<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ନିପାଣିଆ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଘଟଣା: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/state-kendrapada-odisha-PMO-give-2-lakhs-the-victim-family-of-kendrapada-boat-capsized-incident-46769
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/state-kendrapada-odisha-PMO-give-2-lakhs-the-victim-family-of-kendrapada-boat-capsized-incident-46769
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 21:07:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ନିପାଣିଆରେ  ଡଙ୍ଗାବୁଡ଼ି ୧୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ  ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ। ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଅନୁକମ୍ପାମୂଳକ ସହାୟତା ଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଆହତଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ସହାୟତା ଦିଆଯିବ। ଏନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଚିଠି ଆସିଛି। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆହତମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସମବେଦନା ଜଣାଇଥିଲେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନିପାଣିଆ ନିକଟରେ ଡଙ୍ଗାବୁଡ଼ି ଘଟଣାରେ 10 ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୫ ଶିଶୁ ଓ ୨ ଜଣ ମହିଳା ସାମିଲ ଥିଲେ । ମୃତକମାନେ ହେଲେ ପ୍ରଭାତୀ ସ୍ୱାଇଁ, ଇଶାନ ଦଳେଇ, ସୁଶ୍ରୀ ପଲ୍ଲବୀ ସ୍ୱାଇଁ, ଅନୁ ତରାଇ, ସାଇ ତରାଇ, ଦେବାଶିଷ ସାହୁ, ଦେବସ୍ମିତା ପାଣି, ରୋଜାଲିନ ସାହୁ ଓ ଧନୁ ସାହୁ । 

ମହାନଦୀ ମୁହାଣ ନିପାଣିଆ ନିକଟରେ  ହୁକିଟୋଲା ବତୀଘର ଠାରୁ ଏକ ଟିମ ପିକନିକ ଶେଷ କରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଡଙ୍ଗା ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇବାରୁ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା।  ଡଙ୍ଗାରେ ପାରାଦୀପ କୁଜଙ୍ଗ ଅଂଚଳର ହସିଣା ଗ୍ରାମରୁ ୪୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଧାୟକ ପଦ ଛାଡ଼ିବି, କଣ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଦଳ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟ- ଯୋଗେଶ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Politics-Odisha-Congress-MLA-Jogesh-Singh-quit-his-mla-post-46762
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Politics-Odisha-Congress-MLA-Jogesh-Singh-quit-his-mla-post-46762
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 18:51:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦଳ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବିଧାୟକ ଯୋଗେଶ ସିଂହଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳରୁ ସସପେଣ୍ଡ କରିଛି। ଏହା ସହିତ ଓଡ଼ିଶାଙ୍କ ଜାନୁଆରୀ 25 ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଦଳରେ ଅସ୍ଵାଭାବିକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଅାଇସିସିର ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ତାଙ୍କୁ ଆଜି ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ପିସିସି ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟି ଆବାହକ ଅନନ୍ତ ସେଠୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦଳରୁ ସସପେଣ୍ଡ ହେବା ପରେ ଯୋଗେଶ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି। ବିଧାୟକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଏମିତି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଯୋଗେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ବିଧାୟକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବି।  ମୋତେ ଦଳ ସସପେଣ୍ଡ କରିଛି, ତେଣୁ ମୁଁ  ବିଧାୟକ ପଦ ଛାଡ଼ିବି। ଦଳର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବିରୋଧରେ ସେ  ହାଇକମାଣ୍ଡ ପାଖରେ ଅପିଲ କରିବି ନାହିଁ। ମୁଁ କୌଣସି ଦଳ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିନାହିଁ। କଣ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଦଳ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ମୋ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭଲ କାମ  ହେଉଛି, ତେଣୁ ମୁଁ ପ୍ରଶଂସା କଲି। 

ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ କେଉଁ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେବେ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ କେବେ ବି ଦଳ ଛାଡ଼ିବା କଥା କହିନି। ଏବେ ବି ମଁ ଦଳରେ ଅଛି। ହୁଏତ ଏହି ନିଲମ୍ବନ ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ ଉଠି ଯାଇପାରେ। ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେବେ କି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋ ପାଖକୁ ଏମିତି କିଛି ଅଫର ଆସିନି। ଆସିଲେ ବିଚାର କରାଯିବ। ସମୟ ଓ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖି ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେବି ଯୋଗେଶ କହିଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆକ୍ସନ ମୋଡରେ କଂଗ୍ରେସ, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବିଧାୟକ ଯୋଗେଶ ସିଂହ ଦଳରୁ ସସପେଣ୍ଡ୍
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/Politics-Odisha-Congress-MLA-Yogesh-Singh-suspended-from-party-46760
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/Politics-Odisha-Congress-MLA-Yogesh-Singh-suspended-from-party-46760
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 18:40:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ  ଗତକାଲି ଦଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଆକ୍ସନ ମୋଡରେ ନଜର ଆସିଛି। ଗତକାଲି ଇସ୍ତଫା ପରେ ନବଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରିବା ପରେ ଦଳ ଆଜି ଯୋଗେଶ ସିଂହଙ୍କୁ ସସପେଣ୍ଡ କରିଛି।  ଏଆଇସିସିର ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ଦଳ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ସୁନ୍ଦରଗଡର ବିଧାୟକ ଯୋଗେଶଙ୍କୁ ଦଳ ସସପେଣ୍ଡ କରିଥିବା   ପିସିସି ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟି ଆବାହକ ଅନନ୍ତ ସେଠୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦଳ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି ଯେ ଦଳ ଆଉ ଏମିତି ନେତାଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବ ନାହିଁ ଯେଉଁମାନେ ଦଳ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଦଳ ଛାଡିବାକୁ ମନସ୍ଥ କରୁଛନ୍ତି। ରାହୁଲଙ୍କ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ନବ ଦାସ ଦଳ ଛାଡିବା ଏବଂ ଏବେ ଯୋଗେଶଙ୍କୁ ସସପେଣ୍ଡ କରିବା ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ବିଧାୟକ ଯୋଗେଶ ସିଂହ ପୂର୍ବରୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦଳ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା  ସହିତ ରାହୁଲଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ଦଳରେ ଅଡୁଆ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଯୋଗେଶଙ୍କୁ ଦଳରୁ ସସପେଣ୍ଡ କଲେ ମଧ୍ୟ ଦଳର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସ୍ଥିତି ଭଲ ନାହିଁ। 

ଯୋଗେଶଙ୍କୁ ସସପେଣ୍ଡ ନେଇ ଅନନ୍ତ ସେଠୀ  କହିଛନ୍ତି ଯେ  ସେ କ୍ରମାଗତ ଦଳ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଚାଲିଥିଲେ। ଯାହା ଦଳର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଥିଲା।  ଏ ସଂପର୍କରେ କାଲି  ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟି ବୈଠକ ବସିଥିଲା।  ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ତାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।  ମାତ୍ର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ଉତ୍ତର ମିଳିନଥିଲା। ତେଣୁ ଆଜି ଏଆଇସିସିର ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ଯୋଗେଶ ସିଂହଙ୍କୁ ଦଳରୁ ସସପେଣ୍ଡ କରାଯାଇଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲକ୍ଷ୍ମୀଧରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୁହେଁ ସରକାରୀ ପ୍ରାୟୋଜିତ ହତ୍ୟା: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/politics-odisha-dharmendra-pradhan-reaction-laxmidhar-suicide--issue-46759
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/politics-odisha-dharmendra-pradhan-reaction-laxmidhar-suicide--issue-46759
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 19:47:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚ ଦେଇନପାରି ନିରାକାରପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ବେହେରା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ଟ୍ୱିଟ କରି ଏହି ଘଟଣା ଶୁଣି ମାର୍ମାହତ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । 

ରାଜ୍ୟରେ ପିସିର ଦାନବକୁ ଦାନାପାଣି କିଏ ଦେଉଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତାଙ୍କର ଓଡିଶା ଗସ୍ତ ସମୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ  । ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଜାରି କରିଥିବା ଭିଡିଓରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ବ୍ଲକର ଅଧିକାରୀ ମାନେ ତାଙ୍କ ଘର ବୁଲି ଦେଖିଛନ୍ତି  । ହେଲେ ଦୁଇଓଳି ଖାଇବାକୁ ପାଉନଥିବା ଏହି ପରିବାରକୁ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ମାନେ 15ରୁ 20 ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ମାଗିଥିଲେ  । ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୃତ୍ୟୁକାଳୀନ ଜମାନବନ୍ଦୀକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ ବୋଲି ମାନିବାକୁ ପଡିବ  । ପିସି ମଷ୍ଟ ଷ୍ଟପ କଥା କହୁଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଣି କଣ କହିବେ ଆପଣ ମାନେ ଖୁସି ତ ? ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ । ଲାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଜଣେ ନୀରିହ, ନିଷ୍ପାପ ଲୋକର ଜୀବନ ଯିବା  ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ  । ଓଡିଶାରେ ଏହା ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର  । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ନିରାକାରପୁରରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧରଙ୍କ ସହିତ ଘଟିଥିବା ଏଭଳି ଘଟଣା ଭାତହାଣ୍ଡିରୁ ଗୋଟିଏ ଭାତ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି । ଏହା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୁହେଁ ସରକାରୀ ପ୍ରାୟୋଜିତ ହତ୍ୟା  । ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଓ ତାଙ୍କ ପରି ଅଗଣିତ ସାଧାରଣ ଓଡିଆ ଲୋକଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଏବେ ଆମକୁ ଜବାବ ମାଗିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି । 

ଗତକାଲି ସାହାଡ଼ାଯୋଡ଼ି ନିକଟରେ ନିରାକାରପୁରର ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ବେହେରାଙ୍କର ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବର ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ କାଳ ହୋଇଛି । ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଭିଡ଼ିଓରେ ସେ ଘରଟିଏ ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଘର ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ, ବିଜେଡ଼ି ନେତା ଓ ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଘର ବଦଳରେ ତାଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମଗାଯାଇଥିଲା । ଏପରି ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ ତିନୋଟି ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି । ସେ ଏଥିପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ବିଜେଡ଼ି ଦଳ, ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପିପିଲି ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ହାଇକୋର୍ଟର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲା କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/crime-odisha-pipili-issue-crime-branch-knocks-high-court-door-46756
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/crime-odisha-pipili-issue-crime-branch-knocks-high-court-door-46756
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 17:14:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପିପିଲି ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛି କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ । କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି । ତଳକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟର ବିରୋଧରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଯାଇଛି କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ । ମାମଲାରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଶୁଣାଣୀ କରି ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଦଣ୍ଡ ଦେବାରୁ ଅପିଲ କରିଛି କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ।

ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୨୪ ତାରିଖରେ  ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଦୌରା ଜଜ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଶରେ ଖଲାସ କରିଥିଲେ । ଯାହାକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ।  ଏହାକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୁଡିକ ସରକାର ଓ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ତଦନ୍ତ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜଳେଶ୍ୱର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା , ଦୁଇ ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୨୦ ବର୍ଷ ଲେଖାଏଁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଲେ ପୋକ୍ସୋ କୋର୍ଟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/crime-Odisha-jaleswar-gangrape-court-judgement-to-accused-46753
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/crime-Odisha-jaleswar-gangrape-court-judgement-to-accused-46753
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 16:28:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଦଣ୍ଡ । ୨୦୧୬ରେ ଜଳେଶ୍ୱର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇଥିବା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣାରେ ଦୁଇ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ମିଳିଛି ୨୦ବର୍ଷ ଲେଖାଏଁ ଦଣ୍ଡ । ଅଭିଯୁକ୍ତ ସନାତନ ମଣ୍ଡଳ ଓ ବିକ୍ରମ ମାଝୀଙ୍କୁ ବାଲେଶ୍ଵରର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପୋକ୍ସୋ କୋର୍ଟ ଏହି ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ୨୦୧୬ରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଜଳେଶ୍ୱର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ  ହୋଇଥିବା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା ଅଭିଯୋଗରେ ଗୁରୁବାର ପୋକ୍ସୋ କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣୀ ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ଜଜ  ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୨୦ ବର୍ଷ ଲେଖାଏଁ ଜେଲଦଣ୍ଡାଦେଶ ମିଳିଛି । ଗଣବଳାତ୍କାରର ଅଭିଯୁକ୍ତ ସନାତନ ମଣ୍ଡଳ ଓ ବିକ୍ରମ ମାଝିଙ୍କୁ ୨୦ ବର୍ଷ ଲେଖାଏଁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଛି ।

କୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ଆଶ୍ଵସ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ଆମକୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିଛି। ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଉଚିତ୍ ଦଣ୍ଡ ମିଳିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହାତୀ ଛୁଆ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ଲୁଚେଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/crime-odisha-baripada-forest-department-tried-to-hide-elephant-death-46750
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/crime-odisha-baripada-forest-department-tried-to-hide-elephant-death-46750
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 16:11:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଲୁଚାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ । ନିଜ ଦୋଷ ଲୁଚାଇବାକୁ ବନବିଭାଗର ହୀନ ଉଦ୍ୟମ । ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କପ୍ତିପଦା ରେଞ୍ଜ ରାଇପାହାଡ଼ରେ । ଏହି ଅଂଚଳରେ ଏକ ହାତରଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ତାକୁ ପୋତିଦିଆଯାଇଛି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ବାରିପଦା ଜିଲ୍ଲା କପ୍ତିପଦା ରେଞ୍ଜ ରାଇପାହାଡ଼ରେ ଏକ ହାତୀ ଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଘଟଣା ପ୍ରଘଟ ନହେବା ପାଇଁ  ତାକୁ ବନକର୍ମଚାରୀମାନେ ପୋତିଦେଇଛନ୍ତି  । ହାତୀଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି । ମୃତ ହାତୀଛୁଆକୁ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିବା ଖୋଦ ଡ଼ିଏଫଓ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି  ।

ହାତୀଛୁଆ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ଲୁଚେଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ପଛରେ ଥିବା କାରଣର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏସିଏଫ ଓ ରେଞ୍ଜର ପହଁଚିଛନ୍ତି ।  ଘଟଣା ପଛର କାରଣ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ କାର‌୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଟାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଡ଼ିଏଫଓ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଭୁଆଁ ବୁଲାଇଲେ ଲୁଟେରା , ଲୁଟିନେଲେ ସୁନାଗହଣା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/crime-odisha-titlagarh-gold-loot-by-old-lady-46746
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/crime-odisha-titlagarh-gold-loot-by-old-lady-46746
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 15:53:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କଥାରେ ପଡ଼ିଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମିଥ୍ୟାକଥାକୁ ବିଶ୍ଵାସ କରି ଲୋକେ ବିପଦରେ ପଡ଼ିଥିବା ଅନେକ ନଜିର ରହିଛି। ଏହି ପରି ଏକ ଘଟଣା ବଲାଙ୍ଗିର  ଜିଲ୍ଲାର ଟିଟିଲାଗଡ଼ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ କିଛି ଲୋକ ମିଥ୍ୟା କହି ଭୁଆଁ ବୁଲାଇ ସୁନା ଗହଣା ଲୁଟ୍ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ବୃଦ୍ଧା ଜଣକ ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଗୁରୁବାର ଟିଟଲାଗଡ଼ ସିଣ୍ଡିକେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ  ବୃଦ୍ଧା ଜଣଖ  ଯାଉଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଅଟକାଇ ଥିଲେ। ସେମାନେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସି ଏମିତି ସୁନାଗହଣା ପିନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଗଲେ ଚୋର ନେଇଯିବାର ଭୟ ଦେଖାଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ସମସ୍ତ ସୁନାଗହଣା ଗୋଟିଏ ରୁମାଲରେ ବାନ୍ଧି ନେବାକୁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ । ଏହି  ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କଥାରେ ଭାସିଯାଇଥିଲେ ବୃଦ୍ଧା ଏବଂ ସବୁ ସୁନାଗୁଡିକ ଦେହରୁ ଖୋଲି ରୁମାଲରେ ରଖିଥିଲେ । ମାତ୍ର ବୃଦ୍ଧା ଜଣକ ରୁମାଲରେ ସୁନାଗହଣା ଗୁଡ଼ାଇବା ମାତ୍ରେ ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ ଦୁବୃର୍ତ୍ତ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧା ଜଣକ କିଂକର୍ତ୍ତବ୍ୟମୂଢ ସାଜିଥିଲେ।

ଏହାକୁ ନେଇ ବୃଦ୍ଧା ଜଣକ ସ୍ଥାନୀୟ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଅଭିଯୋଗକୁ  ଭିତ୍ତି କରି ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଙ୍କଟରେ ନରସିଂହଙ୍କ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପଦ, କହିଲେ ପଦ ଗଲେ ଚୁପ ବସିବିନି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/politics-odisha-oppsition-leader-narasingha-mishra-may-loss-his-position-46744
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/politics-odisha-oppsition-leader-narasingha-mishra-may-loss-his-position-46744
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 17:13:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଂଗ୍ରେସର ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିଧାୟକ ନବ ଦାସଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ଏବେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପଦ ସଙ୍କଟରେ ରହିଛି । ସେ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପଦରୁ ଅବ୍ୟାହତି ନେବେ । ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତାର ମାନ୍ୟତାରୁ ତାଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯିବା ନେଇ ଏକ ପ୍ରକାର ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । କିନ୍ତୁ ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅତି ନିର୍ଭିକତାର ସହିତ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି । 

ସେ କହିଛନ୍ତି ମାନ୍ୟତା ଚାଲିଗଲେ ମଧ୍ୟ ପାଟି ଚୁପ କରିବେନି । ପୂର୍ବରୁ ସେ କେବେ ପାଟି ବନ୍ଦ କରିନାହାନ୍ତି ଓ  ମାନ୍ୟତା ଚାଲିଗରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଚୁପ ରହିବେ ନାହିଁ କହି ନିର୍ଭୀକତା ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି । ପଦବୀ ଚାଲିଗରେ ସରକାର ଦେଇଥିବା ଗାଡି ଓ ଦୁଇଟି ପିଅନଙ୍କୁ ନେଇଯିବେ ।  ଦଳପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଥିଲେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗଲେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡେ ନାହିଁ ।  ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନେଇ ଦଳ ସୁଦୃଢ ହେଉଥିଲେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଧାନସଭାର ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଆସନ ରହିଲେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ମାନ୍ୟତା ପାଇବ । ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାର ୧୪୭ଟି ଆସନର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ହେଉଛି ୧୪.୭ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୫ଟି ଆସନ । ତେବେ ୨୦୧୪ରେ ୧୬ଟି ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା କଂଗ୍ରେସର ଏବେ ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ୧୪ରେ ପହଁଚିଛି । ପ୍ରଥମେ ସୁବଳ ସାହୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ନବ ଦାସଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପଦ ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପିସି ନେଲା ଲକ୍ଷ୍ମୀଧରଙ୍କ ଜୀବନ, ଘର ଦେବା ପାଇଁ ମାଗିଥିଲେ ଲାଞ୍ଚ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/State/crime-odisha-video-of-laxmidhar-behera-virals-46741
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/State/crime-odisha-video-of-laxmidhar-behera-virals-46741
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 17:20:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକଙ୍କୁ ଘରଟିଏ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ରହିଛି ମାଳ ମାଳ ଯୋଜନା । କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀ ଏଥିରୁ ହେଉଛନ୍ତି ବଞ୍ଚିତ । ଦଲାଲ ସାଜୁଛନ୍ତି ମଧ୍ୟସ୍ତି । ଟଙ୍କା ନ ଦେଲେ ମିଳିବନି ଘର । ଶେଷରେ ସବୁଆଡ଼ୁ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଆପଣାଇ ନେଉଛି ଗରୀବ ହିତାଧିକାରୀ । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ନିରାକାରପୁରରେ ଯୁବକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣାର ଏଭଳି ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ତଥ୍ୟ ମିଳିଛି । ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କର ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ଏବେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି । ଘର ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ଲକ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ତାଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିଥିବା ସେ ଭିଡ଼ିଓରେ କହିଛନ୍ତି । ଭିଡ଼ିଓରେ ବିଜେଡ଼ି ସରକାର, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାପାଳ ନିର୍ମଳ ମିଶ୍ର । 

ଗତକାଲି ସାହାଡ଼ାଯୋଡ଼ି ନିକଟରେ ନିରାକାରପୁରର ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ବେହେରାଙ୍କର ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବର ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ କାଳ ହୋଇଛି । ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଭିଡ଼ିଓରେ ସେ ଘରଟିଏ ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଘର ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ, ବିଜେଡ଼ି ନେତା ଓ ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଘର ବଦଳରେ ତାଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମଗାଯାଇଥିଲା । ୧୦ ରୁ ୧୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଲେ ଘର ଦେବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ ବୋଲି ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଭିଡ଼ିଓରେ କହିଛନ୍ତି । ଏପରି ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ ତିନୋଟି ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି । ସେ ଏଥିପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ବିଜେଡ଼ି ଦଳ, ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସବୁଆଡ଼ୁ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । 

ତେବେ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାପାଳ ନିର୍ମଳ ମିଶ୍ର । ଲକ୍ଷ୍ମୀଧରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ କ’ଣ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଘର ଦେବାକୁ କିଏ ଟଙ୍କା ମାଗିଥିଲା ତଦନ୍ତ ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଗତକାଲି ସାହାଡ଼ାଯୋଡ଼ି ନିକଟ ଏକ ବିଲ ମଝିରୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧରଙ୍କ ମୃତ ଦେହକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଏକ କୀଟନାଶକ ବୋତଲ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା ।  

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>