<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ମେଲବର୍ଣ୍ଣ ଦିନିକିଆ: ଟସ ଜିଣି ଭାରତର ବୋଲିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/Melbourne-ODI-India-opt-to-bowl-46780
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/Melbourne-ODI-India-opt-to-bowl-46780
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 18 Jan 2019 07:52:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମେଲବର୍ଣ୍ଣ, ଜାନୁଆରୀ ୧୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିରୋଧରେ ଅନ୍ତିମ ଦିନିକିଆରେ ଟସ ଜିଣି ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଫଳରେ କଙ୍ଗାରୁ ଦଳ ମେଲବର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ୩ ମ୍ୟାଚ ଦିନିକିଆ ଶୃଙ୍ଖଳାର ୩ୟ ତଥା ଶେଷ ମୁକାବିଲାରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବ । ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଟସ ଜିଣି କଙ୍ଗାରୁ ଦଳକୁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ଲାଗି ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି । ମେଲବର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଆଜି ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ଟସ ପଡ଼ି ପାରି ନଥିଲା । ବର୍ଷା ଛାଡ଼ିବା ପରେ ଟସ ପଡ଼ିଛି । 

ଚଳିତ ଦିନିକିଆ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଭାରତ ଦୃଢ଼ ମନୋବଳ ନେଇ ଖେଳୁଛି । ସିଡନୀ ଦିନିକିଆରେ ଧୀମା ବ୍ୟାଟିଂ ଯୋଗୁଁ ଭାରତ ମ୍ୟାଚରେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଡିଲେଡରେ ବିରାଟ ବାହିନୀ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୃଙ୍ଖଳା ୧-୧ରେ ଥିବା ବେଳେ ଆଜିର ବିଜେତା ହିଁ ଶୃଙ୍ଖଳାର ହକଦାର କିଏ ହେବ ମ୍ୟାଚ ପରେ ତାହା ଜଣାପଡ଼ିବ । ଆଡିଲେଡ ଦିନିକିଆରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ସେହିଭଳି ଓପନର ଯୋଡ଼ି ରୋହିତ ଶର୍ମା ଓ ଶିଖର ଧାୱନ ମଧ୍ୟ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ । ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଶେଷ ଓଭରର ପ୍ରଥମ ବଲକୁ ଛକା ମାରି ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମନରେ ଉତ୍ସାହ ଆଣିଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ବଲରେ ୧ ରନ କରି ଭାରତକୁ ୬ ୱିକେଟରେ ବିଜୟ ଦେଇଥିଲେ । 

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ: ଆଲେକ୍ସ କେରୀ (ୱିକେଟକିପର), ଆରୋନ ଫିଂଚ (ଅଧିନାୟକ), ଉସମାନ ଖାୱାଜା, ଶନ ମାର୍ସ, ପେଟର ହେଣ୍ଡସକମ, ମାକର୍ସ ଷ୍ଟୋନିସ, ଗ୍ଲେନ ମେକ୍ସୱେଲ, ଜୟ ରିଚାର୍ଡସନ, ବିଲ୍ଲୀ ଷ୍ଟେନଲେକ, ଆଦାମ ଜାମ୍ପା ଓ ପେଟର ସିଡଲେ

ଭାରତ: ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଶିଖର ଧାୱନ, ବିରାଟ କୋହଲି (ଅଧିନାୟକ), କେଦାର ଯାଧବ, ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ, ବିଜୟ ଶଙ୍କର, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ (ୱିକେଟକିପର), ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଦେଜା, ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର, ମହମ୍ମଦ ସାମି, ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ମାମଲାରେ ସାଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ସିବିଆଇ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/sports-cbi-raids-sai-office-arrested-four-officals-46772
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/sports-cbi-raids-sai-office-arrested-four-officals-46772
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 22:28:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସିବିଆଇ ଭାରତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରାଧୀକରଣ(ସାଇ)ରେ କଥିତ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ମାମଲାକୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର କିଛି ଅଧିକାରୀ ତଥା  ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏହାର ସୂଚନା ଗୁରୁବାର  ଅଧିକାରୀ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ମୁତାବକ ଦିଲ୍ଲୀର ଲୋଧି ରୋଡ୍ ଇଲାକା ସ୍ଥିତ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରଶାସକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଚଢାଉ ସମୟରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସାଇ ସୂତ୍ର ମୁତାବକ ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀ  ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚଟାରେ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ଷ୍ଟାଡିୟମ ସ୍ଥିତ ସାଇ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସନ୍ଧାନ ଓ ପଚରା ଉଚୁରା ପାଇଁ ପୂରା ପରିସରକୁ ସିଲ୍ କରିଥିଲା ସିବିଆଇ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ୍ତାକାଲି ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ମୁକାବିଲା, ଇତିହାସ ରଚିବାକୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ବିଜୟ ଦୂରରେ ଭାରତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-india-vs-australia-3rd-odi-melbourne-46757
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-india-vs-australia-3rd-odi-melbourne-46757
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 17:06:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆତ୍ମ ବିଶ୍ଵାସରେ ଭରପୂର ଥିବା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଏବଂ ଘରୋଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ  ଶୁକ୍ରବାର ତୃତୀୟ ତଥା ସିରିଜର ଅନ୍ତିମ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ। ପ୍ରଥମ ଥର ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଜିତିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳ ଆସନ୍ତାକାଲିର ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ସିରିଜ୍ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଇତିହାସ ରଚିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ପଡ଼ିଆକୁ  ଓହ୍ଲାଇବ। ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍ ଏବେ ୧-୧ରେ ବରାବର ରହିଛି।  ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସିଡନୀରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆରେ ୩୪ ରନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଭାରତ ଆଡିଲେଡରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ୬ ଓ୍ଵିକେଟରେ ବିଜୟୀ  ହୋଇଛି। 

ଭାରତୀୟ ଦଳ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମାଟିରେ ଆଜି ପର୍ୟ୍ୟ ନ୍ତ ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍ ଜିତି ନାହିଁ। ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ଦଳ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ୧୯୮୫ ବିଶ୍ଵ ଚମ୍ପିଆନସିପ୍ ଓ ୨୦୦୮ରେ ସିବି ସିରିଜ୍ ଜିତିଥିଲା। ଗତ ଥର ୨୦୧୬ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭାରତକୁ ୪-୧ରେ ପରାଜିତ କରିଥିଲା। ଏବେ ମେଲବର୍ଣ୍ଣରେ ଭାରତ ଯଦି ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ନିଏ ତେବେ ୨୦୧୮-୧୯ ଗସ୍ତରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ କୌଣସି ସିରିଜ୍ ନହାରି ଫେରିବ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଟି-୨୦ ସିରିଜ ବରାବର ଥିବା ବେଳେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଭାରତ ୨-୧ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଏବେ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍ କବଜା କରିବା ଉପରେ ଭାରତର ନଜର।  ଭାରତର ଏକ ମାତ୍ର ଚିନ୍ତା ପଞ୍ଚମ ବୋଲରକୁ ନେଇ ରହିଛି। ସିରିଜରେ ଏ ପର୍ୟ୍ୟବନ୍ତ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଭୁବନେଶ୍ଵର କୁମାର ଓ ମହମ୍ମଦ ସାମି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ବେଳେ ସ୍ପିନର କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଓ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ମଝି ଓଭରରେ ଦଳର ମୋର୍ଚ୍ଚା ସମ୍ଭାଳୁଛନ୍ତି। ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ସିଡନୀ ଓ ଆଡିଲେଡ୍ ପଞ୍ଚମ  ବୋଲର ରୂପେ  ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଖଲିଲ ଅହମ୍ମଦ ଓ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜଙ୍କୁ ଖେଳାଇଥିଲା।  ମାତ୍ର ଉଭୟ କ୍ରମଶଃ ୫୫ ଓ ୭୬ ରନ ଦେଇଥିଲେ। ଏବେ ପଞ୍ଚମ ବୋଲର ରୂପେ ବିଜୟ ଶଙ୍କର ଓ ଲେଗ୍ ସ୍ପିନର  ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କୁ ଦଳରେ ସୁଯୋଗ  ଦିଆଯାଇପାରେ। ଉଭୟ ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଏମସିଜିରେ ଜୋରଦାର ଅଭ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି। 

ଶଙ୍କର ଜଣେ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନର ଅଭାବକୁ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରିବେ ମାତ୍ର ଦେଖିବା ବାକି ରହିଲା ଯେ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟରେ ପଦାର୍ପଣ କରିବା ସହିତ ଶଙ୍କରକୁ କଣ ଦଳ ପୂରା ୧୦ ଓଭର ଦେବାକୁ ଭରସା କରି ପାରିବ। ଭାରତ ଯଦି ଦୁଇ ଜଣ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଓ ତିନି ସ୍ପିନରକୁ ନେଇ ପଡିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ତେବେ ଚହଲ ସର୍ବୋତ୍କୃତ ବିକଳ୍ପ ହୋଇ ପାରନ୍ତି। କେଦାର ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ଆସନ୍ତାକାଲି ମ୍ୟାଚରେ ଖେଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ତେଣୁ ଅମ୍ବତି ରାୟୁଡୁ କିମ୍ବା ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ବାହାରେ ବସିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ। କାର୍ତ୍ତିକ ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ବେଳେ ରାୟୁଡୁ ଦୁଇଟି ଦିନିକିଆରେ ଏ ପର୍ୟ୍ୟ ନ୍ତ ପ୍ରଭାବିତ କରି ପାରିନାହାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଗୁରୁବାର ଅଭ୍ୟାସ ସେସନରେ ସେ ଶଙ୍କର, ଚହଲ, ଯାଦବ, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ଓ ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନଙ୍କ ସହ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଧୋନୀ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରି ସମାଲୋଚକଙ୍କୁ ଉଚିତ୍ ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତକୁ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ’ର ସୁପରଷ୍ଟାର ଟିମ ଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି: ବିରାଟ କୋହଲି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/Virat-Kohli-says-I-want-to-see-team-India-as-a-superpower-in-test-cricket-46712
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/Virat-Kohli-says-I-want-to-see-team-India-as-a-superpower-in-test-cricket-46712
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 09:03:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଡିଲେଡ, ଜାନୁଆରୀ ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟିମର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି କହିଛନ୍ତି, ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ’ରେ ଭାରତ ଏକ ସୁପରଷ୍ଟାର ଟିମ ହେଉ । ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟକୁ ସବୁବେଳେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ । ଯଦି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟକୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ମିଳଯାଏ, ତା’ହେଲେ କ୍ରିକେଟର ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ସବୁବେଳେ ଅଗ୍ରଣୀ ରହିବ । କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ ନିକଟରେ କଙ୍ଗାରୁ ଟିମକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ୪ ମ୍ୟାଚ ଟେଷ୍ଟ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ୨-୧ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି । 

କୋହଲି ଷ୍ଟାର ସ୍ପୋଟର୍ସ ସହିତ ଆଲୋଚନା ବେଳେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଭାରତକୁ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ସୁପରଷ୍ଟାର ଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭାରତକୁ ଟେଷ୍ଟରେ ସବୁଠାରୁ ମଜବୁତ ଟିମ କରିବାକୁ କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ମୁଁ ଭାବୁଛି ଯେ, ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟକୁ ସମ୍ମାନ କରୁଛି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ସମ୍ମାନ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଲେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ ସବୁବେଳେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିବ । 

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ କୋହଲି କହିଛନ୍ତି ଛୋଟ ଫର୍ମାଟ କ୍ରିକେଟର ଲୋକପ୍ରିୟତା ରହିଛି । ଛୋଟ ଫର୍ମାଟ ନାଁରେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟକୁ ବଂଚାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଥାଏ । ବ୍ୟାଟିଂରେ ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରି ଥିବା କୋହଲି ଯୁବ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ କେବଳ ସୀମିତ ଓଭର କ୍ରିକେଟକୁ ଫୋକସ ନଦେଇ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ।

ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ୨୫ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା କୋହଲି କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଜଣେ କ୍ରିକେଟର ୫ ଦିନିଆ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚରେ କୌଣସି ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନକରନ୍ତି ମାନସିକ ରୂପେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯିବା ସ୍ୱାଭାବିକ । ନିଜ କାମ ସହଜରେ ହାସଲ କରିପାରିଥିବାରୁ କୋହଲି କୋଚ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । 

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ କହିଛନ୍ତି, ୨୦୧୪ରେ ଯେତେବେଳେ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଆସିଲେ ସେହି ଦିନ ଠାରୁ ପୁରା ଭଲଭାବରେ ଫିଡବ୍ୟାକ ମିଳୁଛି । ମୋର ମନେ ପଡୁଛି ଯେ, ଇଂଲଣ୍ଡ ବିରୋଧରେ ମୁଁ ଏକ ମ୍ୟାଚରେ ଶତକ ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲି । ଶାସ୍ତ୍ରୀ ମୋତେ କହିଥିଲେ, ତୁମର ବ୍ୟାଟିଂ ଶୈଳୀ ବାବଦରେ ମୋତେ କିଛି କହିବାର ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଅଧିନାୟକ ବାବଦରେ ଆମେ ଆଲୋଚନା କରିବା ଯେ, ଖେଳାଳିଙ୍କ ଠାରୁ କାମ କେମିତି ହାସଲ କରାଯିବ । ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ପଦିଏ କଥାରୁ ମୁଁ ଅନେକ ସତର୍କ ହୋଇଯାଇଥିଲି ବୋଲି କୋହଲି କହିଛନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁଅ ଆଉ ଘରୁ ବାହାରୁ ନାହିଁ- ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ପିତା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-hardik-pandya-is-not-coming-out-from-home-46702
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-hardik-pandya-is-not-coming-out-from-home-46702
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 16 Jan 2019 23:05:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରିଏଲିଟି ସୋ ‘କଫି ଓ୍ଵିଥ କରଣ’ରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଆଶାଳୀନ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ବିବାଦ ଘେରକୁ ଆସିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଦଳରୁ ବାଦ୍  ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ବୁଧବାର ତାଙ୍କ ପିତା  କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିବାଦ କାରଣରୁ ପୁଅ ଆଉ ଘରୁ ବାହାରୁ ନାହିଁ।  ଏହା ସହିତ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ମହିଳା ବିରୋଧରେ ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ପରେ  ବିସିସିଆଇ ତାଙ୍କ ଉପରେ ବାସନ୍ଦାଦଶ ଲାଗୁ କରିବା ସହିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରୁ ତାଙ୍କୁ ଫେରାଇ ନିଆଯାଇଥିଲା। ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ପରିବାର ଗୁଜରାତ ବରୋଦାରେ ରୁହନ୍ତି। 

ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ପିତା  ହିମାଂଶୁ ଇଂରାଜୀ ଖବର କାଗଜ ମିଡ୍ ଡେକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଗୁଜରାତର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବ। ମାତ୍ର ବିବାଦ ପରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଉତ୍ସବ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଘରୁ ବାହାରି ନାହାନ୍ତି। ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଗୁଡି ଉଡାଇବାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ମାତ୍ର କ୍ରିକେଟର ବ୍ୟସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାରଣରୁ  ଘରେ ରହିବାକୁ ସେ ସୁଯୋଗ ପାଉନଥିଲେ। ଏଥର ସେ ଘରେ ଅଛି ଏବଂ ଗୁଡି ଉଡାଇବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି। ମାତ୍ର ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ସେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବା ମୋଡରେ ନାହିଁ।

ପିତା  ହିମାଂଶୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବାସନ୍ଦାଦେଶ ଲାଗୁ ହେବାରୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ବହୁତ ନିରାଶରେ ଅଛି। ଟିଭି ସୋରେ ଦେଇଥିବା ଆପତ୍ତିଜନକ ଟିପ୍ପଣୀ ପାଇଁ ପଶ୍ଚାତାପ ମଧ୍ୟ କରୁଛି। ସେ ଏମିତି କାମ ପୁର୍ନବାର କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି  ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି। ଆମେ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ ଯେ ଏହି ବିଷୟରେ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବୁ ନାହିଁ। ଏବେ ଆମେ ବିସିସିଆଇକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ। 

ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ସହିତ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ମଧ୍ୟ ସୋରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।  ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କ୍ରିକେଟରୁ ବାସନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଶାସକ ସମିତି(ସିଓଏ) ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ଶେଷ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ଉପରେ ବାସନ୍ଦ ଲଗାଇଛି।  ମାତ୍ର ବିସିସିଆଇ ଦୁହିଁଙ୍କ ସଜା ବିଷୟରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅନ୍ତିମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହିଁ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦଳ ପାଇଁ ଧୋନୀ କେତେ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଓ ତାଙ୍କର ମହତ୍ଵ କେତେ ତାହା ଆକଳନ କରି ହେବ ନାହିଁ: ଗାଭାସ୍କର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-sunil-gavaskar-says-cannot-estimate-dhoni-s-value-46694
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-odisha-sunil-gavaskar-says-cannot-estimate-dhoni-s-value-46694
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 16 Jan 2019 20:49:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଦିନିକିଆ ସିରିଜର ଦ୍ଵିତୀୟ ମୁକାବିଲାରେ ଅପରାଜିତ ଦମଦାର ଅର୍ଦ୍ଧଶତକୀୟ ପାଳି ଖେଳି ଦଳକୁ ଜିତାଇବା ପରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହଙ୍କ  ସବୁ ଦିଗରେ ଛୁଟୁଛି ପ୍ରଶଂସାର ସୂଅ। ଏହି ପାଳି ଜରିଆରେ ମାହି ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଦୁନିଆର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫିନିସର। ଏହା ସହିତ ସେ ନିଜର ସମାଲୋଚକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପାଳି ଜରିଆରେ ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ସୁନିଲ ଗାଭାସ୍କର ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କୁ ନେଇ ବଡ଼ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି।  ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରମାଗତ ରନ ନକରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କ ଦଳରେ କେତେ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି ତାର ଆକଳନ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ  କୃପା କରି ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ। ଆଡିଲେଡ ଦିନିକିଆରେ ଧୋନୀ ଶେଷ ଓଭରରେ ଛକା ମାରିଥିଲେ ଯାହା ତାଙ୍କ ପାଳିର ଟ୍ରେଡମାର୍କ ଥିଲା।  ଏହି ପ ପାଳି ତାଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥିବା ଚାପକୁ ମଧ୍ୟ କମ କରିଛି।  ଗାଭାସ୍କର  ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃପା କରି ଏହି ଭଦ୍ର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଏକୁଟିଆ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ସେ ଦଳ ପାଇଁ ଭଲ କରିବା ଜାରି ରଖିବେ। ତାଙ୍କର ବୟସ ଦିନକୁ ଦିନ ଢଳୁଛି। ଏଥିପାଇଁ କମ ବୟସରେ ଯେମିତି ଖେଳରେ ନିରନ୍ତରତା ଥାଏ  ତାହା ବୟସ ଅଧିକ ହେଲେ ରହିବ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଆପଣ ଧୋନୀଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ। 

ଏହି ମହାନ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଧୋନୀଙ୍କ ଖେଳରେ ଥିବା କିଛି ଅନିରନ୍ତରାକୁ ସହିବାକୁ ପଡ଼ିବ।  ମାତ୍ର ସେ ଦଳ ପାଇଁ ଏବେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳାଳି। ଆପଣ ତାଙ୍କର ମହତ୍ଵକୁ ଆକଳନ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଗାଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧୋନୀ କ୍ରମାଗତ ବୋଲରଙ୍କୁ କେଉଁଠି ବଲ ପକାଯିବ ତାହା କହି ଚାଲିଥାନ୍ତି। ବିରୋଧୀ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ କଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି, ତାହା ଅନୁଭବ କରି ଧୋନୀ ଜାଣି ପାରନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ମନରେ କଣ ଚାଲୁଛି,  ସେ କଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ କେଉଁ ଭଳି ସଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଧୋନୀଙ୍କ ଏହି ଭୁଲ କାରଣରୁ ଭାରତର ବିଜୟ ଉପରେ ଉଠିଲା ପ୍ରଶ୍ନ, ଅମ୍ପାୟରଙ୍କ ଉପରେ ରାଗ ସୁଝାଇଲେ ପ୍ରଶଂସକ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Mahendra-Singh-Dhoni-mistake-india-vs-Australia-46687
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Mahendra-Singh-Dhoni-mistake-india-vs-Australia-46687
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 16 Jan 2019 17:58:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭାରତ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୬ ଓ୍ଵିକେଟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ୧୦୪ ରନର ଶତକୀୟ ପାଳି ଓ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କ ଅପରାଜିତ ୫୫ ରନ ପାଳି ବଳରେ ଭାରତ ୪ଟି ବଲ ବଳକା ଥାଇ ମ୍ୟାଚ୍  ଜିତି ନେଇଛି।  ମାତ୍ର ଭାରତର ଏହି ବିଜୟ ପରେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ। ଆପଣ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବେ ଯେ  ଧୋନୀ ତ ଦମଦାର ପାଳି ଖେଳି ଭାରତକୁ  ବିଜୟୀ କରାଇଛନ୍ତି, ମାତ୍ର ଏବେ ତାଙ୍କର  କେଉଁ ଭୁଲ କାରଣରୁ ଦଳର ବିଜୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। 

ଧୋନୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା  ହେଲା ଭୁଲ

୫୫ରନର ଏହି ପାଳି ସମୟରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ଗୋଟିଏ ଭୁଲ କରିଥିଲେ। ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ଏମିତି କିଛି ଘଟିଥିଲା ଯାହାକୁ ଦେଖ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଶଂସକ ଚକିତ ହେବା ସହିତ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ଉପରେ ନିଜର ରାଗ ସୁଝାଉଛନ୍ତି।  ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ଧୋନୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବଡ଼ ଭୁଲ ହୋଇଥିଲା,  ଯଦି ଅମ୍ପାୟର ଏହି ଭୁଲକୁ ଜାଣି ପାରିଥାନ୍ତେ ତେବେ ଭାରତ ଉପରେ ୫ ରନର ପେନାଲ୍ଟି ଲାଗିଥାନ୍ତା।  ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଧୋନୀ  ଏକ ରନ ନେଇଥିଲେ, ମାତ୍ର ସେ ଦୌଡ଼ି ଠିକ୍ ଭାବେ ପୂରା କରିନଥିଲେ। ଏମଏସ ଧୋନୀଙ୍କ ଏହି ଭୁଲ ନା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଖେଳାଳି ଜାଣି ପାରିଥିଲେ ନା ଅମ୍ପାୟର। ଫଳରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଏକ ରନ ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ଭାରତ ୫ ରନ ପେନାଲ୍ଟିରୁ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିଲା। ଭାରତକୁ  ଜିତିବା ପାଇଁ ୩୧ଟି ବଲରୁ ୪୫ ରନ ଦରକାର ଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଭାରତ ସ୍କୋର ୨୫୪ ଥିଲା। ଧୋନୀ ୩୬ ଓ ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ୧ ରନ କରି କ୍ରିଜରେ ଅପରାଜିତ ଥିଲେ।

ଏହି ଓଭରରେ ଘଟିଲା ଏହି ଘଟଣା

ଭାରତୀୟ ପାଳିର ୪୫ମ ଓଭରରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ନାଥନ ଲାୟନ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ। ଏହା ତାଙ୍କର ଶେଷ ଅର୍ଥାତ ୧୦ମ ଓଭର ଥିଲା। ଧୋନୀ ଲଙ୍ଗ୍ ମିଡ୍ ଅନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଟ୍ ଖେଳି ଏକ ରନ ପାଇଁ ଦୌଡ଼ିଥିଲେ।  ମାତ୍ର ଓଭର ଶେଷ ହେବା କାରଣରୁ ଧୋନୀ କ୍ରିଜ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା ଭୁଲି ଗଲେ ଏବଂ ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ପାଖରେ ଯାଇ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ଅମ୍ପାୟର ଦେଖି ପାରିନଥିଲେ। ଆଇସିସି ନିୟମ ମୁତାବକ  ଯଦି ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ସଟ୍ ରନ ନିଅନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ପୂରା ନକରନ୍ତି ତେବେ ଅମ୍ପାୟାର ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବା ଦଳ ଉପରେ ୫ ରନ ପେନାଲ୍ଟି ଲଗାଇଥାନ୍ତି। 

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମିଡିଆ ଏହି ବିଷୟକୁ ନେଇ ଅମ୍ପାୟରଙ୍କ ଉପରେ ଦୋଷ ଦେଇଛନ୍ତି। ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଶଂସକ ଅମ୍ପାୟରଙ୍କ ଉପରେ ନିଜର ରାଗ ଉଗାଳୁଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଧୋନୀ ସମାଲୋଚକଙ୍କୁ ଦେଲେ ମୁହଁତୋଡ଼ ଜବାବ, ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ମନେ ପଡ଼ିଲା ୨୦୧୧ ବିଶ୍ଵ କପ୍ ମ୍ୟାଚ୍
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Odisha-Mahendra-Singh-Dhoni-appreciate-by-fans-on-social-media-46634
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Odisha-Mahendra-Singh-Dhoni-appreciate-by-fans-on-social-media-46634
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 15 Jan 2019 21:53:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦର ସିଂହ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ସୀମିତ ଓଭର କ୍ରିକେଟରେ କଣ ପାଇଁ ବେଷ୍ଟ ଫିନିସର କୁହାଯାଏ। ଧୋନୀ(୫୫)ଙ୍କ ଅପରାଜିତ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକୀୟ ପାଳି ଦମରେ ଭାରତୀୟ କଙ୍ଗାରୁ ଦଳକୁ ସିରିଜର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ୬ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ରେ ମାତ୍ ଦେଇଛି।

ଏହା ସହିତ ଧୋନୀ ସେହି ସମାଲୋଚନକଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କର ଖରାପ ଫର୍ମକୁ ନେଇ ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଧୋନୀ ଏହି ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଳିରେ ଦୁଇଟି ବଡ଼ ଛକା ମାରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଧୋନୀଙ୍କ ଏହି ପାଳି ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଶଂସକ କେମିତି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଶେଷ ଓଭରର ପ୍ରଥମ ବଲରେ ଧୋନୀ ମାରିଥିବା ଛକାର ଭିଡ଼ିଓ ବହୁତ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। 

ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ କହିବା କଥା ଧୋନୀଙ୍କ ପାଖରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଦମ ରହିଛି। ବିଶ୍ଵ କପ୍ ୨୦୧୯ରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ  ପାଇଁ ସେ ବହୁତ କିଛି କରି ପାରିବେ। 

ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ରଚନାତ୍ମକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖିବା ପରେ ଏହା ଲାଗୁଛି ଯେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଧୋନୀଙ୍କୁ ଦୁନିଆର ବେଷ୍ଟ ଫିନିସର କୁହାଯାଏ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଦୁଇଟି ଦିନିକିଆରେ ଧୋନୀ କ୍ରମାଗତ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ପୁଣି ଏକ ଝଟକା, ଖାର ଜିମଖାନା କ୍ଲବ ରଦ୍ଦ କଲା ସଦସ୍ୟତା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/sport-odisha-Hardik-Pandya-Loses-Khar-Gymkhana-Club-Membership-46629
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/sport-odisha-Hardik-Pandya-Loses-Khar-Gymkhana-Club-Membership-46629
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 15 Jan 2019 20:19:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଫିଲ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କରଣ ଜୋହରଙ୍କ ସୋରେ ବିବାଦସ୍ପଦ ଟିପ୍ପଣୀ କରିଥିବା ଘଟଣାରେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ନିଲମ୍ବିତ ଥିବା ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ପୁଣି ଲାଗିଛି ଝଟକା । ମୁମ୍ବାଇର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖାର ଜିମଖାନା କ୍ଲବ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଧ କରିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି କ୍ଲବର ସଂଯୁକ୍ତ ସଚିବ ଗୌରବ କପାଡିଆ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ  ସୋମବାର ହୋଇଥିବା ମ୍ୟାନେଜିଙ୍ଗ କମିଟିର ମିଟିଂରେ ଏହି ବିଷୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଗଲା ଯେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କର ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଦ କରାଯିବ । 

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗୌରବ କପାଡିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ଲବର ଅଫିସିଆଲ ଫେସବୁକ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଅନେକ ମହିଳା ସଦସ୍ୟ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରି କମିଟି ଏକ ମତ ପ୍ରକାଶ କରି ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ସଦସ୍ୟତା ଫେରାଇ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ତିନି  ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି କ୍ଲବର ସଦସ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦିନିକିଆରେ ୩୯ତମ ଶତକ ହାସଲ କରି କୋହଲି ନିଜ ନାମରେ କଲେ ଅନେକ ରେକର୍ଡ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Virat-Kohli-hit-39-century-and-make-some-records-46628
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sports-cricket-Virat-Kohli-hit-39-century-and-make-some-records-46628
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 15 Jan 2019 20:15:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଆଡ଼ିଲେଡ଼ରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଶତକୀୟ ପାଳି ଖେଳି ଦଳକୁ ୬ ଓ୍ଵିକେଟରେ ବିଜୟୀ କରାଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍ ୧-୧ରେ ବରାବର ରହିଛି। ଦିନିକିଆରେ ଏହା ହେଉଛି କୋହଲିଙ୍କ ୩୯ତମ ଶତକ। ସେ ୧୦୮ ବଲରୁ ୫ ଚୌକା ଓ ୨ ଛକା ଜରିଆରେ ୧୦୪ ରନର ପାଳି ଖେଳିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ନିଜ ନାମରେ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ସବୁ ଫମାର୍ଟକୁ ମିଶାଇ କୋହଲିଙ୍କ ଏହା ହେଉଛି ୧୧ମ ଶତକ। ଦ୍ଵିତୀୟରେ ଅଛନ୍ତି ଡେଭିଡ୍ ଗୋଭର(୯ ଶତକ)। ତୃତୀୟରେ ଜ୍ୟାକ୍ସ ହୋବ୍ସ(୯ ଶତକ)। ଚତୁର୍ଥରେ ବ୍ରାଏନ ଲାରା(୭ ଶତକ), ପଞ୍ଚମରେ ବେଲି ହାମଣ୍ଡ, ଭିଭିଆନ ରିଚାଡର୍ସ, ଭିଭିଏସ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଓ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର(୭ ଶତକ)। 

ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ଏହା କୋହଲିଙ୍କ ୬୪ମ ଶତକ। ଏହା ସହିତ ସେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାରା(୬୩)ଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ସଚିନ(୧୦୦) ଓ ରିକି ପଣ୍ଟିଂ(୭୧) କୋହଲିଙ୍କଠୁ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି। 

କୋହଲି ବିଦେଶରେ ଶତକ ହାସଲ କରିବା ମାମଲାରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସନତ ଜୟସୁରିୟାଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଛନ୍ତି। କୋହଲି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦେଶ ମାଟିରେ ୨୨ଟି ଶତକ ମାରିଛନ୍ତି।  ଏହି ମାମଲାରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର(୨୯) ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି।

ଜାନୁଆରୀ ୧୫ ତାରିଖ କୋହଲିଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଭ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। କାରଣ ଏହି ତାରିଖରେ ୨୦୧୭ରେ ଦିନିକିଆ, ୨୦୧୮ରେ ଟେଷ୍ଟ ଓ ୨୦୧୯ରେ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚରେ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ତାରିଖରେ ଶତକ ହାସଲ କରି ପାରିନାହାନ୍ତି। 

କୋହଲି ଦିନିକିଆ ବିଜୟରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଶତକ କରିବା ମାମଲାରେ ସଚିନଙ୍କ ରେକର୍ଡର ସମକକ୍ଷ ହେବା ପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି। ସଚିନଙ୍କ ୪୯ଟି ଶତକ ମଧ୍ୟରୁ ୩୩ଟିରେ ଭାରତ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି।  ବିରାଟଙ୍କ ୩୯ ଦିନିକିଆ ଶତକ ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତ ୩୨ଟି ମ୍ୟାଚରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ରିକି ପଣ୍ଟିଂଙ୍କ ୨୫ଟି ଶତକୀୟ ପାଳି ଖେଳି ଦଳକୁ ବିଜୟୀ କରାଇଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>