<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଜଗା ସୁସ୍ଥ : ବସିପାରୁନି କାଳିଆ, ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଗଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମସରେ ପରବର୍ତ୍ତି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବାପା ମାଙ୍କ ନିବେଦନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/Jaga-kalia-discharge-soon-from-Aiims-35976
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/Jaga-kalia-discharge-soon-from-Aiims-35976
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 11:24:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦେଶର ସବୁଠୁ ବିରଳତମ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ପୃଥକ ହୋଇଥିବା କନ୍ଧମାଳର ଯୋଡ଼ା ଶିଶୁ ଜଗା କାଳିଆଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ୪-୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏମସରୁ ଡ଼ିସଚାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ । ମେଡ଼ିକାଲ ଏ ନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହ ବାପା ଭୂୟାଁ କହଁର ଓ ମା ଅଞ୍ଜଳୀ କହଁରକୁ ଏ ସୂଚନା ଜଣାଇ ଦେଇଛି ।

ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଓଡ଼ିଶା ଭବନକୁ ନିଆଯିବ । ଜଗାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଢେର ଉନ୍ନତି ଘଟିଛି, କିନ୍ତୁ କାଳିଆ ଏବେ ବି ବସିପାରୁନାହିଁ । ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠିକ ହେବା ପାଇଁ ଆଉ ୪-୫ ମାସ ଲାଗିପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଭୂୟାଁ କହଁର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଖବର ଓଡ଼ିଶାକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋର ପିତା ଏବେ ରୋଗ ଶର୍ଯ୍ୟାରେ । ଜି ଉଦୟଗିରି ମେଡ଼ିକାଲରେ ତାଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଜଗା ଓ କାଳିଆଙ୍କ ଉପରେ ଆଉ ଦୁଇ ଭାଇ ବର୍ଷେ ହେଲା ପିତା ମାତା ଓ ସାନ ଭାଇଙ୍କ ସ୍ନେହରୁ ବଂଚିତ ହୋଇ ଝୁରୁଛନ୍ତି । ଏପଟେ ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ସମୟ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଜଗା-କାଳିଆଙ୍କୁ ନୁଆ ଚେହେରା ଦେଇଛି ଭାରତୀୟ ଆଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଏବେ ବି କାଳିଆ ଠିକ୍ ହୋଇନାହିଁ । ଶୋଇଥିବା ଯାଗାରୁ ଉଠି ବସିପାରୁନି କାଳିଆ । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ସରକାର ପିଲା ଦୁହିଁଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତି ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମସରେ କରାଇବାର ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତି ତେବେ ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷରୁ ସଫଳତା ମିଳିବ ଓ ଆମେ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ପିତା ଓ ଛାଡ଼ି ଆସିଥିବା ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେଇପାରିବୁ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସ : ଜଗା କାଳିଆଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରୁ ଖୋଲାଗଲା ବ୍ୟାଣ୍ଡେଜ, ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି ବିରଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହୋଇଥିବା ଏହି ଯମଜ ଶିଶୁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/Delhi-Aims-remove-bandage-from-twins-jaga-kalia-35597
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/Delhi-Aims-remove-bandage-from-twins-jaga-kalia-35597
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 11 Jul 2018 11:39:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

କନ୍ଧମାଳ ଜମଜ ଶିଶୁ ଜଗା କାଳିଆଙ୍କୁ ନେଇ ଏମ୍ସ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସିଛି ଭଲ ଖବର । ବିରଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହୋଇଥିବା ଏହି ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରୁ ଏବେ ଖୋଲି ଦିଆଯାଇଛି ବ୍ୟାଣ୍ଡେଜ । ବ୍ୟାଣ୍ଡେଜ ଖୋଲାଯିବାର ପରର ଫଟୋ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକ ମିଲୁପଡ଼ାର ଭୂୟା କହଁର ଓ ଅଞ୍ଜଳି କହଁରଙ୍କ ଏହି ଯମଜ ଶିଶୁ ଜଗା କାଳିଆଙ୍କ ଶରୀର ଅଲଗା ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଜନ୍ମରୁ ମୁଣ୍ଡ ଲାଗି ରହିଥିଲା । ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଜରିଆରେ ଦୁହିଁଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ପୃଥକ କରିବା ପାଇଁ ଏମ୍ସ ଦିଲ୍ଲୀର ଇତିହାସରେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବିରଳ ଓ ଲମ୍ବା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଥିଲା । ଏବେ ଉଭୟ ଶିଶୁ ବସିବା, ହସିବା ଓ ଖେଳିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଏହି ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଏବେ ଧିରେ ଧିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସୁଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କାହିଁକି କେବେ ରୋଗରେ ପଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ ହରି ଏବଂ ଆଶା, ଜାଣନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଶୈଳୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/Heath-life-style-of-a-couple-35387
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/Heath-life-style-of-a-couple-35387
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 07 Jul 2018 15:19:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବାହାରର ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ହେଲା ବେଳେ ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତି ଏପରି ଏକ ଘରେ ରହନ୍ତି ଯେଉଁଠି ଫ୍ୟାନ ଦରକାର ପଡ଼େନି । ଘର ଚାରିପଟେ ତିଆରି ହୋଇଛି ଜଙ୍ଗଲ । ପ୍ରକୃତିର ଖୁବ୍ ପାଖାପାଖି ରହୁଛନ୍ତି ଏମାନେ । ଯେଉଁଠି ସହରର କୋଳାହଳ ନାହିଁ । ବିଗତ ୧୭ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତି କୌଣସି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିନଥିବା କହନ୍ତି ।

ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ବିବାହ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକୃତି ସହ ଯୋଡ଼ି ହୋଇରହିଥିଲା । ଅତିଥି ମାନେ ଚାରା ଉପହାର ଦେବା ସହିତ ଫଳାହାରରେ ଆପ୍ୟାୟିତ ହୋଇଥିଲେ । କେରଳର ପାରମ୍ପରିକ ମିଷ୍ଠାନ୍ନ ପାୟସମ ପରଷା ଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ନାମ ହରି ଏବଂ ଆଶା । ହରି କନ୍ନୁରରେ ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗରେ କାମ କରନ୍ତି, ଆଶା ଜୈବିକ ଚାଷ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗିକୃତ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ଜଡ଼ିତ । ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରକୃତି ପାଇଁ ସମର୍ପିତ ଥିବା ତାଙ୍କ ଆଚରଣ ଓ ଅଭ୍ୟାସରୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ହରି ଓ ଆଶା ନିଜ କନ୍ନୁର ସ୍ଥିତ ୯୦୦ ବର୍ଗ ଫୁଟର ଘରକୁ ମାଟିରେ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । ସୂର୍ଯ୍ୟାଲୋକ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ବିଜୁଳି ଆଲୋକର ବ୍ୟବହାରକୁ ସୀମିତ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରାକୃତିକ ଆଲୋକର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ମାଟିଘଡ଼ାରେ ଶସ୍ୟ ରଖାଯିବା ସହ ସୌରଶକ୍ତି ସଂପନ୍ନ ଆଲୋକର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ମାସକୁ ୪ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳିର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତି । ଘର ଚାରିପଟେ ସେ ବିନା ସାରରେ ପରିବା ଫଳାନ୍ତି । ମାଟି ହାଣ୍ଡିରେ ପାଣି ରଖି ପିଅନ୍ତି । ବଢି ଭୋରରୁ ଯୋଗ, ବ୍ୟାୟାମ, ଶାରୀରିକ ଶ୍ରମ ସହିତ ଗରମ ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରିଥାନ୍ତି । ଏପରି ଚଳିଲେ ରୋଗ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ହେବ ବୋଲି ତାଙ୍କର ମତ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୋକାକୋଲା ସ୍ପ୍ରାଇଟ ଛାଡନ୍ତୁ ପଇଡ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/Say-No-To-Cocacola-Yes-To-Coconut-34812
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/Say-No-To-Cocacola-Yes-To-Coconut-34812
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 28 Jun 2018 18:25:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆମେ ମାନେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ମୃଦ୍ୟୁ ପାନୀୟ ମୋହରେ ପଡିଯାଇଛେ । ହେଲେ ଏହି ମୃଦ୍ୟୁ ପାନୀୟ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଆମ ଅର୍ଥନୀତି, ଆମ ପରିବେଶକୁ ଖରାପ କରୁଛି ତାହା ଆମେ ଜାଣିଛେ କି ? ଏବେ ସମୟ ଆସିଛି କୋକାକୋଲା, ସ୍ପ୍ରାଇଟ, ପେପସି, ଥମସଅପ, ମିରିଣ୍ଡା ଏସବୁକୁ ଛାଡିବା ଆଉ ପଇଡ ପାଣି ପିଇବା । ତାହେଲେ ଯାଇ ଆମେ ସୁସ୍ଥ ରହି ପାରିବା ଏବଂ ଆମର ଦେଶି ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବା ।

ଅର୍ଥନୀତି

ଏବେ ନିପଟ ମଫସଲ ଗାଁ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜଧାନୀର ବଡ ସପିଙ୍ଗମଲରେ ସବୁଠି ମିଳୁଛି ଏହି ମିଠା ବିଷ ସବୁ । ସାରା ଭାରତରେ ଏହି କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ଯାହାକୁ ଆମେ ମୃଦ୍ୟୁ ପାନୀୟ କହୁଛେ ତାହାର ବଜାର ହେଉଛି ୧୮,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର । ଓଡିଶାରେ ପାଖାପାଖି ୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର । ୪ କୋଟି ଜନ ସଂଖ୍ୟାରେ ୮୦୦ କୋଟିର ବେପାର । ଆଉ ଏହି ବେପାରରେ ବିଦେଶି କମ୍ପାନୀ କୋକାକୋଲା ଏବଂ ପେପସି କମ୍ପାନୀର ହେଉଛି ୮୦ % ସେୟାର । ଆମକୁ ପାଣୀରେ କିଛି କେମିକାଲ ଆଉ ଫ୍ଲେଭର ପକେଇ ଦେଇ ଏହାକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବୋଟଲରେ ପ୍ୟାକେଟ କରି ଏମାନେ କୋଟି କୋଟି ଲାଭ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଅର୍ଥ ଚାଲିଯାଏ ସିଧା ସିଧା ବିଦେଶକୁ । ଆଉ ଏହି ୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଯଦି ଆମ ନିଜ ରାଜ୍ୟର ପଇଡ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ରୁହନ୍ତା ତାହେଲେ ଭାବନ୍ତୁ ତ କେତେ ଭଲ ହୁଅନ୍ତା । ସେମାନଙ୍କ ଆର୍ଥୀକ ପ୍ରଗତି ହେବା ସହ ଛୋଟ ଛୋଟ ବେପାରୀ ମାନେ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଆନ୍ତେ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ କମ ଅର୍ଥରେ ଭଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପାନୀୟ ପିଇପାରନ୍ତେ ।

ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ପିଇବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ ଯେଉଁ ସବୁ ଦୋକାନୀମାନେ ଏବେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ସେମାନ ହଇରାଣ ହେବେ । ବାସ୍ତବରେ ଗୋଟିଏ ୧୦ରୁ ୧୨ ଟଙ୍କାର କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସରୁ ଦୋକାନୀ ପାଏ ମାତ୍ର ୧ ଟଙ୍କା । ମନେକରନ୍ତୁ ଏକ ଲିଟର ଥଣ୍ଡାର ଦାମ ହେଉଛି ୫୦ ଟଙ୍କା । ସେହି ୫୦ ଟଙ୍କାର କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ରୁ ଦୋକାନୀ ପାଏ ମାତ୍ର ୩ରୁ ୫ଟଙ୍କା । ବାକି ୪୫ ଟଙ୍କାରୁ ସରକାର ଟିକସ ପାଆନ୍ତି ସର୍ବାଧୀକ ୫ ଟଙ୍କା । ବାକି ୪୦ ଟଙ୍କା ଯାଏ କମ୍ପାନୀ ପାଖକୁ । କମ୍ପାନୀର କର୍ମଚାରୀ ଦରମା ଖର୍ଚ୍ଚ, ବୋତଲ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ପାନିୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ ସର୍ବାଧୀକ ୫ ଟଙ୍କା ରୁ ୧୦ ଟଙ୍କା । ବାକି ୩୦ ଟଙ୍କା ହେଉଛି କମ୍ପାନୀର ଲାଭ । ପ୍ରାୟ ୬୦%  ଲାଭ ହୁଏ ଏବଂ ଏହା ସିଧା ସିଧା ଚାଲିଯାଏ ବିଦେଶକୁ । ହେଲେ ଯଦି ପଇଡ ଆମେ ସମସ୍ତେ ପିଅନ୍ତେ ତାହେଲେ ଏହି ପଇସା ଓଡିଆ ଚାଷୀ, ଛୋଟ ଛୋଟ ବେପାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରୁହନ୍ତା ।

ଓଡିଶାର ପ୍ରାକୃତିକ ଭୌଗଳିକ ପରିବେଶ ଯାହା ସେଥିରେ ପଇଡ ଚାଷ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ହୋଇପାରିବ । ଆମର ତ ଏଠି ଅନେକ ଯାଗାରେ ଖାଲି ନଡିଆ ଚାରା ପକାଇ ଦେଲେ ଗଛ ତାର ମନକୁ ମନ ହେବ । ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନନେଲେବି ପଇଡ ଫଳିବ । ଦେଶର ପଇଡା ବା ନଡିଆ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଥିବା ମାତ୍ର ୬ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଓଡିଶା ଅନ୍ୟତମ । ହେଲେ ଆମ ମାନଙ୍କ କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ପ୍ରେମ ପାଇଁ ଏହି ପଇଡ ଚାଷ ଆଜି ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ଯେତିକି ପଇଡ ବା ନଡିଆ ଉପ୍ତାଦନ ହେଉଛି ତାହା ଆମର କ୍ଷମତାର ମାତ୍ର ୧୦% । ଆହୁରି ଅଧିକ ୯୦% ପଇଡ ଉପ୍ତାଦନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସକ୍ଷମ । ହେଲେ ପଇଡ ବିକ୍ରି ନହୋଇ ପାରିବା କାରଣରୁ, ଏବଂ ନଡିଆରୁ ତେଲ ବାହାର କରି ଏହାର ବିକ୍ରି ସୁବିଧା ନଥିବା କାରଣରୁ ଚାଷୀ ମାନେ ଆଉ ପଇଡ ଚାଷ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖଉ ନାହାନ୍ତି ।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

ଋିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଜଣା ପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ଭାବେ ଦୈନିକ ୨୦୦ ମିଲିଲିଟରରୁ ଅଧିକ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କସ ପିଅନ୍ତି ସେମାନେ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପହଂଚିଲାବେଳକୁ ସୁଗାର ଡାଇବେଟିସ ଏବଂ କିଡନି  ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ । କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କସ ପିଇବା ଫଳରେ ଦାନ୍ତ ଏବଂ ହାଡକୁ ଯଥେଷ୍ଟ କ୍ଷତି ପହଂଚିଥାଏ । ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସରେ ଯଦି କୋକାକୋଲା ବା ସେହିଭଳି ମୃଦ୍ୟୁପାନୀୟରେ ଯଦି ଏକ ଦାନ୍ତକୁ ୧ ସପ୍ତାହ ବୁଡାଇ ରଖାଯାଇରଖାଯାଏ ତାହେଲେ ଏକ ସପ୍ତାହ ପରେ ଏହି ଦାନ୍ତଟି ସେଥିରେ ମିଳେଇ ଯିବ ଏବଂ ନିଜର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ହରାଇବ । ଏଥିରୁ ବୁଝାପଡୁଛି ଯେ ଶରୀର ପାଇଁ କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ କେତେ ହାନି କାରକ । କୋକ ଏବଂ ଅରେଂଜ ଫ୍ଲେଭର କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସରେ ମିଶୁଥିବା କୃତିମ ରଙ୍ଗ ସବୁ ହେଉଛନ୍ତି କ୍ୟାନସର ବେମାରୀ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଏଜେଂଟ । ମୃଦ୍ୟୁପାନିୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଫସପରିକଏ ଏସିଡର ବ୍ୟବହାର ହୁଏ ଯାହା କିଡନିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାଏ । କୋଲା ପିଇବା ଫଳରେ ରକ୍ତରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଫସଫେଟ ଆସିଥାଏ ଯାହା ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ମେଟାବଲିଜିମକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାଏ । କ୍ୟାଲସିୟମ ମେଟାବଲିଜିମ ନଷ୍ଟ ହେବାର ପ୍ରଭାବ ମସ୍ତିଷ୍କ, ହାଡ ଏବଂ ଦାନ୍ତ ଉପରେ ପଡେ । ମୃଦ୍ୟୁପାନୀୟରେ ସେପରି କିଛି ଏନର୍ଜି ବା ଭିଟାମିନସ ନାହିଁ । କେବଳ ପାଟି ସୁଆଦ ଏବଂ ବଡ ବଡ ସିନେମା ତାରକା ଏବଂ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ବିଜ୍ଞାପନରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପିଇ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ପଇଡ ପିଇବା ଶରୀର ପ୍ରତି ଅନେକ ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରଥମତଃ ଏହା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାକୃତିକ । ଏଥିରେ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କସ ଭଳି କୌଣସି କେମିକାଲର ଭୟ ନାହିଁ । ୨୫୦ ଗ୍ରାମ ପଇଡ ପାଣିରେ ୪୬ କ୍ୟାଲୋରି ଏନର୍ଜି ଥାଏ ଯାହା ସମାନ ପରିମାଣର କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସରେ ଥିବା ଏନର୍ଜି ଅପେକ୍ଷା ୪ ଗୁଣ ଅଧୀକ । ଏହା ଛଡା ପଇଡ ପାଣିରେ ଫାଇବର, ପ୍ରୋଟିନ, କାବ୍ରସ, ଭିଟାମିନ-ସି, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ, ପୋଟାସିୟମ, କ୍ୟାଲିସିୟମ ଏବଂ ସୋଡିୟମ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ । ପଇଡ ପାଣି ଶରୀରରେ ସୁଗାର ଲେଭେଲକୁ କମ କରିଥାଏ ଯାହା ଫଳରେ ଡାଇବେଟିସ ହୋଇନଥାଏ । ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ସକାଳେ ନିୟମିତ ପଇଡ ପାଣି ପିଇଲେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ । ପଇଡ ପାଣିରେ ପଟ୍ଟାସିୟମ ଥିବାରୁ ଏହା ରକ୍ତଚ୍ଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଯଦି କାହାକୁ ଡାଇରିଆ ବା ଦଣ୍ଡିସ ହୋଇଥାଏ ତାକୁ ଯଦି କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ଦିଆଯାଏ ତାହେଲେ ରୋଗୀର ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେଲେ ଯଦି ପଇଡ ପାଣି ଦିଆଯାଏ ତାହେଲେ ଏହା ରୋଗକୁ ପ୍ରଶମିତ କରିଥାଏ । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଆମେ କାହିଁକି କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସକୁ ଛାଡି ପଇଡ ପିଇବା ଉଚିତ ।

ପରିବେଶ

କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ଯାହା ପରିବେଶକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି କରେ ତାହା ହେଲା ଏହାର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲ ଏବଂ ଏହାର ଠିପି । ଭାରତରେ ବର୍ଷକୁ ଏତେ ପରିମାଣର କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ବିକ୍ରି ହେଉଛିଯେ ଯଦି ଏହାକୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ କରି ସଜା ଯାଏ ତାହେଲେ ସାରା ଭାରତର ଅଧା କ୍ଷେତ୍ରଫଳ ଭରିଯିବ । ଭାରତରେ ବର୍ଷକୁ ୧୩ ମିଲିୟନ ମେଟ୍ରିକ ଟନର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଉପ୍ତାଦନ ହୁଏ ଯାହାର ୩୦ରୁ ୩୫ % ହେଉଛି କେବଳ ଏହି କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କସ ପାଇଁ । ଆମ ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଧୀକ ଥିବାରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ପରିମାଣ ଅଧିକ ହୋଇଯାଉଛି । ଏହି ସବୁ ବୋତଲକୁ ରିସାଇକ୍ଲିଙ୍ଗ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ବା ବେସରକାରୀ ସ୍ତରରେ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ଏତେ ବିପୁଳ ପରିମାଣ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଯିବ କୁଆଡେ । ସବୁ ଯାଉଛି ବିଭିନ୍ନ ଜଳାଶୟ, ନଦୀ, ସମୁଦ୍ର ଆଉ ମାଟିକୁ । ହେଲେ ପଇଡର କୌଣସି ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହାର ସମସ୍ତ ଜିନିଷ କାମରେ ଲାଗେ । ଖାଇକି ଫୋପଡା ଯାଉଥିବା ପଇଡ ଶୁଖିଲେ ସେଥିରୁ କତା ବାହାରିପାରିବ ଯେଉଁଥିରୁ ଦଉଡି ବାହାରିପାରିବ, ପା ପୋଛ, ଅଖା, ବ୍ୟାଗ, ମଶିଣା, କଣ୍ଢେଇ ଇତ୍ୟାଦି ତିଆରି ହୋଇପାରିବ । ନଡିଆ କତାରୁ ଏପରି ଅନେକ ଘରକରଣା ଜିନିଷ ତିଆରି ହୋଇପାରିବ ଯାହା ଆମର ଦୈନଦିନ ଜିବନରେ ଅନେକ କାମରେ ଆସେ । ଆଗରୁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ବେଳେ ଲାଗୁଥିବା ଦଉଡି ସବୁ ଆମର ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲା । ଏକଥା ବେଶି ଦିନର କଥା ନୁହେଁ ମାତ୍ର ୩୦ ବର୍ଷ ତଳର କଥା । ହେଲେ ଏବେ ଏହା କେରଳରୁ ଆସୁଛି । କାରଣ ଆମେ ନଡିଆ ଚାଷକୁ ଯେତିକି ପ୍ରୋସ୍ତ୍ରାହନ ଦେବା କଥା ତାହା କରିପାରିଲେ ନାହିଁ ଯାହା ଫଳରେ ଏହି ଚାଷ ଦିନକୁ ଦିନ ଡୁବିଲା ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ପଇଡ ଉପ୍ତାଦନ ମଧ୍ୟ କମିବାରେ ଲାଗିଲା ।

ଏସବୁର ସମାଧାନ ହେବ ଯଦି ଆମେ କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ ପିଇବା ଛାଡିବା ଏବଂ ପଡଇ ପିଇବା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଫଳ ହେବକି ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ? ଦେଖନ୍ତୁ କଣ ମିଳିଥିଲା ପୂର୍ବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନା ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/Biju-Swasthy-Kalyana-Yojana-Ayusman-Bharat-Biju-Krushak-Kalyana-Yojana-34310
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/Biju-Swasthy-Kalyana-Yojana-Ayusman-Bharat-Biju-Krushak-Kalyana-Yojana-34310
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Jun 2018 20:06:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସଫଳ ହେବକି ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ? ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଗରୁ କରିଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନା, ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ସଫଳତା ହାର ଏବଂ ଉପକୃତ ହୋଇଥିବା ଚାଷିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ମିଳିଥିବା ସହାୟତା ରାଶିକୁ ଦେଖିଲେ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ କିପରି ସଫଳ ହେବ ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । ୨୦୧୩ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଯୋଜନା ମାତ୍ର ୨ ବର୍ଷ ପରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ।

ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିମାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ପୁରା ଗରମ ହେଲାଣି । ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତରେ ଓଡିଶା ସାମିଲ ହେବନି ବଂର ନିଜର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ହେଲେ ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିମାର ସୁବିଧା ରାଜ୍ୟରେ ନୁଆ ନୁହେଁ । ଆଗରୁ ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ନାଁରେ ଏକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିମା ଯୋଜନା ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରିଥିଲେ । 

ରାଜ୍ୟର କୃଷକ ମାନେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବାର୍ଷୀକ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଚିକିସ୍ତ୍ରା ବିମା ରାଶି ପାଇପାରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା । ଏହି ଯୋଜନାରେ ପଂଜିକୃତ ହୋଇଥିବା କୃଷକ ପରିବାରର କାହା ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହେଲେ ସେମାନେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିସ୍ତ୍ରା କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେହି ଅର୍ଥକୁ ବୀମା ଦ୍ୱାରା ଭରଣା କରାଯାଉଥିଲା ।

ଏହି ଯୋଜନା ୨୦୧୩ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚାଷି ମାନଙ୍କ ବୀମା ପ୍ରିମିୟମ ୨୦୧୫ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଉ ଦେଲେ ନାହିଁ । ସମ୍ଭବତଃ ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଖି ଆଗରେ ବୋଧହୁଏ ଏହାର ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସରକାରଙ୍କର ଆନ୍ତରିକତା କମିଗଲା । ୨୦୧୩ ରୁ ୨୦୧୫  ଭିତରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସମୁଦାୟ ୫୭ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାର କୃଷକ ଏହି ଯୋଜାନରେ ପଂଜିକୃତ ହୋଇଥିଲେ ଓ ଏମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କାର୍ଡ ମିଳିଥିଲା । ହେଲେ ଉପକୃତ ହୋଇଥିଲେ ମାତ୍ର ୮ % କୃଷକ । ୪ ଲକ୍ଷ ୬୮ ହଜାର ୬୫୩ ଚାଷି ପାଇଥିଲେ ଚିକିସ୍ତ୍ରା ସୁବିଧା । ସେହିପରି ସମୁଦାୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା ୨୩୨ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଯଦି ସୁବିଧା ପାଇଥିବା ୪ ଲକ୍ଷ ୬୮ ହଜାର ଚାଷିଙ୍କୁ ହିସାବ କୁ ନିଆଯାଏ ତାହେଲେ ପ୍ରତି ଚାଷିଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା ୪୯୬୯ ଟଙ୍କା । ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ୍ୟଯୋଗ୍ୟକି ଏବେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସିଟି ସ୍କାନ ଏବଂ ଏମଆରଇ ଭଳି ସାଧାରଣ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଦିନକୁ ଆଇସିୟୁ ଚାର୍ଜ ଭାବରେ ଦେବାକୁ ପଡୁଛି ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ।

ଏହି ଯୋଜନା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା କଥା ଯଦିଓ ସରକାର ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଘୋଷଣା ହୋଇନାହିଁ କିନ୍ତୁ ବୀମାର ପ୍ରିମିୟମ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନଦେବା କାରଣରୁ ଆଉ ଚିକିସ୍ତ୍ରା ସୁବିଧା ରାଶି କାହାରିକୁ ମିଳୁ ନାହିଁ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୧୦ ଲକ୍ଷ ହୃଦରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ଆଶା : ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୃତପିଣ୍ଡ ଭାଲଭର ହୋଇଛି ପରୀକ୍ଷଣ, ସଫଳ ହେଲେ ଆଣିଦେବ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/Good-news-for-10-lakhs-heart-patient-34202
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/Good-news-for-10-lakhs-heart-patient-34202
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 18 Jun 2018 08:58:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗତ ଶନିବାର ଦିନ ଲକ୍ଷେ୍ମøର ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧି ପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ମେଡ଼ିକାଲ ସାଇନ ସେସ ଠାରେ ଭାରତରେ ବିକଶିତ କୃତ୍ରିମ ମାନବ ହୃତପିଣ୍ଡ ଭାଲଭର ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷା ମୂଳକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ଯଦି ଏହା ସଫଳ ହୁଏ ତେବେ ତାହା ଆମ ଦେଶରେ ହୃତପିଣ୍ଡ ଜନିତ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ । ଏବେ ଭାରତୀୟ ରୋଗୀମାନେ ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ କରାଯାଉଥିବା ହୃତପିଣ୍ଡ ଭାଲଭ ଲଗାଉଛନ୍ତି । କୃତ୍ରିମ ଜୈବ ଭାଲଭର ଦାମ ପ୍ରାୟ ଦୁଇଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହୋଇଥାଏ ।

ଭାରତରେ ଏବେ ଦଶଲକ୍ଷ ଲୋକ କୃତ୍ରିମ ଭାଲଭ ଲଗାଇବା ଅପେକ୍ଷାରେ ଅଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ସେମାନଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜନ୍ମ ନେଉଥିବା ୨୮ ନିୟୁତ ନବଜାତ ମଧ୍ୟରୁ ୬୦୦ ଜଣ ଜନ୍ମରୁ ହୃତପିଣ୍ଡ ବେମାରୀ ନେଇ ଆସିଥାନ୍ତି । ପ୍ରତି ୧୦୦୦ରେ ଜଣେ ଶିଶୁ ର୍ୟୁମାଟିକ୍ ହାର୍ଟ ରୋଗର ଶୀକାର ହୋଇଥାନ୍ତି । ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଯଦି କୃତିମ ଭାଲଭ ଲଗା ନଯାଏ ତେବେ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶସ୍ତା ଭାଲଭା ମିଳିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପକାରୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ । ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ଏହା ୬୦ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଲଗାଯାଇ ସଫଳତା ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ । ସଫଳ ହେଲେ ଏହା ୧୦ ଲକ୍ଷ ହୃଦରୋଗୀ ତଥା ଭବିଷ୍ୟତର ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଉପଶମ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରକ୍ତଦାନ କରନ୍ତୁ, ହାର୍ଟ, ଲିଭର ଓ କ୍ୟାନସର ପରି ଜୀବନନାଶକାରୀ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/centre-proposes-to-rename-blood-banks-as-blood-centres-34127
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/centre-proposes-to-rename-blood-banks-as-blood-centres-34127
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 16 Jun 2018 17:15:30 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ଵର,ଜୁନ୧୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରକ୍ତଦାନ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଉଛି । ରକ୍ତ ଦାନ ଦ୍ଵାରା ଥେଲେସେମିୟା ଭଳି ପ୍ରାଣଘାତୀ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନର ଆୟୁଷ କାଳ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥାଏ। ଏହା ମା’ ଏବଂ ଶିଶୁର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ  ଭୁମିକା ନିଭାଇଥାଏ। ଏହା ଜାଣିବା ନିହାତି ଦରକାର ଅଟେ ଯେ ମନୁଷ୍ୟର ରକ୍ତ ତିଆରି କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ଯେଉଁ ଲୋକ ଏହାକୁ ଦାନ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ହିଁ ଏହାର ସ୍ରୋତ ଅଟନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ରକ୍ତଦାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ ।

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ରକ୍ତଦାନ ଫଳରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିପାରିବ । ପରନ୍ତୁ ଆପଣ ଏ କଥା ଜାଣିନଥିବେ ଯେ ରକ୍ତଦାନ କରିବା ଫଳରେ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କୁ ଅନେକ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ । ନୋଏଡା ଜେପି ହସ୍ପିଟାଲର ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଟ୍ରାନସଫ୍ୟୁଜନ ମେଡିସିନର କାର୍ୟ୍ୟକାରୀ ପରାମର୍ଶଦାତା ଡ଼.ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାଣ୍ଡେ ଏଭଳି ଚାରୋଟି କାରଣ କହିଛନ୍ତି ଯାହାର ଫାଇଦା ରକ୍ତଦାତାଙ୍କୁ ହେଉଛି ।

ହାର୍ଟ ବା ହୃଦୟ  ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ

ଏହି କଥା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଜାଣିନଥିବେ ଯେ ନିୟମତ ଭାବେ ରକ୍ତଦାନ କଲେ ଆଇରନର ସ୍ତର ଠିକ ରହିଥାଏ । ଶରୀରରେ ଯଦି ଆଇରନ ସ୍ତର ବଢିଯାଏ ତେବେ ଅକ୍ସିଡେଟିବ ଡ୍ୟାମେଜ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଟିସୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ। ରକ୍ତଦାନ କରିବା ଫଳରେ କେବଳ ଯେ ଆଇରନର ମାତ୍ରା ଠିକ ରହିଥାଏ ତାହା ନୁହେଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଏହା ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଆସିବା,ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଆସିବା ଏବଂ ହୃଦଘାତରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

ଲିଭର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ଏବଂ କ୍ୟାନସରର ସମ୍ଭାବନାକୁ କମ କରିଥାଏ

ଡ଼. ନୀତିନ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦିଓ ଏ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଦାବି କରାଯାଇନି ଯେ ରକ୍ତଦାନ ଦ୍ବାରା ଲିଭର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ଏବଂ କ୍ୟାନସର ସମ୍ଭାବନାକୁ କମ କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ରକ୍ତଦାନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଲିଭର ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ଲିଭର ର କାର୍ୟ୍ୟ ଆଇରନ ମେଟାବୋଲିଜିମ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ । ରକ୍ତଦାନ କରିବା ଫଳରେ ଶରୀରରେ ଆଇରନ ମାତ୍ରା ଠିକ୍ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଲିଭର ଖରାପ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଶରୀରରେ ଆଇରନର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ହେଲେ ଲିଭର ଟିସୁର ଅକ୍ସିଡେସନ ହୋଇଥାଏ, ଯାହାଦ୍ଵାରା ଏହା ଡ୍ୟାମେଜ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଆଗକୁ କ୍ୟାନସରର କାରଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି  । ଏଥିପାଇଁ ନିୟମିତ ଭାବେ ରକ୍ତଦାନ କଲେ ଲିଭର କ୍ୟାନସରର ସମ୍ଭାବନା କମ ହୋଇଥାଏ ।

ଓଜନ କମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ

ଆପଣ ଗୋଟିଏ ଥର ରକ୍ତଦାନ କରି ୬୫୦-୭୦୦ କିଲୋ କ୍ୟାଲୋରୀ କମ କରିପାରିବେ। କାରଣ ଓଜନର ବଢିବା-କମିବା କ୍ୟଲୋରୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ। .ଯଦି କ୍ୟାଲୋରୀ କମିବ ତାହାଲେ ଓଜନ ମଧ୍ୟ କମିବ । କିନ୍ତୁ ତିନି ମାସରେ ଥରେ ରକ୍ତଦାନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହା ସଠିକ ନିୟମ ଅଟେ ।

ରକ୍ତଦାନ ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ଦେଇଥାଏ

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ରକ୍ତଦାନ କରିବା ପରେ ଯେଉଁ ଅନୁଭୂତି ମିଳିଥାଏ ତାହା ସବୁଠାରୁ ଖାସ ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ମନୁଷ୍ୟ ରକ୍ତର କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ଏଥିପାଇଁ ଏହି କାର୍ୟ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଏବଂ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ଯେ ଲୋକେ ରକ୍ତଦାନ କରନ୍ତୁ ଯେପରି ଏହି ରକ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କର କାମରେ ଆସିବ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ରକ୍ତଦାନ କରୁଛନ୍ତି ଏହା ୩-୪ ଜଣ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରୋଗୀଙ୍କର କାମରେ ଆସିଥାଏ, ଯାହା ନିଜକୁ ଖୁସି ଏବଂ ସନ୍ତୁଷ୍ଟି ଦେଇଥାଏ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନନାଙ୍କ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ! ମୋଦି କେୟାରକୁ ନବୀନ କେୟାର କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/Biju-Swasthy-Kalyana-Yojana-Ayusman-Bharat-Naveen-Modi-33951
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/Biju-Swasthy-Kalyana-Yojana-Ayusman-Bharat-Naveen-Modi-33951
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 13 Jun 2018 16:51:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭୁବନେଶ୍ବର, ୧୩ ଜୁନ (ଖବର ଓଡିଶା)-ପ୍ରଥମ ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ, ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନସ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଏବେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନାକୁ ନିଜ ନାଁରେ ପ୍ରଚାର କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  । ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ନାଁରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଯୋଜନା ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନାକୁ ହଡପ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ବୋଲି ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି  । ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଡିଶାର ୪୮ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ବାର୍ଷିକ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବୀମା ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରି ସାରିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣାକୁ ନେଇ ଏବେ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  । ଏପରିକି ମୋଦି କେୟାରକୁ ହଡପ କରି ମୁ୍ଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ କେୟାରରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ମସୁଧା ଚଳାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେପି କହିଛି  । ପରଧନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ରତ କଲାଭଳି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଏହା ପୁରୁଣା ଅଭ୍ୟାସ ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୁଡିକ ଏବେ କହୁଛନ୍ତି  । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହିପରି କାମ ନନାଙ୍କ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସନ୍ଧ୍ୟା କଲାଭଳି ବୋଲି ଏବେ ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି  ।
ଦେଶର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି  । ଯାହାକି ସାରା ଦେଶର ୧୦ କୋଟି ଗରିବ ଓ ଦୁର୍ବଳ ପରିବାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇପାରିବେ  । ଏହି କ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟର ୪୮ ଲକ୍ଷ ପରିବାର ବାର୍ଷିକ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ  । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ପରେ ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରି ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରାଜ୍ୟ ମୁଖିଆ  । ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖରୁ ଏହି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ  ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାକୁ ନିଜ ନାଁରେ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଶାସକ ବିଜେଡି ଓ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟରେ ସବୁବେଳେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପୁଣି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚା  ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କ’ର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁମାନେ କରିପାରିବେ ରକ୍ତଦାନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/centre-proposes-to-rename-blood-banks-as-blood-centres-33911
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/centre-proposes-to-rename-blood-banks-as-blood-centres-33911
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 12 Jun 2018 18:14:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୧୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):  ‘ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କ’ର ନାମ ବଦଳାଇ ‘ବ୍ଲଡ ସେଣ୍ଟର’ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଡ୍ରଗ୍ସ ଟେକନିକାଲ ଆଡଭାଇଜୋରୀ ବୋର୍ଡ ନିକଟ ଅତୀତରେ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଥିବା ନିୟମ ଅନୁସାରେ ‘ବ୍ଲଡ ସେଣ୍ଟର’(ରକ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର) କୌଣସି ସଂସ୍ଥା ବା ସଂଗଠନ ଅଧିନରେ ରହିବ । ରକ୍ତ ଦାନକୁ ଉପଯୋଗୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ନିମନ୍ତେ କେନ୍ଦ୍ର ୧୦୩ଟି ମାନଦଣ୍ଡ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଛି । ରକ୍ତ ଦାନ କରୁଥିବା ଲୋକର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ୧୮ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ବୟସ ୬୫ ବର୍ଷ ହେଉ । ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମୁତାବକ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେବାର ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ, ଗର୍ଭପାତର ୬ ମାସ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ, ସ୍ତନ୍ୟପାନ ସମୟରେ ଏବଂ ମାସିକ ଚକ୍ର ମଧ୍ୟରେ ମହିଳା ମାନେ ରକ୍ତଦାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଥିବା ନିୟମ ଅନୁସାରେ କଏଦୀ ମାନେ ରକ୍ତଦାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସେହି ଲୋକମାନେ ରକ୍ତଦାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଛନ୍ତି ବା ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠି ରକ୍ତ ଦେଲେ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ। ନିୟମ ମୁତାବକ ସାମାନ୍ୟ ସର୍ଜରୀର ଛଅ ମାସ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ବଡ ସର୍ଜରୀର ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ରକ୍ତଦାନ ନକରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଭଲ ହେବାର ତିନି ମାସ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ରକ୍ତଦାନ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଡେଙ୍ଗୁ ଏବଂ ଚିକେନ ଗୁନିଆରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବାର ଛଅ ମାସ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଜିକା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଭଲହେବାର ଚାରି ମାସ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ରକ୍ତ ଦାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗରମ ଦିନରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଜାମୁ, ଭଲ ହୋଇଯିବ ଏହି ୫ଟି ବଡ଼ ରୋଗ !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/eating-bananas-in-summer-season-will-end-this-5-diseases-33567
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/eating-bananas-in-summer-season-will-end-this-5-diseases-33567
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 06 Jun 2018 21:10:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ଵର,ଜୁନ୦୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜାମୁ ଏକ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଫଳ ଅଟେ। ଜାମୁର ବନସ୍ପତିକ ନାମ ହେଉଛି ସିଜିଗିୟମ କ୍ୟୁମିନି ବା  ୟୁଜେନିଆ ଜମ୍ବୋଲାନା  ବା  ମିରଟସ କ୍ୟୁମିନି। ଜାମୁରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ ଓ ଫ୍ରୁକଟୋଜ ମିଳିଥାଏ।  ଜାମୁରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଲବଣ ଅଂଶ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତି ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। ତେଣୁ ଜାମୁ ଖାଇବାର ୫ଟି ବଡ଼ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ। ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତି ଦରକାରୀ ଅଟେ। 

- ଯେଉଁ  ସିଜିନରେ ଜାମୁ ହେଉଛି ସେହି ସମୟରେ  ମଧୁମେୟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଜାମୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍।

- ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାଣି ସହିତ ଜାମୁର ମଞ୍ଚିକୁ ଚୂର୍ଣ୍ଣ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ପରିସ୍ରା ସମୟରେ ସର୍କରା ଆସିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ।

- ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଶିଶୁ ବେଡରେ ପରିସ୍ରା କରୁଛି ତେବେ ଜାମୁର ମଞ୍ଚିକୁ ଚୂର୍ଣ୍ଣ କରି  ଏକ ଚାମଚ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଦେଲେ ଏହି ରୋଗ ଠିକ୍ ହୋଇଥାଏ।

- ଯଦି କାହାର ପେଟ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତେବେ ଜାମୁର ରସରେ ଲୁଣ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ପେଟ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। 

- ଯଦି କାହାର ତରଳ ଝାଡାରେ ରକ୍ତ ପଡୁଥାଏ ତେବେ ଜାମୁର ମୋଞ୍ଚିକୁ ଚୁନା କରି  ଅଧା କପ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସକାଳ-ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦୁଇ ଥର ପିଇଲେ ଏହି ରୋଗ୍ ଭଲ ହୋଇଯାଏ। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>