<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ, ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲେ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଧା ହେବେ ସ୍ୱାମୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/supreme-court-said-immediate-arrest-for-dowry-harassment-39619
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/supreme-court-said-immediate-arrest-for-dowry-harassment-39619
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 14 Sep 2018 15:54:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାରେ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମିଳୁଥିବା ସୁରକ୍ଷାକବଚକୁ କାଢି ନିଆଯାଇଛି । ଏଣିକି ଏଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ମାମଲା ଆସିଲେ ପୋଲିସ ସଂପୃକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବ । ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଭଳି ଜଘନ୍ୟ ଅପରାଧରେ ଜଡ଼ିତ ଥିବା ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ତା’ର ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବ ପୋଲିସ । ଶୁକ୍ରବାର ଆଇସିପି ଧାରା ୪୯୮-ଏର ଶୁଣାଣୀ କରି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରାୟ ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । 

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ସାମ୍ବିଧାନିକ ତିନି ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଆଇପିସି ଧାରା ୪୯୮-ଏ ତଥା ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ମାମଲାରେ ଗିରଫଦାରୀକୁ ନେଇ ଶୁଣାଣୀ କରିଛନ୍ତି । ଖଣ୍ଡପୀଠ ପୂର୍ବ ବେଞ୍ଚର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଖାରଜ କରି କହିଛନ୍ତି କି ପିଡ଼ୀତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଗିରଫ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ କମିଟିର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ତେବେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଆଗୁଆ ଜାମିନ ଭଳି ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ତୁରନ୍ତ ଗିରଫଦାରୀ ଉପରେ ରୋକକୁ ବିରୋଧ କରି ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିବା ଯାଚିକା ଉପରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୩ରେ ଶୁଣାଣୀ କରି ରାୟକୁ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଜୁଲାଇ ୨୭, ୨୦୧୭ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଦୁଇ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଆଇପିସି ଧାରା ୪୯୮-ଏ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ମାମଲାରେ ତୁରନ୍ତ ଗିରଫଦାରୀ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାରେ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ କମିଟି ଗଠନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । କମିଟି ପ୍ରଥମେ ମାମଲା ଉପରେ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ ଏବଂ ପରେ ସଂପୃକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ପରିବାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରଥମେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବା ପରେ ଗିରଫ କରିବା ଉଚିତ । ଏ ନେଇ ଏକ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ ମଧ୍ୟ ଜାରୀ କରିଥିଲେ । 

ଗତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣୀ କରି ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଥିଲେ ଯେ ପୂର୍ବ ବେଞ୍ଚ ଜାରି କରିଥିବା ଗାଇଡ଼୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ସେ ଏକମତ ନୁହଁନ୍ତି । ଏହା ଉପରେ ପୁନର୍ବାର ଶୁଣାଣୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଖଣ୍ଡପୀଠ ଶୁଣାଣୀରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମେ ନିୟମ ତିଆରି କରି ପାରିବା ନାହିଁ ବରଂ ଏହାର ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିପାରିବା । ଯଦି ଧାରା ୪୯୮-ଏର ଧାରାକୁ ଆମେ କୋହଳ କରିବା ତାହା ହେଲେ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ବିରୋଧରେ ଯିବା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଞ୍ଜାବର ଛୋଟ ଏକ ଗାଁରେ ଜନ୍ମ ହୋଇ ସାରା ଦେଶରେ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ନିଆରା ପରିଚୟ, ପିତା ଜଣେ ଅଟୋ ଡ଼୍ରାଇଭର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/Auto-driver-father-give-name--fame-to-his-3-doughter-39109
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/Auto-driver-father-give-name--fame-to-his-3-doughter-39109
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 05 Sep 2018 16:08:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପଞ୍ଜାବର ତରନତାରନର ମୁଗଲଚକ୍କ ଗାଁରେ ଜନ୍ମିତ ରାଜବିନ୍ଦର କୌର ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ହକି ଖେଳାଳୀ ଅଟନ୍ତି । ନିକଟରେ ବାଙ୍ଗାଲୁରରେ ଆୟୋଜିତ ହକି ସିନିୟର ଇଣ୍ଡିଆ କପରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି । ୨୦ ବର୍ଷିୟ ରାଜବିନ୍ଦର ପୂର୍ବରୁ ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ଆୟୋଜିତ ଜୁନିୟର ଏସିଆ କପ୍ ଖେଳି ସାରିଛନ୍ତି ଏବେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଆସିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି ।

ରାଜବିନ୍ଦରଙ୍କ ଆଉ ଦୁଇ ସାନ ଭଉଣୀ ଅଛନ୍ତି । ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ମନଦୀପ କୌର ଏବଂ ଆଉ ଜଣେ ବୀରପାଲ କୌର । ମନଦୀପ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ହକି ଖେଳାଳୀ । ବୀରପାଲ ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ରେସଲର । ମନଦୀପ ଏବେ କଲେଜ ଯାଉଥିବାବେଳେ ବୀରପାଲ ଲକ୍ଷେ୍ମøରେ ଖେଲ ଇଣ୍ଡିଆ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରେସଲିଙ୍ଗ କୋଚିଂ ନେଉଛନ୍ତି । ବୀରପାଲ ୨୦୧୭ରେ ଜୁନିଅର ନ୍ୟାସନାଲରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପଦକ ବିଜୟିନୀ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏ ତିନି ଭଉଣୀ ପଦକ ଜିତି ଦେଶକୁ ଗର୍ବିତ କରାଇଛନ୍ତି । ଏମାନେ ନିଜର ଶ୍ରେୟ ତାଙ୍କ ପିତା ସର୍ଦ୍ଦାର ସରବନ୍ତ ସିଂହଙ୍କୁ ଦିଅନ୍ତି । ଯିଏକି ନିଜର ଝିଅଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାଦ ସହ ପାଦ ମିଳାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି । ସରବନ୍ତ ଏକ ଅଟୋ ଚାଳକ । କଠିନ ସମସ୍ୟା ସତ୍ତେ୍ୱ ସେ ଝିଅମାନଙ୍କ  ଖୁସିକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇଆସିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାଦରେ ୧୨ଟି ଆଙ୍ଗୁଳି ଥିବା ଭାରତର ଗୋଲଡ଼େନ ଗାର୍ଲଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି ହେବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଜୋତା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/Story-of-golden-girl-swapn-39036
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/Story-of-golden-girl-swapn-39036
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 04 Sep 2018 10:22:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାଦରେ ୬ଟି କରି ଦୁଇ ପାଦରେ ୧୨ଟି ଅଙ୍ଗୁଳି ଥିବା ସ୍ୱପ୍ନାବନନ ୨୦୧୮ ଏସିଆନ ଗେମ୍ସରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପଦକ ପାଇ ଭାରତକୁ ଗୌରବାନ୍ୱିତ କରାଇଛନ୍ତି ।

୮୦୦ ମିଟର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ତାଙ୍କ ପାଦର ଅତିରିକ୍ତ ଅଙ୍ଗୁଳି ପ୍ରତି ପଦପାତରେ ତାଙ୍କୁ କିଭଳି ବ୍ୟଥା ଦେଉଥିଲା ତାହା ବିଜୟୀ ସ୍ୱପ୍ନା କହିବାବେଳେ ଅନେକଙ୍କ ଆଖିରେ ଅଶ୍ରୃ ଝରାଇ ଦେଇଥିଲା ।

ଚେନ୍ନାଇଠାରେ ଥିବା ଏକ ସରକାରୀ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଉଦ୍ୟୋଗ ଏହି ସୁନା ଝିଅର ପାଦକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛି । ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଜୋତା ତିଅ।।ରି ପାଇଁ ଡ଼ିଜାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ।

୨୧ ବର୍ଷିୟା ସ୍ୱପ୍ନା ବନନ ୨୦୧୮ ଏସିଆଡ଼ ଗେମ୍ସରେ ହେପ୍ଟାଥଲାନ ବର୍ଗରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପଦକ ଜିତିବା ପୂର୍ବରୁ କିଭଳି ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ ତାହା ସୂଚାଇଛନ୍ତି । ଗୋଡ଼ରେ ଅତିରିକ୍ତ ଆଙ୍ଗୁଳି ଥିବା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ସାଇଜର ଜୋତା ମିଳୁନଥିଲା । ଯନ୍ତ୍ରଣା ସତ୍ତେ୍ୱ ସେ ପ୍ରତିଟି ପାଦ ଆଗକୁ ବଢାଉଥିଲେ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିର ସ୍ୱପ୍ନାଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ରିକ୍ସା ଚାଳକ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀଙ୍କ ନିଷ୍ଠା, ରିକ୍ସାବାଲା ପୁଅକୁ କରାଇଛନ୍ତି ଆଇଏଏସ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/This-teacher-support-to-rick-show-pullers-son-to-became-IAS-38821
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/This-teacher-support-to-rick-show-pullers-son-to-became-IAS-38821
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 01 Sep 2018 15:26:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବୃହଦାରଣ୍ୟ ଉପନିଷେଦରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯାଇ କୁହାଯାଇଛି ଅସତୋ ମା ସଦଗମୟ, ତମସୋ ମା ଜ୍ୟୋତିର୍ଗମୟ ... । ଅନ୍ଧାରକୁ ଦୂର କରି ଆଲୋକ ପ୍ରକାଶ କର । ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସମାଜର ନିର୍ମାଣରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଠିକ୍ ଏହି ପରି । ଏଭଳି ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନେଇ ବାରାଣସୀରେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି ।

ବାରାଣସୀର ଗୋବିନ୍ଦ ଆଜି ଗୋଆରେ ଆଇଏଏସ ଭାବେ ଉଚ୍ଚ ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ । ତାଙ୍କ ପିତା ରିକ୍ସା ଚଳାଇବା ଛାଡ଼ି ଦେଇଛନ୍ତି । କେବଳ ପରିବାର ନୁହେଁ ତାଙ୍କର ପୀଢି ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ଘନ ଅନ୍ଧକାର ମଧ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାଇଛନ୍ତି । ଜଣେ ସମର୍ପିତ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ସଂଗୀତା ଶ୍ରୀବାସ୍ତବଙ୍କ ନିଷ୍ଠା ଓ ସମର୍ପିତ ସେବା ଯୋଗୁଁ ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆସିଛି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ।

ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଅଧିକାରୀ ଗୋବିନ୍ଦ ଏବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗର ସଚିବ ଦାୟିତ୍ୱରେ । ତାଙ୍କୁ ଏହି ଯାଗାରେ ପହଂଚାଇବା ଦିଗରେ ବନାରସ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଡ଼ିଗ୍ରୀ କଲେଜର ଅଧ୍ୟାପିକା ଡ଼ା ସଂଗୀତା ଶ୍ରୀବାସ୍ତବଙ୍କ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯୋଗଦାନ । ସେ ଅତିରିକ୍ତ ସମୟ ଦେଇ ପଢାଇଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଛନ୍ତି । ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀତାରେ ଆଗକୁ ଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହାର ପରିମାଣ ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଆଇଏଏସ ଗୋବିନ୍ଦ ଜୟସ୍ୱେୱାଲ ନିଜର ଏହି ବଡ଼ ସଫଳତାର ଶ୍ରେୟ ଏହି ଗୁରୁଙ୍କୁ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସିକ୍ରେଡ଼ ଗେମ୍ସର ଅଭିନେତ୍ରୀ ରାଜଶ୍ରୀ ଦେଶପାଣ୍ଡେ ଏକାକୀ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଏହି ଗାଁର ଛବି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/One-men-mission-change-entire-geography-of-this-village-38816
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/One-men-mission-change-entire-geography-of-this-village-38816
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 01 Sep 2018 15:28:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

କିଛି ମାସ ତଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁମ୍ବାଇରେ ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଦେଖିବାକୁ ମିିଳିଥିଲା । ନିଜର ଦାବୀ ପୂରଣ ପାଇଁ ୧୮୦ କିମି ଲମ୍ବା ପଦଯାତ୍ରାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ଚାଷୀମାନେ ପ୍ରମୁଖ ଦାବୀ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ । କୃଷି ଋଣରୁ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ କିଭଳି ମୁକ୍ତ କରାଯିବ ତାହା ଏକ ଯକ୍ଷ ପ୍ରଶ୍ନ ଥିଲା । ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ଅଭିନେତ୍ରୀ ରାଜଶ୍ରୀ ଦେଶପାଣ୍ଡେ ଉପାୟ ପାଂଚିବାକୁ ଲାଗିଲେ ।

ରାଜଶ୍ରୀଙ୍କ ପୂର୍ବଜ କୃଷକ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବାପା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ସତ୍ତେ୍ୱ ଚାଷ ବାସ ବି ବୁଝୁଥିଲେ । ଔରଙ୍ଗାବାଦର ଭୋକରଜନରେ କପା ଚାଷ କରୁଥିଲେ ରାଜଶ୍ରୀଙ୍କ ପରିବାର । ଜଳସେଚନ ସମସ୍ୟା ହେବାରୁ ସବୁ ଜମି ବିକ୍ରୀ କରାଯାଇଥିଲା । ମୁଁ ଏସବୁ ସମସ୍ୟାକୁ ଆଖିରେ ଦେଖିଥିଲି କହନ୍ତି ରାଜଶ୍ରୀ ।

୨୦୧୫ରେ ରାଜଶ୍ରୀ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମରାଠାୱାଡ଼ା ପଣ୍ଡରୀ ଗାଁରେ  ନିଜର ଅସଲ କାମ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ମରୁଡ଼ି ଥିଲା ଗାଁର ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା । ସିନେ ଜଗତର କଳାକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଗାଁର ଚିତ୍ର ଉପସ୍ଥାପିତ କରି ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଡ଼ କଲେ । ବର୍ଷାଜଳ ଅମଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ୫୦ ଗ୍ରାମବାସୀ ଶ୍ରମଦାନ ଦେଲେ । ଆଜି ଏହି ଗାଁରେ ବର୍ଷସାରା ପାଣି ରହୁଛି । ମରାଠା ସିନେମାରେ ଦମଦାର ଭୂମିକା କରୁଥିବା ରାଜଶ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ହୋଇଯିବା ପରେ ଗାଁରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କ ଘରେ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ଓ ବ୍ୟବହାର । ବର୍ଜ୍ୟ ପରିଚାଳନା, ଜୈବିକ ଖତ ଉତ୍ପାଦନ, କମ୍ ପାଣି ଲୋଡ଼ୁଥିବା ଫସଲ ଲଗାଯିବା ଦିଗରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ଗାଁର ଶିକ୍ଷାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଲାଣି । ଏହା ସବୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି ଏକା ରାଜଶ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରୟାସରୁ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ରୁ ବିଜେପି ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ‘ବୁଥ ଚାଲ ଅଭିଯାନ’, ୨୯ରୁ ପୁରୀରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/BJP-Mahila-Morcha-Mahasamabesha-Meeting-today-38798
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/BJP-Mahila-Morcha-Mahasamabesha-Meeting-today-38798
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 31 Aug 2018 21:02:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦୀର୍ଘ ୧୮ ବର୍ଷ ଶାସନ ପରେ ବି ବିଜେଡି ସରକାର ରାଜ୍ୟର ମହିଳମାନଙ୍କୁ ମାନ, ସମ୍ମାନ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇପାରିଲା ନାହିଁ । ନାବାଳିକାମାନେ ଦୁର୍ଷ୍କମର ଶିକାର ହୋଇ ନ୍ୟାୟ ନପାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି । ଗାଁ ଗାଁରେ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲି ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ମଦୁଆ କରିଚାଲିଛି ବିଜେଡି ସରକାର । ଗ୍ରାମାଂଚଳର ମହିଳାମାନେ ସୁରକ୍ଷା ମାଗୁଥିବା ବେଳେ ନବୀନ ସରକାର ମଦର ବନ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି । ମହିଳାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖେଳ ଖେଳୁଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବା ସହ ଆଜି ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧିବେଶନରେ ଦୁର୍ନୀତିଗସ୍ତ ଓ ମହିଳା ବିରୋଧୀ ବିଜେଡି ସରକାରକୁ ବଦଳାଇବାର ସଂକଳ୍ପ ନେଇଛି ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା । ଏହି ସଂକଳ୍ପ ଅଭିଯାନ ବିଜେପି ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରକୁ ନେବା ସହ ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ ତାରିଖରୁ ୨୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁଥ ଚାଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବ । ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୯ ଏବଂ ୩୦ ତାରିଖ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ପୁରୀଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାନେତ୍ରୀ ଶ୍ରୀମତୀ ପ୍ରଭାତି ପରିଡା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ମୋଦି - ବିଜୟା ରାହତକର 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୪ ବର୍ଷରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରଭାବେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇ ଅନେକ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ଯଥା ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ, ଉଜ୍ଜଳା ଯୋଜନା, ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ, ମୁଦ୍ରା ଲୋନ । ମା’ ଓ ଭଉଣୀମାନେ ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକର ଲାଭ ଉଠାଇ ସଶକ୍ତ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ ଯୋଜନା ହେଉଛି ଉଜ୍ଜଳା ଯୋଜନା । ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର ୫ କୋଟି ମହିଳା ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ଉଜ୍ଜଳା ଚା’ ଏବଂ ରୋଷେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବୋଲି ଏହି ମହାଅଧିବେସନରେ ଯୋଗ ଦେଇ ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମତୀ ବିଜୟା ରାହତକର କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ମହାଅଧିବେସନରେ ଯୋଗ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଉପସ୍ଥିତ ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତାଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିଲେ । ଆଜି ମହିଳା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନର ସାଙ୍ଗଠନିକ ବୈଠକ ଝାରପଡା ପଲ୍ଲବୀ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଅଧିବେଶନରେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀମତୀ ସୁରମା ପାଢୀ, ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ଶ୍ରୀ ସମୀର ମହାନ୍ତି, ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ(ସଙ୍ଗଠନ) ମାନସ ମହାନ୍ତି, ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ଉପସଭାନେତ୍ରୀ କାନନବାଳା ପଟ୍ଟନାୟକ, ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ରାଜ୍ୟ ସଂଯୋଜିକା କସ୍ତୁରି ମିଶ୍ର, ସହ ସଂଯୋଜିକା ସୁଜାତା ପାଢୀଙ୍କ ସମେତ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜିଲ୍ଲା ଓ ମଣ୍ଡଳର ମହିଳା ସଭାନେତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଶତାଧିକ ମହିଳା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତାମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଘରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବ ମୋଦୀଙ୍କ ଜନକଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନା: ବିଜୟା ରାହତକର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/Bike-rally-by-BJP-State-Mahila-Morcha-in-Bhubaneswar-38744
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/Bike-rally-by-BJP-State-Mahila-Morcha-in-Bhubaneswar-38744
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 30 Aug 2018 22:53:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମହିଳାମାନଙ୍କର ବିକାଶ ହେଲେ ଦେଶର ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ । ଏଥି ସହ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ମହିଳା ଗୋଟିଏ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଡି ହୋଇ ନିଜର ହକ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜାଣିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ଆବାଳ ବୃଦ୍ଧ ବନିତାଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନେକ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ସେହି ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜାଣିବା ସହ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ଯୋଜନାଗୁଡିକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ପହଂଚାଇବା ପାଇଁ ବିଜେପି ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ମହାଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ଦିନର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବୈଠକରେ ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମତୀ ବିଜୟା ରାହତକର କହିଛନ୍ତି । ଦିନକୁ ଦିନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଗାଁଠୁ ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବେ ସମସ୍ତେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଆଧାର କରି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚିବ । ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତା ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ହାତକୁ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ଦଳର ସଙ୍ଗଠନକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ଭୂମିକା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଶ୍ରୀମତୀ ରାହତକର କହିଛନ୍ତି ।

ଗୁରୁବାର ଏକ ବିରାଟ ସ୍କୁଟି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମତୀ ରାହତକରଙ୍କୁ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଛୋଟି ଅଣାଯାଇଥିଲା । ଶତାଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଛାତ୍ରୀ, ଯୁବତୀ ଏବଂ ମହିଳାମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ଶ୍ରୀମତୀ ରାହତକରଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ । ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଶ୍ରୀମତୀ ରାହତକର ପଂହଚି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ଗୁରୁତ୍ୱ ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର କର୍ତବ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବୁଝାଇଥିଲେ । ପରେ ଶ୍ରୀମତୀ ରାହତକର ଭଦ୍ରକର ଚରଂପା ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଉଜ୍ଜଳାର ରୋଷେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଆସନ୍ତାକାଲି ମହିଳା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହି ବୈଠକରେ ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ସମସ୍ତ ପଦାଧିକାରୀ, ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି, ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ, ନିର୍ବାଚିତ ପଂଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସମେତ ବହୁ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତା ଯୋଗ ଦେବେ । ଏହି ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀମତୀ ରାହତକର, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତାଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବେ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ସଭାନେତ୍ରୀ ପ୍ରଭାତି ପରିଡା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବୈଠକରେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରମା ପାଢୀ, ରାଜ୍ୟ ସଂପାଦିକା ସୀମନ୍ତିନୀ ଜେନା, ସାଧାରଣ ସଂପାଦିକା ପ୍ରତିଭା ଶତପଥୀ, ଉପସଭାପତି କାନନବାଳା ପଟ୍ଟନାୟକ, ସ୍ମୃତି ପଟ୍ଟନାୟକ, ବିଜୟାଲକ୍ଷୀ ମହାପାତ୍ର, ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ବିଶ୍ୱାଳ, ରଶ୍ମିରେଖା ଦାସ, ବବିତା ପାତ୍ର, ସୋସିଆଲ ରାଜ୍ୟ ମିଡିଆ ସଂଯୋଜିକା କସ୍ତୁରୀ ମିଶ୍ର, ସୁଜାତା ପାଢୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଇତିହାସ ରଚିଲେ ଓଡିଆ ଝିଅ ଦୂତି: ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ହାସଲ କଲେ ରୌପ୍ୟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/Asian-Games-2018-Dutee-Chand-wins-a-silver-medal-in--womens-200m-finals-38676
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/Asian-Games-2018-Dutee-Chand-wins-a-silver-medal-in--womens-200m-finals-38676
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 29 Aug 2018 17:43:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଜାକର୍ତାରେ ଚାଲୁଥିବା ଅଷ୍ଟାଦଶ ଏସୀୟ କ୍ରୀଡାରେ ପୁଣି ଚମକିଛନ୍ତି ଓଡିଆ ଝିଅ ଦୂତି ଚାନ୍ଦ। ଏହି କ୍ରୀଡାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଦୂତି। ୨୦୦ ମିଟର ମହିଳା ବର୍ଗରେ ସେ ଏହି ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତକୁ ଦୁଇଟି ପଦକ ଦେବାରେ ପ୍ରଥମ ଓଡିଆ ଆଥଲେଟ୍ ହେଉଛନ୍ତି ଦୂତି।

ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ ମହିଳା ୨ଶହ ମିଟର ବର୍ଗ ଦୌଡ ଫାଇନାଲ ପ୍ରତିଯୋଗୀତାରେ ୨୩.୨ ସେକେଣ୍ଡରେ ଦୂରତ୍ୱ ଅତିକ୍ରମ କରି ଦୂତି ରୌପ୍ୟ ପଦକ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ୧୦୦ ମିଟର ଦୌଡରେ ଦୂତି ଭାରତକୁ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଦେଇଥିଲେ। ୧୯୯୮ ମସିହାରୁ କ୍ଷୂର୍ଣ୍ଣ ଥିବା ପଦକ ଆଶାକୁ ଦୌଡରାଣୀ ଦୂତି ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏସିଆନ ଗେମ୍ସରେ ଐତିହାସିକ ଦୁଇଟି ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତି ଦୂତି ଭାରତକୁ ଅପୂର୍ବ ସଫଳତା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଦୂତିଙ୍କ ସଫଳତା ପରେ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜବର୍ଦ୍ଧନ ରାଠୋର ଦୂତିଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଅପୂର୍ବ ସଫଳତାର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟ ସାରା ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା: ଖଟିଆରେ ବୁହା ହେଲେ ପ୍ରସୂତି, ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ନାଳ ପାରି ହେଲେ ଗର୍ଭବତୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/Janani-surakhya-yojana-fails-in-odisha-38440
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/Janani-surakhya-yojana-fails-in-odisha-38440
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 25 Aug 2018 13:53:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ଜନନୀ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଯେମିତି ଶୋଇ ପଡ଼ିଛି । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାଳ ମାଳ ଯୋଜନା ଥିବା ସତ୍ୱେ କେତେବେଳେ ଗର୍ଭବତୀ ଭାରାରେ ଗଲେଣି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଟ୍ରଲିରେ ଟଣା ହୋଇ ମେଡ଼ିକାଲକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଜି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଚାରି ଚାରିଟି ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ପ୍ରସୂତି ଖଟିଆରେ ବୁହା ହେଲେଣି ତ ମାଲକାନଗିରିରେ ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ୫ କିମି ଚାଲି ଚାଲି ଯାଉଛନ୍ତି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା । ସେପଟେ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରସୂତି ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । 

ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୋଖରୀ ସାହିରେ ମୀନା ସିଂହ ନାମକ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କର ପ୍ରସବ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥିଲା । ଘର ଲୋକ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଫୋନ୍‌ କରିଥିଲେ । ରାତିସାରା ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ଉଚ୍ଚାର କାଦୁଆ ଥିଲା । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଅଧା ବାଟରେ ଅଟକି ରହିଥିଲା । ପରିବାର ଲୋକ ଖଟିଆରେ ମୀନାଙ୍କୁ ଆଣିବା ବେଳେ ଏକ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ରେମୁଣା ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବା ପରେ ସେଠାରେ ଆଉ ଏକ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା । ସେହିପରି ନବରଙ୍ଗପୁର ଉମରକୋଟରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ରାସ୍ତା ଖରାପ ଥିବାରୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ନ ଆସିବାରରୁ ପାପେଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ଲଚ୍ଛଣା ସାଆନ୍ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ବୃନ୍ଦା ୨ କିଲୋମିଟର ଖଟିଆରେ ଯାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ସେ ଏକ ଶିଶୁ ପୁତ୍ରକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ । 

ମାଲକାନଗିରି ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଶାରିଆଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରସବ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିବା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ୫ କିମି ଚାଲି ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି । ସେଥିରେ ପୁଣି ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ନାଳ ପାରି ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ମେଡ଼ିକାଲରେ ପହଁଚିବା ପରେ ଏକ ଶିଶୁ ପୁତ୍ରକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଥାନା ଉଦଳାରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ରଶ୍ମିତା ନାମକ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ପଦ୍ମପୋଖରୀ ଗ୍ରାମର ରଶ୍ମିତାଙ୍କୁ ଉଦଳା ମେଡ଼ିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ଏକ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ରଶ୍ମିତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା । କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ନର୍ସ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ନ ଥିଲେ । ଫଳରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବାବେଳେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିବା ସହିତ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୨୪ରୁ ସବୁ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Woman/BJD-Mahila-Morcha-campaigning-in-every-Constancy-of-Odisha-from--Sep-24-38424
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Woman/BJD-Mahila-Morcha-campaigning-in-every-Constancy-of-Odisha-from--Sep-24-38424
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 24 Aug 2018 22:04:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୨୪ ତାରିଖରୁ ୩୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ କରାଯିବ । ସେହିପରି ଅକ୍ଟୋବର ୨ ତାରିଖରୁ ବିଜେଡି ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରାର ଗୋଟିଏ ଦିନ କେବଳ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ବିଜେଡି ରଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଜୁ ମହିଳା ଜନତା ଦଳର କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ଓ ଦିନିକିଆ କର୍ମଶାଳାର ଉଦଯାପନୀ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଦଳକୁ ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବାପାଇଁ ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ସ୍ତରରେ କାମ ଜାରି ରଖନ୍ତୁ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଅବସରରେ ମହିଳା କର୍ମକର୍ତାଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ ।

ବିଜୁ ମହିଳା ଜନତା ଦଳ ସଭାନେତ୍ରୀ ତଥା ବିଧାୟିକା ଶ୍ରୀମତୀ ପ୍ରମିଳା ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଦିନିକିଆ ଅଧିବେଶନରେ ଦଳର ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସାଂଗଠନିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା ସହିତ ରାଜ୍ୟର ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଜନହିତକର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଭୂମିକା ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶଦ ଭାବେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହ ଲୋକାଭିମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକ କିଭଳି ସଫଳତାର ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ସେସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ବିଜୁ ମହିଳା ଦଳର ରାଜ୍ୟ କର୍ମକର୍ତା , ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି , ବ୍ଳକ୍ ତଥା ନଗର କମିଟିର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତା ଙ୍କ ସମେତ ବିଜେଡିର ବହୁ ନେତା , ବିଧାୟକ ଓ ସାଂସଦମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>