<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କନକଲତାଙ୍କ କରୁଣ କାହାଣୀ : ମୁହଁ ପୋଡ଼ି ଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସ୍ୱାମୀ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ, ଏବେ କ୍ୟାନସର ପାଇଁ ଭାଇ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/Kanaks-fight-against-cancer-35862
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/Kanaks-fight-against-cancer-35862
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 16 Jul 2018 14:33:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କୁହାଯାଏ ଦୁଃଖର ଦିନ ଗଧ ପିଠିରେ ସବାର ହୋଇ ନିଜ ଜ୍ଞାତି କୁଟୁମ୍ବଙ୍କୁ ନେଇ ଆସେ । କନକଲତାଙ୍କ ଦୁଃଖର ଦିନ ଏବେ ସେପରି ଲମ୍ବା ହୋଇଚାଲିଛି । ଅସହାୟ କନକଲତା କ୍ୟାନସରର ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ବୋହି ନିଃସଙ୍ଗତାର ଅଶ୍ରୃ ବୁହାଉଛନ୍ତି ।

ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଭଦୁ  ଅଂଚଳର ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସର କନକଲତା ଜେନା ବଡ଼ପୋଖରୀ ଜୋକ ବଳିଆର ମଧୁସୂଦନ ବାରିକଙ୍କୁ  ବିବାହ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ପୁଅ ଓ ଝିଅ ହୋଇଥିଲା । ଅଭାବୀ ସଂସାର ଭିତରେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବାବେଳେ ଦିନେ ରୋଷେଇ କରୁ କରୁ ତାଙ୍କ ମୁହଁରେ ଗରମ ପେଜ ପଡ଼ି ମୁହଁ ପୋଡ଼ି ଯାଇଥିଲା । ମୁହଁର ପୋଡ଼ା ଦାଗ କମିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବଢିବା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାର କରିଦେଲେ । କନକଲତା ସ୍ୱାମୀ ନିକଟରୁ ତଡ଼ା ଖାଇବା ପରେ ନିଜ ସାନ ଭାଇ କରୁଣାକର ନିକଟରେ ରହୁଥିଲେ । ମୁହଁର ପୋଡ଼ା ଦାଗରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାରୁ କନକ ଓ କରୁଣାକର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସିଥିଲେ । ଜୁଲାଇ ୬ ତାରିଖରେ କନକଲତାଙ୍କୁ ଆଶୁ ଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ କର୍କଟ ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଭାଇ କରୁଣାକର ଭଉଣୀକୁ ସେପରି ଅବସ୍ଥାରେ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି । ଏବେ କନକଲତା ଭଗବାନ ଭରସାରେ । ନିଃସଙ୍ଗତା ସାଙ୍ଗକୁ ଜୀବନର ଅପରାହ୍ନରେ କ୍ୟାନସର ଭଳି ବ୍ୟାଧିକୁ ବୋହି କନକଙ୍କ ଜୀବନ ସଂଗ୍ରାମ ଚାଲିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ତିଆରି କଲେ ବର୍ଷା ଜଳରୁ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରୁଥିବା ଉପକରଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/9th-Class-student-make-power-plants-runs-by-rain-water-35673
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/9th-Class-student-make-power-plants-runs-by-rain-water-35673
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 12 Jul 2018 14:09:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପୂର୍ବ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଏସିଆର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅଜରବୈଦାନ ଏକ ଗଣ ରାଜ୍ୟ । ଏଠାର ମାତ୍ର ୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଚଳ ହେଉଛି କୃଷି ଯୋଗ୍ୟ । ଏହାର ଜଣେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ଏବେ ବର୍ଷା ଜଳରୁ ବିଜୁଳି ଅମଳର ଉପକରଣ ତିଆରି କରି ପ୍ରଶଂସା ପାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏଭଳି ନିଆରା ଉପକରଣ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ୨୦ ହଜାର ଡ଼ଲାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

କଅଁଳ ମନରେ ନବ ସର୍ଜନାର ପରିକଳ୍ପନା ଘୁରି ବୁଲୁଥାଏ । ଉପଯୁକ୍ତ ପରିବେଶ ପାଇଲେ ସ୍ୱପ୍ନ ବାସ୍ତବରେ ପରିଣତ ହୁଏ । ଠିକ୍ ସେଭଳି ଆକାଶରେ ବଜ୍ରପାତ ଦେଖି କୁନି ଝିଅ ରେଗାନ ଜାମାଲୋବା ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ମେଘରୁ ବିଜୁଳି ହେଉଛି, ତେବେ ବର୍ଷା ପାଣିରୁ କାହିଁକି ନୁହେଁ? ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ସେ ଆଗକୁ ବଢିଥିଲେ । ଏଥିରେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ଅଧ୍ୟାପକ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲେ । ରେଗାନ ଜାମାଲୋବା ନିଜର ଜଣେ ବାନ୍ଧବୀଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାଥୀ କରି ଆରମ୍ଭ କଲେ ବର୍ଷାଜଳରୁ ବିଜୁଳି ଅମଳ କରିବାର ଉପକରଣ । ଶେଷରେ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସଫଳତା । ତିଆରି ହେଲା ବର୍ଷା ଜଳରୁ ବିଜୁଳି ଅମଳର ଉପକରଣ । ଏହି ଉପକରଣ ୪ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ । ଗୋଟିଏ ବର୍ଷା ଜଳ ସଂଗ୍ରହ ଗଚ୍ଛିତ ପାଇଁ ଟାଙ୍କି, ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଜେନେରେଟର ଏବଂ ବ୍ୟାଟେରୀ । ଟ୍ୟାଙ୍କରେ ପାଣି ପ୍ରବେଶ ହେବା ମାତ୍ରେ ଜେନେରେଟର ଚାଲେ ଏବଂ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ରେଗାନ କହନ୍ତି । ବର୍ଷା ଅଧିକ ଓ ବିଜୁଳି ସଙ୍କଟକୁ ଦେଖି ସେ ଏପରି ପରିକଳ୍ପନା କରିଥିବା କହନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦିଲ୍ଲୀ : ସ୍କୁଲ ଦେୟ ଦେଇନଥିବାରୁ ବେସମେଣ୍ଟରେ ୫ ଘଣ୍ଟା ଧରି ବନ୍ଧକ ରହିଲେ ୫୯ ଛାତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/Delhi-59-student-forcible-detain-due-to-not-gives-school-fees-35594
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/Delhi-59-student-forcible-detain-due-to-not-gives-school-fees-35594
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 11 Jul 2018 09:39:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲର ଆଉ ଏକ ଦାଦାଗିରି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ । ସ୍କୁଲ ଫିସ ଦେଇପାରିନଥିବା ୫୯ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ବେସମେଣ୍ଟର ୪୦ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ତାତିରେ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବନ୍ଧକ ବନାଇ ରଖିଥିବା ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଅଭିଭାବକମାନେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଉପରେ ଖପା ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏ ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହେବା ପରେ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ପାଟି ତୁଣ୍ଡ କରିଥିଲେ । କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏଭଳି ନିର୍ଦ୍ଦୟ ଭାବେ ବେସମେଣ୍ଟରେ ରଖାଗଲା ତାକୁ ନେଇ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଘେରିଥିଲେ । ପୋଲିସ ଜୁଭେନାଇଲ ଜଷ୍ଟିସ ଆକ୍ସର ଧାରା ୭୫ ଅନୁଯାୟୀ ମାମଲା ଦାଏର କରିବା ସହ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀର ବଲ୍ଲିମାରାନ ଠାରେ ଥିବା ରାବିୟା ଗର୍ଲ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲରେ ଘଟିଥିବା ଏଭଳି ମାମଲାକୁ ନେଇ କେତେକ ଫୋଟ ଓ ଭିଡ଼ିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି । ବେସମେଣ୍ଟରେ କୁନି କୁନି ଛାତ୍ରୀମାନେ ବ୍ୟାଗକୁ ତଳେ ରଖି ଅସହାୟ ଭାବେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଆଜି ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଆୟୋଗର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ମଣ୍ଡଳ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ସ୍କୁଲକୁ ଆସୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମଦ ବିରୋଧରେ ମହିଳା, ଏଣିକି ବିକିଲେ କି ପିଇଲେ ଦେବାକୁ ହେବ ତଣ୍ଡ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/Women-raise-then-voice-against-liqueur-35549
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/Women-raise-then-voice-against-liqueur-35549
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Jul 2018 16:02:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମଦ ବିରୋଧରେ ସଡ଼କକୁ ଆସିଛନ୍ତି ମହିଳା ସମାଜ । କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଟଗାଁ ବ୍ଲକ ବିନିଦା ପଂଚାୟତର ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଘର ଭାଙ୍ଗୁଥିବାରୁ ମଦକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ମଦ ଯୋଗୁ କେତେ କେତେ ପରିବାର ଉଜୁଡ଼ି ଯାଉଥିବାରୁ ସେମାନେ ଗାଁରେ ମଦ ବିକିଲେ ୫ ହଜାର ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବାର ଚେତାବନୀ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି କେହି ଯଦି ମଦ ପିଇଥିବାର ଦେଖାଯିବ ତେବେ ୩ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବ ମହିଳା ମଣ୍ଡଳ ।

ସୋମବାର ମହିଳାମାନେ ନିଶା ନିବାରଣ ପ୍ଲାକାର୍ଡ଼ ଧରି ଗାଁ ଗାଁ ବୁଲି ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ବ୍ୟାପକ କରିବା ପାଇଁ ମଦ ବିରୋଧୀ ମହିଳାମଣ୍ଡଳ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ମହିଳାମାନଙ୍କ ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମକୁ ଗାଁର ଶିକ୍ଷିତ ବର୍ଗ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି । ବିଗତ କିଛିଦିନ ଧରି ଦେଶୀ ମଦ ସହ ବିଦେଶୀ ମଦ ମଧ୍ୟ ଗାଁ ଗହଳିରେ ପ୍ରସାର ଲାଭ କରିଛି । ସାଇକେଲ ଓ ବାଇକରେ ମଦ ବେପାରୀ ବୁଲି ବୁଲି ମଦ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାରୁ ଏହା ସହଜରେ ଦ୍ୱାର ମୁହଁରେ ପହଂଚିଯାଉଛି । ସହଜରେ ମିଳୁଥିବାରୁ ଯୁବାବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ କବଳିତ ହେବା ଆମକୁ ବ୍ୟଥିତ କରାଇଛି ବୋଲି ମଦ ଆନ୍ଦୋଳନର ପୁରୋ ଭାଗରେ ଥିବା କେତେକ ମହିଳା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ଦଣ୍ଡ ଯଦି କାମ ନଦେଲା ତେବେ ସାମାଜିକ ବାଛନ୍ଦ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ମହିଳାମଣ୍ଡଳ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିଜ ସମସ୍ୟାରୁ ମିଳିଲା ସମାଧାନର ସୂତ୍ର : ଅଭିଭାବକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ମହିଳା ତିଆରି କଲେ ଆଡ଼ମିଶନ ପୋର୍ଟାଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/This-women-create-Aap-for-solution-of-admission-35505
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/This-women-create-Aap-for-solution-of-admission-35505
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 09 Jul 2018 15:57:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦିଲ୍ଲୀ ନର୍ସରୀ ସ୍କୁଲର ନାମ ଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା ହାଭାର୍ଡ଼ରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଠାରୁ କିଛି କମ୍ କଷ୍ଟକର ନୁହେଁ । ଏହି ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ଏତେ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ବଢିଯାଇଛି ଯେ ପିଲା ଓ ପିତା ମାତାମାନେ ପେଷି ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି । କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଜ୍ଞାନରେ ପ୍ରଫେସର ଥିବା ଅଞ୍ଜଳି ଆମେରିକାରୁ ଫେରିବା ପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୃହୀଣିଟିଏ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବସବାସ କରୁଥିଲେ । ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସ୍କୁଲରେ ନିଜ ପୁଅର ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ନେଇ ଅଞ୍ଜଳି ନାକେଦମ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଅଞ୍ଜଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ କି ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଓ ପେଷାଦାର ଜୀବନ ସହ ତାଳମେଳ ରଖି ଏପରି ଏକ କାମ କରିବି ଯାହା କି ଅନ୍ୟ ପିତାମାତାମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବ । ସୂଚନା ଅଭାବରୁ ପିଲାଙ୍କ ନାମ ଲେଖାକୁ ନେଇ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ୁଥିବା ଅଭିଭାବକଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ସ୍କୁଲ ଆଡ଼ମିଶନ ଡଟକମ୍ ନାମରେ ସେ ଏକ ସାଇଟ ଖୋଲିବା ସହିତ ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନରେ ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି । ଅଭିଭାବକମାନେ ଏହି ସାଇଟକୁ ଯାଇ ସ୍କୁଲ, କୋଚିଂ ଦେୟ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଇପାରୁଛନ୍ତି । ଜଣେ ମାଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ଦିଲ୍ଲୀ ଗୃହିଣୀମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତି କରାଇପାରିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅଧ୍ୟାପିକା ବୃତ୍ତି ଛାଡ଼ି ୨୭ ଏକର ଜମିରେ ଆରମ୍ଭ କଲେ ପରିବା ଚାଷ, ଏବେ ପରିବା ଯାଉଛି ଦୁବାଇ ଓ ଇସ୍ରାଏଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/Know-this-lady-whoa-left-the-job-and-start-organic-farming-35174
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/Know-this-lady-whoa-left-the-job-and-start-organic-farming-35174
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 04 Jul 2018 12:59:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଛତିଶଗଡ଼ର ୨୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବଲ୍ଲରୀ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସରୁ ଏମଟେକ୍ କରିବା ପରେ ଦୁର୍ଗା କଲେଜରେ ଆସୋସିଏଟ ପ୍ରଫେସର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ । କିଛି ମାସର ଅଧ୍ୟାପନା ପରେ ସେ ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଦେଇ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଫେରିଲେ । ୨୭ ଏକର ଜମିରେ ଆରମ୍ଭ କଲେ ଚାଷ । ଏବେ ତାଙ୍କ ଜମିରୁ ଅମଳ ହେଉଥିବା ଜୈବିକ ପନିପରିବା ଦୁବାଇ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ଭଳି ଦେଶକୁ ପଠାଯାଇପାରୁଛି । ଅର୍ଗାନିକ ଫାର୍ମଙ୍ଗ କରି ବଲ୍ଲରୀ ଏବେ ରାଜ୍ୟର ଏକ ସଫଳ ଚାଷୀର ସ୍ୱିକୃତି ସାଉଁଟିଛନ୍ତି ।

ବଲ୍ଲରୀ ଚନ୍ଦ୍ରାକର ନିଜ ଗାଁ ବାଗବାହରା ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୦୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏହି ଅର୍ଗାନିକ ଫାର୍ମିଙ୍ଗ । କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟାପନା ଛାଡ଼ି ଜଣେ ଝିଅ ଚାଷ କରୁ ବୋଲି ପରିବାର ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ଚାହୁଁନଥିଲେ । ଏହା ସତ୍ୱେ ବଲ୍ଲରୀ ନିଜ ଜିଦରେ ଅଟଳ ରହି ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଇ ଦେଲେ ଚମକ୍ରାରୀତା । ୨୦୧୭ ଶେଷ ବେଳକୁ ତାଙ୍କର କ୍ଷେତରେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବେ ଭେଣ୍ଡି, କଖାରୁ, ବାଇଗଣ, ଲଙ୍କା, ଶାଗ, ମୂଳା, ଟମାଟୋ ଆଦି ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇ ବଜାର ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା । ତାଙ୍କ ପିତା ରାୟପୁର ଠାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ସଂସ୍ଥାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ । ପିତାଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ବଲ୍ଲରୀଙ୍କ ଫାର୍ମ ହାଉସର ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ବଲ୍ଲରୀଙ୍କ ଫାର୍ମରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ପରିବା ଇନ୍ଦୋର, ନାଗପୁର, ବାଙ୍ଗାଲୁର ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବିକ୍ରୀ ହେଉଛି । ସବୁଜ ଲଙ୍କା, କଲରା, କଖାରୁ, ଟମାଟୋ, ଲାଉ ଉତ୍ପାଦନ ଅଧିକ ହେଉଛି । ଟମାଟୋ ଓ ଲାଉ ଆଦି ପରିବା ସେ ଦୁବାଇ ଓ ଇସ୍ରାଏଲ ପଠାଉଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚା ଦୋକାନୀଙ୍କ ଝିଅ ପଢିବେ ଆମେରିକାରେ, ମିଳିଲା ୩.୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବୃତ୍ତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/Tea-sellers-doughter-got-38-scholarship-35109
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/Tea-sellers-doughter-got-38-scholarship-35109
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 03 Jul 2018 15:02:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଚା ବିକି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିବା ଗରିବ ବାପା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଭାଟିଙ୍କ ଝିଅ ସୁଦୀକ୍ଷା ସିବିଏସଇ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ସାରା ଜିଲ୍ଲାରେ ଟପ୍ ହେବା ସହ ପରବର୍ତ୍ତି ପାଠ ପଢା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଠାରୁ ୩.୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବୃତ୍ତି ଅଫର ପାଇଛନ୍ତି । ସେ ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଆମେରିକା ଯିବେ । ଆମେରିକାରୁ ଭିସା ପାଇବା ପାଇଁ ସେ ଏବେ ଅପେକ୍ଷାରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଦାଦରୀ ବ୍ଲକ ମାନିକପୁର ଗ୍ରାମର ସୁଦୀକ୍ଷା ଭାଟିଙ୍କ ଜନ୍ମ ଏକ ଗରିବ ପରିବାରରେ । ତାଙ୍କର ପିତା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଏକ ଚା ଦୋକାନ ଆୟରେ ପରିବାର ଚଳାନ୍ତି । ବଡ଼ କଷ୍ଟରେ ୫-୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଆୟରେ ଚଳେ ତାଙ୍କ ପରିବାର । ଭଲ ପାଠ ପଢିଲେ ବଡ଼ ଚାକିରୀ କରି ପରିବାରର ଦୁଃଖ ଦୂର କରିହେବ ବୋଲି ସୁଦୀକ୍ଷା ପାଠ ପଢିଲା ଦିନ ଠାରୁ ପରିକଳ୍ପନା କରନ୍ତି । ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର ପାଇଁ ସେ ଦିନରାତି ମେହନତ କରି ପାଠ ପଢନ୍ତି । ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପୁରା ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଥମ ହେବା ସହ ବିଜ୍ଞାନ ବିଷୟ ନେଇ ଦ୍ୱାଦଶରେ ଜିଲ୍ଲା ଟପ୍ପର ସୁଦୀକ୍ଷାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନରେ ଡ଼େଣା ଖଞ୍ଜିଥିଲା । ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଶିରୋନାମାକୁ ଆସିଥିଲେ ସୁଦୀକ୍ଷା । ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ପରେ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଥିଲା ଏକ ଲୋଭନୀୟ ଅଫର । ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମେରିକା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତାଙ୍କୁ ଛାତ୍ର ବୃତ୍ତି ଦେବାକୁ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିବା ପରେ ସୁଦୀକ୍ଷା ଏବେ ଆମେରିକା ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ୱାବସନ କଲେଜ ୪ବର୍ଷ ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ବୃତ୍ତି ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସୁଦୀକ୍ଷାଙ୍କ ସ୍କୁଲ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୁମ୍ବାଇର ମହିଳା ଅଟୋ ଚାଳକ, ବଦଳିଛି ଅଭ୍ୟାସ, ବଢିଛି ସାହସ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/Mumbai-women-auto-driver-create-new-way-35048
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/Mumbai-women-auto-driver-create-new-way-35048
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 02 Jul 2018 15:12:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବିଜେତା ନାମକ ଜଣେ କ୍ୟାବ ଚାଳକ ନିଜ ଟ୍ୱିଟର ପୃଷ୍ଠାରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଗତ ରାତିରେ ମୋ ଗାଡ଼ି ହଠାତ୍ ରାସ୍ତାରେ ଅଚଳ ହୋଇଗଲା । ସହାୟତା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଅଟୋକୁ ଅଟକାଇଲି । ଜଣେ ମହିଳା ଅଟୋ ଚଳାଉଥିଲେ । ରାତିରେ ଏକାଳିନୀ ମହିଳା ଅଟୋ ଚଳାଉଥିବା ଏବଂ ମୋ ପରି ଅଜଣା ଲୋକର ଇସାରାରେ ଅଟକି ଥିବା ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲି । ସେ ମୋତେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କଲେ । ମୁଁ ଖୁସି ଅନୁଭବ କଲି । ମୁଁ ରହୁଥିବା ଏହି ସହରର ପ୍ରତିଟି ଘଣ୍ଟାରେ ମହିଳାଟିଏ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ମଣୁଥିବା ଅନୁଭବ କଲି । ଏହା ସବୁ ସହରରେ ହୁଅନ୍ତା କି! ବିଜେତାଙ୍କ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ମୁମ୍ବାଇ ସହରରେ ମହିଳା ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ସାହସ ପାଇଁ ସଲାମ କରୁଛନ୍ତି ବିଜେତାଙ୍କ ଭଳି ଅନେକ ଲୋକ ।

୨୦୧୬ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରିକ୍ସା ପରମିଟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୫ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ନିୟମ କରିଥିଲେ । ମହିଳାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପିଙ୍କ୍ ଅଟୋ ସେବା ପୁରା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । କ୍ରମଶଃ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ଏଥିରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଥିଲେ । ମୁମ୍ବାଇ ସଡ଼କରେ ଏହି ମହିଳା ଅଟୋ ଡ଼୍ରାଇଭରମାନେ କେବଳ ମହିଳା ନୁହେଁ, ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯାତାୟତରେ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଜଣେ ମହିଳା ଡ଼୍ରାଇଭର ଦିନକୁ ୧୦୦୦ରୁ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ଯାଏଁ ରୋଜଗାର କରିବା ସହ ନିଜର ସାମାଜିକ ଜୀବନକୁ ସଜାଡ଼ି ପାରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବାପାଙ୍କ ପାଦ ଅଚଳ : ମା ଶର୍ଯ୍ୟାଶାୟୀ, ଚା ଦୋକାନ କରି ନିଜ ପଢା ଖର୍ଚ୍ଚ ସହ ପୁରା ପରିବାର ଚଳାଉଛନ୍ତି ଆରତୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/Arati-bear-all-expenses-from-her-tea-stall-35042
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/Arati-bear-all-expenses-from-her-tea-stall-35042
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 02 Jul 2018 15:32:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋଜ ସିହ୍ନା କିଛି ଦିନ ତଳେ ଗାଜିପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଲାଇଫ ଲାଇନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଜରିଆରେ ଚିକିତ୍ସା ସେବାକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଉଦଘାଟନ ସମାରୋହରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ନିଜ ଜିଲ୍ଲା ଗାଜିପୁର ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ସେ ଆରତୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଆରତୀ ନିଜ ସହିତ ନିଜର ଦୁଇ ସାନଭାଇଙ୍କ ପାଠ ପଢା ଦାୟିତ୍ୱ ନିଜ କାନ୍ଧକୁ ନେଇଛନ୍ତି । ରୁଗ୍ଣ ବାପା, ମାଙ୍କ ଆହାର ପଥି ଓ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେଇ ସମସ୍ତଙ୍କର ପ୍ରିୟ ପାତ୍ର ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ଏକ ଚା ଦୋକାନରୁ ସମ୍ଭବପର ହୋଇପାରିଥିବା କହନ୍ତି ଆରତୀ ।

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଆରତୀଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ ବାବଦରେ ଜାଣିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଚା’ ଦୋକାନରେ ପହଂଚି ଯାଇଥିଲେ । ଚା ପିଇବା ସହିତ ବୃତ୍ତି ଭାବେ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଆରତୀ ବି କମ୍ ପଢୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ପରିବାର ଚଳାଇବା ଦାୟିତ୍ୱ ସହିତ ପାଠପଢା ଖର୍ଚ୍ଚ ଓ ଦୁଇ ଯମଜ ଭାଇ ଲବ କୁଶଙ୍କ ପାଠପଢା ଦାୟିତ୍ୱ ସେ ନେଇଛନ୍ତି । ଭୋର ପାଂଚଟାରୁ ୯ଟା ଓ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ରୁ ୮ଟା ଯାଏଁ ଚା ବିକି ସେ ଦୈନିକ ୫୦୦ରୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଥାନ୍ତି । ଆରତୀ ଚା ଦୋକାନ ସମ୍ଭାଳିବା ସହିତ ପୁରା ପରିବାର ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଫଗାନିସ୍ତାନ: ମହିଳା କାହିଁକି କରୁଛନ୍ତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/More-Afghanistan-women-committing-suicide-35016
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/More-Afghanistan-women-committing-suicide-35016
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 02 Jul 2018 07:05:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

କାବୁଲ, ଜୁଲାଇ ୦୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମୁଁ ଏବେ ଆଉ ବଂଚିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହିଁ। ଜମିଲା(ଛଦ୍ମନାମ) ନାମରେ ଜଣେ ମହିଳା ଏହା କହିଛନ୍ତି। ଗତ ଜୁନରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବା  ମହିଳା ଜଣକ କହିଛନ୍ତି, ଭାବି ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ। ନିର୍ବନ୍ଧର ୬ ମାସ ପରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ବିବାହ କରିପାରିବେନି କହି ସଂପର୍କ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ। 

ଜମିଲାଙ୍କ ବୟସ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮ ବର୍ଷ। ସେ ଯେତେବେଳେ ୧୨ ବର୍ଷର ବାଳିକା ଥିଲେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ନିର୍ବନ୍ଧ କରିଥିଲେ। ଗତ ମାସରେ ଜମିଲା ଯେତେବେଳେ ବିଷ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ, ତାଙ୍କର ମା’ ହେରାତସ୍ଥିତ ଏକ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ। ଜମିଲା ହଜାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଭିତରୁ ଜଣେ କିନ୍ତୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମହିଳାମାନେ ନିର୍ୟ୍ୟାତନା ଓ ପ୍ରତାଡ଼ନାର ଶିକାର ହେବା ପରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ଶେଷ ପନ୍ଥା ବୋଲି ବାଛି ନେଇଥାନ୍ତି। 

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନବାଧିକାର ଆୟୋଗ ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପାଖାପାଖି ୩ ହଜାର ଆଫଗାନି ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥାନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ହେରାତ ରାଜ୍ୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ହେରାତରେ ୨୦୧୭ରେ ସମୁଦାୟ ୧୮୦୦ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ, ଏଥିରେ ୧୪୦୦ ମହିଳା ସାମିଲ ଥିଲେ। ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ୩୫ଜଣ ପୁରୁଷଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।  ସେହିଭଳି ଏକ ବର୍ଷ ଆଗରୁ ୨୦୧୬ରେ ସମୁଦାୟ ୧୦୦୦ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା ଆସିଥିଲା। 

ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ପୁରୁଷ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ବେଶୀ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କିନ୍ତୁ ଏହା ଓଲଟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଏଠାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ହେଉଛନ୍ତି ମହିଳା। କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତପକ୍ଷେ ଏହି ଅଧିକ ହେବ। କାରଣ ଅନେକ ସ୍ଥଳରେ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇ ନଥାଏ। 

ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣ

ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ ବହୁତ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥାନ୍ତି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକେ ମାମଲାକୁ ଅନ୍ୟମାନେ ନଜାଣନ୍ତୁ ଭାବନ୍ତି। ଇସଲାମ ଧର୍ମରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନିଷେଧ ପାଇଁ ନିୟମ ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆଫଗାନିସ୍ଥାନରେ ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି। ମାନସିକ ନିର୍ୟ୍ୟାତନା, ଘରୋଇ ହିଂସା ଓ ଯୋରଜବରଦସ୍ତି ବିବାହ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚାପ ଯୋଗୁଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଭଳି ଘଟଣା ଦେଖାଯାଉଛି। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>