<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଟ୍ରମ୍ପ ମାନିଲେ ଭାରତ ହେଉଛି ଟ୍ରେଡ୍ ଡିଲର ବାଜିଗର, ମୋଦୀଙ୍କ କଲେ ପ୍ରଶଂସା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/modi-is-a-good-friend-but-india-a-tough-negotiator-says-donald-trump-43128
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/modi-is-a-good-friend-but-india-a-tough-negotiator-says-donald-trump-43128
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Nov 2018 17:26:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆମେରିକାର ବହୁତ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାରକୁ ନେଇ ଭାରତ ସବୁଠୁ ଭଲ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ। ପ୍ରଥମେ ଭାରତ ଦ୍ଵାରା ଋଷ ସହିତ ଏସ-୪୦୦ ମିସାଇଲ ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ରାଜିନାମା ଓ ପରେ ଇରାନଠୁ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଆମେରିକାଠୁ ରିଆତି ପାଇବା ପରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସରେ ଦୀପାବଳି ପାଳନ କରି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଦୋସ୍ତି ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ଠାରେ ‘କୃତଜ୍ଞ’।

ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଭାରତ ସହିତ ଭଲ କାରବାର ରାଜିନାମା ପାଇଁ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛୁ।  ଭାରତର କାରବାର ବାର୍ତ୍ତାକାରଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ କୁଶଳୀ ଦର୍ଶାଇ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ବହୁତ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ବହୁତ ଭଲ ବାର୍ତ୍ତକାର ମଧ୍ୟ।  ଟ୍ରମ୍ପ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ନଭଜେତ ସରନାଙ୍କ ଆଡକୁ ଚାହିଁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି କଥାକୁ ମୋର ସ୍ଵୀକାର କରିବେ। ଭାରତ ସବୁଠୁ ଭଲ, ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ତାଙ୍କ ସହିତ କାମ କରୁଛୁ ଏବଂ ଏକାଠି ଆଗକୁ ବଢୁଛୁ।

ମୋଦୀ-ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ହେବ ସାକ୍ଷାତ

ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଓ ମୋଦୀ  ନଭେମ୍ବର ୩୦ ଓ ଡିସେମ୍ବର ୧ରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାରେ  ଜି-୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେବେ। ଏଠାରେ ଉଭୟ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ମାତ୍ର ହ୍ଵାଇଟ୍ ହାଉସ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି ଘୋଷଣା କରି ନାହିଁ।  ହ୍ଵାଇଟ୍ ହାଉସରେ ଦୀପାବଳି ପାଳନ ସମୟରେ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ସେ ଶୀଘ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଯାଉଛି। 

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କଥାର ଉତ୍ତର ଦେଇ ସରନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ହ୍ଵାଇଟ୍ ହାଉସରେ ଦୀପାବଳି ଉତ୍ସବରେ ବିଶେଷ ରୂପେ ନିମନ୍ତ୍ରିତ ସରନାଙ୍କୁ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ  ଭାରତ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ସଂପର୍କ ଘନିଷ୍ଠ ରହିଛି। ଆପଣଙ୍କ ଦେଶକୁ ମୁଁ ବହୁତ ଭଲ ପାଏ। ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରତି ମୋର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ମାନ ରହିଛି। କୃପା କରି ମୋ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁକ  ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଶୁଭକାମନା ଜଣାଇ ଦେବେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ: ବହୁମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିପାରିଲେନି ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/sri-lanka-parliament-votes-against-rajapakse-government-in-landmark-vote-43116
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/sri-lanka-parliament-votes-against-rajapakse-government-in-landmark-vote-43116
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Nov 2018 12:34:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସଂସଦରେ ଆଜି ନବ ନିଯୁକ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କ  ବିରୋଧରେ ସାଂସଦମାନେ ମତଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୈତ୍ରିପାଲା ସିରିସେନାଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ଝଟକା ଦେଇଛି । ଏହାପରେ ସଂସଦରେ ବାଚସ୍ପତି କାରୁ ଜୟସୂର୍ୟ୍ୟା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଂଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।  ରାଜପକ୍ଷେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ବହୁମତ ନଥିବା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କି, ଏକ ବିବାଦୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୈତ୍ରିପାଲ ସିରିସେନା ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ରାଜପକ୍ଷେ ଏସଏଲଏଫପିରୁ ନିଜର ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ପୁରୁଣା ସଂପର୍କ ତୁଟାଇ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି(ଏସଏଲପିପି)ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥିଲା ଯେ  ଜାନୁଆରୀ ୫ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନରେ ସେ ସିରିସେନାଙ୍କ ପାର୍ଟି ଅଧିନରେ ନୁହଁ ବରଂ ନିଜ ପାର୍ଟିରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି।

୨୦୧୫ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ୭୨ ବର୍ଷୀୟ ରାଜପକ୍ଷେ ନିଜର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୈତ୍ରିପାଲ ସିରିସେନାଙ୍କଠୁ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସିରିସେନା ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେଙ୍କ ୟୁନାଇଟେଡ ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍ଟିର ସମର୍ଥନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ସିରିସେନା ଓ ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିଲା। ନାଟକୀୟ ଘଟଣାକ୍ରମରେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୬ରେ ସିରିସେନା ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ବରଖାସ୍ତ କରି ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ସିରିସେନା ନଭେମ୍ବର ୧୬ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବିଧାନିକ କାର୍ୟ୍ୟ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଘରୋଇ ଓ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚାପ ପରେ ନଭେମ୍ବର ୧୪ରେ ପୁର୍ନବାର ସଂସଦ ଚଳାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଗମ୍ଭୀର ହେଲା ସଙ୍କଟ, ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଓଲଟାଇଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/sri-lanka-supreme-court-overturns-sacking-of-parliament-43090
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/sri-lanka-supreme-court-overturns-sacking-of-parliament-43090
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Nov 2018 19:06:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରାଜନୀତିରେ ଆସିଛି ଏବେ ନୂଆ ମୋଡ଼। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ କରିବାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୈତ୍ରିପାଲ ଶିରୀସେନାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଓଲଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସିରିସେନାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ରୋକ୍ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ନାଟକୀୟ ଘଟଣାକ୍ରମରେ ଶିରୀସେନା  ଅକ୍ଟୋବର ୨୬ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରନିଲ ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେଙ୍କୁ  ପଦରୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବା ପରେ  ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ରାଜପକ୍ଷେ ସଂସଦରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଶିରୀସେନା ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଇଥିଲେ।

ଏବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରୋକ୍ ପରେ ଭାରତର ପଡ଼ୋଶୀ ଦ୍ଵୀପ ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ସଂକଟ ଆହୁରି ଗମ୍ଭୀର ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ନଲିନ ପରେରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଅଦାଲତରେ ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ସହିତ ସୁରକ୍ଷାବଳ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜଜ କମାଣ୍ଡୋଜଙ୍କ ଘେରାବନ୍ଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ରାୟ ଉପରେ ରନିଲ ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରି ଟ୍ଵିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ କୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ରାୟରେ ଜନତାଙ୍କୁ ବିଜୟ ମିଳିଛି। ଏବେ ଆହୁରି ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ବାକି ରହିଛି।  ଦେଶରେ  ପୁଣି ଥରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିବାର ଅଛି ବୋଲି ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେ ଟ୍ଵିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଅପଦସ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରନିଲ ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେଙ୍କ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍ଟି ଶିରୀସେନାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ କରିବା ସହିତ ଶିରୀସେନା ଜାନୁଆରୀ ୫ରେ ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମିଆନମାର ପଠାଯିବା ଭୟରେ ଶିବିରରୁ ଫେରାର ମାରିଲେ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/Fearing-forcefully-deportation-to-myanmar-hundreds-rohingyas-fled-from-bangladeshi-camp-43063
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/Fearing-forcefully-deportation-to-myanmar-hundreds-rohingyas-fled-from-bangladeshi-camp-43063
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Nov 2018 14:24:59 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଆନମାର ପଠାଯିବା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ମାତ୍ର ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ଶରଣାର୍ଥୀ ନିଜ ଦେଶ ମିଆନମାର ଯିବାକୁ ନାରାଜ।  ଏଥିପାଇଁ ବାଂଲାଦେଶ ଶରଣାର୍ଥୀ ଶିବିରରୁ ଶରଣାର୍ଥୀ ଫେରାର ମାରିଛନ୍ତି। ସମୁଦାୟର ନେତା ସୋମବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଶାସନ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବୁଧବାର ବୌଦ୍ଧ ବହୁଳ ମିଆନମାର ପଠାଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି।

ଏହି ସବୁ ଶରଣାର୍ଥୀ ମିଆନମାରରେ ଅକଥନୀୟ ଅତ୍ୟାଚାର ପରେ ସେଠାରୁ ପଳାୟନ କରି ବାଂଲାଦେଶରେ ଶରଣ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଶରଣାର୍ଥୀ ଶିବିରରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଧାର୍ମିକ ଭେଦଭାବ ଆଧାରରେ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତି କ୍ରୁରତା କରାଯାଇଥିବା ମିଳିତ ଜାତିସଙ୍ଘ କହିଛି। ସମୁଦାୟ ନେତାଙ୍କ  ମୁତାବକ ବଳପୂର୍ବକ ମିଆନମାର ପଠାଯିବା ଆଶଙ୍କାରେ ଶିବିରରେ ରହୁଥିବା କିଛି ପରିବାର ଆତଙ୍କିତ ହୋଇ ପଳାୟନ କରିଛନ୍ତି।

ଜାମତୋଲି ଶରଣାର୍ଥୀ ଶିବିରରେ ରହୁଥିବା ନୂର ଇସଲାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାରୀ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଲଗାତାର  ଦେଶକୁ ଫେରି ଯିବାକୁ ପ୍ରେରିତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏହାର ଓଲଟା ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଲୋକେ ଶିବିରରୁ ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି। ପୂର୍ବ ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ୨,୨୬୦ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ବାଂଲାଦେଶର ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ କକ୍ସ ବଜାର  ଜିଲ୍ଲା ସୀମାରୁ ସ୍ଵଦେଶ ପଠାଯିବାର ଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗାଜାରେ ଇସ୍ରାଏଲର ଆକ୍ରମଣ, ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ବିଲ୍ଡିଂ ଧ୍ୱଂସ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/building-of-channel-owned-by-hamas-destroyed-in-israeli-air-strike-43040
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/building-of-channel-owned-by-hamas-destroyed-in-israeli-air-strike-43040
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Nov 2018 14:29:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇସ୍ରାଏଲ ହାୱାଇ ଜାହାଜ ଆକ୍ରମଣରେ ଗାଜା ସ୍ଥିତ ହମାସ ଅଲ-ଅକ୍ସା ଟିଭିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ୍ଡିଂ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହା ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରରେ ଘଟିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଇସ୍ରାଏଲ ଆକ୍ରମଣରେ ତିନିଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଇସଲାମିକ ଜିହାଦ ଇସ୍ରାଏଲର ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ବିରୋଧ କରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବା ପାଇଁ ଧମକ ଦେଇଛି । 

କଣ ହେଉଛି ହମାସ

ହମାସ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ କ୍ଷେତ୍ରର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରମୁଖ ଇସଲାମୀ ଚରମପନ୍ଥୀ ସଂଗଠନ । ଏହାକୁ ୧୯୮୭ରେ ଏକ ଜନଆନ୍ଦୋଳନ ପରେ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଏହି ସଂଗଠନ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ଅଂଚଳରୁ ଇସ୍ରାଏଲ ସେନାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ ଚଳାଇଛି । ହମାସ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ମାନ୍ୟତା ଦେଉ ନଥିବା ସହ ଏହା ପାଲେଷ୍ଟାଇନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇସଲାମିକ ରାଷ୍ଠ୍ର ସ୍ଥାପନା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶ୍ରୀଲଙ୍କା: ସଂସଦ ଭଙ୍ଗକୁ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସିରିସେନାଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କଲେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/sri-lanka-s-political-parties-challenged-the-supreme-court-against-manipalacha-sirisena-decision-43032
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/sri-lanka-s-political-parties-challenged-the-supreme-court-against-manipalacha-sirisena-decision-43032
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 12 Nov 2018 20:55:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ମୁଖ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୈତ୍ରୀପାଲ ସିରିସେନାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ କରାଯିବାକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ସଂସଦରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତପ୍ରାପ୍ତ ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ ଦଳ ସିରିସେନାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରନୀଲ ବିକ୍ରମସିନ୍ଧେଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଇବା ନେଇ ଗତ 26 ତାରିଖରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତିକୁ ଅବୈଧ ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ରତ୍ନାଜୀବନ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି।

ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ସିରିସେନାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା 225 ସଦସ୍ୟ ଯୁକ୍ତ ସଂସଦକୁ ଭଙ୍ଗ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଦେଶରେ ଆଗାମୀ ଜାନୁୟାରୀରେ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇପାରେ । ସିରିସେନା ଏକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଧିସୂଚନାରେ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରି ବର୍ତ୍ତମାନର 225 ସଦସ୍ୟ ସଂସଦକୁ ଭଙ୍ଗ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ 2020ରେ ଶେଷ ହେବାର ଥିଲା । ସିରସେନା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାନୀଲ ବିକ୍ରମସିନ୍ଧେଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରି ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କୁ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଉପୁଜିଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କି, ଏକ ବିବାଦୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୈତ୍ରିପାଲ ସିରିସେନା ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ରାଜପକ୍ଷେ ଏସଏଲଏଫପିରୁ ନିଜର ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ପୁରୁଣା ସଂପର୍କ ତୁଟାଇ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି(ଏସଏଲପିପି)ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥିଲା ଯେ  ଜାନୁଆରୀ ୫ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନରେ ସେ ସିରିସେନାଙ୍କ ପାର୍ଟି ଅଧିନରେ ନୁହଁ ବରଂ ନିଜ ପାର୍ଟିରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି।

2015ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ 72 ବର୍ଷୀୟ ରାଜପକ୍ଷେ ନିଜର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୈତ୍ରିପାଲ ସିରିସେନାଙ୍କଠୁ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସିରିସେନା ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେଙ୍କ ୟୁନାଇଟେଡ ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍ଟିର ସମର୍ଥନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ସିରିସେନା ଓ ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିଲା। ନାଟକୀୟ ଘଟଣାକ୍ରମରେ ଅକ୍ଟୋବର 26ରେ ସିରିସେନା ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ବରଖାସ୍ତ କରି ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ସିରିସେନା ନଭେମ୍ବର 16 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବିଧାନିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଘରୋଇ ଓ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚାପ ପରେ ନଭେମ୍ବର 14ରେ ପୁର୍ନବାର ସଂସଦ ଚଳାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରି ଦେହ ମୁକୁଳା କଲେ ମହିଳା, ସମାରୋହରେ ଥିଲେ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନାଇଡୁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/Topless-protestor-breaches-security-barriers-in-Paris-42990
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/Topless-protestor-breaches-security-barriers-in-Paris-42990
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 12 Nov 2018 04:45:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ୟାରିସ, ନଭେମ୍ବର ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତିର ଶତବାର୍ଷିକି ଅବସରରେ ପ୍ୟାରିସରେ ଐତିହାସିକ ‘ଆର୍କ ଦ ତ୍ରାୟୋଫ’ରେ ରବିବାର ଭାରତର ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ, ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ବଡ ବଡ଼ ନେତା ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ସମାରୋହକୁ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଯେତେବେଳେ ଗାଡ଼ିରେ ଆସୁଥିଲେ, ଜଣେ ମହିଳା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଉଲଂଘନ କରି ଦେହ ମୁକୁଳା  କରି ଦୌଡ଼ିଥିଲେ। ମହିଳା ଜଣକ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରି ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ମହିଳାଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ। ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ‘ଫେକ୍‌’ ଏବଂ ‘ପିସ୍‌’ ଶବ୍ଦ ଲେଖା ଥିଲା।
ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏମନୁଏଲ ମାଇକ୍ରୋ, ରୁଷିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମୀର ପୁତିନ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନେତାମାନେ ଶତାବ୍ଦୀ ସମାରୋହରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ୧୯୧୪ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୧୯୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା। ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ୮୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସାମିଲ ଥିଲେ।
ଭାରତର ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ ତିନି ଦିନିଆ ବିଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ଶନିବାର ଉତ୍ତର ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଭାରତ ତରଫରୁ ନିର୍ମିତ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ମାରକକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ସ୍ମୁତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହି ସ୍ମାରକସ୍ଥଳ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସଙ୍କଟ: ୫୦ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ସଂପର୍କ ଭାଙ୍ଗି ଓ ସିରିସେନାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ନୂତନ ପାର୍ଟିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ରାଜପକ୍ଷେ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/lanka-crisis-Rajapaksa-ends-association-with-sirisenas-party-joins-newly-formed-slpp-42977
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/lanka-crisis-Rajapaksa-ends-association-with-sirisenas-party-joins-newly-formed-slpp-42977
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 11 Nov 2018 18:52:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ  ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ। ଏକ ବିବାଦୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୈତ୍ରିପାଲ ସିରିସେନା ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ରବିବାର ରାଜପକ୍ଷେ ଏସଏଲଏଫପିରୁ ନିଜର ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ପୁରୁଣା ସଂପର୍କ ତୁଟାଇ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା  ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି(ଏସଏଲପିପି)ରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସଙ୍କେତ ଦେଉଛି ଯେ  ଜାନୁଆରୀ ୫ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନରେ ସେ ସିରିସେନାଙ୍କ ପାର୍ଟି ତଳେ ନୁହଁ ବରଂ ନିଜ  ପାର୍ଟିରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେ ରବିବାର ଏସଏଲପିପିର ସଦସ୍ୟତା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ତାଙ୍କର ସମର୍ଥକ ଏହି ପାର୍ଟିର ଗଠନ କରିଥିଲେ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଫ୍ରିଡମ ପାର୍ଟି(ଏସଏଲଏଫପି)ର ସଂସ୍ଥାପକ ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କ ପିତା ଥିଲେ। ୧୯୫୧ରେ ଏହି ପାର୍ଟିର ଗଠନ ହୋଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କ ସମର୍ଥକ ଏସଏଲପିପି ଗଠନ କରିଥିଲେ। ଯାହା ଜରିଆରେ ରାଜପକ୍ଷେ ରାଜନୀତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ପାର୍ଟି ଫେବୃଆରୀରେ ହୋଇଥିବା ପୌର ନିର୍ବାଚନରେ ଦୃଇ ତୃତୀୟାଂଶ ସିଟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା। 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ୨୦୧୫ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ୭୨ ବର୍ଷୀୟ ରାଜପକ୍ଷେ ନିଜର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୈତ୍ରିପାଲ ସିରିସେନାଙ୍କଠୁ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସିରିସେନା ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେଙ୍କ ୟୁନାଇଟେଡ ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍ଟିର ସମର୍ଥନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ସିରିସେନା ଓ ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିଲା। ନାଟକୀୟ ଘଟଣାକ୍ରମରେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୬ରେ ସିରିସେନା ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ବରଖାସ୍ତ କରି ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ସିରିସେନା ନଭେମ୍ବର ୧୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବିଧାନିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଘରୋଇ ଓ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚାପ ପରେ ନଭେମ୍ବର ୧୪ରେ ପୁର୍ନବାର ସଂସଦ ଚଳାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ।

ମାତ୍ର ଶୁକ୍ରବାର ସିରିସେନା ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ କରି ଜାନୁଆରୀ ୫ରେ ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପେ ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କୁ ସଂସଦରେ ବହୁମତ ମିଳିନଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ସିରିସେନା ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ୨୨୫ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସଂସଦରେ ବହୁମତ ପାଇଁ ଅତି କମରେ ୧୧୩ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସମର୍ଥନ ମିଳିବା ଉଚିତ୍। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ୬୫୦୦ ଘର, ୨୩ ମୃତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/death-toll-rises-to-23-in-california-wildfire-42937
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/death-toll-rises-to-23-in-california-wildfire-42937
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 11 Nov 2018 09:50:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆମେରିକାର କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ହୋଇଛି । ଏହି ଅଘଟଣରେ ୨୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଟିମ୍ ଗତକାଲି ଆହୁରି  ୧୪ଜଣଙ୍କର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି  । ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ସେଠାକାର ପ୍ରଶାସନ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛି ଯେ, ଆହୁରି ମୋଟ ୨୩ଟି ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହ କିଛି ଶବକୁ ସେମାନଙ୍କ କାର ମଧ୍ୟରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା । 

ଜଳିଗଲା ୬୫୦୦ ଘର

ପ୍ରଶାସନ ଆହୁରି କହିଛି ଯେ ଏହି ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଏହି ପାରାଡାଇଜ ସହର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଜଳି ଯାଇଛି । କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ଦମକଳ ବାହିନୀର ତଥ୍ୟାନୁସାରେ ପ୍ରାୟ ୬୫୦୦ ଘର ପୋଡି ଯାଇଛି  । ଏହାଦ୍ୱାରା ସହରର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ମାତ୍ର ୧୦ ରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଘର ହିଁ ବର୍ତି ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୟୁଏସ ଉଠାଇଲା ମୁସଲିମ ଦମନ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଚୀନ କହିଲା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମାମଲାରେ ଦଖଲ ଦିଅ ନାହିଁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/International/us-expresses-concern-over-repression-of-religious-groups-in-china-42924
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/International/us-expresses-concern-over-repression-of-religious-groups-in-china-42924
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 10 Nov 2018 22:22:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସାମରିକ କ୍ଷେତ୍ରଠୁ ନେଇ ବ୍ୟବସାୟିକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦିତା ଲାଗି ରହିଛି। ଖାସକରି ଚୀନର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିକୁ ନେଇ ଚୀନ ଓ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଜାରି ରହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକକୁ ଦମନ କରୁଥିବା ନେଇ ଆମେରିକା ଚୀନ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଇଛି। ଚୀନରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ, ତିବ୍ବତୀ ଓ ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ଦବା ଯାଉଥିବା ଆମେରିକା କହିଛି। ୟୁଏସର ଏହି ଅଭିଯୋଗ ପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହୋଇ ଉଠିଛି ଚୀନ। ନିଜର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟପାରରେ ଦଖଲ ନଦେବାକୁ ଚୀନ ଆମେରିକାକୁ କଡ଼ା ଶବ୍ଦରେ କହିଛି। ଆମେରିକା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ଚୀନ ଓ ଚୀନ ସମକକ୍ଷଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା  ସମୟରେ ଚୀନରେ ଧାର୍ମିକ ଆଧାରରେ ଦମନ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିଥିଲା।

ଆମେରିକା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ, ବୌଦ୍ଧ ଓ ଲକ୍ଷାଧିକ ମୁସଲିମଙ୍କ ସ୍ଵାଧୀନତା ଉପରେ ପ୍ରହାର କରାଯାଉଛି। ଆମେରିକାର ଏହି ଚିନ୍ତାକୁ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆ ସମର୍ଥନ କରୁଛି। ମାତ୍ର ପାମ୍ପିଓଙ୍କ ଏହି ବୟାନକୁ ଖାରଜ କରିଛି ଚୀନ। ଚୀନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୟାଙ୍ଗ ଜେଇଚି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ ମାନବାଧିକାରର ସମ୍ମାନ କରେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନଫିଙ୍ଗ ସର୍ବଦା ମାନବାଧିକାରକୁ ନେଇ ସଜାଗ ଅଛନ୍ତି। 

ୟାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ଦେଶରେ ମାନବାଧିକାରକୁ ପୂରା ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଏ ଓ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ। ଚୀନ ଓ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ସଞ୍ଚାର ବଢାଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ସହଯୋଗ ଭାବନା ନେଇ କାମ କରିବା ଉଚିତ୍। ଚୀନର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଉପରେ ଜବାବ ଦେଇ ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେବେ ତିବ୍ବତି ଓ ମୁସଲିମଙ୍କ ଉପରେ ଦମନର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆସେ ଚୀନ ଅସହଜ ହୋଇଯାଏ। 

ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ନିଜ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରିବା ଉଚିତ୍। ଯେବେ ଧର୍ମକୁ ନେଇ ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକଙ୍କ କଥା ଉଠେ ସେହି ସମୟରେ ଚୀନକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ୟାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲା ଚୀନର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ ଏଥିରେ କୌଣସି ଦେଶ ଦଖଲ ଦେଇ ପାରିବ ନାହିଁ।  

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>