<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ରାଜଧାନୀରେ କୁକୁର ମଧ୍ୟ ଅସୁରକ୍ଷିତ, ୨ କୁକୁରଙ୍କୁ ଗୁଳିମାରି ହତ୍ୟା କଲେ ଦୁର୍ବତ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Dogs-are-also-insecure-in-the-capital-two-dogs-have-been-shot-dead-93959
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Dogs-are-also-insecure-in-the-capital-two-dogs-have-been-shot-dead-93959
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 19 Jan 2022 19:57:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦିନକୁ ଦିନ ଓଡ଼ିଶାର ରାଜଧାନୀ ମନ୍ଦିରମାଳିନ ସହର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ହିଂସାକାଣ୍ଡ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ତିନୋଟି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିସାରିଲାଣି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଆଜିର ଘଟଣା ପଶୁପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଘୋର ଆଗାତ ଦେଇଛି। ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନା ଜାଗମରା ଅଞ୍ଚଳରେ କୁକୁରକୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ଖବର ମୁତାବକ ଦୁର୍ବତ୍ତ ଦୁଇଟି କୁକୁରକୁ ଗୁଳି କରିଛି, ଗୋଟିଏର ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଟି ଗୁରୁତ୍ତର ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ବେଳେ, ଏହି ଘଟଣାରେ ମର୍ମାହତ ହୋଇ ପଶୁପ୍ରେମି ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଛନ୍ତି

ରାଜଧାନୀରେ ବଢୁଥିବା ଚୋରି, ହିଂସା ମଧ୍ୟରେ ଶନିବାର ନୟାପଲ୍ଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ରାସ୍ତା ମଝିରେ ଛୁରୀ ଭୁସି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ଦୁର୍ବତ୍ତ । ସାମାନ୍ୟ କଥା କଟାକଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି କଥା ହତ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଁଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା । ସେହିଭଳି ନୂଆ ବର୍ଷ ଆଗମନ ଉତ୍ସବ ପାଳନ ସମୟରେ କଥାକଟାକଟିକୁ ନେଇ ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭରେ ହତ୍ୟା କାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୁବନେଶ୍ୱର: କାର୍ ଭିତରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବତ୍ତ!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Bhubaneswar-Misdemeanor-thrown-into-a-car-and-thrown-away-93343
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Bhubaneswar-Misdemeanor-thrown-into-a-car-and-thrown-away-93343
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 03 Jan 2022 09:02:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

କାର୍ ଭିତରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ । ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଛି ଏହି ଘଟଣା । ରବିବାର ରାତିରେ ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଥାନା ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି କଡରେ ଜଣେ ନାବାଳିକା ପଡି କାନ୍ଦୁଥିବାର ସ୍ଥାନୀୟଲୋକେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଲୋକେ ତୁରନ୍ତ ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପିସିଆର ଭ୍ୟାନ୍ ପହଁଞ୍ଚି ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା । ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ନାବଳିକାଙ୍କୁ କାର୍ ଭିତରୁ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଧେହ କରାଯାଉଛି ।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ନାବାଳିକା ଜଣଙ୍କର ପରିଚୟ ପୋଲିସ ପାଇପାରି ନାହିଁ । ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ରାଜଧାନୀରେ ହତ୍ୟା ଏବଂ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଭଳି ଜଘନ୍ୟ କାଣ୍ଡ ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଗତ ଶନିବାର ନୁଆ ବର୍ଷରେ ରାଜଧାନୀରେ ଦୁଇଟି ହତ୍ୟା କାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରି କାର୍ ଭିତରୁ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଏବେ ଘରେ ବସି ରାଜଧାନୀ ବାସି କରିବେ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ବୁକିଂ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Bhubaneswar-Kalyan-Mandap-booking-will-now-take-place-at-home-in-the-capital-92330
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Bhubaneswar-Kalyan-Mandap-booking-will-now-take-place-at-home-in-the-capital-92330
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 08 Dec 2021 17:57:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏବେ ପାରିବାରିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କିମ୍ବା ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଧୀନରେ କୌଣସି ସାମାଜିକ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ବୁକିଂ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆଜିଠାରୁ ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଲିମିଟେଡ୍ (ବିଏସସିଏଲ) ଦ୍ୱାରା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଏବଂ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ବୁକିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ବିକଶିତ ହୋଇଛି । ନାଗରିକମାନେ ଭୁବନେଶ୍ୱର.ମି ପୋର୍ଟାଲରେ ‘ନାଗରିକ ସେବା’ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରି କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ । 

ବିଏମସି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ସହିଦ ନାଗର, ଭିଏସଏସ ନାଗର, ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର, ବଡଗଡ, ୟୁନିଟ୍- ୮, ଶାସ୍ତ୍ରୀ ନଗର, ବୁଦ୍ଧେଶ୍ୱରୀ ଏବଂ ୟୁନିଟ୍- ୬ ରେ ରହିଛି। ବିଏମସି କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୋର୍ଟାଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିଭାଗରୁ ମନୋନୀତ ତାରିଖ ପରିସର ପାଇଁ ପ୍ରକୃତ ସମୟ ଉପଲବ୍ଧତା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏକାଧିକ ଅନଲାଇନ୍ ବିକଳ୍ପ ଯେପରିକି କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଏବଂ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ । ବୁକିଂର ନିଶ୍ଚିତକରଣ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇଦିଆଯିବ ।

“ଏହି ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ କରି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ୱାର୍ଡର ବିବାହ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ସହରରେ ପ୍ରାଇମ ସୁବିଧା ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସେବା ଯୋଗାଇବାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବାରେ ଅନଲାଇନ୍ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ବିଏମସି କମିଶନର ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ସିଇଓ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂ କହିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅବପାତରେ ପରିଣତ ହେବ ବତ୍ୟା ‘ଜାୱାଦ’, ଆଜି କଟକ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ନେଇ ଅରେଞ୍ଜ ୱାଣ୍ଣିଂ ଜାରି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Rainstorms-to-turn-into-rain-Jawad-Orange-Warning-continues-with-heavy-rains-in-Cuttack-and-Bhubaneswar-today-92187
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Rainstorms-to-turn-into-rain-Jawad-Orange-Warning-continues-with-heavy-rains-in-Cuttack-and-Bhubaneswar-today-92187
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 05 Dec 2021 07:49:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବାତ୍ୟା ‘ଜାୱାଦ’ ପ୍ରଭାବରେ କଟକ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଦୌତ ନଗରୀ ପାଇଁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ । ଜାୱାଦ ଏକ ଗଭୀର ଅବପାତରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଘୁଣ୍ଣିଂବଳୟ ଅବପାତରେ ପରିଣତ ହୋଇ ଆଜି ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ  ପୁରୀ ନିକଟରେ ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବ । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏହା ଓଡିଶା ଉପକୂଳ ଦେଇ ଉତ୍ତର-ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପକୂଳ ଆଡକୁ ଗତି କରିବା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ନିମ୍ନ ଚାପ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁର୍ବଳ ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

pic.twitter.com/4aKWrGG7YC

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ଆଞ୍ଚଳିକ କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ଗତକାଲି ରାତିରୁ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ହେଉଛି। ସେହିଭଳି କଟକ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଦୌତ ନଗରୀରେ ଆଜି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ। pic.twitter.com/CrrT9GOILU

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀରୁ ସରକାରୀ ମଦ ଚୁକ୍ତି ବନ୍ଦ,ଏବେ କେବଳ ଘରୋଇ ବିକ୍ରେତାମାନେ ମଦ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/The-liquor-deal-is-closed-at-midnight-today-and-now-only-domestic-sellers-can-sell-wine-91420
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/The-liquor-deal-is-closed-at-midnight-today-and-now-only-domestic-sellers-can-sell-wine-91420
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 16 Nov 2021 14:01:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସରକାରୀ ଭାବେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସରକାରୀ ମଦ ଚୁକ୍ତି ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ । ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ମଦ ଚୁକ୍ତି ବନ୍ଦ ରହିବ। କେବଳ ଘରୋଇ ମଦ ବିକ୍ରେତାମାନେ ମଦ ଦୋକାନରେ ମଦ ବିକ୍ରି କରିବେ । କାରଣ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ଅବକାରୀ ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ତେବେ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସରକାରୀ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଦୋକାନ ହଠାତ୍ ବନ୍ଦ ହେତୁ ମଦ ଅଭାବ ହେବ ଏବଂ ଘରୋଇ ଦୋକାନରେ ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ।

ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ୮୫୦ ନୂତନ ଚୁକ୍ତିନାମା ନଭେମ୍ବର ୧୭ ରୁ ଗୋଟିଏ କାମରେ କାମ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ୩୨ ସୂତ୍ରରେ ସମସ୍ତ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଲାଇସେନ୍ସ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। କିନ୍ତୁ ନୂତନ ସିଷ୍ଟମ ଅଧୀନରେ ୩୦୦-୩୫୦ ଦୋକାନ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅର୍ଥାତ୍ ବୁଧବାର ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ୩୫୦ ଦୋକାନରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଲାଇସେନ୍ସ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ବ୍ରାଣ୍ଡ ୧୦ ଟି ହୋଲସେଲ ଲାଇସେନ୍ସ ସହିତ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି । ତେବେ ଏହି ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସମସ୍ତ ୮୫୦ ମଦ ଚୁକ୍ତି କାର‌୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ମଦ ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ ।

ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଖୁଚୁରା ମଦ ବ୍ୟବସାୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବେ। ଅତିକମରେ ୫୦୦ ବର୍ଗଫୁଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲାଯିବ । ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବ ଏବଂ ସିସିଟିଭି ସୁରକ୍ଷା ରହିବ । ନୂଆ ଦୋକାନ ଯୋଗୁଁ ରାସ୍ତାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋ ବସ୍‌ରେ ଉନ୍ନତ ସେବା ପାଇଁ ମିଳିଲା ସର୍ବୋତ୍ତମ ରାଜଧାନୀ ସହରୀ ପରିବହନ(କୃଟ୍‌)କୁ ମିଳିଲା ଏକ୍ସଲେନ୍ସି ପୁରସ୍କାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/The-best-capital-city-transport-CRT-award-for-excellence-in-my-bus-received-the-Excellence-Award-90707
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/The-best-capital-city-transport-CRT-award-for-excellence-in-my-bus-received-the-Excellence-Award-90707
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 30 Oct 2021 09:07:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୩୦(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜଧାନୀ ସହରୀ ପରିବହନ (କୃଟ୍‌), ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଓଡିଶାରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସହରୀ ପରିବହନ ପ୍ରକଳ୍ପ ମୋବସ୍ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୧୪ ତମ ସହରୀ ମୋବିଲିଟି ଇଣ୍ଡିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ୨୦୨୧ ଅବସରରେ ପୂର୍ବ ବର୍ଷରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହରୀ ପରିବହନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକ ପାଇଁ ଟ୍ରଫି ବର୍ଗରେ ଗୃହ ଓ ନଗର ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ।

pic.twitter.com/wz8BCpt80I

କୃଟ୍ ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଦୀପ୍ତି ମହାପାଟ୍ରୋ ସଂଗଠନ ତରଫରୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । କୃଟ୍ ଏହାର ୫୦% ରୁ ଅଧିକ ବସ୍ କଣ୍ଡକ୍ଟରକୁ ମହିଳା ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତି ନୀତି ଗ୍ରହଣ ଏବଂ କାର‌୍ୟ୍ୟକାରୀ କରି ୨୨୫ ମୋବସ୍ ଚଳାଇଥାଏ । ସମସ୍ତ ବସ୍ ଅଟୋମେଟିକ୍ ଭେଇକିଲ୍ ଲୋକେସନ ସିଷ୍ଟମ୍, ଅଟୋମେଟିକ୍ ଭଡା ସଂଗ୍ରହ ସିଷ୍ଟମ୍, ପବ୍ଲିକ୍ ଇନଫରମେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍, ଅନ୍-ବୋର୍ଡ ଘୋଷଣା, ୱାଇଫାଇ ଏବଂ ସିସିଟିଭି ସିସିଟିଭି ସହିତ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖୁବ୍‌ଶିଘ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏହି ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ୍
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Electric-vehicle-charging-stations-to-be-set-up-in-Bhubaneswar-soon-89375
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Electric-vehicle-charging-stations-to-be-set-up-in-Bhubaneswar-soon-89375
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 28 Sep 2021 09:29:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮(ଖବର ଓଡିଶା): ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହରରେ ସାତୋଟି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ (ଇଭି) ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଧିକ ଷ୍ଟେସନ୍ ସାଧାରଣ ତଥା ସାଧାରଣ ପରିବହନ ଯାନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆସିବ । ଭାରତରେ ଇଭି ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକର ମୁଖ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବିଏମସି କମିଶନର ସଞ୍ଜୟ ସିଂଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ସ୍ଥାନ ଚୟନ ଉପରେ ପ୍ରାଥମିକତା ମଲ୍, ସର୍ବସାଧାରଣ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନ, ହୋଟେଲ, ଆବାସିକ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ରାଜପଥକୁ ଦିଆଯିବ । ସହର ଏହାର ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନ ନେଟୱାର୍କରେ ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ବସ୍ ଯୋଗାଇବାକୁ ଯାଉଛି ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଏସପ୍ଲାନେଡ୍ ମଲ୍ ,ରସୁଲଗଡ, ଡିଏନ୍ ରେଗାଲିଆ ଏବଂ କୃଷ୍ଣ ପ୍ଲାଜା, ଚଆରପି ଛକ, କିଟ୍ ଏବଂ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଇଭି ଚାର୍ଜିଂ ପଏଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବାରୁ ଆଉ ଏକ ବାରକୁ ସିଲ୍ କଲା ବିଏମସି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/The-BMC-sealed-another-bar-for-violating-the-Corona-guidelines-89030
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/The-BMC-sealed-another-bar-for-violating-the-Corona-guidelines-89030
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 20 Sep 2021 04:26:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦(ଖବର ଓଡିଶା): କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବାରୁ ଆଉ ଏକ ବାରକୁ ସିଲ୍ କରିଛି ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ (ବିଏମସି) । ଗତକାଲି ରାତିରେ ଗଜପତି ନାଗରରେ ଥିବା ମୁଡି ବ୍ଲୁଜ୍ ବାର୍ ଏବଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟକୁ ସିଲ୍ କରିଛି ପ୍ରଶାସନ । ଜୋନାଲ କମିଶନରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଏମସିର ଏକ ମିଳିତ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍କ୍ୱାଡ୍ । ବିଏମସି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଟିମ୍ ଦ୍ୱାରା ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି । ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ବାର୍‌ରେ ବିଏମସି(ଉତ୍ତର) ପୁରନ୍ଦର ନନ୍ଦା, କମିଶନର (ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ)ଅଶୁଂମାନ ରଥ, ଆସିଷ୍ଟଣ୍ଟ କମିଶନର୍ (ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ) ଲିଲାନ୍ ପ୍ରସାଦ ସାହୁ ଆଦି ଅଧୀକାରି ପହଁଞ୍ଚି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ଗତ ଶନିବାର ବିଏମସିର ଅନେକ ଅଧିକାରୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ ରାତିରେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଠାରେ ଥିବା ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଏକ ଲିଫ୍ଟରେ ପ୍ରାୟ ୪୦ ମିନିଟ୍ ଧରି ଅଟକି ରହିଥିଲେ ଯେହେତୁ ବିଏମସି ଦଳ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଚଢାଉରେ ବିଲଡିଂରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦୁଇଟି ବାରର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ଲିଫ୍ଟର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସରକାର କାମ କରିଥିଲେ ମୋ ପୁଅ ଭାସି ଯାଇ ନାଥାନ୍ତା,ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳୁନି ନିଖୋଜ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପତ୍ତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/Had-the-government-worked-my-son-would-not-have-been-swept-away-and-the-whereabouts-of-the-missing-student-have-not-yet-been-found-89012
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/Had-the-government-worked-my-son-would-not-have-been-swept-away-and-the-whereabouts-of-the-missing-student-have-not-yet-been-found-89012
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 Sep 2021 14:29:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯(ଖବର ଓଡିଶା): ସରକାର ଦେଖୁ ନାହାନ୍ତି କେଉଁଠି କି କାମ ହେଉଛି । ଯେତେ ଲେଖିକି ଦେଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାର କୌନସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁ ନାହାନ୍ତି । ରୋଡ କାମ ହୋଇଥିଲେ ମୋ ପୁଆ ଭାସି ନଥାନ୍ତା ଅଧପନ୍ତରିଆ ନାଳରେ । ଆଜି ମଧ୍ୟାନ୍ନରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ ଶିରିପୁର ଶତାଦ୍ଧୀନଗର ବ୍ୟାଙ୍କ କଲୋନୀରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଜଳବନ୍ଦୀ ଭିତରେ ଫସି ଖୋଲା ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ଭାସି ଯାଇ ଜଣେ ୧୫ ବର୍ଷୀୟ ଛାତ୍ର ନିଖୋଜ ହୋଇଯିବା ପରେ ତାଙ୍କର ‘ମା’ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଆରୋପ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ନିଖୋଜ ଛାତ୍ର ବରମୁଣ୍ଡା ପାଲାମଣ୍ଡପ ସାହିର ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

ଖବର ମୁତାବକ ଟ୍ୟୁସନ ଯିବା ବାଟରେ ଭାସିଯାଇଥିଲେ ଛାତ୍ର ଜଣକ । ଏହା ପରେ ସୂଚନା ପାଇ ଅଗ୍ନଶମ ବାହିନୀ ଏବଂ ପୋଲିସ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ପକ୍ଷରୁ ଖୋଜାଖୋଜି ଜାରି ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଣସି ଖୋଜ ଖବର ମିଳିପାରି ନାହିଁ । ରାଜଧାନୀରେ ବାରମ୍ବାର ବର୍ଷା ଜନିତ ଜଳବନ୍ଦୀ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୋଣସି ଠୋସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ । 

ତେବେ ଅଣ୍ଡର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଡ୍ରେନେଜ ସିଷ୍ଟମ ହୋଇଥିବାରୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଥିବା ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଉଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ମାନଙ୍କ ସହେଯାଗରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଦରକାର ପଡିଲେ ଜେସିବି ଆଣି ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଛାତ୍ର ଜଣକ ଦିନ ୨ ଟାରେ ନିଖୋଜ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଭଲ ଖବର ଆସି ନାହିଁ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୂବନେଶ୍ୱରରେ ଆଗାମୀ ୩୦ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ଅରେଞ୍ଜ ୱାଣ୍ଣିଂ ଜାରି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/City/There-is-a-possibility-of-heavy-rain-in-the-next-30-hours-in-Bhubaneswar-88730
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/City/There-is-a-possibility-of-heavy-rain-in-the-next-30-hours-in-Bhubaneswar-88730
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 12 Sep 2021 17:43:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୂବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ପବଳ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଓଡ଼ିଶାର ରାଜଧାନୀ ସହର ପ୍ରାୟ ୧୧ ଟା ସୁଦ୍ଧା ୫୦ ମିଲିମିଟରରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରିଛି । ତେବେ ଆଗାମୀ ୩୦ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାଜଧାନୀରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସୋମବାର ରାତି ୧୧ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ ସହିତ ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଅନେକ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳବନ୍ଦି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜଧାନୀରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ଅପରାହ୍ନରେ ପ୍ରବଳ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ଚେତାବନୀ ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହି ସମୟରେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଆଜିର ବର୍ଷାରେ ରାଜଧାନୀର ଇସ୍କନ ନିକଟ ଅଞ୍ଚଳ ସହିତ ଅନେକ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତରାତିଠାରୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବରେ ଜଳବନ୍ଦି ସମସ୍ୟଅ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>