<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଭାରତକୁ ଝଟକା: ପାକିସ୍ତାନ ପରେ ଏବେ ମିଆଁମାରରେ ଆର୍ଥିକ କରିଡର କରିବ ଚୀନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/after-pakistan-now-china-is-ready-to-build-economic-corridor-in-myanma-36063
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/after-pakistan-now-china-is-ready-to-build-economic-corridor-in-myanma-36063
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 15:39:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପାକିସ୍ତାନ ପରେ ବର୍ତମାନ ଚୀନର ନଜର ମିଆଁମାର ଉପରେ ଅଛି । ଚୀନ ସେଠାରେ ପାକିସ୍ତାନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆର୍ଥିକ କରିଡର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଚୀନ ଏବଂ ମିଆଁମାର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋବକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହେବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହଯୋଗରେ ସିଏମସି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ  । ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଲଂଚ୍ ହେବା ପରେ ମିଆଁମାରକୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଚୀନ ଫଣ୍ଡ ଯୋଗାଇବ । ଯାହା ଭାରତର ପୂର୍ବ ପ୍ରଭାବକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେବ । 

ମିଆଁମାରର ନିବେଶ ଏବଂ କଂପାନୀ ପ୍ରଶାସନର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ୟୁ ଆଗ ନେଗ କହିଛନ୍ତି କି, ଦୁଇ ଦେଶ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଆର୍ଥିକ କରିଡର ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ କରିବେ । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦୁଉ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଗତ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ କରାଯିବା ନେଇ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା । ମିଆଁମାରରେ ଗମନାଗମନ, କୃଷି, ପରିବହନ ଆଦି ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବ ଚୀନ ।

ସୂତ୍ରାନୁସାରେ, ମିଆଁମାରର ଅନେକ ଅଂଚଳରେ ଜାତିକୁ ନେଇ ହିଂସା ଏବଂ ବର୍ମା ନାଗରିକଙ୍କ ଚୀନ ବିରୋଧୀ ମନୋଭାବ    ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ସହ ମିଆଁମାର ଚୀନର ଋଣରେ ବୁଡିଯିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା କରୁଛି । ଫଳରେ ପୂର୍ବରେ ଚୀନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏକ ଡ୍ୟାମ୍ ନିର୍ମାଣକୁ ବନ୍ଦ ରଖିଥିଲା ଏହି ଦେଶ । ମିଆଁମାର ବାଣିଜ୍ୟ ସଙ୍ଘର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ୟୁ ମୋଗ୍ ମୋଗ୍ କହିଛନ୍ତି କି, ତାଙ୍କ ଦେଶ ଗୋଟିଏ ରାସ୍ତା ଗୋଟିଏ ବେଲ୍ଟ୍ ପରିଯୋଜନାରେ ଚୀନର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିପାରିବ ନାହିଁ  । 

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଆର୍ଥିକ କରିଡର ଚୀନର ମୂଖ୍ୟ ପ୍ରାନ୍ତ ୟୁନାନ ସହ ମିଆଁମାରର ମଂଡାଲୟ, ଯୋଗେନ ନ୍ୟୁ ସିଟି ଏବଂ କ୍ୟାମ୍ପୁକୁ ଯୋଡିବ । ଏହି କରିଡର ଜରିଆରେ ମିଆାଁମାରର ଅନେକ ଅଂଚଳରେ ପ୍ରଗତି ହେବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାକିସ୍ତାନ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଇମରାନ ଖାନଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସମର୍ଥନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/Terrorists-support-former-cricketer-Imran-Khan-in-Pak-election-36026
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/Terrorists-support-former-cricketer-Imran-Khan-in-Pak-election-36026
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 07:41:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇସଲାମାବାଦ, ଜୁଲାଇ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ହେବ । ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ରାଜନେତା ଠାରୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସାହ ଦେଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ହାଫିଜ ସୟଦ ସମେତ ଅନେକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ କିଛି ରାଜନେତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଦେଉଛନ୍ତି । ସବୁଠାରୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ହରକତ-ଉଲ-ମୁଜାହିଦୀନ(ଏଚୟୁଏମ)ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଓ ଅଲ କାଏଦା ସହିତ ସଂପର୍କ ରଖିଥିବା ଫଜରୁରରହମାନ ଖଲିଲ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଇମରାନ ଖାନଙ୍କ ପାର୍ଟି ପାକିସ୍ତାନ ତହରିକ-ଏ-ଇନସାଫ(ପିଟିଆଇ)କୁ ସମର୍ଥନ ଦେଉଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆମେରିକା ୨୦୧୪ ସେପଟେମ୍ବର ୩୦ରେ ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନକୁ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ କରି ସାରିଛି । 

ପାକିସ୍ତାନରେ କୁଖ୍ୟାତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ରାଜନୀତି ପଡ଼ିଆର ଆସିବା ନେଇ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଦେଶରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସ୍ୱଷ୍ଟ ଭାବରେ ସଂରକ୍ଷଣ ମିଳିଛି । ଏଚୟୁଏମର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଖଲିଲ ପରେ ଅଂସାରୁଲ ଉମ୍ମାହ ନାମରେ ସଂଗଠନ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ କୁହାଯାଇଥାଏ । ଏହି ୨ଟି ସଂଗଠନକୁ ଆମେରିକାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡେଜିଗନେଟେଡ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟେରୋରିଷ୍ଟ ତାଲିକାରେ ଯୋଡ଼ା ଯାଇଛି । 

ପିଟିଆଇ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅସଦ ଉମର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଖଲିଲ ଇମରାନଙ୍କ ପାର୍ଟିରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଯାଇଛି ଓ ଇସଲାମାବାଦ ସଂସଦୀୟ ସିଟ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସମର୍ଥନ ପାର୍ଟିକୁ ମିଳିବ । କିନ୍ତୁ ଅମର ପରେ କହିଛନ୍ତି, ମୌଲାନାରେ ନିର୍ବାଚନରେ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ପାକିସ୍ତାନୀ ରାଜନୀତିରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସମେତ ସେନା ମଧ୍ୟ ଦଖଲ ରହୁଛି । ଖଲିଲ ମଧ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । 

ଖଲିଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଓଲପିଣ୍ଡିରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଆମେରିକା ଆତଙ୍କବାଦୀ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି । ତାଙ୍କର ଗୋଷ୍ଠୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ହେଉଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ । ସେ ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଓ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସହିତ ସଂପର୍କ ରଖିଛନ୍ତି । ୧୯୯୬ରେ ଓସାମା-ବିନ-ଲାଦେନଙ୍କୁ ଖଲିଲ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଥିଲେ । 

ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୱାଜ ସରିଫ ଏବେ ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କ ଦଳ ପିଏମଏଲ-ଏନ ସହାନୁଭୂତି ଭୋଟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ସରିଫ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ହୋଇଛି ସେଥିରେ ଠିକ ଭାବରେ ଶୁଣାଣୀ ହୋଇ ନାହିଁ । ସେନା ଇମରାନ ଖାନଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହିତ ଏକାଠି ହୋଇ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ରୁଷିଆ କରିଥିଲା ହସ୍ତକ୍ଷେପ: ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/Russia-interfere-in-America-election-Trump-36025
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/Russia-interfere-in-America-election-Trump-36025
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 07:53:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ୱାସିଙ୍ଗଟନ, ଜୁଲାଇ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ନିଜର ବୟାନକୁ ଓଲଟାଇ କହିଛନ୍ତି, ୨୦୧୬ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ରୁଷିଆ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଥିଲା । ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ବିଶ୍ଲେଷଣକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛି ଓ ହେଲସିଙ୍କୀ ଠାରେ ରୁଷିଆର ନିଜର ସମକକ୍ଷ ପୁତିନ ସହିତ ବୈଠକ ସମୟରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଭେଇ ଯାଇଥିଲା । 

ରୁଷିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଳାଦିମିର ପୁତିନଙ୍କ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଭାବେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ସମୟରେ ଆମେରିକା ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥାର ବିଶ୍ଲେଷଣର ସମର୍ଥନ ନ ହେବା ପରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧୀ ସହିତ ତାଙ୍କ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲା । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦରେ ଥାଇ ସମ୍ଭବତଃ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭୁଲ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଓ କହିଛନ୍ତି, ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପରେ ସୋମବାର ସେ ଯେତେବେଳେ ଫେରିଲେ ଅନୁମାନ କରିଥିଲେ ଯେ, ୨୦୧୬ରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ରୁଷିଆର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ସଂପର୍କରେ ନିଜର ବୟାନ ସ୍ପଷ୍ଟିକରଣର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । 

ହେଲସିଙ୍କୀରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁତିନଙ୍କ ସହିତ ଯୁଗ୍ମ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ୨୦୧୬ ଆମେରିକା ନିର୍ବାଚନରେ ରୁଷିଆ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନେଇ ଆମେରିକା ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥାର ସମର୍ଥନ ନ କରିବା ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ବିରୋଧୀଙ୍କ ସହିତ ରିପ୍ଲବିକେନ ପାର୍ଟିର ଆଲୋଚନାର ସ୍ୱୀକାର ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ବୟାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇ ଯାଇଛି । 

ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସରେ ଟ୍ରମ୍ପ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, ମୋତେ ଆମେରିକାର ମହାନ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । ମୋର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି । ମୁଁ ଅନେକ ଥର କହିଛି, ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଉପରେ ମୋର ଭରସା ଅଛି ଯେ, ରୁଷିଆ ୨୦୧୬ ନିର୍ବାଚନରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତକୁ ଘାତକ ଡ୍ରୋନ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲା ଆମେରିକା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/us-offers-india-armed-version-of-guardian-drone-says-sources-36022
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/us-offers-india-armed-version-of-guardian-drone-says-sources-36022
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 23:03:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ଘାତକ ଗାର୍ଜିଅନ ଡ୍ରୋନର ଆର୍ମଡ ଭର୍ସନ(ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା) ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ଏହି ଡ୍ରୋନକୁ କେବଳ ଅଣ ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର ଓ ନଜର ରଖିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ।  ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଆମେରିକା ଅଧିକାରୀ ଏକ ବିଶ୍ଵସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ଏହି ଖବର ଦେଇଛନ୍ତି।  ଯଦି ଏହି ଡିଲ୍ କାର୍ୟ୍ୟରେ ପରିଣତ ହୁଏ ତେବେ ନାଟୋ ଦେଶରୁ ବାହାର ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ  ଆମେରିକା ପ୍ରଥମ ଥର ଏହି ଆର୍ମଡ ଡ୍ରୋନ ବିକ୍ରି କରିବ। 

ଯଦି ଭାରତ ଏହାକୁ କିଣେ ତେବେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବଦା ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହୁଥିବା ଇଲାକରେ ଏହାକୁ ମୁତୟନ କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ହାଇଟେକ ମାନବବୀହିନ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ହେବ।  ଅପ୍ରେଲରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଆମେରିକା ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନୀ ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଆଧାରରେ ଟ୍ରମ୍ପ ମାନବବୀହିନ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରକୁ ସହଯୋଗୀ ଦେଶକୁ ବିକ୍ରି କରି ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ସହଯୋଗକୁ ବଢାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନର କହିବା କଥା ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମେରିକା ଡିଫେନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିକୁ ଫାଇଦା ମିଳିବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦେଶରେ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତିର ଅବସର ସୃଷ୍ଟି ହେବ। କାରଣ ସହଯୋଗୀ ଦେଶକୁ ଏହା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ହେଲେ ଆମେରିକାରେ ହିଁ ଏହାର ନିର୍ମାଣ ହେବ। 

ଏହି ଯୋଜନାରେ ଡ୍ରୋନ ରପ୍ତାନୀର ନୂତନ ନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ସାମିଲ କରିଛି।  ଏହାରି ଆଧାରରେ ମିସାଇଲ ଫାୟର କରୁଥିବା ବିଧ୍ଵଂସକ ଓ ମାନବବୀହିନ ଡ୍ରୋନକୁ ଦ୍ଵିତୀୟ ସହଯୋଗୀ ଦେଶକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ ସହିତ ଖେଳ ଖେଳିଲା ଗୁଗୁଲ, ଲାଗିଲା ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଜୋରିମାନା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/eu-hits-google-with-record-4-3-billion-euro-fine-over-android-36010
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/eu-hits-google-with-record-4-3-billion-euro-fine-over-android-36010
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 20:51:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିୟନ ଆମେରିକୀୟ  ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ ଗୁଗୁଲ ଉପରେ ରେକର୍ଡ ୪.୩୪ ବିଲିୟନ ୟୁରୋ ଅର୍ଥାତ ପ୍ରାୟ ୩୪,୩୦୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା ଲଗାଇଛି। ୟୁରୋପୀୟନ କମିଶନଙ୍କ  କହିବା କଥା ଗୁଗୁଲ ନିଜର ଆଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ଼ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମକୁ ମାର୍କେଟ୍ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଦୁରୁପଯୋଗ କରିଛି। 

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗୁଗୁଲ କଥିତ ଭାବେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ନିର୍ମାତକାରୀ କମ୍ପାନୀକୁ ଆଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ ଫୋକର୍ଡ ଭର୍ସନରେ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଡିଭାଇସ ତିଆରି କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ନାହିଁ। 

ଫୋକର୍ଡ ଭର୍ସନ ଅର୍ଥାତ ଓପେନ ସୋର୍ସ ଆଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ ଯାହାକୁ କମ୍ପାନୀ ନିଜ ହିସାବରେ କଷ୍ଟରମାଇଜ  କରିଥାନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଗୁଗୁଲ ବଡ କମ୍ପାନୀ ଓ ମୋବାଇଲ ନେଟଓ୍ଵର୍କକୁ ନିଜର ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟରେ ଗୁଗୁଲ ସର୍ଚ୍ଚ ଆପ୍ ଦେବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି। 

ୟୁରୋପିୟନ ୟୁନିୟନ ଗୁଗୁଲର ପେରେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ଆଲ୍ଫାବେଟକୁ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଅଭ୍ୟାସ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ୯୦ ଦିନର ସମୟ ଦେଇଛି। ଯଦି ଏହି ୯୦ ଦିନରେ କମ୍ପାନୀ ନିଜର ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନକଲା ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବସାୟର ଟର୍ଣ୍ଣ ଓଭରର ୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ଜୋରିମାନା ରୂପେ ଆଦାୟ କରିବ। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଗୁଗୁଲ ଉପରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଏହି ଜୋରିମାନା କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ଏ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଜୋରିମାନା ଅଟେ। ବିବିସିର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଗୁଗୁଲର ସିଇଓ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇଙ୍କୁ ୟୁରୋପିୟନ ୟୁନିୟନ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ କମିଶନ ମାର୍ଗେଟ୍ ଓ୍ଵେଷ୍ଟଜର ପୂର୍ବରୁ ଅବଗତି କରାଇ ସାରିଛନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୋଟ କାହାକୁ ଦେଲେ? ପାକିସ୍ତାନରେ ଏହା ପଚାରିଲେ ମିଳିବ ଜେଲ ଓ ଜରିମାନା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/Not-easy-to-asked-question-about-vote-casting-in-Pakistan-35955
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/Not-easy-to-asked-question-about-vote-casting-in-Pakistan-35955
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 07:21:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇସଲାମାବାଦ, ଜୁଲାଇ ୧୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଏହା ଭାରତ ନୁହେଁ ଯେ, ଜଣେ ନାଗରିକ କାହାକୁ ଭୋଟ ଦେଲେ ପଚାରି ଦେଇ ପାରିବେ । ପଡ଼ୋଶୀ ପାକିସ୍ତାନରେ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି ରହିଛି । ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଏଠାରେ ଜଣେ ନାଗରିକ କାହାକୁ ଭୋଟ ଦେଲେ ବୋଲି ପଚାରିଲେ, ଜେଲ ଓ ଜରିମାନା ହେବ । ଦେଖିବାକୁ ଯଦିଓ ଏହା ସାଧାରଣ ଓ ସହଜ ଲାଗୁଛି, ତଥାପି ପାକିସ୍ତାନରେ ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା କଠିନ କାମ । ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଲେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ । ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ଫଳରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ । ଯଦି ଭାଗ୍ୟ ଖରାପ ହୁଏ, ତେବେ ଉଭୟ ଜେଲ ଓ ଜରିମାନା ହେବା ବଡ଼ କଥା ନୁହେଁ । 

ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ‘ଡନ’ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅଧିସୂଚନା ଜାରି କରି ଦିଆଯାଇଛି, ଯେ ଏଭଳି କାମ କେହି କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲଂଘନ କରିଥାଏ, ତା’ହେଲେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ । 

ଖବରକାଗଜ ଅନୁସାରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ କାର୍ଯ୍ୟରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନରେ କାହାକୁ ଭୋଟ ଦେଲେ ପଚାରିପାରିବେ ନାହିଁ । ମତଦାନ କାଗଜ ନେବା ମଧ୍ୟ ଅପରାଧ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ପାକିସ୍ତାନରେ ଆଗାମୀ ଜୁଲାଇ ୨୫ରେ ମତଦାନ ହେବ । 

ଆୟୋଗର ଅଧିସୂଚନାରେ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ବାହାର କରିବା, କାହାରିକୁ ମତଦାନ କରିବା ବା ନକରିବା, ମତଦାନ ପାଇଁ ଜୋରଜବରଦସ୍ତି କରିବା, ଧମକ ଦେବା, ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇବା, ବେଆଇନ ପନ୍ଥା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବା, ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ମତଦାନ ପତ୍ର ନେଇଯିବା, ଭୋଟ ବାକ୍ସ ଲୁଟ କରିବା, ନକଲି ଭୋଟର ମତଦାନ କରିବା ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅପରାଧ କାମ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି । 

ଅଧିସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜିଲ୍ଲା ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଅଥବା ଦୌରାଜଜ ଏଭଳି ଅପରାଧ ସହିତ ସଂଶ୍ଲିଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ, ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଓ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ସମେତ ଜରିମାନା ଶୁଣାଇ ପାରନ୍ତି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅରୁଣାଚଳ-ତିବ୍ଦତ ସୀମାରେ ଚୀନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କଲା ମାନବବିହୀନ ପାଣିପାଗ ନିରୀକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/near-arunachal-tibet-border-china-builds-unmanned-weather-station-35949
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/near-arunachal-tibet-border-china-builds-unmanned-weather-station-35949
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 17 Jul 2018 22:32:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସୀମା ନିକଟରେ ତିବ୍ଦତରେ ଚୀନ ମାନବବିହୀନ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ପାଣିପାଗ ନିରୀକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ‘ଆଞ୍ଚଳିକ ଉତ୍ତେଜନା’ର ସ୍ଥିତିରେ ଦେଶର ସେନା, ବିମାନ ଓ ମିସାଇଲ ପରିଚାଳନା ସମୟରେ ପାଣିପାଗ ସଂପର୍କୀତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। 

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମସ୍‌ ଖବର ଅନୁସାରେ ତିବ୍ଦତର ଶାନନାନ ପରୀକ୍ଷଣ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲ୍ୟୁଜେର ୟୁମଇରେ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। ତିବ୍ଦତ ପାଣିପାଗ ବ୍ୟୁରୋ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ପାଣିପାଗ ସଂପର୍କୀତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଯୋଗାଇବ। କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିକାଶ, ସୈନିକ ଓ ନାଗରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରିବ। ଚୀନରେ ୯ଟି ପରିବାରରେ ୩୨ ଜଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ନେଇ ୟୁମଇ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଟାଉନସିପ୍‌ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା। 

ଏହି ଷ୍ଟେସନ୍‌ର ଜଣେ ଟେକନିସିଆନ୍‌ ତାଶୀ ନେରବୁ କହିଛନ୍ତି, ବାୟୁର ତାପମାତ୍ରା, ବାୟୁର ଚାପ, ପବନର ଗତି, ଦିଗ, ଗୁଳୁଗୁଳି ଓ ବର୍ଷା ଭଳି ତଥ୍ୟ ହାସଲ ହୋଇ ପାରିବ। ଏଥି ସହିତ ତାଶି କହିଛନ୍ତି, ୟୁମଇ ସୀମାରେ ଥିବା ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ପରିବହନ ଓ ଯୋଗାଯୋଗ ମୂଳକ ତଥ୍ୟ ଯୋଗାଇବାରେ ସହାୟକ ହେବ। 

ଚୀନ ସେନାର ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି, ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ବିମାନର ଅବତରଣ, ଟେକ୍‌-ଅଫ୍‌ ଓ ମିସାଇଲ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ ସମୟରେ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଯୋଗାଇବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୟୁଏସର ଚାପ ପରେ ଭାରତକୁ ଅଧିକ ତୈଳ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାଉଦି ଆରବ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/saudis-offer-extra-oil-in-asia-as-opec-leader-pumps-more-35933
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/saudis-offer-extra-oil-in-asia-as-opec-leader-pumps-more-35933
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 17 Jul 2018 17:21:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେଉ କି ଓପେକ ଦ୍ଵାରା ଏହାର ରପ୍ତାନୀ ହେଉ କିମ୍ବା ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ହେଉ ଏସବୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ଅନେକ ଦେଶର କୂଟନୀତି ଏବଂ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ସଂପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି କଥାରୁ ଏହା ସଙ୍କେତ ମିଳୁଛି ଯେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ସାଉଦି ଆରବ ଓପେକ(ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ ଅଫ ଦ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏକ୍ସପୋର୍ଟିଂ କଣ୍ଟ୍ରିଜ) ଦ୍ଵାରା ତୈଳ ରପ୍ତାନୀ ହ୍ରାସ କରିବା ଓ ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ନକରିବାକୁ ଦେବା ଉପରେ କାମ କରୁଛି। ଫଳସ୍ଵରୂପ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଭାରତ ସହିତ ଏସିଆର କିଛି ଦେଶକୁ ଅଧିକ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ତୈଳ ଦର ଉପରେ ସୂଚନା ରଖୁଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ବ୍ଲୁମର୍ଗରେ ଛପି ଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଓପେକର ନେତୃତ୍ଵ ନେଉଥିବା ସାଉଦି ଆରବ ନିଜର ସହଯୋଗୀ ଦେଶକୁ ରେକର୍ଡ ତୈଳ ରପ୍ତାନୀ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ନଭେମ୍ବରରେ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ଆମେରିକା ସାଉଦି ଆରବ ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଛି।  ଅନ୍ୟ ପଟେ ଭାରତ ପରି କିଛି ଆମଦାନୀକାରୀ ଦେଶ ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେଲେ ଏହାର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇବ। ତେଣୁ ସାଉଦି ଆରବ ଏବେ ଭାରତ ସମେତ ଏସିଆର କିଛି ଦେଶକୁ ଅଧିକ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ରପ୍ତାନୀ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। 

ସାଉଦି ଆରବ ଏମିତି ସମୟରେ ଏହି ଅଫର ଦେଉଛି ଯେଉଁ ସମୟରେ ଇରାନ ଉପରେ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କାରଣରୁ ତୈଳ ଉପଭୋକ୍ତା ବହୁତ ବଡ଼ ଆଶଙ୍କାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଆମେରିକା ନିଜର ସହଯୋଗୀ ଦେଶଗୁଡିକୁ ଇରାନଠୁ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ନକରିବାକୁ ଚାପ ପକାଇ ଚାଲିଛି। ସିଙ୍ଗାପୁର ସ୍ଥିତ ଏନର୍ଜି ଆସପେକ୍ଟ ଲିମିଟେଡର ତୈଳ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଚୌହ୍ଵାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଉଦି ଆରବ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କାରଣରୁ ବହୁତ ଚାପରେ ରହିଛି। ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ କରି ଅଶୋଧୀତ ତୈଳ ଦର ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିବାକୁ ଆମେରିକା ସାଉଦି ଆରବ ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଛି। 

ସାଉଦି ଆରବର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଖାଲିଦ ଅଲ-ଫଲିହ ଗତ ମାସରେ ଓପେକର ବୈଠକରେ କହି ସାରିଛନ୍ତି ଯେ ବଜାରକୁ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଯାହା ସମ୍ଭବ ତାହା କରାଯାଉଛି ଏବଂ ନିଜର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରୋଲସ ରଏସ ତିଆରି କରୁଛି ଏକ ଉଡନ୍ତା ଟ୍ୟାକ୍ସି, ଚାର୍ଜ କଲେ ଚାଲିବ ୮୦୦କିମି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/rolls-royce-company-made-up-of-400-kilometers-per-hour-speed-of-taxi-35925
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/rolls-royce-company-made-up-of-400-kilometers-per-hour-speed-of-taxi-35925
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 17 Jul 2018 16:01:59 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରୋଲସ ରଏସ ଏମିତି ଏକ କାର ତିଆରି କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ କଳ୍ପନା କରି ନଥିବେ। ଏହି କମ୍ପାନୀ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୪ଶହ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଉଡୁଥିବା ଟ୍ୟାକ୍ସି ତିଆରି କରିବାକୁ ଯାଉଛି । କାର ତିଆରି କାମ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଚାଲିଛି । ଏହି ଟ୍ୟାକ୍ସିକୁ ୨୦୨୦ଶୁଦ୍ଧା ବଜାରକୁ ଆଣିବାର ଲକ୍ଷ ରଖାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୧୦୫ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ବସିପାରିବେ । 

ଏହାର ସବୁଠୁ ଖାସ କଥା ହେଉଛି ଯେ, କାରକୁ ବାରମ୍ବାର ଚାର୍ଜ କରିବା ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଥରେ ଚାର୍ଜ କରିବା ପରେ ୮୦୦କିମି ଦୂରକୁ ଯାଇ ପାରିବ । ଗାଡି ଷ୍ଟାଟ ହେବା ପରେ ଅଧିକ ସାଉଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ । କାରଣ କମ୍ପାନୀ କମ ସାଉଣ୍ଡ ପାଇଁ ଏଥିରେ ହାଇବ୍ରିଡ ଡିଜାଇନର ଇଞ୍ଜିନ ଲଗାଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛି । ରୋଲ୍ସ ରଏସ କମ୍ପାନୀ ଏଥିରେ ୨୦୦ଏମ ଗ୍ୟାସ ଟରବାଇନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର କରି ୫୦୦ କିଲୋଓା୍ୱଟ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପନ କରିପାରିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୁଳଭୂଷଣ ମାମଲା: ଭାରତ ବିରୋଧରେ ୪୦୦ ପୃଷ୍ଠାର ଜବାବ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ପାକିସ୍ତାନ, ଆଇସିଜେରେ କରିବ ଦାଖଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/Pakistan-to-produce-400-pages-file-in-ICJ-on-kulbhusan-Jadhav-case-35912
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/Pakistan-to-produce-400-pages-file-in-ICJ-on-kulbhusan-Jadhav-case-35912
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 17 Jul 2018 12:02:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପହଁଚିଥିବା ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ କୁଳଭୂଷଣ ଯାଧବ ମାମଲାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଦାଲତ ବା ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋର୍ଟ ଅଫ୍‌ ଜଷ୍ଟିସ (ଆଇସିଜେ)ରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିବ । ଭାରତ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ଜବାବ ଦାଖଲ କରିବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ୪୦୦ ପୃଷ୍ଠାର ଦସ୍ତାବିଜ । ଆଜି ପାକିସ୍ତାନ ଜବାବ ରଖିବ ବୋଲି ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । 

ପୂର୍ବରୁ ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୨୩ ତାରିଖରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଦାଲତ କୁଳଭୂଷଣ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣୀ କରି ଉଭୟ ଦେଶ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିଜର ପକ୍ଷ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଭାରତ ଅପ୍ରେଲ ୧୭ରେ ନିଜର ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରି ସାରିଛି । ପାକିସ୍ତାନର ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନାରାଲ ଖାଲିଦ ଜାବେଦଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍‌ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ୪୦୦ ପୃଷ୍ଠା ସମ୍ବଳିତ ସତ୍ୟପାଠ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଯାହାକୁ ଆଜି ଆଇସିଜେରେ ଦାଖଲ କରିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହା ପରେ ଆଇସିଜେ ମାମଲାର ଶୁଣାଣୀ କରିବା ନେଇ ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି ଓ ଆତଙ୍କାବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସଂପୃକ୍ତି ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀ କୁଳଭୂଷଣ ଯାଧବଙ୍କୁ ୨୦୧୬, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ରେ ବେଲୁଚିସ୍ତାନରୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ପାକିସ୍ତାନର ସେନା ଅଦାଲତ କୁଳଭୂଷଣଙ୍କୁ ମୃତ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଭାରତ ଗତ ବର୍ଷ ମେ ୮ ତାରିଖରେ ଆଇସିଜେର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା । ମେ ୧୮ରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଦାଲତ କୁଳଭୂଷଣଙ୍କ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଥିଲେ ।  

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>