<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଜଗି ରହିଲା ବିଲେଇ, ଦ୍ୱାର ଟପି ଘରେ ପଶି ପାରିଲାନି ବିଷଧର ନାଗ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Snake--cat-fale-to-face-36033
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Snake--cat-fale-to-face-36033
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 09:10:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଘର ମାନଙ୍କରେ ଆମେ ପୋଷୁଥିବା ଜୀବଜନ୍ତୁମାନେ ବିଶ୍ୱସ୍ତନୀୟତାର ଅଜସ୍ର ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାନ୍ତି । ଏମିତି ଆଉ ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ସଦର ମହକୁମା ସ୍ଥିତ ନାକେଟେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ସାହିରେ । ସାହିର କାର୍ତ୍ତିକ ଗୁଣ୍ଠାଙ୍କ ଘର ଭିତରକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ବିଷଧର ନାଗସାପ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବାବେଳେ ଦେଖି ଦେଇଥିଲା କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ପୋଷା ବିଲେଇ । ସାପଟି ବାରମ୍ବାର ପ୍ରୟାସ କରି ଅସଫଳ ହେଉଥିଲା । ସାପର ଗର୍ଜନ ଓ ବିଲେଇର ଖର ଶ୍ୱାସ ତଥା ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ କିଛି ସମୟ ଛକାପନଝା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ବିଲେଇ ଓ ସାପର ଗର୍ଜନ ଶୁଣି ଆଖ ପାଖରୁ ଲୋକେ ଛୁଟି ଆସିଥିଲେ । ସାପର ଫଣାକୁ ଡ଼ରି ନଯାଇ ବିଲେଇଟି ତାର ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରି ଜଗି ରହିବା ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳରେ ବିଲେଇର ବିଶ୍ୱସ୍ତନୀୟତାର ବିରଳ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ପୋଲିସ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଘର ମାଲିକ କାର୍ତ୍ତିକ ଗୁଣ୍ଠ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ସହିତ ସ୍ନେକ ହେଲପ ଲାଇନକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ । ହେଲପ ଲାଇନ ସଦସ୍ୟମାନେ ସାପଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ । କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ପରିବାରର ବିପଦକୁ ଟାଳି ଦେଇଥିବା ବିଲେଇଟି ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ହୋଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାୟଗଡ଼ା ମୁନିଗୁଡ଼ା ହାଟରେ ଲିଭିଂ ଫାର୍ମ ପକ୍ଷରୁ ଖୋଲିବ ସାର ଓ ବିଷମୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Organic-food-will-sale-in-local-weevils-market-of-rayagada-35492
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Organic-food-will-sale-in-local-weevils-market-of-rayagada-35492
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 09 Jul 2018 16:03:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପ୍ରତି ବୁଧବାର ଦିନ ବସୁଥିବା ମୁନିଗୁଡ଼ା ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବିଷମୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ । ଡାଲି ଚାଉଳରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପନିପରିବା ଯାଏ ବିନା ରାସାୟନିକ ସାର ଓ କୀଟନାଶକ ପ୍ରୟୋଗରେ ହେଉଥିବା ଫସଲକୁ ହାଟରେ ବିକ୍ରୀବଟ୍ଟା କରାଯିବ । ଏମିତି ଏକ ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଲିଭିଂ ଫାର୍ମ ନାମରେ ଏକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ । ପାରିବାରିକ ନିରାପଦ ଖାଦ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ନାମରେ ଦୋକାନ ମାନ ଖୋଲାଯିବ । ଲିଭିଂ ଫାର୍ମ ସହ ଅନୁବନ୍ଧିତ ଓ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ଚାଷୀମାନେ ଏହି ବ୍ୟାନରରେ ଉତ୍ପାଦିତ ଶସ୍ୟ, ପନିପରିବା ଫଳମୂଳ ଆଦି ବିକ୍ରୀ କରିବେ । ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ପିଜିଏସ ନଜର ରଖିବ ଓ ଅସଲି ଉତ୍ପାଦ ଗୁଡ଼ିକରେ ପିଜିଏସର ଲୋଗୋ ରହିବ । ଏହି ବଜାରରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଏକ ସ୍ଥିରୀକୃତ ମୂଲ୍ୟରେ ଦ୍ରବ୍ୟ କିଣିବେ । କୌଣସି ପ୍ରକାର ମୂଲଚାଲ କରାଯିବ ନାହିଁ । ଉତ୍ପାଦ କିଣିବା ପାଇଁ ନୁଆ ଗ୍ରାହକମାନେ କୃଷକ-ଗ୍ରାହକ କମିଟି ଜରିଆରେ ଯୋଡ଼ି ହେବେ । ଏବେ ମୁନିଗୁଡ଼ା, ବିଷମକଟକ ଓ ଚନ୍ଦ୍ରପୁରର ୩ହଜାର ୫୦୦ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ଭାଗଚାଷୀ ଏଥିରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଖାଦ୍ୟ ନାମରେ ଆମେ ବିଷ ଖାଉଛେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦ୍ରବ୍ୟରେ ବିଷ ଥିବାରୁ ନାନା ପ୍ରକାର ରୋଗ ହେଉଛି । ଖାଉଟିଙ୍କୁ ଅସଲି ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକିବା ପାଇଁ ଏପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିବା ଲିଭିଂ ଫାର୍ମ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜୈବିକ ଚାଷ, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ସାଜିଛି ଉଦାହରଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/organic-family-at-school-Chandigarh-show-the-way-35306
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/organic-family-at-school-Chandigarh-show-the-way-35306
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 06 Jul 2018 15:12:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭଲ ପାଠ ପଢିବା ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ସଚେତନ ହେବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ । ଏହାକୁ ଅକ୍ଷରେ ଅକ୍ଷରେ ପାଳନ କରୁଛି ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ପ୍ରଶାସନ । ପ୍ରଶାସନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଗଣ୍ଡିଗଡ଼ର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଜୈବିକ ଚାଷ । ପ୍ରଥମରୁ ଅଭିଭାବକ ମାନେ ଏଥିପ୍ରତି କୁଣ୍ଠିତ ଥିଲେ । ନିଜ ପିଲା ଚାଷୀ ଭଳି ନ ଖଟୁ ଏହା ସେମାନେ ଚାହୁଁଥିଲେ । ହେଲେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନା ଓ ଗୋଟିଏ ଦୁଇଟି ସ୍କୁଲର ନମୁନା ଦେଖିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଅରାଜି ହେବାର କୌଣସି କାରଣ ନଥିଲା ।

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ର ୬୦ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ଏକ ସେମିନାର କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଗାନିକ ଚାଷର ମହତ୍ତ୍ୱ୍ୱ କଣ ସେମାନେ ବୁଝିପାରିଛନ୍ତି । କିଛି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜୈବିକ ଚାଷ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ ସମୟ ପରେ ୪୫ ମିନିଟ ବଗିଚାରେ ଖତ ସାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ୟୁନିଟ ସହିତ ଭେଣ୍ଡି, ବାଇଗଣ, ଲଙ୍କା, ଶାଗ ଆଦି ପରିବା ଜୈବିକ ଉପାୟରେ ବିନା ରାସାୟନିକ ସାର ଓ କୀଟନାଶକ ପ୍ରୟୋଗରେ ଫଳାଯାଉଥିବା କୌଶଳ ବୁଝାଯାଉଛି । ଅମଳ ପରିବା ମିଡ଼ଡ଼େ ମିଲରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେନ୍ଦୁଝର ପୋଲିସର ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ, ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ପୀଡ଼ିତଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଦେଲେ ମିଳିବ ପ୍ରଶଂସା ପତ୍ର ଓ ଦୁଇ ହଜାର ଟଙ୍କା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Kendujhar-police-annual-support-for-volunteer-who-help-form-road-accident-victim-35248
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Kendujhar-police-annual-support-for-volunteer-who-help-form-road-accident-victim-35248
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 05 Jul 2018 15:20:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗତ ୨୦୧୭ ଜାନୁଆରୀରୁ ଡ଼ିସେମ୍ବର ମାସ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ୩୧୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା । ୨୦୧୮ ପ୍ରଥମ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଗଲାଣି ୧୦୩ ଜୀବନ । ଏପ୍ରିଲ, ମେ ଓ ଜୁନ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ଘଟିଛି ୬୭ ମୃତ୍ୟୁ । ଏହାକୁ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଜିଲ୍ଲା ପୋଲିସ ।

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦୁଝର ଏସପି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରୟାସ ଜାରୀ ରଖିଛନ୍ତି । ହେଲମେଟ ନଥିଲେ ଗାଡ଼ି ପୂଜା କରିବାକୁ ଘଟଗାଁ ତାରିଣୀ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦୁଝରର ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଜରିଆରେ ହେଲମେଟ ପରିଧାନର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି ପୋଲିସ । ଏବେ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପୀଡ଼ିତଙ୍କୁ ମେଡ଼ିକାଲ ଆଣି ପହଂଚାଉଥିବା ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନୀତ କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ପୋଲିସ ରାସ୍ତା ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଫଳକ ଟଙ୍ଗାଇ ଏ ପ୍ରକାର ସଚେତନତାକୁ ବ୍ୟାପକ କରିଛି । ଫଳକରେ ମାନବିକତା ଦେଖାନ୍ତୁ । ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଂଚାନ୍ତୁ ପୋଲିସ ଆପଣଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆପଣଙ୍କ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରଶଂସା ପତ୍ର ସହ ଦୁଇ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବ ବୋଲି ସୂଚାଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସରକାର ପାରିଲେନି : ଗ୍ରାମବାସୀ ସଜାଡ଼ିଲେ ୧୦ ବର୍ଷର ଅସଜଡ଼ା କେନାଲ, ୭ ଗ୍ରାମର ୩୦୦ ପରିବାର ପାଇବେ ଲାଭ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Villagers-renovate-canal-7-village-bedeviled-from-this-work-35231
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Villagers-renovate-canal-7-village-bedeviled-from-this-work-35231
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 05 Jul 2018 15:27:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶ୍ରୀନିକେତା ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତର ବାହାନ ଜାର୍ଗି ଗାଁରେ ଏକ ଭଲ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ତିନୋଟି ଗ୍ରାମର ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକାଠି ହୋଇ ଶ୍ରମଦାନ ଜରିଆରେ ୧୦ ବର୍ଷ ତଳୁ ପୋତି ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ଏକ କେନାଲରୁ ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି । ସୁଲୁମାହା, ଡ଼ାବୁଲମାହା ଓ ତେରାବାଡ଼ି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଶ୍ରମଦାନ ଫଳରେ ପୋତି ହୋଇପଡ଼ିଥିବା କେନାଲଟି ନୂଆ ରୂପ ପାଇଛି । ଏବେ ସୁଲୁମାହା, ଡ଼ାବୁଲ ମାହା, କେରାବାଡ଼ି, କନାତବାଡ଼ି, ଜାରିକୁଟି, ସମାବାନ୍ଦା ଓ ସିମନବାଡ଼ି ଆଦି ୭ଟି ଗ୍ରାମର ୩୦୦ ପରିବାରର ଚାଷ ଜମିରେ ସେଚ ସୁବିଧା ପହଂଚିବ ବୋଲି ଶ୍ରମଦାନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆନ୍ଦ୍ରିୟ ପ୍ରଧାନ, ବାତା ପ୍ରଧାନ, ଅଜିତ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଶ୍ରୀନିକେତା ପଂଚାୟତରେ ଥିବା ବାହାନ ଜାର୍ଗି ଚେକ୍ ଡ଼୍ୟାମ୍ ଠାରୁ ଡ଼ାବୁଲମାହା ଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନି କିମି ଦୈର୍ଘ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ କେନାଲ ୧୦ ବର୍ଷ ତଳୁ ପୋତି ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା । ଲୋକେ ପ୍ରଶାସନକୁ କହି କହି ଥକି ପଡ଼ିଥିଲେ । କେନାଲର ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିନଥିଲା । ଶେଷରେ ଖବର ପହଂଚିଲା ସ୍ଥାନୀୟ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ସବୁଜବୈଦ୍ୟ ସଂଘର ମୁଖ୍ୟ ଦୀନବନ୍ଧୁ ମହାରଣାଙ୍କ କାନରେ । ଦୀନବନ୍ଧୁ ମହାରଣା ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ନରେଶ ପ୍ରଧାନ ଓ ପ୍ରେମଚାନ୍ଦ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଶ୍ରମଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇ ସଫଳ ହେଲେ । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଗୁନି ନାମକ ସଂଗଠନ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇ ଦେଲା । ଏବେ କେନାଲଟି ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର ହେବା ସହ ଚାଷୀଙ୍କ ମନରେ ଆଶା ଜଗାଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହଟିବ ଅନ୍ଧାର, ଆଲୋକିତ ହେବ ପୁରା କୋରାପୁଟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/whole-koraput-electrified-soon-35108
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/whole-koraput-electrified-soon-35108
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 03 Jul 2018 15:04:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଏଠାରୁ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ଧାରରେ ରହନ୍ତି କୋରାପୁଟର ସାଧାରଣ ପ୍ରଜା । ହେଲେ ସତୁରି ଦଶନ୍ଧିର ଅନ୍ଧାର ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିିଡ଼ିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଜିଲ୍ଲାର ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଗାଁକୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ସାଉଥ କୋ ସଫଳତାର ସହ ଶ୍ରମ ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ପାହାଡ଼ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ଘେରା ଗାଁରେ ଯେଉଁଠି ପହଂଚିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେଉଛି ସେହି ଗାଁରେ ସୌରଶକ୍ତି ସଂପନ୍ନ ବିଜୁଳି ଆଲୋକର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ସହ ବାକି ଗାଁରେ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ଦିଆଯାଉଛି ।

ଗତ ଦଶବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଜୁ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜ୍ୟୋତି ଯୋଜନାରେ ୧୩୦୨ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୯୩ଟି ସହର ତଳି ଅଂଚଳରେ ବିଦ୍ୟୁତିକରଣ କରାଯାଇଛି । ଗତ ଦୁଇବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୭୭ଟି ବିଦ୍ୟୁତ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛି । ଜିଲ୍ଲାର ୨୨୩୩ଟି ରାସ୍ତାପାଶ୍ୱର୍ ଖୁଣ୍ଟରେ ବିଜୁଳିବତୀ ଲଗାଯାଇଛି । ୭୨ଟି ସୌରଶକ୍ତିରେ ସଂଚାଳିତ ବିଦ୍ୟୁତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପହଂଚାଯାଇଛି । ଜୟପୁର ଗ୍ରୀଡ଼ ଠାରୁ କୁନ୍ଦୁରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୩ କେଭି ତାର ବିଛାଯାଇଛି । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ହୋଇନଥିବା ଗାଁ ଗୁଡ଼ିକର ଅନ୍ଧାର ହଟିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସାଉଥକୋ ମଣ୍ଡଳର ଡ଼ିଜିଏମ୍ ନେତାଜୀ ସୁବୁଦ୍ଧି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶ୍ରୀ ପଦ୍ଧତିରେ ମାଣ୍ଡିଆ ଚାଷ ପାଇଁ ୧୨ ହଜାର ଚାଷୀଙ୍କୁ କରିଥିଲେ ସହାୟତା, କୋରାପୁଟର ପ୍ରଗତିକୁ ମିଳିଲା ଆନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସମ୍ମାନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Pragati-NGO-begs-international-Award-for-cultivation-ragi-on-sri-method-35032
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Pragati-NGO-begs-international-Award-for-cultivation-ragi-on-sri-method-35032
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 02 Jul 2018 15:56:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସ୍ଥାନୀୟ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ପ୍ରଗତିକୁ କିଲିଂ କର୍ଭ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି । ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାର କୋଲରାଡ଼ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବିଶ୍ୱର ୩୪ଟି ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ୧୬୫ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନର ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳନ ଦିଗରେ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମୀକ୍ଷା କରି ୧୦ଟି ସର୍ବୋକୃଷ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରଗତି ସଂଗଠନ କୋରନେଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନରମାନ ଅପଫଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ସହଯୋଗ ଓ ମାର୍ଗଦର୍ଶନକୁ ଆଧାର କରି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ନନ୍ଦପୁର, ଲମତାପୁଟ, କୋରାପୁଟ, କୋଟପାଡ଼ ଓ ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକରେ ୧୨ ହଜାରରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଚାଷୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଜୈବିକ ରୀତିରେ ଶ୍ରୀପଦ୍ଧତିରେ ମାଣ୍ଡିଆ ଓ ଧାନଚାଷ କରି ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି । ପୁରସ୍କାର ସ୍ୱରୂପ ପ୍ରଗତି ସଂଗଠନକୁ ୨୫ ହଜାର ଡ଼ଲାର ଅର୍ଥ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅର୍ଥ ଚାଷୀଙ୍କ ଜୈବିକ ଅଭିଯାନରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଗତିର ସଂପାଦକ ପ୍ରଭାକର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁଅ ଜେଲରେ : ବୋହୂ ଚାଲିଗଲା ନୁଆ ସଂସାର ଗଢିବାକୁ, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ନାତିକୁ ଧରି ଘାଣ୍ଟି ହେଉଛନ୍ତି କଳାବତୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Son-in-jail-mother-straggle-in-old-age-34907
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Son-in-jail-mother-straggle-in-old-age-34907
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 30 Jun 2018 15:38:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁଅ ଜେଲରେ । ଜାମିନରେ ଆଣିବାକୁ ଘରେ ନାହିଁ ଧନ । ପୁଅର ମୁହଁକୁ ଦେଖିବାକୁ ମାର ମନକୁ ବାଧା ଦେଉଛି ଅର୍ଥ । ଓକିଲ ନିଯୁକ୍ତି କରି ପୁଅକୁ ଖଲାସ କରି ଆଣିବାକୁ ସମର୍ଥ ହୋଇପାରିନାହିଁ ମା କଳାବତୀ । ରେସନ କାର୍ଡ଼ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଯାଇଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବୋହୂ ଘର ଛାଡ଼ି ନୂଆ ସଂସାର ଗଢିବାକୁ ଚାଲିଯାଇଛି । ଛାଡ଼ିଯାଇଛି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପୁଅ ରବିକୁ । ରବି ତା ମାଆକୁ ଖୋଜି ଖୋଜି ଜେଜେମା ପାଖରେ ତୁନି ହୋଇଯାଇଛି । ଭଙ୍ଗା ଘର ଭିତରେ ମା ନାତିଙ୍କ ଦୁଃଖର ସଂସାର ଚାଲିଛି ।

ଏମିତି ବୁକୁଥରା ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ପଣସପୁଟ ଗାଁରେ । ବୟସର ବୋଝରେ ନଇଁ ଯାଇଥିବା ଗାଁର ଜଣେ ମହିଳା କଳାବତୀ ଭାବିଥିଲା ଜୀବନର ଅପରାହ୍ନରେ ପୁଅ ଓ ବୋହୂ ଠାରୁ ଟିକେ ସେବା ପାଇବ । ହେଲେ ହେଲା ଓଲଟା । ପୁଅ ଏକ ଅପରାଧରେ ଜେଲ ଚାଲିଯିବା ପରେ ବୋହୂ ଚାଲିଗଲା ତା ବାଟରେ । ଛନ୍ଦି ଦେଇଗଲା ନାତି ଟୋକାକୁ । ନାତି ରବି ଭିନ୍ନକ୍ଷମ । ନିଜର ୩୦୦ ଟଙ୍କାର ବାର୍ଦ୍ଦକ୍ୟ ଭତ୍ତାରେ ଚଳୁଛି ସଂସାର । ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଦୟା ଉପରେ କଳାବତୀଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ପ୍ରଶାସନର ଚେତା ଫେରିନାହିଁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ପହଂଚୁନାହିଁ ଯୋଜନା, କନ୍ଧମାଳ ପାଲଟିଛି ଅପପୃଷ୍ଟିର ଉପତ୍ୟକା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Govt-scheme-not-reach-in-remote-village-of-kandhamal-34717
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/Govt-scheme-not-reach-in-remote-village-of-kandhamal-34717
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 27 Jun 2018 16:31:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଯୋଜନା ପରେ ଯୋଜନା ହେଉଛି ହେଲେ ବଦଳି ପାରୁନାହିଁ କନ୍ଧମାଳର ଭାଗ୍ୟ । ଦୁର୍ଗମ ଓ ଅଳ୍ପ ବିକଶିତ ଏହି ଜିଲ୍ଲା ପାଲଟିଛି ଅପପୁଷ୍ଟିର ଉପତ୍ୟକା । ଜିଲ୍ଲାର ଦୁର୍ଗମ ଅଂଚଳ ତୁମୁଡ଼ିବନ୍ଧ, ବେଲଘର, କୋଟଗଡ଼, କୁର୍ତ୍ତମଗଡ଼, ବାଟାଗୁଡ଼ା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡ଼ି, ସିମନବାଡ଼ି, ଗାଜଲ ବାଡ଼ି, ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଗାଁ, କେ ନୁଆଗାଁ ଅଂଚଳରେ ମାତୃ ଓ ଶିଶୁମୃତ୍ୟୁହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହି ଗାଁ ଗାଁରେ ମୁନ୍ଦାଏ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବାରେ ପ୍ରଶାସନ ବିଫଳ ହୋଇଛି ।

ଅପପୁଷ୍ଟି ଓ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଅଭାବରୁ ବିଗତ ୫ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜନ୍ମରୁ ୫ବର୍ଷ ବୟସର ୩ହଜାର ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ନେଇ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ତେବେ ବେସରକାରୀ ଭାବେ ଏହାଠାରୁ ଢେର ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଶିଶୁଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପ୍ରଦତ୍ତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୩-୧୪ ବର୍ଷରେ ୫୫୨ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୪-୧୫ରେ ୭୦୨, ୨୦୧୫-୧୬ରେ ୬୭୩, ୨୦୧୬-୧୭ରେ ଓ ୨୦୧୭-୧୮ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା ୭୫୬ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁରେ ସବା ଉପରେ ଥିବାବେଳେ ତା ପଛକୁ ରହିଛି ଦାରିଙ୍ଗିବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପାଇଁ ଶିଖିବାର ଅଛି ନବରଙ୍ଗପୁରର ଏହି ଗାଁରୁ, ପ୍ରତି ଗଛରେ ଲାଗିଛି ସୂଚନା ପତ୍ର ଓ ତଳେ ରହିଛି ଡ଼ଷ୍ଟବିନ୍
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/This-Village-show-the-way-of-cleanness-34710
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Remote-Odisha/This-Village-show-the-way-of-cleanness-34710
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 27 Jun 2018 16:25:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସାରା ଦେଶରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ପରିମଳକୁ ନେଇ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇ ସ୍ଥିତିରେ ବିଶେଷ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସୁନଥିବା ବେଳେ ନବରଙ୍ଗପୁରର ଛୋଟ ଏକ ଗାଁ ବିନା ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ପରିମଳ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନିଜ ଗାଁକୁ ଆଦର୍ଶ ଓ ଉଦାହରଣ ଯୋଗ୍ୟ କରାଇପାରିଛନ୍ତି ।

ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ତେନ୍ତୁଳିଖୁଂଟି ବ୍ଲକ ପୂଜାରୀଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତର ଛୋଟିଆ ଗାଁ କୁଜାଜାନିଗୁଡ଼ା । ଗ୍ରାମରେ ସମୁଦାୟ ୫୦ ପରିବାରର ପାଖାପାଖି ୨୬୦ ମଣିଷ । ଛୋଟିଆ ଗାଁ ହେଲେ କ’ଣ ହେଲା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗାଁ ପାଇଁ ରହିଛି ବଡ଼ ପଣ । ସେମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ଗାଁର ପରିମଳ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି । ରାସ୍ତା ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଥିବା ଗଛରେ ଲଗାଇଛନ୍ତି ପରିମଳ ସଂପର୍କିତ ପ୍ରଚାର ପତ୍ର । ଗଛ ତଳେ ରଖିଛନ୍ତି ଡଷ୍ଟବିନ୍ । କାଠି କୁଟା ପତ୍ରକୁ ସେଥିରେ ରଖାଯାଇ ପରେ ଖତଗଦାକୁ ଆସୁଛି । ବର୍ଜ୍ୟରୁ ସମ୍ପତ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଧାରା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଏହି ଗ୍ରାମବାସୀ । ଗ୍ରାମଟିକୁ ନେଇ ଏବେ ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପକ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଜିଲ୍ଲାର ସବୁ ଗାଁ କ’ଣ ଏମିତି ହୋଇପାରନ୍ତାନିକି ବୋଲି ମନରେ ଭାବନା ଆସୁଛି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>