଲେ । ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ ୨୦୧୭ରେ ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ ମୁକୁଟର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି କାମକୁ ମାନୁଷୀ ଚିଲର କରିଥିଲେ । ବର୍ଷ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚୋପ୍ରା ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ ହୋଇଥିଲେ । 

ବିଶ୍ୱ ସୁନ୍ଦରୀ ୨୦୧୯ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଲଣ୍ଡନରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ବ୍ରିଟିଶ ବ୍ରୋଡକାଷ୍ଟର ପିରସ ମୋର୍ଗାନ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଜଜ ଥିଲେ । ମୋର୍ଗାନ ସୁନ୍ଦରୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟୁଇଟ କରି ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମରଣ ଅନଶନର ୧୩ତମ ଦିନରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମହିଳା ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଅସୁସ୍ଥ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Nation-Delhi-Commission-for-Women-Chief-Swati-Malival-admitted-to-hospital-after-strike-Delhi-65295
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Nation-Delhi-Commission-for-Women-Chief-Swati-Malival-admitted-to-hospital-after-strike-Delhi-65295
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 20:13:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦୁଷ୍କର୍ମର ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଫାଶୀ ଦାବିକୁ ନେଇ ବିଗତ ୧୩ ଦିନ ହେବ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ମହିଳା ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସ୍ୱାତୀ ମାଲିୱାଲ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥାବସ୍ଥା ବିଗିଡ଼ିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଶନିବାର ଠାରୁ ସେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ । ନିୟମିତ ଭାବେ ଭୋକରେ ରହି ସ୍ୱାତୀଙ୍କର ଓଜନ ୮ କିଲୋ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ସେ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ସ୍ୱାତିଙ୍କ ଦାବି ଯେ, ଦୁଷ୍କର୍ମରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଦୋଷୀଙ୍କୁ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଉ । 

ଦିଲ୍ଲୀ ମହିଳା ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସ୍ୱାତି ମାଲିୱାଲଙ୍କୁ ଲୋକନାୟକ ଜୟପ୍ରକାଶ ନାରାୟଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ମେଡିକାଲ ଯାଞ୍ଚରେ ସ୍ୱାତିଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ୯୨/୭୦, ସୁଗର ୬୭, ଓଜନ ୫୭ କିଲୋ ଓ ପଲ୍ସ ୯୦ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ତେଲେଙ୍ଗାନାର ରାଜଧାନୀ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଜଣେ ମହିଳା ପଶୁଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ପରେ ଉନ୍ନାଓ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ନିଆଁ ଲଗାଇ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ସ୍ୱାତି ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳା ସୁରକ୍ଷାକୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରି ଅନଶନ କରିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଫାଶୀ ମିଳୁ ବୋଲି ଦାବି କରିଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ବାରାକପୁରରେ ବିଜେପି ସାଂସଦଙ୍କ କାରକୁ ଇଟାରେ ଆକ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-Crime-Nation-BJP-MP-from-Barrackpore-Arjun-Singh-attacked-with-bricks-and-then-a-bomb-65294
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-Crime-Nation-BJP-MP-from-Barrackpore-Arjun-Singh-attacked-with-bricks-and-then-a-bomb-65294
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Dec 2019 19:30:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋଲକାତା, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି)ର ଜଣେ ସାଂସଦଙ୍କ କାରକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଶନିବାର ରାତି ଇଟାରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଖବର ଅନୁସାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବାରାକପୁର ସାଂସଦ ଅର୍ଜୁନ ସିଂହ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ତାଙ୍କର କାରକୁ ଇଟାରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ସାଂସଦଙ୍କର କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । 

ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ସାଂସଦ ଅର୍ଜୁନ ସିଂହ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି, ସେ ଯେତେବେଳେ କନକିନାରା ଠାରୁ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ତାଙ୍କ କାରକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଇଟାରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ସେହିପରି ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କାର ଉପରକୁ ବୋମା ଫିଙ୍ଗିଥିବା ବେଳେ ଏହା କାର ନିକଟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଲାଗୁ କରାଯିବା ଦରକାର ବୋଲି ସାଂସଦ ଶ୍ରୀ ଅର୍ଜୁନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।  

ସାଂସଦ ଅର୍ଜୁନ ସିଂହ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେବା ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ବରଂ ସେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ଗତ ମେ’ ୬ ତାରିଖରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୋହନପୁର ଆସନର ବାହାରେ ତାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ସେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରିୟ ମୁଲ୍ଲିକ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ । 

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>