<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ମୋଦୀ ଚୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦୋଳିରେ ଝୁଲାଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଚୀନ ଲଦାଖକୁ କବଜା କରିନେଇଛି- ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/rahul-gandhi-reached-lucknow-for-two-days-amethi-visit-35198
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/rahul-gandhi-reached-lucknow-for-two-days-amethi-visit-35198
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 04 Jul 2018 16:17:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତରେ ଆମେଠୀ ଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍ ଶାହା ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଆମେଠୀରେ କାର୍ୟ୍ୟକର୍ତାଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ସମୟରେ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି କି, ଭାଜପା ଏବଂ ଆରଏସଏସ ଦେଶର ହିଂସା ଏବଂ ଘୃଣା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି । ବିଜେପି କେବଳ ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳିବା ଭଳି କାମ କରୁଥିବା ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି । 

ଡୋକଲାମ ଏବଂ ଲଦାଖ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ । ମୋଦୀ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୀନପିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଦୋଳିରେ ଝୁଲାଇଥିବା ବେଳେ ଚୀନ ଲଦାଖ ଏବଂ ଡୋକଲାମ ଉପରେ କବଜା କରିସାରିଛି । କିନ୍ତୁ ମୋଦୀ ଚୀନ ଆଗରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବା ବଦଳରେ ହାତ ଯୋଡୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ରାହୁଲ । 

କର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିବା ସମୟରେ ରାହୁଲ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଶକ୍ତିର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ୟ୍ୟକର୍ତା ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ନିଜ କଥା ଦଳର ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚାଇ ପାରିବେ । କାର୍ୟ୍ୟକର୍ତାଙ୍କୁ ଏଥି ନିମନ୍ତେ ଏକ ଆଇଡି ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ । 

ବୈଠକ ପରେ ରାହୁଲ ଅବ୍ଦୁଲ ସତାର ନାମକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦେବା ପାଇଁ ପହଂଚିଥିଲେ । ସତାର ଗତ ମେ ୪ ତାରିଖରେ ଗହମ ସଂଗ୍ରହ ମେସିନରେ କଟି ଯାଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କି, ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆମେଠୀ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ସକାଳେ ଲକ୍ଷନୌ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦେଶ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜ୍ ବବର ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପିର ପ୍ରସ୍ତୁତି, ସଂଘର ୧୦୦ ପ୍ରଚାରକ ନେବେ ଦାୟିତ୍ୱ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/General-election-2019-100-Pracharak-from-Sangh-to-join-inBJP-34265
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/General-election-2019-100-Pracharak-from-Sangh-to-join-inBJP-34265
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Jun 2018 09:11:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ସାରିଛି । ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂସେବକ ସଂଘର ୧୦୦ ପ୍ରଚାରକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବ । ଏମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଗୁରୁ ଦାୟିତ୍ୱ ରହିବ । ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ରଖିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସଂଘର ଜଣେ ଭଲ କର୍ମୀ ଭାବରେ କାମ କରିଛନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କର ଭଲ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି । 

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟ ଦେବାରେ ସଂଘର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି । ଫଳରେ ବିଜେପିର ସାଂଗଠନିକ  ସ୍ଥିତ ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ । ସଂଘର ପ୍ରଚାରକମାନେ ବିଜେପି ସପକ୍ଷରେ ପ୍ରଚାର କରିବା ପରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଉପରେ ଚାପ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ରାଜନୈତିଜ୍ଞ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି । 

ବିଜେପି ସୂତ୍ରରୁ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ହରିଆଣାର ସୁରଜକୁଣ୍ଡରେ ସଂଘ ଓ ପାର୍ଟି  ଜୁନ ୧୪ରୁ ୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରିଛି । ବୈଠକରେ ଯେଉଁମାନେ ଭାଗନେଇଥିଲେ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ବିଜେପିର ରାଜ୍ୟ ସଂଗଠନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଥବା ପାର୍ଟି ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଛନ୍ତି । ସୁରଜକୁଣ୍ଡ ବୈଠକରେ ସଂଘର ୧୦୦ ଜଣ ପ୍ରଚାରକଙ୍କୁ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହି ବୈଠକରେ ସଂଘର ସରକାର୍ଯ୍ୟବାହ ଭୈୟାଜୀ ଯୋଶୀ, ସହସରକାର୍ଯ୍ୟବାହ ଡ. କୃଷ୍ଣ ଗୋପାଳ ଓ ସୁରେଶ ସୋନୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ, ସଂଗଠନ ମହାସଚିବ ରାମପାଳ, ସହସଂଗଠନ ମହାସଚିବ ଭି ସତୀଶ, ସୌଦାନ ସିଂହ, ଶିବକୁମାର ଓ ସୁରେଶ କୁମାର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏହି ବୈଠକ ଗତ ବର୍ଷ ମୁମ୍ବାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୪୦ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଇରାକରେ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଛି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/40-terrorists-death-sentence-by-iraq-32732
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/40-terrorists-death-sentence-by-iraq-32732
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 24 May 2018 16:07:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇରାକ କୋର୍ଟ ୧୦ ମିନିଟ ଶୁଣାଣିରେ ୪୦ ଆଇଏସଆଇଏସ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପତ୍ନୀମାନଙ୍କୁ ଫାଶୀର ସଜା ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବାର ଅଭିଯୋଗରେ ରହିଛି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟର କେତେଜଣ ସବୁକିଛି ଜାଣି ମଧ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଏବଂ ଏମାନଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଇରାକ ଓ ସିରିଆ ପହଂଚି ଯାଇଥିଲେ । 

ସଜା ପାଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ବିଧବା ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେ ନିଜ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଲାଳନ ପାଳନ ପାଇଁ ପରିବାରର ଏକ ମାତ୍ର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। 

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପତ୍ନୀମାନେ ନିଜ ଛୋଟ ଛୋଟ ଛୁଆଙ୍କ ସହିତ ବାଗଦାଦର ସେଂଟ୍ରାଲ କ୍ରିମିନାଲ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହି ସମସ୍ତ ମହିଳାମାନେ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ କି ସେମାନେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଶ  ଅଟନ୍ତି ବୋଲି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କ ହାତରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯିବାକୁ ନେଇ ଦେଖାଦେଲା ବିବାଦ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/Controversy-Create-After-National-Film-Awards-Are-Not-Given-By-The-President-31590
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/Controversy-Create-After-National-Film-Awards-Are-Not-Given-By-The-President-31590
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 03 May 2018 14:01:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ସଂଧ୍ୟାରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଠାରେ ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖା ଦେଇଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ପୁରସ୍କାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ହାତରୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏ ବର୍ଷ ଏଥିରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତନ କରାଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଏ ବର୍ଷ କେବଳ ବଛାବଛି କିଛି ବିଜେତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଦେବାର ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇ ସାରିଛି । ତେବେ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପତ୍ରରେ ମାନନୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ବିଜେତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ ଲେଖାଥିବା ବେଳେ ସ୍ମୃତିଙ୍କ ହାତରୁ ନେବାପାଇଁ କିଛି ବିଜେତା ଅମଙ୍ଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

 ଗତକାଲି ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ରିହର୍ସେଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ‘ଡାଇରେକ୍ଟର ଅଫ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ’ର କିଛି ଅଧିକାରୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ହାତରୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ମିଳିବ ନାହିଁ ,କିଛି ଜଣଙ୍କୁ ସ୍ମୃତିଙ୍କ ହାତରୁ ମିଳିବ ବୋଲି ସୂଚାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ହିଁ ବିବାଦ ଦେଖାଦେବା ସହ କିଛି ବିଜେତା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବଏକଟ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ଗତକାଲି ସ୍ମୃତି ଏହାର ଖବର ପାଇ ରିହର୍ସେଲ ସ୍ଥାନରେ ପହଂଚିଥିଲେ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଆଦେଶ ଅନୁସାରେ ହିଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପରିବର୍ତନ ହୋଇଛି ଓ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଭାବନା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚାଇବେ ବୋଲି ବୁଝାଇଥିଲେ ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏ ବର୍ଷ ସମୁଦାୟ ୧୦୭ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯିବ । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୧୧ ପୁରସ୍କାର ମନ୍ୟବର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ତେବେ ସ୍ୱର୍ଗତ ବିନୋଦ ଖନ୍ନା ଓ ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ପୁରସ୍କାର ବି ଏହି ୧୧ ଟି ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦିବସ, ସୁଧୁରୁନି ଗ୍ରାମୀଣ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/Not-change-in-rural-health-infra-stricture-30291
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/Not-change-in-rural-health-infra-stricture-30291
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 07 Apr 2018 15:34:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଚିନ୍ତା ଜନକ । ଗ୍ରାମୀଣ ଓଡ଼ିଶାର ୧୧୨ଟି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ଓଁକାର ହୋତାଙ୍କ ଭଳି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ପୁରସ୍କୃତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ରୋଗୀକୁ ବୋହି ଆଣିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ନିକଟରେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ପ୍ରସୂତୀଙ୍କୁ ପାହାଡ଼ ପାରି ହୋଇ ଚାଲି ଚାଲି ଆସିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଅଟୋରେ, ବେତାରେ, ଖଟ, ଟୋକେଇ ରେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବୋହି ଅଣାଯାଉଛି । ରାଜ୍ୟରେ ୫୨୯୮ ଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକେନ୍ଦ୍ରରୁ ୧୨୩୯ଟି ଉପକେନ୍ଦ୍ରର ନିଜସ୍ୱ ଘର ନଥିବାବେଳେ ୧୮ ଜିଲ୍ଲାର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆଇସିୟୁ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ନାହିଁ ।

ରାଜ୍ୟରେ ୮୭ ପ୍ରତିଶତ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ନାହାନ୍ତି । ୫୭ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ନିୟମିତ ଡାକ୍ତର ନଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହାୟକ ପଦ ଖାଲି ଓ ମଞ୍ଜୁରୀପ୍ରାପ୍ତ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ମଧ୍ୟରୁ ୧୦୧୬ଟି ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ଗାଁରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା କହିଲେ ଆଶା ଓ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କୁ ବୁଝନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିଶୃତି ପାଣିର ଗାର ହୋଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ଏବେ ପ୍ରତି ଲକ୍ଷେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଛନ୍ତି ୯ ଜଣ ଡାକ୍ତର । ଯାହାକିି ଜାତୀୟ ହାର ଠାରୁ ବହୁତ କମ୍ । ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରତି ୧୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୪ଟି ଶଯ୍ୟା ରହିଛି । ଓଡ଼ିଶାର ଯେ କୌଣସି ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ଥିତିର ବିକଟ ଚିତ୍ରକୁ ସାମ୍ନା କରିପାରିବ ବୋଲି ଖବର ଓଡ଼ିଶା ଆଗରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଂଚଳବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଲାମ: ଦୁଇ ଗୋଡ ହରାଇବାର ୩ ମାସ ପରେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲେ ପାରା ମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସର ଯବାନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/-28226
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/-28226
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Mar 2018 06:18:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ (ଖବର ଓଡିଶା):  ସୁକମାର ନକ୍ସଲ ଆକ୍ରମଣରେ ନିଜର ଦୁଇ ପାଦ ହରାଇବାର ମାତ୍ର ୩ ମାସ ପରେ ପାରା ମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସର ଯବାନ ପୁଣି ଥରେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛନ୍ତି।  ଏମିତି ଏକ ନିର୍ଭୀକ ଏବଂ ସାହସିକ ଯବାନ ହେଉଛନ୍ତି ରାମଦାସ। ସେ କୋବ୍ରା ବାଟାଲିୟନର ଯବାନ। ସେ ବିନା ଗୋଡରେ ଜିମ ଯାଉଛନ୍ତି। ୨୦୮ କୋବ୍ରା  ବାଟାଲିୟନର ସାହାସୀ ସିପାହୀ ରାମଦାସ  ଛତିଶଗଡ଼ ସୁକମାରେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବିଛା ଯାଇଥିବା  ଆଇଆଇଡି ବ୍ଲାଷ୍ଟ ପରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହୋଇ ନିଜର ଦୁଇ ଗୋଡ଼ ହରାଇଥିଲେ। ଏବେ ପୁଣି ଥରେ ସେ ଯୁଦ୍ଧ ମଇଦାନରେ ଓହ୍ଲାଇବା  ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି। 

ଛତିଶଗଡ଼ର ସୁକମାରେ ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବର ୨୯ରେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବିଛା ଯାଇଥିବା ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ରାମଦାସଙ୍କ ଦୁଇଟି ଗୋଡକୁ ଅକଥ ପ୍ରୟାସ ପରେ ବଞ୍ଚାଯାଇ ପାରିନଥିଲା। ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର  ବାଲାଘାଟ ଜିଲ୍ଲାର କିରନାପୁର ସ୍ଥିତ ୨୦୮ କୋବ୍ରା ବାଟାଲିୟନ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ପରିବାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ସମୟ ବିତାଇବା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଏହି ଯବାନଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ଓ ସାହସକୁ ସଲାମ ଯେ ସେ ତିନି ମାସର ଚିକିତ୍ସା ପରେ  ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ  ନିଜର ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଜୁଟି ଯାଇଛନ୍ତି। ଯଦ୍ଵାରା ପୁର୍ନବାର  ବାଟାଲିୟନ ପହଞ୍ଚି ନକ୍ସଲଙ୍କୁ ମୁହଁତୋଡ଼ ଜବାବ ଦେଇ ପାରିବେ। 

ମୂଳତଃ ମୁମ୍ବାଇର ଥାନେ ବାସିନ୍ଦା ବି.ରାମଦାସଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପରିବାର  ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଏହି ଉତ୍ସାହବର୍ଦ୍ଧକ ନିର୍ଣ୍ଣୟରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ପତ୍ନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ  ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ବିଷୟରେ  ଶୁଣି ଥିଲି ବହୁତ ଡରି ଯାଇଥିଲି। ମାତ୍ର ଏବେ ଏବେ ଚାହୁଁଛି ଯେ ପତି ଦେଶ ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ସେବା କରନ୍ତୁ। ବାଟାଲିୟନର ଅଫିସରଙ୍କ କହିବା କଥା  ରାମଦାସଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଏଠାକାର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜାରି ରହିଛି ଏବଂ ରାମଦାସ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାଇ ପୁଣି ଥରେ ଦେଶର ସେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି।

ରାମଦାସ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଶାରୀରିକ ଅଭ୍ୟାସ ସହିତ ନିଜର ସାଥୀଙ୍କ ସହ ଫାଏରିଂ ରେଞ୍ଜକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଉଛନ୍ତି, ସେଠାରେ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦରେ ନିଜର ସାଥୀଙ୍କ ବରାବର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବି.ରାମଦାସଙ୍କଠୁ ଆମେ ପ୍ରେରଣା ପାଉଛୁ ଏବଂ ସେ କେମିତି ଦେଶ ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ କାମ କରିବେ ସେହି ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରୁଛୁ। 

ନକ୍ସଲ ଆକ୍ରମଣରେ ନିଜର ଦୁଇ ଗୋଡ଼ ହରାଇଥିବା କୋବ୍ରା ବାଟାଲିୟନର ଏହି ସାହସି ଓ ନିର୍ଭୀକ ଯବାନ ଏହି ସନ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ନିଜ ଭିତରେ ଦେଶ ଭକ୍ତି ଉଜ୍ଜିବୀତ ରହିଛି ତେବେ ଯେଉଁ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ଦେଇ ଦେଶର ସେବା ପାଇଁ ଯବାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଆଜି ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବି.ରାମଦାସ ଏକ ପ୍ରେରଣା। ବି.ରାମଦାସଠୁ ଏହା ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା କିମ୍ବା ବିପତ୍ତି ଆସିଲେ ଧୈର୍ୟ୍ୟ ଓ ସାହାସ ହରାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ସାହାସର ସହିତ ମୁସ୍କିଲର ସାମ୍ନା କରି ସଫଳତାର ଦିଗ ପ୍ରତି ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ଉଚିତ୍। ବି.ରାମଦାସଙ୍କ ଏହି ଜଜବାକୁ ସଲାମ।

ଏବେ ନିଜର ପରିବାର ସହିତ ସେ ଫିଟ୍ ଅଛନ୍ତି,  ଜିମ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।  ସେ ସର୍ବଦା ହସ ଖୁସିରେ ରହୁଛନ୍ତି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୁଦ୍ଧ ଲଢ଼େଇରେ ଆମେରିକା ଦେଲା ଭାରତକୁ ଝଟକା !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/us-congress-decides-against-including-action-against-let-as-condition-for-funds-to-pakistan-pak-media-22516
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/us-congress-decides-against-including-action-against-let-as-condition-for-funds-to-pakistan-pak-media-22516
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 14 Nov 2017 17:37:49 GMT
        </pubDate>
        <description>
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର୧୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆମେରିକା କଂଗ୍ରେସ ୨୦୧୮ର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପ୍ରତି ରକ୍ଷା ପ୍ରାଧିକରଣରେ ବଡ଼ ଧରଣର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି।  ପାକିସ୍ତାନୀ ସମାଚାର ପତ୍ର ଦ ଡନ ମୁତାବକ ବିଲର ନୂତନ ସଂସ୍କରଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ହକ୍କାନୀ ନେଟଓ୍ଵର୍କ ବିରୋଧରେ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଉଛି। ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଆମେରିକାର ଧ୍ୟାନ ଏବେ ହକ୍କାନୀ ନେଟଓ୍ଵର୍କରୁ ନିଜର ଧ୍ୟାନ ହଟାଇ ଦେଇଛି। ଏବେ  ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଚାଲିଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଗତିବିଧି ଉପରେ ଆମେରିକା ନିଜର ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିବାକୁ  ଚାହୁଁଛି।
 
ଏବେ ଆମେରିକା କଂଗ୍ରେସ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୭୦ କୋଟି ଡଲାର(୪.୫ ହଜାର କୋଟି) ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏହି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଜାରି ଅଭିଯାନରେ ଆମେରିକାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବାରୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଆମେରିକାର ମେଣ୍ଟ ସହାୟତା ନିଧି(ସିଏସଏଫ) ଏହି ରାଶି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦେବ।
 
ଲସ୍କରକୁ  ହକ୍କାନୀ ନେଟଓ୍ଵର୍କ ସହ ସାମିଲ ନକରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ  ଭାରତକୁ ଜୋରଦାର ଝଟକା ଲାଗିପାରେ। ଲସ୍କର ଏ ତୋଇବା ଏକ ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ ସଂଗଠନ ଓ ଏହାର ସଂସ୍ଥାପକ ହାଫିଜ ସଇଦ ୨୦୦୮ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଭାରତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ଵସ୍ତରରେ ଲସ୍କର ଏ ତୋଇବା ଓ ଜୈଶ ପରି ସଂଗଠନକୁ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ରୂପେ ଘୋଷିତ କରିଥିଲା।
 
ଏଥିସହ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ବ୍ରିକ୍ସ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜାରି ଘୋଷଣାପତ୍ରରେ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଲସ୍କର ଏ ତୋଇବା, ଜୈଶ ଏ ମୋହମ୍ମଦ ଓ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନର କଡ଼ା ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥରେ ଭାରତକୁ ବଡ଼ କୂଟନୈତିକ ବିଜୟ ମିଳିଥିବା କୁହାଯାଉଥିଲା। ମାତ୍ର ଏବେ ଆମେରିକାର ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରିଲଖିତ ହୋଇଛି। ଯେଉଁ ଆମେରିକା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଦମନ ନାମରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ଅନେକ ସର୍ତ୍ତ ରଖୁଥିଲା ଆଜି ସେହି ଆମେରିକା ପାକିସ୍ତାନକୁ ୪.୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ଯାଉଛି।
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଗତି ବଢ଼ାଇବା ନାମରେ ବଢ଼ାଗଲା ୪୮ଟି ଟ୍ରେନର ଭଡ଼ା, ଉପଲବ୍ଧ ସେବା ଶୂନ୍ୟ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/railways-impose-superfast-levy-on-48-trains-heres-the-list-22085
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/railways-impose-superfast-levy-on-48-trains-heres-the-list-22085
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 06 Nov 2017 17:03:14 GMT
        </pubDate>
        <description>
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ନଭେମ୍ବର୦୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତୀୟ ରେଲଓ୍ଵେ ଯେଉଁ ୪୮ଟି ମେଲ ଓ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନକୁ ସୁପରଫାଷ୍ଟ ଘୋଷିତ କରିଛି, ସେହି ଟ୍ରେନର ଭଡ଼ା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏବେ ଏହି ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କଲେ ସ୍ଲିପର ପାଇଁ ୩୦ ଟଙ୍କା, ସେକେଣ୍ଡ ଓ ଥାର୍ଡ ଏସି ପାଇଁ ୪୫ ଟଙ୍କା ଓ ଫାଷ୍ଟ ଏସି ପାଇଁ ୭୫ ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ସୁପରଫାଷ୍ଟ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ।  ଏହି ୪୮ଟି ଟ୍ରେନର ଭଡ଼ା ବୃଦ୍ଧିରୁ ରେଲଓ୍ଵେକୁ ୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆୟ ହେବାର ଆଶା ରହିଛି। ୪୮ଟି ଟ୍ରେନର ଅପଗ୍ରେଡ ପରେ ସୁପରଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରେନ ସଂଖ୍ୟା ଏବେ ୧, ୦୭୨ରେ  ପହଞ୍ଚିଛି।
 
ନୂତନ ସୁପରଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରେନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଏହି ଟ୍ରେନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ପୁଣେ-ଅମରାବତୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ପାଟଳିପୁତ୍ର-ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ବିଶାଖାପାଟଣା-ନାନ୍ଦେଡା ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ଦିଲ୍ଲୀ-ପଠାନକୋଟ ଏକ୍ସପ୍ରେସ, କାନପୁର-ଉଧମପୁର ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ଛପରା-ମଥୁରା ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ରକ କୋର୍ଟ ଚେନ୍ନାଇ-ତିରୁଚିରାପଲ୍ଲୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ଛପରା-ମଥୁରା ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ଟାଟା-ବିଶାଖାପାଟଣା ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ଦରଭଙ୍ଗା-ଜଳନ୍ଧର ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ମୁମ୍ବାଇ-ମଥୁରା ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ମୁମ୍ବାଇ-ମଥୁରା ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ମୁମ୍ବାଇ-ପାଟଣା ଏକ୍ସପ୍ରେସ।
 
ବିନା ସୁବିଧା ଦେଇ ସୁପରଫାଷ୍ଟର ଚାର୍ଜ ଆଦାୟ କରୁଛି ରେଲଓ୍ଵେ
ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ରେଲଓ୍ଵେ  ଏହି ଟ୍ରେନର ଗତି ମାତ୍ର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା ହାରାହାରି ୫ କିମି ଦରର ବଢ଼ାଇ ୫୦ ରୁ ୫୫ କିମି କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟ୍ରେନରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସୁବିଧା ତଥା ସେବାରେ କୌଣସି ସୁଧାର କରାଯାଇ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହାର କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହଁ ଯେ ଅପଗ୍ରେଡ ହୋଇଥିବା ଏହି ଟ୍ରେନ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚାଲିବ।
 
ସୁପରଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରେନର ଅବସ୍ଥା
ନିୟନ୍ତ୍ରକ ଏବଂ ମହାଲେଖା ପରୀକ୍ଷକ(ସିଏଜି) ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିବା ନିଜ ରିପୋର୍ଟରେ ସୁପରଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରେନ ଭଡ଼ା ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ରେଲଓ୍ଵେ ବିଭାଗର କଡ଼ା ଆଲୋଚନା କରିଛି। ଯାଞ୍ଚରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି ଯେ  ୨୦୧୩-୧୪ରୁ ୨୦୧୫-୧୬ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର-ମଧ୍ୟ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ମଧ୍ୟ ରେଲଓ୍ଵେ ସୁପରଫାଷ୍ଟରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କଠୁ  ୧୧.୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିଛି। କିନ୍ତୁ ଭଡ଼ା ମୁତାବକ ଟ୍ରେନରେ କୌଣସି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ରେଲଓ୍ଵେ ପାଖରେ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ, ଅଗଷ୍ଟ ଓ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୮୯୦ ସୁପରଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରେନ ବିଳମ୍ବିରେ ଯାତ୍ରା କରିଛି।  ଜୁଲାଇରେ ୧୨୯, ଅଗଷ୍ଟ ୧୪୫ ଓ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮୩ ସୁପରଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରେନ ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିଛି। 
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରଥମ ମହିଳା ନଗା ପାଇଲଟ ହେଲେ ରୋବିନଇ ପୋମଇ, ରଚିଲେ ଇତିହାସ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/roveinai-poumai-first-naga-woman-pilot-17867
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/roveinai-poumai-first-naga-woman-pilot-17867
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 23 Aug 2017 16:00:52 GMT
        </pubDate>
        <description>
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୨୩(ଖବର ଓଡିଶା): ରୋବିନଇ ପୋମଇ ମଣିପୁର ପାଇଁ ଆଣି ଦେଇଛନ୍ତି ଗର୍ବ ଗୌରବ । ମଣିପୁରର ପ୍ରଥମ ନଗା ମହିଳା ପାଇଲଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ଖବର ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସବୁକ୍ଷେତ୍ରରୁ ରୋବିନଇଙ୍କୁ ଶୁଭୋଚ୍ଛ, ଅଭିନନ୍ଦନ ଛୁଟି ଚାଲିଛି ।
 
ରୋବିନଇ ମଣିପୁର ପୋମାଇ ନଗା ଜନଜାତିର । ସେ ଜେଟ୍‌ ଏୟାରବେଜ ପାଇଁ କାମ କରନ୍ତି । ପୋମଇ ନ୍ୟୁ ସାଉଥ୍‌ ବେଲ୍ସ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବେସିୟର ଏବିଏଶନ କଲେଜ୍‌ରେ ପଢ଼ିଛନ୍ତି । ସେଠାରୁ ସେ କର୍ମଶିଆଲ ପାଇଲଟ କୋର୍ସ କରିଛନ୍ତି । 
 
ରୋବିନଇ ନାଗା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ହେଲେ ଯାହାଙ୍କୁ ପାଇଲଟ ଲାଇସେନ୍ସ ମିଳିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ସେ ଖୁବ୍‌ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି । ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଦରକାର ବୋଲି ରୋବିନଇ କହିଛନ୍ତି ।
        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୧୪ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହିନାହାନ୍ତି ଏହି ଛାତ୍ର, ଏବେ ରେକର୍ଡର ଅଧିକାରୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/student-set-record-for-not-taking-leave-for-14-years-16616
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/student-set-record-for-not-taking-leave-for-14-years-16616
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 02 Aug 2017 05:52:14 GMT
        </pubDate>
        <description>
ସୁରଟ,ଅଗଷ୍ଟ୦୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସାଧାରଣତଃ ସ୍କୁଲ ନଯିବାକୁ ଓ ଛୁଟି ନେବା ପାଇଁ ପିଲାମାନେ ନାନା ପ୍ରକାର ବାହାନା କରିଥାନ୍ତି। ଏମିତିରେ ବିଶ୍ଵାସ କରିବା ମୁସ୍କିଲ ଯେ ଜଣେ ପିଲା ଦିନଟିଏ ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲରୁ ଛୁଟି ନେଇ ନାହିଁ। ଗୁଜରାଟର ଏହି ଛାତ୍ର ସିନିୟର କେଜିଠୁ ନେଇ ଯୁକ୍ତ ୨ ପାସ କରିବା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଛୁଟି ନେଇ ନାହାନ୍ତି।  ଏବେ ତାଙ୍କ ନାମ ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ଵ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି।
 
ସୁରତରେ ରହୁଥିବା ଭାର୍ଗବ ମୋଦୀ ସ୍କୁଲ ଯିବାଠୁ ନେଇ ଯୁକ୍ତ ୨ ପାସ କରିବା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ଦିନ ମଧ୍ୟ ଛୁଟି ନେଇ ନାହାନ୍ତି। ସେ ୨୯୦୬ ଦିନ ସ୍କୁଲରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଛନ୍ତି। ଭାର୍ଗବ ଜୁନିୟର କେଜି ସହ ପି.ଆର. ଖାଟିଓ୍ଵାଲା ବିଦ୍ୟାସଙ୍କୁଳରେ ପାଠ ପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ନିକଟରେ ଯୁକ୍ତ ୨ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗତ ୧୪ ବର୍ଷରେ ସେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହିନାହାନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରେକର୍ଡ ଭାର୍ଗବଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ବତ୍ସଲଙ୍କ ନାମରେ ଥିଲା। ବତ୍ସଲ କ୍ରମାଗତ ୨୫୩୭ ଦିନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲରୁ ଛଟି ନେଇନଥିଲେ।
 
ସ୍କୁଲ ଯିବା ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ବୋଲି ଭାର୍ଗବ କହିଛନ୍ତି। ମୋତେ କେବେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ ହୋଇ ନାହିଁ ଯେ ମୋତେ ଛୁଟି ଦରକାର। ମଁ ବହୁତ ପ୍ରସନ୍ନ ଯେ ମୁଁ ଆଜି ଅନ୍ୟ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛି। ଯେଉଁମାନେ ଏବେ ନିୟମିତ ସ୍କୁଲ ଯାଉଛନ୍ତି। ଭାର୍ଗବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜ୍ଵର ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ସ୍କୁଲ ଯାଇଥାନ୍ତି। ସ୍କୁଲ ପ୍ରଶାସନର କହିବା କଥା ଭାର୍ଗବ ଓ ବତ୍ସଲ ଦୁହେଁ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଅଟନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଛାତ୍ର ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କୁ ଦେଖି ନିୟମିତ ସ୍କୁଲ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ ଓ୍ଵାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ୍ସଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। 
        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>