<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କୃଷକଙ୍କ ପରେ କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ସରକାରଙ୍କ କୃପା ଦୃଷ୍ଟି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/after-farmers-now-the-government-on-milk-producers-36091
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/after-farmers-now-the-government-on-milk-producers-36091
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 22:40:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ କ୍ଷତିର ଭରଣା ପାଇଁ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ଓ କୃଷକ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ  ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ମିଡ୍ ଡେ ମିଲ ଅର୍ଥାତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ  ପିଲାଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଆରମ୍ଭ ପ୍ରଥମେ ରାଜସ୍ଥାନ ସ୍କୁଲଗୁଡିକରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ବିହାର ଓ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ଵାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରେ ସମନ୍ଵିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ସେବା ସ୍କିମ ଆଧାରରେ କ୍ଷୀର ଯୋଗାଣ କରାଯିବ। 

କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଏହି ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା  କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିରବା ପାଇଁ କ୍ଷୀର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ବିଚାର ବିମର୍ଶ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିଭାଗ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ବିଭାଗ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ କ୍ରମାଗତ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିବା କ୍ଷୀରର ପାଉଡର ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା କ୍ଷୀର ପାଉଡରର ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ୩୦ ରୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ। କାରଣ ଦେଶରେ ୪ ରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟନରୁ ଅଧିକ କ୍ଷୀର ପାଉଡର ରହିଛି ଏବଂ  କ୍ଷୀର ପାଉଡର ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦକଙ୍କଠୁ କ୍ଷୀର କିଣୁ ନଥିଲେ। ଫଳସ୍ଵରୂପ  ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କ୍ଷୀର ଦର ଲିଟର ପିଛା ୧୫ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। କ୍ଷୀରର ଚାହିଦା କମିବା ଦ୍ଵାରା ଚାଷୀଙ୍କୁ ବହୁତ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ମାତ୍ର ଏବେ ସରକାର ମିଡ ମେ ମିଲରେ ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଯୋଗାଇଦ ଦେବେ ଏବଂ ଏହି କ୍ଷୀର କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦକଙ୍କଠୁ କ୍ରୟ କରାଯିବ। ଏହାରି ଫଳରେ କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦକଙ୍କୁ ଉଚିତ୍ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ଟ୍ରକ ମାଡିଯିବା ଘଟଣା: ଧରାପଡିଲା ଡ୍ରାଇଭର, ହଟିଲା ରାସ୍ତାରୋକ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Driver-of-the-KillerTruck-which-mowed-down-5-school-children-in-Ranital-of-Bhadrak-36090
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Driver-of-the-KillerTruck-which-mowed-down-5-school-children-in-Ranital-of-Bhadrak-36090
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 22:41:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭଦ୍ରକ ରାହାଞ୍ଜ ନିକଟରେ ଟ୍ରକ ମାଡିଯାଇ ୫ ଜଣ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ସଂପୃକ୍ତ ଗାଡି ଡ୍ରାଇଭରକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇସାରିବା ପରେ ଫେରାର ଥିବା ଡ୍ରାଇଭରଟି ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗାଁ ଅସୁରାରେ ଲୁଚି ଯାଇଥିଲା। ତେବେ ସବୁଆଡେ ପୋଲିସ ଟିମର ଖୋଳତାଡ ପରେ ସେଠାରୁ ଧରାପଡ଼ିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଅପରପକ୍ଷରେ  ଦୁର୍ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପ୍ରାୟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରାସ୍ତାରୋକ କରିଥିବା ଉତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଘଇଡାଇଦେଇଛି। ରାସ୍ତାରୋକ ହଟିବା ଫଳରେ ୧୬ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଗାଡି ଚଳାଚଳ ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଛି । ରାସ୍ତା ଉପରୁ ଚାରି ମୃତ ଦେହକୁ ଶବ ବ୍ୟବଛେଦ ପାଇଁ ପୋଲିସ ପଠାଇଛି। 

ଘଟଣା କ୍ରମ:

ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୩.୪୦ ସମୟରେ ରାଣୀତାଲ ହାଇସ୍କୁଲରେ ପଢୁଥିବା ରାହାଞ୍ଜ ପଂଚାୟତର ଅସୁରା, ହାଟସାହି ଓ ସାହୁସାହି ଅଞ୍ଚଳର ନବମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ୧୨ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ପରେ ସାଇକେଲ ଯୋଗେ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ । ରାହାଞ୍ଜ ନିକଟ ୧୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅତ୍ରିକମ କରୁଥିବା ବେଳେ ବାଲେଶ୍ୱର ଦିଗରୁ କଟକ ଅଭିମୁଖେ ଆସୁଥିବା ଏପି-୦୩ଟିଜେ-୦୧୨୨ ନମ୍ବରର ଏକ ୧୪ ଚକିଆ ଧାନ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍ ଚଢିଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ୪ ଜଣଙ୍କର ଶୋଚନୀୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ଓ ୭ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ମୃତକ ହେଲେ ହେଲେ ରାହାଞ୍ଜ ନିବାସୀ ସୁବାଷ ସାହୁଙ୍କ କନ୍ୟା ସରିତା, ଅସୁରା ହାଟସାହିର ଅଟଳ ବାରିକଙ୍କ ପୁତ୍ର ସତ୍ୟ, ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ଜେନାଙ୍କ କନ୍ୟା ସ୍ୱପ୍ନା, ଅସୁରା ସାହୁସାହି ନିବାସୀ ପିଣ୍ଟୁ ସାହୁଙ୍କ ପୁତ୍ର ସୁକାନ୍ତ ।  

କ୍ରମେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ୭ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାହାଞ୍ଜ ନିବାସୀ ସୁବାଷ ସାହୁଙ୍କ କନ୍ୟା ଶୀତଲ, କୃପାସିନ୍ଧୁ ମହାନ୍ତିଙ୍କ କନ୍ୟା ପ୍ରିୟମ୍ବଦା, ରବିନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ କନ୍ୟା ଉର୍ବଶୀ, ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ସାହୁଙ୍କ କନ୍ୟା ଦୀପ୍ତିରେଖା, ମଦନ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ କନ୍ୟା ବର୍ଷାରାଣୀଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଦମକଳ ଯୋଗେ ଅଣାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରିୟମ୍ବଦାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ତେବେ ଅନ୍ୟ ଗୁରୁତର ଶୀତଲଙ୍କୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କଟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ନିଖୋଜ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା ଜଣକ ସ୍ଥାନରେ ଦୁଇ ଜଣ ଛାତ୍ରୀ (ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ରତ୍ନାକର ସାହୁଙ୍କର ଦୁଇକନ୍ୟା ପୂଜାରାଣୀ ଓ ଲିଜାରାଣୀ) ଆହତ ହୋଇ ଭୟରେ ଘରକୁ ପଳାଇଯାଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଦ୍ରକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି ।  

ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ଜାଳିଦେଲେ ଟ୍ରକ:

ଏହି ଘଟଣାରେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ଟ୍ରକଟିକୁ ନିଆଁ ଲଗାଇ ପୋଡି ଦେଇଥିବାବେଳେ ଉଭୟ ପାଶ୍ୱର୍ର ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ଟ୍ରକ୍ ଓ ଲୁହା ପାଇପ୍ ଆଡା ପକାଇ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବରୋଧ କରି ରଖିଥିଲେ। ଦୁର୍ଘଟଣାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଥିବା ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଦାବି କରି ମୃତାହତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଉପଯୁକ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣାର ଖବର ପାଇ ବିଧାୟକ ଯୁଗଳ କିଶୋର ପଟ୍ଟନାୟକ, ଜିଲାପାଳ ଜ୍ଞାନ ଦାସ, ପୂର୍ବତନ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗନ୍ନାଥ ସ୍ୱାଇଁ, ସ୍ୱଳ୍ପ ସଂଚୟ ଅଧିକାରୀ ପୋଦ୍ମନ ରାୟ, ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରମୁଖ ଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଆହତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାର ସୁବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିଥିଲେ । 

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା : 

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୃସିଂହ ସାହୁ ଗଭୀର ଶୋକ ଜଣାଇବା ସହ ମୃତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଓ ଆହତଙ୍କ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା ମାଗଣାରେ କରାଯିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ଉକ୍ତ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ କରାଯିବା ନେଇ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଡଲାର ତୂଳନାରେ ସବୁଠୁ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/rupee-suffers-43p-knock-to-end-at-life-time-low-of-69-05-against-dollar-36089
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/rupee-suffers-43p-knock-to-end-at-life-time-low-of-69-05-against-dollar-36089
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 22:16:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଡଲାର ତୂଳନାରେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା କ୍ରମାଗତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ଚାଲିଛି। ଆମେରିକା ଡଲାର ମୁକାବିଲାରେ ଟଙ୍କା ଗୁରୁବାର ୪୩ ପଇସା ହ୍ରାସ ପାଇ ୬୯.୦୫ରେ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଏ  ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସବୁଠୁ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ରହିଛି। ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭର ଚେୟାରମ୍ୟାନଙ୍କ ଆମେରିକା ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା  ଉପରେ ଉତ୍ସାହଜନକ ଟିପ୍ପଣୀରେ ଡଲାର ଚଳିତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ  ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମେ ୨୯ ପରେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଏ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠୁ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। 

ଅର୍ନ୍ତଦେଶୀୟ ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ବଜାରରେ ଆଜି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କାରବାରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଆମଦାନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକୀୟ ମୁଦ୍ରାର ଚାହିଦା ଅଧିକ ରହିଥିଲା। ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଉପରେ ପଡିଥିଲା ଏବଂ ଏହା ୬୮.୭୨ ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ପରେ ଏହା ହ୍ରାସ ପାଇ ୬୯.୦୭ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। କାରବାରର ଶେଷରେ ଏହା ୪୩ ପଇସା ହ୍ରାସ ସଗ  ୬୯.୦୫ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା। 

ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଆମେରିକା  ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଚେୟାରମ୍ୟାନଙ୍କ ବୟାନ ଏବଂ ଭାରତରେ  ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ପରି କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଜେରୋମ ପାଓ୍ଵେଲ ଆମେରିକା ସଂସଦ ସମ୍ମୁଖରେ ଦେଇଥିବା ବୟାନରେ ଆମେରିକା ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ମଜଭୁତ ଥିବା କହିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସୁଧ ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଥିଲା ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସଙ୍ଗୀତକାର-କବି ଗୋପାଲଦାସ ନିରଜଙ୍କ ନିଧନ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ନେଲେ ଶେଷ ନିଃଶ୍ଵାସ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/gopaldas-neeraj-passed-away-in-aiims-36088
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/gopaldas-neeraj-passed-away-in-aiims-36088
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 22:00:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ହିନ୍ଦୀ ଜଗତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସଙ୍ଗୀତକାର ତଥା କବି ଗୋପାଲଦାସ ନିରଜଙ୍କ ନିଧନ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଏମ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହୋଇଛି। ୯୪ ବର୍ଷୀୟ ନିରଜଙ୍କୁ ଫୁସଫୁସରେ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଆଗ୍ରାର ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟବ୍ୟସ୍ଥାରେ କୌଣସିରେ ଉନ୍ନତି ନଘଟିବାରୁ ତାଙ୍କୁ  ଗୁରୁବାର ଦିଲ୍ଲୀର ଏମ୍ସକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଆଜି ରାତି ପ୍ରାୟ ୮ଟାରେ ତାଙ୍କର ନିଧନ ଘଟିଛି। 

ନିରଜଙ୍କ ଦେହାନ୍ତରେ ହିନ୍ଦୀ ସାହିତ୍ୟ ଓ ଫିଲ୍ମ ଜଗତରେ ଶୋକର ଲହରି ଖେଳି ଯାଇଛି। ବଡ଼ ବଡ଼ ସାହିତ୍ୟିକ, ଫିଲ୍ମ ଦୁନିଆ ଓ ଅନେକ ରାଜନେତା ତାଙ୍କ ନିଧନରେ ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ତାଙ୍କ ନିଧନରେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କବି ଗୋପାଲ ଦାସ ନିରଜଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଚନା ଓ ଗୀତକୁ ଅନନ୍ତ ସମୟ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବ। 

ନିରଜଙ୍କୁ ତାଙ୍କରି ଗୀତ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଓ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ। ସେ ହିନ୍ଦୀ ଫିଲ୍ମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଗୀତ ଲେଖିଥିଲେ ଯାହା ଆଜି ମଧ୍ୟ ଗୁଣୁଗୁଣା ଯାଏ। ହିନ୍ଦୀ ମଞ୍ଚର ପ୍ରସିଦ୍ଧ କବି ନିରଜଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ୟଶ ଭାରତୀ ପୁରସ୍କାରରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ। 

‘କାରଓ୍ଵାଁ ଗୁଜର ଗୟା ଗୁବାର ଦେଖତେ ରହେ’ ପରି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗୀତ ଲେଖିଥିବା ନିରଜଙ୍କୁ ତିନି ଥର ଫିଲ୍ମ ଫେୟାର ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି। ଗୋପାଲ ଦାସ ନିରଜଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୯୨୪ ଜାନୁଆରୀ ୪ରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଇଟାଓ୍ଵା ଜିଲ୍ଲାର ପୁରାଓ୍ଵଲୀ ଗାଁରେ ହୋଇଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିସିସିଆଇ ନଜରରେ ବିରାଟ କୋହଲି ନୁହେଁ, ଏମଏସ ଧୋନୀ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/according-to-bcci-official-website-ms-dhoni-is-a-captain-of-team-india-not-virat-kohli-36087
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/according-to-bcci-official-website-ms-dhoni-is-a-captain-of-team-india-not-virat-kohli-36087
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 21:37:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ନାହାନ୍ତି, ମାତ୍ର ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ(ବିସିସିଆଇ) ଆଜି ମଧ୍ୟ ଧୋନୀଙ୍କୁ ନିଜର ଅଧିନାୟକ ମାନିଥାଏ। ଆମେ ଏମିତି କହୁ ନାହୁଁ ବରଂ ବିସିସିଆଇର ଅଧିକାରୀ ଓ୍ଵେବସାଇଟ୍  ଧୋନୀଙ୍କୁ ଦଳର ଅଧିନାୟକ କହିଛି। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲ, ମାତ୍ର www.bcci.tv ରେ ଧୋନୀଙ୍କୁ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ କୁହାଯାଉଛି। ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଧୋନୀ ୨୦୧୪ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ମଧ୍ୟରେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ୨୦୧୭ ଜାନୁଆରୀରେ ଦିନିକିଆ ଓ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟରୁ ଅଧିନାୟକ ପଦ ଛାଡ଼ିଥିଲେ। 

ଧୋନୀ ଏବେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ କେବଳ ଦିନିକିଆ ଓ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁଛନ୍ତି।  ଟେଷ୍ଟରୁ ସେ ପୂର୍ବରୁ ସନ୍ନ୍ୟାସ  ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ସେ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ବି ପଡିଆରେ ଫିଲ୍ଡ ସଜାଇବା ଓ ବୋଲରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଉଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ନଜର ଆସିଥାଏ। ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ସେ ପୁରା ସହଯୋଗ କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ କୋହଲି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପୁରା ଭରସା କରିଥାନ୍ତି। କେବେ କେବେ ସେ ଅଣ  ଅଧିକାରୀ ରୂପେ ଦିନିକିଆ ଓ ଟି-୨୦ ଦଳର ଦାୟିତ୍ଵ ସମ୍ଭାଳୁଥିବା ନଜର ଆସନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ: ବିଜେପିକୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ୩୩ ମିନିଟ୍, କଂଗ୍ରେସକୁ ୩୮ ମିନିଟ୍ ଓ ବିଜେଡିକୁ ମିଳିଲା ୧୫ ମିନିଟର ସମୟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/no-confidence-motion-congress-has-only-38-minutes-as-compare-to-bjps-3-hour-33-minutes-36086
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/no-confidence-motion-congress-has-only-38-minutes-as-compare-to-bjps-3-hour-33-minutes-36086
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 21:00:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଲୋକସଭାରେ ମୋଦୀ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଜୁଲାଇ ୨୦ ଅର୍ଥାତ ଶୁକ୍ରବାର ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରାଯିବ।  କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଶୁକ୍ରବାର ଲୋକସଭାରେ ପାର୍ଟିର ପକ୍ଷ ରଖିବେ। ସରକାର ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ  କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥନ ଦେଇଛି ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ  ଲୋକସଭାରେ ନିଜ ପାର୍ଟିର ପକ୍ଷ ରଖିବା ସ୍ଥିର ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୟୁପିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କହିଥିଲେ ଯେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପାଖରେ ନମ୍ବର ରହିଛି ଏବଂ ସେ ଲୋକସଭାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାଜିତ କରି ଦେବେ।  ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ  ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା  ପାଇଁ ବିଜେପିକୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ୩୩ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସକୁ ୩୮ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସକୁ କିଛି କମାଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

କେଉଁ ପାର୍ଟିକୁ ମିଳିଲା କେତେ ସମୟ

ଲୋକସଭାରେ ନିଜର କେଉଁ ପାର୍ଟିକୁ କେତେ ସମୟ ଦିଆଯିବ ତାହା ସେହି ଦଳର ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ।  ଏବେ ବିଜେପି ପାଖରେ ଲୋକସଭାରେ ସର୍ବାଧିକ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।  ଏଥିପାଇଁ ବିଜେପିକୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସମୟ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଦିଆଯାଇଛି ୩୮ ମିନିଟର ସମୟ।  ଲୋକସଭାର କଂଗ୍ରେସରେ ୪୮ଟି ସିଟ୍ ରହିଛି।

- ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଆଇଏଡିଏମକେର ସଂଖ୍ୟା ୩୭ ରହିଛି ଏବଂ ଦଳକୁ ୨୯ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି।  

- ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ଅଛନ୍ତି ୩୭ ସଦସ୍ୟ। ଏହି ଅନୁସାରେ ଦଳକୁ ୨୭ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। 

- ଲୋକସଭାରେ ବିଜେଡିର ସଦସ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ ଏବଂ ଦଳକୁ ୧୫ ମିନିଟ୍ ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। 

- ଏହି ପରି ଶିବସେନାକୁ ୧୪ ମିନିଟ୍, ଟିଡିପିକୁ ୧୩ ମିନିଟ୍, ଟିଆରଏସକୁ ୯ ମିନିଟ୍, ସିପିଏମକୁ ୭ ମିନିଟ୍, ଏନସିପି ଓ ଏସପିକକୁ ୬ ମିନିଟ୍, ଏଲଜେପିକୁ ୫ ମିନିଟର ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। 

ଶୁକ୍ରବାର ହେବାକୁ ଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ପାଇଁ ଗୃହରେ ନା ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ହେବ ନା ଲଞ୍ଚ ବ୍ରେକ ହେବ। ଏହା ସହିତ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧେୟକର ସମୟକୁ ମଧ୍ୟ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଟାଳି ଦିଆଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଗୃହ କାର୍ୟ୍ୟ ସକାଳ ୧୧ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ କ୍ରମାଗତ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଏହି ସମୟରେ କେବଳ ବିଭିନ୍ନ ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ଭାଷଣ ଚାଲିବ।  ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନାର ଆରମ୍ଭ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ସାଂସଦ ରାକେଶ ସିହ୍ନା କରିବେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଟିଡିପି ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ପାର୍ଟି ନେତାଙ୍କ ଭାଷଣ ରହିବ ଏବଂ ଶେଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜର ଭାଷଣ ରଖିବେ। 

କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଅନାସ୍ଥା  ପ୍ରସ୍ତାବ। ମାତ୍ର ବିଜେପି ନେତୃତ୍ଵାଧିନ ଏନଡିଏ ସରକାରଙ୍କୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ। କାରଣ ଦଳ ପାଖରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟା ବଳ ରହିଛି। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ପାଖରେ  ଏନଡିଏର ସହଯୋଗୀ ଦଳକୁ ମିଶାଇ ଲୋକସଭାରେ ୩୧୦ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି। ଏମିତିରେ ଏହି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ମାତ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ସାଙ୍କେତିକ ବିରୋଧ ରୂପେ ଦେଖାଯାଉଛି। ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିରୋଧୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲୋକସଭାରେ ସରକାରଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତି କଣ ? 

୨୦୧୮ରେ ବିଜେପିର ସ୍ଥିତି(ମୋଟ୍ ୩୧୦ ସିଟ୍)

ବିଜେପି- ୨୭୩

ଶିବସେନା- ୧୮

ଲୋକ ଜନଶକ୍ତି ପାର୍ଟି- ୦୬

ଶିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳ- ୦୪

ଅନ୍ୟ- ୦୯

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ଟିଟୋର ଅପରାଧିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପଛରେ ବିଜେଡି ସରକାରର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରହିଛି : ବିଜେପି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/BJP-Press-Meet-Against-BJD-36085
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/BJP-Press-Meet-Against-BJD-36085
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 20:40:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ଟିଟୋଙ୍କ ଦଶ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅପରାଧିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପଛରେ ୧୯ ବର୍ଷର ବିଜେଡି ସରକାରର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଓ ସହଭାଗିତା ରହିଛି ବୋଲି ବିଜେଡି ଉପରେ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣ କରି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ଆଇନଜୀବୀ ପିତାମ୍ବର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ।

ଟିଟୋଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି ଆବଂଟନ ମାମଲାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦେଶକୁ ବିଜେଡି ତରଫରୁ କଡା ସମାଲୋଚନା କରା ଯିବା ପରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପରିବର୍ତେ ବିଜେଡି କାହିଁକି ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡୁଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସତ୍ୟକୁ ସାମନାକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି ଠାକୁର ଘରେ କିଏ, ମୁଁ କଦଳୀ ଖାଇନି ପରି ବୟାନ ଦେଇ ନିଜର ଭୟକୁ ସାର୍ବଜନୀନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ଟିଟୋଙ୍କ ଭାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦଳକୁ ସ୍ୱାଗତ କରା ଯିବା ମାମଲା ଉଠାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏହି ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଫଟୋକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବା ସହ ଟିଟୋଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଚେର ବିଜେଡି ମୁଖିଆଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ ଦେବ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଦୁଇ ବିଧାୟକ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ ଓ କିଶୋର ତରାଇଙ୍କ ନାଁ ନେଇ ନଦୀ ଘାଟ, ବାଲି, ମୋରମ ଉପରେ ଏକଚାଟିଆ ଅଧିକାର ଅପରାଧିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିର ଟିଟୋକୁ ଦେବାରେ କିପରି ଭୂମିକା ନିଅନ୍ତି ତାହା ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଅଛପା ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଟିଟୋର ଦଶ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅପରାଧିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପଛରେ ଟେଂଡର ଫିକ୍ସିଂ ମୁଖ୍ୟ ସହାୟକ ଓ ଏହି ସହାୟତା ଶାସକ ଦଳର ଟାଣୁଆ ନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ସେମାନଙ୍କ ଛତ୍ର ଛାୟା ତଥା ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଟିଟୋ ଅପରାଧିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ତଦନ୍ତ ଏପରି କି କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଂଚକୁ ବାଦ ଦେଇ ଭିଜିଲାନ୍ସକୁ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛି । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଟିଟୋର ଅପରାଧିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିକୁ ଘଂଟ ଘୋଡାଇ କେବଳ ତଳିଆ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଦୋଷ ଲଦି ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଖସାଇ ଦେବା ।

ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନିଦର୍ଶନ ଦେଖାଇ ଦେଶର ସବୁଠୁ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସିବିଆଇକୁ ତଦନ୍ତଭାର ଗଲେ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କର ଅପରାଧିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିର ପର୍ଦାଫାସ ହେବା ଡରରେ ବିଜେଡି ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହୋଇ ପଡିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଟିଟୋକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଆବଂଟନରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଛି ବୋଲି ଆଇଓସିଏଲ ତରଫରୁ ସ୍ୱୀକାର କରା ଯାଇଥିବା ନେଇ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତରରେ ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନିୟମିତତା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରମାଣ ମିଳିବା କାରଣରୁ ହିଁ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇ ଯିଏ ବି ଦୋଷୀ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୂର୍ବ ପରି ଆଉ ନାହାନ୍ତି ଧୋନୀ, ବୟସ ବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି: ସେହ୍ଵାଗ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/virender-sehwag-statement-on-dhoni-poor-performance-36084
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/virender-sehwag-statement-on-dhoni-poor-performance-36084
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 20:27:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ବିସ୍ଫୋରକ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ଵାଗ ଓ୍ଵିକେଟ୍ କିପର ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନର ଫର୍ମକୁ  ନେଇ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହ୍ଵାଗଙ୍କ କହିବା କଥା ଧୋନୀ ଏବେ ପୂର୍ବପରି ଆଉ ନାହାନ୍ତି ଓ ଏହାର କାରଣ ତାଙ୍କର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବୟସ। 

ସେହ୍ଵାଗ ଏକ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଦେଇଥିବା ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋତେ ଏବେ ଲାଗୁ ନାହିଁ ଯେ ଧୋନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂର୍ବପରି ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଉପରେ ବଢୁଥିବା ବୟସର ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି। ସେ ପୂର୍ବେ ଶେଷ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପାଳି ଖେଳିବାର ଦାୟିତ୍ଵ ନେଉଥିଲେ। ଯେଉଁ ବଲ ଡଟ୍ ଖେଳୁଥିଲେ ତାର ଭରଣା ମଧ୍ୟ କରି ଦେଉଥିଲେ।  ଯଦି ଧୋନୀ ଓ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କେହି ଶେଷ ଓଭର ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାନ୍ତେ ତେବେ ଖେଳର ପରିଣାମ ଆଉ କିଛି ହୋଇଥାନ୍ତା। ଏହି ପରାଜୟ ପାଇଁ ମୁଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ  ଭାବେ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରୁଛି ବୋଲି ସେହ୍ଵାଗ କରିଛନ୍ତି। 

ମ୍ୟାଚ ହାରିବାର କାରଣ ମଧ୍ୟ କହିଲେ

ସେହ୍ଵାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିବାର କାରଣ ବୋର୍ଡରେ ଭଲ ସ୍କୋର ନଥିଲା। ଭାରତ ଭଲ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେବାରୁ ୩୦-୪୦ ରନ ପଛରେ ରହିଗଲା। ବିରାଟ କୋହଲି, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ, ରୋହିତ ଶର୍ମା କିମ୍ବା ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନ ଯେ କେହି ମଧ୍ୟ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ପାରିଥାନ୍ତେ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯଦି କେହି ଜଣେ କ୍ରିଜରେ ରହିଥାନ୍ତେ ତେବେ ସ୍କୋର ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତା। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ମଧ୍ୟ ଧୋନୀଙ୍କୁ ନେଇ ଟିପ୍ପଣୀ କରି ସାରିଛନ୍ତି। ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଦିନିକିଆ ସିରିଜର ଶେଷ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରେ ଧୋନୀ ବହୁତ ଧିମା ବ୍ୟାଟିଂ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ନେଇ ତାଙ୍କୁ ଚାରିଆଡୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଉଛି। ଗମ୍ଭୀର କହିଥିଲେ ଯେ ଧୋନୀଙ୍କ ଧିମା ବ୍ୟାଟିଂ କାରଣରୁ ବାକି ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ଚାପରେ ଆସିଯାଆନ୍ତି।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇଏଏସ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ: ମଧୁସୂଦନ ପାଢ଼ୀ ହେଲେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Reshuffle-in-Ias-36083
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Reshuffle-in-Ias-36083
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 20:12:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଇ.ଏ.ଏସ କ୍ୟାଡ଼ରର ଏକ ଛୋଟ ଧରଣର ଅଦଳବଦଳ କରାଯାଇଛି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ବରିଷ୍ଠ ଆଇ.ଏ.ଏସ ଅଫିସର ମଧୁସୂଦନ ପାଢ଼ୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲଙ୍କର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ଭାବେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପଦବୀରେ ଥିବା ସି.ଜେ.ଭେନୁଗୋପାଲଙ୍କୁ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ଭାବେ ବଦଳି କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶାଶ୍ୱତ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ନିଜ ବିଭାଗ ସହ ପରିବହନ କମିଶନର ଅତିରିକ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରଖାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଢିବ ନଗଦ ରାଶି ରଖିବାର ସୀମା, ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ହେବ ଏକ କୋଟି !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/sit-on-black-money-suggests-rs-1-crore-cap-on-cash-holdings-36082
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/sit-on-black-money-suggests-rs-1-crore-cap-on-cash-holdings-36082
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 20:03:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଳାଧନ ସମ୍ବନ୍ଧିତ  ବିଶେଷ ଯାଞ୍ଚ ଦଳ(ଏସଆଇଟି) ନଗଦ ରାଶି ରଖିବାର ସୀମାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ଏକ କୋଟି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏସଆଇଟି ପୂର୍ବେ ପାଖରେ  ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ନଗଦ ଅର୍ଥ ରାଶି ରଖିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା। 

ଏସଆଇଟିର ପ୍ରମୁଖ ଜଷ୍ଟିସ ଏମବି ଶାହା(ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ)ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏସଆଇଟି ଏହା ମଧ୍ୟ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜବତ କରିବା ସମୟରେ ଯଦି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସୀମାଠୁ ଅଧିକ ରାଶି ମିଳେ ତେବେ ତାକୁ ସରକାରୀ ରାଜକୋଷରେ ଜମା କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ସହିତ ନଗଦ ରାଶି ରଖିବାର ସୀମାକୁ ମଧ୍ୟ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଏସଆଇଟି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ପୂର୍ବେ ଏହାର ସୀମା ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା। 

ବର୍ତ୍ତମାନ ନିୟମ ଅନୁସାରେ  ଦୋଷୀ ବ୍ୟକ୍ତି  ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଇନ କମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଓ  ଜୋରିମାନା ଦେଇ ଜବତ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥ ରାଶିକୁ ଫେରି ପାଇ ପାରିବେ।  ସାରା ଦେଶର ଆୟକର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଚଢାଉ ପରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନଗଦ ମିଳିବା ପରେ ଏସଆଇଟି ଏବେ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଆୟକର ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ  ଜୁଲାଇ ୧୬ରେ ରାଜମାର୍ଗ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ଏକ କମ୍ପାନୀ ପରିସରରେ ଚଢାଉ କରି ନଗଦ ୧୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ୧୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମର ସୁନା ଜବତ କରିଥିଲା।

ଜଷ୍ଟିସ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏବେ ଜବତ କରାଯାଉଥିବା ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ରାଶିର ପରିମାଣ ଏତେ ଯେ ନଗଦ ଅର୍ଥ ରଖିବାର ସୀମାକୁ ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ  ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା କରାଯାଉ। କାରଣ ଆମର ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ରଖିବାର ସୀମା କାମ କରିବ ନାହିଁ। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>