<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବ୍ରହ୍ମଗିରିରୁ ହାରିଲେ ବିଜେଡିର ହେବିଓ୍ଵେଟ୍ ନେତା ସଞ୍ଜୟ ଦାସବର୍ମା, ବାଜି ମାରିଲେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲଳିତେନ୍ଦୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-bjd-heavy-weight-candidate-sanjay-das-burma-defeated-by-bjp-candidate-lalitendu-mohapatra-53719
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-bjd-heavy-weight-candidate-sanjay-das-burma-defeated-by-bjp-candidate-lalitendu-mohapatra-53719
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 23:24:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ସହିତ ବିଜେଡି କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ଥର ରାଜ୍ୟରେ କ୍ଷମତାସୀନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଦଳ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯୪ଟି ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ସାରିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ବିଜେଡିର ହେବିଓ୍ଵଟେ ନେତା ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ଦାସ ବର୍ମା ନିଜର ଆସନ ବ୍ରହ୍ମଗିରିରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ପରାଜିତ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲଳିତେନ୍ଦୁ ବିଦ୍ୟାଧର ମହାପାତ୍ର। ଉଭୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ମାତ୍ର ଶେଷରେ ବାଜି ମାରି ନେଇଛନ୍ତି ଲଳିତେନ୍ଦୁ। 

ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଓ୍ଵେବସାଇଟରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲଳିତେନ୍ଦୁଙ୍କୁ ୮୭, ୯୯୩  ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ସଞ୍ଜୟ ଦାସବର୍ମାଙ୍କୁ ୮୫, ୩୬୦ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ମିଳିଛି। ଏହି ପରି ସଞ୍ଜୟ ଦାସ ବର୍ମା ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କଠୁ ରୋମାଞ୍ଚକର ମୁକାବିଲାରେ ଦୁଇ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭୋଟରେ ପରାଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସଞ୍ଜୟ ଦାସବର୍ମା ୨୦୦୯ ଓ ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ କ୍ରମାଗତ ବିଜେଡି ଟିକେଟରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ। ସେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା ଲଳିତେନ୍ଦୁଙ୍କ ଭାଇ ଲଲାଟେନ୍ଦୁ ବିଦ୍ୟାଧର ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଉଭୟ ନିର୍ବାଚନରେ ପରାସ୍ତ କରି ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ।  ଏହି ଆସନରୁ ଲଲାଟେନ୍ଦୁ କ୍ରମାଗତ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଆସୁଥିଲେ। ଏବେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ପରେ ତାଙ୍କ ଭାଇ ଓ ପରିବାର ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ଏବେ ପୁଣି ଥରେ ତାଙ୍କ ଭାଇ ଲଳିତେନ୍ଦୁ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ଦାସବର୍ମାଙ୍କୁ ହରାଇ ବ୍ରହ୍ମଗିରି ଆସନକୁ ବିଜେଡି କବଳରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁରୀ ଲୋକସଭାରୁ ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର ପଛରେ, ବିଜେଡିର ପିନାକୀ ମିଶ୍ର ୯୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଭୋଟରେ ଆଗୁଆ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-puri-lok-sabha-election-result-2019-live-updates-puri-bjp-bjd-congress-odisha--53718
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-puri-lok-sabha-election-result-2019-live-updates-puri-bjp-bjd-congress-odisha--53718
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 23:03:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡ଼ିଶାର ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ପୁରୀରେ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଜାରି ରହିଛି। ଏଠାରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ମଇଦାନରେ ଅଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର। ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଅଛନ୍ତି ସାଂସଦ ପିନାକୀ ମିଶ୍ର। ପୁରୀ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୯୬ ପ୍ରତିଶତ ଜନସଂଖ୍ୟା ହେଉଛନ୍ତି ହିନ୍ଦୁ। ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର ନିଜେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଏବଂ ତାଙ୍କର ବିରୋଧୀ ନେତା ପିନାକୀ ମିଶ୍ର ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣ। ପିନାକୀ ମଧ୍ୟ ବିଜେଡିର ଜାତୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ଅଟନ୍ତି।

ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର ପିନାକୀ ମିଶ୍ରଙ୍କଠୁ ପାଖାପାଖି ୧୦ ହଜାର ଭୋଟରେ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି।  ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଓ୍ଵେବସାଇଟରୁ ହସ୍ତଗତ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥି ପିନାକୀ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪, ୭୬, ୦୪୭ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଦ୍ଵିତୀୟରେ ଥିବା ସମ୍ବିତ ପାତ୍ରଙ୍କୁ  ୪, ୬୬, ୪୯୭ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ମିଳିଛି। ଉଭୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଜାରି ରହିଛି। 

କେବେ ହୋଇଥିଲା ଭୋଟିଂ

ପୁରୀ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୩ ତୃତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟା ୟ ମତଦାନରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିଲା। ଏଥର ୭୨.୫୩ ପ୍ରତିଶତ ଜନତା ନିଜର ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୪ରେ ଏଠାରେ ୭୪.୦୧ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେବଗଡ଼ରେ ବିଜେପିକୁ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ଵିତୀୟ ବିଜୟ ଦେଲେ ସୁବାସ, ନିଜ ଗଡ଼କୁ ଦଖଲ କଲେ ଜୟନାରାୟଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-bjp-candidate-subash-and-jayanarayan-won-his-asembly-seats-53717
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-bjp-candidate-subash-and-jayanarayan-won-his-asembly-seats-53717
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 22:52:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଶାସକ ବିଜେଡି ପୁଣି ଥରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ସହ କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ଥର ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ବିଜେପି ୨୨ ସିଟରେ ଆଗୁଆ ସହିତ ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏଥିରୁ ବିଜେପି ୧୪ଟି ସିଟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି।  ସେଥିରୁ ଦଳ ଦେବଗଡରେ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ଵିତୀୟ ଥର ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନିଜର ଗଡ଼ ସମ୍ବଲପୁରକୁ ପୁଣି ଥରେ ଦଖଲ କରିଛନ୍ତି ଜୟ ନାରାୟଣ ମିଶ୍ର। 

ଦେବଗଡ଼ ନିର୍ବାଚନ ଇତିହାସରରେ ପ୍ରଥମ ଥର କୌଣସି ଦଳ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ଵିତୀୟ ଥର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିର ନୀତେଶ ଗଙ୍ଗଦେବ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ। ଯାହାକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ସୁବାସ ପାଣି ଗ୍ରାହୀ। ସୁବାସ ନିଜର ନିକଟତମ ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀ ବିଜେଡିର ରୋମାଞ୍ଚ ରଞ୍ଜନ ବିଶ୍ଵାଳଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ବିିଜେପି କ୍ରମାଗତ ଦେବଗଡରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ବିଜେପି ଟିକେଟରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇ ବିଧାନସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସୁବାସଙ୍କୁ ୭୦,୬୫୬ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରୋମାଞ୍ଚ ରଞ୍ଜନ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କୁ ୬୩,୯୦୭ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ମିଳିଛି। ତୃତୀୟରେ ଥିବା କଂଗ୍ରେସର ଉମାଶଙ୍କର ସାହୁଙ୍କୁ ୨୬,୬୯୪ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ମିଳିଛି।

ସେହି ପରି ସମ୍ବଲପୁର ବିଧାନସଭା ଆସନକୁ ପୁଣି ଥରେ ଦଖଲ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା ପୁରୁଖା ନେତା ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର। ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ୨୦୧୪ରେ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାସେଶ୍ଵରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କଠୁ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏଥର ସେ ରାସେଶ୍ଵରୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ମଧୁର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇ ପାରିଛନ୍ତି।  

ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ୫୪, ୨୦୧ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବା ବେଳେ ରାସେଶ୍ୱରୀ ୪୯,୯୮୭ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଡକ୍ଟର ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାର ପୂଜାରୀ ୧୧,୧୬୮ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ପାଇ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି।  

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଏହା ପୂର୍ବର ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ୨୦୦୦, ୨୦୦୪ ଓ ୨୦୦୯ ରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ କ୍ରମାଗତ ତିନି ଥର ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ସେ ବିଜେପି-ବିଜେଡି ମେଣ୍ଟ ସରକାରରେ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ୩.୯୧ ଲକ୍ଷ ଭୋଟରେ ହରାଇ ବିପୁଳ ବିଜୟ ହାସଲ କଲେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-east-delhi-lok-sabha-seat-gautam-gambhir-won-53716
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-east-delhi-lok-sabha-seat-gautam-gambhir-won-53716
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 22:21:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ସାତୋଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ବିଜେପି ବିଜୟୀ ହେଉଥିବା ଭୋଟ୍ ଗଣତିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିବା ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ୫୫.୫୩ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍  ହାସଲ କରି ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗମ୍ଭୀର ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରୁ କଂଗ୍ରେସର ଅରବିନ୍ଦର ସିଂହ ଲଭଲିଙ୍କୁ ୩ ଲକ୍ଷ ୯୧ ହଜାର ଭୋଟର ବଡ଼ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। 

ମତଗଣନା ମୁତାବକ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ୬, ୯୬, ୧୫୬ ସିଟ୍ ମିଳିଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସର ଅରବିନ୍ଦର ସିଂହ ଲଭଲି ୩, ୪୯, ୯୩୪ ଭୋଟ୍ ସହିତ ଦ୍ଵିତୀୟ ନମ୍ବରରେ ରହିଛନ୍ତି। ଆପ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଆତିଶି ୨, ୧୯, ୩୨୮ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ପାଇ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। 

ଅରବିନ୍ଦର ସିଂହ ବହୁତ ଅନୁଭବୀ ନେତା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗମ୍ଭୀର ନିକଟରେ ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀର ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ବିଜେପିର ମହେଶ ଗିରି ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥର ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ବିଜେପି ନୂତନ ଚେହେରା ଭାବେ ମଇଦାନରେ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମ୍ୟାଜିକ୍ ନମ୍ବର ଜିତିଲା ବିଜେଡି, ପଞ୍ଚମ ଥର ଗଢିବ ସରକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-bjd-got-magic-no-in-assembly-election-and-going-to-formation-5th-times-govt-53715
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-bjd-got-magic-no-in-assembly-election-and-going-to-formation-5th-times-govt-53715
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 22:11:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ଥର ଜିତି ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ(ବିଜେଡି) ଓଡ଼ିଶାରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ରାଜ୍ୟବାସୀ ପୁଣି ଥରେ ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଆସ୍ଥା ପ୍ରକଟ କରି ବିପୁଳ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଜୟୀ କରାଇଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ବିଜେଡି ମ୍ୟାଜିକ୍ ନମ୍ବର ପାର କରିଛି। ଓଡ଼ିଶାର ୧୪୭ ବିଧାନସଭା ବିଶିଷ୍ଟ ଆସନରେ ବିଜେଡି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭୬ଟିରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ଦଳ ଏବେ ଆଉ ୩୫ଟି ଆସନରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି। ଭୋଟ୍ ଗଣତି ଏବେ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ଓଡ଼ିଶାରେ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ମ୍ୟାଜିକ୍ ନମ୍ବର ହେଉଛି ୭୪। 

ସମଗ୍ର ଦେଶର ମୋଦୀ ଲହରର ପ୍ରଭାବ ପୁଣି ଥରେ ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ସେତେଟା ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ପାରିନି। ଲୋକସଭାରେ ବିଜେଡିକୁ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ କଡା ଟକ୍କର ମିଳିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରଚ୍ଡ ବହୁମତ ସହ ବାଜି ମାରିବାକୁ ଯାଉଛି ବିଜେଡି। ଏହା ସହିତ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ଥର ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। 

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ବିଜେଡିର ଅଧିକାଂଶ ହେବିଓ୍ଵେଟ୍ ନେତା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦଳ ମୋଟ୍ ୧୧୧ଟି ସିଟରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି। ଏଥିରୁ ଦଳ ୭୫ଟି ସିଟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ସାରିଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ବିଜେପି ୨୩ଟିରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି। ଏଥିରୁ ଦଳ ୧୩ଟିରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ବିରୋଧୀ ଦଳର ମାନ୍ୟତା ପାଇବାକୁ ଯାଉଛି। ତୃତୀୟରେ ରହିଛି କଂଗ୍ରେସ। ଦଳ ୧୧ଟିରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି। ଏଥିରୁ ୬ଟି ସିଟରେ କଂଗ୍ରେସ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଭରେଷ୍ଟ ଆରୋହଣକାରୀ କଳ୍ପନା ଦାଶଙ୍କ ପରଲୋକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/State-odisha-everest-mountaineer-kalpana-das-died-in-Kathamandu-53714
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/State-odisha-everest-mountaineer-kalpana-das-died-in-Kathamandu-53714
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 21:52:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡ଼ିଶାର ଏକମାତ୍ର ଏଭରେଷ୍ଟ ଆରୋହଣକାରୀ କଳ୍ପନା ଦାଶଙ୍କ ଗୁରୁବାର ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ୫୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ନେପାଳର କାଠମାଣ୍ଡୁ ବେସକ୍ୟାମ୍ପରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଯାହା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଏକ ଦୁଃଖର ଖବର। ଢେଙ୍କାନାଳର କାଞ୍ଚନ ବଜାରର କୁମ୍ପାରସାହିରେ କଳ୍ପନାଙ୍କ ଘର। ସେ ପେଶାରେ ଜଣେ ଓକିଲ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ୧୯୬୬ ଜୁଲାଇ ୭ରେ ସେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ଅନେକ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ପରେ କଳ୍ପନା  ୨୦୦୮ ମେ ୨୧ରେ ବିଶ୍ଵର ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚ ଗିରି ଶୃଙ୍ଗ ଏଭରେଷ୍ଟ ଆରୋହଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଚାରି ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଆମେରିକା, କାନାଡା ଓ ନେପାଳ ସହିତ ଏଭରେଷ୍ଟ ଚଢିଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ  ୨୦୦୪  ଓ ୨୦୦୬ରେ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ମାତ୍ର ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ ଏବଂ ଖରାପ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ କାରଣରୁ ସେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋଦୀଙ୍କ ସଫଳତା ମଧ୍ୟରେ ପୁଲଓ୍ଵାମାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ଵାଣ୍ଟେଡ୍ ଆତଙ୍କୀ ଜାକିର ମୂଷା ନିହତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-encounter-in-pulwama-militant-zakir-Musa-killed-53713
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-encounter-in-pulwama-militant-zakir-Musa-killed-53713
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 21:33:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ଵାମାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କୁ ମିଳିଛି ବଡ଼ ସଫଳତା। ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ସୁରକ୍ଷାବଳ ତିନି ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀକୁ ନିପାତ କରିଛନ୍ତି। ନିହତ ଆତଙ୍କୀ ମଧ୍ୟରେ ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ଵାଣ୍ଟେଡ୍ ଆତଙ୍କୀ ଜାକିର ମୂଷା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ। ଜାକିର ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦୀନର ପୂର୍ବତନ କମାଣ୍ଡର ଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ନିଜେ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଚଲାଉଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ,  ଭାରତୀୟ ସେନା ଓ ସିଆରପିଏଫଙ୍କ ମିଳିତ ଅପରେସନରେ ସେନାଙ୍କୁ ଏହି ସଫଳତା ମିଳିଛି। 

ସୂଚନା ମୁତାବକ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କୁ ବାତିପୋରା ଅଞ୍ଚଳ ଜଙ୍ଗଲରେ କିଛି ଆତଙ୍କୀ ଛପି ରହିଥିବାର ସୂଚନା ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହା ପରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଆତଙ୍କୀ ଗୁଳିମାଡ଼ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେନା ପ୍ରତି ଜବାବ ଦେଇ ଜାକିର ମୂଷା ସହିତ ତିନି ଆତଙ୍କୀକୁ ନିହତ କରିଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅବନ୍ତିପୋରାର ମୋବାଇଲ ସେବାକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। 

ପ୍ରଥମେ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ କଲା ଏବଂ ପୁଣି କଲା ଫାୟର

ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ପୋଲିସ ଯେବେ ମୂଷାଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ ଦେଲେ ତେବେ ସେ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଅଚାନକ ମୂଷା ସୁରକ୍ଷାବଳ ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା। ଯାହାର ଜବାବ ଦେଇ ମୂଷାକୁ ସେନା ଟଳାଇ ଦେଇଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖୋଲିଲା ଲୋକସଭା ଆସନ, କ୍ରମାଗତ ଦ୍ଵିତୀୟ ଥର ସୁନ୍ଦରଗଡରୁ ବିଜୟୀ ହେଲେ ଜୁଏଲ ଓରାମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-bjp-candidate-juel-oram-2nd-times-won-in-sundargarh-parliamentary-constituency-53712
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Politics-odisha-bjp-candidate-juel-oram-2nd-times-won-in-sundargarh-parliamentary-constituency-53712
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 21:11:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଓଡ଼ିଶାର ୨୧ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ଦୁଇଟିର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ ସିଟ୍ ବିଜେପି ଖାତାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ସିଟ୍ ବିଜେଡି ଖାତାକୁ ଯାଇଛି। ବିଜେପି ସୁନ୍ଦରଗଡ ଲୋକସଭାରୁ ନିଜର ବିଜୟର ଖାତା ଖୋଲିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ଵିତୀୟ ଥର ଏହି ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଜୁଏଲ ଓରାମ ନିକଟତମ ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀ କଂଗ୍ରେସର ଜର୍ଜ ତିର୍କୀଙ୍କୁ ପାଖାପାଖି ୨ ଲକ୍ଷ ଭୋଟରେ ପରାଜିତ କରିଛନ୍ତି। ଜୁଏଲଙ୍କୁ ୪ ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାର ୭୮୨ ଖଣ୍ଡ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଜର୍ଜ ତିର୍କୀଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୪୫ ହଜାର ୩୫୧ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ମିଳିଛି। ଏହି ଆସନରେ ତୃତୀୟରେ ଅଛନ୍ତି ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ସୁନୀତା ବିଶ୍ଵାଳ। ତାଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୪୪ ହଜାର ୩୮୧ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ମିଳିଛି। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୪ରେ ବିଜେପି ୨୧ ଆସନରୁ ଯେଉଁ ଗୋଟିଏ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା ତାହା ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଲୋକସଭା ଆସନ ଥିଲା। ଜୁଏଲ ଓରାମ ଉକ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡିର ଦିଲୀପ ତିର୍କୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟର ମନ୍ତ୍ରୀ  ହୋଇଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ରାହାଣେଙ୍କ କମାଲ, ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ ଭାବରେ କଲେ ଏହି ରେକର୍ଡ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/-53711
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/-53711
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 21:11:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ଉପ ଅଧିନାୟକ ଆଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ଇଂଲିଶ୍ କାଉଣ୍ଟିଂରେ ଦମ୍‌ଦାର ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ସହିତ ହୈପଶୟର ପକ୍ଷରୁ ନାଟିଂଘମଶାୟର ବିପକ୍ଷରେ ଶତକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । କାଇଣ୍ଟିଂ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଡେବ୍ୟୁ ମ୍ୟାଚରେ ଶତକ ଲଗାଇବାରେ ରାହାଣେ ହେଉଛନ୍ତି ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ । 

ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ପିୟୁଷ ଚାୱଲା ଓ ମୁରଲୀ ବିଜୟ ପଦାର୍ପଣ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କାଉଣ୍ଟିଂ କ୍ରିକେଟରେ ଶତକ ଲଗାଇଥିଲେ । ମୁରଲୀ ବିଜୟ ଏସେକ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳି ନାଟିଂଘମଶାୟର ବିପକ୍ଷରେ ୨୦୧୮ରେ ଓ ପିୟୁଷ ଚାୱଲା ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ବାରେଷ୍ଟରଶାଁୟର ବିପକ୍ଷରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ହିଁ ଶତକ ଲଗାଇଥିଲେ ।

ପ୍ରଥମ ପାଳିରେ ମାତ୍ର ୧୦ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିବା ଆଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୨୬୦ଟି ବଲରେ ୧୪ଟି ଚୌକା ସହାୟତାରେ ୧୧୯ ରନ କରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ସୈମ ନର୍ଥଇଷ୍ଟଙ୍କ ସହ ମିଶି ତୃତୀୟ ୱିକେଟ ପାଇଁ ୨୫୭ ରନ ଜୋଡିଥିଲେ । ଏହାଥିଲା ଆଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେଙ୍କ ୩୦ ତମ ପ୍ରଥମଶ୍ରେଣୀ ଶତକ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେପିର ବିଜୟକୁ ନେଇ କହିଲେ ଓବୈସୀ, ଏଥର ଇଭିଏମ ନୁହେଁ ହିନ୍ଦୁଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କ ହୋଇଛି ହେରଫେର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/national-odisha-asaduddin-owaisi-blames-hindus-for-bjps-landslide-victory-in-loksabha-chunav-2019-53710
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/national-odisha-asaduddin-owaisi-blames-hindus-for-bjps-landslide-victory-in-loksabha-chunav-2019-53710
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 May 2019 21:07:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରିଣାମ ଯେତିକି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଛି ବିଜେପିକୁ ସେତିକି ବିଜେପିର ସୁଅ ଛୁଟୁଛି । ଅନ୍ୟ ତରଫରେ ଏବେ ଅଭିଯୋଗ କରିବାର ସିଲସିଲା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଗଲାଣି । ଏହି ମଧ୍ୟରେ ଏଆଇଏମଆଇଏମର ମୁଖ୍ୟ ଆଶାଦ୍ଦୁଧୀନ ଓବୈସୀ କହିଛନ୍ତି କି, ଯଦି ଭିଭିପାଟର  ସ୍ଲିପ ବାହାର କରାଯାଏ ତେବେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ମିଳିବ । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନିଜର ନିଷ୍ପକ୍ଷତା ଦେଖାଇ ଭିଭିପାଟ ସ୍ଲିପକୁ ମିଳାଇବା ଉଚିତ୍ । 

ସେ କହିଛନ୍ତି କି, ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ନିଷ୍ପକ୍ଷତା ଦେଖିବା ଉଚିତ୍ । ସେ ବିଜେପିର ବିଜୟ ପାଇଁ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି କି, ଏଥର ଇଭିଏମରେ ହେରଫେର ହୋଇ ନାହିଁ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ହୋଇଛି । ତେବେ ଓବ÷÷ସୀ ତେଲେଙ୍ଗାନାର ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଥିଲେ । ଏଠାରେ ସେ ୩ ଲକ୍ଷ ଭୋଟରେ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି । ଓବୈସୀ ଏଠାରେ ୫,୦୬,୮୬୪ ଭୋଟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>