<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ୍ ଭରି ନଥିବା ୮୦ହଜାର ଆକାଉଂଟ୍ ଉପରେ ଆୟକର ବିଭାଗର ନଜର
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/income-tax-is-keeping-an-eye-on-eighty-thousand-accounts-who-haven-t-filled-tax-after-demonetization-43142
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/income-tax-is-keeping-an-eye-on-eighty-thousand-accounts-who-haven-t-filled-tax-after-demonetization-43142
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 15 Nov 2018 07:33:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ଆୟକର ଦାଖଲ କରି ନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ବିଭାଗ କଡା ନଜର ରଖିଛି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କର ବୋର୍ଡ (ସିବିଡିଟି)ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ସୁନୀଲ ଚନ୍ଦ୍ରା ବିଭାଗ ୮୦ହଜାର ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଯେଉଁମାନେ ନୋଟିସ ପାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ କର ଜମା କରୁ ନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ପରିସରକୁ ଅଣାଯିବା ନେଇ ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ପ୍ରଗତି ମଇଦାନରେ ହେଉଥିବା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାପାର ମାମଲାରେ ଆୟକର ବିଭାଗର ଷ୍ଟଲ୍ ଉଦଘାଟନ କରିବା ସମୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରା କହିଥିଲେ ଯେ ୮୦ହ ଜାର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁମାନେ ଗତ ତିନିବର୍ଷ ଧରି ଆୟକର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଟିକସ ଦାଖଲ କରିନାହାନ୍ତି । 

ବହୁବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କର ପରିମାଣ ବଢିଛି- ଚନ୍ଦ୍ରା

ଚନ୍ଦ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଟିକସ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯଦି ଗତ ୫ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସର ଯୋଗଦାନ ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବାଳେ ଅପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କରର ପରିମାଣ ୪୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ବହୁତ ବର୍ଷ ପରେ ଏପରି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି  । ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ଲୋକମାନେ ଟଙ୍କା ଆକାଉଂଟରେ ଜମା କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ କେଉଁମାନେ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣୃ ଭରୁଛନ୍ତି ତାହା ଜାଣି ହେଉଛି । 

ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ତିନି ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଛି ନୋଟିସ

ସିବିଡିଟି ଚେୟାରମ୍ୟାନଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ଟିକସ ଜମା କରିନଥିବା ପ୍ରାୟ ତିନି ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନୋଟିସ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ୨.୨୫ଜଣ ଆୟକର ଫାଇଲ କରିଥିଲେ । ସେହପରି ଏପରି ୮୦ହଜାର ମାମଲା ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ ହୋଇନାହିଁ । ଆୟକର ବିଭାଗ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଇଟି, କୃଷି ଓ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/OMU-in-IT-Farm-43135
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/OMU-in-IT-Farm-43135
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Nov 2018 21:21:43 GMT
        </pubDate>
        <description>

୬ଟି ବଡ କମ୍ପାନୀ ଓଡିଶା ଆଇଟି ଓ ଇଲୋଟ୍ରୋନିକ୍ ୩ଜହାର ୯୦୦କୋଟି ମୋଟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଛି । ରିଲାଏନ୍ସ ୩ହଜାର କୋଟି ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରିବା ସହ ରଶ୍ମି ଏଂଟର ପ୍ରାଇଜେସ୍ ୫୦୦କୋଟି ଓ ସାକ୍ ରୋବୋଟିକ୍ ୩୦୦କୋଟି ,ସିଟେଲ୍ ଇମ୍ଫ୍ର୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର ୬୫କୋଟି , ମିଟେସ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ୩୩ କୋଟି ,ସିରମା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ୨୦କୋଟି ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିବା ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାରଥୀ ବେହେରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ରିଲାଏନ୍ସ କେବଳ ଟେଲିକମ୍ୟୁନିକେସନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମାନୁଫ୍ୟାକ୍ଚର କରିବେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ସେହିପରି ଏଗ୍ରି ମାର୍କେଟିଂ ରେ ଓଡିଶାକୁ ୧୪୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିବେଶ ମିଳିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ରିଲାଏନ୍ସ ୩ଶହ କୋଟି, ଆଇଟିସି ୫୨୦ କୋଟି, ୱାଏର ହାଉସିଂ ୩ ଶହ କୋଟି, କଂଟ୍ରାକ୍ଟ ଫାର୍ମିଙ୍ଗ ରେ ୧୧୨ କୋଟି ରହିଛି । ଓଡ଼ିଶାରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର କଂଟ୍ରାକ୍ଟ ଫାର୍ମିଙ୍ଗ ଆଇନ ଆସିବ । ହରିଆଣା ପରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆଇନ ଅଣାଯିବ । ଏହି ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଚାହିଦାକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ଉତ୍ପାଦନ କରିବ ଏବଂ ଦର ବି ଆଗୁଆ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହେବ । ରାଜ୍ୟରୁ ନାଫେଡ୍ ମୁଗ, ବିରି, ସୂର୍ଯ୍ୟ ମୁଖି ଫୁଲ କିଣିବ । ଏଥିନେଇ ନାଫେଡ ସହ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୫ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅର୍ଡର ମିଳିଛି । ରବିରେ ଏମଏସ ପି ଦରରେ ଚାଷୀଙ୍କଠୁ କିଣି ତୁରନ୍ତ ନାଫେଡକୁ ଦେବୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୱାଏର ହାଉସିଂ ଡେଭେଲପମେଂଟ ରେଗୁଲୋଟରି ଅଥରିଟି ସହ ମଧ୍ୟ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି । ଚାଷୀଙ୍କ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀକୁ ତାହାର ଷ୍ଟୋରେଜ କାପାସିଟି ଅନୁସାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତିରେ ରଖାଯିବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁଇଟି ଚୁକ୍ତି ନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି । ରାୟଗଡାରେ ଥିବା ମିଟିସ୍ ମେଗା ଫୁଡ୍ ପାର୍କ ପରିସରରେ ଜୁସ୍ ପ୍ଲାଂଟ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ସୋଲୋକମ୍ ବାୟୋଭେଂଚର୍ସ ସହିତ ମିଟିସର ଚୁକ୍ତିନାମା ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ୧୫କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ହେବ । ଏହା ସହ କେଂଟଲେ କମ୍ପାନୀ ସହ ମିଟିସ୍ ମେଗା ଫୁଡର ମକା ପ୍ରସେସିଙ୍ଗ ପ୍ଲାଂଟର ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ୧୦କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରାଯିବ । ଉଭୟ କରଖାନାରେ ୨୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ । ବିଶେଷ କରି ପଛୁଆ ଅଂଚଳ ଭାବେ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଜିଲ୍ଲା ରାୟଗଡାର ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହାୟକ ହେବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସବୁ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍ ଦେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ଉପକୃତ ହେବେ ୭୦ ଲକ୍ଷ ମହିଳା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/MIO-Conclave--All-Swayan-Sahayak-Goshthi-Get-Smart--Phone-43121
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/MIO-Conclave--All-Swayan-Sahayak-Goshthi-Get-Smart--Phone-43121
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 14 Nov 2018 17:40:07 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମିଶନ ଶକ୍ତି ସଦସ୍ୟାଙ୍କୁ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ ଦେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏହାଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ୬ ଲକ୍ଷ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ୭୦ ଲକ୍ଷ ମହିଳା ଉପକୃତ ହେବେ । ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା କନକ୍ଲେଭର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ଯୋଗ ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ମହିଳାମାନେ ଡିଜିଟାଲ ସଶକ୍ତ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ବଂଚିବାର ସମୟ ସୀମା ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ମାତୃ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଓଡିଶା ଆଗରେ ରହିଛି । ସେହିପରି ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ଓଡିଶା ଜାତୀୟ ହାର ଠାରୁ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି ।ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ଗ୍ରୁପ୍ ମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବା ଲାଗି ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମାନେ ନିଜ ଭିତରେ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା କରୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ଗ୍ରୁପ୍ ର ଋଣ ପରିଶୋଧ ହାର ମଧ୍ୟ ୯୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ଏହା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ବହୁତ ଭଲ ସ୍ଥିତି ଅଟେ । ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ଗ୍ରୁପ୍ ମାନଙ୍କୁ ୧ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାରରେ ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି ।

ସେ ଆହୁରି କହିଥିଲେ ଯେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ସଶକ୍ତିକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜୁ ବାବୁ ଥିଲେ ଅଗ୍ରଦୂତ । ର୍ସେ ପଂଚାୟତିରାଜ ଓ ପୌର ପରିଷଦ ଗୁଡିକରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସରକାର ଏହାକୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ଏବଂ ବାସ୍ତବରେ ଏହା ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏମଆଇଓ କନକ୍ଲେଭରେ ୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ପୁଞ୍ଜି ପ୍ରସ୍ତାବ, ୬ ଲକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ସମ୍ଭାବନା: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/Make-in-Odisha-2018-Successful-said-Odisha-CM-Naveen-Patnaik-43094
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/Make-in-Odisha-2018-Successful-said-Odisha-CM-Naveen-Patnaik-43094
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Nov 2018 20:30:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା ସମ୍ମିଳନୀ ସଫଳ ହୋଇଛି। ୧୫ଟି ସେକ୍ଟରରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧୯ ହଜାର ୫୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ୫ ଲକ୍ଷ ୯୧ ହଜାର ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ସଂଧ୍ୟାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜନତା ମଇଦାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏମଆଇଓ କନକ୍ଲେଭରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି।  ଏହାସହିତ ଆଗାମୀ ଏମଆଇଓ କନକ୍ଲେଭ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।  

ଚଳିତବର୍ଷ ମେନ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭର ସହଯୋଗୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଜପାନକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୮ ବର୍ଷ ଇନଭେଷ୍ଟର୍ସ ମିଟରେ ଜାପାନ ସମେତ ୧୯ଟି ଦେଶର ଶିଳ୍ପପତି ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଯୁବକଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅଟେ। କନକ୍ଲେଭର ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣ ୨୦୨୦ରେ ହେବ। ସେହିବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୩୦ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୪ ତାରିଖ ଯାଏ ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।         

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟରୁ ବିଦାୟ ନେଲେ ସିଇଓ ବିନ୍ନି ବଂଶଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/Flipkart-co-founder-binny-bansal-resigns-from-the-post-of-group-ceo-43089
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/Flipkart-co-founder-binny-bansal-resigns-from-the-post-of-group-ceo-43089
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Nov 2018 19:04:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବିନ୍ନି ବଂଶଲ ଏବେ ଏହି କମ୍ପାନୀର ଅଂଶ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି। ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସେ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। କମ୍ପାନୀର ସହ ସଂସ୍ଥାପକ ଥିବା ବିନ୍ନି ସିଇଓ ପଦରେ ଥିଲେ। ଓ୍ଵାଲମାର୍ଟ ଦ୍ଵାରା ଫ୍ଲିପକାର୍ଟର ଅଧିଗ୍ରହଣ ହେବାର ୬ ମାସର କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବିନ୍ନି କମ୍ପାନୀରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୮ ମେ ୯ରେ ଓ୍ଵାଲମାର୍ଟ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟର ୭୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ କ୍ରୟ କରିଥିଲା।

ବିନ୍ନି ବଂଶଲ ନିଜର ପୁରୁଣା ମିତ୍ର ସଚିନ ବଂଶଲଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ଫ୍ଲିପକାର୍ଟର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।  ମାତ୍ର କମ୍ପାନୀ ବିକ୍ରି ହେବା ସମୟରେ ସଚିନ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ବଂଶଲ କମ୍ପାନୀରେ ଜଡ଼ିତ ଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡ଼ି ନାହିଁ ଯେ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ବିନ୍ନି କମ୍ପାନୀର ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ ପଦରେ ରହିବେ କି ନାହିଁ। 

ଓ୍ଵାଲମାର୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିନ୍ନି ବଂଶଲ ଆଜି ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ସମୂହର ସିଇଓ ପଦରୁ ତତ୍କାଳ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ବିନ୍ନି କମ୍ପାନୀର ସ୍ଥାପନା ସମୟରେ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଥିଲେ। ମାତ୍ର ନିକଟ ଘଟଣାକ୍ରମକୁ ନେଇ ବିନ୍ନ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। 

ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ଓ ଓ୍ଵାଲମାର୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ପରେ ବିନ୍ନିଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ନିଷ୍ପତ୍ତି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ତାଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ ଲାଗିଥିଲା, ଯାହାର ଯାଞ୍ଚ ଜାରି ରହିଥିଲା। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଲଗାତାର ହ୍ରାସ ପାଉଛି ତୈଳଦର, ୨୬ ଦିନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୫ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/petrol-prices-cut-by-13-paise-diesel-12-paise-in-delhi-today-43056
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/petrol-prices-cut-by-13-paise-diesel-12-paise-in-delhi-today-43056
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Nov 2018 12:38:28 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସାରା ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ଦିନକୁ ଦିନ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାମଧ୍ୟରେ ଡିଜେଲର ଦାମ ଗତ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ କମ୍ ରହିଛି । ଗତ ୨୬ ଦିନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୫ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇସାରିଛି । ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟରେ ୩.୧୧ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । 

ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୧୩ ପଇସା ଏବଂ ଡିଜେଲ ୧୨ ପଇସା ଲିଟର ପିଛା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି । ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ ଆଜି ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ ୭୭.୪୩ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ଡିଜେଲ ୭୨.୧୯ ଟଙ୍କା ରହିଛି । 

ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ କାରବାର କମ୍ ରହିଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ପଡିଛି । ଗତକାଲି ମଧ୍ୟ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟରେ ଯଥାକ୍ରମେ ଲିଟର ପିଛା ୧୭ ଏବଂ ୧୫ ପଇସା ହ୍ରାସ ହୋଇଥିଲା । 

ଗତମାସ ୮ ତାରିଖରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଡିଜେଲ ଦାମ ୭୨.୫୧ ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା । ମୁମ୍ବାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୧୬ ପଇସା ଶସ୍ତା ହୋଇ ୮୨.୯୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ୧୩ ପଇସା ହ୍ରାସ ପାଇ ୭୫.୬୪ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆରବିଆଇ-ସରକାର ବିବାଦ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କଲେ ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/urjit-patel-met-to-pm-for-ongoing-collision-between-the-rbi-and-center-43039
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/urjit-patel-met-to-pm-for-ongoing-collision-between-the-rbi-and-center-43039
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 13 Nov 2018 09:16:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଲାଗିରହିଛି ବିବାଦ । ଏହାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଗତ ୯ ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି । ସୂତ୍ରାନୁସାରେ, ପଟେଲ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ  ।

କୁହାଯାଉଛି କି, ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛି  । ଗଚ୍ଛିତ ଅର୍ଥକୁ ନେଇ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବଂ ଆରବିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ଉପୁଜିଥିବା ବିବାଦକୁ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଧାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଆରବିଆଇ ଛୋଟ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ଋଣ ଦେବା ପାଇଁ କିଛି ବିଶେଷ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ ଯେ ଏନବିଏଫସିରେ କ୍ୟାଶର ସ୍ଥିତିକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଆରବିଆଇ ନିଜ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାରରେ କିଛି ରାଶି ଜାରି କରିବା ନେଇ ସହମତି ହୋଇଛି ନା ନାହିଁ । 

ସରକାର ଏବଂ ଆରବିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତାକୁ ନେଇ ମତଭେଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା କାରଣ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ଏହା ବିରୋଧରେ ସେକ୍ସନ-୭ ଧାରା ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲା । ଏହା ସରକାରଙ୍କ ଜନହିତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାର ଦେଇଥାଏ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଧାମରାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/MoU-signed-between-Adani-Group--Odisha-government-for-an-air-strip-at-Dhamra-43036
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/MoU-signed-between-Adani-Group--Odisha-government-for-an-air-strip-at-Dhamra-43036
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 12 Nov 2018 22:29:40 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଧାମରାରେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ସେଥିନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ଆଦାନୀ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପରେ ସମୁଦାୟ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଏହାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇ ସମାପ୍ତ କରାଯିବ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ  ଆଇ.ଟି.ସି ପ୍ଲାଂଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରାଯିବ। ୩ ବର୍ଷରେ ଆଇ.ଟି.ସି ୫ ଶହ ୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯାଗ କରିବ ବୋଲି ଏମଏସଏମଇ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରେସ କନଫରନେସରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ସୂଚନାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବ୍ରିଟାନିଆ କମ୍ପାନୀ ତାର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୫ ବର୍ଷରେ ୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବ। 

ସେହିପରି ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭରୁ ରାଜ୍ୟରେ ହୋଟେଲ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ବଢୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ୫ଟି ନୂଆ ହୋଟେଲ କରିବାକୁ ମ୍ୟାଙ୍ଗୋ ହୋଟେଲ୍ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ବେଳେ ସାତପଡାରେ ମେ ଫେୟାର ଗ୍ରୁପ ରିସର୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଜନେସ୍ ଲିଡରସିପ୍ :ଓଡିଶାରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପାଇଁ ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିର ବର୍ଷା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/Make-in-Odisha-Conclave-2018-43018
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/Make-in-Odisha-Conclave-2018-43018
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 12 Nov 2018 22:30:36 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଓଡିଶାରେ ଆଗାମୀ 2 ବର୍ଷରେ 2 ବିଲିୟନର ପୁଂଜିନିବେଶ କରିବ ବୋଲି ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ୍ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୁମାର ମଙ୍ଗଳମ୍ ବିର୍ଲା ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ରିଲାଏନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍ ମୁଖ୍ୟ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ 3 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଓଡିଶାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଆଗାମୀ 2 ବର୍ଷରେ ଆରଏସପି (ରାଉରକେଲା ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଂଟ) ଷ୍ଟିଲ ଉତ୍ପାଦନର ପରିମାଣ 4.5 ମିଲିଟନ ଟନ୍ ରୁ 10.5 ମିଲିୟନ୍ ଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। 41 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ହେବ ଏବଂ 10 ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ ବୋଲି ସେଲର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନୀଲ କୁମାର ଚୌଧୁରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଟାଟା ସନ୍ସର ଶ୍ରୀ ଏନ୍ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାରେ ଆଉ 23 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରଯିବ। ଷ୍ଟିଲ୍ ଉତ୍ପାଦନକୁ ମଧ୍ୟ 3 ମିଲିୟନ୍ ଟନରୁ 8ମିଲିୟନ୍ ଟନକୁ କରାଯିବ। ଓଡିଶା ସହିତ ଟାଟାର ସମ୍ପର୍କ 100 ବର୍ଷର । ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ ପ୍ରଥମେ ମୟୁରଭଂଜ ରାଜାଙ୍କ ଠାରୁ ଖଣି ନେଇଥିଲା। ଓଡିଶାରେ କେବଳ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ ନୁହେଁ ଦକ୍ଷ ଓ କୁଶଳୀରେ ମଧ୍ୟ ଭରପୁର। ବିଗତ ଦଶନ୍ଧିରେ ଓଡିଶାର ଯଥେଷ୍ଟ ବିକାଶ ଘଟିଛି କଳିଙ୍ଗନଗର ଠାରେ ଆଉ 25 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିନିଯୋଗ କରାଯିବ।  

ସେହିପରି ବେଦାନ୍ତ ଗ୍ରୁପ୍ ମୁଖ୍ୟ ଅନୀଲ ଅଗ୍ରଓ୍ୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଲୁମିନା ପ୍ଲାଂଟ ପାଇଁ 20 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ସରିଛି। ପୁରୀରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ବେଦାନ୍ତ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ଏସବିଆଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରଜନୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାରେ ସେଲ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ଅର୍ଥରୁ ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ଅର୍ଥ ଦେବାଲାଗି ଏସବିଆଇ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି।

ଜନତା ମଇଦାନ ଠାରେ ଚାଲିଥିବା ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା କନକ୍ଲେଭ ଦିନ ବିଜନେସ୍ ଲିଡରସିପ୍ ସମିଟ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏଥିରେ ଉପରୋକ୍ତ ଶିଳ୍ପପତିମାନେ ଓଡିଶାରେ ପୁଂଜି ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଆଶ୍ୱସନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଢ ନେତୃତ୍ୱ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପଯର୍ୟୟକୁ ସଫଳତାର ମୁକାବିଲା କରିଥିବାରୁ ଶିଳ୍ପପତିମାନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପର ମୁଖ୍ୟ କୁମାର ମଙ୍ଗଲମ୍ ବାଲିଯାତ୍ରାର ଐତିହ୍ୟକୁ ମନେ ପକାଇଥିଲେ। ଓଡିଶାରେ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ କଳର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ ମିଳୁଛି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ। ସେହିପରି ସଜ୍ଜନ ଜିନ୍ଦଲ କହିଥିଲେ ଯେ ଶିଳ୍ପଭିତିଭୂମି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଓଡିଶାରେ ଯେଉଁ ବାତାବରଣ ରହିଛି ତାହା ସର୍ବୋକୃଷ୍ଠ ଅନୁଗୋଳରେ ଥିବା ପ୍ଲାଂଟରେ 45 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଷ୍ଟିଲ୍ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଅନ୍ୟ ନିବେଶକାରୀ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସେ ଶିଳ୍ପପତିମାନଙ୍କୁ ଅହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିବାରେ ଓଡିଶାର ଅବଦାନ ରହିଛି। ଅନୁଗୁଳ ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଂଟ 6 ମିଲିୟନ୍ ଟନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହାକୁ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଜିନ୍ଦଲ ମୁଖ୍ୟ କହିଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           #MakeInOdishaConclave2018: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୩ ହଜାର କୋଟି ନିବେଶ କରିବେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/Make-in-Odisha-Conclave-2018-RIL-chairman-Mukesh-Ambani-commits-to--Rs-3000-cr-investment-in-state-43015
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/Make-in-Odisha-Conclave-2018-RIL-chairman-Mukesh-Ambani-commits-to--Rs-3000-cr-investment-in-state-43015
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 12 Nov 2018 22:44:16 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭ-୨୦୧୮ ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂସ୍କରଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ରିଲାଇନ୍ସ ଗ୍ରୁପ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରତିଟି କୋଣରେ ଡିଜିଟାଲ ସେବା ଯୋଗାଇଦେବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆଉ ୩ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରିବାକୁ ସେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।   

ବିଜନେସ୍ ଲିଡରସିପ୍ ସମିଟରେ ଭାରତର ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପପତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋ ବାପା ଏବଂ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ବନ୍ଧୁ ଥିଲେ । ଭାରତରେ କିଛି ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ଉଭୟ କହୁଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶା ନିବେଶକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥଳ ହୋଇଛି। ରିଲାଇନ୍ସ ଜିଓ ଜରିଆରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ନିବେଶ କରିଛି ରିଲାଇନ୍ସ।ଓଡ଼ିଶାରେ ରିଲାଇନ୍ସ ୬ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରିଛି। ଆଗାମୀ ୩ ବର୍ଷରେ ଆଉ ୩ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରିବ। ଏହାସହ ରିଲାଏନ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ସେଣ୍ଟର କରିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ମୁକେଶ। 

ସେହିପରି ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରତିଟି କୋଣରେ ଡିଜିଟାଲ ସେବା ଯୋଗାଇବା ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୁକେଶ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ ଜୀବନ ଜିଇବାକୁ ଦେବା ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅଛି। ଜିଓ ଫୋନ୍‌ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଫୋନ୍‌। ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ରେଡିଓ, ପ୍ରଥମ ଟିଭି, କ୍ୟାମେରା ଓ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ପ୍ଲେୟାର ହେଉଛି ଜିଓ । ଦେଶରେ ମୁଣ୍ଡପିଛା ଡାଟା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଓଡ଼ିଶା ନମ୍ବର ୱାନ୍‌। ଗତ ୨ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ରିଲାଏନ୍ସ ୩୦ ହଜାର ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଶ୍ରୀ ଅମ୍ବାନୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।  

ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିବେଶ ହେଉ ଚାହୁଁଛି ବୋଲି ରିଲାଇନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦର ବିନିଯୋଗ ଓ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବା କହିଥିଲେ। କ୍ରୀଡ଼ା କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟ ବିକାଶ କରୁଥିବା ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଥିଲେ।  

ସେହିପରି ଅନ୍ୟତମ ଶିଳ୍ପପତି ବେଦାନ୍ତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନିଲ ଅଗ୍ରୱାଲ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ବେଦାନ୍ତ ୨୦ ହଜାର କୋଟି ନିବେଶ କରିଛି। ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କରିବା ନେଇ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିବା ସେ ମେକ୍ ଅନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।  ଏହାବ୍ୟତିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବଡ ଶିଳ୍ପଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରିବା ନେଇ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।  

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>