<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଖାଁ ଖାଁ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ, ଭକ୍ତ ଓ ଭଗବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଧକ ସାଜିଛି କରୋନା କଟକଣା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Durga-Puja-In-Cuttack--Bhubaneswar-90052
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Durga-Puja-In-Cuttack--Bhubaneswar-90052
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 15 Oct 2021 08:12:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଟକ, ଅକ୍ଟୋବର ୧୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମା’ ଆସିଛନ୍ତି । ଆଜି ଦୁର୍ଗାତ୍ସୋବର ଶେଷ ଦିନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମା’ଙ୍କୁ ଟିକେ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଅହେତୁକ ଉତ୍କଣ୍ଠା ରହିଥିବା ବେଳେ କିନ୍ତୁ ଭକ୍ତ ଓ ଭଗବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଧକ ସାଜିଛି କରୋନା କଟକଣା ।

ପୁରା ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ପୂଜା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ କଟକ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ କଟକଣା ଅଧିକ କଡାକଡି ରହିଛି । ଏମିତି ହୁଏତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହୋଇଛି ଯେ ଦଶମୀ ପୂଜାରେ ଖାଁ ଖାଁ ହୋଇପଡିଛି ମଣ୍ଡପ ଓ ମନ୍ଦିର ।

ତିନି ପାଶ୍ୱର୍ ବନ୍ଦ କରି କେବଳ ରୀତିନୀତି ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସୀମିତ ପଣ୍ଡିତ ଓ କମିଟି ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ପୂଜା କରିବାକୁ ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଆଜି ଆଉ ଚଳଚଞ୍ଚ ହୋଇପଡିନି ଟ୍ୱିନସିଟି ।

କଟକରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ମା’ଙ୍କ ପୂଜା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ଯବିଥାଏ ମା’ଙ୍କୁ ଟିକିଏ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ମାତ୍ର ଆଜି ଭକ୍ତଙ୍କ ସେ ସବୁ ଆଶା ନିରାଶା ରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ।

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ କଟକର ପ୍ରାୟ ସବୁ ପୂଜା ପଣ୍ଡାଲରେ ମାକ୍ଷଙ୍କ ପୂଜା ଚାଲିଛି ମାତ୍ର ଭକ୍ତ ଆସି ନାହାନ୍ତି ମା’ଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ବିଜୟା ଦଶମୀ, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବଙ୍ଗିୟ ପରମ୍ପରାରେ ଚାଲିଛି ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ପୂଜା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Durga-puja-in-Kolkata-90051
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Durga-puja-in-Kolkata-90051
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 15 Oct 2021 07:33:59 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋଲକାତା, ଅକ୍ଟୋବର ୧୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଓଡ଼ିଆ ପରମ୍ପରା ବ୍ୟତୀତ ବଙ୍ଗୀୟ ପରମ୍ପରାରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ମା’ଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା । ବିଶେଷ ଭାବରେ ଦୂର୍ଗାପୂଜା କହିଲେ କୋଲକାତା ପୂଜା ପ୍ରଥମେ ମନକୁ ଆସିଥାଏ ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଦୂର୍ଗାପୂଜାର ରହିଛି ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ । ମୂର୍ତ୍ତି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସାଜସଜ୍ଜା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଥିରେ କିଛି ଭିନ୍ନତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ କୋଲକାତା ଦୂର୍ଗାପୂଜାରେ ।

କୋଲକାତା ପୂଜାର ଅନ୍ୟତ୍ତମ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ‘ସିନ୍ଦୁର ଉତ୍ସବ’ ଯାହାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ସିନ୍ଦୁର ଖେଲା ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ନବରାତ୍ରର ଶେଷ ଦିନରେ ବା ଦଶମୀ ତିଥିରେ ବଙ୍ଗୀୟ ପରମ୍ପରାରେ ଏହି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । 

ବଙ୍ଗଳା ସମାଜରେ ନବରାତ୍ରିର ନଅ ଦିନ ପୂଜା କରିବା ପରେ ଦଶମ ଦିନରେ ସିନ୍ଦୂର ଖେଳିବାର ଏକ ପରମ୍ପରା ରହିଛି । ଏହି ଦିନ ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ପରସ୍ପର ସହିତ ସିନ୍ଦୁରର ହୋଲି ଖେଳିଥାନ୍ତି । 

ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ସମୟରେ ମା ଦୂର୍ଗାଙ୍କୁ ୯ ଦିନ ଧରି ପୂଜା କରାଯାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ମାତା ଦୁର୍ଗା ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ଘରକୁ ୧୦ ଦିନ ଆସନ୍ତି । ଏହି ନଅ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦେବୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇ ଶେଷ ଦିନରେ ଅବା ଦଶମି ଦିନ ଦେବୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁରର ହୋଲି ଖେଳି ବିଦାୟ ଦିଆଯାଇଥାଏ । 

ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ଏହି ଦିନ ପାନ ପତ୍ର ସହିତ ଦେବୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଆସିଛି । କୁହାଯାଏ ଯେ ମା’ ଦୂର୍ଗା ଯେତେବେଳେ ନିଜ ବାପ ଘର ଛାଡି ଶାଶୁଘରକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରାଯାଇ ନୂଆ ବୋହୁଟିଏ ଭଳି ସଜାଇ ବିଦାୟ ଦିଆଯାଏ । 

ଦଶମୀରେ ସିନ୍ଦୁର ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାର ପରମ୍ପରା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି । ବିଶେଷ କରି ବଙ୍ଗାଳୀ ସମାଜରେ ଏହାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ପ୍ରାୟ ୪୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ପରମ୍ପରା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି । ସିନ୍ଦୁ ଖେଲାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଇତିହାସ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ଏହି ଦିନ ବିବାହିତ ମହିଳା ମାନେ ସିନ୍ଦୁରର ହୋଲି ଖେଳିବା ଦ୍ୱରା ସେମାନେ ସ୍ୱଭାଗ୍ୟବତୀ ହେବା ସହିତ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଆୟୁଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । 

ସିନ୍ଦୂର ଖେଲା ଦିନ ବଙ୍ଗଳା ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଧୁନୁଚି ନୃତ୍ୟ କରିବାର ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରାଯାଏ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଥମୁନି ମୂର୍ତ୍ତି ଉଚ୍ଚତା ବିବାଦ: କଟକିଆଙ୍କ ସ୍ୱାଭିମାନ୍ ବନାମ୍ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଜିଦ୍ କାହାର ହେବ ଜିତ୍‌?
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Cuttack-Statue-Height-Issues-88844
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Cuttack-Statue-Height-Issues-88844
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 15 Sep 2021 10:16:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଟକ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଥମୁନି କଟକ ମୂର୍ତ୍ତି ଉଚ୍ଚତା ବିବାଦ । ଗୋଟିଏ ପଟେ କଟକିଆଙ୍କ ସ୍ୱାଭିମାନ୍ ଆଉ ଶହ ଶହ ବର୍ଷର ପୁୁରୁଣା ପରମ୍ପରା ଓ ଅନ୍ୟପଟେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଜିଦ୍ ଆଉ କିଛି ବିତଣ୍ଡା ଯୁକ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାମଲା ଏବେ ଯାଇ ହାଇକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି, ତଥାପି ବିବାଦର ହୋଇ ପାରୁନି ସମାଧାନ ।

ଦୂର୍ଗାପୂଜାକୁ ଆଉ ଅଳ୍ପ ଦିନ ବାକି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିକରଣ କରାଯାଇ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି ବିରୋଧି ଓ ଶାସକ ଦଳ । ପୂର୍ବରୁ ସମାଧାନର ରାସ୍ତା ବାହାର କରିବା ପାଇଁ କଟକ ଶାନ୍ତି କମିଟି ଓ ପୂଜା କମିଟିର ବୈଠକ ବସିଥିଲା ମାତ୍ର ମୂର୍ତ୍ତି ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେଇ ଛିଡି ନଥିଲା ବିବାଦ ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପୂଜା ଗାଇଡଲାଇନ୍ କୁ ବିରୋଧ କରି କଟକର ବହୁ ପୂଜା କମିଟି ଓ ଅନ୍ୟାନ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ଆନ୍ଦେଳନ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ବିରୋଧି କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଅନଶନରେ ବସିଛି ମୂର୍ତ୍ତି ଉଚ୍ଚତା ବୃଦ୍ଧି ଦାବିରେ । ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସମର୍ଥନ କରାଯାଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ମାମଲାରେ ଆଉ ଥରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରାଯାଉଛି । ହେଲେ ଏବେବି ନିଜ ଜିଦ୍ ରେ ଅଟଳ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ।

ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ କଟକିଆଙ୍କ ସ୍ୱାଭିମାନ୍ ବନାମ୍ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଜିଦ୍ ର ଯେଉଁ ଲଢେଇ ଜାରି ରହିଛି ସେଥିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଟକବାସୀଙ୍କୁ ବୁଝାଇବାରେ ସମର୍ଥନ ହେବେ ନା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜ ନିଷ୍ପତି ବଦଳାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ତାକୁ ନେଇ ଏବେବି ରହିଛି ଦ୍ୱନ୍ଦ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲାର ଆଗକୁ ଶୁଣାଣୀ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ମା’ଙ୍କ ପୂଜା ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ନେଇ ଦିନ ଗଡି ଗଡି ଯାଉଛି । କରୋନା ଓ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ପୂଜା ଆୟୋଜନ ଉପରେ ପୁଣି ହାତରେ ସମୟ କମ୍ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କଟକ ଦୂର୍ଗାପୂଜାକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ଼ ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉଠିଲା ସଟଡାଉନ୍‌: ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଅନୁମତି ମିଳିବ କି ନାହିଁ, ନିଷ୍ପତିକୁ ଅପେକ୍ଷା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Devotees-Waited-For-Srimandir-Committee-Decision-regarding-temple-open-in-Saturday--Sunday-88185
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Devotees-Waited-For-Srimandir-Committee-Decision-regarding-temple-open-in-Saturday--Sunday-88185
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 01 Sep 2021 17:44:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁରୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହୋଇଛି ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ୍ । ପୂର୍ବରୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ପ୍ରାୟ ସବୁ କଟକଣାକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଗାଇଡଲାଇନ୍ ରେ କୋହଳ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏମିତିକି ପୁରୀ, କଟକ ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ଲାଗୁ ଥିବା ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନ୍ କଟକଣା ମଧ୍ୟ ଉଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

ତେବେ ପୂର୍ବ ସଟଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ମାତ୍ର ଏବେ କଟକଣା କୋହଳ ହେବା ପରେ ଏଣିକି ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଅନୁମତି ମିଳିବ କି ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନିଷ୍ପତି ହୋଇ ପାରିନାହିଁ ।

ତେବେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଏନେଇ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଏକ ବୈଠକ ବସିବାକୁ ଯାଉଛି ଯେଉଁଥିରେ ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲଶ ମାତ୍ର ଏବେ ପୁରା ଜିଲ୍ଲାରୁ ସଟଡାଉନ୍ କଟକଣା ଉଠିବା ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କଟକଣା ଜାରି ରହିବ ନା କୋହଳ କରାଯିବ ତାକୁ ନେଇ ଅପେକ୍ଷାରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପରିଚାଳନା କମିଟିର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କୁ ମିଳିବ ଘର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Big-Decision-Of-Srimandir-Committee-87902
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Big-Decision-Of-Srimandir-Committee-87902
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 26 Aug 2021 15:07:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁରୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ନୂତନ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟିର ପ୍ରତମ ବୈଠକ ବସିଥିଲା । ଗଜପତି ମହାରାଜ ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏହି ବୈଠକ ବସିଥିବା ବେଳେ ଆଜିର ବୈଠକରେ ଅନେକ ବଡ଼ ଓ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ସମସ୍ତ ସେବାୟତମାନଙ୍କୁ ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ ଶହ ସେବାୟତ ପରିବାରଙ୍କୁ ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ସେବାୟତ ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଆବେଦନ ପତ୍ର ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରତି ସେବାୟତ ପରିବାରଙ୍କୁ ୬ଶହ ବର୍ଗଫୁଟରେ ଘର ପାଇଁ ପ୍ଲଟ୍ ମିଳିବ । ଏଥିପାଇଁ ପୁରୀରେ ୮ ଏକର ଜମିରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହ ସେବାୟତ ମାନଙ୍କୁ ଘର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି ଆଜି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ନିଆଯାଇଥିବା ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି ହେଲା ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଠାରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଗୁରୁକୁଳ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗୁରୁକୁଳ ସୋସାଇଟି ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଯିବ । ଏଥିସହିତ ସୋସାଇଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ଗଜପତି ମହାରାଜ ଓ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ରହିବେ ବୋଲି ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ କ୍ରିଷନ କୁମାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ମାଟିତୋଟାରେ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଏକର ଜମିରେ ଗୁରୁକୁଳ ତିଆରି କାର୍ଯ୍ୟ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏଥିପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବାକୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ପାଣ୍ଠି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହନ କରିବେ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଏହା ସହିତ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମରାମତି ତଥା ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ୫ ବର୍ଷିଆ ପ୍ଲାନର ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ଓ ସଂରକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏଏସଆଇ ଠାରୁ ପ୍ଲାନ୍ ଆହ୍ୱାନ କରାଯିବ । ଏହା ବାବଦରେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଓ ଏଏସଆଇ କମିଟି ମିଳିତ ଭାବରେ ନିଷ୍ପତି ନେବେ । ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେ ବାବଦକୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ରଥ ଚକ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବୈଠକରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । ରଥ ଯାତ୍ରା ପରେ ଏଣିକି ମାଗଣାରେ ଭକ୍ତ ତଥା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ରଥ ଚକ । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଏକ ସବ୍ କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବ । 

ଏହି କମିଟି ଦ୍ୱାରା କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ତଥା କେଉଁ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ରଥ ଚକ ଦିଆଯିବ ତାହା ସ୍ଥିର କରାଯିବ । ଅଧିକ ଲୋକ ରଥ ଚକ ନେବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ହେଲେ ଲଟେରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଟକ ଓ ପୁରୀ ପରେ ଆଉ ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/After-Cuttack-and-Puri-religious-institutions-are-allowed-to-open-in-three-other-districts-87028
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/After-Cuttack-and-Puri-religious-institutions-are-allowed-to-open-in-three-other-districts-87028
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 04 Aug 2021 10:13:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଅଗଷ୍ଟ ୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ପହିଲାରୁ ଅନଲକ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଧିରେ ଧିରେ ରାଜ୍ୟରେ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳୁଛି ।

କିଛି ହାତଗଣତି ବଡ଼ ମନ୍ଦିରକୁ ଛାଡିଦେଲେ ଏବେ ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ଜିଲ୍ଲାରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମାନେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରୀ ଓ କଟକ ପରେ ଯାଯପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଓ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ।

ତେବେ କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ମନ୍ଦିର ଓ ଅନ୍ୟ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି । ମନ୍ଦିର ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର ଓ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବା ନେଇ ମନ୍ଦିର କତ୍ତୃପକ୍ଷ ମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଗର୍ଭବତୀ ଓ ୧୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପ୍ରବେଶ କୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେବେ ଖୋଲିବ ବଡ ଦେଉଳ! ଆଜି ବସିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/SriMandir-Reopen-Meeting-Today-87026
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/SriMandir-Reopen-Meeting-Today-87026
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 04 Aug 2021 09:39:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁରୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ଅନଲକ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସବୁ କିଛି ଧିରେ ଧିରେ ଖୋଲୁଛି । ପ୍ରାୟ ସବୁ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମାନେ ଅନୁମତି ଦେଉଥିବା ବେଳେ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ନେଇ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତି ହୋଇପାରୁନି ନିଷ୍ପତି ।

ଦୀର୍ଘ ୩ ମାସ ଧରି ବନ୍ଦ ରହିଛି ବଡ଼ ଦେଉଳ, ତେବେ କେବେ ପୁଣି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଭକ୍ତ ମାନେ ଦର୍ଶନ କରିବେ ତାକୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ ବଢିଛି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ବସିବାକୁ ଯାଉଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ।

ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଡକ୍ଟର କ୍ରୀଷନ କୁମାରଙ୍କ ଅଧକ୍ଷତାରେ ବୈଠକ ବସିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଏହି ବୈଠକରେ ନୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ଏସପି, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ନୀତି ଓ ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରଶାସକ ଓ କୋଭିଡ୍ ସମନ୍ୱୟ କମିଟିରେ ଥିବା ସେବାୟତ ମାନେ ଭର୍ଚୁଆଲ ବୈଠକରେ ସାମିଲ୍ ରହିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ଆଜି ବୈଠକ ସରିବା ପରେ ହିଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିବ ଯେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କେବେ ଖୋଲିବ ଏବଂ କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ କିଭଳି ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁରୀ ପରେ କଟକରେ ବି ଆସନ୍ତା କାଲି ଠୁ ଖୋଲିବ ମସସ୍ତ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/All-Temple-Reopens-In-Cuttack-From-Tomorrow-86998
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/All-Temple-Reopens-In-Cuttack-From-Tomorrow-86998
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 03 Aug 2021 11:03:59 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଟକ, ଅଗଷ୍ଟ ୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ରାଜ୍ୟରେ ଅନଲକ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଧିରେ ଧିରେ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଆଜି ପୁରୀରେ ମସସ୍ତ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପରେ କଟକରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି କଟକ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ଚଇନୀ ।

ସମସ୍ତ କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ସବୁ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି । ତେବେ କଟକ ସହରରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବ କି ନାହିଁ ତା ନେଇ ସିଏମସି ନିଷ୍ପତି ନେବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବା ସମୟରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଓ ଅନ୍ୟ ସବୁ କୋଭିଡ୍ ନିୟମର ଅନୁପାଳନ କରିବାକୁ କଟକ ବାସୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ନିୟଭ ଉଲଘଂନକରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଛାଡି ପୁରୀରେ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Temples-Reopen-In-Puri-86991
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Temples-Reopen-In-Puri-86991
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 03 Aug 2021 08:37:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁରୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସବୁ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଅଗଷ୍ଟ ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଅନୂଯାଇ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ନଖୋଲିବା ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମାନେ ନିଷ୍ପତି ନେଇପାରିବେ ।

ଏପଟେ ପୁରୀରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ସବୁ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ । ସମସ୍ତ କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ପୁରୀରେ ସବୁ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି ।

ସକାଳ ୬ ଟାରୁ ରାତି ୮ ଯାଏଁ ମନ୍ଦିର ସବୁ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିବା ବେଳେ ୬୧ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଓ ୧୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସ୍କଙ୍କ ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗାଯାଇଛି । କୋଭିଡ୍ ନିୟମର କୌଣସି ମନ୍ଦିରରେ ଉଲଘଂନ କରାଗଲେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦୀର୍ଘ ୩ ମାସ ପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ମା’ ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର, କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଭକ୍ତ କଲେ ଦର୍ଶନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/After-3-long-months-the-Ma-Samaleshwari-temple-which-was-opened-for-the-devotees-was-visited-by-devotees-in-the-midst-of-the-Covid-cut-off-86990
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/After-3-long-months-the-Ma-Samaleshwari-temple-which-was-opened-for-the-devotees-was-visited-by-devotees-in-the-midst-of-the-Covid-cut-off-86990
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 03 Aug 2021 08:09:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସମ୍ବଲପୁର, ଅଗଷ୍ଟ ୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ମହାମାରୀର ଦ୍ୱୀତିୟ ଲହର ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ୩ ମାସ ଧରି ବନ୍ଦ ପଡିଥିଲା ସବୁ ମନ୍ଦିର ଓ ଅନ୍ୟାନ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ । 

ମାତ୍ର ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା କଟକଣା ସାମନ୍ୟ କୋହଳ ହୋଇଥିବାରୁ ମନ୍ଦିର ଓ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଧିରେ ଧିରେ ଖୋଲିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଦୀର୍ଘ ୩ ମାସ ବନ୍ଦ ରହିବା ପରେ ଆଜି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଛି ସମ୍ବଲପୁରର ଅଧିଷ୍ଟ୍ରାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର । କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ।

ତେବେ ଆଜି ସମସ୍ତ କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟ ଭକ୍ତ ମାନେ ମଧ୍ୟ ମା’ଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ସକାଳ ୬ଟାରୁ ଦିନ ୧୧ ଟା ୩୦ ଏବଂ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟା ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲା ରହିବ ମନ୍ଦିର।

 ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଓ ୧୦ବର୍ଷରୁ କମ ବୟଷ୍କ ଏବଂ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ବାରଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଭକ୍ତ ଦର୍ଶନ କରବା ସମୟରେ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର , ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଓ ହାତ ସାନିଟାଇଜ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>