ଜାତୀୟ ପତାକା ସମ୍ବଦ୍ଧିୟ କିଛି ଆଚମ୍ବିତ କଲା ଭଳି ତଥ୍ୟ !
Khabar Odisha:interesting-facts-about-Indian-national-flag

 ଦେଶର ଜାତୀୟ ପତାକା ଆମ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଓ ସମ୍ମାନର ବିଷୟ । ସ୍ୱାଧିନତାର ପୂର୍ବରୁ ୧୯୦୭ ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୧୯୪୭ ମଧ୍ୟରେ ଜତୀୟ ପତାକାର ରଙ୍ଗ ଏବଂ ପ୍ରକାରଭେଦ କିପରି କିପରି ଥିଲା ତାହା ସମସ୍ତେ ଜାଣିବା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ।

 ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଜାତୀୟ ପତାକା ଉପରେ କିଛି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ।

୧୯୦୬, ୭ ଅଗଷ୍ଟ ରେ କୋଲକାତା ସହରର  ପ୍ୟାରିସ୍ ବ୍ୟାଗନ ସ୍କୋୟାରରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଜାତୀୟ  ପତାକାର ରୂପରେଖ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଦୁଇ ଧର୍ମର ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ,୮ଟି ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଏବଂ ବନ୍ଦେ ମାତରମ୍ ଉପସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଥିଲା ।

 

୧୯୦୭ ମସିହାରେ ପୂର୍ବ ପତାକାର ସାମାନ୍ୟତମ ପରିବର୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା ।  ମ୍ୟାଡାମ୍ ଭିକାଜି କାମା ଦ୍ୱିତୀୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମାଜବାଦୀ ବୈଠକ  ସ୍ଟୁଟାଗଟ, ଜର୍ମାନିରେ ଏହି ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ  ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ପତାକାରେ ସବୁଜ ରଙ୍ଗକୁ ତଳକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଉପରେ ଗେରୁଆ ରଙ୍ଗକୁ ରଖା ଯାଇଥିଲା ।

ବାଲଗଙ୍ଗାଧର ତିଲକ ୧୯୧୭ରେ ପତାକାରେ ଲାଲ ଏବଂ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ଗାର ,ପତାକାର ଉପର ବାମରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କର ପ୍ରତୀକ ,ଉପର ଡାହାଣରେ ଅର୍ଦ୍ଧ ଚନ୍ଦ୍ର, ତାରା ଏବଂ ସପ୍ତ-ରୁଷିର ୭ ଗୋଟି ତାରାକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ।

୧୯୨୧ରେ ମହତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମୟରେ ପତାକାର ରଙ୍ଗକୁ ୩ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅନୁସାରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ଉପର ଭାଗରେ ଅନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ଧଳା ରଙ୍ଗ, ମୁସଲିମ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଜ,ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ପତାକାର ମଝିରେ ଅରଟ ଚିହ୍ନକୁ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

 

ପୁଣି ଜାତୀୟ ପତାକାର ପରିବର୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା ୧୯୩୧ ମସିହାରେ । ଜାତୀୟ ପତାକାରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଭାବନାକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇ  କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ୍ୟତାରେ ଉପର ଭାଗରେ କମଳା ରଙ୍ଗ, ମଝିରେ ଧଳା ରଙ୍ଗ, ଶେଷରେ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ମଝିରେ ଅରଟର ଚକ ଏବଂ ଅଖକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା ।

 ବର୍ତମାନର ଥିବା ପତାକାକୁ ପିଙ୍ଗାଲି ଭେନକ୍ୟା ୨୨ ଜୁଲାଇ ୧୯୪୭ରେ ପରିବର୍ତିତ କରିଥିଲେ  ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment