<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀରୁ ସରକାରୀ ମଦ ଚୁକ୍ତି ବନ୍ଦ,ଏବେ କେବଳ ଘରୋଇ ବିକ୍ରେତାମାନେ ମଦ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/The-liquor-deal-is-closed-at-midnight-today-and-now-only-domestic-sellers-can-sell-wine-91420
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/The-liquor-deal-is-closed-at-midnight-today-and-now-only-domestic-sellers-can-sell-wine-91420
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 16 Nov 2021 14:01:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସରକାରୀ ଭାବେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସରକାରୀ ମଦ ଚୁକ୍ତି ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ । ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ମଦ ଚୁକ୍ତି ବନ୍ଦ ରହିବ। କେବଳ ଘରୋଇ ମଦ ବିକ୍ରେତାମାନେ ମଦ ଦୋକାନରେ ମଦ ବିକ୍ରି କରିବେ । କାରଣ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ଅବକାରୀ ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ତେବେ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସରକାରୀ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଦୋକାନ ହଠାତ୍ ବନ୍ଦ ହେତୁ ମଦ ଅଭାବ ହେବ ଏବଂ ଘରୋଇ ଦୋକାନରେ ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ।

ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ୮୫୦ ନୂତନ ଚୁକ୍ତିନାମା ନଭେମ୍ବର ୧୭ ରୁ ଗୋଟିଏ କାମରେ କାମ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ୩୨ ସୂତ୍ରରେ ସମସ୍ତ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଲାଇସେନ୍ସ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। କିନ୍ତୁ ନୂତନ ସିଷ୍ଟମ ଅଧୀନରେ ୩୦୦-୩୫୦ ଦୋକାନ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅର୍ଥାତ୍ ବୁଧବାର ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ୩୫୦ ଦୋକାନରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଲାଇସେନ୍ସ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ବ୍ରାଣ୍ଡ ୧୦ ଟି ହୋଲସେଲ ଲାଇସେନ୍ସ ସହିତ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି । ତେବେ ଏହି ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସମସ୍ତ ୮୫୦ ମଦ ଚୁକ୍ତି କାର‌୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ମଦ ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ ।

ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଖୁଚୁରା ମଦ ବ୍ୟବସାୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବେ। ଅତିକମରେ ୫୦୦ ବର୍ଗଫୁଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲାଯିବ । ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବ ଏବଂ ସିସିଟିଭି ସୁରକ୍ଷା ରହିବ । ନୂଆ ଦୋକାନ ଯୋଗୁଁ ରାସ୍ତାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋ ବସ୍‌ରେ ଉନ୍ନତ ସେବା ପାଇଁ ମିଳିଲା ସର୍ବୋତ୍ତମ ରାଜଧାନୀ ସହରୀ ପରିବହନ(କୃଟ୍‌)କୁ ମିଳିଲା ଏକ୍ସଲେନ୍ସି ପୁରସ୍କାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/The-best-capital-city-transport-CRT-award-for-excellence-in-my-bus-received-the-Excellence-Award-90707
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/The-best-capital-city-transport-CRT-award-for-excellence-in-my-bus-received-the-Excellence-Award-90707
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 30 Oct 2021 09:07:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୩୦(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜଧାନୀ ସହରୀ ପରିବହନ (କୃଟ୍‌), ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଓଡିଶାରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସହରୀ ପରିବହନ ପ୍ରକଳ୍ପ ମୋବସ୍ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୧୪ ତମ ସହରୀ ମୋବିଲିଟି ଇଣ୍ଡିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ୨୦୨୧ ଅବସରରେ ପୂର୍ବ ବର୍ଷରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହରୀ ପରିବହନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକ ପାଇଁ ଟ୍ରଫି ବର୍ଗରେ ଗୃହ ଓ ନଗର ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ।

pic.twitter.com/wz8BCpt80I

କୃଟ୍ ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଦୀପ୍ତି ମହାପାଟ୍ରୋ ସଂଗଠନ ତରଫରୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । କୃଟ୍ ଏହାର ୫୦% ରୁ ଅଧିକ ବସ୍ କଣ୍ଡକ୍ଟରକୁ ମହିଳା ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତି ନୀତି ଗ୍ରହଣ ଏବଂ କାର‌୍ୟ୍ୟକାରୀ କରି ୨୨୫ ମୋବସ୍ ଚଳାଇଥାଏ । ସମସ୍ତ ବସ୍ ଅଟୋମେଟିକ୍ ଭେଇକିଲ୍ ଲୋକେସନ ସିଷ୍ଟମ୍, ଅଟୋମେଟିକ୍ ଭଡା ସଂଗ୍ରହ ସିଷ୍ଟମ୍, ପବ୍ଲିକ୍ ଇନଫରମେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍, ଅନ୍-ବୋର୍ଡ ଘୋଷଣା, ୱାଇଫାଇ ଏବଂ ସିସିଟିଭି ସିସିଟିଭି ସହିତ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖୁବ୍‌ଶିଘ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏହି ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Electric-vehicle-charging-stations-to-be-set-up-in-Bhubaneswar-soon-89375
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Electric-vehicle-charging-stations-to-be-set-up-in-Bhubaneswar-soon-89375
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 28 Sep 2021 09:29:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮(ଖବର ଓଡିଶା): ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହରରେ ସାତୋଟି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ (ଇଭି) ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଧିକ ଷ୍ଟେସନ୍ ସାଧାରଣ ତଥା ସାଧାରଣ ପରିବହନ ଯାନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆସିବ । ଭାରତରେ ଇଭି ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକର ମୁଖ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବିଏମସି କମିଶନର ସଞ୍ଜୟ ସିଂଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ସ୍ଥାନ ଚୟନ ଉପରେ ପ୍ରାଥମିକତା ମଲ୍, ସର୍ବସାଧାରଣ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନ, ହୋଟେଲ, ଆବାସିକ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ରାଜପଥକୁ ଦିଆଯିବ । ସହର ଏହାର ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନ ନେଟୱାର୍କରେ ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ବସ୍ ଯୋଗାଇବାକୁ ଯାଉଛି ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଏସପ୍ଲାନେଡ୍ ମଲ୍ ,ରସୁଲଗଡ, ଡିଏନ୍ ରେଗାଲିଆ ଏବଂ କୃଷ୍ଣ ପ୍ଲାଜା, ଚଆରପି ଛକ, କିଟ୍ ଏବଂ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଇଭି ଚାର୍ଜିଂ ପଏଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବାରୁ ଆଉ ଏକ ବାରକୁ ସିଲ୍ କଲା ବିଏମସି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/The-BMC-sealed-another-bar-for-violating-the-Corona-guidelines-89030
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/The-BMC-sealed-another-bar-for-violating-the-Corona-guidelines-89030
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 20 Sep 2021 04:26:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦(ଖବର ଓଡିଶା): କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବାରୁ ଆଉ ଏକ ବାରକୁ ସିଲ୍ କରିଛି ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ (ବିଏମସି) । ଗତକାଲି ରାତିରେ ଗଜପତି ନାଗରରେ ଥିବା ମୁଡି ବ୍ଲୁଜ୍ ବାର୍ ଏବଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟକୁ ସିଲ୍ କରିଛି ପ୍ରଶାସନ । ଜୋନାଲ କମିଶନରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଏମସିର ଏକ ମିଳିତ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍କ୍ୱାଡ୍ । ବିଏମସି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଟିମ୍ ଦ୍ୱାରା ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି । ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ବାର୍‌ରେ ବିଏମସି(ଉତ୍ତର) ପୁରନ୍ଦର ନନ୍ଦା, କମିଶନର (ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ)ଅଶୁଂମାନ ରଥ, ଆସିଷ୍ଟଣ୍ଟ କମିଶନର୍ (ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ) ଲିଲାନ୍ ପ୍ରସାଦ ସାହୁ ଆଦି ଅଧୀକାରି ପହଁଞ୍ଚି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ଗତ ଶନିବାର ବିଏମସିର ଅନେକ ଅଧିକାରୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ ରାତିରେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଠାରେ ଥିବା ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଏକ ଲିଫ୍ଟରେ ପ୍ରାୟ ୪୦ ମିନିଟ୍ ଧରି ଅଟକି ରହିଥିଲେ ଯେହେତୁ ବିଏମସି ଦଳ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଚଢାଉରେ ବିଲଡିଂରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦୁଇଟି ବାରର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ଲିଫ୍ଟର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସରକାର କାମ କରିଥିଲେ ମୋ ପୁଅ ଭାସି ଯାଇ ନାଥାନ୍ତା,ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳୁନି ନିଖୋଜ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପତ୍ତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Had-the-government-worked-my-son-would-not-have-been-swept-away-and-the-whereabouts-of-the-missing-student-have-not-yet-been-found-89012
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Had-the-government-worked-my-son-would-not-have-been-swept-away-and-the-whereabouts-of-the-missing-student-have-not-yet-been-found-89012
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 Sep 2021 14:29:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯(ଖବର ଓଡିଶା): ସରକାର ଦେଖୁ ନାହାନ୍ତି କେଉଁଠି କି କାମ ହେଉଛି । ଯେତେ ଲେଖିକି ଦେଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାର କୌନସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁ ନାହାନ୍ତି । ରୋଡ କାମ ହୋଇଥିଲେ ମୋ ପୁଆ ଭାସି ନଥାନ୍ତା ଅଧପନ୍ତରିଆ ନାଳରେ । ଆଜି ମଧ୍ୟାନ୍ନରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ ଶିରିପୁର ଶତାଦ୍ଧୀନଗର ବ୍ୟାଙ୍କ କଲୋନୀରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଜଳବନ୍ଦୀ ଭିତରେ ଫସି ଖୋଲା ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ଭାସି ଯାଇ ଜଣେ ୧୫ ବର୍ଷୀୟ ଛାତ୍ର ନିଖୋଜ ହୋଇଯିବା ପରେ ତାଙ୍କର ‘ମା’ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଆରୋପ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ନିଖୋଜ ଛାତ୍ର ବରମୁଣ୍ଡା ପାଲାମଣ୍ଡପ ସାହିର ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

ଖବର ମୁତାବକ ଟ୍ୟୁସନ ଯିବା ବାଟରେ ଭାସିଯାଇଥିଲେ ଛାତ୍ର ଜଣକ । ଏହା ପରେ ସୂଚନା ପାଇ ଅଗ୍ନଶମ ବାହିନୀ ଏବଂ ପୋଲିସ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ପକ୍ଷରୁ ଖୋଜାଖୋଜି ଜାରି ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଣସି ଖୋଜ ଖବର ମିଳିପାରି ନାହିଁ । ରାଜଧାନୀରେ ବାରମ୍ବାର ବର୍ଷା ଜନିତ ଜଳବନ୍ଦୀ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୋଣସି ଠୋସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ । 

ତେବେ ଅଣ୍ଡର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଡ୍ରେନେଜ ସିଷ୍ଟମ ହୋଇଥିବାରୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଥିବା ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଉଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ମାନଙ୍କ ସହେଯାଗରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଦରକାର ପଡିଲେ ଜେସିବି ଆଣି ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଛାତ୍ର ଜଣକ ଦିନ ୨ ଟାରେ ନିଖୋଜ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଭଲ ଖବର ଆସି ନାହିଁ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୂବନେଶ୍ୱରରେ ଆଗାମୀ ୩୦ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ଅରେଞ୍ଜ ୱାଣ୍ଣିଂ ଜାରି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/There-is-a-possibility-of-heavy-rain-in-the-next-30-hours-in-Bhubaneswar-88730
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/There-is-a-possibility-of-heavy-rain-in-the-next-30-hours-in-Bhubaneswar-88730
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 12 Sep 2021 17:43:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୂବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ପବଳ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଓଡ଼ିଶାର ରାଜଧାନୀ ସହର ପ୍ରାୟ ୧୧ ଟା ସୁଦ୍ଧା ୫୦ ମିଲିମିଟରରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରିଛି । ତେବେ ଆଗାମୀ ୩୦ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାଜଧାନୀରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସୋମବାର ରାତି ୧୧ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ ସହିତ ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଅନେକ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳବନ୍ଦି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜଧାନୀରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ଅପରାହ୍ନରେ ପ୍ରବଳ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ଚେତାବନୀ ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହି ସମୟରେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଆଜିର ବର୍ଷାରେ ରାଜଧାନୀର ଇସ୍କନ ନିକଟ ଅଞ୍ଚଳ ସହିତ ଅନେକ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତରାତିଠାରୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବରେ ଜଳବନ୍ଦି ସମସ୍ୟଅ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋ ସଇକେଲ ପରେ କବାଡିଆକୁ ବିକିଦେଲେ ସିଟି ବସ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/After-my-bicycle-the-city-bus-sold-the-kabaddi-88290
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/After-my-bicycle-the-city-bus-sold-the-kabaddi-88290
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 03 Sep 2021 20:09:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମୋ ସଇକେଲ ପରେ କବାଡିଆକୁ ବିକିଦେଲେ ସିଟି ବସ୍ । ୨୦୧୦ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଜାତୀୟ ସହରାଞ୍ଚଳ ମିଶନ ନବୀକରଣ ଯୋଜନରେ ୧୨୫ଟି ସିଟି ବସ୍ କିଣାଯାଇଥିଲା । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଖରା ବର୍ଷା ଖାଇବା ପରେ ଶେଷରେ ଏହାକୁ କଲିକତାର ଏକ ସ୍କର୍ପେଜ୍ କମ୍ପାନୀକୁ ବିକ୍ରୀ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ୭ ବର୍ଷ ଗାଡି ଗୁଡିକ ଚଲାଇବା ପରେ ପୋଖରିପୁଟ ଡିପୋରେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଏବେ ଏହାକୁ ସାଇକେଲ ପରି ମାଗଣା ମରଗ ଦରରେ ବିକ୍ରୀ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । 

ତେବେ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ବସ୍ ଗୁଡିକ ଚାଲିନଥିଲା । ଏହା ପରେ ଏଗୁଡିକୁ ପକାଇ ରଖିଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ପରେ ୨୦୧୮ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ମୋ ବସ୍ ସେବା । ଏହା ପରେ କତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନାମ ବଦଳାଇ କୃଟ୍ ଦାଇତ୍ୱରେ ପାଖାପାଖି ନୂଆ ୪୦୦ ବସ୍ କିଣି ସ୍ମାର୍ଟ ଲିମିଟେଡ ଯୋଜନାରେ ରାଜଧାନୀ ରାସ୍ତାଠୁ ପୁରୀ ଯାଏଁ ଗଡାଇ ଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏବେ ସିଟି ବସ୍ ଗୁଡିକୁ କତୃପକ୍ଷ କବାଡିଆ ଦରରେ ବିକ୍ରୀ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଅପଚୟ ନ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ତା ସୁଧାରି ପାରିଥାନ୍ତେ ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଜାରି, ମଣ୍ଡପରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନକୁ ବାରଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Bhubaneswar-Metropolitan-Corporation-issues-guidelines-for-Ganesha-worship-88209
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Bhubaneswar-Metropolitan-Corporation-issues-guidelines-for-Ganesha-worship-88209
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 02 Sep 2021 09:55:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ(ବିଏମସି)ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଆୟୋଜକମାନେ କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଯେପରିକି ଗଣେଶ ପୂଜା ପରିଚାଳନା କରିପାରିବେ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପୋଲିସ କମିଶନର ଭୁବନେଶ୍ୱରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ। ତେବେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୁର୍ବରୁ ପାର୍ବଣ ଉତ୍ସବ ପାଳନ ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଥିଲେ। 

ବିଏମସି ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜାରେ କେବଳ ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରାଯିବ । ମଣ୍ଡପ / ପେଣ୍ଡାଲକୁ ତିନି ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ବନ୍ଦ ରଖି କେବଳ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି । ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ପୁରୋହିତଙ୍କ ମିଶାଇ ୭ ଜଣ ରହିପାରିବେ । ମୁର୍ତ୍ତିର ଆକାର ୪ ଫୁଟରୁ କମ୍ ରହିବ । ପୂଜା ସମୟରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଠିକଣା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ନାହିଁ । ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କଡା କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେପରିକି ସାମାଜିକ ଦୂରତା / ପିନ୍ଧିବା ମାସ୍କଗୁଡିକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ / ସାନିଟାଇଜେସନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଇତ୍ୟାଦି ।

ଆୟୋଜକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ଯେ ପୂଜାପାଠ ପାଳନ ପାଇଁ କେବଳ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ବିସର୍ଜନ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅଣୁମତି ନାହିଁ । ବିଏମସି ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଥିବା କୃତ୍ରିମ ପୋଖରୀରେ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ବିସର୍ଜନ କରାଯିବ ।ସହେିପରି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ / କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଉପରୋକ୍ତ ନିୟମ ପାଳନ କରି ପାଳନ କରାଯିବ । ସର୍ବାଧିକ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ ସଂଖ୍ୟା ହେବ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ପୂଜା ସମୟରେ ଭୋଜି / ପ୍ରସାଦ ସେବନକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ଶିକ୍ଷାଗତ / କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ ୧୮ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ବର୍ଷ ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ଅବସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ ଦୁଇ ଡୋଜ ଟିକା ନେଇଥିବା ଜରୁରୀ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅସାନ୍ତ ବାଣିବୀହାର, ରାସ୍ତାରେ ପକାଇ ଯୁବକଙ୍କୁ କାଠଫାଳିଆରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Unrest-in-Banibihar-a-young-man-who-was-thrown-into-the-street-and-fatally-attacked-with-a-wooden-stick-88206
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Unrest-in-Banibihar-a-young-man-who-was-thrown-into-the-street-and-fatally-attacked-with-a-wooden-stick-88206
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 02 Sep 2021 10:02:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଅଶାନ୍ତ ବାଣିବୀହାର । କରୋନା ପରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ପାଠପଢା ମଧ୍ୟରେ କଲେଜ ପରିସରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି ଛାତ୍ର ସଂଘର୍ଷ । ବୁଧବାର ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରସ୍ଥ ଗାନ୍ଧୀ ପାର୍କ ନିକଟରେ ଆଇନଛାତ୍ର ଅଜୟ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ପକାଇ ଅତି ନିର୍ଦ୍ଦୟ ଭାବରେ କାଠଫାଳିଆରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଯୁବକ ହେଲେ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଲ ' କଲେଜରେ ପଢୁଥିବା ତୃତୀୟ ଛତ୍ର। ତାଙ୍କୁ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତୀ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ସେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ପରେ ଶହୀଦନଗର ଥାନାରେ ଆସି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । 

ତେବେ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଥାନାକୁ ଡକାଯାଇଛି । ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଭିତରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦିବାଲୋକରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ତଳେ ପକାଇ ପିଟିବା ଘଟଣା ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡିଥିବା ଦର୍ଶାଉଛି । 

ଅଜୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୪ଟା ୫୬ ସମୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଗାନ୍ଧୀ ପାର୍କ ନିକଟରେ ବସିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ଜଣେ ଅଣଛାତ୍ର ହଠାତ୍ ତାଙ୍କୁ ଗାଳି ଦେବା ସହ କାଠଫାଳିଆରେ ବାଡ଼େଇଲେ ଜଣେ ଛାତ୍ର ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇବାକୁ ଚାହିଁଲେ ବି ରାସ୍ତାରେ ପକାଇ ଯୁବକ ଜଣକ ଅଜୟକୁ ପିଟି ଚାଲିଥିଲେ । ଅଜୟ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ରାସ୍ତାରେ ପଡ଼ିଥିବାବେଳେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ସେଠାରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ପରେ ଅଜୟଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ସାଙ୍ଗମାନେ ତାଙ୍କୁ ହସପିଟାଲରେ ନେଇଯାଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସବୁ ଗୁରୁବାର ମାଗଣା ‘ମୋ ସାଇକେଲ’
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Free-My-Bicycle-every-Thursday-87926
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Free-My-Bicycle-every-Thursday-87926
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 27 Aug 2021 08:20:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅଗଷ୍ଟ ୨୭(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ' ମୋ ସାଇକେଲ ଅଭିଯାନ ବାଟବଣା ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିପ୍ରତି ପୁଣିଥରେ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଭୁବନେଶ୍ଵରବାସୀଙ୍କୁ ସଇକେଲିଂ ପ୍ରତି ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଲିମିଟେଡ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ‘ ମୋ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ନିମନ୍ତେ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡୁଥିବାବେଳେ ଏଣିକି ସପ୍ତାହକୁ ଥରେ ଭୁବନେଶ୍ଵର ବାସିନ୍ଦା ମାଗଣାରେ ପ୍ରାତଃଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବେ ।

ଏବେ ପ୍ରତି ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୬ଟାରୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜଧାନୀବାସୀ ଏହି ସାଇକେଲ ମାଗଣାରେ ଚଲାଇ ପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ମୋବାଇଲ ଫୋନରେ ୟାନା ବା ୟୁଲୁ ଆପ୍ ଇଷ୍ଟଲ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିଏସିଏଲ୍ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । କୋଭିଜ୍ - ୧୯ ମହାମାରୀବେଳେ ସାଇକେଲଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟବହାର ନ ହୋଇ ପଡ଼ିରହିଥିଲା । ଏହା ପରେ କିଲୋ ପିଛା ମାତ୍ର ୨୫ ଟଙ୍କା ଦରରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ସାଇକେଲ ଗୁଡିକୁ କବାଡିଆରେ ବିକ୍ରୀ କରିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ବିରୋଧୀ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦୂର ଦୃଷ୍ଟିର ଅବାବରୁ ଏହି ଯୋଜନା ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଆରୋପ ଲଗାଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>