<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ୮ ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବ ଚଳୁଛନ୍ତି ବଖରାଏ ଘରେ, ପକ୍କାଘର ପାଇଁ ପିସି ମଗାଯାଉଛି ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/Banki-Poverty-Odisha-29092
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/Banki-Poverty-Odisha-29092
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 18 Mar 2018 15:32:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ବାଙ୍କୀ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରେ ରହିଛି ବରପୁଟ୍ ପଂଚାୟତ । ଏହି ବରପୁଟ୍ ପଂଚାୟତର ବରପୁଟ୍ ଗାଁର ଶେଷ ଆଡକୁ ଥିବା ମଶାଣିକୁ ଲାଗି ରହିଛି ଏକ କୁଡ଼ିଆଘର ଯେଉଁଠି ଭିକାରୀ ନାଏକ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ରୁହନ୍ତି । ପରିବାରରେ ଅଛନ୍ତି ସେ, ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ, ତିନି ପୁଅ ଓ ତିନି ଝିଅ । ଘର କହିଲେ ୮ ଫୁଟ ରେ ୮ ଫୁଟ ଅତି ନୁଆଣିଆ ଚାଳଘର ବଖୁରାଏ । ସେଇଠି ରୁହନ୍ତି ସେହି ୮ ଜଣ । ସେଇଠି ରୋଷେଇ ଘର ସେଇଠି ଶୋଇବା ଘର ମଧ୍ୟ । ତିନି ଝିଅ ଆଉ ତିନି ପୁଅଙ୍କ ପୋଷାକ କହିଲେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମିଳୁଥିବା ପୋଷାକ । ତାକୁ ହିଁ ପିନ୍ଧିକି ସ୍କୁଲ ଯାଆନ୍ତି ଆଉ ତାକୁ ହିଁ ପିନ୍ଧିକି ଘରେ ରୁହନ୍ତି । ଘରେ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ସେ ଏକା ଓ ଖାଆନ୍ତି ୮ ଜଣ । ୮ ଜଣ ରହୁଥିବା ଏହି ପରିବାର ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଗଣ୍ଡା ଗଣ୍ଡା ଯୋଜନା ଯୋଜନା ସବୁ ଯେପରି ଆକାଶ କଅାଁ ଚିଲିକା ମାଛ ପାଲଟିଛି । ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରୁ ରାଜ୍ୟ କରିଥିବା ସବୁ ଯୋଜନାରୁ କେଉଁ ଗୋଟିଏ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଏଯାଏଁ ପାଇନାହାନ୍ତି ଭିକାରି । ବଂର ସରପଂଚ ତାଙ୍କୁ ପକ୍କାଘର କରାଇଦେବାପାଇଁ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଂଚ ମାଗୁଥିବା କଥା ଆମ ପ୍ରତିନିଧି ରୋଶନ ରଥ ଏବଂ ମନୋରଜଂନ ଶଙ୍ଖୁଆଙ୍କ ଅାଗରେ କୋହ ଭରା ସ୍ବରରେ କହିଛନ୍ତି ଭିକାରି ।

ସବୁଠାରୁ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧୀକାରିଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ନାହିଁ ସରକାରଙ୍କର । ଭିକାରିଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦେଖିଲେ ଆମ ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଲାଜ ମାଡେ । 

 

ଜାତିରେ ଦଳିତ ହୋଇଥିବା ଭିକାରି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଗାଇ ଚରାଇ ଚଳୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦେଖିଲେ ଯେ କେହି ନକାନ୍ଦି ରହିପାରିବନି । ତାଙ୍କ ଘର ଦେଖିଲେ ଲାଗିବ ଯେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସତେ ଯେମିତି ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ସହ ବନ୍ଧୁ ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି । ଘରେ ନା ଅଛି ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ନା ଅଛି ଦିଓଳି ପାଇଁ ଚାଉଳ । ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସତେ ଯେପରି ପରିବାର ପାଇଁ ଅପଂହଚ ପାଲଟି ଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ଖଣ୍ଡେ ପାଇଁ ବହୁବାର ସରପଂଚଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଉପର ବାବୁ ମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳିନାହିଁ । ଓଲଟା ପକେଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ବା ପିସି ପାଇଁ କୋଡ଼ିଏ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଗା ଯାଇଛି । ସାନଝିଅ ସାଗରିକା ଜନ୍ମ ରୁ ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମ ହେଲେ ସେ ପାଉନାହାନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଭତା ।

ଗାଁ ଲୋକ ଙ୍କ ଗାଇ ଚରାଇ ବହୁ କଷ୍ଟ ରେ ପରିବାର ଚଳାଉଛନ୍ତି । ଆଠ ବର୍ଷ ଭିତରେ ବହୁ ଲୋକ ଗୁହାରୀ ଶୁଣିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଏ ନିର୍ବାଚନ ସରିଲେ ବିଜୁଳି ଲାଗିବ କହୁଛି ତ କିଏ ସରପଂଚ ଜିତିଲେ ପକ୍କାଘର ମିଳିବ । ନିର୍ବାଚନ ସରିଗଲେ ଆଉ ବାବୁ ମାନଙ୍କର ଦେଖା ମିଳୁନି କି ତାଙ୍କ ଗୁହାରି କେହି ଶୁଣୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଆମ ପ୍ରତିନିଧି ରୋଶନ ରଥ ଏବଂ ମନୋରଂଜନ ଶଙ୍ଖୁଆଙ୍କ ଆଗରେ କହିଛନ୍ତି ଭିକାରି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗାଲେକ୍ସି ଲିଟଲ ମିସ୍ ୱାଲ୍ଡ ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/Galaxy-Little-miss-world-Odia-Girl-28994
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/Galaxy-Little-miss-world-Odia-Girl-28994
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 16 Mar 2018 23:02:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବୁଲଗେରିଆ ସୋଫିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗାଲେକ୍ସି ଲିଟଲ ମିସ ୱାଲ୍ଡ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି ସମ୍ବଲପୁରର ଝିଅ ଅର୍ପିତା ବେହେରା। ଏହି ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହେବା ପରେ ସମ୍ବଲପୁରରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି। ଆର୍ଥିକ ଅଭାବ ଭିତରେ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ରାଜେଶ ବେହେରା ଓ ବୀଣାପାଣି ବେହେରାଙ୍କ ଝିଅ ୨୦୧୮ ଗାଲେକ୍ସି ଲିଟଲ ମିସ ୱାଲ୍ଡରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ସଫଳ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ୨୦୧୭ରେ ଗଞ୍ଜାମର ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ମିରା ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରନର୍ସଅପ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ ଜଣେ ଝିଅ ଏହି ଟାଇଟେଲ୍ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ।  ତେବେ ଝିଅ ଅର୍ପିତାର ଏହି ବିଜୟ ନେଇ ବେଶ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି ବାପା ମା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲଣ୍ଡନରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ପ୍ରଣବଙ୍କ ଫାଇବର ହାତୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/Fiber-elephant-of-pranab-das-to-participate-in-london-exhibition-28027
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/Fiber-elephant-of-pranab-das-to-participate-in-london-exhibition-28027
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 26 Feb 2018 02:06:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପୁରୀ, ଫେବୃୟାରୀ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ହାତୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ  ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଏଲିଫ୍ୟାଂଟ ଫ୍ୟାମିଲି ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ମୁମ୍ବାଇରେ ଏକ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ରବିବାର ଗେଟ ୱେ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଏସିଆ ମହାଦେଶର ହାତୀ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ପୁରୀ ଚନ୍ଦନପୁର ନିକଟସ୍ଥ ଦାଣ୍ଡସାହିର ପ୍ରଣବନାରାୟଣ ଦାସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଫାଇବର ହାତୀ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛି । 

ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ୧୫ଟି ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୦୧ଟି ଫାଇବର ହାତୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୫ଟି ହାତୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ । ପୁରସ୍କୁତ ହୋଇଥିବା ହାତୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଣବଙ୍କ ହାତୀ ଲଣ୍ଡନରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି । 

ପ୍ରଣବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହାତିଟିର ଶରୀରରେ କୃଷ୍ଣଲୀଳାର ଚିତ୍ର ଅଙ୍କନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ହାତୀର ଦୁଇକାନରେ ଗିରିଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ଓ କାଳୀୟ ଦଳନ ଚିତ୍ର, ମସ୍ତକରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଜନ୍ମ ସମେତ ବାସୁଦେବଙ୍କ ଯମୁନା ନେବା ଦୃଶ୍ୟ ବେଶ ଶୋଭା ପାଉଛି । ପ୍ରଣବଙ୍କ ତୁଳୀର ସୁଖ୍ମ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ହାତୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନଙ୍କୁ ବେଶ ଆକୃଷ୍ଟ କରିପାରିଛି । ତେବେ ୫ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଓ ୫ ଫୁଟ ୧୦ ଇଂଚ ଲମ୍ବ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଫାଇବାର ହାତୀରେ ନିଖୁଣ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରଣବଙ୍କୁ ୪ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥିବା ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭଡ଼ା ଘରେ ରହି ୨୫୦ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ନିଜର ୨.୩ ଏକର ଜମି ଦାନ ଦେଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/suryanarayan-acharya-donates-2-3-acres-to-poor-27822
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/suryanarayan-acharya-donates-2-3-acres-to-poor-27822
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 22 Feb 2018 05:00:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋରାପୁଟ, ଫେବୃୟାରୀ ୨୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସମାଜରେ ଜାଗା ଖଣ୍ଡିଏ ପାଇଁ ବାପ-ପୁଅ, ଭାଇ-ଭାଇ ହେଉଛି ରକ୍ତପାତ  । ମଣିଷ ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜିବାକୁ ଦିନ ରାତି ଏକ କରି ଦେଉଛି । କିନ୍ତୁ ନିଜେ ଭଡ଼ା ଘରେ ରହି ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ଜମି ଦାନ କରି ସମାଜ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ପାଲଟିଛନ୍ତି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ଜୟପୁରର ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ । ଯିଏ ୨୫୦ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ୨.୩ ଏକର ଜମି ଦାନ ସ୍ୱରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି । 

୬୦ ବର୍ଷୀୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ନିଜର ପ୍ରତିଜ୍ଞା ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି । ୧୯୯୭ରେ ବିରଭଦ୍ରପୁରରେ ଏକ ଶିବ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ମନ୍ଦିରର ଜଣେ ପୂଜକ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ଜମି କିଣି ବାସହୀନଙ୍କୁ ଦାନ କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଭଗବାନଙ୍କ ଆର୍ଶୀବାଦ ମିଳିବ । ସେଥିପାଇଁ ସେ ସେତେବେଳ ସମୟରେ ୨.୩ ଏକର ଜମିକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିଲେ । ମାତ୍ର ସୂର୍ୟ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଅଭାବରେ ପଡ଼ି ନିଜର ଘରକୁ ବିକ୍ରି କରି ଦେଇ ଭଡ଼ାରେ ରହିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜର ପ୍ରତିଜ୍ଞାରୁ ହଟିଲେ ନାହିଁ । ସେହି ଅଂଚଳରେ ରହୁଥିବା ୨୫୦ ଜଣ ଭୂମିହୀନ ଗରିବ, ବିଧବା ଓ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ୨.୩ ଏକର ଜମି ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କାଗଜପତ୍ର କାମ ମଧ୍ୟ ଏଇ ନିକଟରେ ସେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି । 

କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେବ ନିଜର ଏକ ଦୋକାନ ତିଆରି କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଆବେଦନ କରିଚନ୍ତି । ମାତ୍ର ଯାହାର କାଗଜ ପତ୍ର ଏବେବି ପଡ଼ି ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ସେ ହାରି ଯାଇ ନାହାଁନ୍ତି । 

ଜମି ଦାନ କରିବା ପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୋର ଘର ନ ଥିଲେ କ’ଣ ହେଲା  । ମାତ୍ର ଦୀର୍ଘ ୨୦ ବର୍ଷର ପ୍ରତିଜ୍ଞାକୁ ପୂରଣ କରିଛି । ଏଥିପାଇଁ ମୁଁ ଶାନ୍ତିରେ ମରି ପାରିବି ବୋଲି ସୂର୍ୟ୍ୟନାରାୟଣ କହିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ପେନସିଲ ମୁନରେ ମହେଶ୍ୱର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/Iswar-raos-new-craft-on-Mahashivratri-27384
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/Iswar-raos-new-craft-on-Mahashivratri-27384
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Feb 2018 11:39:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃଆରୀ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ସହାୟତାରେ କଳାକୃତିକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହି ଆସିଛନ୍ତି ଜଟଣୀର ୩୨ ବର୍ଷୀୟ ଏଲ. ଇଶ୍ୱର. ରାଓ । ସବୁବେଳେ ଏକ ନିର୍ଜୀବ ବସ୍ତୁରେ ନିଜର ହାତର ସୁନ୍ଦର କଳା ମାଧ୍ୟରେ ଜୀବନ ଭରି ଦିଅନ୍ତି ଈଶ୍ୱର । ସବୁବେଳେ ଏକ ବିଶେଷ ଅବସରରେ କିଛି ନିଆରା କଳା ନେଇ ଆସନ୍ତି ଈଶ୍ୱର । କେତେବେଳେ ବୋତଲ ଭିତରେ ବଲିଉଡ଼୍‌ ସୁପରଷ୍ଟାର ଶାହାରୁଖ ଖାନ୍‌ ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍‌ଡ ଟ୍ରମ୍‌ । ସେହିଭଳି ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଉପଲକ୍ଷେ ପେନ୍‌ସିଲ୍‌ ମୁନରେ ରଖିଛନ୍ତି ଦେବ ଦେବ ମହାଦେବଙ୍କ ଲିଙ୍ଗ ।

ପେନସିଲ ମୁନରେ ସେ ଏକ ଶିବଲିଙ୍ଗ ତିଆରି କରି ନିଜର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଗୁଣାବଳୀର ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ଈଶ୍ୱର । ନିଖୁଣ ଭାବରେ ପେନସିଲ ମୁନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଶିବଲିଙ୍ଗ ଅତି ଜୀବନ୍ତ ଦେଖାଯାଉଥିବାବେଳେ ଏହା କଳାପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ବେଶ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । 

ପୂବର୍ରୁ ମଧ୍ୟ ୨୦୦୩ରେ ବୋତଲ ଭିତରେ ଶିବ ମନ୍ଦିର କରି ସେ ଅନେକ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟି ଥିଲେ । ଗଣେଶ ପୂଜାରେ ସେ ୧୫୦ ଟି ବୋତଲକୁ ନେଇ ଶ୍ରୀଗଣେଶଙ୍କର ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତି ତିଆରି କରି ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଥିଲେ । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଷ୍ଟୋନ, ମାଟି, ମହମ, ସାବୁନ ଓ ବର୍ଜ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ବିନିଯୋଗ କରି ଈଶ୍ୱରଙ୍କ କଳାକୃତି ଓଡ଼ିଶାର କଳାପ୍ରେମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ହୋଇପାରିଛି । ବୋତଲ କଳା ହେଉ ବା ମାଟି, କଇଁଆ ମଞ୍ଜି, ସାବୁନ୍‌ରେ କଳାକୃତ୍ତି ସମସ୍ତ କଳା ମିଶାଇ ପାଖାପାଖି ୫୦୦ଟି ବୋତଲ କଳା, ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ସାବୁନ୍‌, କଇଁଆ ମଞ୍ଜି, ଚାଉଳ କଳା ଆଦିକୁ ସେ ସାଇତି ରଖିଛନ୍ତି । ଅନେକ କଳା ମଧ୍ୟରୁ ୨୦୦୩ରେ ବୋତଲ ଭିତରେ ଶିବ ମନ୍ଦିର ତୋଳିବା ଇଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଅନେକ ଖୁସି ଦେଇଥିଲା ।

ସେ ମିରାକେଲ୍‌ ଓ୍ୱାଲ୍‌ର୍ଡ ରେକର୍ଡ, ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡ, ଏକ୍ସିସ୍‌ ପରି ଅନେକ ରେକର୍ଡର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡ଼ିଶା’ର ‘ପ୍ୟାଡ୍ ଓମ୍ୟାନ୍’ - ବି. ଗୋପାମ୍ମା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/B-Gopamma-Odishas-Very-Own-Pad-Woman-27252
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/B-Gopamma-Odishas-Very-Own-Pad-Woman-27252
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 11 Feb 2018 21:43:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃୟାରୀ ୧୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ନିକଟରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ ଅଭିନୀତ ‘ପ୍ୟାଡ଼୍ ମ୍ୟାନ୍’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆଦୃତ ଲାଭ କରିପାରିଛି। ଅରୁଣାଚଳମ୍‌ ମୁରୁଗାନାଥନ୍‌ଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଏହି ସିନେମା ଆଧାରିତ ଅଟେ। ଅରୁଣାଚଳମ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି ଗ୍ରାମୀଣ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଜରୁରୀ ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ଓ ପକେଟ୍‌ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ନାପକିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି। ତେବେ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ସେହିପରି ଓଡ଼ିଶାର ଜଣେ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି, ଯେ ‘ପ୍ୟାଡ୍ ଓମ୍ୟାନ’ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା।

ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଗଞ୍ଜାମ ମାର୍କାଣ୍ଡି ଗ୍ରାମର ବି. ଗୋପାମ୍ମା । ସେ କିଶୋରୀ ଓ ମହିଳା ଯୁବତୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ୟାଡ୍ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ସେ ଏକା ନୁହେଁ ଏଥିପାଇଁ ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସହାୟତା ନେଉଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ଉଦ୍ୟମ ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଶ୍ ପରିଚିତ କରାଇଛି । ‘ଦିବ୍ୟ ଜ୍ୟୋତି ମହିଳା ବିକାଶ’ ନାମକ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସାହାଯ୍ୟ କ୍ରମେ ସେ ଋତୁସ୍ରାବ ଏବଂ ସାନିଟାରି ନାପକିନ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରି ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏହି ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

‘ବତ୍ସଲ୍ୟ ଫାଉଣ୍ଡେସନ’ର ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦର ବାଦକେର୍ ତାଙ୍କର ଏହି ନୂଆ ଉଦ୍ୟମରେ ହାତ ଦେଇଥିଲେ । ମୁରୁଗାନାଥନ୍‌ଙ୍କ ପାଖରୁ ଟ୍ରେନିଂ ଶିକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦର । ପ୍ୟାଡ୍ ନିର୍ମିତ ମେସିନ୍ ସ୍ଥାପିତ କରିବା ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କୁ ନାପକିନ୍ ତିଆରି କରିବାରେ ସେ ଗୋପାମ୍ମାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ । 

ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ମହିଳା ଓ କିଶୋରୀ ବର୍ଗର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଉନ୍ନତମାନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଆମେ ଏହି ସାନିଟାରି ନାପକିନ୍ ତିଆରି କରିଥିଲୁ। ପରେ ଏହା ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହାୟକ ହୋଉଥିଲା ବୋଲି ଗୋପାମ୍ମା କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସପାଲ କର୍ପୋରେସନ ପକ୍ଷରୁ ଟଏଲେଟରେ ଏକ ପ୍ୟାଡ୍ ଭେଣ୍ଡି ମେସିନ୍ ସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାମାନେ ପ୍ୟାକେଟରେ ଥିବା ୩ଟି ପ୍ୟାଡ଼୍ କୁ ମାତ୍ର ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ୟାଡ ମ୍ୟାନ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍ ଦିନକୁ ଦିନ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଯୁବ ବର୍ଗର ମହିଳା, ପୁରୁଷ ସମାଜସେବୀ, କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରୀମାନେ ହାତରେ ନାପକିନ୍ ଧରି ସେଲଫି ଉଠାଇ ସୋସିଆଲ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପୋଷ୍ଟ କରୁଥିବା ଦେଖାଦେଇଛି।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଆନନ୍ଦ କୁମାର ମିଶ୍ର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗ୍ରୋଜିପ୍ ନାମକ ଏକ ଅନଲାଇନ ଷ୍ଟୋର ଖୋଲିଛନ୍ତି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହ ସାନିଟାରି ନାପକିନକୁ ଦାନ ଦେବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି । ସାନିଟାରି ପ୍ୟାଡ୍ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ନଥିବାବେଳେ ଗ୍ରାମର ଝିଅ ଓ ମହିଳାମାନେ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ମାଟି, କପଡ଼ା ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ଆମେ ସ୍ଥାନୀୟ ଏନଜିଓର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଓଡ଼ିଶାର ଯୁବତୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ସାନିଟାରି ପ୍ୟାଡ୍ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଯମୁନାରେ ବୁଡିବାରୁ ବର୍ତ୍ତିଥିଲେ ଅଟଳ, ବାପାଙ୍କ ସହ ଗୋଟିଏ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢିଥିଲେ ଆଇନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/atal-bihari-vajpayee-life-facts-and-quotes-on-his-birthday-24840
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/atal-bihari-vajpayee-life-facts-and-quotes-on-his-birthday-24840
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 25 Dec 2017 16:01:19 GMT
        </pubDate>
        <description>
ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ଡିସେମ୍ବର ୨୫ (ଖବର ଓଡିଶା) :  ଆଜି ଦେଶର ୧୦ମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ୯୩ ବର୍ଷ ହୋଇଛି  । ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନକୁ ସ୍ପେଶିଆଲ୍ କରିବାପାଇଁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ୯୩ କଏଦୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି  । ଅଟଳ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ରାଜନେତା ହେବା ସହିତ ଜଣେ ଭଲ ବକ୍ତା । ତାଙ୍କର ଶବ୍ଦ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଯୁବପୀଢ଼ିଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଥାଏ  । ଏହି ମଉକା ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କର କିଛି ଐତିହାସିକ ବାଣୀ ବିଷୟରେ ଜଣାଇବୁ  ।
 
ବଟେଶ୍ୱରରେ ବୁଡିବାରୁ ବର୍ତ୍ତିଥିଲେ ଅଟଳ :
 
-ଏପରି ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଅଟଳ ବିହାରୀଙ୍କ ଜନ୍ମ  ୧୯୨୪ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖ ଦିନ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଗୋୱାଲିୟରରେ ହୋଇଥିଲା  । କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବଟେଶ୍ୱର ତାଙ୍କର ପୈତୃକ  ଗ୍ରାମ ଅଟେ  ।
 
-ତାଙ୍କର ଜେଜେବାପା ଶ୍ୟାମଲାଲ୍ ଆଗ୍ରାସ୍ଥିତ ବଟେଶ୍ୱର ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିଲେ  । ସେ ଜଣେ ଜ୍ୟୋତିଷ ଥିଲେ  ।
 
-ଅଟଳଙ୍କ ଜେଜେମା ସୁଖଦେବୀ ତାଙ୍କୁ ସ୍ନେହରେ  ‘ଅଟଳ୍ଳା’ ଡାକୁଥିଲେ  ।
 
-ଛୋଟବେଳେ ସେ ନିଜ ଜେଜେବାପା-ଜେଜେମାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଗୋୱାଲିୟର୍‌ରୁ ବଟେଶ୍ୱର ଯାଉଥିଲେ  । ତାଙ୍କୁ ଯମୁନାନଦୀରେ ପହଁରିବାକୁ ଖୁବ ଭଲ ଲାଗୁଥିଲା  । ସେ ଥରେ ପାଣିରେ ବୁଡିବାରୁ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତିଥିଲେ  ।
 
-ଅଟଳଙ୍କ ଉପରେ ତାଙ୍କର ତିନିଜଣ ବଡ ଭାଇ ଥିଲେ – ଅବଧ ବିହାରୀ, ସଦା ବିହାରୀ ଓ ପ୍ରେମ ବିହାରୀ  । ତାଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କ ନାମ ବିମଳା, କମଳା ଓ ଉର୍ମିଳା ଥିଲା  ।
 
-ସମସ୍ତ ଭାଇ ଭଉଣୀ ନିଜ ବାପା କୃଷ୍ଣ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ‘ବାପଜୀ’ ବୋଲି ଡାକୁଥିଲେ  । ସେ ବୃତ୍ତିରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ  ।
 
ବାପାଙ୍କ ସହ ପଢିଥିଲେ ଆଇନ : 
 
-ଅଟଳ ବିହାରୀଙ୍କ ବାପା କୃଷ୍ଣ ବିହାରୀଙ୍କୁ ପଢିବାର ସଉକ ଥିଲା  । ସେ ଚାକିରୀରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ଏଲ୍‌ଏଲ୍‌ବି କରିଥିଲେ  । ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଅଟଳଙ୍କ ସହ କାନପୁରର ଡିଏଭି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏଲ୍ଏଲ୍‌ବି କରିଥିଲେ  ।
 
-କଲେଜରେ  ଅଟଳ ଓ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀ ସମାନ ଥିଲା  ।  ବାପା ଓ ପୁଅଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀ ସମାନ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କର ମଜାକ ଉଡା ଯାଉଥିଲା  । ସେଥିପାଇଁ ଅଟଳ ତାଙ୍କ ସେକ୍ସନ ବଦଳାଇଥିଲେ  ।
 
ଅଟଳଙ୍କ ବାଣୀ :
 
 

-ମେରା ପର୍ସନଲ ଏକ୍ସପେରିଏନ୍ସ ହୈ, ଆପ ଦୋସ୍ତ ବଦଲ ସକତେ ହେଁ, ପଡୋଶୀ ନୈହିଁ  ।

 
 

-ହମାରୀ ରାଜନୀତି ଇତନୀ ଦୁଃଖଦ ହୈ, ଅଗର୍ ମୈ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍ ନୈହିଁ ହୋତା ତୋ ସୁଇସାଇଡ୍ କରଚୁକା ହୋତା  ।

 
 

-ଲୋକତନ୍ତ୍ର ଏକ ଐସି ଜଗହ ହୈ ଯାହାଁ ଦୋ ମୁର୍ଖ ମିଲକର ଏକ ପାୱାରଫୁଲ୍ ଇନ୍‌ସାନ୍ କୋ ହରା ଦେତେ ହୈଁ  ।

 
 

-ମୈଁ ହମେଶା ସେ ହି ୱାଦେ ଲେକର ନୈହିଁ ଆୟା, ବଲ୍କି ଇରାଦା ଲେକର ଆୟା ହୁଁ  ।

 
 

-କଡି ମେହନତ କଭି ବି ଥକାନ ନୈହିଁ ଲାତି, ୱ ସନ୍ତୋଷ ଲାତି ହୈ  ।

 
 

-ସାରି ଦୁନିଆ ହମାରେ ପାସ୍  ଆ ରହି ହୈ, ଲେକିନ୍ ହମ୍  ଇତନେ ବଡେ ପାଗଲ ହୈଁ କି ହମ୍ ଦୁସରେ ଦେଶୋଁ ମେ ଯା ରହେ  ହେଁ  ।

 
 

-ମେରେ ପାସ୍  ନ ଦାଦା କି ଦୌଲତ ହୈ ଔର ନ ବାପ କି, ମେରେ ପାସ୍ ସିର୍ଫ ମାଁ କା ଆଶୀର୍ବାଦ ହୈ  ।

 
 

-ଅଗର୍ ଆପକା  ଦେଶ ପାୱାରଫୁଲ ହୈ ତୋ କିସି କି ଭି ହମାରୈ ଦେଶ ପର ଆଖଁ ଉଠା କର ଦେଖନେ କି ହିମ୍ମତ୍ ନୈହିଁ ହୋଗି  ।

 
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଫ୍ରିକାର ପାହାଡ଼ ଚଢି ଗର୍ବ ଆଣିଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସତ୍ୟପ୍ରକାଶ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/Another-Odia-reach-top-of-the-Kilimanjaro-hills-24447
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/Another-Odia-reach-top-of-the-Kilimanjaro-hills-24447
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 18 Dec 2017 09:08:03 GMT
        </pubDate>
        <description>
ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଡ଼ିସେମ୍ବର ୧୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଆଫ୍ରିକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପର୍ବତ କିଲିମାଞ୍ଜାରୋ ଶିଖରରେ ପହଂଚି ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ଅର୍ଜିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆପୁଅ ସତ୍ୟପ୍ରକାଶ ନନ୍ଦ । ପେସାରେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ନନ୍ଦ ପର୍ବତ ଆରୋହଣର ନିଶା ରଖି ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଂଚି ପାରିଛନ୍ତି । ୬ ଦିନରେ ୧୯୩୪୧ ଫୁଟ ପର୍ବତ ଚଢିବା ଏକ ସାମାନ୍ୟ କଥା ନୁହେଁ । କିଲିମାଞ୍ଜାରୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଏବଂ ତାଞ୍ଜାଳିଆ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ଏନେଇ ପ୍ରଶଂସା ଓ ସ୍ୱିକୃତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।
 
ସତ୍ୟପ୍ରକାଶଙ୍କ ନିଜ ଘର ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ । ସେ ସଂପ୍ରତି ଆମେରିକାର ଓରେଗାଁ ରେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବେ ନିୟୋଜିତ । ନନ୍ଦ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ପାହାଡ଼ ଚଢିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ସାମ୍ନା କରିବାର କଳା ଶିକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ୬ ମାସର ଲଗାତାର ପରିଶ୍ରମ ତାଙ୍କୁ ସଫଳତା ଆଣି ଦେଇଥିଲା ।
 
ଓଡ଼ିଶାର ପର୍ବତାରୋହୀ ଗଣେଶ ଜେନା ଏଲବ୍ରଶ ଏଭାରେଷ୍ଟ ସହ ୧୧ଟି ଶୃଙ୍ଗର ଶିଖରକୁ ପହଂଚି ଓଡ଼ିଶାର ଗୌରବ ବଢାଇଥିଲେ । କଳାହାଣ୍ଡିର ବେଦବ୍ୟାସ ଭୋଇ ମଧ୍ୟ ପର୍ବତାରୋହଣର ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ମହିଳା ପର୍ବତାରୋହୀ କଳ୍ପନା ଦାସ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶୃଙ୍ଗ ଆକୋନଗୁଆର ୬,୯୬୨ ମିଟର ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଂଚି ବିଶ୍ୱ ଶୃଙ୍ଗ ଆରୋହଣରେ ମହିଳା ବି କିଛି କମ୍ ନୁହନ୍ତି ପ୍ରତିପାଦିତ କରାଇଥିଲେ । ଆଉ ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ନୃସିଂହ ଚରଣ ସାହୁ ଋଷିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶୃଙ୍ଗ ଏଲବ୍ରସ ଶିଖରରେ ପହଂଚିବାରେ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ ।
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୁମ୍ଭୀର ମୁହଁରୁ ବଞ୍ଚାଇ ଥିଲେ ସାନ ଭଉଣୀର ଜୀବନ : ଜାତୀୟ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ୮ ବର୍ଷର ମମତା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/Mamata-Win-received-national-child-bravery-award-in-Jan-2018-23906
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/Mamata-Win-received-national-child-bravery-award-in-Jan-2018-23906
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 08 Dec 2017 12:34:58 GMT
        </pubDate>
        <description>
କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଡିସେମ୍ବର ୦୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଏହି ଜିଲ୍ଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ବାଙ୍କୁଆଳ ଗ୍ରାମର ୮ ବର୍ଷର ମମତା ଦଳାଇଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ଜନରାଜ୍ୟ ଦିବସରେ ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ଠାରେ ଜାତୀୟ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମମତାଙ୍କ ସାହସ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିବେ । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ସରକାରୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।
 
ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟରେ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୪ ତାରିଖରେ  ମମତା ଓ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କିୟ ଭଉଣୀ ଅଶାନ୍ତି ଦଳାଇ ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ଶୌଚ କରୁଥିବାବେଳେ ଏକ କୁମ୍ଭୀର ଅଶାନ୍ତିକୁ ଟାଣି ନେଉଥିଲା । ଗୋଟିଏ ହାତରେ ମମତା ଅଶାନ୍ତିକୁ ଟାଣି ଧରିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଏକ ହାତରେ ବାଡ଼ିଟିଏ ଦ୍ୱାରା କୁମ୍ଭୀରର ଆଖିକୁ ଆଘାତ କରୁଥିଲେ । ବାରମ୍ବାର ଆଘାତ ହେବା ଦ୍ୱାରା କୁମ୍ଭୀରଟି ଅଶାନ୍ତିଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲା । ରକ୍ତାକ୍ତ ଅଶାନ୍ତିକୁ ମମତା କୂଳକୁ ନେଇ ଆସିଥିଲେ ।
 
ମମତାଙ୍କ ଅପୂର୍ବ ସାହସିକତା ପାଇଁ ଅଶାନ୍ତିର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଥିଲା । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଡକାଇ ଦୁଇଟି ସାଇକେଲ ଉପହାର ଦେଇଥିଲେ । ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମମତାଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ଛୋଟିଆ ଗାଁ ବାଙ୍କୁଆଳ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ । ମମତାଙ୍କ ବାପା ନିର୍ମଳ ସୁରଟରେ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି ।
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ କମାଲ୍ : ୨୦୦ ଟଙ୍କାରେ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଧୂଳି ପ୍ରଦୂଷଣ ଦୂର ମେସିନ୍
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Personality/9th-class-student--made-pollution-free-gadget-23674
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Personality/9th-class-student--made-pollution-free-gadget-23674
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 04 Dec 2017 11:38:12 GMT
        </pubDate>
        <description>
ନୟାଗଡ଼,ଡିସେମ୍ବର ୦୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଗାଡ଼ି ମଟର ସଂଖ୍ୟା ବଢିଲାଣି । ରାସ୍ତା କଡ଼ର ଗଛ ଗୁଡ଼ିକ ଧୂଳିରେ ପୋତି ହୋଇଗଲାଣି । ଏମିତି ଏକ ସମୟରେ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ମାତ୍ର ୨୦୦ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ତିଆରି କରିପାରିଛନ୍ତି ରାଜପଥରେ ଧୂଳି ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ପ୍ରତିହତ କରୁଥିବା ଏକ ମେସିନ୍ । ନୟାଗଡ଼ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ଇଂରାଜୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ତପସ୍ୱିନୀ ସାହୁ ଏମିତି ଏକ  ଉଦ୍ୟମ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ଝିଅ ତପସ୍ୱିନୀ ପିଲାଟି ଦିନରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖି ଆସୁଥିଲେ । ଏବେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ତାଙ୍କର ଗୁଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲାଣି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସେହି ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷକ । ଏପରି ଏକ ମେସିନ୍ ତିଆରି କରିବା ପଛରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ଅବଦାନ ଥିବା ତପସ୍ୱିନୀ କହିଛନ୍ତି ।
 
ଗୋଟିଏ  କାଠ ବାକ୍ସ, ଦୁଇଖଣ୍ଡ ଜାଲ, ସ୍ପଞ୍ଜ ପ୍ଲେଟ୍ ଜରିଆରେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ସେ । ଏହାକୁ ସାଇକେଲ୍ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ସାଇକେଲ୍ ଗଡ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଆଖପାଖରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ଧୂଳି କାଠବାକ୍ସ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରି ସେଥିରେ ଅଟକିଥାଏ । ସାଇକେଲ୍ ସମେତ ମଟର ସାଇକେଲ୍ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦୁଇଚକିଆ ଯାନରେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ର ଲାଗିପାରିବ । ଯିଏକି ଆଖପାଖରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ଧୂଳିକୁ ଟାଣି ଧରିପାରିବ । ସ୍ପଞ୍ଜ ପ୍ଲେଟରେ ଲାଗିଥିବା ତେଲ ଓ ଜାଲରେ ଧୂଳିଗୁଡ଼ିକ ଅଟକିଯିବା ପରେ ଚାଳକଙ୍କ ନାକ ଓ କାନ ଦେଇ ସହଜରେ ଶରୀର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ତପସ୍ୱିନୀ କହିଛନ୍ତି ।
        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>