<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କିଛି ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ କାହାଣୀ... ଯାହା କୁହେ ରାକ୍ଷୀ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ କେବଳ ଭାଇ ଭଉଣୀର ସମ୍ପର୍କ ନୁହେଁ ବରଂ ଦାୟିତ୍ୱ, ଆନ୍ତରିକତା, ପ୍ରତିଶୃତି, ସ୍ନେହସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟର ସମ୍ପର୍କ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/state-odisha-rakshya-bandhan-special-58622
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/state-odisha-rakshya-bandhan-special-58622
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Aug 2019 00:06:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ପବିତ୍ର ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ । ବେଳେବେଳେ ମିଠା, ଉପହାର ଓ ଟଙ୍କାର ଚାକଚକ୍ୟ ଆମକୁ ଭୁଲେଇ ଦିଏ ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ପର୍ବର ମହତ୍ୱ । ପ୍ରଥା ଅନୁଯାୟୀ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଜଣେ ଭଉଣୀ ତାର ଭାଇକୁ ରାକ୍ଷୀ ବାନେ୍ଧ ଏବଂ ପ୍ରତିବଦଳରେ ତାର ସୁରକ୍ଷା କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ନେଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସମୟ ବଦଳିବା ସହ ଏହାର ଅର୍ଥ ପରିବର୍ତ୍ତବନ ହୋଇଛି । ଏହା ଏବେ ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ନାହିଁ ବରଂ ଏହା ଦାୟିତ୍ୱର, ଆନ୍ତରିକତା, ପ୍ରତିଶୃତିର, ସ୍ନେହସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟର ସମ୍ପର୍କରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । 

ତେବେ ଏହି ରକ୍ଷାବନ୍ଧନର ଅର୍ଥକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିବାକୁ ଯାଇ ଆମେ କିଛି ମତ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲୁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରାକ୍ଷୀ କେବଳ ରକ୍ତସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ସହ ନୁହେଁ ବରଂ ତାଙ୍କର ଭାବାବେଗ ସହ ଜଡିତ । 

ଅସ୍ମୀରାଙ୍କ ଅନୁଭୂତିରୁ...

କିପରି ସମ୍ପର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଯାଇ ଅସ୍ମୀରା କହିଛନ୍ତି, ସାମ୍ବାଦିକତା କରିବା ସମୟରେ ମୋତେ କିଛି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା । ପରିବାରଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆତ୍ମୀୟସ୍ୱଜନଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିନେ ଯୋଉଁମାନେ ମୋତେ କହିଥିଲେ ଆମେ ତୋ ପଛରେ ଠିଆ ହେବୁ ସେମାନେ ଦରକାର ବେଳେ ମୁଁହ ଫେରେଇ ନେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ମୋ ପାଇଁ ଦେବଦୂତ ସାଜିଥିଲା । ନିଜ ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କର ଭାଇ ନହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୋ ପାଇଁ ସେ କୌଣସୀ ନିଜ ଭାଇଠାରୁ କମ୍ ନଥିଲା । ମୋର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ ବିନା କୋଣସୀ ଦ୍ୱନ୍ଦରେ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଥିଲା । ବୟସରେ ମୋଠୁ ସାନ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆଜି ମୋ ପରିବାର ପାଇଁ ତାର କର୍ତ୍ତବ୍ୟପରାୟଣତା ଆମ ନିକଟରେ ବେଶ୍ ବଡ କରି ଦେଇଛି । ସେବେଠାରୁ ୩ବର୍ଷ ହେବ ମୁଁ ତାକୁ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧି ଆସୁଛି । ବାପା ଚାଲିଗଲା ପରଠୁ କେବଳ ସିଏ ହିଁ ମୋ ପାଇଁ ସାହସ ହୋଇ ଠିଆ ହୋଇଛି । ଆଜି ଯଦି ମୁଁ ଓ ମୋ ପରିବାର ନିଦ୍ୱବ୍ୱରେ ବୁଲି ପାରୁଛୁ ତାହା କେବଳ ତା ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପାରିଛି । ଛୋଟରୁ ଛୋଟ ସମସ୍ୟା ହେଲେ ସିଏ ମୋ ସୁରକ୍ଷା ବଳୟ ଭଳି ଆଗରେ ଠିଆ ହୋଇଥାଏ । କୁହନ୍ତି ଭାଇ ପାତାଳରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭଉଣୀର ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ଆସି ସାହା ହୁଏ ସେହିଭଳି ମୁଁ ସମସ୍ୟାରେ ପଡିଲେ ମୋର ଗୋଟିଏ ଫୋନ କଲ ପରେ ସେ ମୋ ପାଖରେ ଆସି ହାଜର ହୋଇଯାଏ । ବୋଧହୁଏ କୋଉ ଜନ୍ମରେ ତାସହ ଭାଇର ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା ଯାହାକି ସେ ଏଜନ୍ମରେ ମଧ୍ୟ ତାର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରୁଛି । ସେ ମୋର ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ହୋଇ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆମ ଘରେ ତାକୁ ଗୋଟିଏ ବଡ ପୁଅଭଳି ମର୍ଯ୍ୟଦା ମିଳେ । ସେ ମୋର ସାନ ଭଉଣୀରେ ବନ୍ଧୁ ।

ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ପାଇଁ କେବଳ ଭଉଣୀ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ

ରଚିତଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ, ମୁଁ ଆଉ ମୋର ଜଣେ ସାନଭାଇ । ଆମେ ଦୁଇ ଭାଇ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧୁ । ରାକ୍ଷୀ କେବଳ ଯେ ଜଣେ ଭଉଣୀ ତାର ଭାଇକୁ ବାନ୍ଧିବ ତେହା କେଉଁଠାରେ ଲେଖା ହୋଇ ନାହିଁ । ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନର ଅର୍ଥ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବା । ତେଣୁ ମୁଁ ଓ ମୋ ଭାଇ ମଧ୍ୟରେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ଲିଙ୍ଗଗତ ତଫାତର କୌଣସୀ ଅର୍ଥ ନାହିଁ । 

ପ୍ରତିବର୍ଷ ମୋ ମାମୁଁ ଏବଂ ଭାଇଙ୍କୁ ରାକ୍ଷୀ ବାନେ୍ଧ

ମିତାଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ, ମୁଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମୋର ମାମୁଁ ଓ ଭାଇଙ୍କୁ ରାକ୍ଷୀ ବାନେ୍ଧ । ପିଲାଟି ଦିନରୁ ମୁଁ ମୋ ମାମୁଁ ମାନଙ୍କ ସହ ବଢିଛି । ମାମୁଁ ଓ ମୋ ଭିତରେ ବୟସର ତାରତମ୍ୟ ଏତେ ବେଶୀ ବି ନୁହେଁ । ପିଲାବେଳେ ମୋତେ ଶିଖେଇ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା ମୋ ଆଇ ମୋ ବୋଉ ଆଉ ଅଜା ଘର ଆମ ଘର । ବାସ୍ ସେବେଠାରୁ ମାମୁଁ ଘର ମୋ ପାଇଁ ଆମ ଘର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆଇକୁ ବୋଉ ଡାକୁଥିଲେ ବି ବେଳେ ଏକ ଅଜଣା ମୁଁହ ମନେ ପଡିଯାଏ । ବେଳେ ସ୍ୱପ୍ନରେ ଜଣେ ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକଙ୍କ ସହ ବିତେଇଥିବା କିଛି ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଆଖି ଆଗକୁ ଚାଲିଆସେ । ବହୁତ ଖୋଜେ କିନ୍ତୁ ପାଏନି । ବୟସ ବଢିବା ସହ ମୁଁ ଜାଣି ପାରିଥିଲି ମୋ ମାମା ନାହାଁନ୍ତି । ଯାହାକୁ ବୋଉ ଡାକୁଛି ସେ ମୋ ଆଇ ଆଉ ଭାଇ ଭଳି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସହ ବଢୁଛି ସେମାନେ ମୋ ମାମୁଁ । କିନ୍ତୁ ରାକ୍ଷୀ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀରେ ମୋ ମାମୁଁମାନଙ୍କ ହାତ ଖାଲି ରୁହେ । ସେମାନେ ମନେ ପକାଇ ଖୁବ୍ କାନ୍ଦନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ସମ୍ପର୍କୀୟା ଭଉନୀ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ । ପିଲାବେଳେ ଗୋଟେ ବର୍ଷ ମାମୁଁ କହିଲେ ସମସ୍ତେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧୁଛନ୍ତି ଆମ ହାତ ଖାଲି ରହୁଛି ତୁ ତ ଅଛୁ ରାକ୍ଷୀ ଗୋଟେ ବାନ୍ଧିଦେ । ସେବେଠାରୁ ମୁଁ ରକ୍ଷାବନ୍ଧନରେ ମୋ ମାମୁଁ ଓ ଛୋଟଛୋଟ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧି ଆସୁଛି । ସେଦିନର ମୋ ମାମୁଁଙ୍କ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିବା କହିବା ପଛର ବେଶ୍ ବଡ ଅର୍ଥ ଥିଲା । ସମସ୍ତେ କୁହନ୍ତି ମୁଁ କୁଆଡେ ଦେଖିବାକୁ ମୋ ମାମାର ବିଲକୁଲ ପ୍ରତିଛବି । 

ଆଋଷୀ ତାଙ୍କ ଜେଜେବାପାଙ୍କୁ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧନ୍ତି

ବୟସ ବଢିବା ସହ ମନୁଷ୍ୟକୁ ତାର ବଳ ଧୋକା ଦେଇଥାଏ । ଠିକ୍ ସେହିପରି ମୋ ଜେଜେବାପାଙ୍କ ଭଉଣୀ ତାଙ୍କର ପରିଣତ ବୟସରେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି । ଏପଟେ ରାକ୍ଷୀ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀରେ ଭଉଣୀ ଥାଉଥାଉ ହାତ ଖାଲି କରିବାକୁ ଜେଜେଙ୍କୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଦିଏ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୋ ବଡ ଭଉଣୀ ଜେଜେବାପାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ବଦଳରେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ମୁଁ ବି ଜେଜେବାପାଙ୍କୁ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧୁଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁଆର ମହାସୁଆର ନିଯୋଗ ନିର୍ବାଚନ, କାଲି ଫଳାଫଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Art-and-culture-Odisha-Puri-jagannath-temple-Suar-Mahasuar-Election-today-58326
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Art-and-culture-Odisha-Puri-jagannath-temple-Suar-Mahasuar-Election-today-58326
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 10 Aug 2019 22:16:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସୁଆର ଓ ମହାସୁଆର ନିଯୋଗର  ପ୍ରଭାବ ବେଶ ଅଧିକ ଥାଏ । ତେଣୁ ନୂତନ ସୁଆର ମହାସୁଆର ନିଯୋଗ ବୋର୍ଡ଼ ଗଠନ ପାଇଁ ଆଜି ନିର୍ବାଚନ ମତଦାନ ଚାଲିଛି । ଆସନ୍ତାକାଲି ଭୋଟ ଗଣତି କରାଯିବ ।

ଆଜି ନୂଆ ବୋର୍ଡ଼ ଗଠନ ପାଇଁ ସୁଆର ମହାସୁଆର ନିଯୋଗ ନିର୍ବାଚନ ଗୋଟ ଗ୍ରହଣ ଚାଲିଛି । ବୈକୁଣ୍ଠ ପରିସରରେ ଥିବା ନିଯୋଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ମତଦାନ କରାଯାଉଛି । ଆଜି ସକାଳ ୯ଟାରୁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତାକାଲି ଏହି ନିର୍ବାଚନର ଗୋଟ ଗଣତି କରାଯିବା ପରେ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ୩୭ଜଣ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫ଜଣ ନିର୍ବାଚିତ ହେବେ ।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରସାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଓ ଯୋଗାଣ ଏହି ନିଯୋଗର ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିଥାଏ । ନିଯୋଗ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଧନୀ । ତେଣୁ ଏହି ନିଯୋଗରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ରହିଥାଏ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱ୍ୱନ୍ଦିତା । ନିଯୋଗର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ମିଶି ଏହି ନିଯୋର ୧୫ଜଣିଆ କମିଟି ପାଇଁ ସଦସ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ୩୭ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । 

ସୁଆର ମହାସୁଆର ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଏକ ବୋର୍ଡ଼ ଗଠିତ ହେବ ।  ସେମାନେ ନିଯୋଗର ସମ୍ପାଦକ ,ସଭାପତି, ଉପସଭାପତି, ସହ ସମ୍ପାଦକ ଓ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ଅଡ଼ିଟର ଆଦି ପଦବୀରେ ମନୋନୀତ ହେବେ । ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ସୁଆର ମହାସୁଆର ନିଯୋଗ ବୋର୍ଡ଼ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮ରେ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା । ପରେ ଅନେକ ଥର ଏହି ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରି ନଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶ୍ରାବଣ ତୃତୀୟ ସୋମବାର, ଶୈବାଳୟରେ କାଉଡ଼ିଆଙ୍କ ଭିଡ଼
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/third-monday-of-Sraban-month-57990
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/third-monday-of-Sraban-month-57990
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 04 Aug 2019 21:32:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ପବିତ୍ର ଶ୍ରାବଣ ମାସର ତୃତୀୟ ସୋମବାର । ଏଥିପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଛି ସମସ୍ତ ଶୈବ ପୀଠ । ମହାଦେବଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ଜଳଲାଗି ପାଇଁ ଲମ୍ବା ଧାଡ଼ିରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛନ୍ତି କାଉଡ଼ିଆ ।

ଶ୍ରାବଣ ମାସର ସୋମବାରରେ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କଲେ ଆର୍ଶୀବାଦ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । ଏଥି ପାଇଁ ଶିବାଳୟରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ରାଜ୍ୟର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବାଳୟ ଯଥା ବାବା ଲିଙ୍ଗରାଜ, ଢେଙ୍କାନାଳର କପିଳାଶ, କଟକର ଧବଳେଶ୍ୱର, ପୁରୀର ଲୋକନାଥ, ଭଦ୍ରକର ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ଆଦି ମନ୍ଦିରଗଡ଼ିକରେ କାଉଡିଆଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟ କାଉଡିଆମାନଙ୍କ ଭିଡ ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ଲାଗି ହେବ ଚିତା, ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ଯାଏଁ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/chitalagi-amabasya-to-celebrate-at-shree-mandir-57744
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/chitalagi-amabasya-to-celebrate-at-shree-mandir-57744
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Aug 2019 11:22:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ହେଉଛି ଚିତାଲାଗି ଅମାବାସ୍ୟା ବା ଚିତଉ ଅମାବାସ୍ୟା । ଏହା ଶ୍ରାବଣ ମାସର ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥିରେ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ । ଘରେ ଘରେ ଚିତଉ ପିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ନଡ଼ିଆ ଓ ଅରୁଆ ଚାଉଳରେ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ଦିନ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଜଗନ୍ନାଥ, ବଳଭଦ୍ର, ଓ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କର ଚିତାଲାଗି ହୋଇଥାଏ । ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଧୂପ ପରେ ଦଇତାପତି ସେବକମାନେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ଲଲାଟରେ ଚିତାଲାଗି କରିବେ ।

ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ଲଲାଟରୁ ଚିତା ଉଲାଗି କରାଯାଇଥାଏ ତାହା ପୁଣି ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥିରେ ଲାଗି କରାଯାଏ । ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ହୀରାଖଚିତ ଧଳା ଚିତା, ଶ୍ରୀ ବଳଭଦ୍ରଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ନୀଳାଖଚିତ ନିଳ ଚିତା ଏବଂ ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ମାଣିକ୍ୟ ଖଚିତ ନାଲି ଚିତା ଲାଗି କରାଯାଏ । ପରମ୍ପରା ଏବଂ ବିଧିମୁତାବକ ପତିମହାପାତ୍ର ସେବାୟତ ଏହି ଚିତାକୁ ସଂସ୍କାର କରିବା ପରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତ। ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ପରିଧାନ କରାଇଥାନ୍ତି । ଏହି ଚିତା ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହମାନଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗି ରହିଥାଏ । ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ତିନି ଠାକୁରଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ସୋଲରେ ତିଆରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଚିତା ଲାଗି କରାଯାଇଥାଏ । ଏହା ଏକ ଗୁପ୍ତ ନୀତି ହୋଇଥିବାରୁ ଅପରାହ୍ନ ଦୁଇଟା ସନ୍ଧ୍ୟା ଛ’ଟା ଯାଏଁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ପରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଚିତଉ ପିଠା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଲାଗି କରାଯିବ ।

ଏହି ଦିନ ଗେଣ୍ଡା ଆଦି ଜଳଚର ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଚିତଉ ଓ ଗଇଁଠା ଆଦି ପିଠା ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥାଏ । ବାଲେଶ୍ୱର, ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଓ କେଉଁଝର ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ପର୍ବକୁ "ଗେଣ୍ଡାକଟା ଅମାବାସ୍ୟା" କୁହାଯାଏ । ଗେଣ୍ଡାମାନେ ଫସଲ କାଟି ନଷ୍ଟ କରିବା ସହିତ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପାଦ ମଧ୍ୟ କାଟି ଦେଇଥାଆନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଗେଣ୍ଡା ଓ ଜଳଚର ପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ପିଠା ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାନ ଖାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କଲେ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଜୋରିମାନା, କଟକଣା ଆଜି ଠାରୁ ଲାଗୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Art-and-culture-Odisha-No-people-can-enter-by-eating-pana-and-gutkha-in-Puri-jagannath-temple-from-today-57739
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Art-and-culture-Odisha-No-people-can-enter-by-eating-pana-and-gutkha-in-Puri-jagannath-temple-from-today-57739
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Aug 2019 10:52:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ପାନ ଓ ଗୁଟଖା ଖାଇ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଯାଇଥିବା କଟକଣା ଆଜି ଠାରୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟିରେ ହୋଇଥିବା ନିଷ୍ପତି ଅନୁଯାୟୀ ଏଣିକି କୈାଣସି ଭକ୍ତ କିମ୍ବା ସେବାୟତ ପାନ ଖାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ ନାହିଁ । 

ଆଜି ଠାରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟକୁ ପାନ ,ଗୁଟଖା ନିଷେଧ ଉପରେ ଆଜି ଠାରୁ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟକୁ କୈାଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ପାନ ଓ ଗୁଟଖା ନେଇ କିମ୍ବା ଖାଇ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବା ନେଇ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାନ ଖାଇ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏନେଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜୁଲାଇ ୨୯ରେ ଗଜପତି ମହାରାଜାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଠାରୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ପାନ ଖାଇ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଉପରେ ବାରଣ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଥିଲା । ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖରୁ ଏହି କଟକଣା ଲାଗୁ କରିବାକୁ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଥିଲା । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାନ ଖାଇ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ଶେଷ ହେବା ପରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାନ ଖାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ ମନା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Art-and-culture-Odisha-Puri-jagannath-temple-Pana-Banned-for-all-57595
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Art-and-culture-Odisha-Puri-jagannath-temple-Pana-Banned-for-all-57595
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 29 Jul 2019 21:16:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାନ ଖାଇ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଯାଇଛି । କୈାଣସି ଭକ୍ତ କିମ୍ବା ସେବାୟତ ଏଣିକି ପାନ ଖାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ଶେଷ ହେବା ପରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଗଜପତି ମହାରାଜ ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ଶେଷ ହୋଇଛି  । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଠାରୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ପାନ ଖାଇ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଉପରେ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖରୁ ଏହି କଟକଣା ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଆଜି ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାନ ଖାଇ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୫ଶହ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ଶେଷ ହେବା ପରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ସେ ଆଜି ବୈଠକରେ ହୋଇଥିବା ରଥଯାତ୍ରା ସମ୍ପର୍କିତ ଆଲୋଚନାରେ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଭାବେ ଘୋଷଯାତ୍ରା ଶେଷ କରିଥିବାରୁ ସେବାୟତଙ୍କ ସହ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଫୁଲରେ ସଜାଇଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । 

ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ ଆଧାରରେ ୨୫ଜଣ ତ୍ରୁଟି କରିଥିବା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ତ୍ରୁଟି ସୁଧାରିବା ପାଇଁ କମିଟି ଗଠନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପୂଜକ ଅନ୍ୟ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରିବା ସହ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ୁପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ବୈଠକରେ ରଥଯାତ୍ରାର ସମୀକ୍ଷା ଓ  ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ସ୍ନାନଯାତ୍ରାରୁ ନୀଳାଦ୍ରିବିଜେ ଯାଏଁ ସିସିଟିଭି ଭିଡ଼ିଓରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବସିଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ, ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Art-and-culture-Odisha-Puri-jagannath-temple-Managing-Committee-Meeting-about-RathYatra-Expenditure-57583
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Art-and-culture-Odisha-Puri-jagannath-temple-Managing-Committee-Meeting-about-RathYatra-Expenditure-57583
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 29 Jul 2019 18:17:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରଥଯାତ୍ରା ସମ୍ପନ୍ନ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପୁରୀରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପରିଚାଳନା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ବସିଛି । 

ଆଜି ପୁରୀରେ ଗଜପତି ମହାରାଜ ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ଜାରି ରହିଛି । ଏହି ବୈଠକରେ ରଥଯାତ୍ରାର ସମୀକ୍ଷା ଓ  ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଛି । ସ୍ନାନଯାତ୍ରାରୁ ନୀଳାଦ୍ରିବିଜେ ଯାଏଁ ଭିଡ଼ିଓରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ ହେବ । ଏହା ସହ ବୈଠକରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହି ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଛନ୍ତି । ଏଏସଆଇ ଦ୍ୱାରା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ଓ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣାର ଅଗ୍ରଗତି ନେଇ ସମୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖୁସି ଖବର: ବ୍ୟାଟେରୀ ଚଳିତ କାର ଓ ସ୍କୁଟର ହେଲା ଶସ୍ତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/business--Odisha-gst-council-meeting-36th-decision-know-everything-57439
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/business--Odisha-gst-council-meeting-36th-decision-know-everything-57439
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 27 Jul 2019 16:17:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବସ୍ତୁ ଓ ସେବା କର(ଜିଏସଟି) ପରିଷଦର ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଳିତ କାର ଏବଂ ସ୍କୁଟର ଉପରେ ଜିଏସଟି ଦର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟୁତଚାଳିତ ଯାନ ଉପରେ ଜିଏସଟି ୧୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ନୂତନ ଦର ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଗତ ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି

- ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ବିଦ୍ୟୁତଚାଳିତ ଯାନ ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦର ୧୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। 

- ଅନ୍ୟ ପଟେ ଚାର୍ଜର ଉପରେ  ଜିଏସଟି ଦର ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରି ୧୨ ପ୍ରତିଶତ କରାଯାଇଛି। ନୂତନ ଦର ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ଲାଗୁ ହେବ।

- ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ଵାରା ୧୨ ଯାତ୍ରୀରୁ ଅଧିକ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ବିଦ୍ୟୁତଚାଳିତ ବସର କ୍ରୟ ଉପରେ ଜିଏସଟିମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

- ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତଚାଳିତ ଯାନ ଉପରେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ଲାଗୁଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟ ୧ ପରେ ଜିଏସଟି ୫ ପ୍ରତିଶତ ଲାଗୁ ହେବ। 

- ଯଦି ଆପଣ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତଚାଳିତ କାର କିଣୁଛନ୍ତି ତେବେ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ପରେ ୭ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ  ହିସାବାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ୭୦ ଟଙ୍କା ଛାଡ଼ ହେବ।

- ଧରାଯାଉ ଆପଣ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବିଦ୍ୟୁତଚାଳିତ କାର କିଣିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୭ ହଜାର ଟଙ୍କା କମ ପଡିବ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁରୀରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରଥ ଭଙ୍ଗା କାର୍ଯ୍ୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Art-and-culture-Odisha-Puri-rath-break-work-started-from-today-57363
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Art-and-culture-Odisha-Puri-rath-break-work-started-from-today-57363
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 26 Jul 2019 12:14:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଘୋଷଯାତ୍ରା ଶେଷ ହେବା ପରେ ଶ୍ରୀହୀନ ହୋଇଛି ତିନିରଥ । ପୁରୀରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁମତି ପାଇବା ପରେ ଆଜି ଠାରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ  ରଥ ଭଙ୍ଗା କାର୍ଯ୍ୟ ଆଜି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । 

ଋଥଯାତ୍ରା ଶେଷ ହୋବ ପରେ ଆଜି ଠାରୁ ତିନି ରଥ ଭଙ୍ଗା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପରମ୍ପରା ତଥା ନିୟମ ଅନୁସାରେ ପ୍ରଥମେ ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ଦର୍ପଦଳନ ରଥା ଭଙ୍ଗା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହା ପରେ ବଡ଼ ଠାକୁର ହଳଧରଙ୍କ ତାଧ୍ୱଜ ରଥ ଓ ଶେଷରେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭଙ୍ଗାଯିବ । ଏହି ରଥ ଭଙ୍ଗା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭୋଇ ସେବକ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚକ ନିର୍ମାଣରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ବେଳେ ରଥ ଭଙ୍ଗା ବେଳେ ଉପରି ଭାଗରୁ ଅର୍ଥାତ କଳସୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ । ରଥ ଭଙ୍ଗାଯିବା ପରେ ରଥରେ ଥିବା ସିଂହାସନ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ନିଆଯାଏ । ରଥ ଭଙ୍ଗା ନିକଟରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରଖାଯାଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/today-banaklagi-niti-at-shreemandir-57246
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/today-banaklagi-niti-at-shreemandir-57246
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 24 Jul 2019 14:14:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଆଜି ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କର ବନକଲାଗି ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ବିଧି ମୁତାବକ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କର ଶ୍ରୀମୁଖ ଶୃଙ୍ଗାର କରାଯିବ । ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଧୂପ ଓ ଭୋଗମଣ୍ଡପ ପରେ ଦତ୍ତ ମହାପାତ୍ର ସେବକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଗୁପ୍ତସେବା ସମ୍ପାଦନ କରାଯିବ । ଏହା ଏକ ଗୁପ୍ତ ନୀତି ହୋଇଥିବାରୁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଦର୍ଶନକୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ପାର୍ଶ୍ୱ ଦେବାଦେବୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଭୋଗ ମଣ୍ଡପ ପରେ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ହେବ । ତେବେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କର ଶ୍ରୀମୁଖ ସିଂହାର ପାଇଁ ହିଙ୍ଗୁଳ, ଶଂଖ, କେଶର, କର୍ପୂର, କଇଁଥ, ଅଠା, କସ୍ତୁରୀ, କଜ୍ୱଳ, ହରିତାଳ ଓ ତେଲର ସମ୍ମିଶ୍ରଣରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ବନକକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ହେରାପଞ୍ଚମୀର ପୂର୍ବଦିନ ଆଡ଼ପମଣ୍ଡପରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କର ବନକ ଲାଗି ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ବାହୁଡା ପରେ ଆଜି ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ରତ୍ନବେଦୀରେ ବନକଲାଗି ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହି ବିଶେଷ ନୀତି ସପ୍ତାହର ବୁଧବାର କିମ୍ବା ଗୁରୁବାର ଦିନ ସମ୍ପାଦନ କରାଯାଇଥାଏ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>