<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଦାମ ରାଉତ ବେଲାଳସେନରୁ ବିଭିଷଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Dama-Rout-Belalasena-Bibhisena-40022
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Dama-Rout-Belalasena-Bibhisena-40022
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 21 Sep 2018 14:22:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ମହାଭାରତର ବେଲାଳସେନରୁ ରାମାୟଣର ବିଭିଷଣ । ସେ ନିଜେ କହିଥିଲେ ମୁଁ ହେଉଛି ବେଲାଳସେନ । ପୁରା ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧକୁ ମୁଁ ସବୁ ଦେଖିଛି । ସବୁ କହିବି । ହେଲେ ଅଧା କହିଲା ପରେ ସେ ହେଲେ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର । ଆଉ ପାଲଟିଲେ ବିଭିଷଣ । ଖାଲି ଦେଖିଥିବା କଥାକୁ କେବଳ କହି ନଛାଡି ବଂର ନିଜେ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ଲଢିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଦାମ ରାଉତ । 

ପୁରାଣର ଏହି ଦୁଇ ଚରିତ୍ର ବେଲାଳସେନ ଏବଂ ରାମାୟଣର ବିଭିଷଣ । ଏହି ଦୁଇ ଚରିତ୍ରରୁ ବେଲାଳସେନ ଏକ ମୁକ ପ୍ରାୟ ଚରିତ୍ର । ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧକୁ କେବଳ ଦେଖି ଯୁଦ୍ଧ ସରିଲା ପରେ କହିଥିଲା । ହେଲେ ବିଭିଷଣ କିନ୍ତୁ ତାହା କରିନଥିଲେ । ଧର୍ମର ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଗୃହ ଶତ୍ରୁ । ନିଜ ଭାଇ ରାବଣକୁ ବଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ ରାମଙ୍କ ପାଖକୁ । ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ ପାଇଥିବା ବର ଅନୁସାରେ ତାକୁ କିଏ ମାରିପାରିବ,  ମହିରାବଣ ପାତାଳରେ କେଉଁଠି ରହୁଛି, ରାବଣର କେଉଁ ସେନାପତି ସହ କିଏ ଲଢିପାରିବ, ରାବଣର ସମସ୍ତ ଗୁପ୍ତ କଥା ଜଣାଥିଲା ବିଭିଷଣକୁ । ଏପରିକି ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଶକ୍ତିଭେଦ ହେଲାପରେ ତାଙ୍କର ଚିକିସ୍ତ୍ରା ପାଇଁ ବୈଦ୍ୟ ସୁଶେଣ ହିଁ ଏକମାତ୍ର ବୈଦ୍ୟ ଏକଥା ବିଭିଷଣ ହିଁ ବତାଇଥିଲେ ରାମଙ୍କୁ । ଯାହାଫଳରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ବଂଚିପାରିଥିଲେ । ଯଦି ରାମଙ୍କ ପାଖେ ବିଭିଷଣ ନଥାନ୍ତେ ତାହେଲେ ରାବଣକୁ ବଦ୍ଧ କରିବା ରାମଙ୍କ ପାଇଁ ଅସମ୍ଭବ ହୋଇଥାନ୍ତା ।

ହେଲେ ଦାମ ରାଉତଙ୍କ ପାଇଁ ରାମ କିଏ, ସେ ନିଜେ ନା ଆଉ କିଏ ତାହା ଜଣା ନଥିଲା ବେଳେ କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେ ଯେ ବିଭିଷଣ ଭୁମିକାରେ ଅବତିର୍ଣ୍ଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ । ସେ ନିଜେ କହିସାରିଛନ୍ତି ଆନ୍ନାଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଆସି ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର ସମସ୍ତ ଦୁର୍ନୀତି ଉପରୁ ମୁଖା ଖୋଲିବେ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସାରା ବୁଲି ପ୍ରଚାର କରିବେ । ଆଗାମି ୨୦୧୯ ଲଢେଇରେ ଦାମ ରାଉତ ବିଭିଷଣ ଭୂମିକାରେ ଓହ୍ଲାଇବେ ସେଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋଦିଙ୍କ ମିଶନକୁ ସଫଳ କରୁଛନ୍ତି ନବୀନ !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Congress-Mukt-Bharat-Narendra-Modi-Naveen-Pattnaik-30484
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Congress-Mukt-Bharat-Narendra-Modi-Naveen-Pattnaik-30484
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Apr 2018 19:24:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶାସନକୁ ଆସିବା ପରେ ଗୋଟିଏ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ “କଂଗ୍ରେସ ମୁକ୍ତ ଭାରତ” । ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ବିଜେଡି ଏବଂ ବିଜେପି ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରୁଛନ୍ତି ହେଲେ  ମୋଦିଙ୍କର ଏହି ଆହ୍ୱାନକୁ କିନ୍ତୁ ଆଗେଇ ନେଉଛନ୍ତି ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକ । “କଂଗ୍ରେସ ମୁକ୍ତ ଭାରତ”ର ଆହ୍ୱାନ ଆଧାରରେ ନବିନ “କଂଗ୍ରେସ ମୁକ୍ତ ଓଡିଶା”କୁ ସଫଳ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

“କଂଗ୍ରେସ ମୁକ୍ତ ଓଡିଶା”ର ପ୍ରଥମ ସୋପାନ ଭାବେ “କଂଗ୍ରେସ ମୁକ୍ତ ଗଂଜାମ”ର କାମ ସରିଗଲାଣି । କାରଣ ଆଉ ଏବେ ଗଂଜାମ ଯାହା ଦିନେ କଂଗ୍ରେସର ଅଭେଦ୍ୟ ଦୁର୍ଗ ଥିଲା ଏଠି ଏବେ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛିକି କଂଗ୍ରେସର ବିଧାୟକ ପାର୍ଥୀ ହେବାପାଇଁ ନେତା ମିଳିବେ କି ନାହିଁ ତାହା ସନ୍ଦେହରେ । ଗଂଜାମର ଟାଣୁଆ ନେତା ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ସାହୁ, ବିକ୍ରମ ପଣ୍ଡା ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇସାରିଥିବାବେଳେ ଏବେ ସାନଖେମୁଣ୍ଡିର ରମେଶ ଜେନା ମଧ୍ୟ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେବେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି । 

ଖାଲି ଗଂଜାମ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ସେଇ ସମାନ ସ୍ଥିତି । ଆଉ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି ଅନେକ ବଡ ବଡ କଂଗ୍ରେସ ନେତା । ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ପୁର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସର ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଭୁପିନ୍ଦର ସିଂ ଆସି ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଆଉ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପୁର୍ବରୁ ସେପରି କିଛି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ଖାଲି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ଏକା ନୁହେଁ ଜୟପୁର ବିଧାୟକ ତାରା ବାହିନିପତି, ଝାରସୁଗୁଡା ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ, ନବରଙ୍ଗପୁରର ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ, କଳାହାଣ୍ଡିର ଟାଣୁଆ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଭକ୍ତ ଦାସ, ପୁର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଜେନା ଏବଂ ଜଗତସିଂହପୁରର ବିଶ୍ୱାଳ ଭ୍ରାତାଦ୍ୱୟ ମାନେ ସମୟ କ୍ରମେ ନବିନ ବାବୁଙ୍କର ବିକାଶମୁଳକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଭଲପାଇବେ ବୋଲି ଶୁଣାଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତ୍ରିପୁରା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ନେଇ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ମଜାଦାର ଟ୍ୱିଟ : ଭାରତ-୩୫, ଚୀନ-୨୪, ଇଟାଲୀ-୦
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Tripura-Election-Twitter-Jokes-28293
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Tripura-Election-Twitter-Jokes-28293
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 03 Mar 2018 02:44:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭୁୁବନେଶ୍ୱର, ୦୩ ମାର୍ଚ (ଖବର ଓଡିଶା) – ତ୍ରିପୁରା ନିର୍ବାଚନରେ ମାର୍କ୍ସବାଦୀ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ପରାଜୟ ଓ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ବିଜୟରେ ପରେ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଟ୍ବିଟ ଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କର ମତାମତ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଫଳାଫଳକୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରରେ ପରିଭାଷିତ କରିଥିବା ଏକ ଟ୍ୱିଟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବେଶ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି ।

@squintneon ନାମକ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରୁ ଏହି ନିର୍ବାଚନର ଆସନ ଫଳାଫଳ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଯାଇ ଭାରତ - ୩୫, ଚୀନ-୨୪, ଇଟାଲୀ -୦ ବୋଲି ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ କେଜରି ସାରଙ୍କ ଆସନ ସ୍ଥାନରେ ଭଲ ପାଇବାର ଚିହ୍ନ ଦିଆ ଯାଇଛି ।

ଏହି ଟ୍ୱିଟର ଏକାଉଂଟଧାରୀଙ୍କ ସମର୍ଥକ ମାନେ ଏହାକୁ ଖୁବ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ନୁହେଁ ବରଂ ଚୀନ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ହୋଇଥିବାରୁ ମାର୍କ୍ସବାଦୀ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟୀ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଚୀନ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରା ଯାଇଛି । ସେହି ପରି କଂଗ୍ରେସ ଦଳକୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଇଟାଲୀ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

ଏହା ବାଦ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ କେଜରୀବାଲଙ୍କ ପାଇଁ ୟୁନିଭର୍ସ ଶବ୍ଦ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଥିଲେ ଠିକ ହୋଇଥାନ୍ତା ବୋଲି ଜଣେ କମେଂଟ କରି କଟାକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବାମପନ୍ଥୀ ମାନେ ଧୀରେ ଧୀରେ ବିଲୁପ୍ତ ହେବା ଦିଗକୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛନ୍ତି - ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Chitragupta-Left-Front-Tripura-Byelection-28292
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Chitragupta-Left-Front-Tripura-Byelection-28292
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 03 Mar 2018 02:28:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବାମପନ୍ଥୀ ମାନେ ଧୀରେ ଧୀରେ ବିଲୁପ୍ତ ହେବା ଦିଗକୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛନ୍ତି । ବର୍ତମାନ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଲିଟରେଚର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ, ଜନ୍ତର ମନ୍ତର ଓ ଏନଡିଟିଭି ଷ୍ଟୁଡିଓରେ ହିଁ ସୀମିତ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି । 

- ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଅପଗ୍ରେଟେଡ ଭର୍ସନ ହେଉଛନ୍ତି କୋହଲି: ସେହ୍ଵାଗ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/virat-kohli-is-an-upgraded-version-of-saurav-ganguly-says-virender-sehwag-27508
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/virat-kohli-is-an-upgraded-version-of-saurav-ganguly-says-virender-sehwag-27508
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 16 Feb 2018 14:25:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ଫେବୃଆରୀ୧୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ବିସ୍ଫୋରକ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ଵାଗ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।  ପଡିଆରେ ସର୍ବଦା ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଶୈଳୀକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଥିବା ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଏବେ ଏହି ମହାନ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି।  ବୀରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋହଲି ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଅପଗ୍ରେଟେଡ ଭର୍ସନ। 

ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ଵାଗ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଟିଭି ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ବିରାଟଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି।  ବୀରୁ କହିଛନ୍ତି ଆପଣ କୋହଲିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଶୈଳୀର ତୂଳନା ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ସହ କରି ପାରିବେ।  ଆପଣଙ୍କୁ କୋହଲିଙ୍କ ଠାରେ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଅପଗ୍ରେଟେଡ ଭର୍ସନ ହିଁ ଦେଖିବେ। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆମେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ଵରେ ଭାରତକୁ ବିଦେଶରେ ବିଜୟୀ ହେବାରୁ ଦେଖିଥିଲୁ ଏବଂ ଏବେ କୋହଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ଵରେ ଏହା ଦେଖୁଛୁ। ସେ ଗାଙ୍ଗୁଲି ହୁଅନ୍ତୁ କି କୋହଲି ଉଭୟ ନିର୍ଭୟର ସହ ଅଧିନାୟକତ୍ଵ କରିଥାନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ  ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ପ୍ରଥମ ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜ୍ ବିଜୟରେ କୋହଲି ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସିରିଜର ୫ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ସେ ୨ଟି ଶତକ ଓ ଗୋଟିଏ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ମାରିଛନ୍ତି। 

କିନ୍ତୁ ସେହ୍ଵାଗ କୋହଲିଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଧିନାୟକ କହିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋହଲିଙ୍କ ତୂଳନା ଏବେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ କରିବା ଠିକ୍ ହେବ ନାହିଁ।  ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିରିଜ୍ ଜିତିବା  ମାମଲାରେ କୋହଲି ଏବେ ନମ୍ବର ୧ରେ ଅଛନ୍ତି। ଯଦି ଆମେ ଦେଖିବା କୋହଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ଵରେ ଭାରତ ଗତ ୮ଟି ସିରିଜରେ ଯେଉଁ ଭଳି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି ତାହା ଚତ୍ମକାର ରହିଛି। ତେଣୁ ଏବେ ଆମେ କୋହଲିଙ୍କ ତୂଳନା ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ କରିବା ଅନୁଚିତ୍।  ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ କୋହଲିଙ୍କ ତୂଳନା କରିବା ପୂର୍ବରୁ  ଆହୁରି କିଛି ସମୟ ଲାଗିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହକି: ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ହରାଇ ଭାରତ ଫାଇନାଲରେ, ଆସନ୍ତାକାଲି ଟାଇଟଲ ମୁକାବିଲା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/hockey-new-zealand-beat-india-in-title-final-26144
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/hockey-new-zealand-beat-india-in-title-final-26144
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 20 Jan 2018 16:27:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ଜାନୁଆରୀ ୨୦(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତ ଚତୁଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ହକି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି।  ଅନ୍ତିମ ରାଉଣ୍ଡ ରବିନ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୧ ଗୋଲରେ ମାତ୍ ଦେଇଛି। ଏହି ବିଜୟ ସହିତ ଭାରତ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏବେ ଭାରତ ଫାଇନାଲ ମୁକାବିଲାରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୧ରେ ବେଲଜିୟମକୁ ଭେଟିବ। ବେଲଜିୟମ ଜାପାନକୁ ୪-୧ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ  କରି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। 

ଭାରତୀୟ ଦଳର ଯୁବା ବିଗ୍ରେଡ ହରମନପ୍ରୀତ ସିଂହ ୨ ତମ ମିନିଟ ସମୟରେ ଗୋଲ ଦେଇ ଭାରତକୁ ଭଲ ଆରମ୍ଭ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଦିଲପ୍ରୀତ ସିଂହ ୧୨ ତମ ମିନିଟ୍ ଏବଂ ମନଦୀପ ସିଂହ ୪୭ ତମ ମିନିଟରେ ଗୋଲ ଦେଇ ଭାରତକୁ ବିଜୟୀ କରାଇଥିଲେ। ଗତ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ବେଲଜିୟମ ହାତରୁ ୨-୦ରେ ହାରିଥିଲା। ମାତ୍ର ଭାରତ ଆଜି ଗତ ମ୍ୟାଚର ଭୁଲକୁ ଦୋହରାଇ ନଥିଲା। ଗତ ମ୍ୟାଚର ଭୁଲରୁ ଶିକ୍ଷା ନେଇ ଭାରତ ଆଜି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା।  ଏହାର ଫାଇଦା ଖେଳର ଦ୍ଵିତୀୟ ମିନିଟରେ ହିଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଗୋଲକୁ ହରମନପ୍ରୀତ ଦେଇଥିଲେ। 

କିଓ୍ଵି ଦଳ ଦ୍ଵିତୀୟ ମିନିଟରେ ଗୋଲ ହେବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ଚାପରେ ରହିଥିଲା। ଭାରତ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ନିଜର ଡିଫେନ୍ସକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମଜଭୁତ ରଖିଥିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଦିଲପ୍ରୀତ ସିଂହ ଦ୍ଵିତୀୟ ଗୋଲ ଦେଇ ଭାରତକୁ ୨-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇଥିଲେ। ଭାରତ ୪୨ ତମ ମିନିଟରେ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ସୁଯୋଗ ହାତଛଡା କରିଥିଲା। ଯାହାକୁ କେନ ରସେଲ ଗୋଲରେ ପରିଣତ କରି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର  ମନଦୀପ ସିଂହ ୪୭ ତମ ମିନିଟରେ ଗୋଲ ଦେଇ ଭାରତକୁ ୩-୧ରେ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ଭାରତ ମ୍ୟାଚକୁ ୩-୧ରେ ଜିତି ନେଇଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗୁଟକା ବନ୍ଦକୁ ପୁରିଲା ପାଂଚ ବର୍ଷ ହେଲେ ଗଳିକନ୍ଦିରେ ମିଳୁଛି ଗୁଟକା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Gutka-Sales-In-Odisha-Gutka-Ban-Odisha-25236
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Spoof/Gutka-Sales-In-Odisha-Gutka-Ban-Odisha-25236
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 02 Jan 2018 21:13:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଜାନୁୟାରୀ ମାସ ୧ ତାରିଖ ୨୦୧୩ ମସିହା । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟରେ ଗୁଟକା ଉପ୍ତାଦନ, ବିକ୍ରି, ଯୋଗାଣ କୁ ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କଲେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ରାଜବାସୀଙ୍କ ପ୍ରତି ନୁଆ ବର୍ଷ ଉପହାର ବୋଲି ସେତେବେଳେ କୁହାଗଲା । ତତ୍କାଳିନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମୋଦର ରାଉତ କହିଥିଲେ ଯେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନୋଟିସ ପ୍ରକାଶିତ ହେବ ଏବଂ ଗୁଟକା ବିକ୍ରି କଲେ ହେବ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ । ଏହି ଘୋଷଣାକୁ ପୁରିଲାଣି ୫ ବର୍ଷ । ହେଲେ ଗୁଟକା ବିକ୍ରି କିନ୍ତୁ ଚାଲିଛି ବେଧଡକ । ରାଜଧାନୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଛୋଟ ସହର, ଗାଁ ସବୁଠି ମିଳୁଛି ଗୁଟକା । ଲାଗୁଛି ଯେମିତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଗୁଟକା ବନ୍ଦକୁ ପରେ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଦେଇଛନ୍ତି ।


ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ମାନଙ୍କ ନିୟମ ୨୦୧୧ ର ଧାରା ୨.୩.୪ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଖଇନି, ଟବାକ୍କୋ, କଡା ପାନ ମସଲା ଏ ସବୁ କିଣା ବିକା ଏବଂ ଖାଇବା ବେଆଇନ । ଏପରିକି ଯଦି କୌଣସି ଖାଦ୍ୟରେ ଟିକେ ବି ନିକୋଟିନ ବା ଟବାକ୍କୋ ଥିବାର ମିଳେ ତା ହେଲେ ଅର୍ଥ ଦଣ୍ଡ ସହ ଜେଲ ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଅଛି । ହେଲେ ଗଳି କନ୍ଦି ଠାରୁ ଅାରମ୍ଭ କରି ବଡ ଛକ ଦୋକାନ ସବୁଠି ମିଳୁଛି ଗୁଟକା । ସେ କଟକ ହେଉ ବା ଭୁବନେଶ୍ୱର, ରାଉରକେଲା ହେଉ ବା ପୁରୀ ସବୁଠି ଚାଲିଛି ବେଧଡକ ଗୁଟକା ବେପାର ।

ଗୁଟକାର ବିଜ୍ଞାପନ ଉପରେ ବି ରୋକ ଲାଗିବା ପାଇଁ ନିୟମ ଅଛି ହେଲେ ରାଜଧାନୀରେ କିନ୍ତୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ନିକୋଟିନ ଥିବା ଗୁଟକା କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଦ୍ରବ୍ୟର ବଡ ବଡ ବିଜ୍ଞାପନ ହୋର୍ଡିଙ୍ଗ । କେବଳ ସିଗାରେଟର ବିଜ୍ଞାପନ ହୋର୍ଡିଙ୍ଗ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ହେଲେ ହୋର୍ଡିଙ୍ଗ ବିଜ୍ଞାପନ ସିନା ବନ୍ଦ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ଆଇନକୁ ଆଖିଠାର ମାରି ସିଗାରେଟ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କର ବିଜ୍ଞାପନ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ଅନେକ ପାନ ଦୋକାନ ସାମ୍ନାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସର ବି ବାଦ ପଡିନି ଗୁଟକା ବେପାରିଙ୍କ ଆଖିରୁ । ଆଇନ ତିଆରି କରିଥିବା ବାବୁ ଅଫିସରମାନଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ ବି ଚାଲିଛି ଗୁଟକା ବେପାର ।

ରାଜ୍ୟରେ ସମୁଦାୟ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ଭିତରୁ ୪୦ % ଲୋକଙ୍କୁ ଗୁଟକା ଖାଇବା କାରଣ ପାଇଁ ହେଉଛି । ନିଶା ମୁକ୍ତି ଦିଗରେ କାମ କରୁଥିବା ସ୍ୱେଛାସେବିମାନଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ ଗୁଟକା ସୁବିଧାରେ ଏବଂ ସବୁଯାଗାରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମିଳିଯିବା କାରଣରୁ ଗୁଟକା ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଛି ।

ହେଲେ କିପରି ଚାଲିଛି ଗୁଟକା ବେପାର । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗୁଟକା ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚୋରା ବେପାରିମାନେ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି ଅଭିନବ ଉପାୟ । କିଛି ଗୁଟକା ଆସୁଛି ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆଉ କିଛି ଏଇଠି ଉପ୍ତାଦନ କରାଯାଉଛି । ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଗୁଟକା କୌଣସି ଗୋଦାମରେ ରହୁନାହିଁ । ସିଧାସଳଖ ରାସ୍ତା ଉପରୁ ହିଁ ହୋଲସେଲର ଏବଂ ରିଟେଲରମାନଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟି ଦିଆଯାଉଛି । ପୋଲିସ ପାଖେ ଖବର ଥାଇ ବି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେବା କାରଣରୁ ରିଟେଲର ଏବଂ ଖୁଚୁରା ବେପାରୀମାନେ ବି ନିର୍ଭୟରେ କରୁଛନ୍ତି ଗୁଟକା ବେପାର ।
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           
        </title>
        <link>
           
        </link>
        <guid>
           
        </guid>
        <pubDate>
           
        </pubDate>
        <description>
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           
        </title>
        <link>
           
        </link>
        <guid>
           
        </guid>
        <pubDate>
           
        </pubDate>
        <description>
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           
        </title>
        <link>
           
        </link>
        <guid>
           
        </guid>
        <pubDate>
           
        </pubDate>
        <description>
        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>