<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁ ଜର୍ସି ଠାରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Construction-of-the-worlds-largest-Hindu-temple-in-New-Jersey-USA-106218
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Construction-of-the-worlds-largest-Hindu-temple-in-New-Jersey-USA-106218
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 25 Sep 2023 03:16:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

   ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁ ଜର୍ସି ଠାରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହେବ ବୋଲି ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା 'ଅକ୍ଷରଧାମ' ଅକ୍ଟୋବର ୮ ତାରିଖରେ BAPS ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମୁଖ୍ୟ ମହନ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ମହାରାଜଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଦଘାଟିତ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଅକ୍ଟୋବର ୧୮ରୁ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ରହିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି | 

   BAPS ସ୍ୱାମୀନାରାୟଣ 'ଅକ୍ଷରଧାମ' ନାମକ ଏହି ମନ୍ଦିର ନ୍ୟୁୟର୍କର ଟାଇମ୍ସ ସ୍କୋୟାରଠାରୁ ପ୍ରାୟ 60 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଆଉ ଆମେରିକାର ୱାଶିଂଟନ୍ ଡିସିର ଉତ୍ତରରେ ପ୍ରାୟ ୨୮୯ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ | ୧୮୩ ଏକର ଜମିରେ ତିଆରି ହୋଇଛି ଏହି ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପରିସର । ମୁଖ୍ୟ ମନ୍ଦିରର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ୨୫୫ ଫୁଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଓସାର ୩୪୫ ଫୁଟ ରହିଛି। ଏହାର ଉଚ୍ଚତା ହେଉଛି ୧୯୧ ଫୁଟ । ଏହି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ୧୨ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ୨୦୧୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶେଷ ହୋଇଛି କାମ। 

   ପ୍ରାଚୀନ ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଡିଜାଇନ୍ ଉପାଦାନ ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୧0,000 ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଓ ଭାରତୀୟ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ରର ଖୋଦିତ ଚିତ୍ର ଏବଂ ନୃତ୍ୟ ରୂପ ରହିଛି। ଅନନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଡିଜାଇନରେ ଗୋଟିଏ ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର, ୧୨ ଟି ଉପ-ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର, ନଅଟି ଶିଖର ଏବଂ ନଅଟି ପିରାମିଡ୍ ଶିଖର ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଭାରତୀୟ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟରେ ଏହା ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଏହି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣରେ ଶ୍ରମଦାନ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏହାର ଉଦଘାଟନ କରାଯିବ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ,କାମ୍ବୋଡିଆରର ବୃହତ୍ତମ ମନ୍ଦିର ପରେ ଏହା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ମନ୍ଦିର ।

 

 

 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭଦ୍ରକର ବହୁ ଆଡମ୍ବରରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଐତିହାସିକ ବୁଢା ଗଣେଶ,ଟୋକା ଗଣେଶ ଓ ପିଲା ଗଣେଶ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/In-Bhadrak-the-historical-Budha-Ganesh-Toka-Ganesh-and-Pila-Ganesh-are-worshiped-in-many-temples-106134
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/In-Bhadrak-the-historical-Budha-Ganesh-Toka-Ganesh-and-Pila-Ganesh-are-worshiped-in-many-temples-106134
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Sep 2023 01:24:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଅଗ୍ର ପୂଜ୍ୟ ପ୍ରଭୁ ବିଘ୍ନ ବିନାଶକ ଗଣେଶ ପ୍ରଭୂ। ଆପଣମାନେ ଗଣେଶଙ୍କର ତ ଅନେକ ରୂପ ଦେଖିଥିବେ |  ପ୍ରଭୁ ଗଜାନନଙ୍କ ତିନୋଟି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ବନାଯାଇଛି ଯାହାକୁ ଦେଖିବାପାଇଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି | ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରି ଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଗଣପତି ବାପାଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ଥିବା ବେଳେ ବ୍ୟବସାୟିକ ସହର  ଭଦ୍ରକର ପୁରୁଣା ବଜାର ଠାରେ ଐତିହାସିକ ବୁଢା ଗଣେଶ,ଟୋକା ଗଣେଶ ଓ ପିଲା ଗଣେଶ ପୂଜା ମହା ଆଡ଼ମ୍ବରରେ ଚାଳିଛି। ଭଦ୍ରକ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଏଠାରେ ଗଣେଶଙ୍କ ତିନୋଟି ରୂପ ପୂଜା ପାଇ ଆସୁଛନ୍ତି | ଏହାର ଅନେକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛି | କୁହାଯାଏ ଯେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭୁ  ଗଣେଶଙ୍କ ପାଖରେ ଯିଏ ବି ମାନସିକ ରଖିଛି ତାହା କେବେ ବି ନିଷ୍ଫଳ ହୋଇନାହିଁ | ସମସ୍ତ ମାନସିକ ଏଠାରେ ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ |

   ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଏଠାରେ ମୋଗଲ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସମୟରୁ  ବୁଢାଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଟୋକା ଗଣେଶଙ୍କୁ  ୧୯୭୦ ମସିହାରୁ ଲୋକେ ପୂଜା କରି ଆସୁଛନ୍ତି । ଏଥର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ପାଲଟିଛି ପ୍ରଭୁ ଟୋକା ଗଣେଶଙ୍କ ଦେହରେ ଲାଗିଥିବା ୮୫ କେଜିର ଚାନ୍ଦୀ । ଚାନ୍ଦୀ ମେଢ଼ରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ବାବା ଟୋକା ଗଣେଶ। ସେହିପରି ପିଲା ଗଣେଶ ୧୯୯୩ ମସିହାରୁ ପୂଜା ପାଇଆସୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି | ସର୍ବପୁରାତନ ବୁଢାଗଣେଶ ଚଳନ୍ତି ଡାକୁଆ ଦେବତା ବୋଲି ମଧ୍ୟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀରେ  ରହିଛି | ଯେ ଯାହା ମାନସିକ କରନ୍ତି ସେ ତାହା ନିଶ୍ଚୟ ପାଇଥାନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ପ୍ରବାଦ ରହିଛି |

   ଗଣନାଥଙ୍କ ପୂଜା ଭବ୍ୟ ସମାରୋହରେ ଏକ ମାସ ଧରି ହୋଇଥାଏ | ଏକ ମାସ ଯାଏଁ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଲାଗି ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗିରହିଥାଏ | ଚାରିଆଡୁ ଅନେକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ବାବା ବୁଢା ଗଣେଶଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି | ଅନେକ ଲୋକ ତ ଏଠାକୁ ନିଜର ମାନସିକ ନେଇ ଆସିଥାନ୍ତି | ଆଉ ତାହାକୁ ପୂରଣ ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି ବାବା ବୁଢା ଗଣେଶ | ପୂଜା ପାଇବାର ଏକମାସ ପରେ ଗଣପତିଙ୍କୁ ବିସର୍ଜନ ଦିଆଯାଇଥାଏ | ପୂଜା ପାଇଁ ସାରା ଭଦ୍ରକ ସହର ଉତ୍ସବ ମୁଖର ଥିବାବେଳେ ସମସ୍ତେ ଅନେଇ ବସିଥାନ୍ତି ଭସାଣି ଦିନକୁ କାରଣ ଯେତେବେଳେ ଗଣପତି ମେଲାଣି ନିଅନ୍ତି ସେତେବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ପାରମ୍ପରିକ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣୀ ରେ ଭଦ୍ରକ ସହର ଫାଟିପଡିଥାଏ | ଐତିହାସିକ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇପଡିଛି ଭଦ୍ରକ ସହର। ଶାନ୍ତି ଶୃଂଖଳାର ଦର୍ଶନ ସହ କେମିତି ଆରାମରେ ଭକ୍ତ ଯିବେ ସେଥିପାଇଁ ନାନା ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି | ଏଥିସହିତ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡପରେ ପୋଲିସ ମୁତୟନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି | 

 

 

 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ଗଣେଶ ପୂଜାର ବାସି ଭୋଗ ଖାଇ ୫୫ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଗୁରୁତର

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସୁନାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-3, ଚନ୍ଦ୍ର ଓ ତ୍ରିରଙ୍ଗାର ସବୁଠୁ ଛୋଟ କଳାକୃତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Chandrayaan-3-made-of-gold-is-the-smallest-artifact-of-the-moon-and-the-triangle-106049
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Chandrayaan-3-made-of-gold-is-the-smallest-artifact-of-the-moon-and-the-triangle-106049
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Sep 2023 04:48:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଉଦୟପୁର ବାସିନ୍ଦା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ଶିଳ୍ପୀ ଡ. ଇକବାଲ ସକ୍କା ଏକ ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ସେ ସୁନାରେ ଚନ୍ଦ୍ର, ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ଓ ଜାତୀୟ ପତାକାର ଏକ ସଂଯୁକ୍ତ କଳାକୃତି ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। ଯାହାକି ବିଶ୍ଵର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ କଳାକୃତି ଅଟେ ,ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଆଉ ଏକ ରେକର୍ଡର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାଁରେ ୧୦୦ଟି ବିଶ୍ଵ ରେକର୍ଡ ରହିଛି । ଇସ୍ରୋ ଦ୍ଵାରା ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଅବତରଣ କରିବା ସହିତ ସେଠାରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉଡ଼ାଇବାର ଐତିହାସିକ ଉପଲବ୍ଧିକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ଡ. ସକ୍କା ଏହି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର କଳାକୃତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ସୁନା କଳାକୃତିରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ର ଲମ୍ବା ୨ ମିଲିମିଟର ରହିଥିବାବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରର ଆକାର ୧ ମିଲିମିଟର ଏବଂ ଜାତୀୟ ପତାକାର ଲମ୍ବା ଅଧ ମିଲିମିଟର ରହିଛି । ଏହି କଳାକୃତିକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ଵର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ଲେନ୍ସର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିବ। ସକ୍କା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି କଳାକୃତି ତିଆରି କରିବାକୁ 3 ଦିନ ସମୟ ନେଇଥିଲେ | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି କଳାକୃତିର ଓଜନ ମାତ୍ର 0.000 ମି.ଗ୍ରା ସୁନା, ଯାହା ଏତେ ହାଲୁକା ଯେ ଏହାର ଓଜନ ମଧ୍ୟ ନଥାଏ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କଳାକାରଙ୍କ କଳାକାରନାମାର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉଦାହରଣ ଅଟେ |

  ଏହି କଳାକୃତିକୁ 'ହୋପ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ୱର୍ଲଡ ରେକର୍ଡ଼ସ'ରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ହୋପ୍ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ରେକର୍ଡର ଭାରତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ଏଡିଟର ଅହମଦ ଶେଖ ସକ୍କାଙ୍କୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଓ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ସକ୍କା ଏହି କଳାକୃତିକୁ ଇସ୍ରୋର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଭେଟି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଏଥିପାଇଁ ସେ ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରି ସୁନାର ଏହି କଳାକୃତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ବହୁତ ବଡ଼ ଉପଲବ୍ଧ। କାରଣ ସୁନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନରମ ଧାତୁ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଥିରେ କଳାକୃତି ନିର୍ମାଣ ଖୁବ୍ ମୁସ୍କିଲ ହୋଇଥାଏ। ସକ୍କାଙ୍କ କଳାକୃତିର ମଧ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି | ଏହି କଳାକୃତି ତିଆରି କରିବାକୁ, ସକ୍କା ସୁନା ଏବଂ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି | ସୁନା ହେଉଛି ଏକ ଧାତୁ ଯାହା ଅତି ନରମ ଏବଂ ଖୋଦନ କରିବା କଷ୍ଟକର | ଦୁନିଆର ଛୋଟ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରି ଏତେ ଛୋଟ କଳାକୃତି ତିଆରି କରିବା ଏକ ବଡ଼ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଅଟେ | ସକ୍କାଙ୍କ କଳାକୃତି ଭାରତରେ କାରିଗରୀ କଳା କେତେ ଉନ୍ନତ ତାହା ପ୍ରକାଶ କରିଥାଏ | ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ସକାଙ୍କ କଳାକୃତି ଦେଖିବାକୁ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପଡିବ | ସକ୍କାଙ୍କ କଳାକୃତି ଇସ୍ରୋର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-3 ମିଶନର ଐତିହାସିକ ସଫଳତାକୁ ସ୍ମରଣ କରାଇବ | ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ -3 ମିଶନ ହେଉଛି ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମିଶନ ଯାହା ଚନ୍ଦ୍ରର ଦକ୍ଷିଣ ପୋଲ ଉପରେ ଏକ ସଫ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଙ୍ଗ କରିଛି | ଏହି ମିଶନର ସଫଳତା ଭାରତ ପାଇଁ ବଡ଼ ଗୌରବର ବିଷୟ ଅଟେ |

 

 

 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ର ସଫଳତା ପାଇଁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ବଲିଉଡ ତାରକା

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆକର୍ଷଣ ବଢ଼ାଉଛି ସମ୍ବଲପୁରୀ ଫେବ୍ରିକ ଅଳଙ୍କାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Sambalpuri-fabric-jewellery-attract-to-all-105981
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Sambalpuri-fabric-jewellery-attract-to-all-105981
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 17 Sep 2023 02:57:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କିଛିଦିନ ପରେ ଆସୁଛି ନୂଆଖାଇ । ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଲିଲାଣି ପ୍ରସ୍ତୁତ ଘରେ ଘରେ ପାଳିବେ ଏହି ଗଣପର୍ବ । ପୋଷାକ ଓ ପର୍ବପର୍ବାଣୀର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ଥାନ ହେଉଛି ସମ୍ବଲପୁର ଯାହାର ହସ୍ତତନ୍ତ ଓ ବସ୍ତ୍ର ଜାତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭକରିଛି।ବିଶେଷ କରି  ପୋଷାକ ଓ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା କ୍ଷତି ଅର୍ଜନ କରିଛି ।ଏଥିପାଇଁ ଆଉ କୌଣସି ପରିଚୟ ଲୋଡ଼ା ନାଇଁ ।ସମ୍ବଲପୁରୀ ନୃତ୍ୟ ଗୀତ କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତି  ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ତଥା ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଦେଇଛି । ଦିନକୁ ଦିନ ଉନ୍ନତି ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏହାର କଳାକୃତି ତାହାରି ମଧ୍ୟରେ ଏବେ ଆଉ ପଡେ ଆଗକୁ ବଢିଛି ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା । ସମ୍ବଲପୁରୀ କାପଡ଼ାରୁ ତିଆରି ଅଳଙ୍କାର ସମ୍ବଲପୁରୀ ବସ୍ତ୍ରର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାରରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ତୁଲାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥାର ପାଇଁ ସମ୍ବଲପୁରୀ ବସ୍ତ୍ରରୁ ତିଆରି ହୋଇଛି ବିଭିନ୍ନ ଅଳଙ୍କାର । ଏହି ଅଳଙ୍କାର ଏବେ ସମ୍ବଲପୁରୀ ବଜାରରେ ଚାହିଦା ମେଣ୍ଟାଉଛି ଯାହାର ଦ୍ୱାରା ସୁହାଇଲା ଭଳି ରହିଛି । ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ସ୍ଥିତ ସମ୍ବଲଶ୍ରୀ ଫ୍ୟାସନ ଏହି ଅଳଙ୍କାର ତିଆରି କରିଛି । ରଙ୍ଗ,ପ୍ରିଣ୍ଟ ଓ କପଡା କ୍ୱାଲିଟି ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ ସମ୍ବଲପୁରୀ ବସ୍ତ୍ର । ଏବେ ସେହି କାପଡ଼ାରୁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଅଳଙ୍କାର ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଛି ଯାହାକୁ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଫେବ୍ରିକ ଅଳଙ୍କାର କୁହାଯାଉଛି ।ସମ୍ବଲପୁରୀ କାପଡ଼ାରୁ କାନଫୁଲ ,ହାର ,ବ୍ରେସଲେଟ ଓ ହେୟାର କ୍ଲିପ ତିଆରିକରି ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛି  ସମ୍ବଲଶ୍ରୀ ଫ୍ୟାସନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ।ଏହି ଅଳଙ୍କାର ଗୁଡିକରେ ମାଳିକାମ ବେଶ ମନଲୋଭା ହୋଇଛି । ମନ ପସନ୍ଦର ଡ୍ରେସ ସାଙ୍ଗକୁ ମ୍ୟାଚିଙ୍ଗ ନେକଲେସ ପିନ୍ଧିବାକୁ ମନ ବଳାଇଛନ୍ତି ଯୁବପିଢ଼ି । ଏହି ଅଳଙ୍କାର ମଧ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଢାଇବା ସହ କେତେଜଣଙ୍କୁ ଏହା ରୋଜଗାର ପନ୍ଥା ଦେଖାଇଛି। ସମ୍ବଲପୁରୀ ଡ୍ରେସ ରେ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଅଳଙ୍କାର ବେଶ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦେଖାଯାଉଛି । ଆଗକୁ ନୂଆଖାଇ ପର୍ବ ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଡ୍ରେସ କିଣିବା ସହ ଏହି ଅଳଙ୍କାର କିଣିବାରେ ବଜାରରେ ଭିଡଜମିଛି ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ ;ନୂଆଁଖାଇ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହେଲା ଶୁଭ ଲଗ୍ନ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ଲିଷ୍ଟରେ ୪ ଓଡ଼ିଆ କଳାକାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/4-Odia-artists-in-Music-Drama-Academy-Award-list-105912
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/4-Odia-artists-in-Music-Drama-Academy-Award-list-105912
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 15 Sep 2023 03:02:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ଲିଷ୍ଟରେ ଅଛନ୍ତି ୪ ଓଡ଼ିଆ କଳାକାର। କଲା ହେଉଛି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିଭା । ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ  ଏଭଳି ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାଲାଗି  ସୁଯୋଗ ଆସିନଥାଏ । ନୃତ୍ୟ,ଗୀତ ,ସଙ୍ଗୀତ,ବାଦ୍ୟ,ଚିତ୍ରକଳା,ଅଭିନୟ ଏ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଭା  ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୁଚିରହିଥାଏ । ଏହି ପ୍ରତିଭାକୁ ନେଇ ଯିଏ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାର ସହ ଆଗକୁ ବଢିଚାଲିଥାଏ ସେ ହିଁ  ସଫଳତାର ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ଏହିଭଳି ସଫଳତା ମିଳିଛି ଓଡ଼ିଶାର ୪ କଳାକାରଙ୍କୁ । ‘ସ୍ୱାଧୀନତାର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ’ ଅବସରରେ ‘ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଅକାଦେମୀ’ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଭାରତର ୮୪ଜଣ କଳାକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ୪ଜଣ କଳାକାର ଥିବା କଥା ‘ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଅକାଦେମୀ’ର ପ୍ରେସ୍‌ ରିଲିଜ୍‌ରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ‘ଛଉନୃତ୍ୟ’ ପାଇଁ ସିଦ୍ଧେଶ୍ୱର ଦାସ, ‘ଥିଏଟର୍‌’ରେ ସାମଗ୍ରିକ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଅନନ୍ତ ମହାପାତ୍ର, ଲୋକସଙ୍ଗୀତ ବ୍ରହ୍ମବୀଣା ପାଇଁ ଆନନ୍ଦ ବାଗ ଓ  ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ (ଗୋଟିପୁଅ) ପାଇଁ ଗୋବିନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ପାଲ୍‌ ପୁରସ୍କୃତ ହେବେ । ପୁରସ୍କାର ବାବଦରେ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ସହ  ତାମ୍ରପତ୍ର ଓ ଅଙ୍ଗବସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଆଇନ ଓ ନ୍ୟାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ସାଂସ୍କୃତିକ ଓ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅର୍ଜୁନରାମ ମେଘୱାଲ୍‌ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ଓ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମୀନାକ୍ଷି ଲେଖିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ଼  ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୬ ତାରିଖ ଦିନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ‘ବିଜ୍ଞାନ ଭବନ’ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଏଥିସହ ଜୀବନବ୍ୟାପୀ ‘ପର୍‌ଫର୍‌ମିଙ୍ଗ୍‌ ଆର୍ଟ’ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଜାତୀୟ ସମ୍ମାନ ପାଇ ନ ଥିବା ୭୫ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ବୟସ୍କ କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ‘ସ୍ବାଧୀନତାର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ’ ଅବସରରେ ଏହି ବିଶେଷ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ;ଆଜିଠାରୁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା : ଶ୍ରାବଣ ଶୁକ୍ଳ ଦଶମୀରୁ ଭାଦ୍ରବ କୃଷ୍ଣ ପ୍ରତିପଦା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଝୁଲଣଯାତ୍ରା


        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟୁଇଟ କରି ଖୁସି ଜାହିର କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Union-Minister-Dharmendra-Pradhan-expressed-his-happiness-by-tweeting-105753
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Union-Minister-Dharmendra-Pradhan-expressed-his-happiness-by-tweeting-105753
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 09 Sep 2023 05:45:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ଜି-୨୦ ବିଶ୍ବ ଦରବାରରେ ଓଡ଼ିଶାର ଭାରତୀୟ ସ୍ବରୂପର ଜୟଜୟକାର । ବିଶ୍ବ ନେତୃତ୍ବଙ୍କୁ ମୋଦିଙ୍କ ସ୍ବାଗତ ବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ସ୍ବାଭିମାନର ପ୍ରତୀକ କୋଣାର୍କ ଚକ୍ରର ଭବ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତି । କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରର ଅଖ ଚକର ପ୍ରତିକୃତିକୁ ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରି ବିଶ୍ବର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ମୋଦି ବୁଝାଇଲେ କୋଣାର୍କର କଳା ସଂସ୍କୃତିର  ଅନନ୍ୟ ପରିଚୟ । ଆଉ ଏହାକୁ ନେଇ ଟୁଇଟରେ ନିଜ ଖୁସି ଜାହିର କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ଏ ସମ୍ପର୍କିତ  ଫଟୋ ସେୟାର କରି ଏହା ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ବିଶେଷ ଭାବେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ ବୋଲି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଟ୍ୱିଟରରେ ଉଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ଜି-୨୦ର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଓଡ଼ିଶାର ଅନନ୍ୟ ପରିଚୟ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଡାଲଖାଇ ଗୀତରେ ବିଶ୍ବ ଅତିଥିଙ୍କୁ ଭବ୍ୟ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ଓଡ଼ିଶାର ଐତିହ୍ୟ, ପରମ୍ପରା ସଂସ୍କୃତି, ଭାଷା, ସଙ୍ଗୀତ ଓ ନୃତ୍ୟ ଆଜି ବିଶ୍ବର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି  ଆକର୍ଷଣ କରୁଛି।  ଓଡ଼ିଶାର କୋଣାର୍କ ଆଜି ବିଶ୍ବ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି। କୋଣାର୍କ ଓଡ଼ିଆ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ନିଦର୍ଶନ ନୁହେଁ ଏହା ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ବୈଜ୍ଞାନିକତାର ବିଶ୍ବ ସାମ୍ନାରେ ବଡ ପ୍ରମାଣ । କୋଣାର୍କର ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ଓଡ଼ିଆ କାରିଗରର ନିହଣ ହାତୁଡି ମୁନରେ ତିଆରି ହୋଇଛି । ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଗତି ସହ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ସୁସଜ୍ଜିତ ରଥ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କୋଣାର୍କର ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ।  ଉଦିତ ବାଳସୂର୍ଯ୍ୟ ହୁଅନ୍ତୁ ବା ମଧ୍ୟାହ୍ନର ରୌଦ୍ର ଅବା ଅସ୍ତଗାମୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର କିରଣ । ପ୍ରତିଟିର ଗତି, ସ୍ଥିତି ଅବସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଆ କାରିଗର ନିହଣ ମୁନ ଦେଇଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିର ଶେଷ ନିଦର୍ଶନ । 

  ଆଜି ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ବ ନେତୃତ୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁହାଁ ସେତେବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମୋଦି କରୁଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ କଳାକୃତିର ଜୟଜୟକାର। ଆମେରିକା, ଇଲଂଣ୍ଡ, ଜର୍ମାନୀ, ଜାପାନ, କାନାଡା, ନାଇଜେରିଆ, ସ୍ପେନ୍ ଭଳି  ଦେଶର ତୁଙ୍ଗ ନେତୃତ୍ବ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି  ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ମହାଭାରତୀୟ ସ୍ବରୂପ। ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ଗର୍ବରେ ଛାତି କୁଣ୍ଢେମୋଟ ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ ଅଟେ । ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ କୁହାଯାଏ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି ସଫଳତା ପାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ପ୍ରଚାର କରନ୍ତିନି। ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଭାରତ ସରକାର ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ଯେଉଁ ବିଶ୍ବ ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ସ୍ବାଭିମାନ ଅସ୍ମିତା ଓ ପରିଚୟକୁ ବଡ କରିଛି । 

 

 

 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଜି-୨୦ସମ୍ମିଳନୀର ପ୍ରଥମ ସେସନ : ବିଶ୍ୱ ଦେଖିବ ଭାରତର ନେତୃତ୍ୱ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୁହରେ ଧାର୍ମିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା, ଜଳାଭିଷେକ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ଜିଦରେ ଅଟଳ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Controversy-over-Noahs-religious-procession-105431
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Controversy-over-Noahs-religious-procession-105431
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 28 Aug 2023 02:58:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ହରିୟାଣାର ନୁହ ଓ ସୋନିପତରେ ଧାର୍ମିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ପୁଣି ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଶ୍ରାବଣର ଶେଷ ସୋମବାରରେ ନୁହରେ ବିଶ୍ୱହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଜଳାଭିଷେକ ଯାତ୍ରା ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ସାଂପ୍ରଦାୟିକ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି । ସେପଟେ ପ୍ରଶାସନ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଧାର୍ମିକ ଶୋଭାଯତ୍ରାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ନାହିଁ । ହେଲେ ବିଶ୍ୱହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ଜିଦ ଧରିଥିବାରୁ ଅଘଟଣ ଆଶଙ୍କା କରି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନୁହ ଓ ସୋନିପତରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି । କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ୪ ଜଣରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏକାଠି ହେବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଛି ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ । ଏଥିସହ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର ରୋକିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ ସେବାଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ କରାଯିବା ସହିତ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନକୁ ମଧ୍ୟ ଆଜି ପାଇଁ ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ସେପେଟ ରାଜ୍ୟ ଓ ଜିଲ୍ଲାର ସୀମାକୁ ସିଲ କରି କଡା ସୁରକ୍ଷାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଏହାଛଡା ଯେଉଁ ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଡ୍ରୋନ ସହାୟତାରେ ନଜର ରଖିଛି ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ । ସୀମାରେ କଡା ଚେକିଂ କରି ଗାଡିଗୁଡିକୁ ଛଡା ଯାଉଛି । ନୁହରେ ବାହାରର କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଛଡା ଯାଉନାହିଁ । 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜିଠାରୁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା : ଶ୍ରାବଣ ଶୁକ୍ଳ ଦଶମୀରୁ ଭାଦ୍ରବ କୃଷ୍ଣ ପ୍ରତିପଦା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଝୁଲଣଯାତ୍ରା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Jhulana-Yatra-from-today-in-Sreemandir-105361
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Jhulana-Yatra-from-today-in-Sreemandir-105361
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 26 Aug 2023 23:48:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜିଠାରୁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା। ଶ୍ରାବଣ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଦଶମୀ । ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାଳିତ ହେଉଥିବା  ଅନେକ ଯାତ୍ରା ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା ଅନ୍ୟତମ । ଏହି ଯାତ୍ରା ସାତ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ ।  ଶ୍ରାବଣ ଶୁକ୍ଳ ଦଶମୀରୁ ଭାଦ୍ରବ କୃଷ୍ଣ ପ୍ରତିପଦା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଝୁଲଣଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।  ଏଥିସହ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମଠ, ମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟ ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। କେତେକ ମଠରେ ଏହା ପାଞ୍ଚଦିନ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛିି । ଏହି ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା ହେଉଛି ଗୋପୀମାନଙ୍କ ଗହଣରେ ରାଧାକୃଷ୍ଣଙ୍କ ବିଳାସମୟ ଦୋଳିଖେଳ। ଭଜନ, କୀର୍ତ୍ତନରେ ଗୁଞ୍ଜରିତ ହେବ ମଠ, ମନ୍ଦିର ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରାୟ ଶେଷ ହୋଇଛିି । ମଠ, ମନ୍ଦିର ସଂସ୍କୃତିକୁ ନେଇ ସମୃଦ୍ଧ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇପଡିଛିି । 

ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ରହିଛି ଅନେକ ପୁରାତନ ମଠ । ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ମଠରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ରାଧାକୃଷ୍ଣ। ସଙ୍ଗୀତ, ବାଦ୍ୟ ଓ ନୃତ୍ୟ ମୁଖର ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରାରେ ସୁସଜ୍ଜିତ ରାଧା ଦାମୋଦରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ପୁରୀ ଆସିଛନ୍ତିି। ବିଶେଷକରି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଗନ୍ନାଥ ବଲ୍ଲଭ ମଠ, ନେବଳ ଦାସ ମଠ, ହରିଦାସ ମଠ, ଉତ୍ତରପାର୍ଶ୍ୱ ମଠ, ଜିୟର ସ୍ୱାମୀ , ରାଧାବଲ୍ଲଭ ମଠ, ବଡ଼ ଓଡ଼ିଆ ପ୍ରଭୃତି ମଠରେ ବେଶ୍‌ ଆଡମ୍ବରରେ ଆଜିଠୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା । ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ବିଭିନ୍ନ ମଠରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାନ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛିି । ବିଭିନ୍ନ ଦିବସରେ ରାଧାକୃଷ୍ଣ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣ, ଲକ୍ଷ୍ମୀନୃସିଂହ ଏବଂ ରାମ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସୀତା କୁଞ୍ଜରେ ଦୋଳି ଖେଳିବେ । ପ୍ରତ୍ୟହ ନିତ୍ୟ ଆଳତୀ ପରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ପାଇଁ ଝୁଲଣ ଆଳତି କରାଯିବ । ଏଥିସହ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭୋଗ ମଧ୍ୟ ଲାଗି କରାଯିବ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମଠ ମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛିି ।

ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ମଠବାଡ଼ି ଗୁଡ଼ିକରେ ଭଜନ, କିର୍ତ୍ତନ, ଓଡ଼ିଶୀ, ପାଲା, ନୃତ୍ୟ ସଂଗୀତ ଇତ୍ୟାଦି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ। ଅନ୍ୟପଟେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ମୁକ୍ତିମଣ୍ଡପ ନିକଟରେ ଝୁଲଣ କୁଞ୍ଜ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେଥିରେ  ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ସରସ୍ଵତୀ ଓ ମଦନମୋହନ ଚଳନ୍ତି ପ୍ରତିମାଙ୍କୁ ଅଣାଯାଇ ଝୁଲଣ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବ ସନାତନ ଧର୍ମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/College-curriculum-will-include-Sanatan-Dharma-105254
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/College-curriculum-will-include-Sanatan-Dharma-105254
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 22 Aug 2023 04:54:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ଏଥର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଶ୍ଵର ସର୍ବପୁରାତନ ଧର୍ମ 'ସନାତନ ଧର୍ମ'କୁ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିପାରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ। ସାରା ଵିଶ୍ଵ ଏବେ ସନାତନ ଧର୍ମକୁ ଆପଣାଉଛି | ସନାତନ ଧର୍ମର ପ୍ରଚାରକମାନେ ଵିଶ୍ଵକୁ ହିନ୍ଦୁ ଦେଵା ଦେଵୀ, ପୈାରାଣିକ ଗାଥା, ଧର୍ମ, ଵଞ୍ଚିଵା ତଥା ସଫଳ ଵ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵ ହେଵାରେ ମାର୍ଗ ଦେଖାଇଥାନ୍ତି । ଏଵେ ଏସଵୁ ଜ୍ଞାନକୁ ମହାଵିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଵେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ।   

  ବର୍ତ୍ତମାନ,ଗୁଜୁରାଟର ମହାରାଜା ମୟାଜିରା ଓ ମହାଵିଦ୍ୟାଳୟର ଇଂରାଜି ଵିଭାଗ ସନାତନ ଧର୍ମ ଆଧାରିତ ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର କୋର୍ସ ଆଣିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ବଞ୍ଚିବାର ଶୈଳୀ, ଇଶ୍ଵରଙ୍କୁ ପାଇବାର ମାର୍ଗ ଆଦି ବିଷୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଅଧ୍ୟୟନ କରିପାରିବେ। ସେଠାରେ ଉପନିଷେଦରୁ ସନାତନ ଧର୍ମ ଉପରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ। ଫଳରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସନାତନ ଧର୍ମ ଉପରେ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରିପାରିବେ |ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସନାତନ ଧର୍ମର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର କୋର୍ସ ପାଇଁ ୧୬୦ ଜଣ ଆବେଦନ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଏହି ବିଭାଗରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପ୍ରଥମ ସେମିଷ୍ଟାରରେ ଶ୍ରୀମଦ ଭାଗବତ ଗୀତା, ଉପନିଷେଦ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୌରାଣିକ ଗ୍ରନ୍ଥକୁ ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବେ । 

  ସନାତନ ଧର୍ମର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଇଶ୍ଵର ପ୍ରାପ୍ତି । ଧର୍ମର ଅନୁଗାମୀମାନେ ନିଜକୁ ସନାତନୀ ବୋଲି କହିଥାନ୍ତି । ବଞ୍ଚିବାର ପ୍ରକୃତ ମାର୍ଗ ସନାତନ ଧର୍ମ ହିଁ ଦେଖାଏ । ତେବେ ଏନେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୂଆଁଖାଇ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହେଲା ଶୁଭ ଲଗ୍ନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Auspicious-auspicious-time-is-set-for-Nunakhai-105136
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Art-and-Culture/Auspicious-auspicious-time-is-set-for-Nunakhai-105136
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 19 Aug 2023 04:16:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଉ ମାସେ ପରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗଣପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ । ଏଥିପାଇଁ ପାଇଁ ଆଜି ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି ଶୁଭ ଲଗ୍ନ । ବଲାଙ୍ଗୀରର ପାଟଣେଶ୍ୱରୀ ଓ ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ରାଶି ନକ୍ଷତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଲଗ୍ନ ସମୟ  ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।  ରାଶି ନକ୍ଷତ୍ର ଏବଂ ପୂର୍ବ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ପଞ୍ଚମୀ ତଥା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦ ତାରିଖ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ୨୮ରୁ ୧୦ଟା ୪୧  ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ରହିଛି ତେଣୁ ସେହିଦିନ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାବାସୀ ନବାନ୍ନ ଭକ୍ଷଣ କରିବେ ।

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ଜ୍ୟୋତିଷ ପଣ୍ଡିତ ମହାସଭାର ନବାନ୍ନ ଲଗ୍ନ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ କମିଟିର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ କ୍ରମେ ଏହି ଲଗ୍ନ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି । ପାଟଣେଶ୍ୱରୀ ଏବଂ ମହାରାଜାଙ୍କ ରାଶି ନକ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ଏହି  ଲଗ୍ନ ବାହାରିଥାଏ । ନୁଆଁଖାଇ ଦିନ ଏହି ସମୟରେ ବଲାଙ୍ଗୀରବାସୀନୂଆ ଖାଇବେ । ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ, ଇଷ୍ଠଦେବଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ଧାନ ଲାଗି କରାଯାଏ । ପରେ ସେହି ନୂଆଧାନର ଚାଉଳରେ ରନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଖାଦ୍ୟକୁ ଭୋଗ ଲଗାଯାଇ ପ୍ରସାଦ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ । 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ;- ନିଖୋଜ ୫ ଓଡ଼ିଶା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କର ମିଳିଲା ପତ୍ତା

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>