<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆଉ ଦୌଡିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, ଏଣିକି ଅନଲାଇନରେ ମିଳିବ ବୋର୍ଡ଼ ଓ ୟୁନିଭରସିଟି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Board-or-University-Certificate-now-available-Online-39714
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Board-or-University-Certificate-now-available-Online-39714
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 15 Sep 2018 22:13:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଏଣିକି ବୋର୍ଡ଼ ଓ ୟୁନିଭରସିଟି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଅନଲାଇନରେ ମିଳିବ । ଶନିବାର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢ଼ୀ ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟଠାରେ ଏ ପ୍ରକାର ୮ଟି ସେବାକୁ ଅନଲାଇନ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ସେବାପ୍ରଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ପାଢ଼ୀ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗ ମାନଙ୍କୁ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇବା ସହ ଅନଲାଇନ୍ ସେବା ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପୂଣ୍ଣ ର୍ମାତ୍ରାରେ ସ୍ୱୟଂକ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ଆସନ୍ତା୨ରୁ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସ୍ୱୟଂ ଚାଳନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିକଶିତ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସରକାରୀ ସେବା ଆଧୂନୀକରଣ ସଂସ୍ଥା (ସି.ଏମ୍.ଜି.ଆଇ.) ଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଦରଖାସ୍ତ ଗ୍ରହଣ, ବୈଧକରଣ, ଦେୟ ଆଦାୟ, ଅନୁମୋଦନ ଏବଂ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ ଆଦି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଯନ୍ତ୍ର ଚାଳିତ ବ୍ୟକ୍ତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣମୁକ୍ତ ଓ ଯନ୍ତ୍ର ଚାଳିତ କରିବାକୁ ଶ୍ରୀ ପାଢ଼ୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ନୂତନ ଭାବେ ଅନଲାଇନ୍ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ୮ଟି ସେବା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ଓ ଅଭିଯୋଗ ବିଭାଗ ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ଅଶୋକ କୁମାର ମୀନା କହିଥିଲେ ଯେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ବିଭାଗର ୬ଟି ସେବା ଏବଂ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ୨ଟି ସେବା ଏହାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏଗୁଡିକ ହେଲା ହାଇସ୍କୁଲ ମାର୍କସିଟର ନକଲ, ବୋର୍ଡ ସାର୍ଟିଫିକେଟର ନକଲ, ବୈଧକରଣ (ଭେରିଫିକେସନ୍) ପ୍ରମାଣ, ବୋର୍ଡ଼ର ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଓ ମାର୍କସିଟ୍, ବୋର୍ଡ଼ ମାଇଗ୍ରେସନ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରୋଭିଜିନାଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଓ ମାର୍କସିଟ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମାଇଗ୍ରେସନ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ।

ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର କହିଥିଲେ ଯେ ଏଣିକି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇଁ ପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ବୋର୍ଡ଼ ବା ୟୁନିଭର୍ସିଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଦୌଡିବାକୁ ପଡିବନାହିଁ । ନିଜ ଘର ବା କମନ୍ ସର୍ଭିସ୍ ସେଂଟରରୁ ସେମାନେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

ଏଥିପାଇଁ ଲୋକସେବା ଡଟ୍ ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ ଇନ ପୋର୍ଟାଲକୁ ଯାଇ ନିଜର ୟୁଜର ଆଇ.ଡି. ଓ ପାସ ୱାର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବେ ଏବଂ ତାହାକୁ ଦରଜ କରି ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିବେ । ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇଁ ଦେୟ ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ସେବା ମାଧ୍ୟମରେ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ । ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ମଞ୍ଜୁରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହେବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଦରଖାସ୍ତକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱୟଂକ୍ରିୟ ଏସ୍.ଏମ୍.ଏସ୍. ସୂଚନା ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମିଳିବ । ସୂଚନା ପାଇଲା ପରେ ଦରଖାସ୍ତକାରୀ ନିଜର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଡ଼ାଉନଲୋଡ କରି ନେଇପାରିବେ ।

ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନାରୁ ଜଣାପଡିଛି, ସୁଦ୍ଧା ୨୫ଟି ବିଭାଗର ୩୪୧ଟି ସେବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ଲୋକସେବା ଅଧିକାର ଅଧିନିୟମ-୨୦୧୨ ବଳରେ ସାଧାରଣ ସେବା ଭାବେ ବିଜ୍ଞାପିତ କରାଯାଇଛି । ଏହିସବୁ ସେବା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓ ସମୟସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ବିଜ୍ଞାପିତ ସେବାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ୮୮ଟି ସେବାକୁ ଅନ୍ଲାଇନ୍ କରାଯାଇଛି ।

ଏହାଛଡା ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଅନ୍ୟ ୨୮ଟି ସେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନ୍ ଲିଙ୍କ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଖୁବ୍ ଶିଘ୍ର ସେବାଗୁଡିକ ଅନଲା ଇନରେ ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ସି.ଏମ୍.ଜି.ଆଇ.ର ବୈଷୟିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ସି.ଏମ୍.ଜି.ଆଇ.ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ଭି.ଜୟ କୁମାର, ଓଡ଼ିଶା ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦର ସଭାପତି ଡ଼ଃ ଜାହାନ୍ ଅ ।ରା ବେଗମ୍ ଙ୍କ ସମେତ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉଦଘାଟନୀ ବୈଠକରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଓ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଛୁଟି, ବିପିୟୁଟି ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Congress-Bharat-Bandh--Odishas-All-School-College-and-University-Closed-BPUT-Exam-Cancel-39415
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Congress-Bharat-Bandh--Odishas-All-School-College-and-University-Closed-BPUT-Exam-Cancel-39415
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 10 Sep 2018 11:48:57 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ କଲେଜ, ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । କଂଗ୍ରେସର ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଯୋଗୁଁ ସରକାର ଏପରି ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସଚିବ ବିଷ୍ଣୁପଦ ସେଠୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଯୋଗୁଁ ସୋମବାର ବିପିୟୁଟି ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ବିପିୟୁଟି କୂଳପତି ସୂଚନା ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

କଂଗ୍ରେସର ଏହି ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସବୁ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ଏହି ବନ୍ଦ ଡାକରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୋମବାର ସକାଳ ୯ଟା ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଅଫିସ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ସଚିବାଳୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗୃହ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନୋଟିସ କରାଯାଇଥିଲା। ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ସଚିବାଳୟର ଫାଟକ ଦିନ ୧୦ଟା ୧୫ରେ ବନ୍ଦ ହେବ । ରାଜଧାନୀରେ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ରାଜଧାନୀରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ପ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ରହିଥିବାବେଳେ ବିଧାନସଭା ଧାରଣାସ୍ଥଳରେ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡାକଡି କରାଯାଇଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସୋମବାର ରାଜ୍ୟର ସବୁ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Monday-All-School-Closed-of--Odisha-39333
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Monday-All-School-Closed-of--Odisha-39333
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 08 Sep 2018 18:42:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ରାଜ୍ୟର ସବୁ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହିବ। ସେଦିନ କଂଗ୍ରେସର ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଫଳରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କୌଣସି ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ନଉପୁଜିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି। ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।  

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆସନ୍ତା ୧୦ ତାରିଖ ଦିନ ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ କଂଗ୍ରେସ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛି। ଓଡିଶା ସମେତ ସବୁ ୨୯ଟି ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରିବ। ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲର ବଢୁଥିବା ଦରକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦୀ ସରକାରକୁ ଘେରିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛି। ଏହି ଭାରତ ବନ୍ଦ ସକାଳ ୬ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ତେବେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ପିଲା, ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ଯଥା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଏଥିରୁ ବାଦ୍ ରହିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ କଂଗ୍ରେସର ବନ୍ଦ ଡାକରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ପ୍ରତିଷେଧମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି।        

ପ୍ରକାଶ ଥାଉ କି, ଏହି ବନ୍ଦ ଡାକରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସକାଳ ୯ଟା ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଅଫିସ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ସଚିବାଳୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗୃହ ବିଭାଗ ଗତକାଲି ନୋଟିସ କରିଥିଲା। ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ସଚିବାଳୟର ଫାଟକ ଦିନ ୧୦ଟା ୧୫ରେ ବନ୍ଦ ହେବ । ରାଜଧାନୀରେ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ୭୨ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରସାୟନ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଅଧିବେଶନର ଶୁଭାରମ୍ଭ, ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୪ଶହ କୋଟି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Dharmendra-Pradhan-inaugurates-the-Academic-Session-of-the-1st-Batch-ofICT-Mumbai-Odisha-Campus-39267
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Dharmendra-Pradhan-inaugurates-the-Academic-Session-of-the-1st-Batch-ofICT-Mumbai-Odisha-Campus-39267
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 07 Sep 2018 17:52:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ରସାୟନ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ମୁମ୍ବାଇର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଶାଖାରେ ଆଜିଠାରୁ ଶୈକ୍ଷିକ ଅଧିବେଶନର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ, ପ୍ରାକୃତିକ ବାଷ୍ପ, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ଉଦ୍ୟମିତା ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚର ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଅଧିବେଶନକୁ ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଜ୍ୱଳନ ପୂର୍ବକ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ଉଚ୍ଚତର ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ କେମିକାଲ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍, ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍, ପଲିମର, ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ, ଖାଦ୍ୟ ଓ ଶକ୍ତି ପ୍ରଯୁକ୍ତି ସଂପର୍କରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯିବ ଏବଂ ୬୦ଜଣ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବେ । ଏହାଛଡ଼ା କେମିକାଲ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ୫ ବର୍ଷିଆ ସମନ୍ୱିତ ଏମ୍ଟେକ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ସେହିପରି ପିଏଚଡି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚଳନ କରାଯିବ । ନବଗଠିତ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟୋଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ସେଂଟର ଅଫ୍ ଏକ୍ସଲେନ୍ସ ମାନ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ବିଶେଷକରି – (୧) କାଟାଲିସିସ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ନବସୃଜନ, (୨) ଅଣୁ-ସାମଗ୍ରୀ କେନ୍ଦ୍ର, (୩) ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ରୂପାନ୍ତରଣ କେନ୍ଦ୍ର, (୪) ଜଳସମ୍ପଦ ପରିଚାଳନା କେନ୍ଦ୍ର, (୫) ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କେନ୍ଦ୍ର, (୬) ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ ଓ ଔଷଧ ପ୍ରଦାନ କେନ୍ଦ୍ର, (୭) ବର୍ଜ୍ୟରୁ ସମ୍ପଦ କେନ୍ଦ୍ର, (୮) ସାର ଏବଂ କୀଟନାଶକ ପାଇଁ ଜନଜାଗରଣ କେନ୍ଦ୍ର, (୯) ବିକଳ୍ପ ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ।

ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୪ଶହ କୋଟି 

୧୦୦ ଏକର ଜମି ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ  

ଆଜି ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଅଧଉଦଘାଟନ କରି କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଥିଲେ ଯେ ରସାୟନ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଭୁବନେଶ୍ୱର କ୍ୟାମ୍ପସ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ପ୍ରାୟ ୪ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ଏବଂ ଏଥିଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ୧୦୦ ଏକର ଜମି ଭୁବନେଶ୍ୱର କିମ୍ବା ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଂଚଳରେ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଏକ ଉଚ୍ଚତର ଶିକ୍ଷା ଓ ଗବେଷଣା ଅନୁଷ୍ଠାନ ହୋଇଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଗ୍ରାଧିକାର ଭିତିରେ ଜମି ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂତନ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରୟୋଗାତ୍ମକ ଜ୍ଞାନ ବେଶ୍ ଉପକାରସିଦ୍ଧ ହେବ । ଜୈବ ଇନ୍ଧନ ଉତ୍ପାଦନ ବର୍ତମାନ ସମୟର ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ । ଏବେ ଭାରତ ସରକାର ଏହା ଉପରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହି ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର କରି ଡେରାଡୁନ୍ରୁ ପ୍ରଥମ ଜେଟ୍ ବିମାନର ଉଡ଼ାଣ ସଫଳ ହୋଇଛି । ତେଣୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଖୁବଶୀଘ୍ର ବାୟୋଜେଟ୍ ଇନ୍ଧନ ନୀତି ଘୋଷଣା କରିବେ । ଭାରତରେ ଦୈନନ୍ଦିନ ହଜାର ହଜାର ଟନ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବର୍ଜ୍ୟ ବାହାରୁଛି । ବର୍ଜ୍ୟକୁ ସଂପଦରେ ପରିଣତ କରିବା ଲାଗି ଏକ ପ୍ରୟୋଗଶାଳା ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଖୋଲାଯାଉଛି । ଏଣୁ ଏଠାକାର ଛାତ୍ର, ଶିକ୍ଷକ ଓ ଗବେଷକମାନେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବ୍ୟୟବହୁଳ ଜୈବ ଇନ୍ଧନ ଉତ୍ପାଦନ କୌଶଳ ଉପରେ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇ ଗବେଷଣା କରିବାକୁ ସେ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ ।

ଦେଶ ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ ଲାଗି ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି । ୪ଶହ ନିୟୁତ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଜୀବାଷ୍ମ ଇନ୍ଧନ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ନୂଆ ପ୍ରଯୁକ୍ତି କୌଶଳ ଉଦ୍ଭାବନ ହେଲେ ଦେଶରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଜୈବ ଇନ୍ଧନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ଏବଂ ଆମକୁ ଆମଦାନୀ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟତା ମିଳିବ । ଗବେଷକମାନେ ଏବେ ଜୈବ ଗ୍ୟାସ୍, ଜୈବ ଇନ୍ଧନ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜୈବ ଶକ୍ତି ତଥା ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତିର ସୁଲଭ ପ୍ରଯୁକ୍ତି କୌଶଳ ଉଦ୍ଭାବନ ଉପରେ ମନୋନିବେଶ କରିବାକୁ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଦେଶରେ ଏବେ ପ୍ରାୟ ୮ଶହ ଜେଟ୍ ଉଡ଼ାଣ ଭରୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୬୬ ନିୟୁତ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ବିମାନ ଇନ୍ଧନ ଆବଶ୍ୟକ ପଡୁଛି । ଜୈବ ଇନ୍ଧନର ମିଶ୍ରଣ ଫଳରେ ଭାରତ ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ କମାଇ ପାରିବ ।

ଅତୀତରେ ରସାୟନ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ମୁମ୍ବାଇ ଦେଶର କେତେକ ବଡ଼ ବଡ଼ ପ୍ରାକୃତିକ ଜଳାଶୟକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ କରିବା ଦିଗରେ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଐତିହାସିକ ବିନ୍ଦୁସାଗର ପୁଷ୍ପରିଣୀକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓ ସୁନ୍ଦର କରିବା ଦିଗରେ ସେଭଳି ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ସମାରୋହରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଜି ଡି ଯାଦବ, ଭୁବନେଶ୍ୱର କ୍ୟାମ୍ପସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ଭାସ୍କର ଥୋରାଟ୍, ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସଂଜୀବ ସିଂହ ପ୍ରମୁଖ ଉଦ୍ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଗି ଆଇସିଟି ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶ୍ରୀ ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ରିମୋଟ୍ ଜରିଆରେ ଆଇଆଇଟି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮ ତାରିଖରେ ଏହି କ୍ୟାମ୍ପସର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ୍ତାକାଲି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଓ ରାଜଧାନୀର ସବୁ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Odishas-All-Anganwadi-and-Bhubaneswars-all-School-Closed-tomorrow-Announced-by-Odisha-Government-39217
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Odishas-All-Anganwadi-and-Bhubaneswars-all-School-Closed-tomorrow-Announced-by-Odisha-Government-39217
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 06 Sep 2018 22:05:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆସନ୍ତାକାଲି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଛୁଟି ରହିବ । ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି। ପିଲାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଛୁଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ବର୍ଷା ପାଇଁ କାଲି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାରେ ପିରିସ୍ଥିତି ଦେଖି ସଂପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସ୍କୁଲି ଛୁଟି କରାଯିବ କି ନେଇ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିଷ୍ପତି ନେବେ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।     

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସମ୍ବଲପୁର ଆଇଆଇଏମ ପାଇଁ ୪୦୧.୯୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Union-Cabinet-approves-Rs-40194-crore-IIM-Sambalpur-39157
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Union-Cabinet-approves-Rs-40194-crore-IIM-Sambalpur-39157
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 05 Sep 2018 22:59:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

୭ ନୂଆ ଆଇଆଇଏମର ସ୍ଥାନୀୟ କ୍ୟାମ୍ପସକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ ମଳିଛି । ଏଥିପାଇଁ ମୋଟ ୩୭୭୫.୪୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୨୧ ଜୁନ ସୁଦ୍ଧା କ୍ୟାମ୍ପସ ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଓଡିଶାର ସମ୍ବଲପୁର ଆଇଆଇଏମ ପାଇଁ ୪୦୧.୯୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ୍ତାକାଲି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜରେ ଝୁଲିବ ତାଲା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Teachers-Strikes-Odisha-39151
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Teachers-Strikes-Odisha-39151
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 05 Sep 2018 21:35:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାକୁ ଖାତିର ନକରି ରାଜଧାନୀ ଗାନ୍ଧିମାର୍ଗ ଠାରେ ଗୁରୁ ଦିବସକୁ କଳା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳିଛନ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅଧ୍ୟାପକ । ଦୀର୍ଘ ୨୧ ଦିନ ଧରି ଧାରଣାରେ ବସି ରହିଥିବା ଶିକ୍ଷକ, ଅଧ୍ୟାପକ ଓ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଂଚର ସଦସ୍ୟମାନେ ପୂର୍ବ ନିଷ୍ପତି ଅନୁଯାୟୀ ବୁଧବାର ଦିନ କଳା ବ୍ୟାଚ୍ ପରିଧାନ କରି ଲୋୟର ପିଏମଜି ଠାରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜରେ ତାଲା ପକାଯିବ ବୋଲି ମଞ୍ଚ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଗୁରୁ ଦିବସକୁ କଳା ଦିବସ ପାଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରିନାରାୟଣ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିକ୍ଷକମାନେ କ'ଣ ଗୁରୁଦିବସ ପାଳନ କରନ୍ତି ? କଳାଦିବସ ପାଳନ କଲେ ବି ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବନାହିଁ ଏବଂ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସରକାର ଆଶାବାଦୀ ଅଛନ୍ତି । 

ପାଲ ତଳେ ଧାରଣା:

ଆଜି ରାଜଧାନୀରେ ହେଉଥିଲା ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା । ଥମିବାକୁ ନାଁ ଧରୁନଥିଲା। ବର୍ଷା ସହ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଥିଲା ଆନ୍ଦୋଳନ। ଲୋୟର ପିଏମଜି ସ୍ଥିତ ଧାରଣାସ୍ଥଳରେ ଛତା ଧରି ରାଲି କରିବା ସହ ଗୁରୁ ଦିବସକୁ କଳା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଥଲେ ଗୁରୁ। ନିଜର ନାର୍ଯ୍ୟ ଦାବି ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ଥିଲେ ଶତାଧିକ ଶିକ୍ଷକ । ଏହି ସମୟରେ ବର୍ଷାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଶିକ୍ଷକ ପାଲ ତଳେ ରହି ସରକାରଙ୍କୁ ପରୋକ୍ଷ ଭାବେ ନିଜର ଦାବିକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଗୁହାରୀ କରୁଥିବାର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଛତିଶଗଡ଼ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢାଯିବ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ଜୀବନୀ ପାଠ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/International-seminar-based-lord-hanumans-life-skill-39130
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/International-seminar-based-lord-hanumans-life-skill-39130
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 05 Sep 2018 16:03:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଛତିଶଗଡ଼ର କୁଶାଭାଉ ଠାକରେ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଜମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ନିଆରା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ନେଇ ବ୍ୟାପକ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ଲାଇଫ ମ୍ୟାନେଜେମେଣ୍ଟ ଉପରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କର୍ମଶାଳା କରାଯିବ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୭ରୁ ୨ଦିନ ପାଇଁ ହେଉଥିବା ଏହି କର୍ମଶାଳା ବିଦ୍ୟାର୍ଥିମାନଙ୍କୁ ହନୁମାନଙ୍କ କମ୍ୟୁନିକେଶନ ସ୍କିଲ କିପରି ଥିଲା ଜାଣିବା ଦିଗରେ ସହାୟକ କରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ସେମିନାର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ୧୯ଟି ବିଷୟ ଆଧାରରେ ପେପର ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି । ସେଥିରେ ହନୁମାନଙ୍କ ଲାଇଫ ମେନେଜମେଣ୍ଟ ସ୍କିଲ, ହନୁମାନଙ୍କ ପ୍ରାଚୀନ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ତଥା ସାମାଜିକ ଜୀବନରେ ରାମ ଓ ରାମାୟଣର ମହତ୍ତ୍ୱ ସାମିଲ ଅଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୨୯ ରାଜ୍ୟ ଆୟୁଷ୍ମାନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି, ଓଡିଶା ଏହାକୁ ନ ଆପଣେଇଲେ ଯୋଜନା ଅଧୁରା ରହିଯିବ: ଚୌବେ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Current-Minister-Ashwini-Kumar-Choubey-said-about-Odisha-Should-be--took-aushman-Yojna-38996
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Current-Minister-Ashwini-Kumar-Choubey-said-about-Odisha-Should-be--took-aushman-Yojna-38996
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 03 Sep 2018 16:01:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ବଲାଙ୍ଗୀର ପରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଠାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ଫକୀର ମୋହନ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସୋମବାର ଲୋକାର୍ପିତ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଫଳରେ ଉତର ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇଛି । ଏହି ଲୋକାର୍ପଣ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଅନ୍ୟତମ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାର ଚୌବେ ଗତ ୩ ଦିନ ତଳେ ବଲାଙ୍ଗିର ମେଡିକାଲ ଲୋକାର୍ପଣ ଉତ୍ସବରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେ.ପି ନଡ୍ଡା କହିଥିବା କଥାକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି । ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଶାଣିତ ସ୍ୱରରେ ନଡ୍ଡା ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯୋଜନା ସହ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନାକୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣାଇବାକୁ ସେ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି । ଓଡିଶା ଛଡା ବାକି ୨୯ ରାଜ୍ୟ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶା ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ ନକଲେ ଯୋଜନା ଅଧୁରା ରହିଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। 

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯୋଜନା ନେଇ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ପରେ ଶ୍ରୀ ଚୌବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନବୀନ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ଯୋଜନାରେ ଭଲ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କୁ ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ମିଳିବ । କିନ୍ତୁ ତା ସହ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତକୁ ବି ନବୀନ ବାବୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।  

ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ତିନୋଟି ମେଡିକାଲ : 

ସେହିପରି ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ତିନୋଟି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାର ଯୋଜନା ରହିଛି । ଭଦ୍ରକ, ଯାଜପୁର, ଢେଙ୍କାନାଳରେ ବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହେବ । ଯାଜପୁର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୫ ଏକର ଜମି ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ବାକି ଆଉ ୨୦ ଏକର ଦରକାର । ଶୀଘ୍ର  ବାକି ଜମି ଦେଲେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଚୂଡାନ୍ତ ହେବ ବୋଲି ମେଡିକାଲର ଉଦଘାଟନ ଦିବସ ଅବସରରେ ଯୋଗ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାର ଚୌବେ ।

ଆଗକୁ ଆହୁରି ୫ ଟି ମେଡିକାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ 

ଅପରପକ୍ଷରେ ଏହି ଅବସରରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ମାନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତାହାରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାର ନୂଆ ଧାରା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୪ ଓ ୬ ତାରିଖରେ ଜନଜାତି ବହୁଳ କୋରାପୁଟ ଓ ମୟୁରଭଂଜ ଜିଲ୍ଲାର ବାରିପଦା ଠାରେ ୨ଟି ନୂତନ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସ୍ପିଟାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରଯାଇଛି । ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ତାରିଖରେ ଭୀମ ଭୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସ୍ପିଟାଲ ଲୋକାର୍ପଣ କରାଯାଇଛି । ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଆଗକୁ ଆହୁରି ୫ ଟି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସ୍ପିଟାଲ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ । ଯାହାକି ରାଜ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରୀ ଶିକ୍ଷା ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାଇଲ ଖୁଂଟ ହେବ ।

୧୦୦ ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ୯୯ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନାମ ଲେଖାଇଥିବାବେଳେ ଆଜିଠାରୁ ଠାରୁ ପାଠପଢା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ମେଡିକାଲ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ତର ଓଡିଶାର ଲୋକମାନେ ଲାଭ ପାଇବା ସହ ଉନ୍ନତ ମାନର ଚିକିତ୍ସା ପାଇପାରିବେ। ରାଜ୍ୟ ବାହାର ଛତିଶଗଡ, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଓ ପୋଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟବାସୀ ମାନେ ସେଠାକୁ ଯାଇ ଚିକିତ୍ସାର ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉ କି, ଏହି ମେଡିକାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସେଠାକାର ମେଡିକାଲ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି ୧୨ ବର୍ଷ ଧରି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ।      

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ଓ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ଦାସ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚ୍ଚିବ ପ୍ରମୋଦ ମେହେର୍ଦ୍ଦା, ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ପଦାଧିକାରୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଏହି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିରରେ ଗରିବ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Education/Free-education-for-poor-students-38967
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Education/Free-education-for-poor-students-38967
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 03 Sep 2018 10:58:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଏଭଳି ଏକ ସ୍କୁଲ ଚାଲୁଛି ଯେଉଁଠି ଗରିବ ପିଲାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଶିକ୍ଷା, ପୋଷାକ ଓ ଭୋଜନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି । ସ୍କୁଲର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା କିଭଳି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ । 

ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଛୋଟ ଏକ ପରୀକ୍ଷା ନିଆଯାଏ । ପାଠପଢାରେ ପିଲାଟି କେତେ ଆଗ୍ରହ ଜଣାଯିବା ପରେ ପିଲାଟିକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ । ପିଲାଟିର ପିତାମାତା କେତେ ଆୟ କରୁଛନ୍ତି ଏହା ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିନଥାନ୍ତି ।

ଦେଶର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଉଦ୍ୟୋଗପତି ଗୌତମ ଅଦାନିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି । ଗୌତମଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପ୍ରିତି ଆଦାନୀ ସ୍କୁଲକୁ ତଦାରଖ କରିଥାନ୍ତି । ବାର୍ଷିକ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ପରିବାରର ପିଲାଙ୍କୁ ଏଥିରେ ନାମ ଲେଖାଇବାର ସୁଯୋଗ ମିଳେ । ଗରିବ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଚାଲୁଥିବା ଏହି ସ୍କୁଲରେ ପୋଷାକ, ଭୋଜନ, ପୁସ୍ତକ ଓ ଘରକୁ ଯାତାୟତ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ମାଗଣାରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ । ୨୦୦୮ରେ ଏହି ସ୍କୁଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ସିବିଏସଇ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଥିବା ଏହି ସ୍କୁଲରେ ୧୩୦୦ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପଢନ୍ତି । ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ଥିବା ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଡ଼ିଜିଟାଲ କ୍ଲାସ ରୁମ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଚଳିତ । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>