<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ: ବିଜେପିକୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ୩୩ ମିନିଟ୍, କଂଗ୍ରେସକୁ ୩୮ ମିନିଟ୍ ଓ ବିଜେଡିକୁ ମିଳିଲା ୧୫ ମିନିଟର ସମୟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/no-confidence-motion-congress-has-only-38-minutes-as-compare-to-bjps-3-hour-33-minutes-36086
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/no-confidence-motion-congress-has-only-38-minutes-as-compare-to-bjps-3-hour-33-minutes-36086
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 21:00:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭାରେ ମୋଦୀ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଜୁଲାଇ ୨୦ ଅର୍ଥାତ ଶୁକ୍ରବାର ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରାଯିବ।  କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଶୁକ୍ରବାର ଲୋକସଭାରେ ପାର୍ଟିର ପକ୍ଷ ରଖିବେ। ସରକାର ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ  କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥନ ଦେଇଛି ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ  ଲୋକସଭାରେ ନିଜ ପାର୍ଟିର ପକ୍ଷ ରଖିବା ସ୍ଥିର ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୟୁପିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କହିଥିଲେ ଯେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପାଖରେ ନମ୍ବର ରହିଛି ଏବଂ ସେ ଲୋକସଭାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାଜିତ କରି ଦେବେ।  ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ  ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା  ପାଇଁ ବିଜେପିକୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ୩୩ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସକୁ ୩୮ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସକୁ କିଛି କମାଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

କେଉଁ ପାର୍ଟିକୁ ମିଳିଲା କେତେ ସମୟ

ଲୋକସଭାରେ ନିଜର କେଉଁ ପାର୍ଟିକୁ କେତେ ସମୟ ଦିଆଯିବ ତାହା ସେହି ଦଳର ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ।  ଏବେ ବିଜେପି ପାଖରେ ଲୋକସଭାରେ ସର୍ବାଧିକ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।  ଏଥିପାଇଁ ବିଜେପିକୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସମୟ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଦିଆଯାଇଛି ୩୮ ମିନିଟର ସମୟ।  ଲୋକସଭାର କଂଗ୍ରେସରେ ୪୮ଟି ସିଟ୍ ରହିଛି।

- ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଆଇଏଡିଏମକେର ସଂଖ୍ୟା ୩୭ ରହିଛି ଏବଂ ଦଳକୁ ୨୯ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି।  

- ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ଅଛନ୍ତି ୩୭ ସଦସ୍ୟ। ଏହି ଅନୁସାରେ ଦଳକୁ ୨୭ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। 

- ଲୋକସଭାରେ ବିଜେଡିର ସଦସ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ ଏବଂ ଦଳକୁ ୧୫ ମିନିଟ୍ ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। 

- ଏହି ପରି ଶିବସେନାକୁ ୧୪ ମିନିଟ୍, ଟିଡିପିକୁ ୧୩ ମିନିଟ୍, ଟିଆରଏସକୁ ୯ ମିନିଟ୍, ସିପିଏମକୁ ୭ ମିନିଟ୍, ଏନସିପି ଓ ଏସପିକକୁ ୬ ମିନିଟ୍, ଏଲଜେପିକୁ ୫ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। 

ଶୁକ୍ରବାର ହେବାକୁ ଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ପାଇଁ ଗୃହରେ ନା ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ହେବ ନା ଲଞ୍ଚ ବ୍ରେକ ହେବ। ଏହା ସହିତ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧେୟକର ସମୟକୁ ମଧ୍ୟ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଟାଳି ଦିଆଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଗୃହ କାର୍ୟ୍ୟ ସକାଳ ୧୧ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ କ୍ରମାଗତ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଏହି ସମୟରେ କେବଳ ବିଭିନ୍ନ ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ଭାଷଣ ଚାଲିବ।  ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନାର ଆରମ୍ଭ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ସାଂସଦ ରାକେଶ ସିହ୍ନା କରିବେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଟିଡିପି ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ପାର୍ଟି ନେତାଙ୍କ ଭାଷଣ ରହିବ ଏବଂ ଶେଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜର ଭାଷଣ ରଖିବେ। 

କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଅନାସ୍ଥା  ପ୍ରସ୍ତାବ। ମାତ୍ର ବିଜେପି ନେତୃତ୍ଵାଧିନ ଏନଡିଏ ସରକାରଙ୍କୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ। କାରଣ ଦଳ ପାଖରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟା ବଳ ରହିଛି। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ପାଖରେ  ଏନଡିଏର ସହଯୋଗୀ ଦଳକୁ ମିଶାଇ ଲୋକସଭାରେ ୩୧୦ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି। ଏମିତିରେ ଏହି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ମାତ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ସାଙ୍କେତିକ ବିରୋଧ ରୂପେ ଦେଖାଯାଉଛି। ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିରୋଧୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲୋକସଭାରେ ସରକାରଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତି କଣ ? 

୨୦୧୮ରେ ବିଜେପିର ସ୍ଥିତି(ମୋଟ୍ ୩୧୦ ସିଟ୍)

ବିଜେପି- ୨୭୩

ଶିବସେନା- ୧୮

ଲୋକ ଜନଶକ୍ତି ପାର୍ଟି- ୦୬

ଶିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳ- ୦୪

ଅନ୍ୟ- ୦୯

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ଟିଟୋର ଅପରାଧିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପଛରେ ବିଜେଡି ସରକାରର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରହିଛି : ବିଜେପି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/BJP-Press-Meet-Against-BJD-36085
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/BJP-Press-Meet-Against-BJD-36085
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 20:40:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ଟିଟୋଙ୍କ ଦଶ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅପରାଧିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପଛରେ ୧୯ ବର୍ଷର ବିଜେଡି ସରକାରର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଓ ସହଭାଗିତା ରହିଛି ବୋଲି ବିଜେଡି ଉପରେ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣ କରି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ଆଇନଜୀବୀ ପିତାମ୍ବର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ।

ଟିଟୋଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି ଆବଂଟନ ମାମଲାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦେଶକୁ ବିଜେଡି ତରଫରୁ କଡା ସମାଲୋଚନା କରା ଯିବା ପରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପରିବର୍ତେ ବିଜେଡି କାହିଁକି ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡୁଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସତ୍ୟକୁ ସାମନାକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି ଠାକୁର ଘରେ କିଏ, ମୁଁ କଦଳୀ ଖାଇନି ପରି ବୟାନ ଦେଇ ନିଜର ଭୟକୁ ସାର୍ବଜନୀନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ଟିଟୋଙ୍କ ଭାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦଳକୁ ସ୍ୱାଗତ କରା ଯିବା ମାମଲା ଉଠାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏହି ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଫଟୋକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବା ସହ ଟିଟୋଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଚେର ବିଜେଡି ମୁଖିଆଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ ଦେବ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଦୁଇ ବିଧାୟକ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ ଓ କିଶୋର ତରାଇଙ୍କ ନାଁ ନେଇ ନଦୀ ଘାଟ, ବାଲି, ମୋରମ ଉପରେ ଏକଚାଟିଆ ଅଧିକାର ଅପରାଧିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିର ଟିଟୋକୁ ଦେବାରେ କିପରି ଭୂମିକା ନିଅନ୍ତି ତାହା ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଅଛପା ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଟିଟୋର ଦଶ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅପରାଧିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପଛରେ ଟେଂଡର ଫିକ୍ସିଂ ମୁଖ୍ୟ ସହାୟକ ଓ ଏହି ସହାୟତା ଶାସକ ଦଳର ଟାଣୁଆ ନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ସେମାନଙ୍କ ଛତ୍ର ଛାୟା ତଥା ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଟିଟୋ ଅପରାଧିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ତଦନ୍ତ ଏପରି କି କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଂଚକୁ ବାଦ ଦେଇ ଭିଜିଲାନ୍ସକୁ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛି । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଟିଟୋର ଅପରାଧିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିକୁ ଘଂଟ ଘୋଡାଇ କେବଳ ତଳିଆ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଦୋଷ ଲଦି ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଖସାଇ ଦେବା ।

ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନିଦର୍ଶନ ଦେଖାଇ ଦେଶର ସବୁଠୁ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସିବିଆଇକୁ ତଦନ୍ତଭାର ଗଲେ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କର ଅପରାଧିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିର ପର୍ଦାଫାସ ହେବା ଡରରେ ବିଜେଡି ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହୋଇ ପଡିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଟିଟୋକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଆବଂଟନରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଛି ବୋଲି ଆଇଓସିଏଲ ତରଫରୁ ସ୍ୱୀକାର କରା ଯାଇଥିବା ନେଇ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତରରେ ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନିୟମିତତା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରମାଣ ମିଳିବା କାରଣରୁ ହିଁ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇ ଯିଏ ବି ଦୋଷୀ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା ଗଣହିଂସାକାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଦାୟୀ ହେଉଛି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ : ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/mob-lynching-rajnath-singh-said-social-media-is-responsible-for-violence-36075
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/mob-lynching-rajnath-singh-said-social-media-is-responsible-for-violence-36075
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 20:57:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜୁଲାଇ ୧୯(ଖବର ଓଡିଶା) : ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଅନେକ ଗଣ ହିଂସାକାଣ୍ଡର ବର୍ବର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଓ ଟିଭିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗଣହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ଯେତିକି ଲୋକ ଆହାତ ହୋଇଛନ୍ତି ସେତିକି ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି ।  ଆଜି ସଂସଦରେ ଏନେଇ ପ୍ରଶ୍ନୋତ୍ତର ସମୟରେ ବିରୋଧୀମାନେ ହଟ୍ଟଗୋଳ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। 

ଏ ସମ୍ବଦ୍ଧିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ରଖି ରାଜନାଥ ସିଂହ ଦେଶରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଗଣହିଂସାକାଣ୍ଡ ପାଈଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାରିତ ହେଉଥିବା ମିଛ ଖବର ପାଇଁ ଦେଶରେ ଏଭଳି ହିଂସାକାଣ୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି ।  ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅନେକ ମିଛ ଖବର ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଯାଉଛି । ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଘୃଣାଭାବ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସହାୟକ ସାଜିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହଁ ଫେକ୍ ନ୍ୟୁଜ ଉପରେ ଲଗାମ କସିବା ପାଇଁ ରାଜନାଥ ସିଂହ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ତାଗିଦ କରିଛନ୍ତି । ରାଜନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ ଅନେକ ଗଣ ହିଂସକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବାର ଉଦାହରଣ ରହିଛି । 

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ନିରନ୍ତର ଘଟିଥିବା ଗଣହିଂସାକାଣ୍ଡର ନିନ୍ଦା କରିବା ସହିତ, ସଂପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସହିତ ବିଚାର ବିମର୍ଶ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି । 

କଂଗ୍ରେସ କିନ୍ତୁ ରାଜନାଥଙ୍କ ଏଭଳି ବୟାନରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛ ।  ସାଂସଦ ଶଶି ଥରୁର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏଭଳି ବୟାନକୁ ଆଧାର କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ଏକ ଗମ୍ଭିର ଓ ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟକୁ ନେଇ ସରକାର ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଦୋଷ ଲଦିବା ନିନ୍ଦନୀୟ । ତେଣୁ କଂଗ୍ରେସ ଆଜ ଗୃହତ୍ୟାଗ କରିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏଭଳି ବୟାନକୁ ନେଇ ଆଜ ସଂସଦରେ ହୋ ହଲ୍ଲା ଲାଗିରହିଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ରାମଦେବଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ୍, ବେରୋଜଗାରୀ ହେଉଛି ଭାରତ ମାତାଙ୍କ ମଥାର କଳଙ୍କ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/baba-ramdev-attacks-modi-government-over-unemployment-36069
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/baba-ramdev-attacks-modi-government-over-unemployment-36069
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 16:42:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କର ନୀତି ଉପରେ ବାବା ରାମଦେବ ସମର୍ଥନ କରି ଆସୁଥିଲେ। ମାତ୍ର ବାବା ବାବା ରାମଦେବ ବେରୋଜଗାରୀ ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କାଠଗଡାରେ ଠିଆ କରାଇଛନ୍ତି। ସେ ବେରୋଜଗାରୀକୁ ଭାରତ ମାତାଙ୍କ ମଥାର କଳଙ୍କ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ରାମଦେବ ଭୋପାଳରେ କହିଛନ୍ତି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଦେଶରେ ବେରୋଜଗାରୀ ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ । ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଦିଗରେ ଯେତେ କାମ କରିବା ଦରକାର ସେତିକି କାମ କରୁ ନାହାଁନ୍ତି ।

 ପତଞ୍ଜଳି ଏକ ମାସ ହେବ କେବଳ ସେଲ୍ସ ବିଭାଗରେ ୧୧,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଦେଇଛି । ଆଗାମୀ କିଛି ମାସ ପରେ ସେତିକି ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଦିଆଯିବ । ବେରୋଜଗାରୀ, ଗରିବୀ, ଭୋକରେ ମରିବା ହେଉଛି ଭାରତ ମାତା ପାଇଁ ଏକ କଳଙ୍କ । ଏହାକୁ ଶେଷ କରିବା ଆମ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ।

ରାମଦେବ ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲରେ ବଢୁଥିବା ଦର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଥିଲେ କି ଯଦି ସରକାର ଚାହିଁବେ ତା ହେଲେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ୩୫ରୁ ୪୦ ଟଙ୍କାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲ ମିଳି ପାରିବ । କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କର ରାଜସ୍ଵ ଖାଲି ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଡର ରହୁଛି । ଅନ୍ୟ ପଟେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଦେଶ ସାରା ବଢୁଥିବା ବେରୋଜଗାରୀକୁ ମରଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ବିରୋଧି ଦଳ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋଦୀ ସରକାର ଅମଲରେ ରୋଜଗାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ନୋଟବନ୍ଦୀ ଏହାର ବଡ କାରଣ ରହିଛି । ସେପଟେ ସରକାର ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଯେ, ଚାକିରୀରେ କୌଣସି ଅଭାବ ନାହିଁ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କିଛି ଦିନ ହେବ ଏକ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଚାକିରୀର ଅଭାବ ଅପେକ୍ଷା ଚାକିରୀରେ ଫିଗର ସମସ୍ୟା ରହୁଛି । ବିରୋଧୀ ସ୍ୱଭାବିକ ଭାବରେ ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ନିଜର ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆମ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଉଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭରୁ ବିଜେଡିରେ ଥରହର ! ତରବରିଆ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା....ଟିଟୋ ଲିଙ୍କରେ ଅଛି କି ରାଜନେତାଙ୍କ ହାତ ?
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/CBI-Investigation-BJD-Press-Meet-New-Delhi-Titto-Link-36068
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/CBI-Investigation-BJD-Press-Meet-New-Delhi-Titto-Link-36068
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 18:49:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଟିଟୋ ସାମ୍ରାଜ୍ୟରେ ପସିଲା ସିବିଆଇ । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେଡିରେ କମ୍ପନ  । ତରବରିଆ ଭାବେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ  । ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ ଦେବଙ୍କ ଯୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚା  । ଘଟଣାର କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କଣ ପାଇଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଦେବ  ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ,କାହାକୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡାଯାଉଛି  । ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା କଣ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା  । ଏପରିକି ଏଠାରେ ବିହାରୀ ରାଜନୀତି ଚଳିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି  ।

ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଟିଟୋଅପରାଧିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଆବଂଟନ ମାମଲା ନଜରକୁ ଆସିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମ ତରଫରୁ ମାମଲାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଓ ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସିବିଆଇ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦିଆ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ସିବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  । ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ପରେ ହଠାତ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ନେଇ ଏବେ ଜୋର ଧରିଛି ରାଜନୀତି  । ଏପରିକି ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ଏହିପରି ଯୁକ୍ତି ଠାକୁର ଘରେ କିଏ ନା ମୁଁ କଦଳୀ ଖାଉନି ସଦୃଶ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  ।

ଟିଟୋ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପଛରେ ରାଜନୈତିକ ଲିଙ୍କ ରହିଥିବାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା  । ଗୋଟିଏ ପଟେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଏସଟିଏଫ ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି  । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଧାୟକ ଓ ସାଂସଦ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  । ଏପରିକି ରାଜନୈତିକ ନେତାଙ୍କ ଛତ୍ରଛାୟା ତଳେ ଏମାନେ ତାଙ୍କର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା କୁହାଯାଉଥିଲା  । ଖଣି, ବାଲି, ଠିକାଦାର କାମରେ ତାର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଥିଲା ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା  ।

ଗତ ୩୦ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ଟିଟୋ ଓରଫ ସୟଦ ଉସମାନ ଅଲ୍ଲୀକୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରାଯାଇଥିଲା  । ଯାଜପୁର ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ନିକଟରେ ଟିଟୋକୁ ଏସଟିଏଫ ପକ୍ଷରୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରାଯାଇଥିଲା  ।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡାର ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଟିଟୋ ନାଁରେ ବହୁ ଟେଣ୍ଡର ଫିକ୍ସି, ଡକାୟତି, ହତ୍ୟା କରିବା ଭଳି ଅନେକ ଅପରାଧ ମାମଲାରେ ସପୃକ୍ତି ରହିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଅଛି  ।  ଏପରିକି ଯାଜପୁର ଜିଲା ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାରେ ହେଉଥିବା ଠିକାଦାରୀ କାମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା  ।ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ନିଦିଷ୍ଟ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ଛତ୍ରଛାୟା ତଳେ ରହି ସେ ତାର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା ବୋଲି ଏବେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଥିଲା  । ତେବେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିଜେଡି ଏପରି ମୁହଁ ଖୋଲିବାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ରାଜନୀତି ସରଗରମ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହା ସପକ୍ଷରେ କିଏ ରହିଛି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/aiadmk-will-not-support-no-confidence-motion-dmk-to-vote-against-nda-36062
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/aiadmk-will-not-support-no-confidence-motion-dmk-to-vote-against-nda-36062
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 15:57:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭାରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଭୋଟିଂର ଏକ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରାଜନୈତିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ତାମିଲନାଡୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଲାନିସ୍ଵାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଆଇଏଡିଏମକେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ ନାହିଁ। ପାର୍ଟିର କହିବା କଥା କାବେରୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେହି ସମର୍ଥନ ନଦେବାରୁ ସେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଡିଏମକେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ସମର୍ଥନ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ କ୍ଷମତାଧାରୀ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ(ବିଜେଡ଼ି) ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ସମର୍ଥନ ଦେବା ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି। ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ବିଜେଡି ନିଜର ସାଂସଦକୁ ହ୍ଵିପ୍ ଜାରି କରି ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ କହିଛି। 

ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ସୁମିତ୍ରା ମହାଜନ ବୁଧବାର ଟିଡିପିର ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ  ସ୍ଵୀକାର କରିଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବା ସହ ଭୋଟିଂ ହେବାର ଅଛି। ମୋଦୀ ସରକାର ସଂଖ୍ୟାବଳ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବହୁତ ମଜଭୁତ ସ୍ଥିତିରେ ନଜର ଆସୁଛି, ମାତ୍ର ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏହା କହି ସରକାର ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଛନ୍ତି ଯେ କିଏ କହିଲା ଆମ ପାଖରେ ନମ୍ବର ନାହିଁ । ଏହି ସବୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ରହିଛି ଯେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ କାଟ୍ ଖାଇଯିବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଏନଡିଏର ସହଯୋଗୀ ଓ ବିରୋଧୀଙ୍କ କଣ ରହିଛି ଆଭିମୁଖ୍ୟ...

ଶିବସେନା- ଶିବସେନା ଏନଡିଏ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରରେ ଅଂଶୀଦାର ରହିଛି, ମାତ୍ର ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ପାର୍ଟି କଣ କରିବ ଏହା ଉପରେ ଗୁରୁବାର ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବୟାନ ଆସିଛି। ଶିବସେନା ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ସକାଳେ ଏନଡିଏ ପ୍ରତି ଅସନ୍ତୋଷ ଜାହିର କରିଥିବା ବେଳେ ଅପରାହ୍ନରେ ଦଳ ଏନଡିଏ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛି। ସୂଚନା ମୁତାବକ ଶିବସେନା ନିଜର ସମସ୍ତ ୧୮ ସାଂସଦଙ୍କୁ  ହ୍ଵିପ୍ ଜାରି ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବା ଏବଂ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ବିରୋଧରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛି। 

ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି(ଟିଡିପି)- ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶକୁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ଦାବିକୁ ନେଇ ପ୍ରଥମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ପୁଣି ଏନଡିଏ ସରକାରଠୁ ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ଟିଡିପି ଏହି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହରେ ଆଗତ କରିଛି।  ପାର୍ଟି ନିଜର ସାଂସଦକୁ ହ୍ଵିପ୍ ଜାରି କରି ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ ଦେବାକୁ କହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟିଡିପି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ ଦେବାକୁ ଅପିଲ କରିଛି। 

ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ(ଟିଏମସି)- ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵାଧୀନ ଟିଏମସି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ସପକ୍ଷରେ ରହିଛି।  ଟିଏମସି ନିଜର ସାଂସଦଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ଵିପ୍ ଜାରି କରିଛି। 

ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ(ବିଜେଡି)- ସୂଚନା ମୁତାବକ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସାଂସଦଙ୍କୁ ହ୍ଵିପ୍ ଜାରି କରିଛି। ସାଂସଦକୁ ଶୁକ୍ରବାର ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ କହିଛି। 

ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି(ଟିଆରଏସ)- ଏମିତିରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି ଅଣ ବିଜେପି ଓ ଅଣ କଂଗ୍ରେସ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଗଠନ କରିବାରେ ଜୁଟିଛି। ମାତ୍ର ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ପାର୍ଟି ଆଭିମୁଖ୍ୟ କଣ ରହିଛି ତାହା ଏ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଟିଆରଏସ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବର ସମର୍ଥନ କରିବ ନାହିଁ। 

ବିଜେପିର ‘ଶତ୍ରୁ’ ବିଜେପି ସହିତ- ନିଜର ପାର୍ଟି ବିଜେପିରେ ବିଦ୍ରୋହ କରିଥିବା ସାଂସଦ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସିହ୍ନା ମିଡିଆକୁ କହିଛନ୍ତି ସେ ପାର୍ଟି ଲାଇନର ପାଳନ କରିବେ। 

ବିଜେପି ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ କହିବା କଥା ମୋଦୀ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ସହଜରେ  ଭଙ୍ଗ ହେବ। କାରଣ ଗୃହରେ ଏନଡିଏ ପାଖରେ ୩୧୫ ସାଂସଦ(ବାଚସ୍ପତି ସମେତ)ଅଛନ୍ତି।  ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକସଭାରେ ୫୩୫ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବହୁମତ ପାଇଁ ଦରକର ୨୬୮ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସମର୍ଥନ। ବିଜେପି ପାଖରେ ଦୁଇ ଜଣ ନାମିତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସାମିଲ କରି ଗୃହରେ ୨୭୩ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ ବିଜେଡ଼ି, ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କୁ ହ୍ୱିପ ଜାରି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/bjd-will-decide-on-no-confidence-motion-tomorrow-36050
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/bjd-will-decide-on-no-confidence-motion-tomorrow-36050
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 12:15:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ବିଜେପି ସରକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିରୋଧି ଦଳ ଆଣିଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଓଡ଼ିଶାର ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ସମର୍ଥନ କରିବ ନା ଭୋଟିଂରୁ ନିଜକୁ ବିରତ ରଖିବ ସେ ନେଇ ଆଜି ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବସିଥିବା ବିଜେଡ଼ିର ସଂସଦୀୟ ଦଳ ବୈଠକ ଶେଷ ହୋଇଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ ବିଜେଡ଼ି । ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଦଳର ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କୁ ହ୍ୱିପ୍‌ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

ମୋଦି ସରାକର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆସିଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିଜେଡ଼ି ସମର୍ଥନ କରିବ ନା କରିବନି ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ବସିଥିଲା ସଂସଦୀୟ ଦଳ ବୈଠକ । ବୈଠକରେ ଉଭୟ ଗୃହର ସାଂସଦ ମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ମାନସ ମନ୍ଥନ ହୋଇଥିଲା । ମାତ୍ର କୌଣସି ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପହଁଚିପାରି ନାହାଁନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତାକାଲି ସଂସଦରେ ହିଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ସାଂସଦ ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବା ନେଇ ହ୍ୱିପ୍‌ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଧାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ପାହ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଗୃହରେ ଉଠା ଯିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ସଂସଦୀୟ ଦଳ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରୁଛନ୍ତି । ସେହିପରି ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ମଧ୍ୟ ସଂସଦୀୟ ଦଳ ବୈଠକ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଟିଏମ୍‌ସିର ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କୁ ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତେ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁହାଁ ହୋଇଛନ୍ତି । 

ତେବେ ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର ଖୁବ ଆଗରେ ରହିଛି । ଗାଦି ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ୨୬୮ଟି ସିଟ୍‌ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବାବେଳେ କେବଳ ଏକାକୀ ବିଜେପି ହାତରେ ୨୭୩ଟି ସିଟ୍‌ ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଙ୍କଟରେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ଏମିତି ପୂରଣ କରୁଛନ୍ତି ପୁଅ ନବୀନ ! ଗାଁରେ କୁହୁଳିଛି ଅସନ୍ତୋଷ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/Panchayatraj-System-in-trouble-36047
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/Panchayatraj-System-in-trouble-36047
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 11:15:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଯେଉଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଓ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗଠନ ହୋଇଥିଲା ତାହା ଆଜି ସଙ୍କଟରେ । ଗାଁ ବଦଳରେ ଏବେ ସଚିବାଳୟରୁ ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଗାଁର ବିକାଶ କଥା ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ସରକାର । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଗାଁରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲାଣି  । ଏପରିକି ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ବିଧାୟକ ଓ ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଲୋକପ୍ରତିନିଧି ମାନେ ଏନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଲେଣୀ  । ସରକାରଙ୍କ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି  । ସେପଟେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାଙ୍କ ଯୋଜନାର ବାର୍ତାକୁ ବିଜ୍ଞାପନ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରି ଚାଲିଛନ୍ତି  ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଗାଁର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛନ୍ତି ସରକାର । ୪ର୍ଥ ଥର ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାପରେ ଏବେ ଗାଁର ବିକାଶ କଥା ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି । ଗାଁର ବିକାଶ କାମ କଣ ହେବ ତା ଗାଁରେ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ଏବେ କିନ୍ତୁ ଭିନ୍ନ ଢଙ୍ଗରେ ଗାଁର ବିକାଶ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚେଷ୍ଟାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗାଁକୁ ନଆସି ସଚିବାଳୟରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ବାସ୍ତବରେ ରହିଥିବା ସମସ୍ୟା କିପରି ଦୂର ହେବ । ନିଜ ଦଳର ନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଚେଲାଚାମୁଣ୍ଡା ମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଠିକାଦାରୀ ଦେବାପାଇଁ ଏପରି ଯୋଜନା ହୋଇଥିବା କଥା ସାଧାରଣରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜଭୂତ କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ସେ ନିଜେ ଗାଁକୁ ଯାଇ କର୍ମୀମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଥିଲେ । ଏପରିକି ସେ ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜଭୂତ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଏବେ ଏହାକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଶାସକ ଦଳର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ନିଜର ମତରେ ଏପରି କହୁଛନ୍ତି ।

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭଦ୍ରକ । ଯାଜପୁରରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବଲାଙ୍ଗୀର ସବୁଠି ଏବେ କୁହୁଳୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ । ଯେପରି ଭାବେ ଯେପରି ଢଙ୍ଗରେ ଏପରି କାମ ହେଉଛି ଏହାଦ୍ବାରା ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକପ୍ରତିନିଧି ମାନଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ କ୍ଷୂର୍ଣ କରାଯାଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏପରିକି ଏପରି ଯୋଜନା ଗାଁର ବିକାଶ ନୁହେଁ ବରଂ ନିଜର ବିକାଶ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଜନତା ।

ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବାହାବା ମାରୁଛନ୍ତି । ବିଜ୍ଞାପନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏବେ ଯୋଜନାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ସରକାର ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛନ୍ତି । ଏପରିକି ୧୦୧ ବ୍ଲକରେ ଏହି ଯୋଜନା ପହଁଞ୍ଚି ଥିବାବେଳେ ୨୨ ହଜାର ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୫୪୮ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର କରିଥିବା ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର କରୁଛନ୍ତି  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ଅଗଷ୍ଟ ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/BJP-to-hold-national-executive-meet-on-August-18-and-19-36038
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/BJP-to-hold-national-executive-meet-on-August-18-and-19-36038
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 09:51:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସମୟ ପାଖେଇ ଆସୁଛି । କେନ୍ଦ୍ରରେ ସରକାର ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏବେଠାରୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି । ଏଥି ପାଇଁ ଦଳ ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । 

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ନେତାମାନେ ରାଜନୈତିକ ଆଲୋଚନା କରିପାରନ୍ତି । ଏହି ବୈଠକ ଦିଲ୍ଲୀର ଏନଡିଏମସି କନଭେନସନ ସେଣ୍ଟରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଡଭାନୀଙ୍କ ନିକଟତର ଚନ୍ଦନ ମିତ୍ରା ଛାଡ଼ିଲେ ବିଜେପି, ତୃଣମୂଳରେ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ସାମିଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Politics/chandan-mitra-quits-bjp-and-likely-to-join-mamata-tmc-36021
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Politics/chandan-mitra-quits-bjp-and-likely-to-join-mamata-tmc-36021
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 22:38:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଚନ୍ଦନ ମିତ୍ରା ବୁଧବାର ବିଜେପିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ପାର୍ଟିରୁ ଦୁଇ ଥର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ରହିଥିବା ମିତ୍ରା ତୃଣ ମୂଳ କଂଗ୍ରେସରେ ସାମିଲ ହେବା ନେଇ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ଲାଗି ରହିଛି। ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ପାୟନିୟରର ସଂପାଦକ ମିତ୍ରା ବିଜେପିରୁ ଇସ୍ତଫା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଜୁଲାଇ ୨୧ରେ କୋଲକାତାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ସହିଦ ଦିବସ ଅବସରରେ ସେ ପାର୍ଟିରେ ସାମିଲ ହୋଇ ପାରନ୍ତି। ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀଙ୍କ ନିକଟତର ମିତ୍ରାଙ୍କୁ କ୍ଷମତାସୀନ ଏନଡିଏ ୨୦୦୩ରେ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପାର୍ଟି ୨୦୧୦ରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶରୁ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ପଠାଇଥିଲେ। 

ପାର୍ଟି ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୪ରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ହୁଗୁଳି ସିଟରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା। ମାତ୍ର ସେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ  ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍ ଶାହା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସିବା ପରେ ଦଳରୁ ସେ ଦୂରେଇ ରହିଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>