<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ମେଲବର୍ଣ୍ଣ ଟେଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ପାଇଁ ଭଲ ଖବର, ଫିଟ ହେଲେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜଡେଜା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/rabindra-jadeja-recovered-from-his-shoulder-injury-45405
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/rabindra-jadeja-recovered-from-his-shoulder-injury-45405
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 24 Dec 2018 17:31:22 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବକ୍ସିଂ ଡେ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ପାଇଁ ଆସିଛି ଭଲ ଖବର । ମେଲବର୍ଣ୍ଣ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ  ଖେଳାଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜଡେଜା ଫିଟ ହୋଇଛନ୍ତି । 

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ( ବିସିସିଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜଡେଜାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣା କମିଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିରୋଧରେ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ପାଇଁ ହେବାକୁ ଥିବା ଟିମର ଚୟନ  ପ୍ରକିୟାରେରେ ସାମିଲ ରହିବେ । ବିସିସିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏହି ବର୍ଷ ଓ୍ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ଦିନିକିଆ ସିରିଜି ସମୟରେ ଜଡେଜାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା । ପରେ ନଭେମ୍ବର ୨ ତାରିଖରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ନେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଜଡେଜାଙ୍କ ଏହି ଆହାତ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯିବା ନେଇ ବିବାଦ ହୋଇଥିଲା । 

ଭାରତୀୟ ଟିମର ମୁଖ୍ୟ କୋଚ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ରିବାବର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଡେଜା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥିଲା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ । ଭାରତରେ ସେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ସେ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିଥିଲେ ,ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ । ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ପରେ ସେ ଇଞ୍ଜେକନ୍ସ ନେଇଥିଲେ । ଆମର ଆଶାଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ତେବେ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯଦି ଜଡେଜା ଆହତ ଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କାହିଁକି ଅଣାଗଲା । 

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ 3 ଜଣ ସ୍ମିନରଙ୍କୁ ନେଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଆସିଥିଲା । ଏବଂ ରହି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିବା କଥା ଅନୁସାରେ ଜଡେଜା ଆସିବା ଆଗରୁ ଆହତ ଥିଲେ, ଏହାପରେ ଅଶ୍ୱିନ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ ପରେ ଅନଫିଟ ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ 

ଫିଟ ଥିବା କୂଳଦୀପ ଯାଦବଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତିମ ଏକାଦଶରେ ସ୍ଥାନ ମିଳୁନି । ଜଡେଜାଙ୍କୁ ନେଇ ବିବାଦ ଘନେଇବା ପରେ ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ବଡ ସ୍ପଷ୍ଟି କରଣ ଦେଇ ଜଡେଜାକୁ ଫିଟ ଥିବା କହିଥିଲା । 

ପର୍ଥ ଟେଷ୍ଟରେ ଜଡେଜାଙ୍କୁ ଚୂଡାନ୍ତ ଏକାଦଶରୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଦୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ହାରିବାପରେ ବିରାଟ କୋହଲୀଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ପଚରାଗଲା ଜଡେଜାଙ୍କୁ  କାହିଁକି ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଲେନି ପ୍ରତି ଉତ୍ତରରେ ଜଡେଜାଙ୍କ ଆହତ ବିଷୟରେ ନକହି ଆମେ 4ଟି ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ସହ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ଆଶା ରଖିଥିଲୁ ସେଥିପାଇଁ ସ୍ମିନରକୁ ଚୟନ କରିନଥିଲୁ । 

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ରବିବାର ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଜଡେଜା ୭୦ରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଠିକ ନଥିଲେ ଏବଂ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ନେଇ କୌଣସି ରିକ୍ସ ନେବାକୁ ଚାହୁଁନଥୁଲୁ  । ଯଦି ଏଠି ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଠିକ ଥିବେ ତେବେ ସେ ଖେଳିବେ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ର କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯଦି ପର୍ଥ ଟେଷ୍ଟରେ ୭୦ରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଠିକ ଥିବା ବେଳେ ଖେଳାଯାଇନଥିଲା ଏଠି ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଫିଟ ହେବା ପରେ କେମିତି ଟିମରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯିବ । ଯଦି ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ପାଇଁ ଯଦି ଜଡେଜା ଫଟ ନଥିଲେ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ୧୨ ନମ୍ବର ଖେଳାଳୀ ଭାବେ କେମିତି ଫିଲ୍ଡିଂ କରିବାକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ପର୍ଥ ଟେଷ୍ଟରେ ପ୍ରାୟ ୨୦- ୨୦ ଓଭର ଫିଲ୍ଡିଂ କରିଥିଲେ ଜଡେଜା । ଯଦି ତାଙ୍କା କାନ୍ଧରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା ତ ସେ କାହିଁକି ଫିଲ୍ଡିଂ କରୁଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ରାୟବରେଲିରେ ଗର୍ଜିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, କହିଲେ ଦେଶକୁ ଦୁର୍ବଳ କରୁଥିବା ଶକ୍ତି ସହ ହାତ ମିଶେଇଛି କଂଗ୍ରେସ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/pm-modi-to-pay-rs-1100-crore-in-raebareli-44901
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/pm-modi-to-pay-rs-1100-crore-in-raebareli-44901
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 16 Dec 2018 13:24:41 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଲୋକସଭା ଆସନ ରାୟବରେଲିରେ ମୋଦୀ ଆଜି ଏକ ଜୋରଦାର ଜନସଭାର ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ସେ କଂଗ୍ରେସ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ରାଫେଲ ବିବାଦର ଯବାବ ଦେବାକୁ ଯାଇ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି କି, ରାହୁଲ ସେନାର ଅପମାନ କରିଛନ୍ତି । ଗୋସ୍ୱାମୀ ତୁଳସୀଦାସ କୃତ ରାମଚରିତମାନସ ଛକ ନିକଟରୁ ମୋଦୀ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । 

ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି କି, କିଛି ଲୋକ ମିଥ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସକୁ ନା କୃଷକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ରହିଛି ନା ଯବାନଙ୍କର । ଗତ ସରକାର କୃଷକଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ କିଛି କାମ କରି ନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆମ ସରକାର ଆସିବା ପରେ କୃଷକଙ୍କର ଆୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି । ଆଜି କିଛି ଲୋକ ଦେଶକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଆଜି ଜନତାଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ସତ୍ୟ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ସରକାର ରହିଛି । ଏବେ କଂଗ୍ରେସ ସେନା ପ୍ରମୁଖ, ସରକାର ଏବଂ ଅଦାଲତଙ୍କୁ ମିଥ୍ୟା କହିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଲାଣି । କଂଗ୍ରେସ ଦେଶ ବିରୋଧୀ ସହ ରହୁଛି । 

ମୋଦୀ ପୁଣି କହିଛନ୍ତି କି, କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଜେପି ଆସିବା ପରେ ରାୟବରେଲିରେ ବହୁ ବିକାଶ ହୋଇଛି । ଏଠାରେ ସଡକ, ଘର, ବିଜୁଳି, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଖୋଲା ଯାଇଛି । ରେଳ କୋଚ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଏବେ ହାଇ ସ୍ପିଡ ଟ୍ରେନର କୋଚ କରିବା ଉପରେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଗଲାଣି । ରାୟବରେଲିର ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏମ୍ସର ନିର୍ମା ଉପରେ କାମ ହେଉଛି । ରାଫେଲ ଡିଲ ଉପରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି କି, କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମିଥ୍ୟା, ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନା ମଧ୍ୟ ମିଥ୍ୟ, ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାର ମିଥ୍ୟା, ଏବେ ଅଦାଲତ ମଧ୍ୟ ମିଥ୍ୟା ଭଳି ଲାଗିଲାଣି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅଣଦେଖା କଲା ଭାରତ, ପଠାଇଲାନି ସୀମା ଶୁଲ୍କ ବୈଠକ ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/India-does-not-invite-Pakistan-for-customs-meet-gives-a-cold-shoulder-to-her-44168
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/India-does-not-invite-Pakistan-for-customs-meet-gives-a-cold-shoulder-to-her-44168
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 03 Dec 2018 08:12:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୦୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତ ପୁଣି ଥରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅଣଦେଖା କରିଛି । ଭାରତ କହିଛି ଯେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜକୁ ସଂଶୋଧନ କରି ନାହିଁ, ତା’ ସହିତ ବନ୍ଧୁତାର ହାତ ବଢ଼ାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ରାତି ପାହିଲେ ମଙ୍ଗଳବାର ୨ ଦିନିଆ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଦେଶର ସୀମା ଶୁଲ୍କ ପ୍ରମୁଖ ନାର୍କୋ-ଆତଙ୍କବାଦ, ହୱାଲା ଏବଂ ସୁନା ଚାଲାଣ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ୨୧ଟି ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧି ଭାଗ ନେବେ । ଭାରତ ଏହି ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦେଇ ନାହିଁ । 

ରାଜସ୍ୱ ଗୁଇନ୍ଦା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପ୍ରମୁଖ ଅଧିକାରୀ ନିଜର ୬୧ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଅବସରରେ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି । ଏଥିରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆ, ପଶ୍ଚିମର ପ୍ରତିନିଧି ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନ ଆଲୋଚନା କରିବେ । ବୈଠକରେ ୟୁଏନ ଅଫିସ ଫର ଦ ଡ୍ରଗ୍ସ ଆଣ୍ଡ କ୍ରାଇମ ଓ ଦ ୱାଲର୍ଡ କଷ୍ଟମର୍ସ ଭଳି ସଂସ୍ଥା ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଆଶା କରାଯାଉଛି ଏହି ୨ ଦିବସୀୟ ବୈଠକରେ ଭାରତକୁ ବହୁ ଗୁଡ଼ିଏ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ତଥ୍ୟ ମିଳିପାରିବ । ବୈଠକ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ନିଜର ଭାବନାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କାବୁଲ: ବ୍ରିଟେନ ସୁରକ୍ଷା ସଂସ୍ଥା ପରିସରରେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ୧୦ ମୃତ, ୧୯ ଗୁରୁତର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/Kabul-britains-security-establishment-camp-exploded-killing-10-people-43959
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/Kabul-britains-security-establishment-camp-exploded-killing-10-people-43959
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 29 Nov 2018 09:35:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

କାବୁଲ, ନଭେମ୍ବର ୨୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କାବୁଲରେ ବ୍ରିଟେନର ଏକ ଘରୋଇ ସୁରକ୍ଷା ସଂସ୍ଥା ଉପରକୁ ତାଲିବାନ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ଅତି କମରେ ୧୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୧୯ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅଧିକାରୀମାନେ ମୃତକ ଏବଂ ଆହତଙ୍କ  ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟତା ସ୍ପଷ୍ଟିକରଣ ବିନା ବୁଧବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଜଣେ ମୁଖପାତ୍ର ୱାହିଦ ମଜରୁଲ କହିଛନ୍ତି ବିସ୍ଫୋରରେ ୧୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ୧୯ ଜଣ ଆହତଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । 

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବଂ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏହି କାର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ବ୍ରିଟେନ ସୁରକ୍ଷା ସଂସ୍ଥା ଉପରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଉଥିଲା । ଘଟଣା ପାଇଁ ତାଲିବାନ ନିଜକୁ ଦାୟୀ ବୋଲି ଟୁଇଟରରେ କହିଛି । ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛି । ପୋଲିସ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି । ଜି୪ଏସ କମ୍ପାନୀର ୱେବସାଇଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ସଂସ୍ଥା କାବୁଲରେ ବ୍ରିଟେନ ବିଦେଶ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ଓମ୍ ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/Dharmendra-Pradhan-felicitates-the-recipient-of-National-TeachersAward-Shri-Om-Prakash-Mishra-39213
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/Dharmendra-Pradhan-felicitates-the-recipient-of-National-TeachersAward-Shri-Om-Prakash-Mishra-39213
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 06 Sep 2018 19:59:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ଓମ୍ ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ଗୁରୁବାର କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ବାସଭବନରେ ଶିକ୍ଷକ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିବା ସହ ତାଙ୍କର ମହତ କାମ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସାଧୁବାଦ ଦେଇଥିଲେ । 

ଏ ଅବସରରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଥିଲେ ଯେ, ଶିକ୍ଷକ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ସବୁ ଓଡିଆଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ । ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ଗୌରବ ଆଣିଲେ । ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାର କିପରି ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ ତାହର ବ୍ଲୁପ୍ରିଂଟ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି । ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ଦମ୍ପତିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଗଭୀରତା ବୁଝାପଡୁଛି । କୋରାପୁଟର ଅଂଚଳରେ ମୌଳିକ ଓ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ କିପରି ହୋଇପାରିବ ବ୍ଲୁପ୍ରିଂଟ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛିା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏଠାରେ କଣ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ତାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନାରୁ ବୁଝାପଡିଲା ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଥିଲେ ।

କୋରାପୁଟ ଜୟପୁର ଅଂଚଳର ଶିକ୍ଷକ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ତାଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ଘରେଘରେ ପରିଚିତ । ବିଶେଷ କରି ଜନଜାତି ଅଧୁଷିତ ଅଂଚଳ ଓ ଅପହଂଚ ଇଲାକାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ନୂଆଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ମାଧ୍ୟମରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବାରେ ତାଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ରହିଛି । ଆଜି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ନିଜ ବାସଭବନରେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିବା ସହ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଥିଲେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତକାଲି ଗୁରୁ ଦିବସ ଅବସରରେ ଦିଲ୍ଲୀର ବିଜ୍ଞାନ ଭବନରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଓଡିଶାର ଜୟପୁର ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷକ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏମ୍ ଭେଙ୍କିୟା ନାଇଡୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖାଲିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକଙ୍କ ରାଲି ଜବାବରେ ବ୍ରିଟେନରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/Indias-Independence-Day-Celebrations-Planned-In-Uk-To-Counter-Pro-Khalistan-Rally-37646
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/Indias-Independence-Day-Celebrations-Planned-In-Uk-To-Counter-Pro-Khalistan-Rally-37646
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 12 Aug 2018 10:25:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଲଣ୍ଡନର ଟ୍ରେଫଲଗର ଛକରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୨ରେ ଖାଲିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକଙ୍କ ରାଲିର ଜବାବରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ସମାରୋହ ପାଳନ ହୋଇପାରେ । କାରଣ ଶିଖ ଓ ଖାଲିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ବିବାଦ ଚାଲିଛି । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ୱି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଉଇଥ ଇଣ୍ଡିଆ’ର ଆୟୋଜକମାନେ ଖାଲିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକ ରାଲି ଆୟୋଜନ କରୁଥିବା ସମୂହ ଉପରେ ଦୋଷ ଲଦିଛନ୍ତି ଯେ, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବାତିଲ କରାଯିବାର ମିଛ ଖବର ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି । 

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ସମାରୋହର ଆୟୋଜକ ନବଦୀପ ସିଂହ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ଲେଖିଛନ୍ତି ‘ଶିଖ ଫର ଜଷ୍ଟିସ ମିଛ କାହିଁକି ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ରାଲି ବାତିଲ ହୋଇଛି ।’ ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଟ୍ରେଫଲଗର ଛକ ପହଞ୍ଚିବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । କାରଣ ବିଟ୍ରେନ କହିଛି ଯେ, କୌଣସି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଅଟକାଇ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ।

ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କ ଜଣେ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ବ୍ରିଟେନରେ ଲୋକମାନେ ଏକାଠି ହେବା ଓ ନିଜର ମତ ରଖିବା ଅଧିକାର ଅଛି । ଭାରତର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଗୁରୁବାର ଏକ ବୟାନ ଜାରି କରି ବ୍ରିଟେନର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ନିରାଶା ଦେଖାଯାଇଛି । ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ରବିଶ କୁମାର କହିଥିଲେ, ଆମେ କହିଥିଲୁ ଯେ, ଏହି ରାଲି ଯୋଗୁଁ ହିଂସା, ଅଲଗାବବାଦ ଓ ଭୁଲ ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଚାର କରିବାର ଆଶା ଦେଖାଯାଉଛି । 

ବିଦେଶ ଶିଖ ସଂଗଠନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡାକ୍ତର ରାମି ରାଙ୍ଗେର ଖାଲିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକ ରାଲିକୁ ଅସିଦ୍ଧ ଓ ନିଜ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ଶିଖ ଦ୍ୱାରା ଉଠାଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯଦି ତାଙ୍କ ତର୍କରେ କିଛି ଦମ ଅଛି ତାହେଲେ ପଞ୍ଜାବ ଯାଇ ଖାଲିସ୍ତାନର ଏଜେଣ୍ଡାରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ଦରକାର । ବିଦେଶ ମାଟିରେ ଲୋକତାନ୍ତ୍ରିକ ଶୈଳୀରେ ଜନମତସଂଗ୍ରହ ଦାବି କରିବା ଶିଖ ଓ ଗୁରୁଙ୍କୁ ଅପମାନ କରାଯାଉଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମୋଦୀ ଚୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦୋଳିରେ ଝୁଲାଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଚୀନ ଲଦାଖକୁ କବଜା କରିନେଇଛି- ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/rahul-gandhi-reached-lucknow-for-two-days-amethi-visit-35198
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/rahul-gandhi-reached-lucknow-for-two-days-amethi-visit-35198
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 04 Jul 2018 16:17:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତରେ ଆମେଠୀ ଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍ ଶାହା ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଆମେଠୀରେ କାର୍ୟ୍ୟକର୍ତାଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ସମୟରେ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି କି, ଭାଜପା ଏବଂ ଆରଏସଏସ ଦେଶର ହିଂସା ଏବଂ ଘୃଣା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି । ବିଜେପି କେବଳ ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳିବା ଭଳି କାମ କରୁଥିବା ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି । 

ଡୋକଲାମ ଏବଂ ଲଦାଖ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ । ମୋଦୀ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୀନପିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଦୋଳିରେ ଝୁଲାଇଥିବା ବେଳେ ଚୀନ ଲଦାଖ ଏବଂ ଡୋକଲାମ ଉପରେ କବଜା କରିସାରିଛି । କିନ୍ତୁ ମୋଦୀ ଚୀନ ଆଗରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବା ବଦଳରେ ହାତ ଯୋଡୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ରାହୁଲ । 

କର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିବା ସମୟରେ ରାହୁଲ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଶକ୍ତିର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ୟ୍ୟକର୍ତା ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ନିଜ କଥା ଦଳର ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚାଇ ପାରିବେ । କାର୍ୟ୍ୟକର୍ତାଙ୍କୁ ଏଥି ନିମନ୍ତେ ଏକ ଆଇଡି ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ । 

ବୈଠକ ପରେ ରାହୁଲ ଅବ୍ଦୁଲ ସତାର ନାମକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦେବା ପାଇଁ ପହଂଚିଥିଲେ । ସତାର ଗତ ମେ ୪ ତାରିଖରେ ଗହମ ସଂଗ୍ରହ ମେସିନରେ କଟି ଯାଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କି, ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆମେଠୀ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ସକାଳେ ଲକ୍ଷନୌ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦେଶ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜ୍ ବବର ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପିର ପ୍ରସ୍ତୁତି, ସଂଘର ୧୦୦ ପ୍ରଚାରକ ନେବେ ଦାୟିତ୍ୱ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/General-election-2019-100-Pracharak-from-Sangh-to-join-inBJP-34265
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/General-election-2019-100-Pracharak-from-Sangh-to-join-inBJP-34265
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Jun 2018 09:11:39 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ସାରିଛି । ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂସେବକ ସଂଘର ୧୦୦ ପ୍ରଚାରକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବ । ଏମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଗୁରୁ ଦାୟିତ୍ୱ ରହିବ । ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ରଖିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସଂଘର ଜଣେ ଭଲ କର୍ମୀ ଭାବରେ କାମ କରିଛନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କର ଭଲ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି । 

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟ ଦେବାରେ ସଂଘର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି । ଫଳରେ ବିଜେପିର ସାଂଗଠନିକ  ସ୍ଥିତ ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ । ସଂଘର ପ୍ରଚାରକମାନେ ବିଜେପି ସପକ୍ଷରେ ପ୍ରଚାର କରିବା ପରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଉପରେ ଚାପ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ରାଜନୈତିଜ୍ଞ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି । 

ବିଜେପି ସୂତ୍ରରୁ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ହରିଆଣାର ସୁରଜକୁଣ୍ଡରେ ସଂଘ ଓ ପାର୍ଟି  ଜୁନ ୧୪ରୁ ୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରିଛି । ବୈଠକରେ ଯେଉଁମାନେ ଭାଗନେଇଥିଲେ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ବିଜେପିର ରାଜ୍ୟ ସଂଗଠନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଥବା ପାର୍ଟି ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଛନ୍ତି । ସୁରଜକୁଣ୍ଡ ବୈଠକରେ ସଂଘର ୧୦୦ ଜଣ ପ୍ରଚାରକଙ୍କୁ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହି ବୈଠକରେ ସଂଘର ସରକାର୍ଯ୍ୟବାହ ଭୈୟାଜୀ ଯୋଶୀ, ସହସରକାର୍ଯ୍ୟବାହ ଡ. କୃଷ୍ଣ ଗୋପାଳ ଓ ସୁରେଶ ସୋନୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ, ସଂଗଠନ ମହାସଚିବ ରାମପାଳ, ସହସଂଗଠନ ମହାସଚିବ ଭି ସତୀଶ, ସୌଦାନ ସିଂହ, ଶିବକୁମାର ଓ ସୁରେଶ କୁମାର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏହି ବୈଠକ ଗତ ବର୍ଷ ମୁମ୍ବାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୪୦ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଇରାକରେ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଛି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/40-terrorists-death-sentence-by-iraq-32732
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/40-terrorists-death-sentence-by-iraq-32732
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 24 May 2018 16:07:14 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଇରାକ କୋର୍ଟ ୧୦ ମିନିଟ ଶୁଣାଣିରେ ୪୦ ଆଇଏସଆଇଏସ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପତ୍ନୀମାନଙ୍କୁ ଫାଶୀର ସଜା ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବାର ଅଭିଯୋଗରେ ରହିଛି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟର କେତେଜଣ ସବୁକିଛି ଜାଣି ମଧ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଏବଂ ଏମାନଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଇରାକ ଓ ସିରିଆ ପହଂଚି ଯାଇଥିଲେ । 

ସଜା ପାଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ବିଧବା ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେ ନିଜ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଲାଳନ ପାଳନ ପାଇଁ ପରିବାରର ଏକ ମାତ୍ର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। 

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପତ୍ନୀମାନେ ନିଜ ଛୋଟ ଛୋଟ ଛୁଆଙ୍କ ସହିତ ବାଗଦାଦର ସେଂଟ୍ରାଲ କ୍ରିମିନାଲ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହି ସମସ୍ତ ମହିଳାମାନେ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ କି ସେମାନେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଶ  ଅଟନ୍ତି ବୋଲି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କ ହାତରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯିବାକୁ ନେଇ ଦେଖାଦେଲା ବିବାଦ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/Controversy-Create-After-National-Film-Awards-Are-Not-Given-By-The-President-31590
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Common-Man-Miracle-Achievement/Controversy-Create-After-National-Film-Awards-Are-Not-Given-By-The-President-31590
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 03 May 2018 14:01:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ସଂଧ୍ୟାରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଠାରେ ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖା ଦେଇଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ପୁରସ୍କାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ହାତରୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏ ବର୍ଷ ଏଥିରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତନ କରାଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଏ ବର୍ଷ କେବଳ ବଛାବଛି କିଛି ବିଜେତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଦେବାର ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇ ସାରିଛି । ତେବେ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପତ୍ରରେ ମାନନୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ବିଜେତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ ଲେଖାଥିବା ବେଳେ ସ୍ମୃତିଙ୍କ ହାତରୁ ନେବାପାଇଁ କିଛି ବିଜେତା ଅମଙ୍ଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

 ଗତକାଲି ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ରିହର୍ସେଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ‘ଡାଇରେକ୍ଟର ଅଫ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ’ର କିଛି ଅଧିକାରୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ହାତରୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ମିଳିବ ନାହିଁ ,କିଛି ଜଣଙ୍କୁ ସ୍ମୃତିଙ୍କ ହାତରୁ ମିଳିବ ବୋଲି ସୂଚାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ହିଁ ବିବାଦ ଦେଖାଦେବା ସହ କିଛି ବିଜେତା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବଏକଟ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ଗତକାଲି ସ୍ମୃତି ଏହାର ଖବର ପାଇ ରିହର୍ସେଲ ସ୍ଥାନରେ ପହଂଚିଥିଲେ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଆଦେଶ ଅନୁସାରେ ହିଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପରିବର୍ତନ ହୋଇଛି ଓ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଭାବନା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚାଇବେ ବୋଲି ବୁଝାଇଥିଲେ ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏ ବର୍ଷ ସମୁଦାୟ ୧୦୭ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯିବ । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୧୧ ପୁରସ୍କାର ମନ୍ୟବର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ତେବେ ସ୍ୱର୍ଗତ ବିନୋଦ ଖନ୍ନା ଓ ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ପୁରସ୍କାର ବି ଏହି ୧୧ ଟି ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ।  

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>