<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ମାନିଲେ ସରକାର ! ବନ୍ୟା ପାଇଁ ନଥିଲେ ପ୍ରସ୍ତୁତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Youth/Titli-Cyclone-Odisha-Government-Not-Prepared-41225
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Youth/Titli-Cyclone-Odisha-Government-Not-Prepared-41225
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 12 Oct 2018 13:24:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭୁବନେଶ୍ୱର – ୧୨ ଅକ୍ଟୋବର – ବାତ୍ୟା ପରେ ବର୍ଷା ହେବ ଏବଂ ବର୍ଷା ହେଲେ ବନ୍ୟା ହେବ । ଏକଥା କିଛି ନୁଆ କଥା ନୁହେଁ । ସୃଷ୍ଟିର ଏହି ଚିରା ଚରିତ କଥା । ଆଉ ଓଡିଶାରେ ଏକଥା ଆଗରୁ ବାରମ୍ବାର ହେଇଛି । ହେଲେ ଆଜି ସଚିବାଳୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ବନ୍ୟା ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ କରିଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନିରେ କହିଲେ କି ସରକାର ବନ୍ୟା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ । ଆଗରୁ ବାତ୍ୟା ହେବ ବୋଲି ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲୁ । ହେଲେ କନ୍ଧମାଳ ଓ ରାୟଗଡା ସମେତ ଗଂଜାମ ଓ ଗଜପତିରେ ଏପରି ଏତେ ପରିମାଣର ବର୍ଷା ହେବ ତାହା ଆମ୍ଭେ କଳ୍ପନା କରିନଥିଲୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ । ବାତ୍ୟା ହେବ ହେଲେ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିପାରିନଥିବା ବୋଲି କହିବା ପୁଣି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ନିଜେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ଯେ ପ୍ରଶାସନ କେବଳ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜମାଇବା ପାଇଁ ଆଉ ଲୋକଦେଖାଣିଆ ଭାବେ ବାତ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁୁତ କରିଥିଲେ ।

ହେଲେ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଆଗରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତିତଲି ପାଇଁ ପୁରା ୩୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ  । ସେହିପରି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଆଗରୁ ପୁର୍ବାନୁମାନୁ କରିଥିଲେ କି ଗୋପାଳପୁର ପାଖରେ ଏହା ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଫଲ କରିବ । ଏହା ପରେ ଏହା ଓଡିଶା ଉପରେ ହୋଇ ଏହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡେ ମୁହାଁଇବ । ତେଣୁ ଏକଥା ପୁରା ସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲା କି ଓଡିଶାରେ ପ୍ରଚୁର ବର୍ଷା ହେବ । ସବୁ ଜଣା ଥିବା ସତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି କାମରେ ପଛରେ ପଡିଯାଇଛି କେବଳ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନିରେ ଆଗେଇଛି । ଏକଥା ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଆଉ ସେଠାରେ ପ୍ରଶାସନ ନପହଂଚି ପାରିବା ଦେଖିଲା ପରେ ଅନୁଭବ ହେଉଛି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଗରୁ ହେଲିକାପ୍ଟର ମାଗିପାରିଥାନ୍ତେ । ହେଲେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ହେଲିକାପ୍ଟର ଲାଗିପାରିନାହିଁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ । ଏବେ ବି ଗଂଜାମ, ଗଜପତି ଏବଂ ରାୟଗଡାରେ ଅନେକ ପଂଚାୟତ ପାଣିଘେରରେ । ସମୁଦାୟ ୧୫୫ଟି ପଂଚାୟତରେ ବନ୍ୟା ପାଣି ପଶିଛି । ଏବେବି ସେହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଶାସନ ପଂହଚି ପାରିନାହିଁ । ଆସିକା ଏବଂ ପୁରୁଷୋତମପୁରରେ ଲୋକେ ବନ୍ୟା ଘେରରେ ଥିବାର ୨୪ ଘଂଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହୋଇସାରିଲାଣି । ସେଠାରେ ତୁରନ୍ତ ରିଲିଫ ପଂହଚାଇବା ଜରୁରୀ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ସୁଧା ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଛାଡନ୍ତୁ ଚୁଡା ବିସ୍କୁଟବି ଟିକିଏ ମିଳିନି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସରଗରମ କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌, ଚାଲିଛି ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Youth/Candidates-deposit-namination-today-40705
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Youth/Candidates-deposit-namination-today-40705
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 03 Oct 2018 11:58:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସରଗରମ ହେଉଛି କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ । ପାରମ୍ପାରିକ ବାଦ୍ୟ, ବାଜା ଓ ଗୀତର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚୁଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । କଲେଜର ଉନ୍ନତି ଏବଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ପ୍ରାଥମିକତାରେ ରଖି ସମାଧାନ କରିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଆଜି ନିଜ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହିତ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରୁଛନ୍ତି ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ । ରାଜ୍ୟର କାଁ ଭାଁ କେତୋଟି କଲେଜକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ସମସ୍ତ କଲେଜରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ପଟୁଆରରେ ଆସି ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଦାଖଲ କରୁଛନ୍ତି । 

ଆସନ୍ତା ୧୧ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଛାତ୍ରସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ଉଠୁଛି ପଡ଼ୁଛି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଲିଙ୍ଗଡୋ କମିଶନଙ୍କ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିବ । ଏହା ପରେ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରୁ ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ । ଆସନ୍ତାକାଲି ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଏବଂ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରୁ ୪ଟା ମଧ୍ୟରେ ଅନିଚ୍ଛୁକ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନାମାଙ୍କନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ । 

ତେବେ ଗତକାଲି ଯାଜପୁର ଏସ୍‌. ଏନ୍‌ କଲେଜରେ ଛାତ୍ରୀନିବାସ ପାଚେରୀ ଉପରକୁ ବୋମାମାଡ଼ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ବୋମା ମାଡ଼ କିଏ ଓ କାହିଁକି କରିଛି ଜଣାପଡ଼ି ନଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଜାରି କରିଛି । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ରାଜ୍ୟର ତିନି ପ୍ରମୁଖ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବାଣୀ ବିହାର, ଜ୍ୟୋତି ବିହାର ଓ ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ୧୨ଟି କଲେଜରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ନଜରରେ ରଖି ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା: ନୀଳଗିରି କଲେଜରେ ସାଇନ୍‌-ଡାଏ, ମଧୁସୂଦନ ଲ’ କଲେଜ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Youth/sine-die-at-nilgiri-college-40600
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Youth/sine-die-at-nilgiri-college-40600
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 01 Oct 2018 15:13:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସରଗରମ ହୋଇଛି କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ । ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର ଦଳ ଗୁଡ଼ିକ ନିଜର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଚାର ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନୀ ନେଇ ଆଜି ସମସ୍ତ କଲେଜରେ ବିଧିବଦ୍ଧଭାବେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବେଶ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି । କେତେକ କଲେଜରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର କିଛି କଲେଜରେ ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବାଲେଶ୍ୱର ନୀଳଗିରି କଲେଜରେ ସାଇନ୍‌-ଏ-ଡାଏ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବସ୍ତା ଜାମୁଶୁଳୀ ଏଲ୍‌.ଏନ୍‌ କଲେଜରେ ଛାତ୍ରଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଛି । ସେହିପରି କଟକ ମଧୁସୂଦନ କଲେଜରେ ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ ହୋଇଛି । 

  • ବସ୍ତା ଜାମୁଶୁଳୀ ଏଲ୍‌.ଏନ୍‌ କଲେଜରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ
  • କଟକ ମଧୁସୂଦନ ଲ’ କଲେଜ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ 

 ନୀଳଗିରି କଲେଜ ପରିସରରେ ଆଜି ବୋମାମାଡ଼ ହୋଇଛି । କେଉଁ ଗୋଷ୍ଠୀ ବୋମା ମାଡ଼ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କଲେଜରେ ସାଇନ୍‌ ଡାଏ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କଲେଜରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଥିବା ବେଳେ କଲେଜକୁ ଛୁଟି କରିଦିଆଯାଇଛି । କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ଡାକିଥିବାବେଳେ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ରେ ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ସେପଟେ  ବସ୍ତା ଜାମୁଶୁଳୀ ଏଲ୍‌.ଏନ୍‌ କଲେଜରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ବସ୍ତା ମେଡ଼ିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଟକ ମଧୁସୂଦନ ଆଇନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ ହୋଇଛି । କଲେଜରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଷ୍ଟାଫ୍‌ କାଉନସେଲିଂ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଆଜି ନିର୍ବାଚନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖରେ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ ଓ ଯାଞ୍ଚ, ୪ ତାରିଖରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଓ ପ୍ରତ୍ୟାହାର, ୧୦ ତାରିଖରେ ‘ହ୍ୱାଏ ଆଇ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଫର୍‌ ମିଟିଂ’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଆଗାମୀ ୧୧ ତାରିଖରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିଜ ନିଜର ପସନ୍ଦ ପ୍ରାଥୀଙ୍କୁ ସପକ୍ଷରେ ମତଦାନ କରିବେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୮ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ରେଭେନ୍ସାରେ ଏବିଭିପିର ଧାରଣା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Youth/Abvp-worker-stages-dharana-at-ravenshaw-39892
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Youth/Abvp-worker-stages-dharana-at-ravenshaw-39892
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 19 Sep 2018 12:23:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ପରିଷଦ(ଏବିଭିପି) ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ବି ଧାରଣା ଜାରି ରହିଛି । ୮ ଦଫା ଦାବି ନେଇ କୁଳପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନକ କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଧାରଣାରେ ବସି ରହିଛନ୍ତି । 

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟାପକ ନିଯୁକ୍ତି, ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ, କ୍ୟାମ୍ପସରେ ୱାଇ-ଫାଇ କନେକ୍ସନ, ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଳିତ ଗାଡି, ହଷ୍ଟେଲରେ ଥିବା ବହୁ ପୁରାତନ ସାମଗ୍ରୀକୁ ହଟାଇବା, ସିସିଟିଭି, କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଚାଲୁ କରିବା ଓ ତମାଖୁମୁକ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କରିବା ଭଳି ଦାବି ନେଇ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି । ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଗଠନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିବା ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଏବିଭିପି । 

ପୂର୍ବରୁ ମେ ଓ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ୧୮ ଦଫା ଦାବିକୁ ନେଇ ଏବିଭିପି କୁଳପତିଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ଦେଇଥିଲା ଓ କୁଳପତି ଦାବି ପୂରଣ ନେଇ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ରକ୍ଷା କରି ନ ଥିବା ସଂଗଠନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନୂଆ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଏବଂ ସ୍ୱର୍ଗ ଦ୍ୱାରରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Youth/Nua-Odisha-Nirman-conducts-cleaningness-drive-near-Gundicha-Mandir-at-puri-36712
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Youth/Nua-Odisha-Nirman-conducts-cleaningness-drive-near-Gundicha-Mandir-at-puri-36712
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 29 Jul 2018 21:10:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜନ୍ମବେଦି ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଏବଂ ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାରଠାରେ ନୂଆ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଛି। ରଥଯାତ୍ରାରେ ତିନି ଠାକୁର ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରରୁ ବାହୁଡିବାର ୭ ଦିନ ବିତିସାରିଥିବା ବେଳେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଉଦ୍ୟମ ହୋଇନଥିଲା । ମନ୍ଦିର ଭିତରେ କୁଢ କୁଢ ଅଳିଆ ସେହିପରି ପଡିରହିଥିଲା। ଅବଢା ହାଣ୍ଡି, କଦଳି ପତ୍ର, ଫୁଲ ଓ ଅନ୍ୟାନ ସାମଗ୍ରୀରେ ମନ୍ଦିର ପରିସର ଅପରିଷ୍କାର ହୋଇରହିଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନ ‘ହୋପ ଇଜ୍ ଲାଇଫ’, ସାହି ଭାଇ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନର ସହଯୋଗରେ ନୂଆ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରକୁ ସଫା କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରୁ ଅଳିଆ ଗୁଡିକ ବାହାର କରାଯାଇ ବୋଝେଇ ଗାଡି ସହାୟତରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଡମ୍ପିୟାର୍ଡରେ ପକାଯାଇଥିଲା ।

ସେହିପରି ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାର ପରିସରରେ ବି ନୂଆ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯାନ ତରଫରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା । ଶବ ସଂସ୍କାର ବେଳେ ଶବ ସହ ଆସୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ସବୁ ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାର ଭିତରେ ଅନେକ ଦିନ ହେଲାଣି ପଡିରହୁଥିବାରୁ ଭିତର ପରିବେଶ ଖରାପ ଦେଖାଯାଉଥିଲା। ତେବେ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯାନ ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱରା ଏହାକୁ ସଫା କରାଯିବା ସହ ସମସ୍ତ ଅଳିଆକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପୁରୀର ହୋପ ଇଜ୍ ଲାଇଫ, ସାହି ଭାଇ, ଜନଜାଗରଣ ମଞ୍ଚ, ହରିପୁର ୟୁଥ କ୍ଲବ, ପିପୁଲ ଫର୍ ସୋସାଇଟ ଭଳି ଅନେକ ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବକ ମାନେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅସରାଏ ବର୍ଷାରେ ଜଳମଗ୍ନ ହେଉଛି ନୟାପଲ୍ଲୀ, ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ଦାବିରେ ଯୁବ ଓଡ଼ିଶାର ଆମରଣ ଅନଶନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Youth/Juva-Odisha-on-hunger-strike-36479
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Youth/Juva-Odisha-on-hunger-strike-36479
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 26 Jul 2018 16:27:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅସରାଏ ବର୍ଷାରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ନୟାପଲ୍ଲୀ ଉବୁଟୁବୁ ହେଉଛି । ଜନସାଧାରଣ  ନାହିଁ ନ ଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି  । ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବିଏମ୍‌ସି, ବିଡ଼ିଏ, ଡ୍ରେନେଜ୍ ଡିଭିଜନ୍ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସାଜିଛି ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା  । ଯାହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଆଜି ଯୁବ ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।  

ବିଗତ ଦିନମାନଙ୍କରେ ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ୭ ଏକର ବିଶିଷ୍ଟ ଜଳାଶ୍ରୟରେ ପଡୁଥିବା ବେଳେ ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ୪ ଏକର ଜଳାଶ୍ରୟକୁ କିଛି ନ୍ୟସ୍ତସ୍ୱାର୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ପୋତିବା ସହିତ ୪ଏକର ଦେବୋତ୍ତର ଜଳାଶ୍ରୟ ଜମି ବିକିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ବୋଲି ଯୁବ ଓଡ଼ିଶା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଶାଖାର ସଭାପତି ଅର୍ଜୁନ ବେହେରା ଓ ସମ୍ପାଦକ ସମରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଜେନା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ନୟାପଲ୍ଲୀ ଜଳାଶ୍ରୟର ପୁନଃଉଦ୍ଧାର, ଆଇ.ଆର.ସି. ଭିଲେଜ ଇସ୍କନ୍ ପାଣି ନୟାପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନପଶି ତାହାର ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ କରିବା ଏବଂ ନୟାପଲ୍ଲୀ ପୋଖରୀରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରି ଆଜି ଇସ୍କନ୍ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଯୁବ ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ କରାଯାଇଛି  । ଜଳାଶ୍ରୟର ପୁର୍ନରୁଦ୍ଧାର ସହିତ ନାଳନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ନ ହେଲେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ  । ଏହି ଦାବି ପୂରଣ ନହେଲେ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ଯୁବ ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କର୍ମୀ ଅନଶନରେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ସଂଗଠନର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୋକାକୋଲା ସ୍ପ୍ରାଇଟ ଛାଡନ୍ତୁ ପଇଡ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Youth/Say-No-To-Cocacola-Yes-To-Coconut-34812
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Youth/Say-No-To-Cocacola-Yes-To-Coconut-34812
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 28 Jun 2018 18:25:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆମେ ମାନେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ମୃଦ୍ୟୁ ପାନୀୟ ମୋହରେ ପଡିଯାଇଛେ । ହେଲେ ଏହି ମୃଦ୍ୟୁ ପାନୀୟ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଆମ ଅର୍ଥନୀତି, ଆମ ପରିବେଶକୁ ଖରାପ କରୁଛି ତାହା ଆମେ ଜାଣିଛେ କି ? ଏବେ ସମୟ ଆସିଛି କୋକାକୋଲା, ସ୍ପ୍ରାଇଟ, ପେପସି, ଥମସଅପ, ମିରିଣ୍ଡା ଏସବୁକୁ ଛାଡିବା ଆଉ ପଇଡ ପାଣି ପିଇବା । ତାହେଲେ ଯାଇ ଆମେ ସୁସ୍ଥ ରହି ପାରିବା ଏବଂ ଆମର ଦେଶି ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବା ।

ଅର୍ଥନୀତି

ଏବେ ନିପଟ ମଫସଲ ଗାଁ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜଧାନୀର ବଡ ସପିଙ୍ଗମଲରେ ସବୁଠି ମିଳୁଛି ଏହି ମିଠା ବିଷ ସବୁ । ସାରା ଭାରତରେ ଏହି କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ଯାହାକୁ ଆମେ ମୃଦ୍ୟୁ ପାନୀୟ କହୁଛେ ତାହାର ବଜାର ହେଉଛି ୧୮,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର । ଓଡିଶାରେ ପାଖାପାଖି ୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର । ୪ କୋଟି ଜନ ସଂଖ୍ୟାରେ ୮୦୦ କୋଟିର ବେପାର । ଆଉ ଏହି ବେପାରରେ ବିଦେଶି କମ୍ପାନୀ କୋକାକୋଲା ଏବଂ ପେପସି କମ୍ପାନୀର ହେଉଛି ୮୦ % ସେୟାର । ଆମକୁ ପାଣୀରେ କିଛି କେମିକାଲ ଆଉ ଫ୍ଲେଭର ପକେଇ ଦେଇ ଏହାକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବୋଟଲରେ ପ୍ୟାକେଟ କରି ଏମାନେ କୋଟି କୋଟି ଲାଭ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଅର୍ଥ ଚାଲିଯାଏ ସିଧା ସିଧା ବିଦେଶକୁ । ଆଉ ଏହି ୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଯଦି ଆମ ନିଜ ରାଜ୍ୟର ପଇଡ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ରୁହନ୍ତା ତାହେଲେ ଭାବନ୍ତୁ ତ କେତେ ଭଲ ହୁଅନ୍ତା । ସେମାନଙ୍କ ଆର୍ଥୀକ ପ୍ରଗତି ହେବା ସହ ଛୋଟ ଛୋଟ ବେପାରୀ ମାନେ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଆନ୍ତେ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ କମ ଅର୍ଥରେ ଭଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପାନୀୟ ପିଇପାରନ୍ତେ ।

ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ପିଇବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ ଯେଉଁ ସବୁ ଦୋକାନୀମାନେ ଏବେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ସେମାନ ହଇରାଣ ହେବେ । ବାସ୍ତବରେ ଗୋଟିଏ ୧୦ରୁ ୧୨ ଟଙ୍କାର କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସରୁ ଦୋକାନୀ ପାଏ ମାତ୍ର ୧ ଟଙ୍କା । ମନେକରନ୍ତୁ ଏକ ଲିଟର ଥଣ୍ଡାର ଦାମ ହେଉଛି ୫୦ ଟଙ୍କା । ସେହି ୫୦ ଟଙ୍କାର କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ରୁ ଦୋକାନୀ ପାଏ ମାତ୍ର ୩ରୁ ୫ଟଙ୍କା । ବାକି ୪୫ ଟଙ୍କାରୁ ସରକାର ଟିକସ ପାଆନ୍ତି ସର୍ବାଧୀକ ୫ ଟଙ୍କା । ବାକି ୪୦ ଟଙ୍କା ଯାଏ କମ୍ପାନୀ ପାଖକୁ । କମ୍ପାନୀର କର୍ମଚାରୀ ଦରମା ଖର୍ଚ୍ଚ, ବୋତଲ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ପାନିୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ ସର୍ବାଧୀକ ୫ ଟଙ୍କା ରୁ ୧୦ ଟଙ୍କା । ବାକି ୩୦ ଟଙ୍କା ହେଉଛି କମ୍ପାନୀର ଲାଭ । ପ୍ରାୟ ୬୦%  ଲାଭ ହୁଏ ଏବଂ ଏହା ସିଧା ସିଧା ଚାଲିଯାଏ ବିଦେଶକୁ । ହେଲେ ଯଦି ପଇଡ ଆମେ ସମସ୍ତେ ପିଅନ୍ତେ ତାହେଲେ ଏହି ପଇସା ଓଡିଆ ଚାଷୀ, ଛୋଟ ଛୋଟ ବେପାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରୁହନ୍ତା ।

ଓଡିଶାର ପ୍ରାକୃତିକ ଭୌଗଳିକ ପରିବେଶ ଯାହା ସେଥିରେ ପଇଡ ଚାଷ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ହୋଇପାରିବ । ଆମର ତ ଏଠି ଅନେକ ଯାଗାରେ ଖାଲି ନଡିଆ ଚାରା ପକାଇ ଦେଲେ ଗଛ ତାର ମନକୁ ମନ ହେବ । ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନନେଲେବି ପଇଡ ଫଳିବ । ଦେଶର ପଇଡା ବା ନଡିଆ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଥିବା ମାତ୍ର ୬ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଓଡିଶା ଅନ୍ୟତମ । ହେଲେ ଆମ ମାନଙ୍କ କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ପ୍ରେମ ପାଇଁ ଏହି ପଇଡ ଚାଷ ଆଜି ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ଯେତିକି ପଇଡ ବା ନଡିଆ ଉପ୍ତାଦନ ହେଉଛି ତାହା ଆମର କ୍ଷମତାର ମାତ୍ର ୧୦% । ଆହୁରି ଅଧିକ ୯୦% ପଇଡ ଉପ୍ତାଦନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସକ୍ଷମ । ହେଲେ ପଇଡ ବିକ୍ରି ନହୋଇ ପାରିବା କାରଣରୁ, ଏବଂ ନଡିଆରୁ ତେଲ ବାହାର କରି ଏହାର ବିକ୍ରି ସୁବିଧା ନଥିବା କାରଣରୁ ଚାଷୀ ମାନେ ଆଉ ପଇଡ ଚାଷ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖଉ ନାହାନ୍ତି ।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

ଋିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଜଣା ପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ଭାବେ ଦୈନିକ ୨୦୦ ମିଲିଲିଟରରୁ ଅଧିକ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କସ ପିଅନ୍ତି ସେମାନେ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପହଂଚିଲାବେଳକୁ ସୁଗାର ଡାଇବେଟିସ ଏବଂ କିଡନି  ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ । କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କସ ପିଇବା ଫଳରେ ଦାନ୍ତ ଏବଂ ହାଡକୁ ଯଥେଷ୍ଟ କ୍ଷତି ପହଂଚିଥାଏ । ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସରେ ଯଦି କୋକାକୋଲା ବା ସେହିଭଳି ମୃଦ୍ୟୁପାନୀୟରେ ଯଦି ଏକ ଦାନ୍ତକୁ ୧ ସପ୍ତାହ ବୁଡାଇ ରଖାଯାଇରଖାଯାଏ ତାହେଲେ ଏକ ସପ୍ତାହ ପରେ ଏହି ଦାନ୍ତଟି ସେଥିରେ ମିଳେଇ ଯିବ ଏବଂ ନିଜର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ହରାଇବ । ଏଥିରୁ ବୁଝାପଡୁଛି ଯେ ଶରୀର ପାଇଁ କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ କେତେ ହାନି କାରକ । କୋକ ଏବଂ ଅରେଂଜ ଫ୍ଲେଭର କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସରେ ମିଶୁଥିବା କୃତିମ ରଙ୍ଗ ସବୁ ହେଉଛନ୍ତି କ୍ୟାନସର ବେମାରୀ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଏଜେଂଟ । ମୃଦ୍ୟୁପାନିୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଫସପରିକଏ ଏସିଡର ବ୍ୟବହାର ହୁଏ ଯାହା କିଡନିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାଏ । କୋଲା ପିଇବା ଫଳରେ ରକ୍ତରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଫସଫେଟ ଆସିଥାଏ ଯାହା ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ମେଟାବଲିଜିମକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାଏ । କ୍ୟାଲସିୟମ ମେଟାବଲିଜିମ ନଷ୍ଟ ହେବାର ପ୍ରଭାବ ମସ୍ତିଷ୍କ, ହାଡ ଏବଂ ଦାନ୍ତ ଉପରେ ପଡେ । ମୃଦ୍ୟୁପାନୀୟରେ ସେପରି କିଛି ଏନର୍ଜି ବା ଭିଟାମିନସ ନାହିଁ । କେବଳ ପାଟି ସୁଆଦ ଏବଂ ବଡ ବଡ ସିନେମା ତାରକା ଏବଂ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ବିଜ୍ଞାପନରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପିଇ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ପଇଡ ପିଇବା ଶରୀର ପ୍ରତି ଅନେକ ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରଥମତଃ ଏହା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାକୃତିକ । ଏଥିରେ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କସ ଭଳି କୌଣସି କେମିକାଲର ଭୟ ନାହିଁ । ୨୫୦ ଗ୍ରାମ ପଇଡ ପାଣିରେ ୪୬ କ୍ୟାଲୋରି ଏନର୍ଜି ଥାଏ ଯାହା ସମାନ ପରିମାଣର କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସରେ ଥିବା ଏନର୍ଜି ଅପେକ୍ଷା ୪ ଗୁଣ ଅଧୀକ । ଏହା ଛଡା ପଇଡ ପାଣିରେ ଫାଇବର, ପ୍ରୋଟିନ, କାବ୍ରସ, ଭିଟାମିନ-ସି, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ, ପୋଟାସିୟମ, କ୍ୟାଲିସିୟମ ଏବଂ ସୋଡିୟମ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ । ପଇଡ ପାଣି ଶରୀରରେ ସୁଗାର ଲେଭେଲକୁ କମ କରିଥାଏ ଯାହା ଫଳରେ ଡାଇବେଟିସ ହୋଇନଥାଏ । ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ସକାଳେ ନିୟମିତ ପଇଡ ପାଣି ପିଇଲେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ । ପଇଡ ପାଣିରେ ପଟ୍ଟାସିୟମ ଥିବାରୁ ଏହା ରକ୍ତଚ୍ଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଯଦି କାହାକୁ ଡାଇରିଆ ବା ଦଣ୍ଡିସ ହୋଇଥାଏ ତାକୁ ଯଦି କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ଦିଆଯାଏ ତାହେଲେ ରୋଗୀର ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେଲେ ଯଦି ପଇଡ ପାଣି ଦିଆଯାଏ ତାହେଲେ ଏହା ରୋଗକୁ ପ୍ରଶମିତ କରିଥାଏ । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଆମେ କାହିଁକି କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସକୁ ଛାଡି ପଇଡ ପିଇବା ଉଚିତ ।

ପରିବେଶ

କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ଯାହା ପରିବେଶକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି କରେ ତାହା ହେଲା ଏହାର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲ ଏବଂ ଏହାର ଠିପି । ଭାରତରେ ବର୍ଷକୁ ଏତେ ପରିମାଣର କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ବିକ୍ରି ହେଉଛିଯେ ଯଦି ଏହାକୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ କରି ସଜା ଯାଏ ତାହେଲେ ସାରା ଭାରତର ଅଧା କ୍ଷେତ୍ରଫଳ ଭରିଯିବ । ଭାରତରେ ବର୍ଷକୁ ୧୩ ମିଲିୟନ ମେଟ୍ରିକ ଟନର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଉପ୍ତାଦନ ହୁଏ ଯାହାର ୩୦ରୁ ୩୫ % ହେଉଛି କେବଳ ଏହି କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କସ ପାଇଁ । ଆମ ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଧୀକ ଥିବାରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ପରିମାଣ ଅଧିକ ହୋଇଯାଉଛି । ଏହି ସବୁ ବୋତଲକୁ ରିସାଇକ୍ଲିଙ୍ଗ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ବା ବେସରକାରୀ ସ୍ତରରେ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ଏତେ ବିପୁଳ ପରିମାଣ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଯିବ କୁଆଡେ । ସବୁ ଯାଉଛି ବିଭିନ୍ନ ଜଳାଶୟ, ନଦୀ, ସମୁଦ୍ର ଆଉ ମାଟିକୁ । ହେଲେ ପଇଡର କୌଣସି ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହାର ସମସ୍ତ ଜିନିଷ କାମରେ ଲାଗେ । ଖାଇକି ଫୋପଡା ଯାଉଥିବା ପଇଡ ଶୁଖିଲେ ସେଥିରୁ କତା ବାହାରିପାରିବ ଯେଉଁଥିରୁ ଦଉଡି ବାହାରିପାରିବ, ପା ପୋଛ, ଅଖା, ବ୍ୟାଗ, ମଶିଣା, କଣ୍ଢେଇ ଇତ୍ୟାଦି ତିଆରି ହୋଇପାରିବ । ନଡିଆ କତାରୁ ଏପରି ଅନେକ ଘରକରଣା ଜିନିଷ ତିଆରି ହୋଇପାରିବ ଯାହା ଆମର ଦୈନଦିନ ଜିବନରେ ଅନେକ କାମରେ ଆସେ । ଆଗରୁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ବେଳେ ଲାଗୁଥିବା ଦଉଡି ସବୁ ଆମର ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲା । ଏକଥା ବେଶି ଦିନର କଥା ନୁହେଁ ମାତ୍ର ୩୦ ବର୍ଷ ତଳର କଥା । ହେଲେ ଏବେ ଏହା କେରଳରୁ ଆସୁଛି । କାରଣ ଆମେ ନଡିଆ ଚାଷକୁ ଯେତିକି ପ୍ରୋସ୍ତ୍ରାହନ ଦେବା କଥା ତାହା କରିପାରିଲେ ନାହିଁ ଯାହା ଫଳରେ ଏହି ଚାଷ ଦିନକୁ ଦିନ ଡୁବିଲା ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ପଇଡ ଉପ୍ତାଦନ ମଧ୍ୟ କମିବାରେ ଲାଗିଲା ।

ଏସବୁର ସମାଧାନ ହେବ ଯଦି ଆମେ କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ପିଇବା ଛାଡିବା ଏବଂ ପଡଇ ପିଇବା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାସପୋର୍ଟର ଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗ ପଛର କାରଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Youth/Reason-behind-different-color-of-Passports-34465
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Youth/Reason-behind-different-color-of-Passports-34465
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Jun 2018 14:31:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦୁନିଆରେ କେବଳ ୪ଟି ରଙ୍ଗର ପାସପୋର୍ଟ ଅଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶକୁ ଏହି ୪ଟି ରଙ୍ଗରୁ ଗୋଟେ ରଙ୍ଗକୁ ପାସପୋର୍ଟର କଭର ଭାବରେ ବାଛିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ପାସପୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟତଃ ୪ଟି ରଙ୍ଗର ଥାଏ, ଲାଲ, ନୀଳ, ସବୁଜ ଏବଂ କଳା । ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଭି ଭିନ୍ନତା ଦେଖାଯାଏ ।

ଲାଲ ରଙ୍ଗ

ଲାଲ ରଙ୍ଗ ହେଉଛି ସାଧାରଣ ରଙ୍ଗ । ସାଧାରଣତଃ ଯେଉଁ ଦେଶର ଇତିହାସରେ କିମ୍ବା ବର୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ୟବାଦୀ ଶାସନର ଛାପ ରହିଛି ସେହି ଦେଶର ପାସପୋର୍ଟ କଭର ଲାଲ କିମ୍ବା ଏହାର ପାଖାପାଖି ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ । ସ୍ଲୋଭାନିଆ, ଚୀନ, ସର୍ବିଆ, ଋଷିଆ, ଲାଟଭିଆ, ରୋମାନିଆ, ପୋଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ଜର୍ଜିଆର ନାଗରିକ ମାନେ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ପାସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । କ୍ରୋସିଆ ବ୍ୟତୂତ ଇଉରୋପିଆନ ୟୁନିଅନର ଅନ୍ୟ ସଭ୍ୟ ଦେଶ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଲାଲ କିମ୍ବା ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଅନ୍ୟ ସେଡ୍ର ପାସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ଯେଉଁ ଦେଶ ଗୁଡିକ ଇଉରୋପିଆନ ୟୁନିଅନର ସଭ୍ୟ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଯଥା ତୁର୍ତୀ, ମାକେଡୋନିଆ ଏବଂ ଆଲବାନିଆ ଭଳି ଦେଶ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସେମାନଙ୍କ ପାସପୋର୍ତ କଭରର ରଙ୍ଗ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ନୀଳ ଗଙ୍ଗ

ନୀଳ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ରଙ୍ଗ । ଏହି ରଙ୍ଗ ନୂତନ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରତୀକ । ୧୫ ଟି କ୍ୟାରବିଆନ ଦେଶର ପାସପୋର୍ଟ ରଙ୍ଗ ହେଉଛି ନୀଳ । ଉତର ଆମେରିକା, ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା ଏବଂ ଓସେନିଆରେ ପ୍ରାୟତଃ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ପାସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାରେ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ପାସପୋର୍ଟ ସାଧାରଣତଃ ମରକୋସର ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନର ସଭ୍ୟ ହୋଇଥିବାକୁ ସୂଚାଇ ଥାଏ । ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟର ରଙ୍ଗ ୧୯୭୬ ମସିହାରେ ବଦଳି ହୋଇ ନୀଳ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତର ପାସପୋର୍ଟର ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଗାଢ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ।

ସବୁଜ ରଙ୍ଗ

ପ୍ରାୟତଃ ମୁସଲମାନ ଦେଶ ଗୁଡିକ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ପାସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ଏହାର କାରଣ ମୁମଲମାନ ଧର୍ମରେ ଏହି ଗଙ୍ଗର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଇପାରେ । ସବୁଜ ଗଙ୍ଗ ପଫେଟ ମହମ୍ମଦଙ୍କର ପ୍ରିୟ ରଙ୍ଗ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗଙ୍ଗ ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ଜୀବନର ପ୍ରତୀକ ମଧ୍ୟ । ତେବେ ମରକୋ, ସାଉଦୀ ଆରବ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଭଳି ଦେଶ ସବୁଜ ପାସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି ।

କଳା ରଙ୍ଗ

ବହୁତ କମ ଦେଶ ଅଛନ୍ତି ଯାହାର ପାସପୋର୍ଟର ରଙ୍ଗ କଳା ହୋଇଥାଏ । କିଛି ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ ଯଥା ବୋଟସ୍ଓାନା, ଜାମ୍ବିଆ, ବୁରୁଣ୍ଡି,ଗୋବୋନ, ଆଙ୍ଗୋଲା, କଙ୍ଗୋ, ମାଲାଓି ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତୋଟି ଦେଶ କଳା ରଙ୍ଗର ପାସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ନିଉଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପାସପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ କଳା ରଙ୍ଗର ଯେହେତୁ କଳା ଏହି ଦେଶର ଜାତୀୟ ରଙ୍ଗ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାଠ ପଢିବାର ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ ଅର୍ଥ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେବ ନାହିଁ: ଇଶ୍ଵର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Youth/PAN-Shop-Sons-187-Position-IN-IAS-UPSC-India-31369
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Youth/PAN-Shop-Sons-187-Position-IN-IAS-UPSC-India-31369
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 28 Apr 2018 16:36:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବାପାଙ୍କର ପାନ ଦୋକାନ। ତେଣୁ ୪ ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ନେଇ ପରିବାର ଚଳାଇବା କଷ୍ଟକର ଥିଲା। ତେବେ ମୋର ପାଠ ପଢିବାର ଆଗ୍ରହ ଦେଖି ପରିବାର ଲୋକ ମୋତେ ମାମୁଁ ଘର ପଠାଇଦେଲେ। ସେଠାରେ ଛୋଟ ବେଳୁ ଅଜା ଆଇଙ୍କ ପାଖରେ ରହି ପାଠ ପଢିଲି। ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାରେ ରହି ପାଠ ପଢିଲି। ଭଲ ମାର୍କ ରଖି ସଫଳ ମଧ୍ୟ ହେଲି। ତା’ ପରେ ପାଠ ପଢିବାର ଆଗ୍ରହକୁ ଦେଖି ବାପା ମଧ୍ୟ ମୋ ପାଇଁ ଅହେତୁକ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ। ଲୋନ କରି ପାଠ ପଢିଲି, ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଭରସା ଓ ମୋ ପରିଶ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ମୁଁ ଆଜି ଆଇଏଏସ ହୋଇପାରିଛି। ଗତକାଲି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା(ୟପିଏସସି) ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ୧୮୭ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ଇଶ୍ଵର କୁମାର କାଣ୍ଡୋ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।  

ଓଡ଼ିଶାର ନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଓଡିଶାରେ ହିଁ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରି ଏକ ପାନ ଦୋକାନୀ ପୁଅର ପରିଚୟ ନେଇ ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିପାରିଥିବାରୁ ସେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛନ୍ତି। ଚାକିରୀର ଅବସାଦ ଭିତରେ ରହି ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିପାରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ଶ୍ରେୟ ପରିବାରଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି।        

କଣ କୁହନ୍ତି ଇଶ୍ୱର -  

ଊତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଆଜମଗଡର ବାସିନ୍ଦା ହୋଇଥିଲେ ବି ବାପା ଶିବ ପ୍ରସାଦଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ନୋରେ ପାନଦୋକାନ ଥିବା ଯୋଗୁଁ  ସପରିବାର ଲକ୍ଷ୍ନୋରେ ରହୁଛୁ। ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପାସ କରିବା ପରେ ହାୟର ଷ୍ଟଡି ପାଇଁ ବାପା ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୋନ ନେଇ ପାଠ ପଢାଇଥିଲେ। ବିଟେକ ଗାଜିଆବାଦର KIET ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରୁ ଶେଷ କରିବା ପରେ ରାଉରକେଲା ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ MTT ରେ ୨୦୧୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲି। ଚାକିରୀ କରିବା ସହ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲି। ମୁଁ ବର୍ତମାନ ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଜୁନିୟର ମ୍ୟାନେଜର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିଛି। ତେଣୁ ପାଠପଢିବାର ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ ଅର୍ଥ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କୁହନ୍ତି ଇଶ୍ଵର।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତି ଚାଷି ପିଛା ଖର୍ଚ୍ଚ ୩୬ ପଇସା : ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Youth/Odisha-Economic-Survey-Report-Biju-Krushak-Kalyana-Yojana-29374
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Youth/Odisha-Economic-Survey-Report-Biju-Krushak-Kalyana-Yojana-29374
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 22 Mar 2018 20:22:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ୨୦୧୩ରେ ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା । ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକ ମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାମ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏହି ଜନ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା । ହେଲେ ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୨୦୧୬-୧୭ ଆର୍ଥୀକ ବର୍ଷରେ ପ୍ରତି ଚାଷି ପିଛା ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ୩୬ ପଇସା । ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟର ୫୭ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାର ଚାଷୀ ଅର୍ନ୍ତଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଏହି ଯୋଜାନରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ସମୁଦାୟ ମାତ୍ର ୨୦.୯୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।

ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଓଡିଶା ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ । ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୭.୧୪% ବୋଲି ଆକଳନ କରିଯାଇଛି ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ । ଦେଶର ଜାତୀୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୬.୫% ଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଜାତୀୟ ହାର ଠାରୁ ଅଧିକ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

୨୦୧୫-୧୬ରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୭.୯୪ ଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ଏହା କମି ୭.୧୪%କୁ ଆସିଯାଇଛି ।

ସେବା କ୍ଷେତ୍ରର ଅବଦାନ ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରତି ୪୫.୨୫% ଥିବା ବେଳେ କୃଷି ଏବଂ ଆନୁସଙ୍ଗିକ କ୍ଷେତ୍ରର ଅବଦାନ ମାତ୍ର ୧୯.୯୮% ଅଛି । ରାଜ୍ୟର ୬୨% ଲୋକ ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ଚାଷୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମାତ୍ର ୧୯.୯୮% ଅବଦାନ ପୁଣି ଥରେ ଚାଷିର ଦୁର୍ବଳ ଆର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦର୍ଶାଇଛି । ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରର ଅବଦାନ ୩୪.୭୭% ଥିବା ବେଳେ ମାନ୍ୟୁଫାକ୍ଚରିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ରର ଅବଦାନ ୧୬.୨୩% ଅଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>