<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>http://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) 2017 EASY TECHNOLOGIES.PVT.LTD, http://easytechnologies.co.in/
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>http://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          http://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ରିିଲାୟନ୍ସ ରଚିଲା ଇତିହାସ, ୩ୟ ତ୍ରୟମାସରେ ରୋଜଗାର କଲା ଏତିକି କୋଟି ଟଙ୍କା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/RIL-first-Indian-private-firm-to-post-rs-10000-crore-quarterly-profit-46779
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/RIL-first-Indian-private-firm-to-post-rs-10000-crore-quarterly-profit-46779
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 18 Jan 2019 07:21:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପରିଚାଳିତ ରିଲାୟନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀ ଲିମିଟେଡ ତିନି ମାସରେ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟବସାୟ କରିଛି । କୌଣସି ବି ଏକ ତ୍ରୟମାସରେ ୧୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭ କରିବାରେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ରିଲାୟନ୍ସ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ କମ୍ପାନୀ । କମ୍ପାନୀ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ୩ୟ ତ୍ରୟମାସକି ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି, ୧୦,୨୫୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଶୁଦ୍ଧ ଲାଭ କରିଛି । କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ହୋଇଥିବା ବୟାନ ଅନୁସାରେ ପେଟ୍ରୋରସାୟନ, ଡିଲର ଏବଂ ଟେଲିକମ ବ୍ୟବସାୟରେ ଅଦ୍ଭୁତ ସଫଳତା ଯୋଗୁଁ ଅତୀତର କ୍ଷତିକୁ ପୂରଣ କରିପାରିଛି । 

ପେଟ୍ରୋଲିୟ ଠାରୁ ଦୂରସଂଚାର ସହିତ ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ରିଲାୟନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଏକୀକୃତ ଶୁଦ୍ଧ ଲାଭ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଅକ୍ଟୋବର-ଡିସେମ୍ବର ତ୍ରୟମାସିକ ରିପୋର୍ଟରେ ୮.୮ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ି ୧୦,୨୫୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ପହଂଚିଛି । ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ତ୍ରୟମାସିକରେ କମ୍ପାନୀ ୯,୪୨୦ କୋଟି ଲାଭ କରିଥିଲା । 

ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ୩ୟ ତ୍ରୟମାସିକରେ ବଡ଼ ଲାଭ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଏଲ କର୍ପୋରେଶନ କୌଣସି ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଲାଭ କରିଥିଲା । ଆଇଓସି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୨-୧୩ର ଜାନୁଆରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚ ତ୍ରୟ ମାସିକରେ ଏହି ଲାଭ କରିଥିଲା ।

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୧ରୁ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ହେବ ମହଙ୍ଗା, ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ବ୍ୟାଗ ସ୍କାନିଂ ଶୁଲ୍କ ହେବ ୫୦ ଟଙ୍କା
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/AIR-travel-to-be-costly-from-February-1-46704
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/AIR-travel-to-be-costly-from-February-1-46704
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 17 Jan 2019 06:21:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀ ୧ରୁ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ମହଙ୍ଗା ହେବ । ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ବ୍ୟାଗ ସ୍କାନିଂ ପାଇଁ ୫୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦର ଲିମିଟେଡ ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀ ୧ ଠାରୁ ବ୍ୟାଗ ପାଇଁ ଶୁଲ୍କ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଘରୋଇ ବିମାନ ଯାତ୍ରାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିମାନକୁ ୧୧୦ ରୁ ୮୮୦ ଟଙ୍କା ଶୁଲ୍କ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସେହିଭଳି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଉଡାଣ ପାଇଁ ବିମାନ କମ୍ପାନୀକୁ ଏହି ଶୁଲ୍କ ୧୪୯.୩୩ ଡଲାରରୁ ୨୦୯.୫୫ ଡଲାର ଦେବାକୁ ହେବ । 

ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନିଜର ପକେଟରୁ ୫୦ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ । ଭାରତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦର ଆର୍ଥିକ ନିୟାମକ ପ୍ରାଧିକରଣର ଆଦେଶ ଅନୁସାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଉଡାଣରେ ବଡ଼ ବିମାନରେ ଏହି ଶୁଲ୍କ ୨୦୯.୫୫ ଡଲାର ଅର୍ଥା ୧୪,୯୦୮ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଛୋଟ ବିମାନରେ ୧୪୯.୩୩ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ୧୦,୬୨୪ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ବିମାନ ହେବ । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆମେରିକା ଠାରୁ ବାର୍ଷିକ ୫ ଅରବ ଡଲାରର ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ କିଣିବ ଭାରତ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/business-Odisha-india-5-billion-worth-oil-and-gas-from-us-every-year-46682
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/business-Odisha-india-5-billion-worth-oil-and-gas-from-us-every-year-46682
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 16 Jan 2019 18:53:29 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦିନକୁ ଦିନ ଭାରତରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।  ଏନେଇ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆମେରିକାରୁ ବାର୍ଷିକ ପାଞ୍ଚ ଆରବ ଡ଼ଲାରର ଆମଦାନୀ କରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ଆମେରିକାଠୁ ୧୮ ଅରବ  ଡଲାରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ  କିଣିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଭାରତ ଦେଶରେ ଆବଶ୍ୟକତା ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଇନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ କ୍ରୟ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି। ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ରାଜନୈତିଜ୍ଞ ଏହି ଦୁଇଟି ଦେଶ ମଧ୍ୟର ବଢୁଥିବା ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଏହା କହିଛନ୍ତି । ଏହାଛଡ଼ା  ଆମେରିକାରୁ ୧୮ ଆରବ ଡ଼ଲାରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସାମଗ୍ରୀ କ୍ରୟ କରିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରୁଛି ।

ଆମେରିକାରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଶୃଙ୍ଗଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବ୍ୟବସାୟୀକ କାରବାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ , ଭାରତକୁ ଆମେରିକାର ରପ୍ତାନୀ ପ୍ରାୟ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ କାରବାର ସହଯୋଗ ୧୧୯ ଅରବ ଡ଼ଲାରରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧୪୦ ଡ଼ଲାର ହୋଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ଅମେରିକା ଭାରତ ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ଆମେରିକାଠୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଆମଦାନୀ କରୁଛି ।

ଶୃଙ୍ଗଲାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଭାରତକୁ କେବଳ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଗ୍ୟାସକୁ ନେଇ ପାଞ୍ଚ ଅରବ ଡଲାର କ୍ରୟ କରବାକୁ ପଡୁଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛୁ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାରୁ କ୍ରୟ କରାଯାଇନଥିଲା । ଭାରତର ବ୍ୟବସାୟୀକ ବିମାନ ତିଆରି କମ୍ପାନୀ ୪୦ ଅରବ ଡ଼ଲାର ମୂଲ୍ୟର ୩୦୦ଟି ବିମାନ ଅର୍ଡ଼ର ଦେଇଛି ।

ରାଜଦୂତଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ , ଆମେରକାର କିଛି ସାମଗ୍ରୀର ଚାହିଦା ଭାରତରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଭାରତ ଆମେରିକାରୁ ୧୮ ଅରବ ଡ଼ଲାରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସାମଗ୍ରୀ କ୍ରୟ କରିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରାଯାଉଛି । ଆମେରିକାର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଭାରତ ଯୋଗଦାନ ଦେବା ବିଷୟରେ ରାଜଦୂତ କହିଛନ୍ତି ଯେ , ଏବେ ୨,୨୭,୦୦୦ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ଆମେରିକାର ଏକାଡ଼େମିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୬.୫ ଅରବ ଡ଼ଲାରର ଯୋଗଦାନ ଦେଉଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆସନ୍ତା ବର୍ଷଠାରୁ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟରେ ସପୋର୍ଟ କରିବନି ୱିନଡୋଜ ୭
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/business-national-odisha-microsoft-will-stop-windows-7-support-from-next-year-46649
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/business-national-odisha-microsoft-will-stop-windows-7-support-from-next-year-46649
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 16 Jan 2019 10:58:21 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ନାମୀଦାମୀ କମ୍ପାନୀ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ  କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଅପରେଟିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମ ୱିନଡୋଜ୭ର ମେନଷ୍ଟ୍ରିମ ରିପୋର୍ଟ ବନ୍ଦ କରିବା ପରେ ଏବେ ଏହାର ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । କମ୍ପାନୀ ଏହି ଅପରେଟିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମରେ ନୂଆ ଫିଚରକୁ ଯୋଡିବା ବହୁତ ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ଦ କରିଛି । ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ରିପୋର୍ଟ  ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ୨୦୨୦ ଜାନୁଆରୀ ୧୪ରୁ ବନ୍ଦ କରାଯିବ । ସୂଚନା ମୁତାବକ ୱିନଡୋ୭କୁ  ମିଳୁଥିବା ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ରିପୋର୍ଟର ଶେଷ ହେବାରୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଗୁଡିକର କାମ କରିବା ବନ୍ଦ ହେବନି, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ମିଳୁଥିବା ମାସିକ ଅପଡେଟ ଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।

କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ଆସିଲେ ବ୍ୟବହାରକାରିଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ଆଉ ମିଳିପାରିବନି । ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ରିପୋର୍ଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା ଦ୍ୱାରା ୱିନଡୋଜ ୧୦ର ବଜାରରେ ଭାଗିଦାରୀ ବହୁତ ବଢିପାରେ କ଼ାହିଁକି ନା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସୁରକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି ହାସଲ କରିବାକୁ  ୱିନଡୋଜର ନୂଆ ସଂକ୍ଷରଣକୁ ଆପଣାଇବେ । ୱିନଡୋଜ ୭ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା ଫଳରେ ୱିନଡୋଜ ୧୦ର ଅପଗ୍ରେଡ ନମ୍ବରରେ ସୁଧାର ହେବ ଓ ନୂତନ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ବିକ୍ରି ବଢିଯିବ ।

ୱିନଡୋଜ-୧୦ରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାଇଭେସି ସୁଧାର-:

ୱିନଡୋଜ-୧୦ର ଲନ୍ଚିଙ୍ଗ ୨୦୧୫ରେ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ବ୍ୟବହାର କଲେନି କାହିକି ନା କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ୱିନଡୋଜ ୭ର ସପୋର୍ଟ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା । ୱିନଡୋଜ-୧୦ରେ ବହୁତ ସୁଧାର ଆସିଛି ଏଥିପାଇଁ ୱିନଡୋଜ-୭ର ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ହିଁ ବ୍ୟବହାର କରିବେ । ୭୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡିଭାଇସରେ ୱିନଡୋଜ-୧୦ ଆକ୍ଟିଭ ଅଛି । ନିକଟରେ ହିଁ ୱେବ ଆନାଲିଟିକ୍ସ ଫର୍ମ ଷ୍ଟେଟକାଉଂଟର ଓ ନେଟ ମାର୍କେଟସ ଏହାକୁ ସବୁଠୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅପରେଟିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିଦେଶ ନୀତିର ଶୀର୍ଷ-୧୦୦ ଥିଙ୍କର ତାଳିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ କୋଟିପତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/Mukesh-Ambani-foreign-policy-top-100-global-thinkers-list-46644
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/Mukesh-Ambani-foreign-policy-top-100-global-thinkers-list-46644
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 16 Jan 2019 08:38:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମୁମ୍ବାଇ, ଜାନୁଆରୀ ୧୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବିଦେଶ ନୀତି ପତ୍ରିକା ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ଶୀର୍ଷ ୧୦୦ ଥିଙ୍କର ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇଛି । ପତ୍ରିକା ଅନୁସାରେ ୨୦୧୮ରେ ଏସିଆରେ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ଜ୍ୟାକ ମାକୁ ପଛରେ ପାକଇ ଅମ୍ବାନୀ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍ତ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଇଣ୍ଟରନେଟିରେ ଆସିଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ତୁଲାଇଛନ୍ତି । 

ପତ୍ରିକାର ୱେବସାଇଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୪୪.୩ ମିଲିୟନ ଡଲାର ସଂପତ୍ତି ସହିତ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ୨୦୧୮ରେ ଜ୍ୟାକ ମାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଏସିଆ ମହାଦେଶରେ ସବୁଠାର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ଅମ୍ବାନୀ ତେଲ, ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ କାରବାର କରିଥାନ୍ତି । ମାତ୍ର ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ଜିଓ ଅଧିକ ସଫଳତା ଦେଇଛି । 

ୱେବସାଇଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଜିଓ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମ ୬ ମାସ ପାଇଁ ସେଲୁଲାର ଡାଟା ଏବଂ ଭଏସ ମୁକ୍ତ ଦେଇ ଅମ୍ବାନୀ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଯୋଡି଼ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଅମ୍ବାନୀ ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି   ଆଲିବାବାର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜ୍ୟାକ ମା, ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରାକୋଷର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଲେଗାଇ, ଉଇରୋପୀୟ ପ୍ରତିସ୍ପର୍ଦ୍ଧା ଆୟୁକ୍ତ ମାର୍ଗ୍ରେଥ ୱେଷ୍ଟେଗର ଏବଂ ଲେଖକ ତଥା ହୋଷ୍ଟ ଫରୀଦ ଜକରିଆରଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି । 

 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପହାର, ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗକୁ ନେଇ ନେଲେ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/business-Newdelhi-Odisha-modi-government-approved-to-extend-the-7th-central-pay-commission-46627
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/business-Newdelhi-Odisha-modi-government-approved-to-extend-the-7th-central-pay-commission-46627
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 15 Jan 2019 19:42:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୂତନ ବର୍ଷରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି। ସରକାର ଦେଶର ସରକାରୀ ଓ ସରକାରୀ ସହାୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜର ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସପ୍ତମ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବେତନ ଆୟୋଗର ବିସ୍ତାର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ଏହି ସବୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ ଆଧାରରେ ବେତନ ମିଳିବ। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବର ମଞ୍ଜୁରୀ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବାର୍ଷିକ ୧୨୪୧.୭୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ଆର୍ଥିକ ବୋଝଭାର ପଡ଼ିବ। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ କିଛି ରାଜ୍ୟ ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗର ସୁପାରିଶକୁ ଲାଗୁ କରି ସାରିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗର ସୁପାରିଶକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଥିଲା। ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ରାଜକୋଷ ଉପରେ ୨୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ବୋଝଭାର ପଡିବ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ପ୍ରାୟ ରାଜ୍ୟର ୧୭ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ଉପକୃତ ହେବେ। 

ଏହା ସହିତ ୟୁପି ସରକାର ମଧ୍ୟ ନଗର ନିଗମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉପହାର ଦେଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ଅବସର ନେଇଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଜର ପେନସନ ରାଶିକୁ ପାଖାପାଖି ତିନି ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏବେ ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ ହିବାସରେ ପେନସନ ମିଳିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୁମ୍ଭମେଳାରେ ଏୟାରଟେଲ୍‌ ଆଣିବ ପ୍ରାକ୍‌-୫ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ, ଡାଟା ସ୍ପିଡ ବଢ଼ିବ ୫ ଗୁଣ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/Airtel-will-use-pre-5g-technology-in-kumbh-2019-46580
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/Airtel-will-use-pre-5g-technology-in-kumbh-2019-46580
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 15 Jan 2019 07:13:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ପ୍ରୟାଗରାଜ ଠାରେ ‘କୁମ୍ଭମେଳା’ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ୍ତ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମେଳା ‘କୁମ୍ଭମେଳା’ ନେଇ ସରକାର ବିଶାଳ ଆୟୋଜନ କରିଥିବା ବେଳେ ଟେଲିକମ କମ୍ପାନୀ ‘ଏୟାରଟେଲ’ ପ୍ରାକ୍‌-୫ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ  ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। କମ୍ପାନୀର ଦାବି ଯେ, ଏହା ଦ୍ୱାରା ଡାଟା ସ୍ପିଡ ୫ଗୁଣ ବଢ଼ିଯିବ। ପ୍ରୟାଗ କୁମ୍ଭମେଳା ଆଗାମୀ ମାର୍ଚ୍ଚ ୪ ଯାଏଁ ଚାଲିବ। କମ୍ପାନୀ କୁମ୍ଭମେଳାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସଂଯୋଗର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଜର ନେଟଓ୍ଵର୍କକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି। ଏୟାରଟେଲ କୁମ୍ଭମେଳାରେ ନିଜର ନେଟଓ୍ଵର୍କ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଯାଇ ଏଠାରେ ‘ମିମୋ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ’ ଆଣିଛି। 

‘ମିମୋ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ’ ଏମିତି ଏକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ ଯେ, ପୂର୍ବ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ତୁଳନାରେ ୫ ଗୁଣରୁ ୭ ଗୁଣ ଯାଏଁ ସ୍ପିଡ ବଢ଼ାଇବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି। କମ୍ପାନୀର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି କାମ ଚାଲିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ (ଆଇପିଏଲ୍‌)ର ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ମ୍ୟାଚରେ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା। 

ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କ ଆଶା ଯେ, ୫ଜି ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ନିଲାମି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ଯାଏଁ ଶେଷ କରିବ ଏବଂ ପଂଚମ ପୀଢ଼ିର ମୋବାଇଲ ସେବା ୨୦୨୦ ଯାଏଁ ଆରମ୍ଭ କରିବ। ଦୂରସଂଚାର କମ୍ପାନୀ ସଚିବ ଅରୁଣ ସୁନ୍ଦରରାଜନ ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି, ଭାରତୀୟ ଦୂରସଂଚାର ନିୟାମକ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଟ୍ରାଇ) ପ୍ରାଥମିକ ଭାବରେ ମଂଜୁରୀ ଦେଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୨୦ ଲାଇ-ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ୫ଜି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦରବୃଦ୍ଧି ମୋର୍ଚ୍ଚାରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଆଶ୍ଵସ୍ତି, ୧୮ ମାସରେ ନିମ୍ନସ୍ତରରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/Business-inflation-odisha-retail-december2018-46571
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/Business-inflation-odisha-retail-december2018-46571
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 14 Jan 2019 21:49:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଦରବୃଦ୍ଧି ମୋର୍ଚ୍ଚାରେ  ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଆଶ୍ଵସ୍ତି। ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଓ ଇନ୍ଧନର ଦରଦାମରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କାରଣରୁ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଖାଉଟି ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତିରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ ୨୦୧୮ ଡିସେମ୍ବରରେ ଖାଉଟି ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ହ୍ରାସ ପାଇ ୨.୧୯ ପ୍ରତିଶତରେ ରହିଛି, ଯାହା ୧୮ ମାସରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତର। ଗତ ଏକ ମାସ ସମୟରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ  ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ପ୍ରାୟ ୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନଭେମ୍ବରରେ ଖାଉଟି ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ୪.୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଓ ଅକ୍ଟୋବରରେ ୫.୫୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା।  ୨୦୧୭ ଡିସେମ୍ବରରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ୩.୫୮ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା। ସୋମବାର ଜାରି ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ ଡିସେମ୍ବରରେ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ୦.୦୭ ପ୍ରତିଶତ ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ହ୍ରାସ ପାଇଛି। 

ଦରବୃଦ୍ଧି କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ଆଗାମୀ ମାସରେ  ହେବାକୁ ଥିବା ମୁଦ୍ରା ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆରବିଆଇ) ସୁଧ ଦରରେ ହ୍ରାସକୁ ନେଇ ବିଚାର କରି ପାରନ୍ତି। ଦେଶରେ ମ୍ୟାନୁଫେକଚିଂ  ସେକ୍ଟରରେ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା କାରଣରୁ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଧୋକ୍କା ଲାଗିଛି। 

ଡିସେମ୍ବରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦରର ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ୧.୫୭ ପ୍ରତିଶତ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ୮.୬୧ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା। ଡାଲି ଜାତୀୟ ପଦାର୍ଥରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ଦର ୨.୧୧ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିବା ବେଳେ ଅଣ୍ଡା, ମାଂସ ଓ ମାଛ ବର୍ଗରେ ଏହି ଦର  ୪.୫୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏବେ ୧୫୩ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଗ୍ରାହକ ଦେଖି ପାରିବେ ୧୦୦ ଚ୍ୟାନେଲ, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ଲାଗୁ
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/business-odisha-tv-channels-TRAI-46545
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/business-odisha-tv-channels-TRAI-46545
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 14 Jan 2019 13:34:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଟିଭି ଦର୍ଶକଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ଆଗାମୀ ମାସରେ କମ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଟେଲିକମ ରେଗୁଲେଟାରୀ ଅଥରିଟି(ଟ୍ରାଇ)ର ଆଦେଶ ମୁତାବକ ଦର୍ଶକ ୧୫୩ଟଙ୍କା(ଜିଏସଟି ସହିତ) ଦେଇ ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୦୦ ଚ୍ୟାନେଲ ଦେଖି ପାରିବେ।  ଟ୍ରାଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ ୩୧  ପୂର୍ବରୁ ଏହି ୧୦୦ଟି ଚ୍ୟାନେଲ ଚୟନ କରିବାକୁ କହିଛି, କାରଣ ନୂତନ ସିଷ୍ଟମ ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଖକୁ ମୋବାଇଲ ଏସଏମଏସ ପଠାଯାଇ  ଏହାର ସୂଚନା ଦିଆଯାଉଛି। ଟ୍ରାଇ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ୨ଟି ଟେଲିକମ ନମ୍ବର ଓ ଇମେଲ ଆଇଡି ଜରିଆରେ  ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇ ପାରିବେ। 

୧୫୩ ଟଙ୍କାରେ କଣ କଣ ମିଳିବ ?

୧୫୩ ଟଙ୍କାକୁ ୧୦୦ ଚ୍ୟାନେଲ୍ସ ସ୍ଲଟ ପାଇଁ ନେଟଓ୍ଵର୍କ କାପାସିଟ୍ ଫିସ୍  ଭାବେ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏଥିରେ ଆପଣ ଯଦି କେବୁଲ ଫ୍ରି ଟୁ ଏୟାର ଚ୍ୟାନେଲ୍ସ ଚୟନ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ କୌଣସି ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।  ମାତ୍ର ପେଡ ଚ୍ୟାନେଲ୍ସ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚ୍ୟାନେଲ କିମ୍ବା ବୁକେ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଚ୍ୟାନେଲ୍ସ ପାଇଁ

ଯଦି ଆପଣ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଚ୍ୟାନେଲ ଦେଖିବେ ତେବେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୨୫ ଚ୍ୟାନେଲ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ୨୦ ଟଙ୍କା  ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଟ୍ରାଇ ମୁତାବକ ବେସ୍ ପ୍ୟାକରେ ଏଚଡି ଚ୍ୟାନେଲ ସାମିଲ ରହିଛି। ମାତ୍ର କିଛି ମିଡିଆ ଏଜେନ୍ସି ଖବର ମୁତାବକ ଏଥିରେ ଏଚଡି ଚ୍ୟାନେଲ୍ସ ମଧ୍ୟ ଚୟନ କରି ପାରିବେ। ଏଥି ନିମନ୍ତେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିଜର ସର୍ଭିସ ପ୍ରୋଭାଇଡରରୁ ସୂଚନା ନେଇ ପାରିବେ। 

ଏହି ନମ୍ବରରେ କଲ କରନ୍ତୁ

ଗ୍ରାହକ ୦୧୧-୨୩୨୩୭୯୨୨ ଓ ୦୧୧-୨୩୨୨୦୨୦୯ ନମ୍ବରରେ କଲ କରି କିମ୍ବା advbcs-2@trai.gov.in  କିମ୍ବା arvind@gove.in  ରେ ମେଲ କରି  ଅଧିକ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ପାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ନିଜ ମନରେ ଥିବା ଦ୍ଵନ୍ଦକୁ ଦୂର କରି ପାରିବେ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଏଣିକି ୧୫୦୦୦ଟଙ୍କାରୁ କମ ଦାମରେ ପାଇପାରିବେ ଏହି ପାଂଚୋଟି ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭି
        </title>
        <link>
           http://khabarodisha.com/Business/business-Odisha-best-five-smart-tv-under-15000-46509
        </link>
        <guid>
           http://khabarodisha.com/Business/business-Odisha-best-five-smart-tv-under-15000-46509
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 13 Jan 2019 16:40:17 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭାରତରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ଓ କନେକ୍ଟିଭିଟି ଶସ୍ତା ହେବାରୁ ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭି ଡ଼ିମାଣ୍ଡ ବହୁତ ବଢିଛି । ଏହା ଫଳରେ କିଛି ଟିଭି କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭି ଲଞ୍ଚ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଶାଓମୀ ପ୍ରଥମେ ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭି ଲଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଏବେ ଥମସନ ପ୍ରାୟ ୧୫ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତକୁ ଫେରିଛି । ଶାଓମୀକୁ ଟକ୍କର ଦେବାଭଳି ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ।

ଆପଣ କମ ଟଙ୍କାରେ ଟିଭି କିଣିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଆପଣଙ୍କ କାମରେ ଆସିବ । ୧୫ହଜାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ଏଭଳି ପାଂଚଟି କମ୍ପାନୀର ଟିଭି ପାଇପାରିବେ ।

ଥମସନ ବି୯ ପ୍ରୋ ୩୨ ଇ:

ଥମସନ ବି୯ ପ୍ରୋ ୩୨ ଇଞ୍ଚର ମୂଲ୍ୟ ୧୧,୪୯୯ ଟଙ୍କା । ଏହି ଟିଭିରେ  ୫.୧୧ ମଲ୍ଟିକୋର ଜୀପିୟୁ , ଜିମେଲ ,ୟୁଟ୍ୟୁବ , ଟ୍ୱିଟର ଆଦି ପାଇପାରିବେ । ଟିଭିରେ ଭଲ ସାଉଣ୍ଡ ପାଇଁ ୧୦ଡ଼ବ୍ଲୁର ଦୁଇଟି ସ୍ପିକର ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏଥିରେ ୧.୪ଜିଏଚଜେଡ଼ ର ପ୍ରୋସେସର ,୧ ଜିବି ରାମ , ୮ଜିବି ଷ୍ଟୋରେଜ ଓ ମିରର କାଷ୍ଟ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ଛଡ଼ା ଏଥିରେ ୱାଇଫାଇ ,ୟୁଏସବି ,ଏସଡ଼ିକାର୍ଡ଼ ମଧ୍ୟ ସପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏମଆଇ ଏଲଇଡ଼ି ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭି  

ଏମଆଇ ଏଲଇଡ଼ି ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭିର ୩୨ ଇଂଚ  ମଡ଼େଲର ମୂଲ୍ୟ ୧୨,୪୯୯ ଟଙ୍କା । ଏଥିରେ ଫୁଲ ଏଚଡ଼ି ଡ଼ିସପ୍ଲେ , ୧ଜୀବୀ ରାମ ,ଓ ଆଠ ଜୀବୀ ଷ୍ଟୋରେଜ ରହିଛି । କ୍ୱାଡ଼କୋର ଏମୋଲଜିକ ଟି୯୬୨ ୬୪ ବିଟ ପ୍ରେସେସର ରହିଛି ଓ କନେକ୍ଟିଭିଟି ପାଇଁ ୱାଇଫାଇ ୮୦୨.୧୧ ଏସି ,ବ୍ଳୁଟୁଥ ୪.୨,ଡ଼ଲବୀ ଡ଼ିଟିଏସ ଅଡ଼ିଓ ରହିଛି । ଏହି ଟିଭି ଏଚଡ଼ିଆର ୧୦ ଓ ଏଚ,ଲଜି କୁ ମଧ୍ୟ ସପୋର୍ଟ କରୁଛି । ଏବଂ ଏଥିରେ ୨୦ବୋଟର ସ୍ପିକର ସହ ଏନରଏଡ଼ ରହିଛି ।

ଭିୟୁ ପ୍ରିମିୟମ ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭି :

ଭିୟୁ ପ୍ରିମିୟମ ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭିର ମୂଲ୍ୟ ୧୧,୯୯୯ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଏହାର ଡ଼ିସପ୍ଲେ ୩୨ ଇଞ୍ଚ । ଏଥିରେ ୨୦ ବୋଟର ସ୍ପିକର ଓ ତିନୋଟି ଏଚଡ଼ିଏମଆଇ ଓ ଦୁଇଟି ୟୁଏସବି ପୋର୍ଟ ରହିଛି । ଏଥିରେ ବ୍ଲୁଟୁଥ ଓ ୱାଇଫାଇର ମଧ୍ୟ ସପୋର୍ଟ ରହିଛି । ଏହା ଏକ ଆଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ ଟିଭି ଯେଉଁଥିରେ ୟୁଟ୍ୟୁବ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଓ ଅନ୍ୟ କିଛି ଆପ ଆପଣ ଡ଼ାଉନଲୋଡ଼ କରିପାରିବେ ।

ଇଫାଲକୋନ ସାର୍ଟିଫାଏଟ ଏନରୋଏଡ଼:

ଇଫାଲକୋନ ସାର୍ଟିଫାଏଟ ଆଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ  ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭିର ୩୨ ଇଂଚ  ମଡ଼େଲର ମୂଲ୍ୟ ୧୨,୪୯୯ ଟଙ୍କା । ଏଥିରେ ଏନରୋଏଡ଼ ନୁଗଟ ୭.୦ ଫୁଲ ଏଚଡ଼ି ଡ଼ିସପ୍ଲେ , କ୍ୱାଡ଼କୋର ପ୍ରେସେସର  ।ଏହି ଟିଭିରେ  ୫.୧୧ ମଲ୍ଟିକୋର ଜୀପିୟୁ , ଜିମେଲ ,ୟୁଟ୍ୟୁବ , ଟ୍ୱିଟର ଆଦି ପାଇପାରିବେ ।୨.୬ ଜିବି ରାମ , ୧୬ଜିବି ଷ୍ଟୋରେଜ । ଏହା ଛଡ଼ା ଏଥିରେ ୱାଇଫାଇ ,ୟୁଏସବି ,ଏସଡ଼ିକାର୍ଡ଼ ମଧ୍ୟ ସପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏମଆଇ ଏଲଇଡ଼ି ଟିଭି ଫର ସି ପ୍ରୋ :

ଏମଆଇ ଏଲଇଡ଼ି ଟିଭି ଫର ସି ପେ ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭିର ୩୨ ଇଂଚ  ମଡ଼େଲର ମୂଲ୍ୟ ୧୩,୯୯୯ ଟଙ୍କା । ଏଥିରେ ୨୦ ବୋଟର ସ୍ପିକର  । ଜିମେଲ ,ୟୁଟ୍ୟୁବ , ଟ୍ୱିଟର ଆଦି ପାଇପାରିବେ । ଏଥିରେ ୧ ଜିବି ରାମ , ୮ଜିବି ଷ୍ଟୋରେଜ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ଛଡ଼ା ଏଥିରେ ୱାଇଫାଇ ,ୟୁଏସବି ,ଏସଡ଼ିକାର୍ଡ଼ ମଧ୍ୟ ସପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>