<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସଫଳତା: ବ୍ଲାକ ହୋଲର ପ୍ରଥମ ବାସ୍ତବିକ ଫଟୋ ଜାରି, ଖୋଲିବ ମହାକାଶର ଅନେକ ରହସ୍ୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/international-odisha-first-actual-picture-of-black-hole-to-be-released-today-51567
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/international-odisha-first-actual-picture-of-black-hole-to-be-released-today-51567
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 10 Apr 2019 21:44:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମହାକାଶ ଦୁନିଆର ଏକ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ଆଧାରରେ ଆଜି ବ୍ଲାକ ହୋଲର ବାସ୍ତବିକ ଛବି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ମହାକାଶ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆର ଉତ୍ସାହୀ ଲୋକଙ୍କ କହିବା କଥା ସେମାନେ ବ୍ଲାକ ହୋଲର ପ୍ରଥମ ଛବି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ଦୁନିଆରେ ସ୍ଥିତ ଛଅ ଦୂରବୀକ୍ଷଣର ଡାଟାର ଉପଯୋଗ କରି ଇଭେଣ୍ଟ ହେରିଟେଜ ଟେଲିସ୍କୋପ(ଇଏଚଟି) ପ୍ରକଳ୍ପରେ ସାମିଲ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମିଲକି ଓ୍ଵେ ଆକାଶଗଙ୍ଗାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ସ୍ଥିତ ବ୍ଲାକ ହୋଲ ସେଜିଟେରିୟମ ଏ* ଓ ଅନ୍ୟ ବିଶାଳକାୟ ବ୍ଲାକ ହୋଲର ବାସ୍ତବିକ ଛବି ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବ୍ଲାକ ହୋଲ ୫.୩୫ କୋଟି ପ୍ରକାଶ-ପର୍ବ ଦୂର ଆକାଶଗଙ୍ଗା ଏମ୮୭ରେ ଅବସ୍ଥିତ। 

ସେଜିଟେରିୟମ ଏ*କୁ ପୃଥିବୀରୁ ୨୬ ହଜାର  ପ୍ରକାଶ ବର୍ଷ ପୂର୍ବ ଦୂର ମିଲକି ଓ୍ଵେ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହାର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ୪୦.୧ ଲକ୍ଷ ସୂର୍ଯ୍ୟର ବରାବର। ଅନ୍ୟ ବ୍ଲାକ ହୋଲ ସୂର୍ଯ୍ୟଠୁ ୬ ଅରବ ଗୁଣା ଅଧିକ  ବଡ଼ ଏବଂ ସେଜିଟେରିୟମ ଏଞ୍ଚଠୁ ୧୫୦୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ବଡ଼। ଏହା ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ ଏମ୮୭ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫସିପାରନ୍ତି ଆପଣ-ହ୍ୱାଟ୍ସଆପରେ ଫେକ୍ ଇନଫରମେସନ ଉପରେ ଲାଗିବ ରୋକ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Social-media-whatsapp-launched-checkpoint-tipline-feature-now-users-chek-fake-news-during-india-polls-51074
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Social-media-whatsapp-launched-checkpoint-tipline-feature-now-users-chek-fake-news-during-india-polls-51074
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Apr 2019 18:46:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଟ ମେସେଜିଂ ଆପ୍ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣକରିଛି । ଫେକ୍‌ ନ୍ୟୁଜ୍, ଫର୍ଜି ଫଟୋ ଏବଂ ମିଛ ଇନଫରମେସନ ଥିବା ମେସେଜଗୁଡିକ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏକ ନୂଆ ଫିଚର ଲଞ୍ଚ କରିଛି । ଏହି ଫିଚରର ନାମ ହେଉଛି ଚେକ୍‌ପଏଣ୍ଟ ଟିପଲାଇନ । ଏହି ଫିଚର ସାହାଯ୍ୟରେ ମେସେଜ ଠିକ୍ କି ଭୁଲ , ଜାଣିପାରିବେ ୟୁଜର । 

ଅନ୍ୟପଟେ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପର ମାଲିକାନା ଫେସବୁକ ସୂଚନା ଦେଇଛି କି, ଭାରତରେ ଚେକପଏଣ୍ଟ ଫିଚରକୁ ଏକ ମିଡିଆ ସ୍କିଲ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ପେଟ୍ରୋ ଦ୍ୱାରା ପୁଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଭୁଲ ଇନଫରମେସନ ଏବଂ ମିଛ ଖବରର ଡାଟାବେଶ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏଠାରେ ଜଣାଇଦେଉଛୁ କି, ଚେକପଏଣ୍ଟ ଏକ ରିସର୍ଚ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ । ଯାହାକୁ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ସାହାଯ୍ୟରେ ଟେକ୍ନିକାଲ ସହଯୋଗ ଦେଇ ଚାଲୁ କରାଯାଇଛି । ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ଏହି ଫିଚର ଉପରେ ସୂଚନା ଦେବା ସହିତ ଏହାର ଡିଟେଲ୍ସ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । 

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଗୁଛି କି ଆପଣଙ୍କ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପରେ ଆସିଥିବା ମେସେଜ ଫେକ୍ ଅଟେ, ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପର +୯୧୯୬୪୩୦୦୦୮୮୮ ନମ୍ୱରରେ ଚେକପଏଣ୍ଟ ଟିପଲାଇନକୁ ପଠାଇ ପାରିବେ । ଏହା ପରେ ୟୁଜର ପକ୍ଷରୁ ମେସେଜ ରିସିଭ ହେବା ପରେ ପ୍ରୋଟୋର ଭେରିଫିକେସନ ସେଣ୍ଟର ଏହାର ଜାଞ୍ଚ କରିବ ଏବଂ ୟୁଜର୍ସକୁ କହିବ କି ମେସେଜରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଇନଫରମେସନ ଠିକ୍ ନା ଭୁଲ । 

ଅନ୍ୟପଟେ ଆପଣ ଯଦି ଫୋଟୋ, ଭିଡିଓ କିମ୍ୱା କୌଣସି ଲିଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଚେକପଏଣ୍ଟ ଟିପଲାଇନ ଏଗୁଡିକର ଜାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ । ଏଠାରେ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଇଂରାଜି, ହିନ୍ଦୀ, ତେଲୁଗୁ, ବଙ୍ଗଳା ଓ ମାଲାୟାଲମ ଭାଷାରେ ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମିଳିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଝାରସୁଗୁଡାରୁ ଆଜି ଉଡିବ ବିମାନ, ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/State-Development-Odisha-today-spice-jet-to-begin-its-service-from-jharsuguda-airport-50925
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/State-Development-Odisha-today-spice-jet-to-begin-its-service-from-jharsuguda-airport-50925
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 31 Mar 2019 09:47:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ବିମାନ ବନ୍ଦର, ଝାରସୁଗୁଡାରୁ ଆଜି ଠାରୁ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ ଦ୍ୱାରା ଝାରସୁଗୁଡାରୁ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଶ ହୋଇସାରିଛି । ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ତିନୋଟି ସହର ଦିଲ୍ଲୀ, କୋଲକାତା ଓ ହାଇଦ୍ରାବାଦକୁ ବିମାନ ଉଡିବ । 

ରବିବାର ଦିନ ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ର ପ୍ରଥମ ବିମାନ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା୪୦ରେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଉଡାଣ ଭରିଭ, ଏହି ବିମାନର ସିଟ୍ ସଂଖ୍ୟା ୧୮୯ ରହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ର କ୍ୟୁ-୪୦୦ ମଡେଲର ଦୁଇଟି ବିମାନ ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍ ଓ କୋଲକାତାକୁ ଉଡାଣ ଭରିବ । ଏହି ଦୁଇ ବିମାନର ସିଟ୍ ସଂଖ୍ୟା ରହିଛି ୭୮ । ଦ୍ୱିତୀୟ ବିମାନଟି ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍ ପାଇଁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା୧୦ରେ ଝାରସୁଗୁଡା ଛାଡିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ତୃତୀୟ ବିମାନଟି କୋଲକାତା ପାଇଁ ରାତି ୮ଟା୪୦ରେ ଉଡାଣ ଭରିବ । 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ତାରିଖରୁ ଝାରସୁଗୁଡାରୁ ନିୟମିତ ବିମାନ ଉଡାଣ ଉଡିବ । ଝାରସୁଗୁଡାରୁ ଦେଶର 3ଟି ସ୍ଥାନ ଦିଲ୍ଲୀ, କୋଲକାତା ଓ ହାଇଦ୍ରାବାଦକୁ ସ୍ପାଇସ ଜେଟର ବିମାନ ଉଡିବ ବୋଲି ଝାରସୁଗୁଡା ବିମାନ ବନ୍ଦର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏସ.କେ.ଚୌହ୍ୱାନ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ସ୍ପାଇସ ଜେଟର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏନେଇ ଆଜି ଝାରସୁଗୁଡା ବିମାନ ବନ୍ଦର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ।

ଝାରସୁଗୁଡା ବିମାନବନ୍ଦରକୁ କମର୍ସିଆଲ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଦେଶର ୬ଟି ସହରରକୁ ଝାରସୁଗୁଡାରୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କରିବ । ଉଡାନ- ୩ ଯୋଜନାରେ ଝାରସୁଗୁଡା ବିମାନ ଚାଲିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲଗାତାର ଭାବେ ତୃତୀୟଥର ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହର ହେଲା ଇନ୍ଦୋର: ସ୍ୱଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ୨୦୧୯
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Natioanl-Odisha-Indore-is-the-safest-city-for-the-third-consecutive-year-Swachh-survekshan-2019-49484
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Natioanl-Odisha-Indore-is-the-safest-city-for-the-third-consecutive-year-Swachh-survekshan-2019-49484
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Mar 2019 17:06:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସ୍ୱଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ରିପୋର୍ଟ ୨୦୧୯ ଅନୁଯାୟୀ ଲଗାତାର ଭାବେ ତୃତୀୟଥର ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହରର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି ଇନ୍ଦୋର । ଏହା ସହିତ ଭୋପାଳ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରାଜଧାନୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଉଜୈନ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ମଧ୍ୟମ ସହର ହୋଇଛି । 

ବୁଧବାର ଦିନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ୨୦୧୯ର ରେଜଲ୍ଟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସହରଗୁଡିକ ବାଜିମାରିଛନ୍ତି । ଲଗାତାର ଭାବେ ଇନ୍ଦୋର ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହର ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରାଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାଜି ମାରିଛି ଛତିଶଗଡ । 

ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହର ହୋଇଛି ଇନ୍ଦୋର । ଏହା ସହିତ ଉଜୈନ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ମଧ୍ୟମ ସହର(୩-୧୦ ଲକ୍ଷ ଜନସଂଖ୍ୟା), ଭୋପାଳ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରାଜଧାନୀ, ଅହମଦାବାଦ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ବଡ ସହର(୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା) ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହର ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛି ଘଊଗଉ(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ମହାନଗର ପାଳିକା) ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମିଳିଗଲା ଏଡ୍‌ସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାର ଉପାୟ, ଚିକିତ୍ସା ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ରୋଗୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Medical-Science-Odisha-london-patient-offers-hope-of-cure-of-hiv-aids-49474
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Medical-Science-Odisha-london-patient-offers-hope-of-cure-of-hiv-aids-49474
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Mar 2019 16:01:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଶ୍ୱ ଇତିହାସରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥରପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି ଯେ, ଜଣେ ଏଡ୍‌ସ କବଳରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରିଛି । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଏହି ସଫଳତା ପରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ଏଡ୍‌ସକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିନାଶ କରିବାର ଆଶା ଦେଖା ଦେଇଛି । 

ନିକଟରେ ଲଣ୍ଡନରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଏଡ୍‌ସ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ସ୍ଟେମ ସେଲ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟଥର ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି ଯେ, ଡାକ୍ତର କୌଣସି ଏଡ୍‌ସ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଠିକ୍ କରିବାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିପାରିଛନ୍ତି । 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବର୍ଲିନର ଜଣେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଟିମୋଥି ବ୍ରାଉନ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏଡ୍‌ସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ବୋନ ମ୍ୟାରୋ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ଏହା କହିବା ଟିକ୍ ହେବ ନାହିଁ କି , ଏଡ୍‌ସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଉପାୟ ମିଳିଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଦିଗରେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ରୂପରେ ଏକ ବଡ ସଫଳତା ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଆଜି ଉଦଘାଟନ କରିବେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ‘ ନ୍ୟାସନାଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ ସିନେମା’
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/development-national-odisha-pm-narendra-modi-to-inaugurate-film-museum-in-mumbai-today-46859
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/development-national-odisha-pm-narendra-modi-to-inaugurate-film-museum-in-mumbai-today-46859
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 19 Jan 2019 11:30:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶନିବାର ମୁମ୍ବାଇ ପେଡର ରୋଡରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ‘ ନ୍ୟାସନାଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ ସିନେମା’ର ଉଦଘାଟନ କରିବେ । ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ପାଖାପାଖି  ୧୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ହୋଇଛି ।  ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ଭାରତୀୟ ସିନେମାର ଶତାଦ୍ଦୀ ପୁରୁଣା  ଇତିହାସ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି । ଗତ ତିନି ମାସରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହା ତୃତୀୟଥର ମୁମ୍ବାଇ ଗସ୍ତ ଅଟେ ।

ଭାରତୀୟ ସିନେମାର ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ପାଇଁ ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଦୃଶ୍ୟ(ଭିଜୁଆଲ୍ସ), ଶିଳ୍ପ, ଗ୍ରାଫିକ୍ସ ଓ ମଲ୍ଟିମିଡିଆର ସହାୟତରେ  ଭାରୀୟ ସିନେମାର କାହାଣୀର ପ୍ରସ୍ତୁତିକରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ୧୯ ଶତାଦ୍ଦୀର ଐତିହାସିକ ଗୁଲସନ ମହଲ ଓ ନୂଆ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଭବନରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ନୋମିନାଲ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ୟାମ ବେନେଗଲ ଓ ସେଂସର ବୋର୍ଡର ଅଧକ୍ଷ ପ୍ରସୁନ ଜୋସିଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ଏହା ଭାରତୀୟ ସିନେମା ଜଗତର ୧୦୦ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରାକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବ ।

ଭାରତୀୟ ସିନେମାକୁ ୯ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରି ଭାରତୀୟ ଇତିହାସର ଉତ୍ପତି, ଭାରତରେ ସିନେମାର ଆଗମନ, ଭାରତୀୟ ମୂକ ଫିଲ୍ମ, ଧ୍ୱନୀର ଆରମ୍ଭ, ଷ୍ଟୁଡିଓ ଏରା, ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱ ଯୁଦ୍ଧର ପ୍ରଭାବ ତଥା କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ସିନେମାକୁ ଦେଖା ଯାଇଛି । ପାଂଚ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ନୂତନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଭବନରେ ୪ଟି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ହଲ ରହିଛି । ଏଥିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଫିଲ୍ମ ଓ ସିନେମାରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବକୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

ଏଠାରେ ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଫିଲ୍ମ ଷ୍ଟୁଡିଓ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ପରିଦର୍ଶକ ବିଶେଷ କରି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣର ବିଜ୍ଞାନ, ପ୍ରଯୁକ୍ତବିଦ୍ୟା ଓ କଳା ବିଷୟରେ କୁହାଯିବ । ହଲରେ କ୍ୟାମେରା, ସୁଟିଙ୍ଗ ଓ ଅଭିନୟ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ ।  ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପରିଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସିନେମାରେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ସେ ବିଷୟରେ କୁହାଯିବ । ଭାରତୀୟ ସିନେମାରେ ଦେଶରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସିନେମା ସଂସ୍କୃତିକୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସିକିମରେ ଲାଗୁ ହେଲା ‘ଏକ ପରିବାର-ଏକ ନୈାକରୀ’ ଯୋଜନା, ପରିବାରର ଜଣକୁ ମିଳିବ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/national-odisha-development-sikkim-one-family-one-job-scheme-launched-46487
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/national-odisha-development-sikkim-one-family-one-job-scheme-launched-46487
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 13 Jan 2019 12:02:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସିକିମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୱନ କୁମାର ଚମଲିଙ୍ଗ ଶନିବାର ‘ଏକ ପରିବାର-ଏକ ନୈାକରୀ’ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ଦିଆଯିବ । ଚମଲିଙ୍ଗ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ ଏହି ଯୋଜନାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଚମଲିଙ୍ଗଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏପରି ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରିବାରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ହେଉଛି ସିକିମ । ସେ ଶନିବାର ପାଲଜୋର ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆୟୋଜିତ ରୋଜଗାର ମେଳାରେ ୧୨ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବେରୋଜଗାର ଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ସେହି ଯୁବକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ଯେଉଁ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ଏବେ ଯାଏଁ କେହି ହେଲେ  ସରକାରୀ ଚାକିରୀ କରିନାହାନ୍ତି । ଏକ ପରିବାର-ଏକ ନୈାକରୀ  ଯୋଜନା ଉପଲବ୍ଧ କରିବା ଦାୟିତ୍ୱ ଶ୍ରମ ବିଭାଗକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଚମଲିଙ୍ଗ ରୋଜଗାର ମେଳାରେ ରାଜ୍ୟର ୨୫୦୦୦ ଅନିୟମିତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୨୦୧୯ର ଶେଷରେ ବରିଷ୍ଠତା ମୁତାବକ ସ୍ଥାୟୀ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇଆରସିଟିସିର ‘ଆସ୍କ ଦିଶା ଚାଟବୋଟ୍’, ଫଟାଫଟ ହେବ ଟିକେଟ ବୁକିଙ୍ଗ ଓ ତୁରନ୍ତ ହେବ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Irctc-new-chatbot-Askdisha-will-resolve-journey-related-query-in-no-time-44352
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Irctc-new-chatbot-Askdisha-will-resolve-journey-related-query-in-no-time-44352
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 06 Dec 2018 16:50:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗର ଆଇଆରସିଟିସି ୪୦ଲକ୍ଷ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ସହିତ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଭିଜିଟ୍ କରାଯାଉଥିବା ୱେବସାଇଟ୍, ଯେଉଁଠି ଟ୍ରେନ ଟିକେଟ ବୁକିଙ୍ଗ  ବ୍ୟତୀତ ଯାତ୍ରୀ ଅନେକ ସେବାର ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି ।  ଆଇଆରସିଟିସି ନିଜର ଓ୍ଵେବସାଇଟକୁ ଆହୁରି ସୁବିଧାଜନକ କରିବା ପାଇଁ ନିକଟରେ ଚାଟବୋଟ ନାମକ ଏକ ସ୍କିମ ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ଯିଏ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ତୁରନ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବ। 

ନୂତନ ଭାବେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଚାଟବୋଟର ନାମ “ଆସ୍କ ଦିଶା”ଓ ଏହା ମାତ୍ର ସାତ ସପ୍ତାହରେ ୨୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ନୂତନ କୀର୍ତ୍ତିମାନ କରିଛି। ଏହି ଚାଟବୋଟ ସହାୟତାରେ ଆଇଆରସିଟିସ ୧୯ବର୍ଷରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏକ ମାସରେ ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏଡ଼ଭାଇଜ ଦେବାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି । ଏଥିରେ କିଛି ଖାସ ଫିଚରର୍ସ ରହିଛି ଓ ଯାହା ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରା ଯାଏ ତାର ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ୨୪ଘଣ୍ଟା ସେବା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ। 

ଆଇଆରସିଟିସି ଚ୍ୟାଟଟାବ୍ ଆକ୍ସଦିଶା ଏ  ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ୧୮୬ ଦେଶର ୨୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଉତ୍ତର ଦେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି । ଏହି ଚାଟବୋଟରେ ସବୁ ଉତ୍ତର 0.୫ ସେକେଣ୍ଡରେ ଓ ୯୦ପ୍ରତିଶତ ସହିତ  ଠିକ ଉତ୍ତର ଦେଇଛି।

ଚାଟବୋଟକୁ କୋରଭର ନାମକ ଏକ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ବିକଶିତ କରିଛି। କୋରବରର ସଂସ୍ଥାପକ ଓ ସିଇଓ ଅଂଙ୍କୁଶ ଅଗ୍ରଓ୍ଵାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ପଚରାଯାଇଥିବା ୨୦ଲକ୍ଷ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟରେ ୬୬.୮% ପୁରୁଷ ଓ ୩୩.୨% ମହିଳା ଥିଲେ । ଆଇଆରସିଟିସିରେ ୭୫% ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ୧୮ ରୁ ୩୫ ବର୍ଷର ୟୁଜର୍ସ। ୪୨.୧% ଉପଭୋକ୍ତା ଅାସ୍କଦିଶାକୁ ମୋବାଇଲରେ ଓ ୫୭.୧ % ଲୋକ ଡ଼େକ୍ସଟପରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ୨୦ଲକ୍ଷ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୦% ନୂତନ ଓ ୬୦.୭% ପୁରୂଣା ୟୁଜର୍ସ ଅଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଉପଭୋକ୍ତା ଚାଟବୋଟରେ ଦୁଇ ମିନିଟରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତେଇଛନ୍ତି ଓ ଏଥିରୁ ୧୫୦୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତା ସକରାତ୍ମକ ମତ ଦେଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭଦ୍ରକ ବନ୍ଦକୁ ସମର୍ଥନ କଲେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ର ସଙ୍ଗଠନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/utkal-University-student-association-support-the-Bhadrak-bandh-42153
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/utkal-University-student-association-support-the-Bhadrak-bandh-42153
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 29 Oct 2018 17:49:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି ନେଇ ଆଜି ଭଦ୍ରକରେ ୧୨ ଘଟିଂଆ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱେଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ, ରାଜନୈତିକ ଦଳର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ମହିଳା ମଣ୍ଡଳର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ମାନେ ଏହି ବନ୍ଦ ପାଳନରେ ସାମିଲ ଥିଲେ ।  

ଭଦ୍ରକରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଯୋର ଧରିଛି ଅନ୍ଦୋଳନ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଏହି ବନ୍ଦର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରିସରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀମାନେ ସମୁହ ଏକଜୁଟ ହେବା ସହ ଅନ୍ୟ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବନ୍ଦକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରୁ ଗେଟ୍ ସମ୍ମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରମାନେ ସଙ୍ଗଠିତ ହୋଇ ଭଦ୍ରକ ବନ୍ଦକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ।  ଛାତ୍ରନେତା ରାକେଶ ନାୟକ ଏହାର ପରିଚାଳନା କରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଭଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର,ଲଲାଟେନ୍ଦୁ ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ଏଥିରେ ସାମିଲ ଥିଲେ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାନିଲେ ସରକାର ! ବନ୍ୟା ପାଇଁ ନଥିଲେ ପ୍ରସ୍ତୁତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Titli-Cyclone-Odisha-Government-Not-Prepared-41225
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Titli-Cyclone-Odisha-Government-Not-Prepared-41225
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 12 Oct 2018 13:24:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭୁବନେଶ୍ୱର – ୧୨ ଅକ୍ଟୋବର – ବାତ୍ୟା ପରେ ବର୍ଷା ହେବ ଏବଂ ବର୍ଷା ହେଲେ ବନ୍ୟା ହେବ । ଏକଥା କିଛି ନୁଆ କଥା ନୁହେଁ । ସୃଷ୍ଟିର ଏହି ଚିରା ଚରିତ କଥା । ଆଉ ଓଡିଶାରେ ଏକଥା ଆଗରୁ ବାରମ୍ବାର ହେଇଛି । ହେଲେ ଆଜି ସଚିବାଳୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ବନ୍ୟା ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ କରିଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନିରେ କହିଲେ କି ସରକାର ବନ୍ୟା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ । ଆଗରୁ ବାତ୍ୟା ହେବ ବୋଲି ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲୁ । ହେଲେ କନ୍ଧମାଳ ଓ ରାୟଗଡା ସମେତ ଗଂଜାମ ଓ ଗଜପତିରେ ଏପରି ଏତେ ପରିମାଣର ବର୍ଷା ହେବ ତାହା ଆମ୍ଭେ କଳ୍ପନା କରିନଥିଲୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ । ବାତ୍ୟା ହେବ ହେଲେ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିପାରିନଥିବା ବୋଲି କହିବା ପୁଣି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ନିଜେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ଯେ ପ୍ରଶାସନ କେବଳ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜମାଇବା ପାଇଁ ଆଉ ଲୋକଦେଖାଣିଆ ଭାବେ ବାତ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁୁତ କରିଥିଲେ ।

ହେଲେ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଆଗରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତିତଲି ପାଇଁ ପୁରା ୩୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ  । ସେହିପରି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଆଗରୁ ପୁର୍ବାନୁମାନୁ କରିଥିଲେ କି ଗୋପାଳପୁର ପାଖରେ ଏହା ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଫଲ କରିବ । ଏହା ପରେ ଏହା ଓଡିଶା ଉପରେ ହୋଇ ଏହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡେ ମୁହାଁଇବ । ତେଣୁ ଏକଥା ପୁରା ସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲା କି ଓଡିଶାରେ ପ୍ରଚୁର ବର୍ଷା ହେବ । ସବୁ ଜଣା ଥିବା ସତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି କାମରେ ପଛରେ ପଡିଯାଇଛି କେବଳ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନିରେ ଆଗେଇଛି । ଏକଥା ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଆଉ ସେଠାରେ ପ୍ରଶାସନ ନପହଂଚି ପାରିବା ଦେଖିଲା ପରେ ଅନୁଭବ ହେଉଛି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଗରୁ ହେଲିକାପ୍ଟର ମାଗିପାରିଥାନ୍ତେ । ହେଲେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ହେଲିକାପ୍ଟର ଲାଗିପାରିନାହିଁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ । ଏବେ ବି ଗଂଜାମ, ଗଜପତି ଏବଂ ରାୟଗଡାରେ ଅନେକ ପଂଚାୟତ ପାଣିଘେରରେ । ସମୁଦାୟ ୧୫୫ଟି ପଂଚାୟତରେ ବନ୍ୟା ପାଣି ପଶିଛି । ଏବେବି ସେହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଶାସନ ପଂହଚି ପାରିନାହିଁ । ଆସିକା ଏବଂ ପୁରୁଷୋତମପୁରରେ ଲୋକେ ବନ୍ୟା ଘେରରେ ଥିବାର ୨୪ ଘଂଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହୋଇସାରିଲାଣି । ସେଠାରେ ତୁରନ୍ତ ରିଲିଫ ପଂହଚାଇବା ଜରୁରୀ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ସୁଧା ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଛାଡନ୍ତୁ ଚୁଡା ବିସ୍କୁଟବି ଟିକିଏ ମିଳିନି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>