<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆକାଶରୁ ଆକାଶରେ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରୁଥିବା ଅସ୍ତ୍ର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କଲା ଡିଆରଡିଓ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/national-odisha-drdo-today-successfully-test-fired-the-astra-air-to-air-missile-60607
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/national-odisha-drdo-today-successfully-test-fired-the-astra-air-to-air-missile-60607
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 17 Sep 2019 03:41:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଓ ବିକାଶ ସଂଗଠନ(ଡିଆରଡିଓ) ଆକାଶରୁ ଆକାଶରେ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରୁଥିବା ଅସ୍ତ୍ର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି। କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ ସୁଖୋଇ-୩୦ ଏମକେଆଇ ଲଢୁଆ ବିମାନରୁ କରାଯାଇଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଏକ ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ଲଢୁଆ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଭରିଥିଲା। 

ଅସ୍ତ୍ର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ‘ବିଭିଆର’(ବିୟଣ୍ଡ  ଭିଜୁଆଲ ରେଞ୍ଜ) ଆକାଶରୁ ଆକାଶରେ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରି ପାରୁଥିବା ଏକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ଯାହାର ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କ୍ଷମତା ୭୦ କିଲୋମିଟର ରହିଛି। ଅସ୍ତ୍ର ଏମିତି ଏକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯାହା ଯେ କୌଣସି ପରିବେଶରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇ ପାରିବ। ଏଥିରେ ଆକ୍ଟିଭ ରାଡାର ଟର୍ମିନାଲ ଗାଇଡେନ୍ସ ଖଞ୍ଜା ଯାଇଛି। 

ଡିଆରଡିଓ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ମିରାଜ-୨୦୦୦ ଏଚ, ମିଗ-୨୯, ମିଗ-୨୯କେ, ମିଗ-୨୧ ବାୟସନ, ଏଲସିଏ ତେଜସ ଓ ସୁଖୋଇ ଏସୟୁ-୩୦ ଏମକେଆଇ ବିମାନରେ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସୁପର ସୋନିକ ବେଗରେ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ଯେ କୌଣସି ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି ପାରିବ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କାଲିଠୁ ପୃଥକ ଭାବେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ - ଜୁନାଗଡ଼ ରୋଡ଼କୁ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ, ଓଡ଼ିଆରେ ମିଳିବ ଟିକେଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/State-Odisha-Bhubaneswar-jhunagarh-express-will-start-from-tomorrow-59064
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/State-Odisha-Bhubaneswar-jhunagarh-express-will-start-from-tomorrow-59064
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 23 Aug 2019 02:34:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରେଳଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସୀ ଖବର । କାଲି ଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଜୁନାଗଡକୁ ଏକ ପୃଥକ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ । ଏହା ସହ କାଲିଠୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ମଧ୍ୟ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ଟ୍ରେନ ଟିକେଟ ମିଳିବ । ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରେନ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରାୟଗଡ଼ା ଯିବା ପରେ ସେଠାରୁ ଭାଗ ହୋଇ ଜଗଦଲପୁର ଏବଂ ଜୁନାଗଡ଼ ଯାଉଥିଲା । ଯାହା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା ଆଣିଦେବ ।

ଟ୍ରେନ୍ ନମ୍ବର ୧୮୪୩୭ /୧୮୪୩୮ ଭୁବନେଶ୍ୱର-ଜୁନାଗଡ ରୋଡ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ଜୁନାଗଡ ମଧ୍ୟରେ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍ ନମ୍ବର ୧୮୪୪୭/୧୮୪୪୮ ଭୁବନେଶ୍ୱର-ଜଗଦଲପୁର ହୀରାଖଣ୍ଡ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜଗଦଲପୁର ମଧ୍ୟରେ ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବେ  ଚଳାଚଳ କରିବା ନେଇ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ରେଳଯାତ୍ରୀମାନେ ବିଶେଷ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ । କାଲି ଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଜୁନାଗଡକୁ ଏକ ପୃଥକ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ । ଏହା ସହ କାଲିଠୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ମଧ୍ୟ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ଟ୍ରେନ ଟିକେଟ ମିଳିବ । ଆସନ୍ତାକାଲି ରେଳ ସଦନରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଉଭୟ ଟ୍ରେନ୍‌ ଓ ଟିକେଟର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ । 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଜୁଲାଇ ୧୮ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୂଷ ଗୋଏଲଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଜଗଦଲପୁର ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଜୁନାଗଡକୁ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ପୃଥକ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବା ଲାଗି ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ସେ ପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ଯେ ବର୍ତମାନ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ରୁ ୧୦ଟି ବଗି ରାୟଗଡା ଷ୍ଟେସନରେ ଅଲଗା ହୋଇ ଜୁନାଗଡ ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଛି । ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୨ଟି ବଗି ଜଗଦଲପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଛି । ଫେରିବା ସମୟରେ ଉଭୟ ଜଗଦଲପୁର ଏବଂ ଜୁନାଗଡରୁ ଆସୁଥିବା ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଟ୍ରେନ୍ ରାୟଗଡା ଷ୍ଟେସନରେ ଗୋଟିଏ ଇଞ୍ଜିନରେ ଯୋଡି ହୋଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଛି । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପତ୍ରକୁ ସିକୃତି ଦେଇ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯ରେ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୂଷ ଗୋଏଲ ପ୍ରତିଉତ୍ତର ରଖିଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଣିକି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଜଗଦଲପୁର ଓ ଜୁନାଗଡ଼ ରୋଡ଼କୁ ୨ଟି ପୃଥକ ପୃଥକ ଟ୍ରେନ ଚାଲିବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Development-State-Odisha-Now-2different-trains-will-start-from-Bhubaneswar-to-jhunagarh-and-jagdalpur-58844
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Development-State-Odisha-Now-2different-trains-will-start-from-Bhubaneswar-to-jhunagarh-and-jagdalpur-58844
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 06:34:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରେଳଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସୀ ଖବର । ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଜୁନାଗଡ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଜଗଦଲପୁରକୁ ଏଣିକି ୨ଟି ପୃଥକ ପୃଥକ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ । ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋଏଲ । ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରେନ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରାୟଗଡ଼ା ଯିବା ପରେ ସେଠାରୁ ଭାଗ ହୋଇ ଜଗଦଲପୁର ଏବଂ ଜୁନାଗଡ଼ ଯାଉଥିଲା । ଯାହା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହି ନିଷ୍ପତି ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା ଆଣିଦେବ । 

ଟ୍ରେନ୍ ନମ୍ବର ୧୮୪୩୭ /୧୮୪୩୮ ଭୁବନେଶ୍ୱର-ଜୁନାଗଡ ରୋଡ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ଜୁନାଗଡ ମଧ୍ୟରେ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍ ନମ୍ବର ୧୮୪୪୭/୧୮୪୪୮ ଭୁବନେଶ୍ୱର-ଜଗଦଲପୁର ହୀରାଖଣ୍ଡ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜଗଦଲପୁର ମଧ୍ୟରେ ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବେ  ଚଳାଚଳ କରିବା ନେଇ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ରେଳଯାତ୍ରୀମାନେ ବିଶେଷ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ପିୟୁଷ ଗୋଏଲ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଜୁଲାଇ ୧୮ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୂଷ ଗୋଏଲଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଜଗଦଲପୁର ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଜୁନାଗଡକୁ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ପୃଥକ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବା ଲାଗି ଅନୁରୋଧ କରିବା ସହ ଏହି ଦୁଇଟି ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ ଲାଗି କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ଭବାନୀପାଟଣା ଓ ଜୁନାଗଡ ଅଂଚଳର ଲୋକମାନେ ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ଦାବି କରି ଆସୁଥିବା ଜଣାଇଥିଲେ ।

ସେ ପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ଯେ ବର୍ତମାନ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ରୁ ୧୦ଟି ବଗି ରାୟଗଡା ଷ୍ଟେସନରେ ଅଲଗା ହୋଇ ଜୁନାଗଡ ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଛି । ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୨ଟି ବଗି ଜଗଦଲପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଛି । ଫେରିବା ସମୟରେ ଉଭୟ ଜଗଦଲପୁର ଏବଂ ଜୁନାଗଡରୁ ଆସୁଥିବା ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଟ୍ରେନ୍ ରାୟଗଡା ଷ୍ଟେସନରେ ଗୋଟିଏ ଇଞ୍ଜିନରେ ଯୋଡି ହୋଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଛି ।  

ଉପରୋକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଶେଷ ଭାବରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଜଟିଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ନଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ଅନେକ ସମୟରେ ସଠିକ୍ ବଗିରେ ଚଢିପାରୁନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ ଉପରୋକ୍ତ ପ୍ରସ୍ତାବ ସ୍ୱୀକୃତ ହେଲେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ମଧ୍ୟରେ ଯାତାୟତ ଲାଗି ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରୀ ଭିଡ ଅଧିକ ରହିବ ଏବଂ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାତ୍ରୀ କ୍ଷମତାରେ ଚଳାଚଳ କରିବ । ଏହାବ୍ୟତିତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ସଂରକ୍ଷିତ ବଗି ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚନ୍ଦ୍ରର ଅତି ନିକଟରେ ପହଁଚିଲା ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୨, ଆସନ୍ତାକାଲି କକ୍ଷରେ କରିବ ପ୍ରବେଶ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/development-chandrayan-2-moon-solar-system-isro-58839
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/development-chandrayan-2-moon-solar-system-isro-58839
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 19 Aug 2019 04:03:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇସ୍ରୋ ଦ୍ୱାରା ଜୁଲାଇ ୨୨ରେ ଲଂଚ୍ କରାଯାଇଥିବା ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ମିଶନ ଚନ୍ଦ୍ରାୟାନ-୨ ଆସନ୍ତାକାଲି ଚନ୍ଦ୍ରର କକ୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ । ଅଗଷ୍ଟ୧୪ରେ ଚନ୍ଦ୍ରୟାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତକରଣ ପ୍ରକ୍ଷେପବକ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତମାନ ଯାନର ତରଳ ଇଞ୍ଜିନକୁ ଉପଯୋଗ କରାଯିବ । ଯଦ୍ୱାରା ଏହା ଚନ୍ଦ୍ରର କକ୍ଷ ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ ।

ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୨ ମିଶନକୁ ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ବା ଇସ୍ରୋ ତଦାରଖ କରୁଛି । ଏହାକୁ ଟେଲିମେଟ୍ରିଂ, ଟ୍ରାକିଂ ଓ କମାଣ୍ଡ ନେଟୱାର୍କ ଅପରେସନ କମ୍ପଲେକ୍ସ୍ ଦ୍ୱାରା ମନିଟରିଂ କରାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଥିବା ଡିପ୍ ସ୍ପେସ ନେଟୱର୍କର ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଉଛି ।

ଇସ୍ରୋ ଗତ ୧୪ ତାରିଖରେ କହିଥିଲା ଯେଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୨ ମହାକାଶ ଯାନରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରଣାଳୀ ପୂରଣ କରୁଛି । ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୨ ହେଉଛି ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶନ । ଯହା ଦକ୍ଷିଣ ପ୍ରାନ୍ତରେ ତଦାରଖ କରିବା ସହ ତଥ୍ୟ ଦେବ । ଏହା ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଓ ବିକ୍ରମକୁ ସେଠାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିବ । ଏହାପରେ ବିକ୍ରମ ଲୟାଣ୍ଡର ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଦୁଇଥର ପରିକ୍ରମା କରିବା ପରେ ୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ଆଉ ଏକ ପାଦ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଲା ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨, ଚତୁର୍ଥ କକ୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/National-odisha-isro-chandrayaan-orbit-earth-moon-scientist-success-space-rocket-57831
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/National-odisha-isro-chandrayaan-orbit-earth-moon-scientist-success-space-rocket-57831
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 02 Aug 2019 18:49:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣାକାରୀ ସଂସ୍ଥା(ଇସ୍ରୋ) ନିଜର ଦ୍ଵିତୀୟ ମୁନ୍ ମିଶନ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨କୁ ପୃଥିବୀର କକ୍ଷରେ ଆଗକୁ ବଢାଇଛି। ଜୁଲାଇ ୨୨ରେ ଉତକ୍ଷେପଣ ପରେ ଏହାକୁ ପେରିଜି(ପୃଥିବୀରୁ କମ ଦୂରତା) ୧୭୦ କିମି ଏବଂ ଏପୋଜି(ପୃଥିବୀରୁ ଅଧିକ ଦୂରତା) ୪୫,୪୭୫ କିମିରେ ସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଆଜି ଅର୍ଥାତ ଅଗଷ୍ଟ ୦୨ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟା ୩୦ ରୁ ୩ଟା ୩୦ ମଧ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର କକ୍ଷରେ ଚତୁର୍ଥ ଥର ସଫଳତାପୂର୍ବକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଏବେ ଏହାର ପେରିଜି ୨୭୭ କିମି ଓ ଏପୋଜି ୮୯,୪୭୨ କିମି କରାଯାଇଛି। ଏବେ ଅଗଷ୍ଟ ୬ ସୁଦ୍ଧା ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨କୁ ପୃଥିବୀର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ଵର ଅର୍ବିଟ୍ ବଦଳାଯିବ। 

ଜୁଲାଇ ୨୨ରେ ଉତକ୍ଷେପଣ ପରେ ଚନ୍ଦ୍ରର ଦକ୍ଷିଣ ମେରୁ ପର୍ଯ୍ୟ୫ନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ୪୮ ଦିନିଆ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସାରିଛି। ଉତକ୍ଷେପଣର ୧୬.୨୩ ମିନିଟ ପରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ପୃଥିବୀରୁ ନିକଟ ୧୭୦ କିମି ଉଚ୍ଚରେ ଜିଏସଏଲଭି-ଏମ୩ରୁ ପୃଥକ  ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ପୃଥିବୀର କକ୍ଷରେ ଘୂରି ବୁଲୁଥିଲା। ଇସ୍ରୋ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଉତକ୍ଷେପଣ ନେଇ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର କକ୍ଷରେ ଜୁଲାଇ ୨୯ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟା ୩୦ ରୁ ୩ଟା ୩୦ ମଧ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର କକ୍ଷରେ ତୃତୀୟ ଥର ସଫଳତାପୂର୍ବକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ପେରିଜି ୨୭୬ କିମି ଓ ଏପୋଜି ୭୧,୭୯୨ କିମି କରାଯାଇଥିଲା।  ଜୁଲାଇ ୨୫ ଓ ୨୬ ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ୧ଟା ୮ ମିନିଟରେ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଏହାର ପେରିଜି ୨୫୧ କିମି ଏବଂ ଏପୋଜି ୫୪,୮୨୯ କିମି ରହିଥିଲା। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର କକ୍ଷରେ ଜୁଲାଇ ୨୪ରେ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟା ୫୨ ମିନିଟରେ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ପ୍ରଥମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଏହାର ପେରିଜି ୨୩୦ କିମି ଏବଂ ଏପୋଜି ୪୫,୧୬୩ କିମି ଥିଲା। ଏବେ ଅଗଷ୍ଟ ୬ ସୁଦ୍ଧା ପୃଥିବୀର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ଵରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଅର୍ବିଟକୁ ବଦଳାଯିବ। 

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ୪୮ ଘଣ୍ଟିଆ ଯାତ୍ରା

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାନ ଜୁଲାଇ ୨୨ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୃଥିବୀର କକ୍ଷରେ ପରିକ୍ରମା କରିବ। ଏହା ପରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇଥିବା କକ୍ଷରେ ଲମ୍ବା ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବ। ଅଗଷ୍ଟ ୨୦ ତାରିଖରେ ଏହା ଚନ୍ଦ୍ରର କକ୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ। ଏହା ପରେ ୧୧ ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ରେ ଏହା ଚନ୍ଦ୍ର ଚାରିପଟେ ପରିକ୍ରମା କରିବ। ପୁଣି ସେପ୍ଟେମ୍ଵର ୧ରେ ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅର୍ବିଟରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯିବ। ଏହା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ମେରୁ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିବ। ୫ ଦିନ ଯାତ୍ରା ପରେ ଅର୍ଥାତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ରେ ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଚନ୍ଦ୍ରର ଦକ୍ଷିଣ ମେରୁରେ ଅବତରଣ କରିବ। ଅବତରଣର ପ୍ରାୟ ୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ରୋଭର ପ୍ରଜ୍ଞାନ ଲ୍ୟାଣ୍ଡରରୁ ବାହାରି ଅନେକ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରର ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ଓହ୍ଲାଇବ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଣିକି ନର୍ସରୀ ଠାରୁ ପିଏଚଡି ଯାଏଁ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା, ଫ୍ରିରେ ମିଳିବ ୱାଇଫାଇ ଓ ପୁସ୍ତକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/national-odisha-punjab-has-just-announced-free-education-for-girls-from-nursery-to-phd-57701
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/national-odisha-punjab-has-just-announced-free-education-for-girls-from-nursery-to-phd-57701
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 31 Jul 2019 16:24:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ଆଣି ଅନନ୍ୟ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏଭିକି ପଞ୍ଜାବରେ ଝିଅମାନେ ନର୍ସରୀରୁ ପିଏଚ.ଡି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବେ । 

ଏହି ଯୋଜନା ଆଧାରରେ ଏବେ ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷଠାରୁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ପୁସ୍ତକ ଦିଆଯିବ । ଏହାକୁ ଆହୁରି କୋହଳ କରିବା ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ ଇ-ପୁସ୍ତକ ସୁବିଧା ଯୋଗେଇ ଦିଆଯିବ । ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକରେ ଏବେ ନର୍ସରୀ ଓ ଏଲକେଜି କ୍ଲାସ ଅଣାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି । 

ତେବେ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ ଆହୁରି ଜନକଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି । ଏଣିକି ପଞ୍ଜାବର ୧୩ ହଜାରଟି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ୪୮ଟି ସରକାରୀ କଲେଜରେ ମୁକ୍ତ ୱାଇଫାଇ ସୁବିଧା ଯୋଗେଇ ଦିଆଯିବ ।   

୨୦୧୧ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁସାରେ, ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷାହାର ୭୩.୦ ପ୍ରତିଶତ ତୁଳନାରେ ପଞ୍ଜାବର ଶିକ୍ଷାହାର ୭୫.୮୪ ରହିଛି । ପଞ୍ଜାବର ସମୁଦାୟ ୧,୮୭,୦୭,୧୩୭ ଶିକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି । ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଶିକ୍ଷିତ ପୁରୁଷଙ୍କ ହାର ୮୦.୪୪ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କର ୭୦.୭୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଇସ୍ରୋରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂର ସିଧାପ୍ରସାରଣ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏଭଳି ମିଳିବ ପ୍ରବେଶ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/National-Education-Development-Odisha-pm-modi-start-quiz-competition-for-students-to-get-chance-forseeing-landing-of-chandrayaan-2-in-isro-57526
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/National-Education-Development-Odisha-pm-modi-start-quiz-competition-for-students-to-get-chance-forseeing-landing-of-chandrayaan-2-in-isro-57526
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 28 Jul 2019 21:31:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରବିବାର ଦିନ ମନ୍ କି ବାତ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର ଜନତାଙ୍କୁ ସମ୍ୱୋଧିତ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏହି ଖାସ୍ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଖାସ୍ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଜ୍ଞାନରେ ରୁଚି ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ କ୍ୱିଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଜିତିଥିବା ପିଲାଙ୍କୁ ଶ୍ରୀହରିକୋଟା ସ୍ଥିତ ଇସ୍ରୋରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ପଦାର୍ପଣର ଦେଖିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ ।

ମନ୍ କି ବାତ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଘୋଷଣା କରିବା ସହିତ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୋ ଦେଶର ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ବନ୍ଧୁ, ଯୁବ ସାଥୀମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ବହୁତ ରୋମାଞ୍ଚକର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ମୋଦିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନହ୍କୁ କ୍ୱିଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗନେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ଅଙ୍କ ହାସଲ କରିବାକୁ ପଡିବ । ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସର୍ବାଧିକ ଅଙ୍କ ରଖିଥିବା ପିଲାଙ୍କୁ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୭ ତାରିଖରେ ଇସ୍ରୋ ନିଆଯିବ । ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ପଦାର୍ପଣର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ । 

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ପଦାର୍ପଣ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେବେ । କ୍ୱିଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଖେଳିବା ପାଇଁ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନରେ MYGov App ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ଆପରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖରେ କ୍ୱିଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତ ସହିତ ଜଡିତ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମନ କି ବାତ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ସ୍କୁଲର ପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଚତନ କରାଇଥିଲେ । ସ୍କୁଲର ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ଠାରୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହିତ କହିଥିଲେ ଯେ, ଦେଶର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ଏହି କ୍ୱିଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବିଜୟୀ ହେବା ପାଇଁ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରନ୍ତୁ । 

ଜୁଲାଇ ୨୨ ତାରିଖରେ ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାରୁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨କୁ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୭ ତାରିଖରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ପହଞ୍ଚିବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସ୍କୁଲର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ୱିଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଜିତିଥିବା ସମସ୍ତ ପିଲାଙ୍କୁ ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାରେ ଥିବା ଇସ୍ରୋକୁ ନେବେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଝିଅମାନଙ୍କୁ ୬ ଟଙ୍କାରେ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ ପ୍ୟାକେଟ ଦେବେ ସରକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/National--Odisha-sanitary-napkins-given-to-adolescent-girls-at-subsidised-under-a-centrally-sponsored-scheme-said-harshvardhan-56956
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/National--Odisha-sanitary-napkins-given-to-adolescent-girls-at-subsidised-under-a-centrally-sponsored-scheme-said-harshvardhan-56956
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 19 Jul 2019 04:05:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏଣିକି ଝିଅମାନଙ୍କୁ କମଦାମରେ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍ ପ୍ୟାକେଟ ଯୋଗାଇବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଏ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଲୋକସଭାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ କହିଥିଲେ ଯେ, ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୬ଟି ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡର ପ୍ୟାକେଟ ଦିଆଯିବ । ଏହା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଯୋଜିତ ଯୋଜନା ଜରିଆରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । 

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ କହିଥିଲେ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମାସିକ ଧର୍ମ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଯୋଜନାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କିଶୋର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶଗୁଡିକୁ ଫଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଯାହା ଫଳରେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ କିଶୋର ଯୁବତୀମାନଙ୍କୁ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ ଦିଆଯାଇପାରିବ । 

ଏହି ଯୋଜନା ମଧ୍ୟମରେ ମାସକୁ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପ୍ୟାକେଟ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ ଦିଆଯିବ । ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୬ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଆଶା କର୍ମୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘରକୁ ଘର ମାଧ୍ୟମରେ ଏବଂ ସ୍କୁଲ ଓ ଅଙ୍ଗନାୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଜରିଆରେ ଏହି ପ୍ୟାକେଟ ବିତରଣ କରାଯିବ । ଏହା ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ୟାକେଟ ପାଇଁ ଆଶା କର୍ମୀଙ୍କୁ ୧ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ୟାକେଟ ଦିଆଯିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆରପିଏଫ୍‌ରେ ୯ ହଜାର ପଦରେ ଭର୍ତ୍ତି, ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରିଜର୍ଭେସନ: ପିୟୁଷ ଗୋଏଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/national-Career-odisha-women-will-be-recruit-50-percent-over-9-000-vacancies-in-indian-railway-says-piyush-goyal-55727
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/national-Career-odisha-women-will-be-recruit-50-percent-over-9-000-vacancies-in-indian-railway-says-piyush-goyal-55727
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 28 Jun 2019 05:27:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରେଳ ସୁରକ୍ଷା ବଳ(ଆରପିଏଫ୍)ରେ ମହିଳାଙ୍କ କମ୍ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ନଜରରେ ରଖି ସରକାର ଆରପିଏଫରେ ଖାଲି ପଡିଥିବା ୯୦୦୦ ପଦବୀ ପଇଁ ହେବାକୁ ଥିବା ନିଯୁକ୍ତିରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋଏଲ୍ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ସମୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆରପିଏଫରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିଳା କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨.୨୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଆରପିଏଫରେ ମହିଳାଙ୍କ ଭାଗୀଦାରୀ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିଯୁକ୍ତିରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ବୋଲି ପିୟୁଷ ଗୋଏଲ କହିଛନ୍ତି ।  

ଗୋଏଲଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ୮୬୧୯ କନେଷ୍ଟବଳ ଏବଂ ୧୧୨୦ ଉପ ନିରୀକ୍ଷକ ପଦ ପାଇଁ ୨୦୧୮ ମସିହାରୁ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୨୧୬ କନେଷ୍ଟବଳ ଓ ୨୦୧ ଉପ ନିରୀକ୍ଷକ ପଦରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ । 

ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବ ଦେଇ ଗୋଏଲ କହିଥିଲେ ଯେ, ରେଲୱେରେ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ତ୍ରି-ନେତ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟାର ପରୀକ୍ଷଣ ଚାଲିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରେଲୱେ ଟ୍ରାକରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ଏହି ଟେକନୋଲୋଜିର ପରୀକ୍ଷା ପୂରଣ ହେବା ପରେ , ତାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ । ସେଥିରେ ସଫଳ ହେଲା ପରେ ଯାଇ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସଫଳତା: ବ୍ଲାକ ହୋଲର ପ୍ରଥମ ବାସ୍ତବିକ ଫଟୋ ଜାରି, ଖୋଲିବ ମହାକାଶର ଅନେକ ରହସ୍ୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/international-odisha-first-actual-picture-of-black-hole-to-be-released-today-51567
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/international-odisha-first-actual-picture-of-black-hole-to-be-released-today-51567
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 10 Apr 2019 21:44:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମହାକାଶ ଦୁନିଆର ଏକ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ଆଧାରରେ ଆଜି ବ୍ଲାକ ହୋଲର ବାସ୍ତବିକ ଛବି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ମହାକାଶ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆର ଉତ୍ସାହୀ ଲୋକଙ୍କ କହିବା କଥା ସେମାନେ ବ୍ଲାକ ହୋଲର ପ୍ରଥମ ଛବି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ଦୁନିଆରେ ସ୍ଥିତ ଛଅ ଦୂରବୀକ୍ଷଣର ଡାଟାର ଉପଯୋଗ କରି ଇଭେଣ୍ଟ ହେରିଟେଜ ଟେଲିସ୍କୋପ(ଇଏଚଟି) ପ୍ରକଳ୍ପରେ ସାମିଲ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମିଲକି ଓ୍ଵେ ଆକାଶଗଙ୍ଗାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ସ୍ଥିତ ବ୍ଲାକ ହୋଲ ସେଜିଟେରିୟମ ଏ* ଓ ଅନ୍ୟ ବିଶାଳକାୟ ବ୍ଲାକ ହୋଲର ବାସ୍ତବିକ ଛବି ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବ୍ଲାକ ହୋଲ ୫.୩୫ କୋଟି ପ୍ରକାଶ-ପର୍ବ ଦୂର ଆକାଶଗଙ୍ଗା ଏମ୮୭ରେ ଅବସ୍ଥିତ। 

ସେଜିଟେରିୟମ ଏ*କୁ ପୃଥିବୀରୁ ୨୬ ହଜାର  ପ୍ରକାଶ ବର୍ଷ ପୂର୍ବ ଦୂର ମିଲକି ଓ୍ଵେ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହାର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ୪୦.୧ ଲକ୍ଷ ସୂର୍ଯ୍ୟର ବରାବର। ଅନ୍ୟ ବ୍ଲାକ ହୋଲ ସୂର୍ଯ୍ୟଠୁ ୬ ଅରବ ଗୁଣା ଅଧିକ  ବଡ଼ ଏବଂ ସେଜିଟେରିୟମ ଏଞ୍ଚଠୁ ୧୫୦୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ବଡ଼। ଏହା ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ ଏମ୮୭ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>