<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବିଧାନସଭାରେ ୩ଟି ବିଲ୍ ପାରିତ: ଏଣିକି ସିଧା ବଛା ହେବେ ମେୟର ଓ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/Odisha-Assembly--Municipal-corporation-39872
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/Odisha-Assembly--Municipal-corporation-39872
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 21:07:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନିରଂଜନ ପୂଜାରୀ ଓଡିଶା ଭୂତଳ ଜଳ (ନିୟନ୍ତ୍ରଣ,ଉନ୍ନୟନ ଓ ପରିଚାଳନା) ବିଲ୍ -୨୦୧୧ ଅଣାଯାଇଥିବା ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ହୋଇ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଣିଥିବା ଆଉ ୨ଟି ବିଲ୍ ଓଡିଶା ପୌର(ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍ ୨୦୧୮ ଓ ଓଡିଶା ପୌର ନିଗମ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ ୨୦୧୮ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । 

ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା : 

ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ୨ଟି ବିଲର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲେ ଯେ ସମଗ୍ର ପୌରାଞ୍ଚଳର ନାଗରିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ଜରିଆରେ ଭୋଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ଜନପ୍ରୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚିତ କରିବାର ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରି ପୌରପାଳିକାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ପଦମର୍ଯ୍ୟାଦା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ତଥା ପୌରଂଚଳରେ ଉତ୍ତମ ନେତୃତ୍ୱ ଓ ତାହାର ପ୍ରଶାସନିକ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରି ଓଡିଶା ପୌର ଅଧିନିୟମ ୧୯୫୦କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । କୁଷ୍ଠରୋଗରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯେପରି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରିପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସକ୍ଷମ କରାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଡିଶା ପୌର ଅଧିନିୟମ ୧୯୫୦ରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ ଏହି ବିଧେୟକଟି ଉର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।

ସେହିପରି ସମଗ୍ର ପୌରାଂଚଳର ନାଗରିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ଜରିଆରେ ଭୋଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ଜନପ୍ରିୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚିତ କରିବାର ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରି ପୌର ନିଗମ ମେୟରଙ୍କ ପଦ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ତଥା ପୌରାଂଚଳରେ ଉତମ ନେତୃତ୍ୱ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରି ଓଡିଶା ପୌର ନିଗମ ଅଧିନିୟମ ୨୦୦୩କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

କୁଷ୍ଠରୋଗୀ ବି ପୌର ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ: 

କୁଷ୍ଠରୋଗରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯେପରି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରିପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସକ୍ଷମ କରାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଡିଶା ପୌର ନିଗମ ଅଧିନିୟମ ୨୦୦୩ରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ ଏହି ବିଧେୟକଟି ଉର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ିବା ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କଲେ ପୁରୀ ଏସପି, ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କୁ ହଁ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନା !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/Chilika-Helicopter-Row-39868
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/Chilika-Helicopter-Row-39868
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 19:54:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚିଲିକାରେ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ିବା ମାମଲାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୁରୀ ଏସ୍‌ପି ସାର୍ଥକ ଷଡଙ୍ଗୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତଦନ୍ତରୁ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ସେଠି ବୁଲୁଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଲୋକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ପୂର୍ବାହ୍ଣ ୧୦ଟା ୩୦ରେ ଚିଲିକା ଉପକୂଳରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡୁଥିଲା । ଏହା ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ ଆକ୍ଟ ୫୧କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି। ହେଲିକପ୍ଟରଟି  ୫୦୦ ଫୁଟ୍‌ ତଳେ ଉଡୁଥିବାରୁ ଆଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଥିବା ଏସପି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।  

ସେହିପରି ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, କୋଣାର୍କ ଓ ବାଲୁଖଣ୍ଡରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡୁଥିବା ନେଇ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି। ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି। ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଥିବା ଗ୍ଲାଇଡରକୁ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ପୁରୀ ପୋଲିସ ଟିମ୍‌ ଇମ୍ଫାକୁ ଯାଇ ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ  ବୈଜୟନ୍ତ ଓ ୨ ସହଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହାଜର ପାଇଁ ନୋଟିସ୍‌ ହୋଇଥିବା ଏସପି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଲେ ଭଲ, ବୈଜୟନ୍ତ କଲେ ଭେଲ 

ଅପରପକ୍ଷରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଚିଲିକା ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଷଡଙ୍ଗୀ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏସପିଙ୍କ ଏହ ଉତ୍ତର ପରେ ସାମାନ ମାମଲାରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେବା ଏବଂ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ପ୍ରତି ତରବରିଆ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ରାଜନୀତି ସମୀକ୍ଷକମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଅନେକ ସମୀକ୍ଷକ ଏହି ମାମଲାରେ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ପାଇଁ ତୃତୀୟ ମହଲାକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି।

ଆଇନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ହେବା ଦରକାର - ପୁରୀ ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚର ଆବାହକ 

 ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୂର୍ବରୁ ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଜରିଆରେ ଅବତରଣ କରିଥିବା ଦାବି କରି ତାଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଛି। ପୁରୀ ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁରେ ଅରଖକୁଦା ମେରାଇନ୍ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ମଞ୍ଚର ଆବାହକ ପ୍ରିୟଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଚିଲିକାରେ ଅବତରଣ କରିଛି। ଏହା ସହ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ,ପୁରୀ ସାଂସଦ ପିନୀକୀ ମିଶ୍ର, ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତି, ସଞ୍ଜୟ ଦାସ ବର୍ମା ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବୈଜୟନ୍ତ ଯଦି ଦୋଷ କରିଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଉ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଯଦି ଦୋଷ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଉ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହଁ ଆଇନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ହେବା ଦରକାର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।    

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ - ସିଡିଏ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ

ବିଜେପି ନେତା କନକବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହଦେଓ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଭାବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ତାଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କରିଥିଲା ବେଳେ ଚିଲିକା ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସିଡିଏ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଚିଲିକା ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସୁଶାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଘଟଣା ବର୍ଷକ ତଳର । ସେତେବେଳେ ସେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନଥିଲେ, ଏବେ ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ପୂରଣ ହେବ୧୩୩୮ ଆରଆଇ, ଅତିରିକ୍ତ ଆରଆଇ ଓ ଅମିନ ପଦବୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/Odisha-Assembly--RI-Recruitment-fulfill--soon-39862
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/Odisha-Assembly--RI-Recruitment-fulfill--soon-39862
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 19:49:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜସ୍ୱ ପ୍ରଶାସନକୁ ଅଧିକ ଦକ୍ଷ ଓ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ରାଜସ୍ୱ ସେବା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ରାଜସ୍ୱ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଖାଲିଥିବା ପଦବୀ ପୂରଣ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଏହି କ୍ରମରେ ମୋଟ ୧୩୩୮ଟି ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ ଓ ଅମିନ ପଦବୀ ପୂରଣ କରାଯିବ । ଏହି ପଦବୀ ଗୁଡ଼ିକ ୨୦୧୮ ବର୍ଷରେ ପୂରଣ କରାଯିବ । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତୀୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି । ଉପରୋକ୍ତ ପଦବୀଗୁଡ଼ିକ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଓଡ଼ିଶା ସବ୍ଅର୍ଡିନେଟ୍ ଷ୍ଟାଫ୍ ସିଲେକ୍ସନ୍ କମିଶନ ଦ୍ୱାରା ଚୟନ କରାଯାଇ ପୂରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କରିଛନ୍ତି ।  

ପ୍ରକାଶ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ୯୮୦ଟି ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ ଓ ଅମିନ ପଦବୀ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ୩୪୪ଟି ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, ୨୬୦ଟି ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ ଏବଂ ୩୭୬ଟି ଅମିନ ପଦବୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ସେହିପରି ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଧିକ ୮୩ଟି ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, ୧୩୭ଟି ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ ଏବଂ ୧୩୮ ଅମିନ ପଦବୀ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ନିମନ୍ତେ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି । ଏହା ଫଳରେ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସମୁଦାୟ ୪୨୭ଟି ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, ୩୯୭ଟି ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ ଓ ୫୧୪ଟି ଅମିନ ପଦବୀ ପୂରଣ କରାଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ ୪୬୨ଟି ଜୁନିୟର କ୍ଲର୍କ ପଦବୀ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସଂପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାଛ ଓ ଶୁଖୁଆରେ ମିଶୁନି ଫର୍ମାଲିନ୍: ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/No-Formalin-in-say-Department-Minister-Pradeep-Moharathi-39859
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/No-Formalin-in-say-Department-Minister-Pradeep-Moharathi-39859
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 17:34:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଅଧିକ ଦିନ ମାଛ, ଶୁଖୁଆ ଓ ମଞ୍ଜି ଆଦିରେ ଶବ ସଂରକ୍ଷଣ ଲାଗି ବ୍ୟବହୃତ ଫର୍ମାଲିନ୍ ନାମକ ଏକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଘଟଣା ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆସି ନାହିଁ ବୋଲି ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । 

ସଭ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ମାଛ ମାନଙ୍କରେ ଫର୍ମାଲିନ୍ ଅପମିଶ୍ରଣ ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଚାର ହେବା ପରେ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତ୍ୱରିତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରମୁଖ ମାଛ ଗୋଦାମ ଓ ବଜାରରୁ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ବାରାକପୁର ସ୍ଥିତ ସିଆଇଏଫଆରଆଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଫର୍ମାଲିନ୍ କିଟ୍ ଦ୍ୱାରା ତତ୍କାଳ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ନମୂନା ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସାମୁଦ୍ରିକ ମାଛରେ ଫର୍ମାଲିନ୍ ଥିବାର ସଂକେତ ମିଳିଥିଲା । ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ ଓ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ମାଛ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରଯାଇ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟଖାଦ୍ୟ ନିରାପତା କମିଶନରଙ୍କ ପରୀକ୍ଷାଗାରରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । କୌଣସି ମାଛ ନମୂନାରେ ଫର୍ମାଲିନ୍ ମିଶ୍ରଣର ପ୍ରମାଣ ମିଳିନାହିଁ । ଏହି ସମସ୍ୟାର ସ୍ଥାୟୀ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସରକାର ଉଭୟ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ ଓ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଭିନ୍ନ ମାଛ ବଜାରରୁ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦାମ କଣ ପାଇଁ ଖୋଲୁନାହାନ୍ତି ଅସଲ ରହସ୍ୟ ! ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଦାମ ବାଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/Damodor-Rout-BJD-Odisha-39856
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/Damodor-Rout-BJD-Odisha-39856
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 17:04:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦାମ ଖୋଲୁଛନ୍ତି ଗୁମର  । ହେଲେ ଖୋଲୁନାହାନ୍ତି ପୁରା ରହସ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବାରେ ଲାଗିଛି  । ଦାମଙ୍କ ଏହି ଭୂମିକା କଣ ପାଇଁ  । ଗତକାଲି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାମ ଯେଉଁ ବାଣ ଛାଡିଛନ୍ତି ସେଥିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପାତ୍ର ଘାଇଲା ହୋଇଯାଇଥିବା କଥା ଏବେ ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  । ଏପରିକି ଚିଟଫଣ୍ଡ ଗୁମର କଥା ଚେଙ୍କି ଦେଇ ପୁଣିଥରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଦାମ ଅଡୁଆରେ ପକାଇଥିବାର ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  ।

ଗତକାଲି ପ୍ରଥମେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟପାତ୍ର ଦାମଙ୍କ ଉର୍ଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମାରିଥିଲେ ବାଣ  । ଯାହାର ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ ଶ୍ରୀ ରାଉତ  । ଏପରିକି ନିଜ ସମାସ୍କନ୍ଦର ପିଲାଙ୍କ ସହ କଥା ଲାଗିବା ପାଇଁ ଦାମଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆହ୍ୱାନ କରିଥିବା ବେଳ ଟିଟୋ ସହ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଥିବା ନେଇ କହିଥିବା ବେଳେ ଦାମ ଖୋଲିଥିଲେ ତାଙ୍କର ପେଡି  । କହିଥିଲେ ଟିଟୋ ଲିଙ୍କ୍ କାହାର ଅଛି ତାର ଗୁମର ଖୁବଶୀଘ୍ର ଖୋଲିବ  ।

ସେହିପରି ଶ୍ରୀ ରାଉତ କହିଥିଲେ ଯେ,  ସୂର୍ଯ୍ୟ ପାତ୍ର ସେତେବେଳର ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ପ୍ୟାରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ କଣ ଦାନ କରିଥିଲେ ମୁଁ ଜାଣିଛି  । ତାର ଫଟୋ ଅଛି  । ତେବେ ଯଦି ଏପରି ତଥ୍ୟ ଶ୍ରୀ ରାଉତଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ତାହାହେଲେ ତାହାକୁ କଣ ପାଇଁ ସାର୍ବଜନୀନ କରୁନାହାନ୍ତି ଶ୍ରୀ ରାଉତ ଏହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି  । ସେହିପରି ଚିଟଫଣ୍ଡ ଟଙ୍କା କଥା କହି ଦାମ ଯେଉଁ ବାଣ ମାରିଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର ଏବେ ଘାଇଲା ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିବା ବେଳେ ଅସଲ ରହସ୍ୟ ଶ୍ରୀ ରାଉତ କେବେ ଖୋଲିବେ ତାହା ଉପରେ ଏବେ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି  । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚିଲିକା ଉପରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡିବା ଘଟଣା, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/Helicopter-flying-in-chilika--allegations-CM-39847
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/Helicopter-flying-in-chilika--allegations-CM-39847
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 15:37:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଚିଲିକା ଉପରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡିବା ଘଟଣାରେ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁରେ ମଧ୍ୟ ଏ ନେଇ ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠିଛି। ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଜରିଆରେ ଅବତରଣ କରିଥିବା ଦାବି କରି ତାଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଛି। ପୁରୀ ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁରେ ଅରଖକୁଦା ମେରାଇନ୍ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏସପିଙ୍କ ଜରିଆରେ ଅରଖକୁଦା ଥାନାରେ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଭଳି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ପାଇଁ ଆବେଦନ ହୋଇଛି ।  ଅନ୍ୟ କିଛି ନେତାଙ୍କ ନାଁରେ ବି ଏତଲା ରୁଜୁ ପାଇଁ ଆବେଦନ ହୋଇଛି । ଚିଲିକା ଉପରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଯାତ୍ରା କରିଥିବା ନେତାଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବା ପାଇଁ ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି ହୋଇଛି । 

ମଞ୍ଚର ଆବାହକ ପ୍ରିୟଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଚିଲିକାରେ ଅବତରଣ କରିଛି। ଏହା ସହ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ,ପୁରୀ ସାଂସଦ ପିନୀକୀ ମିଶ୍ର, ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତି, ସଞ୍ଜୟ ଦାସ ବର୍ମା ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବୈଜୟନ୍ତ ଯଦି ଦୋଷ କରିଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଉ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଯଦି ଦୋଷ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଉ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହଁ ଆଇନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ହେବା ଦରକାର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।    

ଅପରପକ୍ଷରେ ବିଜେପି ନେତା କନକବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହଦେଓ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଭାବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ତାଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କରିଥିଲା ବେଳେ ଚିଲିକା ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସିଡିଏ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଚିଲିକା ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମୁଖ୍ୟକାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସୁଶାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଘଟଣା ବର୍ଷକ ତଳର । ସେତେବେଳେ ସେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନଥିଲେ, ଏବେ ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲଗାତର ଅଷ୍ଟମ ଦିନ ପାଇଁ ଚାଲିପାରିଲାନି ପ୍ରଶ୍ନକାଳ, ଏଥର ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/continuously-question-hour-hamper-for-8-days-39835
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/continuously-question-hour-hamper-for-8-days-39835
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 12:15:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲଗାତର ଅଷ୍ଟମ ଦିନ ପାଇଁ ଚାଲିପାରି ନାହିଁ ବିଧାନସଭାର ପ୍ରଶ୍ନ କାଳ । ଉଭୟ ଶାସକ ଏବଂ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହଟ୍ଟଗୋଳ ଯୋଗୁଁ ବାଚସ୍ପତି ଗୃହକୁ ସାଢ଼େ ଏଗାରଟା ଯାଏଁ ମୁଲତବୀ ରଖିଛନ୍ତି । 

ଗୃହକାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭରୁ ଶାସକ ଦଳର ସଭ୍ୟମାନେ ନିଜ ନିଜ ଆସନରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଚିଲିକା ଉପରେ ଉଡ଼ାଣ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ । ଶାସକ ଦଳ ସାଂସଦ ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡା ଓ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବିରେ ଶାସକ ଦଳ ଅଡ଼ି ବସିଥିଲେ । ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ବନ୍ଧୁ ଜଣକ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସହ ସେହି ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଥିଲେ ଏବଂ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଅଶୋଭନୀୟ ଟିପ୍ପଣୀ କରିଥିଲେ ।  

ଇତି ମଧ୍ୟରେ ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବିଜେପି ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଓ ସମବାୟ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ନେଇ ହଟ୍ଟଗୋଳ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଅମାତ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସାଢ଼େ ଏଗାରଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ କରିଥିଲେ । ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା ପରେ ବିଜେଡ଼ି ସଦସ୍ୟମାନେ ବିଧାନସଭା ପରିସରରେ ଥିବା ଗାନ୍ଧିମୂର୍ତ୍ତି ତଳେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ସେଚତକ ତାରା ପ୍ରସାନ ବାହିନୀପତି ଗୃହ ବାହାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜନୈତିକ ଅଭିସନ୍ଧି ରଖି ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ସିଜ୍‌ କରାଯାଇଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଡ଼ିକରି ଗଲେ ଜୋନ୍ ଫୋନ୍ କିଛି ନାହିଁ, ଆଉ କିଏ ଉଡ଼ିଗଲେ କଥା ଧରାଯାଉଛି । ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ସିଜ୍‌ କରାଯାଇଥିଲେ ଭଲ ହୋଇଥାଆନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ବିଜେଡିର ହଟ୍ଟଗୋଳକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରି ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା କେଭି ସିଂଦେଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମେ ଶାସକ ଦଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କରିବା କଥା । କାରଣ ପ୍ରଥମେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହିଁ ଚିଲିକା ଉପରେ ଉଡ଼ିକି ଯାଇଥିଲେ । ଚିଲିକା ସୁରକ୍ଷା ଯଦି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବିଜେଡ଼ି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କରୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସିଂହଦେଓ କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ପଛରେ ତୃତୀୟ ମହଲା, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ, ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ପଛରେ ଗୁଇନ୍ଦା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/spy-behaind-baijayanta-panda-39834
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/spy-behaind-baijayanta-panda-39834
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 14:28:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ତୃତୀୟ ମହଲା କୋପ  । ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ପରେ ଏହି କୋପ ଏବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବଢିଯାଇଛି  । ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଗୁଇନ୍ଦା ନଜର ରହିଛି  । ନୂଆ ଦଳ ଗଠନ କରିବା ନେଇ ତାଙ୍କ ନାଁ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିବା ପରେ ଗୁଇନ୍ଦାକୁ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ତୃତୀୟ ମହଲାରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଯାଇଥିବା କଥା ଏବେ ପାୱାର କରିଡରରେ ଚର୍ଚ୍ଚା  । ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ ଅଫିସର ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ  । ଏପରିକି ନୂଆ ଦଳ ଗଠନ ହେଉଥିବା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିବା କଥା ଏବେ ପାୱାର କରିଡରରେ ଚର୍ଚ୍ଚା  ।

ସେପଟେ ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ପୁଣି ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି  । ଚିଲିକା ଉପରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଇ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ନାଁ ଅଭିଯୋଗରେ ଆସିଛି  । ସେପଟେ ତାଙ୍କୁ ଫସାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ହେଉଥିବା ନେଇ ବୈଜୟନ୍ତ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି  । ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ବୈଜୟନ୍ତ ବାସ୍ତବରେ ହେଲିକାପ୍ଟର ଉଡାଇଛନ୍ତି ନାଁ ଏହା ପଛରେ ଆଇ କେଉଁ କାରଣ ରହିଛି  । ଏହାର ସତ୍ୟତା ସାଧାରଣରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ଦରକାର ବୋଲି ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚିଲିକାରେ ବେଆଇନ ଉଡ଼ାଣ ଅଭିଯୋଗ ଘଟଣାରେ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ସିଜ୍
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/Baijayanta-Panda--helicopter-Seized-39820
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/Baijayanta-Panda--helicopter-Seized-39820
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 17 Sep 2018 22:51:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଚିଲିକାରେ ବେଆଇନ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ାଣ ଅଭିଯୋଗ ଘଟଣାରେ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ନାଁରେ ପୁରୀ ପୋଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ନୋ ଫ୍ଲାଇ ଜୋନରେ ଉଡାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ସେପଟେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନ ବନ୍ଦର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମଧ୍ୟ ଏକ ହେଲିକପ୍ଟର ଜବତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କାହାର ହେଲିକପ୍ଟର ଏ ନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ସେ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ସେହିପରି ପୁରୀ ଏସପି ସାର୍ଥକ ଷଡଙ୍ଗୀ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କହିଥିବା ବେଳେ ହେଲିକପ୍ଟରରେ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ସମେତ ୨ ଜଣ ଥିଲେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଚିଲିକାରେ ବେଆଇନ ଉଡ଼ାଣ ନେଇ ଚିଲିକା ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ(ସିଡିଏ) ପକ୍ଷରୁ ସାମୁଦ୍ରିକ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସିଡିଏର ସହକାରୀ ବନ ସଂରକ୍ଷକ ବିନୋଦ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଏହି ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ। ପରିବେଶ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ନୋ-ଫ୍ଲାଇଂ ଜୋନ୍‌ରେ ଧଳା ରଙ୍ଗର ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ାଣ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୧୨,୭୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରଥମ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟୟ ମଞ୍ଜୁରୀ ବିଲ୍ ପାରିତ, ଜୁଲାଇ ସୁଦ୍ଧା ୩୩% ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି- ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/Rs-12-790-crore-Appropriation-Bill-passed-in-Odisha-Assembly-39816
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/Rs-12-790-crore-Appropriation-Bill-passed-in-Odisha-Assembly-39816
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 17 Sep 2018 22:51:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବିରୋଧୀ ଦଳର କକ୍ଷତ୍ୟାଗ ମଧ୍ୟରେ ଗୃହରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଗତ ହୋଇଥିବା ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ନିମନ୍ତେ ୧୨,୭୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରଥମ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟୟ ମଂଜୁରୀ ବିଲ୍ ପାରିତ ହୋଇଯାଇଛି । ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ବିଧାୟକ ମାନଙ୍କ ଭଳି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତା ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଦାବି ଉପରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଶଶି ଭୂଷଣ ବେହେରା କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନଦେବାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଉଭୟ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପିର ସଭ୍ୟମାନେ କକ୍ଷତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ବ୍ୟୟମଂଜୁରୀ ବିଲ୍ ଉପରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନା ଓ ସମାଲୋଚନାର ଉତର ଦେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବେହେରା କହିଥିଲେ ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ଅଧିକ ପୁଂଜି ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଏଫଆରବିଏମ୍ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଖୋଲା ବଜାରରୁ ଋଣ ଆହରଣ କରିବ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭିତିଭୂମିର ଉନ୍ନୟନକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ ଗତବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ବାଣିଜ୍ୟ କର, ଯାନବାହନ କର , ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶୁଳ୍କ ଓ ଖଣି ରାଜସ୍ୱ ଆଦାୟ ଯୋଗୁଁ ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ମୂଳ ବଜେଟ୍ ଆକଳନ ତୁଳନାରେ ନିଜସ୍ୱ ରାଜସ୍ୱ ବାଦକୁ ପ୍ରାୟ ଅତିରିକ୍ତ ହଜାରେ କୋଟି ଟଙ୍କ ଆଦାୟ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ । ତେଣୁ ସମ୍ବଳ ସଂଗ୍ରହ ନେଇ କୌଣସି ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ୨୦୧୭-୧୮ ଶେଷ ବର୍ଷରେ ଡେବଟ ୨ ଜିଏସଡିପି ରେସିଓ ୧୭.୭୬ ପ୍ରତିଶତରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଆଇପିଆରଆର୫.୮୫ ରେ ସୀମିତ ରହିଛି । 

ସେ ଆହୁରି କହିଲେ ଯେ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଏକ ବ୍ୟାପକ ଯୋଜନା । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଔଷଧ ପ୍ରଦାନ ଓ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ପରିବାର ପିଛା ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୪ ବର୍ଷରେ ୭ ରୁ ୮ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିକୁ ଜଳସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ୨୦୧୮-୧୯ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବଳକା ୨ ଲକ୍ଷ ୯୨ ହଜାର ଚାଷ ଜମିକୁ ଜଳସେଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲୁ ରହିଛି । ୨୦୧୪-୧୫ଠାରୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୬୪ ହଜାର ପଦବୀ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>