ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ନିବାର’ କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତାମିଲନାଡୁ ଓ ପୁଡୁଚେରୀରେ ରେଡଆର୍ଲଟ, 6ଟି ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଟିମ ନିୟୋଜିତ
Khabar Odisha:Red-Arlott-in-Tamil-Nadu-and-Puducherry-in-view-of-the-sea-storm-Nibar
ଚେନ୍ନାଇ, ନଭେମ୍ବର ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ନିବାର’ ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ପୁଡୁଚେରୀରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ଆଶାଙ୍କାରେ ରେଡ୍ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହାଇଆଲର୍ଟରେ ରଖାଯାଇଛି । ଏହି ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର 7 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବସ୍ ସେବାକୁ ବାତିଲ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏବଂ କେତେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ମଧ୍ୟ ଆଂଶିକ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି |

ଆଇଏମଡି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଥିବା ଚାପ ଜୋନ୍ ପଶ୍ଚିମ-ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ 11 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ସୋମବାର ଦିନ 11 ଟା 30 ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଛି। ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଆସନ୍ତା 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ନିମ୍ନ ଚାପ ଅଞ୍ଚଳ ଏକ ‘ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ’ ରେ ପରିଣତ ହେବ ଯାହା 25 ନଭେମ୍ବର ଅପରାହ୍ନରେ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ପୁଡୁଚେରୀ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବ ।

ନଭେମ୍ବର 25 ରୁ 26 ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ, କରାଇକାଲ ଅଞ୍ଚଳ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ରୟାଲାସିମା ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି । ଆଇଏମଡି ପକ୍ଷରୁ ସାଇକ୍ଲୋନ ଚେତାବନୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏନଡିଆରଏଫର ଛଅଟି ଟିମ୍ କୁଡାଲୋର ଜିଲ୍ଲାର କୁଡାଲୋର ଏବଂ ଚିଦାମ୍ବରମ ସହର ଅଭିମୁଖେ ପଠାଯାଇଛି ।

ପୁଡୁକୋଟାଇ, ତଞ୍ଜାବୁର, ଥିରୁଭରୁର, କରାଇକାଲ, ନାଗାପାଟ୍ଟିନମ୍, କୁଡାଲୋର, ଆରିୟାଲୁର ଏବଂ ପେରାମବାଲୁର, କାଲାକୁରିଚି, ପୁଡୁଚେରୀ, ଭିଲୁପୁରମ୍, ତିରୁଭାନ୍ନାମାଲାଇ ଏବଂ ଚେଙ୍ଗାଲପାଟ୍ଟୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆସନ୍ତା 2 ଦିନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ନାଗାପଟ୍ଟିନମରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ 26 ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦ୍ରକୁ ନ ଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ଭୂମି ପରି ବାୟୁ ଅଛି, ବାୟୁ ସର୍ବଦା ଉଚ୍ଚ ଚାପରୁ ନିମ୍ନ ଚାପ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ, ଯେତେବେଳେ ବାୟୁ ଗରମ ହୁଏ ସେତେବେଳେ ହାଲୁକା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ବଢିବାକୁ ଲାଗେ, ଯେତେବେଳେ ସମୁଦ୍ର ଜଳ ଗରମ ହୁଏ | ତେଣୁ ଏହା ଉପରେ ଥିବା ବାୟୁ ମଧ୍ୟ ଗରମ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ବଢିବାକୁ ଲାଗେ, ଏହି ସ୍ଥାନରେ ନିମ୍ନ ଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ, ଏବଂ ଏହାର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ଶୀତଳ ବାୟୁ ଏହି ନିମ୍ନ ଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଆଡକୁ ଗତି କରିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ କିନ୍ତୁ ପୃଥିବୀ ନିଜ କକ୍ଷ ପଥରେ ଘୂରିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ବାୟୁ ଅକ୍ଷରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ, ଏହି ବାୟୁ ସିଧା ଆଡକୁ ଯାଏ ନାହିଁ ଏବଂ ବୁଲିବା ଦ୍ୱାରା ସେହି ସ୍ଥାନ ଆଡକୁ ଗତି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଏହାକୁ ‘ସାଇକ୍ଲୋନ୍’ ବା ବାତ୍ୟା କୁହାଯାଏ |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment