<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ୧୩ ଦିନ ପରେ କୂଳପତିଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳିଲା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି, ରେଭେନସାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Ravenshaw-Strikes-Off-36017
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Ravenshaw-Strikes-Off-36017
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 21:06:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରେଭେନ୍ସାରେ ଦୀର୍ଘ ୧୩ ଦିନ ଧରି ଜାରି ରହିଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଛି। କୂଳପତିଙ୍କଠାରୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳିବା ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ଛାତ୍ରମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛନ୍ତି।

ଖବର ନେବାରେ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ, ଦୀର୍ଘ ୧୩ ଦିନ ଧରି ରେଭେନସା କଲେଜର ଛାତ୍ରମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇ ରଖିଥିଲେ । ଇଷ୍ଟ ହଷ୍ଟେଲରେ ପିଏଚଡ଼ି ଛାତ୍ର ରହିବା ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହେବାରୁ ତା’ର ପ୍ରତିବାଦରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଇଷ୍ଟରେ ରହୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ ବର୍ଷା ଓ ଖରା ସହ୍ୟ କରି କୂଳପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖ ଓ ଇଷ୍ଟ ଛାତ୍ରାବାସ ଆଗରେ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବସିବା ସହ ବିଭାଗୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଆଜି ପିଏଚଡ଼ି ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ହଷ୍ଟେଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଣିକି ସେମାନେ ଇଷ୍ଟ ହଷ୍ଟେଲରେ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କୂଳପତି ଈଶାନ କୁମାର ପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେବା ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ପତ୍ୟାହାର କରିନିଆଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ ଏକ ପ୍ରହସନ, ଖୋଲିଲାଣି ବିଦ୍ୟାଳୟ, ମିଳୁନି ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ, ସରକାରଙ୍କୁ ଦୋଷ ଦେଲା ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Odisha-Teachers-Association-Complain-36001
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Odisha-Teachers-Association-Complain-36001
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 16:35:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷାର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପ୍ରଚଳନ କରିଥିବା ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରହସନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଓଡିଶା ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ( ନୂତନ ପେନସନ ଯୋଜନାଭୁକ୍ତ ) । ଏପରିକି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଫଳତାକୁ ଦାୟୀ କରିଛି ସଂଘ  ।

ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପ୍ରେସ ଇସ୍ତାହାର ମାଧ୍ୟମରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାର ୨୦ଟି କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ ପୁସ୍ତକ ଯୋଗାଇବାରେ ସରକାର ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପଢାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ସହାୟକ ପୁସ୍ତକ ଆଜିପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ଆଜିପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୦ଭାଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ ପୁସ୍ତକ ସରକାର ଯୋଗାଇଛନ୍ତି । ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ ପୁସ୍ତକ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଯୋଗାଇ ନଥିବାରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସଫଳ ରୂପାୟନ ଦିଗରେ ନୂତନ ପେନସନ ଯୋଜନାଭୁକ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି ।

ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ ତାଲିମ୍ ଦେବା ସମୟରେ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ୧୦ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମ ଜରିଆରେ କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇନାହାଁନ୍ତି । ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ଉଚ୍ଚ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେଉଛନ୍ତି । ୫ଟି ଶ୍ରେଣୀକୁ ୨ଟି ଶିକ୍ଷକ, ୮ଟି ଶ୍ରେଣୀକୁ ୪ଟି ଶିକ୍ଷକ ଓ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ଭଳି ଅପଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜନ ଯୋଗୁ ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି ।

ଦୁର୍ବଳ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଓ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଶିକ୍ଷକ ନଥିବାରୁ ଅଭିଭାବକମାନେ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଜ୍ଜଳ ଉତଥାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଧାୟକ, ଉଚ୍ଚ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ ପିଲାମାନେ ପଢୁନଥିବାରୁ ଓ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତି ସରକାରଙ୍କ ଉଦାସୀନତା ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ ।

୨୦୧୦ ମସିହାରେ ସରକାର ପ୍ରଣୟନ କରିଥିବା ‘ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ୍’ରେ ଶ୍ରେଣୀ ପିଛା ଶିକ୍ଷକ ଓ ବିଷୟଭିତ୍ତିକ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଆଇନ୍ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଜାଣିଶୁଣି ତାହାକୁ ପୂରଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ସରକାର କେବଳ ଠିକାରେ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି କରି ନିଜ ଦାୟିତ୍ବରୁ ଓହରୁଛନ୍ତି । ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ, କିରାଣୀ, ପିଅନ ଓ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି । ସରକାର ଜାଣିଶୁଣି ରାଷ୍ଟ୍ର ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ଶିକ୍ଷାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଏପରି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ନୂତନ ପେନସନ ଯୋଜନାଭୁକ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘର ସଭାପତି ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ମହାରଣା ଏକ ପ୍ରେସ ଇସ୍ତାହାର ମାଧ୍ୟମରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜେଇଇ, ନିଟ୍, ନେଟରେ ହେବ ନୂଆ ପାର୍ଟନ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/unique-question-paper-for-each-student-in-neet-jee-net-exams-35997
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/unique-question-paper-for-each-student-in-neet-jee-net-exams-35997
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 16:09:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଭର୍ତ୍ତ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ନେଟ ପରୀକ୍ଷାରେ ଚଳିତ ଥର ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଦିଆଯିବ ଅର୍ଥାତ ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ରରେ ଅଲଗା ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଏକ ସଫ୍ଟଓୟାର ଦ୍ୱାରା ଚୟନ କରାଯିବ ଯିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବ ଏବଂ ସବୁ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଲଗା ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ତିଆରି ହେବ ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ  ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଡିସେମ୍ବରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନେଟ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ କରାଯିବ । ଏହାର ଆୟୋଜନ ପ୍ରଥମେ ୟୁଜିସି ତରଫରୁ କରାଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏନଟିଏ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ । ଏଥିରେ ନିଟ, ଜେଇଇ, ନେଟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ଏନଟିଏକୁ ପରୀକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିବା ପରେ ଏଜେନ୍ସି ୧.୫ କୋଟି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷାର ଆୟୋଜନ କରିବ । ଏହା ସହ ପରୀକ୍ଷାରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଏନଟିଏ ତରଫରୁ କେତେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏନଟିଏ ଡାଇରେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ ବିନୀତ ଜୋଶୀଙ୍କ କହିବା ମୁତାବିକ ପରୀକ୍ଷା ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ସୁରକ୍ଷିତ ହେବ, ହାଇ ଲେବଲ ଇନସ୍କ୍ରିପସନ ଜାରି ହେବ ଯାହାଫଳରେ କୌଣସି ସିଷ୍ଟମ ଯେପରି ହ୍ୟାକ ନହୋଇ ପାରିବ । ସରକାରଙ୍କ ଅଦେଶ ଅନୁସାରେ ନେ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଫେବୃୟାରୀ ଏବଂ ମେ ମାସରେ କରାଯିବ । ଏହି ପରୀକ୍ଷା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ । ନେଟ ପରୀକ୍ଷା ଡିସେମ୍ବରରେ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଜେଇଇ ପରୀକ୍ଷା ଜାନୁୟାରୀ ଏବଂ ଅପ୍ରେଲ ମାସରେ କରାଯିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନିଟ୍ : ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ବିଷୟରେ ୦ ନମ୍ବର, ତଥାପି ଏମବିବିଏସରେ ମିଳୁଛି ଆଡମିଶନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/some-mbbs-students-got-0-or-less-in-neet-papers-35873
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/some-mbbs-students-got-0-or-less-in-neet-papers-35873
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 16 Jul 2018 16:23:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର ଏଜୁକେସନ ସିଷ୍ଟମ ସହିତ କେମିତି ଖେଳ ଖେଳାଯାଉଛି ତାର ଆଉ ଏକ ଉଦାହରଣ ୨୦୧୭ରେ ଏମବିବିଏସ ଆଡମିଶନ ସମୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବଡ଼ ସଂଖ୍ୟାରେ ଏମିତି ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏମବିବିଏସ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଡମିଶନ ମିଳିଛି ଯେଉଁମାନେ ନିଟରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ବିଷୟରେ ୦ ନମ୍ବର ରଖିଛନ୍ତି। ମେଡିକାଲ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ନିଟ୍ ରେ  ଅତି କମରେ ୪୦୦ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଫିଜିକ୍ସ ଓ କେମିଷ୍ଟ୍ରିରେ ଏକ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ନମ୍ବର ମିଳିଛି ଏବଂ ୧୧୦ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୦ ନମ୍ବର ମିଳିଛି। ତଥାପି ଏହି ସବୁ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏମବିବିଏସ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଡମିଶନ ମିଳିଛି। 

ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ଘରୋଇ କଲେଜରେ ମିଳିଛି। ଏଥିରେ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ୦ ନମ୍ବର ମିଳିବା ପରେ ଯଦି ଏହି ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ମିଳି ପାରୁଛି ତେବେ ପରୀକ୍ଷାର କଣ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଟାଇମ୍ସ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ସେହି ୧୯୯୦ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମାର୍କର ବିଶ୍ଳେଷଣ ମଧ୍ୟ କରିଛି ଯାହାଙ୍କୁ ୨୦୧୭ରେ ଏମବିବିଏସରେ ଆଡମିଶନ ମିଳିଛି। ଉକ୍ତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ନମ୍ବର ୧୫୦ରୁ ମଧ୍ୟ କମ ରହିଛି। ଏମିତି ୫୩୦ ଛାତ୍ର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଫିଜିକ୍ସ, କେମେଷ୍ଟ୍ରି ଉଭୟ ବିଷୟରେ ୦ କିମ୍ବା ଏକ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ମାର୍କ ମିଳିଛି। 

ଆରମ୍ଭରୁ କମନ ଏଣ୍ଟ୍ରାନ୍ସ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁସାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟରେ ଅତି କମରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ରଖିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ପରେ ଆସିଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ପରସେନଟେଜ ସିଷ୍ଟମକୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା ଓ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ମାର୍କ ରଖିବା ଉଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଏମିତି ରହିଲା ଯେ ଅନେକ କଲେଜରେ ୦ କିମ୍ବା ଏକ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ନମ୍ବର ରଖିଥିବା  ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଡମିଶନ ମିଳିଥିଲା। 

ଟଙ୍କା ବଳରେ ଆଡମିଶନ

ଏମବିବିଏସ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ୧୫୦ କିମ୍ବା ସେଥିରୁ ଅଧିକ ନମ୍ବର ରଖି ଆଡମିଶନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କର ଅନେକ ଉଦାହରଣ ରହିଛି। ୨୦୧୭ରେ ୬୦,୦୦୦ ସିଟ୍ ପାଇଁ ୬.୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ର ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ଏଥିରୁ ୫,୩୦, ୫୦୭ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଘରୋଇ କଲେଜରେ ଆଡମିଶନ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଛାତ୍ରଙ୍କ ଟ୍ୟୁସନ୍ ଫି ବାର୍ଷିକ ୧୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ଏଥିରେ ହୋଷ୍ଟେଲ, ମେସ, ଲାଇବ୍ରେରୀ ଓ ଅନ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ନାହିଁ। ଏଥିରୁ ଜଣା ପଡୁଛି ଯେ କେମିତି ଅର୍ଥ ବଳରେ ନିଟରେ ବି କମ ନମ୍ବର ରଖିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଆଡମିଶନ ମିଳୁଛି। ଏଥିରୁ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ର ଡିମଡ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଟନ୍ତି। ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ଡିମ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ନିଜର ଏମବିବିଏସ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜିତ କରିବାର ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଯଦି ଏହି ଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଡାକ୍ତର ରୂପେ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ପ୍ରାକ୍ଟିସ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଉପରେ ଲଗାମ ଲଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଖସଡା ପ୍ରସ୍ତୁତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/draft-guideline-created-to-regulate-private-school-fee-35701
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/draft-guideline-created-to-regulate-private-school-fee-35701
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 12 Jul 2018 22:42:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶରେ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲର ମନମାନି ଉପରେ ଲଗାମ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଥର ଫିସ୍ ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ରେଗୁଲେସନ ତିଆରି କରାଯାଇଛି।  ଏହି ରେଗୁଲସେନରେ କେଉଁ ଦିଗକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ବେସରକାରୀ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲର ଫିସ୍ ସ୍ଥିର କରାଯିବ ସେଥିରେ ବିସ୍ତୃତ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।।  ଏହି ରେଗୁଲେସନ ଡ୍ରାଫ୍ଟକୁ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପାଖକୁ ପଠାଯିବ।  ଖସଡା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଶିଶୁ ଅଧିକାର  ପ୍ରାଧିକରଣ ନୂତନ ନିୟମକୁ ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି। ଏହା ସହିତ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ପିଲାଙ୍କ ହିତରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବେ।

ଦେଶର ଶିଶୁ ଅଧିକାରର ଶୀର୍ଷ ସଂସ୍ଥା ନ୍ୟାସନାଲ କମିଶନ ଫର ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ ଅଫ ଚାଇଲ୍ଡ ରାଇଟ୍ସ ଏହି ରେଗୁଲେଟରୀ ଫ୍ରେମଓ୍ଵର୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି।  ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ପ୍ରିୟଙ୍କା କାନୁନଗୋ  କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିରେ ସମାନତା ଆସିବ ଏବଂ ଫିସ୍ ନାମରେ ଶିଶୁଙ୍କୁ କରାଯାଉଥିବା ଶୋଷଣ ସମାପ୍ତ ହେବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପିଲାଙ୍କ ହିତରେ ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ଲାଗୁ କରିବେ। ଖସଡାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଫିସ୍ ସ୍ଥିର କରିବାରେ କଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରହିବ ଏବଂ ଏଥିରେ କେଉଁ ଦିଗ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ। 

ତିନି ବର୍ଷରେ ହେବ ଏହାର ସମୀକ୍ଷା

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଇଣ୍ଡିକେଟର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରହିବ।  ଏଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାର ସ୍କୁଲର ଫିସକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଦର ହିସାବରେ ସ୍ଥିର କରାଯିବ। ସ୍ଥାନୀୟ ଇଣ୍ଡିକେଟରରେ ସେଠାକାର ଦର, ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ଆୟ, ମହଙ୍ଗା ଆଦି ସାମିଲ ରହିବ। ଅସ୍ଥିର ଇଣ୍ଡିକେଟରରେ ସ୍କୁଲର ସୁବିଧା, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଯୋଗ୍ୟତା, ତାଙ୍କର ଦରମା, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା ପରି ଅନେକ ଫ୍ୟାକ୍ଟର ସାମିଲ ରହିବ।  ଏହି ଫ୍ୟାକ୍ଟର ହିସାବରେ ସ୍କୁଲ ନିଜର ଫିସ୍ ସ୍ଥିର କରିବ। ପୁଣି ଥରେ ସେ ଏହାକୁ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରେ ହୋଇଥିବା ରେଗଲେଟରୀ କମିଟି ପାଖକୁ ପଠାଇବେ ଯିଏ ଫିସ୍ ଚୂଡାନ୍ତ କରିଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରରେ ଏକ ସଫ୍ଟଓ୍ଵୟାର ବିକଶିତ କରାଯିବ। ଯଦ୍ଵାରା ଇଣ୍ଡିକେଟର ଭରିବା ପରେ ଡିଜିଟାଲ ରୂପେ ଫିସର ସୀମା କେତେ ରହିଛି ତାହା ଜଣା ପଡ଼ିବ। ଫିସ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୩ ମାସରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କରିବେନି ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ସତ୍ୟପାଠକୁ ନମାନିବାକୁ ବି ପଛେଇଲେନି ସରକାର !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Odisha-Lokayukta-Appointment-Naveen-Pattnaik-35577
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Odisha-Lokayukta-Appointment-Naveen-Pattnaik-35577
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Jul 2018 19:49:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ହେଉଛି ଜୁଲାଇ ୧୦ । ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ନିଜେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦେଇଥିବା ସତ୍ୟପାଠ ଅନୁସାରେ ଆଜି ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇଯିବା କଥା । ହେଲେ ଏହା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ । ସରକାର ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କଥା ଛାଡନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ନୋଟିସ ବା ସର୍ଚ୍ଚ କମିଟି ବି ଗଠନ କରିନାହାନ୍ତି ।  ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସତରେ ଚାହାନ୍ତି ନା ଚାହାନ୍ତି ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ଓଡିଶାରେ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ବିଲକୁ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ବିଧାନସଭାରେ ପାସ କରାଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟଭାବେ ଏପରି କରି ପୁରା ସାରା ଦେଶରେ ବାହାବା ବି ନେଇଥିଲେ । ଦୁର୍ନୀତି ହଟାଇବା ପାଇଁ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସରକାର ଯେ ପୁରା ସମର୍ପିତ ଏପରି କିଛି ସନ୍ଦେଶ ଯାଇଥିଲା ସେତେବବେଳେ ସାରା ଦେଶରେ । ଏହାକୁ ୨୦୧୫ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ମୋହର ମଧ୍ୟ ବାଜିସାରିିଛି । ଏହା ଏବେ ଏକ ଆଇନ ହୋଇସାରିଛି । ହେଲେ ଅାଇନ ଖାଲି ଅାଇନ ହୋଇ ରହିଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନାହାନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ନକରିବା କାରଣରୁ କିଛି ସମାଜସେବୀ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ରିଟ ପିଟିସନ ନମ୍ବର ୬୮୪/୨୦୧୬ରେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରି କହିଥିଲେ କି ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକିୟା ଚାଲିଛି । ସେତେବେଳେ ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ କହିଥିଲେ କି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସର୍ଚ୍ଚ କମିଟି ତୁରନ୍ତ ଗଠନ କରିବେ ଏବଂ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକିୟାକୁ ଜୁଲାଇ ୧୦, ୨୦୧୮ ସୁଦ୍ଧା ସାରି ମାନ୍ୟବର କୋର୍ଟକୁ ଜଣାଇବେ । ହେଲେ ଆଜି ଜୁଲାଇ ୧୦ ତାରିଖର କଂଟ ପୁରିଲାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କଥା ଛାଡନ୍ତୁ ସର୍ଚ୍ଚ କମିଟିଟିଏ ବି ଗଠନ କଲେନାହିଁ ।

ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେଉଛନ୍ତି ନିଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ହେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାହିଁକି ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ପଛାଉଛନ୍ତି ତାହା ସନ୍ଦେହରେ । କାରଣ ବିଲ ପାସ ହେବାକୁ ୪ ବର୍ଷ ପୁରିବାକୁ ବସିଥିବାବେଳେ ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦେଇବି ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ନକରିବା ନିହାତି ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦେଇ ତାକୁ ନମାନିବା ଏବଂ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଡରିବା ପଛରେ କଣ ଅଦୃଶ୍ୟ କାରଣ ଅଛି ତାହା ଏବେସୁଦ୍ଧା ବୁଝିହେଉନାହିଁ ।

ଏହାକୁ ନେଇ ଘେରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ନିଜେ ବସାଇଥିବା ଜାଲରେ ନିଜେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଯିବାର ଭୟରେ ସରକାର ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଗରେ ଅାଦୌ ଆଗଉନାହାନ୍ତି ବୋଲି ବିରୋଧୀ ମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । କାଳେ ଏହି ଆଇନକୁ ଆୟୁଧ କରି ସରକାରଙ୍କୁ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ କାଠଗଡାକୁ ଟାଣିବେ ଏହି ଡରରେ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ବିରୋଧୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସରକାର ଜାରି କଲେ ତାଲିକା, ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ୬ଟି ସଂସ୍ଥା ହେବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/six-institutions-of-the-world-including-iit-delhi-will-be-world-class-35569
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/six-institutions-of-the-world-including-iit-delhi-will-be-world-class-35569
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Jul 2018 16:45:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର ସମୁଦାୟ ୨୦ଟି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ସରକାର ପ୍ରଥମ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀ, ଆଇଆଇଟି ମୁମ୍ବାଇ, ଏବଂ ବାଙ୍ଗାଲୁର ସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଆନ ଇନଷ୍ଟିଟ୍ୟୁଟ ଅଫ ସାଇନ୍ସ(ଆଇଆଇଏସସି) ସମେତ ଦେଶର ୬ଟି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାକୁ ଏହାର ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ରିଲାଏନ୍ସ ଫଉଣ୍ଡେସନର ଜିଓ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟଟ, ମଣିପାଲ ଏକାଡେମି ଅଫ ହାୟର ଏଜୁକେସନ ଏବଂ ବିଟସ ପିଲାନି ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛି । ସରକାର ଲମ୍ବା ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସାରିବା ପରେ ଏହି ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକୁ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି । ସମ୍ଭବତଃ ନୂଆ ସଂସ୍ଥାନ ଶ୍ରେଣୀ ଭାବେ ଜିଓ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟଟକୁ ଚୟନ କରଯାଇଛି ।

ସରକାର ବାକି ରହିଯାଇଥିବା ୧୪ଟି ସଂସ୍ଥାର ନାମ ଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାବଡେକର ସୋମବାର ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଅଣାଯିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୮୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ରାଙ୍କିରେ ଟପ୍ ୧୦୦ କିମ୍ବା ୨୦୦ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ  କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ତାଲିକାରେ ଆସନ୍ତି । ଏମିତି ହେବା ଦ୍ୱାରା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ରାକିଙ୍ଗରେ ଭାରତୀୟ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାର ସଂଖ୍ୟା ବଢିବ ।

ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତାବିତ କରିବା ପଛରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କ ୨୦ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାକୁ ଏଥିପାଇଁ ଚୟନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦଶଟି ସରକାରୀ ଓ ଦଶଟି ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାର ଚୟନ କରାଯିବ । ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଦେଶର ସମସ୍ତ ସଂସ୍ଥାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ମାଗିଥିଲେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ୧୧୪ଟି ସଂସ୍ଥା ଏଥିପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ, ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀ, ଆଇଆଇଟି ମୁମ୍ବାଇ, ବେଙ୍ଗାଲୁର ସ୍ଥିତ ଆଇଆଇଏସସି ସହିତ କେବଳ ୬ଟି ସଂସ୍ଥାକୁ ଯୋଗ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ଯୋଜନା ଆଧାରରେ ଚୟନ ହେବାକୁ ଥିବା ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଂସ୍ଥାକୁ ୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ। ଯୋଜନା ମୁତାବକ ପଠ୍ୟକ୍ରମକୁ କୌଶଳ ବିକାଶ ଏବଂ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କରିବାର ଯୋଜନା ରଖାଯାଇଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           +୨ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କଟ୍‌ଅଫ୍‌ ମାର୍କ ପ୍ରକାଶିତ: ବିଜ୍ଞାନରେ ରେଭେନ୍ସା ଓ କଳାରେ ଶୈଳବାଳା ସର୍ବାଧିକ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/2-Cuttoff-mark-published--today-35553
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/2-Cuttoff-mark-published--today-35553
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 10 Jul 2018 13:46:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଯୁକ୍ତ ୨ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କଟ୍‌ଅଫ୍‌ ମାର୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବିଜ୍ଞାନରେ ରେଭେନ୍ସା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ସର୍ବାଧିକ କଟ୍‌ଅଫ୍ ମାର୍କ ୮୭.୮୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିବା ବେଳେ କଳାରେ ଶୈଳବାଳା ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ସର୍ବାଧିକ ରହିଛି। ଶୈଳବାଳାର କଟଅଫ୍ ମାର୍କ ରହିଛି ୭୮.୬୭ ପ୍ରତିଶତ। ସେହିପରି ବାଣିଜ୍ୟରେ ଭୁବନ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର କଟ୍‌ଅଫ ମାର୍କ ସର୍ବାଧିକ ୮୦% ରହିଛି। ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଆସନ୍ତା ୧୧ ଓ ୧୨ ତାରିଖରେ କଲେଜରେ ନାମ ଲେଖାଇପାରିବେ।    

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ରାଜ୍ୟର ୨୦୦୧ଟି ଜୁନିଅର କଲେଜର ୪ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ  ପ୍ରଥମ ୨,୯୭,୯୯୧ ସିଟ ପୂରଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବଳକା ୧, ୨୭, ୪୬୮ ସିଟରେ ନାମଲେଖା ପାଇଁ  ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟାୟ କଟଅପ ମାର୍କ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟାୟ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ମୋଟ ୨୬ ହଜାର ୫୪୯ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମନୋନିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଡବଲ୍ୟୁଡବଲ୍ୟୁଡବଲ୍ୟୁ . ସାମ୍ସଓଡିଶା .ଜିଓଭି.ଇନ ୱେବସାଇଟରେ ନିଜ ନିଜର କଟଅଫ୍ ମାର୍କ ପାଇପାରିବେ।

ଏହି ମେଧା ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପରେ ଆସନ୍ତା ୧୬ ତାରିଖରେ ସ୍ପଟ ମେଧା ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ଏହା ପରେ ଜୁଲାଇ ୧୯ ରେ କୃତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନାମଲେଖାଇପାରିବେ । ତେବେ ୨୪ ତାରିଖରୁ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପାଠପଢା ଆରମ୍ଭ ହେବାନେଇ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବାବେଳେ ତା ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଛାତ୍ରଙ୍କ କମାଲ, ଗୁଗୁଲର ମିଳିଲା ୧.୨ କୋଟିର ପ୍ୟାକେଜ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Bengluru-student-bags-1-2-crore-package-from-google-35471
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Bengluru-student-bags-1-2-crore-package-from-google-35471
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 08 Jul 2018 17:30:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ସୂଚନା ପ୍ରଦ୍ୟୋଗିକି ସଂସ୍ଥାନ(ଆଇଆଇଟି), ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ପଢୁଥିବା ଆଦିତ୍ୟ ପାଲୀବାଲ ନାମକ ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ଏକ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଗୁଗୁଲ ବାର୍ଷିକ ୧.୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ବେତନ  ହିସାବରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛି । ଆଦିତ୍ୟ ଏମଟେକ ବିଭାଗର ଜଣେ ଛାତ୍ର।  ସେ ଜୁଲାଇ ୧୬ରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ସ୍ଥିତ ଗୁଗୁଲ ଅଫିସରେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇେଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଓ୍ଵିଙ୍ଗରେ କାମ କରିବେ । ଆଦିତ୍ୟ ରବିବାର ଆଇଆଇଆଇଟି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ୧୮ତମ ଦୀ କ୍ଷାନ୍ତ ସମାରୋହରେ ନିଜର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରାପ୍ତ କରିବେ ।

ଆଦିତ୍ୟ ମୁମ୍ବାଇରେ ରୁହନ୍ତି । ଗୁଗଲ ଯେତେବେଳେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇେଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଓ୍ଵିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ଏକ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା ସେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ। । ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ସାରା ଦୁନିଆରୁ ୬,୦୦୦ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ସେଥିରୁ ୫୦ଜଣଙ୍କୁ ଚୟନ ଯାଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଆଦିତ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ ।

ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ଆଦିତ୍ୟ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଏସିଏମ ଇଣ୍ଟର ନ୍ୟାସନାଲ କଲିଜିଏଟ ପ୍ରୋଗ୍ରାମିଙ୍ଗ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଫାଇନାଲିଷ୍ଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ। ଏହା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଭାଷା କୋଡିଙ୍ଗ ପାଇଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପ୍ରତିଯୋଗୀତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ। ଏପ୍ରିଲରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ତାଙ୍କ ଟିମରେ ସିମରନ ଦୋଜାନିଆ ଏବଂ ଶ୍ୟାମ କେବି ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ଏହି ବର୍ଷ ୧୧୧ଦେଶର ୩,୦୯୮ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପାଖାପାଖି ୫୦,୦୦୦ ଛାତ୍ରମାନେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗୀତାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ।

ଆଦିତ୍ୟ ଏକ ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଥିଲେ କି ମୋତେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏଥିପାଇଁ ଅଫର ମିଳିଥିଲା । ମୁଁ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛି  ଏବଂ ଆଶା କରୁଛି କି ଗୁଗୁଲରେ କାର୍ୟ୍ୟକାଳ ସମୟରେ ମୋତେ ବହୁତ କିଛି ଶିଖିବାକୁ ମିଳିବ । ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ବିତେଇଥିବା ନିଜର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଆଦିତ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ସମୟ ଥିଲା । ମୋର ଶିକ୍ଷକମାନେ କିଛି ନୂଆ କରିବା ପାଇଁ ମୋତେ ସବୁବେଳେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ଏ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ  ମୋର ସିନିୟରମାନଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଭୁମିକାରେ ରହିଛି । ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରୋଗ୍ରାମିଙ୍ଗ ବ୍ୟତୀତ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ, ଫୁଟବଲ ଏବଂ କ୍ରିକେଟ ଭଳି ଖେଳରେ ରୁଚି ରଖନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଡ଼ ଖବର: ଛାତ୍ର ନିଜେ ଚୟନ କରିବେ ପରୀକ୍ଷାର ତାରିଖ, ବର୍ଷକୁ ଦୁଇ ଥର ହେବ NEET ଓ JEE
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/National-testing-agency-to-conduct-neet-jee-exams-35415
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/National-testing-agency-to-conduct-neet-jee-exams-35415
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 07 Jul 2018 18:32:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏବେ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ  ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ସହିତ ନିଟ୍ ଓ ଜେଇଇ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର। କାରଣ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ସହିତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରବେଶିକାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସମୟ ଦିଆଯିବ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭେଦକର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ନିଟ୍(ଏନଇଇଟି), ଜେଇଇ(ଜେଇଇ), ୟୁଜିସି ନେଟ୍(ୟୁଜିସି ଏନଇଟି) ଓ ସିମେଟ୍(ସିଏମଏଟି) ପରୀକ୍ଷା ଏବେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆଧାରିତ ହେବ। ପରୀକ୍ଷା ୪-୫ଟି ତାରିଖରେ ଆୟୋଜିତ କରାଯିବ। ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ  ଛାତ୍ର ସେହି ତାରିଖ ମଧ୍ୟରୁ ନିଜ ପସନ୍ଦର  କୌଣସି ଗୋଟିଏ ତାରିଖକୁ ଚୟନ କରି ପାରିବେ। ନିଟ୍, ଜେଇଇ, ୟୁଜିସି ନେଟ୍ ଓ ସିମେଟ୍ ଆଦି ପରୀକ୍ଷାକୁ ଏବେ ନ୍ୟାସନାଲ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସି(ଏନଟିଏ) ଆୟୋଜନ କରିବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସିବିଏସଇ କରୁଥିଲା। ଏବେ ନିଟ୍ ଓ ଜେଇଇ ପରୀକ୍ଷା ବର୍ଷରେ ଦୁଇ ଥର ଆୟୋଜିତ କରାଯିବ।

ପ୍ରକାଶ ଜାଭେଦକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିଟ୍ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ଏବଂ ମେରେ ଆୟୋଜିତ କରାଯିବ। ଏହା ସହିତ ପରୀକ୍ଷା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଜାଭେଦକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନେଟ୍ ପରୀକ୍ଷା ଡିସେମ୍ବରରେ ଏବଂ ଜେଇଇ(ମେନ) ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ଓ ଏପ୍ରିଲରେ କରାଯିବ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵାଧିନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ସୁପାରିଶ କରି ସାରିଥିଲେ। 

କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦ୍ଵାଦଶ ପରେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ସମୟ ଯେମିତି ବରବାଦ ନହୁଏ  ଏବଂ ସବୁ ବୋର୍ଡର ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜେଇଇ ଓ ନିଟ୍ ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଗୋଟିଏ ସ୍ତରର ହୋଇ ପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ। ଏ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ନିଟ୍ ଓ ଜେଇଇ ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ନୂତନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁସାରେ ଏବେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦ୍ଵାଦଶ ବୋର୍ଡ ସହିତ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ନିଟ୍ ଓ ଜେଇଇ ଦେବା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ସମୟ ଦିଆଯିବ। ସେମାନେ ଡିସେମ୍ବରରେ ନିଟ୍ ଓ ଜେଇଇ ଦେବା ପରେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ଭାବେ ଦେଇ ପାରିବେ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରଥମେ ଜେଇଇ ମେନ ପରୀକ୍ଷାର ଆୟୋଜନ ସିବିଏସଇ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଜେଇଇ ଆଡଭାନ୍ସର ଆୟୋଜନ କୌଣସି ଏକ ଆଇଆଇଟି ସଂସ୍ଥା ସଂଚାଳିତ କରିଥାନ୍ତି। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>