<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଧାଓ୍ଵନଙ୍କ ଶତକ ସତ୍ଵେ ବି ବଡ଼ ୩୦୦ ରନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେଲା ଭାରତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/india-vs-hong-kong-asia-cup-2018-live-streaming-39871
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/india-vs-hong-kong-asia-cup-2018-live-streaming-39871
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 21:05:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓପନର ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନଙ୍କ ଶତକ ଓ ଅମ୍ବତି ରାୟୁଡୁଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକୀୟ ପାଳି ବଳରେ ଭାରତ ଏଠାରେ ଖେଳାଯାଉଥିବା ଏସିଆ କପର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚରେ ହଂକ କଂଗ ବିପକ୍ଷରେ ୭ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୮୫ ରନ କରିଛି। ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିବା ହଂକ କଂଗ ସାମ୍ନାରେ ରହିଛି ୨୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନ ୧୨୭ ଓ ଅମ୍ବତି ରାୟୁଡୁ ୬୦ ରନର ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଳି ସତ୍ଵେ  ବି ଭାରତ ୩୦୦ ରନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ହଂକ କଂଗ ପକ୍ଷରୁ କିଞ୍ଚିତ ଶାହା ସର୍ବାଧିକ ୩ଟି ଓ ଏହସାନ ଖାନ ୨ଟି ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଏକଦା ୪୦.୪ ଓଭରରେ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୪୦ ରନ କରିଥିବା ଭାରତ ଶେଷ ୫୬ ବଲରେ ୪୫ ରନ କରି ୨୮୫ ରନରେ ସୀମିତ ରହିଛି। ଏସିଆ କପରେ ଭାରତର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍। 

ଟସ୍ ହାରି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିବା ଭାରତର ଦୁଇ ଓପନର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଓ ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନ ଭଲ ଆରମ୍ଭ ଦେଇଥିଲେ। ଉଭୟ ପ୍ରଥମ ଓ୍ଵିକେଟରେ ୪୫ ରନ ଯୋଡିଥିଲେ। ଏହି ସ୍କୋରରେ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତଙ୍କ ରୂପେ ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା। ରୋହିତ ୨୨ ବଲରୁ ୪ ଚୌକା ଜରିଆରେ ୨୩ ରନ କରି ପାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ। 

ଏହା ପରେ ତିନି ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଅମ୍ବତି ରାୟୁଡୁ ଓ ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନ ଦମଦାର ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଦଳର ସ୍କୋରକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲେ। ଉଭୟ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ନିଜ ନିଜର ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଶିଖର ଓ ରାୟୁଡୁ ଦ୍ଵିତୀୟ ଓ୍ଵିକେଟରେ ୧୧୭ ରନ ଯୋଡି ଭାରତ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଦଳୀୟ ସ୍କୋର ୧୬୧ରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରି କ୍ରିଜରେ ଜମି ରହିଥିବା ରାୟୁଡୁ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ସେ  ୭୦ ବଲରୁ ୩ ଚୌକା ଓ ୨ ଛକା ବଳରେ ୬୦ ରନର ଉପଯୋଗୀ ପାଳି ଖେଳିଥିଲେ। 

ପରେ ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନ ଓ ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକୀୟ ଭାଗିଦାରୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି କ୍ରମରେ ଧାଓ୍ଵନ ଦିନିକିଆ କ୍ୟାରିୟରରେ ନିଜର ୧୪ ତମ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ସହିତ ତୃତୀୟ ଓ୍ଵିକେଟରେ ୭୯ ରନ ଯୋଡି ଦଳର ସ୍କୋରକୁ ୨୪୦ରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏହି ସ୍କୋରରେ ଧାଓ୍ଵନ ଆଉଟ୍ ହେବା ପରେ ଦଳର ରନ ଗତି ଧିମେଇ ଯାଇଥିଲା। ଧାଓ୍ଵନ ୧୨୦ ବଲରୁ ୧୫ ଚୌକା ଓ ୨ ଛକା ବଳରେ ୧୨୭ ରନର ଦମଦାର ପାଳି ଖେଳିଥିଲେ।

ଏକଦା ୪୦.୪ ଓଭରରେ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୪୦ ରନ କରିଥିବା ଭାରତ ଶେଷ ୫୬ ବଲରେ ୪୫ ରନ କରି ୨୮୫ ରନରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା। ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ୩୩ ରନ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଧୋନୀ(୦), ଭୁବନେଶ୍ଵର କୁମାର(୯) ଓ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଳ ଠାକୁର(୦) ପାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ। ଶେଷ ଆଡକୁ କେଦାର ଯାଧବ ୨୮ ରନରେ ଅପରାଜିତ ଥିଲେ। ଭାରତ ଶେଷରେ ୭ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୮୫ ରନ କରିଛି। 

ହଂକ କଂଗ ପକ୍ଷରୁ ସଫଳ ବୋଲର ଭାବେ କିଞ୍ଚିତ ଶାହା ୩୯ ରନ ଦେଇ ୩ ଓ ଏହସାନ ଖାନ ୨ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏସିଆ କପ: ଭାରତର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟିଂ, ଖଲିଲ ଅହମ୍ମଦ ଖେଳିବେ ପଦାର୍ପଣ ମ୍ୟାଚ୍
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/india-vs-hong-kong-asia-cup-2018--39855
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/india-vs-hong-kong-asia-cup-2018--39855
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 16:54:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଏସିଆ କପରେ ଆଜି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ହଂକ କଂଗ ମଧ୍ୟରେ ଚତୁର୍ଥ ଏକଦିବସୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଦୁବାଇରେ ଖେଳାଯାଉଛି। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ହଂକ କଂଗ ଅଧିନାୟକ ଅଂଶୁମାନ ରଥ ଟସ୍ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ନିୟମିତ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଏସିଆ କପରେ  ଭାରତୀୟ ଦଳର ଏହା ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍। ଅନ୍ୟ ପଟେ ହଂକ କଂଗ ନିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ପାକିସ୍ତାନ ହାତରୁ ୮ ଓ୍ଵିକେଟରେ ପରାଜିତ ହୋଇଛି। ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଅମ୍ଵତି ରାୟୁଡୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୩ ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବେ। ତାଙ୍କ ସହିତ ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଓ କେଦାର ଯାଦବଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତିମ ଏକାଦଶରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଖଲିଲ ଅହମ୍ମଦଙ୍କୁ ଦଳରେ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି। ସେ ଆଜି ଜୀବନର ପଦାର୍ପଣ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ।

ଦଳ

ଭାରତ-  ରୋହିତ ଶର୍ମା(ଅଧିନାୟକ), ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନ, ଅମ୍ଵତି ରାୟୁଡୁ, ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ, କେଦାର ଯାଦବ, ଏମଏସ ଧୋନୀ, ଭୁବନେଶ୍ଵର କୁମାର, ଶାର୍ଦ୍ଦୁଳ ଠାକୁର, ଖଲିଲ ଅହମ୍ମଦ, ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ।

ହଂକ କଂଗ- ଅଂଶୁମାନ ରଥ(ଅଧିନାୟକ), ଏନ ଖାନ, ବି ହୟାତ, ସି କାର୍ଟର, କେ ଶାହା, ଏ ଖାନ, ଏସ ମ୍ୟାକକେଚିନ, ଟି ଅଫଜଲ, ଇ ଖାନ, ଇ ନଓ୍ଵାଜ, ଏନ ଅହମ୍ମଦ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତ-ପାକ୍ ମୁକାବିଲା: କାଲି କାହାର ପଲ୍ଲା ଭାରି ରହିବ, ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର କହିଲେ କାହାର ରହିଛି କେତେ ଦମ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/india-pakistan-match-in-asia-cup-former-cricketers-weigh-in-before-clash-39844
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/india-pakistan-match-in-asia-cup-former-cricketers-weigh-in-before-clash-39844
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 15:31:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏସିଆ କପରେ ବୁଧବାର  ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ।  ଦୁଇ ଚିର ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀଙ୍କ ଏହି  ମହାମୁକାବିଲାରେ କାହାର ପଲ୍ଲା ଭାରି ରହିବ ଏହାକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦେଶର ବରିଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳାଳି ନିଜ ନିଜର ଭବିଷ୍ୟତବାଣୀ କରୁଛନ୍ତି। ପୂର୍ବେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କୁ କଡ଼ା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଉଥିବା ପୂର୍ବତନ ପାକ୍ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ସୋଏବ ଅଖତାରଙ୍କ ମୁତାବକ  ୟୁଏଇ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଘରୋଇ ପଡିଆ ପରି, ଏଥିପାଇଁ ମାହୋଲ ତାଙ୍କ ଦଳ ସପକ୍ଷରେ ରହିବ।

ଅନ୍ୟ ପଟେ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ମହାନ ଖେଳାଳି ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ମୁକାବିଲାକୁ ବହୁତ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ କହିଛନ୍ତି। ଗାଭାସ୍କର ହଂକ କଂଗ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଭାରତ ପାଇଁ ଓ୍ଵାର୍ମଅପ ମ୍ୟାଚ୍ ପରି ରହିବ ମାତ୍ର ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପ୍ରକୃତ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ ରହିବ।

ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ମତ

ଏସିଆ କପରେ ଭାରତ-ପାକ ମ୍ୟାଚକୁ ନେଇ ଭାରତର ସଫଳତମ ଅଧିନାୟକ  ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି କହିଛନ୍ତି କି କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଦଳ ଉପରେ ଖାସ୍ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ। ଦଳ ବହୁତ ଭଲ ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ନିଜର ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ସୁଧାର କରିଛି।

ବିଟାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଭାରତ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ

ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଇଞ୍ଜାମାମ ଉଲ ହକ କହିଛନ୍ତି କି ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍ ସର୍ବଦା ରୋମାଞ୍ଚକ ହୋଇଥାଏ। କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଫାଇଦା ଦେବ ବୋଲି ହକ କହିଛନ୍ତି। କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ସ୍ଥିତି ଅଧିକ ବଦଳିବ ନାହିଁ, ମାତ୍ର ଭାରତ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଜରୁର ରହିବ। 

କଣ କହିଲେ ଦୁଇ ଦଳର ଅଧିନାୟକ

ମିଡିଆ ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ଏସିଆ କପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ଖେଳିବା ସର୍ବଦା ରୋମାଞ୍ଚକର ହୋଇଥାଏ। ମାତ୍ର ଏହା କେବଳ ଏକ ଦଳର କଥା ନୁହେଁ। ଅନ୍ୟ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ କପ ଟାଇଟଲ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ସରଫରାଜ କହିଛନ୍ତି କି  ଆମ ମନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚମ୍ପିଆନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଜିତିବାର କଥା ନାହିଁ। ଲଣ୍ଡନରେ ଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତି ଥିଲା। ଏହା ଏକ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା କଥା, ଏଥିପାଇଁ ନୂତନ ରଣନୀତି ଏବଂ ପୂରା ଦମର ସହିତ ପଡିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏହି ପାକ୍ ଖେଳାଳି କହିଲେ, ମୋ ପାଇଁ ଭାରତରେ ଆଇପିଏଲ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/misbah-ul-haq-salaam-cricket-2018-dubai-ipl-india-pakistan-2007-t20-world-cup-39837
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/misbah-ul-haq-salaam-cricket-2018-dubai-ipl-india-pakistan-2007-t20-world-cup-39837
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 12:30:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବ ଅଧିନାୟକ ମିଶବାହ-ଉଲ-ହକ୍ କହିଛନ୍ତି କି, ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତରେ ଆଇପିଏଲ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଭାରତୀୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ଦରକାର  । ଦୁବାଇରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । 

ମିଶବାହଙ୍କୁ ଆଜି ୨୦୦୭ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଫାଇନାଲ ଏବଂ ଶେଷ ବଲ ସ୍କୁପ୍ ସଟ୍ ଖେଳି  ଆଉଟ ହେବା ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରା ଯାଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏହା ତାଙ୍କର ପସନ୍ଦର ସଟ୍ ହୋଇଥିବା ସେ କହିଥିଲେ । ଏହା ସହ ଯୋଗୀନ୍ଦର ଶର୍ମାଙ୍କ ବଲରେ ସ୍କୁପ୍ ସଟ୍ ଖେଳି ସେ ୪ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । ପରେ ୨ରନ୍ ନେଇ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବା ପାଇଁ ଆଶା କରିଥିଲେ ।  ଏହା ସହ ଭାରତ ଫାଇନାଲରେ ଭଲ ଖେଳିଥିଲା ଏବଂ ଭାରତରେ ଆଇପିଏଲ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କି, ୨୦୦୭ ଟି-୨୦ ଫାଇନାଲରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୫ ରନରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା । ଶେଷ ଓଭରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବା ମିଶବାହ ସ୍କୁପ୍ ଶଟ୍ ଖେଳି ଚୌକା ମାରିବା ଚକରରେ କ୍ୟାଚ୍ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏସିଆ କପ୍ ୨୦୧୮: କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନେଇ ପଡିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ଭାରତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/cricket-newsasia-cup-2018-team-india-predicted-xi-against-hong-kong-39831
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/cricket-newsasia-cup-2018-team-india-predicted-xi-against-hong-kong-39831
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 11:05:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏସିଆ କପ୍ ୨୦୧୮ରେ ଭାରତ ଆଜି ହଂକଂ ବିପକ୍ଷରେ ନିଜର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବ । ନିୟମିତ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଭାରତର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ହିଟମ୍ୟାନ୍ ରୋହିତ୍ ଶର୍ମା । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭାରତ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନେଇ ଆଜି ପଡିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇବ  ।

ଦଳ ତରଫରୁ ଓପନର ଭାବେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଶିଖର ଧାୱନ ଖେଳିବା ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ମିଡିଲ୍ ଅର୍ଡର ଭାର କେଏଲ ରାହୁଲ, ଏମଏସ ଧୋନୀ ଏବଂ ଅମ୍ବତି ରାୟଡୁ ସମ୍ଭାଳିବେ । ଏହି କ୍ରମରେ ପରିବର୍ତନ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । କାର୍ତିକଙ୍କୁ  ଆଜିର ମ୍ୟାଚରେ ସୁଯୋଗ ମିଳିବା ନେଇ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । କେଦାର ଯାଦବ ଏବଂ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଭାବେ ନଜର ଆସି ପାରନ୍ତି । 

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦୁଇ ସ୍ପିନରଙ୍କ ସହ ଦୁଇ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କୁ ନେଇ ଆଜିର ମ୍ୟାଚକୁ ଓହ୍ଲାଇବ । ସ୍ପିନର ଭୂମିକାରେ କୂଳଦୀପ ଯାଦବ ଏବଂ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ନଜର ଆସିବେ । ସେହିପରି ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂର ପାଳି ଜସପ୍ରିତ ବୁମରାହ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ସମ୍ଭାଳି ପାରନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏସିଆ କପ୍ ୨୦୧୮: ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଂଟରୁ ବିଦା କଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/asia-cup-afghanistan-beats-srilanka-by-91-runs-tspo-39821
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/asia-cup-afghanistan-beats-srilanka-by-91-runs-tspo-39821
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 07:10:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚଳିତ ଏସିଆ କପରେ ଏକ ବଡ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ୫ଥର ଚାମ୍ପିୟନ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଂଟରୁ ବିଦା କରିଛି  ।ଏହା ହେଉଛି ଲଗାତାର ଭାବେ ଦଳର ଦ୍ୱିତୀୟ ପରାଜୟ  । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବଂଲାଦେଶ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ୧୩୭ରନରେ ପରାସ୍ତ କରଥିଲା  ।

ଗତକାଲିର ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ୨୪୯ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲା । ଏହାର ଜବାବରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୪୧.୨ ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୧୫୮ରନ କରି ଅଲଆଉଟ୍ ହୋଇ ଯାଇଥାଇଥିଲା । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ମହମ୍ମଦ ଶେହେଜାଦ ୩୪ ରନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ଇଂସାନୁଲାହ ଜନାତ ୪୫, ରହମନ ଶାହା ୭୨ ରନର ପାଳି ଖେଳିଥିଲେ । ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପକ୍ଷରୁ ତିସାର ପେରେରା ୫୫ରନ୍ ଦେଇ ସର୍ବାଧିକ ୫ଟି ୱିକେଟ୍ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏସିଆ କପ୍: ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ହରାଇବା ପରେ ବାଂଲାଦେଶୀ ପ୍ରଶଂସକ ସଫା କଲେ ଷ୍ଟାଡିୟମ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/asia-cup-2018-bangladesh-fans-clean-dubai-stadium-before-leaving-39819
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/asia-cup-2018-bangladesh-fans-clean-dubai-stadium-before-leaving-39819
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 17 Sep 2018 22:51:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବାଂଲାଦେଶ ଏସିଆ କପ-୨୦୧୮ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚର ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ୧୩୭ ରନରେ  ପରାସ୍ତ କରି ନିଜର ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଦମଦାର ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଶଂସକ ସର୍ବଦା ନିଜ ଦଳର ବିଜୟରେ ଯେମିତି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରନ୍ତି,  ଠିକ୍ ସେହି ଭଳି ବାଂଲାଦେଶ ବିଜୟରେ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ପ୍ରଶଂସକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି।  ମାତ୍ର ବାଂଲାଦେଶର ପ୍ରଶଂସକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାର ତରିକା କିଛି ଭିନ୍ନ ଥିଲା। ଯାହାର ପ୍ରଶଂସା ସାରା ଦୁନିଆ କରୁଛି। 

ବାଂଲାଦେଶ ଏସିଆ କପ ଉଦଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚରେ ଆଶାଠୁ ବିପରୀତ ସହଜ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ମ୍ୟାଚ୍ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଦର୍ଶକ ବିଜୟ ଖୁସିରେ କିମ୍ବା ପରାଜୟ ଦୁଃଖରେ ଶୀଘ୍ର ଷ୍ଟାଡିୟମ ବାହାରକୁ ଚାଲି ଯାଆନ୍ତି। ମାତ୍ର ବାଂଲାଦେଶ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଏମିତି ଏକ ଗ୍ରୁପ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ  ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ ଷ୍ଟାଡିୟମ ସଫା କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ବହୁତ ସମୟ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଦର୍ଶକ ଛାଡି ଯାଇଥିବା ଆର୍ବଜନାକୁ ଏକାଠି କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନାକୁ ଡଷ୍ଟବିନରେ ପକାଇ ଷ୍ଟାଡିୟମରୁ ବାହାରିଥିଲେ। 

କ୍ରିକେଟର ମଇଦାନରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଏମିତି ଦୃଶ୍ୟ

କ୍ରିକେଟରେ ବୋଧହୁଏ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା, ଯେବେ କୌଣସି ଦଳର ସମର୍ଥକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଥଳି ନେଇ ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ ଏବଂ ମ୍ୟାଚ୍ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଷ୍ଟାଡିୟମ ସଫା କରିଥିଲେ। ବାଂଲାଦେଶ ଖବର କାଗଜରେ ଫଟୋ ସହିତ ଏହାକୁ ପ୍ରମୁଖତା ଦିଆଯାଇଛି। ଢାକା ଟ୍ରିବ୍ୟୁନ ନିଜର ଓ୍ଵେବସାଇଟରେ ବାଂଲାଦେଶୀ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଅନେକ ଫଟୋ ଲଗାଇ ଏହି ଖବର ପ୍ରକାଶିତ କରିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାକ୍ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଭାରତ ଉପରେ ଖାସ୍ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ: ଗାଙ୍ଗୁଲି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/kohli-s-absence-will-not-be-a-factor-when-india-face-pakistan-says-sourav-ganguly-39814
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/kohli-s-absence-will-not-be-a-factor-when-india-face-pakistan-says-sourav-ganguly-39814
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 17 Sep 2018 20:58:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଏସିଆ କପ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ମାତ୍ର ସମସ୍ତଙ୍କର ନଜର ଭାରତ ବନାମ ପାକିସ୍ତାନ ମ୍ୟାଚ୍ ଉପରେ ରହିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିୟମିତ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଏସିଆ କପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ଉପରେ କୌଣସି ଖାସ୍ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। 

ଏସିଆ କପରେ  ଦୁଇ ଚିର ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ବୁଧବାର ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ  ଏସିଆ କପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ଥର ମୁକାବିଲା ହୋଇ ସାରିଛି। ଏଥିରୁ  ଭାରତ ୬ଟିରେ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ୫ଟି ମ୍ୟାଚରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। 

ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏଠାରେ ଏକ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁବାଇରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ଉଭୟ ଦଳ ବିଜୟ ପାଇଁ ଦାବିଦାର ଅଛନ୍ତି। ଗାଙ୍ଗୁଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଦଳ ଉପରେ ଖାସ୍ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଦଳ ବହୁତ ଭଲ ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ସୁଧାର କରିଛି।

ଭାରତ ଏସିଆ କପରେ ସବୁଠୁ ସଫଳ ଦଳ, ଯିଏ ୬ ଥର ଚମ୍ପିଆନ ହୋଇଛି। ଅପର ପକ୍ଷେ ପାକିସ୍ତାନ ୨ ଥର ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛି। କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଦଳର ନେତୃତ୍ଵ ସମ୍ଭାଳିବେ। ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ପରେ କୋହଲିଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯାଇଛି। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ଥର ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଚମ୍ପିଆନ୍ସ ଟ୍ରଫିର ଫାଇନାଲ ମୁକାବିଲାରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତକୁ ୧୮୦ରନ ବିଶାଳ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରି ଚମ୍ପିଆନ ହୋଇଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏସିଆ କପ୍: ବିରାଟଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଏମିତି ହୋଇପାରେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟାଟିଂ ଲାଇନ ଅପ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/asia-cup-2018-this-could-be-indian-cricket-team-line-up-playing-in-absence-of-virat-kohli-39801
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/asia-cup-2018-this-could-be-indian-cricket-team-line-up-playing-in-absence-of-virat-kohli-39801
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 17 Sep 2018 17:10:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ମିଳିଥିବା ପରାଜୟକୁ ଭୁଲି ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏସିଆ କପରେ ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଚାହିଁବ। ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଦଳର ଦାୟିତ୍ଵ ସମ୍ଭାଳୁଛନ୍ତି। ଭାରତ ପ୍ରଥମ ମୁକାବିଲା ହଂକ କଂଗ ସହିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଦ୍ଵିତୀୟ ମୁକାବିଲାରେ ଚିର ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଭେଟିବ।  ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଦଳର ଲାଇନ-ଅପ କଣ ରହିବ ତାକୁ ନେଇ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ଜାରି ରହିଛି। କ୍ରିକେଟ୍ ଓ୍ଵେବସାଇଟ କ୍ରିକ୍ ଇନଫୋ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ କପ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସମ୍ଭାବିତ ବ୍ୟାଟିଂ ଲାଇନ ଅପକୁ ନେଇ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।

ଓପନିଂ ସମ୍ଭାଳିବେ ରୋହିତ ଓ ଧାଓ୍ଵନ

ଏହି ଟୂର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନେତୃତ୍ଵ ନେଉଥିବା ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହିତ ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନ ଦଳର ଓପନିଂ ଦାୟିତ୍ଵ ସମ୍ଭାଳିବେ।  ଯଦି ଦଳକୁ ବଡ଼ ସ୍କୋର କରିବାକୁ ଅଛି ତେବେ ଯେ କୌଣସି ଜଣେ ଓପନରଙ୍କୁ ପାଖାପାଖି ୩୦ ଓଭର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରିଜରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ହଂକ କଂଗ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍ ସହଜ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମ୍ୟାଚ ପରେ ଦଳର ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ମୁସ୍କିଲ ହେବ।

ନମ୍ବର-୩ରେ  ରାୟୁଡୁ, ୪ରେ କାର୍ତ୍ତିକ

ଅମ୍ବତି ରାୟୁଡୁଙ୍କ ଦିନିକିଆ ବ୍ୟାଟିଂ ହାର ୫୦ ରହିଛି। ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଦଳ ପାଇଁ ତୃତୀୟ ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ସେ କ୍ରିଜକୁ ଓହ୍ଲାଇ ପାରନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ରେଟ୍ ୭୬ ରହିଛି। ଆଇପିଏଲରେ ତାଙ୍କର ଫର୍ମ ଯେଉଁ ଭଳି ଥିଲା  ସେମିତି ପ୍ରଦର୍ଶନ ପ୍ରଶଂସକ ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି। ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ନିକଟରେ ସଂପନ୍ନ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜରେ ୦, ୨୦, ୧ ଓ ୦ ରନ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର୍  ଦିନିକିଆରେ ସେ କମାଲର କ୍ରିକେଟର ଅଟନ୍ତି। ଏମିତିରେ ସେ ୪ ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଲେ ଦଳ ପାଇଁ ଯୋଗଦାନ ଦେଇ ପାରନ୍ତି। 

ନମ୍ବର-୫ରେ ଧୋନୀ

କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଧୋନୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଓ ଦାୟିତ୍ଵ ବହୁତ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ସେ କେବଳ ମଧ୍ୟ କ୍ରମ ସମ୍ଭାଳିବେ ନାହିଁ ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ଫିନିସରର ଭୂମିକା ନିଭାଇ ପାରନ୍ତି। ମାତ୍ର ଧୋନୀ ନମ୍ବର-୪ରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ଉପରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର କ୍ୟାରିୟରର ଏହି ସମୟରେ ନମ୍ବର ୫ରେ ସେ ସବୁଠୁ ଭଲ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପାରନ୍ତି। 

ନମ୍ବର-୬ରେ ଯାଦବ ଓ ୭ରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ

ଉଭୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଅଟନ୍ତି। ଦୁହେଁ ଉଭୟ ବ୍ୟାଟିଂ ଓ  ବୋଲିଂରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦାନ ଦେଇ ପାରନ୍ତି।  ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଭାରତର ପଞ୍ଚମ ବୋଲର ଭାବେ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ନିଜର ଦାୟିତ୍ଵ ତୁଲାଉଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଯାଦବଙ୍କୁ କେବଳ ବୋଲିଂ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନ୍ତିମ-୧୦ ଓଭରରେ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ କୁହାଯାଏ। 

ଲୟର ଅର୍ଡର

୪ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବୋଲର ସହିତ ଦଳ ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇପାରେ। ତେଣୁ ଭୂବନେଶ୍ଵର କୁମାର, ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରା, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଓ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇ ପାରେ। ଅନ୍ୟ ପଟେ କୁଲଦୀପ କିମ୍ବା ଚହଲଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅକ୍ଷର ପଟେଲଙ୍କୁ ଖେଳିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିପାରେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖେଳ ରତ୍ନ ପାଇଁ ବିରାଟ କୋହଲି ଓ ମୀରାବାଇ ଚାନୁଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Sports/virat-kohli-and-weightlifter-mirabai-chanu-recommended-for-rajiv-gandhi-khel-ratna-award-39798
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Sports/virat-kohli-and-weightlifter-mirabai-chanu-recommended-for-rajiv-gandhi-khel-ratna-award-39798
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 17 Sep 2018 16:37:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ  କ୍ରିକେଟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଓ ଦେଶର ଷ୍ଟାର ମହିଳା ଭାରୋତ୍ତଳନକାରୀ ମୀରାବାଇ ଚାନୁଙ୍କ ନାମକୁ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଖେଳ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ଚୟନ କମିଟି ସୋମବାର ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଖେଳ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନାମକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କରିଛନ୍ତି।

ଚୟନ କମିଟି ସୂତ୍ରରୁ ଏହି ସୂଚନା ଆଜି ଦିଆଯାଇଛି।  ଯଦି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହ ରାଠୋର ଏହାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ କୋହଲି ତୃତୀୟ କ୍ରିକେଟର ଭାବେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଖେଳରତ୍ନ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହେବେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୧୯୯୭ରେ ମହାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳାଳି ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ୨୦୦୭ରେ ବିଶ୍ଵ କପ୍ ବିଜେତା ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। 

ଚାନୁ ଗତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ଵ ଚମ୍ପିଆନସିପରେ ଦେଶ ପାଇଁ ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ଏହି ସଫଳତା କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ନାମକୁ ଖେଳ ରତ୍ନ ପାଇଁ ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ଚାନୁ ୪୮ କିଗ୍ରା ବର୍ଗରେ ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଗୋଲ୍ଡ କୋଷ୍ଟରେ ଆୟୋଜିତ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡାରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ନିଜ ନାମରେ କରିଥିଲେ।  ସୂତ୍ର ମୁତାବକ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି କିଦାମ୍ବି ଶ୍ରୀକାନ୍ତଙ୍କ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>