<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପାକିସ୍ତାନରେ ଶିବଙ୍କ କଟାସରାଜ ମନ୍ଦିର, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାଗରରେ ଯାଇନାହାନ୍ତି କେହି ଭାରତୀୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-siv-ratri-katasraj-temple-in-pakistan-49366
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-siv-ratri-katasraj-temple-in-pakistan-49366
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 04 Mar 2019 16:47:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋର ଠାରୁ ୨୮୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ପାହାଡ ଉପରେ ଶିବଙ୍କର ଏକ କଟାସରାଜ ମନ୍ଦିର ରହିଛି ।  କିନ୍ତୁ ଆଜି ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ଭାରତର କୌଣସୀ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ସେଠାକୁ ଯାଇନାହାଁନ୍ତି । ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର ୧୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା । 

କଟାସରାଜ ମନ୍ଦିର ପାକିସ୍ତାନର ଚକବାକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏସବୁ ହେବାର କାରଣ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାନେ ସେହି ମନ୍ଦିର ଯାଇନାହାନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏପରି ୧୯୯୯ ମସିହା କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ହୋଇଥିଲା ।

୧୦୦୦ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଶିବ ମନ୍ଦିରକୁ ଶିବରାତ୍ରୀ ପାଇଁ ସଫା କରାଯାଇଥିଲା । ପବିତ୍ର ସରୋବରକୁ ମଧ୍ୟ ସଫା କରାଯାଇଛି । ଏହା ପାଖରେ ଥିବା ସିମେଣ୍ଟ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରୁ ପାଣି ଆସି ଏଥିରେ ମିଶୁଛି ସେଥିପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହାକୁ ଠିକ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି  । ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଲଗାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ସହ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ହଟାଇ ଏହାର ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ୩୬ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କଟାସରାଜ ମନ୍ଦିର ଯିବା  ପାଇଁ ଭାରତରୁ ୧୪୧ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଆସୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ସେଠାକୁ ଯିବା ପାଇଁ କୌଣସୀ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ରାଜି ନାହାଁନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶିବରାତ୍ରୀରେ କରନ୍ତୁ ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ, ପୂରଣ ହେବ ମନୋସ୍କାମନା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-sivratri-rudravishek-49334
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-sivratri-rudravishek-49334
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 04 Mar 2019 10:30:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଏକ ବଡ ପର୍ବ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ । ଏହି ପର୍ବ ଫାଲଗୁନ ମାସ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଚତୁଦର୍ଶୀ ରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।  ଏହି ଦିନ ମହାଦେବଙ୍କର ଉପାସନା କଲେ ସମସ୍ତ ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଦିନର ବ୍ରତ, ଉପବାସ ,ମନ୍ତ୍ର ଜପର ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଥାଏ ।

ଏହି ଦିନ ଏକ ଦୁର୍ଲଭ ସଂଯୋଗ ଘଟିଛି, ଯାହା ପାଇଁ ଆଜିର ଦିନର ସହତ୍ୱ ବଢିଯାଇଛି । ଏହି ପର୍ବ ସୋମବାର ପଡିବା ଏକ ବଡ ସଂଯୋଗ ଅଟେ । ଏହି ବର୍ଷ ଶିବରାତ୍ରୀ କ୍ଷବଣା ନକ୍ଷତ୍ରରେ ପଡୁଛି । କ୍ଷବଣାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଚନ୍ଦ୍ରମା । କ୍ଷବଣା ନକ୍ଷତ୍ର ଏବଂ ସୋମବାର ଏକା ସାଥୀରେ ପଡୁଥିବାର ୁ ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ଶୁଭ ସଂଯୋଗ ରହିଛି ।

ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ କିପରି କରିବେ ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ

-କ୍ଷୀରରେ ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମନୋସ୍ଲମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ ।

-ଯେଉଁମାନେ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ କୁଶ ଏବଂ ଗଙ୍ଗାଜଳରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ କରନ୍ତୁ ।

-ଧନ ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ଦେଶୀ ଘିଅରେ ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ କରନ୍ତୁ ।

-ଏହି ଦିନ ମହା ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କଲେ ଦୀର୍ଘାୟୁ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ଉପାୟ ୧- 

ଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ମନ୍ଦିରରେ ଦୀପ ଜଳାନ୍ତୁ । ଶିବ ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ପୂର୍ବ ଜନ୍ମରେ କୁବେର ରାତିରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ପାଖରେ ଦୀପ ଲଗାଇଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ଆଗ ଜନ୍ମରେ ସେ ଦେବତା ହୋଇ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ।

ଉପାୟ ୨-

ଜଳରେ କେଶର ମିଶାଇ ଏହି ଜଳକୁ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଚଢାନ୍ତୁ । ଏହି ଉପାୟ କଲେ ବୈବାହିକ ଜୀବନ ସୁଖମୟ ହୋଇଥାଏ ।

ଉପାୟ ୩-

ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଦୁବ ଚଢାନ୍ତୁ । ଶିବ ଏବଂ ଗଣେଶଙ୍କ କୃପା ମିଳିବ ।

ଉପାୟ ୪- 

ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ତେଲ ଚଢାନ୍ତୁ । ଏହି ଉପାୟ କଲେ ଶନି ଦୋଷ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ଉପାୟ ୫- 

ଶୀଘ୍ର ବିବାହ ପାଇଁ ହଳଦିଆ ବସ୍ତ୍ର ଧାରଣ କରି ୧୦୮ ବେଲପତ୍ର ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଚଢାନ୍ତୁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ମହା ଶିବରାତ୍ରୀ, ଶୈବପୀଠରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-today-mahasiv-ratri-lingaraj-lord-siva-lokanath-and-bhadrak-aradi-49328
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-today-mahasiv-ratri-lingaraj-lord-siva-lokanath-and-bhadrak-aradi-49328
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 04 Mar 2019 08:52:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ମହାଶିବରାତ୍ରୀ । ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଶୈବପୀଠରେ ଶିବଙ୍କର ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କର ଭିଡ ଲାଗିଛି । ଲୋକନାଥ ,ଲିଙ୍ଗରାଜ ,ଧବଳେଶ୍ୱର ,ଆରଡିରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗିରହିଛି । ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କଡା ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଆଜି ପବିତ୍ର ମହାଶିବରାତ୍ରୀ । ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଶୈବ ପୀଠର ପରିସର  ଗୁଡିକୁ  ଫୁଲ ଏବଂ ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗ ଲିଚୁ ଲାଇଟରେ ସଜା ଯାଇଛି । ଆଜି ସକାଳୁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ଶିବଙ୍କର ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭିଡ ଲାଗିଛି ।

ଲୋକନାଥ,ଲିଙ୍ଗରାଜ,ଧବଳେଶ୍ୱର,ଆରଡି ,କପିଳେଶ୍ୱରରେ ମଧ୍ୟ ସକାଳ ୩ ଟାରୁ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତମାନେ ଧାଡି ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଭକ୍ତମାନେ କିପରି ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଭାବରେ ଭଗବାନଙ୍କର ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କଡା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ।ଆଜି ରାତି ୧୧ଟାରେ ମହାଦୀପ ଉଠିବ ବୋଲି ନୀତି ନିର୍ଘଟ କରାଯାଇଛି । ସେହି ସମୟରେ ଯେମିତି କିଛି ବିଭ୍ରାଟ ନହେବ ସେଥିପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହା ଶିବରାତ୍ରୀରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ମହାସଂଯୋଗ, ରାଶି ଅନୁସାରେ ଜପ କରନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ତ୍ର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-siv-ratri-tomorrow-49288
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-siv-ratri-tomorrow-49288
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 03 Mar 2019 11:19:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସନ୍ତାକାଲି ଦେବଦେବ ମହାବେଦଙ୍କର ମହାସଂଯୋଗ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଶିବରାତ୍ରୀ ସୋମବାର ଦିନ ପଡୁଛି । ଶିବଙ୍କର ଏହି ବ୍ରତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ । ମାନ୍ୟତା ଅଛିିକି ଏହି ଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସବୁ ରୋଗ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ଶିବଙ୍କର ଆରାଧନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସବୁ ଇଛା ମଧ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ।

ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ପୂଜା ସମୟରେ ଆପଣ  ରାଶି ଅନୁସାରେ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ –

ରାଶି                               ମନ୍ତ୍ର

ମେଷ-                    ଓଁ ଗଙ୍ଗାଧରାୟ ନମଃ 

ବୃଷ-                      ଓଁ ସୋମନାଥାୟ ନମଃ 

ମିଥୁନ-                    ଓଁ ନାଗେଶ୍ୱରାୟ ନମଃ 

କର୍କଟ-                    ଓଁ ରାମେଶ୍ୱରାୟ ନମଃ 

ସିଂହ-                     ଓଁ ନିନ୍ଦ୍ରେଶ୍ୱରାୟ ନମଃ 

କନ୍ୟା –                  ଓଁ ଓଁକାରାୟ ନମଃ

ତୁଳା –                   ଓଁ ହର ହର ମହାଦେବାୟ ନମଃ 

ବିଛା-                     ଓଁ ନମଃ ଭଗବତେ ରୁଦ୍ରାୟ 

ଧନୁ-                     ଓଁ ପାର୍ବତୀପତିୟ ନମଃ

ମକର-                  ଓଁ ଓଁକାରାୟ ନମଃ

କୁମ୍ଭ-                     ଓଁ ନମଃ ଶିବାୟ ନମଃ 

ମୀନ-                   ଓଁ କୈଳାସପତିୟ ନମଃ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ପବିତ୍ର ମାଘ ସପ୍ତମୀ: ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ବୁଡ ପକାଇଲେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-konark-magha-saptami-khandagiri-mela-48205
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-konark-magha-saptami-khandagiri-mela-48205
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 12 Feb 2019 09:14:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପବିତ୍ର ମାଘ ସପ୍ତମୀ ଅବସରରେ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ବୁଡ ପକାଇଛନ୍ତି । ଭୋର ପ୍ରାୟ ୩ଟା ୫୦ ମିନିଟରେ ତ୍ରିବେଣୀଶ୍ୱର ମହାଦେବ, ସନ୍ଥପୁରର ଐଶାନ୍ୟଶ୍ୱର ମହାଦେବ ଓ କୁରୁଜଙ୍ଗର ଦକ୍ଷିଣେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ମହାସ୍ନାନ ସହ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନୀତି କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଥିବା ସାଧୁସନ୍ଥ ମାନେ ସାହି ସ୍ନାନ କରିଥିଲେ । ପରେ ଭୋର ୪ଟା ୧୦ ମିନଟରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ବୁଡ଼ ପକାଇଥିଲେ । ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ପୁଷ୍କରଣୀରେ ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ସମୁଦ୍ର ତଟରେ ସୂର୍ୟ୍ୟ ଦର୍ଶନ କରିବା ସହ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରରେ ନବଗ୍ରହ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଛନ୍ତି । 

ମାଘାମାସ ଶୁକ୍ଲପକ୍ଷ ସପ୍ତମୀ ତିଥରେ କାଶ୍ୟପ ରୁଷି ଓ ଆଦିତିଙ୍କ ଗର୍ଭରୁ ମିତ୍ରାଦିତ ବା ସୂର୍ୟ୍ୟମ ଭଗବାନ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଦିନ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ରର ପବିତ୍ର ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ତୀର୍ଥରେ ବୁଡ଼ ପକାଇଲେ ରୋଗ, ଶୋକ, ଭୟ ଓ ଦାରିଦ୍ରତାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ।  

ସେହିପରି ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖଣ୍ଡଗିରି ମେଳା । ଖଣ୍ଡଗିରି ଏବଂ ଉଦୟଗିରିରେ ଯୋରନ୍ଦା ସାଧୁସନ୍ଥମାନେ ତପସ୍ୟା କରିଥାନ୍ତି । ଏହାସହ ହୋମଯଜ୍ଞ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହେଲା ମହାପ୍ରସାଦ ଦର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/culture-odisha-New-rates-of-Mahaprasad-in-Puri-Srimandir-finalised-47436
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/culture-odisha-New-rates-of-Mahaprasad-in-Puri-Srimandir-finalised-47436
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 29 Jan 2019 15:01:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆନନ୍ଦ ବଜାରରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦରରେ ଭକ୍ତମାନେ ଅବଢ଼ା ପାଇପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ମହାପ୍ରସାଦ ଦର ତାଲିକା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇସାରିଛି । ଆଜି ବସିଥିବା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଓ ସୁଆର ମହାସୁଆର ନିଯୋଗରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଅନୁମୋଦନ କରିବା ପରେ ବିଦ୍ଧିବଧଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଆନନ୍ଦ ବଜାରରେ ମହାପ୍ରସାଦ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ସେଡ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ତେବେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆନନ୍ଦ ବଜାରରେ ଥିବା ରାମ୍ପ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ହଟାଇବାକୁ ନିଯୋଗ ସଦସ୍ୟମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । 

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଆନନ୍ଦ ବଜାରରେ ସଂସ୍କାର ନେଇ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସକ ଓ ନିଯୋଗ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ବିଶେଷ କରି ମହାପ୍ରସାଦ ଦର ତାଲିକା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟପ୍ରଶାସକ ଓ ନିଯୋଗ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ପରେ ମହାପ୍ରସାଦ ଦର ତାଲିକା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି । ତେବେ ଆନନ୍ଦ ବଜାରରେ ମହାପ୍ରସାଦ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ସେଡ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖାଯାଇଛି । ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରଶାସକ, ବୈଷୟିକ ଦଳ ଓ ନିଯୋଗ ସଦସ୍ୟ ଏ ନେଇ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଥିବା ସୁଆର ମହାସୁଆର ନିଯୋଗ ସମ୍ପାଦକ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସାମନ୍ତରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଆନନ୍ଦ ବଜାରରୁ ରାମ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହଟାଇବାକୁ ନିଯୋଗ ସଦସ୍ୟମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସୁଆର ମହାସୁଆର ନିଯୋଗ ପକ୍ଷରୁ ପରିଚୟ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କର ବନକଲାଗି, ୪ ଘଂଟା ବନ୍ଦ ରହିବ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-puri-jagannath-temple-visiting-closed-47127
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-puri-jagannath-temple-visiting-closed-47127
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 24 Jan 2019 09:52:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କର ବନକଲାଗି ବା ଶ୍ରୀମୁଖସିଂହାର ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହା ଏକ ଗୁପ୍ତନୀତି ହୋଇଥିବାରୁ ଅପରାହ୍ନରେ ୪ ଘଂଟା ପାଇଁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନକୁ ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଛି । ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ୪ଟାରୁ ରାତି ସାଢେ ୮ଟା ଯାଏଁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ରହିବା ନେଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ସୂଚନା ଦେଇଛି । 

ଦ୍ୱିତୀୟ ଭୋଗମଣ୍ଡପ ପରେ ଦତ ମହାପାତ୍ର ସେବାୟତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ନୀତି ସମ୍ପାଦିତ ହେବ । କର୍ପୂର, ହିଙ୍ଗୁଳ, କେଶର, କଇଁଥ, ଶଂଖ, ହରିତାଳ, ଅଠା, କସ୍ତୁର, କଜ୍ୱଳ ଓ ତେଲର ସମ୍ମିଶ୍ରଣରେ ବନକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ଶ୍ରୀମୁଖ ସିଂହାର କରାଯିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି ।

ଗତକାଲି ଏହି ବନକଲାଗି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବା ନେଇ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଛୁଟିଦିନ ହୋଇଥିବାରୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତାହା ଆଜିର ଦିନକୁ ଘୁଂଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ମହୋଦଧିରେ ବୁଡ଼ ପକାଇ ପାପ ମୋଚନ କରିବେ କଂସ ଅଭିନେତା ଭୁବନେଶ୍ୱର ପ୍ରଧାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-today-Kansha-Actor-Bhubaneswar-pradhan-visits-puri-47012
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-today-Kansha-Actor-Bhubaneswar-pradhan-visits-puri-47012
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 22 Jan 2019 10:09:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଶେଷ ହୋଇଛି ୭୦ତମ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ବରଗଡ ଧନୁଯାତ୍ରା । ୧୧ ଦିନ ଧରି କୋଳାହଳମୟ ହୋଇଉଠିଥିବା ବରଗଡ ସହର ନୀରବ ହୋଇଯାଇଛି । ପୁଣି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷକୁ ଅପେକ୍ଷା । ତେବେ ଯାତ୍ରା ଶେଷ ହେବା ପରେ କଂସ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଭୁବନେଶ୍ୱର ପ୍ରଧାନ ଆଜି ମହୋଦଧିରେ ବୁଡ଼ ପକାଇ ପାପ ଧୋଇବା । ଏହା ସହିତ ଧନୁଯାତ୍ରାରେ ଧାରଣ କରିଥିବା ପଇତାକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ତାକୁ ବିସର୍ଜନ କରିବେ । 

ସଫଳତାର ସହ ଏହି ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଧନୁଯାତ୍ରା ଅନ୍ତିମ ଦିନରେ କଂସବଧ ପରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ଭୁବନେଶ୍ୱର ପ୍ରଧାନ ପୁରୀ ଯାଇ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କହିଥିବା କଟୁକଥା ପାଇଁ କ୍ଷମାପ୍ରାର୍ଥନା କରିବେ । ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ମହୋଦଧିରେ ଗୋଧୋଇ ପାପ ଧୋଇବା ସହ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରି କ୍ଷମାପ୍ରାର୍ଥନା କରିବେ । କଂସ ଭୁମିକାରେ ଅଭିନୟ କରି ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରତି କରିଥିବା ଅନେକ ଅନ୍ୟାୟ ଓ କଟୁ ମନ୍ତବ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରି ପାପ ମୋଚନ କରିବେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମଞ୍ଚରୁ ପଡ଼ି ମାମୁ ମଲା, ଶେଷ ହେଲା ୧୧ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Art-and-culture-odisha--bargarh-dhanu-yatra-end-with-the-kansa-badha-47000
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Art-and-culture-odisha--bargarh-dhanu-yatra-end-with-the-kansa-badha-47000
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 21 Jan 2019 22:50:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଂସ ବଧ ସହ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚରେ ଦୀର୍ଘ ୧୧ ଦିନ ଧିର ଚାଲିଥିବା ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା ସୋମବାର ପୌଷ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅବସରରେ ଉଦଯାପନ ହୋଇ ଯାଇଛି । ପୁରାଣର ସେହି ଦ୍ୱାପର ଯୁଗର କଂସ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରୁଥିବା ନାଟକର ମୁଖ୍ୟ ଖଳନାୟକଙ୍କ ରାଜୁତି ଶେଷ ହୋଇଛି । ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ସପ୍ତାହ ଧରି ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ଉଠିଥିବା ରଙ୍ଗମହଲ ଓ ରାଜଦରବାର ଶାନ୍ତ ପଡ଼ିଯାଇଛି । ଶେଷରେ କଂସରାଜ ଉଭେଇ ଯିବା ସହିତ ସତ୍ୟ ଓ ନ୍ୟାୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇ ମହରାଜା ଉଗ୍ରସେନଙ୍କ ରାଜ୍ୟାଭିଷେକ ହୋଇଛି ।  

ଧନୁଯାତ୍ରାର ଶେଷ ଦିନରେ କୃଷ୍ଣ-ବଳରାମ ମଥୁରା ଭ୍ରମଣରେ କରିଥିଲେ । ସେମାନେ ଆସୁଥିବା ଜାଣି ପୂର୍ବରୁ କଂସ ମହରାଜା ବିଚଳିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲେ । କାରଣ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଦୈବୀ ବାଣୀ ହୋଇଥିଲା । ମହାମନ୍ତ୍ରୀ ଶକ୍ରାଜିତ, ସେନାପତି ହଂସଧ୍ୱଜ, ଚାଣୁର ମୁଷ୍ଟିକ ଏବଂ ମଲ୍ଲବୀର ନିଜର ପରାକ୍ରମ ବଖାଣୁ ଥିଲେ ବି କଂସ ନିଜକୁ ଅସହାୟ ମନେ କରୁଥିଲେ । ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପାଇଁ ସେ ସୁରାପାନ କରି ମସଗୁଲ ରହୁଥିଲେ । 

କୃଷ୍ଣ-ବଳରାମ ମଥରା ଭ୍ରମଣ ପରେ କଂସ ଦରବାରରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବାଟରେ ସେମାନଙ୍କୁ କୁବଳୟା ହସ୍ତୀ ଅଟକାଇ ଶିକାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ଏକ ଯୁଦ୍ଧରେ କୃଷ୍ଣ-ବଳରାମଙ୍କ ହାତରେ ଅଷ୍ଟମଲ୍ଲ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ । ଖବର ପାଇ କହରାଜା କଂସଙ୍କ ଶିବଧନୁ ହାତରୁ ଖସି ପଡ଼ିଥିଲା । ଦୁଇ ଭାଇ ରାଜଦରବାର ଉପରକୁ ଉଠି ଆସିବା ପରେ କଂସ ଆହୁରି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲେ । ଶେଷରେ ଭଣଜାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯୁଦ୍ଧରେ ପରାଜିତ ହୋଇ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ । ମଞ୍ଚ ଉପରୁ ପଡ଼ି କଂସ ମହରାଜ ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ଦୀର୍ଘ ୧୧ ଦିନ ଧିର ଚାଲିଥିବା ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରାରେ ଯବନିକା ପଡ଼ିଛି। ଶେଷ ଦିନରେ ଧନୁଯାତ୍ରା ଦେଖିବା ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ଦର୍ଶକଙ୍କ ଗହଳି ଲାଗି ରହିଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା: ଆଜି ମଥୁରା ନଗରୀକୁ ବୀଜେ କରିବେ କୃଷ୍ଣବଳରାମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-8th-day-of-world-famous-bargarh-dhanuyatra-46795
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/art-and-culture-odisha-8th-day-of-world-famous-bargarh-dhanuyatra-46795
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 18 Jan 2019 11:49:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସମସ୍ତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଏବେ ଧନୁଯାତ୍ରା କରି କୃଷ୍ଣବଳରାମଙ୍କୁ ମଥୁରା ନଗରୀକୁ ଆଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି କଂସ ମହାରାଜ । ଆଜି ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା କୃଷ୍ଣବଳରାମଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଗୋପପୁର ଯିବେ ଅକ୍ରୁର । ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ କୃଷ୍ଣବଳରାମଙ୍କ ମଥୁରା ଆଗମନ ଦୃଶ୍ୟ ପରିବେଶଣ ହେବ । 

ଏବେ କଂସମହାରାଜର ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟରେ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହେଉଛି ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା । ୭୦ ବର୍ଷ ଧରି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଧନୁଯାତ୍ରାରେ ଦେଶବିଦେଶରୁ କଳାକାରମାନେ ଆସି ନିଜନିଜର କଳାକୃତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି । ମଣିପୁର, ମେଘାଳୟ ,ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ ବଛାବଛା କଳାକାର ମାନେ ବରଗଡର ଧନୁଯାତ୍ରାକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିଛନ୍ତି । 

ଗତକାଲି ସପ୍ତମ ଦିନରେ କଂସଙ୍କ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ବିଫଳ, ମଥୁରାନଗରୀରେ ଧନୁଯାତ୍ରା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବ, ଯମୁନା ନଇରେ କୃଷ୍ଣ ବଲରାମଙ୍କ ନାବକେଳି ଓ କୃଷ୍ଣବଳରାମଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚିଟାଉ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଇତ୍ୟାଦି ପରିବେଷିତ ହୋଇଥିଲା । ଆଜି ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ ଅକ୍ରୁରଙ୍କର ଗୋପପୁର ଗସ୍ତ  ଓ କୃଷ୍ଣବଳରାମଙ୍କର ମଥୁରାନଗରୀ ଆଗମନ ଇତ୍ୟାଦି ଦୃଶ୍ୟ ଅଭିନୀତ ହେବ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>