<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/assembly-was-adjourned-until-Monday-92167
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/assembly-was-adjourned-until-Monday-92167
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 15:30:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେସନ । ମାତ୍ର ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାକୁ ନେଇ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଗୃହରେ ବାରମ୍ବାର ବିରୋଧୀ ହଟ୍ଟଗୋଳ କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଅଧିବେସନ ଚଳାଇବା ସମ୍ଭବ ନହେବାରୁ ଗୃହକୁ ବାରମ୍ବାର ମୁଲତବୀ ପାଇଁ ବାଚସ୍ପତି ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଜି ଅପରାହ୍ଣରେ ବିରୋଧୀ ହଟ୍ଟଗୋଳ କରିଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ସୋମବାର ଯାଏଁ ବାଚସ୍ପତି ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଗୃହକୁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । 

ସେହିପରି ଆଜି ବିଧାନସଭା ଆରମ୍ଭରୁ ହଟ୍ଟଗୋଳ । ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହାଲ୍ଲା, ନାରାବାଜି ସହ ପ୍ଲାକାର୍ଡ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଗୃହ ଭିତରେ ପୂଜକ ବେଶରେ ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ତାରାବାହିନୀ ପତି । ତାରା ବାହିନୀ ପତିଙ୍କ ପୂଜକ ବେଶ ସାଙ୍ଗକୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟମାଡରେ ଗୃହ କମ୍ପିଥିଲା । ଫଳରେ ଗୃହକୁ ୪ଟା ଯାଏଁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି ସୂର‌୍ୟ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର । 

ତେବେ ଲଗାତାର ଭାବେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହଟ୍ଟଗୋଳ ଯୋଗୁଁ ଆଜି ବି ଗୃହ ତାଲିପାରୁନାହିଁ । ଗତକାଲି ମଧ୍ୟ ଅଭିନବ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲା ବିଜେପି । ସେହିପରି ଆଜି ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତିବାଦ କରିଛି । ଡିସେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରୁ ବିଧାନସଭା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଗତ ୪ ଦିନ ଧରି ବିଧାନସଭାରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ଲାଗି ରହିଛି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଗୃହରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ଲାଗି ରହିଛି । ବିଜେପି ବାହାରେ ପ୍ରତିବାଦ କରୁଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଭିତରେ ପ୍ରତିବାଦ କରୁଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ : ୬ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବାରୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ତାଗିଦ୍ କଲା କେନ୍ଦ୍ର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Omicron-fears-Center-warns-Odisha-over-infection-in-6-districts-92166
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Omicron-fears-Center-warns-Odisha-over-infection-in-6-districts-92166
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 14:52:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ବଢିଛି ଭୟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପରେ ଆଜି ଗୁଜୁରାଟରେ ମଧ୍ୟ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ଅନ୍ୟ ସବୁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକୁ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଭୟ ଅଧିକ ବଢିଛି ଯାହାକୁ ନେଇ ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକର କରୋନା ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଏହି ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ଓଡ଼ିଶାକୁ ତାଗିଦ୍ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ରାଜ୍ୟରେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ପୁନଶ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଥିବା ବେଳେ ଟେଷ୍ଟିଂ ମଧ୍ୟ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ କମାଇ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ତାଗିଦ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ଚିଠି ଲେଖି ତାଗିଦ୍ କରିଛନ୍ତି । ବିଶେଷ ଭାବରେ ରାଜ୍ୟରେ ୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ବଢି ଥିବାରୁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି ।

ଢେଙ୍କାନାଳ, କନ୍ଧମାଳ, ନବରଙ୍ଗପୁର,କେନ୍ଦୁଝର, ଅନୁଗୁଳ ଓ ବଲାଙ୍ଗିର ଭଳି ୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବେ ପୁଣି ସଂକ୍ରମଣ ଉପର ମୁହାଁ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟ ଏକପ୍ରକାର ଡେଞ୍ଚର ଜୋନ୍ ରେ ଏବେବି ରହିଛି ଗତ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧରେ ୯୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏପଟେ ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ କିନ୍ତୁ ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟିଂ କମିଯାଇଛି । ଗତ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ୩.୧% କମିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବାରୁ ଟେଷ୍ଟିଂ ମଧ୍ୟ ବଢାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହରେ ୪.୦୧ ଲକ୍ଷ ଷଯଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ଏଇ ସପ୍ତାହରେ ଟେଷ୍ଟିଂ ସଂଖ୍ୟା ୩.୮୮ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏସଟିଏଫକୁ ବଡ ସଫଳତା, ରାଜସ୍ଥାନରୁ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ମାଫିଆ ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Big-success-for-STF-arrest-of-brown-sugar-mafia-from-Rajasthan-92165
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Big-success-for-STF-arrest-of-brown-sugar-mafia-from-Rajasthan-92165
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 14:01:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫକୁ ମିଳିଛି ବଡ ସଫଳତା । ରାଜସ୍ଥାନରୁ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ମାଫିଆ ଅଜବହର ଗିରଫ । ଗିରଫ ହେବା ପରେ ରାଜସ୍ଥାନ ଯୋଧପୁରରୁ ଆଜବହରକୁ ଓଡିଶା ଆଣୁଛି ଏସଟିଏଫର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍ । 

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏସଟିଏଫ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଶେଖ ଇସମାଇଲକୁ ଧରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଓଡିଶା କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଏସଟିଏଫକୁ ବଡ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ରାଜସ୍ଥାନର ଯୋଧପୁରରୁ ଗିରଫ ହୋଇଛି ବ୍ରାଉନସୁଗାର ମାଫିଆ । ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ମାଫିଆ ହେଉଛି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଜଳେଶ୍ୱର ନିକଟ ରାଜପୁର ଗାଁରେ । 

୨୦୧୯ ପରଠାରୁ ସେ ଫେରାର ଥିଲେ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଏସଟିଏଫ ଖବର ପାଇ ଚଢାଉ କରିଥିଲା । ଅଜବହର ନାମରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଧମକ ଭଳି ୫ଟି ସଙ୍ଗୀନ ମାମଲା ରହିଛି । ତେବେ କୁଖ୍ୟାତ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଶେଖ ରାଜାର ସହଯୋଗୀ ହେଉଛି ଅଜବହର । ୨୦୧୯ ଶେଖ ରାଜକୁ ଗିରଫ ବେଳେ ଏସଟିଏଫ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଫେରାର ହୋଇଥିଲା ଅଜବହର ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କାୟା ବିସ୍ତାର କରୁଛି କରୋନାର ଘାତକ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ‘ଓମିକ୍ରନ୍‌’
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Omicron-TensionRaises-After-Karnataka-Omicron-is-Detected-in-Gujrat-92164
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Omicron-TensionRaises-After-Karnataka-Omicron-is-Detected-in-Gujrat-92164
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 13:44:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅହମଦାବାଦ୍‌, ଡିସେମ୍ବର ୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଧିରେ ଧିରେ ଭାରତରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି କରୋନାର ନୂଆ ଘାତକ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପରେ ପରେ ଏବେ ଗୁଜୁରାଟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ।

୩୦ ଟି ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିସାରିଥିବା ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ପୁରା ବିଶ୍ୱ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ । ଏହା ଡେଲଟା ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଠାରୁ ଢେର ଗୁଣାରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ଅତି କ୍ଷୀପ୍ର ଗତିରେ ଏବେ ଭାରତରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପରେ ଆଜି ଗୁଜୁରାଟରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଗୁଜୁରାଟ ଜାମନଗରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ଜିନୋମ୍ ସିକ୍ୱେନ୍ସ କରାଯାଇ ସେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ବୋଲି ଗୁଜୁରାଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ।

ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଫେରନ୍ତା ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରଥମ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ହିଁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଏହା ଏବେ ପୁରା ବିଶ୍ୱରେ ତାଣ୍ଡ ରଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତରେ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଦୁଇ ଓମିକ୍ରନ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଆକ୍ରାନ୍ତ ମାନଙ୍କୁ ଆଇସୋଲେସନ୍‌ରେ ରଖାଯାଇ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୂଯାଇ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି ।

ଏହାସହିତ ଏମାନଙ୍କ କଣ୍ଟାକ୍ଟରେ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଟ୍ରେସିଂ କରାଯାଇ ସୋମନଙ୍କର କରୋନା ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉଗ୍ର ରୂପ ନେଉଛି ମମିତା ଝଡ଼, ସୋମବାର ବିଧାନସଭାରେ ହେବ ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Mamita-Meher-Case-in-Odisha-Assembly-92163
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Mamita-Meher-Case-in-Odisha-Assembly-92163
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 13:42:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଡିସେମ୍ବର ୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିଧାନସଭା ଶୀତ ଅଧିବେଶନ । ଦୀର୍ଘ ୩ ଦିନ ଧରି ଗୃହ ଅଚଳାବସ୍ତା ଜାରି ରହିବା ପରେ ଆଜି ୪ର୍ଥ ଦିନରେ ବି ଗୃହରେ ମମିତା ଝଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଆଉ ଆଜି ବି ଗୃହ ଅଚଳ ରହିଛି ।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିରୋଧୀ ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଡି ବସିଛନ୍ତି ଆଉ ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପେଟେନ୍ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ବହିଷ୍କାର କରାନଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବିକ୍ଷୋଭ ଏହିଭଳି ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଗୃହରେ ମମିତା ଗଡ ଦିନକୁ ଦିନ ଆହୁରି ଉଗ୍ର ରୂପ ନେବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଗୃହରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ପାଇଁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଉପନେତା ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ମମିତା ଝଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମାତ୍ର ସୋମବାର ଦିନ ବିଧାନସଭାରେ ମମିତା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ହେବ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କ୍ୟାପଟେନ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରତି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ ।

ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ଠାରୁ ପ୍ରତିଦିନ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଢଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭାରେ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ଉପନେତା ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭିକାରୀ ତାଲିକା ଦେଲେ ସରକାର, ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୯୭୦ ଭିକାରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/list-of-beggars-was-given-by-the-government-and-6970-beggars-were-identified-in-the-state-92162
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/list-of-beggars-was-given-by-the-government-and-6970-beggars-were-identified-in-the-state-92162
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 14:32:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ଭିକାରୀ ତାଲିକା ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ୬୯୭୦ ଜଣ ଭିକାରୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଭିକାରୀ ଓ ୨୮୪୨ ଜଣ ମହିଳା ଭିକାରୀ ରହିଛନ୍ତି । 

ତେବେ କଟକରେ ସର୍ବାଧିକ ଭିକାରୀ ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । କଟକରେ ୧୦୬୦ ଜଣ ଭିକାରୀ ରହିଛନ୍ତି । ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ବରଗଡ । ବରଗଡରେ ୫୯୫ ଜଣ ଭିକାରୀ ରହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଗଞ୍ଜାମ । ଗଞ୍ଜାମରେ ୫୪୫ ଜଣ ଭିକାରୀ ରହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଭିକାରୀ ଅର୍ଥାତ ୫ ଜଣ ରହିଛନ୍ତି । 

ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ବିଧାୟକ ନାଉରୀ ନାଏକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା । ତେବେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଭିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟ ନାମକ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପୁରୀର ନୀଳାନ୍ଦ୍ରୀ ନିଳୟ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଏକାମ୍ର ନିଳୟ ନାଁରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ କରାଯାଇ ସହରରୁ ଭିକାରୀମୁକ୍ତ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ ,ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ରଖାଯାଇଛି ନଜର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/The-state-has-not-yet-identified-omicranes-which-have-been-identified-92161
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/The-state-has-not-yet-identified-omicranes-which-have-been-identified-92161
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 13:02:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓମିକ୍ରନ୍ କୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚିନ୍ତାରେ ଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ଼ିଏମଇଟି ଡାକ୍ତର ରମା ରମଣ ମହାନ୍ତି ସୁଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ କୌଣସି ଓମିକ୍ରନ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ନାହନ୍ତି ।

ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଓ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି । ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଛି । ଯଦି କେହି ପଜିଟିଭ୍ ଆସୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ସାମ୍ପଲ ସଂଗ୍ରହ କରି ଜିନମ ସିକ୍ବେନସିଂ ପାଇଁ ଆଇଏଲଏସ ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ପଠାଯାଉଛି ।

ତେଣୁ ଜିନମ ସିକ୍ବେନସିଂ ପରେ ହିଁ ଡ଼େଲଟା କି ଓମିକ୍ରନ ଜଣାପଡିବ । ସେଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଏବଂ ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସୂଚନା ଦିଆଯାଉଛି ।

ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରେ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ କରାଯାଉଛି । ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି, ଯଦି ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଆସୁଛି, ସେମାନଙ୍କୁ ହୋମ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦେଲା ଆଶ୍ୱସ୍ତିକର ଖବର, ଏଯାଏ ଗୋଟିଏ ବି ଜୀବନ ନେଇନି ଓମିକ୍ରନ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/World-Health-Organization-has-issued-a-statement-calling-for-the-immediate-release-of-Omicron-92160
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/World-Health-Organization-has-issued-a-statement-calling-for-the-immediate-release-of-Omicron-92160
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 12:56:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ୍‌କୁ ନେଇ ଆତଙ୍କ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପୁଛି ଓମିକ୍ରନ୍ । ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୩୮ଟି ଦେଶରେ କରୋନାର ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏକ ଆଶ୍ୱସ୍ତିକର ଖବର ଦେଇଛି । ତେବେ ଏହି ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ଏଯାଏ କେହି ବି ପ୍ରାଣ ହରାଇନଥିବା ଜଣାପଡିଛି । 

ତେବେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଡାକ୍ତର ମାରିୟା ଭାନ୍ କେରକୋଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନାର ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ୩୮ଟି ଦେଶରେ କାୟା ମେଲାଇଲାଣି । ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଆଉ ଏକ ସପ୍ତାହ ଲାଗିବ । ଏହା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଜର ରଖାଯାଇଛି । ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଅଧିକ ମରାତ୍ମକ ହେବାର ନଜିର ଆସିନାହିଁ । ଏବେ ଭ୍ୟାକସିନରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । 

ନିକଟରେ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସରକାର ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ ଦିନ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଥିଲେ । କେବଳ ଓମିକ୍ରନ୍ ରିସ୍କ ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁରୀ ଛୁଇଁଲା ବେଳକୁ ପବନର ବେଗ ୬୦/୭୦ କିମି ରହିପାରେ, ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଫସଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/By-the-time-it-touches-Puri-the-wind-speed-can-be-6060-km-crop-damage-due-to-rain-92159
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/By-the-time-it-touches-Puri-the-wind-speed-can-be-6060-km-crop-damage-due-to-rain-92159
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 12:06:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବାତ୍ୟା “ଜୱାଦ” ସଂପର୍କରେ ଏସଆରସି ପ୍ରଦୀପ ଜେନା ସୁଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଖବର ଅନୁସାରେ କାଲି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ବେଳକୁ ପୁରୀ ଉପକୂଳରେ ପହଂଚିବ ଜୱାଦ ପରେ ଏହାର ତ୍ରୀବତା କମିବା ନେଇ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

ପୁରୀ ଛୁଇଁଲା ବେଳକୁ ପବନର ବେଗ ୬୦/୭୦ କିମି ରହିପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷାର ପ୍ରକୋପ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଗଞ୍ଜାମ,ପୁରୀ,ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ହୋଇପାରେ । ପବନ ବେଗ ଆକଳନ କମ୍ ଥିବାରୁ ଭିତ୍ତିଭୂମି କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ୍ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଫସଲ ବିଶେଷ ଭାବେ ନଷ୍ଟ ହେବ ।

ଧାନ ଏବଂ ପନିପରିବା ଚାଷ ବିଶେଷ ଭାବେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହେବ । କାଲି ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳକୁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବ ହଟିଯିବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଅନ୍ୟ ପଟେ ପବନର ବେଗ କମ୍ ଥିବାରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରାଯିବାର ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଢ ହଜାର ଲୋୀକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରାଯାଇଥିବା ଏସଆରସି ସୁଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପରଲୋକରେ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନ, ୯୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Padmabhushan-Trilochan-Pradhan-a-physicist-in-the-afterlife-died-at-the-age-of-93-92158
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Padmabhushan-Trilochan-Pradhan-a-physicist-in-the-afterlife-died-at-the-age-of-93-92158
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 04 Dec 2021 11:43:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପରଲୋକରେ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନ । ୯୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଶେଷନିଶ୍ୱସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି । ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଘନସାଳିଆରେ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ୧୯୨୯ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୩ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପାଠ ପଢିବା ପରେ ସେ ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । 

ପରେ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ ଚିକାଗୋରେ ମଧ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ତ୍ରିଲୋଚନ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ଅନେକ ଯଶ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ସେ ତିନୋଟି ପୁସ୍ତକ ଦି ଫୋଟନ, କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ମେକାନିକ୍ସ ଓ ଇଲେକ୍ଟ୍ରନ୍ କ୍ୟାପଚର ବାଏ ପ୍ରୋଟନ ପାସିଂ ଥ୍ରୋ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଲେଖିଛନ୍ତି । ସେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ କୁଳପତି ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଛନ୍ତି । 

ସେହିପରି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଫିଜିକ୍ସ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପ୍ରଥମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ପଦ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ । ୧୯୯୦ ମସିହାରେ ତ୍ରିଲୋଚନଙ୍କୁ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ୧୯୮୦ରେ ମେଘନାଦ ପୁରସ୍କାର, ୨୦୧ରେ କଳିଙ୍ଗ ପୁରସ୍କାରଓ ୨୦୧୮ରେ କଳିଙ୍ଗ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>