<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଲଗାତାର ଭାବେ ତୃତୀୟଥର ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହର ହେଲା ଇନ୍ଦୋର: ସ୍ୱଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ୨୦୧୯
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Natioanl-Odisha-Indore-is-the-safest-city-for-the-third-consecutive-year-Swachh-survekshan-2019-49484
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Natioanl-Odisha-Indore-is-the-safest-city-for-the-third-consecutive-year-Swachh-survekshan-2019-49484
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Mar 2019 17:06:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସ୍ୱଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ରିପୋର୍ଟ ୨୦୧୯ ଅନୁଯାୟୀ ଲଗାତାର ଭାବେ ତୃତୀୟଥର ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହରର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି ଇନ୍ଦୋର । ଏହା ସହିତ ଭୋପାଳ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରାଜଧାନୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଉଜୈନ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ମଧ୍ୟମ ସହର ହୋଇଛି । 

ବୁଧବାର ଦିନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ୨୦୧୯ର ରେଜଲ୍ଟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସହରଗୁଡିକ ବାଜିମାରିଛନ୍ତି । ଲଗାତାର ଭାବେ ଇନ୍ଦୋର ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହର ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରାଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାଜି ମାରିଛି ଛତିଶଗଡ । 

ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହର ହୋଇଛି ଇନ୍ଦୋର । ଏହା ସହିତ ଉଜୈନ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ମଧ୍ୟମ ସହର(୩-୧୦ ଲକ୍ଷ ଜନସଂଖ୍ୟା), ଭୋପାଳ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରାଜଧାନୀ, ଅହମଦାବାଦ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ବଡ ସହର(୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା) ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହର ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛି ଘଊଗଉ(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ମହାନଗର ପାଳିକା) ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମିଳିଗଲା ଏଡ୍‌ସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାର ଉପାୟ, ଚିକିତ୍ସା ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ରୋଗୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Medical-Science-Odisha-london-patient-offers-hope-of-cure-of-hiv-aids-49474
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Medical-Science-Odisha-london-patient-offers-hope-of-cure-of-hiv-aids-49474
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Mar 2019 16:01:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଶ୍ୱ ଇତିହାସରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥରପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି ଯେ, ଜଣେ ଏଡ୍‌ସ କବଳରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରିଛି । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଏହି ସଫଳତା ପରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ଏଡ୍‌ସକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିନାଶ କରିବାର ଆଶା ଦେଖା ଦେଇଛି । 

ନିକଟରେ ଲଣ୍ଡନରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଏଡ୍‌ସ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ସ୍ଟେମ ସେଲ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟଥର ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି ଯେ, ଡାକ୍ତର କୌଣସି ଏଡ୍‌ସ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଠିକ୍ କରିବାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିପାରିଛନ୍ତି । 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବର୍ଲିନର ଜଣେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଟିମୋଥି ବ୍ରାଉନ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏଡ୍‌ସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ବୋନ ମ୍ୟାରୋ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ଏହା କହିବା ଟିକ୍ ହେବ ନାହିଁ କି , ଏଡ୍‌ସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଉପାୟ ମିଳିଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଦିଗରେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ରୂପରେ ଏକ ବଡ ସଫଳତା ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଆଜି ଉଦଘାଟନ କରିବେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ‘ ନ୍ୟାସନାଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ ସିନେମା’
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/development-national-odisha-pm-narendra-modi-to-inaugurate-film-museum-in-mumbai-today-46859
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/development-national-odisha-pm-narendra-modi-to-inaugurate-film-museum-in-mumbai-today-46859
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 19 Jan 2019 11:30:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶନିବାର ମୁମ୍ବାଇ ପେଡର ରୋଡରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ‘ ନ୍ୟାସନାଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ ସିନେମା’ର ଉଦଘାଟନ କରିବେ । ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ପାଖାପାଖି  ୧୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ହୋଇଛି ।  ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ଭାରତୀୟ ସିନେମାର ଶତାଦ୍ଦୀ ପୁରୁଣା  ଇତିହାସ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି । ଗତ ତିନି ମାସରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହା ତୃତୀୟଥର ମୁମ୍ବାଇ ଗସ୍ତ ଅଟେ ।

ଭାରତୀୟ ସିନେମାର ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ପାଇଁ ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଦୃଶ୍ୟ(ଭିଜୁଆଲ୍ସ), ଶିଳ୍ପ, ଗ୍ରାଫିକ୍ସ ଓ ମଲ୍ଟିମିଡିଆର ସହାୟତରେ  ଭାରୀୟ ସିନେମାର କାହାଣୀର ପ୍ରସ୍ତୁତିକରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ୧୯ ଶତାଦ୍ଦୀର ଐତିହାସିକ ଗୁଲସନ ମହଲ ଓ ନୂଆ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଭବନରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ନୋମିନାଲ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ୟାମ ବେନେଗଲ ଓ ସେଂସର ବୋର୍ଡର ଅଧକ୍ଷ ପ୍ରସୁନ ଜୋସିଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ଏହା ଭାରତୀୟ ସିନେମା ଜଗତର ୧୦୦ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରାକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବ ।

ଭାରତୀୟ ସିନେମାକୁ ୯ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରି ଭାରତୀୟ ଇତିହାସର ଉତ୍ପତି, ଭାରତରେ ସିନେମାର ଆଗମନ, ଭାରତୀୟ ମୂକ ଫିଲ୍ମ, ଧ୍ୱନୀର ଆରମ୍ଭ, ଷ୍ଟୁଡିଓ ଏରା, ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱ ଯୁଦ୍ଧର ପ୍ରଭାବ ତଥା କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ସିନେମାକୁ ଦେଖା ଯାଇଛି । ପାଂଚ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ନୂତନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଭବନରେ ୪ଟି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ହଲ ରହିଛି । ଏଥିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଫିଲ୍ମ ଓ ସିନେମାରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବକୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

ଏଠାରେ ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଫିଲ୍ମ ଷ୍ଟୁଡିଓ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ପରିଦର୍ଶକ ବିଶେଷ କରି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣର ବିଜ୍ଞାନ, ପ୍ରଯୁକ୍ତବିଦ୍ୟା ଓ କଳା ବିଷୟରେ କୁହାଯିବ । ହଲରେ କ୍ୟାମେରା, ସୁଟିଙ୍ଗ ଓ ଅଭିନୟ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ ।  ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପରିଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସିନେମାରେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ସେ ବିଷୟରେ କୁହାଯିବ । ଭାରତୀୟ ସିନେମାରେ ଦେଶରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସିନେମା ସଂସ୍କୃତିକୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସିକିମରେ ଲାଗୁ ହେଲା ‘ଏକ ପରିବାର-ଏକ ନୈାକରୀ’ ଯୋଜନା, ପରିବାରର ଜଣକୁ ମିଳିବ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/national-odisha-development-sikkim-one-family-one-job-scheme-launched-46487
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/national-odisha-development-sikkim-one-family-one-job-scheme-launched-46487
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 13 Jan 2019 12:02:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସିକିମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୱନ କୁମାର ଚମଲିଙ୍ଗ ଶନିବାର ‘ଏକ ପରିବାର-ଏକ ନୈାକରୀ’ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ଦିଆଯିବ । ଚମଲିଙ୍ଗ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ ଏହି ଯୋଜନାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଚମଲିଙ୍ଗଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏପରି ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରିବାରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ହେଉଛି ସିକିମ । ସେ ଶନିବାର ପାଲଜୋର ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆୟୋଜିତ ରୋଜଗାର ମେଳାରେ ୧୨ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବେରୋଜଗାର ଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ସେହି ଯୁବକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ଯେଉଁ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ଏବେ ଯାଏଁ କେହି ହେଲେ  ସରକାରୀ ଚାକିରୀ କରିନାହାନ୍ତି । ଏକ ପରିବାର-ଏକ ନୈାକରୀ  ଯୋଜନା ଉପଲବ୍ଧ କରିବା ଦାୟିତ୍ୱ ଶ୍ରମ ବିଭାଗକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଚମଲିଙ୍ଗ ରୋଜଗାର ମେଳାରେ ରାଜ୍ୟର ୨୫୦୦୦ ଅନିୟମିତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୨୦୧୯ର ଶେଷରେ ବରିଷ୍ଠତା ମୁତାବକ ସ୍ଥାୟୀ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇଆରସିଟିସିର ‘ଆସ୍କ ଦିଶା ଚାଟବୋଟ୍’, ଫଟାଫଟ ହେବ ଟିକେଟ ବୁକିଙ୍ଗ ଓ ତୁରନ୍ତ ହେବ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Irctc-new-chatbot-Askdisha-will-resolve-journey-related-query-in-no-time-44352
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Irctc-new-chatbot-Askdisha-will-resolve-journey-related-query-in-no-time-44352
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 06 Dec 2018 16:50:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗର ଆଇଆରସିଟିସି ୪୦ଲକ୍ଷ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ସହିତ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଭିଜିଟ୍ କରାଯାଉଥିବା ୱେବସାଇଟ୍, ଯେଉଁଠି ଟ୍ରେନ ଟିକେଟ ବୁକିଙ୍ଗ  ବ୍ୟତୀତ ଯାତ୍ରୀ ଅନେକ ସେବାର ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି ।  ଆଇଆରସିଟିସି ନିଜର ଓ୍ଵେବସାଇଟକୁ ଆହୁରି ସୁବିଧାଜନକ କରିବା ପାଇଁ ନିକଟରେ ଚାଟବୋଟ ନାମକ ଏକ ସ୍କିମ ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ଯିଏ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ତୁରନ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବ। 

ନୂତନ ଭାବେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଚାଟବୋଟର ନାମ “ଆସ୍କ ଦିଶା”ଓ ଏହା ମାତ୍ର ସାତ ସପ୍ତାହରେ ୨୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ନୂତନ କୀର୍ତ୍ତିମାନ କରିଛି। ଏହି ଚାଟବୋଟ ସହାୟତାରେ ଆଇଆରସିଟିସ ୧୯ବର୍ଷରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏକ ମାସରେ ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏଡ଼ଭାଇଜ ଦେବାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି । ଏଥିରେ କିଛି ଖାସ ଫିଚରର୍ସ ରହିଛି ଓ ଯାହା ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରା ଯାଏ ତାର ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ୨୪ଘଣ୍ଟା ସେବା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ। 

ଆଇଆରସିଟିସି ଚ୍ୟାଟଟାବ୍ ଆକ୍ସଦିଶା ଏ  ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ୧୮୬ ଦେଶର ୨୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଉତ୍ତର ଦେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି । ଏହି ଚାଟବୋଟରେ ସବୁ ଉତ୍ତର 0.୫ ସେକେଣ୍ଡରେ ଓ ୯୦ପ୍ରତିଶତ ସହିତ  ଠିକ ଉତ୍ତର ଦେଇଛି।

ଚାଟବୋଟକୁ କୋରଭର ନାମକ ଏକ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ବିକଶିତ କରିଛି। କୋରବରର ସଂସ୍ଥାପକ ଓ ସିଇଓ ଅଂଙ୍କୁଶ ଅଗ୍ରଓ୍ଵାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ପଚରାଯାଇଥିବା ୨୦ଲକ୍ଷ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟରେ ୬୬.୮% ପୁରୁଷ ଓ ୩୩.୨% ମହିଳା ଥିଲେ । ଆଇଆରସିଟିସିରେ ୭୫% ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ୧୮ ରୁ ୩୫ ବର୍ଷର ୟୁଜର୍ସ। ୪୨.୧% ଉପଭୋକ୍ତା ଅାସ୍କଦିଶାକୁ ମୋବାଇଲରେ ଓ ୫୭.୧ % ଲୋକ ଡ଼େକ୍ସଟପରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ୨୦ଲକ୍ଷ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୦% ନୂତନ ଓ ୬୦.୭% ପୁରୂଣା ୟୁଜର୍ସ ଅଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଉପଭୋକ୍ତା ଚାଟବୋଟରେ ଦୁଇ ମିନିଟରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତେଇଛନ୍ତି ଓ ଏଥିରୁ ୧୫୦୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତା ସକରାତ୍ମକ ମତ ଦେଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭଦ୍ରକ ବନ୍ଦକୁ ସମର୍ଥନ କଲେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ର ସଙ୍ଗଠନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/utkal-University-student-association-support-the-Bhadrak-bandh-42153
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/utkal-University-student-association-support-the-Bhadrak-bandh-42153
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 29 Oct 2018 17:49:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି ନେଇ ଆଜି ଭଦ୍ରକରେ ୧୨ ଘଟିଂଆ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱେଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ, ରାଜନୈତିକ ଦଳର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ମହିଳା ମଣ୍ଡଳର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ମାନେ ଏହି ବନ୍ଦ ପାଳନରେ ସାମିଲ ଥିଲେ ।  

ଭଦ୍ରକରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଯୋର ଧରିଛି ଅନ୍ଦୋଳନ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଏହି ବନ୍ଦର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରିସରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀମାନେ ସମୁହ ଏକଜୁଟ ହେବା ସହ ଅନ୍ୟ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବନ୍ଦକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରୁ ଗେଟ୍ ସମ୍ମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରମାନେ ସଙ୍ଗଠିତ ହୋଇ ଭଦ୍ରକ ବନ୍ଦକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ।  ଛାତ୍ରନେତା ରାକେଶ ନାୟକ ଏହାର ପରିଚାଳନା କରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଭଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର,ଲଲାଟେନ୍ଦୁ ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ଏଥିରେ ସାମିଲ ଥିଲେ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାନିଲେ ସରକାର ! ବନ୍ୟା ପାଇଁ ନଥିଲେ ପ୍ରସ୍ତୁତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Titli-Cyclone-Odisha-Government-Not-Prepared-41225
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Titli-Cyclone-Odisha-Government-Not-Prepared-41225
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 12 Oct 2018 13:24:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭୁବନେଶ୍ୱର – ୧୨ ଅକ୍ଟୋବର – ବାତ୍ୟା ପରେ ବର୍ଷା ହେବ ଏବଂ ବର୍ଷା ହେଲେ ବନ୍ୟା ହେବ । ଏକଥା କିଛି ନୁଆ କଥା ନୁହେଁ । ସୃଷ୍ଟିର ଏହି ଚିରା ଚରିତ କଥା । ଆଉ ଓଡିଶାରେ ଏକଥା ଆଗରୁ ବାରମ୍ବାର ହେଇଛି । ହେଲେ ଆଜି ସଚିବାଳୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ବନ୍ୟା ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ କରିଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନିରେ କହିଲେ କି ସରକାର ବନ୍ୟା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ । ଆଗରୁ ବାତ୍ୟା ହେବ ବୋଲି ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲୁ । ହେଲେ କନ୍ଧମାଳ ଓ ରାୟଗଡା ସମେତ ଗଂଜାମ ଓ ଗଜପତିରେ ଏପରି ଏତେ ପରିମାଣର ବର୍ଷା ହେବ ତାହା ଆମ୍ଭେ କଳ୍ପନା କରିନଥିଲୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ । ବାତ୍ୟା ହେବ ହେଲେ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିପାରିନଥିବା ବୋଲି କହିବା ପୁଣି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ନିଜେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ଯେ ପ୍ରଶାସନ କେବଳ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜମାଇବା ପାଇଁ ଆଉ ଲୋକଦେଖାଣିଆ ଭାବେ ବାତ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁୁତ କରିଥିଲେ ।

ହେଲେ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଆଗରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତିତଲି ପାଇଁ ପୁରା ୩୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ  । ସେହିପରି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଆଗରୁ ପୁର୍ବାନୁମାନୁ କରିଥିଲେ କି ଗୋପାଳପୁର ପାଖରେ ଏହା ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଫଲ କରିବ । ଏହା ପରେ ଏହା ଓଡିଶା ଉପରେ ହୋଇ ଏହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡେ ମୁହାଁଇବ । ତେଣୁ ଏକଥା ପୁରା ସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲା କି ଓଡିଶାରେ ପ୍ରଚୁର ବର୍ଷା ହେବ । ସବୁ ଜଣା ଥିବା ସତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି କାମରେ ପଛରେ ପଡିଯାଇଛି କେବଳ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନିରେ ଆଗେଇଛି । ଏକଥା ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଆଉ ସେଠାରେ ପ୍ରଶାସନ ନପହଂଚି ପାରିବା ଦେଖିଲା ପରେ ଅନୁଭବ ହେଉଛି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଗରୁ ହେଲିକାପ୍ଟର ମାଗିପାରିଥାନ୍ତେ । ହେଲେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ହେଲିକାପ୍ଟର ଲାଗିପାରିନାହିଁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ । ଏବେ ବି ଗଂଜାମ, ଗଜପତି ଏବଂ ରାୟଗଡାରେ ଅନେକ ପଂଚାୟତ ପାଣିଘେରରେ । ସମୁଦାୟ ୧୫୫ଟି ପଂଚାୟତରେ ବନ୍ୟା ପାଣି ପଶିଛି । ଏବେବି ସେହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଶାସନ ପଂହଚି ପାରିନାହିଁ । ଆସିକା ଏବଂ ପୁରୁଷୋତମପୁରରେ ଲୋକେ ବନ୍ୟା ଘେରରେ ଥିବାର ୨୪ ଘଂଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହୋଇସାରିଲାଣି । ସେଠାରେ ତୁରନ୍ତ ରିଲିଫ ପଂହଚାଇବା ଜରୁରୀ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ସୁଧା ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଛାଡନ୍ତୁ ଚୁଡା ବିସ୍କୁଟବି ଟିକିଏ ମିଳିନି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହେବ ୬୦ଟି ସଂକ୍ରମଣ ଶୂନ୍ୟ ଅଟୋମେଟିକ ଇ-ଟଏଲେଟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/60-E--toilet-in-BBSR-39105
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/60-E--toilet-in-BBSR-39105
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 05 Sep 2018 16:11:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଓ ପରିମଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିର ମାନବୃଦ୍ଧି କରିବା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ବିଏମସି ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଡ଼ଷ୍ଟବିନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଚଳନ ହେବା ସାଙ୍ଗକୁ ୬୦ଟି ଆଧୁନିକ ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ସହରର ୩୦ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ମୋଟ ୬୦ଟି ପାଇଖାନା ମଧ୍ୟରୁ ୩୦ଟି ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଓ ବାକି ୩୦ଟି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ଏହି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ । ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ୬୦ଟି ଶୌଚାଳୟ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ଟି ଅଟୋମେଟିକ ଓ ୪୦ଟି ସେମି ଅଟୋମେଟିକ ସଫେଇ ସୁବିଧା ରହିଛି । ଏହା ସଂକ୍ରମଣ ଶୂନ୍ୟ । ଅଟୋମେଟିକ ଶୌଚାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ କାର୍ଡ଼ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର ଦେୟ ଲାଗୁ କରାଯିବ । ସେମି ଅଟୋମେଟିକ ଶୌଚାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ସୁବିଧା ରହିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡ଼ିଶାରେ ବାଉଁଶରୁ କାଠ ତିଆରି ପଦକ୍ଷେପ ହୋଇଛି ସଫଳ, ଖୁବ୍ ଶିଘ୍ର ହେବ ଏଭଳି କାରଖାନା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Bamboo-made-wood-industry-soon-in-odisha-39098
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Bamboo-made-wood-industry-soon-in-odisha-39098
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 05 Sep 2018 08:42:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି ବାଉଁଶରୁ କାଠ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପଦକ୍ଷେପକୁ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ଏଣୁ ରାଜ୍ୟରେ ବାଉଁଶରୁ କାଠ ତିଆରି କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଶିଘ୍ର ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି ଓଡ଼ିଶା ବାଉଁଶ ଉନ୍ନୟନ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ବୌଦ୍ଧ, କନ୍ଧମାଳ, ଦେବଗଡ଼, ଗଜପତି, ରାୟଗଡ଼ା ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ଶାଳିଆ ପ୍ରଜାତିର ବାଉଁଶ ରହିଛି । ଏଥିରୁ କାଠ ତିଆରି ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଜୁନ୍ ମାସରେ ଓଡ଼ିଶାର ବାଉଁଶକୁ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ବାଉଁଶକାଠ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ତ୍ରିପୁରାର ରାଜଧାନୀ ଅଗରତାଲା ସ୍ଥିତ ମୁଥା କାରଖାନାକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଗତ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଓଡ଼ିଶା ବାଉଁଶ ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କର ଏକ ଟିମ୍ କାରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ । ନମୁନା ସଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ବାଉଁଶରୁ କାଠ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ କାରଖାନା ବସାଇବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରାଯାଇଛି ।

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ନରମ ମୂଳି ବାଉଁଶରୁ କାଠ, ଚଟାଣ, ଟାଇଲ ଏବଂ କାଠ ଜାତୀୟ ଆସବାବ ପତ୍ର ଏହି ମେସିନ ଦ୍ୱାରା ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ବଜାରରେ ଏହାର ଚାହିଦା ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନବାହାନ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାର୍ଜିଙ୍ଗ ଷ୍ଟେସନ କରିବ ଗେଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Development/Gail-installed-battery-charging-unit-39057
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Development/Gail-installed-battery-charging-unit-39057
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 04 Sep 2018 13:09:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଗ୍ୟାସ କମ୍ପାନୀ ଗେଲ ଇଣ୍ଡିଆ ସାରା ଦେଶରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନବାହାନ ପାଇଁ ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ ସ୍ଥାପନା କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଦେଶର ବଜାର ଗୁଡ଼ିକରେ ସୌରଶକ୍ତିର ଚାହିଦା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଗେଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସୌରଶକ୍ତି ଯନ୍ତ୍ରପାତିର ବିକାଶ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗ୍ରହଣ କରିବ ।

ଦୂଷିତ ପାଣିକୁ ବିଶୋଧନ କରିବାର ଯନ୍ତ୍ରପାତି, ଜଳଯୋଗାଣ ଉପକରଣ ଏବଂ ପାଣିର ବଡ଼ ପାଇପ ଲାଇନ କାରବାର ଦିଗରେ ଗେଲ ପ୍ରବେଶ କରିବ ବୋଲି ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସଂପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ନିକଟରେ ଦେଶର ପାଇପ ଲାଇନ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ବିପଣନର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ନେଟୱାର୍କ ରହିଛି । ଏହି ବ୍ୟବସାୟର ସମ୍ଭାବନାରୁ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ଉଚିତ । କମ୍ପାନୀ ନିଜର ସିଏନଜି ଷ୍ଟେସନରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଯାନବାହାନ ପାଇଁ ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାର୍ଜିଙ୍ଗ ଷ୍ଟେସନ ସ୍ଥାପନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>