<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନ ବନ୍ଦର ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସମର୍ଥନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Jharsuguda-airport-after-Veer-Surendra-Sai-passed-unanimously-in-Odisha-Assembly-Support-Dharmendra-Pradhan-39875
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Jharsuguda-airport-after-Veer-Surendra-Sai-passed-unanimously-in-Odisha-Assembly-Support-Dharmendra-Pradhan-39875
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 21:51:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦଘାଟିତ ହେବାକୁ ଥିବା ନବନିର୍ମିତ ଝାରସୁଗୁଡା ବିମାନ ବନ୍ଦରର ନାମ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ବିଧାନସଭାର ସଂକଳ୍ପକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି  କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ଓଡିଶାର ଏହି ମହାନ୍ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ନାଁରେ ଝାରସୁଗୁଡା ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ନାମିତ କରିବା ପାଇଁ ସେ ପ୍ରୟାସ କରିବେ ବୋଲି ଦୃଢ ଆଶା ଦେଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ବିମାନବନ୍ଦର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।             

ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ବିକ୍ରମ କେଶରୀ ଆରୁଖ ଝାରସୁଗୁଡା ବିମାନବନ୍ଦର ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ କରିବାପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବା ପଇଁ ସଂକଳ୍ପ ଆଣିଥିଲେ ।ଏହାପରେ ଉଭୟ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧୀ ଦଳ ସଭ୍ୟମାନେ ମତ ରହିବା ସହ ସଂକଳ୍ପକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ଆଲୋଚନା ପରେ ଗୃହରେ ସର୍ବ ସମ୍ମତି ଏହା ପାରିତ ହୋଇଥିଲା । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ଶ୍ରୀ ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ବଲାଙ୍ଗୀର ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଭୀମ ଭୋଇଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସ୍ୱାଗତ୍ୟଯୋଗ୍ୟ । ମାତ୍ର ଏହାକୁ ସନ୍ଥ ଭୀମ ଭୋଇ ନାମରେ ନାମିତ କରିବାକୁ ସେ ଦାବି କରିଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଦୁଇଟି ସଂକଳ୍ପ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ପାଇଁ ଓଡିଶା ଅଫିସିଆଲ ଲାଂଗ୍ୟୁଏଜ୍ -୨ ଆମେଣ୍ଡମେଂଟ ବିଲ୍ ଆଗତ କରିଥିଲେ । ଏହାର ବିଚାର ଓ ପାରିତ କରିବା ଲାଗି ସମୟ ଓ ତାରିଖ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ଶ୍ରୀ ଅମର ପ୍ରସାଦ ଶତପଥୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରିଥିଲେ । ମୌଖିକ ଭୋଟ୍ ରେ ତାହା ଗୃହୀତ ହୋଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ମୈତ୍ରୀ ପାଇପ ଲାଇନ, ଦୁଇ ଦେଶକୁ ମିଳିବ ଉର୍ଜା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/pm-narendra-modi-sheikh-hasina-jointly-inaugurate-indo-bangla-friendship-pipeline-39874
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/pm-narendra-modi-sheikh-hasina-jointly-inaugurate-indo-bangla-friendship-pipeline-39874
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 21:24:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନା ମଙ୍ଗଳବାର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଅାରେ ମୈତ୍ରୀ ପାଇପ ଲାଇନ  ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସହଯୋଗ ଦୁନିଅା ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ଅଟେ।

ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ମୈତ୍ରୀ ପାଇପଲାଇନ ପ୍ରକଳ୍ପ 130 କିମି ଅଟେ। ଏହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସିଲିଗୁଡିକୁ ବାଂଲାଦେଶର ଦିନଜପୁର ଜିଲ୍ଲାକୁ ପର୍ବତପୁରୀରେ ସଂଯୋଗ କରିବ। 346 କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ 30 ମାସରେ ପୂରା ହେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରାଯାଇଛି।  ଏହାର କ୍ଷମତା ବାର୍ଷିକ 10 ଲକ୍ଷ ଟନ ହେବ। ବିଦେଶ ସଚିବ ବିଜୟ ଗୋଖଲେଙ୍କ ଗତ ଏପ୍ରିଲରେ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପାଇପଲାଇନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା। 

ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଦୁଇ ଦେଶର ଏହି ସହଯୋଗ ଦୁନିଅା ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଦେଶର ଭୌଗୋଳିକ ଓ ପାରିବାରିକ ଭାବନାତ୍ମକ ରୂପେ ଜଡ଼ିତ। ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପାଇପ ଲାଇନ କେବଳ ବାଂଲାଦେଶର  ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ନୁହେଁ ବରଂ ଦୁଇ ଦେଶର ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ସଂପର୍କକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ମଜବୁତ କରିବ। 

ପାଇପଲାଇନ ବ୍ୟତୀତ ଦୁଇ ନେତା ବାଂଲାଦେଶ ରେଲଓ୍ଵେ ଢାକା-ଟୋଙ୍ଗି ଖଣ୍ଡ ଓ ଟୋଙ୍ଗି  ଜୟଦେବପୁରରେ ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ଡୁଏଲ ଗଜ ରେଳ ଲାଇନର ମଧ୍ୟ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ମୈତ୍ରୀ ପାଇପ ଲାଇନ, ଦୁଇ ଦେଶକୁ ମିଳିବ ଉର୍ଜା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/pm-narendra-modi-sheikh-hasina-jointly-inaugurate-indo-bangla-friendship-pipeline-39873
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/pm-narendra-modi-sheikh-hasina-jointly-inaugurate-indo-bangla-friendship-pipeline-39873
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 21:23:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନା ମଙ୍ଗଳବାର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଅାରେ ମୈତ୍ରୀ ପାଇପ ଲାଇନ  ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସହଯୋଗ ଦୁନିଅା ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ଅଟେ।

ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ମୈତ୍ରୀ ପାଇପଲାଇନ ପ୍ରକଳ୍ପ 130 କିମି ଅଟେ। ଏହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସିଲିଗୁଡିକୁ ବାଂଲାଦେଶର ଦିନଜପୁର ଜିଲ୍ଲାକୁ ପର୍ବତପୁରୀରେ ସଂଯୋଗ କରିବ। 346 କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ 30 ମାସରେ ପୂରା ହେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରାଯାଇଛି।  ଏହାର କ୍ଷମତା ବାର୍ଷିକ 10 ଲକ୍ଷ ଟନ ହେବ। ବିଦେଶ ସଚିବ ବିଜୟ ଗୋଖଲେଙ୍କ ଗତ ଏପ୍ରିଲରେ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପାଇପଲାଇନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା। 

ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଦୁଇ ଦେଶର ଏହି ସହଯୋଗ ଦୁନିଅା ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଦେଶର ଭୌଗୋଳିକ ଓ ପାରିବାରିକ ଭାବନାତ୍ମକ ରୂପେ ଜଡ଼ିତ। ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପାଇପ ଲାଇନ କେବଳ ବାଂଲାଦେଶର  ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ନୁହେଁ ବରଂ ଦୁଇ ଦେଶର ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ସଂପର୍କକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ମଜବୁତ କରିବ। 

ପାଇପଲାଇନ ବ୍ୟତୀତ ଦୁଇ ନେତା ବାଂଲାଦେଶ ରେଲଓ୍ଵେ ଢାକା-ଟୋଙ୍ଗି ଖଣ୍ଡ ଓ ଟୋଙ୍ଗି  ଜୟଦେବପୁରରେ ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ଡୁଏଲ ଗଜ ରେଳ ଲାଇନର ମଧ୍ୟ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଧାନସଭାରେ ୩ଟି ବିଲ୍ ପାରିତ: ଏଣିକି ସିଧା ବଛା ହେବେ ମେୟର ଓ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Odisha-Assembly--Municipal-corporation-39872
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Odisha-Assembly--Municipal-corporation-39872
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 21:07:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନିରଂଜନ ପୂଜାରୀ ଓଡିଶା ଭୂତଳ ଜଳ (ନିୟନ୍ତ୍ରଣ,ଉନ୍ନୟନ ଓ ପରିଚାଳନା) ବିଲ୍ -୨୦୧୧ ଅଣାଯାଇଥିବା ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ହୋଇ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଣିଥିବା ଆଉ ୨ଟି ବିଲ୍ ଓଡିଶା ପୌର(ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍ ୨୦୧୮ ଓ ଓଡିଶା ପୌର ନିଗମ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ ୨୦୧୮ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । 

ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା : 

ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ୨ଟି ବିଲର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲେ ଯେ ସମଗ୍ର ପୌରାଞ୍ଚଳର ନାଗରିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ଜରିଆରେ ଭୋଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ଜନପ୍ରୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚିତ କରିବାର ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରି ପୌରପାଳିକାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ପଦମର୍ଯ୍ୟାଦା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ତଥା ପୌରଂଚଳରେ ଉତ୍ତମ ନେତୃତ୍ୱ ଓ ତାହାର ପ୍ରଶାସନିକ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରି ଓଡିଶା ପୌର ଅଧିନିୟମ ୧୯୫୦କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । କୁଷ୍ଠରୋଗରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯେପରି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରିପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସକ୍ଷମ କରାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଡିଶା ପୌର ଅଧିନିୟମ ୧୯୫୦ରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ ଏହି ବିଧେୟକଟି ଉର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।

ସେହିପରି ସମଗ୍ର ପୌରାଂଚଳର ନାଗରିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ଜରିଆରେ ଭୋଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ଜନପ୍ରିୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚିତ କରିବାର ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରି ପୌର ନିଗମ ମେୟରଙ୍କ ପଦ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ତଥା ପୌରାଂଚଳରେ ଉତମ ନେତୃତ୍ୱ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରି ଓଡିଶା ପୌର ନିଗମ ଅଧିନିୟମ ୨୦୦୩କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

କୁଷ୍ଠରୋଗୀ ବି ପୌର ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ: 

କୁଷ୍ଠରୋଗରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯେପରି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରିପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସକ୍ଷମ କରାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଡିଶା ପୌର ନିଗମ ଅଧିନିୟମ ୨୦୦୩ରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ ଏହି ବିଧେୟକଟି ଉର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଧାଓ୍ଵନଙ୍କ ଶତକ ସତ୍ଵେ ବି ବଡ଼ ୩୦୦ ରନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେଲା ଭାରତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/india-vs-hong-kong-asia-cup-2018-live-streaming-39871
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/india-vs-hong-kong-asia-cup-2018-live-streaming-39871
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 21:05:51 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓପନର ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନଙ୍କ ଶତକ ଓ ଅମ୍ବତି ରାୟୁଡୁଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକୀୟ ପାଳି ବଳରେ ଭାରତ ଏଠାରେ ଖେଳାଯାଉଥିବା ଏସିଆ କପର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚରେ ହଂକ କଂଗ ବିପକ୍ଷରେ ୭ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୮୫ ରନ କରିଛି। ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିବା ହଂକ କଂଗ ସାମ୍ନାରେ ରହିଛି ୨୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନ ୧୨୭ ଓ ଅମ୍ବତି ରାୟୁଡୁ ୬୦ ରନର ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଳି ସତ୍ଵେ  ବି ଭାରତ ୩୦୦ ରନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ହଂକ କଂଗ ପକ୍ଷରୁ କିଞ୍ଚିତ ଶାହା ସର୍ବାଧିକ ୩ଟି ଓ ଏହସାନ ଖାନ ୨ଟି ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଏକଦା ୪୦.୪ ଓଭରରେ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୪୦ ରନ କରିଥିବା ଭାରତ ଶେଷ ୫୬ ବଲରେ ୪୫ ରନ କରି ୨୮୫ ରନରେ ସୀମିତ ରହିଛି। ଏସିଆ କପରେ ଭାରତର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍। 

ଟସ୍ ହାରି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିବା ଭାରତର ଦୁଇ ଓପନର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଓ ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନ ଭଲ ଆରମ୍ଭ ଦେଇଥିଲେ। ଉଭୟ ପ୍ରଥମ ଓ୍ଵିକେଟରେ ୪୫ ରନ ଯୋଡିଥିଲେ। ଏହି ସ୍କୋରରେ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତଙ୍କ ରୂପେ ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା। ରୋହିତ ୨୨ ବଲରୁ ୪ ଚୌକା ଜରିଆରେ ୨୩ ରନ କରି ପାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ। 

ଏହା ପରେ ତିନି ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଅମ୍ବତି ରାୟୁଡୁ ଓ ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନ ଦମଦାର ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଦଳର ସ୍କୋରକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲେ। ଉଭୟ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ନିଜ ନିଜର ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଶିଖର ଓ ରାୟୁଡୁ ଦ୍ଵିତୀୟ ଓ୍ଵିକେଟରେ ୧୧୭ ରନ ଯୋଡି ଭାରତ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଦଳୀୟ ସ୍କୋର ୧୬୧ରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରି କ୍ରିଜରେ ଜମି ରହିଥିବା ରାୟୁଡୁ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ସେ  ୭୦ ବଲରୁ ୩ ଚୌକା ଓ ୨ ଛକା ବଳରେ ୬୦ ରନର ଉପଯୋଗୀ ପାଳି ଖେଳିଥିଲେ। 

ପରେ ଶିଖର ଧାଓ୍ଵନ ଓ ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକୀୟ ଭାଗିଦାରୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି କ୍ରମରେ ଧାଓ୍ଵନ ଦିନିକିଆ କ୍ୟାରିୟରରେ ନିଜର ୧୪ ତମ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ସହିତ ତୃତୀୟ ଓ୍ଵିକେଟରେ ୭୯ ରନ ଯୋଡି ଦଳର ସ୍କୋରକୁ ୨୪୦ରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏହି ସ୍କୋରରେ ଧାଓ୍ଵନ ଆଉଟ୍ ହେବା ପରେ ଦଳର ରନ ଗତି ଧିମେଇ ଯାଇଥିଲା। ଧାଓ୍ଵନ ୧୨୦ ବଲରୁ ୧୫ ଚୌକା ଓ ୨ ଛକା ବଳରେ ୧୨୭ ରନର ଦମଦାର ପାଳି ଖେଳିଥିଲେ।

ଏକଦା ୪୦.୪ ଓଭରରେ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୪୦ ରନ କରିଥିବା ଭାରତ ଶେଷ ୫୬ ବଲରେ ୪୫ ରନ କରି ୨୮୫ ରନରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା। ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ୩୩ ରନ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଧୋନୀ(୦), ଭୁବନେଶ୍ଵର କୁମାର(୯) ଓ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଳ ଠାକୁର(୦) ପାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ। ଶେଷ ଆଡକୁ କେଦାର ଯାଧବ ୨୮ ରନରେ ଅପରାଜିତ ଥିଲେ। ଭାରତ ଶେଷରେ ୭ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୮୫ ରନ କରିଛି। 

ହଂକ କଂଗ ପକ୍ଷରୁ ସଫଳ ବୋଲର ଭାବେ କିଞ୍ଚିତ ଶାହା ୩୯ ରନ ଦେଇ ୩ ଓ ଏହସାନ ଖାନ ୨ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ, ୨୦ ଓ ୨୧ରେ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷିବ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Heavy-rain-fall-in-odisha-on-20-and-21-september-39870
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Heavy-rain-fall-in-odisha-on-20-and-21-september-39870
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 20:30:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପୂର୍ବ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ଲଘୁଚାପ ଫଳରେ ଆଗାମୀ ୨୦ ଓ ୨୧ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏ ନେଇ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି। କାଲିଠାରୁ ୨୧ ତାରିଖ ଯାଏଁ ସମୁଦ୍ରକୁ ନଯିବାକୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।  ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ବିଭାଗ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛି। 

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସୂଚନା ମୁତାବକ ପୂର୍ବ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ଆଗାମୀ ୩୬ ଘଣ୍ଟାରେ ଅବତାପର ରୂପ ନେବ। ଏହାରି ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟରେ ୨୦ ଓ ୨୧ ତାରିଖରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ତେଣୁ ୨୦ ତାରିଖରେ ୭ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକ ହେଲା ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, ପୁରୀ, ରାୟଗଡ଼ା, କନ୍ଧମାଳ, କଳାହାଣ୍ଡି ଓ କୋରାପୁଟ।

ସେହିପରି ୨୧ ତାରିଖ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ୩ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ନୂଆପଡ଼ା, ନବରଙ୍ଗପୁର ଓ କୋରାପୁଟ ରହିଚି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କାଲିଠାରୁ ୨୧ ତାରିଖ ଯାଏ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ରକୁ ନଯିବାରୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ବିଭାଗ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ  ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ  ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷ ଚାଲୁ ରଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଘାସ କାଟି ଫେରୁଥିବା ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଳିମାଡ଼, ବିଏସଏଫର ଜଣେ ଯବାନ ନିଖୋଜ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/bsf-jawan-is-missing-near-loc-after-pak-roops-fired-upon-them-39869
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/bsf-jawan-is-missing-near-loc-after-pak-roops-fired-upon-them-39869
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 20:06:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ନିକଟରେ ଘାସ କାଟିବା ଏବଂ ଜମିର ସଫେଇ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳର କିଛି ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଅଚାନକ ଗୁଳିମାଡ଼ ହୋଇଛି। ଏହା ପରେ ବିଏସଏଫର ଜଣେ ଯବାନ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ସେନା ଓ ବିଏସଏଫ ମିଶି ନିଖୋଜ ଯବାନଙ୍କ ସନ୍ଧାନରେ ଜୁଟିଛନ୍ତି। 

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରର ରାମଗଢ ସେକ୍ଟରରେ ବିଏସଏଫର ଜଣେ ଯବାନ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ  ବିଏସଏଫର ଯବାନ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଘାସ କାଟି  ଫେରୁଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନିକ ଗୁଳିମାଡ଼ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଯବାନ ପ୍ରତିଜବାବ ଦେଇ ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ ମାତ୍ର ଏହି ସମୟରେ ଜଣେ ବିଏସଏଫ ଯବାନ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ନିଖୋଜ ଯବାନ ଆହତ ହୋଇଥିବେ। ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ  ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏଲଓସିରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ରହି ରହି ଗୁଳି ବିନିମୟ ଜାରି ରହିଛି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସୋମବାର  ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରର କୁଲଗାମରେ ସେନାର ଜଣେ ଯବାନଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଆତଙ୍କୀ  ସେନାର ୧୬୨ ବାଟାଲିୟନର ଯବାନ ମୁଖତାର ଅହମ୍ମଦ ମଲିକଙ୍କ ଘରେ ପଶି ତାଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ିବା ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କଲେ ପୁରୀ ଏସପି, ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କୁ ହଁ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନା !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Chilika-Helicopter-Row-39868
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Chilika-Helicopter-Row-39868
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 19:54:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଚିଲିକାରେ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ିବା ମାମଲାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୁରୀ ଏସ୍‌ପି ସାର୍ଥକ ଷଡଙ୍ଗୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତଦନ୍ତରୁ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ସେଠି ବୁଲୁଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଲୋକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ପୂର୍ବାହ୍ଣ ୧୦ଟା ୩୦ରେ ଚିଲିକା ଉପକୂଳରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡୁଥିଲା । ଏହା ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ ଆକ୍ଟ ୫୧କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି। ହେଲିକପ୍ଟରଟି  ୫୦୦ ଫୁଟ୍‌ ତଳେ ଉଡୁଥିବାରୁ ଆଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଥିବା ଏସପି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।  

ସେହିପରି ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, କୋଣାର୍କ ଓ ବାଲୁଖଣ୍ଡରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡୁଥିବା ନେଇ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି। ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି। ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଥିବା ଗ୍ଲାଇଡରକୁ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ପୁରୀ ପୋଲିସ ଟିମ୍‌ ଇମ୍ଫାକୁ ଯାଇ ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ  ବୈଜୟନ୍ତ ଓ ୨ ସହଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହାଜର ପାଇଁ ନୋଟିସ୍‌ ହୋଇଥିବା ଏସପି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଲେ ଭଲ, ବୈଜୟନ୍ତ କଲେ ଭେଲ 

ଅପରପକ୍ଷରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଚିଲିକା ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଷଡଙ୍ଗୀ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏସପିଙ୍କ ଏହ ଉତ୍ତର ପରେ ସାମାନ ମାମଲାରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେବା ଏବଂ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ପ୍ରତି ତରବରିଆ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ରାଜନୀତି ସମୀକ୍ଷକମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଅନେକ ସମୀକ୍ଷକ ଏହି ମାମଲାରେ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ପାଇଁ ତୃତୀୟ ମହଲାକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି।

ଆଇନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ହେବା ଦରକାର - ପୁରୀ ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚର ଆବାହକ 

 ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୂର୍ବରୁ ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଜରିଆରେ ଅବତରଣ କରିଥିବା ଦାବି କରି ତାଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଛି। ପୁରୀ ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁରେ ଅରଖକୁଦା ମେରାଇନ୍ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ମଞ୍ଚର ଆବାହକ ପ୍ରିୟଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଚିଲିକାରେ ଅବତରଣ କରିଛି। ଏହା ସହ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ,ପୁରୀ ସାଂସଦ ପିନୀକୀ ମିଶ୍ର, ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତି, ସଞ୍ଜୟ ଦାସ ବର୍ମା ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବୈଜୟନ୍ତ ଯଦି ଦୋଷ କରିଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଉ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଯଦି ଦୋଷ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଉ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହଁ ଆଇନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ହେବା ଦରକାର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।    

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ - ସିଡିଏ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ

ବିଜେପି ନେତା କନକବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହଦେଓ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଭାବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ତାଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କରିଥିଲା ବେଳେ ଚିଲିକା ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସିଡିଏ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଚିଲିକା ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସୁଶାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଘଟଣା ବର୍ଷକ ତଳର । ସେତେବେଳେ ସେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନଥିଲେ, ଏବେ ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମ ବିରୋଧରେ ସମ୍ବିଧାନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାର ଗୋଟିଏ ମଧ୍ୟ ଉଦାହରଣ ନାହିଁ: ମୋହନ ଭାଗବତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/rss-chief-mohan-bhagwat-said-government-not-controlled-from-nagpur-39867
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/rss-chief-mohan-bhagwat-said-government-not-controlled-from-nagpur-39867
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 19:40:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ଵଂୟ ସହାୟକ ସଂଘ ଦ୍ଵାରା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ‘ଭବିଷ୍ୟ କା ଭାରତ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନରେ ଆରଏସଏସ ପ୍ରମୁଖ ମୋହନ ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି କି ସଂଘ ସମ୍ବିଧାନକୁ ମାନି ଚାଲିଥାଏ।  ସମ୍ବିଧାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯାଇ ଆମେ କୌଣସି କାମ କରିଛୁ ଏମିତି କୌଣସି ଉଦାହରଣ ନାହିଁ।  ଭାଗବତ ସଂଘ ଓ ରାଜନୀତି ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ବନ୍ଧକୁ ନେଇ ଖୋଲାଖୋଲି ନିଜର ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦଖଲ ଦେବାର ଅଭିଯୋଗ ଓ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି  କହିଛନ୍ତି କି ଲୋକେ ଅନୁମାନ କରନ୍ତି ଯେ ଫୋନ ନାଗପୁରରୁ ଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ଅଟେ। ଭାଗବତ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନାଗପୁରରୁ ସରକାର ଚାଲେ ନାହିଁ।

ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବା ଅଧିକ ଲୋକ ସ୍ଵଂୟସେବକ ଅଟନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଦି ସଂଘର ସ୍ଵଂୟ ସେବକ ରହି ସାରିଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ ଏହି  ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମୋର ସମବୟସ୍କର।  ସଂଘ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ମୋର ଯେତିକି ଅନୁଭବ ରହିଛି ସେଥିରୁ ଅଧିକ ଅନୁଭବ ରାଜନୀତିରେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କର ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜର ରାଜନୀତି ଚଲାଇବା ପାଇଁ କାହାରି ପରାମର୍ଶର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ପାରିବି ନାହିଁ। 

ସଂଘ ପ୍ରମୁଖ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ରାଜନୀତି ଓ ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ଉପରେ ସଂଘର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ନାହିଁ। ସେମାନେ ଆମର ସ୍ଵଂୟସେବକ ଏବଂ ନିଜ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ। ଦେଶର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯେଉଁ ସମ୍ବିଧାନ  ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ସେଥିରେ ଚାଲିବାକୁ ହେବ ଓ ଚାଲିବା ମଧ୍ୟ ଉଚିତ୍।

ସଂଘ କଣ କହିଥାଏ

ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶ ପାଇଁ  ଏକ ବିଚାର ନେଇ, ଏକ ନୀତିର ସ୍ଵପ୍ନ ନେଇ କାମ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପଛରେ ଛିଡ଼ା ହୁଅ। ସେହି ନୀତି କୌଣସି ଦଳର ମଧ୍ୟ ହିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ରାଷ୍ଟ୍ରହିତ ବିଚାର କରି ନାଗରିକ ହୋଇଥିବାରୁ ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍।  ସଂଘର କାର୍ୟ୍ୟଧରେ ଦାୟିତ୍ଵଧାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ରାଜନୀତିରେ କଦାପି ପଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ନିଶ୍ଚୟ ଯେ ସ୍ଵଂୟ ସେବକ ସ୍ଵାଧୀନ ଅଟନ୍ତି, ସେମାନେ ରାଜନୀରି କରି ପାରନ୍ତି କି ନ କରି ପାରନ୍ତି ତାହା ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଧାନସଭାରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିତଣ୍ଡା ଉତର : ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜ ବୁଡିବାରୁ ପ୍ରଦୁଷଣ ନାହିଁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Black-Rose-Vessel-Bobby-Das-Odisha-Assembly-39866
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/Black-Rose-Vessel-Bobby-Das-Odisha-Assembly-39866
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 19:49:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଜନକ ଭାବେ ବିଧାନସଭାରେ ପରିବେଶମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତର ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜ ବୁଡିଲା ପରେ କୌଣସି ପ୍ରଦୂଷଣ ହୋଇନାହିଁ । ସମୁଦ୍ରରେ ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଜାହାଜ ବୁଡେ ସେତେବେଳେ ସମୁଦ୍ର ଓ ତଟବର୍ତୀ ସମୁଦ୍ରକୂଳରେ ଗଭୀର ଭାବେ ପରିବେଷ ପ୍ରଦୁଷଣ ହୁଏ ଏକଥା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଖାତାରେ ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜ ବୁଡିବା ପରେ କିଛି ପ୍ରଦୂଷଣ ହୋଇନାହିଁ କିପରି ଏହା ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ । ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜ କାହାର ଏବଂ କେଉଁ ଅଦୃଶ୍ୟ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ବୃହତ ଜାହାଜ ବୁଡିବା ପରେ ବି ସରକାର ଏପରି ଅବାସ୍ତବ କଥା କହିଛନ୍ତି ତାହା ଜାଣିବା ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କୌତୁହଳ ହୋଇପଡିଛି ।

 

ଏକ ବୃହତ ମାଲବୋଝେଇ ଜାହାଜ ଲୁହା, ଆଜବେଷ୍ଟସ, ଆଲୁମିନିୟମ ଆଦିରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ । ସେହିପରି ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜରେ ଲୁହାପଥର ବୋଝେଇ ହୋଇଥିଲା । ସମୁଦ୍ରର ଲୁଣ ପାଣି ଏହି ସବୁ ଜିନିଷରେ ବାଜିବାରୁ ଲୁହାରେ କଳଙ୍କି ଲାଗିବା ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାସାୟନିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହୋଇଥାଏ । ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଜୈବ ବିବିଧତା ଉପରେ ଗଭିର ଭାବେ ପଡିଥାଏ । ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରାଣୀ ଓ ଜୈବମଣ୍ଡଳ ଆଦି ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ । ହେଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ କେମିତି କହିଲେ କି ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜ ବୁଡିବା କାରଣରୁ କୌଣସି ପ୍ରଦୂଷଣ ହୋଇନାହିଁ ତାହା ଏବେ ସନ୍ଦେହରେ ।

 ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ୍ୟ ଯୋଗ୍ୟକି ପୂର୍ବରୁ ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜରେ ଯାଜପୁରର ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସଙ୍କର ଅର୍ଥ ଲାଗିଥିଲା ବୋଲି ଦାମ ରାଉତ କହିଥିଲେ ଆଉ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଆର୍ଶୀବାଦ କାରଣରୁ ଏହି ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜର ତଦନ୍ତକୁ ଅଟକାଗଲା । ଏବେ ସେହି ମାମଲା ସିବିଆଇରେ ପଡିଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>