<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ମୋଦିଙ୍କ ମିଶନକୁ ସଫଳ କରୁଛନ୍ତି ନବୀନ !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Congress-Mukt-Bharat-Narendra-Modi-Naveen-Pattnaik-30484
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Congress-Mukt-Bharat-Narendra-Modi-Naveen-Pattnaik-30484
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Apr 2018 19:24:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶାସନକୁ ଆସିବା ପରେ ଗୋଟିଏ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ “କଂଗ୍ରେସ ମୁକ୍ତ ଭାରତ” । ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ବିଜେଡି ଏବଂ ବିଜେପି ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରୁଛନ୍ତି ହେଲେ  ମୋଦିଙ୍କର ଏହି ଆହ୍ୱାନକୁ କିନ୍ତୁ ଆଗେଇ ନେଉଛନ୍ତି ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକ । “କଂଗ୍ରେସ ମୁକ୍ତ ଭାରତ”ର ଆହ୍ୱାନ ଆଧାରରେ ନବିନ “କଂଗ୍ରେସ ମୁକ୍ତ ଓଡିଶା”କୁ ସଫଳ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

“କଂଗ୍ରେସ ମୁକ୍ତ ଓଡିଶା”ର ପ୍ରଥମ ସୋପାନ ଭାବେ “କଂଗ୍ରେସ ମୁକ୍ତ ଗଂଜାମ”ର କାମ ସରିଗଲାଣି । କାରଣ ଆଉ ଏବେ ଗଂଜାମ ଯାହା ଦିନେ କଂଗ୍ରେସର ଅଭେଦ୍ୟ ଦୁର୍ଗ ଥିଲା ଏଠି ଏବେ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛିକି କଂଗ୍ରେସର ବିଧାୟକ ପାର୍ଥୀ ହେବାପାଇଁ ନେତା ମିଳିବେ କି ନାହିଁ ତାହା ସନ୍ଦେହରେ । ଗଂଜାମର ଟାଣୁଆ ନେତା ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ସାହୁ, ବିକ୍ରମ ପଣ୍ଡା ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇସାରିଥିବାବେଳେ ଏବେ ସାନଖେମୁଣ୍ଡିର ରମେଶ ଜେନା ମଧ୍ୟ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେବେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି । 

ଖାଲି ଗଂଜାମ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ସେଇ ସମାନ ସ୍ଥିତି । ଆଉ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି ଅନେକ ବଡ ବଡ କଂଗ୍ରେସ ନେତା । ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ପୁର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସର ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଭୁପିନ୍ଦର ସିଂ ଆସି ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଆଉ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପୁର୍ବରୁ ସେପରି କିଛି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ଖାଲି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ଏକା ନୁହେଁ ଜୟପୁର ବିଧାୟକ ତାରା ବାହିନିପତି, ଝାରସୁଗୁଡା ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ, ନବରଙ୍ଗପୁରର ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ, କଳାହାଣ୍ଡିର ଟାଣୁଆ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଭକ୍ତ ଦାସ, ପୁର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଜେନା ଏବଂ ଜଗତସିଂହପୁରର ବିଶ୍ୱାଳ ଭ୍ରାତାଦ୍ୱୟ ମାନେ ସମୟ କ୍ରମେ ନବିନ ବାବୁଙ୍କର ବିକାଶମୁଳକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଭଲପାଇବେ ବୋଲି ଶୁଣାଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତ୍ରିପୁରା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ନେଇ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ମଜାଦାର ଟ୍ୱିଟ : ଭାରତ-୩୫, ଚୀନ-୨୪, ଇଟାଲୀ-୦
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Tripura-Election-Twitter-Jokes-28293
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Tripura-Election-Twitter-Jokes-28293
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 03 Mar 2018 02:44:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭୁୁବନେଶ୍ୱର, ୦୩ ମାର୍ଚ (ଖବର ଓଡିଶା) – ତ୍ରିପୁରା ନିର୍ବାଚନରେ ମାର୍କ୍ସବାଦୀ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ପରାଜୟ ଓ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ବିଜୟରେ ପରେ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଟ୍ବିଟ ଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କର ମତାମତ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଫଳାଫଳକୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରରେ ପରିଭାଷିତ କରିଥିବା ଏକ ଟ୍ୱିଟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବେଶ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି ।

@squintneon ନାମକ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରୁ ଏହି ନିର୍ବାଚନର ଆସନ ଫଳାଫଳ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଯାଇ ଭାରତ - ୩୫, ଚୀନ-୨୪, ଇଟାଲୀ -୦ ବୋଲି ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ କେଜରି ସାରଙ୍କ ଆସନ ସ୍ଥାନରେ ଭଲ ପାଇବାର ଚିହ୍ନ ଦିଆ ଯାଇଛି ।

ଏହି ଟ୍ୱିଟର ଏକାଉଂଟଧାରୀଙ୍କ ସମର୍ଥକ ମାନେ ଏହାକୁ ଖୁବ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ନୁହେଁ ବରଂ ଚୀନ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ହୋଇଥିବାରୁ ମାର୍କ୍ସବାଦୀ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟୀ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଚୀନ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରା ଯାଇଛି । ସେହି ପରି କଂଗ୍ରେସ ଦଳକୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଇଟାଲୀ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

ଏହା ବାଦ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ କେଜରୀବାଲଙ୍କ ପାଇଁ ୟୁନିଭର୍ସ ଶବ୍ଦ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଥିଲେ ଠିକ ହୋଇଥାନ୍ତା ବୋଲି ଜଣେ କମେଂଟ କରି କଟାକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବାମପନ୍ଥୀ ମାନେ ଧୀରେ ଧୀରେ ବିଲୁପ୍ତ ହେବା ଦିଗକୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛନ୍ତି - ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Chitragupta-Left-Front-Tripura-Byelection-28292
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Chitragupta-Left-Front-Tripura-Byelection-28292
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 03 Mar 2018 02:28:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବାମପନ୍ଥୀ ମାନେ ଧୀରେ ଧୀରେ ବିଲୁପ୍ତ ହେବା ଦିଗକୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛନ୍ତି । ବର୍ତମାନ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଲିଟରେଚର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ, ଜନ୍ତର ମନ୍ତର ଓ ଏନଡିଟିଭି ଷ୍ଟୁଡିଓରେ ହିଁ ସୀମିତ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି । 

- ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଅପଗ୍ରେଟେଡ ଭର୍ସନ ହେଉଛନ୍ତି କୋହଲି: ସେହ୍ଵାଗ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/virat-kohli-is-an-upgraded-version-of-saurav-ganguly-says-virender-sehwag-27508
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/virat-kohli-is-an-upgraded-version-of-saurav-ganguly-says-virender-sehwag-27508
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 16 Feb 2018 14:25:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ଫେବୃଆରୀ୧୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ବିସ୍ଫୋରକ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ଵାଗ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।  ପଡିଆରେ ସର୍ବଦା ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଶୈଳୀକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଥିବା ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଏବେ ଏହି ମହାନ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି।  ବୀରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋହଲି ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଅପଗ୍ରେଟେଡ ଭର୍ସନ। 

ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ଵାଗ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଟିଭି ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ବିରାଟଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି।  ବୀରୁ କହିଛନ୍ତି ଆପଣ କୋହଲିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଶୈଳୀର ତୂଳନା ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ସହ କରି ପାରିବେ।  ଆପଣଙ୍କୁ କୋହଲିଙ୍କ ଠାରେ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଅପଗ୍ରେଟେଡ ଭର୍ସନ ହିଁ ଦେଖିବେ। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆମେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ଵରେ ଭାରତକୁ ବିଦେଶରେ ବିଜୟୀ ହେବାରୁ ଦେଖିଥିଲୁ ଏବଂ ଏବେ କୋହଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ଵରେ ଏହା ଦେଖୁଛୁ। ସେ ଗାଙ୍ଗୁଲି ହୁଅନ୍ତୁ କି କୋହଲି ଉଭୟ ନିର୍ଭୟର ସହ ଅଧିନାୟକତ୍ଵ କରିଥାନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ  ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ପ୍ରଥମ ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜ୍ ବିଜୟରେ କୋହଲି ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସିରିଜର ୫ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ସେ ୨ଟି ଶତକ ଓ ଗୋଟିଏ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ମାରିଛନ୍ତି। 

କିନ୍ତୁ ସେହ୍ଵାଗ କୋହଲିଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଧିନାୟକ କହିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋହଲିଙ୍କ ତୂଳନା ଏବେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ କରିବା ଠିକ୍ ହେବ ନାହିଁ।  ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିରିଜ୍ ଜିତିବା  ମାମଲାରେ କୋହଲି ଏବେ ନମ୍ବର ୧ରେ ଅଛନ୍ତି। ଯଦି ଆମେ ଦେଖିବା କୋହଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ଵରେ ଭାରତ ଗତ ୮ଟି ସିରିଜରେ ଯେଉଁ ଭଳି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି ତାହା ଚତ୍ମକାର ରହିଛି। ତେଣୁ ଏବେ ଆମେ କୋହଲିଙ୍କ ତୂଳନା ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ କରିବା ଅନୁଚିତ୍।  ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ କୋହଲିଙ୍କ ତୂଳନା କରିବା ପୂର୍ବରୁ  ଆହୁରି କିଛି ସମୟ ଲାଗିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହକି: ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ହରାଇ ଭାରତ ଫାଇନାଲରେ, ଆସନ୍ତାକାଲି ଟାଇଟଲ ମୁକାବିଲା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/hockey-new-zealand-beat-india-in-title-final-26144
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/hockey-new-zealand-beat-india-in-title-final-26144
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 20 Jan 2018 16:27:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ଜାନୁଆରୀ ୨୦(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତ ଚତୁଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ହକି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି।  ଅନ୍ତିମ ରାଉଣ୍ଡ ରବିନ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୧ ଗୋଲରେ ମାତ୍ ଦେଇଛି। ଏହି ବିଜୟ ସହିତ ଭାରତ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏବେ ଭାରତ ଫାଇନାଲ ମୁକାବିଲାରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୧ରେ ବେଲଜିୟମକୁ ଭେଟିବ। ବେଲଜିୟମ ଜାପାନକୁ ୪-୧ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ  କରି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। 

ଭାରତୀୟ ଦଳର ଯୁବା ବିଗ୍ରେଡ ହରମନପ୍ରୀତ ସିଂହ ୨ ତମ ମିନିଟ ସମୟରେ ଗୋଲ ଦେଇ ଭାରତକୁ ଭଲ ଆରମ୍ଭ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଦିଲପ୍ରୀତ ସିଂହ ୧୨ ତମ ମିନିଟ୍ ଏବଂ ମନଦୀପ ସିଂହ ୪୭ ତମ ମିନିଟରେ ଗୋଲ ଦେଇ ଭାରତକୁ ବିଜୟୀ କରାଇଥିଲେ। ଗତ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ବେଲଜିୟମ ହାତରୁ ୨-୦ରେ ହାରିଥିଲା। ମାତ୍ର ଭାରତ ଆଜି ଗତ ମ୍ୟାଚର ଭୁଲକୁ ଦୋହରାଇ ନଥିଲା। ଗତ ମ୍ୟାଚର ଭୁଲରୁ ଶିକ୍ଷା ନେଇ ଭାରତ ଆଜି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା।  ଏହାର ଫାଇଦା ଖେଳର ଦ୍ଵିତୀୟ ମିନିଟରେ ହିଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଗୋଲକୁ ହରମନପ୍ରୀତ ଦେଇଥିଲେ। 

କିଓ୍ଵି ଦଳ ଦ୍ଵିତୀୟ ମିନିଟରେ ଗୋଲ ହେବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ଚାପରେ ରହିଥିଲା। ଭାରତ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ନିଜର ଡିଫେନ୍ସକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମଜଭୁତ ରଖିଥିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଦିଲପ୍ରୀତ ସିଂହ ଦ୍ଵିତୀୟ ଗୋଲ ଦେଇ ଭାରତକୁ ୨-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇଥିଲେ। ଭାରତ ୪୨ ତମ ମିନିଟରେ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ସୁଯୋଗ ହାତଛଡା କରିଥିଲା। ଯାହାକୁ କେନ ରସେଲ ଗୋଲରେ ପରିଣତ କରି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର  ମନଦୀପ ସିଂହ ୪୭ ତମ ମିନିଟରେ ଗୋଲ ଦେଇ ଭାରତକୁ ୩-୧ରେ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ଭାରତ ମ୍ୟାଚକୁ ୩-୧ରେ ଜିତି ନେଇଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗୁଟକା ବନ୍ଦକୁ ପୁରିଲା ପାଂଚ ବର୍ଷ ହେଲେ ଗଳିକନ୍ଦିରେ ମିଳୁଛି ଗୁଟକା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Gutka-Sales-In-Odisha-Gutka-Ban-Odisha-25236
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Gutka-Sales-In-Odisha-Gutka-Ban-Odisha-25236
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Jan 2018 21:13:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଜାନୁୟାରୀ ମାସ ୧ ତାରିଖ ୨୦୧୩ ମସିହା । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟରେ ଗୁଟକା ଉପ୍ତାଦନ, ବିକ୍ରି, ଯୋଗାଣ କୁ ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କଲେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ରାଜବାସୀଙ୍କ ପ୍ରତି ନୁଆ ବର୍ଷ ଉପହାର ବୋଲି ସେତେବେଳେ କୁହାଗଲା । ତତ୍କାଳିନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମୋଦର ରାଉତ କହିଥିଲେ ଯେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନୋଟିସ ପ୍ରକାଶିତ ହେବ ଏବଂ ଗୁଟକା ବିକ୍ରି କଲେ ହେବ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ । ଏହି ଘୋଷଣାକୁ ପୁରିଲାଣି ୫ ବର୍ଷ । ହେଲେ ଗୁଟକା ବିକ୍ରି କିନ୍ତୁ ଚାଲିଛି ବେଧଡକ । ରାଜଧାନୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଛୋଟ ସହର, ଗାଁ ସବୁଠି ମିଳୁଛି ଗୁଟକା । ଲାଗୁଛି ଯେମିତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଗୁଟକା ବନ୍ଦକୁ ପରେ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଦେଇଛନ୍ତି ।


ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ମାନଙ୍କ ନିୟମ ୨୦୧୧ ର ଧାରା ୨.୩.୪ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଖଇନି, ଟବାକ୍କୋ, କଡା ପାନ ମସଲା ଏ ସବୁ କିଣା ବିକା ଏବଂ ଖାଇବା ବେଆଇନ । ଏପରିକି ଯଦି କୌଣସି ଖାଦ୍ୟରେ ଟିକେ ବି ନିକୋଟିନ ବା ଟବାକ୍କୋ ଥିବାର ମିଳେ ତା ହେଲେ ଅର୍ଥ ଦଣ୍ଡ ସହ ଜେଲ ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଅଛି । ହେଲେ ଗଳି କନ୍ଦି ଠାରୁ ଅାରମ୍ଭ କରି ବଡ ଛକ ଦୋକାନ ସବୁଠି ମିଳୁଛି ଗୁଟକା । ସେ କଟକ ହେଉ ବା ଭୁବନେଶ୍ୱର, ରାଉରକେଲା ହେଉ ବା ପୁରୀ ସବୁଠି ଚାଲିଛି ବେଧଡକ ଗୁଟକା ବେପାର ।

ଗୁଟକାର ବିଜ୍ଞାପନ ଉପରେ ବି ରୋକ ଲାଗିବା ପାଇଁ ନିୟମ ଅଛି ହେଲେ ରାଜଧାନୀରେ କିନ୍ତୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ନିକୋଟିନ ଥିବା ଗୁଟକା କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଦ୍ରବ୍ୟର ବଡ ବଡ ବିଜ୍ଞାପନ ହୋର୍ଡିଙ୍ଗ । କେବଳ ସିଗାରେଟର ବିଜ୍ଞାପନ ହୋର୍ଡିଙ୍ଗ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ହେଲେ ହୋର୍ଡିଙ୍ଗ ବିଜ୍ଞାପନ ସିନା ବନ୍ଦ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ଆଇନକୁ ଆଖିଠାର ମାରି ସିଗାରେଟ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କର ବିଜ୍ଞାପନ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ଅନେକ ପାନ ଦୋକାନ ସାମ୍ନାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସର ବି ବାଦ ପଡିନି ଗୁଟକା ବେପାରିଙ୍କ ଆଖିରୁ । ଆଇନ ତିଆରି କରିଥିବା ବାବୁ ଅଫିସରମାନଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ ବି ଚାଲିଛି ଗୁଟକା ବେପାର ।

ରାଜ୍ୟରେ ସମୁଦାୟ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ଭିତରୁ ୪୦ % ଲୋକଙ୍କୁ ଗୁଟକା ଖାଇବା କାରଣ ପାଇଁ ହେଉଛି । ନିଶା ମୁକ୍ତି ଦିଗରେ କାମ କରୁଥିବା ସ୍ୱେଛାସେବିମାନଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ ଗୁଟକା ସୁବିଧାରେ ଏବଂ ସବୁଯାଗାରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମିଳିଯିବା କାରଣରୁ ଗୁଟକା ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଛି ।

ହେଲେ କିପରି ଚାଲିଛି ଗୁଟକା ବେପାର । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗୁଟକା ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚୋରା ବେପାରିମାନେ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି ଅଭିନବ ଉପାୟ । କିଛି ଗୁଟକା ଆସୁଛି ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆଉ କିଛି ଏଇଠି ଉପ୍ତାଦନ କରାଯାଉଛି । ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଗୁଟକା କୌଣସି ଗୋଦାମରେ ରହୁନାହିଁ । ସିଧାସଳଖ ରାସ୍ତା ଉପରୁ ହିଁ ହୋଲସେଲର ଏବଂ ରିଟେଲରମାନଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟି ଦିଆଯାଉଛି । ପୋଲିସ ପାଖେ ଖବର ଥାଇ ବି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେବା କାରଣରୁ ରିଟେଲର ଏବଂ ଖୁଚୁରା ବେପାରୀମାନେ ବି ନିର୍ଭୟରେ କରୁଛନ୍ତି ଗୁଟକା ବେପାର ।
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚାରି ଅଣା ଓଡିଆ ବାର ଅଣା ଇଂରାଜି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Odia-Language-Act-25002
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Odia-Language-Act-25002
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 28 Dec 2017 13:57:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓଡିଆ ଭାଷା ଆଇନ 1954 କୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରି କରିବା ପାଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି । ସରକାରି ଅଫିସ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବେସରକାରି ଅଫିସ, ଘରୋଇ ଦୋକାନ, କଳକାରଖାନା,  ହୋଟେଲ, ସିନେମା ହଲ ଭଳି ସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଏବେ ଓଡିଆ ଭାଷାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୁଳକ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ନିୟମ କରିବା ପାଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଲାଗୁଛି ଯେମିତି ସରକାରଙ୍କର ଓଡିଆ ଭାଷା ପ୍ରତି ପୁରା ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଭରି ରହିଛି ।

ଘରୋଇ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନମାନେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଓଡିଆ ଭାଷାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୁଳକ ହୋଇଯିବ ।
 
ହେଲେ ସରକାରରେ ଥିବା ବାବୁମାନେ ଇଂରାଜି ପ୍ରେମ ରଖିବେ ନା ଇଂରାଜି ଛାଡି ଓଡିଆ ଲେଖିବେ ତାକୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ତିଆରି ହୋଇଛି । କାରଣ ବିଗତ ବର୍ଷ ମାନଙ୍କରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରକାଶିତ କରୁଥିବା ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞାପନମାନଙ୍କରେ ଅଧିକାଶଂ ପ୍ରକାଶିତ ହେଉଛି ଇଂରାଜି ଭାଷାରେ ।

୨୦୧୨-୧୩ ବର୍ଷରୁ ୨୦୧୫-୧୬ ବର୍ଷରେ ମୋଟ ୪ ବର୍ଷରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ସମୁଦାୟ ୯୩୫୭ଟି ସରକାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତି । ହେଲେ ଦୁଃଖର କଥା ସେଥିରୁ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ମାତ୍ର ୨୫% ।  ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ମୋଟ ୨୨୯୪ଟି  ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଇଂରାଜିରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ୭୦୬୩ଟି ବିଜ୍ଞପ୍ତି । 

ବେସରକାରୀ କାମରେ ଓଡିଆ ଭାଷାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୁଳକ କରିବା ପାଇଁ ହୁଏତ ଆଇନ ଏବଂ ନିୟମର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ହେଲେ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ସରକାରି ନୋଟିସ ଏବଂ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଛାପିବା ପାଇଁ ନିୟମ ତ ଆଗରୁ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ନିୟମ ଥାଇବି  ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ମାତ୍ର ୨୫% ।
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନବୀନଙ୍କ ପୋଲିସ ଡିଜି ମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ପ୍ରତି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Naveen-Pattnaik-Thinks-For-Ex-Police-DG-18354
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Naveen-Pattnaik-Thinks-For-Ex-Police-DG-18354
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 31 Aug 2017 13:23:44 GMT
        </pubDate>
        <description>
  କୌଣସି ଦେଶ ହେଉ ବା ରାଜ୍ୟ ହେଉ ବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ହୁଅନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ବିକାଶ କିମ୍ବା ପ୍ରଗତି ପାଇଁ ସବୁ ଦିଗ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ସର୍ବଦା ଉଚିତ । ଆଧୁନିକ ଭାଷାରେ ଏହାକୁ  ଇଂଟିଗ୍ରେଟେଡ ଆପ୍ରୋଚ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ । ଓଡିଶାର ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଗତ ୧୮ ବର୍ଷ ଧରି ରାଜ୍ୟର ଶାସନଡୋର ଧରିଥିବା ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସବୁ ବେଳେ ଏହି ଦିଗ  ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କ ସହ କାମ କରୁଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ବିଶେଷ ଭାବେ ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦେଶକ ଭାବେ କାମ କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ବିକାଶ ଉପରେ ସବୁ ବେଳେ ଯତ୍ନଶୀଳ ହୋଇ ଆସିଛନ୍ତି । 

ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରାୟ ସମୟରେ ଯାହାଙ୍କୁ ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦେଶକ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ସେ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ହଟାଇ ଦିଅନ୍ତି ଓ ଓଡିଶା ଷ୍ଟେଟ ରୋଡ ଟ୍ରାନସପୋର୍ଟ କର୍ପୋରେସନର ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଏବେ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୋଲିସ ମହା ନିର୍ଦେଶକ ପଦରେ କାମ କରୁଥିବା କେବି ସିଂହଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ହଟାଇ ଓଏସଆରଟିସିର ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ଥର ପର ପାଇଁ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏପରି କରିଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ । 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଓଡିଶା  ପୋଲିସ ଡିଜି ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ସଂଜୀବ ମାରିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଓଏସଆରଟିସି ବସ ଗୁଡିକର ପରିଚାଳନା କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ର  ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦେଶକ ଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ  ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓଏସଆରଟିସି ବସ ପରିଚାଳନା ଓ ଦେଖା ଶୁଣା କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ଭିନ୍ନ କଥା ଯେ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦେଇଥିବା ଏହି ଦାୟିତ୍ୱରେ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ଖୁସି ନ ହୋଇ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡେପୁଟେସନରେ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ । 

ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ସହ କାମ କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀ ବିଶେଷ ଭାବେ ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦେଶକ ମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଜୋର ଦେଉଥିବାର ଏହା ହେଉଛି ଉଦାହରଣ । କିଛି ନିନ୍ଦୁକ ପ୍ରକୃତିର ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ପାରନ୍ତି । ମାତ୍ର ବାସ୍ତବିକତା ହେଲା ଯେ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ବିକାଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି ।

ଏହାର ତାର୍କିକ କାରଣ ରହିଛି ।

ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟର ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରେ, ସେତେବେଳେ ତା ମଧ୍ୟରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅହଂକାର ଆସିଯିବା ସ୍ୱାଭବିକ । ପୋଲିସ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଅହଂକାର ଆସିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ତେଣୁ ଚାକିରୀ ଶେଷ ହେବା ବେଳକୁ ଏହି ଅହଂକାର ଚରମ ସୀମାରେ ପହଂଚି ଯାଇ ପାରେ । ତେଣୁ  ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଚାକିରୀ ସମାପ୍ତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପଦବୀରୁ ହଟାଇ ସେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ବସ ଗୁଡିକର ପରିଚାଳନା ଓ  ଦେଖାଶୁଣା  ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ  ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି । 

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୋଲିସ ଡିଜି ମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପଦବୀରୁ ହଟାଇ ଅନ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ପାରିଥାନ୍ତେ, ଯେପରି ଜେଲ ବିଭାଗ, ହୋମଗାର୍ଡ ଆଦି ବିଭାଗ । ମାତ୍ର ସେ ଖୁବ ବୁଝି ବିଚାରି ତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ବସ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ  ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ସେମାନେ ଘରେ ରହିବେ ଓ ତାଙ୍କର ହାକିମାତି ଶୁଣିବା ପାଇଁ କେହି ରହିବେ ନାହିଁ  ଓ ପରିବାରରେ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ଅଳ୍ପ ବହୁତ ନେବାକୁ ପଡିବ । 

ତେଣୁ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କର ବସ ଗୁଡିକର ଟାୟାର ଠିକ ଅଛି କି ନାହିଁ, ଷ୍ଟିୟରିଂ ଠିକ ଅଛି କି ନାହିଁ ଆଦିର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ଅବସର ପରର ତାଙ୍କର ଜୀବନ ସୁଖମୟ ଓ ସୁଗମ ହୋଇ ପାରିବ । ଏହାକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ସମ୍ପୂର୍ଣ ବିକାଶ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଭଳି ନିଷ୍ପତି ନେଉଛନ୍ତି ଯାହା ହୁଏତ ଲୋକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଖିବାକୁ ଅଡୁଆ ଲାଗିପାରେ ହେଲେ ବାସ୍ତବରେ ଏହା ହେଉଛି ଏକ ମହାନ ନିଷ୍ପତି ।

ଏବେ କିଛି ଦିନ ତଳେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ପ୍ରକାଶିତ ହେଉଥିବା ତିନୋଟି କୋଠରୀରୁ ଚାଲୁଥିବା କିନ୍ତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ  ସ୍ତରର ପତ୍ରିକା ଆଉଟଲୁକ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ  ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଶାସକ ସମ୍ମାନ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା । ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଓଡିଶାର ସାଧାରଣ ଜନତା ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁ ଖୁସି ଓ ପ୍ରସନ୍ନତା ଦେଖା ଦେଇଥିଲା ତାହା ଟେଲିଭିଜନ ଚ୍ୟାନେଲ ଓ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ଜରିଆରେ ସମସ୍ତେ ଦେଖିଛନ୍ତି ଓ  ପଢିଛନ୍ତି । ସଚିବାଳୟରେ ଯେଭଳି ଭାବେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜଣାଶୁଣା ତଥା ଅନାମଧେୟ ସଂଗଠନ ମାନଙ୍କର ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ପ୍ରଦାନ କରାଗଲା ତାହାର ବର୍ଣନା ଏଠାରେ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

କଥାରେ ଅଛି ଗୁଣ ଚିହ୍ନେ ଗୁଣିଆ, ସୁନା ଚିହ୍ନେ ବଣିଆ । ଆଉଟଲୁକ ଭଳି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପତ୍ରିକା ଓଡିଶାର ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ପ୍ରଶାସକ ଭାବେ  ରହିଥିବା ଗୁଣକୁ ଚିହ୍ନି ପାରିଥିଲା  ଓ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲା । ତେବେ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦେଶକ ମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ବର୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ଆଂଚଳିକ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କିମ୍ବା ଅନ୍ତରରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରର ପତ୍ରିକା ଚିହ୍ନି ପାରି ନାହିଁ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଏହି ବିଶେଷ ଗୁଣ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଅନାଲୋଚିତ ହୋଇ ରହିଛି । ହୁଏତ ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ମାନଙ୍କରେ କୌଣସି ଗୁଣିଆର ଗୁଣ ଥିବା ପତ୍ରିକା ତାଙ୍କର ଏହି ମହାନ ଗୁଣକୁ ଚିହ୍ନିବ ଓ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଉଥିବା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ପାରେ । ଯଦି ଏପରି ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ଖୁସିର କ୍ଷଣ  ଆଣିଦେବ । ସାରା ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇ ପଡିବ ଓ ପୁଣି ଥରେ ସମ୍ବର୍ଧନାର ପର୍ବ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଓଡିଶାବାସୀ ପୁଣି ଥରେ ତାଙ୍କର ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାରଣରୁ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରିବେ ।
 
ଏହା ପରେ ଓଡିଶାର ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଏହି ଲୁଚି ରହିଥିବା ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକ ମାନେ ଜାଣିବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଓ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପାରେ । ରାଜନେତା ମାନେ ଯେ କେବଳ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ବୋଲି ଯେଉଁ ସର୍ବ ସାଧାରଣରେ ଧାରଣା ରହିଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ଧୁଳିସାତ ହେବ । ରାଜନେତା ମାନଙ୍କର ସହ କାମ କରୁଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ବିକାଶ ପାଇଁ କିପରି କାମ କରାଯାଇ ପାରେ ଓ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କିପରି ଏହାକୁ ନେଇ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ । ଦେଶ ବିଦେଶରେ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କର ସିଲାବସରେ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର  ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କର ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ପ୍ରତି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ସମ୍ପର୍କିତ ଲେଖା ମାନ ସ୍ଥାନ ପାଇବ ଓ ଏହା ଦ୍ୱାରା ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ତାଙ୍କର କାମର ଉଚିତ ସମ୍ମାନ ତ ମିଳିବ, ତା ସହିତ ଓଡିଶାବାସୀ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରିବେ ।
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନବୀନ ବାବୁ ଯାହାକୁ ଡିଜି ପଦବୀରୁ କାଢନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ବସ କଥା ବୁଝିବା ପାଇଁ କୁହନ୍ତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Odisah-DG-To-OSRTC-Prakash-Mishra-RP-Sharma-KB-Singh-18320
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Odisah-DG-To-OSRTC-Prakash-Mishra-RP-Sharma-KB-Singh-18320
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 30 Aug 2017 20:59:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ର

୬ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୪ରେ ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ହଟାଇ ସଂଜିବ ମାରିକଙ୍କୁ ଡିଜି କରାଗଲା । ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ବସ ବେପାର ବୁଝିବାର ଦାୟୀତ୍ୱ ଦିଆଗଲା ।

ସଂଜିବ ମାରିକ
୯ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୫ରେ ସଂଜିବ ମାରିକଙ୍କୁ ହଟାଇ କେବି ସିଂଙ୍କୁ ଡିଜି କରାଗଲା । ସଂଜିବ ମାରିକଙ୍କୁ ବସ ବେପାର ବୁଝିବାର ଦାୟୀତ୍ୱ ଦିଆଗଲା ।

କେବି ସିଂ
୩୦ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୭ ରେ କେବି ସିଂଙ୍କୁ ହଟାଇ ଆର ପି ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଡିଜି କରାଯାଇଛି । କେବି ସିଂଙ୍କୁ ଏବେ ବସ ବେପାର ବୁଝିବାର ଦାୟୀତ୍ୱ ଦିଆଗଲା । 
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସମ୍ବର୍ଧନା ପର୍ବ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ବି ଜାରୀ ରହିଛି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Naveen-Patnaik-Outlook-Award-Chitragupta-18059
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Naveen-Patnaik-Outlook-Award-Chitragupta-18059
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 26 Aug 2017 16:35:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଶାସକ ଭାବେ ଆଉଟଲୁକ ପତ୍ରିକା ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ ହେବା ପରେ ସମ୍ବର୍ଧନା ପର୍ବ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ବି ଜାରୀ ରହିଛି । ଆଜି ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ ବିଶ୍ୱାଳ ବିଭିନ୍ନ କର୍ମଚାରୀ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଧନା ଦେଇଛନ୍ତି । ‘ଆଉ କୌଣସି ପତ୍ରିକା ଦ୍ୱାରା  ପୁଣି ଥରେ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୋଧ ହୁଏ ଏହି ସମ୍ବର୍ଧନା ପର୍ବ ଜାରୀ ରହିବ’ - ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତ 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>