<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଭାରତର ଗୁଇନ୍ଦା ଆଖି, ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପଗ୍ରହ RISAT-2BR1 ସଫଳ ଉତକ୍ଷେପଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/National-news-ISRO-launches-RISAT-2BR1-and-9-customer-satellites-by-PSLV-C48-65138
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/National-news-ISRO-launches-RISAT-2BR1-and-9-customer-satellites-by-PSLV-C48-65138
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 11 Dec 2019 06:56:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମହାକାଶରେ ଆଉ ଭାରତ ଆଉ ଏକ ଉପଲବ୍ଧି ହାସଲ କରିଛି । ଇସ୍ରୋ ମହାକାଶକୁ ଆଉ ଗୋଟେ ଗୁଇନ୍ଦା ଆଖି ରିସେଟ-2ବିଆର1 ପଠାଇଛି । ଭାରତର ରାଡାର ଅମେଜିଙ୍ଗ ପୃଥ୍ୱୀ ନଜର ରଖୁଥିବା ଉପଗ୍ରହ ରିସେଟ-2ବିଆର1କୁ ପିଏସଏଲଭି-48 ଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଶ୍ରୀହରିକୋଟା ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଛି । ଏଥି ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 24 ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ ଓଲଟା ଗଣତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । 

ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା (ଇସ୍ରୋ) ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପିଏସଏଲଭିର ଏହା 50ତମ ମିଶନ, ପିଏସଏଭି-ସି48କୁ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାର ସତିଶ ଧୱନ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରଥମ ଲଞ୍ଚପେଡରୁ ବୁଧବାର ଦିନ ଅପରାହ୍ଣ 3.25 ମିନିଟରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । 

 ଏହି ଉତକ୍ଷେପଣ ଭାରତର ମହାକାଶ ସଂସ୍ଥା ଏକ ବଡ ଉପଲବ୍ଧି ଅଟେ । ଏହା ପଛର କାରଣ ଏହା ପିଏସଏଲଭିର 50ତମ ଉତକ୍ଷେପଣ  ଏବଂ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାରୁ ଉତକ୍ଷେପଣ ହେଉଥିବା 75ତମ ରକେଟ । 

କୃଷି,ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ବିପର୍ଯୟ ମୁକିବାଲ କରିବାରେ ସହାୟତା ଉପଲବ୍ଧ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହି ଉପଗ୍ରହ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଗ୍ରହଟି କାମ କରିବ । 628 କିଲୋଗ୍ରାମର ଏହି ଉପଗ୍ରହ ନିଜ ସହ ଅନ୍ୟ 9ଟି ଛୋଟ ଉପଗ୍ରହକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଇସ୍ରାଏଲ, ଇଟାଲୀ, ଜାପାନର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଏବଂ ଆମେରିକାର 6ଟି ଉପଗ୍ରହ ସାମିଲ ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜଧାନୀରେ ପୁଣି ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍ ଠାବ, ୬ ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/state-odisha-Sex-racket-operating-from-a-hotel-at-AIIMS-Nagar-near-Khandagiri-in-Bhubaneswar-busted-64737
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/state-odisha-Sex-racket-operating-from-a-hotel-at-AIIMS-Nagar-near-Khandagiri-in-Bhubaneswar-busted-64737
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 01 Dec 2019 02:52:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭୁବନେଶ୍ଵର ଖଣ୍ଡଗିରି ଅଞ୍ଚଳରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍ ଠାବ। ଖଣ୍ଡଗିରି ନିକଟ ଏମ୍ସ ନଗରର ଏକ ହୋଟେଲରୁ ସେକ୍ସ ରାକେଟ ଚାଲିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ପୋଲିସ ଏଠାରେ ଚଢାଉ କରିଥିଲା। ୨ ଦଲାଲଙ୍କ ସମେତ ୪ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୬ ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।  ସେହି ସମୟରେ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛି। 

ଭୁବନେଶ୍ଵର ଖଣ୍ଡଗିରି ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁଣି ସେକ୍ସ ରାକେଟ ଠାବ। କିଛି ଦିନ ହେବ ଏମସ ନଗରରେ ଏକ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ପୋଲିସ ହୋଟେଲରେ ଚଢାଉ କରିଛି। ଚଢାଉରେ  ୨ ଦଲାଲଙ୍କ ସମେତ ୪ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ କରାଯାଇ। ସେଠାରୁ ୬ ଜଣ ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛନ୍ତି। କିଙ୍ଗ୍ ପିନ୍ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ସଂପୃକ୍ତ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଏଯାଏଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ। ତେବେ ହୋଟେଲ ମାଲିକଙ୍କୁ ପଚରାଉଚୁରା କରିବାରୁ ସେ ଏସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜଧାନୀର ୧୦ ସପିଂ ମଲ୍ ସହ ୩ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ବିଡିଏର ନୋଟିସ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/bda-issues-notice-10-shopping-mall-and-3-hospitals-over-parking-fee-62539
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/bda-issues-notice-10-shopping-mall-and-3-hospitals-over-parking-fee-62539
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 21 Oct 2019 03:28:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ବାରମ୍ବାର ତାଗିଦ ପରେ ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପାର୍କିଂ ଫି ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି । ଆଜି ପୁଣି ଥରେ ରାଜଧାନୀ ୧୦ଟି ସପିଂ ମଲ ଓ ୩ଟି ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହି ସବୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ଅଫ୍‌-ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍‌ ପାର୍କିଂ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ ପାଇଁ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିଡିଏ ଯୋଜନା ସଦସ୍ୟ ଗୌରୀଶଙ୍କର ଭୂୟାଁଙ୍କ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବ୍ୟସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଯଥା ସିମ୍ଫୋନି ମଲ, ଦ ଓ୍ଵାଲର୍ଡ, ଫୋରମ୍‌ ମାର୍ଟ, ମାରୁତି ମଲ, ପାଲ ମନ୍ତ୍ରା, ପାଣ୍ଟାଲୁନ୍‌ସ, ଭବାନି କମର୍ସିଆଲ୍ ଏନ୍‌କ୍ଲେଭ, ଏସ୍‌ପ୍ଲାନେଡ୍‌ ଓ୍ଵାନ୍‌ ଓ ଡିଏନ୍‌ ରିଗାଲିଆକୁ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି ହୋଇଛି । ସେହିପରି ଆପୋଲୋ ହସ୍‌ପିଟାଲ, କଳିଙ୍ଗ ହସ୍‌ପିଟାଲ ଓ କେୟାର ହସ୍‌ପିଟାଲ ଆଦିକୁ ପାର୍କିଂ ଶୁଳ୍ପ ଆଦାୟ ରୋକିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି ହୋଇଛି ।  ଯଦି କେହି ଏହି ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି ତାହା ହେଲେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ବିଲ୍ଡିଂ ପ୍ଲାନ୍‌ ଅନୁମତି ବେଳେ ପାର୍କିଂ ପ୍ଲାନ୍‌ ପାଇଁ ରିହାତି ଦିଆଯିବ । ଆଇନ ଉଲଂଘନ କଲେ ଓଡ଼ିଏ ଆକ୍ଟ ୧୯୮୨ ଅନୁସାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ବିଲଡିଂର ପ୍ଲାନ୍‌ ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇପାରେ । ଫାସିଲିଟେସନ ଚାର୍ଜ ନାମରେ କୌଣସି ପାର୍କିଂ ଫି ଆଦାୟ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନୋଟିସ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ସପିଂ ମଲ୍‌, ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ, ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ହସ୍ପିଟାଲ, ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ଥିବା ନିଜସ୍ୱ ପାର୍କିଂ ଅଂଚଳରୁ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଫି ଆଦାୟ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଡିଏ କମିଶନର୍‌ କହିଥିଲେ । ଯେଉଁମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ପାର୍କିଂ ଫି’ ଆଦାୟ କରିବେ ତାଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଯେଉଁମାନେ ବାହାରେ ପାର୍କିଂ କରିଥିବେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ବିଡିଏ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର କିଛି ସପିଂ ମଲ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାର ଅବମାନନା କରିଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଉରକେଲା: କପଡ଼ା ଦୋକାନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/around-7-lakh-property-gutted-of-a-garment-warehouse-in-rourkela-62501
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/around-7-lakh-property-gutted-of-a-garment-warehouse-in-rourkela-62501
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 21 Oct 2019 20:29:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଉରକେଲା ସହରର ମଙ୍ଗଳଭବନ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ କପଡ଼ା ଦୋକାନରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ହୋଇଛି । ନିଆଁ ଲାଗି ଦୋକାନର ପ୍ରାୟ ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି । ଦୁଇଟି ଦମକଳ ଗାଡ଼ି ଆସି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ମଙ୍ଗଳ ଭବନ ନିକଟରେ ଥିବା କପଡ଼ା ଦୋକାନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ତୁରନ୍ତ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲା । ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଏତେ ଭୟାବହ ଥିଲା ଯେ ଦୁଇଟି ଦମକଳ ଗାଡ଼ି ଆସି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏଥିରେ ଦୋକାନର ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ହୋଇଯାଇଛି । ପ୍ରାୟ ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କପଡ଼ା ପୋଡ଼ି ଯାଇଛି । ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଟ୍‌ ସର୍କିଟରୁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏତେବଡ଼ ଦୋକାନରେ ଅଗ୍ନି ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ନିଆଁକୁ ଆୟତ କରାଯାଇ ପାରିଲା ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବେଆଇନ ପାର୍କିଂ ଫି ଆଦାୟ ରୋକିବାକୁ ବିଏମ୍‌ସି ମଲ୍‌ରେ ଚଢ଼ାଉ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/bda-raids-at-bmc-mall-in-bhubaneswar-62355
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/bda-raids-at-bmc-mall-in-bhubaneswar-62355
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 18 Oct 2019 03:03:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିଭିନ୍ନ ସପିଂ ମଲ୍‌ରେ ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ତରଫରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି । ସହିତ ସହିଦ ନଗରସ୍ଥିତ ବିଏମସି ଭବାନୀ ମଲରେ ପାର୍କିଂ ଫି ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ବିଡିଏ ଓ ବିଏମ୍‌ସି ସ୍କ୍ୱାଡ ଚଢ଼ାଉ କରିଛି । ଚଢ଼ାଉ ସମୟରେ ରସିଦ୍‌ କଟାଯାଉଥିବା ପିଓଏସ୍‌ ମେସିନ୍‌କୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ସପିଂ ମଲ୍‌, ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ, ବ୍ୟାବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ହସ୍ପିଟାଲ, ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ଥିବା ନିଜସ୍ୱ ପାର୍କିଂ ଅଂଚଳରୁ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଫି ଆଦାୟ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଡିଏ କମିଶନର୍‌ କହିଥିଲେ । ଯେଉଁମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ପାର୍କିଂ ଫି’ ଆଦାୟ କରିବେ ତାଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଯେଉଁମାନେ ବାହାରେ ପାର୍କିଂ କରିଥିବେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ବିଡିଏ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର କିଛି ସପିଂ ମଲ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାର ଅବମାନନା କରିଥିଲେ । ଗୁରୁବାର ଦିନ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପାର୍କିଂ ଫି ଆଦାୟ ହେଉଥିବା ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ବିଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବୁଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ, ବେଆଇନ ପାର୍କିଂ ଉପରେ ଲାଗିବ ଲଗାମ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/bda-will-appoint-special-squad-to-stop-illegal-parking-62299
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/bda-will-appoint-special-squad-to-stop-illegal-parking-62299
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Oct 2019 03:59:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜଧାନୀରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ କରାଯାଉଥିବା ବେଆଇନ ପାର୍କିଂ ରୋକିବାକୁ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ବେଆଇନ ପାର୍କିଂ ରୋକିବାକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ ଗଠନ କରାଯିବ । ପାର୍କିଂ ନ ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଗାଡ଼ି ରଖିଥିବା ଦେଖା ଗଲେ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯିବ ବୋଲି ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ।

ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ସପିଂ ମଲ୍‌ଗୁଡ଼ିକର ନିଜସ୍ୱ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ଯଦି ସପିଂ ମଲ୍‌ ବାହାରେ କେହି ଗାଡ଼ି ରଖୁଛନ୍ତି ସେଠି ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ପାର୍କିଂ ଫି ନେଇ ପାରିବେ । ବିଡିଏ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ ସେଠାରୁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଗତକାଲି ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ହସ୍ପିଟାଲ, ସିନେମା ହଲ୍ ଓ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଆଦିରେ ଆଦାୟ ହେଉଥିବା ପାର୍କିଂ ଫିକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ବିଡିଏ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଏହା ବିଲିଡିଂ ପ୍ଲାନ୍ ଓ ବିଡିଏର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିୟମ ଅଧିନରେ ଆସୁ ନାହିଁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅପରାଧରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଜିତୁର ହାତ ଧରିଥିଲା ଗାର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ: ପ୍ରେମିକା, ଭଉଣୀ ଓ ମା’ ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/girlfriend-supports-jitu-in-loot-62117
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/girlfriend-supports-jitu-in-loot-62117
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 14 Oct 2019 00:48:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଟକ ଚୌଦ୍ୱାର ଅଂଚଳରେ ହୋଇଥିବା ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର୍‌ରେ ଆହତ ଅଜୟ ସାହୁ ଓରଫ୍‌ ଜିତୁକୁ ନେଇ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଅପରାଧ ଦୁନିଆରେ ଏକା ନୁହେଁ ବରଂ ତାକୁ ତାର ପ୍ରେମିକା ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗ କରୁଥିଲା । ଆଜି ଜିତୁର ପ୍ରେମିକା, ତାଙ୍କ ମାଓ ଭଉଣୀକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ଏ ନେଇ ସାମ୍ବାଦିକା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କଟକ ଡିସିପି ଅଖିଳେଶ୍ୱର ସିଂହ ।

ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର୍‌ ପରେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜିତୁକୁ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ ଜେରା କରିଛି । ଏଥିରେ ତାଅପରାଧ ଦୁନିଆର ଚେର ବହୁତ ଲମ୍ବିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଗତ ସେପ୍ଟମ୍ବର ୨୪ ତାରିଖରେ ଗୁରୁଡ଼ିଝାଟିଆରେ ହୋଇଥିବା ଲୁଟ ଓ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଅଜୟ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ । ସେ ଯେଉଁ ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରୀ କରି ଆଣୁଥିଲା ସେଗୁଡ଼ିକୁ ତାପ୍ରେମିକା, ଭଉଣୀ ଓ ମାରଖୁଥିଲେ । ପ୍ରେମିକା ଏବଂ ଭଉଣୀ ଲୁଟ୍‌ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବିଭିନ୍ନ ଆଡ଼େ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଡିସିପି କହିଛି । ଜିତୁକୁ ଜେରା କରିବା ପରେ ଏହା ପଦାକୁ ଆସିଛି । ଆଜି ପୋଲିସ ସେହି ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ସୁନା ଚେନ୍‌, ମଙ୍ଗଳସୁତ୍ର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗହଣା ଜବତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଆହତ ମୁନ୍ନା ଦେହୁରୀ ଓ ଜିତୁ ନାଁରେ ବିଭିନ୍ନ ଥାନାରେ ଏକାଧିକ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ସେପ୍ଟମ୍ବର ୨୪ ତାରିଖ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଗୁରୁଡ଼ିଝାଟିଆରେ ଏକ କାର୍‌କୁ ଅଟକାଇଥିଲେ । କାର୍‌ ବସିଥିବା ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ସୁନା ଗହଣା ଓ ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଗ ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ । କାର୍‌ରେ ଥିବା ଡ୍ରାଇଭର ଲାଲମୋହନ ସିଂହଙ୍କୁ ଗୁଳି କରିଥିଲେ । ଫଳରେ କଟକ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡ଼ିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ସେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ୪ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସଂପୃକ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜିତୁ ଓ ମୁନ୍ନା ରହିଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର କରି ଗିରଫ କରିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୁଆଖାଇ ନଦୀ ପଠାରୁ ଗଳିତ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/dead-body-of-youth-rescues-from-kuakhai-river-bank-60928
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/dead-body-of-youth-rescues-from-kuakhai-river-bank-60928
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 22 Sep 2019 02:30:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପକଣ୍ଠ କୁଆଖାଇ ନଦୀ ପଠାରୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି । ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ମୃତ ଦେହକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ପରିଚୟ ମିଳି ପାରି ନ ଥିବାବେଳେ କିଛି ଦିନ ତଳେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି ।

ଆଜି ସକାଳେ ବାଲିଅନ୍ତା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଆଖାଇ ବାଙ୍କୁଆଳ ବ୍ରିଜ୍‌ ତଳେ ମୃତଦେହ ଭାସୁଥିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦେଖିଥିଲେ । ଏନେଇ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ଓ ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ । ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ମୃତଦେହକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି । ବାଲିଅନ୍ତା ପୋଲିସ ମୃତ ଦେହକୁ ଜବତ କରି ତଦନ୍ତ କରୁଛି । ତାଙ୍କୁ କିଏ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି କି ସେ ନିଜେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୪ ଦଫା ଦାବିରେ କଟକ ବନ୍ଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/odisha-12-hours-cuttack-band-60637
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/odisha-12-hours-cuttack-band-60637
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Sep 2019 22:01:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଟକ ସହରରେ ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି । ୪ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ହିନ୍ଦୁ ସେନା ଓ କଟକ ସହର ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଉଛି । ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପିକେଟିଂ କରିବା ସହିତ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଓ ଦୋକାନ ବଜାରକୁ ବନ୍ଦ ରଖିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ସାଧାରଣ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ।

କଟକ ସହରରେ ଥିବା ସରକାରୀ ଅଫିସ୍‌କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରୀକରଣକୁ ବିରୋଧ, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଖାଲଖମାକୁ ମରାମତି କରିବା, ଉଠା ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବା ଏବଂ ମୋଟର୍‌ ଭେଇକିଲ୍‌ ଆଇନ୍‌କୁ ୬ ମାସ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ କୋହଳ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପିକେଟିଂ କରିବା ସହିତ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଓ ଦୋକାନ ବଜାରକୁ ବନ୍ଦ ରଖିଛନ୍ତି । ସହରରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ବନ୍ଦ ଡାକରା ଫଳରେ ସାଧାରଣ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୮ ମାସ କାଳ ବନ୍ଦ ରହିବ ଭୁବନେଶ୍ଵର ବିମାନବନ୍ଦର !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/state-odisha-biju-pattanaik-airport-remain-closed-for-8months-60617
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/state-odisha-biju-pattanaik-airport-remain-closed-for-8months-60617
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 17 Sep 2019 06:03:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦୀର୍ଘ ୮ମାସ କାଳ ବନ୍ଦ ରହିବ ଭୁବନେଶ୍ଵର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିମାନ ବନ୍ଦର। ରନୱେ ରିକାର୍ପିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦର ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ତେବେ ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଜୁନ ୩୦ଯାଏଁ ବିମାନବନ୍ଦର ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ବନ୍ଦ ରହିଵ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ୨୦୦୭ରେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ରନୱେ ରିକାର୍ପେଟିଂ କାମ ହୋଇଥିଲା। 

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ଯାଏଁ ରାତିରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ ବନ୍ଦ ରହିବ। ରାତି ୧୦ଟାରୁ ସକାଳ ୫ଟା ୩୦ ଯାଏଁ ବନ୍ଦ ହେବ ବିମାନ ଚଳାଚଳ। ଏହି ସମୟରେ ରନୱେ ରିକାର୍ପେଟିଂ କାମ କରାଯିବ। 

ସେହିପରି ଭାବରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ଜୁନ ୩୦ ଯାଏଁ ଦିନରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ ବନ୍ଦ ରହିବ। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ୩୦ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ଯାଏଁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏହି ସମୟରେ ରିକାର୍ପେଟିଂ କାମ ହେବ। ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୦୭ରେ ରନୱେ ରିକାର୍ପେଟିଂ ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ଭୁବନେଶ୍ଵରକୁ ଦୈନିକ ୩୯ଟି ବିମାନ ଯାତାୟତ କରୁଛି। ପ୍ରତି ୧୦ ବର୍ଷରେ ଥରେ ରିକାର୍ପେଟିଙ୍ଗ୍ କରାଯାଏ। ଏବେ ରନୱେର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଥିବାରୁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଅପର ପକ୍ଷରେ ଯାତ୍ରାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ରନୱେ ଠିକ୍ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>