<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଡ.ଦାଶରଥି ଦାସ ପାଇବେ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ-୨୦୧୮ ପୁରସ୍କାର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/Dr-dasarathi-das-will-get-sahitya-akademi-award-2018-44298
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/Dr-dasarathi-das-will-get-sahitya-akademi-award-2018-44298
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 05 Dec 2018 16:05:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୪ ଜଣ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ଜନକ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶାରୁ ଡ.ଦାଶରଥି ଦାସ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ । ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ପୁସ୍ତକ ‘ପ୍ରସଙ୍ଗ ପୁରୁଣା ଭାବନା ନୂଆ’ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ଜନକ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । 

ସେହିପରି ‘ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ଭାଷା ସମ୍ମାନ’ ପାଇଁ ଡ. ଗଗନେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ଦାଶଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ତ୍ରିପାଠୀ ଓ ହଳଧର ନାଗ ‘କୋଶଳି-ସମ୍ବଲପୁରୀ ଭାଷା’ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନୀତ ହେବେ । 

କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାଷାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ ଅବଦାନ ଦେଇଥିବା ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖକଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥାଏ । ଗତ ବର୍ଷ ଗାୟତ୍ରୀ ସରାଫଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଆର ସୂକ୍ଷ୍ମ ଗଳ୍ପ ପାଇଁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିଲା । ୧୯୫୪ ମସିହାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ଆୱାର୍ଡ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଶ୍ୱଭୂଷଣ ହରିଚନ୍ଦନଙ୍କ ଆତ୍ମଜୀବନୀ 'ସଂଗ୍ରାମ ସରିନାହିଁ' ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉନ୍ମୋଚିତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/Book-Release-of-Former-Minister-Biswabhusan-Harichandan-at-Bhubaneswar-44205
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/Book-Release-of-Former-Minister-Biswabhusan-Harichandan-at-Bhubaneswar-44205
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 03 Dec 2018 20:34:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସଂଗ୍ରାମ ସରେନାହିଁ । ଏହା ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରୂପରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେଉଥାଏ । ସମୟ ସଂଘର୍ଷମୟ। ଦେଶ,ଜାତି, ବିଚାର, ଆଦର୍ଶ ଆଦି ଅନେକ ଉପାଦାନକୁ ନେଇ ସଂଘର୍ଷ ଚାଲିଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ପଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ ଏକ ନିରନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୋଲି ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । 

ସୋମବାର ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ଇଡ଼ିକଲ୍ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟରେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜନେତା ବିଶ୍ୱଭୂଷଣ ହରିଚନ୍ଦନଙ୍କ ଆତ୍ମଜୀବନୀ ‘ସଂଗ୍ରାମ ସରିନାହିଁ’କୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରି ରାଜ୍ୟପାଳ କହିଲେ ଯେ, ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ଏକ ଅନନ୍ୟ ଭୂଖଣ୍ଡ । ସମଗ୍ର ବ୍ରହା୍ମଣ୍ଡ ଓଡ଼ିଶାରେ ପରିଦୃଷ୍ଟ । ଏଠି ଦିବ୍ୟତ୍ୱର ନୃତ୍ୟ ଚିରନ୍ତନ ଚାଲିଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥାନ ସମଗ୍ର ମାନବ ଜାତିକୁ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶନ କରାଇବାର ସାମର୍ଥ ରଖିଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ସାଂପ୍ରତିକ ବିଶ୍ୱ ପରିପ୍ରେକ୍ଷିରେ ଭାରତର ସ୍ଥିତିକୁ ତର୍ଜମାକରି ରାଜ୍ୟପାଳ କହିଲେ ଯେ ଭାରତ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛି । ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ହେଉଛି ଭାରତର ଆଧାର । ଏବଂ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱକୁ ଆଲୋକିତ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଆତ୍ମଜୀବନୀ ଲେଖିବା ଏକ ସାହାସିକ କାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରି ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ହରିଚନ୍ଦନଙ୍କ ସାଧନା ଓ ସଂଗ୍ରାମ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚିର ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖିକା ଡ଼. ପ୍ରତିଭା ରାୟ, ସାହିତ୍ୟିକ ଡ଼. ବିଜୟାନନ୍ଦ ସିଂ ପୁସ୍ତକର ସମୀକ୍ଷା କରି ଏହା ଓଡ଼ିଆ ସାରସ୍ୱତ ଜଗତକୁ ଏକ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅବଦାନ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଲେଖକ ବିଶ୍ୱଭୂଷଣ ହରିଚନ୍ଦନ ନିଜ ଜୀବନର କେତେକ ଅନୁଭବ ଓ ଅନୁଭୂତିକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ପ୍ରେରଣାର ସଭାପତି ଡ଼. ଦିଲ୍ଲିପ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରକାଶକ ନୃସିଂହ ମିଶ୍ର ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁସ୍ତକ ‘ମିଲ୍କମ୍ୟାନ’ ପାଇଁ ଆନ୍ନା ବୁରନ୍ସ ଜିତିଲେ ୫୦ତମ ମେନ ବୁକର ପୁରସ୍କାର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/Anna-Burns-wins-50th-Man-Booker-Prize-for-Milkman-41470
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/Anna-Burns-wins-50th-Man-Booker-Prize-for-Milkman-41470
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 17 Oct 2018 08:16:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲଣ୍ଡନ, ଅକ୍ଟୋବର ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ନର୍ଥ ଇରସ ଲେଖିକା ଆନ୍ନା ବୁରନ୍ସ ୫୦ତମ ମେନ ବୁକର ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି । ପୁସ୍ତକ ‘ମିଲ୍କମ୍ୟାନ’ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି । ବେଲଫାଷ୍ଟରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବୁରନ୍ସ ଇଷ୍ଟ ସସସେକ୍ସରେ ରହୁଛନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କ ମିଲ୍କମ୍ୟାନ ପୁସ୍ତକରେ ଉତ୍ତର ଆୟାରଲାଣ୍ଡରେ ମିଲ୍କମ୍ୟାନଙ୍କ ଜୀବନ କାହାଣୀ ଉପରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ସେ ଉପନ୍ୟାନ ‘ନୋ ବୋନ୍ସ’ ଲେଖିଥିଲେ, ଯାହାକି ପାଠକଙ୍କ ନିକଟରେ ଖୁବ ଆଦୃତ ହୋଇଥିଲା । ମିଲ୍କମ୍ୟାନର କାହାଣୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୋଲି ଲେଖିକା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । 

ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ବୁରନ୍ସ କହିଛନ୍ତି, ପୁସ୍ତକ ନାମ ଅନୁସାରେ କାମ ହୋଇ ନାହିଁ । ଅନ୍ୟ ପୁସ୍ତକମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଏହି ପୁସ୍ତକର ମହତ୍ୱ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ । ଅତୀତରେ ଏହି ପୁସ୍ତକର ନାମକରଣକୁ ନେଇ ମୁଁ ବହୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲି । କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ସବୁ ନାମ ଗୁଡ଼ିକ ନାମକରଣ ପାଇଁ ଭାବିଥିଲି, ତାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇ ପାରୁ ନଥିଲା । 

୫୬ ବର୍ଷୀୟ ଲେଖିକା ପୂର୍ବରୁ ପୁସ୍ତକ ‘ନୋ ବୋନ୍ସ ଓ ଲିଟିଲ କନଷ୍ଟ୍ରକ୍ସନ’ ଉପନ୍ୟାସ ବେଶ ଆଦୃତ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ଷ ୨୦୦୧ରେ ଲେଖିକାଙ୍କୁ ୱିନଫ୍ରି ହଲ୍ଟବାଏ ମେମୋରିଆଲ ପ୍ରାଇଜ ଓ ୨୦୦୨ରେ ଅରେଞ୍ଜ ପ୍ରାଇଜ ପାଇଁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୟୁଏନରେ ବଢ଼ିଲା ଭାରତର ମାନ: ଜିତିଲା ମାନବାଧିକାର ପରିଷଦର ନିର୍ବାଚନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/india-wins-election-to-un-human-rights-council-41260
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/india-wins-election-to-un-human-rights-council-41260
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 12 Oct 2018 22:35:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ମାନବାଧିକାର ପରିଷଦ(ୟୁଏନଏଚଆରସି)ର ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଭାରତର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ତିନି ବର୍ଷ ରହିଛି, ଯାହା ୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀ ୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି।  ଏସିଆ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ବିଭାଗରେ  ଭାରତକୁ ୧୮୮ଟି ଭୋଟ୍ ମିଳିଛି। ୧୯୩ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ମହାସଭା ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କରିଥିଲା। ଗୁପ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ଜରିଆରେ ୧୮ ନୂତନ ସଦସ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ସହିତ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯେ କୌଣସି ଦେଶକୁ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପାଇଁ ୯୭ଟି ଭୋଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଥାଏ। 

ଏହି ବିଜୟ ସହିତ ଭାରତ ଏସିଆ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜର ସିଟ୍ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଏହି ବର୍ଗରେ ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ବାହାରିନ, ବାଂଲାଦେଶ, ଫିଜି ଓ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ। ଭୋଟିଂରେ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତକୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୮ଟି ଭୋଟ୍ ମିଳିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲା ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଚ୍ଚପାୟୀଙ୍କ କବିତାର ଓଡିଆ ସଙ୍କଳନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/Book-release-of-Atal-bihari-Bachpayees-Meri-Ekyaban-Kabita-in-Odia-40260
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/Book-release-of-Atal-bihari-Bachpayees-Meri-Ekyaban-Kabita-in-Odia-40260
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 25 Sep 2018 18:04:00 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଗତ କାଲି ପୁରୀଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାଟି ର ମହିଳା ମୋର୍ଚା ର ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ରେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଙ୍କ ବିଶାଳ ସଭା ରେ ଏକ ପୁସ୍ତିକା ର ଲୋକାର୍ପଣ ହୋଇ ଯାଇଛି | ଏହି ପୁସ୍ତିକା ଟି  ସ୍ବର୍ଗତ ଶ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ହିନ୍ଦୀ ପୁସ୍ତକ ମେରୀ ଇକ୍ୟାବନ କବିତାଏଁନ୍ ର ଓଡ଼ିଆ ଅନୁବାଦ " ମୋ ଏକାବନ କବିତା " |

କବି ଶ୍ରୀ ଭେଙ୍କଟ ବାଲାଜୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ଶତପଥି ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁବାଦ ଏହି ବହି ର ମୁଖ ବନ୍ଧ ନାଲକୋ  ର ଏଜିଏମ୍  ଶ୍ରୀ ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ | କବି ବିଶ୍ୱନାଥ ଙ୍କ ର ଅନୁବାଦ ଶୈଳୀ ଓ ତାଙ୍କ ହୃଦୟ ସ୍ପର୍ଶୀ ଶବ୍ଦ ଚାତୁରୀ ରେ ପାଠକ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟ ରେ ବାଜପେୟୀ ଜି ଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଜୀବିତ କରି ତୋଳିଛି | ଶ୍ରୀ ଅମିତ ସାହା , ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ,ମନ୍ତ୍ରୀ  ଶ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ , ରାଜ୍ୟ  ଅଧକ୍ଷ୍ୟା ଶ୍ରୀ ବାସନ୍ଦ ପଣ୍ଡା , ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଭାରୀ ଶ୍ରୀ ଅରୁଣ ସିଂ ଜି ଙ୍କ କର କମଳ ରେ ଏ ବହି ପାଠକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିମୋଚିତ ହୋଇଅଛି | ସଂଗଠନ ମହାମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି ଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନ ରେ ଏବଂ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ପରିଷଦ ର ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଏହି ପୁସ୍ତକ କବି ବିଶ୍ୱନାଥ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଟି ରଚନା କରିଛନ୍ତି |

ଆଗରୁ ବାତପାୟୀଙ୍କର ଏହି ବହି ସୀତୀକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ଡ. ସନ୍ତୋଷ ରାଉତ ମଧ୍ୟ ଅନୁବାଦ କରିଥିଲେ | ହେଲେ ସୀତୀକୀନ୍ତ ମହାପାତ୍ର 40ଟି କବିତା ଏବଂ ଡ. ସନ୍ତୋଷ ରାଉତ 43ଟି କବିତା ଅନୁବାଦ କରିଥବା ବେଳେ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ବନାଥ ଶତପଥି ପୁରା ଏକାବନ ଟି କବିତାର ଅନୁବାଦ କରିଛନ୍ତି | ଏବଂ ଏଥି ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ପାଂଚ ବର୍ଷ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିଛି | କାଲି ଉନ୍ମୋଚନର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ତାଙ୍କର 344ଟି ବହି ବିକ୍ରି ହୋଇଯାଇଛି |

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ପାଣ୍ଡବ, ବିନୋଦ ମହାରଣା ଏବଂ ଉମେଶ କର ପାଇବେ ଶାରଳା ପୁରସ୍କାର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/Satrughna-Pandav-Binod-Moharana-and-Umesh-Kar-to-get-39th-Sarala-Puraskar-39281
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/Satrughna-Pandav-Binod-Moharana-and-Umesh-Kar-to-get-39th-Sarala-Puraskar-39281
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 07 Sep 2018 22:04:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡ଼ିଶାର ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖକ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ପାଣ୍ଡବ ଶାରଳା ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଚିତ୍ରକଳା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନୋଦ ମହାରଣା ଏବଂ ସଂଗୀତ କ୍ଷେତ୍ରରେ  ଉମେଶ କର ମଧ୍ୟ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଲେଖକ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ପାଣ୍ଡବ ନିଜ କୃତି ‘ମିଶ୍ର ଧ୍ରୁପଦ’ ପାଇଁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ । ଆସନ୍ତା ୨୬ ତାରିଖ ଦିନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୩୯ ତମ ଶାରଳା ପୁରସ୍କାର ଉତ୍ସବରେ ତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ବାବଦ ଅର୍ଥ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଚେକ୍ ସହ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଇମ୍ପାକ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଚିତ୍ରକଳାରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଶ୍ରୀ ମହାରଣା ଏବଂ ସଂଗୀତରେ ଉମେଶ କରଙ୍କୁ ନଗଦ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଏହି ଘୋଷଣାରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଆଦିକବି ସାରଳା ଦାସଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟକୁ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ । ଓଡ଼ିଆ ଶିଳ୍ପପତି ସ୍ୱର୍ଗତ ବଂଶୀଧର ପଣ୍ଡା ଏବଂ ଇଲା ପଣ୍ଡାଙ୍କଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଶାରଳା ପୁରସ୍କାର ଇମ୍ଫା ଗ୍ରୁପ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଇଣ୍ଡିଆନ ମେଟାଲ୍‌ସ ପବ୍ଲିକ୍‌ ଚାରିଟେବଲ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟ (ଇମ୍ପାକ୍ଟ) ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ୧୯୮୦ ମସିହାରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ଆସୁଅଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ରାଶି ୫୦ ହଜାରକୁ ବୃଦ୍ଧି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/Bhagabata-tungi-Odisha-Culture-Minister-Ashok-Panda-36500
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/Bhagabata-tungi-Odisha-Culture-Minister-Ashok-Panda-36500
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 26 Jul 2018 21:34:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଥିବା ଅନୁଦାନ ରାଶିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଅନୁଦାନ ରାଶି ୨୫ ହଜାରରୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିବା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା। ଆଜି ଓଡିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ଅତିବଡି ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ରାଶିକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ରାଶି ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଏବେ ତାକୁ ୫୦ ହଜାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ବଜେଟରେ ୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩୬୦୦ ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ଆଉ ୭୨୦୦ ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିବା ସେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଏଥିସହ ଅତିବଡ଼ି ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସଙ୍କ ସ୍ମୃତିପୀଠର ଉନ୍ନତିକରଣ କରାଯିବ। ସ୍ମୃତିପୀଠ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା କପିଳେଶ୍ୱର ଶାସନରେ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅତିବଡି ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କଲେ କବି ରମାକାନ୍ତ ରଥ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/Litterateur-Ramakanta-Rath-receives-Atibadi-Jagannath-Das--Samman-36493
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/Litterateur-Ramakanta-Rath-receives-Atibadi-Jagannath-Das--Samman-36493
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 26 Jul 2018 19:53:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ତରଫରୁ ଆଜି ଅତିବଡି ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ୨୦୧୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପଦ୍ମଭୂଷଣ କବି ରମାକାନ୍ତ ରଥ ଏହି ସମ୍ମାନଜନକ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ରବୀନ୍ଦ୍ରମଣ୍ଡପ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏହି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହାସହ ଅନ୍ୟ ୧୫ ଜଣ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ମହାଗୋବିନ୍ଦ ମହାସୂପକାର, ଡ.ସତ୍ୟନାରାୟଣ ରଥ, କୁମାର ଚକ୍ରବର୍ତୀ, ସୀତାରାମ ବିର୍ତିଆ, ପ୍ରତିମା ମିଶ୍ର, ବଂଶୀଧର ସାହୁ, ବିଜୟ ଚନ୍ଦ୍ର ଜେନା, ଶଙ୍କର୍ଷଣ ମଙ୍ଗରାଜ, ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ନାୟକ ଆଦିସ୍ୟ, ଡ. ଦୁର୍ଯ୍ୟେଧନ ଦାସ, କୁଂଜ ବିହାରୀ ପାଢୀ, ଡ. ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ଦାଶ, ଡ. ସରୋଜୀନୀ ଷଡଙ୍ଗୀ, ଗିରି ଦଣ୍ଡସେନା ଓ ଡ. ବ୍ରଜ ମୋହନ ମିଶ୍ର । ଓଡିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ସଭାପତି ହରିହର ମିଶ୍ରଙ୍କ ପୌରହିତ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଓଡିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅତିବଡ଼ି ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକ ରମାକାନ୍ତ ରଥ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/Atibadi-Jagannath-Das-awards-for-2018-announced-eminent-litterateur-Ramakant-Rath-to-get-Atibadi-Samman-34938
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/Atibadi-Jagannath-Das-awards-for-2018-announced-eminent-litterateur-Ramakant-Rath-to-get-Atibadi-Samman-34938
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 30 Jun 2018 17:57:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ୨୦୧୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅତବଡ଼ି ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ବିଶିଷ୍ଟ କବି ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ରମାକାନ୍ତ ରଥ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ରଥଙ୍କ ସମେତ ୧୫ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଓଡ଼ିଆ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ଏହି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହେବେ। 

ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ଜୀବନବ୍ୟାପୀ ଅବଦାନ ପାଇଁ  ଶ୍ରୀ ରଥ ଏହି ସମ୍ମାନଜନକ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ଜଣେ ଆଧୁନିକ କବି । ତାଙ୍କ ଲିଖିତ କବିତା ‘ସପ୍ତମ ଋତୁ’ ପାଇଁ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ। ଏହା ସହ ଶ୍ରୀ ରଥ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ୧୯୮୪ରେ ‘ସଚିତ୍ର ଅନ୍ଧାର’ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଶାରଳା ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିଲା । ୧୯୯୨ ମସିହା ପାଇଁ ସେ ସରସ୍ଵତୀ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ‘ଶ୍ରୀରାଧା’ କାବ୍ୟ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସାହିତ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ପାଇଥିଲେ ଶ୍ରୀ ରଥ । 

ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆୟୋଜନ ହେବାକୁ ଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ସମସ୍ତ ମନୋନୀତଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ ଓ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯିବ। ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ’ର ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଏ ସଂପର୍କରେ ନିଆଯାଇଥିବା ସଭାପତି ହରିହର ମିଶ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୩ ଦିନିଆ କଳିଙ୍ଗ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/Union-Minister-Dharmendra-Pradhan-Inagurate-Kalinga-literary-Festival-33652
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/Union-Minister-Dharmendra-Pradhan-Inagurate-Kalinga-literary-Festival-33652
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 08 Jun 2018 10:39:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି କଳିଙ୍ଗ ଲିଟେରାରୀ ଫେଷ୍ଟିଭଲ୍ ବା କଳିଙ୍ଗ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ। ଏହି ସାହିତ୍ୟ ସମାରୋହର ଆଜି ପ୍ରଥମ ଦିନରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ତିନିଦିନ ଧରି ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ ବହୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସାହିତ୍ୟିକଙ୍କ ସହ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ କବି, ଲେଖକ/ଲେଖିକା, ଗୀତିକାର, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଓ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ଯୋଗ ଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।  

ତିନିଦିନିଆ ସମାରୋହରେ ପୁସ୍ତକ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ରମାକାନ୍ତ ରଥ, ଗୌରହରି ଦାସ, ସ୍ୱରାଜ ମିଶ୍ର ଓ ଯତୀନ ନାଏକଙ୍କ ପରି ବିଶିଷ୍ଟ ଆଲୋଚକ ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଯୋଗ ଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ସାହତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ନିମନ୍ତେ ନିରୂପମା ରାଓ, ଅମିଶ ତ୍ରିପାଠୀ ଓ ପଦ୍ମଜ ପାଳଙ୍କୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଳିଙ୍ଗ ସାହିତ୍ୟ ପୁରସ୍କାର – ୨୦୧୮ରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ । ୧୦ଟି ପୁସ୍ତକ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚିତ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>