<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଖୋଲୁଛି ଗୁମର ସ୍ୱାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶ ଯାଇଥିଲେ ଧର୍ମାନ୍ତକରଣ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ହୋଇ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Swami-Agnibesh-Attacked-Christian-Conversion-36072
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Swami-Agnibesh-Attacked-Christian-Conversion-36072
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 17:10:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଏବେ ସାଧାରଣରେ ମାଡ ଖାଇ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁରେ ଥିବା ଅଗ୍ନିବେଶଙ୍କ ବିଷୟରେ ଦିନକୁ ଦିନକୁ ନୁଆ ନୁଆ ତଥ୍ୟ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି । କିଛି ଇଂରାଜୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ହିନ୍ଦି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବା ଖବର ଅନୁସାରେ ସ୍ୱାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶ ଝାରଖଣ୍ଡର ପାକୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ହେଉଥିବା ଏକ ଧର୍ମାନ୍ତକରଣ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାକାର ସ୍ଥାନୀୟ ୩୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆଦିବାସୀ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ଧର୍ମରେ ସାମିଲ ହୋଇଥାନ୍ତେ ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥିର ହେବା ସମୟରେ ଏହାକୁ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ସ୍ୱାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶ ଏହାକୁ ନମାନି ସଭାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପାକୁର ପହଂଚିଥିଲେ । ଧର୍ମାନ୍ତକରଣ ରୋକିବା ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ସଙ୍ଗଠନ ମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନରେ ଜଣାଇଥିଲେ । ହେଲେ କିଛି ଲାଭ ନହେବାରୁ ସେମାନେ ଆଇନକୁ ହାତକୁ ନେଇଥିଲେ । ସ୍ୱାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶ ରହୁଥିବା ହୋଟେଲ ବାହାରେ ହିଁ ସେମାନେ ଅଗ୍ନିବେଶଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିଥିଲେ । ମାଡ ମାରିବା ପରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଭୟରେ ଉକ୍ତ ଧର୍ମାନ୍ତକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଝାରଖଣ୍ଡର ପାକୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଧର୍ମାନ୍ତକରଣ ହେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆଗରୁ ହୋଇଆସୁଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କରିବେନି ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ସତ୍ୟପାଠକୁ ନମାନିବାକୁ ବି ପଛେଇଲେନି ସରକାର !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Odisha-Lokayukta-Appointment-Naveen-Pattnaik-35577
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Odisha-Lokayukta-Appointment-Naveen-Pattnaik-35577
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Jul 2018 19:49:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ହେଉଛି ଜୁଲାଇ ୧୦ । ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ନିଜେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦେଇଥିବା ସତ୍ୟପାଠ ଅନୁସାରେ ଆଜି ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇଯିବା କଥା । ହେଲେ ଏହା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ । ସରକାର ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କଥା ଛାଡନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ନୋଟିସ ବା ସର୍ଚ୍ଚ କମିଟି ବି ଗଠନ କରିନାହାନ୍ତି ।  ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସତରେ ଚାହାନ୍ତି ନା ଚାହାନ୍ତି ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ଓଡିଶାରେ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ବିଲକୁ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ବିଧାନସଭାରେ ପାସ କରାଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟଭାବେ ଏପରି କରି ପୁରା ସାରା ଦେଶରେ ବାହାବା ବି ନେଇଥିଲେ । ଦୁର୍ନୀତି ହଟାଇବା ପାଇଁ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସରକାର ଯେ ପୁରା ସମର୍ପିତ ଏପରି କିଛି ସନ୍ଦେଶ ଯାଇଥିଲା ସେତେବବେଳେ ସାରା ଦେଶରେ । ଏହାକୁ ୨୦୧୫ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ମୋହର ମଧ୍ୟ ବାଜିସାରିିଛି । ଏହା ଏବେ ଏକ ଆଇନ ହୋଇସାରିଛି । ହେଲେ ଅାଇନ ଖାଲି ଅାଇନ ହୋଇ ରହିଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନାହାନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ନକରିବା କାରଣରୁ କିଛି ସମାଜସେବୀ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ରିଟ ପିଟିସନ ନମ୍ବର ୬୮୪/୨୦୧୬ରେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରି କହିଥିଲେ କି ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକିୟା ଚାଲିଛି । ସେତେବେଳେ ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ କହିଥିଲେ କି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସର୍ଚ୍ଚ କମିଟି ତୁରନ୍ତ ଗଠନ କରିବେ ଏବଂ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକିୟାକୁ ଜୁଲାଇ ୧୦, ୨୦୧୮ ସୁଦ୍ଧା ସାରି ମାନ୍ୟବର କୋର୍ଟକୁ ଜଣାଇବେ । ହେଲେ ଆଜି ଜୁଲାଇ ୧୦ ତାରିଖର କଂଟ ପୁରିଲାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କଥା ଛାଡନ୍ତୁ ସର୍ଚ୍ଚ କମିଟିଟିଏ ବି ଗଠନ କଲେନାହିଁ ।

ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେଉଛନ୍ତି ନିଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ହେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାହିଁକି ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ପଛାଉଛନ୍ତି ତାହା ସନ୍ଦେହରେ । କାରଣ ବିଲ ପାସ ହେବାକୁ ୪ ବର୍ଷ ପୁରିବାକୁ ବସିଥିବାବେଳେ ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦେଇବି ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ନକରିବା ନିହାତି ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦେଇ ତାକୁ ନମାନିବା ଏବଂ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଡରିବା ପଛରେ କଣ ଅଦୃଶ୍ୟ କାରଣ ଅଛି ତାହା ଏବେସୁଦ୍ଧା ବୁଝିହେଉନାହିଁ ।

ଏହାକୁ ନେଇ ଘେରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ନିଜେ ବସାଇଥିବା ଜାଲରେ ନିଜେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଯିବାର ଭୟରେ ସରକାର ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଗରେ ଅାଦୌ ଆଗଉନାହାନ୍ତି ବୋଲି ବିରୋଧୀ ମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । କାଳେ ଏହି ଆଇନକୁ ଆୟୁଧ କରି ସରକାରଙ୍କୁ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ କାଠଗଡାକୁ ଟାଣିବେ ଏହି ଡରରେ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ବିରୋଧୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଲୋକପ୍ରତିନିଧୀ-ଠିକାଦାରଙ୍କ ଦାଦାଗିରି, ଦୁର୍ନୀତି ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିବାରୁ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Chief-Minister-Assembly-Constituency-Journalist-Attacked-35146
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Chief-Minister-Assembly-Constituency-Journalist-Attacked-35146
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 03 Jul 2018 18:06:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଗଂଜାମ, (ଖବର ଓଡିଶା) - ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିଜ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ବଢୁଛି ଠିକାଦାର ଏବଂ ଲୋକପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ଦାଦାଗିରି । ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ରାସ୍ତା, ବନ୍ଧ, କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଆଦି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ଚଳୁ କରୁଛନ୍ତି ଏହି ଠିକାଦାରମାନେ । ଯଦି ଏହି ଦୁର୍ନୀତିକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରକାଶ କରୁଛି ଆଉ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣୁଛି ତାହେଲେ ଏହା ଉପରେ ହେଉଛି ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ।

ଘଟଣା ଘଟିଛି ହିଜିଂଳି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳି ଅନ୍ତର୍ଗତ ନନ୍ଦିକ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ । ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନାରେ ହେଉଥିବା ଏକ କେନାଲ କାମରେ ହୋଇଛି ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି । ଏମଜିନରେଗା ନିୟମ ଅନୁସାରେ ସମସ୍ତ କାମରେ ସୂଚନା ଫଳକ ଲାଗିବା ବାଧ୍ୟତାମୁଳକ ଏବଂ ସୂଚନା ଫଳକରେ କାର୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ତାରିଖ ଏବଂ ଅଟକଳ ମୁଲ୍ୟ ଏସବୁ ରହିବ । ହେଲେ ସେହି କେନାଲ କାମରେ ସେସବୁର ଖୋଲା ଉଲଙ୍ଘନ କରାଯାଇଛି । ଅତି ନିମ୍ନମାନର କାମ ହେଉଥିବାରୁ ସ୍ଥାନିୟ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏହାକୁ ଖାତିର ନକରି ଠିକାଦାର କାମ କରୁଥିଲେ ।

ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମଧ୍ୟ କୈଣସି ସରକାରି ଅଫିସର କର୍ଣ୍ଣପାତ ନକରିବାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧୀ ମାନେ ଯାଇଥିଲେ ଖବର ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ । ଖବର ସଂଗ୍ରହ କଲାବେଳେ ସ୍ଥାନିୟ ସରପଂଚ ତାଙ୍କୁ ଧମକ ଚମକ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରଦିନ ରାତିରେ ଖବର ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଭିତରୁ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ, ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସାସମଲ ରହୁଥିବା ଭଡାଘରେ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ୫ ରୁ ୬ ଜଣ ଦୁର୍ବୁତ୍ତ ରାତି ଅଧରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଗ୍ରିଲ ଭାଙ୍ଗି ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ଏ ନେଇ ସାମ୍ବାଦିକ ଜଣକ ପାଟି କରିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଗାଁ ଲୋକେ ଦୌଡ଼ି ଆସିବାରୁ ଦୁର୍ବୁତ୍ତମାନେ ସେଠାରୁ ଖସି ପଳାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ସାମ୍ବାଦିକ ଜଣକ ଏନେଇ ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଏଯାବତ ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କଲେନାହିଁ ।
ଏହାପରେ ପୁଣି ସେହି ଦୁବୁର୍ତମାନେ ସେହି ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ପୁଣି ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ । ସେ ଖବର ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଅନ୍ୟଆଡେ ଯାଉଥିଲାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ  ଆକ୍ରମଣ କରି ତାଙ୍କ ଗାଡିକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ରକ୍ତାତ ଅବସ୍ଥାରେ ଆସି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିସ୍ତ୍ରା ହେଉଛନ୍ତି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ପୋଲିସରେ ଏତାଲା ଦେଇଥିଲା ବେଳେ ପୋଲିସ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କାହାକୁ ଗିରଫ କରିନାହିଁ । ମାଡ ମାରିଥିବା ସମ୍ପୃକ୍ତ ସରପଂଚ ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକାଦାର ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ସମର୍ଥିତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୁଖିଆଙ୍କ ହକି ଚିନ୍ତା ! ୧୮ ବର୍ଷରେ ନିର୍ମାଣ କରଛନ୍ତି ଗୋଟିଏ ହକି ଛାତ୍ରାବାସ , ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ପାଇଁ ନାହିଁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ସୁବିଧା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Hockey-Game-Odisha-Naveen-Pattnaik-34691
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Hockey-Game-Odisha-Naveen-Pattnaik-34691
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 26 Jun 2018 20:03:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଏବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକ ହକିକୁ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡାର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ଏହା ନିହାତି ଭାବେ ଏକ ସ୍ୱାଗତ୍ୟଯୋଗ୍ୟ ଏକ ଭଲ ଉଦ୍ୟମ । ହେଲେ ରାଜ୍ୟରେ ଓଡିଆ ହକି ଖେଳାଳୀଙ୍କ ପ୍ରତି ସରକାର ନିଜର ଦାୟୀତ୍ୱ ଠିକ ଭାବେ କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ।
ହକି ଖେଳରେ ଦେଶରେ ଓଡିଆ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ସୁନାମ ଅଛି । ଯେଉଁମାନେ ଆଜି ସଫଳ ହୋଇ ରାଜ୍ୟର ନାଁ ରଖିଛନ୍ତି ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ହେଉଛନ୍ତି ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର । ସୁନ୍ଦରଗଡର ପାନପୋଷରେ ଥିବା ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ ପାଇଁ ହିଁ ସେ ଦିଲ୍ଲିପ ତିର୍କୀ ହୁଅନ୍ତିକି ବିରେନ୍ଦ୍ର ଲାକ୍ରା ହୁଅନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ଅନ୍ର୍ତ୍ରଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଖେଳି ପାରିଥିଲେ । ଖାଲି ଦିଲ୍ଲିପ ନୁହେଁକି  ବିରେନ୍ଦ୍ର ନୁହନ୍ତି ଆହୁରି ଅନେକ ଖେଳାଳି ଏବେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଖେଳୁଛନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ଖେଳିବା ପାଇଁ କବାଟ ଠକ ଠକ କଲେଣି । ଏହି ସମସ୍ତ ଖେଳାଳି ପାନପୋଷର ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ହିଁ ପ୍ରଥମ ବଲ ଗଡାଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏହି ପାନପୋଷ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମର ନିର୍ମାଣ ବା ପରିଚାଳନା ବା ସେଠାରେ ଥିବା ହକି ହଷ୍ଟେଲ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଟଙ୍କା ଟିଏ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହି ପାନପୋଷ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଏବଂ ଛାତ୍ରାବାସକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର କ୍ରୀଡା, ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ରାଉରକେଲା ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଂଟ ଚଲାନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଧାନସଭାରେ ମାନିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ମାତ୍ର ୨ଟି ହକି ଛାତ୍ରାବାସ ଅଛି । ସେଥିରୁ ଗୋଟିଏ ପାନପୋଷରେ ଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଟି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା କଳିଙ୍ଗ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ । କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମର ନିର୍ମାଣ ଜାନକି ବଲ୍ଲଭ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସମୟରେ ହୋଇଥିଲା । ଏଠାରେ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ବର୍ତମାନ ସରକାର ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀତ୍ୱ ସମୟରେ ହୋଇଛି । ହେଲେ ଏହା ଛଡା ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ କେଉଁଠି ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟରେ ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ୩ ବର୍ଷରେ ସରିଛି ମାତ୍ର ୧୦୩ଟି । ରାଜ୍ୟରେ ୧୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କୌଣସି କ୍ରୀଡା ପାଇଁ ବି ଛାତ୍ରାବାସଟିଏ ନାହିଁ । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାମସ୍ତରୀୟ ଖେଳାଳୀ ମାନେ ଆଗକୁ ଆସିବେ ତାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖଦି ବୋର୍ଡରେ ୫୮ କୋଟିର ଦୁର୍ନୀତିକୁ ନେଇ ଘେରିଲା ଇଣ୍ଡିଆ ଏଗନେଷ୍ଟ କରପସନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Khadi-Board-Corruption-Tejeswar-Parida-Honey-Scam-Odisha-India-Against-Corruption-34312
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Khadi-Board-Corruption-Tejeswar-Parida-Honey-Scam-Odisha-India-Against-Corruption-34312
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Jun 2018 20:09:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭୁୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯ ଜୁନ - ଓଡିଶା ଖଦି ଓ ଗ୍ରାମୋଦ୍ୟୋଗ ବୋର୍ଡରେ ହୋଇଛି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଘୋଟାଲା । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦେଇଥିବା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ଖଦି ବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତେଜେଶ୍ୱର ପରିଡା ଏବଂ ତାଙ୍କର କିଛି ଅସାଧୁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଲୁଟ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଆଜି ଇଣ୍ଡିଆ ଏଗନେଷ୍ଟ କରପସନ, ଓଡିଶା ପକ୍ଷ୍ୟରୁ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନିରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି । 

ଇଣ୍ଡିଆ ଏଗନେଷ୍ଟ କରପସନର ମଳୟ କୁମାର ତ୍ରିପାଠି କହିଛନ୍ତିକି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମହୁ ଚାଷର ବିକାଶ ପାଇଁ ୪ ବର୍ଷରେ ସମୁଦାୟ ୮ କୋଟି ୨୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖଦି ବୋର୍ଡକୁ ଦେଇଥିଲେ ଯାହା ମଧ୍ୟମ ଓ କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ ସାମଲ ନିଜେ ବିଧାନ ସଭାରେ ମାନିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଖଦୀ ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତେଜେଶ୍ୱର ପରିଡା ଯେଉଁ ହିସାବ ଦେଇଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଗନ୍ଧ ବାହାରୁଛି । ନିଜେ ଶ୍ରୀ ପରିଡା ୨୦/୦୫/୨୦୧୮ରେ ଦେଇଥିବା ଏକ ପ୍ରେସ ଇସ୍ତାହାରରେ କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟରେ ମାତ୍ର ୧୨୦୦ ମହୁଚାଷୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ୪୮୦ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିଛି ୨୪୦୦ଟି ମହୁବାକ୍ସ ଯାହାର ସର୍ବାଧୀକ ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଭିତରେ ହେବ । 

ତେହେଲେ ବାକି ୮ କୋଟି ୧୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଗଲା କୁଆଡେ ? ଗରିବ ମହୁଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଂଟିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ବିପୁଳ ଅର୍ଥକୁ ଯେପରି ଭାବେ ଲୁଟ କରାଯାଇଛି ଏହାର ତଦନ୍ତ ହେବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । 

ମହୁ ବାକ୍ସର ବଜାର ଦାମ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ବାବଦରେ ବାକ୍ସ ପିଛା ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ବିଲ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ମହୁଚାଷୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ବାବଦରେ ପ୍ରତି ଚାଷି ପିଛା ୫୦୦ ରୁ ୭୦୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବାବେଳେ ବିଲ ହୋଇଛି ଚାଷୀ ପିଛା ୮ ହଜାର ଟଙ୍କା । 

ସେହିପରି ବିିଧାନସଭାରେ ତା ୧୫/୦୯/୨୦୧୭ରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମଲ ଦେଇଥିବା ଉତର ଅନୁସାରେ ୨୦୧୪ ରୁ ୨୦୧୭ ଭିତରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖଦି ବୋର୍ଡକୁ ୩୯.୯୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଖଦି ଓ ଗ୍ରାମଦ୍ୟୋଗ ଆୟୋଗ ୪୬.୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପରି ଭାବରେ ସମୁଦାୟ ଚାରିଟି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଖଦି ବୋର୍ଡକୁ ମିଳିଛି ୮୬.୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅନୁଦାନ । 

ଏହି ୪ ଟି ଆର୍ଥୀକ ବର୍ଷରେ ଦରମା ବାବଦରେ ୨୬ କୋଟି ୯୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ବେଳେ , ଚରଖା ତନ୍ତ କିଣା ଏବଂ ସୁତା କାଟିବା ତାଲିମ ବାବଦରେ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ପଦର୍ଶନୀ ବାବଦରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ମହୁ ଚାଷୀଙ୍କ ତାଲିମ ପାଇଁ  ଖର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାକି ୫୮ କୋଟି ୬୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ହିସାବ ମିଳୁନାହିଁ । 

କିଛି ଅସାଧୁ ବିଜ୍ଞାପନକାରି ସଂସ୍ଥା ଏବଂ କନସାଲଟାନସି କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ନାଁରେ ବିଲ କରି ଏହି ଟଙ୍କାକୁ ସିଧା ସିଧା ଚଳୁ କରିଛନ୍ତି ଖଦି ବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ କିଛି ଅସାଧୁ କର୍ମଚାରୀ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖଦିି ବୋର୍ଡର ଏହି ମହା ଦୁର୍ନୀତିର ଭିଜିଲାନସ ତଦନ୍ତ କରିବା ସହ ତେଜଶ୍ୱର ପରିଡାଙ୍କୁ ଖଦୀ ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦରୁ ତୁରନ୍ତ ବିଦାକରି ରାଜ୍ୟରେ ଖଦି ଶିଳ୍ପକୁ ବଂଚାନ୍ତୁ । ନହେଲେ ଆଗାମି ଦିନରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆହୁରି ତିବ୍ରତର ହେବ ବୋଲି ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରିୟନାଥ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ପ୍ରିତିଲତା ନାୟକ, କାହ୍ନୁଚରଣ ବେହୁରା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତି ଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜନତା ଦରବାରକୁ ଆସନ୍ତୁ ନବୀନ-ପ୍ରତାପ ଷଡଙ୍ଗୀ, ମହମ୍ମଦ ଘୋରୀ ଓ ମାମୁଦ ଶାସନକୁ ମନେ ପକାଇଲେ ପ୍ରତାପ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Pratap-Sarangi-Naveen-Pattnaik-Ratna-Bhandara-Gajani-Mamood-34186
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Pratap-Sarangi-Naveen-Pattnaik-Ratna-Bhandara-Gajani-Mamood-34186
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 17 Jun 2018 20:01:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭୁବନେଶ୍ବର, 17 ଜୁନ (ଖବର ଓଡିଶା) - ରାଜ୍ୟରେ ମଠ, ମନ୍ଦିର ସମ୍ପତ୍ତି ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ । ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ବର, କ୍ଷୀରଚୋରା ଗୋପୀନାଥ, ଲିଙ୍ଗରାଜ, ବିରଜା ଦେବୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ସୁରକ୍ଷିତ ନାହିଁ । ଅତୀତରେ କଳାପାହଡ, ମହମ୍ମଦ ଘୋରୀ. ସୁଲତାନ ମାମୁଦଙ୍କ ପରି ବର୍ତମାନ ନିର୍ବାଚିତ ସରକାର ସମୟରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଲୁଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ସେପଟେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ପରେ ଏବେ ଡୁପ୍ଲିକେଟ ଚାବି ମିଳିଛି । ତାହାହେଲେ ଅରଜିନାଲ କୁଆଡେ ଗଲା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପ୍ରତାପ ଷଡଙ୍ଗୀ । ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜନତା ଦରବାରକୁ ଆସି ତାଙ୍କର ଉତ୍ତର ରଖନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ବିଜେପି ନେତା ଶ୍ରୀ ଷଡଙ୍ଗୀ ତାଙ୍କ ଫେସବୁକ ପେଜରେ ଏନେଇ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏକ ଭିଡିଓ । ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ମତାମତ ରଖିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଏ ସମସ୍ତ ଘଟଣା ପଛରେ ବଡ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରହିଛି । ଚାବି ଟ୍ରେଜରୀରେ ରହିବା କଥା ତାହା ରେକର୍ଡ ରୁମକୁ ଗଲା କିପରି ? ଏହା ପିଲା ଖେଳ କଥା ନୁହେଁ । ଯଦି ଡୁପ୍ଲିକେଟ ମିଳିଲା ତାହା ହେଲେ ଅରଜିନାଲ ଗଲା କୁଆଡେ ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

ମିଛ କହି ସରକାର ଅକ୍ଷମଣୀୟ ଅପରାଧ କରୁଛନ୍ତି । ସରକାର ତାଙ୍କର ଦାୟିତ୍ବ ଏଡାଇ ଦେଇପାରିବେନି । ଯିଏ ଡୁପ୍ଲିକେଟ କଲା ସେ ଅରଜିନାଲ କଥା ଜାଣିଥିବ ବୋଲି ପାଲଟା ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରତାପ । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଜେପିର ଆନ୍ଦୋଳନ ପରେ ଚାପରେ ପଡି ଏବେ ନାଟକ କରାଯାଉଛି । ବର୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଥିପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିଜର ସାଧୁତା ପ୍ରମାଣ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ମୁଖ୍ୟନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ଜନତା ଦରବାରକୁ ଆସି ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଚାବି ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛନ୍ତି କି ? ଯିଏ ଚାବି ସମ୍ଭାଳିପାରୁନି ସେ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ଭାଳିବ କେମିତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏ ସମସ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଉତ୍ତର ରଖନ୍ତୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଷଡଙ୍ଗୀ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମଦୁଆ ହେଉଛି ଓଡିଶା, ବାର୍ଷୀକ ବିକ୍ରି ପରିମାଣ ୧୬ କୋଟି ୪୬ ଲକ୍ଷ ଲିଟର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Liquor-Sales-Odisha-16-Crores-Liters-Odisha-records-growth-in-beer-liquor-sale-33866
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Liquor-Sales-Odisha-16-Crores-Liters-Odisha-records-growth-in-beer-liquor-sale-33866
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 11 Jun 2018 19:56:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବଢୁଛି ମଦ ବିକ୍ରି । ଗଳି ଗଳିରେ ଖୋଲୁଛି ସରକାରୀ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରାପ୍ତ ମଦ ଦୋକାନ । ମଦର କରାଳ ନିଶାରେ ପଡୁଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟର ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀ । ଉଜୁଡୁଛି ପାରିବାରିକ ସର୍ମ୍ପକ । ଭାଙ୍ଗୁଛି ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀର ସଂସାର । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଭୟଙ୍କର ହାରରେ ବଢୁଛି କିଡନି, ଲିଭର ଏବଂ ପାକସ୍ଥଳିରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା । କିଡନି, ଲିଭର ଏବଂ ପାକସ୍ଥଳ ଖରାପ ପାଇଁ ଲିଭୁଛି ଅନେକ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ସିନ୍ଦୁର । ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଯେତିକି ଲୋକ ମରୁଛନ୍ତି ସେଥିରୁ ଅଧିକାଂଶ ମଦ୍ୟପାନ ଜନିତ ବେପରୁଆ ଗାଡି ଚାଳନା ପାଇଁ ହେଉଛି ।

ଓଡିଶାରେ ଯେତିକି ହାରରେ ନୁଆ ସ୍କୁଲ ଖୋଲୁନି କି ନୁଆ ଡାକ୍ତରଖାନା ତିଆରି ହେଉନି ତାଠାରୁ ଅଧିକ ହାରରେ ଖୋଲୁଛି ମଦ ଦୋକାନ । ସମାଜର ଏତେ କ୍ଷତି ହେବା ସତ୍ୱେ କାହିଁକି ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସରକାର ଅନୁମତି ଦେଉଛନ୍ତି ତାହା ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ।

ରାଜ୍ୟରେ ୨୦୦୧ ମସିହାରେ ଥିଲା ମାତ୍ର ୧୩ଟି ବିୟର ପାର୍ଲର । ହେଲେ ଏବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୦୫କୁ ଟପି ସାରିଲାଣି । ୧୭ ବର୍ଷରେ ନୁଆ ୯୨ଟି ବିୟର ପାର୍ଲର ତିଆରି ହୋଇଛି । ଅର୍ଥାତ ବିୟର ପାର୍ଲର ସଂଖ୍ୟା ବଢିଛି ୭୦୦% ହାରରେ । ଯଦି ଫରେନ ଲିକରର ଦୋକାନକୁ ହିସାବକୁ ନିଆଯାଏ ତାହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସଂଖ୍ୟାରେ ବି ବଢିଛି ଆକାଶଛୁଆଁ । ୨୦୦୧ ବେଳେ  ଫରେନ ଲିକର ଅଫ ସପ ଏବଂ ଅନ ସପ ମିଶି ୭୫୩ଟି ଥିଲା । ଏବେ ସହି ସଂଖ୍ୟା ଆସି ୧୪୯୩ରେ ପହଂଚିଲାଣି । ୧୭ ବର୍ଷରେ ନୁଆ ୭୪୦ଟି ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିଛି ଯାହା ଏକ ଉଦବେଗଜନକ ସଂଖ୍ୟା । ରାଜ୍ୟରେ ମଦ ବିକ୍ରି ହେବାପରଠାରୁ ୨୦୦୧ ମସିହା ଭିତରେ ଯେତିକି ଦୋକାନ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା ମାତ୍ର ୧୭ ବର୍ଷରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଏହାର ପାଖାପାଖି ହୋଇଗଲାଣି ।

ରାଜ୍ୟରେ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଫରେନ ଲିକର ବର୍ଷକୁ ୪୬ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ବିଦେଶୀ ମଦ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବାବେଳେ ଏବେ ଏହାର ବିକ୍ରି ପରିମାଣ ୫୦୦ ଲକ୍ଷ ଲିଟରରେ ପହଂଚିଲାଣି । ମାତ୍ର ୧୮ ବର୍ଷରେ ଫରେନ ଲିକର ବିକ୍ରି ୧୧ ଗୁଣ ବଢିଗଲାଣି । ସେହିପରି ବିୟର ବିକ୍ରି ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ୫୪ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହା ୪୮୫ ଲକ୍ଷ ଲିଟରରେ ପହଂଚିଲାଣି  । ରାଜ୍ୟରେ ବାର୍ଷୀକ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ସମୁଦାୟ ଦେଶି, ବିଦେଶି ଏବଂ ବିୟର ମଦର ପରିମାଣ ହେଉଛି ୧୬ କୋଟି ୪୬ ଲକ୍ଷ ଲିଟର । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେମିତି ହଜିଲା ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ? ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଲୋଡା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Ratna-Bhandar-Jagannath-Temple-33791
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Ratna-Bhandar-Jagannath-Temple-33791
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 10 Jun 2018 17:36:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଏକ ଗୁରୁତର ବ୍ୟବସ୍ଥାଗତ ତ୍ରୁଟିକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛି । ଉଭୟଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ରହିଛି ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରର ସୁରକ୍ଷା ଓ ନିରାପତା ଦାୟିତ୍ୱ । ହାଇକୋର୍ଟ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ । ସରକାର ଏଥିଲାଗି ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କଲେ । ତା ସତ୍ୱେ ଏହା ଖୋଲାଗଲାନି ।

୨ ମାସ ପରେ ଜଣାପଡ଼ିଲା ଚାବି ହଜିଛି । ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ମୁଲ୍ୟବାନ ସୁନା ରୁପା ଏବଂ ରତ୍ନ ଥିବା ଭଣ୍ଡାରର ଚାବି କିଭଳି ହଜିଲା? କିଏ ଦାୟୀ? ଏନେଇ ସାଧାରଣରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରିଛି ।

• ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ପ୍ରକୃତରେ ହଜିଛି ନା ଚୋରି ହୋଇଛି ନା ତାକୁ ବଦଳାଇ  ଦିଆଯାଇଛି?

• ଭିତର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରର ତିନିଟି ତାଲା ରହିଛି । ତେବେ ଗୋଟିଏ ତାଲାରେ ଜଉମୁଦ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ତାଲାରେ ଜଉମୁଦ ନାହିଁ । ସେ ଦୁଇଟି ତାଲାର ଜଉମୁଦ ଗଲା କୁଆଡେ?

• ଗୋଟିଏ ତାଲାରେ ଥିବା ଜଉମୁଦରେ କାହାର ମୋହର ଲାଗିଛି? ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଯିଏ ମୋହର ଦେଇଥିବେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଚାବି ରହିବା କଥା । କାହାର ମୋହର ଲାଗିଛି ତାହା ଏଯାଏଁ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରକାଶ କରୁନାହାନ୍ତି କାହିଁକି ?

• ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ ଅଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରକୁ କେହି ଖୋଲିନାହିଁ ତ?

• ରାଜ୍ୟ ସରକାର ହେଉଛନ୍ତି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ସମ୍ପତିର ମାର୍ଫତଦାର । ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତି ୩ ବର୍ଷରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲାଯିବା କଥା । ତା’ ସତ୍ୱେ ସରକାର ୧୯୮୫ରୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହାକୁ କାହିଁକି ଯାଂଚ କରିନାହାନ୍ତି?

• ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ଜରିଆରେ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୪ରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବା ଲାଗି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟିରେ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଥିଲା । ତାହାକୁ ସେତେବେଳେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ କିଏ ଅଟକାଇ ଥିଲେ ?

• ଏପ୍ରିଲ ୪ ତାରିଖରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଯାଂଚ ଲାଗି ଯାଇଥିବା ୧୭ ଜଣିଆ କମିଟି ସାଥିରେ ଗ୍ୟାସ କଟର ନେଇଯାଇଥିଲେ । ହେଲେ ଭିତର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ତାଲାକୁ କାଟି ଯାଂଚ ନକରି କମିଟି ବାହାର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର କେବଳ କାହିଁକି ଦେଖିଲେ, ଅଥଚ ଭିତରକୁ ଗଲେନି କିମ୍ବା ତାଲା ଖୋଲିବା ଲାଗି ଗ୍ୟାସ୍ କଟର ବ୍ୟବହାର କଲେନି କାହିଁକି? ସତରେ କଣ ଖାଲି ହୋଇଯାଇଛି କି ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ?

• ଚାବି ନଥିବା ସୂଚନା ୨ମାସ ତଳୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏତେଦିନ ଧରି ପ୍ରଶାସନ ନୀରବତା କାହିଁକି ରହିଥୀଲା?

• ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଭଳି ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଳଙ୍କାର ଓ ରତ୍ନପଥର ଥିବା ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କୋଠରୀର ଚାବି ହଜିବା ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ କି?

• ଗୋଟିଏ ପଟେ ପ୍ରଶାସନ ଚାବି ହଜିବାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରୁଛି, ଅନ୍ୟପଟେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା କହୁଛନ୍ତି? ଯଦି ଅପାରଗତା ଏବଂ ଦାୟିତ୍ୱହିନତା କାରଣରୁ ଚାବି ପାଇଲେନି ସେମାନେ ସମ୍ପତି ସୁରକ୍ଷା ଥିବା କଥା କହିବା ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ କି ?

• ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରରୁ ଅଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣରତ୍ନାଦି ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ହୋଇନି ତ? ଏବଂ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ଚାବି ଖୋଜିବାର ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହି ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ବାସ୍ତବ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉନଥିବା କାରଣ କ’ଣ?

ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ତୁରନ୍ତ ଖୋଲି ଯାଂଚ କରାଗଲେ ଯଦି ଏହା ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୁଏ ତେବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ପରିସମାପ୍ତି ଘଟିବା ସହ ରାଜ୍ୟବାସୀ ଆଶ୍ୱସ୍ତ ହୁଅନ୍ତେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜଗନ୍ନାଥ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ତେଜିଲା ଅସନ୍ତୋଷ, ବିଜେଡି ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସମାଲୋଚନା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Sasmit-Patra-Christianity-Insults-Lord-Jagannath-Devotes-Anger-Reflects-In-Social-Media-33557
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Sasmit-Patra-Christianity-Insults-Lord-Jagannath-Devotes-Anger-Reflects-In-Social-Media-33557
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Jun 2018 18:43:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ବର, ୬ ଜୁନ (ଖବର ଓଡିଶା)-ଚର୍ଚାରେ ବିଜେଡି ମୁଖପାତ୍ର ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର । ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ମାମଲାରେ ଦେଇଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ଏବେ ବିବାଦରେ ଫସିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର । ଯାହାକୁ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ପ୍ରଶ୍ନବାଣ । ଜଣେ ଶ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ହୋଇ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ନଦେବାପାଇଁ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ଭାବେବେଗ ସହ ଖେଳ ନ ଖେଳିବାକୁ ବି ଦେଇଛନ୍ତି ପରାମର୍ଶ ।

ଏପରିକି ତାଙ୍କ ସ୍ବର୍ଗତ ପିତା ସୂରପାନନ୍ଦ ପାତ୍ର ବିଗତ ଦିନରେ ଦେଇଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟକୁ କଥା ଉଠାଇ ତାଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି  । ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଦେଇଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ଏବେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଉଠିଛି ସ୍ବର । ସେ ଜଣେ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତନ କାରୀ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କଣ ପାଇଁ ହିନ୍ଦୁ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଫେସବୁକରେ ପାଲଟା ପ୍ରଶ୍ନ ଆସିଛି । ଏପରିକି ବର୍ତମାନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସେ ହିନ୍ଦୁ ନାଁ କେମିତି ରଖିଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର ଦେଇଥିବ ବୟାନକୁ ନେଇ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ଯେ, ‘ଭାଇ, ଆମେ ଜାଣିଛୁ ଆପଣ ଜଣେ କନଭର୍ଟେଡ ଖ୍ରିଷ୍ଟିୟାନ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଆସ୍ଥା ଚର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ହିଁ ଅଛି । ଆପଣ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଉପରେ ଆସ୍ଥା ବିଶ୍ବାସ ଥିଲେ ଆପଣ ଅନୁଭବ କରିପାରିଥାନ୍ତେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ଜଗନ୍ନାଥ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ବାଧୁଛି ଏବଂ ମର୍ମାହତ କରୁଛି । ଆପଣତ କେବେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ପଶି ନାହାନ୍ତି ଏବଂ ହୁଏତ ଏକଥାକୁ ଅନୁଭବ କରିପାରିବେନି । ଭାଟିକାନ ସିଟିରେ କି ପୋପଙ୍କ ଉପରେ କିଛି ଅଘଟଣ ଘଟିଥିଲେ କଣ ଆପଣ ଏପରି କହିପାରିଥାନ୍ତେ ? ଭଲ ହେବ ଆପଣ କେବଳ ରାଜନୀତିରେ ସୀମିତ ହୁଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମର ଆସ୍ଥା ଉପରେ ଟିପ୍ପଣି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ’ । ଏପରି କଥା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରସାର ହେବାପରେ ଏବେ ଏହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ରୋଷର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ବିଜେଡିର ମୁଖ୍ୟପାତ୍ର ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅଡୁଆରେ ବିଜେଡି ମୁଖପାତ୍ର ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର ! ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାତିଲେ ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରେମୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Sasmit-Patra-Christianity-Insults-Lord-Jagannath-Devotess-33485
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Quick-Comment/Sasmit-Patra-Christianity-Insults-Lord-Jagannath-Devotess-33485
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 05 Jun 2018 16:27:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭୁବନେଶ୍ବର,  ୫ ଜୁନ (ଖବର ଓଡିଶା)-ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦେଶ ଓ ଦେଶବାହାରେ ସାରା ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରେମୀ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି ମୁଖପାତ୍ର ସସ୍ମିତ ପାତ୍ରଙ୍କ ବୟାନକୁ ନେଇ ଏବେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଅଡୁଆ ପରିସ୍ଥିତି  । ବିଜେଡି ମୁଖପାତ୍ର ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ହେଉଥିବା କଥା କହୁଥିବା ବେଳେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଜନତା  । ଏପରିକି ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଭାବାବେଗ ସହ ଖେଳ ନଖେଳିବାକୁ ଦେଇଛନ୍ତି ପରାମର୍ଶ  ।

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଫେସବୁକରେ ଉଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଭାଇ, ଆମେ ଜାଣିଛୁ ଆପଣ ଜଣେ କନଭର୍ଟେଡ ଖ୍ରିଷ୍ଟିୟାନ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଆସ୍ଥା ଚର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ହିଁ ଅଛି କ୍ଷ ଆପଣ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଉପରେ ଆସ୍ଥା ବିଶ୍ବାସ ଥିଲେ ଆପଣ ଅନୁଭବ କରିପାରିଥାନ୍ତେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ଜଗନ୍ନାଥ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ବାଧୁଛି ଏବଂ ମର୍ମାହତ କରୁଛି କ୍ଷ ଆପଣତ କେବେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ପଶି ନାହାନ୍ତି ଏବଂ ହୁଏତ ଏକଥାକୁ ଅନୁଭବ କରିପାରିବେନି କ୍ଷ ଭାଟିକାନ ସିଟିରେ କି ପୋପଙ୍କ ଉପରେ କିଛି ଅଘଟଣ ଘଟିଥିଲେ କଣ ଆପଣ ଏପରି କହିପାରିଥାନ୍ତେ ? ଭଲ ହେବ ଆପଣ କେବଳ ରାଜନୀତିରେ ସୀମିତ ହୁଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମର ଆସ୍ଥା ଉପରେ ଟିପ୍ପଣି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ’  ।

ଫେସବୁକରେ ଲେଖାହୋଇଥିବା ଏହି ଲେଖାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଜନସାଧାରଣ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ବେଳେ କିଛି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ନିଜସ୍ବ ମତ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି  ।

ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରେମୀ  । ଘଟଣାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ଦେଇଛନ୍ତି  । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>