<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଅନ୍ଧାରରେ କଳାହାଣ୍ଡି ! ଆଲୁଅ ଦେଖି ନାହାଁନ୍ତି ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Village/People-Lives-in-No-Electricity-35291
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Village/People-Lives-in-No-Electricity-35291
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 05 Jul 2018 22:10:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର ସମୁଦାୟ ୩.୩୧ କୋଟି ଘର ଆଜି ବି ଅନ୍ଧାରରେ ଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଘରକୁ ବିଜୁଳି ପହଂଚାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଓଡିଶାର ବହୁ ଅପହଞ୍ଚ ଗ୍ରାମ ଏବେ ବି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଥିବା ବେଳେ କେବଳ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମରେ ବିଜୁଳି ପହଂଚିନଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥାକୁ କାଠଗଡାରେ ଛିଡା କରିଛି ।

ବିଧାନସଭାରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ କେବଳ ଲାଞ୍ଜିଗଡ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ୭୧ଟି ଗ୍ରାମକୁ ବିଜୁଳି ପହଚିଂ ନଥିବା ବେଳେ ସମୁଦାୟ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମ ଅନ୍ଧାରରେ ଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବ୍ଲକର ନିୟମଗିରି ପାଦଦେଶରେ ଥିବା ତ୍ରିଲୋଚନପୁର ପଂଚାୟତର ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରାମକୁ ରାସ୍ତା ଓ ଆଲୁଅ ପହଂଚି ନଥିବା ବେଳେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ସୀମାବର୍ତି ପଂଚାୟତ ଭୁର୍ଟିଗଡର ୫ଟି ଗାଁ ଲଣ୍ଠନରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି।

ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରେ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ ମଲ୍ଲିକ ୨୦୧୭-୧୮ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମକୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ କରାଯିବ ବୋଲି ଉତର ରଖିଥିବା ବେଳେ ୬ ମାସ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ଆଖିଦୃଶିଆ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନଥିବା କେବିକେ ଅଂଚଳ ପ୍ରତି ସରକାରଙ୍କ କୁମ୍ଭୀର କାନ୍ଦଣାକୁ ପଦାରେ ପକାଇଛି । ଅନୁନ୍ନତ ଅଂଚଳରୁ ଭୋଟ ହାତେଇବାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରବୀଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପଛୁଆ ଅଂଚଳ ପ୍ରତି ଉଦାସୀନ ମନୋଭାବ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମନରେ ବହୁ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଲୋକପ୍ରତିନିଧୀ-ଠିକାଦାରଙ୍କ ଦାଦାଗିରି, ଦୁର୍ନୀତି ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିବାରୁ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Village/Chief-Minister-Assembly-Constituency-Journalist-Attacked-35146
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Village/Chief-Minister-Assembly-Constituency-Journalist-Attacked-35146
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 03 Jul 2018 18:06:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଗଂଜାମ, (ଖବର ଓଡିଶା) - ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିଜ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ବଢୁଛି ଠିକାଦାର ଏବଂ ଲୋକପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ଦାଦାଗିରି । ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ରାସ୍ତା, ବନ୍ଧ, କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଆଦି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ଚଳୁ କରୁଛନ୍ତି ଏହି ଠିକାଦାରମାନେ । ଯଦି ଏହି ଦୁର୍ନୀତିକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରକାଶ କରୁଛି ଆଉ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣୁଛି ତାହେଲେ ଏହା ଉପରେ ହେଉଛି ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ।

ଘଟଣା ଘଟିଛି ହିଜିଂଳି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳି ଅନ୍ତର୍ଗତ ନନ୍ଦିକ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ । ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନାରେ ହେଉଥିବା ଏକ କେନାଲ କାମରେ ହୋଇଛି ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି । ଏମଜିନରେଗା ନିୟମ ଅନୁସାରେ ସମସ୍ତ କାମରେ ସୂଚନା ଫଳକ ଲାଗିବା ବାଧ୍ୟତାମୁଳକ ଏବଂ ସୂଚନା ଫଳକରେ କାର୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ତାରିଖ ଏବଂ ଅଟକଳ ମୁଲ୍ୟ ଏସବୁ ରହିବ । ହେଲେ ସେହି କେନାଲ କାମରେ ସେସବୁର ଖୋଲା ଉଲଙ୍ଘନ କରାଯାଇଛି । ଅତି ନିମ୍ନମାନର କାମ ହେଉଥିବାରୁ ସ୍ଥାନିୟ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏହାକୁ ଖାତିର ନକରି ଠିକାଦାର କାମ କରୁଥିଲେ ।

ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମଧ୍ୟ କୈଣସି ସରକାରି ଅଫିସର କର୍ଣ୍ଣପାତ ନକରିବାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧୀ ମାନେ ଯାଇଥିଲେ ଖବର ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ । ଖବର ସଂଗ୍ରହ କଲାବେଳେ ସ୍ଥାନିୟ ସରପଂଚ ତାଙ୍କୁ ଧମକ ଚମକ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରଦିନ ରାତିରେ ଖବର ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଭିତରୁ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ, ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସାସମଲ ରହୁଥିବା ଭଡାଘରେ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ୫ ରୁ ୬ ଜଣ ଦୁର୍ବୁତ୍ତ ରାତି ଅଧରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଗ୍ରିଲ ଭାଙ୍ଗି ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ଏ ନେଇ ସାମ୍ବାଦିକ ଜଣକ ପାଟି କରିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଗାଁ ଲୋକେ ଦୌଡ଼ି ଆସିବାରୁ ଦୁର୍ବୁତ୍ତମାନେ ସେଠାରୁ ଖସି ପଳାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ସାମ୍ବାଦିକ ଜଣକ ଏନେଇ ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଏଯାବତ ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କଲେନାହିଁ ।
ଏହାପରେ ପୁଣି ସେହି ଦୁବୁର୍ତମାନେ ସେହି ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ପୁଣି ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ । ସେ ଖବର ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଅନ୍ୟଆଡେ ଯାଉଥିଲାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ  ଆକ୍ରମଣ କରି ତାଙ୍କ ଗାଡିକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ରକ୍ତାତ ଅବସ୍ଥାରେ ଆସି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିସ୍ତ୍ରା ହେଉଛନ୍ତି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ପୋଲିସରେ ଏତାଲା ଦେଇଥିଲା ବେଳେ ପୋଲିସ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କାହାକୁ ଗିରଫ କରିନାହିଁ । ମାଡ ମାରିଥିବା ସମ୍ପୃକ୍ତ ସରପଂଚ ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକାଦାର ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ସମର୍ଥିତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନନାଙ୍କ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ! ମୋଦି କେୟାରକୁ ନବୀନ କେୟାର କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Village/Biju-Swasthy-Kalyana-Yojana-Ayusman-Bharat-Naveen-Modi-33951
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Village/Biju-Swasthy-Kalyana-Yojana-Ayusman-Bharat-Naveen-Modi-33951
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 13 Jun 2018 16:51:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭୁବନେଶ୍ବର, ୧୩ ଜୁନ (ଖବର ଓଡିଶା)-ପ୍ରଥମ ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ, ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନସ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଏବେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନାକୁ ନିଜ ନାଁରେ ପ୍ରଚାର କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  । ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ନାଁରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଯୋଜନା ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନାକୁ ହଡପ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ବୋଲି ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି  । ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଡିଶାର ୪୮ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ବାର୍ଷିକ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବୀମା ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରି ସାରିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣାକୁ ନେଇ ଏବେ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  । ଏପରିକି ମୋଦି କେୟାରକୁ ହଡପ କରି ମୁ୍ଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ କେୟାରରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ମସୁଧା ଚଳାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେପି କହିଛି  । ପରଧନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ରତ କଲାଭଳି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଏହା ପୁରୁଣା ଅଭ୍ୟାସ ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୁଡିକ ଏବେ କହୁଛନ୍ତି  । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହିପରି କାମ ନନାଙ୍କ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସନ୍ଧ୍ୟା କଲାଭଳି ବୋଲି ଏବେ ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି  ।
ଦେଶର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି  । ଯାହାକି ସାରା ଦେଶର ୧୦ କୋଟି ଗରିବ ଓ ଦୁର୍ବଳ ପରିବାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇପାରିବେ  । ଏହି କ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟର ୪୮ ଲକ୍ଷ ପରିବାର ବାର୍ଷିକ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ  । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ପରେ ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରି ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରାଜ୍ୟ ମୁଖିଆ  । ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖରୁ ଏହି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ  ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାକୁ ନିଜ ନାଁରେ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଶାସକ ବିଜେଡି ଓ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟରେ ସବୁବେଳେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପୁଣି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚା  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପର୍ଯ୍ୟଟନ ନୁହେଁ ଅବହେଳାର ପଦର୍ଶନି ପାଲଟିଛି ଅଂଶୁପା - କୁଆଡେ ଗଲା ରୋପେଓ, ନୌକା ବିହାର, ହରିଣ ପାର୍କର ପ୍ରତିଶୃତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Village/Ansupa-Lake-Neglected-Mahanadi-Politics-33481
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Village/Ansupa-Lake-Neglected-Mahanadi-Politics-33481
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 05 Jun 2018 16:10:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ମହାନଦୀକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଜମିଆସୁଥିବାବେଳେ ମହାନଦୀରେ ଥିବା ଅନେକ ପ୍ରାକୃତିକ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଆଜି ଅବହେଳିତ ହୋଇ ପଡିଛି । ସେମିତି ଏକ ହେଉଛି ଅଂଶୁପା ଯାହା ଏବେ ଘୋର ଅବହେଳାର ଶିକାର । 

ଓଡିଶାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରକୃତି ଆମ ରାଜ୍ୟକୁ ବହୁତ କିଛି ଦେଇଛି । ଓଡିଶାରେ ଏମିତି ବହୁତ ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟପୁର୍ଣ୍ଣ ଯାଗା ଅଛି ଯାହାର ବିକାଶ ହେଲେ ତାହା ବିଦେଶର ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ପ୍ୟାରିସ ବି ପଛରେ ପକାଇଦେବ । ସାରା ଗୋଆ ରାଜ୍ୟକୁ ଯେତିକି ବିଦେଶି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଯାଉଛନ୍ତି ଓଡିଶାର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳିକୁ ତାଠାରୁ ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସି ପାରିବେ ।  ହେଲେ ସରକାରୀ ବିଫଳତା ଏବଂ ଆନ୍ତରିକତା ଅଭାବରୁ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ସ୍ଥଳି ଆଜିବି ବାହାର ଦୁନିଆର ଅଗୋଚରରେ ରହିଛି । ସେମିତି ଗୋଟିଏ ଯାଗା ହେଉଛି  ଅଂଶୁପା । 

ମହାନଦୀ ନଦୀ କୁଳରେ ଥିବା ଅଶୁଂପା ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ବୃହତମ ମଧୁର ହ୍ରଦ । ପ୍ରାକୃତିକ ସବୁଜିମାରେ ପରିପୃର୍ଣ୍ଣ ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ହ୍ରଦରେ ଅଛି ପାହାଡ, ପାଣି, ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ଫୁଲର ଅପୁର୍ବ ମିଳନ । ହେଲେ ସରକାରୀ ଉଦାସିନତା ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତି ପାଇଁ ଅଂଶୁପାର ବିକାଶ ଅଟକିଯାଇଛି । ଯତ୍ନ ଅଭାବରୁ ଅଂଶୁପା ହ୍ରଦର ଆକାର ୭୪୮ ଏକରରୁ ପୋତି ହୋଇ ଏବେ ୩୪୨ ଏକରରେ ସୀମିତ ହୋଇସାରିଲାଣି । ନିକଟସ୍ଥ ସରଣ୍ଡା ପାହାଡରୁ ମାଟି ଅତଡା ଖସି ଏହି ହ୍ରଦ ଦିନକୁ ଦିନକୁ ପୋତି ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଯେଉଁ ଅଂଶୁପାରେ ଦିନେ କାତ ପାଉନଥିଲା ସେଠି ଏବେ ଦଳ ଏବଂ ଜଳଜ ଗୁଳ୍ମ ଭର୍ତୀ ହୋଇଯିବା କାରଣରୁ ଡଙ୍ଗା ଚାଲିପାରୁନାହିଁ । ଦିନେ ଅଂଶୁପାର ରୋହି ଭାକୁରରେ କଟକ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବାସିଙ୍କ ହାଣ୍ଡିଶାଳ ବାସୁଥିଲା ହେଲେ ଏବେ ଦଳ ଭର୍ତୀ ହୋଇଯିବା କାରଣରୁ ସେଠି ଜାଲ ପଡିପାରୁନାହିଁ ।

୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଅଂଶୁପାର ବିକାଶ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦେଇଥିଲେ ୬.୪୧ କୋଟି । ଯୋଜନା ଥିଲା ହ୍ରଦରେ ରୋପେଓ ନିର୍ମାଣ ହେବ, ନୌକା ବିହାର ସୁବିଧା, ଏକ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବଜାରର ନିର୍ମାଣ, ହରିଣ ପାର୍କର ବିକାଶ କରାଯିବ । ହେଲେ ସେ ଅର୍ଥ କେଉଁଠି ଆଉ କେମିତି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଲା ତାହା ଅଂଶୁପା ବୁଲିଲେ ଜଣାପଡୁଛି । ନୌକା ବିହାର ଦୁରର କଥା ଏଠି ୨-୩ଟି ଫାଇବର ବୋଟ ପଡିଛି ହେଲେ ତାହା ଚାରିପଟେ ଏତେ ଦଳ ଅଛି ଯେ ତାହା ୨ ହାତବି ଚାଲିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ହରିଣ ପାର୍କର ଚିହ୍ନ ବର୍ଣ୍ଣ ନାହିଁ । ରୋପେଓ ଯୋଜନାର କିଛି ଚିହ୍ନ ବର୍ଣ୍ଣ ନାହିଁ । ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା ଏବଂ ଠିକାଦାର ମଧୁଚନ୍ଦ୍ରିକାରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ହରିଲୁଟ ହୋଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ।

ଅଂଶୁପାକୁ ମହାନଦୀ ସହ ଯୋଡୁଥିବା ଦୁଇଟି ନାଳ ମୟୁରୀ ନାଳ ଏବଂ କାବୁଲା ନାଳର ଖନନ ପାଇଁ ବି ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ହୋଇଛି । ହେଲେ ଏହି ଦୁଇଟି ନାଳରେ ଏବେ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଦଳ ଅଛି ଯେ ତାହା ଏକ ପଙ୍କୁଆ ଚାଷ ଜମି ଭଳି ଦେଖାଯାଉଛି । ନାଳ ଦୁଇଟିର ଜଳଧାରଣ କ୍ଷମତା ଏବେ ନାହିଁ କହିଲେ ଚଳେ । ସେଥିରେ ବି ବଡଧରଣର ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା କଥା ସାମାନାକୁ ଆସିଛି ।

୨୦୧୪ ମସିହାରେ ବି ଅଂଶୁପା ହ୍ରଦର ବିକାଶ ପାଇଁ ୮ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା । ଅଂଶୁପା ପାଖରେ ଏକ କ୍ୟାଫେଟେରିଆ, ବିଶ୍ରାମସ୍ଥଳି, ସାରଙ୍ଗଗଡରେ ପାନ୍ଥନିବାସ ଶୈଳିରେ ରାତ୍ର ରହଣି ସ୍ଥଳର ବିକାଶ ଆଦି ପାଇଁ ଆସିଥିଲା ଏହି ହ୍ରଦ । କ୍ୟାଫେଟେରିଆ, ବିଶ୍ରାମସ୍ଥଳିର ନିର୍ମାଣ କାମ ସରିନଥିବାବେଳେ ସାରଙ୍ଗଗଡରେ ଥିବା ପାନ୍ଥନିବାସର ନିର୍ମାଣ କାମ ସରି ଏବେ ସେଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ରହିବାର ସୁବିଧା ଅଛି । ହେଲେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ସୁବିଧା ନଥିବା କାରଣରୁ ଏବଂ ରାତ୍ରିକୁ ୪୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡୁଥିବାରୁ ଏଠାକୁ ଖୁବ କମ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ମାସକୁ ମାତ୍ର ୭ ରୁ ୮ ଟି ବୁକିଙ୍ଗ ହେଉଥିବା କଥା ସେଠି କାମକରୁଥିବା କେୟାର ଟେକର କହିଛନ୍ତି । 

୨୦୧୬ ମସିହାରେ ମହାନଦୀ ଉପରେ ଅଂଶୁପା ପାଖରେ ବ୍ରିଜ ହୋଇଯିବା କାରଣରୁ ଏବେ ଏଠାକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ କଟକରୁ ଦୁରତା କମି ଯାଇଛି । ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମାନେ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାବେଳେ ଅଂଶୁପାର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଏଥିରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବାସହରା ହେଲେ ଗରୀବ ଆଦିବାସୀ, ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ଦିନ କାଟିଲେ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Village/Poor-tribe-people-stay-Out-Of-House-Strikes-at-Sub-Divisional-Police-Officer-33219
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Village/Poor-tribe-people-stay-Out-Of-House-Strikes-at-Sub-Divisional-Police-Officer-33219
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 01 Jun 2018 13:07:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗରୀବ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଉଁ ସବୁ ଉନ୍ନତି ଓ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭଦ୍ରକରେ ତା’ର ବିପରୀତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଭଦ୍ରକ ସହରର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏରେଇଁ ପଚାଂୟତ ଚରମ୍ଫା ଖଣ୍ଡିଆ ବଜାର ନିକଟସ୍ତ ପିପି ରାଇସମିଲରେ ଦୀର୍ଘ ୪୦ ବର୍ଷ ହେଲା ସେଠାରେ ବସ ବାସ କରୁଥିବା ଗରୀବ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପୂର୍ବ ସୂଚନା ନ ଦିଆଯାଇ ହଠାତ୍ ସେମାନଙ୍କ ଘରକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇ ତାଙ୍କ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ସେଠାରୁ ବାହାର କରିଦିଆଯାଇଛି। ଯାହାଫଳରେ ନିରୀହ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହ ଟାଣ ଖରାରେ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ବାସହୀନ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ଦିନ କାଟୁଥିବାର ଦେଖାଦେଇଛି। 

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସେମାନେ ଆଜି ଜିଲ୍ଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ବସି ମିଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଗିରଫ ସହ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାୟୀ ବସଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଶାସନ ଯଦି ସେମାନଙ୍କ କଥା ନ ଶୁଣିବେ ତେବେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ସେମାନେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।   

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହନି ସ୍କାମ : ଚଳୁ କରିଛନ୍ତି ୮ କୋଟି ଟଙ୍କା, ଅଡୁଆରେ ତେଜେଶ୍ୱର ଏବଂ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Village/Honey-Scam-Odisha-Tejeswar-Parida-Prafulla-Samal-Khadi-Board-32690
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Village/Honey-Scam-Odisha-Tejeswar-Parida-Prafulla-Samal-Khadi-Board-32690
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 23 May 2018 20:27:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଖଣି, ଡାଲି, ପାଣି, ଜଙ୍ଗଲ ପରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦୁର୍ନୀତି ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହୋଇଛି ହନି ସ୍କାମ । ମହୁ ଚାଷ ନାଁରେ ଲୁଟ କରାଯାଇଛି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା । ଖଦୀ ବୋର୍ଡ ଅଧିନରେ ଚାଲିଥିବା ମହୁ ଚାଷ ଯୋଜନାରେ ହୋଇଛି ହରି ଲୁଟ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦୧୪-୧୫ ଆର୍ଥୀକ ବର୍ଷରୁ ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥୀକ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪ ବର୍ଷରେ ମହୁ ଚାଷର ବିକାଶ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଖଦୀବୋର୍ଡକୁ ଦେଇଥିଲେ ୮ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା । ହେଲେ ୮ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ କିପରି ହୋଇଛି ଓ ଏହା ଦ୍ୱାରା କେତେ ଜଣ ମହୁଚାଷି ଲାଭବାନ ହୋଇଛନ୍ତି ଓ ରାଜ୍ୟରେ ମହୁ ଉପ୍ତାଦନ କେତେ ବଢିଛି ଏହା ଦେଖିଲେ ଆପଣଙ୍କ ହୋସ ଉଡିଯିବ । ମାତ୍ର ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାକି ଅର୍ଥ ଯାଇଛି କାହା ପକେଟକୁ ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନା ପାଖା ପାଖି ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସିଧା ସିଧା ଚଳୁ କରିଛନ୍ତି କିଛି ନେତା ଏବଂ ଅଫିସର ମାନେ । ନିଜ ରାଜନୈତିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ଅର୍ଥର କିପରି ହରିଲୁଟ କରାଯାଉଛି ତାହାର ନମୁନା ହେଉଛି ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ମହୁ ଦୁର୍ନୀତି ।

ମହୁ ଚାଷର ବିକାଶ ପାଇଁ ପୁରା ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଖଦୀବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତେଜେଶ୍ୱର ପରିଡା ଏବେ ସନ୍ଦେହରେ । ରାଜ୍ୟରେ ଅନେକ ବଡ ବଡ ଦୁର୍ନୀତି ହଜି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ଦୁର୍ନୀତିରେ ତେଜେଶ୍ୱରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଣ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ତାହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଜଣାପଡିବ ।

ତା ୧୫/୦୯/୨୦୧୭ରେ ବିଧାନସଭାରେ ବିଧାୟକ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କ ଲିଖିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତରରେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମଲ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ କହିଥିଲେ ମହୁଚାଷର ବିକାଶ ପାଇଁ  ୨୦୧୪-୧୫ରେ ୧ କୋଟି ୪ ଲକ୍ଷ, ୨୦୧୫-୧୬ରେ ୧ କୋଟି, ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୧ କୋଟି ୨୫ ଲକ୍ଷ, ୨୦୧୭-୧୮ରେ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସବୁ ଅର୍ଥ ଖଦୀ ବୋର୍ଡକୁ ଦିଆଯାଇଛି ।  ୪ ବର୍ଷରେ ସମୁଦାୟ ୮ କୋଟି ୨୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖଦୀ ବୋର୍ଡକୁ ମିଳିଛି ମହୁ ଚାଷ ପାଇଁ ।

ହେଲେ ଏହି ୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚର ଫଳ କଣ ମିଳିଛି ? ନିକଟରେ ୨୦/୦୫/୨୦୧୮ରେ ବିଶ୍ୱ ମହୁ ଦିବସର ପାଳନ ବେଳେ ସରକାର କହିଛନ୍ତି କି ରାଜ୍ୟରେ ସମୁଦାୟ ମାତ୍ର ୧୨୦୦ ଜଣ ମହୁଚାଷୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ମିଳିଛି ଏବଂ ୪୮୦ ଜଣ ହିତାଧୀକାରିଙ୍କୁ ସରକାର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ହାରରେ ମହୁବାକ୍ସ ଯୋଗାଇଛନ୍ତି । ଯାହାର ମୁଲ୍ୟ ସର୍ବାଧୀକ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଭିତରେ ହେବ । ତାହେଲେ ସରକାର ଯୋଗାଇଥିବା ୮ କୋଟି ଟଙ୍କା କିଏ ଖାଇଲା ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ସନ୍ଦେହ ।

ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ରାଜ୍ୟରେ ମହୁ ଉପ୍ତାଦନ ଦେଖିଲେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ଦେହ ଉପୁଜିବା ସ୍ୱାଭାବିକ । ତିନି ବର୍ଷରେ ଖଦୀ ବୋର୍ଡ କିଣିଥିବା ମହୁର ପରିମାଣର ମୁଲ୍ୟ ମାତ୍ର ୨୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର । ଯଦି ୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ ହେଲାପରେ ମହୁ ଉପ୍ତାଦନ ହେଉଛି ମାତ୍ର ୨୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ତାହେଲେ ଯୋଜନାର ଗତି କୁଆଡେ ଯାଇଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ । ଦୁର୍ନୀତିର ସିଧାସଳଖ ଗନ୍ଧ ବାହାରୁଥିବା ଖଦୀ ବୋର୍ଡରେ ଆହୁରି କେତେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଛି ଆଳୁ ଖୋଳିଲେ ବାହାରନ୍ତା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ଫେସବୁକରେ ଅଶ୍ଳିଳ ଭିଡିଓ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Village/viral-video-in-Facebook-account-of-professor-32011
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Village/viral-video-in-Facebook-account-of-professor-32011
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 11 May 2018 11:43:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆଜି ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ ହୋଇ ପାରିଥିବାବେଳେ ଏହାର ଦୁରୁପଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି କିଛି ଅସାମାଜିକ ଲୋକ । ଏହାକୁ ମାଧ୍ୟମ କରି କେତେବେଳେ ଅପରାଧର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଉଛି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଫେକ୍‌ ଏକାଉଂଟ ଖୋଲି ଅନ୍ୟକୁ ବଦନାମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଏହିଭଳି ଏକ ନିନ୍ଦନୀୟ ଘଟଣାର ଶୀକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଓୟୁଏଟି ପ୍ରଫେସର ମନୋରଂଜନ ଦାଶ । 

ଗତକାଲି ସଂଧ୍ୟାରେ ତାଙ୍କ ଫେସବୁକରେ ଏକ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଘେରରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଦାଶ ।  ତେବେ ସେ ଏହି ଘଟଣା ଓୟୁଏଟି କୁଳପତିଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହିଭଳି ନିନ୍ଦନୀୟ ଘଟଣା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟକେହି ବଦନାମ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବା ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେ ଚକ୍ରାନ୍ତର ଶିକାର ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଦାଶ । ନୂତନ ଭାବରେ ସେଂଟ୍ରାଲ କ୍ଲିନିକ ଡାଇରେକ୍ଟର ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ବଦନାମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଦାଶ ।ତେବେ ଏହି ଘଟଣାରେ ସେ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶବଦାହ ଗୃହ ନିର୍ମାଣରେ ହେରାଫେରି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Village/HeraPheri-Ostapur-Villege-29610
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Village/HeraPheri-Ostapur-Villege-29610
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 26 Mar 2018 17:17:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଓସ୍ତପୁର ଗ୍ରାମରେ ସାର୍ବଜନୀନ ନିର୍ମାଣଧିନ ଶବ ଦାହ ଗୃହରେ ଅନୀୟମିତତାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଯାଇଛି । ସୂଚନାନୁଯାୟୀ,  ଓସ୍ତପୁର ଗ୍ରାମରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଶବ ଦାହ ଗୃହ ପାଇଁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିଲା। ଠିକାଦାର ନିମାଇ ଦାସଙ୍କ ଅଧିନରେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ନିମ୍ନମାନର ହୋଇଥବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଏକଜୁଟ ହୋଇ କାମକୁ ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର କହିବାକଥା ଯେ ଏଭଳି ନିମ୍ନମାନର କାମ ଯୋଗୁଁ ଶବଦାହ ହେବ ନା ଶବ ଦାହ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଶବ ହୋଇ ଫେରିବ। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ପାଟକୁରା ବ୍ଲକର କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ(ଜେଇ) ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ସାହୁଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ଶବଦାହ ଗୃହ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଜେଇ ଶବଦାହ ଗୃହ ନିକଟକୁ ଯାଇ ନିର୍ମାଣଧିନ ଗୃହକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ନିମ୍ନମାନର କାମ ହେଉଥିବା ଜାଣିପାରି ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ କାମକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ।  

-ରିପୋର୍ଟ:ଦେବବ୍ରତ ଷେଣ୍ଢ      

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପିସି କାରବାର ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯାଗାକୁ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Village/fund-money-gives-to-Private-place-in-Naduia-bari-Kendrapada-29554
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Village/fund-money-gives-to-Private-place-in-Naduia-bari-Kendrapada-29554
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 25 Mar 2018 19:35:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ନଡିଆବରୀ ପଂଚାୟତରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯାଗାରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଆଂଚଳିକ ଉନ୍ନୟନ ପାଣ୍ଠିକୁ ପିସି କାରବାର ଯୋଗୁଁ ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି।

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଓସ୍ତପୁର ଗ୍ରାମରେ ଅଜିତ ଦାସ, ପିତା ନବକିଶୋର ଦାସଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯାଗାରେ ବିଧାୟକ ପାଟକୁରା ଆଂଚଳିକ ଉନ୍ନୟନ ପାଣ୍ଠିରୁ ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଧାୟକଙ୍କ ପାଣ୍ଠି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ଏହି ଗ୍ରାମରେ ୨ଟି ସର୍ବସାଧାରଣ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଅନୁଦାନ ମିଳୁ ନ ଥିବାବେଳେ ବିଧାୟକଙ୍କ  ଆଚଂଳିକ ଉନ୍ନୟନ ପାଣ୍ଠି ପିସି କାରବାରରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି। ଏହା କଣ ସାରଥି ବାବାଙ୍କ ଆଶ୍ରମକୁ ମାନ୍ୟବର ବିଧାୟକ ଅନୁଦାନ ମଞ୍ଜୁର କରି ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବରେ ସମାଲୋଚନାରେ ସଭ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ, ଓସ୍ତପୁରରେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର କରି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା  ସମାଲୋଚନ ହୋଇଥିଲେ । ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ଅନୁଦାନ ମଞ୍ଜୁର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା । ଗ୍ରାମର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ  ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ପରିଝା, ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଜେନା, ସଙ୍କର ଜେନା ଅଶୋକ ପରିଡା, ସୁବାଶ ପରିଡା ଉପରୋକ୍ତ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି।        

-ରିପୋର୍ଟ: ଦେବବ୍ରତ ଷେଣ୍ଢ 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିକାଶ ଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଗୋବିନ୍ଦରାମ ପାଟଣା ଗ୍ରାମ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Village/No-Develeopment-in-Govind-Patana-Villege-29544
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Village/No-Develeopment-in-Govind-Patana-Villege-29544
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 25 Mar 2018 17:02:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ନିଆଳି ବ୍ଲକ ଅର୍ନ୍ତଗତ ଅଁଳୋ ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତର ଗୋବିନ୍ଦରାମ ପାଟଣା ଗ୍ରାମରେ ୭୦ ରୁ ୮୦   ଜଣ ଲୋକ ବସବାସ କରନ୍ତି। ସେ ଗ୍ରାମରେ ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତଃ ଦିନ ମଜୁରିଆ ଭାବେ ଜୀବନ ବିତାନ୍ତି। ଗ୍ରାମରେ ବିଜୁଳି ସ୍ୱପ୍ନ। ସରକାରୀ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଚାଉଳ ହିଁ ପାଉଛନ୍ତି ତା ଛଡ଼ା ଆଉ କିଛି ବି ପାଉନାହାଁନ୍ତି। ସେହି ଗ୍ରାମରେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଭୋଇ ନାମକ ଏକ ବୟଜ୍ୟେଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତି କହନ୍ତି,  ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଆମ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଯ୍ୟ ନୁହେଁ ।  

ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ସେହି ଗ୍ରାମରେ ଅଧିକ ବୟଜ୍ୟେଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତି କିନ୍ତୁ କେହି ବି ଭତା ପାଉନାହାଁନ୍ତି। ଗାଁରେ ଲୋକମାନେ ଠିକରେ ଦି ଓଳି ଦୁଇ ମୁଠା ଖାଇବାକୁ ପାଉନାହାଁନ୍ତି ।ବିଜୁ ପକ୍କାଘର କିମ୍ବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ଆବାସ ଯୋଜନା କଥା କିଏ ପଚାରେ? ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତ ତାଙ୍କ ଝାଟିମାଟି ଘର ଏବଂ ମନ୍ଦିର ସମାନ କୁହନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ ମାନେ। ନଳକୂପ ଗୋଟିଏ ଥିଲେ ବି ଅଧା ସମୟରେ ଖରାପ ରହୁଥିବା ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଗୋବିନ୍ଦରାମ ପାଟଣା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦୁଃଖ ବୁଝିବ କିଏ? ଗ୍ରାମବାସୀ ମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଂଚଙ୍କୁ କହିଲେ ସେ କହୁଛନ୍ତି ବୁଝିବା ବୋଲି, ବିଡ଼ିଓଙ୍କୁ କହିଲେ କହୁଛନ୍ତି ଦେଖିବା ହେଲେ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳୁନାହିଁ । ଖାଲି ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା କେବେ ବିକାଶ ହେବ ଏହି ଗ୍ରାମ ।

ରିପୋର୍ଟ - ମନୋରଞ୍ଜନ ଶଙ୍ଖୁଆ 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>