<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବିଜେଡିକୁ ଘାରିଲାଣୀ ନୂଆ ଦଳ ଭୟ, ବୈଜୟନ୍ତ ଓ ଦାମଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଇନ୍ଦା ନଜର, ବିରୋଧ ପାଇଁ ସେନାପତି ସାଜିବେ ଯୁବବାହିନୀ !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/BJD-Odisha-Baijaynta-Panda-Damador-Rout-39745
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/BJD-Odisha-Baijaynta-Panda-Damador-Rout-39745
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 16 Sep 2018 19:24:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କାର ହେବାର ମାତ୍ର କେଇଘଣ୍ଚା ପରେ ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା  । ଏପରିକି ବିଜେଡିରେ ବିଜୁ ଆଦର୍ଶ ନଥିବାର କଥା କହି ନୂଆ ବିକଳ୍ପର ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ  ।  ଏମାନଙ୍କ ସାକ୍ଷତ ଆଲୋଚନା ପରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜୁ ଓଡିଶା ଦଳ ଗଠନ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ବିଜେଡିରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି କମ୍ପନ  । ଏପରିକି ଏହି ଦୁଇନେତାଙ୍କ ଗତିବିଧି କଣ ରହିଛି ତା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଗୁଇନ୍ଦା ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ତୃତୀୟ ମହଲାରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଯାଇଥିବା ଏବେ ପାୱାର କରିଡରରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି  ।

ଅନ୍ୟପଟେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଜାଗରଣ ଯାତ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଡା.ଦାମୋଦର ରାଉତ ପକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ବିରୋଧ ପାଇଁ ଯୁବବାହିନୀଙ୍କୁ ଅଘୋଷିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଯାଇଥିବା ଏବେ ଦଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି  ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଗୋଟିଏ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ଅନୁଗତ ବିଜେଡି ଛାଡିବା ପରେ ଏବେ ସେମାନେ ମେଳି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି  । ଏପରିକି ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ଆଦର୍ଶକୁ ଗାଁ ଗାଁରେ ପହଁଚାଇବା ପାଇଁ ପକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି  । ସେପେଟ ଏମାନଙ୍କୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଜେଡି ତାର ଯୁବବାହିନୀଙ୍କୁ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା କଥା ଏବେ ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଲଟିଗଲାକି ବିଷ୍ଣଙ୍କୁ ତୀର? ଦାମଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ ନାଁରେ ଦଳର ଗୁମର ପଦାରେ ପକାଇବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା, ଏତେଦିନ ଯାଏଁ ନବୀନ ନୀରବ ଥିଲେ କାହିଁକି ?
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Damodor-Rout-And-Bishnu-Quarrel--BJD-Odisha-39683
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Damodor-Rout-And-Bishnu-Quarrel--BJD-Odisha-39683
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 15 Sep 2018 15:01:37 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାକୁ ସମ୍ମାନ ଓ ଗାଁକୁ କାମ ଥିଲା ବିଜେଡିରେ ନାରା  । ହେଲେ ଏହି ନାରାକୁ ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ଅଡୁଆରେ ପଡିଛି ବିଜେଡି  । ମାକୁ ସମ୍ମାନ ବଦଳରେ ଅସମ୍ମାନ କରାଯାଉଥିବା କଥା ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ପରୋକ୍ଷରେ ମୋହର ଲଗାଇଛନ୍ତି ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ସଭାପତି ବିଷ୍ଣୁ ଚରଣ ଦାସ  । ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାକୁ ଯାଇ ସେ ଦଳର ଗୁମର ସାଧାରଣରେ ଖୋଲିଦେଇଥିବା ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  । ଏପରିକି ବିଜେଡିରୁ ମାତ୍ର 2 ଦିନ ହେଲା ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଦାମୋଦର ରାଉତ ଯଦି ଏପରି କାମ କରିଥିଲେ ତାହାହେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଚୁପ କାହିଁକି ଥିଲେ  । ଏପରି ଆଉ ଅଧିକା ନେତା ଅଛନ୍ତି ନା ଦାମଙ୍କ ବାଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏହିପରି ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ଏହା ଏବେ ବଡ ବିତର୍କର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି  ।

ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ଡା. ଦାମୋଦର ରାଉତ ଓ ତାଙ୍କର ଚିରାଚରିତ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀ ବିଷ୍ଣୁ ଦାସଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା କଳି ବର୍ତମାନ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଂଚିଛି । ଏପରିକି ପରସ୍ପରର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋଇ ଖୋଳାଖୋଳି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ବିଷ୍ଣୁ ଦାସ, ଦାମ ବାବୁଙ୍କୁ  ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀ ଓ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ବୋଲି କହିଥିବା ବେଳେ ଦାମ ବାବୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିଷ୍ଣୁଜଣେ ଦୁରାଚାରୀ ଓ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ  ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  ।

ଶ୍ରୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦାମ ବାବୁ ସବୁବେଳେ ବିଜୁ ବାବୁ୍ଙ୍କ ଆଦର୍ଶ କଥା କୁହନ୍ତି  । ମାତ୍ର ବାସ୍ତବରେ ସେ ଓଲଟା କାମ କରିଥାନ୍ତି । ବିଜୁ ବାବୁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଦାମ  ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମଂଚରେ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । କୁତ୍ରା ଘଟଣା ହେଉଛି ତାର ଚାକ୍ଷୁଶ ପ୍ରମାଣ । ସେଥିପାଇଁ ବିଜୁବାବୁ ତାଙ୍କ ପଶ୍ରୟ ଦେଉନଥିଲେ । ଚାକିରୀ କରିଥିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସିମେନ୍ ଦୁର୍ନୀତିର ମାମଲା ରହିଛି । ସେ ସଂକ୍ରାନ୍ତୀୟ ଫାଇଲ୍ କୁ ପୁଣି ଖୋଲାଯିବ । ଦାମ ବାବୁ ହେଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ନୀତିର ଗନ୍ତାଘର । ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । ସେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ କରିନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଦାସ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି  ।

ଅପରପକ୍ଷରେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି  ଡା. ରାଉତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେବିଷ୍ଣୁ ଦାସଙ୍କ ଭଳି ଛୋଟ କଥା କହିପାରିବେ ନାହିଁ । ଦଳରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେବା ପରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ନୂଆ ଦଳ ଗଢିବା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ନିଜେ ଦଳ ଗଠନ କରିବାର କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ସାଧନା ନାହିଁ । ଯଦି ବିଜୁ ପ୍ରେମୀ ବା ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ମାନେ କୌଣସି ଦଳ ବା ମଂଚ କରନ୍ତି ସେ ତାଙ୍କ ସହ ରହିବେ । କଂଗ୍ରେସ ବା ବିଜେପିକୁ ଯିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଗରୁ କହିଥିଲେ । ଏବେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଦୋହରାଉଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦାମଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ପରେ ବାହାରିଲେ ବିଜୁପ୍ରେମୀ, ପାଙ୍ଗୀ କହିଲେ ବିଜେଡି ଏବେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଜନତା ଦଳ ହୋଇଛି ! ୨୦୧୯ରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବ, ବିଜେଡି ରହିବ କି ନାହିଁ ସନ୍ଦେହ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Dama-Rout-Expelled-BJD-Pandian-Janata--Dal-39631
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Dama-Rout-Expelled-BJD-Pandian-Janata--Dal-39631
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 14 Sep 2018 15:53:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଜେଡିରୁ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅନୁଗତ କୁହାଯାଉଥିବା ପାରାଦ୍ୱୀପ ବିଧାୟକ ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର ପରେ ଏବେ ଦାମଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ବାହାରିଛନ୍ତି ବିଜୁପ୍ରେମୀ  । ଗତକାଲି ଦାମଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ବୟାନ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ବାହାରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ନେତା ଜୟରାମ ପାଙ୍ଗୀ  । ବିଜେଡିକୁ ନେଇ ଶ୍ରୀ ପାଙ୍ଗୀ ଏକ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଦେଇଛନ୍ତି ବିସ୍ପୋରକ ବୟାନ  । ପାଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ଆଉ ବିଜେଡି ହୋଇ ରହିନାହିଁ  । ଯେଉଁ ଆଦର୍ଶରେ ବିଜେଡି ହୋଇଥିଲା ତାହା ଆଉ ନାହିଁ । ତାହା ଏବେ ପିଜେଡି ହୋଇଯାଇଛି  । ଏହାକୁ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଜନତା ଦଳ, ବେପାରୀ ଜନତା ଦଳ କିମ୍ବା ନବୀନ ଜନତା ଦଳ କୁହାଯିବା କଥା ।

ବିଜେଡି ଯେଉଁ ଶାସନର ନାରା ଦେଉଥିଲା ସେ ନାରା ଆଉ ଦଳରେ ନାହିଁ। ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦଳର ସଭାପତି ଥିବା ଭଳି ଲାଗୁନାହିଁ  । ଏହା ଏବେ ବେପାରୀ ଜନତା ଦଳରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଇଛି । ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ବିସ୍ପୋରଣ ହେବ  । ବିଜେଡି ରହିବ କି ନାହିଁ ତାହା କହି ହେବନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଏହି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କହିଛନ୍ତି । ପାଙ୍ଗୀଙ୍କ ଏହିପରି ବୟାନକୁ ନେଇ ପୁଣିଥରେ ରାଜନୀତି ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।  

ଗତକାଲି ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା କହିଥିଲେ ବିଜେଡିରେ ଆଉ ବିଜୁ ପ୍ରେମୀ ନାହାନ୍ତି । ଯିଏ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କୁ ଦେଖିନଥିଲେ , ଯେଉଁମାନେ ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ ସେମାନେ ଏବେ ବିଜେଡି ନେତା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦାମ କରିବେ ସ୍ୱାଭିମାନ ଜାଗରଣ ଯାତ୍ରା ! ନବୀନଙ୍କ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ କରିବେ ପ୍ରଚାର, ଓଡିଶା ବଂଚାଓ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି....
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Swabhiman-Jagaran-Yatra-may-Start-By-Damador-Rout-againest-Naveen-Pattnaik-39611
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Swabhiman-Jagaran-Yatra-may-Start-By-Damador-Rout-againest-Naveen-Pattnaik-39611
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 14 Sep 2018 11:29:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦୁର୍ନୀତିରେ ବୁଡି ରହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ  । ଗତ ୧୯ ବର୍ଷ ଧରି ଓଡିଶା ଲୁଟ ହୋଇଛି ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ  । ଓଡିଶାରୁ ବିଦା ହେଲେ ରାଜ୍ୟର ମଙ୍ଗଳ ହେବ  । ଏପରି କଥା କହି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିବା ପାରାଦ୍ୱୀପ ବିଧାୟକ ଡା.ଦାମୋଦର ରାଉତ ନବୀନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତାଙ୍କର ଦୁର୍ନୀତିରେ ପେଡି ଖୋଲିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି  । ଆନ୍ନା ହୋଇ ଓଡିଶା ବୁଲିବେ ନବୀନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଚାର କରିବା ଘୋଷଣା କରିବାର ମାତ୍ର କେଇଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏନେଇ ସେ ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି  । ଲୁଟେରା ମାନଙ୍କ ହାତରୁ ଓଡିଶା ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ଦାମ କରିବେ ସ୍ୱାଭିମାନ ଜାଗରଣ ଯାତ୍ରା  । ଏହି ଯାତ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିକଟରେ ଖୋଲିବେ ଓଡିଶା ଲୁଟର ଇତିହାସ  । ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏନେଇ ସେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି ବିଶେଷ ସୁତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି  ।

ପାରାଦ୍ୱୀପ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ରାଉତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦୁର୍ନୀତି ଖୋଲିବାରୁ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ରୋଷର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ  । ଏପରିକି ତାଙ୍କୁ ଦଳରୁ ଏନେଇ ବିଦା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ  । ଡଙ୍କାରୀ ପାହଡ ଲୁଟ, ଚାରା ମହାଦୁର୍ନୀତି, ଓମଫେଡ ଜରି ମହାଦୁର୍ନୀତି, ସମବାୟରେ ୭୦୦ କୋଟିର ମହାଦୁର୍ନୀତିର ଗୁମର ଖୋଲି ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ରାଉତ  ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦାମ ଇଫେକ୍ଟ , ଆଇଏଏସ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫାଟ, ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମେଳି, ନବୀନ ସରକାର ପାଇଁ ବଢୁଛି ଅଡୁଆ ! ତାତିଲେ ଓଡିଆ ଅଫିସର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Dama-and-BJD-Conflict-39608
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Dama-and-BJD-Conflict-39608
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 14 Sep 2018 14:17:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପାରାଦ୍ୱୀପ ବିଧାୟକ ଡା.ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କ ବିଜେଡିରେ ବୋମା ମାଡ ପରି ଦୁର୍ନୀତି ଖିୁଲାସା କରିବା ପରେ ଦାମ ଇଫେକ୍ଟ ଏବେ ପଡିଛି ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଆଇଏଏସ ମାନଙ୍କ ଉପରେ  । ଏପରି ଚର୍ଚ୍ଚା ଏବେ ପାୱାର କରିଡରରେ ଜୋର ଧରିଛି  । ଏପରିକି ବେଶ କିଛିଦିନ ଧରି ଅଣଓଡିଆ ଅଫିସରଙ୍କ ଚାପରେ ଏକପ୍ରକାର ଅଣନିଶ୍ୱାସୀ ହୋଇପଡିଥିବା ଓଡିଆ ଆଇଏଏସ ଅଫିସର ମାନେ ଏବେ ତେଜିୟାନ୍ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି  । 

ଓଡିଆ ସ୍ୱାଭିମାନ ବଂଚାଇ ରଖିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଓଡିଆ ଆଇଏଏସ ଅଫିସରଙ୍କ ଘରେ ମେଳି ହୋଇଥିଲେ  । ଏପରିକି ସରକାରରେ ଅଖଣ୍ଡ କ୍ଷମତାର ଅଧିକାରୀ ରହିଥିବା ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସେମାନେ ମେଳି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି  । ଏପରି ଖବର ଏବେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ବେଶ ଚର୍ଚ୍ଚାର ଖୋରାକ ଯୋଗାଇଛି  । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଦାମଙ୍କ ଗୁଗୁଲିରେ ଘାଇଲା ହୋଇପଡିଥିବା ବିଜେଡି ଦଳ ଦାମଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରି ଶାନ୍ତିରେ ନିଶ୍ୱାସ ମାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ଆଇଏଏସ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଦୁଇଫାଳ ଏବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟିକଲା ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ ମାନଙ୍କ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି।

ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ବିଶେଷ କରି ୨୦୧୨ ମସିହା ପରଠାରୁ ସରକାରରେ କିଛି ଅଣଓଡିଆ ଅଫିସରଙ୍କର ଅଖଣ୍ଡ କ୍ଷମତା ରହିଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି  । ଏପରିକି ଦକ୍ଷ ଓଡିଆ ଅଫିସର ମାନେ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର କ୍ଷମତାକୁ ସଙ୍କୁଚିତ କରାଯାଉଛି  । ଏପରିକି ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଓଡିଆ ଅଫିସର ମାନେ ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବ ପଦବୀରେ ରହିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅଣଓଡିଆ ଅଫିସର ମାନେ ନେଇଥିବାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି  । ତେବେ ୨୦୧୪ ପରଠାରୁ ଏହି ମାତ୍ରା ଅଧିକ ହୋଇପଡିଥିବା ଏବେ ଅଫିସର ମାନଙ୍କ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  ।

ରାଜ୍ୟ ଶାସନ ବିଭାଗରେ ଦେଖିଲେ ଅଧିକାଂଶ ଅଣଓଡିଆ ଅଫିସରଙ୍କ ହାତରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ବିଭାଗ ରହିଥିବା ବେଳେ ଓଡିଆ ଅଫିସରଙ୍କ ହାତରେ ଅତି ଗୌଣ ବିଭାଗ ଦାୟିତ୍ୱ ରହିଛି  । ଜଣେ ଜଣେ ଅଣଓଡିଆ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଏକାଧିକ ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଦକ୍ଷ ଓଡିଆ ଅଫିସର ଯେଉଁମାନେ ବିଗତ ଦିନରେ ଭଲ କାମ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ହାତରେ ଏକପ୍ରକାର କାମ ନଦେଇ ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାଣୁ କରି ଦିଆାଇଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି  । ବେଶ କିଛିଦିନ ଧରି ଏହି ଅଫିସର ମାନେ ଚୁପ ହୋଇ ବସିଥିଲେ  । ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ଦୁର୍ନୀତିର ଗୁମର ଗୁଡିକୁ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଶ୍ରୀ ରାଉତ ଖୋଲିବା ପରେ ଏହାର ଇଫେକ୍ଟ ଏବେ ଓଡିଆ ଅଫିସରଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଛି  । ସେଥିପାଇଁ ଗତକାଲି କିଛି ଓଡିଆ ଆଇଏଏସ ଅଫିସର ଏନେଇ ମେଳି କରିଛନ୍ତି  । ଏହି ମେଳି ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି  । ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିଜେଡିରେ ବିଦ୍ରୋହ ଓ ଅନ୍ୟପଟେ ଅମଲା ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫାଟ ଏବେ ନବୀନ ସରକାରଙ୍କୁ ଅଡୁଆରେ ପକାଇବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକଙ୍କ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦାମଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ନେଇ ବିଜେଡିର ମୁଖା ପଦାରେ ପଡିଲା , ଇସ୍ତାହାରରେ କାରଣ ନଥିଲା, କାରଣ କଥା ଆଜି କହିଲେ ସଭାପତି, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ଲେଖା !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Dama-Rout-Expelled-BJD-Odisha-39574
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Dama-Rout-Expelled-BJD-Odisha-39574
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 13 Sep 2018 16:12:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବିଜେଡି ଦଳରୁ ଦାମଙ୍କ ବହିଷ୍କାରକୁ ନେଇ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଗୁମର ଖୋଲିବାରେ ଲାଗିଛି  । ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦଳରେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଇସ୍ତାହାରରେ ବହିଷ୍କାରର କାରଣ ଲେଖାଯାଇନଥିଲା  । ତେବେ ବହିଷ୍କାରର ଦିନକ ପରେ ଦଳର ସଭାପତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଦଳ ବିରୋଧୀ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି  । ଦଳ ବିରୋଧୀ କାମ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିଥିବା କଥା ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି  ।

ଗତକାଲି ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଇସ୍ତାହାରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଆଜି ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଆଦେଶ କ୍ରମେ ଡ.ଦାମୋଦର ରାଉତ, ବିଧାୟକ ପାରାଦ୍ୱୀପଙ୍କୁ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଦଳର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଶ୍ରୀ ବିଜୟ କୁମାର ନାୟକ ଏକ ପ୍ରେସ ଇସ୍ତାହାରରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି  ।

ବିଜେଡି ଦଳର ଏହି ପ୍ରେସ ଇସ୍ତାହାରକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି  । ପ୍ରଥମେ ବହିଷ୍କାରର କାରଣ ଦର୍ଶାଯାଇନଥିବା ବେଳେ ତାହାପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବା ପଛରେ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କୁ ଯୋଡିଛନ୍ତି ଦାମଙ୍କ ସମର୍ଥକ  । ଏପରିକି ପାଣ୍ଡିଆନ କାଗଜରେ ଲେଖି ଦେଇନଥିବାରୁ ତାର କାରଣ ଜଣାପଡିନଥିଲା  । ଆଜି କାଗଜ ଯିବାପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ବୋଲି ପାରାଦ୍ୱୀପ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି  ।

ସେପଟେ ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ବାରମ୍ବାର ବିରୋଧୀ ମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିବା ବେଳେ ପାରାଦ୍ୱୀପ ବିଜେଡି କର୍ମୀଙ୍କ ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ଏଥିରେ ମୋହର ଲାଗିଲା ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଭାଜନ ଦ୍ୱାରଦେଶରେ ବିଜେଡି ! ବିଜୁ ଅନୁଗତ ଗଢିବେ ‘ବିଜୁ ଓଡିଶା ଦଳ’,ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚରେ ଏକାଠି ହେବେ ଦାମ, ବୈଜୟନ୍ତ, ବିଜୟ, ବିଜେଡିରେ କମ୍ପନ, ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ୪୦ ବିଧାୟକ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Odisha-BJD-Politics--Damador-Rout--Expelled-39566
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Odisha-BJD-Politics--Damador-Rout--Expelled-39566
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 13 Sep 2018 11:09:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଜେଡିରେ କମ୍ପନ, ବିଜେଡି ଦଳରୁ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପାରାଦ୍ୱୀପ ବିଧାୟକ ଡା.ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପୁରିନି  । ସେପଟେ ବିଜେଡି ରାଜନୀତିରେ ନୂଆ ସମୀକରଣର ବାସ୍ନା ଦେଖାଦେଲାଣୀ  । ଏପରିକି ବିଜେଡି ଦଳ ଛାଡିଥିବା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅନୁଗତ ମାନେ ଗଢିବେ ନୂଆ ଦଳ  । ଯାହାର ନାମ ରହିବ ବିଜୁ ଓଡିଶା ଦଳ  । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି  ।

ଆଜି ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ନେତା ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କୁ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଭେଟିବା ପରେ ଏପରି ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି  । ଖୁବଶୀଘ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ଦଳ ତାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି  । ଏହି ଦଳରେ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା, ଦାମୋଦର ରାଉତ, ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର, ଦିଲୀପ ରାୟଙ୍କ ପରି ବିଜୁ ଲିଗାସୀ ମାନେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା କଥା ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  । ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛନ୍ତି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା  ।

ଆଉ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍ ରେ ରହିଛନ୍ତି ବିଜେଡିର ୪୦ ବିଧାୟକ  । ୬୦ ବିଧାୟକଙ୍କ ଟିକେଟ କାଟିବା ପାଇଁ ଦଳ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ବେଳେ ସେଥିରୁ ୪୦ ଜଣ ବିଧାୟକ ଏବେ ସିଧାସିଧା ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଶିବିର ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା କଥା ସାଧାରଣରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  ।

ତେବେ ନୂଆ ଦଳ ନେଇ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଦାମୋଦର ରାଉତ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ବିଜେଡିରେ ଆଉ ବିଜୁ ଆଦର୍ଶ ନାହିଁ  । ତେଣୁ ବିଜୁ ଆଦର୍ଶକୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି  । ସମୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ସେମାନେ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି  । ସେପଟେ ଆଜି ଶ୍ରୀ ରାଉତ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ବିଜେଡି ଛାଡି ଅନ୍ୟ ଦଳରେ କିମ୍ବା କୌଣସି ଦଳରେ ନଥିବା ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରଂଶସା କରିଛନ୍ତି ସେହି ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ଓ ପଞ୍ଚାନନ କାନୁନଗୋ  । ଏବେ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ସହ କାମ କରୁଥିବା ନେତାଙ୍କୁ ଏକାଠି କରି ରାଜନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ବିଜୁ ଲିଗାସୀ ମାନେ ଅଂଟା ଭିଡିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି  ।  ଏବେ ଯେଉଁମାନେ ବିଜେଡିରେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ ଖଣ୍ଚ, ଟାଉଟର ଓ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ସିବିଆଇ ଖଣ୍ଡା ଝୁଲିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି  । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କଂଗ୍ରେସ ବନ୍ଦ ପଛରେ ଥିଲା ନବୀନଙ୍କ ସମର୍ଥନ, ସତ ଖୋଲିଦେଲେ ବିଧାୟିକା ରାସେଶ୍ୱରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Odisha-CM-support-Congress-Bharat-Bandh-39476
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Odisha-CM-support-Congress-Bharat-Bandh-39476
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 11 Sep 2018 11:31:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଂଗ୍ରେସର ବନ୍ଦ ପଛରେ ଥିଲା ବିଜେଡିର ଭିତିରି ସମର୍ଥନ  । ଏକଥା କହି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲା ବିଜେପି  । ତେବେ ଏହି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଏକପ୍ରକାର ମୋହର ଲଗାଇଲେ ବିଜେଡିର ବିଧାୟିକା ରାସେଶ୍ୱରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ  । ଦଳର ଗୁମରକୁ ସେ ଖୋଲିଦେଲେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସମ୍ମୁଖରେ ଏପରି ଚର୍ଚ୍ଚା ଏବେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ଜୋର ଧରିଛି  ।

ଭାରତ ବନ୍ଦ ସମୟରେ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବିଧାୟିକା ରାସେଶ୍ୱରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ବନ୍ଦଟା ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛି  । ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିଧାନସଭାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଳମ୍ବରେ ଆସିବା ଓ ଅନ୍ୟପଟେ ଦଳର ବିଧାୟିକାଙ୍କ ବୟାନ ଏକଥାକୁ ପ୍ରମଣା କରିଦେଇଛି ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ ମାନଙ୍କ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  ।

କଂଗ୍ରେସର ବନ୍ଦ ପାଳନକୁ ଦଳର ଅନ୍ୟ ମୁଖପାତ୍ର ସମର୍ଥନ କରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଘଂଟ ଘୋଡାଇ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ କିନ୍ତୁ ମୋହର ଲଗାଇଲେ ବିଧାୟିକା  । ଏପରି କଥା ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିବା  ପରେ ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ଓଡିଶାରେ ରାଜନୀତିର ନୂଆ ସମୀକରଣ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ ମାନେ ମତପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି  ।

ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବନ୍ଦ ପାଳନ ସମ୍ପର୍କରେ ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାସ କହିଥିଲେ ତୈଳଦର ବୃଦ୍ଦି ନେଇ ଯେଇଁ ଜନ ଆକ୍ରୋଶ ଅଛି ତାହାକୁ ଆମେ ସମର୍ଥନ କରୁଛୁ  । ହେଲେ କଂଗ୍ରେସର ବନ୍ଦକୁ ସମର୍ଥନ କରୁନାହୁଁ  । ଏପରି କଥା ଗତ କିଛିଦିନ ହେବେ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏଡାଇ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ବିଧାୟିକାଙ୍କ ବୟାନ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସର ବିଧାୟକ ତଥା ବିରୋଧୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ତାରାପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି କହିଥିଲେ ଯେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଧାନସଭାକୁ ଡେରିରେ ଆସିବା କଂଗ୍ରେସର ବନ୍ଦକୁ ସଫଳ କରିଛି  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେଡିରେ ବିଜୁ ଆଦର୍ଶ ସଂଙ୍କଟରେ, ଦାମ କହିଲେ ଚାଲିଛି ତାମିଲ ରାଜ ! ଅଡୁଆରେ ନବୀନ, ବିଜୁ ଆଦର୍ଶ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ନାଁ ଗଡଫାଦରଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ଦାମଙ୍କୁ ପକାଇବେ ବଳି ! ନଜରରେ ନବୀନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/BJD-and-Damador-Rout--Conflict-Odisha-39470
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/BJD-and-Damador-Rout--Conflict-Odisha-39470
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 11 Sep 2018 10:59:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବିଜେଡିରେ ଏବେ ଚାଲିଛି ତାମିଲ ରାଜ  । ସିଧାସିଧା ଏପରି କଥା କହି ବିଜେଡିର ଗଡଫାଦରଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପାରାଦ୍ୱୀପ ବିଧାୟକ ଡା.ଦାମୋଦର ରାଉତ ମାରିଥିଲେ ବାଣ  । ଏହାପରେ ଏବେ ବିଜେଡିରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି କମ୍ପନ  । ବିଜେଡିର ଏହି ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ଦଳରୁ କାଢିବା ପାଇଁ ଏକପ୍ରକାର ପକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  । ତେବେ ଏଥିରେ ବିଚଳିତ ହୋଇନାହାନ୍ତି ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ରାଉତ  । ସେ ବିଜୁ ନାମ ଜପ କରି ତାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ପଥରେ ଅଗ୍ରସର ହେବ ବୋଲି ଦେଇଛନ୍ତି ସୂଚନା  ।

ଶ୍ରୀ ରାଉତ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସିଧାସିଧା କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀପଦରୁ କଢାଗଲା, ଉପସଭାପତି ପଦବୀରୁ କାଢି ନିଆଗଲା ଏବେ ଦଳରୁ କାଢିଦେବେ  । ତେବେ ମୋର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦଳକୁ ଯିବାରେ ନାହିଁ  । ରାଜନୈତିକ ଶେଷ ପାଇଁ ମୁଁ ବିଜୁ ବିଜୁ ହୋଇ ବଂଚିବାକୁ ଯାଏଁ  । ଏପରିକି ବିଜୁ ଆଦର୍ଶକୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ସେ ତିଆରି କରିଥିବା ବିଜୁ ବିଚାର ମଂଚ ଗାଁ ଗାଁରେ ବୁଲିବ ବୋଲି ଦାମଙ୍କ ପରୋକ୍ଷରେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କହିସାରିଛନ୍ତି  ।

ଗତ ୪ ଦିନ ହେବ ଦାମଙ୍କ ନିଶାନାରେ ସରକାରୀ ବାବୁ  । ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ଦଳର ମୁଖିଆଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୁହଁ ଖୋଲିନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାମିଲ ଅଫିସର ଦଳକୁ ଚଳାଉଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି  । ଏପରିକି ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଅସହାୟ  । ସେମାନଙ୍କର ଅନ୍ତର୍ଦାହ ହେଉଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ଭୟଭୀତ ରହିଥିବା କଥା କହିଥିଲେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଶ୍ରୀ ରାଉତ  । ଏବେ ଶ୍ରୀ ରାଉତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଜେଡିର ଗଡଫାଦର ବଡ ଚକ୍ରାନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି  । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିଥିବା ଶ୍ରୀ ରାଉତଙ୍କ ମୁହଁରେ ତୁଣ୍ଡି ବାନ୍ଦିବା ପାଇଁ ଏବେ ଦଳରେ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଦାମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି ହୋଇଥିବା ବିଜୁ ବିଚାର ମଂଚ ମାଧ୍ୟମରେ  ସେ ବିଜୁଙ୍କ ନାଁ ଜପ କରିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତି  । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଅଡୁଆରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ  । ଏବେ ବିଜୁ ଆଦର୍ଶ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ ହେବ ନାଁ ଗଡଫାଦରଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ଦାମଙ୍କୁ ବଳି ପକାଇବେ ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତୈଳକମ୍ପାନୀ ଓ ଡିଲର ମାନଙ୍କୁ ଓଡିଶା ପୋଲିସର ଧମକ, ପେଟ୍ରୋଲପମ୍ପରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ହଟାଇବାକୁ ତାଗିଦ୍, ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ନିନ୍ଦା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Oil-Company-Banner-Issue-Odisha-Police-39422
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Oil-Company-Banner-Issue-Odisha-Police-39422
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 10 Sep 2018 11:42:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡିଶା ପୋଲିସ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ ନକରି ବିଜେଡିର କର୍ମୀଭଳି ବ୍ୟବହାର କରୁଛି  । ଏପରି ସାଙ୍ଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ବିଜେପି  । ଏପରିକି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ପେଟ୍ରୋଲପମ୍ପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ଓ ହୋଡିଂ ହଟାଇବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଧମକଚମକ ଦେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ବିଜେପି  ।

ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ  ସମ୍ପାଦିକା ଲେଖାଶ୍ରୀ ସାମନ୍ତସିଂହାର ନିଜର ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏ ନେଇ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି  । ଶ୍ରୀମତୀ ସାମନ୍ତସିଂହାର ଉଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଓଡିଶା ପୋଲିସ ଏବେ ପୋଷା ଦଲାଲ ସାଜି ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା କରିବା ପରିବର୍ତେ ବନ୍ଦ କୁ ସଫଳ କରିବାରେ ଲଗିବା ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛି ଏହା ବିଜେଡି ପ୍ରାୟୋଜିତ ।

ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ଓ ପୋଲିସ ଏବେ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଓ ଡିଲର ମାନଙ୍କୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫୋଟୋକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରୁ ହଟେଇବା ପାଇଁ  । ସେ ଆହୁରି ଉଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଓଡିଶା ପୋଲିସ ଏବେ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗେଇଦେବାର ମୂଳ ଦାୟିତ୍ୱ ରୁ ଓହରି ଖୋଲା ଖୋଲି ଶାସକ ଦଳର ଚାଟୁକାରିତା କରି ନିରୀହ ପମ୍ପ ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକେଇ ଅପାରଗ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରୁ ବାହାବା ନବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଖାକି ବରଦି ରେ ରାଜନୀତି ନକରି ଯଦି ସାହସ ଅଛି ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଖୋଲା ଖୋଲି ରାଜନୀତିକୁ ଆସନ୍ତୁ। ଜଣା ପଡିବ କେତେ ଦମ ଅଛି ବୋଲି ସେ ଟ୍ୱିଟରେ ଉଲେଖ କରିଛନ୍ତି  ।

ଶାସକ ବିଜେଡି ଦଳ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ୨ ଦିନ ତଳେ ପ୍ରତିବାଦ ନା'ରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଭିତରେ ନିଆଁ ଜାଳିବାର ଦୃଶ୍ୟ ଆମକୁ ବିଚଳିତ କରିଛି । ଉଭୟ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ ହିଂସାରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଓ ବିଜେପିର ସାମ୍ନା ପାଇଁ ପରସ୍ପରକୁ ସହଯୋଗ କରି ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ । ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରାୟୋଜିକ ଟେରରଜିମ ଠାରୁ କମ ନୁହେଁ ବୋଲି ଲେଖାଶ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରେ ଉଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦିକାଙ୍କ ଏହିପରି ଟ୍ୱିଟକୁ ନେଇ ସାଧାରଣ ଲୋକ ପ୍ରତିବାଦ କରିବା ସହ ପୋଲିସର ଏହିପି କାମ କୁ ନିନ୍ଦା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>