<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସାଂସଦଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ: ଚାରି ବର୍ଷରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ପାରିଲାନି ମେଡିକାଲ, ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ଗରିବଙ୍କୁ ଆବାସ ସ୍ୱପ୍ନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/No-Medical-and-Other-Facility-Bolangir-MP-Adopted-Village-36076
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/No-Medical-and-Other-Facility-Bolangir-MP-Adopted-Village-36076
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 18:50:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାଂସଦ ନିଜ ଅଂଚଳର ଗୋଟିଏ ଳେଖାଏଁ ଗ୍ରାମକୁ ପୋଷ୍ୟ ଗ୍ରାମ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମର ଉନ୍ନତି ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ସାଂସଦଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ କର୍ତବ୍ୟ ରହିଥିବା ବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ଠିକ୍ ଓଲଟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।ବଲାଙ୍ଗୀରର ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକର ସାରସମାଲ ଗ୍ରାମକୁ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ତଥା ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନଙ୍ଗ ଉଦୟ ସିଂଦେଓ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ ଭାବେ ମନୋନିତ କରିଥିବା ବେଳେ ଚାରି ବର୍ଷ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ କୌଣସି ସୁଧାର ଆସିନଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଦେଓଗାଁ ଠାରୁ ପାଖା ପଖି ୧୫ କିମି ଦୂରରେ ରହିଛି ସାରସମାଲ ଗ୍ରାମ। ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ ଭାବେ ମନୋନୀତ ହେବା ପରେ ଗ୍ରାମର ପାନୀୟଜଳ, ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଗମନାଗମନ, ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁଦାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା ।୨୦୧୪ରେ ସାଂସଦ ଏ ୟୁ ସିଂଦେଓ ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ ଭାବେ ମନୋନୀତ କରିବା ପରେ ଗାଁରେ ତୁହାକୁ ତୁହା ବୈଠକ ବସିଲା। ସବୁ ଦିଗରେ ଗ୍ରାମର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରୋଡମ୍ୟାପ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା । କିନ୍ତୁ ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ବିଦ୍ୟୁତ ଓ ଜଳ ଯୋଗାଣରେ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ସୀମିତ ରହିଗଲା । ରାସ୍ତା ତିଆରି ହେଲା କିନ୍ତୁ ସାରସମାଲରୁ ସିଲେଟକାନି ଓ କରମାଝର ଯିବା ପାଇଁ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ଡାଲଖାଇ ନଦୀ ଉପରେ ବ୍ରିଜ ତିଆରି ହୋଇ ପାରିଲା ନାହିଁ । ଏଯାଏଁ ଗ୍ରାମରେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ୱେ ମେଡିକାଲ ଟିଏ ମଧ୍ୟ ତିଆରି ହୋଇପାରିନଥିବା ବେଳେ ସାଧାରଣ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ୧୫ କିମି ଦୂର ଦେଓଗାଁକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି ।ସାଧାରଣ ଡାକଘର ଟିଏ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାମରେ ତିଆରି ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ପଶୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନଦୀ ଡେଇଁ ବଡବନ୍ଧ ଗାଁକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି ।

ଗ୍ରାମର ପାଖାପାଖି ୨୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ୍ ମିଳିନଥିବା ନଜିର ଆସିଥିବା ବେଳେ କୌଣସି ବୃଦ୍ଧ ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଭତା ମିଳୁନାହିଁ । ଏସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁ ଦୁର୍ନିୀତି ହେଉଥିବା ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ଦେଉନାହିଁ କହି ସାଂସଦ ନିଜ ମୁଣ୍ଡ ଉପରୁ ଦୋଷ ଖସାଉଥିବା ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ କେବେ ଗ୍ରାମରେ ମେଡିକାଲଟିଏ ତିଆରି ହେବା ସହ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ଟିକକ ମିଳିପାରିବ ସେ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅପେକ୍ଷାରତ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭରୁ ବିଜେଡିରେ ଥରହର ! ତରବରିଆ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା....ଟିଟୋ ଲିଙ୍କରେ ଅଛି କି ରାଜନେତାଙ୍କ ହାତ ?
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/CBI-Investigation-BJD-Press-Meet-New-Delhi-Titto-Link-36068
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/CBI-Investigation-BJD-Press-Meet-New-Delhi-Titto-Link-36068
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 18:49:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଟିଟୋ ସାମ୍ରାଜ୍ୟରେ ପସିଲା ସିବିଆଇ । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେଡିରେ କମ୍ପନ  । ତରବରିଆ ଭାବେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ  । ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ ଦେବଙ୍କ ଯୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚା  । ଘଟଣାର କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କଣ ପାଇଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଦେବ  ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ,କାହାକୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡାଯାଉଛି  । ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା କଣ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା  । ଏପରିକି ଏଠାରେ ବିହାରୀ ରାଜନୀତି ଚଳିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି  ।

ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଟିଟୋଅପରାଧିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଆବଂଟନ ମାମଲା ନଜରକୁ ଆସିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମ ତରଫରୁ ମାମଲାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଓ ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସିବିଆଇ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦିଆ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ସିବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  । ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ପରେ ହଠାତ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ନେଇ ଏବେ ଜୋର ଧରିଛି ରାଜନୀତି  । ଏପରିକି ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ଏହିପରି ଯୁକ୍ତି ଠାକୁର ଘରେ କିଏ ନା ମୁଁ କଦଳୀ ଖାଉନି ସଦୃଶ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି  ।

ଟିଟୋ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପଛରେ ରାଜନୈତିକ ଲିଙ୍କ ରହିଥିବାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା  । ଗୋଟିଏ ପଟେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଏସଟିଏଫ ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି  । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଧାୟକ ଓ ସାଂସଦ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  । ଏପରିକି ରାଜନୈତିକ ନେତାଙ୍କ ଛତ୍ରଛାୟା ତଳେ ଏମାନେ ତାଙ୍କର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା କୁହାଯାଉଥିଲା  । ଖଣି, ବାଲି, ଠିକାଦାର କାମରେ ତାର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଥିଲା ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା  ।

ଗତ ୩୦ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ଟିଟୋ ଓରଫ ସୟଦ ଉସମାନ ଅଲ୍ଲୀକୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରାଯାଇଥିଲା  । ଯାଜପୁର ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ନିକଟରେ ଟିଟୋକୁ ଏସଟିଏଫ ପକ୍ଷରୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରାଯାଇଥିଲା  ।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡାର ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଟିଟୋ ନାଁରେ ବହୁ ଟେଣ୍ଡର ଫିକ୍ସି, ଡକାୟତି, ହତ୍ୟା କରିବା ଭଳି ଅନେକ ଅପରାଧ ମାମଲାରେ ସପୃକ୍ତି ରହିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଅଛି  ।  ଏପରିକି ଯାଜପୁର ଜିଲା ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାରେ ହେଉଥିବା ଠିକାଦାରୀ କାମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା  ।ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ନିଦିଷ୍ଟ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ଛତ୍ରଛାୟା ତଳେ ରହି ସେ ତାର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା ବୋଲି ଏବେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଥିଲା  । ତେବେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିଜେଡି ଏପରି ମୁହଁ ଖୋଲିବାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ ଏକ ପ୍ରହସନ, ଖୋଲିଲାଣି ବିଦ୍ୟାଳୟ, ମିଳୁନି ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ, ସରକାରଙ୍କୁ ଦୋଷ ଦେଲା ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Odisha-Teachers-Association-Complain-36001
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Odisha-Teachers-Association-Complain-36001
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 16:35:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷାର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପ୍ରଚଳନ କରିଥିବା ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରହସନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଓଡିଶା ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ( ନୂତନ ପେନସନ ଯୋଜନାଭୁକ୍ତ ) । ଏପରିକି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଫଳତାକୁ ଦାୟୀ କରିଛି ସଂଘ  ।

ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପ୍ରେସ ଇସ୍ତାହାର ମାଧ୍ୟମରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାର ୨୦ଟି କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ ପୁସ୍ତକ ଯୋଗାଇବାରେ ସରକାର ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପଢାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ସହାୟକ ପୁସ୍ତକ ଆଜିପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ଆଜିପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୦ଭାଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ ପୁସ୍ତକ ସରକାର ଯୋଗାଇଛନ୍ତି । ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ ପୁସ୍ତକ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଯୋଗାଇ ନଥିବାରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସଫଳ ରୂପାୟନ ଦିଗରେ ନୂତନ ପେନସନ ଯୋଜନାଭୁକ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି ।

ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ ତାଲିମ୍ ଦେବା ସମୟରେ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ୧୦ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମ ଜରିଆରେ କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇନାହାଁନ୍ତି । ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ଉଚ୍ଚ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେଉଛନ୍ତି । ୫ଟି ଶ୍ରେଣୀକୁ ୨ଟି ଶିକ୍ଷକ, ୮ଟି ଶ୍ରେଣୀକୁ ୪ଟି ଶିକ୍ଷକ ଓ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ଭଳି ଅପଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜନ ଯୋଗୁ ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି ।

ଦୁର୍ବଳ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଓ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଶିକ୍ଷକ ନଥିବାରୁ ଅଭିଭାବକମାନେ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଧାୟକ, ଉଚ୍ଚ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ ପିଲାମାନେ ପଢୁନଥିବାରୁ ଓ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତି ସରକାରଙ୍କ ଉଦାସୀନତା ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ ।

୨୦୧୦ ମସିହାରେ ସରକାର ପ୍ରଣୟନ କରିଥିବା ‘ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ୍’ରେ ଶ୍ରେଣୀ ପିଛା ଶିକ୍ଷକ ଓ ବିଷୟଭିତ୍ତିକ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଆଇନ୍ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଜାଣିଶୁଣି ତାହାକୁ ପୂରଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ସରକାର କେବଳ ଠିକାରେ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି କରି ନିଜ ଦାୟିତ୍ବରୁ ଓହରୁଛନ୍ତି । ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ, କିରାଣୀ, ପିଅନ ଓ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି । ସରକାର ଜାଣିଶୁଣି ରାଷ୍ଟ୍ର ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ଶିକ୍ଷାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଏପରି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ନୂତନ ପେନସନ ଯୋଜନାଭୁକ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘର ସଭାପତି ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ମହାରଣା ଏକ ପ୍ରେସ ଇସ୍ତାହାର ମାଧ୍ୟମରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ଅଗ୍ନିବେଶଙ୍କର ତିରୁପତି, ପଶୁପତିନାଥ, ଅମରନାଥଙ୍କୁ ମିଛ ଆଉ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ କହିଥିବାର ଭାଷଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Agnivesh-Video-Anti-Hindu-36000
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Agnivesh-Video-Anti-Hindu-36000
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 16:27:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ସ୍ୱାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶଙ୍କୁ ମାଡ ହେବାପରେ ଏବେ ସ୍ୱାମୀଜିଙ୍କର ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି । ସେହି ଭିଡିଓରେ ଅଗ୍ନିବେଶ କହୁଛନ୍ତି ତିରୁପତି, ପଶୁପତିନାଥ ଆଦି ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ମିଛ ଏବଂ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ପ୍ରତୀକ । ସେହିପରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନେପାଳର ପଶୁପତି ନାଥ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଢାକାର ଢାକେଶ୍ୱରି ମନ୍ଦିର ଯିବାକୁ ସେ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଏହା ହେଉ ଦେଶର ସମ୍ବିଧାନର ପରିପନ୍ଥୀ ।

ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ସେ କହୁଛନ୍ତି କି ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରାର କିଛି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଦରକାର । ବରଫ ଜମା ହେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ଯାହାକୁ ଲୋକ ଭଗବାନ ବୋଲି କହୁଛି । ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ସରକାରଙ୍କର ପ୍ରଚୁର ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ଯାହାର କୌଣସି ଯଥାର୍ଥତା ନାହିଁ ।


ସ୍ବାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶଙ୍କର ଏପରି ଅନେକ ଭିଡିଓ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ହିନ୍ଦୁ ଦେବା ଦେବୀଙ୍କୁ ପାଖଣ୍ଡି କହିଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ୍ୟ ଯୋଗ୍ୟ କି ସ୍ୱାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶ ଗତକାଲି ଝାରଖଣ୍ଡରେ କିଛି ଲୋକ ମାଡ ମାରିଥିଲେ । ଏହି ପ୍ରକାର ମାଡ ମାରିବାକୁ ଦେଶରେ ସବୁ ସ୍ତରରେ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋଦିଙ୍କ ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାକୁ ବଦନାମ ପାଇଁ ଚକ୍ରାନ୍ତ ! ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଶକ୍ତି ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ....
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Pradhan-Mantri-Soubhagya-Yojna-BJD-Odisha-Energy-Department-35998
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Pradhan-Mantri-Soubhagya-Yojna-BJD-Odisha-Energy-Department-35998
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 16:13:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାକୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ବଡ ଷଡଯନ୍ତ୍ର  । ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଘରକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଚାନ୍ଦା ନେଉଛନ୍ତି ଶକ୍ତି ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ  । ଏପରି ସାଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛନ୍ତି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହରିଚନ୍ଦନପୁର ଅଞ୍ଚଳରୁ  । ଏପରିକି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହିପରି ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଯୋଜନାରେ କାଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରେୟ ନେଇଯିବେ ଏହାକୁ ବଦନାମ କରିବା ପାଇଁ ଚକ୍ରାନ୍ତ ଚାଲିଛି ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି  । ସାଧାରଣ ଜନତା ଟଙ୍କା ଦେଇ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଏବେ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ନିଦ୍ରାରେ ଶୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଜନତା  ।

କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ହରିଚନ୍ଦନପୁର ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତର ୧ ନମ୍ବର ୱାର୍ଡର ଲୋକମାନଙ୍କ ଠାରୁ ସୈାଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ନିମନ୍ତେ ଶକ୍ତି ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ୧୬୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ନେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଇଛି । ସୂଚନା ମୁତାବକ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସହଜ ବିଜୁଳି ହର୍ ଘର୍ ସୈାଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯ ସୁଧା ସମଗ୍ର ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରକୁ ଆଲୋକିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ଲକ୍ଷ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନଧାରା ବଦଳାଇବାକୁ ସରକାର ଏହି ରାପିଡ ଆକ୍ସନ୍ ଯୋଜାନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉନଥିବା ହେତୁ ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନା ନାଁରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ଦେବାପାଇଁ ଶକ୍ତି ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ଚାନ୍ଦା ନେଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି  ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ତାର,ଖୁଂଟ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ସାମଗ୍ରୀ ସବୁ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ନୀରିହ ଗରିବ ପରିବାରମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଖୁଂଟ ପକାଇବା ଓ ତାର ଟାଣିବାପାଇଁ ପରିବାର ପିଛା ଉକ୍ତ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରି ମୂଲ ଲାଗି ଚଳୁଥିବା ଗରିବ ପରିବାରମାନଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଉକ୍ରୋଚ ଆଦାୟ କରି ଠିକାଦାର ଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମାଲେମାଲ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଗରିବ ନୀରିହ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତାରଣାର ଶୀକାର ହେଉଛନ୍ତି । ତୁମ ଘରେ ଶୀଘ୍ର ବିଜୁଳି ବତୀ ଜଳିବ କହି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଆଡରେ ବିଭିନ୍ନ ପରିବାରରୁ ସଂପୃକ୍ତ ଠିକାଦାର ଓ କର୍ମଚାରୀ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରୁଥିବାର ଜଣାପଡିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡ଼ିଶାରୁ ମୁହଁ ଫେରାଉଛନ୍ତି ଶିଳ୍ପପତି, ବ୍ୟବସାୟୀ, କାଗଜକଲମରେ ବଢୁଛି ଉଦ୍ୟୋଗ ଓ ନିଯୁକ୍ତି ସଂଖ୍ୟା: ନିରଞ୍ଜନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/PCC-President-Niranjan-Patnaik-Targeted-to-Odisha-Government-35936
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/PCC-President-Niranjan-Patnaik-Targeted-to-Odisha-Government-35936
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 17 Jul 2018 20:11:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିବା ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ବହୁ ବେକାର ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଥିବାର ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଥିବାବେଳେ ତାହାର ସତ୍ୟତା ପଦାରେ ପଡିଯାଇଛି । ବାଣିଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଯେଉଁସବୁ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ (ଇଜ୍ ଅଫ ଡୁଇଂ ବିଜନେସ) ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି, ସେହି ମାନ୍ୟତାରେ ଓଡ଼ିଶା ତଳକୁ ଖସିଆସିଛି । ୨୦୧୭ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଓଡ଼ିଶା ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ସ୍ଥାନକୁ ଖସିଆସିଛି, ଯାହା ବର୍ଷକ ପୂର୍ବରୁ ଏକାଦଶ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲା । ରାଜ୍ୟ ସବୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ବୃହତ ଏବଂ ଏମଏସଏମଇଗୁଡିକ ନିକଟରୁ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ ନିଆଯିବା ସମୟରେ ସେମାନେ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ରହିଥିବା ବାତାବରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁହାଉନଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଫଳରେ ବହୁ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀ ଓଡ଼ିଶାରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି (ପିସିସି) ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । 

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଓଡ଼ିଶାରେ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ବାତାବରଣ ରହିଥିବା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିବା କଥା କୁହାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଏଠାକୁ ଯେତିକି ସଂଖ୍ୟକ ଉଦ୍ୟୋଗପତି ଉଦ୍ୟୋଗ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧାରୁ କମ୍ ଉଦ୍ୟୋଗ ସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଇତିମଧ୍ୟରେ ସରକାର ରାଜିନାମା କରିଥିବା ୯୨ ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ ୪୬ଟି ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଆଂଶିକ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ ହୋଇଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରେ ୩୬ଟି ଇସ୍ପାତ ଉଦ୍ୟୋଗ ଥିବାବେଳେ ଚାରିଟି ତାପଜ ଶକ୍ତି ପ୍ରକଳ୍ପ, ଦୁଇଟି ସିମେଂଟ କାରଖାନା ଏବଂ ତିନିଟି ଆଲୁମିନିୟମ ଶିଳ୍ପ ସଂପର୍କିତ ରହିଛି । ଯାହା ଜଣାଯାଇଛି, ଯେଉଁସବୁ ଉଦ୍ୟୋଗ ଆଂଶିକ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା କହୁଛନ୍ତି, ସେଗୁଡିକ ସମ୍ଭବତଃ କିଛି ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପାଇବା ଆଶାରେ ମିଥ୍ୟା ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି । କାରଣ କଂଚାମାଲ ପାଇବାରେ ଅନିଶ୍ଚିତ ଅବସ୍ଥା କାରଣରୁ ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ସେମାନଙ୍କର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତାରେ ପହଂଚୁନାହାନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟରେ ବେକାର ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖକରି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି, ୨୦୧୪ର ଲେବର ବ୍ୟୁରୋ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟରେ ୨.୬ ଲକ୍ଷ ସ୍ନାତକ ଓ ସ୍ନାତକୋତର ଡିଗ୍ରୀଧାରୀ ବେକାର ଯୁବକ ଯୁବତୀ ନିଯୁକ୍ତି ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଥିଲେ । ଏମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ରହିଥିଲା । ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଏମ୍ପ୍ଲୟମେଂଟ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜଗୁଡିକ ଜରିଆରେ ନିଯୁକ୍ତି ୨୦୧୦ରୁ ୨୦୧୪ ମଧ୍ୟରେ ୮୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସପାଇଛି । ୨୦୧୦ରେ ଏମ୍ପ୍ଲୟମେଂଟ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ  ନାମ ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଥବା ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯.୪ ଲକ୍ଷ ଥିବାବେଳେ ସେହିବର୍ଷ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଜରିଆରେ ୪୪୮୦ ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଥିଲା । ୨୦୧୪ ବେଳକୁ ପଞ୍ଜିକୃତ ବେକାରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୧ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଜରିଆରେ ମାତ୍ର ୭୦୦ ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟୋଗରେ ରାଜ୍ୟର ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳୁନାହିଁ । ଘରୋଇ ଉଦ୍ୟୋଗରେ ଯେଉଁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ସେଥିରେ ରାଜ୍ୟ ବାହାର ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଉଛି । କେବଳ ଶ୍ରମିକ, ଖଲାସି ଭଳି କିଛି କାମ ଓଡ଼ିଶାର ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ମିଳୁଛି । ତେଣୁ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓଡ଼ିଶାର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବେକାର ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପିସିସି ସଭାପତି ଦାବି କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟସାରା ଜଳନିଷ୍କାସନ ସମସ୍ୟା, ରୋମ ଜଳୁଥିବା ବେଳେ ନିରୋଙ୍କ ବଂଶୀବାଦନ ପରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି-ବିଜେପି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Water-Logging-in-Bhubaneswar-BJP-target-to-Odisha-CM-35934
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Water-Logging-in-Bhubaneswar-BJP-target-to-Odisha-CM-35934
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 17 Jul 2018 17:43:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷାରେ କଟକ-ଭୁବନେଶ୍ବର ପରି ସହରରେ ବନ୍ୟା ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଘଟଣାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ବିଜେପି  । ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କାଠଗଡାକୁ ଟାଣିଛି ଦଳ  । ରୋମ ଜଳୁଥିବା ବେଳେ ସେଠାର ସର୍ବମୟ କର୍ତା ଶାସକ ନିରୋ ବଂଶୀବାଦନ କରିବା ପରି ଓଡିଶାର ସହରାଞ୍ଚଳ ମାନଙ୍କରେ ଡ୍ରେନଜ ସୁବିଧା ନଥିବା କାରଣରୁ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ପାଣି ପଶି ରାସ୍ତାଘାଟରେ ନଦୀ ନାଳର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟର ୧୯ ବର୍ଷର ମୁଖିଆ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ କଷ୍ଟ ପ୍ରତି ନିରୋଙ୍କ ପରି ଆଖି ବୁଜି ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ଗୋଲକ ମହାପାତ୍ର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଗତ ଦିନରେ ସହରବାସୀଙ୍କୁ ଯେଉଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ ତାହା ପୂରଣ ନକରି ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଦଳ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି  ।

ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଓଡିଶାର ଐତିହର କେନ୍ଦ୍ର କୋଣାର୍କ ପାଖରେ ପାଣି ଜମିବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ । ତୁରନ୍ତ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ରାସ୍ତା କଢା ଯିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ମାତ୍ର କୋଣାର୍କର ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଅପରପକ୍ଷରେ ପାରମ୍ଭିକ ବର୍ଷାଦିନ ଗୁଡିକରେ ପାଣି ଭିତରେ ଜଳବନ୍ଧୀ ଜୀବନ କଟାଉଥିବା ଓଡିଶାର ବିଶେଷ ଭାବେ ସହାରାଞ୍ଚଳର ଦୁର୍ଦଶା ପ୍ରତି ଆଖି ବୁଜି ଦେବା ନବୀନ ବାବୁଙ୍କର କି ପ୍ରକାର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଓ ଆଦର୍ଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀତ୍ବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ହେଉ ଅବା ଡ୍ରେନଜ ସମସ୍ୟା, ଜାଇକା କାମ ସାରିବା ନେଇ ଯେଉଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ ତାହା କୁଆଡେ ଗଲା  । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାର ଜବାବ ପ୍ରଥମେ ଦେବା ଦରକାର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି  । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଣ ବାକ୍ୟ ବୀର ? ଦାମଙ୍କ ବୟାନ ପରେ ନବୀନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Odisha-CM-Naveen-Patnaik-BJD-Damodar-Rout-35931
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Odisha-CM-Naveen-Patnaik-BJD-Damodar-Rout-35931
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 17 Jul 2018 17:48:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଜେଡି ଦଳର ସଭାପତି ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାର ଯେଉଁ କଥା କହୁଛନ୍ତି ତାହାକୁ ବିଶ୍ବାସ କରୁନାହାନ୍ତି ନିଜ ଦଳର ନେତା  । ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନା ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଯେଉଁ ତଥ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ଏହାକୁ ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପାରାଦ୍ବୀପ ବିଧାୟକ ଦାମୋଦର ରାଉତ  । ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ରାଉତଙ୍କ ଏହିପରି ଖୋଲାଖୋଲି ବୟାନକୁ ନେଇ ବିଜେଡିରେ କମ୍ପନ   । ବିଜେଡିର ହାଇକମାଣ୍ଡ ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାରିବାପଣିଆ ଉପରେ ଶ୍ରୀ ରାଉତଙ୍କ ଏହିପରି ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠାଇବାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଚର୍ଚ୍ଚା  ।

ବିଜେଡିର ପୂର୍ବତନ ଉପସଭାପତି, ପୂର୍ବତନ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ରାଉତ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ନେଇ ଏବେ ସବୁରି ମହଲରେ ଆଲୋଡନ ଖେଳାଇ ଦେଇଛି  । ଶ୍ରୀ ରାଉତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୪ ବର୍ଷରେ ୧୭ ଲକ୍ଷ ଘର କରିଥିବା ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ଏହା ଉପରେ ତାଙ୍କର ବିଶ୍ବାସ ଆସୁନଥିବା କଥା କହିଛନ୍ତି  ।

ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସୂଚନା ଓ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ଏନେଇ ସମ୍ବାଦପତ୍ରରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଦିଆଯାଇଛି  । ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ୨୦୧୪ରୁ ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ ୧୭ ଲକ୍ଷ କଚ୍ଚାଘର ପକ୍କାଘର ହୋଇଥିବା ନେଇ ସରକାର ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଇଥିଲେ  । ତେବେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ସରକାରଙ୍କ ବିଜ୍ଞାପନ ଓ ଅନ୍ୟପଟେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ରାଉତ ଦେଇଥିବା ବୟାନକୁ ନେଇ ଏବେ ଅଡୁଆରେ ପଡିଯାଇଛି ଶାସକ ବିଜେଡି  ।

ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ଏପରି କଥା କେବଳ ଘୋଷଣା ସର୍ବସ୍ବ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିବା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନିଜ ଦଳରେ ଅବିଶ୍ବାସ କରାଯିବାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି  । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅଦୃଶ୍ୟ ଚାପରେ ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବ ଚେପା ! ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ବିମାନ ଉଡା ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେବେ ହେବ କାର୍ଯ୍ୟାନୁ୍ଷ୍ଠାନ ? ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିଭାଗ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Odisha-Governer-Chatard-Aeroplane-bill-Row-35827
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Odisha-Governer-Chatard-Aeroplane-bill-Row-35827
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Jul 2018 17:03:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଅଦୃଶ୍ୟ ଚାପରେ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ ଚେପା  । ନିଜେ ଘୋଷଣା କରିଥିବା କଥାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ  । ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବିମାନ ଓ ହେଲିକପ୍ଟର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଜଭବନକୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ ବୋଲି ନିଜେ କହିଥିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ  । ତେବେ ଘଟଣାକୁ ୯ ଦିନ ବିତିଯାଇଥିବା ବେଳେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶୂନ  । ଯାହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶାସନ କ୍ଷମତାର ମୁଖିଆ କୁହାଯାଉଥିବା ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ପାରିବାପଣିଆଙ୍କୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ  । ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କର ମନେ ନାହିଁ ନା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ପାଇଁ ସେ ଭୟଭୀତ ଏପରି ଚର୍ଚ୍ଚା ସାଧାରଣରେ ଜୋର ଧରିଛି  ।

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ବିମାନ ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଜଭବନକୁ ଚିଠି ଲେଖି ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଆସିଥିଲା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ  ।  ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ବିମାନ ଉଡାଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ଜିଏ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ  । ତେବେ ଏ ନାଟକରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପକାଇଥିଲେ ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ  । ଗତ 6 ତାରିଖ ଦିନ ସମସ୍ତ ଖବର ନେଇ ଦୁଖ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ  । ରାଜ୍ୟପାଳ ଗଣେଷୀ ଲାଲଙ୍କୁ ଭେଟି ନିଜର ଦୁଖ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁ ଅଧିକାରୀ ଏପରି କାମ କରିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ପାଢୀ  । ତେବେ ଘଟଣାର ଏତେଦିନ ପରେ ବି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହୋଇପାରିନାହିଁ  ।

ରାଜଭବନକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଚିଠି ପରେ  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧିନରେ ଥିବା ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗର ଚିଠି ବାହାରକୁ କେମିତି ଆସିଲା  । କିଏ ଏ ଚିଠି ଲିକ୍ କଲା ତାହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା  । ଏପରିକି ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ହେତୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ଗଣେଷୀ ଲାଲଙ୍କୁ ବଦନାମ ପାଇଁ ଚକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା କି ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜେଡି ଟାର୍ଗେଟରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ଦ୍ବିତୀୟ କୋଣାର୍କକୁ ବିଜେଡିର ଡର କାହିଁକି ?
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Dharmendra-Pradhan-Second-Konark-bjd-Odisha-35824
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/News-Analysis/Dharmendra-Pradhan-Second-Konark-bjd-Odisha-35824
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 15 Jul 2018 15:47:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ଓଡିଶାର ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ସ୍ଥପତି ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ର ଓ ନୃତ୍ୟ ଶିଳ୍ପୀ ସୋନାଲ ମାନସିଂ ମନୋନୀତ ପରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ହଟଚମଟ  । କେନ୍ଦ୍ରର ବିଜେପି ସରକାର ଓଡିଶାକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏପରି ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି  । ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ଏହି ଘଟଣା ପରେ ବିଜେଡି ଟାର୍ଗେଟରେ ଚାଲିଆସିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ  । ସ୍ଥପତି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ବିତୀୟ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ପରିକଳ୍ପନାକୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ବିଜେଡି ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି  । ଏପରିକି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କାହିଁକି ଏପରି ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର  । ଏପରିକି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି  ।

ଗତକାଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଦ୍ବାରା ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ମନୋନୀତ ହେବାପରେ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଦ୍ବିତୀୟ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ  । ଆଜି ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସାମ୍ବାଦିକ ମାନଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ  । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଏହି ସମର୍ଥନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଆଜି ବିଜେଡିରେ ଏକ ପ୍ରକାର ହଟଚମଟ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା  । ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର ନିଜର ମତ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କାହିଁକି ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି  । ଏଥିରେ ସେ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି  । ବିଜେଡି ମଧ୍ୟ କୋଣାର୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ  ।

ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଦ୍ବୀତିୟ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର ପରିକଳ୍ପନା କଥା କହିଲେ ବିଜେଡିକୁ ଭୟ କାହିଁକି  । କଣ ପାଇଁ ଚିଇଁକି ଉଠୁଛି ଦଳ  । କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ମୋଦି ସରକାରର ଫୋକସରେ ସବୁବେଳେ ଓଡିଶା ରହିଥିବା କଥା ବିଜେପି କହିବା ଓ ଏହାପରେ ଦୁଇଜଣ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ସମ୍ମାନିତ ହେବା କଣ ବିଜେଡି ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇ ପଡୁଛି କି ଏହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>