ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ବଢିବେ ଦୁଇଗୁଣା ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକ
Khabar Odisha:Tourist-increase-two-folds-in-next-two-years

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃଆରୀ ୧୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ୨୦୧୬ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟକୁ ଯେତିିକି ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଛନ୍ତି ୨୦୧୭ ବର୍ଷରେ ସେଥିରେ ୩୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଘରୋଇ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ମଧ୍ୟ ୯ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟକୁ ୧ କୋଟି ୪୧ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ୨୦୧୮ ରେ ଏହା ଦୁଇଗୁଣା ବଢିବାର ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶାକୁ ୨.୫ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆଣିବା ନିମନ୍ତେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ।

ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଇ-ଭିଜା, ଶାମୁକା ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ତୁରନ୍ତ ସାରିବା, ୩୫୦ରୁ ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ରହଣୀ ପାଇଁ ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଟେଲ ରୁମ୍ ର ଉପଲବ୍ଧତା କିପରି କରାଯିବ ତାକୁ ନେଇ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ପୁରୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡ଼ି, କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡ଼ା, ଅଂଚଳରେ ହୋଟେଲ ସ୍ଥାପନା ପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନା ଦିଆଯିବ । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧ ହଜାର ଏକର ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବା ସହିତ ୧୦ଟି ଦେଶରେ ରୋଡ଼ ସୋ ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆକର୍ଷିତ କରାଯିବା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ । ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ୧୦ଟି ତାରକା ହୋଟେଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବା ସହ ୩୦ଟି ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରାଯିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment