<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ବର୍ହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଓଡ଼ିଶାର ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/Health-Odisha-42700
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/Health-Odisha-42700
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Nov 2018 22:43:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଓଡ଼ିଶାର ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଅନେକ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ବର୍ହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ(ଓପିଡି) ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅଗ୍ରଗତି ଯୋଗୁ ଓଡ଼ିଶା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ପୁରସ୍କାର ଓ ମାନପତ୍ର ପାଇଛନ୍ତି ।

ଆଜି ସଚିବାଳୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପୁରସ୍କାର ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଭେଟି ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ରଗତିରେ ତାଙ୍କର ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ପ୍ରମୋଦ ମେହେର୍ଦ୍ଦା ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ଶ୍ରୀମତୀ ଶାଳିନୀ ପଣ୍ଡିତ ଓ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ଓମସାର ସଭାପତି ଡଃ ନିରାକାର ରଥ ଓ ଓମଟାର ସଭାପତି ଡଃ ବିପିନ ବିହାରୀ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯଥା ନିଦାନ, ନିରାମୟ ଓ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଉପରେ କମ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ସହିତ ସରକାରୀ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଉପରେ ଉଚ୍ଚ ଆସ୍ଥା ପ୍ରକଟ କରୁଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ ଖୋଲାଯିବା ଦ୍ୱାରା ବର୍ହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ୁଛି ବୋଲି ଡଃ ପ୍ରଧାନ କହିଥିଲେ । ସହୀଦ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକ ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରେ କୋରାପୁଟରେ ଓପିଡି ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୈନିକ ୨୦୦ରୁ ୮୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସଫଳତା ପାଇଁ ଓମସା ଓ ଓମଟା ପକ୍ଷରୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ନିଷ୍ଠାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଥିଲେ ।

ଏଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ନର୍ସିଂ ସଂଘର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦିକା ଶ୍ରୀମତୀ ପ୍ରଭାତୀ ମହାନ୍ତି, କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ଆଶାକର୍ମୀ ପ୍ରତିମା ସାମଲ, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ନଳିନୀ ସାହୁ ଓ ବାଲିଅନ୍ତାର ନମିତା ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ଆଶାକର୍ମୀମାନେ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସଚେତନତା ଓ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନେ ନିଷ୍ଠାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ସହଯୋଗ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବାତ୍ୟା ‘ତିତଲି’ ଭୟ : ଔଷଧ, ଆବଶ୍ୟକ ମେଡିକାଲ ସୁବିଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/Odisha-Titli-Alert--Health-Department-wrote-leetter--to-collector-41108
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/Odisha-Titli-Alert--Health-Department-wrote-leetter--to-collector-41108
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 09 Oct 2018 21:58:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବାତ୍ୟା ‘ତିତଲି’ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ବିଭାଗୀୟ ସଚିବ ପ୍ରମୋଦ ମେହେର୍ଦ୍ଦା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ୧୩ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, ପୁରୀ, ନୟାଗଡ, ଜଗତସିଂହପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା,କଟକ,ଯାଜପୁର,ଭଦ୍ରକ,ବାଲେଶ୍ୱର, ବୌଦ୍ଧ ଓ କନ୍ଧମାଳର ଜିଲ୍ଲପାଳମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖନୁଯାୟୀ ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଜଣେ ନୋଡାଲ ଅଫିସର ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଜେନେରେଟର ମହଜୁଦ ରଖିବା ସହ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧ, ଆବଶ୍ୟକ ମେଡିକାଲ ସୁବିଧା, ପ୍ରସୂତି କେନ୍ଦ୍ର ବା ମା’ ଗୃହକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।     

ଅପରପକ୍ଷରେ ଆସନ୍ତା କାଲିଠାରୁ ଠାରୁ ପ୍ରତିଷେଧମୂଳକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ୱରୂପ ୪ ଟି ଜିଲ୍ଲା ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, ଜଗତସିଂହପୁର, ପୁରୀରେ ସ୍କୁଲ କଲେଜ ବନ୍ଦ ରହିବ । ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରମାନ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । କାଲିର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିଲା ପରେ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯିବ । ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଲାଗୁ କରାଯିବ । ସେହିପରି ଏହି ବାତ୍ୟା ପାଇଁ ଗଜପତି, ଗଂଜାମ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ନୟାଗଡ଼, ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟ କ୍ଷତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ବୟସ୍କ, ମହିଳା, ଶିଶୁ ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ବନ୍ୟା, ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସମୁଦ୍ରକୂଳ, ନଦୀକୂଳ ଓ ତଳିଆ ଅଂଚଳ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସେହିପରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଭାବେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ମୁକାବିଲା ଏବଂ ଉଦ୍ଧାରକାର୍ଯ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତିରେ କରିବା, ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ମାନଙ୍କରେ ଖାଦ୍ୟ ମହଜୁଦ ରଖିବା, ତିତିଲରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଯେପରି ମୃତ୍ୟୁବରଣ ନ କରନ୍ତି ସେଥିପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉନ୍ନତମାନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇଁ ଓଡିଶାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/-40923
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/-40923
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 06 Oct 2018 18:42:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସଂପର୍କିତ ବିଭିନ୍ନ ସୂଚକାଙ୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ଓଡିଶାକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ୱୀକୃତି ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ହେଲଥକେୟାର ସଭାରେ ଗତକାଲି ଓଡିଶାକୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ମିଳିଛି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ଉପଲବ୍ଧିକୁ ଆଧାର କରି କେରଳ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ତାମିଲନାଡୁ ଓ ଆସାମ ଆଦି ରାଜ୍ୟ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂପର୍କିତ ବିଭିନ୍ନ ସୂଚାକାଙ୍କରେ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ମୂଳକ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିଥିବାରୁ ଉପରୋକ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ୱୀକୃତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଗ୍ରୁପ୍ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସମାବେଶରେ ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ତଥା ଭାରତୀୟ ମେଡିକାଲ କାଉନସିଲର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡଃ ଭି.କେ. ପଲ୍ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଉଦବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପୂର୍ବତନ ସଚିବ ସୁଜାତା ରାଓଙ୍କ ସମେତ ତାମିଲନାଡୁ, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଓ ଗୁଜୁରାଟ ଇତ୍ୟାଦି ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଓଡିଶାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ପ୍ରଯତ୍ନ ବଳରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ସମ୍ବନ୍ଧିତ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୂଚକାଙ୍କରେ ସଫଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ଏପରି ସମ୍ମାନ ମିଳିଛି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗତ କାଲି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଉକ୍ତ ସମାବେଶରେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ବିଶ୍ୱ ହୃଦୟ ଦିବସ, ସଚେତନତା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ମେଡିକାଲରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/World-Heart-Day-40457
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/World-Heart-Day-40457
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 29 Sep 2018 11:31:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ହୃଦୟ ଦିବସ । ହୃଦୟ ଶରୀରର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୯କୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ହୃଦୟ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ହୃଦରୋଗ ପରି ଘାତକ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମହାମାରୀର ରୂପ ନେଇଥିବାବେଳେ ଭାରତରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା  ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଥିବା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି ।  ଅଧିକକୁ ଅଧିକ ଜୀବନକୁ ଏହି ଘାତକ ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ‘ମୋ ହୃଦୟ ପାଇଁ , ଆପଣଙ୍କ ଦୃଦୟ ପାଇଁ, ସମସ୍ତଙ୍କ ହୃଦୟ ପାଇଁ’ ଶପଥ ନେଇ ଆଗେଇବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଆହ୍ୱାନ କରିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭାରତରେ କର୍କଟ ନେଉଛି ଜୀବନ: ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୧ ଲକ୍ଷ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ, ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ୭ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/in-india-7-lakhs-people-died-in-cancer-39612
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/in-india-7-lakhs-people-died-in-cancer-39612
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 14 Sep 2018 12:07:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସମଗ୍ର ପୃଥବୀରେ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧.୮ କୋଟି ଲୋକ କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏହି ଆତ୍ମଘାତୀ ରୋଗରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇବେ ବୋଲି ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରର ରସର୍ଚ୍ଚ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ତେବେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାନସ୍‌ର ସ୍ଥିତି ଉଦବେଗ ରହିଛି । ଭାରତରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୋଟ ୧୧ ଲକ୍ଷ ୫୭ ହଜାର ୨୯୪ ଲୋକ କର୍କଟରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ମହିଳା ୫ ଲକ୍ଷ ୮୭ ହଜାର ୨୪୯ ଓ ପୁରୁଷ ସଂଖ୍ୟା ୫ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ୪୫ ରହିଛନ୍ତି । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ୭, ୮୪, ୮୨୧ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏଜେନ୍ସି ଫର୍‌ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନ୍‌ କ୍ୟାନସର୍‌ (ଆଇଏଆର୍‌ସି) ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଆଇଏଆର୍‌ସି ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଆଗକୁ ଆସୁଥିବା କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧା ଲୋକ ଏସିଆରୁ ହେବେ । ୧୮୫ଟି ଦେଶରୁ ୩୬ ପ୍ରକାର କ୍ୟାନସର୍‌ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଭାରତରେ ଲୋକ ସ୍ତନ କର୍କଟ, ମୁଖ କର୍କଟ, ଗର୍ଭାଶୟ ଏବଂ ଉଦର କର୍କଟରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି । ୯.୮୧ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷଙ୍କୁ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କାଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟରୁ ୭.୩୪ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିବାର ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସେହିପରି ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୯.୪୨ ପ୍ରତିଶତ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ୬.୨୮ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାଣ ହରାଇ ପାରନ୍ତି । 

୧୯୯୦ ମସିହାରେ ଭାରତରେ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫.୫ ଲକ୍ଷ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬ରେ ୧୦.୬ ଲକ୍ଷରେ ପହଁଚିଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ମେଡ଼ିକାଳ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନ୍‌ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦୂର ହେବ ମ୍ୟାଲେରିଆ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/MOU-Sign-between-Malaria-No-More-and-malaria-Trust-38614
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/MOU-Sign-between-Malaria-No-More-and-malaria-Trust-38614
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 28 Aug 2018 18:10:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଏଣିକି ରାଜ୍ୟରୁ ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗ ଦୂର ହେବ। ମଙ୍ଗଳବାର ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାଜ୍ୟରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ସଂସ୍ଥା ସହ ହାତ ମିଳାଇଛନ୍ତି। ଆଜି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ  ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆମେରିକୀୟ ସଂସ୍ଥା ମ୍ୟାଲେରିଆ ନୋ ମୋର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍ଥା ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ଟ୍ରଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି । 

ଏହି ଅବସରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ଦିଗରେ ସୁଚିନ୍ତିତ ଫଳପ୍ରଦ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।  ଫଳରେ ରାଜ୍ୟରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ପ୍ରକୋପ ଆଶାତୀତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାରୁ ଉପରୋକ୍ତ ସଂସ୍ଥାମାନେ ଏଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦମନ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଫଳରେ ରାଜ୍ୟରୁ ମ୍ୟାଲେରିଆ ପ୍ରକୋପ ୮୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଖୋଦ୍ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାର ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଭୂୟଶୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ମ୍ୟାଲେରିଆ ନୋ ମୋର ଓ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ଟ୍ରଷ୍ଟର ସହଯୋଗରେ ଓଡିଶାରୁ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସରକାର ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜଗା କାଳିଆ : ଅପରେସନକୁ ପୁରିଲା ବର୍ଷେ, ଡ଼ାକ୍ତର କହିଲେ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପାଇଁ ଲାଗିବ ଅଧିକ ସମୟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/One-year-campsite-of-jaga-kalia-operation-38576
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/One-year-campsite-of-jaga-kalia-operation-38576
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 28 Aug 2018 08:38:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗତ ବର୍ଷ ୨୮ ତାରିଖରେ କନ୍ଧମାଳର ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗା କାଳିଆଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅପରେସନ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଜାପାନର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୪୦ ଜଣିଆ ଡ଼ାକ୍ତରୀ ଟିମ୍ ୨୪ ଘଣ୍ଟାର ମାରାଥନ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଇ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ଇତିହାସରେ ଯୋଡ଼ି ଥିଲେ ଆଉ ଏକ ସଫଳ ଅଧ୍ୟାୟ । ଦୁହିଁଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ କୃତ୍ରିମ ଶିରା ପ୍ରଶିରା ପ୍ରତିରୋପଣ ଥିଲା ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନର ପ୍ରଥମ ଘଟଣା । ଏହା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅପରେସନ କରାଯାଇଥିଲା । ଅପରେସନର ବର୍ଷେ ପରେ ବି ଦୁହେଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇନଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଜଗାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଦ୍ରୃତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥିବାବେଳେ କାଳିଆର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । କାଳିଆ ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ଦେଖିବା ପରେ ଏବେ ଡ଼ିସଚାର୍ଯ୍ୟ ନକରି ଆଉ କିଛି ଦିନ ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିବ ବୋଲି ଏମସ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି । ଜଗାର ଆଉ ଏକ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହେବ । କାଳିଆ ଉପରେ ଡ଼ାକ୍ତରମାନଙ୍କ ନଜର ରହିବ । ଏଣେ କନ୍ଧମାଳର ମିଲୁପଡ଼ାରେ ଜଗା କାଳିଆଙ୍କ ଆଉ ଦୁଇ ଭାଇଭଉଣୀ ବର୍ଷେ ହେବ ବାପା ମାଙ୍କୁ ନଦେଖି ଜେଜେ ବାପା ଓ ଜେଜେ ମା ପାଖରେ ରହିଛନ୍ତି । ଜଗା କାଳିଆଙ୍କ ନିରାମୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାମନା କରି ସାରା ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ପ୍ରାର୍ଥନା ଓ ଦୀପଦାନ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ: ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲକ୍ଷେ ଆରୋଗ୍ୟ ମିତ୍ରଙ୍କୁ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଦିଆଯିବ ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/Mou-between-Skill-India-and-Ayushman-Bharat-38567
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/Mou-between-Skill-India-and-Ayushman-Bharat-38567
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 27 Aug 2018 07:58:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ସମ୍ପନ୍ନ ସାର୍ବଜନୀନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଭାରତକୁ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶର ବିଶ୍ୱ ରାଜଧାନୀ କରିବାର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହଯୋଗରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଆରୋଗ୍ୟ ମିତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଏକ ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

ସୋମବାର ଦିନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଠାରେ କେନ୍ଦ୍ର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେପି ନଡ୍ଡାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କିଲ ଡେଭଲପମେଂଟ୍ କର୍ପୋରେସନ ଓ ନ୍ୟାସନାଲ ହେଲଥ୍ ଏଜେନ୍ସି ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି । ଏହି ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ଆଧାରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନୌଷଧି ଯୋଜନା ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ ହେଲଥ ଏଜେନ୍ସି ଉଭୟ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡିକୁ ସାର୍ବଜନୀନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବେ । ଏହି ସମସ୍ତ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡିକରେ ଆରୋଗ୍ୟ ମିତ୍ର ମାନଙ୍କୁ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ।

ଏହି ଆରୋଗ୍ୟ ମିତ୍ର ମାନେ ହିତାଧିକାରୀ ଯାଞ୍ଚ, ଇଂଟରନେଟ୍ ଉପଲବ୍ଧ ଓ ଇଂଟରନେଟ ଉପଲବ୍ଧ ନଥିବା ସ୍ଥିତିରେ ହିତାଧିକାରୀ ଚିହ୍ନଟକୁ ସୁନିଶ୍ଟିତ କରିବା, ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତର ଦେବା, ଅଭିଯୋଗର ସମାଧାନ କରିବା ତଥା ଜରୁରୀକାଳୀନ ମାମଲା ଗୁଡିକୁ ଦେଖିବା ଭଳି କାମ କରିବେ ।  ଏହି ଅବସରରେ ଏହି ବୁଝାମଣା ଦେଶରେ ରୋଜଗାର ଓ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗକୁ ସଂପ୍ରସାରିତ କରିବା ପାଇଁ ଯୁବ ପୀଢୀକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ତାଲିମ ସହ ଦକ୍ଷ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତିା

ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ସହ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ଓ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଆବଶ୍ୟକତା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଯେହେତୁ ଏହି ଯୋଜନା ବିନା ନଗଦ ଟଙ୍କା ନେଣ ଦେଣ, ବିନା କାଗଜପତ୍ର ଓ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଆଧାରରେ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱଚ୍ଛତା ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେବ ଏହା ଉପଯୁକ୍ତ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ମାନବ ସମ୍ବଳ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଜରୁରୀ । ଏହି ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ଆଧାରରେ ଏହି ବଡ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତିା

ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ଚୌବେ, ଅନୁପ୍ରିୟା ପଟେଲ ତଥା ଉଭୟ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ୪୮୩ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/Odisha-government-recruits-483-new-doctors-38366
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/Odisha-government-recruits-483-new-doctors-38366
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 23 Aug 2018 20:59:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଜାରି ରଖାଯାଇ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୪୮୩ ଜଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି । ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବିଶେଷକରି ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଛି ।  

ଅପରପକ୍ଷରେ ସଚିବାଳୟରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ୫୦୦ ସହକାରୀ ଉପବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଏହି ପଦବୀଗୁଡ଼ିକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଲୋକସେବା ଆୟୋଗକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି । ୨୦୧୮ ପାଇଁ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା କରାଯିବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ସଚିବାଳୟର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ପଦବୀ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ହୃଦଘାତ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଦୈନିକ ଦୌଡ଼ନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Health/Start-your-running-for-fit-your-heart-37938
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Health/Start-your-running-for-fit-your-heart-37938
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 16 Aug 2018 13:29:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦୌଡ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ବଢିଯାଇଥାଏ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ପନ୍ଦନରେ ହୃଦୟ ଅଧିକମାତ୍ରାରେ ରକ୍ତକୁ ପମ୍ପ କରିଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ରକ୍ତନଳୀ ଗୁଡ଼ିକ ସକ୍ରିୟ ରହିଥାଏ । ହୃଦୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ହୃଦରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ବୟସ ୪୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଦୌଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ଦୌଡ଼ିବା ଠାରୁ ଭଲ ଏବଂ ସହଜ ବ୍ୟାୟମ ଅନ୍ୟ କିଛି ହୋଇନପାରେ । ଯଦି ଆପଣ ଫିଟ ରହିବା ପାଇଁ  ଚାହାନ୍ତି ତେବେ ସବୁଠୁ ଭଲ କଥା ହେଉଛି ଦୌଡ଼ିବା । କାହିଁକିନା ଏହା ଆମ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଦୌଡ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ବିପଦ କମିଥାଏ । ରକ୍ତରେ କୋଲଷ୍ଟ୍ରଲର ପରିମାଣ ହ୍ରାସ କରାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ବୟସ ୪୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଓ ଆପଣ କୌଣସି ରକ୍ତଚାପ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁନଥାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏବେ ଦୌଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ସମସ୍ୟା ଅଛି ତେବେ ଦୌଡ଼ିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାଣଘାତୀ ହୋଇପାରେ । ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଦୌଡ଼ିବା ଗତି ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ହିସାବରେ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ । ସପ୍ତାହରେ ୨-୩ ଦିନ ଶରୀରକୁ ବିଶ୍ରାମ ଦିଅନ୍ତୁ । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>