<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଏ ବର୍ଷ ବି ହେବନି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବାରୁଣୀ ମେଳା, ଦଶ୍ୱାଶମେଧ ଘାଟରେ ଜାରି ହେବ ୧୪୪ ଧାରା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/This-year-too-the-famous-Baruni-Mela-will-be-held-at-Dashwasmed-Ghat-82219
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/This-year-too-the-famous-Baruni-Mela-will-be-held-at-Dashwasmed-Ghat-82219
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 08 Apr 2021 14:55:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଯାଯପୁର, ଏପ୍ରିଲ ୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସବୁ ପର୍ବ ପର୍ବାଣୀ ଓ ମେଳା ମହୋତ୍ସବା କୁ ଫିକା କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏବର୍ଷ ବି ହେବନି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବାରୁଣୀ ମେଳା । ଯାଯପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବହୁ ଆଡମ୍ବରରେ ବୈତରଣୀ ନଦୀକୂଳରେ ଦଶ୍ୱାଶମେଧ ଘାଟରେ ବାରୁଣୀ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ ।

ଆସନ୍ତା କାଲି ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମେଳାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜନସାମଗମ ହୋଇଥାଏ ମାତ୍ର କରୋନା କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ମେଳା ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ କରୋନାର ମହାମାରୀର ସମାନ ସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ହୋଇପାରିନଥିଲା ବାରୁଣୀ ମେଳା ।

ତେବେ ଆସନ୍ତା କାଲି ଦଶ୍ୱାଶମେଧ ଘାଟ ଓ ସଲଗ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯାଯପୁର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି ହେବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ବର୍ତମାନ କରୋନା କହର ମଧ୍ୟରେ ଘରେ ରହିବାକୁ ଓ ଅଯଥାରେ ବାହାରକୁ ନବାହିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ରା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Sri-Lingarajas-Rukuna-Rath-Yatra-will-be-without-devotees-82210
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Sri-Lingarajas-Rukuna-Rath-Yatra-will-be-without-devotees-82210
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 08 Apr 2021 12:30:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପୁରୀରେ ରଥଯାତ୍ରା ଭଳି ଏବେ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରୁକୁଣା ରଥ ମଧ୍ୟ ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଅଣାୟତ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଏମସି ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି ଓ କେବଳ ପରମ୍ପରା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିନା ଭକ୍ତରେ ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ରା ହେବ ବୋଲି ବିଏମସି କମିଶନର ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆଜି ବିଡିଏ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବସିଥିବା ଏକ ବୈଠକରେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ବୈଠକରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସହିତ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ, ୪ ନିଯୋଗ ସଦ୍ୟସ ସହିତ ପୋଲିସ୍ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ

ତେବେ ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ୨୦ ତାରିଖରେ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରୁକୁଣା ରଥ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଏନେଇ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେବେ ବୋଲି ବିଏମସି କମିଶନର ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ରଥ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ସାରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ରୁକୁଣା ରଥକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହାକୁ ନେଇ ଭକ୍ତ ମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖା ଦେବା ସହିତ ଏହାକୁ ନେଇ ବହୁ ବାଦ ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗୁପ୍ତନୀତି ପାଇଁ ଆଜି ୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Public-viewings-will-be-closed-for-four-hours-today-in-SriMandir-82072
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Public-viewings-will-be-closed-for-four-hours-today-in-SriMandir-82072
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Apr 2021 09:33:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁରୀ, ଏପ୍ରିଲ ୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଖସାପଡା ନୀତି ପାଇଁ ୪ ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିବ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ଏହି ଗୁପ୍ତନୀତି ଦୁଇରୁ ତିନି ଥର କରାଯାଇଥାଏ । ତେବେ ଆଜି ଚୈତ୍ରମାସ କୃର୍ଷ୍ଣପକ୍ଷ ନବମୀ ତିଥିରେ ଅବସରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଏହି ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଧୂପ ପରେ ଦୀର୍ଘ ୪ ଘଣ୍ଟା ଧରି ସେମାୟତ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ନୀତି କ୍ରାନ୍ତି କରାଯିବ । ଦିନ ୪ ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତେବେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ଏହି ଗୁପ୍ତନୀତି ଶ୍ରୀପୟରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କରାଯାଇଥାଏ ।

ଆଜି ସେମାୟତ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ନୀତି ସମ୍ପାଦନ ହେବା ପରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଖୋଲାଯିବ । ଅନ୍ୟପଟେ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବାରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇପାରେ । ସମସ୍ତ କୋଭିଡ୍ ନିୟମକୁ ମାନି ଭକ୍ତ ମାନେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରୁନ୍ତୁ ବୋଲି ବାରମ୍ବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉତ୍କଳ ଜନନୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେ ଗର୍ବିତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Odisha-Day-2021-81893
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Odisha-Day-2021-81893
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Apr 2021 12:30:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୧ ( ଖବର ଓଡ଼ିଶା ) : ଆସିଛି ଏପ୍ରିଲ । ମାସର ପହିଲା ତାରିଖ ମନ ଆଉ ପ୍ରାଣକୁ କରାଉଛି ପୁଲକିତ । ଏପ୍ରିଲ ୧,୧୯୩୬ ମସିହାର ଏହି ତାରିଖରେ ଉତ୍କଳ ପରାଧୀନତାର ଶୃଙ୍ଖଳ ରୁ ମୁକ୍ତ ଲଭିଥିଲା ।

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଭାଷା ଭିତ୍ତିକ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ମିଳିଥିଲା ସ୍ୱୀକୃତି । ତେଣୁ ଏପ୍ରିଲ ୧ତାରିଖ ଟି ଆମ ପାଇଁ ହେଉଛି ପରିଚୟର ଦିନ । ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତା ଲାଭର ଗୋଟିଏ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା କୁ ନେଇ ଆମର ନୂଆ ପରିଚୟ ତିଆରି ହେଲା । ଓଡିଶା ଘୋଷିତ ହେଲା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାଷା ଭତ୍ତିକ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ । 

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ,ଭାଷାକୁ ନେଇ ପରିଚୟ ମଣିଷର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପରିଚୟ । ଜନ୍ମ ହେବା ପରଠାରୁ ମା ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଥିବା ଭାଷା କୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ଦିଗରେ ବହୁ ମନିଷି ବହୁ କଷ୍ଟ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ । ତଥାପି ଆମ ବଙ୍ଗ ପଡୋଶୀ ଓଡ଼ିଆ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାଷା ନୁହଁ ଏବଂ ଏହା ଏକ ଉପଭାଷା ବୋଲି କହିବା ପରେ କୋଣ ଅନୁକୋଣ ରୁ ଉଠିଥିଲା ପ୍ରତିବାଦର ଝଡ଼ । ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ, ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସ, କଥା ସମ୍ରାଟ ଫକୀରମୋହନ ସେନାପତି, କବିବର ରାଧାନାଥ ରାୟ ବନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ନୀଳକଣ୍ଠ ଦାସ ପ୍ରାଚୀନ ଏହି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ମହତ୍ୱକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରାଇଥିଲେ । 

ମୋ ଜୀବନ ପଛେ ନର୍କେ ପଡ଼ିଥାଉ, ଜଗତ ଉଦ୍ଧାର ହେଉ ବୋଲି କେବଳ ଓଡ଼ିଆ କବି ଉଦଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି । ଯଶସ୍ୱୀ ସନ୍ଥ ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ଏ କାଳଜୟୀ ରଚନା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ବିଶ୍ୱଦରବାର ରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲା ।

ଓଡ଼ିଆ ଭାବେ ଗର୍ବ କରିବା ପାଇଁ ଆମ ଆଗରେ ଅନେକ ବିଷୟ ରହିଛି । ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଯେଭଳି ପ୍ରାଚୀନ ସେଭଳି ସମୃଦ୍ଧିଶାଳୀ । ମନ୍ଦିର ଆଉ ମୂର୍ତ୍ତିକଳାର ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ ଜୀବନ୍ତ ଆଉ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚକିତ ପ୍ରଦାନ କଲାଭଳି । ଏହାର ଭାଷା, କଳା ସଂସ୍କୃତି,ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ, ଖାଦ୍ୟପେୟ, ଐତିହ୍ୟ, ପର୍ବପର୍ବାଣୀ, ଯାନିଯାତ୍ରା ଅନନ୍ୟ ଓ ଅସାଧାରଣ । 

୮୫ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଥିବା ଆମ ପ୍ରିୟ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ ଯୁଗେ ଯୁଗେ ଏକ ଗୌରବ ଗରୀମାମୟ ଐତିହ୍ୟର ସ୍ୱାକ୍ଷର ବହନ କରି ଆସିଛି । ଅତୀତରେ ବହୁ ଉତଥାନ, ପତନର ବନ୍ଧୁର ପଥ ଦେଇ ଗତି କରି ଆସିଥିବା ଏହି ରାଜ୍ୟ ବହୁ ସଂଗ୍ରାମ, ସଂଘର୍ଷ, ଜୟ ଆଉ ପରାଜୟ କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କରିଛି । ମୁକୁନ୍ଦ ଦେବ ଗୋହିରା ଟିକିରି ଯୁଦ୍ଧରେ ପରାଜିତ ହେବା ପରଠାରୁ ୨୯୦ ବର୍ଷ ଧରି ଓଡିଶା ଆଫଗାନ, ମୋଗଲ, ମରହଟ୍ଟା, ଓ ଇଂରାଜୀ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହୋଇ ୧୯୩୬ ମସିହାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟର ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିଲା । ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ନିଜର ସାଧୁତା ଓ ସରଳତା ପାଇଁ ଯେତିକି ଖ୍ୟାତ ମେଧାବୀ ଓ ସାହସ ପାଇଁ ସେତିକି ପରିଚିତି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । 

ବିଡ଼ମ୍ବନା ୮୫ ବର୍ଷ ପରେ ବି ଆମେ ଆମର ସମୃଦ୍ଧ ଏହି ଭାଷାର ବ୍ୟବସାୟିକ ଓ ବୈଷୟିକ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ । ଓଡ଼ିଆ ସ୍କୁଲ ଭୁଷୁଡି ପଡିଥିବା ବେଳେ କଲେଜ ଶିକ୍ଷାର ମାଧ୍ୟମ ପାଲଟିଛି ଇଂରାଜୀ । ୧୯୫୪ ଭାଷା ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପାଇଁ ପୁଳା ପୁଳା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳିଛି । କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ବ୍ୟବହାର କୁ ଶତ ପ୍ରତିଶତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇନାହିଁ । ସୀମାନ୍ତରେ ହଜି ହଜି ଯାଉଛି ମାତୃଭାଷା ଓଡ଼ିଆ ଏବଂ ପେଟ ପାଇଁ ଖୁବ କମ ଦରମାରେ ଭିଟା ମାଟି ଛାଡି ଦେଶାନ୍ତରୀ ହେଉଛି କୁଶଳୀ ଓଡ଼ିଆ । ଆମ ସଂସ୍କୃତି କୁ ଆଧୁନିକତା ସହ ମିଶାଇ ଆଗକୁ ବଢିବାର ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧତା କମି କମି ଯାଉଥିବା ବେଳେ ମନେ ପଡୁଛି ସେହି କାଳଜୟୀ ରଚନା ଜଗତେ ସରସ ଭାରତ କମଳ,ତା ମଧ୍ୟେ କେଶର ପୁଣ୍ୟ ନୀଳାଚଳ ।

ଯେଉଁ ଭାଷା ଆମ ପରିଚୟ ଦେଇଛି ଆସନ୍ତୁ ସେ ଭାଷାର ଜୟଗାନ କରିବା । ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାତୀୟ ଚଳଚିତ୍ର ସମ୍ନାନରେ ସମ୍ମାନୀତ ହେଲା ୩ଟି ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା, ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/3-Odia-Films-Get-National-Film-Award-81551
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/3-Odia-Films-Get-National-Film-Award-81551
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 23 Mar 2021 13:41:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସୋମବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ୬୭ତ୍ତମ ଜାତୀୟ ଚଳଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧିନରେ ଆସୁଥିବା ଚଳଚିତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ନିର୍ଦ୍ଦେଶଳାୟ ଦ୍ୱାରା ଗତକାଲି ୨୦୧୯ ମସିହାର ଚଳଚିତ୍ର ଗୁଡିକ ପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ସମାରୋହରେ ୩ ଟି ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚିତ୍ରକୁ ସମ୍ମାନୀତ କରାଯାଇଛି । ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚିତ୍ର ଭାବରେ ‘ଶଲା ବୁଢାର ବଦଲା’, ‘କାଲିର ଅତୀତ’ ଓ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କଳା-ସାଂସ୍କୃତିକ ଭାବରେ ‘ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରୁ ସାହିଯାତ’ ଚଳଚିତ୍ରକୁ ସମ୍ମାନୀତ କରାଯାଇଛି । ୬୭ ତ୍ତମ ଜାତୀୟ ଚଳଚିତ୍ର ସମ୍ମାନରେ ୩ଟି ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବା ସମଗ୍ର ଓଡ଼ିଆ ପାଇଁ ଏକ ଗୌରବର ବିଷୟ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ।

Odia Movie Database - A Collate of Odia Cinema: Sala Budhar Badla

ଚଳଚିତ୍ର ‘କାଲିର ଅତୀତ’ ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନୀଳମାଧବ ପଣ୍ଡା, ‘ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରୁ ସାହିଯାତ’ର ପ୍ରଯୋଜକ ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଶୁତୋଷ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ‘ଶଲା ବୁଢାର ବଦଲା’ ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡଃ. ସବ୍ୟସାଚୀ ମହାପାତ୍ର ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ବନକଲାଗି ନୀତି, 4 ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିବ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Banaklagi-rituals-at-Srimandira-80740
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Banaklagi-rituals-at-Srimandira-80740
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 03 Mar 2021 06:05:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ବନକଲାଗି ନୀତି ।  ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କର ଶ୍ରୀମୁଖ ଶୃଙ୍ଗାର କରାଯିବ । ଏହା ଏକ ଗୁପ୍ତ ସେବା ବନକଲାଗି ନୀତି ହୋଇଥିବାରୁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନକୁ ଅପରାହ୍ନରେ 4ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ  । କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ପାର୍ଶ୍ୱ ଦେବାଦେବୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ।

ବନକଲାଗି ନୀତିର ବିଧି ଅନୁସାରେ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଧୂପ ଓ ଭୋଗମଣ୍ଡପ ପରେ ଦତ୍ତ ମହାପାତ୍ର ସେବକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବନକଲାଗି ବିଧି ଗୁପ୍ତସେବା ସମ୍ପାଦନ କରାଯିବ ।  ତେବେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କର ଶ୍ରୀମୁଖ ସିଂହାର ପାଇଁ ହିଙ୍ଗୁଳ, ଶଂଖ, କେଶର, କଇଁଥ, ଅଠା, କର୍ପୂର, କଜ୍ୱଳ, କସ୍ତୁରୀ, ହରିତାଳ ଓ ତେଲର ସମ୍ମିଶ୍ରଣରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ବନକକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ବିଶେଷ ନୀତି ସପ୍ତାହର ବୁଧବାର କିମ୍ବା ଗୁରୁବାର ଦିନ ସମ୍ପାଦନ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହମାନଙ୍କ ଶ୍ରୀମୁଖକୁ ଶୃଙ୍ଗାର କରାଯିବ ।ଦ୍ୱିତୀୟ ଭୋଗ ମଣ୍ଡପ ପରେ ଅପରାହ୍ନରେ 4ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ରହିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯୋରନ୍ଦା ମେଳା, ଶହ ଶହ ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା କୁ ଫିକା କରିପାରେ କରୋନା କଟକଣା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/The-world-famous-Joronda-Mela-begins-from-today-80481
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/The-world-famous-Joronda-Mela-begins-from-today-80481
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 25 Feb 2021 07:24:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଢେଙ୍କାନାଳ, ଫେବୃଆରୀ ୨୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯୋରନ୍ଦା ମେଳା । ମହିମା ଧର୍ମ ପ୍ରଚାରର ସବୁଠାରୁ ବୃହତ୍ ଉଦାହରଣ ଏହି ମେଳାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ଢେଙ୍କାନାଳ ଯୋରନ୍ଦା ମଠରେ ଏହି ମେଳା ଅନୁଷ୍ଟିତ ହୋଇ ଆସୁଅଛି । 

ଦେଶ ବିଦେଶ କୁ ଅନେକ ସାଧୁସନ୍ଥ ଏହି ମେଳାରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଶୂନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଓ ମହିମା ଧର୍ମର ପ୍ରଚାର କରିଥାନ୍ତି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାଘ ଚତ୍ତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ଠାରୁ ଏହି ମେଳା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଆଜି ମାଘ ଚତ୍ତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ଠାରୁ ଏହି ମେଳା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ତିନି ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ ଏହି ମେଳା ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ କିନ୍ତୁ ଶହ ଶହ ବର୍ଷର ଏହି ଯୋରନ୍ଦା ମେଳାକୁ ଫିକା କରିପାରେ କରୋନା କଟକଣା । ସମସ୍ତ କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ମେଳା ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିବା ବେଳେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, କଣ୍ଢେଇ ନାଚ, ସିନେମା ଓ ଯାତ୍ରା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । କେବଳ ପରମ୍ପରା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ସାଧୁସନ୍ଥଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କଟକଣା ରହିଛି ।

ତେବେ ଆଜି ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ମୁଖ୍ୟ ଗାଦି ମନ୍ଦିରରେ ୪ଟି ଦ୍ୱାର ସମ୍ମୁଖରେ ୩୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ପିତଳ ଝାଡ଼ବତୀ ଜଳି ଉଠିବ । ଯେଉଁଥିରେ ୧୦୮ଟି ଦୀପ ଦାଣ୍ଡିରେ ଶୁଦ୍ଧ ଗୁଆ ଘିଅର ଘୃତାହୁତି ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥାଏ । ମହିମା ଧର୍ମରେ କୌଣସି ଦେବାଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ନାହିଁ । ଯାହା ସତ୍ୟରେ ଆଧାରିତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅଗ୍ନିଙ୍କୁ ସେମାନେ ପୂଜା କରିଥାନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀପଞ୍ଚମୀରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଘୋଷଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ଆଜି ହେବ ରଥକାଠ ଅନୁକୂଳ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/-80105
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/-80105
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 16 Feb 2021 08:00:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀପଞ୍ଚମୀ  । ଏହି ଅବସରରେ ଆଜି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଘୋଷଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ରଥକାଠ ଅନୁକୂଳ ହେବ  । ତିନୋଟି ରଥ ପାଇଁ ଆଜି କାଠ ଅନୁକୂଳ କରି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯିବ ।

ଧଉରା କାଠକୁ ଶ୍ରୀମମନ୍ଦିର ରଥଖଳାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯିବ । ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ କାଠକୁ ବନ୍ଦାପନା କରି ପୂଜା କରିବେ  । 3 ରଥ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାଠ ରଥଖଳାରେ ରଖାଯିବା ପରେ ରାମନବମୀରେ ରଥକାଠ ଚିରଟ କରାଯିବ  । ସେହିପରି ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିନ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ପବିତ୍ର ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ, ଧରାବତରଣ କଲେ ବିଦ୍ୟା ଦାୟିନୀ ହଂସ ବାହିନୀ ମା ସରସ୍ଵତୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Saraswati-puja-is-today-80097
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Saraswati-puja-is-today-80097
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 16 Feb 2021 06:33:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ପବିତ୍ର ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଅର୍ଥାତ ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା । ବିଦ୍ୟାର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜା ଉପଲକ୍ଷେ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି ପଲ୍ଲୀ ସହର  । ମାଘ ମାସ ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷ ପଞ୍ଚମୀ ତିଥିରେ ଆରାଧ୍ୟ ଦେବୀ  ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରି ଏହି ପୂଜା କରାଯାଏ । ଜ୍ଞାନ ଓ ବୁଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଏହି ପୂଜା କଳାକାର ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବିଦ୍ୟାପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜା କରାଯାଏ  । ମା ବୀଣାପାଣି କଣ୍ଠ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି ।

ବିଦ୍ୟା ଦାୟିନୀ, ହଂସ ବାହିନୀ ଓ ଜ୍ଞାନ ଦାୟିନୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜା ପ୍ରତିବର୍ଷ କରାଯାଏ । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ମାଘ ମାସ ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷ ପଞ୍ଚମୀ ତିଥିରେ ବିଦ୍ୟାଦାତ୍ରୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ କଳାକାର ହଂସ ବାହିନୀ , ଜ୍ଞାନ ଓ ବୁଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜା କରିଥାନ୍ତି  । ଜ୍ଞାନ ଦାୟିନୀ ମା ସରସ୍ୱତୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟା, ଜ୍ଞାନ,ଧନ ଆଦି ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି । ପ୍ରତି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନରେ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପ୍ରତିମା ବସାଇ ପୂଜା କରାଯାଏ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପୂଜାସ୍ଥାନକୁ ଅତି ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ସଜାଇଥାନ୍ତି  । ପୁଷ୍ପମାଳା ସୁଶୋଭିତ ଦେବୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଘଣ୍ଟ, ଘଣ୍ଟା ଏବଂ ଶଙ୍ଖ ଆଦି ବାଦ୍ୟ ବାଦନ ମଧ୍ୟରେ ପୂଜିତ ହୁଅନ୍ତି । କୁନ୍ଦପୁଷ୍ପ ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କର ଅତି ପ୍ରିୟ । ଭୋଗ ଭାବେ ଖଇ, ଉଖୁଡ଼ା, ନଡ଼ିଆ ଆଦି ବଢ଼ାଯାଇଥାଏ । 

ପଞ୍ଚାମୃତରେ ଦୁଧ, ଘିଅ, ଦହି, ମହୁ ଓ ଶର୍କରା ପକାଇ ଦେବୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ । ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଆଗରେ ହୋମ ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ । ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା ଦିନ ପୁରାଣ ଗ୍ରନ୍ଥ ସହ ନିଜର ପୁସ୍ତକ ପୂଜା କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଧଳାବସ୍ତ୍ର, ଧଳାଫୁଲ, ଫଳ ମା'ଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ । ମା' ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜାରେ ଦହି, ଧଳା ଫୁଲ, ଚନ୍ଦନ, ଆଖୁ, ଧଳା ବସ୍ତ୍ର, ମୋତି, ରୂପା, ଧଳାମାଳି ଅଳଙ୍କାର ,ଅଦା, ଅଁଳା, ଘିଅ, ନଡ଼ିଆ, ବରକୋଳି ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ । ମା ସରସ୍ୱତୀ ଧଳା ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି କର୍ଣ୍ଣରେ ରତ୍ନବିଭୂଷିତ କୁଣ୍ଡଳ ଧାରଣ କରି ଗଳାରେ ମୁକ୍ତାହାର ପିନ୍ଧି ଓ ହସ୍ତରେ ବୀଣା ଓ ପୁସ୍ତକ ଧାରଣ କରି ପଦ୍ମାସନରେ ଶ୍ୱେତପଦ୍ମ ଉପରେ ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ହୁଅନ୍ତି । 

ଏହି ଦିନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନୂତନ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରନ୍ତି । ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ପୁଷ୍ପାଞ୍ଜଳୀ ଦେଇଥାନ୍ତି ଓ ସେଯାଏଁ ଉପବାସ ମଧ୍ୟ ରଖନ୍ତି  । ମା ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଦୁର୍ଲଭ ପଦ୍ମବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ଶ୍ରୀଜୀଉ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Padma-Vesa-Of-lord-Jagannath-in-Srimandir-Today-79967
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Padma-Vesa-Of-lord-Jagannath-in-Srimandir-Today-79967
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 13 Feb 2021 07:43:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁରୀ, ଫେବୃଆରୀ ୧୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଦୁର୍ଲଭ ପଦ୍ମବେଶ ଅନୁଷ୍ଟିତ ହେବ । ଆଜି ତିଥିରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଟିତ ହେଉଥିବାରୁ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ବି ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଯମିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଆଜି ମୁଣ୍ଡ ଠାରୁ ପାଦ ଯାଏଁ ପୁରା ଶରୀର ପଦ୍ମଫୁଲରେ ବିଭୂଷିତ ହେବେ ଶ୍ରୀଜୀଉ । ଆଜି ରାତିରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଏହି ବେଶ ପରେ ଆସନ୍ତା କାଲି ଅବକାଶ ନୀତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଦ୍ମବେଶରେ ଭକ୍ତ ମାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ମହାପ୍ରଭୁ ।

ପଦ୍ମବେଶରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କଠାରେ ଏକପଣ (୮୦ଟି) ପଦ୍ମଫୁଲ, ଏକପଣ ଡାଳି, ତିନୋଟି ଶ୍ରୀମୁଖ ପଦ୍ମ, ୭ଟି ସିଂହାସନ ସହ ଗଛ, ୪ଟି ଶ୍ରୀମୁଖ ପଦ୍ମ କଢ଼, ୨୦ଟି କଦମ୍ବ ଫୁଲରେ ସୁସଜ୍ଜିତ କରପଲ୍ଲବ ମାଳ, ୪ଟି ମଗର କୁଣ୍ଡଳ, ୨ଟି ତିଳକ, ୪ଟି ହଂସ ଲାଗି ହେବ । ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କଠାରେ ତିନିଟି, ବଳଭଦ୍ରଙ୍କଠାରେ ତିନିଟି ଓ ମା’ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କଠାରେ ଗୋଟିଏ ଗଛ ଲାଗି ହେବ । ଏଥିସହ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଚାଉଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅମାଲୁ, କ୍ଷୀରି ଆଦି ଲାଗି ହେବ ।

ବଡ ଛତା ମଠ ପକ୍ଷରୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଲାଗି ଏହି ସବୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ।

ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ବେଶ ଦର୍ଶନ କରିବା ବେଳେ ଭକ୍ତ ଭିଡ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>