<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଓଟିଇଟି ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଲିକ ଘଟଣା, ତଦନ୍ତ କରିବ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/education-odisha-crime-branch-will-invetigate-otet-paper-leak-case-46688
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/education-odisha-crime-branch-will-invetigate-otet-paper-leak-case-46688
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 16 Jan 2019 21:32:49 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଓଟିଇଟି ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଲିକ ଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ଘଟଣା । ତଦନ୍ତ ପାଇଁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚକୁ ଚିଠି ଲେଖିଲା ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ । ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡର ସଂପାଦକ ରାମାଶିଷ ହାଜରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ସିଟିଂର ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଲିକ ଏବଂ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଓଟିଇଟି ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହୋଇଥିଲା । 

ଆଜି ରାଜ୍ୟରେ ଓଟିଇଟି ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଥମ ସିଟିଂ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଲିକ୍‌ ହୋଇଥିବା ଖବର ପ୍ରସାରଣ ହୋଇଥିଲା । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା । କନ୍ଧମାଳ ଓ ଭଦ୍ରକରୁ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛଥିଲା । ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ପେପର୍‌ ସେଟ୍‌-ବି ସହିତ ପ୍ରଶ୍ନ ମିଳା ଯିବା ପରେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା । ତେବେ ପ୍ରଥମ ପେପର୍‌ ଲିକ୍‌ ହୋଇଥିବାରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସିଟିଙ୍ଗ୍‌ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପେପର୍‌ ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ନ ଖୋଲି ବୋର୍ଡକୁ ଫେରାଇ ଦେବାକୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳକ ମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ । 

ବାତିଲ ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷା କେବେ ହେବ ସେ ନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଏ ବିଷୟରେ ବିଚାର କରାଯିବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜାହାନାରା ବେଗମ୍‌ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । 

ଆଜି ଦୁଇଟି ପେପର୍‌ରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଥିଲେ । ରାଜ୍ୟରେ ୨୫୦ଟି ସେଣ୍ଟର୍‌ ରହିଥିଲା । ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହେବା ପରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଲିକ୍ ପରେ ଓଟିଇଟି ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/education-odisha-otet-exam-canceled-46665
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/education-odisha-otet-exam-canceled-46665
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 16 Jan 2019 16:22:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ହେବା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ଟିଚର୍ସ ଏଲିଜିବିଲିଟି ଟେଷ୍ଟ୍‌ (ଓଟିଇଟି) ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ଦୁଇଟି ସିଟିଂରେ ହେଉଥିବା ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ଏ ନେଇ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଜାହାନାରା ବେଗମ୍‌ । ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଓଟିଇଟି ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା କହିଛନ୍ତି । 

ଆଜି ରାଜ୍ୟରେ ଓଟିଇଟି ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଥମ ସିଟିଂ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଲିକ୍‌ ହୋଇଥିବା ଖବର ପ୍ରସାରଣ ହୋଇଥିଲା । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା । କନ୍ଧମାଳ ଓ ଭଦ୍ରକରୁ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ପେପର୍‌ ସେଟ୍‌-ବି ସହିତ ପ୍ରଶ୍ନ ମିଳା ଯିବା ପରେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ତେବେ ପ୍ରଥମ ପେପର୍‌ ଲିକ୍‌ ହୋଇଥିବାରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସିଟିଙ୍ଗ୍‌ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପେପର୍‌ ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ନ ଖୋଲି ବୋର୍ଡକୁ ଫେରାଇ ଦେବାକୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳକ ମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି । 

ବାତିଲ ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷା କେବେ ହେବ ସେ ନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଏ ବିଷୟରେ ବିଚାର କରାଯିବ ବୋଲି ଜାହାନାରା ବେଗମ୍‌ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଓ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତାର ଘଟଣା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ଆଜି ଦୁଇଟି ପେପର୍‌ରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଥିଲେ । ରାଜ୍ୟରେ ୨୫୦ଟି ସେଣ୍ଟର୍‌ ରହିଥିଲା । ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହେବା ପରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦେଶରେ ବିଜ୍ଞାନ ଚେତନାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଡିଡି ସାଇନ୍ସ, ଇଣ୍ଡିଆ ସାଇନ୍ସ ଚେନଲର ଶୁଭାରମ୍ଭ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/educatiion-odisha-To--Promote-Scientific-Temper-DD--Science-India-Science-Channels-Launched-46633
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/educatiion-odisha-To--Promote-Scientific-Temper-DD--Science-India-Science-Channels-Launched-46633
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 15 Jan 2019 21:52:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ଦୁରଦର୍ଶନ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ବଦ୍ଧିତ ପ୍ରସାରଣ କରିବା ପାଇଁ ଡିଡି ସାଇନ୍ସ ଚେନଲର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଯାଇଛି । ଅଧିକାରୀମାନେ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଦେୟମୁକ୍ତ ଚେନଲର ଆରମ୍ଭ ହେବା ସମୟରେ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂ ରାଠୋର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜ୍ଞାନ ଚେତନାର ବିକାଶ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନକୁ ସମର୍ପିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି 24/7 ଚେନଲ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ।

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ବିଚାର, ପ୍ରତିଭା ଏବଂ କ୍ଷମତାର ଅଭାବ ନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଭାଗରେ ଆସୁଥିବା ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ସଂସ୍ଥା ଦୁରଦର୍ଶନ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ଚୁକ୍ତିପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି । ଏହି ଚେନଲ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ବଧିତ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ, ଛୋଟ ଛୋଟ ସିନେମା, ସାକ୍ଷାତକରା ପ୍ରାସରାଣ କରାଯିବ । ଏହା ଏକ ଇଣ୍ଟରନେଟ ଚେନଲ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇଆଇଟି ସମେତ ଏହି ସଂସ୍ଥାରେ ମିଳିବ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ, ୧୦୦୦ ସିଟ୍ ରହିବ ରିଜର୍ଭ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Prakash-Javedkar-10-percent-quota-from-next-academic-session-46625
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-Prakash-Javedkar-10-percent-quota-from-next-academic-session-46625
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 15 Jan 2019 18:54:32 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ  ପ୍ରକାଶ ଜାଭେଦକର ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଗରିବଙ୍କୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ଵାଗତ କରିଛନ୍ତି।  ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣ ବର୍ଗରେ ଆର୍ଥିକ ରୂପେ ଅନଗ୍ରସର  ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ଆଧାରରେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଆଗାମୀ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରେ ହଜାରେ ସିଟ୍ ଖାଲି ରଖାଯିବ। 

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜୁନରେ ଆଗାମୀ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରେ ଆଇଆଇଟି, ଏନଆଇଟି, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଅନ୍ୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ଆଧାରରେ ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ସିଟ୍ ଖାଲି ରହିବ। ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ  ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଦିଗରେ ଏକ ମହତ୍ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜୟପୁରରେ ଏକ ସମାରୋହରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ଆର୍ଥିକ ନ୍ୟାୟ ଓ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ଏକ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି। ଜାନୁଆରୀ ୧୨ରେ ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଆର୍ଥିକ ରୂପେ ଅନଗ୍ରସର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଗତ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଥିଲେ। 

କଣ ଏହି ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ 

୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀ ୭ରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଥିଲା। ସେହି ଦିନ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଏହାର ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦିନ ଜାନୁଆରୀ ୮ରେ ବିଜେପି ଲୋକସଭାରେ ସମ୍ବିଧାନ ସଂଶୋଧନ ବିଧେୟକ ୨୦୧୯ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଲମ୍ବା ବିତର୍କ ପରେ ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ସଂରକ୍ଷଣର ଲାଭ

- ପ୍ରସ୍ତାବିତ କାନୁନର ଲାଭ ବ୍ରାହ୍ମଣ, ରାଜପୁତ(ଠାକୁର), ଜାଟ, ମରାଠା, ଭୂମିହାର, ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟୀ ଜାତି, କାପୁ ଓ କମ୍ମା ସହିତ ଅନ୍ୟ ଓବିସି  ଜାତିଙ୍କୁ ଏହାର ଲାଭ ମିଳିବ।

- ଅନ୍ୟ ଧର୍ମର ଗରିବଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣର ଲାଭ ମିଳିବ।

- ଏହା ସହିତ ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ନଗର ନିଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୦୦୦ ବର୍ଗ ଫୁଟ କିମ୍ବା ଏଥିରୁ ଅଧିକ କ୍ଷେତ୍ରଫଳର ଫ୍ଲାଟ ନଥିବ ଏବଂ ୨୦୦ ୟାର୍ଡରୁ ଅଧିକ କୋଠା ନଥିବ ସେମାନଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣର ଲାଭ ମିଳିବ। 

- ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ କମ ଥିବ।

- ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସଂରକ୍ଷଣ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନଥିବେ। 

- ଯେଉଁ ମାନଙ୍କ ପାଖରେ ୫ ଏକରରୁ କମ ଜମି ଥିବ। 

- ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବିଧାନରେ ଏସସି-ଏସଟି ବ୍ୟତୀତ ସାମାଜିକ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣର ପ୍ରାବଧାନ ରହିଛି। ମାତ୍ର ଏଥିରେ ଆର୍ଥିକ ରୂପେ ଦୁର୍ବଳ ଲୋକଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ କିପରି କରିବେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଟିପ୍ସ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-matric-exam-tips-46491
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Education-Odisha-matric-exam-tips-46491
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 13 Jan 2019 12:07:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାମାନେ ହେଲେ କଞ୍ଚାମାଟି । ଯେମିତି ଗଠନ କରିହେବ କ୍ୟାରିଅର ସେଇ ଦିଗରେ ଗତି କରିବ । ସମସ୍ତେ ଚାହାନ୍ତି କଲେଜ ଯିବେ ପାଠ ପଢି ଚାକିରିଟିଏ କରିବେ । ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରେ କିଏ କେଉଁ ବିଷୟ ନେଇ ପଢିବ ତାହା ଆଗକୁ ଜଣାପଡ଼ିବ । ପାଖେଇ ଆସୁଛି ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା । ବୋର୍ଡ଼ ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ ନମ୍ବର ରଖିବା ପାଇଁ କେମିତି କରିବେ ପ୍ରସ୍ତୁତି । ଦିନରେ କେତେ ସମୟ ପଢିବେ ଓ କିପରି କରିବେ ଟାଇମଟେବୁଲ ।

 ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବପ୍ରସ୍ତୂୁତି ପାଇଁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଟିପ୍ସ 

୧ . ଦଶମ ଶେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ କିଛି ଟାଇମ ଟେବୁଲ ବନାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । କେଉଁ ସମୟରେ କେଉଁ ବିଷୟ ପଢିବେ ତାହାର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । 

୨. ପିଲାଟି ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ସ୍କୁଲ ସମୟ ବାଦ ପାଞ୍ଚରୁ ଛଅ ଘଣ୍ଟା ପରିଶ୍ରମ କରିବା ଦରକାର । ସ୍କୁଲ ଅର୍ଦ୍ଧବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଛୁଟିରେ ଆଠ ରୁ ନଅ ଘଣ୍ଟା ପଢିବା ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ।

୩.  ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ପାଠ ଶେଷ କରି ଶୋଇ ଭୋର ସକାଳୁ ଉଠି ପାଠ ପଢିବା ଦ୍ୱାରା ବିଷୟଟି ମନେ ରୁହେ ।  ସକାଳ ଚାରିଟା ରେ ଉଠି ପାଠ ପଢିଲେ ଭଲ ମନେରୁହେ । 

୪. ସବୁ ବିଷୟ ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । କେଉଁ ବିଷୟଟି କେତେ ସମୟ ଧରି ପଢିବା ଦରକାର ତାହା ଜାଣିବା ଉଚିତ  । ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ସୂଚୀ ଅନୁସାରେ ଶେଷ କରନ୍ତୁ ।

୫. ସକାଳୁ ପଢିବା ସମୟରେ ଅଙ୍କ କଷିବା ଆବଶ୍ୟକ । ପରେ ବିଜ୍ଞାନ ବିଷୟ ପଢିବା ଦରକାର । 

୬. ଆଜିକାଲି ପିଲାମାନେ ଅନେକ ସମୟ ଟିଭି ଓ ମୋବାଇଲରେ କଟାଉଛନ୍ତି । ଏହା ପାଠ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ତେଣୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଟିଭି , ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ଠାରୁ ନିବୃତ ରହଲେ ଭଲ । 

୭. ପାଠ ପଢିବା ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ । ଏହି ସମୟରେ ଯେପରି କୋ÷ଣସି ପ୍ରକାର ଦେହ ଖରାପର ପ୍ରଭାବ ପାଠ ଉପରେ ନପଡ଼େ ।

୮. ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଟି ବିଷୟ ଭଲ ଭାବେ ପଢି ପୁଣି ପୂନରାବୃତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭଲ ଭାବେ ବୁଝି ହୁଏ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷାରେ ଲେଖିବା ବେଳେ ମନେପଡ଼େ ।

୯.  କୋ÷ଣସି ବିଷୟ ବୁଝି ନ ପାରୁଥିଲେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ପଚାରିବୁଝିବା ଏବଂ  ବାରମ୍ବାର ପଢି ସେହି ବିଷୟଟିକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଜରୁରୀ ।

୧୦. ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୟରେ ଅଭିଭାବକ ମଧ୍ୟ ପିଲାଙ୍କ ପାଠପଢା ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଦରକାର । ଶିକ୍ଷକଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପିଲାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଆଖିରେ ରଖି ସେମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଜରୁରୀ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କର ଏହି ୧୦ଟି କଥା ଦୂର କରିଦେବ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଚିନ୍ତା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/odisha-education-10-gurumatras-of-swami-vivekananda-46449
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/odisha-education-10-gurumatras-of-swami-vivekananda-46449
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 12 Jan 2019 15:57:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୮୬୩ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୧୨ରେ ହୋଇଥିଲା। ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କୁ ଯୁବକମାନେ ଆଦର୍ଶ ମାନନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ  ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନକୁ ଯୁବ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଆମେରିକାରେ ସମାନତା ଧର୍ମର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବା ଲୋକ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କର କୁହାଯାଇଥିବା ବର୍ଷ ପୁରୁଣା କଥାକୁ କହିଛନ୍ତି ଏହି ଗୁରୁମନ୍ତ୍ରକୁ ନିରାଶ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପଢିଲେ ଜୀବନ ବଂଚିବାର ଏକ ନୂଆ ପ୍ରେରଣା ମିଳିଥାଏ । ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କର କୁହାଯାଇଥିବା କଥା ଗୁଡିକ ଉପରେ ଯଦି ଆପଣ ୨ମିନିଟ ବିଚାର କରିବେ ତେବେ ଜୀବନର ବହୁ ସମସ୍ୟା ର ସମାଧାନ ଆରାମରେ ହୋଇଯିବ ।

୧-        ଗୀତା ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ବଦଳରେ ଫୁଟବଲ ଖେଳି ସ୍ୱର୍ଗର ଅଧିକ ନିକଟତର ହୁଅନ୍ତୁ ।

୨-        ହୃଦୟ ଓ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁବେଳେ ନିଜ ହୃଦୟର କଥା ଶୁଣନ୍ତୁ ।

୩-        ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଗୋଟିଏ କାମ କର, ନିଜ ଆତ୍ମା ସେହି କାମରେ ଲଗେଇଦିଅ ଓ ବାକି ସବୁ ଭୁଲିଯାଅ ।

୪-        କୌଣସି ସମସ୍ୟା ଯଦି ତୁମ ସାମ୍ନାରେ ନଆସେ ତେବେ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯିବେ କି ତୁମେ ଭୁଲ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଛ ।

୫-        ଉଠ, ଜାଗ ଓ ଲକ୍ଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିଚାଲ ।

୬-        ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ । ସେହି ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ନିଜ ଜୀବନ ବନାନ୍ତୁ । ଏହା ବିଷୟରେ ଭାବନ୍ତୁ, ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତୁ, ସେହି ଲକ୍ଷ ସହ ବଞ୍ଚନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ ଲକ୍ଷ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପରେ ପୂରଣ ହେବ ।

୭-        ନିଜକୁ ଦୁର୍ବଳ ଭାବିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୁଲ ।

୮-        ସବୁଠୁ ବଡ ଧର୍ମ ହେଲା ନିଜ ସ୍ୱଭାବ ପ୍ରତି ସଚ୍ଚଟ ହେବା । ନିଜ ଉପରେ ଭରସା ରଖ ।

୯-        ଯେଉଁ ନିଆଁ ଆମକୁ ଗରମ ଦେଇଥାଏ, ତାହା ଅମକୁ ନଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରେ । ଏହା ନିଆଁର ଦୋଷ ନୁହେଁ ।

୧୦-     ମସ୍ତିଷ୍କର ଶକ୍ତି ସୂର‌୍ୟ୍ୟର କିରଣ ସହିତ ସମାନ ଅଟେ । ଯେବେ ଏହା କେନ୍ଦ୍ରୀତ ହୁଏ, ଚମକ ଉଠେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସିଟିଇଟି ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଘୋଷଣା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/CTET-exam-date-declared-46330
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/CTET-exam-date-declared-46330
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 10 Jan 2019 20:05:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସିଟିଇଟି ୨୦୧୯ ପରିକ୍ଷା ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ସିଟିଇଟି ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ସିବିଏସଇ ସିଟିଇଟିର ଅଧିକାରୀକ ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଧିସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୨୦୧୯ ଜୁଲାଇ ୭ରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି । 

ବର୍ତମାନ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କେବଳ ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ବର୍ଷରେ ଦୁଇ ଥର ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ୨୦୧୮ରେ ହୋଇଥିବା ସିଟିଇଟି ପରୀକ୍ଷାର ପରିଣାମ ୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀ ୪ରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହି ପରକ୍ଷା ପାଇଁ ସମୁଦାୟ ୧,୬୯୧,୦୮୮ ପାର୍ଥୀ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମହିଳା ପାର୍ଥୀ ୯,୭୮,୮୧୮ ଥିବା ବେଳେ ପୁରୁଷ ୭,୧୨,୦୭୧ ଓ ଟ୍ରାନ୍ସ ଜେଣ୍ଡର ୩୩,୧୦୭ ଜଣ ଆବେଦନକାରୀ ଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆରପିଏଫ ଏସଆଇ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା ହେବ ନୂଆ ତାରିଖ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/sarkari-result-rpf-exam-date-2019-postponed-know-more-details-46254
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/sarkari-result-rpf-exam-date-2019-postponed-know-more-details-46254
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 09 Jan 2019 15:09:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରେଳବାଇ ଆରପିଏଫ ଏସଆଇ ୨୦୧୮ ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀ ୦୯ରେ ହେବାର ଥିଲା। ମାତ୍ର ନୂତନ ତାରିଖ ବିଷୟରେ  କୌଣସି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ସୂଚନା ଦିଅାଯାଇ ନାହିଁ। ମାତ୍ର ୱେବସାଇଟ ଚେକ କରିବା ପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।  

ଅଧିକାରିକ ୱେବସାଇଟରେ ଏକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୋଷଣା ପତ୍ର ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖରହିଛି ଯେ “ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ନିବେଦନ ପତ୍ର ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ ୦୯ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଅନଲାଇନ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥଗିତ କରାଯାଇଛି । ସଂଶୋଧିତ ପରୀକ୍ଷା ସିଡ଼୍ୟୁଲ ୱେବସାଇଟ ଏବଂ ଏସଏମଏସ ଜରିଆରେ ଜଣାଯିବ।” ପରୀକ୍ଷା ଆଡ଼ମିଟକାର୍ଡ଼ ଦ୍ୱିତୀୟଶ୍ରେଣୀ ଓ ତୃତୀୟଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜାରୀ କରାଯାଇଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷାର ପାଂଚ ଓ ଛଅ ତାରିଖରେ  ଆୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା ବେଳେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ନଅ ଓ ୧୩ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିଲା । ଆରପିଏଫ ଏସଆଇ ୨୦୧୮ ପାରୀକ୍ଷାରେ ଦେଶରେ ୧୧୨୦ ସବଇନ୍ସପେକ୍ଟର ପଦ ପୂରଣ କରାଯିବ।  ପରୀକ୍ଷା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ । ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧିୟ ଅପଡ଼େଟ ପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ୱେବସାଇରେ ନିୟମିତ ଚେକ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କାଲି ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ରହିବ ବନ୍ଦ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/School-closed-tomorrow-many-District-in-the-state-46216
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/School-closed-tomorrow-many-District-in-the-state-46216
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 08 Jan 2019 20:28:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସନ୍ତକାଲି ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ ଥିବାରୁ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ଛୁଟି କରାଯିବ କି ନାହିଁ ତାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ନେବେ। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ କାଲି ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ। ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଦୁଇ ଦିନିଆ ବନ୍ଦ ଡାକରା ପାଇଁ ଏହି ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। 

ସୂଚନା ମୁତାବକ ରାଜ୍ୟର ଯେଉଁ କିଛି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ସେଥିରେ  ବାଲେଶ୍ଵର, ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଜଗତସିଂହପୁର, ସମ୍ଵଲପୁର, ଯାଜପୁର, କନ୍ଧମାଳ, ନୂଆପଡ଼ା, ସୁନ୍ଦରଗଡ, କେନ୍ଦୁଝର, କଟକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ବଲାଙ୍ଗିର, ବରଗଡ଼, ବୌଦ୍ଧ କୋରାପୁଟ, ନବରଙ୍ଗପୁର, ଅନୁଗୁଳ, ନବରଙ୍ଗପୁର  ଆଦି ଜିଲ୍ଲା ସାମିଲ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଶ୍ରମିକ, କର୍ମଚାରୀମାରଣ ନୀତି ବିରୋଧରେ ଦେଶର ୧୦ଟି ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଆହୂତ ଦୁଇ ଦିନିଆ ହଡ଼ତାଳକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଜି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ଓ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛୁଟି ରହିଥିଲା। ଗତକାଲି ଏହି ବନ୍ଦର ପ୍ରଭାବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରମିକ ଓ କର୍ମଚାରୀମାରଣ ନୀତିକୁ ବିରୋଧ କରି ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ୧୦ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟର ଆହ୍ଵାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଆଜି ଥିଲା ଏହାର ପ୍ରଥମ ଦିନ। ରାଜ୍ୟରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପରିଲଖିତ ହୋଇଥିଲା। ସକାଳୁ ଗାଡି ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିବା ସହିତ ଦୋକାନ ବଜାର ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟ୍ରେଡ ୟୁନିୟନର ବନ୍ଦ ଡାକରା: କାଲି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ-ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଛୁଟି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Tomorrow-school-closed-remain-due-to-hartal-from-trade-union-46158
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Tomorrow-school-closed-remain-due-to-hartal-from-trade-union-46158
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 07 Jan 2019 20:28:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବାମ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସମର୍ଥିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶ୍ରମିକ ସଙ୍ଗଠନର ଦୁଇ ଦିନିଆ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଆସନ୍ତାକାଲି ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ  ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ ୮ତାରିଖ ସମସ୍ତ କଲେଜ- ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସଂପର୍କ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଅାଯାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଏହି ବନ୍ଦ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ ୮ ଓ ୯ ତାରିଖ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ। ଏହି ବନ୍ଦରେ କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୁହେଁ ବରଂ ବସ, ଟ୍ରେନ, ଓଟୋ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିବା ସହିତ, ବଜାର ଓ ଅନ୍ୟ  କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବନ୍ଦରେ ଅରବ କୋଟିର କାରବାର  ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିୟନ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆସନ୍ତକାଲି  ଅର୍ଥାତ ଜାନୁଅାରୀ 8ରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ସ୍କୁଲ  ବନ୍ଦ ରହିବ ନା  ନାହିଁ କାଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ସଚିବ କହିଛନ୍ତି। 

ସୂଚନା ଲୋକ ସଂପର୍କ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଯୋଗୁଁ  ୮ତାରିଖ  ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ କଲେଜ- ୟୁନିଭର୍ସିଟି ବନ୍ଦ ରହିବ। ଟ୍ରେଡ ୟୁନିୟନର ବନ୍ଦ ଡାକାରା ଯୋଗୁଁ ଏହି ଛୁଟି  ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ବାେଲି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଅାଯାଇଛି।

ଏହି କାରଣରୁ ହେବ ବନ୍ଦପାଳନ

ଶ୍ରମିକ ସଙ୍ଗଠନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ବିରୋଧରେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରାର ଆହ୍ଵାନ  ଦେଇଛି। ସଙ୍ଗଠନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ନୋଟବନ୍ଦୀ, ଜିଏସଟି ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ବହୁତ ମୁସ୍କିଲରେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଏହା ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କାରୋବାରୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦମନକାରୀ  ନୀତି ଚଳାଇଛି। 

ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ

ଏହି ବନ୍ଦର ପ୍ରଭାବ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିବ। କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ। ଏଥିରେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ କାମ ଅଟକିବା ସହିତ  ଅନେକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ। ରିୟଲ ଟାଇମ ଗ୍ରୋସ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ(ଆରଟିଜିସିଏସ) ଓ ନ୍ୟାସନାଲ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫର(ଏନଇଏଫଟି) ନ୍ୟାସନାଲ ପେମେଣ୍ଟ କର୍ପୋରେସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ(ଏନପିସିଆଇ)ର ଗେଟଓ୍ଵେ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥାଏ।

ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ହାରାହାରି ଏକ ଲକ୍ଷ ଅରବ ଟଙ୍କା ଆରଜିଟିଏସ ଓ ପ୍ରାୟ ୧୫୩୫୦ ଅରବ ଟଙ୍କା ଏନଇଏଫଟି  ଜରିଆରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହୋଇଥାଏ। ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମର ଏହି ଦୁଇ ବଡ଼ ଗେଟଓ୍ଵେ ବନ୍ଦ ହେବାର ପ୍ରଭାବ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଦେଣନେଣ ଉପରେ ପଡ଼ିବ। 

ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ  ଉପରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ

ଜାନୁଆରୀ ୮ ଓ ୯ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ହଡ଼ତାଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ୧୦ଟି ସଂଗଠନ ସାମିଲ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଦିନରେ ବ୍ୟାଙ୍କର କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ କାମ କରିବେ ନାହିଁ। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>