<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର, ମିଳିବ ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/benefit-of-curry-leaves-42976
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/benefit-of-curry-leaves-42976
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 11 Nov 2018 18:39:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭାରତ ହେଉ କିମ୍ବା ଭାରତ ବାହାରେ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଖାଦ୍ୟରେ ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ବ୍ୟାବହାର କରାଯାଇ ଥାଏ । ଆମେ ସାଧାରଣତଃ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରୁ କିନ୍ତ ଏଥିଣେ ଥବବା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ବହୁତ ଉପକାରୀ । ଭୃଷୁଙ୍ଗ ପତ୍ର ପେଟରେ ପିତ୍ତ ଦୋଷକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। ଭୃଷୁଙ୍ଗ ପତ୍ରକୁ ବାଟି ଏହାର ରସକୁ କ୍ଷୀରରେ ମିଶାଇ ଦିନକୁ ଦୁଇ ତିନିଥର ପିଇବା ଦ୍ବାରା ମଧ୍ୟ ତରଳ ଝାଡ଼ାରୁ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ।

ଭୃଷୁଙ୍ଗ ପତ୍ରରେ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ,ଆଣ୍ଟି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଫଙ୍ଗସର ଗୁଣ ରହିଥାଏ ଯାହା ତ୍ବଚାକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।

ଭୃଷୁଙ୍ଗ ପତ୍ରରେ ବାୟୁନାଶୀ ଗୁଣ ରହିଥାଏ ଯାହା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ଦୂରରେ ରଖିଥାଏ। ଭୃଷୁଙ୍ଗ ପତ୍ର ଆଣ୍ଟି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଭଳି କାମ କରିଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପେଟ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଯାଇଥିାଏ।

ଖାଲି ପେଟରେ ଭୃଶୁଙ୍ଗ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଓଜନ କମିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ପାଣିରେ ୧୦/୨୦ଟି ଭୃଷୁଙ୍ଗ ପତ୍ର ଫୁଟାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଏଥିରେ ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ମହୁ ମିଶାଇ ପିଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ପ୍ରତିଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ ଏହାକୁ ପିଅନ୍ତୁ।

ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍-ଏ ରହିଛି ଯାହା ଆମ ଆଖି ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ। ଭିଟାମିନ୍-ଏ ଅଭାବରେ ଅନ୍ଧାରକଣା ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି କମିଯାଇଥାଏ। ଖାଲି ପେଟରେ ଭୃଶୁଙ୍ଗ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖାଆନ୍ତୁ ଅଁଳା ଦୁର ହେବ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/benefit-of-amla-42915
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/benefit-of-amla-42915
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 10 Nov 2018 18:34:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବର୍ତମାନ ଶୀତ ଦିନ । ଏହି ଦିନରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଅର୍ଳା ମିଳିଥାଏ ।  ଅଁଳାରେ  ଏପରି ଚମତ୍କାରୀ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା କେବଳ ଶରୀରର ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇନଥାଏ ବରଂ ଅନେକ ରୋଗକୁ ସମୂଳେ ବିନାଶ କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍-ସି ରହିଥାଏ । ଅଁଳା ଏକମାତ୍ର ଏଭଳି ଫଳ ଯାହା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ପାଇଁ ବେଶ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଆର‌୍ୟୁବେଦ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହାକୁ ଅମୃତଫଳ ବୋଲି ବର୍ମ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । 

ଅଁଳା ଦ୍ବାରା ତରଳ ଝାଡ଼ା , ଅମ୍ଳପିତ୍ତ, ରକ୍ତପିତ୍ତ, ପୁରୁଷଙ୍କ ଯୈାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଅର୍ଶ ଆଦି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଏହା ଯୈାବନ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଆୟୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। ଅଁଳା ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଶାରିରୀକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ। ଅଁଳା ପତ୍ରକୁ ସିଝାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ରସକୁ କୁଳି କରିବା ଦ୍ବାରା ପାଟିରେ ହୋଇଥିବା ଘା ଏବଂ ଖଣ୍ଡିଆ ଭଲ ହୋଇଥାଏ। ଏହାର ଶୁଖିଲା ଫଳକୁ ରାତିରେ ଭିଜାଇ ରଖି ସେହି ପାଣିରେ ଆଖିକୁ ଧୋଇବା ଦ୍ବାରା ଆଖିଫୁଲା ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

ଅଁଳାର ଶୁଖିଲା ଫଳ ଲୈାହଭସ୍ମ ସହ ନେବାଦ୍ବାରା ରକ୍ତ ଓ ତରଳ ଝାଡ଼ା, ଅର୍ଶ, ନାଳଝାଡ଼ା,ରକ୍ତପିତ୍ତ ଆଦି ଭଲ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଅଜୀର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ କାମଳ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ। ତାଜା ଅଁଳା ଫଳ ବା ଏହାର ରସ କିମ୍ବା ରସରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସର୍ବତ ପେଟକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ମଳବର୍ଦ୍ଧକ, ମୂତ୍ରବର୍ଦ୍ଧକ ଭାବେ କାମ କରିଥାଏ। ଏହା ଅମ୍ଳପିତ୍ତକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାଣନ୍ତୁ ଶୀତ ଦିନେ ପୋଦିନା ଚା’ର ଉପକାରୀତା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/benefit-of-pudina-tea-42860
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/benefit-of-pudina-tea-42860
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 09 Nov 2018 18:34:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବର୍ତମାନ ଶୀତ ଦିନ ଏହି ଦିନେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଅଧିକ ଚା ପିଇଥାନ୍ତି । ଯାହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ନଥାଏ । ପୁଦିନା ପତ୍ର ର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ। ଏଥିରେ ଅନେକ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ରହିଛି। ପୁଦିନା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ନିଜକୁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ। ପୁଦିନାକୁ ଆମେ ଚଟଣୀ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ। କିନ୍ତୁ ପୁଦିନା ଚା’ କେବେ ପିଇଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ପୁଦିନା ଚା’ ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରଣାଳୀ ଓ ଉପକାରିତା।

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଛଥାଏ

ପାଚନ କ୍ରିୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ

ପରିସ୍ରା ଜଳାପୋଡ଼ା ଦୂର କରେ

ଶ୍ୱସନ ସମସ୍ୟା ଓ ଶ୍ୱାସ ନଳୀ ସଂକ୍ରମଣ ଦୂର କରେ

ମାନସିକ ବିଷାଦ ଦୁର କରେ

କ୍ୟାନସରରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଏ

ପ୍ରଥମେ ପ୍ୟାନ୍‌ରେ ପାଣି ଗରମ କରନ୍ତୁ। ସେଥିରେ ୮-୧୦ ଟି ପୁଦିନା ପତ୍ର, ଗୋଲ ମରିଚ, କଳା ଲୁଣ ପକାଇ ଫୁଟାନ୍ତୁ। କିଛି ସମୟ ପରେ ଏହାକୁ ଛାଣିଦିଅନ୍ତୁ। ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ ଆପଣଙ୍କର ପୁଦିନା ଚା’।

ଚା’ କଫି ପିଇଲେ ଶରୀରର କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ପୁଦିନା ଚା’ରେ କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନାହିଁ। ବିଶେଷ କରି ବର୍ଷା ଦିନେ ଏହି ଚା’ ପିଇବା ଅନନ୍ଦ ଦାୟକ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରଦ ମଧ୍ୟ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ ଦହି ଓ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଗୁଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/benefit-of-curd-42799
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/benefit-of-curd-42799
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 08 Nov 2018 18:53:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କୌଣସି ଶୁଭ କାମରେ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଆମେ ମିଠା ଦହି ଖାଇଥାଉ । ବହୁ ପୁରାତନ କାଳରରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚାଲି ଆସୁଛି ।  ମିଠା ଦହି ଖାଇ ଘରୁ ବାହାରିଲେ ସବୁ କାମ ସଫଳ ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । ପ୍ରତିଦିନ ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତ ଚାପ ଆଶଙ୍କା ୩୧ ପ୍ରତିଶତ କମିଯାଇଥାଏ । ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଟାସିୟମ ଏବଂ ମ୍ୟାଗନେସିୟମ ଯୋଗୁଁ ଏହା ହାର୍ଟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ ।

 ଆମେ ବାହାରକୁ ଯିବାବେଳେ ଏନର୍ଜି ବା ଶକ୍ତିର ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇଥାଏ । ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀରକୁ ତ୍ବରିତ ଶକ୍ତି ବା ଷ୍ଟାମିନା ମିଳିଥାଏ ।

ଦହିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ ରହିଛି ଯାହାକି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ।  ଏହା ଛଡା ଦହିରେ କ୍ୟାଲସିୟମ, ପୋଟାସିୟମ, ଭିଟାମିନ ବି-୬ ଏବଂ ବି-୧୨ ଭଳି ପୋଷଣ ତତ୍ୱ ରହିଛି । 

 ଚିନିରେ ସର୍କରା ରହିଛି ଯାହାକି ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ ।  ଖରାରେ ଘରୁ ବାହାରିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଚିନି ଖାଇ ବାହାରିଲେ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇନଥାଏ । 

 ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମର ହାଡ ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ । ଦହିରେ ପାଚନ ଶକ୍ତି ରହିଥିବାରୁ ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ଦିନକୁ ୨୦୦ ଗ୍ରାମ ଦହି ଖାଇଲେ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିଶୋଧକ କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ ।

ତେବେ ଦହି ଚିନି ଯେ କେବଳ ଶୁଭ କାମରେ ବାହାରିଲା ବେଳେ ଖାଇବା କଥା ତାନୁହେଁ । ଦହିର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବହୁ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ଦହିର ମଇଶ୍ଚରାଇଜର ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହାକି ରୂଖା ଚର୍ମକୁ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ମୁଲାୟମ ରଖିଥାଏ ।  ଦହି ପାଚନ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ ଯାହା ଫଳରେ ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଦହି ଏକ ଭଲ ଫେସ ପ୍ୟାକର କାମ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ଲାକଟିକ ଏସିଡ ଥିବାରୁ ଏହା ମୃତ କୋଷିକା ଗୁଡିକୁ ସଫା କରିଥାଏ ।

 ଦହିରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ବେସନ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାଇ ମୁହଁରେ ଲଗାଇଲେ ତ୍ୱଚା ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଦେଖାଯାଏ ।

ଦହି ମୁଣ୍ଡରୁ ରୁପି ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଚୁଟି ସଫା ହେବା ସହିତ ଚକ ଚକ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ ।

                        

                        

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଘରେ ଘରେ ପରିଚିତ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି, ରେଡିଓ ଜକିରେ କରନ୍ତୁ କ୍ୟାରିୟର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/career-in-radio-jockey-42798
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/career-in-radio-jockey-42798
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 08 Nov 2018 18:33:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଟେଲିଭିଜନ ଏବଂ ଇଣ୍ଟର୍ନେଟ୍ ର ପ୍ରଭାବରେ ରେଡିଓର ଲୋକପ୍ରିୟତାରେ କିଛିଟା ହ୍ରାସ ଘଟିଛି ସତ, କିନ୍ତୁ ଏଫ୍ଏମ୍ ରେଡିଓ ଆସିବା ଫଳରେ ଏହାକୁ ନୂଆ ଜୀବନ ମିଳିଛି । ମ୍ୟୁଜିକ୍ ପ୍ରତି ଦୁର୍ବଳତା ଥିବା ଯୁବପିଢିଙ୍କ ପାଇଁ ରେଡିଓ ଜକି ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ତଥା ଚାଲେଞ୍ଜପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ୟାରିୟର ହୋଇପାରିବ । ଏହା ଏକମାତ୍ର ପେସା, ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ନିଜ ସ୍ଵର ବା କଣ୍ଠରୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ରେଡିଓ ଜକି ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି, ଯିଏକି ରେଡିଓରେ ମ୍ୟୁଜିକ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଗୁଡିକୁ ଆଙ୍କରିଂ କରିଥାନ୍ତି । ମ୍ୟୁଜିକ୍ ଶୁଣାଇ ତଥା ମେସେଜ୍ ପାସ୍ କରି ଏମାନେ ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ କରିଥାନ୍ତି । ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୀତ ଶୁଣାଇବା ସହ ଏମାନେ ଅତିଥିମାନଙ୍କ ଇଂଟରଭ୍ୟୁ ନିଅନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପରିଚାଳନା କରିବା ସହ ମ୍ୟୁଜିକ ପାଣିପାଗ ଏବଂ ଟ୍ରଫିକ୍କୁ ନେଇ ଜରୁରୀ ସୂଚନାମାନ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଏହା ଏକ ପେସା, ଯେଉଁଥିରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ସହିତ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧିର ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଥାଏ । ନୂଆ ନୂଆ ଆଇଡିଆ ଏବଂ କନ୍ସେପ୍ଟ ପାଇଁ ଏହି ପେସାରେ ସାଧାରଣତଃ ଯୁବପିଢିଙ୍କୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

ଏହା ଏକ ଦକ୍ଷତାଭିତ୍ତିକ କ୍ଷେତ୍ର । ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ଔପଚାରିକ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଆବଶ୍ୟକନ ଥିବାବେଳେ ଅତିକମ୍ ରେ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ଡିଗ୍ରୀ ରହିଥିବା ଦରକାର । ରେଡିଓ ଜକି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ଏକ ଭଲ ସ୍ଵର ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁସାରେ ସ୍ଵର ବଦଳାଇବାର ଦକ୍ଷତା । ଏହାସହିତ ଶବ୍ଦର ଠିକ୍ ଉଚ୍ଚାରଣ ଏବଂ ଭାଷାରେ ଫ୍ଲୁଏନ୍ସି ଆବଶ୍ୟକ। ଭଏସ୍ ପିଚ୍ କୁ ସେ ସମ୍ଭାଳିପାରୁଥିବା ଦରକାର । ଏହି ଭଏସ୍ ପିଚ୍ କୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଭାବେ ଉପଯୋଗ କରିବାର ଜ୍ଞାନ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଥିବା ଦରକାର । ରଚନାତ୍ମକ ମନ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତ ବିଷୟରେ ପ୍ରଗାଢ ଜ୍ଞାନ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ଉଚିତ । ସଫଳ ଆର୍ଜେମାନେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ସ୍ଵର ବଦଳାଇପାରନ୍ତି । ରେଡିଓ ଜକିଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୃରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ଅପ୍ ଡେଟ୍ ରହିବାକୁ ପଡିବ । ସହର ମଧ୍ୟରେ ଘଟୁଥିବା ଘଟଣାବାଳୀ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କର ଯଥେଷ୍ଟ ଜ୍ଞାନ ରହିଥିବା ଦରକାର । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ମିମିକ୍ରି କିମ୍ବା କମେଡି ଜଣାଥିଲେ ଜଣେ ଆରଜେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଲାଗିବେ ଏବଂ ଶ୍ରୋତା ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଶୁଣିବାକୁ ଚାହିଁବେ ।

ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଏୟାର୍ୱେଭ୍ ଦିଆଯିବା ପରେ ରେଡିଓ ଜକିଙ୍କ ଚାହିଦା ବଢିଯାଇଛି । କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରଫେଶନାଲମାନେ ମାସିକ ୭,୦୦୦ ରୁ ୧୫,୦୦୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦରମା ପାଇପାରିବେ । ପ୍ରାଯୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସଫ୍ଟୱେର ପ୍ରଡ୍ୟୁସିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଶୋ ପିଛା ୧୪୦୦ରୁ ୨୫୦୦ ଟଙ୍କା ଦେଇଥାନ୍ତି । କିଛି ଦ୍ଵିଗୁଣିତ ହୋଇଥାଏ । ଲୋକପ୍ରିୟତା ବଢିଲେ ଆରଜେମାନେ ମାସିକ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ୮୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦରମା ପାଇପାରିବେ ।

                        

                        

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦୀପାବଳିରେ ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏ ସବୁ ଜିନିଷ , ହୋଇପାରେ କ୍ଷତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/Diwali-2018-Vastu-Tips-These-Five-Things-Remove-From-House-Before-Diwali-42620
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/Diwali-2018-Vastu-Tips-These-Five-Things-Remove-From-House-Before-Diwali-42620
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Nov 2018 18:29:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

କାର୍ତିକ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ତିଥିରେ ଦିପାବଳୀ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ପର୍ବରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ପୂଜା କରାଯାଏ । ଦୀପାବଳୀ ଆସିବାର ବହୁତ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଏ । ସୁଖ-ସମୃଦ୍ଧିର କାମନା କରି ସମସ୍ତେ ଦିପାବଳୀରେ ନିଜ ଘର ସଫା ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତି । ଜ୍ୟୋତିଷ ଓ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଦିପାବଳୀରେ ଘରେ ଭଙ୍ଗା ଜିନିଷ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଦିପାବଳୀ ପୂର୍ବରୁ ହଟାଇଦେଲେ ଆପଣଙ୍କ ସୁଖ-ସମୃଦ୍ଧି ବଢିବ  ।

କେବେବି ଭୁଲରେ କୌଣସି ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ଖଣ୍ଡିତ ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟକୁ ଦୂରେଇବା ପାଇଁ ଦିପାବଳୀ ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ଫଟୋ ଓ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ କୌଣସି ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନରେ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ ।

ଖରାପ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କିଛି ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଖରାପ ହୋଇ ପଡିଛି ତେବେ ତାକୁ ତୁରନ୍ତ ସଜାଡିଦିଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଘରୁ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଆଦୌ ଶୁଭ ନୁହେଁ  ।

ବନ୍ଦ ଘଂଟା ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଘଣ୍ଟା ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଗତିର ପ୍ରତୀକ । କିନ୍ତୁ ବନ୍ଦ ଘଣ୍ଟା ଆପଣଙ୍କ ଉନ୍ନତିରେ ବାଧକ । ଏଥିପାଇଁ ଘରେ ଯଦି ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ହୋଇପଡିଛି ତେବେ ତାକୁ ଘରୁ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କୌଣସି ବି କୋଣରେ ଭଙ୍ଗା କାଚ ରଖାଯାଇଛି କିମ୍ବା ଖରକାରେ ଭଙ୍ଗା କାଚ ଲାଗିଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଘରୁ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ । ତା ବଦଳରେ ନୂଆ କାଚ ଲଗାଇଦିଅନ୍ତୁ । ଘରେ ଭଙ୍ଗା କାଚ ସାମଗ୍ରୀ ରଖିବା ଅଶୁଭ ।

ଛାତକୁ ସଫା ରଖନ୍ତୁ 

ଏହି ଦିପାବଳୀ ପୂର୍ବରୁ ଘର ଛାତକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି କିଛି ଅଳିଆ ପଡିଛି ବାହାରକୁ ଫୋପାଡି ଦିଅନ୍ତୁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏହି ଦୀପାବଳୀରେ ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଘର ସଜାନ୍ତୁ, ମିଳିବ ଶୁଭଫଳ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/Vastu-Tips-to-Decorate-your-House-This-Diwali-42619
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/Vastu-Tips-to-Decorate-your-House-This-Diwali-42619
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Nov 2018 18:15:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦୀପାବଳୀରେ ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଘର ସଜାଇଲେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଦୀପାବଳିରେ ଘର ସଫା ଓ ସାଜ ସଜାରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଏ । ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି କି, ଏପରି କଲେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର କୃପା ଦୃଷ୍ଟି ବଜାୟ ରହିଥାଏ । 

ଏହି ଦିନ ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ଏବଂ କବାଟ ଝରକା ଖୋଲା ରଖନ୍ତୁ । ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ମୁରୁଜରେ ରଙ୍ଗେଲି ବନାନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ମା’ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଗମନ ହୋଇଥାଏ ।

ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ଉତର ଦିଗରେ ନାଲି ସିନ୍ଦୁରରେ ସ୍ୱସ୍ତିତ କରି ତା ପାଶ୍ୱରେ ଶୁଭ ଲାଭ ଲେଖନ୍ତୁ  ।

ଗୃହର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ କେବଳ ନୀଳ ରଙ୍ଗରେ ଆୟତକାର ରଙ୍ଗୋଲି କରନ୍ତୁ  । ଏଥିରେ  କୌଣସୀ ରଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାର କରିବେ ନାହିଁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ସହ ଘରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଅତୁଟ ରୁହେ । 

ଗୃହର ପୂର୍ବ ଓ ଉତର ଦିଗରେ ଫୁଲରେ କିମ୍ବା ରଙ୍ଗିନ ମୁରୁଜରେ ରଙ୍ଗୋଲି କରନ୍ତୁ । ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଏପରି କଲେ ଶୁଭଫଳ ମିଳିଥାଏ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାଣନ୍ତୁ ଧନତେରସରେ କ’ଣ କିଣିବା ଉଚିତ ଓ କ’ଣ କିଣିବା ଅନୁଚିତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/Things-To-Buy-On-Dhanteras-2018-Shopping-Significance-Kya-Kharide-Kya-Na-Kharide-42616
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/Things-To-Buy-On-Dhanteras-2018-Shopping-Significance-Kya-Kharide-Kya-Na-Kharide-42616
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Nov 2018 17:43:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ଧନତେରସ ।  କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ତ୍ରୟୋଦଶ ଦିନ ଏବଂ ଦୀପାବଳୀର ଦୁଇଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଧନତେରାସ୍ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଧନତେରସରର ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଜିନଷ  କିଣିଲେ  ଶୁଭ ଓ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଓ ମହାରାଜା କୁବେରଙ୍କ ଆର୍ବିଭାବ ତିଥି ଧନତେରାସ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଦିନ ସୁନା,ରୂପା,ବାସନ କ୍ରୟ କରିବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ।

ଧନତେରସରେ ଏହା କିଣିଲେ ହୋଇଥାଏ ଶୁଭ

ଧନତେରାସକୁ ଧନ୍ବନ୍ତରୀ ତ୍ରୟୋଦଶୀ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ଯେ,ସାଗର ମନ୍ଥନ ବେଳେ ଧନ୍ବନ୍ତରୀ ଦେବ ହାତରେ କଳସ ଧରି ଆବିର୍ଭୁତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ଧନତେରାସରେ ବାସନ ଖରିଦ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଇଥାଏ। ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଏହିଦିନ ଲୋକମାନେ ନୂତନ ପାତ୍ରରେ କ୍ଷୀରୀ ରଖି ଭଗବାନ ଧନ୍ବନ୍ତରୀକୁ ଭୋଗ କରୁଥିଲେ। ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାମନାରେ ଏହି ପ୍ରସାଦକୁ ନିଜେ ସେବନ କରିବା ସହ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଆବଣ୍ଟନ କରୁଥିଲେ।

ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ନିଷ୍ଠାର ସହ ପ୍ରଭୁ ଧନ୍ବନ୍ତରୀଙ୍କ ପୂଜା କଲେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଧନ୍ବନ୍ତରୀ ଦେବଙ୍କୁ ପିତ୍ତଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପସନ୍ଦ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଦିନ ପିତ୍ତଳର ବାସନ କ୍ରୟ କରିବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ।

ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ କଉଡ଼ି। ତେଣୁ ଏହି ଦିନ କଉଡ଼ି କ୍ରୟ କରିବା ସହ ଦୀପାବଳିରେ ଏହାକୁ ପୂଜା କରି ଟଙ୍କାବାକ୍ସରେ ରଖିଲେ ଧନାଗମ ହୋଇଥାଏ। 

ଏଥିସହ ଏହି ଦିନ ଧନିଆ ମଞ୍ଜି କ୍ରୟ କରି ଦୀପାବଳି ଦିନ ଏକ କୁଣ୍ଡରେ ଏହାକୁ ବପନ କଲେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। ଧନହାନିର ଆଶଙ୍କା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। 

ପରିଷ୍କାର ପରିଛ୍ଛନ୍ନ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଅତି ପସନ୍ଦ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ଘର ଦ୍ବାର ପରିଷ୍କାର ପରିଛ୍ଛନ୍ନ ରଖିବା ବାଞ୍ଛନୀୟ। 

ଏପରିକି ଏହି ଦିନ ଝାଡ଼ୁ ଖରିଦ କଲେ ଶୁଭଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

ଧନତେରାସରେ କିଣିବେନାର୍ହି ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ 

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଧନତେରାସରେ ନୂଆ ଗାଡ଼ି କ୍ରୟ କରିବା ଅନୁଚିତ। ଏହି ଦିନ ରାହୁକାଳ ରହୁଥିବାରୁ ବାହନ କ୍ରୟ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସେହିଭଳି ଧନତେରାସରେ ଚାକୁ,ଛୁରୀ,କଇଁଚି ଭଳି ଧାରୁଆ ଜିନିଷ କିଣିବା ମଧ୍ୟ ଅଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। ସେହିଭଳି ସାଧାରଣତଃ ମାଙ୍ଗଳିକ କାର‌୍ୟ୍ୟ ଓ ପର୍ବପର୍ବାଣିରେ ଆମେ କଳାରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରିନଥାଉ। ତେଣୁ ଧନତେରାସରେ ମଧ୍ୟ କଳାରଙ୍ଗର କୈାଣସି ଜିନିଷ ନକିଣିବା ଭଲ।

  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦିପାବଳୀରେ ଭୁଲରେ ବି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ, ହୋଇପାରେ କ୍ଷତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/Diwali-2018-Avoid-Such-Mistakes-During-Diwali-Laxmi-Ganesh-Pujan-42596
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/Diwali-2018-Avoid-Such-Mistakes-During-Diwali-Laxmi-Ganesh-Pujan-42596
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 05 Nov 2018 13:44:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ନଭେମ୍ବର ୭ରେ ଦେଶ ସାରା ଦୀପାବଳି ପର୍ବ ପାଳିତ ହେବ । ଏହି ଦିନ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ଓ ବୈଭବ ପାଇବା ପାଇଁ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଓ ଭଗବାନ ଗଣେଷଙ୍କୁ ବିଧି ବିଧାନ ସହ  ପୂଜା କରାଯାଏ । ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଦୀପାବଳି ଦିନ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବର୍ଜନ କରାଯାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଦିପାବଳୀ ଦିନ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟକୁ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦିପାବଳୀ କେଉଁ କାମ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । 

ଦିପାବଳୀ ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଶୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦରିଦ୍ରତା ଆସିଥାଏ, କାରଣ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରକୁ ଆସିଥାନ୍ତି ଓ ଘରର କୌଣସୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଘରେ ଶୋଇଥିବାର ଦେଖିଲେ ଫେରି ଯାଇଥାନ୍ତି । 

ଦିପାବଳୀରେ ଘରର ବଡମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ଭୁଲରେ ବି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅପଶବ୍ଦର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏପରି କଲେ ଦିପାବଳୀରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର କୃପା ମିଳିନଥାଏ । 

ପ୍ରାୟ ଲୋକ ଦିପାବଳୀ ଦିନ ମଧ୍ୟପାନ ଆଦି ନଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ଦିନ ଭୂଲରେ ବି ଏପରି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ଦାରିଦ୍ରତା ଦେଖାଦିଏ । 

ଦିପାବଳୀ ଦିନ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଘରର କୌଣସୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ଝଗଡା ଆଦି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଘରେ ଝଗଡା ହେଲେ ଘରକୁ ମା’ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ । 

ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେହି ଘରକୁ ପ୍ରଥମେ ଆସିଥାନ୍ତି ଯେଉଁ ଘର ସଫା ସୁତୁରା ହୋଇଥାଏ ଓ ଦିପାବଳୀ ଘରର କାନ୍ଥଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଚଟାଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଫା ରଖିବା ଉଚିତ । ଘର ବାହାରେ ରଙ୍ଗୋଲି ବନାନ୍ତୁ ଓ ଏହା ସହିତ ଫୁଲ ମାଳାରେ ଘର ସଜାନ୍ତୁ । 

ଦୀପାଳବୀରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାଣୀ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିବା ଦରକାର । ଏହି ଦିନ କାହା ଉପରେ  ରାଗି କ୍ଷତି ପହଂଚାଇବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ଏପରି କଲେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ  ମାତା ଖୁସି ହୋଇ ନଥାନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଧନତେରସରେ ଘରକୁ ଆଣନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଜିନଷ ମିଳିବ ମା’ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/dhan-prapti-puja-on-dipawali-42554
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/dhan-prapti-puja-on-dipawali-42554
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 04 Nov 2018 18:37:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

  ଧନତେରସ ଓ ଦୀପାବଳି ଏମିତି ଏକ ପବିତ୍ର ଦିନ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଆପଣ ଯଦି ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଘରକୁ ଆଣନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ କେବେହେଲେ ଅର୍ଥ କଷ୍ଟ ହେବନାହିଁ । ସମଗ୍ର ଜୀବନ ଆପଣ ଧନଧାନ୍ୟରେ ପ୍ରାପ୍ତି କରି ସୁଖୀ ଜୀବନ ନିର୍ବାହ କରିପାରିବେ ।

ପଦ୍ମ ଫଳ – ଦୀପାବଳି ରାତିରେ ପଦ୍ମ ଫଳକୁ ନିଜ ଟଙ୍କା ବାକ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ରଖିଲେ ପ୍ରବଳ ଧନଲାଭ ହୋଇଥାଏ । ପଦ୍ମଫଳର ମାଳକୁ ଦୀପାବଳି ରାତିରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କଲେ ପ୍ରବଳ ଧନାଗମ ହୋଇଥାଏ । 

 ସ୍ପଟିକ ଶ୍ରୀଯନ୍ତ୍ର – ଦୀପାବଳି ରାତିରେ ଯଦି ସିଦ୍ଧ ଏବଂ ଅଭିମନ୍ତ୍ରିତ ସ୍ପଟିକ ଶ୍ରୀଯନ୍ତ୍ର ପୂଜାଘରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଏ ତାହେଲେ ମଧ୍ୟ କେବେ ଧନର ଅଭାବ ରହିବନାହିଁ 

ଏକାକ୍ଷୀ ନାରିକେଳ ବା ନଡ଼ିଆ – ଏକାକ୍ଷୀ ନାରିକେଳକୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ ସ୍ୱରୂପ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଏ । ଦୀପାବଳି ରାତିରେ ଏକାକ୍ଷୀ ନାରିକେଳକୁ ବିଧି ଅନୁସାରେ ପୂଜାକରି ଠାକୁରଘର ବା ଟ୍ରେଜେରି ମଧ୍ୟରେ ରଖାଯାଏ ତାହେଲେ ବର୍ଷସାରା ଧନଲାଭ ହୋଇଥାଏ ।

ଗୋମତିଚକ୍ର – ଦୀପାବଳି ଦିନ ପ୍ରତ୍ୟୁଷରୁ ୩ଟି ଗୋମତିଚକ୍ରର ଚୁର୍ଣ ଘରର ସମ୍ମୁଖ ଭାଗରେ ବିଛୁରିତ କଲେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ବିନାଶ ହୋଇ ସୌଭାଗ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ ।

୫ ଟି ଗୋମତିଚକ୍ର ବା କଳା ହଳଦୀ ରୂପ ଟଙ୍କା ସହ ଏକ ହଳଦିଆ ବସ୍ତ୍ରରେ ବାନ୍ଧି ନିଜ ଟଙ୍କା ବାକ୍ସରେ ରଖିଲେ ଧନଲାଭ ହୋଇଥାଏ ।

କଳା ହଳଦୀ – ଦୀପାବଳି ରାତିରେ କଳା ହଳଦୀକୁ ରୂପ ଟଙ୍କା ସହ ହଳଦିଆ କପଡାରେ ବାନ୍ଧି ନିଜ ଟଙ୍କା ବାକ୍ସରେ ରଖିଲେ ଧନଲାଭ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଦ ପଣ୍ଡିତ ହେମନ୍ତ ରିଛାରିଆ କହିଛନ୍ତି ।

ନାଗକେଶର – ଦୀପାବଳି ରାତିରେ ଏକ ରୋପ୍ୟ ଡବାରେ ନାଗକେଶରକୁ ମହ୍ଵ ସହ ମିଶାଇ ରଖିବା ସହ ଏହାକୁ ଟଙ୍କା ବାକ୍ସରେ ରଖିଲେ ଧନଲାଭ ହୋଇଥାଏ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>