<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଅସରାଏ ବର୍ଷାରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ହାଲ ବେହାଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/State-Odisha-Bhubaneswar-Situation-after-45-minuts-rain-59053
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/State-Odisha-Bhubaneswar-Situation-after-45-minuts-rain-59053
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 23 Aug 2019 00:58:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁଣି ଅସରାଏ ବର୍ଷା ପାଣିରେ ଭାସିଲା ସ୍ମାର୍ଟସିଟି । ଟ୍ରପ ଲାଇନ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । କେବଳ ୪୫ ମିନିଟର ବର୍ଷାରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇପଡ଼ିଛି ।

ବର୍ଷାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ହାଲ ବେହାଲ । ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ହେତୁ ଓଡିଶାରୁ ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂଳ ଯାଏଁ ଟ୍ରପ ଲାଇନ ହୋଇଛି । ଯାହା ପ୍ରଭାବ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ କେବଳ ୪୫ ମିନିଟ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଡିଜି କ୍ୟାମ୍ପ ଅଫିସ ଆଗରେ ପାଣି ଲହଡି ଭାଙ୍ଗୁଛି । ଲୋକଙ୍କ ଘର ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ପାଣି ପଶିଯାଇଛି । ଲୋକେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ନୟାପଲ୍ଲୀ ଇସ୍କନ ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଦେଖାଦେଇଛି ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି । ସେଠାରେ କାର, ବାଇକ  ଭାସିିଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । କେବଳ ୪୫ ମିନିଟ ବର୍ଷାରେ ଏପରି ହାଲ ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ଏପରି ଅବସ୍ଥା ଦେଖା ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିର ପୁନରାବୃତ୍ତି  ହୋଇଛି । କେବଳ କାଗଜ କଲମରେ ରହିଯାଉଛି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାୟଗଡ଼ା: ରାସ୍ତା ପାଲଟିଛି ଗୋଶାଳା ଓ ଆବର୍ଜନାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ,ଡେଙ୍ଗୁ ମ୍ୟାଲେରିଆକୁ ଭୟ ବେଳେ ପ୍ରଶାସନ ସାଜିଛି ନିଦା ବିଷ୍ଣୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/State-Odisha-Stored-rain-water-in-road-can-cause-dengu-and-maleria-in-Rayagada-58935
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/State-Odisha-Stored-rain-water-in-road-can-cause-dengu-and-maleria-in-Rayagada-58935
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 20 Aug 2019 00:45:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଥାରେ ଅଛି ଗାଁ ପରିମଳ ଧୋବା ତୁଠରୁ ସହର ପରିମଳ ରାସ୍ତା ଘାଟରୁ । ରାସ୍ତା ଘାଟ ସଫାସୁତରା ନ ରହି ପାଣି ଜମିବା କିମ୍ବା ଆବର୍ଜନା ପଡ଼ି ରହିଲେ ମଶାମାଛି ସେଠୁ ଜନ୍ମ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଡେଙ୍ଗୁ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଭଳି ରୋଗର  ମୂଳଉତ୍ପାଟନ ପାଇଁ ଜନସଚେତନତନା ଆଣିବା ପ୍ରୟାସ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହାର ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରାୟଗଡ଼ା ସହରରେ ।

ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ କୋପ୍ରେଟିଭ କୋଲନୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ଗଳିର ରାସ୍ତା ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଶାଳା ସାଙ୍ଗକୁ ଆବର୍ଜନା ଠୁଳ ହେବା ସ୍ଥଳ ପାଲଟିଛି । ଏଠି ଜନସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲିଛି କେବଳ କାଗଜକଲମରେ । ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଗାଈ ବନ୍ଧା ଯାଉଛି । ବର୍ଷା ଦିନ ଚାଲିଥିବାରୁ ଗାଈ ଗୋରୁଙ୍କ ଗୋବର ଓ ଗୋମୂତ୍ରରେ ବର୍ଷା ପାଣି ପଡ଼ି ସେହି ରାସ୍ତା ଦୁର୍ଗନ୍ଧରେ ନାକ ଫାଟିପଡ଼ୁଛି । ଏହା ସହ ଆବର୍ଜନା ମଧ୍ୟ ପଡ଼ି ସେହି ରାସ୍ତା ଏକ ପ୍ରକାର ଡେଙ୍ଗୁ,ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗକୁ ଡାକିଆଣୁଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ରାସ୍ତା ଉପରେ ଗାଈଗୋରୁଙ୍କ ଗୋବରଓ ମୂତ୍ର ରହଣୀ ସାଙ୍ଗକୁ ଆବର୍ଜନା ଉପରେ ବର୍ଷା ପାଣି ଜମିବା କାରଣରୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ମଶା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଗାଈଗୋରୁଙ୍କ ରହଣି ପାଇଁ କୁଡ଼ିଆ କରି ସେଠାରେ ରଖାଯାଉ ଏବଂ ସଫାସୁତରା ରଖିବାକୁ ଆଖପାଖ ଲୋକେ କହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗାଈଗୋରୁଙ୍କ ମାଲିକ ଏହାକୁ କର୍ଣ୍ଣପାତ କରୁନାହାଁନ୍ତି । 

ମୁନସିପାଲଟି ପକ୍ଷରୁ ସାହିକୁ ଆବଶ୍ୟକ ଡ୍ରମ୍ପିଙ୍ଗ ୟାର୍ଡ ଯୋଗଇ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ । ରାସ୍ତାର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନତା ପାଇଁ ନିୟମିତ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ଆସୁନାହାଁନ୍ତି । ପ୍ରଶାସନ ଏଥି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହିଁ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଟକରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୩୪.୪ମିମି ବର୍ଷା, ସାହି-ବସ୍ତିରେ ଅଣ୍ଟାଏ ପାଣି, ପ୍ରଶାସନ ନେଉନି ସ୍ଥାୟୀ ପଦକ୍ଷେପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/state-odisha-water-logging-cuttack-due-to-heavy-rain-56187
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/state-odisha-water-logging-cuttack-due-to-heavy-rain-56187
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Jul 2019 23:15:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଉତର-ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ମନସୁନ୍ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ୍ ଏବଂ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ହେଉଛି । ଗଞ୍ଜାମ, ପୁରୀ, ବରଗଡ, ଜଗତସିଂହପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଭଦ୍ରକ, ନବରଙ୍ଗପୁର, କୋରାପୁଟ, ଗଜପତି, କନ୍ଧମାଳ, ଯାଜପୁର, କଟକ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ସମ୍ବଲପୁର ଓ ଦେବଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । 

ବିଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କଟକରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୩୪.୪ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି କୋରାପୁଟ ୧୦୮.୨ମିମି, ମାଲକାନାଗିରି ୪୫.୪ମିମି, ଭବାନୀପାଟଣା ୪୪.୪ମିମି, ପୁରୀ ୩୫.୧ମିମି, ଦେବଗଡ ୫୪ମିମି, ଟିଟିଲାଗଡ ୪୪.୬ମିମି, ପାରାଦୀପ ୫୧.୫ମିମି, ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ୨୪ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି । 

ତେବେ କଟକରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ତଳିଆ ଅଂଚଳ ଏବେ ପାଣି ଘେରରେ । ସାହି ବସ୍ତି ରାସ୍ତା ସବୁ ଅଣ୍ଟାଏ ପାଣିରେ ଫୁଲ୍ । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଘରେ ପାଣି ପଶିଯାଇଛି । ସୁତାହାଟ, ମେରିଆ ବଜାର, ସାଆନ୍ତସାହି, ରକ୍ସିଲେନ, ଲେବର କଲୋନୀ, କାଜି ବଜାର, ସେମିନାରୀ ଛକ, ବାଦାମବାଡିରେ ଅଣ୍ଟାଏ ପାଣି ଜମି ରହିଛି । ଫଳରେ ଲୋକମାନେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଲୋକମାନଙ୍କ ଘର ଭିତରେ ପାଣି ପଶିଥିବା କାରଣରୁ ସେମାନେ ରୋଷେଇ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ହଇରାଣ ହରକତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ଘର ଭିତରେ ନାଳନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ପଶିବା କାରଣରୁ ବିଭିନ୍ନ ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । 

ପ୍ରତିବର୍ଷ କଟକରେ ସମାନ ସ୍ଥିତି ପରିଲଖିତ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏନେଇ ପ୍ରଶାସନ କେବଳ ଗଣ୍ଡାଗଣ୍ଡା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଆସୁଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ଷାଦିନେ କଟକର ଅନୁରୂପ ଚିତ୍ର ପରିଲଖିତ ହେଉଛି । କେବଳ ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ପ୍ରଶାସନ କାମଚଳା ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି । ପୂର୍ବବର୍ଷ ଏଭଳି ସମାନ ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିବାରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଚାଳିତ ମଟର ପମ୍ପ ଲଗାଇ ପାଣି ନିଷ୍କାଷନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଯାବତ୍ ସରକାରଙ୍କ ନିଦ ଭାଙ୍ଗି ନାହିଁ କିମ୍ବା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜଳ ନିଷ୍କସନ ପାଇଁ କୌଣସୀ ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ହୋଇ ନାହିଁ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡିଶାରେ ରକ୍ତ ଦୁର୍ନୀତି “ରକ୍ତ ଦାନ ମହତ କାମ” ନାଁରେ ଲୁଟ ହେଉଛି ରକ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/Blood-Bank-Scam-Odisha-Blood-Donation-Camp-43254
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/Blood-Bank-Scam-Odisha-Blood-Donation-Camp-43254
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 16 Nov 2018 17:08:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ରକ୍ତ ଦାନ ମହତ କାମ ନାଁରେ ଆଦାୟ ହେଉଥିବା ରକ୍ତ ଯାଉଛି କେଉଁ ଆଡେ । ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲଡ ଡୋନେସନ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଆଦାୟ ହେଉଥିବା ରକ୍ତ ସବୁ କେଉଁଠି ଲାଗୁଛି । ନା ସରକାର ନା କେଉଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଂସ୍ଥା କାହା ପାଖରେ ଏହାର କିଛି ହିସାବ ଅଛି । ରକ୍ତ ଦାନ ନାଁରେ ଆଦାୟ ହୋଇଥିବା ସବୁ ରକ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଦିଆଯାଉଛି ନାଁ ତାକୁ ଚଢା ଦରରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି ତାହା ଏବେ ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇ ଠିଆ ହୋଇଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ନିିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନ ଓ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ରକ୍ତ ଦାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିଥିଲେ । ସାରା ରାଜ୍ୟରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟ ବ୍ଲଡ ସଂଗୃହିତ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ସେହି ସବୁ ରକ୍ତ କୁଆଡେ ଗଲା ତାହା ଏବେ ସନ୍ଦେହରେ । ରାଜ୍ୟରେ ରକ୍ତ ଲୁଟର ଯେ ଏକ ର‌୍ୟାକେଟ ଚାଲୁଛି ଏକଥା ଆଉ କାହାକୁ ଅଛପା ନାହିଁ ।

ସାଧାରଣତଃ ସଂଗୃହିତ ରକ୍ତକୁ ସର୍ବାଧୀକ ୪୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରଂକ୍ଷିତ କରାଯାଇପାରେ । ୪୫ ଦିନ କିଛି କମ ସମୟ ନୁହେଁ । ୪୫ ଦିନ ଭିତରେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଭାବେ କାହାର ନା କାହାର ରକ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥିବ । ହେଲେ ଯେଉଁ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବା ଆପଣଙ୍କର ସର୍ମ୍ପକୀୟଙ୍କ ଚିକିସ୍ତ୍ରା ପାଇଁ ରକ୍ତ ଦରକାର ପଡେ ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫିସର ସବୁବେଳେ ଗୋଟିଏ କଥା କହିବେ ଆପଣ ନିଜେ ରକ୍ତ ଯୋଗାଡ କରନ୍ତୁ । ଖୁବ ବେଶୀରେ ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ ଏତିକି ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ଯଦି ଦରକାର ଗ୍ରୁପର ରକ୍ତ ଆପଣ ଯୋଗାଡ କରିନପାରିବେ ତାହେଲେ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ଗ୍ରୁପର ରକ୍ତ ଆଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ତାବଦଳରେ ଯାଇକି ରକ୍ତ ମିଳିବ । ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବି ସେଇ ସମାନ ଅବସ୍ଥା । ହେଲେ ଯଦି ଆପଣ ଯଦି ଧନୀ ଶ୍ରେଣିର ବା ସମ୍ବ୍ରାନ୍ତ ପରିବାରର ଲୋକ ହୋଇଥାନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ରକ୍ତ ମିଳିଯିବ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ । ଆଉ ତାବଦଳରେ ମେଡିକାଲ ବିଲରେ ରକ୍ତ ବାବଦରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ମୋଟା ଅର୍ଥ ।

 

ଅନେକ ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱେଛାସେବୀ ନିଜର ପରିଶ୍ରମ ବଦଳରେ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି । ହେଲେ ଏହାର ଲାଭ ଗରୀବ ଲୋକଟିଏ ପାଇାପାରୁନାହିଁ । ଏପରିକି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରିଥିବା ନିଜର ସରକାରୀ େଓବସାଇଟରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ବଦ୍ଧରେ ଯେଉଁ ତଥ୍ୟ ଅଛି ତାହା ବି ଭୁଲ । େଓବସାଇଟରେ ଯେଉଁ ବ୍ଲଡ ଗ୍ରୁପର ରକ୍ତ ସେଠାରେ ଉପଲବଧ ଅଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ବାସ୍ତବରେ କିନ୍ତୁ ସେହି ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅଧୀକାରି ସଫା ସଫା ମନାକରୁଛନ୍ତି ଯେ ସେହି ବ୍ଲଡ ଗ୍ରୁପର ରକ୍ତ ନାହିଁ । ସେହି ଘଟଣାରେ େଓବସାଇଟର ତଥ୍ୟ ଭୁଲ ନା ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅଧୀକାରିଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଭୁଲ ତାହା ବି ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡୁନି । କିଛି ଘରୋଇ ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନ ମଧ୍ୟ ରକ୍ତ ଦାନର ବିଭିନ୍ନ େଓବସାଇଟ ଖୋଲିଛନ୍ତି ହେଲେ ସେଠାରେ ଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆହୁରି ଭୟଙ୍କର । ସେଠାରେ କେବଳ ରକ୍ତ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ରକ୍ତ ଦାନ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ତଥ୍ୟ ଅଛି ହେଲେ ସେହି ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନ ନିଜେ ସଂଗୃହିତ କରିଥିବା ରକ୍ତ ସବୁ କେଉଁଠି ବ୍ୟବହୃତ ହେଲା ଏବଂ ତାକୁ ନେଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ନାଁ କଣ ତାହା ନାହିଁ । ସରକାର ଯଦି ତୁରନ୍ତ ଏହି ରକ୍ତ ଦାନ ମହତ କାମ ନାଁରେ ଚାଲୁଥିବା ଲୁଟ ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ନଲଗାନ୍ତି ତାହେଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଲୋକମାନେ ସ୍ୱେଛାକୃତ ଭାବେ ରକ୍ତ ଦାନ କରିବା ଆଗରୁ ଦୁଇ ଥର ନିଶ୍ଚୟ ଭାବିବେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିର ସ୍ମାର୍ଟ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର୍‌ ଫଟୋ, ଅବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଉଠିଲା ପ୍ରଶ୍ନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/BBSR-rail-station-photo-viral-in-social-media-32679
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/BBSR-rail-station-photo-viral-in-social-media-32679
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 23 May 2018 15:59:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମେ ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶର ସମସ୍ତ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିକୁ ପଛରେ ପକାଇ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତାଲିକାରେ ଓଡିଶା ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧ନଂ ସ୍ଥାନର ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସହରର ମୁଖ୍ୟ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ଅବସ୍ଥା ଦେଖିଲେ ମନରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ରାଜଧାନୀର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ଥିବା ମୁଖ୍ୟ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଅସରାଏ ବର୍ଷାରେ ବନ୍ୟାଂଚଳ ପରି ମନେ ହେଉଛି । ଅଳ୍ପ କିଛି ସମୟ ବର୍ଷା ହେଲେ ଷ୍ଟେସନର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି ଜମା ହୋଇ ଯାଉଥିବା କେବେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣକୁ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ଖବର କାଗଜ ତଥା ଗଣ ମାଧ୍ୟମରେ ବାରମ୍ବାର ଏ ନେଇ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହେଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନଥିବାରୁ ରେଳ ବିଭାଗ ଶୋଇ ରହିଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି । ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ଉନ୍ନତିକରଣ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ତିଆରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ଜଳ ନିଷ୍କାସନର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବହୁ ହନ୍ତସନ୍ତ କରୁଛି ।

ତେବେ ଆଜି ସକାଳୁ କାଳବୈଶାଖୀ ଯୋଗୁଁ ରାଜଧାନୀ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ଧରି ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଜଧାନୀ ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନର ଜଳବନ୍ଦୀ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଫଟୋଚିତ୍ର ବିଭିନ୍ନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଯଥା ଫେସବୁକ, ୱାଟସପ୍‌ରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଥିପାଇଁ କିଛି ଲୋକ ଜାତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗକୁ ଦାୟୀ କରିଥିବା ବେଳେ କିଛି ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ଅସୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାଟକଙ୍କ ଆଖିରେ ଓଡିଶାର ଛବି ଖରାପ ହୋଇଯାଉଛି ବୋଲି ମତ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।   

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କ୍ୟାପିଟାଲ ଥାନା ବାରାକରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଅାଁ ଆୟତ୍ତ, ଜଣେ ଆହତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/Fire-mishap-at-capital-police-station-barrack-one-injured-five-controlled-31751
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/Fire-mishap-at-capital-police-station-barrack-one-injured-five-controlled-31751
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 06 May 2018 12:51:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

କ୍ୟାପିଟାଲ ଥାନା ପରିସରରେ ଥିବା ବାରାକରେ ରବିବାର ସକାଳୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି । ଫ୍ୟାନରୁ ସର୍ଟ ସର୍କିଟ୍ ହୋଇ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସୂଚନାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅନେକ ଆସବାବପତ୍ର ପୋଡ଼ି ଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଖବର ପାଇ ଅଗ୍ନିଶ୍ରମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତତ୍ପରତା  ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଂଚି ନିଅାଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲା ଅଗ୍ନିଶ୍ରମ ବିଭାଗ । ପୋଡ଼ି ଯାଇଥିବା ଆସବାବପତ୍ରର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପରେ ଜଣାପଡ଼ିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କ୍ୟାପିଟାଲ ଥାନା ଆଇଆଇସି ମାନସ ଗଡ଼ନାୟକ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାଡ଼ି ଗଲାଣି କଂକ୍ରିଟ ଚାଦର, ୪ ବର୍ଷରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଖସିଲାଣି ୩ ଫୁଟ ଭୂତଳ ଜଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/Ground-water-depleted-in-bbsr-31677
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/Ground-water-depleted-in-bbsr-31677
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 05 May 2018 08:56:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭୂତଳ ଜଳ ପରିମାଣ କମିବାରେ ଲାଗିଛି । ସହରରେ କଂଙ୍କ୍ରିଟ ଚାଦର ଯେତିକି ବିଛା ଯାଉଛି ସେହି ଅନୁପାତରେ ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର ତଳକୁ ସେତିକି ଖସି ଖସି ଯାଉଛି । ସହରର କେତେକ ଯାଗାରେ ଗତ ୪ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୩ଫୁଟ ଜଳସ୍ତର କମି ସାରିଲାଣି । ୧୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଯେଉଁଠି ୧୦ ଫୁଟ ଖୋଳିଲେ ପାଣି ବାହାରୁଥିଲା ସେଠି ଏବେ ବାହାରୁଛି ପଙ୍କ ମାଟି । ୧୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଖୋଳାଯାଇଥିବା ଅନେକ ବୋରୱେଲ୍ ଏବେ ଶୁଖିଲା ପଡ଼ିଛି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭୂତଳ ଜଳ ବୋର୍ଡ଼ଠାରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ନୟାପଲ୍ଲୀ ଓ ଖଣ୍ଡଗିରିରେ ଜଳସ୍ତର ସାଂଘାତିକ ଭାବେ ଖସିବାରେ ଲାଗିଛି । ନୟାପଲ୍ଲୀରେ ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର ସମ୍ପ୍ରତି ୧୧.୧ ମିଟର ତଳେ ରହିଛି । ୨୦୧୪ରେ ଏହି ସ୍ତର ୧୦ ମିଟର ଥିଲା । ସେହିପରି ୨୦୧୪ରେ ଖଣ୍ଡଗିରିରେ ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର ୯.୬ ମିଟରରେ ସୀମିତ ଥିଲା । ଏବେ ୧୦.୯୪ ମିଟର ତଳେ ରହିଛି । ଯାଅାଁଳାରେ ୨୦୧୪ରେ ଭୂତଳ ଜଳ ସ୍ତର ୬.୫ ମିଟର ତଳେ ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ୧୦.୭୮ ମିଟର ତଳକୁ ଖସିଯାଇଛି । କେବଳ ଏହି ତିନୋଟି ଅଂଚଳ ନୁହେଁ, ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଚଳରେ ଭୂତଳ ଜଳ ଶୁଖିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ବ୍ୟବହାର ବଢିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଏହାର ପୁନ ଭରଣା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନାହିଁ । କଂଙ୍କ୍ରିଟ ରାସ୍ତା ଆଳରେ ଭୂତଳକୁ ଜଳ ଯିବା ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯିବାରୁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା ନିଷ୍ଫଳ, ୪ ବର୍ଷରେ ରାଉରକେଲାରେ ଗଡ଼ିଲାଣି ୭୦୨ ମୁଣ୍ଡ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/Road-accident-rampant-in-Rourkela-31013
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/Road-accident-rampant-in-Rourkela-31013
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 20 Apr 2018 10:14:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଗତ ୨୦୧୪ରୁ ୨୦୧୭ । ଏହି ଚାରି ବର୍ଷରେ ରାଉରକେଲା ପୁଲିସ ଜିଲ୍ଲାରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୭୦୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲାଣି । ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ବ୍ୟାପକ ସଚେତନତା କରାଯାଉଥିବା କୁହାଯାଉଥିଲେ ହେଁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସଡ଼କ ଉପରେ ଓଲଟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

ଗତ ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଉରକେଲା ପୋଲିସ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୋଟ ୧୮୫୭ ଟି ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ କେସ୍ ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ହଜାର ୨୧୪ ଜଣ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୪ରେ ମୋଟ ୪୩୧ଟି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା । ସେଥିରେ ୧୭୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବା ସହିତ ୧୯୩ ଜଣ ଗୁୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ । ସେହିପରି ୨୦୧୫ରେ ୪୨୪ଟି ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ୧୭୯ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ଓ ସେଥିରେ ୧୬୫ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୬ରେ ୧୫୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ୨୦୧୭ରେ ୫୫୯ ଜଣ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୯୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ।

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପାନପୋଷ-ଲହୁଣିପଡ଼ା ୧୪୩ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି । ଅଣ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ଡ଼୍ରାଇଭର, ଦ୍ରୃତ ଗାଡ଼ି ଚାଳନା ପାଇଁ ଦୁର୍ଘଟଣା ହାର ବଢୁଛି । ଦ୍ରୃତ ଗାଡ଼ି ଚାଳକଙ୍କୁ ଧରିବାକୁ ଥିଲା ଏନଫୋର୍ସ ମେଂଟ ସ୍ପତ ଧରୁନାହିଁ । ସଡ଼କ ଡ଼ିଜାଇନର ତ୍ରୃଟିକୁ  ସଜଡ଼ା ଯାଉନାହିଁ । ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ ବେଳେ ବୈଷୟିକ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶିକା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଉନି କି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମତ ଓ ଜ୍ଞାନକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଉନାହିଁ । ରାସ୍ତାକୁ ମରଣଯନ୍ତା ଭାବେ  ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଉଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଖୋଲିଲା ଓଡ଼ିଶାର ସର୍ବବୃହତ୍ତ ଆମ୍ବବଜାର, ଆମଦାନୀ କମ୍ କୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ବ୍ୟବସାୟୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/Mango-market-face-laport-problem-31009
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/Mango-market-face-laport-problem-31009
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 20 Apr 2018 09:01:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବଜାରକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି ଫଳ ରାଜା ଆମ୍ବ । ପସରା ମେଲାଇଛି ବ୍ୟବସାୟୀ । ସବୁ ବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅନ୍ଧପସରା ରୋଡ଼ରେ ଖୋଲିଛି ଓଡ଼ିଶାର ସର୍ବବୃହତ୍ତ ନୀଳକଣ୍ଠେଶ୍ୱର ଆମ୍ବ ମାର୍କେଟ । ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଛୋଟ ସହର ଓ ଗାଁ କୁ ଏଠାରୁ ଆମ୍ବ ଯାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆମଦାନୀ କମିଥିବାରୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି । ବ୍ୟବସାୟ କେମିତି ହେବ ସେହି ଚିନ୍ତା ଘାରିଛି ।

୧୯୯୫ ମସିହାରେ ନୀଳକଣ୍ଠେଶ୍ୱର ଆମ୍ବ ବଜାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ୮୪ଟି ଦୋକାନ ଗଢି ଉଠିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଦୋକାନରେ କେବଳ ଆମ୍ବ ବିକ୍ରୀ ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଥିଲା । ପରେ ସବୁ ଦୋକାନୀ ଆମ୍ବ ବ୍ୟବସାୟରେ ପାଦ ଥାପିଥିଲେ । ଆନ୍ଧ୍ର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ମାଳ ଅଂଚଳରୁ ସଂଗୃହୀତ ହୋଇ ଏଠାକୁ ଆମ୍ବ ଆସିବା ପରେ ଏଠାରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସହିତ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ଅଂଚଳକୁ ଆମ୍ବ ରପ୍ତାନୀ ହୋଇଥାଏ । ଏପ୍ରିଲ ମାସରୁ ଜୁଲାଇ ମାସ ଯାଏଁ ବଜାର ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଥାଏ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ବଜାରକୁ ଶ୍ରୀକାକୁଲମ, ରାଉଲକୁଲମ, ବିଜୟାନଗର, ନ୍ୟୁଜପିଡ଼ି, ଏଲୁରୁ, ଇସାନପେଟା, ବିଜୟୱାଡ଼ା ଆଦି ଅଂଚଳରୁ ବାଇଗଣପଲୀ, ତୋଟାପୁଲୀ, ପାନାକୁଲୁ, ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା, ବବୁଲି ଭଳି କିସମର ଆମ୍ବ ଆସି ପହଂଚିଲାଣି । ଗତବର୍ଷ ଏହି ସମୟ ବେଳକୁ ଯେତିକି ସଂଖ୍ୟା ଓ ପ୍ରଜାତିର ଆମ୍ବ ଆସି ପହଂଚିଥିଲା ତାର ଅଧା ବି ଚଳିତ ବର୍ଷ ପହଂଚିନି । କାଳବୈଶାଖୀ, ଅଦିନବର୍ଷା ଓ କୁହୁଡ଼ି କାରଣରୁ ଆମ୍ବ ଉତ୍ପାଦନ କମିଥିବା କହିଛନ୍ତି ଆମ୍ବ ବ୍ୟବସାୟୀ ମନମୋହନ ରାଓ । ଗତବର୍ଷ ଏହି ସମୟରେ ୧୦୦ ଟନ୍ ରୁ ଅଧିକ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ୬୦ ଟନ୍ ରେ ସୀମିତ ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ହେଲ୍ପଡ଼େସ୍କ, ସୁରକ୍ଷା ସହ ଥଇଥାନ ଦିଗରେ ନେବ ପଦକ୍ଷେପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/Help-desk-for-migrant-labour-in-5-state-30464
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City-Problem/Help-desk-for-migrant-labour-in-5-state-30464
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Apr 2018 15:14:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଥିବା ହେଲ୍ପଡ଼େସ୍କ ଅଧିକ କ୍ରିୟାଶୀଳ ହେବ । ଓଡ଼ିଶାରୁ ଯେଉଁସବୁ ରାଜ୍ୟକୁ ଅଧିକ ଶ୍ରମିକ ଯାଉଛନ୍ତି ସେହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଏଭଳି ହେଲ୍ପଡ଼େସ୍କ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଜୀବିକା ଯୋଗାଡ଼ରେ ସହାୟତା କରିବ । ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡ଼, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଓ ଦିଲ୍ଲାରେ ଖୋଲିଥିବା ଏପରି ହେଲ୍ପଡ଼େସ୍କ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାରୁ ରୋକିବା ସହିତ ଉପଯୁକ୍ତ ଥଇଥାନ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ । ୨୦୧୪-୧୫ ବର୍ଷ ଠାରୁ ୨୦୧୭-୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ନିଯ୍ୟାତିତ ବହୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ରାଜ୍ୟକୁ ଅଣାଯାଇପାରିଛି । ଯେଉଁ ସବୁ ଅଧିକାରୀ ଉଦ୍ଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ ଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଲଗାଇ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରମ ଓ ଇଏସ ଆଇ  ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ବିକାଶ କର୍ମଶାଳାରେ ଯୋଗ ଦେଇ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ, ଶ୍ରମ ଆୟୋଗ ସଚିବ ସଚିନ ଯାଦବ, ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ଅନୁଗର୍ଗ, ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟର ଆଂଚଳିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟର ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତି,ସମସ୍ୟା ଓ ସମାଧାନ ଦିଗରେ ମତାମତ ଦେଇଥିଲେ । ବଲାଙ୍ଗିର, ବରଗଡ଼, କଳାହାଣ୍ଡି, ନୁଆପଡ଼ା, ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, କୋରାପୁଟ, ନବରଙ୍ଗପୁର ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସମେତ ୧୧ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଦାଦନ ପ୍ରବଣ ଜିଲ୍ଲା ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ୧୩୦୯ଟି ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତ ରୁ ଦାଦନ ରୋକିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ପନ୍ଥା ନିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ୧୫୫୩୬୮ ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାର ପାଇଁ ୧୮୦୦୩୪୫୬୭୦୩ ହେଲପ ଲାଇନ ନମ୍ବର ଜାରି କରାଯାଇଛି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>