<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ରାଜଧାନୀରେ ପାଳିତ ହେଲା ୮୬ ତମ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/86th-Odisha-Police-Establishment-Day-was-celebrated-in-Bhubaneswar-81883
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/86th-Odisha-Police-Establishment-Day-was-celebrated-in-Bhubaneswar-81883
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Apr 2021 10:46:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ୮୬ ତମ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି । ଏହା ସହ ଉତ୍କଳ ଦିବସ ଅବସରରେ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଅୟୋଜିତ ଦୀକ୍ଷାନ୍ତ ପରେଡ଼ରେ ପୋଲିସ କମିଶନର ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । କଟକ -ଭୁବନେଶ୍ୱର ପୋଲିସ ତଥା କମିଶନରେଟ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଉତମ ସେବା ଏବଂ ସେବାର ମାନ ଅଧିକା କରିବା ଦିଗରେ ସଂକଳ୍ପବଧ ବୋଲି କମିଶନର ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶି କହିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟ ଓ ବ୍ୟବହାର ଦିଗରେ କିଭଳି ଲୋକଙ୍କ ନିକଟତର ହୋଇପାରିବେ ସେହି ବିଷୟରେ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଦୁଇ ନଗରୀରର ଦାତିତ୍ୱ ଭାର ଓଡିଶା ପୋଲିସ ଉପରେ ଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଧନ ଜୀବନ ସୁରଖା ନେଇ ଅଭିଭାଷଣ ରଖିଥିଲେ ସିପି । ଏଥିସହ ପୋଲିସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ ମାନ୍ୟବର ରାଜ୍ୟପାଳ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ବାର୍ତ୍ତାକୁ ପୋଲିସ କମିଶନର ପଢି ଶୁଣାଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ୧୯ ଜଣ ପୋଲିସ ଅଫିସର ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହୋଲି ପାଇଁ କଟକଣା ଜାରି କଲା କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Commissionerate-of-Police-issued-strict-restricution-for-Holi-81750
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Commissionerate-of-Police-issued-strict-restricution-for-Holi-81750
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 28 Mar 2021 19:46:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସନ୍ତାକାଲି ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲି । ହେଲେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମହାମାରୀ କରୋନା ପାଇଁ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏହି ହୋଲି ପାଳିବା ପାଇଁ କଟକାଣା ଜାରି ହୋଇଛି । ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବାରୁ ବାହାରେ ରଙ୍ଗ ନଖେଳିବାକୁ ବିଏମସି କଟକଣା ଲଗାଇଛି । ତେବେ ବିଏମସି ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଏହି କଟକଣାକୁ ରାଜଧାନୀବାସୀ ମାନନ୍ତୁ ବୋଲି କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବାହାରେ ହୋଲି ନଖେଳି କେବଳ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଘରେ ରହି ରଙ୍ଗ ଖେଳନ୍ତୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡିସିପି । ହୋଲି ପାଇଁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ୧୫ ପ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ରହିବେ । ବିଭିନ୍ନ ଛକ, ଭିଡ଼ ସ୍ଥାନ ଓ ଗାଧୁଆ ତୁଠ ଉପରେ ପୋଲିସର କଡ଼ା ନଜର ରହିବ । ଏହା ସହ ୨୦ଟି ପିସିଆର ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିବ । ତେବେ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ଉପରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡିସିପି ଉମାଶଙ୍କର ଦାସ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଗସ୍ତ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ବିଏମସି କମିଶନର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/BMC-Commissioner-reviewed-the-Vice-Presidents-visit-81602
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/BMC-Commissioner-reviewed-the-Vice-Presidents-visit-81602
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 24 Mar 2021 19:40:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ହେବାକୁ ଥିବା ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେବେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କିୟା ନାଇଡୁ । ଏପ୍ରିଲ ୩ ତାରିଖରେ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେବେ ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି । ଏହି ଅବସରରେ ଆଜି ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଥିତି ପରଖିଛନ୍ତି ବିଏମସି କମିଶନର । ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ କିପରି କରୋନା କଟକଣା ପାଳନ କରାଯାଇପାରିବ ତାହାର ଯାଂଚ କରିଛନ୍ତି । ଉତ୍ସବ ହେବାକୁ ଥିବା ଧର୍ମପଦ ହଲକୁ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହିତ କୁଳପତି ଏବଂ କୂଳସଚିବଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଉତ୍ସବରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ସହିତ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ସାନିଟାଇଜରକୁ ବାଧ୍ୟତା ମୂଳକ କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କୁଳପତିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେବେ ସେମାନଙ୍କର କୋଭିଡ ଟେଷ୍ଟ ବାଧ୍ୟତା ମୂଳକ କରାଯିବ । ଏହା ସହ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟତର ଯେଉଁମାନେ ହେବେ ସେମାନଙ୍କର ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ବିଏମସି କମିଶନର ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜଧାନୀରୁ ଯୁବବଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Youth-found-dead-in-Bhubaneswar-81585
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Youth-found-dead-in-Bhubaneswar-81585
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 24 Mar 2021 10:57:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଶୈଳେଶ୍ରୀ ବିହାରର ଏକ ହୋଟେଲରୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିବା ଯୁବକ ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ଅଭିଷେକ ନାୟକ ଏବଂ ସେ ଏକ କଲେଜରେ ବାଣିଜ୍ୟର ତୃତୀୟ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର ଥିଲେ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଅଭିଷେକ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ ତାରିଖରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ । ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପୋଲିସ ହୋଟେଲର ଦ୍ୱାର ଭାଙ୍ଗି ତାଙ୍କ ମୃତ ଦେହକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି ।

ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ତାଙ୍କ ଶରୀର ପୁରା ନୀଳ ପଡିଯାଇ ଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଅଭିଷେକ ଅନଲାଇନ ଟ୍ରେଣ୍ଡିଙ୍ଗ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେ ସପ୍ତାହ ହେଲା ଚୁପ ଚାପ ରହୁଥିଲେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିବା ବେଳେ ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୧୧୨ ଜରୁରୀକାଳୀନ ନମ୍ବର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/112-emergency-number-started-81388
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/112-emergency-number-started-81388
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 19 Mar 2021 19:52:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗୋଟିଏ କଲରେ ସେବା । ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୧୧୨ ଜରୁରୀକାଳୀନ ନମ୍ବର । ପୋଲିସ, ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଏବଂ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ପାଇଁ ଏହି ଗୋଟିଏ ନମ୍ବରକୁ କଲ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ସେବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭିଡିଓ କନ୍ଫରେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ମର୍ଡନ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍ମାର୍ଟସିଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର, ରାଉରକେଲା, କଟକ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହ ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ସେବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୧୨ କୁ କଲ କରିବେ କଲର ସବୁ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରିବା ପରେ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗକୁ କଲ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ସବୁ କଲ ରେକର୍ଡ ପୋଲିସ ପାଖରେ ରହିବ । ଏଥିପାଇଁ ୧୫୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଆଜି ପୂ୍ୱର୍ର ସମସ୍ତ ଜରୁରୀ ନମ୍ବର ଯଥା ୧୦୦,୧୦୧,୧୦୨,୧୦୮ ଏବଂ ୧୧୨ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରହିବ । ଧିରେ ଧିରେ ଲୋକମାନେ ସଚେତନ ହେବା ପରେ ସେଗୁଡ଼ିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ବନ୍ଦ ହେବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଠାରୁ କରୋନା ଟୀକା ନେବେ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ସେବାୟତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Lingaraj-temple-service-will-be-vaccinated-against-corona-from-today-81331
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Lingaraj-temple-service-will-be-vaccinated-against-corona-from-today-81331
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 18 Mar 2021 08:21:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ଥିବା ସେବାୟତଙ୍କୁ କୋଭିଡ ଟୀକା ଦିଆଯିବ । ଦୈନିକ ୫୦ଜଣ ଲେଖାଏଁ ହିସାବରେ ଆଜି ଠାରୁ ଟୀକା ନେବେ ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ସେବାୟତ । ଏହି ଟୀକାକରଣ ବିଏମସି ହସ୍ପିଟାଲରେ ହେବ । ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ସେବାୟତ ଏହି ଟୀକା ନେବେ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ବିଏମସି ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ସକାଳ ୧୦ଟା ଠାରୁ ଏହି ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ୧୬ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ୧ଲକ୍ଷ ୭ହଜାର ୬୭୮ଜଣ ଟୀକା ଗ୍ରହଣ କରିସାରିଛନ୍ତି । ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ୪୪ହଜାର ୨୪୪ଜଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ, ୨୩ହଜାର ୩୫୫ଜଣ ସମ୍ମୁଖ ଯୋଦ୍ଧା ଓ ୪୦ହଜାର ୭୯ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଓ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ଟୀକା । ୩୧ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦିଆଯାଉଛି ଟୀକା ।କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ସମେତ ୪ଟି ସହରାଞ୍ଚଳ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଓ ଏମ୍ସରେ ରବିବାର ଓ ଅନ୍ୟ ଛୁଟିଦିବସ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସବୁଦିନ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଉଛି । ସମସ୍ତ ସହରାଞ୍ଚଳ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ସୋମବାର, ଗୁରୁବାର ଓ ଶନିବାର ଟୀକାକରଣ କରାଯାଉଛି । ଏବଂ ସବୁ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରବିବାର ଓ ଅନ୍ୟ ଛୁଟିଦିନ ବ୍ୟତୀତ ସବୁଦିନ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଉଥିବା ବିଏମସି କମିଶନର ପ୍ରେମ ଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସିଲଭର ସିଟି ବୋଟିଂ କ୍ଲବରେ ୱାଟର ସ୍ପୋର୍ଟସ ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଓଟିଡିସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/OTDC-chairman-reviews-construction-of-Water-Sports-Park-at-Silver-City-Boating-Club-81329
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/OTDC-chairman-reviews-construction-of-Water-Sports-Park-at-Silver-City-Boating-Club-81329
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 18 Mar 2021 08:04:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବିକାଶ କରି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପକୁ ଅଧିକ ସମୃଦ୍ଧ ଓ କ୍ରିୟାଶୀଳ କରିବା ନିମନ୍ତେ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବାବେଳେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମହାନଦୀରେ ଆଡ଼ଭେଂଚର ୱାଟର ସ୍ପୋଟର୍ସ (ଦୁଃସାହାସିକ ଜଳକ୍ରୀଡ଼ା) ସହ ମନୋରଞ୍ଜନର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବା ନିମନ୍ତେ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉନ୍ନୟନ ନିଗମ(ଓଟିଡିସି) ଦ୍ୱାରା କଟକର ମାତା ମଠ ଠାରେ ସିଲିଭର ସିଟି ବୋଟିଂ କ୍ଲବ କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସ ପରିସରରେ ଏକ ୱାଟର ସ୍ପୋଟର୍ସ ପାର୍କ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଏହା ଖୁବଶୀଘ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଲୋକାର୍ପିତ ହେବ । ଓଟିଡିସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମତୀ ଶ୍ରୀମୟୀ ମିଶ୍ର ବରିଷ୍ଠ ପଦାଧିକାରୀ ଓ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନଙ୍କ ସହ କଟକ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ମାତାମଠ ଠାରେ ଥିବା ଏହି ୱାଟର ସ୍ପୋଟର୍ସର ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଓଟିଡିସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମତୀ ମିଶ୍ର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ବୁଲି ଦେଖିବାପରେ ତାଙ୍କ ସହ ଯାଇଥିବା ଓଟିଡିସିର ବରିଷ୍ଠ ପଦାଧିକାରୀ ଓ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନଙ୍କୁ ବାକି ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତୁରନ୍ତ ଶେଷ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ନିରାପତ୍ତାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇ ଏବାବଦରେ ସମସ୍ତ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ନିମନ୍ତେ ଶ୍ରୀମତୀ ମିଶ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ୱାଟରସ୍ପୋଟର୍ସ ବ୍ୟତୀତ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଓଟିଡିସି ପକ୍ଷରୁ ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ମହାନଦୀର ମନୋରମ ଦୃଶ୍ୟକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବା ନିମନ୍ତେ ଏକ ଭ୍ୟୁ ପଏଣ୍ଟ ଓ ସ୍ମୃତିକୁ ସାଇତି ରଖିବା ନିମନ୍ତେ ଏକ ସେଲଫି ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି । କଟକବାସୀ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ । ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶବିଦେଶର ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ୱାଟର ସ୍ପୋଟର୍ସ ଓ ମନୋରଞ୍ଜନର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ଓଟିଡିସି ଖୁବଶୀଘ୍ର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଇବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମତୀ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉଦଘାଟିତ ହେଲା କୃଷି ଓଡିଶା ୨୦୨୧
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Krushi-Odisha-2021-inaugurated-in-Bhubaneswar-81238
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Krushi-Odisha-2021-inaugurated-in-Bhubaneswar-81238
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 15 Mar 2021 20:13:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର ବରମୁଣ୍ଡା ପଡ଼ିଆରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କୃଷି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ‘କୃଷି ଓଡିଶା’କୁ ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଚାଷୀଙ୍କ ସାଥିରେ ରହିଛି, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ମିଲେଟ ମିଶନ ସାରା ଦେଶରେ ଉଦାହରଣ ସାଜିଥିବା କହିଛନ୍ତି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଏହା ସହ କଳାହାଣ୍ଡିର ମତ୍ସ୍ୟ ଚାଷୀ ଦେଶରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି । ଚାକିରୀ ଛାଡି ଯୁବାବର୍ଗ ଚାଷକୁ ଆପଣାଉଥିବା କହିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । କରୋନା ଆର୍ôଥକ ସ୍ଥିତି ବିଗାଡି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ସଞ୍ଜିବନୀ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି କୃଷି । ଚାଷୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଋଣ ଯୋଗାଇଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସୁଯୋଗ ନେବା ସହ ନୂତନ ବୈଷୟିକ କୌଶଳର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । କୃଷି ଓଡିଶା ଚାଷୀଙ୍କର ସମାବେଶ । ଚାଷୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପାଇଁ ଏହି ସମାବେଶ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ଚଳିତ ବର୍ଷର ଥିମ ରହିଛି ସମନ୍ୱିତ ଚାଷ ଓ ଚାଷୀର ବିକାଶ । କୃଷି ଓ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କୃଷିର ଉନ୍ନତିକରଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ, କୃଷି ଯାନ୍ତ୍ରିକିକରଣ ସୂଚନା, ବଜାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ତଥା ଆବଶ୍ୟକ ଋଣର ସହଜ ଉପଲବ୍ଧତା ଆଦି ଉପରେ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥର କୃଷି ଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଟ ୧୬୦ଟି ମଣ୍ଡପ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେଉଛି । ସେ ଭିତରେ କୃଷି, ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି, ମୂର୍ତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ଜଳଛାୟା ଆଦି ସଂଖ୍ୟାଧିକ ବିଭାଗ ଭାଗ ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ୩୦ ଜିଲ୍ଲାର ସଫଳ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବା । ଏଥର ଏହି କୃଷି ପ୍ରଦର୍ଶନୀର ମାସ୍କଟ ଭାବେ ‘ଛତୁ’ କୁ ରଖାଯାଇଛି । ଛତୁର ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନ, ସହଜ ଉପଲବ୍ଧତା, ଅଧିକ ଲାଭ, ଉନ୍ନତ ପୁଷ୍ଟିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରାଣ ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ୨୦୨୧ କୃଷି ପ୍ରଦର୍ଶନୀର ମାସ୍କଟ ଭାବେ ରଖାଯାଇଛି । ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଆମ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ପାଳ ଛତୁ ଉତ୍ପାଦନରେ ପ୍ରଥମ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୋଟ୍ ଛତୁ ଉତ୍ପାଦନରେ ଦେଶରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ଓ ଯୁବବର୍ଗ ଛତୁ ଚାଷ କରି ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହୋଇ ପାରିଥିବା କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ତାରିଖରୁ ରାଜଧାନୀରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ କୃଷି ଓଡିଶା ୨୦୨୧
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Krusi-Odisha-will-start-from-March-15-in-Bhubaneswar-81096
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Krusi-Odisha-will-start-from-March-15-in-Bhubaneswar-81096
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 12 Mar 2021 20:53:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୃଷି ଓ କୃଷକ ବିଭାଗ ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ଏଫଆଇସିସିଆଇ ସହଯୋଗିତାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କୃଷି ଓଡିଶା ୨୦୨୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଏହି କୃଷି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ତାରିଖରୁ ୧୯ ଯାଏ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଖେଳ ପଡିଆରେ ଆୟୋଜନ ହେବ । ଆଜି ଏନେଇ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମିଳନୀ ଆୟୋଜିତ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ତାରିଖରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ମହତ୍ସୋଭକୁ ଉଦଘାଟନ କରିବେ । ସେହିପରି ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯ ତାରିଖରେ ଅର୍ଥାତ ଉଦଯାପନୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେସୀ ଲାଲ ଯୋଗଦେବେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ କୃଷି ଓଡିଶାର ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ହେଲା ସମନ୍ୱିତ ଚାଷ ଏବଂ ଚାଷୀର ବିକାଶ. ଏହା ସହ ଚଳିତ ବର୍ଷ କୃଷି ଓଡିଶାର ମାସ୍କଟ ରହିଛି ଛତୁ ଏବଂ ଆଜି ଏହାକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି. କମ ପରିମିତ ଅଞ୍ଚଳରେ କମ ଖର୍ଚ୍ଚରେ କିପରି ଅଧିକା ଆୟ ହୋଇ ପାରିବ ସେଥି ପ୍ରତି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଫୋକସ କରାଯିବ. ଏହା ସହ ଚଳିତ ବର୍ଷ କୃଷି ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଫୁଲ ଚାଷ, ମାଛ ଚାଷ, କୁକୁଡ଼ା ପାଳନ ଆଦି ରହିଛି. ଏବର୍ଷ କୃଷି ଓଡିଶାରେ ୧୬୦ ଗୋଟି ମଣ୍ଡପ ପଦର୍ଶିତ ହେବ. ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ୩୦ ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀ ଲାଇଭ ଷ୍ଟ୍ରିମ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଖି ପାରିବେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୨୮ ତମ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ପାୱାର ଲିଫଟିଙ୍ଗ ଚାମ୍ପିଅନସିପ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/28th-State-Level-Powerlifting-Championships-started-today-81095
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/28th-State-Level-Powerlifting-Championships-started-today-81095
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 12 Mar 2021 20:42:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

୨୮ ତମ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ପାୱାର ଲିଫଟିଙ୍ଗ ଚାମ୍ପିଅନସିପ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଓଡିଶାର କ୍ରୀଡା ମନ୍ତ୍ରୀ ତୁଷାର କାନ୍ତି ବେହେରା, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉତ୍ତର ବିଧାୟକ ସୁଶାନ୍ତ ରାଉତ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ କରି ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ୧୪ ତାରିଖ ଯାଏ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଏଥିରେ ୨୫୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଉଭୟ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଜୁନିଅର, ସବ ଜୁନିଅର, ସିନିଅର ଆଦି କ୍ୟାଟାଗୋରିରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହି ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ ବୋଲି ଆୟୋଜକ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>