<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସ୍ମିଥ୍-ଓ୍ଵାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ବିନା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯେମିତି, ବିରାଟ-ରୋହିତଙ୍କ ବିନା ଭାରତ ସେମିତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/australia-without-smith-warner-is-like-india-not-having-kohli-rohit-says-sourav-ganguly-43136
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/australia-without-smith-warner-is-like-india-not-having-kohli-rohit-says-sourav-ganguly-43136
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Nov 2018 21:32:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରେ ଭାରତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ କରିବ। ନଭେମ୍ବର ୨୧ରେ ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ ମୁକାବିଲାରୁ ଭାରତର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵାଧୀନ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଖରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ହରାଇବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସୁଯୋଗ। କାରଣ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନିଜର ଦୁଇ ଶୀର୍ଷ ଖେଳାଳି ଷ୍ଟିଭେନ ସ୍ମିଥ୍ ଓ ଡେଭିଡ ଓ୍ଵାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ବିନା ଖେଳିବ। 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ବଲ ଟାମ୍ପରିଂ ମାମଲାରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର  ବୋର୍ଡ ସ୍ମିଥ୍, ଓ୍ଵାର୍ଣ୍ଣର ଓ ବାନକ୍ରଫ୍ଟଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଉପରେ ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ। ମାତ୍ର ସଙ୍କେତ ମିଳିଛି ଯେ ଏହି ଦାଗି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟକୁ ଶୀଘ୍ର ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ସିଏ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହିଁ। 

ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପୂର୍ବରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ମିଥ୍ ଓ ଓ୍ଵାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ବିନା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ ଯେମିତି ରୋହିତ-କୋହଲିଙ୍କ ବିନା ଭାରତୀୟ ଦଳ ମଧ୍ୟ ସେମିତି। ସ୍ମିଥ୍ ଓ ଓ୍ଵାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାର ଏହା ହେଉଛି ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ବୋଲି ଗାଙ୍ଗୁଲି କହିଛନ୍ତି। 

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଶୋଚନୀୟ ଭାବେ ପରାଜିତ ହେବା ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ନିଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵାଧୀନ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଖରେ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ଭାରତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ୪ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟଚର ଶୃଙ୍ଖଳା ଖେଳିବ। ଶୃଙ୍ଖଳାର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଡିସେମ୍ବର ୬ରେ ଆଡିଲେଡରେ ଖେଳାଯିବ। 

ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଭାରତ ୧-୪ରେ ଟେଷ୍ଟ ହାରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ବୋଲର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ବୋଲର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟେଷ୍ଟରେ ୨୦ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହାସଲ କରିଥିଲେ ବୋଲି ଗାଙ୍ଗୁଲି କହିଛନ୍ତି। ତଥାପି ସେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନୂତନ ଦଳ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ଭାଳି ପାରୁନାହିଁ, ସେ କଣ କାଶ୍ମୀର ସମ୍ଭାଳିବ: ସାହିଦ ଆଫ୍ରିଦି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/pakistan-can-not-handle-kashmir-said-shahid-afridi-43123
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/pakistan-can-not-handle-kashmir-said-shahid-afridi-43123
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Nov 2018 18:25:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ସାହିଦ ଆଫ୍ରିଦି କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏଥର ଦେଇଥିବା ବୟାନରେ ସେ ନିଜ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆଇନା ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି।  ଆଫ୍ରିଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀରକୁ ସମ୍ଭାଳିବା ପାକିସ୍ତାନ ପରି ଦେଶର ସାମର୍ଥ୍ୟ ନାହିଁ।  ଇଂଲଣ୍ଡର ସଂସଦ କୁହାଯାଉଥିବା ହାଉସ ଅଫ କମନ୍ସରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ କାଶ୍ମୀରକୁ ସମ୍ଭାଳି ପାରିବ ନାହିଁ। ଏହି ବୟାନ ଦେଇ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କୁ ଅପଦସ୍ତ କରାଇଥିବା ଏହି ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟ୍ ଏବେ  ନିଶାଣରେ ଅଛନ୍ତି।

ସାହିଦ ଆଫ୍ରିଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ଚାରି ପ୍ରାନ୍ତକୁ ସମ୍ଭାଳି ପାରୁନାହିଁ। ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ କାଶ୍ମୀର ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଆଫ୍ରିଦି ନିଜର ସଂସ୍ଥା ସାହିଦ ଆଫ୍ରିଦି ଫାଉଣ୍ଡେସନ ସହ ଜଡ଼ିତ ଏକ କାର୍ୟ୍ୟନକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ। 

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀର ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନୁହେଁ। ଯେଉଁ ଲୋକ ସେଠାରେ ରହୁଛନ୍ତି ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନକୁ କାଶ୍ମୀର ଦରକାର ନାହିଁ। ଭାରତକୁ ମଧ୍ୟ କାଶ୍ମୀର ଦିଅ ନାହିଁ। କାଶ୍ମୀର ଏକ ଭିନ୍ନ  ଦେଶ ହେଉ। ଅତି କମରେ ସେଠାରେ ମାନବିକତା ତ ବଞ୍ଚି ରହୁ। 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେବେଠୁ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟ ର ଇମ୍ରାନ ଖାନ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି ତେବେଠୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ଇମ୍ରାନ ନିଜେ ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର ସମସ୍ୟାକୁ ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ କରିବା ଉପରେ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଥିଲେ।

କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଦେଇଛନ୍ତି ଅନେକ ବୟାନ

ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସାହିଦ ଆଫ୍ରିଦି କାଶ୍ମୀର ସମ୍ବନ୍ଧିତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅନେକ ଥର ନିଜର ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତରେ ହୋଇଥିବା ଟି-୨୦ ବିଶ୍ଵ କପ ସମୟରେ ଏକ ମ୍ୟାଚରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଆସିଥିଲେ। ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛି। ତାଙ୍କର ଏହି ବୟାନକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ହଙ୍ଗାମା ହୋଇଥିଲା। 

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଫ୍ରିଦି କାଶ୍ମୀର ସ୍ଵାଧୀନତା ସମର୍ଥନରେ ବହୁତ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ସାରିଛନ୍ତି। ସେ ୨୦୧୭ରେ ଟ୍ଵିଟ୍ କରିଥିଲେ ଯେ କାଶ୍ମୀର ଏକ ସ୍ଵର୍ଗ, ଯିଏ ଅନେକ ସମୟ ହେବ ହିଂସାର ଶିକାର ହୋଇ ଚାଲିଛି। ଏବେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରାଯାଉ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସାମିଙ୍କ ପାଖରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ହରାଇବା ପାଇଁ ରହିଛି ଖାସ ପ୍ଲାନ, ଭିଡିଓ ଦେଖି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀଙ୍କ ଉପରେ ରଖିଛନ୍ତି ନଜର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/mohammed-shami-preparing-australia-tour-watching-video-india-vs-australia-43108
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/mohammed-shami-preparing-australia-tour-watching-video-india-vs-australia-43108
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Nov 2018 08:51:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମହମ୍ମଦ ସାମି କହିଛନ୍ତି କି, ସେ ନିଜ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀଙ୍କ ଭିଡିଓ ଦେଖି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିରୋଧରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି । 

ସାମି ଏବଂ ଦଳର ଅନ୍ୟ ବୋଲର ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ  । କିନ୍ତୁ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନମାନେ ଫେଲ ମାରିଥିଲେ । ଫଳରେ ଭାରତ ୧-୪ରେ ସିରିଜ ହାରିଥିଲା । 

ଏହି ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦଳର ସମସ୍ତ ବୋଲର ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଭାବୀ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ । ସେମାନେ କଙ୍ଗାରୁ ଦଳ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ ପାଇଁ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି । ଏବଂ କ୍ରିକେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଭିନ୍ନ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଦେଖୁଛନ୍ତି । ସିରିଜ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ହିଁ ଦଳର ରଣନୀତି ରହିଛି । କାରଣ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଗୋଟିଏ ମଜବୁତ ଦଳ ।  ବୋଲରଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଲାଇନ ଏବଂ ଲେନ୍ଥ ଠିକ କରିବାକୁ ହେବ । 

ସେ ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ ଏବଂ ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଦୁଇ ଖେଳିଳି ନ ଖେଳିଲେ କଙ୍ଗାରୁ ଦଳ କିଛିମାତ୍ରାରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିବ । କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଋଣନୀତିକୁ ନେଇ ଦଳକୁ ଚାଲିବା ପାଇଁ ପଡିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଢିଲା ଓ୍ଵାର୍କଲୋଡ, ଭାରତୀୟ ଦଳରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିଲେ ରୋହିତ, ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/rohit-sharma-rested-from-india-a-four-day-match-against-new-zealand--43096
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/rohit-sharma-rested-from-india-a-four-day-match-against-new-zealand--43096
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Nov 2018 20:55:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଲାଗିଛି ଝଟକା। ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଏ ବିପକ୍ଷରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବେସକାରୀ ଚାରି ଦିବସୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ‘ହିଟମ୍ୟାନ’ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଦଳରୁ ବାଦ୍  ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ରୋହିତଙ୍କୁ ଦଳରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ବିସିସିଆଇର ମେଡିକାଲ ଟିମ୍ ଓ ଦଳ ପ୍ରବନ୍ଧକ ସହିତ ଆଲୋଚନା ପରେ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ତାଙ୍କ ନାମକୁ ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ରୋହିତଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ଵରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷରେ  ଟି-୨୦ରେ କ୍ଲିନ ସୁଇପ୍ କରିଥିଲା।

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ(ବିସିସିଆଇ)ର ମେଡିକାଲ ଟିମ୍ ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବୟାନରେ ମୁତାବକ ମେଡିକାଲ ଟିମ ଦଳ  ପ୍ରବନ୍ଧକ ଓ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ସମିତି ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ରୋହିତଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବଢୁଥିବା ଓ୍ଵାର୍କଲୋଡକୁ ଦେଖି ରୋହିତଙ୍କୁ ଏହି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ରୋହିତଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଡିସେମ୍ବର ୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ୪ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ପୂର୍ବରୁ ଲମ୍ବା ଫର୍ମାଟରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଏ ଦଳରେ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। 

୩୧ ବର୍ଷୀୟ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବେ ଭାରତୀୟ ଟି-୨୦ ଦଳ ସହିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ। ଭାରତୀୟ ଦଳ ନଭେମ୍ବର ୧୬ରେ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିବ।  ଭାରତ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ  ଟି-୨୦ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମୁକାବିଲା ନଭେମ୍ବର ୨୧ରେ ବ୍ରିସବେନରେ ଖେଳାଯିବ। 

୧୯୩ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚରେ ୭୪୫୪ ରନ କରିଥିବା ରୋହିତଙ୍କ ଟେଷ୍ଟରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସେତେଟା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇ ନାହିଁ। ସେ ୨୦୧୩ରେ ଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ୨୫ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ୩୯.୯୭ ହାରରେ ମୋଟ୍ ୧୪୭୯ ରନ କରିଛନ୍ତି। 

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଏ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ

ଆଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ(ଅଧିନାୟକ), ମୁରଲୀ ବିଜୟ, ପୃଥ୍ଵୀ ସ, ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରଓ୍ଵାଲ, ହନୁମା ବିହାରୀ, ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ(ଓ୍ଵିକେଟ୍ କିପର), କୃଷ୍ଣାପା ଗୌତମ,  ଶାହବାଜ ନଦୀମ, ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ, ନବଦୀପ ସୈନି, ଦୀପକ ଚହର, ରଜନୀଶ ଗୁରବାନୀ, ବିଜୟ ଶଙ୍କର,  କେଏସ ଭରତ(ଓ୍ଵିକେଟ୍ କିପର)।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାକିସ୍ତାନ ହକି ଦଳକୁ ମିଳିଲା ପ୍ରାୟୋଜକ, ବିଶ୍ଵ କପ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ଵର ଆସିବା ସନ୍ଦେହ ଦୂର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/pakistan-hockey-team-get-sponsor-now-all-doubts-are-over-over-world-cup-43093
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/pakistan-hockey-team-get-sponsor-now-all-doubts-are-over-over-world-cup-43093
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Nov 2018 20:24:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ହକି ବିଶ୍ଵ କପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଖେଳିବା ନେଇ ଜାରି ଅନିଶ୍ଚିତତାର ଏବେ ସମାପ୍ତ ଘଟିଛି। ଏକ କ୍ରିକେଟ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜିର ମାଲିକ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାରେ ଗତି କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ  ହକି ସଙ୍ଘ(ପିଏଚଏଫ)ର ପ୍ରାୟୋଜକ ହୋଇଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ସୁପର ଲିଗର ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି ପେଶାଓ୍ଵର ଜାଲମିର ମାଲିକ  ଜାଭେଦ ଆଫ୍ରିଦି ପିଏଚଏଫ ସହିତ ପ୍ରାୟୋଜକ ଭାବେ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ପିଏଚଏଫର ସଚିବ ଶାହବାଜ ଅହମ୍ମଦ ମଙ୍ଗଳବାର  ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ପ୍ରାୟୋଜନରେ ପାକିସ୍ତାନର ସିନିୟର ଓ ଜୁନିଦଳର ସବୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗସ୍ତ ବ୍ୟତୀତ ଘରୋଇ ହକି ଦଳ ସାମିଲ। ନୂତନ ପ୍ରାୟୋଜକ ମିଳିବା ପରେ ଏବେ ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ନଭେମ୍ବର ୨୮ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ବିଶ୍ଵ କପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଖେଳିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ଶୀଘ୍ର ଖେଳାଳି ବିଶ୍ଵ କପରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ଵର ଅାସିବେ।

ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ  ବିଶ୍ଵ କପ ପାଇଁ ଭାରତ ଯିବ। ହକି ବିଶ୍ଵ କପ ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ନଭେମ୍ବର ୨୮ ରୁ ନଭେମ୍ବର ୧୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳାଯିବ। ଏବେ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କେବଳ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭିସାର ଅପେକ୍ଷା ରହିଛି। ଶାହବାଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ପ୍ରାୟୋଜକ ମିଳିବା ପରେ ପିଏଚଏଫ କେବଳ ନିଜର ଦଳକୁ ଭାରତ ପଠାଇବ ନୁହେଁ ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବକେୟା ରାଶି ମଧ୍ୟ ଦେଇ ପାରିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇସିସି ଦିନିକିଆ ମାନ୍ୟତା: କୋହଲି-ରୋହିତ-ବୁମରାଙ୍କ ଜଲଓ୍ଵା ଜାରି, ଚମକିଲେ କୁଲଦୀପ-ଚହଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/icc-odi-rankings-virat-kohli-jasprit-bumrah-remain-on-top-of-odi-table-43070
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/icc-odi-rankings-virat-kohli-jasprit-bumrah-remain-on-top-of-odi-table-43070
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Nov 2018 15:41:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଓ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରା ମଙ୍ଗଳବାର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ(ଆଇସିସି) ଦ୍ଵାରା ଜାରି ସଦ୍ୟତମ ଦିନିକିଆ ମାନ୍ୟତାରେ କ୍ରମଶଃ ବ୍ୟାଟିଂ ଓ ବୋଲିଂରେ ନିଜର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। କୋହଲି ୮୯୯ ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ନିଜର ଏକ ନମ୍ବର ମାନ୍ୟତା ବଜାୟ ରଖିଥିବା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ଉପ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ବୋଲିଂରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ବୋଲରଙ୍କ ଜଲଓ୍ଵା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଶୀର୍ଷ ୫ ମଧ୍ୟରେ ତିନି ଜଣ ବୋଲର ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। 

ରୋହିତ ୮୭୧ ପଏଣ୍ଟ ସହ ତାଲିକାର ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏବେ କୋହଲି ଓ ରୋହିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୮ ପଏଣ୍ଟର ବ୍ୟବଧାନ ରହିଛି। ତାଙ୍କର ଯୋଡିଦାର ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନ  ବ୍ୟାଟିଂ ତାଲିକାରେ ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ଭାବେ ଶୀର୍ଷ ୧୦ରେ ରହିଛନ୍ତି। ସେ ତାଲିକାର ଗୋଟିଏ ମାନ୍ୟତା ଉପରକୁ ଉଠି ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ୬୭୪ ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ୨୦ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି।

ବୋଲିଂ ତାଲିକାରେ ବୁମରା ୮୪୧ ପଏଣ୍ଟ ସହିତ  ନିଜର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଓ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ମଧ୍ୟ ଶୀର୍ଷ ୧୦ରେ ସାମିଲ। କୁଲଦୀପ ୭୨୩ ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ ଚହଲ ତିନୋଟି ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଉଠି ୬୮୩ ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ମାନ୍ୟତାର ପଞ୍ଚମ ନଂରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। 

ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାସିଦ ଖାନ ୩୫୩ ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ଦିନିକିଆ ଅଲରାଉଣ୍ଟ ମାନ୍ୟତାରେ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଦଳଗତ ମାନ୍ୟତାରେ ଭାରତ ୧୨୧ ରେଣ୍ଟିଂ ସହିତ ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଇଂଲଣ୍ଡ ୧୨୬ ରେଟିଂ ସହିତ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସେହ୍ଵାଗଙ୍କ ଦୃଢୋକ୍ତି, କୋହଲି କେବେ ବି ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ ନାହିଁ ସଚିନଙ୍କ ଏହି ଖାସ୍ ରେକର୍ଡ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sehwag-said-kohli-would-never-be-able-to-break-sachin-record-43066
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/Sehwag-said-kohli-would-never-be-able-to-break-sachin-record-43066
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Nov 2018 15:14:59 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍ ଯେଉଁ ଭଳି ଗର୍ଜୁଛି ତାକୁ ଦେଖିଲେ ଲାଗୁଛି ଯେ ସେ କ୍ରିକେଟରେ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ସବୁ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଦେବେ। ମାତ୍ର ପୂର୍ବତନ ବିସ୍ଫୋରକ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ଵାଗ ଦେଇଛନ୍ତି ଭିନ୍ନ ମତ। ସେହ୍ଵାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋହଲି ଅନେକ ବଡ଼ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ, ମାତ୍ର ତାଙ୍କୁ ଲାଗିଛି ଯେ ସେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଗୋଟିଏ ରେକର୍ଡ କେବେ ବି ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ ନାହିଁ।

ସେହ୍ଵାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଚିନ ନିଜର କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିୟରରେ ୨୦୦ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପକ୍ଷେ  ଏତେ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିବା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ। କୋହଲି ସଚିନଙ୍କ ସବୁ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ପାରନ୍ତି ମାତ୍ର ୨୦୦ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିବା ରେକର୍ଡ ବୋଧହୁଏ କାଟି ପାରିବେ ନାହିଁ। କାରଣ ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପାଖାପାଖି ୨୪ ବର୍ଷ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

ତୂଳନା ଉପରେ ସେହ୍ଵାଗଙ୍କ ମତ

ବିସ୍ଫୋରକ ଓପନର ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ଵାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଚିନଙ୍କ ତୂଳନାରେ କୋହଲିଙ୍କୁ ଅଧିକ ବିପଦଜ୍ଜନକ ବୋଲରଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିନାହିଁ। ତଥାପି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ। ସଚିନଙ୍କ ସହ କୋହଲିଙ୍କୁ ତୂଳନା କରିବା ଭୁଲ ଏବଂ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଉଭୟ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଖେଳିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୂଳନା କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେହ୍ଵାଗ କହିଛନ୍ତି।

ସେହ୍ଵାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋହଲି ସମସ୍ତ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ପାରନ୍ତି। ଭଲ କଥା ଏହା ଯେ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଶାଣିତ ବୋଲରଙ୍କ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ୁନାହିଁ। ସମସ୍ତ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଜୀବନରେ  ଉତଥାନ-ପତନ ରହିଥାଏ, ମାତ୍ର କୋହଲିଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାହା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇନାହିଁ। ମୁଁ ତେନ୍ଦୁଲକର, ଗାଙ୍ଗୁଲି, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଓ ଦ୍ରାବିଡ଼ଙ୍କ ପରି ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହିତ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଛି। ଏହି ସବୁ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଖରାପ ସମୟ ଆସିଛି, ମାତ୍ର କୋହଲିଙ୍କ ସହିତ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାହା ହୋଇ ନାହିଁ। 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେଉଁ ସମୟରେ ସଚିନ ଖେଳୁଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ବ୍ରେଟ ଲି, ସୋଏବ ଅଖତାର, ସେନ ଓ୍ଵାର୍ଣ୍ଣ, ମୁଥୈୟା ମୁରଲୀଧରଣ, ସକ୍ଲେନ ମୁସ୍ତାକ, ସନ ପୋଲକ, ଓ୍ଵାକର ୟୁନିସ, ଓ୍ଵାସିମ କ୍ରାମଣ ଓ ଗ୍ଲେନ ମ୍ୟାକଗ୍ରାଥଙ୍କ ପରି ବୋଲର ଥିଲେ। ଯାହା କୋହଲିଙ୍କ ସମୟରେ ଏମିତି ବୋଲରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ନଗଣ୍ୟ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିଜ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ଆରୋନ ପିଂଚ୍, କହିଲେ ଭାରତ ଠାରୁ ସତର୍କ ରୁହ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/australia-aaron-finch-batsmen-ready-series-against-india-43043
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/australia-aaron-finch-batsmen-ready-series-against-india-43043
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Nov 2018 09:11:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଆରୋନ ପିଂଚ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିରୋଧରେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ନିଜ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଭାରତଠାରୁ ସତର୍କ ରହିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ଆଉ ଦୁଇ ମାସ ପରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ସେ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସତର୍କ କରିଛନ୍ତି । 

କଙ୍ଗାରୁ ଟିମର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ବ୍ୟଟସମ୍ୟାନ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଆଗରେ ଚିତପଟାଙ୍ଗ ମାରିଥିଲେ । ଏହି ସିରିଜରେ ଦଳ ୧-୨ରେ ସିରିଜ ହାରିଥିଲା । 

ପିଂଚ୍ ଜାନୁଆରୀରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ବାବଦରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପରାସ୍ତ ହେବା କାରଣରୁ ଦଳ ଚାପରେ ରହିଛି । ଏଥିରେ କୌଣସୀ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ।  ଏହି ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସାରିବା ପାଇଁ ସେ ନିଜ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି । 

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, କଙ୍ଗାରୁ ଦଳ ନଭେମ୍ବର ୨୧ରୁ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ତିନୋଟି ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବ । ଏହା ପରେ ଡିସେମ୍ବରରେ ଚାରିମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ଏବଂ ଜାନୁଆରୀରେ ତିନି ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ଖେଳିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁରୁଷ ହକି ବିଶ୍ୱକପର ଟ୍ରଫିକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/Odisha-CM-Unveils-the-Odisha-Hockey-Mens-World-Cup-Bhubaneswar-2018-trophy-43033
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/Odisha-CM-Unveils-the-Odisha-Hockey-Mens-World-Cup-Bhubaneswar-2018-trophy-43033
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 12 Nov 2018 20:59:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆସନ୍ତା ୨୮ ତାରିଖରେ ସ୍ଥାନୀୟ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ପୁରୁଷ ହକି ବିଶ୍ୱ କପ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିଶ୍ୱକପର ଟ୍ରଫିକୁ ସୋମବାର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟରେ କ୍ରୀଡ଼ାର ବିକାଶ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। 

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ କହିଥିଲେ ରାଜ୍ୟରେ କ୍ରୀଡ଼ାର ବିକାଶ ନେଇ ସେ ବେଶ୍ ଆଶାବାଦୀ ଅଟନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବହୁ ଦକ୍ଷ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଉତ୍ସବରେ କ୍ରୀଡ଼ାମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରସାରଥି ବେହେରାଙ୍କ ସମେତ ବିଭାଗୀୟ ସଚିବ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।  

ସେହିପରି ଛଅଟି କ୍ରୀଡା ଯଥା ଫୁଟବଲ,ହକି, ଆଥଲେଟିକ୍,ସୁଟିଂ, ସୁଇମିଂ ଓ ଭାରତ୍ତୋଳନ କ୍ଷେତ୍ର ଓଡ଼ିଶାରେ ଏକାଡେମୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।     

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇସିସି ଟି-20 ରାଙ୍କିଂ: ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତ, କୁଳଦୀପଙ୍କୁ କ୍ୟାରିୟରର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ରାଙ୍କ୍
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/icc-ranking-kuldeep-yadav-india-series-indian-batsmen-rohit-sharma-43022
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/icc-ranking-kuldeep-yadav-india-series-indian-batsmen-rohit-sharma-43022
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 12 Nov 2018 18:59:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ସିରିଜ ହାତେଇବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଚାଇନାମ୍ୟାନ ବୋଲର କୂଳଦୀପ ଯାଦବ ଆଇସିସି ଟି 20 ରାଙ୍କିଂରେ 14ଟି ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଉଠି ନିଜ କ୍ୟାରିଅରର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ 23ତମ ସ୍ଥାନରେ ପହଁଚିଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଡିଜ ବିରୋଧରେ ଭାରତ 3-0ରେ ସିରିଜ ହାତେଇଥିବା ବେଳେ କୁଳଦୀପ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରେ ପାଂଚୋଟି ଓ୍ୱିକେଟ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିଲେ।

ଆଇସିସି ତରଫରୁ ଆଜି ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ରାଙ୍କିଂରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ଟପ୍ 20ରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ 19ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଜସପ୍ରିତ ବୁମରାହ 21ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଶିଖର ଧାଓ୍ୱନ ମଧ୍ୟ ନିଜ ରାଙ୍କିରେ ସୁଧାର କରିଛନ୍ତି। ଦୁହେଁ ଯଥାକ୍ରମେ 7 ଏବଂ 16ତମ ସ୍ଥାନ ଅକ୍ତିଆର କରିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ଦଳଗତ ରାଙ୍କିଂରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନର ପଏଂଟ 138 ଥିବାବେଳେ ଭାରତ 127 ପଏଂଟ ପାଇଛି। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>