<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ପୁଣି ୫ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/5-more-Corona-positive-in-Odisha-70972
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/5-more-Corona-positive-in-Odisha-70972
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 06:36:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ରାଜଧାନୀରୁ ପୁଣି  ୫ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ। ଏନେଇ ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଚିହ୍ନଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ୫ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ ଜଣ ହୋମ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ଥିଲେ। ଆଉ ଜଣେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଲୋକାଲ କେସ୍‌ ।ସେ ଗଜପତି ନଗରରୁ ଚିହ୍ନଟ । ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ନେଇ ବିଏମ୍‌ସି ସୂଚନା ଦେଇଛି।  

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୮୬ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ୩୨ ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ ରହିଛି ।

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା ବଢୁଛି।  ଗତକାଲି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୩ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ସେଥିରୁ ୬ ଜଣ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମିତ ଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           WHO ର ଚେତାବନୀ : ଭାରତରେ ଏଯାଏଁ କରୋନାକୁ ନେଇ ବିସ୍ଫୋରକ ସ୍ଥିତି ହୋଇନାହିଁ, ଆଗକୁ ରହିଛି ଅଧିକ ବିପଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/National-Corona-virus-is-not-exploded-in-India-but-risk-remains--WHO-70971
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/National-Corona-virus-is-not-exploded-in-India-but-risk-remains--WHO-70971
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 05:55:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭାରତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାରତକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ହଟିଲେ ଦେଶରେ ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ଭାବେ ବଢିପାରେ କରୋନା ଭାଇରସ । 

ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମିଶେଲ ରିୟାନ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ସମ୍ମିଳନୀ ରେ କହିଛନ୍ତି,  ଭାରତରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସ୍ଥିତି ଏବେ ବିସ୍ଫୋରକ ରୂପ ନେଇ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ରୁ ଅନଲକ୍ ଦିଗରେ ବଢୁଥିବାରୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବାର ବିପଦ ରହିଛି। ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମିଶେଲ ରିୟାନ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ଅଲଗା ଅଲଗା ରହିଛି। ସହରାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥିତିରେ ଫରକ ରହିଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ଜନବହୁଳ ଦେଶ ବାଂଲାଦେଶ ଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ମହାମାରୀ ବିସ୍ଫୋରକର ରୂପ ନେଇ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଆଗକୁ ଏମିତି ସ୍ଥିତି ହେବା ବିପଦ ଲାଗି ରହିଛି।

ରିୟାନ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି,  ଭାରତରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌  ପଦକ୍ଷେପ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର କମ୍‌ କରି ଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ପୁଣି ଗତିବିଧି ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହିତ ବିପଦ ଲାଗି ରହିଛି।

ଲୋକଙ୍କ ଗମନାଗମନ ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ମହାମାରୀର ପ୍ରକୋପ ଅଧିକ ହେବାର ବିପଦ ରହିଛି। 

ଭାରତ କୋଭିଡ୍-୧୯ ମହାମାରୀ ମାମଲାରେ ଇଟାଲୀକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦୁନିଆର ଷଷ୍ଠ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଆଜି ଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ୯,୮୮୭ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୯୪ ଜଣଙ୍କ  ପ୍ରାଣ ଯାଇଛି। ଦେଶରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ମୋଟ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ ଲକ୍ଷ ୩୬ ହଜାର ୬୫୭ ରହିଛି। ମହାମାରୀରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬,୬୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜୁନ ୧୦ ରୁ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ମିଶନ ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ : ୨୨୦୦୦ ଟିକେଟ ବିକ୍ରି, ଅଚଳ ହେଲା ୱେବସାଇଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Bande-bharat-mission-3re-phase-70970
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Bande-bharat-mission-3re-phase-70970
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 05:01:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ‘ବନ୍ଦେ ଭାରତ ମିଶନ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ବିଦେଶରେ ଫସି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱଦେଶ ଫେରାଇ  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ବନ୍ଦେ ଭାରତ ମିଶନର ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ନେଇ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । 

ବନ୍ଦେ ଭାରତ ମିଶନର ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆମେରିକା ଓ ବ୍ରିଟେନରେ ଫସିରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଆଣିବାକୁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ୩୦୦ଟି ଫ୍ଲାଇଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଫ୍ଲାଇଟରେ ବୁକିଂ କରିବାକୁ ନେଇ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରବଳ ଚାହିଦା ରହିଛି । 

ବନ୍ଦେ ଭାରତ ମିଶନର ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆସନ୍ତା ଜୁନ ୧୦ରୁ ଜୁଲାଇ ୧ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା, ୟୁରୋପ, ବ୍ରିଟେନ,ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଆଦି ଦେଶରୁ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଅଣାଯିବ । ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଡିଜିସିଏ, ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସ କଡାକଡି ଭାବେ ପାଳନ କରୁଛି । ଟିକେଟ ବିକ୍ରି ଆରମ୍ଭ ହେବ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ୨୨୦୦୦ ଟିକେଟ ସରିଯାଇଛି । ଏୟାରଇଣ୍ଡିଆ ୱେବସାଇଟରେ ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ତାହା କ୍ରାସ କରିଯାଇଥିଲା । 

ବିମାନ କର୍ମଚାରୀ, ବୈମାନିକ, ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ବିମାନ ବନ୍ଦରର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଷ୍ଟାଫ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ଯେପରି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ନ ହୁଅନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ସବୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ନିରାପତ୍ତା ଓ ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଠାରୁ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ୍ ରହିଛି । ମେ ୨୫ ପରଠୁ ଦେଶରେ ପୁଣି ଘରୋଇ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୨ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/112-Corona-patient-cured-in-Odisha-70969
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/112-Corona-patient-cured-in-Odisha-70969
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 03:07:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ପୁଣି ଖୁସି ଖବର। ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୧୧୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ ।ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। 

ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁ ଥିବାରୁ ଚିନ୍ତା ବଢୁଛି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଖୁସି ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି । ଆଜି ଏକାଥରେ ୧୪ ଜିଲ୍ଲାରୁ  ୧୧୨ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି।  ୧୧୨ ସୁସ୍ଥଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ୩୩ ଜଣ,  ୭ ଜଣ ଗଞ୍ଜାମର , ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ୧୬ , ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ୧୧, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ୧୦ ଓ ଜଗତସଂହପୁରର ୮ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସେହିଭଳି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ୭, କଟକ , ସୋନପୁର ଜିଲ୍ଲାର ୪ ଲେଖାଏଁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାଲେଶ୍ବର, ପୁରୀ ଓ ସମ୍ବଲପୁରରେ ଜିଲ୍ଲାର ୩ ଜଣ ଲେଖାଏଁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି।  ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ୨, ମୟୂରଭଞ୍ଜରୁ ଜଣେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ନୂଆ ୧୧୨ ଜଣ ସୁସ୍ଥଙ୍କୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ସୁସ୍ଥଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭୧୬ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମେରିକା ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଭାରତୀୟ ହିରୋ, 60 ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଭାରତୀୟ ଯୁବକ ରାହୁଲ ଦୁବେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/US-Protests-Indian-American-gives-shelter-to-70-protestors-70968
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/US-Protests-Indian-American-gives-shelter-to-70-protestors-70968
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 02:35:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୃଷ୍ଣକାୟ ଆମେରିକୀୟ ଜର୍ଜ ଫ୍ଲଏଡଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଦାବିରେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଭଗବାନ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ତ୍ରାଣକର୍ତ୍ତା ସାଜିଥିବା ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରବଳ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ ରାହୁଲ ଦୁବେ ସୋମବାର ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ପରେ ୱାଶିଂଟନରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା 60 ଜଣ 'ବ୍ଲାକ୍ ଲାଇଭସ୍ ମ୍ୟାଟର୍' ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀମାନଙ୍କୁ ଗିରଫରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ରାହୁଲ ତାଙ୍କ ଘରର କବାଟ ଖୋଲି ଦେଇଥିଲେ ।

ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ତାଙ୍କ ଘରର ଦ୍ୱାର ଦେଇ ଘର ଭିତରକୁ ପଶୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ପୋଲିସ ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ଘର ଦୂରରେ ଥିଲା। ଜଣେ 22 ବର୍ଷୀୟ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲ ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ନକରି ବରଂ ଆମେ କିଭଳି ସୁରକ୍ଷିତ ରହି ପାରିବୁ ସେ ନେଇ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ | କେବଳ ସେତିକି ନୂହେଁ ସେ ଆମ ମାନଙ୍କୁ ଆମ ଅଧିକାର ବିଷୟରେ କହିବା ସହ ଏବଂ ରାତିସାରା ଆମମାନଙ୍କର ମନୋବଳ ବଢାଇଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ହିଂସା ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ଦୁବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀମାନେ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ସହ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ ।

ହେଲେ ପୋଲିସ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଲୁହବୁହା ଗ୍ୟାସ ସ୍ପ୍ରେ କରିଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀମାନେ ରାହୁଲଙ୍କ ଘର ଭିତରକୁ ଯିବା ପରେ ପ୍ରାୟ 10 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାଶିବା ସହ ଆଖି ଘଷୁଥିଲେ । ପୋଲିସଠାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଦୌଡିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପାହାଁଞ୍ଚ ଉପରେ ଖସିପଡି ସାମାନ୍ୟ ଆହାତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ପରସ୍ପରକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ | ଏନବିସି ୱାଶିଂଟନ୍ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଦୁବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଅନେକ ଥର ଆସିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଦୁବେ ପୋଲିସକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଘରେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଉଛି । ସେ କହିଥିଲେ, 'ଯେ ସେହି ସମୟରେ ମୋ ଘରେ କେବଳ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ, ସେବା କରିବା ଓ ଭଲପାଇବାର ମାହୋଲ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ଅନ୍ଧାର ରାତିରେ ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଶୋଇବା କଥା ସେତେବେଳେ ଆମ ଘରେ ଏକ ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ଖୁବ ସୁନ୍ଦର ଲାଗୁଥିଲା ବୋଲି ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦୁଇ ନିୟୁତ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛି ଆମେରିକା !, ଦାବୀ କଲେ ଟ୍ରମ୍ପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/US-has-2-million-Corona-virus-vaccine-70967
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/US-has-2-million-Corona-virus-vaccine-70967
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 01:11:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା ଦୁଇ ନିୟୁତ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛି ! ଏହି ଟିକା କେତେଦୂର ନିରାପଦ ତାହା ପ୍ରୟୋଗ କରି ଦେଖାଯିବ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଛନ୍ତି ।

ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସ୍‌ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଛନ୍ତି, ଗତକାଲି ଟିକା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆମର ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଆମେ ଅନେକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛୁ। ଆମକୁ ଏଥିରେ ସୁଫଳ ମିଳିପାରେ। ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଗ୍ରଗତି ହେଉଛି। ଆମେ ଦୁଇ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରଖିଛୁ। ଏହା ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣରୁ କେତେଦୂର ସୁରକ୍ଷା ଦେବ ତାହା ପ୍ରୟୋଗ କରି ଦେଖାଯିବ।

ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଆହୁରି କହିଲେ କି, ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଖୁବ୍ ଭଲ କାମ କରୁଛୁ। ଆରୋଗ୍ୟ ହାର ବି ଭଲ ରହିଛି।

‘ଦ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍‌ସ୍’ ଖବରକାଗଜ କହିବା ଅନୁସାରେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ର‌ତିଷେଧକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ପ୍ରଶାସନ ପାଞ୍ଚୋଟି କମ୍ପାନିଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଛନ୍ତି, ଭଲ କଥାଟି ହେଲା ସାତ ଆଠଟି କମ୍ପାନିରୁ କେତେକ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାରର ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମେ 20 ଲକ୍ଷ କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରଖିଛୁ - ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/coronavirus-vaccine-latest-updates-donald-trump-says-2-million-doses-are-ready-in-usa-70966
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/coronavirus-vaccine-latest-updates-donald-trump-says-2-million-doses-are-ready-in-usa-70966
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 01:05:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ଏକ ବଡ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁବାର ଦିନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ଏକ ବଡ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା । ଆମେରିକାରେ ଏହି ଟିକାର 2 ମିଲିୟନରୁ(20 ଲକ୍ଷ) ଅଧିକ ଡୋଜ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚରେ ଏହି ଟୀକା ଗୁଡିକ ପାସ ହେଲା ମାତ୍ରେ ଏହାର ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ |

ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତକାଲି କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ଆମର ଏକ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା, ଆମେ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଭାବରେ ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ। ଆମକୁ ହୁଏତ କିଛି ସକରାତ୍ମକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ | ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପରେ ବହୁତ ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇଛି | ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ଟିକାଗୁଡ଼ିକ ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚକୁ ପୂରଣ କରେ ତେବେ ଆମର 20 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।  ଆମେ କେବଳ ଏହାର ପରିବହନ ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା |

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର 186 ଟି ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆମେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସହିତ ମିଶି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ | ଆମେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ସହିତ କାମ କରୁଛୁ, କିନ୍ତୁ ଯାହା ଘଟିଲା ତାହା ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ଯେ କୋଭିଡ -19 ପାଇଁ ଟିକା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିମେଡେସେଭିର ଡ୍ରଗ୍ ପଛରେ ଆମେରିକା ସରକାର ନିଜର ସମସ୍ତ ଶକ୍ତି ଖଟାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଷଧ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଇଛି ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କିଛି ଦିନ ତଳେ କହିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଆଗରେ ହାରମାନିଛି ଗରିବୀ, UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ IAS ହେଲେ ଚାଷୀଙ୍କ ଝିଅ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Self-motivation-can-take-u-the-top-whipe-u-dont-have-money-70965
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Self-motivation-can-take-u-the-top-whipe-u-dont-have-money-70965
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 00:58:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଓ ମନବଳ ଥିଲେ ସବୁ କିଛି ସମ୍ଭବ। ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତି ମନବଳାଇଲେ କୌଣସି ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ବାଧକ ସାଜେ ନାହିଁ । ଏହା ପ୍ରମାଣିତ କରିବାର ଅନେକ ନଜିର ରହିଛି। କେରଳର ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କ ଝିଅ ୟୁପିଏସି ରେ ୬୫ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ।

ୟୁପିଏସି ରେଜଲ୍ଟ ବାହାରିଛି। ସେଥିରେ ଜଣେ ଗରିବ ଝିଅ ୬୫ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କ ଦ୍ଵିତୀୟ ଚେଷ୍ଟାରେ ଏହି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପିତା ପେଶାରେ ଜଣେ ଚାଷୀ ।  ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ପରିବାରରୁ ଆସିଥିବା ଝିଅ ଏନିସ୍ କାନ୍ମନି ଜୟ ଦ୍ଵିତୀୟ ଥରରେ ହିଁ ଉତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ ନିଜ ପାଇଁ ବହି କିଣିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନଥିଲା । ସେ ପିଲାବେଳୁ ଭଲ ପାଠ ପଢୁଥିଲେ । ତାଙ୍କର ବିଜ୍ଞାନ ଭଲ ହେଉଥିବାରୁ ସେ MBBS କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସଫଳ ହୋଇନଥିଲେ। 

ଏହାପରେ ସେ bsc ନର୍ସିଂ କରି ନର୍ସ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ।ତଥାପି ତାଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛା ଶକ୍ତି ସରିନଥିଲା ।

 ତେଣୁ ସେ ପୁଣି ପଢ଼ାପଢ଼ି କରି UPSC ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ ।ସେ ସେଥିରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟଙ୍କା ଥିଲେ ସବୁ ସମ୍ଭବ : ପୋଷା କୁକୁର ପାଇଁ ବିମାନ ବୁକ୍ କଲେ ମହିଳା , ଦିଲ୍ଲୀରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଭଡ଼ା ୯.୬ ଲକ୍ଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Flight-for-pet-animal-70964
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Flight-for-pet-animal-70964
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 00:39:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ପ୍ରବାସୀ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ଓ ଦେଶ ବାହାରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ସ୍ଥାନକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି । ତେବେ ଜଣେ ମହିଳା ତାଙ୍କର ପୋଷା କୁକୁରକୁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏକ ଚାଟାର୍ଡ଼ ବିମାନ ଭଡ଼ା କରିବା ଘଟଣା ଏବେ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । 

ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ନାମ ଦୀପିକା ସିଂହ ଓ ସେ ଜଣେ ସାଇବର ଅପରାଧ ଗବେଷିକା । ତାଙ୍କର କୁକୁର ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅଟକି ରହିଛି, ତେଣୁ ସେ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ବିମାନର ଭଡ଼ା ବାବଦକୁ ୯.୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ ହେବ । ୬ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ଚାଟାର୍ଡ଼ ବିମାନରେ ଗୋଟିଏ ପଶୁ/ପକ୍ଷୀ ଆଣିବା ନିମନ୍ତେ ହାରାହାରି ୧ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଗିବ । ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪ ଜଣ ସହଯାତ୍ରୀ ଯୋଗାଡ଼ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆଉ ଦୁଇଜଣ ମିଳିଗଲେ ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚ କମିଯିବ । ନଚେତ୍ ୪ ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଧରି ବିମାନ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଆସିବ ବୋଲି ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଦୀପିକା କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ବିମାନ ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ପୋଷା ଜୀବ ଓ ଏହାର କେୟାରଟେକରଙ୍କର ତାପମାତ୍ରା ଯାଞ୍ଚ ହେବ ।

ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳା ଅବଶ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚାହିଁଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ୪/୫ ପୋଷା ପ୍ରାଣୀ ମିଳିଗଲେ ତାଙ୍କ କୁକୁରର ବିମାନ ଭଡ଼ା କମିଯିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ସୁବିଧାରେ ପୋଷା ପ୍ରାଣୀ ଆଣିପାରିବେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜୁଲାଇ 15 ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ଓ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ନାମ ଲେଖା ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକୁ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Department-of-Mass-Education-instructs-schools-to-complete-enrollment-of-students-of-all-classes-by-July-15-70963
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Department-of-Mass-Education-instructs-schools-to-complete-enrollment-of-students-of-all-classes-by-July-15-70963
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jun 2020 00:36:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମହାମାରୀ କରୋନା କାରଣରୁ ଦେଶର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଶା ଆଶଙ୍କା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇପାରୁନି ସ୍ଥିତି । ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବ ନେଇ ସ୍ଥିତି କେବେ ଠିକ ହେବ ସେ ନେଇ ସରକାର ମଧ୍ୟ କହିପାରୁନାହାଁନ୍ତି । ତେବେ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ନାମଲେଖା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ।

ଜୁଲାଇ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ ଲେଖା ଶେଷ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ । ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସଚିବ ଚିତ୍ରା ଅରୁମୁଗମ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ, ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକ ଓ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ୭ଟାରୁ ୯ଟା୩୦ ମଧ୍ୟରେ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନାମଲେଖା ହେବ । ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ୫ ରୁ ଅଧିକ ଅଭିଭାବକ / ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସ୍କୁଲକୁ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ଲାଗି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ / ଅଭିଭାବକ ଯେତେବେଳେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଯେପରି କୋଭିଡ-୧୯ ଗାଇଡଲାଇନ ପାଳନ କରୁଥିବେ । ସେଥିପ୍ରତି ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ/ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବେ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ସ୍କୁଲକୁ ଆସିବା ବେଳେ ସମସ୍ତେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ସହ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ / ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଲାଗି ସ୍କୁଲ ନୋଟିସ ବୋର୍ଡରେ ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏଥିସହ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ହ୍ୱାଟସ ଆପ ମାଧ୍ୟମରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ / ଅଭିଭାବକ / ସିଆରସିସିକୁ ପଠାଯିବ । ନାମଲେଖା ଅନ୍ୟ ନିୟମାବଳୀରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ ନାହିଁ । ଏହା ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ଓ ଅଣ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଲାଗି ଲାଗୁ ହେବ । ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ମାଦ୍ରାସା ଓ ସଂସ୍କୃତ କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମାନ ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯିବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>