<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ଟ୍ରକ ମାଡିଯିବା ଘଟଣା: ଧରାପଡିଲା ଡ୍ରାଇଭର, ହଟିଲା ରାସ୍ତାରୋକ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Driver-of-the-KillerTruck-which-mowed-down-5-school-children-in-Ranital-of-Bhadrak-36090
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Driver-of-the-KillerTruck-which-mowed-down-5-school-children-in-Ranital-of-Bhadrak-36090
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 22:41:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭଦ୍ରକ ରାହାଞ୍ଜ ନିକଟରେ ଟ୍ରକ ମାଡିଯାଇ ୫ ଜଣ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ସଂପୃକ୍ତ ଗାଡି ଡ୍ରାଇଭରକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇସାରିବା ପରେ ଫେରାର ଥିବା ଡ୍ରାଇଭରଟି ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗାଁ ଅସୁରାରେ ଲୁଚି ଯାଇଥିଲା। ତେବେ ସବୁଆଡେ ପୋଲିସ ଟିମର ଖୋଳତାଡ ପରେ ସେଠାରୁ ଧରାପଡ଼ିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଅପରପକ୍ଷରେ  ଦୁର୍ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପ୍ରାୟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରାସ୍ତାରୋକ କରିଥିବା ଉତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଘଇଡାଇଦେଇଛି। ରାସ୍ତାରୋକ ହଟିବା ଫଳରେ ୧୬ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଗାଡି ଚଳାଚଳ ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଛି । ରାସ୍ତା ଉପରୁ ଚାରି ମୃତ ଦେହକୁ ଶବ ବ୍ୟବଛେଦ ପାଇଁ ପୋଲିସ ପଠାଇଛି। 

ଘଟଣା କ୍ରମ:

ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୩.୪୦ ସମୟରେ ରାଣୀତାଲ ହାଇସ୍କୁଲରେ ପଢୁଥିବା ରାହାଞ୍ଜ ପଂଚାୟତର ଅସୁରା, ହାଟସାହି ଓ ସାହୁସାହି ଅଞ୍ଚଳର ନବମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ୧୨ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ପରେ ସାଇକେଲ ଯୋଗେ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ । ରାହାଞ୍ଜ ନିକଟ ୧୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅତ୍ରିକମ କରୁଥିବା ବେଳେ ବାଲେଶ୍ୱର ଦିଗରୁ କଟକ ଅଭିମୁଖେ ଆସୁଥିବା ଏପି-୦୩ଟିଜେ-୦୧୨୨ ନମ୍ବରର ଏକ ୧୪ ଚକିଆ ଧାନ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍ ଚଢିଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ୪ ଜଣଙ୍କର ଶୋଚନୀୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ଓ ୭ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ମୃତକ ହେଲେ ହେଲେ ରାହାଞ୍ଜ ନିବାସୀ ସୁବାଷ ସାହୁଙ୍କ କନ୍ୟା ସରିତା, ଅସୁରା ହାଟସାହିର ଅଟଳ ବାରିକଙ୍କ ପୁତ୍ର ସତ୍ୟ, ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ଜେନାଙ୍କ କନ୍ୟା ସ୍ୱପ୍ନା, ଅସୁରା ସାହୁସାହି ନିବାସୀ ପିଣ୍ଟୁ ସାହୁଙ୍କ ପୁତ୍ର ସୁକାନ୍ତ ।  

କ୍ରମେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ୭ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାହାଞ୍ଜ ନିବାସୀ ସୁବାଷ ସାହୁଙ୍କ କନ୍ୟା ଶୀତଲ, କୃପାସିନ୍ଧୁ ମହାନ୍ତିଙ୍କ କନ୍ୟା ପ୍ରିୟମ୍ବଦା, ରବିନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ କନ୍ୟା ଉର୍ବଶୀ, ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ସାହୁଙ୍କ କନ୍ୟା ଦୀପ୍ତିରେଖା, ମଦନ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ କନ୍ୟା ବର୍ଷାରାଣୀଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଦମକଳ ଯୋଗେ ଅଣାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରିୟମ୍ବଦାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ତେବେ ଅନ୍ୟ ଗୁରୁତର ଶୀତଲଙ୍କୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କଟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ନିଖୋଜ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା ଜଣକ ସ୍ଥାନରେ ଦୁଇ ଜଣ ଛାତ୍ରୀ (ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ରତ୍ନାକର ସାହୁଙ୍କର ଦୁଇକନ୍ୟା ପୂଜାରାଣୀ ଓ ଲିଜାରାଣୀ) ଆହତ ହୋଇ ଭୟରେ ଘରକୁ ପଳାଇଯାଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଦ୍ରକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି ।  

ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ଜାଳିଦେଲେ ଟ୍ରକ:

ଏହି ଘଟଣାରେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ଟ୍ରକଟିକୁ ନିଆଁ ଲଗାଇ ପୋଡି ଦେଇଥିବାବେଳେ ଉଭୟ ପାଶ୍ୱର୍ର ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ଟ୍ରକ୍ ଓ ଲୁହା ପାଇପ୍ ଆଡା ପକାଇ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବରୋଧ କରି ରଖିଥିଲେ। ଦୁର୍ଘଟଣାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଥିବା ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଦାବି କରି ମୃତାହତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଉପଯୁକ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣାର ଖବର ପାଇ ବିଧାୟକ ଯୁଗଳ କିଶୋର ପଟ୍ଟନାୟକ, ଜିଲାପାଳ ଜ୍ଞାନ ଦାସ, ପୂର୍ବତନ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗନ୍ନାଥ ସ୍ୱାଇଁ, ସ୍ୱଳ୍ପ ସଂଚୟ ଅଧିକାରୀ ପୋଦ୍ମନ ରାୟ, ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରମୁଖ ଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଆହତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାର ସୁବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିଥିଲେ । 

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା : 

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୃସିଂହ ସାହୁ ଗଭୀର ଶୋକ ଜଣାଇବା ସହ ମୃତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଓ ଆହତଙ୍କ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା ମାଗଣାରେ କରାଯିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ଉକ୍ତ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ କରାଯିବା ନେଇ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ଟିଟୋର ଅପରାଧିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପଛରେ ବିଜେଡି ସରକାରର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରହିଛି : ବିଜେପି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/BJP-Press-Meet-Against-BJD-36085
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/BJP-Press-Meet-Against-BJD-36085
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 20:40:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ଟିଟୋଙ୍କ ଦଶ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅପରାଧିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପଛରେ ୧୯ ବର୍ଷର ବିଜେଡି ସରକାରର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଓ ସହଭାଗିତା ରହିଛି ବୋଲି ବିଜେଡି ଉପରେ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣ କରି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ଆଇନଜୀବୀ ପିତାମ୍ବର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ।

ଟିଟୋଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି ଆବଂଟନ ମାମଲାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦେଶକୁ ବିଜେଡି ତରଫରୁ କଡା ସମାଲୋଚନା କରା ଯିବା ପରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପରିବର୍ତେ ବିଜେଡି କାହିଁକି ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡୁଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସତ୍ୟକୁ ସାମନାକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି ଠାକୁର ଘରେ କିଏ, ମୁଁ କଦଳୀ ଖାଇନି ପରି ବୟାନ ଦେଇ ନିଜର ଭୟକୁ ସାର୍ବଜନୀନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ଟିଟୋଙ୍କ ଭାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦଳକୁ ସ୍ୱାଗତ କରା ଯିବା ମାମଲା ଉଠାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏହି ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଫଟୋକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବା ସହ ଟିଟୋଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଚେର ବିଜେଡି ମୁଖିଆଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ ଦେବ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଦୁଇ ବିଧାୟକ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ ଓ କିଶୋର ତରାଇଙ୍କ ନାଁ ନେଇ ନଦୀ ଘାଟ, ବାଲି, ମୋରମ ଉପରେ ଏକଚାଟିଆ ଅଧିକାର ଅପରାଧିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିର ଟିଟୋକୁ ଦେବାରେ କିପରି ଭୂମିକା ନିଅନ୍ତି ତାହା ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଅଛପା ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଟିଟୋର ଦଶ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅପରାଧିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପଛରେ ଟେଂଡର ଫିକ୍ସିଂ ମୁଖ୍ୟ ସହାୟକ ଓ ଏହି ସହାୟତା ଶାସକ ଦଳର ଟାଣୁଆ ନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ସେମାନଙ୍କ ଛତ୍ର ଛାୟା ତଥା ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଟିଟୋ ଅପରାଧିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ତଦନ୍ତ ଏପରି କି କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଂଚକୁ ବାଦ ଦେଇ ଭିଜିଲାନ୍ସକୁ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛି । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଟିଟୋର ଅପରାଧିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିକୁ ଘଂଟ ଘୋଡାଇ କେବଳ ତଳିଆ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଦୋଷ ଲଦି ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଖସାଇ ଦେବା ।

ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନିଦର୍ଶନ ଦେଖାଇ ଦେଶର ସବୁଠୁ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସିବିଆଇକୁ ତଦନ୍ତଭାର ଗଲେ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କର ଅପରାଧିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିର ପର୍ଦାଫାସ ହେବା ଡରରେ ବିଜେଡି ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହୋଇ ପଡିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଟିଟୋକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଆବଂଟନରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଛି ବୋଲି ଆଇଓସିଏଲ ତରଫରୁ ସ୍ୱୀକାର କରା ଯାଇଥିବା ନେଇ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତରରେ ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନିୟମିତତା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରମାଣ ମିଳିବା କାରଣରୁ ହିଁ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇ ଯିଏ ବି ଦୋଷୀ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇଏଏସ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ: ମଧୁସୂଦନ ପାଢ଼ୀ ହେଲେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Reshuffle-in-Ias-36083
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Reshuffle-in-Ias-36083
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 20:12:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଇ.ଏ.ଏସ କ୍ୟାଡ଼ରର ଏକ ଛୋଟ ଧରଣର ଅଦଳବଦଳ କରାଯାଇଛି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ବରିଷ୍ଠ ଆଇ.ଏ.ଏସ ଅଫିସର ମଧୁସୂଦନ ପାଢ଼ୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲଙ୍କର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ଭାବେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପଦବୀରେ ଥିବା ସି.ଜେ.ଭେନୁଗୋପାଲଙ୍କୁ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ଭାବେ ବଦଳି କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶାଶ୍ୱତ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ନିଜ ବିଭାଗ ସହ ପରିବହନ କମିଶନର ଅତିରିକ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରଖାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବର୍ଷା ଛାଡିବା ପରେ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁର ହେବ ଉଦଘାଟନ: ପୂର୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀ, ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚ କଲେ ଡିଜିପି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Gurupriya-Bridge-Inauguration-Row-36081
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Gurupriya-Bridge-Inauguration-Row-36081
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 19:41:59 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି । ମାତ୍ର ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଏହାର ଉଦଘାଟନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ବର୍ଷା ଛାଡିବା ପରେ ଏହାର ଉଦଘାଟନ କରାଯିବ । ମାଓବାଦୀ କିମ୍ବା ବିରୋଧ ଭୟରେ ଉଦଘାଟନ ସମୟକୁ ଘୁଂଚାଯାଉଥିବା ନେଇ ଯେଉଁ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ତାହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ଭଲ କାମ ହେଉଛି । ଏହାକୁ କୌଣସି ବିରୋଧ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ପୂର୍ତ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମଲ୍ଲିକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ସେତୁକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦଘାଟନ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିରିକୃତ ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ଓ ସେତୁର ସୁରକ୍ଷା ଯାଂଚ ପାଇଁ ପୋଲିସ୍ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ଆର ପି ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀ ଟିମ୍ ସେଠାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି । ଉକ୍ତ ଟିମରେ ରହିଛନ୍ତି ଆର. ପି କୋଚେ , ଆର କେ ଶର୍ମା , ଘନଶ୍ୟାମ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଓ ଅଗ୍ନିଶମ ଡିଜି ବିକେ ଶର୍ମା ପ୍ରମୁଖ ରହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସାଂସଦଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ: ଚାରି ବର୍ଷରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ପାରିଲାନି ମେଡିକାଲ, ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ଗରିବଙ୍କୁ ଆବାସ ସ୍ୱପ୍ନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/No-Medical-and-Other-Facility-Bolangir-MP-Adopted-Village-36076
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/No-Medical-and-Other-Facility-Bolangir-MP-Adopted-Village-36076
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 18:50:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାଂସଦ ନିଜ ଅଂଚଳର ଗୋଟିଏ ଳେଖାଏଁ ଗ୍ରାମକୁ ପୋଷ୍ୟ ଗ୍ରାମ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମର ଉନ୍ନତି ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ସାଂସଦଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ କର୍ତବ୍ୟ ରହିଥିବା ବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ଠିକ୍ ଓଲଟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।ବଲାଙ୍ଗୀରର ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକର ସାରସମାଲ ଗ୍ରାମକୁ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ତଥା ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନଙ୍ଗ ଉଦୟ ସିଂଦେଓ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ ଭାବେ ମନୋନିତ କରିଥିବା ବେଳେ ଚାରି ବର୍ଷ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ କୌଣସି ସୁଧାର ଆସିନଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଦେଓଗାଁ ଠାରୁ ପାଖା ପଖି ୧୫ କିମି ଦୂରରେ ରହିଛି ସାରସମାଲ ଗ୍ରାମ। ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ ଭାବେ ମନୋନୀତ ହେବା ପରେ ଗ୍ରାମର ପାନୀୟଜଳ, ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଗମନାଗମନ, ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁଦାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା ।୨୦୧୪ରେ ସାଂସଦ ଏ ୟୁ ସିଂଦେଓ ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ ଭାବେ ମନୋନୀତ କରିବା ପରେ ଗାଁରେ ତୁହାକୁ ତୁହା ବୈଠକ ବସିଲା। ସବୁ ଦିଗରେ ଗ୍ରାମର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରୋଡମ୍ୟାପ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା । କିନ୍ତୁ ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ବିଦ୍ୟୁତ ଓ ଜଳ ଯୋଗାଣରେ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ସୀମିତ ରହିଗଲା । ରାସ୍ତା ତିଆରି ହେଲା କିନ୍ତୁ ସାରସମାଲରୁ ସିଲେଟକାନି ଓ କରମାଝର ଯିବା ପାଇଁ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ଡାଲଖାଇ ନଦୀ ଉପରେ ବ୍ରିଜ ତିଆରି ହୋଇ ପାରିଲା ନାହିଁ । ଏଯାଏଁ ଗ୍ରାମରେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ୱେ ମେଡିକାଲ ଟିଏ ମଧ୍ୟ ତିଆରି ହୋଇପାରିନଥିବା ବେଳେ ସାଧାରଣ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ୧୫ କିମି ଦୂର ଦେଓଗାଁକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି ।ସାଧାରଣ ଡାକଘର ଟିଏ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାମରେ ତିଆରି ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ପଶୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନଦୀ ଡେଇଁ ବଡବନ୍ଧ ଗାଁକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି ।

ଗ୍ରାମର ପାଖାପାଖି ୨୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ୍ ମିଳିନଥିବା ନଜିର ଆସିଥିବା ବେଳେ କୌଣସି ବୃଦ୍ଧ ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଭତା ମିଳୁନାହିଁ । ଏସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁ ଦୁର୍ନିୀତି ହେଉଥିବା ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ଦେଉନାହିଁ କହି ସାଂସଦ ନିଜ ମୁଣ୍ଡ ଉପରୁ ଦୋଷ ଖସାଉଥିବା ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ କେବେ ଗ୍ରାମରେ ମେଡିକାଲଟିଏ ତିଆରି ହେବା ସହ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ଟିକକ ମିଳିପାରିବ ସେ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅପେକ୍ଷାରତ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖୋଲୁଛି ଗୁମର ସ୍ୱାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶ ଯାଇଥିଲେ ଧର୍ମାନ୍ତକରଣ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ହୋଇ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Swami-Agnibesh-Attacked-Christian-Conversion-36072
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Swami-Agnibesh-Attacked-Christian-Conversion-36072
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 17:10:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଏବେ ସାଧାରଣରେ ମାଡ ଖାଇ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁରେ ଥିବା ଅଗ୍ନିବେଶଙ୍କ ବିଷୟରେ ଦିନକୁ ଦିନକୁ ନୁଆ ନୁଆ ତଥ୍ୟ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି । କିଛି ଇଂରାଜୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ହିନ୍ଦି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବା ଖବର ଅନୁସାରେ ସ୍ୱାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶ ଝାରଖଣ୍ଡର ପାକୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ହେଉଥିବା ଏକ ଧର୍ମାନ୍ତକରଣ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାକାର ସ୍ଥାନୀୟ ୩୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆଦିବାସୀ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ଧର୍ମରେ ସାମିଲ ହୋଇଥାନ୍ତେ ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥିର ହେବା ସମୟରେ ଏହାକୁ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ସ୍ୱାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶ ଏହାକୁ ନମାନି ସଭାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପାକୁର ପହଂଚିଥିଲେ । ଧର୍ମାନ୍ତକରଣ ରୋକିବା ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ସଙ୍ଗଠନ ମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନରେ ଜଣାଇଥିଲେ । ହେଲେ କିଛି ଲାଭ ନହେବାରୁ ସେମାନେ ଆଇନକୁ ହାତକୁ ନେଇଥିଲେ । ସ୍ୱାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶ ରହୁଥିବା ହୋଟେଲ ବାହାରେ ହିଁ ସେମାନେ ଅଗ୍ନିବେଶଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିଥିଲେ । ମାଡ ମାରିବା ପରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଭୟରେ ଉକ୍ତ ଧର୍ମାନ୍ତକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଝାରଖଣ୍ଡର ପାକୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଧର୍ମାନ୍ତକରଣ ହେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆଗରୁ ହୋଇଆସୁଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାସ୍ତା ପାର ହେଲାବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ୫ ସ୍କୁଲ ପିଲା ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Accident-in-Bhadrak-5-school-student-dead-4--injured-36071
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Accident-in-Bhadrak-5-school-student-dead-4--injured-36071
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 18:13:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭଦ୍ରକ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୧୬ ରାଣୀତାଲ ଛକ ନିକଟରେ ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ଟ୍ରକ ଚଢିଯିବାରୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ୫ ଜଣ ପିଲାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇ ମେଡିକାଲରେ ଆଡମିଟ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦୁର୍ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଛି। ମୃତକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ଛାତ୍ର ଓ ତିନି ଜଣ ଛାତ୍ରୀ ଥିଲାବେଳେ ସମସ୍ତେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ କଳ୍ପନା ଜେନା, ଶ୍ୱେତା ସାହୁ, ସତ୍ୟବ୍ରତ ବାରିକ, ପ୍ରୀୟମ୍ବଦା ମହାନ୍ତି ଓ ସୁକାନ୍ତ ସାହୁ।       

ପ୍ରାଥମିକ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ରାଣୀତାଲ ହାଇସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଆଜି ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ହେବା ପରେ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ। ତେବେ ରାଣୀତାଲ ଛକ ନିକଟରେ ୯ ଜଣ ସ୍କୁଲ ପିଲା ସାଇକେଲରେ ରାସ୍ତାପାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ସେପଟୁ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଆସୁଥିବା ଟ୍ରକ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଚଢିଯାଇଥିଲା । ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାରି ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟ ଘଟିଥିଲା। ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଖବର ଦେବା ପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ଓ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚି ଅନ୍ୟ ୫ ଗୁରୁତର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯିବା ସୁଦ୍ଧା ମେଡିକାଲରେ ଆଉ ଜଣ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୪ ଜଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଏବେ ସଙ୍କଟାପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଛି। ସେମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିଛି। ଅପରପକ୍ଷରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଉତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ଟ୍ରକ ଜାଳି ଦେଇଛନ୍ତି। ଟାୟାର ଜାଳି ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ ଫଳରେ ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଟ୍ରକର ଡ୍ରାଇଭର ଓ ହେଲପର ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଫରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଟ୍ରକ ଏତେ ଜୋରରେ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଛି ଯେ ସାଇକେଲ ଗୁଡିକ ପୂରା ଚେପା ହୋଇଯାଇଥିବା ଦେଖାଦେଇଛି। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ ଉତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାସୁଝା କରୁଛି । ଜିଲ୍ଲା ଏସପି, ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଗୁରୁତର ଥିବା ଜଣେ ପିଲାଙ୍କୁ କଟକ ବଡ ମେଡିକାଲ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ।

 ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଘଟଣାରେ ଗଭୀର ଦୁଃଖ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ରାଶି ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହାସହ ଭଦ୍ରକ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ପିଲାଙ୍କ ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ମାଗଣାରେ କରାଇବାକୁ ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦୁଃଖଦାୟକ ଘଟଣାରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇବା ସହ ଆହତଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରିଛନ୍ତି।   

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭରୁ ବିଜେଡିରେ ଥରହର ! ତରବରିଆ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା....ଟିଟୋ ଲିଙ୍କରେ ଅଛି କି ରାଜନେତାଙ୍କ ହାତ ?
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/CBI-Investigation-BJD-Press-Meet-New-Delhi-Titto-Link-36068
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/CBI-Investigation-BJD-Press-Meet-New-Delhi-Titto-Link-36068
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 18:49:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଟିଟୋ ସାମ୍ରାଜ୍ୟରେ ପସିଲା ସିବିଆଇ । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେଡିରେ କମ୍ପନ  । ତରବରିଆ ଭାବେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ  । ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ ଦେବଙ୍କ ଯୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚା  । ଘଟଣାର କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କଣ ପାଇଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଦେବ  ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ,କାହାକୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡାଯାଉଛି  । ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା କଣ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା  । ଏପରିକି ଏଠାରେ ବିହାରୀ ରାଜନୀତି ଚଳିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି  ।

ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଟିଟୋଅପରାଧିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଆବଂଟନ ମାମଲା ନଜରକୁ ଆସିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମ ତରଫରୁ ମାମଲାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଓ ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସିବିଆଇ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦିଆ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ସିବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  । ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ପରେ ହଠାତ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ନେଇ ଏବେ ଜୋର ଧରିଛି ରାଜନୀତି  । ଏପରିକି ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ଏହିପରି ଯୁକ୍ତି ଠାକୁର ଘରେ କିଏ ନା ମୁଁ କଦଳୀ ଖାଉନି ସଦୃଶ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  ।

ଟିଟୋ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପଛରେ ରାଜନୈତିକ ଲିଙ୍କ ରହିଥିବାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା  । ଗୋଟିଏ ପଟେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଏସଟିଏଫ ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି  । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଧାୟକ ଓ ସାଂସଦ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  । ଏପରିକି ରାଜନୈତିକ ନେତାଙ୍କ ଛତ୍ରଛାୟା ତଳେ ଏମାନେ ତାଙ୍କର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା କୁହାଯାଉଥିଲା  । ଖଣି, ବାଲି, ଠିକାଦାର କାମରେ ତାର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଥିଲା ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା  ।

ଗତ ୩୦ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ଟିଟୋ ଓରଫ ସୟଦ ଉସମାନ ଅଲ୍ଲୀକୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରାଯାଇଥିଲା  । ଯାଜପୁର ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ନିକଟରେ ଟିଟୋକୁ ଏସଟିଏଫ ପକ୍ଷରୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରାଯାଇଥିଲା  ।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡାର ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଟିଟୋ ନାଁରେ ବହୁ ଟେଣ୍ଡର ଫିକ୍ସି, ଡକାୟତି, ହତ୍ୟା କରିବା ଭଳି ଅନେକ ଅପରାଧ ମାମଲାରେ ସପୃକ୍ତି ରହିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଅଛି  ।  ଏପରିକି ଯାଜପୁର ଜିଲା ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାରେ ହେଉଥିବା ଠିକାଦାରୀ କାମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା  ।ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ନିଦିଷ୍ଟ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ଛତ୍ରଛାୟା ତଳେ ରହି ସେ ତାର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା ବୋଲି ଏବେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଥିଲା  । ତେବେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିଜେଡି ଏପରି ମୁହଁ ଖୋଲିବାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବାହୁଡ଼ା ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ : ତିନି ରଥ ହେଲା ଦକ୍ଷିଣମୋଡ଼
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Bahuda-Yatra-Work-Starts-from-today-36066
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Bahuda-Yatra-Work-Starts-from-today-36066
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 16:24:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ହେରା ପଞ୍ଚମି ତିଥିରେ ଗତକାଲି ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ବାହୁଡ଼ା ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପର୍ବ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ କଥା ଦେଇଥିଲେ ଶୀଘ୍ର ଫେରିଯିବେ । ସକାଳ ଧୂପ ପରେ ରଥକୁ ଆଜ୍ଞାମାଳ ବିଜେ କରିଥିଲା । ତାପରେ ପୋଲିସ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ରଥକୁ ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼ କରିଥିଲେ । ରଥ ଉପରେ ଘଂଟୁଆ ସେବାୟତ ମାନେ ଘଂଟନାଦ କରିଥିଲେ । ରଥକୁ ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ କରିବା ପାଇଁ ଶରଧା ବାଲି ବଡ଼ ଡ଼ାଣ୍ଡର ପିଚୁ ଉପରେ ବାଲି ପକାଯାଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଭୋଇ ଓ ମହାରଣା ସେବାୟତ ମାନେ ରଥ ତଳେ ରହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇଥାନ୍ତି ।

ଆଜି ରଥଯାତ୍ରାର ଷଷ୍ଠ ଦିବସରେ ଭୋର ୪ଟାରୁ ଦ୍ୱାର ଫିଟା, ଭିତର ଶୋଧ, ମଙ୍ଗଳ ଆରତୀ, ମଇଲମ, ତଡ଼ପଲାଗି, ଅବକାଶ ପରେ ସକାଳ ୬ଟା ୩୦ମିନିଟ୍ ରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଭକ୍ତ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଣମେଲା ଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ରୋଷହୋମ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜା, ଦ୍ୱାରପାଳ ପୂଜା ପରେ ବେଶ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ପରେ ଗୋପାଳ ବଲ୍ଲବ ଭୋଗ ଓ ସକାଳ ଧୂପ ସମାପନ ହୋଇଥିଲା । ତିନି ରଥର ଆଜ୍ଞାମାଳ ତିନିଜଣ ପାଳିଆ ପୂଜାପଣ୍ଡା ଘଂଟ, ଛତା କାହାଳୀ ସହ ରଥ ପାଖରେ ବିଜେ କରିଥିଲେ । ଆଜ୍ଞାମାଳ ଲାଗି ହେଲାପରେ ପ୍ରଥମେ ମା’ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ଦର୍ପଦଳନ ରଥକୁ ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ରଥର ଆଗ ପଛ ଦୁଇପଟେ ଦଉଡ଼ି ଲାଗିବା ସହ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଓ ପୋଲିସ ଏହାକୁ ଭିଡ଼ିଥିଲେ । ରଥକୁ ଆଗପଛ କରି ମୋଡ଼ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ଦର୍ପଦଳନ ରଥକୁ ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼ କରି ନାକଚଣା ଦ୍ୱାର ଆଗରେ ରଖିଥିଲେ । ପରେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ରଥକୁ ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼ କରାଯାଇଥିଲା । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ, ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସହ ମହାରଣା ଓ ଭୋଇ ସେବାୟତ ମାନେ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଶନିବାର ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ଦର୍ଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହା ପରେ ୨୨ ତାରିଖ ଦିନ ବାହୁଡ଼ା ଯାତ୍ରା, ୨୩ ତାରିଖ ସୁନାବେଶ, ୨୪ ତାରିଖ ଦିନ ରଥ ଉପରେ ତିନି ଠାକୁରଙ୍କ ଅଧର ପଣା ନୀତି ସମ୍ପନ୍ନ ହେବ । ୨୫ ତାରିଖ ଦିନ ଶ୍ରୀଜୀଉମାନେ ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ କରିବେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପୁଣି ବର୍ଷା : ୨୧ ଓ ୨୨ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Rain-in-Odisha-from-tomorrow-36061
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Rain-in-Odisha-from-tomorrow-36061
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 15:38:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଉତ୍ତରପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ପୁଣି ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଫଳରେ ରାଜ୍ୟ ସାରା ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା ରାଜ୍ୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଓଡ଼ିଶାର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଜୁଲାଇ ୨୧  ଏବଂ ୨୨ ତାରିଖରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା ହେବା ନେଇ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚେଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ତିନି ଦିନ ସମୁଦ୍ରକୂଳରେ ରହୁଥିବା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। 

ସେହପରି ଗୁରୁବାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବର୍ଷା ଓ ଝଡ଼ ତୋଫାନ ନେଇ ଅପରାହ୍ନ ୫ଟା ୪୫ ଯାଏ ଢେଙ୍କାନାଳ, ଯାଜପୁର, ଭଦ୍ରକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗତସିଂହପୁର,ପୁରୀ, କଟକ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଏବଂ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ। ଏହି ସମୟରେ ପବନର ବେଗ ଜୋରରେ ବୋହିବା ଓ ବଜ୍ରପାତ ଆଶଙ୍କା ନେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଘରୁ ନବାହାରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।  

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>