<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ISRO ଦ୍ୱାରା ଲଞ୍ଚ ହେଲା ସାଉଣ୍ଡିଙ୍ଗ ରକେଟ୍ RH-560 , ବାୟୂମଣ୍ଡଳରେ ବ୍ୟବହାରିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାରେ ହେବ ସହାୟକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/ISRO-Launches-Sounding-Rocket-RH-560-81127
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/ISRO-Launches-Sounding-Rocket-RH-560-81127
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 13 Mar 2021 11:45:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଇସ୍ରୋ ଦ୍ୱାରା ଲଞ୍ଚ ହେଲା ସାଉଣ୍ଡିଙ୍ଗ ରକେଟ୍ ଆରଏଚ୍‌-୫୬୦। ବାୟୂମଣ୍ଡଳରେ ବ୍ୟବହାରିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ଆଶାରେ ଏହି ରକେଟ୍ କୁ ଇସ୍ରୋ ଦ୍ୱାରା ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଶ୍ରୀହରିକୋଟ୍ଟାରୁ ଏହି ରକଟେ୍ କୁ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଯୁକ୍ତ ରକେଟ୍ ବାୟୂମଣ୍ଡଳର ପରିବର୍ତ୍ତନର ମୁକାବିଲା କରିବା ଏବଂ ପ୍ଳାଜମା ଗତିଶୀଳତା ଉପରେ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାରେ ଏକ ନୂଆ ଦିଶା ଦେବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଇସ୍ରୋ କର୍ତ୍ତୂପକ୍ଷଙ୍କ ଠାରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏହି ସାଉଣ୍ଡିଙ୍ଗ ରକେଟ୍ ସାହାର୍ଯ୍ୟ ରେ ବାୟୂମଣ୍ଡଳର ଉପରିସ୍ଥ ଭାବରେ ହେଉଥିବା ସମସ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରାଯିବ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହ ମାନଙ୍କର ବାୟୂମଣ୍ଡଳର ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିବ । ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ପାଖରେ ଏହି ଭଳି ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଯୁକ୍ତ ରକେଟ୍ ର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇନଥିଲା । ଯାହା ପୃଥିବୀ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହର ବାୟୂମଣ୍ଡଳ ମଧ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିପାରିବ ମାତ୍ର ତାହା ଏବେ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି ।

ଶୁକ୍ରବାର ଏହି ରକେଟ୍ ଲଞ୍ଚ କରାଯିବା ସମୟର ଫଟୋ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଇସ୍ରୋ ଏହାକୁ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା ବୋଲି କହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ବିଶ୍ୱ କର୍କଟ ଦିବସ, ସମୟ ଆସିଛି କ୍ୟାନସର ବିରୋଧରେ ସବୁ ଭ୍ରମ ଦୂର କରିବାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/World-Cancer-Day-2021-79553
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/World-Cancer-Day-2021-79553
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 04 Feb 2021 11:22:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃଆରୀ ୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପୁରା ବିଶ୍ୱ କରୋନା ମହାମାରୀ ରେ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡିଥିବା ବେଳେ କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଜାରି ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଆଉ ଏକ ମହା ସଙ୍କଟକୁ ଅଣାଦେଖା କରିଛି । 

କରୋନା ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି କର୍କଟ ବା କ୍ୟାନସର ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ । ମହାମାରୀ କେବଳ କର୍କଟ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟରେ ବିଳମ୍ବ କରିନାହିଁ, କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଢେର ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି କରୋନା ମହାମାରୀ ।

ଆଜି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ କର୍କଟ ଦିବସ । ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ପାଇଁ ସତର୍କତା ଓ ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୪ରେ ବିଶ୍ୱ କର୍କଟ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି । ଏହି ରୋଗର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଆନକ ପଦକ୍ଷପ ମାନ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି ।

କିନ୍ତୁ ଏବେବି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଏମିତି କିଛି ଭ୍ରମ ରହିଛି କର୍କଟ ରୋଗକୁ ନେଇ ଯାହା କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ପୁଣି ଥରେ ସୁସ୍ଥ ହେବାର ଆଶାକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେଉଛି । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଆଜି ସେଭଳି କିଛି ଭ୍ରମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିତ୍ତିହୀନ ହୋଇ ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରି ଆସୁଛି ।

କର୍କଟ ସଂକ୍ରାମକ :

ଏହି ଭାବନା ଏବେବି କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ବଡ ବାଧକ ହୋଇଛି । ସଂକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଏବେି ଲୋକେ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଖ ମାଡୁ ନାହାନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ କି କୌଣସି ବି କର୍କଟ ରୋଗ ସଂକ୍ରାମକ ନୁହେଁ । ଯଦି କୌଣସି ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ କର୍କଟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ, ତାଙ୍କୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲେ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ସହିତ ଏକାଠି ବସି ଖାଇଲେ କର୍କଟ ରୋଗ ହୁଏ ନାହିଁ । କେବଳ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରେ ସାମନ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ ରହିଥାଏ ।

କର୍କଟ ଏକ ପାରିବାରିକ ରୋଗ :

ପୁରା ବିଶ୍ୱରେ କେବଳ ମାତ୍ର ୫-୧୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍କଟ ଜିନ୍ ଗତ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଗୋଟିଏ ପିଢୀରୁ ଅନ୍ୟ ପୀଢିକୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ । କର୍କଟ ରୋଗର ଅଧିକାଂଶ ବୟସର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଜେନେଟିକ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଟେ । ତେଣୁ କର୍କଟ ରୋଗୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଜେନେଟିକ୍ ଡିଜିଜ୍ ବୋଲି ଭାବିକା ଏକ ଭ୍ରମ ଅଟେ ।

କର୍କଟ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ :

କର୍କଟ ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାହୀନ ଏବଂ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଏଥିପାଇଁ ତ ପ୍ରାୟତଃ ରୋଗୀ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଷ୍ଟେଜ୍ ରେ କର୍କଟ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଜାଣି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ରୋଗ ଚିହ୍ନଟରେ ଯେତେ ଡେରି ହୋଇଥାଏ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସେତିକି ମାତ୍ରାରେ ବଢିଥାଏ । ତେଣୁ ଶୀଘ୍ର ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛି ଆରୋଗ୍ୟ । ବର୍ତମାନ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଉପାୟରେ କର୍କଟର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

କର୍କଟ ଅର୍ଥ ମୃତ୍ୟୁ :

ଏହା ସବୁ ଠାରୁ ବଡ ଭ୍ରମ । କୌଣସି ବି ରୋଗର ଅର୍ଥ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନଥାଏ ଯେତେବେଳେ କି ସେହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରାଯାଇଥାଏ । ମାତ୍ର ଚିକିତ୍ସା ବିଳମ୍ବ କିମ୍ବା ସଠିକ୍ ଚିକିତ୍ସା ନହେବା ଦ୍ୱାରା ଛୋଟରୁ ଛୋଟ ରୋଗ ମି ମଣିଷଖୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁକରେ ପକାଇପାରେ । ତେଣୁ ଏହା ଆଦୌ ଭାବିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କି କର୍କଟ ରୋଗର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁ । କର୍କଟ ରୋଗ ଶୀଘ୍ର ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଇ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଗଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆଦୌ ଭୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା ଅସୁସ୍ଥ ଓ ବିକଳାଙ୍ଗ କରିଦିଏ :

ବିଭିନ୍ନ କର୍କଟ ରୋଗର ଭାଇରୋଲୋଜି ବିଷୟରେ ଏକ ଉତ୍ତମ ବୁଝାମଣା ସହିତ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏକ ମଲ୍ଟିମୋଡାଲିଟି ପଦ୍ଧତି କରାଯାଉଛି । ଅଙ୍କୋଲୋଜିର ନୀତିକୁ ସାମ୍ନା ନକରି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ରକ୍ଷଣଶୀଳ ଅଟେ । ମାଇକ୍ରୋଭାସ୍କୁଲାର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ସାଧାରଣ ଟିସୁକୁ ସଜାଡିବା ଏବଂ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର, କସମେଟିକ୍ ରୂପକୁ ଉନ୍ନତ କରିଛି । ସେହିଭଳି କେମୋଥେରାପି ଏବଂ ଅନେକ ନୂତନ ଔଷଧ ଏହାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି । ତେଣୁ କର୍କଟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ସହନଶୀଳ ହୋଇପାରେ ।

କର୍କଟ ରୋଗୀ ପୁଣି ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ମଣିଷ ଭଳି କାମ କରିପାରିବେ ନାହିଁ :

ଏହା କେବଳ ଏକ ଭ୍ରମ ଯେ କର୍କଟ ରୋଗୀ ପୁଣି ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ମଣିଷ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । କର୍କଟ ରୋଗର ବିକାଶ କିମ୍ବା ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନୁହେଁ । କର୍କଟ ରୋଗର ଚିହ୍ନଟ ଓ ତାର ସଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା ହିଁ ରୋଗୀକୁ ସୁସ୍ଥ ଓ ଦୀର୍ଘାୟୁ କରିଥାଏ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ଥରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଟ ଏନସିସି କମାଣ୍ଡର ଭାବରେ କୃତିତ୍ୱ ହାସଲ କଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ଆକାଶ, ଛୁଟୁଛି ଶୁଭେଚ୍ଛାର ସୁଅ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Odiya-Boy-Akash-Brought-Glory-for-Odisha-79552
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Odiya-Boy-Akash-Brought-Glory-for-Odisha-79552
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 04 Feb 2021 10:22:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୟାଗଡ, ଫେବୃଆରୀ ୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ଥରରେ ଏନସିସି କମାଣ୍ଡର ଭାବରେ କୃତିତ୍ୱ ହାସିଲ କଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ । ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଇଟାମାଟି ଗାଁର ଆକାଶ ନାୟକ ଏହି କୃତିତ୍ୱ ହାସଲ କରି ପୁରା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି ।

ଆକାଶ ଏବେ ଭୁବନେଶ୍ୱର କିଟ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଟେକ୍ ତୃତୀୟ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର ଥିବା ବେଳେ ପିଲା ବେଳୁ ହିଁ ତାଙ୍କର ଏନସିସି ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ରହିଥିଲା ଯାହା ଆଜି ତାଙ୍କୁ ପୁରା ଦେଶରେ ପରିଚିତ କରାଇ ପାରିଛି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରଡିସି କ୍ୟାମ୍ପରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଏହି କୃତିତ୍ୱ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଆକାଶ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଆକାଶ ଙ୍କ ପାଖକୁ ପୁରା ଦେଶରୁ ଶୁଭେଚ୍ଛାର ସୁଅ ଛୁଟିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ବାରମ୍ବାର ଆରଡିସି କ୍ୟାମ୍ପରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ଆକାଶ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ହେଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ତାଙ୍କୁ ଏହି ସର୍ବଭାରତୀୟ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା । 

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ୪୫ ଦିନିଆ ଆରଡିସି କ୍ୟାମ୍ପରେ ରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏନସିସି ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଠାରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଟ ଏନସିସି କମାଣ୍ଡର ର ପୁରଷ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଆକାଶ ନାୟକ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅଳସୀ କ୍ଷେତରେ ମହୁବାକ୍ସ ଲଗାଇ କୋରାପୁଟ ଚାଷୀ ଅମଳ କରୁଛି ବାର୍ଷିକ ୨୫ ଟନ ମହୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Koraput-farmers-harvest-25-tonnes-of-honey-annually-by-planting-honey-boxes-in-innovation-way-78618
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Koraput-farmers-harvest-25-tonnes-of-honey-annually-by-planting-honey-boxes-in-innovation-way-78618
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 15 Jan 2021 10:45:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋରାପୁଟ, ଜାନୁଆରୀ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଜଳବାୟୁ କୋରାପୁଟ କୁ ଅନନ୍ୟ କରି ଗଢିତୋଳିଛି । ଏଠାରେ ଶୀତ ର ଶିତଳତା ଟିକେ ଅଧିକ ଯୋଗୁଁ ବର୍ଷସାରା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଫୁଲ ଫୁଟିଥାଏ । କୋରାପୁଟ ଚାଷୀ ବହୁଳ ଭାବେ ଅଳସୀ ଚାଷ କରୁଥିବାରୁ ଶୀତ ଋତୁରେ ଅଳସୀ କ୍ଷେତନିକଟରେ ଦଳ ଦଳ ମହୁମାଛି ଘୁରି ବୁଲନ୍ତି । ଆଉ ଚାଷୀମାନେ ଏହାର ଫାଇଦା ନେବାକୁ ଜମି ନିକଟରେ ବସାଇଛନ୍ତି ମହୁବାକ୍ସ

କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ନନ୍ଦପୁର, ସେମିଳିଗୁଡା, କୋରାପୁଟ, ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ସମେତ ପଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକର କିଛି ଅଂଶରେ ମହୁଚାଷ ହୋଇଥାଏ । ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ବଡ଼ ମହୁଚାଷୀ ଙ୍କ ସମେତ ଅଢ଼େଇ ଶହ ଛୋଟ ଛୋଟ ଚାଷୀ ମହୁ ଅମଳ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି । 

ସର୍ବୋଦୟ ସମିତି ଓ ଖଦୀ ବୋର୍ଡ କୋରାପୁଟ ମହୁ କିଣି ତାର ପ୍ୟାକେଜିଙ୍ଗ କରି ବଜାରକୁ ଛାଡ଼ନ୍ତି । ନିତାଇ ନାମକ ଜଣେ ମହୁଚାଷୀ ୩୫୦ ଟି ମହୁବାକ୍ସ ରଖି ବର୍ଷକୁ ୩ ରୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବା କହନ୍ତି । ବର୍ଷା ଓ ଖରାଦିନ କୁ ଛାଡିଦେଲେ ଅବଶିଷ୍ଠ ୬ ମାସ ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ଫୁଲ ଫୁଟୁଥିବାରୁ ମହୁବାକ୍ସ ଜରିଆରେ ଜଣେ ନିଜର ଜୀବିକା କୁ ନିଶ୍ଚିତତା କରିପାରିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କନ୍ଧମାଳ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ କରାଇଛି ମେହରବାନ କଦଳୀ ଚାଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Kandhamal-farmers-have-become-self-sufficient-78617
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Kandhamal-farmers-have-become-self-sufficient-78617
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 15 Jan 2021 10:42:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

କନ୍ଧମାଳ, ଜାନୁଆରୀ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା ରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବେଶ ଆୟ ଦେଉଥିବା ମେହେରବାନ ପ୍ରଜାତି ର କଦଳୀ ଚାଷ ଏବେ ପାହାଡିଆ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ବି ସଫଳତାର ସହ ଚାଷ ହୋଇପାରୁଛି । 

 କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ବ୍ଲକ ମୁଣ୍ଡିଗଡ଼ ପଂଚାୟତ ର ୫୮ ପରିବାର ଏବେ ଏଭଳି ଚାଷରୁ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁ ଜମିରେ ଚାଷ କରି ବାର୍ଷିକ ୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ର ଆୟ ପାଉଥିଲେ ଏବେ ସେତିକି ଜମିରୁ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଆୟ ପାଉଛନ୍ତି ।

 ମୁଣ୍ଡିଗଡ଼ ଓ ନୂଆସାହି ର ଚାଷୀ ଏବେ ବେଶ ଖୁସି । ଗ୍ରାମର ୫୮ ଚାଷୀ ପ୍ରତ୍ୟେକେ କଦଳୀ ବଗିଚା କରିବା ସହ ବାଡ଼ ବୁଜି ଫସଲ କୁ ପଶୁମାନଙ୍କ କବଳରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି ।ମୋଟ ୧୪ ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ଜଣେ ଚାଷୀ ୩୦୦ ଲେଖାଏଁ କଦଳୀ ଚାରା ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଏକ ଏକର ଜମିରେ ୧୨୦୦ କରି ୧୪ ଏକର ଜମିରେ ୧୭୪୦୦ ଚାରା ରୋପଣ କରାଯାଇଛି । 

 କଦଳୀ ଚାଷୀ ସୁବଳ ପାତ୍ର ଙ୍କ କହିବା କଥା ପୂର୍ବରୁ ସେ ମକା ଓ ସୋରିଷ ଚାଷ କରି ଯେଉଁ ଜମିରେ ବର୍ଷକୁ ୮ ହଜାର ପାଉଥିଲେ ଏବେ ସେତିକି ଜମିରେ କଦଳୀ କରି ୮୦ ହଜାର ପାଇଛନ୍ତି ।

 ୩୦୦ କଦଳୀ କାନ୍ଧି ଅମଳ କରିଥିବା ସୁବଳ କହନ୍ତି ସେ ଅମଳ କରିଥିବା ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ କାନ୍ଧି ର ଓଜନ ୨୭ /୨୮ କେଜି । କେଜି ପ୍ରତି ୧୦ ଟଙ୍କାଦର ରେ ସେ ୮୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଛନ୍ତି । ମୁଣ୍ଡିଗଡ଼ ଚାଷୀ ଙ୍କ ସଫଳତା ଦେଖିବା ପରେ ଖମନଖୋଲ,ଧୁଙ୍ଗିଆ ପଖାଳ ଗାଁରେ ଏବେ କଦଳୀ ଚାଷ ପାଇଁ ଚାଷୀ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟ୍ରଲି ଚାଳକ ଙ୍କ ବିସ୍ମୟ ଚିତ୍ରକଳା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Surprising-paintings-of-trolley-riders-in-Nabrangpur-Odisha-78567
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Surprising-paintings-of-trolley-riders-in-Nabrangpur-Odisha-78567
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 14 Jan 2021 11:19:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନବରଙ୍ଗପୁର, ଜାନୁଆରୀ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ନବରଙ୍ଗପୁର ସହର ର ତ୍ରିନାଥ ମନ୍ଦିର କଡ଼ରେ ଜରିପାଲ ରେ ତିଆରି ଛୋଟ ଏକ ଘରେ ରହନ୍ତି ଜଣେ ଚିତ୍ରକର । ନାଁ ତାଙ୍କର ବନମାଳୀ ସୁନା । ବନମାଳୀ ପେଷାରେ ଜଣେ ଟ୍ରଲି ଚାଳକ ,କିନ୍ତୁ ନିଶା ତାଙ୍କର ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ ସାଙ୍ଗକୁ ଛବି ଆଙ୍କିବା ।  ସକାଳ ପାହିବା ମାତ୍ରେ ବନମାଳୀ ସହର ର ସରକାରୀ ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ରେ ଟ୍ରଲି ନେଇ ପହଞ୍ଚନ୍ତି ଓ ଦୂରଗାମୀ ବସ ରେ ଆସିଥିବା ପାର୍ସଲ କୁ ଅନଲୋଡ଼ କରି ଟ୍ରଲି ରେ ବୋହିନେଇ ମାଲିକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇଥାନ୍ତି । ସକାଳୁ ଅପରାହ୍ନ ଯାଏଁ ଏଭଳି ଓଜନିଆ ଜିନିଷ ବୋହି ବୋହି ଜୀବିକା କରନ୍ତି । ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ ସୃଜନ ର ଭିନ୍ନ ଏକ  ଜୀବନ।

ଯେଉଁ ହାତରେ ବନମାଳୀ ଦିନସାରା ଭାରି ଦ୍ରବ୍ୟ ଉଠାନ୍ତି, ସେହି ହାତ ତୁଳୀ ରେ ତିଆରି କରେ ବିସ୍ମୟ । ରଙ୍ଗ ଆଉ ତୁଳୀ ରେ ସେ ଆଙ୍କନ୍ତି ପଶୁ ପକ୍ଷୀ ନଦୀ ନାଳ ଫୁଲ ଓ ପାହାଡ଼। ସାମ୍ନା ରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ଦୃଶ୍ୟର ଅବିକଳ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କି ପାରନ୍ତି ସେ । 

କୌଣସି ଚାରୁକଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ର ବାରଣ୍ଡା ମାଡିନଥିବା ଏହି ଟ୍ରଲି ଚାଳକ  ଙ୍କ ତୁଳୀରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେବାଦେବୀ, ମହାପୁରୁଷ ଆଉ ପ୍ରକୃତି ଜୀବନ୍ତ ପାଲଟନ୍ତି । କେଇ ମିନିଟ ର ମେହନତ ରେ ସେ ସାମ୍ନା ରେ ବସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ର ଅବିକଳ ପ୍ରତ୍ତିକୃତି ଆଙ୍କି ତାଜୁବ କରିଦେଇଥାନ୍ତି । 

ନବରଙ୍ଗପୁର ସହର ର ତ୍ରିନାଥ ମନ୍ଦିର କଡ଼ରେ ମନ୍ଦିର ର ଏକ ଜମିରେ ଘର କରି ରହୁଥିବା ଏହି ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ନିଜର ବୋଲି ଘରଟିଏ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସେ ରହୁଥିବା ଘରକୁ  ବିଭିନ୍ନ ଚିତ୍ରରେ  ଚିତ୍ରାୟିତ କରି ତାରି ଚାରିପଟେ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଅନେକ ଗଛଳତା । ତାଙ୍କର ଏହି  କଳାପ୍ରତିଭା ବିଭୁଦତ୍ତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସାହି ପଡୋଶୀ ଓ ସହର ବାସୀ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟୀକାକରଣକୁ ନେଇ ଆଉ ପାଦେ ଆଗକୁ ବଢିଲା କୋଭାକ୍ସିନ୍‌, ନାଜାଲ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମାଗିଲା ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Covaxin-takes-another-step-forward-in-vaccination-Bharat-Biotech-seeks-permission-for-nasal-vaccine-trial-78341
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Covaxin-takes-another-step-forward-in-vaccination-Bharat-Biotech-seeks-permission-for-nasal-vaccine-trial-78341
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 09 Jan 2021 12:36:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଦେଶରେ ଦୁଇଟି ଟୀକାକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବା ପରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟୀକାକରଣକୁ ନେଇ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରହିଛି । ତେବେ ଅନୁମତି ମିଳିଥିବା ଦୁଇଟି ଟୀକା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଓ କୋଭିସିଲ୍ଡ କୁ ବାହୁରେ ଦେବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମଳିଥିବା ବେଳେ ବର୍ତମାନ୍ ଟୀକାକରଣକୁ ନେଇ ଆଉ ପାଦେ ଆଗେଇଛି କୋଭାକ୍ସିନ୍।

ବର୍ତମାନ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ର ନାଜାଲ ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଡିଜିସିଆଇ କୁ ଅନୁମତି ମାଗିଛି । ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ର ସୂଚନା ଅନୁଯାଇ ବାହୁରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଟୀକା ଅପେକ୍ଷା ନାକରେ ଡ୍ରପ୍ ଆକାରରେ ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା ଟୀକା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଏବଂ ଅନୁମତି ମିଳିଲେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ର ନାଜାଲ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବା ସହିତ ଆଗକୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟୀକାକରଣ ରେ ଏହା ଏକ ବଡ ଆଶା ସଂଚାର କରୁଛି ।

ତେବେ ଡିଜିସିଆଇ ଠାରୁ ଅନୁମତି ମିଳିବା ପରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନାଗପୁର, ପୁଣେ , ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ନାଜାର ଟ୍ରାଏଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ଏବଂ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ କେବଳ ୧୮ ରୁ ୬୫ ବର୍ଷ ବୟସର ସ୍ୱଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଉପରେ କରାଯିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶ ବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ଘୋଷଣା ହେଲା ଟୀକାକରଣର ତାରିଖ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Good-news--The-date-of-the-Corona-vaccination-has-been-announced-78180
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Good-news--The-date-of-the-Corona-vaccination-has-been-announced-78180
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 05 Jan 2021 17:24:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଗତ ଜାନୁଆରୀ ୩ ତାରିଖରେ ଦୁଇଟି ଟୀକାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିସାରିଛି । ଟୀକାକୁ ଡିସିଜିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବା ପରେ ଦେଶରେ କେବେ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ ତାକୁ ନେଇ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଦେଖାଦେଇଥିଲା । 

ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଦେଶ ବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ତାରିଖ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପୁରା ଦେଶରେ ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ୧୩ କିମ୍ବା ୧୪ ତାରିଖରୁ ଟୀକା କରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ।

ଆଜି ଟୀକାକରଣକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରେସ୍ କନଫରେନ୍ସରେ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଟୀକାକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବାର ୧୦ ଦିନ ପରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ର ରୋଲଆଉଟ୍ କରାଯିବ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖିଲେ ଦେଶରେ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଓ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଦୁଇଟି ଟୀକାକୁ ଜାନୁଆରୀ ୩ରେ ଡିସିଜିଆଇ ଦ୍ୱାରା ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଥିଲା । ଏହାର ୧୦ ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଜାନୁଆରୀ ୧୩ କିମ୍ବା ୧୪ ତାରିଖରେ ପୁରା ଦେଶରେ ଟୀକା କରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପାରେ ।

ତେବେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦେଶର ୩୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯିବାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଚେତିତ କରାଉଛି ଅଦରକାରୀ ଦ୍ରବ୍ୟରେ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Art-Gallery-Made-up-of-Waste-products-77918
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Art-Gallery-Made-up-of-Waste-products-77918
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 30 Dec 2020 16:53:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ପରିବେଶରୁ ବିଷ ଆହରଣ କରି ଅମୃତ ପରଷୁଛନ୍ତି ଜଣେ ଯୁବ ଚିତ୍ରକର । ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପକଣ୍ଠ ପାତ୍ରପଡା ଠାରେ ଏହି ଶିଳ୍ପୀ ଜଣଙ୍କ ଗଢିଛନ୍ତି ଏକ ନିଆରା ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରୀ । ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ଅନେକ କଳାକୃତ୍ତି ଓ ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ । ସମସ୍ତ ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ବର୍ଜ୍ୟକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ସୁନ୍ଦର ରୂପ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁ ବର୍ଜ୍ୟ ମାଟିରେ ପଡିଲେ ବିଷ ପାଲଟି ଥାଆନ୍ତା, ସେହି ବର୍ଜ୍ୟ ଏବେ କଳାକୃତ୍ତି ରେ ପରିଣତ ହୋଇ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟିର ଉତ୍ସ ପାଲଟିଛି । 

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାତ୍ରପଡା ଠାରେ ରହିଛି ଏଭଳି ଏକ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରୀ ଯାହାକି ଭଳିକି ଭଳି ଅଦରକାରୀ ବର୍ଜ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ରେ ତିଆରି ହୋଇଛି । ବର୍ଯ୍ୟରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏହି ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବିସ୍ମୟ । ଗ୍ୟାଲେରୀ ଟି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଅଞ୍ଚଳର ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ପ୍ରିୟ ରଞ୍ଜନ ବରାଳ । ବୃତ୍ତିରେ ଚିତ୍ରକର ପ୍ରିୟ ସବୁବେଳେ ସୃଜନ ମନସ୍କ । ଚିତ୍ରକଳା ଓ ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଚରିତ୍ର ଓ ବିଷୟ କୁ ଜୀବନ୍ୟାସ ଦେଉଥିବା ପ୍ରିୟ ପରିବେଶ ରୁ ବିଷ ଆହରଣ କରି ପରଷୁଛନ୍ତି ଅମୃତ । ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଉଥିବା ବର୍ଜ୍ୟ, ଯାହାକି ମାଟି ପାଣି, ପବନ କୁ ଜହର ରେ ପରିଣତ କରିଥାନ୍ତା ସେଭଳି ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ସଂଗ୍ରହ କରି ତାରି ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନତା ର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛନ୍ତି ପ୍ରିୟରଞ୍ଜନ । 

କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଦର ବୋର୍ଡ, ହାର୍ଡ ଡିସ୍କ, ଫାଇବର ଗ୍ଲାସ, ସିମକାର୍ଡ, ଆଦି କୁ ସଂଗ୍ରହ କରି ପ୍ରିୟ ଭଳିକି ଭଳି କଳାକୃତ୍ତି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ଲକ ଡାଉନ ସମୟରେ ଏ ସବୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେ ତିଆରି କରିଦେଇଛନ୍ତି ଏଭଳି ଗ୍ୟାଲେରୀ । ଗ୍ୟାଲେରୀ ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ମଣିଷ ର ମସ୍ତିଷ୍କ ର ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ । ମଣିଷ ର ମନ କିଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକରେ ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ପ୍ରିୟରଞ୍ଜନ । ଏହା ସହ ୧୫୦୦ ଅଦରକାରୀ ସୀମକାର୍ଡ କୁ ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଏକ ଗଛର ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ । ସହର ରେ ଏବେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ମୋବାଇଲି ଟାୱାର ସ୍ଥାପନା ହେଉଥିବା ବେଳେ ବଳୀ ପଡୁଛି ସବୁଜିମା । ସହର ର ଶରୀର ଉପରୁ କିଭଳି ହଜିଯାଉଛି ଗଛ ତାର ବ୍ୟଥା ଏହି ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟରେ ପରିସ୍ଫୁଟ ହୋଇଛି ।


ଯାହା ସମାଜ ଓ ପରିବେଶ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ତାହାକୁ ସମାଜର ସୁଫଳ ପାଇଁ ପ୍ରୟୋଗ କରି ପ୍ରିୟରଞ୍ଜନ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କର ଏବେ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ଅତି ପ୍ରିୟ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍ ର ଇଞ୍ଜିନିଅର ଆଣିଲେ ଦେଶ ପାଇଁ ଗୌରବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Hyderabad-engineer-Bring-to-glory-for-the-country-77201
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Hyderabad-engineer-Bring-to-glory-for-the-country-77201
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 12 Dec 2020 16:33:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହାଇଦ୍ରାବଦ୍‌, ଡିସେମ୍ବର ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଦେଶ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍ ର ୪୩ ବର୍ଷୀୟ ଇଞ୍ଜିନିଅର ରବିକାନ୍ତ ଅଭା । ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତର ନାମକୁ ଉଜ୍ୱଳ କରିଥିବାରୁ ବର୍ତମାନ ପୁରା ଦେଶରୁ ଛୁଟୁଛି ଶୁଭେଚ୍ଛାର ସୁଅ । 

ଇଞ୍ଜିନିୟର ରବିକାନ୍ତ ଅଭା ବିଶ୍ୱ କୁଇଜ୍ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ -2020 (WQC-2020)  ଜିତି ଭାରତର ନାମକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଛନ୍ତି । ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରନ୍ତୁ ଯେ ବିଶ୍ୱ କୁଇଜିଂ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଏକ ସମ୍ମାନ ଜନକ ବାର୍ଷିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା । 

ଏହି ବର୍ଷ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରୁ ୬୬୮ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣକାରୀ ଏହି ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍ ରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ରବିକାନ୍ତ ଅଭା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପିତା ତଥା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଏପିଭିଏନ୍ ସରମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଥିବା ରବିକାନ୍ତ ଆଇଆଇଟି, ମାଡ୍ରାସ ଏବଂ ଆଇଆଇଏମ୍‌, ଅହମ୍ମଦାବାଦରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ ବର୍ତମାନ ସିଙ୍ଗାପୁରର ଏକ ଏମଏସସି କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଜ୍ୟପାଳ ତାମିଲସାଇ ସୁନ୍ଦରରାଜଙ୍କ ଉପଦେଷ୍ଟା ସରମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ରବିକାନ୍ତ ଅଭା ଗତ ୨୫ ବର୍ଷ ଧରି କୁଇଜ୍ କରିବାରେ ସକ୍ରିୟ ଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ, ରବିକାନ୍ତ ୨୦୧୮ ଏବଂ ୨୦୧୯ ରେ ଏସିଆ-ପ୍ରଶାନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱ କୁଇଜିଂ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>