<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବିଧାନସଭାରେ ୩ଟି ବିଲ୍ ପାରିତ: ଏଣିକି ସିଧା ବଛା ହେବେ ମେୟର ଓ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Odisha-Assembly--Municipal-corporation-39872
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Odisha-Assembly--Municipal-corporation-39872
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 21:07:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନିରଂଜନ ପୂଜାରୀ ଓଡିଶା ଭୂତଳ ଜଳ (ନିୟନ୍ତ୍ରଣ,ଉନ୍ନୟନ ଓ ପରିଚାଳନା) ବିଲ୍ -୨୦୧୧ ଅଣାଯାଇଥିବା ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ହୋଇ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଣିଥିବା ଆଉ ୨ଟି ବିଲ୍ ଓଡିଶା ପୌର(ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍ ୨୦୧୮ ଓ ଓଡିଶା ପୌର ନିଗମ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ ୨୦୧୮ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । 

ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା : 

ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ୨ଟି ବିଲର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲେ ଯେ ସମଗ୍ର ପୌରାଞ୍ଚଳର ନାଗରିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ଜରିଆରେ ଭୋଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ଜନପ୍ରୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚିତ କରିବାର ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରି ପୌରପାଳିକାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ପଦମର୍ଯ୍ୟାଦା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ତଥା ପୌରଂଚଳରେ ଉତ୍ତମ ନେତୃତ୍ୱ ଓ ତାହାର ପ୍ରଶାସନିକ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରି ଓଡିଶା ପୌର ଅଧିନିୟମ ୧୯୫୦କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । କୁଷ୍ଠରୋଗରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯେପରି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରିପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସକ୍ଷମ କରାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଡିଶା ପୌର ଅଧିନିୟମ ୧୯୫୦ରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ ଏହି ବିଧେୟକଟି ଉର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।

ସେହିପରି ସମଗ୍ର ପୌରାଂଚଳର ନାଗରିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ଜରିଆରେ ଭୋଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ଜନପ୍ରିୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚିତ କରିବାର ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରି ପୌର ନିଗମ ମେୟରଙ୍କ ପଦ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ତଥା ପୌରାଂଚଳରେ ଉତମ ନେତୃତ୍ୱ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରି ଓଡିଶା ପୌର ନିଗମ ଅଧିନିୟମ ୨୦୦୩କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

କୁଷ୍ଠରୋଗୀ ବି ପୌର ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ: 

କୁଷ୍ଠରୋଗରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯେପରି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରିପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସକ୍ଷମ କରାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଡିଶା ପୌର ନିଗମ ଅଧିନିୟମ ୨୦୦୩ରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ ଏହି ବିଧେୟକଟି ଉର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ, ୨୦ ଓ ୨୧ରେ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷିବ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Heavy-rain-fall-in-odisha-on-20-and-21-september-39870
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Heavy-rain-fall-in-odisha-on-20-and-21-september-39870
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 20:30:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପୂର୍ବ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ଲଘୁଚାପ ଫଳରେ ଆଗାମୀ ୨୦ ଓ ୨୧ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏ ନେଇ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି। କାଲିଠାରୁ ୨୧ ତାରିଖ ଯାଏଁ ସମୁଦ୍ରକୁ ନଯିବାକୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।  ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ବିଭାଗ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛି। 

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସୂଚନା ମୁତାବକ ପୂର୍ବ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ଆଗାମୀ ୩୬ ଘଣ୍ଟାରେ ଅବତାପର ରୂପ ନେବ। ଏହାରି ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟରେ ୨୦ ଓ ୨୧ ତାରିଖରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ତେଣୁ ୨୦ ତାରିଖରେ ୭ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକ ହେଲା ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, ପୁରୀ, ରାୟଗଡ଼ା, କନ୍ଧମାଳ, କଳାହାଣ୍ଡି ଓ କୋରାପୁଟ।

ସେହିପରି ୨୧ ତାରିଖ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ୩ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ନୂଆପଡ଼ା, ନବରଙ୍ଗପୁର ଓ କୋରାପୁଟ ରହିଚି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କାଲିଠାରୁ ୨୧ ତାରିଖ ଯାଏ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ରକୁ ନଯିବାରୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ବିଭାଗ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ  ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ  ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷ ଚାଲୁ ରଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ିବା ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କଲେ ପୁରୀ ଏସପି, ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କୁ ହଁ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନା !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Chilika-Helicopter-Row-39868
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Chilika-Helicopter-Row-39868
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 19:54:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚିଲିକାରେ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ିବା ମାମଲାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୁରୀ ଏସ୍‌ପି ସାର୍ଥକ ଷଡଙ୍ଗୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତଦନ୍ତରୁ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ସେଠି ବୁଲୁଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଲୋକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ପୂର୍ବାହ୍ଣ ୧୦ଟା ୩୦ରେ ଚିଲିକା ଉପକୂଳରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡୁଥିଲା । ଏହା ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ ଆକ୍ଟ ୫୧କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି। ହେଲିକପ୍ଟରଟି  ୫୦୦ ଫୁଟ୍‌ ତଳେ ଉଡୁଥିବାରୁ ଆଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଥିବା ଏସପି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।  

ସେହିପରି ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, କୋଣାର୍କ ଓ ବାଲୁଖଣ୍ଡରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡୁଥିବା ନେଇ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି। ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି। ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଥିବା ଗ୍ଲାଇଡରକୁ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ପୁରୀ ପୋଲିସ ଟିମ୍‌ ଇମ୍ଫାକୁ ଯାଇ ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ  ବୈଜୟନ୍ତ ଓ ୨ ସହଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହାଜର ପାଇଁ ନୋଟିସ୍‌ ହୋଇଥିବା ଏସପି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଲେ ଭଲ, ବୈଜୟନ୍ତ କଲେ ଭେଲ 

ଅପରପକ୍ଷରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଚିଲିକା ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଷଡଙ୍ଗୀ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏସପିଙ୍କ ଏହ ଉତ୍ତର ପରେ ସାମାନ ମାମଲାରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେବା ଏବଂ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ପ୍ରତି ତରବରିଆ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ରାଜନୀତି ସମୀକ୍ଷକମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଅନେକ ସମୀକ୍ଷକ ଏହି ମାମଲାରେ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ପାଇଁ ତୃତୀୟ ମହଲାକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି।

ଆଇନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ହେବା ଦରକାର - ପୁରୀ ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚର ଆବାହକ 

 ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୂର୍ବରୁ ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଜରିଆରେ ଅବତରଣ କରିଥିବା ଦାବି କରି ତାଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଛି। ପୁରୀ ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁରେ ଅରଖକୁଦା ମେରାଇନ୍ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ମଞ୍ଚର ଆବାହକ ପ୍ରିୟଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଚିଲିକାରେ ଅବତରଣ କରିଛି। ଏହା ସହ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ,ପୁରୀ ସାଂସଦ ପିନୀକୀ ମିଶ୍ର, ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତି, ସଞ୍ଜୟ ଦାସ ବର୍ମା ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବୈଜୟନ୍ତ ଯଦି ଦୋଷ କରିଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଉ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଯଦି ଦୋଷ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଉ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହଁ ଆଇନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ହେବା ଦରକାର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।    

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ - ସିଡିଏ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ

ବିଜେପି ନେତା କନକବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହଦେଓ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଭାବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ତାଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କରିଥିଲା ବେଳେ ଚିଲିକା ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସିଡିଏ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଚିଲିକା ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସୁଶାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଘଟଣା ବର୍ଷକ ତଳର । ସେତେବେଳେ ସେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନଥିଲେ, ଏବେ ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଧାନସଭାରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିତଣ୍ଡା ଉତର : ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜ ବୁଡିବାରୁ ପ୍ରଦୁଷଣ ନାହିଁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Black-Rose-Vessel-Bobby-Das-Odisha-Assembly-39866
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Black-Rose-Vessel-Bobby-Das-Odisha-Assembly-39866
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 19:49:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଜନକ ଭାବେ ବିଧାନସଭାରେ ପରିବେଶମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତର ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜ ବୁଡିଲା ପରେ କୌଣସି ପ୍ରଦୂଷଣ ହୋଇନାହିଁ । ସମୁଦ୍ରରେ ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଜାହାଜ ବୁଡେ ସେତେବେଳେ ସମୁଦ୍ର ଓ ତଟବର୍ତୀ ସମୁଦ୍ରକୂଳରେ ଗଭୀର ଭାବେ ପରିବେଷ ପ୍ରଦୁଷଣ ହୁଏ ଏକଥା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଖାତାରେ ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜ ବୁଡିବା ପରେ କିଛି ପ୍ରଦୂଷଣ ହୋଇନାହିଁ କିପରି ଏହା ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ । ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜ କାହାର ଏବଂ କେଉଁ ଅଦୃଶ୍ୟ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ବୃହତ ଜାହାଜ ବୁଡିବା ପରେ ବି ସରକାର ଏପରି ଅବାସ୍ତବ କଥା କହିଛନ୍ତି ତାହା ଜାଣିବା ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କୌତୁହଳ ହୋଇପଡିଛି ।

 

ଏକ ବୃହତ ମାଲବୋଝେଇ ଜାହାଜ ଲୁହା, ଆଜବେଷ୍ଟସ, ଆଲୁମିନିୟମ ଆଦିରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ । ସେହିପରି ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜରେ ଲୁହାପଥର ବୋଝେଇ ହୋଇଥିଲା । ସମୁଦ୍ରର ଲୁଣ ପାଣି ଏହି ସବୁ ଜିନିଷରେ ବାଜିବାରୁ ଲୁହାରେ କଳଙ୍କି ଲାଗିବା ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାସାୟନିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହୋଇଥାଏ । ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଜୈବ ବିବିଧତା ଉପରେ ଗଭିର ଭାବେ ପଡିଥାଏ । ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରାଣୀ ଓ ଜୈବମଣ୍ଡଳ ଆଦି ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ । ହେଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ କେମିତି କହିଲେ କି ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜ ବୁଡିବା କାରଣରୁ କୌଣସି ପ୍ରଦୂଷଣ ହୋଇନାହିଁ ତାହା ଏବେ ସନ୍ଦେହରେ ।

 ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ୍ୟ ଯୋଗ୍ୟକି ପୂର୍ବରୁ ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜରେ ଯାଜପୁରର ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସଙ୍କର ଅର୍ଥ ଲାଗିଥିଲା ବୋଲି ଦାମ ରାଉତ କହିଥିଲେ ଆଉ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଆର୍ଶୀବାଦ କାରଣରୁ ଏହି ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜର ତଦନ୍ତକୁ ଅଟକାଗଲା । ଏବେ ସେହି ମାମଲା ସିବିଆଇରେ ପଡିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ପୂରଣ ହେବ୧୩୩୮ ଆରଆଇ, ଅତିରିକ୍ତ ଆରଆଇ ଓ ଅମିନ ପଦବୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Odisha-Assembly--RI-Recruitment-fulfill--soon-39862
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Odisha-Assembly--RI-Recruitment-fulfill--soon-39862
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 19:49:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜସ୍ୱ ପ୍ରଶାସନକୁ ଅଧିକ ଦକ୍ଷ ଓ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ରାଜସ୍ୱ ସେବା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ରାଜସ୍ୱ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଖାଲିଥିବା ପଦବୀ ପୂରଣ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଏହି କ୍ରମରେ ମୋଟ ୧୩୩୮ଟି ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ ଓ ଅମିନ ପଦବୀ ପୂରଣ କରାଯିବ । ଏହି ପଦବୀ ଗୁଡ଼ିକ ୨୦୧୮ ବର୍ଷରେ ପୂରଣ କରାଯିବ । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତୀୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି । ଉପରୋକ୍ତ ପଦବୀଗୁଡ଼ିକ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଓଡ଼ିଶା ସବ୍ଅର୍ଡିନେଟ୍ ଷ୍ଟାଫ୍ ସିଲେକ୍ସନ୍ କମିଶନ ଦ୍ୱାରା ଚୟନ କରାଯାଇ ପୂରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କରିଛନ୍ତି ।  

ପ୍ରକାଶ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ୯୮୦ଟି ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ ଓ ଅମିନ ପଦବୀ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ୩୪୪ଟି ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, ୨୬୦ଟି ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ ଏବଂ ୩୭୬ଟି ଅମିନ ପଦବୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ସେହିପରି ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଧିକ ୮୩ଟି ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, ୧୩୭ଟି ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ ଏବଂ ୧୩୮ ଅମିନ ପଦବୀ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ନିମନ୍ତେ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି । ଏହା ଫଳରେ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସମୁଦାୟ ୪୨୭ଟି ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, ୩୯୭ଟି ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ ଓ ୫୧୪ଟି ଅମିନ ପଦବୀ ପୂରଣ କରାଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ ୪୬୨ଟି ଜୁନିୟର କ୍ଲର୍କ ପଦବୀ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସଂପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାଛ ଓ ଶୁଖୁଆରେ ମିଶୁନି ଫର୍ମାଲିନ୍: ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/No-Formalin-in-say-Department-Minister-Pradeep-Moharathi-39859
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/No-Formalin-in-say-Department-Minister-Pradeep-Moharathi-39859
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 17:34:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଅଧିକ ଦିନ ମାଛ, ଶୁଖୁଆ ଓ ମଞ୍ଜି ଆଦିରେ ଶବ ସଂରକ୍ଷଣ ଲାଗି ବ୍ୟବହୃତ ଫର୍ମାଲିନ୍ ନାମକ ଏକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଘଟଣା ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆସି ନାହିଁ ବୋଲି ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । 

ସଭ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ମାଛ ମାନଙ୍କରେ ଫର୍ମାଲିନ୍ ଅପମିଶ୍ରଣ ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଚାର ହେବା ପରେ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତ୍ୱରିତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରମୁଖ ମାଛ ଗୋଦାମ ଓ ବଜାରରୁ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ବାରାକପୁର ସ୍ଥିତ ସିଆଇଏଫଆରଆଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଫର୍ମାଲିନ୍ କିଟ୍ ଦ୍ୱାରା ତତ୍କାଳ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ନମୂନା ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସାମୁଦ୍ରିକ ମାଛରେ ଫର୍ମାଲିନ୍ ଥିବାର ସଂକେତ ମିଳିଥିଲା । ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ ଓ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ମାଛ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରଯାଇ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟଖାଦ୍ୟ ନିରାପତା କମିଶନରଙ୍କ ପରୀକ୍ଷାଗାରରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । କୌଣସି ମାଛ ନମୂନାରେ ଫର୍ମାଲିନ୍ ମିଶ୍ରଣର ପ୍ରମାଣ ମିଳିନାହିଁ । ଏହି ସମସ୍ୟାର ସ୍ଥାୟୀ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସରକାର ଉଭୟ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ ଓ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଭିନ୍ନ ମାଛ ବଜାରରୁ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦାମ କଣ ପାଇଁ ଖୋଲୁନାହାନ୍ତି ଅସଲ ରହସ୍ୟ ! ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଦାମ ବାଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Damodor-Rout-BJD-Odisha-39856
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Damodor-Rout-BJD-Odisha-39856
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 17:04:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦାମ ଖୋଲୁଛନ୍ତି ଗୁମର  । ହେଲେ ଖୋଲୁନାହାନ୍ତି ପୁରା ରହସ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବାରେ ଲାଗିଛି  । ଦାମଙ୍କ ଏହି ଭୂମିକା କଣ ପାଇଁ  । ଗତକାଲି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାମ ଯେଉଁ ବାଣ ଛାଡିଛନ୍ତି ସେଥିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପାତ୍ର ଘାଇଲା ହୋଇଯାଇଥିବା କଥା ଏବେ ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  । ଏପରିକି ଚିଟଫଣ୍ଡ ଗୁମର କଥା ଚେଙ୍କି ଦେଇ ପୁଣିଥରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଦାମ ଅଡୁଆରେ ପକାଇଥିବାର ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  ।

ଗତକାଲି ପ୍ରଥମେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟପାତ୍ର ଦାମଙ୍କ ଉର୍ଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମାରିଥିଲେ ବାଣ  । ଯାହାର ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ ଶ୍ରୀ ରାଉତ  । ଏପରିକି ନିଜ ସମାସ୍କନ୍ଦର ପିଲାଙ୍କ ସହ କଥା ଲାଗିବା ପାଇଁ ଦାମଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆହ୍ୱାନ କରିଥିବା ବେଳ ଟିଟୋ ସହ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଥିବା ନେଇ କହିଥିବା ବେଳେ ଦାମ ଖୋଲିଥିଲେ ତାଙ୍କର ପେଡି  । କହିଥିଲେ ଟିଟୋ ଲିଙ୍କ୍ କାହାର ଅଛି ତାର ଗୁମର ଖୁବଶୀଘ୍ର ଖୋଲିବ  ।

ସେହିପରି ଶ୍ରୀ ରାଉତ କହିଥିଲେ ଯେ,  ସୂର୍ଯ୍ୟ ପାତ୍ର ସେତେବେଳର ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ପ୍ୟାରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ କଣ ଦାନ କରିଥିଲେ ମୁଁ ଜାଣିଛି  । ତାର ଫଟୋ ଅଛି  । ତେବେ ଯଦି ଏପରି ତଥ୍ୟ ଶ୍ରୀ ରାଉତଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ତାହାହେଲେ ତାହାକୁ କଣ ପାଇଁ ସାର୍ବଜନୀନ କରୁନାହାନ୍ତି ଶ୍ରୀ ରାଉତ ଏହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି  । ସେହିପରି ଚିଟଫଣ୍ଡ ଟଙ୍କା କଥା କହି ଦାମ ଯେଉଁ ବାଣ ମାରିଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର ଏବେ ଘାଇଲା ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିବା ବେଳେ ଅସଲ ରହସ୍ୟ ଶ୍ରୀ ରାଉତ କେବେ ଖୋଲିବେ ତାହା ଉପରେ ଏବେ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି  । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସ୍ୱାଭାବିକ ହେଲା କାକଟପୁର ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିର, ତହସିଲଦାରଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଧାରଣା ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Puri-Kakatpur-Mangala-Temple-Row-39852
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Puri-Kakatpur-Mangala-Temple-Row-39852
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 16:24:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପୁରୀ ତହସିଲଦାରଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ କାକଟପୁର ମା’ ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଧାରଣା ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଛି। ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ତହସିଲଦାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଛି ମଙ୍ଗଳା ପୀଠ । ମହିଳା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଘଟଣାରେ ତିନିଜଣ ସେବାୟତ ଗିରଫ ହେବା ପ୍ରତିବାଦରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଗତକାଲି ଠାରୁ ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ଜାରି ରହିଥିଲା।     

ରବିବାର ଦିନ ପୁରୀ ପୋଲିସରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ବାଲିଘାଟ ଅଞ୍ଚଳର ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ଅଶୋକ ସାହୁ ତାଙ୍କ ମାଆ କଳ୍ପନା ସାହୁଙ୍କ ସହିତ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳା ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆଣିଥିଲେ। ମନ୍ଦିର ବେଢାରେ କେତେକ ସେବାୟତଙ୍କ ସହିତ କଳ୍ପନାଙ୍କର ସେବାୟତ-ଜନମାନି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ପାଟିତୁଣ୍ଡ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିସହିତ କଳ୍ପନାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ସେବାୟତ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ସହିତ ମାଡ ମାରିଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ କଳ୍ପନା କାକଟପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଅଭିଯୋଗଭିତ୍ତିରେ ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ତିନି ସେବାୟତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ସେମାନେ ଜାମିନରେ ଆସିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। 

ଏହି ଘଟଣାରେ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ନ କରି ସେବାୟତଙ୍କୁ ହଠାତ୍ ଗିରଫ କରିବା ସହ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିବାକୁ ସେବାୟତମାନେ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏହା ସହ ଏହି ଘଟଣା ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜକୁ ଅପମାନ ଏବଂ ନ୍ୟାୟ ନ ମିଳିବା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଅସହଯୋଗ କରିବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେବା ସହ ଗତକାଲି ଠାରୁ ମନ୍ଦିର ସାମ୍ନାରେ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ। ମନ୍ଦିର ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବାର ହୋଇଥିବା ଯୋଗୁଁ ଆକ୍ରୋଶମୂଳକ ଭାବେ ପୋଲିସ ମାତ୍ରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଧାରଣାରେ ଅଡି ବସିଥିଲେ। ପୋଲିସ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ସ ବାହାରି ପାରିନଥିଲା। ତେବେ ତହସିଲଦାର ଏହି ଘଟଣାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ପରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନର ବାଟ ଫିଟିଛି। ଅଚଳାବସ୍ଥା ଦୂର ହେବା ପରେ ପୁନର୍ବାର ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିରରେ ମଙ୍ଗଳା ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି।    

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମହିଳାଙ୍କ ଗାଧୁଆବେଳର ଫୋଟୋ ଉଠାଇବାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା: ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାମୁହିଁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/group-clash-in-chandili-39851
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/group-clash-in-chandili-39851
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 16:11:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଙ୍କୁବାଡି ଗ୍ରାମରେ ମହିଳାଙ୍କ ଗାଧୋଇବା ବେଳର ଫୋଟୋ ଉଠାଇବାକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅନ୍ୟ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହ ମାରପିଟ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଉତ୍ତେଜନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗ୍ରାମରେ ପୋଲିସ ମୁତୟନ ଅଛନ୍ତି ।

ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତକାଲି ଗ୍ରାମର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମହିଳାମାନେ ନଦୀରେ ଗାଧୋଉଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କିଛି ଯୁବକ ମୋବାଇଲରେ ସେମାନଙ୍କ ଫୋଟୋ ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ । ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବା ସହ ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ମୋବାଇଲ୍ ଛଡାଇନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ମହିଳାମାନେ ଏନେଇ ଗ୍ରାମରେ ଜଣାଇବା ପରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ମୋବାଇଲରୁ ଫୋଟୋ ଡିଲିଟ୍ କରିବାକୁ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ସେମାନେ ନମାନିବାରୁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଓ ମାଡପିଟ୍ ହୋଇଥିଲା । ଯୁବକମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କିଛି ଲୋକ ଆସି ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ଘରେ ପଶି ପରିବାର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମାଡପିଟ୍ କରିବା ସହ ଘରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିଲେ । ଏନେଇ ମହିଳାଙ୍କ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଥେରୁବାଲି ଫାଣ୍ଡିରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଯୁବକମାନେ ଫୋଟୋ ଉଠାଇବା ଅଭିଯୋଗକୁ ମିଥ୍ୟା ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ପୋଲିସ ଉଭୟ ପକ୍ଷର କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚେତୁ ନାହାଁନ୍ତି ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ, ପୁଣି ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ ବେଳେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ ଛାତ୍ର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/student-died-when-immersion-of-lord-ganesha-39849
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/student-died-when-immersion-of-lord-ganesha-39849
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 15:56:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବାରମ୍ବାର ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ ବେଳେ ଛାତ୍ରମାନେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବାବେଳେ ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ କିନ୍ତୁ ଚେତା ପଶୁନାହିଁ । ଆଜି ପୁଣି ସମାନ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ ବେଳେ ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଯାଇ ଜଣେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଘଟଣା ଘଟିଛି ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିଆଲବନ୍ଧ ଗ୍ରାମରେ । ବିଦ୍ୟାଳୟର ରୂପାନନ୍ଦ ଶାହାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏନେଇ ଗ୍ରାମରେ ଉତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଉତ୍ୟକ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆଜି ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟା ସମୟରେ ସ୍କୁଲର ୪ ଜଣ ଛାତ୍ର ଗଣେଶ ମୂର୍ତି ବିସର୍ଜନ କରିବାକୁ ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ପୋଖରୀକୁ ଯାଇଥିଲେ । ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ କରୁଥିବା ବେଳେ ରୂପାନନ୍ଦଙ୍କର ଗୋଡ ଖସିଯିବାରେ ସେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ । ସାଙ୍ଗରେ ଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଟି ଶୁଣି ନିକଟରେ ଗାଧୋଉଥିବା କେତେକ ଲୋକ ପୋଖରୀରେ ଖୋଜାଖୋଜି କରି ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ବିଦ୍ୟାଳୟର ମୂର୍ତି ବିସର୍ଜନ ହେଉଥିବାବେଳେ କୌଣସି ଶିକ୍ଷକ ଉପସ୍ଥିତ ନ ଥିଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏତେ ବଡ ଅଘଟଣ ଘଟିଗଲା ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । 

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ପାଟଣାଗଡ ମେଡିକାଲରେ ରଖାଯାଇଛି । ଉତ୍ୟକ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱହିନତା ଯୋଗୁଁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଂଚି ଛାନଭିନ୍ ଚଳାଇଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>