<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଡଲାର ତୂଳନାରେ ସବୁଠୁ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/rupee-suffers-43p-knock-to-end-at-life-time-low-of-69-05-against-dollar-36089
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/rupee-suffers-43p-knock-to-end-at-life-time-low-of-69-05-against-dollar-36089
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 22:16:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଡଲାର ତୂଳନାରେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା କ୍ରମାଗତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ଚାଲିଛି। ଆମେରିକା ଡଲାର ମୁକାବିଲାରେ ଟଙ୍କା ଗୁରୁବାର ୪୩ ପଇସା ହ୍ରାସ ପାଇ ୬୯.୦୫ରେ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଏ  ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସବୁଠୁ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ରହିଛି। ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭର ଚେୟାରମ୍ୟାନଙ୍କ ଆମେରିକା ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା  ଉପରେ ଉତ୍ସାହଜନକ ଟିପ୍ପଣୀରେ ଡଲାର ଚଳିତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ  ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମେ ୨୯ ପରେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଏ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠୁ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। 

ଅର୍ନ୍ତଦେଶୀୟ ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ବଜାରରେ ଆଜି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କାରବାରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଆମଦାନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକୀୟ ମୁଦ୍ରାର ଚାହିଦା ଅଧିକ ରହିଥିଲା। ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଉପରେ ପଡିଥିଲା ଏବଂ ଏହା ୬୮.୭୨ ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ପରେ ଏହା ହ୍ରାସ ପାଇ ୬୯.୦୭ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। କାରବାରର ଶେଷରେ ଏହା ୪୩ ପଇସା ହ୍ରାସ ସଗ  ୬୯.୦୫ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା। 

ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଆମେରିକା  ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଚେୟାରମ୍ୟାନଙ୍କ ବୟାନ ଏବଂ ଭାରତରେ  ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ପରି କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଜେରୋମ ପାଓ୍ଵେଲ ଆମେରିକା ସଂସଦ ସମ୍ମୁଖରେ ଦେଇଥିବା ବୟାନରେ ଆମେରିକା ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ମଜଭୁତ ଥିବା କହିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସୁଧ ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଥିଲା ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବଢିବ ନଗଦ ରାଶି ରଖିବାର ସୀମା, ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ହେବ ଏକ କୋଟି !
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/sit-on-black-money-suggests-rs-1-crore-cap-on-cash-holdings-36082
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/sit-on-black-money-suggests-rs-1-crore-cap-on-cash-holdings-36082
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 20:03:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଳାଧନ ସମ୍ବନ୍ଧିତ  ବିଶେଷ ଯାଞ୍ଚ ଦଳ(ଏସଆଇଟି) ନଗଦ ରାଶି ରଖିବାର ସୀମାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ଏକ କୋଟି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏସଆଇଟି ପୂର୍ବେ ପାଖରେ  ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ନଗଦ ଅର୍ଥ ରାଶି ରଖିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା। 

ଏସଆଇଟିର ପ୍ରମୁଖ ଜଷ୍ଟିସ ଏମବି ଶାହା(ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ)ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏସଆଇଟି ଏହା ମଧ୍ୟ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜବତ କରିବା ସମୟରେ ଯଦି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସୀମାଠୁ ଅଧିକ ରାଶି ମିଳେ ତେବେ ତାକୁ ସରକାରୀ ରାଜକୋଷରେ ଜମା କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ସହିତ ନଗଦ ରାଶି ରଖିବାର ସୀମାକୁ ମଧ୍ୟ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଏସଆଇଟି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ପୂର୍ବେ ଏହାର ସୀମା ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା। 

ବର୍ତ୍ତମାନ ନିୟମ ଅନୁସାରେ  ଦୋଷୀ ବ୍ୟକ୍ତି  ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଇନ କମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଓ  ଜୋରିମାନା ଦେଇ ଜବତ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥ ରାଶିକୁ ଫେରି ପାଇ ପାରିବେ।  ସାରା ଦେଶର ଆୟକର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଚଢାଉ ପରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନଗଦ ମିଳିବା ପରେ ଏସଆଇଟି ଏବେ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଆୟକର ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ  ଜୁଲାଇ ୧୬ରେ ରାଜମାର୍ଗ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ଏକ କମ୍ପାନୀ ପରିସରରେ ଚଢାଉ କରି ନଗଦ ୧୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ୧୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମର ସୁନା ଜବତ କରିଥିଲା।

ଜଷ୍ଟିସ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏବେ ଜବତ କରାଯାଉଥିବା ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ରାଶିର ପରିମାଣ ଏତେ ଯେ ନଗଦ ଅର୍ଥ ରଖିବାର ସୀମାକୁ ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ  ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା କରାଯାଉ। କାରଣ ଆମର ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ରଖିବାର ସୀମା କାମ କରିବ ନାହିଁ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏମିତି ରହିବ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୂତନ ନୋଟ୍, ଆରବିଆଇ ଜାରି କଲା ଏହାର ପ୍ରଥମ ଫଟୋ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/reserve-bank-to-issue-new-design-100-rupee-denomination-banknote-36065
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/reserve-bank-to-issue-new-design-100-rupee-denomination-banknote-36065
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 16:07:10 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଶୀଘ୍ର ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୂତନ ନୋଟ୍ ଜାରି କରାଯିବ। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ସିରିଜର ଏହି ନୂତନ ନୋଟ୍ ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ହସ୍ତାକ୍ଷର ରହିବ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ନୂତନ ନୋଟର ପଛ ପାର୍ଶ୍ଵରେ ଗୁଜରାତର ପାଟନ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ଥିତ  ‘ରାନି କି ଭାବ’ର ଚିତ୍ର  ରହିବ। ଏହି ନୂତନ ନୋଟର ରଙ୍ଗ ବାଇଗଣୀ  ରହିବ। 

ଏହି ନୂତନ ନୋଟର ଡିଜାଇନ ପୁରୁଣା ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ପରି ରହିବ। ଏହାର ସାଇଜ ୬୬ ଏମଏମ ଇନଟୁ ୧୪୨ ଏମଏମ ରହିବ। ଏହା ସହିତ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ  କହିଛି ଯେ ବଜାରରେ ଯେତେ ପୁରୁଣା ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ରହିଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚଳନରେ ରହିବ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ଏହି ନୂତନ ନୋଟ୍ ଜାରି ହେବା ପରେ ଏହାର ଯୋଗାଣକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ।

- ନୋଟରେ ଦେବନାଗରୀରେ ୧୦୦ ଲେଖା ହୋଇଛି।

- ନୋଟର କେନ୍ଦ୍ରରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫଟୋ ରହିଛି।

- ଛୋଟ ଅକ୍ଷରରେ ....., ଭାରତ,... ଓ ୧୦୦ ଲେଖା ଯାଇଛି। 

- ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି କ୍ଲୋଜ, ଗଭର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ହସ୍ତାକ୍ଷର ଓ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଫଟୋଙ୍କ ଡାହାଣରେ ଆରବିଆଇର ପ୍ରତୀକ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

- ଏହାର ଡାହାଣ ପଟରେ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ ରହିଛି। 

ନୋଟର ପଛ ପାର୍ଶ୍ଵରେ

- ନୋଟର ପଛ ପାର୍ଶ୍ଵରେ ପ୍ରିଟିଂର ବର୍ଷ ଲେଖାଯାଇଛି। 

- ନୋଟର ପଛ ପାର୍ଶ୍ଵରେ ସ୍ଵଚ୍ଛ ଭାରତର ଲୋଗୋ ରହିଛି। 

- ବିଭିନ୍ନ ଭାଷା ରହିଛି। 

- ଦେବନାଗରୀରେ ୧୦୦ ଲେଖା ଯାଇଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୩୧ ପୂର୍ବରୁ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ କରନ୍ତୁ, ତା’ ପୂର୍ବରୁ ଅଜଣା ତଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/Income-tax-return-filing-how-to-file-itr-2018-36027
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/Income-tax-return-filing-how-to-file-itr-2018-36027
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 19 Jul 2018 07:53:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୧୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପୂରଣ କରିବାର ସମୟ ପାଖେଇ ଆସୁଛି। ଆଉ ୧୨ ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ ଜୁଲାଇ ୩୧ରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଯିବ। ଯଦି ଆପଣ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୭-୧୮(ଆସେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ବର୍ଷ ୨୦୧୮-୧୯) ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଜୁଲାଇ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂରଣ ନ କରୁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ। ଏଥି ପାଇଁ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ଆଇଟିଆର ଫାଇଲ କରିଦେବା ଦରକାର। କିନ୍ତୁ ଏହା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏସଂପର୍କରେ ଅଧିକ କିଛି ଜାଣିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି। 

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୨.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠାରୁ ଅଧିକ, ତା’ହେଲେ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଓ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଉଭୟ ପ୍ରକାରରେ କରାଯାଇପାରିବ। ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ, ଅନଲାଇନ୍‌ ଆଇଟିଆର ଫାଇଲ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। 

ସୁପର ସିନିୟର ସିଟିଜେନ(ଯାହାଙ୍କ ବୟସ ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ) ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ ରିଟର୍ଣ୍ଣ କରିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୨.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍‌, ତା’ହେଲେ ଆଇଟିଆର ଭରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ। ସେହିଭଳି ଆପଣ ଜିରୋ ଆଇଟିଆର ମଧ୍ୟ ଭରିପାରିବେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଆପଣ ସରକାରଙ୍କୁ କର ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ, ତଥାପି ନିଜର ରୋଜଗାର ଓ ଖର୍ଚ୍ଚ ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। 

ବିଳମ୍ବରେ ଭରିଲେ କ୍ଷତି କାହିଁକି?

-ଆପଣଙ୍କୁ ଆଇଟିଆର ଫାଇଲ କରିବାର ଅନ୍ତିମ ତାରିଖ ଜୁଲାଇ ୩୧ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କରି ଦେବା ଦରକାର। ଯଦି ଏଥିରେ ବିଳମ୍ବ ହୁଏ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

-ଯଦି ଆପଣ ଆଇଟିଆର ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ମଧ୍ୟରେ ଭରନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କୁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ହେବ। 

-ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ମୋଟ ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ କମ ତା,ହେଲେ ଜରିମାନା ରାଶି ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ। 

-ଯଦି ଆପଣ ୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀ ୧ରୁ ମାଚ୍ଚ ୩୧ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ କରନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

ଆଇଟିଆର ପୂରଣ ନକଲେ କ୍ଷତି କ’ଣ?

-ଯଦି ଆପଣ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଭରିବା ଭିତରେ ନ ଆସନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଅସୁବିଧା ନାହିଁ। 

-ଯଦି ଏହି ତାଲିକାରେ ଆସୁଛନ୍ତି ଓ ଏହା କରୁ ନାହାନ୍ତି, ତାହଲେ ଆୟକର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ ଚିଠି ଆସିବ। ଆପଣଙ୍କୁ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ହେବ।

ଆଇଟିଆର ଫାଇଲରୁ ଲାଭ

-ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ସୁବିଧା

-ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ଓ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଟ ନେବା ସହଜ

-ଅଧିକ ବୀମା କଭର ମିଳିଥାଏ

-ଭିଜା ପାଇବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ ନାହିଁ

-ଠିକଣାର ଉକୃଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୋଡାଫୋନ ଧମାକା: ୧୯୯ ଟଙ୍କାରେ ପ୍ରତିଦିନ ମିଳିବ ୨.୮ ଜିବି ଡାଟା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/vodafone-updates-rs-199-prepiad-pack-now-offers-2-8gb-data-per-data-36013
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/vodafone-updates-rs-199-prepiad-pack-now-offers-2-8gb-data-per-data-36013
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 20:15:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୋଡାଫୋନ ନିଜର ପ୍ରିପେଡ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ଅଫର ନେଇକି ଆସିଛି। କମ୍ପାନୀ ନିଜର ୧୯୯ ଟଙ୍କିଆ ପ୍ରିପେଡ ପ୍ୟାକକୁ ଅପଗ୍ରେଡ କରିଛି ଏବଂ ଏହି ପ୍ୟାକରେ ଏବେ ଭୋଡାଫୋନ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଡାଟା ମିଳିବ। ୧୯୯ ଟଙ୍କିଆ ଭୋଡାଫୋନ ପ୍ୟାକରେ ଏବେ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୨.୮ ଜିବି ଡାଟା ମିଳିବ। 

ଟେଲିକମ ଟକର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ୧୯୯ ଟଙ୍କାର ରିଚାର୍ଜରେ ଏବେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୨୮ ଦିନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ୨.୪ ଜିବି ଡାଟା ମିଳିବ। ଅର୍ଥାତ ଏବେ ଏହି ପ୍ୟାକରେ ୨୮ ଦିନ ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମୋଟ୍ ୭୮.୪  ଜିବି ଡାଟା ଅଫର ଦିଆଯିବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ୟାକରେ ୧.୪ ଜିବି ୨ଜି/୩ଜି ଡାଟା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ମିଳୁଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ୟାକରେ ଅସୀମିତ ଭଏସ କଲର ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା ରହିବ। ମାତ୍ର ଦିନକୁ ଏହାର ସୀମା ୨୫୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ସପ୍ତାହକୁ ୧୦୦୦ ମିନିଟର ଭଏସ କଲ ମାଗଣାରେ ଦିଆଯିବ। ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ପ୍ୟାକରେ ଏସଏମଏସ ସୁବିଧା ମିଳିବ ନାହିଁ। ୧୯୯ ଟଙ୍କିଆ ଏହି ନୂତନ ପ୍ଲାନରେ ଏବେ ୧ ଜିବି ଡାଟାର ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର ୨.୫୩ ଟଙ୍କାରେ ରହିଯିବ। 

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଏହି ପ୍ରିପେଡ  ପ୍ୟାକ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ  ବଛା ବଛା ଭୋଡାଫୋନ ସସ୍କ୍ରାଇବଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଅଟେ।  ଏହା ସହିତ ଏହି ପ୍ୟାକର ଫାଇଦା ସେହି ସର୍କଲରେ ମିଳିବ ଯେଉଁଠି ଭୋଡାଫୋନର ୪ଜି ସୁବିଧା ମିଳୁଥିବ। 

ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଓ ଏୟାରଟେଲର ତୂଳନା

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ରିଲାଏନ୍ସ  ଜିଓ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ୧୯୮ ଟଙ୍କିଆ ପ୍ରିପେଡ ଅଫର ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ଏହାର ବୈଧତା ୨୮ ଦିନ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୨ ଜିବି ଡାଟା ମିଳିବ। ଏହା ସହିତ ଏଥିରେ ଅସୀମିତ କଲ ଓ ୧୦୦ ଏସଏମଏସ ପ୍ରତିଦିନ ମିଳିବ। 

ଅନ୍ୟ ପଟେ ଏୟାରଟେଲ ୧୯୯ ଟଙ୍କିଆ ପ୍ୟାକରେ ପ୍ରତିଦିନ ୧.୪ ଜିବି ଡାଟା ଦେଉଛି।  ଏହି ପ୍ୟାକରେ ଅସୀମିତ କଲ ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ୧୦୦ ଏସଏମଏସ ମଧ୍ୟ ମିଳୁଛି। ଏହି ପ୍ୟାକର ବୈଧତା ୨୮ ଦିନ ରହିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ବାଛିବେ କି ଇରାନର ଶସ୍ତା ତୈଳକୁ, ଦ୍ଵନ୍ଦରେ ମୋଦୀ ସରକାର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/trump-or-cheap-iran-oil-pm-modi-is-in-dilemma-after-us-embargo-36011
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/trump-or-cheap-iran-oil-pm-modi-is-in-dilemma-after-us-embargo-36011
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 21:31:24 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଇରାନଠୁ ତୈଳ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ନେଇ ଆମେରିକାର ଉପଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଦ୍ଵନ୍ଦରେ ପକାଇ ଦେଇଛି। ଯଦି ଭାରତ ଇରାନଠୁ ତୈଳ କ୍ରୟ କରିବା ହ୍ରାସ କରିବ ତେବେ ଆମେରିକା ସହିତ କାରବାର ସମ୍ଵନ୍ଧ ସୁଧୁରିବ, ମାତ୍ର ଅନ୍ୟ ପଟେ ଶସ୍ତା ତୈଳ ପାଇବା ଓ ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରାର କ୍ଷତି ଭାରତକୁ ସହିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏକ ବର୍ଷର ଅବଧିରେ ଭାରତ ଇରାନଠୁ ୯ ଅରବ ଡଲାରର ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଆମଦାନୀ କରିଛି। 

ବ୍ଲୁମର୍ଗର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାଠୁ ବଡ ପରିମାଣରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ କ୍ରୟ କରି ଆସୁଛି। ଯଦି ଭାରତ ଇରାନଠୁ ତୈଳ କ୍ରୟ କରିବା କମ କରି ଦିଏ ତେବେ ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ ଖର୍ଚ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଓ ଭାରତ ଉପରେ ଅର୍ଥ ଭାର ଅଧିକ ପଡ଼ିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ କ୍ରେଡିଟ୍ ପିରିୟଡର ସୁବିଧାକୁ ମଧ୍ୟ ହରାଇବ। ମାତ୍ର ଏହାର ଲାଭ ଏହା ହେବ ଯେ ଆମେରିକା ସହିତ ଭାରତର କାରବାର ସମ୍ବନ୍ଧ ନୂତନ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିବ। ବିଶେଷ କରି ଚୀନ ସହିତ ୟୁଏସର ଟ୍ରେଡ ଓ୍ଵାର ସମୟରେ ଏହା ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ। 

ଲଣ୍ଡନ ସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଟରଫ୍ୟାକ୍ସ ଏନର୍ଜିର ବରିଷ୍ଠ ଏନର୍ଜି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅଭିଷେକ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଇରାନ ଉପରେ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକରୁ ଭାରତରେ ଆମେରିକା ତୈଳର ବ୍ୟବସାୟୀକରଣ ପାଇଁ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ରହିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଟ୍ରେଡ ଓ୍ଵାର ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଆମେରିକା ତୈଳର ଆମଦାନୀକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର କାମ କରିବ। ଇରାନ ଉପରେ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିବା ପରେ ଭାରତ ଏବେ ନିଜର ତୈଳର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି। 

ମୋଟ୍ ଉପରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ମୋଦୀ ସରକାର ଏବେ ଦ୍ଵନ୍ଦରେ ଅଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ଉପଦେଶକୁ ପାଳନ କରିବେ କି ଶସ୍ତାରେ ଇରାନଠୁ ତୈଳ ଆମଦାନୀ କରିବେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦୁଇଟି ଚାବି ନଥିଲେ ମିଳିବ ନାହିଁ ଗାଡିର ବୀମା ରାଶି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/vehicle-stolen-than-needed-both-keys-for-insurance-claim-35993
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/vehicle-stolen-than-needed-both-keys-for-insurance-claim-35993
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 15:23:06 GMT
        </pubDate>
        <description>

ବର୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡି ଚୋରି ହେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଲଦି ବୀମା ରାଶି ମିଳିବ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଗାଡିର ଦୁଇଟି ଚାବି ନାହିଁ ତେବେ ଏହି ବୀମା ରାଶି ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିବ ନାହିଁ । ବୀମା ନିୟାମକ ପ୍ରାଧିକରଣ ଏନେଇ କୌଣସି ନିୟମ କରି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଦେଶର ଅନେକ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଏହି ନିୟମକୁ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି । 

କାର ଚୋରି ହେବା ପରେ ଏପରି ଅନେକ ଫର୍ଜି ବୀମା କ୍ଲେମ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ମାନେ ଏହି ନିୟମକୁ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି । ଯଦି ଗାଡି ଚୋରି ହେବା ପାରେ ଯାନବାହାନର ମାଲିକ ଦୁଇଟି ଚାବି ଦାଖଲ ନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ବୀମା କ୍ଲେମ ନାକଚ ହୋଇଯିିବ । 

ଏହି ନିୟମ ବ୍ୟତିତ କମ୍ପାନୀ ବର୍ତମାନ ଗାଡି ଚୋରି ହେବା ପରେ ଆରସି ଥିବା ସତ୍ୱେ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କୁ ଅଥରିଟି ଲେଟର ମାଗିବ । ଯେଉଁଥିରେ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହେବକି ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଚୋରୀ ହୋଇଥିବା ଗାଡିର ମାଲିକ ନା ନାହିଁ । 

ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି କି, କମ୍ପାନୀ ବୀମା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଉନାହିଁ । ଫଳରେ ବୀମା କ୍ଲେମ୍ ସମୟରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।   

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମାରୁତି ସୁଜକି ଶିଘ୍ର ପେଶ କରିବ ଆଲଟୋ ଠାରୁ ଛୋଟ କାର, ମୂଲ୍ୟ ନାନୋ ଠାରୁ କମ୍
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/Maruti-introduce-her-car-35987
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/Maruti-introduce-her-car-35987
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 13:00:50 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମାରୁତି ସୁଜକି ବଜାରକୁ ଏକ ନୂଆ କାର ପ୍ରବେଶ କରାଇବା ନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି କାର ଆକାରରେ ଅଲଟୋ ଠାରୁ ଛୋଟ ହେଉଥିବାବେଳେ ନାନୋ ଠାରୁ ଆହୁରି ଶସ୍ତା ହେବ । ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଏହାକୁ ଯେଭଳି କିଣିପାରିବେ ତାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି କମ୍ପାନୀ । ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ କାରର ବ୍ୟବହାର ଆଖି ଦୃଶିଆ ଭାବେ ବଢୁ ନଥିବା ବେଳେ ଏହି ଉତ୍ପାଦ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ କାର ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ୱାଇ ୱାନ୍ ନାମରେ ନାମିତ ଏହି କାର ଭାରତର ରୋହତକ ଠାରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ କାରର ଆକାର ଓ ଦାମ ଉଭୟ ବଡ଼ ଆକାରରେ ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜମାକାରୀଙ୍କ ଖାତାରେ ନାହିଁ ମିନିମମ୍ ବାଲାନସ୍, ପିଏନବି ଆଦାୟ କଲା ୧୫୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/pnb-fined-rs-151-crore-on-low-balance-in-accounts-35965
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/pnb-fined-rs-151-crore-on-low-balance-in-accounts-35965
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 09:48:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଘୋଟାଲାର ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ପଂଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ବା ପିଏନବି ୨୦୧୭ରୁ ୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୫୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆକାରରେ ଆଦାୟ କରିଛି । ପାଖାପାଖି ୧.୨୩ କୋଟି ଜମାକାରୀ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଏକ ଆରଟିଆଇରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଆଧାରରେ ଏହି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଯେଉଁ ଜମାକାରୀଙ୍କ ଆକାଉଂଟରେ ମିନିମମ୍ ବାଲାନ୍ସ ନଥିଲା, ସେମାନଙ୍କଠୁ ଏହି ରାଶି ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଆଦାୟ କରିଛି  । ତେବେ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୧୪ହଜାର କୋଟି ଲୋନ୍ ନେଇ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦୀ  ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାର ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିଲା । 

ଆରଟିଆଇ ଉତରରେ ଆସିଲା ତଥ୍ୟ

ଆରଟିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତା ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ରାଓଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କହିଛି କି, ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧,୨.୯୮୭୪୮ ଥିଲେ । ଯେଉଁ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମିନିମମ୍ ବାଲାନ୍ସ ରଖି ନଥିବା ଜମାକାରୀଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୧,୯୯ କୋଟି, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୯.୪୩ କୋଟି, ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୭.୨୭ କୋଟି ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୫୨.୯୭ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି । 

ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲେ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀ

ଜଣାଶୁଣା ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀ ଜୟଂତିଲାଲ୍ ଭଣ୍ଡାରୀ ଏହି ଜରିମାନା ରାଶିକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ତରଫରୁ ଗରୀବ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଗଙ୍କ ଜମାଖାତାର ନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୫ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେବେ ୧୧,୩୩୬ କୋଟି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/Government-will-provide-Rs-11336-crore-to-5-public-sector-banks-35961
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/Government-will-provide-Rs-11336-crore-to-5-public-sector-banks-35961
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 18 Jul 2018 09:13:52 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୧୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୫ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆଧାରରେ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ, କର୍ପୋରେସନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ସମେତ ୫ଟି ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୧୧,୩୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ମିଳିବ।

ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁସାରେ ଶେଷ ୫୩,୬୬୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଶି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୮-୧୯ର ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ। ନୀରବ ମୋଦି ଦୁର୍ନୀତି ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସାନଲ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସର୍ବାଧିକ ୨,୮୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ମିଳିବ। ସେହିଭଳି ଆହ୍ଲାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କ ୧୭୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୨୧୧୯ କୋଟି ଟଙ୍କା, ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଓଭରସିଜ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ୨୧୫୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ କର୍ପୋରେସ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୨୫୫୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ସରକାର ଦେବେ। ଏଥିରେ କିଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଭଳି ଅଛନ୍ତି ଯେ, ଅତିରିକ୍ତ ଟିୟର-୧(ଏଟି-୧) ବ୍ରାଣ୍ଡ ଧାରକଙ୍କୁ ସୁଧ ଦେବାରେ ଆର୍ଥିକ ଚାପରେ ଅଛନ୍ତି। 

ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଦିନ କାଟୁଥିବା ୫ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୁଞ୍ଜି ସହାୟତା ଦେବେ। ଋଣ ଦେଇ ଓ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଯୋଗୁଁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡ଼ିକୁ ୨ ବର୍ଷରେ ୨.୧୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜି ସହାୟତା ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>