<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           କିଣନ୍ତୁ ହସ୍ତଚାଳିତ ବିହନ ବୁଣା ମେସିନ, ମିଳୁଛି ୫୧୪୨ ଟଙ୍କା ଦାମରେ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Seeds-shoring-machine-available-for-small-farmer-35322
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Seeds-shoring-machine-available-for-small-farmer-35322
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 06 Jul 2018 14:54:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆପଣ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଯୋଗେ ଚାଷ ଓ ବୁଣା ହେଉଥିବା ଦେଖିଥିବେ । ଏବେ ବି ବହୁତ ଚାଷୀ ହଳ ବଳଦରେ ଚାଷ କରନ୍ତି । ବିହନକୁ ହାତରେ ଛାଟି ବୁଣିଥାନ୍ତି । ଏପରି ବୁଣିବା ଦ୍ୱାରା ଚାରା ଭଲରେ ହୁଏନି । ଚାରିଆଡ଼େ ସମାନ ଭାବରେ ଚାରା ଉଠିନଥାଏ । ଅମଳ ବି କମିଯାଏ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ହାତଟଣା ବିହନବୁଣା ଯନ୍ତ୍ର ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି । ଓମ ଏଗ୍ରୋ ୱାଲ୍ଡ ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ବିକଶିତ କରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହିତ ଯୋଡ଼ି ହେବା ଭଳି ବିହନ ବୁଣା ମେସିନ ବାହାର କରିଥିଲା ।

ହାତ ଟଣା ବିହନ ବୁଣା ମେସିନର ଓଜନ ୧୨ କିଗ୍ରା । ଚାଷୀ ସହଜରେ ନେବା ଆଣିବା କରିପାରିବ । ଏଥିରେ ଥରକେ ଏହି ୪ କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇପାରିଥାଏ । ଉଭୟ ନରମ ଓ ଟାଣ ମାଟିରେ ସହଜ ଭାବରେ ଚାଲିପାରେ । ଚାଷୀ ନିଜ ଉଚ୍ଚତା ଅନୁସାରେ ଏହାର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲକୁ କମ୍ ବା ବେଶୀ କରିପାରିଥାଏ । ଏହି ମେସିନ ପାଇଁ ୮୦୪୨୯୬୪୦୦୪ ନମ୍ବରରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇପାରେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୩୪ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ଘୋଷଣା, ପ୍ରତି ଚାଷୀଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଛାଡ଼
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/34-Thousand-crore-farmers-loan-weaver-declared-35261
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/34-Thousand-crore-farmers-loan-weaver-declared-35261
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 05 Jul 2018 16:34:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

 କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚଡ଼ି କୁମାରସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁବାର ନିଜର ପ୍ରଥମ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଛନ୍ତି । ସେ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରତିଶୃତିକୁ ମନେ ପକାଇ ପର୍ଯ୍ୟାୟଭିତ୍ତିକ ୩୪ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ଛାଡ଼ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଋଣଛାଡ଼ ଘୋଷଣା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ରାଜ୍ୟର ୨୫ ହଜାର କୃଷକଙ୍କୁ ଫାଇଦା ଦେବ । ଡ଼ିସେମ୍ବର ୩୧, ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ଚାଷୀମାନେ କରିଥିବା ଋଣର ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡ଼ କରାଯିବ । ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବୁଧବାର କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଟୁଇଟ କରି କହିଥିଲେ କି କୃଷକଙ୍କ ଋଣ ଛାଡ଼ କରାଯିବ ଏବଂ ପୁରା ଦେଶର ଚାଷୀଙ୍କ ମନରେ ନୁଆ ଆଶା ସଂଚାର କରିବ । କଂଗ୍ରେସ ଓ ଜେଡ଼ିଏସ ସରକାର କୃଷକଙ୍କ ଋଣ ଛାଡ଼ କରି ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବା ଦିଗରେ ସହାୟତା କରିବେ ବୋଲି ରାହୁଲ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ, କୃଷକଙ୍କୁ ଋଣ ଛାଡ଼ ରାଜ୍ୟର ରାଜକୋଷକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ ୮.୧୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ଛାଡ଼ କରିଥିଲେ ।

ଚଳିତ ବଜେଟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୁମାରସ୍ୱାମୀ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡ଼ିଜେଲ ଦର ଲିଟର ପ୍ରତି ଅଧିକ ୧.୧୪ ଓ ୧.୨୦ ବଢାଇବା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ୩୦ରୁ ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ଇନ୍ଦିରା କ୍ୟାଣ୍ଟିନ, ଅନ୍ନ ଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନା ସମେତ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଅମଳର ସମସ୍ତ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନା ଜାରୀ ରହିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅଧ୍ୟାପିକା ବୃତ୍ତି ଛାଡ଼ି ୨୭ ଏକର ଜମିରେ ଆରମ୍ଭ କଲେ ପରିବା ଚାଷ, ଏବେ ପରିବା ଯାଉଛି ଦୁବାଇ ଓ ଇସ୍ରାଏଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Know-this-lady-whoa-left-the-job-and-start-organic-farming-35174
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Know-this-lady-whoa-left-the-job-and-start-organic-farming-35174
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 04 Jul 2018 12:59:15 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଛତିଶଗଡ଼ର ୨୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବଲ୍ଲରୀ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସରୁ ଏମଟେକ୍ କରିବା ପରେ ଦୁର୍ଗା କଲେଜରେ ଆସୋସିଏଟ ପ୍ରଫେସର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ । କିଛି ମାସର ଅଧ୍ୟାପନା ପରେ ସେ ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଦେଇ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଫେରିଲେ । ୨୭ ଏକର ଜମିରେ ଆରମ୍ଭ କଲେ ଚାଷ । ଏବେ ତାଙ୍କ ଜମିରୁ ଅମଳ ହେଉଥିବା ଜୈବିକ ପନିପରିବା ଦୁବାଇ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ଭଳି ଦେଶକୁ ପଠାଯାଇପାରୁଛି । ଅର୍ଗାନିକ ଫାର୍ମଙ୍ଗ କରି ବଲ୍ଲରୀ ଏବେ ରାଜ୍ୟର ଏକ ସଫଳ ଚାଷୀର ସ୍ୱିକୃତି ସାଉଁଟିଛନ୍ତି ।

ବଲ୍ଲରୀ ଚନ୍ଦ୍ରାକର ନିଜ ଗାଁ ବାଗବାହରା ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୦୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏହି ଅର୍ଗାନିକ ଫାର୍ମିଙ୍ଗ । କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟାପନା ଛାଡ଼ି ଜଣେ ଝିଅ ଚାଷ କରୁ ବୋଲି ପରିବାର ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ଚାହୁଁନଥିଲେ । ଏହା ସତ୍ୱେ ବଲ୍ଲରୀ ନିଜ ଜିଦରେ ଅଟଳ ରହି ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଇ ଦେଲେ ଚମକ୍ରାରୀତା । ୨୦୧୭ ଶେଷ ବେଳକୁ ତାଙ୍କର କ୍ଷେତରେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବେ ଭେଣ୍ଡି, କଖାରୁ, ବାଇଗଣ, ଲଙ୍କା, ଶାଗ, ମୂଳା, ଟମାଟୋ ଆଦି ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇ ବଜାର ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା । ତାଙ୍କ ପିତା ରାୟପୁର ଠାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ସଂସ୍ଥାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ । ପିତାଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ବଲ୍ଲରୀଙ୍କ ଫାର୍ମ ହାଉସର ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ବଲ୍ଲରୀଙ୍କ ଫାର୍ମରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ପରିବା ଇନ୍ଦୋର, ନାଗପୁର, ବାଙ୍ଗାଲୁର ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବିକ୍ରୀ ହେଉଛି । ସବୁଜ ଲଙ୍କା, କଲରା, କଖାରୁ, ଟମାଟୋ, ଲାଉ ଉତ୍ପାଦନ ଅଧିକ ହେଉଛି । ଟମାଟୋ ଓ ଲାଉ ଆଦି ପରିବା ସେ ଦୁବାଇ ଓ ଇସ୍ରାଏଲ ପଠାଉଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କାଲି ଆସିପାରେ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି , ଚାଷୀଙ୍କ ଲାଭପ୍ରଦ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ୧୫ ହଜାର କୋଟି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Modi-ministry-declare-MSP-soon-35099
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Modi-ministry-declare-MSP-soon-35099
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 03 Jul 2018 09:48:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ମୋଦି ସରକାର କୃଷକଙ୍କ ଫସଲର ଲାଭପ୍ରଦ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ୧୫ ହଜାର କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ । ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ଷେତରେ ବ୍ୟୟର ଦେଢଗୁଣା ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୁଧବାର ହେବାକୁ ଥିବା କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ନିଆଯାଇପାରେ । ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ରଣନୀତିର ଖୁଲାସା ବୁଧବାର ବୈଠକ ଶେଷରେ ହେବ । ୨୦୧୮-୧୯ ବଜେଟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଖରିଫ ଫସଲ ପାଇଁ ଅଧିକ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଦେବା କଥା କୁହାଯାଇଥିଲା । 

ସରକାର ବର୍ଷକୁ ଦୁଇଥର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ରବି ଏବଂ ଖରିଫ ଚାଷ ସମୟରେ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ନିଜର ଖର୍ଚ୍ଚର ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ଲାଭ ମିଳିଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ଚାଷୀ ନିଜ ଫସଲର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ପାଇପାରିନଥିଲା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶନିବାର ଚାଷୀଙ୍କ ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ମଣ୍ଡଳୀଙ୍କୁ ଭରଷା ଦେଇଛନ୍ତି କି ଏମଏସପି ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଏକ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ । ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଆଖୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଲାଭାଂଶ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ହେବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଫଳ ହେବକି ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ? ଦେଖନ୍ତୁ କଣ ମିଳିଥିଲା ପୂର୍ବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନା ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Biju-Swasthy-Kalyana-Yojana-Ayusman-Bharat-Biju-Krushak-Kalyana-Yojana-34310
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Biju-Swasthy-Kalyana-Yojana-Ayusman-Bharat-Biju-Krushak-Kalyana-Yojana-34310
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Jun 2018 20:06:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସଫଳ ହେବକି ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ? ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଗରୁ କରିଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନା, ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ସଫଳତା ହାର ଏବଂ ଉପକୃତ ହୋଇଥିବା ଚାଷିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ମିଳିଥିବା ସହାୟତା ରାଶିକୁ ଦେଖିଲେ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ କିପରି ସଫଳ ହେବ ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । ୨୦୧୩ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଯୋଜନା ମାତ୍ର ୨ ବର୍ଷ ପରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ।

ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିମାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ପୁରା ଗରମ ହେଲାଣି । ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତରେ ଓଡିଶା ସାମିଲ ହେବନି ବଂର ନିଜର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ହେଲେ ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିମାର ସୁବିଧା ରାଜ୍ୟରେ ନୁଆ ନୁହେଁ । ଆଗରୁ ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ନାଁରେ ଏକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିମା ଯୋଜନା ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରିଥିଲେ । 

ରାଜ୍ୟର କୃଷକ ମାନେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବାର୍ଷୀକ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଚିକିସ୍ତ୍ରା ବିମା ରାଶି ପାଇପାରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା । ଏହି ଯୋଜନାରେ ପଂଜିକୃତ ହୋଇଥିବା କୃଷକ ପରିବାରର କାହା ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହେଲେ ସେମାନେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିସ୍ତ୍ରା କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେହି ଅର୍ଥକୁ ବୀମା ଦ୍ୱାରା ଭରଣା କରାଯାଉଥିଲା ।

ଏହି ଯୋଜନା ୨୦୧୩ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚାଷି ମାନଙ୍କ ବୀମା ପ୍ରିମିୟମ ୨୦୧୫ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଉ ଦେଲେ ନାହିଁ । ସମ୍ଭବତଃ ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଖି ଆଗରେ ବୋଧହୁଏ ଏହାର ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସରକାରଙ୍କର ଆନ୍ତରିକତା କମିଗଲା । ୨୦୧୩ ରୁ ୨୦୧୫  ଭିତରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସମୁଦାୟ ୫୭ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାର କୃଷକ ଏହି ଯୋଜାନରେ ପଂଜିକୃତ ହୋଇଥିଲେ ଓ ଏମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କାର୍ଡ ମିଳିଥିଲା । ହେଲେ ଉପକୃତ ହୋଇଥିଲେ ମାତ୍ର ୮ % କୃଷକ । ୪ ଲକ୍ଷ ୬୮ ହଜାର ୬୫୩ ଚାଷି ପାଇଥିଲେ ଚିକିସ୍ତ୍ରା ସୁବିଧା । ସେହିପରି ସମୁଦାୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା ୨୩୨ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଯଦି ସୁବିଧା ପାଇଥିବା ୪ ଲକ୍ଷ ୬୮ ହଜାର ଚାଷିଙ୍କୁ ହିସାବ କୁ ନିଆଯାଏ ତାହେଲେ ପ୍ରତି ଚାଷିଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା ୪୯୬୯ ଟଙ୍କା । ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ୍ୟଯୋଗ୍ୟକି ଏବେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସିଟି ସ୍କାନ ଏବଂ ଏମଆରଇ ଭଳି ସାଧାରଣ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଦିନକୁ ଆଇସିୟୁ ଚାର୍ଜ ଭାବରେ ଦେବାକୁ ପଡୁଛି ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ।

ଏହି ଯୋଜନା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା କଥା ଯଦିଓ ସରକାର ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଘୋଷଣା ହୋଇନାହିଁ କିନ୍ତୁ ବୀମାର ପ୍ରିମିୟମ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନଦେବା କାରଣରୁ ଆଉ ଚିକିସ୍ତ୍ରା ସୁବିଧା ରାଶି କାହାରିକୁ ମିଳୁ ନାହିଁ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୋରାପୁଟ-ଦଶମନ୍ତପୁରରେ ୧୦୦୦ ଏକରରେ ଫଳିଛି ଆମ୍ବ, ମହକିତ ହେଉଛି ରାଜଧାନୀ ବଜାର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Koraput-mango-farmer-got-profit-from-capital-market-34210
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Koraput-mango-farmer-got-profit-from-capital-market-34210
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 18 Jun 2018 10:32:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକର ଆମ୍ବ ଚାଷୀଙ୍କ ମନରେ ଏବେ ନୂଆ ଉତ୍ସାହ । ଭଳି କି ଭଳି ଆମ୍ବ ପେନ୍ଥା ପେନ୍ଥା ହୋଇ ଝୁଲୁଛି । ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ଏକର ଜମିରେ ଫଳିଛି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ଆମ୍ବ ।

ଗତ ମାସ ୮ ତାରିଖରୁ ଦଶମନ୍ତପୁରର ଆମ୍ବ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ୪ଟନ୍ ଆମ୍ବ ବିକ୍ରି ସରିଲାଣି । ଆମ୍ରପଲୀ, ଲେଙ୍ଗଡ଼ା, ସାଉଥ ଆଲଫାନସୋ, ତୋଟାପୁରୀ, ଲାଟସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରଜାତିର ଆମ୍ବ ଫଳାଇଛନ୍ତି କୋରାପୁଟିଆ ଚାଷୀ । କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୧୫-୨୦ ଟଙ୍କା ସିଧାସଳଖ ଲାଭ ଯାଇଛି ଚାଷୀ ପାଖକୁ । ଆମ୍ରପଲୀ ଆମ୍ବ କିଗ୍ରା ପ୍ରତି ୬୦ରେ ବିକ୍ରୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସାଉଥ ଆଲଫାନସୋର ଦର ରହିଛି ୧୦୦ । ପରଜାବାଡ଼ି କଣ୍ଟା ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ପତି ଜାନୀ ବର୍ଷକୁ ୬୦ରୁ ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ଆମ୍ବ ଚାଷରୁ । ସେହି ଗାଁର ଆଉ ଜଣେ ଚାଷୀ ପରମା କୁଲେସିକା ଆମ୍ବ ଓ ଲିଚୁ ଚାଷରୁ ବାର୍ଷିକ ୫୦ ହଜାର ରୋଜଗାର କରିଛନ୍ତି । ଦଶମନ୍ତପୁର ଅଂଚଳର ଜଳବାୟୁ ଆମ୍ବଚାଷ ପାଇଁ ସର୍ବୋକୃଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ଏବେ ୧୧୧୯ ଜଣ ଚାଷୀ ୧୦୦୦ ଏକର ଜମିରେ ଆମ୍ବ ଚାଷ କରି ନିଜର ସ୍ଥିତି ସୁଧାରିପାରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଲାଙ୍ଗିରର ସଫଳ ଚାଷୀ ସୀତାରାମ, ଭେଣ୍ଡି ବିକ୍ରୀରୁ ପାଇଛନ୍ତି ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କାର ଆୟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Small-farmer-sitaram-earn-above-lakhs-in-ladies-finger-cultivation-34154
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Small-farmer-sitaram-earn-above-lakhs-in-ladies-finger-cultivation-34154
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 17 Jun 2018 09:12:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସଇଁନ୍ତଳା ବ୍ଲକ ବେଲଗାଁ ପଂଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାଙ୍କ୍ରିପଡ଼ାର ଚାଷୀ ସୀତାରାମ ଗଡ଼ତିଆଙ୍କୁ ମିଳିଛି କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ଫଳ । ସୀତାରାମ ନିଜ ଜମିରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପନିପରିବା ଚାଷ କରି ଅନ୍ୟ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି । ଚଳିତବର୍ଷ ତାଙ୍କ ଜମିରେ ହୋଇଥିବା ଭେଣ୍ଡି ବିକ୍ରୀରୁ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି । ଭେଣ୍ଡି ଚାଷ ଜମିରେ ବ୍ୟାପକ ଘାସ ମାଡ଼ିଥିବାରୁ ତାଙ୍କର ଆୟ କମିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ତାଙ୍କର ପରିଶ୍ରମ ନିରର୍ଥକ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହନ୍ତି ।

ସୀତାରାମଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ କ୍ଲଷ୍ଟର ବୋରୱେଲ ଯୋଜନାରେ ନୂତନ ପମ୍ପସେଟ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ସଇଁନ୍ତଳା ଭଳି ଚିର ମରୁଡ଼ି ପ୍ରପୀଡ଼ିତ ଅଂଚଳରେ ୪୪ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ଖରାରେ ସିଝି ସୀତାରାମ ବାଇଗଣ, ଜହ୍ନି, ଭେଣ୍ଡି, କଲରା ଆଦି ପନିପରିବା ଚାଷ କରି ପାଖ ବଜାରକୁ ନେଇ ବେଶ୍ ଦୁଇ ପଇସା ପାଇପାରୁଥିବା  କହିଛନ୍ତି ।  ସୀତାରାମ ଜଣେ ଛୋଟ ଚାଷୀ । ନିଜର ମାତ୍ର ୨.୫ ଏକର ଜମି । କିନ୍ତୁ ପରିଶ୍ରମ ବଳରେ ବଡ଼ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଆୟର ସମତୁଲ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ସୀତାରାମ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚିନି ଠାରୁ ୪୫ ଗୁଣା ଅଧିକ ମିଠା ଏହି ଔଷଧୀୟ ଗୁଳ୍ମ, ଚାଷୀଙ୍କ ଜୀବିକାକୁ ବି ମିଠା କରିଛି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Stivia-cultivation-gives-profit-to-farmer-33938
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Stivia-cultivation-gives-profit-to-farmer-33938
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 13 Jun 2018 10:22:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଷ୍ଟିଭିଆ ଏକ ଛୋଟ ଗୁଳ୍ମ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ, ଏହାର ମିଠା ଚିନିଠାରୁ ୪୫ ଗୁଣା ଅଧିକ । ଚିନିଠାରୁ ବହୁ ଗୁଣିତ ମିଠା ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ମିଠାର ବିକଳ୍ପ ଭାବେ କରାଯାଇଥାଏ । ବହୁମୂତ୍ର ରୋଗୀମାନେ ଚିନି ଖାଇବା ମନା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଷ୍ଟିଭିଆରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ମିଠା ଖାଇବାରେ କିଛି ମନା ନାହିଁ । ବିକଳ୍ପ ମିଠା ସମେତ ଷ୍ଟିଭିଆର ବ୍ୟବହାର ଅନେକ ପ୍ରକାର ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ କରାଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଷ୍ଟିଭିଆର ଚାହିଦା ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପଞ୍ଜାବ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ହିମାଚଳ, ହରିୟାଣା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଛତିଶଗଡ଼ ଓ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଚାଷୀ ଚିନିଠାରୁ ୪୫ ଗୁଣା ଅଧିକ ମିଠା ଦେଉଥିବା ଏହି ଗୁଳ୍ମର ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି । ସିଏସଆଇଆର ଷ୍ଟିଭିଆର ନୁଆ ପ୍ରଜାତି ବିକଶିତ କରିଛି ଯାହା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଲାଭବାନ କରାଉଛି ।

ଥରେ ରୋପଣ କଲେ ୫ ବର୍ଷ ଯାଏ ଅମଳ ହୋଇଥାଏ । ଏକର ପ୍ରତି ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ରୋଜଗାର ମିଳିଥାଏ । ଇରାନୀ ଷ୍ଟିଭିଆର  ପତ୍ର କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୨ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରୀ ହୋଇଥାଏ ।  ବାରଣସୀରେ ଷ୍ଟିଭିଆ ତିଆରି ବିସ୍କେଟ ବଜାରକୁ ଆସିଲାଣି । ସୁଗାର ଫ୍ରି ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଷ୍ଟିଭିଆର ଯୋଗଦାନ ବଢୁଥିବା ସହ ଏହାର ଚାଷ ମଧ୍ୟ ବଢିଚାଲିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମ୍ବ ଚାଷରୁ ବଦଳିଛି ଭାଗ୍ୟ, କୋରାପୁଟର ଫଳ ଚାଷୀ ଦୁର୍ଲଭଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଦୁର୍ଲଭ ସଫଳତା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Monger-orchard-gives-live-hood-to-koraput-farmer-33824
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Monger-orchard-gives-live-hood-to-koraput-farmer-33824
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 11 Jun 2018 14:31:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଦୁର୍ଗମ ଗାଁ ଏବେ ଆମ୍ବ ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଛି । ଆଖ ପାଖର ସରକାରୀ ଚାକିରୀଆ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀ ସ୍ୱାଦ ଓ ନିଆରା ମହକ ଯୁକ୍ତ ଆମ୍ବ ପାଇଁ ଖୋଜି ଖୋଜି ପହଂଚୁଛନ୍ତି ଏହି ଗାଁରେ । ଆମ୍ବ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଆଦିବାସୀ ଆମ୍ବଚାଷୀ ଜଣକ ଏବେ ଏଥିରୁ ବେଶ୍ ଦୁଇପଇସା ରୋଜଗାର କରିପାରୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ସଫଳତାର କାହାଣୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ବୈପାରୀଗୁଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦିଶାରୀଗୁଡ଼ା ଗାଁରେ । ଏହି ଗାଁର ଆଦିବାସୀ ଯୁବକ ଦୁର୍ଲଭ ନାୟକ ୧୫ ଏକର ଜମିରେ ୧୫ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ପ୍ରଜାତିର ୫୦୦ ଆମ୍ବ ଗଛ ଲଗାଇ ବାର୍ଷିକ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି । ଦିଶାରୀଗୁଡ଼ାର ଆମ୍ବ ଚାଷୀ ଦୁର୍ଲଭ ନାୟକ ଆମ୍ବ ଚାଷ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ନାମ ହୋଇଛନ୍ତି । ରାସାୟନିକ ସାର ବ୍ୟବହାର ନକରି ତାଙ୍କ ବଗିଚାରେ ଆମ୍ବ ସମେତ ସପେଟା,ପିଜୁଳି ଓ ନାସପାତି ଫଳରେ ଆଖ ପାଖ ମହକିତ ହେଉଛି । ଆଗକୁ ସେ ନିଜ ବାଡ଼ରେ କମଳା ଓ ଅଙ୍ଗୁର ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଫଳ ଲଗାଇବାର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଫଳ ଚାଷ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଜୀବିକା ପାଇପାରିଥିବା ଏହି ଆଦିବାସୀ ଚାଷୀ ଏବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳରେ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ସମୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଚାଷୀ ନିଜ ବାଡ଼ରେ ପାରମ୍ପରିକ ଫସଲ କରି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛି ସେହି ସମୟରେ ଦୁର୍ଲଭ ଆମ୍ରପଲ୍ଲୀ, ଦାସରୀ, ସିନ୍ଦୂରମୁଣ୍ଡି, ରସୁଣମୁଣ୍ଡି ଓ ଆଖୁରସ ଭଳି ଉନ୍ନତପ୍ରଜାତିର ଆମ୍ବ ଚାଷ ବିନା ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନରେ କରି ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଆଖି ଖୋଲିଦେଇଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫଳଚାଷରୁ ବର୍ଷକୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆୟ କରୁଛନ୍ତି ଅନୁଗୋଳ ଚାଷୀ ଧରଣୀଧର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Anugul-farmer-got-4-lakhs-income-annual-from-cultivation-33389
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Farmer-and-Labour/Anugul-farmer-got-4-lakhs-income-annual-from-cultivation-33389
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 04 Jun 2018 12:41:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଅନୁଗୋଳ ଜିଲ୍ଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ମୁଣ୍ଡଢିପ ସାହିର ବାସିନ୍ଦା ଧରଣୀଧର ବସଲା ପଂଚାୟତର ଅଦିଆଘାଇ ଗ୍ରାମରେ ୧୯୮୮ ମସିହାରେ ଜମି କିଣି ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ଚାଷ କରି ସ୍ଥାନୀୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ନିଜର ଚାଷ ପ୍ରତି ଆସକ୍ତି ଓ କୃଷି ତଥା ଉତ୍ୟାଥ ବିଭାଗର ସହାୟତାରେ ଧରଣୀଙ୍କର ବଗିଚାରେ ଏବେ ହସୁଛି ଜାତି ଜାତିର ଆମ୍ବ, ପଣସ, ବେଲ, ନଡ଼ିଆ, ଆମ୍ବ । ଧରଣୀଙ୍କ ବଗିଚାରେ ଏବେ ଲେଙ୍ଗଡ଼ା, ନିଲେଶ୍ୱରୀ, ଆମ୍ରପାଲି, ତୋଟାପଲି, ବାଇଗଣପଲୀ, ଜୋସରୀ, ଆଖୁରସ, ହେମସାଗର ଆଜି ପ୍ରଜାତିର ୧୦୦ ଆମ୍ବଗଛ, ଦେଢଶହ ଲେମ୍ବୁ ଗଛ, ୫୦୦ ନଡ଼ିଆ ଗଛ, ୧୫ ପଣସ ଗଛ ଓ ୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଫଳ ଗଛ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ଲାଗିଛି । କଲରା,  ବାଇଗଣ, ପୋଟଳ, ପିଆଜ, ରସୁଣ, ଗୁଅାଁର, ସଜନା ଓ ଟମାଟୋ ଚାଷ କରି ସେ ଅଗ୍ରଣୀ ଚାଷୀର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି ।

କୃଷି ଓ ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୮ଥର ଲଗାତର ସଫଳ ଚାଷୀର ମାନପତ୍ର ପାଇଥିବା ଧରଣୀଧର କେବଳ ଚାଷରୁ ବର୍ଷକୁ ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଆୟ ପାଇଥାନ୍ତି । ପନିପରିବା ଓ ଫଳ ଆଦି ସଂରକ୍ଷିତ କରି ରଖିବା ପାଇଁ ସେ ନିଜସ୍ୱ ଉଦ୍ୟମରେ ୪ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଛୋଟ ଏକ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଚାଷର ଆୟରୁ ସେ ଭଲ ଘରଟିଏ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । ୨ ଝିଅଙ୍କୁ ଭଲ ଘରେ ବିବାହ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ବେଶ ଦୁଇ ପଇସା ସଂଚୟ କରିପାରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଧରଣୀ କହନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>