<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଅଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ୫ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ! ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ଠାରେ ପିଟିସନ ଦାୟର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-5-BJD-MLA-may-be-disqualified-50486
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-5-BJD-MLA-may-be-disqualified-50486
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Mar 2019 23:41:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦଳ ବଦଳ ଯୋଗୁଁ ବିଜେଡିର ୫ ବିଧାୟକଙ୍କ ସଭ୍ୟ ପଦ ରଦ୍ଦ ହୋଇପାରେ। ଏହି ବିଧାୟକଙ୍କ ସଭ୍ୟ ପଦ ରଦ୍ଦ ପାଇଁ  ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ପାଖରେ ସରକାରୀ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ଅମର ଶତପଥୀ ପିଟିସନ ଦାୟର କରିଛନ୍ତି। 

ଯେଉଁ ୫ ବିଜେଡି ବିଧାୟକଙ୍କ ସଭ୍ୟ ପଦ ରଦ୍ଦ ହେବ ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଆସିକା ବିଧାୟକ ଦେବରାଜ ସାହୁ, ନୀଳଗିରି ବିଧାୟକ ସୁକାନ୍ତ ନାୟକ, ଦଶପଲ୍ଲାର ବିଧାୟକ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ, ମୋହନାର ବିଧାୟିକା ବାସନ୍ତି ମଲ୍ଲିକ ଓ ଗୁଣପୁର ବିଧାୟକ ତ୍ରିନାଥ ଗମାଙ୍ଗ। ଏହି ସବୁ ବିଧାୟକ ଟିକେଟ୍ ନପାଇବାରୁ ବିଜେଡ଼ି ଛାଡ଼ିଥିଲେ। ଏଥିରୁ ଦେବରାଜ ସାହୁ, ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ, ବିଧାୟିକା ବାସନ୍ତି ମଲ୍ଲିକ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସଭ୍ୟ  ପଦ ରଦ୍ଦ ଦାବି ପିଟିସନକୁ ନେଇ ବାଚସ୍ପତି ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରୟାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଉପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉଦଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚରେ ଆରସିବିକୁ ୭ ଓ୍ଵିକେଟରେ ହରାଇ ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କଲା ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Sports-cricket-odisha-CSK-Defeat-RCB-by-7-wickets-in-IPL-50485
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Sports-cricket-odisha-CSK-Defeat-RCB-by-7-wickets-in-IPL-50485
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Mar 2019 23:23:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବୋଲରଙ୍କ ଦମରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍(ଆଇପିଏଲ)ର  ଦ୍ଵାଦଶ ସଂସ୍କରଣର  ଉଦଘାଟନୀ ଲୋ ସ୍କୋରିଂ ମ୍ୟାଚରେ ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚମ୍ପିଆନ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁକୁ ୭ ଓ୍ଵିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏହି ବିଜୟ ସହିତ ଧୋନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵାଧୀନ ଚେନ୍ନାଇ ଦଳ ନିଜର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଟସ୍ ହାରି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ବ୍ୟାଟିଂ  ବିପର୍ଯ୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ  ହୋଇ ୧୭.୧ ଓଭରରେ ୭୦ ରନରେ ଅଲଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ କେବଳ ଦୁଇ ଅଙ୍କ ସ୍ପର୍ଶ କରି ୨୯ ରନ କରିଥିଲେ। ଜବାବରେ ଚେନ୍ନାଇ ୧୭.୪ ଓଭରରେ ୨ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଅମ୍ବତି ରାୟୁଡୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮ରନ କରିଥିଲେ। ୨୦ ରନ ଦେଇ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇ ଦଳର ବିଜୟରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନିଭାଇଥିବା ହରଭଜନ ସିଂହ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ ଦ ମ୍ୟାଚ୍ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଲାଗୁଥିଲା ଚେନ୍ନାଇ ୭୧ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ସହଜରେ ହାସଲ କରିନେବ। ମାତ୍ର ଦଳକୁ ବିଜୟ ପାଇଁ ୧୮ ଓଭର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା କରିଥିବା ଚେନ୍ନାଇ ତୃତୀୟ ଓଭରରେ ୮ ରନରେ ପ୍ରଥମ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ଭାବେ ସେନ ଓ୍ଵାଟସନ(୦)ଙ୍କ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଅମ୍ଵତି ରାୟୁଡୁ ଓ ସୁରେଶ ରୈନା ଦ୍ଵିତୀୟ ଓ୍ଵିକେଟରେ ୩୨ ରନ ଯୋଡିଥିଲେ। ୪୦ ରନ ସ୍କୋରରେ ରୈନା ୧୯ ରନ କରି ବିଦାୟ ନେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅମ୍ବତି ରାୟୁଡୁ ୨୮ ରନ କରି ସିରାଜଙ୍କ ବଲରେ ଆଉଟ୍ ହୋଇ ପାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ କେଦାର ଯାଦବ(୧୩) ଓ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡ଼େଜା(୬) ୧୭.୪ ଓଭରରେ ଦଳକୁ ବିଜୟୀ କରାଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ନିଜ ଘରୋଇ ମାଟିରେ ସିଏସକେ ସହଜ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି।

ଆରସିବି ପକ୍ଷରୁ ୟୁଜୁବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ, ମୋଇନ ଅଲ୍ଲୀ, ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ମିଳିଛି।

ଟସ୍ ହାରି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ବ୍ୟାଟିଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। ୧୬ ରନରେ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟଙ୍କୁ ହରାଇବା ପରେ ଦଳ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲା। ଇମ୍ରାନ ତାହିର ଓ ହରଭଜନ ସିଂହ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୩ଟି ଲେଖାଏଁ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ବ୍ୟାଟିଂ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ଆରସିବି ପକ୍ଷରୁ ପାର୍ଥିବ ପଟେଲଙ୍କୁ ବାଦ୍ ଦେଲେ ଅନ୍ୟ କେହି ବ୍ୟାଟସ୍ୟାନ ଦୁଇ ଅଙ୍କ ସ୍ପର୍ଶ କରି ପାରିନଥିଲେ। ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ ସର୍ବାଧିକ  ୨୯ ରନର ପାଳି ଖେଳିଥିଲେ। ଦଳ ୧୭.୧ ଓଭରେ ୭୦ ରନରେ ଅଲଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲା। ଅଧିନାୟକ କୋହଲି ୬ ରନ କରିଥିଲେ। ମୋଇନ ଅଲ୍ଲୀ ୯, ଷ୍ଟାର ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସ ୯, ଆଇପିଏଲରେ ପଦାର୍ପଣ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିବା ସିମରନ ହେଟମାୟର ୦, କୋଲିନ ଡି ଗ୍ରାଣ୍ଡହୋମ ୪ ରନ କରିଥିଲେ।

ଚେନ୍ନାଇ ପକ୍ଷରୁ ଇମ୍ରାନ ତାହିର ୯ ରନ ଦେଇ ୩, ହରଭଜନ ସିଂହ ୨୦ ରନ ଦେଇ ୩ଟି ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ। ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡ଼େଜା ୨ ଓ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ ଗୋଟିଏ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଂଗ୍ରେସରେ ସାମିଲ ହେଲେ ହରିୟାଣୀ ଡ୍ୟାନ୍ସର ସପନା ଚୌଧୁରୀ, ହେମା ମାଳିନୀଙ୍କୁ ଦେବେ ଟକ୍କର !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-Hariyanvi-dancer-sapna-chaudhary-join-congress-contest-election-from-mathura-seat-50484
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-Hariyanvi-dancer-sapna-chaudhary-join-congress-contest-election-from-mathura-seat-50484
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Mar 2019 22:32:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ହରିୟାଣା ସିଙ୍ଗର ଓ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଡ୍ୟାନ୍ସର ସପନା ଚୌଧୁରୀ ଶନିବାର କଂଗ୍ରେସରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ପ୍ରଦେଶ ସଂଗଠନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ରାଠି ଦିଲ୍ଲୀରେ ରାଜ ବବ୍ବରଙ୍କ ବାସଭବନରେ ସପନାଙ୍କୁ ପାର୍ଟିର ସଦସ୍ୟତା ଗ୍ରହଣ କରାଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଏବେ ତାଙ୍କୁ ମଥୁରା ଲୋକସଭା ସିଟରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେମା ମାଳିନୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇପାରେ।

ସପନା ଏବେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି। ଗତ ଦିନରେ ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଥିଲା। ସେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୬ରେ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରି ପାରନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସପନାଙ୍କ  ୟୁପି ଓ ବିହାରରେ ମଧ୍ୟ ଜବରଦସ୍ତ ଫ୍ୟାନ ଫୋଲୋଇଙ୍ଗ ଅଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଦେଖି କଂଗ୍ରେସ ସପନାଙ୍କୁ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ। ଏମିତି ହେଲେ ମଥୁରାରେ ବିଜେପିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେମା ମାଳିନୀଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ସପନାଙ୍କୁ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଯାଇପାରେ।

କିଏ ସପନା ଚୌଧୁରୀ

୧୨ ବର୍ଷ ବସୟରେ ପିତାଙ୍କୁ ହରାଇବା ପରେ ସପନା ଚୌଧୁରୀ ସଂଘର୍ଷ କରି ନିଜ ଦମରେ ପରିବାରରକୁ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ହରିୟାଣାର ରୋହତକରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସପନାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଗୀତ ରାତାରାତି  ଷ୍ଟାର କରି ଦେଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଗୀତ ‘ସଲିଡ୍ ବଡି’ ବଳରେ ହରିୟାଣା କିଛି ଦିନରେ କେବଳ  ହରିୟାଣା ନୁହେଁ ବରଂ ୟୁପି, ରାଜସ୍ଥାନ, ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ପଞ୍ଜାବରେ ତାଙ୍କୁ ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲା। ସପନାଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୯୯୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୫ରେ ରୋହତକର ଏକ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରରେ ହୋଇଥିଲା। ପିତା ରୋହତକରେ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରୁଥିଲେ। 

ପିତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ମା ନଳିନୀ ଚୌଧୁରୀ ଓ ଭାଇ-ଭଉଣୀଙ୍କ ଦାୟିତ୍ଵ ସପନାଙ୍କ କାନ୍ଧ ଉପରକୁ ଚାଲି ଆସିଥିଲା। ଗୀତ ଓ ନାଚକୁ ସେ ନିଜର କେବଳ କ୍ୟାରିୟର କରିନଥିଲେ ବରଂ ସେହି ଦମରେ ପୂରା ପରିବାରର ଭୋରଣ ପୋଷଣ କରିଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରତ୍ୟୁଷା, ସୁବାଷ ଓ ପୀତାମ୍ବରଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନୂତନ ଦାୟିତ୍ଵ, ଉପସଭାପତି ଭାବେ ହେଲେ ନିଯୁକ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-Pratyusha-Subash-Pitambar-appointed-as-a--state-bjp-vice-president-50483
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-Pratyusha-Subash-Pitambar-appointed-as-a--state-bjp-vice-president-50483
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Mar 2019 22:22:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

କନ୍ଧମାଳ ସାଂସଦ ପ୍ରତ୍ୟୁଷା ରାଜେଶ୍ଵରୀ ଦଳରେ ମିଶିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି(ବିଜେପି) ରାଜ୍ୟର ତିନି ଜଣ ନେତାଙ୍କୁ ନୂତନ ଦାୟିତ୍ଵ ଦେଇଛି। ଦଳ ପ୍ରତ୍ୟୁଷା ରାଜେଶ୍ଵରୀ, ସୁବାଷ ଚୌହାନ ଓ ପୀତାମ୍ବର ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି। ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜ୍ ଜାରି କରି ବିଜେପି ଶନିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସାଂଗଠନିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଧିକ କ୍ରିୟାଶୀଳ କରିବା ପାଇଁ କନ୍ଧମାଳ ସାଂସଦ ପ୍ରତ୍ୟୁଷା ରାଜେଶ୍ଵରୀ ସିଂହ, ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ସୁବାଷ ଚୌହାନ  ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବି ଓ ରାଜ୍ୟ ମୁଖପାତ୍ର ପୀତାମ୍ବର ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଉପ ସଭାପତି ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରେସ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ମୁଖପାତ୍ର ଗୋଲକ ମହାପାତ୍ର।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଏହାର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତ୍ୟୁଷା ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଦଳ ଅନ୍ୟ ଦାୟିତ୍ଵ ଦେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ଦଳରେ ମିଶିବାର କେଇ ଘଣ୍ଟା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଉପସଭାପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପରି ସୁବାଷ ଚୌହାନ ବରଗଡ଼ ଲୋକସଭାର ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଥିଲେ। ମାତ୍ର ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସୁରେଶ ପୂଜାରୀଙ୍କୁ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା। ଟିକେଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ପରେ ସୁବାଷ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିବା କୁହାଯାଉଥିଲା। ମାତ୍ର ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ପ୍ରତ୍ୟୁଷାଙ୍କ ସହିତ ସୁବାଷଙ୍କୁ ଉପସଭାପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ସେହି ଭଳି ମୁଖପାତ୍ର ପୀତାମ୍ବର ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ବିଜେଡି ଛାଡି ପ୍ରତ୍ୟୁଷା ରାଜେଶ୍ଵରୀ ସିଂହ ଆଜି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ସେ କନ୍ଧମାଳରୁ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ, ମାତ୍ର ସେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ନାହଁ  ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମିଳିଲାନି ଟିକେଟ୍, କଂଗ୍ରେସ ଭବନରେ ସମର୍ଥକଙ୍କ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, କଲେ ବ୍ୟାପକ ଭଙ୍ଗାରୁଜା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-party-supporter-rebel-in-congress-bhawan-saturday-and-broke-the-garmeg-50482
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-party-supporter-rebel-in-congress-bhawan-saturday-and-broke-the-garmeg-50482
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Mar 2019 21:30:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଟିକେଟ୍ ବଣ୍ଟନ ନେଇ କଂଗ୍ରେସରେ ଅସନ୍ତୋଷ ତୀବ୍ରତର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟା ୟରେ ୨ ଲୋକସଭା ଏବଂ ୫୪ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଆଜି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା ପରେ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଜାଗାରେ ଦଳୀୟ ଅସନ୍ତୋଷ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଭବନରେ ଘଟିଛି  ତୁମୁଳ କାଣ୍ଡ। ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ରାଜ୍ୟ କାର୍ୟ୍ୟା ଳୟରେ ବ୍ୟାପକ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଛନ୍ତି ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସମର୍ଥକ। ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଏକ୍ରାମ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଟିକେଟ୍ ନମିଳିବାରୁ ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶେଖ୍ ଅମିର ମହମ୍ମଦଙ୍କ ସମର୍ଥକ କଂଗ୍ରେସ ଭବନରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଛନ୍ତି। 

ଆଜି କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷିତ ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟା ୟ ପ୍ରାର୍ଥି ତାଲିକାରେ ଭୁବନେଶ୍ଵର ଏକ୍ରାମରୁ ରଶ୍ମି ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ମିଳିଛି। ଫଳରେ ଟିକେଟ୍ ପାଇଁ ଆଶା ରଖିଥିବା ଶେଖ୍ ଅମିର ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ ଏହା ଝଟକା ଲାଗିଛି। ରଶ୍ମିଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀତ୍ଵକୁ ବିରୋଧ କରି ଅମିରଙ୍କ ସମର୍ଥକ ବାଇକ୍ ରାଲିରେ ଆସି ପ୍ରଥମେ ଦଳୀୟ କାର୍ୟ୍ୟା ଳୟରେ ତାଲା ମାରି ବସିଥିଲେ। ପରେ ଭିତରକୁ ପଶି ବ୍ୟାପକ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର, ଚେୟାର ଟେବୁଲ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆସବାବ ଭାଙ୍ଗି ରୁଜି ଯାଇଛି। 

ସମର୍ଥକଙ୍କ କହିବା କଥା ଦୀର୍ଘ ୧୨ ବର୍ଷ ଧରି ଅମିର ଭାଇ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଖଟି ଆସୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ନଦିଆଯାଇ ଅଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରଶ୍ମି ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ମିଳିଛି। ତେଣୁ ଅମିର ଭାଇଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦେବାକୁ ସମର୍ଥକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେପିର ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ତାଲିକା: ଛଅ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ୪୮ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା, ହମୀରପୁରରୁ ଲଢିବେ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/politics-odisha--Lok-Sabha-Election-2019-BJP-Announces-Fifth-List-Of-Candidates-50481
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/politics-odisha--Lok-Sabha-Election-2019-BJP-Announces-Fifth-List-Of-Candidates-50481
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Mar 2019 23:38:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ 2019 ପାଇଁ ବିଜେପି ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନିଜର ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଜାରି କରିଛି । କମିଟିର ମହାସଚିବ ଜେପି ନଡ୍ଡା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପାଞ୍ଚମ ସୂଚୀ ପାଇଁ ୪୮ ପ୍ରର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଝାରଖଣ୍ଡ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜରାଟ, ଗୋଆ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପ୍ରାର୍ଥୀ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ଜେପି ନଡ୍ଡା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପଞ୍ଚଟି ସୂଚୀ ଜାରି କରିସାରିଛି ଏବଂ 286 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରିଛି । 

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର 15ଟି ଆସନ, ଝାରଖଣ୍ଡରୁ 10, ଗୁଜରାଟରୁ 15, ହିମାଚଳରୁ 4, କର୍ଣ୍ଣାଟକ 2 ଏବଂ ଗୋଆର 2ଟି ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି ବିଜେପି ।  

ବରିଷ୍ଠ ନେତା ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମୁରେନାରୁ 2019ର ନିର୍ବାଚନ ରଣକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ଦଳ । ସେହିପରି ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ହମୀରପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳିରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେନି ପ୍ରତ୍ୟୁଷା, କହିଲେ ବିଜେଡିରେ ପାଣ୍ଡିଆନ ସର୍ବେସର୍ବା, ୨/୪ ଜଣ ଟିକେଟ୍ ସ୍ଥିର କରନ୍ତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-I-am-not-contested-in-general-electionsays-pratyusha-rajeswari-singh-50480
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-I-am-not-contested-in-general-electionsays-pratyusha-rajeswari-singh-50480
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Mar 2019 21:34:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଟିକେଟ୍ ନମିଳିବାରୁ ବିଜେଡି ଛାଡ଼ି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା କନ୍ଧମାଳ ସାଂସଦ ପ୍ରତ୍ୟୁଷା ରାଜେଶ୍ଵରୀ  ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେବା ପରେ କନ୍ଧମାଳରୁ ସେ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ ଯେଉଁ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ଲାଗି ରହିଥିଲା ସେଥିରେ ଅବସାନ ଘଟିଛି। ଏବେ ବିଜେପିକୁ ଏହି ଆସନରେ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ନିର୍ବାଚନ ନଲଢିବା ଘୋଷଣା କରିବା ସହିତ ବିଜେଡିର ଟିକେଟ୍ ବଣ୍ଟନ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ପ୍ରତ୍ୟୁଷା ଆଜି ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଦଳର ନେତା କନକ ବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହ ଦେଓଙ୍କ ବାସ ଭବନରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପସଭାପତି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା, ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡା, କନକ ବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହଦେଓଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ପ୍ରତ୍ୟୁଷା କନ୍ଧମାଳ ଲୋକସଭାରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢି ପାରନ୍ତି। ମାତ୍ର ସେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ସେ  ବିଜେଡି ଟିକେଟ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନୂଆ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଜେଡିରେ ୨/୪ ଜଣ ଲୋକ ଟିକେଟ୍ ଦେବା ନଦେବା ସ୍ଥିର କରନ୍ତି। ଏଠାରେ କାମ ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ। ଯଦି କାମ ଦେଖି ଟିକେଟ୍ ମିଳୁଥାନ୍ତା, ତେବେ ମୋ ଟିକେଟ୍ ପକ୍କା ଥିଲା।  ସର୍ଭେ ଓ  ଡିଆଇବି ରିପୋର୍ଟରେ ମୋ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୋର କାମ ଭଲ ଥିଲା। ଟିକେଟ୍ ମିଳୁନାହିଁ ବୋଲି କେହି ମଧ୍ୟ ଜଣେଇ ନଥିଲେ।  କିଛି ନଜଣାଇ ଟିକେଟ୍ କାଟି ଦଲେ। ମାତ୍ର କେହି ଜଣେ ଫୋନ କରି ପାଣ୍ଡିଆନ ସାରଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ କହିଥିଲେ ବୋଲି ପ୍ରତ୍ୟୁଷା କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କୁ ଭେଟି ଲୋକସଭା ଟିକେଟ୍ ନୁହଁ ରାଜ୍ୟସଭା ନେଇ କଥା ହୁଅ। ସେ ହିଁ ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, କନ୍ଧମାଳର ଲୋକସଭାରୁ ତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ନମିଳିବା ଏବଂ ପରେ ଅନ୍ୟ ଆସନରୁ ଟିକେଟ୍ ନଦେବା କାରଣରୁ ସେ ବିଜେଡିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଅଚ୍ୟୁତ୍ ସାମନ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ  କରିଛି। ବିଜେଡି ଛାଡି ଆଜି ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାହୁଲଙ୍କୁ ବିଜେପିର ପ୍ରଶ୍ନ ବାଣ:୫୫ ଲକ୍ଷର ସମ୍ପତ୍ତି ୯ କୋଟି ହେଲା କେମିତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/politics-odisha-ravi-shankar-prasad-pc-rahul-gandhi-income-model-50479
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/politics-odisha-ravi-shankar-prasad-pc-rahul-gandhi-income-model-50479
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Mar 2019 21:08:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଜେତେ ପାଖେଇ ଆସୁଛି, ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ସେତେ ଅଧିକ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରଥମେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପୂର୍ବ ସିଏମ ବିଏସ ୟେଦିୟୁରେପ୍ପା ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି । ଏବେ ବିଜେପି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପଟାନା ସାହିବରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ତାଙ୍କ ଆୟର କେଉଁଠାରୁ ହେଉଛି ସେ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କୁହନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି 2004ରେ 55 ଲକ୍ଷ ଥିଲା, ତାହା 2014ରେ ବଢି 9 କୋଟି କିପରି ହୋଇଗଲା । 

ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଯେବେଠାରୁ ରାଜନୀତିକୁ ଆସିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କର ଆୟ କେବଳ ସାଂସଦଙ୍କ ଦରମାରୁ ହେଉଛି. ଏହାଛଡା ତାଙ୍କ ଆୟର ଅନ୍ୟ ଉତ୍ସ ନାହିଁ । ସେ 2004ର ସତ୍ୟପାଠରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି 55 ଲକ୍ଷ 38 ହଜାର ଟଙ୍କା ଥିବା ଦର୍ଶାଇଥିଲେ, ତାହା 2014ରେ 9 କୋଟି କେମିତି  ହେଲା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । 2004ରୁ 2009 ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ଆୟ ଦୁଇ କୋଟି ହୋଇଥିଲା । ସେହିପରି 2014ରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି 9 କୋଟି ହୋଇଗଲା । ରବିଶଙ୍କର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ 55 ଲକ୍ଷରୁ ବଢି ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି 9କୋଟି ହେଲା କିପରି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେଡିର ୪୦ ଜଣିଆ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ ଘୋଷିତ, ନବୀନଙ୍କ ସହିତ ଅନୁଭବ, ଅରିନ୍ଦମ ସାମିଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-BJD-declared-40-star-campaigner-list-50478
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-BJD-declared-40-star-campaigner-list-50478
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Mar 2019 20:27:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଶାସକ ବିଜେଡି, ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା ଜାରି ରହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପିର ୪୦ ଜଣିଆ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ ଘୋଷଣା ପରେ ଆଜି ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ୪୦ ଜଣିଆ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ତାଲିକାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କଠୁ ନେଇ କୁନା ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ନେତା ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି।

ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷିତ ୪୦ ଜଣିଆ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ ତାଲିକାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ,  ଏୟୁ ସିଂହ ଦେଓ, ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର‌୍ୟ୍ୟ, ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ସୂର‌୍ୟ୍ୟ ପାତ୍ର, ପ୍ରସନ୍ନ ପାଟ୍ଟଶାଣୀଙ୍କ ପରି ନେତା ସାମିଲ। ଏହି ପରି ପ୍ରମିଳା ମଲ୍ଲିକ, ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା, ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ, ବିକ୍ରମ ଆରୁଖ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ନନ୍ଦ, ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି, କିଶୋର ମହାନ୍ତି, ନବ ଦାସ,  ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସ, ପ୍ରତାପ ଜେନା, ସଞ୍ଜୟ ଦାସ ବର୍ମା, ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର, ମୁନ୍ନା ଖାନ, ଅରିନ୍ଦମ ରାୟ, କୁନା ତ୍ରିପାଠୀ, ଆକାଶ ଦାସ ଆଦି ସାମିଲ। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଏ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୨୧ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ବିଜେଡି ୯, ବିଜେପି ୧୫ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ୮ଟିରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ସାରିଛି। ସେହି ପରି ୧୪୭ ବିଧାନସଭା ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେଡି ୫୪, ବିଜେପି ୧୨୧ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ୯୦ ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ସାରିଛି। ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣାରେ ପଛରେ ପଡିଛି ବିଜେଡି। କାରଣ ଦଳରେ ଟିକେଟ୍ ବଣ୍ଟନ ନେଇ ଅଧିକ ଅସନ୍ତୋଷ ଓ ବିଦ୍ରୋହ ବିଜେଡିରେ ରହିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇପିଏଲ ଉଦଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ: ଟସ ଜିତିଲେ ଧୋନୀ, ବିରାଟଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ଆମନ୍ତ୍ରଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/sports-odisha-IPL-2019-inaguration-match-50477
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/sports-odisha-IPL-2019-inaguration-match-50477
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Mar 2019 21:21:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଇପିଏଲର ଦ୍ୱାଦଶ ସଂସ୍କରଣ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସିଜିନର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅଧନାୟୀତ୍ୱରେ ଥିବା ଆରସିବି ଏବଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଥିବା ସିଏସକେ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଉଛି । ଗତ ସିଜିନରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଟିମ କିଏସକେ ବିଜୀୟ ହୋଇଥିଲା । ଧୋନୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏହି ମୁକୁଟକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ । 

ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟଚରେ ଚେନ୍ନାଇ ଏମ ଚିଦାମ୍ବରମ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯାଉଛି । ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗର ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଟସ ଜିତି ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଟିମ ଆରସିବିକୁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି । 

ସିଏସକେ: ସେନ ୱାଟସନ, ଇମ୍ରାନ ତାହିର, ସୁରେଶ ରୈନା, ଅମ୍ବାତି ରାୟୁଡୁ, ଏମଏସ ଧୋନୀ, କେଦାର ଯାଦବ, ଡେବେନ ବ୍ରାବୋ, ରବିନ୍ଦ୍ର ଜେଡାଜା, ଦୀପକ ଚାହାର, ସାରଦୁଲ ଠାକୁର,ହରଭଞ୍ଜନ ସିଂ

ଆରସିବି: ପାର୍ଥୀବ ପଟେଲ, ବିରାଟ କୋହଲି, ମୋଇନ ଅଲୀ,ଏବି ଡି ବିଲୟର୍ସ,ସୀମରଣ ହେଟମେୟାର, ଶିବମ ଦୁବେ, କୋଲିନ ଡି ଗ୍ରାଣ୍ଡହୋମ, ଉମେଶ ଯାଦବ,ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚାହାଲ, ନବଦୀପ ସାଇନୀ, ମହମ୍ମଦ ସୀରାଜ

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>