<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବଦଳିଛନ୍ତି ନବିନ, ଆଗରୁ ଦୁର୍ନୀତି କଲେ ବିଦା କରୁଥିଲେ ଆଉ ଏବେ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ବିରୋଧ କଲେ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/Naveen-Pattnaik-Change-In-Image-Dama-Rout-39597
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/Naveen-Pattnaik-Change-In-Image-Dama-Rout-39597
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 13 Sep 2018 21:15:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱକୁ ଲୋକ କାହିଁକି ବାରମ୍ବାର ଭରସା କରିଛନ୍ତି ? କାହିଁକି ଥରେ ନୁହେଁ ଚାରି ଚାରି ଥର ଲୋକ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଭାବିଛନ୍ତି ? ଏହାର ଗୋଟିଏ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଲା ସାଧାରଣରେ ଏକଥା ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ନବିନ ବାବୁ ନିଜେ ଦୁର୍ନୀତି କରନ୍ତି ନାହିଁ କି ତାଙ୍କ ସରକାରରେ ଦୁର୍ନୀତି ଗ୍ରସ୍ତ ନେତାଙ୍କର କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ । ହେଲେ ସେହି ଧାରଣ ଯେ ଏକ ମିଛ ଧାରଣ ତାହା ଆଜି ପ୍ରମାଣିତ ହେଲାଭଳି ମନେ ହେଉଛି।

ନବିନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ପାଳିରେ ବିଦା କରିଥିଲେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ନନ୍ଦ, ନଳିନି ମହାନ୍ତି, କମଳା ଦାସ, ଅମର ଶତପଥୀ, ଦେବୀ ମିଶ୍ର ଆଦି ନେତାଙ୍କୁ । ସେ ସମସ୍ତେଙ୍କୁ ନବିନ ବିଦା କରିଥିଲେ କେବଳ ଛାୟା ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ, ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରମାଣ ହେବା ଆଗରୁ କେବଳ ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ହିଁ ନବିନ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଦା କରିଥିଲେ । ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲା ମାନେ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରୁ ବିଦା କରିଦେଉଥିବା କାରଣରୁ ସାଧାରଣରେ ଗୋଟିଏ ସନ୍ଦେଶ ଯାଇଥିଲା କି ନବିନବାବୁ ଜଣେ ସ୍ୱଛ ରାଜନେତା ସେ ଦୁର୍ନୀତି କରନ୍ତି କି ନାହିଁ କି ଦୁର୍ନୀତିକୁ ବରଦାସ୍ତ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଦୁର୍ନୀତି ଦେଖିଲା ମାନେ ତାଙ୍କ ନାହିଁ ଡିଏଁ ଇତ୍ୟାଦି । 

ହେଲେ ଯେଉଁ ଭଳି ଢଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ବାବୁ ଏବେ ଦାମ ରାଉତଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବିଦା କଲେ ତାଙ୍କର ସେ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧୀ ଭାବମୁର୍ତୀ ଆଉ ବଜାୟ ରହିବ ନାହିଁ ଏକଥା ଲାଗୁଛି । କାରଣ ବହିଷ୍କାରରେ କାରଣ ଭାବେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ତରଫରୁ ଯାହା କାରଣ ଦର୍ଶାଯାଇଛି କି ସେ ଦଳ ବିରୋଧୀ କାମ କରୁଥିଲେ ବାସ୍ତବରେ ଦାମ ରାଉତ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ବିରୋଧରେ ସେପରି କିଛି କରିନାହାନ୍ତି । ସେ କେବଳ ସରକାରଙ୍କ କିଛି ଦୁର୍ନିତିକୁ ସାମନାକୁ ଆଣିଥିଲେ । ଯେଉଁ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଖଣ୍ଡନ କରିବା ପାଇଁ କେଉଁ ସରକାରି ବାବୁ ଅଫିସର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ସାହାସ ହେଉନାହିଁ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏହି ଦୁର୍ନୀତି ସବୁରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଛି ବୋଲି ଦାମ ରାଉତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ସେତେବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ନୈତିକ ଦାୟୀତ୍ୱ ହେଉଛି ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷ୍ୟରୁ କୌଣସି ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି କହି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ଦୁର କରିବା କଥା ନହେଲେ ନିଜେ ସମ୍ପୃର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଆଣି ସାଧାରଣରେ ପ୍ରକାଶ କରିବା କଥା କି ନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କୌଣସି ଦୁର୍ନୀତି କରିନାହିଁ । କାରଣ ଅଭିଯୋଗ ସିଧାସଳଖ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବିରୋଧରେ ଥିଲା ଯାହାର ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ସେ ନିଜେ । ହେଲେ ସେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନଦେବା ବଦଳରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିଲେ ।

ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ନବିନ ବାବୁଙ୍କର ଯେଉଁ ଦୁର୍ନୀିତ ବିରୋଧୀ ଭାବମୁର୍ତୀ ଥିଲା ତାହା ଏବେ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି । ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କଲେ ଏହାର ଓଲଟା ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ । ସାଧ।।ରଣ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଜିତିବାକୁ ହେଲେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ମିଛ ବୋଲି ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡେ । ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କଲେ ଦୁର୍ନିତି ହୋଇଛି ବୋଲି ଲୋକେ ଭାବନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେରଳ ପୀଡ଼ିତଙ୍କ ପାଇଁ ୭୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶିକୁ ଦାନ କଲେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ସୁର ନାୟକ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/Former-Minister-Sura-Nayak-Rs-75-000-for-Kerala-Flood--Victim-38857
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/Former-Minister-Sura-Nayak-Rs-75-000-for-Kerala-Flood--Victim-38857
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 01 Sep 2018 16:33:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେରଳ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଦାନ କରି ଚର୍ଚ୍ଚକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରୁ ବାଦ ପଡିନାହାଁନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ନାୟକ। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ଭାବେ ପାଇଥିବା ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ ସମ୍ମାନ ବାବଦ ୭୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥରାଶିକୁ କେରଳର ବନ୍ୟା ବିପନ୍ନଙ୍କ ସହାୟତା ଲାଗି ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଶନିବାର ଶ୍ରୀ ନାୟକ ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ଏହି ପୁରସ୍କାର ବାବଦ ପାଇଥିବା ୭୫ ହଜାର ଟଙ୍କା କେରଳ ବନ୍ୟା ବିପନ୍ନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ନାୟକଙ୍କ ଭଳି ଜଣେ ଦରଦୀ ବର୍ଷିୟାନ ରାଜନେତାଙ୍କ ଏଭଳି ମହନୀୟ ଦାନକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସାଦରେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହିତ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ସହ ଶ୍ରୀ ନାୟକଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ୨୦୦୯ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ନାୟକଙ୍କୁ ଏକ କମିଟି ବିଧାନସଭାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ଭାବେ ଚୟନ କରିବା ପରେ ନିକଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କେବେ ସଡ଼କ କଡ଼ରେ ଦୋକାନ କରିଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଏବେ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟ ହୋଟେଲର ମାଲିକ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/Now-he-18-earn-crore-Transcaucasia-in-a-year-36802
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/Now-he-18-earn-crore-Transcaucasia-in-a-year-36802
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 31 Jul 2018 16:20:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ବିକଳ୍ପ କିଛି ନାହିଁ ବୋଲି ମନେ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ହିଁ ସଫଳତାର ଶିଖରକୁ ଛୁଇଁପାରେ । ଏପରି କଥାକୁ ଦୃୃଢତାର ସହ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି ତାମିଲନାଡ଼ୁର ସୁରେଶ ଚିନ୍ନା ସ୍ୱାମୀ । ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ରାସ୍ତାକଡ଼ର ଦୋକାନରେ କାମ କରୁଥିବା ସୁରେଶ ଆଜି ୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି । ସୁରେଶ ନିଜର ହୋଟେଲ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କଲାବେଳକୁ ୧.୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷରେ ସୁରେଶଙ୍କ ଟର୍ଣ୍ଣ ଓଭର ୧୮ କୋଟିରେ ପହଂଚିଥିଲା । ସୁରେଶ ନିଜର ଲାଭର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ପ୍ରତିମାସରେ ନିଜର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଣ୍ଟି ଦେଇଥାଆନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାମ କରିବାକୁ ନେଇ ନୂଆ ଉତ୍ସାହ ଓ ଉଦ୍ଦୀପନା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମୟରେ ରହିଥାଏ ।

୧୯୭୯ ମସିହାରେ ସୁରେଶଙ୍କ ପିତା ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଏକ ଛୋଟ ଦୋକାନ ଖୋଲିଥିଲେ । ଚେନ୍ନାଇର ବେସନ୍ତ ନଗର ଏବଂ ମରିନା ବିଚ୍ ମଝିରେ ଥିବା ଏହି ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନର ଆୟରେ ପରିବାର ଚଳୁଥିଲା । ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଖରାପ ଥିବାରୁ ସୁରେଶ ବାପାଙ୍କ ସହ ଦୋକାନରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ୧୯୮୭ରେ ଦୋକାନ ଲାଭ ଟଙ୍କାରେ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଗଲା । ଆଖପାଖର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଶସ୍ତାରେ ଭୋଜନ ଦେଇ ଏହି ଦୋକାନ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲା । କିଛି ମାସ ପରେ ସୁରେଶ ପୃଥକ୍ ଭାବେ ଆଉ ଏକ ହୋଟେଲ ଖୋଲିଲେ । କଠିନ ପରିଶ୍ରମ, ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବହାର ଓ ସଚ୍ଚୋଚନା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ବଢି ବଢି ଚାଲିଲା । ଏବେ ସୁରେଶ ୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ହୋଟେଲ ଚେନର ମାଲିକ । ତାଙ୍କର ପେରମ୍ବୁର ସ୍ପ୍ରେକ୍ଟମ ମଲ ଫୁଡ଼୍ କୋର୍ଟରେ ୧୦ ହଜାର ବର୍ଗ ଫୁଟର ସିମିଜ ଡ଼ିସାକଲ୍ଲ ନାମରେ ହୋଟେଲ ରହିଛି । ସହରର ଅନ୍ୟ ଯାଗାରେ ହୋଟେଲର ୫ଟି ଶାଖା ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୮ ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବ ଚଳୁଛନ୍ତି ବଖରାଏ ଘରେ, ପକ୍କାଘର ପାଇଁ ପିସି ମଗାଯାଉଛି ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/Banki-Poverty-Odisha-29092
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/Banki-Poverty-Odisha-29092
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Mar 2018 15:32:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ବାଙ୍କୀ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରେ ରହିଛି ବରପୁଟ୍ ପଂଚାୟତ । ଏହି ବରପୁଟ୍ ପଂଚାୟତର ବରପୁଟ୍ ଗାଁର ଶେଷ ଆଡକୁ ଥିବା ମଶାଣିକୁ ଲାଗି ରହିଛି ଏକ କୁଡ଼ିଆଘର ଯେଉଁଠି ଭିକାରୀ ନାଏକ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ରୁହନ୍ତି । ପରିବାରରେ ଅଛନ୍ତି ସେ, ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ, ତିନି ପୁଅ ଓ ତିନି ଝିଅ । ଘର କହିଲେ ୮ ଫୁଟ ରେ ୮ ଫୁଟ ଅତି ନୁଆଣିଆ ଚାଳଘର ବଖୁରାଏ । ସେଇଠି ରୁହନ୍ତି ସେହି ୮ ଜଣ । ସେଇଠି ରୋଷେଇ ଘର ସେଇଠି ଶୋଇବା ଘର ମଧ୍ୟ । ତିନି ଝିଅ ଆଉ ତିନି ପୁଅଙ୍କ ପୋଷାକ କହିଲେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମିଳୁଥିବା ପୋଷାକ । ତାକୁ ହିଁ ପିନ୍ଧିକି ସ୍କୁଲ ଯାଆନ୍ତି ଆଉ ତାକୁ ହିଁ ପିନ୍ଧିକି ଘରେ ରୁହନ୍ତି । ଘରେ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ସେ ଏକା ଓ ଖାଆନ୍ତି ୮ ଜଣ । ୮ ଜଣ ରହୁଥିବା ଏହି ପରିବାର ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଗଣ୍ଡା ଗଣ୍ଡା ଯୋଜନା ଯୋଜନା ସବୁ ଯେପରି ଆକାଶ କଅାଁ ଚିଲିକା ମାଛ ପାଲଟିଛି । ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରୁ ରାଜ୍ୟ କରିଥିବା ସବୁ ଯୋଜନାରୁ କେଉଁ ଗୋଟିଏ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଏଯାଏଁ ପାଇନାହାନ୍ତି ଭିକାରି । ବଂର ସରପଂଚ ତାଙ୍କୁ ପକ୍କାଘର କରାଇଦେବାପାଇଁ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଂଚ ମାଗୁଥିବା କଥା ଆମ ପ୍ରତିନିଧି ରୋଶନ ରଥ ଏବଂ ମନୋରଜଂନ ଶଙ୍ଖୁଆଙ୍କ ଅାଗରେ କୋହ ଭରା ସ୍ବରରେ କହିଛନ୍ତି ଭିକାରି ।

ସବୁଠାରୁ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧୀକାରିଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ନାହିଁ ସରକାରଙ୍କର । ଭିକାରିଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦେଖିଲେ ଆମ ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଲାଜ ମାଡେ । 

 

ଜାତିରେ ଦଳିତ ହୋଇଥିବା ଭିକାରି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଗାଇ ଚରାଇ ଚଳୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦେଖିଲେ ଯେ କେହି ନକାନ୍ଦି ରହିପାରିବନି । ତାଙ୍କ ଘର ଦେଖିଲେ ଲାଗିବ ଯେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସତେ ଯେମିତି ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ସହ ବନ୍ଧୁ ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି । ଘରେ ନା ଅଛି ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ନା ଅଛି ଦିଓଳି ପାଇଁ ଚାଉଳ । ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସତେ ଯେପରି ପରିବାର ପାଇଁ ଅପଂହଚ ପାଲଟି ଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ଖଣ୍ଡେ ପାଇଁ ବହୁବାର ସରପଂଚଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଉପର ବାବୁ ମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳିନାହିଁ । ଓଲଟା ପକେଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ବା ପିସି ପାଇଁ କୋଡ଼ିଏ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଗା ଯାଇଛି । ସାନଝିଅ ସାଗରିକା ଜନ୍ମ ରୁ ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମ ହେଲେ ସେ ପାଉନାହାନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଭତା ।

ଗାଁ ଲୋକ ଙ୍କ ଗାଇ ଚରାଇ ବହୁ କଷ୍ଟ ରେ ପରିବାର ଚଳାଉଛନ୍ତି । ଆଠ ବର୍ଷ ଭିତରେ ବହୁ ଲୋକ ଗୁହାରୀ ଶୁଣିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଏ ନିର୍ବାଚନ ସରିଲେ ବିଜୁଳି ଲାଗିବ କହୁଛି ତ କିଏ ସରପଂଚ ଜିତିଲେ ପକ୍କାଘର ମିଳିବ । ନିର୍ବାଚନ ସରିଗଲେ ଆଉ ବାବୁ ମାନଙ୍କର ଦେଖା ମିଳୁନି କି ତାଙ୍କ ଗୁହାରି କେହି ଶୁଣୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଆମ ପ୍ରତିନିଧି ରୋଶନ ରଥ ଏବଂ ମନୋରଂଜନ ଶଙ୍ଖୁଆଙ୍କ ଆଗରେ କହିଛନ୍ତି ଭିକାରି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗାଲେକ୍ସି ଲିଟଲ ମିସ୍ ୱାଲ୍ଡ ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/Galaxy-Little-miss-world-Odia-Girl-28994
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/Galaxy-Little-miss-world-Odia-Girl-28994
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 16 Mar 2018 23:02:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବୁଲଗେରିଆ ସୋଫିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗାଲେକ୍ସି ଲିଟଲ ମିସ ୱାଲ୍ଡ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି ସମ୍ବଲପୁରର ଝିଅ ଅର୍ପିତା ବେହେରା। ଏହି ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହେବା ପରେ ସମ୍ବଲପୁରରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି। ଆର୍ଥିକ ଅଭାବ ଭିତରେ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ରାଜେଶ ବେହେରା ଓ ବୀଣାପାଣି ବେହେରାଙ୍କ ଝିଅ ୨୦୧୮ ଗାଲେକ୍ସି ଲିଟଲ ମିସ ୱାଲ୍ଡରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ସଫଳ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ୨୦୧୭ରେ ଗଞ୍ଜାମର ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ମିରା ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରନର୍ସଅପ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ ଜଣେ ଝିଅ ଏହି ଟାଇଟେଲ୍ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ।  ତେବେ ଝିଅ ଅର୍ପିତାର ଏହି ବିଜୟ ନେଇ ବେଶ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି ବାପା ମା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲଣ୍ଡନରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ପ୍ରଣବଙ୍କ ଫାଇବର ହାତୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/Fiber-elephant-of-pranab-das-to-participate-in-london-exhibition-28027
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/Fiber-elephant-of-pranab-das-to-participate-in-london-exhibition-28027
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 26 Feb 2018 02:06:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁରୀ, ଫେବୃୟାରୀ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ହାତୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ  ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଏଲିଫ୍ୟାଂଟ ଫ୍ୟାମିଲି ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ମୁମ୍ବାଇରେ ଏକ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ରବିବାର ଗେଟ ୱେ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଏସିଆ ମହାଦେଶର ହାତୀ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ପୁରୀ ଚନ୍ଦନପୁର ନିକଟସ୍ଥ ଦାଣ୍ଡସାହିର ପ୍ରଣବନାରାୟଣ ଦାସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଫାଇବର ହାତୀ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛି । 

ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ୧୫ଟି ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୦୧ଟି ଫାଇବର ହାତୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୫ଟି ହାତୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ । ପୁରସ୍କୁତ ହୋଇଥିବା ହାତୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଣବଙ୍କ ହାତୀ ଲଣ୍ଡନରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି । 

ପ୍ରଣବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହାତିଟିର ଶରୀରରେ କୃଷ୍ଣଲୀଳାର ଚିତ୍ର ଅଙ୍କନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ହାତୀର ଦୁଇକାନରେ ଗିରିଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ଓ କାଳୀୟ ଦଳନ ଚିତ୍ର, ମସ୍ତକରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଜନ୍ମ ସମେତ ବାସୁଦେବଙ୍କ ଯମୁନା ନେବା ଦୃଶ୍ୟ ବେଶ ଶୋଭା ପାଉଛି । ପ୍ରଣବଙ୍କ ତୁଳୀର ସୁଖ୍ମ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ହାତୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନଙ୍କୁ ବେଶ ଆକୃଷ୍ଟ କରିପାରିଛି । ତେବେ ୫ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଓ ୫ ଫୁଟ ୧୦ ଇଂଚ ଲମ୍ବ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଫାଇବାର ହାତୀରେ ନିଖୁଣ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରଣବଙ୍କୁ ୪ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥିବା ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭଡ଼ା ଘରେ ରହି ୨୫୦ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ନିଜର ୨.୩ ଏକର ଜମି ଦାନ ଦେଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/suryanarayan-acharya-donates-2-3-acres-to-poor-27822
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/suryanarayan-acharya-donates-2-3-acres-to-poor-27822
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 22 Feb 2018 05:00:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋରାପୁଟ, ଫେବୃୟାରୀ ୨୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସମାଜରେ ଜାଗା ଖଣ୍ଡିଏ ପାଇଁ ବାପ-ପୁଅ, ଭାଇ-ଭାଇ ହେଉଛି ରକ୍ତପାତ  । ମଣିଷ ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜିବାକୁ ଦିନ ରାତି ଏକ କରି ଦେଉଛି । କିନ୍ତୁ ନିଜେ ଭଡ଼ା ଘରେ ରହି ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ଜମି ଦାନ କରି ସମାଜ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ପାଲଟିଛନ୍ତି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ଜୟପୁରର ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ । ଯିଏ ୨୫୦ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ୨.୩ ଏକର ଜମି ଦାନ ସ୍ୱରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି । 

୬୦ ବର୍ଷୀୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ନିଜର ପ୍ରତିଜ୍ଞା ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି । ୧୯୯୭ରେ ବିରଭଦ୍ରପୁରରେ ଏକ ଶିବ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ମନ୍ଦିରର ଜଣେ ପୂଜକ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ଜମି କିଣି ବାସହୀନଙ୍କୁ ଦାନ କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଭଗବାନଙ୍କ ଆର୍ଶୀବାଦ ମିଳିବ । ସେଥିପାଇଁ ସେ ସେତେବେଳ ସମୟରେ ୨.୩ ଏକର ଜମିକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିଲେ । ମାତ୍ର ସୂର୍ୟ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଅଭାବରେ ପଡ଼ି ନିଜର ଘରକୁ ବିକ୍ରି କରି ଦେଇ ଭଡ଼ାରେ ରହିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜର ପ୍ରତିଜ୍ଞାରୁ ହଟିଲେ ନାହିଁ । ସେହି ଅଂଚଳରେ ରହୁଥିବା ୨୫୦ ଜଣ ଭୂମିହୀନ ଗରିବ, ବିଧବା ଓ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ୨.୩ ଏକର ଜମି ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କାଗଜପତ୍ର କାମ ମଧ୍ୟ ଏଇ ନିକଟରେ ସେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି । 

କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେବ ନିଜର ଏକ ଦୋକାନ ତିଆରି କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଆବେଦନ କରିଚନ୍ତି । ମାତ୍ର ଯାହାର କାଗଜ ପତ୍ର ଏବେବି ପଡ଼ି ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ସେ ହାରି ଯାଇ ନାହାଁନ୍ତି । 

ଜମି ଦାନ କରିବା ପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୋର ଘର ନ ଥିଲେ କ’ଣ ହେଲା  । ମାତ୍ର ଦୀର୍ଘ ୨୦ ବର୍ଷର ପ୍ରତିଜ୍ଞାକୁ ପୂରଣ କରିଛି । ଏଥିପାଇଁ ମୁଁ ଶାନ୍ତିରେ ମରି ପାରିବି ବୋଲି ସୂର୍ୟ୍ୟନାରାୟଣ କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ପେନସିଲ ମୁନରେ ମହେଶ୍ୱର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/Iswar-raos-new-craft-on-Mahashivratri-27384
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/Iswar-raos-new-craft-on-Mahashivratri-27384
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Feb 2018 11:39:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃଆରୀ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ସହାୟତାରେ କଳାକୃତିକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହି ଆସିଛନ୍ତି ଜଟଣୀର ୩୨ ବର୍ଷୀୟ ଏଲ. ଇଶ୍ୱର. ରାଓ । ସବୁବେଳେ ଏକ ନିର୍ଜୀବ ବସ୍ତୁରେ ନିଜର ହାତର ସୁନ୍ଦର କଳା ମାଧ୍ୟରେ ଜୀବନ ଭରି ଦିଅନ୍ତି ଈଶ୍ୱର । ସବୁବେଳେ ଏକ ବିଶେଷ ଅବସରରେ କିଛି ନିଆରା କଳା ନେଇ ଆସନ୍ତି ଈଶ୍ୱର । କେତେବେଳେ ବୋତଲ ଭିତରେ ବଲିଉଡ଼୍‌ ସୁପରଷ୍ଟାର ଶାହାରୁଖ ଖାନ୍‌ ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍‌ଡ ଟ୍ରମ୍‌ । ସେହିଭଳି ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଉପଲକ୍ଷେ ପେନ୍‌ସିଲ୍‌ ମୁନରେ ରଖିଛନ୍ତି ଦେବ ଦେବ ମହାଦେବଙ୍କ ଲିଙ୍ଗ ।

ପେନସିଲ ମୁନରେ ସେ ଏକ ଶିବଲିଙ୍ଗ ତିଆରି କରି ନିଜର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଗୁଣାବଳୀର ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ଈଶ୍ୱର । ନିଖୁଣ ଭାବରେ ପେନସିଲ ମୁନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଶିବଲିଙ୍ଗ ଅତି ଜୀବନ୍ତ ଦେଖାଯାଉଥିବାବେଳେ ଏହା କଳାପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ବେଶ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । 

ପୂବର୍ରୁ ମଧ୍ୟ ୨୦୦୩ରେ ବୋତଲ ଭିତରେ ଶିବ ମନ୍ଦିର କରି ସେ ଅନେକ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟି ଥିଲେ । ଗଣେଶ ପୂଜାରେ ସେ ୧୫୦ ଟି ବୋତଲକୁ ନେଇ ଶ୍ରୀଗଣେଶଙ୍କର ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତି ତିଆରି କରି ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଥିଲେ । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଷ୍ଟୋନ, ମାଟି, ମହମ, ସାବୁନ ଓ ବର୍ଜ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ବିନିଯୋଗ କରି ଈଶ୍ୱରଙ୍କ କଳାକୃତି ଓଡ଼ିଶାର କଳାପ୍ରେମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ହୋଇପାରିଛି । ବୋତଲ କଳା ହେଉ ବା ମାଟି, କଇଁଆ ମଞ୍ଜି, ସାବୁନ୍‌ରେ କଳାକୃତ୍ତି ସମସ୍ତ କଳା ମିଶାଇ ପାଖାପାଖି ୫୦୦ଟି ବୋତଲ କଳା, ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ସାବୁନ୍‌, କଇଁଆ ମଞ୍ଜି, ଚାଉଳ କଳା ଆଦିକୁ ସେ ସାଇତି ରଖିଛନ୍ତି । ଅନେକ କଳା ମଧ୍ୟରୁ ୨୦୦୩ରେ ବୋତଲ ଭିତରେ ଶିବ ମନ୍ଦିର ତୋଳିବା ଇଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଅନେକ ଖୁସି ଦେଇଥିଲା ।

ସେ ମିରାକେଲ୍‌ ଓ୍ୱାଲ୍‌ର୍ଡ ରେକର୍ଡ, ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡ, ଏକ୍ସିସ୍‌ ପରି ଅନେକ ରେକର୍ଡର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡ଼ିଶା’ର ‘ପ୍ୟାଡ୍ ଓମ୍ୟାନ୍’ - ବି. ଗୋପାମ୍ମା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/B-Gopamma-Odishas-Very-Own-Pad-Woman-27252
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/B-Gopamma-Odishas-Very-Own-Pad-Woman-27252
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 11 Feb 2018 21:43:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃୟାରୀ ୧୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ନିକଟରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ ଅଭିନୀତ ‘ପ୍ୟାଡ଼୍ ମ୍ୟାନ୍’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆଦୃତ ଲାଭ କରିପାରିଛି। ଅରୁଣାଚଳମ୍‌ ମୁରୁଗାନାଥନ୍‌ଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଏହି ସିନେମା ଆଧାରିତ ଅଟେ। ଅରୁଣାଚଳମ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି ଗ୍ରାମୀଣ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଜରୁରୀ ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ଓ ପକେଟ୍‌ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ନାପକିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି। ତେବେ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ସେହିପରି ଓଡ଼ିଶାର ଜଣେ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି, ଯେ ‘ପ୍ୟାଡ୍ ଓମ୍ୟାନ’ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା।

ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଗଞ୍ଜାମ ମାର୍କାଣ୍ଡି ଗ୍ରାମର ବି. ଗୋପାମ୍ମା । ସେ କିଶୋରୀ ଓ ମହିଳା ଯୁବତୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ୟାଡ୍ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ସେ ଏକା ନୁହେଁ ଏଥିପାଇଁ ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସହାୟତା ନେଉଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ଉଦ୍ୟମ ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଶ୍ ପରିଚିତ କରାଇଛି । ‘ଦିବ୍ୟ ଜ୍ୟୋତି ମହିଳା ବିକାଶ’ ନାମକ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସାହାଯ୍ୟ କ୍ରମେ ସେ ଋତୁସ୍ରାବ ଏବଂ ସାନିଟାରି ନାପକିନ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରି ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏହି ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

‘ବତ୍ସଲ୍ୟ ଫାଉଣ୍ଡେସନ’ର ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦର ବାଦକେର୍ ତାଙ୍କର ଏହି ନୂଆ ଉଦ୍ୟମରେ ହାତ ଦେଇଥିଲେ । ମୁରୁଗାନାଥନ୍‌ଙ୍କ ପାଖରୁ ଟ୍ରେନିଂ ଶିକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦର । ପ୍ୟାଡ୍ ନିର୍ମିତ ମେସିନ୍ ସ୍ଥାପିତ କରିବା ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କୁ ନାପକିନ୍ ତିଆରି କରିବାରେ ସେ ଗୋପାମ୍ମାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ । 

ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ମହିଳା ଓ କିଶୋରୀ ବର୍ଗର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଉନ୍ନତମାନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଆମେ ଏହି ସାନିଟାରି ନାପକିନ୍ ତିଆରି କରିଥିଲୁ। ପରେ ଏହା ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହାୟକ ହୋଉଥିଲା ବୋଲି ଗୋପାମ୍ମା କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସପାଲ କର୍ପୋରେସନ ପକ୍ଷରୁ ଟଏଲେଟରେ ଏକ ପ୍ୟାଡ୍ ଭେଣ୍ଡି ମେସିନ୍ ସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାମାନେ ପ୍ୟାକେଟରେ ଥିବା ୩ଟି ପ୍ୟାଡ଼୍ କୁ ମାତ୍ର ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ୟାଡ ମ୍ୟାନ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍ ଦିନକୁ ଦିନ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଯୁବ ବର୍ଗର ମହିଳା, ପୁରୁଷ ସମାଜସେବୀ, କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରୀମାନେ ହାତରେ ନାପକିନ୍ ଧରି ସେଲଫି ଉଠାଇ ସୋସିଆଲ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପୋଷ୍ଟ କରୁଥିବା ଦେଖାଦେଇଛି।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଆନନ୍ଦ କୁମାର ମିଶ୍ର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗ୍ରୋଜିପ୍ ନାମକ ଏକ ଅନଲାଇନ ଷ୍ଟୋର ଖୋଲିଛନ୍ତି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହ ସାନିଟାରି ନାପକିନକୁ ଦାନ ଦେବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି । ସାନିଟାରି ପ୍ୟାଡ୍ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ନଥିବାବେଳେ ଗ୍ରାମର ଝିଅ ଓ ମହିଳାମାନେ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ମାଟି, କପଡ଼ା ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ଆମେ ସ୍ଥାନୀୟ ଏନଜିଓର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଓଡ଼ିଶାର ଯୁବତୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ସାନିଟାରି ପ୍ୟାଡ୍ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           
        </title>
        <link>
           
        </link>
        <guid>
           
        </guid>
        <pubDate>
           
        </pubDate>
        <description>
        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>