ଶିକ୍ଷା ନାରୀକୁ କରାଏ ଶକ୍ତିଶାଳୀ
Khabar Odisha:education-and-women-power
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୩, (ଖବର ଓଡିଶା)

ପରିବାର ଏବଂ ସମାଜକୁ ଆକାର ଦେଇଥାନ୍ତି ମହିଳା । ଜଣେ କ୍ଷମତାସମ୍ପନ୍ନ ମହିଳା ନିଜ ପରିବାରର ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇ ଦେଇପାରନ୍ତି । ସମାଜ ଏବଂ ପରିବାରକୁ ସଶକ୍ତ କରିବାରେ ମହିଳାଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି । ପୂର୍ବେ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କନ୍ସେପ୍ଟ ରହୁଥିଲା ଯେ, ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଘରର ୪ କାନ୍ଥ ମଧ୍ୟରେ ରହି ପିଲା ସମ୍ଭାଳିବା ଦରକାର । ସମାଜର ଆଗଧାଡିକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମିଳୁ ନ ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ କିନ୍ତୁ ସମାଜ ବହୁ ଆଗକୁ ଅଗ୍ରସର ହୋଇଛି । ଏହାସହିତ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପୁରୁଣା ଚିନ୍ତାଧାରା ବଦଳିଯାଇଛି । ସମାଜର ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ମଣିଷ ଆଧୁନିକତାକୁ ଆପଣେଇଛି । ନାରୀଶିକ୍ଷାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଛି । ସମାଜକୁ ଗଢୁଥିବା ନାରୀ ଯଦି ଶିକ୍ଷିତ ନ ହେବେ ତା’ହେଲେ ଏହାର ବିକାଶ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ତାହା ଆଜିର ମଣିଷ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛି । ଜଣେ ଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସ୍ଵଚ୍ଛଳ ମହିଳା ହିଁ ସମାଜ ତଥା ନିଜ ପରିବାର ପାଇଁ ସହାୟିକା ହୋଇପାରିବେ । ମହିଳାମାନେ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଔଦ୍ୟୋଗିକତାର ବିକାଶ କରି ପରିବାରର ପୁରୁଷ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ । ଫାଙ୍କା ସମୟର ବ୍ୟବଧାନ ମାଧ୍ୟମରେ କିଛି ରୋଜଗାର କରି ସେମାନେ ସମାଜରେ ସମ୍ମାନର ସହ ଜୀବନ ନିର୍ବାହ କରିପାରିବେ । ଅନେକ ବିକଶିତ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମହିଳାମାନେ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ର ଯଥା ବିଜ୍ଞାନ, ପ୍ରଯୁକ୍ତି, ଶିକ୍ଷା, ଗବେଷଣା ଏପରି କି ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ।

Subscribe

National International State Sports Entertainment