<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ସରୁଛି ବିଏମସି କାର୍ଯ୍ୟକାଳ, ନିଯୁକ୍ତି ହେବେ ନୂତନ ପ୍ରଶାସକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Politics-odisha-city-today-is-end-day-of-bmc-term-46650
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Politics-odisha-city-today-is-end-day-of-bmc-term-46650
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 16 Jan 2019 10:58:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମର ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେଉଛି । ବିଏମ୍‌ସି ମେୟର ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନା ଆଜି ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଅବ୍ୟାହତି ନେବେ । ତେବେ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ପୌର ନିର୍ବାଚନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନ ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜଣଙ୍କୁ ବିଏମ୍‌ସି ପ୍ରଶାସକଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବାର ସୂଚନା ରହିଛି । 

୨୦୧୪ରେ ବିଜେଡି ମୋଟ ୬୭ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୪୯ ଟି ଆସନରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା । ମାତ୍ର ୧୨ ଜଣ ସ୍ୱାଧୀନ କର୍ପୋରେଟର ବିଜେଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପିର ୪ଜଣ କର୍ପୋରେଟର ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଲଗାତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନା ବିଏମ୍‌ସି ମେୟର ହୋଇଥିଲେ । 

ପଦବୀରୁ ଅବ୍ୟାହତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଗତକାଲି କର୍ପୋରେସନ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ପାଂଚ ବର୍ଷର ସଫଳତା ଓ ବିଫଳତାକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ଓ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଇଁ କାମ ଜାରି ରଖିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁଣି ଦୁଲୁକିଲା ରାଜଧାନୀ ରାଜରାସ୍ତା, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପଥୋତ୍ସବ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Pathoutstav-again-starts-at-bhubaneswar-44116
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Pathoutstav-again-starts-at-bhubaneswar-44116
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 02 Dec 2018 11:06:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁଣି ଥରେ ଦୁଲୁକିଛି ରାଜଧାନୀ ରାଜରାସ୍ତା । ଆଜିଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପଥୋତ୍ସବର ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣ । ଦୀର୍ଘଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପଥୋତ୍ସବକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା ଏବଂ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ । ଏହା ତିନି ସପ୍ତାହ ଧରି ଚାଲିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

ଆଜି ସକାଳ ୬ଟାରୁ ମାଷ୍ଟର କ୍ୟାଂଟିନ ଠାରୁ ରାମମନ୍ଦିର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାଚଗୀତର ଆସର ବେଶ ଜମିଥିଲା । ଶୀତୁଆ ସକାଳରେ ସାଇକେଲିଂ, ସ୍କେଟିଙ୍ଗ ଇତ୍ୟାଦି ସହ ମନୋରଂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ ଦର୍ଶକ । ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପୁରୁଷ ବିଶ୍ୱ କପ ହକି ଚାଲିଥିବାବେଳେ ହକିପ୍ରେମୀଙ୍କ ମନୋରଂଜନ ପାଇଁ ପଥୋତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । 

ସେହିପରି ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଆସିକାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପଥୋତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏନ୍‌ଏସି ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଏକ ବିରାଟ ପଟୁଆରରେ ପଥୋତ୍ସବର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୁତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ଦେଖିବାକୁ ଶତାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିୟମ ଭାଙ୍ଗି ବାଣ ଫୁଟାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ଟ୍ୱିନ୍‌ ସିଟିରେ ୩୭୦ଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ୨୩୦ଜଣ ଦେଲେ ଜୋରିମାନା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/commissionerate-police-takes-action-on-370-people-to-break-the-sc-rule-42778
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/commissionerate-police-takes-action-on-370-people-to-break-the-sc-rule-42778
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 08 Nov 2018 15:51:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଉଲ୍ଲଘଂନ କରିବା ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଛି । ଟ୍ୱିନ୍‌ ସିଟି କଟକ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ନିୟମକୁ ନ  ମାନ ବାଣ ଫୁଟାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୩୦ ଜଣଙ୍କଠାରୁ ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି । ଏ ନେଇ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ପୋଲିସ କମିଶନର୍‌ ସତ୍ୟଜିତ ମହାନ୍ତି । 

ଦୀପାବଳିରେ ରାତି ୮ ଟାରୁ ୧୦ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗାଇଡ଼୍‌ ଲାଇନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଥିଲେ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ କଟକ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ନିୟମକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ଏବଂ ଜନବସତିରୁ ଦୂରେଇ ରହି ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦୁଇଟି ସମୟରେ ରାତି ୮ ପୂର୍ବରୁ ଓ ୧୦ ପରେ କିଛି ଲୋକ ବାଣ ଫୁଟାଇଥିଲେ । ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୩୭୦ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧ୍ୟରେ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଫାୟାର୍‌ କ୍ରାକର୍‌ ରେଗୁଲେସନ୍‌ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ସହରାଞ୍ଚଳ ପୋଲିସ ଧାରା ଅନୁଯାୟୀ ୨୩୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି । ୨୩୦ ଜଣଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ହୋଇଥିବା ପୋଲିସ କମିଶନର୍‌ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜଧାନୀରେ ବଢ଼ୁଛି ଅପରାଧ: ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/rajesh-bhadra-dead-body-found-at-gangua-in-bhubaneswar-42588
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/rajesh-bhadra-dead-body-found-at-gangua-in-bhubaneswar-42588
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Nov 2018 12:02:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦିନକୁ ଦିନକୁ ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀରେ ଅପରାଧ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । କିଛିଟା ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ପୋଲିସକୁ ଖାତିର କରୁନାହାଁନ୍ତି ଅପରାଧି । ଫଳରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡ଼ୁଛି ଭୁବନେଶ୍ୱର । ଆଜି ପୁଣି କୂଆଖାଇ ନଦୀ ନିକଟସ୍ଥ କଙ୍ଗୁଆନାଳ ନିକଟରୁ ରାଜେଶ ଭଦ୍ରା ନାମକ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି । ତାଙ୍କ ଘର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ସତ୍ୟବିହାର ଅଂଚଳରେ ରହୁଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । 

ମିଳିଥିବା ପ୍ରାଥିମିକ ସୂଚନା ମୁତାବକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ରାଜେଶ ସତ୍ୟବିହାରରେ ରହୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବାପା ଜଣେ ପରିବା ବ୍ୟବସାୟୀ । ପଳାଶୁଣୀରେ ତାଙ୍କର ପରିବା ଦୋକାନ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଗତ ୫ ଦିନ ହେଲା ରାଜେଶ ନିଖୋଜ ଥିଲା । ଏ ନେଇ ରାଜେଶଙ୍କ ବାପା ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଦୁଇ ଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ମଧ୍ୟ ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଆଜି ସକାଳୁ କଙ୍ଗୁଆନାଳ ନିକଟରେ ରାଜେଶଙ୍କ ମୃତ ଦେହକୁ ଦେଖି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ । ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଥାନା ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଁଛି ମୃତଦେହକୁ ଜବତ କରିଥିଲା । ତେବେ ରାଜେଶଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ । 

ମୃତ ଦେହ ଏକ ଅଖାରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲା । ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ହତ୍ୟା କରି ଅଖା ଭର୍ତ୍ତି କରି ଫୋପାଡ଼ି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟମ୍‌ ପହଁଚି ତନାଘନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୂରିଲା ଡେଡ୍‌ ଲାଇନ୍‌, ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପଲିଥିନ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ ନିୟମ କଡ଼ାକଡ଼ି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/polythene-ban-rule-to-stronlgly-impemented-from-tomorrow-42259
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/polythene-ban-rule-to-stronlgly-impemented-from-tomorrow-42259
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 31 Oct 2018 14:01:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପରିବେଶକୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପଲିଥିନ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କରିବାକୁ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ମାସେ ପୁରିବାକୁ ବସିଛି । ମାତ୍ର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬ଟି ସହର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ପଲିଥିନ୍‌ ମୁକ୍ତ ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ । ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଡେଡ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ଆଜି ପୂରଣ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ନିୟମକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ପରିବେଶ ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କେ. ମୁରୁଗେସନ କହିଛନ୍ତି । 

ଅକ୍ଟୋବର ୨ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀଠାରୁ ରାଜ୍ୟ ୫ଟି ମହାନଗର ନିଗମ ଓ ପୁରୀ ସହରରେ ପଲିଥିନ୍‌ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସମ୍ବଲପୁର, ବ୍ରହ୍ମପୁର, କଟକ ଓ ରାଉରକେଲା ମହାନଗର ନିଗମ ସହ ପୁରୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲଟିରେ ପଲିଥିନ ବ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ନଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ପର୍ୟ୍ୟରନ୍ତ ସମୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଯାହାର ଅବଧି ଆଜି ଶେଷ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ନିୟମକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯିବ । ପଲିଥିନ ତିଆରି କରୁଥିବା କାରଖାନା ଓ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଦୋକାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରିବାକୁ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗକୁ ଚିଠି ଲେଖାଯାଇଛି ବୋଲି ପରିବେଶ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ସହିତ ଅର୍ଥ ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯିବ । ଯେଉଁମାନେ ପଲିଥିନ୍‌ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସେହିପରି ଦୋକାନରେ ଯେଉଁମାନେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ୩/୫/୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମୁରୁଗେସନ କହିଛନ୍ତି । 

ତେବେ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପଲିଥିନ୍‌ ବ୍ୟବହାର କମିଥିବା ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପେପର୍‌ ଓ କପଡ଼ା ବ୍ୟାଗ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜିଠାରୁ ୬ଟି ସହର ହେବ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ, ପୁରୀରେ ଚଢ଼ାଉ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Six-citites-of-odisha-will-polythene-free-from-today-40645
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Six-citites-of-odisha-will-polythene-free-from-today-40645
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Oct 2018 12:03:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୧୫୦ ତମ ଜନ୍ମଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରମୁଖ ସହରଗୁଡ଼ିକ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ହେବ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସମ୍ବଲପୁର, ବ୍ରହ୍ମପୁର, କଟକ ଓ ରାଉରକେଲା ମହାନଗର ନିଗମ ସହ ପୁରୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲଟିରେ ପଲିଥିନ ବ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ସହ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରାଯିବ । ସେହିପରି ଛୋଟ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟଙ୍କ ପାଇଁ ୨ରୁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମ୍ୟୁନିସିପାଲ ଆଇନ ଆଣିବେ । ସେହିପରି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବାଲୁକାକଳା ମାଧ୍ୟମରେ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁସାରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବିକ୍ରି, ବ୍ୟବସାୟ, ଉତ୍ପାଦନ, ଆମଦାନୀ କିମ୍ବା ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ । ଜିନିଷପତ୍ର ନେବା ଆଣିବା, ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହେବ ନାହିଁ । ୫୦୦ ମିଲିଲିଟରଠୁ କମ୍ ପରିମାଣର ପାଣିବୋତଲ, ଥର୍ମୋକୁଲ କିମ୍ବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥାଳି, ଚାମଚ, କପ୍, ପ୍ଲେଟ୍, ଗ୍ଲାସ୍, ଷ୍ଟ୍ର, ପାଉଚ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ରହୁଥିବା କଣ୍ଟେନର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବନି । ସେହିଭଳି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଜାଣତରେ କିମ୍ବା ଅଜାଣତରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଏଣେ ତେଣେ ଫିଙ୍ଗି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଦ୍ରବ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ, ପରିବହନ, ପ୍ୟାକେଜିଂ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ୫୦ ମାଇକ୍ରନଠାରୁ ଅଧିକ ମୋଟେଇ ପଲିଥିନ୍, ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ ରହୁଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉପରେ କଟକଣା ରହିବ ନାହିଁ । ନର୍ସରୀ, କୃଷି, ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଲାଗି ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ପଲିଥିନ୍ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର ବିଶେଷ କରି ମେଡିସିନ୍, ରକ୍ତ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟାଗ୍, ସିରିଞ୍ଜ୍ ଓ ଅନ୍ୟ ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି କଟକଣା ଲାଗିବନି।

ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଚଢଉ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାକୁ ଏକ ମାସ ପର୍ୟ୍କନ୍ତ କୋହଳ କରାଯିବା ସହ ନିୟମ ନ ମାନିଲେ ନଭେମ୍ବର ୨ରୁ ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବ । ତେବେ ପୁରୀ ସହରରେ ଚଢ଼ାଉ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଥିବା ଦୋକାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ରେଡ୍‌ କରାଯାଉଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜିଠାରୁ ୬ଟି ସହର ହେବ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ, ପୁରୀରେ ଚଢ଼ାଉ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Six-citites-of-odisha-will-polythene-free-from-today-40645
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Six-citites-of-odisha-will-polythene-free-from-today-40645
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Oct 2018 12:03:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୧୫୦ ତମ ଜନ୍ମଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରମୁଖ ସହରଗୁଡ଼ିକ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ହେବ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସମ୍ବଲପୁର, ବ୍ରହ୍ମପୁର, କଟକ ଓ ରାଉରକେଲା ମହାନଗର ନିଗମ ସହ ପୁରୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲଟିରେ ପଲିଥିନ ବ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ସହ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରାଯିବ । ସେହିପରି ଛୋଟ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟଙ୍କ ପାଇଁ ୨ରୁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମ୍ୟୁନିସିପାଲ ଆଇନ ଆଣିବେ । ସେହିପରି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବାଲୁକାକଳା ମାଧ୍ୟମରେ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁସାରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବିକ୍ରି, ବ୍ୟବସାୟ, ଉତ୍ପାଦନ, ଆମଦାନୀ କିମ୍ବା ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ । ଜିନିଷପତ୍ର ନେବା ଆଣିବା, ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହେବ ନାହିଁ । ୫୦୦ ମିଲିଲିଟରଠୁ କମ୍ ପରିମାଣର ପାଣିବୋତଲ, ଥର୍ମୋକୁଲ କିମ୍ବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥାଳି, ଚାମଚ, କପ୍, ପ୍ଲେଟ୍, ଗ୍ଲାସ୍, ଷ୍ଟ୍ର, ପାଉଚ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ରହୁଥିବା କଣ୍ଟେନର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବନି । ସେହିଭଳି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଜାଣତରେ କିମ୍ବା ଅଜାଣତରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଏଣେ ତେଣେ ଫିଙ୍ଗି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଦ୍ରବ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ, ପରିବହନ, ପ୍ୟାକେଜିଂ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ୫୦ ମାଇକ୍ରନଠାରୁ ଅଧିକ ମୋଟେଇ ପଲିଥିନ୍, ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ ରହୁଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉପରେ କଟକଣା ରହିବ ନାହିଁ । ନର୍ସରୀ, କୃଷି, ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଲାଗି ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ପଲିଥିନ୍ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର ବିଶେଷ କରି ମେଡିସିନ୍, ରକ୍ତ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟାଗ୍, ସିରିଞ୍ଜ୍ ଓ ଅନ୍ୟ ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି କଟକଣା ଲାଗିବନି।

ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଚଢଉ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାକୁ ଏକ ମାସ ପର୍ୟ୍କନ୍ତ କୋହଳ କରାଯିବା ସହ ନିୟମ ନ ମାନିଲେ ନଭେମ୍ବର ୨ରୁ ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବ । ତେବେ ପୁରୀ ସହରରେ ଚଢ଼ାଉ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଥିବା ଦୋକାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ରେଡ୍‌ କରାଯାଉଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିକଟ ଜଗନ୍ନାଥ ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ଜାରି, ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଧାରଣା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/BDA-starts-eviction-procedue-at-jagannath-basti-40346
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/BDA-starts-eviction-procedue-at-jagannath-basti-40346
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 27 Sep 2018 11:39:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିକଟରେ ଥିବା ଜଗନ୍ନାଥ ବସ୍ତିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟା । କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷାବଳୟ ମଧ୍ୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ବିଡିଏ), ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ୍‌ (ବିଏମସି) ଓ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଘର ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଉଛି । ଘର ଉଚ୍ଛେଦ ନେଇ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଜୟଦେବ ବିହାର ଛକରେ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାମାନେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି । ଫଳରେ ୧୦ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । 

କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମର ଉନ୍ନତୀକରଣରେ ବାଧକ ସାଜୁଥିବା ଯୋଗୁଁ ଜଗନ୍ନାଥ ବସ୍ତିକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଉଛି । ଏହି ବସ୍ତିକୁ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଥିବାବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧ ଯୋଗୁଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିନଥିଲା ।  ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ନଭେମ୍ବର ୨୮ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ହକି ବିଶ୍ୱକପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଉଛି । ଏହି ବସ୍ତିରେ ପ୍ରାୟ ୩୨୦ ପରିବାର ବସବାସ କରୁଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ ହସ୍ପିଟାଲ ନିକଟସ୍ଥ ପଣ୍ଡାକୁଡିଆକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ୪୪ଟି ଘର ସରକାର ଭାଙ୍ଗିଥିବାବେଳେ ଘର ପ୍ରତି ମାତ୍ର ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । 

ହକି ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସ କମ୍ପଲେକ୍ସରେ ପରିଣତ କରିଥିବାରୁ ବର୍ଷ ତମାମ ଜାତୀୟ ଓ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜିତ ହେବ । ତେଣୁ ଗାଡି ପାର୍କିଂ ଓ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ପ୍ରଶସ୍ତ ରାସ୍ତା ଆବଶ୍ୟକ ଥିବାରୁ ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ସରକାର ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଫାଇଲେରିଆ ନିରାକରଣ ଅଭିଯାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/filaria-cure-campaign-starts-at-bhubaneswar-40290
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/filaria-cure-campaign-starts-at-bhubaneswar-40290
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 26 Sep 2018 11:15:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କଟକ ଓ ଢ଼େଙ୍କାନାଳରେ ଫାଇଲେରିଆ ନିରାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଆଜିଠାରୁ ଫାଇଲେରିଆ ବଟିଆ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଉଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ୟୁନିଟ ୯ସ୍ଥିତ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । 

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରାୟ ୮,୪୮,୦୩୧ଲୋକଙ୍କୁ ଡିଇସି ବଟିକା ବଂଟାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ବିଏମସି ପକ୍ଷରୁ ୧୬୭ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ସହ ୧୬୩୪ ବିତରଣକାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା, ରୋଗୀ ଓ ୨ ବର୍ଷରୁ କମ ବୟସର ପିଲାଙ୍କୁ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଡିଇସି ଔଷଧ ସେବନ କରିପାରିବେ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲା ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଚ୍ଚପାୟୀଙ୍କ କବିତାର ଓଡିଆ ସଙ୍କଳନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Book-release-of-Atal-bihari-Bachpayees-Meri-Ekyaban-Kabita-in-Odia-40260
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Book-release-of-Atal-bihari-Bachpayees-Meri-Ekyaban-Kabita-in-Odia-40260
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 25 Sep 2018 13:21:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଗତ କାଲି ପୁରୀଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାଟି ର ମହିଳା ମୋର୍ଚା ର ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ରେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଙ୍କ ବିଶାଳ ସଭା ରେ ଏକ ପୁସ୍ତିକା ର ଲୋକାର୍ପଣ ହୋଇ ଯାଇଛି | ଏହି ପୁସ୍ତିକା ଟି  ସ୍ବର୍ଗତ ଶ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ହିନ୍ଦୀ ପୁସ୍ତକ ମେରୀ ଇକ୍ୟାବନ କବିତାଏଁନ୍ ର ଓଡ଼ିଆ ଅନୁବାଦ " ମୋ ଏକାବନ କବିତା " |

କବି ଶ୍ରୀ ଭେଙ୍କଟ ବାଲାଜୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ଶତପଥି ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁବାଦ ଏହି ବହି ର ମୁଖ ବନ୍ଧ ନାଲକୋ  ର ଏଜିଏମ୍  ଶ୍ରୀ ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ | କବି ବିଶ୍ୱନାଥ ଙ୍କ ର ଅନୁବାଦ ଶୈଳୀ ଓ ତାଙ୍କ ହୃଦୟ ସ୍ପର୍ଶୀ ଶବ୍ଦ ଚାତୁରୀ ରେ ପାଠକ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟ ରେ ବାଜପେୟୀ ଜି ଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଜୀବିତ କରି ତୋଳିଛି | ଶ୍ରୀ ଅମିତ ସାହା , ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ,ମନ୍ତ୍ରୀ  ଶ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ , ରାଜ୍ୟ  ଅଧକ୍ଷ୍ୟା ଶ୍ରୀ ବାସନ୍ଦ ପଣ୍ଡା , ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଭାରୀ ଶ୍ରୀ ଅରୁଣ ସିଂ ଜି ଙ୍କ କର କମଳ ରେ ଏ ବହି ପାଠକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିମୋଚିତ ହୋଇଅଛି | ସଂଗଠନ ମହାମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି ଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନ ରେ ଏବଂ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ପରିଷଦ ର ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଏହି ପୁସ୍ତକ କବି ବିଶ୍ୱନାଥ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଟି ରଚନା କରିଛନ୍ତି |

ଆଗରୁ ବାତପାୟୀଙ୍କର ଏହି ବହି ସୀତୀକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ଡ. ସନ୍ତୋଷ ରାଉତ ମଧ୍ୟ ଅନୁବାଦ କରିଥିଲେ | ହେଲେ ସୀତୀକୀନ୍ତ ମହାପାତ୍ର 40ଟି କବିତା ଏବଂ ଡ. ସନ୍ତୋଷ ରାଉତ 43ଟି କବିତା ଅନୁବାଦ କରିଥବା ବେଳେ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ବନାଥ ଶତପଥି ପୁରା ଏକାବନ ଟି କବିତାର ଅନୁବାଦ କରିଛନ୍ତି | ଏବଂ ଏଥି ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ପାଂଚ ବର୍ଷ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିଛି | କାଲି ଉନ୍ମୋଚନର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ତାଙ୍କର 344ଟି ବହି ବିକ୍ରି ହୋଇଯାଇଛି |

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>