<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କଟକ ଯୋଡିବ ମେଟ୍ରୋ, ସ୍ବାକ୍ଷରୀତ ହେଲା MOU
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Bhubaneswar-Metro-Phase-I-agreement-sealed-107770
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Bhubaneswar-Metro-Phase-I-agreement-sealed-107770
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 21 Nov 2023 03:57:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ନୂଆ ଭେଟି। ଦିନ କେଇଟା ପରେ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଚାଲିବ ମେଟ୍ରୋ। ଦୀର୍ଘଦିନର ଆଶା ପୂରଣ ହେବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ତ୍ରିଶୁଳିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ ହେବ। ୬ ହଜାର ୨ ଶହ ୫୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ମେଟ୍ରୋ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୪ବର୍ଷ କାଳ ସମୟ ଲାଗିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ମେଟ୍ରୋ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଜି ଏକ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ବାକ୍ଷର ହୋଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ରେଲ୍ କର୍ପୋରେସନ ସହ ଏହି ବୁଝାମଣାପତ୍ର ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ବାକ୍ଷରୀତ ହୋଇଛି। ଏହି ମେଟ୍ରୋ ପ୍ରକଳ୍ପ କଟକ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଯୋଡ଼ିବ । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ରହିବ ରାଜମହଲ ଛକ, ମାଷ୍ଟର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ, ବାଣୀବିହାର, ଜୟଦେବ ବିହାର ଓ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର । ପରେ ଏହା କଟକ ଟାଉନ ସହ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଓ ପୁରୀକୁ ସଂପ୍ରସାରଣ କରିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି।

 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପୂର୍ବରୁ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ଆସିଥିବା ଏହି ଟିମ୍ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ମେସିନ ଜରିଆରେ ମାଟି ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା। ପ୍ରତି ଦେଢ଼ ମିଟର ଗଭୀରତା ବ୍ୟବଧାନରେ ୩୦ ମିଟର ଗଭୀର ଯାଏଁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ ପରେ ଟେକ୍ନିକାଲ ଟିମ୍ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ରାଜସ୍ଥାନ ପଠାଇଥିଲା। ଭୁବନେଶ୍ବର ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ କଟକ ତ୍ରିଶୁଳିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ୨୬ କିଲୋମିଟର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ  ପାଖାପାଖି ୪୫୦ଟି ପିଲର ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ଉପରୋକ୍ତ ବ୍ୟବଧାନ ଭିତରେ ୭ରୁ ୮ଟି ଷ୍ଟେଶନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ । ଏପରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ମେଟ୍ରୋ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାସ୍ତବ ରୂପ ନେଲେ ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ କଟକ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ୧୫ ମିନିଟ ଓ ପୁରୀକୁ ୩୦ ମିନିଟ ଲାଗିବ। ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହା କତେ ଫଳପ୍ରଦ ହେଉଛି ଦେଖିବାକୁ ରହିଲା ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ: 

ଅଖିଳ ଭାରତ ସାନ୍ତାଳୀ ସମ୍ମିଳନୀ ରେ ଯୋଗ ଦେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ଜଗା ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲା ବେଳେ ଘଟିଗଲା ଦୁର୍ଘଟଣା

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୨୦୨୩ ହେଉଛି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ-ଭାରତ ପାଇଁ ଐତିହାସିକ ବର୍ଷ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/2023-is-a-historic-year-for-Australia-India-107398
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/2023-is-a-historic-year-for-Australia-India-107398
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 07 Nov 2023 04:16:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଗତକାଲି ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣରେ ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଆଇଆଇଟି) ଗାନ୍ଧିନଗରରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭାରତ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ପରିଷଦ (AIESC) ର ଉଦଘାଟନୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେସନ କ୍ଲାର ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସରକାରଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ରାଣ୍ଡାନ ଓ’କନୋର ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। 

  ଏହି ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଫଳାଫଳ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ପାରସ୍ପରିକ ସ୍ୱୀକୃତି, ମିଳିତ କାର୍ଯ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶରେ ସହଯୋଗ, ମିଳିତ ଡିଗ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟରେ ସହଭାଗିତା ଗଠନ, ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି, ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭିସା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସରଳ କରିବା ଭଳି ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। କୃଷି, ଜଳ ପରିଚାଳନା, ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା, AI , ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶର ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟରେ ପାଞ୍ଚଟି ସ୍ମାରକପତ୍ର (ଏମଓୟୁ) ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

  ଆହୁରି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ଦେଶ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଦକ୍ଷତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କର ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସହଯୋଗର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗତିଶୀଳତା ଓ ନିଯୁକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶରେ ସହଭାଗିତାକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ମିଳିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ, ଛାତ୍ର ଏବଂ ଅଧ୍ୟାପିକା ବିନିମୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ କୃଷି, ଜଳ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମିଳିତ ଡିଗ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବ | ଇନୋଭେଟିଭ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ୟୁନିଭର୍ସିଟିସ୍ (ଆଇଆରୟୁ), ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସାତୋଟି ସରକାରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ, ଫ୍ଲିଣ୍ଡର୍ସ ୟୁନିଭରସିଟି, ଜେମ୍ସ କୁକ୍ ୟୁନିଭରସିଟି, ଲା ଟ୍ରୋବ ୟୁନିଭରସିଟି, ମର୍ଡକ ୟୁନିଭରସିଟି, ଗ୍ରିଫିଥ ୟୁନିଭରସିଟି, କାନବ୍ରା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ସିଡନୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ଏହି MOU ଭାରତରେ ଡିଗ୍ରୀ ବିତରଣ କରିବା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ପ୍ରବେଶକୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ଏକ କନ୍ସୋର୍ଟିୟମ୍ ଆଧାରିତ ଆଭିମୁଖ୍ୟର ସମ୍ଭାବନା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ |

 

 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ବାମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ୍ତାକାଲି ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି 'ମେରା ଯୁବ ଭାରତ'
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Mera-Yuva-Bharat-to-launch-tomorrow-107185
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Mera-Yuva-Bharat-to-launch-tomorrow-107185
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 30 Oct 2023 02:18:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ଗତକାଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୧୦୬ତମ ‘ମନ କି ବାତ୍’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି, ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଲୋକାଲ ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ତାରିଖ ସର୍ଦ୍ଦାର  ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରବ୍ୟାପୀ ବଡ ସଂଗଠନ ‘ମେରା ଯୁବ ଭାରତ'ର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଜରିଆରେ ଯୁବକମାନେ କିପରି ଦେଶ ନିର୍ମାଣରେ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିପାରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ | ଏହା ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରନିର୍ମାଣର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ମୋଦି ନିଜ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମନ କି ବାତରେ କହିଥିଲେ । ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ  ସିଏ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ  MYBharat.Gov.in ରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ MYBharat "ଦେଶ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବ | ଏକ ବିକଶିତ ଭାରତ ଗଠନରେ ଭାରତର ଯୁବ ଶକ୍ତିକୁ ଏକତ୍ର କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ନିଆରା ପ୍ରୟାସ ଅଟେ | 

 କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ  ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ଦିନ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଦିନକୁ ‘ଏକତା ଦିବସ’ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏଥିପାଇଁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ‘ଏକତା ପାଇଁ ଦୌଡ଼’ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି । ଏହା ବାଦ ନଭେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖରେ ବିର୍ଷା ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ସାରା ଦେଶରେ ଜନଜାତୀୟ ଗୌରବ ଦିବସର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

 ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ "ନେତୃତ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ" କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା  କରିବେ   ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଅଭିନବ ତଥା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନେତା ଭାବରେ ପରିଣତ କରେଇବେ  ।  ମେରା ଯୁବ ଭାରତର ୱେବସାଇଟ୍ 'ମୋ ଭ|ରତ' ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ୧୫ରୁ ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସର ଯୁବକଯୁବତୀମାନେ ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଲାଭ ଉଠାଇପାରିବେ, ଯାହା ଯୁବକ ଏବଂ ଯୁବ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିବ | ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ମହୋତ୍ସବ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ‘ମନ୍‌ କୀ ବାତ୍‌’ର ଏହି ସଂସ୍କରଣ ପ୍ରସାରିତ ହେଇଛି । ଆଗାମୀ ପର୍ବପର୍ବାଣି ନିମନ୍ତେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ଏହି  ସମୟରେ ‘ଭୋକାଲ୍‌ ଫର୍‌ ଲୋକାଲ୍‌’ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇ ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ’ର ଅଭିଳାଷ ସାକାର କରିବାକୁ ମୋଦି ଭାରତବାସୀଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ।

 ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ‘ଭୋକାଲ ଫର୍ ଲୋକାଲ୍' ହେବା ପାଇଁ ନିଜର ଆହ୍ବାନକୁ ଦୋହରାଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଭଳି, ଏଥର ମଧ୍ୟ  ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା ‘ଭୋକାଲ ଫର୍ ଲୋକାଲ୍’ ହେବା ଉଚିତ | ମୋଦି ଅନୁରୋଧ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୁଲାବୁଲି କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ କି, ତୀର୍ଥ ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତୁ,କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ କାରିଗରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡିକୁ  କିଣନ୍ତୁ। ଯାହା ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ କାରିଗରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ | ଆମେ ସମସ୍ତେ ମିଶି ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ସ୍ବପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ଏବଂ ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିଣତ କରିବା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

 

 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ୫୧ ହଜାର ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ବାଣ୍ଟିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗୁଜୁରାଟରେ ଆୟୋଜିତ ‘ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳ କୁଳପତି ସମ୍ମିଳନୀ'ରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଯୋଗଦାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Union-Education-Minister-Dharmendra-Pradhans-participation-in-the-Western-Chancellors-Conference-organized-in-Gujarat-107114
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Union-Education-Minister-Dharmendra-Pradhans-participation-in-the-Western-Chancellors-Conference-organized-in-Gujarat-107114
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 27 Oct 2023 23:19:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ଗୁଜୁରାଟର କେଭାଡିଆ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ‘ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳ କୁଳପତି ସମ୍ମିଳନୀରେ’ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ | ଉକ୍ତ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସେ ଭାରତୀୟ ଭାଷା, ଭାରତୀୟ ଜ୍ଞାନ ପରମ୍ପରା, ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ରୋଜଗାର ଓ ଉଦ୍ୟମିତା ଶିକ୍ଷା ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର ପ୍ରାଥମିକତା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ | କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି -2020 ର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଉପ-କୁଳପତି ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଗୁଜୁରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ପଟେଲ; ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଶିକ୍ଷା, ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା, ଆଇନ, ନ୍ୟାୟ, ବିଧାନସଭା ଏବଂ ସଂସଦୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଗୁଜରାଟ ସରକାର ଶ୍ରୀ ରୁଷିକେଶ ପଟେଲ; ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ, ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର, ପ୍ରାଥମିକ, ମାଧ୍ୟମିକ ଏବଂ ବୟସ୍କ ଶିକ୍ଷା, ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା, ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର, ଶ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପାନଶେରିଆ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।

  ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ଏବଂ ବରୋଦାର ମହାରାଜା ସାୟାଜିରାଓ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ NEP 2020 ର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରଥମ ଜୋନାଲ ସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରିଥିବାରୁ ସେ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀତା ପାଇଁ ମା’ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ କାଶୀର ଶିକ୍ଷା ସମାଗମରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ମା’ନର୍ମଦାଙ୍କ ପାଦଦେଶରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଜୋନ୍ ସମ୍ମିଳନୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ପାରସ୍ପରିକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ, ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍ ଏବଂ ରଣନୀତି ଭାରତର ଉଜ୍ଜ୍ଵଳ ଭବିଷ୍ୟତ ଗଢ଼ିବାରେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ । ଭାରତୀୟ ଭାଷା , ଭାରତୀୟ ଜ୍ଞାନ ପରମ୍ପରା, ଦକ୍ଷତା, ରୋଜଗାର ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଶିକ୍ଷା NEP ର ପ୍ରାଥମିକ କ୍ଷେତ୍ର | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଜୋନାଲ ସମ୍ମିଳନୀ ଏକ ନୂତନ ସଂସ୍କୃତିର ବିକାଶ ତଥା ବହୁମୁଖୀ ଶିକ୍ଷାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭ୍ୟାସ।

   ସେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୋନାଲ ସମ୍ମିଳନୀ NEP ର ଅନେକ ପ୍ରାଥମିକ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଶିକ୍ଷାର ଗୁଣବତ୍ତା, ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍କିଲ୍ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍, ଶିକ୍ଷା, ଅନୁସନ୍ଧାନ, ନୂତନତ୍ୱ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଦ୍ୟୋଗ, ଭାରତ ଜ୍ଞାନ ପରମ୍ପରା ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟକରଣ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି। ସେ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଜୋନାଲ ସମ୍ମିଳନୀ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ନୂତନ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ବହୁମୁଖୀ ଶିକ୍ଷା, ମଲ୍ଟିପଲ୍ ଏଣ୍ଟ୍ରି- ମଲ୍ଟିପଲ ଏକଜିଟ୍ ସହ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ସୁଯୋଗର ବିକାଶ ପାଇଁ ମାର୍ଗ ପ୍ରଶସ୍ତ କରିବ |

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦୀପାବଳି ଭେଟି

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୨୦୩୦ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜାପାନକୁ ଟପିବ ଭାରତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/By-the-year-2030-India-will-overtake-Japan-in-economic-terms-107097
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/By-the-year-2030-India-will-overtake-Japan-in-economic-terms-107097
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 26 Oct 2023 04:30:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ୨୦୩୦ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ବିଶ୍ଵର ତୃତୀୟ ଏବଂ ଏସିଆର ଦ୍ଵିତୀୟ ବଡ଼ ଅର୍ଥନୈତିକ ମହାଶକ୍ତି ରୂପେ ପରିଗଣିତ ହେବ। ଏସ ଆଣ୍ଡ ପି ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ପକ୍ଷରୁ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ପରିମାଣ ୭.୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ହେବ। ଫଳରେ ବିଶ୍ବର ଧନୀ ଦେଶ ତାଲିକାରେ ଜାପାନକୁ ଭାରତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରୁ ହଟାଇବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଭିତରେ ଭାରତକୁ ଆସିଥିବା ବୈଦେଶିକ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ଏହାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି।ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ଭାଗ ସହିତ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଆୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଜାରି ରହିବ। ୨୦୨୨ରେ ଭାରତର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଡିପି) ପରିମାଣ ୩.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ଥିଲା। ତାହା ୨୦୩୦ ବେଳକୁ ୭.୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

  ୨୦୨୨ରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଓ ଫ୍ରାନ୍ସଠାରୁ ବଡ଼ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ମହାଶକ୍ତି ହେଉଛି ଆମେରିକା ଯାହାର ଜିଡିପି ପରିମାଣ ୨୫.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ରହିଛି। ଏହା ପଛକୁ ୧୮୦୦ କୋଟି ଡଲାର ଜିଡିପି ସହ ଚୀନ୍ ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ୪.୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅର୍ଥନୀତି ସହ ଜାପାନ ତୃତୀୟ ଏବଂ ୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ଜିଡିପି ସହ ଜର୍ମାନୀ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଭାରତ ଏବେ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ଏସ ଆଣ୍ଡ ପି ପକ୍ଷରୁ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ଦୁଇ ଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି ହେବ। ମୋଟ ଉପରେ ଭାରତ ବିଶ୍ଵର ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତି ହୋଇରହିବ। ମାନୁଫାକ୍ଚରିଂ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ, ରସାୟନ, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ, ବୀମା, ସମ୍ପତ୍ତି ପରିଚାଳନା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଓ ଆଇଟି କଂପାନିଗୁଡ଼ିକ ଲାଗି ଭାରତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସ୍ଥାନ ହୋଇରହିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି |

 

 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : NCERT ବହିରେ 'ଇଣ୍ଡିଆ' ବଦଳରେ ଲେଖାଯିବ 'ଭାରତ'

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତର ଟେକନୋଲୋଜି ଉପରେ ଆମେରିକାର ନଜର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/US-eyes-on-Indias-technology-106869
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/US-eyes-on-Indias-technology-106869
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 17 Oct 2023 20:33:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ନାସାର ନଜର ଏବେ ଇସ୍ରୋର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ଟେକନୋଲୋଜି ଉପରେ ଅଛି । ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିବା ଯନ୍ତ୍ରପାତିକୁ ନାସା ମାଗୁଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଇସ୍ରୋ ମୁଖ୍ୟ ଏସ୍. ସୋମନାଥ । ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଭାବେ ଜହ୍ନର ଦକ୍ଷିଣ ମେରୁରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଭାରତ । ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ବଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ଇସ୍ରୋର ସଫଳ ଅଧ୍ୟାୟରେ ଆଉ ଏକ ଫର୍ଦ୍ଦ ଯୋଡ଼ିଛି । ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ଏକ ବିରାଟ ମାଇଲେଜ ଦେଇଛି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ । ଏପରି ଏକ ସଫଳତାକୁ ପ୍ରଣାମ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି ପୁରା ବିଶ୍ବ । ଭାରତର ଶକ୍ତି ଆଗରେ ମୁଣ୍ତ ନୁଆଁଇଛନ୍ତି ବଡ଼ ବଡ଼ ଶକ୍ତି । ଆମେରିକାରେ ରକେଟ ମିଶନରେ ସାମିଲ ଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ର ସ୍ପେସ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଗିଛନ୍ତି ବୋଲି ଇସ୍ରୋ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି । 

  ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ବଦଳି ଯାଇଛି । ଭାରତ ଆଗ ପରି ଆଉ ଅନୁନ୍ନତ ପଛୁଆ ଦେଶ ହୋଇ ନାହିଁ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଭାରତ ବିଶ୍ବଗୁରୁ ଆସନରେ ବସିବାକୁ ଯାଉଛି । ଭାରତ ନିଜର ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଦ୍ବାରା ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପକରଣ ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିଛି । ଏଣୁ ପୁରା ବିଶ୍ବର ନଜର ଭାରତର ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଉପରେ ପଡ଼ିଛି । ଭାରତ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଷ୍ଟ୍ର। ଦେଶରେ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିର ସ୍ତର ବିଶ୍ୱରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ଇସ୍ରୋ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ନାସାର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ଡକା ଯାଇଥିଲା । ନାସାର JPL ସେକ୍ଟରରୁ ପ୍ରାୟ ୬ ଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆସିଥିଲେ । ସେମାନେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ର ନିର୍ମାଣ ଶୈଳୀ ଦେଖି ଅଭିଭୂତ ହୋଇଥିଲେ ।ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପକରଣ ଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏତେ ଶସ୍ତାରେ ସେଗୁଡ଼ିକ କିପରି ନିର୍ମାଣ ହେଲା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ପରେ ପରେ ଆମେରିକା ସହ ବାଣ୍ଟିବାକୁ କହିଥିଲେ ବୋଲି ଇସ୍ରୋ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

 

 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ୨୦୩୬ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହୋଇପାରେ ଭାରତରେ ଆୟୋଜନ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗଗନଯାନ ମିସନ ଅଧୀନରେ ହେବ ଆଉ ୩ଟି ପରୀକ୍ଷଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/There-will-be-three-more-tests-under-the-Gaganayaan-mission-106813
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/There-will-be-three-more-tests-under-the-Gaganayaan-mission-106813
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Oct 2023 05:03:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

   ଅକ୍ଟୋବର 21 ତାରିଖରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଟିଭି- D1 ପରୀକ୍ଷଣ ବିମାନ ପରେ ISRO ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଗଗନୟାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ଆଉ ତିନୋଟି ପରୀକ୍ଷଣ ଯାନ ମିଶନ କରିବ ବୋଲି ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏସ ସୋମନାଥ ଶନିବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି। " ଆଗକୁ ଅନେକ ଲଞ୍ଚ କରାଯିବ, ପ୍ରତି ମାସରେ ଆମର ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଲଞ୍ଚ ହେବ। ଆମେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ଯାନ ଏବେ ଲଞ୍ଚ କରିଛୁ ତାପରେ ଆମେ GSLV ଲଞ୍ଚ କରିବୁ, ତାପରେ SSLV ଏବଂ ତା’ପରେ ଗଗନୟାନ ମାନବ ବିହୀନ ମିଶନ ସେଠାରେ ରହିବ। ପୁନର୍ବାର ଏହା ମଧ୍ୟରେ PSLV ଲଞ୍ଚ ହେବ। ଜାନୁଆରୀରେ ଆପଣ 3-4 ଲଞ୍ଚ ଦେଖିବେ ବୋଲି ସୋମନାଥ କହିଛନ୍ତି। ଗଗନୟାନ ପ୍ରକଳ୍ପ 400 କିଲୋମିଟର କକ୍ଷପଥରେ ଏକ ମାନବ କ୍ରୁକୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରି ଭାରତୀୟ ସମୁଦ୍ର ଜଳରେ ଅବତରଣ କରି ନିରାପଦରେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରାଇ ଆଣି ହ୍ୟୁମାନ ସ୍ପେସ୍ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସାମର୍ଥ୍ୟର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି | 

  ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଶେଷରେ ହ୍ୟୁମାନ ସ୍ପେସଫ୍ଲାଇଟ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନିତ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା କ୍ରୁ ମଡ୍ୟୁଲକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀହରିକୋଟାସ୍ଥିତ ସତୀଶ ଧାୱନ ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ପରୀକ୍ଷଣ ଯାନ ବିକାଶ ବିମାନ (ଟିଭି- D1) କରାଯିବ। TV-D1 କ୍ରୁ ମଡ୍ୟୁଲ୍କୁ ବାହ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଲଞ୍ଚ କରିବା, ଏହାକୁ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସ୍ପର୍ଶ ପରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବା ସହିତ ଜଡିତ | ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ-ମୁଖ୍ୟାଳୟ ମହାକାଶ ଏଜେନ୍ସି ଅକ୍ଟୋବର 21 ରେ ଶ୍ରୀହରିକୋଟା ଠାରେ ଗଗନୟାନର  ପ୍ରଥମ ମିଶନ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷଣ ବିମାନର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ।, ISRO ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ପ୍ରଥମ ସୌର ମିଶନ  ଆଦିତ୍ୟ- L1 ବିଷୟରେ ସୋମନାଥ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମହାକାଶଯାନ ଜାନୁଆରୀ 2024 ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଲାଗ୍ରେଞ୍ଜ ପଏଣ୍ଟ (L1) ରେ ପହଞ୍ଚିବ | ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଜାନୁଆରୀ ମଧ୍ୟଭାଗରେ L1 କକ୍ଷପଥରେ ପହଞ୍ଚିବ।

   ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ISRO ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଦିତ୍ୟ L1 ମହାକାଶଯାନରେ ଏକ ଟ୍ରାଜେକ୍ଟୋରୀ ସଂଶୋଧନ ମାନ୍ୟୁଭର କରିଥିଲେ | ଏହି ମହାକାଶଯାନକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2 ରେ PSLV-C57 ରକେଟ୍ ଦ୍ୱାରା ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଟୁଟିକୋରିନ ଜିଲ୍ଲାର କୁଲାସେକରାପାଟ୍ଟିନମରେ ଆଉ ଏକ ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ ସ୍ଥାପନ ଉପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ISRO ସେହି ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡରୁ ଅନେକ ଲାଭ ପାଇପାରିବ କାରଣ ଏହା ଛୋଟ ରକେଟ ଉତକ୍ଷେପଣ ତଥା ଘରୋଇ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସେବା ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ହେବ।

 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ଆଜି ହେଉଛି ଭାରତର ମିସାଇଲ ମ୍ୟାନ Dr. A. P. J. Abdul Kalamଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଲାମ୍ ଦ୍ଵୀପରୁ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ବିଧ୍ୱଂସକାରୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Test-of-anti-ship-missile-from-Kalam-Island-106559
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Test-of-anti-ship-missile-from-Kalam-Island-106559
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 07 Oct 2023 05:18:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ଭଦ୍ରକ ଧାମରାସ୍ଥିତ ଅବଦୁଲ କଲାମ୍ ଦ୍ଵୀପରୁ ଗତକାଲି ବହୁ ଦୂରଗାମୀ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ବିଧ୍ୱଂସକାରୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର(ଏଲ୍‌ଆରଏଏସଏମ)ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଛି। ଡିଆରଡିଓର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ୪ ନମ୍ବର ଲଞ୍ଚପ୍ୟାଡ୍‌ରୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଗବେଷଣା ବିକାଶ ସଂଗଠନ (ଡିଆରଡିଓ) ଦ୍ଵାରା ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ବିଧ୍ୱଂସକାରୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦୀ କ୍ଷମତା ୧୭୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ସ୍ବଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୌଶଳକୁ ଉପଯୋଗ କରି ଭାରତ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଶବ୍ଦଠାରୁ ୩ ଗୁଣ ବେଗରେ ଗତି କରୁଥିବା ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ‘ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍’କୁ ଜଳ, ସ୍ଥଳ ଓ ଆକାଶମାର୍ଗରେ ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ କରାଯାଇସାରିଛି। ‘ପୃଥିବୀ’, ‘ଆକାଶ’, ‘ଅଗ୍ନି’ ପ୍ରଭୃତି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ନିକ୍ଷେପ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ‘ନାଗ’ ହେଉଛି ଭାରତର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍ ବିଧ୍ୱଂସକାରୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର । 

   ସେହିପରି ଜଳ, ସ୍ଥଳ, ଆକାଶ ଏମିତିକି ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗରେ ମଧ୍ୟ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷର ମାରଣାସ୍ତ୍ରକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ଲାଗି ‘ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍’ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଏଲ୍‌ଆରଏଏସଏମ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର | ‘ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍’ ଭଳି ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧପୋତରୁ ନିକ୍ଷେପ କରିହେବ | କହିବାକୁ ଗଲେ ଜଳଭାଗରେ ଏହା ହେଉଛି ପୃଥିବୀର ଦ୍ରୁତତମ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର | ଆମେରିକାର ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ହାର୍ପୁନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରି ଏହା ବିଶାଳ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ଓ ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ଅଚିରେ ଧ୍ବଂସ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି। ଏହାଛଡ଼ା ସ୍ଥଳ, ବାୟୁ ଓ ଜଳରୁ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

 

 ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ:  ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛି ଇସ୍ରୋ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତରେ 5G ସେବାର ବ୍ୟବସାୟିକ ଉପଲବ୍ଧତାର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେଲା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/the-first-year-of-commercial-availability-of-5G-services-in-India-106419
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/the-first-year-of-commercial-availability-of-5G-services-in-India-106419
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 02 Oct 2023 06:19:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭାରତରେ 5G ସେବା ଏକ ବର୍ଷର ଯାତ୍ରା ପୂରଣ କରିଛି।  ଗତକାଲି ଭାରତରେ 5G ସେବାର ବ୍ୟବସାୟିକ ଉପଲବ୍ଧତାର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେଲା , ଯାହା ଗତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୧ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଇଣ୍ଡିଆନ ମୋବାଇଲ କଂଗ୍ରେସ ୨୦୨୨ରେ 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଦେଶର ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ଟେଲିକମ୍ କଂପାନି ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଓ ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲ ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ 5G ସେବା ପହଞ୍ଚାଇବା ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ କୋଲକାତାରେ 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବେ ଉଭୟ ଜିଓ ଓ ଏୟାରଟେଲ୍ ୧୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ସହରରେ 5G ନେଟ୍‌ୱର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। 5G ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ସମୟରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍‌ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନି କହିଥିଲେ ଯେ ୨୦୨୩ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା କଂପାନି ଦେଶର ପ୍ରତି ସହର, ତହସିଲରେ ୫ଜି ସେବା ପହଞ୍ଚାଇବ | କଂପାନି ନିଜସ୍ବ 5G ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିକାଶ କରିଛି।ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ୧,୧୫,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ 5G ସାଇଟ୍ ଓ ୬,୯୦,୦୦୦ 5G ସେଲ୍ ସ୍ଥାପନ କରିଛି । ଏୟାରଟେଲ୍‌ର ୫ଜି ସେବା ଦେଶର ୩୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ସହରରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

   ଭୋଡାଫୋନ୍ ଆଇଡିଆ 5G ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ହାସଲ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନୂଆ ପିଢ଼ିର ସେବା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିନାହିଁ। ପୁଣେଠାରେ କଂପାନି ଏହାର ସେବାର ପରୀକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରିଛି। ସରକାରୀ ଟେଲିକମ କଂପାନି ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍‌କୁ 5G ସ୍ପେକ୍ଟମ୍ ଆବଣ୍ଟନ କରାଯିବା ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।  ଦେଶର ଟେଲିକମର  ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଏବଂ ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲ୍ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମୋବାଇଲ୍ ନେଟୱାର୍କର ରୋଲଆଉଟ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥିର ଯୁଦ୍ଧରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, ଏବଂ କୋଲକାତା ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ସହରରେ 5G ନେଟୱାର୍କ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା | ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, ବାରାଣାସୀ ଏବଂ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସମେତ ଆଠଟି ସହରରେ ଏୟାରଟେଲ ଏହାର '5ଜି ପ୍ଲସ୍' ନେଟୱାର୍କ ଲଞ୍ଚ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟର ହୋଇପାରିଛି।                 

    IMC ୨୦୨୨ରେ ଏୟାରଟେଲର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ସୁନୀଲ ଭାରତୀ ମିତ୍ତଲ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମେ ଭାରତରେ 4G ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ମୁକେଶଙ୍କ ଜିଓ ଦେଶବ୍ୟାପୀ 4G ବିସ୍ତାରକୁ ଅତୁଳନୀୟ ଗତି ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଆମକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦୌଡ଼ିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଆଜି ଏୟାରଟେଲ ଆଠଟି ସହରରେ 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ଟେଲକୋ ହେବ | ଉଭୟ ଜିଓ ଏବଂ ଏୟାରଟେଲ ଆଜି ୧0,000 ରୁ ଅଧିକ ସହରକୁ ଯଥାକ୍ରମେ 'ଟ୍ରୁ 5ଜି' ଏବଂ '5ଜି ପ୍ଲସ୍' ନେଟୱାର୍କ ସେବା ଯୋଗାଇ ଥିଲେ। ଏହା ତିଆରିରେ ହେବାକୁ  ମାସେ ଲାଗିଥିଲା | ଦେଶର ପ୍ରଥମ 5G ଏୟାରୱେଭ୍ ବିକ୍ରୟ, ଅନେକ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାପିଗଲା, ଟେଲକୋ ଦ୍ୱାରା ତୀବ୍ର ଟେଣ୍ଡର ଏବଂ କୋଟି କୋଟି ଡଲାରର ନଗଦ ବିଭାଜନ ଦେଖାଗଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ, ଟେଲକୋ 5G ବିମୁଦ୍ରୀକରଣର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି | ଏବେ ଦେଶରେ ୧୧୪ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୋବାଇଲ୍ ଗ୍ରାହକ ଥିବା ବେଳେ ସେଥିରେ 5G ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ନଗଣ୍ୟ ସ୍ତରରେ ରହିଛି। ଉଭୟ ଜିଓ ଓ ଏୟାରଟେଲ୍‌ ନିଜ ପାଖରେ ୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲେଖାଏଁ 5G ଗ୍ରାହକ ଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

 

 ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ଗାନ୍ଧୀଜୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ସ୍ୱରାଜ୍ୟ

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସୂର୍ଯ୍ୟାଲୋକ ଭଳି ବର୍ଷାବିନ୍ଦୁରୁ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପନ୍ନ କରାଯାଇପାରିବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Just-like-sunlight-electricity-can-be-generated-from-raindrops-106198
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Just-like-sunlight-electricity-can-be-generated-from-raindrops-106198
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 24 Sep 2023 04:55:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

   ଘର ଛାତରେ ଲାଗିବ ବର୍ଷା ପ୍ୟାନେଲ୍‌ | ପାରମ୍ପରିକ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକ ଦିନକୁ ଦିନ ସରି ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ନବୀକରଣଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ସରୁ କିପରି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶକ୍ତି ମିଳିପାରିବ, ସେ ବାବଦରେ ଗବେଷଣା ଜାରି ରହିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ସୌରଶକ୍ତି, ପବନ ଶକ୍ତି, ଜୁଆର ଶକ୍ତି ଆଦି ଶକ୍ତି ଉତ୍ସ ସହ ଆମେ ପରିଚିତ। ତେବେ ସୌର ପ୍ୟାନେଲ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂର୍ଯ୍ୟାଲୋକରୁ ଯେପରି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଉଛି, ଆଗକୁ ବର୍ଷା ପ୍ୟାନେଲ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ବର୍ଷାବିନ୍ଦୁରୁ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ମିଳିପାରିବାର ଆଶା ସଂଚାର ହୋଇଛି।

   ଚୀନୀ ଗବେଷକମାନେ ଏପରି ଏକ ଯନ୍ତ୍ର ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ବର୍ଷାବିନ୍ଦୁଗୁଡ଼ିକୁ ସଂଗ୍ରହ କରି ତହିଁରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଉତ୍ପନ୍ନ କରିପାରିବ। ତେଣୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଘର ଛାତରେ ଲୋକେ ସୌର ପ୍ୟାନେଲ୍‌ ସାଙ୍ଗକୁ ବର୍ଷା ପ୍ୟାନେଲ୍‌ ମଧ୍ୟ ଖଞ୍ଜିବେ। ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଚୁର ସୂର୍ଯ୍ୟାଲୋକ ମିଳୁଛି, ସେଠି ତ ସୌର ପ୍ୟାନେଲ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଚମତ୍କାର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଉତ୍ପନ୍ନ କରିପାରୁଛନ୍ତି।  ମାତ୍ର ସବୁଠି ସେପରି ସୂର୍ଯ୍ୟାଲୋକ ମିଳୁନି। ତାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗବେଷଣା କରୁ କରୁ ଚୀନ୍‌ର ସିଂଘୁଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଅଭିନବ ଯନ୍ତ୍ର ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି।

   ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ବର୍ଷାବୁନ୍ଦାରେ ଉଭୟ ଗତିଜ ଶକ୍ତି ଓ ସ୍ଥିରବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶକ୍ତି ସମେତ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ନବୀକରଣକ୍ଷମ ଶକ୍ତି ଭରି ରହିଛି। ତେବେ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟାଟି ହେଉଛି ସେଥିରୁ କିପରି ଦକ୍ଷତାର ସହ ଶକ୍ତି ଅମଳ କରିହେବ। ଉକ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରରେ ବର୍ଷାବୁନ୍ଦାର ଗତିଜ ଶକ୍ତିକୁ ବିନିଯୋଗ କରି ବିଜୁଳି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇପାରୁଛି। ଜଳବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଜଳର ସ୍ରୋତ ଯେପରି ଟର୍ବାଇନ୍‌କୁ ଘୂରାଇବାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ, ଏଥିରେ ସେମିତି ଜଳବୁନ୍ଦାର ଗତି ଅନୁରୂପ କାମ କରିଥାଏ। ଫରକ ଏତିକି, ଏଠାରେ କ୍ଷୁଦ୍ର କ୍ଷୁଦ୍ର ଟର୍ବାଇନ୍‌ରୁ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ମିଳିପାରିବ। ତେବେ ସୌର ପ୍ୟାନେଲ୍‌ରେ ଯେପରି ସଂଖ୍ୟାଧିକ ସୌରସେଲ୍‌ ଯୋଡ଼ି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଜୁଳି ମିଳିପାରୁଛି, ବର୍ଷା ପ୍ୟାନେଲ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜେନେରେଟରଗୁଡ଼ିକୁ ଯୋଡ଼ି ଅନୁରୂପ ଶକ୍ତି ମିଳିପାରିବ। ଏପରିକି ସୌର ପ୍ୟାନେଲ୍‌ ସଦୃଶ ଏଥିରୁ ବର୍ଗମିଟର ପିଛା ୨୦୦ ୱାଟ୍‌ ବିଜୁଳିଶକ୍ତି ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବେ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ସ୍ତରରେ ରହିଛି, ତେଣୁ ଏଥିରୁ ବ୍ୟାବସାୟିକ ଭିତ୍ତିରେ ପ୍ରଭୂତ ଶକ୍ତି ମିଳିପାରୁଛି ନା ନାଇଁ ତାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ଏସୀୟ କ୍ରୀଡାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଭାରତ ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖାଇ ୨ ପଦକ ହାସଲ କରିଛି

 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>