<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ୩ଟି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତୁ, ବର୍ଷ ସାରା ଫ୍ଲାଇଟ ଟିକେଟ୍ ମାଗଣାରେ ପାଆନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/-35929
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/-35929
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 17 Jul 2018 16:36:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଫ୍ଲାଇଟ କମ୍ପାନୀ ଏୟାର ଏସିୟା ଲକି ବିଜେତାଙ୍କୁ ଏକ ବର୍ଷର ଫ୍ରି ଟିକେଟ ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ସବୁଠୁ ଖାସ କଥା ହେଉଛି ଫେସବୁକ ଲାଇଭ ଦ୍ୱାରା ବିଜେତାଙ୍କ ଚୟନ କରାଯିବ । ସୋରେ କେବଲ ତିନୋଟି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅଫର ସମ୍ପର୍କରେ...

କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକ ପେଜରେ କହିଛି ଯେ, ଏକ ଘଣ୍ଟାର ଫେସବୁକ ଲାଇଭ ସୋ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତି ୨୦ମିନିଟରେ ସମୁଦାୟ ତିନୋଟି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯିବ । ଏହି ସୋ ଜୁଲାଇ 17 ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢେ 5ଟାରୁ(ଭାରତୀୟ ସମୟ ମୁତାବକ) ଅାରମ୍ଭ ହେବ। ଠିକ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିବା ଲୋକକୁ ବିଜେତା ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ଫେସବୁକ ସୋର ନାମ ‘Beyond Low Fares’’ରଖା ଯାଇଛି । ବର୍ଷସାରା ମାଗଣାରେ ଟିକେଟ୍ ଦିଅାଯିବା ସହିତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୋରେ ଅନ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯିବ । ସୋରେ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରୁପ ସିଇଓ ଟୋନି ଫର୍ଣାଡିସ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏୟାର ଏସିଆ ଏହି ଫେସବୁକ ଲାଇଭ ସୋ ବିଷୟରେ ଇଣ୍ଡିଆ ପେଜରେ ପୋଷ୍ଟ କରି ନାହିଁ ବରଂ ଇଣ୍ଟରରନ୍ୟାସନାଲ ଫେସବୁକ ପେଜ (facebook.com/AirAsia)  ରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

କମ୍ପାନୀର ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟରେ ଅନେକ ୟୁଜର୍ସ  ଅନେକ କମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ୟୁଜର ପଚାରିଛନ୍ତି କି କଣ ଆମେ ଏହି ପୁରସ୍କାରକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିପାରିବୁ । ଆଉ ଜଣେ ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି କି ବର୍ଷସାରାର ଫ୍ରି ଟିକେଟ ମିଳିଲେ କଣ ଛୁଟିବି ମିଳି ପାରିବ । କିଛି ଲୋକ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, କେଉଁ ଦେଶର ଲୋକ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇ ପାରିବେ । କମ୍ପାନୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଖାସ ଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇନାହିଁ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମେରିକୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ାଯିବ ଭାରତର ଗଦର ପାର୍ଟିର ଆନ୍ଦୋଳନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/Studied-Gadar-Party-movement-in-American-School-35861
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/Studied-Gadar-Party-movement-in-American-School-35861
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 16 Jul 2018 19:15:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ଗଦର ପାର୍ଟିର ଆମେରିକୀୟମାଟିରେ ସ୍ଥାପନା ଏବଂ ତାର ଆନ୍ଦୋଳନ ବିଷୟରେ ଏବେ ଆମେରିକାର ଓରେଗନ ରାଜ୍ୟର ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକରେ ପଢାଯିବ । ରବିବାର ଦିନ ଏହି ପାର୍ଟିର ସ୍ଥାପନା ବୈଠକ ୧୦୫ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବା ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ସମାରୋହରେ ଓରେଗନ ରାଜ୍ୟର ଗଭର୍ଣ୍ଣର କେଟ ବ୍ରାଉନଙ୍କର ଉପସ୍ତିତିରେ ସେଠାକାର ଆର୍ଟନି ଜେନେରାଲ ଏଲନ ଏଫ ରୋସେନବ୍ଲୁମ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଗଦର ମେମୋରିଆଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ତରଫରୁ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ସମାରୋହରେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର୍ର ଗଦର ପାର୍ଟି ସ୍ଥାପନାର ଇତିହାସ ଏଷ୍ଟୋରିଆ ସହର ସହ ଜଡିତ ଥିବାକୁ ନେଇ ପ୍ରସନ୍ନତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି । କଲମ୍ବିଆ ନଦୀ କୂଳରେ ହୋଇଥିବା ସମାରୋହରେ ଓରେଗନ ସମେତ ୱାସିଙ୍ଗଟନ, କାଲିଫର୍ଣିଆ ଏବଂ କାନାଡାର ବ୍ରିଟିଶ କଲମ୍ବିଆରୁ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେବାକୁ ବହୁ ଭାରତୀୟମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ପହଁଂଚିଥିଲେ । ଏହି ସମାରୋହ ସେହି ପାର୍କରେ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ୧୦୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଗଦର ପାର୍ଟିର ପ୍ରଥମ ସ୍ତାପନା ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏଷ୍ଟୋରିଆରେ ୧୯୧୦ମସିହାରେ ୭୪ଟି ଭାରତୀୟ ପରିବାର ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ପହଁଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପଞ୍ଜାବର ଶିଖ ଅଧିକ ଥିଲେ । ସେମାନେ ସେଠାରେ ମଜୁରିଆ ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ । ଇଂଲଣ୍ଡ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟୀର କ୍ରାନ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନ ସହ ଜଡିତ ଗତିବିଧି ଚଲାଇବା ଆରୋପରେ ଆମେରିକା ପଳାଇଆସିଥିବା ଲାଲା ହରଦୟାଲ ଏହି ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସଙ୍ଗଠିତ କରିଥିଲେ । ଏପ୍ରିଲ୨୩,୨୦୧୩ରେ ଏଷ୍ଟୋରିଆରେ ଗଦର ପାର୍ଟି ସ୍ଥାପନା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସର୍ଦ୍ଦାର ମୋହନ ସିଂହ ଭାକନାଙ୍କୁ ଏହାର ସଂସ୍ଥାପକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ପାର୍ଟି ଯୁଗାନ୍ତର ଆଶ୍ରମ ନାମରେ ନିଜର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ତିଆରି କରିଥିଲା ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ, ଗୁରୁମୁଖୀ ଓ ଉର୍ଦ୍ଦୁରେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଗଦର ନାମରେ ଖବରକାଗଜ ବାହାର କରି ବିଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ପାର୍ଟି ଜର୍ମାନୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କାବୁଲରେ ନିର୍ବାସିତ ଆଜାଦ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ଥାପନା ତରଫରୁ ଇଂଗ୍ରେଜ ମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଇଂଗ୍ରେଜମାନେ ସହାୟକ ଦେଶ ସାହାଯ୍ୟରେ ଜର୍ମାନୀରୁ ଆସୁଥିବା ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର ଜାହାଜ ବୁଡେଇ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଗଦର ପାର୍ଟି ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଧରି ଫାଶୀ ଚଢେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ପାର୍ଟି ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାନ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ପୋଷ୍ଟରରେ ଭଗତ ସିଂହ, ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ଆଜାଦ ଭଳି କ୍ରାନ୍ତିକାରୀମାନେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିଲେ ।

ଏଷ୍ଟୋରିଆରେ ଏହି ପାର୍ଟି ସମ୍ବନ୍ଧରେ କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଇତିହାସକାର ଯୋହାନା ଆଗଡେନ ଖୋଜ କରିଥିଲେ । ସେ ଏହି ବିଷୟରେ ଏଷ୍ଟୋରିଆ ସିଟି କାଉନସିଲକୁ ଲେଖିବା ପରେ ଶହରର ମେୟର ୨୦୧୩ରେ ଏହି ପାର୍ଟିର ସ୍ଥାପନା ବୈଠକର ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତି ଅବସରରେ ଏକ ପାର୍କରେ ଏହାର ମେମୋରିଆଲ ଫଳକ ସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୭ରେ ଏହି ଫଳକ ଚୋରି ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ସାମୂଦାୟିକ ନେତାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏଷ୍ଟୋରିଆ ସିଟି କାଉନସିଲ ଆଉଥରେ ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏକ ପରାଜିତ ଭିକ୍ଷୁ ଠାରୁ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବମାନ୍ୟ ନେତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଲାଇଲାମାଙ୍କ ଯାତ୍ରା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/Dalai-lama-Journey-35352
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/Dalai-lama-Journey-35352
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 06 Jul 2018 18:00:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଚୀନର ଦାନବତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ ଲଢୁଥିବା ଅହିଂସାର ମୂର୍ତିମନ୍ତ ପ୍ରତୀକ ତଥା ତିବତର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମୁଖ୍ୟ ପରମ ପାବନ ହେଉଛନ୍ତି ଦଲାଇ ଲାମା । ପରମପାବନ ଦଲାଇଲାମା କେବଳେ ତିବତର ଶାସନମୁଖ୍ୟ ନୁହନ୍ତି । ସେ ତିବତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଧର୍ମଗୁରୁ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । କିଛି ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ବୁଦ୍ଧ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଥାନ୍ତି । ତିବତ ଉପରେ ଯେତେବେଳେ ମାଓର ଲାଲ ସେନା ଅଧିକାର କଲା ସେତେବେଳେ ଦଲାଇଲାମାଙ୍କ ବୟସ ଖୁବ କମ ଥିଲା ।୧୯୫୦ ମସିହାରେ ଲାହାସା ଠାରେ ୧୬ ବର୍ଷୀୟ ଦଲାଇଲାମାଙ୍କୁ ତିବତର ଶାସକ ଭାବରେ ଅଭିଷିକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ମାଓର ଲାଲ ସେନା ତିବତରେ ପ୍ରବେଶ କରି ତିବତକୁ ଅଧିକାର କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲା । ୧୯୫୯ ମସିହା ଆସୁ ଆସୁ ସମଗ୍ର ତିବତ ଚୀନର କବଳିତ ହୋଇ ସାରିଥିଲା । ଶେଷରେ ୧୯୫୯ ମସିହାରେ ତିବତ ଛାଡି ଭାରତରେ ଶରଣ ନେଇଥିଲେ । 

ଏହି ଘଟଣାକୁ ୫୯ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଧ ବିତି ସାରିଲାଣି । ଯେତେବେଳେ ଦଲାଇଲାମା ତିବତ ଛାଡି ଭାରତ ଆସିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର କେହି ମିତ୍ର ନ ଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ସେ ଜଣେ ପରାଜିତ ଧାର୍ମିକ ଶାସକ ଥିଲେ । କିଛି ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନେଇ ସେ ଭାରତରେ ପହଂଚି ଥିଲେ ଓ ଏହି ଶରଣାର୍ଥୀ ମାନଙ୍କର ସେ ନେତା ଥିଲେ ।  

ତେବେ ଏହି ଘଟଣାର ପାଂଚ ଦଶନ୍ଧି ବିତି ସାରିବା ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭିନ୍ନ । ଦଲାଇଲାମାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଉପଲବ୍ଧି ହେଲା ଯେ ସେ ଏହି ପଚାଶ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଧ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଏକ ମିତ୍ର ବିହୀନ ଭିକ୍ଷୁ, ପରାଜିତ ଧାର୍ମିକ ଶାସକ ଓ କିଛି ଶରଣାର୍ଥୀ ମାନଙ୍କର ନେତା ସ୍ତରରୁ ଉପରକୁ ଉଠି ଏହି ଯୁଗର ସବୁଠାରୁ ସମ୍ମାନିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସର୍ବମାନ୍ୟ ବିଶ୍ୱନେତା ହୋଇ ପାରିଛନ୍ତି । 

ଦଲାଇଲାମାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ତିବତର ଶାସକ ଭାବରେ ଅଭିଷେକ କରାଗଲା ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର କୂଟେନୈତିକ ସ୍ତରରେ ତିଳେ ହେଲେ ଅଭିଜ୍ଞତା ନ ଥିଲା । ବିଶ୍ୱ ରାଜନୀତିରୁ ସବୁ ବେଳେ ଦୂରରେ ରହୁଥିବା କାରଣରୁ ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ତିବତ ଅଧିକାର ସମୟରେ କୌଣସି ଦେଶ ତାଙ୍କ ସହିତ ଠିଆ ହୋଇ ନ ଥିଲା । ଏପରିକି ଭାରତ ମଧ୍ୟ ତିବତର ସହାୟତା କରି ନ ଥିଲା । ତିବତ ଭାରତ ଠାରୁ ଏହି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସହଯୋଗ ଆଶା କରିଥିଲା । ମାତ୍ର ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଣ୍ଡିତ ଜବାହର ଲାଲ ନେହେରୁ ଚୀନର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ନେତା ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଭୟଭୀତ ଥିଲେ ଯେ ତିବତ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶ୍ୱରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଜନ ମତ ତିଆରି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ତ ଦୂରର କଥା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ତିବତକୁ ପରାଧୀନ କରାଯିବା ଘଟଣା ଉପରେ ଚାଲିଥିବା ବିତର୍କକୁ ମଧ୍ୟ ପଣ୍ଡିତ ନେହେରୁ ବନ୍ଦ କରାଇ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପଣ୍ଡିତ ନେହେରୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତିବତ ପ୍ରତି କରାଯାଇଥିବା ଏହି ବିଶ୍ୱାସଘାତକତାର ଫଳ ଭାରତବର୍ଷକୁ ଉଠାଇବାକୁ ପଡିଥିଲା । ହିନ୍ଦୀ ଚୀନ ଭାଇ ଭାଇର ସ୍ଲୋଗାନରେ ପଣ୍ଡିତ ନେହେରୁ ମସଗୁଲ ଥିବା ବେଳେ ଚୀନ ୧୯୬୨ ମସିହାରେ ଭାରତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ଓ ବର୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ହଜାର ହଜାର ବର୍ଗ ମାଇଲ ଭାରତୀୟ ଭୂମି ଚୀନ କବଳରେ ରହିଛି । 

ଗଚ ୫୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପରମ ପାବନ ଦଲାଇଲାମା ନିଜକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରର ଏକ ଅଦ୍ୱିତୀୟ ଜନନେତା ଭାବେ ପ୍ରତିପାଦିତ କରି ପାରିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଲେ ପରମପାବନ ଦଲାଇଲାମା ତିବତରୁ ନିର୍ବାସିତ ହୋଇ ଭାରତ ଆସିଲେ ତା ପରେ ଅନେକ ଦେଶ ତାଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଭିସା ପ୍ରଦାନ କରୁ ନ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଦଲାଇଲାମାଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଉପଲବ୍ଧି ବୋଲି କୁହାଯିବ ନା ତିବତ ପ୍ରତି ବଢୁଥିବା ନୈତିକ ସମର୍ଥନ ଯେ ବର୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଜାତିସଂଘ ବ୍ୟତୀତ ୟୁରୋପୀୟ ପାର୍ଲାମେଂଟ , ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଜର୍ମାନୀ, ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, କାନାଡା, ବେଲଜିୟମ ଆଦି ୧୭ଟି ଦେଶର ସଂସଦ ତିବତର ଜନସାଧାରଣଙ୍କର ସଂଘର୍ଷ ଓ ମାନବାଧିକାର ସମର୍ଥନରେ ୪୦ରୁ ଉର୍ଧ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ ହୋଇ ସାରିଛି । 

ପରମ ପାବନ ଦଲାଇଲାମା ସବୁବେଳେ ଭାରତକୁ ଗୁରୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ବୋଲି ମନେ କରନ୍ତି ଓ ତିବତକୁ ଶିଷ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ବୋଲି କହିଥାନ୍ତି । ସେ କହନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଗୁରୁଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ଭାରତ ହେଉଛି ଗୁରୁ ଓ ତିବତ ହେଉଛି ଶିଷ୍ୟ । କାରଣ ତିବତ ଯାହା ଶିଖିଛି ଓ ତିବତୀୟ ମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଯାହା ରହିଛି ତାହା ଭାରତ ଠାରୁ ହିଁ ପାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତମାନ ଯେତେବେଳେ ଶିଷ୍ୟ ସଙ୍କଟରେ ରହିଛି ସେତେବେଳେ ଗୁରୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର କର୍ତବ୍ୟ ନିର୍ବାହ କରିବା ଉଚିତ । 

ତିବତର ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଭାରତ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ସମର୍ଥନଙ୍କୁ ଦଲାଇଲାମା ସବୁବେଳେ ମନେ ପକାଇଥାନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୧୯୮୯ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖ ଦିନ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିଲା, ସେହି ଅବସରରେ ଦେଇଥିବା ତାଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଭାରତର ପ୍ରଶଂସା କରି କହିଥିଲେ ଯେ – “ଆମର ନିର୍ବାସିତ ତିବତୀୟ ସଂପ୍ରଦାୟର ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ସରକାର ଯଦି ଖୋଲା ହୃଦୟରେ ଶରଣ ଦେଇ ନ ଥାନ୍ତେ ଓ ସହଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରି ନଥାନ୍ତେ ତେବେ ଆମେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥାନ୍ତୁ । ଆମର ସଂସ୍କୃତି, ଧର୍ମ, ପରମ୍ପରା ବର୍ତମାନ ଲୋପ ପାଇ ସାରନ୍ତାଣି।”– 

ଭାରତରେ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ସରକାର ଗୁଡିକର ବ୍ୟବହାର ଦଲାଇଲାମା ଓ ତିବତ ପ୍ରତି ଯେପରି ହେଉ ନା କାହିଁକି ଭାରତର ସାଧାରଣ ଜନତା ସବୁ ବେଳେ ଦଲାଇଲାମା ଓ ତିବତର ସମର୍ଥନରେ ଅଛନ୍ତି । କେବଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟୀକୁ ଛାଡି ଦେଲେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ସବୁବେଳେ ତିବତକୁ ସମର୍ଥନ ଦେଇଛନ୍ତି । କେତେକ ସୁନାମଧନ୍ୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ତିବତ ସମ୍ପର୍କରେ ନିଜର ଭୁଲକୁ ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । ଏପରି ଜଣେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ହେଲେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାମ୍ବାଦିକ ଓ ବ୍ଲିଟଜ ପତ୍ରିକାର ପୂର୍ବତନ ସମ୍ପାଦକ ଆର.କେ କରଂଜିଆ । ସେ ୧୯୯୬ ମସିହାରେ କହିଥିଲେ ଯେ – " ତିବତର ଘୋର ପୀଡା ସମୟରେ ମୋର ହୃଦୟ ତିବତ ସପକ୍ଷରେ ଥିଲା । ହେଲେ ମୁଁ ତିବତ ପାଇଁ କିଛି କରି ପାରି ନ ଥିଲି । କାରଣ ସେତେବେଳେ ମୁଁ ଜଣେ ଜ୍ଞାନହୀନ ମାର୍କସବାଦୀ ହେବା କାରଣରୁ ତଥ୍ୟ ଗୁଡିକୁ ଠିକ ଭାବେ ବୁଝି ପାରି ନ ଥିଲି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତମାନ ମୋ ଭାଗ୍ୟରେ ଦାୟିତ୍ୱରୁ ବର୍ତିବା ପାଇଁ ମା ପାଖରେ କୌଣସି ବାହାନା ନାହିଁ । ଆଜି ମୁଁ ମୋର ଦୋଷକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖର ସହିତ ନିଜର ଅନ୍ତଃକରଣରେ ସ୍ୱୀକାର କରୁଛି । " 

ଏହି ଜୀବନ ଯାତ୍ରାରେ ଦଲାଇଲାମା ଏକ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ସର୍ବମାନ୍ୟ ନେତା ହୋଇ ପାରିଛନ୍ତି ସତ, କିନ୍ତୁ ଚୀନର କବଳରୁ ତିବତ ଓ ତିବତୀୟତାକୁ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ସେ ସଫଳ ହୋଇ ପାରି ନାହାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ପରିଣତ ବୟସରଙ୍କ ସେ ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସତ୍ୟ ଓ ନ୍ୟାୟର ଲଢେଇ ଜାରୀ ରଖିଛନ୍ତି । 

ପରମପାବନ ଦଲାଇଲାମା ଚୀନ ଭଳି ଆସୁରିକ ଶକ୍ତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଅହିଂସାତ୍ମକ ଭାବରେ ଲଢେଇ ଜାରୀ ରଖିଛନ୍ତି । ସେ ପାଶବିକ ଶକ୍ତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ସତ୍ୟ, ଧର୍ମ, ନ୍ୟାୟର ଲଢେଇ ଲଢୁଛନ୍ତି । କୁହାଯାଏ ଯେ ସତ୍ୟମେବ ଜୟତେ । ଅର୍ଥାତ ସତ୍ୟ ଓ ଧର୍ମର ବିଜୟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ହେବ । ତେଣୁ ଦଲାଇଲାମାଙ୍କର ଏହି ସତ୍ୟ ଓ ଧର୍ମର ବିଜୟ ପାଇଁ ଲଢାଯାଉଥିବା ଅହିଂସକ ଯୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତବାସୀଙ୍କୁ ନୈତିକ ସମର୍ଥନ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନ୍ଧାରରେ କଳାହାଣ୍ଡି ! ଆଲୁଅ ଦେଖି ନାହାଁନ୍ତି ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/People-Lives-in-No-Electricity-35291
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/People-Lives-in-No-Electricity-35291
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 05 Jul 2018 22:10:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର ସମୁଦାୟ ୩.୩୧ କୋଟି ଘର ଆଜି ବି ଅନ୍ଧାରରେ ଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଘରକୁ ବିଜୁଳି ପହଂଚାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଓଡିଶାର ବହୁ ଅପହଞ୍ଚ ଗ୍ରାମ ଏବେ ବି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଥିବା ବେଳେ କେବଳ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମରେ ବିଜୁଳି ପହଂଚିନଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥାକୁ କାଠଗଡାରେ ଛିଡା କରିଛି ।

ବିଧାନସଭାରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ କେବଳ ଲାଞ୍ଜିଗଡ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ୭୧ଟି ଗ୍ରାମକୁ ବିଜୁଳି ପହଚିଂ ନଥିବା ବେଳେ ସମୁଦାୟ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମ ଅନ୍ଧାରରେ ଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବ୍ଲକର ନିୟମଗିରି ପାଦଦେଶରେ ଥିବା ତ୍ରିଲୋଚନପୁର ପଂଚାୟତର ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରାମକୁ ରାସ୍ତା ଓ ଆଲୁଅ ପହଂଚି ନଥିବା ବେଳେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ସୀମାବର୍ତି ପଂଚାୟତ ଭୁର୍ଟିଗଡର ୫ଟି ଗାଁ ଲଣ୍ଠନରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି।

ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରେ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ ମଲ୍ଲିକ ୨୦୧୭-୧୮ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମକୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ କରାଯିବ ବୋଲି ଉତର ରଖିଥିବା ବେଳେ ୬ ମାସ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ଆଖିଦୃଶିଆ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନଥିବା କେବିକେ ଅଂଚଳ ପ୍ରତି ସରକାରଙ୍କ କୁମ୍ଭୀର କାନ୍ଦଣାକୁ ପଦାରେ ପକାଇଛି । ଅନୁନ୍ନତ ଅଂଚଳରୁ ଭୋଟ ହାତେଇବାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରବୀଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପଛୁଆ ଅଂଚଳ ପ୍ରତି ଉଦାସୀନ ମନୋଭାବ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମନରେ ବହୁ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡିଶାର ଏପରି ଏକ ଶୈବପୀଠ ଯେଉଁଠି ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଢ଼ୁଛି ଶିବଲିଙ୍ଗ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/Shiv-temple-where-Shivling-increase-years-to-Years-35148
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/Shiv-temple-where-Shivling-increase-years-to-Years-35148
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 03 Jul 2018 18:49:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବହୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବ ପୀଠ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏପରି ବି ଶୈବପୀଠ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଦିନକୁ ଦିନ ଶିବଲିଙ୍ଗ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ପ୍ରତି ଦିନ ଏହାକୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଏଠାକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଓ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ବହୁଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ଘଟିଥାଏ ।

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୁର୍ଜିମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ବିରିପୁଟ ପାଦ ଦେଶରେ ରହିଛି ମାତା ଯୋଗମାୟାଙ୍କ ମନ୍ଦିର। ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶକ୍ତି ପୀଠରେ ଦେବୀ ଯୋଗମାୟାଙ୍କ ସମେତ ବାବା ପାତାଳେଶ୍ୱର ଓ ହନୁମାନ ପୂଜା ପାଉଥିବା ବେଳେ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ୪୦୦ ମିଟର ଦୂର ଏକ ଗୁମ୍ପାରେ ଧବଳେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି। ବହୁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଗୁମ୍ପାରେ ଏକ ଏକ ଛୋଟ ପଥର ଖଣ୍ଡ ରହିଥିବା ବେଳେ ଧିରେ ଧିରେ ପଥରଖଣ୍ଡଟି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଅନୁମାନ କରିଥିଲେ। ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଷେକ କରି ଏହାକୁ ଶିବ ଲିଙ୍ଗ ଭାବେ ପୂଜାରମ୍ଭ କରିବାର କିଛି ଦିନ ପାଖରେ ଆଉ ଏକ ପଥର ବାହାରି ସେଥିରୁ ପାଣି ବାହାରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଉକ୍ତ ପଥରଟିକୁ ପରେ ଅଭିଷେକ କରଯାଇ କପିଳେଶ୍ୱରଙ୍କ ନାମରେ ପୂଜା କରାଯାଉଛି। ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ସାଢ଼େ ୧୩ ଫୁଟ ରହିଥିବା ବେଳେ ଗୋଲେଇ ୩୮ ଫୁଟ ରହିଛି ।ତେବେ କ୍ରମାଗତ ଶିବଲିଙ୍ଗର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବ ପୀଠ ଭାବେ ଖାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ସମାଗମ ଘଟିଥାଏ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫ୍ରିଜ ପାଣି ବଦଳରେ ପିଅନ୍ତୁ ମାଠିଆର ପାଣି, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/water-stored-in-a-pot-instead-of-refrigerator-35001
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/water-stored-in-a-pot-instead-of-refrigerator-35001
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 01 Jul 2018 19:38:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରେଫ୍ରିଜେରେଟରରେ ପାଣି ରଖି ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ । ଏକଥା ପ୍ରାୟ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜଣିଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ମାଠିଆରେ ପାଣି ରଖି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ କଣ ସବୁ ଫାଇଦା ମିଳେ ହୁଏତ ଆପଣ ଜାଣି ନଥିବେ । 

ଟେସ୍ଟୋଷ୍ଟେରୋନର ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଏ

ପ୍ରତିଦିନ ମାଠିଆରୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ । ଏହାସହ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାର୍ୟ୍ୟ କରିଥାଏ । ଖାସ୍ କଥା ହେଉଛି ପାଣିକୁ ମାଠିଆରେ ରଖି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଅଣ୍ଡକୋଷରେ ତିଆରି ପୁରୁଷ ଯୌନ ହରମୋନର ସ୍ତର ବଢିଥାଏ ।

ଫ୍ରିଜ୍ ପାଣିଠୁ ଉତ୍ତମ

ଫ୍ରିଜ୍ ପାଣି ଅପେକ୍ଷା ମାଠିଆର ପାଣି ଶରୀର ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ହୋଇଥାଏ । ଠିକ୍ ମାତ୍ରାରେ ଏହା ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିଥାଏ । ଶରୀରରେ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣର ତାପମାତ୍ରା ଆବଶ୍ୟକ । କିନ୍ତୁ ଫ୍ରିଜ୍ ପାଣି ପିଇଲେ ଏହି ତାପମାତ୍ରା ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ । ଫଳରେ ଶରୀରରେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ । ତେଣୁ ମାଠିଆ ପାଣି ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ।

ବିଷାକ୍ତ ପର୍ଦାଥକୁ ଶୋଷି ନେଇଥାଏ

ମାଟି ପାତ୍ରରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଶରୀରରେ ଅଶୁଦ୍ଧତାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପାଣିରେ ସମସ୍ତ ପୋଷକ ମିଳାଇବାରେ କାମ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ମାଠିଆରୁ ପାଣି ପିଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ।

ପାଣିର ପିଏଚ ଲେବେଲ ବାଲାନ୍ସ କରେ

ପାଣିର ପିଏଚ ଲେବେଲ ବାଲାନ୍ସ କରେମାଠିଆ, ଫଳରେ ଏସିଡିଟିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ । ଏହାସହ ପେଟର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ମିଳେ

ଗ୍ୟାସ୍ଟ୍ରିକ୍ ସମସ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ

ମାଠିଆ ପାଣି ଫ୍ରିଜଠୁ ଥଣ୍ଡା ନହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଶରୀରପାଇଁ ବହୁ ଉପଯୋଗୀ । ଖରାଦିନେ ମାଠିଆ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆରାମ ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଗଳାଖରାପ ଆଦିରୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନେକ ରୋଗର ଉପଚାର କରେ ଜିରା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/know-the-benefits-of-eating-cumin-seeds-in-just-10-days-34998
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/know-the-benefits-of-eating-cumin-seeds-in-just-10-days-34998
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 01 Jul 2018 18:06:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ଜୁଲାଇ୦୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆମ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମସଲାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ମସଲା କେବଳ ସ୍ଵାଦ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ,ଏହା ଆମ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଭଳ ରଖିଥାଏ । ଆମେ ଖାଉଥିବା କେତେକ ଖାଦ୍ୟ ଯାହାକୁ ଲୋକେ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି ସେଗୁଡିକ ଏହି ମସଲା ନାମରେ ପରିଚିତ ଲାଭ କରିଅଛି । ଏହାର ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଜିରା ରାଇସ । ଜିରାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଭରପୂର ହୋଇ ରହିଛି ଯାହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରେ । ଜିରା କଳା,ଧଳା ଏବଂ ମାଟିଆ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ ।

ଜିରା ଶରୀରର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ । ଯଦି ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣ କିଛି ଜିରାକୁ ଖାଇବାରେ ସାମିଲ କରନ୍ତି ତାହାଲେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ । ଯେକୌଣସି ସମସ୍ୟା ହେଇଥାଉ ନା କାହିଁକି ଜିରା ତୁରନ୍ତ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଇଥାଏ । ଲଗାତର ଭାବେ ୧୦ ଦିନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜିରା ଖାଇଲେ ଅନେକ ଉପକାର ମିଳିଥାଏ। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ତୁରନ୍ତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

ଜିରାର ଉପକାରିତା

୧-      ଜିରା ପାଚନତନ୍ତ୍ରକୁ ଠିକ ରଖିଥାଏ ଏଥିପାଇଁ ପେଟର ଥିବା ସମସ୍ୟା ଭଲ ହୋଇଥାଏ ।

୨-      ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ବାତକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । କୋଷ୍ଠବଦ୍ଧତା ପାଇଁ ଏହା ଉପଯୋଗୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

୩-      ରକ୍ତହୀନତା ଏବଂ ରକ୍ତରେ ଥିବା ଦୂଷିତ ପଦାର୍ଥ ଯୋଗୁଁ ହେଉଥିବା ଘା,ବ୍ରଣ ଏବଂ କଳାଦାଗକୁ ଏହା ଠିକ କରିଥାଏ।

୪-      ଜିରାରେ ଭିଟାମିନ ‘ଇ’ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଏହା ତ୍ବଚାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

୫-      ଜିରାରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ ‘ଇ’ ଯୋଗୁଁ ଏହା ଶରୀର ଉପରେ ବୟସର ପ୍ରଭାବ ପଡିବାକୁ କମ କରିଥାଏ ।

୬-      ଜିରାରେ ତ୍ଵଚା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ଯଥା ଏଗଜିମାକୁ ଭଲ କରିବାର ଗୁଣ ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ବାଟି ମଧ୍ୟ ଲଗାଇପାରିବେ ।

୭-      ବାହୁରେ ଯଦି ଉତ୍ତାପ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ତାହାଲେ ଜିରାକୁ ପାଣିରେ ଗରମ କରି ଛାଣି ସେହିପାଣିକୁ ଥଣ୍ଡା କରି ଶୋଷ ଲାଗୁଥିବା ସମୟରେ ପାନକଲେ ଏଥିରୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।

୮-      ଜିରାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଶରୀରର ଶୋଧନ ବା ସଫା କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ତୀବ୍ରତର ହୋଇଥାଏ ।

୯-      ତିନି ଗ୍ରାମ ଜିରା ଏବଂ ୧୨୫ ଗ୍ରାମ ଫିଟକିରୀକୁ ଗୋଟିଏ କପଡାରେ ବାନ୍ଧି ଗୁଲାବ ଜଳରେ ବୁଡାଇ ରଖନ୍ତୁ । ଆଖି ବିନ୍ଧା ହେଲେ ଏବଂ ଲାଲ ହେଲେ ଏହି ରସକୁ ପକାଇଲେ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।

୧୦-   ଦହିରେ ଭଜା ଜିରା ଗୁଣ୍ଡର ଚୂର୍ଣ୍ଣ ମିଶାଇ ଖାଇଲେ ଡାଇରିଆରୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।

୧୧-   ଜିରାକୁ ଲେମ୍ବୁ ରଶରେ ଭିଜାଇ ସେଥିରେ ଅଳ୍ପ ଲୁଣ ମିଶାଇ ଖାଇଲେ ଆମ୍ବିଳିହାକୁଟି ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

୧୨-   ଜିରାରେ କିଛି ଭିନେଗାର ମିଶାଇ ଖାଇଲେ ହାକୁଟି ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

୧୩-   ଜିରାକୁ ଗୁଡରେ ମିଶାଇ ବଟିକା ଆକାରର କରି ସେବନ କଲେ ମ୍ୟାଲେରିଆରୁ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।

୧୪-   ଚିମୁଟାଏ କଞ୍ଚା ଜିରା ସେବନ କଲେ ଏସିଡିଟିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

୧୫-   ଡାଏବେଟିସକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ଚାମଚ ବଟା ଜିରାକୁ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ପାଣି ସହିତ ଖାଇଲେ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆପଣାନ୍ତୁ କିଛି ଟିପସ୍: ବୟସ ଆପଣଙ୍କ ହାତ ମୁଠାରେ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/how-woman-take-care-of-their-skin-after-40-age-34997
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/how-woman-take-care-of-their-skin-after-40-age-34997
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 01 Jul 2018 18:03:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି କାଲର ବ୍ୟସ୍ତତା ଭିତରେ ମହିଳାମାନେ ଠିକରେ ନିଜର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଯତ୍ନ ନେଇପାରୁନଥିବାବେଳ ପ୍ରଦୂଷଣ,ତେଲ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ, ଓ ରାତି ଅନିଦ୍ରା ସ୍କିନକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରି ଦେଇଥାଏ ।  ୪୦ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରାୟତଃ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍କିନରେ ଲୋଚା ଆସିଯାଏ । ଏହି ବୟସ ପରେ ସ୍କିନର ଯତ୍ନ ନେବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଂଜ ପାଲଟିଯାଏ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକାରୀ ଡାଏଟ୍ । ସେହିପରି ୪୦ବର୍ଷ ପରେ ଉପଯୁକ୍ତ ମେକଅପ୍ ଓ ପ୍ରଡକ୍ଟ ଆମ ସ୍କିନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଟିପ୍ସ ଯାହା ଆମକୁ ୪୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଦେବ ୟଙ୍ଗ ଲୁକ୍ ।

୪୦ ବର୍ଷ ପରେ ଆମର ସ୍କିନରେ ଶୁଷ୍କତା ଆସିବା ସହ ଲୋଚା ପଡିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଯଦି ଆମେ ଠିକ୍ ପ୍ରଡକ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ତେବେ ଏହାକୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ରୋକାଯାଇପାରିବ । ତେଣୁ ସ୍କିନର ଯତ୍ନ ପାଇଁ ଭଲ ପ୍ରଡକ୍ଟ ହିଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

ସନ୍ତୁଳିତ ଆହାର- ମଣିଷ ଦିନ ସାରା ଯେତେ କାମ କଲେ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ପ୍ରତି ଠିକରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଦରକାର । ୪୦ ରେ ଖାଦ୍ୟରେ ତେଲ ମସଲାର ପରିମାଣ କମ କରିବା ଦାରକାର । ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ପାଣି ପିଇବା ମଧ୍ୟ ଦରାକର ରାତିରେ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟବା ସହିତ ରାତି ୧୦ ପୂର୍ବରୁ ଶୋଇବା ଦରକାର । 

ସନ୍ତୁଳିତ ସ୍କିନ ଟୋନ– ହାଇଡ୍ରେଟିଂ ଫର୍ମୁଲାରେ ଭରପୂର ଥିବା ଫାଉଣ୍ଡେସନ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିଥାଏ । ଏହା ସ୍କିନର ପ୍ରକୃତ ରଙ୍ଗ ଆଣିଥାଏ ।

ପିଙ୍କ୍ ବ୍ଳଶ- ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମହିଳାମାନେ ପିଙ୍କ୍ କିମ୍ବା ପିଚ୍ କଲରର ବ୍ଲଶ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ସ୍କିନ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବେ ସୁସ୍ଥ ଦିଶିଥାଏ ।

ଆଖି ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ- ଏହି ବୟସର ମହିଳାମାନେ ସ୍କିନଟୋନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ । ମେଟ ବ୍ରାଉନ କିମ୍ବା ନ୍ୟୁଟ୍ରଲ ଟୋନର ଆଇଶ୍ୟାଡୋ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ମସ୍କାରା ଓ ଜେଲ ଆଇଲାଇନର ଲଗାନ୍ତୁ ।

ଓଠର ସୌନ୍ଦର୍ୟ୍ୟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ- ବୟସ ବଢିବା ସହ ଓଠ ମଧ୍ୟ ପତଳା ଓ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ । ତେଣୁ ଲିପ୍ ଲାଇନର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଏହା ଓଠକୁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ସେପ୍ ଦେଇଥାଏ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନଲାଇନ କୋର୍ସ ପାଇଁ ଜରୁରୀ କିଛି ଟିପସ୍
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/followes-these-rules-when-doing-online-course-34944
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/followes-these-rules-when-doing-online-course-34944
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 30 Jun 2018 19:27:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଣ୍ଟରନେଟ ଯୁଗରେ ପାଠପଢା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପରୀକ୍ଷା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ କାର୍ୟ୍ୟ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଛି । ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ କୋର୍ସ୍ ପାଇଁ ନାମ ଲେଖା ସାରିବା ପରେ ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମନରେ କେତେକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଉପୁଜେ । ଯେମିତିକି ଏଠାରେ ଠିକ୍ ଭାବେ ପାଠପଢା ହେବ କି ନାହିଁ ।

ଚିରାଚରିତ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ପାଠପଢା ତୁଳନାରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପାଠକମାନେ କେତେ ଉନ୍ନତ, ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ହେବ କି ନାହିଁ ଇତ୍ୟାଦି । ତେବେ କୁହାଯାଉଛି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ କୋର୍ସ ଦ୍ୱାରା ଉଭୟ ସମୟ ଏବଂ ଅର୍ଥ ସଞ୍ଚୟ ହୋଇଥାଏ । ତଥାପି ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ କେତେକ ଜଟିଳତା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ଲର୍ନିଂ ପ୍ରାକ୍ଟିସେସେ୍

ପ୍ରଥମତଃ ଆପଣ ବୁଝି ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ, ଧାର୍ୟ୍ୟ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସମାପ୍ତ କରିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ । ଏହାକୁ ସଫଳତାର ସହ ପୂରା କରିବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲଗାତର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ କୋର୍ସ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବା ସହିତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ନିଜ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରୀତ କରିବାକୁ ହେବ । ରେଗୁଲାର୍ କୋର୍ସ ଭଳି ଏହି ଲର୍ନିଂ ପ୍ରୋସେସ୍ ସହିତ ନିଜକୁ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ନିଯୋଜିତ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଭରସାଯୋଗ୍ୟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସୁବିଧା

ଅନେକ ସମୟରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଜନିତ ତ୍ରୁଟି ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କନେକ୍ଟିଭିଟି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ଇଣ୍ଟରନେଟ ତ୍ରୁଟି ରହିଲେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଠପଢା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଲଗାତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସମସ୍ତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମକୁ କ୍ଲାଉଡ୍ ବ୍ୟାକ୍ଅପ୍ କରି ରଖନ୍ତୁ

ପଢିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ବାଝନ୍ତୁ

ଅଫିସ୍ ହେଉ ଅବା ଲିଭିଙ୍ଗ ରୁମ୍, ପଢିବା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଏକ ଶାନ୍ତ ବାତାବରଣ ଆବଶ୍ୟକ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ପାଠପଢା ସମୟରେ ଆପଣ ଅନ୍ୟମନସ୍କ ହେବେନାହିଁ । ସେହିପରି ଏକ ଷ୍ଟଡି ରୁଟିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ।

ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ୟ୍ୟ କରନ୍ତୁ

ଆପଣ କାର୍ହିକି  ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଲର୍ନିଂ କୋର୍ସ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି, ଏହା ଆପଣଙ୍କର କେଉଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ତାହା ଧାର୍ୟ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

ଦରକାର ସମୟରେ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗନ୍ତୁ 

କେତେକାଂଶରେ ଦେଖାଯାଏ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ କୋର୍ସ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତ କୌଣସି ଏକ ବିଷୟକୁ ବୁଝି ପାରୁ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ପଚାରିବା ପାଇଁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରିଥାନ୍ତି । ଏପରି କରିବା ଅନୁଚିତ୍ । ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ବିଷୟରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଥିଲେ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ପଚାରି ବୁଝନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ମନରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ରହି ନ ଥାଏ । ନ ପଚାରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସେ ବାବଦରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଜ୍ଞ ରହିଯିବେ ।

ସମୀକ୍ଷା, ସଂଶୋଧନ, ପୁନରାବୃତ୍ତି

କୌଣସି ଏକ ବିଷୟକୁ ବାରମ୍ବାର ପୁନରାବୃତ୍ତି କରିବା ଫଳରେ ଏହା ସହଜରେ ମନେ ରହିଥାଏ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଉକ୍ତ ବିଷୟଟିକୁ ଆପଣ ପ୍ରାଞ୍ଜଳ ଭାବେ ବୁଝିବା ସହିତ ସ୍ମରଣଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ନିଜର ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ କରି ପୁନର୍ବାର ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ । ପଢିବା ସମୟରେ ଜଣେ କିମ୍ବା ଦୁଇଜଣ ସହଯୋଗୀ ରହିଲେ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ଦୂର କରନ୍ତୁ କେଶର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Special/apply-natural-products-on-hair-34942
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Special/apply-natural-products-on-hair-34942
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 30 Jun 2018 19:06:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳା ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ କେଶକୁ କୋମଳ ସହିତ ଚମକତା ବଢାଇବା ପାଇଁ ଏବଂ ଏଥି ସହ କେଶକୁ ଅଧିକ ଗହଳିଆ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଗକାଳରେ ଲୋକମାନେ ସାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର ନ କରି ଘରୋଇ ଉପଚାରରେ କେଶକୁ ସଫା କରୁଥିଲେ । ଲୋକମାନେ କଳା ମାଟି ପରି ବିଭିନ୍ନ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟା ନ ଥାଏ ଓ ଗହଳିଆ ସହିତ ଚମକ ଆଣିଥାଏ ।

ମୁଲତାନି ମାଟି- ମୁଲତାନି ମାଟି ତ୍ୱଚା ଓ କେଶ ଦୁହିଁଙ୍କ ପାଇଁ ଫଳପ୍ରଦ ଅଟେ । ଏଥିରେ ଲେମ୍ବୁରସ ଓ ପାଣି ମିସାଇ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା କେଶ ସିଲ୍କି ସହ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ ।

ଅଂଳା- କେଶକୁ ସାଇନ କରିବା ପାଇଁ ଅଂଳାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ଅଂଳା ଓ ରିଠାକୁ ଛେଚି ପୂର୍ବ ଦିନ ରାତିରେ ପାଣିରେ ବତରାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ସକାଳେ ମୁଣ୍ଡରେ ୨ ଘଂଟା ରଖି ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ । ଏହିପରି ବାରମ୍ବାର କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଝଡିବା କମିବା ସହିତ କେଶରେ ଚମକ ଆଣିଥାଏ ।

କଳା ମାଟି- କିଛି ମାତ୍ରାରେ କଳା ମାଟି ଆଣି ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାନ୍ତୁ । କିଛି ସମୟ ରଖିବା ପରେ ଦେଖନ୍ତୁ କଣ୍ଡିସନାର ପରି ସିଲ୍କ୍ ହେବ ।

ଚାଉଳ ପାଣି- ଚାଉଳର ପାଣିରେ କେଶକୁ ଧୋଇଲେ କେଶମୂଳ ସଫା ହେଇଥାଏ । ତାହା ସହ ଚମକ ଆଣିଥାଏ ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>