<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଅତିବଡ଼ି ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକ ରମାକାନ୍ତ ରଥ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/Atibadi-Jagannath-Das-awards-for-2018-announced-eminent-litterateur-Ramakant-Rath-to-get-Atibadi-Samman-34938
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/Atibadi-Jagannath-Das-awards-for-2018-announced-eminent-litterateur-Ramakant-Rath-to-get-Atibadi-Samman-34938
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 30 Jun 2018 17:57:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ୨୦୧୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅତବଡ଼ି ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ବିଶିଷ୍ଟ କବି ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ରମାକାନ୍ତ ରଥ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ରଥଙ୍କ ସମେତ ୧୫ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଓଡ଼ିଆ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ଏହି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହେବେ। 

ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ଜୀବନବ୍ୟାପୀ ଅବଦାନ ପାଇଁ  ଶ୍ରୀ ରଥ ଏହି ସମ୍ମାନଜନକ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ଜଣେ ଆଧୁନିକ କବି । ତାଙ୍କ ଲିଖିତ କବିତା ‘ସପ୍ତମ ଋତୁ’ ପାଇଁ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ। ଏହା ସହ ଶ୍ରୀ ରଥ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ୧୯୮୪ରେ ‘ସଚିତ୍ର ଅନ୍ଧାର’ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଶାରଳା ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିଲା । ୧୯୯୨ ମସିହା ପାଇଁ ସେ ସରସ୍ଵତୀ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ‘ଶ୍ରୀରାଧା’ କାବ୍ୟ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସାହିତ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ପାଇଥିଲେ ଶ୍ରୀ ରଥ । 

ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆୟୋଜନ ହେବାକୁ ଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ସମସ୍ତ ମନୋନୀତଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ ଓ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯିବ। ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ’ର ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଏ ସଂପର୍କରେ ନିଆଯାଇଥିବା ସଭାପତି ହରିହର ମିଶ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୩ ଦିନିଆ କଳିଙ୍ଗ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/Union-Minister-Dharmendra-Pradhan-Inagurate-Kalinga-literary-Festival-33652
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/Union-Minister-Dharmendra-Pradhan-Inagurate-Kalinga-literary-Festival-33652
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 08 Jun 2018 10:39:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି କଳିଙ୍ଗ ଲିଟେରାରୀ ଫେଷ୍ଟିଭଲ୍ ବା କଳିଙ୍ଗ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ। ଏହି ସାହିତ୍ୟ ସମାରୋହର ଆଜି ପ୍ରଥମ ଦିନରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ତିନିଦିନ ଧରି ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ ବହୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସାହିତ୍ୟିକଙ୍କ ସହ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ କବି, ଲେଖକ/ଲେଖିକା, ଗୀତିକାର, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଓ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ଯୋଗ ଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।  

ତିନିଦିନିଆ ସମାରୋହରେ ପୁସ୍ତକ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ରମାକାନ୍ତ ରଥ, ଗୌରହରି ଦାସ, ସ୍ୱରାଜ ମିଶ୍ର ଓ ଯତୀନ ନାଏକଙ୍କ ପରି ବିଶିଷ୍ଟ ଆଲୋଚକ ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଯୋଗ ଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ସାହତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ନିମନ୍ତେ ନିରୂପମା ରାଓ, ଅମିଶ ତ୍ରିପାଠୀ ଓ ପଦ୍ମଜ ପାଳଙ୍କୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଳିଙ୍ଗ ସାହିତ୍ୟ ପୁରସ୍କାର – ୨୦୧୮ରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ । ୧୦ଟି ପୁସ୍ତକ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚିତ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ଓଡ଼ିଶାର ଗାୟତ୍ରୀ ସରାଫ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/Story-writer-gayatri-saraf-to-get-kendra-sahitya-academy-award-27267
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/Story-writer-gayatri-saraf-to-get-kendra-sahitya-academy-award-27267
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 12 Feb 2018 10:32:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃୟାରୀ ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଦେଇଥିବା ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକାମାନଙ୍କୁ ଆଜି ସମ୍ମାନ ଜନକ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାରରେ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଗାଳ୍ପିକା ଗାୟତ୍ରୀ ସରାଫ ଆଜି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ଭବ୍ୟ ସମାରୋହରେ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ ‘ଇଟାଭାଟିର ଶିଳ୍ପୀ’ ପାଇଁ ସେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କର ଏହି ପୁରସ୍କାରକୁ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି । 

୧୯୫୨ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ୧୭ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଗାୟତ୍ରୀ ସରାଫ ବୃତ୍ତିରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ । ମାତ୍ର ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ଗଳ୍ପ ସଂକଳନ ତାଙ୍କୁ ବେଶ ପରିଚିତ କରାଇପାରିଛି ।  ସେ ଓଡ଼ିଶାର ଜଣେ ସୁନାମଧନ୍ୟ ଗାଳ୍ପିକା । ସେ ପ୍ରଥମେ ‘ଆଲୋକିତ ଅନ୍ଧାର’ ବୋଲି ଏକ ଗଳ୍ପ ରଚନା କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ବହୁ ଗୁଡ଼ିଏ ପୁସ୍ତକ ରଚନା କରିଛନ୍ତି । ଶେଷ ବିଦାୟର ଗୀତ, ଅନାହତ ପରମ୍ପରା, ନିଜସ୍ଵ ବସନ୍ତ, ନୀଳ ଜହ୍ନରେ ଜୁଇ, ବାପା ଭଲ ଅଛନ୍ତି, ପ୍ରେମିକା ପରି କେହି ଜଣେ ଓ ବର୍ଷାର ଓଢ଼ଣା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ପୁସ୍ତକ ରଚନା କରି ସାରିଛନ୍ତି । 

ସେ ପାଟଣାଗଡ଼ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଗାୟତ୍ରୀ ସରାଫ ୨୦୦୫ରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ସଭାନେତ୍ରୀ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟରେ ଜୀବନ ବ୍ୟାପୀ ସାଧନା ପାଇଁ ସେ ବହୁ ସମ୍ମାନ ଜନକ ପୁରସ୍କାରରେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଗାୟତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ୨୨ଜଣ ଆଞ୍ଚଳିକ ଲେଖକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଏହି ସମ୍ମାନ ପୁରସ୍କାର । ପୁରସ୍କାର ସ୍ୱରୁପ ମାନପତ୍ର ଓ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ୨୪ଟି ଭାଷା, ସାତୋଟି ନୋବେଲ, ୫ଟି ଲେଖାଏଁ କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ ଓ କବିତା, ୫ଟି ସାହିତ୍ୟିକ ସମୀକ୍ଷା, ନାଟକ ଏବଂ ନିବନ୍ଧ ପୁସ୍ତକ ରଚନା ଆଧାରରେ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ  । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାମ୍ମୁ ଆର୍ମୀ କ୍ୟାମ୍ପ ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣ: ଅନ୍ତିମ ପ୍ରହାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସେନା, ହେଲିକପ୍ଟରରୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ପାରା କମାଣ୍ଡୋଜ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/sunjwan-army-camp-attack-iaf-para-commandos-airlifted-to-jammu-from-udhampur-27173
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/sunjwan-army-camp-attack-iaf-para-commandos-airlifted-to-jammu-from-udhampur-27173
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 10 Feb 2018 16:02:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାମ୍ମୁ,ଫେବୃଆରୀ୧୦(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜାମ୍ମୁ-ପଠାନକୋଟ ମାର୍ଗରେ ସୁଞ୍ଜଓ୍ଵାନରେ ସେନା କ୍ୟାମ୍ପ ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ  ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୪ଟା ୫୫ ମିନିଟରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି  ଆକ୍ରମଣରେ ଦୁଇ ଜଣ ଜେସିଓ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଛଅ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।  ସେନା ସୁଞ୍ଜବାନ କ୍ୟାମ୍ପରେ ପଶିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଚାରି ଆଡୁ ଘେରି ଯାଇଛନ୍ତି। ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧ ଅପରେସନରେ ସୈନିକଙ୍କ ସହିତ ଏବେ ପାରା କମାଣ୍ଡୋଜଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। 

ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜେସିଓ କ୍ଵାର୍ଟରରେ ପଶିବାକୁ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।  ଭାରତୀୟ ଯବାନ ଏବେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରୁମରେ ତଲାସି ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛନ୍ତି।  ଆକ୍ରମଣ ତୁରନ୍ତ ପରେ  ଉଧମପୁରରୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନାର  ପାରା କମାଣ୍ଡୋଜଙ୍କୁ ଜାମ୍ମୁ ଏୟାରଲିଫ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ସହରାନପୁର ସ୍ଥିତ ସରସାବା ବେସରୁ ମଦ୍ୟ ପାରା କମାଣ୍ଡୋଜଙ୍କୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ପଠାଯାଉଛି। 

ସୈନ୍ୟ ସୂତ୍ର ମୁତାବକ ଜୁନିୟର କମିସଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କୋଠାରେ ପଶି ଯାଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୂଳପୋଛ ପାଇଁ ପ୍ରତି ରୁମରେ ତଲାସି  ନିଆଯାଉଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଦୁଇ ଜଣ ଜେସିଓ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାୟ ୬ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆତଙ୍କବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପ ଭିତରେ ଜନ ଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ଇଲାକାରେ ଅକଥନୀୟ କ୍ଷତି ଘଟାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କ୍ୟାମ୍ପ ଭିତରେ ପଶିଥିଲେ। 

ଅନ୍ୟ ପଟେ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଆର୍ମି ମୁଖ୍ୟ ବିପିନ ରାଓ୍ଵତ ପ୍ରତି ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୁରା ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ଡିଜିପି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପରିସ୍ଥିତିର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପୁରା ସହରରେ ରେଡ ଆଲର୍ଟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏବେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୂଳପୋଛ ପାଇଁ ସ୍ଥଳ ସହିତ ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ମଧ୍ୟ ଅପରେସନ ଚଳାଯାଉଛି। ବହୁତ ବିପଦଜ୍ଜନକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ସଜ୍ଜିତ ପାରା କମାଣ୍ଡୋଜ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନିପାତ ପାଇଁ ହେଲିକପ୍ଟରରୁ ରସି ଜରିଆରେ କ୍ୟାମ୍ପ ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଅପରେସନ ଚଳାଇଛନ୍ତି। 

ଜୈଶ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବାର ଆଶଙ୍କା

ସୂଚନା ମୁତବାକ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଜୈଶ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ହାତ ରହିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।  ମାତ୍ର ଏ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ମିଳି ପାରିନାହିଁ। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଜାମ୍ମୁରେ ଅବୈଧ ଭାବେ ରହୁଥିବା ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କ ହାତ ଥିବା ମଧ୍ୟ ଖବର ଆସୁଛି। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ସୁଞ୍ଜବାନ ଆର୍ମି କ୍ୟାମ୍ପରେ ଶନିବାର ଭୋର ସକାଳେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗ୍ରେନେଡ ଫିଙ୍ଗି ଏବଂ ପ୍ରବଳ ଗୁଳି ମାଡ କରି ପରିସର ଭିତରକୁ ପଶି ଆସିଛନ୍ତି।   ମାତ୍ର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାର ମଧ୍ୟ ଇନପୁଟ ମିଳିଥିଲା ଯେ  ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ  ଜୈଶ ଏ ମୋହମ୍ମଦର ଆତଙ୍କୀ ସଂସଦ ଆକ୍ରମଣର ଦୋଷୀ ଅଫଜଲ ଗୁରୁର ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ ଅବସରରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା “ଆଶ୍ରାନ୍ତ ନିର୍ଝର” ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/Ashranta-Nirjhara-Book-Written-By-Subhadra-Devi-27084
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/Ashranta-Nirjhara-Book-Written-By-Subhadra-Devi-27084
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 08 Feb 2018 22:48:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃୟାରୀ ୦୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):  ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଇଡକୋଲ୍ ଅଡ଼ିଟୋରିୟମରେ ଶ୍ରୀମତୀ ସୁଭଦ୍ରା ଦେବୀଙ୍କ ଲିଖିତ ଦ୍ୱି ଭାସୀ କବିତା ସଂକଳନ ପୁସ୍ତକ “ଆଶ୍ରାନ୍ତ ନିର୍ଝର” ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରେ ସୁଭଦ୍ରା ଫାଉଣ୍ଡେସନ ତରଫରୁ ୨୨ଟି ସିଲେଇ ମେସିନ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ନାଗରିକ ଶ୍ରୀମତୀ ଇଂକଙ୍ଗଳେମେଳା ଜମୀରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆବଂଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖକ ଓ ସମାଜ ସେବୀ ଡ଼ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପୌରହିତ୍ୟରେ ସଭାକାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସଭାରେ ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକ ଶାନ୍ତନୁ କୁମାର ଆଚାର୍ୟ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ କବି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ପ୍ରାକ୍ତନ ସଚିବ ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାର ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର: ସେନା ଗୁଳିରେ ୬ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ, ଗରୁଡ଼ କମାଣ୍ଡୋ ସହିଦ୍
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/security-forces-gun-down-terrorists-during-encounter-in-bandipora-hajin-in-jammu-and-kashmir-22760
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/security-forces-gun-down-terrorists-during-encounter-in-bandipora-hajin-in-jammu-and-kashmir-22760
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 18 Nov 2017 20:09:56 GMT
        </pubDate>
        <description>
ଜାମ୍ମୁ,ନଭେମ୍ବର୧୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରର ବାନ୍ଦିପୋରାର ହାଜିନ ଇଲାକାରେ ଶନିବାର ସେନାକୁ ଏକ ମିଳିତ ଅପରେସନରେ  ବଡ଼ ସଫଳତା ମିଳିଛି। ସୁରକ୍ଷା ବଳ  ୫ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିହତ କରିଛନ୍ତି।  ଇଲାକାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସେନାର ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜାରି ରହିଛି।  ଇଲାକାରେ ଆଉ କିଛି ଆତଙ୍କୀ ଛପି ରହିଥିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏହି ଗୁଳିବିନିମୟରେ ବାୟୁ ସେନାର ଗରୁଡ କମାଣ୍ଡୋ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଯବାନ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।
 
ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଛପି ରହିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ହାଜିନ ଇଲାକାରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଛପି ରହିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସେନା ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼ କରିଥିଲେ।  ଏହାର ମୁହଁତୋଡ଼ ଜବାବ ଦେଇ  ସେନା ୫ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିପାତ କରିଛନ୍ତି।ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୬/୧୧ ମୁମ୍ଵାଇ ଅାକ୍ରମଣର ଅାତଙ୍କୀ ଜାକିଉର ରହମାନ ଲକଭିଙ୍କ ଭଣଜା ଓବୈଦ ସାମିଲ ଅଛି। ଏହି ଅପରେସନରେ ରାଇଫଲ୍ସର ୧୩ ତମ ବାଟାଲିୟନ, ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର ପୋଲିସ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନ ସାମିଲ ଥିଲେ।
 
ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଶ୍ରୀନଗରର ବାହାର ଇଲାକା ଜାକୁରା ହଜାତବଲରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ସହ ଗୁଳିବିନିମୟରେ  ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହେବା ପରେ ଘାଟିର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଉତ୍ତେଜନା ମାହୋଲ ଲାଗି ରହିଛି।  ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାତୋଟି ଥାନା କ୍ଷେତ୍ରରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ପରି କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି।
 
ଘାଟିରେ ଏହି ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ମାହୋଲ ଦେଖି ଶ୍ରୀନଗରରେ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି।  ଏହା ବ୍ୟତୀତ କାଶ୍ମୀର ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା କାର୍ୟ୍ୟକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।  ଘାଟିର ଅବସ୍ଥାକୁ ଦେଖି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଇଲାକାରେ ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର ପୋଲିସ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି।
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ପରମବୀର, ଯାହାଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ୧୩୦୦ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ ନିପାତ କରିଥିଲେ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/viral-content-know-all-about-paramvir-major-shaitan-singh-22754
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/viral-content-know-all-about-paramvir-major-shaitan-singh-22754
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 18 Nov 2017 16:50:44 GMT
        </pubDate>
        <description>
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ନଭେମ୍ବର୧୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ୧୯୬୨ରେ ଭାରତ-ଚୀନ ଯୁଦ୍ଧକୁ ଭାରତ ଇତିହାସର ସବୁଠୁ ଭୀଷଣ ଯୁଦ୍ଧ ଭାବେ ଗଣନା କରାଯାଏ। ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସହିଦ୍ ହୋଇଥିଲେ, ଅନେକ ବନ୍ଦୀ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ନିଖୋଜ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିଥିବା କିଛି ବୀରଙ୍କ କାହାଣୀ ସର୍ବଦା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ସେହି ବୀର ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବାହାଦୂରୀର ଏକ ଅମରଗାଥା ହେଉଛି ପରମବୀରମେଜର  ସୈତାନ ସିଂହ ଓ ତାଙ୍କ ସୈନ୍ୟ ଦଳଙ୍କର। ଆଜିର ଦିନରେ ୧୯୬୨ ନଭେମ୍ବର ୧୮ରେ ମେଜର ସୈତାନ ସିଂହ ବୀରଗତି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।  ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ କିଛି ରୋମାଞ୍ଚକର କଥା...
 
୧୯୬୨ର ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ  ୧୩ ତମ କୁମାଉ ରେଜିମେଣ୍ଟର ଯବାନ ରଣନୀତି ଭାବେ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଚୁସୁଲ ସେକ୍ଟର ନିକଟରେ ଥିବା ହେଲପ୍ୟାଡର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ଵରେ ଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ  ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ ଚୀନୀ ସୈନିକ ରେଜାଙ୍ଗ ଲା ଇଲାକାରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଚୀନ ପକ୍ଷରୁ ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ସୈନିକ ନିଜର ମୋର୍ଚ୍ଚା ସମ୍ଭାଳିଥିବା  ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ମେଜର ସୈତାନ ସିଂହଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵରେ  କେବଳ ୧୨୩ ସୈନିକ ଭାରତର ମୋର୍ଚ୍ଚା ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ରେଜାଙ୍ଗ ଲା ଦରେ ଯୁଦ୍ଧକୁ ମେଜର ସୈତାନ ସିଂହଙ୍କ ପରାକ୍ରମ କାରଣରୁ ଜଣାଯାଇଥାଏ। 
 
ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ  ମେଜର ସୈତାନ ନିଜର  ଜୀବନକୁ ଖାତିର ନକରି ନିଜର ସୈନିକଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ବଢ଼ାଇ ଚାଲିଥିଲେ ଏବଂ ଗୁଳି ବର୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ଲାଟୁନରୁ ଅନ୍ୟ ପ୍ଲାଟୁନକୁ ଯାଇ ସୈନିକଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵ ନେଉଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅନେକ ଗୁଳି ବାଜିଥିଲା। ଅଧିକ ରକ୍ତ ବୋହିବାରୁ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ସାଥୀ ତାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ଉଠାଇ ନେଇ ଯାଉଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ଚୀନ ସୈନିକ ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ମେସିନ ଗନରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ମେଜରଙ୍କୁ ହୃଦବୋଧ ହୋଇଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ସୈନିକଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ  ବିପଦ ରହିଛି। ତେଣୁ ସେ ଦୁଇ ସୈନିକଙ୍କୁ ପଛକୁ ହଟିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେହି ସୈନିକମାନେ ମେଜରଙ୍କୁ ଏକ ପଥର ପଛରେ ଲୁଚାଇ ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ସେହି ଜାଗାରୁ ମେଜରଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର ମିଳିଥିଲା। ଯେଉଁ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା ସେହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ହାତରେ ବନ୍ଧୁକ ଥିଲା।
 
ରେଙ୍ଗାଜ ଲା ଯୁଦ୍ଧରେ ଚୀନୀ ସୈନିକଙ୍କୁ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଦେବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ  ଗୁଳିବାରୁଦ ଶେଷ ହୋଇଗଲା, ସୈନିକମାନେ ହାତରେ ଲଢ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୧୩୦୦ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କୁ ନିପାତ କରିଥିଲେ। ୧୨୩ ସୈନିକର ୧୧୪ ସୈନିକ ସହିଦ୍ ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମେଜର ସୈତାନ ସିଂହ ସାମିଲ ଥିଲେ। ବାକି ୯ ସୈନିକଙ୍କୁ ଚୀନ ବନ୍ଦୀ କରି ନେଇଯାଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ଏହି ପରାକ୍ରମ ଆଗରେ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ସେହି ନଭେମ୍ବର ୨୧କୁ ଚୀନ ଭାରତରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ଘୋଷଣା କରିଥିଲା।
 
ମେଜର ସୈତାନ ସିଂହଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀରକୁ ଯୋଧପୁର ସ୍ଥିତ ପୈତୃକ ଗାଁକୁ ଅଣାଯାଇ, ପୁରା ସୈନିକ ସମ୍ମାନ ସହ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ଏହି ବାହାଦୂରୀ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୀର ସମ୍ମାନ ପରମବୀର ଚକ୍ର ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ  କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପରାକ୍ରମ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସେନା ଇତିହାସର ଗୌରବଶାଳୀ ଅଂଶ ହୋଇ ରହିଛି। 
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶରଦ ଯାଦବଙ୍କୁ ଝଟକା, ନୀତିଶଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନିର୍ଵାଚନୀ ଚିହ୍ନ ‘ତୀର’
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/election-commission-settles-jdu-symbol-row-22688
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/election-commission-settles-jdu-symbol-row-22688
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 17 Nov 2017 16:38:22 GMT
        </pubDate>
        <description>
ପାଟନା,ନଭେମ୍ବର୧୭(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଜନତା ଦଳ ୟୁନାଇଟେଡ(ଜେଡିୟୁ)ର ନିର୍ବାଚନୀ ଚିହ୍ନ ବିବାଦର ସମାଧାନ କରି ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵାଧିନ ଜେଡିୟୁକୁ ନିର୍ବାଚନୀ ଚିହ୍ନ ତୀରଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଛୋଟୁ ଭାଇ ଅମରସଙ୍ଗ ବସାଭା ନିଜ ଦଳକୁ ପ୍ରକୃତ ଜେଡିୟୁ ଦର୍ଶାଇ ଦେଇଥିବା ଯାଚିକାକୁ ଖାରଜ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।  ଆୟୋଗ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୀତିଶଙ୍କ ପାଖରେ ଆବଶ୍ୟକ ମୁତାବକ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ରହିଛି। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଶରଦ ଯାଦବ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଝଟକା ଲାଗିଛି।
 
ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ମହାମେଣ୍ଟ ପରେ ଜେଡିୟୁର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନୀ ଚିହ୍ନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା। ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସୋମବାର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ଭେଟି ନିର୍ବାଚନୀ ଚିହ୍ନ ଉପରେ ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଶରଦ ଯାଦବଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାର୍ଟିର ନିର୍ବାଚନୀ ଚିହ୍ନ ତୀର ବୋଲି ଦାବି ମଧ୍ୟ କରି ଆସୁଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ନୀତିଶ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ଶରଦ ଯାଦବ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଲଟକାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।  କାରଣ ଶରଦଙ୍କ ପାର୍ଟି ଯେମିତି ହେଲେ ଗୁଜରାତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ଵାଚନରେ ତୀର ଚିହ୍ନର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା।
 
ଏବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵାଧୀନ ଜେଡିୟୁ ଗୁଜରାତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ନିଜର ୪-୫ଟି ପରମ୍ପରାଗତ ସିଟରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢି ପାରିବ। ଏହି ବିଷୟରେ ଜେଡିୟୁ ମୁଖପାତ୍ରେ କେସୀ ତ୍ୟାଗୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ  ଜେଡିୟୁର ସମସ୍ତ ବିଧାୟକ ଓ ସାଂସଦ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ନେଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଶପଥ ପତ୍ର ଦିଆଯାଇଥିଲା।  
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫାରୁକଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କଡ଼ା ଜବାବ, ପିଓକେକୁ ପୁର୍ନବାର ପାଇବା ପାଇଁ ଆମକୁ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/no-one-can-stop-india-if-it-tries-to-take-pok-mos-home-hansraj-ahir-22641
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/no-one-can-stop-india-if-it-tries-to-take-pok-mos-home-hansraj-ahir-22641
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 16 Nov 2017 19:37:01 GMT
        </pubDate>
        <description>
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ନଭେମ୍ବର୧୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପିଓକେ ଉପରେ ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସର ନେତା ଫାରୁକ ଅଵଦୁଲା ଦେଇଥିବା ବିବାଦୀୟ ବୟାନର କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହଂସରାଜ ଅହିର। ଗୁରୁବାର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନରୁ ପାକ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର(ପିଓକେ) ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛି ତେବେ ତାକୁ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ସେ ଜୋର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଓକେ ଭାରତ ଅଂଶ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବେ ଫାରୁକ ଅବଦୁଲା କହିଥିଲେ ଯେ ପିଓକେ ପାକିସ୍ତାନର ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ରହିକି ରହିବ।
 
ଏକ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅହିର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର ଭାରତର ଅଂଶ ଅଟେ ଏବଂ ଗତ ସରକାରଙ୍କ ଭୁଲ କାରଣରୁ ଏବେ ଏହା ପାକିସ୍ତାନ କବଜାରେ ରହିଛି। ଯଦି ଆମେ ପିଓକେକୁ ନିଜ ଅଧିନକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବୁ ତେବେ ଆମକୁ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। କାରଣ ଏହା ଆମର ଅଧିକାର ଅଟେ।
 
ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଫାରୁକ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବେ କହିଥିଲେ ଯେ ପିଓକେ କାହାରି ବାପାର ଅଂଶ ନୁହଁ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ପିଓକେ ପାକିସ୍ତାନର ଅଂଶ ଏବଂ ଏହାକୁ ପାକିସ୍ତାନଠୁ କେହି ଛିନ୍ନ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଫାରୁକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ କାଶ୍ମୀରର ଯେଉଁ ଅଂଶ ଭାରତ ପାଖରେ ରହିଛି ତାହା ଭାରତର ଏବଂ ଯେଉଁ ଅଂଶ ପାକିସ୍ତାନ ପାଖରେ ରହିଛି ତାହା ପାକିସ୍ତାନର। ଯେତେ ଯୁଦ୍ଧ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ପିଓକେ ପାକିସ୍ତାନର ହୋଇକି ରହିବ।
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ISର ଧମକ, ଅଣ ମୁସଲିମଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କର ଓ କୁମ୍ବ ମେଳା ପାଣିରେ ବିଷ ମିଶାଇ ଦିଅ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Literature/kumbh-mela-islamic-state-ordered-to-kill-non-muslims-ask-poisoning-water-kumbh-22578
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Literature/kumbh-mela-islamic-state-ordered-to-kill-non-muslims-ask-poisoning-water-kumbh-22578
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 15 Nov 2017 18:36:16 GMT
        </pubDate>
        <description>
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ନଭେମ୍ବର୧୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଆଇଏସଆଇଏସର ଏକ ଅଡ଼ିଓ ଟେପ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।  ଏଥିରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭାରତରେ ଜିହାଦିକୁ ଅଧିକ ଜୋରଦାର କରିବାକୁ  ଅପିଲ କରୁଛି। ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜଣକ ଭାରତୀୟ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଭିଡିଓ କ୍ଲିପରେ ଆତଙ୍କୀ ଜଣକ ସମସ୍ତ ଅଣ ମୁସଲିମ(ହିନ୍ଦୁ ଓ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ)ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଦେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି କହୁଛି।  ବିଶେଷ କରି ଉକ୍ତ ଆତଙ୍କୀ ଜଣକ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ କେମିତି ହତ୍ୟା କରାଯିବ ତାର ତରିକା କହୁଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଆତଙ୍କୀ ଜଣକ କୁମ୍ଭ ମେଳାର ପାଣିରେ ବିଷ ମିଶାଇବା ଦେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି କହୁଛି। ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀର ନାମ ଅବଦୁଲ ରଶିଦ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି।
 
୨୧ ଜଣଙ୍କ ସହ ସିରିୟା ଯାଇଥିଲା ରଶିଦ
ସୂଚନା ମୁତାବକ ରଶିଦ ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର।  ଗତ ବର୍ଷ ସେ କେରଳରୁ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ସହ ଆଇଏସଆଇଏରେ  ସାମିଲ ହେବାକୁ ସିରିଆ ଯାଇଥିଲା। ଏବେ ଏହି ରଶିଦ ମୁସଲିମଙ୍କୁ ଭାରତରେ ଜିହାଦକୁ ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ଉସୁକାଉଛି। ଏହି ଟେପରେ ରଶିଦ ବ୍ରିଟେନ ଓ ୟୁରୋପର କିଛି ଇଲାକାରେ ଘଟିଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଘଟଣାର ଉଦାହରଣ ଦେଇ କହୁଛି ଯେ ସେଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଟ୍ରକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ହତ୍ୟା କରିଛି। ତେଣୁ ଏହି ଆକ୍ରମଣରୁ କିଛି ଶିକ୍ଷା ନେଇ ଅଣ ମୁସଲିମଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ସେ ଅପିଲ କରୁଛି। କିଛି ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟରେ ଆତଙ୍କୀ ରଶିଦ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କୁଲ ସହ ଜଡ଼ିତ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି।
 
କଣ ପାଇଁ ଅଣହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ଶାନ୍ତିରେ ରହିବାକୁ ଦିଆଯାଉଛି
ଆତଙ୍କବାଦୀ ରିଲିଜ୍ କରିଥିବା ଟେପ ମାଲାୟାଲାମ ଭାଷାରେ ରହିଛି।  ଏଥିରେ ରଶିଦ କହୁଛି ଯେ ତୁମ୍ଭେମାନେ ଅଣ ମୁସଲିମ ଲୋକଙ୍କୁ କଣ ପାଇଁ ଶାନ୍ତିରେ ରହିବାକୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଆହ୍ଲା କହୁଛି ଯେ ଅଣ ମୁସଲିମ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଦିଅ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅସ୍ଥିତ୍ଵକୁ ମିଟାଇ ଦିଅ। ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ ଧର୍ମର ଲୋକ ଧ୍ଵଂସ ପାଇଯିବା ଦରକାର। କେବଳ ଆହ୍ଲାଙ୍କ ହୁକୁମତ ଏଠି ଚାଲିବ।  ଯେ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅଣ ମୁସଲିମ ଲୋକ ଜୀବିତ ଥିବେ ସେ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଲଢ଼େଇ ଜାରି ରହିଵ। 
        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>