<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ମୈତ୍ରୀ ପାଇପ ଲାଇନ, ଦୁଇ ଦେଶକୁ ମିଳିବ ଉର୍ଜା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/pm-narendra-modi-sheikh-hasina-jointly-inaugurate-indo-bangla-friendship-pipeline-39874
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/pm-narendra-modi-sheikh-hasina-jointly-inaugurate-indo-bangla-friendship-pipeline-39874
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 21:24:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନା ମଙ୍ଗଳବାର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଅାରେ ମୈତ୍ରୀ ପାଇପ ଲାଇନ  ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସହଯୋଗ ଦୁନିଅା ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ଅଟେ।

ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ମୈତ୍ରୀ ପାଇପଲାଇନ ପ୍ରକଳ୍ପ 130 କିମି ଅଟେ। ଏହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସିଲିଗୁଡିକୁ ବାଂଲାଦେଶର ଦିନଜପୁର ଜିଲ୍ଲାକୁ ପର୍ବତପୁରୀରେ ସଂଯୋଗ କରିବ। 346 କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ 30 ମାସରେ ପୂରା ହେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରାଯାଇଛି।  ଏହାର କ୍ଷମତା ବାର୍ଷିକ 10 ଲକ୍ଷ ଟନ ହେବ। ବିଦେଶ ସଚିବ ବିଜୟ ଗୋଖଲେଙ୍କ ଗତ ଏପ୍ରିଲରେ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପାଇପଲାଇନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା। 

ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଦୁଇ ଦେଶର ଏହି ସହଯୋଗ ଦୁନିଅା ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଦେଶର ଭୌଗୋଳିକ ଓ ପାରିବାରିକ ଭାବନାତ୍ମକ ରୂପେ ଜଡ଼ିତ। ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପାଇପ ଲାଇନ କେବଳ ବାଂଲାଦେଶର  ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ନୁହେଁ ବରଂ ଦୁଇ ଦେଶର ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ସଂପର୍କକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ମଜବୁତ କରିବ। 

ପାଇପଲାଇନ ବ୍ୟତୀତ ଦୁଇ ନେତା ବାଂଲାଦେଶ ରେଲଓ୍ଵେ ଢାକା-ଟୋଙ୍ଗି ଖଣ୍ଡ ଓ ଟୋଙ୍ଗି  ଜୟଦେବପୁରରେ ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ଡୁଏଲ ଗଜ ରେଳ ଲାଇନର ମଧ୍ୟ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ମୈତ୍ରୀ ପାଇପ ଲାଇନ, ଦୁଇ ଦେଶକୁ ମିଳିବ ଉର୍ଜା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/pm-narendra-modi-sheikh-hasina-jointly-inaugurate-indo-bangla-friendship-pipeline-39873
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/pm-narendra-modi-sheikh-hasina-jointly-inaugurate-indo-bangla-friendship-pipeline-39873
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 21:23:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନା ମଙ୍ଗଳବାର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଅାରେ ମୈତ୍ରୀ ପାଇପ ଲାଇନ  ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସହଯୋଗ ଦୁନିଅା ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ଅଟେ।

ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ମୈତ୍ରୀ ପାଇପଲାଇନ ପ୍ରକଳ୍ପ 130 କିମି ଅଟେ। ଏହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସିଲିଗୁଡିକୁ ବାଂଲାଦେଶର ଦିନଜପୁର ଜିଲ୍ଲାକୁ ପର୍ବତପୁରୀରେ ସଂଯୋଗ କରିବ। 346 କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ 30 ମାସରେ ପୂରା ହେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରାଯାଇଛି।  ଏହାର କ୍ଷମତା ବାର୍ଷିକ 10 ଲକ୍ଷ ଟନ ହେବ। ବିଦେଶ ସଚିବ ବିଜୟ ଗୋଖଲେଙ୍କ ଗତ ଏପ୍ରିଲରେ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପାଇପଲାଇନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା। 

ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଦୁଇ ଦେଶର ଏହି ସହଯୋଗ ଦୁନିଅା ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଦେଶର ଭୌଗୋଳିକ ଓ ପାରିବାରିକ ଭାବନାତ୍ମକ ରୂପେ ଜଡ଼ିତ। ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପାଇପ ଲାଇନ କେବଳ ବାଂଲାଦେଶର  ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ନୁହେଁ ବରଂ ଦୁଇ ଦେଶର ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ସଂପର୍କକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ମଜବୁତ କରିବ। 

ପାଇପଲାଇନ ବ୍ୟତୀତ ଦୁଇ ନେତା ବାଂଲାଦେଶ ରେଲଓ୍ଵେ ଢାକା-ଟୋଙ୍ଗି ଖଣ୍ଡ ଓ ଟୋଙ୍ଗି  ଜୟଦେବପୁରରେ ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ଡୁଏଲ ଗଜ ରେଳ ଲାଇନର ମଧ୍ୟ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଢିଲା ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ, ଚୀନ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଲଗାଇଲେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଟିକସ୍
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/donald-trump-announces-10-percent-tariffs-on-200-billion-dollars-in-chinese-goods-from-september-24-39824
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/donald-trump-announces-10-percent-tariffs-on-200-billion-dollars-in-chinese-goods-from-september-24-39824
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 18 Sep 2018 08:26:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ୍ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗିଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀକ ବିବାଦ ଆହୁରି ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଛି । ବର୍ତମାନ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ସରକାର ୨୦୦ ଅରବ ଡଲାରର ଚୀନ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଶୁଳ୍କ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏହି ନୂଆ ଶୁଳ୍କ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୪ରୁ ଲାଗୁ ହେବ । 

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଥିଲେ କି, ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଆର୍ଥିକ ମାମଲା ଉପରେ ଥିବା ଶୁଳ୍କକୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ଦେଶ ପରସ୍ପରର ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ୫୦ ଅରବ ଡଲାରର ବୋଝ ଲଦିଥିଲେ । ଆର୍ଥିକ ମାମଲା ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ସ୍ତରରେ ଆଲୋଚନା ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । 

ଚୀନ ଆମେରିକାର ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ୬୦ ଅରବ ଡଲାରର ଆର୍ଥିକ ଶୁଳ୍କ ଲଗାଇଥିଲା । ଏକ ନୂଆ ତାଲିକା ଜାରି କରି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧକୁ ଚୀନ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲା ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାକିସ୍ତାନରେ ଆର୍ଥିକ ସଂକଟ, ଅର୍ଥ ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ଲଗଜରୀ କାରଠୁ ନେଇ ମଇଁଷି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକୁଛନ୍ତି ପିଏମ ଇମ୍ରାନ ଖାନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/imran-government-auctioning-cars-to-buffaloes-to-save-pakistan-economy-39817
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/imran-government-auctioning-cars-to-buffaloes-to-save-pakistan-economy-39817
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 17 Sep 2018 22:12:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଅର୍ଥାଟନରେ ଗତି କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନର ନୂତନ ସରକାର ଅର୍ଥ ଯୋଗାଡ଼ ପରି ଲଗଜରୀ କାରଠୁ ନେଇ ମଇଁଷି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ନିଲାମ କରୁଛନ୍ତି।  ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ମିତବ୍ୟୟୀ ହେବାର ଅଭିଯାନ ଚଲା  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିବାସର ୧୦୨ ଲଗଜରୀ କାର ମଧ୍ୟରୁ ୭୦ କାର ସୋମବାର ନିଲାମ କରିଛନ୍ତି। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି କାରଗୁଡିକର ନିଲାମ ଉଚ୍ଚ ଦରରେ ହୋଇଛି। ଏବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିବାସର ୮ ମଇଁଷି ବିକ୍ରି କରିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି। 

ଖାନଙ୍କ ଜଣେ ନିକଟତମ ସହଯୋଗୀ  ଗତ ସପ୍ତାହରେ କହିଥିଲେ ଯେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନଓ୍ଵାଜ ସରିଫ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିବାସରେ ୮ଟି ମଇଁଷି ପାଳିଥିଲେ। ଏହାକୁ ଏବେ ନିଲାମ କରାଯିବ। କାରଣ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଉପରେ ଋଣର ବୋଝଭାର ବହୁତ ରହିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିଶେଷ ସହାୟକ ନଇମ ଉଲ ହକ କହିଛନ୍ତି କି ସରକାର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳର ଉପଯୋଗ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ଚାରି ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ମଧ୍ୟ ନିଲାମ କରାଯିବ। 

ପାକିସ୍ତାନର ସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରୀ ଫଓ୍ଵାଦ ଚୌଧୁରୀ ସୋମବାର ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ୭୦ କାରକୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିଲାମ କରାଯାଇଛି। ଏହିସବୁ କାରଗୁଡିକ ଚଢା ଦରରେ ଅର୍ଥାତ ବଜାର ମୂଲ୍ୟଠୁ ଅଧିକ ଦରରେ ବିକ୍ର ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ମର୍ସିଡିଜ ବେଞ୍ଜର ଚାରୋଟି ନୂତନ ମୋଡେଲ, ଆଠଟି ବୁଲେଟ୍ ପ୍ରୁଫ ବିଏମଡବ୍ଲ୍ୟୁ, ତିନୋଟି ୫୦୦୦ ସିସି ଏସୟୁଭି ଓ ଦୁଇଟି ୩୦୦୦ ସିସି ଏସୟୁଭି ସାମିଲ ରହିଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର ମୋଟ୍ ଋଣର ପରିମାଣ ବଢି ଗତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୩୦ ହଜାର ଅରବ ଟଙ୍କାରେ  ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହା ପାକିସ୍ତାନ ଜିଡିପିର ୮୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚୀନ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ୧୪ଲକ୍ଷ କୋଟିର ଶୁଳ୍କ ଲଦିବ ଆମେରିକା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/america-to-charge-14-lakh-crore-rupees-for-chinese-products-39768
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/america-to-charge-14-lakh-crore-rupees-for-chinese-products-39768
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 17 Sep 2018 07:57:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବ୍ୟବସାୟିକ ଯୁଦ୍ଧ ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ । ବର୍ତମାନ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ସରକାର ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ୨୦୦ ଅରବ ଡଲାର ବା ୧୪.୪୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଶୁଳ୍କ ଲଗାଇବ ବୋଲି ପ୍ରୟାସ କରୁଛି । 

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଥିଲେ କି, ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଆର୍ଥିକ ମାମଲା ଉପରେ ଥିବା ଶୁଳ୍କକୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ଦେଶ ପରସ୍ପରର ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ୫୦ ଅରବ ଡଲାରର ବୋଝ ଲଦିଥିଲେ । 

ଚୀନ ଆମେରିକାର ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ୬୦ ଅରବ ଡଲାରର ଆର୍ଥିକ ଶୁଳ୍କ ଲଗାଇଥିଲା । ଏକ ନୂଆ ତାଲିକା ଜାରି କରି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧକୁ ଚୀନ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ହ୍ୱାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ଆମେରିକାର ପରବର୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି କହିବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚୀନ ପହଞ୍ଚିଲା ଭୟାନକ ଝଡ଼ ‘ମାଖୁନ୍ତ’, ଘର ଛାଡ଼ିଲେ ୨୪ ଲକ୍ଷ ଲୋକ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/After-philippines-and-hong-kong-typhoon-mangkhut-hits-china-39758
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/After-philippines-and-hong-kong-typhoon-mangkhut-hits-china-39758
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 16 Sep 2018 20:39:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଓ ହଂକ କଂଗରେ  ତାଣ୍ଡବ ମଚାଇବା ପରେ ମାଖୁନ୍ତ ଝଡ଼ ତୋଫାନ ଚୀନର ଦକ୍ଷିଣ ଗ୍ଵାଙ୍ଗଡଙ୍ଗ ପ୍ରାନ୍ତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏହି ଝଡ଼ ଜିୟାଙ୍ଗମେନ ସହରର ତଟରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମାଡ଼ କରିଛି। ଏହାରି ପ୍ରଭାବରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୬୨ କିମି ବେଗରେ ପବନ ବୋହୁଛି। ଏହି ଝଡ଼ ତୋଫାନ କାରଣରୁ ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ୬୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ସମାଚାର ଏଜେନ୍ସି ସିନହୁଆ ମୁତାବକ ଏ ପର୍ୟ୍ୟ ନ୍ତ ୨୪.୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।  ଏହା ସହିତ ୪୮,୦୦୦ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ନୌକାକୁ ବନ୍ଦରକୁ ଫେରାଇ ନିଆଯାଇଛି। ୨୯୦୦୦ରୁ ଅଧିକ କନଷ୍ଟ୍ରକ୍ସନ ସାଇଟରେ ନିର୍ମାଣ କାମ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୬୩୨ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳକୁ ବନ୍ଦ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନର ଦୁଇଟି ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଉଡାଣକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ସମୁଦ୍ର ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳର ରିସର୍ଟ ଓ ସ୍କୁଲକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଝଡ଼ ତୋଫାନରେ ଚୀନର ଗ୍ଵାଙ୍ଗଡଙ୍ଗ, ହୈନାନ ଓ ଗ୍ଵାକ୍ସି ଜୁଆଙ୍ଗ ସ୍ଵାୟତ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ମୂଷଳଧାରାରେ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି। 

ହୈନାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ସମସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ, ସ୍କୁଲ ଓ ଆଉଟଡୋର  ବିଜନେସକୁ ରବିବାର ଓ ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ଵାଙ୍ଗଡଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସହରରେ ୩,୭୭୭ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ଖୋଲାଯାଇଛି। ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଇଲାକାକୁ ସେନାକୁ ପଠାଯିବା ସହିତ ୧୦୦୦ ଲାଇଫ ବୋଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖାଯାଇଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମେକ୍ସିକୋ ସପିଂ ମଲରେ ଗୁଳିମାଡ, ୫ ମୃତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/gunman-shot-dead-5-people-in-mexico-city-39729
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/gunman-shot-dead-5-people-in-mexico-city-39729
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 16 Sep 2018 12:13:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମେକ୍ସିକୋ ସହରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାରିବଲଦୀ ସପିଂ ମଲରେ ବନ୍ଧୁକଧାରୀମାନେ ୫ଜଣଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି  । ଆତତାୟୀମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ମରିୟାଚୀ ସଙ୍ଗୀତକାରଙ୍କ ପୋଷାକ ପରିଧାନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ୮ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛି ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ୍ । 

ଗତକାଲି ରାତ୍ରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ଏହି ମଲରେ ଅନେକ ଲୋକ ଏକଜୁଟ୍ ହୋଇଥିଲେ । ଉତ୍ସବ ମନାଇବା ସମୟରେ ଆତତାୟୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତିନିଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ଆଉ ଦୁଇଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ । 

ପୋଲିସ୍ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଁଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହ ୬୦ଟି ଜୀବନ୍ତ ଖୋକା ଜବତ କରିଛି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନରମିଲା ପାକ୍ ? ଭାରତ-ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ କାରବାର ପାଇଁ ଦେବ ରାସ୍ତା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/pakistan-considering-allowing-india-afghanistan-trade-via-its-territory-39692
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/pakistan-considering-allowing-india-afghanistan-trade-via-its-territory-39692
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 15 Sep 2018 16:27:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାକିସ୍ତାନରେ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଭାରତ ପ୍ରତି ନରମ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପୋଷଣ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ନିଜ ଦେଶର ରାସ୍ତା ଦେଇ ଏବେ ଭାରତ ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କାରବାର କରି ପାରିବା ପକ୍ଷରେ ରହିଛି ପାକିସ୍ତାନ।  ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଜନ ବାସ ଏହାର ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି। ବାସଙ୍କ ଏହି ସୂଚନା ବହୁତ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି କାରଣ ପାକିସ୍ତାନ ବିଗତ ଅନେକ ବର୍ଷ ହେବ ଭାରତର ସାମଗ୍ରୀକୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପଠାଇବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ରାସ୍ତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଉନଥିଲା। 

ବାସ କହିଛନ୍ତି କି ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଦୁଇଟି ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ୍ସ ଉପରେ ଆଲୋନଚା  ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସହିତ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ କହିଛି ଯେ ଆମେ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ ଭାରତର ସାମଗ୍ରୀ ଆମ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ରପ୍ତାନୀ ହେଉ।  ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଓ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ସହିତ  ସମ୍ବନ୍ଧକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ ଆଗକୁ ଆସିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାକ୍ ସରକାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସହିତ ଭାରତର କାରବାର ପାକ୍ ରାସ୍ତା ଦେଇ ହୋଇ ପାରିବ ସେ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। 

ମୁମ୍ବାଇରେ ଆୟୋଜିତ ‘ଭାରତ-ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଟ୍ରେଡ ଆଣ୍ଡ ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ସୋ’  ପରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ଯୋଗଦାନ ଦେଇ ଭାରତୀୟ   କମ୍ପାନୀ ସେଠାରେ ବଡ଼ ଧରଣର ନିବେଶ କରୁଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ଟ୍ରେଡ ସୋରେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ୨୭ ମିଲିୟନ ଡଲାରର ନିବେଶ କରାଯିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପଡୋଶୀ ଦେଶକୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଲା ଚୀନ, ଏବେ ଭାରତ ଓ ଜାପାନ ସହ ସଂପର୍କ ବଢାଉଛି ତାଇଓ୍ଵାନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/taiwan-coming-close-to-india-and-japan-after-china-snatches-allies-39652
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/taiwan-coming-close-to-india-and-japan-after-china-snatches-allies-39652
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 14 Sep 2018 19:25:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ତାଇଓ୍ଵାନକୁ ନିଜ ଦେଶରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ରଖିଥିବା ଚୀନ ଏବେ ନୂତନ ରଣନୀତି ଆପଣେଇଛି। ନୂତନ ରଣନୀତି ମୁତାବକ ଚୀନ ଏବେ ତାଇଓ୍ଵାନକୁ ଦୁନିଆରେ ଏକ ଘରିଆ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛି। ମାତ୍ର ତାଇଓ୍ଵାନ ଚୀନର ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ  ଜାଣିପାରି  ଏସିଆର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶଙ୍କ ସହ ମଜବୁତ ସମ୍ବନ୍ଧ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଉପରେ ଜୋର ଦେଇଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ତାଇଓ୍ଵାନ ଭାରତ ଓ ଜାପାନ ସହିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ସିଙ୍ଗାପୁର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖିଛି। 

ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଗତ କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ ତାଇଓ୍ଵାନର ଅନେକ ପଡୋଶୀ ଦେଶକୁ ଆର୍ଥିକ ଲୋଭ ଦେଖାଇ ନିଜ ଆଡକୁ ଟାଣିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଚୀନ ତାଇଓ୍ଵାନର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଜର ସାମରିକ ଗତିବିଧିକୁ ବଢାଇ ଦେଇଛି।  ଚୀନ ଗତ ମାସରେ  ଲାଟିନ ଆମେରିକା ଦେଶ ଅଲ-ସଲଭାଡୋରକୁ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ଆଣିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମେ ମାସରେ କାରିବିଆଇ ଦେଶ ଡୋମନିକନ ଗଣରାଜ୍ୟ ଓ ପାନାମା ତାଇଓ୍ଵାନ ସହ ସଂପର୍କ ତୁଟାଇ ଚୀନ ସହିତ ନୂତନ ବନ୍ଧୁତା ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଇଓ୍ଵାନ କେବଳ ୧୭ ଦେଶ ସହିତ ରାଜନୈତିକ ସଂପର୍କ ରହିଛି। ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ୬ଟି ଛୋଟ ଦ୍ଵୀପ ରହିଛି। ଏହି ପରିଦୃଶ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତାଇଓ୍ଵାନ ଏବେ ଭାରତ ଓ ଜାପାନ ସହିତ ସଂପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛି।

ଏସିଆର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ସହିତ ସଂପର୍କ ମଜବୁତ କରିବା ନେଇ ତାଇଓ୍ଵାନର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଇଓ୍ଵାନ ନିଜର ପୁରୁଣା ସାଥୀଙ୍କୁ ଏକଜୁଟ ରଖିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଏସିଆର ବଡ଼ ବଡ଼ ଶକ୍ତିଙ୍କ ସହ ରଣନୀତି ସମ୍ବନ୍ଧ ମଜବୁତ କରିବା ଉପରେ ଏବେ ଜୋର ଦିଆଯାଉଛି।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ତାଇଓ୍ଵାନ ଭାରତ ସହିତ ସଂପର୍କ ମଜବୁତ କରିବା ଉପରେ ଜୋର ଦେଇଛି। ଖବର ମୁତାବକ ଭାରତୀୟ ମିଲିଟାରୀ ଅଫିସର ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ପାସପୋର୍ଟ ପରିବର୍ତ୍ତେ ସାଧାରଣ ପାସପୋର୍ଟରେ ତାଇପେ ଯିବା ଆସିବା କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଆଶା ରଖିଛି ଯେ ତାଇଓ୍ଵାନ ଆମକୁ ଚୀନର ଗତିବିଧି, ତାର ସେନାର ଉପସ୍ଥିତି କେଉଁଠି କେଉଁଠି ରହିଛି ଏବଂ ଚୀନର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ ପାରିବ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ତାଇଓ୍ଵାନ ଅଧିକାରୀମାନେ ନିଜର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ଜାପାନର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରିଛି। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସିଙ୍ଗାପୁର ତାଇଓ୍ଵାନକୁ ଇସାରାରେ କହି ସାରିଛି ଯେ ତାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜର ସେନାକୁ ମୁତୟନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଚୀନର ଅସନ୍ତୋଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏସବୁ କରିବାକୁ ସିଙ୍ଗାପୁର ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯାହାର ଆମେରିକା ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ସଂପର୍କ ରହିଛି ସେ ଏହି ମାମଲାରେ ଏ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି। ତଥାପି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ତାଇଓ୍ଵାନ ସପକ୍ଷରେ ଆସିବାର ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମେରିକା: ବିସ୍ଫୋଟକ ଦ୍ୱାରା ୩୯ଟି ଅଟ୍ଟାଳିକାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/fire-caught-in-23-buldings-in-massachusetts-after-multiple-gas-blasts-39613
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/fire-caught-in-23-buldings-in-massachusetts-after-multiple-gas-blasts-39613
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 14 Sep 2018 12:06:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମେରିକାର ମୈସାଚୁସେଟସରେ ଭୟାନକ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି । କେତେକ ଗ୍ୟାସ୍ ବିସ୍ଫୋଟକ ଦ୍ୱାରା କାଲି ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟାରେ ୩୯ଟି ଅଟ୍ଟାଳିକା ଏବଂ ଘରେ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଲରେନ୍ସ, ଏଣ୍ଡୱର ଏବଂ ନର୍ଥ ଏଣ୍ଡୱର ସହରେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଲିଓନେଲ ରୋଡନ ନାମକ ଜଣେ ୧୮ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସମୟରେ ୧୦ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ବୋଷ୍ଟନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷିତ କରିଥିଲେ । 

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ବିସ୍ଫୋରଣର କାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଫଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ । ମୈସାଚୁସେଟସ ଷ୍ଟେଟ୍ ପୁଲିସ କହିବା ମୁତାବକ, ସମୁଦାୟ ୨୩ଟି ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଛି । ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ଗ୍ୟାସ ଗନ୍ଧ ଆସିବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଘର ଗୁଡିକୁ ଖାଲି କରି ଦେଇଥିଲେ । ଆଂଚଳିକ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ମାଇକେଲ ମୈନ୍ସଫିଲ୍ଡଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଅଗ୍ନିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏଣ୍ଡୱରରେ ୧୮ଟି ଅଗ୍ନିଶମ ଗାଡି ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଗ୍ୟାସର ଗନ୍ଧ ଆସିଲେ ତୁରନ୍ତ ଘରୁ ବାହାରି ୯୧୧ରେ ସମ୍ପର୍କ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ।  

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>