କରୋନାରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି ! କରୋନା ଟୀକାର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥବା ନେଇ ଋଷର ଦାବି
Khabar Odisha:russias-university-successfully-completes-trials-of-worlds-1st-corona-virus-vaccine
ମସ୍କୋ, ଜୁଲାଇ ୧୩ ( ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସହ ଲଢୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଶହ ଶହ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହାର ଟିକା ଖୋଜିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଯଦିଓ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ପରି ସଫଳତା ହାସଲ କରାଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଷର ସେଚିନୋଭ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକାକୁ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିବା ନେଇ ଦାବି କରିଛି । ନିଶ୍ଚୟ ଭାବେ ଏହି ଖବର କରୋନା କାଳରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଆଶା ସଞ୍ଚାର କରିଛି ।

ମସ୍କୋର ସେଚିନୋଭ ପ୍ରଥମ ଷ୍ଟେଟ ମେଡିକାଲ ୟୁନିଭରସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ସଫଳତାର ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଇଷଣ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଫର ଟ୍ରାନ୍ସଲେସନ ମେଡିସିନ ଆଣ୍ଡ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାଡିମ୍ ତାରାସୋଭ୍ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 18 ଜୁନ୍ ରେ, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଋଷର ଗାମାଲେ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଏପିଡେମୋଲୋଜି ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋବିଓଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏକ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଗବେଷକ ଗୋଷ୍ଠୀ ବୁଧବାର ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ଜୁଲାଇ 20 ରେ ଡିସଚାର୍ଜ ହେବ। ସେଚାନୋଭ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମେଡିକାଲ ପାରାସିଟୋଲୋଜି, ଟ୍ରପିକାଲ୍ ଏବଂ ଭେକ୍ଟର-ଜନ୍ମିତ ରୋଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଲୁକାଶେଭଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପରୀକ୍ଷଣର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ମାନବଙ୍କ ଉପରେ ଟୀକାକରଣର ନିରାପତ୍ତା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଯାହା ସଫଳତାର ସହ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା।

ଅନ୍ୟ ଏକ ଟୀକା ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି ବୋଲି ଲୁକାଶେଭ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଭୂତାଣୁ ସହିତ ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନ ଏକ ବୃହତ ପରିମାଣରେ କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment