<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସଙ୍କଟରେ ଗଜରାଜ: ପୁଣି ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଦନ୍ତା ମୃତ, ଆଠଗଡ଼ାରେ ହାତୀ ଶିକାରୀ ଗିରଫ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/elephant-hunter-arrested-in-athagarh-43152
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/elephant-hunter-arrested-in-athagarh-43152
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 10:33:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଢେଙ୍କାନାଳରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ୭ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ରାଜ୍ୟକୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ନିନ୍ଦିତ କରିଥିବାବେଳେ ତଥାପି ବିନ ବିଭାଗ କି ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ ଭିତରେ ଚେତା ପଶିନି । ପୁଣି ଏକ ଅନୁରୂପ ଘଟଣା ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଟିଛି । ବାରିପଦା ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧିନସ୍ଥ ଦେଉଳି ରେଞ୍ଜର କେଉଟୁଣିମାରୀ ସନ୍ନିକଟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଏକ ଦନ୍ତାହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆଠଗଡ଼ରେ ଜଣେ ହାତୀ ଶିକାରୀକୁ ଗିରଫ କରିଛି ବନ ବିଭାଗ । 

ଦେଉଳି ରେଞର କେଉଟୁଣିମାରୀ ନିକଟରେ ଏକ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି । ଦନ୍ତାର ବୟସ ୧୬/୧୭ବର୍ଷ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ୧୧ କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଦନ୍ତାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ବିଦ୍ୟୁତ ତାରକୁ ସଜାଡିବାକୁ ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ ଅଣଦେଖା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏନେଇ ବନ ବିଭାଗ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ତେବେ ଗତକାଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମେନକା ଗାନ୍ଧୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚିଠି ଲେଖ ହାତୀ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ୨୦୧୧ରୁ ୨୦୧୭ ମଧ୍ୟରେ ୧୨୪ଟି ହାତୀ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ମରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । 

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆଠଗଡ ଅଂଚଳରୁ ଜଣେ ହାତୀ ଶିକାରୀ ମାଟିଆ ସ୍ୱାଇଁକୁ ବନ ବିଭାଗ ଗିରଫ କରିଛି । ତା’ ଠାରୁ ଗୋଟିଏ ଦେଶୀ ବନ୍ଧୁକ ସହ ହରିଣ ଶିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଶିକାରୀ ଜଣକ ଆଠଗଡ ରେଂଜରେ ଶିକାରରେ ସଂପୃକ୍ତି ରହିଥିବାବେଳେ ବଡମ୍ବା ଓ ନରସଂହପୁର ଅଂଚଳରେ ମଧ୍ୟ ହାତୀ ଶିକାରରେ ସଂପୃକ୍ତ ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସେ ହାତୀ ଶିକାର କରି ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଂଙ୍ଗଗୁଡିକୁ ଚଢା ଦାମରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲା । ସେ ହାତୀ ଦାନ୍ତକୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାରରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି କରି ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ପୁଣି ଏଟିଏମ ଲୁଟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/atm-loot-in-khurda-again-43151
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/atm-loot-in-khurda-again-43151
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 10:23:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସଦର ଥାନା ନନ୍ଦପୁର ବଜାରରେ ଥିବା ଏକ ଏଟିଏମରୁ ଦୁବୃତମାନେ ଲୁଟ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଇଣ୍ଡିକ୍ୟାସ ଏଟିଏମକୁ ଦୁବୃତମାନେ ତାଡିବା ସହ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି । ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବାରମ୍ବାର ଏହିଭଳି ଘଟଣା ଘଟିବାରେ ଲାଗିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଜଟଣୀ, ତୁଲସୀପୁର ଓ ନିରାକାରପୁରରେ ଏଟିଏମ ତାଡି ଡକାୟତମାନେ ଲୁଟ କରିଥିବାବେଳେ ନନ୍ଦପୁରରେ ସେହି ସମାନ ଉପାୟରେ ଲୁଟ ହୋଇଛି । ତେବେ କେତେ ଟଙ୍କା ଲୁଟ ହୋଇଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡି ନାହିଁ । ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଂଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୁରୀରେ ‘ଜାଗା ମିଶନ’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୬୫ ହଜାର ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା ପାଇବେ ଜମି ପଟ୍ଟା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/CM-naveen-patnaik-to-inaugurate-jaga-mission-43150
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/CM-naveen-patnaik-to-inaugurate-jaga-mission-43150
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 10:25:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୁରୀ ଗସ୍ତ କରିବେ । ତାଳବଣିଆର ଇନଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ‘ଜାଗା ମିଶନ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ଭୂମିହୀନ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ପଟ୍ଟା ବଂଟନ କରିବେ । ପ୍ରାୟ ୬୫ ହଜାର ହୀତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜମି ପଟ୍ଟା ବଂଟନ କରାଯିବ । 

ଏହି ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାମାନେ ବାସୋପଯୋଗୀ ଜାଗା ପାଇବା ସହ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର, ପାଇପ ଜଳ, ପାଇଖାନା ଇତ୍ୟାଦି ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନା ପୁରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ଏନଏସି ଓ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ୧୮ ଲକ୍ଷ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦା ଏହା ଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ।

ସେହିପରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପୁରୀରୁ ଅଷ୍ଟମ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାର ମଧ୍ୟ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ । ହରିଦ୍ୱାରା–ଋଷିକେଶ ଅଭିମୁଖେ ଏହି ଅଷ୍ଟମ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରା ଟ୍ରେନକୁ  ପୁରୀରୁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସି ଜରିଆରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ ନବୀନ । ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଯାତ୍ରାର ଶୁଭମନାସୀ ସେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସି ଜରିଆରେ ଶୁଭବିଦାୟ  ଜଣାଇବେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହକି ବିଶ୍ୱକପ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବର ଟିକେଟ ଶେଷ: ଷ୍ଟାଡିୟମ ଗେଟରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଭଙ୍ଗାରୁଜା, ପୋଲିସର ଲାଠିଚାର୍ଜ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/conflict-in-kalinga-stadium-gate-for-ticket-selling-closed-43149
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/conflict-in-kalinga-stadium-gate-for-ticket-selling-closed-43149
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 10:35:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମର ୯ ନମ୍ବର ଗେଟ ନିକଟରେ ଉତେଜନା ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି । ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବର ଟିକେଟ ନ ପାଇ ଦର୍ଶକମାନେ ଷ୍ଟାଡିୟମର ଗେଟ ଭଂଗାରୁଜା କରିଛନ୍ତି । ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପୋଲିସ ଲାଠିଚାର୍ଜ କରିଛି । 

ଗତକାଲି ରାତିରୁ ଲାଇନରେ ଛିଡା ହୋଇ ଟିକେଟ ନ ପାଇ ଦର୍ଶକମାନେ ଉତେଜିତ ହେବା ସହ ଭଂଗାରୁଜା କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ନଭେମ୍ବର ୧ରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କ୍ରୀଡା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ସଚିବ ବିଶାଲ ଦେବ ନଭେମ୍ବର ୧୫ରୁ ଉଦଘାଟନୀ ଟିକେଟ ମିଳିବା ନେଇ  ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଦର୍ଶକମାନଙ୍କୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡିଛି । 

ତେବେ ଆଜି ସକାଳେ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଟିକେଟ ବିକ୍ରି ଶେଷ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ନେଇ ଏକ ନୋଟିସ ଲଗାଯାଇଥିବା ଓ ଉଦଘାଟନୀର ଟିକେଟ ଆଉ ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା ।  ରାତିରୁ ଟିକେଟ୍ ପାଇଁ  ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ଦର୍ଶକମାନେ ଉତେଜିତ ହେବା ସହ କାଉଂଟରରେ ହଙ୍ଗାମା କରିଥିଲେ । ଆଜିଠାରୁ ଟିକେଟ ବିକ୍ରି ହେବା ନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ଆଜି ଆଦୌ ଟିକେଟ ବିକ୍ରି ହୋଇ ନ ଥିଲା । ତେବେ କିପରି ଉଭୟ ଅନଲାଇନ ଏବଂ ଅଫଲାଇନ ଟିକେଟ ବିକ୍ରି ହୋଇଗଲା ତାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ବିଧାନସଭା ଶୀତ ଅଧିବେଶନ, ଆଜି ବସିବ ଗୃହ କମିଟି ବୈଠକ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/tomorrow-assembly-winter-session-43148
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/tomorrow-assembly-winter-session-43148
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 09:31:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ  ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।  ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆଜି ପୂବାହ୍ନ ୧୧ ଟାରେ ଗୃହ କମିଟି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବିଧାନସଭା ପରିସରର ୫୪ ନମ୍ବର ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ଏହି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

ଏହି ବୈଠକରେ ଅଭିଜିତ ଆୟାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ । ଅଭିଜିତ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଗୃହ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହେବା ସହ ତାଙ୍କର ଭୁଲ ସ୍ୱିକାର କରିଥିଲେ । ବିଧାୟକଙ୍କ ପ୍ରତି ମନ୍ତବ୍ୟ ସହ  ଓଡିଶାର ଅସ୍ମିତାକୁ ଆଘାତ ଦେବା ପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବାରୁ ସେ କମିଟି ଆଗରେ ନିଜର ଦୋଷ ମାନି ନେଇଥିଲେ । ସେ ଏହି ଘଟଣାରେ କମିଟି ନିକଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରି ସାରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ତର୍ଜମା କରି ଗୃହ କମିଟି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ବିଧାନସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପନ। କରିବ ।

ସେହିପରି ଆଜି ସଂଧ୍ୟାରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଅଧିବେଶନ ବସିବାକୁ ଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ କଂଗ୍ରେସ । ବିଧାନସଭାରେ ଆଲୋଚନା ହେବାକୁ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଏହି ବୈଠକରେ ତର୍ଜମା  ହେବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜନମତ ନୁହେଁ ଅନୁକମ୍ପାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ନେହେରୁ- ବିଜେପି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/sudhanshu-trivedi-takes-a-jibe-on-shahshi-tharoors-chaiwala-pm-statement-43147
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/sudhanshu-trivedi-takes-a-jibe-on-shahshi-tharoors-chaiwala-pm-statement-43147
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 09:12:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶି ଥରୁରଙ୍କ ବୟାନକୁ ଜୋରଦାର ବିରୋଧ କରିଛି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି । ଦଳ ଏହାକୁ କାଉଂଟର କରିଛି । ଥରୁର କହିଥିଲେ ଯେ ଜବାହାରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣେ ଚା’ ବିକାଳି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯାହା ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ବିଜେପି ନେତା ସୁଧାଂଶୁ ତ୍ରିବେଦୀ । ନେହେରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ଅନୁକମ୍ପା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଖିଲେ ବୋଲି ସେ କହିବା ସହ ମୋଦୀ ଜନସମର୍ଥନ ଏବଂ ସ୍ପଷ୍ଟ ବହୁମତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତି । 

ବିଜେପି ପ୍ରବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନେହେରୁ ଅନୁକମ୍ପା ସାହାଯ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ଭାରତ ବର୍ଷରେ କେବଳ ଦୁଇ ଜଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନତାଙ୍କ ପ୍ରିୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପାୟୀ ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ । ଏହି ଦୁଇ ନେତା ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଆଶା ଆକାଂକ୍ଷା ପୂରଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ନେତା ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଦଳର କେହି ନେତା ମାନୁ ନଥିଲେ । ସେଥିରେ ନେହେରୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ । 

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି କି, ମୋଦୀ ଦେଶର ଜଣେ ହିଁ ନେତା ଯିଏ ପ୍ରଥମଥର ସ୍ପଷ୍ଟ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ନେହେରୁ ଅନୁକମ୍ପା ପାଇ ବହୁମତ ପାଇଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସର ଜନ ସମର୍ଥନ ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ପାଇଁ ଥିଲା । ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଜନତାଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ନୁହେଁ ସିଣ୍ଡିକେଟ ସମର୍ଥନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ଥରୁର ଏବଂ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ନିଜର ମାନସିକତା ସାର୍ଟିଫିକେଟ ସହ ସାମ୍ନାକୁ ଆସନ୍ତୁ ବୋଲି ସୁଧାଂଶୁ କହିଛନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କି, ଗତକାଲି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶି ଥରୁର ନେହେରୁଙ୍କ ଉପରେ ଲେଖିଥିବା ଏକ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମାରୋହରେ ସେ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପରୋକ୍ଷରେ ସମାଲୋଚନା କରି ନେହେରୁଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣେ ଚା’ ବିକାଳି ଆଜି ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ କାରଖାନାରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁ ଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ୨୨ଟି ଦମକଳ ଗାଡି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/fire-broke-out-in-a-factory-in-bawana-industrial-area-delhi-43146
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/fire-broke-out-in-a-factory-in-bawana-industrial-area-delhi-43146
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 08:44:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦିଲ୍ଲୀର ବବାନା ଶିଳ୍ପାଂଚଳରେ ଏକ କାରଖାନାରେ ଆଜି ସକାଳେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଛି । ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ଖବର ପାଇ ଦମକଳ ବାହିନୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଚିଛି । ଦମକଳ ବିଭାଗର ୨୨ଟି ଗାଡି ନିଆଁ ଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । 

କୁହାଯାଉଛି କି, ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଫାକ୍ଟ୍ରିରେ ନିଆଁ ଲାଗିଛି । ଏହାର କାରଣ ନେଇ କୌଣସୀ ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କାଶ୍ମୀର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସେନାର କଡା ସନ୍ଦେଶ, ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କର ନଚେତ ପ୍ରାଣ ହରାଇବ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/security-forces-gun-downed-201-militants-in-jammu-kashmir-in-year-2018-till-now-43145
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/security-forces-gun-downed-201-militants-in-jammu-kashmir-in-year-2018-till-now-43145
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 10:35:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଲଗାତାର ଭାବେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୨୦୧ଜଣ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ସେନା କାଶ୍ମୀରରେ ଲୁଚିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଡା ସନ୍ଦେଶ ଦେଇ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବା ପାଇଁ କହିଛି । ଏକ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଲେଫ୍ଟନାଂଟ୍ ଜେନେରାଲ ଏ.କେ. ଭଟ୍ଟ ଏହା କହିଛନ୍ତି । 

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କାଶ୍ମୀରର ଯୁବକମାନେ ଭଲ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲନ୍ତୁ । ସେମାନେ ନିଜ ମାତାପିତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ କରିବା ଉଚିତ । ଯାହା ରାଜ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସହାୟକ ହେବ । 

ବିଛିନ୍ନତାବଦୀ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଭୁଆଁ ବୁଲାଉଛନ୍ତି

ଜେନେରାଲ ଭଟ୍ଟଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ବିଛିନ୍ନତାବାଦୀ ସଂଗଠନ କାଶ୍ମୀର ଯୁବକଙ୍କୁ ଭୁଆଁ ବୁଲାଉଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଉନ୍ନତିକୁ ରୋକୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଲଢିବା ପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତାଉଛନ୍ତି । ଯୁବକମାନେ ନିଜ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନଜରରେ ରଖି ଏହି ଚକ୍ରାନ୍ତରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ ।

ସେନାର ବିଭିନ୍ନ ଅପରେସନ ସଫଳ ହୋଇଛି

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେନା ଆତଙ୍କୀଙ୍କୁ ମୁହଁତୋଡ ଜବାବ ଦେଉଛି । ସେନା, ପୋଲିସ, ବିଏସଏଫ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଇଂଟେଲିଜେନ୍ସ ସଫଳତାର ସହ ସେମାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଏ ଯାଏଁ ୨୦୧ଜଣ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି । କାଶ୍ମୀରବାସୀ ମଧ୍ୟ ସେନାକୁ ଆତଙ୍କୀ ନିରୋଧୀ ଅପରେସନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । 

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରରେ ୧୦୯ଜଣ ଆତଙ୍କୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଉତର କାଶ୍ମୀରରେ ୪୫ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାଶ୍ମୀରର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ତାମିଲନାଡୁରେ ପହଁଚିଲା ଘୁର୍ଣ୍ଣିଝଡ ଗାଜା, ରାଜ୍ୟରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/indian-navy-on-high-alert-to-tackle-cyclone-gaza-43144
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/indian-navy-on-high-alert-to-tackle-cyclone-gaza-43144
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 07:58:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଘୁର୍ଣ୍ଣିଝଡ ଗାଜା ତାମିଲନାଡୁର ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳରେ ପହଁଚିଛି । ଏହା ଆଜି ଦ୍ୱିପ୍ରହର ସୁଧା ପଂବନ ଏବଂ କୁଡ୍ଡାଲୋର ମଧ୍ୟରେ ପହଁଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଦକ୍ଷିଣ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ପଣ୍ଡିଚେରୀ ଉପକୂଳକୁ ନଜରରେ ରଖି ଗତାକଲିଠାରୁ ହାଇ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି । ନୌସେନା ଅଧିକାରୀ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ନୌସେନାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି କି, ପୂର୍ବତଟ ନୌସେନା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସମର୍ଥ । ଏଥିନିମନ୍ତେ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇଛି । ଆଜି ସଂଧ୍ୟାରେ ଗାଜା ରାଜ୍ୟର ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରେ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁଇଟି ଭାରତୀୟ ଜାହାଜ ରଣବୀର ଏବଂ ଖଂଜର ସହାୟତା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଥିବା ଅଂଚଳରେ ରହିଛନ୍ତି । ଏହି ଜାହାଜରେ ଅତିରିକ୍ତ ସମୁଦ୍ର ବୁଡାଳି, ଡାକ୍ତର, ଛୋଟ ଡଙ୍ଗା, ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ସାମଗ୍ରୀ ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୋଲସରାରେ ପୁଣି ଲଜ୍ଜା, ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମର ଶିକାର ହେଲେ ଯୁବତୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/gang-rape-in-polsara-ganjam-43143
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Khabar-Odisha-Special-and-Odisha-News-Detail/gang-rape-in-polsara-ganjam-43143
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 10:34:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟରେ କମୁନାହିଁ ଲଜ୍ଜା । ଦିନକୁ ଦିନ ମହିଳା ଏବଂ ଯୁବତୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । କିଛଦିନ ତଳେ ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପୋଲସରାରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିକୁ ଉଷ୍ମ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲା । ଆଜି ପୁଣି ସମାନ ଅଂଚଳରେ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଏହି ପାଶବିକ କାଣ୍ଡର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମକେସିଜିରେ ଭର୍ତି କରାଯାଇଛି । 

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନୃଶିଂହପାଲ୍ଲୀ  ଗ୍ରାମର କିଛି ଯୁବକ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଆଜି ସକାଳେ ଯୁବକମାନେ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଧମକଚମକ ଦେଇ ଏହି କାଣ୍ଡ ଭିଆଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ଏହାପରେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ମୁର୍ମୁଷ ଅବସ୍ଥାରେ ଛାଡି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏମକେସିଜିରେ ଭର୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ।   ଏନେଇ ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ୪ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ପୋଲସରା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଁଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି  ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>